PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Bora Bora

dika
30.03.2007, 07:39:10
si totusi a fost cineva in bora bora?.........ca n-am prea vazut pe nimeni specificand de destinatia asta

ryanaro
30.03.2007, 09:51:14
si totusi a fost cineva in bora bora?.........ca n-am prea vazut pe nimeni specificand de destinatia asta

noi vrem sa mergem acolo in luna de miere la anul. iti recomand tripadvisor. vezi ca sunt 24 de ore de zbor. ;-) mai vb pe privat daca mai vrei. ;))

dika
30.03.2007, 10:06:53
noi vrem sa mergem acolo in luna de miere la anul. iti recomand tripadvisor. vezi ca sunt 24 de ore de zbor. ;-) mai vb pe privat daca mai vrei. ;))

am vazut k ai recomandat ceva, ai mai multe detaliii?....v-ati ales deja vro oferta? si cat vreti sa stati? k mai toate ofertele sunt de o saptamana si noi am vrea cam 2 saptamani;)) , dc e astept un mes ceva , mersik:*

ryanaro
30.03.2007, 10:21:42
am vazut k ai recomandat ceva, ai mai multe detaliii?....v-ati ales deja vro oferta? si cat vreti sa stati? k mai toate ofertele sunt de o saptamana si noi am vrea cam 2 saptamani;)) , dc e astept un mes ceva , mersik:*

ti am dat pm.:) si noi vrem tot 2 saptamani. eu chiar n am vazut de o saptamana.

mihu
30.03.2007, 20:05:17
E super super super destinatia....si noi visam sa ajungem pe acolo...dar...cred ca ne-ar trebui vreo 2 ani sa strangem bani sa ajungem acolo....daca mergi, as vrea sa ne povestesti...

cecilia
30.03.2007, 20:43:44
ti am dat pm.:) si noi vrem tot 2 saptamani. eu chiar n am vazut de o saptamana.
Daca tot zbori atat,e si pacat sa stai doar o saptamana.Cred ca e superb acolo,am eu asa un feeling.

delmo
31.03.2007, 12:44:03
si eu vreau detalii despre bora bora! chiar ma bate gandul! din cate am vazut e magnific!!!tot 2 saptamani as vrea si eu! dar m-a dezarmat chestia cu "24 de ore cu avionul"8-}

ryanaro
31.03.2007, 15:16:48
si eu vreau detalii despre bora bora! chiar ma bate gandul! din cate am vazut e magnific!!!tot 2 saptamani as vrea si eu! dar m-a dezarmat chestia cu "24 de ore cu avionul"8-}

pai logic ca sunt 24 de ore, pt ca este in apropiere de noua zeelanda. :-B dar cred ca e o escala undeva, poate in thailanda, depinde cu ce zbori. iar ca preturi (cu zbor de aici) e intre 3500 euro/pers si 7700 euro/pers. depinde de buget. dar biletul de avion costa mult, la o asa distanta. :-"

lakra_c
01.04.2007, 06:59:00
pai logic ca sunt 24 de ore, pt ca este in apropiere de noua zeelanda. :-B dar cred ca e o escala undeva, poate in thailanda, depinde cu ce zbori. iar ca preturi (cu zbor de aici) e intre 3500 euro/pers si 7700 euro/pers. depinde de buget. dar biletul de avion costa mult, la o asa distanta. :-"
escala de obicei este la Singapore sau Hong-Kong.si este de cateva ora din cate stiu eu..

ryanaro
01.04.2007, 09:19:08
escala de obicei este la Singapore sau Hong-Kong.si este de cateva ora din cate stiu eu..

daca zbori cu air france ai 2 stopuri- la paris si la los angeles. ^:)^

dika
01.04.2007, 20:44:11
Plecarea spre Tahiti se face din Bucuresti cu escala de 3 ore pe aeroportul Charles de Gaulle inainte de plecarea spre Papette.

ALEX21A
01.04.2007, 21:22:32
cine stie amanunte despre bora bora,sa ne spuna si noua..........a fost cineva??...........voi,sau din apropiati??

ce oferte aveti??......ceva poze??...........

ps>ryanaro,stii mai multe?......vreau si eu[-o<

ryanaro
01.04.2007, 22:09:58
Plecarea spre Tahiti se face din Bucuresti cu escala de 3 ore pe aeroportul Charles de Gaulle inainte de plecarea spre Papette.

se mai face o escala si anume in los angeles. asta cu zbor air france. :)

ryanaro
01.04.2007, 22:12:54
cine stie amanunte despre bora bora,sa ne spuna si noua..........a fost cineva??...........voi,sau din apropiati??

ce oferte aveti??......ceva poze??...........

ps>ryanaro,stii mai multe?......vreau si eu[-o<

uite, pun aici linkul sa nu l mai tot dau pe privat. eu am cu zboruri de aici.

http://www.turquoiseholidays.co.uk/tahitiandherislands/journey

uite si poze pe tripadvisor:

http://www.tripadvisor.com/ShowUserReviewImages-g311415-d597947-rb0-St_Regis_Resort-Bora_Bora_Society_Islands.html

:D :)>-

dika
02.04.2007, 08:16:35
se mai face o escala si anume in los angeles. asta cu zbor air france. :)

ce am postat io in mesaj, e exact ce au scris cei de la agentia de turism unde au oferta ptr bora bora...

