PDA

Versiunea completa : Botezul in Cluj

Froggy
11.12.2008, 18:06:18
Din cate stiu eu, nu avem un subiect de genul pe Cluj, asa ca ar fi interesant sa ne sfatuim undeva referitor la botezul in Cluj.

Mamici care ati facut deja botezul, unde ati facut? Cam cat costa meniul? ce ar trebui sa includa meniul de botez? La botez, in zona noastra, se dau bani sau cadouri?

La ce varsta ati facut botezul? noi facem la 3 luni, ca nu ave bunica pana atunci.

Nasii de botez au fost cei de la cununie?

No, cam astea sunt intrebarile care ma framanta acuma, revin in caz de altele noi :D

mony42
11.12.2008, 20:01:50
Fii atenta cine raspunde ...io aia cu burta inca la gura=P~
Eram sigura ca va apare si topicul asta ca trebuia. Bine ca l-ai inaugurat.
Pai sa zicem ce stiu - Bani nu se prea dau in Ardeal, de obicei cadouri
- De obicei se folosesc aceeasi nasi de la cununie
- Se face in cadru restrans doar in familie (aici ca in sud e ca la nunta)
Asa si survine aceeasi regula de la nunta adica faci cum vrei si cum crezi ca iti place (schimbi sau nu nasii, invitati multi sau nu.....)

Froggy
11.12.2008, 20:03:04
Fii atenta cine raspunde ...io aia cu burta inca la gura=P~
Eram sigura ca va apare si topicul asta ca trebuia. Bine ca l-ai inaugurat.
Pai sa zicem ce stiu - Bani nu se prea dau in Ardeal, de obicei cadouri
- De obicei se folosesc aceeasi nasi de la cununie
- Se face in cadru restrans doar in familie (aici ca in sud e ca la nunta)
Asa si survine aceeasi regula de la nunta adica faci cum vrei si cum crezi ca iti place (schimbi sau nu nasii, invitati multi sau nu.....)

la noi cam asta e probelma: eu sunt ardeleanca "neaosa" si sotul e din sud, asa ca nu stiu cum sa fac sa impac si capra (mama) si varza (mama lui). :-?

aveti idei de restaurante bune pt botez? bune ca si meniu, pret, atmosfera, locatie etc?

Ballet
11.12.2008, 20:16:54
la noi cam asta e probelma: eu sunt ardeleanca "neaosa" si sotul e din sud, asa ca nu stiu cum sa fac sa impac si capra (mama) si varza (mama lui). :-?

aveti idei de restaurante bune pt botez? bune ca si meniu, pret, atmosfera, locatie etc?
Mie imi place ''Cina'' . Se face si un separeu daca e cazul

mony42
11.12.2008, 20:18:21

La mine in casa e ca la ONU, mama e olteanca, tata e moldovean, eu ardeleanca, cumnata maghiara, o sotie de verisor negresa, strabunic neamt....in concluzie EU FAC CE VREAU TOT TIMPUL:D

tati_sew
11.12.2008, 20:19:45
incercati si la restaurant Bucium

bella14
11.12.2008, 20:27:07
mony esti totala!!!=))
eu pe unde am fost, la botez, am pus bani, asa au pus si ceilalti deci ne-am conformat. acuma, normal fiecare cum hotaraste.
au participat neamurile apropiate si prietenii.
nasi: de obicei sunt cei de la nunta, dar pot fi si altii sau doar altii.
restaurante: depinde de nr invitatilor... stil(sala mica), onix(la casuta), agape, premier(are o sala mai mica sus)... ma gandesc ca trebuie ales in asa fel incat sa poti lua si o camera pt bebe, sa nu-l ti in restaurant.

biancalexia
11.12.2008, 21:33:33
Din cate stiu eu, nu avem un subiect de genul pe Cluj, asa ca ar fi interesant sa ne sfatuim undeva referitor la botezul in Cluj.

Mamici care ati facut deja botezul, unde ati facut? Cam cat costa meniul? ce ar trebui sa includa meniul de botez? La botez, in zona noastra, se dau bani sau cadouri?

La ce varsta ati facut botezul? noi facem la 3 luni, ca nu ave bunica pana atunci.

Nasii de botez au fost cei de la cununie?

No, cam astea sunt intrebarile care ma framanta acuma, revin in caz de altele noi :D

no serus teo,

si noi tot la trei luni am facut botezul ...:) meniul pe noi ne-a costat in jur de 75 RON (aperitiv + felul 2 + saleuri + tort), dar am putut sa ne ducem bautura de acasa... (bautura m scumpa)...

am avut cam 25 de invitati si am facut la red house... a fost fain ca am fost numai noi si am putut si dansa...:)

acuma tzin sa va anuntz ca mai nou se cotizeaza la botezuri si in cluj.. mai ales daca sunt tzinute la restaurant.. nu chiar cat la o nunta ...dar na... fiecare dupa posibilitati....am primit si cadouri...dar pe langa "plic"... acuma noi va dati seama ca nici nu aveam habar cum se procedeaza, deci sa nu va ganditi ca am solicitat noi aceste cotizatii...:P

noi am vrut sa o boteze pe alexia nasii de cununie...(nu cred ca e obligatoriu sa fie asa)

allee
12.12.2008, 09:58:41
super subiectul,chiar incep sa ma gandesc si eu ce si cum,noi facem botezul la 10 saptamani,pe 11 ianuarie deoarece nasii nu pot mai repede.pana acuma am stabilit asa:nasii sunt cei de la nunta (asta nu e obligatoriu,la fel de bine pot sa fie altii) si nu va fi mare tam tam,va fi ceva restrans...nu ne-am hotarat vis a vis de restaurant dar o sa gasim noi ceva mai ales ca in ianuarie banuiesc ca nu sunt f ocupate,dar poate rezervam o masa de mai multe persoane,nu neaparat sala intreaga daca sunt mai putini invitati...eu stiam ca se dau cadouri dar fiecare ce vrea sau ce poate...
cu ce se imbraca bebe la botez?eu nu stiu cu ce o sa ma imbrac ca nu imi vine nimic:( si nu prea sunt sanse sa mai slabesc pana atunci mai ales ca se apropie sarbatorile
cat despre locatie parca vad ca o sa lasam totul pe ultima suta de metri ca de obicei(mi-am luat rochia de mireasa cu o sapt inainte si pantofii cu 2 zile...) mai ales ca acuma suntem si cu bebe mic dar ne vom descurca cumva,referitor la sali mai micute mie imi place la panoramic si ma mai gandesc,cand imi vine ceva in minte,postez

andreea_m
12.12.2008, 10:27:43

Eu iti raspund, desi nu am burtica, inca;));))...........din cate am vazut in ultimul timp, lumea cam prefera sa se puna bani......eu am fost de cateva luni la botez, la Casa Tineretului, a fost un botez mare, lumea a pus bani;-)
Aici mancarea a fost ceva mai putina ca la o nunta si s-a dat aperitiv, ciorba, friptura si tortul bebelului;-)

alexandra2009
12.12.2008, 10:27:46
Eu inca nu am bebe, nici macar programat.. poate peste vreo trei ani.. dar ce sfat va pot da.. mai ales celor care faceti botezul iarna.... incercati sa gasiti un restaurant la o pensiune sau hotel care sa aiba accesul direct din sala spre partea cu camere..sa nu trebuiasca sa iesiti afara sa mergeti spre camera copilului.. Pentru bebe ii obositor sa stea atata timp in muzica data tare.... plus ca nici nu-i bine ca se si fumeaza in sala...
Sora mea a facut botezul la Paco in Hasdeu.. sala ii nou renovata.. ii dragut si destul de accesibil la pret.....
Va pup si va doresc sa aveti un bebe sanatos si distractie placuta la Botez...
A si mia nou se dau bani la botez... mai ales daca ii facut la restaurant...
Ale..

Froggy
12.12.2008, 17:36:14
Multumesc mult e raspunsuri...sa le luam pe rand :D

Bella, camera pt bebe e necesara daca vine si bebe la botez, nu? Dar noi ne-am gandit ca la petrecerea in sine, bebe sa aiba o aparitie scurta, cat sa "salute" invitatii si apoi sa mearga la nani acasa.

Bianca, voi cum ati facut? Ati dus-o pe Lexi cu voi? Apropo..und e Red House? :"> nu stiu restaurantul, sunt o ignoranta. Meniul mi se pare ok asa cum v-a iesit voua, la 75 de lei + bautura. Mi-ar placea si mie foarte mult sa se poata dansa.

Aici langa mine in Gheorgheni este un restaurant Amurg, arata f bine dar numai in weekend ajung sa intreb de scoruri.

Noi am facut logodna la Gente Senior, pe Horea si a fost f ok, am avut aperitiv + platoul acela mare "specialitatea casei, friptura de pui si porc+ 2 garnituri, saleuri sitortul pe care l-am adus de acasa. Ma gandesc insa ca e prea pretentios, eu as vrea un local cu atmosfera mai "joviala" :D

Ale, asa e cum zici, nici pe mine nu ma incape nimic, cred ca merg la botez in pantaloni de trening :( Pt bebe am inteles ca trebuie salopeta sau pantalonasi fara botosei, ca sa ii poate unge piciorusele :-?

Mamicile care ati facut deja botezul..cum ii imbracam la botez?

mony42
12.12.2008, 17:42:15
Ale, asa e cum zici, nici pe mine nu ma incape nimic, cred ca merg la botez in pantaloni de trening :( Pt bebe am inteles ca trebuie salopeta sau pantalonasi fara botosei, ca sa ii poate unge piciorusele :-?

