PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

gabriela_rgh
26.03.2010, 08:52:46
Se pare ca nu suntem asa raciti pe cand credeam. La plamani nu se aude nimic, in gat e doar putin rosu. Multumim doamnei doctor care venit sa ne consulte desi era f tarziu (trecut de 8 pm). A venit, ne-a spus si ea, datorita situatiei mai speciale in care este copilul nostru.
Ce ma ingrijoreaza e criza de dupa amiaza si cateva simptome care nu se justifica. Nu pot sa nu ma gandesc la inimioara lui bolnava si la faptul ca au trecut 5 luni de la operatie fara sa se vada vre-o imbunatatire. Mama Mirrei a scris cateva randuri emotionante cand fetita a facut un an. A punctat toate momentele de pana atunci care au marcat-o ca mama. Luca mai are si el putin pana la un anisor, si mie imi apar in minte medici, spitale, drumuri... Acele mici "performante" pe care le vaneaza toti parintii, nu sunt prioritare pentru mine. Unele chiar le intarzii voit sa nu faca puiul efort. Nu conteaza cand va merge, cand ii ies dintisorii sau cand va sta pe olita. As vrea doar ca inimioara lui sa se faca bine...
Sa ma scuze fetele, nu fac aluzie la nimeni si nu vreau sa stric bucuria nimanui, dar m-a deprimat usor toata situatia. Se foieste si puiul, noapte buna, mamici!
sa stii ca ieri cand am citit mesajul tau, pe langa disprarea ce s-a putut citi in el am mai simtit o dragoste enorma!Eu va doresc sa va faceti bine repejor, sa va bucurati de fiecare zi si fiecare progres si daca pana acum m-am tot plans ca bebica nu vrea sa apara in viata nostra...sincer zic ca m-am plans cam mult!Eu va admir pentru puterea pe care o aveti si sa nu pot zice decat jos palaria!:* :* :* :* :*
Ma bucur ca a venit doamna doctor, e sufletista si eram aproape sigura ca nu va refuza, mai ales ca e un caz special.(acum sper ca ati fost si multumiti ).Si poate ar tb sa spui care sunt acei medici pediatri care nu mai raspund la telefon cand au un caz mai dificil..pt ca valoarea unui medic eu aici o vad, in asumarea raspunderii si provocarii.

gabriela_rgh
26.03.2010, 08:55:54
neata fetele..
nu pot sa zic decat ca m-au mahnit(k sa nu zic altfel) discutiile pe care tocmai le-am citit... prefer sa ma abtin ptr ca eu sunt mult prea acida..
lectura de dimineata era k si o relaxare ptr mine... azi m-a.................... mai mult decat eram deja..
o zi buna va doresc
Hei!!!!!Nu fugi asa repede!!!!!!!
ce face Moni??????:* :* :* :* :*
Nu mai puneti asa repede la suflet totul!

AnaM
26.03.2010, 09:05:16
cum e dozatorul ala?
eu mai procedez asa..pun in biberon 3-4 cupe de lapte praf(sau depinde cat stiti ca bea) si apa in termos. Cand trebuie preparat, adaug doar apa necesara, agit si gata...de fapt asa il am eu pregatit noaptea, numai cat adaug apa, dar asta o fac la bucatarie ca sa nu fac zgomot.
De regula noi la culcare , dupa san bem lapte praf si toata noaptea san, si daca e fomist, mai baga un bibe de 90 ml lapte dimineata...dar nu in fiecare zi.. si apoi iar san pana la trezire.
Uite ASA (http://terraillon.com/produit_childcare-feeding-baby-stackable-dosage-container_75.html) arata, se gaseste in Carrefour la zona bebei, e cred ca vreo 20 ron, pe alb.
Eu nu pun lapte praf in biberon intai, pentru ca dup-aia nu mai stiu exact cata apa sa pun. Asa ai tendinta sa pui mai putina apa decat trebuie si, in timp, duce la deshidratare.

AnaM
26.03.2010, 09:10:16
Laura! :grouphug:
Suntem aici pentru orice gand/suparare/sfat vrei sa ne spui, si cu siguranta vei gasi in noi un suport de nadejde pentru clipele mai grele!
Nu doresc decat sanatate tuturor bebicilor, iar lui Luca si voua multa putere, DUmnezeu va avea grija de voi sa fie bine >:D<

AnaM
26.03.2010, 09:13:37
Am uitat sa zic 'Neatza!
M-am trezit cu mufa la cearceaf complet L-)
Dimineata asta sunt soacra, pazea :))

alibd
26.03.2010, 09:16:01
Ai facut bine ca ai luat pana la urma No spa asa cum te-au indemnat si celelalte fete. Parerea mea e sa ii spui si medicului despre durerile de burta, mai ales daca se repeta. Eu am avut ceva similar si mi s-a prescris si Utrogestan. Sanatate multa si o sarcina fara probleme!

Multumesc mult, Laura! :*

Insanatosire grabnica puiului tau, care este un scumpel! Ma uitam cu sotul ieri la pozele cu el, e absolut minunat. :x

alibd
26.03.2010, 09:22:52
Eu am luat No-spa la orice durere, cat de mica. Si de fiecare data lasam orice faceam si ma intindeam in pat, daca eram acasa, sau ma infiintam comod pe un scaun daca eram la serviciu.
Poti lua cu incredere.

Multumesc mult! Am mai amanat pentru ca era un disconfort si ma gandeam sa nu apelez chiar pentru orice la no spa.
In pat stau si eu destul de mult, cand sunt acasa. ;;)

AnaM
26.03.2010, 09:36:34
Multumesc mult! Am mai amanat pentru ca era un disconfort si ma gandeam sa nu apelez chiar pentru orice la no spa.
In pat stau si eu destul de mult, cand sunt acasa. ;;)
No Spa este medicamentul-panaceu in sarcina :))
Vindeca durerile de burtica, de cap, de stomac, de picior, No Spa rezolva tot :)) De asta, in perioadele cu probleme se iau 3 pe zi sau la nevoie (adica si mai multe) :*

alibd
26.03.2010, 09:41:40
No Spa este medicamentul-panaceu in sarcina :))
Vindeca durerile de burtica, de cap, de stomac, de picior, No Spa rezolva tot :)) De asta, in perioadele cu probleme se iau 3 pe zi sau la nevoie (adica si mai multe) :*

aaaaaaa, super! Deci nu trebuie sa ma mai gandesc atat inainte sa apelez la el. :D

Durerile sunt asa ca niste intepaturi in ovare. Dar, poate din cauza faptului ca se mareste uterul...habar nu am. :-B

AnaM
26.03.2010, 09:44:47
aaaaaaa, super! Deci nu trebuie sa ma mai gandesc atat inainte sa apelez la el. :D

Durerile sunt asa ca niste intepaturi in ovare. Dar, poate din cauza faptului ca se mareste uterul...habar nu am. :-B
Nuuu, e cel mai inofensiv medicament din cate poti lua :))
Se poate sa fie de la marirea uterului...
Eu am avut la 12 saptamani episodul ala de sangerare si am luat Duphaston, Scobutil si No Spa 80 de 3 ori pe zi, 10 zile, deci fii sigura ca nu e problema. La orice durere care nu ti se pare normala (mai ales acum, la inceputul sarcinii!), poti lua un No Spa. Daca ti-e teama, dar nu ai de ce, poti lua din cel cu concentratie mai mica (de 40, parca, nu mai stiu exact).

simi_wau
26.03.2010, 09:49:14
neata fetele! Ianisica a dormit de la 12 la 7!!M-am odihnit si eu:D e frumos azi...merge cineva in parc??

alibd
26.03.2010, 09:49:23
Nuuu, e cel mai inofensiv medicament din cate poti lua :))
Se poate sa fie de la marirea uterului...
Eu am avut la 12 saptamani episodul ala de sangerare si am luat Duphaston, Scobutil si No Spa 80 de 3 ori pe zi, 10 zile, deci fii sigura ca nu e problema. La orice durere care nu ti se pare normala (mai ales acum, la inceputul sarcinii!), poti lua un No Spa. Daca ti-e teama, dar nu ai de ce, poti lua din cel cu concentratie mai mica (de 40, parca, nu mai stiu exact).

Aha, m-am lamurit, mersi mult! :*

Sangerarea apare si mai tarziu in sarcina. Ma gandeam ca e doar un episod de inceput, pe care eu oricum nu l-am avut. Ar trebui sa ma astept la el? :-B

alinutza20
26.03.2010, 09:53:06
Hei!!!!!Nu fugi asa repede!!!!!!!
ce face Moni??????:* :* :* :* :*
Nu mai puneti asa repede la suflet totul!

moni face rau din pacate:(
mergem la 2 la dr sa vedem ce si cum.. sper sa fie bine:(

cgeorgiana1982
26.03.2010, 09:53:39

Sangerarea apare si mai tarziu in sarcina. Ma gandeam ca e doar un episod de inceput, pe care eu oricum nu l-am avut. Ar trebui sa ma astept la el? :-B
Nu e obligatoriu. Eu, multumesc lui Dumnezeu, nu am avut nici o sangerare, nici macar o scurgere mai ciudata pana acum.
Sa dea Domnul sa nu ai probleme. Intepaturi si mici dureri vei avea, dar sunt normale, mai ales in perioadele cand creste uterul. Dar cum au zis si fetele, No-Spa este minunea:D.
Sarcina cat mai usoara.

AnaM
26.03.2010, 09:55:19

Nu, daca sangerarea nu s-a produs la 10-14 zile de la ovulatie - nidatia (nici e nu am avut-o), in principiu nu tre sa te mai astepti la sangerari, atata timp cat totul decurge normal.
Sangerari pot aparea de la dezlipirea placentei, de la hematoame, fibroame prezente, placenta jos inserata/praevia, sunt multe cauze. Astea sunt dintre cele mai grave, dar pot fi si de la vase mici sparte la cresterea in dimensiuni a uterului (asa cum s-a banuit ca ar fi la mine).
Ideea e ca pot aparea sangerari si fara cauze grave, dar la orice mica sangerare trebuie sa te prezinti la medic, sa-ti faca o ecografie sa vada ca totul e ok. >:D<

cgeorgiana1982
26.03.2010, 09:55:27
Multa, multa, multa sanatate tuturor bebeilor (si parintilor putere)!!

AnaM
26.03.2010, 09:57:21
Mai, da' ce s-a intamplat? A racit asa tare? :(
Offf, multa sanatate piticei :grouphug:
Vremea asta e tare inselatoare...

alibd
26.03.2010, 09:58:02
Nu, daca sangerarea nu s-a produs la 10-14 zile de la ovulatie - nidatia (nici e nu am avut-o), in principiu nu tre sa te mai astepti la sangerari, atata timp cat totul decurge normal.
Sangerari pot aparea de la dezlipirea placentei, de la hematoame, fibroame prezente, placenta jos inserata/praevia, sunt multe cauze. Astea sunt dintre cele mai grave, dar pot fi si de la vase mici sparte la cresterea in dimensiuni a uterului (asa cum s-a banuit ca ar fi la mine).
Ideea e ca pot aparea sangerari si fara cauze grave, dar la orice mica sangerare trebuie sa te prezinti la medic, sa-ti faca o ecografie sa vada ca totul e ok. >:D<

Ok, mersi!

Ce bine ca existati! :x :*

alibd
26.03.2010, 09:58:40
Nu e obligatoriu. Eu, multumesc lui Dumnezeu, nu am avut nici o sangerare, nici macar o scurgere mai ciudata pana acum.
Sa dea Domnul sa nu ai probleme. Intepaturi si mici dureri vei avea, dar sunt normale, mai ales in perioadele cand creste uterul. Dar cum au zis si fetele, No-Spa este minunea:D.
Sarcina cat mai usoara.

Mersi mult!

Sarcina usoara in continuare si tie! :*

alibd
26.03.2010, 09:59:27

Sanatate maxima Monitei! :*

Butterfly87
26.03.2010, 10:00:52
sanatate multa Monicai:* :*

AnaM
26.03.2010, 10:01:01
Ok, mersi!

Ce bine ca existati! :x :*
No problem, de asta suntem aici :D

Tudor se uita cu mare interes la Badea acum :-B

cgeorgiana1982
26.03.2010, 10:16:50
Mamicile cu vechime, mai aveti cumva lista cu ce ati cumparat pana la nasterea lui bebe? :D

biutzaxx
26.03.2010, 10:23:31
Uite ASA (http://terraillon.com/produit_childcare-feeding-baby-stackable-dosage-container_75.html) arata, se gaseste in Carrefour la zona bebei, e cred ca vreo 20 ron, pe alb.
Eu nu pun lapte praf in biberon intai, pentru ca dup-aia nu mai stiu exact cata apa sa pun. Asa ai tendinta sa pui mai putina apa decat trebuie si, in timp, duce la deshidratare.
eu pun apa cu 10 ml mai mult, ca am verificat, asta la 3-4 cupe lapte :)

e bun dozatorul ala, l-am vz si eu..

AnaM
26.03.2010, 10:23:43
Mamicile cu vechime, mai aveti cumva lista cu ce ati cumparat pana la nasterea lui bebe? :D
Here it goes :D

Mobilier & Accesorii mari:
- patut
- saltea
- dulapior pentru hainutele si lucrusoarele lui bebe - optional
- masa de infasat
- veioza de noapte/carusel muzical pentru patut
- carucior & scaun de masina (scoica pentru inceput)
- lenjerie de patut + aparatoare
- cadita pentru imbaierea bebelusului
- cantar
- monitor audio/video
- sterilizator de biberoane si suzete (daca e cazul)
- pompa san (daca e cazul)
- balansoar cu vibratii

Obiecte marunte:
- pompita de nas
- betisoare de urechi
- termometru (cu varf flexibil)
- termometru de baie
- biberoane si tetine
- suzete
- perie de par (daca are par)
- jucarii (sa fie adecvate nou-nascutilor)
- forfecuta de unghii (speciala pentru bebelusi)

Haine si alte lucuri din textile:
- scutece de finet de diferite dimensiuni si grosimi pentru uz de toata ziua
- cearceafuri pentru acoperit salteaua
- paturici pentru dormit sau saci speciali de dormit
- caciulite (simple si cu legatura sub gat) mai groase si mai subtirele
- sosete, botosei, ghetute
- body-uri, camasute
- pantalonasi, salopete
- manusi
- prosoape de baie, eventual un prosop mai mare cu gluguta
- batistute
- babetici/bavetici

Produse consumabile:
- lapte praf (in caz ca nu se poate alapta sau pentru completare)
- pampersi
- sampon de par
- sapun de corp (lichid sau solid)
- ulei de corp / lotiune de corp, pentru masajul de dupa baita
- tampoane/comprese sterile pentru stergerea ochisorilor sau a altor zone
- servetele umede pentru poponeata
- spirt sau alcool iodat
- ser fiziologic (pentru curatarea nasului si a ochilor)
- Bepanthen, pudra Baneocin pentru buric
- supozitoare cu glicerina pentru constipatie (sau sirop Lass Baby sau ceai de musetel)
- supozitoare Paracetamol pentru febra (sau sirop Nurofen pentru copii, dar e de la 3 luni in sus)

Lista cu medicamente anticolici:
Espumisan, Sab Simplex, Gripe Water, Colic Baby, Infacol, Baby Drink (ceai instant), Baby Calm (ceai pliculete), ceai de fenicul instant (de la Milupa, Humana, Hipp etc.).

