PDA

Versiunea completa : Grant Sala

caramel
08.02.2009, 11:02:47
Discutii despre restaurant

roxxana00
08.02.2009, 13:47:13
Discutii despre restaurant

ce bine ca ai facut un topic separat , va fi mai usor sa vorbim.
eu nu am cum sa ajung in craiova pe 14 , poate reusesti sa faci niste poze sa le pui aici sa vedem si noi cum arata sala decorata.
eu am vorbit cu o formatie care nu este din craiova , suntem in tratative , sper sa se rezolve.
cu fotograful am o problema ca nu imi plac pozele alea clasice si nu stiu nimik despre nici un fotograf din craiova , o sa mai citesc pe aici pe forum pareri. am vazut pe la niste miresici niste poze fff frumoase , de ex :

caramel
08.02.2009, 17:49:12
Ce bine ca ai facut topicul asta. Numai al nostru!<:-P

Eu nu pun drapaje in sala pe balustrada.

Cartonul il poti cumpara de la depozitul de pe 1848 si costa 1 leu coala din care faci 2 sau trei cutii in functie de model +pamblicuta 20 cm 0.5 bani +5 boboane (astea nu stiu cat fac) + munca ta:D eu zic ca nu e mult.

Stai ca nu m-ai inteles, era vb ca eu sa-mi fac servetele din panza si marturiile si mici ornamente si sa-mi cumpar niste vaze cum sunt cele din imagini, dar ea mi le aranjaza cu flori si eu platesc bineinteles aranjatul. Maine vb cu doamna sa stabilim ceva, momentan totul e relativ.

magda26
08.02.2009, 18:47:50
Hai sa vedem cum arata sala pe 14 feb, sunt curioasa. Faci tu cateva poze?
Ah, daca tot mergi la restaurant, ii poti cere patronului informatii despre distribuitorii de bautura? Adica cu cine lucreaza (pt vin, bere si racoritoare) si cum procedam (face dansul comanda pe numele restaurantului si noi ii dam banii sau ii sunam noi direct pe distribuitori)? Multumesc.
Pentru aranjamente, parca as vrea tonuri de verde & bej - trebuie sa ma mai documentez, sa vad cum da.
Si mai am o sugestie: sa ne spunem pe nume. Eu nu stiu cum va cheama... Pe curand,
Magda

caramel
09.02.2009, 12:31:10
Hai ca am aparut si eu>:D< Subscriu - bine ca ai facut topicul asta! Imi plac vazele alea cu pietricele (ultima poze), am vazut si eu saptamana trecuta modelul asta, nu mai stiu unde. Deci aranjamentele astea ar fi pe mese... si unde sa mai punem? Pup

M-AM GANDIT SA PUNEM SI PE TREPTELE DE LA INTRARE, C ZICI??? DA, DOAR CATE 1 PE TREAPTA

caramel
09.02.2009, 12:41:56
Hai sa vedem cum arata sala pe 14 feb, sunt curioasa. Faci tu cateva poze?
Ah, daca tot mergi la restaurant, ii poti cere patronului informatii despre distribuitorii de bautura? Adica cu cine lucreaza (pt vin, bere si racoritoare) si cum procedam (face dansul comanda pe numele restaurantului si noi ii dam banii sau ii sunam noi direct pe distribuitori)? Multumesc.
Pentru aranjamente, parca as vrea tonuri de verde & bej - trebuie sa ma mai documentez, sa vad cum da.
Si mai am o sugestie: sa ne spunem pe nume. Eu nu stiu cum va cheama... Pe curand,
Magda

Ei au zis ca vinul il ia de la cramele Segarcea (vin foarte bun dealtfel) dar iti dau tel si te ocuoi tu,iar de restul nu au zis nimic.
Pentru aranjamente verde cu auriu arata f bine in sala...asa as vrea si eu sa fac.

mai vb Oana

bogdaly
09.02.2009, 12:56:55
Ei au zis ca vinul il ia de la cramele Segarcea (vin foarte bun dealtfel) dar iti dau tel si te ocuoi tu,iar de restul nu au zis nimic.
Pentru aranjamente verde cu auriu arata f bine in sala...asa as vrea si eu sa fac.

mai vb Oana

Buna, fetele! Numele meu este Alina.
Oana, tu ai zis ca te-au invitat doar sa vezi localul aranjat sau te-au invitat si pt asta dar si sa stai la masa? Pt ca probabil vor organiza ceva de Valentine`s Day dk au zis sa vezi sala aranjata. Sala aranjata eu am mai vazut-o pt o nunta de anul trecut, e superba ea si asa de zi cu zi, dar sa mai si aranjezi...
Eu sunt indragostita de sala;)).
Cat despre cilindrii aceia...chiar imi plac dar nu stiu ce sa fac...As vrea sa mai intreb si eu in stanga si in dreapta pt a afla cat ia o firma de catering, desi bag de seama ca nu am de unde alege, si sa fac o comparatie.
E ft greu pt noi deoarece eu nu mai am serviciu si orice banutz trebuie dramuit:((:((:((.

magda26
09.02.2009, 12:57:15
M-AM GANDIT SA PUNEM SI PE TREPTELE DE LA INTRARE, C ZICI??? DA, DOAR CATE 1 PE TREAPTA
Buna, Oana. Ma gandeam ca pe treptele de la intrare sa pun niste lumanarele in niste pungi :) Se vede mai bine in atasament.

magda26
09.02.2009, 13:12:00
Oana, tu ai zis ca te-au invitat doar sa vezi localul aranjat sau te-au invitat si pt asta dar si sa stai la masa? Pt ca probabil vor organiza ceva de Valentine`s Day dk au zis sa vezi sala aranjata. Sala aranjata eu am mai vazut-o pt o nunta de anul trecut, e superba ea si asa de zi cu zi, dar sa mai si aranjezi...
Cat despre cilindrii aceia...chiar imi plac dar nu stiu ce sa fac...As vrea sa mai intreb si eu in stanga si in dreapta pt a afla cat ia o firma de catering, desi bag de seama ca nu am de unde alege, si sa fac o comparatie.
E ft greu pt noi deoarece eu nu mai am serviciu si orice banutz trebuie dramuit:((:((:((.
Buna, Alina. Ma bucur sa ne cunoastem toate, chiar si online<:-P
Tu cand spui firma "de catering" te referi de fapt la o firma de decoratiuni/amenajari/organizari de evenimente, nu? Daca firma asta iti ofera acelasi produs finit pe care ti l-a aratat si Oana si iesi mai putin daca le faci tu, mai bine incepi si le faci de pe-acuma. Daca se pot economisi bani de la anumite obiecte, cu atat mai bine. Apropo, voi cam cati invitati o sa aveti?

bogdaly
09.02.2009, 15:04:25
Buna, Alina. Ma bucur sa ne cunoastem toate, chiar si online<:-P
Tu cand spui firma "de catering" te referi de fapt la o firma de decoratiuni/amenajari/organizari de evenimente, nu? Daca firma asta iti ofera acelasi produs finit pe care ti l-a aratat si Oana si iesi mai putin daca le faci tu, mai bine incepi si le faci de pe-acuma. Daca se pot economisi bani de la anumite obiecte, cu atat mai bine. Apropo, voi cam cati invitati o sa aveti?

Buna! Da, exprimarea mea lasa rost de interpretari:)...deh...sunt putin cam bolnavioara:(.
Cand spun firma de catering ma refer la partea aceea de aranjamente(flori, huse,drapaje,etc), desi aceste firme de catering(cele care se respecta zic:D) au o activitate mult mai elaborata dkt atat, dar noi doar de asta am avea nevoie.
Pai logic ca dk ies mai ieftin printr-o anumita metoda, o voi alege pe aceea. De aceea zic ca intai vreau sa ma interesez peste tot, desi sunt oarecum constienta ca dk ti le confectionezi iesi in avantaj, dar nu sunt atat de creativa si de-asta ma tem. Am vorbit si cu viitorul meu sotz si am stabilit sa nu ne intindem la multe cheltuieli ca si asa vom depasi bugetul doar cu cele necesare:((:((:((. Asta e...speram totusi sa facem ceva frumos si deosebit pe cat ne permitem.
Avem in jur de 100-120 de persoane.
Chiar asa...restul dintre voi cati invitati veti avea?

roxxana00
10.02.2009, 18:37:16

Eu dupa cate stiu pe 14 februarie chiar este o nunta acolo prima din anul asta inainte sa se intre iar in restrictii si posturi. Eu din pacate nu pot sa ajung poate reuseste una din voi si face si niste poze.

roxxana00
10.02.2009, 19:02:32
voi cum v-ati gandit sa puneti mesele , acum parca sunt patrate de 4 persoane , nu?

bogdaly
10.02.2009, 19:13:23
Da, mesele sunt de 4 persoane dar de vor lipi astfel incat sa intre la o masa in jur de 8. Eu am fost asta vara sa vad aranjamentul pt o nunta si arata destul de bine dar eu as fi vrut mese rotunde:(, insa dk vor pune mese rotunde vor pierde din capacitatea salii si nu stiu dk le va conveni. Si nu am prea fost incantata de platourile-suport, dar sper ca pana la nuntile noastre sa achizitioneze si ei ceva mai dragutz.

bogdaly
10.02.2009, 19:30:41
Pentru cazare m am uitat pe net si am vazut si apartamente si garsoniere in regim hotelier care sunt mai accesibile decat hotelurile dar inca nu am sunat la nimeni sa vad concret ce si cum , si eu o sa incerc sa ii mai grupez ca sa am cat mai putine camere de inchiriat.Si eu as fi vrut mese rotunde arata mult mai bine si se vad si oamenii intre ei , oricum ei zic ca sala are capacitate de 250 de persoane asa ca ori sunt fff inghesuiti ori la noi o sa arate cam gol :). Ce platouri suport?

Capacitatea acelei sali nu poate fi mai mare de 180 si asta ft inghesuiti;-). Viitorul meu sotz a lucrat in domeniu si stie.
Platourile suport sunt acelea care sunt puse de la inceput pe mese si peste care vine farfuria cu mancare, ca nu stiu cum sa ma exprim mai bine;)). Sper sa ma intelegi:">. Cele pe care ei le aveau la acea nunta erau exact ca cele de la cantina cu dungile acelea albastre pe margine=((.

roxxana00
10.02.2009, 19:35:05
Capacitatea acelei sali nu poate fi mai mare de 180 si asta ft inghesuiti;-). Viitorul meu sotz a lucrat in domeniu si stie.
Platourile suport sunt acelea care sunt puse de la inceput pe mese si peste care vine farfuria cu mancare, ca nu stiu cum sa ma exprim mai bine;)). Sper sa ma intelegi:">. Cele pe care ei le aveau la acea nunta erau exact ca cele de la cantina cu dungile acelea albastre pe margine=((.

aaa da gata stiu , hai maaa asa urate , pai noi ne stoarcem creierii cu aranjamente si ce are omul in fatza pana la urma e un platou urat>:P . Vorba ta sper sa mai schimbe cate ceva pana la nuntile noastre.

bogdaly
10.02.2009, 19:39:20
aaa da gata stiu , hai maaa asa urate , pai noi ne stoarcem creierii cu aranjamente si ce are omul in fatza pana la urma e un platou urat>:P . Vorba ta sper sa mai schimbe cate ceva pana la nuntile noastre.

da, fix asa erau, pe bune!
Oricum saptamana care vine vreau neaparat sa ajung acolo si sa mai lamuresc din ...suspansul asta care ne omoara;;).
Eu tot sunt in dubii cu o chestie...nici fete de masa nu pun cei de la local???
Eu stiu ca fiecare local are acolo cateva randuri de diverse culori de fete de masa si in functie de culorile alese de miri, ei vor pune acele fete de masa a caror culoare se asorteaza cu restul aranjamentelor. Dar mai bine intreb eu si asta saptamana viitoare sa stim sigur care e treaba.

magda26
10.02.2009, 19:42:15
Sper sa nu vad platouri comuniste la mine la nunta ca arunc cu ele de nu se vad... ma rog, o sa zic ca asa e traditia, sa sparg ghinionul :-s . Sper ca in mai, cand vom merge la restaurant, sa-i rog sa-mi arate 2-3 poze cu o masa aranjata si sa agream ce punem pe ea si ce nu. Mesele dreptunghiulare nu sunt asa deranjante in sala aia si lumea, teoretic, nu sta la masa decat sa manance. Legat de capacitatea salii, si noua ne-a zis 250. La un calcul simplu, 20 de mese ori 8 pers, rezulta 160. Si mai tzii cont si de ringul de dans, care e mare, dar nu pentru 250 de persoane. Mai ales daca faci o horaaa! Concluzie: pana in 175 (sa zicem) este decent, asa cum a zis Alina. Va pup.

magda26
10.02.2009, 19:45:10
Oricum saptamana care vine vreau neaparat sa ajung acolo si sa mai lamuresc din ...suspansul asta care ne omoara;;).
Eu stiu ca fiecare local are acolo cateva randuri de diverse culori de fete de masa si in functie de culorile alese de miri, ei vor pune acele fete de masa a caror culoare se asorteaza cu restul aranjamentelor. Dar mai bine intreb eu si asta saptamana viitoare sa stim sigur care e treaba.
Am intrebat eu si n-au de niciunele. Ei iti pun la dispozitie doar sala si mancarea (in farfurii frumoase, speram). De restul are grija clientul. Dar poti sa mai intrebi o data. Poate faci si niste poze, eu am vreo 4, dar nu sunt asa de calitate.

bogdaly
10.02.2009, 19:47:25
Sper sa nu vad platouri comuniste la mine la nunta ca arunc cu ele de nu se vad... ma rog, o sa zic ca asa e traditia, sa sparg ghinionul :-s . Sper ca in mai, cand vom merge la restaurant, sa-i rog sa-mi arate 2-3 poze cu o masa aranjata si sa agream ce punem pe ea si ce nu. Mesele dreptunghiulare nu sunt asa deranjante in sala aia si lumea, teoretic, nu sta la masa decat sa manance. Legat de capacitatea salii, si noua ne-a zis 250. La un calcul simplu, 20 de mese ori 8 pers, rezulta 160. Si mai tzii cont si de ringul de dans, care e mare, dar nu pentru 250 de persoane. Mai ales daca faci o horaaa! Concluzie: pana in 175 (sa zicem) este decent, asa cum a zis Alina. Va pup.

Buna vorba asta cu platouri comuniste si spartul lor:)). Fetelor, sa speram ca nu va fi asa, desi ochii mei si ai iubitului meu asa au vazut. Hai sa nu mai fim rele macar pana nu aflam sigur cum va fi la noi.
Stiu ca cei care se ocupa cu localul sunt niste oameni de nota 20 si ne putem intelege intr-un fel sau altul cu ei;-).

roxxana00
10.02.2009, 19:47:37

da si eu cred ca in 2-3 saptamani ma duc la o discutie serioasa.
Si eu stiam la fel si ma asteptam sa aiba niste fete de masa , macar 2-3 randuri din care sa ne alegem , macar mai scutim o grija.
Sa ne spui si noua ce mai afli cand te duci , sunt prea multe necunoscute la mijloc .

bogdaly
10.02.2009, 19:49:32
Am intrebat eu si n-au de niciunele. Ei iti pun la dispozitie doar sala si mancarea (in farfurii frumoase, speram). De restul are grija clientul. Dar poti sa mai intrebi o data. Poate faci si niste poze, eu am vreo 4, dar nu sunt asa de calitate.