ALEX21A
02.04.2007, 10:25:44

ai o oferta clara de la vreo agentie??.......zbor,cazare.....??.........cate zile,ce include,PRET??

tizabela
02.04.2007, 12:05:01
Poate va este de folos http://www.borabora.com/ am vazut ca au sejururi speciale pt luna de miere!!!
In Italia preturile pleaca de la 1850 de euro pana la 4000 euro de persona pt 10 zile (7 zile cazare cu pensiune completa),dar sincer pe mine nu ma atrage nu stiu de ce...oricum vad ca e bine pt buzunarul nostru ca nu o face:)) !!!

ryanaro
02.04.2007, 12:18:07
gata , am trimis;-)

multumeeeesc. m am uitat si eu pe site, si sunt cum ai spus, pt 7-8 zile, dar nu includ zborurile. ^:)^

mayday
02.04.2007, 18:39:45
inca doua linkuri spre agentii specializate :

http://www.polynesie-polynesia.com/

http://tahiti-nui.com/fr/

dika
03.04.2007, 20:43:45
mda vesti proaste ptr mine: am facut un formular de comanda la o firma ptr bora si ce mi-au raspuns? :
Pentru Bora Bora zbroul este destul de complicat, cea mai scurta varianta ar fi prin Los Angeles
Spuneam ca se zboara prin LA si aveti nevoie de viza de America. Aveti cumva viza? Alta varianta este prin Australia dar se obtine si mai greu viza.....
deci tr sa aveti vizaaaaaaaaaa>:P
io n-am

krisstina2004
03.04.2007, 21:05:27
8-}varianta este prin Australia dar se obtine si mai greu viza.....
io n-am[/quote]

In pliantele de la targul de turism am vazut si o oferta pt. bora-bora, 4000 de euro/persoana 8-}...#-o

ryanaro
03.04.2007, 21:32:14
mda vesti proaste ptr mine: am facut un formular de comanda la o firma ptr bora si ce mi-au raspuns? :
Pentru Bora Bora zbroul este destul de complicat, cea mai scurta varianta ar fi prin Los Angeles
Spuneam ca se zboara prin LA si aveti nevoie de viza de America. Aveti cumva viza? Alta varianta este prin Australia dar se obtine si mai greu viza.....
io n-am

expresia mea preferata - ti-am spus eu <:-P... nu e o idee rea, pt ca asa pot sa prelungesc escala, sa stau 2-3 zile in los angeles sa zicem. nici eu n-am viza, dar se obtine, nu e un capat de lume. o:-)

dika
04.04.2007, 07:07:13
In pliantele de la targul de turism am vazut si o oferta pt. bora-bora, 4000 de euro/persoana 8-}...#-o[/QUOTE]
k si specifik ceva de viza? ca mi se pare cam aiurea treaba asta

dika
04.04.2007, 07:10:01
expresia mea preferata - ti-am spus eu <:-P... nu e o idee rea, pt ca asa pot sa prelungesc escala, sa stau 2-3 zile in los angeles sa zicem. nici eu n-am viza, dar se obtine, nu e un capat de lume. o:-)
capat de lume n-ar fiii, dar dupa cum am auzit io k dau astia vizele la ambasada americana, sigur nu se stie dc o poti primi, desi u doar vrei sa mergi intr-o luna de miere romantik..........
ma rog sa vad ce imi mai raspunde doamna de la agentie, poate vom rezolva ceva

map
04.04.2007, 07:11:19
io n-am

O viza de tranzit (ca asta presupune in cazul unui zbor cu escala) nu cred ca e mare lucru de obtinut, cu-atat mai mult cu cat nu se iese din aeroport.

map
04.04.2007, 07:15:34
capat de lume n-ar fiii, dar dupa cum am auzit io k dau astia vizele la ambasada americana, sigur nu se stie dc o poti primi, desi u doar vrei sa mergi intr-o luna de miere romantik..........
ma rog sa vad ce imi mai raspunde doamna de la agentie, poate vom rezolva ceva

Iata ce scrie pe site-ul ambasadei SUA in Bucuresti http://www.usembassy.ro/Romana/C_Visa.html:
VIZELE DE TRANZIT

Viza de tranzit (tip C) este acordata cetatenilor straini care se angajeaza in tranzitarea imediata si continua a teritoriului SUA catre o destinatie terta. In majoritatea cazurilor, solicitantul care se califica pentru o viza de tranzit se va califica, si va primi in schimb, o viza tip B1/B2 (combinatie intre business si turism). Persoanele care detin o viza valabila tip B1/B2 nu au nevoie de tipul special de viza de tranzit (C) pentru a tranzita teritoriul Statelor Unite.
CERINTE

Solicitantii pentru viza de tranzit vor dovedi faptul ca trebuie sa treaca prin Statele Unite pentru a ajunge catre destinatie. Recomandam ca solicitantul sa obtina mai intai viza tarii de destinatie inainte de a depune aplicatia pentru viza de tranzit SUA. De asemenea, solicitantii pentru viza de tranzit trebuie sa demonstreze ca nu intentioneaza sa imigreze in Statele Unite. Este responsabilitatea acestora sa convinga ofiterul consular ca detin legaturi puternice si convingatoare cu Romania sau cu o tara terta si care ii vor determina sa paraseasca SUA imediat ce vor avea ocazia. Solicitantii trebuie de asemenea sa demonstreze ca nu vor fi nevoiti sa munceasca sau sa recurga la fonduri guvernamentale cat vor ramane in SUA.
La interviul pentru viza ofiterii consulari vor incerca sa determine daca solicitantul detine planuri de calatorie realiste care-l conduc printr-un punct de tranzit catre o alta tara, sau daca poseda un contract de munca la bordul unei nave maritime sau aeronave ce tranziteaza prin Statele Unite. Ofiterii vor incerca totodata sa stabileasca daca solicitantul detine fonduri suficiente pentru a achizitiona biletul de calatorie spre tara de destinatie si pentru a evita munca ilegala pe timpul cat vor ramane in Statele Unite.

dika
04.04.2007, 07:17:19
O viza de tranzit (ca asta presupune in cazul unui zbor cu escala) nu cred ca e mare lucru de obtinut, cu-atat mai mult cu cat nu se iese din aeroport.
hhmm, am s-o intreb, buna idee......sa vedem ce zice?
dar viza asta de tranzit de unde se ia , tot de la ambasada?:D

dika
04.04.2007, 07:20:37
[QUOTE=map;171282]Iata ce scrie pe site-ul ambasadei SUA in Bucuresti http://www.usembassy.ro/Romana/C_Visa.html:
VIZELE DE TRANZIT
sar-mana park m-am mai linistit un pic......:*
acu sa vedem ce iese

map
04.04.2007, 07:22:37
hhmm, am s-o intreb, buna idee......sa vedem ce zice?
dar viza asta de tranzit de unde se ia , tot de la ambasada?:D

