PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Dubai

STEFANYA29
12.01.2009, 10:44:57
Dragi miresici!

Ati fost careva in Dubai?
M-ar interesa pareri, impresii, preturi, etc
Poze daca aveti ar fi mortal!
Noi tot vrem sa mergem in Dubai, am auzit ca e cam scump...
Astept cu nerabdare pareri!

timamg
12.01.2009, 12:47:23
Hello

Nu A Fost Nimeni In Dubai???

Dubai, super am sa incerc sa atasez niste fotografii.

white-lily
12.01.2009, 12:49:48
Hello

Nu A Fost Nimeni In Dubai???

Buna!

Sotul meu a fost anul trecut acolo, in interes de serviciu, pt ca acolo au firma-mama. I-a placut si nu prea... In schimb, nasii nostri au avut luna de miere in Dubai si le-a placut la nebunie! Au facut safari; la hotelul la care au stat aveau un bar in piscina, e super! :)

timamg
12.01.2009, 12:51:27
La ski in Dubai la mall

timamg
12.01.2009, 13:05:44
Cam ce poti face in Dubai, sa skiezi, sa faci cumparaturi au mall-uri foarte mari si moderne, safari,diferite sporturi in apa gen plimbari cu skijet,scubadiving...,poti inchiria un yaht sa te plimbi sau sa pescuiesti,poti inchiria un avion care sa te plimbe pentru a vedea intreg Dubaiul, poti petrece o zi in parcul de distractii, drumetii prin desert cu atv, sau sa te relaxezi la piscina si apoi o cina romantica intr-un restaurant exclusivist. Pentru mine a fost o experienta foarte frumoasa pe care abia astept sa o repet.

STEFANYA29
12.01.2009, 13:47:40
Cam ce poti face in Dubai, sa skiezi, sa faci cumparaturi au mall-uri foarte mari si moderne, safari,diferite sporturi in apa gen plimbari cu skijet,scubadiving...,poti inchiria un yaht sa te plimbi sau sa pescuiesti,poti inchiria un avion care sa te plimbe pentru a vedea intreg Dubaiul, poti petrece o zi in parcul de distractii, drumetii prin desert cu atv, sau sa te relaxezi la piscina si apoi o cina romantica intr-un restaurant exclusivist. Pentru mine a fost o experienta foarte frumoasa pe care abia astept sa o repet.

Super mortal!
Si noi vrem sa mergem, dar am auzit ca e scump rau...
Cam cat ati platit? Prin ce agentie? All inclusive? La cate stele?E scump pe acolo?
E visul meu sa ajungem acolo.
Noi in luna de miere am fost in egipt, a fost de vis!!!!!!! De asta banuiesc ca in dubai e si mai si

timamg
12.01.2009, 14:08:00
Super mortal!
Si noi vrem sa mergem, dar am auzit ca e scump rau...
Cam cat ati platit? Prin ce agentie? All inclusive? La cate stele?E scump pe acolo?
E visul meu sa ajungem acolo.
Noi in luna de miere am fost in egipt, a fost de vis!!!!!!! De asta banuiesc ca in dubai e si mai si
Am stat la Burj al arab,nu au all inclusive si a foat cam scump intradevar, am platit doar cazarea si micul dejun de aici 1000 de euro pe noapte prinTui.Dar sunt numeroase hoteluri si ai mai multe oportunitati de masa, nu esti nevoit sa mananci la hotel.La burj cam 200 de euro pt 2 pers. este pranzul sau cina fara bauturi alcoolice.In mall la restaurant cam 30 de euro.

STEFANYA29
15.01.2009, 08:29:39
Am stat la Burj al arab,nu au all inclusive si a foat cam scump intradevar, am platit doar cazarea si micul dejun de aici 1000 de euro pe noapte prinTui.Dar sunt numeroase hoteluri si ai mai multe oportunitati de masa, nu esti nevoit sa mananci la hotel.La burj cam 200 de euro pt 2 pers. este pranzul sau cina fara bauturi alcoolice.In mall la restaurant cam 30 de euro.

Mortal!!!!!!!!!!!Ce n-as da sa ajung si eu acolo!
Ma gandesc ca sunt hoteluri si mai ieftine, doar acolo ne-am putea permite. Am vazut ceva oferte, cu 1500 euro/pers/7 zile, ceva de genul la vreo 3-4 stele. Dar nu cred sa fie vreo problema, in sensul de conditii proaste...ce zici? In Egipt nu ne-a recomandat nimeni sa mergem la 3 stele, ca cica e dezastru, dar ma gandesc ca in Dubai e altfel.
Pranzul la mall e ok
Daca mai ai chef, mai ataseaza ceva poze!

timamg
15.01.2009, 11:34:26
Mortal!!!!!!!!!!!Ce n-as da sa ajung si eu acolo!
Ma gandesc ca sunt hoteluri si mai ieftine, doar acolo ne-am putea permite. Am vazut ceva oferte, cu 1500 euro/pers/7 zile, ceva de genul la vreo 3-4 stele. Dar nu cred sa fie vreo problema, in sensul de conditii proaste...ce zici? In Egipt nu ne-a recomandat nimeni sa mergem la 3 stele, ca cica e dezastru, dar ma gandesc ca in Dubai e altfel.
Pranzul la mall e ok
Daca mai ai chef, mai ataseaza ceva poze!

