PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Franta

Pagini : [1] 2

ancaneacsu
19.10.2006, 13:21:14
haideti fetelor, am tot batut eu apropos-uri despre o destiantie f romantica...valea loirei....dar nimic nimic....:((
noi avem de gand sa plecam in a doua luna de miere in pe valea loirei si coasta de azur si ma gandeam ca poate aveti niste ponturi....>:D<

ryanaro
19.10.2006, 13:35:01
a fost careva in corsica? m-am interesat si vad ca nu exista package holidays cu all inclusive ci doar sa iti inchiriezi masina, sa iti gasesti hotel etc. cred ca e foarte frumos din ce am vazut pe net.^:)^

Sylvester
19.10.2006, 13:38:04
Eu am fost pe Coasta de Azur dar nu in luna de miere si nu pe cheltuiala mea dar sa stii ca e cam expensive. Nu m-as duce acolo pe banii mei....adica sunt lucruri mai frumoase de vazut in lume la aceeasi bani sau mai putin: Canare, India, Tibet, China, Groenlanda...etc...

Valea Loarei merita.

ALEX21A
19.10.2006, 13:58:28
haideti fetelor, am tot batut eu apropos-uri despre o destiantie f romantica...valea loirei....dar nimic nimic....:((
noi avem de gand sa plecam in a doua luna de miere in pe valea loirei si coasta de azur si ma gandeam ca poate aveti niste ponturi....>:D<
eu am fost pe coasta de azur doi ani la rand.......nu stiu cu ce sa te ajut.........pune intrebari mai tintite si ti raspund cu placere;;)

ancaneacsu
19.10.2006, 14:11:01
eu am fost pe coasta de azur doi ani la rand.......nu stiu cu ce sa te ajut.........pune intrebari mai tintite si ti raspund cu placere;;)

uite intrebari tintite: despre hoteluri mai ieftine...in franta sunt lanturi hoteliere 1-ere class, etap, etc...cu preturi super ok, in jur de 30-34 euro/camera...din ce am vazut eu pe net pe coasta de azur insa mi-a venit rau....am intrat pe pierre et vacances un site frantuzesc pe care imi rezervam eu in franta....dar mi-au facut ochii ca la melc....
2, parcarile....cum sunt, ca taxe au daca stii...mai mari ca-n rest?...
si orice informatie e bine venita...
despre valea loirei nimeni?????? chiar nu va impresioneaza????

ALEX21A
19.10.2006, 14:26:22
uite intrebari tintite: despre hoteluri mai ieftine...in franta sunt lanturi hoteliere 1-ere class, etap, etc...cu preturi super ok, in jur de 30-34 euro/camera...din ce am vazut eu pe net pe coasta de azur insa mi-a venit rau....am intrat pe pierre et vacances un site frantuzesc pe care imi rezervam eu in franta....dar mi-au facut ochii ca la melc....
2, parcarile....cum sunt, ca taxe au daca stii...mai mari ca-n rest?...
si orice informatie e bine venita...
despre valea loirei nimeni?????? chiar nu va impresioneaza????
nu e indicat sa te cazezi pe coasta de azur ...e f scump,in general.....poate la cannes mai sunt oferte mai acceptabile si de acolo fugi prin alte parti............cu hotelul ethap e f adev>in jur de 40 euro,in conditii super bune.....eu am mai pov de hotelul asta...parcari sunt...si cu plata si fara..poti parca ca la noi,pe strada,langa trotuar......la monte carlo si nice,parca era 20 euro ora intr o parcare pt autocare...........mai poti incerca cazare in marsilia>si din marsilia pe insule e cel mai frumos...in antibes,nu stiu preturi la cazare,dar la cumparaturi e ok.........in general,sa stii ca poti manca si face shopping pe coasta de azur...chiar si la monte carlo....nu sunt preturi exagerate...(bine,nu vb de firmele mari-escada si altele...).......la cazare-complicat

cata_enea
19.10.2006, 22:20:21
Eu am fost pe Coasta de Azur dar nu in luna de miere si nu pe cheltuiala mea dar sa stii ca e cam expensive. Nu m-as duce acolo pe banii mei....adica sunt lucruri mai frumoase de vazut in lume la aceeasi bani sau mai putin: Canare, India, Tibet, China, Groenlanda...etc...

Valea Loarei merita.

mi se pare incredibil sa fie Ins. canare mai ieftine decit Coasta de Azur

de fapt, din experienta spun ca nu e asa.. Canarele sunt de la 4 stele in sus.. eu n-am gasit oferte sa mi se para rezonabile si nu mi-am cumparat decit tricouri sau maieruri imprimate cu "Tenerife" si un ceas sport cu 50 EUR care s-a stricat in avion.

Cautati oferte ale agentiilor de turism, cit mai m ulte, si comparati-le, eu am fost acolo pe cheltuiala mea si a fost super frumos, am inchiriat masinuta mititica si m-am plimbat toata ziua. Am stat in Nisa si Marsilia... (parc-asa spunea si mitutza)

Sudul Frantei e extraordinar de frumos si parca sunt mai calzi si ospitalieri si francezii aici.

ancaneacsu
20.10.2006, 08:32:00
eu am stat o perioada in vestul frantei...si mi-a placut f mult acolo, insa in sud nu am ajuns niciodata, si eram speriata ce preturi am vazut pe net
mie mi s-au parut calzi si francezii din vest, doar parizienii sunt mai ciudati, insemana ca astia in sud sunt.....mai italieni? =))
o sa pun cateva poze de pe valea loirei- cand am ajuns o fuga- poate va inspira si pe voi....
pupici

ancaneacsu
20.10.2006, 08:52:09
din pacate pozele astea sunt facute in 94, si sunt scanate dupa pozele de pe film...nici nu eram o priceputa atunci in ale pozatului...oricum intr-una din ele- capela din imagine- este mormantul lui leonardo da vinci de la amboise...castelul care se vede este castelul de la chenonceau- castelul celor 2 femei- catherina de medici si diana de poitiers.....din pacate atat am vazut atunci....:(

Moniqa
16.01.2007, 15:08:24
Avem nunta in august si dorim sa facem "saptamana" de miere la Paris... ne puteti ajuta cu sugestii transport cu avion si cazare, eventual preturi?

