PDA

Versiunea completa : Nasica in Sibiu

luiza
11.02.2009, 12:15:36
Buna

Daca mai exista un subiect pe tema asta va rog sa-mi spuneti :)

Desi sunt moderator, nu am gasit o:-)

Va rog si eu cateva sfaturi: sunt nasica anul asta in Sibiu si nu stiu nimic. Nu stiu ce ar trebui sa faca o nasa acolo, ce trebuie sa cumpere, daca e ceva diferit de Bucuresti, unde sa ma machiez, etc.

Cand am cununat in Bucuresti a trebuit sa: platesc biserica, lumanarile, am luat un cadou si bani la masa.

Am sa o intreb si pe finuta cateva dar am mare incredere si in voi si v-as fi recunoscatoare pentru niste sfaturi.

anda_smuf
11.02.2009, 12:42:37
salut. ce fain de tine. si eu as vrea sa botez cat mai multi copii. mi se pare cel mai frumos lucru pe care poate sa il faca cineva. sa stii ca din momentul in care ai botezt un bebelush iti sunt iertate toate pacatele. o iei de la zero. ai grija .... o:-)
mie mi-a botezat-o pe sara o prietena de-a mea in sibiu (impreuna cu un prieten al sotului) si mi-a luat asa: cercei, rochitza pt dus pana la biserica (pt ca am primit cadou de la altcineva rochitza cu care sa o scot din biserica), lumanare decorata frumos, prosop, panglica, tot ce a purtat sara in ziua respectiva (sosete, a luat si cativa pampersi ca sa fie totul de la nasi, papucei, body), paturica (mai mult de decor) si cam atat. daca imi mai amintesc ceva iti mai scriu.

luiza
11.02.2009, 12:51:09
salut. ce fain de tine. si eu as vrea sa botez cat mai multi copii. mi se pare cel mai frumos lucru pe care poate sa il faca cineva. sa stii ca din momentul in care ai botezt un bebelush iti sunt iertate toate pacatele. o iei de la zero. ai grija .... o:-)
mie mi-a botezat-o pe sara o prietena de-a mea in sibiu (impreuna cu un prieten al sotului) si mi-a luat asa: cercei, rochitza pt dus pana la biserica (pt ca am primit cadou de la altcineva rochitza cu care sa o scot din biserica), lumanare decorata frumos, prosop, panglica, tot ce a purtat sara in ziua respectiva (sosete, a luat si cativa pampersi ca sa fie totul de la nasi, papucei, body), paturica (mai mult de decor) si cam atat. daca imi mai amintesc ceva iti mai scriu.

Multumesc de ajutor.

Eu cunun, poate nu s-a inteles prea bine din mesaj. Sper sa si botez apoi :D:D:D

laura81
11.02.2009, 16:10:47
Buna
Va rog si eu cateva sfaturi: sunt nasica anul asta in Sibiu si nu stiu nimic. Nu stiu ce ar trebui sa faca o nasa acolo, ce trebuie sa cumpere, daca e ceva diferit de Bucuresti, unde sa ma machiez, etc.
Cand am cununat in Bucuresti a trebuit sa: platesc biserica, lumanarile, am luat un cadou si bani la masa.

Cam aceleasi chestii le face nasa si in sb. Nasa are buchet (spun asta pt ca in alte zone nu are), deci cu ceva timp inainte de nunta trebuie sa stii culoarea rochiei pt a se asorta buchetul ;-).
Biserica din cate am citit pe bucuresti e muuuuuult mai ieftina aici. Ma refer la mita de la sf cununiei :-p. Pe la un milion din cate stiu eu. Se termina slujba si nasul merge "Sa ia actele" ...
Se poate sa intalniti obiceiul cu legatul drumului (copiii din blocul miresei sa lege o panglica/sfoara etc sa nu puteti iesi cu ea). Se da copiilor ceva marunt, ceva de gen 5 ron de caciula.
A, si furatul pantofului. Un copil ii fura pantoful miresei si cere dulciuri sau bani pe el. Am vazut si nesimtiti care si-au invatat copilul sa ceara 2 mil pe papuc :|...
Altceva nu-mi vine in cap.

