PDA

Versiunea completa : meniu nunta

anemarylove
16.01.2009, 21:39:50
ce stiti despre meniu nunta .aparte mancarea traditionala cam cata bautura trebuie sa iei?

alinanicoleta
16.01.2009, 21:55:59
ce stiti despre meniu nunta .aparte mancarea traditionala cam cata bautura trebuie sa iei?

multi aleg meniul clasic.. dar din cate stiu poti sa iti personalizezi meniul.. sau sa alegi si din celelalte tipuri de meniu...
la bauturi... in functie de cate persoane ai confirmate cu o marja de eroare.... normal in plus... deobicei la vin se pune cam 1 litru de vin de persoana.. apa tot asa... insa eu am pus 2 litri de apa de persoana si am facut bine ca s-a consumat foarte multa... la 120 de persoane 200 de litri... oricum era si cald...

georgiiulia
17.01.2009, 22:10:12
meniul...am mai discutat despre asta...fiecare local are pretul lui si tipul de meniu propriu...asta nu inseamna ca e batut in cuie...il poti face cu ce vrei tu, in functie de preferintele tale,si banii tai. cert e ca la orice local meniul poate contine orice vrei tu, in functie de pretentiile tale..trebuie doar sa ceri.

la tort stiu ca se calculeaza la nr de pers X 100g

fursecuri la fiecare masa 2 platouri

fructe la fiecare masa 2 fructiere (mere ,portocale ,banane)

bautura ..mie mi-a cerut ...
-sticle de 1 l (la suc) -suc cu acid si fara acid, 1 l de pers
-apa minerala cam 1,5 l de pers (aici depinde de cat d ecald e in perioada in care faci nunta)
-apa plata cateva baxuri(2-3) de 0,5 l
-vin 1 l de pers (eu am avut imbuteliat ...dar se poate si varsat)
-garrone cam 100 ml de pers (eu am preferat sa am cate 2 sticle pe masa..nu sa se puna in pahar si sa se serveasca fiecarei pers in parte..sticlele ramanand pana la final pe masa)
-whiskey tot asa 100 ml pers (dar am procedat la fel 2 sticle la masa)

cam asta e in mare..nu stiu ce mai include...am mai uitat de atunci;))

Lidia26
18.01.2009, 11:35:35
meniul...am mai discutat despre asta...fiecare local are pretul lui si tipul de meniu propriu...asta nu inseamna ca e batut in cuie...il poti face cu ce vrei tu, in functie de preferintele tale,si banii tai. cert e ca la orice local meniul poate contine orice vrei tu, in functie de pretentiile tale..trebuie doar sa ceri.

-apa minerala cam 1,5 l de pers (aici depinde de cat d ecald e in perioada in care faci nunta)
-garrone cam 100 ml de pers (eu am preferat sa am cate 2 sticle pe masa..nu sa se puna in pahar si sa se serveasca fiecarei pers in parte..sticlele ramanand pana la final pe masa)

Cam la fel am calculat si eu bauturile,bineinteles cu ajutorul agentiei.
Si apoi cu fursecurile si bautura inainte de masa,m-am gandit sa fac o singura masa,nu sa le pun la fiecare.Asa mai se plimba lumea,nu sta la masa de la inceput.Cred ca fac un bol mare de aperitiv si ,pun un ospatar care va servi pe fiecare pers.
La masa m-am gandit sa aleg meniul traditional,asa nu ma mai complic,si apoi stii ca ai acel pret.La inceput chiar ma gandisem sa elimin sarmalele,ca mie nu imi plac.Dar pana la urma asta e traditia si eu nu o sa mananc;-)

anemarylove
19.01.2009, 18:08:14

ms mult d sfaturi

georgiiulia
19.01.2009, 18:36:06
cu placere...sper ca ti-au fost de ajutor...daca mai ai intrebari astept.

MadalynaM
11.02.2009, 15:28:18
eu am avut fructe parca atat... ups :D numai stiu...:-$

Banuiesc ca fructele leai pus la inceput nu?nu la sfarsit.
dar la sfarsit inainte sau dupa tort se mai pune ceva dulciuri?

monyk
11.02.2009, 15:33:47

Eu pe la ce nunti am fost am vazut ca dulciurile au stat pe masa de la inceput, impreuna cu platourile cu fructe, saratele, alune.
La sfarsit trebuie sa mai ai un platou cu dulciuri pentru hora miresei care se face dimineata dupa legatoare (in timpul horei cineva trebuie sa serveasca invitatii cu prajiturele). Eu asa am vazut ca se face acum ce sa va zic.........fiecare cu obiceiurile si cu piticii lui. :-p

alinanicoleta
11.02.2009, 15:36:12

de la bun inceput erau fructele!!

pisicuta84
19.02.2009, 20:29:41
eu sunt din constanta el din tulcea dar suntem in spania as fi vrut sa stiu cat e un meniu in tl ...dc poate sa ma ajute cineva
:-s

alinanicoleta
19.02.2009, 20:36:59
eu sunt din constanta el din tulcea dar suntem in spania as fi vrut sa stiu cat e un meniu in tl ...dc poate sa ma ajute cineva
:-s

de la 75 lei in sus...

simona_alexa
19.02.2009, 20:42:23
de la 75 lei in sus...
nu cred ca mai gasesti meniu de nunta la 75 lei
mai degraba de la 90 in sus
depinde bineinteles f mult locatia

alinanicoleta
19.02.2009, 20:45:05
nu cred ca mai gasesti meniu de nunta la 75 lei
mai degraba de la 90 in sus
depinde bineinteles f mult locatia

cunosc pe cineva care face nunta sambata asta si o costa 75 lei... de exemplu eu am dat 118 lei... de aceea 75 lei cand am auzit... nu mi-a venit sa cred... sincer nu stiu ce contine meniul...