La 4 stele sigur e mai mult de ok, la 3 stele nu stiu dar majoritatea hotelurilor sunt frumoase, Jumeirah au cel putin 3 hoteluri pe langa Burj de diferite stele incearca la unul dintre ele, am pus si o poza cu exteriorul unuia dintre ele care era vis a vis de burj si langa parcul de apa.

timamg
15.01.2009, 12:09:30
http://www.jumeirahbeachhotel.com/check_rates_book_now/# uite Jumeirah beach hotel de care iti spuneam cam 250euro pe noapte in Iulie, eu zic ca mai bine stai 6 nopti la un hotel bun decat 7 la un hotel mai slab.
http://www.jumeirahbabalshams.com/special_offers/room_offers/ alt hotel al lor sau
http://www.madinatjumeirah.com/check_rates/# la 184 euro pe noapte

Beach hotel este in stil nou si impreuna cu madinat sunt langa burj unul este modern celalalt este traditional.Sper sa-ti gasesti ce doresti.

white-lily
15.01.2009, 13:34:53
http://www.jumeirahbeachhotel.com/check_rates_book_now/# uite Jumeirah beach hotel de care iti spuneam cam 250euro pe noapte in Iulie, eu zic ca mai bine stai 6 nopti la un hotel bun decat 7 la un hotel mai slab.
http://www.jumeirahbabalshams.com/special_offers/room_offers/ alt hotel al lor sau

Beach hotel este in stil nou si impreuna cu madinat sunt langa burj unul este modern celalalt este traditional.Sper sa-ti gasesti ce doresti.

La Jumeirah au stat nasii mei! E super OK!!!!!:)

timamg
15.01.2009, 13:53:10
Jumeirah este un lant hotelier din care face parte Burj al arab, Beach hotel...poate sti mai exact care si cat au platit pentru mai multe informatii.

STEFANYA29
16.01.2009, 12:08:23

Da, asa e!
Merci de informatii.
Sper sa putem ajunge si noi in vara.
Felicitari, dupa poze ai avut o nunta mortala!!!!=D>

STEFANYA29
16.01.2009, 12:09:14
Jumeirah este un lant hotelier din care face parte Burj al arab, Beach hotel...poate sti mai exact care si cat au platit pentru mai multe informatii.

Da, ar fi bine!

dani19_10dani
16.01.2009, 19:22:51
in mai vrem sa mergem si noi in dubai in vacanta..bine inca nu ne-am hotarat daca chiar in dubai ..ce m-ar interesa ar fi vremea in luna mai daca stiti cum e..multumesc mult

Geanina82
02.03.2009, 22:56:36
Dragi miresici!

Ati fost careva in Dubai?
M-ar interesa pareri, impresii, preturi, etc
Poze daca aveti ar fi mortal!
Noi tot vrem sa mergem in Dubai, am auzit ca e cam scump...
Astept cu nerabdare pareri!

Fetele, Dubaiul e foarte scump si nu aveti prea multe de facut acolo...
Intr-adevar, e impresionant, dar totul e fals si nu exista "gustul" ala de visare cand te intorci...
Sincer, nu recomand deloc!

MaryT
02.03.2009, 23:08:44

si nasii mei merg la fiecare 3-4 luni sa isi faca cumparaturile in Dubai !8-}
asa ca facem un fan club al finilor cu nasii plimbareti in Emirate
;)) ;)) ;))

4499ELENUTA
02.03.2009, 23:57:28
si nasii mei merg la fiecare 3-4 luni sa isi faca cumparaturile in Dubai !8-}
asa ca facem un fan club al finilor cu nasii plimbareti in Emirate
;)) ;)) ;))

=)) =)) =)) asta da!!!si nasii nostri merg in fiecare an in vacanta in dubai=)) , haideti infiıntam fan club-ul?deja suntem 3<:-P , se mai inscrie cineva?

ahmedov
08.07.2009, 23:09:21
Si noi mergem in luna de miere in Dubai.
Am dat intamplator peste topicul asta.
Oricum, mai multe intrebari decat raspunsuri :)
Mai raspuns eu la unele intrebari cand ma intorc.
Noi mergem cu Tarom, am luat cazare la Lotus Boutique Hotel si am inchiriat masina pt acolo de la Budget.
Planul in mare il am facut, dar am putine emotii, am auzit ca-s cam batuti in cap arabii astia...:-?

