PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa si biserici in Suceava

Pagini : 1 [2]

manuica_s
30.08.2010, 23:39:48
:-\Fetelor..dar ce stiti de manastirea Dragomirna pentru 2011? se mai fac nunti acolo?:-SSimi doresc din tot sufletul sa facem acolo cununia religioasa...[-o< imi da cineva vreo veste buna? ;;)

agness
31.08.2010, 09:40:55
:-\Fetelor..dar ce stiti de manastirea Dragomirna pentru 2011? se mai fac nunti acolo?:-SSimi doresc din tot sufletul sa facem acolo cununia religioasa...[-o< imi da cineva vreo veste buna? ;;)

cred k da de ce nu? pana acum se putea face..stiu sigur..
cel mai bine ar fi sa vorbesti acolo si sa te lamuresti..
e o manastire f frumoasa..eu am ales locul acela pt sedintza foto..ff frumos:x

roxutza88
31.08.2010, 12:28:10
nu cred ca se mai fac.cel putin pt anul asta,s-au facut f putine acolo.daca te uiti la postarile mai vechi ale mele o sa vezi si de ce.eu am avut noroc si ne-au acceptat.dar am fost ultima pereche.=(( asta e anul asta.la anu nu stiu ce o sa fie.cel mai bine mergi si intrebi.
app,agness,stii ca nu mai dau voie sa se faca poze la Dragomirna??:-s eu cum fac cununia acolo,am zis sa fac niste poze si acolo,dar cameraman-ul m-a asigurat ca nu mai dau voie ca cica e proprietate privata 8-}.daca vrei numai decat...mergi din timp si vb cu maicutele.

adriben
31.08.2010, 12:42:00
Eu vreau sa fac la anu la Manastirea Sucevita si am intrebat acum vreo 2 saptamani si mi-au zis ca s-a interzis sa se mai faca nunti la manastirile din toata tara...:((( Nu stiu in ce masura se va tine cont de asta la fiecare manastire in parte...insa mie mi-e cam frica ca nu voi putea sa ma cunun acolo unde vreau...
Daca aflati altceva (ca se fac sau nu se fac cununii la manastiri in general) va rog anuntati-ne si pe noi!!!

roxutza88
31.08.2010, 15:59:06
Eu fac sedinta foto la biserica unde ne cununam. Biserica Domnitelor are in spate aspect de cetate, sunt si niste scari dragute iar in fata intr=un colt e ca o livada. Am vb si pt un cor, poate ii stiti, baietii de la Macarie Ieromonahul, asa se cheama grupul vocal. Ah, voi ce stiti? Daca vreau cor e datoria mea sa il platesc, nu?
si eu caut cor.cat costa?canta bine??eu am un cor la Dragomirna,dar nu e chiar cor....sunt 2-3 maicute care canta si ele pe acolo...dar nu se aude f bine.eu as fi vrut un cor sanatos..din ala si cu barbati si cu femei care stiu sa cante calumea.cati sunt?daca vrei cor,normal ar fi sa-i platesti tu.dar daca e nasu mai darnic...o sa-i plateasca el :D am inteles ca la sf vineri este cel mai frumos cor din Sv...:-?

andreeasmiley
31.08.2010, 16:40:06
si eu caut cor.cat costa?canta bine??eu am un cor la Dragomirna,dar nu e chiar cor....sunt 2-3 maicute care canta si ele pe acolo...dar nu se aude f bine.eu as fi vrut un cor sanatos..din ala si cu barbati si cu femei care stiu sa cante calumea.cati sunt?daca vrei cor,normal ar fi sa-i platesti tu.dar daca e nasu mai darnic...o sa-i plateasca el :D am inteles ca la sf vineri este cel mai frumos cor din Sv...:-?

Sunt 5 barbati, toti imbracati in haine de preoti, sunt grup psaltic inregistrat, scot cd uri si toate alea. Cauta-i pe google, Macarie Ieromonahul se numesc. 350 vor, cam mult dar sunt ft multumita de vocile lor. Eu nu vreau mixt, cu atat mai mult femei. Nu-mi plac cum canta femeile :P. Daca iti place ce auzi, cauta-ma pe mess si iti dau nr de telefon, ok? pup

Iulia_
31.08.2010, 21:31:28
Eu fac la Sf. Vineri, dar nu cred ca iau si corul. Cred ca ma ajunge la 20 de milioane cu tot cu cor :)) Any zicea ca a ajuns-o la 13, dar nu stiu daca era inclus corul.
Cununia religioasa dureaza cam o ora, nu? Eu ma gandesc sa port balerini la biserica, ma doare spatele daca stau si in picioare si pe tocuri atata timp :-s
:D Abia astept sa ma marit ! :))

roxutza88
31.08.2010, 21:49:11
Eu fac la Sf. Vineri, dar nu cred ca iau si corul. Cred ca ma ajunge la 20 de milioane cu tot cu cor :)) Any zicea ca a ajuns-o la 13, dar nu stiu daca era inclus corul.
Cununia religioasa dureaza cam o ora, nu? Eu ma gandesc sa port balerini la biserica, ma doare spatele daca stau si in picioare si pe tocuri atata timp :-s
app de tocuri fetelor.vreau sa va intreb ceva.nu stiu cum sa-mi fac lungimea rochiei.as vrea sa-mi fac totusi lungimea pt balerini pt ca nu stiu cat o sa stau pe tocuri.nici nu ma simt f bine si nici nu am voie prea mult.am zis sa am tocurile la poze...poate la biserica(ma mai gandesc)si la vals.apoi sigur nu le mai port.si daca imi fac lungimea dupa tocuri...o s-o tarai cu balerinii si urasc sa tin rochia in mana sau s-o tarai sa ma impiedic.nu stiu cum sa fac...:-s:| scuze de off

roxutza88
31.08.2010, 21:56:45
inca ceva :D v-ati impartasit? noi vrem sa ne impartasim sapt asta.am niste emotii :-s:-s ca la Dragomirna sunt preoti batrani si destul de severi pt ca e Manastire.cine stie ce o sa zica daca le zic ca-s insarcinata.:-s:| mama radea ca o sa ma puna sa port batic la nunta [-(:-w

andreeasmiley
31.08.2010, 22:20:49
inca ceva :D v-ati impartasit? noi vrem sa ne impartasim sapt asta.am niste emotii :-s:-s ca la Dragomirna sunt preoti batrani si destul de severi pt ca e Manastire.cine stie ce o sa zica daca le zic ca-s insarcinata.:-s:| mama radea ca o sa ma puna sa port batic la nunta [-(:-w

Cel mai rau lucru care ti se poate intampla este sa nu va/te impartaseasca ci sa-ti dea Aghiazma Mare. Trebuie sa incercati amandoi, sotul chiar sa reuseasca, sa postiti. La tine e admis sa rupi postul de cate ori e necesar. Macar 3 zile. Stai cuminte. Tocmai preotii batrani sunt cei ce le-au auzit pe toate:P

roxutza88
31.08.2010, 22:33:23
Cel mai rau lucru care ti se poate intampla este sa nu va/te impartaseasca ci sa-ti dea Aghiazma Mare. Trebuie sa incercati amandoi, sotul chiar sa reuseasca, sa postiti. La tine e admis sa rupi postul de cate ori e necesar. Macar 3 zile. Stai cuminte. Tocmai preotii batrani sunt cei ce le-au auzit pe toate:P
el tine post de la inceputul sapt.eu nu am reusit sa tin.o sa tin de maine.sper sa reusesc macar de carne.ca eu toata ziua mananc doar branza cu smantana si lapte.deci nu stiu daca pot manca altceva.sper sa nu ne certe prea tare.oricum...in ziua de azi..se intampla atatea lucruri.mai bine ca sunt insarcinata si facem nunta decat sa fim parinti si sa nu fim casatoriti.eu asa cred.

AnnyyAnnyy
01.09.2010, 17:47:39
era inclus. Eu am avut o pereche de nasi...dar am inteles ca acelasi tarif MARE il aplica mr. popa si in cazul a 2-3 perechi de nasi...deci inmulteste suma cu nr de nasi si in mod evident totalul poate iesi cu mult mai mae decat al meu

AnnyyAnnyy
01.09.2010, 17:50:20
noi am postit o sapt, ne-am dus la impartasit si am dat acolo peste alte 5-6 cupluri si at the end toti ne-am luat aghiasma:)) Asta se intampla la Sf. Vineri.
en fin, la noi au fost si faze comice ca dl meu e mai naiv asa si cand l-a intrebat popa pe ocolite daca a trait cu viitoarea sotie al meu sincer i-a zis ca inca nu, ca eu stau cu ai mei si el singur in casa in care ma voi muta si eu dupa nunta=)) A ras popa cu lacrimi=))

AnnyyAnnyy
01.09.2010, 17:52:17
el tine post de la inceputul sapt.eu nu am reusit sa tin.o sa tin de maine.sper sa reusesc macar de carne.ca eu toata ziua mananc doar branza cu smantana si lapte.deci nu stiu daca pot manca altceva.sper sa nu ne certe prea tare.oricum...in ziua de azi..se intampla atatea lucruri.mai bine ca sunt insarcinata si facem nunta decat sa fim parinti si sa nu fim casatoriti.eu asa cred.
in cazul tau postesti cat poti si daca nu poti renunta la branzeturi etc spui...spui ca etsi insarcinata si dpdv medical postul nu e ok. Sunt oameni si ei si inteleg....prin liceu eu aveam o anemie mai serioasa si in fiecare post ma impartaseam fara post propriu-zis.Preotul stia de pb mea si chiar el imi spunea sa nu postesc ca sa nu agravez pb mea

Iulia_
01.09.2010, 19:33:00
Offf, sa vad ce ne zice si noua preotul 8-| sper sa nu iasa cu scandal, ca fug in lume
Am si patit in Bucuresti cand m-am spovedit, am iesit de la spovedanie si striga popa dupa mine "Domnisoara, sa tii minte ca X si Y si Z !!! "
X, Y, Z = secret de spovedanie :|=)) Imi venea sa arunc cu ceva in el.

andreeasmiley
01.09.2010, 19:42:46
Offf, sa vad ce ne zice si noua preotul 8-| sper sa nu iasa cu scandal, ca fug in lume
Am si patit in Bucuresti cand m-am spovedit, am iesit de la spovedanie si striga popa dupa mine "Domnisoara, sa tii minte ca X si Y si Z !!! "
X, Y, Z = secret de spovedanie :|=)) Imi venea sa arunc cu ceva in el.

