PDA

Versiunea completa : Obiceiuri in Craiova

ancaandreea
11.02.2009, 15:05:32
fetelor ajutati ma s p mine....am anumite intrebari si as vrea sa aflu parerea voastra...cate domnisoare trebuie sa ai la nunta?sora mea poate sa fie domnisoara de onoare?
cumnatul de mana poate sa fie fratele sotului meu(adica cumnatul meu)?se mai pun flori din acelea in piept la restaurant?daca mai stiti obiceiuri p care o sa le faceti la voi la nunta astept pareri pupiciii

Rodica_d
11.02.2009, 15:59:19
Eu nu stiu sa existe un numar fix pentru domnisoarele de onoare. Eu voi avea 3 iar cumnatul de mana va fi cel mai bun prieten al lui iubi meu. Flori in piept voi pune numai acasa la restaurant nu o sa mai pun. La marea majoritate a nuntilor la care am fost nu au mai pus flori si la restaurant.

alisuka
12.02.2009, 14:05:50
Domnisoare cred si eu la fel ca numar cert nu este potzi pune cate vrei dar nu stiu daca te pot ajuta toate in aceasta functzie ,iar cumnat de mana cel putin la mine mi-au zis ca nu-i bine sa pui fratzi si asa am pus un prieten a lui puiu dar potzi pune verisori mai putin fratzi na mie asa mi-a zis toata lumea,iar eu le-am pus flori si la restaurant ca doar nu le-am pus eu:D le-au pus domnisoarele caci la mine cel putin asta le-a fost una din indatoriri!>:D<

mirabela24
15.02.2009, 14:48:27
Eu am fost domnisoara in mai 2008, si nu au mai fost si altele, dar am fost la nunti unde erau si cate 3 domnisoare, faza e ca daca pui mai multe domnisoare in biserica trebuie sa-ti alegi una care sa tina lumanarea... cat despre flori, nici eu nu am prea am mai vazut sa se puna (la nunta la care am fost eu domnisoara, au avut margarete naturale in loc de floricele acelea artificiale care se pun in piept, si le-au pus pe masa in dreptul fiecarui invitat).

dyenutza24
15.02.2009, 15:29:28
eu o sa am 6 domnisoare,verisoare si 2 prietene bune,dar cea care va tine lumanarea la biserica va fi sora mea.in privinta cocardelor...as vrea sa le pun doar invitatilor care vin acasa dar mama ma bate la cap sa pun si la restaurant ca mai sunt destui care vin acolo si sa nu se simta aiurea fata de cei care au deja flori de acasa.pana la urma cred ca pun la toata lumea (la restaurant nu pun eu ca doar de aia am 6! domnisoare,nu? ;-) ) ca sa fie toti multumiti ,si gata!;)) ;))

mirabela24
16.02.2009, 15:55:48
Am si eu o intrebare ;;) . S-a gandit cineva la cadoul pt. nasi?

Rodica_d
17.02.2009, 08:26:10
Am si eu o intrebare ;;) . S-a gandit cineva la cadoul pt. nasi?
Aici am si eu o mare dilema. Noi i-am intrebat direct ce si-ar dori, si momentan au spus ca ei nu au nevoie de nimic, dar ca se gandesc si ne spun. Mie asa mi s-a parut cel mai practic, decat sa le luam ceva ce nu le face trebuinta mai bine vorbim cu ei.

mirabela24
17.02.2009, 10:00:20
Aici am si eu o mare dilema. Noi i-am intrebat direct ce si-ar dori, si momentan au spus ca ei nu au nevoie de nimic, dar ca se gandesc si ne spun. Mie asa mi s-a parut cel mai practic, decat sa le luam ceva ce nu le face trebuinta mai bine vorbim cu ei.
Asa vrem sa facem si noi, dar mi-e ca o sa le fie aiurea sa ne zica direct ce ar vrea, ca si mie una mi-ar fi. ;;)

Rodica_d
17.02.2009, 13:22:22
Asa vrem sa facem si noi, dar mi-e ca o sa le fie aiurea sa ne zica direct ce ar vrea, ca si mie una mi-ar fi. ;;)
Mai si mie mi-ar fi destul de aiurea da si sa primesc un cadou care nu imi face nici o trebuinta nu mi-ar conveni. Spre ex sa am deja un cuptor cu microunde si sa mai primesc unul. De asta am preferat sa ii intreb.

ancaandreea
17.02.2009, 13:44:45
cand se da acest cadou nasilor?inainte de nunta?si cine il ia socrii mici?

ancaandreea
17.02.2009, 13:45:43
10 mil sunt de ajuns pt cadou?

Rodica_d
17.02.2009, 14:12:19
Eu asa stiu ca acest cadou il ia socrii mici si se da inainte de nunta. Noi cel putin asa vom face cu ceva timp inainte de nunta le ducem cadoul.

Rodica_d
17.02.2009, 14:13:02
10 mil sunt de ajuns pt cadou?
Parerea mea ca e indeajuns.

ancaandreea
17.02.2009, 14:26:04
la ce suma trebuie sa se ridice cadoul nasilor?

Rodica_d
17.02.2009, 15:59:31
la ce suma trebuie sa se ridice cadoul nasilor?
Eu din cate am auzit ar trebui sa acopere cheltuielile pe care le fac ei( lumanari, buchete..), da eu stiu acuma ;;) ;;) . Depinde si de pretentiile nasilor. Eu una habar nu am.

mirabela24
18.02.2009, 12:18:15
Cadoul il ia mirii, si din cate stiu eu se da chiar in ziua nuntii de catre ginere cand se aduce sa ia nasii de acasa.

mirabela24
18.02.2009, 12:22:10
Eu din cate am auzit ar trebui sa acopere cheltuielile pe care le fac ei( lumanari, buchete..), da eu stiu acuma ;;) ;;) . Depinde si de pretentiile nasilor. Eu una habar nu am.
Si eu tot asa am auzit ca ar trebuie sa fie echivalent cu cheltuiala nasilor, acum nu e vorba de pretentiile nasilor, ca banuiesc, ca majoritatea nu isi mai pun nasii din interes, ci prieteni apropiati... si ar fi frumos, atat timp cat ei cheltuie cu florile, lumanarile, biserica, voalul, sa le facem si noi un cadou mai de valoare.