4499ELENUTA
09.07.2009, 00:20:45
Si noi mergem in luna de miere in Dubai.
Am dat intamplator peste topicul asta.
Oricum, mai multe intrebari decat raspunsuri :)
Mai raspuns eu la unele intrebari cand ma intorc.
Noi mergem cu Tarom, am luat cazare la Lotus Boutique Hotel si am inchiriat masina pt acolo de la Budget.
Planul in mare il am facut, dar am putine emotii, am auzit ca-s cam batuti in cap arabii astia...:-?
cat v-a costat toata distractie?
de ce zici ca arabii sunt batuti in cap?:D

ahmeddov
10.07.2009, 22:21:23
cat v-a costat toata distractie?
de ce zici ca arabii sunt batuti in cap?:D
Pana acum am dat 330 euro pe avion (dus intors 2 pers, am prins oferta la Tarom, ca pretul initial era 1100 euro), 400 euro vizele, 500 euro cazarea cu mic dejun inclus la hotel de 4 stele si 220 dolari americani o Toyota Yaris pt 10 zile(inclusiv casco).
La asta se adauga ce mai mancam acolo, suvenirurile, cadourile si unele mofturi(vrem sa luam cina la Burj al Arab- am auzit ca e 150 euro)
Plecam marti :)
Zic ca sunt mai batuti in cap pentru ca am auzit atatea povesti cu traditionalismul asta al lor, ca sa nu mai spun ca am ramas paf cand am vazut cum i-au dat astia de la ambasada jet unei tipe care a dat un telefon sa intrebe ceva.

Gabyyy
02.08.2009, 01:41:55
Buna fetelor!
Si noi mergem tot in Dubai in luna de miere. De-abia asteptam sa vina si momentul mult asteptat in care vom spune amandoi "DA" (sper) [-o<, dar si superba luna de miere. Din ce am "studiat" pana acum:-B, nu cred ca o sa ne plictisim. Sunt multe lucruri interesante de vazut si de facut, iar cei de acolo am inteles ca sunt chiar de treaba. Daca inca va mai intereseaza, imi spuneti si va mai dau detalii. Noi ne ducem in septembrie, la o saptamana dupa nunta - cam avem de asteptat dar sunt sigura ca va merita asteptarea. \:D/
Va pup si ne mai auzim.

aryanna
19.12.2009, 14:56:07
nu mai povesteste nimeni despre dubai?
ahmedov nu ai mai intrat aici sa zici cum a fost....

pe mine m-ar interesa sa ma duc sa lucrez acolo cateva luni iar cu banii castigati din ce lucrez acolo sa merg si sa vizitez cat pot...

sincer nu stiu de unde sa incep cautarea... ar fi super daca as gasi o firma care sa se ocupe cu asta...

Geanina82
23.12.2009, 18:40:19

pe mine m-ar interesa sa ma duc sa lucrez acolo cateva luni iar cu banii castigati din ce lucrez acolo sa merg si sa vizitez cat pot...

sincer nu stiu de unde sa incep cautarea... ar fi super daca as gasi o firma care sa se ocupe cu asta...

Pai s-a tot povestit de Dubai, de ce nu te uiti in urma?

Si sa nu crezi ca e chiar asa usor sa lucrezi acolo si in nici un caz nu e chiar pomul laudat asa cum se aude... Catava luni de munca acolo nu-ti vor aduce prosperitatea mult dorita, mai mult Dubaiul e foarte adancit in criza acum... >:D<

Biu
23.12.2009, 19:46:29

aryanna, e foarte scumpa viata in dubai. in mod special chiria, mie una mi se pare exorbitanta. am o colega care a plecat la munca in Dubai, si a gasit un apartament mic de inchiriat la 1000 $...am crezut ca nu aud bine #-o . Din salariu de 1400$ nu prea ramane cu mare lucru ( chiria o imparte cu alta colega, deci plateste 500$ ).
Dubai e intr-adevar un loc bun de vizitat. Nu neg faptul ca sunt joburi mult mai bine platite decat 1400$, daca gasesti peste 2000$, poate merita sa iei in considerare oferta, dar altfel nu stiu ....

aryanna
23.12.2009, 22:36:37
Pai s-a tot povestit de Dubai, de ce nu te uiti in urma?

Si sa nu crezi ca e chiar asa usor sa lucrezi acolo si in nici un caz nu e chiar pomul laudat asa cum se aude... Catava luni de munca acolo nu-ti vor aduce prosperitatea mult dorita, mai mult Dubaiul e foarte adancit in criza acum... >:D<

am citit, doar nu am cerut informatii asa fara sa ma uit la ce s-a zis....
si nu merg in dubai sa ma imbogatesc , mers sa castig ceva bani ca apoi sa-i cheltui tot acolo vizitand
de ex lucrez 6 luni si in ultimile 2 sapt vizitez tot ce nu am vazut cat am lucrat in cele 6 luni

si daca avem destui bani mai vizitam ceva tari din apropiere

am facut asa anul trecut cu anglia, unde am stat 8 luni, si banii i-am cheltuit vizitand cat am putut din anglia, am cumparat o masina de acolo si am facut car trip prin europa si asa am vizitat franta, italia (ma rog, cate ceva din fiecare), spania

aryanna
23.12.2009, 22:39:18
aryanna, e foarte scumpa viata in dubai. in mod special chiria, mie una mi se pare exorbitanta. am o colega care a plecat la munca in Dubai, si a gasit un apartament mic de inchiriat la 1000 $...am crezut ca nu aud bine #-o . Din salariu de 1400$ nu prea ramane cu mare lucru ( chiria o imparte cu alta colega, deci plateste 500$ ).
Dubai e intr-adevar un loc bun de vizitat. Nu neg faptul ca sunt joburi mult mai bine platite decat 1400$, daca gasesti peste 2000$, poate merita sa iei in considerare oferta, dar altfel nu stiu ....

pai daca merg eu cu sotul, e bine cu 2800 dolari ambii

inchiriem ceva , ori o camera ori un apartament insa sa-l impartim cu altcineva... si sa zicem ca platim 800 $ chiria si ne raman 2000 tot e bine...

