PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 [91] 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

LauraF
28.03.2010, 13:31:28
apropo de aloe si al meu se irita de la scutecele cu aloe sau cu orice substanta,treb sa fie simple,si mai rau e ca nici nu ii trece cu nici o crema pt iritatii,are alergie la creme si se face mai urata o iritatie.......vroiam sa te intreb pe tine si pe biu voi cu ce il stergeti la poponeata cand il schimbati,ca tare mi-e frica sa nu se irite,de cand am scapat cu greu de iritatia aia urata numai cu vata cu apa il sterg,dar parca m-am cam saturat

Incearca crema de galbenele in loc de orice alta crema, o gasesti in farmacii. Eu asa am procedat primele luni, si acum am in casa, niciodata nu imi lipseste.

biutzaxx
28.03.2010, 13:37:14
biu...sper sa isi revina prietenul vostru...of ce ghionion...stiu si eu pe cineva care a intrat cu bicicleta intr-un gard,avea viteza fff mare,la vale...si-a rupt ambele maine si picoare dar si-a revenit pana la urma...
cu loviturile la cap e mai problematic

ce mai face sebanel?papa papa?
multumesc de intrebare! are zile si zile..zile cand ma uimeste cat papa, cam 90 gr la o masa, si zile cand cu greu ii dau sa pape 40 gr..i-am facut azi mar cu biscuite, nu a vrut sa auda de asa ceva, pana la urma i-am dat iaurt ..si asta cam 30 gr a papat :(, cred ca nu ii e foame, dimineata e f greu cu mancatul..si pranzul, care e pe al 17 de fapt, nu a vrut sa manance ieri, a luat cam 20 gr si ii facusem cartof dulce cu piept de pasare si 2 lingurite de iaurt, era delicios, as fi mancat si eu..

Danonino ati dat la copii? ma refer ca branzica cu fructe, cea din paharelele mici mici. Intreb pt ca o prietena de-a mea, ii da fetei asa ceva, si tare ii mai place. M-am uitat pe eticheta si parea sa fie f ok, am gustat, e delicios, dar inca nu am avut curajul sa ii dau, a luat numai o lingurita de la ea, si tare i-a placut. Nush daca sa ii cumpar sa ii dau si eu, sau mai bine nu?

tsimonaiuliana
28.03.2010, 13:57:34
Neata, mamici!

Voi cum ati stat cu pofta de mancare la inceputul sarcinii?
Eu sunt mai tot timpul asa :-& , nu am pofta de nimic, ma simt mereu plina. Mananc pentru ca trebuie nu pentru ca mi-as dori si mai stam de vorba si cu ratustele. :-& #:-S

Eu pana la 4 luni aproape ca nu am mancat nimic,pur si simplu nu puteam inghiti nimic,nu stiu cu ce am supravietuit.Cand i-am zis la doc.,ea a spus ca nu-i nimic o sa incep sa mananc dupa ce misca bebe si asa a fost.Ma temeam sa nu nasc o slabatura de bebe dar l-am nascut de 4050.Sarcina usoara iti doresc.

alibd
28.03.2010, 13:59:44
Eu pana la 4 luni aproape ca nu am mancat nimic,pur si simplu nu puteam inghiti nimic,nu stiu cu ce am supravietuit.Cand i-am zis la doc.,ea a spus ca nu-i nimic o sa incep sa mananc dupa ce misca bebe si asa a fost.Ma temeam sa nu nasc o slabatura de bebe dar l-am nascut de 4050.Sarcina usoara iti doresc.

Multumesc mult!
Ma mai animez cand mai citesc povesti similare. :*

tsimonaiuliana
28.03.2010, 14:06:06
Yonika,Biu,multumesc mult de urari.:*:*

tsimonaiuliana
28.03.2010, 14:07:10
La multi ani Iris,mami ti-a ales un nume foarte frumos,sa dea Dumnezeu sa iti poarte noroc in viata.

jewelieta
28.03.2010, 14:33:04
multumim tuturor pentru urari...

simona, ma bucur ca iti place numele iris...sa stii ca nu multora le place...cand eram insarcinata cineva m-a intrebat ce nume ii punem bebelusului...si cand am zis Iris m=a intrebat dc e fetita sau baiat:D
sau...daca o sa o strige copiii la joaca Stanjenel?

acu na...fiecare cu gusturile lui...noua ne place fff mult...e un nume puternic-ca si ingrid de altfel...si speram ca Iris sa fie o femeie puternica

Yonika
28.03.2010, 14:42:42
LA MULTI PENTRU MICUTA IRIS!

Multa sanatate bebeilor bolnaviori!

Nu mai stau ca s-a trezit bebelina mea si tre sa ii dau de papa dupa care iesim putin din casa! va pupam si va dorim o zi frumoasa!:*

geany_m
28.03.2010, 14:48:41
LA MULTI PENTRU MICUTA IRIS!

Multa sanatate bebeilor bolnaviori!

Nu mai stau ca s-a trezit bebelina mea si tre sa ii dau de papa dupa care iesim putin din casa! va pupam si va dorim o zi frumoasa!:*
Yonika, cum sunt castronasele? ;;) Iti plac?

Yonika
28.03.2010, 15:19:36
Iti spun dupa ora 18 ca atunci ajung la mine..

Milagros
28.03.2010, 15:58:29
Neata, mamici!

Voi cum ati stat cu pofta de mancare la inceputul sarcinii?
Eu sunt mai tot timpul asa :-& , nu am pofta de nimic, ma simt mereu plina. Mananc pentru ca trebuie nu pentru ca mi-as dori si mai stam de vorba si cu ratustele. :-& #:-S
Eu pana la 5 luni am papat covrigi, iaurt si muulta supa de cartofi; numai asta toleram cat de cat. Si Fanta de lamaie ;))

Milagros
28.03.2010, 15:59:02
nimic inafara de augmentin ptr k deja era muuuult prea afectat:(.. m-am uitat si eu si era rosie pan la mijlocul cerului gurii:(.. acu nu mai stiu k nu prea ma lasa..
moi e tot rau.. tuseste de zici k-si varsa matele:((.. tot face febra... de muci nu mai zic...
da parca da totusi semne k-si revine... sau cel putin sper.. ptr k nu tin minte ultima noapte dormita...
Pupam Monitza bolnavioara :*:*:*

Milagros
28.03.2010, 16:01:53
neata,azi bebicii au dormit mai mult cu o ora=))

al meu tuseste....nu foarte des,rar,dar nu stiu ce sa ii dau.nu face febra,nu ii curg mucii,doar tuseste.:(
Asa a patit si Dragos si i-a trecut de la sine.

Juliette
28.03.2010, 16:10:45
Jewel, LA MULTI ANI ! pt micuta floare, Iris ! :x :*:*:*

biutzaxx
28.03.2010, 16:47:00
multumim tuturor pentru urari...

simona, ma bucur ca iti place numele iris...sa stii ca nu multora le place...cand eram insarcinata cineva m-a intrebat ce nume ii punem bebelusului...si cand am zis Iris m=a intrebat dc e fetita sau baiat:D
sau...daca o sa o strige copiii la joaca Stanjenel?

acu na...fiecare cu gusturile lui...noua ne place fff mult...e un nume puternic-ca si ingrid de altfel...si speram ca Iris sa fie o femeie puternica
si mie imi place mult Iris! e un nume delicat si suav :)

claudelle
28.03.2010, 19:36:40
apropo de aloe si al meu se irita de la scutecele cu aloe sau cu orice substanta,treb sa fie simple,si mai rau e ca nici nu ii trece cu nici o crema pt iritatii,are alergie la creme si se face mai urata o iritatie.......vroiam sa te intreb pe tine si pe biu voi cu ce il stergeti la poponeata cand il schimbati,ca tare mi-e frica sa nu se irite,de cand am scapat cu greu de iritatia aia urata numai cu vata cu apa il sterg,dar parca m-am cam saturat

Mai, eu il sterg cu serv Pampers si cateodata cu vata cu apa, dar il dau tot timpul cu crema Nivea la fundulet....am sa incerc si eu cu galbenele..

aanamaria
28.03.2010, 20:24:01
Si la mine tot de pe la 7 s au inceput. Ma simt de parca as avea in permanenta un nod in gat.
Eu cu rosiile sunt prietena si cu lamaia. :-B

alina eu in primele luni am mancat lamaie foarte multa. pur si simplu o mancam fara zahar. am mancat atat de multe lamai ca acum nu mai vreau sa le vad, dar numai asa am trecut de greturi. tin minte ca dimineata cand ma spalam pe dinti si de la pasta de dinti imi venea sa vomit dar imi reveneam. ma spalam atat de greu....

insa toata lumea pe la servici si acasa imi luau numai bunataturi, fructe, dulciuri (cu astea nu prea ma impacam, ca nu ma dau in vant dupa ele)...

dupa 3 luni iti trec greturile si o sa fie f bine!

fetelor salutare! m-am intors!
pup la bebeii bolnaviori si pup si pe iris in mod deosebit, floricica mamicii!

alibd
28.03.2010, 20:53:08
alina eu in primele luni am mancat lamaie foarte multa. pur si simplu o mancam fara zahar. am mancat atat de multe lamai ca acum nu mai vreau sa le vad, dar numai asa am trecut de greturi. tin minte ca dimineata cand ma spalam pe dinti si de la pasta de dinti imi venea sa vomit dar imi reveneam. ma spalam atat de greu....

insa toata lumea pe la servici si acasa imi luau numai bunataturi, fructe, dulciuri (cu astea nu prea ma impacam, ca nu ma dau in vant dupa ele)...

dupa 3 luni iti trec greturile si o sa fie f bine!

!

Da, pai si eu la fel, mananc lamaie fara zahar, plus multa limonada. De cand am ramas insarcinata nu am mai mancat nimic dulce, nici macar o ciocolata mica, eu care inainte mancam, dar pur si simplu nu simt nevoia, nu vreau sa le vad in fata.

O sa fie bine mai tarziu! Trebuie! :*

jewelieta
28.03.2010, 21:02:43
multumim inca o data fetele...sunteti niste dragute

anaM...ce face tudorelul?
monitza?e mai bine?
dragos?tot agitat e micutul?

juliette...ziceai la sf sarcinii ca umblati pt prima casa...ati reusit sa va luati casutza/?

si eu tare imi doresc sa avem casa noastra...[-o<

alibd
28.03.2010, 21:22:06

monitza?e mai bine?

juliette...ziceai la sf sarcinii ca umblati pt prima casa...ati reusit sa va luati casutza/?

La multi ani micutei! :x

alinutza20
28.03.2010, 21:22:15

monitza?e mai bine?

moni nu mai face febra.. antibioticul isi face efectul..
inca tuseste rau.. simuci cat casa..
sper sa fie mai bine...
:*

tsimonaiuliana
28.03.2010, 21:40:52
Spunea cineva ca sunt Pampars la oferta,unde si cat costa?

AnaM
28.03.2010, 22:06:54
La multi ani florilor!!sa fiti sanatoase si sa va bucurati de ziua de azi!

Avem si noi un prieten, Florin care azi isi serbeaza ziua in patul de spital, de la Neurochirurgie, in coma de gradul III :(( ... ieri cu bicicleta a intrat cu capul intr-un parapet de beton, nu avea casca si avea viteza mare..cauza accidentului nu o stim dar banuim soseaua plina de gropi..:( :(

Ana, sa ii dai ceai de musetel lui Tudorica, sa isi dezinfecteze gatul, si ii va trece...pacat ca miere nu le putem da inca...(apropo de miere, prietena mea, nu stiu cum de nu stia ca nu are voie sa dea miere la copil si pana acum i-a indulcit toate ceaiurile puiului cu miere..abia are 3 luni si pana acum numa miere a mancat ;)) , si de cand i-am zis eu, s-a speriat si nu i-a mai dat..)

Offff, recuperare rapida prietenului vostru :( :grouphug:

Lui Tudor am incercat sa-i dau ceai de musetel azi, dar l-a scuipat cat colo...
Prietenei tale spune-i sa-i indulceasca ceaiul cu fructoza, daca simte musai nevoie... Dar totusi, ceai, MIERE? Nu are acces la internet?

AnaM
28.03.2010, 22:09:19
Si la mine tot de pe la 7 s au inceput. Ma simt de parca as avea in permanenta un nod in gat.
Eu cu rosiile sunt prietena si cu lamaia. :-B
Eu 4 luni am avut nod in gat... M-am luptat cu stoicism sa nu dau la boboci, de vreo 2 ori era sa nu-mi iasa, dar pana la urma am invins :D
Dimineata, la spalatul pe dinti... Ma iertati, dar am avut dimineti in care mestecam guma, ca daca bagam periuta-n gura era jale...
Limonada am bagat si eu, dar mi-a dat seama ca Fanta a fost mult mai eficienta, si din cauza acidului :D

AnaM
28.03.2010, 22:10:40
Danonino ati dat la copii? ma refer ca branzica cu fructe, cea din paharelele mici mici. Intreb pt ca o prietena de-a mea, ii da fetei asa ceva, si tare ii mai place. M-am uitat pe eticheta si parea sa fie f ok, am gustat, e delicios, dar inca nu am avut curajul sa ii dau, a luat numai o lingurita de la ea, si tare i-a placut. Nush daca sa ii cumpar sa ii dau si eu, sau mai bine nu?

Danonino la bebei? Never ever. Nici mai tarziu nu cred ca o sa-i dau... Mai bine-i fac eu branzica sau iaurt cu fructe in casa... Normal ca-i place la fata, ca are o gramada de zahar si arome...

AnaM
28.03.2010, 22:12:56

Tudorelu' nu mai e asa ragusit, in schimb a inceput sa tuseasca sec... Am bagat in el ce-aveam prin casa, sper sa se simta mai bine maine [-o< Muci n-are, febra n-are... De mancat a mancat bine azi, nu a refuzat nimic...

Pupi la printesa :*

jewelieta
28.03.2010, 22:25:05
asa zic si eu de danonino...mai bine nu

noi am inceput sa cumparam lapte de vaca,bramza,oua de la o manastire de langa piatra...ei au o mica ferma si vand pt ca au nevoie de bani...si eu am incredere ca sunt bune si fara nici un adaos...nu de alta,au frica de Dumnezeu...incercam sa nu mai mancam asa multe porcarii...

simi_wau
28.03.2010, 22:32:47
buna seara!! la multi ani frumoasa iris:*
e normal ca la aproape 3 luni sa-l pun pe burtica si sa nu-si ridice capul? il misca de pe o parte pe alta, ridica funduletul, dar capul nu vrea sa-l ridice:( oare e puturos?

tsimonaiuliana
28.03.2010, 22:54:13
buna seara!! la multi ani frumoasa iris:*
e normal ca la aproape 3 luni sa-l pun pe burtica si sa nu-si ridice capul? il misca de pe o parte pe alta, ridica funduletul, dar capul nu vrea sa-l ridice:( oare e puturos?