Auci! Nu se face asa ceva! :-s. Am noroc ca n-am patit asa ceva niciodata, ca nu cred ca imi mai reveneam :-s

Iulia_
03.09.2010, 18:14:59
Adri, intreaba-l pe preot intai, poate nu e necesar.
Fetelor, eu mi-am luat si o capa, pelerina sau cum ii spune... in caz ca mi-e frig pana la biserica si in timpul slujbei. La restaurant dansez si ma incalzesc, dar in biserica... nu stiu ce sa zic. O sa fie aproape octombrie totusi :)

roxutza88
04.09.2010, 20:26:20
am fost si noi azi si ne-am impartasit.nu la Dragomirna unde facem cununia religioasa,ci la sf Andrei.pt ca am sunat la Manastire si am intrebat daca trebuie sa mergem acolo si a zis ca nu e obligatoriu...sa mergem unde vrem doar ca la cununie cand ne intreaba preotul,sa-i spunem daca ne-am impartasit sau nu.am fost la Sf Andrei(unde am mai fost odata si am zis ca nu mai merg niciodata din cauza preotului care mi se pare ca face totu de mantuiala).dar totusi am zis sa mergem acolo.eu oriunde am fost nu am mai vazut niciodata sa te puna preotul sa iti citesti singur rugaciunile inainte de impartasanie.uite ca aici asa s-a inamplat./:) fiind doar noi 2...prima data ne-a pus in genunghi,apoi a zis"de fapt hai ca va dau voua cartea si cititi cate rugaciuni vreti...ca eu mai am putina treaba aici":gen_07:.am citit pana la urma si apoi ne-a luat pe rand...am spus tot ce era de zis...in 2 min...a binecuvantat bebele si gata...va iarta Domnu:oops: ne-a dat rapid impartasania (cu toate ca eu consider ca nu meritam impartasanie....) si gata.am ramas dezamagita si cu ideea ca de fapt Dumnezeu nu ne-a iertat pacatele prin intermediul preotului cum se zice...:( am vrut ca impartasania asta sa fie ceva...amplu...sa spun absolut tot...sa ma asculte..sa-mi dea sfaturi si sa imi zica ce am de facut...pt ca urmeaza un drum in viata pe care il incepem cu acordul Domnului...dar nu a fost asa....pacat

Iulia_
04.09.2010, 21:22:51
am fost si noi azi si ne-am impartasit.nu la Dragomirna unde facem cununia religioasa,ci la sf Andrei.pt ca am sunat la Manastire si am intrebat daca trebuie sa mergem acolo si a zis ca nu e obligatoriu...sa mergem unde vrem doar ca la cununie cand ne intreaba preotul,sa-i spunem daca ne-am impartasit sau nu.am fost la Sf Andrei(unde am mai fost odata si am zis ca nu mai merg niciodata din cauza preotului care mi se pare ca face totu de mantuiala).dar totusi am zis sa mergem acolo.eu oriunde am fost nu am mai vazut niciodata sa te puna preotul sa iti citesti singur rugaciunile inainte de impartasanie.uite ca aici asa s-a inamplat./:) fiind doar noi 2...prima data ne-a pus in genunghi,apoi a zis"de fapt hai ca va dau voua cartea si cititi cate rugaciuni vreti...ca eu mai am putina treaba aici":gen_07:.am citit pana la urma si apoi ne-a luat pe rand...am spus tot ce era de zis...in 2 min...a binecuvantat bebele si gata...va iarta Domnu:oops: ne-a dat rapid impartasania (cu toate ca eu consider ca nu meritam impartasanie....) si gata.am ramas dezamagita si cu ideea ca de fapt Dumnezeu nu ne-a iertat pacatele prin intermediul preotului cum se zice...:( am vrut ca impartasania asta sa fie ceva...amplu...sa spun absolut tot...sa ma asculte..sa-mi dea sfaturi si sa imi zica ce am de facut...pt ca urmeaza un drum in viata pe care il incepem cu acordul Domnului...dar nu a fost asa....pacat
Imi pare rau ca asa a fost spovedania voastra :( si eu imi doresc sa ma simt iertata de pacate inainte sa ma casatoresc, nu sa primesc iertarea asa mecanic si sa iau o gura de impartasanie la viteza. Din pacate, am experimentat si eu asa o impartasanie in postul Pastelui, in Bucuresti. Preotul meu era beat cand m-a spovedit, mirosea a carciuma, a tigara... Mai mult rau mi-a facut, decat bine. (Acelasi preot de mai sus...)

Iulia_
07.09.2010, 22:55:39
Uitam sa va zic.
Daca mirele vostru nu e din oras, preotul poate sa va ceara un certificat de botez, sa reieasa ca e de aceeasi religie cu voi.
Al meu a trebuit sa ia asa ceva din Bucuresti.

adriben
08.09.2010, 10:58:37
Uitam sa va zic.
Daca mirele vostru nu e din oras, preotul poate sa va ceara un certificat de botez, sa reieasa ca e de aceeasi religie cu voi.
Al meu a trebuit sa ia asa ceva din Bucuresti.

:O Mai auzisem de chestia asta ...dar parca mi se parea tare absurd... Al meu e de nationalitate spaniola..el nu mai are buletin si pasaport romanesc...Oare chiar o sa ni-l ceara??? Si de unde se obtine asa ceva, pentru ca nu cred ca exista vreun fel de registru in care sa fie scrisi cei ce sunt botezati, nu? offfff...pe zi ce trece mi se complica tot mai mult maritishul asta....

roxutza88
08.09.2010, 11:24:58
:O Mai auzisem de chestia asta ...dar parca mi se parea tare absurd... Al meu e de nationalitate spaniola..el nu mai are buletin si pasaport romanesc...Oare chiar o sa ni-l ceara??? Si de unde se obtine asa ceva, pentru ca nu cred ca exista vreun fel de registru in care sa fie scrisi cei ce sunt botezati, nu? offfff...pe zi ce trece mi se complica tot mai mult maritishul asta....
ba da,este un registu unde sunt trecuti toti copii botezati ;;) si trebuie sa mergi exact la preotul de botez sa obtii hartia aia.:-<

Roxik
08.09.2010, 20:10:31
fetele, am fost azi sa vb cu preotul si m-a chemat doar pt spovedit in vinerea nuntii... pe voi v-a si impartasit?

roxutza88
08.09.2010, 22:12:34
fetele, am fost azi sa vb cu preotul si m-a chemat doar pt spovedit in vinerea nuntii... pe voi v-a si impartasit?
pai daca meritati impartasanie,va da.daca nu,va da aghiasma mare.probabil de asta v-a zis sa veniti la spovedit...sa vada daca va poate da impartasanie sau nu.

Roxik
09.09.2010, 09:21:56
pai daca meritati impartasanie,va da.daca nu,va da aghiasma mare.probabil de asta v-a zis sa veniti la spovedit...sa vada daca va poate da impartasanie sau nu.
nu, ca doar ne-a chemat sa ne spovedeasca vineri...nunta e sambata...eci, n-are cum sa ne dea aghiasma mare sau imoartasanie in sambata nuntii :-\ o sa mai merg o data sa-l intreb, plus ca nici nu mi-a zis daca trebuie sa postesc cateva zile sau nu..

andreeasmiley
09.09.2010, 13:35:59
nu, ca doar ne-a chemat sa ne spovedeasca vineri...nunta e sambata...eci, n-are cum sa ne dea aghiasma mare sau imoartasanie in sambata nuntii :-\ o sa mai merg o data sa-l intreb, plus ca nici nu mi-a zis daca trebuie sa postesc cateva zile sau nu..

Pai postiti 3 zile macar si mergeti nemancati vineri (dimineata presupun) la impartasit. Zic si eu...

Roxik
10.09.2010, 13:08:11
Pai postiti 3 zile macar si mergeti nemancati vineri (dimineata presupun) la impartasit. Zic si eu...
ne-a chemat vineri seara, de asta zic ca n-are cum sa ne dea impartasanie, ca doar se da pe nemancate...ufff, o sa merg sa mai vb o data cu preotul..

Roxik
13.09.2010, 17:38:28
am fost si am mai vb inca o data cu preotul, si a zis k ne spovedeste maine si ne da aghiasma mare sa luam acasa in dimineata zilei urmatoare..;-)

Iulia_
16.10.2010, 22:19:18
am fost si am mai vb inca o data cu preotul, si a zis k ne spovedeste maine si ne da aghiasma mare sa luam acasa in dimineata zilei urmatoare..;-)
Pe noi ne-a chemat vineri de dimineata si ne-a spovedit si ne-a impartasit pe loc. Depinde de preoti, cum vor si cum le e mai usor.o:-)

adriben
03.11.2010, 13:23:09
Fetelor, mai ntreb o data ...poate intre timp ati mai aflat ceva...:)
Stiti ceva de cum mai stau lucrurile acum la manastiri? Ati mai auzit de cineva care sa aiba nunta la anu la vreo manastire? Noi am ales restaurantul in functie de manastire (voiam neaparat sa facem la Sucevita) si acuma nu stim daca o sa ne lase sa ne cununam la manastire...offf
Va rog sa-mi spuneti orice zvon care va ajunge la urechi...pentru ca sunt tare dezamagita... :(

Pupici!

manuica_s
23.01.2011, 22:17:43
Fetelor, mai ntreb o data ...poate intre timp ati mai aflat ceva...:)
Stiti ceva de cum mai stau lucrurile acum la manastiri? Ati mai auzit de cineva care sa aiba nunta la anu la vreo manastire? Noi am ales restaurantul in functie de manastire (voiam neaparat sa facem la Sucevita) si acuma nu stim daca o sa ne lase sa ne cununam la manastire...offf
Va rog sa-mi spuneti orice zvon care va ajunge la urechi...pentru ca sunt tare dezamagita... :(

Pupici!

salut!..eu stiu ca la Dragomirna se fac nunti....am vrut noi dar ne-am razgandit ca au bagat schele peste tot....dar de Sucevita nu stiu ...posibil sa se faca...mie mi-au spus ca daca vreau la manastire trebuie sa am o rochie foarte decenta..adik fara decolteu, cu mainile acoperite..cel mai bine e sa dai o fuga pe acolo si sa intrebi..spor la pregatiri ..poop

adriben
24.01.2011, 10:57:17
salut!..eu stiu ca la Dragomirna se fac nunti....am vrut noi dar ne-am razgandit ca au bagat schele peste tot....dar de Sucevita nu stiu ...posibil sa se faca...mie mi-au spus ca daca vreau la manastire trebuie sa am o rochie foarte decenta..adik fara decolteu, cu mainile acoperite..cel mai bine e sa dai o fuga pe acolo si sa intrebi..spor la pregatiri ..poop

buna!!! Merci mult de informatii !!! Am auzit si eu ca se mai fac...sper sa se rezolve pana la urma...:)
In privinta rochiei nu am intrebat..Rochia am cumparat-o deja...si e fara maneci...dar ma gandesc ca daca imi pun voal lung...il pot pune in asa fel sa imi acopere umerii, daca nu...imi cumpar ceva de pus pe deasupra...cu toate ca e mijlocul verii...