alisuka
23.02.2009, 13:12:14
Eu una am inteles ca fiecare face ce vrea cadou si cat isi permite valoarea nu echivalentul la cat dau nasi sau cat cheltuie!:*

dyenutza24
22.03.2009, 14:18:27
eu cred ca ar trebui sa vorbiti cu ei dinainte sa nu le luati cine stie ce chestii care sa nu le fie necesare.de exemplu nasii mei au mai multe perechi de fini si ne-au spus clar:sa nu va prind cu cadouri ca ne suparam,mai avem 5 randuri de seturi de pahare,3 filtre de cafea,3 sandvis-makere s.a.m.d.Asa ca noi o sa le luam o biblie ca sigur nu au.si am rezolvat si asta.:D

Rodica_d
23.03.2009, 14:48:31
eu cred ca ar trebui sa vorbiti cu ei dinainte sa nu le luati cine stie ce chestii care sa nu le fie necesare.de exemplu nasii mei au mai multe perechi de fini si ne-au spus clar:sa nu va prind cu cadouri ca ne suparam,mai avem 5 randuri de seturi de pahare,3 filtre de cafea,3 sandvis-makere s.a.m.d.Asa ca noi o sa le luam o biblie ca sigur nu au.si am rezolvat si asta.:D
Si noi am vorbit cu ei ca am zis ca decat sa le luam ceva ce nu le face trebuinta sau ceva ce mai au mai bine mergem la sigur. Asa ca noi o sa le luam un robot de bucatarie.

cllaudytza
15.04.2009, 22:16:33
intrebarea mea ar fi:e bine sau nu sa-ti pui sora domnisoara de onoare??am auzit tot felul de pareri pro si contra si inca nu sunt lamurita pe deplin..si inca ceva..avem 2 candidati la ''postul'' de cumnat de mana si nu vrem sa renuntam la nici unul..se pot pune amandoi?:D

xenoa
15.04.2009, 23:01:00
eu as vrea sa punem cumnat de mana pe fratele viitorului meu sot.mie kiar nu mi se pare o crima,deasemenea cu dsoara de onoare....poate fi si sora....sora mea e casatorita,dar daca nu ar fi,cu siguranta ca ar fi prima la care m-as gandi sa o pun dsoara de onoare

dyenutza24
15.04.2009, 23:31:14
intrebarea mea ar fi:e bine sau nu sa-ti pui sora domnisoara de onoare??am auzit tot felul de pareri pro si contra si inca nu sunt lamurita pe deplin..si inca ceva..avem 2 candidati la ''postul'' de cumnat de mana si nu vrem sa renuntam la nici unul..se pot pune amandoi?:D

eu am 7 domnisoare,dintre care una este sora mea ea fiind cea care va fi langa nasa in biserica,si 7 cavaleri.....:D :D :D asa ca ....faceti cum va place...si simtiti-va bine!!!>:D< >:D< :-p :-p

Rodica_d
16.04.2009, 09:22:54
eu am 7 domnisoare,dintre care una este sora mea ea fiind cea care va fi langa nasa in biserica,si 7 cavaleri.....:D :D :D asa ca ....faceti cum va place...si simtiti-va bine!!!>:D< >:D< :-p :-p

Eu am 3 domnisoare si 1 cavaler :D.

cllaudytza
16.04.2009, 19:19:48
=)) deci e ok..daca o sa am 3 domnisoare,printre care si sora mea,n-ar fi o problema daca o sa avem si 3 cavaleri...e perfect.<:-P merci muult.poopicei>:D< :* :* :* :*

babie
20.04.2009, 10:20:32
nici eu nu stiu ce sa le iau nasilor.....cred ca ma voi limita la cate un ceas mai dragut pt fiecare, cu numele noastre gravate pe spate, si ale lor, daca se poate, si o rama foto digitala, caci vor avea muuulte poze de stocat, mai ales ca ei au nunta cu 3 luni inaintea noastra

babie
20.04.2009, 10:22:13
eu voi avea doar o d-ra de onoare si un cavaler, insa sora mea a avut 3 d-re.......la mine va fi cea mai buna prietena, iar in biserica va intra fetita surorii mele, in rochita ca a mea, impreuna cau un baietel....ea va avea un buchetel dragut, si el verighetele....

Maya_maya
27.04.2009, 10:30:45
stie cineva daca e neaparat nevoie ca...cumnatul de mana sa care un anumit brad? :|
sa ma lumineze cineva si pe mine.
cand ma gandesc la brad..parca vad bradul de Craciun :))
imi si imaginez cumnatu de mana cu ditamai bradu :))
:*

alisuka
27.04.2009, 11:16:26
Cumnatul de mana trebuie sa care acel brad numai daca vretzi voi sa facetzi traditia bradului ,dar nu este bradul de craciun eu am luat doar un braduletz mik pe care l-am impodobit cu floricele naturale si funtitze!

Rodica_d
28.04.2009, 17:10:49
stie cineva daca e neaparat nevoie ca...cumnatul de mana sa care un anumit brad? :|
Tare asta cu bardul de Craciun =)). Noi nu vom face bradul, din tarditii am pastrat doar ruperea turtei!

