PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Turcia

Pagini : [1] 2 3 4 5

Alinta
15.10.2006, 11:34:21
Ne gandeam sa mergem intr-o noua luna de miere in Antalya. Imi poate spune cineva cum e pe acolo, ce atractii turistice sunt si mai important daca stiti cum e vremea acolo (ca ma gandeam poate fac plaja de revelion ;))) M apoate ajuta cineva cu informatii???? :-B

aryanna
15.10.2006, 19:40:46
salut alinta... vara asta am fost in antalya desi toata lumea ne batea la cap cu atentatele.... e suuuuuuuuuuuper ...nu se compara in nici un caz cu litoralul nostru... la ei se imbina ff fain muntele cu marea... in sensul ca marea incepe direct din munte in anumite zone...
ai ce vizita si sicer nu-ti ajunge o saptamana...

eu am fost prin btt care la randul lor lucreaza cu omnia turism...a fost si super ieftin zic eu...

am dat 380 euro cazare+masa+ taxa aeroport+drum aeroport-hotel si invers...

serviciile sigur sunt mult peste nivelul nostru.... venea si ne facea curat zilnic... hotelul era nou si nu mirosea a imbacsit...
sincer m-as mai duce si la anul

in caz ca ai fost eu ti-am descris asa putin poate mergi la anul

hotelul la care am stat eu e de 3 stele, are piscina se numeste lara dinc hotel....daca dai pe google vezi poze cu el...

aryanna
15.10.2006, 19:42:22
aaa acum am vazut ca esti din vaslui... si eu sunt din vaslui insa acum locuiesc in botosani... dragostea asta...:)

Alinta
16.10.2006, 08:13:40
Eu as vrea sa merg anul asta, dar nu stiu cum va fi vremea de craciun. :-\

ancaneacsu
16.10.2006, 09:00:01

mai, e dragutz...dar eu una zic ca e mai mult pentru relaxare, scufundari, etc, daca vrei sa mai vezi si ceva, sa vizitezi, eu zic ca grecia e mai potrivita....litoralul e la fel de frumos....hotelurile seamana...dar atentie mare...si la greci si la turci, cele 4 sau 3 stele nu sunt 4 respectiv 3...
cat despre vreme, in perioada recpectiva la ei e cald....nu cred ca e chiar de plaja,...dar sunt 10-15 grade lejer...:*
sper sa-ti fie de folos informatiile

Alinta
16.10.2006, 09:34:35
Nu cred ca mergem sa vizitam, doar asa sa lenevim. Si stie cineva ce moneda folosesc aia de acolo euro sau dolarul?

Alinta
16.10.2006, 09:36:21
sper sa-ti fie de folos informatiile

Orice informatie e de folos, ca e prima data cand iesim din tara :"> si suntem tare entuziasmati si de asemenea vrea sa ma si documentez asupra zonei sa nu avem surprize.

Sylvester
16.10.2006, 10:26:20
Nu cred ca mergem sa vizitam, doar asa sa lenevim. Si stie cineva ce moneda folosesc aia de acolo euro sau dolarul?

Du-te cu euro ca eu am fost anul asta si am avut mai mult dolari decat euro si mi-a parut rau. Oricum se folosesc lire si cursul e la fel de avantajos si la euro si la dolari.

In alta ordine de idei, iarna nu prea ai ce sa vezi in Antalya...recomand Grecia sau Europa...Antalya e pentru plaja.

ancaneacsu
16.10.2006, 10:29:59
Orice informatie e de folos, ca e prima data cand iesim din tara :"> si suntem tare entuziasmati si de asemenea vrea sa ma si documentez asupra zonei sa nu avem surprize.

hai ca-ti dau un pm sa-ti spun mai multe.....

ligia
16.10.2006, 12:14:35
Si noi am fost in Antalya in luna de miere si ne-a placut la nebunie. Am inteles de la bastinasi ca si iarna e vreme frumoasa si imi amintesc eu ca echipele de fotbal de la noi isi fac cantonamentele de iarna acolo pt. ca e cald si iarna.
Noi am luat dolari cu noi dar i-am schimbat in lire turcesti pt. ca unele preturi erau aproximate gresit, ca puteai sa cumperi si cu euro si cu dolari si cu lire dar cel mai bine am iesit cu lire, rata de scimb era mult mai buna decat aproximarile lor.
Nu stiu cum e in Grecia, vrem si noi sa mergem la anul, dar daca vreti sa leneviti e super in Turcia. Si daca cumva va plictisiti se organizeaza tot felul de excursii. Noi ne-am pacalit putin cu excursiile astea pt. ca le-am luat de la ghidul de la agetia de acolo, iar daca le luam direct de acolo erau la jumatete de pret.
In rest, la cumparaturi se negociaza orice, poti lua si la jumatate din pretul initial daca stii cum sa-i iei.
Daca va hotarati sa mergeti, sa mai cauti pe net statiuni sau sa intrebi la agentie cum sunt, pt. ca sunt multe statiuni in care sunt doar resorturi, hoteluri pe malul marii cu piscina,restaurant, toate facilitatile, dar daca iesi de acolo nu ai unde sa mergi, pe partea cealalta a soselei nu e nimic. Si asa ai toate sansele sa te plictisesti, unii turisti ce au fost cu noi in avion erau putin dezamagiti. Noi am fost in Kemer, care era o statiune gen Mamaia, strazi intregi cu magazine, restaurante la tot pasul, un mic port, discoteci, un parc cu terase una langa alta, delfinariu, aquaparc...n-ai avut timp sa vezi tot.
Vai cat am scris;)) . Ce sa fac, ma entuziasmez cand imi amintesc ce frumos a fost.:x

Alinta
17.10.2006, 07:51:09
Nu am dat informatia toata, ideea e ca noi am castigat o excursie de 10 zile in Antalya si acum trebuie sa ne hotaram perioada ca locatia si transportul nu depind de noi. De asta intrebam cum e vremea si ce moneda e mai convenabila. Deci nu am cum sa aleg Grecia si mie oricum imi place sa lenevesc! Eu tot caut o harta a statiunii si nu gasesc nimic :(.

ancaneacsu
17.10.2006, 10:48:34
Nu am dat informatia toata, ideea e ca noi am castigat o excursie de 10 zile in Antalya si acum trebuie sa ne hotaram perioada ca locatia si transportul nu depind de noi. De asta intrebam cum e vremea si ce moneda e mai convenabila. Deci nu am cum sa aleg Grecia si mie oricum imi place sa lenevesc! Eu tot caut o harta a statiunii si nu gasesc nimic :(.

oooo, felicitari, asa merita>:D<
nu uita sa faci scufundari sau un safari cu jeep-ul -se pot inchiria de acolo....si asta e suuuper dragutz...spor la cumparaturi:)

Alinta
17.10.2006, 11:13:19
oooo, felicitari, asa merita>:D<
nu uita sa faci scufundari sau un safari cu jeep-ul -se pot inchiria de acolo....si asta e suuuper dragutz...spor la cumparaturi:)

Mersic, s-ar putea sa mergem la anul prin mai-iunie pana la urma ca nu as putea sa merg intr-o perioada si sa nu pot face plaja!

aryanna
17.10.2006, 18:28:42
mai cand am fost eu anul asta, adica la sf lui august era extrem de cald...noi am ajuns la hotel la 12 n oaptea si eu m-am dus in camera m-am schimbat si am mers direct la piscina sa ma racoresc.... ghida mi-a zis ca erau cam 45-50 grade...ai grija sa ai aer conditionat in camera si sa merga ca o sa mori de cald.... eu zic ca in mai e ca la noi vara.... daca nu prinzi sezonul ploilor.... la ei cica nu ploua cate jumate de an dar si cand ploua ii inunda....

vezi ca taxa la aeroport e ori 10 euro ori 10 dolari... deci sa ai si ceva dolari ....si micii comercianti nu prea faceau diferenta ....ei ne schimbau lirele lor si in euro si in dolar la fel.... totusi e bine sa ai lire.... 1 lira e cam 2 ron la noi

sa mergi cu autobuzul la ei e 1 lira deci nu ff scump....
si antalia e ff mare.... cam cat bucurestiul deci mergeam frate... mai ales ca noi aveam hotelul pe langa aeroport.... si pana ajungeam in centru....dura

sa ai grija la comercianti ca-s niste smecheri de prima mana...eu aveam impresia ca vroaiu sa-mi traga teapa la orice... si te intreaba prima oara de unde esti (probabil ca sa-ti "faca" pretul).... la ei se negociaza aproape orice..... e bine sa vaeti pe cine care le stie limba... noi ne-am inteles ff bine cu ghida si mai mergeam impreuna...

sunt ff multe progerame de excursii .. la noi le aveau si ghidele dar le-am vazut si prin statiune...si am fost sfatuiti sa mergem cu alea ca si ghidele mai baga si ele ceva in plus... e logic...noi am fost cu ele pana la urma...

sunt croaziere extrem de faine, rafting, seara turceasca cu dansatoare (a fost chiar fain).... iti recomand aqua landul... e pe langa un centru comercial gen metro... se cheama migros.... mi s-a parut superb si acolo....

sa nu te astepti la cine stie ce preturi mici la haine sau altele...tre sa stii sa cauti si sa negosiezi.... sunt cam ca la noi sau poate putin mai mici...

am scirs o gramada... si as mai avea de zis....

aryanna
17.10.2006, 18:39:41
cateva poze de pe acolo

aryanna
17.10.2006, 18:41:36
in prima e zona in care am stat eu, poza e facut de la balconul camerei de hotel, a doua e intrarea de la aqualand, iar a treia de din o pestera din aqua land....

aryanna
17.10.2006, 18:46:57
si inca vreo 2.... la sand city

aaa cand urci sa te dai in alea... e peste tot numai verdeata... superb..

o poza de sus de pe aqua land...

si o poza din centru vechi al lor.... poarta lui hadrianus daca nu ma insel

Alinta
18.10.2006, 07:40:16
Multam din suflet ma ajuta tare mult informatiile acestea, mai ales ca plecam singurei si e prima iesire din tara. Pozele sunt superbe =D> !

JolieFamme
18.10.2006, 08:00:37
eu m-am descurcat numai cu dolari si sincer as contrazice cateva pareri, mi-am luat aur de 14 k cu 14 $ gramul sincer imi pare rau ca nu am putut sa fac o investitie din asta..
acuma cums a spun sotul meu e turc pe jumatate si e alta cand vb un roman si e alta can vb cineva la aceeasi teapa cu ei..
atentie mare va spun si eu, care mai decare incearca sa profite si majoritatea chiar te trag in teapa.. acuma depinde cat de mult ii lasati..
de trasport va recomand sa inchiriati o masina sunt preturi relativ mici FATA DE ROMANIA!!!
e ok si ieftin autobuzil sunt de acord cu aryanna, dar stresant de lent si in caldura nu se merita..
acuma vreau sa-ti dau o veste care poate nu-ti va placea..
iarna nu e tocmai roz in antalya... ploua!!!! anul trecut din cele 18 grade preconizate au fost aproximativ 7
ai grija ce haine iti iei

AZZARDO
18.10.2006, 09:14:22

Buna!!! Te-as putea ajuta cu cateva iformatii despre o vacanta in Antalya, deoarece am lucrat 3 ani ca si ghid acolo..pentru turistii romani
Craciunul acolo e frumos daca il petreci la un resort de 5* ..altfel nu simti sarbatorile...ploua de dimineata pana seara..iar ca excursii organizate in perioada aceasta sunt destul de putine: Demre Mira kekova, shopping, Pamukkale poate...daca vrei sa stii ceva despre un hotel anume te rog sa imi spui ...le-am colindat pe toate din Antalya

Alinta
18.10.2006, 09:23:13
Cand o sa mergem sa stabilim perioada atunci cred ca alegem si hotelul. Care e perioada cea mai propice pentru a merge, sa nu fie nici extrem de cald, dar nici ploi? Eu auzisem de mai-iunie, septembrie-octombrie, e adevarat? Iar ca si hoteluri pe care le recomandati in mod special?

Sylvester
18.10.2006, 09:29:13
Cand o sa mergem sa stabilim perioada atunci cred ca alegem si hotelul. Care e perioada cea mai propice pentru a merge, sa nu fie nici extrem de cald, dar nici ploi? Eu auzisem de mai-iunie, septembrie-octombrie, e adevarat? Iar ca si hoteluri pe care le recomandati in mod special?

Nu dupa septembrie...am fost eu la sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie si pot sa te asigur ca pe 2 septembrie ploua.... poti sa nimeresti si bine dar de ce sa risti? Cred ca a doua jumatate a lui august e perfect! Mai-iunie nu stiu....

AZZARDO
18.10.2006, 09:34:45

perioada perfecta e in iunie sau septembrie
si capret si ca vreme...antalya este si o regiune si un oras...va recomand sa gasiti hoteluri ori in Antalya ca si oras..ori in Belek ..30 km de Antalya-oras...sau Kemer -40 km in partea opusa a Antaliei. EXCLUS SIDE SAU ALANYA...fugiti cat puteti de aceste statiuni...

Hotelurile mele preferate ( ma refer la calitatea serviciilor):
Cornelia de Luxe 5*
Silyum 5*
Club Hotel Sera
Acropol 4* -fff bun
Falcon
Ideea e sa imi spui la ce buget doriti sa alocati si va ajut cu mare placere sa gasiti ceva...si sa nu regretati!!!!

JolieFamme
18.10.2006, 10:28:14
de acord cu AZZARDO!!! iunie sau septembie -octombrie

Alinta
18.10.2006, 10:28:40
Excursia e cam in jur de 1500 euro, dar cred ca se include si avionul, cu servicii all inclusive, 10 zile. Astea datele care le stiu pana acum. Mi-as dori sa stau in Antalya la un hotel pe malul marii, ca sunt innebunita dupa plaja si cum am mai spus si mai sus nu am gasit o harta a regiunii cu toate hotelurile si punctele de atractie.

AZZARDO
18.10.2006, 10:43:35
Excursia e cam in jur de 1500 euro, dar cred ca se include si avionul, cu servicii all inclusive, 10 zile. Astea datele care le stiu pana acum. Mi-as dori sa stau in Antalya la un hotel pe malul marii, ca sunt innebunita dupa plaja si cum am mai spus si mai sus nu am gasit o harta a regiunii cu toate hotelurile si punctele de atractie.

daca intri pe site-ul agentiei Alibaba Tours...gasesti tot ce vrei...sunt cei mai buni pe aceasta destinatie!!!

La acesti banuti ar trebuii sa fie un hotel de 4* sau chiar 5*.
In statiunea Belek toate resorturile sunt pe plaja!!!
Regula: Tot ce e de 5 stele trebuie sa fie pe plaja...se aplica si in Antalya!!!

aryanna
18.10.2006, 21:36:04
eu m-am descurcat numai cu dolari si sincer as contrazice cateva pareri, mi-am luat aur de 14 k cu 14 $ gramul sincer imi pare rau ca nu am putut sa fac o investitie din asta..
acuma cums a spun sotul meu e turc pe jumatate si e alta cand vb un roman si e alta can vb cineva la aceeasi teapa cu ei..
atentie mare va spun si eu, care mai decare incearca sa profite si majoritatea chiar te trag in teapa.. acuma depinde cat de mult ii lasati..
de trasport va recomand sa inchiriati o masina sunt preturi relativ mici FATA DE ROMANIA!!!
e ok si ieftin autobuzil sunt de acord cu aryanna, dar stresant de lent si in caldura nu se merita..
acuma vreau sa-ti dau o veste care poate nu-ti va placea..
iarna nu e tocmai roz in antalya... ploua!!!! anul trecut din cele 18 grade preconizate au fost aproximativ 7
ai grija ce haine iti iei

eu char nu recomand inchiriatul masinilor.... e adevarat ca am vazut peste tot anunturi cu inchiriat de masini dar astia conduc HAOTIC
sincer cat am stat acolo am vazut 2 accidente....majoritatea sunt daltonisti...nu asteapta deloc sa se faca verde la semafor acolo e efectiv ca in jungla....

ancaneacsu
19.10.2006, 08:17:06
da, si eu am avut experiente neplacute cu turci la volan.....sa fugi de ei ca de dracu'...mai ales de soferii de tir....:))
in ceea ce priveste comertul sunt afurisiti rau.....mama se uita la niste animalutze care se invarteau la rotisor, si vanzatorul o intreaba ce natie este....mama-i spune ca romanca...scoate turcul cartonasul, se uita pe el si silabiseste: pre-pe-li-ta, avea trecut pe carnetel cum se spune in toate limbile posibile.....:)) , iar daca spui hagi, esti prietenul lor;-)

Alinta
19.10.2006, 09:39:58
E bine de stiut ca sa nu avem surprize !!![-o<

azzaleya
19.10.2006, 10:00:45
Si noi am ales ca destinatie pentru luna de miere tot Turcia-Antalya si ne-am intors placut impresionati. Am stat in regim All Inclusive si a fost o alegere buna, fiindca altfel am fi cheltuit o mica avere pe mancare. Intr-adevar totul se negociaza, trebuie sa te tii tare si sa nu lasi din pretul tau. Serviciile au fost ireprosabile, apa marii curata, mancarea foarte buna, vremea excelenta in ultima saptamana a lui septembrie. Am postat si cateva poze la topicul cu poze din luna de miere.

aryanna
22.10.2006, 15:12:43
sunt fff multi rusi si germani in antalya....si turcii nu stiu prea bine engleza... majoritatea stiu germana (la ei s-a plecat masiv in germania in trecut, cam cum pleaca ai nostri acum in italia/spania)
la aqualand anunturile se faceau in turca, germana si rusa, engleza deloc....

aaa si am vazut si eu ca au caietele cu anumite chestii scrise in fiecare limba....
unprieten de-al nostru a patit-o la o terasa : dupa ce i-a adus mancarea i-a zis "sa va stea in gat!" :)) l-a invatat cred ca alt roman in loc de pofta buna:D

am murit de ras cand s-a intors si ne-a zis

ancaneacsu
23.10.2006, 09:48:50
sunt fff multi rusi si germani in antalya....si turcii nu stiu prea bine engleza... majoritatea stiu germana (la ei s-a plecat masiv in germania in trecut, cam cum pleaca ai nostri acum in italia/spania)
la aqualand anunturile se faceau in turca, germana si rusa, engleza deloc....

aaa si am vazut si eu ca au caietele cu anumite chestii scrise in fiecare limba....
unprieten de-al nostru a patit-o la o terasa : dupa ce i-a adus mancarea i-a zis "sa va stea in gat!" :)) l-a invatat cred ca alt roman in loc de pofta buna:D

am murit de ras cand s-a intors si ne-a zis
tare de tot faza....am lesinat de ras...=))

Tavita
19.11.2006, 08:54:25
Buna!!! Te-as putea ajuta cu cateva iformatii despre o vacanta in Antalya, deoarece am lucrat 3 ani ca si ghid acolo..pentru turistii romani
Craciunul acolo e frumos daca il petreci la un resort de 5* ..altfel nu simti sarbatorile...ploua de dimineata pana seara..iar ca excursii organizate in perioada aceasta sunt destul de putine: Demre Mira kekova, shopping, Pamukkale poate...daca vrei sa stii ceva despre un hotel anume te rog sa imi spui ...le-am colindat pe toate din Antalya

Azzardo, ai putea te rog sa imi dai mai multe informatii despre antalya, sa imi recomanzi un hotel, etc. Noi am vrea sa plecam in luna de miere acolo, in iunie, si vreau sa aflu mai multe despre destinatia asta. Vrem sa ne incadram cam in 800 de euro.
Cel mai important este sa existe posibilitatea sa facem si altceva in afara de plaja.

sunset
19.11.2006, 16:25:19
Eu fac acum research la greu.. musai vreau in Antalya... macar 5 stele, daca nu 5+2:">

Am o lista de preturi ( e drept pe anul asta, dar nu cred ca vor fi mari diferente), e pt 1 loc in DBL, 7 nopti, cu tot cu biletul de avion, pt iunie 2006

Hotel Haber 5 stele - All inclussive - 483 euro
hotel greenwood 5 stele- ultra A.I - 451
Hotel Fame Residance 5 stele AI - 399

sunset
19.11.2006, 16:29:49
Azzaro,
Inca o intrebarre intrebatoare :D
E u m-am tot uitat si am eliminat si am ramas la aceste hoteluri, te rog , da-ti cu parerea [-o<, vreau ceva ... deposebit... dupa tot strsuol cu nunta vrem sa ne rasfatam un pic