AnnyyAnnyy
25.01.2011, 14:05:25
buna!!! Merci mult de informatii !!! Am auzit si eu ca se mai fac...sper sa se rezolve pana la urma...:)
In privinta rochiei nu am intrebat..Rochia am cumparat-o deja...si e fara maneci...dar ma gandesc ca daca imi pun voal lung...il pot pune in asa fel sa imi acopere umerii, daca nu...imi cumpar ceva de pus pe deasupra...cu toate ca e mijlocul verii...
eu am avut un bolero din dantela brodata pt biserica.Mi-a prins numai bine pt ca e doar de forma, cat sa-ti acopere umerii si eventual decolteul.

roxutza88
25.01.2011, 14:10:16
eu am avut un bolero din dantela brodata pt biserica.Mi-a prins numai bine pt ca e doar de forma, cat sa-ti acopere umerii si eventual decolteul.
eu nu am avut nimic peste rochita si chiar era decoltata,dar nu mi-a zis nimeni nimic.poate si pt ca nu erau preotii batrani,era un preot-calugar(cred ca asa se numeste),dar mi-a fost putin rusine.tineam buchetul cat mai sus sa nu se vada,ca aveam senzatia la un moment dat ca-l mananc =))

adriben
25.01.2011, 17:13:12
eu nu am avut nimic peste rochita si chiar era decoltata,dar nu mi-a zis nimeni nimic.poate si pt ca nu erau preotii batrani,era un preot-calugar(cred ca asa se numeste),dar mi-a fost putin rusine.tineam buchetul cat mai sus sa nu se vada,ca aveam senzatia la un moment dat ca-l mananc =))

:)) Rochia mea e cu umerii goi insa nu e decoltata (nu e in forma de inima ci este dreapta) si cum eu nu sunt prea "dotata" nu prea se vede nimic...Poate voi lua si eu in considerare optiunea bolero...insa cred ca o sa par prea incarcata...nush ce sa zic..Da la urma urmei...doar nu o sa ma trimita acasa sa ma schimb ca atunci cand eram la scoala nu? Eu consider ca rochia este destul de decenta...asa ca, cred ca o sa ma risc...:-$ :))

candreea
08.02.2011, 14:39:33
buna miresici,
este vreo una din voi care este catolica si se cununa religios sau s-a cununat in Biserica Ortodoxa? cum se procedeaza in astfel de cazuri? multumesc anticipat de ajutor

nicol_sav
10.02.2011, 10:51:31
Buna!Eu sunt ortodoxa si sotul catolic si ne-am cununat la catolici, dar mixt.Dar se poate si la otdoxi tot mixt, depinde de preot.

Iulia_
10.02.2011, 16:25:24
:)) Rochia mea e cu umerii goi insa nu e decoltata (nu e in forma de inima ci este dreapta) si cum eu nu sunt prea "dotata" nu prea se vede nimic...Poate voi lua si eu in considerare optiunea bolero...insa cred ca o sa par prea incarcata...nush ce sa zic..Da la urma urmei...doar nu o sa ma trimita acasa sa ma schimb ca atunci cand eram la scoala nu? Eu consider ca rochia este destul de decenta...asa ca, cred ca o sa ma risc...:-$ :))

Eu am luat blanita peste umeri pentru ca era friiig :D si a aratat si bine, mi-a fost si cald. Desi nu mi se pare nimic indecent la umerii goi, toata lumea m-a sfatuit sa ma acopar in biserica si asa am facut. :)
442325

adriben
11.02.2011, 11:45:25
Eu am luat blanita peste umeri pentru ca era friiig :D si a aratat si bine, mi-a fost si cald. Desi nu mi se pare nimic indecent la umerii goi, toata lumea m-a sfatuit sa ma acopar in biserica si asa am facut. :)
442325

Avand in vedere ca nunta e in iulie, voi cauta ceva subtirel ...sa nu mor de cald. Nici eu nu vad nimic indecent la umerii goi...insa la manastire s-ar putea sa fie mai exigent parintele...

Danillea
14.02.2011, 23:15:23
Buna seara! Deci, pana la urma, se fac sau nu se mai fac nunti la manastiri? :-? Eu as vrea sa merg la manastirea Dragomirna sa vorbesc cu vreun preot ceva, dar m-ar ajuta niste informatii, in cazul in care stiti ceva >:D<

Anca1711
17.02.2011, 23:19:53
miresici de 2011, v`ati facut programare la biserica? noi am facut programarea la sf lunii ianuarie si atunci preotul a zis ca nu exista un tarif, nasii dau cat vor.
acum sa aflu de la o vecina de a mea, o batrana care merge fff des la biserica, ca a vb cu palimarul si cica au venit nu stiu ce taxe de la bucuresti iar pretul pt botez e 500 de lei, cununie 1000 de lei iar pt imormantare inca nu s`a stabilit.
nu stiu ce sa fac, cred ca am sa merg sa vorbesc cu preotul sa stiu sigur daca asta e tariful, pentru ca mi se pare aberant... si destul de mult... chiar nu as vrea sa ii pun pe nasi sa scoata din buzunar 1000 de lei, mie mi se pare foarte mult. :( si ei sunt tineri si chiar nu as vrea sa ii pun la o asemenea cheltuiala.

siminai
18.02.2011, 09:00:29
miresici de 2011, v`ati facut programare la biserica? noi am facut programarea la sf lunii ianuarie si atunci preotul a zis ca nu exista un tarif, nasii dau cat vor.
acum sa aflu de la o vecina de a mea, o batrana care merge fff des la biserica, ca a vb cu palimarul si cica au venit nu stiu ce taxe de la bucuresti iar pretul pt botez e 500 de lei, cununie 1000 de lei iar pt imormantare inca nu s`a stabilit.
nu stiu ce sa fac, cred ca am sa merg sa vorbesc cu preotul sa stiu sigur daca asta e tariful, pentru ca mi se pare aberant... si destul de mult... chiar nu as vrea sa ii pun pe nasi sa scoata din buzunar 1000 de lei, mie mi se pare foarte mult. :( si ei sunt tineri si chiar nu as vrea sa ii pun la o asemenea cheltuiala.
Tu vrei la Sf Nicolae de langa cinematograf sau la bis. din curtea spitalului vechi?
Daca e vb de aia din centru, am fost si eu acolo si am vb cu preotul si mi-a zis ca e 300 de lei de preot( 2 preoti= 600) si la noi fiindaca stam impreuna ne-a cerut o masuta de mir care e in jur la 500 de lei. Cam mult zic eu. Iar cu faza cu taxele - depinde de biserica

AnnyyAnnyy
18.02.2011, 09:40:59
Tu vrei la Sf Nicolae de langa cinematograf sau la bis. din curtea spitalului vechi?
Daca e vb de aia din centru, am fost si eu acolo si am vb cu preotul si mi-a zis ca e 300 de lei de preot( 2 preoti= 600) si la noi fiindaca stam impreuna ne-a cerut o masuta de mir care e in jur la 500 de lei. Cam mult zic eu. Iar cu faza cu taxele - depinde de biserica
/:)$-)i halul asta s-a ajuns? adevarul e ca la cate cupluri locuiesc in ziua de azi impreuna inainte de nunta, dintr-un sezon de nunti utilezi si pictezi o biserica;)). Noroc ca nu ne-am mutat impreuna inainte de nunta ca la noi biserica a fost scumpa si fara "luxul" asta:)) cred ca ne uscau=))
Pacat ca pana si biserica a ajuns loc de negociere....preotii ar trebui sa se bucure ca tinerii isi doresc sa se cunune. ar trebui sa le fie aproape, sa-i sustina...nu sa emita pretentii financiare si sa puna 'amenzi"

Iulia_
18.02.2011, 10:41:40
/:)$-)i halul asta s-a ajuns? adevarul e ca la cate cupluri locuiesc in ziua de azi impreuna inainte de nunta, dintr-un sezon de nunti utilezi si pictezi o biserica;)). Noroc ca nu ne-am mutat impreuna inainte de nunta ca la noi biserica a fost scumpa si fara "luxul" asta:)) cred ca ne uscau=))
Pacat ca pana si biserica a ajuns loc de negociere....preotii ar trebui sa se bucure ca tinerii isi doresc sa se cunune. ar trebui sa le fie aproape, sa-i sustina...nu sa emita pretentii financiare si sa puna 'amenzi"
Noua, dupa ce ne-am spovedit inainte de cununie, ne-a cerut un nene (cel de la lumanari) cu un caiet o suma ca sa ne mearga bine la inceput de viata de familie, ca asa a spus preotul. Eu, nestiutoare, am spus ca ii dau 10 lei si am scapat de el... mi-a dat hartia inapoi si a spus ca minim 50 de lei, ca e important la inceput de drum, ca biserica are cheltuieli... :| I-am spus ca o sa revenim in alta zi, ca acum nu avem bani pentru asa ceva si avem destule cheltuieli cu nunta in sine.
La fel de respingator a fost si un preot care nu a vrut sa ne impartaseasca dupa ce am tinut post 2 saptamani, pentru ca suntem tineri si trebuie sa tinem tot postul.

Anca1711
18.02.2011, 12:38:06
la cea de langa cinematograf. trebuie sa vb cu preotul, ca el luna trecuta nu a spus asa ceva. a zis sa dea nasii cat vor. acu palimarul a zis alceva, cum ca au venit acu recent niste hartii de la buc prin care sunt obligati sa perceapa taxa. mi se pare enorm.

adriben
18.02.2011, 13:12:52
la cea de langa cinematograf. trebuie sa vb cu preotul, ca el luna trecuta nu a spus asa ceva. a zis sa dea nasii cat vor. acu palimarul a zis alceva, cum ca au venit acu recent niste hartii de la buc prin care sunt obligati sa perceapa taxa. mi se pare enorm.

Cate si mai cate aberatii!!!! Mi se pare absurd !!! Nu am mai auzit pana acum de o taxa pentru simplul fapt ca locuim impreuna...Da ce naiba cred astia...ca cei care nu locuiesc impreuna se casatoresc fiind virgini ??
Hai sa fim seriosi!!! Si daca platesti o masuta de 500 lei iti speli pacatele? Ce fel de credinta e asta ? Si ce fel de crestinism? Rusine sa le fie !!!

In orice caz, cred ca daca se incapataneza sa perceapa asemenea taxe, poti merge la alta biserica.

Anca1711
18.02.2011, 13:45:49
mie nu mi`o zis de taxa pt stat impreuna.

de taxa de cununie vorbesc.

preotul oricum stie ca locuim impreuna, pentru ca suntem casatoriti civil de anul trecut.