Mamicile care ati facut deja botezul..cum ii imbracam la botez?[/quote]

Dar Teo tre sa-i dai sosetute si botosei care se scot si se pun la loc...ca-i frig....(Am fost nasa de botez de 2 ori :-p :)>- )
Amurg ar fi fain ca ti aproape de casa si mai tragi cate o fuga cand nu te vede nimeni.
Eu o sa fiu cu Ana in Manastur....sa vad daca nu or fi nunti la Chicago prin martie......

bella14
12.12.2008, 17:48:25
Bella, camera pt bebe e necesara daca vine si bebe la botez, nu? Dar noi ne-am gandit ca la petrecerea in sine, bebe sa aiba o aparitie scurta, cat sa "salute" invitatii si apoi sa mearga la nani acasa.

mda... numai ca locatia poate fi departe de casa si daca alaptezi... sau daca n-ai cu cine sa-l lasi... la asta ma gandeam eu...
acuma fiecare cum decide...era doar o idee...

biancalexia
12.12.2008, 21:09:14
Bianca, voi cum ati facut? Ati dus-o pe Lexi cu voi? Apropo..und e Red House? :"> nu stiu restaurantul, sunt o ignoranta. Meniul mi se pare ok asa cum v-a iesit voua, la 75 de lei + bautura. Mi-ar placea si mie foarte mult sa se poata dansa.

Aici langa mine in Gheorgheni este un restaurant Amurg, arata f bine dar numai in weekend ajung sa intreb de scoruri.

Noi am facut logodna la Gente Senior, pe Horea si a fost f ok, am avut aperitiv + platoul acela mare "specialitatea casei, friptura de pui si porc+ 2 garnituri, saleuri sitortul pe care l-am adus de acasa. Ma gandesc insa ca e prea pretentios, eu as vrea un local cu atmosfera mai "joviala" :D

Mamicile care ati facut deja botezul..cum ii imbracam la botez?

Dupa botez am dus-o si pe Lexi scurt la restaurant... ca doar era evenimentul ei ...:p dar dupa o jumatate de ora a mers mama cu ea acasa... clar nu poti tine acolo copilul...

Red House e pe Brancusi...au mancare f buna...

De imbracat teoretic ar trebui sa "il imbrace" nasa... eu am fost cu nasa lui lexi inainte de botez si i-am luat hainutze... e important sa aiba si ceva alb pe el ..(care simbolizeaza puritatea).. si i-am dat iegari, ca sa aiba piciorusele goale.. (talpitza) - sa ne fie usor sa o desfacem...

sincer.... daca era dupa mine, nu faceam nici un "botez la restaurant"...pentru ca e botezul copilului, "evenimentul inchinat lui" si cu toate ca am pus eu pe-acolo balonashe - si abtzibilduri cu baby-girl, servetele cu Barbie...dupa prima jumatate a chefului... s-a cam pierdut "esentza" evenimentul.... :P daca as fi avut un pic de loc acasa, as fi facut masa acasa cu nasii, parintii si cam atat....

Froggy
12.12.2008, 23:28:44

mda... numai ca locatia poate fi departe de casa si daca alaptezi... sau daca n-ai cu cine sa-l lasi... la asta ma gandeam eu...
acuma fiecare cum decide...era doar o idee...

si o idee foarte buna, chiar >:D< insa nu l-as tine pe luca la restaurant cu noi, mai bine las laptic in sticla pentru el :">

Bianca, ai dreptate...o sa degenereze botezul in chef si asta nu ma incanta deloc :( nu stiu ce sa fac :((

Cammie
12.12.2008, 23:41:29
Teo, la Casa Piratilor, in Manastur, au o sala pentru ocazii speciale. Au mancare foarte buna si preturi accesibile.

diannaa
13.12.2008, 00:30:08
noi am facut doar cu familia si nasii,si masa am servit-o la Casa Haiducilor,f buna mancarea,pt 15 pers ne-a costat 1350 lei...o pereche de nasi au fost cei de la casatorie,alta nu.....eu nu am vrut tam tam ca exact cum a zis Bianca e evenimentul lui bebe si bebe nu intelege nimic,si nu e nunta etc.......se dau si bani si cadouri,oricum e ok.....pe Simina am tinut-o cu noi vreo 3 ore, adormit in landou,eram numai noi in sala si nu fuma nimeni,apoi am mai plimbat-o pe afara si am dus-o la nasi care stau aproape sa-i dau papa,bine era vara,alta treaba....am facut botezul la 5 sapt,eu am vrut la 6 dar plecau nasii in concediu fiind sfarsit de august.....

diannaa
13.12.2008, 09:48:35
noi am facut doar cu familia si nasii,si masa am servit-o la Casa Haiducilor,f buna mancarea,pt 15 pers ne-a costat 1350 lei...o pereche de nasi au fost cei de la casatorie,alta nu.....eu nu am vrut tam tam ca exact cum a zis Bianca e evenimentul lui bebe si bebe nu intelege nimic,si nu e nunta etc.......se dau si bani si cadouri,oricum e ok.....pe Simina am tinut-o cu noi vreo 3 ore, adormit in landou,eram numai noi in sala si nu fuma nimeni,apoi am mai plimbat-o pe afara si am dus-o la nasi care stau aproape sa-i dau papa,bine era vara,alta treaba....am facut botezul la 5 sapt,eu am vrut la 6 dar plecau nasii in concediu fiind sfarsit de august.....
Hanul Dacilor am vrut sa spun.....

bella14
13.12.2008, 10:41:22
si o idee foarte buna, chiar >:D< insa nu l-as tine pe luca la restaurant cu noi, mai bine las laptic in sticla pentru el :">

Bianca, ai dreptate...o sa degenereze botezul in chef si asta nu ma incanta deloc :( nu stiu ce sa fac :((
n-ai ce face theo... cam asa se intampla...
macar la aducerea tortului sa fie prezent bebe luca, ca doar e al lui.
o sa recuperezi la cheful de 1 an, venim toate cu bebicii<:-P

Ballet
14.12.2008, 11:05:04
Teo, mai este un local in Gheorgheni, ii spune ''La Luca''. E f dragut si capacitatea e perfecta pt botez....E pe Herculane nr 1.
Pupici

mony42
14.12.2008, 16:58:45
Teo, mai este un local in Gheorgheni, ii spune ''La Luca''. E f dragut si capacitatea e perfecta pt botez....E pe Herculane nr 1.
Pupici
Hai ca-i tare ....botezul lui Luca la "La Luca" :))

Ballet
14.12.2008, 23:27:14
Hai ca-i tare ....botezul lui Luca la "La Luca" :))
Acuma mi-am dat seama....Chiar ca ar fi tare :D

daniela_psy
20.12.2008, 23:06:15
Si noi am pus banuti la ultimele botezuri la care am participat pt a evita situatia jenanta de a cumpara acelasi cadou ca alte nu stiu cate persoane invitate la eveniment sau de a cumpara ceva ce ii prisoseste copilului.Cand copilul va creste mare se va putea bucura de cadouri dar fiind micut,mai bine ajuti parintii sa acopere o parte din cheltuielile botezului sau sa deschida un cont pe numele copilului cum ar fi mai indicat.Cunosc persoane care au cadorisit o fetita la botez cu cercelusi cu rubin(un cadou f dragut)dar cerceii respectivi stau in cutiuta pt ca fetita poarta cerceii de la buni,asa ca....eu pledez pt pliculet ca macar asa nu dau gres.
Fetelor,lasati lumea sa se simta bine la botez.E ca la nunta,nu poti reduce totul la solemnitate si semnificatie-pt asta exista slujba de botez in biserica-cu atat mai mult cu cat bebe nu e prezent la eveniment decat un timp f scurt.Lumea petrece si se bucura cand te casatoresti,cand vine pe lume un copil.Doar de asta e petrecerea ca altfel nu as gasi rostul ei.Nu am inteles exact la ce va referiti cand spuneti ca evenimentul "degenereaza" si "isi pierde semnificatia".Daca va referiti strict la partea de taina a botezului,la crestinarea micutului,poate nu ar fi potrivita petrecerea deloc,ci traita cu sfintenie ziua in care micutul intra in lumea crestinilor,unindu-se cu Cristos.Tot asa cred ca la fel de bine s-ar fi putut pune pb si in cazul nuntii.E f probabil sa nu am dreptate dar odata ce ati luat decizia de a da de mancare si de baut in cinstea copilasului e greu sa te rezumi la semnificatii,exceptand situatia in care evenimentul are loc doar in familie(parinti,frati,nasi).Asa e omul,mai pacatos din fire:(

Ballet
13.01.2009, 20:48:09
Teo, v-ati hotarat unde faceti botezul?

daniela_psy
13.01.2009, 21:42:09
Fetele care ati avut botezul la copilasi,ati pus poze pe undeva? ca eu abia astept sa le vad...>:D<

bella14
16.01.2009, 21:29:30
ne apropiem si noi de marele eveniment al micutei Briana.
vreau sa va intreb daca a-ti dat careva marturii la botez sau cele care urmeaza daca o sa dati? de pe unde le-ati comandat sau cumparat?
si daca aveti poze...
multumim!>:D<

Froggy
21.01.2009, 00:45:54
Asa, sa va pun la curent, ca in nesimtirea mea, am deschis topicu si nu v-am mai scris :">

Am hotarat intr-un final sa facem botezul la restaurantul Hora, din parcul Engles, pt ca e aproape de casa. Azi am fost si am stabilit meniul, a iesit la 78 de lei de persoana, doar mancarea, sucul, apa, cafea, berea de la ei, a la carte, iar spirtoasele si vinul le ducem noi. E destul de ok, zic eu, iar meniul a iesit f fain. Avem aperitiv rece, friptura, desert si tort. E suficient, avand in vedere ca sunt bogate fiecare si ca supa nu vroiam. Eu va scriu meniul, sa va dati cu parerea, daca e scump sau ieftin sau cum e.

La aperitiv avem asa: snitel de porc, terina de pui, terina de cascaval, ciupercute umplute grainate, salata asortata din diverse tipuri de salate cu sos de iaurt, salam uscat, ceva rulou de sunca, rosii umplute cu branza si masline. Cred ca atat..

