PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

AnaM
07.04.2009, 22:52:46
mai fetelor eu sunt mai cu capul in nori, dar spuneti-mi si mie> noua luni inseamna 36 de saptamani nu? atunci de ce copiii nu se nasc la aceste luni?????? de ce sa nasc la 38 sapt, 40? asa e normal????scuzati dezinformarea mea totala:-B

9 luni nu inseamna 36 de saptamani, pentru ca o luna nu are 4 saptamani, ci 4 saptamani si 2 sau 3 zile :)
9 luni in zile = circa 40 saptamani in zile (280 zile)

Julie, si eu sustin ideea, atata timp cat hainele de gravidutze nu le depasesc in pret pe cele normale :)

stefania_a
08.04.2009, 06:35:54
9 luni nu inseamna 36 de saptamani, pentru ca o luna nu are 4 saptamani, ci 4 saptamani si 2 sau 3 zile :)
9 luni in zile = circa 40 saptamani in zile (280 zile)

Julie, si eu sustin ideea, atata timp cat hainele de gravidutze nu le depasesc in pret pe cele normale :)

acum sunt lamurita. ms mult de tot:*

AnaM
08.04.2009, 08:51:23
acum sunt lamurita. ms mult de tot:*

Cu mare placere >:D<

Anmari
08.04.2009, 10:13:28
Eu mi-am luat 2 perechi de blugi de la Zara, din Iasi. Au vreo 3 culori de blugi lungi (negri, indigo si bleu deschis), mai au si fuste de blugi pana deasupra genunchiului, tot cu bata de bumbac elastic in talie, ca si blugii.

Haine de gravidutza mai gasesti la Premaman, la demisol, Iulius Mall (au multicele), la HV street in Carrefour si undeva prin Hala Centrala (nu stiu exact, ca n-am fost). Eu atat stiu ;))

Pupici!

Cam ce preturi sunt hainele la Zara? Imi trebuie si mie niste pantaloni, dar ma sperii cand va ce preturi au :((

biutzaxx
08.04.2009, 10:18:02
Multumim :x >:D< O sa stea oleaaaaak mai putin, cred :D :-"

Biu, da, ecografia e facuta la maternitate, au printre cele mai bune ecografuri acolo (General Electric Voluson) - e la parter, la ecografii, in cabinetul din stanga, mai mic, unde este doar un ecograf (am facut si morfo de trim. I tot acolo, si pe acelasi aparat a vazut cucul la 12 saptamani :D)
aha, deci pot sa ma duc cu trimitere acolo si sa fac si eu morfofetala la 23 sapt. nu? sau costa ceva?
si asa fac si economii :D

ps: niste poze facute azi cand ma preg sa plec la servici ;))

Green_Eyes
08.04.2009, 11:28:14

He he, a crescut burtica! La mai mare!<:-P
Si a mea:D, dar nu prind pe nimeni sa imi faca o poza:DDuminica avem programat un gratar si poate fac o sedinta foto in natura :))

PS. Voi cu ce va mai imbracati? Ati gasit undeva pantaloni subtiri/fuste/rochite pentru gravide?#-oDeja mor de cald in pantaloni[-(

biutzaxx
08.04.2009, 11:41:30
Si a mea:D, dar nu prind pe nimeni sa imi faca o poza:DDuminica avem programat un gratar si poate fac o sedinta foto in natura :))

PS. Voi cu ce va mai imbracati? Ati gasit undeva pantaloni subtiri/fuste/rochite pentru gravide?#-oDeja mor de cald in pantaloni[-(

multumesc :*
pai crezi ca mie mi le face cineva? tot singura imi fac poze ca seara cand vine sotu , ma gaseste in pijamale si nu mai vreau sa ma las pozata :">

Anmari
08.04.2009, 11:51:10

Am fost eu ieri in Siraj sa-mi caut ceva de vara si n-am gasit nimic :(( ... cica a venit prea repede caldura si nu sunt pregatiti.

Am fost si la HV Street aici in Podu Ros dar toate sunt scumpe :( .. frumoase, dar scumpe. Vreau sa merg azi la tirgul de la Providenta sa vad ce gasesc si acolo ... iti spun cand ma intorc :)

Green_Eyes
08.04.2009, 12:08:18
multumesc :*
pai crezi ca mie mi le face cineva? tot singura imi fac poze ca seara cand vine sotu , ma gaseste in pijamale si nu mai vreau sa ma las pozata :">

Da, stiu, dar eu nu am oglinda:D

Am fost eu ieri in Siraj sa-mi caut ceva de vara si n-am gasit nimic :(( ... cica a venit prea repede caldura si nu sunt pregatiti.
Am fost si la HV Street aici in Podu Ros dar toate sunt scumpe :( .. frumoase, dar scumpe. Vreau sa merg azi la tirgul de la Providenta sa vad ce gasesc si acolo ... iti spun cand ma intorc :)

Am fost si eu la HV si in Carrefour, dar nu aveau nimic de vara8-| Ca sa nu mai zic de preturi, vorba ta..8-}
Cred ca pana la urma o sa imi iau o rochie din aia de gospodine, fara cap si fara coada si gata[-(

LE: Am fost si eu ieri la TEBA (http://picasaweb.google.com/Simonnaa/PourLeBebe#)(primele 5 poze sunt cu hainute de la ei), intr-adevar foarte ieftine:)>- Din pacate, pentru mamici, nu aveau decat pantaloni grosi de raiat si velur. Mi-am luat totusi o pereche de raiat negru.. pentru 10RON, merita ..chiar daca ii port o perioada mai scurta8-|

AnaM
08.04.2009, 13:05:45
aha, deci pot sa ma duc cu trimitere acolo si sa fac si eu morfofetala la 23 sapt. nu? sau costa ceva?

Ecografie in spital nu-ti face decat medicul tau, mai ales daca e vorba de morfofetala sau 3d, nu prea se baga nimeni la pacientii altora decat ai lor.

Deci tre sa vorbesti cu doctorita ta, sa te cheme la spital, daca vrei sa-ti faca eco. Teoretic, costa, practic ai sa vezi la fata locului...

Felicitari pentru burtica din ce in ce mai rotunjoara! <:-P

Simo, foarte frumoase lucrusoarele, are bebe de-a body-uri, hoho :D
Eu ma imbrac (inca) cu blugii de la Zara, nu sunt grosi, dar si mie incepe sa-mi fie cam cald... Sus port bluzite cu maneca scurta luate de mine de cand ma ingrasasem si mi-era jena sa-mi etalez talia, asa ca acum sunt perfecte :D Majoritatea rochiilor cumparate de mine anul trecut sunt mai baby-doll, asa ca si alea-s bune acum :) Bluza specifica de gravidutza nu am, am considerat ca nici n-are rost, ca-mi vin astea foarte bine.
Vreo 2 zile m-am dat la balerini, astept sa-mi scot acadelele la aer in sandale :))
De cand am ramas insarcinata, nu am mai pus o fusta/rochie pe mine, am umblat doar in pantaloni :D Eu oricum nu purtam iarna rochii. Voi purta cand va veni caldura.

Anmari, o pereche de blugi la Zara Mum costa intre 189-209 ron.

Green_Eyes
08.04.2009, 13:11:24
Simo, foarte frumoase lucrusoarele, are bebe de-a body-uri, hoho :D

Da, body-uri si atat:D care oricum or sa ii ramana mici una doua.. asa s-a nimerit, am incurcat socotelile:D

biutzaxx
08.04.2009, 13:33:41
Ecografie in spital nu-ti face decat medicul tau, mai ales daca e vorba de morfofetala sau 3d, nu prea se baga nimeni la pacientii altora decat ai lor.

Deci tre sa vorbesti cu doctorita ta, sa te cheme la spital, daca vrei sa-ti faca eco. Teoretic, costa, practic ai sa vezi la fata locului...

uf #-o si eu daca m-am programat deja la omniclinic peste 5 sapt? pot anula programarea dar cum sa ii spun ei ca vreau la spital? dar daca se trezeste cu mine acolo cand are ea programul? ca am vazut ca are luni si marti?
si cat costa acolo? macar sa vad daca e o diferenta ..

Anmari
08.04.2009, 14:02:28

Am fost si eu la HV si in Carrefour, dar nu aveau nimic de vara8-| Ca sa nu mai zic de preturi, vorba ta..8-}
Cred ca pana la urma o sa imi iau o rochie din aia de gospodine, fara cap si fara coada si gata[-(

LE: Am fost si eu ieri la TEBA (http://picasaweb.google.com/Simonnaa/PourLeBebe#)(primele 5 poze sunt cu hainute de la ei), intr-adevar foarte ieftine:)>- Din pacate, pentru mamici, nu aveau decat pantaloni grosi de raiat si velur. Mi-am luat totusi o pereche de raiat negru.. pentru 10RON, merita ..chiar daca ii port o perioada mai scurta8-|

Da intr-adevar foarte ieftine si mie imi si plac :) . Ce bine ca ti-ai gasit pe marime. Eu cand am fost am vrut si eu sa-mi iau dar toate erau numere mari :((, imi trebuia un S dar nu mai aveau :( ... cica urmeaza sa aduca haine de gravidute ptr vara ... abia astept ;))

Anmari
08.04.2009, 14:04:48

Anmari, o pereche de blugi la Zara Mum costa intre 189-209 ron.

Multumesc ptr informatie ... scump domnule, scump :D .... dincolo era mai ieftin :D .... dar tot am sa ma duc sa vad si eu :)

AnaM
08.04.2009, 14:05:13
uf #-o si eu daca m-am programat deja la omniclinic peste 5 sapt? pot anula programarea dar cum sa ii spun ei ca vreau la spital? dar daca se trezeste cu mine acolo cand are ea programul? ca am vazut ca are luni si marti?
si cat costa acolo? macar sa vad daca e o diferenta ..

Nu stiu, dr. mea mi-a zis ea tot timpul cand sa vin la spital. Eu am vazut cum reactioneaza doctorii la persoanele pe care nu le asteapta la spital, si it's not pretty ;))

Morfo iti poate face foarte bine si la Omini, eu morfo de trim II am facut la Medcenter, nu la spital.

Teoretic, morfo e 150 ron la maternitate. Practic... Nu stiu cum e dr. ta :) Dar poate sa nu-ti ia nici un ban.

biutzaxx
08.04.2009, 14:29:23
Nu stiu, dr. mea mi-a zis ea tot timpul cand sa vin la spital. Eu am vazut cum reactioneaza doctorii la persoanele pe care nu le asteapta la spital, si it's not pretty ;))

Morfo iti poate face foarte bine si la Omini, eu morfo de trim II am facut la Medcenter, nu la spital.

Teoretic, morfo e 150 ron la maternitate. Practic... Nu stiu cum e dr. ta :) Dar poate sa nu-ti ia nici un ban.

eu am dat tot 150 ron ca mi-a facut morfo si acum, la 18 sapt. S-a uitat la toate dimensiunile ..
na, o sa aduc in discutie despre ecograful la maternitate data viitoare cand ma duc la ea :)>-

Green_Eyes
08.04.2009, 15:00:29
Da intr-adevar foarte ieftine si mie imi si plac :) . Ce bine ca ti-ai gasit pe marime. Eu cand am fost am vrut si eu sa-mi iau dar toate erau numere mari :((, imi trebuia un S dar nu mai aveau :( ... cica urmeaza sa aduca haine de gravidute ptr vara ... abia astept ;))

Pai si eu tot S am luat;)), S-ul pe care l-am luat eu fiind de fapt un XL.. intr-adevar, marimile sunt fooarte mari.. pacat ca nu au si modele/materiale variate.

Anmari
08.04.2009, 15:26:16
Pai si eu tot S am luat;)), S-ul pe care l-am luat eu fiind de fapt un XL.. intr-adevar, marimile sunt fooarte mari.. pacat ca nu au si modele/materiale variate.

inseamna ca ai fost norocoasa ... sper sa gasesc ceva la tg de la providenta :d, desi tare ma indoiesc

Yonika
08.04.2009, 15:37:09

Foarte dragute hainutele lui bebe. Pulover ca cel albastru, din prima poza am luat si eu, chiar daca e fetita, dar i-a placut asa mult sotului ca nu am rezistat nici eu. cat despre stickerele alea din ultima poza, de unde le-ai luat, ca vreau si eu sa cumpar, dar nu gasesc in magazine.

biutzaxx
08.04.2009, 16:34:52
Foarte dragute hainutele lui bebe. Pulover ca cel albastru, din prima poza am luat si eu, chiar daca e fetita, dar i-a placut asa mult sotului ca nu am rezistat nici eu. cat despre stickerele alea din ultima poza, de unde le-ai luat, ca vreau si eu sa cumpar, dar nu gasesc in magazine.
sunt la Praktiker, eu acolo am vazut.. si cateva dar mai putine in Carrefour :)>-

biutzaxx
08.04.2009, 16:35:23
inseamna ca ai fost norocoasa ... sper sa gasesc ceva la tg de la providenta :d, desi tare ma indoiesc
este targ de bebe?? si de gravidute?

cgeorgiana1982
08.04.2009, 16:37:10
este targ de bebe?? si de gravidute?
la providenta este targ de imbracaminte si incaltamine....in general, nu neaparat de gravidutze...exista sanse sa fie si bluzite si hainute mai largi, pretabile pentru burtici

biutzaxx
08.04.2009, 16:45:19
la providenta este targ de imbracaminte si incaltamine....in general, nu neaparat de gravidutze...exista sanse sa fie si bluzite si hainute mai largi, pretabile pentru burtici
am inteles :)>-

alibd
08.04.2009, 16:58:27

<:-P \:D/ Super, mami! :)>-

alibd
08.04.2009, 17:01:29

Super! ;;)
Am fost si eu la ei saptamana trecuta, inainte de botez si am mai luat cateva lucruri. Unele dintre ele sunt frumusele rau.\:D/

Green_Eyes
09.04.2009, 08:53:10

Din Carrefour le-am luat (59RON - 64 imagini), desi tare mi se lipeau de mana cele cu printese:D

Anmari
09.04.2009, 09:17:18
Fetelor am fost la tirg ieri. Doamne dar ce aglomeratie din prima zi :( .. a inebunit lumea. Cica anul acesta e moda bluzelor largi si mari, asa ca sunt sanse mari sa va gasiti bluzite la tirg. Am umblatdupa niste pantalonasi dar n-am gasit nik, cica la magazinele speciale ptr gravidute. Mi-am cumparat totusi o bluzita cu burtica ;)) si o rochita pe care am sa o port cu egari ca mi-e rusine sa ies asa cu picioarele goale, mai ales ca acum sunt si mai mare :((

Tot ieri am primit un cantar cadou de la o prietena draga si azi dimineata m-am cantarit ... am luat enorm de mult in greutate :(( ... ce ma fac :(( :(( ... eu stiu cand am ramas insarcinata aveam 55 kg acum cantarul arata 67.8 ceea ce e huge ptr luna in care sunt ... doamne ce ma fac :((( ... doar inghetata e de vina , ca mananc prea multa .... de azi nu mai pap nik promit solemn ;))

biutzaxx
09.04.2009, 10:34:44
Fetelor am fost la tirg ieri. Doamne dar ce aglomeratie din prima zi :( .. a inebunit lumea. Cica anul acesta e moda bluzelor largi si mari, asa ca sunt sanse mari sa va gasiti bluzite la tirg. Am umblatdupa niste pantalonasi dar n-am gasit nik, cica la magazinele speciale ptr gravidute. Mi-am cumparat totusi o bluzita cu burtica ;)) si o rochita pe care am sa o port cu egari ca mi-e rusine sa ies asa cu picioarele goale, mai ales ca acum sunt si mai mare :((

