PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa si biserici in Suceava

Pagini : [1] 2

roxana_amariei
23.10.2008, 21:24:02
A facut cineva sau va face cununia religioasa la biserica Sf. Vineri? Am inteles ca au un cor format din 32 de persoane si tare as vrea sa am cor la cununie...o:-)

andrada21
24.10.2008, 08:12:35
A facut cineva sau va face cununia religioasa la biserica Sf. Vineri? Am inteles ca au un cor format din 32 de persoane si tare as vrea sa am cor la cununie...o:-) eu o sa fac la sf vineri...au cor dar eu nu am intrebat detalii pt k nu cred k vreau am auzit k is f f scumpi(iti dai seama is 32 !)asa k o sa fie far cor.in rest imi place au o curte mare pot sa fac foto.oricum ar trb sa mergi sa vb ,sa te programezi k is f aglomerati.poopi

andrada21
24.10.2008, 08:13:47
scuze acum am vazut k ai nunt a in septembrie.mai poti astepta putin.

larissa_personal
24.10.2008, 12:09:14
buna....eu am facut cununiile la sf vineri si am avut si corul...eu nu l-am platit ptr ca am oarece pile pe acolo...dar am auzit ca ajunge undeva la 4-5 milioane daca il vrei....mie una mi se pare destul de mult ptr o jumate de ora si doar nu canta tot timpul...orisicum, canta superb de iti trece fioru prin tine...chiar daca trebuia sa platesc, tot puneam sa cante....si daca vrei la o anumita ora sa faci cununia du-te din timp si intereseaza-te...mai scapi de una daca te programezi acum.....
A facut cineva sau va face cununia religioasa la biserica Sf. Vineri? Am inteles ca au un cor format din 32 de persoane si tare as vrea sa am cor la cununie...o:-)

roxana_amariei
24.10.2008, 12:37:58
Larissa si Andrada, multumesc frumos pentru informatii. Corul este unul din "mofturile" mele legate de nunta si il vreau indiferent de pret.
Am fost la mai multe cununii religioase si este diferenta mare intre cele in care era si cor si cele fara. Consider ca pe langa faptul ca este unul din momentele cele mai importante ale nuntii, cununia este si eveniment festiv, iar corul ii imprima si mai mult aceasta semnificatie.
O sa ma duc cat de curand sa vad de rezervare.

BBjulie
25.10.2008, 16:51:03
Larissa si Andrada, multumesc frumos pentru informatii. Corul este unul din "mofturile" mele legate de nunta si il vreau indiferent de pret.
Am fost la mai multe cununii religioase si este diferenta mare intre cele in care era si cor si cele fara. Consider ca pe langa faptul ca este unul din momentele cele mai importante ale nuntii, cununia este si eveniment festiv, iar corul ii imprima si mai mult aceasta semnificatie.
O sa ma duc cat de curand sa vad de rezervare.

Iti impartasesc cele scrise... Noi ieri am stabilit la biserica [in sfarsit<:-P ..]..vom face cununia religioasa la Biserica Mirauti...si am intrebat si de cor.. Corul e format din aprox. 20 pers. - 400 ron .. Ne dorim sa fie o slujba frumoasa..inaltatoare..iar corul va face sa fie asa..

AnnyyAnnyy
25.10.2008, 17:12:11
eu o sa fac la sf vineri...au cor dar eu nu am intrebat detalii pt k nu cred k vreau am auzit k is f f scumpi(iti dai seama is 32 !)asa k o sa fie far cor.in rest imi place au o curte mare pot sa fac foto.oricum ar trb sa mergi sa vb ,sa te programezi k is f aglomerati.poopi
eu o sa am cununia religioasa la sf Vineri, si da, e adevarat, sunt destul de ocupati:am rezervarea facuta din luna iunie pt la anul in iulie.De cor n-am vorbit inca,insa am auzit si eu ca ar fi cam scump..asa ca o sa vad la timpul potrivit, ca mai e timp berechet pana la nunta.ce vroiam eu sa stiu e daca sunt obligata sa iau intregul cor de 32 de pers, pt ca mie una mi se par cam multi...nu de alta dar nu stiu daca o sa am eu atatia prieteni la cununia religioasa cati coristi vor fi:))

happydent
17.01.2009, 22:36:28
Buna fetelor!
Am o intrebare la voi: ati facut careva dintre voi cununia religioasa la vreo manastire si ati avut nasi greco-catolici?
Va rog raspundeti-mi URGENT!
Multumesc!

happydent
14.03.2009, 23:27:41
Ciao, fetele!
Am deschis un nou topic, legat de cununia religioasa!
Unde faceti? Unde ati facut? Cum a fost la spovedanie inainte de cununie?
Eu fac nunta la M-rea Dragomirna. Este cineva care a facut acolo cununia? Cum a fost la spovedanie? Ce acte v-au cerut?
Va pup!

AnnyyAnnyy
15.03.2009, 21:01:55
Ciao, fetele!
Am deschis un nou topic, legat de cununia religioasa!
Unde faceti? Unde ati facut? Cum a fost la spovedanie inainte de cununie?
Eu fac nunta la M-rea Dragomirna. Este cineva care a facut acolo cununia? Cum a fost la spovedanie? Ce acte v-au cerut?
Va pup!
noi am ales Biserica Sfanta Vineri din G.Enescu.
acte:-? Din cate stiu eu la cununia religioasa trebuie prezentate actele de identitate ale mirilor si ale nasilor si certificatul de casatorie al mirilor, si-al nasilor doar la unele biserici, in functie de cerintele preotului:)
Spovedania se face in sapt de dinaintea cununiei la preotul ce urmeaza sa va cunune religios.Mie la biserica unde urmeaza sa ne cununam mi s-a spus ca pot aduce o dovada a savarsirii spovedaniei de la alt preot daca doresc sa ma spovedesc in alta parte, insa n-o sa fac asta pt ca-mi suna putin a invoire de la scoala pe baza de scutire:))
Mi s-au mai spus atunci cand am rezervat ora dorita pt cununie anumite indatoriri ale mirilor si taxele ce urmeaza a fi platite.Urmeaza sa merg sa vb si cu dirijorul corului pt a stabili detaliile legate de prezenta coristilor in cadrul ceremoniei noastre...si cam atat.:)

onutzaadi
15.04.2009, 14:58:20
Stie cineva cam cat trebuie platit la biserica fara cor?M-ar interesa in mod special biserica Sf. Vineri.Multumesc.:*

onutzaadi
22.04.2009, 11:40:27
Fetelor,lamuriti-ma si pe mine va trebuie platit la biscerica.Am mai pus intrebarea asta si in alt topic dar nu mi-a raspuns nimeni.Aici sper sa am mai mult noroc.Ms mult:*

irinaririna
22.04.2009, 13:06:44
Se plateste la biserica.
Ieri a avut botezul o cunostinta de-a mea si au dat nasii la preoti cate 100 ron de caciula. La nunta cred ca e mai mult.

onutzaadi
22.04.2009, 13:24:50
Irina,prompta ca intotdeauna.;-) Mersi de raspuns:* De fapt,daca stau sa ma gandesc, biserica tb platita de nasi,nu?Daca gresesc va rog corectati-ma

irinaririna
22.04.2009, 13:54:13
Da de nasi trebuie platita!

irinaririna
22.04.2009, 13:54:48
Fetelor unde e biserica SF Vineri?

onutzaadi
22.04.2009, 13:58:48
Biserica Sf.Vineri e pe George Enescu.Din gangul de la Dorna(cum stiu eu ca se numeste),de la Curcubeu, ajungi exact in fata bisericii,undeva printre blocuri.Nu e o biserica prea mare,dar mie imi place.:*

ionela_mihaela
22.04.2009, 14:08:43
Fetelor unde e biserica SF Vineri?

Biserica Sf Vineri este langa cartodrom....in spate la mobila....

iulika
22.04.2009, 14:35:14
Biserica Sf.Vineri e pe George Enescu.Din gangul de la Dorna(cum stiu eu ca se numeste),de la Curcubeu, ajungi exact in fata bisericii,undeva printre blocuri.Nu e o biserica prea mare,dar mie imi place.:*

Cred ca o confunzi...aia de dupa gang se cheama altfel...am un lapsus acum, si e, intr-adevar mai mica, insa Sf Vineri e destul de maricica, are o curte imensa...e foarte frumoasa...si e localizata langa cartodrom, cum a mai zis o miresica mai sus.

iulika
22.04.2009, 14:41:29
eu o sa am cununia religioasa la sf Vineri, si da, e adevarat, sunt destul de ocupati:am rezervarea facuta din luna iunie pt la anul in iulie.De cor n-am vorbit inca,insa am auzit si eu ca ar fi cam scump..asa ca o sa vad la timpul potrivit, ca mai e timp berechet pana la nunta.ce vroiam eu sa stiu e daca sunt obligata sa iau intregul cor de 32 de pers, pt ca mie una mi se par cam multi...nu de alta dar nu stiu daca o sa am eu atatia prieteni la cununia religioasa cati coristi vor fi:))

M-ai pus pe ganduri, Annyy. Ar cam trebui si eu sa trec pe acolo sa ma programez,nu??Tu ai rezervat si ora si tot?In rest mai trebuie ceva de stabilit la biserica de pe acum?Ca imi imaginez ca despre cor nu trebuie vorbit de pe acum...

AnnyyAnnyy
22.04.2009, 15:06:00
M-ai pus pe ganduri, Annyy. Ar cam trebui si eu sa trec pe acolo sa ma programez,nu??Tu ai rezervat si ora si tot?In rest mai trebuie ceva de stabilit la biserica de pe acum?Ca imi imaginez ca despre cor nu trebuie vorbit de pe acum...
da eu am si ora si tot stabilit inca din vara anului 2008, am mai trecut acum 2 luni sa vad daca totul a ramas cum am stabilit, si da, a ramas cum ne-am inteles...cu cei de la cor o sa vb inainte de nunta pt ca asa mi s-a spus de la biserica: cu 2 sapt maxim inainte de nunta.

AnnyyAnnyy
22.04.2009, 15:13:44
GRESIT...biresica Sf Vineri este cea din apropierea statiei de la Mobila, cum mergi spre Obcini pe partea dreapta, printre blocuri ...e o biserica maricica, comparabila ca dimensiune cu Sf. Andrei din Burdujeni.Nici o treaba cu Dorna, Curcubeu si mai stiu eu ce...Sf Vineri e biserica care are ditamai curtea si-un centru de adapostire a nevoiasilor in curte, si e situata sub padurea care se intinde pe partea drepta a drumului de la iesirea din Sv spre Scheia.Trust me, I know pt ca acolo ma marit:D
Biserica de care spui tu din spatele blocului Curcubeu e alta, si da este intr-adevar micuta ca dimensiune.

onutzaadi
22.04.2009, 15:18:56
Aaaaa,da.:"> Scz.Mai bine taceam.Ai dreptate.Mereu le incurcam si vad ca naravul n-are scapare.;)) Mersi ca m-ai corectat.:*

AnnyyAnnyy
22.04.2009, 17:01:08
Aaaaa,da.:"> Scz.Mai bine taceam.Ai dreptate.Mereu le incurcam si vad ca naravul n-are scapare.;)) Mersi ca m-ai corectat.:*
n-ai treaba...chiar ma miram cand am vazut ca se vehicula prin zona ca Sf. Vineri ar fi o biserica mica...abia dupa ce am citit post-ul tau am realizat ca e vb de o confuzie...nu de alta dar ma gandeam daca Sf. Vineri e mica, pai o biserica mare cum arata?ca Trei Ierarhi din Is? si unde in Sv s-ar gasi ceva mai mare?ca doar catedrala nu e terminata

lorena_sv
24.04.2009, 22:08:26
La cununia religioasa tb sa ne punem voalul pe fata, aduca sa punem una dintre parti pe fata(sper ca m-am facut inteleasa)??:[email protected]

lulia
24.04.2009, 22:33:55
La cununia religioasa tb sa ne punem voalul pe fata, aduca sa punem una dintre parti pe fata(sper ca m-am facut inteleasa)??:[email protected]

Nu trebuie.. Fiecare face cum doreste, dar ma gandesc ca nu ai cum sa stai toata cununia religioasa cu voalul in fata ca e obositor pentru ochi.. :-s si apoi mai trebuie sa gusti din piscot si din vin si nu iti da preotul pe sub voal (cel putin eu nu am vazut la nici o cununie pana acum).
Eu am sa vreau sa am voalul in fata cand intru in biserica si pana ajung la altar iar apoi il dau inapoi in spate. ;;)

AnnyyAnnyy
24.04.2009, 23:30:52
pe mine ma bate gandul sa am un voal de ala lung lung...daca-l dau in fata calc pe el si ajung la spital in ghips:D (is impiedicata de fel, iau asfalt relativ usor;)))...deci cel mai probabil nu o sa il am pe fata...dar cine stie ce ma apuca in ziua aia:D
daca e voal mediu ca lungime si e si din 2 parti, f usor poti tine o parte peste fata, idee e ca se tine pana la intrarea in biserica, adica odata ajunsa in fata altarului de mana cu dl miresoi, il dai pe spate, ca vb Iuliei, nu papi prin el, nu bei vinul prin el, si daca stai o ora cu el pe fata risti sa vezi crucis dupa;))
Traditia stiu ca spunea ca se tine de acasa pana in biserica, nu mai tin minte exact motivele, insa banuiesc ca are legatura cu faptul ca esti nemaritata, pura, casta , faze si voalul pazeste de deochi...:-?. dar cum acu pana la biserica se merge cu masina si nu per pedes, eu zic ca daca iti doresti sa ai voal pe fata ti-l poti pune din poarta bisericii si-i dai un ghiont miresoiului in biserica sa ti-l ridice el romantic de pe fata...asa pt camera;;)artistic

BBjulie
27.04.2009, 14:33:47

...fiecare face cum isi doreste...fie ca il porti sa nu fii deocheat si sa inlaturi spiritele rele;)) , fie ca il pui si peste fata sa fie un moment artistic ... la urma urmei voalul este un accesoriu..un element important in tinuta unei miresici care confera o eleganta aparte..si nu ar trebui sa lipseasca. Insa ..e doar parerea mea..

floare80
01.05.2009, 13:13:34
Buna fetelor am o intrebare daca stie cineva cam cat trebuie platit la preot slujba de cununie........ma intereseaza la Biserica SF Vinere sa stiu un pret.

AnnyyAnnyy
01.05.2009, 15:15:44
Buna fetelor am o intrebare daca stie cineva cam cat trebuie platit la preot slujba de cununie........ma intereseaza la Biserica SF Vinere sa stiu un pret.
mai, eu am cununia la Sf, Vineri, insa de preturi nu stiu nimic.Aud de pe la diverse persoane cum ca ar fi printre cele mai "costisitoare" biserici cand vine vorba de cununat, dar ma gandesc ca mai sus de 500Roni nu cere preotul. Pe mine m-ar interesa sa stiu cat e corul, ca tot spun ca merg sa intreb si cand merg eu nu-i corul si invers;))
Deci daca vreo fosta miresica stie ceva de Sf, Vineri o rugam sa ne anunte si pe noi:)

ionela_mihaela
01.05.2009, 22:16:15
ce voiam sa va intreb pt fetele care au cununia religioasa la Biserica Sf. Vineri....eu am nunta in 2010....trebuie sa vorbesc deacum pt nunta cu parintele???sau este prea devreme pentru pt a stabili ora....:*

floare80
02.05.2009, 07:09:40
mai, eu am cununia la Sf, Vineri, insa de preturi nu stiu nimic.Aud de pe la diverse persoane cum ca ar fi printre cele mai "costisitoare" biserici cand vine vorba de cununat, dar ma gandesc ca mai sus de 500Roni nu cere preotul. Pe mine m-ar interesa sa stiu cat e corul, ca tot spun ca merg sa intreb si cand merg eu nu-i corul si invers;))
Deci daca vreo fosta miresica stie ceva de Sf, Vineri o rugam sa ne anunte si pe noi:)
mersi ptr raspuns ,sincer mi se pare f scump .........eu voi fi nasa saptamana viirtoare si vroiam sa stiu un pret ca sa fiu pregatita......cand am fost cu fini la Biserica SF Vinere d-na de la lumanari a zis ca ,corul costa 500ron si ca nasi vor plati doar taxa de cununie ( adica fini daca vor cor ei platesc)..........dar cat e nu a zis ,asa ca ramane sa ma duc luni la Biserica sa intreb.Eu am cununat si anul trecut dar nu am dat 500ron la preot ci 150 ron plus o sticla de vin si un platou de prajituri....aaa si la dascal 50 ron si palimar 20 ron........