La friptura avem pulpe de pui dezosate la gratar si ceafa de porc la gratar si un escalop. Garnitura avem cartofii aurii si orez cu legume + vesnica salata.

La desert e cu cantec pt ca eu as vrea sa ii fac eu tortul, dar nu am chef sa fac pasta de lapte praf sau de martipan, ca imi trebe cu kilele si chiar nu e rentabil :| Asa ca am luat desert de la ei: budinca (panna cotta) cu fructe de padure proaspete si sos de zmeura, ceva desert cu urda (ricotta zic ei, deci urda toata ziua :)) ) si mai era ceva, dar am uitat acuma :"> plus ar fi si felia de tort, dar vad eu ce si cum cu el.

Initial am vrut sa facem la Red House, pt ca mi-a zis Bianca ce fain a fost, insa am avut o mare dezamagire...nu vreau musai sa detaliez, ideea e ca nici sa ma invite sa fac botezul acolo nu l-as mai face. Pacat de local, ca era frumos.

diannaa
21.01.2009, 01:01:10
Asa, sa va pun la curent, ca in nesimtirea mea, am deschis topicu si nu v-am mai scris :">

Am hotarat intr-un final sa facem botezul la restaurantul Hora, din parcul Engles, pt ca e aproape de casa. Azi am fost si am stabilit meniul, a iesit la 78 de lei de persoana, doar mancarea, sucul, apa, cafea, berea de la ei, a la carte, iar spirtoasele si vinul le ducem noi. E destul de ok, zic eu, iar meniul a iesit f fain, deosebit zic eu. Avem aperitiv rece, friptura, desert si tort. E suficient, avand in vedere ca sunt bogate fiecare si ca supa nu vroiam. Eu va scriu meniul, sa va dati cu parerea, daca e scump sau ieftin sau cum e.

La aperitiv avem asa: snitel de porc, terina de pui, terina de cascaval, ciupercute umplute grainate, salata asortata din diverse tipuri de salate cu sos de iaurt, salam uscat, ceva rulou de sunca, rosii umplute cu branza si masline. Cred ca atat..

La friptura avem pulpe de pui dezosate la gratar si ceafa de porc la gratar si un escalop. Garnitura avem cartofii aurii si orez cu legume + vesnica salata.

La desert e cu cantec pt ca eu as vrea sa ii fac eu tortul, dar nu am chef sa fac pasta de lapte praf sau de martipan, ca imi trebe cu kilele si chiar nu e rentabil :| Asa ca am luat desert de la ei: budinca (panna cotta) cu fructe de padure proaspete si sos de zmeura, ceva desert cu urda (ricotta zic ei, deci urda toata ziua :)) ) si mai era ceva, dar am uitat acuma :"> plus ar fi si felia de tort, dar vad eu ce si cum cu el.

Initial am vrut sa facem la Red House, pt ca mi-a zis Bianca ce fain a fost, insa am avut o mare dezamagire...nu vreau musai sa detaliez, ideea e ca nici sa ma invite sa fac botezul acolo nu l-as mai face. Pacat de local, ca era frumos.
SUPER la Hora!!! si mancare buna de tot
stiu botez acolo si a iesit super,mama intalnire de la tz ani liceu,super!
era a 2 a noastra varianta de local
deci cu siguranta va iesi ff bine!

Froggy
21.01.2009, 01:37:45
vreau sa va intreb daca a-ti dat careva marturii la botez sau cele care urmeaza daca o sa dati? de pe unde le-ati comandat sau cumparat?
si daca aveti poze...

no bun, sa dezvolt si cu marturiile. Eu initial nu am vrut sa fac nimic deosebit, apoi mama, ca si toate bunicile, nu s-a abtinut sa nu ii ia ceva nepotelului ei, asa ca mi-a adus de acolo tot felul de chestii pt botez, gen marturii si mici decoratiuni.

La marturii o sa dam niste mini pungute albastre, de care legam o eticheta pe care scriem " Luca va multumeste" sau ceva de genu, iar in punguta punem bombonele in forma de bibeon si alte bobmbonele (kisses) tot albastre,a sortate. Am mai vazut la bamboo niste ingerasi auri, pentru poza lui luca si ma gandeam sa luam cate unul pt fiecare invitat...dar ramane de vazut daca luam la fiecare sau punem 2-3 poze cu Luca pe masa, sa nu uitam pt cine bem, vba aia :-p

Am mai luat si servetele pentru masa, unele simple, turcoaz si altele speciale de botez, pe care le-om aranja cumva mai festiv. Am mai luat confetti pentru botez de baietel pe care o sa le presar pe jos si pe masa, plus 3 baloane pe care le umplu cu heliu su cu...aer. :))

Cam atat am facut pana acum pt botez, va atasez si pozicile :D Maine dau o fuga la Auchan, ca mi-a vandut Bianca mami de Lexi pontul ca acolo sunt decoratiuni faine pentru petreceri si botezuri :D

Froggy
21.01.2009, 01:41:32
No bun, m-am gandit ca poate va ajuta niste pozici cu torturi de botez care mie mi-au placut ff mult :D

Froggy
21.01.2009, 01:43:48
Si ultimul post pe seara asta...tortul pe care vreau sa il fac eu lui Luca. Nu stiu la ce cofetarie sa merg ca sa mi-l faca asa...sugestii?? Daca nu, m-oi ambitiona sa il fac singura :D

Ballet
21.01.2009, 10:55:01
Si ultimul post pe seara asta...tortul pe care vreau sa il fac eu lui Luca. Nu stiu la ce cofetarie sa merg ca sa mi-l faca asa...sugestii?? Daca nu, m-oi ambitiona sa il fac singura :D
Tu femeie, la ce minunatii de torturi faci, crezi la cofetarie o sa-l faca mai bun? Si oriunde l-ai face, sigur n-o sa-l faca asa de fain si o sa te enervezi :))

Froggy
21.01.2009, 11:13:51
Tu femeie, la ce minunatii de torturi faci, crezi la cofetarie o sa-l faca mai bun? Si oriunde l-ai face, sigur n-o sa-l faca asa de fain si o sa te enervezi :))

exact asta a zis si Dani, sotul meu =))

bella14
21.01.2009, 11:20:17
no bun, sa dezvolt si cu marturiile. Eu initial nu am vrut sa fac nimic deosebit, apoi mama, ca si toate bunicile, nu s-a abtinut sa nu ii ia ceva nepotelului ei, asa ca mi-a adus de acolo tot felul de chestii pt botez, gen marturii si mici decoratiuni.

La marturii o sa dam niste mini pungute albastre, de care legam o eticheta pe care scriem " Luca va multumeste" sau ceva de genu, iar in punguta punem bombonele in forma de bibeon si alte bobmbonele (kisses) tot albastre,a sortate. Am mai vazut la bamboo niste ingerasi auri, pentru poza lui luca si ma gandeam sa luam cate unul pt fiecare invitat...dar ramane de vazut daca luam la fiecare sau punem 2-3 poze cu Luca pe masa, sa nu uitam pt cine bem, vba aia :-p

Am mai luat si servetele pentru masa, unele simple, turcoaz si altele speciale de botez, pe care le-om aranja cumva mai festiv. Am mai luat confetti pentru botez de baietel pe care o sa le presar pe jos si pe masa, plus 3 baloane pe care le umplu cu heliu su cu...aer. :))

Cam atat am facut pana acum pt botez, va atasez si pozicile :D Maine dau o fuga la Auchan, ca mi-a vandut Bianca mami de Lexi pontul ca acolo sunt decoratiuni faine pentru petreceri si botezuri :D
mersi mult teo de idei... da, boamboanele biberon, le-a adus mama ta? pe aici nu sunt? ca sunt tare dragute...si eu vroiam ceva ingerasi... da cum nu prea pot sa ma misc de acasa am gasit ceva pe net...

anki
21.01.2009, 11:29:35
intru si eu cu bocancii in topicul de cluj... ;))
da' nu ma poci abtine... si eu cred ca ti-ar iesi super tortul si sa il faci tu.
e drept ca ti-ar ocupa timp, fix inainte de botez, timp ce probabil oricum iti e limitat data fiind ocazia.
insa cum te stiu eu de ambitioasa, pasionata si neobosita, sunt sigura ca te-ai mobiliza si l-ai face. si clar la botez satisfactia ta ar fi pe masura...
so, io zic sa il faci tu :)

sa nu ma balacariti ca am scris aici la voi... macar pentru ca am stat aproape 10 ani in cluj :) ;))

daniela_psy
21.01.2009, 11:30:14

F faine!!!Si eu am genul asta de baloane dar pt fetita,is f haioase,plus o barza cu fetita de 1 m si ceva.Mi-au ramas de la botezul fetitei nasului nostru de cununie,le fac cadou cu placere vreunei fetite de miresici la botez.Si marturiile o sa fie apreciate,vedeti voi cum faceti cu pozele.Cate persoane o sa aveti la botez?Invitatii faceti?
Meniul mi se pare mai mult decat suficient pt o petrecere de botez.Nu e prea mult dulce?Doua feluri de desert plus tort?De la ce ora ati fixat petrecerea?
Gata...am terminat cu intrebarile ;)) >:D<

later edit: sigur ca faci tu tortul mami,nu se epsista sa nu-ti iasa cum trebuie la ce buna gospodina esti,o sa motrosesti mult la el probabil,dar daca ai timp baga-te :D

Froggy
21.01.2009, 14:58:48
No bine dara, sa le luam pe rand :D Bella, tot ce am postat sunt aduse de mama, nici nu am apucat sa ma uit de chestii pt botez deci nu stiu ce si pe unde ar fi :-s

Mami de Mihnea gangurici, sa stii ca daca asa frumos ma convingi, ma bate si pe mine gandul sa fac eu tortul, chiar daca nu iese asa fain ca asta din poza, ca nush sa fac chiar asa :">

Dany, sa iti raspund la toate: sunt 30 de invitati la botez, nu fac invitatii pt ca sunt toti din familie si deci stiu ce si cum. La desert sunt cate 50 de gr din fiecare,adica un glob de panna cotta, unul de ricotta etc deci nu cred sa fie mult, sper sa iasa ok. sper..