Sigur ca da:D Eu zic sa va pregatiti, la modul sa va luati din timp biletele de avion, rezervarea la locatia in care ajungeti, cu conditia sa fie returnabile integral ambele in situatia in care nu obtineti viza, si ideal ar f ca in momentul in care mergeti la interviul de viza (la care trebuie sa va programati telefonic , si in perioada de vara dureaza mai mult pana va vine randul) si sa aveti cu voi acte doveditoare, la modul adeverinta de salariu, scrisoare de la seful vostru (in cazul in care nu sunteti voi insiva sefi) cum ca sunteti asteptat inapoi la serviciu, acte de proprietate, si-asa mai departe, ca pentru o vza turistica de state.
Adevarat ca e mai mult un fel de loterie acordarea vizei de SUA, dar poate intre timp s-au mai schimbat lucrurile in misiunea diplomatica de la Bucuresti.

chichi
06.04.2007, 09:13:34
Suuperba locatia!

Anul trecut as fi dat orice sa ajung acolo!
Anul asta m-am mai linistit...pt ca nu am cum sa dau chiar orice!:))
Ramane insa o locatie unde imi doresc sa ajung...mi se pare un paradis!

Cu vizele pt SUA am inteles ca s-au mai indulcit...cel putin dintre cunoscutii mei foarte multi au obtinut vize pe 10 ani.
Si ma gandesc ca o viza de tranzit ar fi si mai usor de obtinut...
:suuuper:

ryanaro
06.04.2007, 09:55:04
Sigur ca da:D Eu zic sa va pregatiti, la modul sa va luati din timp biletele de avion, rezervarea la locatia in care ajungeti, cu conditia sa fie returnabile integral ambele in situatia in care nu obtineti viza, si ideal ar f ca in momentul in care mergeti la interviul de viza (la care trebuie sa va programati telefonic , si in perioada de vara dureaza mai mult pana va vine randul) si sa aveti cu voi acte doveditoare, la modul adeverinta de salariu, scrisoare de la seful vostru (in cazul in care nu sunteti voi insiva sefi) cum ca sunteti asteptat inapoi la serviciu, acte de proprietate, si-asa mai departe, ca pentru o vza turistica de state.
Adevarat ca e mai mult un fel de loterie acordarea vizei de SUA, dar poate intre timp s-au mai schimbat lucrurile in misiunea diplomatica de la Bucuresti.

auzi map, dar eu daca vreau viza de america, de unde o iau?! pt ca am deja rezidenta aici plus ca imi voi schimba pasaportul si declar complet rezidenta aici. :-?

dedelina
07.04.2007, 01:43:01
io n-am
Pai de ce e nevoie de viza? Nu ar fi normal sa stai in timpul escalei in zona "neutra" a eroportului si sa nu se ceara viza?

dika
10.04.2007, 09:09:18
Pai de ce e nevoie de viza? Nu ar fi normal sa stai in timpul escalei in zona "neutra" a eroportului si sa nu se ceara viza?
dar dar si ptr asta iti trebuie viza de tranzit.....altfel nu te baga in seama nici o agentie

dedelina
10.04.2007, 21:25:20
dar dar si ptr asta iti trebuie viza de tranzit.....altfel nu te baga in seama nici o agentie
Mi se pare o mare tampenie , tinand cont ca esti in zona neutra. Dar ma rog ..or stii ei ce stiu(:|

Ramo1
11.04.2007, 20:02:59
ciao!
asta e si visul meu, doar ca este atat de scump :-< daca ai ceva oferte, astept un rapsuns, multumesc

dika
17.04.2007, 08:29:12
desi tot am sperat k voi ajunge acolo, e prea scump....numai avionul e 1900euro.....plus excuria de vro 7zile care e in jur de 1800euro cel mai ieftin per persoana.....plus cheltuielile pe care obligatoriu vor aparea.....hhhmmm un pic cam prea scump=((

cinderella
22.04.2007, 15:48:33
auzi map, dar eu daca vreau viza de america, de unde o iau?! pt ca am deja rezidenta aici plus ca imi voi schimba pasaportul si declar complet rezidenta aici. :-?

Cred ca trebuie sa suni la Ambasada Americii din Paris, avand rezidenta in Franta eu cred ca de acolo se obtine. De asemenea, cu pasaportul romanesc se poate la fel de bine si la cea din Bucuresti, dar banuiesc ca preferi prima varianta.
Noi am fost vara trecuta in Brazilia si Argentina cu orchestra si ne-au facut vizele aici(locuim in Spania). Si asa si mi se pare normal, daca ai rezidenta, sa ceri viza in tara unde traiesti. De asemenea cand locuiam in US si am avut nevoie de viza pt Canada tot acolo am cerut-o (adica la Ambasada Canadei din NY)....deci tu ar trebui sa o poti obtine de la Ambasada US din Paris...

ryanaro
22.04.2007, 18:09:25
Cred ca trebuie sa suni la Ambasada Americii din Paris, avand rezidenta in Franta eu cred ca de acolo se obtine. De asemenea, cu pasaportul romanesc se poate la fel de bine si la cea din Bucuresti, dar banuiesc ca preferi prima varianta.
Noi am fost vara trecuta in Brazilia si Argentina cu orchestra si ne-au facut vizele aici(locuim in Spania). Si asa si mi se pare normal, daca ai rezidenta, sa ceri viza in tara unde traiesti. De asemenea cand locuiam in US si am avut nevoie de viza pt Canada tot acolo am cerut-o (adica la Ambasada Canadei din NY)....deci tu ar trebui sa o poti obtine de la Ambasada US din Paris...

nu stau in franta. doar am nunta acolo :D... deci sa ma adresez ambasadei US de aici. :)>-

ryanaro
23.04.2007, 10:37:06
oameni buni, am hotarat ca avem bani sa mergem in luna de miere anul asta. m am uitat eu pe un site si zice ca e mai bine sa mergi in tahiti iarna daca vrei caldura. si e mai bine sa mergi in tahiti vara daca vrei scuba diving. cum eu nu stiu sa inot, o sa mergem iarna. ma gandeam ce ar fi sa mergem de sarbatori?! sa vedem cum sunt preturile.

