PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

biutzaxx
24.03.2010, 09:40:56
Biu, suculetul i-l dai cu lingurita sau cu bibe?
cu lingurita. I-am luat lingurita d ela primii pasi, de silicon care e mai adanca si e f buna pt lichide...si mai nou bem si din cana , cu cioc de silicon..ii place la nebunie, ca sa nu mai zic din pahare de sticla, numai ca nu-mi dau seama cat ia in gurita cu paharul si de aceea tot lingurita o prefer..oricum, merge repede la sucuri ;))

AnaM
24.03.2010, 09:44:49
Ana, multa bafta cu Dragos, si muuulta rabdare, ca saracii n-au nici o vina :-s

Biu, urzici dupa 1 an, eu nu le-am gasit in scheme de diversificare pana intr-un an.
Mie mi s-a zis sa mai stau un pic cu smantana, deci eu inca nu i-am dat, desi i-as da, ca tare buna e 8-}

biutzaxx
24.03.2010, 09:45:54
Atata timp cat ii dai spanac, broccoli, sfecla, si ulterior ficatel & ou, poti linistita sa-i dai mai putin fier, sau deloc. Eu ii dau f rar, pt ca de obicei are unul din alimentele astea in fiecare zi :)
m-ai linistit! ^:)^
asa o sa fac, numa ca ieri mi-a facut figura si nu prea a mancat ..tot cu iaurt m-am salvat, dar oare cat iaurt pot sa ii dau? trebuie sa mai manance si altceva..
Ieri la pranz i-am facut un soi de ciorbica, special pt el, ca sa fie si mai laxativ, si am pus dupa ce am fiert bine, si piept de pasare. Nu i-a placut deloc, si cred ca de la carnita ca tare inecacios e pieptul asta..

biutzaxx
24.03.2010, 09:49:58
Neatza!
Ne-am trezit la 8 ;))
Fetelor, cine stie vreun descantec sa nu mai visez noaptea, ca m-am saturat, nu ma odihnesc deloc #-o
Si au mai venit si rusii aseara >:P

Felicitari pentru dintisor, Andrei, dupa ce iese si al doilea va fi mult mai linistit, vad asta la Tudor :) Astia de sus i-au iesit super repede si au crescut mult mai rapid decat cei de jos, dar cu dureri mai mari.
eu visez in fiecare noapte, de cand ma stiu..si mai tin minte si visele... sunt si placute dar si solocitante, zbuciumante..azi noapte, am visat aiurea ca incercam sa stirg si nu puteam, pana m-a tras sotul de mana, nu intelegea ce am, si apoi am mai stat treaza cateva minute ca sa treaca visul, si m-am linistit. Si eu as avea nevoie de un descantec :D

biutzaxx
24.03.2010, 09:54:09
Neatza fetili! (:|
Nu mai stiu ce sa fac cu iubirica ca are o stare asa proasta :(( iesim in parc, se apuca de urlat pana il iau in brate si adoarme si abia apoi il pot pune in carut. In casa una doua se plictiseste si din 15 in 15 minute vrea sa faca altceva, vrea dus in alta camera - de parca am avea vreun palat cu 100 de camere - numai in baie si in debara nu l-am dus... #-o Asta noapte s-a trezit urland de 2 ori in interval de 2 ore si a trebuit sa il tin cu capul pe umar sa adoarma bine bine ca altfel urla iar. :(( Ma gandesc ce ar putea sa il doara atat de tare de urla asa. Cand il pun la san iar urla :| Papa un pic..urla...il iau de la san ca poate nu ii e foame...urla...il pun la loc, mai trage un pic...urla :(( :(( :(( Sunt terminata psihic si ma simte si urla iar :((
Ma gandesc ca o fi de la tratamentul cu Prednison pt manuta ca citisem ca da stari de agitatie si insomnie...da' chiar sa urle asa?:((
perioada cu plictisitul de acu incepe, se plictiseste repede si vrea plimbat, si mai nou asa, ridicat..si Sebastian facea la fel..nici la san nu avea rabdare. Dar faza cu urlatul cred ca e de la prednison, na, atat poate si el sa faca , sa urle, in felul asta iti spune ca e agitat, ce il doare...of!#-o
Mai du-l si tu la impartasit, poate se linisteste..
Eu l-am impartasit duminica pe al meu..

AnaM
24.03.2010, 09:56:01
m-ai linistit! ^:)^
asa o sa fac, numa ca ieri mi-a facut figura si nu prea a mancat ..tot cu iaurt m-am salvat, dar oare cat iaurt pot sa ii dau? trebuie sa mai manance si altceva..
Ieri la pranz i-am facut un soi de ciorbica, special pt el, ca sa fie si mai laxativ, si am pus dupa ce am fiert bine, si piept de pasare. Nu i-a placut deloc, si cred ca de la carnita ca tare inecacios e pieptul asta..
Iaurt poti sa-i dai caaaaaaaaat incape, e cel mai sanatos dintre lactate, prin procesul de fermentare se distruge lactoza (zaharul din lapte), si e si usor pentru sistemul digestiv :D

biutzaxx
24.03.2010, 09:56:49

Biu, urzici dupa 1 an, eu nu le-am gasit in scheme de diversificare pana intr-un an.
Mie mi s-a zis sa mai stau un pic cu smantana, deci eu inca nu i-am dat, desi i-as da, ca tare buna e 8-}
ok, deci nu ii dau urzici..
Nici smanatana nu i-as fi dat pana la un an, ca e grasa si are aceleasi substante nutritive ca un iaurt, numai ca are grasime mai multa, si nu ii trebuie lui asta. Nici nu ii mai dau, dar repet, nu mi-am dat seama..credeam ca e iaurt..si ce i-a placut lui ;))

AnaM
24.03.2010, 09:58:32
ok, deci nu ii dau urzici..
Nici smanatana nu i-as fi dat pana la un an, ca e grasa si are aceleasi substante nutritive ca un iaurt, numai ca are grasime mai multa, si nu ii trebuie lui asta. Nici nu ii mai dau, dar repet, nu mi-am dat seama..credeam ca e iaurt..si ce i-a placut lui ;))
Am vazut ca le-ai incurcat, nu-i bai, eu ziceam de smantana asa in general, pt toate fetele, nu musai pt tine :) Ca de gustat i-am dat si eu o data :D

Andrusca
24.03.2010, 10:15:17
Neata fetele!!! ~o) ~o) ~o)
vreau si eu somn linistit noaptea!!! :-w :-w #-o #-o

Anmari: scuze, se pare ca te-am confundat in leg cu br de vaci :-< :-$

Biu: iaurt ii dadeam si eu lui Andrei cand facea mofturi la papica! pana isi regleaza ei gusturile! Succes si sa pape Sebi bine bine!

cgeorgiana1982
24.03.2010, 10:23:21
Buna, fetele!!! A avut cineva in sarcina probleme cu tahicardiile??

biutzaxx
24.03.2010, 10:29:07
Iaurt poti sa-i dai caaaaaaaaat incape, e cel mai sanatos dintre lactate, prin procesul de fermentare se distruge lactoza (zaharul din lapte), si e si usor pentru sistemul digestiv :D
SUPER!!!

poze noi cu Sebanelu' aici (http://picasaweb.google.com/sebastian.teodoru/LunaA6A#5452110114553902482)

biutzaxx
24.03.2010, 10:29:57
Neata fetele!!! ~o) ~o) ~o)
vreau si eu somn linistit noaptea!!! :-w :-w #-o #-o

Anmari: scuze, se pare ca te-am confundat in leg cu br de vaci :-< :-$

Biu: iaurt ii dadeam si eu lui Andrei cand facea mofturi la papica! pana isi regleaza ei gusturile! Succes si sa pape Sebi bine bine!
Multumim! sa dea Domnul!

ce mai face Andreiutzu?

cgeorgiana1982
24.03.2010, 10:32:04
SUPER!!!

poze noi cu Sebanelu' aici (http://picasaweb.google.com/sebastian.teodoru/LunaA6A#5452110114553902482)

tare sexos Sebastian!!!!!iar ultima poza cu pozitia Michael...=))

tsimonaiuliana
24.03.2010, 10:44:41
Ana,n-o sa-ti vina sa crezi,acum iar au produsele ale pe care le scosesera de pe stoc.(5025)

tsimonaiuliana
24.03.2010, 10:45:41
Ana,n-o sa-ti vina sa crezi,acum iar au produsele ale pe care le scosesera de pe stoc.(5025)

Vrei sa sun sa vad daca se mai poate face ceva?

AnaM
24.03.2010, 10:47:10
SUPER!!!

Suuuper Sebanelul :love:

AnaM
24.03.2010, 10:50:08
Bai, deci sunt niste... n-am cuvinte :gen_07::gen_07:
Daca vrei si poti, da-le un telefon, te rog... Daca nu s emai poate, asta e! Da' mama ce le-as zice vreo doua :-L

Multumesc!

tsimonaiuliana
24.03.2010, 10:52:31
Bai, deci sunt niste... n-am cuvinte :gen_07::gen_07:
Daca vrei si poti, da-le un telefon, te rog... Daca nu s emai poate, asta e! Da' mama ce le-as zice vreo doua :-L

Multumesc!

E vorba de tricoul alb,da?ca sa nu confundam

AnaM
24.03.2010, 10:54:42
E vorba de tricoul alb,da?ca sa nu confundam
Unul alb si unul negru, cel alb 18 luni, cel negru 24 luni. Da, codul e ala, cu si fara apostrof.

Rok5ana
24.03.2010, 11:23:00
De unde stresul asta? :D Ia relaxeaza-te, ca nu face bine.
Si daca-i dai supliment, ce? Fetelor, fiti mai relaxate, nu e un capat de tara :D Daca se poate alapta exclusiv, e minunat, daca nu, viata merge inainte! :)
Multumim de urari, multa sanatate si puiului tau :*

Simo, in legatura cu sterilizatul... Teoretic pana la 6 luni, eu inca sterilizez cele 2 biberoane zilnice, probabil din obisnuinta, dar am zis ca ma opresc in ziua in care face 9 luni :)
Si atunci, cine vrea un sterilizator sa ma contacteze :))

Ai si tu dreptate...nu e un capat de tara pana la urma. Important e ca puiul sa fie sanatos. :)

Rok5ana
24.03.2010, 11:27:16
Mai, fiecare bb e unic, nu iti mai fa atatea griji. Cat despre laptic...al tau e f bun pt bebele tau ca s-a adaptat nevoilor lui. Eu am o cunostinta care incearca din rsputeri sa ma faca sa renunt la alaptat :)) nu stiu exact ce-i iese ei din asta, dar mereu imi zice ca macar sa-i dau completare daca nu trec pe formula complet ca uite ce des mananca :| Si tot insista ca sigur nu am lapte bun de papa asa des Dragos, iariubirica al meu are 7 kile la 4 luni si fata ei are 5,700 la aproape 6 luni...hranita cu formula si supa de pui de la 2 luni #-o#-o#-o

Julie, si eu le invidiez uneori pe fetele care dau formula la bebe, pe motiv de independenta, deci prietena ta care a facut observatia aia sigur se oftica un picutz asa... :D

Pupici lui Dragos. E baiat mare de acu'. De curiozitate..cat de des mananca puiul?

Rok5ana
24.03.2010, 11:35:51
buna fetele...am recuperat si eu...

sa raspund si eu la intrebarea rock5anei...in prima luna teoretic trebuie sa ia 750 de grame...
si noi am avut probleme cu sanii la inceput,am luat si eu oxacilina 10 zile...si iris nu lua bine deloc in greutate...mergem saptamanal s ao cantareasca...si dr luase cam 200 de grame in 2 sapt./..si dr a zis ca cel mai bine ii dau supliment,am dat NAN1...

din fericire nu a trebuit sa ii dau mult timp...dupa ce mi-am revenit si eu iris a inceput sa pape mult mai bine si a luat bine in greutate fara sa ii mai dau supliment...acu ii mai dau lapte praf doar dc eu plec de acasa si nu am lasat laptic de-al meu ...

deci...dc nu ia in greutate si dr iti recoamnda supliment eu zic sa ii dai si ulterior poti renunta la el...

LA MULTE LUNITE SARBATORITILOR DE AZI!!!!!!!!!!
PS:s-a incapatanat sotul sa o adoarma e iris fara leganat...doar stand langa ea in pat...si a reusit se pare

va pupam

Multumesc de raspuns. Astept si eu sa treaca luna sa vedem cum stam cu greutatea. Azi dim avea 4050 imbracat.

Milagros
24.03.2010, 11:53:15

As avea nevoie de o tona de rabdare bine ar fi sa gasim de cumparat. Mai inainte a plans pana a vomat :(( si a iesit voma cu fiere :(( M-am speriat asa tare ca m-am pus pe bocit in hohote in timp ce il schimbam si el mititelu' radea la mine. 8-} Acu' il tin la san si a atipit. Nici nu stiu daca sa am curaj sa ies in parc :((

Milagros
24.03.2010, 11:54:03
perioada cu plictisitul de acu incepe, se plictiseste repede si vrea plimbat, si mai nou asa, ridicat..si Sebastian facea la fel..nici la san nu avea rabdare. Dar faza cu urlatul cred ca e de la prednison, na, atat poate si el sa faca , sa urle, in felul asta iti spune ca e agitat, ce il doare...of!#-o
Mai du-l si tu la impartasit, poate se linisteste..
Eu l-am impartasit duminica pe al meu..
Mergem vineri la impartasit. Sebanel ia impartasania sau plange?