simona_alexa
19.02.2009, 20:46:27
cunosc pe cineva care face nunta sambata asta si o costa 75 lei... de exemplu eu am dat 118 lei... de aceea 75 lei cand am auzit... nu mi-a venit sa cred... sincer nu stiu ce contine meniul...
ma gandesc la criza asta
probabil cand a inchiriat localul nu era foametea asta:))

alinanicoleta
19.02.2009, 20:48:26
ma gandesc la criza asta
probabil cand a inchiriat localul nu era foametea asta:))

probabil...

mihaela06
19.02.2009, 20:52:35
90 ron la Echinox anul acesta

alinanicoleta
19.02.2009, 20:59:03
90 ron la Echinox anul acesta

este meniul de baza?

mihaela06
19.02.2009, 21:01:32
este meniul de baza?

Cele 4 feluri care includ si pestele. Fara tort si bauturi.

alinanicoleta
19.02.2009, 21:03:44
Cele 4 feluri care includ si pestele. Fara tort si bauturi.

aha... da... pai nicaieri nu ai sa gasesti la 90 lei sa fie incluse si bauturile.. ai gasit bine

mihaela06
19.02.2009, 21:05:07
aha... da... pai nicaieri nu ai sa gasesti la 90 lei sa fie incluse si bauturile.. ai gasit bine

Nu dar poti sa gasesti sa includa tortul. Cred ca la Egreta Alba e ceva asemanator ca pret care sa includa tortul.

alinanicoleta
19.02.2009, 21:10:25
Nu dar poti sa gasesti sa includa tortul. Cred ca la Egreta Alba e ceva asemanator ca pret care sa includa tortul.

eu cand am facut nunta... daca alegeam meniul de baza ma ajungea 80 lei cu tort cu tot.. insa noi ne-am personalizat meniul... oricum in pret a fost inclus si tortul

mihaela06
19.02.2009, 21:25:09
eu cand am facut nunta... daca alegeam meniul de baza ma ajungea 80 lei cu tort cu tot.. insa noi ne-am personalizat meniul... oricum in pret a fost inclus si tortul

In caazul asta a fost un pret super.........

alinanicoleta
19.02.2009, 21:31:49
In caazul asta a fost un pret super.........

da... dar pe noi ne-a ajuns 118 lei ca l-am personalizat

ga_bitza86
09.07.2009, 18:00:28
fetelor! :)
hai sa vorbim si despre mancare =P~ (off: m-a apucat foamea si hat! cat mai e pana plec de la munca:(( )
considerati ca o nunta trebuie obligatoriu facuta cu sarmale sau merge si fara? :-?

alinanicoleta
09.07.2009, 20:11:13
fetelor! :)
hai sa vorbim si despre mancare =P~ (off: m-a apucat foamea si hat! cat mai e pana plec de la munca:(( )
considerati ca o nunta trebuie obligatoriu facuta cu sarmale sau merge si fara? :-?

merge si fara sarmale!!!!!! stai calma... sunt nunti la care meniul este totul exotic... deci fara sarmale... la urma urmei nunta o organizezi cum vrei tu...

kayla
15.07.2009, 09:38:48
fetelor, am o mare dilema!
cei de la restaurant m-au sfatuit sa nu cumpar prajiturele, sa pun pe masa doar fructe, alune si saratelele pt. ca prajiturile nu se mananca, se usuca si e pacat ca dai banii de pomana..ideea este ca pe la ultimele nunti pe la care am fost, toata lumea a avut prajituri..am fost atenta si, intr-adevar, nu s-au mancat..dar eu sunt mare amatoare de praji si am mancat peste tot..pls heeelp..oare ce sa fac?
voi ce spuneti?ce faceti?^:)^

alinanicoleta
15.07.2009, 13:00:23
cei de la restaurant m-au sfatuit sa nu cumpar prajiturele, sa pun pe masa doar fructe, alune si saratelele pt. ca prajiturile nu se mananca, se usuca si e pacat ca dai banii de pomana..ideea este ca pe la ultimele nunti pe la care am fost, toata lumea a avut prajituri..am fost atenta si, intr-adevar, nu s-au mancat..dar eu sunt mare amatoare de praji si am mancat peste tot..pls heeelp..oare ce sa fac?

da... cam au dreptate... nu se mananca... insa daca vrei poti sa iti iei tie.. si sa pui pe masa voastra...

ga_bitza86
17.07.2009, 17:10:02
noi nu o sa punem deloc prajiturele, am zis ca mai bine luam 2-3 feluri de saleuri si l efacem combinatii + alune sau ceva de genul... >:D<
pe la ce nunti am fost am vazut ca nu prea se mananca asa mult praji - doar una - doua ia cineva si gata ...
iar la o nunta zicea nasa ca a vrut sa manance praji si erau acre ..bleeeah:-"

lyana_D
06.01.2010, 11:11:23
nu se mai pun prajituri ! >:D<

mihaela06
06.01.2010, 12:49:47
La mine la nunta au fost prajituri si spre surprinderea mea s-au si mancat.
Eu am avut platouri combinate de saratele si prajituri.

alinanicoleta
08.01.2010, 15:30:03
Mai eu cred ca cel mai bine sa puneti ce vreti voi... eu de exemplu am avut doar fructe... alti au avut saratele, paleuri, alune, salatine... deci... puteti sa puneti ce vreti dupa posibilitati etc...