Stai linistita,nu are de ce sa nu fie normal,poate e un pic puturos.:)

biutzaxx
28.03.2010, 23:53:23
Offff, recuperare rapida prietenului vostru :( :grouphug:

Lui Tudor am incercat sa-i dau ceai de musetel azi, dar l-a scuipat cat colo...
Prietenei tale spune-i sa-i indulceasca ceaiul cu fructoza, daca simte musai nevoie... Dar totusi, ceai, MIERE? Nu are acces la internet?
multumim ...

pai nush cum de nu s-a interesat , cred ca cineva a sfatuit-o sa ii dea ceai cu miere, daca nu ma insel chiar din spital..a nascut la BT. Din spital inveti si prostii, cum cumnata mea a fost invatata sa ii dea ceai baiatului cand sughite sau cand crede ca ii e sete, si saracu avea 3 kg, arata tare slabut, mai slabut decat altii care se nasc cu mai putine kg, si bea ceai in loc sa il puna la san cat de des..pana i-am zis ca ii solicita rinichii degeaba si nici in greutate nu va lua cu ceai... depinde pe cine prinzi sa iti dea sfaturi, si daca nu te consulti si cu altii, o mai iei si de buna...

intrebare pt mamicile cu bebei care au avut probleme cu constipatia: cu termometrul cum se procedeaza? ii bag in fundulet putin, si atat? sau cum?? nu merge cu nimic..maine incerc ceai de musetel cu portocale, sper sa il bea si sa ne ajute, ca prunele, nu am putut sa il conving sa pape mai mult de jumatate de borcanel de pire, si nu si-au facut efectul..

Dar de magiun de Topoloveni de ati auzit? pot da la baiat? eu am in casa, zice ca e facut foarte natural, fara adaos de zahar, doar prune si procesul de fabricatie e f sanatos..pot sa ii dau? e fin si merge in combinatie cu altceva..

biutzaxx
28.03.2010, 23:55:18
Danonino la bebei? Never ever. Nici mai tarziu nu cred ca o sa-i dau... Mai bine-i fac eu branzica sau iaurt cu fructe in casa... Normal ca-i place la fata, ca are o gramada de zahar si arome...cica zicea ca nu are arome, am citit..na, in casa ii fac si eu ..dare branzica mea nu are atata succes :(

Yonika
29.03.2010, 00:00:05
Sunt faine castronasele, acum sa vad cat de bine sau de mult tin ele papica calda (macar sa nu fie rece cand o dau la bebelina sa pape cand vom mai iesi in parc la plimbare).
Merci!:*

eliana
29.03.2010, 00:01:53
Fetele, am si eu nevoie de un pic de ajutor:
- unde gasesc scutece de finet? sau finet pur si simplu, sa-l fac eu bucati pe ce dimensiuni am chef.
- mi-am prins urechile tot uitandu-ma dupa carut, asa ca spuneti-mi si mie de unde v-ati cumparat voi. In principiu parca n-as vrea de pe net, vreau sa-l vad cu ochii mei, sa-l manevrez sa vad cum ma descurc cu el, ca sotul n-o sa fie tot timpul disponibil sa ne scoata la plimbare. Stau la 8, si am un lift mic, maine ma apuc sa masor si liftul sa vad dimensiunile maxime admise. Nasa-mea imi zice ca imi da carutul ei, dar al ei merge de la 6 luni in sus, ma gandesc ce fac pana la 6 luni? numai landou? :zz:de scaun de masina am hotarat ca nu-mi bat capul acuma, o sa vad dupa 6-7 luni.
E greeeeeeeeu tare cu cumparaturile astea pt bebe #-o

Yonika
29.03.2010, 00:24:12
multumim ...

intrebare pt mamicile cu bebei care au avut probleme cu constipatia: cu termometrul cum se procedeaza? ii bag in fundulet putin, si atat? sau cum?? nu merge cu nimic..maine incerc ceai de musetel cu portocale, sper sa il bea si sa ne ajute, ca prunele, nu am putut sa il conving sa pape mai mult de jumatate de borcanel de pire, si nu si-au facut efectul..

..

La bebelina mea a mers f bine duphalac sau lactuloza. Bine la mine nu era constipata (constipatie la bebe - cand face 3-4 zile la rand), pur si simplu facea caca mai tare, si se scremea de ii dadea lacrimioare, dar facea zilnic. Si dupa cam o luna de duphalac s-a reglat si facea fara sa se mai chinuie. Eu nu am incercat deloc aceasta metoda cu termometrul. cand se mai intampla sa nu faca 2 zile la rand, a treia zi ii puneam un supozitor cu glicerina. Si i-am dat ceai de musetel de la milupa. la inceput il faceam cum scria pe spate, apoi am marit cantitatea de apa. Ai putea sa ii dai si iaurt poate mai are si el putin efect legat cu ce ii mai dai. Si sa bea multe lichide, cu tot cu lapticul care il bea sa fie peste 500 gr. Eu ii dadeam cam 125-130 ml de supa (zeama) cu bibe si cam 50-70 ml de suc de fructe dimineata, plus bibe cu lapte, si ce mai sugea de la mine ziua si noaptea.
Pupam Sebanelul sa scape de problema asta ca tare e deranjanta.:*

Yonika
29.03.2010, 00:30:25
- unde gasesc scutece de finet? sau finet pur si simplu, sa-l fac eu bucati pe ce dimensiuni am chef.
- mi-am prins urechile tot uitandu-ma dupa carut, asa ca spuneti-mi si mie de unde v-ati cumparat voi. In principiu parca n-as vrea de pe net, vreau sa-l vad cu ochii mei, sa-l manevrez sa vad cum ma descurc cu el, ca sotul n-o sa fie tot timpul disponibil sa ne scoata la plimbare. Stau la 8, si am un lift mic, maine ma apuc sa masor si liftul sa vad dimensiunile maxime admise. Nasa-mea imi zice ca imi da carutul ei, dar al ei merge de la 6 luni in sus, ma gandesc ce fac pana la 6 luni? numai landou? :zz:de scaun de masina am hotarat ca nu-mi bat capul acuma, o sa vad dupa 6-7 luni.
Finet eu am luat din siraj si mi-a facut mama cate am avut nevoie si la marimea care am avut nevoie.
Carut eu am luat din selgros un chicco, carut si scoica si am dat 950 lei. ca idee poti merge si in selgros, si in carefour, gasesti mai multe tipuri de carut si le vezi, le studiezi, macar sa iti faci o idee daca nu iti plac alea de acolo. Si scoica eu am folosit-o din a doua saptamana cand am venit acasa, la Bacau - am nascut in Iasi, am pus-o putin mai altfel decat era locul ei normal, adik sa stea bebe cu spaticul drept, si am folosit-o pana acum o saptamana (de acum nu mai incapea in ea, ii ieseau piciorusele afara, dar imi era bine ca puneam scoica in carut si o vedeam si pe ea bine cand mergeam la cumparaturi).

Yonika
29.03.2010, 00:32:56
Am primit si eu hainutele azi, si le puteti vedea aici (http://picasaweb.google.com/MariucaBianca/Hainutze#) .

PS. Mie pediatra mi-a recomandat imunorezistan pt cazurile in care mi s-ar parea ca bebelina ar avea un inceput de raceala sau dupa o zi in care am iesit afara si a batut vantul. Inca nu am luat ca nu am gasit, am cautat intr-un singur loc, dar am inteles ca ar fi ceva din plante, ca farmacista m-a trimis la un plafar sa caut.

biutzaxx
29.03.2010, 00:49:44
La bebelina mea a mers f bine duphalac sau lactuloza. Bine la mine nu era constipata (constipatie la bebe - cand face 3-4 zile la rand), pur si simplu facea caca mai tare, si se scremea de ii dadea lacrimioare, dar facea zilnic. Si dupa cam o luna de duphalac s-a reglat si facea fara sa se mai chinuie. Eu nu am incercat deloc aceasta metoda cu termometrul. cand se mai intampla sa nu faca 2 zile la rand, a treia zi ii puneam un supozitor cu glicerina. Si i-am dat ceai de musetel de la milupa. la inceput il faceam cum scria pe spate, apoi am marit cantitatea de apa. Ai putea sa ii dai si iaurt poate mai are si el putin efect legat cu ce ii mai dai. Si sa bea multe lichide, cu tot cu lapticul care il bea sa fie peste 500 gr. Eu ii dadeam cam 125-130 ml de supa (zeama) cu bibe si cam 50-70 ml de suc de fructe dimineata, plus bibe cu lapte, si ce mai sugea de la mine ziua si noaptea.
Pupam Sebanelul sa scape de problema asta ca tare e deranjanta.:*

multumesc de detalii!:*
Sebanelu' nu face 2-3 zile la rand si ma ingrijoreaza cumplit. Iaurt papa zilnic, aproape la orice masa, nnoaptea bea cam 300 ml de lapte de la mine in care intra si 90 ml de bibe. ziua suge cand adoarme si cand se trezeste, plus ce ii mai dau eu sucuri, dar o sa am grija sa maresc cantitatile. O sa incerc si cu supe in biberon ca ajung la pensie daca stau sa ii dau la lingurita, numa sa ii placa si sa accepte bibe..
o sa caut duphalac sau lactuloza, sper sa fie bune.
Dr mi-a zis ceva de Milchzucker, dar nush unde se gaseste si nu stiu daca are efect..stii ceva de el??
va pupam!

Yonika
29.03.2010, 01:05:15
multumesc de detalii!:*
Sebanelu' nu face 2-3 zile la rand si ma ingrijoreaza cumplit. Iaurt papa zilnic, aproape la orice masa, nnoaptea bea cam 300 ml de lapte de la mine in care intra si 90 ml de bibe. ziua suge cand adoarme si cand se trezeste, plus ce ii mai dau eu sucuri, dar o sa am grija sa maresc cantitatile. O sa incerc si cu supe in biberon ca ajung la pensie daca stau sa ii dau la lingurita, numa sa ii placa si sa accepte bibe..
o sa caut duphalac sau lactuloza, sper sa fie bune.
Dr mi-a zis ceva de Milchzucker, dar nush unde se gaseste si nu stiu daca are efect..stii ceva de el??
va pupam!
Am folosit si eu milchzucker ( e de la humana), dar sincer eu nu am vazut nici un fel de imbunatatire, plus ca eu i-am dat asa ceva pana in 2 luni, cand era micuta, si apoi mi-a zis de lactuloza - chiar asa poti intreba la farmacii, ca stiu ele ce sa iti dea. Eu cand am ceva de luat de la farmacie, si am timp, caut pe net la farmaciile care le am in oras si au pagina de net: sensi, help, city, dona (astea ar fi in iasi, ca in bacau am altele) si vezi unde gasesti si unde ar avea pret mai mic.

biutzaxx
29.03.2010, 01:11:38
Am folosit si eu milchzucker ( e de la humana), dar sincer eu nu am vazut nici un fel de imbunatatire, plus ca eu i-am dat asa ceva pana in 2 luni, cand era micuta, si apoi mi-a zis de lactuloza - chiar asa poti intreba la farmacii, ca stiu ele ce sa iti dea. Eu cand am ceva de luat de la farmacie, si am timp, caut pe net la farmaciile care le am in oras si au pagina de net: sensi, help, city, dona (astea ar fi in iasi, ca in bacau am altele) si vezi unde gasesti si unde ar avea pret mai mic.
lactuloza este si in Milchzucker, deci mai degraba iau lactuloza ca sa nu ii mai dau si altele pe langa substanta activa, bine ca stiu acum.
Ia sa ma uit si eu pe site-urile farmaciilor sa vad unde au..mersi ca mi-ai reamintit de varianta asta, ca uitasem ca mai au si site-uri.

ma gandesc ca maine , pana ii cumpar eu astea, sa ii dau musetel cu portocale, sper sa isi faca efectul.
Azi puiul a baut cam 90 ml suc de mar+morocv, tare i-a placut, credeam ca isi vor face efectul, dar se pare ca nu..

Yonika
29.03.2010, 01:17:11
Eu am plecat la nani!
Pupici si noapte buna (ca la mine nu stiu cum va fi, bebelinei ii ies iar niste dintzuci si se trezeste saracuta plangand, aproape urland uneori, si face asa si de 4-5 ori pe noapte#:-S ):*

lactuloza este si in Milchzucker, deci mai degraba iau lactuloza ca sa nu ii mai dau si altele pe langa substanta activa, bine ca stiu acum.
Ia sa ma uit si eu pe site-urile farmaciilor sa vad unde au..mersi ca mi-ai reamintit de varianta asta, ca uitasem ca mai au si site-uri.

ma gandesc ca maine , pana ii cumpar eu astea, sa ii dau musetel cu portocale, sper sa isi faca efectul.
Azi puiul a baut cam 90 ml suc de mar+morocv, tare i-a placut, credeam ca isi vor face efectul, dar se pare ca nu..
Incearca si asa si vezi cum e, saracutul, imi ne asa mila de el, ca stiu cum era a mea in acea perioada, cand ii vedeam lacrimile in ochisori imi venea sa plang si eu - nu plangea ca o durea, dar pur si simplu cand facea, se scremea asa tare ca ii dadeau lacrimile. Pupici!:*

roxana1
29.03.2010, 08:57:00
Incearca crema de galbenele in loc de orice alta crema, o gasesti in farmacii. Eu asa am procedat primele luni, si acum am in casa, niciodata nu imi lipseste.
neata
iti multumesc pt sfat,am crema de galbenele inca din maternitate mi-am cumparat stiind ca e leacu cel mai bun ,insa nu.prima data cand l-am dat pe iritatii cu crema de galbenele s-a facut si mai rau.
sper ca la un moment dat sa ii priasca

roxana1
29.03.2010, 09:00:17
Asa a patit si Dragos si i-a trecut de la sine.
intr-o zi i-a trecut sau cum?
vad ca are zile cand tuseste mai des,zile cand tuseste doar o data,cred ca o sa merg la doctor:(

alinutza20
29.03.2010, 09:01:58
neata..
in sfarsit o noapte mai buna..

yonica sa-mi spui te rog daca gasesti siropelul respectic ptr ca am sa-i iau si eu.. am mare incredere in dr ta.. e idealul meu de pediatru:)

moi nu mai face febra de ieri dimineata.. si mucii si-au mai redus cantitatea..
stie cineva cam cand ar trebui sa-i treaca tusea? a devenit o tuse seaca.. nu mai e asa ca inainte.. oricum maine mergem la dr..:)

roxana1
29.03.2010, 09:02:35
Mai, eu il sterg cu serv Pampers si cateodata cu vata cu apa, dar il dau tot timpul cu crema Nivea la fundulet....am sa incerc si eu cu galbenele..
offf,eu nu pot sa il dau cu nici o crema,am si Nivea pt fundulet dar ii face multe bubite rosii,as incerca si eu servetele de la pmpers dar tare mi-e frica

Milagros
29.03.2010, 09:10:44
intr-o zi i-a trecut sau cum?
vad ca are zile cand tuseste mai des,zile cand tuseste doar o data,cred ca o sa merg la doctor:(
Neatza!
Dragos a avut o noapte mai buna :D Dormit dela 8 la 12 jumate, papat, apoi iar dormit de la 1 la 5, apoi joaca pana la 7 si ceva. Acu mai doarme un pic, deci sunt si eu ceva mai odihnita, mai ales ca am dormit si ieri vreo 2 ore. \:D/

Pe Dragos il luase o tuse seaca acu vreo 3 sapt dar nu constant...cand tusea, cand nu tusea, de multe ori se ineaca cu saliva ca saliveaza la geu si deci nu am stiut daca tuseste sau doar se ineaca mai ales ca nu facea febra, nici muci in exces nu avea. I-am mai dat cate 2 ml de Nurofen ziua, dar nuregulat si in rest am lasat asa ca nu parea bolnav. Acu vad ca nu mai tuseste deloc.

