PDA

Versiunea completa : De unde procuram vinul...mai ieftin

laviniamanolescu
27.01.2009, 09:30:08
Fetelor de unde va luati vinul din arges?
:-s

ayana2010
27.01.2009, 16:00:06
Fetelor de unde va luati vinul din arges?
:-s
cum vrei sa fie varsat sau imbuteliat?

laviniamanolescu
27.01.2009, 19:50:37
inbuteliat vreau demi sec

valivlad
30.01.2009, 13:43:41
inbuteliat vreau demi sec
Vorbeste cu patronul restaurantului .....poate colaboreaza cu vreo firma care sa-ti permita sa dai si sticlele ce iti raman innapoi!!!!

kiss_tyna
07.02.2009, 08:37:43
Noi mergem azi sa luam vinul de la Stefanesti pentru ca am auzit ca se va pune acciza pe bauturi alcoolice.:-s O sa luam 50 litri pentru ca o sa avem in jur de 100-120 persoane.Sper ca va ajunge.

RamonaS
07.02.2009, 21:16:24
Viitorul tata-socru ne-a spus ca undeva la Argintex (depozit) e un nene de la care poti sa iei toate bauturile si le platesti dupa nunta.
De asemenea stiu ca pe centura (undeva mai aproape de podul Viilor) este un depozit care avea in vara un anunt mare ca vand bauturi pentru nunta si plata este facuta dupa nunta. Cred ca merita sa incercati! Noi inca nu am ajuns la acest capitol...dar cand stabilim ceva va anunt!:*

anesya
08.02.2009, 09:31:46
Noi mergem azi sa luam vinul de la Stefanesti pentru ca am auzit ca se va pune acciza pe bauturi alcoolice.:-s O sa luam 50 litri pentru ca o sa avem in jur de 100-120 persoane.Sper ca va ajunge.
kris eu cred ca e putin....noi am avut 50 de litri la brad pt 60 de pers...este adevarat ca ne-au ramas vreo 10 sticle...dar pt 120 de pers e putin. Normal se socotesc si doamnele...ca sunt unii domni care beau mai mult...>:D<

kiss_tyna
08.02.2009, 16:29:18
Pana la urma nu am mai luat pentru ca ne-a zis doamna de acolo ca noi nu avem conditii de depozitare si ca se va acri pana la vara.Asa ca il vom lua atunci, in august.

kiss_tyna
08.02.2009, 16:31:02
kris eu cred ca e putin....noi am avut 50 de litri la brad pt 60 de pers...este adevarat ca ne-au ramas vreo 10 sticle...dar pt 120 de pers e putin. Normal se socotesc si doamnele...ca sunt unii domni care beau mai mult...>:D<
Hmmm.....noi am auzit din mai multe parti ca se socoteste 1 litru la 2 persoane.In fine.....multumesc pentru sfat. O sa mai intreb si la restaurant.

kiss_tyna
08.02.2009, 16:32:22
Viitorul tata-socru ne-a spus ca undeva la Argintex (depozit) e un nene de la care poti sa iei toate bauturile si le platesti dupa nunta.
De asemenea stiu ca pe centura (undeva mai aproape de podul Viilor) este un depozit care avea in vara un anunt mare ca vand bauturi pentru nunta si plata este facuta dupa nunta. Cred ca merita sa incercati! Noi inca nu am ajuns la acest capitol...dar cand stabilim ceva va anunt!:*
Cred ca de la Argintex ar fi mai bine sa luam bautura pentru ca am auzit ca ti le primeste si inapoi in caz ca ramai cu mai multe sticle.Si e bine si ca te lasa sa platesti dupa nunta.

ayana2010
08.02.2009, 21:23:38
Hmmm.....noi am auzit din mai multe parti ca se socoteste 1 litru la 2 persoane.In fine.....multumesc pentru sfat. O sa mai intreb si la restaurant.
depinde si de bautura pe care o s-o mai ai. la noi la cununie s-au terminat whiskey ul si bautura pt femei (nu mai stiu exact ce am avut), din tuica s-a baut doar 1 litru, iar din vin cativa litri. am ramas cu mai mult de jumatate din vin. dar am avut whiskey suficient sa-i saturam pe toti :)) oricum, sa nu risti sa iei 1 litru la 2 persoane fix, fara nicio sticla in plus. eu as spune sa-ti iei o marja cel putin 1-2 sticle la fiecare masa (depinde cat de mari sunt mesele)

andreea204
09.02.2009, 18:35:52
Fetelor...cel mai ieftin este sa le luati direct de la distribuitori...de unde se aprovizioneaza si barurile si supermarketurile.....