Tot ieri am primit un cantar cadou de la o prietena draga si azi dimineata m-am cantarit ... am luat enorm de mult in greutate :(( ... ce ma fac :(( :(( ... eu stiu cand am ramas insarcinata aveam 55 kg acum cantarul arata 67.8 ceea ce e huge ptr luna in care sunt ... doamne ce ma fac :((( ... doar inghetata e de vina , ca mananc prea multa .... de azi nu mai pap nik promit solemn ;))

sa ne pui pozici cu rochita...erau multe? caut si eu richite ca sa le port cu colanti la servici.

cred ca erai slabuta inainte de sarcina si acu ai pus cat trebuia ca sa fii in grafic pt inaltimea si varsta ta de sarcina :)

Anmari
09.04.2009, 10:42:12
sa ne pui pozici cu rochita...erau multe? caut si eu richite ca sa le port cu colanti la servici.

cred ca erai slabuta inainte de sarcina si acu ai pus cat trebuia ca sa fii in grafic pt inaltimea si varsta ta de sarcina :)

erau mai multe bluzite, rochita e din jerse (daca stii cum arata materialul :"> ) , e de vara, din acelea mulate ... am cautat mai largute dar nici o sansa, sau erau foarte scumpe :D si nu mi-am permis sa dau bani pe ele. sa vad cum ma descurc cu poza :D

in afara de calculatorul acesta ptr greutate http://www.muccelmic.com/calculator_greutate_sarcina.php mai este altul? cum adica sa fiu in grafic ptr inaltimea si varsta de sarcina?

biutzaxx
09.04.2009, 11:25:31
erau mai multe bluzite, rochita e din jerse (daca stii cum arata materialul :"> ) , e de vara, din acelea mulate ... am cautat mai largute dar nici o sansa, sau erau foarte scumpe :D si nu mi-am permis sa dau bani pe ele. sa vad cum ma descurc cu poza :D

in afara de calculatorul acesta ptr greutate http://www.muccelmic.com/calculator_greutate_sarcina.php mai este altul? cum adica sa fiu in grafic ptr inaltimea si varsta de sarcina?

pai daca esti inaltuta, automat trebuie sa ai mai multe kg , si daca creste si burtica si mai multe :D

adica daca pana la sarcina erai slabutza bine, poate pana acu ai pus si carnita pe tine si plus burtica , se justifica kg :*

m-am facut inteleasa? :-"

Anmari
09.04.2009, 12:05:46
pai daca esti inaltuta, automat trebuie sa ai mai multe kg , si daca creste si burtica si mai multe :D

adica daca pana la sarcina erai slabutza bine, poate pana acu ai pus si carnita pe tine si plus burtica , se justifica kg :*

m-am facut inteleasa? :-"

cred ca da ;)) .... am inteles :)

monique18virgo
09.04.2009, 12:07:13
salutare fetele:* .si eu am acumulat vreo 9 kg pina acu#-o .am burtica mai mare ca a ta Biu;)) (care e f.frumusica)

biutzaxx
09.04.2009, 12:35:16
salutare fetele:* .si eu am acumulat vreo 9 kg pina acu#-o .am burtica mai mare ca a ta Biu;)) (care e f.frumusica)
hmm, vezi ca ma faci invidioasa :>
sa pui si tu pozica sa te vad ;;)

eu de cateva zile nu am mai pus nimic pe mine, nush de ce , nu ca nu are bebe de unde lua, dar asa, ca fapt :-< ... voi mancati mai mult? sau cum?

Green_Eyes
09.04.2009, 13:07:06

eu de cateva zile nu am mai pus nimic pe mine, nush de ce , nu ca nu are bebe de unde lua, dar asa, ca fapt :-< ... voi mancati mai mult? sau cum?

Desi eu sunt cat China, bebe e destul de micut.. cam la limita de fapt..ma consolez cu faptul ca ritmul lui de crestere e genetic, pentru ca altfel m-as simti foarte vinovata.. pentru ca stiu ca ma alimentez incorect si insuficient.. :-<
Pana acum am luat 3,5 kg. Ma declar multumita, insa avand in vedere greutatea mare cu care am plecat in sarcina, fiecare kg se simte#:-S
Sanatate tuturor burticilor si mamicilor!:">:*

AnaM
09.04.2009, 13:33:52

Eu mananc fix cat am nevoie (in unele zile e mai mult, in altele mai putin), si fix ce pot/am chef :) Dar niciodata nu sar de cereale cu lapte dimineata :D

Si mai nou, gogosile de ora 10 #-oCe bine ca mai lucrez pana vinerea viitoare, ca ma fac cat China in ritmul asta.

biutzaxx
09.04.2009, 13:56:38
Eu mananc fix cat am nevoie (in unele zile e mai mult, in altele mai putin), si fix ce pot/am chef :) Dar niciodata nu sar de cereale cu lapte dimineata :D

Si mai nou, gogosile de ora 10 #-oCe bine ca mai lucrez pana vinerea viitoare, ca ma fac cat China in ritmul asta.
si eu respect cu sfintenie cerealele cu lapte de dimineata, banana si marul dintre mese iar seara sotu imi face un fresh de portocale. restul e KFC, McD, si ce mai fac eu bunutz prin casa. Ieri am facut spaghetii alla Puttanesca (dar fara peste) ;))

vroiam sa va intreb daca voua v-a suplimentat dr calciul cu D3?
mie mi-a zis sa iau de acu pe langa Elevit, si Ca +D3 (de la Ozone preferabil) ca bebe creste si are nevoie de mult calciu ...

biutzaxx
09.04.2009, 13:57:23
Desi eu sunt cat China, bebe e destul de micut.. cam la limita de fapt..ma consolez cu faptul ca ritmul lui de crestere e genetic, pentru ca altfel m-as simti foarte vinovata.. pentru ca stiu ca ma alimentez incorect si insuficient.. :-<
Pana acum am luat 3,5 kg. Ma declar multumita, insa avand in vedere greutatea mare cu care am plecat in sarcina, fiecare kg se simte#:-S

Minti, nu esti cat China, ti-am vazut eu o poza ;;)

ungrasmic
09.04.2009, 14:04:14

Ana, gata , intri in concediu prenatal?

ungrasmic
09.04.2009, 14:05:12
Ce putin te-ai ingrasat, eu am luat 7-8 kg si crek ingrasatul abia de acumn incepe

Green_Eyes
09.04.2009, 14:34:07

O poza nu e suficient de relevantao:-)

Si eu as vrea sa iau Calciu pentru ca mi-a iesit la limita de jos la ultimele analize.. si am intrebat-o pe dr. si mi-a raspuns ca ''nu o intereseaza calciul meu''(!!!).. si ca daca doresc, pot sa iau totusi Ca+D.. insa nu am luat, nu stiu nici eu ce astept, probabil sa imi cada dintii#-o

Ce putin te-ai ingrasat, eu am luat 7-8 kg si crek ingrasatul abia de acumn incepe

Nu exista termen de comparatie la cat de slabuta erai cand ai ramas insarcinata..:*

biutzaxx
09.04.2009, 14:57:01

Si eu as vrea sa iau Calciu pentru ca mi-a iesit la limita de jos la ultimele analize.. si am intrebat-o pe dr. si mi-a raspuns ca ''nu o intereseaza calciul meu''(!!!).. si ca daca doresc, pot sa iau totusi Ca+D.. insa nu am luat, nu stiu nici eu ce astept, probabil sa imi cada dintii#-o

Nu exista termen de comparatie la cat de slabuta erai cand ai ramas insarcinata..:*

pai poti lua, mai ales daca stii ca lactate nu manaci prea multe, dar daca manaci, nu are sens sa mai iei ca +d3, si cred ca depinde si cum asimileaza organismul. Mie mi-au iesit la primele anlize Ca la limita inferioara, dar dr nu s-a uitat pe analize, mi-a dat asa. Stie ea ce stie L-)

Anmari
09.04.2009, 15:21:14
acum am ajuns de la doctorita de familie, care m-a cantarit, m-a masurat si mi-a dat verdictul: am luat prea mult in greutate :(( .... de aseara s-a terminat cu inghetata :(( ... trebuie sa am grija cat iau de acum ...cica o sa trec de 14 kg ca popa ... e de jale... voi cat ati luat pana acum? sa facem o statistica :D ... asa sa ma oftic :D

25 saptamani - 11 kg luate pana acum :((

AnaM
09.04.2009, 15:38:38
Eu am 75 kg acum. Am pornit in sarcina cu 69, de la greturi am scazut la 65.

Deci, depinde cum privesti, e ori +6 ori +10 :)

Nico, da, intru in prenatal, puteam sa intru si mai devreme, dar am vazut ca ma simt ok si mai stau o sapt, ca nici nu are pe cine sa puna in locul meu :)

Apropos de calciu, eu nu tin minte sa-mi fi facut analiza asta in sarcina :-?
Nici doctorii nu mi-au zis nimic. Oricum, de simtit ma simt bine, bebe isi ia din resurse, orice ar fi. O sa mai fac o cura de Elevit, ca am facut destula pauza. Bebe e bine dezvoltat, are 1,2 kg, cu 200 gr mai mult decat media. Si asta fara Elevit (dar cu destule "bunataturi" :)) ).
P.S. Si nu, nu-mi cad dintii, laptele de dimineata cu cereale e cam singura lactata pe care o mananc (nu mananc iaurturi, branzeturi etc.). Simo, eu zic sa nu te ingrijorezi, continua cu Elevit, ca e bine >:D<

biutzaxx
09.04.2009, 16:05:24

Nico, da, intru in prenatal, puteam sa intru si mai devreme, dar am vazut ca ma simt ok si mai stau o sapt, ca nici nu are pe cine sa puna in locul meu :)

Nici doctorii nu mi-au zis nimic. Oricum, de simtit ma simt bine, bebe isi ia din resurse, orice ar fi. O sa mai fac o cura de Elevit, ca am facut destula pauza. Bebe e bine dezvoltat, are 1,2 kg, cu 200 gr mai mult decat media. Si asta fara Elevit (dar cu destule "bunataturi" :)) ).
P.S. Si nu, nu-mi cad dintii, laptele de dimineata cu cereale e cam singura lactata pe care o mananc (nu mananc iaurturi, branzeturi etc.). Simo, eu zic sa nu te ingrijorezi, continua cu Elevit, ca e bine >:D<

sigur le-ai facut, sunt cardul acela de analize date de medicul de familie..

m-am mai uitat pe niste forumuri si acolo am aflat ca Ca provoaca contractii si am ajuns la concluzia sa il opresc 3-4 zile sa vad daca mai am contractii. Poate de la el am toata panarama asta. Cand mi se terminase elevitul acu 2 sapt, vre-o 3 zile am uitat sa imi cumpar, uitasem efectv si m-am simtit super atunci. o sa mai fac un experiment :D

Anmari
09.04.2009, 16:29:29

Nu ai luat Elevit tot timpul :o ... mie de ce mi=a spus sa=l iau mereu ? Acum am aflat ca fierul nu se asimileaza daca nu e luat cu vitamina C .... of, mor de ciuda, de asta nu asimilam eu fier si am luat cu galeata :((

mikutza
09.04.2009, 16:41:33
Nu ai luat Elevit tot timpul :o ... mie de ce mi=a spus sa=l iau mereu ? Acum am aflat ca fierul nu se asimileaza daca nu e luat cu vitamina C .... of, mor de ciuda, de asta nu asimilam eu fier si am luat cu galeata :((

Si eu l-am luat pe toata perioada sarcinii ;-) ; mi s-a spus sa iau si acum, dupa nastere, dar nu am luat decit o folie, cit mai ramasese de dinainte. Si avind in vedere ca nu alaptez, nu ma ajuta prea mult, iar pe bebe nici atit :D

biutzaxx
09.04.2009, 17:09:46

cata pauza ai facut??

biutzaxx
09.04.2009, 17:24:49
acum am ajuns de la doctorita de familie, care m-a cantarit, m-a masurat si mi-a dat verdictul: am luat prea mult in greutate :(( .... de aseara s-a terminat cu inghetata :(( ... trebuie sa am grija cat iau de acum ...cica o sa trec de 14 kg ca popa ... e de jale... voi cat ati luat pana acum? sa facem o statistica :D ... asa sa ma oftic :D

25 saptamani - 11 kg luate pana acum :((

19 saptamani - 2.5 kg luate pana acum (zilele trecute aveam mai mult cam 2.7 dar azi m-am cantarit si aveam numai 2.5 kg luate pana acum)

alibd
09.04.2009, 17:37:17

Mda...nici eu nu stiu de ce China vorbeste Simo, poate una minuscula. :-" :-s

AnaM
09.04.2009, 20:23:26
cata pauza ai facut??

Vreo o luna si jumate.
Eu l-am oprit ca, dupa 2 cutii, incepusera sa-mi dea pofta de mancare excesiva, dupa ce l-am oprit a fost ok :)
O sa mai iau o cutie macar... Dar, oricum, ma simt f bine :)

Biu, intr-adevar, excesul de Calciu poate provoca contractii.

Biu, iti spun sigur ca n-am facut analiza de Calciu :) Am facut o gramada, de la hemoleucograma, VSH, beta HCG, uree, sumar de urina, urocultura, dar nu calciu, fier, magneziu etc.

Nu mi-a dat nimeni analiza asta de facut, nici medicul de familie, nici dr. ginecolog...

Green_Eyes
09.04.2009, 20:29:58

Eu i-am cerut medicului de familie sa imi dea sa fac analiza, pentru ca niciodata nu mi-au placut lactatele si mereu am avut probleme cu calciul..
Am sa iau Elevit in continuare, desi mai sunt zile cand uit sa iau:D

AnaM
09.04.2009, 22:36:39
Simo, tre sa ne vedem :)>- Am ceva pt tine

claudelle
10.04.2009, 09:33:43
Multumesc de raspuns, Ana !

Sper sa nu fie cazul meu,m-ai cam speriat, doctorita mi-a zis ca e iminenta de avort, mi-a dat Utrogestant si No-spa sa iau cate 2 /zi......marti merg iar la un eco.....DA DOAMNE SA FIE TOTUL OK !!!!

Pete maronii nu am avut.....doar unele dureri de burtica. O alta intrebare: voi ati patit ca stand intinse , noaptea mai mut, can va schimbati brusc pozitia, sa va intepe prin burta, ca si cum s-ar intinde un muschi ?

AnaM
10.04.2009, 09:38:34

Sper sa nu fie cazul meu,m-ai cam speriat, doctorita mi-a zis ca e iminenta de avort, mi-a dat Utrogestant si No-spa sa iau cate 2 /zi......marti merg iar la un eco.....DA DOAMNE SA FIE TOTUL OK !!!!

Pete maronii nu am avut.....doar unele dureri de burtica. O alta intrebare: voi ati patit ca stand intinse , noaptea mai mut, can va schimbati brusc pozitia, sa va intepe prin burta, ca si cum s-ar intinde un muschi ?

Cu mare placere, sper sa fie totul bine >:D<
Sa iei tratamentul si sa nu faci efort. Durerile de burtica, daca sunt ca cele menstruale, nu ajuta deloc, din pacate :(

Cat despre intepat burtica, da, toata sarcina o sa ai dureri dintr-astea, in special la miscari bruste, pentru ca se mareste uterul.