Anca1711
18.02.2011, 13:47:46

la biserica de langa cinematograf ti`a zis asa ceva?

dar cu ce preot ai vb, poti sa imi scrii in pm daca nu poti spune aici.

eu am facut programarea luna trecuta si nu a zis nimic, a zis ca nu exista nici o taxa si ca nasii dau cat vor.

siminai
18.02.2011, 13:59:24
la biserica de langa cinematograf ti`a zis asa ceva?

dar cu ce preot ai vb, poti sa imi scrii in pm daca nu poti spune aici.

eu am facut programarea luna trecuta si nu a zis nimic, a zis ca nu exista nici o taxa si ca nasii dau cat vor.
Nah pana la urma am gasit la Biserica din Sf. Ilie, locul perfect, preotul ne-a inteles si nu a cerut nimic in plus si am vb cu palimarul si a zis ca se da cam 150 de lei de preot.

adriben
04.03.2011, 12:59:47
Fetelor, sunt super fericita! Astazi ni s-a confirmat ca ne vom putea cununa la manastire...asa cum am dorit!!!! \:D/

Anca1711
05.03.2011, 15:05:18
Fetelor, sunt super fericita! Astazi ni s-a confirmat ca ne vom putea cununa la manastire...asa cum am dorit!!!! \:D/

bravo!!! ma bucur pentru tine! :D

Danillea
06.03.2011, 23:29:15
Super :suuuper::suuuper::suuuper::A:A:A

eu inca sunt in cautare ...am taiat de pe lista Sf Andrei (era deja ocupat tot) :( Unde as putea sa ma mai duc? :-< Vreau o biserica care sa fie complet pictata :-B(Manastirea Sf Ioan nu, Biserica Nasterea Maicii Domnului nu, mai incerc la celelate ... )

roxanamihaela
16.03.2011, 22:20:32
La bisericuta din incinta muzeului satului ati auzit sa se oficieze cununii?

Danillea
25.03.2011, 21:30:56
Fetelor, ce parere aveti de biserica Sf Dumitru? ce taxe se platesc? b-(

raudia
01.04.2011, 11:41:43
Fetelor, ce parere aveti de biserica Sf Dumitru? ce taxe se platesc? b-(
Citind pe ici pe colo, am tot vazut o sumedenie de aberatii ale Bisericii Ortodoxe; ca tre' sa platesti nu stiu ce taxa pentru concubinajul dinaintea nuntii, nu stiu ce taxa pentru alte pacate, etc. ! Doamne! Au ajuns in disperarea lor sa-l vanda si pe Dumnezeu!
Ca sa fiu la subiect (sau pe-aproape :) ), nu stiu exact ce taxe sunt la Biserica Sf Dumitru, dar cam peste tot e cam 50 lei pentru curentul consumat, plus inca vreo suta - doua de lei daca vrei cor (asta daca Biserica are cor), plus plata preotilor, care eu cred ca trebuie sa fie dupa vrerea fiecaruia! Nicidecum impusa! la Biserica Acoperamnatul Maicii Domnului am inteles ca anul trecut a fost cam 100 de lei de preot... Cel putin asa a dat prietena unei foste colege de Liceu, care a fost nasa (daca imi aduc eu bine aminte).
Si pan' la urma... daca nu arunci cu sutele de lei per caciula la preoti, ce-or sa-ti faca? Or sa te blesteme?! >-)

siminai
01.04.2011, 11:45:43
Citind pe ici pe colo, am tot vazut o sumedenie de aberatii ale Bisericii Ortodoxe; ca tre' sa platesti nu stiu ce taxa pentru concubinajul dinaintea nuntii, nu stiu ce taxa pentru alte pacate, etc. ! Doamne! Au ajuns in disperarea lor sa-l vanda si pe Dumnezeu!
Ca sa fiu la subiect (sau pe-aproape :) ), nu stiu exact ce taxe sunt la Biserica Sf Dumitru, dar cam peste tot e cam 50 lei pentru curentul consumat, plus inca vreo suta - doua de lei daca vrei cor (asta daca Biserica are cor), plus plata preotilor, care eu cred ca trebuie sa fie dupa vrerea fiecaruia! Nicidecum impusa! la Biserica Acoperamnatul Maicii Domnului am inteles ca anul trecut a fost cam 100 de lei de preot... Cel putin asa a dat prietena unei foste colege de Liceu, care a fost nasa (daca imi aduc eu bine aminte).
Si pan' la urma... daca nu arunci cu sutele de lei per caciula la preoti, ce-or sa-ti faca? Or sa te blesteme?! >-)
Buna intrebare,nu stiu ma gandesc ca nu te cununa, ca am mai vazut la tv cazuri in care nu au vrut sa faca botezul unui copil.Eu ma intreb ce se intampla in cazul unei inmormantari?

siminai
01.04.2011, 11:48:48
Eu una sunt dezamagita de cum merg treburile in ziua de azi la biserica,mai ales ca mi s-a cerut taxa ca stam impreuna.Dar am gasit pana la urma un preot care a zis ca nu e asa o probl ca stam impreuna si care ne cununa fara alte taxe

raudia
01.04.2011, 11:51:45
Buna intrebare,nu stiu ma gandesc ca nu te cununa, ca am mai vazut la tv cazuri in care nu au vrut sa faca botezul unui copil.Eu ma intreb ce se intampla in cazul unei inmormantari?
Daca ar fi sa fiu rautacioasa la subiectul asta (adica sa spun exact ce gandesc :) ) as spune ca numai la o anumita categorie de servicii banii se dau inainte :). Dupa ce ma cununa, e treaba mea cat le dau (sau a nasilor...). Dar sincer, nimic nu m-ar mira! Eu sper insa sa fi fost bine informata, si sa se descurce nasii cu 100-150 lei de preot.
Si asa... de dragul subiectului... In Bucuresti la unele Biserici poate ajunge taxa la 2000 lei, fara exagerare! (o colega de munca urmeaza sa fie nasa si spera sa iasa cu vreo 1000 lei). Deci ... care este... sa-mi zica mie cineva ca nu este totul de vanzare! :)

raudia
01.04.2011, 11:56:52
Eu una sunt dezamagita de cum merg treburile in ziua de azi la biserica,mai ales ca mi s-a cerut taxa ca stam impreuna.Dar am gasit pana la urma un preot care a zis ca nu e asa o probl ca stam impreuna si care ne cununa fara alte taxe
Si ca ca stam stramb si sa judecam drept... Cati preoti sunt intr-adevar ceea ce trebuie sa fie?! Profesoara mea de contabilitate din liceu avea o vorba "... multi chemati, putini alesi". Si in slujba lui Dumnezeu sunt taaaaare multi fatarnici! Nu vreau sa intru in detalii ca ma enervez... (stiu preoti care si-au batut sotiile, au precurvit, sunt betivani notorii, si tot ce nu-ti poti imagina). Asa ca... lasand haina la o parte, traim intr-o jungla (ca asta nu e tara) in care daca nu stii ce vrei, si nu iti stii drepturile, vai de fundu' tau. Si... sa nu uitam ca Biserica este intr-un fel sau altul o institutie a statului! Si noi platitorii de taxe si impozite contribuim intr-o anumita masura la bunastarea lor! ;)

Danillea
01.04.2011, 12:14:00
mie mi-a spus ca trebuie sa platim 100 de lei noi, mirii, iar nasii dau cat vor. de cor chiar nu am intrebat, dar nu cred ca vreau 8-} Multumesc!

siminai
01.04.2011, 12:20:42
mie mi-a spus ca trebuie sa platim 100 de lei noi, mirii, iar nasii dau cat vor. de cor chiar nu am intrebat, dar nu cred ca vreau 8-} Multumesc!
Corul e optiunea ta -daca nu vrei nu platesti,nu inteleg de ce tre sa dati voi 100 de lei-v-a zis ce semnifica cei 100 de lei.Am auzit ca se practica tot felul de taxe- de maturat, de lumina etc.Noua ni s-a zis ca e 100 de lei de preot/perechea de nasi, eu am 2 perechi adica 200 de lei/preot si inca 50 de lei la palimar si 50 la dascal parca.

Danillea
01.04.2011, 12:59:34
Corul e optiunea ta -daca nu vrei nu platesti,nu inteleg de ce tre sa dati voi 100 de lei-v-a zis ce semnifica cei 100 de lei.Am auzit ca se practica tot felul de taxe- de maturat, de lumina etc.Noua ni s-a zis ca e 100 de lei de preot/perechea de nasi, eu am 2 perechi adica 200 de lei/preot si inca 50 de lei la palimar si 50 la dascal parca.

Chiar nu am intrebat pt ce, dar a spus ca ne da chitanta pentru ei :-s

adriben
01.04.2011, 20:02:23
Noi a trebuit sa facem o "donatie" la manastire de 250 euro ca sa ne cunune pentru ca se supune ca nu mai este permis sa se faca cununii la manastiri.... Banuiesc ca va trebui platita si slujba....asta n-am mai intrebat...

raudia
01.04.2011, 20:27:23
Noi a trebuit sa facem o "donatie" la manastire de 250 euro ca sa ne cunune pentru ca se supune ca nu mai este permis sa se faca cununii la manastiri.... Banuiesc ca va trebui platita si slujba....asta n-am mai intrebat...
Nu pot sa spun ca ma mira, insa sincer ma infurie... intr-un fel sau altul. Eu cred ca numai pentru asta mi-as fi cautat alt loc...
Oricum, important e ca voi sa fiti de acord! :)

Danillea
01.04.2011, 23:17:02
o gramada de bani :-s da, cred ca o sa trebuiasca sa cotizeze si nasii separat :|

Catalina88
04.04.2011, 13:21:38
Buna fetelor, cu cat timp inainte de nunta trebuie vorbit la Biserica?

anna84
04.04.2011, 14:16:09
Buna fetelor, cu cat timp inainte de nunta trebuie vorbit la Biserica?

eu am vb de anu trecut prin mai,pt ca la Sf. Andrei e in general foarte ocupat,asta pt a nu risca sa ma cunun pe la 8-9 seara si asa nu se va respecta ora pe care o programezi.Deci pt. linistea ta ar trebui sa meregi sa te programezi.Bafta

kya
07.04.2011, 12:08:00
asa cum am promis luni vin cu un raspuns......bine macar ca preoti din burdujeni au mai mult bun simt si nu cer sume colosale ptr slujba^:)^
ca sa explic de ce e asa de scump e ca biserica sf vineri e de fapt PROTOPOPIAT :)))de asta e scumpa
e singura explicatie :))

kya
07.04.2011, 12:28:59
eu am o mare dilema o sa am cununia civila la sf vineri !dar !!! viitorul meu sot este botezat la catolici dar la biserica el a fost toata viata la ortodoxi (parintii au divortat :D) eu sunt ortodoxa ,a mai avut cineva dilema asta ? am sa merg la biserica sa intreb daca ne cununa ?