mirabela24
28.04.2009, 21:06:50
Faza cu bradul sau cea cu mersul la apa, sunt mai de la tara, parerea mea, nu vreau sa se simta nimeni ofensat, dar nu am prea vazut sa se mai faca la oras ... acum fiecare face cum vrea

alisuka
29.04.2009, 08:18:09
Sunt de acord cu tine in partea nu pot zice ca aceste obiceiuri sunt de la tara ci ca sunt obiceiuri stravechi care cu timpul au devenit invizibile caci sa modernizat lumea,eu da le-am facut pt ca am plecat imbracata mireasa din casa bunicilor de la tara de acolo unde am copilarit toate vacantzele si chiar a fost emotionant si frumos!:*

xenoa
15.06.2009, 12:28:22
eu nu am facut nimik din toate acestea.in afara de turta miresei.in primul rand pentru ca nu am vrut,iar in al 2lea pentru ca nici sa fi vrut ,nu apucam.la invalmaseala care a fost si toata porcaria cu starea civila,ma mir cum de am reusit sa facem inca poze,dar daca mai stateam sa fac si apa....nu stiu daca ajungeam pe la 8 la restaurant

gabygo80
27.07.2009, 08:43:19
Cine face turta miresei? Nasa sau mama miresei? Sunt impartite parerile si asa vre sa aflu mai multe...Mercic

mirabela24
27.07.2009, 12:43:14
Cine face turta miresei? Nasa sau mama miresei? Sunt impartite parerile si asa vre sa aflu mai multe...Mercic
eu stiam ca nasa, dar mie de exemplu mi-a facut-o mami, pt ca stie pe cineva care are brutarie si face si turte, si i-a facut-o cadou, dar nasa ar trebui sa o faca, desi nu se prea mai respecta traditiile ...

oanatos
05.08.2009, 10:14:40
iertati-mi ignoranta. Ce inseamna cumnat de mana? Eu nu sunt din Craiova, miresoiul e... Si la noi nu am auzit de asa ceva :D

caramel
05.08.2009, 11:20:06
iertati-mi ignoranta. Ce inseamna cumnat de mana? Eu nu sunt din Craiova, miresoiul e... Si la noi nu am auzit de asa ceva :D
Defapt se numesC CAVALER DE ONOARE SI DOMNISOARA DE ONOARE, cumnat de mana este un apelativ de la tara

oanatos
05.08.2009, 11:43:51
Defapt se numesC CAVALER DE ONOARE SI DOMNISOARA DE ONOARE, cumnat de mana este un apelativ de la tara
ah, ok.. am inteles... ;-)
Multumesc

corina_teo
01.12.2009, 18:59:34
=)) deci e ok..daca o sa am 3 domnisoare,printre care si sora mea,n-ar fi o problema daca o sa avem si 3 cavaleri...e perfect.<:-P merci muult.poopicei>:D< :* :* :* :*

si eu tot 3 domnisoare o sa am , si una din ele o sa fie sora-mea, numai sa fie aici.... ea e plecata in strainatate si inca nu stie sigur dak o sa poata veni sau nu :( . Eu sper sa vina [-o<

pupicei....:">:">:">

anca02
11.12.2009, 15:39:56
Fetelor,am o problema,poate reusiti sa ma lamuriti.Am intels ca nu e bine sa pui dra de onoare/cumnat de mana sora sau frate cu mirele/mireasa,ca nu e bine ca ei sa tina lumanarea in biserica.Stiti ceva????...eu as vrea fff mult ca sora viitorului meu sot sa imi fie dra de onoare pt ca ne intelege fff bine,dar am auzit ca nu ar fi bine:(

flowerpower
11.12.2009, 16:18:10
Fetelor,am o problema,poate reusiti sa ma lamuriti.Am intels ca nu e bine sa pui dra de onoare/cumnat de mana sora sau frate cu mirele/mireasa,ca nu e bine ca ei sa tina lumanarea in biserica.Stiti ceva????...eu as vrea fff mult ca sora viitorului meu sot sa imi fie dra de onoare pt ca ne intelege fff bine,dar am auzit ca nu ar fi bine:(
Daca ar exista si o explicatie logica pentru fiecare superstitie,poate as crede,dar asa...daca stai sa tii cont de fiecare poveste, nu te mai mariti...sau nu mai ajungi sa faci nimic din ce ti-ai dori,asa ca nu te mai gandi si organizeaza-ti nunta asa cum vrei tu...:)

anca02
11.12.2009, 16:27:07
Daca ar exista si o explicatie logica pentru fiecare superstitie,poate as crede,dar asa...daca stai sa tii cont de fiecare poveste, nu te mai mariti...sau nu mai ajungi sa faci nimic din ce ti-ai dori,asa ca nu te mai gandi si organizeaza-ti nunta asa cum vrei tu...:)

Dap,sa stii ca ai dreptate flowerpower,mai ales ca eu nu sunt adepta traditiilor si a obiceiurilor care erau demult,si mai ales nu sunt o persoana superstitioasa:):)
O sa iti urmez sfatul>:D<

claudia112
11.12.2009, 20:33:30
Da, dar eu nu as concepe nunta fara traditii, au farmecul lor, pusul voalului, al florii mirelui in piept, ruperea painii, luatul voalului si pusul efarfei, chiar sunt emotionante aceste traditii si fiecare are o insemnatate, daca nu mai avem traditii devenim o natie fara istorie , stiu ca globalizarea isi spune cuvantul , dar sa incercam totusi sa ne pastram identitatea noastra romaneasca.

flowerpower
11.12.2009, 21:09:56
Da, dar eu nu as concepe nunta fara traditii, au farmecul lor, pusul voalului, al florii mirelui in piept, ruperea painii, luatul voalului si pusul efarfei, chiar sunt emotionante aceste traditii si fiecare are o insemnatate, daca nu mai avem traditii devenim o natie fara istorie , stiu ca globalizarea isi spune cuvantul , dar sa incercam totusi sa ne pastram identitatea noastra romaneasca.
Noi vorbeam de superstitii, nu de traditii...dar ne-am obisnuit cu tine care contrazici pe toata lumea si nu-ti convine nimic...asteptam sa obosesti, desi cred ca pana atunci o sa ne obosesti tu pe noi...:)

claudia112
11.12.2009, 23:12:54
Noi vorbeam de superstitii, nu de traditii...dar ne-am obisnuit cu tine care contrazici pe toata lumea si nu-ti convine nimic...asteptam sa obosesti, desi cred ca pana atunci o sa ne obosesti tu pe noi...:)