Pentru stimularea lactatiei:
Galactogil (granule instant), Galafor (capsule), ceai de lactatie de la Hipp, Humana, Milupa, ceai de anason, fenicul de la Plafar. Foarte tare ajuta si sucul/compotul de mere.

Multe sunt optionale, dar eu le-am avut cam pe toate :)

aanamaria
26.03.2010, 10:26:34
neata fetele! Ianisica a dormit de la 12 la 7!!M-am odihnit si eu:D e frumos azi...merge cineva in parc??

uau! ce n-as da sa mai dorm si eu asa. asa imi dormea si puiul meu cand era mic, acum cu dintii astia mama lor de dinti nu mai pooot, is zombie tot timpul :D .
:* :* :* pt toti bebeii

Butterfly87
26.03.2010, 10:26:35

- patut
- saltea
- masa de infasat
- cantar
- monitor audio/video
- balansoar cu vibratii

Obiecte marunte:
- pompita de nas
- betisoare de urechi
- termometru de baie
- biberoane si tetine
- suzete

- cearsafuri pentru acoperit salteaua
- body-uri, camasute
- pantalonasi, salopete
- manusi
- batistute
- babetici/bavetici

Produse consumabile:
- pampersi
- sampon de par
- servetele umede pentru poponeata- spirt
- tinctura de iod
- supozitoare cu glicerina pentru constipatie (sau sirop Lass Baby sau ceai de musetel)
- supozitoare Paracetamol pentru febra (sau sirop Nurofen pentru copii, dar e de la 3 luni in sus)

Espumisan, Sab Simplex, Gripe Water, Colic Baby, Infacol, Baby Drink (ceai instant), Baby Calm (ceai pliculete), ceai de fenicul instant (de la Milupa, Humana, Hipp etc.).

Galactogil (granule instant), Galafor (capsule), ceai de lactatie de la Hipp, Humana, Milupa, ceai de anason, fenicul de la Plafar. Foarte tare ajuta si sucul/compotul de mere.

foarte utila lista ta..mi-am salvat-o si eu sa fie acolo.........

cgeorgiana1982
26.03.2010, 10:27:53

- patut
- saltea
- masa de infasat
- cantar
- monitor audio/video
- balansoar cu vibratii
Obiecte marunte:
- pompita de nas
- betisoare de urechi
- termometru de baie
- biberoane si tetine
- suzete
- cearsafuri pentru acoperit salteaua
- body-uri, camasute
- pantalonasi, salopete
- manusi
- batistute
- babetici/bavetici
Produse consumabile:
- pampersi
- sampon de par
- servetele umede pentru poponeata- spirt
- tinctura de iod

Saru'mana, saru'mana :A ^:)^ ^:)^ ^:)^ . este super lista...stiam eu ca e bine sa intreb. Inca o data multumesc tare, tare mult.:* :* :*

AnaM
26.03.2010, 10:29:01
Saru'mana, saru'mana :A ^:)^ ^:)^ ^:)^ . este super lista...stiam eu ca e bine sa intreb. Inca o data multumesc tare, tare mult.:* :* :*
Cu mare placere :*

jewelieta
26.03.2010, 10:40:44
neata si de la noi ,fetelor

andrusca...ma gandeam eu ca tu m-ai sunat...noi iesim azi,pe la 15 cred...am iesit si ieri,m-am uitat dupa voi dar nimic...
noi stam la aurora...cred ca stam aproape...te-am mai vazut intr-o zi...

alinutza20
26.03.2010, 10:45:02
Mai, da' ce s-a intamplat? A racit asa tare? :(
Offf, multa sanatate piticei :grouphug:
Vremea asta e tare inselatoare...

din pacate da a racit tare:(
n-am dormit deloc peste noapte ptr k tuseste foarte foarte rau... plus febra si mucii nelipsiti:(
parca nu mai trece timpu s-o duc mai repede la dr:((:((
sper din tot sufletul sa nu fie nimic grav[-o<

va multumesc tuturor ptr gandurile bune:-< :-< :-< :-<

jewelieta
26.03.2010, 10:53:26
MULTA SANATATE MONITZEI!!!!!!!!!

uitati fetele ce am gasit...poate vi se pare interesant

http://www.r-kreativ.blogspot.com/

AnaM
26.03.2010, 10:54:08
n-am dormit deloc peste noapte ptr k tuseste foarte foarte rau... plus febra si mucii nelipsiti:(

Sa dea Domnul sa scapati repede si fara antibiotice [-o<[-o<[-o<

alinutza20
26.03.2010, 10:56:32
Sa dea Domnul sa scapati repede si fara antibiotice [-o<[-o<[-o<

da.. si eu sper.. cu toate k nu cred:( din ce am citit si eu e posibil sa aiba vreo infectie in gat... da om vedea:(

biutzaxx
26.03.2010, 11:04:49

da cum a racit? eu cred ca a luat un virus de pe undeva, de la copii, din parcuri..stiu ca racelile la copii se transmit intre ei dar copil de la adult nu prea se ia..

sa se faca Monitza bine! pupam papusica mica!

biutzaxx
26.03.2010, 11:08:02
MULTA SANATATE MONITZEI!!!!!!!!!

uitati fetele ce am gasit...poate vi se pare interesant

http://www.r-kreativ.blogspot.com/
e blogul unei vecine de cartier de-al meu :) ne stim de pe un alt forum :)

biutzaxx
26.03.2010, 11:17:29
da.. si eu sper.. cu toate k nu cred:( din ce am citit si eu e posibil sa aiba vreo infectie in gat... da om vedea:(
daca iti da antibiotic pt infectie in gat, sa ceri sa faci mai intai un exudat la un laborator si apoi sa iti dea antibioticile, ca e posibil sa mearga si cu antibiotice mai slabe decat cele puternice pe care le dau doctorii din prima..

eluta
26.03.2010, 11:20:16
Poate cineva sa imi recomande un doctor ORL la un cabinet particular. Cred ca am facut sinuzita. Ma doare capul de inebunesc si cand ma plec sa il iau pe micut din patut simt ca nu mai pot ridica capul. Si sinusurile imi sunt infundate. :((

jewelieta
26.03.2010, 11:24:21
multa sanatate,eluta...din pacate eu nu stiu pe nimeni la privat...ii stiu doar pe unii doctori de la spiridon...poate stie altconeva...

biu,ai cumparat ceva de la tipa asta?mi se par f ieftine...si imi plac caciulitele la nebunie...are si salopeta cu winnie ca a aneiM...si sacii de dormit pt vara...of,toate imi plac..

ps:ati vazut noua duma a Ebei?...SA-NTAMPLATL-)...DE DATA ASTA A SCRIS-O...

tsimonaiuliana
26.03.2010, 11:25:28
foarte frumoase! primul costumas si hanoracul cu masinute imi place mult! cat te-au ajuns in total?

In total 254(am luat si setul de bodyuri).

tsimonaiuliana
26.03.2010, 11:32:51
No problem, de asta suntem aici :D

Tudor se uita cu mare interes la Badea acum :-B

Si tu te uiti la Badea?:))

tsimonaiuliana
26.03.2010, 11:36:30

Nu te speria,si al meu a fost racit suuuuper tare dar uite ca acum e bine.Trebuie rabdare ,eu una ziceam ca daca il vad sa nu mai fie racit cred ca tzopaii de bucurie.Insanatosire grabnica Monicai.

biutzaxx
26.03.2010, 11:38:51
multa sanatate,eluta...din pacate eu nu stiu pe nimeni la privat...ii stiu doar pe unii doctori de la spiridon...poate stie altconeva...

biu,ai cumparat ceva de la tipa asta?mi se par f ieftine...si imi plac caciulitele la nebunie...are si salopeta cu winnie ca a aneiM...si sacii de dormit pt vara...of,toate imi plac..

ps:ati vazut noua duma a Ebei?...SA-NTAMPLATL-)...DE DATA ASTA A SCRIS-O...
nu, nu am luat nimic de la ea..nici nu ma uitasem atent pe blog..
cred ca face lucruri de calitate, ca stiu ca lucreaza in domeniu si sigur se pricepe :)

care e duma ebei??

tsimonaiuliana
26.03.2010, 11:40:22
Simona,am trimis si hainutele tale la firma la sot,cand ai timp sa mergi sa le iei.:)

tsimonaiuliana
26.03.2010, 11:42:02
nu, nu am luat nimic de la ea..nici nu ma uitasem atent pe blog..
cred ca face lucruri de calitate, ca stiu ca lucreaza in domeniu si sigur se pricepe :)

care e duma ebei??

A scris "sa-ntamplat" in loc de "s-a intamplat".

jewelieta
26.03.2010, 11:45:06
sau s-a-ntamplat...na,,,e greu cu gramatica...

eu am o problema cu persoanele care nu stiu sa scrie corect...ajungi ditamai doctorul sau inginerul si scrii gresit...mai mare rusinea...dar na,acu scoala e cum e...

tsimonaiuliana
26.03.2010, 11:55:19
sau s-a-ntamplat...na,,,e greu cu gramatica...

eu am o problema cu persoanele care nu stiu sa scrie corect...ajungi ditamai doctorul sau inginerul si scrii gresit...mai mare rusinea...dar na,acu scoala e cum e...

Sau asa,si eu am o problema cu astfel de oameni,daca nu cunosti nici propria limba atunci ce sa mai spunem de altele........

biutzaxx
26.03.2010, 11:56:20
In total 254(am luat si setul de bodyuri).
super! cand mai faci comanda, o sa vreau si eu un costumas ca primul din poza, sau asemanator. Marimile se potrivesc?

tsimonaiuliana
26.03.2010, 12:04:27
Fetele am sunat la nenea care e cu hainutele si a spus ca alte produse noi nu vor mai fi deci cine vrea sa mai comande sa imi spuna.Eu una mi-as mai lua cate ceva de vara si daca fac mai tarziu comanda mi-e sa nu se subtieze stocul.Daca as face comanda cam pe 10 aprilie e ok?

tsimonaiuliana
26.03.2010, 12:05:37
super! cand mai faci comanda, o sa vreau si eu un costumas ca primul din poza, sau asemanator. Marimile se potrivesc?

La unele nu se potrivesc.De ex. tricouasul cu dungi (alb-negru) eu l-am luat pt. 12 luni dar cred ca e de 6.

aanamaria
26.03.2010, 12:11:40
Fetele am sunat la nenea care e cu hainutele si a spus ca alte produse noi nu vor mai fi deci cine vrea sa mai comande sa imi spuna.Eu una mi-as mai lua cate ceva de vara si daca fac mai tarziu comanda mi-e sa nu se subtieze stocul.Daca as face comanda cam pe 10 aprilie e ok?

>:D<love you

gabriela_rgh
26.03.2010, 12:15:11
Imi poti trimte link-ul pe Pm?Nu il regasesc in urma...:* :* :*

tsimonaiuliana
26.03.2010, 12:21:16
http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/

dulcyneea
26.03.2010, 12:23:38
Buna Fetelor.
Cine Imi Poate Recomanda Un Medic Bun Pt O Ecografie 4d Cu Morfologie Fetala Tot In 4d? Am Inteles K Dr Iliev Face Morfologie Fetala In 2d.
Multumesc...pupici!

AnaM
26.03.2010, 12:37:47
Buna Fetelor.
Cine Imi Poate Recomanda Un Medic Bun Pt O Ecografie 4d Cu Morfologie Fetala Tot In 4d? Am Inteles K Dr Iliev Face Morfologie Fetala In 2d.
Multumesc...pupici!
Morfologiile fetale se fac doar in 2D.
Ecografia 4D este cu totul altceva.

dulcyneea
26.03.2010, 12:38:19

SE FACE SI IN 4D, IN TIMP REAL ADICA.

alinutza20
26.03.2010, 12:43:31

si eu stiu k morfologiile se fac in 2d.. cum ar putea sa masoare pliul nucal in 4d.. cand copilul sta ondulat.. sa zic asa..
da poate nu mai sunt eu la curent cu noutatile;))

cgeorgiana1982
26.03.2010, 12:44:54
AnaM si Alinutza ti-au zis bine....morfologia fetala inseamna controlul medical al fatului: dimensiuni, daca are tot ce-i trebuie:D, existenta malformatiilor. etc. Ce tine de investigatii privind dezvoltarea copilului reprezinta 2D.
4D este pentru ochiul parintilor.....sa vada copilul mai dragalas decat formele alb-negru de la 2D
La 4D ar putea vedea doar problemele gen "buza de iepure", etc.
Asta e ce stiu si eu.

AnaM
26.03.2010, 12:48:34
Stiu foarte bine ce inseamna 4D.
Ideea e ca sunt anumite masuratori ce trebuiesc facute la morfologie care nu pot fi masurate in 3D, ci doar in 2D. Eu nu stiu niciun medic care sa faca morfologie exclusiv in 4D, dimpotriva, majoritatea fac doar in 2D.

gabriela_rgh
26.03.2010, 12:48:45
Multumesc Simona!:* :* :*

aanamaria
26.03.2010, 13:39:06
Multumesc Simona!:* :* :*

am vazut filmuletul cu nepotica ta. e fff scumpa! nici nu mai zic de nepotel ca e un grasun si un frumos!

Andrusca
26.03.2010, 13:43:03
Anca, eu stau pe Petru Rares, vis a vis de supermarket biani :)
daca iesim astazi, te sun; daca nu, paote maine

Simona, hainutele luate de tine sunt f faine; sa le poarte cu placere nazdravanul!