Gaby211081
24.12.2009, 14:37:07

Si prietena mea cea mai buna lucreaza in Dubai de ani buni, cred ca 5 ani...Noi am terminat turismul si ea lucreaza la un hotel in vanzari. A plecat ca receptionera insa daca esti bun urci pe scara ierarhica in cativa ani. Ea nu trebuie sa plateasca chirie, ii este asigurata de hotel: chiria, transportul, asigurare medicala. Ma gandesc sa ii fac si eu o vizita insa nu gasesc momentul. Anul viitor nu cred ca o sa pot pentru ca o sa fie nunta insa in 2011 as vrea sa ajung.....

aliona_bivol
29.12.2009, 11:47:45
Salut fetelor, m-am inregistrat si eu de curind deoarece vreau si eu sa plec in Dubai cu sotul intr-o vacanta de 14 zile. Am citit toata conversatia voastra, mia placut foarte mult. Am si eu o rugaminte la voi, puteti va rog sa-mi spuneti ce locuri frumoase putem vedea acolo? Este pentru prima data cind plecam in dubai. Am achitat deacuma si hotelul, vizele, biletele de avion.
Mersi mult aliona:*

Emm
01.04.2010, 03:27:50
ea asa a plecat/., cu ajutorul firmelor ce dau anunturi pe ejo.s?
ma tenteaza s-o tai si eu...

Am vrut sa iti scriu pe privat, nu am stiut ca trebuie sa am minim 10 mesaje pe forum :((
Ca sa scurtez ce am vrut sa scriu, ca nu mai am chef sa scriu atat :)
Eu am aplicat pentru un job de sales assistant in dubai, prin lalsat international (gasesti pe google usor) pentru compania Al Tayer Insignia (diverse branduri de lux). Atat eu cat si prietenul meu am fost selectati, in prima faza dintre cv-uri si urmeaza sa mergem la buc in 12 su 13 aprilie pentru interviurile finale.
Deci daca mai esti in tara si esti interesata poti incerca si tu. Sa le trimiti CV in format european, daca te hotarasti, pe site-ul lor nu scrie asta, dar scria intr-un mail pe care mi l-au trimis.
Sa ma anunti ce o sa faci!!!
O zi faina sa ai!!!

micamicaela
01.04.2010, 11:39:31
buna fetelor.
Plec si eu in mai 10 zile cu sotul la Dubai.
Puteti sa ne dati ceva informatii despre ce am putea vizita, unde se poate manca bine, etc.
Multumesc mult.:*

elize
27.04.2010, 13:34:20
Dupa nunta o sa plecam si noi in Dubai 10 zile. A fost cineva? Ceva impresii?

micamicaela
27.04.2010, 14:26:03
Dupa nunta o sa plecam si noi in Dubai 10 zile. A fost cineva? Ceva impresii?

ma intorc pe 21 mai si iti povestesc :)

alinut07
28.04.2010, 18:21:52
buna miresici
eu am fost in emirate in 2006 dar nu in dubai ci in abu dhabi (e capitala) in vizita la matusa mea. adevarul e ca mia placut f mult si chiar am avut ce vedea acolo. problema era transportul :( treb sa o astept pe matusa mea sa mergem undeva ca eu nu aveam permis
dar in rest e k
faza cea mai rea era k e f cald in iulie-august cand am fost eu. nu puteam iesi din casa inainte de ora 17 si mai toate magazinele erau inchise.
acum nu stiu daca e asa si in dubai. daca aveti ocazia sa ajungeti prin abu dhabi nu ezitati aveti ce vedea :x
cateva pozici cu palatul din abu dhabi

Geanina82
29.04.2010, 14:56:27
buna miresici
eu am fost in emirate in 2006 dar nu in dubai ci in abu dhabi (e capitala) in vizita la matusa mea. adevarul e ca mia placut f mult si chiar am avut ce vedea acolo. problema era transportul :( treb sa o astept pe matusa mea sa mergem undeva ca eu nu aveam permis
dar in rest e k
faza cea mai rea era k e f cald in iulie-august cand am fost eu. nu puteam iesi din casa inainte de ora 17 si mai toate magazinele erau inchise.
acum nu stiu daca e asa si in dubai. daca aveti ocazia sa ajungeti prin abu dhabi nu ezitati aveti ce vedea :x
cateva pozici cu palatul din abu dhabi

am fost si eu la o conferinta in palatul asta, e grandios si opulent, intr-adevar...

in Dubai nu e chiar asa cu inchiderea magazinelor, sunt deschise tot timpul, dar acolo sincer nu am vazut pe nimeni sa mearga pe jos, toti merg numai cu masina personala sau taxi.
exista si un "hop in, hop off", autobuz din ala etajat care te duce pe la fiecare obiectiv turistic...