Draga mea, Anca vorbea ca nu este adepta traditiilor, si eu ii respect punctul de vedere. Asa cum tu ar trebui sa-l respecti pe al meu. Esti suparata cumva ca nu am luat florile de la tine? Asa mi se pare!!! Este democratie si fiecare alege ceea ce considera ca este cel mai bine si mai de calitate pentru nunta lui. Si tu nu esti ceea ce-mi doresc eu pentru nunta mea!

flowerpower
12.12.2009, 07:16:09
Draga mea, Anca vorbea ca nu este adepta traditiilor, si eu ii respect punctul de vedere. Asa cum tu ar trebui sa-l respecti pe al meu. Esti suparata cumva ca nu am luat florile de la tine? Asa mi se pare!!! Este democratie si fiecare alege ceea ce considera ca este cel mai bine si mai de calitate pentru nunta lui. Si tu nu esti ceea ce-mi doresc eu pentru nunta mea!
:)) :)) :))
Nici nu ma obosesc sa-ti dau replica...intrucat este democratie si fiecare e liber sa creada ce vrea despre fiecare...

claudia112
15.01.2010, 09:09:41
noi o sa avem nasii din craiova, ce trebuie sa cumpere ei, de ce trebuie sa se ocupe nasii? voi ce cadouri o sa le cumparati nasilor?

Maya_maya
15.01.2010, 10:26:25
noi o sa avem nasii din craiova, ce trebuie sa cumpere ei, de ce trebuie sa se ocupe nasii? voi ce cadouri o sa le cumparati nasilor?
pai nasii trebuie sa plateasca urmatoarele: buchetul miresicii, cocardelele si biserica :D si esarfa sau palarie pt mireasa.

flowerpower
15.01.2010, 14:31:12
pai nasii trebuie sa plateasca urmatoarele: buchetul miresicii, cocardelele si biserica :D si esarfa sau palarie pt mireasa.
Eu stiam varianta urmatoare: nasii platesc voalul, lumanarile, biserica si esarfa/palaria miresei.Buchetul miresei trebuie sa il plateasca mirele.

claudia112
15.01.2010, 14:41:25
si buchetul nasei cine il plateste? si painea miresei?

flowerpower
15.01.2010, 14:48:06
si buchetul nasei cine il plateste? si painea miresei?

La buchetul nasei parerile sunt impartite: mireasa, sau si-l plateste nasa.
Painea miresei nu stiu....la mine nasa a platit lumanarile si buchetele, iar painea am platit-o eu...

Maya_maya
17.01.2010, 12:52:51
cand au fost nasi parintii mei...au platit biserica...florile de pus in piept la invitati...buchetul miresei si al nasei(desi se zice ca buchetul miresei trebuie sa-l cumpere miresoiul fara ca miresica sa stie cum va arata si sa i-l dea inainte de cununia religioasa). turta miresei, lumanarile si esarfa pe care i-au pus-o la sfarsit. cam atat. :-?

oanatos
17.01.2010, 18:00:49
cand au fost nasi parintii mei...au platit biserica...florile de pus in piept la invitati...buchetul miresei si al nasei(desi se zice ca buchetul miresei trebuie sa-l cumpere miresoiul fara ca miresica sa stie cum va arata si sa i-l dea inainte de cununia religioasa). turta miresei, lumanarile si esarfa pe care i-au pus-o la sfarsit. cam atat. :-?
si la noi a fost la fel. Au platit toate celel enumerate mai sus mai putin florile de pus in piept la invitati.

ancaandreea
19.01.2010, 19:05:17
Cand am fost mireasa nasa a platit lumanari,cocarde naturale,turta,preot.Cand am fost eu nasa am platit lumanari,buchetul miresei,cocarde naturale si cocarde artificiale pe care le am pus oamenilor can au venit sa ma ia de acasa,turta si preot
Acum depinde de fiecare cum doreste

alisuka
19.01.2010, 21:45:39
Depinde si de cum va intelegetzi cu nasi de la inceput si pretentzii avetzi fiecare!Eu inafara de biserica ,turta m iresei si lumanari mi am platit eu toate cele adica cocarde buchete etc!>:D<

diana_stefania
10.02.2010, 18:23:39
Fetelor stiti cumva unde se pune floarea mirelui?Acasa la nasi,cand merge mirele sa ii ia sau acasa la mireasa dupa invelit.Sau care este cel mai des intalnit la nuntile de la noi?Eu vreau sa fie la mine acasa,dupa ce ma inveleste....dar "lumea" isi mai da cu parerea si mai apar divergente.:*

anca02
11.02.2010, 09:50:27
Fetelor stiti cumva unde se pune floarea mirelui?Acasa la nasi,cand merge mirele sa ii ia sau acasa la mireasa dupa invelit.Sau care este cel mai des intalnit la nuntile de la noi?Eu vreau sa fie la mine acasa,dupa ce ma inveleste....dar "lumea" isi mai da cu parerea si mai apar divergente.:*

La fratele meu la nunta floarea i-a fost pusa la nasi acasa,dupa care au plecat impreuna cu nasii sa ia mireasa:)

alisuka
11.02.2010, 16:44:58
Fie care cred ca o pune floare unde vrea dar din cate stiu eu se zice ca acasa la mireasa dupa ce inveleste mireasa,acum eu am facut asa ,adica la mine acasa!>:D<

diana_stefania
12.02.2010, 15:38:36
E bine in cazul asta ca nu trebuie facut obiceiul asta undeva anume.Eu vreau sa fie la mine.
Multumesc:*

alisuka
12.02.2010, 16:55:57
Nu ai pt ce sa multumesti eu zic ca fiecare face ce vrea fara sa i pese de gura lumii,caci e nunta voastra nu a lumiii!:*

diana_stefania
13.02.2010, 12:43:42
Da,ai dreptate=D>

alisuka
13.02.2010, 16:55:28
Stiu ca am dreptate dar mai stiu si ca mama zice hai si soacra cea asa ca ascultazi instinctul![-X

diana_stefania
14.02.2010, 11:03:44
Daca ar fi sa ne luam dupa toata lumea nunta nu ar mai fi un prilej de bucurie ci un eveniment stresant la care sa facem numai si numai obiceiuri.Asa ca la nunta conteaza numai si numai mirele si mireasa.Pentru ca si parintii si nasii si restul lumii si-au facut fiecare nunta lor si nu trebuie sa facem noi ce si-au dorit ei pt ei.:D

alisuka
14.02.2010, 12:40:22
=D> =D> Exact asa trebuie gandit ,nu au decat sa se supere cei care nu le convine!