Multa sanatate va doresc si sa vii cu vesti bune, da?? >:D<

biutzaxx
10.04.2009, 11:19:22

e normal sa ai asa contractii ca uterul este un muschi care sustine bebele si el se contracta la miscari bruste ca tre sa tina bebele bine acolo in burtica

uitati articolul despre contractiile false si cele adevarate:

In majoritatea cazurilor deloc periculoase, contractiile uterine sunt un semn ca organismul mamei se pregateste de nastere. Uterul nu este decat un muschi si, ca orice muschi, el se contracta sub greutatea lui bebe. Uneori se intampla ca aceste contractii sa fie rezultatul unei infectii sau al unei alte probleme, caz in care trebuie consultat medicul. Dar, pentru asta, trebuie sa stii cum sa faci diferenta intre contractiile "bune" si cele "rele".

Chiar de la inceputul sarcinii, cand bebe nu are decat cateva saptamani, iar mama pluteste de fericire, usoare dureri in abdomenul inferior o pun pe ganduri. Sa fie ceva grav? Nici vorba. O usoara senzatie de tensiune sau o durere surda, dar perfect suportabila, in regiunea pelvina inseamna ca au inceput contractiile, cele "bune". Ca sa fii sigura ca sunt contractii, asaza palmele de o parte si de alta a buricului si apasa usor cu palmele plate ca si cum ai testa o saltea de pat. Daca abdomenul este tare, inseamna ca ai o contractie.

In primul trimestru al sarcinii, placenta primitiva secreta o cantitate mare de hormoni estrogeni care favorizeaza contractiile uterine. Insa, din al doilea trimestru, creste nivelul de progesteroni, hormoni care au rolul de a relaxa muschiul uterului. De aceea, in al doilea trimestru contractiile incep sa devina mai rare, apoi inceteaza. Asa stau lucruile, cel putin teoretic.

In practica insa, fiecare sarcina este unica. Unele mamici pot sa aiba contractii mai dese si mai intense in al doilea trimestru decat in primul. Daca nu exista mai mult de zece contractii pe zi, daca sunt nedureroase, atunci nu sunt motiv de ingrijorare. Aceste contractii nedureroase sunt un fel de reflex pentru muschiul uterin. Gandeste-te ca ridici o greutate. Muschiul bratului se incordeaza, dar fara durere si nu bagi in seama contractia musculara. La fel functioneaza muschiul uterului care sustine greutatea fatului. Uneori te ridici prea brusc din pat, soliciti muschii abdominali, iar uterul raspunde printr-o contractie. Este reactia normala a unui muschi.

Cu totul altfel stau lucrurile daca la inceputul sarcinii ai contractii dureroase, mai mult de 10 pe zi, insotite de hemoragie si dureri lombare. Acestea pot fi semnele unui avort si trebuie sa megi la medic, fie pentru a-l impiedica, fie pentru a te asigura ca a fost complet si nu a ramas nimic in uter. Oricum, avortul este cel mai rau lucru care se poate intampla. In majoritatea cazurilor, contractiile, desi dureroase, sunt benigne.

N-ai avut deloc contractii in primul trimestru, iar din luna a patra incepi sa ai senzatii ciudate? S-ar putea sa nu fie nimic rau. Din nou, poti face testul cu palmele. Daca abdomenul este tare intr-o singura parte, probabil ca este doar bebele care se misca. Daca intreaga zona este tare, inseamna ca ai o contractie.

Contractiile se repeta si te deranjeaza? Probabil pentru ca nu prea ai fost "cuminte". Din al doilea trimestru, burtica incepe sa devina mai mare si mai grea, iar daca stai prea mutl in picioare, ridici greutati sau faci mult efort, organismul tau va raspunde prin contractii uterine. Este normal sa ai multe de facut acum ca astepti un bebe, dar a venit timpul sa ceri ajutorul celor din jur pentru a te putea concentra mai mult pe odihna. In al doilea trimestru, contractiile nu sunt semne ale unei nasteri premature, insa atunci cand apar este momentul sa adopti un stil de viata mai calm si sa te odihnesti mai mult.

Daca intensitatea si numarul contractiilor te ingrijoreaza, probabil ca ar fi mai bine, macar pentru linistea ta, sa mergi la un control. Ginecologul poate sa examineze colul uterin si sa observe daca nu cumva a inceput sa se dilate, caz in care trebuie sa primesti ingrijirea necesara.

Uneori, contractiile uterine pot fi semnul unei infectii. Infectiile urinare nu sunt deloc o raritate la viitoarele mamici, insa pot sa treaca neobservate. Nu exista arsuri sau alte simptome specifice. Exista doar... contractii. In acest caz, din nou, este bine sa faci un control medical. Daca va considera necesar medicul va face o analiza a urinei pentru a depista eventualele bacterii, iar daca rezultatul este pozitiv iti va prescrie antibiotice. Tratand infectia, contractiile ar trebui sa dispara. Daca analiza de urina arata ca nu exista nicio bacterie, medicul va cauta sa depisteze existenta unor germeni la nivelul vaginului si din nou va prescrie antibiotice ceea ce va reduce riscul ca bebe sa fie contaminat in momentul nasterii.

Pe masura ce data probabila a nasterii se apropie, contractiile devin mai regulate si mai dese, chiar daca nu sunt dureroase. Poate ca se succed la o distanta de numai cinci minute pentru ca intr-o jumatate de ora sa se opreasca. Nu este inca timpul sa pleci catre maternitate. Aceste contractii "false" pregatesc uterul pentru nastere. Nu incepe travaliul, insa colul incepe sa se modifice.

In ultimele saptamani de sarcina, apare problema cea mai mare : cum faci diferenta intre contractiile "false" si cele adevarate, ale travaliului? In principiu, este destul de simplu: contractiile false se opresc, pe cand cele adevarate continua, devin mai dese, mai lungi si mai intense. Poti sa pleci spre maternitate atunci cand contractiile sunt intense, dureroase si se repeta la cinci minute. Probabil ca in acest punct contractiile au devenit dificil de suportat. Ei bine, de acum in colo vor fi din ce in ce mai grele. Inarmeaza-te cu rabdare si curaj. Gandeste-te ca fiecare contractie este indispensabila nasterii si te apropie tot mai mult de momentul in care iti vei tine copilul in brate. Contractiile se declanseaza sub efectul combinat al estrogenilor, oxitocinei si prostaglandinelor si sunt practic indispensabile nasterii. Ele ajuta copilul sa paraseasca uterul, sa avanseze din ce in ce mai mult, apoi sa vada lumina zilei.

Chiar si cand in sfarsit iti tii nou-nascutul in brate, contractiile continua. De data aceasta, sunt mai putin intense si ajuta uterul sa se retraga, revenind la forma initiala. Sub actiunea acestor contractii, vasele de sange se micsoreaza, placenta este expulzata si scad hemoragiile.

Natura a creat corpul tau asa incat nasterea sa fie sigura atat pentru tine, cat si pentru bebe. Orice lucru care se intampla in corpul tau are un scop si te aduce tot mai aproape de momentul pe care l-ai visat noua luni: acela in care iti vei strange la piept copilul.

ungrasmic
10.04.2009, 20:07:27

Ai dreptate, la mine se cerea imperios o ingrasare, azi m-am cantarit si am deja 55 de kg:O in viata mea n-am fost asa grasa:O va dati seama, eu care nu aveam pic de grasime pe mine, ma simt uriasa si ciudat

claudelle
11.04.2009, 19:42:41
Cu mare placere, sper sa fie totul bine >:D<
Sa iei tratamentul si sa nu faci efort. Durerile de burtica, daca sunt ca cele menstruale, nu ajuta deloc, din pacate :(

Cat despre intepat burtica, da, toata sarcina o sa ai dureri dintr-astea, in special la miscari bruste, pentru ca se mareste uterul.

Multa sanatate va doresc si sa vii cu vesti bune, da?? >:D<

Am fost vineri, la eco, ca m-am speriat ca nu mai aveam simptome....dar totul fu ok, bebe e bine, sacul si-a mai revenit, MULTUMESC LUI DUMNEZEU, dar dr a zis ca daca pana miercuri nu-mi trec durerile de burtica (care nu sunt f mari, dar sunt din cand in cand, si ea mi-a zis ca nu tre sa fie deloc) imi va prescrie injectii :((:((:((.

Acuma...nu ne mai ramane decat sa asteptam pana miercuri si sa ne rugam sa fie bine !!!

Doamne ajuta la toate ![-o<

alibd
11.04.2009, 19:47:00
Am fost vineri, la eco, ca m-am speriat ca nu mai aveam simptome....dar totul fu ok, bebe e bine, sacul si-a mai revenit, MULTUMESC LUI DUMNEZEU, dar dr a zis ca daca pana miercuri nu-mi trec durerile de burtica (care nu sunt f mari, dar sunt din cand in cand, si ea mi-a zis ca nu tre sa fie deloc) imi va prescrie injectii :((:((:((.

Acuma...nu ne mai ramane decat sa asteptam pana miercuri si sa ne rugam sa fie bine !!!

Sanatate maxima! :*

AnaM
11.04.2009, 22:47:39

E bine ca bebe e bine, la locul lui, si ca sacul s-a modificat spre normal >:D<
Sa dea Dumnezeu sa fie bine si iti doresc multa sanatate! Continua tratamentul si fa cat mai putin efort :*

angelfighter
12.04.2009, 13:47:20
scuze ca sunt off topic dar nu stiu unde sa postez (am incercat si la subiectul "sanatate") poate sa imi spuna cineva daca chisturile ovariene au influenta asupra sanilor; ma refer la faptul ca astept sa fiu probramata pt laparoscopie deoare ce am chisturi de 6,5cm insa dupa ultima menstruatie a inceput sa ma doara un san (daca erau amandoi nu ma mira dar asa e doar unul) si in comparatie cu celalalt il simt putin mai tare si un pic marit.
astept sfaturi si idei pt ca sunt cam ingrijorata...
multumesc anticipat.

biutzaxx
13.04.2009, 10:30:04

E bine ca sacul si-a revenit !!!
Doamne ajuta sa nu mai ai dureri [-o< !!!

Green_Eyes
13.04.2009, 10:59:32
Claudelle, sarcina usoara in continuare si sa vina bebe la termen!^:)^<:-P

Eu am racit putin ieri si ma simt foarte pleostita azi.. As vrea sa imi iau un concediu medical de maine pentru cateva zile.. |-)|-)|-)

alibd
13.04.2009, 11:51:13
Claudelle, sarcina usoara in continuare si sa vina bebe la termen!^:)^<:-P

Eu am racit putin ieri si ma simt foarte pleostita azi.. As vrea sa imi iau un concediu medical de maine pentru cateva zile.. |-)|-)|-)

Pai, chiar asa sa faci!

auradana
13.04.2009, 13:38:46
scuze ca sunt off topic dar nu stiu unde sa postez (am incercat si la subiectul "sanatate") poate sa imi spuna cineva daca chisturile ovariene au influenta asupra sanilor; ma refer la faptul ca astept sa fiu probramata pt laparoscopie deoare ce am chisturi de 6,5cm insa dupa ultima menstruatie a inceput sa ma doara un san (daca erau amandoi nu ma mira dar asa e doar unul) si in comparatie cu celalalt il simt putin mai tare si un pic marit.
astept sfaturi si idei pt ca sunt cam ingrijorata...
multumesc anticipat.

si eu in urma cu cativa ani am avut ovare macropolichistice dar nu am avut probleme cu sanii iar chisturile ovariene le-am eliminat. sanatate si sper sa nu fie nik complicat pt tine!

auradana
13.04.2009, 13:46:14
fetele, am o intrebare pentru voi cele viitoare mamici: inainte de a va hotari (mai bine zis de a incerca) sa faceti un bebe ati facut vreun control, analize medicale, ceva........pt a vedea daca toate sunt in regula inainte de a ramane insarcinata sau pur si simplu.............ati trecut la fapte:"> ?
pup

biutzaxx
13.04.2009, 14:05:26
fetele, am o intrebare pentru voi cele viitoare mamici: inainte de a va hotari (mai bine zis de a incerca) sa faceti un bebe ati facut vreun control, analize medicale, ceva........pt a vedea daca toate sunt in regula inainte de a ramane insarcinata sau pur si simplu.............ati trecut la fapte:"> ?
pup
control, OK-ul si faptele!!
daca faptele se fac intre timp, e f bine.
Dar sfatul medicului trebuie ascultat!

AnaM
13.04.2009, 14:21:31
pup

Eu n-am avut timp sa imi fac analizele, decat cele uzuale (alea de la ministerul sanatatii) cu jumate de an inainte de aparitia lui bebe :)

Am facut analizele dupa ce am aflat de sarcina. Initial, imi intrebasem medicul ce analize trebuiesc facute premergatoare sarcinii (asta inainte sa raman insarcinata) si a zis ca mai discutam dupa ce vin si-l anunt ca sunt gravida :D

Daca ai vre-un dubiu referitor la "capacitatea de a procrea", poti sa mergi sa-ti faci o ecografie transvaginala, pe la mijlocul ciclului menstrual (ziua 14), sa vezi daca totul sta bine la capitolul ovulatie si, eventual, sa-ti ia medicul secretie pentru analize, sa fie ok la capitolul flora :) De acolo, in caz ca apar alte problemutze (Doamne fereste), stabiliti ce investigatii/analize mai sunt necesare, impreuna cu medicul specialist.

Sanatate multa!

angelfighter
13.04.2009, 17:08:41
si eu in urma cu cativa ani am avut ovare macropolichistice dar nu am avut probleme cu sanii iar chisturile ovariene le-am eliminat. sanatate si sper sa nu fie nik complicat pt tine!
multumesc de raspuns, la mine nu se elimina; tre sa ma programeze iar pt laparoscopie pt ca sunt deja cam mari ...
numai bine

claudelle
13.04.2009, 19:45:51
Multumesc fetele de incurajari !!!!! :*:*:*:*

Green_eyes.....i-ati concediu! nu sta.....si eu am stat joi si vineri acasa...ce bine a fost :-", dar de la vremea asta si eu is fornaita si ce ma enerveaza......

Green_Eyes
13.04.2009, 20:10:55
Multumesc fetele de incurajari !!!!! :*:*:*:*

Green_eyes.....i-ati concediu! nu sta.....si eu am stat joi si vineri acasa...ce bine a fost :-", dar de la vremea asta si eu is fornaita si ce ma enerveaza......

Am liber de maine pana marti<:-PSavurez momentan un ceai de tei cu miere si lamaie;)) Multa sanatate!

alibd
13.04.2009, 20:48:43
Am liber de maine pana marti<:-PSavurez momentan un ceai de tei cu miere si lamaie;)) Multa sanatate!

Ti-ai luat medical, pana la urma?

auradana
14.04.2009, 12:17:53
Biutza si Ana multumesc pt raspuns! ne gandeam si noi la un bebe dar mai pe la toamna si nu stiam daca tb sa fac ceva pasi premergatori...
nu stiu sa am vreo problema si sper sa nu fie vreo una.
pup:*

Green_Eyes
14.04.2009, 12:19:45
Ti-ai luat medical, pana la urma?