Ritzi
03.05.2010, 09:06:39
fetelor, ce trebuie neaparat sa NU fac cand merg la arabi (Dubai)?? aveti ceva recomandari, situatii de care v-ati lovit si din care ati invatat, etc.?? pot sa fac poze oriunde? trebuie neaparat sa fiu imbracata pana in dinti?;;)

va multumesc anticipat:*

irina_r
03.05.2010, 10:35:04
fetelor, ce trebuie neaparat sa NU fac cand merg la arabi (Dubai)?? aveti ceva recomandari, situatii de care v-ati lovit si din care ati invatat, etc.?? pot sa fac poze oriunde? trebuie neaparat sa fiu imbracata pana in dinti?;;)

Din proprie experienta, pot sa-ti spun ca daca mergi in perioada in care este postul Ramadanului nu ai voie sa mananci pe strada, mai ales produse interzise lor in perioada asta. Noi n-am stiut si nu stiam de ce lumea se uita ciudat la noi. Noroc de o romanca; ne-a explicat cum sta treaba. De imbracat poti sa te imbraci normal, doar localnicele poarta costumele traditionale; de uitat se vor uita la tine; asta e cert. Noi n-am avut probleme cu pozele; am facut peste tot. Superba locatie.. vom reveni cu siguranta si vara asta.

Ritzi
03.05.2010, 14:51:36
Din proprie experienta, pot sa-ti spun ca daca mergi in perioada in care este postul Ramadanului nu ai voie sa mananci pe strada, mai ales produse interzise lor in perioada asta. Noi n-am stiut si nu stiam de ce lumea se uita ciudat la noi. Noroc de o romanca; ne-a explicat cum sta treaba. De imbracat poti sa te imbraci normal, doar localnicele poarta costumele traditionale; de uitat se vor uita la tine; asta e cert. Noi n-am avut probleme cu pozele; am facut peste tot. Superba locatie.. vom reveni cu siguranta si vara asta.

cam care este perioada asta?? :-B eu ajung acolo in cateva zile

merci mult!!

alexalia
03.05.2010, 15:18:24

merci mult!!

banuiesc ca in toata lumea araba Ramadamul e in aceeasi perioada. Noi am prins in Tunisia in Septembrie... asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji :)

Geanina82
03.05.2010, 15:27:19

de obicei sunt destul de deschisi, dar totusi trebuie sa ai putin grija de cum te imbraci... sa nu fii prea dezbracata, cum e pe la noi, cu sanii la vedere, fuste foarte scurte etc. eu de exemplu am fost la o conferinta si apoi la o receptie si mi s-a spus sa-mi iau un sal pe umeri si maini, poate si din cauza situatiei... pe strada am mers destul de normal, dar nu provocator...

stiu de un caz totusi, un cuplu a fost arestat 2 zile pentru ca s-au sarutat patimas pe strada... am avut si un iubit de acolo si imi zicea acelasi lucru, fara saruturi sau imbratisari tandre in public...

parca stiu ca si femeile nu au voie sa fumeze decat in anumite locuri si alcolul e interzis, nu il gasesti decat la restaurant si pe piata neagra.

poze poti sa faci oriunde, nu e problema...

o chestie de car m-am lovit a fost atunci cand, la acea conferinta, mi-a fost prezentat un barbat (o chestie de business) si l-am tratat normal, adica i-am strans mana si am avut o conversatie pe marginea unui subiect comun. Apoi mi s-a atras atentia de catre un coleg ca acel barbat s-a simtit jignit, ca nu trebuia sa-l ating si nici sa-l privesc in ochi, dar eu de unde sa stiu...:( e adevarat ca femeile asa faceau, dar mi-am dat seama urmarindu-le dupa...

Dubai e in principiu un loc normal, cu oameni destupati, dar nu trebuie iutat ca ei tot musulmani raman, oricat de deschisi ar fi... Abu Dhabi, in schimb e un pic mai traditionalist, dar chiar merita sa mergeti si acolo, e destul de aproape...

trebuie neaparat sa mergi la Budha Bar, mie mi-a placut mult atmosfera...

micamicaela
03.05.2010, 16:11:41

merci mult!!

SI eu plec pe 13 mai, si nu e ramadamul, anul trecut a fost la mijlocul lui august. si la ei se calculeaza cum e la noi Pastele, nu pica in fiecare an la fel, dar sigur nu e curand.
Distractie placuta :*

irina_r
03.05.2010, 16:35:31

merci mult!!