AnnyyAnnyy
02.05.2009, 16:21:25
mersi ptr raspuns ,sincer mi se pare f scump .........eu voi fi nasa saptamana viirtoare si vroiam sa stiu un pret ca sa fiu pregatita......cand am fost cu fini la Biserica SF Vinere d-na de la lumanari a zis ca ,corul costa 500ron si ca nasi vor plati doar taxa de cununie ( adica fini daca vor cor ei platesc)..........dar cat e nu a zis ,asa ca ramane sa ma duc luni la Biserica sa intreb.Eu am cununat si anul trecut dar nu am dat 500ron la preot ci 150 ron plus o sticla de vin si un platou de prajituri....aaa si la dascal 50 ron si palimar 20 ron........:( eu preturi exacte nu stiu...dupa cum am zis am tot auzit povesti cum ca ar fi cam ridicate tarifele fata de alte biserici:( Pacat ca pana la urma slujba tot aia e si-n alte biserici:(
Eu de la dna de care zici tu am aflat ca nasii platesc slujba(preotul stie ce si cat), si ca mirele plateste lumina(circa 150-200 Roni-> stiu, si mie mi s-a parut mult pt 60 min :-<) si primeste bon si mirii platesc corul daca si-l doresc la slujba...nu stiam ca e chiar 500Roni, pt ca pana la urma nu canta mai mult de 20 min in conditiile in care intreaga slujba nu dureaza mai mult de 50-60...timp in care mai citeste si preotul, deci corul canta asa, pe alocuri.Pacat, vad ca nunta enoriasilor a ajuns sa fie o afacere pt biserici, biserici catre care noi oricum platim lunar:-< Asta e, traim in Romania...
floare80 daca aflii cat e slujba te rog posteaza aici sa aflam si noi:) Multumim

dienuka1984
02.05.2009, 18:03:44
:( eu preturi exacte nu stiu...dupa cum am zis am tot auzit povesti cum ca ar fi cam ridicate tarifele fata de alte biserici:( Pacat ca pana la urma slujba tot aia e si-n alte biserici:(
Eu de la dna de care zici tu am aflat ca nasii platesc slujba(preotul stie ce si cat), si ca mirele plateste lumina(circa 150-200 Roni-> stiu, si mie mi s-a parut mult pt 60 min :-<) si primeste bon si mirii platesc corul daca si-l doresc la slujba...nu stiam ca e chiar 500Roni, pt ca pana la urma nu canta mai mult de 20 min in conditiile in care intreaga slujba nu dureaza mai mult de 50-60...timp in care mai citeste si preotul, deci corul canta asa, pe alocuri.Pacat, vad ca nunta enoriasilor a ajuns sa fie o afacere pt biserici, biserici catre care noi oricum platim lunar:-< Asta e, traim in Romania...
floare80 daca aflii cat e slujba te rog posteaza aici sa aflam si noi:) Multumim
Din pacate asa e...biserica a devenit o afacere..cel mai tragic e ca daca in Romania se intampla astfel de lucruri..preotii de la noi care s-au gandit sa infiinteze biserici ptr comnunitatile de romani din strainatate fac aceleasi lucruri...si cu preturi tot pe masura...ca doar de(in acest caz) suntem in Spania si salariile sunt mult mai mari (nici bine nu se terminase botezul ca preotul a luat nasul si tatal copilului sa le faca calculele cu cat trebuie sa plateasca..fara pic de jena de fata cu toata lumea...asta e).
Oricum ,in cazul meu, imi doresc o slujba frumoasa , si cor bineinteles....numai ca o sa vb cu preotul(nu stiu exact cat dureaza) sa mai scurteze slujba....nu cred ca o sa rezist o ora-o ora si jumatate cu mirosul de lumanari, in picioare.....si decat sa lesin...mai bine previn

AnnyyAnnyy
02.05.2009, 18:40:28
Din pacate asa e...biserica a devenit o afacere..cel mai tragic e ca daca in Romania se intampla astfel de lucruri..preotii de la noi care s-au gandit sa infiinteze biserici ptr comnunitatile de romani din strainatate fac aceleasi lucruri...si cu preturi tot pe masura...ca doar de(in acest caz) suntem in Spania si salariile sunt mult mai mari (nici bine nu se terminase botezul ca preotul a luat nasul si tatal copilului sa le faca calculele cu cat trebuie sa plateasca..fara pic de jena de fata cu toata lumea...asta e).
Oricum ,in cazul meu, imi doresc o slujba frumoasa , si cor bineinteles....numai ca o sa vb cu preotul(nu stiu exact cat dureaza) sa mai scurteze slujba....nu cred ca o sa rezist o ora-o ora si jumatate cu mirosul de lumanari, in picioare.....si decat sa lesin...mai bine previn
Mie mi s-a spus ca slujba la Sf. Vineri e de 40 minute. 40 de minute pe care o sa ajung sa dau un total de circa 1200 RONI. Grozav[-(:|...spiritual moment intr-adevar...o sa-l simtim si la buzunar:(Preotii astia rapesc frumusetea cununiei religioase uneori...de cele mai multe ori din pacate:(

dienuka1984
02.05.2009, 19:14:20
Mie mi s-a spus ca slujba la Sf. Vineri e de 40 minute. 40 de minute pe care o sa ajung sa dau un total de circa 1200 RONI. Grozav[-(:|...spiritual moment intr-adevar...o sa-l simtim si la buzunar:(Preotii astia rapesc frumusetea cununiei religioase uneori...de cele mai multe ori din pacate:(
Avantaje si dezavantaje...40 de min e ok...dar pretul e destul de maricel....corul este separat?...din cate stiu cununia o platesc nasii(fara cor- care pana la urma este un moft de-al nostru)....dar mi se pare destul de mult.....

AnnyyAnnyy
02.05.2009, 20:09:59
Avantaje si dezavantaje...40 de min e ok...dar pretul e destul de maricel....corul este separat?...din cate stiu cununia o platesc nasii(fara cor- care pana la urma este un moft de-al nostru)....dar mi se pare destul de mult.....
cununia o platesc nasii, insa per total pt 40 min tot iese mult.Corul e separat...Faza tare e ca se ingramadesc 5-6 nunti intr-o zi pe putin, deci aia afacere buna;)) Mi-am gresit cariera;)) si mama mi-a gresit sexul;))

dienuka1984
02.05.2009, 20:41:13
cununia o platesc nasii, insa per total pt 40 min tot iese mult.Corul e separat...Faza tare e ca se ingramadesc 5-6 nunti intr-o zi pe putin, deci aia afacere buna;)) Mi-am gresit cariera;)) si mama mi-a gresit sexul;))
Sunt foarte curioasa totusi..toate bisericile au acelasi pret....sau fiecare preot isi stabileste tariful asa cum are chef?..il stabileste in functie de cate nunti are ...sau poate il stabileste in functie de miri(depinde de cat sunt de slabi de inger...ca doar de cum sa te certi cu un preot). sau poate depinde si la biserica de cand faci nunta...
Oricum, incerc totusi sa nu fiu subiectiva....ptr ca despre tema medic, preot si cateva institutii publice din Romania ..prefer sa nu intru in polemici..ptr ca mi se urca parul in cap....:-w

floare80
02.05.2009, 22:22:03
:( eu preturi exacte nu stiu...dupa cum am zis am tot auzit povesti cum ca ar fi cam ridicate tarifele fata de alte biserici:( Pacat ca pana la urma slujba tot aia e si-n alte biserici:(

Buna,
acum inteleg eu de ce a zis d-na de la biserica ca il taxeaza pe mire separat,.......nu stiu cum se face dar cred ca este singura Biserica din Suceava care cere taxa pe lumina.(150-200 ron).....Doamne fereste ...am ramas fara replica..........acum inteleg si eu de ce f multa lume refuza sa cunune,taxe mari acolo unde nu te astepti(ptr 30min de slujba ,ca mai mult nu dureaza dai 500 roni),dar de nunta .....etc
luni am sa merg la Biserica si vb cu parintele sa vad exact cat ma costa cununia+dascal +palimar...etc si vin cu un raspuns.

lorena_sv
03.05.2009, 09:42:28
Buna,
acum inteleg eu de ce a zis d-na de la biserica ca il taxeaza pe mire separat,.......nu stiu cum se face dar cred ca este singura Biserica din Suceava care cere taxa pe lumina.(150-200 ron).....Doamne fereste ...am ramas fara replica..........acum inteleg si eu de ce f multa lume refuza sa cunune,taxe mari acolo unde nu te astepti(ptr 30min de slujba ,ca mai mult nu dureaza dai 500 roni),dar de nunta .....etc
luni am sa merg la Biserica si vb cu parintele sa vad exact cat ma costa cununia+dascal +palimar...etc si vin cu un raspuns.

Mi se pare fff mult!!!!Daca e asa de scump, de ce nu mergeti la alta biserica???

floare80
03.05.2009, 10:01:45
Mi se pare fff mult!!!!Daca e asa de scump, de ce nu mergeti la alta biserica???

pai nu pot sa-i oblig pe fini sa schimbe Biserica,deja e prea tarziu ,sambata asta e nunta.Sicer decat sa dau 500roni la Biserica mai bine le dau finilor bani .............dar asta e vorba lui Mircea Badea ,,Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul,,

lorena_sv
03.05.2009, 14:08:53
pai nu pot sa-i oblig pe fini sa schimbe Biserica,deja e prea tarziu ,sambata asta e nunta.Sicer decat sa dau 500roni la Biserica mai bine le dau finilor bani .............dar asta e vorba lui Mircea Badea ,,Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul,,

Aham...in cazul acesta nu mai e nimic de facut!!asteptam poze si va uram distractie placuta!!:)

AnnyyAnnyy
03.05.2009, 14:28:40
Buna,
Taxa pe lumina se cerea si la Sf Andrei. A botezat fratele meu acolo si dupa slujba i s-au cerut 50 roni pt lumina.Atat, nici o alta pretentie din partea preotului...insa 200 roni pt lumina, plus slujba , plus cor mi se pare o aberatie. Te astept maine cu vesti exacte despre pretentiile financiare de la Sf. Vineri, si dupa o sa merg si eu sa vb cu preotul. E bataie de joc si asa ceva nu se face...1200 roni pt o slujba e exagerat de mult

floare80
03.05.2009, 19:50:21
Aham...in cazul acesta nu mai e nimic de facut!!asteptam poze si va uram distractie placuta!!:)

Multumim pentru urari......sincer am putin emoti ,desi cunun a 2 a oara si ar trebui sa nu mai am\:D/<:-P

AnnyyAnnyy
03.05.2009, 20:29:19
Multumim pentru urari......sincer am putin emoti ,desi cunun a 2 a oara si ar trebui sa nu mai am\:D/<:-P
O sa fie bine nasico.Ideea e sa va distrati si sa va simtiti bine alaturi de fini:)
Te asteptam maine cu vesti despre taxele percepute la biserica.Daca ajungi pe acolo intreaba si de cor, si de plata slujbei si de faza cu lumina...sa stim si noi la ce sa ne asteptam.multumim:*

floare80
03.05.2009, 21:22:20
Taxa pe lumina se cerea si la Sf Andrei. A botezat fratele meu acolo si dupa slujba i s-au cerut 50 roni pt lumina.Atat, nici o alta pretentie din partea preotului...insa 200 roni pt lumina, plus slujba , plus cor mi se pare o aberatie. Te astept maine cu vesti exacte despre pretentiile financiare de la Sf. Vineri, si dupa o sa merg si eu sa vb cu preotul. E bataie de joc si asa ceva nu se face...1200 roni pt o slujba e exagerat de mult

asa cum am promis luni vin cu un raspuns......bine macar ca preoti din burdujeni au mai mult bun simt si nu cer sume colosale ptr slujba^:)^

AnnyyAnnyy
03.05.2009, 21:46:01
^eu vorbeam de oficierea slujbei de botez...pt cununii habar n-am cat cer.Oricum nu cred ca-s asa "avari" ca altii:-"

floare80
04.05.2009, 21:13:08
Buna ,
Asa cum am promis vin cu un raspuns referitor la taxa de cununie,am fost azi acolo si am avut norocul sa-l intalnesc si sa vorbesc cu parintele Sava care mi-a explicat asa:
1 taxa de cununie este 200 roni
2 taxa de lumina care o plateste mirele este intre 50-100 roni
3 dascal intre 30-50roni ( nasu)
4 ptr cei care vor cor este 500 cu +- 100 roni(in functie de nr de persoane din cor) prea multe detali nu a dat in legatura cu corul....era foarte rezervat ( chiar au evitat initial sa-mi zica niste preturi)..........sincer pe buna dreptate ca eu m-am dus cu tupeu si am intrebat in limita bunului simt care sunt tarifele si ca am auzit preturi enorme ceea ce mie nu mi se pare normal................parintele s-a uitat la mine si eu dai ........''parinte eu daca vreau sa fac pomana la Biserica o fac din proprie initiativa fara sa ma oblige careva''.......in final a inteles ce vreau sa zic
concluzie fetele.......... fiecare da cat poate, parerea mea si nu cred ca parintele va stiga dupa nas/mire ca nu-i ajung bani.

ps: a nu se intelege ca m-am certat ca o mahalagioaica cu parintele ci pur si simplu am vrut sa stiu la ce ma astept

o seara placuta tuturor

AnnyyAnnyy
04.05.2009, 22:05:03
Floare80 multumim de info. M-am mai linistit:)
Desi partea cu corul tot exagerata ca pret mi se pare...Fratele meu a avut cor la nunta si mai mult de 150 roni nu l-a ajuns:(:-\

BBjulie
06.05.2009, 00:34:13
De corul de la Biserica Mirauti..stiti ceva?alte taxe..obligatii?:-sma minunez de preturile afisate mai sus de viitoarea nasica... off.... Va rog..

lulia
06.05.2009, 00:58:38
De corul de la Biserica Mirauti..stiti ceva?alte taxe..obligatii?:-sma minunez de preturile afisate mai sus de viitoarea nasica... off.... Va rog..

Se plateste separat corul la Biserica Mirauti , nu stiu sa iti spun cat ajunge pentru ca nu era preotul acolo cand am fost eu si nu mi-a dat nimeni un pret. Aaa si inca ceva...daca la iesirea din biserica vrei sa se arunce cu petale de flori, orez , confeti sau mai stiu eu ce trebuie sa platesti separat maturatul. :|

AnnyyAnnyy
06.05.2009, 01:17:00
:))topicul asta devine absurd de amuzant.Clar rad nervos, dar rad:))...ca sa nu izbucnesc:-L:talk_04:

BBjulie
06.05.2009, 01:38:31
:)sa platesti maturatul.........?hai ca asta inca n-am mai auzit-o....si daca arunca si nunta de dupa mine..si cele de dinaintea mea....platesc toate?:)pai...faci o afacere si din maturat! tragi-comic de acum....

lulia
06.05.2009, 01:52:57
:)sa platesti maturatul.........?hai ca asta inca n-am mai auzit-o....si daca arunca si nunta de dupa mine..si cele de dinaintea mea....platesc toate?:)pai...faci o afacere si din maturat! tragi-comic de acum....