RIMAS77
16.02.2010, 20:05:12
Fetelor vroiam sa va intreb si eu ceva, avand in vedere ca se vorbeste despre nasi.
Stiu ca nu mai exista obligatia (sau traditia) nasilor care se transmit din tata in fiu, ci acum se poate alege oricine (prieteni, etc).
Insa eu am o problema.. avand in vedere ca locuiesc afara din tara din pacate raportul cu multe persoane nu mai este asa cum era odata, deci nu am o persoana care sa fie atat de importanta pt mine incat sa ii dau rolul asta. Ma gandeam sa intreb pe oricare din invitati sa ne fie nasi, numai din punctul de vedere de a ne sta alaturi in biserica si la masa bineinteles.
Dar fara a avea pretentii de nici un fel (cadouri, numele lor pus fiilor mei, plocoane la nasi, etc), asta in conditiile in care noi vom plati totul : lumanari, voal, taxa la biserica, cocarde.. tot ce ar trebui sa plateasca ei.
Intrebarea mea e urmatoarea: credeti ca ar fi jignitor pt persoanele respective sa le fac propunere asta?
Multumesc anticipat pt raspuns!

poneyalma
17.02.2010, 19:47:21
Fetelor vroiam sa va intreb si eu ceva, avand in vedere ca se vorbeste despre nasi.
Stiu ca nu mai exista obligatia (sau traditia) nasilor care se transmit din tata in fiu, ci acum se poate alege oricine (prieteni, etc).
Insa eu am o problema.. avand in vedere ca locuiesc afara din tara din pacate raportul cu multe persoane nu mai este asa cum era odata, deci nu am o persoana care sa fie atat de importanta pt mine incat sa ii dau rolul asta. Ma gandeam sa intreb pe oricare din invitati sa ne fie nasi, numai din punctul de vedere de a ne sta alaturi in biserica si la masa bineinteles.
Dar fara a avea pretentii de nici un fel (cadouri, numele lor pus fiilor mei, plocoane la nasi, etc), asta in conditiile in care noi vom plati totul : lumanari, voal, taxa la biserica, cocarde.. tot ce ar trebui sa plateasca ei.
Intrebarea mea e urmatoarea: credeti ca ar fi jignitor pt persoanele respective sa le fac propunere asta?
Multumesc anticipat pt raspuns!

Nu cred ca e jignitor, dar e ffff ciudat. Cred ca ar trebui sa intrebi persoanele pe care le consideri putin mai aproiate, mai langa sufletul tau nu asa pe oricare dintre invitati....Bine daca toti invitatii iti sunt apropiati (poate ai foarte putini invitati), atunci altfel se pune problema...dar totusi e cam aiurea sa rogi toti invitatii...

RIMAS77
17.02.2010, 22:40:47
Nu cred ca e jignitor, dar e ffff ciudat. Cred ca ar trebui sa intrebi persoanele pe care le consideri putin mai aproiate, mai langa sufletul tau nu asa pe oricare dintre invitati....Bine daca toti invitatii iti sunt apropiati (poate ai foarte putini invitati), atunci altfel se pune problema...dar totusi e cam aiurea sa rogi toti invitatii...
situatia mea este urmatoarea: de 7 ani traiesc in afara tarii si in acest timp m-am intors numai de vreo 4 ori in tara.. in conditiile acestea iti poti da seama ca oricare ar fi fost raportul cu persoanele inainte de plecare, din cauza distantei totul s-a schimbat acum...
din cauza asta ziceam ca pt mine sunt toti pe acelas plan, pt ca oricum chiar daca la nunta vor fi rudele si prietenii cei mai apropiati (cam 50 pers) nici unul din ei nu imi este ca sa zic asa destul de apropiat ca sa zic asa ,incat sa am o preferinta.
nu stiu ce sa fac...
se accepta orice fel de sugeriment!!!^:)^ ^:)^

bebetrist
27.02.2010, 20:41:05
ar fi frumos sa ii anunti inainte :)))
sa nu te trezesti cu refuzuri la nunta si sa nu vrea niciunu ..alti sa se simta jigniti..lumea aiic a ramas diferita..chiar dak tu te-ai schimbat (ai plecat in fara si ai o alta mentalitate)..
trebuie sa fie 2 persoane .. mai "prietenoase" pe care le-ai vrea nasi...!nu?

stefannya
10.04.2010, 13:07:46
si eu tot 3 domnisoare o sa am , si una din ele o sa fie sora-mea, numai sa fie aici.... ea e plecata in strainatate si inca nu stie sigur dak o sa poata veni sau nu :( . Eu sper sa vina [-o<

pupicei....:">:">:">
buna,am vazut ca facem nunta la acelasi restaurant....tu in ce sala ai?poate dupa nunta ne spui si noua mai multe detalii despre cum a iesit tot...

caramella55
03.11.2010, 22:17:18
Buna! Am citit cam tot ce s-a vorbit la acest topic. M-ar interesa si pe mine daca stie cineva care sunt obiceiurile care trebuie urmate la nunta. Mai exact as vrea sa stiu in ce ordine se fac aceste obiceiuri si in ce constau ele. Stiu si eu ca se paote face apa, brad si turta miresei...dar nu stiu in ce ordine se fac..si ince constau exact. Si al mire acasa ce obiceiuri sunt? Dar la nasi acasa? Dupa ce vine mirele la mireasa se mai fac ceva obicieiuri sau se merge direct la biserica?

alisuka
04.11.2010, 12:29:05
Ordinea ar cam fi brad,apa si turta cand vine mirele cu nasii,la minre acasa nu stiu ce se face ,la nasi se joaca o hora si se pleaca spre mireasa ...cred ca astea sunt....