La biserica avem de la 12 si la restaurant de la 13.30 :D singura chestie care ma nemultumeste sunt husele de pe scaune, speram sa rezolv sa avem si din alea, dar se pare ca nu :((

Froggy
21.01.2009, 15:03:35
Fetelor,I need help! Am fost azi pe la cofetarii sa incerc sa cumpar pasta de martipan sau icying dar nu au de vanzare, numai pt uz prorpiu fac :(( Asa ca, daca aveti cumva vreo "pila" la o cotoferie :-p va rog mult sa ma ajutati cu un lobby poate reusesc sa fac rosi de icying pt tort, si atunci nil fac eu...daca nu, asta e :((

biancalexia
21.01.2009, 15:18:30
Fetelor,I need help! Am fost azi pe la cofetarii sa incerc sa cumpar pasta de martipan sau icying dar nu au de vanzare, numai pt uz prorpiu fac :(( Asa ca, daca aveti cumva vreo "pila" la o cotoferie :-p va rog mult sa ma ajutati cu un lobby poate reusesc sa fac rosi de icying pt tort, si atunci nil fac eu...daca nu, asta e :((

cat iti trebuie? pe cand? ce culoare?

p.s. daca vrei vorbim si de tort...

p.s. 2 nu am tel la mine azi....:* >:D<

biancalexia
21.01.2009, 15:31:24
si daca aveti poze...

noi nu am dat marturii la botez... a iesit bine... o sa caut ceva poze si o sa le postez cand imi aduc calculatorul de la reparat... ca acum am acces numai la laptop...

biancalexia
21.01.2009, 15:37:11
teo ii f buna mancarea la hora!! si ai mai mult spatiu decat la red house... very good choice!

daniela_psy
21.01.2009, 17:25:39
Dany, sa iti raspund la toate: sunt 30 de invitati la botez, nu fac invitatii pt ca sunt toti din familie si deci stiu ce si cum. La desert sunt cate 50 de gr din fiecare,adica un glob de panna cotta, unul de ricotta etc deci nu cred sa fie mult, sper sa iasa ok. sper..

La biserica avem de la 12 si la restaurant de la 13.30 :D singura chestie care ma nemultumeste sunt husele de pe scaune, speram sa rezolv sa avem si din alea, dar se pare ca nu :((
de ce sa nu aveti huse pe scaune?la restaurant te referi?nu va lasa sau de ce?nu-mi dai id-ul tau de mess:) ?

Froggy
21.01.2009, 18:44:41
cat iti trebuie? pe cand? ce culoare?

p.s. daca vrei vorbim si de tort...

p.s. 2 nu am tel la mine azi....:* >:D<

Acuma mi-am adus aminte ca mi-ai zis tu ceva de "pile"...botezul e pe 14 februarie :D te sun diseara :D

teo ii f buna mancarea la hora!! si ai mai mult spatiu decat la red house... very good choice!

sper sa fie o alegere buna...mie mi s-a parut ok si cum arata si ce meniu ne-au facut.

de ce sa nu aveti huse pe scaune?la restaurant te referi?nu va lasa sau de ce?nu-mi dai id-ul tau de mess:) ?

da da, la restaurant ziceam, ca mi-ar fi placut cu huse, dar asta e...de la nici o firma nu ne-au dat doar 30 de huse si oricum aveau un pret :| jesus!

mony42
02.02.2009, 17:35:07
Teo nu vreau sa te supar dar nu se primesc torturi facute de acasa in restaurante trebuie sa aiba "cerificat de calitate", ceea ce nu poti sa dai. Vorbeste inainte cu ei ca sa nu ai surpriza atunci si vezi cum poti face.....

roxana
02.02.2009, 18:20:27
Teo nu vreau sa te supar dar nu se primesc torturi facute de acasa in restaurante trebuie sa aiba "cerificat de calitate", ceea ce nu poti sa dai. Vorbeste inainte cu ei ca sa nu ai surpriza atunci si vezi cum poti face.....
hai mai Mony....
da tu sti din surse sigure ca nu primeste tort? Inteleg la nunta unde-s multi invitati, dar nici la botez sa nu te lase?
Pai eu tin minte ca am fost la botezuri, logodne si alte evenimente cu lume mai putina, si am mancat tort facut de nasa/mama/sarbatorita... acuma inteleg ca s-au mai schimbat regulile, si ca au si ele un scop, dar mi se pare aiurea sa nu poti duce la botez un tort facut de tine[-(

rectific, nu de "tine" ca si cum m-as referi la orcine... tort facut de Teo=P~=P~=P~=P~

Froggy
03.02.2009, 12:18:07

Da, sigur ca ma lasa cu tortul meu doar ca in starea in care sunt acum, nu prea am cum sa il fac :)

Azi am fost impreuna cu Bianca si am comandat tortul, va fi o combinatie intre cele 3, in sensul ca modelul e primul, botoseii de la al doilea si cuburile cu numele de la al 3lea. Am emotii mari, sper sa iasa ok asa cum il visez! Am ales un tort cu mousse de ciocolata, care a facut furori la botezul Alexiei, sunt sigura ca asa o sa fie si la noi :D

cisi5
03.02.2009, 15:09:09
Da, sigur ca ma lasa cu tortul meu doar ca in starea in care sunt acum, nu prea am cum sa il fac :)

Azi am fost impreuna cu Bianca si am comandat tortul, va fi o combinatie intre cele 3, in sensul ca modelul e primul, botoseii de la al doilea si cuburile cu numele de la al 3lea. Am emotii mari, sper sa iasa ok asa cum il visez! Am ales un tort cu mousse de ciocolata, care a facut furori la botezul Alexiei, sunt sigura ca asa o sa fie si la noi :D
Foarte dragutze ideile, si noi trebuie sa facem botezul dar inca nu ne-am stabilit locatia, daca sa fie Floresti sau Cj. Am gasit ceva pensine dragutza in Floresti, dar ma gandesc ca e cam departe sa vina lumea din Cj, asa ca inca mai caut locatii in grigo sau manastur. Ceva recomandari ?

bella14
03.02.2009, 18:33:41
Foarte dragutze ideile, si noi trebuie sa facem botezul dar inca nu ne-am stabilit locatia, daca sa fie Floresti sau Cj. Am gasit ceva pensine dragutza in Floresti, dar ma gandesc ca e cam departe sa vina lumea din Cj, asa ca inca mai caut locatii in grigo sau manastur. Ceva recomandari ?
in Grigo, este hotel Premier, care are o sala mai mica pt botez.
la ce biserica faceti?
>:D< pupici la bogdanici!

mony42
04.02.2009, 18:35:11
hai mai Mony....
da tu sti din surse sigure ca nu primeste tort? Inteleg la nunta unde-s multi invitati, dar nici la botez sa nu te lase?
Pai eu tin minte ca am fost la botezuri, logodne si alte evenimente cu lume mai putina, si am mancat tort facut de nasa/mama/sarbatorita... acuma inteleg ca s-au mai schimbat regulile, si ca au si ele un scop, dar mi se pare aiurea sa nu poti duce la botez un tort facut de tine[-(

rectific, nu de "tine" ca si cum m-as referi la orcine... tort facut de Teo=P~=P~=P~=P~
Ei nu stiu din surse sigure de asta am si zis sa vb cu ei. Eu am patit-o la ziua sotului cand am tinut-o la Gilau, am luat tortul fara certificat de la Pralina....cei care serveau nu au vrut sa il puna pe masa ca nu se risca....noroc ca o cunoastem pe "patroana" am chemat-o si s-a rezolvat situatia.
Deci ca patitul nu e niciunul.[-X
Nu prea vor sa se riste...
Era doar un sfat ca sa nu aiba surprize....

mony42
04.02.2009, 18:36:03

O sa fie un tort frumos si gustos...sa ne pui pozici.

cisi5
04.02.2009, 19:26:53
in Grigo, este hotel Premier, care are o sala mai mica pt botez.
la ce biserica faceti?
>:D< pupici la bogdanici!
Este o manastire mica aici in Floresti, si cred ca o sa dam tot in Floresti si masa , am gasit o pensiune la 4 * tare dragutza .
Bogdanici trimite pupici la Brianutza :* !

diannaa
04.02.2009, 23:28:22
Este o manastire mica aici in Floresti, si cred ca o sa dam tot in Floresti si masa , am gasit o pensiune la 4 * tare dragutza .
ce manastire mica in Floresti?? eu stiu doar de cea de la Floresti Tauti,mai e si alta?

roxana
05.02.2009, 09:35:46
Ei nu stiu din surse sigure de asta am si zis sa vb cu ei. Eu am patit-o la ziua sotului cand am tinut-o la Gilau, am luat tortul fara certificat de la Pralina....cei care serveau nu au vrut sa il puna pe masa ca nu se risca....noroc ca o cunoastem pe "patroana" am chemat-o si s-a rezolvat situatia.
Deci ca patitul nu e niciunul.[-X
Nu prea vor sa se riste...
Era doar un sfat ca sa nu aiba surprize....
am inteles... da' tot nu-mi place situatia :(

bella14
12.02.2009, 08:52:21
super!
pupam si noi bogdanelu'!

mony42
04.03.2009, 10:24:10
Fetelor la botez trebuie neaparat hainute albe la bebe?

cisi5
04.03.2009, 10:32:44
Sincer habar n-am, Bogdan a avut un pulover albastru, alb a avut doar pantalonasii. Cred ca tine de fiecare cum vrea, cum ii place.