:)) chiar e.. si din cate am inteles eu toate trebuie sa plateasca , pentru ca doamna de la maturat a spus ca a avut o nunta in stil grecesc si au aruncat atat de mult orez ca a maturat o saptamana dupa si de atunci trebuie sa o platesti sa mature daca vrei sa arunci confeti sau orice altceva. Poti sa mergi sa intrebi ca si eu am ramas mirata..practic platesti biserica in care ar trebui sa fie inclusa si lumina(cum am mai auzit ca se taxeaza la alte biserici) si maturatul.
Eu am pus intrebarea deoarece auzisem ca nu ai voie sa arunci cu nimic la iesirea din biserica de la Mirauti..si asta mi s-a spus .:-p

BBjulie
06.05.2009, 09:52:48
:)) chiar e.. si din cate am inteles eu toate trebuie sa plateasca , pentru ca doamna de la maturat a spus ca a avut o nunta in stil grecesc si au aruncat atat de mult orez ca a maturat o saptamana dupa si de atunci trebuie sa o platesti sa mature daca vrei sa arunci confeti sau orice altceva. Poti sa mergi sa intrebi ca si eu am ramas mirata..practic platesti biserica in care ar trebui sa fie inclusa si lumina(cum am mai auzit ca se taxeaza la alte biserici) si maturatul.
Eu am pus intrebarea deoarece auzisem ca nu ai voie sa arunci cu nimic la iesirea din biserica de la Mirauti..si asta mi s-a spus .:-p

La sfarsitul saptamanii voi afla si eu cate taxe trebuie sa "oferim"..#-o...in stilul asta...se bucura altii de nunta noastra.. in fine..

va pup..:*

floare80
06.05.2009, 11:07:32
Se plateste separat corul la Biserica Mirauti , nu stiu sa iti spun cat ajunge pentru ca nu era preotul acolo cand am fost eu si nu mi-a dat nimeni un pret. Aaa si inca ceva...daca la iesirea din biserica vrei sa se arunce cu petale de flori, orez , confeti sau mai stiu eu ce trebuie sa platesti separat maturatul. :|

=))=))=)) Doamne fereste am trait sa aud si asta......nu pot sa cred ce mai inventa uni ptr un banut in plus.Maine poimaine auzim de ''taxa pentru maturat''

AnnyyAnnyy
06.05.2009, 12:03:15
=))=))=)) Doamne fereste am trait sa aud si asta......nu pot sa cred ce mai inventa uni ptr un banut in plus.Maine poimaine auzim de ''taxa pentru maturat''care maine poimanine, am auzit de ieri:))Nu vezi ce scrie Iulia?:))
Asta e...ar mai urma taxa pt falfaitul de aripi produs de porumbei si taxa de "tinut umbra" la straturile cu flori sau pavajului din curte=)):-s8-|

floare80
06.05.2009, 12:37:41
de curiozitate cati bani cere doamna care matura?:-\

lulia
06.05.2009, 13:17:13
de curiozitate cati bani cere doamna care matura?:-\

Nu stiu sa iti zic ca mi s-a parut jenant sa o intreb (cu ea am vorbit) cat imi luati sa maturati orezul si petalele.. Am ramas fara cuvinte si mama se uita la ea ca la >-) , iar dupa am fost sa mai vad si alte biserici de prin suceava.. dar nu m-a impresionat nici una :| .. asa ca probabil voi plati maturatul pana la urma :)). Cand voi fixa data voi afla toate tarifele ..pana atunci poate ne zice o alta miresica care e mai aproape si merge ..ca eu abia in 2 sapt ajung in bucu pt sesiune si in sv mai tarziu. ;-)

cellya25
08.05.2009, 09:57:30
Taxa pentru maturat???o Goood !!!!
In legatura cu taxele percepute de Biserica ...la Sf Andrei eu am platit taxa pt lumina 20 Ron, nu stiu in schimb cat costa slujba ....si Corul (vreau sa fac o surpriza miresoiului meu ) Poate are cineva habar sa-mi zica si mie:">

floare80
11.05.2009, 10:35:21
Salutare miresici,
Na ca a trecut si nunta si totul a iesit f bine , in legatura cu Biserica noi am platit asa 300 ron la parinte +11 lei lumanarile din Biserica si tamaia .......din fericire nu au cerut taxa de maturat petalele :)).....+100lei din partea mirelul ptr lumina consumata in timpul slujbei.

AnnyyAnnyy
11.05.2009, 13:29:12
Salutare miresici,
Na ca a trecut si nunta si totul a iesit f bine , in legatura cu Biserica noi am platit asa 300 ron la parinte +11 lei lumanarile din Biserica si tamaia .......din fericire nu au cerut taxa de maturat petalele :)).....+100lei din partea mirelul ptr lumina consumata in timpul slujbei.
corul ai idee cat a fost? cate persoane erau in cor? poate iti poate spune proaspata ta finuta...daca nu e prea ocupata in luna de miere;-):-"

irinaririna
11.05.2009, 17:31:23
Am fost si eu ieri si am vizitat manasirea Dragomirna si biserica de pe Mirauti! Cred ca vom alege pana la urma Dragomirna... deoarce podul, zidul exterior si iazul imi pplac mult. Taxa de cununie 500 ron (#-o )

BBjulie
11.05.2009, 17:47:22
Salutare miresici,

:))nashico...tu ai scapat...dar eu oare la Mirauti mai scap de taxa?:))
bv..ma bucur ca totul a iesit frumos..si bine..

lorena_sv
11.05.2009, 21:23:37
Mai face cineva cununia civila la biserica?oare cat tin ambele?

BBjulie
11.05.2009, 23:24:46

Eu eu..;))...noi vom face cununia civila tot la biserica..inaintea celei religioase.. Spunea preotul cand am fost sa vbim cu el..ca dureaza in jur de 1 ora si 10 min tot...acum depinde de la o biserica la alta..daca parintele alege varianta lunga...sau scurta;)) pt slujba

floare80
12.05.2009, 10:29:38
corul ai idee cat a fost? cate persoane erau in cor? poate iti poate spune proaspata ta finuta...daca nu e prea ocupata in luna de miere;-):-"

finuti mei nu au vrut cor tocmai din cauza taxei prea mari( 500roni+-100roni in fuctie de nr de persoane) asa nea explicat d-na de la lumanari....in schimb parintele Sava a tinut o predica de mi-au dat lacrimile, sincer va spun de mult nu am asistat la o asa predica frumoasa ....pacat ca vocea nu il ajuta la cantat dar se vede ca este un preot cu suflet mare.

floare80
12.05.2009, 10:41:25
:))nashico...tu ai scapat...dar eu oare la Mirauti mai scap de taxa?:))
bv..ma bucur ca totul a iesit frumos..si bine..

poate poate te fofilezi si scapi de taxa=))....desi nu cred ca e f mare.

da a fost frumos frumos.....si a iesit totul ca la carte exp(au comandat 230 meniuri si au venit 230 persoane <:-P) mancare buna buna...muzica a fost peste asteptarile noastre ...etc
in concluzie as mai cununa inca de cel putin 5 ori daca m-as simti la fel ca la nunta de sambata.

BBjulie
12.05.2009, 20:01:46
poate poate te fofilezi si scapi de taxa=))....desi nu cred ca e f mare.

da a fost frumos frumos.....si a iesit totul ca la carte exp(au comandat 230 meniuri si au venit 230 persoane <:-P) mancare buna buna...muzica a fost peste asteptarile noastre ...etc
in concluzie as mai cununa inca de cel putin 5 ori daca m-as simti la fel ca la nunta de sambata.

Cum aflu...va spun......ca am tot amanat sa mergem din motive obiective...oricum sper sa nu existe nicio "taxa" in plus..
[rar auzi sa ai un nr de confirmari si sa vina acelasi nr de persoane...mai rau e cand vin mai putini decat anunta..Sa va traiasca finii nashico>:D<si sa va bucurati de ei!]

cellya25
20.05.2009, 17:06:57
Am ajuns la Biserica Sf Andrei...sa va spun cateva din "taxe"....
In primul rand Preotul nu percepe nici o taxa de cununie dai cat doresti, mirii sa duca o sticla de vin si piscoturi(pt cununie) iar nasii dau cat vor la preot.
Taxa pt lumina e 20 lei(cred ca am mai zis).
Corul.....mi s-a zis ca vor fi 15 persoane si ne costa 150 lei , si sa le dam un cozonac, o sticla de suc...ceva de genul.Ne da voie sa ornam Biserica cum dorim...cam astea ar fi detaliile.

cellya25
20.05.2009, 17:09:21
Si eu fac ambele odata ...am inteles ca dureaza o ora.

lorena_sv
20.05.2009, 19:53:16
Si eu fac ambele odata ...am inteles ca dureaza o ora.

de pretul pt cununia civila, stii ceva? eu auzisem ca era vreo 4 mil acum vreo 2 ani daca vin la biserica...

cellya25
21.05.2009, 08:22:31
Da costa 4 milioane sa vina un reprezentant al Primariei sa oficieze la Biserica.

andrada21
21.05.2009, 22:11:36
eu am avut la sf vineri.au dus vin,piscoturi si bomboane nasele.taxa au platit nasii la sf 150 lei fiecare am avut 2 preoti.noi am lasat covorul ca donatie.cam atat!a fost frumos!

AnnyyAnnyy
21.05.2009, 22:43:49
^corul?cat a fost corul? ...dincolo era mai ieftin?=))

BBjulie
22.05.2009, 16:04:33
eu am avut la sf vineri.au dus vin,piscoturi si bomboane nasele.taxa au platit nasii la sf 150 lei fiecare am avut 2 preoti.noi am lasat covorul ca donatie.cam atat!a fost frumos!

covorul donatie?!?!ei hai..........au zis preotii ceva..sau pur si simplu ati vrut voi?

andrada21
22.05.2009, 18:33:06
am vrut noi.am cumparat un covor la un mil deci nu f scump si a fost dorinta mea sa il lasam acolo.

AnnyyAnnyy
27.05.2009, 13:47:21
covorul donatie?!?!ei hai..........au zis preotii ceva..sau pur si simplu ati vrut voi?
eu una nu-l donez; o sa fiu "zgarcita" la faza asta...il vreau pt mine, sa-l avem noi in casa ca amintire de la cununia religioasa(deja am inceput sa-l caut ai sa il pot asorta cu mobila and stuff;)))...plus ca am citit pe undeva ca e bine sa-l pastrezi ca ...bla bla x motive si superstitii;)) (nu le-am retinut). Oricum covorul este sfintit odata cu oficierea sfintei cununii pt miri, deci de ce sa nu-l tin in casa?
Ce zgarcita am devenit;))

cellya25
27.05.2009, 15:08:47
Eu o sa las covorasul in Biserica...sunt multe superstitii ...unii zic ca e bine sa fie lasat in Biserica , altii zic sa il iei acasa...deci fiecare face dupa cum doreste;;)

BBjulie
30.05.2009, 11:48:59
eu una nu-l donez; o sa fiu "zgarcita" la faza asta...il vreau pt mine, sa-l avem noi in casa ca amintire de la cununia religioasa(deja am inceput sa-l caut ai sa il pot asorta cu mobila and stuff;)))...plus ca am citit pe undeva ca e bine sa-l pastrezi ca ...bla bla x motive si superstitii;)) (nu le-am retinut). Oricum covorul este sfintit odata cu oficierea sfintei cununii pt miri, deci de ce sa nu-l tin in casa?
Ce zgarcita am devenit;))

Mie nu mi se pare a fi zgarcenie.... La cum s-a ajuns a fi biserica in ziua de azi..si pe ce se bazeaza... iau decizia sa nu las covorul si atat - punct

lorena_sv
30.05.2009, 15:08:31
Mie nu mi se pare a fi zgarcenie.... La cum s-a ajuns a fi biserica in ziua de azi..si pe ce se bazeaza... iau decizia sa nu las covorul si atat - punct

Nu toate bisericile(preotii) sunt la fel...

andrada21
30.05.2009, 23:31:46
nu trb sa generalizam .fiecare ia decizitia pe care o doreste.nu trb sa judecam .a fost alegerea mea sa il las fara sa ma gandesc asa mult

BBjulie
31.05.2009, 12:18:36
nu trb sa generalizam .fiecare ia decizitia pe care o doreste.nu trb sa judecam .a fost alegerea mea sa il las fara sa ma gandesc asa mult

Acelasi lucru spun si eu...fiecare ia decizia cea mai buna asa cum o vede el...

BBjulie
31.05.2009, 12:22:45
Nu toate bisericile(preotii) sunt la fel...

E vorba de [unii] preotii in sine.. m-am exprimat gresit in cealalta postare cand am zis "La cum s-a ajuns a fi biserica in ziua de azi[...]" ..... as putea exemplifica..si argumenta ceea ce zic pe baza unor fapte/intamplari reale..si n-ar trebui sa inchidem ochii doar pentru ca e... "preot"...
Repet...fiecare decide cum crede de cuviinta...

>:D<

AnnyyAnnyy
31.05.2009, 16:08:15
eu nu-l las pt ca-l vreau acasa, sa fie amintirea noastra, covorul pe care ne-am cununat noi... decizia mea n-are nicio treaba cu Biserica. Si preotul daca ma roaga sa-l las ma scuz frumos si ma ofer sa-i duc altul dupa nunta, insa covorul pe care ne cununam noi ramane al nostru.

lorena_sv
28.06.2009, 12:13:17
Cam cat dureaza cununia religioasa? O ora, doua???

BBjulie
28.06.2009, 17:42:04
Cam cat dureaza cununia religioasa? O ora, doua???

;)) A doua ora pe jos probabil..sau pe un scaunel..sau pe o bancutza in parc;)) ...
Lorena..din cate tin minte..o ora tine.. Poate dura chiar si mai putin.>:D<

cellya25
28.06.2009, 22:33:04
cam o ora...mie asa mi s-a zis de la Biserica...acum depinde de fiecare preot

gogoshica16
08.07.2009, 23:53:44
salut, sv e renumita pt biserici si manastiri, in forum s-a tot vb de sf. vineri si inca una sau doua, poate mai stiti si alceva, ca nu sunt din sv si as vrea o biserica/manastire cu ceva spatiu verde, sa fara taxe de 1500 ron, ca chiar mi de pare exagerat pt o jum de ora, ms

gogoshica16
08.07.2009, 23:56:37
pt happydent, astept impresii de la cununia religioasa, cum e manastirea are spatiu verde?
cit trebuie sa platesti, ms si casa de piatra, apropo esti cumva stomatolog?(curiozitatea asta)

irina_s86
09.07.2009, 07:45:01
salut, sv e renumita pt biserici si manastiri, in forum s-a tot vb de sf. vineri si inca una sau doua, poate mai stiti si alceva, ca nu sunt din sv si as vrea o biserica/manastire cu ceva spatiu verde, sa fara taxe de 1500 ron, ca chiar mi de pare exagerat pt o jum de ora, ms
gogoshica16 ar trebui sa t grabesti cu cautatul bisericii...vad k ai nunta in august anul acesta si e cam tarziu.eu am nunta in sept la sfarsit si ne-am hotarat la c biserica facem cununia religioasa cam acum doua luni in urma.Am fost si la Sf Andrei si era asa ocupat incat vroiau sa ne programeze la ora 14.

BBjulie
09.07.2009, 10:26:19

gogoshica16...ai incercat sa vorbesti la biserica Mirauti? este foarte frumos acolo..

cellya25
10.07.2009, 09:41:21

Noi ne-am rezervat Biserica din decembrie anul trecut, si tu mai ai o luna si nu ai Biserica? Incearca si rezerva ca sunt multe nunti, referitor la taxa...nu ajunge 1500 de lei in Suceava....sa te cununi , tu doar rezervi Biserica poate dai cel mult 100 de lei...si nasii platesc cununia....dar vezi ca e cam tarziu ...daca doresti sa te cununi la o manastire, se plateste mai mult .

lorena_sv
14.07.2009, 19:46:27
Ce trebuie de luat la biserica in ziua cununiei???Prajituri, suc, piscoturi, vin, verighete si mai ce??

happydent
14.07.2009, 23:58:46
Buna fetelor! Am avut si eu nunta, cred ca mi-ati dus dorul;))
Noi am avut la Manastire la Dragomirna. A trebuit sa ducem vin, piscoturi, miere si bineinteles certificatul de casatorie civila.
A fost minunat, slujba m-a uns la suflet... u am cuvinte sa va spun cat de bine m-am simtit. Daca mai aveti intrebari nu ezitati sa ma intrebati. Pupici

cellya25
15.07.2009, 09:32:03
Ce trebuie de luat la biserica in ziua cununiei???Prajituri, suc, piscoturi, vin, verighete si mai ce??

