PDA

Versiunea completa : Noua lege privind sterilizarea cateilor de rasa

Sylvester
06.02.2009, 10:39:54
Ce parerea aveti despre noul proiect de lege care prevede ca fiecare stapan de catel sau pisica este obligat sa-l castreze si sa-i puna microcip?
Eu sunt de acord numai cu microcipul (pe care i l-am si pus deja) deoarece acesta este dovada mea legala in caz de furt. Nu sunt de acord sa il castrez.

Am vrut sa scriu "sTerilizarea" nu "sPerilizarea". :))

arekichan
06.02.2009, 10:48:16
nu prea inteleg de ce obligatie sa castrezi "petul"?:| inteleg ptr animalele "comunitare"....

ps:sunt curioasa:legea s-ar aplica si la animalele de competitie, de "prasila"?

Petro79
06.02.2009, 10:49:12
Pai este curat mestesug de tampenie. Adica statul nu e in stare sa sterilizeze si sa adune haitele de caini de pe strazi, dar imi intra mie in curte/apartament sa ma amendeze ca nu mi-am sterilizat cainele?!

Abia astept sa ma mut la casa si sa-mi iau caine - pe care NU il voi steriliza - si numai sa vina cineva sa-mi ceara socoteala, ca fac un taraboi de nu se poate. Atac legea in instanta!

Sylvester
06.02.2009, 10:49:33
Pai zice ca si cainii de casa sunt vinovati de inmultirea cainilor de pe strada deoarece sunt stapani care isi lasa cainii sa se imperecheze cu caini de pe strada si pe catei nu-i ia nimeni.

Petro79
06.02.2009, 10:59:02
Pai daca cei de pe strada ar fi sterilizati, nu ar mai fi nicio problema, nu? Deci totul se reduce la cei de pe domeniul PUBLIC.

Pai zice ca si cainii de casa sunt vinovati de inmultirea cainilor de pe strada deoarece sunt stapani care isi lasa cainii sa se imperecheze cu caini de pe strada si pe catei nu-i ia nimeni.

Sylvester
06.02.2009, 11:00:14
Asa zic si eu. In plus, un stapan responsabil nu face asa ceva. Nu-si lasa cainele sa faca pui aiurea.

Sylvester
06.02.2009, 11:01:14
Votati-mi si mie la sondaj. Pliiiiz! [-o<

Sylvester
06.02.2009, 11:16:04
ps:sunt curioasa:legea s-ar aplica si la animalele de competitie, de "prasila"?

Nu se aplica daca este inscris in asociatia chinologica dar, din cate am inteles, nu orice catel are drept de monta. Nu prea stiu eu cum e cu asociatiile astea ca pe al meu n-am avut inca timp sa il inscriu.

compact
06.02.2009, 13:56:13
Nu se aplica daca este inscris in asociatia chinologica dar, din cate am inteles, nu orice catel are drept de monta. Nu prea stiu eu cum e cu asociatiile astea ca pe al meu n-am avut inca timp sa il inscriu.

am scris ca nu sunt de acord....dar acum sunt.

BDiana
06.02.2009, 15:13:53
Am si eu o intrebare: a vazut cineva textul proiectului?
Daca este vorba de cel de aici: http://www4.pmb.ro/wwwt/L52/docs/04_20090130.pdf , atunci eu inteleg ca vorbeste numai despre cainii fara stapan, nicidecum de cei care au proprietar! (daca nu mi-a scapat mie ceva...)

BDiana
06.02.2009, 15:17:17
Nu orice animal de companie care are pedigree are dreptul de a transmite acest pedigree urmasilor. Asta deoarece pedigree-ul atesta originea, insa nu si calitatea exemplarului. Exista animale care desi pura rasa, nu sunt conforme cu standardul speciei (coada stramba, o pata de alta culoare, etc.). Pentru a pastra caracteristicile rasei, puii acestor exemplare nu vor avea pedigree (pentru a nu transmite mai departe caracteristicile defecte).

