PDA

Versiunea completa : Mamici, viitoare mamici, bebelusi din Iasi - sfaturi, discutii

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220

eluta
01.12.2008, 21:47:20
Deoarece constat ca incepe sa se mareasca clubul burticilor de Iasi am considerat oportun sa deschid un subiect unde sa putem discuta despre sarcina, bebici, maternitati si alte probleme legate de acesta perioada din viata noastra. >:D<

geany_m
01.12.2008, 21:50:54
O idee super! >:D< Deși încă nu mă încadrez printre viitoare mămici, sigur voi trage un ochi și pe aici ;-)

AnaM
02.12.2008, 00:19:53
Yeyyyyy, good idea!

Sa incep eu sa ma laud :D

In seara asta am fost pentru prima data la noul meu medic, D-na. Dr. Elena Mihalceanu si am plecat de acolo super incantata si fericita, din varii motive.

Unul a fost ca m-am linistit extrem de tare in privinta lui bebe!!!!!! Eram ingrijorata ca bebe nu ar fi bine pt ca in ultima vreme am fost foarte nervoasa, am avut diverse dureri la abdomenul inferior si ma temeam ca nu mi-a crescut deloc burtica (e plata :D ). Ei, fetelor, bebica al meu a crescut extraordinar de bine, acum diferenta e de 3 zile dintre amnoree si varsta fatului (la inceput er de 10 zile), bebica are 2,5 cm <:-P (la eco acum 2 sapt avea 0,94 cm), inimioara ii bate cu 171 bpm si... cel mai frumos din toate este ca l-am vazut dand din manutze si picioruse, asa mic cum e el !!!!!! :x :x :x

Sunt extaziata in privinta d-nei doctor a fost de o amabilitate extraordinara, si fara sa-i spun ca vin cu recomandare din partea uneia din cele mai bune prietene ale dumneaei, m-a tratat ca pe o clienta veche, desi era prima data cand calcam la dumneaei in cabinet. Mi-a facut eco abdominala (pfiu, ce bine ca am scapat de alea transvaginale!) si a inceput sa rada cand l-a vazut pe bebe ca misca, a zis "uite, ma, ce caraghios e micul" si mi l-a filmat si mi-a dat un cd cu cateva secunde de filmare :x :x Nu ma asteptam la asa ceva, sincer, si acum ma ia cu emotii...

De abia astept sa mai trec pe la dumneaei, este o placere! Si, un alt fapt important, au si eco 4d <:-P

Happyyyyy!!!!!

Va atasez o pozica cu bebica al meu :x Doamne, prin ce senzatii am trecut azi... Multumesc lui Doamne Doamne ca totul e bine :x

Crisss
02.12.2008, 00:32:17
Yeyyyyy, good idea!

In seara asta am fost pentru prima data la noul meu medic, D-na. Dr. Elena Mihalceanu si am plecat de acolo super incantata si fericita, din varii motive.

Unul a fost ca m-am linistit extrem de tare in privinta lui bebe!!!!!! Eram ingrijorata ca bebe nu ar fi bine pt ca in ultima vreme am fost foarte nervoasa, am avut diverse dureri la abdomenul inferior si ma temeam ca nu mi-a crescut deloc burtica (e plata :D ). Ei, fetelor, bebica al meu a crescut extraordinar de bine, acum diferenta e de 3 zile dintre amnoree si varsta fatului (la inceput er de 10 zile), bebica are 2,5 cm <:-P (la eco acum 2 sapt avea 0,94 cm), inimioara ii bate cu 171 bpm si... cel mai frumos din toate este ca l-am vazut dand din manutze si picioruse, asa mic cum e el !!!!!! :x :x :x

Sunt extaziata in privinta d-nei doctor a fost de o amabilitate extraordinara, si fara sa-i spun ca vin cu recomandare din partea uneia din cele mai bune prietene ale dumneaei, m-a tratat ca pe o clienta veche, desi era prima data cand calcam la dumneaei in cabinet. Mi-a facut eco abdominala (pfiu, ce bine ca am scapat de alea transvaginale!) si a inceput sa rada cand l-a vazut pe bebe ca misca, a zis "uite, ma, ce caraghios e micul" si mi l-a filmat si mi-a dat un cd cu cateva secunde de filmare :x :x Nu ma asteptam la asa ceva, sincer, si acum ma ia cu emotii...

De abia astept sa mai trec pe la dumneaei, este o placere! Si, un alt fapt important, au si eco 4d <:-P

Happyyyyy!!!!!

Va atasez o pozica cu bebica al meu :x Doamne, prin ce senzatii am trecut azi... Multumesc lui Doamne Doamne ca totul e bine :x

ce tare e poza! sa creasca mare mare !!!!!! si sa nu ii mai faca greturi lu mami!>:D<

AnaM
02.12.2008, 01:04:34
ce tare e poza! sa creasca mare mare !!!!!! si sa nu ii mai faca greturi lu mami!>:D<

Multumim!!!!!!!! ^:)^ >:D<

biutzaxx
02.12.2008, 11:08:40
Yeyyyyy, good idea!

super !!!
sa creasca bebicul mare si nazdravan(a) !!

sa ne pui si filmuletu sa il induiosez si eu pe al meu sot :D:D

CRYSSI
02.12.2008, 11:12:59
Foarte simpatica poza.Mai-mai ca imi vine sa sar pe sotul meu, sa ne grabim la conceput ;;) .

AnaM
02.12.2008, 11:52:23
super !!!
sa creasca bebicul mare si nazdravan(a) !!

sa ne pui si filmuletu sa il induiosez si eu pe al meu sot :D:D

Saru-mana >:D< >:D<
In filmulete nu se evde mare lucru, au cate 2-3 secunde fiecare, pt ca bebe s-a miscat extraodinar de mult fix la inceput, cand nu era d-na. dr. pregatita sa-l filmeze, vroia sa-l evalueze intai :)) Dup-aia il zgandarea, si n-a vrut sa se mai miste ("adica ce, eu ma misc la comanda?" :)) ). In primul filmulet se vede fix la inceput cum ridica capusorul :D :D
Oricum o sa le pun cand ajung acasa, ca le am pe cd :-p

AnaM
02.12.2008, 11:55:22
Foarte simpatica poza.Mai-mai ca imi vine sa sar pe sotul meu, sa ne grabim la conceput ;;) .

Multumim, multumim >:D<
Adevarul e ca bebe nu a fost planificat, si nu pot sa zic ca eram pregatita pentru bebe, dar ce sentimente am trait ieri m-au facut sa realizez ce minune extraordinara se intampla acolo. Recunosc, eram cam "nesimtita" pana acum :)) Se adevereste vorba ca "se schimba foaia cand e vorba de sarcina ta" :) :x

Green_Eyes
02.12.2008, 12:02:41
Ana, m-ai facut sa dau la soricei! Foarte emotionant:x:x:x
Si eu am niste emotii crunte, mai ales ca la prima si singura ecografie de pana acum, nu am vazut decat un punctulet cu mult mai mic decat varsta sarcinii dupa UM:(Sper sa fi crescut samburica si sa fie totul ok![-o<>:D<

geany_m
02.12.2008, 12:07:09
Yeyyyyy, good idea!

Happyyyyy!!!!!

:x:x ce frumooooooos!! Pupici la bebița :*:*

gabriela_rgh
02.12.2008, 12:56:49
Yeyyyyy, good idea!

Happyyyyy!!!!!

M-am buburuzat toata cand am citit experienta ta!
Vreau si eu bebe..............
Pupici!>:D<

biutzaxx
02.12.2008, 13:52:03
M-am buburuzat toata cand am citit experienta ta!
Vreau si eu bebe..............
Pupici!>:D<

:)) :)):)):))

ANA, ne-ai facut pofta la toate de bebe 8-}8-}8-}

mikutza
02.12.2008, 17:10:41
Deoarece constat ca incepe sa se mareasca clubul burticilor de Iasi am considerat oportun sa deschid un subiect unde sa putem discuta despre sarcina, bebici, maternitati si alte probleme legate de acesta perioada din viata noastra. >:D<

Foarte buna initiativa ta! =D>

mikutza
02.12.2008, 17:12:08
Yeyyyyy, good idea!

Happyyyyy!!!!!

#:-S Bine ca te-ai mai linistit si tu ... ai vazut ca totul e ok ? :-p

mikutza
02.12.2008, 17:22:25
Azi am facut prima cumparatura pt bebe. Desi maica-mea si vinzatoarea ma tachinau ca e prea devreme si pina nasc eu se schimba moda :D , eu i-am luat totusi lui bebe un compleu alb (pt ca inca nu stim exact ce va fi :-w ) subtire, de bumbac. M-am gindit sa fie acolo pt ca voi avea nevoie la iesirea din spital (cu siguranta voi mai cumpara si altele pina la sf anului :-" ). Dar, sincer, nu ma vad prin luna a 8-a, prin frig, cautind haine pentru bebe. Plus ca sint si foarte scumpe hainutele astea #-o si prefer sa cumpar din timp decit sa cheltui o suma mare atunci. Vor fi cu siguranta alte cheltuieli in acele momente.

Credeti si voi ca m-am grabit? :-?

De fapt eu plecasem cu maica-mea sa caut patut. Am fost numai la Carrefoure Era si m-am speriat cd am vazut cit costa. :-SS 441 lei un patut de lemn cu sertar dedesubt. Nu e mult ? Daca aveti idee unde as putea gasi mai ieftin ... va rog spuneti-mi ^:)^

biutzaxx
02.12.2008, 17:25:08
Azi am facut prima cumparatura pt bebe. Desi maica-mea si vinzatoarea ma tachinau ca e prea devreme si pina nasc eu se schimba moda :D , eu i-am luat totusi lui bebe un compleu alb (pt ca inca nu stim exact ce va fi :-w ) subtire, de bumbac. M-am gindit sa fie acolo pt ca voi avea nevoie la iesirea din spital ^:)^

super !
da cum de nu stii inca ce va fi, ca din cate vad eu esti in luna a 6-a :-\:-\:-\:-\:-\

alibd
02.12.2008, 18:43:37
Yeyyyyy, good idea!

Happyyyyy!!!!!

Ana, ma bucur mult ca totul e ok! >:D< Sa dea Domnul sa fie asa pana la final. Frumoasa poza, parca ma apuca si pe mine emotiile. :)
Dna Mihalceanu e la Cuza Voda sau Elena Doamna? Nu e cam ocupata?

alibd
02.12.2008, 18:46:09
Ana, m-ai facut sa dau la soricei! Foarte emotionant:x:x:x
Si eu am niste emotii crunte, mai ales ca la prima si singura ecografie de pana acum, nu am vazut decat un punctulet cu mult mai mic decat varsta sarcinii dupa UM:(Sper sa fi crescut samburica si sa fie totul ok![-o<>:D<

Am eu asa un feeling ca totul va fi bine. :) >:D<

alibd
02.12.2008, 18:48:54
Azi am facut prima cumparatura pt bebe. Desi maica-mea si vinzatoarea ma tachinau ca e prea devreme si pina nasc eu se schimba moda :D , eu i-am luat totusi lui bebe un compleu alb (pt ca inca nu stim exact ce va fi :-w ) subtire, de bumbac. M-am gindit sa fie acolo pt ca voi avea nevoie la iesirea din spital (cu siguranta voi mai cumpara si altele pina la sf anului :-" ). Dar, sincer, nu ma vad prin luna a 8-a, prin frig, cautind haine pentru bebe. Plus ca sint si foarte scumpe hainutele astea #-o si prefer sa cumpar din timp decit sa cheltui o suma mare atunci. Vor fi cu siguranta alte cheltuieli in acele momente.

De fapt eu plecasem cu maica-mea sa caut patut. Am fost numai la Carrefoure Era si m-am speriat cd am vazut cit costa. :-SS 441 lei un patut de lemn cu sertar dedesubt. Nu e mult ? Daca aveti idee unde as putea gasi mai ieftin ... va rog spuneti-mi ^:)^

Felicitari pentru prima achizitie pentru bebe! :*
Adevarul e ca sunt tare scumpe hainutele pentru ei. M-am uitat si eu prin magazine si m-au apucat durerile de cap. Trebuie sa incep si eu sa cumpar una cate una, pentru botez.#:-S

alibd
02.12.2008, 18:50:22
super !
da cum de nu stii inca ce va fi, ca din cate vad eu esti in luna a 6-a :-\:-\:-\:-\:-\

Bebe a fost mai "secretos" la eco. Nu prea a vrut sa-si dezvaluie...identitatea. ;-) :>

mikutza
02.12.2008, 19:31:47
Bebe a fost mai "secretos" la eco. Nu prea a vrut sa-si dezvaluie...identitatea. ;-) :>

Asa e ... cum zice doamna de mai sus! :))

mikutza
02.12.2008, 19:34:16
Felicitari pentru prima achizitie pentru bebe! :*
Adevarul e ca sunt tare scumpe hainutele pentru ei. M-am uitat si eu prin magazine si m-au apucat durerile de cap. Trebuie sa incep si eu sa cumpar una cate una, pentru botez.#:-S

Multumesc :">
Mai ai un botez ? Nu ai avut unul de curind ? :-?

cgeorgiana1982
02.12.2008, 20:09:09
Felicit initiativa cu acest subiect!!!! Va fi de folos nu doar "burticilor", ci si celor care vor sa se informeze. Multa sanatate mamicilor si viitoarelor mamici.

cgeorgiana1982
02.12.2008, 20:11:52

Uite, eu nu sunt insarcinata, insa cand o prietena vindea niste haine aduse din afara, printre care si de bebe, nu m-am abtinut sa nu iau vreo 2, caci erau superbe si am zic ca vor fi de folos cand va veni bebele nostru.M-am gandit ca atunci cand voi fi gravida poate nu voi gasi asemena haine: si foarte bune si ieftine. Fiecare cu nebunelile lor:D.....poate eu m-am grabit...tu in nici un caz.

pisiana
02.12.2008, 20:40:36
Uite, eu nu sunt insarcinata, insa cand o prietena vindea niste haine aduse din afara, printre care si de bebe, nu m-am abtinut sa nu iau vreo 2, caci erau superbe si am zic ca vor fi de folos cand va veni bebele nostru.M-am gandit ca atunci cand voi fi gravida poate nu voi gasi asemena haine: si foarte bune si ieftine. Fiecare cu nebunelile lor:D.....poate eu m-am grabit...tu in nici un caz.