Legat de coafura/machiaj etc eu pot sa-ti dau pe privat nr de la 2 saloane, unde merg eu de obicei. E si un subiect despre saloane de-astea numai ca s-ar putea sa nu stii unde le gasesti daca nu stii sibiul. Dar iti zic fetele pe privat sigur.

alina_rus
11.02.2009, 17:04:42
Buna

Am sa o intreb si pe finuta cateva dar am mare incredere si in voi si v-as fi recunoscatoare pentru niste sfaturi.

Buna Luiza,

La Sibiu nu sunt cu mult mai diferite obiceiurile, poate ca plata la preot se face mai "cu bun simt" adica pana la 2 mil maxim, in functie de preot.

In rest aici la noi nasii fac lumanarile (mie nasul meu mi-a spus sa le fac eu cum vreau la floraria unde fac si restul florilor si el le deconteaza), dau cinstea, platesc la 'legatul drumului," obicei mentionat mai sus, se plateste sau se dau dulciuri pt furatul pantofului, furatul miresei este iarasi ceva care scoate bani din buzunarul nasului si o sticla de alcool.

Un alt obicei asa mai vechi este cumpararea de catre nasa a unui set de masa sau tacamuri, insa asta depinde de cat de "traditionali" sunt mirii.
Eu o sa primesc un servici de masa doar ca nasa vrea acest lucru, dar nu e cu musai.

Cat despre machiaj si coafor eu iti pot furniza cateva numere de telefon si numele saloanelor de profil, sau chiar si nr ul unei prietene care machiaza profesional si se deplaseaza si la domiciliu.

Daca vrei mai multe detalii scrie-mi pe privat.

luiza
12.02.2009, 08:35:10
Va multumesc frumos pentru sfaturi.

Nu stiam la ce nivel se situeaza biserica si restul. M-ati lamurit.

Intrebare: dupa cununie intrebam noi preotul cat costa sau trebuie sa ii dam direct? In Bucuresti intrebi si ti se spune de cele mai multe ori. Adica de unde stiu daca trebuie sa ii dau 1 mi, 2 sau 3?

mamuska
12.02.2009, 09:15:15
Buna

Draga mea, noi ne-m cununat in Sebes (50 km de Sibiu) si am fost la multe nunti in Sibiu si in zona aceea...in mare e ca la noi,doar ca difera cateva chestii...... de ex: la Biserica,nasii duc miere si piscoturi, in general cadoul pt fini consta intr-un servici de masa de 12 persoane(asa fac majoritatea, dar poti sa iei ce vrei tu), daca se fura mireasa pana in 12 noaptea este obligat nasul sa plateasca,la fel tot ce se fura pana in 12 noaptea, in rest totul e ca la noi....platesti Biserica, darul la masa si cam atat...ei nu stiu de dezgatitul miresei...in schimb,au unele chestii frumoase..o sa-ti placa!!!! Cand va intoarceti de la Biserica,inainte de intrarea in restaurant,voi si mirii veti da noroc si veti sparge cele 4 pahare din care ati baut..... nu stiu ce sa-ti mai zic,daca mai ai nevopie de informatii,te astept cu mare drag.....

mamuska
12.02.2009, 09:16:18
Va multumesc frumos pentru sfaturi.

Nu stiam la ce nivel se situeaza biserica si restul. M-ati lamurit.

Intrebare: dupa cununie intrebam noi preotul cat costa sau trebuie sa ii dam direct? In Bucuresti intrebi si ti se spune de cele mai multe ori. Adica de unde stiu daca trebuie sa ii dau 1 mi, 2 sau 3?
Nasul merge dupa preot si il intreaba.....>:D<

mamuska
12.02.2009, 09:24:05
Buna Luiza,

La Sibiu nu sunt cu mult mai diferite obiceiurile, poate ca plata la preot se face mai "cu bun simt" adica pana la 2 mil maxim, in functie de preot.