Nu e vorba insa de dreptul de a face sex si pui. :)

higgs
06.02.2009, 17:18:05
Am si eu o intrebare: a vazut cineva textul proiectului?
Daca este vorba de cel de aici: http://www4.pmb.ro/wwwt/L52/docs/04_20090130.pdf , atunci eu inteleg ca vorbeste numai despre cainii fara stapan, nicidecum de cei care au proprietar! (daca nu mi-a scapat mie ceva...)

Cum a ramas? Cu stapan sau Fara stapan?

Sylvester
09.02.2009, 10:00:57
Scandalul a iesit din cauza faptului ca era vorba de cainii CU stapan.

BDiana
09.02.2009, 10:39:20
Scandalul a iesit din cauza faptului ca era vorba de cainii CU stapan.
In regula... Dar unde e proiectul? Din ce sursa ai stirea? Eu una nu cred asa ceva. :) Nu poate nimeni sa forteze un stapan sa-si sretilizeze animalul.

Sylvester
09.02.2009, 10:52:01
In regula... Dar unde e proiectul? Din ce sursa ai stirea? Eu una nu cred asa ceva. :) Nu poate nimeni sa forteze un stapan sa-si sretilizeze animalul.

De la primaria Bucuresti. E deocamdata proiect, nu stiu daca l-au publicat dar am vazut-o pe cotofana aia de la primarie spunandu-si motivele pentru care este nevoie de o astfel de lege (in conceptia ei) si se referea la cateii cu stapan. Nu neaparat de rasa dar cu stapan. Nu m-am uitat pe site-ul primarieie sa vad daca au publicat ceva deocamdata dar daca nu o auzeam chiar pe ea referindu-se la cainii cu stapan as fi zis ca au fabricat astia de la TV o stire.
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/de-ce-trebuie-sa-bagam-cipuri-in-animale-afla-miercuri-la-videochat.html

Intentia nu e rea dar felul in care vor sa rezolve problema este gresit pentru ca la noi nimic nu se face calumea.

otilik
09.02.2009, 11:06:31
fetelor in tarile mai civilizate sunt castrati toti cainii,iar cei de rasa se cumpara de la canise......stapanii sunt obligati in mod indirect sa-si castreze animalele:)
problema e ca la noi oamenii nu-si doresc ca animalele sa le fie castrate,dar daca au un caine si se imperecheaza cu o maidaneza nu au nimic impotriva,fara sa se gandeasca ca respectiva catea va da nastere la 4-5 viitori maidanezi....
iar persoanele care au catea si nu au ce face cu puii au gasit o idee mai buna....sa-i lase la tomberoane,de unde din nou rezulta cativa maidanezi.
nu vreau sa generalizez dar din pacate asta e realitatea......
eu sunt pro castrare,si cred ca ar trebui evitatii cainii ai caror stapani au argumente bune impotriva castrarii animalutului lor...

BDiana
09.02.2009, 11:19:07
Ok, mersi. Am ascultat-o si eu pe tanti. :)
Mai, eu cred ca pana la urma e un proiect bun. Este foarte greu sa limitezi numarul de caini asa-zis cu stapan dar care umbla aiurea liberi pe strazi si se inmultesc, pentru ca de fapt nu are nimeni grija de ei.
Tipa a spus ceva foarte important chiar la sfarsitul interviului: orice caine (chiar daca nu e de rasa) poate fi inscris la asociatia chinologica, si aceasta inscriere l-ar salva de la castrarea obligatorie. Daca acest lucru e adevarat, atunci cei care nu-si vor cainii castrati sa-i inscrie, sa-i microcipze si sa aiba grija pe unde umbla si pe cine musca, iar cei care nu o fac, sa-i castreze, ca oricum nu le pasa... :)

Sylvester
09.02.2009, 11:32:15
Sa zicem ca eu sunt un stapan de caine inconstient si ca sa nu-mi sterilizez cainele il inscriu la Asociatia Chinologica. Si ce? Asta garanteaza ca nu il las sa se imperecheze pe strada?
De-aia e legea proasta pentru ca in afara de castrarea obligatorie nu exista nicio metoda sa previi ca un stapan idiot sa-si lase cainele sa se imperecheze aiurea sau sa runce puii pe strada.
N-a reusit el Ceausescu sa controleze 100% natalitatea la oameni si astia vor sa arunce o caruta de bani pt a controla natalitatea la caini? Si ei nici macar n-au fost in stare sa sterilizeze cainii fara stapan?
Parerea mea este ca intentia de la baza legii e buna dar singurul lucru pe care il pot face pt a diminua numarul cainilor vagabonzi este sa sterilizeze cainii de pe strada.