Si eu sunt bolnava dupa hainele de bebe.. sunt in stare sa ma uit ore in sir.
Pana acum sunt mandra posesoare a unor botosei roz de care m-am indragostit. Si pt ca vrem bebe cat de repede, ma gandesc sa extind colectia. :-"

miKA24
02.12.2008, 20:50:51
salut, fetelor!
n-am mai intrat de multa vreme pe miresici, dar azi am vizitat prima data subiectul de "ginecologi recomandati..." si apoi acesta...(good ideea, eluta!:suuuper:)
cum eu si sotul suntem doritori de bb si incepand cu luna asta avem "unda verde" de la medic la conceput, sper sa ma alatur cat de curand voua, clubul burticilor;[-o<
felicitari fetelor cu burtici si va urez la toate sa aveti sarcina usoara!>:D<>:D<>:D<

mikutza
02.12.2008, 20:56:57

Banuiam eu dar voiam sa mai aud o parere! :azn:

mikutza
02.12.2008, 20:59:43
salut, fetelor!
n-am mai intrat de multa vreme pe miresici, dar azi am vizitat prima data subiectul de "ginecologi recomandati..." si apoi acesta...(good ideea, eluta!:suuuper:)
cum eu si sotul suntem doritori de bb si incepand cu luna asta avem "unda verde" de la medic la conceput, sper sa ma alatur cat de curand voua, clubul burticilor;[-o<
felicitari fetelor cu burtici si va urez la toate sa aveti sarcina usoara!>:D<>:D<>:D<

Multumim si >:D< ... te asteptam in "club" :>

mikutza
02.12.2008, 21:01:37
Si eu sunt bolnava dupa hainele de bebe.. sunt in stare sa ma uit ore in sir.
Pana acum sunt mandra posesoare a unor botosei roz de care m-am indragostit. Si pt ca vrem bebe cat de repede, ma gandesc sa extind colectia. :-"

Si eu :"> ... daca ar fi dupa mine ... si daca as avea bani ... as face parada modei cu bebe :-p

miKA24
02.12.2008, 21:06:31
ce simpatice sunteti... :) mai nou, eu vreau sa-mi iau masina de cusut si deja colectionez de pe net modele cu haine de gravi si de bebe...:x
cu asta ma ocup eu, in loc sa invat pentru examenul de experti... :-p

geany_m
02.12.2008, 21:25:53
ANA, ne-ai facut pofta la toate de bebe 8-}8-}8-}
Si mie =P~=P~=P~=P~

geany_m
02.12.2008, 21:34:12

E bine că ai început de pe acum să cumperi... nu înțeleg cum de te-ai abținut până acum :-p Eu una nu aș fi rezistat, cred că-i luam ceva din prima lună :)) Si mie îmi plac la nebunie hăinuțele pt. bebe :x Ultima oară am cumpărat pt. nașa mea care a născut recent. Am găsit în Siraj un stand cu hăinuțe foarte ieftine, de bumbac 100% și de bună calitate, românești... nu chinezării de alea >:P
Dacă ai bani și-ți permiți, Zara Kids e NEBUNIE CURATA. :)) Ultima oară Vlad a trebuit să mă "remorcheze" de acolo :D nu mă mai dădeam dusă....
In legătură cu pătuțul... Am auzit f. multe persoane care își fac cumpărăturile de pe net. De multe ori găsești lucruri mult mai ieftine decât în magazine. Eu una încă nu am testat metoda asta, dar dă un search pe google și vezi ce găsești în materie de pătuțuri. Oricum, dacă văd undeva, te anunț >:D<

geany_m
02.12.2008, 21:37:18
Ana, ma bucur mult ca totul e ok! >:D< Sa dea Domnul sa fie asa pana la final. Frumoasa poza, parca ma apuca si pe mine emotiile. :)
Dna Mihalceanu e la Cuza Voda sau Elena Doamna? Nu e cam ocupata?
D-na Mihălceanu e la Cuza Vodă. Are și cabinet în Piața Unirii, lângă Marelbo. E și ea destul de ocupată, cred că depinde cum are programări: poți s-o prinzi ușor sau să aștepți 2-3 săptămâni. :)

geany_m
02.12.2008, 21:38:41
Alina nu a avut, Moni a botezat recent. Si poate și alte fete.... :-?

eluta
02.12.2008, 21:39:44
Stie cineva daca in maternitatea Cuza voda putem imbraca bebelusii cu haine de acasa sau ii fac ei "sarmaluci"? As vrea sa incep sa cumpar pt bagajul de spital si nu stiu ce anume ofera ei si ce trebuie sa aducem noi.

geany_m
02.12.2008, 21:40:24
salut, fetelor!
Atunci dați bătăi!! :D Sper să te vedem pe la "burtici" cât mai curând >:D<

geany_m
02.12.2008, 21:43:28
Stie cineva daca in maternitatea Cuza voda putem imbraca bebelusii cu haine de acasa sau ii fac ei "sarmaluci"? As vrea sa incep sa cumpar pt bagajul de spital si nu stiu ce anume ofera ei si ce trebuie sa aducem noi.
:)) sărmăluci.... ce tare!!! Eu chiar nu știu :( poate intră fetele care au bebe să-ți spună. Oricum, sigur trebuie hăinuțe pt. când îl scoți din maternitate. Acolo... nu cred... :-? Dar sper că ne lămurească mămicile :)

AnaM
02.12.2008, 23:03:34
Geany, Simona, Gabriela, Mikutza, Biutza, Alina, Mika, multumesc din suflet, fetelor, pentru urari si ma bucur ca am starnit un pic de emotie in sufletul vostru, pentru ca ieri la mine a fost uragan :D Nu am crezut niciodata (suna a pur cliseu, dar e adevarul!) ca pot simti asa ceva...

Mikutza, despre patut, nu stiu ce sa zic, eu m-am uitat doar pe catalogul on-line de la Ikea si deja am pus ochii pe un set de acolo :x E din lemn, iar pretul e mega-bun. Eu am vazut pe la Sortem si paturi de 10-12 milioane (bine, e drept ca alea se si leagana si par solide, dar mi se pare cam mult...). In ceea ce priveste hainutzele... Sub nici o forma nu consider ca te-ai grabit. Bebica al meu are deja vreo 4 costumase cumparate de mamanu' meu :D Eu inca nu i-am luat nimic, dar si cand ma pornesc... somebody stop me! :))
Nici eu nu ma dau dusa din Zara kids, sotul tipa la mine si ma da afara din magazin, si ma cearta ca in loc sa-mi iau mie (ce-i drept, ma "chinui" in 2 perechi de blugi =)) ) vreau sa iau la bebe :D si ca o sa am destul timp mai tarziu (plus ca mama vad ca si-a luat in serios rolul de bunica :D )
La Zara am vazut niste body-uri din catifea de mi-a venit sa plang cat de delicate si bine lucrate erau... Dar preturile... intre 50-100 ron pt un body... Ups :D

D-na Mihalceanu e, intr-adevar, la Cuza-Voda, lucreaza si la cabinetul Prof. Dr. Dragomir si e o doamna deosebita. A fost extrem de delicata, rabdatoare si nu m-a expediat :D E destul de ocupata, dar eu zic ca merita sa mergeti la ea. Pe mine una m-a convins! Inca un pont... Sunati la cabinet chiar la sf lunii sau in prima zi a lunii, ca atunci primesc garzile pe luna respectiva si inainte de asta nu fac nici o programare. Eu asa am prins loc extrem de rapid :D

Eluta, nu stiu, din pacate, politica imbracarii bebeilor la Cuza-Voda :D , dar cu siguranta vei avea nevoie de ceva hainutze, 1-2 schimburi.

In rest, spor la bebelit, fetelor! >:D<

biutzaxx
03.12.2008, 09:16:58
Cred ca d-na Mihalceanu are si la Medcenter (sau cum se cheama centrul acela medical) de langa Vama Veche .

ungrasmic
03.12.2008, 09:46:06
Abia astept sa vina data de 18 dec sa mai vad si eu gogosneata mea la eco, acum e mica mica, da o sa se faca ea mare si voinica.
Eu deocamdata am o preche de papucei, dr de baietel:-? adusi de mama din italia , prin mai, inainte de nunta, cu dedicatie speciala pt noi. Si eu abia astept sa incep sa cumpar cate ceva, ca mi-s asa de dragi hainutele pt copii... pana acum am cumparat pt copiii prietenelor, rudelor, de acum pt al meu\:D/ \:D/ \:D/ Noi am inceput sa ne gandim cum sa reorganizam in camera, unde sa punem patutul....treburi domle`=P~
De patut, premergator, carucior, scaun pt masina, masuta pt hranit, etc, a zis ca se ocupa soacra-mea, asa ca.....
Nanutzele abia asteapta sa nasc, pietenele mele sunt mai emotionate ca mine, ma suna in fiec zi sa ma intrebe ce fac,cum ma simt, au zis ca vin si ele sa asiste la nastere:))

biutzaxx
03.12.2008, 10:13:15
Abia astept sa vina data de 18 dec sa mai vad si eu gogosneata mea la eco, acum e mica mica, da o sa se faca ea mare si voinica.
Eu deocamdata am o preche de papucei, dr de baietel:-? adusi de mama din italia , prin mai, inainte de nunta, cu dedicatie speciala pt noi. Si eu abia astept sa incep sa cumpar cate ceva, ca mi-s asa de dragi hainutele pt copii... pana acum am cumparat pt copiii prietenelor, rudelor, de acum pt al meu\:D/ \:D/ \:D/ Noi am inceput sa ne gandim cum sa reorganizam in camera, unde sa punem patutul....treburi domle`=P~
De patut, premergator, carucior, scaun pt masina, masuta pt hranit, etc, a zis ca se ocupa soacra-mea, asa ca.....
Nanutzele abia asteapta sa nasc, pietenele mele sunt mai emotionate ca mine, ma suna in fiec zi sa ma intrebe ce fac,cum ma simt, au zis ca vin si ele sa asiste la nastere:))

:)) super prietenele tale, si super si soacra ta :-":-":-"

ungrasmic
03.12.2008, 10:27:37
:)) super prietenele tale, si super si soacra ta :-":-":-"
Eu parca nasc pt toate, ca dintre prietenele mele eu sunt singura casatorita si acum mai fac si bebe si ele traiesc impreuna emotiile cu mine. Ce e aiurea ca niciuna nu e din Iasi, sunt din Bacau, Botosani, Vatra Dornei, una e in Franta, una lucreaza in Bucuresti...sunt prietenele mele din facultate si tin mult la toate.
La soacra-mea e faza ca e prima data bunica, sotul meu e singur la parinti si e si destul de tinerica, are 45 de ani.

mikutza
03.12.2008, 10:55:52
E bine că ai început de pe acum să cumperi... nu înțeleg cum de te-ai abținut până acum :-p Eu una nu aș fi rezistat, cred că-i luam ceva din prima lună :)) Si mie îmi plac la nebunie hăinuțele pt. bebe :x Ultima oară am cumpărat pt. nașa mea care a născut recent. Am găsit în Siraj un stand cu hăinuțe foarte ieftine, de bumbac 100% și de bună calitate, românești... nu chinezării de alea >:P
Dacă ai bani și-ți permiți, Zara Kids e NEBUNIE CURATA. :)) Ultima oară Vlad a trebuit să mă "remorcheze" de acolo :D nu mă mai dădeam dusă....
In legătură cu pătuțul... Am auzit f. multe persoane care își fac cumpărăturile de pe net. De multe ori găsești lucruri mult mai ieftine decât în magazine. Eu una încă nu am testat metoda asta, dar dă un search pe google și vezi ce găsești în materie de pătuțuri. Oricum, dacă văd undeva, te anunț >:D<

Da, mi-a mai recomandat cineva Sirajul. :)>- Am sa trag o fuga si pina acolo intr-o zi in cursul saptaminii cd nu va fi prea aglomerat (treb sa evit locurile aglomerate pt ca mi se face rau :( )
Cit despre Zara, am vazut si eu niste costumase pt baietei acolo (nu renunt la ideea ca va fi baietel pina la urma :-p ), dar intr-adevar preturile sint prea mari pt bugetul meu :-w

Am sa incerc si eu sa caut pe internet patut (desi as vrea sa il vad cu ochii mei). Mersi pt pont >:D<

mikutza
03.12.2008, 10:57:22
Alina nu a avut, Moni a botezat recent. Si poate și alte fete.... :-?

Scuze :"> , nu stiu de ce am avut impresia asta. :-p

mikutza
03.12.2008, 10:59:29

Si pe mine ma intereseaza chestia asta. Incearca sa intrebi si doctorita, poate stie.:-? Incerc si eu sa intreb si daca aflu ...iti spun :)>-

mikutza
03.12.2008, 11:05:21

Norocoaso! :-p E super pt ca economisiti o multime de bani ... eu m-am ingrozit cd am vazut preturile din oras :-w Plus ca eu as mai vrea si incalzitor pt biberon, sterilizator pt biberoane, cadita de baie ... si alte chestii :-"

petronelaaa
03.12.2008, 11:16:45

Salut!
Eu am nascut acu vreo 6sapt la maternitatea Cuza.
Si DA, bebeii ii fac sarmaluci pana in ziua externarii cand o asistenta imbraca bebele in hainutele care le aduce cineva de acasa in ziua aia. Si pelincutele is de acolo, sterile zic ei:> ...si in fiecare dimineata, sau cand ai nevoie, iti dau asistentele.
De preferat sa aveti si o batistuta ceva de pus pe fata... sa nu intre in contact direct cu aerul de afara rece (in cazul meu era destul de racoare), microbi, etc

Daca mai aveti ceva intrebari...va stau la dispozitie cu mare drag....>:D<
Bebeii sa fie sanatosi [-o< si voi mandre de burtica (mie mi-e asa un dor de burtica....:> )
Sarcini usoare!

mikutza
03.12.2008, 11:29:00
Salut!
Si DA, bebeii ii fac sarmaluci pana in ziua externarii cand o asistenta imbraca bebele in hainutele care le aduce cineva de acasa in ziua aia. Si pelincutele is de acolo, sterile zic ei:> ...si in fiecare dimineata, sau cand ai nevoie, iti dau asistentele.
De preferat sa aveti si o batistuta ceva de pus pe fata... sa nu intre in contact direct cu aerul de afara rece (in cazul meu era destul de racoare), microbi, etc

Bebeii sa fie sanatosi [-o< si voi mandre de burtica (mie mi-e asa un dor de burtica....:> )
Sarcini usoare!

