PDA

Versiunea completa : Mosii tre sa fie casatoriti la nunta?!

ylona25
09.01.2009, 21:15:05
Salut miresici...dupa cum v-am mai scris , o sa am nunta in octombrie si la noi in Oltenia e obiceiul ca la o nunta sa se puna si nasi si mosi, cele care se vor casatori in severin , stiu asta...bine, mosii nu au foarte multe de facut la nunta, ei sunt mai importanti la botez, insa la noi , asa e obiceiul sa fie si mosi la nunta, iar intrebarea mea este daca ei trebuie sa fie neaparat casatoriti? de nasi, din cate stiam eu,se zice ca trebuie sa fie cununati, insa de mosi din cate am auzit , nu e obligatoriu, si noi deja ne-am orientat spre niste prieteni apropiati care nu sunt casatoriti se vor casatorii dupa noi si vrem sa stim daca e ok ?noi chiar vrem sa ne fie mosi sias vrea sa stiu daca e cineva care ma poate lamurii ,i-as fi recunoscatoare :)noi nu locuim in tara si inca nu am vb la biserica ca sa ne lamureasca preotul si ma gandeam ca pana ajungem in tara, ma poate ajuta cineva...multumesc!!!...pupici
P.S. Daca Crisu_24 citeste mesajul, imi pare rau, dar inca nu pot trimite mesaj privat, as fi vrut sa-mi dai mai multe informatii...ceau

white-lily
09.01.2009, 22:05:38
Salut miresici...dupa cum v-am mai scris , o sa am nunta in octombrie si la noi in Oltenia e obiceiul ca la o nunta sa se puna si nasi si mosi, cele care se vor casatori in severin , stiu asta...bine, mosii nu au foarte multe de facut la nunta, ei sunt mai importanti la botez, insa la noi , asa e obiceiul sa fie si mosi la nunta, iar intrebarea mea este daca ei trebuie sa fie neaparat casatoriti? de nasi, din cate stiam eu,se zice ca trebuie sa fie cununati, insa de mosi din cate am auzit , nu e obligatoriu, si noi deja ne-am orientat spre niste prieteni apropiati care nu sunt casatoriti se vor casatorii dupa noi si vrem sa stim daca e ok ?noi chiar vrem sa ne fie mosi sias vrea sa stiu daca e cineva care ma poate lamurii ,i-as fi recunoscatoare :)noi nu locuim in tara si inca nu am vb la biserica ca sa ne lamureasca preotul si ma gandeam ca pana ajungem in tara, ma poate ajuta cineva...multumesc!!!...pupici
P.S. Daca Crisu_24 citeste mesajul, imi pare rau, dar inca nu pot trimite mesaj privat, as fi vrut sa-mi dai mai multe informatii...ceau

m-ai facut curioasa... ce sunt mosii si care e rolul lor la nunta/botez?

numai bine!:)
Iulia

anafolescu
24.01.2009, 20:46:43
Buna Ylona,

Si eu am nunta anul acesta in august si aceeasi problema o avem si noi cu nasii si mosii.
Nu trebuie sa pui neaparat si nasi si mosi, asta depinde de voi. Stii tu, "cate bordee, atatea obicee", oricum noi ne-am hotarat sa punem la nunta numai nasii, care sunt deocamdata necasatoriti.
Noi ne-am gandit sa ne fie parinti spirituali prietenii apropiati, dar aproape toti nu sunt cununati, asa ca mosii ii lasam pt la botez ca poate pana atunci s-or lua si ei...
La biserica nici nu am intrebat ca sigur o sa zica preotul ca nu e bine, etc...:[email protected]
Mai vb. pa-pa

yannia
29.01.2009, 22:36:25

poti sta linistita mosii nu trebuie sa fie casatoriti la nunta. De altfel ei nu prea au nici un rol la nunta, fiind importanti doar la botez. Eventual ii poti pune ca martori la cununia civila, iar la biserica pot tine lumanarile nasilor cand va pun verighetele pe deget. Nasii e obilgatoriu sa fie casatoriti deoarece potrivit traditiei ei nu pot cununa finii, daca la randul lor n-au fost cununati (uniti in fata lui Dumnezeu).