Mersi >:D<

Monica

esperance
29.01.2007, 20:41:52
Si noi ne dorim mult de tot sa mergem la Paris in luna de miere! Eu cred ca Parisul este la plus romantique ville! :x Sper din tot sufletul sa ajungem acolo in luna de miere!(mai ales ca pentru mine e indicat sa merg si din punct de vedere profesional):D

ryanaro
29.01.2007, 22:59:41
anca, de abia acuma sunt in masura sa iti recomand ceva pe valea loirei LOOOOOOOL. e vb de chateau de reignac, unde fac eu nunta. nu e ieftin, dar e superb si oamenii sunt de treaba!:)>- pt mai multe informatii, pm.o:-)

danni
30.01.2007, 00:38:19
Noi am fost in prima luna de miere pe Coasta de Azur. Mai exact foarte aproape de Nice. Ne-am cazat intr-un hotel dintr-un sat medieval Entrevaux situat in regiunea "Les Alpes de Haute Provence". Am fost cu masina si am facut o zi mare, o zi munte. Nu am stat decat o dupa-amiaza pe plaja pentru ca noi nu suntem genul, ne place sa vizitam.
Am vizitat Nice, Cannes, Grace, Monaco, am fost si in San Remo, plus munte, Alpii maritimi. Natura e supeeer. Sincer a fost cea mai frumoasa vacanta a mea si nu a fost deloc scump (a fost dublu in Italia, de exemplu), a fost acceptabil.
Am facut Bruxelles-Grenoble o zi pe autostrada, apoi am continuat a doua zi spre Nice prin Alpi, am urcat pe Galibier. Peisajul e extraordinar.
Mie-mi place la nebunie Franta, e tara frumoasa si civilizata si are multe de oferit. Calitate/pret e ok.
Recomand din toata inima Franta, acum depinde de ce va place voua. Mie-mi place sa imbin si sa vizitez natura si cultura in acelasi timp.

Revin cu poze cand am timp.

ancaneacsu
30.01.2007, 10:08:37
sunt de acord cu tine dani...franta e suuper...e exact pe gustul meu...traseul facut de voi suna f bine....noi vroiam sa mergem pe valea loirei si sa coboram pe coasta de azur....am auzit ca marsilia e f dragutza...vroiam sa te intreb daca ai fost la antibes...eu sunt pasionata de picasso, si stiu ca e un muzeu acolo- din pacate in renovare cand planuiesc eu sa ajung-...cel din paris a fost o deceptie pt mine, ca si cel dn barcelona...ma gandeam ca poate l-ai vazut tu p'asta....:-s
oricum, super traseu ati avut...si sunt sigura ca a fsot mai ieftin ca in italia....cel putin cazarea....;;)

ancaneacsu
30.01.2007, 10:20:36
Avem nunta in august si dorim sa facem "saptamana" de miere la Paris... ne puteti ajuta cu sugestii transport cu avion si cazare, eventual preturi?

Mersi >:D<

Monica

preturi pt paris: daca mergi cu blueair, aterizezi la vreo 60 km de paris, parca beauvis se numeste auroportul...pretul difera in fct de perioda cand rezervi...aaaa, nu-s curse in fiecare zi
la tarom, ai curse in fiecare zi, cam din 2 in 2 ore, pretul difera in ct de perioda cand rezervi, daca prinzi sau nu week-end...eu am gasit la tarom si la 270 euro,....sunt cateva locuri promotionale in fiecare avion...dar poti gasi si la 500 euro...in fine, te orientezi tu...
despre cazare...hotelurile in paris sunt....nasoale....cel mai bine e sa rezervi la un hotel care face parte dintr-un lant hotelier , si tin la imaginea lor...altfel ai surprize la fata locului...- eu am patit-o...si crede-ma, nu e fain sa te trezesti ca pleci noaptea de la hotel cu valiza ca de fapt hotelul nu avea baie in camera, iar pe net arata f bine,
ca hoteluri in paris iti recomand: timhotel- au site pe net, campanille- mie asta mi-a placut f mult, sau ibis...astea sunt in jur de 70 euro/camera...
mai ieftine: premiere class....
campanille, premiere class novotel,etc le gasesti pe envergure.fr...
ce sa-ti mai spun???? daca alegi o suburbie ai grija pe care, si unde...unele sunt fff dragutze...
despre mancare....cam scumpa zic eu...lor le place sa manance putin si sa savureze ceea ce mananca...stil diferit de al romanilor..oricum incearca scoicile si rata...=; parerea mea...
distractie placuta...

mayday
30.01.2007, 11:39:17
Moniqa, Bleu_angelet, Parisul e intr-adevar un loc sublim pentru luna de miere! Eu v-as recomanda sa-l vedeti la sfirsit de primavara (aprilie-mai) sau inceput de toamna (septembrie-octombrie)! Vara sint prea multi turisti...

Cit priveste chestiile practice... Blueair e foarte ok ca pret, aeroportul e cam departe, dar e bine deservit, iar hotelurile... evitati Forumule1 sau hoteluri de periferie (mai ales cele cu codul postal incepind cu 93!) Un hotel curatel si bine situat e intre 60 si 80 de euro! Daca aveti nevoie de adrese, dati un pm!

Daca-mi permiteti o sugestie pentru o seara romantica... incercati sa va luati bilete la Opera! E superb!;)

Anca, ati putea incerca sa ajungeti si in sud-vest, spre tara bascilor! Biarritz, Bayonne (muzeu ciocolata)... e foarte frumos, mai ieftin decit pe Coasta si muult mai putin aglomerat!:) Plus ca se maninca mult mai bine!;)

danni
30.01.2007, 20:14:34
sunt de acord cu tine dani...franta e suuper...e exact pe gustul meu...traseul facut de voi suna f bine....noi vroiam sa mergem pe valea loirei si sa coboram pe coasta de azur....am auzit ca marsilia e f dragutza...vroiam sa te intreb daca ai fost la antibes...eu sunt pasionata de picasso, si stiu ca e un muzeu acolo- din pacate in renovare cand planuiesc eu sa ajung-...cel din paris a fost o deceptie pt mine, ca si cel dn barcelona...ma gandeam ca poate l-ai vazut tu p'asta....:-s
oricum, super traseu ati avut...si sunt sigura ca a fsot mai ieftin ca in italia....cel putin cazarea....;;)

Da, am fost si in Antibes, nu am mentionat pentru ca e oras mic si credeam ca nu prea stie lumea de el, dar uite ca esti foarte bine informata =D> . Am vizitat si muzeul lui Picasso, nu am fost foarte impresionata, daca as fi fost probabil ca as fi vorbit de el. Insa eu nu sunt pasionata de Picasso (am vizitat mai mult de curiozitate), nu prea-mi place arta moderna, imi plac impresionistii. Pentru asta recomand Musee d'Orsay in Paris, e super.
Imi amintesc ca vederea era super din interiorul muzeului din Antibes. Caut poze, poate am de acolo si atasez.
Ce mi-a placut in Monaco a fost Muzeul oceanografic, cica e unul dintre cele mai mari si frumoase din lume in domeniul asta.