AnaM
29.03.2010, 09:18:36
Dar de magiun de Topoloveni de ati auzit? pot da la baiat? eu am in casa, zice ca e facut foarte natural, fara adaos de zahar, doar prune si procesul de fabricatie e f sanatos..pot sa ii dau? e fin si merge in combinatie cu altceva..

Da, magiunul ala e super bun si poti sa dai la bebe fara nici o problema... DIlueaza-l cu putin lapte sau iaurt si ar trebui sa faca racheta :D

AnaM
29.03.2010, 09:19:45
cica zicea ca nu are arome, am citit..na, in casa ii fac si eu ..dare branzica mea nu are atata succes :(
Branzica noastra in general nu prea are succes la bebei, dar acusi poti sa incepi sa-i dai si branzica fagaras, poate aia va avea mai mare succes :)

AnaM
29.03.2010, 09:25:41
Scutece de finet eu am luat din Carrefour, 4 sau 5 lei bucata, si tare fin bumbacul. Sunt deja tivite, eu n-am vrut s ama complic.
Carut eu le-am luat pe amandoua de pe net, si am fost foarte foarte multumita. Atata timp cat iei de la o firma consacrata, poti lua de pe net fara probleme.
Carucioare ok la pret gasesti in Hypermarketuri (Carrefour, Selgros) si Miniblu (au f des promotii).
Landoul eu l-am folosit 2-3 luni, ca dup-aia n-a mai inceput in el. Iti poti lua un carut caruia i se intinde la orizontala perfecta spatarul (0+ luni) set cu scoica. La inceput o sa-ti fie foarte utila scoica, pt ca bebe adoarme f des in masina si nu mai tre sa-l mai scoti din scaun cand ajungeti la destinatie, iei cosuletul pur si simplu in mana sau il pui pe cadrul caruciorului.
Noi acum avem un Maclaren care are 6 kile si incape in orice lift :)

Milagros
29.03.2010, 09:25:44
Fetili, eu incep sa ma documentez serios cu diversificarea si voiam sa stiu asa: introduc sa zicem suc de morcov la masa de pranz si incep cu 1 lingurita, apoi a doua zi doua si tot asa pana ajung la cate lingurite? Apoi dupa o sapt introduc si patrunjelul la zeama de morcov?

petronelaaa
29.03.2010, 09:26:51
Neata ~o) ~o) ~o) ~o)
vorbira-ti oleac in weekend! nu se mai terminau paginile de recuperat!!!!
ne-am adunat si noi la coliba noastra... mai trece o sapt, iar plecam:D , ca lu fii`mea ii place sa vb cu catelu, mai-mai sa se bage in cusca potaiei3:-0 3:-0 3:-0 ! am 2 masini de hainute de spalat...pt astea 2zile de stat in tzarna, cu mingea, cu cutu-cutu.... **== :gen_12:

AnaM
29.03.2010, 09:27:20
Yonika, super hainutele, imi plac alea tricotate de numa-numa, le-am vazut si live si sunt super! Sa le poarte bebelina sanatoasa!

petronelaaa
29.03.2010, 09:28:27
La multi ani florilor!!sa fiti sanatoase si sa va bucurati de ziua de azi!

Avem si noi un prieten, Florin care azi isi serbeaza ziua in patul de spital, de la Neurochirurgie, in coma de gradul III :(( ... ieri cu bicicleta a intrat cu capul intr-un parapet de beton, nu avea casca si avea viteza mare..cauza accidentului nu o stim dar banuim soseaua plina de gropi..:( :(

Ana, sa ii dai ceai de musetel lui Tudorica, sa isi dezinfecteze gatul, si ii va trece...pacat ca miere nu le putem da inca...(apropo de miere, prietena mea, nu stiu cum de nu stia ca nu are voie sa dea miere la copil si pana acum i-a indulcit toate ceaiurile puiului cu miere..abia are 3 luni si pana acum numa miere a mancat ;)) , si de cand i-am zis eu, s-a speriat si nu i-a mai dat..)

Nu pot sa cred!:O :O il stiu pe Florin.... cat ghinion putea sa aibe... mi-a stat inima cand mi-a zis azi barbatu`miu; i-am mai si zis ca stiam de pe forum si lui nu i-am zis.
Doamne ajuta sa se faca bine, ca-i baiat bun!!!![-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<

cik si-a mai revenit din coma... e in stare de somnolenta o:-) o:-) o:-)

cgeorgiana1982
29.03.2010, 09:28:59
Neatza, fetele. Ati fost foarte active in weekend. Multa sanatate tuturor bebeilor:* !!!
Finet se gaseste in siraj....eu am vazut direct pelincile facute. Dar am vazut si la un magazin in CUG (in spatele blocului de la Rondul Vechi)....e un magazin cu 2 nivele..si au cam de toate: hainute, lenjerie, patut, carut....poti incerca si acolo sa vezi oferta...mi s-a parut destul de variata.

AnaM
29.03.2010, 09:29:24
Fetili, eu incep sa ma documentez serios cu diversificarea si voiam sa stiu asa: introduc sa zicem suc de morcov la masa de pranz si incep cu 1 lingurita, apoi a doua zi doua si tot asa pana ajung la cate lingurite? Apoi dupa o sapt introduc si patrunjelul la zeama de morcov?
Nu te complica asa, da-i din prima cat suc vrea, si daca-i place, dupa 2-3 zile poti introduce un aliment nou.

cgeorgiana1982
29.03.2010, 09:33:08
Scutece de finet eu am luat din Carrefour, 4 sau 5 lei bucata, si tare fin bumbacul. Sunt deja tivite, eu n-am vrut s ama complic.
Carut eu le-am luat pe amandoua de pe net, si am fost foarte foarte multumita. Atata timp cat iei de la o firma consacrata, poti lua de pe net fara probleme.
Carucioare ok la pret gasesti in Hypermarketuri (Carrefour, Selgros) si Miniblu (au f des promotii).
Landoul eu l-am folosit 2-3 luni, ca dup-aia n-a mai inceput in el. Iti poti lua un carut caruia i se intinde la orizontala perfecta spatarul (0+ luni) set cu scoica. La inceput o sa-ti fie foarte utila scoica, pt ca bebe adoarme f des in masina si nu mai tre sa-l mai scoti din scaun cand ajungeti la destinatie, iei cosuletul pur si simplu in mana sau il pui pe cadrul caruciorului.
Noi acum avem un Maclaren care are 6 kile si incape in orice lift :)
Eu chiar am o nelamurire cu cosul auto. 2 persoane mi-au zis ca nu e bun cel pentru 0-13kg, ca oricum nu poate sta copilulu in ea. Pai cum asa? De ce se mai fac? am vazut ca nu e chiar drept si intr-adevar copilulu nu sta intins perfect, dar chiar asa este...e o investitie inutila? cica landoul ajunge pentru primele luni. Va rog sa ma luminati si pe mine. Eu chiar am de gand sa iau scaun 0-13kg.:-\ :-\

Milagros
29.03.2010, 09:33:09
Nu te complica asa, da-i din prima cat suc vrea, si daca-i place, dupa 2-3 zile poti introduce un aliment nou.
Aha, acu citeam o postare de-a ta mai veche pe care mi-am salvat-o in care ziceai asta. Si dupa 2-3 zile combin deja? Sau ii dau patrunjel radacina separat? :D Vai ce tuta is...si daca nu as fi citit tot ce ati postat voi :-<

Milagros
29.03.2010, 09:34:38
Yonika, faine hainutele. Tocmai le-am spalat si io pe ale lui iubirica si dupa ce se usuca le trag in poze ;))

AnaM
29.03.2010, 09:39:53
Eu chiar am o nelamurire cu cosul auto. 2 persoane mi-au zis ca nu e bun cel pentru 0-13kg, ca oricum nu poate sta copilulu in ea. Pai cum asa? De ce se mai fac? am vazut ca nu e chiar drept si intr-adevar copilulu nu sta intins perfect, dar chiar asa este...e o investitie inutila? cica landoul ajunge pentru primele luni. Va rog sa ma luminati si pe mine. Eu chiar am de gand sa iau scaun 0-13kg.:-\ :-\
Pentru masina nu se recmanda altceva decat scoica auto (in care pozitia spatelui e fiziologica, e exact ca in burtica) sau landou auto (care are centuri de prins bebe si landoul poate fi prins cu centurile masinii).
Scoica mie mi-a fost foarte de folos, si acum ii duc dorul, pacat ca n-a mai inceput in ea si am cumparat scaun auto 0-18 kg.

cgeorgiana1982
29.03.2010, 09:42:03
Pentru masina nu se recmanda altceva decat scoica auto (in care pozitia spatelui e fiziologica, e exact ca in burtica) sau landou auto (care are centuri de prins bebe si landoul poate fi prins cu centurile masinii).
Scoica mie mi-a fost foarte de folos, si acum ii duc dorul, pacat ca n-a mai inceput in ea si am cumparat scaun auto 0-18 kg.
Asa am zis si eu si persoanele (care au copii deja:-\ ) ma tot contraziceau...saru'mana pentru clarificare. Tudorica a stat de la inceput in cosulet, nu?

AnaM
29.03.2010, 09:44:13
Aha, acu citeam o postare de-a ta mai veche pe care mi-am salvat-o in care ziceai asta. Si dupa 2-3 zile combin deja? Sau ii dau patrunjel radacina separat? :D Vai ce tuta is...si daca nu as fi citit tot ce ati postat voi :-<
Poti combina deja, da. Patrunjel radacina nu poti sa-i dai decat piure. Odata ce i-ai dat suc de morcov, poti sa-i dai morcov sub orice forma (suc, piure), si apoi poti adauga la 2-3 zile cate un aliment nou. Oricum, de regula poti sa-i dai toate radacinoasele la inceput, au potential alergen extrem de scazut.

Gata, am sunat doctorul, ne asteapta, sa ne tineti pumnii sa nu fie raceala serioasa :*

AnaM
29.03.2010, 09:45:00
Asa am zis si eu si persoanele (care au copii deja:-\ ) ma tot contraziceau...saru'mana pentru clarificare. Tudorica a stat de la inceput in cosulet, nu?
Yup!
Si ia un somn in scaun auto de nu stie ce-i cu el :D Chiar si acum :)

cgeorgiana1982
29.03.2010, 09:47:33
Yup!
Super....acum m-am linistit. Multa sanatate lui Tudor!!!!!:* :* :*

Milagros
29.03.2010, 09:50:24
Poti combina deja, da. Patrunjel radacina nu poti sa-i dai decat piure. Odata ce i-ai dat suc de morcov, poti sa-i dai morcov sub orice forma (suc, piure), si apoi poti adauga la 2-3 zile cate un aliment nou. Oricum, de regula poti sa-i dai toate radacinoasele la inceput, au potential alergen extrem de scazut.