Sun Gate Port Royal
Papillon Zeguma
Papillon Ayscha
Barut Hotel's

AZZARDO
20.11.2006, 09:32:20
Azzaro,
E u m-am tot uitat si am eliminat si am ramas la aceste hoteluri, te rog , da-ti cu parerea [-o<, vreau ceva ... deposebit... dupa tot strsuol cu nunta vrem sa ne rasfatam un pic

Sun Gate Port Royal
Papillon Zeguma
Papillon Ayscha
Barut Hotel's

Buna!!!...scuze de intarziere...In primul rand ai fct o alegere buna pentru luna de miere:Antalya...si nu pentru ca eu ador statiunea asta ci pt ca turcii chiar stiu sa se poarte cu turistii lor..cu atat mai mult daca sunt in luna de miere!!!
Hai sa le luam pe rand..din primele variante alese de tine...Fame Residenceeste un hotel bun..cu servicii satisfacatoare..in rest uita de celelalte doua...insa daca vrei intr-adevar sa te simti o printesica...Go to SUN Gate...un hotel care are 2 ani vechime..incredibil de mare..nou...cu tot ce iti doresti ..Apoi Papillon Zeugma este un hotel bun foarte bun asezat in Belek...preferat de toti cei care cunosc Antalya..si care dc revin il aleg ca si loc preferattttttttt....Arunca un ochi la Cornelia de Luxe!!!
Papillon Ayscha este fostul Rixos...dragut ...lipit de Cornelia si de Zeugma dar nu cred ca e pe gustul unor tineri casatoriti...Daca te hotarasti iti pot da numele unei persoane..de la Ag ALIBABA..si e poate ajuta cu materiale..informatii..si chiar un discount...daca sunteti amatori de excursii cu siguranta acolo aveti ce vedea:Pammukale, Demre Mira Kekova, Jeep Safari , KUAD, aqua LAnd, diving,SHOPPING...sunt multe de facut..banuti sa fie!!!!
Pupici si dc mai ai intrebari...cu mare placere!!!
Monica

sunset
20.11.2006, 10:00:26
Azzaro, multumesc mult!!!
O sa ma uit si la Cornelia >:D<

De Barut ce stii?
Pls de-mi un PM cu datele de contact de la agentie :)

cata_enea
20.11.2006, 11:49:01
Azzaro,

Sun Gate Port Royal
Papillon Zeguma
Papillon Ayscha
Barut Hotel's

Am auzit de Sun Gate ca ar fi super luxos. Sper sa fi inteles bine! Cica resortul e mai tare decit "Burj al Arab". Mie mi se pare incredibil. Daca stie cineva amanunta, sa ne dea...

sunset
20.11.2006, 12:12:46
Eu am inteles ca e de 5 + 2 stele, si ca ar avea servicii super!!!

uite si stie-ul hotelului :

sungatehotels.com/English/sungate_portroyal.asp

sunset
20.11.2006, 12:23:52
Eu as vrea "Jakuzi room" , oare cat o fi?

http://i40.photobucket.com/albums/e220/ralu_twr/DSC_22.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e220/ralu_twr/DSC_1578.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e220/ralu_twr/DSC_0025.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e220/ralu_twr/DSC_0024.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e220/ralu_twr/DSC_0018.jpg

http://i40.photobucket.com/albums/e220/ralu_twr/DSC_0004.jpg

cata_enea
24.11.2006, 00:57:58
pozele astea sunt de la Sky Gate?????
uaaaaaaa.....[-o< da,Doamne sa ajung si eu acolooo..

sunset
24.11.2006, 12:40:48
Aha... mie mi s-a pus pata!!!
Oricum merg acolo, ca o sa coste in jur de 1000 de euro si daca nu costa mult in plus o sa vreau si jakuzi... mi se pare super... mai ales ca e pe terasa.. daja ma vad cu paharul de sampanie si multe bule bule bule bule bule bule bule bule bule bule bule bule bule bule bule bule ...

nicom
07.03.2007, 12:58:13
Buna Alinta,
observ ca esti din Vaslui sau cel putin ai facut nunta in Vs. Crezi ca poti sa-mi dai si mie cateva informatiii despre florarii decoruri... etc? in iunie am si eu nunta si nu prea stau prin vaslui si mi-ar prinde bine o mana de ajutor.. tnx

Multam din suflet ma ajuta tare mult informatiile acestea, mai ales ca plecam singurei si e prima iesire din tara. Pozele sunt superbe =D> !

lakra_c
25.03.2007, 16:03:07
fetelor eu vreau sa plec in luna de miere in jur de 1-5 octombrie. si Antalya este una din optiuni; am auzit ca este cald in octombrie , se poate face plaja , baie , etc. voi ce stiti???

lakra_c
25.03.2007, 16:05:28
aaa..si inca ceva ! ce stiti de hotel w.o.w Kremilnn. este un hotel cu arhitectura de palat! daca stiti ceva va rog sa-mi trimiteti un p.m ca sa nu facem reklama. multumesc^:)^^:)^^:)^

mihu
25.03.2007, 16:22:49
aaa..si inca ceva ! ce stiti de hotel w.o.w Kremilnn. este un hotel cu arhitectura de palat! daca stiti ceva va rog sa-mi trimiteti un p.m ca sa nu facem reklama. multumesc^:)^^:)^^:)^
Si noi vrem sa mergem in a doua luna de miere in Antalya...hotelul asta e cu adevart suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper! Noi inca nu stim exact ce vom alege...strangem bani ...si in functie de cati se strang vom alege hotelul...si poate chiar locatia...Noi vrem la inceputul lui Septembrie(1-2)...

lakra_c
25.03.2007, 16:38:10
despre vreme nu stii nimic? eu am mai cautat pe unele site-uri dar nu am gasit nimic strict despre luna octombrie decat despre clima de acolo in general.ma tem sa nu fie inceputul anotimpului ploios in octombrie!?

mihu
25.03.2007, 17:17:39
despre vreme nu stii nimic? eu am mai cautat pe unele site-uri dar nu am gasit nimic strict despre luna octombrie decat despre clima de acolo in general.ma tem sa nu fie inceputul anotimpului ploios in octombrie!?
....Sincer iti spun ca si eu cred ca se cam strica vremea...Noi chiar din motivul asta alegem inceput de septembrie...Stiu ca se si raceste pe acolo....Poate pt octobrie ar fi mai bine tunisia/egipt....
Sau facti luna de miere inainte de nunta <:-P si dupa nunta mergeti evetual cateva zile la o cabana la munte daca vreti turcia...

lakra_c
25.03.2007, 18:01:18
....Sincer iti spun ca si eu cred ca se cam strica vremea...Noi chiar din motivul asta alegem inceput de septembrie...Stiu ca se si raceste pe acolo....Poate pt octobrie ar fi mai bine tunisia/egipt....
Sau facti luna de miere inainte de nunta <:-P si dupa nunta mergeti evetual cateva zile la o cabana la munte daca vreti turcia...
nu,din pacate inainte nu putem pentru ca vom fi fffff ocupati cu pregatirile! in plus vreau sa stau si sa supervizez totul:-$

mihu
25.03.2007, 18:06:15
nu,din pacate inainte nu putem pentru ca vom fi fffff ocupati cu pregatirile! in plus vreau sa stau si sa supervizez totul:-$
Eu l-am intrebat si pe sotul meu care se tot intereseaza de excursii si nici el nu stia sigur cum e vremea in turcia in perioada respectiva....Poate o sa intre o miresica care a fost si iti poate spune din experienta proprie:*

lakra_c
26.03.2007, 20:07:20
am aflat eu de pe un alt forum. cineva care merge acolo de 3 ani la rand , a spus ca a mers in perioada 18-25 octombrie : cer senin fara pic de nor , temperatura:24-28 grade poate si mai mult , apa marii 24 grade Celsius.

lakra_c
26.03.2007, 20:08:42
noi vrem sa mergem sa platim aconto dupa Paste; adica macar sa fie platit pana la 1 mai ca sa fim siguri. stie cineva cam cat se da aconto? in jur de 50% ???;;)

mihu
26.03.2007, 21:06:26
am aflat eu de pe un alt forum. cineva care merge acolo de 3 ani la rand , a spus ca a mers in perioada 18-25 octombrie : cer senin fara pic de nor , temperatura:24-28 grade poate si mai mult , apa marii 24 grade Celsius.
In cazul asta, super tare!!!! Si noi am vazut azi pe net ca au aparut ofertele pt turcia!!! ne gandim deja serios si noi sa incepem sa ne cautam hotel...am vazut ca majoritatea sunt de 5 stele cu ultra all inclusive...
deja cred ca ne-am ales data: 10 septembrie...ar mai fi pe 3 septembrie dar trebuie sa ne terminam treaba la serviciu(cu actele)....Daca mai aflu detalii iti zic :*

mihu
26.03.2007, 21:07:52
noi vrem sa mergem sa platim aconto dupa Paste; adica macar sa fie platit pana la 1 mai ca sa fim siguri. stie cineva cam cat se da aconto? in jur de 50% ???;;)
Nu mai stiu exact...in functie de agentie...noi le-am zis ca nu putem da tare mult si au zis ca rezolva ei cumva...dar daca puteti da jumate, cred ca e ok :*

miti
29.03.2007, 19:33:17
ceva poze cu peisaje din antalya daca aveti va roooooooog
am nevoie pt un power-point la scoala si nu am gasit pe net doar mici si marite se vedeau doar pixeli.

eva03
30.03.2007, 18:47:59
Va recomand cu caldura doua hoteluri in Antalya: Cornelia si Papillon Zeugma. Superb. Si eu sper sa ajung in septembrie acolo. Mie imi place sa mor de cald!

eva03
30.03.2007, 18:53:02
Puteti intra pe papillon.com si va faceti o idee.

AZZARDO
04.04.2007, 09:28:12

Buna...sa nu-ti fie teama de ploaie..in octombrie daca mergi este o super vreme...insa nu depasii 20 octombrie..devine mai frig seara!!!
Pup u

P.S. Nu alege Kremlin..e plin de rusi e zgomotos..iti da impresia de cantina...este mare..si nu face fata la nr de turisti...Vezi Venezia..langa Kremlin..super...sau IC green Palace...de vis...sunt lipite...si se afla la 25 km de aeroport...in zona Kundu!!!

salo
04.04.2007, 09:34:16
Va recomand cu caldura doua hoteluri in Antalya: Cornelia si Papillon Zeugma. Superb. Si eu sper sa ajung in septembrie acolo. Mie imi place sa mor de cald!

Mai sunt 2 resorturi super in antalya: cornelia de luxe si miracle resort..;-)

Luc
13.04.2007, 22:01:26

Noi am fost in Turcia in Septembrie. N-am fost in Antalya, am fost in Bodrum. Super fain! Prima zi a fost 16 septembrie, am stat 7 zile si a fost o vreme super!! Conditiile la hotel la fel. In luna de miere vrem tot in Turcia.

dani19_10dani
14.04.2007, 11:38:30
Noi am fost in Turcia in Septembrie. N-am fost in Antalya, am fost in Bodrum. Super fain! Prima zi a fost 16 septembrie, am stat 7 zile si a fost o vreme super!! Conditiile la hotel la fel. In luna de miere vrem tot in Turcia.
buna!niste preturi ceva?

Luc
14.04.2007, 11:43:12
buna!niste preturi ceva?

Noi am fost cu rezervare.ro. Au doar cateva hoteluri dar preturi mult mai bune decat chiar la Tour Operatori (Kusadasi, Alibabatour). Si n-am avut nici o surpriza neplacuta. Preturile depind de perioada in care mergeti si cu ce (avoin sau masina).

misa
23.04.2007, 12:59:51
Ce poti sa-mi spui despre "hotel kervansky" lara si "kervansky kundu"?

anghelrox
24.04.2007, 09:09:09
Noi ne-am luat in Antalya in Lara la hotelul LaresPark ... A mai fost cineva in statiunea asta? Puteti sa-mi spuneti cam cum este?

Gasisem undeva pe net ca cica vin multi rusi aici ... si acuma ma gndesc sa nu fie aiurea ... Insa rezervarile sunt deja facute ...

Luc
25.04.2007, 11:52:44
Noi ne-am luat in Antalya in Lara la hotelul LaresPark ... A mai fost cineva in statiunea asta? Puteti sa-mi spuneti cam cum este?

Gasisem undeva pe net ca cica vin multi rusi aici ... si acuma ma gndesc sa nu fie aiurea ... Insa rezervarile sunt deja facute ...

Peste tot sunt rusi. Noi am fost in Bodrum si n-au fost rusi. Era plin de englezi (zgomotosi, dar destul de civilizati) si olandezi. Si cativa romani. Gasesti review-uri pe www.tripadvisor.com (http://www.tripadvisor.com).
In luna de miere mergem in Antalya, Kemer, la Le Chateau de Prestige. E un hotel deschis in 2007, asa ca nu am gasit nici un review despre el. Sper sa nu avem nici o surpriza, ca din descriere suna super.

AZZARDO
25.04.2007, 15:02:09
Ce poti sa-mi spui despre "hotel kervansky" lara si "kervansky kundu"?

sa inteleg ca te referi la KERVANSARAY din LARA si KUNDU??...sunt bune..inclin spre cel din LARA...sunt noi..curate ..imense..insa un singur lucru trebuie retinut:orice hotel nou care are mai putin de 2 ani de activitate..respectiv 2 sezoane..ca si servicii nu e suficient rodat..adica inca exista stangacii din partea personalului!!!..insa mergi cu toata increderea ..se remediaza orice proplema intr-un timp fff scurt!!!(asta in cazul in care apare):))

AZZARDO
25.04.2007, 15:08:52

Buna!!! Antalya este construita de catre rusi in mare parte..investitii mari ale mafiei rusesti..insa important e sa aveti noroc de rusi de "calitate"..hotelul vostru este asezat langa Hotel Titanic..plaja cu nisip..servicii nota 10..experienta de vre-o 5 ani..concluzia:super alegere!!!\:D/

Luc
25.04.2007, 17:56:14
sa inteleg ca te referi la KERVANSARAY din LARA si KUNDU??...sunt bune..inclin spre cel din LARA...sunt noi..curate ..imense..insa un singur lucru trebuie retinut:orice hotel nou care are mai putin de 2 ani de activitate..respectiv 2 sezoane..ca si servicii nu e suficient rodat..adica inca exista stangacii din partea personalului!!!..insa mergi cu toata increderea ..se remediaza orice proplema intr-un timp fff scurt!!!(asta in cazul in care apare):))

Sper sa nu avem probleme. Hotelul nostru e deschis in 2007.[-o<

mihu
25.04.2007, 20:03:54
Peste tot sunt rusi..
Si in Tunisia e full rusi...dar n-am avut probleme cu ei...fiecare si-a vazut de treaba...

anghelrox
26.04.2007, 12:43:07
Buna!!! Antalya este construita de catre rusi in mare parte..investitii mari ale mafiei rusesti..insa important e sa aveti noroc de rusi de "calitate"..hotelul vostru este asezat langa Hotel Titanic..plaja cu nisip..servicii nota 10..experienta de vre-o 5 ani..concluzia:super alegere!!!\:D/

Mersi mult,

M-am mai linistit... Ca ma ingrijorasem ....

valentina27
27.04.2007, 21:05:34
A fost ineva la Kusadasi?
si mai ales la hotel minay?
ma intereseaza care sunt preturile, dc 13-24 septembrie este ok.

Andreea26
24.05.2007, 22:39:57
Buna! Noi am ales Kusadasi, Hotel Club Mersin Beach. Sper sa fie fie bine! Stie cineva de acest hotel? Sau ce se poate vizita prin zona?
Multumesc!>:D<

didis
28.06.2007, 10:54:08
Fetelor eu o sa-mi petrec luna de miere la Bodrum in Turcia. Mi-a aratat cineva niste fotografii facute acolo si mi-au placut foarte mult. Cand ma intorc o sa vin cu pozici. PAPA

dacaunico
29.06.2007, 16:20:16
Si noi ne-am petrecut saptamana de miere in Turcia,in Konakli,la 6 km de Alanya.A fost f frumos,dar a trecut asa repede.

issa
02.07.2007, 18:33:33
Gata<:-P ....am rezolvat si cu luna de miere<:-P .....azi am dat avansul si plecam in Kusadasi<:-P .....de-abia astept<:-P ......ne ducem la un hotel de 4 stele cu all inclusive<:-P ......sper sa fie ok<:-P

mady_25
06.07.2007, 16:10:49
Prin ce agentie ai luat bilete si cat te-au costat?
Si eu ma gandesc la o saptamana de miere tot acolo.

issa
07.07.2007, 17:31:15
Prin ce agentie ai luat bilete si cat te-au costat?
Si eu ma gandesc la o saptamana de miere tot acolo.

prin Agentia Kusadasi....si au venit in jur de 800 de euro....nu mai stiu exact cat....ca nu am factura la indemana....am platiti un avans si restul inainte de plecare cu 10 zile sau 2 sapt nu mai retin.
Sper sa fie ok....am inteles ca este o statiune plina de viata....ceeea ce ne-am si dorit>:D<

miaunica
10.07.2007, 19:38:08
Cine a fost in antalya la hotel lara dinc si imi poate da detalii despre hotel?

Andreea26
11.07.2007, 09:15:25
Buna fetelor! Noi tocmai ne-am intors din luna de miere in Kusadasi. Am fost la Hotel Onura (nu la Mersin cum am scris mai in urma), un hotel de 5* si totul a fost excelent:mancarea, serviciile, curatenia.
Noi ne-am intalnit cu niste romani pe acolo si am fost pe la ei pe la hotel si ce va pot spune urmatoarele: sa nu alegeti hotel de 3*pt. ca nu merita. In Turcia merita hotelurile de 4 si 5 stele. Dintre cele pe care le-am vazut pot sa va recomanad:Onura, Surmeli Efes, Mersin, Fantasia, Aqua Fantasy. In Kusadasi aveti si ce vizita: noi am fost la Adaland(parc de distractii cu apa), orasul antic Ephesus (cu temlul zeitei Artemis, Casa Feciaorei Maria) si am facut si o mica croaziera cu vaporasul am vizitat cateva golfulete . Este o experienta unica.
Va doresc o luna de miere cel putin la fel de frumoasa ca si a noastra!!!!

mihu
11.07.2007, 13:13:40
Buna fetelor! Noi tocmai ne-am intors din luna de miere in Kusadasi. Am fost la Hotel Onura (nu la Mersin cum am scris mai in urma), un hotel de 5* si totul a fost excelent:mancarea, serviciile, curatenia.
Noi ne-am intalnit cu niste romani pe acolo si am fost pe la ei pe la hotel si ce va pot spune urmatoarele: sa nu alegeti hotel de 3*pt. ca nu merita. In Turcia merita hotelurile de 4 si 5 stele. Dintre cele pe care le-am vazut pot sa va recomanad:Onura, Surmeli Efes, Mersin, Fantasia, Aqua Fantasy. In Kusadasi aveti si ce vizita: noi am fost la Adaland(parc de distractii cu apa), orasul antic Ephesus (cu temlul zeitei Artemis, Casa Feciaorei Maria) si am facut si o mica croaziera cu vaporasul am vizitat cateva golfulete . Este o experienta unica.
Va doresc o luna de miere cel putin la fel de frumoasa ca si a noastra!!!!
Suuuuper! Si poze?
Cat a costat cu tot cu cheltuieli?si cat ati stat?

smarty
12.07.2007, 10:33:17
Azzardo, te rog spune-mi cum e vremea in antalya in luna octombrie. Mai exact, la sfarsitul lui octombrie. [-o<

cristina79
13.07.2007, 07:13:46

Buna eva, ai idee cum e la royal wings??

micuta_cubaneza
05.08.2007, 16:42:56
Intrebare pentru cine cunoaste: ce presupune ultra al inclusive? La anul ne tenteaza si pe no sa mergem in Turcia, am vazut cateva fotografii care mi-au placut foarte mult, aici pe site si sunt curioasa!

10q!