In rest aici la noi nasii fac lumanarile (mie nasul meu mi-a spus sa le fac eu cum vreau la floraria unde fac si restul florilor si el le deconteaza), dau cinstea, platesc la 'legatul drumului," obicei mentionat mai sus, se plateste sau se dau dulciuri pt furatul pantofului, furatul miresei este iarasi ceva care scoate bani din buzunarul nasului si o sticla de alcool.

Un alt obicei asa mai vechi este cumpararea de catre nasa a unui set de masa sau tacamuri, insa asta depinde de cat de "traditionali" sunt mirii.
Eu o sa primesc un servici de masa doar ca nasa vrea acest lucru, dar nu e cu musai.

Cat despre machiaj si coafor eu iti pot furniza cateva numere de telefon si numele saloanelor de profil, sau chiar si nr ul unei prietene care machiaza profesional si se deplaseaza si la domiciliu.

Daca vrei mai multe detalii scrie-mi pe privat.
Ai dreptate cu taxa Bisericii....acolo e mult mai putin ca aici...la noi, nasii au platit 70 lei si noi am cununat la 1 saptamana si am platit 450 lei....diferenta e enorma.......
Am uitat de legatul drumului,dar mai plateste si mirele de multe ori... Si noi, chiar daca am fost nasi in Ploiesti,am cumparat finilor,tot servici de masa,asa cum au facut nasii la noi,vrem sa facem un obicei,asa cum era si pe aici inainte...fratii mei au procedat la fel cand au fost nasi...mie mi se pare un cadou potrivit pt tineri casatoriti...dar cum ai zis si tu,depinde de miri,daca tin la traditii....>:D<

anda_smuf
12.02.2009, 11:13:22
doamne iarta-ma. sunt cu capu. ce-oi fi inteles eu!? trebuie sa ma intelege... sesiune, bebel, chestii, trestii ...:O#-o;))

laura81
12.02.2009, 14:49:07
Cadoul pt miri poate fi orice daca le e folositor, parerea mea. E un subiect vast despre asta (cred ca luiza stie :-p ) unde sunt tot felul de idei. Cadourile pot fi de tot felul, indiferent de zona tarii.
La biserica nasii nostri n-au intrebat, i-au dat 100 ron si gata. Ne-au intrebat pe noi inainte cam cat se da pt ca nici ei nu erau din sb. Noi cand am cununat am facut la fel, ne-am interesat inainte ca ne-ar fi fost prea penibil sa-l intrebam pe popa "na si .. cam cat?":-p )

mamuska
12.02.2009, 15:00:21
Cadoul pt miri poate fi orice daca le e folositor, parerea mea. E un subiect vast despre asta (cred ca luiza stie :-p ) unde sunt tot felul de idei. Cadourile pot fi de tot felul, indiferent de zona tarii.
La biserica nasii nostri n-au intrebat, i-au dat 100 ron si gata. Ne-au intrebat pe noi inainte cam cat se da pt ca nici ei nu erau din sb. Noi cand am cununat am facut la fel, ne-am interesat inainte ca ne-ar fi fost prea penibil sa-l intrebam pe popa "na si .. cam cat?":-p )
Poate tie ti se pare penibil sa intrebi,dar la noi e ceva normal...nu ne putem lua dupa zvonuri....poate eu ii dau 100 de lei si Slujba plus restul costau mai mult...atunci m-as fi simtit penibil....eu am cununat 2 perechi de fini si am botezat 3 finuti si la nici unul nu m-am simtit penibil sa intreb preotii cat costa,e munca lor si ei isi pun tarifele... la fiecare Biserica am platit diferit si nu mi s-a intamplat ca preotul sa-mi spuna "cat vreti sa dati"... asa stiu ca e si acolo,dar poate voi ati gasit cel mai corect preot din tara asta,macar de ar fi toti asa:* :* :* :* :*