Nu chiar, am ajuns la o intelegere cu sefa;))

biutzaxx
14.04.2009, 12:32:14
Biutza si Ana multumesc pt raspuns! ne gandeam si noi la un bebe dar mai pe la toamna si nu stiam daca tb sa fac ceva pasi premergatori...
nu stiu sa am vreo problema si sper sa nu fie vreo una.
pup:*
si un control de rutina este indicat.. asa ca spor la facut o programare !! :*

alibd
14.04.2009, 12:51:04
Nu chiar, am ajuns la o intelegere cu sefa;))

eeee, si mai bine asa! \:D/

simonicka
15.04.2009, 13:28:16
Salutare mamici de Iasi!
Am si eu o rugaminte la voi. Stie cineva nr de telefon al doctorului Aursulesei? Va multumesc din suflet!

simonicka
15.04.2009, 14:00:50
Gata, am gasit. Multumesc frumos!

auradana
15.04.2009, 14:03:19
si un control de rutina este indicat.. asa ca spor la facut o programare !! :*

mi-am facut analizele la sf anului trecut iar acum o luna tocmai am terminat o cura de vitamine facute intravenos. cred ca momentan nu e nici o pb. la un control ginecologic nu am mai fost de un an jumatate cand mi-am facut si papanicolau. rez au fost bune atunci.
mi-e cam urat sa merg la doctor si evit daca nu e obligatoriu.....:-&

biutzaxx
15.04.2009, 14:12:53
mi-am facut analizele la sf anului trecut iar acum o luna tocmai am terminat o cura de vitamine facute intravenos. cred ca momentan nu e nici o pb. la un control ginecologic nu am mai fost de un an jumatate cand mi-am facut si papanicolau. rez au fost bune atunci.
mi-e cam urat sa merg la doctor si evit daca nu e obligatoriu.....:-&
da , e neplacut .. dar la inceput e mai greu, apoi abia astepti :-p (mai ales cand va fi si bebele)

biutzaxx
15.04.2009, 15:22:58
poate sa imi dea si mie cineva numarul de telefon al dr care face cursurile Lamaze?
as vrea sa sun si sa ma programez pt cursuri. Sotului mei ii va da 10 zile de concediu daca aduce adeverinta ca a facut cursurile Lamaze.

cgeorgiana1982
15.04.2009, 15:26:12
toti taticii au inca 10 zile libere (pe langa cele 5) daca aduc dovada cursului de puericultura;))

biutzaxx
15.04.2009, 16:09:10
toti taticii au inca 10 zile libere (pe langa cele 5) daca aduc dovada cursului de puericultura;))

pai da, stiam asta, nu e valabil doar la sotul meu la firma ;-)

AnaM
15.04.2009, 16:11:27
pai da, stiam asta, nu e valabil doar la sotul meu la firma ;-)

Pai dovada cursului de puericultura ti-o da medicul de familie, nu tre sa mearga el la Lamaze :D

Ca chiar si daca ar merge la cursuri si tu vei naste natural, el nu va putea sta cu tine in sala de nasteri/travaliu :) Asa ca save yourselves some money :D

Auradana, eu zic sa-i dati bataie <:-P

biutzaxx
15.04.2009, 16:47:55
Pai dovada cursului de puericultura ti-o da medicul de familie, nu tre sa mearga el la Lamaze :D

Ca chiar si daca ar merge la cursuri si tu vei naste natural, el nu va putea sta cu tine in sala de nasteri/travaliu :) Asa ca save yourselves some money :D

Auradana, eu zic sa-i dati bataie <:-P

adica sa cer de la medicul de familie dovada de puericultura? nu mai sunt nevoita sa paltesc cursurile Lamaze? cool, o sa ii spun sotului!! 8-}
Ana, esti prea tare mai ales cand imi dai asa vesti bune :* ...si felicitari pt cele 29 de saptamani :X

petronelaaa
15.04.2009, 19:22:07
poate sa imi dea si mie cineva numarul de telefon al dr care face cursurile Lamaze?
as vrea sa sun si sa ma programez pt cursuri. Sotului mei ii va da 10 zile de concediu daca aduce adeverinta ca a facut cursurile Lamaze.

Salut,
Cand cautam eu cursuri Lamaze...am aflat ca se fac la Elena Doamna si costau in jur de 200-250ron, sambata dimineata. Si am inteles ca cam din saptamana 30 se fac. Stiu ca sunasem la nr care e la sfarsit...da`d-na era in concediu si am renuntat:D
googalid am dat de asta:
"
Cursul se organizeaza cu 5 sau 6 cupluri si dureaza 12 ore, impartite in sedinte de 2 ore pe saptamina. O ora de curs costa 50.000 de lei. O serie include: sase cursuri inainte de a se naste copilul (timp de sase saptamini) si o reuniune dupa nastere, cu copii si parintii, pentru a-si impartasi experienta nasterii, grijile si asteptarile. De asemenea, participantele la curs sint inscrise automat si pot participa la sedintele Clubului Mamelor care alapteaza. Daca doriti mai multe informatii sau doriti sa va inscrieti, puteti suna la numerele de telefon: 407.559 sau 0748/108.108".

Sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat :)>-

stefania_a
15.04.2009, 20:01:05

eu il am pe al dnei dr nechita de la elena doamna. ea face cusuri lamaze. uite nr ei:0748108108. este o dna tare draguta...;))

Yonika
15.04.2009, 21:14:12
Fetele, m-am interesat si eu de cursurile Lamaze in Bacau si daca merg singura e 350 lei si daca merge si sotul e 300 lei. Dar altceva vroiam sa va intreb, e data lege ca sotul are liber daca se fac cursurile, sau e in functie de firma?

AnaM
15.04.2009, 23:13:02
Fetele, m-am interesat si eu de cursurile Lamaze in Bacau si daca merg singura e 350 lei si daca merge si sotul e 300 lei. Dar altceva vroiam sa va intreb, e data lege ca sotul are liber daca se fac cursurile, sau e in functie de firma?

Din cate stiu, e data lege.

Ma interesez acum, si va lamuresc imediat.

Pupici, Biu >:D< La mai mare!

AnaM
15.04.2009, 23:21:53
Asa, am revenit.

Lege:

Art. 61. - (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
a) casatoria salariatului - 5 zile;
b) casatoria unui copil - 2 zile;
c) nasterea unui copil - 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
d) decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
e) decesul bunicilor, fratilor, surorilor - 1 zi;
f) donatorii de sange - conform legii;
g) la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate - 5 zile.

Zilele libere platite pentru nasterea unui copil se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificate cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
Indemnizatia se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.
Titularul dreptului la care ne-am referit este tatal copilului nou-nascut, care participa efectiv la ingrijirea acestuia, indiferent daca copilul este nascut din casatorie, din afara casatoriei sau este adoptat de titularul dreptului.

Conform art. 7 din Norma metodologica de aplicare a Legii concediului paternal nr. 210/1999, aprobata prin H.G. nr. 244/2000, cursul de puericultura consta in prezentarea unor notiuni elementare teoretice si practice necesare in vederea ingrijirii copilului mic, in vederea participarii efective a tatalui la ingrijirea propriului copil nou-nascut. Cursul de puericultura va fi tinut de medicul de familie al tatalui, in perioada de sarcina a mamei sau dupa nasterea copilului. In urma verificarii notiunilor dobandite medicul de familie va elibera atestatul de absolvire a cursului de puericultura. In cazul in care tatal are studii de specialitate (medic, asistent medical) nu mai este necesara absolvirea cursului de puericultura, ci numai obtinerea atestatului in aceleasi conditii.

Model atestat care trebuie completat de tata si semnat si parafat de medicul de familie:

Cabinet medical individual de familie __________________________

ATESTAT de absolvire a cursului de puericultur&#227;

Dl./dna ________________, posesor al B.I./C.I. seria ___ nr _______, eliberat/&#227; de ___________________________________ la data de ____________, domiciliat in __________________________________________________ ____________, incadrat la ___________________, asigurat la Casa de Asigur&#227;ri a Municipiului ___________________, posesor al carnetului de asigurat seria ____________, a insusit temeinic notiunile elementare teoretice si practice necesare in vederea ingrijirii copilului mic, necesare particip&#227;rii efective a tat&#227;lui la ingrijirea copilului nou-n&#227;scut, prezentate in cadrul cursului de puericultur&#227; tinut la cabinetul medicului de familie. Prezentul atestat se elibereaz&#227; pentru a-i servi asiguratului la acordarea concediului paternal, in conditiile prevederilor art.4 alin.(1) din Legea nr.210/1999 privind concediul paternal si art.7 din Hot&#227;rirea Guvernului nr.244/2000 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii concediului paternal nr.210/1999.

Data Semn&#227;tura si parafa medicului de familie

Daca cineva comenteaza, amenintati cu ITM-ul si se vor supune >:)

biutzaxx
16.04.2009, 10:24:44
Aha, deci medicul de familie instruieste viitorul tatic si apoi ii va da o adeverinta cum ca a facut orele de puericultura
iar cursurile Lamaze sunt optionale , am inteles bine?

biutzaxx
16.04.2009, 10:27:25
azi la Carrefour sunt reduceri de 20 % la hainutze de bebe si 10 % reducere la Panetonne =P~ =P~ =P~

alibd
16.04.2009, 11:59:17
azi la Carrefour sunt reduceri de 20 % la hainutze de bebe si 10 % reducere la Panetonne =P~ =P~ =P~

Cand am citit, am avut reflexul sa spun: "merg si eu sa cumpar ceva hainute". Am uitat ca e trecut botezul...;))

biutzaxx
16.04.2009, 12:06:41
Cand am citit, am avut reflexul sa spun: "merg si eu sa cumpar ceva hainute". Am uitat ca e trecut botezul...;))
dar Panetonne poti sa iti iei, e delicios :-p

alibd
16.04.2009, 12:12:47
dar Panetonne poti sa iti iei, e delicios :-p

\:D/ \:D/ \:D/ Ar trebui sa dau si eu o fuga pe acolo.

AnaM
16.04.2009, 13:54:41
Aha, deci medicul de familie instruieste viitorul tatic si apoi ii va da o adeverinta cum ca a facut orele de puericultura
iar cursurile Lamaze sunt optionale , am inteles bine?

Medicul de familie al sotului tau instruieste tatal si elibereaza atestatul.

Cursuri Lamaze nu cunosc pe nimeni sa fi facut. Le faci daca vrei tu, dar n-au nici o legatura cu eliberarea acestui atestat.

biutzaxx
16.04.2009, 14:14:17
Medicul de familie al sotului tau instruieste tatal si elibereaza atestatul.

Cursuri Lamaze nu cunosc pe nimeni sa fi facut. Le faci daca vrei tu, dar n-au nici o legatura cu eliberarea acestui atestat.

am inteles, pup >:D<

AnaM
16.04.2009, 14:44:27
am inteles, pup >:D<

>:D< :* ;-)

Yonika
16.04.2009, 14:57:46
Asa, am revenit.

Lege:
.............

Daca cineva comenteaza, amenintati cu ITM-ul si se vor supune >:)
Multumim Ana! >:D< :*

biutzaxx
16.04.2009, 15:09:27
vroiam sa va intreb, cand pot face si eu ecografie 4d sau 3d?? ca vreau sa fad si eu fatzuca bebelui 8-}

Anmari
16.04.2009, 16:59:33
ce analize se fac pentru semestrul 3?

xxxxx
16.04.2009, 20:08:43

Trimestrul 3;)) . Le-am repetat pe cele din trim. 1 plus urina care o fac lunar.

Anmari
17.04.2009, 08:28:16
Trimestrul 3;)) . Le-am repetat pe cele din trim. 1 plus urina care o fac lunar.

multumesc ;)

AnaM
17.04.2009, 09:51:27

Hmmm... Am lista in masina, cand ajung dupa-masa acasa, o postez. Nu sunt foarte multe, e, in principiu, HCG, sumar de urina, urocultura, RBW, VSH parca si la mine tre sa repet toxo, ca nu am anticorpi.

Oricum, o sa-ti dea doctorita lista cu analize data viitoare cand te duci. Mie mi-a dat deja si doctorul de familie bilet pentru analize :)

Inca nu le-am facut, astept sa treaca Sfintele Sarbatori sa ma duc sa le fac, ca acum n-are nimeni chef de munca :D

AnaM
17.04.2009, 09:54:23
vroiam sa va intreb, cand pot face si eu ecografie 4d sau 3d?? ca vreau sa fad si eu fatzuca bebelui 8-}

4d poti face absolut oricand vrei tu (eu stiu persoana care a facut si la 12 saptamani, si arata fix ca un extraterestru :D), dar eu recomand s-o faci un pic mai tarziu, ca deocamdata bebe e slabutz si o sa fie un pic alien :D Poti s-o faci la ecografia de +-28 de saptamani (sau la urmatoarea ta eco), cum am facut eu, cand bebe avea deja peste 1 kg si chiar avea falcutze :">
Asta ca sa ramai cu o amintire placuta :))

Bineinteles, poti s-o faci si mai devreme, dar nu stiu cat de clar o sa i se vada fatzuca :x

Anmari
17.04.2009, 10:05:11
Hmmm... Am lista in masina, cand ajung dupa-masa acasa, o postez. Nu sunt foarte multe, e, in principiu, HCG, sumar de urina, urocultura, RBW, VSH parca si la mine tre sa repet toxo, ca nu am anticorpi.

Oricum, o sa-ti dea doctorita lista cu analize data viitoare cand te duci. Mie mi-a dat deja si doctorul de familie bilet pentru analize :)

Inca nu le-am facut, astept sa treaca Sfintele Sarbatori sa ma duc sa le fac, ca acum n-are nimeni chef de munca :D

Multumesc mult de tot, dar te rog cand ai timp scrie-mi si mie lista, pentru ca nu vreau sa omit nimic :)

AnaM
17.04.2009, 10:42:58
Multumesc mult de tot, dar te rog cand ai timp scrie-mi si mie lista, pentru ca nu vreau sa omit nimic :)

Oki! Cu placere >:D<

mikutza
17.04.2009, 12:46:54

sotul meu lucreaza la o firma privata si i s-a acordat doar 2 zile libere :-w:gen_20:

cgeorgiana1982
17.04.2009, 22:55:38
sotul meu lucreaza la o firma privata si i s-a acordat doar 2 zile libere :-w:gen_20:
nu este legal ce au facut cei de la firma sotului tau....si eu lucrez la o firma privata si ai mei inteleg ca trebuie aplicatat legea, de aceea cand un angajat devine tata ii dau 5 zile obligatoriu si 10 zile pentru primul copil, daca face cursul de puericultura. Ar fi trebuit sa ameninte cu ITM-ul, caci nu e normal sa privezi un angajat de dreptul sau legal[-X. La noi in tara se intampla prea multe chestii ilegale....

biutzaxx
18.04.2009, 13:20:04
cred ca nu e tarziu sa si le ia si acum , dar sa se duca cu legea in mana si sa le-o arate cu degetul:-w

biutzaxx
18.04.2009, 13:22:41
4d poti face absolut oricand vrei tu (eu stiu persoana care a facut si la 12 saptamani, si arata fix ca un extraterestru :D), dar eu recomand s-o faci un pic mai tarziu, ca deocamdata bebe e slabutz si o sa fie un pic alien :D Poti s-o faci la ecografia de +-28 de saptamani (sau la urmatoarea ta eco), cum am facut eu, cand bebe avea deja peste 1 kg si chiar avea falcutze :">
Asta ca sa ramai cu o amintire placuta :))

Bineinteles, poti s-o faci si mai devreme, dar nu stiu cat de clar o sa i se vada fatzuca :x
aha, multumesc..
deci sa ii fac pe la 28 sapt, peste 2 consultatii, cam asa ar veni. Pe la 23 sapt cat kg ar trebui sa aibe? atunci am programare la medic si vreau sa mma duc cu lectia pregatita ;-)

deci bolfutze inca nu are?:|
cand ma facut eco data trecuta, avea circumferita capului putin mai mare decat a abdomenului, deci sigur e putin alien..:)

AnaM
18.04.2009, 15:06:27
Analize trim. III:

HCG, sumar de urina, RBW, toxo, glicemie de la medicul ginecolog.