tudma
04.11.2010, 17:53:47
Fetelor, am si eu o nelamurire. Nu sunt de prin partea locului, asa ca nu stiu cine ar tb sa puna florile in piept, mireasa sau nasa(ma refer la cocardele pentru mire, nasi, parinti, etc.)? De unde sunt eu le pune mireasa....Va pup.

november_rain2010
04.11.2010, 19:56:44
La noi le-a pus nasa, nu stiu daca asa era traditia , dar eu am fost atat de zapacita ca m-am apucat sa le pun si m-a strigat cineva si a trebuit sa plec.Spor la pregatiri!!

alisuka
04.11.2010, 23:00:13
La mine doar la mire ,cumnat de mana si nas a pus nasa si in rest domnisoarele de onoare....nu stiu ce sa iti zic exact doar ca eu nu am pus niciuna:-p

flowerpower
05.11.2010, 07:41:24
Pe-aici prin zona, am observat ca nasa pune cocardele, si din greseala le mai pun si alte persoane...:-p

kallya17
17.02.2011, 20:35:50
Faza cu bradul sau cea cu mersul la apa, sunt mai de la tara, parerea mea, nu vreau sa se simta nimeni ofensat, dar nu am prea vazut sa se mai faca la oras ... acum fiecare face cum vrea
Aoleu Mirabela ce m-ai linistit... Nici eu nu vreau sa merg la apa sau sa fac brad, vreau sa pastrez doar traditia cu turta si am auzit ca ar fi pacat sa nu le fac. Am mai auzit ca nu as fi primita de preot in biserica fara brad... tu ai avut vreo problema in privinta asta? Lamuriti-ma si pe mine va rog ca voi ati trecut prin asta si stiti mai bine si am vazut ca ati fost mai multe care nu au facut brad. :*

flowerpower_reloaded
17.02.2011, 20:41:43
Aoleu Mirabela ce m-ai linistit... Nici eu nu vreau sa merg la apa sau sa fac brad, vreau sa pastrez doar traditia cu turta si am auzit ca ar fi pacat sa nu le fac. Am mai auzit ca nu as fi primita de preot in biserica fara brad... tu ai avut vreo problema in privinta asta? Lamuriti-ma si pe mine va rog ca voi ati trecut prin asta si stiti mai bine si am vazut ca ati fost mai multe care nu au facut brad. :*

:)):)):))
Ce tare!! Cum sa nu te primeasca preotul in biserica fara brad? Astea sunt obiceiuri, si nu prea au legatura cu biserica...preotul te cununa cu sau fara brad, buchet, cocarde, invitati, etc...trebuie sa fiti doar voi si nasii...si sa aveti voie buna, cel putin noua asa ne-a spus...;-)

ella_laura
18.02.2011, 09:47:10
flowerpower chiar ca e tare faza:)) eu am zis de la inceput,de cand am hotarat ca ne casatorim, ca nu voi face obiceiurile cu apa si cu bradul.iubi habar n-are de aceste obiceiuri si zis sa fac cum vreau.tata la fel,habar nu are de obiceiuri, si se bucura mai ales ca lui nu-i place agitatia.mama s-a mirat putin la inceput,dar i-am zis sa nu se mai streseze ca doar ca mine va fi si sa umble ea cu galeata:)) mi-a inteles dorinta imediat.soacra a facut o fatza: ,,cum sa nu faci mama? ca asa e bine,bla,bla,bla..."i-am zis ca eu nu ma vad facand asa, socru-meo nici macar nu ne intreaba ceva de nunta.sunt obiceiuri si atat,din punct de vedere religios nu-i nimic.

kallya17
18.02.2011, 12:35:26
flowerpower chiar ca e tare faza:)) eu am zis de la inceput,de cand am hotarat ca ne casatorim, ca nu voi face obiceiurile cu apa si cu bradul.iubi habar n-are de aceste obiceiuri si zis sa fac cum vreau.tata la fel,habar nu are de obiceiuri, si se bucura mai ales ca lui nu-i place agitatia.mama s-a mirat putin la inceput,dar i-am zis sa nu se mai streseze ca doar ca mine va fi si sa umble ea cu galeata:)) mi-a inteles dorinta imediat.soacra a facut o fatza: ,,cum sa nu faci mama? ca asa e bine,bla,bla,bla..."i-am zis ca eu nu ma vad facand asa, socru-meo nici macar nu ne intreaba ceva de nunta.sunt obiceiuri si atat,din punct de vedere religios nu-i nimic.
Si eu la fel m-am gandit fetelor, insa au fost rude care m-au speriat ca "nu e bine sa nu respecti traditiile, ca au si ele rolul lor", bla, bla. Eu cred ca daca nu exista iubire, poti face toate traditiile din lume...degeaba. Eu nu prea am fost la nunti in ultimul timp si de aceea m-am speriat de faza ca nu te baga popa in biserica fara brad, dar cred ca astea sunt lucruri babesti care se fac mai mult la tara unde ai mai mult timp la dispozitie si nunta tine 3 zile. M-am si gandit ca nu o sa mai am timp de poze sau altceva daca mai stau sa impodobesc si brad si sa merg si la apa... asa ca, nici eu nu o sa fac chestiile astea. Sunt amuzante, intr-adevar, dar nu am timpul necesar si nici nu ma vad facand asta. O sa respect doar traditia cu turta, ca nu ma incomodeaza cu nimic.