laura81
12.02.2009, 15:20:51
Mie mi-e penibil in orice situatie sa dau mita cuiva, d-apai sa-l mai si intreb cat. Nu am auzit in sb sa se intrebe, dar presupun ca nu-i nimic batut in cuie. Si daca -mi cere 5 milioane ce fac, ma targuiesc? sau ii scad din cinste ca n-am atatia? :P
Noi am cununat in oradea dar nici nu mi-am pus problema ca ar trebui sa intreb. Cat i-am dat atat i-am dat, si ma indoiesc ca as fi dat mai mult pt o slujba de juma de ora, intr-un sir de alte 10 slujbe in ziua aia. daca toti au facut ca mine omul acela a primit macar 10 milioane pt 5 ore de lucru, si asta nu pe acte, neimpozabili si pe langa salariu. Asa ca n-as face nici o secunda altfel. Stiam ca in bucuresti se da urias dar din fericire nu m-a interesat.
Dar daca nu-l intrebi si-i dai cat crezi ce are? fuge dupa tine? ;)) Sincer, nu m-am stresat deloc de asta. Sa primesc mita de 100 ron pt juma de ora de "muncit" m-ar bucura in orice oras as locui.
Dar asta e deja o discutie despre popi si pareri personale ;-) . Asa am facut eu si asa as face mai departe. I-am dat pt ca stiu ca asa se face si de dragul finilor nu as iesi "din reguli". Dar categoric sunt impotriva incurajatului chestiilor cu mita, si banii respectivi asta sunt: Mita. Iar cei din bucuresi consider ca fac abuz daca isi permit sa ridice stacheta in halul ala. Vai ce-as pune politia pe ei daca as locui acolo!

laura81
12.02.2009, 15:23:42
Poate tie ti se pare penibil sa intrebi,dar la noi e ceva normal...nu ne putem lua dupa zvonuri....poate eu ii dau 100 de lei si Slujba plus restul costau mai mult...atunci m-as fi simtit penibil....eu am cununat 2 perechi de fini si am botezat 3 finuti si la nici unul nu m-am simtit penibil sa intreb preotii cat costa,e munca lor si ei isi pun tarifele... la fiecare Biserica am platit diferit si nu mi s-a intamplat ca preotul sa-mi spuna "cat vreti sa dati"... asa stiu ca e si acolo,dar poate voi ati gasit cel mai corect preot din tara asta,macar de ar fi toti asa:* :* :* :* :*

Daca ar fi fost cel mai corect ar fi spus "nu, multumesc, slujba a fost achitata cand s-au programat, a fost 15 lei si au primit chitanta. Eu primesc salariu":D .
Fiecare cum crede. Bine ca in sibiu nu se plateste atat!

luiza
19.02.2009, 19:08:14
In Bucuresti depinde de biserica. La biserica unde am avut cununia si am si cununat am stiut de la inceput cat costa. Am intrebat de inainte si ni s-a spus. La altele sunt si surprize, sa-ti spuna sa dai cat vrei sau si mai rau, sa-ti spuna sa pui si iti spune el cat. Din pacate asta e o discutie complexa, lucrurile nu sunt mereu ok.

Ma interesa cum e in Sibiu ca sa stiu la ce sa ma astept. Nu-mi place sa ma ia ceva prin surprindere :D

luiza
19.02.2009, 19:09:30
Intrebarea este: daca mi se spune sa dam cat vrem, cat inseamna asta acolo? 100, 200, 300 ron?

laura81
20.02.2009, 08:40:31
Intrebarea este: daca mi se spune sa dam cat vrem, cat inseamna asta acolo? 100, 200, 300 ron?

Eu stiu ca 100 e suficient. Atat au dat nasii nostri, atat am dat si noi ca nasi ... Poate mai stiu fetele casatorite mai recent, cine stie, poate au crescut tarifele :P .

Crisro
21.02.2009, 16:26:23
Eu stiu ca 100 e suficient. Atat au dat nasii nostri, atat am dat si noi ca nasi ... Poate mai stiu fetele casatorite mai recent, cine stie, poate au crescut tarifele :P .