Gata, am sunat doctorul, ne asteapta, sa ne tineti pumnii sa nu fie raceala serioasa :*
Notat, sarumana.
Pupam Tudorelu' sa nu fie bolnavior.

alinutza20
29.03.2010, 09:59:52
fetele cAre ati ai dat antibiotic la bebe.. v-a dat dr. o vitamina ceva care sa previna candida?
acu aud de la cineva..
geany dak esti pe frecventa plizz help:*

aanamaria
29.03.2010, 10:02:15
Yup!

neata si de la mine!
fetele care avetii bebei de varsta lui andrei sau mai mari spuneti-mi daca folositi scaun auto si la distante mai mari. nu doar in oras. va intreb deoarece ma gandesc ca daca andrei adoarme cum fac? il iau la mine in brate? asa ce am facut? degeaba il pun in scaun...
luminati-ma si pe mine o:-)
scuze daca e intrebarea ciudata dar am si eu nelamuriri:">

petronelaaa
29.03.2010, 10:12:20
neata si de la mine!
fetele care avetii bebei de varsta lui andrei sau mai mari spuneti-mi daca folositi scaun auto si la distante mai mari. nu doar in oras. va intreb deoarece ma gandesc ca daca andrei adoarme cum fac? il iau la mine in brate? asa ce am facut? degeaba il pun in scaun...

sunt scune auto care au pozitie de somn... si cand copilu baga somn, pur si simplu il inclini pana la pozitia de somn (noi din asta avem (http://picasaweb.google.ro/petronelabarzu/LetitiaLa8luni#5360426238563171634)- inca nu era dat pe pozitia de somn - si imediat baga somn dak vede ca in 10-15min nu se opreste masina, e de la 0-18kg)
nu e de recomandat sa-l iei in brate.... ca Doamne fereste! nu stii ce se poate intampla; si nici tie nu iti este comod sa stai cu copilu in brate, ca are niste kile, amortesti si tu si el!

alinutza20
29.03.2010, 10:17:27
eu am luat carutul de la miniblu in promotie.. e super din toate pct de vedere.. e si landou si sport si tot ce vrei.. insa ptr cineva cu lift.. mie mi-a cocosat spatele.. sper sa-l dau sa iau unu mai usor k la vara am pus-o:))

Green_Eyes
29.03.2010, 10:30:23
Neata! Si Tudor a dormit mai bine, doar ca s-a culcat mai tarziu, la 10 fata de 8:30, cred ca l-a bulversat putin ora de vara. S-a trezit pentru biberon la 1:30 si la 5, apoi la 7 trezirea ca de obicei(:|
Sunt tare fericita: Tudor spune de ieri ''mma-mma'':love: :love:

Multa sanatate lui Tudor si Monitei!:*:*Alinuta, cred ca ar trebui sa ai dai Biotics baby: ''Indicatii:
Biotics Baby este indicat in boala diareica a nou nascutului sau a copilului mic, in timpul sau dupa terapia cu antibiotice. Biotics Baby reface flora intestinala.'':*

alinutza20
29.03.2010, 10:37:06
Neata! Si Tudor a dormit mai bine, doar ca s-a culcat mai tarziu, la 10 fata de 8:30, cred ca l-a bulversat putin ora de vara. S-a trezit pentru biberon la 1:30 si la 5, apoi la 7 trezirea ca de obicei(:|

Multa sanatate lui Tudor si Monitei!:*:*Alinuta, cred ca ar trebui sa ai dai Biotics baby: ''Indicatii:
Biotics Baby este indicat in boala diareica a nou nascutului sau a copilului mic, in timpul sau dupa terapia cu antibiotice. Biotics Baby reface flora intestinala.'':*

de biotics stiu.. ii dau .. la altceva ma refer eu:)
felicitari ptr mmma-mmma:*

cgeorgiana1982
29.03.2010, 10:37:45
sunt scune auto care au pozitie de somn... si cand copilu baga somn, pur si simplu il inclini pana la pozitia de somn (noi din asta avem (http://picasaweb.google.ro/petronelabarzu/LetitiaLa8luni#5360426238563171634)- inca nu era dat pe pozitia de somn - si imediat baga somn dak vede ca in 10-15min nu se opreste masina, e de la 0-18kg)
nu e de recomandat sa-l iei in brate.... ca Doamne fereste! nu stii ce se poate intampla; si nici tie nu iti este comod sa stai cu copilu in brate, ca are niste kile, amortesti si tu si el!
Stai ca m-am pierdut. Cum adica pozitie de somn?:-\ (va rog sa nu radeti, dar sunt novica in domeniu). Am vazut ca multe cosulete au o baza ajustabila care sa prinde in centuri si cosulet se prinde de baza. Cam asa ceva
http://www.chicbebe.ro/products/182-cos_auto_013kg/4765-peg_perego_baza_ajustabila_pentru_primo_viaggio.mb s si am vazut ca daca rotesti de buton se inclina astfel scaunul. despre asta e vorba?? :-\ :-\

Green_Eyes
29.03.2010, 10:38:43
de biotics stiu.. ii dau .. la altceva ma refer eu:)
felicitari ptr mmma-mmma:*

Inseamna ca nu am inteles eu bine...
Multumesc!<:-P

tsimonaiuliana
29.03.2010, 10:40:07
multumim ...

pai nush cum de nu s-a interesat , cred ca cineva a sfatuit-o sa ii dea ceai cu miere, daca nu ma insel chiar din spital..a nascut la BT. Din spital inveti si prostii, cum cumnata mea a fost invatata sa ii dea ceai baiatului cand sughite sau cand crede ca ii e sete, si saracu avea 3 kg, arata tare slabut, mai slabut decat altii care se nasc cu mai putine kg, si bea ceai in loc sa il puna la san cat de des..pana i-am zis ca ii solicita rinichii degeaba si nici in greutate nu va lua cu ceai... depinde pe cine prinzi sa iti dea sfaturi, si daca nu te consulti si cu altii, o mai iei si de buna...

Eu cu termometru procedam asa:ungeam capatul cu ulei de muguri de plop(sau ceva alunecos si natural),i-l bagam in fundutz,il lasam cam 5 sec,il scoteam ,iar il bagam,el cam intr-un minut facea.Eu spun totusi sa intrebi si doctorita sa te sfatuiasca ce sa faci.Eu stiam ca dupa ce incepi diversificarea nu mai apar probleme cu constipatia.Bafta.

tsimonaiuliana
29.03.2010, 10:42:32

Scutece de finet in Siraj.Eu stau la 10,carutul meu(marisor) incape in lift.Am fost la sora mea care are un lift f. mic si a incaput si acolo.

geany_m
29.03.2010, 10:42:54
Sunt faine castronasele, acum sa vad cat de bine sau de mult tin ele papica calda (macar sa nu fie rece cand o dau la bebelina sa pape cand vom mai iesi in parc la plimbare).
Merci!:*
Ma bucur ca-ti plac, sper sa fie si utile pt. Bianca:*

tsimonaiuliana
29.03.2010, 10:52:42
fetele cAre ati ai dat antibiotic la bebe.. v-a dat dr. o vitamina ceva care sa previna candida?
acu aud de la cineva..

Mie mi-a dat Enterocolactis ca sa previna candida(sunt prafuri pe care le dizolvi in lapte/ceai/apa).

Rok5ana
29.03.2010, 10:54:09

Noi avem cosulet pt masina. L-am pus pe bebe o singura data in el si la cat de mic e sta rau in el. Sta ghebos, cu barbia in piept. Te poti orienta la unul care are o salteluta reductor. Noi nu avem si nici nu am gasit de cumparat salteluta separat. In consecinta avem landoul in masina.

alinutza20
29.03.2010, 10:54:18
Mie mi-a dat Enterocolactis ca sa previna candida(sunt prafuri pe care le dizolvi in lapte/ceai/apa).

hmmm... mie de ce nu mi-a dat nimic de genul...:-<

tsimonaiuliana
29.03.2010, 10:57:26
hmmm... mie de ce nu mi-a dat nimic de genul...:-<

Daca ii dai Biotics,cica ar fi cam aceeasi treaba.Poate intra Geany sa te lamureasca.Sanatate Monicai.Tusea e cam ultima care trece.Intai trece febra,apoi mucii la urma tusea.

geany_m
29.03.2010, 11:00:31
acu aud de la cineva..
Pentru candida la copii atat de mici :-? nu am vazut nici o prescriptie medicala...
In general, medicii recomanda la bebei, alaturi de antibiotic, Biotics (la micuti) sau siropel de vitamine (pentru cei peste 1 an) pentru a nu afecta flora intestinala, a proteja stomacelul, etc.
Pentru candida (limbuta incarcata cu un strat albicios) se poate aplica local badijonaj bucal cu glicerina cu nistatin (stamicina).
Doar la adulti se administreaza pastile de nistatin sau fluconazol pt candidoze...

geany_m
29.03.2010, 11:03:55

Felicitari pt Tudorel<:-P
Cred ca esti in al noualea cer :love:
"Tta-tta" nu spune?:)) de obicei e mai usor pt ei...

tsimonaiuliana
29.03.2010, 11:05:46
Pentru candida la copii atat de mici :-? nu am vazut nici o prescriptie medicala...
In general, medicii recomanda la bebei, alaturi de antibiotic, Biotics (la micuti) sau siropel de vitamine (pentru cei peste 1 an) pentru a nu afecta flora intestinala, a proteja stomacelul, etc.
Pentru candida (limbuta incarcata cu un strat albicios) se poate aplica local badijonaj bucal cu glicerina cu nistatin (stamicina).
Doar la adulti se administreaza pastile de nistatin sau fluconazol pt candidoze...

Mie exact asa mi-a zis doctorita cand am intrebat-o pt. ce e Enterocolactisul:sa nu faca candidoza.

geany_m
29.03.2010, 11:07:37
E f. bun si Enterolactisul alaturi de antibiotic...dar eu stiam ca are cam aceasi actiune ca si Biotics, protejeaza flora intestinala, normalizeaza tranzitul intestinal (se da si la bebeii constipati, si la cei cu diaree).

alinutza20
29.03.2010, 11:08:27

cred k la siropelul de care spui se refera tipa care mi-a zis.. insa intr-adevar bebele ei are peste un an..
m-am lamurit in final..
sunt dotata cu glicerina.. in caz k apare ceva pe limbuta.. multumesc din nou tare tare mult:*:*:*
in timp invata omu;))

geany_m
29.03.2010, 11:09:08
Mie exact asa mi-a zis doctorita cand am intrebat-o pt. ce e Enterocolactisul:sa nu faca candidoza.
Daca asa ti-a spus medicul, atunci probabil are si aceasta actiune, insa nu e trecuta pe prospect:)

alinutza20
29.03.2010, 11:10:15

a mea nici acu nu zice tata de nici o culoare.. nici macar T... moare al meu=))
el zice.. moni.. ta-ta.. si moni zice: mama.. cu asa o nonsalanta=))

eliana
29.03.2010, 11:10:45
Multumesc pentru detalii.
Si acuma vin cu o intrebare stupid, nu radeti de mine: care-i diferenta dintre landou si scoica? :-\ in mintea mea obosita, landoul e chestia aia perfect plata, care se gaseste de cumparat impreuna cu unele caruturi 0+, se ataseaza la carut sau se poate lua in mana. Si am vazut caruturi tot 0+ cica, cu aceeasi chestie plata si scaun auto (pentru 0-13 kg cred). Dar scoica?:-\

P.S. si inca una, daca tot sunt la capitolul intrebari stupid: in selgros iti trebuie legitimatie ca sa poti cumpara? ca nu l-am vizitat pana acuma....

geany_m
29.03.2010, 11:12:44
cred k la siropelul de care spui se refera tipa care mi-a zis.. insa intr-adevar bebele ei are peste un an..
m-am lamurit in final..
sunt dotata cu glicerina.. in caz k apare ceva pe limbuta.. multumesc din nou tare tare mult:*:*:*
in timp invata omu;))
Iti dai seama ca ai candidoza in momentul in care ea apare bucal, pe limba, care se incarca si devine albicioasa...sau vaginal, cand ai secretii mai abundente, branzoase sau cu un miros mai ciudat.
La copii in general se manifesta pe limbuta doar, dar la administrare mai indelungata de antibiotic. Oricum, e bine sa ai in casa comprese sterile si glicerina cu nistatina, in caz ca observi ceva.
Pup Monitei:*

geany_m
29.03.2010, 11:13:48
=))=)) ii face in ciuda putin, asa...:>

cgeorgiana1982
29.03.2010, 11:17:22
Multumesc pentru detalii.
Si acuma vin cu o intrebare stupid, nu radeti de mine: care-i diferenta dintre landou si scoica? :-\ in mintea mea obosita, landoul e chestia aia perfect plata, care se gaseste de cumparat impreuna cu unele caruturi 0+, se ataseaza la carut sau se poate lua in mana. Si am vazut caruturi tot 0+ cica, cu aceeasi chestie plata si scaun auto (pentru 0-13 kg cred). Dar scoica?:-\

P.S. si inca una, daca tot sunt la capitolul intrebari stupid: in selgros iti trebuie legitimatie ca sa poti cumpara? ca nu l-am vizitat pana acuma....
Scoica e cosul auto. In Selgros iti trebuie legitimatia...dar daca nu ai, nu e nici o problema: iti alegi ce vrei si cand ajungi la casa rogi pe cel din fata ta sa-ti dea 2 secunde cardul...si se rezolva:D

cgeorgiana1982
29.03.2010, 11:18:35
ce draguta e....:* ...chinuie barbatii de mica...bravo ei!!!:*

aanamaria
29.03.2010, 11:36:14
tudor de green eyes bravooooo!
al meu ieri a zis tata de multe ori. exersa cu tatsu...
mama al meu mi-a zis de la 6 luni:-p dar nu repeta. imi zice doar cand e nasol de dansu (cand ma intorc de undeva si el a stat cu cineva si ma vede;;) ).
de acum isi dau drumul la limbuta copiii nostri. sa vedeti ce frumos o sa fieo:-)

petronelaaa
29.03.2010, 11:39:15
Stai ca m-am pierdut. Cum adica pozitie de somn?:-\ (va rog sa nu radeti, dar sunt novica in domeniu). Am vazut ca multe cosulete au o baza ajustabila care sa prinde in centuri si cosulet se prinde de baza. Cam asa ceva
http://www.chicbebe.ro/products/182-cos_auto_013kg/4765-peg_perego_baza_ajustabila_pentru_primo_viaggio.mb s si am vazut ca daca rotesti de buton se inclina astfel scaunul. despre asta e vorba?? :-\ :-\

al meu scaun auto e format dintr-o baza (cam ca cea din linku tau) si scaunul propriu-zis ... are vreo 3-4 pozitii de inclinare a scaunului, pana se lasa aproape ca o scoica :D , de asta e si de la 0kg - si zice ca se pune invers sensului de drum cand e bebele bebe (desi eu am preferat sa o tin intr-o scoica-cosulet auto la deplasari)
la scaunul meu (ma rog...a lu fii`mea) se apasa pe un buton si trag usor in fatza si se lasa cu totul pe spate... nu doar spatarul, adica e un tot unitar sezutu cu spatarul...nu stiu dak m-am facut inteleasa... ca am avut nota mica la "Povestire"B-)

dianaalexandra
29.03.2010, 11:49:05
Buna mamici si burtici! sper sa ma primiti si pe mine langa voi...sunt mamica unei dragalase de 1 an si 10 luni si viitoare mamica de baietel.Astazi v-am descoperit si vreau sa va spun k pe nici un forum nu s-au adunat atatea iesence vorbarete

alibd
29.03.2010, 11:51:25
Buna mamici si burtici! sper sa ma primiti si pe mine langa voi...sunt mamica unei dragalase de 1 an si 10 luni si viitoare mamica de baietel.Astazi v-am descoperit si vreau sa va spun k pe nici un forum nu s-au adunat atatea iesence vorbarete

Bine ai venit!