ella_laura
18.02.2011, 12:49:19
Kallya sunt decat obiceiuri.cine sta la casa,indiferent ca e oras sau sat, ar putea sa faca aceste obiceiuri,ai spatiu in curte,etc.eu nu vreau,mi-am spus punctul de vedere si cui nu-i convine nici nu ma intereseaza.cununia religioasa nu are legatura cu obiceiurile.de exemplu,iubi vrea ca dupa cununia civila sa se duca la ai lui parinti,care stau la tara(noi suntem oraseni:D).l-am intrebat de ce, si mi-a motivat ca lui nu-i place sa stea in fata blocului si mai bine se duce acolo.ca-mi convine,ca nu-mi convine e problema lui,ca el se duce nu eu.oricum socrii abia asteapta sa se ,,faleasca" in sat.e bine macar ca au inteles ca nunta va fi cum vrem noi si nu cum vor ei,si acum nici macar nu ne mai intreaba ceva de nunta.pt ei totul e foarte scump,ca de ce trebuie aia etc, de parca ei ne dau bani.pt mine vor fi invitati si atat.tu sa faci asa cum simti si cum vrei tu.este cel mai important!
ella

kallya17
18.02.2011, 13:20:08
Asa zice si iubi meu ca cel mai important este sa ne simtim noi bine si ca nu-l intereseaza ce vorbeste lumea. Socrii nu ne intreaba de nunta pentru ca sunt banii nostri si facem ce vrem si cum vrem. Ei si-au facut nunta cum au vrut asa ca nu au nimic de obiectat. Ms pentru sfaturi si bafta cu pregatirile.

bebelushaa
10.03.2011, 18:06:11

Se zice ca daca nu faci bradul si apa la nunta, le faci pe lumea cealalta;)) Eu, una, le-am facut, dar nu pt faptul ca ma si vedeam cu bradul in brate pe ,,alta lume'', ci pur si simplu, nu mi s-a parut atat de taranesc obiceiul, m-am si distrat super tare atunci\:D/ Bradul l-am impodobit in fata blocului, iar apa ,,am facut-o'' la scara vecina, la un robinet in gradina...Pana la urma, fiecare cu traditiile si gongiile lui;;) pupici:*

poneyalma
11.03.2011, 20:18:09
Se zice ca daca nu faci bradul si apa la nunta, le faci pe lumea cealalta;)) Eu, una, le-am facut, dar nu pt faptul ca ma si vedeam cu bradul in brate pe ,,alta lume'', ci pur si simplu, nu mi s-a parut atat de taranesc obiceiul, m-am si distrat super tare atunci\:D/ Bradul l-am impodobit in fata blocului, iar apa ,,am facut-o'' la scara vecina, la un robinet in gradina...Pana la urma, fiecare cu traditiile si gongiile lui;;) pupici:*
Pai si care ar fi problema sa le faci pe lumea cealalta??? DAr va dati seama cate paduri ar trebui taiate?! N-o sa aibe Raiul atatia brazi cate mirese nu si-or fi facut brad la nunta ;))
Mi mi se par foarte tampite animite obiceuri, nu le vad rostul si nici frumusetea, deci ... in concluzie nu le-am facut/respectat!!!!

Carmella
19.04.2011, 07:07:32
Pai si care ar fi problema sa le faci pe lumea cealalta??? DAr va dati seama cate paduri ar trebui taiate?! N-o sa aibe Raiul atatia brazi cate mirese nu si-or fi facut brad la nunta ;))
Mi mi se par foarte tampite animite obiceuri, nu le vad rostul si nici frumusetea, deci ... in concluzie nu le-am facut/respectat!!!!

Si eu cred ca e o mare mare prostie sa faci brad si apa in fata blocului daca ar fi la tara da mai merge dar la bloc nu prea ..da bine.

alisuka
20.04.2011, 10:53:50
Eu una nu vad de ce nu ar da bine si la bloc la fel ca si la tara ,sunt obiceiuri pe care daca vrei le respecti daca nu nu ,nu e vorba ca sunt de la tara sau de la oras caci oricum daca facem bradul nu l facem in fatza blocului lui bill gates ,mie nu imi rusine cu traditziile ,dar fiecare face ce vrea ,e mai bine sa imprumutam modelele de la americani cum este sa iti ridici rochia (sa spunem ca la tara sa iti pui poalele in cap)de fatza cu tineri si batrani pt a scoate jartelutza sau sa aruncam buchetul8-|,imi cer scz dar asta erste parerea mea

poneyalma
20.04.2011, 18:19:21
Eu una nu vad de ce nu ar da bine si la bloc la fel ca si la tara ,sunt obiceiuri pe care daca vrei le respecti daca nu nu ,nu e vorba ca sunt de la tara sau de la oras caci oricum daca facem bradul nu l facem in fatza blocului lui bill gates ,mie nu imi rusine cu traditziile ,dar fiecare face ce vrea ,e mai bine sa imprumutam modelele de la americani cum este sa iti ridici rochia (sa spunem ca la tara sa iti pui poalele in cap)de fatza cu tineri si batrani pt a scoate jartelutza sau sa aruncam buchetul8-|,imi cer scz dar asta erste parerea mea
Dupa parerea mea, o parte din aceste obiceiuri nu pot fi facute in oras din motive "tehnice". Adica sa ma duc la apa unde???? Poate la robinetul de la ghena de gunoi, unde isi spala colocatarii galetile de gunoi!
Sa fac brad ca sa fac ce dupa aceea cu el??? Stiu ca la tara la bunici cei care faceau brad la nunta il puneau undeva in poarta pana se usca. Eu il pun unde? In balcon???

alisuka
21.04.2011, 10:56:17
Din cate stiu eu sunt destule fantani si izvoare in craiova nu trebuie sa fie in fatza blocului,bradul se lasa la poarta sau langa o fantana sau izvor....dar gasim scz...mai bine spunem ca ne-am modernizat si ca ne este rusine cu obiceiurile stravechi ,dar nu i lege ca trebuie respectate asa ca nu i bai....>:D<

xtina123
22.05.2011, 00:11:22
Buna fetelor. Am nevoie si eu de ajutor....m-ar interesa sa stiu si eu dupa nunta unde raman lumanarile k am avut anumite discutii in contradictoriu cu rudele si as dori sa stiu ca sa ma pot contrazice cu ei

stefannya
22.05.2011, 07:08:06
Buna fetelor. Am nevoie si eu de ajutor....m-ar interesa sa stiu si eu dupa nunta unde raman lumanarile k am avut anumite discutii in contradictoriu cu rudele si as dori sa stiu ca sa ma pot contrazice cu ei

buna....noi la o saptamana dupa nunta le am dus la biserica unde ne am cununat si le am lasat acolo...nu stiu daca asa se procedeaza de obicei..am intr si noi in stg si n dreapta si multi ne au sfatuit sa le ducem la biserica..:*:*

mihaellaB
15.06.2011, 08:26:36
Buna,

imi poate spune cineva cine trebuie sa tina lumanarile la biserica: nasa si nasul sau domnisoara si calaverul de onoare? Nu stiu exact cum se procedeaza in Craiova...