Sa va mearga biiiine! >:D<

mam
05.08.2007, 18:17:33
Intrebare pentru cine cunoaste: ce presupune ultra al inclusive? La anul ne tenteaza si pe no sa mergem in Turcia, am vazut cateva fotografii care mi-au placut foarte mult, aici pe site si sunt curioasa!

10q!

Sa va mearga biiiine! >:D<

din cate stiu eu notiunea de "ultra" presupune ca ai avea acces si la bauturi racoritoare si alcoolice nu numai locale ci si de import....cred ca marea maj a hotelurilor care ofera ultra ali au si restaurant a la carte si multe optiuni in plus (fara plata) fata de doar ali

gabycondu
08.08.2007, 15:28:45
Buna,
si noi vrem sa mergem in antalya in luan de miere. te rog sa imi spui ce parere ai de Lares Park Hotel. Multumesc mult

AZZARDO
08.08.2007, 19:21:31
Buna,
si noi vrem sa mergem in antalya in luan de miere. te rog sa imi spui ce parere ai de Lares Park Hotel. Multumesc mult

BUNA!nu stiu dc pt mine era intrebarea insa imi permit si eu sa-mi dau cu parerea...lares e un hotel bun...chiar f bun..mergi cu incredere daca corespunde bugetului tau!!!noi anul asta am ales Miracle..la 500 m de Lares..va doresc distractie frumoasa!!!!

AZZARDO
08.08.2007, 19:23:49
Azzardo, te rog spune-mi cum e vremea in antalya in luna octombrie. Mai exact, la sfarsitul lui octombrie. [-o<

stiu ca e tarziu pt un raspuns insa incerc sa-l dau acum:in octombrie e bine ziua insa seara e frigulet..nu te duce dupa 10 octombrie...decat daca iti doresti putin soare si vrei mai mult sa mergi in excursii sau la shopping!!!

cocolyna
09.08.2007, 16:08:12
Buna fetelor, este pentru prima oara cand scriu pe acest forum insa va citesc de mai multa vreme! In principiu voi ajunge in Antalya peste vreo 10 zile si vroiam sa o intreb pe Azzardo niste lucruri : ce stii despre hotelul kervansaray lara, cum e cu shoppingul in antalya in oras, cum se plateste in euro sau dolari, au magazine de firma, merita sa cumperi aur alb? multumesc frumos si scuze azzardo pt tonele de intrebari! :*

AZZARDO
10.08.2007, 08:49:50
Buna fetelor, este pentru prima oara cand scriu pe acest forum insa va citesc de mai multa vreme! In principiu voi ajunge in Antalya peste vreo 10 zile si vroiam sa o intreb pe Azzardo niste lucruri : ce stii despre hotelul kervansaray lara, cum e cu shoppingul in antalya in oras, cum se plateste in euro sau dolari, au magazine de firma, merita sa cumperi aur alb? multumesc frumos si scuze azzardo pt tonele de intrebari! :*

Buna!!!nu ma deranjezeaza intrebarile stai linistita..hai sa le luam pe rand...hotelul ales de tine este nou..insa serviciile oferite sunt bune...de fapt ca in toate hotelurile din lantul kervansaray...este foarte colorat noaptea..o sa va placa..singura parte mai uratica este intrarea in hotel care este nefinisata inca...in rest totul este perfect...cand am fost eu in iulie..am stat langa el cam la 2 hoteluri distanta si in fiecare seara aproape ne desfatam cu focurile de artificii de la Kervansaray...
about shopping...magazinele din antalya au preturi negociabile ..ma refer la cele de aur si piele...se negociaza pana aproape de jumatatea pretului initial..cu multa rabdare si umor!!...eu te sfatuiesc sa-ti iei dolari deoarece sunt multe locuri unde paritatea se face 1:1 si atunci e clar mult mai rentabil in dolari... esxista magazine de firma in mall-urile lor numite Migros sau pe bulevardul principal numit Ataturk din orasul Antalya...iar daca prinzi reducerile esti o norocoasa (vrem si noi:(( :(( )...si acum ultima intrebare...DA merita sa iei aur alb daca faci o comparatie cu magazinele de la noi care vand AUR ALB si nu cu doamnele care aduc aur alb la comanda de la istanbul...daca ai ocazia sa ajungi la istanbul preturile sunt mult mai mici si atunci nu are rost sa-ti cumperi din antalya...pretul la aur NU se face pe gram...ci pe PIESA... daca are piatra totul se schimba...insa ca sa-ti faci o ideea eu am cumparat un set de aur alb cu perla: inel+lant+pandativ+cercei..fiecare are o perluta si au fost 500 euro 28 grame...intial erau 830 euro...stai pe capul lor pana cedeaza:-p
Iti doresc o vacanta superba ...si dc mai ai nedumeriri ,oricand cu placere!

cocolyna
10.08.2007, 11:35:18
Multumesc din suflet pt recomandari si sfaturi :* ! Sper sa prind reduceri ca mi-e tare pofta de un shopping serios! Cat despre hotel, tot ce imi doresc este soare mare si relaxare, restul este mai putin important daca sunt cu iubitul meu! Te intrebasem despre aur pt ca iubitul unei prietene bune ma rugase daca gasesc sa ii cumpar inelul de logodna, eu stiindu-i gusturile viitoarei miresici si sperand ca preturile sa fie mai bune decat la noi si o variatie mai mare de modele. Am fost impreuna la cellini sa cautam inel si am fost foarte dezamagiti, tot ce aveau era ori foarte mare (nu se pot modifica) ori foarte scumpe ( in jur de 10.000 RON)! Multumesc foarte mult din nou! :)

MaryT
10.08.2007, 12:22:05
stiu ca e tarziu pt un raspuns insa incerc sa-l dau acum:in octombrie e bine ziua insa seara e frigulet..nu te duce dupa 10 octombrie...decat daca iti doresti putin soare si vrei mai mult sa mergi in excursii sau la shopping!!!

dintre toate statiunile din Turcia ai putea sa faci un top 5 ??? sa ma orientez ce sa aleg...>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

AZZARDO
11.08.2007, 09:57:43
dintre toate statiunile din Turcia ai putea sa faci un top 5 ??? sa ma orientez ce sa aleg...>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

da as putea sa fac un top al statiunilor din Turcia...

1.Antalya
2. Marmaris
3. Bodrum
4. Kusadasi
5. Fetiye

Iar in Antalya un top al zonelor:
1.Belek
2. Lara
3 Kemer
4. Antalya-in oras
5.Beldibi

Pupici!!!!!..

MaryT
11.08.2007, 15:50:03
da as putea sa fac un top al statiunilor din Turcia....

iti multumesc tare mult >:D< >:D< >:D< >:D<
si indraznesc sa te mai rog un top cu hotelurile din Turcia ( nu conteaza statiunea )...cele de 5* ma intereseaza...>:D< >:D< >:D<

AZZARDO
11.08.2007, 16:04:01
iti multumesc tare mult >:D< >:D< >:D< >:D<
si indraznesc sa te mai rog un top cu hotelurile din Turcia ( nu conteaza statiunea )...cele de 5* ma intereseaza...>:D< >:D< >:D<

ok..fie..m-ai pacalit si de data asta!!!:* ...acest top il fac din punctul de vedere al turistului roman care a fost intotdeauna cel mai carcotas ...

1. Hotel Xanadu-Belek
2.Sun Gate -Kemer
3. Rixos Tekirova- Tekirova
4. Cornelia de Luxe Belek
5. I C Green -kundu

MaryT
11.08.2007, 16:39:29
ok..fie..m-ai pacalit si de data asta!!!:* ...acest top il fac din punctul de vedere al turistului roman care a fost intotdeauna cel mai carcotas ...

1. Hotel Xanadu-Belek
2.Sun Gate -Kemer
5. I C Green -kundu

iti multumesc tare muult!!!>:D< >:D< >:D<
si noi ne gandeam la Sun Gate..deci suntem pe val !!!!!!!!!!!^:)^ ^:)^ ^:)^

dacaunico
11.08.2007, 20:21:57

1. Hotel Xanadu-Belek
2.Sun Gate -Kemer
5. I C Green -kundu
Si noi ne-am petrecut luna de miere tot in Turcia;am cunoscut acolo un cuplu care erau cazati la Cornelia de Luxe Belek si nu erau f incantati de serviciile celor de acolo,spuneau ca mancarea nu e prea variata,cu animatia stateau cam prost,in baie curgea robinetul mereu,etc.Spuneau ca le pare rau de alegerea facuta.Singurul lucru de care erau incantati,era gradina hotelului.

dacaunico
11.08.2007, 20:28:41
Puteti intra pe www.teztour.ro (http://www.teztour.ro) ,gasiti acolo f multe hoteluri din Turcia,descriere statiuni,hoteluri,preturi.Noi am fost plecati prin aceasta agentie si am fost f multumiti.

cristina79
12.08.2007, 08:02:41
de royal wings nu stie nimeni nimic?

mihu
12.08.2007, 08:48:06
de royal wings nu stie nimeni nimic?
Eu imi amintesc ca in cautarile noastre pt concediu ne-am gansit si a Turcia si am vazut hotelul asta...stiu ca ne-a placut tare mult;-) ...dar in Turcia inca nu am ajuns...

krisstinutsa
19.08.2007, 15:20:18
Buna...as vrea sa imi spuna shi mie cineva cum e vremea in antalya la sf. lunii septembrie si prima jumate a lui octombrie.E de plaja? V-am pupat

cristina79
20.08.2007, 13:20:46
eu din cate am auzit se poate face plaja in perioada aceea

floricika
20.08.2007, 14:43:03
Cristina, Royal Wings e un hotel bun. Eu am fost in mai si in 5 zile am vazut 55 de hoteluri :gen_01: . Deci nu am fost cazata acolo dar din ce am vazut e ok. Are Aqua Park, Luna Park, plaja de 200 m lungime .... Noi mergem la Antedon de Luxe in Kemer( l-am vazut si zic eu ca e ok ). Abia astept. Al meu viitor sot imi spune ca nu asteapta nunta cum asteapta luna de miere. :D
Va pup.

cristina79
21.08.2007, 06:52:27
Cristina, Royal Wings e un hotel bun. Eu am fost in mai si in 5 zile am vazut 55 de hoteluri :gen_01: . Deci nu am fost cazata acolo dar din ce am vazut e ok. Are Aqua Park, Luna Park, plaja de 200 m lungime .... Noi mergem la Antedon de Luxe in Kemer( l-am vazut si zic eu ca e ok ). Abia astept. Al meu viitor sot imi spune ca nu asteapta nunta cum asteapta luna de miere. :D
Va pup.

Multumesc mult , si noi abia asteptam dupa nunta sa ne rasfatam , apa, nisip, soare....

mi se pare ca asa greu trece timpul:-<

issa
05.09.2007, 21:07:48
Intrebare intrebatoare pentru fetele care au fost in Turcia....unde este mai rentabil sa cumpar lire turcesti...in tara la noi sau la ei?

dacaunico
05.09.2007, 21:22:37
Intrebare intrebatoare pentru fetele care au fost in Turcia....unde este mai rentabil sa cumpar lire turcesti...in tara la noi sau la ei?
Noi n-am avut lire turcesti la noi,numai euro.
Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta.

issa
05.09.2007, 21:27:33
Noi n-am avut lire turcesti la noi,numai euro.
Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta.

sa inteleg ca se poate plati si cu euro? Mi-ar fi mult mai simplu asa>:D<

dacaunico
05.09.2007, 21:35:46
sa inteleg ca se poate plati si cu euro? Mi-ar fi mult mai simplu asa>:D<
Da,oriunde am fost,am platit cu euro.Se poate plati si cu dolari,dar pe noi ne-a sfatuit de la agentie sa ne luam euro.Linistita poti sa mergi cu euro.:*

issa
05.09.2007, 21:44:36
Da,oriunde am fost,am platit cu euro.Se poate plati si cu dolari,dar pe noi ne-a sfatuit de la agentie sa ne luam euro.Linistita poti sa mergi cu euro.:*

Vezi ca m-ai ajutat? :-p Multumesc frumos>:D<

dacaunico
05.09.2007, 21:53:05
Vezi ca m-ai ajutat? :-p Multumesc frumos>:D<
Cu toata placerea.>:D<
Sa aveti parte de o luna de miere superba.

issa
05.09.2007, 22:06:24
Cu toata placerea.>:D<
Sa aveti parte de o luna de miere superba.

Multumes frumos inca o data>:D< :*

cristina79
18.09.2007, 07:56:25
buna fetelor, ne_am intors aseara din luna de miere care a fost de vis, Royal wings este superb , merita sa mergeti
am sa va atasez si niste poze ca sa vedeti si voi, am avut camera cu seaview

mihu
18.09.2007, 09:38:21
buna fetelor, ne_am intors aseara din luna de miere care a fost de vis, Royal wings este superb , merita sa mergeti
Waw!!Super!!!Abia astept sa vad pozele...Am vazut hotelul in poze si mi-a placut foarte mult..Speram la anul sa ajungem pe acolo.

alinaclau
01.10.2007, 11:31:17
Poze!poze!!!! si cat mai multe detalii legate de cazare,masa,plaja ,vreme etc[-o< [-o< [-o< Ma strange in spate cand aud de concediu in luna septembrie,mi se pare la risc(referitor la vreme)de aceea astept detalii si sa vad daca te-ai bronzat:D

issa
05.10.2007, 07:07:10
Noi am ales pana la urma Grand Ozcelik......atata am ales si atata ne-am razgandit......ca pana la urma am luat o mare teapa.....este un hotel de 4 stele in standardele lor....dar in ale noatre nu avea mai mult de 3....mancarea nu mi-a placut.....in perioada cand noi am fost era apa sarata la dus....pt ca vezi Doamne hotelul fiind pe malul marii se infiltrase apa din Ege in canalizarile lor...../:) #-o :gen_07:.....numai la turci poti sa vezi asa ceva....iar de populatie ce sa zic....jalnic se comportau.....daca cumparai ceva de la ei era bine....daca nu bombaneau:talk_04: Noi unii nu mai calcam in viata noastra pe taram turcesc:-&

mcris
05.10.2007, 07:49:39
Si noua ne-a lasat un gust amar Turcia...:hm: Am ales hotel Batihan 4* care a fost ok, dar mancarea..:disgust: , norocul nostru ca au avut salate, si alea de 3 feluri (salata verde cu rosii, rosii cu castraveti si castraveti cu rosii:D ). Iar atitudinea turcilor de-a dreptul agasanta, nu poti sa mergi si tu ca omul sa te uiti. Am fost in niste "golfulete" unde a fost frumos si am facut baie intr-o apa cu o culoare ireala... superba. Data viitoare sigur nu va fi Turcia.

issa
05.10.2007, 08:08:04
Si noua ne-a lasat un gust amar Turcia...:hm: Am ales hotel Batihan 4* care a fost ok, dar mancarea..:disgust: , norocul nostru ca au avut salate, si alea de 3 feluri (salata verde cu rosii, rosii cu castraveti si castraveti cu rosii:D ). Iar atitudinea turcilor de-a dreptul agasanta, nu poti sa mergi si tu ca omul sa te uiti. Am fost in niste "golfulete" unde a fost frumos si am facut baie intr-o apa cu o culoare ireala... superba. Data viitoare sigur nu va fi Turcia.

=)) Si eu m-am axat pe aceste 3 salate....altceva ce?.....branza data prin ulei cu condimente......salata de mezeluri cu mazare si morcovi?.....hai sa fim seriosi:-&

Am fost si noi in acele golfulete....dar ai vazut la prima oprire......ne-a last in acel golf unde trecusera incendiile...ce sa vad doar apa?...ca restul era infricosator:-SS

La voi hotelul isi arata cele 4 stele?

alinutza81
05.10.2007, 09:31:18
Imi pare rau fetelor ca nu v-ati simtit super bine la turci. Noi am fost in Antalya-Lara, la hotelul Delphin Palace 5* ultra-all inclusive. A fost ceva de vis. Nu a fost ceva pe care sa mi-l doresc si sa zic ca n-am gasit acolo. Adica tot ce vroiai. Mancare super..o gramada de feluri..de la mancare gatita, la fripturi, salate, deserturi nu mai spun, fructe si multe altele. Piscina hotelului imensa, superba, ponton pana la mare unde ziua se facea plaja..iar seara se transforma in Moonlight Bar..cu muzica live si tot felul de cocktail-uri. Mediterana f sarata..dar cu o culoare superba!. Am mers in croaziera, am facut baie in larg, am dansat, ce sa mai ne-am distrat super bine. Am fumat narghilea=)) Sa ma fi vazut ce mai pufaiam;-) Cat despre personal foarte atent...adica te asezai la masa..imediat te intreba ce bei, la piscina in permanenta se plimbau cu bauturi, fructe si legume printre sezlonguri...sa te serveasca cu ce vroiai. Iar cum totul a fost inclus va dati seama ca am mancat tot ce se putea (nu am luat prea mult in greutate...cam 1 kg asa..). Asa ca exista si locuri unde te poti simti ca in paradis in Turcia. O sa atasez si poze...sa vedeti cat de frumos a fost. Va pup!

issa
05.10.2007, 09:56:48
Tot la ultra all am fost si noi....dar se pare ca degeaba:>
A da si deserturi am mancat pe rupte.....dar baclava doar o data ne-a dat pe motiv ca este scumpa la ei (adica 20 euro kg=P~ #-o )
Si noi am avut fripturi cu sos f mult si facuta din pui doar....al meu isi aminteste ca a fost si vita la un moment dat....dar eu nu tin minte.....ma saturasem de atat pui....pui cu x, pui cu y, pui cu z....gata...cum am ajuns acasa mi-am facut o friptura de porc de numa'numa'

mihu
05.10.2007, 10:04:09
Imi pare rau fetelor ca nu v-ati simtit super bine la turci. Noi am fost in Antalya-Lara, la hotelul Delphin Palace 5* ultra-all inclusive. A fost ceva de vis. Nu a fost ceva pe care sa mi-l doresc si sa zic ca n-am gasit acolo. Adica tot ce vroiai. Mancare super..o gramada de feluri..de la mancare gatita, la fripturi, salate, deserturi nu mai spun, fructe si multe altele. Piscina hotelului imensa, superba, ponton pana la mare unde ziua se facea plaja..iar seara se transforma in Moonlight Bar..cu muzica live si tot felul de cocktail-uri. Mediterana f sarata..dar cu o culoare superba!. Am mers in croaziera, am facut baie in larg, am dansat, ce sa mai ne-am distrat super bine. Am fumat narghilea=)) Sa ma fi vazut ce mai pufaiam;-) Cat despre personal foarte atent...adica te asezai la masa..imediat te intreba ce bei, la piscina in permanenta se plimbau cu bauturi, fructe si legume printre sezlonguri...sa te serveasca cu ce vroiai. Iar cum totul a fost inclus va dati seama ca am mancat tot ce se putea (nu am luat prea mult in greutate...cam 1 kg asa..). Asa ca exista si locuri unde te poti simti ca in paradis in Turcia. O sa atasez si poze...sa vedeti cat de frumos a fost. Va pup!
Asa e cum zici...depinde si de hotel....trebuie sa-l alegi cu mare grija....am ajuns la concluzia ca ieftin si bun nu prea este...daca vrei ceva bun(ma refer la confosrt/mancare/servicii)platesti....sau daca nu, te multumesti cu ce primesti

mcris
05.10.2007, 10:15:06
=)) Am fost si noi in acele golfulete....dar ai vazut la prima oprire......ne-a last in acel golf unde trecusera incendiile...ce sa vad doar apa?...ca restul era infricosator:-SS

La voi hotelul isi arata cele 4 stele?
La prima oprire am crezut ca isi bat joc de noi, ala era golf:O ???Nu stiu daca ai incercat sa stai la plaja...eu am incercat si am renuntat in secunda 2, locul acela era folosit drept toaleta de cei care faceu popasuri acolo, nu intru in detalii:-& .Cica era deosebit pt ca pe fundul apei, daca te uitai cu atentie:-B erau mici izvoare de apa minerala.
Referitor la hotel, nu isi arata cele 4*, angajatii de la receptie nu stiau o boaba de engleza in afara de hello si bye.

alinutza81
05.10.2007, 10:16:18
Asa e cum zici...depinde si de hotel....trebuie sa-l alegi cu mare grija....am ajuns la concluzia ca ieftin si bun nu prea este...daca vrei ceva bun(ma refer la confosrt/mancare/servicii)platesti....sau daca nu, te multumesti cu ce primesti

Pe noi ne-a costat 1500 euro..2 pers..absolut tot inclus. Fara taxa de viza de 10 euro de la turci. Transportul a fost cu Taromul. Pretul ar fi fost ma imare un pic insa daca nu plateam toti banii din luna mai ( asa am obtinut o reducere de 12% si am ajuns la pretul asta). Aproape toate hotelurile aveau aceleasi preturi...poate cu 200 de euro mai putin unele. Adica era unul , Miracle, la care s-au inchesuit la romani:) A coborat aproape tot autocarul acolo cand ne-a dus sa ne cazeze. La Delphin nu am fost decat noi..de aceea cred ca era un pic peste celelalte ca pret..dar va asigur ca si la restul a fost peste.

mcris
05.10.2007, 10:21:25
cum am ajuns acasa mi-am facut o friptura de porc de numa'numa'
Noi cand am ajuns am mancat o super buna si delicioasa.....mancare de cartofi:)) Excelenta=P~ Cartofii de la restaurant erau fosforescenti, fara gluma/:)

issa
05.10.2007, 10:37:22

Am dat 1100 de euro/2 pers .....4* ultr all inclusive....ti se pare putin?...cu banii astia stateam f bine in alta tara....dar poate am dat eu peste hotelul asta de doi bani:-&

issa
05.10.2007, 10:40:05
La prima oprire am crezut ca isi bat joc de noi, ala era golf:O ???Nu stiu daca ai incercat sa stai la plaja...eu am incercat si am renuntat in secunda 2, locul acela era folosit drept toaleta de cei care faceu popasuri acolo, nu intru in detalii:-& .Cica era deosebit pt ca pe fundul apei, daca te uitai cu atentie:-B erau mici izvoare de apa minerala.
Referitor la hotel, nu isi arata cele 4*, angajatii de la receptie nu stiau o boaba de engleza in afara de hello si bye.