Multumim pt lamuriri! >:D< Sa-ti traiasca printesa si sa va umple viata de bucurii \:D/
Eu as mai vrea sa aflu niste preturi: doctor, anestezist, asistente, alte cheltuieli :-" ... a mai scris cineva dar vreau sa vad mai multe "variante" :D

petronelaaa
03.12.2008, 11:43:41
Multumim pt lamuriri! >:D< Sa-ti traiasca printesa si sa va umple viata de bucurii \:D/
Eu as mai vrea sa aflu niste preturi: doctor, anestezist, asistente, alte cheltuieli :-" ... a mai scris cineva dar vreau sa vad mai multe "variante" :D

Multumim.
Eu am dat la doctor la o sapt dupa nastere, cand am fost la cabinet sa-mi scoata firele (am avut nastere naturala) 500ron + o sticla de jack Daniels (cred ca asa se scrie:D ); de anestezist nu a fost cazu; iar la asistente am dat cate 100ron la fiecare ...erau 2 (si dupa ce le pui in buzunar altfel e si tratatia /:) ); si am mai dat si 20ron la tanti asistenta care a spalato, mi-a dato si mi-a aratat cum e cu alaptatul.... astea in salon... si 20ron cand i-a pus cercelusii si mi-a imbracato de iesire din spital (ii dai tu in salon sau tati/bunica cand i-o da in brate )

iar de alte cheltuieli directe pt mami nu cred ca mai e cazu...daca vrei tu sa-ti iei ceva de la magazinu de jos....:-p

mikutza
03.12.2008, 12:57:13
Multumim.
Eu am dat la doctor la o sapt dupa nastere, cand am fost la cabinet sa-mi scoata firele (am avut nastere naturala) 500ron + o sticla de jack Daniels (cred ca asa se scrie:D ); de anestezist nu a fost cazu; iar la asistente am dat cate 100ron la fiecare ...erau 2 (si dupa ce le pui in buzunar altfel e si tratatia /:) ); si am mai dat si 20ron la tanti asistenta care a spalato, mi-a dato si mi-a aratat cum e cu alaptatul.... astea in salon... si 20ron cand i-a pus cercelusii si mi-a imbracato de iesire din spital (ii dai tu in salon sau tati/bunica cand i-o da in brate )

iar de alte cheltuieli directe pt mami nu cred ca mai e cazu...daca vrei tu sa-ti iei ceva de la magazinu de jos....:-p

Mersi mult >:D<

geany_m
03.12.2008, 15:50:44
Norocoaso! :-p E super pt ca economisiti o multime de bani ... eu m-am ingrozit cd am vazut preturile din oras :-w Plus ca eu as mai vrea si incalzitor pt biberon, sterilizator pt biberoane, cadita de baie ... si alte chestii :-"
Multe din chestii de genul ăsta găsești la tehnico-medicale (una lângă Hala Centrală și alta lângă Biserica Bărboi), dar și în famacii :) Nu la mine la farmacie :)) noi nu ținem din astea, dar am văzut pe la Sensiblu parcă...

mikutza
03.12.2008, 16:07:01
Multe din chestii de genul ăsta găsești la tehnico-medicale (una lângă Hala Centrală și alta lângă Biserica Bărboi), dar și în famacii :) Nu la mine la farmacie :)) noi nu ținem din astea, dar am văzut pe la Sensiblu parcă...

Stiu, draga mea, stiu cam pe unde se gasesc, problema e ca nu mi le dau gratis :))

Am cautat pe net patut, ai dreptate, sint putin mai ieftine. Problema e ca nu sint sigura de calitatea produselor :-? , sa nu fie zgiriate, sa nu se asambleze corespunzator, sa nu fie bine finisate ... na, ce sa fac, am si eu piticii mei :D Am sa ma consult cu tati sa vad ce spune si el :-p

AnaM
03.12.2008, 16:08:29

Da, la Sensiblu au cantar, pompe de san, sterilizator de biberoane si toate soiurile de biberoane, suzete si produse cosmetice sau alimentare pt bebe :)

mikutza
03.12.2008, 16:14:57
Da, la Sensiblu au cantar, pompe de san, sterilizator de biberoane si toate soiurile de biberoane, suzete si produse cosmetice sau alimentare pt bebe :)

Stii cumva daca sint de sticla ? Am citit ca sint mult mai sanatoase pt bebe.

geany_m
03.12.2008, 17:39:26
Există și din sticlă, însă majoritatea sunt din plastic. Eu am avut în farmacie biberoane de sticlă de la Baby Nova parcă.

alibd
03.12.2008, 18:33:48
D-na Mihălceanu e la Cuza Vodă. Are și cabinet în Piața Unirii, lângă Marelbo. E și ea destul de ocupată, cred că depinde cum are programări: poți s-o prinzi ușor sau să aștepți 2-3 săptămâni. :)

Aha, am inteles! :*

alibd
03.12.2008, 18:37:21
Asa e ... cum zice doamna de mai sus! :))

=)) =)) =)) Multumesc, doamna cu bebe! :))

alibd
03.12.2008, 18:38:35

Inca nu am avut. Pe 24 aprilie va fi botezul, la biserica si pe 25 baita. :D ;;) \:D/

alibd
03.12.2008, 18:41:36
salut, fetelor!

Oho, vad ca se ingoasa gluma pe aici. :)) Multa bafta!

Apropo de asta... mai nou, sunt intrebata de proiectul bebe cu numai de familie si prieteni, dar si de colegii de servici.:-"
Cica, mai am de gand sa astept mult?!!!:-? :[email protected]

alibd
03.12.2008, 18:46:05
Salut!

Sarcini usoare!

Felicitari pentru bebelina! <:-P Sa creasca mare, frumoasa si sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!

mikutza
03.12.2008, 19:14:29
=)) =)) =)) Multumesc, doamna cu bebe! :))

Cu placere ... viitoare doamna cu bebe! :> :))

mikutza
03.12.2008, 19:16:27
Inca nu am avut. Pe 24 aprilie va fi botezul, la biserica si pe 25 baita. :D ;;) \:D/

Aaaa, pai mai ai timp suficient pina atunci ;-)

alibd
03.12.2008, 21:14:27
Cu placere ... viitoare doamna cu bebe! :> :))

=P~ :) :)=P~

alibd
03.12.2008, 21:15:21
Aaaa, pai mai ai timp suficient pina atunci ;-)

Da, numai ca ar trebui sa incep sa iau hainute, una cate una, ca sunt destul de scumpe.:D

AnaM
04.12.2008, 10:38:13

Sunt si de sticla (nu stiu neaparat daca de la Avent, dar la NUK si la Chicco stiu sigur ca au :)>- )
Pe de alta parte, eunu prea inteleg care-s mai bune, tetinele de latex sau de silicon? :D

Ce probleme am si eu la ora asta =))

mikutza
04.12.2008, 11:10:49
Sunt si de sticla (nu stiu neaparat daca de la Avent, dar la NUK si la Chicco stiu sigur ca au :)>- )
Pe de alta parte, eunu prea inteleg care-s mai bune, tetinele de latex sau de silicon? :D

Aici m-ai prins. #-o Nu stiu ce sa zic, sincer nici nu stiam ca sint de 2 tipuri :-$ :"> . Am sa caut pe net sa vad ce recomanda medicii.:-?

mikutza
04.12.2008, 11:33:25

Uite ce am gasit pe net:
"Alegerea tetinei potrivite
Poti alege tetine din latex, silicon sau cauciuc. Cele din latex sunt mai moi si mai flexibile dar nu sunt foarte rezistente. Tetinele din silicon sunt mai rigide dar si mai rezistente."

De cele din cauciuc nu se spune nimic. :D

AnaM
04.12.2008, 12:10:15
Uite ce am gasit pe net:
"Alegerea tetinei potrivite
Poti alege tetine din latex, silicon sau cauciuc. Cele din latex sunt mai moi si mai flexibile dar nu sunt foarte rezistente. Tetinele din silicon sunt mai rigide dar si mai rezistente."

De cele din cauciuc nu se spune nimic. :D

Astea de cauciuc cred ca-s alea pe care le-am avut noi... de pe vremea lui Ceashca :D

Multumesc pt lamuriri, ceva de genul asta stiam si eu, dar am auzit ca una din categorii ar fi mai nociva decat cealalta.... De ce? Astept si eu sa aflu =))

mikutza
04.12.2008, 13:16:58
Astea de cauciuc cred ca-s alea pe care le-am avut noi... de pe vremea lui Ceashca :D

Multumesc pt lamuriri, ceva de genul asta stiam si eu, dar am auzit ca una din categorii ar fi mai nociva decat cealalta.... De ce? Astept si eu sa aflu =))

Incerc sa aflu si asta! #-o Uite cum imi dai tu de lucru ... noroc ca sint in CM ... inca :D

mikutza
04.12.2008, 16:04:00
M-am documentat si ... am revenit :-p

Prof. Mencinicopschi (sper ca am scris corect :D ) care tot apare pe la TV (de la el am auzit spunind ca recipientele de plastic sint nocive, inclusiv biberoanele si el nu recomanda utilizarea lor :)>- ) a spus ca plasticul contine o substanta, bisphenol A, care chiar si in cantitati infime este daunatoare. Cantitatea de bisphenol A care trece lichid este mai mare in cazul incalzirii continutului in biberon. Bisphenolul A are implicatii in balanta hormonala, avind efect estrogenic. Efecte nocive:
- dauneaza sistemului nervos
- produce obezitate si chiar diabet zaharat tip II
- dereglari ale functiilor glandei tiroide
- poate fi si un factor de risc pentru cancer (cancer de sin la femei si de prostata la barbati)

Prin urmare, biberoane de sticla si tetine de silicon :)

AnaM
04.12.2008, 16:17:25
Incerc sa aflu si asta! #-o Uite cum imi dai tu de lucru ... noroc ca sint in CM ... inca :D

:gen_08: :gen_08: :gen_08:

Merci pentru info :D Deci silicon & sticla. Good :D

P.S. Am uitat sa va zic ceva ce m-a amuzat foarte tare la cabinet la d-na Mihalceanu :D In holul de asteptare, sub scaune, gasiti papuci de schimb (tre sa va descaltati si sa luati o pereche) care sunt... CROCS :D :D Si cu ocazia asta am vazut si eu cum sunt crocsii :))

biutzaxx
05.12.2008, 09:29:29
:gen_08: :gen_08: :gen_08:

Merci pentru info :D Deci silicon & sticla. Good :D

P.S. Am uitat sa va zic ceva ce m-a amuzat foarte tare la cabinet la d-na Mihalceanu :D In holul de asteptare, sub scaune, gasiti papuci de schimb (tre sa va descaltati si sa luati o pereche) care sunt... CROCS :D :D Si cu ocazia asta am vazut si eu cum sunt crocsii :))

tare, mi-am luat si eu de la viena Crocs, si numai cu ei am batut toata Viena in lung si-n lat ( scz de off topik)

biberoane de sticla sunt?? noi am baut in biberoane de sticla dar cu tetina de cauciuc , nu?

Anmari
05.12.2008, 10:27:25
Sigur voi fi off-topic :D, dar voi fi si eu mamica la anul in iulie, si am mers pentru primul consult la doctorita Tirnoveanu. Ce recomandari imi puteti da despre ea?

AnaM
05.12.2008, 10:46:36
Sigur voi fi off-topic :D, dar voi fi si eu mamica la anul in iulie, si am mers pentru primul consult la doctorita Tirnoveanu. Ce recomandari imi puteti da despre ea?

Pai mai on-topic de-atat nu cred ca poti fi :D :D

De d-na dr. Tarnoveanu nu stiu mai nimic, decat ca presupun ca are legatura cu Dr. Tarnoveanu, Seful Clinicii I de Chirurgie de la Sf. Spiridon, nu? El e un medic foarte bun.

Felicitari pentru sarcina! >:D<
Sa iti pui si tu un ticker, sa vedem si noi in ce saptamana esti. Daca ai nevoie de ajutor, intreaba-ne >:D<

Anmari
05.12.2008, 10:56:59
ei, merci de raspuns.... imi pun ;) uite chiar acum imi fac unul .... apropo, aveti greturi? cum reusiti sa le stapaniti?

ungrasmic
05.12.2008, 11:08:37
ei, merci de raspuns.... imi pun ;) uite chiar acum imi fac unul .... apropo, aveti greturi? cum reusiti sa le stapaniti?
OOOOO, felicitari si bine ai venit in clubul burticilor si a celor cu greturi. Eu beau apa minerala, ieri am baut Fanta de portocale la sugetia Anei si ma simt mai binisor

Anmari
05.12.2008, 11:12:52
mie acidul nu-mi prieste..asa ca sigur n-am cum sa beau...dar imi place sucul de portocale...in rest papa numai lactate ca astea imi priiesc

AnaM
05.12.2008, 11:20:16
Greturile.. offff :)

Menta mai ajuta foarte mult (in special frunzele de menta proaspata, sa le rontaiti :D ), eu una am mereu un borcan de guma mentolata dupa mine si chiar am observat ca ajuta.
Am mai citit azi ca ghimbirul e alt remediu excelent. Se poate face ceai din ghimbir proaspat (mie una imi place foarte mult), ca de mancat crud nu cred ca poate cineva, sau mai este murat la borcanele (e genial) in Carrefour (la standul de asiatice :D)

Pe mine una ma ajuta foarte tare si Fanta. Limonadele sau sucurile fara acid, din pacate, nu ma ajuta prea tare.
Daca aveti greturi dimineata, cica e foarte bine sa NU va dati jos din pat pana cand nu rotaiti un biscuite sau un Pretzel :)

Pe Ioana85 de pe forum au ajutat-o foarte mult covrigeii, tot timpul avea dupa ea sa rontaie, ca daca nu rontzaia, i se facea rau :)

Sarcina usoara!

Anmari
05.12.2008, 11:30:44
Uite o sa incerc sa am ceva de rontait, dar nu prea stiu ce, ca acum nu imi place nimic :D mi se pare ca totul are gust fad. Merci de sfaturi. O sa incerc si ceaiuri sa vad cum merge. cat despre menta, nu prea imi place :(

AnaM
05.12.2008, 11:51:18
Uite o sa incerc sa am ceva de rontait, dar nu prea stiu ce, ca acum nu imi place nimic :D mi se pare ca totul are gust fad. Merci de sfaturi. O sa incerc si ceaiuri sa vad cum merge. cat despre menta, nu prea imi place :(

Nici eu nu-s cea mai mare fana, dar, cand o sa vezi ca o sa te ajute, o sa o iubesti =))

Bafta!

AnaM
05.12.2008, 12:25:30
Fetelor, cine ma lamureste si pe mine cu morfologia fetala? Cine a facut, ce-ti face mai exact?

Si la triplu test iti ia doar sange?

eluta
05.12.2008, 12:29:44
Fetelor, cine ma lamureste si pe mine cu morfologia fetala? Cine a facut, ce-ti face mai exact?

Eu am facut morfologia fetala la Dr. Iliev. La morfologie e ca si la ecograf numai ca iti ia fiecare parte din corpul bebelului si il analizeaza. Se uita la inimioara, la rinichi, la ficat, la cap, manute, picioruse. Il analizeaza tot- din cap pana in picioare. Analizeaza si cordonul si cantitatea de lichid.

mikutza
05.12.2008, 12:34:29

Morfologia fetala presupune niste masuratori pe care gineco le face bebelusului, prin intermediul ecografiei, apoi le noteaza (sincer sa fiu nu prea stiu ce inseamna prescurtarile alea, dar probabil masoara cutia craniana, femurul, chestii din astea :-p ) si tu le prezinti in momentul in care te duci sa ti recolteze singe pt triplu test.
Nu-ti fa probleme, nu e nimic dureros sau neplacut ;-)

mikutza
05.12.2008, 12:36:33
Mi-a luat-o inainte Eluta :)) vad ca ea a retinut mai bine amanuntele :-p

AnaM
05.12.2008, 13:52:36
Multumesc, fetelor ^:)^ ^:)^ :D

Pai... rinichi, ficat? Bebica al meu abia are picioare si manutze =)) =)) This is going to be fuuuuuuun :D

Multumesc inca o data!