kya
07.04.2011, 12:32:48
imi pare rau sa te dezamagesc dar acu o luna s-a schimbat conducearea manastirii dragomirna adica maica stareta si din ce am inteles nu se mai fac nunti deloc ba chiar au anulat nuntile care le aveau anul acesta :( bine ca eu nu am acolo

kya
07.04.2011, 12:34:03
buna miresici,
este vreo una din voi care este catolica si se cununa religios sau s-a cununat in Biserica Ortodoxa? cum se procedeaza in astfel de cazuri? multumesc anticipat de ajutor
eu am o dilema ca tine numai ca la mine viitorul mire e botezat la catolici ,daca afli cea anuntama si pe mine :D

kya
07.04.2011, 12:36:33
Buna seara! Deci, pana la urma, se fac sau nu se mai fac nunti la manastiri? :-? Eu as vrea sa merg la manastirea Dragomirna sa vorbesc cu vreun preot ceva, dar m-ar ajuta niste informatii, in cazul in care stiti ceva >:D<
buna danillea imi pare rau sa ti zic dar eu am aflat ca nu se mai fac nunti la dragomirna ca sa schimbat conducearea si noua stareta nu permite ...dar intereseazate ....plus de asta manastirea e toata numa o schela e in renovariii:D

Danillea
07.04.2011, 12:53:37
buna danillea imi pare rau sa ti zic dar eu am aflat ca nu se mai fac nunti la dragomirna ca sa schimbat conducearea si noua stareta nu permite ...dar intereseazate ....plus de asta manastirea e toata numa o schela e in renovariii:D

m-am reorientat, pana la urma fac la Sf Dumitru :) merci!

kya
07.04.2011, 15:00:25
m-am reorientat, pana la urma fac la Sf Dumitru :) merci!
oricum ia si intreaba :d nu vreau sa iti stric nunta :(

adriben
19.04.2011, 12:58:47
eu am o dilema ca tine numai ca la mine viitorul mire e botezat la catolici ,daca afli cea anuntama si pe mine :D

Eu cred ca depinde de biserica si de preot. Noua ne-au spus ca e conditie necesara ca amandoi sa fim ortodoxi si nasii nostri sa fie cununati la biserica ortodoxa...Insa am mai auzit cazuri de ortodoxi si catolici care s-au cununat la biserica ortodoxa fara probleme.

raudia
28.04.2011, 12:02:21
La biserica ce mai trebuie inafara de:

covor (treaba socrilor?!);
vin;
piscoturi;
miere;
bomboane (treaba nasilor?!)

siminai
28.04.2011, 12:10:33
La biserica ce mai trebuie inafara de:

covor (treaba socrilor?!);
vin;
piscoturi;
miere;
bomboane (treaba nasilor?!)

Pai cam atat,dar e bine sa intrebi si la biserica ce ar mai trebui, pt ca am auzit de biserici care nu au paharele.COvorul treaba socrilor?- Daca nu il lasati la biserica si il veti folosi nu trebuie sa il luati voi- ce va place voua.Noi am hotarat sal donam bisericii si vom lua unul micut

raudia
28.04.2011, 12:16:37
Pai cam atat,dar e bine sa intrebi si la biserica ce ar mai trebui, pt ca am auzit de biserici care nu au paharele.COvorul treaba socrilor?- Daca nu il lasati la biserica si il veti folosi nu trebuie sa il luati voi- ce va place voua.Noi am hotarat sal donam bisericii si vom lua unul micut
Am inteles....
Nu stiu cine mi-a zis ca unul din parinti trebuie sa ia covorul... Nu ca ar fi mare cheltuiala, da' voiam sa stiu cum e treaba sa stiu ce mai adun/ scad la cheltuieli :D
Am sa vorbesc si cu parintele atunci inainte.
Voi va impartasiti inainte de nunta? Am inteles ca si asta difera de la biserica la biserica.

siminai
28.04.2011, 12:30:36
Am inteles....
Nu stiu cine mi-a zis ca unul din parinti trebuie sa ia covorul... Nu ca ar fi mare cheltuiala, da' voiam sa stiu cum e treaba sa stiu ce mai adun/ scad la cheltuieli :D
Voi va impartasiti inainte de nunta? Am inteles ca si asta difera de la biserica la biserica.
Da- neaparat.La noi eu un pic diferit si cred ca e din cauza ca biserica e intr-un sat ca la oras nu am auzit de asa ceva.De pe 8 mai trebuie sa mergem in fiecare duminica la biserica pt vestire- anunta casatoria noastra-eu vad inca o modalitate de a lua bani dar asta e.Nu m-as simti eu ok daca nu m-as impartasi inainte

adriben
28.04.2011, 13:49:05
Am inteles....

Nu stiam ca sunt biserici unde nu cer sa te impartasesti neaparat..Deci ar trebui sa intrebam mai intai nu?

raudia
28.04.2011, 14:01:07
Nu stiam ca sunt biserici unde nu cer sa te impartasesti neaparat..Deci ar trebui sa intrebam mai intai nu?
Eu asa cred ca e cel mai bine. De vorbit cu parintele inainte; el o sa ne spune ce si cum trebuie facut.

siminai
28.04.2011, 14:31:35
Eu asa cred ca e cel mai bine. De vorbit cu parintele inainte; el o sa ne spune ce si cum trebuie facut.
Clar e bine intai sa vb cu dascalul/palimarul-el poate sa iti zica ce trebuie sa aduci+taxe si apoi cu preotul despre cununie

siminai
06.05.2011, 14:32:23
Am nevoie de ajutor! Am vb cu preotul din nou si mi-a zis ca la impartasanie trebuie sa aduc un colac, sare, prosop, o sticla de vin si gaina.Acum va intreb e ok oare sa ii dau bani in loc de gaina sau sa cumpar un pui (gaina nu am de unde); cita sare trebuie- ii duc o cutie de sare? EU chiar nu am auzit de asa ceva si nu stiu ce ar trebui sa fac

raudia
07.05.2011, 19:25:22
Am nevoie de ajutor! Am vb cu preotul din nou si mi-a zis ca la impartasanie trebuie sa aduc un colac, sare, prosop, o sticla de vin si gaina.Acum va intreb e ok oare sa ii dau bani in loc de gaina sau sa cumpar un pui (gaina nu am de unde); cita sare trebuie- ii duc o cutie de sare? EU chiar nu am auzit de asa ceva si nu stiu ce ar trebui sa fac
DOAMNE FERESTE!!!
Iarta-ma... Da' popa asta e intr-o dunga??? Eu nu am auzit in viata mea asa ceva! Nu te poti impartasi in alta parte?
Sigur n-a facut misto?
:wacko:

siminai
08.05.2011, 17:51:33
DOAMNE FERESTE!!!
Iarta-ma... Da' popa asta e intr-o dunga??? Eu nu am auzit in viata mea asa ceva! Nu te poti impartasi in alta parte?
Sigur n-a facut misto?
:wacko:
Nici eu nu am auzit, nici bunicile nici nimeni.Probl e ca daca ma impartasesc in alta parte am inteles ca trebuie sa ii duc dovada.Asta e de acum merg inainte asa ce sa fac

raudia
09.05.2011, 09:06:22
Nici eu nu am auzit, nici bunicile nici nimeni.Probl e ca daca ma impartasesc in alta parte am inteles ca trebuie sa ii duc dovada.Asta e de acum merg inainte asa ce sa fac
Offf... Numai asta nu-ti mai trebuia! Sincer, mie nici acum nu-mi vine sa cred.
Eu daca as fi intr-o asemenea situatie, nu stiu ce-as face, dar clar s-ar lasa cu scandal; am inteles... vor taxe... platim taxe; vor nu stiu ce vin pt cununie... ducem vin! Da' si gaina?! E peste poate! Eu m-as duce direct la superiorul lui... Mi se pare prea tare luata in bataie de joc treaba asta. Biserica trebuia sa ne apropie de Dumnezeu, nu sa ne indeparteze!!!

siminai
09.05.2011, 09:55:55
Offf... Numai asta nu-ti mai trebuia! Sincer, mie nici acum nu-mi vine sa cred.
Eu daca as fi intr-o asemenea situatie, nu stiu ce-as face, dar clar s-ar lasa cu scandal; am inteles... vor taxe... platim taxe; vor nu stiu ce vin pt cununie... ducem vin! Da' si gaina?! E peste poate! Eu m-as duce direct la superiorul lui... Mi se pare prea tare luata in bataie de joc treaba asta. Biserica trebuia sa ne apropie de Dumnezeu, nu sa ne indeparteze!!!
Nah prefer sa dau banii decat sa ii dau la preotul de la cealalta biserica unde ne-a cerut o masuta de 5 milioane.Macar cu asta ies mai ieftin

raudia
09.05.2011, 10:44:57
Nah prefer sa dau banii decat sa ii dau la preotul de la cealalta biserica unde ne-a cerut o masuta de 5 milioane.Macar cu asta ies mai ieftin
Iarta-ma... Da' prea sunt curioasa... In ce localitate faci cununia religioasa?

Danillea
09.05.2011, 11:08:05
Ce faceti fetelor?
simi cum stai cu emotiile? ce mai ai de rezolvat? ;))

Danillea
09.05.2011, 11:12:58

ma bag eu ca musca...cred ca in Sf Ilie ;-)

siminai
09.05.2011, 11:16:10
e com. scheia , sat Sf Ilie, e si aproape de acasa si de restaurant, dar am ales biserica asta pt ca acolo am fost botezata+ ca e manastire super

siminai
09.05.2011, 11:21:00
Ce faceti fetelor?
simi cum stai cu emotiile? ce mai ai de rezolvat? ;))
Cu emotiile - hmm, mari ff mari chiar.Sambata vin nasii in sv, miercuri com prajituri, iar azi trebuie sa duc rasp la restaurant.Mare lucru nu mai am de facut:D
Imi da emotii mari vremea- la cu a inceput luna.La voi cum e?