Nu depinde doar de la oras la oras...depinde chiar si de la biserica la biserica...noi am avut anul trecut nunta...in momentul in care am vb cu preotul pentru cununie, am platit o taxa de 50 lei (chitanta primita din cate imi amintesc) apoi in ziua cununiei, cand nasul s-a interesat de plata...i s-a spus ca a fost achiat...???? acelasi raspuns l-a primit sotul meu .....si apoi tatal meu .....nimeni de la noi din familie nu a platit pentru acea sluja...Mi-am permis sa cred ca acei 50 de lei chiar au fost suficienti din moment ce nu ne-a mai fost pretinsa nicio alta suma de bani...iar in cazul in care preotul ar cere suplimentar... sunt la sentimentul tau Laura...100 pentru a jumatate de ora...sau trei sferturi de ora...ar fi suficienti....

laura81
22.02.2009, 09:40:50
La noi taxa aia cu chitanta a fost de 15 lei. La sfarsitul slujbei i-au dat nasii fara sa intrebe, si au fost primiti. Sunt curioasa daca ar cere parintele pe undeva (in sb) daca nu-i oferi. Stiu ca la unele biserici il cheama popa pe nas in spate, "sa-i dea actele". Cred ca aia e cea mai pe fata chestie pe care o poti intalni, din care trebuie sa deduci ca asteapta o atentie.

luiza
23.02.2009, 15:49:05
Multumesc tuturor.

E clar ca e mult mai ieftin decat in Bucuresti :D

mihai_bianca
01.03.2009, 18:28:35
Dupa ce s-a terminat slujba la noi, preotul l-a chemat pe nas in altar si i-a spus cat costa. Si a costat exact 30 RON ;)) iar noi am primit cadou de la preot o catre de rugaciuni care cred ca tot cam la aceeasi suma se invartea ;)) deci biserica nu e scumpa daca face parte din comunitatea ta. Adica daca se merge la biserica de care apartine mirele sau mireasa, unde se platesc taxe anual, stiti si voi ...

La o luna dupa, un prieten de-al nostru a facut nunta la aceeasi biserica, si pentru ca nu apartinea de ea, a platit 200 RON ... Nu sunt preturile din Bucuresti dar nici putin nu e :)

Pe langa plata bisericii, nasii au mai platit lumanarile, noi le-am facut ei doar le-au decontat, au adus o sticla de vin, piscoturi miere, au recuperat pantoful si mireasa furata ;))

In rest orice alt gest depinde de voi. De ex nasa mea a tinut sa imi faca cadou papuci de schimb si o palarie pentru cununia civila, iar cadou am primit de le ei un serviciu fff frumos si un DVD palyer, deci orice crezi ca i-ar face pe finii tai fericiti e bine venit.

alina_rus
27.03.2009, 20:30:33
Daca ar fi fost cel mai corect ar fi spus "nu, multumesc, slujba a fost achitata cand s-au programat, a fost 15 lei si au primit chitanta. Eu primesc salariu":D .
Fiecare cum crede. Bine ca in sibiu nu se plateste atat!

Laura, nu vreau sa iau apararea preotilor ca sincer eu am oroare de biserici si popi si alte cele, insa fostul meu prieten s-a facut preot si cand tb sa ne casatorim l-am intrebat ca el ce salariu are, si cand mi-a spus ca toata viata o sa aiba minimul pe economie sa stii ca m-a apucat rasul... acum poti vedea un preot la hateg care lucreaza si la Zaap pt ca nu poate sa intretina familia dintr-un minim si la tara darile nu sunt asa de mari :)>- deci sa stii ca intr-un fel inteleg sa se lase niste bani, dar ce-i drept nu cu nesimtire ca la Buc sau la Cj.
Zic ca un 100 de lei e mai mult decat ok.

laura81
30.03.2009, 17:40:51
Da, si eu cunosc un preot tanar care lucreaza si altceva pe langa. Stiu ca nu castiga mai nimic, cum nici medicii nu se pot intretine fara mita, cum nici profesorii (nu-i bagam pe aia de universitate in aceeasi oala:-p ) nu au din ce trai ... Stiu ca sunt meserii in care se traieste mai mult din mita. Dar nu mi se pare normal sa ceara, cu atat mai putin sa specifice si suma. Ok, dam pt ca stim care e situatia, ca asa se face, ca nu au bani etc...

alina_rus
30.07.2009, 18:18:00
daca se merge la biserica de care apartine mirele sau mireasa, unde se platesc taxe anual, stiti si voi ...