P.S. Stie cineva si cat costa? Pe mine m-a chemat dr. la Cuza Voda sa-l fac. Merci!

eluta
05.12.2008, 13:55:24
Multumesc, fetelor ^:)^ ^:)^ :D

Pai... rinichi, ficat? Bebica al meu abia are picioare si manutze =)) =)) This is going to be fuuuuuuun :D

Multumesc inca o data!

P.S. Stie cineva si cat costa? Pe mine m-a chemat dr. la Cuza Voda sa-l fac. Merci!

Eu cand am facut morfologia aveam 22 sapt si se vedea tot. Morfologia m-a costat 150 ron si 3 lei dischetele cu foto.

Andrusca
05.12.2008, 13:55:30
Eu am facut morfologia fetala la Dr. Iliev. La morfologie e ca si la ecograf numai ca iti ia fiecare parte din corpul bebelului si il analizeaza. Se uita la inimioara, la rinichi, la ficat, la cap, manute, picioruse. Il analizeaza tot- din cap pana in picioare. Analizeaza si cordonul si cantitatea de lichid.

Buna,

si eu tot la dl dr Iliev am facut morfo fetala.
Este un eco ff detaliat, pe organe si se fac masuratori, exact cum a spus si eluta.

Succes si sanatate multa!

PS: ceva mamici de ianuarie 2009 sunt pe aici?

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev024pr___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)

AnaM
05.12.2008, 15:24:04
Eu cand am facut morfologia aveam 22 sapt si se vedea tot. Morfologia m-a costat 150 ron si 3 lei dischetele cu foto.

Pai probabil eu fac morfologie de trimestrul I, tu erai deja in II, deci ai facut morfo de trimestrul II :D La mine nu stiu ce o sa vada, dar sper sa vada numai vesti bune >:D<

Deci ai facut-o pana la urma la cabinet sau la spital?

AnaM
05.12.2008, 15:25:31
Buna,

si eu tot la dl dr Iliev am facut morfo fetala.
Este un eco ff detaliat, pe organe si se fac masuratori, exact cum a spus si eluta.

Succes si sanatate multa!

PS: ceva mamici de ianuarie 2009 sunt pe aici?

Nu, tu esti urmatoarea mamica de Iasi :D Apoi e eluta si apoi e mikutza.. Si dup-aia noi, astea mai mici ;))

eluta
05.12.2008, 15:39:41
Pai probabil eu fac morfologie de trimestrul I, tu erai deja in II, deci ai facut morfo de trimestrul II :D La mine nu stiu ce o sa vada, dar sper sa vada numai vesti bune >:D<

Deci ai facut-o pana la urma la cabinet sau la spital?

Morfologia am facut-o la cabinetul dr. Iliev de pe str. Socola.

geany_m
05.12.2008, 18:55:52
Felicitari, Anmari pt. sarcina :* Ce multe burtici! \:D/ \:D/

stefania_a
05.12.2008, 21:33:00

cam pe unde este asta? am inteles k are si 4d. si face o interpretare fff buna

AnaM
06.12.2008, 00:47:57

Multumesc pentru amabilitate!!!!! >:D< >:D<

petronelaaa
06.12.2008, 11:54:51
cam pe unde este asta? am inteles k are si 4d. si face o interpretare fff buna

E in Podu Ros, pe langa Carmen Stil...:>

stefania_a
06.12.2008, 12:25:11
E in Podu Ros, pe langa Carmen Stil...:>

am inteles
ms mult:-p

AnaM
08.12.2008, 09:31:33
Stie cineva un laborator unde imi pot da analizele (vreo 10, gen grupa sanguina, RH, lysteria, HIV alea de hepatita pt sarcina) cat mai repede?

Multumesc!

geany_m
08.12.2008, 10:24:53
Stie cineva un laborator unde imi pot da analizele (vreo 10, gen grupa sanguina, RH, lysteria, HIV alea de hepatita pt sarcina) cat mai repede?

Multumesc!
Cred că în general timpul de prelucrare e același peste tot. Doar să fie un cabinet super-aglomerat să nu facă față la nr. de clienți 8-|
Dacă vrei, am niște nr. de tel. de la câteva laboratoare unde poți suna măcar să întrebi în cât timp primești rezultatele pt. aceste analize.

AnaM
08.12.2008, 11:06:10
Cred că în general timpul de prelucrare e același peste tot. Doar să fie un cabinet super-aglomerat să nu facă față la nr. de clienți 8-|
Dacă vrei, am niște nr. de tel. de la câteva laboratoare unde poți suna măcar să întrebi în cât timp primești rezultatele pt. aceste analize.

Da, te rog, multumesc (cand ai timp) :)
Ideea e ca pentru toxo si CMV a trebuit sa astept 12 zile si chiar nu stiu daca am timpul necesar (vreau sa am rezultatele inainte de nebunia de sarbatori) :)

>:D<

geany_m
08.12.2008, 11:22:48
Da, te rog, multumesc (cand ai timp) :)
Ideea e ca pentru toxo si CMV a trebuit sa astept 12 zile si chiar nu stiu daca am timpul necesar (vreau sa am rezultatele inainte de nebunia de sarbatori) :)

>:D<
Ti-am trimis pm :*

Andrusca
08.12.2008, 11:34:54
Nu, tu esti urmatoarea mamica de Iasi :D Apoi e eluta si apoi e mikutza.. Si dup-aia noi, astea mai mici ;))

waw...urmez eu..ups :D
ma gandeam ca mai am "colege de suferinta" :D

nu stiu daca s-a discutat aici despre prelevarea de celule stem: a optat cineva pentru asta?

Numai bine!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev024pr___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)

AnaM
08.12.2008, 11:43:59

nu stiu daca s-a discutat aici despre prelevarea de celule stem: a optat cineva pentru asta?

Numai bine!

Nu s-a discutat, intr-adevar, nu stiu optiunea fetelor, dar eu am inceput deja sa ma interesez cum se procedeaza si care sunt beneficiile/riscurile. :)
Cel mai probabil voi opta pentru prelevare.

LauraF
08.12.2008, 22:01:50
Buna!

Salut si eu viitoarele mamici din Iasi.
AnaM, eu am facut analizele la Medcenter la Gara. Doar HIV-ul a durat mai mult, dar sunt sigura ca vor fi toate gata pana de Sarbatori. Bafta si sarcina usoara!

geany_m
08.12.2008, 23:38:35
Buna!

AnaM, eu am facut analizele la Medcenter la Gara. Doar HIV-ul a durat mai mult, dar sunt sigura ca vor fi toate gata pana de Sarbatori. Bafta si sarcina usoara!
Bine ai venit printre mămici, Laura! :) Văd că bebele tău e mare :D
Sarcină ușoară în continuare! o:-)

AnaM
09.12.2008, 09:11:29
Buna!

Multumesc!
Bine ai venit!

La ce medic mergi? Ce e bebelusul? >:D<

alibd
09.12.2008, 15:41:30

Numai bine!

Am o prietena care a facut lucrul asta recent. :)>-
Daca iti poti permite, eu zic ca e ok.

alibd
09.12.2008, 15:49:38
Buna!

Bine ai venit! :* Sarcina usoara in continuare!

mikutza
09.12.2008, 20:19:24
Buna!

Bine ai venit si ... sarcina usoara! <:-P
Eu tot la Medcenter imi fac analizele. Numai ca si-au schimbat programul de ridicare a rezultatelor si asta ma enerveaza (era de la 14-16 si cu e de la 17-19) [-(

mikutza
09.12.2008, 20:26:53
Fetili, azi am fost la eco si ... :> ... bebe a fost foaaarte cooperant. \:D/ Prin urmare ... sintem ... si speram sa nu avem surprize :D .... BAIETEL!!!!!!!! :rockon: :gen_08: :rockon:

stefania_a
09.12.2008, 20:31:26
Fetili, azi am fost la eco si ... :> ... bebe a fost foaaarte cooperant. \:D/ Prin urmare ... sintem ... si speram sa nu avem surprize :D .... BAIETEL!!!!!!!! :rockon: :gen_08: :rockon:

=D> =D> =D> felicitari. sa-ti dea dzeu un baietel cuminte.

geany_m
09.12.2008, 20:50:27
TI-AM ZIS ?? TI-AM ZIS?? :madlaugh::madlaugh::madlaugh:
:A:A URAAAAAAAAA!! Mikutza are un băiețel, Mikutza are băiețel!!!! \:D/\:D/

Felicitări! :*:* Să vă trăiască! De-acum să te gâdești la nume de băieței! :>

P.s. Ana are deci fetița! :-p:-p

mikutza
09.12.2008, 20:52:00
=D> =D> =D> felicitari. sa-ti dea dzeu un baietel cuminte.

Multumesc frumos >:D< ... cit despre cumintenie :)) ... ma indoiesc ca va fi :-p ...dar, mai stii, se mai intimpla si minuni ;-)

mikutza
09.12.2008, 20:54:37
TI-AM ZIS ?? TI-AM ZIS?? :madlaugh::madlaugh::madlaugh:
:A:A URAAAAAAAAA!! Mikutza are un băiețel, Mikutza are băiețel!!!! \:D/\:D/

Felicitări! :*:* Să vă trăiască! De-acum să te gâdești la nume de băieței! :>

P.s. Ana are deci fetița! :-p:-p

=)) =)) =)) Multumim, saru' mina! :*

Daaaa, acum sint mai linistita. Stiu ca e bine, sanatos si pot sa caut lucrusoare pt baietei :-"

cgeorgiana1982
09.12.2008, 21:29:25

Felicitari!!!!! Sa va dea Dumnezeu un baietel sanatos si voios!!!!!!!!!!!

geany_m
09.12.2008, 21:48:18
Si mâncăcios! ;)):-p

mikutza
09.12.2008, 22:00:08

Multumim >:D<

mikutza
09.12.2008, 22:05:44
Si mâncăcios! ;)):-p

Da, asa ca tat'su! :D Cred ca a inceput de pe acum. Mic, mic dar imi termina resursele.

Juliette
09.12.2008, 22:28:16
Felicitari, Mikutza, pt baietel !!! Sa creasca mare, sa fie sanatos ! :*

Fetele, stie cineva ceva de "miraculosul" dr. Sam ??? Stiti problemele mele... mi-au recomandat mai multe persoane acest dr., dar prea multe info despre el nu am gasit. Astept si PM daca nu vreti sa scrieti aici. Multumesc ! :* :* :*

geany_m
09.12.2008, 22:48:16
Felicitari, Mikutza, pt baietel !!! Sa creasca mare, sa fie sanatos ! :*

Fetele, stie cineva ceva de "miraculosul" dr. Sam ??? Stiti problemele mele... mi-au recomandat mai multe persoane acest dr., dar prea multe info despre el nu am gasit. Astept si PM daca nu vreti sa scrieti aici. Multumesc ! :* :* :*
Stiu o tipă care a făcut un chiuretaj la el, stiu că profesează la policlina privată (am uitat cum se numește) de lângă Ambulatorul Spitalului Spiridon, în spate la Fidelio. Mai multe detalii habar n-am. :(

Juliette
09.12.2008, 23:00:32
Stiu o tipă care a făcut un chiuretaj la el, stiu că profesează la policlina privată (am uitat cum se numește) de lângă Ambulatorul Spitalului Spiridon, în spate la Fidelio. Mai multe detalii habar n-am. :(
Pe mine m-au zapacit niste cunostinte ca e "best of the best". Una din tipe a facut 10 ani tratamente, iar dupa ce a ajuns la el, a ramas insarcinata dupa 2 luni. :-\ Mai vad... Multumesc ! :*:*:*

alibd
09.12.2008, 23:10:23
Pe mine m-au zapacit niste cunostinte ca e "best of the best". Una din tipe a facut 10 ani tratamente, iar dupa ce a ajuns la el, a ramas insarcinata dupa 2 luni. :-\ Mai vad... Multumesc ! :*:*:*

Merita macar sa incerci, nu? :) Multa bafta iti doresc si un bebe cat mai curand! >:D<

AnaM
10.12.2008, 08:39:36

Yuhuuuuuuuuuu, felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!
Ma bucur tare mult ca e ce v-ati dorit voi :">
Sa va traiasca si sa fie sanatos, frumos si tot tacamul :D

Green_Eyes
10.12.2008, 08:54:02
FELICITARI, MIKUTZA! Cred ca tati e in extaz:D
Sa fie sanatos, baftos si frumos!\:D/

monique18virgo
10.12.2008, 10:01:29
buna dimineata fetele:* .felicitari viitoarelor mamici pt strumfii lor(sa creasca sanatosi si frumosi). =D> vreau sa va ajung cat mai curind dar suntem inca in lucru:-< . va doresc o zi cat mai frumoasa>:D<

ungrasmic
10.12.2008, 10:02:07
Micutza, sa ai parte de cel mai cel baietel,<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P , sa fii sanatoasa si sa ai putere sa-l cresti asa cum iti doresti:* :* :* ,am avut dreptate se pare ca e burtica de baietel;)) ;))

biutzaxx
10.12.2008, 10:19:46
:madlaugh::madlaugh::madlaugh:
:A:A :AURAAAAAAAAA!! :madlaugh::madlaugh::madlaugh:

Felicitări! :*:* Micutza cu baietel !!
Să vă trăiască, sa fie sanatos si papacios :>

Si eu zic ca Ana are fetița! :-p:-p

mikutza
10.12.2008, 10:48:14
Multumim frumos, va :* :* pe toate (unul de la mine si unul de la bebe ;-) ). Intr-adevar, tati este in extaz si foarteee mindru :-p Aseara asa frumos vorbea cu burtica si o rasfata ca mai aveam putin si deveneam geloasa :">

Fetelor, va doresc din suflet sa ajungeti sa traiti acest miracol al vietii. >:D<

mikutza
10.12.2008, 10:57:45
Am atasat si o poza a micutului ;))

AnaM
10.12.2008, 11:14:29

Ce bine se vede! :A :A :A

geany_m
10.12.2008, 11:31:07
Ce frumoooooooooos e!!! :x Nu fi de deochi! :))
Hai să-l pup și eu încă o dată :*

ungrasmic
10.12.2008, 11:49:21
Cand vad si eu gogosneatza mea asa? Eu imi doresc mult sa am fetita, da nu stiu de ce am asa un feeling ca o sa am baietel. Sper sa nu fac depresie daca se adeveresc presimtirile mele

mitzura
10.12.2008, 11:52:36
profesmed se numeste.sper sa nu se considere reclama!eu am fost acum cativa ani la el si nu mi-a facut o impresie asa de buna...bine,era vorba de cu totul alta problema decat infertilitatea...o fi si din cauza ca eu prefer ginecologii femei?...totusi spun ca merita incercat,sa vezi ce parere iti faci!