Eu faceam plaja pe vaporas si cand am vazut unde ne-am oprit mi-a cazut fata...o plaja minuscula plina de scoici si pietre si pamantul ars....fara pic de vegetatie doar jumatati de copaci arsi.......o splendoare....nici nu m-am dus pe plaja.....

issa
05.10.2007, 10:41:19
Noi cand am ajuns am mancat o super buna si delicioasa.....mancare de cartofi:)) Excelenta=P~ Cartofii de la restaurant erau fosforescenti, fara gluma/:)

=)) =)) =)) Asta nu am vazut.
dar shaorma la ei ati mancat? Aia in combinatie cu iaurt/:)

mcris
05.10.2007, 11:03:07
=)) =)) =)) Asta nu am vazut.
dar shaorma la ei ati mancat? Aia in combinatie cu iaurt/:)
Nu am incercat, am avut o experienta neplacuta cu shaorma si de atunci...:no_04: Nu am incercat prea multe, daca nu aratau cat de cat comestibil, nu ma incumetam. Dar voi ati avut supa crema de rosii de culoare alba? Noi da:gen_14:

issa
05.10.2007, 11:24:56
Nu am incercat, am avut o experienta neplacuta cu shaorma si de atunci...:no_04: Nu am incercat prea multe, daca nu aratau cat de cat comestibil, nu ma incumetam. Dar voi ati avut supa crema de rosii de culoare alba? Noi da:gen_14:

=)) Nu ma uitam la supe......voi unde ati stat?

mcris
05.10.2007, 12:29:08
=)) Nu ma uitam la supe......voi unde ati stat?
In Kusadasi, la Batihan 4*.

issa
05.10.2007, 15:16:50
In Kusadasi, la Batihan 4*.
Noi Kusadasi....Grand Ozcelik 4*...sa fie probleme numai in Kusadasi:-\ ......m-as mira....nu prea cred:no_02:

mcris
05.10.2007, 18:33:16
Cu siguranta nu sunt probleme numai in Kusadasi. Cel putin problema cu mancarea a fost (anul acesta) si la hotel de 5*. Asta o stiu de la romani care au fost in Turcia in aceeasi perioada cu noi.

claudica78
05.10.2007, 21:30:14
aveti dreptate, cu banii astia se poate merge si in alte parti!
dar si Turcia este o destinatie iar noi ne-am simtit bine
nu zic ff bine cam din aceleasi motive mentionate si de voi
cu engleza sunt la pamant chiar si intr-un hotel de 5 stele
noi am fost la Riva Donna in Belek, am zburat cu Romavia si am dat 1400 euro pe 7 zile
noroc ca hotelul a fost super :)>- ca altfel ne intorceam cu o parere proasta despre Turcia: saracie mare, toti vor bacsis, chiar si soferul de la microbuz si cei de pe vasul de croaziera, pai cine platise croziera nu noi?? de ce sa dau bacsis?? ca trec la semafor pe rosu si imi pune viata in pericol!!, preturi ff mari, la orice rahat (inclusiv la rahat :)))
per total noi ne-am simtit bine pentru ce mersesem sa ne odihnim si nu am iesit din hotel decat pt croziera si intr-un pseudobazar pt 10 minute
in rest fff mult soare (pentru sfarsit de septembrie!!), plaja, baie, topogane, mancare din belsug si odihna

cristina79
06.10.2007, 08:19:48
Poze!poze!!!! si cat mai multe detalii legate de cazare,masa,plaja ,vreme etc[-o< [-o< [-o< Ma strange in spate cand aud de concediu in luna septembrie,mi se pare la risc(referitor la vreme)de aceea astept detalii si sa vad daca te-ai bronzat:D

am avut cam 32de grade, seara era un pic mai racoare( eu sunt mai friguroasa de fel, poate pt altii e ok daca adie vantul).
masa non stop de dimineata pana seara, se inchidea restaurantul si se deschideau niste baruri din ora in ora.
noi am avut super camera cu vedere la mare , vedeam toata statiunea, superb, a meritat fiecare banutz.
in camera 2 paturi si o canapea, foarte aerisita.

am o cunostinta care a fost acum la sf lunii si au avut 34 de grade.

iti recomand ROYAL WINGS.

cristina79
06.10.2007, 08:24:19
aveti dreptate, cu banii astia se poate merge si in alte parti!
dar si Turcia este o destinatie iar noi ne-am simtit bine
nu zic ff bine cam din aceleasi motive mentionate si de voi
cu engleza sunt la pamant chiar si intr-un hotel de 5 stele
noi am fost la Riva Donna in Belek, am zburat cu Romavia si am dat 1400 euro pe 7 zile
noroc ca hotelul a fost super :)>- ca altfel ne intorceam cu o parere proasta despre Turcia: saracie mare, toti vor bacsis, chiar si soferul de la microbuz si cei de pe vasul de croaziera, pai cine platise croziera nu noi?? de ce sa dau bacsis?? ca trec la semafor pe rosu si imi pune viata in pericol!!, preturi ff mari, la orice rahat (inclusiv la rahat :)))
per total noi ne-am simtit bine pentru ce mersesem sa ne odihnim si nu am iesit din hotel decat pt croziera si intr-un pseudobazar pt 10 minute
in rest fff mult soare (pentru sfarsit de septembrie!!), plaja, baie, topogane, mancare din belsug si odihna

preturile mari???
nu mi s-au parut .
daca la ei nu negociezi preturile,normal ca raman mari.

la ei asa a fost mereu, afiseaza preturi mari si daca negociezi bine, daca nu spaga lor.

o bluza la un mall ,zic mall si nu bazar, 24de dolari din colectia toamna - iarna si acolo nu poti negocia si daca ne uitam la mango sau zara cred ca de multe ori sunt preturi mult mai mari

alinutza81
07.10.2007, 13:18:27
Poze de la Delphin Palace ..Antalya - Lara. Super hotel!

alinutza81
07.10.2007, 13:24:46
Inca 4 poze:)

issa
08.10.2007, 19:35:43
preturile mari???
nu mi s-au parut .
daca la ei nu negociezi preturile,normal ca raman mari.

la ei asa a fost mereu, afiseaza preturi mari si daca negociezi bine, daca nu spaga lor.

o bluza la un mall ,zic mall si nu bazar, 24de dolari din colectia toamna - iarna si acolo nu poti negocia si daca ne uitam la mango sau zara cred ca de multe ori sunt preturi mult mai mari

Eu sunt sceptica ca cei ai cumparat tu este zara sau mango si iti zic si de ce......al meu si-a luat de la Nike o pereche de adidasi (preturi ca la noi)......reprezentanta vezi Doamne .....magazin pe o strada centrala.....vanzatorii imbracati de la Nike...exact ca in bucuresti....dar cand i-am intrebat de garantie....au zis ca nu dau ei asa ceva>:P ......cum nu?....de ce in Bucuresti sau in Italia (si acolo ne-au dat) si in Kusadasi nu?:> ....bun trecem peste.....dar ce credeti ca pe bonul fiscal aparea macar intr-un coltisor numele de Nike....NU.....asta e.....alta teapa......

alinutza81
09.10.2007, 09:05:21
Eu sunt sceptica ca cei ai cumparat tu este zara sau mango si iti zic si de ce......al meu si-a luat de la Nike o pereche de adidasi (preturi ca la noi)......reprezentanta vezi Doamne .....magazin pe o strada centrala.....vanzatorii imbracati de la Nike...exact ca in bucuresti....dar cand i-am intrebat de garantie....au zis ca nu dau ei asa ceva>:P ......cum nu?....de ce in Bucuresti sau in Italia (si acolo ne-au dat) si in Kusadasi nu?:> ....bun trecem peste.....dar ce credeti ca pe bonul fiscal aparea macar intr-un coltisor numele de Nike....NU.....asta e.....alta teapa......

Ai dreptate..nu prea gasesti haine "de firma" la ei...totul e made in turkey. Cu toate astea eu mi-am cumparat cate ceva..dar dupa lungi negocieri. Adica am reusit sa scot un tricou cam la 45 de ron..frumos..80% original polo..cum spunea turcul:) Si de la magazinul Levis am luat vreo 2 perechi de blugi..erau mult mai ieftini ca aici..iar calitatea aceiasi. Oricum daca vrei sa faci shopping nu te duci la Turci ..asta e clar.

cristina79
09.10.2007, 18:50:34

eu nu am zis ca am luat mango sau zara...:-B

am zis doar ca am luat o bluza de 24 dolari dintr-un mall luxos( zic eu),foarte buna calitativ, foarte frumoasa ( si ea tot made in turkey, dar nu se vede),s-a spalat foarte frumos, nu s-a largit, care mi s-a parut foarte ieftina in comparatie cu lucruri din bazar foarte scumpe si comune.

am zis ca la zara sau mango sunt de multe ori preturi mari si de multe ori nu sunt calitative la banii pe care ii dai pe ele.

eu am haine luate din germania, italia, franta, etc de la mango , sisley,victoria secrets, etc si nu sunt foarte bune calitativ si au costat destul de mult.

issa
10.10.2007, 07:14:54
eu nu am zis ca am luat mango sau zara...:-B

am zis doar ca am luat o bluza de 24 dolari dintr-un mall luxos( zic eu),foarte buna calitativ, foarte frumoasa ( si ea tot made in turkey, dar nu se vede),s-a spalat foarte frumos, nu s-a largit, care mi s-a parut foarte ieftina in comparatie cu lucruri din bazar foarte scumpe si comune.

am zis ca la zara sau mango sunt de multe ori preturi mari si de multe ori nu sunt calitative la banii pe care ii dai pe ele.

eu am haine luate din germania, italia, franta, etc de la mango , sisley,victoria secrets, etc si nu sunt foarte bune calitativ si au costat destul de mult.

eu asa intelesesem din mesajul tau........dar este logic ca la zara si mango sa fie preturile mai mari ca la mallul turcesc....ca doar platesti firma>:D<
Iar apropos de facaturi........descoperisem in Focsani o fabricuta care lucra pt Steilmann acum cativa ani si avea niste preturi de innebuneai......cica lucrau pt export......imi schimbasem toata garderoba....to ce gaseam in magazinul din Buc eu luam din Focsani mult mai ieftin....identice ca si material si ca model. Nu a durat mult si a fost inchisa pt ca nu era fabrica Steilmann si nu stiu cum furasera etichete de la ei pe care le aplicau hainelor si le vindeau afara ca produse originale steilmann:-w ....romanul este inventiv;-)

alexandradinu
04.03.2008, 18:47:10
buna fetelor , care ati fost in Antalya , va rog frumos spuneti-mi si mie unde sa merg si eu , vreau neaparat all inclusiv , cu tot ce e mai bun si mai frumos , dar nu asa de piperat la pret , dati-mi si mie niste agentii cu care sa vb si eu , noi vrem sa mergem la sfarsitul lui iulie , credeti ca va fi prea cald , pleaseeee help

georgy
05.03.2008, 13:45:00
buna fetelor , care ati fost in Antalya , va rog frumos spuneti-mi si mie unde sa merg si eu , vreau neaparat all inclusiv , cu tot ce e mai bun si mai frumos , dar nu asa de piperat la pret , dati-mi si mie niste agentii cu care sa vb si eu , noi vrem sa mergem la sfarsitul lui iulie , credeti ca va fi prea cald , pleaseeee help

buna
noi am fost in luna de miere in Antalya, nici nu mai stiu cum se numeste exact zona :(
ca sfaturi:
incearca sa gasesti o zona apropiata de un oras mai mare, altfel te poti plictisi intr-un loc gen "Eforie" cum am nimerit noi
indiferent de locatie, alege 5 stele, nu 4
diferenta de pret este mica, dar ca si conditii nu sunt comparabile
doar daca iti place caldura du-te in iulie, cand sunt vreo 45 de grade:-&
noi am fost la sfarsitul lui septembrie si erau 30-33, dar pt ei era deja sfarsit de sezon
eu personal nu recomand Antalya ca luna de miere, noi am vrut Grecia dar nu am mai gasit oferte, si asa am nimerit acolo
ca noua experienta, e ok

alexandradinu
05.03.2008, 14:15:05
pai si unde sa ma duc in luna de miere? ce sa fac daca atunci am nunta , in iulie, ceea ce inseamna ca luna de miere va fi intre 22 si 30 iulie.
Unde in alta parte asa de super am putea sa mergem, dar nu ne putem permite sa dam mai mult 1.500-1.700 euro#:-S

annie_banks
05.03.2008, 19:07:26
pai si unde sa ma duc in luna de miere? ce sa fac daca atunci am nunta , in iulie, ceea ce inseamna ca luna de miere va fi intre 22 si 30 iulie.
Unde in alta parte asa de super am putea sa mergem, dar nu ne putem permite sa dam mai mult 1.500-1.700 euro#:-S
eu recomand antalya pt luna de miere, cel putin noua ne-a placut cel mai mult pana acum ca vacanta la plaja; cu caldura asa este insa, noi am fost in prima jumatate a lui iunie si ne-am copt... dar daca respecti orele recomandate de plaja si in rest stai sub umbreluta la piscina (sau in camera ca tot e luna de miere :D) cred ca e ok... apa e super calda si curata...
noi am stat la 4 stele, hotelul a fost ok, nimic spectaculos; statiunea se numeste kemer, e la vreo 30km de antalya si are si multe hoteluri de 5* ca le admiram noi de-afara
in functie de ce va doriti voi, interesati-va cum este amplasat hotelul: foarte multe de 5* in turcia sunt tip "resort", adica au "de toate" dar sunt izolate de restul lumii; noua cel putin ne plac celelalte, care sunt chiar in statiuni si poti seara sa iesi la o plimbare prin oras...

issa
05.03.2008, 21:52:36
eu recomand antalya pt luna de miere, cel putin noua ne-a placut cel mai mult pana acum ca vacanta la plaja; cu caldura asa este insa, noi am fost in prima jumatate a lui iunie si ne-am copt... dar daca respecti orele recomandate de plaja si in rest stai sub umbreluta la piscina (sau in camera ca tot e luna de miere :D) cred ca e ok... apa e super calda si curata...
noi am stat la 4 stele, hotelul a fost ok, nimic spectaculos; statiunea se numeste kemer, e la vreo 30km de antalya si are si multe hoteluri de 5* ca le admiram noi de-afara
in functie de ce va doriti voi, interesati-va cum este amplasat hotelul: foarte multe de 5* in turcia sunt tip "resort", adica au "de toate" dar sunt izolate de restul lumii; noua cel putin ne plac celelalte, care sunt chiar in statiuni si poti seara sa iesi la o plimbare prin oras...

Eu una consider ca Turcia nici nu are hoteluri de 5 stele:)) , la ei oricum sunt altfel cotatiile hotelurilor, cele de 4 stele sunt de 3 ale noastre (europene ma refer), iar cele de 5 sunt 4 stele de fapt.>:D<

cosicel
06.03.2008, 15:49:33
Eu una consider ca Turcia nici nu are hoteluri de 5 stele:)) , la ei oricum sunt altfel cotatiile hotelurilor, cele de 4 stele sunt de 3 ale noastre (europene ma refer), iar cele de 5 sunt 4 stele de fapt.>:D<

Cred ca glumesti!
In primul rand ca au lanturi hoteliere internationale si deci clasificate international!
Apoi, au statiuni de lux, unde gasesti niste hoteluri adevarate! Iar preturile, daca e sa le compari cu orice alte preturi de la hoteluri de 5* de oriunde, sunt net avantajoase!
Nu stiu cat ai fost in aceste hoteluri, unde la 5 sau 8 dimineata daca vrei sampanie (si zic sampanie, nu vin spumos!) sa ti se desfaca o sticla de sampanie ca ...asa vrei tu! Si sa intre in tipul de meniu al hotelului deci nu platesti nimic suplimentar!
Unde sa stai la piscina si bietii chelneri sa te roage sa servesti totusi putine cirese sau pepene, sau mai stiu eu ce alte fructe sau bauturi racoritoare (chiar sucuri naturale)! Unde ti se aduc prosoape parfumate reci ca sa-ti racoresti fata in timp ce faci plaja! Nu mai vb de mancare, caci de multe ori mi s-a intamplat sa-mi pun ceva in farfurie si s-o las neatinsa pt ca am vazut altceva mai tentant, iar ospatarii imi zambeau si ma intrebau ce bautura sa-mi serveasca la masa!
Te intrebi cum sunt camerele? Superbe! Curatenia impecabila! Personalul? Exact unde ai nevoie cand ai nevoie!
S-a intamplat sa pice ziua iubitului meu cand eram acolo si...ne-au sunat de la receptie, au venit su gheridonul pe care erau tort (da, un tort intreg!) si-o sticla de sampanie!
Ca sa nu mai vorbesc de florile pe care le gaseam pe pat zilnic...
Si crede-ma, n-am fost doar in Turcia! Asa ca pot face o estimare corecta.
Dar am ales sa-mi petrec concediul de vara la ei, caci au cele mai bune oferte calitate/pret!
E adevarat ca tb sa stii sa-ti selectezi hotelul, poate ca exista si situatii neplacute, dar asa se explica de ce un 'hotel' de 5* poate costa 500E si altul costa peste 1000E!

issa
07.03.2008, 00:34:45
Cred ca glumesti!
In primul rand ca au lanturi hoteliere internationale si deci clasificate international!
Apoi, au statiuni de lux, unde gasesti niste hoteluri adevarate! Iar preturile, daca e sa le compari cu orice alte preturi de la hoteluri de 5* de oriunde, sunt net avantajoase!
Nu stiu cat ai fost in aceste hoteluri, unde la 5 sau 8 dimineata daca vrei sampanie (si zic sampanie, nu vin spumos!) sa ti se desfaca o sticla de sampanie ca ...asa vrei tu! Si sa intre in tipul de meniu al hotelului deci nu platesti nimic suplimentar!
Unde sa stai la piscina si bietii chelneri sa te roage sa servesti totusi putine cirese sau pepene, sau mai stiu eu ce alte fructe sau bauturi racoritoare (chiar sucuri naturale)! Unde ti se aduc prosoape parfumate reci ca sa-ti racoresti fata in timp ce faci plaja! Nu mai vb de mancare, caci de multe ori mi s-a intamplat sa-mi pun ceva in farfurie si s-o las neatinsa pt ca am vazut altceva mai tentant, iar ospatarii imi zambeau si ma intrebau ce bautura sa-mi serveasca la masa!
Te intrebi cum sunt camerele? Superbe! Curatenia impecabila! Personalul? Exact unde ai nevoie cand ai nevoie!
S-a intamplat sa pice ziua iubitului meu cand eram acolo si...ne-au sunat de la receptie, au venit su gheridonul pe care erau tort (da, un tort intreg!) si-o sticla de sampanie!
Ca sa nu mai vorbesc de florile pe care le gaseam pe pat zilnic...
Si crede-ma, n-am fost doar in Turcia! Asa ca pot face o estimare corecta.
Dar am ales sa-mi petrec concediul de vara la ei, caci au cele mai bune oferte calitate/pret!
E adevarat ca tb sa stii sa-ti selectezi hotelul, poate ca exista si situatii neplacute, dar asa se explica de ce un 'hotel' de 5* poate costa 500E si altul costa peste 1000E!