Pai iti dai seama ca voi intreba;)).
Eu am o filmare dar e sub orice critica din punct de vdr al calitatii.
Nu stiu dk voi avea cu ce face poze saptamana viitoare dar fac tot posibilul.

caramel
10.02.2009, 20:57:10
Daca zici ca toata lista de mai sus a costat 2500 ron, mi se pare foarte decent. Si eu cred ca tot cu ei o sa fac - ar trebui sa le cerem si un discount 8-|. Ai vazut cumva daca are o varietate mare de culori din care poti alege? Mai cumparam vazele alea sau alte obiecte?
ps: sevaletul este pentru seating-ul salii?

Da sevaletul pt asta e, iar vaze..ne mai gandim. De culori ce sa-ti zic, eu i-am cerut husele de scaune si fetele de masa cum sunt in poza de mai jos si a zis ca o sa cumpere material sa faca huse;;)

caramel
10.02.2009, 21:04:36
Si noi o sa avem invitati din alte orase dar sunt rude apropiate si le vom "caza" in casele parintilor. O sa fie o mare problema dar sper sa o rezolvam. Voi unde ii cazati? Ati gasit ceva convenabil? Va permiteti sa le platiti cazarea?
Da, mesele sunt de 4 persoane dar de vor lipi astfel incat sa intre la o masa in jur de 8. Eu am fost asta vara sa vad aranjamentul pt o nunta si arata destul de bine dar eu as fi vrut mese rotunde:(, insa dk vor pune mese rotunde vor pierde din capacitatea salii si nu stiu dk le va conveni. Si nu am prea fost incantata de platourile-suport, dar sper ca pana la nuntile noastre sa achizitioneze si ei ceva mai dragutz.

De ce ??? cum aratau farfuriile suport???? (nu ma speria)

caramel
10.02.2009, 21:12:51

Mai, nu stiu ce sa zic dar am fost si eu anul trecut si am vazut sala aranjata, iar farfuriile suport erau cam ca in foto, si nu cred ca sunt urate (aranjamentul pe care l-am vazut era undeva in august)

caramel
10.02.2009, 21:21:30

Sala este de 250 persoane cu mese aranjate si pe ring, esele mie una mi se par destul de k dreptunghiulare, iar in ceea ce priveste aranjatul la masa ori 6 ori 8 pers la masa:">

caramel
15.02.2009, 10:38:49
Poze restaurant!

caramel
15.02.2009, 23:32:31
Sunt poze facute sambata 14 feb, v-a confirmat faza cu farfuriile cu dungi (pe portocaliu arata naspa)

magda26
16.02.2009, 11:08:23
Sunt poze facute sambata 14 feb, v-a confirmat faza cu farfuriile cu dungi (pe portocaliu arata naspa)
Din ce imi pot da seama, farfuriile intr-adevar arata ciudat. Si mai e ciudat faptul ca farfuriile nu sunt uni (adica au dungi) si stau pe o fata de masa cu motive florale si furculita sta pe un servetzel portocaliu. Oricum, mai trebuie inspectat si, parerea mea, evitat portocaliul in decor.

bogdaly
16.02.2009, 12:41:25

Din pacate, am avut dreptate:(, desi speram ca anul asta sa achizitioneze si ei ceva mai fain, dar mai au timp, eu tot trag speranta:-"....

caramel
22.02.2009, 16:22:01
Buna si multi pupici:* Observ ca sunteti in febra pregatirilor,imi pare tare rau ca nu pot fii alaturi de voi la discutii si cafele:( N-am intrat de mult caci deocamdata nu am internet acasa si numai cand sunt de garda la serviciu intru, insa cum este noapte am putine sanse sa gasesc pe cineva aici...Ma consolez totusi citind mesajele voastre cel putin asa sunt la curent cu noutatile.Caramel ce culori crezi ca se asorteaza localului(interior vorbind)?:)>-
Buna ! Am sa atasez o fotografie cu ce-mi doresc eu, dar ai putea alage numai verde, numai maro sau auriu, ivory

caramel
28.03.2009, 23:17:52
Nu conteaza marca, numai sa fie boabe pt ca ei au esspresor.
Dintr-un kg de boabe de cafea ies in jur de 120 de cafele;-).

Mie mi-a spus doamna de la restaurant sa cumpar illy esspreso, dar nu am gasit decat ambalata la 250 g si nu erea boabe,pe ea scria esspreso.

Acum nu stiu ce sa fac?! Ma gandeam ca poate v-a sis voua de alceva.

bogdaly
30.03.2009, 16:28:11
Mie mi-a spus doamna de la restaurant sa cumpar illy esspreso, dar nu am gasit decat ambalata la 250 g si nu erea boabe,pe ea scria esspreso.

Acum nu stiu ce sa fac?! Ma gandeam ca poate v-a sis voua de alceva.
Mie mi-a zis ca nu conteaza marca dar sa fie boabe. I-am spus ca eu iau Lavazza si a zis ca e buna, dar sa fie boabe.

caramel
31.03.2009, 10:35:46
Mie mi-a zis ca nu conteaza marca dar sa fie boabe. I-am spus ca eu iau Lavazza si a zis ca e buna, dar sa fie boabe.

Eu nu stiu ce sa fac, nu prea as tine cont de sfatul ei... illy costa 300 lei 3 Kg, iar cealalta nu depaseste 100 lei 3 Kg

caramel
04.04.2009, 21:38:04
cat te costa verighetele ? au pretul per bucata sau la gram?
ai poze ceva cu modelul ? de unde din mercur?

Pretul este /gram la verighetele mele si este de 100 lei 14K, o sa ma ajunga undeva la 1700 pt ca sunt mari, sotul meu are mainile f mari si unele inguste i-ar fi venit nasol,nu mai vb ca mie imi ocupa toata falanga, nu-mi mai ramane loc de inel.

caramel
04.04.2009, 21:46:15
Hai sa ne intalnim 9-10 e k

oanatos
07.06.2009, 16:22:45
Salutare tutror,
Si eu fac nunta tot in Craiova (domnul meu este de aici, eu nu) si voi avea nevoie de ajutorul vostru pt. ca nu stiu nimic pe aici... poate imi vindeti ceva ponturi ref. la cofetarie, coafor, un hotel ok si alte treburi de genul...
Eventual, daca este cineva care a avut deja nunta poate ne spune si noua cum a decurs dupa (ma refer la cei din Grant Sala: ospatari, mancare, bucatari, preturi la final, etc)
Bine v-am gasit!

oanatos
09.06.2009, 12:02:49
Nu poti decora "singurica", pentru ca iti trebuiesc huse, fete de masa, aranjamente florale etc. Vom lucra cu Vali de la Star Events - de care am auzit numai lucruri bune. Ea iti poate face mai multe (inclusiv lumanari, cocarde, masa de fructe, buchete etc). Sper ca te ajuta informatia.
Multumesc mult, insa eu ma voi ocupa de aranjamente. Nu voi pune huse nici pe scaune si nici pe mese. Eventual o funda de organza pe scaune... Arata foarte bine si nu sunt adepta huselor (in general ma stresez sa nu le calc, se aduna.. vor aluneca....cu ata mai mult cu cat scaunele sunt de piele).. Pe mese voi avea servete de iuta (cam cum sunt cele ale restaurantului insa mult mai mari de care voi prinde flori...)
Idei sunt multe. Vreau sa-mi pun semnatura pe aranjamente....;-)

caramel
09.06.2009, 15:38:03
Multumesc mult, insa eu ma voi ocupa de aranjamente. Nu voi pune huse nici pe scaune si nici pe mese. Eventual o funda de organza pe scaune... Arata foarte bine si nu sunt adepta huselor (in general ma stresez sa nu le calc, se aduna.. vor aluneca....cu ata mai mult cu cat scaunele sunt de piele).. Pe mese voi avea servete de iuta (cam cum sunt cele ale restaurantului insa mult mai mari de care voi prinde flori...)
Idei sunt multe. Vreau sa-mi pun semnatura pe aranjamente....;-)
Draga mea, te felicit pt ideile si dorintele tale, dar, eu m-am lovit de f f f multe probleme cum ar fi!~
1. cei de la restaurant te vor sfatui (mie mi-au zis sa le imbrac, pt ca si eu voiam fara) sa imbraci scaunele.
2.despre fete de masa lafel
3.eu de 1 an ma lupt cu multe capete luminate sa imi faca cat de cat asemanator cu ce vreau eu, insa nu am reusit
Eu iti doresc sa reusesti !!!!!! si daca stai fff bine cu nervii poate chiar vei reusi

oanatos
09.06.2009, 16:06:50
Draga mea, te felicit pt ideile si dorintele tale, dar, eu m-am lovit de f f f multe probleme cum ar fi!~
1. cei de la restaurant te vor sfatui (mie mi-au zis sa le imbrac, pt ca si eu voiam fara) sa imbraci scaunele.
3.eu de 1 an ma lupt cu multe capete luminate sa imi faca cat de cat asemanator cu ce vreau eu, insa nu am reusit
Eu iti doresc sa reusesti !!!!!! si daca stai fff bine cu nervii poate chiar vei reusi

Stiu ca e o provocare...
Sa le luam pe rand:
1 si 2. cei de la restaurant mi-au spus doar ca nu au huse ca au avut candva dar au renuntat la idee... si cam atat. Mie chiar nu-mi plac. Sper sa nu aiba obiectii... Mi s-ar parea aiurea sa-mi impuna astfel de lucruri.:(
3. incearca sa te implici alaturi de ei... sau sa te ocupi personal. Stiu ca este o mare bataie de cap, insa eu prefer sa fac lucrurile asa cum imi plac mie :D

oanatos
09.06.2009, 16:08:50
Hai ca m-ai pus pe ganduri... Ti-au recomandat sau ti-au impus sa le imbraci?

magda26
09.06.2009, 17:21:37
ce culori ati ales pentru aranjamente?
offf, hai ca e complicat cu aranjamentele astea... si eu as fi vrut doar o esarfa/funda pe scaune si care sa aiba la spate un buchetel de flori (mi se parea mie ca ar arata bine). dupa aia, am mai vorbit cu diverse persoane (familie, prieteni, sfatuitori) si toti au opinat ca sa luam huse, ca "ar da" mai bine si ar fi mai "festiv". deci implicit si fetze de masa. apoi am vorbit cu vali (pentru restul decoratiunilor) si am stabilit sa le faca ea. un argument in plus sa iei o firma este munca destul de titanica pe care o depui inainte - si n-as vrea sa fiu chiar atat de epuizata in ziua aia. mai ales ca voi fi in craiova doar cu o saptamana inainte (si mai sunt cel putin 15 chestii de facut).
initial voiam un verde cu cacaniu/maro ;-) pentru scaune si mese. dupa aia, am ramas la un ivory / unt (huse) si ivory (cu napron verde, probabil, fetzele). iar pe masa aranjamente scunde din flori de camp. voi face un test sa vad cum arata o masa, cu o saptamana inainte.
nu mai vreau sa ma stresez deloc - la ce combinatii de culori am vazut pe-aicea (roz cu verde, galben cu violet, rosu cu alb sau verde)! si daca faci totul super-frumos si vine si-ti pune servetele de hartie in pahare, s-a naruit totul. stiu ca gusturile nu se discuta si mai cred ca uneori e mai bine sa nu ne impunem standarde prea inalte, sa nu cadem prea rau 8-}
am si eu o intrebare: voi faceti petrecere a doua zi cu cei apropiati? si daca da, unde?

oanatos
09.06.2009, 17:31:20
offf, hai ca e complicat cu aranjamentele astea... si eu as fi vrut doar o esarfa/funda pe scaune si care sa aiba la spate un buchetel de flori (mi se parea mie ca ar arata bine). dupa aia, am mai vorbit cu diverse persoane (familie, prieteni, sfatuitori) si toti au opinat ca sa luam huse, ca "ar da" mai bine si ar fi mai "festiv". deci implicit si fetze de masa. apoi am vorbit cu vali (pentru restul decoratiunilor) si am stabilit sa le faca ea. un argument in plus sa iei o firma este munca destul de titanica pe care o depui inainte - si n-as vrea sa fiu chiar atat de epuizata in ziua aia. mai ales ca voi fi in craiova doar cu o saptamana inainte (si mai sunt cel putin 15 chestii de facut).
initial voiam un verde cu cacaniu/maro ;-) pentru scaune si mese. dupa aia, am ramas la un ivory / unt (huse) si ivory (cu napron verde, probabil, fetzele). iar pe masa aranjamente scunde din flori de camp. voi face un test sa vad cum arata o masa, cu o saptamana inainte.
nu mai vreau sa ma stresez deloc - la ce combinatii de culori am vazut pe-aicea (roz cu verde, galben cu violet, rosu cu alb sau verde)! si daca faci totul super-frumos si vine si-ti pune servetele de hartie in pahare, s-a naruit totul. stiu ca gusturile nu se discuta si mai cred ca uneori e mai bine sa nu ne impunem standarde prea inalte, sa nu cadem prea rau 8-}
am si eu o intrebare: voi faceti petrecere a doua zi cu cei apropiati? si daca da, unde?
imi place ideea cu flori de camp.... te ajuta sezonul ;-)
eu voi avea spice de grau alaturi de trandafiri si crini (pentru a nu parea prea rustic)
Servetelul in pahar... o alta dilema... Am mai vazut nunti unde foloseau servete din material. Da bine cand le vezi, dar cand sa le folosesti, parca nu prea iti vine... Si atunci luam servetele de hartie... Le pui direct pe masa?

magda26
09.06.2009, 18:15:03
imi place ideea cu flori de camp.... te ajuta sezonul ;-)
eu voi avea spice de grau alaturi de trandafiri si crini (pentru a nu parea prea rustic)
Servetelul in pahar... o alta dilema... Am mai vazut nunti unde foloseau servete din material. Da bine cand le vezi, dar cand sa le folosesti, parca nu prea iti vine... Si atunci luam servetele de hartie... Le pui direct pe masa?
si mie imi place ideea cu spicele, am acasa intr-o vaza :)
servetele vom lua de panza, de la vali, dar cred ca si restaurantul va mai pune de hartie. aveam noi fetele de-aici o dilema cu pusul lor in pahare, ca asa fac cei de la restaurant. dar om vedea, poate reusim sa le punem pe masa, cumva... o sa am mai multe certitudini dupa ce fac "testul" cu aranjarea unei mese. va trebui sa mergem inainte sa stabilim si meniul - sunt curioasa cum o arata (de bun, am inteles ca e bun). pupaturi!