Eu am intrebat si mi s-a zis asa: daca vreau cor...sa duc o sticla de vin , una de suc, si 2 cozonaci ...plus banii(200 lei) , pt preot...sa duci o sticla de vin, o punga de piscoturi (pt cununie) si daca dorim un platou de prajituri pentru preoti...cam asta e...am o dilema ...oare la Biserica noi facem si civila tot acolo..trebuie sa servim cu prajituri....tarie...suc#-o

lorena_sv
15.07.2009, 09:36:41
Eu am intrebat si mi s-a zis asa: daca vreau cor...sa duc o sticla de vin , una de suc, si 2 cozonaci ...plus banii(200 lei) , pt preot...sa duci o sticla de vin, o punga de piscoturi (pt cununie) si daca dorim un platou de prajituri pentru preoti...cam asta e...am o dilema ...oare la Biserica noi facem si civila tot acolo..trebuie sa servim cu prajituri....tarie...suc#-o

La biserica veti face si cununia civila in cazul in care veti dori voi. Se mai plateste o taxa in plus de 240 ron. Noi am vrut asa pt ca avem restaurantul si biserica fff aproape si nu mai avea rost sa ne plimbam pe caldura sau pe ploaie:-s ...

cellya25
15.07.2009, 10:33:50
La biserica veti face si cununia civila in cazul in care veti dori voi. Se mai plateste o taxa in plus de 240 ron. Noi am vrut asa pt ca avem restaurantul si biserica fff aproape si nu mai avea rost sa ne plimbam pe caldura sau pe ploaie:-s ...

Stiu....pai noi asa vrem...deja am vorbit la Biserica....stiu ca ma ajunge 400 lei cununia civila la Biserica ...si noi avem aceleasi motive...sa nu caram oamenii dupa noi ...intrebarea mea era daca sa duc ...prajituri, sucuri, tarie sa servim...

lorena_sv
15.07.2009, 13:53:22
Stiu....pai noi asa vrem...deja am vorbit la Biserica....stiu ca ma ajunge 400 lei cununia civila la Biserica ...si noi avem aceleasi motive...sa nu caram oamenii dupa noi ...intrebarea mea era daca sa duc ...prajituri, sucuri, tarie sa servim...

dap..pe noi ne-a ajuns 420 ron, dc faci sambata e cu 30 ron mai putin.Noi o sa ducem prajituri, sucuri si nu mai stiu...sa vb cu ai mei...

gogoshica16
24.07.2009, 23:30:32
salut fetelor am fost si la sf vineri, dar era numai de la 7,30 f tirziu si mi-a zis ca merge cite o pereche din juma in juma de ora, si mie sincer numi convine zici ca e pe banda rulata, asa ca am mers la mirauti, acolo e foarte frumos si parintele pare f ok, sper sa fie bine, va zic mai m dupa nunta

RalucaIrina
28.07.2009, 18:09:29
As vrea sa stiu daca a avut vreo miresica cununia religioasa la Biserica Sf. Andrei - Burdujeni?
Este si acolo cor?
Si inca ceva (asta indiferent de biserica): noi vrem ambele cununii la biserica (este aproape de restaurant), imi puteti spune cam cat poate dura?
Noi am vrea sa punem cununia la ora 18:00 si la restaurant la 20:00 ... ma gandeam sa avem timp suficient dupa cununie sa facem si cateva poze ...

lenutza1984
28.07.2009, 18:42:15
salut fetelor am fost si la sf vineri, dar era numai de la 7,30 f tirziu si mi-a zis ca merge cite o pereche din juma in juma de ora, si mie sincer numi convine zici ca e pe banda rulata, asa ca am mers la mirauti, acolo e foarte frumos si parintele pare f ok, sper sa fie bine, va zic mai m dupa nunta

si eu am la mirauti :)
la ce ora ai?

irina_s86
28.07.2009, 18:42:52
As vrea sa stiu daca a avut vreo miresica cununia religioasa la Biserica Sf. Andrei - Burdujeni?
Este si acolo cor?
Si inca ceva (asta indiferent de biserica): noi vrem ambele cununii la biserica (este aproape de restaurant), imi puteti spune cam cat poate dura?
Noi am vrea sa punem cununia la ora 18:00 si la restaurant la 20:00 ... ma gandeam sa avem timp suficient dupa cununie sa facem si cateva poze ...
e f bine asa...cel putin asa cred eu...noi tot la ora 18 am pus cununia religioasa si la 20 restaurantul

scumpick21
28.07.2009, 19:33:51
Este si acolo cor?

Depinde cat tine acolo cununia religioasa. La biserica unde fac eu mi-a zis preotul ca dureaza cam o ora si 30 min.

cellya25
29.07.2009, 09:19:25
Este si acolo cor?

Da este cor la Sf Andrei, costa in jur de 200 lei, plus prajituri si suc, Cununia civila dureaza f putin , cea religioasa cam 40 -50 min depinde de fiecare Biserica.Eu am cununia civila la ora 17 si apoi religioasa, pana servim invitatii cu ceva, pana mai facem poze, mai trece pe putin jum de ora , si apoi la restaurant

cellya25
29.07.2009, 09:21:55
Raluca daca ai la ora 18....ne vom intalni ca eu sunt innaintea ta:-p

irina_s86
29.07.2009, 16:55:42
si eu am la mirauti :)
la ce ora ai?
si eu tot la mirauti am cununia religioasa:-p stiti cumva cat se plateste pt cor?

lenutza1984
29.07.2009, 17:44:16
si eu tot la mirauti am cununia religioasa:-p stiti cumva cat se plateste pt cor?

4 milioane

gogoshica16
29.07.2009, 23:03:32
eu am la mirauti la 19, parintele nu a zis nimic de cor, e asa scump? in rest a zis ca n=mirele plateste cit vrea cam 100 ron si nasii la fel cam 150 ron, asa a dat si o prietene care a avut nunta in mai, voua ce va spus?

RalucaIrina
30.07.2009, 16:41:15
Cellya, prajiturile si sucul ar fi pentru invitati, sau pt cei din cor? E musai sa servim la biserica invitatii cu ceva?
:) initial si eu ma vrut la ora 17:00 pentru biserica... dar ai fost mai rapida ca mine ;)) E bun si la 18:00 ... sper sa mai prind lumina pentru poze.

lenutza1984
30.07.2009, 17:14:33
eu am la mirauti la 19, parintele nu a zis nimic de cor, e asa scump? in rest a zis ca n=mirele plateste cit vrea cam 100 ron si nasii la fel cam 150 ron, asa a dat si o prietene care a avut nunta in mai, voua ce va spus?

eu am la 20:00
dar vin un pic mai repede
nimic
o sa ne sune

corul e sigur 4 mil am intrebat

cellya25
30.07.2009, 17:17:01
Cellya, prajiturile si sucul ar fi pentru invitati, sau pt cei din cor? E musai sa servim la biserica invitatii cu ceva?
:) initial si eu ma vrut la ora 17:00 pentru biserica... dar ai fost mai rapida ca mine ;)) E bun si la 18:00 ... sper sa mai prind lumina pentru poze.

Mi-a cerut prajiturici pentru cor...sau cozonasi si suc....o sa iau sa si servesc la Biserica ...invitatii ...eu merg la sedinta foto si la filmat innainte de cununie ...sa prind ceva lumina si macar de nu ar ploua:-SS

dienuka1984
30.07.2009, 17:28:44
salut! o sa aveti timp si de fotografii....merg cununiile pe banda rulanta la sf. Andrei..a avut sora mea nunta pe 11 iulie ....si au fost 7 cununii....si a durat cam 30-40 de minute ca de...timpul e pretios...:-p o:-)

Este si acolo cor?

ancutza1010
31.07.2009, 00:30:36
Tot la Sf Andrei facem si noi ambele cununii. Mi-a placut foarte mult ca e mult spatiu si curtea interioara arata foarte frumos. Plus, e si mai aproape de local.
Mie mi-au cerut sa aduc covoras, piscoturi, vin si miere am impresia.... Pe linga acestea ma gandesc ca mai trebuie bombonele pt copii... si petalele de trandafiri sau orezul la iesire.... Am vazut ca se servesc si acolo sucuri si prajiturele....
Am uitat ceva? Voi ce listuta aveti?
A, da verighetele :)) ...si capul de pe umeri ;))

dienuka1984
31.07.2009, 10:47:11
nu-ti fa griji daca o sa ploua..am vazut albume de la nunti facute pe ploaie si au iesit superbe...bine acuma sa nu fie o ploaie torentiala...si in ziua aceea o sa fii atat de fericita ca sa nu zic si stresata ca nu o sa mai bagi in seama nici ploaie nici vant...si oricum e bine sa-ti ploua la nunta...asa ca gandeste pozitiv....pupici

Mi-a cerut prajiturici pentru cor...sau cozonasi si suc....o sa iau sa si servesc la Biserica ...invitatii ...eu merg la sedinta foto si la filmat innainte de cununie ...sa prind ceva lumina si macar de nu ar ploua:-SS

RalucaIrina
31.07.2009, 10:48:45
Ancutza, daca te referi la lista cu lucruri pentru biserica, pe langa ce ai zis tu sa nu uiti covorul .... un covor nou pe care sa incapa mirii&nasii si bomboanele care se arunca cand se inconjoara masa (asta cred ca e momentul bomboanelor) ;))

RalucaIrina
31.07.2009, 10:51:27
Cellya, daca va fi sa avem o zi urata la nunta (ceea ce nu se stie - e totusi octombrie) noi vom face sesiunea foto in alta zi . In privinta pozelor nu`mi fac griji decat daca se va intuneca...mai vad eu :)

ancutza1010
31.07.2009, 10:54:29
Ancutza, daca te referi la lista cu lucruri pentru biserica, pe langa ce ai zis tu sa nu uiti covorul .... un covor nou pe care sa incapa mirii&nasii si bomboanele care se arunca cand se inconjoara masa (asta cred ca e momentul bomboanelor) ;))

Da, asta e dilema mea. Nu prea am participat la cununii religioase, o spun cu toata rusinea.....si la cele la care am fost nu am stat in fata sa vad cum se face :)) dar sper sa fie pe linga mine oameni care cunosc traditiile mai bine ca mine...cat despre covoras l-am trecut in listuta...Problema e ca am "auzit" ca s-ar da nasilor acel covor.Eu am noroc si am 1 pereche in acest caz pt ca daca as fi avut 2 trebuia sa i tai :)) Deci cred ca e doar un zvon si ramane la latitudinea mea :-??

RalucaIrina
31.07.2009, 10:54:39
Inca ceva Cellya, din ianuarie cand am fost sa vb la biserica (si sa platesc 30 RON) eu n`am mai trecut pe acolo sa vb cu nimeni. Mi`a zis domnul de la lumanari sa trecem atunci, mai aproape de nunta. Poate ai fost tu mai recent?
Vrei sa te cunune un preot anume de la Sf. Andrei?

RalucaIrina
31.07.2009, 10:56:31
;)) uite la asta nu m`am gandit daca am da covorul nasilor pentru ca noi avem doua perechi de nasi :) . De asemenea covorul poate ramane mirilor sau il putem dona bisericii...ramane la intelegerea noastra ce facem cu el .

deiutza_83
31.07.2009, 11:45:01
O mica intrebare....ati avut careva cununie religioasa la Sf Nicolae(biserica de langa cinema Modern)....Poate imi zice careva daca stie cat costa corul sau daca este cor...mersic anticipat...
Nu stiu celelalte miresici..dar eu deja incep sa am emotii ...inca de pe acum chiar daca mai am o luna pana la nunta...[-o<

cellya25
31.07.2009, 13:35:16
Inca ceva Cellya, din ianuarie cand am fost sa vb la biserica (si sa platesc 30 RON) eu n`am mai trecut pe acolo sa vb cu nimeni. Mi`a zis domnul de la lumanari sa trecem atunci, mai aproape de nunta. Poate ai fost tu mai recent?
Vrei sa te cunune un preot anume de la Sf. Andrei?

Eu am fost anul trecut la rezervat Biserica ..am vb , anul asta am mai fost prin mai, sa vad de cor si sa intreb pe cel de la strana care e faza cu datul banilor la preoti cat se da ? cum se da...etc
Mi-a zis asa ...vor cununa cel putin 2 preoti(yupiii pt mine ca voiam 3 ), banii pe care-i dau nasii ...cat vor ei nu e pret fix pus...50 lei, 100, 150, mi-a zis sa ducem o sticla de vin si piscoturi pentru cununie, sa dam daca vrem un platou de prajituri la preoti, si daca vom dori in tp cununiei religioase sa aprinda lumanari pentru noi in toata Biserica("sa fie luminata Biserica"), mi-a mai zis sa nu cumpar covor cu imagini divine, sa fie simplu pt ca vom calca pe el si nu e bine....cam asta imi aduc aminte

cellya25
31.07.2009, 13:38:13
AAA....da as vrea sa ma cunune Parintele Bogdan si Parintele Modest...daca s-ar putea...voi mai merge prin septembrie sa vad ce si cum

ancutza1010
04.08.2009, 12:52:05
Si pentru spovedit cum se face/? Cu cat timp inainte? Putem la orice preot? Ambii soti la acelasi duhovnic?

cellya25
04.08.2009, 16:00:04
Si pentru spovedit cum se face/? Cu cat timp inainte? Putem la orice preot? Ambii soti la acelasi duhovnic?

Cam asa ar tb la acelasi duhovin si la Biserica unde va cununati,dar nu e o regula, cu 2 sapt innainte mergi si intreaba si vorbeste ...din cate stiu trebuie sa tineti si post ...