Nu am zis ca nu arata bine si nu sunt ospitalieri, dar cand am afirmat ca eu nu cred ca au hoteluri de 5 stele nu am zis-o din punctul de vedere al turistului din mine ci din punctul de vedere al unui "specialist" (facultate, master + plus n cursuri de specialitate in turism). Per ansamblu ele dau f bine, dar daca le iei la puricat cu legislatia turismului in mana lipsesc multe aspecte pt un hotel de 5 stele.:>
Tu singura zici ca ca un hotel poate costa 500 sau 100 de euro. F bine. Pretul este diferit din cauza managementului, din cauza renumelui etc. Dar serviciile oferite la hotelul de 1000 de euro, trebuie sa se regaseasca si la cel de 500 de euro, pt ca de aceea are acelasi calificativ. Hotelurile primesc stele in functie de multe criterii, dar in toate hotelurile de 5 stele(de ex ca tot vorbim de ele:"> ) trebuie sa gasesti acelasi confort, acelasi numar de servicii(care apropos trebuie sa fie min 18 cu plata sau fara;;) ) Hai sa-ti dau cateva ex stupide le-as zice(poate inutile cateodata) dar fara ele nu i-au calificativul hotelurile de 5 stele; langa telefon trebuie sa ai instructiunile de folosinta scrise in lb locala + alte 2 limbi internationale, lista produselor prezente in minibar, chestionare pentru testarea opiniei turistilor, program TV....samd, si toate acestea trebuiesc prezentate in mape din piele:)) Eu una nu am vazut asta in Turcia, la un hotel de 5 stele din Kusadasi. O sa-mi zici ca nici nu iti folosesc lucrurile astea, perfect de acord, nici mie,;)) dar conform legii nu au 5 stele. Ar fi multe de spus dar ma opresc aici ca deja suntem off-topic:*

cosicel
07.03.2008, 10:21:35
[/size]

Hai sa-ti dau cateva ex stupide le-as zice(poate inutile cateodata) dar fara ele nu i-au calificativul hotelurile de 5 stele; langa telefon trebuie sa ai instructiunile de folosinta scrise in lb locala + alte 2 limbi internationale, lista produselor prezente in minibar, chestionare pentru testarea opiniei turistilor, program TV....samd, si toate acestea trebuiesc prezentate in mape din piele:)) Eu una nu am vazut asta in Turcia, la un hotel de 5 stele din Kusadasi. O sa-mi zici ca nici nu iti folosesc lucrurile astea, perfect de acord, nici mie,;)) dar conform legii nu au 5 stele. Ar fi multe de spus dar ma opresc aici ca deja suntem off-topic:*

Nu n-o sa-ti spun ca nu sunt utile! Sunt si inca cum! Dar culmea e ca si eu am fost odata in Kusadasi, la Grand Blue Sky si ...aveau toate cele spuse de tine! Dar oricum ai lua-o, nu poti compara Kusadasi cu Antalya! In Kusadasi sunt doar 2 hoteluri cu adevarat de 5 stele, si un agent de turism bun, o sa ti-o spuna de la bun inceput!
Oho, cate chestionare n-am completat! Si partea buna e au tinut cont! De exemplu nu aveau progam in lb romana! Am scris in chestionar cand am plecat, iar prietenii care au mai ramas cateva zile, ne-au sunat sa ne spuna ca din acea zi, au introdus si un post romanesc!
Da, e drept ca nu toate sunt catalogate international, dar SUNT CATEVA CARE AU CU ADEVARAT CELE 5* si sunt catalogate international!
E adevarat ca sunt unele hoteluri care sunt doar cu numele de 5*, insa din fericire pentru mine, nu am stat prin ele!
Eu cred ca tb sa stii sa alegi, tb sa cauti un tour operator bun pe Turcia, si sa te uiti si pe net sa cauti facilitatile hotelului respectiv! Mai ales ca notiunea de all inclusive difera de la un hotel la altul!
Dar nu e drept sa le bagi pe toate in aceeasi oala!

alinutza81
07.03.2008, 18:51:41

Buna
Si noi am avut nunta pe 28 iulie si luna de miere in septembrie..la turic..Antalya. Deci poti sa faci si asa. Ce-i drept dupa nunta am primit cadou un sejur la mare in Romania de la sefa mea. Pt noi la luna de miere in Antalya a fost super. Soare, plaja, rasfat..si ...;-) . Exact cum trebuie sa fie o "saptamana" de miere.

tataru_florina
09.03.2008, 20:41:40
Buna fetelor! Pe data de 6 sept avem nunta si imediat dupa vrem sa plecam cam 10 nopti in Kusadasi la Hotel Surmeli Efes 5* All incl . Este cineva care a stat la acest hotel sau care stie cate ceva despre el? Mersi!!

cosicel
09.03.2008, 21:06:01
Buna fetelor! Pe data de 6 sept avem nunta si imediat dupa vrem sa plecam cam 10 nopti in Kusadasi la Hotel Surmeli Efes 5* All incl . Este cineva care a stat la acest hotel sau care stie cate ceva despre el? Mersi!!

Uite aici niste informatii despre hotelul unde ai sa te duci:

http://www.teztour.ro/hotel.php?hid=332

Am niste prieteni care au facut acolo un sejur, dar ...din pacate nu au venit f incantati. Acum depinde si la ce va raportati, dar nu uitati sa spuneti la agentie ca va petreceti luna de miere! Mi se pare ca veti avea niste discounturi...
Daca inca nu ati platit hotelul, cinstit vorbind, ar fi bine sa va orientati catre GRAND BLUE SKY, care e cel mai bun hotel din statiune! Nu mai stiu care-i diferenta de pret, dar calitatea serviciilor e net superioara, desi parca imi amintesc ca Surmeli e recomandat de Alibaba, insa....!

tataru_florina
09.03.2008, 21:26:50
Uite aici niste informatii despre hotelul unde ai sa te duci:

http://www.teztour.ro/hotel.php?hid=332

Am niste prieteni care au facut acolo un sejur, dar ...din pacate nu au venit f incantati. Acum depinde si la ce va raportati, dar nu uitati sa spuneti la agentie ca va petreceti luna de miere! Mi se pare ca veti avea niste discounturi...
Daca inca nu ati platit hotelul, cinstit vorbind, ar fi bine sa va orientati catre GRAND BLUE SKY, care e cel mai bun hotel din statiune! Nu mai stiu care-i diferenta de pret, dar calitatea serviciilor e net superioara, desi parca imi amintesc ca Surmeli e recomandat de Alibaba, insa....!

Mersi de raspuns. Stii cumva de ce nu au fost multumiti prietenii tai? Incerc sa imi fac o imagine. Inca nu am platit hotelul, dar vrem sa il platim cat mai repede ptr ca am gasit niste oferte f tentante. Am ales Surmeli ptr ca mi s a parut a fi mai retras, vrem sa ne ducem mai mult ptr odihna, liniste si plaja..

cosicel
09.03.2008, 22:05:42
Mersi de raspuns. Stii cumva de ce nu au fost multumiti prietenii tai? Incerc sa imi fac o imagine. Inca nu am platit hotelul, dar vrem sa il platim cat mai repede ptr ca am gasit niste oferte f tentante. Am ales Surmeli ptr ca mi s a parut a fi mai retras, vrem sa ne ducem mai mult ptr odihna, liniste si plaja..

Mi-a spus ca desi ei spun ca aproape toate camerele au vedere la mare, nu e adevarat!
Ca nu era curata camera, si cel putin la prima vedere hotelul lasa mult de dorit!
Insa ei au sunat la agentie si-au refuzat cazarea in hotelul ala, au achitat o diferenta de pret si s-au cazat in alt hotel!

cosicel
10.03.2008, 09:24:19

Nu stiu cat e de retras, vezi ca au prostul obicei de a prelucra pozele si desi pare ca hotelul e mai izolat, de fapt e lipit de alte hoteluri!
Eu te sfatuiesc sa mergi la agentie, sa le spui de cati bani dispui si ca e vacanta ta de dupa nunta, ca oricum platesti ca 'early booking' si sa-ti recomande ceva, dar nu le spune cam care ar fi optiunea ta!
Eu am remarcat ca daca esti fixat pe un hotel anume, cei de la agentie nu-ti mai recomanda altceva, ba chiar incep sa-l laude, desi poate nu e cazul! In fond, interesul lor e sa-ti vanda un pachet, si daca n-o sa fii multumita, or sa-ti spuna sec: pai dvs ati vrut hotelul asta! Insa daca ti-l recomanda ei si nu esti multumit, se cam schimba lucrurile! Cum a fost cu prietenii mei: au schimbat hotelul inca din prima zi!
Daca vrei un hotel izolat, mi se pare ca PINE BAY e mai potrivit!
Dar KUSADASI e o statiune placuta si poate c-ar fi mai bine sa va alegeti un hotel de unde sa aveti un acces facil la statiune! Eu iti recomand hotelurile de pe plaja LADY BEACH, pt ca au si plaja privata dar esti si f aproape de orasel, si vei gasi un mod placut de a-ti petrece timpul.

issa
10.03.2008, 11:31:09
Nu stiu cat e de retras, vezi ca au prostul obicei de a prelucra pozele si desi pare ca hotelul e mai izolat, de fapt e lipit de alte hoteluri!
Eu te sfatuiesc sa mergi la agentie, sa le spui de cati bani dispui si ca e vacanta ta de dupa nunta, ca oricum platesti ca 'early booking' si sa-ti recomande ceva, dar nu le spune cam care ar fi optiunea ta!
Eu am remarcat ca daca esti fixat pe un hotel anume, cei de la agentie nu-ti mai recomanda altceva, ba chiar incep sa-l laude, desi poate nu e cazul! In fond, interesul lor e sa-ti vanda un pachet, si daca n-o sa fii multumita, or sa-ti spuna sec: pai dvs ati vrut hotelul asta! Insa daca ti-l recomanda ei si nu esti multumit, se cam schimba lucrurile! Cum a fost cu prietenii mei: au schimbat hotelul inca din prima zi!
Daca vrei un hotel izolat, mi se pare ca PINE BAY e mai potrivit!
Dar KUSADASI e o statiune placuta si poate c-ar fi mai bine sa va alegeti un hotel de unde sa aveti un acces facil la statiune! Eu iti recomand hotelurile de pe plaja LADY BEACH, pt ca au si plaja privata dar esti si f aproape de orasel, si vei gasi un mod placut de a-ti petrece timpul.

Cred ca este cea mai frumoasa plaja a lor, si noi tot acolo faceam plaja cand nu mai aveam chef de piscina hotelului si am vazut ca multi veneau si cu bus-ul aici.>:D<

her_miresici
11.03.2008, 13:54:02
da as putea sa fac un top al statiunilor din Turcia...

1.Antalya
2. Marmaris
3. Bodrum
4. Kusadasi
5. Fetiye

Iar in Antalya un top al zonelor:
1.Belek
2. Lara
3 Kemer
4. Antalya-in oras
5.Beldibi

Pupici!!!!!..

Buna fetelor,Am rugamintea sa ma ajutati in luarea deciziei referitoare la locatia pentru luna de miere (mai ales azzardo care am vazut ca este o draguta si va raspunde cu placere din experienta ei de ghid).Vrem sa plecam o saptamana (suntem nevoiti in prima jumatate a lunii august...deci f cald si full sezon) cu inca un cuplu (daca se poate cu masina sau autocarul pt. a vedea si ceva pe drum si pt. a iesi mai ieftin) intr-o locatie (eu ma gandeam in Grecia sau Turcia....dar nu e batut in cuie) care sa ne ofere urmatoarele:- hotel de 3-4 * cu all inclusive (ne-am gandit ca ar fi mai rentabil mai ales pt sucurile, berile si fructele de plaja....de care nu te poti lipsi pe caldura din august);- plaja cu nisip (piscina....aqua park-uri prin apropiere);- vrem nu doar sa "lenevim" la plaja si in camera ci si sa putem face scufundari, plimbari si divertisment seara (am inteles ca hotelurile organizeaza diferite spectacole, concursuri);- o localitate cu munte langa mare (poate ar fi mai racoare si am vazut peisaje superbe);- si, daca se poate, pana in 1000 EUR pt 2 pers....:DVreau multe cu bani putini....si sunt dispusa sa fac tot ce pot pentru o vacanta de neuitat...mai ales sa scad din stelele hotelului...pentru mine conteaza sa am aer conditionat...nu neaparat TV...baie in camera...mancare si bautura asigurata...si sa am ce face in afara hotelului.Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde....:)

marya31
11.03.2008, 14:21:37
Buna fetelor,Am rugamintea sa ma ajutati in luarea deciziei referitoare la locatia pentru luna de miere (mai ales azzardo care am vazut ca este o draguta si va raspunde cu placere din experienta ei de ghid).Vrem sa plecam o saptamana (suntem nevoiti in prima jumatate a lunii august...deci f cald si full sezon) cu inca un cuplu (daca se poate cu masina sau autocarul pt. a vedea si ceva pe drum si pt. a iesi mai ieftin) intr-o locatie (eu ma gandeam in Grecia sau Turcia....dar nu e batut in cuie) care sa ne ofere urmatoarele:- hotel de 3-4 * cu all inclusive (ne-am gandit ca ar fi mai rentabil mai ales pt sucurile, berile si fructele de plaja....de care nu te poti lipsi pe caldura din august);- plaja cu nisip (piscina....aqua park-uri prin apropiere);- vrem nu doar sa "lenevim" la plaja si in camera ci si sa putem face scufundari, plimbari si divertisment seara (am inteles ca hotelurile organizeaza diferite spectacole, concursuri);- o localitate cu munte langa mare (poate ar fi mai racoare si am vazut peisaje superbe);- si, daca se poate, pana in 1000 EUR pt 2 pers....:DVreau multe cu bani putini....si sunt dispusa sa fac tot ce pot pentru o vacanta de neuitat...mai ales sa scad din stelele hotelului...pentru mine conteaza sa am aer conditionat...nu neaparat TV...baie in camera...mancare si bautura asigurata...si sa am ce face in afara hotelului.Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde....:)
Buna ! Rasfoiam p-aici in cautarea unui loc pt luna de miere si am citit si mesajul tau, asa ca indraznesc sa-ti dau o idee. Daca vrei la bani putini, frumos, all. incl. incearca Egiptul. Am fost anu' trecut in iunie ce-i drept, dar diferentele de bani nu-s mari ~ 30-40 E pt aug in plus. Asa ca sa-ti faci o idee: eu cu my baby , 7 nopti, drum cu avionul + transport hotel dus-intors, hotel 4* (Suppppper hotel), all. incls., 1000 E (chiar fara 12 E ;)) ). Nu pot sa-ti descriu cum ne-am simtit si ce frumoase sunt complexele hoteliere. Iar caldura, crede-ma ca este suportabila in 1 zi...ne-am obisnuit cu ea, binenteles aer co. in cam si multe facilitati. Si per total, cu excursiile de rigoare in Egiptul antic, cu suveniruri, croaziera de 1 zi pe mare...etc, inca 600 E. Concluzie : o vacanta de vis intr-un loc exotic 1600 E 2pers cu toate poftele >:D<

cosicel
11.03.2008, 14:51:49
pana in 1000 EUR pt 2 pers....:DVreau multe cu bani putini....si sunt dispusa sa fac tot ce pot pentru o vacanta de neuitat...mai ales sa scad din stelele hotelului...pentru mine conteaza sa am aer conditionat...nu neaparat TV...baie in camera...mancare si bautura asigurata...si sa am ce face in afara hotelului.Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde....:)

Pai daca vrei sa te plimbi prin diverse locuri, ce sens are sa iei meniu ALL INCLUSIVE? Ca oricum, nu poti beneficia de aceste facilitati decat in cadrul hotelului!
Din cate stiu, prin Grecia se poarta sa platesti separat aerul conditionat, chiar si la unele hoteluri de 4*, asta din ce-am vazut prin oferte!
Daca tot vrei sa vezi diverse, cred ca mai bine te orientezi spre Kusadasi, eventual Bodrum, care in afara faptului ca sunt mai aproape ca distanta, sunt si mai ieftine si ai si ce vizita (Pamukale, Aqua Park) daca plecati cu masina proprie!
Pai in conditiile in care nu esti interesata de confort in camere, mai bine cauti un hotel mai ieftin, de 3* dar cu facilitatea de aer conditionat si frigider in camera (ca doar n-o sa iesi peste noapte sa-ti iei suc din bar!).
Insa din cate m-am uitat pe diverse site-uri, poti gasi si hoteluri de asa zise 5* cam la 500E/pers/7nopti cu All Inclusive fara transport.

Oricum, bafta! Sigur vei gasi!

Mi se pare ca preturi estimative ai deja pe site-ul:

www.kusadasi.ro (http://www.kusadasi.ro)

Dar vezi ca nu au si cea mai ieftina oferta, pretul e doar ca sa te orientezi! si daca esti dispusa sa achiti lunile astea, nu uita sa ceri discounturi pt early booking!

ancaB
11.03.2008, 15:16:39
Eu una am fost atat in Kusadasi (acum vreo 3ani), cat si in Marmaris (anul trecut) si pot spune cu mana pe inima ca cea de-a doua este cu mult peste prima! Peisajele sunt fabuloase, exista colturi de o salbaticie fascinanta, mare inconjurata de munti, delta, Pamukkale (ceva mai departe decat de Kusadasi, insa pt cine pleaca cu masina merita facut drumul), minunata Laguna albastra de la Olu Deniz (plaja a fost desemnata cea mai frumoasa din lume in 2006) si, nu in ultimul rand, statiunea in sine, mai cosmopolita si mai eleganta decat Kusadasi...