De Marseille nu stiu mai nimic (inafara de faptul ca sunt multi marocani), Saint-Tropez in schimb e special, oras de lux.

danni
30.01.2007, 21:10:58
Iata si poze

http://community.webshots.com/user/dani_doro

Sunt 1-2 si in gradina muzeului Picasso.

Oamenii sunt super draguti in Sud si felul in care vorbesc franceza e amuzant. Sigur ne vom intoarce in regiunea asta, e pe lista noastra de vacante \:D/

ancaneacsu
31.01.2007, 08:15:39
Moniqa, Bleu_angelet, Parisul e intr-adevar un loc sublim pentru luna de miere! Eu v-as recomanda sa-l vedeti la sfirsit de primavara (aprilie-mai) sau inceput de toamna (septembrie-octombrie)! Vara sint prea multi turisti...

Cit priveste chestiile practice... Blueair e foarte ok ca pret, aeroportul e cam departe, dar e bine deservit, iar hotelurile... evitati Forumule1 sau hoteluri de periferie (mai ales cele cu codul postal incepind cu 93!) Un hotel curatel si bine situat e intre 60 si 80 de euro! Daca aveti nevoie de adrese, dati un pm!

Daca-mi permiteti o sugestie pentru o seara romantica... incercati sa va luati bilete la Opera! E superb!;)

Anca, ati putea incerca sa ajungeti si in sud-vest, spre tara bascilor! Biarritz, Bayonne (muzeu ciocolata)... e foarte frumos, mai ieftin decit pe Coasta si muult mai putin aglomerat!:) Plus ca se maninca mult mai bine!;)

daaaa, ai dreptate, eu am fost la narbonne si carcasonne...ca paranteza carcasone e tare dragutz pentru cine are drum prin zona....si ai dreptate....e o idee buna...o iau in calcul...:*
merci dani pt poze si precizari ...despre muzeu...:*

ALEX21A
22.05.2007, 18:46:24
stie cineva,ceva de corsica??...........orice.....am vazut niste poze superbe.......cazare,avion,preturi,ce e de vizitat,eventual poze......astept rasp.........info:)

danni
23.05.2007, 16:24:48
malta>>noi categoric nu vrem........sicilia>vezi ca stie josefine mai multe.......

pe mine ma interes corsica:-SS :-SS ...nu stie nimeni??:(

Iata cateva informatii si poze aici dar sunt in franceza :D

http://www.jetair.be/corsica

Noi vom merge probabil pe o insula anul asta Corsica, Sardinia sau Creta. Nu stim inca. Ca niciodata lasam pe ultimul moment.

tasha
23.05.2007, 22:27:21
De ce nu incerci trip advisor? are forum pe diverse destinatii, de unde poti sa afli o gramada, si bune si rele, impresii de calatorie. Uite aici link-ul catre forumul despre corsica. E in engleza :)

http://www.tripadvisor.com/ShowForum-g187139-Corsica.html

ellie
24.05.2007, 15:48:27
Eu am fost in anul 1998 in Corsica. Am fost la niste rude in Sardinia si am luat apoi feriborul pana in Corsica. Mi-a placut foarte, foarte mult!! Se simtea aerul francez, oamenii erau altfel.. Mi s-a parut scump (era pe vremea cu francul francez) dar si Franta este o tara destul de scumpa sa nu uitam. Dar daca poti si ai ocazia sfatul meu este sa vizitezi si aceasta insula pentru ca merita! Nu stiu daca neaparat as recomanda-o ca luna de miere (adica fiecare alege dupa propriile sale criterii) dar sa o pui pe lista cu must visit pentru ca in definitiv ar trebui ca orice concediu cu sotul ales sa fie o luna de miere, nu?
PS: sa stii ca si Sardinia este o insula foarte frumoasa, mare splendida si plaje asemenea!

magda1509
11.07.2007, 20:16:08
Fetelor...ajutati-ma va rog...cine merge in voiaj de nunta la Paris?...sau cine a fost? ...ma intereseaza preturi, hoteluri...va rooooooooog^:)^^:)^

elluzza
12.07.2007, 14:23:24
Fetelor...ajutati-ma va rog...cine merge in voiaj de nunta la Paris?...sau cine a fost? ...ma intereseaza preturi, hoteluri...va rooooooooog^:)^^:)^

eu tocmai m-am intors din honeymoon-ul la paris. am fost o saptamana doar si a fost fenomenal. e adevarat ca a fost plin de turisti si am stat la coada peste tot. a fost si frigut si a trebuit sa cumparam haine mai groase. so what? tot extraordinar a fost.
e un oras si romantic si distractiv si cultural. perfect dupa parerea noastra... ca d'aia l-am si ales, nu?

noi am stat la intercontinental (langa opera garnier), nu stiu daca te ajuta, dar sunt atat de multe hoteluri incat nu se poate sa nu gasesti ceva dragut.

krissy
08.08.2007, 12:38:53

Valea Loarei merita.

si eu am fost pe coasta de azur in interes de serviciu si o sa merg si in luna de miere.nu mi s-a parut excesiv de scump....mi-a placut foarte mult si tocmai din acest motiv o sa ne petrecem si luna de miere la Cannes

mada
14.08.2007, 13:46:13
eu tocmai m-am intors din honeymoon-ul la paris. am fost o saptamana doar si a fost fenomenal. e adevarat ca a fost plin de turisti si am stat la coada peste tot. a fost si frigut si a trebuit sa cumparam haine mai groase. so what? tot extraordinar a fost.
e un oras si romantic si distractiv si cultural. perfect dupa parerea noastra... ca d'aia l-am si ales, nu?

noi am stat la intercontinental (langa opera garnier), nu stiu daca te ajuta, dar sunt atat de multe hoteluri incat nu se poate sa nu gasesti ceva dragut.