Stiu ca Ramadanul se calculeaza tinand cont de calendarul islamic; nu cade in aceeasi perioada in fiecare an. Anul asta am inteles ca va incepe pe 11 august si se termina pe 10 septembrie.

micamicaela
25.05.2010, 15:50:08
Am revenit din Dubai :)
A fost o experienta interesanta, am vizitat cam tot ce se putea in dubai, regret ca n-am ajuns si la Abu Dhabi.
Safari in desert, mers in parcul de distractii acvatice de la altantis (pe palmier), tea time la Burj al Arab, Vizitat burj Khalifa (cea mai inalta cladire), mall-urile, "fantana dansatoare" din fata de la Dubai Mall, plaja, balaceala, soare 38 grade.
Preturile mi s-au parut exact ca cele din Romania, atat la mancare, haine, transport.
Plusuri, foarte civilizati, curati, binevoitori, araboaicele extrem de elegante si aranjate
Minusuri, un oras extrem de occidental, n-am regasit cultura araba (mai ales culinara) cat mi-as fi dorit. Parca eram intr-un oras european.
Este un oras in permenta dezvoltare, se construieste incontinuu, foarte intins (exista si 30 km intre obiective).
daca vrea cineva amanunte, cu placere :">

Ritzi
25.05.2010, 16:49:23
Am revenit din Dubai :)
A fost o experienta interesanta, am vizitat cam tot ce se putea in dubai, regret ca n-am ajuns si la Abu Dhabi.
Safari in desert, mers in parcul de distractii acvatice de la altantis (pe palmier), tea time la Burj al Arab, Vizitat burj Khalifa (cea mai inalta cladire), mall-urile, "fantana dansatoare" din fata de la Dubai Mall, plaja, balaceala, soare 38 grade.
Preturile mi s-au parut exact ca cele din Romania, atat la mancare, haine, transport.
Plusuri, foarte civilizati, curati, binevoitori, araboaicele extrem de elegante si aranjate
Minusuri, un oras extrem de occidental, n-am regasit cultura araba (mai ales culinara) cat mi-as fi dorit. Parca eram intr-un oras european.
Este un oras in permenta dezvoltare, se construieste incontinuu, foarte intins (exista si 30 km intre obiective).
daca vrea cineva amanunte, cu placere :">

si pe mine m-a suprins foarte placut Dubai, chiar nu m-as fi asteptat cunoscandu-ma:">

din pacate se face simtita criza din plin si la ei, dupa cum probabil ai observat foarte multe dintre cladirile care s-au construit/se construiesc poarta afise cu "to let" si nu prea le inchiriaza nimeni, chestie care ne-a fost confirmata de cei de prin partea locului cu care am vorbit

care e "fantana dansatoare" de la Dubai Mall? eu stiu fantana de la intrare, cea cu inotatorii argintii, despre ea este vorba? daca da, am vazut-o, daca nu, nu stiu unde D-zeu o fi fantana asta, ca alta nu am vazut desi am fost acolo :-\

intr-adevar super distractiv safariul in desert, mersul cu masina pe dune da dependenta daca ma intrebati pe mine :D (apropo, dansatoarea voastra din buric era tot rusoaica? :>:-p)

parcul acvatic de la Atlantis este genial, te-ai dat pe toboganul cel mare, Leap of Faith, printre rechini? :D

pentru fetele care isi petrec luna de miere la Dubai, va recomand sa si stati la Hotel Atlantis The Palm, este super ideea cu tema acvatica si e si realizata frumos...iar daca inotati si cu delfinii la Dolphin Bay veti ramane cu amintiri de vis

just for fun mergeti sa vedeti si partia de ski de la Emirates Mall...

micamicaela
26.05.2010, 10:16:46
in fata la dubai mall, este ca un fel de psicina mai mare sa zicem, sau un lac mai mic, in care sunt fantani arteziene care 'danseaza" din jumatate in jumatete de ora incepand cu ora 18. Muzica este de fiecare data alta (atat orientala cat si europeana) cat si "coregrafia". Dupa lasarea intunericului sunt si luminate. S-au vrut sa fie mai impresionante si mai mari decat cele de la Bellagio din Las vegas. Se vad si din Burj Khalifa.

Intr-adevar aqua parcul de exceptie. ne-am dat si de sus, insa numai varianta cu colacul. fara, n-am avut curaj. si am ajuns printr-un acvariu, insa eram prea ametita sa bag de seama ce e pe acolo.;;)
plaja insa m-a impresionat cel mai mult. Ca in filme arata. Nisip alb, apa cristal...si palmieri. de vis

Ritzi
26.05.2010, 10:24:23
in fata la dubai mall, este ca un fel de psicina mai mare sa zicem, sau un lac mai mic, in care sunt fantani arteziene care 'danseaza" din jumatate in jumatete de ora incepand cu ora 18. Muzica este de fiecare data alta (atat orientala cat si europeana) cat si "coregrafia". Dupa lasarea intunericului sunt si luminate. S-au vrut sa fie mai impresionante si mai mari decat cele de la Bellagio din Las vegas. Se vad si din Burj Khalifa.