Sanatate multa Monitza; sa treaca repede! :*

Hypnotized
26.03.2010, 13:43:49
fetelor e oferta la foto carrefour. 0.19lei o poza format 10x13 minim 75 de fotografii.
oferta este valabila doar pentru acest weekend

gabriela_rgh
26.03.2010, 13:45:42
am vazut filmuletul cu nepotica ta. e fff scumpa! nici nu mai zic de nepotel ca e un grasun si un frumos!
Multumesc mult!Nepotica s*a schimbat mult:).A crescut:).Avem aproape 5 luni:).:D :D :D

Rok5ana
26.03.2010, 14:11:35
Se pare ca nu suntem asa raciti pe cand credeam. La plamani nu se aude nimic, in gat e doar putin rosu. Multumim doamnei doctor care venit sa ne consulte desi era f tarziu (trecut de 8 pm). A venit, ne-a spus si ea, datorita situatiei mai speciale in care este copilul nostru.
Ce ma ingrijoreaza e criza de dupa amiaza si cateva simptome care nu se justifica. Nu pot sa nu ma gandesc la inimioara lui bolnava si la faptul ca au trecut 5 luni de la operatie fara sa se vada vre-o imbunatatire. Mama Mirrei a scris cateva randuri emotionante cand fetita a facut un an. A punctat toate momentele de pana atunci care au marcat-o ca mama. Luca mai are si el putin pana la un anisor, si mie imi apar in minte medici, spitale, drumuri... Acele mici "performante" pe care le vaneaza toti parintii, nu sunt prioritare pentru mine. Unele chiar le intarzii voit sa nu faca puiul efort. Nu conteaza cand va merge, cand ii ies dintisorii sau cand va sta pe olita. As vrea doar ca inimioara lui sa se faca bine...
Sa ma scuze fetele, nu fac aluzie la nimeni si nu vreau sa stric bucuria nimanui, dar m-a deprimat usor toata situatia. Se foieste si puiul, noapte buna, mamici!

Multa sanatate lui bebe Luca! Mi se face inima cat un purice cand citesc despre bebei cu probleme, dar Dumnezeu e mare si are grija de ingerasii nostri.

Am fost si noi la cardiolog si am descoperit ceva problemute:-< . Medicul ne-a spus ca nu ar trebui sa ne ingrijoram, ca e doar o chestiune de adaptabilitate la viata extrauterina si ca totul ar trebui sa intre in normal pana la 4-5 luni. Eu oricum imi fac o gramada de griji si ma omoara gandul ca ar putea avea probleme mai mari. Sper sa primim vesti bune la urmatorul control[-o< .

gabriela_rgh
26.03.2010, 14:20:43
Multa sanatate lui bebe Luca! Mi se face inima cat un purice cand citesc despre bebei cu probleme, dar Dumnezeu e mare si are grija de ingerasii nostri.

Am fost si noi la cardiolog si am descoperit ceva problemute:-< . Medicul ne-a spus ca nu ar trebui sa ne ingrijoram, ca e doar o chestiune de adaptabilitate la viata extrauterina si ca totul ar trebui sa intre in normal pana la 4-5 luni. Eu oricum imi fac o gramada de griji si ma omoara gandul ca ar putea avea probleme mai mari. Sper sa primim vesti bune la urmatorul control[-o< .
suflu sistolic?>:D< >:D< >:D<

Rok5ana
26.03.2010, 14:23:49

Wow! A dormit asa mult?! Oare o sa prind si eu vremuri de astea?! Asta noapte s-a tot trezit la o ora jumate. (:|

Rok5ana
26.03.2010, 15:03:45
suflu sistolic?>:D< >:D< >:D<

Nu e suflu. Diagnosticul zice asa: canal arterial permeabil cu debit mediu, foramen ovale permeabil, anevrism SIA si inca 2 chestii care mi-e greu sa le si descifrez. Ca idee e un canal prin care sangele trece dintr-un atriu in altul si care ar trebui sa fie inchis si inca un canal arterial care trebuie sa se inchida.

alinutza20
26.03.2010, 15:15:51
am venit si noi de la dr..
viroza respiratorie plus rosu in gat cat cuprinde...
eident antibiotic... augmentin..aerius, humex,vibrocil si chestiile ptr febra pe care le stiti..
:-< :-< :-< :-<

roxana1
26.03.2010, 15:17:21
multa sanatate Monitza, Luca si Sebi de Roc5ana
fetele eu o sa fac poze zilele astea si o sa vi le arat
si eu vrea sa mai fac comanda de cate ceva:D

roxana1
26.03.2010, 15:19:21
eident antibiotic... augmentin..aerius, humex,vibrocil si chestiile ptr febra pe care le stiti..
uff,sa treaca cat mai repede[-o<

jewelieta
26.03.2010, 15:20:03
multa sanatate monitza...iar antibiotic...tare usor se mai da augmentinul...si e asa puternic...

roxana1
26.03.2010, 15:21:23
tsimonaiuliana ce marime ai luat la primul costumas si cum ii vine lui david acum?
nu mai pune nimeni poze cu ce a luat?ca sa stiu si eu ce sa iau sa nu mai iau teapa la materiale

alinutza20
26.03.2010, 15:25:21
multa sanatate monitza...iar antibiotic...tare usor se mai da augmentinul...si e asa puternic...

da... asta e.. oricat de mult nu mi-ar conveni..:-<

CONT-INCHIS-035
26.03.2010, 15:42:05
Aerius din cate stiu este antialergic.
Mie mi-a fost prescris pentru anumite alergii.
Are si dinastea monitza?

Anmari
26.03.2010, 15:57:43
Nu e suflu. Diagnosticul zice asa: canal arterial permeabil cu debit mediu, foramen ovale permeabil, anevrism SIA si inca 2 chestii care mi-e greu sa le si descifrez. Ca idee e un canal prin care sangele trece dintr-un atriu in altul si care ar trebui sa fie inchis si inca un canal arterial care trebuie sa se inchida.

ceva de genul acesta are si Ariana, fetita mea. am mers la un ecograf dopler la 5 luni si a ramas sa mai mergem la 1 an. Am fost la Dumitriu, dar pe cel de la 1 an as vrea sa-l fac la Sascau. Dumitriu mi-a spus sa nu ma ingrijorez. am citit cate ceva despre, dar am preferat sa astept verdictul la 1 an inainte de a citi articole care sa ma bulverseze prea tare.
oricum daca nu se inchide pana la 4 luni, se poate inchide la 1 an, la 3 ani sau la 7 ani. acum cred ca depinde de norocul fiecaruia. mi-a spus dr ca sunt oameni care traiesc cu asta toata viata, atat doar ca trebuie feriti de efort si raceli mari.

oricum cred ca LauraF sigur o sa iti spuna mai multe, avand in vedere ca e documentata in problemele cardio (sanatate multa lui Luca :*)

sanatate multa dorim si lui Sebi si Monicai care e bolnavioara :*

biutzaxx
26.03.2010, 16:07:25
La unele nu se potrivesc.De ex. tricouasul cu dungi (alb-negru) eu l-am luat pt. 12 luni dar cred ca e de 6.
oricum, pt Sebastian, cred ca ii vine cel pe care l-ai luat tu, sau pe aproape..
as mai lua si hanoracul ablastru cu masinute :D

alinutza20
26.03.2010, 16:35:59
Are si dinastea monitza?

nu are alergii.. cel putin din ce stiu eu.. dar e f bun ptr stranut.. k stranuta in continuu si-i curg mucii in gura..

tsimonaiuliana
26.03.2010, 16:40:54
tsimonaiuliana ce marime ai luat la primul costumas si cum ii vine lui david acum?
nu mai pune nimeni poze cu ce a luat?ca sa stiu si eu ce sa iau sa nu mai iau teapa la materiale

Costumasul e 9-12 luni si ii vine bine (cred ca o sa-i vina si la toamna).

tsimonaiuliana
26.03.2010, 16:42:21
Are si dinastea monitza?

Aerius i-am dat si eu la al meu cand a fost racit,e si pt. nas.

geany_m
26.03.2010, 16:50:37
Ceva asemanator am si eu la farmacie, de la firma Sassy, la 21 ron. Sunt 3 boluri/castronele care pastreaza mancarea bebeilor la temperatura constanta (plus lingurita;;))

tsimonaiuliana
26.03.2010, 16:56:18

Eu am cerut doua pareri,prima doctorita i-a prescris tot asa un antibiotic f. puternic si inca o tona de siropuri si alte alea,a doua doctorita i-a dat Ceclor care cica e un antibiotic fffffffff. slab,i-a dat Enterolactis(niste prafuri care se iau la o distanta de 3 ore de la antibiotic(pt. a nu avea reactii neplacute de la antibiotic),Colargol pt. nas +niste capsule care le tai si picuri pe o bucata de carpa iar cand doarme bebe i-o pui langa nas(desfunda ffff. bine nasul),Erdomed pt. tusa si Aerius.Cam astea si uite ca i-a trecut.Sanatate ,sa ii treaca repede.

geany_m
26.03.2010, 17:01:22
Eu am cerut doua pareri,prima doctorita i-a prescris tot asa un antibiotic f. puternic si inca o tona de siropuri si alte alea,a doua doctorita i-a dat Ceclor care cica e un antibiotic fffffffff. slab,i-a dat Enterolactis(niste prafuri care se iau la o distanta de 3 ore de la antibiotic(pt. a nu avea reactii neplacute de la antibiotic),Colargol pt. nas +niste capsule care le tai si picuri pe o bucata de carpa iar cand doarme bebe i-o pui langa nas(desfunda ffff. bine nasul),Erdomed pt. tusa si Aerius.Cam astea si uite ca i-a trecut.Sanatate ,sa ii treaca repede.
Ceclor nu e un antibiotic fffff slab, as spune moderat. Sunt altele si mai slabe.
Iar Aerius e bun pt rinite alergice (stranut, secretii nazale abundente, etc) si multi medici il recomanda in asociere cu antibioticul.

geany_m
26.03.2010, 17:04:02
Alinuta, eu zic sa-i dai Augmentin, ca sa-i treaca sigur si repede. Din 12 in 12 ore. Sa-ti dea reteta gratuita pe Augmentin, Aerius si Humex. Nu iese nici o diferenta de plata la ele si sa nu le cumperi, ca-i pacat sa dai bani degeaba.
Vibrocilul din pacate nu intra pe lista de gratuitati.

Sanatate multa Monitei:*

LE: Am uitat....chiar daca medicul nu i-a prescris, sa-i dai ceva si pt flora intestinala, gen Enterolactis/Biotics/Refflor.

alinutza20
26.03.2010, 17:08:36
Alinuta, eu zic sa-i dai Augmentin, ca sa-i treaca sigur si repede. Din 12 in 12 ore. Sa-ti dea reteta gratuita pe Augmentin, Aerius si Humex. Nu iese nici o diferenta de plata la ele si sa nu le cumperi, ca-i pacat sa dai bani degeaba.

Sanatate multa Monitei:*

gratuita mi-a dat-o..
augmentin ii dau ptr k mi-a zis k are f mtare rosu in gat si ptr k am incredere in ea..
aerius se da cumva dupa antibiotic nu? adica nu amandoua odata.. zic si eu k habar n-am...

a.. i-am luat si panadol ptr febra ca de la nurofen face urat tare..
sper sa-i treaca tusea k asa urat ce face...
marti mergem iar la dr.

geany_m
26.03.2010, 17:11:25
gratuita mi-a dat-o..
augmentin ii dau ptr k mi-a zis k are f mtare rosu in gat si ptr k am incredere in ea..
aerius se da cumva dupa antibiotic nu? adica nu amandoua odata.. zic si eu k habar n-am...
Aerius i-l dai doar o data pe zi (de obicei seara), 1/2 lingurita- daca medicul nu a scris altfel.
Augmentinul i-l dai de 2 ori pe zi (la 12 ore).
Si nu are importanta daca i le dai pe amandoua odata sau nu. Important sa-i respecti ora la antibiotic (ex. 9 dimineata, 9 seara), iar Aerius poti sa i-l dai inainte de culcare.

tsimonaiuliana
26.03.2010, 17:12:21
Ceclor nu e un antibiotic fffff slab, as spune moderat. Sunt altele si mai slabe.
Iar Aerius e bun pt rinite alergice (stranut, secretii nazale abundente, etc) si multi medici il recomanda in asociere cu antibioticul.

Ei,acum bine ca i-a trecut,eu incerc sa il feresc de antibiotice pt. ca eu aproape ca am crescut cu ele si nu mi-a fost chiar bine.

geany_m
26.03.2010, 17:14:04
a.. i-am luat si panadol ptr febra ca de la nurofen face urat tare..
sper sa-i treaca tusea k asa urat ce face...
marti mergem iar la dr.
Alternativa Panadolului mai ieftina e Efferalganul (tot paracetamol contine, ca si Panadolul), spre deosebire de Nurofen. Sau supozitoarele cu paracetamol.
Pret aprox. Panadol: 16.50 ron.
Pret aprox. Efferalgan: 9 ron.

geany_m
26.03.2010, 17:15:59
Ei,acum bine ca i-a trecut,eu incerc sa il feresc de antibiotice pt. ca eu aproape ca am crescut cu ele si nu mi-a fost chiar bine.
Asa e, cel mai bine e sa nu ajungeti la antibiotic, sunt cu 2 taisuri, sunt destul de daunatoare si pt stomac, si pt ficat.... dar uneori pui in balanta riscuri/beneficii si atunci realizezi ca e mai bine sa i-l dai.
Sanatate tuturor bebeilor!:*

alinutza20
26.03.2010, 17:23:45
Alternativa Panadolului mai ieftina e Efferalganul (tot paracetamol contine, ca si Panadolul), spre deosebire de Nurofen. Sau supozitoarele cu paracetamol.
Pret aprox. Panadol: 16.50 ron.
Pret aprox. Efferalgan: 9 ron.

deci inainte de culcare ii dau aerius..
uite k de eferalgan n-am stiut..

multumesc tare mult geany si din suflet:*:*
nu stiu ce m-as face fara tine ca mereu ma lamuresti:">

lady_l
26.03.2010, 17:24:19

Sanatate multa Monicai! Si pentru ceilalti bebei :*:*:* Sa se faca rapid rapid bine >:D<

geany_m
26.03.2010, 17:30:01
deci inainte de culcare ii dau aerius..
uite k de eferalgan n-am stiut..

multumesc tare mult geany si din suflet:*:*
nu stiu ce m-as face fara tine ca mereu ma lamuresti:">
Cu placere.
Sunt si pe mess daca mai ai vreo nelamurire.:*

AnaM
26.03.2010, 17:42:42
Offff, micuta de ea... Multa sanatate :grouphug:
Viroza asta e luata de la cineva, adica e virala, nu? Nu stiu, ca chiar nu ma pricep, ne-a ferit Doamne Doamne de raceli pana acum [-o<