Sa-ti traiasca gazele! ;;)

tsimonaiuliana
29.03.2010, 11:52:22

Bine ai venit si sarcina usoara.:)

petronelaaa
29.03.2010, 11:58:22

Bine ai venit!
cred ca esti cam printre putinele mamici cu 2bb... de pe aici:D
cu o cheama pe fetita?
puneti si 1-2 tickere

dianaalexandra
29.03.2010, 12:01:31
Multumesc..s-ar putea sa fiu printre putinele ,,nebunatice'' cu 2 copii...intr-o luna am sa va povestesc cam cum e cu 2
Fetita mea e Sabrina Maria iar baietelul va fi David Alexander

cgeorgiana1982
29.03.2010, 12:03:00
al meu scaun auto e format dintr-o baza (cam ca cea din linku tau) si scaunul propriu-zis ... are vreo 3-4 pozitii de inclinare a scaunului, pana se lasa aproape ca o scoica :D , de asta e si de la 0kg - si zice ca se pune invers sensului de drum cand e bebele bebe (desi eu am preferat sa o tin intr-o scoica-cosulet auto la deplasari)
la scaunul meu (ma rog...a lu fii`mea) se apasa pe un buton si trag usor in fatza si se lasa cu totul pe spate... nu doar spatarul, adica e un tot unitar sezutu cu spatarul...nu stiu dak m-am facut inteleasa... ca am avut nota mica la "Povestire"B-)
Aha, am inteles. Mersi tare mult:*

dianaalexandra
29.03.2010, 12:03:17
am sa pun si poze si tot ce trebuie de indata ce am sa stiu cum :D...

petronelaaa
29.03.2010, 12:03:50
Multumesc..s-ar putea sa fiu printre putinele ,,nebunatice'' cu 2 copii...intr-o luna am sa va povestesc cam cum e cu 2
Fetita mea e Sabrina Maria iar baietelul va fi David Alexander

deci mai ai fff putin.... cu cine vei naste baietelul? ...acelasi dr ca si la fetita?
sa va traiasca copii, sa aveti putere sa-i cresteti si MUUUULTA sanatate!

alinutza20
29.03.2010, 12:12:29
am sa pun si poze si tot ce trebuie de indata ce am sa stiu cum :D...

buna si bine ai venit;;)
curaj nu gluma;));))
asa ati vrut voi sau s-a intamplat?

poze poti pune in picasa.. e f simplu:)

cgeorgiana1982
29.03.2010, 12:15:48
Bine ai venit. Sa-ti traiasca fetitza si sarcina usoara in continuare!!!

dianaalexandra
29.03.2010, 12:19:13
sunt la doamna doctor Vasilache...tot la ea am fost si la prima sarcina si am fost extrem de multumita de ea
am ramas gravida in ideea in care stiam k se poate intampla sa raman dar am zis k nu se poate sa nu ma protejez o data si atunci sa se intample beleaua...asa k ...inconstienta..curajoasa...destinul a hotarat in locul meu

LauraF
29.03.2010, 12:20:40
neata si de la mine!

Neata fetele!
Noi avem experienta cu drumurile lungi: neaparat scaun de masina asa cum ti-au raspuns si celelalte mamici. Cand doarme il lasi pe spate si nu ai treaba. Daca se foieste si vrea in brate, il poti tine o perioada, dar neaparat sa iti pui tu centura! Nu stii peste ce soferi dai pe strazi si pune sotul o frana mai brusca. Trebuie sa te asiguri, bebe depinde de tine. :)

Andrusca
29.03.2010, 12:21:41
multumim andrusca...
da,de la tati ii am...speram sa ramana asa...

e cumva o traditie sa se duca copiii de Florii la biserica?sau am auzit eu gresit?(te intreb pe tine ca stiu ca esti bine informata,din surse sigure:D)

pai sa ramana asa frumosi, ochisorii <:-P ;;)

nu stiu daca e o traditie de Florii, dar e f bine daca putem merge la biserica pt ca este o sarbatoare f mare si plina de semnificatii :*
(scuze ca raspund asa tarziu :"> )

dianaalexandra
29.03.2010, 12:22:05
saru mana pt urari....sa de-a Domnul multa sanatate tuturor copiilor...mi-e atat de frica de stafilococul din spital...offff

tsimonaiuliana
29.03.2010, 12:22:55
Ana,cum se mai simte Tudor?

LauraF
29.03.2010, 12:25:32

Bine ai venit, Alexandra >:D<

petronelaaa
29.03.2010, 12:30:08
saru mana pt urari....sa de-a Domnul multa sanatate tuturor copiilor...mi-e atat de frica de stafilococul din spital...offff

stafilococu e ca un bau-Bau ....pt toate mamicicle:(
pe Sabrina o dai la o gradinita, cresa undeva:D ... sau o tii cu tine acasa, sa faceti echipa in cresterea lui David;)) ;)) ;)) ;)) ???

dianaalexandra
29.03.2010, 12:37:19
dak o sa-si bata fratiorul si o sa trebuiasca sa stau mereu cu ochii pe ea sa nu-l maltrateze :-p o voi duce la gradi...dak e dragalasa si ma ajuta atunci o mai tin pana la 3 ani

claudelle
29.03.2010, 12:59:50
cica zicea ca nu are arome, am citit..na, in casa ii fac si eu ..dare branzica mea nu are atata succes :(

Biu...HELP.....sfatuieste-ma si pe mine cu ce sa-i continui diversificarea flacaului meu, PLZZZ.....am ajuns si eu ca tine :)) sa fiu confuza.
I-am dat pana acuma : suc de mere, de morcovi si de portocale...cu ce sa continui?

roxana1
29.03.2010, 13:03:30
bine ai venit,sarcina usoara in continuare

roxana1
29.03.2010, 13:09:31
Biu...HELP.....sfatuieste-ma si pe mine cu ce sa-i continui diversificarea flacaului meu, PLZZZ.....am ajuns si eu ca tine :)) sa fiu confuza.
I-am dat pana acuma : suc de mere, de morcovi si de portocale...cu ce sa continui?
gata,ati inceput diversificarea? de cand?tu il alaptezi?cu ce masa ati inceput?de la ce ora?ma gandesc ca poti sa ii dai si de pere.sucul il faci la storcator?pireut cand vrei sa incepi sa ii dai?

claudelle
29.03.2010, 13:17:02
gata,ati inceput diversificarea? de cand?tu il alaptezi?cu ce masa ati inceput?de la ce ora?ma gandesc ca poti sa ii dai si de pere.sucul il faci la storcator?pireut cand vrei sa incepi sa ii dai?

Pai am inceput de 2 saptamani, intai cu sucul de mere, apoi cu cel de morcovoi si acum suntem la cel de portocale.....ii dau doar formula, si incerc sa-i dau dimineata 10-11, da...la pere nu m-am gandit, e buna ideea. Da la storcator le fac....
Cred ca dupa sapt asta am sa ma bag dim la piureu de fructe, dar nush daca merge acuma cu branza de vaci sau cu biscuiti sau simplu :-\,,,eii ce mai...chiar ca e complicat #:-S- mii de intrebari imi pun- asta pana imi intru in mana :))

Andrusca
29.03.2010, 13:22:52
Buna fetele!

ma bucur ca Monitza e mai bine! Sanatate maxima! :*

Tudorica, speram ca nu esti racit!

Alexandra, bine ai venit printre noi. Sarcina usoara si un bebe sanatos! ;;)

roxana1
29.03.2010, 13:33:38
Pai am inceput de 2 saptamani, intai cu sucul de mere, apoi cu cel de morcovoi si acum suntem la cel de portocale.....ii dau doar formula, si incerc sa-i dau dimineata 10-11, da...la pere nu m-am gandit, e buna ideea. Da la storcator le fac....
Cred ca dupa sapt asta am sa ma bag dim la piureu de fructe, dar nush daca merge acuma cu branza de vaci sau cu biscuiti sau simplu :-\,,,eii ce mai...chiar ca e complicat #:-S- mii de intrebari imi pun- asta pana imi intru in mana :))
dap,stiu ca e complicat,pana iti intri in mana,apoi.....gata
e mult mai usor asa sa stii teoretic ce ai de facut,cand tre sa faci nu mai stii cu ce sa incepi si ce sa mai faci,asta e,treci de asta si toate o sa trecem prin asta si de asta:D
branza de vaci inca nu,deocamdata simplu pireutul sau daca vrei cu biscuiti,sa fie fara gluten,dar eu cred ca si astia un pic mai tarziu

Green_Eyes
29.03.2010, 13:51:13

Ei, ba da, dar e la ordinea zilei ta-ta;)) :D
Asa e, am inima cat un balon:* :*

dianaalexandra
29.03.2010, 13:51:13

de ce nu mai astepti putin? e cam devreme parca pt branzica si biscuiti...parerea mea...eu nu am alaptat decat o sapt dar pana la 6 luni nu am introdus in alimentatia fetei decat piureul de fructe si sucul pe care nu l-a iubit foarte tare...eu zic sa nu te stresezi foarte tare, importat ramane laptele

Green_Eyes
29.03.2010, 13:53:50

Bine ai venit si nastere usoara!<:-P

dianaalexandra
29.03.2010, 13:59:11
multumesc mult..sa de-a Domnul sa fie totul bine k deja ma apuca emotiile cand stiu ce ma asteapta...clisma..sonda..injectia in coloana(bagat acul de cateva ori k nu nimereste din prima..:-<)asta-i piesa

tsimonaiuliana
29.03.2010, 14:01:14

Eu as spune sa incepi mai intai cu piureul de legume(fructele o sa le accepte mai usor).Daca i-ai dat deja morcov si l-a acceptat poti sa ii faci piure de morcov,mai subtirel pt. inceput(il subtiezi cu lapte sau cu zeama unde a fiert),apoi mai adaugi o leguma(radacina de patrunjel,cartof normal sau dulce,postarnac,telina,dovlecel,spanac-una din astea),dupa ce s-a obisnuit si cu a doua leguma o poti combina cu morcov.Nu adaugi mai mult de o leguma noua pe zi.Dupa ce le-ai introdus treptat pe toate astea,faci combinatii cu ele(de ex. cartof dulce cu telina sau dovlecel cu morcov etc).Faci la fel si cu fructele.Branza poate sa mai astepte putin(introdu mai intai toate legumele si toate fructele admise).Daca vrei sa ii dai branza fa-i branza calcica.Si biscuitii mai pot astepta,daca vrei sa dai consistenta mancarii in loc de biscuite adauga o cupa -doua de cereale(sunt imbogatite cu vitamine si fier-f. importante pt. bebe).Alimentele sa le combini si in functie de necesitatile bebelului,de ex. al meu e un constipat si am incercat sa nu exagerez cu morcovul sau bananele.De ex. cand o sa ii dai doua mese pe zi(una de legume si alta de fructe) sa eviti sa ii dai in aceeasi zi morcov cu banana(ambele constipa) ori spanac si para(ambele sunt laxative).Succes.

dianaalexandra
29.03.2010, 14:01:23
am inteles k nu se mai sta cu bebe in aceeasi camera...sa inteleg k nu mai are rost sa-i aduc hainute la spital k nu cred k stau asistentele sa-l schimbe..infasat si sanatate..voi ce credeti?

simi_wau
29.03.2010, 14:12:00
am inteles k nu se mai sta cu bebe in aceeasi camera...sa inteleg k nu mai are rost sa-i aduc hainute la spital k nu cred k stau asistentele sa-l schimbe..infasat si sanatate..voi ce credeti?

ai primit pm-ul meu?

AnaM
29.03.2010, 14:33:17
neata si de la mine!
Daca adoarme, muti pe ultima pozitie scaunul, si va sta ca in scoica aproape :)

AnaM
29.03.2010, 14:35:35
Bine ati venit>:D<

petronelaaa
29.03.2010, 14:36:26
Bine ati venit>:D<
Ai fost cu Tudor... Ce-a zis dr??? ;;)

AnaM
29.03.2010, 14:37:57
Ana,cum se mai simte Tudor?
Am fost la medic, bebe are rosu in gat, ne-a dat Eurespal, Zyrtec si, daca voi considera vreodata ca e nevoie, Pivalone :) In rest, bebe e perfect.
Multumim de ganduri :*

cgeorgiana1982
29.03.2010, 14:41:44
Am citit vineri pe un forum (tot de Iasi) cum ca intr-adevar mama nu mai sta cu bebele in camera (la Cuza), insa ca e mai bine sa ai hainute spalata si calcate, caci daca nu ai de acasa, ii invelesc in pelinci rupte sau niste camasute destul de naspa. Chiar doream sa intreb si eu care e treaba, daca este adevarat ce am citit. Poate ne lamuresc cele mai recente mamici.

AnaM
29.03.2010, 14:44:09
Branza dupa 6 luni, biscuiti cu gluten dupa 6 luni mai bine (daca se poate si fara zahar, dar na...)
Poti continua cu supa clara de radacinoase sau piureuri simple de legume/fructe.

geany_m
29.03.2010, 14:46:32
Am fost la medic, bebe are rosu in gat, ne-a dat Eurespal, Zyrtec si, daca voi considera vreodata ca e nevoie, Pivalone :) In rest, bebe e perfect.
Multumim de ganduri :*
Bravo pt Tudorel, ca nu are de inghitit antibiotic! \:D/

geany_m
29.03.2010, 14:48:50
Sa stii, Biu, ca Duphalac/Lactulosa are orice farmacie, intra si gratuit la copii pe reteta;-)

AnaM
29.03.2010, 14:57:03
Asa, am terminat de recuperat, sunt la zi :D

AnaM
29.03.2010, 14:58:20
Bravo pt Tudorel, ca nu are de inghitit antibiotic! \:D/
Da, sper sa-si faca repede Eurespalul efectul ca sa nu-l mai aud tusind [-o<
>:D<

Pediatra nu mi-a zis nimic sa nu-i fac baie sau sa nu-l scot afara. A avut cineva interdictie?

claudelle
29.03.2010, 14:59:56
de ce nu mai astepti putin? e cam devreme parca pt branzica si biscuiti...parerea mea...eu nu am alaptat decat o sapt dar pana la 6 luni nu am introdus in alimentatia fetei decat piureul de fructe si sucul pe care nu l-a iubit foarte tare...eu zic sa nu te stresezi foarte tare, importat ramane laptele

Bine ai venit si sarcina usoara in continuare.....am sunat si pediatra sa vad ce zice si a zis ca pot sa-i introduc piure de mere cu branza de vaci sau calcica...dar uite ca nu am intrebat care e mai bine sa-i dau :-? sau supica de legume la pranz....

claudelle
29.03.2010, 15:03:17
Eu as spune sa incepi mai intai cu piureul de legume(fructele o sa le accepte mai usor).Daca i-ai dat deja morcov si l-a acceptat poti sa ii faci piure de morcov,mai subtirel pt. inceput(il subtiezi cu lapte sau cu zeama unde a fiert),apoi mai adaugi o leguma(radacina de patrunjel,cartof normal sau dulce,postarnac,telina,dovlecel,spanac-una din astea),dupa ce s-a obisnuit si cu a doua leguma o poti combina cu morcov.Nu adaugi mai mult de o leguma noua pe zi.Dupa ce le-ai introdus treptat pe toate astea,faci combinatii cu ele(de ex. cartof dulce cu telina sau dovlecel cu morcov etc).Faci la fel si cu fructele.Branza poate sa mai astepte putin(introdu mai intai toate legumele si toate fructele admise).Daca vrei sa ii dai branza fa-i branza calcica.Si biscuitii mai pot astepta,daca vrei sa dai consistenta mancarii in loc de biscuite adauga o cupa -doua de cereale(sunt imbogatite cu vitamine si fier-f. importante pt. bebe).Alimentele sa le combini si in functie de necesitatile bebelului,de ex. al meu e un constipat si am incercat sa nu exagerez cu morcovul sau bananele.De ex. cand o sa ii dai doua mese pe zi(una de legume si alta de fructe) sa eviti sa ii dai in aceeasi zi morcov cu banana(ambele constipa) ori spanac si para(ambele sunt laxative).Succes.