RalucaIrina
06.08.2009, 11:59:37
Asa stiam si eu ca trebuie tinut post inainte de spovedit&impartasit inainte de nunta.
Se merge cu o saptamana la biserica si se intreaba ce si cum.
Am o prietena ce are nunta sambata si i`a chemat de la biserica vineri seara pentru asta - acum nu stiu cu cat timp inainte de face ritualul, dar intrebam ;)

iulika
06.08.2009, 22:38:06

Noi cand am mers sa rezervam ora la biserica am intrebat-o pe doamna de la lumanari, care ne-a inscris si pe caiet, cum procedam inainte de nunta cu impartasitul si mi-a zis ca daca avem un duhovnic in alta parte putem sa ne spovedim si sa ne impartasim la el si sa ne dea o hartie precum ca am facut asta, pe care sa o inmanam parintelui care ne va cununa.Daca nu avem duhovnic, atunci e mai bine sa venim la parintele de la biserica.

iulika
06.08.2009, 22:45:22
AA, si altceva...stiu perechi care s-au casatorit fara ca sa se fi impartasit special pentru nunta, in sensul ca daca s-au impartasit in postul Pastelui a fost OK, nunta fiind in mai. So, depinde de la biserica la biserica, de la parinte la parinte.

ancutza1010
07.08.2009, 03:58:46
Noi cand am mers sa rezervam ora la biserica am intrebat-o pe doamna de la lumanari, care ne-a inscris si pe caiet, cum procedam inainte de nunta cu impartasitul si mi-a zis ca daca avem un duhovnic in alta parte putem sa ne spovedim si sa ne impartasim la el si sa ne dea o hartie precum ca am facut asta, pe care sa o inmanam parintelui care ne va cununa.Daca nu avem duhovnic, atunci e mai bine sa venim la parintele de la biserica.
Asta as vrea si eu, sa merg la duhovnicul meu.Pe de alta parte, poate ca ar fi mai bine sa merg direct la preotul care oficiaza cununica, unul din ei.Acum ma duc pentru ca se termina postul sf Maria si ma spovedesc, dar nu pentru nunta, si eventual intreb acolo ce si cum.Practic ce ne intreaba ? Sau sunt naiva, in afara de lucrul evident...am inteles ca ambii soti la acelasi preot....Exista cazuri in care nu da dezlegare???Daca da automat, de ce hartiuta aceea? :))Ce sa zic, e un pic delicata treaba, nu e cazul meu dar stiu ca multe "vedete" se casatoresc si au un palmares impresionant. Ce s-a intamplat cu taina spovedaniei inainte de nunta?Nasul e arhiepiscop...am reusit sa stam de vorba putin cu el, abia il cunoastem dar e un om extraordinar.Primul lucru pe care ni l-a spus a fost sa avem grija sa spunem tot la spovedanie si sa pornim pe drumul nostru impacati si fara constiinta incarcata.Practic e mai mult pentru iertare decat pentru a stabili cine are voie si cine nu.Daca ar fi altfel, omenirea nu s-ar mai putea cununa religios in veci.Putini mai ajung neprihaniti la altar....cunosc 2 persoane dar se intampla rar. o:-) Am auzit diverse glume cu spoveditul....Pentru dezlegare ajuti preotul sa faca catapeteasma, ca nah e veche, si scapi fara pbme :)))

irinaririna
10.08.2009, 09:36:35
Iulika zi-mi te rog daca ti-ai facut deja rezervare la Sf Vineri. Ieri am vorbit si eu cu doamna de la lumanari si mi-a zis sa revin in decembrie chiar ianuarie pentru rezervare ca nu a facut parintele caietul... Inca ma gandesc ce sa aleg intre Sf Vineri si Mirauti.

irina_s86
10.08.2009, 10:21:05
f frumos este si la Sf Dumitru, in centru peste drum de piata mare...puteti lua in calcul si aceasta posibilitate.

irinaririna
10.08.2009, 11:59:32
Da stiu ca e frumos la Sf Dumitru, multa verdeata in jur... Eu am insa o problema cu imprejurimile:)... Pasarele

iulika
10.08.2009, 20:45:24
Iulika zi-mi te rog daca ti-ai facut deja rezervare la Sf Vineri. Ieri am vorbit si eu cu doamna de la lumanari si mi-a zis sa revin in decembrie chiar ianuarie pentru rezervare ca nu a facut parintele caietul... Inca ma gandesc ce sa aleg intre Sf Vineri si Mirauti.

Si mie mi-a zis ca inca nu s-a uitat pe calendarul de anul viitor..si eu am zis ca m-am uitat si stiu sigur ca nu e post..si ea se uita si zice ..."de unde aveti calendarul?" si eu "pai de pe internet...de pe site-ul Patriarhiei"(recunosc ca nu mai stiu exact ce site era...cred ca www.crestinortodox.ro (http://www.crestinortodox.ro)), insa m-a crezut, doar ca a zis sa mai trec in 2 sapt sa imi dea raspunsul daca si-a dat si parintele acordul,ca na, el cununta. A ramas ca se mai duce mama intr-o zi sa o intrebe...insa cred ca nu s-a mai dus. Sper sa fie in regula, ca alte fete stiu ca si-au rezervat din timp pentru 2009, deci si noi trb sa facem la fel.

irinaririna
11.08.2009, 12:43:38
Any cu cat timp inainte ti-ai rezervat biserica? Imi dai un pm cu taxele te rog... atat cat ai platiti tu cat si nasii.

ancutza1010
13.08.2009, 23:38:21
Ajutor :D!! La cununia religioasa ingenuncheaza si nasii sau doar mirii? Cred ca e covorasul prea mic pentru 4 persoane...l-am primit cadou. Voi cum ati facut? Noua ne-a cerut covoras**

iulika
13.08.2009, 23:56:15
Ajutor :D!! La cununia religioasa ingenuncheaza si nasii sau doar mirii? Cred ca e covorasul prea mic pentru 4 persoane...l-am primit cadou. Voi cum ati facut? Noua ne-a cerut covoras**

Eu nu pot sa-ti raspund din proprie experienta, inca, insa din cate imi amintesc eu de pe la nunti, numai mirii ingenuncheaza in momentul in care li se iau cununile de pe cap...deci nu cred ca e cazul sa-ti faci griji. Poate te mai ajuta si fetele care s-au casatorit de curand

Alinella
14.08.2009, 00:07:17

Eu am avut cununia tot la Sf.Andrei si nu am dus nici un covoras..nici nu ne-a zis sa aducem si nici noi nu am intrebat desi stiam ca ar tb dus..asa ca am facut fara covor..dar daca iei numai pt voi 2 trebuie ca numai voi va asezati in genunchi..

dienuka1984
14.08.2009, 00:37:59
sora mea a avut cununia la Sf. Andrei pe 11 iulie...si au dus un covoras...iar in legatura cu ingenunchiatul..o fac doar mirii si pe rand.(asa a fost la ei)..inainte sa li se ia cununiile de pe cap..:*

ancutza1010
18.08.2009, 15:53:00
Ce se pune in gentuta miresei? Pe linga produsele de retusat si bani ;)), am vazut busuioc, anafura si orez. Depinde de la casa la casa. Voi aveti alte informatii? Ms.

irinaririna
18.08.2009, 16:53:15
Buna intrebare... Eu nici de astea nu stiam.

ancutza1010
25.08.2009, 09:13:38
Intre timp am mai auzit de la cineva din TG Jiu de usturoi in san dar e prea de tot :)). As vrea sa se arunce si cu petale de trandafiri la iesirea mea din biserica. Stie cineva cum procedeaza florariile? Iti iau pret pe trandafir sau aduna petalele cazute de la trandafirii pe care ii distribuie si le vand la alt pret?
Pentru ca daca tb sa cumpar trandafirul si ele sa il "scuture" cam cati trandafiri credeti ca imi tb asa simbolic sa arunc? Oare de la 5 vor fi destule petale?Mai ales daca sunt din cei mari, infloriti....
N-as vrea nici sa fie comic, sa iti intre cele 2-3 petale intr-o singura arucare pentru ca in cazul asta nu prea le mai vad rostul. :-\

lorena_sv
25.08.2009, 10:36:47
Intre timp am mai auzit de la cineva din TG Jiu de usturoi in san dar e prea de tot :)). As vrea sa se arunce si cu petale de trandafiri la iesirea mea din biserica. Stie cineva cum procedeaza florariile? Iti iau pret pe trandafir sau aduna petalele cazute de la trandafirii pe care ii distribuie si le vand la alt pret?
Pentru ca daca tb sa cumpar trandafirul si ele sa il "scuture" cam cati trandafiri credeti ca imi tb asa simbolic sa arunc? Oare de la 5 vor fi destule petale?Mai ales daca sunt din cei mari, infloriti....
N-as vrea nici sa fie comic, sa iti intre cele 2-3 petale intr-o singura arucare pentru ca in cazul asta nu prea le mai vad rostul. :-\

In mod sigur, va trebui sa cumperi trandafirii, nu cred ca sta nimeni sa numere petalele...dar poate iti raman trandafiri de la cununia civila....mmm...in privinta nr, 5 ar fi de ajuns!

irinaririna
25.08.2009, 13:18:33
Eu cand m-am ocupat de faza cu petalele de trandafiri pentru nunta prietenei mele de la florarie le-am achizitionat. Ii luasem ei un buchet de flori si am rugat-o pe florareasa sa imi dea niste petale... I-am lasat un bacsis dar nu mai stiu cat.

RalucaIrina
25.08.2009, 18:25:48
Pentru miresicile care au nunta la Sf Andrei le pot spune ca domnu` de la lumanari mi`a zis sa avem vin,piscoturi,miere (oare care e rolul ei? :-\ ),bomboane (le putem servi si din cutie, fara a le mai arunca).
Daca vreau cor se ajunge la 15 lei/persoana.
Daca vreau un preot in mod deosebit vorbim si se rezolva.
Cu o saptamana inainte trebuie sa mergem la biserica, sa vb cu parintele pentru spovedit si impartasit.
Nu stiu la voi, dar zilele trec si emotiile cresc :-SS

RalucaIrina
25.08.2009, 18:29:14
Din cate am inteles nu este o taxa fixa pentru cununia religioasa.
Eu am fost sa vb la biserica din ianuarie pentru nunta in octombrie (cu cat mergi la repede prinzi o ora la buna pentru cununie) si am platit o taxa de 30 lei pentru inchirierea bisericii (asa scrie pe chitanta).
Slujba o plateste nasul sau nasii si e dupa buzunarul fiecaruia.

ancutza1010
25.08.2009, 21:55:04
Pentru miresicile care au nunta la Sf Andrei le pot spune ca domnu` de la lumanari mi`a zis sa avem vin,piscoturi,miere (oare care e rolul ei? :-\ ),bomboane (le putem servi si din cutie, fara a le mai arunca).
Cu o saptamana inainte trebuie sa mergem la biserica, sa vb cu parintele pentru spovedit si impartasit.
As mai adauga covorasul....eu cred ca o sa imprumut si pe cel al verisoarei mele ca al meu e mic, doar pt noi nu si pt nasi.Ea are unul identic deci va fi ok. Desi unii spun k nu e necesar covorasul, e optional, eu l-am primit deci o sa il iau. O saptamana zici? Aoleeu chiar ca trece timpul. Eu l-am pus pe miresoi sa sune la preot :D Ma rog, se cunoaste cu unul din ei cat de cat-> si sa stabileasca o zi de spovedit.Apropo, cate bombonele ne-ar tb? Sunt pt copii nu?20-30 e ok? De regula la SF Andrei se aduna copilarimea din jur. La nunta verisrei, au intrat si au inceput sa faca galagie. A iesit cu scandal. Sora mirelui si-a permis sa le zica sa iasa ca deranjeaza cununia si ei (parintii) au inceput sa urle ca ei au construit biserica si cum isi permite ea sa ii dea afara. Vorbesc desigur de familii de alta etnie care nu respecta acel locas sfant cum ar trebui. La iesire erau sa sara la bataie daca nu se baga matusa sa isi ceara scuze pt a aplana conflictul.Urat. Nu peste tot vezi asa. Din punctul asta de vedere am ramas un pic dezamagita. In rest locul e super. S-au facut fotografii frumoase in exterior.Sper doar sa fie vreme bunaa. :D

AnnyyAnnyy
26.08.2009, 11:11:49
mierea e pt piscoturi.preotul inmoaie piscotul in miere, apaoi in vin si-ti da sa musti de 3 ori, apoi trebuie sa iei vin de 3 ori...e bun=P~ ,mie la biserica imi era foame:))

RalucaIrina
26.08.2009, 22:11:11
Asa e Ancutza... stiam de covor da` l`am uitat pe moment (sper sa nu fie asa si`n ziua nuntii - desi am tot notat intr`o agenda).
Despre bombonici ce sa zic... eu nu voi avea asa multi copii la biserica (din cei invitati) ... vom servi in fata din cutie (cred), iar daca vor fi copii pe la intrare ("intrusi" :D ) vom arunca cateva bombonele.
Imi doresc o slujba frumoasa si nu vreau sa o strice sau sa o deranjeze vreun copil razgaiat . Va sta cineva mai pe langa usa, sper ca se va pastra linistea si va iesi totul asa cum trebuie [-o< .

dienuka1984
26.08.2009, 23:28:04
buna! Imi pare rau sa te dezamagesc..si sora mea a avut cununia la SF. Andrei...si oricat va sta cineva pe langa usa...copiii tot vor intra..mai ales ca sunt mai multe cununii in aceeasi zi....si intr-adevar a trebuit sa intervenim ptr ca trecusera de la faza copilariilor la cea a nesimtirilor..tragic dar adevarat...8-|

Asa e Ancutza... stiam de covor da` l`am uitat pe moment (sper sa nu fie asa si`n ziua nuntii - desi am tot notat intr`o agenda).
Despre bombonici ce sa zic... eu nu voi avea asa multi copii la biserica (din cei invitati) ... vom servi in fata din cutie (cred), iar daca vor fi copii pe la intrare ("intrusi" :D ) vom arunca cateva bombonele.
Imi doresc o slujba frumoasa si nu vreau sa o strice sau sa o deranjeze vreun copil razgaiat . Va sta cineva mai pe langa usa, sper ca se va pastra linistea si va iesi totul asa cum trebuie [-o< .

RalucaIrina
28.08.2009, 17:15:15
Miresicile care s`au cununat la Sf Andrei sau au asistat la o cununie religioasa acolo, mi`ar putea spune cati preoti au oficiat slujba? Cati vrem noi sau ...?

dienuka1984
28.08.2009, 18:27:13
la sora mea au fost 3 preoti care au oficiat slujba religioasa..dar nu ptr ca a fost dorinta ei......asa au fost la toate cununiile din acea zi...pup

Miresicile care s`au cununat la Sf Andrei sau au asistat la o cununie religioasa acolo, mi`ar putea spune cati preoti au oficiat slujba? Cati vrem noi sau ...?

ancutza1010
31.08.2009, 21:32:46
Se obisnuieste sa se spuna " iertaciunea" sau cam asa ceva/.... la iesirea din casa miresei. Exista unii care o stiu, daca nu ea trebuie scrisa pe ceva. Stie cineva de unde o iau? Incerc o cautare pe google dar nu vreau sa gasesc ceva gresit.
La nunta verisoarei nu a stiut nimeni si au facut o pauza de vreo 10 min incercand sa gaseasca pe cineva sa o spuna. Pana la urma, au vazut k nimeni nu stia si au zis pur si simplu Iarta-ma si Tatal Nostru....si gata
:-?? .

(Momentul in care mirii isi cer iertare de la parinti)

dienuka1984
31.08.2009, 21:53:29
de multe ori ..am vazut ca unul dintre membrii formatiei(iti dai seama cam la cate au asistat ei) sa stie ¨textul¨ iertaciunii...daca nu faci si tu ca si vara ta....poate totusi o sa se gaseasca cineva care stie..pup

Se obisnuieste sa se spuna " iertaciunea" sau cam asa ceva/.... la iesirea din casa miresei. Exista unii care o stiu, daca nu ea trebuie scrisa pe ceva. Stie cineva de unde o iau? Incerc o cautare pe google dar nu vreau sa gasesc ceva gresit.
La nunta verisoarei nu a stiut nimeni si au facut o pauza de vreo 10 min incercand sa gaseasca pe cineva sa o spuna. Pana la urma, au vazut k nimeni nu stia si au zis pur si simplu Iarta-ma si Tatal Nostru....si gata

RalucaIrina
02.09.2009, 11:31:48

Ancutza pe mine m`a intrebat domnul de la lumanari de la Sf.Andrei daca am pe cineva sa`mi recite atunci in momentul iertaciunii, daca nu stie el textul si poate veni acasa.
Spor la ultimele pregatiri .... sa ne povestesti si noua cu lux de amanunte :* .

ancutza1010
02.09.2009, 14:27:21
Ancutza pe mine m`a intrebat domnul de la lumanari de la Sf.Andrei daca am pe cineva sa`mi recite atunci in momentul iertaciunii, daca nu stie el textul si poate veni acasa.
Spor la ultimele pregatiri .... sa ne povestesti si noua cu lux de amanunte :* .
Multumesc! Doamne ajuta sa iasa totul bine, fara intamplari nedorite. Ms pt pont. Dar oare vine si in obcini?Vazand sotul meu k stau popandau zilnic pe miresici s-a uitat si el sa vada ce pun la cale. Una peste alta a recunoscut si el pe unele utilizatoare si lui i se pare k te cunoaste de prin cartier la el ( din vedere). El sta pe Tineretului. :D De ce am mentionat, poate omul ala a zis k vine acasa in ideea k stai aproape de Sf Andrei? :-?Oricum, ma gandesc k nu vrea asa multi bani pt efort ( ar fi prea tare sa fie gratis ;)) ) . Un 50 ron ar fi suficient, mult, putin...?

ancutza1010
02.09.2009, 14:31:05
buna! Imi pare rau sa te dezamagesc..si sora mea a avut cununia la SF. Andrei...si oricat va sta cineva pe langa usa...copiii tot vor intra..mai ales ca sunt mai multe cununii in aceeasi zi....si intr-adevar a trebuit sa intervenim ptr ca trecusera de la faza copilariilor la cea a nesimtirilor..tragic dar adevarat...8-|
PS... Cred ca am rezolvat si problema cu galagia. Arunc simbolic 2-3 bombonele in jurul mesei si in paralel rog o fata sa iasa afara cu pungoiul de bomboane si sa ii atraga pe ceilalti copilasi sa iasa dupa ea. Pana la urma si intrusii astia mici vin pentru a primi ceva, ei nu dau 2 bani k e in Biserica sau in curte. Chiar de nu rezolva cu prezenta lor, pentru ca pe masura ce primesc, mai vor, macar o sa inteleaga k nu se da nimic in Biserica ;))

ancutza1010
02.09.2009, 14:36:47
Postat de RalucaIrina http://www.miresici.ro/images/julia/buttons/viewpost.gif (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2326939#post2326939)

Multumesc! Doamne ajuta sa iasa totul bine, fara intamplari nedorite. Ms pt pont. Dar oare vine si in obcini?Vazand sotul meu k stau popandau zilnic pe miresici s-a uitat si el sa vada ce pun la cale. Una peste alta a recunoscut si el pe unele utilizatoare si lui i se pare k te cunoaste de prin cartier la el ( din vedere). El sta pe Tineretului. :D De ce am mentionat, poate omul ala a zis k vine acasa in ideea k stai aproape de Sf Andrei? :-?Oricum, ma gandesc k nu vrea asa multi bani pt efort ( ar fi prea tare sa fie gratis ;)) ) . Un 50 ron ar fi suficient, mult, putin...?