Milagros
24.03.2010, 11:58:11
Pupici lui Dragos. E baiat mare de acu'. De curiozitate..cat de des mananca puiul?
Pupi lui bebe Stefan.
Dragos e tot dezordonat cu mesele. De dimineata pana in ora 4 la 3-4 ore, seara pana in 7 jumate mai are 2 mese, apoi noaptea la ora 1 - alteori la 12 (se culca la 7,30-7,45) - apoi la 4 dimineata. In nopti cu ghinion pt mine are si trei mese. #-o

Milagros
24.03.2010, 12:04:19
Ce tareee e Sebanel tocilar =D>=D>=D>

aanamaria
24.03.2010, 12:09:24
Scrii cuvantul dorit, il selectezi, apoi apesi pe globuletul acela cu agrafa si scrii acolo site-ul.
Sper sa ma fi facut inteleasa. ;))

ms tare mult. am reusit ;))

Green_Eyes
24.03.2010, 12:28:53
Ziua buna!
Ce dulce e Sebi!:*
Am pus si noi poze (http://picasaweb.google.com/Simonnaa) din luna a 8-a si cateva de ieri :)

Andrusca
24.03.2010, 12:48:25
Multumim! sa dea Domnul!

ce mai face Andreiutzu?

multumim de intrebare, Andrei e bine, jucaus, poznas, alearga toata ziua ;))
tot nu doarme bine noaptea..chestii de astea :-" :-s :-s

f frumoase pozicile cu nazdravanii Sebastian si Tudorel de Green Eyes!!!

lady_l
24.03.2010, 13:02:36
Multumim tuturor pentru urari si cuvintele frumoase! Mirra , mami si tatai Va pupa dulce! Dorim si bebelusilor vostri sanatate multa, sa fie mincacios, cumintei si cit mai voiosi >:D<
Iata ca a facut si puiul meu un an...nici nu imi vine sa cred....a trecut timpul atit de repede. Ieri cind alaptam mi-am adus aminte de ziua in care am plecat la maternitate..apoi asa rind pe rind mi s-au perindat prin minte toate momentele...cind mi-au pus-o pe burtica pentru prima data..cind am pus-o la san si nu putea apuca cu gurita sfircul si se enerva de mama focului :))...cind am adus-o acasa si statea sotul cu ochii in lacrimi neclintit linga ea si o privea luuuuuuuuuuuung...apoi prima gingureala...zimbet...cind a zis prima data "tata" (si o data "mama" ca dupa n-o mai zis :)) )...statul in fundulets..statul copacel..primu dinte..primul pas....si uite ca deja e mare si intelege de toate :X Sint atit de fericita si atit de implinita!!! Nimic nu e mai minunat pe lumea asta sa fii mama..sa vezi ochisorii aia mari care te privesc si iti spun totul....sa vezi in fiecare dimineata gurita aia mica tuguiata intinsa gata gata sa te pupe....sa vezi cum doarme in patut ....si ai vrea sa te faci plapuma pentru ei ca sa ii cuprinzi de tot de tot, ca sa simta caldura ta, dragostea ta! Sa iti adoarma in brate...si Doamne e atit de frumos ca ai sta asa nemiscata si ai privi puiul la infinit!
Fetelor sintem binecuvintate! Noi sintem acele care duc in burtica aceste minunatii, noi sintem acele care putem simti toate aceste lucruri...si in pofida durerilor, oboselii, stresului..si a tot , tot...NOI SINTEM MAME! Iar mama pe lume e doar una!!!

lady_l
24.03.2010, 13:07:30
I love you, I love you, I love you ! :*:*:*
In cercul nostru, sunt singura care da lapte praf la kinder din motivele pe care le stii deja (stafilococ, infectie, incizie la san...), insa tot aveam un complex fata de celelalte mamici care alapteaza la greu (una chiar a trecut kinderul de un an si tot ii da san). Si cand mai fug si eu la vreo zi de nastere, o petrecere, ii dau biberonul de seara, adoarme si pana dimineata nu mai am treaba cu el. Iar cate una din mamicile care alapteaza mai arunca asa cate-o replica - "Ei, tie ce-ti pasa... tu ii dai biberon, nu tre sa pleci la 2 ore sa alaptezi..." si ma simteam aiurea.
Dar acum, cu ce ai zis tu... am rasuflat usurata. Life goes on ! :D
Multi, multi pupici !!! :*:*:*

Ma numar si eu printre mamele care alapteaza la greu, dar nu sint de acord cu ce a zis mamica de care ai povestit. Chiar daca era mica si sanul era cel mai important, ii mai dadeam uneori si lapte praf..si anume pentru a se obisnui si cu el pentru cazurile in care eu trebuia sa plec. Si puteam si eu iesi, puteam si eu sama distrez...si nu murea copilu de foame...si nici nu alergam la fiecare 2 ore.
Nu te lua dupa replicile "unor mame". Nu trebuie sa te simti aiurea...esti o mamica minunata si te straduiesti cit poti tu de bine si cred ca se vede asta. >:D<

claudelle
24.03.2010, 13:22:14
Multumim tuturor pentru urari si cuvintele frumoase! Mirra , mami si tatai Va pupa dulce! Dorim si bebelusilor vostri sanatate multa, sa fie mincacios, cumintei si cit mai voiosi >:D<
Iata ca a facut si puiul meu un an...nici nu imi vine sa cred....a trecut timpul atit de repede. Ieri cind alaptam mi-am adus aminte de ziua in care am plecat la maternitate..apoi asa rind pe rind mi s-au perindat prin minte toate momentele...cind mi-au pus-o pe burtica pentru prima data..cind am pus-o la san si nu putea apuca cu gurita sfircul si se enerva de mama focului :))...cind am adus-o acasa si statea sotul cu ochii in lacrimi neclintit linga ea si o privea luuuuuuuuuuuung...apoi prima gingureala...zimbet...cind a zis prima data "tata" (si o data "mama" ca dupa n-o mai zis :)) )...statul in fundulets..statul copacel..primu dinte..primul pas....si uite ca deja e mare si intelege de toate :X Sint atit de fericita si atit de implinita!!! Nimic nu e mai minunat pe lumea asta sa fii mama..sa vezi ochisorii aia mari care te privesc si iti spun totul....sa vezi in fiecare dimineata gurita aia mica tuguiata intinsa gata gata sa te pupe....sa vezi cum doarme in patut ....si ai vrea sa te faci plapuma pentru ei ca sa ii cuprinzi de tot de tot, ca sa simta caldura ta, dragostea ta! Sa iti adoarma in brate...si Doamne e atit de frumos ca ai sta asa nemiscata si ai privi puiul la infinit!
Fetelor sintem binecuvintate! Noi sintem acele care duc in burtica aceste minunatii, noi sintem acele care putem simti toate aceste lucruri...si in pofida durerilor, oboselii, stresului..si a tot , tot...NOI SINTEM MAME! Iar mama pe lume e doar una!!!

Ce frumos ai scris :x, chiar m-ai sensibilizat :-"

roxana1
24.03.2010, 13:29:23
foarte frumos ai scris,bine punctat,chiar m-am sensibilizat si eu:love:

roxana1
24.03.2010, 13:30:27
Ziua buna!
Am pus si noi poze (http://picasaweb.google.com/Simonnaa) din luna a 8-a si cateva de ieri :)
frumusel foc baiatu tau=D>
si Sebi e un dulce

Milagros ati mai facut vaccinul?

AnaM
24.03.2010, 14:02:06
Ziua buna!
In sfarsit, madam :D
Tudor e un frumos!

biutzaxx
24.03.2010, 14:08:29
Mergem vineri la impartasit. Sebanel ia impartasania sau plange?
ia si ii place. La Barboi sunt 2 preoti care impartasesc, de cel tanar ii place lui Sebastian, si ia impartasania cu placere, de cel mai in varsta, se cam sperie ca are vocea mai groasa si vorbeste mai mult cu Sebanel, si se teme, dar o ia. :)

Succes cu impartasania, sa vezi ca ii va place, mai ales ca inca nu e diversificat si e curios ce-i cu lingurita aia....

biutzaxx
24.03.2010, 14:12:36
Ziua buna!
ce copil frumos e Tudorelul tau!
sa pui poze si cu voi sa vedem cu cine seamana :)>-

biutzaxx
24.03.2010, 14:16:43
ce frumoase si potrivite cuvinte ai gasit pentru a ne sensibiliza si a capata mai multa putere si incredere in noi! multumim :x :*

maitrey
24.03.2010, 14:26:29
buna mamici si bebelusi
am o rugaminte foarte mare la voi daca ma puteti ajuta:D
vreau sa vin la iasi(eu fiind din gl) pt o ecografie 4D...la noi nu prea ai unde sa o faci si am auzit ca in iasi ar fi mai multe clinici bune
problema este ca eu am doar un singur cabinet(avicena) si acolo nu am loc decat pe 1 mai...si e cam tarziu
mi-ati putea recomanda alt cabinet/medic...de preferat sa aiba program si sambata intrucat cam greu cu liberele in cursul saptamanii(la sot):(
va multumesc si astept un semn de la voi

AnaM
24.03.2010, 14:46:37
buna mamici si bebelusi
am o rugaminte foarte mare la voi daca ma puteti ajuta:D
vreau sa vin la iasi(eu fiind din gl) pt o ecografie 4D...la noi nu prea ai unde sa o faci si am auzit ca in iasi ar fi mai multe clinici bune
problema este ca eu am doar un singur cabinet(avicena) si acolo nu am loc decat pe 1 mai...si e cam tarziu
mi-ati putea recomanda alt cabinet/medic...de preferat sa aiba program si sambata intrucat cam greu cu liberele in cursul saptamanii(la sot):(
va multumesc si astept un semn de la voi
Buna!
Un cabinet unde se face sigur 3D/4D este Prof. Dr. D. Dragomir, in Piata Unirii (buricul targului, puteti parca in parcarea cinema-ului Victoria), mai multi doctori dau consultatii acolo, dar sambata doar dl. Profesor Dragomir da. E un dr. foarte bun. Nr. tf. 0232 218 686. Doar ca e 300 sau 350 lei ecografia (e putin mai scump ca la Avicena). S-ar putea sa va zica sa sunati dupa data de 2 aprilie, ca atunci afla garzile, dar spuneti ca veniti din alt oras si poate e mai intelegatoare asistenta (care e oleaca dusa cu pluta :D)
Ecografia 3D/4D o faceti ca vreti sa-l vedeti pe bebe, nu pe post de morfologie, nu?

maitrey
24.03.2010, 14:51:14
Buna!
Un cabinet unde se face sigur 3D/4D este Prof. Dr. D. Dragomir, in Piata Unirii (buricul targului, puteti parca in parcarea cinema-ului Victoria), mai multi doctori dau consultatii acolo, dar sambata doar dl. Profesor Dragomir da. E un dr. foarte bun. Nr. tf. 0232 218 686. Doar ca e 300 sau 350 lei ecografia (e putin mai scump ca la Avicena). S-ar putea sa va zica sa sunati dupa data de 2 aprilie, ca atunci afla garzile, dar spuneti ca veniti din alt oras si poate e mai intelegatoare asistenta (care e oleaca dusa cu pluta :D)
Ecografia 3D/4D o faceti ca vreti sa-l vedeti pe bebe, nu pe post de morfologie, nu?
eu as vrea si morfologie...problema e ca sunt eu cam in pom:-&
si doctorita mea m-a trimis aici in gl pt morfologie dar singurul medic care face e foarte scump(la el e 450 lei...cu tot cu drumul la iasi ma ajunge mai ieftin)

AnaM
24.03.2010, 14:56:24
eu as vrea si morfologie...problema e ca sunt eu cam in pom:-&
si doctorita mea m-a trimis aici in gl pt morfologie dar singurul medic care face e foarte scump(la el e 450 lei...cu tot cu drumul la iasi ma ajunge mai ieftin)
Pai morfologia oricum se face in 2D (ecografie normala)... Eco 3D/4D e mai mult de "poza" si de vazut clar bijuteriile bebelului :D Morfologie face orice medic bunut din Iasi.

maitrey
24.03.2010, 14:58:45
Pai morfologia oricum se face in 2D (ecografie normala)... Eco 3D/4D e mai mult de "poza" si de vazut clar bijuteriile bebelului :D Morfologie face orice medic bunut din Iasi.
asta am facut si prin gl...vroiam sa mai aud o alta parere:)>-
dar in principal era pt 4D...cred ca am sa sun la dr. dragomir...nu stii numele cabinetului ?
ma ierti ca te stresez

AnaM
24.03.2010, 15:01:49
asta am facut si prin gl...vroiam sa mai aud o alta parere:)>-
dar in principal era pt 4D...cred ca am sa sun la dr. dragomir...nu stii numele cabinetului ?
ma ierti ca te stresez
Nu ma stresezi :)) :*
Numele e fix "Cabinet Prof. Dr. Dragos Dragomir" :D Sa luati un cd/stick sa va puna poze/filmulete

maitrey
24.03.2010, 15:07:12
Nu ma stresezi :)) :*
Numele e fix "Cabinet Prof. Dr. Dragos Dragomir" :D Sa luati un cd/stick sa va puna poze/filmulete
gata m-am programat pt 17 aprilie la ora 9.30 si costa doar 180
asa a spus asistenta:)>-

AnaM
24.03.2010, 15:10:14
gata m-am programat pt 17 aprilie la ora 9.30 si costa doar 180
asa a spus asistenta:)>-
Inclusiv 3d? Super! Mult succes :)

maitrey
24.03.2010, 15:12:28
Inclusiv 3d? Super! Mult succes :)
adevarul e ca si mie mi s-a parut aiurita asistenta...dar asta e de acu...cat o costa vedem atunci....eu i-am cerut programare pt 4D...a zis ca e ok in sapt 20...si asa a ramas:)>-
cred ca am sa mai verific programarea o data dupa paste

roxana1
24.03.2010, 15:47:29
fetele puiul meu are niste bubite sub barbie,sunt f putin rosii,mai mult de culorea pielii si mai mult se vad din lateral,asa...de la ce poate fi?