dedi79
09.02.2009, 11:44:24
Sa zicem ca eu sunt un stapan de caine inconstient si ca sa nu-mi sterilizez cainele il inscriu la Asociatia Chinologica. Si ce? Asta garanteaza ca nu il las sa se imperecheze pe strada?
De-aia e legea proasta pentru ca in afara de castrarea obligatorie nu exista nicio metoda sa previi ca un stapan idiot sa-si lase cainele sa se imperecheze aiurea sau sa runce puii pe strada.
N-a reusit el Ceausescu sa controleze 100% natalitatea la oameni si astia vor sa arunce o caruta de bani pt a controla natalitatea la caini? Si ei nici macar n-au fost in stare sa sterilizeze cainii fara stapan?
Parerea mea este ca intentia de la baza legii e buna dar singurul lucru pe care il pot face pt a diminua numarul cainilor vagabonzi este sa sterilizeze cainii de pe strada.

Eu am luat acum 1 an si ceva, mai precis pe data de 9 septembrie de pe strada un catel, e corcitura intre maidanez si amstaff dar sincera sa fiu nu l-as castra, al meu sta in curte si mergem zilnic cu el la plimbare in parc dar cu lesa(ii cam place sa se bata:D).
Acum de ce sa fiu eu obligata sa-l castrez, am inteles ca dupa castrare foarte multi au probleme urinare si nu vreau sa-l chinui.
Adevarul e ca sunt multe persoane care-si lasa cainii sa se imperecheze cu maidanezi(ex. catelul meu:D)

BDiana
09.02.2009, 11:48:52
Eu am luat acum 1 an si ceva, mai precis pe data de 9 septembrie de pe strada un catel, e corcitura intre maidanez si amstaff dar sincera sa fiu nu l-as castra, al meu sta in curte si mergem zilnic cu el la plimbare in parc dar cu lesa(ii cam place sa se bata:D).
Acum de ce sa fiu eu obligata sa-l castrez, am inteles ca dupa castrare foarte multi au probleme urinare si nu vreau sa-l chinui.
Adevarul e ca sunt multe persoane care-si lasa cainii sa se imperecheze cu maidanezi(ex. catelul meu:D)
Pai daca nu vrei sa-l castrezi, ar fi suficient sa-l inscrii la asociatie.

otilik
09.02.2009, 11:48:59
te asigur eu ca dupa castrare nu va avea nici o problema......e o prostie asta ca dupa castrare cainele va avea problema de sanatate

dedi79
09.02.2009, 12:34:34
Pai daca nu vrei sa-l castrezi, ar fi suficient sa-l inscrii la asociatie.

Chiar dupa ce am citit postul tau am intrat la ei pe site sa ma documentez si le-am trimis un email:)

dedi79
09.02.2009, 12:41:05
te asigur eu ca dupa castrare nu va avea nici o problema......e o prostie asta ca dupa castrare cainele va avea problema de sanatate

Parintii sotului meu au un motan care are 9 ani si l-au castrat de la un an si in fiecare an are probleme, nu mai poate face pipi, mergem cu el la doctor sa-i goleasca vezica si dupa ne chinuim cu tratament si am intrebat si eu daca si la caini se poate intampla asta si mi s-a spus ca da:(
Si in parc am intrebat diverse persoane posesoare de caini si tot la fel m-au sfatuit, sa nu-l castrez:(
Pentru inceput il inscriu in asociatie si mai vedem dupa:)