magda26
09.06.2009, 21:28:19
Fetelor...cereti prea mult pe bune..traim in craiova, ce draq!!! Wake-up!!!;))
Eu nu mai vreau stres din orice..sunt epuizata din toate punctele de vedere, pana la urma cel mai mult conteaza atmosfera, ca poti tu sa ai cele mai rafinate aranjamente dk distractia e praf;-). Nu spun ca aranjamentul tre ignorat cu desavarsire, dar nici sa te dai peste cap de 3 ori nu poti, ca nu esti rupt din basme sa iti iasa magia;)). Ata ete...obisnuiti-va cu ideea si hai sa ne concentram pe lucrurile cu adevarat importante, ca prea va focusatzi numai si numai pe aspectul meselor. Si oricum...va spun din cunostinta de cauza...cainele latra, ursul merge mai departe (cam asta e situatia cu pretentiile noastre si ceea ce face de fapt localul).
Eu mai am o luna juma...magda doar o luna...asa ca eu una sunt deja atat de emotionata ca am cedat sa ma mai strofoc pt toate amanuntele astea, imi "savurez" emotiile;;):x.
Sper ca nu mi-o luati in nume de rau:)>-...e doar parerea mea de mireasa care mai are ft putin pana la punctul culminanto:-) si poate asta e motivul acestor afirmatii.
Va pupacesc si aveti grija de voi..nu va neglijati in detrimentul unor aranjamente sau eu mai stiu ce alte lucruri ...perene!
draga mea, ai si tu dreptate. trebuie sa fim mai relaxate si sa enjoy-am mai mult perioada asta. ca pana la urma, noi punem cel mai mult suflet in organizarea nuntii si trebuie sa ne bucuram de rezultat. restul invitatilor nu vor vedea ca servetelul e in ton cu husa sau ca am ales cale in loc de trandafiri sau mai stiu eu ce. oricum, incerc sa ma linistesc inclusiv pe mine, ca am intrat in mici panici (ba ca nu e tortul comandat, nu am luat sucuri si sampanie, nu am discutat meniul, nu am vorbit de cvartet, n-am facut place cardurile si cate si mai cate. sotul nu si-a cumparat nici o haina, ca vrea sa mai slabeasca!!!).
ma tot gandesc ce o sa facem noi dupa ce o sa se termine totul: discutam despre bebei? :)

caramel
09.06.2009, 22:02:47
draga mea, ai si tu dreptate. trebuie sa fim mai relaxate si sa enjoy-am mai mult perioada asta. ca pana la urma, noi punem cel mai mult suflet in organizarea nuntii si trebuie sa ne bucuram de rezultat. restul invitatilor nu vor vedea ca servetelul e in ton cu husa sau ca am ales cale in loc de trandafiri sau mai stiu eu ce. oricum, incerc sa ma linistesc inclusiv pe mine, ca am intrat in mici panici (ba ca nu e tortul comandat, nu am luat sucuri si sampanie, nu am discutat meniul, nu am vorbit de cvartet, n-am facut place cardurile si cate si mai cate. sotul nu si-a cumparat nici o haina, ca vrea sa mai slabeasca!!!).
ma tot gandesc ce o sa facem noi dupa ce o sa se termine totul: discutam despre bebei? :)

Eu deja am renuntat la detalii cu servetele, fete de masa...(starea mea nu-mi mai permite sa ma consum aiurea) asa ca ma voi bucura de moment doar :)>-
Cred ca partea cu Bebelusii va fi cea mai mare provocare:">

oanatos
19.07.2009, 13:30:50
Fetelor, am fost ieri la restaurant si era o nunta...
Ceea ce mi s-a parut ciudat (nu la nunta) era faptul ca terasa era plina iar oamenii de acolo mergeau in voie in restaurant la toaleta... mai cascau gura... mai comentau...
Daca as fi avut nunta vara nu cred ca mi-ar fi placut treaba asta. Sau poate ca nu deranja mesenii... Nu stiu ce sa zic...
Si pt ca am stat ceva timp, am ajuns si eu la toaleta alaturi de ceilalti casca-gura.
Din cate mi-am putut da seama, farfuriile platou erau albe (fara dungi). Vazusem la un moment dat o controversa pe tema lor... Sper ca am vazut bine 8-}

bogdaly
19.07.2009, 16:19:24
Fetelor, am fost ieri la restaurant si era o nunta...
Ceea ce mi s-a parut ciudat (nu la nunta) era faptul ca terasa era plina iar oamenii de acolo mergeau in voie in restaurant la toaleta... mai cascau gura... mai comentau...
Daca as fi avut nunta vara nu cred ca mi-ar fi placut treaba asta. Sau poate ca nu deranja mesenii... Nu stiu ce sa zic...
Si pt ca am stat ceva timp, am ajuns si eu la toaleta alaturi de ceilalti casca-gura.
Din cate mi-am putut da seama, farfuriile platou erau albe (fara dungi). Vazusem la un moment dat o controversa pe tema lor... Sper ca am vazut bine 8-}
mai, asta e partea care ma ingrijoreaza si pe mine cel mai mult cu privire la local...toaleta...care e dkt UNA!!!! un singur grup sanitar atat pt nunta cat si pt terasa[-(:((.n-am treaba cu gura-casca astia de la terasa...din partea mea, le-as taia bilete pt spectacol;)).si plus de asta ce, noi ca meseni nu iesim pe terasa aceea de sus si ne uitam la ei cum sorb din bauturi...si comentam???:))
farfuriile suport...sa speram ca nu mai au dungi, s-or fi sters la spalat;)).

oanatos
19.07.2009, 16:29:26
mai, asta e partea care ma ingrijoreaza si pe mine cel mai mult cu privire la local...toaleta...care e dkt UNA!!!! un singur grup sanitar atat pt nunta cat si pt terasa[-(:((.n-am treaba cu gura-casca astia de la terasa...din partea mea, le-as taia bilete pt spectacol;)).si plus de asta ce, noi ca meseni nu iesim pe terasa aceea de sus si ne uitam la ei cum sorb din bauturi...si comentam???:))
farfuriile suport...sa speram ca nu mai au dungi, s-or fi sters la spalat;)).
sincer, sper ca am vazut bine. N-am avut curaj sa inaintez... desi acum imi pare rau ca n-am facut-o.... :-s
Si pe mine ma ingrijoreaza toaleta. Insa era curat... Ceea ce iar nu mi-a placut era ca aveau sapun lichid Aro intr-un recipient urat.... [-X
Bine macar ca erau 2...
De asemenea, nu mi-a placut materialul alb pus pe scari. Si nu cred ca a fost pus de miri deoarece domnul meu mai nimerise la terasa intr-o alta sambata si era tot acolo. Mi-a dat senzatia de cearceaf... 8-}
Miresica, in schimb, era superba... ;-)
O bila alba pentru nenea Silviu care zorea chelnerii sa-si faca treaba... =D>

Draga mea, mult succes la pregatiri... Cred ca esti in focuri acum... Iti urez toate alea mai aproape de nunta ;-)

danuzza220000
28.07.2009, 06:40:44
Fetelor...cereti prea mult pe bune..traim in craiova, ce draq!!! Wake-up!!!;))
Eu nu mai vreau stres din orice..sunt epuizata din toate punctele de vedere, pana la urma cel mai mult conteaza atmosfera, ca poti tu sa ai cele mai rafinate aranjamente dk distractia e praf;-). Nu spun ca aranjamentul tre ignorat cu desavarsire, dar nici sa te dai peste cap de 3 ori nu poti, ca nu esti rupt din basme sa iti iasa magia;)). Ata ete...obisnuiti-va cu ideea si hai sa ne concentram pe lucrurile cu adevarat importante, ca prea va focusatzi numai si numai pe aspectul meselor. Si oricum...va spun din cunostinta de cauza...cainele latra, ursul merge mai departe (cam asta e situatia cu pretentiile noastre si ceea ce face de fapt localul).
Eu mai am o luna juma...magda doar o luna...asa ca eu una sunt deja atat de emotionata ca am cedat sa ma mai strofoc pt toate amanuntele astea, imi "savurez" emotiile;;):x.
Sper ca nu mi-o luati in nume de rau:)>-...e doar parerea mea de mireasa care mai are ft putin pana la punctul culminanto:-) si poate asta e motivul acestor afirmatii.
Va pupacesc si aveti grija de voi..nu va neglijati in detrimentul unor aranjamente sau eu mai stiu ce alte lucruri ...perene!
Casa de piatra! Nu uita sa ne spui cum a fost,cat se da ciubuc la ospatari,cum e mancarea,cum se descurca ospatarii etc.Pupici

bogdaly
28.07.2009, 22:26:04
multumesc, fetelor!
inca mai cred ca a fost un vis..a trecut ft repede...ca si cand as fi clipit din ochi. acum sa va spun ce va intereseaza...personalul se plateste cu 1 mil de fiecare, mancarea a fost buna, am avut o problema cu sucurile ca nu au ajuns, desi noi facusem comanda asa cum ne sfatuise patronul si mai lasasem si in plus la local peste comanda ( noi am cerut in plus si pt a doua zi).
Puse una peste alta a fost super. si sincera sa fiu nu imi amintesc multe kestii din seara aia..spre ex cum arata tortul;)), va vine sa credeti???
astept cu sufletul la gura sa vad filmarile si pozele pe care cine stie cand mi le termina...:-SS:-\.
Spor in continuare!>:D<

danuzza220000
05.08.2009, 05:03:45
Va multumesc, dragelor!
Sunt intr-o continua alergatura...ne mutam...e aiurea, dar macar avem casutza noastra#:-S.
Pai astept intrebari, bagati:-p;)).
Painica ai cumparat-o tu sau o da localul,pt scarile exterioare ai pus drapaj ,cu toaleta cum este,mancarea este buna caci am auzit ca nu e grozava,cate sticle de bautura ai luat si pt cate persoane,dar sucuri,servetele ai luat din panza,trebuie sa cumparam noi servetele de hartie,deocamdata atat pe parcurs revin cu altele caci deja sunt panicata cu atat mai mult cu cat sunt departe...pupici:-w

oanatos
05.08.2009, 10:02:49
Va multumesc, dragelor!
Sunt intr-o continua alergatura...ne mutam...e aiurea, dar macar avem casutza noastra#:-S.
Pai astept intrebari, bagati:-p;)).
Cum au fost chelnerii? S-au ocupat de invitati asa cum trebuie?
Cum a fost cu toaleta?
Ai avut acele farfurii platou cu dungulite? 8-}
Cum a fost mancarea? Ai mai aduagat ceva la meniu in afara de gustarea calda si rece si cele 2 fripturi? Daca da, cat te-a costat?
Iarta-ma ca te bombardez in halul asta....;-)

Maya_maya
05.08.2009, 10:55:45
Cum au fost chelnerii? S-au ocupat de invitati asa cum trebuie?
Cum a fost cu toaleta?
Ai avut acele farfurii platou cu dungulite? 8-}
Cum a fost mancarea? Ai mai aduagat ceva la meniu in afara de gustarea calda si rece si cele 2 fripturi? Daca da, cat te-a costat?
Iarta-ma ca te bombardez in halul asta....;-)

am fost la un botez la grant sala, mancarea a fost super..si servirea ireprosabila...veneau chelneritele din 5 in 5 min sa ne intrebe daca mai dorim ceva :D a fost super

caramel
05.08.2009, 12:13:52
Painica ai cumparat-o tu sau o da localul,pt scarile exterioare ai pus drapaj ,cu toaleta cum este,mancarea este buna caci am auzit ca nu e grozava,cate sticle de bautura ai luat si pt cate persoane,dar sucuri,servetele ai luat din panza,trebuie sa cumparam noi servetele de hartie,deocamdata atat pe parcurs revin cu altele caci deja sunt panicata cu atat mai mult cu cat sunt departe...pupici:-w
Buna!
Din cate stiu eu painica o asigura restaurantul, eu o sa pun drapaj pe scarile exterioare, mancarea din ce am auzit de la magsa si de la alina a fost k, servetele o sa cumpere tot restaurantul (eu am luat si de panza de la firma de aranjamente), eu am cumparat 10 sticle de jack si 10 de martini .
Zilele astea am sa merg si eu pe la restaurant sa stabilesc meniul ca sa am timp sa fac imprimatele , daca vrei poate intreb ceva pt tine.

oanatos
05.08.2009, 12:42:44
Buna!
Din cate stiu eu painica o asigura restaurantul, eu o sa pun drapaj pe scarile exterioare, mancarea din ce am auzit de la magsa si de la alina a fost k, servetele o sa cumpere tot restaurantul (eu am luat si de panza de la firma de aranjamente), eu am cumparat 10 sticle de jack si 10 de martini .
Zilele astea am sa merg si eu pe la restaurant sa stabilesc meniul ca sa am timp sa fac imprimatele , daca vrei poate intreb ceva pt tine.
ramai la meniul oferit de ei sau mai pui ceva? Eu as vrea si peste dar nu stiu cat ar ajunge... Poti face o intrebare? Pleaseee.... ^:)^ ^:)^ ^:)^

roxxana00
05.08.2009, 15:52:06
ramai la meniul oferit de ei sau mai pui ceva? Eu as vrea si peste dar nu stiu cat ar ajunge... Poti face o intrebare? Pleaseee.... ^:)^ ^:)^ ^:)^

da cat este meniul acum ca noi nu am apucat sa discutam concret si ce contine daca imi puteti spune:*

oanatos
05.08.2009, 16:35:32
da cat este meniul acum ca noi nu am apucat sa discutam concret si ce contine daca imi puteti spune:*
noua ne-a cerut 170 Ron pentru gustare rece, gustare calda si 2 fripturi (parca :"> )

bogdaly
05.08.2009, 22:34:35
auuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!:)):O
Sa vad dk pot raspunde la toate...
Meniul - mancarea super, au 4 variante pe care le poti combina, ca pret variaza intre 160-220 parca, noi am ales pe cel de 160 si am avut aperitiv, sarmale,piept pui gratinat garnitura de ciuperci sote si cotlet porc la gratar cu cartofi taranesti.
Personalul - ok, 100/pers.
Apa, suc - eu pt 100 de pers am comandat 10 baxuri de suc(dar am mai lasat din comanda pt a doua zi cateva baxuri, nu mai retin cate) si apa 14 baxuri, plus suc fara acid, am mers pe mana patronului si am gresit pt ca a mai fost nevoie si na...
Aranajamentul - mi l-a facut o cunostinta, am avut drapaj pe scarile exterioare, arcada la intrare, nu m-au mai deranjat farfuriile suport cu dungile acelea:-$;)) , servetelele au fost din hartie si asigurate de local.
Toaleta - spre surprinderea mea, nu au fost inghesuieli sau cozi, chiar m-a uimit:D, dar am rasuflat usurata#:-S.
Mai era ceva de relatat????:O:-\:D

magda26
06.08.2009, 13:54:41
Buna!
Dragelor,
Am revenit (cu parere de rau) din concediu-luna de miere si sunt gata sa va incurajez si eu. Acum, dupa ce s-a terminat, imi dau seama ca efortul pe care il depunem este foarte mare si ziua respectiva trece atat de repede si ne bucuram prea putin de ea. Nici nu mai stiu daca farfuriile au avut linii sau daca lucrurile au iesit asa cum planuisem. Per total, noi am fost foarte multumiti si a iesit bine-bine: muzica (formatia lui Cristi Banateanu si cvartetul in deschidere) a fost antrenanta si toata lumea a dansat, mancarea a fost buna (desi noi n-am prea mancat cine stie ce) - si noi am ales meniu de 160, bautura a fost suficienta (mai putin fanta, care s-a terminat dupa o ora si a trebuit sa mai cumparam), tortul genial (am mancat si noi! si am avut si prieteni care l-au laudat si au zis ca merg sa-si ia si ei de la parc), aranjamentele (florale etc) au aratat foarte bine, servirea prompta... ce sa mai zic? Majoritatea celor implicati au fost profesionisti (cu mici exceptii, bineinteles). Nu am ramas cu "sechele", adica daca ma uit in urma nu-mi vin in cap chestii negative, ci o zi speciala, de care ne-am bucurat (n-am prea fost stresati, asa cum ma asteptam).
Daca aveti intrebari punctuale, va raspund cu drag.