Danillea
09.05.2011, 11:33:25
Cu emotiile - hmm, mari ff mari chiar.Sambata vin nasii in sv, miercuri com prajituri, iar azi trebuie sa duc rasp la restaurant.Mare lucru nu mai am de facut:D
Imi da emotii mari vremea- la cu a inceput luna.La voi cum e?
Iti tin pumnii sa ai parte de vreme frumoasa, de acum se incalzeste sigur...;-)
Eu nu am mai facut mare branza, am cumparat cadou pt nasi, atat legat de nunta mea ;))
Am fost la cununia civila a finutzilor, am petrecut frumos, le-a placut cadoul :D

siminai
09.05.2011, 11:41:00
Iti tin pumnii sa ai parte de vreme frumoasa, de acum se incalzeste sigur...;-)
Eu nu am mai facut mare branza, am cumparat cadou pt nasi, atat legat de nunta mea ;))
Am fost la cununia civila a finutzilor, am petrecut frumos, le-a placut cadoul :D
Ups, desi am tot felul de tabele, uitasem de cadou la nasi, noi ne-am hotarat la cate o icoana-as vrea pictata pe lemn o sticla de sampanie si cate un colac

Iulia_
09.05.2011, 12:28:42
Ce prostieee ! :))
Noua nu ne-a cerut nimic la impartasit... Doar ca s-a pus un nene in dreptul usii cand sa iesim si ne-a spus ca "Parintele a zis ca sa dati un mic dar ca sa va mearga bine." Ok, am zis ca dam cativa lei, simbolic, sa ne mearga bine.
Dar nu. Ne-a precizat ca trebuie de la 50-100 de lei in sus. ;)) Am plecat imediat si am lasat 10 lei pe masa.

siminai
09.05.2011, 12:41:07
Noua nu ne-a cerut nimic la impartasit... Doar ca s-a pus un nene in dreptul usii cand sa iesim si ne-a spus ca "Parintele a zis ca sa dati un mic dar ca sa va mearga bine." Ok, am zis ca dam cativa lei, simbolic, sa ne mearga bine.
Dar nu. Ne-a precizat ca trebuie de la 50-100 de lei in sus. ;)) Am plecat imediat si am lasat 10 lei pe masa.
Din cate observ la fiecare biserica alt obicei, de acum nu mai am ce face merg inainte, oricum ne-am obisnuit sa ni se puna piedici inainte de nunta asa ca vom trece si peste asta.

Iulia_
09.05.2011, 15:19:39
Din cate observ la fiecare biserica alt obicei, de acum nu mai am ce face merg inainte, oricum ne-am obisnuit sa ni se puna piedici inainte de nunta asa ca vom trece si peste asta.
Si voi? :) Noi cred ca am trecut prin zeci de probe de foc inainte de nunta, am acceptat multe compromisuri numai ca sa fim impreuna. Asta conteaza pana la urma =D>

siminai
09.05.2011, 15:28:52
Si voi? :) Noi cred ca am trecut prin zeci de probe de foc inainte de nunta, am acceptat multe compromisuri numai ca sa fim impreuna. Asta conteaza pana la urma =D>
Da si la noi la fel, nici nu imi vine sa cred ca am scapat... sper.

siminai
09.05.2011, 15:32:27
EU nu prea inteleg.Trebuie sa cumperi ceva scump ca sa ti se ierte pacatele, trebuie sa dai intre 50-100 sa iti mearga bine.TOate chestiile astea ma fac sa nu mai merg deloc la biserica.Parerea mea e ca la biserica trebuie sa gasesti un sprijin nu inca o modalitate sa iti golesti buzunarele

raudia
10.05.2011, 15:16:36
EU nu prea inteleg.Trebuie sa cumperi ceva scump ca sa ti se ierte pacatele, trebuie sa dai intre 50-100 sa iti mearga bine.TOate chestiile astea ma fac sa nu mai merg deloc la biserica.Parerea mea e ca la biserica trebuie sa gasesti un sprijin nu inca o modalitate sa iti golesti buzunarele

Asa este!

Dar din pacate, dupa cum cu totii vedem, si Dumnezeu a ajuns de vanzare din cauza nesatuilor care cica sunt indrumatori spirituali. Pe mine ma scarbesc toate astea! O fi ea biserica institutia statului si a lui Dumnezeu, dar eu tot sustin ca in suflet porti credinta, si nu in buzunar.
Daca Doamne fereste s-apuca popa sa-mi ceara faina, gaini si mai stiu eu ce... Nu vreau sa ma gandesc pana unde pot merge... Nu incerc sa te instig sa te iei la cearta cu popa, dar daca am gandi clar, am vedea ca nu are niciun drept sa ceara nu stiu ce "pomeni". In caz extrem l-as inregistra si as da filmuletul mai marilor bisericii si tuturor din presa. Sa vedem unde e limita intre Dumnezeu si hotie...

andreeasmiley
10.05.2011, 17:21:12
Nu stiu la ce biserici mergeti voi fetelor, dar e pacat ca trebuie sa treceti prin asa o experienta. Eu nu am cautat mult, dar am si gasit cam ce am vrut. La mine in parohie preotul a organizat excursii gratis pt adolescenti, tabere adica, m-a ajutat financiar cand am avut probleme (operatie chiar), a ajutat vreo 3 persoane sa-si gaseasca loc de munca, a tinut niste persoane ani de zile intr-o incepere de pe langa biserica fara sa le ceara nimic (o familie, o batranica si o domnisoara), a deschis o mica biblioteca pe langa biserica, nu ia bani decat daca te chinui rau de tot pt activitati gen mersul cu ajunul, la pomelnice / acatiste nu ia bani daca stie ca situatiata financiara e precara, nu ia bani la spovedit/impartasit, nu am platit nicio taxa de "lumina" la cununie, nu obliga pe nimeni sa dea cotizatia anuala, aceea de bun simt, bisericii. Nu va indepartati de o institutie atat de veche doar din cauza unor exemplare nefericite.

raudia
10.05.2011, 20:37:48
Nu stiu la ce biserici mergeti voi fetelor, ... de o institutie atat de veche doar din cauza unor exemplare nefericite.
Tu ai dreptate in felul tau... Dar e 1 la 1000 cazul tau. Sa-i dea Dumnezeu sanatate parintelui si sa-i tina obiceiurile...
Da' din pacate, ceilalti 999 sunt de alt fel; de exemplu, in Bucuresti la unele biserici taxele "de lumina" si de cununie sunt de 2000 lei. Cum sa-ti mai vina sa te cununi? Acu' pe bune...

siminai
11.05.2011, 08:24:36
Tu ai dreptate in felul tau... Dar e 1 la 1000 cazul tau. Sa-i dea Dumnezeu sanatate parintelui si sa-i tina obiceiurile...
Da' din pacate, ceilalti 999 sunt de alt fel; de exemplu, in Bucuresti la unele biserici taxele "de lumina" si de cununie sunt de 2000 lei. Cum sa-ti mai vina sa te cununi? Acu' pe bune...
Acum sper, sa fie o cununie care sa ma emotioneze si sa fie facuta cum trebuie.O cununie completa ar trebui sa tina aproape o ora, dar am auzit de biserici in sv unde tine 20 de minute, si cununia asta se face o data in viata si as vrea sa fie memorabila

Iulia_
11.05.2011, 08:53:25
Acum sper, sa fie o cununie care sa ma emotioneze si sa fie facuta cum trebuie.O cununie completa ar trebui sa tina aproape o ora, dar am auzit de biserici in sv unde tine 20 de minute, si cununia asta se face o data in viata si as vrea sa fie memorabila
Nu cred ca o sa ai probleme cu slujba propriu zisa la biserica din Sf. Ilie. Am asistat la mai multe nunti acolo si a fost frumos.
:)

Iulia_
11.05.2011, 08:56:43
Nu stiu la ce biserici mergeti voi fetelor, dar e pacat ca trebuie sa treceti prin asa o experienta. Eu nu am cautat mult, dar am si gasit cam ce am vrut. La mine in parohie preotul a organizat excursii gratis pt adolescenti, tabere adica, m-a ajutat financiar cand am avut probleme (operatie chiar), a ajutat vreo 3 persoane sa-si gaseasca loc de munca, a tinut niste persoane ani de zile intr-o incepere de pe langa biserica fara sa le ceara nimic (o familie, o batranica si o domnisoara), a deschis o mica biblioteca pe langa biserica, nu ia bani decat daca te chinui rau de tot pt activitati gen mersul cu ajunul, la pomelnice / acatiste nu ia bani daca stie ca situatiata financiara e precara, nu ia bani la spovedit/impartasit, nu am platit nicio taxa de "lumina" la cununie, nu obliga pe nimeni sa dea cotizatia anuala, aceea de bun simt, bisericii. Nu va indepartati de o institutie atat de veche doar din cauza unor exemplare nefericite.
Sunt de acord cu tine, sunt si preoti exemplari. Biserica e foarte importanta in viata noastra si preotii sunt inclusi in "pret". La fel cum, daca vrei sa redevii sanatos, trebuie sa treci prin mana unui medic. Nu orice medic e bun si nu-ti garanteaza succesul unei operatii, spre exemplu...
Cel mai important e sa facem distinctia intre Dumnezeu (partea divina) si preotii Bisericii (partea omeneasca supusa greselii).

raudia
14.06.2011, 11:55:48
Intrebare... Ca tot m-am apucat de scris :)
Cat se mai da pentru cununii?
Eu am auzit, pentru Biserica unde voi avea eu cununia, ca e undeva la 100 lei de preot. Mi se pare putin, dar daca se mai adauga dascalu', corul (sper sa aiba)...

roxutza88
14.06.2011, 12:10:22
Intrebare... Ca tot m-am apucat de scris :)
Cat se mai da pentru cununii?
Eu am auzit, pentru Biserica unde voi avea eu cununia, ca e undeva la 100 lei de preot. Mi se pare putin, dar daca se mai adauga dascalu', corul (sper sa aiba)...
eu stiu ca e mult mai mult la cununii.depinde de fiecare biserica.la unele se cer taxa,la unele spun sa se dea cat vor.nasii fetitei mele au dat cate 1 mil de preot(au fost 3).asa ca la cununii e mai mlt.dar asta plastesc nasii,stai linistita.corul la nunta mea l-am platit eu pt ca l-am adus din alta parte.

raudia
14.06.2011, 13:02:37
eu stiu ca e mult mai mult la cununii.depinde de fiecare biserica.la unele se cer taxa,la unele spun sa se dea cat vor.nasii fetitei mele au dat cate 1 mil de preot(au fost 3).asa ca la cununii e mai mlt.dar asta plastesc nasii,stai linistita.corul la nunta mea l-am platit eu pt ca l-am adus din alta parte.
Da.. stiu ca platesc nasii, insa voiam sa stiu orientativ :) Multumesc!
Zi-mi te rog despre cor... De unde l-ai adus si cat te-a costat? M-ar interesa si pe mine, mai cu seama ca de obicei lumea cam adoarme prin biserica ;)) si asta i-ar mai emotiona nitel :)

siminai
14.06.2011, 13:10:52
Da.. stiu ca platesc nasii, insa voiam sa stiu orientativ :) Multumesc!
Zi-mi te rog despre cor... De unde l-ai adus si cat te-a costat? M-ar interesa si pe mine, mai cu seama ca de obicei lumea cam adoarme prin biserica ;)) si asta i-ar mai emotiona nitel :)
La bag si eu in seama:D. Stiu ca, corul de la Sf Vineri poate fi "inchiriat"

raudia
14.06.2011, 13:12:38
La bag si eu in seama:D. Stiu ca, corul de la Sf Vineri poate fi "inchiriat"
Merci! Si stii ceva de "performanta" celor din cor si cam cat costa?

siminai
14.06.2011, 13:18:03
Merci! Si stii ceva de "performanta" celor din cor si cam cat costa?
Nu te pot ajuta, dar din cate am inteles ei in fiecare duminica sunt prezenti si trebuie sa vb cu dirijorul.Eventual ai putea trimite pe cineva sa spioneze

kya
15.06.2011, 12:43:28
Pfff... Dificila operatiune! :)
in cor din cate am inteles sunt vreo 40 de persoane
iar corul costa cam 500 lei
sa inchiriezi mai putin nu tine sa stii ca din cate am inteles ei sunt pe voci ...asta e tot ce stiu

raudia
15.06.2011, 13:05:34
in cor din cate am inteles sunt vreo 40 de persoane
iar corul costa cam 500 lei
sa inchiriezi mai putin nu tine sa stii ca din cate am inteles ei sunt pe voci ...asta e tot ce stiu

Multumesc pentru informatie!

aalinushaa
09.08.2011, 11:54:35
Stie cineva daca se mai realizeaza cununii la Manastirea Dragomirna ?..pe mine m`ar interesa in 2012.. Auzisem cateva pareri cum ca manastirea nu ar mai fi de acord cu incheierea casatoriilor acolo ..

adriben
09.08.2011, 20:05:29
Stie cineva daca se mai realizeaza cununii la Manastirea Dragomirna ?..pe mine m`ar interesa in 2012.. Auzisem cateva pareri cum ca manastirea nu ar mai fi de acord cu incheierea casatoriilor acolo ..