otilik
09.02.2009, 12:52:42
problema lui poate avea alte cauze.....iar la motani castrarea este esentiala daca il tii in casa si nu doresti sa ai parte de alte neplaceri;-)
Sterilizarea protejeaza cateaua de maladiile datorate hormonilor sexuali. La nivelul ovarelor, aparitia chisturilor, determinata de secretia abundenta si prelungita de hormoni, ofera un climat favorabil infectiilor uterine. Aceste infectii sunt maladii severe care induc tulburari renale si chiar infectii abdominale daca uterul se rupe. In aceste cazuri este necesara o interventie chirurgicala care este foarte delicata. Mamelele sunt deseori focarul tumorilor la catelele in varsta nesterilizate ; in schimb aparitia acestora este redusa cu 99% daca cateaua este sterilizata inainte de primele calduri.
Daca aveti un mascul, castrarea permite evitarea fugii sau a incaierarilor determinate de cauze sexuale. In acelasi timp unii caini sunt dificil de stapanit in timpul plimbarii, acestia incercand sa abordeze femelele in calduri care trec pe langa ei. Din punct de vedere medical, castrarea reduce riscul tumorilor de testicule si al hipertrofiei benigne a prostatei
Dupa sterilizare, animalele isi modifica metabolismul, nevoia lor de calorii diminuandu-se. O urmarire permanenta a greutatii, o alimentare adaptata si un efort fizic zilnic vor permite prietenului dumneavoastra sa-si mentina silueta.
va zic sigur ca operatia e castrare esti foarte simpla in cazul masculilor,si putin mai complicata in cazul femelelor,riscurile de aparitie a unor probleme dupa aceasta interventie fiind destuld e reduse.

otilik
09.02.2009, 12:53:31
Parintii sotului meu au un motan care are 9 ani si l-au castrat de la un an si in fiecare an are probleme, nu mai poate face pipi, mergem cu el la doctor sa-i goleasca vezica si dupa ne chinuim cu tratament si am intrebat si eu daca si la caini se poate intampla asta si mi s-a spus ca da:(
Si in parc am intrebat diverse persoane posesoare de caini si tot la fel m-au sfatuit, sa nu-l castrez:(
Pentru inceput il inscriu in asociatie si mai vedem dupa:)
multa bafta cu inscrierea:) fiecare trebuie sa faca ce crede ca este mai bine

BDiana
09.02.2009, 12:58:01
Un articol interesant despre problemele legate de sterilizare, si despre un proiect de lege similar, la fratii nostri mai mari. :)

Edit: Iata si linkul http://www.msnbc.msn.com/id/24597888/ :))

ryanaro
09.02.2009, 16:51:57
citeam ce ati scris, si desi la inceput mi s a parut o idee "barbara" m am gandit ca poate e o idee buna. sunt foarte multi maidanezi care trebuie "rezolvati" cumva. mai demult era un program prin care erau castrati. in mod cert n au fost castrati, ca inca traiesc si se inmultesc. :-? mi se pare ca statul a ales modalitatea mai ieftina si mai fara bataie de cap: decat sa prinda ei si sa castreze maidanezii, mai bine obliga stapanii de animale sa i castreze pe banii lor.:-?

legat de inregistrat la asociatie, nu oricine poate face asta. eu stiu ca amestecurile de rase nu se pot inregistra.

BDiana
09.02.2009, 16:58:46
citeam ce ati scris, si desi la inceput mi s a parut o idee "barbara" m am gandit ca poate e o idee buna. sunt foarte multi maidanezi care trebuie "rezolvati" cumva. mai demult era un program prin care erau castrati. in mod cert n au fost castrati, ca inca traiesc si se inmultesc. :-? mi se pare ca statul a ales modalitatea mai ieftina si mai fara bataie de cap: decat sa prinda ei si sa castreze maidanezii, mai bine obliga stapanii de animale sa i castreze pe banii lor.:-?

legat de inregistrat la asociatie, nu oricine poate face asta. eu stiu ca amestecurile de rase nu se pot inregistra.
Tipa spune in interviu ca banii vor fi de la bugetul de stat.
Sa vedem ce ne zice Dedi, poate ca in RO poti sa inregistrezi si metisi?! Tot tipa de la primarie spune asta, in interviu (desi si eu stiam ca nu...)