Multumesc.

alisuka
15.06.2011, 09:50:09
La toate nuntile la care am fost eu la Craiova nasul cu nasa tin lumanarile!:-p

mihaellaB
15.06.2011, 15:38:46
Multumesc frumos pentru raspuns...
La Bucuresti am vazut ca le tineau domnisoara si cavalerul de onoare... si asa as prefera sa se procedeze si la nunta mea, insa ramane de vazut... cu obieiurile astea... :)

cecilia3004
16.06.2011, 00:00:02
teoretic le tin nasii, dar practic le tin mai mult domnisoara si cumnatul
nasii le tin numai la inconjuratul mesei, pentru ca in rest o sa trebuiasca sa participe altfel la slujba si au nevoie de maini libere

poneyalma
08.07.2011, 07:59:44
N-am fost la nici macar o nunta la care nasul cu nasa sa tina lumanarile. le0au tinut domnisoara si cavalerul de onoare

2007nyco
08.07.2011, 09:09:28
In biserica intra domnisoara si cavalerul cu lumanarile, la inceputul slujbei preotul zice nasilor sa aprinda lumanarile si sa le tina, dar nu le tin prea mult pentru ca vine treaba cu schimbatul inelelor, pusul cununiilor,dat ocol masa...platit popa :D...deci ,mai mult in biserica le tin domnisoara si cavalerul.La iesirea din biserica NASII ies cu lumanarile aprinse (nu se sufla in lumanari,se sting de la sine). Si inca o treaba pe care mi-a zis-o acum la tara bunica: dupa ce se sting lumanarile sa ma uit care a ars mai putin sa vad cine traieste mai mult :)):))

mihaellaB
08.07.2011, 09:27:50
Imi poate spune cineva cum se procedeaza cu ruperea turtei?
In ce moment se face si de catre cine? Nasa sau soacra mare/mica?
Eu auzisem ca nasa... desi in zona de unde sunt bunicii mei (tot in Oltenia), obiceiul cu turta era altfel: mireasa era urcata pe o masa/scaun mai scund si soacra mare ii trecea turata (pe care erau puse o gramajoara si zahar si una de sare) de trei ori peste cap, iar mireasa gusta de fiecare gata din sare, zahar si paine, apoi o rupea si arunca bucati din ea... prima data peste casa (la tara, bineinteles....) si apoi in directiile punctelor cardinare(parca...) catre ceilalti. Mai era obieciul tot atunci ca soacra mare sa bage in sanul miresei un ban de argint de trei ori... primele doua dati trebuia sa cada pe sub rochie, iar a treia oara trebuia sa ramana :)

La nunta la sora mea, turta au tinut-o mama (pt ca soacra mare nu era prezenta la nunta) si nasa... si au respectat obiceiul cu sarea si zaharul, apoi au rupt-o si au impartit-o la cei care erau prezenti.

Voi ce stiti despre acest obicei? :)

2007nyco
08.07.2011, 09:35:09
Turta se rupe cand se pleaca de la mireasa de acasa de nasa. Mai exista si obiceiul de care vb tu, se practica si la tara la mine( bunicii mei sunt din 2 zone diferite ale olteniei si se practica in ambele parti).Doar ca asta cu soacra se face dupa ce vine de la biserica. La intrarea in curte/casa soacra asteapta mireasa cu o paine/turta pe care pune zaha si sare in patru parti . Mireasa musca din turta si gusta si din gramajoarele de sare/zahar. Am inceput sa devin experta in obiceiuri oltenesti :)). Nu se vede cat imi plac nuntile, nu? :D

mihaellaB
08.07.2011, 10:02:15
Turta se rupe cand se pleaca de la mireasa de acasa de nasa. Mai exista si obiceiul de care vb tu, se practica si la tara la mine( bunicii mei sunt din 2 zone diferite ale olteniei si se practica in ambele parti).Doar ca asta cu soacra se face dupa ce vine de la biserica. La intrarea in curte/casa soacra asteapta mireasa cu o paine/turta pe care pune zaha si sare in patru parti . Mireasa musca din turta si gusta si din gramajoarele de sare/zahar. Am inceput sa devin experta in obiceiuri oltenesti :)). Nu se vede cat imi plac nuntile, nu? :D

Fiecare zona cu obiceiurile ei :)
Oricum in oras se respecta foarte putine dintre ele si acestea oarecum adaptate... si presupun ca multe dintre semnificatiile lor nici nu se mai cunosc. :)
Eu o sa respect doar imbracatul/invelitul miresei, ruperea turtei, hora miresei la restaurant si dezvelitul miresei. :)

Mai am o intrebare: eu o sa am DJ la nunta, iar acasa la obiceiuri o sa incercam sa punem noi muzica la un laptop. Stiti cumva care sunt melodiile care se canta la fiecare dintre obiceiuri?

2007nyco
08.07.2011, 11:39:23
http://www.miresici.ro/showthread.php?p=4247383&page=35#post4247383 incearca aici.

cristianalala
30.05.2012, 22:49:01
Salut miresici de Dolj! Eu sunt nascuta tot in Oltenia, dar locuiesc in Buzau, asa ca o sa-mi intelegeti ignoranta, care sunt pasii si semnificatia obiceiului apei, nu stiu nimic de el, si pt ca originile mele imi sunt f dragi, as vrea sa aduc putin din Oltenia la nunta mea. Va multumesc din suflet. Sa aveti nuntile exact cum vi le doriti.