Multume de sfaturi...fff buna ideea cu intai piureul de legume, sucul de morcov cam greu l-a acceptat, il mai pacaleam cand i-l dadeam cu cel de mere......deci pot sa-i dau si cereale din comert??

Ai fost f explicita, saru'mana :*

petronelaaa
29.03.2010, 15:03:37

Pediatra nu mi-a zis nimic sa nu-i fac baie sau sa nu-l scot afara. A avut cineva interdictie?

eu nu vad unde ar fi interdictia... intre rosu in gat cu baia :-? :-? :-? ... sau cu iesitul afara... atata timp cat nu bate vantul.

AnaM
29.03.2010, 15:09:43
eu nu vad unde ar fi interdictia... intre rosu in gat cu baia :-? :-? :-? ... sau cu iesitul afara... atata timp cat nu bate vantul.
Pai da, asa ma gandeam si , se pare ca la fel si pediatra :D Numai na, sa fie fain afara. S-au anuntat pe maine abia olaca de calduri (18 grade), dup-aia imi arata ca iar mai scade putin temperatura.

claudelle
29.03.2010, 15:11:42
Branza dupa 6 luni, biscuiti cu gluten dupa 6 luni mai bine (daca se poate si fara zahar, dar na...)
Poti continua cu supa clara de radacinoase sau piureuri simple de legume/fructe.

Saru'mana pt sfaturi :*
:* si lui Tudorel sa-i treaca tusea asta...si Andrei a tusit intr-o vreme, tot asa seaca si stranuturi la greu, fara febra, fara rosu in gat - si tot de la vant - ...si am luat Eurespal si Stodal si a trecut in timp....

Azi bate iar vantul, nu ???? :-L

AnaM
29.03.2010, 15:24:15
Saru'mana pt sfaturi :*
:* si lui Tudorel sa-i treaca tusea asta...si Andrei a tusit intr-o vreme, tot asa seaca si stranuturi la greu, fara febra, fara rosu in gat - si tot de la vant - ...si am luat Eurespal si Stodal si a trecut in timp....

Azi bate iar vantul, nu ???? :-L
Multumim si noi :*
Da, azi la 10 batea vantul destul de tare in Pacurari & Gara (pe unde am avut eu treaba)

tsimonaiuliana
29.03.2010, 15:31:20

Noi am avut interdictie si la baita si la scos afara.Mai asteapta un pic sa ii treaca de tot ca dupa aceea sa nu se agraveze Doamne fereste.

tsimonaiuliana
29.03.2010, 15:33:46
Multume de sfaturi...fff buna ideea cu intai piureul de legume, sucul de morcov cam greu l-a acceptat, il mai pacaleam cand i-l dadeam cu cel de mere......deci pot sa-i dau si cereale din comert??

Ai fost f explicita, saru'mana :*

Cereale fara gluten.Chiar foarte multi pediatri de renume recomanda inceperea diversificarii cu cereale.Vezi sa iei FARA GLUTEN si sa fie pt. 4 luni.La inceput i le faci mai lichide.

petronelaaa
29.03.2010, 15:34:51
Da, azi la 10 batea vantul destul de tare in Pacurari & Gara (pe unde am avut eu treaba)
Cat eurespal ii dai si la cate ore? dar Zyrtec?!!

Green_Eyes
29.03.2010, 15:35:47

Multa sanatate lui Tudor!:*

Apropo de legume, voi ce le mai dati sau ce as mai putea sa ii dau? Eu ma cam invart in jurul acelorasi legume: cartof dulce, broccoli, spanac, ardei gras, avocado, fasole verde, sfecla, dovlecel, placintar, radacinoase mai putin morcov pentru ca il constipa, ceapa si usturoi pentru aroma. Cartof normal nu i-am dat pentru ca devine tare lipicios la blender, iar sfaramat cu furculita nu iese la fel de fin.. oare rosii ar putea sa ii dau de acum, eventual din conserva? Altceva?

AnaM
29.03.2010, 15:40:19
Cat eurespal ii dai si la cate ore? dar Zyrtec?!!
Eurespal 3 ml / 3 ori pe zi (gretos sirop)
Zyrtec 5 pic / 2 ori pe zi.

Numai mie nu-mi curge apa?

gabriela_rgh
29.03.2010, 15:42:38
Pentru mamicile care au folosit Infacol....e posibil sa se obisnuiasca cu el si sa nu isi mai faca efectul?Trebuie scchimbat...????Asa sustine un farmacist..:(.

AnaM
29.03.2010, 15:43:54

Apropo de legume, voi ce le mai dati sau ce as mai putea sa ii dau? Eu ma cam invart in jurul acelorasi legume: cartof dulce, broccoli, spanac, ardei gras, avocado, fasole verde, sfecla, dovlecel, placintar, radacinoase mai putin morcov pentru ca il constipa, ceapa si usturoi pentru aroma. Cartof normal nu i-am dat pentru ca devine tare lipicios la blender, iar sfaramat cu furculita nu iese la fel de fin.. oare rosii ar putea sa ii dau de acum, eventual din conserva? Altceva?
Eu i-am dat rosii bucatele, din conserva (fara pielita, fara samburi, fara sare), in mancare (paste cu pui). In rest, cam aceleasi legume i le-am dat si eu... Plus stropite cu patrunjel si o lingurita de unt la blender.

petronelaaa
29.03.2010, 15:44:17

mda.... gretos... :-& :-&
mie nu mi-a curs o perioada mica de timp.... dar a revenit!

AnaM
29.03.2010, 15:45:22
Pentru mamicile care au folosit Infacol....e posibil sa se obisnuiasca cu el si sa nu isi mai faca efectul?Trebuie scchimbat...????Asa sustine un farmacist..:(.
Depinde de organism. Daca se obsnuieste cu Infacolul si nu-si mai face efectul, puteti sa-l alternati cu Sab Simplex, Colief (da' vedeti ca asta din urma l-am vazut la 80 ron :-B)

claudelle
29.03.2010, 15:48:28

Ba gerul, ba vantul.....tre sa fie ceva :-w

Green_Eyes
29.03.2010, 15:48:41
Eu i-am dat rosii bucatele, din conserva (fara pielita, fara samburi, fara sare), in mancare (paste cu pui). In rest, cam aceleasi legume i le-am dat si eu... Plus stropite cu patrunjel si o lingurita de unt la blender.

Pui si patrunjel verde la blender? Unt mai pun si eu cand imi aduc aminte, cu uleiul de masline la fel.:D Am incercat sa blenduiesc niste paste (cu formula) intr-o zi si au ramas bucatele si erau si lipicioase, cred ca trebuia sa le fierb mai mult, nu? I-am dat si gris intr-o zi, in loc de galuste la supa. Chiar, ce le-ati mai facut bun de mancare ca nu stiu ce sa-i fac maine? Astazi i-am facut spanac cu cartof dulce (fierte cu apa, lapte si un catel de usturoi) si galbenus, A mancat 200 gr pe nerasuflate<:-P

tsimonaiuliana
29.03.2010, 15:56:32
Usturoiul cum se pune in mancare si cam cat?

AnaM
29.03.2010, 15:58:28
Pui si patrunjel verde la blender? Unt mai pun si eu cand imi aduc aminte, cu uleiul de masline la fel.:D Am incercat sa blenduiesc niste paste (cu formula) intr-o zi si au ramas bucatele si erau si lipicioase, cred ca trebuia sa le fierb mai mult, nu? I-am dat si gris intr-o zi, in loc de galuste la supa. Chiar, ce le-ati mai facut bun de mancare ca nu stiu ce sa-i fac maine? Astazi i-am facut spanac cu cartof dulce (fierte cu apa, lapte si un catel de usturoi) si galbenus, A mancat 200 gr pe nerasuflate<:-P
Eu fierb pastele un pic mai mult, sa se blenduiasca usor :) Patrunjel pun si peste legume la steamer, si in blender, cum imi vine. Are vit. C
Gris inca nu i-am dat, tot zic ca-i dau si uit... Am sa fac si eu supa cu galuste.
Azi i-am facut pui cu sfecla, cartof dulce si ardei gras rosu la steamer, blenduit cu putina formula si o lingurita de unt. Ieri in loc de ardei gras i-am pus broccoli, alaltaieri in loc de broccoli, fasole verde :D
Ou nu i-am mai dat de o sapt jumate ca mi s-au terminat cele de tara si am uitat sa cumpar... Oricum maine tre sa merg la cumparaturi, ca nu mai am legume. Azi am facut plinul la fructe si i-am luat si niste paharele organix dupa care e innebunit (preferatul e mere cu mango - si mie mi se pare delicios :D)

AnaM
29.03.2010, 16:00:42
Usturoiul cum se pune in mancare si cam cat?
Eu il pun la steamer (un catel) peste bucatica de pui, si o scot inainte de blenduire. Sau la cuptor, cu legumele si il scot la sfarsit.

Green_Eyes
29.03.2010, 16:06:27
Eu fierb pastele un pic mai mult, sa se blenduiasca usor :) Patrunjel pun si peste legume la steamer, si in blender, cum imi vine. Are vit. C
Gris inca nu i-am dat, tot zic ca-i dau si uit... Am sa fac si eu supa cu galuste.
Azi i-am facut pui cu sfecla, cartof dulce si ardei gras rosu la steamer, blenduit cu putina formula si o lingurita de unt. Ieri in loc de ardei gras i-am pus broccoli, alaltaieri in loc de broccoli, fasole verde :D
Ou nu i-am mai dat de o sapt jumate ca mi s-au terminat cele de tara si am uitat sa cumpar... Oricum maine tre sa merg la cumparaturi, ca nu mai am legume. Azi am facut plinul la fructe si i-am luat si niste paharele organix dupa care e innebunit (preferatul e mere cu mango - si mie mi se pare delicios :D)

Si eu i-am facut ieri sfecla cu pui si cartof dulce si tot asa i-a placut mult. De unde iei paharelele astea Organix? Da, si la fructe m-am saturat de combinatii mar-para-mango-morcov plus minus cereale sau branza.

AnaM
29.03.2010, 16:19:00
Si eu i-am facut ieri sfecla cu pui si cartof dulce si tot asa i-a placut mult. De unde iei paharelele astea Organix? Da, si la fructe m-am saturat de combinatii mar-para-mango-morcov plus minus cereale sau branza.
Din Sensiblu (de pe strada Garii, ca in rest nu prea am vazut...)

Juliette
29.03.2010, 16:21:54

Noi am reusit si am facut Prima Casa pe apart parintilor mei. :"> Nu ne-au dat maxim, din ce ne-au dat am mai achitat un credit marisor pe care il aveam, iar cu ce ne-a ramas ne-am luat o bucatica de teren si mai avem cat sa demaram ceva. De-acum... speram sa reusim in timp sa incepem si incet-incet sa ridicam o casuta. [-o<
Daca te pot ajuta cu informatii, intreaba-ma. Pupici si multa bafta ! :*

roxana1
29.03.2010, 16:23:19
Din Sensiblu (de pe strada Garii, ca in rest nu prea am vazut...)
dar cum sunt astea si cat costa?cele din carrefour nu sunt bune?(nici nu stiu ce firma exista,dar intreb ca sa stiu)

Juliette
29.03.2010, 16:23:51
Spunea cineva ca sunt Pampars la oferta,unde si cat costa?
Eu i-am luat din Siraj cu 50 ron pachetul de 82 buc, Active Baby Strech. Mi-a zis cineva ca s-ar putea sa fie contrafacuti, dar eu n-am obs nici o diferenta. :D

roxana1
29.03.2010, 16:26:25
apropo de steamer tu il folosesti cam de fiecare data cand iifaci de papa,in afara de cuptor?faci detoate in el?faci si mere in el?sau mai faci altadata si fierte?(nu prea stiu cum e cu steamerul)

geany_m
29.03.2010, 17:00:55

La mine curge. A venit si la tine?

roxana1
29.03.2010, 17:02:12
si vreau sa va mai intreb fetelor ,voi de unde cumparati legumele si fructele pt bebe,din piata sau si din hipermarketuri,carrfeour,kaufland? gasesc in kaufland castronel si lingurita pt bebe?

si alta intrebare voua dupa ce v-au venit uratii prima data, apoi v-au venit regulat,in fiecare luna?

tsimonaiuliana
29.03.2010, 17:14:58
si vreau sa va mai intreb fetelor ,voi de unde cumparati legumele si fructele pt bebe,din piata sau si din hipermarketuri,carrfeour,kaufland? gasesc in kaufland castronel si lingurita pt bebe?

si alta intrebare voua dupa ce v-au venit uratii prima data, apoi v-au venit regulat,in fiecare luna?

Eu iau legumele/fructele din Carrefour sau Kaufland pt. ca gasesc mai multe sortimente dar poti f. bine sa le iei si din piata.Gasesti in Kaufland lingurita si castronas.La cealalta intrebare nu iti pot raspunde pt. ca mie inca nu.

AnaM
29.03.2010, 17:27:07
dar cum sunt astea si cat costa?cele din carrefour nu sunt bune?(nici nu stiu ce firma exista,dar intreb ca sa stiu)
Ba sunt bune si cele din Carrefour, sunt tot bio, dar lui Tudor nu-i plac alea, ca-s foarte pastoase. Astea Organix sunt mai zemoase. 4x100ml costa 17 lei, sunt organice, din 100% fructe (fara zahar, arome sau alte nebuneli).

AnaM
29.03.2010, 17:28:30
apropo de steamer tu il folosesti cam de fiecare data cand iifaci de papa,in afara de cuptor?faci detoate in el?faci si mere in el?sau mai faci altadata si fierte?(nu prea stiu cum e cu steamerul)
Da, pranzul i-l fac mereu in steamer, la cuptor mi-e peste mana sa-i fac ca dureaza o ora, asa, la steamer, in 30 minute sunt gata si legumele si carnea.
Fierte nu-i fac decat supa-crema de legume, ca sa subtiez piureul cu zeama in care au fiert.
Fac si fructe (mere, pere) la steamer, ies f bune.