Orice ati alege, sa stiti ca Turcia este o tara superba, nu veti regreta alegerea facuta, singurul minus fiind serviciile hoteliere, pe alocuri inca deficitare la curatenie, insa pt cei care pleca dimineata din hotel si se intorc seara, asta este cel mai mic impediment:)

her_miresici
11.03.2008, 15:22:37
Buna ! Rasfoiam p-aici in cautarea unui loc pt luna de miere si am citit si mesajul tau, asa ca indraznesc sa-ti dau o idee. Daca vrei la bani putini, frumos, all. incl. incearca Egiptul. Am fost anu' trecut in iunie ce-i drept, dar diferentele de bani nu-s mari ~ 30-40 E pt aug in plus. Asa ca sa-ti faci o idee: eu cu my baby , 7 nopti, drum cu avionul + transport hotel dus-intors, hotel 4* (Suppppper hotel), all. incls., 1000 E (chiar fara 12 E ;)) ). Nu pot sa-ti descriu cum ne-am simtit si ce frumoase sunt complexele hoteliere. Iar caldura, crede-ma ca este suportabila in 1 zi...ne-am obisnuit cu ea, binenteles aer co. in cam si multe facilitati. Si per total, cu excursiile de rigoare in Egiptul antic, cu suveniruri, croaziera de 1 zi pe mare...etc, inca 600 E. Concluzie : o vacanta de vis intr-un loc exotic 1600 E 2pers cu toate poftele >:D<

Mersi de raspuns....au fost niste prieteni anul trecut in Egipt...dar prin mai...a fost frumos. Dar pt ca plecam si in "sapt de miere" as vrea piscina, mare, mai multa verdeata, scufundari...in Egipt mi-ar place sa fac excursii multe...sa cumpar chestii (care am vazut ca sunt f ieftine)...si sa merg mai devreme de iulie-august....sau mai tarziu.E bine ca ai asa amintiri frumoase...ca simti ca fost supeeeer...:)....si iti doresc sa mi fie...

her_miresici
12.03.2008, 12:34:28
Multumesc pentru raspunsurile date!Ca locatie imi surade ideea de la ancaB...Marmaris. Dar avand in vedere ca totusi o sa fie luna de miere o sa vrem sa si lenevim si sa ne rasfatam un pic (dimineata la soare, plaja, sucuri, papica buna....la asta visez...:))), iar in unele dupa-amieze sa facem scufundari, cate o plimbare, seara un spectacol...divertisment...plimbari pe plaja. Din aceste cauze...dupa cate am citit pe aici am vazut ca trebuie ales cu grija hotelul si nu stiu daca merita sa optez pt demipensiune sau all inclusive...dar vorbind cu voi...:))....si studiind ofertele care incep sa apara (la sf lunii martie este targul de turism...atentie amatoarelor!!!) sper sa aleg o oferta cu care sa nu-mi iau teapa....m-as zgaria pe ochi daca platesc pt. 5* all inclusive si nu voi avea tot ce-mi trebuie...:D

miresicamica
12.03.2008, 12:57:09
Buna miresicilor,luna noastra de miere va fi in octombrie si as avea o intrebare daca puteti sa ma ajutati?Visul viitorului meu sot este sa vada cel mai mare acvariu din europa,am inteles ca e in Genova,un orasel din Italia.Daca stiti ceva despre unde este acest acvariu,sau sa imi da-ti niste sugestii pentru luna de miere,ptr perioada octombrie.Multumesc

cosicel
12.03.2008, 13:06:06
Eu una am fost atat in Kusadasi (acum vreo 3ani), cat si in Marmaris (anul trecut) si pot spune cu mana pe inima ca cea de-a doua este cu mult peste prima!

De acord cu tine! Dar ai uitat sa mentionezi si preturile! ;-)

Eu am fost doar in Kusadasi si Antalya/ Belek (in Turcia) si tb sa recunosc ca cea din urma e .... de alta calitate! Dar nu ca sa te plimbi si sa vezi diverse obiective ci doar prin prisma hotelurilor!

In ce priveste divertismentul, orice hotel cu 'bun simt' organizeaza program artistic in fiecare seara! , parca au tot felul de seri tematice...

her_miresici
12.03.2008, 13:54:53

Eu am fost doar in Kusadasi si Antalya/ Belek (in Turcia) si tb sa recunosc ca cea din urma e .... de alta calitate! Dar nu ca sa te plimbi si sa vezi diverse obiective ci doar prin prisma hotelurilor!

In ce priveste divertismentul, orice hotel cu 'bun simt' organizeaza program artistic in fiecare seara! , parca au tot felul de seri tematice...

Buna Cosicel, Esti f bine informata...multumesc pt raspunsuri...si pt atentionari de preturi...am intrat si la kusadasi si nu au inca preturile...dar vine targul in curand si trebuie sa apara. Imi place ideea de "seri tematice"...si mi s-a pus pata pe scufundari...ai idee cam cat costa?...de aceea intrebam si de aqua park....sunt innebunita dupa topogane...am vazut niste poze cu unul de pe langa Kusadasi...imens...nu stiu localitatea...dar stiu ca dai ceva bani pe intrare...

ancaB
12.03.2008, 18:59:34

Nu am mentionat preturile pt ca e greu sa faci o comparatie intre costurile de acum 3 ani si cele de anul trecut, insa e adevarat ca Marmaris se numara printre statiunile elitiste ale Turciei, deci si preturile sunt ceva mai rasarite;)) ... acum, depinde care sunt criteriile fiecaruia in cautarea vacantei perfecte: pentru mine Marmaris = calitate atat pt hotelurile/ cluburile de 5 stele, cat mai ales pt oportunitatile turistice, variate si pt toate gusturile...

Fiti cu ochii pe Targ, cu siguranta veti gasi locatia mult visata pe undeva, printr-un colt de Turcie! (mai, mai, parca m-ar fi platit turcii sa le fac reclama, zau asa;)) )

luiza74ace
12.03.2008, 22:10:11
buna:) .am citit fiecare parere data de voi destre Antalya, mi se pare un loc super , dar as avea cateva intrebari pt cele care au mai fost acolo si stiu...:) cati km sunt din Romania pana in Antalya, dc putem ajunge cu masina personala, ( ptr mine ar fi super sa putem opri cand vrem si admira peisajul (dc este ceva de admirat) in al doilea rand ptr ca imi este frica in avion, iar cu autocarul nu stiu cat facem, imi este rau in el si nu stiu a ce poate mirosii...:-& )dc stiti cum este vremea la sfarsitul lunii iunie, unde putem gasi un ghid care ne poate ajuta...ms mult de rasp.
Aaa si inca ceva fff important cam cat costa un sejur la 5 * 2 persoane? :*

luiza74ace
12.03.2008, 22:36:57
mai am o mica intrebare :D , la ce agentie de turism sa ma duc care sa aiba ceva oferte bune si nu foarte scumpe ms mult, pupici

annie_banks
13.03.2008, 03:45:35
buna:) .am citit fiecare parere data de voi destre Antalya, mi se pare un loc super , dar as avea cateva intrebari pt cele care au mai fost acolo si stiu...:) cati km sunt din Romania pana in Antalya, dc putem ajunge cu masina personala, ( ptr mine ar fi super sa putem opri cand vrem si admira peisajul (dc este ceva de admirat) in al doilea rand ptr ca imi este frica in avion, iar cu autocarul nu stiu cat facem, imi este rau in el si nu stiu a ce poate mirosii...:-& )dc stiti cum este vremea la sfarsitul lunii iunie, unde putem gasi un ghid care ne poate ajuta...ms mult de rasp.
Aaa si inca ceva fff important cam cat costa un sejur la 5 * 2 persoane? :*
sunt cam 1600km, se poate ajunge cu masina dar este drum greu din cate stiu, prin munti
http://maps.yahoo.com/#mvt=m&lat=40.66412&lon=29.12231&mag=13&q1=Bucharest%2C%20030000&q2=Antalya%20%28%29%2C%20Turkey

irina_og
13.03.2008, 06:21:07
mai am o mica intrebare :D , la ce agentie de turism sa ma duc care sa aiba ceva oferte bune si nu foarte scumpe ms mult, pupici

Megi la Ali-Baba. Eu cu ei am fost de 6 ori in 5 ani!:D Raportul calitate-pret este cel mai bun la ei. Iti spun asta pentru ca, desi in fiecare an am mers cu ei, de fiecare data mergeam intai la alte cateva agentii....:-p

alexandradinu
13.03.2008, 07:44:23
Fetelor ne-am hot sa noi unde sa mergem , in Antalya , la un hotel cu "Wings" - atat am tinut minte:-$ sotul meu s-a uitat peoferte si pe net , vroiam sa va intrebam daca am facut o alegere buna, daca vom avea neplaceri sau totul va fi bine, pt cele care cunoasteti.
Am cerut si eu oferta de la Ali-baba dar se pare ca inca nu au oferta de avion si tre sa mai astept... asa ca astept raspunsurile voastre:*

mihu
13.03.2008, 08:18:47
Buna miresicilor,luna noastra de miere va fi in octombrie si as avea o intrebare daca puteti sa ma ajutati?Visul viitorului meu sot este sa vada cel mai mare acvariu din europa,am inteles ca e in Genova,un orasel din Italia.Daca stiti ceva despre unde este acest acvariu,sau sa imi da-ti niste sugestii pentru luna de miere,ptr perioada octombrie.Multumesc
Am fost eu :D
Am povestit aici http://www.miresici.ro/showthread.php?p=644770&highlight=italia#post644770 cum a fost....am pus si poze...daca mai ai alte intrebari, poti sa ma intrebi la topicul respectiv...Aici se discuta despre turcia :-$

luiza74ace
13.03.2008, 10:35:39
multumesc pt raspunsuri:)

miresicamica
13.03.2008, 11:09:38
Am fost eu :D
Am povestit aici http://www.miresici.ro/showthread.php?p=644770&highlight=italia#post644770 cum a fost....am pus si poze...daca mai ai alte intrebari, poti sa ma intrebi la topicul respectiv...Aici se discuta despre turcia :-$
Mersi mult,nu eram sigura ca e vorba de Genova,a fost frumos acolo?Cu ce ati mers prin agentie de turism?sau pe cont propriu?Daca ati mers prin agentie care mi-o recomanzi?Eu nu am mai fost in afara si mi-ar prinde bine niste sfaturi si agentii serioase,sau daca se merita sa mergem pe cont propriu?

mihu
13.03.2008, 14:57:41
Mersi mult,nu eram sigura ca e vorba de Genova,a fost frumos acolo?Cu ce ati mers prin agentie de turism?sau pe cont propriu?Daca ati mers prin agentie care mi-o recomanzi?Eu nu am mai fost in afara si mi-ar prinde bine niste sfaturi si agentii serioase,sau daca se merita sa mergem pe cont propriu?
Ti-am raspuns aici http://www.miresici.ro/showthread.php?p=697807#post697807 si o sa te rog sa scrii si tu acolo! Aici suntem offtopic

ramonag
13.03.2008, 15:25:47
vrem si noi sa mergem la royal wings, antalya... zicea cineva pe aici ca i s-a parut forte frumos acolo... m-ar interesa si pe mine daca aveti idee care e temperatura pe la sfarsitul lui iunie, ca pe mine ma prinde repede soarele, si daca mai aveti si alte detalii despre hotel, ce ar trebui sa cerem cand ajungem etc... (de exemplu am citit undeva ca tre sa ceri cand ajungi acolo camera cu vedere la mare desi nu mi se pare normal din moment ce eu platesc pentru o camera cu vedere la mare)

tatianna
13.03.2008, 16:36:03
vrem si noi sa mergem la royal wings, antalya... zicea cineva pe aici ca i s-a parut forte frumos acolo... m-ar interesa si pe mine daca aveti idee care e temperatura pe la sfarsitul lui iunie, ca pe mine ma prinde repede soarele, si daca mai aveti si alte detalii despre hotel, ce ar trebui sa cerem cand ajungem etc... (de exemplu am citit undeva ca tre sa ceri cand ajungi acolo camera cu vedere la mare desi nu mi se pare normal din moment ce eu platesc pentru o camera cu vedere la mare)

Noi vom merge la hotel Cornelia din Antalya. este superb si suita minunata. abia astept sa ma odihnesc la soare sorbind dintr-un cocktail.[-o<

luiza74ace
13.03.2008, 17:24:19
cat costa 7 nopti intr-un hotel de 4-5* in antalya? la alibaba mie mi-a zis ca pt 2 pers ajunge la 1500-1700 euro.este ok pretul sau nu?(mie sincer mi se pare cam maricel dar poate nu stiu eu preturile si de aia intreb)

cosicel
14.03.2008, 08:38:06

Temperatura la sfarsitul lui iunie.... cam ridicata! Anul trecut noi am plecat pe 26iunie si ...dimineata la ora 6 cand am coborat din avion, erau 36C!!!! Initial am crezut ca-i o greseala cand ne-au anuntat in avion, insa cand am coborat...era pe deplin adevarat! Insa anul trecut a fost si canicula, cand si la Bucuresti erau temp cu mult mai ridicate decat ar fi fost normal, asa ca ...
Eu sper ca anul asta vor fi mai 'civilizate' mai ales ca noi plecam dupa 7iulie, deci....
Dar oricum, sezlongurile au umbrele de soare, in general sunt baruri acoperite langa piscina, daca mergi la Royal Wings o sa ai si racoritoare si bere la discretie, asa ca nu-ti fa prea mari probleme! Si nu uita de crema de protectie! Ca o sa ai nevoie, din abundenta! Si, mai ai o solutie, in cazul in care afara e torid: piscina acoperita! Asa ca la pranz, poti sa te relaxezi acolo! Ca afara chiar nu e recomandat!

Sunt anumite hoteluri care au toate camerele cu vedere la mare dar sunt altele care au 'land view', unde si pretul e mai scazut. Stii, in primii ani, am vrut neaparat vederea spre mare, dar apoi am realizat ca in camera oricum stateam prea putin, ca seara oricum nu mai are importanta unde dau ferestrele, ca peste zi, la pranz, cand era prea cald ca mai stam la plaja, mergeam in camera, dadeam drumul la aer, trageam draperiile si ...dormeam! Asa ca am ajuns la concluzia ca nu merita sa platim pt vederea catre mare!

Ce tb sa intrebi cand ajungi la receptie: daca ai meniu mai mult decat all inclusive, tb sa stii care bauturi internationale (alcoolice) intra in acest meniu! Ca altfel te trezesti fie ca bei doar cele locale, care sa fim cinstiti, in afara de bere, nu exceleaza, fie comanzi ceva si ...le platesti! De obicei e afisata o lista la receptie, dar e bine sa stii!

Restul informatiilor cred ca le afli de la agentie: daca minibarul de umple zilnic, si cu ce anume, daca la masa de seara se cere o tinuta mai 'serioasa' (adica nu in pantaloni scurti), programul de zbor al avionului (aici de iau mari tepe pt ca te trezesti ca pleci seara din Buc si in schimb, din Antalya dimineata!!!) - asa ca poti sta 7 nopti si 6 zile!!!!
Si nu uita sa intri pe site, la hotelul respectiv, si sa vezi care e conceptul de ALL INCLUSIVE!

cosicel
14.03.2008, 08:45:09
cat costa 7 nopti intr-un hotel de 4-5* in antalya? la alibaba mie mi-a zis ca pt 2 pers ajunge la 1500-1700 euro.este ok pretul sau nu?(mie sincer mi se pare cam maricel dar poate nu stiu eu preturile si de aia intreb)

Ti-au spus un pret de hotel de 5* de lux, pentru 7 nopti! E destul de piperat, acum depinde ce vrei si tu, si pt ce perioada!
Dar, cred ca repet a n-oara, nu uitati cand mergeti la agentie, sa spuneti ca e luna de miere (sper sa va mai dea un discount) si sa va spuna si ce reduceri au pt early booking!
Oricum Alibaba e tour operator pe Turcia, si in afara de faptul ca charterele sunt de la Tarom, au plecari aproape zilnice si mie mi s-a parut ca preturile sunt mai acceptabile!

cosicel
14.03.2008, 08:47:23
Noi vom merge la hotel Cornelia din Antalya. este superb si suita minunata. abia astept sa ma odihnesc la soare sorbind dintr-un cocktail.[-o<

Aici vrem sa plecam si noi anul asta!
Cand pleci? Ai cumparat deja sejurul? Prin ce agentie?
Ai mai fost la Cornelia?

cosicel
14.03.2008, 08:57:18
Buna Cosicel, Esti f bine informata...multumesc pt raspunsuri...si pt atentionari de preturi...am intrat si la kusadasi si nu au inca preturile...dar vine targul in curand si trebuie sa apara. Imi place ideea de "seri tematice"...si mi s-a pus pata pe scufundari...ai idee cam cat costa?...de aceea intrebam si de aqua park....sunt innebunita dupa topogane...am vazut niste poze cu unul de pe langa Kusadasi...imens...nu stiu localitatea...dar stiu ca dai ceva bani pe intrare...

Din cate stiu eu, in Kusadasi e un AquaPark faimos! Intrarea era 20E/pers, cu program de la 10dim, da' nu mai stiu pana la ce ora! Iar acolo tb sa-ti iei un card de la ei, pe care-l incarcai cu bani ca sa poti sa-ti cumperi mancare sau racoritoare. Dar, cel putin acum 2 ani, daca iti luai sejurul la hotel AQUAPARK, aveai inclusa intrarea in parc!
Nu te sfatuiesc sa cumperi vreo excursie de la hotel, indiferent ce, pt ca sunt la suprapret! Daca vei merge prin statiune, vei gasi o multime de oferte, mult mai ieftine pt a te plimba prin punctele interesante din zona! Nu stiu nimic de scufundari, adica nu-mi amintesc daca se organiza ceva in acest sens.
Uite, la mai toate hotelurile, seara, in afara de programul artistic de la amfiteatru, la masa de seara aveai 'seara tematica'! Restaurantul era decorat in acord cu tema, ospararii imbracati ca atare si mancarea cu specific! Era o frumusete sa-i vezi pe ospatari imbracati in elvetieni, sau japonezi! =D> =D> =D>

cosicel
14.03.2008, 09:42:10
Pentru RAMONAG:
Vezi ca pe TEZTOUR sunt ofertele early booking pt hotelul Royal Wings!

Nu stiu daca ai apucat sa cumperi deja, dar aici o sa gasesti cele mai bune oferte!

http://www.teztour.ro

ancaB
14.03.2008, 10:01:04
Nu te sfatuiesc sa cumperi vreo excursie de la hotel, indiferent ce, pt ca sunt la suprapret! Daca vei merge prin statiune, vei gasi o multime de oferte, mult mai ieftine pt a te plimba prin punctele interesante din zona! Nu stiu nimic de scufundari, adica nu-mi amintesc daca se organiza ceva in acest sens.

Cand am fost noi, a venit la hotel o tipa - romanca - de la o agentie care avea sediu in Kusadasi (nu mai tin minte cum se numea) si ne-a prezentat diferite oferte pt excursii (din ce am inteles, ei colaborau cu toate hotelurile unde erau cazati romani), iar noi ne-am ales ce am vrut...

Cat despre scuba diving, o sa gasesti cu siguranta oferte la fata locului...

alexandradinu
14.03.2008, 10:17:10
Pentru RAMONAG:

Nu stiu daca ai apucat sa cumperi deja, dar aici o sa gasesti cele mai bune oferte!

CE INSEAMNA early booking si de ce trebuie sa spunem la agentie ca mergem in luna de mire? E vre-o diferenta ,ca noi la sta nu ne-am gandit:D

ancaB
14.03.2008, 10:23:54
CE INSEAMNA early booking si de ce trebuie sa spunem la agentie ca mergem in luna de mire? E vre-o diferenta ,ca noi la sta nu ne-am gandit:D

Early booking = rezervare facuta devreme, cu cateva luni inaintea datei concediului propriu-zis.

Sunt agentii care ofera discount pentru pachetul "honey moon" sau fac diverse cadouri proaspetilor miri...

her_miresici
14.03.2008, 13:50:36
Super bune informatiile din raspunsurile voastre...cel mai bine e sa vorbesti cu cineva care a fost acolo...sau care stie cum sta treaba!Cred ca dupa targul de turism (dupa ce o sa vad o gramada de oferte...de nu mai stiu care cum) o sa ma hotarasc unde vreau si atunci probabil ca o sa va mai pun cateva intrebari...

cosicel
14.03.2008, 20:34:12
Cand am fost noi, a venit la hotel o tipa - romanca - de la o agentie care avea sediu in Kusadasi (nu mai tin minte cum se numea) si ne-a prezentat diferite oferte pt excursii (din ce am inteles, ei colaborau cu toate hotelurile unde erau cazati romani), iar noi ne-am ales ce am vrut...

Si la noi a venit o tipa care se ocupa de grupul de romani de la hotel, ne-a propus diverse excursii, dar cand am plecat sa ne plimbam prin statiune, exact aceleasi excursii le-am gasit la agentii locali (care sunt peste tot) la niste preturi mult mai mici, si negociabile. La asta m-am referit.

mira_borca
14.03.2008, 21:07:35
Buna,
Si noi vrem sa plecam la sf lunii iulie - dupa nunta - in Turcia la Kusadasi la
Hotel Aqua Fantasy, cu All inclusiv si transport cu avionul insa cei de la Alibaba mi-au spus ca abia la sf lunii martie definitiveaza ofetele.