Oficial... nu se mai fac nunti la manastiri in general...Insa ca orice inconvenient in Romania..."se rezolva si asta"...intelegi? Totul consta in a apela la persoana potrivita cu "solutia" potrivita :)

AnaKarenina86
10.08.2011, 23:49:18
O sa merg duminica la Manastirea Dragomirna pentru a vedea daca se mai oficiaza cununii in 2012 si pentru a ma programa. In plus, vreau sa stiu daca se pot face foto si se poate filma, daca este interzis, dupa cum am auzit, o sa caut o biserica in SV

aalinushaa
11.08.2011, 12:51:46
O sa merg duminica la Manastirea Dragomirna pentru a vedea daca se mai oficiaza cununii in 2012 si pentru a ma programa. In plus, vreau sa stiu daca se pot face foto si se poate filma, daca este interzis, dupa cum am auzit, o sa caut o biserica in SV

Daaaa, te rog sa ne spui si noua ce si cum se face ..Postezi si aici ca m`ar interesa si pe mine :) :*

aalinushaa
08.09.2011, 13:36:27
Stie cineva daca la Manastirea Sf Ioan se mai oficiaza cununii religioase ?

Anca1711
08.09.2011, 18:14:24
Cel mai bine ar fi sa mergi sa te interesezi... eu nu prea am vazut in ultimul timp...

anna84
09.09.2011, 10:08:25
Stie cineva daca la Manastirea Sf Ioan se mai oficiaza cununii religioase ?

eu stiu numai de 2 nunti fiul primarului anu asta si fata lui Sarbu dirijoru de la ansamblu Balada anu trecut sau acum 2 ani nu mai stiu.De obicei nu se fac nunti la manastiri doar prin pile si sa fie oameni importanti

2puimici
22.09.2011, 00:56:52

Si eu mi-as dori tare tare mult sa pot face cununia la manastirea Sucevita dar din pacate nu am "pilele" necesare, nici nu sunt in tara sa ma pot ocupa personal... cu toate astea observ ca orice are un pret dar nici nu as vrea sa ma coste o avere. Uff ce pacat ca se intampla asta si deja ma iau dureri de cap cand ma gandesc cat de greu imi va fi daca nu reusesc la Sucevita.. mai ales ca noi locuim impreuna #-o
Apropo de nasi, trebuie neaparat sa fie cununati si religios sau e ok doar civil?

siminai
22.09.2011, 08:44:59
Si eu mi-as dori tare tare mult sa pot face cununia la manastirea Sucevita dar din pacate nu am "pilele" necesare, nici nu sunt in tara sa ma pot ocupa personal... cu toate astea observ ca orice are un pret dar nici nu as vrea sa ma coste o avere. Uff ce pacat ca se intampla asta si deja ma iau dureri de cap cand ma gandesc cat de greu imi va fi daca nu reusesc la Sucevita.. mai ales ca noi locuim impreuna #-o
Apropo de nasi, trebuie neaparat sa fie cununati si religios sau e ok doar civil?
Eu stiu ca trebuie sa fie cununati religios.Ar trebui sa vb din timp la biserica pt ca e posibil ca din cauza ca stati impreuna sa va coste

Anca1711
22.09.2011, 16:05:21
Nasii trebuie sa fie cununati religios...

2puimici
22.09.2011, 18:21:42
Nasii trebuie sa fie cununati religios...

Multumesc tare mult pentru informatie.. Si eu eram asa entuziasmata ca voi avea nasi tineri si dragi mie.. Trebuie sa mai gandesc problema acum :))

adriben
22.09.2011, 18:58:49

Nici noi nu aveam cine stie ce pile. Din nou te sfatuiesc sa vorbesti cu domnu Paul de la Sofia. El te poate sfatui mai bine si poate chiar va ajuta la faza cu manastirea. ;-)

2puimici
23.09.2011, 00:07:45
Nici noi nu aveam cine stie ce pile. Din nou te sfatuiesc sa vorbesti cu domnu Paul de la Sofia. El te poate sfatui mai bine si poate chiar va ajuta la faza cu manastirea. ;-)

Cata dreptate ai!! Excelenta idee, sunt convinsa ca e la curent cu tot ce se petrece in zona! <:-P

AnaKarenina86
23.10.2011, 19:42:17
Am fost astazi la Manastirea Dragomirna. Mi s-a spus ca in baza unei circulare primite la inceputul anului 2011, nu se mai fac cununii religioase la manastiri. In anul 2011 s-au mai oficiat doar cununiile care erau deja programate inainte ca aceasta circulara sa apara.

aalinushaa
23.10.2011, 21:19:55
Uf,pacat ..mi-as fi dorit sa fac cununia la o manastire ... O sa ma gandesc la biserica de acuma.. Mi-ar placea la Sf Vineri.. Voi, viitoare miresici la ce biserica v-ati gandit? Si cam cu cat timp inainte ar trebui sa vorbesc cu parintele pt programare?

anna84
24.10.2011, 11:00:55
Uf,pacat ..mi-as fi dorit sa fac cununia la o manastire ... O sa ma gandesc la biserica de acuma.. Mi-ar placea la Sf Vineri.. Voi, viitoare miresici la ce biserica v-ati gandit? Si cam cu cat timp inainte ar trebui sa vorbesc cu parintele pt programare?

Cu cat e mai repede cu atata e mai bine...din cate stiu eu e o biserica destul de solicitata..asta ca sa nu te programeze pe la 2-3 dupamiaza..si sa iti alegi tu ora

BubuBlonda
18.02.2012, 01:35:11
Cu cat e mai repede cu atata e mai bine...din cate stiu eu e o biserica destul de solicitata..asta ca sa nu te programeze pe la 2-3 dupamiaza..si sa iti alegi tu ora

eu mi-am facut programarea in sept 2011 pt 8 sept 2012 si nu am gasit decat la ora 19 la 18 era deja luat deci trebe mers din timp si acolo la sf vineri, la sf andrei si nu stiu daca mai sunt alte biserici atat de solicitate in suceava pe toti ii aud ca aleg una din astea 2. eu sincer voiam la sf mina in obc dar a ales tata sf andrei ca ii place lui fara sa ma intrebe :)) profita ca nu-s in tara ca altfel era nunta 100% nu doar pe banii nostri dar si dupa vointa noastra ;))

BubuBlonda
18.02.2012, 01:35:51

sau sa patesti ca mine la 19 :))) ora care mie mi se pare chiaaar tarzie :((

BubuBlonda
18.02.2012, 01:41:40
Eu stiu ca trebuie sa fie cununati religios.Ar trebui sa vb din timp la biserica pt ca e posibil ca din cauza ca stati impreuna sa va coste

la ce te referi ca e posibil sa coste? :o si eu stau cu iuby dar daca imi baga vreo suma astronomica doar din cauza asta..... 8-}

BubuBlonda
18.02.2012, 01:45:19

pt programare de pe acum nu trebuie sa vorbesti cu preotul tata a vb cu dna de la lumanari parca sau ma rog cineva gasit prin biserica, a platit 30 de lei pt care a primit chitanta si a fost trecut intr-un caiet cu data si ora. dar repet asta a fost in septembrie si mi-a gasit abia la ora 19 desi el zice ca e perfect ca numa' bine de acolo mergem direct la sala ;)) dar asta inseamna sa pun si cununia civila undeva pe la ora 18 si nu stiu sincer daca se poate

agness
18.02.2012, 13:35:50
la ce te referi ca e posibil sa coste? :o si eu stau cu iuby dar daca imi baga vreo suma astronomica doar din cauza asta..... 8-}
n-am auzit asa ceva. cum sa va coste mai mult dak stati impreuna??? fii serioasa ;)..in plus preotilor si dascalului ii da nasul cat vrea..sincer.. noua asa ni s-a spus!
succes!

anca90
18.02.2012, 13:39:04
pt programare de pe acum nu trebuie sa vorbesti cu preotul tata a vb cu dna de la lumanari parca sau ma rog cineva gasit prin biserica, a platit 30 de lei pt care a primit chitanta si a fost trecut intr-un caiet cu data si ora. dar repet asta a fost in septembrie si mi-a gasit abia la ora 19 desi el zice ca e perfect ca numa' bine de acolo mergem direct la sala ;)) dar asta inseamna sa pun si cununia civila undeva pe la ora 18 si nu stiu sincer daca se poate

cununia civila mai mult de un sfert de ora nu dureaza

BubuBlonda
18.02.2012, 17:19:34
n-am auzit asa ceva. cum sa va coste mai mult dak stati impreuna??? fii serioasa ;)..in plus preotilor si dascalului ii da nasul cat vrea..sincer.. noua asa ni s-a spus!
succes!

si cununia in sine tot nasul o plateste sau toti banii care tb dati sunt strict cei pt preot si eventual dascal/cor

agness
18.02.2012, 20:01:14
si cununia in sine tot nasul o plateste sau toti banii care tb dati sunt strict cei pt preot si eventual dascal/cor
nu inteleg la ce te referi..
noi am avut trei preoti + dascalul.. si nasul i-a platit (cu ce suma nu stiu).
in rest noi am adus piscoturi,vin,miere,covor ;)

BubuBlonda
04.03.2012, 01:21:06
nu inteleg la ce te referi..
noi am avut trei preoti + dascalul.. si nasul i-a platit (cu ce suma nu stiu).
in rest noi am adus piscoturi,vin,miere,covor ;)

agnesuci...lamurete-ma intr-o privinta...s-a respectat ora cununiei? (plus minus 10-15 min) adica sa nu existe discrepante mari si sa te trezesti ca astepti la nesfarsit pe la biserica

agness
04.03.2012, 09:45:38
agnesuci...lamurete-ma intr-o privinta...s-a respectat ora cununiei? (plus minus 10-15 min) adica sa nu existe discrepante mari si sa te trezesti ca astepti la nesfarsit pe la biserica

Sigur k da.eu am avut cununia religioasa la ora 15(am vrut ora asta pt k dupa am avut sedinta foto)..si tin minte k am ajuns mai repede cu 5-10min si atunci am si inceput..totusi cred k depinde si de cate nunti sunt in ziua respectiva:-P

BubuBlonda
04.03.2012, 16:57:53
Sigur k da.eu am avut cununia religioasa la ora 15(am vrut ora asta pt k dupa am avut sedinta foto)..si tin minte k am ajuns mai repede cu 5-10min si atunci am si inceput..totusi cred k depinde si de cate nunti sunt in ziua respectiva:-P

din cate am inteles mai este o nunta inaintea noastra si oricum noi cred ca vom fi ultimii (avem la 19) si sigur ca nu sunt nici eu exagerata 10-15 min nu face nimic doar sa nu fie mai mult :D

AnaKarenina86
09.03.2012, 21:40:20
Cine mai are cununia religioasa pe 21.07.2012 la Biserica Sfanta Vineri? Cum procedati pentru decorarea locului in care va avea loc cuninia civila? Se aduce masa de acasa? Luam de acolo?