diannaa
04.03.2009, 12:50:03
mireasa trebuie neaparat aiba rochie alba?:-p

mony42
04.03.2009, 21:09:02
Sincer habar n-am, Bogdan a avut un pulover albastru, alb a avut doar pantalonasii. Cred ca tine de fiecare cum vrea, cum ii place.
Aha....
Ce domnisor bine...hmmmm... si ce tortulet.
Multumesc de raspuns.:*

mony42
04.03.2009, 21:10:51
mireasa trebuie neaparat aiba rochie alba?:-p
Ai dreptate. Multumesc.:* :* :*
Ma gandeam sa nu sparg prea tare tiparele desi stau si ma gandesc....de cand am inceput eu sa ma uita in gura lumii?:-"

bella14
05.03.2009, 09:13:53
Ai dreptate. Multumesc.:* :* :*
Ma gandeam sa nu sparg prea tare tiparele desi stau si ma gandesc....de cand am inceput eu sa ma uita in gura lumii?:-"
hai tu mony ca ana cum e brunetzica o sa-i stea super in alb...
noi albe am avut... eu asa mi-am si dorit.
iti punem si noi o pozica...doua>:D<
cand aveti botezul?

ralux
06.03.2009, 12:05:47
Servus fetelor! Si noi avem in curand botezul, mai precis pe 14 martie. Hainutele a zis nasa copilului ca le ia si masa o facem la ceva restaurant dar in cerc restrans, adica numa familia apropiata ca doar urmeaza nunta in mai;)) Eu am zis ca merg cu bebe dar numai un pic si gata, plec cu el acasa.Oare e deplasat asa? Am o problema: eu cu ce ma imbrac la botez?? Vai, incep sa am emotii!
Mony, spor la pregatiri de botez! Cand il aveti?
Va pupicesc:*

allee
07.03.2009, 07:23:01
Servus fetelor! Si noi avem in curand botezul, mai precis pe 14 martie. Hainutele a zis nasa copilului ca le ia si masa o facem la ceva restaurant dar in cerc restrans, adica numa familia apropiata ca doar urmeaza nunta in mai;)) Eu am zis ca merg cu bebe dar numai un pic si gata, plec cu el acasa.Oare e deplasat asa? Am o problema: eu cu ce ma imbrac la botez?? Vai, incep sa am emotii!
nu e deloc deplasat,faci cum iti este tie bine si lui Alex( e foarte scump):*,nu exista reguli,fiecare face cum ii place ,cum se potriveste etc...la fel am facut si noi:hainutele le-a luat nasa,nu m-am stresat deloc,am incredere in gusturile ei si desi nu l-a vazut pe Bogdi pana la botez decat in poze(ei sunt in Bucuresti) s-au potrivit perfect...nu au fost albe dar nici nu am tinut sa fie,asta e in functie de preferintele personale,dupa biserica am fost tot asa la restaurant in cerc restrans,eu m-am simtit f bine,bebe a fost cuminte si am stat cateva ore dar daca ar fi intervenit ceva eu si bebe am fi stat mai putin sau l-as fi trimis acasa cu mama/soacra...
eu personal nu am vrut sa dau banii pe haine pt mine pt botez deoarece stiam ca o sa mai slabesc,nu aveam timp/chef sa caut si am gasit o rochita neagra care imi venea cat de cat ,un palton rosu(statea mulat pe mine:)))si cizme,acuma depinde si de invitati,daca sunt apropiati eu as zice sa nu te stresezi prea mult cu tinuta...
deci parerea mea in general vis a vis de tipare,standarde...daca imi place ideea tin cont de ea dar nimic nu e'' batut in cuie'',ajustezi,improvizezi,faci exact cum iti convine,cum iti este bine,cum iti place...
spor la pregatiri si nu te stresa ca nu are sens:*

ralux
07.03.2009, 11:03:59
Multumim allee:* Nu stiu ce ma mai incape dar oi vedea eu. Pupam si noi pe bogdi si pe mami:* :* :*

bella14
07.03.2009, 14:44:40
ralu, chiar de ziua mea il botezi pe ingeras!!! ce fain!!!>:D<
hmmm cu imbracatul, eu vroiam ceva sa se deschida in fata pt alaptat, dar numai asa nu a fost ca n-am gasit nimik asa... si m-am imbracat de cateva ori in ziua aceea. noi am luat si o camera la hotel si acolo ii dadeam sa pape, schimbat... ca nani a facut si in sala, in carucior.ii placea cu muzica.:D
va pup si spor la pregatiri!

ralux
07.03.2009, 17:50:30
:* Multumim!!! Iti spun LA MULTI MULTI ANI de pe acum ca daca nu apuc atunci dar tot mai vb pana atunci:*

mony42
08.03.2009, 13:47:08
Multumesc la fel cu sporul....dar nu ma prea pregatesc cu nimic:-"
De asta am intrebat de culoarea alb daca e "batuta in cuie" ca noi am primit o rochita roz(evident) foarte draguta pentru printesica, eu am primit o rochita neagra( nu imi place negru la evenimente dar ma gandesc ca nu are rost sa dau banii pe o rochie pe care dupa aceea nu o mai pot purta.....ca o sa slabesc:-B , mai am doar 8.5 kg din 23 cate am pus, asta asa ca sa ma laud:> ), masa bineinteles la restaurant si cam atat......
Si eu vroiam anul trecut sa fac ceva mult mai mare ca si asa tot au vrut sa vine toate neamurile din toate colturile tarii......dar anul asta data fiind situatia asta de "culoare" ma rezerv doar la vechul nostru grup din care fac parte si nasii si cam atat...in total cam 20 de persoane.....asta e :|

ralux
09.03.2009, 11:21:47
Asa si la noi, cam 20 de persoane, rude de ale lui bogdan ca de la mine numa mama si tata vin plus nasii de cununie si nasii lui bebe. Eu nu stiu cu ce sa ma imbrac ptr ca nu ma incape mai nimic:( nu am mai dat jos deloc si in maternitate numai 4 kg au disparut plus inca 2 acasa, din 18 kg acumulate :((Tu cum ai slabit asa de mult??

diannaa
13.05.2009, 00:31:10
unde gasesc felicitari pt botez?

roxana
13.05.2009, 10:03:21
cam peste tot unde se fac invitatii de nunta.eu am fost la salon emma si in spate la sora cand le-am facut si rasfoind cataloagele am vazut si asa ceva
sigur au si felicitari? ca si eu am vazut in cataloage, dar erau invitatii de botez, nu feicitari

tati_sew
13.05.2009, 10:04:57
sigur au si felicitari? ca si eu am vazut in cataloage, dar erau invitatii de botez, nu feicitari
:"> :"> lasa-ma ca de abia m-am trezit!!!si am citit invitatii!fug sa sterg mesajul!scuze

Froggy
13.05.2009, 12:19:05
unde gasesc felicitari pt botez?

la bamboo sunt foarte frumoase :)

emi9mar1
08.06.2009, 13:04:18
buna fetelor ,am deschis acest subiect pt a va intreba ce trebuie sa cumpere ,sa faca o nasa de botez .eu dupa nunta mea botez si e prima data si habar nam ce trebuie sa iau in afara de cadouri!!si ce trebuie sa fac ,va rog ajutatima cele care ati trecut prin asa ceva.va multumesc din suflet!!!!>:D< >:D< >:D<

emi9mar1
08.06.2009, 13:58:00
fetelor chiar nu stiti cum se procedeaza la un botez!!#-o :-< :-< :-< :-< :-s

daniela_psy
08.06.2009, 17:34:58
Ai deschis un subiect care exista deja pe Cluj, http://www.miresici.ro/showthread.php?t=15588
ideea e ca nu stiu cat iti este de folos avand in vedere faptul ca s-a discutat putin. Noi nu am botezat inca si nu stiu sa-ti dau detalii.Sora mea a botezat un baietel si, sincer, mamica lui a asteptat bani mai degraba decat cadou.Depinde de la caz la caz.Fetita nasului nostru a primit si cadouri si bani....deci se poarta si la noi pliculetul, mai ales daca e vb de o petrecere la restaurant unde meniul se apropie de cel de nunta mai nou.In atributiile nasei de botez mai intra si trusoul si, eventual, lumanarile

emi9mar1
08.06.2009, 20:21:40
cer operatori sa inchida acest subiect si imi cer scuze nam vazut ca mai exista acelasi!!!

ALI
07.01.2010, 11:05:41
fetelor care ati botezat fetite cand le-ai dat cercelusii? cand s-au nascut sau la botez? de ce trebuie sa tinem cont cand ii alegem? ms >:D<

diannaa
07.01.2010, 13:33:18
fetelor care ati botezat fetite cand le-ai dat cercelusii? cand s-au nascut sau la botez? de ce trebuie sa tinem cont cand ii alegem? ms >:D<
pai ii dai cand se naste, ca doar gaurile i le face in spital.....trebuie sa tii cont de sistemul de inchidere,intreba la bijuterie si sigur stiu ei care sunt pt bebelusi

ALI
07.01.2010, 14:31:47
pai ii dai cand se naste, ca doar gaurile i le face in spital.....trebuie sa tii cont de sistemul de inchidere,intreba la bijuterie si sigur stiu ei care sunt pt bebelusi

aha ms diana. nu stiu, aici, daca se fac gaurile in spital, nu am auzit de asa ceva. dar oricum o sa ne mai interesam..... o sa ma intere la bijuterie asa cum m-ai sfatuit tu in leg cu mecanismul de inchidere.>:D<

molly2009
26.02.2010, 09:18:49
aha ms diana. nu stiu, aici, daca se fac gaurile in spital, nu am auzit de asa ceva. dar oricum o sa ne mai interesam..... o sa ma intere la bijuterie asa cum m-ai sfatuit tu in leg cu mecanismul de inchidere.>:D<

si eu am avut botezul in 6 februarie.Dar l-am facut la Popasul Romanilor, aproape de Zalau.Am avut in jur de 45 de pers.Chiar daca nu mi-am dorit sa fie mare, s-au adunat.Au fost numai persoane dragi, care nu puteau sa lipseasca...
Meniul a fost 100 ron+bautura de acasa+tort(cu care atasez poza)la care a trebuit certificat de garantie.
Bebele meu a dormit tot botezul, pt ca doarme foarte bine pe galagie, asa ca nu am avut nici o treaba cu el(mai ales ca eu nu mai alaptez).
Botezul l-am facut la 2 luni si jumatate.
Mi-am cumparat o rochita neagra de la Caramel (din Polus)Au hainute foarte frumoase, si spun eu potrivite pt acest eveniment.
Am dat marturii lumanari ingerasi crem si am pus niste aranjamente pe masa din lalele si trandafiri crem.
Si lumanarea de la biserica am facut-o tot cu lalea, trandafir si ingeras(toate crem).
Eu nu am primit decat de la o singura persoana cadou...in rest toata lumea mi-a adus bani.Sincer si eu cand merg la botez duc bani.Si daca merg acasa , prefer sa duc pampers, servetele umede si chestii care folosesc pt ca toata lumea duce hainute si nici nu apuca sa le poarte pe toate.

