PDA

Versiunea completa : Cununia Religioasa in Alexandria

cristi_nac
05.02.2009, 06:51:11
Cand trebuie mers la biserica si vorbit cu preotul? Cu cat timp inainte?

carageac
05.02.2009, 15:40:09
Cand trebuie mers la biserica si vorbit cu preotul? Cu cat timp inainte?

Datele tale cred ca sunt putin eronate...nu ai cum sa ai nunta pe 31.09.2010 - nu exista aceasta data.
Cu cateva luni inainte tre sa mergi la biserica, pana in 2010 cred ca ai destul timp...

Bye

cristi_nac
06.02.2009, 02:11:26
Datele tale cred ca sunt putin eronate...nu ai cum sa ai nunta pe 31.09.2010 - nu exista aceasta data.
Cu cateva luni inainte tre sa mergi la biserica, pana in 2010 cred ca ai destul timp...

Bye

datele mele sunt eronate pt ca nu am gasit inca
restaurantul. Mersi pt raspunsuri. mie imi place sa fac totul
cu timp.

carageac
06.02.2009, 15:31:35
noi am facut doua nunti anul trecut in mai, la interval de o saptamana: la cea din bucuresti am avut 90 de persoane iar la cea de la trunu am avut 140 de persoane...si am organizat totul in 2-3 luni.
ne-am hotarat undeva la sfarsitul lui ianuarie si ne-am apucat de cautat restaurante, rochie, lautari etc prin februarie si totul a iesit asa cum ne-am dorit si nu am avut pe nimeni in jurul nostru care sa ne ajute...

pana in 2010 o sa ai timp suficient sa aranjezi totul in cel mai mic detaliu... numai ca biserica, de exemplu nu cred ca face programari atat de devreme pentru 2010...noi ne-am dus la biserica cu o luna inainte...si erau doar cativa trecuti pe lista...
iar la primarie cu fix doua saptamani inainte iti primeste dosarul...

cristi_nac
07.02.2009, 02:53:20
noi am facut doua nunti anul trecut in mai, la interval de o saptamana: la cea din bucuresti am avut 90 de persoane iar la cea de la trunu am avut 140 de persoane...si am organizat totul in 2-3 luni.
ne-am hotarat undeva la sfarsitul lui ianuarie si ne-am apucat de cautat restaurante, rochie, lautari etc prin februarie si totul a iesit asa cum ne-am dorit si nu am avut pe nimeni in jurul nostru care sa ne ajute...

pana in 2010 o sa ai timp suficient sa aranjezi totul in cel mai mic detaliu... numai ca biserica, de exemplu nu cred ca face programari atat de devreme pentru 2010...noi ne-am dus la biserica cu o luna inainte...si erau doar cativa trecuti pe lista...
iar la primarie cu fix doua saptamani inainte iti primeste dosarul...

Iti multumesc mult de tot pentru tot ajutorul tau! Adevarul este ca am fost cam stresata! Asa sunt eu! M-am cam linistit acum. Multa lume mi-a spus ca este foarte greu sa gasesti restaurante si ca trebuie sa te pregatesti cu cel putin 1 an inainte. Si de aia...

Rg
12.11.2009, 10:16:00
Intr-adevar problema e cu restaurantele. La biserica sigur vei gasi loc. Eu am avut cununia religioasa la Catedrala:x si am stabilit ora cu 4 luni inainte (dar nu era graba, eu atunci m-am apucat de invitatii si trebuia sa am ora fixata). Bafta.

butterflysurfer
28.01.2010, 17:33:59
Buna fetelor. eu sunt din Brasov si as vrea o parere despre cununia la Catedrala. Daca ati fost la vreo nunta sau daca v-ati cununat acolo. viitorul meu sot s-a interesat si preotul a zis ca e 700 lei sa faci cununia la ei. mie mi se pare putin cam scump, fata de alte biserici din apropiere. Ce ziceti?

miriam2009
08.02.2010, 14:02:08
Nu e chiar atat de scump.

http://img.weddingcountdown.com/ticker/dsv81z2.png
(http://www.weddingcountdown.com)

butterflysurfer
08.02.2010, 22:56:44
m-am hotarat. facem cununia religioasa la catedrala!

miriam2009
11.02.2010, 19:25:33
m-am hotarat. facem cununia religioasa la catedrala!