Medicul de familie mi-a dat si hemoleucograma, VSH si urocultura (pe langa sumarul de urina)

AnaM
18.04.2009, 15:07:56
aha, multumesc..
deci sa ii fac pe la 28 sapt, peste 2 consultatii, cam asa ar veni. Pe la 23 sapt cat kg ar trebui sa aibe? atunci am programare la medic si vreau sa mma duc cu lectia pregatita ;-)

deci bolfutze inca nu are?:|
cand ma facut eco data trecuta, avea circumferita capului putin mai mare decat a abdomenului, deci sigur e putin alien..:)

Al meu, la 21s+6 zile avea 516 grame, cu cateva zeci grame mai mult decat media :)

ungrasmic
18.04.2009, 18:15:56
Al meu, la 21s+6 zile avea 516 grame, cu cateva zeci grame mai mult decat media :)
Adevarul ca te sperii un pic de cum arata 4D cand e mic si slab, mi-a facut si mie, da nu mi-a placut, mi-a zis doctorul ca nu am nimic d evazut, dar eu ....am insistat

Petro29
19.04.2009, 09:31:56
Hristos A Inviat Pentru Toti :|

Andrusca81
19.04.2009, 17:54:32
Si eu sunt in ac situatie ca a ta. imi doresc enorm un bebel, sotul si el, insa stam cu chirie, conditii nu avem de a creste un copil, si in momentul de fata suntem in curs de obtinere a autorizatiei de constructie, la anu un credit si probabil casa(sper...sa ma jaute D-zeu). Asa ca mai asteptam...E f fain in 2 dar parca tot lipseste ceva :D

Si mie mi se pare ca e foarte frumos totul acum, asa cum e..si stiu ca poate suna putin egosit ( asa cum a spus si o alta miresica aici) dar eu nu simt ca imi lipseste prezenta unui bebe deocamdata :D.Intr-un fel cand ma gandesc la acest aspect simt ca niciodata nu voi mai putea reveni la ceea ce a fost..pentru ca altfel va fi viata noastra dupa aparitia bebelui.
Am si eu prietene care tot asa...in momentul cand simteau ca mai lipseste ceva, aparut bebe si se simt foarte impliniti acum.

Anmari
20.04.2009, 22:30:42
Analize trim. III:

Medicul de familie mi-a dat si hemoleucograma, VSH si urocultura (pe langa sumarul de urina)

Multumesc pentru informati ;)

mikutza
20.04.2009, 23:10:56
cred ca nu e tarziu sa si le ia si acum , dar sa se duca cu legea in mana si sa le-o arate cu degetul:-w

Fetelor, ma faceti sa rid :)) , din pacate una e teoria si alta e practica :gen_07:

PS. Alinutz, din partea cavalerului ai 2 poze in album (nu le pot atasa aici pt ca sint prea mari si nu stiu sa le micsorez :"> :-" ) la care adaugam multumiri pt pupici :* :* :*

biutzaxx
21.04.2009, 13:49:56
tare e dragut papaciosul tau!!
pup bolfutzele si nascul carn :* :* :*

alibd
21.04.2009, 18:51:45
Fetelor, ma faceti sa rid :)) , din pacate una e teoria si alta e practica :gen_07:

PS. Alinutz, din partea cavalerului ai 2 poze in album (nu le pot atasa aici pt ca sint prea mari si nu stiu sa le micsorez :"> :-" ) la care adaugam multumiri pt pupici :* :* :*

Cavaler in buna regula, ce mai! =D> ;;) Scumpel foc!!!!
Si ca sa nu uit...:* :* :*

Yonika
21.04.2009, 19:02:37

Sa va traiasca cavalerul! E baiat mare de acum...:* Pupam mamica si baietelul scumpel!:*

AnaM
22.04.2009, 14:33:51
Si mie mi se pare ca e foarte frumos totul acum, asa cum e..si stiu ca poate suna putin egosit ( asa cum a spus si o alta miresica aici) dar eu nu simt ca imi lipseste prezenta unui bebe deocamdata :D.Intr-un fel cand ma gandesc la acest aspect simt ca niciodata nu voi mai putea reveni la ceea ce a fost..pentru ca altfel va fi viata noastra dupa aparitia bebelui.
Am si eu prietene care tot asa...in momentul cand simteau ca mai lipseste ceva, aparut bebe si se simt foarte impliniti acum.

Bai, si mie mi se parea totul perfect inainte, ne doream un bebe, dar nu cu ardoare si nu neaparat acum. Era totul foarte ok. Dar a aparut bebe cam pe neasteptate (ca, daca era dupa noi, mai stateam, chiar daca aveam absolut toate conditiile de a-l creste, da' era totul grozav) si uite ca ne adaptam :D Incet, incet, ne obisnuim cu ideea, o sa ne obisnuim si dupa ce se naste, si probabil totul ni se va parea firesc :)

Eu am observat ca, cu cat inaintam mai mult in varsta, cu atat imi pierea mai tare cheful de bebe. Asa ca e bine ca a pus el piciorul in prag si a hotarit ca vrea sa apara :D

Andrusca81
23.04.2009, 12:23:07
Bai, si mie mi se parea totul perfect inainte, ne doream un bebe, dar nu cu ardoare si nu neaparat acum. Era totul foarte ok. Dar a aparut bebe cam pe neasteptate (ca, daca era dupa noi, mai stateam, chiar daca aveam absolut toate conditiile de a-l creste, da' era totul grozav) si uite ca ne adaptam :D Incet, incet, ne obisnuim cu ideea, o sa ne obisnuim si dupa ce se naste, si probabil totul ni se va parea firesc :)

Eu am observat ca, cu cat inaintam mai mult in varsta, cu atat imi pierea mai tare cheful de bebe. Asa ca e bine ca a pus el piciorul in prag si a hotarit ca vrea sa apara :D
Felicitari bebelusului pentru piciorusul pus in prag!!!Pai asta e...asa incep sa ma gandesc si eu...ca probabil daca aveam 20 de ani chiar nu m-as fi prea gandit la bebe :-p...desi cateodata ma gandesc ca uite ce fain e de mamicile astea tinere ...la 30 de ani ar putea avea un copil de 10 ani...interesant :D.
Pentru mine aparitia bebelusului,pana acum ceva timp era ceva pe un plan foarte indepartat...stiam ca voi face si eu un copil candva dar nu ma prea gandeam deloc, insa...dar de cand sora mea e insarcinata, parca am devenit mai curioasa sa vad ce se intampla,ce sentimente apar, cate emotii apar...si tot asa...si putin asa tot se transmite.Mie si acum imi este foarte frica de tot ceea ce inseamna sarcina si de toate transformarile care apar odata cu ea, dar macar meditez mai des si poate imi voi face si curaj la un moment dat.:-SS:-s
Oricum cred ca aparitia unui copil in viata unui cuplu aduce multe schimbari neasteptat de frumoase...dar eu sunt blocata la etapa "Insarcinata cu burta foarte maredupa care urmeaza chinurile nasterii "....:-s

biutzaxx
23.04.2009, 14:12:42
am citit acum un articol cum ca anumite medicamente se dau gratuit sau compensat :
pe lista se afla - Utrogestan (hormon de sarcina)
- No-Spa si Ginipral (pentru contractii si dureri)
- Elevit si Centrum Materna (vitamine)
- Ampicilina
- Augmentin
- Amoxicilina
- Paracetamol

eu toate le-am cumparat si nici unul din medicii de fam nu mi le-a prescris gratuit.
e adevarat??
sursa este http://www.libertatea.ro/stire/gravidele-au-dreptul-la-medicamente-compensate-100-202982.html (http://www.libertatea.ro/stire/gravidele-au-dreptul-la-medicamente-compensate-100-202982.html)

uitandu-ma pe lista de medicamente, am gasit utrogestan si arefam pe lista de medicamente compensate:
http://www.cnas.ro/pdf/medicamente/ORDIN502-0804.2009.pdf

Green_Eyes
23.04.2009, 14:17:17
am citit acum un articol cum ca anumite medicamente se dau gratuit sau compensat :
pe lista se afla - Utrogestan (hormon de sarcina)
- No-Spa si Ginipral (pentru contractii si dureri)
- Elevit si Centrum Materna (vitamine)
- Ampicilina
- Augmentin
- Amoxicilina
- Paracetamol

eu toate le-am cumparat si nici unul din medicii de fam nu mi le-a prescris gratuit.
e adevarat??
sursa este http://www.libertatea.ro/stire/gravidele-au-dreptul-la-medicamente-compensate-100-202982.html (http://www.libertatea.ro/stire/gravidele-au-dreptul-la-medicamente-compensate-100-202982.html)

Articolul e din 2008 ;))
Elevit-ul si alte vitamine se dadeau gratuit insa de la sfarsitul anului trecut, parca, au fost scoase de pe lista.

PS. Azi am intrat in luna a 7a:D. De-abia astept sa treaca si cele 3 luni care au mai ramas!

biutzaxx
23.04.2009, 15:09:36
Articolul e din 2008 ;))
Elevit-ul si alte vitamine se dadeau gratuit insa de la sfarsitul anului trecut, parca, au fost scoase de pe lista.

PS. Azi am intrat in luna a 7a:D. De-abia astept sa treaca si cele 3 luni care au mai ramas!

felicitari <:-P <:-P
ai sa vezi ce repede trec cele 3 lunitze :>
ai inceput cumparaturile???

Anmari
23.04.2009, 16:00:14
Articolul e din 2008 ;))

Me too :D ... si parca tot mai mare sunt :((

Anmari
23.04.2009, 16:27:13
Am gasit un articol tare interesant cu plante permise in timpul sarcinii:

Pe toata perioada sarcinii, medicamentele sunt aproape interzise. Cu mici exceptii. Exista insa plantute gata sa ne sara in ajutor.

Spunem "cateva" pentru ca este intr-adevar vorba despre foarte putine plante permise pe toata perioada celor 9 luni. In mare, este vorba despre tratamente care nu afecteaza nici mama si nici copilul. Pe toata perioada sarcinii, in organsimul femeii au loc schimbari hormonale si nu numai cu care nu s-a mai intilnit pana in acel moment. Greturi, ameteli, picioare umflate, arsuri la stomac, sunt doar cateva dintre simptomele mai putin placute care insotesc sarcina. Medicul te poate ajuta sa treci peste inconveniente si iti poate recomanda chiar un tratament naturist care sa iti usureze sarcina.

PROBLEMA NR. 1: Greturi si varsaturi

Bea ceai de menta, totul cu prudenta. O cana sau doua cu infuzie in care ai turnat si cateva picaturi de zeama de lamiie iti vor taia greata cu siguranta.
Stoarce mai multe lamii si portocale si prepara-ti suc proaspat in fiecare zi.
Maninca mere cit poti de multe

PROBLEMA NR. 2: Arsuri stomacale

Ia o lingura cu ulei de masline in fiecare dimineata, numai daca esti sigura ca suporti acest tratament.
Bea suc de cartofi cruzi, un pahar pe zi. Stim, nu este foarte placut, dart e va ajuta, actionind ca un veritabil pansament gastric. De regula, arsurile stomacale apar in cel de-al doilea trimestru de sarcina, cind se presupune ca ai scapat de amenintarea greturilor matinale. Altfel, nu iti recomandam sucul de cartofi.
ara o infuzie de musetel si bea 2 cani pe zi. Reduce senzatia de arsura.
sunt pline de vitamine, ar fi bines a eviti consumul de citrice in toata aceasta perioada, pentru a nu creste aciditatea gastrica.

PROBLEMA NR. 3: Retentia de lichide, umflarea membrelor

Infuzie de brusture – bea o cana sau 2 pe zi. Are efect depurativ, elimina apa in exces din tesuturi, dar si toxinele.
aza gambele si talpile cu ulei de menta diluat in putina apa.
infuzie de macese pentru eliminarea apei din tesuturi.

PROBLEMA NR. 4: Palpitatii

Prepara o infuzie de tei si bea o cana sau doua, indulcita cu putina miere. Are un efect relaxant si linistitor.
infuzie de sunatoare, dar cu precautie. Este si ea o planta recomandat[ pentru calmarea starilor de nervozitate.
a sa maninci foarte mult inainte de culcare si daca ai timp, iesi la plimbare cit de des poti.

geany_m
23.04.2009, 23:31:52
Articolul e din 2008 ;))

Așa e. Nu se mai dau. Restul intră gratuit.
Felicitări pt. luna a 7-a! >:D<

Green_Eyes
24.04.2009, 08:50:56
felicitari <:-P <:-P
ai sa vezi ce repede trec cele 3 lunitze :>
ai inceput cumparaturile???

Mersi! De-abia astept sa ''livrez marfa'':D, sa ma simt si eu mai usoara#:-SAseara am visat ca am nascut doua fetite gemene:x
Cat despre cumparaturi, pauza#-o

Așa e. Nu se mai dau. Restul intră gratuit.
Felicitări pt. luna a 7-a! >:D<

>:D<>:D<

Anmari
24.04.2009, 09:36:21
Stie careva de AnaM ? N-a mai intrat dinainte de Paste si sa nu i se fi intimplat ceva :-s

Green_Eyes
24.04.2009, 09:40:12
Stie careva de AnaM ? N-a mai intrat dinainte de Paste si sa nu i se fi intimplat ceva :-s

A intrat ieri:) Cred ca este in concediu de acum si petrece mai putin timp la PC.. zic si eu:D

Anmari
24.04.2009, 09:54:27
A intrat ieri:) Cred ca este in concediu de acum si petrece mai putin timp la PC.. zic si eu:D

ma gandeam eu ... ea ce mai anima topicul ;)) :"> ... urmaresc topicul cu interes si cum nu prea este activitate ma plictisesc :D

monique18virgo
24.04.2009, 10:36:56
neata mamici.:* ce mai faceti?

biutzaxx
24.04.2009, 11:06:01
e intrat pe la job-uri
cred ca nu mai are timp sa intre sau nu are net

biutzaxx
24.04.2009, 11:06:56
ma gandeam eu ... ea ce mai anima topicul ;)) :"> ... urmaresc topicul cu interes si cum nu prea este activitate ma plictisesc :D
pai facem noi activitate, ca sa aibe Ana ce citi cand intra :>

Anmari
24.04.2009, 11:12:29
pai facem noi activitate, ca sa aibe Ana ce citi cand intra :>

dap :) ...asa ar trebui :)

Anmari
24.04.2009, 11:13:09
neata mamici.:* ce mai faceti?

nu te-am vazut demult pe aci ... cum iti e? ce-ai facut cu jobul? ti-ai luat concediu sau te-au inteles cei de la serviciu ca nu poti lucra noaptea?

biutzaxx
24.04.2009, 12:15:02
nu te-am vazut demult pe aci ... cum iti e? ce-ai facut cu jobul? ti-ai luat concediu sau te-au inteles cei de la serviciu ca nu poti lucra noaptea?
Anmari, tu ce ai cumparat pt bebe?? sa pui pozici tu toate lucrusoarele pt bebelus :D

monique18virgo
24.04.2009, 12:37:34

sunt in concediu medical:"> .si asa stau pina in iunie cand intru in prenatal.

Anmari
24.04.2009, 12:37:50
Anmari, tu ce ai cumparat pt bebe?? sa pui pozici tu toate lucrusoarele pt bebelus :D

:"> eu n-am cumparat nimic pana acum :"> pentru ca stam tare prost cu finantele :"> ... in schimb mama mi-a cumparat saraca niste body-uri, rochite vreo 2, adica sarafane, pantalonasi, cojocel, dar toate sunt mai mari ... asa ptr inceput n-am luat nik :D ... am primit un patut cadou si urmeaza sa-l montam ... nu refuzam nici un ajutor, asa ca cred ca cele mai multe vor fi primite :"> spre rusinea noastra

Anmari
24.04.2009, 12:39:01

bravo tie, asa sa faci daca nu te-au inteles si menajat cei de la serviciu :D

monique18virgo
24.04.2009, 12:42:01
de ce sa iti fie rusine.lucrusoare am primit si eu(chiar noi),patut voi primi si eu.hainute am luat si eu da putine ca nu stiu inca ce e.in schimb mi-am luat biberoane,forfecuta pt bebe,suzete,tetine,burete pt spalat,termometru......