AnaM
29.03.2010, 17:29:02
La mine curge. A venit si la tine?
A venit acum 30 minute... Finally. Vroiam sa spal si eu o rufa acolo, da' de unde...

AnaM
29.03.2010, 17:30:35

Legume&fructe de obicei din Kaufland...
Cu uratii, mie mi-au venit primele 2 luni f regulat, dup-aia in fiecare luna cu 2 zile mai devreme decat data preconizata, inclusiv si luna asta :) Dar nu e o regula pt toata lumea.

Rok5ana
29.03.2010, 17:33:19

Bine ai venit! Sa-ti traiasca printesica si sarcina usoara! :)

roxana1
29.03.2010, 17:39:32
Da, pranzul i-l fac mereu in steamer, la cuptor mi-e peste mana sa-i fac ca dureaza o ora, asa, la steamer, in 30 minute sunt gata si legumele si carnea.
Fierte nu-i fac decat supa-crema de legume, ca sa subtiez piureul cu zeama in care au fiert.
Fac si fructe (mere, pere) la steamer, ies f bune.
pai si din astea pe care le faci la steamer tot un pireu faci,nu? ca doar le blenduesti,nu?asta cu ce il mai subtiezi,sau nu mai e nevoie.

Andrusca
29.03.2010, 17:40:20

in cazul meu, da, in fiecare luna! :D si CM mi-a venit prima data dupa 8 luni de la nastere :)>-

Rok5ana
29.03.2010, 17:40:35

Eu am nascut acu 4 sapt. la Cuza. Bebe nu mai sta cu mama si trebuie sa duci doar pampers. Ii tin infasati in pelinci de-ale lor.

Rok5ana
29.03.2010, 17:49:38
Am citit vineri pe un forum (tot de Iasi) cum ca intr-adevar mama nu mai sta cu bebele in camera (la Cuza), insa ca e mai bine sa ai hainute spalata si calcate, caci daca nu ai de acasa, ii invelesc in pelinci rupte sau niste camasute destul de naspa. Chiar doream sa intreb si eu care e treaba, daca este adevarat ce am citit. Poate ne lamuresc cele mai recente mamici.

Asa e..mama nu mai sta cu bebe. Merge doar la alaptat. Cat despre pelinci...sunt ok. Mai sunt ele si mai "obosite", dar cel putin sunt sterilizate. Puteti avea incredere. Bebe al meu nu a luat stafilococul si nici la ceilalti bebei din salon cu el nu am auzit sa fie probleme. Hainute nu am vazut sa primeasca de la nimeni.

Yonika
29.03.2010, 18:29:38
neata..
in sfarsit o noapte mai buna..

yonica sa-mi spui te rog daca gasesti siropelul respectic ptr ca am sa-i iau si eu.. am mare incredere in dr ta.. e idealul meu de pediatru:)

moi nu mai face febra de ieri dimineata.. si mucii si-au mai redus cantitatea..
stie cineva cam cand ar trebui sa-i treaca tusea? a devenit o tuse seaca.. nu mai e asa ca inainte.. oricum maine mergem la dr..:)
Eu am cautat pe net si am gasit la farmaciile helpnet. Si mai intreba si farmacista, ca eu am cautat un prospect de la imunorezistan si se da la copii de la 1 an in sus, pt bebelusi am gasit immuno baby, e cam aceeasi chestie zic eu. S anatate Monitzei!

Buna la toate fetele.

LauraF
29.03.2010, 18:47:13
Abia astazi am intrat in posesia hainutelor. Imagini aici: http://picasaweb.google.ro/lauraraduta/Hainute#
Hainele sunt calitative, gecuta am comandat de 18 luni, mi-au trimis de 24 luni dar e intr-adevar de 18. Daca cineva are un bebe mai maricel ii vine chiar si la 1 an cu manecutele putin supuse. Gluga se detaseaza, e prinsa cu nasturi.
Treningul nu e cel comandat dar e ok, vestuta e nu e f groasa dar e tare dulce, body-urile sunt f bune.

AnaM
29.03.2010, 18:47:24
pai si din astea pe care le faci la steamer tot un pireu faci,nu? ca doar le blenduesti,nu?asta cu ce il mai subtiezi,sau nu mai e nevoie.
Cu laptic le subtiez :) Da, le blenduiesc.

Milagros
29.03.2010, 20:20:12

bei, uitai sa intreb...si cu fructele fac la fel? Ii dau cat vrea? :D Ca zilele astea i-am mai scapat cate o lingurita de zeama de portocale si el parea ca mai vrea da' nu i-am dat mai mult de 2 lingurite odata.

AnaM
29.03.2010, 20:24:16
bei, uitai sa intreb...si cu fructele fac la fel? Ii dau cat vrea? :D Ca zilele astea i-am mai scapat cate o lingurita de zeama de portocale si el parea ca mai vrea da' nu i-am dat mai mult de 2 lingurite odata.
Bineinteles :) Mergi in ritmul lui.
Portocale eu nu i-as da, mai ales ca inca mai are reflux... Mai asteapta putin :)

Milagros
29.03.2010, 20:24:36
Bravo Tudorel de Green Eyes!!! http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020536.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)
Bine ai venit, Diana! sa va traiasca gazuta si gazutul!

(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

Yonika
29.03.2010, 20:32:34
Legat de hainute, ca eu am uitat sa scriu aseara, salopeta roz si la mine a venit de 24 luni, si e mare acum, poate la toamna ii va veni, si body-ul e tot de 2 ani (scriu cum scrie pe hainute). Costumasul roz, primul din pozele puse de mine, e mai de iarna, are captuseala, si oricum e putin mai maricel, cred ca tot la iarna ii va veni (daca nu ii va fi micut pana atunvci, mai vedem noi). Si in afara de rochita roz care e de 12 luni si ii vine acum bine, restul hainuteleor (fara body si salopeta) sunt de 18 luni, si ii vor veni bine la vara.

Milagros
29.03.2010, 20:36:24
Bineinteles :) Mergi in ritmul lui.
Portocale eu nu i-as da, mai ales ca inca mai are reflux... Mai asteapta putin :)
I-am dat ca tot casca gura la noi cand papam si eram curioasa daca papa ca pana acum nici nu deschidea gura daca ii dadeam ceva pe la nas ;)) si m-am trezit ca face o gura maaare. Cat despre reflux...incet incet scapam, nu mai regurgiteaza decat o data sau de 2 ori pe zi si atunci destul de putin <:-P
Oricum, cand vom incepe diversificarea incepem cu legume, nu cu fructe.
Sarumana pentru tot. :*:*

Green_Eyes
29.03.2010, 20:51:45
Bravo Tudorel de Green Eyes!!!

:* :* :* :*

AnaM
29.03.2010, 22:17:11
:* :* :* :*
Felicitari barbatelului, am uitat sa spun! Ce minunat tre sa fie :love:

Ana, cu placere, anytime :)

Andrusca
29.03.2010, 22:52:20
Legat de hainute, ca eu am uitat sa scriu aseara, salopeta roz si la mine a venit de 24 luni, si e mare acum, poate la toamna ii va veni, si body-ul e tot de 2 ani (scriu cum scrie pe hainute). Costumasul roz, primul din pozele puse de mine, e mai de iarna, are captuseala, si oricum e putin mai maricel, cred ca tot la iarna ii va veni (daca nu ii va fi micut pana atunvci, mai vedem noi). Si in afara de rochita roz care e de 12 luni si ii vine acum bine, restul hainuteleor (fara body si salopeta) sunt de 18 luni, si ii vor veni bine la vara.

eu ce am luat pt Andrei sunt tot de 18 luni; Bianca cati cm are de zici ca ii vor veni la vara astea de 18 luni?

Andrusca
29.03.2010, 23:03:11
am ramas datoare cu hainutele comandate de noi! :">
rochitele sunt pt finuta :-p
sunt multumita de cum arata :)>-

AnaM
29.03.2010, 23:28:03
Cum este talpa de la sandale? E dura, se poate merge cu ele? Sunt din burete, gen slapi de plaja?

Sunt foarte dragute, sa le poarte sanatos Andrei!

lady_l
29.03.2010, 23:29:13
Buna mamici si ingerashi!:*:*:*

claudelle
29.03.2010, 23:33:56
Ana, de unde ai luat steamer-ul?

Yonika
30.03.2010, 00:00:54
Ei, ba da, dar e la ordinea zilei ta-ta;)) :D
Asa e, am inima cat un balon:* :*
Felicitari pt mma-mma!
Si a mea toata ziua bolboroseste ma-ma, ba-ba, va-va, cate o data si un pa-pa, care cred ca ar insemna un tata!:D

Bine ai venit printre noi!

Asa mi-a zis si mie pediatra, si eu am alternat cate o luna bonisan, alinan, sab simplex, infacol; mai mult i-am dat bonisan ca vedeam parca efecte de la el - bine, bebelina mea nu prea a avut colici.

Avocado cu ce il mai faceti, cum il mai preparati? Eu am o reteta cu avocado, mar, pui si iaurt sau branzica. Alte retete, alte idei?

eu ce am luat pt Andrei sunt tot de 18 luni; Bianca cati cm are de zici ca ii vor veni la vara astea de 18 luni?
Cand a facut 9 luni am masurat-o si avea 77 de cm. Pana la vara cand va putea imbraca hainutele, sigur va mai creste 3-4-5 cm. Dragute hainutele pt Andrei. Si rochitica e super!

AnaM
30.03.2010, 00:42:46
Ana, de unde ai luat steamer-ul?
Sotul l-a luat... cred ca Altex. Dar sunt si la Domo. 100 ron :D

AnaM
30.03.2010, 08:56:13
La multe lunite sanatoase si fericite lui fii-miu si Monitzei! 3 sferturi de an, acusi acusi taiem motzul ;))
Party!

cgeorgiana1982
30.03.2010, 09:00:06
Asa e..mama nu mai sta cu bebe. Merge doar la alaptat. Cat despre pelinci...sunt ok. Mai sunt ele si mai "obosite", dar cel putin sunt sterilizate. Puteti avea incredere. Bebe al meu nu a luat stafilococul si nici la ceilalti bebei din salon cu el nu am auzit sa fie probleme. Hainute nu am vazut sa primeasca de la nimeni.
Multumesc tare mult de lamurire. E bine de stiut ce mai e pe la Maternitate zilele astea.Pup

petronelaaa
30.03.2010, 09:03:32
La Multe Lunite sanatoase si vesele lu Tudor si Monita!!!
:gen_19: :gen_19: :gen_19: :gen_19::gen_05: :gen_19: :gen_19: :gen_19: :gen_19:

http://dl7.glitter-graphics.net/pub/565/565227dhq4hbt1rl.gif (http://www.glitter-graphics.com) http://dl10.glitter-graphics.net/pub/705/705190mbhcoc7b0b.gif (http://www.glitter-graphics.com)

cgeorgiana1982
30.03.2010, 09:04:28
La multe lunite pentru Tudor si Moni!!!! (ce repede au trecut 9 luni)<:-P <:-P
Bravo Tudorel de Green_Eyes!!!<:-P

Milagros
30.03.2010, 09:18:28
La multe lunite Tudor si Moni!!! Sa fiti sanatosi!!! <:-P<:-P<:-P<:-P

aanamaria
30.03.2010, 09:24:34

andrusca vroiam sa te intreb in leg cu ultimul costumas cum e? calitativ? sandalutele ce marime sunt? ce marime i-ai luat lui andrei? eu vreau sa comand costumasul asta si vroiam sa imi fac o idee ce marime sa iau..ma gandesc ca e bun de 12 luni. tu ce zici?

neata fetele!

Andrusca
30.03.2010, 09:25:31
Cum este talpa de la sandale? E dura, se poate merge cu ele? Sunt din burete, gen slapi de plaja?

Sunt foarte dragute, sa le poarte sanatos Andrei!

Multumim!
talpa e din burete, gen slapi de plaja, dar f stabila, ca sa zic asa; l-am incaltat si merge bine cu ele; acum sa vedem la vara, pe asfalt cum va fi ;))

Neata mamici!!!! (am avut o noapte buna 8-} )

LA MULTE LUNITE SANATOASE sarbatoritilor! <:-P <:-P
cum se mai simt copiii?

AnaM
30.03.2010, 09:29:17
Multumim mult de urari!!!!!

Bebe tot tuseste, dar in rest e ok, papa bine, e vioi >:D<

alinutza20
30.03.2010, 09:30:54
neata fete..
a mea se simte bine.. cred.. insa eu is varza varza.. nu pot scoate un sunet pe gura..
ne pregatim sa mergem la dr.. sper sa fie bine k m-am saturat de siropuri siropele..

la multe multe lunite lui tudor si mandrei mele<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P multa sanatate puilor!!!!!!!!!!!
doamne ce-a trecut timpul.. se face un an de cand stau acasa#-o #-o

alinutza20
30.03.2010, 09:31:46
multumim si noi de urarile foarte matinale;));)):*

Andrusca
30.03.2010, 09:32:31
andrusca vroiam sa te intreb in leg cu ultimul costumas cum e? calitativ? sandalutele ce marime sunt? ce marime i-ai luat lui andrei? eu vreau sa comand costumasul asta si vroiam sa imi fac o idee ce marime sa iau..ma gandesc ca e bun de 12 luni. tu ce zici?

neata fetele!

da, mie mi se pare ok, la material; camasuta chiar e faina
eu am luat pt 18 luni (pe sandalute nu scrie marimea).
cred ca 12 e ok pt nazdravanul tau <:-P

gabriela_rgh
30.03.2010, 09:39:50
La multe lunite sanatoase si fericite lui fii-miu si Monitzei! 3 sferturi de an, acusi acusi taiem motzul ;))
Party!
La multe lunite sanatoase si voioase pt bebe Tudor si bebica Monica!
Sa fiti sanatosi copii frumosi si sa va bucurati parintii!<:-P <:-P <:-P

tsimonaiuliana
30.03.2010, 09:42:37
La multe lunite Moni si Tudorel,sa fiti sanatosi si fericiti.:*:*

monique18virgo
30.03.2010, 09:50:01
Neata;-) La multe lunite sanatoase si voioase pt sarbatoritii zilei:Monica si Tudor<:-P

gabriela_rgh
30.03.2010, 09:57:39
http://www.stiripescurt.ro/stiri/un-ginecolog-din-iasi-prins-baut-la-volan-de-trei-ori-in-24-de-ore/545663.html(:| (:| (:| (:| (:|

Butterfly87
30.03.2010, 10:21:13
multumim si noi de urarile foarte matinale;));)):*
la multe lunite lui MOni si lui Tudor<:-P

Rok5ana
30.03.2010, 10:33:09
La Multe Lunite lui Tudorel si Monitzei!!!<:-P

claudelle
30.03.2010, 10:42:24
Party!