Daca aveti cunostinte care lucreaza in cluburi sau restaurante...rugati-le sa va faca legatura cu un distibuitor...
este cel mai bine...

Larisa1982
01.06.2009, 11:03:30
noi o sa luam vinul de la crama direct, vrem sa-l servim la carafa

miha85
10.07.2009, 12:56:37
Noi am ales sa luam vin varsat de la cineva cunoscut, care are o crama, este foarte bun si ...aprox. 90%natural. Vinul imbuteliat ni s-a parut foarte scump si nici nu se ridica la nivelul celui pe care l-am comandat noi.Este ffff baubil si ca pret am dat 4.5ron pe litru. Acum din pacate a ridicat pretul la 5.5 pt ca are cerere foarte mare. Noi am luat 300 litri pt 300 de persoane si credem k nu e suficient, deoarece este vara si vinul este la putere, drept pt care am vb cu persoana de la care il luam, si daca mai avem nevoie il anuntam si putem merge sa mai luam in timpul noptii(este la 5 min distanta de locatia unde vom face nunta). Daca vreti va pot oferi numarul lui sa puteti discuta.

ayana2010
10.07.2009, 13:19:04
Noi am ales sa luam vin varsat de la cineva cunoscut, care are o crama, este foarte bun si ...aprox. 90%natural. Vinul imbuteliat ni s-a parut foarte scump si nici nu se ridica la nivelul celui pe care l-am comandat noi.Este ffff baubil si ca pret am dat 4.5ron pe litru. Acum din pacate a ridicat pretul la 5.5 pt ca are cerere foarte mare. Noi am luat 300 litri pt 300 de persoane si credem k nu e suficient, deoarece este vara si vinul este la putere, drept pt care am vb cu persoana de la care il luam, si daca mai avem nevoie il anuntam si putem merge sa mai luam in timpul noptii(este la 5 min distanta de locatia unde vom face nunta). Daca vreti va pot oferi numarul lui sa puteti discuta.
wow... 300 l pentru 300 pers? mie mi se pare fooarte muult! noua ne-a recomandat administratorul restaurantului sa luam 170 sticle vin alb si 20 st vin rosu pentru 250 de persoane.

miha85
10.07.2009, 13:43:17
wow... 300 l pentru 300 pers? mie mi se pare fooarte muult! noua ne-a recomandat administratorul restaurantului sa luam 170 sticle vin alb si 20 st vin rosu pentru 250 de persoane.

Eu am nunta in august cand sunt caldurile alea mari, si plus ca asa ne-au recomandat si noua ospatarii de akolo, care au vazut cat se consuma la o nunta. Plus k nu aveau niciun interes sa ne minta deoarece lucreaza mama mea akolo.Probabil invitatii tai sunt mai omenesti dar pe-ai mei ii cunosc si stiu ca tare e mai place spritul:D

ayana2010
10.07.2009, 15:01:20
Eu am nunta in august cand sunt caldurile alea mari, si plus ca asa ne-au recomandat si noua ospatarii de akolo, care au vazut cat se consuma la o nunta. Plus k nu aveau niciun interes sa ne minta deoarece lucreaza mama mea akolo.Probabil invitatii tai sunt mai omenesti dar pe-ai mei ii cunosc si stiu ca tare e mai place spritul:D
si eu tot in august. cu o saptamana inaintea ta. :) probabil conteaza si cate feluri de bautura aveti. noi o sa avem 7 sau 8 bauturi alcoolice si presupunem ca whisky o sa se consume cel mai mult.

miha85
10.07.2009, 16:59:57
si eu tot in august. cu o saptamana inaintea ta. :) probabil conteaza si cate feluri de bautura aveti. noi o sa avem 7 sau 8 bauturi alcoolice si presupunem ca whisky o sa se consume cel mai mult.

:)) da, acum am observat si eu ca tot in august aveti si voi:D.Habar nu am cum e mai bine, sau care sunt cantitatile ideale...
Si noi avem 6 feluri de bautura, dar am mers pe considerentul k taria se consuma mai putin vara, oricum avem si din sectorul tarie o gramada, nu stiu sa-ti spun cat:D
In fine, vom vedea atunci...

dan31
04.07.2012, 11:58:20
Din Curtea de arges a cumparat careva vin pt nunta de la vreo crama deschisa in orasu asta?