bogdaly
06.08.2009, 16:04:26
ai dreptate, magda! ne agitam asa de mult cu luni inainte de eveniment si trece asa de repede... Sunt multe lucruri pe care nu mi le amintesc in ziua aceea, dar imi amintesc perfect momentele importante(cand am spus DA la cununia civila, cand ne-am tinut de mana in fata altarului, privirea lui cand m-a vazut pt prima data in rochia de mireasa, cum ne strangeam de mana cand ne copleseau emotiile, dansul nostru urmat de aplauzele frenetice ale prietenilor si rudelor, faptul ca i-am avut pe toti alaturi in acea zi,etc) care vor ramane in sufletul meu si imi mai amintesc cat de bine s-au simtit invitatii si categoric si noi, "actorii principali":). nu imi mai amintesc spre ex cum arata tortul, cum am cedat nervos ca eram in intarziere din cauza altora:D, n-au mai contat servetelele in pahar sau dungile de pe farfurii, n-a mai contat ca am mers desculta prin parc pt sedinta foto=P~(imi uitasem incaltarile de schimb in masinaL-)8-}), n-a mai contat la sfarsitul zilei ca eu si canicula suntem certate rau de tot insa nenorocita ma rapusese si mi-a fost ft rau la un mom dat, as putea scrie pana maine despre ce a contat si ce nu, despre ce imi voi aminti si ce nu, dar nu vreau sa plictisesc pt ca stiu ca voi cele ce veti urma sa faceti acest pas sunteti interesate de lucrurile practice. singurul meu sfat, dk imi permiteti, dati de pe acum importanta doar lucrurilor cu adevarat importante- VOI DOI;-), nu va pierdeti in detalii inutile.
va pupacesc cu mult drag si va doresc o nunta ca in povesti, asa cum eu cred ca a fost a mea.>:D<

caramel
12.08.2009, 10:28:20
Buna
Am trecut pe la restaurant, nu se poate negocia cu ei, decat foarte putin in ceea ce priveste unul- doua componente din meniu. Au 3 variante de meniu pe care ti-l pun in fata si tu alegi, cu mici schimbari pe ici pe colo, iar gramajul nu ti-l spun:-SS

caramel
12.08.2009, 10:36:45
Noi am males meniul de 160 lei

oanatos
12.08.2009, 10:39:30
Buna
Am trecut pe la restaurant, nu se poate negocia cu ei, decat foarte putin in ceea ce priveste unul- doua componente din meniu. Au 3 variante de meniu pe care ti-l pun in fata si tu alegi, cu mici schimbari pe ici pe colo, iar gramajul nu ti-l spun:-SS
care sunt cele 3 variante? Mie mi-au zis doar una :-SS

roxxana00
13.08.2009, 23:16:55
Buna

ihimmm, ce treaba pai si daca vrei altceva ? :O

caramel
14.08.2009, 14:25:06
In principiu aperitivul cald si cel rece nu difera f mult (sunca de nus' ce fel diferite rulade facute de ei, in fine chestii) o varianta era cel cu sarmale si gratar de porc cu cartofi taranesti; o alta era cu gordon bleu si rizotto chestile astea difera di la pret difera intre 160 -220 lei

oanatos
14.08.2009, 16:07:10
In principiu aperitivul cald si cel rece nu difera f mult (sunca de nus' ce fel diferite rulade facute de ei, in fine chestii) o varianta era cel cu sarmale si gratar de porc cu cartofi taranesti; o alta era cu gordon bleu si rizotto chestile astea difera di la pret difera intre 160 -220 lei
multumesc mult :*

caramel
20.08.2009, 08:53:50
Stie cineva daca piscoturile de la restaurant le cumparam tot noi???

oanatos
20.08.2009, 10:20:03
buna intrebare :-?

magda26
20.08.2009, 11:33:39
tot noi am dus, da :-L

oanatos
20.08.2009, 11:44:09
zi-mi, te rog, daca au carafe de vin si sticle de tuica ^:)^ ^:)^ ^:)^

caramel
20.08.2009, 13:43:25
zi-mi, te rog, daca au carafe de vin si sticle de tuica ^:)^ ^:)^ ^:)^

sticle de tuica??

Mi-au zis cei de la restaurant ca au carafe

oanatos
20.08.2009, 13:47:43
sticle de tuica??

pai vinul merge in carafe, dar tuica nu prea.. si nu vreau sa stau pe masa cu sticlele de plastic in care a fost cola, fanta sau altele (:|
E bine daca au carafe. Sticle de tuica mi-am luat oricum (banuiam ca nu au). Daca vrei sa le vezi sunt in semnatura ;-)

bagpipers
21.08.2009, 21:23:29
sticle de tuica??

Intr-adevar sint carafe mai mici (500 ml) speciale pentru tuica .

oanatos
24.08.2009, 14:52:37
Magda sau miresici care ati avut nunta, spuneti-ne, va rog, daca ati sesizat ceva furtisaguri la nunta...>:D<

magda26
24.08.2009, 18:47:30
Magda sau miresici care ati avut nunta, spuneti-ne, va rog, daca ati sesizat ceva furtisaguri la nunta...>:D<
Mai, nu prea... adica numarul de meniuri pe care l-am platit a parut sa fie cel corect (inclusa formatia si fotografii, chiar daca nu toti au mancat toate felurile), sticlele de suc/vin ce-au mai ramas ni le-au dat (dar nu le-am mai luat noi pe toate, ca erau pe jumate/sfert). M-as fi bucurat daca ne-ar mai fi dat tort, ca a fost bun, dar au taiat felii maricele, a ramas si lume multa, or mai fi mancat si ei pe-acolo... Oricum, in principiu zic ca puteti sta linistiti. Bogdaly ma poate contrazice sau nu :)

bogdaly
24.08.2009, 22:07:30
Furtisaguri...nu am sesizat.
important e ca au fost draguti si s-au zbatut cat de cat sa iasa bine. acum na, depinde ce intelegi tu prin asta. asa ca stai linistita si nu te mai agita din punctul asta de vedere. pupici.

oanatos
25.08.2009, 09:31:57
Furtisaguri...nu am sesizat.
important e ca au fost draguti si s-au zbatut cat de cat sa iasa bine. acum na, depinde ce intelegi tu prin asta. asa ca stai linistita si nu te mai agita din punctul asta de vedere. pupici.
am auzit la multe nunti ca le-au furat din bautura (mai ales whiskey)... la genul au adus 30 sticle si dupa o ora, desi nu bause mai nimeni, i-au anuntat nuntasii ca ar fi spus chelnerii ca s-a terminat :( si cand au verificat sticlele erau bine mersi, ascunse... Daca voi nu ati sesizat nimic, atunci e ok. :)>- ^:)^

caramel
25.08.2009, 11:51:56
am auzit la multe nunti ca le-au furat din bautura (mai ales whiskey)... la genul au adus 30 sticle si dupa o ora, desi nu bause mai nimeni, i-au anuntat nuntasii ca ar fi spus chelnerii ca s-a terminat :( si cand au verificat sticlele erau bine mersi, ascunse... Daca voi nu ati sesizat nimic, atunci e ok. :)>- ^:)^
Parerea mea e sa nu duci de la inceput toate sticlele de alcol, eu cel putin asa o sa fac (oricum am cumparat mult mai mult decat e nevoie).
Calculezi si tu 100 ml de pers si duci cate sticle iti ies, si daca o sa consume cineva mai mult.... mai scoti si alte sticle :>

oanatos
25.08.2009, 11:53:46
Parerea mea e sa nu duci de la inceput toate sticlele de alcol, eu cel putin asa o sa fac (oricum am cumparat mult mai mult decat e nevoie).
Calculezi si tu 100 ml de pers si duci cate sticle iti ies, si daca o sa consume cineva mai mult.... mai scoti si alte sticle :>
asa voi face. Am si spion :D
^:)^ ^:)^ ^:)^

bogdaly
26.08.2009, 11:56:02
Noi am pus pe fiecare masa, mai putin pe cea a copiilor:D, cate o sticla iar restul le-am tinut in masina. oricum, si asa, sunt mese unde nu o sa se consume whisky sau poate pleaca vreun mesean cu sticla acasa:-$:D. insa noi am plecat pe premisa ca sticlele pe masa sunt pt consum si mai bine zicem ca s-au baut, nu?! oricum am ramas cu sticlele in plus, cele pe care nu le-am dus la local, in masina asa ca suntem multumutiti.

oanatos
07.09.2009, 15:47:40
mai am si eu un fix... tacamurile. Le schimba dupa fiecare fel sau pun mai multe de la inceput? Am fost la o nunta unde nu le-au spalat si am mancat cu aceleasi... s-au incurcat, erau lipite pe servetele... :-&
Ce bauturi ati cumparat si cat? Ce cantitati per persoana?

oanatos
08.09.2009, 10:25:43
Te rog zi-mi si mie cum e cu tacamurile [-o< ... am un stres... le schimba dupa fiecare fel? :*

bogdaly
08.09.2009, 20:31:11
multumesc :">
Si voua va doresc sa fiti fericiti, sa traiti pana la adanci batraneti :-p si sa aveti copii sanatosi, frumosi si destepti...
Te rog zi-mi si mie cum e cu tacamurile [-o< ... am un stres... le schimba dupa fiecare fel? :*
mersi.
le schimba la fiecare fel de mancare asa ca stai linistita...fa-ti griji din alte puncte de vedere:D.spor la pregatiri tuturor.

idcorynne
24.09.2009, 16:03:15

May I join the club? Si eu as vrea sa imi fac nunta acolo dar mi-a zis patroana ca e din partea casei cafeaua...voua nu v-a zis la fel?aseara am fost si am intrebat de local...

oanatos
24.09.2009, 16:49:40
May I join the club? Si eu as vrea sa imi fac nunta acolo dar mi-a zis patroana ca e din partea casei cafeaua...voua nu v-a zis la fel?aseara am fost si am intrebat de local...
hello
Bine ai venit! Eu nu am discutat asta cu ea...

idcorynne
24.09.2009, 17:51:33
hello
Bine ai venit! Eu nu am discutat asta cu ea...

Nu intetionam sa pun problema asta, nici nu stiam cu ce sa incep dar ne-a cam tinut und iscurs ce si cum si printre altele a spus si chestia asta...eu imi fac probleme ca nu prea o sa fie spatiu de jucat. si inca o problema importanta, patroana spune ca intra 250 dar inseamna sa stea super inghesuite. oricum am citit o parere pe aici ca si 180 inseamna f mult. Patroana spune ca o sa mareasca restaurantul si o sa il faca de 300 pers...deci in termeni reali as mai adauga max 20 pers. Daca ar ramane mesele dreptunghiulare cred ca ar fi loc suficient dar din pacate vor sa puna mese rotunde...din cele reglabile, nu prea stiu cum vin, tot ce stiu e ca o sa ocupe destul de mult spatiu...voi cam cati invitati aveti?

oanatos
24.09.2009, 18:01:22
Nu intetionam sa pun problema asta, nici nu stiam cu ce sa incep dar ne-a cam tinut und iscurs ce si cum si printre altele a spus si chestia asta...eu imi fac probleme ca nu prea o sa fie spatiu de jucat. si inca o problema importanta, patroana spune ca intra 250 dar inseamna sa stea super inghesuite. oricum am citit o parere pe aici ca si 180 inseamna f mult. Patroana spune ca o sa mareasca restaurantul si o sa il faca de 300 pers...deci in termeni reali as mai adauga max 20 pers. Daca ar ramane mesele dreptunghiulare cred ca ar fi loc suficient dar din pacate vor sa puna mese rotunde...din cele reglabile, nu prea stiu cum vin, tot ce stiu e ca o sa ocupe destul de mult spatiu...voi cam cati invitati aveti?
sunt in urma rau de tot... nu stiam de toate astea...
Noi avem o nunta mica.. de maxim 150 persoane si mi se pare ideal pt atat. Stiu ce spun ei.. dar iti intra 180-200 persoane daca pui mese pe ringul de dans care nu este ft mare nici asa...
Pai tu cati invitati ai?
Oricum restaurantul mi se pare cel mai cochet din Craiova (cel putin din ce am vazut eu - outsider fiind).
Un lucru ft important pe care ar trebui sa-l stii de la inceput: e musai sa ai huse pe scaune si fete de mese :-s mie nu mi-au spus asta de la inceput si a trebuit sa schimb tot aranjamentul... s-a dus pe apa sambetei tot ce am cumparat pana acum #-o

bogdaly
25.09.2009, 11:11:34
Cafea din partea casei...sa fim seriosi:-". Intra in meniu, stai linistita.
Noua, cele 3 care au facut nunta pana acum acolo, ne-au zis sa aducem noi cafeaua.
In ceea ce priveste capacitatea salii...eu zic ca 200 e prea mult...e inghesuiala mare. nr rezonabil de invitati pt acea sala, asta ca sa mai aveti loc si de invarteala si de dans, ar fi de 170, maxim vorbind.

oanatos
25.09.2009, 11:43:14
Noua, cele 3 care au facut nunta pana acum acolo, ne-au zis sa aducem noi cafeaua.
In ceea ce priveste capacitatea salii...eu zic ca 200 e prea mult...e inghesuiala mare. nr rezonabil de invitati pt acea sala, asta ca sa mai aveti loc si de invarteala si de dans, ar fi de 170, maxim vorbind.
Acum, judecand la rece spuneti-ne ce probleme ati avut cu ei ^:)^

idcorynne
25.09.2009, 22:20:59

of, sper sa nu fie chiar asa de rau, adica acum daca te chinui intra 180, daca mai extind sala putin sper sa intre 180 lejer. e complicat si cu nr de invitati ca pana acum i-a durut pe toti undeva de invitati si m-am tinut ceva de capul lor si acum, dupa ce am gasit super sala se trezesc sa spuna ca o sa fie multi invitati, ca sigur o sa fie peste 200 pers. macar daca tot schimbam localul sa nu il schimbam degeaba, adica sa vina la jum din cati se asteapta. Voi cum ati rezolvat problema cu cei de care nu erati siguri?am facut cu calcul estimativ cu viitorul si ne-au iesit pe la 136...pana la 180 e loc suficient...i'm scared...