LauraF
24.03.2010, 16:08:42
Sub barbita se mai aduna saliva, mai curge laptic... eu zic ca daca nu sunt de speriat sa dai doar cu putina crema de galbenele :)

Green_Eyes
24.03.2010, 16:12:44
multumim de intrebare, Andrei e bine, jucaus, poznas, alearga toata ziua ;))
tot nu doarme bine noaptea..chestii de astea :-" :-s :-s

f frumoase pozicile cu nazdravanii Sebastian si Tudorel de Green Eyes!!!

Tudor il saluta pe Andrei!:*

si Sebi e un dulce

Multumim!:*

In sfarsit, madam :D
Tudor e un frumos!

Senchiu!:* :*

ce copil frumos e Tudorelul tau!
sa pui poze si cu voi sa vedem cu cine seamana :)>-

Multumim!Noi nu suntem asa frumosi, cel putin maica'sa:-$ Seamana cu amandoi, e o combinatie..

tsimonaiuliana
24.03.2010, 16:18:45
Green Eyes,Tudor e pur si simplu superb.:*

tsimonaiuliana
24.03.2010, 17:05:24
A venit comanda de hainutze dar cu unele lipsuri,plusuri.Unele produse cica nu mai sunt pe stoc(normal era sa le scoata de pe oferta) unele le-au inlocuit(desi le-am precizat clar in email daca vreun produs nu se mai gaseste pe stoc sa nu mi-l inlocuiasca) iar unele sunt in plus.Care mi-ati adus deja banii si nu au venit toate produsele comandate o sa luati si banii inapoi cand veniti sa luati hainele.

tsimonaiuliana
24.03.2010, 17:11:23
Deci Andrusca ai primit toate hainutzele.
Yonica fara 4849 si 5879 deci trebuie sa iti restitui 39 lei.
LauraF fara 3396 4661 iar 4667 e un pic altfel(o sa-ti trimit poza mai incolo) deci trebuie sa iti restitui 62.
Roxana1 trebuie sa imi aduci 96 lei pt. ca 4555,4070,5844 nu le-am primit.
Simi wau-ai toate produsele.
Sherry-fara 5821,4298 deci trebuie sa iti restitui 49 lei.
Juliette -ai toate produsele deci trebuie sa imi aduci 124 lei.
SORRY-EU NU AM NICI O VINA,CINE NU CREDE SA VINA SA VADA EMAILUL PE CARE L-AM TRIMIS EU CU CODURILE.

Green_Eyes
24.03.2010, 17:11:31
Green Eyes,Tudor e pur si simplu superb.:*

Multumesc! La fel e si David:*

Juliette
24.03.2010, 17:13:23
LauraF fara 3396 4661 iar 4667 e un pic altfel(o sa-ti trimit poza mai incolo) deci trebuie sa iti restitui 62.
SORRY-EU NU AM NICI O VINA,CINE NU CREDE SA VINA SA VADA EMAILUL PE CARE L-AM TRIMIS EU CU CODURILE.
Cand pot sa trec ? Acum pot pleca, pana acum n-am avut cu cine lasa kinderul. :):*

tsimonaiuliana
24.03.2010, 17:14:56
Cand pot sa trec ? Acum pot pleca, pana acum n-am avut cu cine lasa kinderul. :):*
POTI SI ACUM,EU SUNT ACASA.

eliana
24.03.2010, 17:16:13
Juliette, cat costa un vopsit la Danut? daca tot l-ati laudat si tu si Ana, m-as duce si eu sa ma fac bella inainte de nastere, ca dupa nu cred ca o sa am timp si chef prea curand!

tsimonaiuliana
24.03.2010, 17:16:46
Vrea cineva asta ca e in plus?E pt. 18 lunihttp://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/4440508620/

tsimonaiuliana
24.03.2010, 17:19:13
LauraF asta e produsul inlocuit,stiu ca era alt treininghttp://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/4078393971/

Anmari
24.03.2010, 17:23:24
Sa ma laud si eu nitel ;))

Bubulina mea stand pe olita!
http://lh6.ggpht.com/_VlmNGlE2Pd8/S6kA65zVSmI/AAAAAAAAGug/974VhLxah5A/s720/IMG_9986.JPG

simi_wau
24.03.2010, 17:33:39
fetele...maine botez maimuta si am niste emotii:-SS pupam bebelusii si mamicile:*

simi_wau
24.03.2010, 17:35:53
:* :* :* cred ca o sa trec vineri sa le iau,ca maine e plina ziua

simi_wau
24.03.2010, 17:36:41

:* :* :* cred ca o sa trec vineri sa le iau,ca maine e plina ziua

AnaM
24.03.2010, 17:39:46
Juliette, cat costa un vopsit la Danut? daca tot l-ati laudat si tu si Ana, m-as duce si eu sa ma fac bella inainte de nastere, ca dupa nu cred ca o sa am timp si chef prea curand!
Bai, da' in cate luni esti? N-ai pus si tu un ticker acolo :D
Eu de vopsit habar n-am, ca doar m-a tuns&coafat, altfel ti-as fi raspuns cu mare placere >:D<

roxana1
24.03.2010, 17:54:50
uff,eu te cred dar ce ma enerveaza astia,putea sa le scoata de pe site sau sa zica ca nu mai sunt,pai dak vroiam numai astea 3 produse primeam ciuciu:-$ ,bun,deci treb sa imi caut hainute pt primavara...........
imi poti explica mai exact unde stai? dak e cald maine vin cu bebe:D

eliana
24.03.2010, 17:55:03
Bai, da' in cate luni esti? N-ai pus si tu un ticker acolo :D
Eu de vopsit habar n-am, ca doar m-a tuns&coafat, altfel ti-as fi raspuns cu mare placere >:D<

N-am pus ticker, iertare ^:)^^:)^^:)^ am si eu o superstitie cu tickerul asta, ce sa fac!
Am aproape 29 de saptamani. Stiiiiiiu, mai am doua luni si un pic, dar eu sunt genul ala mega-rational careia ii place sa se organizeze din timp ;;) si cum de 1 saptamana am scapat de stress si examene, am liber la facut planuri!
Apropos de "organizat": ai zis tu mai de mult ca ai gasit niste cosmetice misto pt Tudor in Kaufland? fara parabeni? cum se cheama gama?

tsimonaiuliana
24.03.2010, 17:59:31
uff,eu te cred dar ce ma enerveaza astia,putea sa le scoata de pe site sau sa zica ca nu mai sunt,pai dak vroiam numai astea 3 produse primeam ciuciu:-$ ,bun,deci treb sa imi caut hainute pt primavara...........
imi poti explica mai exact unde stai? dak e cald maine vin cu bebe:D

iti trimit u n pic mai incolo PM

LauraF
24.03.2010, 18:16:50
Ziua buna!

Ce bebe frumusel! Sa fie sanatos >:D<

roxana1
24.03.2010, 18:26:22
Sub barbita se mai aduna saliva, mai curge laptic... eu zic ca daca nu sunt de speriat sa dai doar cu putina crema de galbenele :)
sunt multe bubite care se vad mai bine in reflectia luminii dintr-o parte,ca sunt de culoarea pielii.mi-e frica sa dau cu ceva crema pt ca el a avut o iritatie urata l fundulet care nu se mai ameliora cu nici o crema si dr a zis ca are alergie la creme si sa nu-l mai dau niciodata cu nici o crema:-SS

LauraF
24.03.2010, 18:29:04
...

Maaai, ce ma enerveaza aia! :gen_07:
Mi-au inlocuit cele mai dragute produse, iar treningul nu se compara cu ce alesesem. Chiar asa, oare de ce nu scot produsele care nu sunt pe stoc? Treaba romaneasca... lasa ca merge afacerea si asa, of!
Alta data punem si rezerve :D

LauraF
24.03.2010, 18:40:34
sunt multe bubite care se vad mai bine in reflectia luminii dintr-o parte,ca sunt de culoarea pielii.mi-e frica sa dau cu ceva crema pt ca el a avut o iritatie urata l fundulet care nu se mai ameliora cu nici o crema si dr a zis ca are alergie la creme si sa nu-l mai dau niciodata cu nici o crema:-SS

Cu crema de galbenele nu risti oricum nimic, e naturala, o cumperi din farmacii si se poate da si la cei mai mici bebici. Eu l-am dat din prima zi acasa cu crema de galbenele dupa baita in zonele care bebe face pliuri. Asta in loc de alta crema sau ulei dupa baie.
Oricum, daca esti ingrijorata vorbeste cu pediatrul. Sanatate! :x

alibd
24.03.2010, 18:44:32
Fetele, sa va spun: astazi am fost la control si i-am auzit inima lui bebita. :x
Foarte emotionant! :"> Doctorul a spus ca seamana cu un accelerat.:D

gabriela_rgh
24.03.2010, 18:46:31
Fetele, sa va spun: astazi am fost la control si i-am auzit inima lui bebita. :x
:* :* :* :* :* :* Sa fiti sanatosi si sarcina usoara si la termen!:* :* :* :* :* :* :*
la cine ai mers?

alibd
24.03.2010, 18:47:36
:* :* :* :* :* :* Sa fiti sanatosi si sarcina usoara si la termen!:* :* :* :* :* :* :*
la cine ai mers?

Mersi mult! >:D<

La Bogdan Scurtu.

Daphnne
24.03.2010, 18:50:55

Sarcina usoara si sa cresteti mari, voiosi si sanatosi >:D<

gabriela_rgh
24.03.2010, 18:51:25

La Bogdan Scurtu.
Pareri?Cum te simti?greturi ceva?

De doctor Mihaila ce stiti?de la Omini?

alibd
24.03.2010, 18:53:59

Ooooo, am, am, destule....sunt destul de sensibila la parfumuri si la mirosuri puternice. :-&

alibd
24.03.2010, 18:54:35
Sarcina usoara si sa cresteti mari, voiosi si sanatosi >:D<

Mersi, Dani! >:D<

Butterfly87
24.03.2010, 18:55:42
sarcina usoara in continuare..cum te simti?

alibd
24.03.2010, 18:57:22
sarcina usoara in continuare..cum te simti?

Mersi, Irina!

Destul de bine pana acum. ;-)

eliana
24.03.2010, 18:59:33
Mersi, Irina!

Destul de bine pana acum. ;-)

Lume noua la mamici. Felicitari >:D<

alibd
24.03.2010, 19:00:39
Lume noua la mamici. Felicitari >:D<

Voi cum mai sunteti?

roxienea
24.03.2010, 19:02:33
:love::love::love: Sarcina usoara in continuare!!!>:D<>:D<>:D< Abia astept sa ne spui ce va fi, cand va veni momentul. ;)) Eu mi te inchipui mami de fetita.;))

Sa inteleg ca te-ai decis sa mergi la Dr. Scurtu pana la urma? :)

eliana
24.03.2010, 19:03:20

Voi cum mai sunteti?

Biiiiiine. Am trecut azi pe la Geany si a vazut ce mari ne-am facut ;))
In rest, relaxare totala, am scapat de stress si examene si functionez la capacitati minime de un sfert de neuron :)

geany_m
24.03.2010, 19:07:05
<:-P<:-P<:-PFinally!
Sa ai grija de tine!!>:D<

alibd
24.03.2010, 19:07:16
:love::love::love: Sarcina usoara in continuare!!!>:D<>:D<>:D< Abia astept sa ne spui ce va fi, cand va veni momentul. ;)) Eu mi te inchipui mami de fetita.;))

Sa inteleg ca te-ai decis sa mergi la Dr. Scurtu pana la urma? :)

Da, la el am fost! ;-)

In ceea ce priveste fetita...toata lumea imi spune asta, spre nefericirea sotului meu! =))

geany_m
24.03.2010, 19:08:14
Biiiiiine. Am trecut azi pe la Geany si a vazut ce mari ne-am facut ;))
In rest, relaxare totala, am scapat de stress si examene si functionez la capacitati minime de un sfert de neuron :)
Daaa ;)) chiar am ramas surprinsa ce repede a trecut timpul si ce bine se vede burtica;))
:*:*:*

alibd
24.03.2010, 19:08:49
<:-P<:-P<:-PFinally!
Sa ai grija de tine!!>:D<

Daaaaa...era timpul! :))

Azi am patit o chestie foarte faina cu directorii mei. ;))

monique18virgo
24.03.2010, 19:09:39

[-X uite ce se intampla cand lipseste omu din fata calculatorului=D> .felicitari si o sarcina fara probleme>:D< (ma bucur enorm pt tine:* :* -ce zice viitorul tatic?;)) emotii ceva?)

roxana1
24.03.2010, 19:10:31
felicitari,sarcina usoara

eliana
24.03.2010, 19:10:41
Daaa ;)) chiar am ramas surprinsa ce repede a trecut timpul si ce bine se vede burtica;))
:*:*:*

Mie-mi spui! de vreo luna de-abia am inceput sa ma dezmeticesc si eu, si asta doar pt ca nu mai incap in haine, ca in rest, multumesc lui Dumnezeu, nici n-am simtit sarcina asta!