Anmari
24.04.2009, 13:02:58
de ce sa iti fie rusine.lucrusoare am primit si eu(chiar noi),patut voi primi si eu.hainute am luat si eu da putine ca nu stiu inca ce e.in schimb mi-am luat biberoane,forfecuta pt bebe,suzete,tetine,burete pt spalat,termometru......

wow, ai cumparat ceva ... eu n-am luat nimic din toate acestea :D ... cat te-au ajuns biberoanele"? de care ai luat?

biutzaxx
24.04.2009, 13:04:40
:"> eu n-am cumparat nimic pana acum :"> pentru ca stam tare prost cu finantele :"> ... in schimb mama mi-a cumparat saraca niste body-uri, rochite vreo 2, adica sarafane, pantalonasi, cojocel, dar toate sunt mai mari ... asa ptr inceput n-am luat nik :D ... am primit un patut cadou si urmeaza sa-l montam ... nu refuzam nici un ajutor, asa ca cred ca cele mai multe vor fi primite :"> spre rusinea noastra
pai f bine ca are cine sa va ia, sa va dea. :> :>
Noua ne-a luat mama niste hainutze si paturele si eu numai 2 body-uri, un costumas si biberoanele. Acu ne interesam de carucior, pe patut am pus noi ochii, na, singuri alegem si ne luam ca momentan nu s-a oferit nimeni ...
aa, nasi v-ati gasit?? noi nu ne-am gandit la nasi inca, nici nu s-a oferit decat o pereche, si ne-a zis asa pe ocolite de nu sunt sigura daca ar vrea sau nu, asa ca, mai atesptam :-p

Anmari
24.04.2009, 13:05:58
pai f bine ca are cine sa va ia, sa va dea. :> :>
Noua ne-a luat mama niste hainutze si paturele si eu numai 2 body-uri, un costumas si biberoanele. Acu ne interesam de carucior, pe patut am pus noi ochii, na, singuri alegem si ne luam ca momentan nu s-a oferit nimeni ...
aa, nasi v-ati gasit?? noi nu ne-am gandit la nasi inca, nici nu s-a oferit decat o pereche, si ne-a zis asa pe ocolite de nu sunt sigura daca ar vrea sau nu, asa ca, mai atesptam :-p

nope, n-avem nasi :D ... asta e problema la noi :D .... a spus nasii de cununie ca ne boteaza daca vrem, dar eu as vrea pe altcineva :"> , na ca sa mai legam si noi aliante

biutzaxx
24.04.2009, 13:07:04
ce fain, dar nu scade indemnizatia?? ca stiu ca medicalul se plateste cu 75%, nu??
aa, si cand intri in prenatal?? ca noi intram cam in acelasi timp.
ti-a mai crescut burtica? pui si o pozica??

mama cate intrebari am pt toata lumea ;)) :-"

biutzaxx
24.04.2009, 13:09:00
nope, n-avem nasi :D ... asta e problema la noi :D .... a spus nasii de cununie ca ne boteaza daca vrem, dar eu as vrea pe altcineva :"> , na ca sa mai legam si noi aliante
pai asa e cel mai bine, sa mariti familia...
nasii nostri de cununie nu s-au pronuntat, dar ei nici nu stau in ro, si eu as vrea sa fie din iasi, sa mai am la cine ma plange daca bebe nu e ascultator :D

Anmari
24.04.2009, 13:12:28
pai asa e cel mai bine, sa mariti familia...
nasii nostri de cununie nu s-au pronuntat, dar ei nici nu stau in ro, si eu as vrea sa fie din iasi, sa mai am la cine ma plange daca bebe nu e ascultator :D

sa stii ca e important sa fie langa finuta/finul lor :) ... eu am un fin si mi l-au luat in italia la un an :(( ... acum are 3 ani si nu-l pot admira decat din poze :(( ... tare as fi vrut sa fie aici langa mine sa merg sa ma joc cu el , mai ales ca are si o varsta frumoasa, cand vorbeste si intreaba minuni ;;))

monique18virgo
24.04.2009, 13:19:42
ce fain, dar nu scade indemnizatia?? ca stiu ca medicalul se plateste cu 75%, nu??
aa, si cand intri in prenatal?? ca noi intram cam in acelasi timp.
ti-a mai crescut burtica? pui si o pozica??

mama cate intrebari am pt toata lumea ;)) :-"

nu cred ca are ce sa scada ca nu intru cu cei 85%.pai pe 7iunie fac 7 luni.dr. de familie spunea ca se intra la 7 luni si 10 zile.auzisem pe cineva de aici ca la 7 luni.acu nu stiu exact.burta mea e destul de mare ca abia pot sa ma misc.:D deja am luat 10 kg.am79 de la 69 la 1.68m:">

biutzaxx
24.04.2009, 13:20:16
sa stii ca e important sa fie langa finuta/finul lor :) ... eu am un fin si mi l-au luat in italia la un an :(( ... acum are 3 ani si nu-l pot admira decat din poze :(( ... tare as fi vrut sa fie aici langa mine sa merg sa ma joc cu el , mai ales ca are si o varsta frumoasa, cand vorbeste si intreaba minuni ;;))
sa stii ca asa e!
cand e langa tine, poti sa iti faci datoria de nasa cum vrei tu, cand ti-l ia, te simti oarecum frustrata si poti trimite mailuri si complimente doar prin net si tel...

monique18virgo
24.04.2009, 13:24:20
wow, ai cumparat ceva ... eu n-am luat nimic din toate acestea :D ... cat te-au ajuns biberoanele"? de care ai luat?

biberoane nu mi-am cumparat f.scumpe.toate produsele pe care le-am cumparat sunt de la primii pasi.am vazut la prietenele mele care se impaca bine cu ele.am gasit un site unde au produse de la primii pasi la preturi bune.

Anmari
24.04.2009, 13:36:58
biberoane nu mi-am cumparat f.scumpe.toate produsele pe care le-am cumparat sunt de la primii pasi.am vazut la prietenele mele care se impaca bine cu ele.am gasit un site unde au produse de la primii pasi la preturi bune.

da-mi si mie linkul cu site-ul respectiv ;;) .... pls

biutzaxx
24.04.2009, 13:37:04
da-ne si noua site-ul :D

eu am luat de la dr browns, 3, 2 mari si unu mai mic. sper sa ma impac cu ele si sa nu mai fiu nevoita sa imi iau altele

monique18virgo
24.04.2009, 13:42:29
dat PM la amandoua:*

monique18virgo
24.04.2009, 13:48:55
da-ne si noua site-ul :D

eu am luat de la dr browns, 3, 2 mari si unu mai mic. sper sa ma impac cu ele si sa nu mai fiu nevoita sa imi iau altele

in comparatie cu ce ti-ai luat tu e f.ieftin.:-$

AnaM
24.04.2009, 14:54:40

Eu intru in fiecare zi, ;)) si scriu, dar mai mult pe la Discutii de mamici. Oricum, va urmaresc :D

Sunt in concediu de odihna pana pe 4 mai, cand intru in prenatal :D Deci stau mai mult pe acasa. Net am, si intru pe miresici de macar 2-3 ori pe zi ;-)

Nu va speriati, daca ma apuca chinurile facerii mai devreme, are cine sa va anunte ;)) (geany)

biutzaxx
24.04.2009, 15:40:05
Eu intru in fiecare zi, ;)) si scriu, dar mai mult pe la Discutii de mamici. Oricum, va urmaresc :D

Sunt in concediu de odihna pana pe 4 mai, cand intru in prenatal :D Deci stau mai mult pe acasa. Net am, si intru pe miresici de macar 2-3 ori pe zi ;-)

Nu va speriati, daca ma apuca chinurile facerii mai devreme, are cine sa va anunte ;)) (geany)

pai sa nu te apuce chinurile facerii ca mai ai treaba pana la 9 luni, mai ai multe subiecte de abordat pe miresici ;))

Anmari
24.04.2009, 16:01:24

ei, Hristos a Inviat ... chiar ma gandeam sa nu fii pe la spital :P

AnaM
24.04.2009, 16:05:28
ei, Hristos a Inviat ... chiar ma gandeam sa nu fii pe la spital :P

Adevarat a Inviat! :-p

Nu, totul este foarte bine, ne pregatim de setul de analize :*

Fetelor, de-acuma, cine are nevoie de Infacol sau alte nebunii, cu mare placere va ajut, ca mi-am comandat si mie si au venit din Anglia :*
E in jur de 6 lire sterline sticluta de 50ml, cu tot cu transport :D Nu 50-60 ron, cum gasim pe site-uri ge okazii :)

Anmari
24.04.2009, 16:10:17

Fetelor, de-acuma, cine are nevoie de Infacol sau alte nebunii, cu mare placere va ajut, ca mi-am comandat si mie si au venit din Anglia :*
E in jur de 6 lire sterline sticluta de 50ml, cu tot cu transport :D Nu 50-60 ron, cum gasim pe site-uri ge okazii :)

Ce este Infacol? Si la ce anume foloseste :D (ignoranta de mine :"> )

AnaM
24.04.2009, 16:17:16
Ce este Infacol? Si la ce anume foloseste :D (ignoranta de mine :"> )

E cam cea mai buna suspensie impotriva colicilor :D Si se poate folosi de la nastere, nu ca altele, dupa o luna.

Nu se comercializeaza in Romania :)

Anmari
24.04.2009, 16:19:00
E cam cea mai buna suspensie impotriva colicilor :D Si se poate folosi de la nastere, nu ca altele, dupa o luna.

Si o sticluta cat ne ajunge? Se dau 50 ml odata?

Green_Eyes
24.04.2009, 17:23:46

Eu as apela la tine, daca se poate:"> Prefer sa fiu asigurata, just in case..
Poate sunt mai multe doritoare, ca sa nu te deranjam de prea multe ori>:D<

fevronia
24.04.2009, 17:30:58
buna fetele! cred ca fiecare cuplu isi poate programa sau nu viata ,hotara macar daca vine bebe dupa nunta sau nu......in iunie noi facem un an de casatorie si deja apar intrebarile" bebe nu?":[email protected] si credeti-ma ca astea sunt cele mai enervante si plictisitoare:-" desi spui mai avem scoala inca,nu avem casa.....nu ne ferim dar nici nu ne grabim!;))

biutzaxx
24.04.2009, 19:51:39

eu ma abonez la solutia miracol :), am incredere in ce zici tu ;-)

AnaM
24.04.2009, 20:01:29
Si o sticluta cat ne ajunge? Se dau 50 ml odata?

Producatorul spune ca o sticluta de 50 ml ajunge pentru 100 de doze.
O doza de administreaza inainte de fiecare masa :)

Fetelor, oricand doriti, nu e absolut nici un deranj pentru mine :) Eu si asa stau toata ziua pe net, cautand diverse :) Mi-am comandat si un fel de suport pentru burtica, ca ma doar uterul si spatele de la greutatea sustinuta. Sper sa functioneze :) Acum imi caut si sutien de alaptat, mi-am comandat si sterilizator... Toate la preturi foarte bune. Asa-i cand ai mult timp liber :D

Daca vreti sa va caut si voua ceva anume, trebuie doar sa-mi spuneti :)

cristinai
24.04.2009, 21:22:58
Ana, m-ai facut curioasa...unde gasesti lucrurile acestea? Le cumperi online? Daca da, nu ne dai si noua link-ul?

cristinai
24.04.2009, 21:24:21
Aaa, am uitat sa ma prezint..sunt Cristina, si inca nu sunt aspiranta la bebe. Cu toate astea, imi face placere sa va citesc, cu ocazia asta ma mai informez si eu. :)

AnaM
25.04.2009, 10:43:56
Ana, m-ai facut curioasa...unde gasesti lucrurile acestea? Le cumperi online? Daca da, nu ne dai si noua link-ul?

E vorba de ebay :) Mi-am facut cont de o luna aproape :)

stefania_a
25.04.2009, 10:45:08
Aaa, am uitat sa ma prezint..sunt Cristina, si inca nu sunt aspiranta la bebe. Cu toate astea, imi face placere sa va citesc, cu ocazia asta ma mai informez si eu. :)

bine ai venit pe forum>:D<

cristinai
25.04.2009, 11:19:30
Bin v-am gasit :) Ana, multumesc pentru raspuns :*

geany_m
25.04.2009, 21:28:58

Sperăm peste vreo 2 luni, da? :*:*

ungrasmic
25.04.2009, 22:15:49

Fetelor, oricand doriti, nu e absolut nici un deranj pentru mine :) Eu si asa stau toata ziua pe net, cautand diverse :) Mi-am comandat si un fel de suport pentru burtica, ca ma doar uterul si spatele de la greutatea sustinuta. Sper sa functioneze :) Acum imi caut si sutien de alaptat, mi-am comandat si sterilizator... Toate la preturi foarte bune. Asa-i cand ai mult timp liber :D

Mi-a luat si mie o prietena din Anglia Infacol, 4 sticlute si de la farmacie cica i-a zis" are multi colici copilul ala, nu? " ;)) n-am stiut cat sa-i zic sa ia si a luat si ea 4 , sa-mi ajunga

gabriela_rgh
25.04.2009, 23:44:26
E vorba de ebay :) Mi-am facut cont de o luna aproape :)
Buna!Pupici pt flacau!
Ceva produse pentru gemeni gasim pe acolo?caci deja s-au schimbat socotelile la noi in familie!\:D/ \:D/

AnaM
26.04.2009, 22:39:59
Buna!Pupici pt flacau!
Ceva produse pentru gemeni gasim pe acolo?caci deja s-au schimbat socotelile la noi in familie!\:D/ \:D/

Se gaseste absolut ORICE :D

Azi i-am comandat flacaului suzeta-termometru digital. :D

Va pupa si Tudor pe toate :*

Nico, lasa ca daca nu le folosesti, poti sa le vinzi foarte repede, avand in vedere ca nu se gaseste :D

Anmari
27.04.2009, 08:42:14

As vrea si eu o sticluta de Infacol :"> asta in cazul in care esti dispusa sa renunti la una din ele, chiar as vrea sa fiu asiguarata impotriva colicilor ;))

Green_Eyes
27.04.2009, 09:16:50
As vrea si eu o sticluta de Infacol :"> asta in cazul in care esti dispusa sa renunti la una din ele, chiar as vrea sa fiu asiguarata impotriva colicilor ;))

Nu cred ca vrea sa renunte, ci vrea sa ne ajute sa dea comanda pentru noi;))
Deci, pana acum, suntem trei doritoareo:-)

Anmari
27.04.2009, 09:50:46
Nu cred ca vrea sa renunte, ci vrea sa ne ajute sa dea comanda pentru noi;))
Deci, pana acum, suntem trei doritoareo:-)

ei oricum e bine :) ... important e sa avem sticluta ;))

biutzaxx
27.04.2009, 09:57:16
Neatza! ce va fac bebelusii?? al meu incepe sa prinda putere si sa il simt mai bine cum se misca :x :x

stati sa ma laud, am dat comanda de carusel Fisher-Price, sapt asta vine <:-P

e ca cel din link-ul de mai jos http://www.toyz.ro/carusele/fisher-price/carusel-muzical-cu-ursuleti/

pana o sa avem patut, o sa il testam la patul nostru ;))

monique18virgo
27.04.2009, 12:50:31
salutare mamici:* .si al meu e tare activ(dimineata si seara in special:"> ).de abia astept pe 5 morfologia sa vedem si noi ce suntem:D .in weekend poate tragem si noi o fuga pana la munte.