idcorynne
25.09.2009, 22:29:02
sunt in urma rau de tot... nu stiam de toate astea...
Noi avem o nunta mica.. de maxim 150 persoane si mi se pare ideal pt atat. Stiu ce spun ei.. dar iti intra 180-200 persoane daca pui mese pe ringul de dans care nu este ft mare nici asa...
Pai tu cati invitati ai?
Oricum restaurantul mi se pare cel mai cochet din Craiova (cel putin din ce am vazut eu - outsider fiind).
Un lucru ft important pe care ar trebui sa-l stii de la inceput: e musai sa ai huse pe scaune si fete de mese :-s mie nu mi-au spus asta de la inceput si a trebuit sa schimb tot aranjamentul... s-a dus pe apa sambetei tot ce am cumparat pana acum #-o

am fost pe la destule nunti in craiova si ceva mai frumos in craiova nu am vazut. prestige sala mica ar mai putea sa ii fac concurenta si poate sala maura ...cu indulgenta...
cat despre scaune si mese...clar trebuie aranjate oricat de frumos ar arata lemnul. ma gandeam ca nici nu e cu mult mai scump fata de celelalte. adica alte restaurante ofera din partea casei aranjatul mesei si al scaunelor dar atat (si asta in cazurile pozitive) pt ca am vazut pe site aici, ca la emma west ia 3.5 lei/scaun si 150 lei pt masa mirilor. calculat la 150 pers ajungi la aproape 700 lei dar aranjeaza atat, pe cand, daca apelezi la o firma, dupa cum se spunea chiar pe aici, la 2500 lei poti sa asiguri scaune, masa, sala, flori si nu mai stiu cate si am vazut nunti la care s-au dat si cca 1500 lei numai pe flori. in concluzie, cred ca dai un pic mai multi bani dar iesi muuult mai castigata...

oanatos
27.09.2009, 11:50:24
am fost pe la destule nunti in craiova si ceva mai frumos in craiova nu am vazut. prestige sala mica ar mai putea sa ii fac concurenta si poate sala maura ...cu indulgenta...
cat despre scaune si mese...clar trebuie aranjate oricat de frumos ar arata lemnul. ma gandeam ca nici nu e cu mult mai scump fata de celelalte. adica alte restaurante ofera din partea casei aranjatul mesei si al scaunelor dar atat (si asta in cazurile pozitive) pt ca am vazut pe site aici, ca la emma west ia 3.5 lei/scaun si 150 lei pt masa mirilor. calculat la 150 pers ajungi la aproape 700 lei dar aranjeaza atat, pe cand, daca apelezi la o firma, dupa cum se spunea chiar pe aici, la 2500 lei poti sa asiguri scaune, masa, sala, flori si nu mai stiu cate si am vazut nunti la care s-au dat si cca 1500 lei numai pe flori. in concluzie, cred ca dai un pic mai multi bani dar iesi muuult mai castigata...
Noi puteam alege si Maura dar nu ne-a placut nenea de acolo. S-a eschivat mult la preturi si sigur ne-am fi certat in final. Plus ca imi impunea o d-ra la aranjamente, nu aveai voie cu muzica tare (cica e monument), nu se fuma inauntru, etc). Nu ne pare rau ca am ales Grant Sala, insa eu nu vroiam sa pun huse.. Am o problema cu ele... Satin pe piele sau imitatie de piele mi se pare prea mult... acum caut firme care sa aiba si huse din brocart... sper sa gasesc. Daca nu, aduc o firma din Bucuresti si tot nu pun satin pe ele >:P

bogdaly
28.09.2009, 21:28:12
Alte probleme dkt cele mentionate in postarile anterioare nu am avut. Si oricum, eu zic sa nu va dati de ceasul mortii cu grijile pt potentialele probleme...probleme vor fi cu siguranta oriunde veti organiza evenimentul.:gen_14:

idcorynne
30.09.2009, 22:58:10
fetele, voi cati invitati aveti?noi cred ca o sa avem pe undeva pe la 200...sper sa intre...voi ce ziceti?dupa renovari desigur, adica daca patroana spune 300, macar 200 sa fie...

roxxana00
04.10.2009, 16:45:43
buna fetele!
eu am avut nunta pe 26 si a fost totul extraordinar din partea organizatorilor , eu zica ca va faceti mult prea multe probleme si ar trebui sa va lasati un pic pe mana lor
oricum toate "detaliile" care voua va distrug nervii si timpul nu vor fi observate de nimeni. Ideea este ca fiti fericite, odihnite sa va puteti bucura de ziua aceea .
Eu sunt foarte fericita ca am facut nunta in aceasta locatie care este de departe cea mai frumoasa din oras, iar Vali de la Star Events s-a intrecut pe sine cu aranjamentele asa ca eu am avut o zi perfecta.

thesame
11.10.2009, 14:17:57
buna, eu am nunta cu 1 saptamana inaintea ta se pare.....voua cat v-a zis patroana ca e minimul de invitati dupa ce se mareste sala?
noua ne zis ca acum este de 180 si dupa renovari va fi se 220...:(
in afara de inchirierea localului ati mai facut si altceva?

fetele, voi cati invitati aveti?noi cred ca o sa avem pe undeva pe la 200...sper sa intre...voi ce ziceti?dupa renovari desigur, adica daca patroana spune 300, macar 200 sa fie...

idcorynne
11.10.2009, 23:35:01
buna, eu am nunta cu 1 saptamana inaintea ta se pare.....voua cat v-a zis patroana ca e minimul de invitati dupa ce se mareste sala?
noua ne zis ca acum este de 180 si dupa renovari va fi se 220...:(
in afara de inchirierea localului ati mai facut si altceva?

Minim de invitati?noua nu ne-a zis nimic de genul asta si nici nu cred ca face asa ceva... am fost de 2 ori cand atanjau sala si o data era aranjata pt 130 max si o data pt 150 si erau 2 mese pe ring iar sus erau cam ingramadite. nu cred ca impune un min. cui a mai spus de nr min?

bogdaly
13.10.2009, 14:26:04
Minim de invitati?noua nu ne-a zis nimic de genul asta si nici nu cred ca face asa ceva... am fost de 2 ori cand atanjau sala si o data era aranjata pt 130 max si o data pt 150 si erau 2 mese pe ring iar sus erau cam ingramadite. nu cred ca impune un min. cui a mai spus de nr min?
Minim...nu neaparat minim ci spre ex noua, dk stiau de la inceput ca vom avea 100 de persoane cum am aflat si noi in urma confirmarilor (noi am anuntat cand am fost sa platim avansul si ne bazam pe un nr de 150), nu ne-ar fi dat ziua de sambata, ci doar duminci. deci...nuntile de la 150 in sus au intaietate pt zilele de sambata.

thesame
13.10.2009, 14:27:35
ok....am inteles....am crezut ca vor tine cont de numarul care il spun ei....pt ca noua pe lista ne-au iesit cam 250....

Minim...nu neaparat minim ci spre ex noua, dk stiau de la inceput ca vom avea 100 de persoane cum am aflat si noi in urma confirmarilor (noi am anuntat cand am fost sa platim avansul si ne bazam pe un nr de 150), nu ne-ar fi dat ziua de sambata, ci doar duminci. deci...nuntile de la 150 in sus au intaietate pt zilele de sambata.

magda26
13.10.2009, 15:04:45
ok....am inteles....am crezut ca vor tine cont de numarul care il spun ei....pt ca noua pe lista ne-au iesit cam 250....
Nu stiu ce renovari sunt planificate, insa cum arata in acest moment eu n-as baga mai mult de 150-160 persoane (fara mese pe ring). Noi am platit 148 de meniuri si a fost loc de dans suficient. Tot ce e peste, se face un pic de inghesuiala... parerea mea :*

thesame
13.10.2009, 15:06:45
ca si modificari am inteles ca vor uni balcoanele si vor scoate treptele de jos unde sunt puse mesele si cam atat

am fost duminica sa vedem cum e aranjata sala pt o nunta si avea 150 de invitati si erau puse 2 mese pe ring....nici eu nu vreau mese pe ring

Nu stiu ce renovari sunt planificate, insa cum arata in acest moment eu n-as baga mai mult de 150-160 persoane (fara mese pe ring). Noi am platit 148 de meniuri si a fost loc de dans suficient. Tot ce e peste, se face un pic de inghesuiala... parerea mea :*

oanatos
13.10.2009, 15:11:30
Nu stiu cum va arata la anu, dar 250 de persoane in Grant Sala este enorm...
Si nici de nr. minim nu am stiut si nu ne-a zis nimeni nimic... momentan si noi am zis 100 persoane

thesame
13.10.2009, 15:24:03
ne-am uitat si noi si am facut calcule....si daca vor scoate scarile vor putea pune persoane de jur imprejurul mesei....acum vom vedea cum o arata....oricum numarul este aproximativ....ca mai putem taia de pe lista...:D

Nu stiu cum va arata la anu, dar 250 de persoane in Grant Sala este enorm...
Si nici de nr. minim nu am stiut si nu ne-a zis nimeni nimic... momentan si noi am zis 100 persoane

oanatos
13.10.2009, 15:30:10
ne-am uitat si noi si am facut calcule....si daca vor scoate scarile vor putea pune persoane de jur imprejurul mesei....acum vom vedea cum o arata....oricum numarul este aproximativ....ca mai putem taia de pe lista...:D
de aratat sunt convinsa ca va arata bine (oamenii au gusturi), dar sincer cred ca exagereaza ref. la capacitate. Si eu cred ca acolo tot ce depaseste 150 persoane e prea mult.. cred ca la 100 arata bine, lejer.... si o singura toaleta si la barbati si la femei e mult prea putin... Dar restaurantul chiar mi se pare cel mai cel din Craiova... (outsider fiind). ;))

bogdaly
13.10.2009, 16:17:44
Nu vreau sa dezamagesc sau sa jignesc pe cineva dar pe bune acum....orice modificare ar face, nu au cum sa bage 250 de pers ever, dkt poate sa renuntati la ringul de dans si la aspectul meselor, adik sa faceti niste fileuri lungi ca la pomana iar cel care e asezat la marginea de langa perete nu va putea iesi de acolo dkt dk ii ridica in picioare pe toti de la masa;)). mai repet...NU MAI INGHITITI GALUSCA privind capacitatea max a unei sali. oriunde veti merge vi se va zice un nr mai mare dkt cel real, asa ca wake-up;-):*.

oanatos
13.10.2009, 16:26:41
Nu vreau sa dezamagesc sau sa jignesc pe cineva dar pe bune acum....orice modificare ar face, nu au cum sa bage 250 de pers ever, dkt poate sa renuntati la ringul de dans si la aspectul meselor, adik sa faceti niste fileuri lungi ca la pomana iar cel care e asezat la marginea de langa perete nu va putea iesi de acolo dkt dk ii ridica in picioare pe toti de la masa;)). mai repet...NU MAI INGHITITI GALUSCA privind capacitatea max a unei sali. oriunde veti merge vi se va zice un nr mai mare dkt cel real, asa ca wake-up;-):*.
perfect de acord. o:-)

roxxana00
13.10.2009, 16:37:03
perfect de acord. o:-)

dupa cate stiu eu planul este sa fie puse mese rotunde si atunci pot intra mai multi oameni

thesame
13.10.2009, 16:38:26
asa ni s-a spus si noua....pe langa faptul ca vor uni balcoanele si v or scoate scarile, vor pune mese rotunde...acum ramane de vazut

dupa cate stiu eu planul este sa fie puse mese rotunde si atunci pot intra mai multi oameni

oanatos
13.10.2009, 16:42:11
chiar si asa... tot nu intra atatia.. doar sa stea ca sardelele in cutie.:-<

oanatos
13.10.2009, 16:43:22
asa ni s-a spus si noua....pe langa faptul ca vor uni balcoanele si v or scoate scarile, vor pune mese rotunde...acum ramane de vazut
eu chiar nu-mi dau seama despre ce balcoane vorbiti

oanatos
13.10.2009, 17:25:47
Miresici a semnat cineva vreun contract cu ei?

thesame
13.10.2009, 18:09:38
da.noi am facut contract cu toate ca au zis ca ei nu au mai facut,bla,bla,bla....si in contract scrie ziua nuntii, ca meniul variaza ca pret intre 160-180, ca se plateste cu 100lei fiecare bucatar/ospatar/barman.....si ca e o marja de eroare la meniuri de 15% din cat spunem noi ca vor veni sigur.....adica vor face cu 15% mai putine meniuri din start si in cazul in care vor fi mai multi vor mai face, dar sa nu le faca pe toate de la inceput si sa nnu vina si sa trebuiasca sa le platim........
balcoane sunt in sala, deasupra....nu le-ai vazut?