Butterfly87
24.03.2010, 19:10:44
Daaaaa...era timpul! :))

Azi am patit o chestie foarte faina cu directorii mei. ;))
si nu ne zici si noua??;))

geany_m
24.03.2010, 19:12:31
Da, la el am fost! ;-)

In ceea ce priveste fetita...toata lumea imi spune asta, spre nefericirea sotului meu! =))
=))=)) mi-amintesc, in ziua in care ai facut testul, A. m-a intrebat de cand se poate vedea cucul=))=))

roxienea
24.03.2010, 19:12:53
Da, la el am fost! ;-)

Si esti multumita pana acum? :) Sunt curioasa cat e de comunicativ...
Cat despre sot....sunt convinsa ca va fi foarte fericit indiferent de o sa fie cu/fara..... ;-)

Green_Eyes
24.03.2010, 19:13:12
Ce bebe frumusel! Sa fie sanatos >:D<

Multumim! Multa sanatate si voua!:*

Green_Eyes
24.03.2010, 19:14:01

:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: :love: Wow, ce veste buna! Ma bucur enorm pentru tine! Sarcina usoara si o nastere ultra usoara!>:D< >:D< >:D<

alibd
24.03.2010, 19:26:52
[-X uite ce se intampla cand lipseste omu din fata calculatorului=D> .felicitari si o sarcina fara probleme>:D< (ma bucur enorm pt tine:* :* -ce zice viitorul tatic?;)) emotii ceva?)

Acum s-a mai obisnuit cu ideea, vorbeste mereu cu el, dar cand a aflat prima data radea continuu. :-"

alibd
24.03.2010, 19:27:45
=))=)) mi-amintesc, in ziua in care ai facut testul, A. m-a intrebat de cand se poate vedea cucul=))=))

=)) =)) =)) Serios? Pe asta n-o stiam!!! :))

alibd
24.03.2010, 19:28:34
Mie-mi spui! de vreo luna de-abia am inceput sa ma dezmeticesc si eu, si asta doar pt ca nu mai incap in haine, ca in rest, multumesc lui Dumnezeu, nici n-am simtit sarcina asta!

Lasa, ca e bine asa!
Sa ai sarcina usoara in continuare!

geany_m
24.03.2010, 19:31:46
=)) =)) =)) Serios? Pe asta n-o stiam!!! :))
Da, pe mess =))

geany_m
24.03.2010, 19:33:32
Cat despre sot....sunt convinsa ca va fi foarte fericit indiferent de o sa fie cu/fara..... ;-)
Ce pot spune eu despre el, de la prima consultatie.... ca are f. multa rabdare, chiar nu ma asteptam. S-a uitat pe toate analizele mele (si nu erau putine:-"), mi-a facut scheme, desenul cu ovarele, trompele, uterul, povestea toata....
Din punctul asta de vedere e ok.

eliana
24.03.2010, 19:35:29
Ce pot spune eu despre el, de la prima consultatie.... ca are f. multa rabdare, chiar nu ma asteptam. S-a uitat pe toate analizele mele (si nu erau putine:-"), mi-a facut scheme, desenul cu ovarele, trompele, uterul, povestea toata....

Si-a meritat milionul, deci :D la Medis am impresia ca e un pic mai ieftina consultatia, la Grigore stiu ca era 70 lei, conversatia plus control pe masa.

Juliette
24.03.2010, 19:39:48
Eu mi-am vopsit radacina, mi-a facut si cateva suvite, tuns si coafat, a costat 220 lei. :)
Nastere usoara ! :*

geany_m
24.03.2010, 19:43:59
Si-a meritat milionul, deci :D la Medis am impresia ca e un pic mai ieftina consultatia, la Grigore stiu ca era 70 lei, conversatia plus control pe masa.
:)) conversatia= milionul. Asa tot sa faci bani.
Da, mai, l-a meritat, omul a avut destula rabdare. Desi mai mereu terminam eu fraza, ca stiam ce urmeaza sa spuna.
Si data viitoare m-a chemat la Medis. M-a intrebat: "ai venit la mine sau la Omini?":D

alibd
24.03.2010, 19:47:56
felicitari,sarcina usoara

Multumesc mult!

Da, am fost multumita! A fost ok, comunicativ, glumet chiar si partea care mi-a placut cel mai mult, nu m-a facut deloc sa ma simt inhibata de faptul ca este barbat.
Sper sa fie ok! :-"

[/b]
si nu ne zici si noua??;))

eee, s-au bucurat, dar m-a tras de limba in asa fel, incat m-am dat singura de gol. :-"

:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: :love: Wow, ce veste buna! Ma bucur enorm pentru tine! Sarcina usoara si o nastere ultra usoara!>:D< >:D< >:D<

Multumesc mult! >:D<

Butterfly87
24.03.2010, 19:50:41
Multumesc mult!

Da, am fost multumita! A fost ok, comunicativ, glumet chiar si partea care mi-a placut cel mai mult, nu m-a facut deloc sa ma simt inhibata de faptul ca este barbat.

eee, s-au bucurat, dar m-a tras de limba in asa fel, incat m-am dat singura de gol. :-"

:)) :)):))

ralukaG
24.03.2010, 20:02:45

Sarcina usoara, sanatate multa tie si la bebita>:D< >:D< >:D<

roxienea
24.03.2010, 20:03:58

Deci 2 pareri de bine. Ma bucur sa aud asta. :)
Ali, sa ne tii la curent cum va fi pe parcursul sarcinii. >:D<
Eu am fost incantata de Dr. Dumitrascu. Bine, mi-am facut o parere doar mergand la un consult si stand de vorba cu ea, deci nu e o parere prea consolidata, pt ca nu pot spune cum e in rest. De asta incerc sa aflu pareri depsre mai multi doctori si va mai intreb si pe voi una-alta.:)

Juliette
24.03.2010, 20:19:37
Ma numar si eu printre mamele care alapteaza la greu, dar nu sint de acord cu ce a zis mamica de care ai povestit. Chiar daca era mica si sanul era cel mai important, ii mai dadeam uneori si lapte praf..si anume pentru a se obisnui si cu el pentru cazurile in care eu trebuia sa plec. Si puteam si eu iesi, puteam si eu sama distrez...si nu murea copilu de foame...si nici nu alergam la fiecare 2 ore.
Nu te lua dupa replicile "unor mame". Nu trebuie sa te simti aiurea...esti o mamica minunata si te straduiesti cit poti tu de bine si cred ca se vede asta. >:D<
Multumesc pt cuvintele frumoase ! Esti o scumpa ! :)
Va pupacesc dulce, pe tine si pe Mirra ! :*:*:*

Juliette
24.03.2010, 20:30:13
E dr. meu. Face cezariene super faine. :D E cam expeditiv, dar e bun, zic eu. E expeditiv daca ii merge, cu mine nu prea i-a mers, ma invatasem si-l tocam la cap pana ieseam linistita din cabinet.
Poti naste si natural cu el, daca vrei. Eu credeam ca nu face decat cezariene, dar nu e asa. :)

stefania_a
24.03.2010, 20:44:08

colega mea a mers lka el pe perioada sarcinii...si cand a venit momentul sa nasca i-a spus la telefon k nu poate ajunge...frumos, nu?:-L :-L

Cretzofolina13
24.03.2010, 20:44:10

Vaiiii, acu am vazut si eu. Ma bucur pentru tine Ali !!! Sarcina usoara si sa fiti sanatosi. Oauuuuu!!! :)) :)) Parca as fi ramas eu...=)) Te pup!

helenita
24.03.2010, 21:21:49
Ooooo, am, am, destule....sunt destul de sensibila la parfumuri si la mirosuri puternice. :-&

sarcina usoara, iubita!!!!!!!!!!!!
sa dea Dzeu sa fie totul bine, sa ai o nastere la termen si un bebe sanatos>:D<>:D<>:D<>:D<

alibd
24.03.2010, 21:45:31
Fetele dragi, multumesc din suflet pentru toate cuvintele frumoase! >:D< >:D< >:D<

AnaM
24.03.2010, 21:58:50
Yuhuuuu, Ali, welcome to the topic, oficial, in sfarsit, finally! :madlaugh:
Asteptam intrebari :)) >:D<
Si le mai asteptam si pe Geany, Gabi, Roxi si cine mai vrea, hai fetelor, Ali a dat tonul :madlaugh: Stiti ca primavara e propice >:)

CONT-INCHIS-035
24.03.2010, 22:03:04
Si le mai asteptam si pe Geany, Gabi, Roxi si cine mai vrea, hai fetelor, Ali a dat tonul :madlaugh: Stiti ca primavara e propice >:)
Seara buna!
Mamici, sunteti pe PERMANENT! :D

petronelaaa
24.03.2010, 22:06:55
Felicitari Ali pt bebe din burtica!
Sa cresteti mari, sanatosi si veseli!

Suntem MAMICI PERMANENTE!=))

fii`mea mi-a facut si paru permanent... cu fitzele ei la mancare!!!=)) =))

AnaM
24.03.2010, 22:12:21
Hai 'mnaseara :D S-au incins putin spiritele la ginecologi =))

alibd
24.03.2010, 22:12:54

Mersi, mersi!!!!!!
Eu cand am prins barza am si sechestrat-o putin...deci, ma mai astept, poate mai primesc vreo veste de la cineva. ;))

Intrebari vor fi, sunt convinsa! >:D< >:D<

alibd
24.03.2010, 22:13:47
Felicitari Ali pt bebe din burtica!
Sa cresteti mari, sanatosi si veseli!

Suntem MAMICI PERMANENTE!=))

fii`mea mi-a facut si paru permanent... cu fitzele ei la mancare!!!=)) =))

Mersi, Petro! >:D<

miresica_2009
24.03.2010, 22:15:41
Miresici va uitati la patinaj?;))

AnaM
24.03.2010, 22:25:57
Gata, ati fugit la nani?

aanamaria
24.03.2010, 22:29:53
ce veste minunata! nu stiam ca esti insarcinata;)) .
sa fie o sarcina cat mai usoara. e cea mai minunata perioada din viata unei femei, o spun ca am trecut prin asta;-) .
o sa fii foarte rasfatata>:D< .
sa fie sanatos bebeul!

alibd
24.03.2010, 22:32:15
ce veste minunata! nu stiam ca esti insarcinata;)) .
sa fie o sarcina cat mai usoara. e cea mai minunata perioada din viata unei femei, o spun ca am trecut prin asta;-) .
o sa fii foarte rasfatata>:D< .
sa fie sanatos bebeul!

Mai mult decat sunt deja rasfatata nu cred ca se poate. ;))

aanamaria
24.03.2010, 22:38:29
ce inseamna asta ca suntem pe permanent? scuze fetelor da nu stiu...nu ma bateti:-"

AnaM
24.03.2010, 22:44:07
ce inseamna asta ca suntem pe permanent? scuze fetelor da nu stiu...nu ma bateti:-"
Oare ca suntem pe sistem turbo? :))

aanamaria
24.03.2010, 22:45:24
=)) =)) =))

aanamaria
24.03.2010, 22:57:21

acum am vazut pozele cu tunsulica...si al meu se enerveaza rau cand nu-i dau camera. tremura tot=))

CONT-INCHIS-035
24.03.2010, 22:57:21
Erau 3 subiecte inainte cu permanent in fata, offtopic, intalniri si miresici de iasi. Acum sunt 5, cu tot cu linkuri nepermise.
Inainte subiectul mamicilor nu ajungea niciodata in fruntea listei, indiferent daca acolo se scria ultimul mesaj, fiindca nu era subiect permanent.

alibd
24.03.2010, 22:59:48
Erau 3 subiecte inainte cu permanent in fata, offtopic, intalniri si miresici de iasi. Acum sunt 5, cu tot cu linkuri nepermise.
Inainte subiectul mamicilor nu ajungea niciodata in fruntea listei, indiferent daca acolo se scria ultimul mesaj, fiindca nu era subiect permanent.

Pai, se cam ingroasa randul mamicilor! ;))

CONT-INCHIS-035
24.03.2010, 23:04:29
Pai, se cam ingroasa randul mamicilor! ;))
Am observat. ;))
Fa și tu un baiat, ca prea se ceartă mămicile de fete pentru Tudor. :))

biutzaxx
24.03.2010, 23:07:10
Ali, esti insarcinata?? si cum de am omis asta???
felicitari! nu stii cat ma bucur pentru tine!! sa iti fie bebicul sanatos, sa se dezvolte bine si frumos iar tu sa ai o sarcina placut, ca la carte !
pupam acceleratul ;))

Yonika
25.03.2010, 00:19:37
Uauuu! Felicitari! Nu am stiut ca nu prea intru decat aici! Imi pare bine pt tine!>:D< :* Sarcina usoara si un bebe sanatos!

Buna la toate fetele, desi e cam tarziu!;))

Yonika
25.03.2010, 00:21:59
Da, la el am fost! ;-)

Asa a fost si la mine, si cand a vazut-o a zis ca nu o da nici pt 100 de baieti!

Yonika
25.03.2010, 00:30:57
Am ajuns si eu azi in selgros si am luat libero, pachet mare, nr 6 ca 5 nu erau (in iasi vazusesm nr 5, si nu chilotei), - 72 buc cu 61 lei. Nu am mers la metro ca e in capatul celalalt de ora si eu stau cam la 5 min de selgros-mers cu masina. va spun maine parerea despre ei.
Merg si eu la nani ca avem 2 zile de cand iesim in parc ziua si tre sa ma trezesc mai repede fata de obicei.
Pup fetele si gogosile mici si noapte buna!>:D< :*

Milagros
25.03.2010, 08:02:54
si Sebi e un dulce

Neatza (:|(:|(:|
Inca nu am faut vaccinul, cica dupa 25... Iar sunt calcata de tren :(( Dragos iar a plans din ora in ora :(( Nu mai pot :((

Milagros
25.03.2010, 08:03:44
ia si ii place. La Barboi sunt 2 preoti care impartasesc, de cel tanar ii place lui Sebastian, si ia impartasania cu placere, de cel mai in varsta, se cam sperie ca are vocea mai groasa si vorbeste mai mult cu Sebanel, si se teme, dar o ia. :)

Succes cu impartasania, sa vezi ca ii va place, mai ales ca inca nu e diversificat si e curios ce-i cu lingurita aia....
Al meu la botez a suflat tot, parea ca mai vrea o lingurita ;))
Acum ca a mai crescut ma gandesc sa nu faca mofturi mai ales ca nu pare interesat de diversificare.