PS PS :D Ma duc in seara asta la spovedit si o sa intreb si eu acolo de faze precum luminatul Bisericii, corul....numarul de preoti...de cel cu iertaciunea...cine tb sa stea pe covoras ( doar noi sau si nasii) ca am auzit pe aici ca unele mirese knd au fost au primit si indicatii de genul. La mine a fost miresoiul 8-} Se vede :D

irinaririna
02.09.2009, 21:09:28
In sfarsit mi-am rezervat si eu biserica. Sf Vineri ora 16.30.

andreutzaa
02.09.2009, 21:49:29
In sfarsit mi-am rezervat si eu biserica. Sf Vineri ora 16.30.

eu m`am gandit sa merg la primarie apoi la biserica si de la biserica la sala?deci la biserica ar trebui cam pe la 18?help pls?
ps. cand se merge la primarie pt programari :D eventual acte

Alinella
02.09.2009, 22:03:54
eu m`am gandit sa merg la primarie apoi la biserica si de la biserica la sala?deci la biserica ar trebui cam pe la 18?help pls?
ps. cand se merge la primarie pt programari :D eventual acte

Orele indicate la biserica ar fi 17-18 dupa aia e cam tarziu daca vreti si sedinta foto ceva chiar si mai repde un pic ..iar la primarie cu 2 saptamani inainte depui actele..important este sa-ti rezervi din timp la biserica caci si acolo e o problema cu programarea daca vrei o ora anume..

irinaririna
03.09.2009, 10:32:40
Andreutza vezi ca la Sf vineripe 31 iulie ora 17 era ocupata si mai era cineva in dubii... ori 17.30 ori 18. Cred ca ar trebui sa mergi sa vorbesti. Eu vroiam 17 dar nu era liber asa ca am luat 16.30.

andreutzaa
03.09.2009, 10:48:58
Andreutza vezi ca la Sf vineripe 31 iulie ora 17 era ocupata si mai era cineva in dubii... ori 17.30 ori 18. Cred ca ar trebui sa mergi sa vorbesti. Eu vroiam 17 dar nu era liber asa ca am luat 16.30.

dar am modificat data pe 24 iulie am fost ieri si chiar am semnat contractul.o sa meg sa vb zilele astea sa fie asa cum vreau eu.pup

irinaririna
03.09.2009, 14:20:35
:-? Contract?? Pe mine m-a trecut pe un caiet si atat! A... vroia sa imi mai vanda o care despre casatorie dar nu o avea pe stoc ca de.... atatea nunti :D

andreutzaa
03.09.2009, 18:40:39
:-? Contract?? Pe mine m-a trecut pe un caiet si atat! A... vroia sa imi mai vanda o care despre casatorie dar nu o avea pe stoc ca de.... atatea nunti :D

contract la restaurant pt k nu il facusem ink..

RalucaIrina
03.09.2009, 20:59:23
Postat de RalucaIrina http://www.miresici.ro/images/julia/buttons/viewpost.gif (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2326939#post2326939)

PS PS :D Ma duc in seara asta la spovedit si o sa intreb si eu acolo de faze precum luminatul Bisericii, corul....numarul de preoti...de cel cu iertaciunea...cine tb sa stea pe covoras ( doar noi sau si nasii) ca am auzit pe aici ca unele mirese knd au fost au primit si indicatii de genul. La mine a fost miresoiul 8-} Se vede :D

Salut.
Domnul asta vine oriunde, cred ... imi spusese ca a fost si pana la Gura Humorului pentru o iertaciune... N`a veni acum pana in Obcini ?! Trebuie de vb cu el

RalucaIrina
03.09.2009, 21:02:10
Ancutza, cam la 50 lei, un prosop, un colac, vin si ceva prajituri ma gandeam si eu....
Se poate sa ma stie domnul tau :) burdujeniul nu`i asa mare ... mai ales daca sta in zona unde stau si eu ... eu stau pe Amurgului ;))

RalucaIrina
03.09.2009, 21:03:50
Ancutza, cum a fost la biserica?
Sunt curioasa ce detalii ti s`a mai spus, mai ales ca numai maine nu`i poimaine ;)

irinaririna
04.09.2009, 08:35:44
Fetele tineti neaparat sa aveti citita iertaciunea? Mie sincer nu-mi place ... Nici nu o voi avea.

scumpick21
04.09.2009, 15:23:41
Eu nu am avut nici o iertaciune. Asa ca se poate si fara. :)

AnnyyAnnyy
04.09.2009, 15:59:39
am sarit peste iertaciune:D...nu i-am vazut rostul

AnnyyAnnyy
04.09.2009, 16:02:38
contract la restaurant pt k nu il facusem ink..
daca vrei sa faci cununia religioasa la Sf Vineri fa-ti programare de pe acum.Eu mi-am facut cu un an si 2 luni inainte de nunta ca sa pot avea ora dorita: 17:00. Trebuie doar sa mergi la biserica si sa vb cu doamna de la lumanari...te trece in caiet, noteaza ora si gata:)...asa ai certitudinea ca ai ora aleasa de tine,si-ti poti organiza ziua nuntii cum vrei

RalucaIrina
04.09.2009, 17:18:42
Nici noi nu tinem neaparat la momentul iertaciunii .. :-" ;))

iulika
04.09.2009, 22:34:06

He he, la fel am patit si eu :)) Prima data cand m-am dus sa rezerv ora, acum vreo 2 luni, mi-a zis ca inca n-a aparut calendarul pe 2010 si m-a trecut pe caiet, insa mi-a zis sa mai trec peste 2 sapt, ca vb intre timp cu parintele sa vada daca e in regula. Am mai fost acum o saptamana, si povestea s-a repetat. Am verificat pe caiet, eram trecuta, insa tot nu mi-a confirmat ca ar fi OK. Tie nu ti-a zis la fel? Sau na...la tine nu cred ca ar fi dubii, ca 31 iulie n-a picat in post niciodata. Data noastra e cu doua zile inainte de demararea postului Sf Petru si Pavel, si de asta nu e sigura ea...desi i-am zis ca m-am uitat in calendar...insa na, trb sa vb cu preotul. Apropo, cand te-a trecut in caiet...unde te-a scris...pe ultima pagina?Ca pe mine acolo m-a scris, si am vazut ca cineva din august anulase, ca era scris dedesubt si taiat...stupid question, dar chiar vreau sa fiu sigura ca ne scrie pe toti in acelasi loc.

AnnyyAnnyy
04.09.2009, 23:30:42
He he, la fel am patit si eu :)) Prima data cand m-am dus sa rezerv ora, acum vreo 2 luni, mi-a zis ca inca n-a aparut calendarul pe 2010 si m-a trecut pe caiet, insa mi-a zis sa mai trec peste 2 sapt, ca vb intre timp cu parintele sa vada daca e in regula. Am mai fost acum o saptamana, si povestea s-a repetat. Am verificat pe caiet, eram trecuta, insa tot nu mi-a confirmat ca ar fi OK. Tie nu ti-a zis la fel? Sau na...la tine nu cred ca ar fi dubii, ca 31 iulie n-a picat in post niciodata. Data noastra e cu doua zile inainte de demararea postului Sf Petru si Pavel, si de asta nu e sigura ea...desi i-am zis ca m-am uitat in calendar...insa na, trb sa vb cu preotul. Apropo, cand te-a trecut in caiet...unde te-a scris...pe ultima pagina?Ca pe mine acolo m-a scris, si am vazut ca cineva din august anulase, ca era scris dedesubt si taiat...stupid question, dar chiar vreau sa fiu sigura ca ne scrie pe toti in acelasi loc.la sfarsitul caietului m-a scris si pe mine anul trecut...adica prin iunie 2008.Nunta am avut-o in iulie 2009.Atunci a pretextat ca nu are inca caiet pt 2009....dar si-n 2009 tot la sfarsitul caietului pt 2008 eram trecuti:))...cineva ar trebui sa doneze bisericii un caiet studentesc nou:)

irinaririna
05.09.2009, 08:28:57
Tot la sfarsitul caietului m-a trecut. Eu zic Irina Olariu la care ea "la biserica barbatul se trece primul" :)

iulika
06.09.2009, 17:11:36
Tot la sfarsitul caietului m-a trecut. Eu zic Irina Olariu la care ea "la biserica barbatul se trece primul" :)
:)) Inseamna ca eu am fost inspirata cand am zis din start familia....De fapt, ea m-a intrebat "Ce familie?". Si mie mi-a ofertat de doua ori cartea nuntii, prima data o avea insa ne-am eschivat noi, iar a doua oara cand m-am dus nu mai erau ca fusesera multe nunti si se terminasera.

ancutza1010
10.09.2009, 14:34:18
Ancutza, cum a fost la biserica?
Sunt curioasa ce detalii ti s`a mai spus, mai ales ca numai maine nu`i poimaine ;)
Acum pot sa scriu relaxata! A fost o nunta ca in povesti :)) ( oricum asa va fi pentru fiecare din noi)! La Biserica am avut 3 preoti. Nu am cerut eu sa ii am! Unul din ei e tatal nasei de cununie si ceilalti 2 de la Sf Andrei...am impresia ca era parintele Modest si Bogdan. De spovedit, ne-am spovedit la alt preot, tot de acolo. Covorasul nu tb sa fie pentru mii de persoane, doar noi 2 am stat pe el. Nu a fost galagie, si nici copii foarte multi. Am avut un kg de bombonele si pe toate le-au aruncat. La iesire ni s-a aruncat cu 1 kg orez ( cam mult, recunosc, am avut orez in par si in sutien pana a doua zi ;)) ), si am aruncat noi 2 porumbei care, spre bucuria superstitiosilor, au zburat in cerc unul dupa altul. Nu tb mult vin sau miere, doar un paharel.Pernuta de verighete a fost o achizitie inutila, pentru ca in secunda in care am pus verighetele pe pernuta, a venit preotul sa tina slujba si chiar nu a contat nici pentru poze k nu am mai facut niciuna cu ea exclusiv, si se putea foarte simplu sa le ia din cutia lor sau chiar direct de pe masa.Eu nu stiam k pentru coroana la intrare tb facut cadru din lemn sa ai pe ce sa o sprijini si drept urmare, am legat coroana de un cablu sarmos asa, pe care l-au prins baietii pe acolo. Am facut si casa scarii la mine pana la urma ;)), am prins brad de balustrada si peste el am pus tulle visiniu prins in fonde facute de mine. N-am nici cu aia poze.:)) In privinta iertaciunii, a fost foarte nostim, nu am mai chemat pe domnul acela, si cred k bine am facut, am zis amandoi iertati-ne si vreau sa spun k si asa, tatii nostri aveau lacrimi in ochi :)), saracutii de ei. Dupa biserica am fost sa facem intrarea, pentru montaj, ca aveam oameni de la distanta si tb sa ii lasam acolo si am plecat la cetate pentru foto. A fost o vreme super. Machiajul si coafura au fost chiar superbe, au meritat banii, doamna de acolo e o draguta.La sala am avut 6 solisti pana la urma, cu cei cunoscuti si cei angajati de noi si au facut atmosfera, cu muzica pe toate gusturile. Cat despre rezultat, au lipsit fizic 15 perechi din care 10 confirmasera prezenta, insa am primit bani in plic de la unii din acestia si chair de la altii care nu isi anuntasera prezenta. Pe scurt, ne-a iesit 1 mld 200, din care am mai lasat la sala 250 mil ( sala, muzica, fotograf ;)) ). deci suntem multumiti. Au ramas vreo 5 cutii de Finlandia, incepute dar aproape pline, sucuri nici nu mai spun, o oala imensa de sarmale si foarte mult din felul 4 (friptura ), tort, prajituri etc, de am facut si intorsura sau cum ii spune si tot nu am terminat mancarea, am dat ce a ramas la oameni nevoiasi. Lumea nu a mai putut manca realmente. Fructele aproape ca era neatinse, nu aveai cum manca atat, am avut struguri, banane nectarine, piersici din plin, si mancarea a fost laudata de toti, chiar m-au multumit, foarte buna a fost. Domnul organizator a fost cinstit si nu ne-a lasat sa plecam fara sa luam absolut tot ce se putea lua de pe mese si din bucatarie deh, era platit de noi totul. Ne-a dat chiar si florile de decor de pe masa miresei si tot asa ;)). Daca as putea sa o iau de la capat, tot acolo as merge. Unde mai pui ca in 2 ore s-a umplut sala, au venit oamenii grupat, si am putut demara petrecerea, fiind cam 95% prezenti. Regret: au plecat destul de rpd, fiind duminica petrecerea. Revin cu poze si detalii! Va doresc sa aveti o zi cel putin asa frumoasa si fericita pe cat am avut-o eu.

RalucaIrina
10.09.2009, 22:57:28
Ancutza, ma bucur mult pentru voi! :*
Va doresc casa de piatra si sa fiti fericiti !!!
Ai avut cor la biserica?

AnnyyAnnyy
10.09.2009, 23:03:20
mdea, doamna aia de la lumanari e putintel cam innapoiata cand vine vorba de egalitatea in cuplu;)), preotul in varsta la fel...cand am dus lumanarile la biserica mi-a impuiat capul cu idei de genul "barbatul e deasupra femeii in familie; el e stalpul societatii si de aceea femeia cauta indrumare la el..:oops:." , "sa-l asculti si sa-l cinstesti pe capul fam tale (eu in gand: :zz: tata?:-?:-" )" si bla bla-uri din astea.Sotul ma calca pe picior sau ma ghiontea si-mi tot spunea: "auzi?auzi?"=))...eu ce sa-i mai spun?Aud, ca doar nu m-a luat surda=))...aud, dar trec cu vederea:-"=))

dienuka1984
11.09.2009, 01:04:40
mdea, doamna aia de la lumanari e putintel cam innapoiata cand vine vorba de egalitatea in cuplu;)), preotul in varsta la fel...cand am dus lumanarile la biserica mi-a impuiat capul cu idei de genul "barbatul e deasupra femeii in familie; el e stalpul societatii si de aceea femeia cauta indrumare la el..:oops:." , "sa-l asculti si sa-l cinstesti pe capul fam tale (eu in gand: :zz: tata?:-?:-" )" si bla bla-uri din astea.Sotul ma calca pe picior sau ma ghiontea si-mi tot spunea: "auzi?auzi?"=))...eu ce sa-i mai spun?Aud, ca doar nu m-a luat surda=))...aud, dar trec cu vederea:-"=))

mda..nu putem sa criticam....ptr ca sunt ideile bisericesti si asa vor ramane.....dar oricum e incredibil ca in sec XXI inca mai avem parte de conceptii din astea de macism pur oriunde te invarti...
si eu as fi avut exact aceeasi reactie ca si tine....poate mai rau=))

ancutza1010
11.09.2009, 19:01:27
Ancutza, ma bucur mult pentru voi! :*
Va doresc casa de piatra si sa fiti fericiti !!!
Ai avut cor la biserica?
Nu, nu am avut cor la Biserica. Ce e drept, mi s-a parut cam pustiu, ca e Biserica mare si marea majoritate a oamenilor au ramas afara desi am avut in coloana cel putin 20 masini.Nu am luat cor ca mi sa parut cam scump 4 milioane sau cat se vehicula....plus prajituri...sucuri etc :) Poate daca ar fi sa dau timpul inapoi, in conditiile in care imi cunosc profitul, :)) l-as lua, insa inainte de nunta ne-am si imprumutat pentru unele achizitii si chiar nu mai aveam de unde sa scot 4 mil.Ar fi fost dragutz, poate chiar mai emotionant, dar nu esential.