Miresici a semnat cineva vreun contract cu ei?

oanatos
13.10.2009, 18:15:14
da.noi am facut contract cu toate ca au zis ca ei nu au mai facut,bla,bla,bla....si in contract scrie ziua nuntii, ca meniul variaza ca pret intre 160-180, ca se plateste cu 100lei fiecare bucatar/ospatar/barman.....si ca e o marja de eroare la meniuri de 15% din cat spunem noi ca vor veni sigur.....adica vor face cu 15% mai putine meniuri din start si in cazul in care vor fi mai multi vor mai face, dar sa nu le faca pe toate de la inceput si sa nnu vina si sa trebuiasca sa le platim........
balcoane sunt in sala, deasupra....nu le-ai vazut?
cu cine ati semnat? Cu ea sau el?
Nu... uita-te pe pozele din semnatura si zi-mi care sunt ca m-ati facut curioasa...

bogdaly
13.10.2009, 19:33:34
1. mesele rotunde nu fac altceva dkt sa micsoreze capacitatea, insa dau super intr-un local; asadar...maresc sala, dar pun mese rotunde=))
2. nu am semnat nici un contract nici eu, nici magda si nici caramel...cele care deja am avut nunta, dar stati fara grija ca nu veti avea nici o surpriza neplacuta;
3. spor la pregatiri si nu va mai dati de ceasul mortii...EASY, girls:*

magda26
13.10.2009, 20:08:01
1. mesele rotunde nu fac altceva dkt sa micsoreze capacitatea, insa dau super intr-un local; asadar...maresc sala, dar pun mese rotunde=))
2. nu am semnat nici un contract nici eu, nici magda si nici caramel...cele care deja am avut nunta, dar stati fara grija ca nu veti avea nici o surpriza neplacuta;

are dreptate proaspata doamna. nu trebuie sa va stresati, micile detalii se pierd in ziua respectiva (asta daca nu tinem neaparat sa vedem ce nu a iesit bine)! e bine, totusi, sa fim anesteziate in prealabil :)
off-topic: cate posturi ati scris in 2-3 ore!

thesame
13.10.2009, 21:01:50
in contract e trecut el....dar ea ne-a dat contractul....
si balcoane...ma refer la chestiile alea care le ai in poza 3 si 4....cele de duc sus...alea le numesc eu balcoane

cu cine ati semnat? Cu ea sau el?
Nu... uita-te pe pozele din semnatura si zi-mi care sunt ca m-ati facut curioasa...

idcorynne
13.10.2009, 21:50:13
de aratat sunt convinsa ca va arata bine (oamenii au gusturi), dar sincer cred ca exagereaza ref. la capacitate. Si eu cred ca acolo tot ce depaseste 150 persoane e prea mult.. cred ca la 100 arata bine, lejer.... si o singura toaleta si la barbati si la femei e mult prea putin... Dar restaurantul chiar mi se pare cel mai cel din Craiova... (outsider fiind). ;))

am vazut sala aranjata si pt 130 si era loc lejer iar pe ring nu era nici o masa. eu nu am ajuns la toalete, este una sg si pt barbati si pt femei?nu cumva "holul " este comun si la un mom dat se despart putin? ma cam sperie chestia cu o sg toaleta...

idcorynne
13.10.2009, 21:57:32

noua nu ne-a zis nimic de unirea balcoanelor. a spus ca o sa largeasca balconul catre iesire. ce inseamna sa le uneasca?sa nu mai fie absolut nici un fel de vedere jos, pur si simplu sa fie ca o alta sala ?nu mi se pare prea buna ideea, nu e practica deloc, cred ca isi dau si ei seama de asta...sper!cu mesele rotunde nu stiu daca rezolva mare lucru pt ocupa f mult spatiu. Vom trai si vom vedea.

thesame
13.10.2009, 21:59:18
noua asa ne-au zis....tu unde ai nunta? la grant sala? intreb ca nu scrie la tine unde exact :D

noua nu ne-a zis nimic de unirea balcoanelor. a spus ca o sa largeasca balconul catre iesire. ce inseamna sa le uneasca?sa nu mai fie absolut nici un fel de vedere jos, pur si simplu sa fie ca o alta sala ?nu mi se pare prea buna ideea, nu e practica deloc, cred ca isi dau si ei seama de asta...sper!cu mesele rotunde nu stiu daca rezolva mare lucru pt ocupa f mult spatiu. Vom trai si vom vedea.

oanatos
13.10.2009, 22:11:49
va multumim fetelor.. eu mai am putin si sunt usor stresata... dar doar usor ;))

oanatos
13.10.2009, 22:14:39
in contract e trecut el....dar ea ne-a dat contractul....
si balcoane...ma refer la chestiile alea care le ai in poza 3 si 4....cele de duc sus...alea le numesc eu balcoane
adica renunta la etaj? Nu mai intelg nimic... ma rog.. eu il prind asa cum e ;)) ...

oanatos
13.10.2009, 22:16:28
am vazut sala aranjata si pt 130 si era loc lejer iar pe ring nu era nici o masa. eu nu am ajuns la toalete, este una sg si pt barbati si pt femei?nu cumva "holul " este comun si la un mom dat se despart putin? ma cam sperie chestia cu o sg toaleta...
da... barbatii au o toaleta si doamnele una.. dar mi se pare ft putin... Asta este singurul mare minus al localului... poate se gandesc si ei la asta :-<

thesame
13.10.2009, 22:25:27
nu renunta la etaj....
in partea opusa scarilor, unde nu este balcon....va fi unita cu cealalta....si va fi un etaj in care poti sa intrii prin dreapta si sa iesi prin stanga

adica renunta la etaj? Nu mai intelg nimic... ma rog.. eu il prind asa cum e ;)) ...

idcorynne
14.10.2009, 18:32:34
nu renunta la etaj....
in partea opusa scarilor, unde nu este balcon....va fi unita cu cealalta....si va fi un etaj in care poti sa intrii prin dreapta si sa iesi prin stanga

#:-S ma ingrijorasem. Nici nu am putut sa adorm pana cand mi-am dat seama la ce se referea. daca uneste cele 2 parti e super, acolo chiar se mai pot castiga cateva lucruri.

idcorynne
14.10.2009, 18:33:46
noua asa ne-au zis....tu unde ai nunta? la grant sala? intreb ca nu scrie la tine unde exact :D

si eu am tot la grant sala!sorry, nu am mai actualizat datele!

adelinad2003
19.10.2009, 20:43:35
parerea unui invitat - restaurantul frumos , chelnerii lasa de dorit , mancare pe ansamblu buna-primul fel bogat , sarmalele sunt de fapt un fel de varza cu aroma de carne , smantana un strop da acum nu toata lumea alege sarmale si oricum probabil asa e la toate restaurantele sa faca ei economie ca cel care face nunta nu are de unde sa stie ce fac ei la bucatarie , friptura buna

roxxana00
20.10.2009, 12:30:03
parerea unui invitat - restaurantul frumos , chelnerii lasa de dorit , mancare pe ansamblu buna-primul fel bogat , sarmalele sunt de fapt un fel de varza cu aroma de carne , smantana un strop da acum nu toata lumea alege sarmale si oricum probabil asa e la toate restaurantele sa faca ei economie ca cel care face nunta nu are de unde sa stie ce fac ei la bucatarie , friptura buna

la noi toti invitatii au fost innebuniti dupa sarmale, au mai cerut chiar
iar chelnerii au fost in priza non stop

bogdaly
20.10.2009, 13:24:28
Stiti cum vad eu toata treaba asta cu parerile...subiectiva. e si logic, nu? poate ceea ce mie imi place nu iti place tie;-). dar e bine sa ne dam cu parerile fiecare, insa e gresit sa ne bazam pe parerile altora.
Acum, parerea mea;)) (probabil ca se regaseste si in celelalte postari ale mele:-")....mancarea, din care doar am avut timp sa gust din fiecare fel cate putin, mie mi-a placut , plus ca meniul a fost ft bogat, ohooo, fata de alte restaurante ....(am fost duminica trecuta la o nunta la Rex:-<#-o...fetelor, jalnic dpdv cantitativ si calitativ).
Asaaa...personalul m-a incantat (acum ca au mai avut niste scapari insignifiante...eu le-am observat pt ca am un ochi critic bine dezvoltat;))).
Pe langa aranjamentele pe care le-am avut, au mai adaugat si ei, fara sa ne ceara vreun ban in plus pt asta, deci un gest finutz, intregind astfel imaginea de basm in care am sarbatorit.
Concluzionand, nu regret ca cea mai frumoasa zi si cea mai tare nunta la care am participat:-"<:-P;)) a avut loc in acea locatie...parerea mea...subiectiva.:>:)

adelinad2003
23.10.2009, 20:08:14
ideea e ca din tot ce se spune tre sa fim oarecum in garda , acum ce sa zic ca si invitat la o nunta nu m-as duce niciodata sa zic mirilor sau cuiva din familia lor sti sarmalele erau asa si pe dincolo , sti m-am rugat o groaza sa aduca o sticla de apa , whisky nu s-a adus si cred ca nici mie nu o sa imi spuna careva desi eu si toate platim pentru toate astea , oricum lucrurile astea se intampla la majoritatea restaurantelor si cred ca de noi depinde cel mai mult ca toata lumea sa plece multumita , eu am zis ca din pacate o sa imi sacrific parintii si socrii sa faca patrula pe la toate mesele sa vada daca e totu in regula

idcorynne
14.11.2009, 17:12:08
fetelor, voi luati pe cineva sa cante la pianina de la intrare?eu ma gandeam ca ar fi frumos sa gasesc pe cineva sa cante cand vin invitati, o ora-2 max...

oanatos
17.11.2009, 14:12:19
Ce mai fac fetele? Haideti sa va pun poze cu ceea ce-mi place mie cel mai mult la local

idcorynne
17.11.2009, 21:17:32
Ce mai fac fetele? Haideti sa va pun poze cu ceea ce-mi place mie cel mai mult la local

sa va uitati pe site-ul SE sa vedeti ca sunt multe poze cu grant sala si unele sunt si cu tematica. mi se par f frumoase. poate va mai vin idei.

oanatos
18.11.2009, 14:47:50
Oricum, cea cu tema toamna este superba, mi-a placut si mie mult de tot.
Le au cei de la Star.
eu spuneam ca nu-mi place. Uita-te mai atent la poze. Nimic din ce este pe mesele invitatilor nu-mi spune ca acel eveniment e o nunta... sincer... exista atatea variante interesante de facut nunta cu o astfel de tematica (daca tu chiar o vrei neaparat)... Am vazut putine nunti cu o astfel de tematica la noi.. insa imi sugerau doar kitch... eventual copii urate ale halloween..

Mary19
18.11.2009, 14:56:05
chiar m-am uitat acum mai atenta si mi-a placut si mai mult, cum adica nu sugereaza nunta? Mi-au placut vazele cu ghinda, tartacute, castane, pe fetele de masa erau frunze uscate, si in vaze crengi uscate si cu crizanteme, chiar mi s-a parut delicata si de bun gust, nu e incarcata, cu tot felul de pietricele si margele , este eleganta si de bun gust. Arata super- parerea mea :suuuper:

thesame
30.01.2010, 09:52:13
am o intrebare
restaurantul pune la dispozitie servetelele din damasc de se pun in farfurii?

oanatos
30.01.2010, 12:46:36
am o intrebare
restaurantul pune la dispozitie servetelele din damasc de se pun in farfurii?
la noi nu au contribuit cu nimic la capitolul aranjamente. Nu cred ca ar face-o nici acum >:D<

idcorynne
31.01.2010, 21:56:20
la noi nu au contribuit cu nimic la capitolul aranjamente. Nu cred ca ar face-o nici acum >:D<

nu v-au pus nici lumnari si sfesnice?eu am fost o data cand pregateau sala pt o nunta si vedeam lumnarile respective si am mai fot la o firma de decoratiuni care a mai colaborat cu grant sala si mi-a spus ca pun ei lumanarile.

oanatos
01.02.2010, 23:35:47
nu v-au pus nici lumnari si sfesnice?eu am fost o data cand pregateau sala pt o nunta si vedeam lumnarile respective si am mai fot la o firma de decoratiuni care a mai colaborat cu grant sala si mi-a spus ca pun ei lumanarile.
Cu nimic. Doar cu lumanarile de sus (la etaj au acele chestii din fier forjat pe dianafara... nu stiu cum sa-ti explic... uite in poza asta sunt acele lumanarici de deasupra pilonilor). Atat. Fara sfesnice sau altceva. Ei iti recomanda o anumita firma de decoratiuni. Tu o poti alege pe care vrei :*
http://picasaweb.google.com/Oanatos/Local#5410285856858136658

idcorynne
04.02.2010, 17:39:20
Cu nimic. Doar cu lumanarile de sus (la etaj au acele chestii din fier forjat pe dianafara... nu stiu cum sa-ti explic... uite in poza asta sunt acele lumanarici de deasupra pilonilor). Atat. Fara sfesnice sau altceva. Ei iti recomanda o anumita firma de decoratiuni. Tu o poti alege pe care vrei :*
http://picasaweb.google.com/Oanatos/Local#5410285856858136658

f frumoase pozele. lumanarile acelea din afara balconului ( ca sa zic asa) stiam ca le pun dar am fost o data acolo si se pregateau pt o nunta si am impresia ca aveau niste sfesnice f frumoase, cam cum erau odata din argint si cu lumanari bineineteles si mi-a mai zis cineva ca pun lumnari. poate ca voi ati venit cu aranjementele voastre care deja contineau lumari si nu le-au mai pus si pe ale lor.
apropo de aranjamente...mi s-au parut f interesante suporturile de lumnari si flori. ma gandesc ca la baza lor s-ar putea pune si niste fructe, nu? poti sa imi spui te rog la ce firma ai apelat?un PM daca pe forum nu se poate.
ms!

oanatos
04.02.2010, 18:08:18
f frumoase pozele. lumanarile acelea din afara balconului ( ca sa zic asa) stiam ca le pun dar am fost o data acolo si se pregateau pt o nunta si am impresia ca aveau niste sfesnice f frumoase, cam cum erau odata din argint si cu lumanari bineineteles si mi-a mai zis cineva ca pun lumnari. poate ca voi ati venit cu aranjementele voastre care deja contineau lumari si nu le-au mai pus si pe ale lor.
apropo de aranjamente...mi s-au parut f interesante suporturile de lumnari si flori. ma gandesc ca la baza lor s-ar putea pune si niste fructe, nu? poti sa imi spui te rog la ce firma ai apelat?un PM daca pe forum nu se poate.
ms!
Noua nu ne-au spus nimic. E posibil, dar nu cred. Nu mai aveau lumanari de pus pe sus si le-am completat noi (am avut multe de toate genurile ;-) ).
Sfesnice nu cred ca au. Nu au zis nimic. Intreaba-i.
Eu am colaborat cu o firma de organizare nunti, dar nu pt sfesnice. Pe ele le-am cumparat de pe forum pt ca mi-au placut mult. Ma gandeam la un moment dat sa le vand. Daca esti interesata, da-mi PM. Nu stiu daca intra fructe sub ele... sunt destul de mici deoarece si mesele la Grant Sala sunt micute.. Eu am avut sub ele oglinzi ;-) .. fructele le-am pus langa fantana de ciocolata pt ca nu vroiam sa mai incarc mesele>:D< . Daca iti permiti, ia si fanatana de ciocolata! A fost spectaculoasa si ca design iar gustul...8-}

idcorynne
17.03.2010, 21:57:29
bune fetele, ce mai e nou pe aici? cum stati cu pregatirile?
eu am ales intr-un final o firma de decoratiuni, acum sper sa nu am probleme cu ei. tot de acolo mi-am luat si rochia de mireasa.
am auzit ca restaurantul ar pune la dispozitie niste sfesnice cu 3 brate si suporti de fructe.
mai stie cineva de chestia asta?
ati vazut restaurantul de cand l-au renovat?

eu stiam ceva de niste sfesnice dar cred ca erau simple, cu o sg lumanare (nu pot sa bag mana in foc) dar am mai auzit de pe la alte fete care au avut nunta acolo, ca ele nu ar fi avut.si de suporturi chiar nu stiu nimic. ce mai bine ar fi sa vorbesti acolo si poate ne spui si noua dupa aceea.
si eu sunt f curioasa de restaurant, de cate pers e acum, sper sa se cunoasca dif ca si nr de pers. cine mai ajunge pe acolo, sa ne spuna si noua, pls.

oanatos
18.03.2010, 21:17:36
eu stiam ceva de niste sfesnice dar cred ca erau simple, cu o sg lumanare (nu pot sa bag mana in foc) dar am mai auzit de pe la alte fete care au avut nunta acolo, ca ele nu ar fi avut.si de suporturi chiar nu stiu nimic. ce mai bine ar fi sa vorbesti acolo si poate ne spui si noua dupa aceea.
si eu sunt f curioasa de restaurant, de cate pers e acum, sper sa se cunoasca dif ca si nr de pers. cine mai ajunge pe acolo, sa ne spuna si noua, pls.
pai daca au terminat de renovat dau eu o fuga de dragul evenimentului care a trecut :">

idcorynne
21.03.2010, 16:43:18
pai daca au terminat de renovat dau eu o fuga de dragul evenimentului care a trecut :">

au terminat si din ce am vazut la targul de nunti e super extraordinar acolo., e de vis. nici nu am cuvinte sa descriu. o sa ma duc si inainte de o nunta sa vad cum amenajeaza, cate pers intra acum etc dar...cat era restaurantul de frumos inainte, acum e mult mai frumos.
cine ajunge prima acolo poate face si niste poze sa le mai vedem si noi...

claudia112
05.04.2010, 12:02:37
Fetelor am fost si eu la Grant Sala dupa renovare, arata de vis. Auzisem de el, doamna de la agentia Star E mi-a tot impuiat capul cu restaurantul asta , si am fost si eu de curiozitate sa-l vad, si arata chiar bine. Dar eu am 300 de persoane si nu intrau acolo. Oricum, si Emma West e frumos.

claudia112
05.04.2010, 12:06:47
Buna. Sigur. 1.32 USD fara transport, TVA si vama (daca e cazul). Eu am luat mai multe de la ei si am platit si vama... Dar a meritat fiecare banut ;))

Oana de unde ai luat tu marturiile? Si nu te-au ajuns mai scump decat daca le cumparai din tara? Te rog sa-mi trimiti si mie PM cu site-ul. Si spune-mi cat te-au costat pana la urma, eu le-am vazut pe cadouri.ro pe cele pe care le-ai cumparat tu si mi s-au parut mai ieftine acolo. Adica, ma gandesc ca, cu taxele vamale, costa mai mult si ei obtin discounturi ca iau mai multa marfa, asa cred eu. Te rog sa-mi spui si mie cum ai facut cu marturiile, ce au inca nu le am si nu gasesc nimic care sa-mi placa.