Milagros
25.03.2010, 08:06:00
Multumim, ah ce mi-i ciuda, ce nesi is daca nu au pe stoc si lasa oferta asa :-&
Sa imi spui de unde luam hainutele sa vina sotul meu :*:*:*

cgeorgiana1982
25.03.2010, 08:15:53
Lipsesc cateva ore de pe forum si se intampla atatea lucruri.....FELICITARI, ALINA!!!!!!! Sarcina usoara, pana la termen si sanatate multa, multa!!!:*

Milagros
25.03.2010, 08:18:29
Gata, Ali? E oficial? Felicitari inca o data :*:*:*:*

Milagros
25.03.2010, 08:24:37
Simona, am aflat intre timp unde sunt hainutele mele. Multumesc tare mult :*

Ce moaca tare face tunsulica cand se enerveaza =)) =)) =))

AnaM
25.03.2010, 08:34:24
Aaaaaa, la asta va refereati L-) Observasem, dar la ora aia si oboseala din mine n-am facut legatura =))

Neatza, fetelor!

cgeorgiana1982
25.03.2010, 08:37:22
Aaaaaa, la asta va refereati L-) Observasem, dar la ora aia si oboseala din mine n-am facut legatura =))

Neatza, fetelor!
Neatza, neatza, fetele. Ce sexos este Tudor cu noua sa freza:"> ...:*

AnaM
25.03.2010, 09:06:45
Multumim pentru complimente ^:)^ :">

roxana1
25.03.2010, 09:17:08
Neatza (:|(:|(:|
Inca nu am faut vaccinul, cica dupa 25... Iar sunt calcata de tren :(( Dragos iar a plans din ora in ora :(( Nu mai pot :((
neata
of,saracutul......

tsimonaiuliana azi esti acas pe la 12-1?
fetele cand mai faceti o intalneala ca vrem si noi sa venim:D

aanamaria
25.03.2010, 09:40:44
neata fetele! baietu meu s-a trezit la 5 azi si nu avea somn insa avea chef de vorba... pana la urma l-am luat langa mine si a adormit.
of doamne cand am sa ma mai odihnesc si eu?
o zi buna sa aveti fetele! simona pe la 10-11 plec spre podu rosu. dc nu ma descurc sa gasesc firma te voi suna, sper sa nu deranjez.
stau prost cu orientarea:"> , dar e putin probabil sa te sun ca ai explicat totusi destul de clar.

Andrusca
25.03.2010, 09:56:35
Neata fetele!!!

Ali, felicitari si din partea mea! Ai grija de burtica si multa sanatate!

Noi ne-am trezit la 7, am mers la impartasit si acum Andrei doarme...ca asa e bine dupa impartasanie ;;)

Simona, ti-am trimis PM, astept raspuns!

Ana, lui Tudor ii sta foarte bine tuns, se vede ca i-a placut la stilist! <:-P

biutzaxx
25.03.2010, 10:09:29
Neata! Printul mi-a dat trezirea la 8 si acu baga iar somn, dar ma bucur ca si-a facut un program bunisor asa incat ii pot da linistita mesele aproximativ la ore fixe..
Incerc sa vad si eu pozele cu Tudorica tunsulica si nu reusesc :(

LE:gata, l-am vazut pe tunsulica, e simpatic foc! si mi se pare ca a devenit mai subtirel de cand a crescut , nu?

AnaM
25.03.2010, 10:14:30
Neata! Printul mi-a dat trezirea la 8 si acu baga iar somn, dar ma bucur ca si-a facut un program bunisor asa incat ii pot da linistita mesele aproximativ la ore fixe..
Incerc sa vad si eu pozele cu Tudorica tunsulica si nu reusesc :(
Uite-l AICI (http://picasaweb.google.com/anaburaga/ANouaLuna#5451872314535230514) :)

Rok5ana
25.03.2010, 10:27:38

Ce frumos spus! :)

alibd
25.03.2010, 10:28:37
Multumesc mult tuturor! :*

alibd
25.03.2010, 10:29:57
Uite-l AICI (http://picasaweb.google.com/anaburaga/ANouaLuna#5451872314535230514) :)

Hiii, super bine ii sta tunsulici! ;;) :>

Rok5ana
25.03.2010, 10:35:54

Sa fiti sanatosi si sarcina usoara! :)

roxana1
25.03.2010, 10:36:06
foarte bine arata,si ce frumos se enerveaza;))

tsimonaiuliana
25.03.2010, 10:44:16
neata
of,saracutul......

tsimonaiuliana azi esti acas pe la 12-1?
fetele cand mai faceti o intalneala ca vrem si noi sa venim:D

Sunt acasa.Ai primit PM-ul meu,da?

gabriela_rgh
25.03.2010, 10:45:20
Vai cat e de scump cand e nervos! :)) :* :* :* :* :* :*

tsimonaiuliana
25.03.2010, 10:47:38
neata fetele! baietu meu s-a trezit la 5 azi si nu avea somn insa avea chef de vorba... pana la urma l-am luat langa mine si a adormit.
of doamne cand am sa ma mai odihnesc si eu?
o zi buna sa aveti fetele! simona pe la 10-11 plec spre podu rosu. dc nu ma descurc sa gasesc firma te voi suna, sper sa nu deranjez.
stau prost cu orientarea:"> , dar e putin probabil sa te sun ca ai explicat totusi destul de clar.

Am trimis si hainutzele tale,deci poti sa mergi,daca nu te descurci ma suni.

roxana1
25.03.2010, 10:51:22
Sunt acasa.Ai primit PM-ul meu,da?
dap,am primit pm-ul cu nr de tel,o sa te sun sa imi explici

tsimonaiuliana
25.03.2010, 10:52:46
Iar am uitat sa zic"neatza!".Eu nu stiu cum sa mai procedez cu David ca noaptea cand se trezeste ca ii e fomitza pana ma duc eu sa ii fac laptele(si nu dureaza mult) plangeeeeeeee,vai dar ce plange.I-ar mai da sotul un pic de ceai pana vin eu dar nu stiu cum sa fac ca sa fie cald ca nu il mai pot pune pe calorifer deoarece il tin inchis( e fff. cald la mine).Mamicile care mai dati ceai noaptea unde il puneti ca sa se pastreze caldutz?

claudelle
25.03.2010, 11:08:01
Buna dimi fetili,
Sunt treaza de la 5 (:|, am fost pe la 7 la impartasit, apoi am bagat juma de ora somnic si acu joaca din plin....

O zi superba sa aveti :*

alinutza20
25.03.2010, 11:09:58
Iar am uitat sa zic"neatza!".Eu nu stiu cum sa mai procedez cu David ca noaptea cand se trezeste ca ii e fomitza pana ma duc eu sa ii fac laptele(si nu dureaza mult) plangeeeeeeee,vai dar ce plange.I-ar mai da sotul un pic de ceai pana vin eu dar nu stiu cum sa fac ca sa fie cald ca nu il mai pot pune pe calorifer deoarece il tin inchis( e fff. cald la mine).Mamicile care mai dati ceai noaptea unde il puneti ca sa se pastreze caldutz?

eu ii pun apa in termos si se mentine calda pan dimineata..
imi iau bibe si lapte langa mine si cand se trezeste il fac imediaat.. nu pre are timp sa se deezmeticeasca..

neata la amiaza si de la mine..

se pare k moni a racit:-< :-< .. tuseste de dimineata si cred k incepe sa faca febra:-< ...
mai stau o ora doua si sun doctorita... cred k maine cel tarziu ma duc s-o vada:(
ea care e spirt toata acu sta unde o pun... e asa cumintica:(

ralubebemic
25.03.2010, 12:09:34
buna fetelor...m-am intors si eu dupa 2 saptamani cam nashpa :( cand citeam pe aici fete care au probleme cu socrii ma regaseam uneori si eu, dar in cazul meu socrul meu a castigat si noi ne-am mutat la ai mei ca nu l-am mai suportat...mi-e ciuda ca oricum stateam la ei provizoriu,pana ne terminam si noi casa (facem un duplex cu fratele meu) , am bagat si bani acolo pt confortul nostru,si acu...
da asta e , de-acu ne mobilizam pana in toamna sa ne mutam....e tare naspa pt relatie si chiar pt copil sa se bage cineva...de-abia asteptam sa fim singuri

ralubebemic
25.03.2010, 12:12:06
nu cred ca am reusit sa recuperez tot...dar am prins esentialul :) deci felicitari Katcha pt bebe,parerea mea este ca e mai bine ca ai ales cezariana...important e sa fiti amandoi sanatosi. si felicitari alibd!!<:-Psa ai o sarcina usoara si un pui frumos si sanatos

ralubebemic
25.03.2010, 12:14:38
aaaa...si azi facem 8 luni :">

tsimonaiuliana
25.03.2010, 12:18:33

La multe lunitze sanatoase.<:-P

cgeorgiana1982
25.03.2010, 12:21:20
buna fetelor...m-am intors si eu dupa 2 saptamani cam nashpa :( cand citeam pe aici fete care au probleme cu socrii ma regaseam uneori si eu, dar in cazul meu socrul meu a castigat si noi ne-am mutat la ai mei ca nu l-am mai suportat...mi-e ciuda ca oricum stateam la ei provizoriu,pana ne terminam si noi casa (facem un duplex cu fratele meu) , am bagat si bani acolo pt confortul nostru,si acu...
da asta e , de-acu ne mobilizam pana in toamna sa ne mutam....e tare naspa pt relatie si chiar pt copil sa se bage cineva...de-abia asteptam sa fim singuri
Fii optimista...poate macar acum vei avea liniste. Sa dea Domnul sa terminati casa sa va mutati singurei cat mai rapid si sa fiti fericiti in casuta voatra. Capul sus!!!!
La multe lunite pentru Letitia!!!:*

LauraF
25.03.2010, 12:57:51
Hello fetele, bebe meu tare e mofturel, suntem raciti, cred ca ne supara si dintisorii... facem noaptea cu randul eu cu sotul :(

Alibd, felicitari si sarcina usoara!

Ana, pupam Tudorelul tuns, super... ce mocute face ;))
Offtopic: la care Danut va tundeti voi fetelor, ca pe mine tot un Danut ma tunde :D

Tsimonaiuliana, azi sau maine trece sotul prin Podu Ros sa ia produsele. Saru'mana!

Ralubebemic, la multi ani pt Letitia!

AnaM
25.03.2010, 13:18:59
Termos :) Daca pui apa fierbinte inainte de nani, e numai buna pe la 3 noaptea :) Laptele in dozator de lapte praf (e in carrefour, vreo 20 lei) deja masurat, sticla pregatita si can dvine momentul, pac pui apa, lapte, agiti si nufezi copilul :))
Daca stiam iti aduceam eu unul, ca am doua si unul nu-l folosesc... E termos mic de 0.5 litri. :*

AnaM
25.03.2010, 13:20:39
La multe lunite Letitiei!
Unde v-ati mutat acum (ca zona)? Poate facem intalniri cu bebeii.
Mult succes si sa va mutati cat mai repede >:D<

AnaM
25.03.2010, 13:21:44
Hello fetele, bebe meu tare e mofturel, suntem raciti, cred ca ne supara si dintisorii... facem noaptea cu randul eu cu sotul :(

Alibd, felicitari si sarcina usoara!

Ana, pupam Tudorelul tuns, super... ce mocute face ;))
Offtopic: la care Danut va tundeti voi fetelor, ca pe mine tot un Danut ma tunde :D

Tsimonaiuliana, azi sau maine trece sotul prin Podu Ros sa ia produsele. Saru'mana!

Ralubebemic, la multi ani pt Letitia!

Pupam si noi Luca, care e un frumos >:D< Sa se faca repede bine!
Danut de la Utopia (inainte a lucrat si la Maviov), in Copou :D

AnaM
25.03.2010, 13:22:52
Monitzo, multa sanatate, pui :grouphug: Sa te faci repede bine!

ralubebemic
25.03.2010, 13:30:24
La multe lunite Letitiei!
Unde v-ati mutat acum (ca zona)? Poate facem intalniri cu bebeii.
Mult succes si sa va mutati cat mai repede >:D<

n-am schimbat zona, si socrii si ai mei si casa noastra sunt apropiate..mai exact vis-a-vis de carefour era. ies si eu dak faceti vreo "ieseala"...cu masina ne miscam imediat,indiferent de zona...doar sa va prind, eu inca nu am net la mine, mai vin la frate-miu la calc,da sper sa rezolv cat mai repede

LauraF
25.03.2010, 13:39:16
Pupam si noi Luca, care e un frumos >:D< Sa se faca repede bine!
Danut de la Utopia (inainte a lucrat si la Maviov), in Copou :D

Aha, deci acelasi Danut :)
Multumim de urari, sper sa se faca Luca bine cat mai repede ca vrem si noi plimbare. Si asa iarna toata in casa am facut-o, poate de asta racim noi asa repede.:-<

lady_l
25.03.2010, 14:00:16

La multe lunite Letitia :* SA fii sanatoasa si sa aduci parintilor numai bucurii >:D<

lady_l
25.03.2010, 14:11:34
Un pupic mare mare pentru Moni si Luca..sa se faca bine puii cit mai repede >:D< :*:*:*:*:*:*:*

Yonika
25.03.2010, 14:41:44
Buna fetele! Am intrat doar asa 5 minute sa vad daca au bagat astia banii si se pare ca nu :(( cica pana pe 27-28 au timp ca sunt in termen..si noi ce facem cu bebeii, ei nu stiu sa astepte, le trebuie laptic, le trebuie scutece; numai ieri am dat 100 de lei pe scutece si lapte.
Si legat de scutece, am folosit si noi aseara un libero si e tare bun (bine, e si un nr mai mare decat ne trebuie noua, dar diferenta la kg e doar de 1,5 , adica noi avem cam 10,400 kg si am gasit libero nr 6 care sunt de la 12 kg); pana acum de seara pana se trezea bebelina mea facea asa mult pipilica ca mai iesea putin si era cate putin umeda pe pijamaluta, nu tot timpul; cu libero mai era loc acolo de ceva pipi;))

LA MULTE LUNITE PT LETI DE RALUBEBEMIC!