sa fac o lista cu pericolele:

apa de robinet nu e buna de baut in unele zone
rechini
transfer cu elicopter
febra tropicala de tahiti (nu are leac, trece doar cu vitamine, daca iei aspirina vei sangera)
corali si alte chestii pe care ai putea calcadaca mi mai vine vreo idee, mai scriu <:-P

Ritzi
23.04.2007, 11:32:56
oameni buni, am hotarat ca avem bani sa mergem in luna de miere anul asta. m am uitat eu pe un site si zice ca e mai bine sa mergi in tahiti iarna daca vrei caldura. si e mai bine sa mergi in tahiti vara daca vrei scuba diving. cum eu nu stiu sa inot, o sa mergem iarna. ma gandeam ce ar fi sa mergem de sarbatori?! sa vedem cum sunt preturile.

rechini
transfer cu elicopter
febra tropicala de tahiti (nu are leac, trece doar cu vitamine, daca iei aspirina vei sangera)
corali si alte chestii pe care ai putea calcadaca mi mai vine vreo idee, mai scriu <:-P

arici/pisici de mare otravitori/-oare?? hic....:-s :-s ma speriasem, credeam ca sunt singura care ma gandesc la d-astea...mai adauga tsunami si e perfect :D :-SS :D

ryanaro
23.04.2007, 11:36:49
arici/pisici de mare otravitori/-oare?? hic....:-s :-s ma speriasem, credeam ca sunt singura care ma gandesc la d-astea...mai adauga tsunami si e perfect :D :-SS :D

tsunami mai rar :-$... dar unde am citit eu, spune ca daca nu le atingi, nu se intampla nimic. adica sa nu zici " uuuu, uite ce pestisor dragut "si sa pui mana. o:-)

mihu
23.04.2007, 11:43:05

rechini
transfer cu elicopter
Cred ca ar pica bine sa mergeti de srabatori...cu apa de la robinet nu cred ca e mare problema...nici in Tunisia nu e potabila...este banuiesc apa imbuteliata
de rechini si tsunami mi-e cel mai frica...Cred ca as sta mai mult in bazin decat in mare:-SS
nici coralii nu suna prea bine...iar pe ultimul loc ar fi febra tropicala(desi nu cred ca e de neglijat)...Si parti pozitive?

Ritzi
23.04.2007, 12:13:11
tsunami mai rar :-$... dar unde am citit eu, spune ca daca nu le atingi, nu se intampla nimic. adica sa nu zici " uuuu, uite ce pestisor dragut "si sa pui mana. o:-)

da, asa e, in unele locuri e foarte mica daca nu chiar inexistenta probabilitatea unui tsunami...dar eu una pentru natura nu bag mana in foc niciodata...din pacate

un motiv in plus pentru mine sa ma stresez:D

ryanaro
23.04.2007, 13:38:24
Cred ca ar pica bine sa mergeti de srabatori...cu apa de la robinet nu cred ca e mare problema...nici in Tunisia nu e potabila...este banuiesc apa imbuteliata
de rechini si tsunami mi-e cel mai frica...Cred ca as sta mai mult in bazin decat in mare:-SS
nici coralii nu suna prea bine...iar pe ultimul loc ar fi febra tropicala(desi nu cred ca e de neglijat)...Si parti pozitive?

pai partile pozitive, sunt restul (probabil ca majoritatea) :D

mihu
23.04.2007, 13:46:42
pai partile pozitive, sunt restul (probabil ca majoritatea) :D
Adica insusi motivul pentru care v-ati dori sa mergeti :-p
Oricum daca e posibilitate de mers, mergeti...tsunami sau alte catastrofe te pot prinde oriunde...Daca esti precaut nu te prind rechinii sau nu calci pe corali...Mie chiar mi-ar placea sa ma duc cu elicopterul deci asta chiar nu ar intra la mine la dezavantaje;;)
E foarte bine ca ati reusit sa faceti rost de bani:*

higgs
26.04.2007, 11:34:58

eu cand am fost in serifos/grecia am calcat pe un arici de mare (urchin) nu a fost placut dar am supravietuit fara interventie de la doctori. Mi-au intrat acele in degetul mare de la picioru drept. Pe unele le-am scos iar altele au ramas cateva saptamani si au iesit singure. Cel putin asa sper eu si nu mai am cateva prin deget. Oricum chiar DACA se intampla nu e capat de tara...Dar trebuie sa fii atent. Oricum aricii de mare nu sunt peste tot, iar unde sunt poti sa iti pui papuci special :)

M.

2337
14.03.2008, 14:45:16
buna tuturor

Eu am fost anul trecut in bora bora si in alte cateva insule din Polinezia Franceza.

E unul dintre cele mai frumoase locuri de pe pamant, pentru mine cel mai frumos.

e ca in paradis: apa e de un albastru ireal, la tarm pe o distanta de 1 km apa este joasa si foarte joasa, am stat la soare, am mancat nuci de cocos din copac de la localnici, am hranit rechini, pisici de mare, am facut scuba si foarte mult snorkeling in gradina de corali.

Restaurantele nu sunt punctul lor forte, in sensul in care majoritatea turistilor mananca la hotelurile unde sunt cazati sau in alte 3-4-5 restaurante de pe insula, care sunt singurele alternative. Mancarea este buna, insa foarte mult inspirata din bucataria europeana si mai ales franceza:). Noi ne-am asteptat la alt fel de mancare, dar asta nu inseamna ca mancarea nu a fost buna.

trebuie sa stiti ca BB e in emisfera sudica, asadar, daca mg vara(cum am fost eu), la ora 6 e un intuneric de il tai cu cutitul.