p.s. sper sa nu mi-o iei in nume de rau,dar eu cred ca la prietena ta a fost vorba de altceva decat de vreun miracol al drului sam!nu cred in miracole,iar daca ar fi asa de bun,nu l-am mai gasi la profesmed,ci prin SUA,undeva...

mikutza
10.12.2008, 11:54:59
Ce bine se vede! :A :A :A

Stiam eu ca se vede bine, numai tati nu-l vedea =)) si ma tot inteba "dar unde e?" ... si a trebuit sa ii arat ochisorii, gurita, nasucul :-p

mikutza
10.12.2008, 11:57:12
Ce frumoooooooooos e!!! :x Nu fi de deochi! :))
Hai să-l pup și eu încă o dată :*

Daca-l pupa fetele de pe acuma, e semn bun ;)) Pup si de la el :* (asa mi-a transmis :-" )

mikutza
10.12.2008, 12:03:58
Cand vad si eu gogosneatza mea asa? Eu imi doresc mult sa am fetita, da nu stiu de ce am asa un feeling ca o sa am baietel. Sper sa nu fac depresie daca se adeveresc presimtirile mele

Iubita, timpul trece atit de repede ... nici nu-ti dai seama. Putina rabdare sa mai creasca bebe ;-)

Eu nu stiam ca imi face si 4D. Dupa ce ia facut toate masuratorile in 2D, doctorul a spus "hai sa il vedem mai bine si sa ii facem si poza". Nu va mai spun ce emotii m-au coplesit :x , imi venea sa pling dar m-am abtinut si asistenta m-a intrebat daca mi-e rau pt ca eram foarte rosie la fata :-p

geany_m
10.12.2008, 12:09:59
Cum să faci depresie?? E un dar de la Doamne-Doamne minunat, chiar dacă sunt unele preferințe, nu cred eu că se ajunge până la depresie. Ai să vezi ce mândră vei fi de "gogosneața" ta, chiar dacă va avea "cârnăcior" sau nu! >:D<

AnaM
10.12.2008, 13:54:38
Iubita, timpul trece atit de repede ... nici nu-ti dai seama. Putina rabdare sa mai creasca bebe ;-)

Eu nu stiam ca imi face si 4D. Dupa ce ia facut toate masuratorile in 2D, doctorul a spus "hai sa il vedem mai bine si sa ii facem si poza". Nu va mai spun ce emotii m-au coplesit :x , imi venea sa pling dar m-am abtinut si asistenta m-a intrebat daca mi-e rau pt ca eram foarte rosie la fata :-p

Of :x
Abia astept si eu eco 4D!
Dar am o intrebare...Pur si simplu s-a apucat si ti-a facut 4D, fara sa te anunte in prealabil? La dr. mea, o eco 4D e 300 ron (cel putin asa scrie pe foaia cu preturi)... Poate nu-mi face si mie surpriza dintr-asta si ma gaseste "nepregatita" (fara destui bani la mine) :))

mikutza
10.12.2008, 14:17:29
Of :x
Abia astept si eu eco 4D!
Dar am o intrebare...Pur si simplu s-a apucat si ti-a facut 4D, fara sa te anunte in prealabil? La dr. mea, o eco 4D e 300 ron (cel putin asa scrie pe foaia cu preturi)... Poate nu-mi face si mie surpriza dintr-asta si ma gaseste "nepregatita" (fara destui bani la mine) :))

Intrebasem in prealabil doctorita cit o sa ma coste (nu ea a facut morfologia fetala, m-a trimis la un alt doctor) si mi-a spus ca intre 1,5 - 2 mil. Si aveam la mine pregatit 2 mil. Cd am ajuns la cabinet, am intrebat asistenta cit costa si mi-a zis 1 mil (chiar ma gindeam ca scap ieftin :-p ) iar cd am iesit din cabinet si m-am dus sa platesc ... surpriza ... 2 mil (si 100 mii pt ca mi-a dat Cd cu citeva poze bebe in 4D si un filmulet de citeva sec). Dar, nu, medicul nu mi-a zis din timp. Sincera sa fiu, nici nu a mai contat, la cit de emotionata eram 8-}

AnaM
10.12.2008, 15:03:03
Intrebasem in prealabil doctorita cit o sa ma coste (nu ea a facut morfologia fetala, m-a trimis la un alt doctor) si mi-a spus ca intre 1,5 - 2 mil. Si aveam la mine pregatit 2 mil. Cd am ajuns la cabinet, am intrebat asistenta cit costa si mi-a zis 1 mil (chiar ma gindeam ca scap ieftin :-p ) iar cd am iesit din cabinet si m-am dus sa platesc ... surpriza ... 2 mil (si 100 mii pt ca mi-a dat Cd cu citeva poze bebe in 4D si un filmulet de citeva sec). Dar, nu, medicul nu mi-a zis din timp. Sincera sa fiu, nici nu a mai contat, la cit de emotionata eram 8-}

Te cred :x
Poate eco 4d e inclusa in morfologia fetala?! Nush ce sa zic, oricum nu a fost mult, am crezut ca te-a costat mai mult de-atat.

E bine ca bebica e sanatos, cu 2 manutze, 2 picioare, cap, trunchi si putza :D

LauraF
10.12.2008, 16:28:50
Multumesc tuturor fetelor pentru urari, sa va raspund si la intrebari:

Eu am un baietel de cca 400 g. la 21 de saptamani (si un tati foarte fericit de acest lucru :D). Merg la Medimar (sper ca nu fac reclama) la d-na Ciupilan Irina despre care am auzit numai de bine si sunt foarte multumita.

Inca odata felicitari viitoarelor mamici, sa fie sanatosi bebeii!

mikutza
10.12.2008, 17:38:54
Te cred :x
Poate eco 4d e inclusa in morfologia fetala?! Nush ce sa zic, oricum nu a fost mult, am crezut ca te-a costat mai mult de-atat.

E bine ca bebica e sanatos, cu 2 manutze, 2 picioare, cap, trunchi si putza :D

Ca bine le mai zici, mai Ana! :suuuper:

Juliette
10.12.2008, 18:46:36
profesmed se numeste.sper sa nu se considere reclama!eu am fost acum cativa ani la el si nu mi-a facut o impresie asa de buna...bine,era vorba de cu totul alta problema decat infertilitatea...o fi si din cauza ca eu prefer ginecologii femei?...totusi spun ca merita incercat,sa vezi ce parere iti faci!

p.s. sper sa nu mi-o iei in nume de rau,dar eu cred ca la prietena ta a fost vorba de altceva decat de vreun miracol al drului sam!nu cred in miracole,iar daca ar fi asa de bun,nu l-am mai gasi la profesmed,ci prin SUA,undeva...
Multumesc mult ! De ce zici ca nu ti-a facut o impresie buna ? El ca medic sau pt ca e barbat ? :*

alibd
10.12.2008, 19:30:07
Multumim frumos, va :* :* pe toate (unul de la mine si unul de la bebe ;-) ). Intr-adevar, tati este in extaz si foarteee mindru :-p Aseara asa frumos vorbea cu burtica si o rasfata ca mai aveam putin si deveneam geloasa :">

Fetelor, va doresc din suflet sa ajungeti sa traiti acest miracol al vietii. >:D<

Vai d emine, ce ecografie ai tu acolo!!!!!! :O Absolut fabuloasa! :)
Se vede de pe acum ca e un frumusel. :>

alibd
10.12.2008, 19:31:50

Mai, pana la urma, orice ar fi...sanatos sa fie, ca e cel mai important! :)
Dar acum...na...fie cum spui tu! :D :)>-

Yonika
10.12.2008, 19:33:18
Fetelor, nu stiu daca stiti sau nu, dar va spun si eu: am o veste rea si buna, in acelasi timp: a nascul Eluta, duminica, prematur, la 7 luni, e bine si mamica si bebe. A avut sangerari si contractii si a mers in spital si a nascut. Bebe avea abia 1,200 kg la nastere, traieste. A nascut natural si f repede, bebe fiind asa micut. Ma rog pt ea si pt bebe sa fie bebe bine si sa creasca bebe cat sta in spital si sa fie sanatos.[-o< saptamana viitoare voi merge la Iasi sa fac triplu test si am sa merg si pe la ea la spital sa vedem exact cum se simt si ce fac. Va mai tin la curent cu vesti de la ea.

alibd
10.12.2008, 19:38:10
Fetelor, nu stiu daca stiti sau nu, dar va spun si eu: am o veste rea si buna, in acelasi timp: a nascul Eluta, duminica, prematur, la 7 luni, e bine si mamica si bebe. A avut sangerari si contractii si a mers in spital si a nascut. Bebe avea abia 1,200 kg la nastere, traieste. A nascut natural si f repede, bebe fiind asa micut. Ma rog pt ea si pt bebe sa fie bebe bine si sa creasca bebe cat sta in spital si sa fie sanatos.[-o< saptamana viitoare voi merge la Iasi sa fac triplu test si am sa merg si pe la ea la spital sa vedem exact cum se simt si ce fac. Va mai tin la curent cu vesti de la ea.

Doamne ajuta sa fie totul bine! [-o< [-o< [-o< Eu una nu am stiut ca am nascut, ca stiam ca e prea devreme pentu asta.
Numai bine bebelusului si mamicii! :* :* :*

Green_Eyes
10.12.2008, 19:38:34
Ne rugam pentru ei sa fie sanatosi, iar bebele sa creasca mare si voinic![-o<[-o<[-o<[-o<

mitzura
10.12.2008, 20:00:53
Multumesc mult ! De ce zici ca nu ti-a facut o impresie buna ? El ca medic sau pt ca e barbat ? :*

in principiu nu am nimic impotriva ginecologilor barbati...dar parca nu mi s-a parut ca m-a tratat cu maxima atentie dpdv medical...nu vreau sa te descurajez,stiu ca avea si site,poate gasesti acolo mai multe informatii...

Juliette
10.12.2008, 20:07:31
in principiu nu am nimic impotriva ginecologilor barbati...dar parca nu mi s-a parut ca m-a tratat cu maxima atentie dpdv medical...nu vreau sa te descurajez,stiu ca avea si site,poate gasesti acolo mai multe informatii...
Bine zis "avea"... am incercat sa accesez zilele trecute si aparea... suspendat pt neplata. :-\ Sper ca lucrul asta sa nu aiba legatura cu profesionalismul lui. :-B Multumesc ! :*:*:*

mikutza
10.12.2008, 20:08:34

De asta nu a mai intrat pe forum :-? Fetelor, trebuie sa fim optimiste, totul va fi bine ... si bebe si mama vor fi ok, o sa ne rugam in special pt bebe, sa ia in greutate si sa fie sanatos. :grouphug:
Multumim Yonica si te asteptam cu vesti bune despre ei :)

mikutza
10.12.2008, 20:14:42
Vai d emine, ce ecografie ai tu acolo!!!!!! :O Absolut fabuloasa! :)
Se vede de pe acum ca e un frumusel. :>

Multumim >:D< ... speram sa fie un frumusel :-p , avind in vedere ca am avut niste cosmaruri pe la inceputul sarcinii #-o in care se facea ca am un copil urit de imi era rusine sa ies cu el la plimbare :"> . Bine ca a trecut perioada aia #:-S

Yonika
10.12.2008, 20:20:37
De asta nu a mai intrat pe forum :-? Fetelor, trebuie sa fim optimiste, totul va fi bine ... si bebe si mama vor fi ok, o sa ne rugam in special pt bebe, sa ia in greutate si sa fie sanatos. :grouphug:
Multumim Yonica si te asteptam cu vesti bune despre ei :)
Da, imi doresc din tot sufletul sa fie bebe sanatos si sa pape, ca apoi creste el.[-o< Imi doresc ca sapt viitoare cand ma intorc de la Iasi sa va aduc numai vesti bune despre Eluta si Gabriel (sper ca asa i-a ramas numele).

geany_m
10.12.2008, 21:04:23
[-o< Doamne-ajută să fie bine și mămica, dar și bebe să crească mare cât mai curând și să fie sănătoși amândoi.
Yonika, dacă te duci la ea la spital, să-i transmiți toate urările noastre de bine și să-i spui că suntem alături de ea cu gândul. [-o<

Yonika
10.12.2008, 21:25:19
[-o< Doamne-ajută să fie bine și mămica, dar și bebe să crească mare cât mai curând și să fie sănătoși amândoi.
Yonika, dacă te duci la ea la spital, să-i transmiți toate urările noastre de bine și să-i spui că suntem alături de ea cu gândul. [-o<
Am sa ii transmit ! Nu uit. Ea oricum mai sta in spital 1 luna-doua, sa mai creasca bebe. Normal trebuia sa nasca la cuzavoda, dar cum spitalul era in carantina ( asa am inteles de la ea, azi am vb cu ea, cu Mihaela, la telefon si am aflat) a nascut la Elena Doamna.

mikutza
10.12.2008, 22:17:55
Am sa ii transmit ! Nu uit. Ea oricum mai sta in spital 1 luna-doua, sa mai creasca bebe. Normal trebuia sa nasca la cuzavoda, dar cum spitalul era in carantina ( asa am inteles de la ea, azi am vb cu ea, cu Mihaela, la telefon si am aflat) a nascut la Elena Doamna.

Serios? De asta era asa strictete acolo. Eu am fost marti pt ca trebuia sa ma intilnesc cu doctorita si gardianul si inca o doamna nu lasa pe nimeni sa intre decit in momentul in care venea medicul solicitat sa preia persoana din sala de asteptare. Stii de ce era/ este in carantina ?

AnaM
10.12.2008, 22:33:30

O rugaciune pentru Doamne Doamne si de la mine ca amandoi sa fie bine si sanatosi!

monique18virgo
11.12.2008, 09:07:47
sanatate multa si de la mine pt mamica si bebe mic.Doamne Doamne sa vegheze asupra lor[-o<

biutzaxx
11.12.2008, 11:52:59
Multumim >:D< ... speram sa fie un frumusel :-p , avind in vedere ca am avut niste cosmaruri pe la inceputul sarcinii #-o in care se facea ca am un copil urit de imi era rusine sa ies cu el la plimbare :"> . Bine ca a trecut perioada aia #:-S

Eu am visat intr-o noapte, acu 3 sapt ca aveam o fetita, asa uratica ca mi-era rusine sa o scot pe strada#-o#-o, si cand am luat-o in brate, arata exact ca soacra mea din vis, roscata si urata :((:((:((..

In realitate soacra mea adevarata arata bine, e bruneta si e o doamna frumoasa :>:>:>.

biutzaxx
11.12.2008, 11:55:35

Oof, bine ca sunt sanatosi amandoi!
Sa ii ajute Dumnezeu sa se inzdraveneasca bebele si sa se duca acasa linistiti si sanatosi [-o<

mikutza
11.12.2008, 13:34:18
Eu am visat intr-o noapte, acu 3 sapt ca aveam o fetita, asa uratica ca mi-era rusine sa o scot pe strada#-o#-o, si cand am luat-o in brate, arata exact ca soacra mea din vis, roscata si urata :((:((:((..