La o luna dupa, un prieten de-al nostru a facut nunta la aceeasi biserica, si pentru ca nu apartinea de ea, a platit 200 RON ... Nu sunt preturile din Bucuresti dar nici putin nu e :)

Noi am facut la Ursuline ceremonia religioasa si nu apartineam nici eu nici sotul de aceasta biserica, am achitat 350 de lei in care au intrat corul si orga. Nu e mult pentru cat de emotionanta si superba a fost ceremonia. Daca nu ceream orga si corul ne costa 50 de lei slujba desi mergem acolo doar la slujbe si nu contribuim material.

Eu zic ca tine de fiecare preot, si daca ar fi sa aleg inca o data pentru nunta... tot pe paritele Nicolae l-as alege fara a sta pe ganduri.

Pupici

dely_uca
24.09.2009, 08:15:25
si eu voi fii la anul nasica la Sibiu. sunt din Tirgu-Mures, dar din cate stiu obiceiurile sunt asemanatoare. Vom fii prima data nasi si deja am emotii cand ma gandesc. sper sa ne ridicam la inaltime.

adelinapaun
24.09.2009, 09:34:09
si eu voi fii la anul nasica la Sibiu. sunt din Tirgu-Mures, dar din cate stiu obiceiurile sunt asemanatoare. Vom fii prima data nasi si deja am emotii cand ma gandesc. sper sa ne ridicam la inaltime.

Felicitari pt "rolul" pe care il veti avea si toate cele bune.
Cand o sa fie fericitul eveniment?

dely_uca
30.09.2009, 09:42:14
inca nu stiu. a avut loc starea civila in august si urmeaza sa isi fixeze si data nuntii.

Felicitari pt "rolul" pe care il veti avea si toate cele bune.
Cand o sa fie fericitul eveniment?

cosminadorina
08.04.2010, 20:37:19
Si noi nasim in octombrie....sunt super fericita abia astept...am stabilit ca le v-om fi nasi inca de anul trecut din noiembrie....deci astept de ceva vreme.......cred ca o sa fie super fain...vreau sa ma distrez din plin ca sincer nunta noastra nu mi-a ajuns....a trecut mult prea repede ca tot ce e frumos de altfel :):):)

adelinapaun
09.04.2010, 08:31:05
Salutare Cosmina draga si felicitari! Nu mai e mult si vine si luna octombrie si iar petreci la nunta :);;).
Sunt sigura ca o a fie frumos si ca o s-o ajuti cu multe sfaturi pe finuta ta

<:-P

Si noi nasim in octombrie....sunt super fericita abia astept...am stabilit ca le v-om fi nasi inca de anul trecut din noiembrie....deci astept de ceva vreme.......cred ca o sa fie super fain...vreau sa ma distrez din plin ca sincer nunta noastra nu mi-a ajuns....a trecut mult prea repede ca tot ce e frumos de altfel :):):)

darianna
09.04.2010, 18:16:12
Felicitari Cosmina... si o petrecere frumoasa... si eu imi doresc mult sa fim nasi... :-p

cosminadorina
10.04.2010, 19:47:04
Mersi frumos fetele,
va dati seama ca eu nu ma apucasem bine de pregatiri pentru noi si am stabilit deja ca o sa nasim (eu am zis anul trecut ...inca nu realizez ca suntem in 2010....deci din noiembrie 2008 stim)....am trecut deja prin experienta organzarii unei nunti si pot sa ii ajut cu cate ceva....de altfel mi-am luat rolul in serios....pentu ca am fost cu finuta la muzica si la foto video sa faca contract deoarece a vrut sa ii aiba pe cei pe care i-am avut si noi :)