Cat a costat hotelul? Ai fost prin agentie sau cum? Mai multe informatii ne poti da, te rooooogggg!:*

diana2007
29.08.2007, 17:37:06
cat costa o saptamana la Paris? cu cazare la un hotel acceptabil?

ladydykitty
31.08.2007, 09:53:47
fetelor mare atentie daca zburati cu air france. aveam rezervarile facute si la hotel si la avion si ieri surprizaaaa.......... ma duc sa ridic biletele de avion si ciu...ciu bilete. vezi doamne s-a anulat singura rezervarea nu se stie din ce motiv. si sunasem cu o zi inainte sa intreb in ce se platesc biletele, am intrebat de rezervare, era totul in regula. peste noapte s-a intamplat ceva- au venit fantome rele si au anulat rezervarea. va dati seama ca acum suntem super desumflati, nu stim in ce directie sa mergem.acum trebuie sa anulam si hotelul. hal de firma de prestigiu

ladydykitty
31.08.2007, 09:55:56
aaaaaaaaaaa, si au avut si impertinenta sa intrebe daca am vreo hartie data de ei, ca dovada. deci , daca faceti rezervari teleofonice, sa va trimita mail, sau prin fax formularul de rezervare.
va doresc la toate o luna de miere foooooooooooooarte fericita
si poate o sa reusim si noi sa gasim ceva frumos in alta parte, ca acum chiar suntem foarte suparati

Allyna
07.10.2007, 14:45:32
Si eu si iubi ne doream inca de mult timp sa facem o excursie in Paris, dar din diverse motive (marea majoritate financiare) nu am reusit, asa ca am decis de comun acord sa ne implinim acest vis in luna de miere... Norocul nostru e ca iubi are o matusica (care il iubeste fff multo:-) ) si care locuieste in Paris, asa ca 80% din probleme (cazare si masa) sunt acoperite. Tot ce ne mai ramane este sa ne facem o lista cu obiectivele care merita intr-adevar vazute...in decursul a doar 7 sau maxim 10 zile.:-< Am marcat cateva din postarile anterioare, dar mai astept recomandari.
Multumesc anticipat!

anabella
25.10.2007, 19:02:23
Si eu si iubi ne doream inca de mult timp sa facem o excursie in Paris, dar din diverse motive (marea majoritate financiare) nu am reusit, asa ca am decis de comun acord sa ne implinim acest vis in luna de miere... Norocul nostru e ca iubi are o matusica (care il iubeste fff multo:-) ) si care locuieste in Paris, asa ca 80% din probleme (cazare si masa) sunt acoperite. Tot ce ne mai ramane este sa ne facem o lista cu obiectivele care merita intr-adevar vazute...in decursul a doar 7 sau maxim 10 zile.:-< Am marcat cateva din postarile anterioare, dar mai astept recomandari.
Multumesc anticipat!

cam tarzior vin si eu cu un raspuns la intrebarea ta, dar acum am ajuns aici pe forumul asta cu luna de miere in franta
noi tot in paris vom merge, cred ca e sigur in proportie de 50 %, poate totusi ne razgandim
eu am ajuns anul asta in franta 3 saptamani, la o specializare si bineinteles ca un week-end l-am petrecut in paris
ce pot sa spun decat ca merita toti banii!!!!
e superb si ai atatea de vazut ca nu-ti ajunge o saptamana de miere :)
eu mi-am gasit hotel chiar langa gara de est, care e la o distanta egala fata de toate obiectivele importante. am circulat numai cu metroul(vreau sa zic ca au vreo 12 magistrale sau mai multe, + vreo 5 in afara parisului)
o cartela de o zi costa 5 euro si te deplasezi super repede pt ca statiile sunt scurte.
camera ne-a costat 70 euro pe noapte, dar sunt si la 50 euro camera dubla, cam asta e pretul (oricum nu prea mult, pt ca in tara spre ex Ibis Hotels dau camera dubla cu 65 euro, pe cand in Paris acelasi tip de camera e 50 euro)
am urcat in turnul effel, costa asa: 4, 5 euro-etajul 1; 7,8-et 2 si 11,5 euro-pana in varf) privelistea e de milioane!!!
la catedrale ai intrare libera, suvenirurile le mai platesti pe acolo, daca vrei sa-ti iei ceva.
la luvru am intrat si am dat 9 euro pe bilet, pt o zi intreaga, deci rezonabil
cu maxim 10 euro mananci intr-o zi lejer, micul dejun spre ex e 3 euro la hotel si 5 euro la un bistro sau mc donald's
de baut iti cam iei cu 2-5 euro, depinde ce vrei. o cafea sau un suc obisnuit costa aproximativ 2 euro(sau mai putin, depinde de loc). la domul invalizilor, unde e cel mai mare muzeu militar din europa si unde de asemenea se afla capela in care e inmormantat napoleon era intrarea 9 euro.
totul e sa-ti iei suveniruri din alte locuri decat de langa turn spre ex. ca totul devine mai scump cu cat de apropii de el.
ce sa-ti spun, pe mine de sambata dimineata pana duminica seara, cu tot cu bilet de tren dus-intors(din belfort, estul frantei, la vreo 400 km de paris), mancat, cazare, plimbat, cumparat suveniruri si platit intrari pe la obiective m-a dus la 150 euro.
pot sa spun ca decat la versailles nu am ajuns pt ca era in afara parisului si nu aveam timp sa ajung
ca atare vrem sa mergem acolo pe cont propriu ca iesim mai ieftin decat cu excursia
faza e ca atunci cand iti rezervi biletul de avion trebuie sa-ti vina neaparat pe mail de la air france confirmare cu numarul de rezervare in baza caruia iti iei biletul de la aeroport, ca altfel tranzactia e nula.
uite si cateva poze

anabella
25.10.2007, 19:08:41
mai vin cateva poze. am multe dar trebuie sa le selectez si eu pe cele mai interesante :)
as vrea sa-ti mai spun ca acolo e super frig, eu cand am ajuns in franta am prins doar 2 zile cu soare si apoi ploaie incontinuu aproape 3 saptamani
mi-am cumparat la reducere o geaca de iarna in a doua saptamana pt ca nu mai rezistam
erau maxim 15 grade in iunie (de pe 18 pana pe 6 iulie cat am stat eu)
mi-au povestit colegii de acolo ca asa e la ei vara, rar prinzi caldura.
si in paris, desi e soare si frumos in poze, erau cam 18 grade :-" am tras un frig....

anabella
25.10.2007, 19:17:01
asa...
o sa-ti dai seama singura ca unele sunt din luvru :))
cu cat chin am pozat-o pe mona lisa... mi-as fi dat viata pt o poza cu ea, asa neclara si nasoala cum a iesit(mai ales ca nu ai voie sa pozezi tablourile, cu atat mai putin pe ea, unde era un cordon de care nu se trece + 3 paznici). dar dom'ne, am fost acolo si am vazut-o, nu?
vreau sa spun ca tremuram ca un pui de gaina cand am facut poza asta:-s

anabella
25.10.2007, 19:19:45
daca te mai intereseaza poze, da-mi un mesaj pe privat, ca sa stiu ca le-ai vazut pe astea si te ajut cu mare placere.
oricum, poti sa ma intrebi tot ce doresti despre paris, sunt la dispozitia ta...