Un alt considerent practic pe care tb sa il stiti este ca totul este foarte scump, dar asta e alta discutie.

oricum cuvintele sunt insuficiente pentru a descrie raiul pe pamant. eu inainte de a pleca m-am documentat cu drag despre obiceiuri, hoteluri, mancare si activitati. Dupa ce le-am trait si pe propri-mi piele, sunt foarte bucuroasa sa va ajut daca pot cu orice fel de informatii

MaryT
14.03.2008, 15:12:37
buna tuturor

Eu am fost anul trecut in bora bora si in alte cateva insule din Polinezia Franceza.

ne arati si noua cateva poze?
cat timp ati stat si cat v-a costat ?
la ce hotel ati stat ?
cum a fost transoprtul pana in Bora-Bora?

Ruby_Tuesday
14.03.2008, 16:40:42
buna tuturor

E unul dintre cele mai frumoase locuri de pe pamant, pentru mine cel mai frumos.

e ca in paradis: apa e de un albastru ireal, la tarm pe o distanta de 1 km apa este joasa si foarte joasa, am stat la soare, am mancat nuci de cocos din copac de la localnici, am hranit rechini, pisici de mare, am facut scuba si foarte mult snorkeling in gradina de corali.

Restaurantele nu sunt punctul lor forte, in sensul in care majoritatea turistilor mananca la hotelurile unde sunt cazati sau in alte 3-4-5 restaurante de pe insula, care sunt singurele alternative. Mancarea este buna, insa foarte mult inspirata din bucataria europeana si mai ales franceza:). Noi ne-am asteptat la alt fel de mancare, dar asta nu inseamna ca mancarea nu a fost buna.

trebuie sa stiti ca BB e in emisfera sudica, asadar, daca mg vara(cum am fost eu), la ora 6 e un intuneric de il tai cu cutitul.

Un alt considerent practic pe care tb sa il stiti este ca totul este foarte scump, dar asta e alta discutie.

oricum cuvintele sunt insuficiente pentru a descrie raiul pe pamant. eu inainte de a pleca m-am documentat cu drag despre obiceiuri, hoteluri, mancare si activitati. Dupa ce le-am trait si pe propri-mi piele, sunt foarte bucuroasa sa va ajut daca pot cu orice fel de informatii
Yap, si eu vreau info, mai ales financiare. Cat a costat (drum, cazare, alte activitati pe insula, mancare, etc). La ce hotel ati stat? Poze ...?

2337
19.03.2008, 12:06:51
Un bilet de avion va va costa in jur de 2000 eur/pers. O sa aveti nevoie de viza pentru Statele Unite, chiar daca de tranzit. Noi am obtinut-o foarte usor, chiar dupa ce rezervasem deja toata excursia. Sa nu faceti ca noi, pentru ca daca nu primiti viza, adio excursie. Sunt doua posib de a junge acolo, prin SUA sau Japonia, pentru ca va tb o destinatie de tranzit. Prin SUA e mai scurt (daca pot spune asa, avnd in vedere ca ne-au trebuit 36 ore de la plecarea de pe Otopeni sa ajungem in BB: 24 h de zbor efectiv si restul tranzit), asa ca viza de SUA e un must.

Zborul cuprinde: Buc-Paris, Paris-Los Angeles, LA-Papeete(Tahiti, capitala Polinezia Franceza) si ultimul zbor de 1h - Papeete-BB.

Noi am stat la BB Pearl Beach Resort http://www.pearlresorts.com/bora/main.php, unde un bungalow pe apa costa 750 eur/noapte.

Totul in general e f scump;o masa la restaurant poate fi minim 100 euro si maximul nu are rost sa il mai scriu

Poze va trimit mai tarziu, pt ca nu le am la birou.

ryanaro
19.03.2008, 13:40:50
m-ai innebunit :) am cautat pe tipadvisor la reviewuri despre hotelul ala si n-am gasit nimic scris de cineva din romania :)

e altcineva, la un alt hotel

http://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g311415-d597947-r10035120-St_Regis_Resort-Bora_Bora_Society_Islands.html

andrina
28.03.2008, 09:12:10
bora bora, daa! si noi vrem sa ajungem candva acolo! mi-a facut placere sa citesc cele cateva mesaje legate de subiect!

2337
03.04.2008, 23:27:35
Nu sunt Andreea.

Ea a stat la st regis, din cate vad eu, care este cel mai scump resort al insulei, dar, ca si peisaj, nu si cel mai bun loc. eu am stat la bb pearl beach resort

Oricum totul in bb e superb

siana
14.07.2008, 15:42:40
vreau si eu mai multe detalii, daca-mi poate da cineva:)as dori tare mult sa merg acolo
din pacate m-am interesat pe site-ul la tarom si acolo scria ca un bilet e vreo 8000 euro:)) bineinteles ca nu aveau la economy disponibile
si vreau sa stiu exact cat costa...biletul cazarea, daca au masa sau nu:D
10.000 euro se poate..chiar si peste, dar sa fie macar pana in 15.000 pentru 2 saptamani

mariammary2000
15.07.2008, 09:15:33
vreau si eu mai multe detalii, daca-mi poate da cineva:)as dori tare mult sa merg acolo
din pacate m-am interesat pe site-ul la tarom si acolo scria ca un bilet e vreo 8000 euro:)) bineinteles ca nu aveau la economy disponibile
si vreau sa stiu exact cat costa...biletul cazarea, daca au masa sau nu:D
10.000 euro se poate..chiar si peste, dar sa fie macar pana in 15.000 pentru 2 saptamani
8000 de euro un bilet la tarom pt bora bora ? cred ca e o eroare :)>-

siana
15.07.2008, 17:55:30
8000 de euro un bilet la tarom pt bora bora ? cred ca e o eroare :)>-
nu e nici o eroare:) daca intri pe tarom..si calculezi data..si destinatia..iti va scrie ca e disponibil la pretul de 16.000 de euro pentru 2 persoane
am precizat, asta e pt clasa business:)
cele de la economy class sunt luate de agentii
faza e ca ne-am uitat pe niste oferte... dar pt locul in care vroiam noi..nu aveau la agentia respectiva..si vroiam sa ne facem noi rezervare direct la hotel ( bungalow) si sa luam separat biletele, nu printr-o agentie
din pacate e imposibil
bilete disponibile sunt doar pt business class si atat costa:))
cele de la economy sunt mult mai ieftine