dedi79
09.02.2009, 17:03:57
multa bafta cu inscrierea:) fiecare trebuie sa faca ce crede ca este mai bine

Am primit raspuns, normal ca e corcitura si nu-i intereseaza:D
Sincera sa fiu nu l-am castrat pentru ca mi-au bagat altii in cap ca are probleme.
Dar o sa ma interesez serios acum, poate se mai calmeaza daca e castrat( e super energic si are mare pofta de bataie:D)
Calitatile astea le-a mostenit de la amstaff:D

dedi79
09.02.2009, 17:07:10
Ca tot vb de al meu caine pe care l-am luat de pe strada din data de 9 septembrie 2007:
http://picasaweb.google.ro/delia.lungulescu/Rex#
(http://picasaweb.google.ro/delia.lungulescu/Rex#5245928874632188610)

otilik
09.02.2009, 17:07:54
castrat e posibil sa se mai calmeze si sa se mai ingrase....eu zic sa mergi la un doctor bun si sa vezi exact despre ce este vorba;-)

BDiana
09.02.2009, 17:08:22
Sincera sa fiu nu l-am castrat pentru ca mi-au bagat altii in cap ca are probleme.
Dar o sa ma interesez serios acum, poate se mai calmeaza daca e castrat( e super energic si are mare pofta de bataie:D)
Nu prea stiu la catei, insa am inteles ca motanii castrati la maturitate nu prea isi mai schimba comportamentul... Insa macar nu va mai reactiona la femelele in calduri

Hmm, deci tipa aia e chiar o cotofana, care nu stie despre ce vorbeste!!! Adica cum recomanda ea inscrierea metisilor intr-o asociatie cand acest lucru este imposibil? Ori e pe langa subiect, ori o face intentionat, ca sa dezinformeze... :-? Hai ca m-am suparat!

dedi79
09.02.2009, 17:24:10
Nu prea stiu la catei, insa am inteles ca motanii castrati la maturitate nu prea isi mai schimba comportamentul... Insa macar nu va mai reactiona la femelele in calduri

Hmm, deci tipa aia e chiar o cotofana, care nu stie despre ce vorbeste!!! Adica cum recomanda ea inscrierea metisilor intr-o asociatie cand acest lucru este imposibil? Ori e pe langa subiect, ori o face intentionat, ca sa dezinformeze... :-? Hai ca m-am suparat!

Le-am scris iar despre lucrul asta sa vad cum o mai intorc acum?;))

compact
10.02.2009, 14:09:20

offtopic: " Acest Hercule canin este un Caine Mare intr-o carcasa mica. Cu un gabarit aparent modest, el concentreaza totusi atata substanta si forta musculara si este mai impresionant decat alte rase mari.
O data ce ai fost stapan de Amstaff , asta ramai toata viata.
Deosebit de agil , cu o vitalitate extraordinara, curajos, loial, tenace, exigent cu el insusi, spontan, vesel, jucaus, cauta in permanenta compania omului.
Daca este tinut intr-un padoc, oricat ar fi acela de mare, el se instaleaza in fata unei porti asteptand docil si resemnat sa vina cineva sa se joace cu el. Entuziasmul si veselia il fac un tovaras adorabil pentru copii , care isi permit sa-l traga de urechi si de coada fara ca acesta sa simta ceva sau sa riposteze in vreun fel.
Amstafful, sub infatisarea sa energica si viguroasa, este un mare sentimental care mai presus de orice, are nevoie de dragostea stapanului sau. Niciodata sa nu-l loviti, pentru ca acestui pachet de forta nu-i pasa catusi de putin de lovituri. Daca nu intelege ce vreti de la el inseamna ca nu i-ati explicat suficient de bine, asa ca perseverati, pentru ca principala calitate a Amstaffului este aceea de a-si multumi stapanul.
Asadar este datoria stapanului de a se ridica la inaltimea Amstaffului, este datoria stapanului de a-l face un gentleman , nu un huligan. Amstafful este ceea ce stapanul sau este." (sursa: amstaff.ro)

imi place foarte mult rasa asta....