In realitate soacra mea adevarata arata bine, e bruneta si e o doamna frumoasa :>:>:>.

:)) Te-ai scos! :)>-

biutzaxx
11.12.2008, 13:42:52
:)) Te-ai scos! :)>-

;));)) am ales soacra peste spranceana =))=))=))=))

mitzura
12.12.2008, 12:41:41
ce dragut e tickerul tau,Ana!cum adica "chronic constipation"?:))

AnaM
12.12.2008, 13:59:34
ce dragut e tickerul tau,Ana!cum adica "chronic constipation"?:))

Habar n-am, si pe mine ma mira (e, oricum, un ticker cu dezvoltarea bebelusului, dar spusa intr-un mod funny ;)) ), eu pana acum 2 sapt. as fi putut zice, intr-adevar, ca sufar de asa ceva, dar de 2 sapt incoace e tocmai invers!!!!! :|

biutzaxx
12.12.2008, 14:55:21
Habar n-am, si pe mine ma mira (e, oricum, un ticker cu dezvoltarea bebelusului, dar spusa intr-un mod funny ;)) ), eu pana acum 2 sapt. as fi putut zice, intr-adevar, ca sufar de asa ceva, dar de 2 sapt incoace e tocmai invers!!!!! :|

#-o#-o#-o#-o uffff, ce aiurea..

oare asa sa fie pe parcursul celor 9 luni? :-\:-\#-o

AnaM
12.12.2008, 15:09:23
#-o#-o#-o#-o uffff, ce aiurea..

oare asa sa fie pe parcursul celor 9 luni? :-\:-\#-o

Nu doar asa, o sa alterneze simptomele de la o zi la alta :)) Dar, in principiu, am inteles ca in sarcina (cam toata) se sufera ori de constipatie (cele care n-aveau probleme inainte), ori se merge la buda des (pentru cele care sufereau de constipatie inainte de sarcina) :))

Yonika
12.12.2008, 15:49:22
Serios? De asta era asa strictete acolo. Eu am fost marti pt ca trebuia sa ma intilnesc cu doctorita si gardianul si inca o doamna nu lasa pe nimeni sa intre decit in momentul in care venea medicul solicitat sa preia persoana din sala de asteptare. Stii de ce era/ este in carantina ?
Nu stiu mai multe. Eventual aflu cand vin sapt viitoare la Iasi.

mikutza
12.12.2008, 19:00:19
Nu stiu mai multe. Eventual aflu cand vin sapt viitoare la Iasi.

Nu-i nimic, credeam ca stii de la Eluta. :)

petronelaaa
12.12.2008, 19:31:38

E plina maternitatea cu un stafilococ urat rau si f rezistent la antibiotice...la unele antibiotice.
Aud din ce in ce mai multe mamici care se plang ca ori ele ori bebe au luat stafilococul asta nenorocit!
Am o ciuda pe spitalele romanesti...pfuaaaai>:/ :-L :-L :-L ... si bineinteles ca nu am scapat nici eu.....da`bine ca l-am luat eu si nu bebe....
Asa mi-e o frica sa ma trec pe antibiotice....ca s-a dus lapticu lu bebe^:)^ /:)
E ca in proverbul ala cu gardu si leopardu.... [-(

mikutza
12.12.2008, 19:45:00
E plina maternitatea cu un stafilococ urat rau si f rezistent la antibiotice...la unele antibiotice.
Aud din ce in ce mai multe mamici care se plang ca ori ele ori bebe au luat stafilococul asta nenorocit!
Am o ciuda pe spitalele romanesti...pfuaaaai>:/ :-L :-L :-L ... si bineinteles ca nu am scapat nici eu.....da`bine ca l-am luat eu si nu bebe....
Asa mi-e o frica sa ma trec pe antibiotice....ca s-a dus lapticu lu bebe^:)^ /:)

Aha. Am inteles. Nasol, dar, vorba ta, bine ca l-ai luat tu si nu bebe, desi nici asta nu e de dorit.
M-ai pus pe ginduri. Am ramas fara grai. :-w
Maternitatea "Elena Doamna" se darima, "Cuza-Voda" e in carantina :-SS ... Doamne, ce vremuri ne asteapta #-o

Insanatosire grabnica tie si ... sanatate maxima lui bebe >:D<

geany_m
12.12.2008, 20:09:59
O prietenă de-a mea a născut anul trecut la Cuza-Vodă și tot de acolo s-a pricopsit bebe cu un stafilococ în ureche :-& avea puroi, urât de tot #-o A trebuit sărăcuța să-i facă tratament injectabil cu un antibiotic f. puternic și cu greu a scăpat de el.
Iar mămica s-a ales cu o infecție urinară de toată frumusețea, a trebuit și ea să treacă pe antibiotice, bineînțeles nu a mai putut alăpta, etc :gen_07:

mikutza
12.12.2008, 20:18:02
O prietenă de-a mea a născut anul trecut la Cuza-Vodă și tot de acolo s-a pricopsit bebe cu un stafilococ în ureche :-& avea puroi, urât de tot #-o A trebuit sărăcuța să-i facă tratament injectabil cu un antibiotic f. puternic și cu greu a scăpat de el.
Iar mămica s-a ales cu o infecție urinară de toată frumusețea, a trebuit și ea să treacă pe antibiotice, bineînțeles nu a mai putut alăpta, etc :gen_07:

Maiii, nu ma mai speria si tu :(( :(( :(( ... io treb sa nasc acolo anul viitor :-SS

petronelaaa
12.12.2008, 20:44:13
Si ce mai incurajeaza ei :gen_02: :gen_02: alaptatul...pe toti peretii afise...
da`cum dracu sa alaptezi cand mamica e pe antibiotic si trebe sa intrerupa lapticu pt un nenorocit de stafilococ, bebe face injectabil cu antibiotice si ii scade si imunitatea...:-L :-L
Si nu te dai cu capu de pereti cand este laptic:gen_07: :gen_07: , este de unde ...dar nu-ti permite stafilococu`....
incepe sa-mi para rau ca am nascut la CuzaL-) ...chiar daca Elena Doamna se darama...macar nu pleci mai rau decat vii... :@)

geany_m
12.12.2008, 20:57:55
Maiii, nu ma mai speria si tu :(( :(( :(( ... io treb sa nasc acolo anul viitor :-SS
Măi, sincer nu vreau să te sperii, însă din păcate asta e realitatea :-s Trebuie să ai mare grijă, însă 80% cred că nu depinde de tine :( Iți dai seama dacă e în carantină maternitatea ce poate să fie acolo :spider: Săracii bebei și săracele mămici :-<

geany_m
12.12.2008, 21:00:06
Si ce mai incurajeaza ei :gen_02: :gen_02: alaptatul...pe toti peretii afise...
da`cum dracu sa alaptezi cand mamica e pe antibiotic si trebe sa intrerupa lapticu pt un nenorocit de stafilococ, bebe face injectabil cu antibiotice si ii scade si imunitatea...:-L :-L
Si nu te dai cu capu de pereti cand este laptic:gen_07: :gen_07: , este de unde ...dar nu-ti permite stafilococu`....
incepe sa-mi para rau ca am nascut la CuzaL-) ...chiar daca Elena Doamna se darama...macar nu pleci mai rau decat vii... :@)
Așa e, îți dau dreptate 100% :)>-
Din păcate mai avem muuuult până să ajungem cât de cât mai "în rând cu lumea" :gen_01:

LauraF
13.12.2008, 23:29:03
Am citit ce s-a scris mai sus si nu ma simt foarte bine stiind ca eu tot la Cuza Voda sunt "programata". Desigur, pana la anul mai este dar tot ma ingrijoreaza conditiile si serviciile ...
Stie cineva mai multe detalii despre maternitatile particulare din Suceava si Bacau? Am auzit de conditii foarte bune (sigur, se si plateste, dar unde nu se plateste), poate are cineva mai multe detalii.

mikutza
14.12.2008, 12:26:17
Am citit ce s-a scris mai sus si nu ma simt foarte bine stiind ca eu tot la Cuza Voda sunt "programata". Desigur, pana la anul mai este dar tot ma ingrijoreaza conditiile si serviciile ...
Stie cineva mai multe detalii despre maternitatile particulare din Suceava si Bacau? Am auzit de conditii foarte bune (sigur, se si plateste, dar unde nu se plateste), poate are cineva mai multe detalii.

Cauta pe net. Eu am trimis e-mail-uri dar mi-au raspuns ca nu dau informatii decit daca suni sau de preferat la fata locului. :-" Mi-ar fi placut si mie sa nasc in clinica particulara dar nu vrea sotul meu. Se teme, mai ales ca va fi iarna si considera ca exista riscul sa raminem inzepeziti sau sa nu ajungem la timp, ma rog are tot felul de scenarii :[email protected]

geany_m
14.12.2008, 15:01:16
Cauta pe net. Eu am trimis e-mail-uri dar mi-au raspuns ca nu dau informatii decit daca suni sau de preferat la fata locului. :-" Mi-ar fi placut si mie sa nasc in clinica particulara dar nu vrea sotul meu. Se teme, mai ales ca va fi iarna si considera ca exista riscul sa raminem inzepeziti sau sa nu ajungem la timp, ma rog are tot felul de scenarii :[email protected]
Cum așa? :-? Calculând după ticker-ul tău, se pare că vei naște în aprilie... Sau mă înșel? :-\

mikutza
14.12.2008, 21:51:21
Cum așa? :-? Calculând după ticker-ul tău, se pare că vei naște în aprilie... Sau mă înșel? :-\

Cam pe la sfirsitul lui martie, nu cred ca o sa vina bebe chiar pe 1 aprilie cum socotise medicul :-p

Ma refeream al faptul ca iarna se instaleaza mai tirziu si dureaza mai mult si este posibil ca vremea sa fie neprielnica in perioada aia. Au mai fost ani cd a nins in martie, chiar si in aprilie (rar, ce-i drept :)>- )

alinaclau
15.12.2008, 00:04:04

Uff fetelor...eu am nascut anul trecut in decembrie la cuza voda si desi am stat o noapte doar la ATI,apoi la rezerva platita de mine unde erau conditii excelente si pt mine si pt bebe aflati ca tot am plecat din maternitate cu micuta bolnavioara(lucru nestiut la externare).La doar 9 zile avea pielodermita :-< :-< ..nici nu vreau sa-mi amintesc prin ce am trecut..cum a trebuit sa-i curat fiecare bubita cu tampoane diferite,apoi sa le ung,sa urmaresc cate sunt,cate mai apar,cat se maresc...vai de noi..si micuta plangea caci o usturau..offff...offf:-<

Cat de antiboitic ce sa zic..luna trecuta am facut o infectie tare urata si mi-a fost dat cel mai slab antibiotic(pt infectia respectiva)oxacilina- si chiar ma gandeam ca gata..s-a dus cu alaptatul..iris sigur o sa refuze:-" dar surpriza;;) micuta mea a papat fara probleme si am reusit sa duc tratamentul la final!Si alaptez si acum la 1 an <:-P

biutzaxx
15.12.2008, 09:32:54
Aha. Am inteles. Nasol, dar, vorba ta, bine ca l-ai luat tu si nu bebe, desi nici asta nu e de dorit.
M-ai pus pe ginduri. Am ramas fara grai. :-w
Maternitatea "Elena Doamna" se darima, "Cuza-Voda" e in carantina :-SS ... Doamne, ce vremuri ne asteapta #-o

Insanatosire grabnica tie si ... sanatate maxima lui bebe >:D<

maternitatea Elanea Doamna are un pavilion care se darama, dar restul pavilioanelor sunt functionabile :-p
mama s-a operat acolo si a vazut si ea si eu, acolo este curat, lenjeria ti-o schimba la cerere sau zilnic, personalul medical este ff competent, asistentele isi fac treaba klumea, nimeni nu a fost tratat preferential, chiar toate colegele de salon ai mamei erau incantate de personal si de atentia de care se bucurau. Imediat ti se facea perfusie , calmante , nu te rugai de absolut nimic. baile sunt f curate, ai un dezinfectant la indemana, poti da si tu cu el, in caz ca nu ai incredere.. e f bine acolo..singurul dezavantaj este ca nu e renovata in exterior cat si mobilierul, e mai vechi..

monique18virgo
15.12.2008, 10:03:31
fetelor nu stiu daca e la subiect dar tineti pumnii stransi pt un bebe de 6 luni care azi e operat(e baietelul nasei mele).sa dea Domnul sa treaca cu bine de operatie[-o<

AnaM
15.12.2008, 10:04:53
fetelor nu stiu daca e la subiect dar tineti pumnii stransi pt un bebe de 6 luni care azi e operat(e baietelul nasei mele).sa dea Domnul sa treaca cu bine de operatie[-o<

O rugaciune la Doamne-Doamne si de la mine, sa fie totul bine!!!!!
Multa sanatate le doresc!

P.S. Pot intreba care este problema?

mikutza
15.12.2008, 10:23:18
maternitatea Elanea Doamna are un pavilion care se darama, dar restul pavilioanelor sunt functionabile :-p
mama s-a operat acolo si a vazut si ea si eu, acolo este curat, lenjeria ti-o schimba la cerere sau zilnic, personalul medical este ff competent, asistentele isi fac treaba klumea, nimeni nu a fost tratat preferential, chiar toate colegele de salon ai mamei erau incantate de personal si de atentia de care se bucurau. Imediat ti se facea perfusie , calmante , nu te rugai de absolut nimic. baile sunt f curate, ai un dezinfectant la indemana, poti da si tu cu el, in caz ca nu ai incredere.. e f bine acolo..singurul dezavantaj este ca nu e renovata in exterior cat si mobilierul, e mai vechi..

Aha, am inteles. Atunci ma bucur atunci pt cele care vor naste acolo. :)

mikutza
15.12.2008, 10:24:21
O rugaciune la Doamne-Doamne si de la mine, sa fie totul bine!!!!!
Multa sanatate le doresc!

P.S. Pot intreba care este problema?

O rugaciune si de la mine. Doamne Ajuta sa fie bine! [-o<

biutzaxx
15.12.2008, 10:35:01

Doamne ajuta ! [-o<[-o<[-o<

biutzaxx
15.12.2008, 10:36:47
Aha, am inteles. Atunci ma bucur atunci pt cele care vor naste acolo. :)

la cuza voda e renovat spitalul, mi-ar place sa fie asa si la elena doamna...