ALI
26.02.2010, 15:11:18
si eu am avut botezul in 6 februarie.Dar l-am facut la Popasul Romanilor, aproape de Zalau.Am avut in jur de 45 de pers.Chiar daca nu mi-am dorit sa fie mare, s-au adunat.Au fost numai persoane dragi, care nu puteau sa lipseasca...
Meniul a fost 100 ron+bautura de acasa+tort(cu care atasez poza)la care a trebuit certificat de garantie.
Bebele meu a dormit tot botezul, pt ca doarme foarte bine pe galagie, asa ca nu am avut nici o treaba cu el(mai ales ca eu nu mai alaptez).
Mi-am cumparat o rochita neagra de la Caramel (din Polus)Au hainute foarte frumoase, si spun eu potrivite pt acest eveniment.
Am dat marturii lumanari ingerasi crem si am pus niste aranjamente pe masa din lalele si trandafiri crem.
Si lumanarea de la biserica am facut-o tot cu lalea, trandafir si ingeras(toate crem).
Eu nu am primit decat de la o singura persoana cadou...in rest toata lumea mi-a adus bani.Sincer si eu cand merg la botez duc bani.Si daca merg acasa , prefer sa duc pampers, servetele umede si chestii care folosesc pt ca toata lumea duce hainute si nici nu apuca sa le poarte pe toate.

multumim de informatii.>:D<

diannaa
26.02.2010, 18:16:15
felicitari, f frumos tortul

simonaa
04.03.2010, 10:25:20
Fetelor ,daca nu sunt indiscreta, cat se pune in plic la un botez in Cj??:zz:
In aprilie trebuie sa merg la un botez, si nu prea stiu cum se procedeaza??cadou.....?bani???^:)^

diannaa
04.03.2010, 22:33:05
Fetelor ,daca nu sunt indiscreta, cat se pune in plic la un botez in Cj??:zz:
In aprilie trebuie sa merg la un botez, si nu prea stiu cum se procedeaza??cadou.....?bani???^:)^
unde se tine?

simonaa
05.03.2010, 20:49:44
unde se tine?

La ceva restaurant...prin marasti...:-"

rodi_86
06.03.2010, 09:29:01
depinde de la 2-3 sute in sus
depinde cat de pretentios e restaurantul bla bla
poti sa ii cumperi si o salopetuta sau ceva pe langa plic
zis io
acuma fetele ce au deja copii poate stiu mai bine

simonaa
08.03.2010, 08:54:01
depinde de la 2-3 sute in sus
depinde cat de pretentios e restaurantul bla bla
poti sa ii cumperi si o salopetuta sau ceva pe langa plic
zis io
acuma fetele ce au deja copii poate stiu mai bine

Da,si eu ma gandeam sa-i iau o hainuta ..ceva pe langa banuti.Nu stiam insa,daca in plic se pune la fel ca la o nunta.$-)
Multu de raspuns !!
La multi ani la toate miresicile si mamicile de pe forum!:gen_17:

diannaa
08.03.2010, 11:50:08
Da,si eu ma gandeam sa-i iau o hainuta ..ceva pe langa banuti.Nu stiam insa,daca in plic se pune la fel ca la o nunta.$-)
Multu de raspuns !!
pai daca e meniu de nunta, adica din ala cu 3-4 feluri de mancare iti dai seama ca e cheltuiala......altfel zic undeva la 300 lei daca nici nu sunteti rude gen frati, surori

molly2009
08.03.2010, 12:03:58
Multu de raspuns !!

pai...nu se da ca la o nunta....dar nici cu mult mai putin.depinde si in ce relatii esti cu familia care are botezul.Hainute...eu zic sa nu cumperi...pentru ca sigur au o gramada si nu apuca sa le poarte copilul....
Noi cel mai putin am primit 500 ron.Si am avut 3 feluri de mancare si tort.

strumfita105
09.04.2010, 15:27:58
Salutare.Ma puteti ajuta si pe mine?.....stiti ceva resturante mai micute(in jur de 50 pers) prin Zorilor? Multu

Reni0921
10.04.2010, 17:01:35
trebuie sa ma duc la un botez, este bebe al unui var al lui iubi. se tine intr-o sala a bisericii, cu mancare dusa de acasa... cat ar trebui sa punem in plic doua persoane????

strumfita105
16.04.2010, 11:07:53
Cred ca 3 mil sunt de ajuns.

diannaa
21.04.2010, 18:53:23
si deja ma gandesc la botezul celui de al 2 lea copil....nu mi vine sa cred....S nei i am facut botezul la 5 sapt, cam repede, eram si cu colici, nu a fost f ok....asa ca acum ma gandesc undeva la inceput de iunie, pe la 9-10 sapt, sa scap si de primul vaccin, sa aiba 2 luni implinite......nu stiu inca ce si cum, nu o sa fac tam tam, asa, numai in familie, nasi, ca si data trecuta

bebezola
02.05.2010, 14:31:15
buna fetele
sunt si eu o proaspata mamik si caut rest de botez nu f mare in jur de 40-50 de pers. noi il fcem numai in iulie ca atuni vine nasica acasa, scuma avem 1 luna si zile:D si suntem o fetita pe nume Rada Beatrice.daca aveti ceva idei de rest ca eu nu le prea cunosc:-\ va rog sa scrieti[-o<, si daca stiti cumva , daca se dau ceva cadouri"marturii" la invitati. pupici

diannaa
03.05.2010, 18:45:49
buna fetele
sunt si eu o proaspata mamik si caut rest de botez nu f mare in jur de 40-50 de pers. noi il fcem numai in iulie ca atuni vine nasica acasa, scuma avem 1 luna si zile:D si suntem o fetita pe nume Rada Beatrice.daca aveti ceva idei de rest ca eu nu le prea cunosc:-\ va rog sa scrieti[-o<, si daca stiti cumva , daca se dau ceva cadouri"marturii" la invitati. pupici
eu as alege rest Panoramic, sus pe Cetatuie, e f frumos acolo

alexalia
04.05.2010, 11:50:32
in primul rand felicitari pentru bebelina>:D<

aici (http://www.miresici.ro/showthread.php?17188-Restaurant-pentru-50-60-persoane-Cluj) s-a discutat intr-o vreme de restaurante pentru nunti micute... sunt doar cateva post-uri asa ca nu ai de citit zeci de pagini.

alte idei - din ce imi mai aduc eu aminte:
Panoramic de care zicea Diana
Napoca are si sala mica... dar parca nu m-as duce sa fac botez cand sunt nunti:(
Premier... dar tot asa.. sa fie doar botez nu si nunta
Stil are o sala mica
Pami are ceva separeuri si si restaurantul pp nu e foarte de mare
Sinaia
Casa Alba
salonul de cristal da la Transilvania
Lugano (dar au niste preturi$-) )
Vila Europa din Grigorescu
hotel Stadion (hotelul de 2 etaje de vis-a-vis de Napoca)
Camera de Comert (au 2 restaurante care merg la evenimente mici)
Hotel Ary am inteles ca nu e f mare
Pensiunea Selena sau Selina (din faget). Nu mai stiu exact cum se numeste:(

si mai sunt o groaza de pensiuni in cluj, floresti, baciu, faget de care nu prea stiu dar cu siguranta toate au restaurante care sa se preteze la evenimente micute.

cam cu atat te pot ajuta... cu alte detalii inca nu ca mai avem pana la proiectul bebe;;)

buna fetele

ancaaa
02.06.2010, 15:30:28
Daca v-au ramas ceva baloane in forma de desene animate sau care merge pt baietel vi le cumpar eu......nu gasesc numai la set de 50 buc( sunt prea multe) sau pe net,dar sunt f scumpe.....

Cecylle
20.09.2010, 16:23:19
fetele clujence,
cam cat se cere pentru foto video la botez doar la biserica?

ATH
01.11.2010, 12:56:22
Botezul celor mici

Ora 14.00. Multă lume în casă. Mama s-a coafat, tata are un soi de șervet verde legat de gât, cam ca babețica mea, dar mai îngust. Arată caraghios, am râs de el. Bietul tata, crede că râd de fapt cu el. Oricum, suspect de multă agitație. Presimt că e în legătură cu mine. Ia să stau treaz. Nu, mamă, nu vreau să dorm și nici să mănânc. Voi îmi pregătiți ceva.