VioletaT
05.04.2010, 21:12:30
Buna Miresici, si eu am nunta la Grand Sala. Dati-mi si mie idei de meniu, vreau un meniu mai sofisticat. Cele care a-ti facut nunta la grand sala, ajutati-ma. Cu cat timp inainte va-ti dus sa faceti meniul?

oanatos
05.04.2010, 21:48:44
Oana de unde ai luat tu marturiile? Si nu te-au ajuns mai scump decat daca le cumparai din tara? Te rog sa-mi trimiti si mie PM cu site-ul. Si spune-mi cat te-au costat pana la urma, eu le-am vazut pe cadouri.ro pe cele pe care le-ai cumparat tu si mi s-au parut mai ieftine acolo. Adica, ma gandesc ca, cu taxele vamale, costa mai mult si ei obtin discounturi ca iau mai multa marfa, asa cred eu. Te rog sa-mi spui si mie cum ai facut cu marturiile, ce au inca nu le am si nu gasesc nimic care sa-mi placa.
iti dau PM. Ma mir ca le-ai mai vazut. Cand le-am luat eu am cautat mult pana am gasit ceva deosebit. Uita-te pe site pt ca au multe modele ft dragute. Ma tem ca nu pot sa-ti zic acum exact pretul (agenda de la nunta e la socri) dar poti calcula singurica pret+TVA pe site. Eu am comandat atunci mai multe. Pe langa suma achitata in avans la posta am mai platit in jur de 200 lei. :)>-

oanatos
05.04.2010, 21:49:32
Buna Miresici, si eu am nunta la Grand Sala. Dati-mi si mie idei de meniu, vreau un meniu mai sofisticat. Cele care a-ti facut nunta la grand sala, ajutati-ma. Cu cat timp inainte va-ti dus sa faceti meniul?
Ce inseamna mai sofisticat? Noi am stabilit meniul cu bucatareasa cu app o saptamana inaintea nuntii.

VioletaT
05.04.2010, 22:03:32
Ce inseamna mai sofisticat? Noi am stabilit meniul cu bucatareasa cu app o saptamana inaintea nuntii.

eu vroiam sa stiu variantele de meniu, adica nu prea as vrea un meniu clasic. Tu cum l-ai avut?

VioletaT
05.04.2010, 22:10:44
Fetelor am fost si eu la Grant Sala dupa renovare, arata de vis. Auzisem de el, doamna de la agentia Star E mi-a tot impuiat capul cu restaurantul asta , si am fost si eu de curiozitate sa-l vad, si arata chiar bine. Dar eu am 300 de persoane si nu intrau acolo. Oricum, si Emma West e frumos.

Mie sala mi se pare mai mare decat cea de la Emma West. De ce ti s-a parut ca nu intra 300 de persoane? Eu 300 de persoane am la nunta. Sala este fff. mare, eu chiar am vazut-o amenajata pentru un eveniment mare, si nu erau dect mese rotunde in sala de 8 si 10 peroane, nu cele patrate care sunt de obicei (am inteles ca pe cele rotunde le folosesc doar la evenimente mari).

idcorynne
05.04.2010, 23:06:44
Mie sala mi se pare mai mare decat cea de la Emma West. De ce ti s-a parut ca nu intra 300 de persoane? Eu 300 de persoane am la nunta. Sala este fff. mare, eu chiar am vazut-o amenajata pentru un eveniment mare, si nu erau dect mese rotunde in sala de 8 si 10 peroane, nu cele patrate care sunt de obicei (am inteles ca pe cele rotunde le folosesc doar la evenimente mari).

sa dea Domnul sa intre atatea persoane. am vazut un filmulet scurt cu imagini de la restaurant dupa renovare dar mi-a fost imposibil sa imi dau seama cate persoane intra. mi-ai cam luat o piatra de pe inima, chiar imi faceam probleme ca nu o sa intre prea multe persoane.
asteptam cu toate detalii de la nunta, cum a fost servirea, patroana, mancarea, preturi etc si mai ales poze. Sa aveti o nunta de vis!

oanatos
05.04.2010, 23:39:16
eu vroiam sa stiu variantele de meniu, adica nu prea as vrea un meniu clasic. Tu cum l-ai avut?
pai in principiu poate sa-ti faca ce vrei. Bucatareasa e ft buna. Am auzit plangeri de la alte miresici doar in privinta sarmalelor. Eu am avut varianta clasica, mai putin pestele. Si pt ca am mai adugat un fel de mancare am unit aperitivul cald cu cel rece pe un platou mai mare. Ca prima impresie a fost ft ok deoarece portiile erau imense :-p.
Nu-ti recomand un meniu ft sofisticat deoarece in general lumea nu-ti impartaseste preferintele culinare. Ei vor aperitive, fripturi si cam atat...
Meniul nostru a fost cam asa:

Gustari
Salam sasesc
Sunca presata
Muschi file porc
Bacon in grisine
Cascaval
Patasu
Pui shanghai
Ciuperci gratinate
Crochete
Ficatei in bacon
Rulou pui in cascaval

Merluciu la tava cu legume mexicane

Piept pui gratinat
Funghi trifolati
Salata varza in 3 culori

Muschi porc impanat
Cartofi taranesti
Salata muraturi

oanatos
05.04.2010, 23:55:02
sper sa nu te dezamagesc... nu am vazut sala reamenajata, insa nu incap acolo 300 persoane decat ft inghesuite. E mult prea mica... Am vazut ca vorbiti mai jos de mese de 8-10 persoane. Pai si lamine au fost majoritatea de 8 persoane si am avut 120 invitati :(

idcorynne
06.04.2010, 23:03:35
In ce sens s-au plans de sarmale?ce ai auzit ca nu le place?intreb pt ca si noi am vrea sarmale si sa stim la ce sa ne asteptam

VioletaT
08.04.2010, 12:41:21
uite aici http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2511025&highlight=sarmale#post2511025

Merci , mi-ai facut o pofta de manacare cand am citit meniul!!!!!! Pe asta o sa-l aleg si eu, ca suna foarte bine, si stiu ca arata si bine in farfurie.
M-ai speriat degeaba cu sarmalele, ca de fapt vroiai sa spui ca sunt foarte bune=P~.

oanatos
08.04.2010, 12:50:06
Merci , mi-ai facut o pofta de manacare cand am citit meniul!!!!!! Pe asta o sa-l aleg si eu, ca suna foarte bine, si stiu ca arata si bine in farfurie.
M-ai speriat degeaba cu sarmalele, ca de fapt vroiai sa spui ca sunt foarte bune=P~.
Si a fost si delicios. Cu sarmalele nu stiu cum e... Unora le-au placut, altora nu ;-)

VioletaT
09.04.2010, 08:54:33
am fost aseara si am mancat la restaurant, am fost cu nasii si niste prieteni. afost de vis, nasii cand au intrat in restaurant (ei nu-l vazusera) au ramas muti de uimire, nu le-a venit sa creada cat e de frumos, mancarea a fost delicioasa, totul a fost superrr, am mai stat de vorba cu patronii,care sunt niste oameni foarte intelegatori, au raspuns afirmativ la toate ideile mele si sugestiile mele. Ma lasa sa vin cu ce firma imi doresc eu de amenajari, este totul super OKKKK. Nu-mi venea sa mai plec de acolo, sa stau pana la nunta....

idcorynne
13.04.2010, 21:25:07
am fost aseara si am mancat la restaurant, am fost cu nasii si niste prieteni. afost de vis, nasii cand au intrat in restaurant (ei nu-l vazusera) au ramas muti de uimire, nu le-a venit sa creada cat e de frumos, mancarea a fost delicioasa, totul a fost superrr, am mai stat de vorba cu patronii,care sunt niste oameni foarte intelegatori, au raspuns afirmativ la toate ideile mele si sugestiile mele. Ma lasa sa vin cu ce firma imi doresc eu de amenajari, este totul super OKKKK. Nu-mi venea sa mai plec de acolo, sa stau pana la nunta....

e bine de stiut ca se poate manca acolo in timpul sapt. aveam impresia ca e deschis numai pt nunti. super,cred ca o sa mergem si noi cu nasii.
cu spatiul cum mai sta?sunt modificari esentiale?

thesame
06.05.2010, 21:46:13
au facut balustrada argintie si au mai marit-o putin parca
si au scos treapta de la parter de la mese

e bine de stiut ca se poate manca acolo in timpul sapt. aveam impresia ca e deschis numai pt nunti. super,cred ca o sa mergem si noi cu nasii.
cu spatiul cum mai sta?sunt modificari esentiale?

crisha
27.06.2010, 16:01:20
buna!u ai nunta inaintea mea cu mult la Grant Sala.Eu am niste nelamuriri:in primul rand:unde o sa aseze restaurantul formatia,in ce parte a salii,si in al doilea rand:cei care o sa stea la mesele de sus o sa poata vedea nunta,o sa poata vedea ceva jos? si nu in ultimul rand am vazut ca au aranjate mesele cu maro,sunt ale lor sau trebuie sa le luam din alta parte? tie ce ti-au zis cei de la restaurant?eu nu prea am vb prea multe cu ei
:-?

bogdaly
14.09.2010, 11:48:49
Eeei, un pas inteligent din partea lor, acela de a-si face site. Cand am facut eu nunta, nu aveau site-ul, asa ca nu puteam sa ma interesez decat la fata locului sau pe miresici.ro.
Mie mi-au asigurat aranjamentul salii, mai exact fetele de masa si husele de scaun, iar cele florale le-am facut eu. E de apreciat faptul ca ei ne-au asigurat suport de lumanari pe mese si cand se terminau lumanarile, le inlocuiau prompt cu altele. Mie mi-au lasat o impresie placuta si recomand cu draga inima si altor miresici localul.

oanatos
14.09.2010, 21:37:49
Eeei, un pas inteligent din partea lor, acela de a-si face site. Cand am facut eu nunta, nu aveau site-ul, asa ca nu puteam sa ma interesez decat la fata locului sau pe miresici.ro.
Mie mi-au asigurat aranjamentul salii, mai exact fetele de masa si husele de scaun, iar cele florale le-am facut eu. E de apreciat faptul ca ei ne-au asigurat suport de lumanari pe mese si cand se terminau lumanarile, le inlocuiau prompt cu altele. Mie mi-au lasat o impresie placuta si recomand cu draga inima si altor miresici localul.
si eu ii recomand cu caldura :)>-

idcorynne
20.09.2010, 12:46:17
salutare tuturor din nou!

o intrebare pt fostele miresici de la grant sala?ati avut parte de ne placeri pe acolo gen mancare rece sau mai putina decat va prezentase initial?sau orice alt gen de neplaceri? sau v-a impus patroana ceva restrictii de genul fara sticle de sticla de apa? (primul lucu care imi veni in minte)

multumesc anticipat

adipa
20.09.2010, 16:47:27
am auzit ca sunt ok

oanatos
20.09.2010, 19:52:20

o intrebare pt fostele miresici de la grant sala?ati avut parte de ne placeri pe acolo gen mancare rece sau mai putina decat va prezentase initial?sau orice alt gen de neplaceri? sau v-a impus patroana ceva restrictii de genul fara sticle de sticla de apa? (primul lucu care imi veni in minte)

multumesc anticipat
noi nu am avut probleme cu ei. Exceptand faptul ca te obliga sa pui huse pe mese si scaune (fara -ti impune insa o firma - eventual recomanda calduros una anume) si asta mi-a creat oarece nervi deorece eu stabilisem/achizitionasem deja ceva aranjamente - nu am avut probleme decat ft mici de genul cum sa aranjam mesele (a insistat ft mult sa pun mese pe ring desi am avut o nunta mica (120 persoane) lucru cu care nu am fost de acord,etc). Insa in problemele majore au fost mai mult decat ok: nu ne-au furat, mancarea a fost ok... Doar chelnerii nu s-au chinuit prea mult cu servitul la mese in afara meniului. Poate si pentru ca noi am avut pe alocuri si mini baruri... nu stiu. Una peste alta ii recomand oriunde. Mi-ar placea sa fac si botezul acolo insa nu se preteaza (vom avea mai putini invitati) :*

oanatos
20.09.2010, 19:57:19

multumesc anticipat
de sticla de sticla nu stiu.. eu am avut la un litru din plastic... Ah, da... uite mi-am amintit una.. nu te lasa sa pui lumanari direct pe masa fara ceva care sa protejeze (oglinda sau suport). Si, dupa cum am mai spus, obligatoriu huse. In rest nu mai stiu. Daca-mi mai amintesc, iti spun

thesame
30.09.2010, 11:17:21
salutare tuturor
nu am scris pana acum pentru ca am fost in luna de miere....care aproape a fost 1 luna (3 saptamani)
la restaurant sunt ok.........mancarea e ok.....nu e foarte multa, dar nici foarte putina....e exact cat trebuie. sa nu credeti varianta ca iti mai da dupa nunta meniuri si altele......la noi de exemplu, la ultima friptura au fost cam cu 20 de meniuri mai putin si nu am primit nimic inapoi.....estimarile patronilor pt cantitati sunt ok (ma refer la fructe, apa, alcool, suc, etc).....de furat nu cred ca au furat decat din tort...sau atat am observat noi....noi am taiat tortul pe la 3....am avut cam 150 de persoane....iar la tort au mai fost maxim 70 de persoane.....si cica nu le-au ajuns 5 torturi....care erau facute pt 200 de persoane in total....dar cand am plecat cei de jos de la terasa aveau un tort de-al nostru care mancau si il laudau ca e bun....dar nu ne-am mai intors sa ne certam cu nimeni. meniul care l-am avut noi a fost de 160 lei....cica e cel de baza...cel clasic....e cam scumpicel in comparatie cu alte restaurante din craiova....plus ca subliniez, nu e foarte mult, cum e in alta parte.....
acum nu stiu ce sa va mai zic...stiu doar ca nu am avut probleme...am platit exact nr de meniuri care il zisasem noi initial si bucatarii si ospatarii....am luat apa, suc, alcool, care nu s-a consumat si nu au fost desfacute....cele desfacute le-am lasat acolo.....si apropo...la apa plata, daca luati sa luati la 500ml, ca nu sunt de acord cu cea la 2 litrii...noi luasem deja 2 baxuri de apa plata, cand ne-au zis ca ne trebuie de 500ml, si am dus cele 2 baxuri....dar nu am mai primit inapoi nici macar unul, cu toate ca asta stiu sigur ca nu s-a consumat nici 1 sticla....spun asta pentru ca am trecut pe la toata lumea, am vb cu toti invitatii si am fost foarte atenta si stiu ca nu am vazut la nici o masa apa plata
daca va mai pot ajuta cu informatii...oricand

Kalini
01.10.2010, 16:05:42
Va rugam sa va rezumati la postari care se refera strict la acest subiect. Conform Regulamentului acestui forum, postarile off topic sunt penalizate.