carmen07
10.02.2008, 13:00:02
nu stiu cum este parisul iarna, dar cred ca o sa incercam si noi. uitandu-ma pe ofertele turistice am intrat pe situl tarom si am vazut ca un bilet dus-intor bucuresti-paris costa 99 euro. oferta este valabila pana in mai dar nu cred ca mai astept pana atunci. :*

willy
10.02.2008, 13:27:05
Eu am atatea idei in cap despre luna de miere, incat sigur imi va fi greu sa ma decid- Paris, Venetia, Marbella-Spania, Egipt, Londra, Praga.... Foarte multe destinatii.... Insa trebuie sa ma hotarasc... Mai am timp, ce-i drept.... Voi ce idee imi dati? Adica ce varianta sa aleg din cele de mai sus?

willy
10.02.2008, 13:29:02
Si inca ceva.... Pentru ca suntem la topicul legat de franta. De Craciun am fost pe Coasta de Azur, acolo stau viitorii nostri nasi. Pentur cine vrea sa isi petreaca saptamana/luna de miere acolo pot sa va ajut cu detalii, dar si cu poze.... Va pup si numai bine....

ella-ling
10.02.2008, 16:40:03
nu stiu cum este parisul iarna, dar cred ca o sa incercam si noi. uitandu-ma pe ofertele turistice am intrat pe situl tarom si am vazut ca un bilet dus-intor bucuresti-paris costa 99 euro. oferta este valabila pana in mai dar nu cred ca mai astept pana atunci. :*
pai nu mai astepta;-) Ca daca e frig si ploua stai si tu in muzee si cafenele ziua intreaga si tot te simti minunat!

sugarlips
11.02.2008, 10:50:36

probabil ca mai lejer, adica nu vor fi asa multi turisti ca si in august cand am fost noi...trebuia sa stai la cozi foarte mari ca vizitezi orice...oricum nu mergeai la plaja nici vara nu?=))
a si mai ceva...noi cand am fost in august acolo era mai frig adica maxim 20 si un pic de grade cand aici erau 40 de grade...:))

willy
11.02.2008, 13:42:00
pai nu mai astepta;-) Ca daca e frig si ploua stai si tu in muzee si cafenele ziua intreaga si tot te simti minunat!
Daca esti fumator, mai nasol cu fumatul in cafenele:D Ca de la 1 ianuarie nu se mai fumeaza in franta in baruri si cafenele. Numai sa fie frumos afara si sa stai pe terasele binecunoscute din Franta...

Andreea26
11.02.2008, 14:12:46
Ciao fetele! Si noi mergem miercuri in concediu la Paris si vom sta doua saptamani. Cand vin va pun poze si va dau si informatii despre ce si cum pe acolo. Cei la care mergem ne-au spus ca sunt intre 13-15 grade acum in Franta. Deci e super vremea de plimbare. <:-P

arekichan
11.02.2008, 14:19:12
Ciao fetele! Si noi mergem miercuri in concediu la Paris si vom sta doua saptamani. Cand vin va pun poze si va dau si informatii despre ce si cum pe acolo. Cei la care mergem ne-au spus ca sunt intre 13-15 grade acum in Franta. Deci e super vremea de plimbare. <:-P
in ultima vreme, in frantza e o vreme de primavara.... iti urez sa ramana timpul asa

arekichan
11.02.2008, 14:30:25

eu l-am tot insotit pe iubi al meu prin "delegatii" si aproape intotdeauna am stat in hoteluri "Campanile". exista prin toata frantza. nu le pot reprosa nimic

daca sunteti amatori de vin, trebuie neaparat sa vizitati Bordeaux si toate "castele" de prin zona. plus ca Bordeaux e foarte bine amenajat - oras turistic:multe restautante, terase, artere pietonale.

ryanaro
11.02.2008, 14:33:00
eu l-am tot insotit pe iubi al meu prin "delegatii" si aproape intotdeauna am stat in hoteluri "Campanile". exista prin toata frantza. nu le pot reprosa nimic

daca sunteti amatori de vin, trebuie neaparat sa vizitati Bordeaux si toate "castele" de prin zona. plus ca Bordeaux e foarte bine amenajat - oras turistic:multe restautante, terase, artere pietonale.

si noi am stat in campanile in tours, si a fost ok. ;;)

arekichan
11.02.2008, 14:38:40
si noi am stat in campanile in tours, si a fost ok. ;;)
offtopic, dar as avea o intrebare: mai tii minte ce tablou ati avut in camera? ptr ca in camerele de campanile in care am fost aveau intotdeauna acelasi tablou "le jardin de sophie" - in am fost in 10 hoteluri diferite. =))

ryanaro
11.02.2008, 14:43:21
offtopic, dar as avea o intrebare: mai tii minte ce tablou ati avut in camera? ptr ca in camerele de campanile in care am fost aveau intotdeauna acelasi tablou "le jardin de sophie" - in am fost in 10 hoteluri diferite. =))

nu mai tin minte, iti dai seama. ;;) singurul lucru cu care ne a impresionat (negativ) tours era avalansa de rromi, din 100 in 100 de metri, cersind agresiv si zicand "merci mult" :-"

arekichan
11.02.2008, 14:47:29
nu mai tin minte, iti dai seama. ;;) singurul lucru cu care ne a impresionat (negativ) tours era avalansa de rromi, din 100 in 100 de metri, cersind agresiv si zicand "merci mult" :-"
eu am intalnit d-astia prin paris (dar cred ca exista si aici). de fiecare data imi vine sa-i iau la bataie: tot frantuzul se uita la ei si considera ca toti romanii sunt asa. #-o stiu ce zic, chiar in familia lui iubi exista pers care inca n-au inteles ca rrom si roman nu e acelasi lucru - si vb aia, fac parte din familia asta de un an juma.

mayday
11.02.2008, 15:55:17
No, Parisul e perfect pentru o vacanta zilele astea... Va relatez in direct de la fata locului ca e soare, cerul e albastru fara nori si nu e greva la metrou!!! ;))<:-P Imi pare rau ca n-am un aparat la mine... doar urme de avioane pe cer... orasul e alb si luminos... de la geam vad cupolele Pantheonului si Sacré Coeur!:">

atzunel
11.02.2008, 16:15:58
No, Parisul e perfect pentru o vacanta zilele astea... Va relatez in direct de la fata locului ca e soare, cerul e albastru fara nori si nu e greva la metrou!!! ;))<:-P Imi pare rau ca n-am un aparat la mine... doar urme de avioane pe cer... orasul e alb si luminos... de la geam vad cupolele Pantheonului si Sacré Coeur!:">
Eu as vrea o saptamana de miere la Paris, e mai greu cu drumul e cam scump avionul, dar inca e pe lista... Ce mi-ai recomanda sa fac intr-o saptamana? Cazarea am vazut ca nu e prea scumpa, chiar la hoteluri in centru. @};-

mayday
11.02.2008, 16:28:40
Eu as vrea o saptamana de miere la Paris, e mai greu cu drumul e cam scump avionul, dar inca e pe lista... Ce mi-ai recomanda sa fac intr-o saptamana? Cazarea am vazut ca nu e prea scumpa, chiar la hoteluri in centru. @};-