Eu inca nu am bebe dar daca ar fi sa nasc, cred ca as alege o clinica din piatra neamt unde am auzit ca " te sufoca" de atata ospitalitate si personalul e f bun .... na, mai e pana atunci

geany_m
15.12.2008, 10:50:19
[-o<[-o< Doamne-Doamne, ai grijă de bebe mic!! [-o<[-o<

monique18virgo
15.12.2008, 10:55:45
multumesc fetele:* >:D< .e poveste lunga.in timpul sarcinii ia iesit pe rinichi o crescatura nu se stie nici acum exact ce e#-o poate fi un al treilea rinichi sau cu totul altceva.acu vreo 2 sapt i sa facut vaccinul de 6 luni iar de la acel vaccin sa declansat o infectie tare urata care a dus la febra intre 38-40 5 feluri de antibiotice injectabile.ca nu prea raspundea la tratament ,nu scadea febra.de vreo 2 zile ia scazut febra si sau hotarit doctorii sa il opereze in sfarsit.de abia azi vor vedea ce are de fapt pe rinichi.ca i-au facut radiografie iar medicul chirurg cu cel radiolog nu se puneau de acord cu ceea ce se vedea pe radiografie:-w .cam asta ar fii nu stiu eu sa va spun exact diagnosticul dar sper din tot sufletul sa fie bine. va multumesc pt sprijin.^:)^

mikutza
15.12.2008, 11:09:17
la cuza voda e renovat spitalul, mi-ar place sa fie asa si la elena doamna...

Eu inca nu am bebe dar daca ar fi sa nasc, cred ca as alege o clinica din piatra neamt unde am auzit ca " te sufoca" de atata ospitalitate si personalul e f bun .... na, mai e pana atunci

S-a deschis in Piatra o clinica privata ? :O , nu stiam. Stiam doar de cele de la Bacau si de la Suceava. :-?

biutzaxx
15.12.2008, 11:49:17
multumesc fetele:* >:D< .e poveste lunga.in timpul sarcinii ia iesit pe rinichi o crescatura nu se stie nici acum exact ce e#-o poate fi un al treilea rinichi sau cu totul altceva.acu vreo 2 sapt i sa facut vaccinul de 6 luni iar de la acel vaccin sa declansat o infectie tare urata care a dus la febra intre 38-40 5 feluri de antibiotice injectabile.ca nu prea raspundea la tratament ,nu scadea febra.de vreo 2 zile ia scazut febra si sau hotarit doctorii sa il opereze in sfarsit.de abia azi vor vedea ce are de fapt pe rinichi.ca i-au facut radiografie iar medicul chirurg cu cel radiolog nu se puneau de acord cu ceea ce se vedea pe radiografie:-w .cam asta ar fii nu stiu eu sa va spun exact diagnosticul dar sper din tot sufletul sa fie bine. va multumesc pt sprijin.^:)^

sa ne povestesti ce au depistat acolo, sper sa nu fie ceva complicat, si bebelusul sa se refaca repede :*

biutzaxx
15.12.2008, 11:49:55
S-a deschis in Piatra o clinica privata ? :O , nu stiam. Stiam doar de cele de la Bacau si de la Suceava. :-?

cica era deja, stai sa caut pe site-uri poate gasesc un link despre clinica

Crisss
15.12.2008, 12:35:57

saracutu! Doamne ajuta! si multa putere parintilor!

mikutza
15.12.2008, 14:11:33

Chiar te rog, desi nu stiu daca ma mai ajuta cu ceva :D (poate doar ca sa indrum acolo viitoare mamici)

crisdk
15.12.2008, 14:43:14
un gand bun si de la mine pt cei doi bebei aflati in dificultate si pt parintii lor[-o<[-o<[-o<. astept, cu sufletul la gura, vesti despre evolutia lor.:O

alibd
15.12.2008, 14:59:57

Doamne ajuta! [-o< [-o< [-o< Ce s-a intamplat?

PS: Am vazut despre ce este vorba. Sa dea Domnul sa fie bine!

monique18virgo
15.12.2008, 15:18:31
ca la nebuni.au amanat operatia pe maine.cica au mai operat unu.fara nici o explicatie .ce ma enerveaza cel mai tare e ca nu explica nici un doctor in ce consta mai exact procedura.si stau saracii parinti cu stres:( .

biutzaxx
15.12.2008, 15:40:57
Chiar te rog, desi nu stiu daca ma mai ajuta cu ceva :D (poate doar ca sa indrum acolo viitoare mamici)

inca nu am gasit nimic interesant, dar nasa mea de botez e medic la roman si mi-a zis ca o asitenta de-a ei, a nascut la o clinica din piatra neamt si a fost ff multumita de conditiile si atentia care a primit-o

AnaM
15.12.2008, 16:10:30
ca la nebuni.au amanat operatia pe maine.cica au mai operat unu.fara nici o explicatie .ce ma enerveaza cel mai tare e ca nu explica nici un doctor in ce consta mai exact procedura.si stau saracii parinti cu stres:( .

Cine este medicul curant?

mikutza
15.12.2008, 16:21:38
inca nu am gasit nimic interesant, dar nasa mea de botez e medic la roman si mi-a zis ca o asitenta de-a ei, a nascut la o clinica din piatra neamt si a fost ff multumita de conditiile si atentia care a primit-o

am inteles, o sa ma interesez si eu, poate aflu ceva :smile:

monique18virgo
15.12.2008, 16:26:42
Cine este medicul curant?

atat stiu ca il opereaza dr.Aprodu.si l-au mutat la etajul 3 de vreo 4 zile.de dat au dat tot ce trebuia.dar se pare ca nu e de ajuns[-( .nu prea am putut sa vb cu ei decat la telefon ca de vizitat la spital nu am fost ca e cam strict cu vizitele.nu stiu nici parintii ce se intampla mai exact.asa ca asteptam.

AnaM
15.12.2008, 20:47:55
Am scris si la topicul despre ecografii, dar voi scrie si aici :-p

Am venit si eu de la morfo-fetala, franta de oboseala. :)

Am asteptat destul de mukt, erau multe paciente venite inaintea mea :)
A fost foarte ok, a trebui sa-mi faca eco transvaginala, pt ca nu se vedea destul de clar de pe cea abdominala.
Puiu' meu s-a dublat ca lungime in astea 2 saptamani :x are 4,9 cm acum, si 51 de grame :D

Si... se pare ca voi trebui sa schimb culoarea tickerului meu in beu, pt ca d-ra dr. "nu se pronunta inca 100%", dar s-a vazut un cuc mare acolo =)) =))

Na, noi vroiam fetitza, dar e cum vrea Doamne Doamne si noi il primim cu bratele deschise :) Sanatos sa fie!

Urmeaza vizita la laborator pt recoltarea de sange pt dublu test, si ne revedem la eco peste o luna :>

mikutza
15.12.2008, 21:36:41
Baietel zici :)) ... si sotul tau cum a reactionat ?

Important e sa fiti amindoi sanatosi, sa duci cu bine sarcina la termen si sa nasti usor. :)>- Si dupa pauza de rigoare treceti la "proiectarea" fetitei. :-p :-"

petronelaaa
15.12.2008, 21:39:38

A fost foarte ok, a trebui sa-mi faca eco transvaginala, pt ca nu se vedea destul de clar de pe cea abdominala.
Puiu' meu s-a dublat ca lungime in astea 2 saptamani :x are 4,9 cm acum, si 51 de grame :D

Si... se pare ca voi trebui sa schimb culoarea tickerului meu in beu, pt ca d-ra dr. "nu se pronunta inca 100%", dar s-a vazut un cuc mare acolo =)) =))

Na, noi vroiam fetitza, dar e cum vrea Doamne Doamne si noi il primim cu bratele deschise :) Sanatos sa fie!

Urmeaza vizita la laborator pt recoltarea de sange pt dublu test, si ne revedem la eco peste o luna :>

Felicitari pt bebe! La mai mare ...
Important e sa fie sanatos! Fetita va fi al 2 copil:D

geany_m
15.12.2008, 21:52:04

Dacă nu e sigură 100% mai e o speranță la fetiță, nu?? ;)) Eu tot cu bebelină parcă te văd, nush de ce :D
Orice ar fi, să-ți trăiască și să crească maaaaaaaare!! :x

alibd
15.12.2008, 22:11:50

Si... se pare ca voi trebui sa schimb culoarea tickerului meu in beu, pt ca d-ra dr. "nu se pronunta inca 100%", dar s-a vazut un cuc mare acolo =))

\:D/ \:D/ \:D/ Ma bucur ca e totul ok! \:D/ \:D/ \:D/

monique18virgo
16.12.2008, 08:18:38
felicitari pt baietel;-) .ma bucur ca totul e in regula.sanatate multa in continuare la amandoi:* .si cat de mare era cucu?:))

AnaM
16.12.2008, 08:26:25
felicitari pt baietel;-) .ma bucur ca totul e in regula.sanatate multa in continuare la amandoi:* .si cat de mare era cucu?:))

Ba, era cam cat o treime de picior =)) Sau, cel putin, asa am vazut eu =))

Multumesc pentru urari, fetelor :)) Reactia sotului a fost ceva de genul... :hm: :oops: :huh: :azn: :huh: Saracul, nici el nu stie... Zambea, da' nu era zambetul lui =)) =))
Eh, suntem bucurosi ca e sanatos, mamei, cand i-am spus a inceput sa rada (nu era nici rasul ei, ca si ea vroia nepoata cu infrigurare), da' macar este cineva care va fin in al 9-lea cer aici... Tatal meu =))

Fac si eu ca Fluturas, vreau fetita, vreau fetitza, si cand o aparea flacaul, nu l-as da pe 1000 de fetitze =)) Cine stie... Motherhood-ul te schimba :D

AnaM
16.12.2008, 09:15:28
Asa, am uitata sa zic ca pliul nucal are 0,9 mm <:-P si ca dra. doctor ne-a zis sa ne lasam de acid folic si sa incepem cu niste vitamine (mi-a dat vreo 4 variante, dar am retinut doar Elevitul din ele :) ).

Iar bebica iar dansa de mama focului pe-acolo. Dr. apasa cu un deget pe burtica, si el raspundea dand din manutze :x Sper sa nu am un bebe hyperactiv, ca eu sunt taman invers, si ar fi trist :))

Green_Eyes
16.12.2008, 10:18:44
Asa, am uitata sa zic ca pliul nucal are 0,9 mm <:-P si ca dra. doctor ne-a zis sa ne lasam de acid folic si sa incepem cu niste vitamine (mi-a dat vreo 4 variante, dar am retinut doar Elevitul din ele :) ).

Iar bebica iar dansa de mama focului pe-acolo. Dr. apasa cu un deget pe burtica, si el raspundea dand din manutze :x Sper sa nu am un bebe hyperactiv, ca eu sunt taman invers, si ar fi trist :))

:madlaugh::love::love::love:Ce frumoooooos!!!! E incredibil cat de repede se dezvolta, cat de repede trece timpul!
Lasa, Ana, poate am eu fetita (imi doresc foooarte mult:D) si ne incuscrim;;)
Va pupam!:*:*:*

AnaM
16.12.2008, 10:32:57
:madlaugh::love::love::love:Ce frumoooooos!!!! E incredibil cat de repede se dezvolta, cat de repede trece timpul!
Lasa, Ana, poate am eu fetita (imi doresc foooarte mult:D) si ne incuscrim;;)
Va pupam!:*:*:*

Da, nici mie nu-mi vine sa cred, acum o luna si ceva era o mazarica, si acum da din picioare de mama focului :x Si... arata a om!

Cand ai urmatorarea eco/evaluare? :x Abia astept sa vedem bebicii de Iasi :D :D

Green_Eyes
16.12.2008, 10:36:18
Da, nici mie nu-mi vine sa cred, acum o luna si ceva era o mazarica, si acum da din picioare de mama focului :x Si... arata a om!

Cand ai urmatorarea eco/evaluare? :x Abia astept sa vedem bebicii de Iasi :D :D

Vineri!!! De-abia astept, stau ca pe ace!:-">:D<>:D<

AnaM
16.12.2008, 11:08:17
Vineri!!! De-abia astept, stau ca pe ace!:-">:D<>:D<

Hihi, s-ar putea sa-i vezi si manutzele si piciorusele acusi :"> Ah, ai sa vezi tu, ce emotii! Mie una nu-mi vine sa cred ca vorbesc asa =))

Ai la cabinet sau la spital?

biutzaxx
16.12.2008, 11:28:51

super!! felicitari si la mai mare!!!

poate era cordonul ombilical si nu era cucul :)):)):)), mai ales ca ai zis ca era maaaree, dar oare deja are cuc?? la varsta lui? e cat o fasolica mai mare, fasola mexicana?? nu??

AnaM
16.12.2008, 11:47:48
super!! felicitari si la mai mare!!!

poate era cordonul ombilical si nu era cucul :)):)):)), mai ales ca ai zis ca era maaaree, dar oare deja are cuc?? la varsta lui? e cat o fasolica mai mare, fasola mexicana?? nu??

Pai are 5 cm colegu' :D
Cordonul ombilical nu l-am vazut deloc deloc, acuma mai stii? =))

Multumim! :)) >:D<

Oricum, la 12 saptamani, sexul este vizibil :D Depinde de pozitia in care sta bebe, de ecograf si de priceperea medicului :-p

biutzaxx
16.12.2008, 11:56:48
Pai are 5 cm colegu' :D
Cordonul ombilical nu l-am vazut deloc deloc, acuma mai stii? =))

Multumim! :)) >:D<

Oricum, la 12 saptamani, sexul este vizibil :D Depinde de pozitia in care sta bebe, de ecograf si de priceperea medicului :-p

ce tare, ce repede creste..5 cm 8-}8-}8-}...ti-a mai crescut burtica?? sa pui poze

AnaM
16.12.2008, 12:06:08
ce tare, ce repede creste..5 cm 8-}8-}8-}...ti-a mai crescut burtica?? sa pui poze

Nu, e la fel ca in poza veche :) O sa mai pun, iti dai seama :D

biutzaxx
16.12.2008, 12:08:08
Nu, e la fel ca in poza veche :) O sa mai pun, iti dai seama :D

abia astept :)>-

Andrusca
16.12.2008, 12:18:49

Eu sunt din Piatra Neamt si nu am auzit de nicio clinica in Piatra. Si daca era, cu siguranta as fi mers sa nasc acolo..
Stiu doar ca, conditiile din maternitatea Piatra Neamt sunt cam "primitive"..ca sa nu folosesc un cuvant urat :D

Asa ca, Doamne ajuta sa scapam sanatosi de la maternitatea Cuza Voda (streptococul inca nu a fost eliminat si inca sunt restrictii...e ceea ce am aflat de la o infirmiera de acolo :-< )

biutzaxx
16.12.2008, 12:27:44
Eu sunt din Piatra Neamt si nu am auzit de nicio clinica in Piatra. Si daca era, cu siguranta as fi mers sa nasc acolo..
Stiu doar ca, conditiile din maternitatea Piatra Neamt sunt cam "primitive"..ca sa nu folosesc un cuvant urat :D

Asa ca, Doamne ajuta sa scapam sanatosi de la maternitatea Cuza Voda (streptococul inca nu a fost eliminat si inca sunt restrictii...e ceea ce am aflat de la o infirmiera de acolo :-< )

na, asa mi-a zis nasa mea care e medic in roman si o asistenta de-a ei a nascut in Piatra...poate a confundat piatra cu bacaul?? :-?:-?:-?

dar ia zi, la Bacau nu sunt clinici private??