AnaM
26.03.2010, 17:44:29
Ceva asemanator am si eu la farmacie, de la firma Sassy, la 21 ron. Sunt 3 boluri/castronele care pastreaza mancarea bebeilor la temperatura constanta (plus lingurita;;))
E super ce ai tu, dozatorul asta care l-am pus eu e doar pentru lapte praf, masori cupele si pui in doza, si asa ai pentru o portie fixa de laptic. Sunt super pentru diversificare astea termoizolante :)

Andrusca
26.03.2010, 18:00:25
Sanatate multa Monitza si bebe Stefan (si Andrei s-a nascut cu ceva asemanator)

am luat si noi hainutele de la Simona; o sa pun poze cand ajungem la Iasi

Week-end frumos si sa pupam bebeii bolnaviori! :*

alinutza20
26.03.2010, 18:10:37
Offff, micuta de ea... Multa sanatate :grouphug:
Viroza asta e luata de la cineva, adica e virala, nu? Nu stiu, ca chiar nu ma pricep, ne-a ferit Doamne Doamne de raceli pana acum [-o<

da e luata.. stiu si de la cine:(...
m-am rugat sa nu fie dar...

geany_m
26.03.2010, 18:50:46
E super ce ai tu, dozatorul asta care l-am pus eu e doar pentru lapte praf, masori cupele si pui in doza, si asa ai pentru o portie fixa de laptic. Sunt super pentru diversificare astea termoizolante :)
Aha, ala era pt laptic....acum am inteles.... cel de la farmacie e pt papa:)

LauraF
26.03.2010, 18:56:00
Fetele am trecut repede in revista ce mai e pe aici si o sa raspund tot repede ca bebe nu m-a lasat sa suflu astazi prea mult. Luca e mai bine dar cu toane, mai mult maraici (de la dinti cred)

Andrusca, Anmari, AnaM, Alibd, , multumim pt incurajari!
Gabriela_rgh - si sotul e f indignat de medicii care nu au raspuns. Eu privesc putin altfel, probabil nu ne-au raspuns pt ca le e frica sa scrie reteta la un bebe cu probleme. Insa un nume tot am sa dau: e vb de dr. Tarcau Mihaela, are doar cabinet privat. Acum o saptamana cand am solicitat-o ne-a spus ca e ocupata, dupa care nu a mai raspuns la tel. Ieri cand am sunat de pe alt numar a dat bip sa fie sunata. Imediat am sunat dar de pe mobilul sotului, care ii era cunoscut si nu a raspuns.

Rox5ana, multumim de urari. Nu te ingrijora pt bebe! Daca medicii spun ca isi va reveni in cateva luni, ai incredere, daca suspectau altceva erau ei mai rezervati sa stii.
Anmari, multa sanatate si Arianei. Din pacate nu pot sa spun mai multe ca tine, nu sunt stapana decat pe problema lui Luca. M-am documentat insa la capitolul medici din tara, clinici, formulare, fundatii etc.

Multa sanatale Monicai si lui Sebi

Eluta, daca nu iti raspund prea tarziu, incearca la Medcenter (medcenter.ro)

Simona, luni trece sotul sa ia hainutele, chiar nu am avut timp de ele. Dupa aia va spun si parerea mea.

aanamaria
26.03.2010, 19:20:09
noi azi am fost cam mofturosi...nu stiu cat mai suporta saracu....
dintii astia...
dar din cate am citit sunt bebei care au probleme fff serioase, imi pare tare rau:( ...
ce pot sa zic? multa sanatate la toata lumea si mamici si bebei si burtici>:D< >:D< >:D< . tare pretioasa este cand nu o avem...

Milagros
26.03.2010, 19:54:22
Eu chiar azi m-am mai uitat si mi-am ales niste haine pt. vara.Sa imi spuneti cand vreti si eu fac iar.O sa sun maine sa intreb daca se mai reinoieste oferta sau daca raman aceleasi(adica mai astept sau fac tot acum ca dupa aceea poate o sa culeg in loc sa aleg:D)

Ana ,ala portocaliu ii vine lui Tudor sau e mare?
Hello pe fuga. Si noi mai vrem hainute ca suntem tare multumiti de calitate :)>-

jewelieta
26.03.2010, 20:00:17
milagros,esti bine?dragos?nu te-am mai vazut on line...
chiar vriam sa intreb de voi

Milagros
26.03.2010, 20:35:30
milagros,esti bine?dragos?nu te-am mai vazut on line...
chiar vriam sa intreb de voi
Suntem bine, nu mai am timp deloc sa intru ca stau non stop cu el in brate :(( E extre extrem de agitat si nervos de la Prednison iar eu sunt terminata la prorpiu, simt ca mai am un pic si o iau razna :((
Azi l-am impartasit si ma bucur tare mult ca am reusit. A fost cumintel foc. Tot azi i-am dat sa guste cateva picaturi de portocala si a fost tare incantat, cand sa-l sterg la gurita el o deschidea sa-i mai dau ;))

Laura, oimbratisare mare mare si :*:*:* pentru micut. Nu pot spune in cuvinte ce am simtti citind postul tau :( Eu sunt cu Dragos cu manuta si ma termina chestia asta, ma intreb de ce iubirica al meu...nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul tau :-< Sa dea Dumnezeu sanatate la toti copilasii...aba acum inteleg de ce se spune sanatos sa fie.

Pupam Moni sa se faca bine!

Rocsana, gata, a inceput Stefan cu foitul noaptea? Rabdare ca trece :*

Pupam toti bebeii fara exceptie!

Ana, merci inca o data pentru tot! Un pup in plus pt Tudorel ca...deh...e mai cu mot :-$:D:-p

CONT-INCHIS-035
26.03.2010, 20:43:28
Ana, scuze ca ma bag, ce a patit Dragos de ii dai prednison?

Rok5ana
26.03.2010, 21:06:26
ceva de genul acesta are si Ariana, fetita mea. am mers la un ecograf dopler la 5 luni si a ramas sa mai mergem la 1 an. Am fost la Dumitriu, dar pe cel de la 1 an as vrea sa-l fac la Sascau. Dumitriu mi-a spus sa nu ma ingrijorez. am citit cate ceva despre, dar am preferat sa astept verdictul la 1 an inainte de a citi articole care sa ma bulverseze prea tare.
oricum daca nu se inchide pana la 4 luni, se poate inchide la 1 an, la 3 ani sau la 7 ani. acum cred ca depinde de norocul fiecaruia. mi-a spus dr ca sunt oameni care traiesc cu asta toata viata, atat doar ca trebuie feriti de efort si raceli mari.

oricum cred ca LauraF sigur o sa iti spuna mai multe, avand in vedere ca e documentata in problemele cardio (sanatate multa lui Luca :*)

sanatate multa dorim si lui Sebi si Monicai care e bolnavioara :*

Tot la Dumitriu am fost si noi. Si noua ne-a spus ca nu are rost sa ne ingrijoram si sa nu il consideram un copil bolnav. O sa vedem la 4 luni daca sunt schimbari. Eu ma rog sa ii treaca, sa nu ramana asa. Nici eu nu am cautat mai multe inf ca nu vreau sa intru in panica fara rost.
Multa sanatate si Arianei. Sa dea DD sa primesti vesti bune la 1 an.

Rok5ana
26.03.2010, 21:19:52
Sanatate multa Monitza si bebe Stefan (si Andrei s-a nascut cu ceva asemanator)

am luat si noi hainutele de la Simona; o sa pun poze cand ajungem la Iasi

Week-end frumos si sa pupam bebeii bolnaviori! :*

Si la Andrei cum a evoluat?

tsimonaiuliana
26.03.2010, 21:27:29
Hello pe fuga. Si noi mai vrem hainute ca suntem tare multumiti de calitate :)>-

Pana pe 10 apr. va mai puteti uita si cum va hotarati imi trimiteti codurile.Multa multa putere si sa ai rabdare,sa fie Dragos sanatos si cumintel.

AnaM
26.03.2010, 21:29:34
Ana, merci inca o data pentru tot! Un pup in plus pt Tudorel ca...deh...e mai cu mot :-$:D:-p

Cu mare placere!
Ti le-as fi adus aseara, dar B. al tau nu era acasa si a zis ca va cam pregatiti de culcare (era in jur de 7) si nu ma vrut sa te mai deranjez :*

Pai da! Motat! :D

Sanatate puiului... Sa dea Doamne Doamne sa terminati odata cu Prednisonul asta si sa fie totul bine!

tsimonaiuliana
26.03.2010, 21:34:37
Simona, luni trece sotul sa ia hainutele, chiar nu am avut timp de ele. Dupa aia va spun si parerea mea.[/quote]

Ok,mi-am inchipuit ca sunteti ocupati cu Luca(ii transmit un pupic mare,sa ii treaca raceala cat mai repede):*:*:*

tsimonaiuliana
26.03.2010, 21:38:30
Ana ,l-ai scos pe Tudor la plimbare in tricicleta?Al meu nu mai vrea sa stea in carut,nu stiu ce are,ma bucuram ca vine caldura ca sa il pot tine cat mai mult la plimbarica dar nu ii mai place in carut,vrea sa se ridice in picioare,se foieste,se enerveaza ca nu il las sa se ridice.Ma gandeam sa cumpar si eu ceva de genul ,poate ii place mai mult.

AnaM
26.03.2010, 21:39:03
Asadar... Astea le-am luat noi.
Setul de salopeta cu camasuta este super, portocaliul e chiar mai aprins si un pic mai inchis decat in poza, camasuta e din bumbac un pic mai grosut, sigur va fi super la spalat. Marimea e de 18 luni si se potriveste.
http://img9.imageshack.us/img9/5566/dsc03444u.th.jpg (http://img9.imageshack.us/i/dsc03444u.jpg/)
Setul de tricou & pantaloni e dintr-un bumbac plin, un pic elastic, culorile sunt o idee mai inchise decat in poza. Marimea e de 18 luni, dar eu as zice mai degraba ca e de un 2 ani.
http://img444.imageshack.us/img444/9507/dsc03448m.th.jpg (http://img444.imageshack.us/i/dsc03448m.jpg/)

AnaM
26.03.2010, 21:41:39
Ana ,l-ai scos pe Tudor la plimbare in tricicleta?Al meu nu mai vrea sa stea in carut,nu stiu ce are,ma bucuram ca vine caldura ca sa il pot tine cat mai mult la plimbarica dar nu ii mai place in carut,vrea sa se ridice in picioare,se foieste,se enerveaza ca nu il las sa se ridice.Ma gandeam sa cumpar si eu ceva de genul ,poate ii place mai mult.
Nu, inca nu l-am scos, ca prin hartoapele astea de "trotuar" de la mine pe strada as face-o bucati in 2 timpi si 3 miscari, deci astept sa poata sa iasa sotul cu noi in Copou :)
Tudorica, daca e odihnit inseamna ca e vesel si sta cuminte in carucior, dar azi a dormit 20 min spre deosebire de aproape 2 h la pranz, si am fost in Mall, jumate din timp a facut scandal in carut :))
Evident, acasa a dormit o ora jumate, imi venea sa-l mananc :D

Rok5ana
26.03.2010, 21:52:33
Suntem bine, nu mai am timp deloc sa intru ca stau non stop cu el in brate :(( E extre extrem de agitat si nervos de la Prednison iar eu sunt terminata la prorpiu, simt ca mai am un pic si o iau razna :((
Azi l-am impartasit si ma bucur tare mult ca am reusit. A fost cumintel foc. Tot azi i-am dat sa guste cateva picaturi de portocala si a fost tare incantat, cand sa-l sterg la gurita el o deschidea sa-i mai dau ;))

Laura, oimbratisare mare mare si :*:*:* pentru micut. Nu pot spune in cuvinte ce am simtti citind postul tau :( Eu sunt cu Dragos cu manuta si ma termina chestia asta, ma intreb de ce iubirica al meu...nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul tau :-< Sa dea Dumnezeu sanatate la toti copilasii...aba acum inteleg de ce se spune sanatos sa fie.

Pupam Moni sa se faca bine!

Rocsana, gata, a inceput Stefan cu foitul noaptea? Rabdare ca trece :*

Pupam toti bebeii fara exceptie!

A inceput si noaptea si ziua. M-a terminat azi. A dormit de le 3 la 4 si de la 6 la 7, in rest din juma in juma de ora am stat cu el la san. Statea cate 5 min si adormea si nu chiar daca il trezeam nu mai tragea la san...si in juma de ora iar de la capat.....daca o tine si noaptea asta tot asa......

eliana
26.03.2010, 22:47:19
Am trecut azi prin Nicolina si mi-am adus aminte de magazinul Mogaldeata. Stiti cumva daca au numai hainute acolo, sau au si accesorii de genul patutz, carutz, cadite.... chestii din astea?

biutzaxx
26.03.2010, 23:13:56
hi! azi am fost pe la Selgros si am luat si noi scutece Libero :) is frumoase si moi...acu avem 4 tipuri de scutece: Premium Care, Active Baby, Wickies, Libero si toate marimea 4:)>-

simi_wau
26.03.2010, 23:24:44
[quote=Milagros;3139434]Suntem bine, nu mai am timp deloc sa intru ca stau non stop cu el in brate :(( E extre extrem de agitat si nervos de la Prednison iar eu sunt terminata la prorpiu, simt ca mai am un pic si o iau razna :((

incearca sa-i dai Calma baby. E un siropel din plante, cu gust de cirese pentru calmarea bebelusilor agitati, cu dureri de dinti sau colici. La noi si-a facut treaba. doarme ianisica de la 12 pana la 7 dimineata de cateva nopti.

AnaM
26.03.2010, 23:37:37
Am trecut azi prin Nicolina si mi-am adus aminte de magazinul Mogaldeata. Stiti cumva daca au numai hainute acolo, sau au si accesorii de genul patutz, carutz, cadite.... chestii din astea?
Au de toate :)

AnaM
26.03.2010, 23:38:35
hi! azi am fost pe la Selgros si am luat si noi scutece Libero :) is frumoase si moi...acu avem 4 tipuri de scutece: Premium Care, Active Baby, Wickies, Libero si toate marimea 4:)>-
Speram sa va placa, sa ne zici cum va impacati cu ele :)
Eu nu stiu cum sunt astea, ca am luat doar chilotei...

eliana
26.03.2010, 23:43:26
Au de toate :)

Super, maine imi scot sotul la shopping :D merci:)

AnaM
26.03.2010, 23:48:36
Super, maine imi scot sotul la shopping :D merci:)
Cu placere :D Spor la shopping! Vedeti ca au si cataloage de accesorii, am vrut eu sa-mi comand un carut dintr-un catalog de la ei, dar nu se mai fabrica culoarea aia.
Sotul meu a luat carusel, abtipilduri de perete, litere de lemn, jucarii etc. de la ei.