Intr-adevar aqua parcul de exceptie. ne-am dat si de sus, insa numai varianta cu colacul. fara, n-am avut curaj. si am ajuns printr-un acvariu, insa eram prea ametita sa bag de seama ce e pe acolo.;;)
plaja insa m-a impresionat cel mai mult. Ca in filme arata. Nisip alb, apa cristal...si palmieri. de vis

inseamna ca asta e explicatia, eu am fost in timpul zilei destul de devreme, probabil inca nu dadusera drumul la fantani:-s bazinul de care zici mi-l amintesc (la calut acolo;)))

da, stiu si tunelul de care vorbesti, acolo era fain ca mergeai cu viteza mica si puteai admira in voie pestii...toboganul de care vorbesc eu era cel de sus de tot, Leap of Faith, la ce viteza prindeai acolo zau ca nu apucai sa vezi nimic in jur ;))

superba plaja, intr-adevar...in schimb sarata rau apa, m-au cam usturat ochii #-o

elize
26.05.2010, 22:12:08

Bine ai revenit. Noi o sa plecam pe 7 septembrie si as avea nevoie de cat mai multe informatii. Cu ce v-ati deplasat acolo si care este programul metroului la ei? Pentru tea time la Burj al Arab ati facut programare? O sa te mai deranjez cu cate o intrebare...acum nu mai am inspiratie. Multumesc anticipat.

micamicaela
08.06.2010, 14:06:18
:(
Bine ai revenit. Noi o sa plecam pe 7 septembrie si as avea nevoie de cat mai multe informatii. Cu ce v-ati deplasat acolo si care este programul metroului la ei? Pentru tea time la Burj al Arab ati facut programare? O sa te mai deranjez cu cate o intrebare...acum nu mai am inspiratie. Multumesc anticipat.

noi am folosit 98% taxiul, pt ca statia de metrou era destul de departe de noi (cam la 15 min de mers pe jos, si la 43 grade nu era tocmai o incantare). Au si autobuze, insa sincer nu le-am inteles traseul :(. Taxiu era cam 3.5 AED pornirea si km undeva la 1.5 AED. Insa distantele sunt f f mari. Recunosc, am cheltuit destul de mult de taxi, dar asta e. Pt rezervare la restaurant la Burj Al Arab, se poate face direct la ei pe site, se garanteaza cu cartea de credit si asta e tot. Insa vezi ca sunt unele excursii care au combinat si vizita la burj. Poate asa salvezi banii de taxi pana acolo. :-p. Una peste alta e o experienta. Nu m-as mai duce a doua oara, insa ar fi fost pacat sa fi fost in Dubai si sa nu merg si acolo. recomand parcul de distractii de la Atlantis, 200 AED/pers o zi intreaba de la 10-18 parca era programul. Merita. Este f frumos, mai ales ca ai acces apoi si la plaja privata a hotelului are mie personal mi s-a parut cea mai frumoasa din care am vizitat. Sunt multe de vazut, bani sa fie :D. M-au inpresionat foarte placut cu amabilitatea lor. chiar dc nu stiu engleza majoritatea, ai sa vezi cum incerca sa te ajute mai prin semne, mai prin cuvinte amestecate araba cu engleza.
Daca mai ai nevoie de amanunte cu cea mai mare placere

Brig
15.06.2010, 15:58:31
Si noi am fost in luna de miere in Dubai (poze vedeti in link) 3 saptamini. Am avut masina inchiriata in toata perioada si neam plimbat prin toate emiratele (Abu Dhabi, Al Ain, Ras-Al-Khaima, Fujairah, Al Sharjah, etc. pp.) - A fost un VIS! La intoarcere neam oprit inca 4 zile in Istanbul - si acolo totul perfect. Cine vrea detali cu multa placere. eu am mai fost in 2001 in Dubai si in luna de miere in 2009 - sensational ce sau schimbat toate, sper si mai perfect.

elize
23.06.2010, 08:23:16
Din punct de vedere al banilor,cu ce este bine sa pleci din tara: euro sau dolari?

Brig
23.06.2010, 09:02:59
Din punct de vedere al banilor,cu ce este bine sa pleci din tara: euro sau dolari?

Noi am plecat cu Euro, ca oricum trebe sa schimb acolo in Dirham. La orice pas sind changes si nu este nici o problema sa schimbi. Tias indica doar sa nu schimbi totul deodata, pentru ca cursurile variaza. noi tot cite 100 € am schimbat si am avut doar de cistigat. cind era cursul superbun, am schibat bineinteles mai mult.

andrafuturewifetobe
02.07.2010, 15:00:24
fetelor stiti cumva unde as putea schimba niste dirhami in lei la noi in tara?i-am primit de la unchiul meu din liban....si ii tin de decor....va rog sa imi spuneti daca stiti...

Geanina82
02.07.2010, 17:39:20
fetelor stiti cumva unde as putea schimba niste dirhami in lei la noi in tara?i-am primit de la unchiul meu din liban....si ii tin de decor....va rog sa imi spuneti daca stiti...

din cate stiu eu doar la Banca Nationala ai avea sanse, asa mi s-a spus si mie cand am incercat sa schimb niste leva bulgaresti...