ps. eu am un motan de pe strada, e corcitura intre birmanez si maidanez...si ar fi perfect daca nu ar mai fi catei sau motani pe strada

RoxanaD
20.02.2009, 11:01:49
fetelor in tarile mai civilizate sunt castrati toti cainii,iar cei de rasa se cumpara de la canise......stapanii sunt obligati in mod indirect sa-si castreze animalele:)
problema e ca la noi oamenii nu-si doresc ca animalele sa le fie castrate,dar daca au un caine si se imperecheaza cu o maidaneza nu au nimic impotriva,fara sa se gandeasca ca respectiva catea va da nastere la 4-5 viitori maidanezi....
iar persoanele care au catea si nu au ce face cu puii au gasit o idee mai buna....sa-i lase la tomberoane,de unde din nou rezulta cativa maidanezi.
nu vreau sa generalizez dar din pacate asta e realitatea......
eu sunt pro castrare,si cred ca ar trebui evitatii cainii ai caror stapani au argumente bune impotriva castrarii animalutului lor...
persoanele care au catea si nu au ce face cu puii nu isi dau cateaua la imperecheat.
de multe ori am vrut si eu puii de la mandra mea dar am stat si m-am gandit ce fac cu puii daca nu ii vrea nimeni?? si am renuntat la ideeie dar nu mi-ai sterlizat catelusa

otilik
20.02.2009, 11:34:28
persoanele care au catea si nu au ce face cu puii nu isi dau cateaua la imperecheat.
de multe ori am vrut si eu puii de la mandra mea dar am stat si m-am gandit ce fac cu puii daca nu ii vrea nimeni?? si am renuntat la ideeie dar nu mi-ai sterlizat catelusa
si crezi ca toti fac ca tine?ar fi foarte bine,dar din pacate nu este asa.....crede-ma ca am vazut de multe ori puiutzi abandonati de stapanii unor catele[-(

compact
20.02.2009, 13:00:14
si crezi ca toti fac ca tine?ar fi foarte bine,dar din pacate nu este asa.....crede-ma ca am vazut de multe ori puiutzi abandonati de stapanii unor catele[-(
da, si eu cunosc "iubitori" de animale care abandoneaza puii ca nu au ce sa faca cu ei....

cristoiash
20.02.2009, 13:25:10

otilik, nu te supara dar de unde ai scos-o pe-asta? Eu traiesc in 2 din tarile astea "mai civilizate" si pina acum n-am auzit asa ceva.

otilik
20.02.2009, 13:30:11
otilik, nu te supara dar de unde ai scos-o pe-asta? Eu traiesc in 2 din tarile astea "mai civilizate" si pina acum n-am auzit asa ceva.
pai in alte tari ca sa-ti lasi cainele la o pensiune,daca vrei sa pleci in concediu si nu-l poti lua cu tine,trebuie castrat,daca nu este asa nu ti-l primeste......si in general cand iti cumperi un caine de la o canisa,ei sunt castrati de mititei...stiu asta de la persoane care locuiesc in Canada si Noua Zeelanda...acum poate nu peste tot e asa.....
faza asta cu castratul de mic,la canisa am vazut-o si aici la noi...

bruno9432
06.10.2009, 21:38:41
pai in alte tari ca sa-ti lasi cainele la o pensiune,daca vrei sa pleci in concediu si nu-l poti lua cu tine,trebuie castrat,daca nu este asa nu ti-l primeste......si in general cand iti cumperi un caine de la o canisa,ei sunt castrati de mititei...stiu asta de la persoane care locuiesc in Canada si Noua Zeelanda...acum poate nu peste tot e asa.....
faza asta cu castratul de mic,la canisa am vazut-o si aici la noi...