Si un pupic pt Moni sa se faca repede bine.

S-a trezit si puil meu, merg sa ii dau de papa si iesim si noi la o plimbare!

Va pupam pe toate si ne vedem mai tarziu!:*

LauraF
25.03.2010, 15:00:30
Fetele, am o urgenta: vreau si eu nr de tel. al unui pediatru bun care sa faca si vizite la domiciliu. Din 3 medici acum nu imi raspunde nici unul, nu se complica probabil nimeni cu un bebe racit cu probleme cardiace. Please, help!

michellina
25.03.2010, 15:35:56
Salutari si de la noi! A fost sotul plecat si nu prea am mai avut timp de miresit.
Insanatosire rapida pt Moni si Luca!
AnaM, Tudorel de mic e un cochet, nu e de mirare ca e bataie de fete pe el.
Astept pozici cu ce ati cumparat de pe site fetelor! (sa-mi fac idei pt o a2a runda de comada) si pareri, daca sunteti sau nu multumite de produse.

Anmari
25.03.2010, 15:58:54
Avand in vedere ca noi am dat sfaturi, pareri si chiar poze despre produsele cumparate pe site, asteptam si noi parerile voastre despre produsele cumparate.

PS: nimeni n-a zis nimic de performanta lui fiica-mea: statul pe olita :(( ... se pare ca numai anumite persoane sunt laudate si agreate :((

gabriela_rgh
25.03.2010, 16:01:59
Avand in vedere ca noi am dat sfaturi, pareri si chiar poze despre produsele cumparate pe site, asteptam si noi parerile voastre despre produsele cumparate.

PS: nimeni n-a zis nimic de performanta lui fiica-mea: statul pe olita :(( ... se pare ca numai anumite persoane sunt laudate si agreate :((
<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P :* :* :* :* :* :* :* :*

Anmari
25.03.2010, 16:04:12
<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P :* :* :* :* :* :* :* :*

multumim ... avem dovada in pozele de pe picasa

PS: nu cersim acum laude, ca slava domnului are cine sa ne laude, dar ma gandeam ca trebuie sa ne bucuram pentru toate si ptr toti copii, nu doar ptr unii dintr copiii.

gabriela_rgh
25.03.2010, 16:10:09
multumim ... avem dovada in pozele de pe picasa

PS: nu cersim acum laude, ca slava domnului are cine sa ne laude, dar ma gandeam ca trebuie sa ne bucuram pentru toate si ptr toti copii, nu doar ptr unii dintr copiii.
Mie imi e draga de mor Ariana !poate o sa ii placa de nepotelul meu!Ca tot se poarta baieteii mai tineri:))!:* :* :* :*
Eu am vazut doar pozicile cu luna a 8-a, dar nu am vazut olita??:-\

roxana1
25.03.2010, 16:11:16

eu abia le-am luat,nu le-am desfacut...sper sa ii vina la vara toate,o singura nemultumire am deocamdata ca am luat o salopetica cu tricou care credeam ca e din panza salopetica si am crezut ca e cu camasa,dar de fapt e din bumbac si salopetica,iar camasa e de fapt tricou cu nasturei,na,poate ca e vina mea ca nu m-am gandit,nu mi-am dat seama.
felicitari pt facutul la olita,daca o tine tot asa e super tare=D> .sper ca nu ai vb serios ca numai anumite persoane sunt laudate si agreate pt ca cel putin din partea mea nu e asa,chiar imi place de Ariana,dar e mai mare decat noi:">

tsimonaiuliana
25.03.2010, 16:28:59
Salutari si de la noi! A fost sotul plecat si nu prea am mai avut timp de miresit.
Insanatosire rapida pt Moni si Luca!
AnaM, Tudorel de mic e un cochet, nu e de mirare ca e bataie de fete pe el.
Astept pozici cu ce ati cumparat de pe site fetelor! (sa-mi fac idei pt o a2a runda de comada) si pareri, daca sunteti sau nu multumite de produse.

O sa pun pozici cu ce-am cumparat mai disara.Eu sunt multumita,cu exceptia unui tricou care cica e de 12 luni insa cred ca e de 6(la al meu nu ii vine),in rest sunt multumita.Pt. runda a doua o sa vreau si eu ca de vara nu prea i-am luat.

alibd
25.03.2010, 16:29:07

Acum am vazut si eu pozele!

E scumpica foc gaza! ;;)

tsimonaiuliana
25.03.2010, 16:30:41

Nuuu,sorry,chiar am apreciat f. tare dar nu am mai apucat sa scriu(bulversata cu impartitul hainelor).BRAVO ARIANA.

Anmari
25.03.2010, 16:39:06
Acum am vazut si eu pozele!

E scumpica foc gaza! ;;)

multumim!

felicitari pentru sarcina! sa ai una usoara si fara griji si un bebe sanatos pana la final cand o sa-l tii in brate ';)

tsimonaiuliana
25.03.2010, 17:05:20
Fetele, am o urgenta: vreau si eu nr de tel. al unui pediatru bun care sa faca si vizite la domiciliu. Din 3 medici acum nu imi raspunde nici unul, nu se complica probabil nimeni cu un bebe racit cu probleme cardiace. Please, help!

Of,saracutul,dar nu il poti duce la un cabinet particular ca asa...nu cred ca iti vine nimeni acasa.Sa ne spui cum se mai simte Luca si daca ai rezolvat.Multa multa sanatate.:*

Andrusca
25.03.2010, 17:10:40

eu am felicitat-o si cand ai spus prima data ca o asezi pe olita <:-P ; azi ce-i drept am omis...

LauraF
25.03.2010, 17:25:28

Dupa ce intru in posesia hainutelor spun si parerea mea.
In ceea ce o priveste pe Ariana, e o super dulce, ca de obicei. Ne scuzati, nu apucam tot timpul sa comentam fiecare post :">. Dar pe Ariana chiar o urmarim pe Picasa, mai ales ca o stim pe mami. :*

LauraF
25.03.2010, 17:30:57
Of,saracutul,dar nu il poti duce la un cabinet particular ca asa...nu cred ca iti vine nimeni acasa.Sa ne spui cum se mai simte Luca si daca ai rezolvat.Multa multa sanatate.:*

Nu il putem scoate din casa, momentan, suspectam ca raceala s-a dus inspre plamani. El are probleme cardiace pe langa raceala asa ca respira destul de greu. Astazi s-a panicat ca nu putea sa respire (si eu pe langa el) si aproape mi-a facut o criza.

Multumim gabriela_rgh pt sugesie, exact cu acea pediatra vorbise sotul cu 10 min inainte sa primesc mesajul tau. Vine diseara pe la Luca. Multumim >:D<

alinutza20
25.03.2010, 17:35:10
fetele stie cineva diferenta dintre panadol si nurofen?
cred k nurofenul o baloneaza.. o doare burtica de la el,, cred k si tudor al anei a reactionat la fel dak nu ma insel..
acu nush dak panadolul eactioneaza la fel de bine la febra si nici n-am timp/rabdare sa ma documentez..
ii pun paracetamol sup dar stiu k nu se face abuz k afecteaza ficatul.. si as lua panadol sa am in casa...
cred k v-am naucit... sunt in dilema..

LauraF
25.03.2010, 17:37:04
Cu toata nebuneala cu raceala lui Luca am uitat sa va anunt ca am urcat si noi inca de ieri poze pe Picasa: http://picasaweb.google.ro/lauraraduta :">

eliana
25.03.2010, 17:54:10
fetele stie cineva diferenta dintre panadol si nurofen?
cred k nurofenul o baloneaza.. o doare burtica de la el,, cred k si tudor al anei a reactionat la fel dak nu ma insel..
acu nush dak panadolul eactioneaza la fel de bine la febra si nici n-am timp/rabdare sa ma documentez..
ii pun paracetamol sup dar stiu k nu se face abuz k afecteaza ficatul.. si as lua panadol sa am in casa...
cred k v-am naucit... sunt in dilema..

Pai Panadolul este de fapt paracetamol, iar Nurofenul are Ibuprofen. 2 chestii diferite.

roxana1
25.03.2010, 18:01:14
Cu toata nebuneala cu raceala lui Luca am uitat sa va anunt ca am urcat si noi inca de ieri poze pe Picasa: http://picasaweb.google.ro/lauraraduta :">
vai da ce baiat mare si frumos:*

alinutza20
25.03.2010, 18:06:51
Pai Panadolul este de fapt paracetamol, iar Nurofenul are Ibuprofen. 2 chestii diferite.

da asta stiu dar... care e mai recomandat.. k pe prospecte din ce am i\citit in fuga sunt ptr aceleasi chesti.. dureri+ febra etc..

eliana
25.03.2010, 18:13:29
da asta stiu dar... care e mai recomandat.. k pe prospecte din ce am i\citit in fuga sunt ptr aceleasi chesti.. dureri+ febra etc..

Din punctul meu de vedere Panadolul merge mai bine pe febra. Nurofenul poate sa ii dea dureri de burtica si balonari, pentru ca e ca si diclofenacul si are cam aceleasi reactii adverse ca la adulti. Si daca respecti dozele de panadol, nu pateste absolut nimic ficatul.

AnaM
25.03.2010, 18:15:16
Ibuprofenul e si antiinflamator, deci ajuta mai mult in dureri de cauza musculara decat paracetamolul, in rest amandoua pot fi luate pt febra.

alinutza20
25.03.2010, 18:21:11
Din punctul meu de vedere Panadolul merge mai bine pe febra. Nurofenul poate sa ii dea dureri de burtica si balonari, pentru ca e ca si diclofenacul si are cam aceleasi reactii adverse ca la adulti. Si daca respecti dozele de panadol, nu pateste absolut nimic ficatul.

aha.. deci nu-s eu paranoia.. da dureri de burtica..
deci ptr raceala merge f bine panadol..
multumesc tare mult*

aanamaria
25.03.2010, 19:17:21

iarta-ma scumpa. chiar voiam sa iti zic dar nu am mai apucat ca al meu parca e in perioada aia a lunii cum suntem noi femeile>:P , nu pot nici sa ma duc la baie ca incepe sa urle dapai sa scriu la calc. si tot uitam.
e o scumpa. sa dea dd sa iti stea in continuare. e o scumpa cum sta mititica pe olita. si al meu e tare dragalas pe olita. nu am apucat insa sa il pozez.
:* :* :*

aanamaria
25.03.2010, 19:21:25
eu abia le-am luat,nu le-am desfacut...sper sa ii vina la vara toate,o singura nemultumire am deocamdata ca am luat o salopetica cu tricou care credeam ca e din panza salopetica si am crezut ca e cu camasa,dar de fapt e din bumbac si salopetica,iar camasa e de fapt tricou cu nasturei,na,poate ca e vina mea ca nu m-am gandit,nu mi-am dat seama.
felicitari pt facutul la olita,daca o tine tot asa e super tare=D> .sper ca nu ai vb serios ca numai anumite persoane sunt laudate si agreate pt ca cel putin din partea mea nu e asa,chiar imi place de Ariana,dar e mai mare decat noi:">

eu nu am luat decat setul de body-uri carter's (sunt fff frumoase si calitative). poate luna viitoare iau mai multe lucruri. fa si tu poze cu ce ai luat ca sa stiu ce sa iau data viitoare:*

alibd
25.03.2010, 19:46:13
Mamici, cat de mari ati avut durerile de burta inainte sa luati no spa?

Am niste dureri, nu imense, dar deranjante. Si ma doare si capul. :-<

stefania_a
25.03.2010, 19:57:15

si de ce nu iei no spa? eu cand aveam durir anul trecut luam no spa...nu asteptam sa fie dureri mari...

gabriela_rgh
25.03.2010, 19:57:32
Nu il putem scoate din casa, momentan, suspectam ca raceala s-a dus inspre plamani. El are probleme cardiace pe langa raceala asa ca respira destul de greu. Astazi s-a panicat ca nu putea sa respire (si eu pe langa el) si aproape mi-a facut o criza.

Multumim gabriela_rgh pt sugesie, exact cu acea pediatra vorbise sotul cu 10 min inainte sa primesc mesajul tau. Vine diseara pe la Luca. Multumim >:D<
Sa imi spui cum au decurs lucrurile si sanatate multa micutului!
Dna doctor e o dulce si cred ca veti fi multumiti de ea!va pup!

gabriela_rgh
25.03.2010, 19:58:22

Poti lua No Spa fara restrictii!Nu sta cu durere ca face mai rau piticului!:* :* :* :* :* :*

Butterfly87
25.03.2010, 20:01:09

sanatate multa flacaului:* :*

alibd
25.03.2010, 20:01:13
si de ce nu iei no spa? eu cand aveam durir anul trecut luam no spa...nu asteptam sa fie dureri mari...

Am luat una, pana la urma.

Mi s-a spus sa iau la nevoie, dar nici sa stau cu dureri, asa ca eram putin cam derutata. Nu mai stiam ce si cum. :-"

alibd
25.03.2010, 20:01:54
Poti lua No Spa fara restrictii!Nu sta cu durere ca face mai rau piticului!:* :* :* :* :* :*

Gata, m-am executat. :*

jewelieta
25.03.2010, 20:28:33
buna fetele...
am admirat-o si eu pe ariana pe olita...face ceva in eaa sau face cand se ridica de pe olita?...

incet incet o sa se invete...

iris o pupa pe fetita...

anmari...vroiam sa te mai intreb ceva...
nu s-a pus problema la voi sa o duceti pe ariana la bunici...sa nu mai stea ei despartiti?...ca si la noi se pune problema asta...mama nu poate sta tot timpul aici...