RalucaIrina
12.09.2009, 11:27:46
Asa e ... ar fi mult mai frumos daca ar fi si corul. Mie mi`a zis domnul de la lumanari ca ma ajunge cam 15 lei/om si cati oameni am atata platesc ... plus ceva suc si prajituri.
Sper sa fie bine pentru ca am mari emotii [-o<

miha27
12.09.2009, 12:01:58
buna fetelor...in sfarsit am pus si eu ora pentru Biserica..va fi la 17:30...sper ca o sa fie timp destul...ca sunt puse din jumatate in jumatate de ora...eu am si cununia civila tot la biserica...mai are cineva asa??

iulika
12.09.2009, 16:37:07
buna fetelor...in sfarsit am pus si eu ora pentru Biserica..va fi la 17:30...sper ca o sa fie timp destul...ca sunt puse din jumatate in jumatate de ora...eu am si cununia civila tot la biserica...mai are cineva asa??

Asa intentionam si noi...cred..ca inca ne mai gandim si razgandim, insa daca e sa ne gandim la aspectul financiar si cel de timp...asta e varianta cea mai ok. Zici ca ai pus ora la biserica...asta inseamna ca te=a trecut doamna de la lumanari pe ultima pagina a prea binecunoscutului caiet de care vorbeam noi pe aici, sau a deschis oficial lista pentru anul viitor?Ca pe mine deja m-a intors de 2 ori pe motiv ca nu are calendarul pe anulviitor..deh..asta e, mai trebuie sa-i mai fac o vizita mai peste vreo 2 luni...:)

irinaririna
12.09.2009, 18:55:17
Eu vreau sa fac cununia civila la biserica. I-am zis doamnei si a zis ca ma incadrez in cele 30 minute alocate (5-10 minute i se aloca cununie civile...)Mai spune cineva... cununii pe banda rulanta :)

AnnyyAnnyy
12.09.2009, 19:50:24
Eu vreau sa fac cununia civila la biserica. I-am zis doamnei si a zis ca ma incadrez in cele 30 minute alocate (5-10 minute i se aloca cununie civile...)Mai spune cineva... cununii pe banda rulanta :)
mdea, mie anul trecut mi-a zis ca doar cununia religioasa e 35 de minute...si-a fost o ora si 5 min.Deci tanti are ceasul stricat, sau nu-i merge cronometrul bine:))

AnnyyAnnyy
12.09.2009, 19:52:10
Asa intentionam si noi...cred..ca inca ne mai gandim si razgandim, insa daca e sa ne gandim la aspectul financiar si cel de timp...asta e varianta cea mai ok. Zici ca ai pus ora la biserica...asta inseamna ca te=a trecut doamna de la lumanari pe ultima pagina a prea binecunoscutului caiet de care vorbeam noi pe aici, sau a deschis oficial lista pentru anul viitor?Ca pe mine deja m-a intors de 2 ori pe motiv ca nu are calendarul pe anulviitor..deh..asta e, mai trebuie sa-i mai fac o vizita mai peste vreo 2 luni...:)du-i si-un caiet cu foaia format A4 cadou. :-p

andreutzaa
14.09.2009, 16:05:37
am fost si eu azi sa pun ora la biserica si tot la sfarsit de caiet ne`a trecut :D. a ramas 18:30... mai mai da multe miresici suntem..sper sa nu se lungeasca slujba prea mult :D.. nu de alta k vreau si sedinta foto si nu oi mai avea timp. eu as vrea in mod special un preot si cand i`am zis doamnei mi`a zis sa ajungem pana atunci...oare cu cat inainte sa vb si cu cine?sa ma duc direct la preot dupa vreo slujba?nu stiu cum sa procedez.

iu8lia3
16.09.2009, 08:47:21
du-i si-un caiet cu foaia format A4 cadou. :-p

Buna idee...imi vor fi recunoscatoare multe alte generatii de miresici :-p

AnnyyAnnyy
16.09.2009, 10:14:00
am fost si eu azi sa pun ora la biserica si tot la sfarsit de caiet ne`a trecut :D. a ramas 18:30... mai mai da multe miresici suntem..sper sa nu se lungeasca slujba prea mult :D.. nu de alta k vreau si sedinta foto si nu oi mai avea timp. eu as vrea in mod special un preot si cand i`am zis doamnei mi`a zis sa ajungem pana atunci...oare cu cat inainte sa vb si cu cine?sa ma duc direct la preot dupa vreo slujba?nu stiu cum sa procedez.cand mergeti la spovedit puteti vorbi cu preotul pe care-l vrei la cununie...ideea e ca la Sf Vineri la cununii sunt mereu 2 preoti:)>-

erikas
18.09.2009, 23:43:47
eu am o problema mai grava...nunta noastra e la sucevita si as vrea sa fac cununia religioasa tot acolo, numai ca imi trebuie o pila....cum ar trebui procedat altfel? aveti vreo idee?

stratonroxana
07.10.2009, 02:00:56
buna eu am platit o taxa de 350 de mii, cand am programat la biserica,pt. iluminat ca asa scria pe chitanta,iar dupa stiu ca nasii trebuie sa plateasca preotul.

nelly_blinduta
19.10.2009, 21:52:43
Am fost si eu ieri si am vizitat manasirea Dragomirna si biserica de pe Mirauti! Cred ca vom alege pana la urma Dragomirna... deoarce podul, zidul exterior si iazul imi pplac mult. Taxa de cununie 500 ron (#-o )

Si eu as vrea la Dragomirna dar inca n-am fost sa ma interesez de nimic;nu stiu cand ar fi bun momentul pt asta avand in vedere ca nunta e in octombrie si at nu mai sunt asa multe nunti...Dureroasa taxa;))

ionela_mihaela
19.10.2009, 22:18:02
Si eu as vrea la Dragomirna dar inca n-am fost sa ma interesez de nimic;nu stiu cand ar fi bun momentul pt asta avand in vedere ca nunta e in octombrie si at nu mai sunt asa multe nunti...Dureroasa taxa;))

500 ron + un covoras unde stati voi cand va cununa;))

andreeasmiley
19.10.2009, 22:32:38
Covoras se duce la toate bisericile. Sau cel putin asa cred...

andreeasmiley
19.10.2009, 22:33:47
Sau gresesc? Nu de alta dar sa stiu la ce sa ma astept.

ionela_mihaela
19.10.2009, 22:59:10
Sau gresesc? Nu de alta dar sa stiu la ce sa ma astept.

bbbb , am fost si la Sf. Vineri si am intrebat dar nu ne-au zis nimic de covoras....acum nici eu nu stiu;))

Alinella
20.10.2009, 15:03:09
bbbb , am fost si la Sf. Vineri si am intrebat dar nu ne-au zis nimic de covoras....acum nici eu nu stiu;))

Noi am uitat complet de covoras ..nici nu ne-au zis cei de la biserica inainte sa aducem..asa caa se poate si fara covoras..acuma nah..fiecare cum vrea..

ancutza1010
20.10.2009, 16:14:40
Noi am uitat complet de covoras ..nici nu ne-au zis cei de la biserica inainte sa aducem..asa caa se poate si fara covoras..acuma nah..fiecare cum vrea..
Si eu ma agitasem foarte tare pentru covoras dar in final am vazut ca nu era imperativ, se putea si fara.Poate depinde si de la o biserica la cealalta.Oricum imi este drag covorasul si ma bucur ca il am, o sa il pastrez intr un coltisor al camerei acolo.E un pretext sa achizitionezi ceva care iti va fi de folod mai tarziu.

roxana_amariei
21.10.2009, 15:20:38
La Sf Viner nu ai nevoie de covoras. Au ei unul pe care l-au donat mai demult o pereche de miri si pe ala il folosesc la toate cununiile. Noua nu ne-a trebuit.

nelly_blinduta
21.10.2009, 19:23:19
Asa stiam si eu, ca trebuie covor

RalucaIrina
23.10.2009, 16:15:22
Salut fetelor :* !!
Au trecut doua saptamani de la nunta si pot spune despre cununia religioasa ca a fost foarte frumoasa si emotionanta :-< .
Emotionanta a fost datorita preotilor, a corului si, bineinteles al mirilor ;)) .
Mi-ar fi parut rau mereu daca ma zgarceam la 150 ron, prajituri, suc si vin si n-as fi luat corul pentru slujba !!!
Desi mi-am propus sa nu plang nu am rezistat -incepand cu predica parintelui Modest si apoi cand au inceput sa ne cante cu totii la final La Multi Ani am plans ... putin :)
Dar si asta a facut parte din frumusetea slujbei :) !
Vremea a fost instabilia, dar a tinut cu noi totusi si nu au fost probleme !

Mihaela_B
25.11.2009, 08:38:02
Salut fetelor :* !!
Au trecut doua saptamani de la nunta si pot spune despre cununia religioasa ca a fost foarte frumoasa si emotionanta :-< .
Emotionanta a fost datorita preotilor, a corului si, bineinteles al mirilor ;)) .
Mi-ar fi parut rau mereu daca ma zgarceam la 150 ron, prajituri, suc si vin si n-as fi luat corul pentru slujba !!!
Desi mi-am propus sa nu plang nu am rezistat -incepand cu predica parintelui Modest si apoi cand au inceput sa ne cante cu totii la final La Multi Ani am plans ... putin :)
Dar si asta a facut parte din frumusetea slujbei :) !
Vremea a fost instabilia, dar a tinut cu noi totusi si nu au fost probleme !
DAAAA... :)
asa'i un cor in biserica face multe.. am fost si eu la nunti cu cor si fara si se vede diferenta, e alta incarcatura emotionala... si chiar poate nu vrei sa plangi..uneori e imposibil.. va sfatuiesc sa luati un cor..:) noi facem la Putna, si e corul de acolo...

roxutza88
15.12.2009, 17:34:05
si eu vreau sa fac cununia religioasa la Dragomirna, dar inca nu am fost sa rezervam o ora.am vrea sa fie mai tarziu ca sa avem timp inainte pt poze.pe la 18-19.nu stiu daca se poate ca mi-a zis cineva ca la Dragomirna ei au in fiecare seara o slujba si nu stiu exact de la ce ora.si s-ar putea sa nu poata asa tarziu...:-\ stiti cumva pana la ce ora fac cununiile??:-SS

ionela_mihaela
15.12.2009, 17:35:36
si eu vreau sa fac cununia religioasa la Dragomirna, dar inca nu am fost sa rezervam o ora.am vrea sa fie mai tarziu ca sa avem timp inainte pt poze.pe la 18-19.nu stiu daca se poate ca mi-a zis cineva ca la Dragomirna ei au in fiecare seara o slujba si nu stiu exact de la ce ora.si s-ar putea sa nu poata asa tarziu...:-\ stiti cumva pana la ce ora fac cununiile??:-SS

pai eu cand am fost m.am programat pt ora 5
se putea si la 4

roxutza88
15.12.2009, 17:38:07
eu vreau mai taziu...pe la 18-19.cu cat timp inainte ai fost?ca eu am ceva emotii sa nu fie prea tarziu

ionela_mihaela
15.12.2009, 17:55:37
eu vreau mai taziu...pe la 18-19.cu cat timp inainte ai fost?ca eu am ceva emotii sa nu fie prea tarziu

eu am fost din septembrie..dar tre sa sunam in maartie sa vedem daca se mai aproba sa se faca nunti la manastire in 2010

andreeasmiley
15.12.2009, 21:52:17

Partea proasta e ca sambata seara toate manastirile au slujba, vecernie si priveghere. De regula dureaza de la 17, 17,30, hai 18(ma gandesc ca daca spunea o mireasa ca ar fi putut sa tina cununia la 17, inseamna ca slujba manastirii incepe la 18) pana la 19.30-20... Intereseaza-te din timp!

roxutza88
15.12.2009, 22:24:10
ionela,sa inteleg ca inca nu stiu sigur daca mai fac nunti la anu??:O hai ca asta nu o stiam.pai si pana acum cum au facut?:-\ vai..ce ma fac?ms andreea de raspuns.o sa merg sa vb cu maica stareta ca am inteles ca ea se ocupa de asta.uff..acuma am si mai mari emotii :-SS

andreeasmiley
15.12.2009, 23:31:07
ionela,sa inteleg ca inca nu stiu sigur daca mai fac nunti la anu??:O hai ca asta nu o stiam.pai si pana acum cum au facut?:-\ vai..ce ma fac?ms andreea de raspuns.o sa merg sa vb cu maica stareta ca am inteles ca ea se ocupa de asta.uff..acuma am si mai mari emotii :-SS

Pana atunci ia in calcul varianta cununiei religioase la ora 17...eu zic ca intre 18 si 20 ai timp de poze mai ales ca la Dragomirna peisajul este de vis...

ionela_mihaela
16.12.2009, 00:43:40

pai da...dar ddepinde la la an la an...asa a zis maica stareata
sa vedem daca si in 2010 se aproba sa se faca nunti la manastiri

AnnyyAnnyy
03.01.2010, 20:40:17
Stie cineva cam cat trebuie platit la biserica fara cor?M-ar interesa in mod special biserica Sf. Vineri.Multumesc.:*
200 de roni plateste mirele pt lumina si se alege cu o chitanta(precizez ca la mine la nunta n-a fost aprins niciun bec;)))...si dupa ceremonie preotul ii taxeaza pe nasi.sunt 2 preoti si cer undeva in jurul sumei de 200 roni de caciula

roxutza88
13.01.2010, 13:58:22
buna fetele.am rezolvat in sf cu cununia la dragomirna.sunt asa de fericita ca am reusit sa prind si ora care am vrut eu adica 18.tin sa anunt mirii care se gandesc sa faca de acum programare la dragomirna,ca nu se mai fac cununii anul asta.noi am fost duminica si am fost ultimii pe care i-a lasat sa faca acolo.nu le mai dau voie :(.urma sa mearga la 2 zi la Preasfintit sa ceara voie sa faca macar cele care erau programate pana atunci.si a zis ca daca tot merge..sa ne scrie si pe noi.sunt asa de bucuroasa ca daca mai amanam cu o zi nu mai aveam cum!!#:-S

roxutza88
13.01.2010, 14:03:11
noi ne-am programat la dragomirna si a spus sa aducem covoras,piscoturi,vin,miere...da eu stiam ca acel covor il lasi la biserica.asa ne-a zis si maica de acolo:-\.cor vreau si eu si a zis ca o sa fie corul lor de maici.sper sa fie frumos.deja ma apuca emotiile :D

andreeasmiley
13.01.2010, 15:59:53
noi ne-am programat la dragomirna si a spus sa aducem covoras,piscoturi,vin,miere...da eu stiam ca acel covor il lasi la biserica.asa ne-a zis si maica de acolo:-\.cor vreau si eu si a zis ca o sa fie corul lor de maici.sper sa fie frumos.deja ma apuca emotiile :D

Va fi superb, cum altfel poate fi o slujba la manastire? :* Felicitari pentru programare! Ai rezolvat problemele legate de ora?

roxutza88
13.01.2010, 17:13:10
da.am scris la manastiri si biserici.am rezolvat cu ora si spre surprinderea mea ,ne-a programat la ora 18 :O <:-P

Mihaela_B
15.01.2010, 08:54:09
buna fetele.am rezolvat in sf cu cununia la dragomirna.sunt asa de fericita ca am reusit sa prind si ora care am vrut eu adica 18.tin sa anunt mirii care se gandesc sa faca de acum programare la dragomirna,ca nu se mai fac cununii anul asta.noi am fost duminica si am fost ultimii pe care i-a lasat sa faca acolo.nu le mai dau voie :(.urma sa mearga la 2 zi la Preasfintit sa ceara voie sa faca macar cele care erau programate pana atunci.si a zis ca daca tot merge..sa ne scrie si pe noi.sunt asa de bucuroasa ca daca mai amanam cu o zi nu mai aveam cum!!#:-S
hmmm..frumoas.felicitari..
eu vreau sa fac la Manastirea Putna.. :)
sa speram ca reusim..

ionela_mihaela
15.01.2010, 12:00:01
hmmm..frumoas.felicitari..
eu vreau sa fac la Manastirea Putna.. :)
sa speram ca reusim..

si noi ne-am programat la Dragomirna de anul trecut...si chiar anul trecut ne-a zis sa sunam prin martie ca nu se stie daca se mai fc cununii pe acolo, dar sper sa fi ramas in lista :D

roxutza88
15.01.2010, 16:44:10
si noi ne-am programat la Dragomirna de anul trecut...si chiar anul trecut ne-a zis sa sunam prin martie ca nu se stie daca se mai fc cununii pe acolo, dar sper sa fi ramas in lista :D

pai ne-au spus ca cei care sunt deja programati,o sa faca.nu mai au ce face.dar poti sa suni sa fi sigura.si noi urmeaza sa sunam..ca nici la noi nu era 100% sigur.urma sa vb cu Preasfintitu.dar eu nu cred ca au fost probleme.va pup si nunta cat mai reusita >:D<

guilyanakiss
20.01.2010, 09:44:44
ey as vrea sa fac cununia religioasa la Sf. Vineri, ca e foarte laudata biserica. dar pana la urma se mai aduce covoras sau nu? il lasi la biserica sau il iei acasa?