Jorju
15.07.2008, 20:04:49
nu e nici o eroare:) daca intri pe tarom..si calculezi data..si destinatia..iti va scrie ca e disponibil la pretul de 16.000 de euro pentru 2 persoane
faza e ca ne-am uitat pe niste oferte... dar pt locul in care vroiam noi..nu aveau la agentia respectiva..si vroiam sa ne facem noi rezervare direct la hotel ( bungalow) si sa luam separat biletele, nu printr-o agentie
din pacate e imposibil

Eu totusi cred ca e o eroare...pe site-ul taromului la destinatii bora bora nu exista. De fapt Taromul nici nu zboara mai departe de moscova si dubai, iar in partea cealalta nici nu are zbor pana in state...

orhidutza
17.07.2008, 17:04:22
din pacate e imposibil
incearca pe site la agentiile din germania, gen tui, dertour ... ei au pachete intregi cu zbor si cazare la hoteluri de lux... precis gasesti preturi mai normale decat sa iei separat zbor si cazare, chiar daca pt asta va trebui sa te descurci cu zborul pana la frankfurt/munchen de unde se pleaca in general :)>- A, unele agentii din romania revand pachete de la agentiile astea, de ex aerotravel revinde pachete dertour, eximtur revinde pachete tui... Iti doresc sa ai multa rabdare la ales ofertele ca precis vei gasi ce vi se potriveste!

Ritzi
17.07.2008, 17:28:39
Eu totusi cred ca e o eroare...pe site-ul taromului la destinatii bora bora nu exista. De fapt Taromul nici nu zboara mai departe de moscova si dubai, iar in partea cealalta nici nu are zbor pana in state...

asa este, Taromul nu zboara in Bora Bora;-)

credeti-ma, as fi stiut daca aveam gratuitate si acolo :))

siana
17.07.2008, 18:04:16
asa este, Taromul nu zboara in Bora Bora

credeti-ma, as fi stiut daca aveam gratuitate si acolo
am sa caut exact oferta respectiva ca vad ca nu ma crede nimeni)
chiar m-am uitat cu o amica de-a mea care are o agentie si avea si ea oferte pt bora bora si s-a minunat cand i-am aratat cat costa
daca toate ati fost atente..pretul e pt clasa business :D unde este mult mai scump decat la economy
eu am vrut sa iau BILETE SEPARAT :) si atat costau:))
si acuma dovada..ca daca tot nu ma crede nimeni:)
Plecare1 iunie 2009, 06:50
Otopeni Intl, Bucuresti, RomaniaCompania aerianahttp://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/Booking/Flight/Controls/I.axd?t=i&th=newtravel_theme1&p=logos/airlines/RO_TAROM_35x35.gifTarom
RO 9385 http://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/Booking/Flight/Controls/I.axd?t=i&th=newtravel_theme1&p=OperatedBy_Indicator.gifhttp://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/Booking/Flight/Controls/I.axd?t=i&th=newtravel_theme1&p=logos/airlines/TN_AIR TAHITI NUI_35x35.gifAir Tahiti Nui
TN 21http://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/Booking/Flight/Controls/I.axd?t=i&th=newtravel_theme1&p=logos/airlines/VT_AIR TAHITI_35x35.gifAir Tahiti
VT 476
ConexiuniCu conexiune in Paris, PapeeteSosire2 iunie 2009, 07:45 http://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/Booking/Flight/Controls/I.axd?t=i&th=newtravel_theme1&p=Day_Indicator.gif +1 Zi
Motu-Mute, Bora Bora, French Polynesia Durata37 ore si 55 Minute(s)ClasaBusiness Class - Economy ClassNr. stop-uri4 Stop(uri)http://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/portals/newtravel/I.axd?t=l&th=newtravel_theme1&p=FlightFareSearchResultContentSeperator/Left.gifhttp://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/portals/newtravel/I.axd?t=l&th=newtravel_theme1&p=FlightFareSearchResultContentSeperator/space.gifhttp://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/portals/newtravel/I.axd?t=l&th=newtravel_theme1&p=FlightFareSearchResultContentSeperator/Right.gifPlecare12 iunie 2009, 19:00
Motu-Mute, Bora Bora, French PolynesiaCompania aerianahttp://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/Booking/Flight/Controls/I.axd?t=i&th=newtravel_theme1&p=logos/airlines/VT_AIR TAHITI_35x35.gifAir Tahiti
VT 428http://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/Booking/Flight/Controls/I.axd?t=i&th=newtravel_theme1&p=logos/airlines/TN_AIR TAHITI NUI_35x35.gifAir Tahiti Nui
TN 22http://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/Booking/Flight/Controls/I.axd?t=i&th=newtravel_theme1&p=logos/airlines/AF_AIR FRANCE_35x35.gifAir France
AF 2788 http://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/Booking/Flight/Controls/I.axd?t=i&th=newtravel_theme1&p=OperatedBy_Indicator.gif
ConexiuniCu conexiune in Papeete, ParisSosire14 iunie 2009, 16:25 http://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/Booking/Flight/Controls/I.axd?t=i&th=newtravel_theme1&p=Day_Indicator.gif +2 Zi(le)
Otopeni Intl, Bucuresti, Romania Durata32 ore si 25 Minute(s)ClasaEconomy Class - Business ClassNr. stop-uri3 Stop(uri)Tarif total cu toate taxele EUR 16.508,46
http://epowerv4.amadeus.com.tr/newtravel/portals/newtravel/I.axd?t=t&th=newtravel_theme1&p=FlightFareSearchResultItem//top_right.gif:))))))e oke?vedeti ca nu mint..si acolo apare..un Tarom:D

Cafelutarea
17.07.2008, 21:52:22
Puteti sa plecati din Germania - Frankfurt, ca alte companii de transport.