Anmari
25.03.2010, 21:08:07
buna fetele...
am admirat-o si eu pe ariana pe olita...face ceva in eaa sau face cand se ridica de pe olita?...

incet incet o sa se invete...

iris o pupa pe fetita...

anmari...vroiam sa te mai intreb ceva...
nu s-a pus problema la voi sa o duceti pe ariana la bunici...sa nu mai stea ei despartiti?...ca si la noi se pune problema asta...mama nu poate sta tot timpul aici...

in primul rand vreau sa le rog pe fete sa nu se mai scuze canu au comentat la poza arianei pe olita....credeti-ma nu e cazul ... ptr ca daca nu ati simtit nevoia atunci de a comenta nu-si are rostul acum doar de complezenta. (sunt multe mamici aici pe site carora nu le sunt asa de admirati plozi chiar daca sunt active pe site)

si ca sa raspund mai multor fete, da ariana chiar face caca la olita dimineata cand se trezeste

da, s-a pus aceasta problema sa fie dusa la bunici, dar momentan e prea mica sa fie departe de mine. duc acum tratative cu ei sa mai stea macar pana in toamna la mine si apoi le-o dau la tg neamt. dar si asta e discutabil atunci.
mama acum face naveta, in fiecare vineri se duce acasa si vine lunea dimineata.
cand nu lucram statea la mine 2 saptamani si o saptamana - doua acasa.

ralubebemic
25.03.2010, 21:13:40

eu am fost foarte impresionata, ca fi-mea nu sta deloc...o prind tare greu ( cand o apuca e de obicei la masa..) si cand o asez parca arde olita aia..da daca vad copii de aceeasi varsta care stau..inseamna ca se poate

Butterfly87
25.03.2010, 21:18:37
eu am fost foarte impresionata, ca fi-mea nu sta deloc...o prind tare greu ( cand o apuca e de obicei la masa..) si cand o asez parca arde olita aia..da daca vad copii de aceeasi varsta care stau..inseamna ca se poate
la multe lunite Letitiei<:-P <:-P

tsimonaiuliana
25.03.2010, 21:33:25
Poze cu haine AICI (http://picasaweb.google.com/tsimonaiuliana/Haine?feat=directlink)

simi_wau
25.03.2010, 21:39:46

ai un bebelus atat de frumosssss!!! si seamana foarte bine cu tine!!!

simi_wau
25.03.2010, 21:43:46
[quote=Anmari;3135090]in primul rand vreau sa le rog pe fete sa nu se mai scuze canu au comentat la poza arianei pe olita....credeti-ma nu e cazul ... ptr ca daca nu ati simtit nevoia atunci de a comenta nu-si are rostul acum doar de complezenta. (sunt multe mamici aici pe site carora nu le sunt asa de admirati plozi chiar daca sunt active pe site)

sunt sigura ca mai sunt mamici pe site care sunt " in gand" cu tine...si vorba ta...nu ca ar duce lipsa de " laude si admiratie". :*

p.s. maimutica mea a fost tare cuminte astazi la botez. Nu a plans DELOC!! o sa pun poze dupa petrecere cand o sa le aduca fotograful

tsimonaiuliana
25.03.2010, 21:43:57

Sa-ti traiasca micul crestin.:)

Rok5ana
25.03.2010, 21:44:08

Eu am luat No-spa la orice durere, cat de mica. Si de fiecare data lasam orice faceam si ma intindeam in pat, daca eram acasa, sau ma infiintam comod pe un scaun daca eram la serviciu.
Poti lua cu incredere.

gabriela_rgh
25.03.2010, 21:47:32
Sa va traiasca micutul crestin!Si anuntati ca ati pus pozici mai des!
Toate aveti copilasi frumosi!:* :* :* :* :* :*

AnaM
25.03.2010, 21:49:27
p.s. maimutica mea a fost tare cuminte astazi la botez. Nu a plans DELOC!! o sa pun poze dupa petrecere cand o sa le aduca fotograful
Sa va traiasca micul crestin!!!!!!! <:-P

xxxxx
25.03.2010, 21:55:48
in primul rand vreau sa le rog pe fete sa nu se mai scuze canu au comentat la poza arianei pe olita....credeti-ma nu e cazul ... ptr ca daca nu ati simtit nevoia atunci de a comenta nu-si are rostul acum doar de complezenta. (sunt multe mamici aici pe site carora nu le sunt asa de admirati plozi chiar daca sunt active pe site)

Anmari, nu ai motive sa te superi, cred ca toate ne admiram copiii.
Uite de exemplu eu ma uit pe fuga, cand am timp, nu totdeauna am cuvintele la mine ca sa comentez, plus ca sunt fete care comenteaza mai funny...nici la mine nu sunt comentarii sau reactii de genul oauuuu...dar nu e cazul sa ma supar. Aici suntem de placere si sa schimbam idei, opinii, nu cred ca suntem de complezenta.
Hai capul sus si un pupic printesei de la Razvan.

P.S. Nici la mine nu sunt comentarii ca e Razvanus pe olita. -in afara de tine.

Rok5ana
25.03.2010, 21:58:14
Azi am iesit si noi la plimbare <:-P . Am fost in gradina botanica si am stat la soare. Bebe a dormit linistit tot timpul :).

La Multe Lunite Letitiei!:*

Multa sanatate Monitzei si lui Luca!:*

Am mai pus si noi cateva poze.

AnaM
25.03.2010, 21:59:04

si ca sa raspund mai multor fete, da ariana chiar face caca la olita dimineata cand se trezeste

Imi pare rau, dar trebuie sa comentez pentru ca "ma simt". Eu tot timpul o admir pe Ariana, e o frumusete de fetita, e delicata si finuta.

Dar chiar nu am avut de ce sa comentez la poza cu olita pentru ca eu una nu sunt de acord cu pusul la olita atat de devreme, pentru ca:
1. Daca ar face-o constient si ar asocia olita cu facutul de caca, n-as avea decat cuvinte de lauda, dar nu este cazul la varsta ei. De fapt, pishologii spun ca undeva in jurul varstei de 1 an jumatate, chiar peste incep sa ceara pe bune la olita.
2. Am citit niste articole de psihologie cu pusul la olita atat de devreme, si nu au consecinte atat de placute asupra viitorului adult.
Repet, asta e opinia mea si doar a mea, nu ma astept sa fie lumea de acord cu mine, dar atata timp cat eu imi bazez deciziile pe ceva oficial, nici nu tre sa ma aprobe altcineva :)

Sa stii ca Ariana e o dulce, dar cum tu nu prea scrii si nu prea stim ce face gaza, nu ti-o putem lauda la fel de des ca pe alti bebei...

Rok5ana
25.03.2010, 22:01:00
p.s. maimutica mea a fost tare cuminte astazi la botez. Nu a plans DELOC!! o sa pun poze dupa petrecere cand o sa le aduca fotograful[/QUOTE]

Sa va traiasca micutul crestin. Sa creasca mare si sanatos si sa isi bucure mereu parintii!

tsimonaiuliana
25.03.2010, 22:04:55
Poze cu haine AICI (http://picasaweb.google.com/tsimonaiuliana/Haine?feat=directlink)

Sa stiti ca in realitate sunt mai frumoase.Eu i-am luat mai mult pt. vremea asta ca nu prea aveam.O sa ii iau si pt. vara culori maii vii,recunosc acum am ales mai mult crem(o obsesie de-a mea) sau bleo.

Rok5ana
25.03.2010, 22:06:25
Anmari, nu ai motive sa te superi, cred ca toate ne admiram copiii.
Uite de exemplu eu ma uit pe fuga, cand am timp, nu totdeauna am cuvintele la mine ca sa comentez, plus ca sunt fete care comenteaza mai funny...nici la mine nu sunt comentarii sau reactii de genul oauuuu...dar nu e cazul sa ma supar. Aici suntem de placere si sa schimbam idei, opinii, nu cred ca suntem de complezenta.
Hai capul sus si un pupic printesei de la Razvan.

P.S. Nici la mine nu sunt comentarii ca e Razvanus pe olita.

Si eu urmaresc mereu pozicile noi cu bebeii fetelor chiar daca nu le comentez. Toti sunt niste scumpei si iti bucura ochii..

AnaM
25.03.2010, 22:07:14
Sa stiti ca in realitate sunt mai frumoase.Eu i-am luat mai mult pt. vremea asta ca nu prea aveam.O sa ii iau si pt. vara culori maii vii,recunosc acum am ales mai mult crem(o obsesie de-a mea) sau bleo.
Cand mai faci comanda, sa-mi mai spui, ca vreau si eu sa mai iau niste chestii :)

gabriela_rgh
25.03.2010, 22:07:17
imi place mult costumasul din 3 piese!E smecher;).Si am mai vazut cate ceva interesant!data viitoare cand mai faceti comanda sper sa fiu pe faza sa iau cate ceva pt nepotel:).
sa poarte hainutele sanatos!:* :* :* :*

petronelaaa
25.03.2010, 22:16:55
Imi pare rau, dar trebuie sa comentez pentru ca "ma simt". Eu tot timpul o admir pe Ariana, e o frumusete de fetita, e delicata si finuta.

Dar chiar nu am avut de ce sa comentez la poza cu olita pentru ca eu una nu sunt de acord cu pusul la olita atat de devreme, pentru ca:
1. Daca ar face-o constient si ar asocia olita cu facutul de caca, n-as avea decat cuvinte de lauda, dar nu este cazul la varsta ei. De fapt, pishologii spun ca undeva in jurul varstei de 1 an jumatate, chiar peste incep sa ceara pe bune la olita.
2. Am citit niste articole de psihologie cu pusul la olita atat de devreme, si nu au consecinte atat de placute asupra viitorului adult.
Repet, asta e opinia mea si doar a mea, nu ma astept sa fie lumea de acord cu mine, dar atata timp cat eu imi bazez deciziile pe ceva oficial, nici nu tre sa ma aprobe altcineva :)

Sa stii ca Ariana e o dulce, dar cum tu nu prea scrii si nu prea stim ce face gaza, nu ti-o putem lauda la fel de des ca pe alti bebei...

Sustin ce-a zis Ana. Adaug si:

" Mulți părinti încep antrenamentul copilului, calculând, în imensa lor înțelepciune, ora exactă la cere copilul trebiue așezat pe oliță, si felul în care să provoace o mișcare inestinală. Acest procedeu pare

foarte logic și există mulți părinți care nu-i pot vedea absurditatea. Poate vă veți da seama de ea dacă vă voi pune următoarea întrebare: presupuneți că în acest moment, în mijlocul lecturii, un uriaș de vreo trei
metrii vine și vă ridică, vă duce la baie și vă așeaza pe scunul toaletei anunțându-vă cu o voce dură și imperativă: “ E timpul!”. Presupuneți că vă obigă să rămâneți așezat 5-10 minute. Care ar fi reacția
dumneavoastră? Aceeași cu cea a copilului în condiții identice. Este o comparație ridicolă? Gândiți-vă, și vedeți dacă nu există mulți părinți care se poartă în acest fel."

si

"Pentru ca un copil să învețe să fie curat trebuie mai întâi să stăpânească un număr de activități complexe, incluzând controlul neuro-muscular al sfincterelor. Acest control neuro-muscular este absolut imposibil până la vârsta de aproximativ doi ani. Atunci este momentul pentru a începe educația, nu mai devreme. Puteți într-adevăr să educați un copil mai mic de un an, dar această educație precoce va fi plătită foarte scump din punct de vedere psihologic. Personal, nu cred că merită."
din cartea: "Totul se intampla pana la 6ani!"

tsimonaiuliana
25.03.2010, 22:27:49
Cand mai faci comanda, sa-mi mai spui, ca vreau si eu sa mai iau niste chestii :)

Eu chiar azi m-am mai uitat si mi-am ales niste haine pt. vara.Sa imi spuneti cand vreti si eu fac iar.O sa sun maine sa intreb daca se mai reinoieste oferta sau daca raman aceleasi(adica mai astept sau fac tot acum ca dupa aceea poate o sa culeg in loc sa aleg:D)

Ana ,ala portocaliu ii vine lui Tudor sau e mare?

tsimonaiuliana
25.03.2010, 22:30:13
imi place mult costumasul din 3 piese!E smecher;).Si am mai vazut cate ceva interesant!data viitoare cand mai faceti comanda sper sa fiu pe faza sa iau cate ceva pt nepotel:).
sa poarte hainutele sanatos!:* :* :* :*

Multumesc mult pt. aprecieri.:*Cum se mai descurca sora cu bebelul?Are laptic sa ii dea?

AnaM
25.03.2010, 22:35:14
Eu chiar azi m-am mai uitat si mi-am ales niste haine pt. vara.Sa imi spuneti cand vreti si eu fac iar.O sa sun maine sa intreb daca se mai reinoieste oferta sau daca raman aceleasi(adica mai astept sau fac tot acum ca dupa aceea poate o sa culeg in loc sa aleg:D)

Ana ,ala portocaliu ii vine lui Tudor sau e mare?
Nu am apucat sa-l pozez ca e goala bateria de la aparat, dar maine facem parada modei :)) Eu cred ca o sa-i fie numai bun cand da caldura. Camasa cred ca ii e buna si acum.