Yonika
27.03.2010, 00:54:45
La Cine ai fost, la Dr Dimitriu? Iti recomand sa mergi la Sascau. Dimitriu trimite copii de operat la Sascau, nu zic ca al tau e de operat, dar se merita sa mergi si la Sascau sa te mai linistesti, mai auzi o alta parere, asa am facut si eu, desi eu eram calma la cele 7 probleme pe care i le-a pus Dimitriu bebelinei mele. daca ai nevoie de detalii iti pot la PM.

La fel i-a dat si bebelinei mele cand a facut rosu in gat. sanatate multa Monitzei!

Am sa pun si eu poze poate maine daca ajung hainutele la mine, ca inca sunt la Simona.

Mie in loc de vibrocil mi-a dat atunci pivalone care e ca un spray nazal; insa e mai bun vibrocilul, ca am si din asta in casa.
Unde ai zis ca e farmacia unde licrezi, ca m-ar interesa si pe mine acele dozatoare pt papa si care sunt si termoizolante, il trimit pe fratele meu sa le ia maine.

Pana pe 10 apr. va mai puteti uita si cum va hotarati imi trimiteti codurile.Multa multa putere si sa ai rabdare,sa fie Dragos sanatos si cumintel.
Si eu am sa mai vreau!:D

Yonika
27.03.2010, 01:03:04
Am uitat sa va spun ca am fost ieri la dr pediatru, la un control doar. Mi-a zis ca s-ar putea bebelina mea sa nu fi avut pojarel (cand am fost si i s-a pus acest diagnostic, pediatra mea era in concediu ca era racita si ii era frica sa nu dea si la bebei, si asistenta ne-a dus la alta dr de fam care era atunci acolo), mai ales ca nu prea a avut de la cine sa ia - doar de prin mall-uri unde am fost ca in rest nu am intrat in contact cu nimeni care sa fi avut boala. Si a zis ca astfel de eruptii mai fac copii primavara, si s-ar putea sa faca si la primavara viitoare, si la cealalta sau sa nu mai faca deloc. Ma gandesc ca s-ar putea sa aiba dreptate pt ca mai peste tot am citi ca pojarelul tine cateva zile si la noi a tinut aproape 2 saptamani.

Si legat de scutecele libero, sunt f buni. Chiar imi pare bine ca mai incercam si altceva si chiar sunt buni.

Plec si eu la nani ca bebelina mea nu a vrut sa adoarma cu mine si am lasat-o cu tati insa el a culcat-o in pat cu el si merg sa o asez la ea in patut si sa ii iau eu locul in patul mare!:-p
Pupici si insanatosire grabnica la toti bebeii!

PS: ne-a venit si noua azi scaunul de masina, ca ma mai apucasem acum vreo 3 luni in urma sa caut dar m-am oprit atunci pt ca imi era mai comod sa o duc in scoica si apoi sa o pun in carut (cu tot cu scoica) cand mergeam la cumparaturi.

Milagros
27.03.2010, 07:44:36
A inceput si noaptea si ziua. M-a terminat azi. A dormit de le 3 la 4 si de la 6 la 7, in rest din juma in juma de ora am stat cu el la san. Statea cate 5 min si adormea si nu chiar daca il trezeam nu mai tragea la san...si in juma de ora iar de la capat.....daca o tine si noaptea asta tot asa......
Cunoastem, a avut si al meu perioade din astea. Muuulta rabdare si trece >:D<>:D<>:D< Pupam bebe scump. Dormi cat de mult poti ziua, cum doarme el hop si tu sa fii pregatita pentru nopti aiurea.

Milagros
27.03.2010, 07:46:16
[quote=Milagros;3139434]Suntem bine, nu mai am timp deloc sa intru ca stau non stop cu el in brate :(( E extre extrem de agitat si nervos de la Prednison iar eu sunt terminata la prorpiu, simt ca mai am un pic si o iau razna :((

incearca sa-i dai Calma baby. E un siropel din plante, cu gust de cirese pentru calmarea bebelusilor agitati, cu dureri de dinti sau colici. La noi si-a facut treaba. doarme ianisica de la 12 pana la 7 dimineata de cateva nopti.

Nu am ce sa-i dau ca face asa de la Prednison :( Deci nu pot decat sa stau cu el in brate si sa astept sa se termine cele 20 de zile de tratament (mai avem 7 [-o<). Si sper sa nu ii mai dea tratamentul asta idiot :((

Milagros
27.03.2010, 07:46:48
Ana, scuze ca ma bag, ce a patit Dragos de ii dai prednison?
Pentru hemangiom.

Milagros
27.03.2010, 07:49:04
Daaa, ce bineee! Esti o scumpa ca te ocupi de toate :*:*:* Noi sigur luam iar si de data asta dau si variante sa vina toate hainutele dorite.

Sa va spun si eu: suntem ultra multumiti de body-uri, consider ca am facut o afacere, acum sunt mari pt el dar sper in 2 uni sa ii vina, chiar si un pic largute. Cred ca mai luam un set.

Salopetele la fel sunt super, cea de vara aproape ii vine acum, deci la vara va fi unmai buna, iar cea cu pantalonas lung numai buna pt toamna. Cea care am luat-o sa o fac cadou tot faina.
Sper sa va pun si poze.

Milagros
27.03.2010, 07:51:05
Cu mare placere!
Ti le-as fi adus aseara, dar B. al tau nu era acasa si a zis ca va cam pregatiti de culcare (era in jur de 7) si nu ma vrut sa te mai deranjez :*

Pai da! Motat! :D

Sanatate puiului... Sa dea Doamne Doamne sa terminati odata cu Prednisonul asta si sa fie totul bine!

Mi-a spus Bogdan ca ai vrut sa vii, de fapt nu dormeam noi la ora aia da nah...poate s-a gandit si el mai bine asa ca stie ce obosita si terminata sunt. Plus, macar atat fac si io, vin sa imi culeg hainutele ca tu tare esti draguta si de mare ajutor.
Sarumana de urari...si sa te auda Doamne Doamne ca simt ca nu mai pot :-<
Pupici la Motat ;)) :*:*:*

CONT-INCHIS-035
27.03.2010, 07:51:05
Pentru hemangiom.
Nu stiam ce inseamna dar am cautat pe net. :)
Să vă ajute Dumnezeu să teceți cu bine și peste el, și peste tratamentul care face copilasul sa nu se simta bina.
Sanatate multa tuturor copilasilor, să fie sănătoși și voinici, și pup mămicile ce îi îngrijesc și îi iubesc. :D

Butterfly87
27.03.2010, 08:16:08
[quote=simi_wau;3139800]

Nu am ce sa-i dau ca face asa de la Prednison :( Deci nu pot decat sa stau cu el in brate si sa astept sa se termine cele 20 de zile de tratament (mai avem 7 [-o<). Si sper sa nu ii mai dea tratamentul asta idiot :((
sanatate multa si sa treaca cat mai repede aceste 7 zile:* :* :*

AnaM
27.03.2010, 08:52:26
Neatza!
Doamne cat mi-e de somn, gandesc in reluare si ma doare capul #-o M-am saturat sa visez aiurea, nu ma odihnesc deloc.

geany_m
27.03.2010, 08:54:03
Mie in loc de vibrocil mi-a dat atunci pivalone care e ca un spray nazal; insa e mai bun vibrocilul, ca am si din asta in casa.
Intr-adevar, si Pivalone e bun, iar ca un plus: intra pe reteta gratuita (spre deosebire de Vibrocil), la fel ca si Biorinil.

geany_m
27.03.2010, 08:58:49
Neatza!
Doamne cat mi-e de somn, gandesc in reluare si ma doare capul #-o M-am saturat sa visez aiurea, nu ma odihnesc deloc.
Ana, n-ai mai scapat de cosmaruri?:-s
Nu ai o bunica sau pe cineva mai in varsta care stie un descantec, ceva?
Sau intreaba un preot...desi stiu cam care va fi raspunsul lui.... sa nu credem in vise, etc...
Si eu aveam perioade cand visam aiurea tare, exact de ce imi era cel mai tare frica si groaza, visam noaptea:-SS dar treceau, nu m-au tinut niciodata mai mult de 2 nopti.
:*

AnaM
27.03.2010, 09:12:55
Ana, n-ai mai scapat de cosmaruri?:-s
Nu ai o bunica sau pe cineva mai in varsta care stie un descantec, ceva?
Sau intreaba un preot...desi stiu cam care va fi raspunsul lui.... sa nu credem in vise, etc...
Si eu aveam perioade cand visam aiurea tare, exact de ce imi era cel mai tare frica si groaza, visam noaptea:-SS dar treceau, nu m-au tinut niciodata mai mult de 2 nopti.
Mai, nu e musai ca visez urat, dar faptul ca visez nu ma lasa deloc sa ma odihnesc :-s
Macar de-ar fi vise frumoase :D :D, m-as trezi si eu cel putin bine dispusa =))

roxana1
27.03.2010, 09:17:50
neata
nu ne spui si noua ce hainute ai luat?:D banuiesc ca de poze nici nu ai timp dar macar poate ne zici codurile si cum ti se par

Green_Eyes
27.03.2010, 09:21:02
Neatza!

Neata! Eu nu mai am timp sa visez la cat de putin si prost dorm:(( M-a terminat asta'noapte. Pe la 2 s-a trezit pe bune, ceea ce nu prea face, si cand am incercat sa il adorm, s-a pus pe urlat si ce greu a mai adormit .. pe la 3 jumate de-abia, iar la 5 jumate a inceput iar sa se foiasca si la 6:45 gata, ochii mari:-< Si acu maraie non stop de dimineata, nu mai pooooooooooooooooooooooooot:sad: :huh: :wacko:

roxana1
27.03.2010, 09:29:45
[quote=simi_wau;3139800]

multa sanatate lui Dragos si la toti bebeii bolnaviori,imi pare tare rau pt toti:grouphug:

aanamaria
27.03.2010, 09:33:10
neata si de la mine!
am dormit mai bine noi de data asta. poate ma mai lasa cateva nopti sa imi revin. ne-am trezit pe la 6 laptic apoi somnic pana la 8.

o zi buna la toate va doresc!
pup bebeii:*

roxana1
27.03.2010, 09:33:51
Daaa, ce bineee! Esti o scumpa ca te ocupi de toate :*:*:* Noi sigur luam iar si de data asta dau si variante sa vina toate hainutele dorite.

Sa va spun si eu: suntem ultra multumiti de body-uri, consider ca am facut o afacere, acum sunt mari pt el dar sper in 2 uni sa ii vina, chiar si un pic largute. Cred ca mai luam un set.

Salopetele la fel sunt super, cea de vara aproape ii vine acum, deci la vara va fi unmai buna, iar cea cu pantalonas lung numai buna pt toamna. Cea care am luat-o sa o fac cadou tot faina.
Sper sa va pun si poze.
vorbesti de setul de body de 12 luni? eu nu am luat ca am zis ca o sa ii vina peste foarte multe luni,cati cm are Dragos?
salopetele sunt de bumbac sau de panza?
AnaM asta vroiam sa te intreb si pe tine,salopeta e tot de bumbac ca si camasa sau din panza?

AnaM
27.03.2010, 09:38:54
vorbesti de setul de body de 12 luni? eu nu am luat ca am zis ca o sa ii vina peste foarte multe luni,cati cm are Dragos?
AnaM asta vroiam sa te intreb si pe tine,salopeta e tot de bumbac ca si camasa sau din panza?
Salopeta e din bumbac, gen jeans de vara, asa... Nu e panza subtire. Camasa e din alt tip de bumbac, gen panza f groasa.

roxana1
27.03.2010, 10:42:04
am pus si eu poze cu hainutele in picasa

tsimonaiuliana
27.03.2010, 10:55:11
Neatza!Si al meu a cam marait,eu daca as avea un bibe. cu lapte langa mine imediat ce incepe a se foi tare bine ar fi,ar bea lapticul si s-ar culca la loc.Asa,pana ma duc sa ii fac laptele,el se starneste la plans,se agita.Of.
Ana ,ala de care ziceai tu,pot sa pun laptele acolo si cand se trezeste David sa il rastorn imediat in bibe?Sau doar mentine apa calda iar eu tot tre' sa i-l prepar?

aanamaria
27.03.2010, 10:57:48
am pus si eu poze cu hainutele in picasa
da si linkul scumpa te rog:*

jewelieta
27.03.2010, 11:00:13
neata fetele...
roxana1,vezi ca nu mai ai nici un album public...in picasa

aanamaria
27.03.2010, 11:02:46
Neatza!Si al meu a cam marait,eu daca as avea un bibe. cu lapte langa mine imediat ce incepe a se foi tare bine ar fi,ar bea lapticul si s-ar culca la loc.Asa,pana ma duc sa ii fac laptele,el se starneste la plans,se agita.Of.
Ana ,ala de care ziceai tu,pot sa pun laptele acolo si cand se trezeste David sa il rastorn imediat in bibe?Sau doar mentine apa calda iar eu tot tre' sa i-l prepar?

eu asa fac: incalzesc f bine apa si pun bibe intr-un prosop f gros. am laptele aproape si arunc imediat cupele de lapte in biberon agit si gata. cam stiu cand tre sa ii dau, pe la 2 in general.

roxana1
27.03.2010, 11:19:04
neata fetele...
roxana1,vezi ca nu mai ai nici un album public...in picasa
scuze,nu stiu exact cum treb sa fac,vezi acum dak merge

Green_Eyes
27.03.2010, 11:20:07

La multe lunite!:*
Eu pun laptele in biberon de cu seara si doar torn apa peste el din termos si agit si e gata in cateva secunde, timp in care plange oricum:D E mai bine cum zice Ana insa deocamdata nu am avut ocazia sa cumpar un dozator din ala de lapte praf (masori laptele si il torni in biberon peste apa).

Astazi i-am facut lui Tudor supa cu galuste pentru prima oara si mi-e cam frica sa nu fi ramas totusi ceva urme de albus pe galbenus.. oare daca au ramas, e grav?

roxana1
27.03.2010, 11:24:21
la multe lunite sanatoase David de Simona,sa fii cuminte si sa o bucuri pe mami toata viata

Milagros
27.03.2010, 11:58:43
Nu stiam ce inseamna dar am cautat pe net. :)
Să vă ajute Dumnezeu să teceți cu bine și peste el, și peste tratamentul care face copilasul sa nu se simta bina.
Sanatate multa tuturor copilasilor, să fie sănătoși și voinici, și pup mămicile ce îi îngrijesc și îi iubesc. :D
Multumesc tare mult :*

Milagros
27.03.2010, 12:00:48
neata
nu ne spui si noua ce hainute ai luat?:D banuiesc ca de poze nici nu ai timp dar macar poate ne zici codurile si cum ti se par

Iti zic codurile:
3147"
4814
5688
4298'
4305
Din ultimele 2 nu stiu care nu a mai venit ca nu aveau pe stoc.
Sunt super, toate din bumbac, salopeticile din bumbac ca o panza mai groasa, iar tricourile si body-urile bumbacel moale.