din pacate e imposibil

siana
17.07.2008, 21:59:58
Puteti sa plecati din Germania - Frankfurt, ca alte companii de transport.
da, stiu, am vazut o groaza de oferte:) eu pur si simplu am ras de cat de scump e sa iti iei bilet pe cont propriu..e f scump pt ca e la clasa business, cele de la economy..nu am vazut disponibile, probabil sunt rezervate pentru agentiile de turism
vom vedea, mai am timp sa ma decid:) luna de miere ne-o facem de abia in iunie sau iulie 2009
avem o prietena care are o agentie de turism si ne va da ea niste oferte

amaliaa1081
25.07.2008, 22:07:23
Cine a fost in Bora Bora si poate sa spuna exact cat a costat?

siana
25.07.2008, 22:21:58
in Romania nu prea sunt oferte pt bora bora...mai multe si mai faine se gasesc in anglia, germania , italia..sua...
noi cred ca asa vrem sa facem..sa luam din lata tara oferte pt ca sunt mai multe si mai bune
in orice caz..pentru 2 persoane avionul ar trebui sa ajunga la 4000 euro..cred
si..depinde si unde vrei sa stai..la hotel e mai ieftin..si la bungalow pe apa...mai scump..eu am vazut niste oferte pe noapte pt 2 pers de 1500 euro..1000..750..si asta cred ca e fara mancare inclusa
va tin la curent cu ce aflu :*

OanaGr
26.07.2008, 11:37:58
Ok, ce exista la noi in romania sau transportul sunt extrem de exagerate, eu am cautat f mult sa gasesc solutia optima, si am gasit-o, e o "cursa" in 2 etape, cu avionul bucuresti los angeles si de acolo in pachetul pe care l-am gasit include transportul si cazarea pe o perioada de 7-10 nopti, eu am ales pachetul extra de 8 nopti de cazare care include ceva de genu':

Included Features
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Airfare from Los Angeles
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif 1 night Tahiti - Panoramic Room
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif 4 nights Bora Bora - Overwater Bungalow
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif 3 nights Taha'a Overwater Suite - Le Taha'a Private Island (http://www.tahiti-explorer.com/hotels/le_tahaa_resort.html) and Spa (http://www.tahiti-explorer.com/hotels/)
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Room tax
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Special Honeymoon Features
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Inter-island transport by air
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif All transfers & baggage handling
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Meeting service, including flower lei on arrival and shell lei on departure
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Complimentary activities as shown in the hotel descriptions

Special Honeymoon Features:
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Bottle of Champagne on Bora Bora
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Shark feeding excursion on Bora Bora
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Dinner at Bloody Mary's on Bora Bora
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif One-way scenic helicopter transfer from Bora Bora to Taha'a
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Champagne on arrival on Taha'a
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif 4WD jeep safari on Taha'a
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Private dinner on the beach with wine and champagne on Taha'a
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Breakfast delivered to your bungalow by outrigger canoe on Taha'a
http://www.tahiti-explorer.com/packages/gif/green-arrow.gif Small present on Tahiti

Mai multe detalii in link, dar nu stiu daca am voie sa il dau aici, asa ca ma abtin momentan:)

Toata excursia de mai sus 6.000dolari (4500 euro MAxim) iar transportul cu avionul Buc-LAX bilete economy clas pt 2 persoane 2.000-2.200 euro depinde de taxele de aeroport, deci mult mai ok decat ce gasim la noi, probabil drumul o sa fie unul un pic mai lung dar o sa merite, sejurul poate fi prelungit, in functie de cerinte!

amaliaa1081
26.07.2008, 19:09:15
in Romania nu prea sunt oferte pt bora bora...mai multe si mai faine se gasesc in anglia, germania , italia..sua...
noi cred ca asa vrem sa facem..sa luam din lata tara oferte pt ca sunt mai multe si mai bune
in orice caz..pentru 2 persoane avionul ar trebui sa ajunga la 4000 euro..cred
si..depinde si unde vrei sa stai..la hotel e mai ieftin..si la bungalow pe apa...mai scump..eu am vazut niste oferte pe noapte pt 2 pers de 1500 euro..1000..750..si asta cred ca e fara mancare inclusa
va tin la curent cu ce aflu :*
Din cate am inteles trebuie viza de America , aia cum o obtinem daca cumparat excursia din alta tara? :(

OanaGr
26.07.2008, 22:08:48
Din cate am inteles trebuie viza de America , aia cum o obtinem daca cumparat excursia din alta tara? :(

Iti trebuie viza de tranzit si actele doveditoare de plata ale excursiei, e mult mai usor de luat viza de tranzit!

siana
27.07.2008, 15:05:46
la mine nu ar fi problema...eu am mers de cateva ori in sua..si am viza pe 10 ani...

superpake
06.01.2009, 23:04:51
Eu cu viitorul meu sot optam pt o luna de miere in Bora Bora. As dori insa sa aflu cateva pareri inainte sa ne hotaram 100%, de la cei care au fost.

AmaliaD23
14.01.2009, 17:57:49
Salutare fetelor,
In urma unor schimbari de planuri, cred ca voi face atat nunta cat si "luna" de miere in Bora Bora. Am citit cum ca ar mai fi un subiect pe aceasta tema, dar eu nu l-am gasit, dar are cineva linkul, m-ar ajuta.
Va pupic pe toate, si spor la pregatiri>:D<

MaryT
14.01.2009, 18:16:40
Salutare fetelor,
In urma unor schimbari de planuri, cred ca voi face atat nunta cat si "luna" de miere in Bora Bora. Am citit cum ca ar mai fi un subiect pe aceasta tema, dar eu nu l-am gasit, dar are cineva linkul, m-ar ajuta.
Va pupic pe toate, si spor la pregatiri>:D<

wow !! ce tare !! 8-}
si cu invitati sau fara ? si cu actele cum faceti ? sau doar formal ?:-?

AmaliaD23
14.01.2009, 18:32:26
wow !! ce tare !! 8-}
si cu invitati sau fara ? si cu actele cum faceti ? sau doar formal ?:-?