mandolina
16.02.2009, 23:52:37
eu am vb acum 2 zile cu un preot de la biserica grecescu si am intrebat special daca mosii trebuie sa fie casatoriti si a spus ca nu e neaparat;;) ... la fel si in cazul nostru mosii ii vrei tineri de varsta noastra , apropiati care inca nu sunt casatoriti... cica ar trebui sa formeze un cuplu "cu promisiunea ca se vor lua... candva";)) ...dar despre nasi ...ei nu au voie sa nu fie cununati de biserica ...cica...[-X

mandolina
17.02.2009, 00:09:21
o sa incerc eu sa iti raspund desi nici eu nu stiu exact:-p ....cum sta treaba:

la nunta: nu au un rol clar....vor sta si ei acolo la masa mirilor alturi de nasi
la borez/nasterea copiilor: aici rolul lor este de a ajuta mamica sa iasa din spital... adica scoate copilul din spital si la botez duce bebele la biserica (pagan)si de acolo il preda nasei , aceasta aducandu-l mamei -crestin.... cam asta e ce am intels eu...>:D< ...daca cineva stie mai multe sa ne lumineze si pe noi...[-o< :D

dana2882
23.03.2009, 21:13:27
o sa incerc eu sa iti raspund desi nici eu nu stiu exact:-p ....cum sta treaba:

la nunta: nu au un rol clar....vor sta si ei acolo la masa mirilor alturi de nasi
la borez/nasterea copiilor: aici rolul lor este de a ajuta mamica sa iasa din spital... adica scoate copilul din spital si la botez duce bebele la biserica (pagan)si de acolo il preda nasei , aceasta aducandu-l mamei -crestin.... cam asta e ce am intels eu...>:D< ...daca cineva stie mai multe sa ne lumineze si pe noi...[-o< :D
Pe timpuri moasa ajuta la aducerea copilului pe lume,acum cand copii se nasc in spitale rolul moasei s-a redus la aducerea copilui acasa din spital si pregatirea ursitorilor pentru cei ce mai tin aceasta traditie;iar mosul este sotul moasei.:)

babie
17.04.2009, 15:30:44
si noi am fost mosi.........si nu eram casatoriti....:D:D:D:D

madii113
25.04.2009, 20:00:50
Buna,
Am participat si eu la cateva nunti in Severin si chiar am botezat acolo o fetita.
La nunti din ce am observat eu nasii sunt parintii spirituali, ei le dau binecuvantarea mirilor, si e o vorba - nasul e ala care are mai multi bani.
Mosii la nunta sunt un fel de a doua pereche de nasii, dar de cele mai multe ori sunt prieteni apropiati ai mirilor.
La botez insa moasa duce copilul la biserica si il preda nasei dupa ce e imbaiat. La fel si la botez moasa este de obicei o prietena buna de-a mamei copilul, care o ajuta la cresterea copilului pe aceasta.
Deci pentru cine nu stie ce sunt mosii - nici eu prea bine - dar asa mi s-a parut - o a doua pereche de nasi.

angik
09.06.2009, 23:12:01
nu trebuie sa fie căsătoriți...8-}

crystynabuna
01.09.2009, 12:44:16
buna, am citit ce ati scris si intradevar mosi nu tre sa fie casatoriti,de exemplu eu am mosi dar nu pereche,am doar moasa si preotul de la mine nu a zis nimik ca tre sa fie pereche sau sa fie casatoriti asa ca am decat moasa,nu are nici un rol mosii la nunta ,dar pe aici prin zona noastra asa se pune de la nunta,ei au rol atunci cand nasti ca moasa sa vina sa te scoata din spital si asa cum a mai zis in continuare madii113:)

neverland
19.11.2009, 21:22:57
Hello...Am auzit si eu de mosi, dar nu stiam ca trebuiesc stabiliti inca de la nunta...Desi sunt din Severin, nunta mea nu se va tine aici, iar acest obicei nu cred ca il vom respecta...Interesant pt cine va avea...Intr-un fel ma gandesc ca e bine ca si idee, oricum oamenilor le place sa aiba roluri importante la anumite evenimente, iar la nunta e bine-venit sa mai fie inca vreo cativa "protagonisti". Felicitari celor care vor avea...=D>