Felicitari:D

CLAUSABI
16.02.2010, 09:40:05
cat se da la preot la catedrala?trebuie sa stiu neaparat pup.:*

miriam2009
21.02.2010, 16:34:22
cat se da la preot la catedrala?trebuie sa stiu neaparat pup.:*

700 Ron.Cel putin atat era anul trecut in august.

tzumpiloi
17.05.2010, 22:33:27
A trecut si nunta mea, iar acum pot sa spun cum a fost la cununia religioasa... Am ramas dezamagita de vestita Catedrala pt ca noi aveam stabilita cununia fara cor, adica nu am specificat ca am vrea asa ceva, insa in ziua aceea ne-am trezit ca avem cor in fundal, iar nasii au trebuit sa plateasca 1000 Ron slujba. Ne-am simtit foarte prost fata de ei, insa numai preotii sunt de vina... Plus ca la finalul slujbei i-a chemat pe ambii tati(socrii) sa le mai ceara cate 1 mil de fiecare pt biserica, pt fetele de la cor(de parca nu erau platite deja),pt curatenie,etc...:O Jecmanire pe fata, profita ca nu poti face scandal de fata cu invitatii si cer in nesimtire.
In concluzie, ar cam trebui ocolita. Sunt atatea alte biserici, mult mai frumoase(nu fusesem niciodata aici)! Bafta in luarea deciziei!

Clariss
20.05.2010, 03:01:19
Tare faza $-)

Iti spun eu tarifeaza dupa fata omului, intradevar sunt mai scumpi ! insa este catedrala si nu te inghesui sau mori de cald ca intr-o bisericuta, corul eu l-am vrut special ! + fata de celalte biserici, poti realiza o sedinta foto in curtea catedralei care este destul de mare, fata de celalte care nu prea au sau nu au deloc...
Cine face nunta la catedrala ! cauta sa aibe biserica mai speciala in amintirile lor...

Apropo cu jegmanirea nasilor ! era logic ca ei vor plati, greseala voastra ca nu ia-ti informat ca sunt mai scumpi ... , in fine fiecare este liber sa aleaga ! este adevarat ca daca vrei catedrala poti plati dublu fata de celalte biserici... dar nici slujba, nici preoti, nici corul sau curtea pentru sedinta foto, nu veti gasi la celalte...

Sincer celalate castiga la luminozitate si pictura, catedrala fiind mai intunecata, iar anul trecut se restaurau picturile din catedrala...;;)

tzumpiloi
20.05.2010, 23:04:56
Da... exact anul trecut prin sept au avut nasii nostrii nunta, tot acolo, acelasi preot, si ei au avut cor, la fel necerut de ei, insa nu i-a pus sa il plateasca(poate pt ca era deja platit de nunta dinaintea lor de la care ramasese)... deci nasii stiau tariful, doar ca stabilisem cu ei ca nu vrem cor si cand colo:(
asta a fost, a trecut, nu a fost nicio probl, insa nu mi se par corecte fazele astea. daca am sta sa analizam situatia dpdv moral, spiritual samd, acei preoti nu ar tr sa se mai numeasca preoti. sora mea a avut anul trecut nunta la sibiu, intr-o biserica muult mai mare si ca interior si ca exterior, intretinuta, si au platit 100, dintre care 50 erau pe chitanta, iar ceilalti 50 i-au lasat ei pt biserica... concluzia: acolo nu sunt tot preoti? sau ai nostri asa i-am obisnuit? :-\ $-)
V-am pupat!

miriam2009
31.05.2010, 21:46:33
Si noi am platit mai mult decat trebuia,tot ptr cor,si sincer pot sa spun ca a meritat.Corul a fost lucrul care mi a placut cel mai mult de la biserica.Si nici nasii nu puteau sa se supere ptr ca am platit noi totul.Si pozele din curtea catedralei sunt cele mai frumoase.Mai scump dar merita.:D

mady22yo
18.06.2010, 20:18:30
Si eu tot la Catedrala vreau sa imi fac cununia religioasa...dar m-ati cam speriat...si tariful mi se pare super mare... in alte orase mult mai mari sunt altfel de taxe decat in "metropola"noastra....[-(8-|:($-)...totul se rezuma numai la bani....din pacate...

cristinarm
21.01.2014, 13:26:05
Buna tuturor, stiti cumva cat mai este tariful pentru cununia religioasa la Catedrala? Cu si fara cor? :)
Si daca aveti pareri, impresii, sfaturi... le primesc cu drag!
Multumesc anticipat!

bride18
15.02.2015, 22:58:02
Buna e 600 ron tariful la catedrala fara cor si 800 cu cor.