biutzaxx
28.04.2009, 08:42:01
Neatza burticutze!!
ce faceti?
Ana, tu cum mai esti?? ce ti-ai mai luat nou?? cand ai control?

cred ca tre sa inceapa perioada controalelor, ca stiu ca toate avem cam in aceeasi perioada timp de 2 sapt :D
eu am pe 11 mai :D

Green_Eyes
28.04.2009, 09:25:32
http://flacarais.ro/cms/site/f_is/news/tripleti_sanatosi_adusi_pe_lume_la_maternitatea_cu za_voda_10361.html

:x

Anmari
28.04.2009, 09:40:27
http://flacarais.ro/cms/site/f_is/news/tripleti_sanatosi_adusi_pe_lume_la_maternitatea_cu za_voda_10361.html

:x

Am citit si eu si ce m-am bucurat :D avand in vedere ca ea e doctorita care ma monitorizeaza :"> .... aveam nevoie sa aud si lucruri bune despre ea :D

AnaM
28.04.2009, 09:41:04
Neatza burticutze!!
ce faceti?
Ana, tu cum mai esti?? ce ti-ai mai luat nou?? cand ai control?

cred ca tre sa inceapa perioada controalelor, ca stiu ca toate avem cam in aceeasi perioada timp de 2 sapt :D
eu am pe 11 mai :D

Nimic nou, control fac tot cam cand faci si tu, aflu sapt viitoare cand ma pot programa :) Oricum, in jurul a 32 saptamani :D

biutzaxx
28.04.2009, 11:04:32
Am citit si eu si ce m-am bucurat :D avand in vedere ca ea e doctorita care ma monitorizeaza :"> .... aveam nevoie sa aud si lucruri bune despre ea :D
super ! sa fie sanatosi
eu stiam ca dr Tarnnoveanu are peste 45 ani si daca a fost colega cu mamica, aici reiese ca ar avea 32 ani..hmm ceva nu se potriveste in capu meu #-o

Green_Eyes
28.04.2009, 11:21:09
super ! sa fie sanatosi
eu stiam ca dr Tarnnoveanu are peste 45 ani si daca a fost colega cu mamica, aici reiese ca ar avea 32 ani..hmm ceva nu se potriveste in capu meu #-o

Poate au facut vreun master ceva..sau vreun curs de specializare;))

biutzaxx
28.04.2009, 11:30:07
Poate au facut vreun master ceva..sau vreun curs de specializare;))
aha :) am inteles ;))

monique18virgo
28.04.2009, 12:40:06
salutare mamici ce mai faceti?

AnaM
28.04.2009, 13:00:38
salutare mamici ce mai faceti?

Hello :)

Eu puturosesc si ma distrez cu fii-miu :D A fost foarte activ in dimineata asta :)>-

In rest, incerc sa-mi fac chef sa ma duc sa-mi fac analiele de trim 3 :-<

Green_Eyes
28.04.2009, 13:09:15
Eu intepenesc pe scaun.. incerc sa gasesc o pozitie confortabila, dar slabe sanse#-o
Pustiu' meu e tare puturos azi[-(
Ana, :*

AnaM
28.04.2009, 13:33:58
Eu intepenesc pe scaun.. incerc sa gasesc o pozitie confortabila, dar slabe sanse#-o
Pustiu' meu e tare puturos azi[-(
Ana, :*

:*

Crede-ma, stiu cum e, si eu m-am foit pe scaun o luna si ceva de zile... Nu crei sa vrei sa stii in ce pozitii stateam, mai aveam un pic si ziceai ca stau pe sezlong :))

Ba ma durea fundul, ba spatele, ba imediat sub sani (la mijloc)...

monique18virgo
28.04.2009, 13:35:00
Hello :)

Eu puturosesc si ma distrez cu fii-miu :D A fost foarte activ in dimineata asta :)>-

In rest, incerc sa-mi fac chef sa ma duc sa-mi fac analiele de trim 3 :-<

bravo lui=D> (asa nu te plictisesti;)) ).ce analize faci?

Green_Eyes
28.04.2009, 13:41:45
:*

Crede-ma, stiu cum e, si eu m-am foit pe scaun o luna si ceva de zile... Nu crei sa vrei sa stii in ce pozitii stateam, mai aveam un pic si ziceai ca stau pe sezlong :))

Ba ma durea fundul, ba spatele, ba imediat sub sani (la mijloc)...

Problema e ca scaunul (http://www.mobila-delcanti.com/items_images/11956457832040-N.jpg)(cam asa e, dar fara brate..)nu-mi ofera prea multe posibilitati:-"Si eu ma foiesc intr-una si trece tare greu timpul... E tare bine in concediu, nu?:D=P~

AnaM
28.04.2009, 13:46:09
bravo lui=D> (asa nu te plictisesti;)) ).ce analize faci?

Analize trim. III:

AnaM
28.04.2009, 13:47:39
Problema e ca scaunul (http://www.mobila-delcanti.com/items_images/11956457832040-N.jpg)(cam asa e, dar fara brate..)nu-mi ofera prea multe posibilitati:-"Si eu ma foiesc intr-una si trece tare greu timpul... E tare bine in concediu, nu?:D=P~

Yikes... Pare suficient de incomod pentru o gravidutza... Al meu macar era cu role si spatarul era semi mobil... Ma hatzanam pe el si ma mai calmam...

E tare bine in concediu :x

Green_Eyes
28.04.2009, 13:49:37
Yikes... Pare suficient de incomod pentru o gravidutza... Al meu macar era cu role si spatarul era semi mobil... Ma hatzanam pe el si ma mai calmam...

=))=))=))=))=))

Analize trim. III:

Btw, de ce se face HCG? Nu-mi aduc aminte sa fi facut analiza asta pana acum..

biutzaxx
28.04.2009, 14:54:24

vreau si eu :madlaugh:
abia astepte sa intru in prenatal , pana atunci mai am sesiunea si sapt de rastante(:| :-<

AnaM
28.04.2009, 17:01:10
=))=))=))=))=))

Hm... Beta HCG e hormonul specific sarcinii, produs de embrion... Cu ajutorul lui se calculeaza si factorii de risc de la dublu test si triplu test. Dar de ce mi l-ar cere acum, habar nu am... probabil ca sa monitorizeze cresterea lui (incepand cu prima zi de sarcina, valoarea hormonului se dubleaza la fiecare doua zile).

:-B:-B

Pupici la burtici si va astept si pe voi in prenatal :D :D :D

Fug sa vad daca e gata ciorbitza de fasole cu afumatura, ca Tudor a inceput sa se zvarcoleasca in burtica de pofta. Si coaste la cuptor cu cartofi copti =P~

Nu mai vorbesc, gata :D

alexa_bubu
28.04.2009, 18:39:07
"noroc" ca nu sunt insarcinata...altfel sigur te trezeai cu mine la usa ptr o portie de ciorbita si una de coasta cu cartofi...:*
ce bine sunaaaaaaa....

AnaM
28.04.2009, 23:29:45
"noroc" ca nu sunt insarcinata...altfel sigur te trezeai cu mine la usa ptr o portie de ciorbita si una de coasta cu cartofi...:*
ce bine sunaaaaaaa....

Am mancat 3 castroane :">
Sotul meu doua + coastele cu cartofi :D

:"> Mai am ciorbica :D

biutzaxx
29.04.2009, 09:56:40
Am mancat 3 castroane :">
Sotul meu doua + coastele cu cartofi :D

:"> Mai am ciorbica :D
inseamna ca ti-a iesit delicioasa :)>-
si eu cand fac ciorba mananc minim 2 castroane odata si imi dau seama cat de bine face o ciorbita calda la stomac

coastele erau afumate??

Green_Eyes
29.04.2009, 10:19:53
Hm... Beta HCG e hormonul specific sarcinii, produs de embrion... Cu ajutorul lui se calculeaza si factorii de risc de la dublu test si triplu test. Dar de ce mi l-ar cere acum, habar nu am... probabil ca sa monitorizeze cresterea lui (incepand cu prima zi de sarcina, valoarea hormonului se dubleaza la fiecare doua zile).

:-B:-B

Pupici la burtici si va astept si pe voi in prenatal :D :D :D

Fug sa vad daca e gata ciorbitza de fasole cu afumatura, ca Tudor a inceput sa se zvarcoleasca in burtica de pofta. Si coaste la cuptor cu cartofi copti =P~

Nu mai vorbesc, gata :D

Da, stiam ce reprezinta, dar nu stiam ca se mai face in ultimul trimestru. Si eu merg astazi la medicul de familie pentru analize, dar nu cred ca o sa imi dea asa ceva #-o
Suna bine aventurile tale culinare=D>Eu ieri am mancat o omleta, doua cornuri cu ciocolata, trei mere si 1/2 kg de capsuni..atat:d Nu prea am pofta de mancare si sunt si mofturoasa la mancare.. :-<
Pupici!:* Sa ne mai spui ce gatesti bun, poate ne inspiri:D

monique18virgo
29.04.2009, 11:57:25
ce fac fetele? Ana mancarea ta suna delicios imi inchipui ca si la gust a fost buna=P~ .diseara imi pun si eu un pui la rotisor in cuptor si mult mujdei de usturoi:"> .fetele care ati fost la Gura Humorului :mai stiti altceva de vazut in afara de Voronet; manastirea Humor si salina Cacica?

monique18virgo
29.04.2009, 17:07:56
nu a fost nimeni la Gura Humorului?:(

AnaM
29.04.2009, 17:37:38
ce fac fetele? Ana mancarea ta suna delicios imi inchipui ca si la gust a fost buna=P~ .diseara imi pun si eu un pui la rotisor in cuptor si mult mujdei de usturoi:"> .fetele care ati fost la Gura Humorului :mai stiti altceva de vazut in afara de Voronet; manastirea Humor si salina Cacica?

Multumesc, a fost foarte buna :D

La Humor nu prea ai ce sa vezi, in afara de ce ai enumerat...

Simo, HCG-ul o am trecuta pe lista de dr. gineco :*

Biu, da, coastele erau afumate :D

gabriela_rgh
30.04.2009, 18:54:26
Mamici ati facut careva operatie de cerclaj?:-s :-s :-s :-s
Cumnatica mea e programata luni la operatie:(!Asta pentru siguranta gemenilor....

stefania_a
30.04.2009, 20:24:10
Cumnatica mea e programata luni la operatie:(!Asta pentru siguranta gemenilor....

mie imi este asa frica de operatii. numai cand aud cuvantul mai ia:-SS :-SS

gabriela_rgh
30.04.2009, 20:30:45
Si eu sunt la fel...Si cumnata e speriata , dar cand i-a vazut azi la ecograf a zis ca face orice numai sa fie ei in siguranta!
Am mai citi si pe net pareri , dar eram curioasa daca stie cineva din experinta live...nu ca ar fi de dorit.......:-s :-s :-s

AnaM
30.04.2009, 21:40:03

Deja se pune problema de cerclaj???? Dar nu e prea mica sarcina? Eu stiu ca cerclajul se face doar daca colul este foarte scurtat, sters... Deja e cazul??

Daca totul e ok, si doctorul i-a recomandat cerclajul doar de siguranta, eu zic sa mai ceara o alta parere de la alt medic... Stiu atatea gravidutze cu gemeni care n-au avut nevoie de asa ceva...

De pe forum, ana03maria a facut cerclaj, dar asta prin sapt 16 de sarcina, parca. Ea a povestit, nu mai retin la ce topic, cum a decurs operatiunea.

In cate saptamani e cumnatica ta? S-a confruntat cu vreo problema??

AnaM
30.04.2009, 21:40:38
P.S. Am intrat in luna a 8-aaaaaaaaaaaa <:-P <:-P <:-P

AnaM
30.04.2009, 21:41:47

Nu e o operatie, doar iti coase colul :(

geany_m
30.04.2009, 21:46:55
Felicitări!!!!!!! <:-P<:-P<:-P
Ce puțin mai ai!! :-SS:-SS

gabriela_rgh
30.04.2009, 21:49:00
Deja se pune problema de cerclaj???? Dar nu e prea mica sarcina? Eu stiu ca cerclajul se face doar daca colul este foarte scurtat, sters... Deja e cazul??

Daca totul e ok, si doctorul i-a recomandat cerclajul doar de siguranta, eu zic sa mai ceara o alta parere de la alt medic... Stiu atatea gravidutze cu gemeni care n-au avut nevoie de asa ceva...

De pe forum, ana03maria a facut cerclaj, dar asta prin sapt 16 de sarcina, parca. Ea a povestit, nu mai retin la ce topic, cum a decurs operatiunea.

In cate saptamani e cumnatica ta? S-a confruntat cu vreo problema??

E foarte slabuta cumnata mea, si bebeii cresc, colul e scurtat si e pentru siguranta.Asta din ce am inteles eu:(!E in saptamana a 12-a de sarcina.

Butterfly87
30.04.2009, 22:02:18

Felicitari!!! acusi acusi vine bebe!!>:D< >:D<

AnaM
30.04.2009, 22:35:59
E foarte slabuta cumnata mea, si bebeii cresc, colul e scurtat si e pentru siguranta.Asta din ce am inteles eu:(!E in saptamana a 12-a de sarcina.

Nu stiu, mie mi se pare cam devreme, totusi... Mai degraba sa incerce o perioada sa stea la pat, poate ii revine colul, decat sa faca cerclaj... Va fi greutz pentru ea, oricum. Multa sanatate ii doresc, si ii recomand sa mai asculte o parere. Ce medic o monitorizeaza? Cam cat de scurt e colul?

Pupici si multa sanatate!

Geany, Irina, multumesc mult, abia astept sa vina Tudor, sa dea Doamne Doamne sa fie sanatos si sa fie totul in regula :x

Yonika
01.05.2009, 15:40:09
Sa ai inca 2 luni de sarcina cat mai frumoase si sa vina bebe la timp, sa nu se grabeasca!:*

AnaM
01.05.2009, 21:42:58
Sa ai inca 2 luni de sarcina cat mai frumoase si sa vina bebe la timp, sa nu se grabeasca!:*

Merci, la fel si voua :*

Eu sper sa vina cand se simte el pregatit, dar sper intr-o luna jumate :-"
Oricum, sanatatea lui primeaza, desi suntem foarte nerabdatori :D

gabriela_rgh
02.05.2009, 22:35:46
Merci, la fel si voua :*

Eu sper sa vina cand se simte el pregatit, dar sper intr-o luna jumate :-"
Oricum, sanatatea lui primeaza, desi suntem foarte nerabdatori :D
Nici nu o sa simti cand trece luna:))!
Imdiat e la tine in brate!:* :* :D :D

gabriela_rgh
02.05.2009, 22:38:11
Nu stiu, mie mi se pare cam devreme, totusi... Mai degraba sa incerce o perioada sa stea la pat, poate ii revine colul, decat sa faca cerclaj... Va fi greutz pentru ea, oricum. Multa sanatate ii doresc, si ii recomand sa mai asculte o parere. Ce medic o monitorizeaza? Cam cat de scurt e colul?

Pupici si multa sanatate!