Oare chiar asa e???????????:-SS:-SS:-SS

issa
14.03.2008, 23:18:08

Andy cumva? o tipa maritata cu un turc? Daca da, f de treaba tipa, noi ne-am imprietenit cu ea si mai vorbim din cand in cand;;)

ancaB
16.03.2008, 14:56:00
Andy cumva? o tipa maritata cu un turc? Daca da, f de treaba tipa, noi ne-am imprietenit cu ea si mai vorbim din cand in cand;;)

Mai, sincer habar n-am cum o chema, iti inchipui ca asta se intampla acum 3 ani, so...

ramonag
18.03.2008, 11:18:51
Pentru RAMONAG:

Mersi frumos pentru informatii, acolo ne-am si uitat pentru ca din cate stiu eu teztour este singurul cu ofertele facute pt antalya deocamdata. Vroiam sa asteptam sa apara si oferta de la alibaba si apoi sa ne facem rezervarea, desi sunt aproape sigura ca o sa facem rezervarea la teztour

ancaB
18.03.2008, 11:44:55
Mersi frumos pentru informatii, acolo ne-am si uitat pentru ca din cate stiu eu teztour este singurul cu ofertele facute pt antalya deocamdata. Vroiam sa asteptam sa apara si oferta de la alibaba si apoi sa ne facem rezervarea, desi sunt aproape sigura ca o sa facem rezervarea la teztour

Nu uita ca se deschide in curand Targul de Turism, cu siguranta vei gasi acolo oferte f bune!

alexandradinu
18.03.2008, 12:37:21
unde , unde se deschide acest targ de turism?^:)^ cA EU SUB 850 EURO DE PERS NU GASESC[-( si parca as vrea o oferta mai buna

new_hope
18.03.2008, 12:43:58
unde , unde se deschide acest targ de turism?^:)^ cA EU SUB 850 EURO DE PERS NU GASESC[-( si parca as vrea o oferta mai buna

Uite ce scrie pe site :
Avem placerea sa va invitam sa participati la Targul de Turism al Romaniei - primavara 2008, editia a XIX-a, eveniment care se va desfasura in perioada 27-30 martie 2008, in pavilioanele 13, 14, 15, 16-17, 18 din Complexul Expozitional Romexpo – Bucuresti.
>:D<

alexandradinu
18.03.2008, 13:06:39
mersi mult,inseamna ca vom gasi ceva oferte bune acolo , ca eu stiu ca la targuri sunt reduceri.
imi trimiti si mie pm cu site-ul unde ai citit asta

ancaB
18.03.2008, 13:10:36
mersi mult,inseamna ca vom gasi ceva oferte bune acolo , ca eu stiu ca la targuri sunt reduceri.
imi trimiti si mie pm cu site-ul unde ai citit asta

Da-i o cautare pe google cu "targ turism 2008" si vei gasi imediat...

cosicel
19.03.2008, 22:12:40
Au aparut ofertele pt Turcia, la agentia Alibaba.
Nu sunt inca puse oficial pe site, dar va dau linkul ca sa stiti la ce sa va asteptati!

http://www.alibabatour.com/ro/downoferta/

Mie mi s-au parut scumpe, fata de cele de la 'Patriot', unde au doar pt individual, dar daca mai adaugi inca 200E pt avion si aplici reducerea aferenta, remarci ca pretul e semnificativ mai mic!

http://www.vacanteturcia.ro

alexandradinu
20.03.2008, 07:53:35
am intrat si eu la link-urile tale si intr-adevar sunt cele mai scumpe la alibaba , de departe cele mai scumpe fata de tot ce am gasit pana acum, mai cautam , sau poate la targ sa gasim ceva , desi iara mi-e teama ca ma duc ca si la cel de rochite si ma intorc acasa tot fara nimic.:((

cosicel
20.03.2008, 08:52:08
am intrat si eu la link-urile tale si intr-adevar sunt cele mai scumpe la alibaba , de departe cele mai scumpe fata de tot ce am gasit pana acum, mai cautam , sau poate la targ sa gasim ceva , desi iara mi-e teama ca ma duc ca si la cel de rochite si ma intorc acasa tot fara nimic.:((

Si eu sper ca pe perioada targului sa ofere ceva reduceri! Oricum preturile sunt mari! #-o #-o #-o :((:((:((
Le-am trimis mail celor de la Patriot si mi-au raspuns ca in aprilie vor afisa preturile la pachetele cu avionul! Oricum, au reduceri substantiale, fata de aproape toti ceilalti!

alexandradinu
20.03.2008, 09:26:48
Acum nu stiu ce sa zic, am intrat si eu la patriot si am facut calculul , si ei sunt scumpi ,noi am gasit cel mai bine pana acum 1600 euro , cu tot cu transport avion , deci daca la targ nu gasim o oferta mai buna , asta e maximul pe care il dam<:-P

cosicel
20.03.2008, 09:36:33
Acum nu stiu ce sa zic, am intrat si eu la patriot si am facut calculul , si ei sunt scumpi ,noi am gasit cel mai bine pana acum 1600 euro , cu tot cu transport avion , deci daca la targ nu gasim o oferta mai buna , asta e maximul pe care il dam<:-P

Ai vazut oferta si pe www.teztour.ro (http://www.teztour.ro)? Mai ai o optiune si acolo, desi parca toate sunt scumpe!
Ce anume cauti? Si la ce agentie ai gasit? Daca ai gasit undeva mai ieftin, spune! Iti dai seama ca si eu vreau sa gasesc cea mai ieftina oferta pt ca de fapt, agentiile isi pun niste comisioane 'adevarate'! Doar cand aud ca charterul costa 200E si taxa inca aprox 100, ma trec fiorii! Pt ca stiu in realitate care e pretul, dar nu pot face nimic!

metalrose13
20.03.2008, 11:59:10
Eu nu am apucat sa citesc tot ce a-ti scris,dar la prima vedere preturile par enorme.Incercati la mai multe agentii :)
Noi anul trecut in luna august am stat 14 zile la doua hoteluri(cate o saptamana la fiecare),cu demipensiune,deci masa suedeza de 2 ori pe zi, la hotel de 4 *,cu tot ce vrei,direct pe plaja,in conditii super si totul a costat 850de euro.Aici eu nu calculez avionul pentru ca am mers cu masina.
Dupa ce am tras linie,dupa trei saptamani (ca ne-am lungit 3 zile incolo,si 4 inapoi cu vizite)cu benzina,hotelul,bani de cheltuiala si taxe am cheltuit in total 1800 de euro. Anul acesta plecam in Tunisia si cu tot cu avion la un hotel de 4 * all inclusiv,ne costa 1400 euro 12 zile :)
Nu mai stiu cum se numeste agentia,dar imi intreb parintii ca e o agentie din brasov si saptamana viitoare va spun ce aflu :)

cosicel
20.03.2008, 18:26:54
Eu nu am apucat sa citesc tot ce a-ti scris,dar la prima vedere preturile par enorme.
Nu mai stiu cum se numeste agentia,dar imi intreb parintii ca e o agentie din brasov si saptamana viitoare va spun ce aflu :)

Spune-ne!!!! Normal ca si noi vrem sa gasim o oferta buna!!!! Da' asta-i tot ce-am gasit prin Bucuresti!

alexandradinu
21.03.2008, 10:02:58
Eu cea mai buna oferta am gasit-o la noi , in Pitesti , la Muntenia: 2 pers in Antalya , Royal Wings , 7 nopti , uai, transport Tarom, 1600 euro.
Si am mai gasit la Laguna ,o gasesti pe net , la 1636 euro , si tot nu ajunge la 1800:)>-

cosicel
21.03.2008, 10:37:08
Eu cea mai buna oferta am gasit-o la noi , in Pitesti , la Muntenia: 2 pers in Antalya , Royal Wings , 7 nopti , uai, transport Tarom, 1600 euro.
Si am mai gasit la Laguna ,o gasesti pe net , la 1636 euro , si tot nu ajunge la 1800:)>-

M-am uitat pe LagunaTour (cu sediul in Constanta) si n-au decat oferte pe 7 nopti! >:P >:P >:P Noi vrem sa plecam 10 nopti, dar oricum le-am trimis mail si sper sa-mi raspunda!

Muntenia...n-o gasesc ca agentie de turism ... pe net! Au site? Da-mi si mie adresa! ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

her_miresici
21.03.2008, 16:04:00
Ai vazut oferta si pe www.teztour.ro (http://www.teztour.ro)? Mai ai o optiune si acolo, desi parca toate sunt scumpe!
Ce anume cauti? Si la ce agentie ai gasit? Daca ai gasit undeva mai ieftin, spune! Iti dai seama ca si eu vreau sa gasesc cea mai ieftina oferta pt ca de fapt, agentiile isi pun niste comisioane 'adevarate'! Doar cand aud ca charterul costa 200E si taxa inca aprox 100, ma trec fiorii! Pt ca stiu in realitate care e pretul, dar nu pot face nimic!

Dar de ce nu incercati direct la hotel?....sau riscu' e prea mare?Ca eu ma gandeam sa vb la hotel pt. rezervare (am o colega de servici care vrea sa faca la fel....la Concorde...eu vreau undeva mai ieftin) si sa plec cu masina (4 pers....sau 2)...cu toate ca nu stiu cate ore as face pana la Alanya....dar daca voi ziceti ca avionul costa 200E si taxele de aeroport 100E (de pers....sau pe cuplu)oare nu ar fimai rentabil cu masina (pot sa ma si deplasez prin orase) si mai frumos?Se poate sa fiu cam naiva....pentru ca sunt in necunostinta de cauza...dar voi ce ziceti?

cosicel
21.03.2008, 16:46:51
Dar de ce nu incercati direct la hotel?....sau riscu' e prea mare?Ca eu ma gandeam sa vb la hotel pt. rezervare (am o colega de servici care vrea sa faca la fel....la Concorde...eu vreau undeva mai ieftin) si sa plec cu masina (4 pers....sau 2)...cu toate ca nu stiu cate ore as face pana la Alanya....dar daca voi ziceti ca avionul costa 200E si taxele de aeroport 100E (de pers....sau pe cuplu)oare nu ar fimai rentabil cu masina (pot sa ma si deplasez prin orase) si mai frumos?Se poate sa fiu cam naiva....pentru ca sunt in necunostinta de cauza...dar voi ce ziceti?

Ba da, clar e mai ieftin cu masina! Dar am niste prieteni care au facut asta si-mi spuneau ca din pacate Turcia e o tara saraca, cu niste tinuturi aride si oameni amarati! Adica nici n-au avut ce vedea ca peisaje si s-au si ingrozit de gradul de saracie al locuitorilor! Pe de alta parte, e mult de mers si pierzi prea mult timp pe drum! Iar eu abia reusesc sa 'fur' 2 saptamani de concediu (incluzand si nunta!) si vreau sa ma bucur de fiecare ora!
Cu avionul faci 2 ore, dar tb sa calculezi si cat stai prin aeroporturi, si cat mergi pana la hotel.
Am luat in calcul si faza cu rezervarea la hotel, dar culmea e ca iesi la acelasi pret! Turcii astia sunt niste ciudati! Adica eu deja cred ca agentiile au parte de niste discounturi semnificative, si partea cea mai aiurea e ca bilet la charter nu poti lua decat de la agentia de turism, nicicum de la compania aeriana! Asa ca oricum iti vand biletul tot la cat vor ei! 300E de persoana!

mireasa2009
21.03.2008, 18:26:51
Fetele aveti mare grija cand vreti sa va alegeti hotelul pt ca s-ar putea sa dati 1500E pe o vacanta luxoasa dar sa va rupeti picioarele in apa din cauza pietrelor,sau pe plaja.Spre exemplu,Belek-ul este cea mai luxoasa statiune a Turciei dar chiar si acolo pot fi probleme de genul asta.Noi spre exemplu am vrea sa mergem la Kaya Belek,am mai fost o data acolo si a fost super.Acesta este unul dintre hotelurile care nu au probleme cu pietrisul.

alexandradinu
23.03.2008, 10:36:44
M-am uitat pe LagunaTour (cu sediul in Constanta) si n-au decat oferte pe 7 nopti! >:P >:P >:P Noi vrem sa plecam 10 nopti, dar oricum le-am trimis mail si sper sa-mi raspunda!

Muntenia...n-o gasesc ca agentie de turism ... pe net! Au site? Da-mi si mie adresa! ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

Imi pare rau dar nu stiu daca au site cei de la Muntenia , sunt agentie la mine in Pitesti iar eu a fost direct la ei. De asemenea imi pare rau ca tu stai mai mult de 7 zile si nu au oferte mai mari cei de la Laguna , de fapt ma bucur pt tine ca stai mai mult:-p .
IAR CAT PRIVESTE MERSUL DIRECT LA HOTEL , NOI AM FACUT CALCULUL SI NE DUCE MULT MAI MULT , AGENTIILE AU OFERTE MAI BUNE DECAT HOTELUL.:)>-

cosicel
23.03.2008, 16:52:09
Imi pare rau dar nu stiu daca au site cei de la Muntenia , sunt agentie la mine in Pitesti iar eu a fost direct la ei. De asemenea imi pare rau ca tu stai mai mult de 7 zile si nu au oferte mai mari cei de la Laguna , de fapt ma bucur pt tine ca stai mai mult:-p .
IAR CAT PRIVESTE MERSUL DIRECT LA HOTEL , NOI AM FACUT CALCULUL SI NE DUCE MULT MAI MULT , AGENTIILE AU OFERTE MAI BUNE DECAT HOTELUL.:)>-

Am vb cu cineva de la Laguna Tour si sunt dezamagita rau! Mi-au trimis preturile pt pachetele de 10 nopti, si sunt exact cele de pe Alibaba (unde se zboara cu Taromul) si de pe Teztour (pt zbor cu Jet Air). Asa ca....
Mda, am intrat si eu pe site-ul de la hotelul Cornelia si-am remarcat ca era mai scump sa cumparam direct de la hotel!:O :O :O

andreea_timisoara
23.03.2008, 19:06:52
ca sa stiti, agentiile de turism nu au voie sa isi puna comision peste pretul practicat de turoperator sau hotel, deci este gresita ideea ca agentiile au comisioane mari.
Cel mai mari turoperatori din tara sunt Alibabator si Tez Tour- se lucreaza foarte bine cu ei de asta majoritatea agentiilor au aceeasi oferta

cosicel
23.03.2008, 20:04:01
ca sa stiti, agentiile de turism nu au voie sa isi puna comision peste pretul practicat de turoperator sau hotel, deci este gresita ideea ca agentiile au comisioane mari.
Cel mai mari turoperatori din tara sunt Alibabator si Tez Tour- se lucreaza foarte bine cu ei de asta majoritatea agentiilor au aceeasi oferta

Mda, cred ca ai dreptate! Pe toate site-urile de la agentiile de turism am gasit cam aceleasi preturi la pachete! :-? :-? :-?
Insa, uite, am vb cu cei de la Patriot, si ziceau ca asteapta sa vada ofertele de la celelalte agentii si apoi o sa faca si ei preturile, ceva mai mici ca sa-si atraga cumparatori! Si atunci, daca preturile de la agentii sunt preturile de la tour operators, cum pot cei de la Patriot sa aiba preturi si mai mici? Si care-i faza cu discounturile pentru early booking? In fine, cred ca-s 'dedesubturile' afacerii, dar eram curioasa! :-\

her_miresici
24.03.2008, 11:43:33
Eu nu am apucat sa citesc tot ce a-ti scris,dar la prima vedere preturile par enorme.Incercati la mai multe agentii :)
Noi anul trecut in luna august am stat 14 zile la doua hoteluri(cate o saptamana la fiecare),cu demipensiune,deci masa suedeza de 2 ori pe zi, la hotel de 4 *,cu tot ce vrei,direct pe plaja,in conditii super si totul a costat 850de euro.Aici eu nu calculez avionul pentru ca am mers cu masina.
Dupa ce am tras linie,dupa trei saptamani (ca ne-am lungit 3 zile incolo,si 4 inapoi cu vizite)cu benzina,hotelul,bani de cheltuiala si taxe am cheltuit in total 1800 de euro. Anul acesta plecam in Tunisia si cu tot cu avion la un hotel de 4 * all inclusiv,ne costa 1400 euro 12 zile :)

Buna, Am vazut ca ai mers cu masina in Turcia si as dori, daca se poate, sa-mi spui cat ai facut pe drum (cat ai stat in vame, la trecerea de la Bosfor...parca...nu?), cati km sunt...probleme ceva pe drum?Si eu as vrea sa merg la Alanya(care e mai departe un pic) la inceputul lui august si m-ar tenta cu masina...numai ca e si f cald atunci...dar fiind cu masina ma gandesc ca te poti plimba cand vrei unde vrei...Si cam ce taxe platesti cu masina?Scuze pt. atatea intrebari....:(....si distractie placuta in Tunisia!

cosicel
03.04.2008, 14:00:34
Super naspa!
Am vb pe la mai multe agentii dar preturile sunt mai mari ca anul trecut si m-am dezumflat rau!
Apoi, marea majoritate a agentiilor n-are pusa oferta pe net, tb sa mergi la sediu... si e cam mult de umblat! Cand ajungi, incep sa te abureasca, nici ei nu stiu ce au, sau in fine, nu stiu sa-si vanda pachetele!
Oricum, dezamagire totala!

her_miresici
03.04.2008, 19:30:08
Super naspa!
Am vb pe la mai multe agentii dar preturile sunt mai mari ca anul trecut si m-am dezumflat rau!
Apoi, marea majoritate a agentiilor n-are pusa oferta pe net, tb sa mergi la sediu... si e cam mult de umblat! Cand ajungi, incep sa te abureasca, nici ei nu stiu ce au, sau in fine, nu stiu sa-si vanda pachetele!
Oricum, dezamagire totala!

Incearca sa le ceri oferta pe mail....eu asa fac....si am primit...de la unele.
Am gasit mai ieftin la "jeka" si la "rezeda"...dar eu caut preturi pentru individual ca vreau sa merg cu masina in zona Antalya-Alanya.

mireasa2009
03.04.2008, 23:09:26
Eu am studiat ofertele si puteti sa incercati la Ali Baba,au resorturi si cu 12%reducere spre deosebire de altii care fac reducere 7% pt acelasi resort,iar ca firma sunt foarte bine organizati.

alexandradinu
04.04.2008, 08:03:18
Eu am gasit oferta de la GESICA cu 803 euro de persoana la Royal Wings , 7 nopti , in 23 iulie plecare, zbor Tarom-zic ei. Daca stiti ceva de firma asta , daca sunt seriosi sau nu , va rog dati-mi de stire , ca nu vreau sa iau teapa:-SS

cosicel
04.04.2008, 08:15:56
Incearca sa le ceri oferta pe mail....eu asa fac....si am primit...de la unele.
Am gasit mai ieftin la "jeka" si la "rezeda"...dar eu caut preturi pentru individual ca vreau sa merg cu masina in zona Antalya-Alanya.

Daca vrei sa mergi cu masina, vezi ca Patriot (www.vacanteturcia.ro (http://www.vacanteturcia.ro)) sunt cei mai tari!
Adica in fct de pretul pe care tu deja l-ai gasit ca fiind cel mai mic, ei negociaza si-ti dau cu mai putin! Si au si niste discounturi mai bune ca multe agentii!
A, si mai sunt unii (www.flynova.ro (http://www.flynova.ro/)) care dau discount 10% pt tineri casatoriti!
Din pacate nu au hotelul care ma intereseaza pe mine si in plus, plecarile cu avionul, la pachete de 10 zile sunt doar sambata (asta presupune sa mai astept o sapt pana sa plec).

cosicel
04.04.2008, 08:20:25
Eu am gasit oferta de la GESICA cu 803 euro de persoana la Royal Wings , 7 nopti , in 23 iulie plecare, zbor Tarom-zic ei. Daca stiti ceva de firma asta , daca sunt seriosi sau nu , va rog dati-mi de stire , ca nu vreau sa iau teapa:-SS

Din cate am vorbit cu cei de la alibaba si teztour, nu se mai zboara cu taromul pe chartere (in Turcia), anul asta! Nu ma intreba care-i explicatia, poate sunt costurile mai ridicate, insa cei de la Gesica cu siguranta nu sunt tour operator si sigur preiau niste pachete de la alta agentie! Poate iti ofera un discount mai bun, si ar fi ok, atata timp cat tu ti-ai ales hotelul, nu vad cata importanta mai are agentia! Depinde doar cat de bine poti tu sa negociezi ca sa iesi mai ieftin!

Ha, ha, m-am uitat acum pe oferta de la Teztour (www.teztour.ro (http://www.teztour.ro)) si e fix ce ti-au oferit cei de la Gesica, dar au uitat un amanunt: taxa de aeroport de 60E/pers!!!! Nu uita sa intrebi, poate ti-au facut cadou taxa!