Vor fi cativa invitati, prieteni si rude f apropiate, restul vor fi la petrecerea de la cununia civila care va avea loc la Bucuresti. Vom face ceremonia religioasa insa acolo. Trebuie sa ma intresez exact de ce acte avem nevoie, insa cu certificatul de casatorie stiu ca e ok.

MaryT
14.01.2009, 18:44:44
Vor fi cativa invitati, prieteni si rude f apropiate, restul vor fi la petrecerea de la cununia civila care va avea loc la Bucuresti. Vom face ceremonia religioasa insa acolo. Trebuie sa ma intresez exact de ce acte avem nevoie, insa cu certificatul de casatorie stiu ca e ok.

super !! bravo !! >:D<
si transportul si cazarea invitatilor o veti plati voi ?

AmaliaD23
14.01.2009, 18:51:02
super !! bravo !! >:D<
si transportul si cazarea invitatilor o veti plati voi ?

Asta ar fi chiar f greu, incat costa f mult, poate o parte din cazare, dar clar nu transport. Prezenta lor ar fi tot ce ne-am dori oricum, nici o alta asteptare.

MaryT
14.01.2009, 18:53:05
Asta ar fi chiar f greu, incat costa f mult, poate o parte din cazare, dar clar nu transport. Prezenta lor ar fi tot ce ne-am dori oricum, nici o alta asteptare.

dar isi perimit rudele tale foarte apropiate si cativa prieteni sa isi platesca transoprtul ? bravo !!!!! asa da familie si prieteni cu dare de mana <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

AmaliaD23
14.01.2009, 18:58:08
dar isi perimit rudele tale foarte apropiate si cativa prieteni sa isi platesca transoprtul ? bravo !!!!! asa da familie si prieteni cu dare de mana <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

De mentionat ca eu si familia locuim momentan in Statele Unite, deci costurile ar fi oarecum reduse, cat despre prieteni nu-ti imagina ca vor fi multi, maxim 2-3 cupluri, din care 1 nasii. Cat despre nunta noi o facem singuri, la fel s-ar fi intamplat si daca o faceam acasa. Si daca tot este un efort, am zis sa facem undeva unde visez dintotdeauna sa merg macar o data in viata, si ce ocazie mai buna decat asta.........

cristina8112
21.01.2009, 19:22:43
De mentionat ca eu si familia locuim momentan in Statele Unite, deci costurile ar fi oarecum reduse, cat despre prieteni nu-ti imagina ca vor fi multi, maxim 2-3 cupluri, din care 1 nasii. Cat despre nunta noi o facem singuri, la fel s-ar fi intamplat si daca o faceam acasa. Si daca tot este un efort, am zis sa facem undeva unde visez dintotdeauna sa merg macar o data in viata, si ce ocazie mai buna decat asta.........
felicitari pt. destinatia si nunta de vis....cred ca o sa ai o amintire mai mult decat superba!!!
asteptam pozele de la nunta....!!!
sa nu ne uiti....
casa de piatra si o nunta de vis!!!
:*:*:*

AmaliaD23
22.01.2009, 00:22:20
felicitari pt. destinatia si nunta de vis....cred ca o sa ai o amintire mai mult decat superba!!!
asteptam pozele de la nunta....!!!
sa nu ne uiti....
casa de piatra si o nunta de vis!!!
:*:*:*

Mersi mult, sper sa rezolvam toate detaliile ce tin de calatorie, nu e tocmai simplu, dar suntem optimisti :) . Si voua, si tuturor viitoarelor miresici, va urez la fel, sa aveti nuntile pe care le doriti si le visati, si mai important decat nunta, sa fiti fericite>:D<

Neraida
07.02.2010, 07:51:26
Cautasem anul trecut pt Bora bora dar am lasat-o balta din cauza ca erau vreo 2000 euro de pers biletele,cu toate ca gasisem bagalow pe plaja la 100 dolari pe zi.
Acuma pe anul asta din Los Angeles spre Tahiti costa intre 950 euro si 1100(depinde daca e vara sau iarna),dar nu stiu cat costa dupaia sa schimb pana in Bora Bora!!
Oricum bilete dus intors pana in Sua,gasesc tot timpul la pana in 500 euro dus intors.
Tot scump ies biletele :(,vazusem la o agentie oferta 3500 euro 2 pers pt 10 zile!!Credeti ca iese mai ieftin cu o agentie?

kuzzi
17.02.2010, 22:14:42
Cautasem anul trecut pt Bora bora dar am lasat-o balta din cauza ca erau vreo 2000 euro de pers biletele,cu toate ca gasisem bagalow pe plaja la 100 dolari pe zi.
Acuma pe anul asta din Los Angeles spre Tahiti costa intre 950 euro si 1100(depinde daca e vara sau iarna),dar nu stiu cat costa dupaia sa schimb pana in Bora Bora!!
Oricum bilete dus intors pana in Sua,gasesc tot timpul la pana in 500 euro dus intors.
Tot scump ies biletele :(,vazusem la o agentie oferta 3500 euro 2 pers pt 10 zile!!Credeti ca iese mai ieftin cu o agentie?
poate iesi mai ieftin dar trebuie sa te interesezi daca trebuie sa platesti si taxele de aeroport pentru BORA BORA sunt in jur de 400 de euro pentru persoana

meradaria
21.02.2010, 00:26:17
M-am uitat si eu pe net, din curiozitate, la sejururi in Bora Bora. Pai nu prea ai ce cauta acolo fara minim 8000 de euro pregatiti (plata sejurului, avion si bani de cheltuiala). Sunt si sejururi de 4000 sau 5000 de euro de persoana. E forte frumos, si ma bucur pentru cei care pot sa ajunga acolo. e de vis intr-adevar.
Mai astept, poate castig la loto si ne vom putea duce :)

Neraida
24.02.2010, 21:50:54
Intradevar f scump si peste bugetul nostru..mai ieftin cred ca iese in HAWAI..
Ceva gen bora bora din ce am vazut este CUBA si Sain Domenico,cu nisip alb si apele cristaline.....
Ceva mai ieftin Thailanda(Ko Samui)..se gasec orferte de la 500-800 persoana tot 10 zile!!