Milagros
27.03.2010, 12:01:18
Neata! Eu nu mai am timp sa visez la cat de putin si prost dorm:(( M-a terminat asta'noapte. Pe la 2 s-a trezit pe bune, ceea ce nu prea face, si cand am incercat sa il adorm, s-a pus pe urlat si ce greu a mai adormit .. pe la 3 jumate de-abia, iar la 5 jumate a inceput iar sa se foiasca si la 6:45 gata, ochii mari:-< Si acu maraie non stop de dimineata, nu mai pooooooooooooooooooooooooot:sad: :huh: :wacko:
Stiu cum eeee :(( Sigur astia doi s-au vorbit :-<:-<:-<:-<

Milagros
27.03.2010, 12:02:14
Eu i l-am luat ca e prea ocazie de ocazie si ii mai iau un set. Dragos are vreo 68 de cm cred, ii sunt lungute dar chiar daca ii vin la toamna si tot ii bine, i le dau pe post de maieut. :)>-

roxana1
27.03.2010, 12:03:18
Multumesc tare mult :*
acum am vazut pozele cu Dragos in luna a 5-a,ce frumos a crescut:*

Milagros
27.03.2010, 12:04:28
acum am vazut pozele cu Dragos in luna a 5-a,ce frumos a crescut:*
:">:">:"> Unde gasescf albumul tau ca nu te am la favorites?
La multe lunite, David!

tsimonaiuliana
27.03.2010, 12:05:29
Green_Eyes si Roxana1 multumim mult de urari.:*:*

tsimonaiuliana
27.03.2010, 12:06:27
La multe lunite, David!

Multumesc mult:*

roxana1
27.03.2010, 12:17:26
La multe lunite, David!
iti trimisesem pm cu linku
dak nu il mai ai ti-l mai trimit odata

tsimonaiuliana
27.03.2010, 12:28:13

Mi trimite-mi si mie inca o data PM cu adresa de picasa.

jewelieta
27.03.2010, 12:43:08
david...la multe lunitze...
si bebilor bolnaviori multa multa sanatate

Milagros
27.03.2010, 12:53:50
Multumesc :">:*:*:*

gabriela_rgh
27.03.2010, 13:00:51
Super hainutele!Sa le poarte sanatos!:x :x :x :x

roxana1
27.03.2010, 13:17:13
Super hainutele!Sa le poarte sanatos!:x :x :x :x
multumim:*

Milagros
27.03.2010, 13:39:50
Roxana, scuze, te-am gasit in picassa.

AnaM
27.03.2010, 13:40:45
Nu, nu merge lapte in el, doar apa. Laptele trebuie facut proaspat.
Cu termosul, il poti lua langa tine, pe noptiera, cu biberonul cu lapte praf in el, daca nu ai dozator, si numai apesi un buton, pui apa, agiti si gata, ca sa nu mai mergi la bucatarie, sa incalzesti apa etc.

La multe lunite frumosului de David! :x :*

AnaM
27.03.2010, 13:43:55
Roxana, vreau si eu link-ul pe pm please :*

roxana1
27.03.2010, 14:40:11
Roxana, vreau si eu link-ul pe pm please :*
gata,ti-am trimis

Green_Eyes
27.03.2010, 15:08:45
Cand au cazut copii vostri din pat/scaune de masa, etc., ati fost cu ei la urgente daca au cazut in cap? Ati urmarit anumite simptome?:-< Imi vine sa mor=((

Hypnotized
27.03.2010, 15:25:43
Cand au cazut copii vostri din pat/scaune de masa, etc., ati fost cu ei la urgente daca au cazut in cap? Ati urmarit anumite simptome?:-< Imi vine sa mor=((
sa il urmaresti daca e apatic, daca vomita cam astea am urmarit cu nepoata cand a cazut de pe pat. cucui eventual daca e mare si vanat atunci cred ca ar trebui sa mergi. daca dupa urletele de rigoare e ca inainte nu cred ca sunt probleme majore.
la toti se intampla... sunt inevitabile

tsimonaiuliana
27.03.2010, 15:27:59

Stai linistita,al meu a cazut de 4 ori din pat,si s-a lovit si la cap.Nu are nimic.Se mai intampla.Plange?

LauraF
27.03.2010, 15:39:26
Simona, la multe lunite lui David! Sa creasca mare si sa fie sanatos! <:-P

roxana1
27.03.2010, 15:40:17
AnaM am inteles ca domnul doctor Georgescu nu mai efectueaza operatii bariatrice de doi ani,stii ceva?
si cica a avut un pacient care a decedat datorita complicatiilor postoperatorii,a fost dat in judecata si s-a facut mare tam tam la vremea aceea deoarece s-a sustinut ca ar fi fost culpa medicala

tsimonaiuliana
27.03.2010, 15:40:51
Simona, la multe lunite lui David! Sa creasca mare si sa fie sanatos! <:-P

Multumesc,multa sanatate si lui Luca.Cum se mai simte?Tot racit?

tsimonaiuliana
27.03.2010, 15:42:29
La multe lunite frumosului de David! :x :*[/quote]

Multumesc:*:*:*

Rok5ana
27.03.2010, 16:37:27
La Cine ai fost, la Dr Dimitriu? Iti recomand sa mergi la Sascau. Dimitriu trimite copii de operat la Sascau, nu zic ca al tau e de operat, dar se merita sa mergi si la Sascau sa te mai linistesti, mai auzi o alta parere, asa am facut si eu, desi eu eram calma la cele 7 probleme pe care i le-a pus Dimitriu bebelinei mele. daca ai nevoie de detalii iti pot la PM.

Pe Sascau unde il gasim? Daca ai nr de tel, ceva da-mi si mie un pm te rog. Poate mergem la el la urmatorul control.

AnaM
27.03.2010, 16:52:42
AnaM am inteles ca domnul doctor Georgescu nu mai efectueaza operatii bariatrice de doi ani,stii ceva?
si cica a avut un pacient care a decedat datorita complicatiilor postoperatorii,a fost dat in judecata si s-a facut mare tam tam la vremea aceea deoarece s-a sustinut ca ar fi fost culpa medicala
Nu, nu am auzit de asa ceva... Iar cu pacientul respectiv, stiu cazul, avea multe alte probleme de sanatate (inclusiv ficatul cu probleme, din cate imi amintesc) si de asta au existat complicatii postoperatorii, dar fiecarui pacient i se prezinta riscurile inainte de operatie.
Cert este ca nu trebuie crezut tot ce scrie in ziar, pentru ca multe dintre articole sunt platite de diferiti si diferite, eu de aia am renuntat sa mai cumpar/citesc ziare, in special Buna Ziua Iasi, Ieseanul, Flacara Iasului si Ziarul de Iasi. Personal stiu oameni care au platit sa se scrie ce doresc despre cineva anume.
Si chiar daca nu ar mai face dumnealui, sunt destui medici care opereaza la Spiridon.

Milagros
27.03.2010, 17:24:35
Vai de mine...prima cazatura? :-SS Pupam scumpicul sa treaca :x

roxana1
27.03.2010, 17:49:33
Nu, nu am auzit de asa ceva... Iar cu pacientul respectiv, stiu cazul, avea multe alte probleme de sanatate (inclusiv ficatul cu probleme, din cate imi amintesc) si de asta au existat complicatii postoperatorii, dar fiecarui pacient i se prezinta riscurile inainte de operatie.
Cert este ca nu trebuie crezut tot ce scrie in ziar, pentru ca multe dintre articole sunt platite de diferiti si diferite, eu de aia am renuntat sa mai cumpar/citesc ziare, in special Buna Ziua Iasi, Ieseanul, Flacara Iasului si Ziarul de Iasi. Personal stiu oameni care au platit sa se scrie ce doresc despre cineva anume.
Si chiar daca nu ar mai face dumnealui, sunt destui medici care opereaza la Spiridon.
am crezut ca medicul de care ai spus tu este singurul care face operatii bariatrice,dar o sa ne interesam daca mai este vreun medic in Iasi care sa faca operatii bariatrice si sa fie si bun,altfel,cand o sa ne decidem si o sa avem si toti banii necesari o sa mergem la Bucuresti(la Bucuresti e destul de scump).multumesc pt tot:*
am citit foarte mult despre astfel de operatii si eu una m-am ingrozit,e cam complicat,si mi-ar fi o frica de groaza,multe riscuri,multe complicatii...felicitari pt curajul mamei tale....de fapt...cred ca cei in cauza sunt foarte curajosi...

scuze de off

roxana1
27.03.2010, 17:51:10
sper ca nu are nimik si e bine,sa fe doar o sperietura.tare mi-e groaza si mie de de-astea

Green_Eyes
27.03.2010, 17:55:09
sa il urmaresti daca e apatic, daca vomita cam astea am urmarit cu nepoata cand a cazut de pe pat. cucui eventual daca e mare si vanat atunci cred ca ar trebui sa mergi. daca dupa urletele de rigoare e ca inainte nu cred ca sunt probleme majore.
la toti se intampla... sunt inevitabile

Da, a plans putin, insa e ca inainte, nu are cucui.. a vomitat putin, insa dupa ce a mancat si s-a aplecat, am sa fiu atenta..
Sunt inevitabile, insa a fost doar vina mea si imi vine sa urlu:-<

Green_Eyes
27.03.2010, 17:55:48
Stai linistita,al meu a cazut de 4 ori din pat,si s-a lovit si la cap.Nu are nimic.Se mai intampla.Plange?

Nu, a plans maxim un minut..

Green_Eyes
27.03.2010, 17:56:50
Vai de mine...prima cazatura? :-SS Pupam scumpicul sa treaca :x

Si noi va pupam. Cum se mai simte Dragos?

Green_Eyes
27.03.2010, 17:57:29
sper ca nu are nimik si e bine,sa fe doar o sperietura.tare mi-e groaza si mie de de-astea

Groaznica senzatie!

AnaM
27.03.2010, 18:07:59
am crezut ca medicul de care ai spus tu este singurul care face operatii bariatrice,dar o sa ne interesam daca mai este vreun medic in Iasi care sa faca operatii bariatrice si sa fie si bun,altfel,cand o sa ne decidem si o sa avem si toti banii necesari o sa mergem la Bucuresti(la Bucuresti e destul de scump).multumesc pt tot:*
am citit foarte mult despre astfel de operatii si eu una m-am ingrozit,e cam complicat,si mi-ar fi o frica de groaza,multe riscuri,multe complicatii...felicitari pt curajul mamei tale....de fapt...cred ca cei in cauza sunt foarte curajosi...

scuze de off
Dr. Georgescu a operat cu doctori straini, cei care au si initiat genul asta de operatii, acum multi ani. Cred ca mai sunt si altii in Iasi, nu stiu, dar ma gandesc ca nu e singurul. Sa stii ca e un medic excelent, l-a operat si pe tata la ficat, si pe mama de cateva ori deja pt mai multe chestii :) Si a facut muuuulte operatii de genul asta. Si are un suflet mare :)

aanamaria
27.03.2010, 18:31:08
david la multe lunite!
tudor cel neastamparat pup acolo unde doare pui! de acuma gata linistea....
va pup fetele, va citesc maine ca acum plec o fuga la parinti.

roxana1
27.03.2010, 18:50:02
Dr. Georgescu a operat cu doctori straini, cei care au si initiat genul asta de operatii, acum multi ani. Cred ca mai sunt si altii in Iasi, nu stiu, dar ma gandesc ca nu e singurul. Sa stii ca e un medic excelent, l-a operat si pe tata la ficat, si pe mama de cateva ori deja pt mai multe chestii :) Si a facut muuuulte operatii de genul asta. Si are un suflet mare :)
sa stii ca te cred si chiar prinsesem incredere ca o sa mergem la el insa chiar asa mi-a zis cineva,ca nu mai face operatii de genul care vrem noi de doi ani.si ca el isi indruma pacietii care vor astfel de operatii catre Bucuresti.oricum, e bine de stiut pt viitor pt altfel de operatii,desi sper sa nu fie cazul.
poate c-or mai fi medici in Iasi care fac astfel de operatii insa nu stim cate operatii de acest gen are la activ si ce evolutie postoperatorie au avut pacientii si poate nici nu sunt asa de cunoscuti.oricum,mai avem timp sa ne interesam si sa decidem.....