Vezi ca cei de la FlyNova (www.flynova.ro (http://www.flynova.ro/)) au pretul de 851E dar tb sa-i intrebi ce discount au pe hotel (caci au sigur un discount intre 10 si 15%) si in plus mai ai si reducerea de 10% pt tineri casatoriti!!!!!! Si iesi mult mai ieftin!!!!!!

alexandradinu
04.04.2008, 09:01:56
Astia de la Gesica scrie pe site ca sunt tour operatori deci ...nu stiu ca nu ma pricep , intru acum si pe eia cu flora savad ce oferta au. Mersi<:-P

cosicel
04.04.2008, 09:08:19
Astia de la Gesica scrie pe site ca sunt tour operatori deci ...nu stiu ca nu ma pricep , intru acum si pe eia cu flora savad ce oferta au. Mersi<:-P

Da-mi si mie site-ul cu Gesica, deja m-ai facut curioasa!

alexandradinu
04.04.2008, 09:24:41
GETICA.RO scuze scrisem gesica:O

cosicel
08.04.2008, 22:15:40
Azi am cumparat sejurul pt 'luna de miere'!
Plecam in Belek, la hotel Su Sesi prin alibaba!
As fi plecat cu patriot dar sunt destul de imprastiati, si voiam neaparat sa stiu programul de zbor al charterului! Ca daca tot platesc 10 nopti, macar sa plecam dimineata si sa ne intoarcem seara!

oxigen333
09.04.2008, 07:57:39
As fi plecat cu patriot dar sunt destul de imprastiati, si voiam neaparat sa stiu programul de zbor al charterului! Ca daca tot platesc 10 nopti, macar sa plecam dimineata si sa ne intoarcem seara!

poti sa imi zici si mie care sunt orele de plecare pentru chartere la cei de la ALIBABA?

despre cei de la rezervare.ro poate sa imi spuna careva ceva? ca am si o oferta de la ei si e cam cu 50 de euro / pers mai ieftina decat cei de la alibaba.

m-am uitat si eu la acest hotel? tu ai gasit pe undeva referinte despre el? cea de-a doua optiune ar cam fi Club Voyage din aceeasi statiune? despre acesta stiti ceva?

merci

alexandradinu
09.04.2008, 08:47:00
Maine ma duc si eu in Buc sa iau biletele de la Flynova , multumesc pt sugestie:* , zi-mi si mie ca sa mai intreb acolo , ca sa fiu sigura ca e bine , oricum cam peste tot pe unde am vazut eu chartereleplecau de dimineata la ora 11 , deci nu cred ca sunt sanse sa plece mai tarziu :-s . poate imi spui si mie cum ai facut tu.
Apropos sti ceva de flynova astia sa nu ne luam vre-o teapa :-B

cosicel
09.04.2008, 11:31:14
poti sa imi zici si mie care sunt orele de plecare pentru chartere la cei de la ALIBABA?

despre cei de la rezervare.ro poate sa imi spuna careva ceva? ca am si o oferta de la ei si e cam cu 50 de euro / pers mai ieftina decat cei de la alibaba.

m-am uitat si eu la acest hotel? tu ai gasit pe undeva referinte despre el? cea de-a doua optiune ar cam fi Club Voyage din aceeasi statiune? despre acesta stiti ceva?

merci

Au pus pe net programul charterelor stai sa-ti sau site-ul:
http://www.alibabatour.com/ro/turcia/antalya/antalya.htm

Am mers cu cei de la Day & Night (rezervare.ro) si sunt ok! Patronul stie sa te sfatuiasca bine, e un tip care cunoaste hotelurile, eu personal am fost multumita! Bine, eu am fost la sediul din dorobanti, de la perla! Oricum vezi sa nu te ameteasca cu programul charterelor, ca sunt si chartere care pleaca seara si se intorc dimineata (uita-te pe site-ul de la alibaba)!

La Club Voyage stiu ca m-a nemultumit ceva, nu-mi mai amintesc ce.

Insa la Su Sesi, daca n-ar exista discounturi mari (pt ca s-a deschis de abia anul trecut) e cotat, cel putin ca pret, peste Cornelia! Si sper sa fie ok. Tot ce stiu de el, am gasit pe net, sper sa fie reala chestia cu cele 2 bilete gratis la skyjet si banana!

cosicel
09.04.2008, 11:35:37
Maine ma duc si eu in Buc sa iau biletele de la Flynova , multumesc pt sugestie:* , zi-mi si mie ca sa mai intreb acolo , ca sa fiu sigura ca e bine , oricum cam peste tot pe unde am vazut eu chartereleplecau de dimineata la ora 11 , deci nu cred ca sunt sanse sa plece mai tarziu :-s . poate imi spui si mie cum ai facut tu.
Apropos sti ceva de flynova astia sa nu ne luam vre-o teapa :-B

Nu prea ai cum sa iei teapa, cat timp tu ai ales hotelul! Singura chestie e avionul!
Din pacate, in contract e stipulat ca agentia nu are nicio raspundere pt schimbarea programului de zbor al avionului! Oricum, lasa jena si intreaba-i pe cei de la flynova de unde iau pachetul (ca n-au decat de la alibaba, kusadasi sau teztour) ca sa-ti dai seama la ce ora e zborul! Ca sunt afisate pe siteurile agentiilor!

Dar cere sa-ti spuna clar la ce ora sunt zborurile, si sa scrie in contract pt ca de obicei, daca cererea e mare, se fac 2 curse zilnic, una dim si una seara, si aici se fac magarii! Asa era sa patim noi anul trecut, dar pana la final s-a rezolvat!

Noi am ales alibaba pt ca suntem un grup de 8 pers si pt ca mergand de mai mult timp cu ei, ne-au facut o oferta mai buna decat ce-i pe net! Si in plus, avem charter la 8 dim si la intoarcere, la 16.45!

alexandradinu
09.04.2008, 12:12:46
CE MISTO!!

La noi e naspa se pleaca din Bucuresti la 7 dimin. si inapoi din Antalya la 9.35 tot dimin. deci dunt zile mai putine , super naspa>:P

oxigen333
09.04.2008, 12:22:54
Au pus pe net programul charterelor stai sa-ti sau site-ul:
http://www.alibabatour.com/ro/turcia/antalya/antalya.htm

Am mers cu cei de la Day & Night (rezervare.ro) si sunt ok! Patronul stie sa te sfatuiasca bine, e un tip care cunoaste hotelurile, eu personal am fost multumita! Bine, eu am fost la sediul din dorobanti, de la perla! Oricum vezi sa nu te ameteasca cu programul charterelor, ca sunt si chartere care pleaca seara si se intorc dimineata (uita-te pe site-ul de la alibaba)!

La Club Voyage stiu ca m-a nemultumit ceva, nu-mi mai amintesc ce.

Insa la Su Sesi, daca n-ar exista discounturi mari (pt ca s-a deschis de abia anul trecut) e cotat, cel putin ca pret, peste Cornelia! Si sper sa fie ok. Tot ce stiu de el, am gasit pe net, sper sa fie reala chestia cu cele 2 bilete gratis la skyjet si banana!

poate o sa ti se para stupida intrebarea mea...dar sunt aceleasi chartere?

cosicel
09.04.2008, 12:45:47
poate o sa ti se para stupida intrebarea mea...dar sunt aceleasi chartere?

Nu mi se pare stupida!
Nu, tour operatorii si agentiile mari, inchiriaza chartere de la diverse companii. Adica din cate am citit teztour merge cu jet air, alibaba mergea anu' trecut cu tarom da' anu' asta a schimbat parca cu jet trans air, cand am mers cu day & night am mers cu blue air...
Insa partea de kko e ca daca au multe vanzari, fac 2 zboruri pe zi, si aici e prob: care agentie isi baga cumparatorii pe charterele de dimineaza la plecare si seara la intoarcere! Adica care sunt criteriile... Ca poti lua niste tepe.... Platesti 7 nopti si ai parte de doar 6 zile!

cosicel
09.04.2008, 12:52:23
CE MISTO!!

La noi e naspa se pleaca din Bucuresti la 7 dimin. si inapoi din Antalya la 9.35 tot dimin. deci dunt zile mai putine , super naspa>:P

Din pacate...asta e!
E diferenta mare intre flytour si alibaba la ce ai ales tu?
Da' ai incercat sa suni si la alibaba si sa le spui ca-i voi sunteti tineri casatoriti ca poate va dau si ei discount!

alexandradinu
09.04.2008, 13:12:17
DA , am vorbit si cu ei , nu-i diferenta asa de mare , vreo 70 euro ,dar nici la alibaba nu poti sti sigur la ce ora te intorci , nu? sau poti?

cosicel
09.04.2008, 13:44:46
DA , am vorbit si cu ei , nu-i diferenta asa de mare , vreo 70 euro ,dar nici la alibaba nu poti sti sigur la ce ora te intorci , nu? sau poti?

Ba da, stii! Vezi c-am pus linkul!
Ai ora de plecare si ora de intoarcere pt toate zilele saptamanii!
Daca nu te descurci, spune-mi cand pleci si cate nopti stai si ma uit eu!
Hei, si mai spune-le ca pachetul la flytour te costa ... cat te costa, si ei cam cat iti pot face oferta! Ca pretul nu-i batut in cuie!

alexandradinu
09.04.2008, 15:17:15
Adica sa ii sun si sa le zic : flynova imi ia atat , nu vreti voi sa imi luati mai putin? ;)) ce bine ar fi<:-P dar mi-e rusine sa fac asta.
Nu stiu cum zici tu cu zborurile dar eu am plecarea pe data de 22 iulie laora 7 cu jetran air din Otopeni si intoatrcerea la 11 35, acum nu stiu ce zici sa mai calculez#-o

cosicel
09.04.2008, 16:04:21
Adica sa ii sun si sa le zic : flynova imi ia atat , nu vreti voi sa imi luati mai putin? ;)) ce bine ar fi<:-P dar mi-e rusine sa fac asta.
Nu stiu cum zici tu cu zborurile dar eu am plecarea pe data de 22 iulie laora 7 cu jetran air din Otopeni si intoatrcerea la 11 35, acum nu stiu ce zici sa mai calculez#-o

Pai uite daca ai plecare pe 22iulie, avionul decoleaza la 18.15 din Bucuresti (cah!) si din Antalya pe 29iulie la 15.30! Deci nu merita!
Dar uite, daca ai pleca luni, pe 21iulie, ai decola la 8 dim si te-ai intoarce pe 28 la ora 16.45 din Antalya!
Vad ca cele mai bune plecari din Bucuresti sunt: luni, miercuri vineri, sambata si duminica, cand se pleaca la ora 8, iar de intors: luni, marti, miercuri, joi, vineri iar sambata exista 2 chartere: unul decoleaza din antalya dimineata si unul dupa amiaza!

Hei, n-ai nimic de pierdut! Pur si simplu le spui ca tu ai vb cu cei le la flynova si ti-au oferit cat ti-au oferit, insa stii ca ei sunt mai vechi pe turcia, si care-i suma pe care ti-o pot oferi ei pt acelasi pachet! Nu tb sa ai vreo jena ca sunt banii tai, si nu-s putini deloc!

cafelutatare
10.04.2008, 22:16:23

Si cat ai dat de curiozitate... :D ca e unul din hotelurile mele preferate... oricum sa aveti o vacanta ca in povesti.
Noi avem de ales intre antedon kemer si santai belek... acum sa vedem...

cosicel
11.04.2008, 09:29:57
Si cat ai dat de curiozitate... :D ca e unul din hotelurile mele preferate... oricum sa aveti o vacanta ca in povesti.
Noi avem de ales intre antedon kemer si santai belek... acum sa vedem...

Am dat 2230E pt amandoi, 10 nopti, cu plecare de pe 9iulie, inclusiv taxele de aeroport (ne-a mai dat o reducere de 3% pt ca suntem clienti fideli si plecam un grup de 8 pers +17% pt early booking)!
Cinstit vorbind, eu as alege santai!
Noi ne-am tot invatit pe langa cornelia dar e totusi prea scump! Poate la anul, cand vom pleca in iunie! :>
Iti dai seama ca speram sa fie super ...

cafelutatare
11.04.2008, 21:57:35
Am dat 2230E pt amandoi, 10 nopti, cu plecare de pe 9iulie, inclusiv taxele de aeroport (ne-a mai dat o reducere de 3% pt ca suntem clienti fideli si plecam un grup de 8 pers +17% pt early booking)!
Cinstit vorbind, eu as alege santai!
Noi ne-am tot invatit pe langa cornelia dar e totusi prea scump! Poate la anul, cand vom pleca in iunie! :>
Iti dai seama ca speram sa fie super ...

Si noi am fi vrut la ei, dar e putin peste bugetul nostru alocat desi nu stiam dar imi imaginam ca asta e pretul.... dar e un pret bun oricum. Abia astept sa aflu cum a fost, poate la anu' merg si eu acolo... :)>- Cornelia e asa scump? Hmmm.... nu stiam... mda, ma mai uitam la Lares Park... :D deja nu mai stiu... mai am cateva zile sa aleg. :-SS
Mersi de raspuns! >:D<

cosicel
12.04.2008, 15:32:28
Si noi am fi vrut la ei, dar e putin peste bugetul nostru alocat desi nu stiam dar imi imaginam ca asta e pretul.... dar e un pret bun oricum. Abia astept sa aflu cum a fost, poate la anu' merg si eu acolo... :)>- Cornelia e asa scump? Hmmm.... nu stiam... mda, ma mai uitam la Lares Park... :D deja nu mai stiu... mai am cateva zile sa aleg. :-SS
Mersi de raspuns! >:D<

Uite, vezi ca pe www.vacanteturcia.ro (http://www.vacanteturcia.ro) e si forum, unde poti intreba ce hotel iti recomanda din cele pe care le-ai selectat! Mie mi s-a parut ca cine raspunde e corect, si oricum iti poti face o parere!
Tb sa faci o alegere buna, ca daca ajungi acolo si nu e cum ti-ai imaginat e ...trist!
Cornelia e scump pt ca n-are niciun fel de discount!

mira_borca
12.04.2008, 17:08:36
Buna,
Noi vom pleca pe 28 iulie la Aqua Fantasy prin agentia Patriot, pt 2 pers am platit 1669 euro (6150 ron) cu tot cu taxa de aeroport

Va pup:*

oxigen333
13.04.2008, 12:46:40
pentru cei care ati mai fost in turcia, ce imi puteti spune de hotelurile Papillon? intre Ayscha, Belvil si Zeugma, care ar fi mai ok?

merci

cosicel
13.04.2008, 19:43:21
pentru cei care ati mai fost in turcia, ce imi puteti spune de hotelurile Papillon? intre Ayscha, Belvil si Zeugma, care ar fi mai ok?

merci

Eu, eu! ;-)

Am fost la Zeugma si Ayscha! Belvil e cotat ca cel mai 'slab' din ele, neluand in calcul Muna (de 4*).
Daca vrei ceva luxos, mergi la Zeugma! Camerele sunt f mari, baia e dementiala, cu marmura si cada cu trepte... Au niste baruri fantastice, cu o priveliste absolut fantastica! E un hotel mai sobru, in fiecare seara au cina tematica, macarea e super diversificata, piscina mare, de fapt sunt 2 piscine mari, insa una e mai tranzitata, cu un fel de fantana arteziana...

Insa la Ayscha parca e mai plin de viata! E mai animat, echipa de animatori e bestiala, mancarea e si mai diversificata ca la Zeugma, e drept ca n-au seri tematice (doar seara turceasca , cand apare un nene cu o inghetata de mori [-o< ) dar e la fel de placut! La bauturi de import, cei de la Zeugma sunt mai bine dotati! Si camerele sunt mai mici, mie personal nu prea mi-a placut baia!
Acum, nu prea stiu ce sa-ti spun! Adica daca ar tb sa aleg intre cele 2, mi-ar fi greu s-o fac! La Zeugma m-am simtit 'regina' (la masa se seara te rugau sa ai o tinuta adecvata) dar la Ayscha parca esti intre prieteni!
Oricum, indiferent ce vei alege, n-o sa regreti!

Daca mai ai intrebari, nu ezita sa intrebi!

oxigen333
14.04.2008, 08:19:52
Eu, eu! ;-)

Am fost la Zeugma si Ayscha! Belvil e cotat ca cel mai 'slab' din ele, neluand in calcul Muna (de 4*).
Daca vrei ceva luxos, mergi la Zeugma! Camerele sunt f mari, baia e dementiala, cu marmura si cada cu trepte... Au niste baruri fantastice, cu o priveliste absolut fantastica! E un hotel mai sobru, in fiecare seara au cina tematica, macarea e super diversificata, piscina mare, de fapt sunt 2 piscine mari, insa una e mai tranzitata, cu un fel de fantana arteziana...

Insa la Ayscha parca e mai plin de viata! E mai animat, echipa de animatori e bestiala, mancarea e si mai diversificata ca la Zeugma, e drept ca n-au seri tematice (doar seara turceasca , cand apare un nene cu o inghetata de mori [-o< ) dar e la fel de placut! La bauturi de import, cei de la Zeugma sunt mai bine dotati! Si camerele sunt mai mici, mie personal nu prea mi-a placut baia!
Acum, nu prea stiu ce sa-ti spun! Adica daca ar tb sa aleg intre cele 2, mi-ar fi greu s-o fac! La Zeugma m-am simtit 'regina' (la masa se seara te rugau sa ai o tinuta adecvata) dar la Ayscha parca esti intre prieteni!

merci mult de tot pentru ajutor...

oxigen333
16.04.2008, 11:04:12
Eu, eu! ;-)

tinuta adecvata se referea la cravata...sau doar sa nu te duci in pantaloni scurti, de exemplu?

cosicel
16.04.2008, 11:07:01
tinuta adecvata se referea la cravata...sau doar sa nu te duci in pantaloni scurti, de exemplu?

Nu, era vb de tinuta decenta! Pantaloni scurti, costum de baie...
Pai crezi ca era careva cu cravata pe caldura aia? ;)) ;)) ;))
Te-ai hotarat ce alegi?

oxigen333
16.04.2008, 11:15:47
Nu, era vb de tinuta decenta! Pantaloni scurti, costum de baie...
Pai crezi ca era careva cu cravata pe caldura aia? ;)) ;)) ;))
Te-ai hotarat ce alegi?

da, voi merge la zeugma, 10 nopti, ca sa ma incadrez si in buget

cosicel
16.04.2008, 11:22:41
da, voi merge la zeugma, 10 nopti, ca sa ma incadrez si in buget

Buna alegere! :suuuper:
O sa ai un sejur minunat!
Vezi ca la plecare, iti vor da un card de fidelitate care iti ofera niste facilitati pt sejurul urmator petrecut tot la ei!

oxigen333
16.04.2008, 11:31:17
Buna alegere! :suuuper:
O sa ai un sejur minunat!
Vezi ca la plecare, iti vor da un card de fidelitate care iti ofera niste facilitati pt sejurul urmator petrecut tot la ei!

abia astept sa plec. merci mult de ajutor >:D<

MaryT
16.04.2008, 11:41:15
inca nu stiu ce statiune sa aleg...8-}
vreau o statiune vie..in sensul sa ai ce face seara..cluburi ..chesti...
ca au mai fost niste prieteni care s-au plctisit cumplit ca nu aveau ce face seara..

vre-o idee? vre-o recomandare de un hotel ??:-? :-? :-? :-?

cafelutatare
27.04.2008, 21:22:03
Cred ca cea mai vie statiune e Belek, dar depinde unde mergi... nu recomand nimic ca nu ma pricep...
Am ales... Crystal Belek... :-"

her_miresici
29.04.2008, 11:16:40
Buna fetelor, abia acum am vazut cate mesaje au aparut pe aici dupa targul de turism....ca in jurul lui era pustiu....:)Am si eu bineinteles, dupa multe cautari, o intrebare:Maine trebuie sa platesc sejurul la "Long Beach Resort" - Alanya prin agentia "Jeka Turism". Are preturile cele mai mici la hotelurile pe care le are....de ex acesta nu l-am gasit la Alibaba....pt individual...Dar nu am gasit nimic despre agentie...stie cineva ceva...vreo recomandare....in afara contractului cum as putea sa ma asigur ca mi-au facut rezervarea la acel hotel...ca nu-mi iau vre-o teapa?