BubuBlonda
09.03.2012, 21:55:14
Cine mai are cununia religioasa pe 21.07.2012 la Biserica Sfanta Vineri? Cum procedati pentru decorarea locului in care va avea loc cuninia civila? Se aduce masa de acasa? Luam de acolo?

vai ma crezi ca am neglijat total asta? dar parca este pe acolo o masa nu mai tin minte exact incerc sa aflu de la prietenele mele si revin cu noutati

pusicu
28.08.2012, 11:40:13
Buna miresici,

Imi puteti spune si mie care sunt atributiile unui nas? O sa fim nasi in jud. Suceava si nu stim ce avem de luat. Chiar nu as vrea sa lipseasca ceva din cauza ca nu am avut habar;)). Stiti si de cati m. de panglica sunt nevoie daca suntem numai 1 pereche de nasi?

Va multumesc anticipat^:)^

elena_anca
29.08.2012, 10:59:23
Sa sti ca si aici in Suceava obiceiurile difera in functie de zona. Ce e sigur e ca nasii trebuie sa cumpere lumanarile pt cununie, nasul trebuie sa plateasca preotul care a oficiat cununia, nasa trebuie sa gateasca mireasa, sa-i puna voalul, desi de cele mai multe ori miresele au deja voalul pus de la coafor, in unele zone nasa trebuie sa ii cumpere miresei voalul. La dezgatitul miresei dimineata, nasa e cea care ii da jos voalul si ii pune o palarie, o basma, o esarfa... Depinde si de finii vostrii, cum va intelegeti, si noi avem nunta in septembrie si le-am zis nasilor ca nu vrem decat sa fie cu prezenta alaturi de noi,sa tina lumanarile la biserica, in rest nu ne intereseaza fel si fel de obiceiuri cu gaina care se danseaza in fata nasilor sau mai stiu eu ce tampenii din astea. Noi ca fini le vom cumpara nasilor si un cadou care il vom da dupa nunta,noi asa am preferat. In legatura cu panglica, cred ca te referi la cea pt lumanari, banuiesc ca trebuie sa fie intratat de mare incat sa tina legate ambele lumanari in mod lejer.

Buna miresici,

Imi puteti spune si mie care sunt atributiile unui nas? O sa fim nasi in jud. Suceava si nu stim ce avem de luat. Chiar nu as vrea sa lipseasca ceva din cauza ca nu am avut habar;)). Stiti si de cati m. de panglica sunt nevoie daca suntem numai 1 pereche de nasi?

Va multumesc anticipat^:)^

cretzy
01.02.2013, 07:27:04
Buna! Aveti idee cam cat se da la Sf. Dumitru pentru oficierea cununiei, avand in vedere ca vor fi 3-4 preoti? Stiu ca nu platim noi dar macar asa orientativ.

Lexie26
13.05.2014, 13:42:16
stiti cumva daca se poate pune o a doua pereche de nasi la biserica ortodoxa care sa fie de alta religie? ma gandesc sa avem nasii o pereche ortodocsi si a doua pereche sa fie doar de forma (pentru ca vrem sa aiba un rol important) ..practic sa aiba voie sa stea langa nasi si sa tina si ei lumanari?

Se poate?

oana4c
13.05.2014, 15:16:17
stiti cumva daca se poate pune o a doua pereche de nasi la biserica ortodoxa care sa fie de alta religie? ma gandesc sa avem nasii o pereche ortodocsi si a doua pereche sa fie doar de forma (pentru ca vrem sa aiba un rol important) ..practic sa aiba voie sa stea langa nasi si sa tina si ei lumanari?

Se poate?

Depinde foarte mult de preot, dar sa stii ca e posibil. Noi am asistat la o nunta la care o pereche de nasi erau ortodoxi iar ceilalti catolici si ambele perechi au tinut lumanari in mana.

Lexie26
13.05.2014, 17:14:10
Multumesc mult de raspuns. Un alt lucru la care ma gandesc este sa pun scaune sau bancute in biserica sa stea lumea jos. Stiu ca la noi lumea sta in picioare dar mi se pare cam mult. Ati vazut asa ceva la bisericile ortodoxe?

oana4c
14.05.2014, 13:54:22
Multumesc mult de raspuns. Un alt lucru la care ma gandesc este sa pun scaune sau bancute in biserica sa stea lumea jos. Stiu ca la noi lumea sta in picioare dar mi se pare cam mult. Ati vazut asa ceva la bisericile ortodoxe?

Cel putin in Suceava nu am vazut bancute, in schimb in zona Ardelaului sunt multe biserici care au adoptat 'traditia catolica a bancutelor'. din nou trebuie sa vb cu preotul si sa-i propui sa aduci cateva scaune. bafta la pregatiri si nu te stresa ptr ca acum slujba de casatorie nu dureaza mai mult de 30 minute.

adisor011990
03.07.2014, 21:26:19
Buna seara la toata lumea! Cine a avut sau va avea cununia civila si ce religioasa la Biserica Sf Vineri imi poate spune ce le-a trebui sa aduca ( ce li s-a spus de la biserica) si cat m-ar costa.... ca am vazut ca se vorbea de preturi enorme ( prin 2010)????

Lexie26
27.08.2014, 16:04:10
stiti cumva daca se poate face intrarea in biserica a miresei ca la bisericile protestante: mireasa este condusa la altar de tatal sau?

Walker
05.09.2014, 14:09:19
Am vrut la Sf Andrei si asa sa si indeplinit. 30 de lei taxa. cu chitanta de la biserica ma duc cu o luna inainte de nunta la primarie sa fac cerere pentru cununia civila

kristyn
29.09.2014, 14:19:51
Wink Re: Cununia religioasa si biserici in Suceava
Buna seara la toata lumea! Cine a avut sau va avea cununia civila si ce religioasa la Biserica Sf Vineri imi poate spune ce le-a trebui sa aduca ( ce li s-a spus de la biserica) si cat m-ar costa.... ca am vazut ca se vorbea de preturi enorme ( prin 2010)????

Taxa este de 100 lei, taxa care se achita in momentul in care faci rezervarea. La biserica trebuie sa aduci o sticla de vin, piscoturi si miere de albine. Pentru cununia civila la biserica nu se percepe nici o taxa, trebuie doar sa anunti si la biserica ca doresti oficierea cununiei civile la biserica.

seline_angel
02.02.2015, 12:01:46
Miresici, stiti cumva cat se plateste pentru slujba la Biserica Sf. Andrei? Noi am intreba la biserica dar nu au vrut sa ne spuna, au spus ca fiecare da cat poate. Si totusi cred ca sunt niste tarife standard, doar ca nu stim cat. Naseii nostri nu au mai cununat niciodata, asa incat nici eu nu prea stiu cum stau lucrurile. Inafara de lumanari si slujba, ar mai trebui sa plateasca ceva nasii? Noi ca miri trebuie sa platim ceva sau sa aducem ceva la cununia religioasa de la biserica? Va pup :*

mari20
18.02.2015, 10:32:09
Buna,eu am cununia religioasa la Sf Andrei am achitat o taxa de 30 de lei si nimic mai mult in ziua nunti trebuie sa ai vin si paine sau asa ceva plus un covoras pe care o sa stea miri.De cor stii ceva?Nasii trebuie sa achite la biserica dar nu stiu cat .

seline_angel
18.02.2015, 13:38:43
Buna,eu am cununia religioasa la Sf Andrei am achitat o taxa de 30 de lei si nimic mai mult in ziua nunti trebuie sa ai vin si paine sau asa ceva plus un covoras pe care o sa stea miri.De cor stii ceva?Nasii trebuie sa achite la biserica dar nu stiu cat .

Si eu am platit tot o taxa de 30 de lei sub forma de donatie! :)
De cor nu stiu nimic, inca nu am apucat sa ma interesez, stiu ca exista un cor si la Sf Andrei care canta la cerere, dar nu stiu cat costa. Nu cred ca nasii trebuie sa achite corul, din ce stiam eu ei trebuie sa plateasca doar lumanarile.

bluekiss
22.04.2015, 11:31:20
Buna tuturor! Voi fi miresica in 2016 si as avea de ales intre 2 locatii pentru cununia religioasa: Sf Treime sau Manastirea Sucevita. A avut cineva recent cununia la una din cele 2 locatii si imi poate oferi mai multe detalii? Am inteles ca la Manastire sunt mai stricti si nu accepta pe oricine. Astept un raspuns! Va multumesc!

seline_angel
24.04.2015, 11:06:08

M-am interesat de cor si se poate. Costul este de 20 lei de persoana, 50 de lei pentru dirijor si mai trebuie adus macar un platou de prajituri si sucuri. Numarul de persoane se stabileste cu o luna inainte de nunta, din ce am inteles eu corul are vreo 17 persoane. Daca iti doresti cor, trebuie sa mergi la lumanari unde ti-aiu facut rezervarea pentru cununie si sa le spui ca doresti si cor. :)

mari20
23.05.2015, 11:44:02
iti multumesc pentru informatie... oare 10 persoane sunt ok??#-o

seline_angel
24.05.2015, 20:30:10
iti multumesc pentru informatie... oare 10 persoane sunt ok??#-o
nu stiu ce sa-ti zic, dar gandeste-te ca ei canta pe voci si daca nu sunt in formatie completa, s-ar putea sa nu se auda prea bine.