Multe lunite superbe lui Tudorica si Monitza :*:*, am intrebat de unde, fiindca m-am uitat pe site-ul astora si nu apare asa ceva #-o.....

IN SFARSIT o zi superba azi......<:-P<:-P<:-P

aanamaria
30.03.2010, 10:54:00
la multe lunite sarbatoritilor de azi!
multa sanatate si sa va bucurati parintii!

lady_l
30.03.2010, 10:58:53
Buna tuturor!
La multe lunite Monica si Tudor!:*:*:*

LauraF
30.03.2010, 11:00:50
Buna mamici! Astazi avem si noi 1 anisor!!! <:-P<:-P<:-P

La multe lunite Tudor si Moni! >:D<

lady_l
30.03.2010, 11:08:20

La multi ani Luca!!! Sa iti daruiasca Dumnezeu tie si parintilor tai tot ceea ce va doriti!!!! Multa fericire, noroc si voie buna.....si cel mai important mult multa multa multa multa multa multa multa multa muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuta sanatate!!!!!
La multi ani ingerash!!!<:-P<:-P<:-P

gabriela_rgh
30.03.2010, 11:10:38

La multi ani bebe Luca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!
<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P
Sa fii sanatos si sa iti bucuri parintii zi de zi!=D> <:-P <:-P <:-P

claudelle
30.03.2010, 11:12:07

LA MULTI ANI Luca, sa fii sanatos, iubaret si ascultator :*:*:*:*

cgeorgiana1982
30.03.2010, 11:18:19

La Multi Ani pentru Luca!!!!!<:-P <:-P <:-P Multa sanatate, fericire si noroc in viata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P

Andrusca
30.03.2010, 11:39:44

da, asa e, si Luca e sarbatoritul zilei! LA MULTI ANI si sa fii sanatos, voios, sa ai parte de sanatate, noroc si bucurii! <:-P

petronelaaa
30.03.2010, 11:41:41
LA MULTI ANI LUCA!
sa fii sanatos si fericit langa parintii tai!
http://dl2.glitter-graphics.net/pub/642/642442s5am4b2ugx.gif (http://www.glitter-graphics.com)

jewelieta
30.03.2010, 11:50:53
la multi ani sarbatoritilor...moni si tudorica...sa va treaca raceala repede repede...
si micul si frumosul luca...sa se faca bine inimioara...<:-P

monique18virgo
30.03.2010, 11:51:02

La multi ani Luca sa-ti de-a DD multa sanatate si sa-i bucuri pe parinti<:-P <:-P

jewelieta
30.03.2010, 11:51:25
andrusca...e fff frumoasa rochitica pt finuta...cat a costat?mi-e lene sa caut pe site;))

alinutza20
30.03.2010, 11:57:20
are cineva si vrea sa-mi imprumute un aparat de aerosoli pentru cateva zile????
va rog din suflet!!!

biutzaxx
30.03.2010, 12:02:00
neata!!
te apuci de diversificare?? nu mai ai laptic?? eu te sfatuiesc sa mai stai ca iti ies peri albi cu diversificarea asta..ce simplu era doar cu sanul..boierie!

Rok5ana
30.03.2010, 12:05:01

La Multi Ani! Sa creasca mare si sanatos!<:-P

CONT-INCHIS-035
30.03.2010, 12:15:25

La multi ani! Sa creasca sanatos!
La multe lunite bebelusilor Tudor si Monica!

biutzaxx
30.03.2010, 12:16:47
Nu pot sa cred!:O :O il stiu pe Florin.... cat ghinion putea sa aibe... mi-a stat inima cand mi-a zis azi barbatu`miu; i-am mai si zis ca stiam de pe forum si lui nu i-am zis.
Doamne ajuta sa se faca bine, ca-i baiat bun!!!![-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<

cik si-a mai revenit din coma... e in stare de somnolenta o:-) o:-) o:-)

nu, nu e bine deloc..noi suntem tare suparati..e din gasca noastra, sotul il stie din clasa a 5-a...

speram sa il trimita la Bucuresti, poate mai are o sansa acolo, desi si dr Dobrin , sau cum il cheama, e f bun..

aanamaria
30.03.2010, 12:17:29
[quote=LauraF;3148412]Buna mamici! Astazi avem si noi 1 anisor!!! <:-P<:-P<:-P

:A :gen_19: :rockon: LA MULTI ANI LUCA!!!!

Sa cresti mare pui!

geany_m
30.03.2010, 12:30:26
LA MULTI ANI CELOR 3 SARBATORITI DE ASTAZI!!
Luca, Tudor si Monita
http://dl9.glitter-graphics.net/pub/1714/1714689ob5zpfyav8.gif (http://www.glitter-graphics.com)

petronelaaa
30.03.2010, 12:30:52
nu, nu e bine deloc..noi suntem tare suparati..e din gasca noastra, sotul il stie din clasa a 5-a...

speram sa il trimita la Bucuresti, poate mai are o sansa acolo, desi si dr Dobrin , sau cum il cheama, e f bun..

Stiu ca e grav... face presiune in craniu:( ... ieri i-au dus capsule din alea frigorifice
nu stiu dak il pot transporta pan la Buc... in starea lui!
Dumnezeu are grija de el!!![-o< [-o< [-o< [-o<

tsimonaiuliana
30.03.2010, 12:43:54

Face un anisor?Bravo puiut,sa cresti mare,sa fii sanatos si sa iti bucuri parintii.<:-P<:-P:*

ralukaG
30.03.2010, 12:47:25

La Multi Ani, Luca!!!! Sa fii sanatos si sa iti bucuri parintii<:-P <:-P <:-P

La multe lunite Moni si Tudorel!!!<:-P

Yonika
30.03.2010, 13:14:31
Party!
La multe lunite celor 2 sarbatoriti, pentru Tudorel si Monitza! Va trimite Bianca pupici dulci!

LA CAT MAI MULTI ANISORI SI SA CREASCA MARE SI SANATOS!:*

Buna la toate fetele!

AnaM
30.03.2010, 13:51:52
Multe lunite superbe lui Tudorica si Monitza :*:*, am intrebat de unde, fiindca m-am uitat pe site-ul astora si nu apare asa ceva #-o.....

IN SFARSIT o zi superba azi......<:-P<:-P<:-P
http://domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Vase_de_gatit_cu_aburi

AnaM
30.03.2010, 13:53:58
Multumim inca o data pentru urari! ^:)^ :* Va pupam!

Luca, la multi ani, sa te faci bine cat mai repede si in continuare iti dorim multa sanatate si fericire!!!!!!!!!! <:-P

claudelle
30.03.2010, 13:58:39
http://domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Vase_de_gatit_cu_aburi

m-am uitat aseara la 23.30...clar :)):)):))

petronelaaa
30.03.2010, 14:51:59
am gasit ceva interesting....
pt cine are, ar fi bine - spun astia - sa nu mai aibe!
parca pe Sebi de Biu l-am vazut in sling-banana

http://www.cpsc.gov/cpscpub/prerel/prhtml10/10177.html
http://poarta-ma.blogspot.com/2010/03/slingurile-geanta-infantino-au-fost.html

Andrusca
30.03.2010, 15:01:27
andrusca...e fff frumoasa rochitica pt finuta...cat a costat?mi-e lene sa caut pe site;))

rochita roz cu fructe e 30 sau 32 ron, parca
cealalta, 24 ron

Pupici lui Iris :)

alinutza20
30.03.2010, 15:16:35
la multi ani si de la noi bebe luca!!! multa multa sanatate puiule si mami multa putere:)

eu sunt tare tare suparata:(:-< :-< :-<
cand am crezut k e mai bine.. de fapt e mult mai rau:-<

petronelaaa
30.03.2010, 15:19:46
la multi ani si de la noi bebe luca!!! multa multa sanatate puiule si mami multa putere:)

ce a patit Moni?????? :O :O :O
de ce e mult mai rau????

Andrusca
30.03.2010, 15:24:48
cand am crezut k e mai bine.. de fapt e mult mai rau:-<[/quote]

ufff, pupam bolnavioara..ce s-a intamplat?
ap de aerosoli se poate inchiria de la cab dr siminiceanu; 10 lei/zi parca

Andrusca
30.03.2010, 15:32:11
Anca (xxxx), Ioana (sava_ioana), Michellina, ce mai faceti? ce mai fac nazdravanii vostri?

Anmari, Ariana ce mai face?

alinutza20
30.03.2010, 15:32:57

ufff, pupam bolnavioara..ce s-a intamplat?
ap de aerosoli se poate inchiria de la cab dr siminiceanu; 10 lei/zi parca[/QUOTE]

da a, vz si la pedlife k se inchiriaza dar m-am hotarat sa-i cumpar..
nu e ieftin da n-am chef sa umblu de fiecare data cand am nevoie pe drumuri sa ma milogesc.. sincer..

a dat in bronsiomelita.. abia respira.. stau cu ochii pe ea secunda de secunda..
mi-a zis dr k dak mi se pare ceva orice in neregula sa ma duc la spital la orice ora:(
offffffff:-< :-<

alinutza20
30.03.2010, 15:33:44
Anca (xxxx), Ioana (sava_ioana) ce mai faceti? ce mai fac nazdravanii vostri?

Anmari, Michellina: fetele voastre?

michellina are baiat;)) pe david;))

AnaM
30.03.2010, 15:43:29
nu e ieftin da n-am chef sa umblu de fiecare data cand am nevoie pe drumuri sa ma milogesc.. sincer..

a dat in bronsiomelita.. abia respira.. stau cu ochii pe ea secunda de secunda..
mi-a zis dr k dak mi se pare ceva orice in neregula sa ma duc la spital la orice ora:(

Of, Doamne :( Multa sanatate Monitzei :(

Tudor mi-a facut capu' calendar azi, mai am un pic si clachez si fizic si psihic, urla de dimineata, nimic nu-i convine, daca nu-l las sa faca ce vrea (aka sa tranteasca telecomanda, sa traga de fire, sa bage baterii in gura) urla cu lacrimi, si chiar daca-l las sa faca asta, tot urla. Nu mai pot, l-am adormit acum, ca simteam ca pocnesc. Si urlatul asta numai bine nu-i face la rosul in gat.
Imi vine sa-mi smulg parul din cap.

tsimonaiuliana
30.03.2010, 15:44:48
Insanatosie grabnica pt. Monica.Dar doctorita atat a zis ca daca e mai rau sa te duci la spital?Nu-i schimba tratamentul?Ma gandesc si eu ,daca asta nu a dat rezultat....ca sa nu mai spun ca s-a si inrautatit situatia.Tare rau imi pare pt. ea si pt. tine mai ales ca stiu cum e.Sa ne tii la curent.>:D<

Andrusca
30.03.2010, 15:46:50
michellina are baiat;)) pe david;))

corect :-" |-) ...Michellina, sorry ^:)^ ^:)^

petronelaaa
30.03.2010, 15:47:03

Sa se faca bine Moni! [-o<
Poate nu ajungeti la spital!o:-) o:-) o:-)
Doamne ajuta![-o< sa se repare gatul!!!
nu si-a facut antibioticul treaba.... :-\

jewelieta
30.03.2010, 15:47:10
bronsiolita cel mai sigur...alinutza...
saracutza monitza...tare e ea bolnavicioasa...
i-a schimbat tratamentul?i-a mai dat ceva?acu tuseste mai rau sau cum e?

sanatate multa...
vreau s ate intreb alinuta unde i-ai facut gauri pt cercei monitei...parca ziceai langa moldova mall...noi venim maine in iasi si as vrea sa ii fac...la piatra nu fac decat dupa 7 luni la bijutierie...

anmari,ce mai faci?ariana?

alinutza20
30.03.2010, 15:48:26
Insanatosie grabnica pt. Monica.Dar doctorita atat a zis ca daca e mai rau sa te duci la spital?Nu-i schimba tratamentul?Ma gandesc si eu ,daca asta nu a dat rezultat....ca sa nu mai spun ca s-a si inrautatit situatia.Tare rau imi pare pt. ea si pt. tine mai ales ca stiu cum e.Sa ne tii la curent.>:D<

i-a schimbat tratamentul:(.. si merg poimaine iar s-o vada..
a zis k dak intre timp mi se pare ceva sa merg repede la spital..
eu imi pun toata baza i aerosoli:(

AnaM
30.03.2010, 15:48:28
Pai cu siguranta i-a dat sa faca aerosoli... Iar mai tare decat Augmentin...

Ahhhhh, urasc sentimentul asta de neputinta :-L

Andrusca
30.03.2010, 15:50:56
i-a schimbat tratamentul:(.. si merg poimaine iar s-o vada..
a zis k dak intre timp mi se pare ceva sa merg repede la spital..
eu imi pun toata baza i aerosoli:(

SANATATE MULTA!!!

alinutza20
30.03.2010, 15:51:24
bronsiolita cel mai sigur...alinutza...
saracutza monitza...tare e ea bolnavicioasa...
i-a schimbat tratamentul?i-a mai dat ceva?acu tuseste mai rau sau cum e?

sanatate multa...
vreau s ate intreb alinuta unde i-ai facut gauri pt cercei monitei...parca ziceai langa moldova mall...noi venim maine in iasi si as vrea sa ii fac...la piatra nu fac decat dupa 7 luni la bijutierie...

anmari,ce mai faci?ariana?

pai nu bronsiolita am zis? dask am zis altceva scuze..
sa stii ca nu e bolavicioasa.. e prima data cand raceste.. da se pare k a facut-o lata...:(
-a schimbat tratamentul.. tuseste rau dar rar.. in schimb nu poate sa respire..
da langa moldova mall... cred k astoria gold se numeste bijuteria.. e f mare oricum.. n-ai cum sa n-o vezi:)

alinutza20
30.03.2010, 15:52:52
Pai cu siguranta i-a dat sa faca aerosoli... Iar mai tare decat Augmentin...

Ahhhhh, urasc sentimentul asta de neputinta :-L
mi-a dat si antibiotic mai tare k augmentinul:(:-< :-< , unasyn se numeste.. inca n sirop, si pastilute.. si aerosolii :((:((