Green_Eyes
16.12.2008, 13:03:46
Hihi, s-ar putea sa-i vezi si manutzele si piciorusele acusi :"> Ah, ai sa vezi tu, ce emotii! Mie una nu-mi vine sa cred ca vorbesc asa =))

Ai la cabinet sau la spital?

La cabinet..
In primul rand, vreau sa vad ca ii bate inimioara in continuare si ca se dezvolta cum trebuie^:)^^:)^
PS: Cat te-a costat la spital?

Andrusca
16.12.2008, 13:10:41
na, asa mi-a zis nasa mea care e medic in roman si o asistenta de-a ei a nascut in Piatra...poate a confundat piatra cu bacaul?? :-?:-?:-?

dar ia zi, la Bacau nu sunt clinici private??

Ba da, la Bacau este o clinica privata
Si la Suceava este Clinica Bethesda
dar la Piatra sigur nu este :(

petronelaaa
16.12.2008, 13:18:03

Stafilococul e bine inradacinat acolo... nu e de ieri alaltaieri in maternitate...:(
Si atata timp cat cezarienele se fac pe banda rulanta....nu stiu ce sa zic....:-< Cik ar tb sa treaca macar 1h intre operatii... da`cui ii pasa, banu sa iasa!
In salon unde am stat eu, in ziua aia daduse cu formol...si?:O ...iaca m-am pricopsit cu el.:(

Stafilococul e bine inradacinat acolo... nu e de ieri alaltaieri in maternitate...:(
Si atata timp cat cezarienele se fac pe banda rulanta....nu stiu ce sa zic....:-< Cik ar tb sa treaca macar 1h intre operatii... da`cui ii pasa, banu sa iasa!
In salon unde am stat eu, in ziua aia daduse cu formol...si?:O ...iaca m-am pricopsit cu el.:(

petronelaaa
16.12.2008, 13:21:14
scuze, nu stiu de ce a aparut mesajul meu in citat...in fine, sper ca se intelege mesajul meu.

alibd
16.12.2008, 13:52:41

Vai....:-SS sa nu aud.:D

mikutza
16.12.2008, 14:12:18

La maternitate, mamele stau cu bebeii in salon ? S-au sint adusi de asistente doar la hranit ? Stii daca sint saloane de 2-3 persoane ?
PS. Sper sa nu te superi, dar vreau sa aflu si eu cum stau lucrurile pe acolo :)

mikutza
16.12.2008, 14:15:03
Vai....:-SS sa nu aud.:D

Bebe, ca bebe, dar cind cresteeee ... atunci incep problemele :-SS.

alibd
16.12.2008, 14:21:30
Bebe, ca bebe, dar cind cresteeee ... atunci incep problemele :-SS.

Mda. :-B #-o

petronelaaa
16.12.2008, 14:27:55
La maternitate, mamele stau cu bebeii in salon ? S-au sint adusi de asistente doar la hranit ? Stii daca sint saloane de 2-3 persoane ?
PS. Sper sa nu te superi, dar vreau sa aflu si eu cum stau lucrurile pe acolo :)

Sunt saloane de 4 paturi si rezerve de 1 sau 2 paturi (astea sunt contracost) daca nasti natural, cel mai posibil e sa stai in saloanele astea de 4pers....ca la rezerve tb rezervat din timp (cred ca cu 1sapt inainte...)
Si bebeii stau cu mamicile lor, pt a putea fi alaptati la cererea lor.... stau intr-o cutiuta a lor, din sticla, la capatul patului, la picioarele mamei... nu stiu cat se intelege din poza...:-"

monique18virgo
16.12.2008, 14:40:05
gata fetele<:-P bebe Andrei a trecut cu bine de operatie.a avut un al treilea rinichi.cica i-au scos numai jumate din el cealalta jumate e buna/:) .acum o ora jumate dormea inca sub efectul anesteziei.va multumim pt sustinere>:D< >:D< .

alibd
16.12.2008, 14:46:00
gata fetele<:-P bebe Andrei a trecut cu bine de operatie.a avut un al treilea rinichi.cica i-au scos numai jumate din el cealalta jumate e buna/:) .acum o ora jumate dormea inca sub efectul anesteziei.va multumim pt sustinere>:D< >:D< .

eeeeeeeee, ce bine! Ma bucur! \:D/ Sa dea Domnul sa fie bine de acum inainte! Multa sanatate!

AnaM
16.12.2008, 14:52:41

<:-P <:-P <:-P
Yupeeeeeeee! Sa dea domnul sa se faca bine cat mai repede!

Andrusca
16.12.2008, 15:05:57

Imi pare rau :( :(
Din pacate traim in Romania / Iasi.... :|

mikutza
16.12.2008, 16:03:37
Sunt saloane de 4 paturi si rezerve de 1 sau 2 paturi (astea sunt contracost) daca nasti natural, cel mai posibil e sa stai in saloanele astea de 4pers....ca la rezerve tb rezervat din timp (cred ca cu 1sapt inainte...)
Si bebeii stau cu mamicile lor, pt a putea fi alaptati la cererea lor.... stau intr-o cutiuta a lor, din sticla, la capatul patului, la picioarele mamei... nu stiu cat se intelege din poza...:-"

Multumesc mult pt lamurire! >:D<

mikutza
16.12.2008, 16:08:34

Ce bine! \:D/ Sa-i dea Domnul sanatate in continuare :)

monique18virgo
16.12.2008, 17:03:04
multumim fetele>:D< .maine ma duc sa ii fac o vizita ca nu am apucat sa il vad de cand e internat.si am sa il pup si din partea voastra:* .multa sanatate la toate mamicile.

LauraF
17.12.2008, 20:17:03
Petronelaaa multumesc pentru informatiile de la Cuza Voda. Cine mai stie noutati sa ni le impartaseasca si noua, se pare ca suntem cateva viitoare mamici interesate de situatia din maternitate.

Si o intrebare mai diferita de ceea ce s-a tot discutat pe aici: stie cineva unde gasim hainute frumusele pentru gravide si la preturi decente in Iasi? Nu sunt foarte incantata de ideia de salopeta care, dupa mine, nu pica bine nici pe fetele mai slabute nici pe cela care au luat in greutate ... Vin sarbatorile si parca ne dorim sa fim putin mai cochete :)

Multumesc anticipat si multa sanatate tuturor.

mikutza
17.12.2008, 20:47:36
Petronelaaa multumesc pentru informatiile de la Cuza Voda. Cine mai stie noutati sa ni le impartaseasca si noua, se pare ca suntem cateva viitoare mamici interesate de situatia din maternitate.

Si o intrebare mai diferita de ceea ce s-a tot discutat pe aici: stie cineva unde gasim hainute frumusele pentru gravide si la preturi decente in Iasi? Nu sunt foarte incantata de ideia de salopeta care, dupa mine, nu pica bine nici pe fetele mai slabute nici pe cela care au luat in greutate ... Vin sarbatorile si parca ne dorim sa fim putin mai cochete :)

Multumesc anticipat si multa sanatate tuturor.

Buna intrebare :)>- Eu deocamdata port numai blugi, din aia special pt burtici. Mai am o pereche de pantalonasi de stofa dar nu se aseaza bine. Am mai probat in magazine si alte perechi si tot aiurea stau :-< Adica in partea de sus, la burtica se muleaza foarte bine, dar la picioare #-o sint foarte largi, ai impresia ca am imbracat pantalonii sotului :D

Cit despre salopete, nici eu nu le agreez:-"

AnaM
18.12.2008, 08:41:57
Cit despre salopete, nici eu nu le agreez:-"

Yeap, nici eu :-"
Vazusem in Carrefour Felicia un magazin (chiar vis-a-vis de intrarea in alimentara), HV street parca se cheama, si aveau in vitrina hainutze de gravidutze... M-am uitat cu coada ochiului mai mult, ca ma grabeam foarte tare...

In rest, chiar nu stiu unde se gasesc, inca nu ma pricep la capitolul asta :D

geany_m
18.12.2008, 09:56:25
Vazusem in Carrefour Felicia un magazin (chiar vis-a-vis de intrarea in alimentara), HV street parca se cheama, si aveau in vitrina hainutze de gravidutze... M-am uitat cu coada ochiului mai mult, ca ma grabeam foarte tare...

Am o bănuială că o să te pricepi în curând ;))

Yonika
18.12.2008, 12:42:46
Am promis ca va dau stiri despre Elutza. Nu am mai mers la spital, ca mi-a zis sa nu mai merg la ea ca era vreo 2 si ceva si la 3 trebuia sa merag asa se stoarca, ca sa nu piarda laptele.
Despre bebe nu am vesti asa bune, insa eu imi doresc sa se faca bine si sa vin si cu vesti bune.
Mi-a povestit ieri iar cum a decurs totul: de duminica a inceput sa aiba pierderi de sange, cheaguri, si cum la Maternitatea Cuza Voda nu au primit-o, a mers la Elena Doamna. Acolo au tinut-o doar cu no-spa si cu scobutil, fara sa ii faca nimic. A sta asa pana miercuri si miercuri a mers la cuza voda. Acolo au bagat-o de urgenta la nastere. Cica au venit toti medicii care erau de garda, ca era un caz f grav si urgent. Copilul coborase si era asezat transversal, si deci nu putea sa se nasca natural. Am inteles ca daca ii faceau cezariana, trebuiau sa o taie de sus in jos si erau sanse f mari sa nu mai poata avea copii. Asa ca unul din dr au bagat mana si au intors bebelusul la mami in burtica ca sa se poata naste. Si at s-a intamplat ceva mai grav: bebe are un hematom la capusor, si o manuta rupta. A nascut natural pana la urma. Acum bebe inca mai are convulsii si marti i-au facut punctie. Insa am inteles ca bebe e vioi, o recunoaste cand merge la el, si da din manute si din picioruse. Imi era asa mila de ea...:( A zis ca l-au si botezat de urgenta vineri...si il cheama Matei (daca am retinut bine, a fost un sfant in acea zi, sau in jurul datei cand l-a nascut) si Gabriel, cum vroiau ei.
Poate cand mai merg alta data la Iasi am sa merg la ea, eu as fi vrut si ieri sa o vad, dar a zis sa nu ma duc.:(
Imi doresc mult sa se faca bine bebe si sa inceapa sa ii dea laptic mami, ca are deocamdata. Imi doresc f mult sa vin cu vesti bune data viitoare.

biutzaxx
18.12.2008, 12:58:24
Am o bănuială că o să te pricepi în curând ;))

eu sunt fan colanti si plover lung gen rochita cu cizmulite :)>-:)>- si banui ca se asaza f bine si pe gravidute

biutzaxx
18.12.2008, 13:02:57
Am promis ca va dau stiri despre Elutza. Nu am mai mers la spital, ca mi-a zis sa nu mai merg la ea ca era vreo 2 si ceva si la 3 trebuia sa merag asa se stoarca, ca sa nu piarda laptele.
Despre bebe nu am vesti asa bune, insa eu imi doresc sa se faca bine si sa vin si cu vesti bune.
Mi-a povestit ieri iar cum a decurs totul: de duminica a inceput sa aiba pierderi de sange, cheaguri, si cum la Maternitatea Cuza Voda nu au primit-o, a mers la Elena Doamna. Acolo au tinut-o doar cu no-spa si cu scobutil, fara sa ii faca nimic. A sta asa pana miercuri si miercuri a mers la cuza voda. Acolo au bagat-o de urgenta la nastere. Cica au venit toti medicii care erau de garda, ca era un caz f grav si urgent. Copilul coborase si era asezat transversal, si deci nu putea sa se nasca natural. Am inteles ca daca ii faceau cezariana, trebuiau sa o taie de sus in jos si erau sanse f mari sa nu mai poata avea copii. Asa ca unul din dr au bagat mana si au intors bebelusul la mami in burtica ca sa se poata naste. Si at s-a intamplat ceva mai grav: bebe are un hematom la capusor, si o manuta rupta. A nascut natural pana la urma. Acum bebe inca mai are convulsii si marti i-au facut punctie. Insa am inteles ca bebe e vioi, o recunoaste cand merge la el, si da din manute si din picioruse. Imi era asa mila de ea...:( A zis ca l-au si botezat de urgenta vineri...si il cheama Matei (daca am retinut bine, a fost un sfant in acea zi, sau in jurul datei cand l-a nascut) si Gabriel, cum vroiau ei.
Poate cand mai merg alta data la Iasi am sa merg la ea, eu as fi vrut si ieri sa o vad, dar a zis sa nu ma duc.:(
Imi doresc mult sa se faca bine bebe si sa inceapa sa ii dea laptic mami, ca are deocamdata. Imi doresc f mult sa vin cu vesti bune data viitoare.

pai atunci sa spunem o rugaciune pt bebe Matei-Gabriel [-o<

Dumnezeu sa il ajute sa treaca peste probleme, si ingerasul lui sa vegheze asupra lui ca sa se faca bine [-o<[-o<

AnaM
18.12.2008, 13:25:38
Offf, Yonika, ii urez multa putere elutei si ma rog la Doamne Doamne sa fie totul bine :-<

mikutza
18.12.2008, 13:53:07

Nu era cumva W.H. Street ? Au si in Mall. M-am mai uitat si eu la rochitele pe care le au, dragute de altfel, dar imi sint foarte mari. Eu am burta mare (nu foarte mare :-p, inca), in rest tot un tir de om am ramas 8-}

mikutza
18.12.2008, 13:57:20

#-o Saracuta, prin cite a trecut! Sa speram ca lucrurile vor evolua in bine si pt bebe si pt ea. Sa-i transmiti ca ii sintem alaturi si ne rugam pt amindoi [-o< [-o< [-o<

Crisss
18.12.2008, 14:27:46

saracuta! aveam ochii in lacrimi dupa ce am citit, sa iti doresti asa mult un bebe si sa se intample asa ceva , sa dea D-zeu sa fie bine bebele si ea .

biutzaxx
18.12.2008, 14:59:04
Nu era cumva W.H. Street ? Au si in Mall. M-am mai uitat si eu la rochitele pe care le au, dragute de altfel, dar imi sint foarte mari. Eu am burta mare (nu foarte mare :-p, inca), in rest tot un tir de om am ramas 8-}

ia pune si tu o poza cu burtica ta, sa te vedem , masuram, comentam ;))

alibd
18.12.2008, 15:14:54

Vai, Doamne, mi s-a facut pielea de gaina! :( :( :(
Imi pare atat de rau, sper din suflet sa fie ok si sa inceapa sa mearga pe drumul cel bun!

mikutza
18.12.2008, 15:15:56

Promit ca miine pun :-p :)>-

alibd
18.12.2008, 15:17:00

=)) =)) =)) Chiar asa...burticile la control! ;;)