Brig
26.07.2010, 09:01:57
haideti, fetele, nu a mai fost nimeni in Dubai sa ne arate pozici? :-"

Pozici din DUBAI acum 2 ani!
http://picasaweb.google.com/brigitte.radu/HoneymoonDubaiI?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/brigitte.radu/HoneymoonDubaiII?feat=directlink

Geanina82
26.07.2010, 19:55:29
Pozici din DUBAI acum 2 ani!
http://picasaweb.google.com/brigitte.radu/HoneymoonDubaiI?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/brigitte.radu/HoneymoonDubaiII?feat=directlink

foarte frumoase pozele, vad ca ati cumprins chiar tot in plimbarea voastra... =D>

Brig
27.07.2010, 09:01:56
foarte frumoase pozele, vad ca ati cumprins chiar tot in plimbarea voastra... =D>

MERCI. da am incercat sa vedem chiar absolut totul, toate emiratele, plajele, malluri si hotele faimoase, etc. pp. Am si avut timp in 3 saptamini ;-)

elize
06.08.2010, 10:33:21
Cand ati vizitat Burj Kalifa v-ati luat bilete de pe site sau din Dubai?

stefana0909
11.12.2010, 07:37:55
http://picasaweb.google.com/stefana0909/Dubai#

Chiar merita vazute aceste locuri, care sunt niste proiecte SF pentru noi, cei de pe aici. Important este sa iti planifici din timp calatoria, pentru a putea beneficia de bilete de avion la preturi mai mult decat rezonabile. Sunt indragostita iremediabil de Dubai!

iulia0000
25.05.2012, 16:55:19
Vad ca nu s-a mai discutat de ceva timp despre dubai... nu mai vrea nimeni sa si petreaca luna de miere aici?

Alexuzza
26.05.2012, 19:22:14
Noi tocmai ne-am intors acum 4 zile din luna de miere din Dubai si a fost sublim. Nu am cuvinte sa descriu o asa experienta. Cred ca nu am fi putut alege o locatie mai frumoasa.. E un loc unde ai posibilitatea sa intreprinzi foarte multe activitati dar si sa te relaxezi pe plaja. Dar mare grija la alegerea perioadei, este extrem de cald. Noi am avut 43 de grade..

Princes
27.05.2012, 10:45:08
Noi tocmai ne-am intors acum 4 zile din luna de miere din Dubai si a fost sublim. Nu am cuvinte sa descriu o asa experienta. Cred ca nu am fi putut alege o locatie mai frumoasa.. E un loc unde ai posibilitatea sa intreprinzi foarte multe activitati dar si sa te relaxezi pe plaja. Dar mare grija la alegerea perioadei, este extrem de cald. Noi am avut 43 de grade..
poze nu ne arati=P~

eva_eva
07.11.2013, 13:27:56

Da, mare grija la perioada, si eu am fost in a doua jumatate a lui mai si era foarte cald, nu vreau sa ma gandesc cum o fi iulie-august. Am mai fost si pe la sfarsitul lui ianuarie si erau cam 18-20 grade. Foarte frumos a fost la Atlantis the Palm, la delfini.

Punk_Azz
18.04.2014, 16:51:56
Vad ca e cam liniste pe aici de o vreme. Pana la urma ne-am hotarat si noi pt Dubai.. Am luat biletele de avion si diseara rezervam si cazarea. Am citit pe net ca de pe 22 martie s-au scos vizele pt romania.. adica iti pune stampila acolo, cand aterizezi si e gratis pt 30 zile.. stie cineva sigur daca asa e?

Vom sta o saptamana si sper sa nu prindem totusi temperaturi prea nebune :D
Pt cele care ati fost deja.. cum e treaba cu hainele? Cum ar trebui sa umblu pe strada? Ca totusi pantaloni scurti si maiou intr-un stat ca dubaiul.. ma cam ia cu emotii cand ma gandesc :)

Inca nu ne-am facut planul concret cu ce vrem sa facem/vizitam, dar am inceput sa ma documentez.

Ritzi
25.05.2014, 20:23:58
Vad ca e cam liniste pe aici de o vreme. Pana la urma ne-am hotarat si noi pt Dubai.. Am luat biletele de avion si diseara rezervam si cazarea. Am citit pe net ca de pe 22 martie s-au scos vizele pt romania.. adica iti pune stampila acolo, cand aterizezi si e gratis pt 30 zile.. stie cineva sigur daca asa e?

Vom sta o saptamana si sper sa nu prindem totusi temperaturi prea nebune :D
Pt cele care ati fost deja.. cum e treaba cu hainele? Cum ar trebui sa umblu pe strada? Ca totusi pantaloni scurti si maiou intr-un stat ca dubaiul.. ma cam ia cu emotii cand ma gandesc :)

Inca nu ne-am facut planul concret cu ce vrem sa facem/vizitam, dar am inceput sa ma documentez.

Da, sigur asa e cu vizele, fara probleme.

Cat despre imbracaminte, stai linistita, sunt destul de relaxati, la cata puzderie de expati si turisti e pe acolo. In schimb daca ai de gand sa vizitezi vreo moschee te-as sfatui sa te acoperi cat mai mult si sa iti iei si un batic/sal ceva la tine, altminteri te vor baga direct in abaya :)) Eu am prins o tanti mai inversunata in Abu Dhabi si m-a facut de mi-am infasurat si ceva in jurul gatului, ca cica mi se vedea o bucata de piele in zona gatului /:)

Per total insa mergi linistita cu garderoba de vacanta, ai sa vezi ca nu e dracul chiar atat de negricios ;-)