Anmari
25.03.2010, 22:40:33

Sustin ce-a zis Ana. Adaug si:

" Mulți părinti încep antrenamentul copilului, calculând, în imensa lor înțelepciune, ora exactă la cere copilul trebiue așezat pe oliță, si felul în care să provoace o mișcare inestinală. Acest procedeu pare

foarte logic și există mulți părinți care nu-i pot vedea absurditatea. Poate vă veți da seama de ea dacă vă voi pune următoarea întrebare: presupuneți că în acest moment, în mijlocul lecturii, un uriaș de vreo trei
metrii vine și vă ridică, vă duce la baie și vă așeaza pe scunul toaletei anunțându-vă cu o voce dură și imperativă: “ E timpul!”. Presupuneți că vă obigă să rămâneți așezat 5-10 minute. Care ar fi reacția
dumneavoastră? Aceeași cu cea a copilului în condiții identice. Este o comparație ridicolă? Gândiți-vă, și vedeți dacă nu există mulți părinți care se poartă în acest fel."

si

"Pentru ca un copil să învețe să fie curat trebuie mai întâi să stăpânească un număr de activități complexe, incluzând controlul neuro-muscular al sfincterelor. Acest control neuro-muscular este absolut imposibil până la vârsta de aproximativ doi ani. Atunci este momentul pentru a începe educația, nu mai devreme. Puteți într-adevăr să educați un copil mai mic de un an, dar această educație precoce va fi plătită foarte scump din punct de vedere psihologic. Personal, nu cred că merită."
din cartea: "Totul se intampla pana la 6ani!"

Nu stiam ceea ce am citit acum din posturile voastre. Ce-i drept nu m-am documentat si poate am sa mai astept cu pusul pe olita.

De asta suntem aici ca sa invatam una de la alta.

Eu nu m-am suparat (asa cum a zis Anca) pe faptul ca nu ati "laudat-o" pe fiica-mea ci pentru faptul ca uneori unii copii sunt mai laudati decat altii si fiind mama te doare sufletul cand vezi ca altul e asa de laudat si al tau nici nu e bagat in seama chiar daca maica-sa e nedocumentata si se lauda cu o prostie :-"

Anmari
25.03.2010, 22:43:04

imi plac costumasele 1 si 6. calitatea materialelor cum este? (am vazut si la fetite ceva de genul)

hanoracele sunt grosute? sau sunt asa ptr primavara-vara?

tsimonaiuliana
25.03.2010, 22:48:38
imi plac costumasele 1 si 6. calitatea materialelor cum este? (am vazut si la fetite ceva de genul)

hanoracele sunt grosute? sau sunt asa ptr primavara-vara?

Sunt cam de primavara-vara.Eu asa le-am si vrut,de ex.la vara intr-o zi ploioasa merge un hanorac din asta peste un tricouas sau ceva.Materialul pare bun,dupa ce le spal va spun opinia mea finala.

LauraF
25.03.2010, 23:10:10
Sa imi spui cum au decurs lucrurile si sanatate multa micutului!
Dna doctor e o dulce si cred ca veti fi multumiti de ea!va pup!

Se pare ca nu suntem asa raciti pe cand credeam. La plamani nu se aude nimic, in gat e doar putin rosu. Multumim doamnei doctor care venit sa ne consulte desi era f tarziu (trecut de 8 pm). A venit, ne-a spus si ea, datorita situatiei mai speciale in care este copilul nostru.
Ce ma ingrijoreaza e criza de dupa amiaza si cateva simptome care nu se justifica. Nu pot sa nu ma gandesc la inimioara lui bolnava si la faptul ca au trecut 5 luni de la operatie fara sa se vada vre-o imbunatatire. Mama Mirrei a scris cateva randuri emotionante cand fetita a facut un an. A punctat toate momentele de pana atunci care au marcat-o ca mama. Luca mai are si el putin pana la un anisor, si mie imi apar in minte medici, spitale, drumuri... Acele mici "performante" pe care le vaneaza toti parintii, nu sunt prioritare pentru mine. Unele chiar le intarzii voit sa nu faca puiul efort. Nu conteaza cand va merge, cand ii ies dintisorii sau cand va sta pe olita. As vrea doar ca inimioara lui sa se faca bine...
Sa ma scuze fetele, nu fac aluzie la nimeni si nu vreau sa stric bucuria nimanui, dar m-a deprimat usor toata situatia. Se foieste si puiul, noapte buna, mamici!

LauraF
25.03.2010, 23:26:35
Sunt cam de primavara-vara.Eu asa le-am si vrut,de ex.la vara intr-o zi ploioasa merge un hanorac din asta peste un tricouas sau ceva.Materialul pare bun,dupa ce le spal va spun opinia mea finala.
Ce mult imi place primul costumas, cum de nu l-am remarcatsi eu? Si lui David ii sta tare bine cu el. :* Eu in toata nebuneala de astazi am uitat sa-mi trimit sotul dupa hainute, maine de acum.

simi_wau
25.03.2010, 23:28:15
Se pare ca nu suntem asa raciti pe cand credeam. La plamani nu se aude nimic, in gat e doar putin rosu. Multumim doamnei doctor care venit sa ne consulte desi era f tarziu (trecut de 8 pm). A venit, ne-a spus si ea, datorita situatiei mai speciale in care este copilul nostru.
Ce ma ingrijoreaza e criza de dupa amiaza si cateva simptome care nu se justifica. Nu pot sa nu ma gandesc la inimioara lui bolnava si la faptul ca au trecut 5 luni de la operatie fara sa se vada vre-o imbunatatire. Mama Mirrei a scris cateva randuri emotionante cand fetita a facut un an. A punctat toate momentele de pana atunci care au marcat-o ca mama. Luca mai are si el putin pana la un anisor, si mie imi apar in minte medici, spitale, drumuri... Acele mici "performante" pe care le vaneaza toti parintii, nu sunt prioritare pentru mine. Unele chiar le intarzii voit sa nu faca puiul efort. Nu conteaza cand va merge, cand ii ies dintisorii sau cand va sta pe olita. As vrea doar ca inimioara lui sa se faca bine...
Sa ma scuze fetele, nu fac aluzie la nimeni si nu vreau sa stric bucuria nimanui, dar m-a deprimat usor toata situatia. Se foieste si puiul, noapte buna, mamici!

off Laura....nu sunt in situatia ta, dar ma doare atat de mult ca trebuie sa treci prin asa ceva...nu pot sa spun ca inteleg prin ce treci,dar cunosc sentimentul de neputinta...(cu toate ca situatiile nu sunt asemanatoare): " ne pare rau....cel mai bine ar fi sa facem intrerupere"...cele mai groaznice cuvinte pe care le-am auzit.....cu toate ca nu-l vazusem decat pe un biet ecran de ecograf, dar stiu ca era acolo, ca era viu:-<. Putere si speranta!! O sa fie bine Luca!!!ai sa vezi

Multiumesc fetele!!Asa e...am un crestin. Noapte buna!

petronelaaa
25.03.2010, 23:28:47

Sa dea Dumnezeu sa se faca bine Luca si inimioara lui... ca vorba aia Inima e doar una, ea iti tine viata; si Luca are toata viata inainte!:*
acu... na! ca plang ca proasta-n popusoi!:-" ma crizezL-) L-) L-) ca nu-mi mananca plodu carne... ca imi pune nervii si ficatii pe bigudiuri, dar uit ca is fleacuri pe langa alte probleme intr-adevar importante!
asa ca te am model!>:D< >:D< :bye_04: SARU-MANA!!!

biutzaxx
25.03.2010, 23:32:26
intr-o soseta de-a lui, sub perna :D

si daca stiu ca incepe sa se foiasca in curand , apoi vrea sa bea, ma duc repede si fac biberonu, asta in cazul in care goleste sanii..

LauraF
25.03.2010, 23:32:32

Ai facut bine ca ai luat pana la urma No spa asa cum te-au indemnat si celelalte fete. Parerea mea e sa ii spui si medicului despre durerile de burta, mai ales daca se repeta. Eu am avut ceva similar si mi s-a prescris si Utrogestan. Sanatate multa si o sarcina fara probleme!

biutzaxx
25.03.2010, 23:37:34
Termos :) Daca pui apa fierbinte inainte de nani, e numai buna pe la 3 noaptea :) Laptele in dozator de lapte praf (e in carrefour, vreo 20 lei) deja masurat, sticla pregatita si can dvine momentul, pac pui apa, lapte, agiti si nufezi copilul :))
Daca stiam iti aduceam eu unul, ca am doua si unul nu-l folosesc... E termos mic de 0.5 litri. :*
cum e dozatorul ala?
eu mai procedez asa..pun in biberon 3-4 cupe de lapte praf(sau depinde cat stiti ca bea) si apa in termos. Cand trebuie preparat, adaug doar apa necesara, agit si gata...de fapt asa il am eu pregatit noaptea, numai cat adaug apa, dar asta o fac la bucatarie ca sa nu fac zgomot.
De regula noi la culcare , dupa san bem lapte praf si toata noaptea san, si daca e fomist, mai baga un bibe de 90 ml lapte dimineata...dar nu in fiecare zi.. si apoi iar san pana la trezire.

biutzaxx
25.03.2010, 23:42:40

eu am vrut sa iti raspund, dar nush ce am facut ca am iesit repede si am uitat, dar am laudat-o sotului meu :D
sa stii ca si eu am de gand sa ii cumpar olita si sa il pun cand aud ca face, numai ca acum tot la 2-3 zile face :(

Ai o bebelina isteata si precoce! Bravo ei !! e printre primele care afce la olita, nu????

biutzaxx
25.03.2010, 23:43:47
Mie imi e draga de mor Ariana !poate o sa ii placa de nepotelul meu!Ca tot se poarta baieteii mai tineri:))!:* :* :* :*
Eu am vazut doar pozicile cu luna a 8-a, dar nu am vazut olita??:-\
Ariana, e luata pt Sebanel :> :> :>

Fara suparare!! dar is o soacra apriga ;))

LauraF
25.03.2010, 23:47:37
Sa dea Dumnezeu sa se faca bine Luca si inimioara lui... ca vorba aia Inima e doar una, ea iti tine viata; si Luca are toata viata inainte!:*
acu... na! ca plang ca proasta-n popusoi!:-" ma crizezL-) L-) L-) ca nu-mi mananca plodu carne... ca imi pune nervii si ficatii pe bigudiuri, dar uit ca is fleacuri pe langa alte probleme intr-adevar importante!
asa ca te am model!>:D< >:D< :bye_04: SARU-MANA!!!

Eh, ma mai descarc si eu... Cand avea bebe 2-3 luni tin minte ca ieseam cu el in parc, ma mai intersectam cu o mamica, mai povesteam... Acuma daca stau singura cu el toata ziua scriu aici, vreti nu vreti mai cititi si aberatiile mele. :-"
Ma uit la pozele de cand avea Luca 2-3 luni si visez la vremurile alea pentru ca din pacate, nu avem voie sa iesim in aglomeratii (parcuri, mall) si nici sa socializam cu alti copii. Orice boala banala contactata de la alt bebe pentru Luca poate insemna complicatii. Asteptam si noi ziua cand vom putea trai ca o familie normala. Cel de Sus e mare, si poate face o minune si pentru noi [-o<

biutzaxx
25.03.2010, 23:51:04

da, s-a pus aceasta problema sa fie dusa la bunici, dar momentan e prea mica sa fie departe de mine. duc acum tratative cu ei sa mai stea macar pana in toamna la mine si apoi le-o dau la tg neamt. dar si asta e discutabil atunci.
mama acum face naveta, in fiecare vineri se duce acasa si vine lunea dimineata.
cand nu lucram statea la mine 2 saptamani si o saptamana - doua acasa.
tu nu lucrezi 6 ore?? ca stiu ca pana la 2 ani ai dreptul sa lucrezi 6ore, nu? si nu te-ai gandit sa o dai la o cresa decat sa fie departe de tine? pe la un an eu zic ca se va descurca foarte bine, si daca face si la olita e perfect. Sta la o cresa cat esti la servici si seara esti langa ea..

biutzaxx
25.03.2010, 23:52:23
foarte frumoase! primul costumas si hanoracul cu masinute imi place mult! cat te-au ajuns in total?

Andrusca
26.03.2010, 08:25:47
Neata fetele! cafea, capuccino, orice, va rog !!!!

Anmari: sa stii ca si eu am scris multe pe forum, nu am primit nimic in schimb dar asta este....nu trebuie sa ne "suparam" pt asa ceva :*

Laura: Luca este un scump si ii doresc multa multa sanatate si voua putere si rabdare! Dumnezeu e sus si are grija!

Anca (jewelita): te-am sunat sa vad daca iesiti in parc; sorry ca nu am putut raspunde cand m-ai sunat inapoi; astazi veniti in parc?

succes fetelor care pun bebeii la olita!!!! :*

gabriela_rgh
26.03.2010, 08:42:18
Multumesc mult pt. aprecieri.:*Cum se mai descurca sora cu bebelul?Are laptic sa ii dea?
neatza!
E mai bine, tot nu are laptic din plin dar creste cantitatea si asta e un lucru bun.a facut rani la sani saraca.I-am zis sa nu renunte si sa foloseasca pompa cand pur si simplu nu mai poate sa il tina la san.Azi vine si pediatra sa il vada.Papa cam 50 ml la o masa..e mult, putin?
in rest bebe e cuminte, daca are papa si somn nu plange:).

alinutza20
26.03.2010, 08:47:56
neata fetele..
nu pot sa zic decat ca m-au mahnit(k sa nu zic altfel) discutiile pe care tocmai le-am citit... prefer sa ma abtin ptr ca eu sunt mult prea acida..
lectura de dimineata era k si o relaxare ptr mine... azi m-a.................... mai mult decat eram deja..
o zi buna va doresc

gabriela_rgh
26.03.2010, 08:49:04
Ariana, e luata pt Sebanel :> :> :>

Fara suparare!! dar is o soacra apriga ;))
=)) =)) =)) =)) ok!Inteles!:-p