Ora 15.00. Au mai venit și alții. Vorbesc tare, râd.. Din când în când se apleacă și mă gâdilă. Ăsta-i un obicei tâmpit - ce, ne cunoaștem? Pe voi vă gâdilă necunoscuții în dormitor? Ia să plâng nițel, poate mă ia mama-n brațe și scap. Deci trag aer în piept, deschid gura și…

Ora 15.45.. Presupun c-am adormit. Adică trebuie să fi dormit, nu? că acuma m-au trezit. Ce mitocani… Bă, dormeam, da? Ce mă trambalați atâta? Na, că acum a apucat-o pe mama cheful să mă schimbe. Femeie, tu pe ce lume ești? Lasă-mă-n pace să dorm! Ia să tragem aer în piept…

Ora 16.15. Credeți că am chef de plimbare? Adică, zău, vă imaginați că asta vrea omu’ sâmbătă după-amiază pe la patru, să se dea cu mașina? Și acum ne și întoarcem, că cică au uitat un certificat de naștere. Asta mi se pare o prostie - ce, aveți nevoie de dovezi că m-am nascut? nu urlu suficient de tare aici? Nu pricepeți? Vreau aaa-caaa-săăăă, la mine-n paaaat!

Ora 16.30. Oooo, ce de luminițe-n camera asta! Și ce tavan înalt! Miroase cam nașpa, n-ar strica o curățenie generală, dar dacă n-au ferestre, nici n-ai ce să speri… Uite-i și pe tipii ăștia, umblă-n rochii aurii cu mâneci negre, doi bărboși… na că unul a pus mâna pe mine - ia gheara, bă nașpetule, ce-i cu manierele astea?

Ora 16.40. Cântă - sau așa cred ei. Mama e Carmina Burana pe lângă ăștia. Aloouu, mă blues brothers, mai încet că nu mă mai aud gândind! Mă ține-n brațe o tanti, habar n-am cine e, ăia rag de mama focului, e cam multă lume în spate, e și oală mare în stânga, o masă… Cred că ăștia vor să mă mănânce. Băi, trebuie să scap de-aici imediat. Mama! Maaaaa-maaaaa! Cât mai tare: MAAAA-MMMAAAAAA!

Ora 16.50. Urlu în continuare. Pân-aici mi-a fost, nu mai scap. Mama e cu ei, clar, în loc să mă scape din beleaua asta îngrozitoare (în care tot ea m-a băgat, dacă e să mă gândesc), a vent să-mi dea suzeta. Suzeta? De-asta crezi tu, mamă, că am nevoie acum? Ia-mă de-aici, nu-i vezi p-ăștia ce-mi pregătesc? Ce trădătoare… Nu m-aș fi așteptat la așa cevatocmai din partea ei..

Ora 17.00. Tanti m-a pasat la nenea, dar tot în spatele bărboșilor stau. Ăia fac vrăjitorii peste cartea de bucate, lumea îi aprobă cu gesturi stranii. În oala aia e apă, m-am prins. Nu văd de-aici dacă e vreun morcov și niscaiva păstârnac înăuntru, dar n-am nici o-ndoială. Cred că mă fac ciorbă. Am încurcat-o rău de tot. Cred c-am și răgușit, dar nu mă las - cineva trebuie să mă salveze și pe mine. Cineva, oricine, jutor!

Ora 17.05. Nenea face avioane cu mine. Ce truc vechi, suckere, nu mă păcălești.

Ora 17.10. Nenea face avioane cu mitraliere și cu bombe. Am tăcut, fazanul crede că datorită lui. Aiurea, nu m-am resemnat, doar îmi conserv puterile magice. Când or vrea să m-arunce-n oală, o să-mi iau zborul și-o să le dau cu tifla din turlă. Roadeți-vă unghiile, na, canibalilor.

Ora 17.15. Gata, pân-aici mi-a fost. M-au luat pe sus, m-au pus pe masă, m-au dezbrăcat. Pentru o clipă am ajuns pe burtă, dar puterile magice n-au acționat, n-am putut s-o șterg, deși am încercat. Acum m-a luat bărbosul nr. 1 și mă duce spre oală. Acum, ajutor acum! , nu mă băga-năuntru, bă, stai așa…Ora

17..15. WHOA! S-a răzgândit, uite-l că mă scoate. Stai să țip.

Ora 17.15. Nu, iar mă bagă-n oală. Mă, nebunule, termină!

Ora 17.15. Iar m-a scos. Devine ridicol.. Nici nu știu dacă vrea să mă înece pe bune, că mă ține de nas și gură. Poate vrea să mă sufoce? Mă deșteptule, tu respiri cumva pe alte găuri?

Ora 17.15. Dacă mai face asta încă o dată, pe bune dacă nu fac și eu ceva pe el. Măcar atât. Ia, că mă ține deasupra oalei, să mă scurg. Ce înapoiați… de prosoape n-ați auzit?

Ora 17..20. Credeam c-am scăpat, că s-au îndurat. M-au luat de la oloi, m-au îmbrăcat la loc, dar m-au dat și cu ulei și tot lui nenea ăla m-au livrat și ăla merge cu bărboșii într-o cameră secretă. Acolo o fi tigaia, poate nu mai vor ciorbă. Unde duceți voi copiii mici, mă nenorociților? Ia să urlu un pic, poate atrag atenția cuiva, deși ăștia-s clar vorbiți între ei.. Las’că scap eu și vă dau pe mâna Poliției!

Ora 17.25. Nu trebuia să urlu. Mi-au băgat pe gât droguri cu lingurița. Se-nvârte tot, mă țin de bărbie să-nghit. Am reușit să scuip un pic, dar bărbosul s-a ferit, e clar că are experiență, pezevenghiul. În schimb, fraierul care mă ține strâns în brațe e începător. Acum are o amintire de la mine pe rever.

Ora17.30. Dhhroglgul ăla îșșși mmfașeee emfectul… mmmmhhhmmm… mi-e somn. Tu, trecătorule, dacă citești asta, să știi că m-am luptat ca un bărbat și-am fost învins mișelește. Adio și să vă stau în gât.

Ora 18.00. M-am trezit din nou. Sunt viu, întreg.. Nu știu cum am scăpat, dar încă un botez nu mai suport. Băi, deștepților, sper că nu vă mai vine vreo idee săptămâna viitoare.Femeie, ia scoate sutienul și fă-te-ncoa. N-am uitat că m-ai trădat acolo, dar acum am nevoie de tine. Mi-e foame.

ATH
21.03.2011, 12:39:19
Voi cele care stiti ce trebuie sa faca un "mos de/la botez", nu-mi spuneti si mie cine poate avea calitate de mos&moasa, ce rol au ei in cadrul ceremoniei, de ce se numesc asa, ce asteptari au ei de la parintii bebelusului, ...ca n-am nici o idee despre cele de mai sus! :((

cherrydream
11.09.2011, 14:24:33
Servus fetelor!
Am mare nevoie de voi, in 25 sept vom fi nasii unui baietel si atat eu cat si sotul meu cu toate ca stam de 10 ani in cj nu am fost la nici un botez in zona cu atat mai mult ca nasi...
Va rog mult, mult sa-mi spuneti ce atributiuni avem ca nasi...ce trebuie sa cumparam sa ducem la biserica...pentru bebe....etc...
Cam cati bani se pun ca nasi? Cat costa la biserica?

maiaemi
20.04.2012, 19:59:58
Botezul celor mici

Ora 14.00. Multă lume în casă. Mama s-a coafat, tata are un soi de șervet verde legat de gât, cam ca babețica mea, dar mai îngust. Arată caraghios, am râs de el. Bietul tata, crede că râd de fapt cu el. Oricum, suspect de multă agitație. Presimt că e în legătură cu mine. Ia să stau treaz. Nu, mamă, nu vreau să dorm și nici să mănânc. Voi îmi pregătiți ceva.

Ora 15.00. Au mai venit și alții. Vorbesc tare, râd.. Din când în când se apleacă și mă gâdilă. Ăsta-i un obicei tâmpit - ce, ne cunoaștem? Pe voi vă gâdilă necunoscuții în dormitor? Ia să plâng nițel, poate mă ia mama-n brațe și scap. Deci trag aer în piept, deschid gura și…

Ora 15.45.. Presupun c-am adormit. Adică trebuie să fi dormit, nu? că acuma m-au trezit. Ce mitocani… Bă, dormeam, da? Ce mă trambalați atâta? Na, că acum a apucat-o pe mama cheful să mă schimbe. Femeie, tu pe ce lume ești? Lasă-mă-n pace să dorm! Ia să tragem aer în piept…

Ora 16.15. Credeți că am chef de plimbare? Adică, zău, vă imaginați că asta vrea omu’ sâmbătă după-amiază pe la patru, să se dea cu mașina? Și acum ne și întoarcem, că cică au uitat un certificat de naștere. Asta mi se pare o prostie - ce, aveți nevoie de dovezi că m-am nascut? nu urlu suficient de tare aici? Nu pricepeți? Vreau aaa-caaa-săăăă, la mine-n paaaat!

Ora 16.30. Oooo, ce de luminițe-n camera asta! Și ce tavan înalt! Miroase cam nașpa, n-ar strica o curățenie generală, dar dacă n-au ferestre, nici n-ai ce să speri… Uite-i și pe tipii ăștia, umblă-n rochii aurii cu mâneci negre, doi bărboși… na că unul a pus mâna pe mine - ia gheara, bă nașpetule, ce-i cu manierele astea?

Ora 16.40. Cântă - sau așa cred ei. Mama e Carmina Burana pe lângă ăștia. Aloouu, mă blues brothers, mai încet că nu mă mai aud gândind! Mă ține-n brațe o tanti, habar n-am cine e, ăia rag de mama focului, e cam multă lume în spate, e și oală mare în stânga, o masă… Cred că ăștia vor să mă mănânce. Băi, trebuie să scap de-aici imediat. Mama! Maaaaa-maaaaa! Cât mai tare: MAAAA-MMMAAAAAA!