Geany, Irina, multumesc mult, abia astept sa vina Tudor, sa dea Doamne Doamne sa fie sanatos si sa fie totul in regula :x

O monitorizeaza doamna doctor Irina Ciupilan, la cabinetul Medimar.
Din pacate colul uterin incepe sa se deschida si de aceea e necesara interventia:(!
Da, va fi foarte greu pentru ea dar incercam sa ne mentinem optimismul.[-o< [-o< [-o< [-o<

stefania_a
03.05.2009, 08:33:19
O monitorizeaza doamna doctor Irina Ciupilan, la cabinetul Medimar.
Din pacate colul uterin incepe sa se deschida si de aceea e necesara interventia:(!
Da, va fi foarte greu pentru ea dar incercam sa ne mentinem optimismul.[-o< [-o< [-o< [-o<

nu vreau sa te descurajez...dar nu ar fi mai bine sa mearga la alt medic??? k s-au auzit atatea de dna dr ciupilan....incat eu una sigur nu m-as duce la ea pt nimic in lume:(

gabriela_rgh
03.05.2009, 11:23:26
nu vreau sa te descurajez...dar nu ar fi mai bine sa mearga la alt medic??? k s-au auzit atatea de dna dr ciupilan....incat eu una sigur nu m-as duce la ea pt nimic in lume:(
Nu ma descurajezi cu nimic.A fost decizia ei, e foarte multumita de doamna doctor si la fel cum sunt si pareri de bine si pareri mai putin bune despre orice medic din acest domeniu ea are parerile bune.Daca ea e linistita si are incredere in ea atunci e ok.
Dupa mai multe experiente neplacute la fel de fel de medici caroara la fel zice si ea ca nu le va mai calca pragul niciodata , acum o vad multumita si conteaza foarte foarte mult mai ales intr*o sarcina cu probleme.
Pupici la toata lumea si sanatate multa!

stefania_a
03.05.2009, 12:17:48
Nu ma descurajezi cu nimic.A fost decizia ei, e foarte multumita de doamna doctor si la fel cum sunt si pareri de bine si pareri mai putin bune despre orice medic din acest domeniu ea are parerile bune.Daca ea e linistita si are incredere in ea atunci e ok.
Dupa mai multe experiente neplacute la fel de fel de medici caroara la fel zice si ea ca nu le va mai calca pragul niciodata , acum o vad multumita si conteaza foarte foarte mult mai ales intr*o sarcina cu probleme.
Pupici la toata lumea si sanatate multa!

eu tocmai la un asemenea caz ma refeream...o trait-o o prietena pe piele ei...cu dna dr si de asta am s-o evit ...dar daca cumnatica ta este multumita...atunci e ok...prietena mea a fost multumita pana in luna a7a. si apoi...nu a mai fost multumita...

gabriela_rgh
03.05.2009, 12:22:26
eu tocmai la un asemenea caz ma refeream...o trait-o o prietena pe piele ei...cu dna dr si de asta am s-o evit ...dar daca cumnatica ta este multumita...atunci e ok...prietena mea a fost multumita pana in luna a7a. si apoi...nu a mai fost multumita...
Stiu si te si inteleg.
Doar ca e o decizie mult prea personala.Probabil si eu asi zice la fel ca tine..Asa cum zic si eu despre doctorul x si y...la care nu mai merg din diferite motive sau datorita experientelor auzite de la prietene.
Mi-am adus aminte si de celebrul caz al Biancai Brad care a pierdut copilasul internata fiind la o clinica renumita din Germania:(!Deci pana la urma increderea trebuie sa fie in Cel de Sus.[-o< [-o< [-o<

stefania_a
03.05.2009, 12:25:03
Stiu si te si inteleg.
Doar ca e o decizie mult prea personala.Probabil si eu asi zice la fel ca tine..Asa cum zic si eu despre doctorul x si y...la care nu mai merg din diferite motive sau datorita experientelor auzite de la prietene.
Mi-am adus aminte si de celebrul caz al Biancai Brad care a pierdut copilasul internata fiind la o clinica renumita din Germania:(!Deci pana la urma increderea trebuie sa fie in Cel de Sus.[-o< [-o< [-o<

asa este :*

biutzaxx
03.05.2009, 23:16:31
hei! am revenit si eu la Iasi :-"
Ana, felicitari pt cele 8 luni de pana acum si iti urez inca 2 luni (sau cat vrei tu) sa fie usoare si bebele sa creasca corespunzator!
Gabriela, imi pare rau ca, cumnata at trebuie sa faca cerclaj, dar eu o sfatuiesc , asa cum am facut si eu si alte burtici sa mai mearga la un alt medic si prin comparatie sa il aleaga pe cel care crede ea ca e potrivit!

puup si noapte buna!!!

ps: eu am intrat in 6 luni :D

yeux_bleu22
04.05.2009, 12:09:37
buna fetelor...recunosc ca nu am avut timp sa citesc tot , dar m-a rugat o cunostinta sa caut rogama, acesta e un vaccin de imunizare pentru mamicile cu rh negativ....nu stiti pe unde in iasi se gaseste asa ceva?

gabriela_rgh
04.05.2009, 15:17:08
Ana, felicitari pt cele 8 luni de pana acum si iti urez inca 2 luni (sau cat vrei tu) sa fie usoare si bebele sa creasca corespunzator!
Gabriela, imi pare rau ca, cumnata at trebuie sa faca cerclaj, dar eu o sfatuiesc , asa cum am facut si eu si alte burtici sa mai mearga la un alt medic si prin comparatie sa il aleaga pe cel care crede ea ca e potrivit!

puup si noapte buna!!!

Bia felicitari pentru cele 6 luni!
Sa stea bebe cumintel la mami in burtica pana la termen si sa fie sanatos!
Noi ne pastram optimismul si increderea ca va fi totul ok!
Va tin la curent cu amanunte imediat ce le voi avea!>:D< >:D< >:D<

Yonika
04.05.2009, 19:00:08

puup si noapte buna!!!

Acusica esti in luna 9....sa aveti un bebe sanatos!>:D<

Yonika
04.05.2009, 19:01:53
buna fetelor...recunosc ca nu am avut timp sa citesc tot , dar m-a rugat o cunostinta sa caut rogama, acesta e un vaccin de imunizare pentru mamicile cu rh negativ....nu stiti pe unde in iasi se gaseste asa ceva?
Dar unde naste acea mamica? Eu am vb cu dr mea si mi-a zis ca in spital in Iasi este vaccinul si ca nu e nevoie sa il procur eu, mai ales ca am fost luata in evidenta spitalului ca am Rh-ul negativ.

yeux_bleu22
04.05.2009, 20:14:47
Dar unde naste acea mamica? Eu am vb cu dr mea si mi-a zis ca in spital in Iasi este vaccinul si ca nu e nevoie sa il procur eu, mai ales ca am fost luata in evidenta spitalului ca am Rh-ul negativ.
a nascut azi in Tulcea...si medicul nu a anuntat-o din timp ca nu exista in spital vaccinul...si acum da telefoane pe unde poate ca ii trebuie in 72 de ore...si eu am un program aiurea la munca...de dimineata pana seara...asta e solutia cea mai rapida pentru mine de a afla....eu as dori sa il cumpar...

ungrasmic
04.05.2009, 21:16:56
a nascut azi in Tulcea...si medicul nu a anuntat-o din timp ca nu exista in spital vaccinul...si acum da telefoane pe unde poate ca ii trebuie in 72 de ore...si eu am un program aiurea la munca...de dimineata pana seara...asta e solutia cea mai rapida pentru mine de a afla....eu as dori sa il cumpar...
Am cautat si eu pt o prietena vaccinul asta si n-am gasit. Mi-a zis ca i l-a gasit o sefa de depozit farmaceutic pe moldova, atunci era ultimul, cel putin asa mi-a spus. Asa ca probabil pe la depozite farmaceutice se gaseste. Mie la farmacie asa mi-a zis, ca e scump, in jur de 5 mil si nu prea se gaseste, ca in gen ar tb sa-l aiba in spital

AnaM
04.05.2009, 23:43:31
Rectific, greseala mea, nu e HCG, ci HLG, adica hemoleucograma :-p Am citit eu prost pe foaie :*

Yonika
05.05.2009, 00:05:01
mai intreaba fetele din cluj (am vazut la tv ca o mamica a gasit in cluj) si intreaba si fetele de aici http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=257 .
Poate te ajuta vreo fata din alt oras. Bafta!

biutzaxx
05.05.2009, 09:29:04
of ce situatie! #-o
sa ai noroc sa ii gasesti cat mai repede vaccinul!!
nu pot sa cred cate se intampla in spitalele noastre :-s

monique18virgo
05.05.2009, 11:01:01
salutare mamici:* .yonika mi-au placut pozele tale cu lucrurile bebelusei.inca un pic si va intalniti;)) .azi ne ducem si noi la morfologie.avem putine emotii:-$ (si cu ocazia asta poate aflam si ce suntem).

biutzaxx
05.05.2009, 12:16:58
salutare mamici:* .yonika mi-au placut pozele tale cu lucrurile bebelusei.inca un pic si va intalniti;)) .azi ne ducem si noi la morfologie.avem putine emotii:-$ (si cu ocazia asta poate aflam si ce suntem).
ce va doriti sa fie??
sa va intoarceti cu vesti bune si bebe sa fie grasunel in limitele normale:D

Anmari
05.05.2009, 13:59:04
vreau si eu un nr de telefon de la cabinet unde profeseaza dr. mihalceanu ca sa fac o programare ptr o prietena. eventual si o adresa ;;)

Yonika
05.05.2009, 15:34:19
Multumim! Da, nu mai e mult....dejaam inceput sa am fel de fel de vise noaptea...#-o
Sa va intoarceti si voi numai cu vesti bune si sa stea bebe sa vada mami si tati ce sex are.:*

alibd
05.05.2009, 15:37:43
Multumim! Da, nu mai e mult....dejaam inceput sa am fel de fel de vise noaptea...#-o
Sa va intoarceti si voi numai cu vesti bune si sa stea bebe sa vada mami si tati ce sex are.:*

Multa bafta pe ultima suta de metri, Ioni! >:D<

Iti sta foarte bine gravi!

stefania_a
05.05.2009, 21:16:49

pana la urma ati aflat??? e fetita sau baiat?;))

biutzaxx
05.05.2009, 23:00:13
(si cu ocazia asta poate aflam si ce suntem).

ai aflat ce este???? ne tii in suspans!
eu zic ca e fetita, voi ce ziceti?;;)

gabriela_rgh
05.05.2009, 23:36:14
ai aflat ce este???? ne tii in suspans!
eu zic ca e fetita, voi ce ziceti?;;)
Eu zic tot fetita!:* :* :*

alinaclau
05.05.2009, 23:46:14
:-< Cu greu am reusit sa ajung la cateva crese si mai rau m-am incurcat..chiar ca nu stiu ce sa fac..#-o
Am fost la cresa de care intrebam mai sus,cea din pacurari vis-a-vis de scoala E.Cuza ..jaaaale...:-< dintr-un singur punct de vedere,cel al nr de copii si de cadre ce-i ingrijesc.Sunt 30 de copii la ....ghiciti...1 cadru.Da,1 CADRU!!:O Am avut norocul s-o gasesc chiar pe directoarea cresei la o ora cand copii dormeau la pranz si-am discutat amanuntit.Mi-a spus ca din 30 cati se inscriu in general vin zilnic cam 20-25,oricum enorm de multi pt 1 singur cadru.A zis ca asta e...nu poate angaja mai multe ca nu are bani sa le plateasca si oricum daca ma incalzeste cu ceva sa fiu sigura ca nici un copil nu ramane nemancat si neschimbat...Ca exista o perioada de 2 ore cand sunt 2 cadre ca e...schimbul de tura atunci...
In fine..niste bazaconii..mie mi-a lasat un gust extrem de amar d-na respectiva.
Altfel vorbind cresa este destul de curatica si spatioasa oarecum,dormitorul era curat,camera de joaca la fel,nu am vazut insa grupul sanitar si nu mi-a placut faptul ca mirosea groaznic a mancare(stiti voi mirosul acela specific de cantina).Am vazut ca exista si un mic spatiu verde unde copii sunt scosi la joaca cand este frumos afara.
Un mare + este suma ce o plateste un parinte pt copil de numai 7 lei/zi,ceea ce inseamna ~140 lei/lunar.

Este singura cresa "de stat"la care am fost restul fiind particulare.
Maine voi scrie impresiile despre gradinita Ioana(asa e titulatura),in special partea referitoare la cresa caci asta m-a interesat.

monique18virgo
06.05.2009, 09:49:42
buna dimineata;;) .am iesit tarziu de la dr aseara cam pe la 21.30(s-au decalat programarile#-o).suntem bine,avem 650gr,dupa ecograf avem 23 sapt.si 6zile.si suntem FETITA;)) .

monique18virgo
06.05.2009, 10:18:17
iata si dovada\:D/

mitzura
06.05.2009, 10:38:54
mi-am facut cont pe mami.ro si te-am votat!care e treaba cu stelutele alea? am vazut ca merg pana la 60,ce sunt,puncte?

biutzaxx
06.05.2009, 10:41:53
iata si dovada\:D/
oo, felicitari pentru FETITA !!!
ne bucuram sa avem o fetita printre atatia baietei :*

Andrusca
06.05.2009, 10:50:57

Buna dimineata,

si eu am RH negativ si dupa nastere mi s-a administrat vaccinul. Am nascut la Cuza Voda si mi l-au dat gratis din spital; a fost nevoie doar ca medicul sa stie...atat

Succes si sanatate!

Andrusca
06.05.2009, 10:54:32
buna dimineata;;) .am iesit tarziu de la dr aseara cam pe la 21.30(s-au decalat programarile#-o).suntem bine,avem 650gr,dupa ecograf avem 23 sapt.si 6zile.si suntem FETITA;)) .

Felicitari si sa fie totul bine pana la capat!
Andrei are 3 luni jumatate, e vesel, gangureste si toata ziua trebuie sa ii vorbesc..altfel se supara ;))

Sanatate multa si ai grija de tine!

biutzaxx
06.05.2009, 11:09:44
:-< Cu greu am reusit sa ajung la cateva crese si mai rau m-am incurcat..chiar ca nu stiu ce sa fac..#-o
Am fost la cresa de care intrebam mai sus,cea din pacurari vis-a-vis de scoala E.Cuza ..jaaaale...:-< dintr-un singur punct de vedere,cel al nr de copii si de cadre ce-i ingrijesc.Sunt 30 de copii la ....ghiciti...1 cadru.Da,1 CADRU!!:O Am avut norocul s-o gasesc chiar pe directoarea cresei la o ora cand copii dormeau la pranz si-am discutat amanuntit.Mi-a spus ca din 30 cati se inscriu in general vin zilnic cam 20-25,oricum enorm de multi pt 1 singur cadru.A zis ca asta e...nu poate angaja mai multe ca nu are bani sa le plateasca si oricum daca ma incalzeste cu ceva sa fiu sigura ca nici un copil nu ramane nemancat si neschimbat...Ca exista o perioada de 2 ore cand sunt 2 cadre ca e...schimbul de tura atunci...
In fine..niste bazaconii..mie mi-a lasat un gust extrem de amar d-na respectiva.
Altfel vorbind cresa este destul de curatica si spatioasa oarecum,dormitorul era curat,camera de joaca la fel,nu am vazut insa grupul sanitar si nu mi-a placut faptul ca mirosea groaznic a mancare(stiti voi mirosul acela specific de cantina).Am vazut ca exista si un mic spatiu verde unde copii sunt scosi la joaca cand este frumos afara.
Un mare + este suma ce o plateste un parinte pt copil de numai 7 lei/zi,ceea ce inseamna ~140 lei/lunar.

Este singura cresa "de stat"la care am fost restul fiind particulare.
Maine voi scrie impresiile despre gradinita Ioana(asa e titulatura),in special partea referitoare la cresa caci asta m-a interesat.
stiu ca mai este o cresa de stat in Tatarasi , aproape de Piata Chirila la rond. Ai fost acolo??