CONT-INCHIS-042
28.12.2009, 20:15:35

am niste prieteni care au fost mosi .. sunt iubiti de vreo 10 ani.. si sunt necasatoriti..:) acuma nah.. mosul nu e important mai deloc.. moshica e importanta ca te scoate cu bebele din sp[ital si ii face baitza..:X:X asa ca cunosc pe cineva care nu are mos.. decat moasa..:P

CONT-INCHIS-042
28.12.2009, 20:20:02
aa.. sa stiti k la parintii mei la nunta.. nasii au fost in acelasi timp si mosi.. k nu au avut pe cine sa puna.. deci merge.. mosii mei vor fi tinerei si sunt de la noi din oras... nasii au 50 de ani.. e fratele mamei.., si mi-a fost mereu alaturi, il admir si il respect.. ei sunt din timisoara.. o sa ne vedem din an in paste cu ei..:( de aia ne-am ales mosii mai apropiati de varsta..:)

iarina80iubita
29.01.2010, 21:16:03
Buna fetelor!
Eu sunt originara din dr.tr. severin,dar o sa ma casatoresc in alba.Si eu o sa am nasi si mosi!Si pe mine m-ar interesa sa stiu exact rolul mosilor:)

aandra
13.04.2010, 10:42:01
buna iarina, din cate stiu eu mosii se implica mai mult cand vei avea un bebe- adica la botez.de exemplu verisoara mea nu isi alege mosii acum,la nunta, ci inainte de botez.dar daca tu vrei ti i poti alege inca de la nunta

LadyX
22.03.2011, 11:04:24
fetelor... voi stiti cumva daca e vreo problema in faptul k noi l-am pus mos pe baiatul nasilor impreuna cu iubita lui.. i-am pune pe ei nasi, dar nu st cununati si asa ii punem pe parintii lui nasi.. o fii vreo problema?

aandra
22.03.2011, 15:18:25
fetelor... voi stiti cumva daca e vreo problema in faptul k noi l-am pus mos pe baiatul nasilor impreuna cu iubita lui.. i-am pune pe ei nasi, dar nu st cununati si asa ii punem pe parintii lui nasi.. o fii vreo problema?

de mosi nu stiu..dar nu cred ca e o problema....cel mai bine e sa vorbesti cu preotul..poate trebuie sa le citeasca ceva

corinutza_mica
22.03.2011, 17:10:39

cu mosii, stai linistita, pot sa fie necasatoriti. mai mult, nu are vreo importanta daca sunt sau nu impreuna. nu intreaba nimeni de mosi, decat preotul, la finalul slujbei, pt plata....
eu, de exemplu, nici nu am avut mosi

LadyX
22.03.2011, 23:01:14
cu mosii, stai linistita, pot sa fie necasatoriti. mai mult, nu are vreo importanta daca sunt sau nu impreuna. nu intreaba nimeni de mosi, decat preotul, la finalul slujbei, pt plata....
eu, de exemplu, nici nu am avut mosi
oricum o sa consultam si un preot inainte... dar cum ai zis si tu.. de mosi nu intreaba nimeni la cununia religioasa.. noi avem nevoie de mosi pt ca in august se naste bebe si avem nevoie de mosica.. si apoi la botez. insa pt nunta, nu e obligatoriu cu mosi.

corinutza_mica
23.03.2011, 19:38:55
oricum o sa consultam si un preot inainte... dar cum ai zis si tu.. de mosi nu intreaba nimeni la cununia religioasa.. noi avem nevoie de mosi pt ca in august se naste bebe si avem nevoie de mosica.. si apoi la botez. insa pt nunta, nu e obligatoriu cu mosi.

exact! pt botez o sa iti trebuiasca, pt k asa e traditia prin partile noastre....