PDA

Versiunea completa : Biserici evanghelice-luterane din Judetul Cluj

mi2009
24.01.2009, 17:09:26
Buna miresici!!!!

Mai este vreo miresica care se casatoreste in bis. evanghelica-luterana?
Eu stiu ca este doar cea de pe 21 Dec, dar am citit undeva ca si cea de pe str.Kogalniceanu, care are statuia Sf.Gheorghe in fata ar fi tot ev.-luterana. pe net gasesc ca e calvina....:-\
stie careva ceva?

mersi :)

Goldmoon
27.01.2009, 21:57:22
Buna miresici!!!!

Mai este vreo miresica care se casatoreste in bis. evanghelica-luterana?
Eu stiu ca este doar cea de pe 21 Dec, dar am citit undeva ca si cea de pe str.Kogalniceanu, care are statuia Sf.Gheorghe in fata ar fi tot ev.-luterana. pe net gasesc ca e calvina....:-\
stie careva ceva?

mersi :)

Biserica de pe Kogalniceanu este reformata (care are la baza invataturile lui Calvin). Acuma nu imi dau seama exact la ce te referi prin evanghelica -luterana, pentru ca eu din cate stiu e o mica diferenta intre cele doua. Amandoua se bazeaza pe invataturile lui Luther, insa biserica evanghelica este practic cea germana (cum e de exemplu a sasilor), iar cea lutherana e cea maghiara - deci practic difera limba de oficiere a slujbei. O sa mai caut si eu, in caz ca gresesc sa ziceti.
E posibil ca cea de pe colt 21 dec cu Gh Doja sa fie evanghelica, iar cea de pe 21 Decembrie (mai jos de Sora) sa fie luterana - dar asta cel mai bine te duci direct si vezi. Oricum, eu din cate stiu, bisericile reformate folosesc bisericile si in mod ecumenic fara probleme prea mari - adica merge un preot luteran sa oficieze intr-o biserica evanghelica sau invers.

mi2009
29.01.2009, 10:57:00
mersi de raspuns...
chestia ca amandoua sunt ev-luterane si ca sa se deosebeasca cea a sasilor e ev-luterana de confesiune augustana...:-p
cea de la colt cu doja este evanghelica-luterana(adica a sasilor), dar sasi in cluj nu mai prea exista si atunci fac cumva si maghiarii acolo si germanii. de aceea pe usa bisericii scrie in ambele limbi( stiu asta ca am mai fost acolo 1 data la slujba)! din pacate cel care tine slujba acolo e maghiar si vb germana, dar mai greu un pic. la noi nu e problema ca ar veni alt preot( dar asta e alta poveste).
chiar langa este si ceva episcopie sau ceva de genul ala... mie imi trebuie sa fie o biserica evanghelica luterana ( asa mi-a spus preotul) in care sa vina preotul care l-a botezat si confirmat pe viitorul meu sot. si stiam ca am citit undeva pe net ca ar fi si aia de pe kogalniceanu ar fi ev-luterana, dar nu mai gasesc si creadeam ca stie careva mai mult. si imi e ciuda ca la racovita am fost la scoala!!!!!!!ma enerveaza ca nu sunt acolo si nu pot sa fug cand mi se nazareste mie pt fiecare chestie, dar o sa o trim pe mama o data......ca aia mi-ar fi placut mai tare decat cea de pe 21 dec colt cu doja. mai vedem...
mersi inca o data!

Goldmoon
29.01.2009, 12:52:17
mersi de raspuns...
chestia ca amandoua sunt ev-luterane si ca sa se deosebeasca cea a sasilor e ev-luterana de confesiune augustana...:-p
cea de la colt cu doja este evanghelica-luterana(adica a sasilor), dar sasi in cluj nu mai prea exista si atunci fac cumva si maghiarii acolo si germanii. de aceea pe usa bisericii scrie in ambele limbi( stiu asta ca am mai fost acolo 1 data la slujba)! din pacate cel care tine slujba acolo e maghiar si vb germana, dar mai greu un pic. la noi nu e problema ca ar veni alt preot( dar asta e alta poveste).
chiar langa este si ceva episcopie sau ceva de genul ala... mie imi trebuie sa fie o biserica evanghelica luterana ( asa mi-a spus preotul) in care sa vina preotul care l-a botezat si confirmat pe viitorul meu sot. si stiam ca am citit undeva pe net ca ar fi si aia de pe kogalniceanu ar fi ev-luterana, dar nu mai gasesc si creadeam ca stie careva mai mult. si imi e ciuda ca la racovita am fost la scoala!!!!!!!ma enerveaza ca nu sunt acolo si nu pot sa fug cand mi se nazareste mie pt fiecare chestie, dar o sa o trim pe mama o data......ca aia mi-ar fi placut mai tare decat cea de pe 21 dec colt cu doja. mai vedem...
mersi inca o data!

Cu placere :)
Aia de pe Kogalniceanu eu stiu ca e reformata, dar in principal nu cred ca ar fi probleme sa iti vina un alt preot pentru ca nu sunt atat de stricti.
Noi vom face la biserica reformata cu cocos (sau cu acoperisul verde) de pe Motilor si si la noi va veni si un preot care nu e din Cluj si nu a fost nici o problema.

Oricum, cel mai bine si mai sigur e tot intrebatul la fata locului. :)

Topolina
03.03.2009, 00:40:02
Salut!

Cea de pe 21 decembrie e singura biserica evanghelic-lutherana din cluj. noi ne casatorim acolo. daca vreti sa va casatoriti, trebuie sa vorbiti cu preotul de aici si sa discutati si despre faptul ca va veni alt preot. cel mai bine e sa luati legatura cu preotul cam cu 5 luni inainte de nunta. mai jos un pic de biserica e episcopia unde gasesti pe cineva de marti pana vineri in orarul obisnuit de lucru.