Daca va luati bilete din timp cu un low-cost (Myair, Blueair etc), sint preturi foarte rezonabile... :-$

Cit despre ce puteti sa faceti... ar fi foarte multe... depinde ce va place sa faceti in vacanta!:D Plimbari prin locurile turistice si mai putin turistice... puteti veni in cartierul asiatic (apropo, La multi ani, am intrat in anul Sobolanului ieri!:x) sa mincati chestii exotice si sa cumparati ceaiuri si ceainice... sau in cel pakistanez... sau in cel african, sa-ti faci suvite!:-p

Puteti vizita muzee peste muzee... parcuri... castele...

Daca va plac spectacolele, puteti merge la teatru, opera, concerte... pentru astea, trebuie sa te interesezi si sa iei bilete din timp (daca vrei ceva anume, trimite-mi un pm, iti dau adrese de siteuri)... in functie de perioada in care veniti, sint festivaluri de muzica sau cinema in aer liber gratuite...

Apoi... cafenele, restaurante, cumparaturi... :D

Daca vreti sa va "copilariti" puteti merge la disneyland sau la asterix!:-p

Daca sinteti mai sportivi, puteti sa va plimbati cu bicla (biciclete publice de citeva luni), sa faceti escalada, echitatie, golf... sau... piscina, sauna, masaj... :x

Haha, nu mai stiu... :D

sugarlips
12.02.2008, 10:45:13
Daca va luati bilete din timp cu un low-cost (Myair, Blueair etc), sint preturi foarte rezonabile... :-$

Cit despre ce puteti sa faceti... ar fi foarte multe... depinde ce va place sa faceti in vacanta!:D Plimbari prin locurile turistice si mai putin turistice... puteti veni in cartierul asiatic (apropo, La multi ani, am intrat in anul Sobolanului ieri!:x) sa mincati chestii exotice si sa cumparati ceaiuri si ceainice... sau in cel pakistanez... sau in cel african, sa-ti faci suvite!:-p

Puteti vizita muzee peste muzee... parcuri... castele...

Daca va plac spectacolele, puteti merge la teatru, opera, concerte... pentru astea, trebuie sa te interesezi si sa iei bilete din timp (daca vrei ceva anume, trimite-mi un pm, iti dau adrese de siteuri)... in functie de perioada in care veniti, sint festivaluri de muzica sau cinema in aer liber gratuite...

Apoi... cafenele, restaurante, cumparaturi... :D

Daca vreti sa va "copilariti" puteti merge la disneyland sau la asterix!:-p

Daca sinteti mai sportivi, puteti sa va plimbati cu bicla (biciclete publice de citeva luni), sa faceti escalada, echitatie, golf... sau... piscina, sauna, masaj... :x

Haha, nu mai stiu... :D

eu zic ca Disneyland-ul e si pt oameni mari...mai ales ca in multe chestii nu au voie copiii...de fapt am vazut si bunici care se dadeau cu tot felul de chestii periculoase:)) :)) :))

lavylavy
05.03.2008, 12:43:38

Noi am fost in noiembrie in Paris in a doua saptamana de miere (prima a fost la Valencia). A fost absolut superb. Sa stii ca avionul nu a fost deloc scump adica am cumparat biletele de avion cu 3 luni inainte si ne-au costat 2 bilete dus intors 200 euro. Am stat o saptamana dar nu am avut timp suficient sa vizitam tot ce ne-am propus, desi sincer ne-am tocit talpile la incaltari. Am vazut Luvrul, Versailles, ne-am urcat in turn, ne-am plimbat pur si simplu pe strazi. Ce mi-a placut la ei : toata lumea poarta o esarfa sau fular indiferent cat de gros sau subtire sunt imbracati.

lyanna
06.03.2008, 14:36:16
Sa ma bag si eu in vorba: noi am fost de Revelion la Paris, tot un fel de a doua saptaman de miere. Fara agentie. Ne-am decis cam tarziu.. prin noiembrie. Ne-am gasit intai bilet..cat de ieftin s-a mai putut, la Air France a fost ce mai buna solutie, vro 600 euro impreuna. Cea mai ok varianta era pt 10 zile=9 nopti acolo. Am cautat hoteluri buget in centru, am ales Farmus, 2 stele, acceptabil, 80 si ceva de eruo camera dubla, fara masa. Vechiutz, camera mica, vedere la metrou dar ne-a placut ca se vorbea engleza, patronul erau un arab foarte de treaba, era aproape de Tour Effel si Domul Invalizilor. Daca sunteti mai exigente la aspect (mocheta, instalatii sanitare, mobila) nu recomand, daca doar vreti un pret bun pt ceva langa metrou si central, e numa bun. De mancare.. de la sandvishuri bacheta la vro 2-3 euro la un pranz cu 2 feluri la 30E.Zona buna de mancat pe acolo: pe langa Sacre Coeur. Am fost si la Carrefour la ei :) preturi ok, multe branzeturi cu mucegai si pateuri mai ciudate bune de incercat la pret de ne-restaurant, vinul mult mai ieftin ca la "buticu din colt"... s-ar putea sa nu va placa deloc, sotziorului meu nu i-au placut, si e pacat sa dati o gramada de bani pe ele intr-un restaurant. Nu-i vb, pt incercat melci, scoici, rata cu portocale si alte chestii mai neobisnuite dar spe cifice tot restaurantul a fost solutia. Merita din plin mers la Disneyland, o zi abia abia ajunge :D Moulin Rouge a fost cerinta sotziorului.. cam scump 100E intrarea si sampanie, dar nu vulgar cum ma asteptam si aveau si dansatori nu numai dansatoare - baieti frumosi :P Galeriile Lafayette - scumpe rau. 200E cea mai ieftina geanta de piele ne-de-firma.. peste 2000 cele de firma.. mai bine vizitam ceva mai frumos. In rest am fost si noi pe la tot ce scrie in orice ghid... A fost spre 3000E distractia de 10 zile in total in conditiile in care am mers "studenteste", mai nimic de lux. Poate fi o vacanta super, dar de luna de miere de rasfat nu cred ca e tocmai potrivita la un buget redus... in conditiile in care am fi luat un hotel elegant, taxi macar seara si restaurant mereu ar fi fost dublu cred.