Ora 16.50. Urlu în continuare. Pân-aici mi-a fost, nu mai scap. Mama e cu ei, clar, în loc să mă scape din beleaua asta îngrozitoare (în care tot ea m-a băgat, dacă e să mă gândesc), a vent să-mi dea suzeta. Suzeta? De-asta crezi tu, mamă, că am nevoie acum? Ia-mă de-aici, nu-i vezi p-ăștia ce-mi pregătesc? Ce trădătoare… Nu m-aș fi așteptat la așa cevatocmai din partea ei..

Ora 17.00. Tanti m-a pasat la nenea, dar tot în spatele bărboșilor stau. Ăia fac vrăjitorii peste cartea de bucate, lumea îi aprobă cu gesturi stranii. În oala aia e apă, m-am prins. Nu văd de-aici dacă e vreun morcov și niscaiva păstârnac înăuntru, dar n-am nici o-ndoială. Cred că mă fac ciorbă. Am încurcat-o rău de tot. Cred c-am și răgușit, dar nu mă las - cineva trebuie să mă salveze și pe mine. Cineva, oricine, jutor!

Ora 17.05. Nenea face avioane cu mine. Ce truc vechi, suckere, nu mă păcălești.

Ora 17.10. Nenea face avioane cu mitraliere și cu bombe. Am tăcut, fazanul crede că datorită lui. Aiurea, nu m-am resemnat, doar îmi conserv puterile magice. Când or vrea să m-arunce-n oală, o să-mi iau zborul și-o să le dau cu tifla din turlă. Roadeți-vă unghiile, na, canibalilor.

Ora 17.15. Gata, pân-aici mi-a fost. M-au luat pe sus, m-au pus pe masă, m-au dezbrăcat. Pentru o clipă am ajuns pe burtă, dar puterile magice n-au acționat, n-am putut s-o șterg, deși am încercat. Acum m-a luat bărbosul nr. 1 și mă duce spre oală. Acum, ajutor acum! , nu mă băga-năuntru, bă, stai așa…Ora

17..15. WHOA! S-a răzgândit, uite-l că mă scoate. Stai să țip.

Ora 17.15. Nu, iar mă bagă-n oală. Mă, nebunule, termină!

Ora 17.15. Iar m-a scos. Devine ridicol.. Nici nu știu dacă vrea să mă înece pe bune, că mă ține de nas și gură. Poate vrea să mă sufoce? Mă deșteptule, tu respiri cumva pe alte găuri?

Ora 17.15. Dacă mai face asta încă o dată, pe bune dacă nu fac și eu ceva pe el. Măcar atât. Ia, că mă ține deasupra oalei, să mă scurg. Ce înapoiați… de prosoape n-ați auzit?

Ora 17..20. Credeam c-am scăpat, că s-au îndurat. M-au luat de la oloi, m-au îmbrăcat la loc, dar m-au dat și cu ulei și tot lui nenea ăla m-au livrat și ăla merge cu bărboșii într-o cameră secretă. Acolo o fi tigaia, poate nu mai vor ciorbă. Unde duceți voi copiii mici, mă nenorociților? Ia să urlu un pic, poate atrag atenția cuiva, deși ăștia-s clar vorbiți între ei.. Las’că scap eu și vă dau pe mâna Poliției!

Ora 17.25. Nu trebuia să urlu. Mi-au băgat pe gât droguri cu lingurița. Se-nvârte tot, mă țin de bărbie să-nghit. Am reușit să scuip un pic, dar bărbosul s-a ferit, e clar că are experiență, pezevenghiul. În schimb, fraierul care mă ține strâns în brațe e începător. Acum are o amintire de la mine pe rever.

Ora17.30. Dhhroglgul ăla îșșși mmfașeee emfectul… mmmmhhhmmm… mi-e somn. Tu, trecătorule, dacă citești asta, să știi că m-am luptat ca un bărbat și-am fost învins mișelește. Adio și să vă stau în gât.

Ora 18.00. M-am trezit din nou. Sunt viu, întreg.. Nu știu cum am scăpat, dar încă un botez nu mai suport. Băi, deștepților, sper că nu vă mai vine vreo idee săptămâna viitoare.Femeie, ia scoate sutienul și fă-te-ncoa. N-am uitat că m-ai trădat acolo, dar acum am nevoie de tine. Mi-e foame.

Super amuzant!!!

andi5
13.08.2012, 13:02:49
fetelor, nu stiti la catedrala ortodoxa cam cat e taxa pentru botez?

SweetDreams
13.08.2012, 13:42:13
fetelor, nu stiti la catedrala ortodoxa cam cat e taxa pentru botez?
noi am patit o faza tare haioasa anul trecut cand am fost nasi de botez: dupa slujba, s-a dus sotul si celalalt nas in fata altarului, sa intrebe pe preot "cat?" la care el: "cat va lasa inima da' nu mai putin de 300 lei"8-}; la asa raspuns, au dat fiecare cate 150 lei si gata (noi ne pregatiseram sa lasam cate 200 lei)

SweetDreams
13.08.2012, 13:51:55
Servus fetelor!
Am mare nevoie de voi, in 25 sept vom fi nasii unui baietel si atat eu cat si sotul meu cu toate ca stam de 10 ani in cj nu am fost la nici un botez in zona cu atat mai mult ca nasi...
Va rog mult, mult sa-mi spuneti ce atributiuni avem ca nasi...ce trebuie sa cumparam sa ducem la biserica...pentru bebe....etc...
Cam cati bani se pun ca nasi? Cat costa la biserica?
Am cumparat:
- pentru bebe - body cu maneca lunga, izmenute, costumas cu camasuta, caciulita, papucei, prosop
- pentru biserica: busuioc, canta de sticla, lumanare, panglica (noi le-am luat din piata Marasti)
Legat de cumparaturile pentru biserica, e mai bine sa intrebati direct pe preot, din experienta am observat ca difera de la preot la preot: cand am fost nasi, ne-a cerut 3 m de panglica, la biserica o doamna de acolo ne-a pus sa "impopotonam" lumanarea si canta de sticla cu ea; cand am botezat fetita, la nasii nostri au cerut 200 m panglica, cica trebuie sa se tina de ea cand dau ocolul mesei - nu au folosit-o deloc

legat de banii la biserica, am raspuns anterior; ca nasi, de obicei se da 1/2 din cat se da la o nunta

marygreen
27.08.2012, 17:48:28
Buna fetelor, nu am fost niciodata la un botez in Cluj si habar nu am cum se procedeaza. Citi bani se dau si trebuie sa iau un cadou la bebe?
multumesc

cherrydream
28.08.2012, 12:21:10
Buna fetelor, nu am fost niciodata la un botez in Cluj si habar nu am cum se procedeaza. Citi bani se dau si trebuie sa iau un cadou la bebe?
multumesc
in general se da plic, din ce stiu eu...ca suma depinde mult de locatie, dar in general e mai putin ca la o nunta, noi la ultimul botez am pus 500 de lei (s-a tinut la ceva rest. in savadisla...cu specific unguresc)

melinda21
19.11.2012, 20:56:31
fetelor am si eu o rugaminte daca ma puteti ajuta
vreau sa ma interesez din timp pt restaurante pt botez si nu stiu nici un restaurant cam pt 50 de persoane dar sa nu aiba preturi astronomice

Floare_de_colt
20.08.2013, 14:47:38
Buna fetelor,

Vad ca nu a fost prea multa activitate pe acest subiect in ultima vreme. As avea o intrebare- ati avut recent botez vreuna in Floresti sau Manastur? M-ar interesa locatii si pareri recente :)

Merci mult!

Kalini
20.08.2013, 16:55:17
Am cumparat:
- pentru bebe - body cu maneca lunga, izmenute, costumas cu camasuta, caciulita, papucei, prosop
- pentru biserica: busuioc, canta de sticla, lumanare, panglica (noi le-am luat din piata Marasti)
Legat de cumparaturile pentru biserica, e mai bine sa intrebati direct pe preot, din experienta am observat ca difera de la preot la preot: cand am fost nasi, ne-a cerut 3 m de panglica, la biserica o doamna de acolo ne-a pus sa "impopotonam" lumanarea si canta de sticla cu ea; cand am botezat fetita, la nasii nostri au cerut 200 m panglica, cica trebuie sa se tina de ea cand dau ocolul mesei - nu au folosit-o deloc

legat de banii la biserica, am raspuns anterior; ca nasi, de obicei se da 1/2 din cat se da la o nunta

200 m??? :O:O:O

Floare_de_colt
30.08.2013, 14:30:18
Buna fetelor,

Vad ca nu a fost prea multa activitate pe acest subiect in ultima vreme. As avea o intrebare- ati avut recent botez vreuna in Floresti sau Manastur? M-ar interesa locatii si pareri recente :)

Merci mult!

Sa inteleg ca nu a avut nimeni recent botez in Cluj? Sau poate sunt mamicile ocupate ;))

ioanaim
06.04.2014, 15:42:56
Noi am facut botezul la capela Seminarului Ortodox in luna martie 2013. Este un loc mic si cald. Capela este deosebit de frumoasa insa daca vreti acolo trebuie sa oficieze slujba un preot de la Catedrala.
Restaurant Terra Gusto. Am fost noi de noi si nu a fumat nimeni deci l-am putut tine si pe bebe cu noi. Mancarea foarte foarte buna si accesibila la pret.

ioanaim
06.04.2014, 16:00:24
Noi am facut botezul la capela Seminarului Ortodox in luna martie 2013. Este un loc mic si cald. Capela este deosebit de frumoasa insa daca vreti acolo trebuie sa oficieze slujba un preot de la Catedrala.
Restaurant Terra Gusto. Am fost noi de noi si nu a fumat nimeni deci l-am putut tine si pe bebe cu noi. Mancarea foarte foarte buna si accesibila la pret.