AnaM
27.03.2010, 19:13:27
sa stii ca te cred si chiar prinsesem incredere ca o sa mergem la el insa chiar asa mi-a zis cineva,ca nu mai face operatii de genul care vrem noi de doi ani.si ca el isi indruma pacietii care vor astfel de operatii catre Bucuresti.oricum, e bine de stiut pt viitor pt altfel de operatii,desi sper sa nu fie cazul.
poate c-or mai fi medici in Iasi care fac astfel de operatii insa nu stim cate operatii de acest gen are la activ si ce evolutie postoperatorie au avut pacientii si poate nici nu sunt asa de cunoscuti.oricum,mai avem timp sa ne interesam si sa decidem.....
Dar pentru cine vreti? Daca nu sunt indiscreta...

roxana1
27.03.2010, 19:16:19
Dar pentru cine vreti? Daca nu sunt indiscreta...
pt sotul meu:(

Milagros
27.03.2010, 19:16:58
pt sotul meu:(
E totul ok? :-SS Adica sper ca nu e ceva grav [-o<[-o<[-o<

Milagros
27.03.2010, 19:21:36
Si noi va pupam. Cum se mai simte Dragos?
Dragos...:-<:-<:-< Azi l-am mai calmat ca am iesit la cumparaturi in Kauffland si l-am luat cu noi...cu mari strangeri de inima ce-i drept, ma gandeam ca va face circ in magazin dar a fost tare cumintel la mami in brate, s-a uitat cat s-a uitat in jur apoi a luat somn. In rest, a mai stat tati cu el de am putut pune perdelele la spalat si am mai facut cate ceva prin casa. De odihnit ciu ciu...sper sa doarma bine la noapte ca asta noapte a dormit de la 8 la 1 jumate fara pauza \:D/Dar tot agitat, tot plangacios, tot mai mult in brate... :( Ce sa facem? Induram...mi se rupe inima de el si ma rog la Dumnezeu sa-mi dea mie durerea lui.
Mai avem 6 zile de tratament :-< Apoi zece zile pauza si iar mergem la spital :((

claudelle
27.03.2010, 19:29:09

Si noi avem marimea 4 Libero.....si iti plac? mie mi se par groase si nu prea respira pilea prin ele.....Pampers is mai subtiri si au startul ala de deasupra care absorabe si mai bine.....

claudelle
27.03.2010, 19:30:34
Dragos...:-<:-<:-< Azi l-am mai calmat ca am iesit la cumparaturi in Kauffland si l-am luat cu noi...cu mari strangeri de inima ce-i drept, ma gandeam ca va face circ in magazin dar a fost tare cumintel la mami in brate, s-a uitat cat s-a uitat in jur apoi a luat somn. In rest, a mai stat tati cu el de am putut pune perdelele la spalat si am mai facut cate ceva prin casa. De odihnit ciu ciu...sper sa doarma bine la noapte ca asta noapte a dormit de la 8 la 1 jumate fara pauza \:D/Dar tot agitat, tot plangacios, tot mai mult in brate... :( Ce sa facem? Induram...mi se rupe inima de el si ma rog la Dumnezeu sa-mi dea mie durerea lui.
Mai avem 6 zile de tratament :-< Apoi zece zile pauza si iar mergem la spital :((

Offff, ce va mai chinuiti voi :-<, asa de rau imi pare..dar vor trece toate cu ajutorul lui Doamne Doamne [-o<

AnaM
27.03.2010, 19:37:25
Si noi avem marimea 4 Libero.....si iti plac? mie mi se par groase si nu prea respira pilea prin ele.....Pampers is mai subtiri si au startul ala de deasupra care absorabe si mai bine.....
Pentru ei e important sa nu irite pielea, iar astia nu au nici un fel de lotiune... Si nici nu miros in vreun fel.
Noua chiloteii ne plac mult mult :) Sunt si de la nr. 4, teoretic, ca practic nu stiu daca gasesti in Selgros mai mic de nr.5...

claudelle
27.03.2010, 19:39:58
Pentru ei e important sa nu irite pielea, iar astia nu au nici un fel de lotiune... Si nici nu miros in vreun fel.
Noua chiloteii ne plac mult mult :) Sunt si de la nr. 4, teoretic, ca practic nu stiu daca gasesti in Selgros mai mic de nr.5...

Nu sunt chilotei la nr 4, m-am uitat.....si Andrei se irita de la Aloe si tot de asta am luat si noi, dar frate is super grosi.....dai in alta , se poate opari cu ei, bine ca nu-i tin pe el mult tocmai din cauza asta.

Andrusca
27.03.2010, 20:17:33
LA MULTE LUNITE SANATOASE David! cam tarziu, dar acum am apucat sa intru pe net :">

Pup lui Tudorica care a facut buf! :*

Alinuzta, cum se mai simte mititica?

biutzaxx
27.03.2010, 20:47:25
Speram sa va placa, sa ne zici cum va impacati cu ele :)
Eu nu stiu cum sunt astea, ca am luat doar chilotei...
sunt f buni, aubanda elastica in spate si pe lateral, sunt cu o idee mai lati intre picioare decat pampersii, si nu au solutie pe partea absorbanta, ceea e e ff bine! multumim pt pont!:*

Green_Eyes
27.03.2010, 21:07:01
LA MULTE LUNITE SANATOASE David! cam tarziu, dar acum am apucat sa intru pe net :">

Pup lui Tudorica care a facut buf! :*

Alinuzta, cum se mai simte mititica?

:* Inca am inima cat un purice.. e putin rosu intr-un loc la capusor unde a cazut, acum la baie s-a vazut mai bine, sper sa nu fie probleme..:-<

Hypnotized
27.03.2010, 22:07:40
:* Inca am inima cat un purice.. e putin rosu intr-un loc la capusor unde a cazut, acum la baie s-a vazut mai bine, sper sa nu fie probleme..:-<
nepoata a cazut de pe pat in cap. si a urlat cam 2 minute de am zis ca se sufoca. i-am pus comprese cu apa rece si cam atat. a avut un cucui micut. dupa ce s-a oprit din urlat si-a revenit la normal cu ale ei bodoganeli. prima data cand a cazut s-a smuncit de la sora mea din brate si a dat cu capul de masa. tot asa urlete si apoi gata. cred ca urla mai tare de spaima decat de durere.

AnaM
27.03.2010, 22:09:25
sunt f buni, aubanda elastica in spate si pe lateral, sunt cu o idee mai lati intre picioare decat pampersii, si nu au solutie pe partea absorbanta, ceea e e ff bine! multumim pt pont!:*
Ma bucur ca va plac >:D<

Ce fac fetele? La discoteca? :D

ralubebemic
27.03.2010, 22:11:25
Groaznica senzatie!

Si Leti a picat luni in cap langa mine, m-am intors pt o secunda sa iau un prosop si cand m-am intors am vazut-o cum se duce, am prins-o dar era prea tarziu...am crezut ca mor, sa o vad efectiv cum se duce si sa nu reusesc sa ajung....stiu ca sunt inevitabile dar ea e asa neajutorata si se bazeaza doar pe mine :-<..sincer am plans "cot la cot" cu ea. dar cum au zis si fetele...daca dupa ce trece sperietura se comporta normal, nu tb sa iti faci griji
pupici de la Leti pt zbenguit

ralubebemic
27.03.2010, 22:17:04

ma tot uit la pozele lui si mi-e asa de mila cand citesc despre el mititelul :-< e un scump si un frumos, si mai ales barbat si o sa treaca el peste toate, o sa se faca bine ca il asteapta la gagici pe-aici...:x

ralubebemic
27.03.2010, 22:19:06

La multe lunite pt frumuselul tau! e cu 2 zile mai mic ca fi-mea, merge...?:x

tsimonaiuliana
27.03.2010, 22:33:28

Multumesc mult,inca nu merge dar se ridica singur in picioare daca are de ce se sprijini.Fetita ta merge?

Ai album in picasa ca vreau sa vad fetita?

tsimonaiuliana
27.03.2010, 22:34:25
Aanamaria si Andrusca ,multumesc mult de urari.:*:*

tsimonaiuliana
27.03.2010, 22:38:38
Eu acum la recomandarea doctorului ii dau o fiola intreaga de calciu pe zi timp de 10 zile pe luna.Mai procedeaza cineva ca mine?

tsimonaiuliana
27.03.2010, 22:40:57

Cred totusi ca te refereai la altceva,nu?Ce greu ma mai prind.:))

Rok5ana
27.03.2010, 22:54:14
Cred totusi ca te refereai la altceva,nu?Ce greu ma mai prind.:))

La Multe Lunite puiului! Sa creasca mare si sanatos!:*

tsimonaiuliana
27.03.2010, 23:00:24
La Multe Lunite puiului! Sa creasca mare si sanatos!:*

Multumesc:*

LauraF
27.03.2010, 23:19:26
Multumesc,multa sanatate si lui Luca.Cum se mai simte?Tot racit?

Nu mai e aproape deloc racit, multumim de intrebare, dar e f mofturos si cu toane de la dintisori. Abia am timp sa intru pe aici sa vad ce mai spuneti.
Calciu ii dau si eu tot o fiola intreaga 10 zile/luna. Fier ii dau 20 zile/luna, vit. C ii dau 5 pic./zilnic, iar Vigantol 3 pic./zilnic.

LauraF
27.03.2010, 23:22:35

Multa sanatate lu Dragos si voua multa putere! O sa vedeti ca va fi bine! >:D<
Multa sanatate si celorlalti bebici bolnaviori!

Yonika
28.03.2010, 00:08:50
La cat mai multe lunite pt david de Simona!

Legat de fier si vit C, mie dr pediatru mi-a zis ca daca copilul papa bine, si mancare gatita (in care intra si spanac, sfecla si altele), si papa laptic de la mine si laptic praf si cereale, nu imi recomanda sa ii dau fier, dar daca totusi vreau imi da o trimitere sa ii ia un strop de sange din degetel si sa ii faca niste analize sa vedem daca are sau nu nevoie de fier. Cred ca dupa sarbatori am sa o sun sa ii spun sa imi dea trimitere.

va pupam pe toate!:*

biutzaxx
28.03.2010, 00:50:49
Aanamaria si Andrusca ,multumesc mult de urari.:*:*
La multe lunite frumoase si sanatoase! e un frumos David al tau! si e ochios si un dulce!

jewelieta
28.03.2010, 08:09:37
neatza fetele...
noi am dormit toata noaptea aseara.de la 22 la 7(adica 6)...suntem f odihniti...:)>-

ieri ne-am intalnit cu andrusca si baietii ei...orasul mic...am dat nas in nas de 2 ori chiar...

duminica placuta

ps:azi iris e sarbatorita...

AnaM
28.03.2010, 08:58:45

Sa va traiasca mica floricica! :love:
Iris sau Ingrid trebuia sa ma cheme si pe mine :)) Dar tata a zis "NU! Ana-Maria" =))

Bai fetelor, am pus-o. Bebe e ragusit, trancane ca o moara stricata :-SS Nush ce mi-a trebuit sa-l scot ieri in parc pe vantul ala L-)
Ce pot sa-i dau? I-am dat lapticul mai caldut, i-am dat si o lingurita mica de Stodal, ce pot sa-i mai dau? Un siropel, ceva... Nu are febra, nu tuseste, dar e ragusit...

Milagros
28.03.2010, 09:02:53
Offff, ce va mai chinuiti voi :-<, asa de rau imi pare..dar vor trece toate cu ajutorul lui Doamne Doamne [-o<
Ce face Andrei? Si voi aveti probleme cu iritatul de la scutec? Noi macar beleaua asta n-o avem, asta ne-ar mai lipsi. Pupam scumpelu':*

Milagros
28.03.2010, 09:05:20
ma tot uit la pozele lui si mi-e asa de mila cand citesc despre el mititelul :-< e un scump si un frumos, si mai ales barbat si o sa treaca el peste toate, o sa se faca bine ca il asteapta la gagici pe-aici...:x
Stiu ca o sa treaca dar asta noapte i ziceam sotului ca mi-e asa greu sa imi imaginez ziua aia. Nu vreau ca peste ani in loc sa imi amintesc cum gangurea, cum radea, cum facea chestii haioase sa imi amintesc cum plangea noptile si cum suferea de durere. Mai nou a facut rana pe partea inferioara a degetelului :(( de la crema cu care il dadeam. In prospect zice ca asa e normal dar daca il ating acolo il doare ca tipa si nici nu pot sa il spal ca lumea din cauza asta :((
Pupacim gagica, cum ne facem bine cum venim in petit :D

Milagros
28.03.2010, 09:06:00
Multa sanatate lu Dragos si voua multa putere! O sa vedeti ca va fi bine! >:D<
Multa sanatate si celorlalti bebici bolnaviori!
Multumim din suflet, multa santate si voua si la toti bebeii bolnaviori!

Milagros
28.03.2010, 09:06:47
neatza fetele...
noi am dormit toata noaptea aseara.de la 22 la 7(adica 6)...suntem f odihniti...:)>-

ieri ne-am intalnit cu andrusca si baietii ei...orasul mic...am dat nas in nas de 2 ori chiar...

duminica placuta

Felicitari, fericitilor! La noi de la 2 gata cu somnul :( am dormit pe sarite, asa atipit, cu veioza aprinsa. :-<

Sa va traiasca floricica!!!!

Milagros
28.03.2010, 09:08:27
Iris sau Ingrid trebuia sa ma cheme si pe mine :)) Dar tata a zis "NU! Ana-Maria" =))

Bai fetelor, am pus-o. Bebe e ragusit, trancane ca o moara stricata :-SS Nush ce mi-a trebuit sa-l scot ieri in parc pe vantul ala L-)
Ce pot sa-i dau? I-am dat lapticul mai caldut, i-am dat si o lingurita mica de Stodal, ce pot sa-i mai dau? Un siropel, ceva... Nu are febra, nu tuseste, dar e ragusit...

Si pe mine Oana-Irina trebuia sa ma cheme. Mama voia de fapt Amira dar tata a zis ca ce, doar nu is fata de arab. Si iaca ce-o iesit pana la urma...Ana-Maria.

Pupam Motzatul ragusit. Si noi am iesit ieri dar vad ca n-are nik...da' nah, de la bloc la taxi, apoi din taxi in Kauffland...

jewelieta
28.03.2010, 09:14:26
ana,oare niste nurofen n-ar fi bun?preventiv...

nu ai apelat niciodat ala dr homeopat? eu inclin sa o tratez pe iris cand va fi cazul cu remedii homeopate...

eu am luat un tratament homeopat luna asta pt inf urinare...fac f des si m-am saturat de antibiotice,,,si sa stii ca mi-a trecut...cel putin simptomele nu le mai am...tre sa fac si o urocultura...

am niste prieteni care isi trateaza fetele numai cu homeopate...si cum cea mica raceste des...de la cresa...e fff bine

ar fi o idee...

jewelieta
28.03.2010, 09:15:06
multa multa sanatate lui dragos...micutul mi-e tare mila de el...are de chinuit saracul cu manutza...sa speram ca trece repede

jewelieta
28.03.2010, 09:15:43
pe mine trebuia sa ma cheme magnolia..avea mama o problema ccu numele asta...bine ca s-au razgandit pana la urma:-$

Milagros
28.03.2010, 09:19:34
pe mine trebuia sa ma cheme magnolia..avea mama o problema ccu numele asta...bine ca s-au razgandit pana la urma:-$
Haoleu, Magnolio, sarumanushitele lu' matale pentru urari :D :*:*:* Pupici si multumim. Sunt tare... :-< si parca imi vine sa imi dau pumni ca nu m-am dus la medic imediat ce s-a inrosit degetelul. De acum nu mai fac nici moarta de spun doctorii, o sa fac numai cum simt eu. Singura in care sunt nevoita sa am incredere e dra care il trateaza acum cu manuta. Si tare imi vine sa-i zic vreo doua ca nu sta un pic sa imi explice si mie ce si cum :gen_07: da' tac si inghit ca deh, depndem de ea.