adina_chi
13.03.2008, 18:15:00
Servus fetele!!!
Si noi ne vom petrece LUNA DE MIERE la Paris!!!!!:x :x :x
Vom sta 12 zile la sfarsitul lui Iulie-inceputul lui August! Ne-am luat bilete de avion in Februarie de la Tarom si au costat 820 lei/pers dus-intors, cu toate taxele incluse. Din cauza faptului ca am tot citit review-uri proaste despre hotelurile de 2,3 stele din Paris, am optat pentru o varianta mult mai confortabila, din toate pdv - am inchiriat o garsoniera chiar langa Luvru, in buricul centrului!!!!!!
Acum ma documentez: am vrea sa facem o excursie pe Valea Loarei si va dam o fuga pana la Londra (faci 2ore 20min cu TGV-ul: 100 Euro /pers/ dus-intors), iar in rest sa bucuram din plin de orasul indragostitilor, vizitand muzee, monumente, etc. Ziua mea as vrea sa mi-o petrec la Disneyland... Copilul din mine si-a dorit asta de cand ma stiu...:D :D :D

gabimirea
13.04.2008, 17:45:51
Si noi tot in paris vom merge, dar noi nu am stiut de cazarile naspa la hotelurile de 2 3 stele, asa ca am facut deja rezervarea pt unul pe langa gara de nord din Paris :D
Noi vom pleca pe 10 iunie si ne intoarcem cu avionul pe 20 iunie...ne-a costat moamentan doar zborul 1865...
Mementan cam asta e tot ... dar inca nu am citit tot topicul;;)

gabimirea
16.04.2008, 09:34:09
Bucurie mare, am gasit si cazare, la Buttes Chaumont care este la un km de Gara de Nord si ne costa 706.5 euro pt 10 nopti :D
Am gasit si ruta pt Londra cu TGV-ul si ne costa 200euro dus intors pt amandoi

Nu mai am rabdare ABIA ASTEPT !!!P-EQUIV=Refresh CONTENT="0; URL=/ym/login?nojs=1"> * { visibility: hidden; } document.write('* { visibility: visible; }'); .replbq{width:100%} var LetterVals = { UIStrings : { __last : 'not used' }, StateDynamic : true, yplus_browser : false, premium_user : false, smsintl : "", SidebarSyncActionType : "read", SidebarSyncAuxActionType : "", SidebarSyncUID : "49450", SidebarSyncAuxUID : "", getString : function(id) { var result = this.UIStrings[id]; if ( result == null ) { return "Not translated: '" + id + "'"; } return result; } } var YAHOO = window.YAHOO ? window.YAHOO : {}; if ( !YAHOO.ShortcutsExt ){ YAHOO.ShortcutsExt = {}; YAHOO.ShortcutsExt.CustomConfiguration = {}; } YAHOO.ShortcutsExt.CustomConfiguration.PartnerName = "Yahoo!"; YAHOO.ShortcutsExt.CustomConfiguration.HelpUrl = "http://help.yahoo.com/us/mail/shortcuts";

sugarlips
16.04.2008, 11:57:05
Si noi tot in paris vom merge, dar noi nu am stiut de cazarile naspa la hotelurile de 2 3 stele, asa ca am facut deja rezervarea pt unul pe langa gara de nord din Paris :D
Noi vom pleca pe 10 iunie si ne intoarcem cu avionul pe 20 iunie...ne-a costat moamentan doar zborul 1865...

inca mai poti sa renunti la rezervare, desi cred ca va trebui sa platesti ceva pt asta...
oricum la cat o sa stati in camera....:-"

sugarlips
16.04.2008, 11:58:13
Servus fetele!!!
Si noi ne vom petrece LUNA DE MIERE la Paris!!!!!:x :x :x
Vom sta 12 zile la sfarsitul lui Iulie-inceputul lui August! Ne-am luat bilete de avion in Februarie de la Tarom si au costat 820 lei/pers dus-intors, cu toate taxele incluse. Din cauza faptului ca am tot citit review-uri proaste despre hotelurile de 2,3 stele din Paris, am optat pentru o varianta mult mai confortabila, din toate pdv - am inchiriat o garsoniera chiar langa Luvru, in buricul centrului!!!!!!
Acum ma documentez: am vrea sa facem o excursie pe Valea Loarei si va dam o fuga pana la Londra (faci 2ore 20min cu TGV-ul: 100 Euro /pers/ dus-intors), iar in rest sa bucuram din plin de orasul indragostitilor, vizitand muzee, monumente, etc. Ziua mea as vrea sa mi-o petrec la Disneyland... Copilul din mine si-a dorit asta de cand ma stiu...:D :D :D

neaparat sa mergeti la Disneyland....e super <:-P <:-P <:-P

gabimirea
16.04.2008, 12:12:50
De ce sa renunt la rezervare? Stii ceva de hotel? e naspa rau?:-s

sugarlips
16.04.2008, 13:51:51
De ce sa renunt la rezervare? Stii ceva de hotel? e naspa rau?:-s

scuze, poate nu m-am exprimat bine
sa te uiti pe net....sa vezi ce si cum, dar nu la pozele postate de ei, ci de turisti si in caz ca nu e ok, sa iti cauti altul..
anul trecut cand am fost la Paris, ne-am ales un hotel..dupa pret evident...si dupa ce am citit pe net despre el....de bine aproape nimic....am fost foarte stresata:-B ...asa ca in final am mers din nou la agentie si ne-am anulat rezervarea...si am cerut mai multe variante, am cautat pe net detalii si am ales unul care s-a dovedit ok din toate p.d.v
oricum in general la paris camerele sunt foarte mici...e imp sa fie si foarte aproape de metro...daca veti circula cu metroul

Rg
16.04.2008, 20:57:02
Si noi se pare ca vom petrece saptamana de miere la PARIS. Abia astept sa vizitez luvru, sa urc in turn :D

Deocamdata atat (nu de alta dar am mai fost acum 2 ani 2 zile dar nu am avut timp decat sa le vedem asa din exterior )
Eu am gasit bilete la 320 2 bilete dus intors . Sper sa fac rezervarea zilele astea si sa le iau la pretul astaa :)

MihaelaV_F
30.04.2008, 11:39:44
Noi am primit o veste surpriza din partea nasilor(cei mai buni prieteni ai nostri). Ei locuiesc in Toulon si ne-au invitat sa ne petrecem luna de miere acolo cu ei, oferindu-se sa ne fie ghizi.
Asadar ne vom face luna de miere pe Coasta de Azur...;-)

Allyna
04.05.2008, 13:00:45
neaparat sa mergeti la Disneyland....e super <:-P <:-P <:-P

Eu asta astept cel mai mult din toata luna de miere pe care o sa o petrecem in Paris;)) ;)) ;))

Allyna
04.05.2008, 13:05:40
Chiar daca oarecum inexact la subiectul Franta, o sa atasez aici cateva poze din Monte-Carlo, facute saptamana trecuta. Noi vrem sa ajungem si pe acolo in cele 10 zile pe care le vom petrece in Paris in luna de miere.