RalucaIrina
20.01.2010, 10:10:12
ey as vrea sa fac cununia religioasa la Sf. Vineri, ca e foarte laudata biserica. dar pana la urma se mai aduce covoras sau nu? il lasi la biserica sau il iei acasa?

Depinde de biserica daca e necesar sau nu ... noi am avut si l-am pastrat . Acum vezi ce ti se spune de la biserica

agness
20.01.2010, 15:16:41
buna fetelor!
Nu inteleg de ce vreti sa va cununati atat de tarziu(orele 17, 18:O )?eu una mi-am facut programare la Sf.Andrei la orele 15:00...slujba o sa dureze mai mult de o ora si vreau sa am timp si de o sedintza foto..nu vreau sa o fac pe fuga:D
;-)

dienuka1984
20.01.2010, 18:17:09
buna fetelor!
Nu inteleg de ce vreti sa va cununati atat de tarziu(orele 17, 18:O )?eu una mi-am facut programare la Sf.Andrei la orele 15:00...slujba o sa dureze mai mult de o ora si vreau sa am timp si de o sedintza foto..nu vreau sa o fac pe fuga:D
;-)

mai mult de o ora o sa dureze slujba???:-?
daca o sa va tina 30-40 de minute este deja exagerat de mult.....

RalucaIrina
20.01.2010, 22:08:19
buna fetelor!
;-)

Daca dupa tine este programata alta miresica nu prea are cum sa dureze mai mult de 1 ora :-?

andreeasmiley
20.01.2010, 22:49:02
mai mult de o ora o sa dureze slujba???:-?
daca o sa va tina 30-40 de minute este deja exagerat de mult.....

Am intrebat eu precis. O ora, o ora si 10 daca e cu tot cu cununia civila. Atat tine cica. Sau poate difera de la biserica la biserica. Slujba este aceeasi, dar predica sigur difera. ;))

agness
21.01.2010, 14:33:21
Anul trecut in septembrie am fost la cununia unei prietene de`a mele. Cununia civila era programata la orele 15:15 iar cea religioasa la 15:30..ei bine, cununia civila a tzinut fix 5 minute:D ..
In ceea ce priveste cununia religioasa a durat mai mult de o ora pt ca..pe la 16:30 am plecat eu si slujba nu se terminase si nici preotul nu tzinuse inca predica.
Acum na..depinde si de biserica si de cate nunti sunt in acea zi>:D<

roxutza88
22.01.2010, 14:16:54
buna fetelor!
;-)

eu vreau sa fac sedinta foto si videoclipul inainte de cununia religioasa.de asta am si programat atat de tarziu(18).o sa tina in jur de o ora...apoi ne mai invartim pe acolo cu prajituri,suc,poze..si numai bine ajungem inaintea invitatilor la sala.asa ne-a recomandat cameraman-ul...sa alegem ora mai tarzie daca se poate ca sa reusit de la 12 la 17 de ex sa facem poze si sa filmam.;-)

Sunshine26
26.03.2010, 12:19:55
foarte interesant cu covorul lasat donatie.:) si eu tot la SF. Vineri am avut, pe 25 iulie 2009. a fost inaltator... fratele meu, care este preot si prof la Seminarul din Iasi s-a alaturat cu un sobor de alti 5 preoti si cor de la Seminarul Teologic din Iasi si m-au facut sa plang in timpul ceremoniei religioase... a fost o surpiza la care nu ma asteptam..cu banii nici nu mai stiu cine s-a ocupat:p stiu ca cele 2 perechi de nasi au tinut tare mult sa se ocupe ei... dar cred ca a iesit bine, din moment ce, de cate ori ma vad cu parintele Mititelu, nu se uita cu coada ochiului la mine ;):P

Danillea
05.05.2010, 12:40:56
Salut tuturor!

Intrebare intrebatoare :>
Cu cat timp inainte ar trebui sa se faca programarea pentru cununia religioasa pentru a avea posibilitatea de a alege si ora la care vrei sa aiba loc? :-B Eu as vrea tare mult sa o fac la biserica SF Andrei din Burdujeni, dar socrela mea a zis sa nu ne plimbam de la primarie pana in burdujeni (tinand cont ca eu stau in Falticeni) si apoi la cetate pentru sedinta foto... :| no comm :P

roxutza88
06.05.2010, 12:39:37
ee..lasa soacra ca e nunta ta nu a ei;-).avand in vedere ca ai nunta in 2011,ar trebui sa mergi la inceputul anului viitor pt rezervare si pt a alege ora care o vrei tu.dar la sf andrei stiu ca e ffff mare aglomeratie cu nuntile si e posibil sa trebuiasca sa mergi chiar de anul asta ca sa fi sigura.e f frumos acolo.si eu as fi optat tot pt sf andrei daca nu reuseam cu dragomirna,desi eu stau in scheia ;-).dar din fericire am rezolvat.sa-ti spuna fetele care au facut acolo, mai exact ,cand au fost si ce-ti trebuie pt biserica.bafta

agness
06.05.2010, 14:58:33
Salut tuturor!

Intrebare intrebatoare :>
Cu cat timp inainte ar trebui sa se faca programarea pentru cununia religioasa pentru a avea posibilitatea de a alege si ora la care vrei sa aiba loc? :-B Eu as vrea tare mult sa o fac la biserica SF Andrei din Burdujeni, dar socrela mea a zis sa nu ne plimbam de la primarie pana in burdujeni (tinand cont ca eu stau in Falticeni) si apoi la cetate pentru sedinta foto... :| no comm :P
buna..da e f frumos la sf andrei..
noi ne casatorim in septembrie si am fost la biserik la inceputul anului, in ianuarie sa ne alegem ora..;)
succes!

Danillea
07.05.2010, 10:41:19
buna..da e f frumos la sf andrei..
noi ne casatorim in septembrie si am fost la biserik la inceputul anului, in ianuarie sa ne alegem ora..;)
succes!

deci mai este timp sa ne hotaram unde si cum...#:-S...merci ;)

adriben
11.05.2010, 12:54:59
eu am o problema mai grava...nunta noastra e la sucevita si as vrea sa fac cununia religioasa tot acolo, numai ca imi trebuie o pila....cum ar trebui procedat altfel? aveti vreo idee?

Buna Erikas,

Vad ca esti singura care face cununia la Sucevita...Eu nu am nimic rezervat deocamdata dar mi-ar face mare placere sa ma cunun la Sucevita. Pana la urma ai reusit sa-l convingi pe preot? Cat va costa sa va cununati acolo?
Sper sa nu fie chiar asa de complicat sa rezervi o data de pe un an pe altul (eu am nunta la anu in august...cred :)

Merci mult!

AnnyyAnnyy
21.07.2010, 13:37:42
buna fetelor!
;-)
eu am avut doar cununia religioasa, cea civila am facut-o cu 2 zile inainte, si tot la ora 17;00 am programat-o.La 18:30 deja serveam vin, suc, cozonac Bujor si prajituri in curea bisericii si la 18:45 eram la cetate pt sedinta foto si video
pana sa ajunga primii invitati eram deja la restaurant...oricum dupa cununie s-au ds parintii, socrii si fratii acolo...la sedinta foto am plecat doar noi si nasii...

Iulia_
10.08.2010, 16:48:58
Eu am pus biserica la 16.30, am zis ca pana la 19 avem timp sa facem si niste poze.
Oare ma insel? :))
Nu stiu exact unde facem pozele, dar asa e alta mancare de peste :)

Iulia_
17.08.2010, 21:41:44
Hai sa facem o lista cu toate lucrurile care ne sunt necesare la biserica. :)

verighete
bombonele pentru aruncat
prajituri si bautura pentru servit afara
miere, fursecuri, vin - pentru slujba
un buchet de flori adus cu o zi inainte de slujba, in semn de multumire (asa ne-a spus noua)

Altceva mai stiti?

roxutza88
17.08.2010, 21:48:00
covor.noua cel putin ne-au cerut.certificatul de casatorie....nasii :D

AnnyyAnnyy
18.08.2010, 10:02:08
eu am luat asa:
nasii;))+mirele
certificatul de casatorie+ buletinele noastre just in case
verighetele+pernuta pt verighete
covorul pt slujba
miere, vin rosu, piscoturi de sampanie pt slujba
cozonac Bujor pt servit dupa ceremonie+vin rosu
suc, apa minerala, prajituri+pahare de unica folosinta
petale de trandafiri pt iesirea din biserica, grau
cosulete de bomboane ambalate(se arunca in timpul slujbei)
flori si noi am pus la icoana Maicii Domnulu cu o zi inainte de nunta

Iulia_
19.08.2010, 17:46:01
Poate nu uit mirele acasa :D
De covor n-au zis nimic, la Sf. Vineri au covoare facute de comanda pentru biserica, nu stiu daca mai au nevoie. Mi se pare cam urat sa ceri asa ceva, preot fiind.

andreutzaa
19.08.2010, 20:14:11
De covor n-au zis nimic, la Sf. Vineri au covoare facute de comanda pentru biserica, nu stiu daca mai au nevoie. Mi se pare cam urat sa ceri asa ceva, preot fiind.

nu`ti cere nimeni sa`l lasi acolo,il iei sa`l pui jos sa stati voi pe el (cand stati in genunchi) cu nasii dupa caz.eu am avut unul mai lung insa poti lua si unul pt 2 mai scurt,daca vrei il donezi bisericii dak nu il iei acasa.al meu era de la soacra`mea deci i l`am dus inapoi.

agness
19.08.2010, 20:26:31

iulia, asa stiu si eu k ne trebuie musai covoras pt miri si pt nashi..
noi ink nu l-am luat..urmeaza;)) si o sa-l lasam la biserica

Iulia_
21.08.2010, 15:53:18
iulia, asa stiu si eu k ne trebuie musai covoras pt miri si pt nashi..
noi ink nu l-am luat..urmeaza;)) si o sa-l lasam la biserica
O sa iau si eu covor daca trebuie, dar mi se pare ca n-ar trebui :D
La voi la biserici cat e taxa de cununie, miresicilor? :)

carmenmariaconstantinescu
21.08.2010, 20:11:48
Am intrebat si eu de covoras...mi-a zis ca nu trebuie sa aduc nimic8-| Cica ma anunta daca e nevoie de ceva...

AnnyyAnnyy
24.08.2010, 10:22:02
taxa oficiala i s-a imputat mirelui si-a fost 200 roni ...pe langa asta au dat si nasii bani, plus corul pe care tot noi l-am platit...am ajuns la circa 1300 roni la Sf Vineri, total

roxutza88
24.08.2010, 17:28:17
taxa oficiala i s-a imputat mirelui si-a fost 200 roni ...pe langa asta au dat si nasii bani, plus corul pe care tot noi l-am platit...am ajuns la circa 1300 roni la Sf Vineri, total
uaaaau!!!Dumnezeu-le cat de mult :O:O pai astia se mai numesc preoti care cer atatia bani???pt ce?pt casele lor.da nu mai vb ca vb degeaba.eu stiam ca mirii nu platesc nimic la biserica.noua la Dragomirna ni s-a cerut 500 de lei cu tot cu cor.asta daca vrem un singur preot.dar m-am gandit putin si cred ca o sa pun 2 preoti...e mai frumos asa.oricum diferenta nu e mare.o:-)

AnnyyAnnyy
25.08.2010, 13:34:11
uaaaau!!!Dumnezeu-le cat de mult :O:O pai astia se mai numesc preoti care cer atatia bani???pt ce?pt casele lor.da nu mai vb ca vb degeaba.eu stiam ca mirii nu platesc nimic la biserica.noua la Dragomirna ni s-a cerut 500 de lei cu tot cu cor.asta daca vrem un singur preot.dar m-am gandit putin si cred ca o sa pun 2 preoti...e mai frumos asa.oricum diferenta nu e mare.o:-)200 roni a platit mirele pt lumina...i s-a dat si chitanta
500 roni corul e care tot noi l-am platit
si restul i-a cerut preotul nasului dupa cununie...cerut la modul ca noi ne fotografiam cu nasa pe treptele bisericii si nasul inca negocia cu preotul:(. Si mie mi s-a parut urat gestul, si suma cam mare pt o cununie dar stiam dinainte de nunta ca biserica aleasa e cam piperata.Am ales-o pt ca este prima biserica prin al carei altar am trecut impreuna cu sotul la sfintire candva pe la inceputurile relatiei nostre

adriben
30.08.2010, 11:21:18
Buna fetelor,

Este cineva care are programare la vreo manastire pentru anul 2011? Noi vrem sa facem la Sucevita si avem mari emotii pentru ca ni s-a spus ca intr-un principiu nu se mai fac cununii la manastiri, insa noi incercam prin intermediul cuiva poate ne accepta. Va rog sa-mi spuneti daca mai e cineva care are deja programare...asa mai am si eu o speranta....:(

adriben
30.08.2010, 11:28:46
Fetelor, si in special cele care sunteti plecate din tara,

Noi facem cununia civila in Spania, stiti cumva daca trebuie sa traduc certificatul de casatorie pentru preot?

andreeasmiley
30.08.2010, 12:21:55
Fetelor, si in special cele care sunteti plecate din tara,

Noi facem cununia civila in Spania, stiti cumva daca trebuie sa traduc certificatul de casatorie pentru preot?

Daca va cunoaste preotul pe voi sau pe parintii vostri cred ca nu este necesar, dar daca nu atunci este necesar. Numai bine!

adriben
30.08.2010, 13:46:45
Daca va cunoaste preotul pe voi sau pe parintii vostri cred ca nu este necesar, dar daca nu atunci este necesar. Numai bine!

Deci e clar...trebuie sa-l traduc...uffff
Merci mult!!!!