In primul rand canisele sunt infioratoare pentru halul in care exploateaza catelusele ca niste masini de facut pui. Sterilizarea de mici se practica in ideea ca noul stapan il cumpara si nu mai are bataie de cap ... dar este stupid, dupa cum poate confirma orice medic veterinar. Castrarea se face la o numita varsta, in anumite conditii de sanatate ale animalului pentru ca ii modifici ciclul de dezvoltare.
In locul unei legi stupide creata de oameni care n-au nici ce mai vaga idee despre rasele de caini sau modul corect de crestere poate ar trebui sa luam ceva bun de la tarile astea dezvoltate si anumite Politia animalelor - oameni care sa intervina cu adevarat in cazuri de abuz si sa impuna legea de protectie a animalelor.
Cand vom avea o astfel de autoritate care sa functioneze "pe bune" atunci sa avem pretentii de legislatie cre intra cu picioarele in intimitatea si proprietatea cetateanului.

Gremlin
10.03.2010, 13:04:56
Ar fii ok sterilizarea , dar fara sa fie obligatorie si sa fie sustinuta material , daca nu integral , macar partial de catre stat .

delia17
01.04.2010, 13:24:32
Ce parerea aveti despre noul proiect de lege care prevede ca fiecare stapan de catel sau pisica este obligat sa-l castreze si sa-i puna microcip?
Eu am un malamut de Alaska de 4 luni si sunt de acord numai cu microcipul (pe care i l-am si pus deja) deoarece acesta este dovada mea legala in caz de furt. Nu sunt de acord sa il castrez.

Am vrut sa scriu "sTerilizarea" nu "sPerilizarea". :))

hahahaa, cred ca aceasta lege e facuta de idioti care in viata lor nu au avut un caine. In primul rand vreau sa va zic ca eu am un rotty de 5 ani (fetita) care efectiv e copilul meu, e de rasa si are pedigree, dar asta oricum nu conteaza. Nu am dat-o la monta fiindca nu am timp sa ma ocup de cel putin 8 pui (fiindca fac multi), dar probabil o sa o dam in curand ..... Nu cred ca ministerul e capabil sa dea o astfel de lege din moment ce cand m-am dus la ACR (asociatia canina din bucuresti) sa ii pun cip (in cazul in care o pierd sau vreau sa o scot din tara) bineinteles ca nu aveau asa ceva si mi-au tautat catelul, care e o barbaritate inumana, cu un cleste cu ace in ureche, iar acela a fost singurul moment cand am auzit-o plangand de durere in 5 ani:(. Asa, sa continui, ai mei speriati ca am primit caine din grupa doi, si ca o sa ne manace:)), acum si ei rad de prostia lor, m-am dus la politie sa o declar, dobitocii mi-au spus sa revin in cateva zile sa se documenteze ca pana atunci eram prima care venise,=D>. Cam asa sta treaba. Nu cred ca e cinstit sa ne puna sa ne sterilizam cainii, nici macar daca sunt comunitari. Apopo Elissa, ca asa o chiama, mai are companie, adica un catea si o pisica comunitare (sterilizate din motive medicale). Eu zic ca nu tb sa existe lege care sa interzica monta, dar se poate sa existe o polite veterinara care sa pedepseasca cu amenzi usturatoare "dobitocii" care isi abandoneaza animalele.
Apropo, la noi la bloc (anasamblu rezidential::)) a aparut un afis, ca daca hranim cainii comunitari riscam amenda :))

delia17
01.04.2010, 13:39:32
In primul rand canisele sunt infioratoare pentru halul in care exploateaza catelusele ca niste masini de facut pui. Sterilizarea de mici se practica in ideea ca noul stapan il cumpara si nu mai are bataie de cap ... dar este stupid, dupa cum poate confirma orice medic veterinar. Castrarea se face la o numita varsta, in anumite conditii de sanatate ale animalului pentru ca ii modifici ciclul de dezvoltare.
In locul unei legi stupide creata de oameni care n-au nici ce mai vaga idee despre rasele de caini sau modul corect de crestere poate ar trebui sa luam ceva bun de la tarile astea dezvoltate si anumite Politia animalelor - oameni care sa intervina cu adevarat in cazuri de abuz si sa impuna legea de protectie a animalelor.
Cand vom avea o astfel de autoritate care sa functioneze "pe bune" atunci sa avem pretentii de legislatie cre intra cu picioarele in intimitatea si proprietatea cetateanului.

Dap, si eu gandesc exact ca tine????