AnaM
28.03.2010, 09:29:39
ana,oare niste nurofen n-ar fi bun?preventiv...

nu ai apelat niciodat ala dr homeopat? eu inclin sa o tratez pe iris cand va fi cazul cu remedii homeopate...

eu am luat un tratament homeopat luna asta pt inf urinare...fac f des si m-am saturat de antibiotice,,,si sa stii ca mi-a trecut...cel putin simptomele nu le mai am...tre sa fac si o urocultura...

am niste prieteni care isi trateaza fetele numai cu homeopate...si cum cea mica raceste des...de la cresa...e fff bine

ar fi o idee...
I-am dat acum 2,5 de Nurofen, ma gandesc ca e si antiinflamator... Sper sa nu-l doara burtica.
La dr. n-am apelat ca n-a fost nevoie, sper nici sa nu fie prea curand... Oricum, e duminica, si Floriile, iti dai seama ca n-am la cine sa merg azi... Maine, daca e tot ragusit, merg la medic.

roxana_marius
28.03.2010, 09:36:32
Buna
Daca este o viitoare mamica interesata sa primeasca hainutele de la un bebe, adresa mea este: [email protected]
sau poate cunoasteti pe cineva interesat...............as vrea chiar sa tin legatura si sa-i dau periodic hainutele ramase de la bebe
....aaaa sunt de fetita si avem de dat haine pentru bebe ramase de cand s-a nascut pana la 3 luni...................

roxana_marius
28.03.2010, 09:37:40
adresa este
roxana munteanu 084
dar scris legate si e pe yahoo

alinutza20
28.03.2010, 09:39:53
I-am dat acum 2,5 de Nurofen, ma gandesc ca e si antiinflamator... Sper sa nu-l doara burtica.
La dr. n-am apelat ca n-a fost nevoie, sper nici sa nu fie prea curand... Oricum, e duminica, si Floriile, iti dai seama ca n-am la cine sa merg azi... Maine, daca e tot ragusit, merg la medic.

neata,
vezi k asa a inceput si la moni.. si auza a fost tot vantul.. pe langa faptul k a luat microbul de la cineva...
eu am banuit de la inceput k rosu in gat e de la vant...
sa-l monitorizezi dak face febra in jur de 38 sau tuseste..
sper din tot sufletelul meu sa nu fie cazul:(
va pup dulcr dulce:*

Andrusca
28.03.2010, 09:43:50
Neata fetele!

LA MULTI ANI pentru sarbatoritii zilei! La Multi Ani Iris! Ai niste ochisori superbi (i-ai mostenit de la tati, nu?) :-p

Roxana: la Andrei s-a remediat problema cu acele canale la inimioara, a ramas suflul sistolic care se pare ca s-a inchis si el; oricum mai mergem la verificari! Pup lui bebe Stefan :*

legat de CA gluconic: o fiola ii dadeam si eu timp de 10 zile lunar, 3 pic de Vigantol pe zi; acum i-am luat sirop CA kids de la fitterman...sa vedem cum o fi...tot asteptam sa iasa dintii!!!!!! [-o<

Yonika: din deget i-a luat analize si lui Andrei si au iesit toate bune; ramane sa ii administram doar CA si Vigantol, fara FE saU vIT c

jewelieta
28.03.2010, 09:48:34
multumim andrusca...
da,de la tati ii am...speram sa ramana asa...

e cumva o traditie sa se duca copiii de Florii la biserica?sau am auzit eu gresit?(te intreb pe tine ca stiu ca esti bine informata,din surse sigure:D)

AnaM
28.03.2010, 09:55:53
neata,
vezi k asa a inceput si la moni.. si auza a fost tot vantul.. pe langa faptul k a luat microbul de la cineva...
eu am banuit de la inceput k rosu in gat e de la vant...
sa-l monitorizezi dak face febra in jur de 38 sau tuseste..
sper din tot sufletelul meu sa nu fie cazul:(
va pup dulcr dulce:*
Offf... Febra nu are deloc acum, nu tuseste, sper sa nu fie ceva serios [-o<
Moni cum se mai simte? Tu ce-i dai pentru gatut, in afara de antibiotic?

alinutza20
28.03.2010, 09:57:39
am uitat sa scriu k preventiv se da oscilo...
eu n-am stiut din pacate dar ptr fete.. dupa o zi cu vant sau dak banuiti ceva.. bebe e moale etc... osciloccinum preventiv.. din cate stiu e si homeopat..
multa multa sanatate

alibd
28.03.2010, 09:59:13
Neata, mamici!

Voi cum ati stat cu pofta de mancare la inceputul sarcinii?
Eu sunt mai tot timpul asa :-& , nu am pofta de nimic, ma simt mereu plina. Mananc pentru ca trebuie nu pentru ca mi-as dori si mai stam de vorba si cu ratustele. :-& #:-S

alinutza20
28.03.2010, 10:01:25

nimic inafara de augmentin ptr k deja era muuuult prea afectat:(.. m-am uitat si eu si era rosie pan la mijlocul cerului gurii:(.. acu nu mai stiu k nu prea ma lasa..
moi e tot rau.. tuseste de zici k-si varsa matele:((.. tot face febra... de muci nu mai zic...
da parca da totusi semne k-si revine... sau cel putin sper.. ptr k nu tin minte ultima noapte dormita...

alibd
28.03.2010, 10:03:42
nimic inafara de augmentin ptr k deja era muuuult prea afectat:(.. m-am uitat si eu si era rosie pan la mijlocul cerului gurii:(.. acu nu mai stiu k nu prea ma lasa..
moi e tot rau.. tuseste de zici k-si varsa matele:((.. tot face febra... de muci nu mai zic...
da parca da totusi semne k-si revine... sau cel putin sper.. ptr k nu tin minte ultima noapte dormita...

Offff...insanatosire grabnica! [-o<

jewelieta
28.03.2010, 10:03:54
of...monitza tare e bolnavioara
multa multa sanatate...acush trece,o sa vedeti
si mami multa rabdare si putere:*

AnaM
28.03.2010, 10:06:20
Mda, tocmai a tusit cu ecou...
Offfff...

Ali, eu am avut greturi pana la 4 luni, pana atunci am mancat muuuulte rosii (supa de rosii, paste cu rosii, bruschete cu rosii, orez cu sos de rosii) si multa Fanta. Am slabit vreo 4-5 kile, dup-aia mi-am revenit :">

jewelieta
28.03.2010, 10:09:55
oscilococcinum e intr-adevar remediu homeopat

ali...in legtura cu intrebarea ta...eu nu amavut probleme deloc cu greturile...am mancat de toate...dar eu sunt si de felul meu o mancacioasa...de asta am si cate kile am...:-$

oricum greturile dc apar trec dupa primele 3 luni...multa sanatate si sarcina usoara ca a mea iti doresc

alibd
28.03.2010, 10:10:31
Mda, tocmai a tusit cu ecou...
Offfff...

Ali, eu am avut greturi pana la 4 luni, pana atunci am mancat muuuulte rosii (supa de rosii, paste cu rosii, bruschete cu rosii, orez cu sos de rosii) si multa Fanta. Am slabit vreo 4-5 kile, dup-aia mi-am revenit :">

Si eu tot cu rosiile ma descurc, cu salatele, cu iaurt si lichide acre. Slabitul ma gandesc si eu ca-l voi experimenta, sau cel mult am sa raman la greutatea de acum, ca nu vad de unde sa se intample altfel la felul in care pot manca. :-B

A racit Tudorelul? :-SS Multa sanatate!

alibd
28.03.2010, 10:12:56
oscilococcinum e intr-adevar remediu homeopat

ali...in legtura cu intrebarea ta...eu nu amavut probleme deloc cu greturile...am mancat de toate...dar eu sunt si de felul meu o mancacioasa...de asta am si cate kile am...:-$

oricum greturile dc apar trec dupa primele 3 luni...multa sanatate si sarcina usoara ca a mea iti doresc

Mersi mult! Se pare ca mai avem de indurat.
Nu am avut nimic pana pe la 6 s, dar acum...:-SS

AnaM
28.03.2010, 10:13:11
Si eu tot cu rosiile ma descurc, cu salatele, cu iaurt si lichide acre. Slabitul ma gandesc si eu ca-l voi experimenta, sau cel mult am sa raman la greutatea de acum, ca nu vad de unde sa se intample altfel la felul in care pot manca. :-B

A racit Tudorelul? :-SS Multa sanatate!
Multumim >:D<
Mi-a trebuit sa-l scot ieri in parc pe vantul ala... Asta e, o sa fiu mai atenta de-acum inainte, pe cat posibil... Tare inselatoare vremea asta.
Maine merg la medic, daca nu-si revine.

alibd
28.03.2010, 10:15:55
Multumim >:D<
Mi-a trebuit sa-l scot ieri in parc pe vantul ala... Asta e, o sa fiu mai atenta de-acum inainte, pe cat posibil... Tare inselatoare vremea asta.
Maine merg la medic, daca nu-si revine.

E inselatoarea intr-adevar. Acum racesti cel mai des.

Poate nu l-a afectat foarte mult si va fi bine! [-o<

gabriela_rgh
28.03.2010, 10:26:01
multumim andrusca...
da,de la tati ii am...speram sa ramana asa...

e cumva o traditie sa se duca copiii de Florii la biserica?sau am auzit eu gresit?(te intreb pe tine ca stiu ca esti bine informata,din surse sigure:D)
La multi ani Iris!!!!!!:* :* :* :* :* :*

Rok5ana
28.03.2010, 11:08:23
neatza fetele...

duminica placuta

La Multi Ani! Sa va traiasca floricica si sa va bucure in fiecare zi!

claudelle
28.03.2010, 12:04:27
Ce face Andrei? Si voi aveti probleme cu iritatul de la scutec? Noi macar beleaua asta n-o avem, asta ne-ar mai lipsi. Pupam scumpelu':*

O daaaa , de la inceput....am mai incercat si niste servetele de la Nivea si nu am vazut ca au si alea Aloe :-Lsi uite asa.....acuma e mai bine, il dau klumea cu crema.
Ce sa faca ....bodogane non-stop, el in legea lui, asa de tare ca nu ma pot intelege cu cineva la telefon. :))
La multi ani, floricica mamii, Iris:*

LauraF
28.03.2010, 12:21:07
Hello fetele, scriu repede, poate pe urma mai prind 20-30 min de somn langa asta mic ca am nevoie.
La multi ani, Iris! :* La multi ani tuturor care au nume de floare!

Bebeilor bolnaviori, multa sanatate!! Luca tot de la vant a prins raceala. Doctorita a spus sa fim atenti pe viitor, Romania nu e tocmai o tara curata iar praful antreneaza o gramada de microbi. Mai bine scoatem bebe cand e mai rece si nu e vant decat asa.

Fetele cu bebei mici: evitati aloe vera in primele luni. Chiar si apa calduta e mai buna decat unele servetele umede din comert.

Green_Eyes
28.03.2010, 12:26:41
Multa sanatate si de la noi pentru bebici!:* Si noi am iesit ieri, insa numai pentru 30 de minute, in afara de stranuturile obisnuite, nu vad nici un alt simptom.. mi-e groaza de raceala!:-SS Eu ii dau lui Tudor un tub de oscillo saptamanal de la inceputul lunii martie.
Multumim si pentru incurajari, in afara de mofturile zilnice, toate's la locul lor!:* :*
La multi ani, IRIS si tuturor sarbatoritilor!:x

roxana1
28.03.2010, 12:27:09

neata,azi bebicii au dormit mai mult cu o ora=))

al meu tuseste....nu foarte des,rar,dar nu stiu ce sa ii dau.nu face febra,nu ii curg mucii,doar tuseste.:(

roxana1
28.03.2010, 12:28:51
neatza fetele...

duminica placuta

sa va traiasca floricica!!

roxana1
28.03.2010, 12:39:38
Mersi mult! Se pare ca mai avem de indurat.
Nu am avut nimic pana pe la 6 s, dar acum...:-SS
eu am avut greturi ingrozitoare,adica non stop,si la mirosul de mancare mi se facea rau,au inceput de la 7-8 sapt pana pe la 4 luni,apoi au trecut.remediul au fost merele si biscuitii uscati.bagam la mere in mine cat n-am bagat toata viata

roxana1
28.03.2010, 12:47:31
O daaaa , de la inceput....am mai incercat si niste servetele de la Nivea si nu am vazut ca au si alea Aloe :-Lsi uite asa.....acuma e mai bine, il dau klumea cu crema.
Ce sa faca ....bodogane non-stop, el in legea lui, asa de tare ca nu ma pot intelege cu cineva la telefon. :))
La multi ani, floricica mamii, Iris:*
apropo de aloe si al meu se irita de la scutecele cu aloe sau cu orice substanta,treb sa fie simple,si mai rau e ca nici nu ii trece cu nici o crema pt iritatii,are alergie la creme si se face mai urata o iritatie.......vroiam sa te intreb pe tine si pe biu voi cu ce il stergeti la poponeata cand il schimbati,ca tare mi-e frica sa nu se irite,de cand am scapat cu greu de iritatia aia urata numai cu vata cu apa il sterg,dar parca m-am cam saturat

biutzaxx
28.03.2010, 13:13:49
La multi ani florilor!!sa fiti sanatoase si sa va bucurati de ziua de azi!

Avem si noi un prieten, Florin care azi isi serbeaza ziua in patul de spital, de la Neurochirurgie, in coma de gradul III :(( ... ieri cu bicicleta a intrat cu capul intr-un parapet de beton, nu avea casca si avea viteza mare..cauza accidentului nu o stim dar banuim soseaua plina de gropi..:( :(

Ana, sa ii dai ceai de musetel lui Tudorica, sa isi dezinfecteze gatul, si ii va trece...pacat ca miere nu le putem da inca...(apropo de miere, prietena mea, nu stiu cum de nu stia ca nu are voie sa dea miere la copil si pana acum i-a indulcit toate ceaiurile puiului cu miere..abia are 3 luni si pana acum numa miere a mancat ;)) , si de cand i-am zis eu, s-a speriat si nu i-a mai dat..)

alibd
28.03.2010, 13:24:06
eu am avut greturi ingrozitoare,adica non stop,si la mirosul de mancare mi se facea rau,au inceput de la 7-8 sapt pana pe la 4 luni,apoi au trecut.remediul au fost merele si biscuitii uscati.bagam la mere in mine cat n-am bagat toata viata

Si la mine tot de pe la 7 s au inceput. Ma simt de parca as avea in permanenta un nod in gat.
Eu cu rosiile sunt prietena si cu lamaia. :-B

jewelieta
28.03.2010, 13:25:52
biu...sper sa isi revina prietenul vostru...of ce ghionion...stiu si eu pe cineva care a intrat cu bicicleta intr-un gard,avea viteza fff mare,la vale...si-a rupt ambele maine si picoare dar si-a revenit pana la urma...
cu loviturile la cap e mai problematic

ce mai face sebanel?papa papa?