Va multumim.

thesame
11.10.2010, 10:16:11
au mai fost miresici care au facut nunta la Grant Sala? cum vi s-a parut? sper sa nu fi avut probleme ca mine :(

bogdaly
11.10.2010, 17:17:57
Probleme....hm....baia ffff mica, si ca oriunde in lumea asta sau ca sa fiu mai corecta aproape oriunde, se mai servesc si ei cu lucrurile tale gen apa, suc, alcool, mancare, tort. Insa nu o fac pe fatza sau in cantitati industriale ca in alte parti.
Per total, daca e sa cantaresc lucrurile rele cu cele bune....cele din urma sunt in numar mult mai mare si voi recomanda in continuare localul.
Ca un sfat: sa nu traiti cu impresia ca oriunde veti face nunta, nu veti fi furati. E doar o iluzie. Cel putin cei de la Grant Sala nu baga mana pana la cot. Si cum spuneam mai sus, chiar nu mai conteaza daca ti-au baut doua sticle de suc sau ti-au mancat 3 felii de tort, pana la urma si ei sunt oameni. Noi am fost fff multumiti ca ne-a iesit asa cum am vrut si ca au fost corecti la calcule.
Pupici si spor!

oanatos
11.10.2010, 19:44:00
au mai fost miresici care au facut nunta la Grant Sala? cum vi s-a parut? sper sa nu fi avut probleme ca mine :( pai ce probleme ai avut?

bogdaly
12.10.2010, 13:34:10
pai ce probleme ai avut?
Vezi penultima ei postare:-";-)

andreyca
15.12.2010, 16:15:53
Buna fetelor....cum o mai duceti cu pregatirile? Face cineva nunta la Grant Sala anul ce vine duminica? Eu o sa fac duminica pt ca am putine pers si nu vor sa ma primeasca sambata cu nr pe care il am de pers si a zis ca doar duminica se poate si am acceptat si am nunta pe 11 septembrie :)) A zis ca nr minim de pers pt a face sambata e de 180 de pers si eu am doar 80 ;)) asa ca asta e am acceptat pt ca mia placut foarte mult localul si meniul e 160 de roni dar fara nimic inclus in pret decat mancarea si locatia...asta e.Credeti ca duminica poate iesi o nunta frumoasa ca si sambata?

alisuka
15.12.2010, 17:46:19
Da uneori ies nuntile duminika mai frumoase ca sambata ,dar ti ai schimbat restaurantul?

andreyca
15.12.2010, 17:54:43
Da am schimbat restaurantul pt ca vroiam intrun timp sa fac la euphoria dar am auzit doar lucrui de rau de acest local si cum nu eram sigura ca asa e am trimis pe vara iubitului meu la local sa se informeze de mai multe lucruri si nici nu a vrut sa i dee detali si nimika a zis ca prima data sa faca contractul cu ei si apoi i da informati pana atuncia nimika si au vorbit foarte urat si cand ma sunat si mia zis tot ce sa intamplat am preferat sa imi caut altul si am dat de grant sala si am sunat la ei si am vorbit cu ei si mia zis ca doar duminica pt ca am putini invitati si nu accepta mai putini de 180 de pers si atata de mult mai placut acest local in cat am preferat sa fac si duminica doar sa nu il pierd :) si acum ramane sa fac aici si duminica.Trebuie sa trimit bani sa avans saptamana asta si gata apoi sa incep sa ma ocup de altele ca timpul trece si eu nu am facut nimica inca :):-"

alisuka
15.12.2010, 22:27:06
Fii atenta cine semneaza contractul si ce scrie in contract si eu am procedat la fel catine si cand am ajuns in tara si au inceput ca aia nu aia nu am zis ca mor ,in fine bafta sa iti mearga totul bine!

andreyca
16.12.2010, 04:54:55
Ei au zis ca nu fac contracte dar daca eu vreau cu contract nu e nici o problema sa imi fac eu unul acasa si ei semneaza ce am scris eu in contract dar ei nu au si nu fac contracte asa ca o pun pe vara iubitului meu sa faca contractul si sa mearga la ei sa il semneze impreuna..ori cum majoritatea au zis ca nu au facut contract cu ei ca au mers pe incredere si a iesit totul bine...ori cum dintre toate restaurante care is si am citit de ele acesta cred ca e printre singurele care fetele nu o prea avut probleme cu ei...asa ca stau linistita pt ca stiu ca au fama buna:)

andreyca
03.01.2011, 04:04:36
LA MULTI ANI!!!! Miresicile care au avut deja nunta sau care o sa ai ba nunta la restaurantul grant sala as dori sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi in privinta sali....eu cum sunt plecata din tara nu pot sa vin de curnad sa vad cum arata sala si as dori sa stiu cam in ce culori sa fac aranajemntul sali ca ma tot gandesc si cea ce eu imi doresc nu stiu daca o sa arate frumos..eu as fi vrut sa am totul pe albastru o pe rosu dar nustiu daca sala arata bine aranjata in culorile astea? Voi ce culori de huse ati avut la Grant Sala si in ce culori amenajati totul? Iar culoarea sali care e la restaurant ca habar nu am ca sa pot sa imi fac o idee.Multumesc anticipat!! Greu i sa faci nunta de la distanta :(

adelinad2003
03.01.2011, 09:53:09
Cred ca pe rosu ar arata bine , am fost de revelion acolo si scaunele erau crem cu rosu iar fetele de masa rosi -aratau bine.

oanatos
03.01.2011, 12:05:38
LA MULTI ANI!!!! Miresicile care au avut deja nunta sau care o sa ai ba nunta la restaurantul grant sala as dori sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi in privinta sali....eu cum sunt plecata din tara nu pot sa vin de curnad sa vad cum arata sala si as dori sa stiu cam in ce culori sa fac aranajemntul sali ca ma tot gandesc si cea ce eu imi doresc nu stiu daca o sa arate frumos..eu as fi vrut sa am totul pe albastru o pe rosu dar nustiu daca sala arata bine aranjata in culorile astea? Voi ce culori de huse ati avut la Grant Sala si in ce culori amenajati totul? Iar culoarea sali care e la restaurant ca habar nu am ca sa pot sa imi fac o idee.Multumesc anticipat!! Greu i sa faci nunta de la distanta :(
intra pe site sa-ti faci o idee. Eu am avut huse crem si aranjamente rosu inchis (flori, nr mese, etc) . Uite aici http://picasaweb.google.com/Oanatos/Local
Cred sincer ca doar rosu sau doar albastru nu da bine... Mai ales acum, dupa renovare...Dar ambele culori merg combinate cu crem

andreyca
03.01.2011, 21:16:25
Multumesc de ajutor sa sti ca cat de cat am o idee acuma si nu e o idee rea cu culorile sa fie rosu si crem,chir imi place...astept si alte pareri de la alte fete care au avut nunta la Grant Sala o vor sa faca nunta acolo si sau gandit deja in ce culori o sa faca sala...Va pup!!

strengarita_22
04.01.2011, 23:21:49
Si eu tot la Grant Sala o sa am nunta :) am si eu o intrebare ca habar nu am si am uitat sa i intreb pe cei de la restaurant..sala o aranjeaza ei si daca o aranjeza ei meritta facut cu ei? :*

andreyca
05.01.2011, 21:24:15
Buna,strengarita sa sti ca eu cand am sunat la ei sa vorb cu ei au zis ca ei nu se ocupa de sala si de nimika apoi cand am trimis bani la vitoarea mea nasa sa plateasca avansul la restaurant la nasa mea a zis ca ei o sa sa ocupe de sala cu aranjamentul sali asta daca vrem noi daca nu a zis ca putem face cu alcineva...acuma prob e ca nu stiu ce sa mai cred daca se ocupa ei o nu...eu is plecata din tara si nu pot vorbi cu ei sa stiu ceva sigur asa ca pana nu ma duc sa vad despre ce este vorba is in dubi si eu :( ori cum poate ne ajuta si pe noi fetele care au avut nunta aici si ne spun ei mai multe!

Paduroiuelena
09.01.2011, 13:44:17
intra pe site sa-ti faci o idee. Eu am avut huse crem si aranjamente rosu inchis (flori, nr mese, etc) . Uite aici http://picasaweb.google.com/Oanatos/Local
Cred sincer ca doar rosu sau doar albastru nu da bine... Mai ales acum, dupa renovare...Dar ambele culori merg combinate cu crem

Cine ti-a amenajat sala? eu as vrea sa fac crem cu verde, si ma gandeam si la niste globuri din flori verzi. m-am gandit la garoafe, mie imi plac fff. mult. Mi-au placut foarte mult florile prinse pe fetele de masa, le-ai pus tu sau cei de la restaurant? si lumanarile de pe mese mi-au placut foarte mult. Eu vreau sa-mi fac nunta cu tema, si as vrea regency, sau vintage.

andreyca
19.01.2011, 15:09:45
Cedez local la Grant Sala pe data de 18 septembrie( duminica), nu mai fac nunta si las data asta libera daca e cineva interesat pt data asta sa imi trimita un mesaj privat! Multumesc

2007nyco
06.06.2011, 13:48:40
ce capacitate are sala?

2007nyco
16.09.2011, 18:26:11
Am fost duminica la o nunta la Grand Sala. Am ramas foarte placut impresiunata de aspect, servire si mancare. A fost delicioasaaaaa.

drianna
20.09.2011, 13:59:44
am fost sa vad sala si va pot spune ca nu ma impresionat, ei spun ca au o capacitate de 230 persoane, insa eu am numarat 170 si deja erau inghesuite
meniul au zis ei ca ajunge in jur de 165 RON

simona_a
15.03.2012, 11:18:47
am fost sa vad sala si va pot spune ca nu ma impresionat, ei spun ca au o capacitate de 230 persoane, insa eu am numarat 170 si deja erau inghesuite
meniul au zis ei ca ajunge in jur de 165 RON

mie personal imi place foarte mult insa nici eu nu cred ca incap peste 200 de persoane.am fost la o nunta cu aproximativ 130 oameni si a fost excelent spatiul

bianca.
15.05.2013, 18:45:10
Hello hello!!!
A avut cineva nunta, sau a fost de curand la o nunta la Grant Sala??? Vreau si eu pareri despre servire, mancare... si altfel de detalii de genul asta...
Ultima parere pe care am auzit-o n-a fost tocmai favorabila,am inteles ca nu au ospatarii si bucatarii lor, ci aduc acele persoane doar pentru nunti sau altfel de evenimente si ca nu prea au facut fatza... Si o alta problema a fost cu toaletele, care sunt cam mici si nu sunt doar pt restaurant ci si pt terasa...

Raluca1010
04.07.2013, 09:11:56
Cedez loc la Cort Hanul Doctorului pe data de 31 August 2013. Contact 0768 922 980

BerceanuGeorgiana
04.12.2013, 20:48:50
Cedez sala nunta la Grant Sala, in luna mai 2014. Pentru mai multe detalii va rog sa ma contactati la: 0758/ 34.36.22

miky_aurash
17.01.2014, 16:50:35
Hello hello!!!
A avut cineva nunta, sau a fost de curand la o nunta la Grant Sala??? Vreau si eu pareri despre servire, mancare... si altfel de detalii de genul asta...
Ultima parere pe care am auzit-o n-a fost tocmai favorabila,am inteles ca nu au ospatarii si bucatarii lor, ci aduc acele persoane doar pentru nunti sau altfel de evenimente si ca nu prea au facut fatza... Si o alta problema a fost cu toaletele, care sunt cam mici si nu sunt doar pt restaurant ci si pt terasa...

Bucatarii sunt ai lor , dar din ospatari doar o parte. Nu au facut fata poate din cauza ca nu au avut mirii ospatari suficienti cat pentru invitati.
Am fost la o nunta acolo si totul s-a miscat super repede si bine. Trebuia sa opteze pentru 1 ospatar la 20 persoane. Acum depinde si daca nu vrei bautura pe mese si vrei sa serveasca ospatarul, atunci clar tre mai multi, pentru ca unu vrea cola, altul vin, samd.
eu am optat sa fac nunta tot la grand sala, o sa fie in septembrie.
cu baile, da, e o problema, dar poti inchiria terasa si atunci nu mai are cine sa vina din exterior.
Eu am optat sa tin terasa pentru invitatii nostrii , iar primirea acestora sa aiba loc acolo. E mai placut si pentru invitati , mai ies la o tigara, mai socializeaza cu alte persoane...
sper sa fie la fel de frumos ca si la prietena mea.
Patronul e foarte deschis si poti stabili cu el de la inceput criterii de genul: cati ospatari, cati bucatari, care din bucatari sa pregateasca mancarea, etc...
Bafta si o nunta asa cum iti doresti!

miky_aurash
17.03.2014, 13:46:54
Hello hello!!!

se pare ca incepand cu pregatirile pt nunta, am avut ceva surprize: bucatarii s-au schimbat deja, conditiile s-au schimbat si preturile meniului la fel ( cam dublate fata de ce ni s-a spus la inceput)...., au aparut alte taxe de care nu ni s-a spus in momentul in care am platit avansul