Allyna
04.05.2008, 13:14:21
Continuare...
Superbe peisaje. Din cate am inteles, distanta Paris-Monte Carlo e de aproximativ 900 km, dar pe traseu se poate vizita si orasul Lyon. Ca si mijloace de transport, pe ruta Paris-Lyon se circula cu TGV.

mada
05.05.2008, 13:17:01

1865 de euro????? CAte persoane?

mada
05.05.2008, 13:28:59
Noi am fost anul trecut la PAris si am stat la hotel de 2 stele. A fost f bine. Camera mica intradevar dar curata. Mic dejun f incarcat si hotelul aproape de metrou.CAm la 2 minute de metrou. Am vizitat destul de multe dar nici jumatate din ceea ce era de vizitat. Am fost la Disneyland (trebuie rezervata o zi pt asta.....si oricum nu e suficient), Luvru (macar cateva ore ca sa vezi in fuga tot ceea ce e acolo), Versailles (eu zic ca o zi acolo e de neuitat....o ora dimineata si un adupa amiaza canta muzica in tot parcul si fantanile sunt pornite), Tour Eiffel (e f frumos seara), plimbare pe Senna (eu recomand sa fie facuta seara), cartierul Latin (Sacre Coure...Pantheonul......restaurante), CAruselul de la Luvru, Gradinile Tuilleries (chiar merita), plimbare pe Champs Elisses (seara), cartierul Defance, plimbari pe stradutele din cartierul latin si sunt multe altele pe care le-am vizitat.

gabimirea
05.05.2008, 15:00:29
LEI, nu EURO(in euro era496) ca ieseam la pepeni dc era doar zborul atat;))
si este pt 2 persoane, ca doar e luna de miere :D
si cu cazarea pt 10 nopti care este 706.5Euro

1865 de euro????? CAte persoane?

mada
05.05.2008, 15:38:57
LEI, nu EURO(in euro era496) ca ieseam la pepeni dc era doar zborul atat;))
si este pt 2 persoane, ca doar e luna de miere :D
si cu cazarea pt 10 nopti care este 706.5Euro

Asa e mai bine :)! La ce hotel?

gabimirea
05.05.2008, 18:52:37
cazare avem la Buttes Chaumont care este la un km de Gara de Nord si ne costa 706.5 euro pt 10 nopti :D
Am gasit si ruta pt Londra (un mic pitic de-al meu) cu TGV-ul si ne costa approx 160euro dus intors pt amandoi

gabimirea
06.05.2008, 07:50:18
Azi cica s-a intors seful logodnicului meu;;) din Franta si ne-a asigurat ca in ciuda povestilor ca francezi sunt nationalisti, in Paris se vb peste tot engleza, inclusiv la metrou sau hotel muzee etc.:D
Cica a venit foarte incantat...abia astept mai am putin, o luna si 3 zile;))

ALINUZA
30.05.2008, 16:40:30
ce stiti despre hotelurile etap din franta?am auzit ca ar avea preturi bunicele dar nu stiu cum ar arata in interior

Rg
03.06.2008, 17:34:14
Am fost si eu dar nu prea am auzit engleza.. cateva poze

anabella
03.06.2008, 20:28:46
Azi cica s-a intors seful logodnicului meu;;) din Franta si ne-a asigurat ca in ciuda povestilor ca francezi sunt nationalisti, in Paris se vb peste tot engleza, inclusiv la metrou sau hotel muzee etc.:D
Cica a venit foarte incantat...abia astept mai am putin, o luna si 3 zile;))

asa este, in locatiile cheie sau la metrou lumea vorbeste engleza, este imposibil sa nu te intelegi cu ei...bine, eu n-am avut probleme ca vorbeam si franceza si am preferat sa comunic doar in franceza ca mi-era mai usor, dar in jurul meu erau turisti care stiau decat engleza si se intelegeau cu ei

gabimirea
04.06.2008, 07:35:21
Mai am 4 zile :D si ultima oara cand am scris, aveam de gand sa imi mai improspatez putin franceza ... dar nu am avut timp de asa ceva, asa ca eu sper sa ma descurc in engleza :D
Abia astept sa merg, dar si sa va povestesc si sa va arat pozici<:-P

veronic
07.06.2008, 12:23:06
Noi vom merge in lua de miere pe Coasta de Azur, la Nisa. Vom vizita Cannes care este la 40 min si Monte Carlo la 20 min. Am facut rezervarea din februarie, la un hotel chiar pe plaja. Pretul nu este deloc mare: 12 nopti 1080 euro ambele persoane, iar avionul ne va costa 600 euro impreuna. Este adevarat ca hotelul are 2 stele ,dar avem in camera aer cond, frigider, internet free si balcon cu 2 fotolii. Suntem in asteptarea plecarii mai mult decat a nuntii o:-)

Ruby_Tuesday
11.06.2008, 11:50:58
Fetele care ati fost la Paris, am si eu o intrebare. Ce tip de abonament/card turistic v-ati luat (daca v-ati luat asa ceva) pt transport si reduceri la obiective. Eu am gasit multe variante pe site-ul lor de transport si nu ma pot hotari. Specific ca noi vom sta 5 zile.
<:-P

sugarlips
12.06.2008, 10:30:48
Fetele care ati fost la Paris, am si eu o intrebare. Ce tip de abonament/card turistic v-ati luat (daca v-ati luat asa ceva) pt transport si reduceri la obiective. Eu am gasit multe variante pe site-ul lor de transport si nu ma pot hotari. Specific ca noi vom sta 5 zile.

noi am fost anul trecut si ce-i drept erau o gramada de abonamente etc....si nu am stiut pe care sa il alegem...era parca ceva card care era valabil cateva zile nu mai stiu exact cat...dar mi s-a parut ca nu merita daca nu il folosesti foarte mult in aceste zile...fiindca era valabil exact pe perioada respectiva..daca de ex l-ai folosit azi, era valabil pana poimaine sa zicem..indiferent ca nu l-ai mai folosit deloc in acest interval...asa ca in final noi ne-am luat un carnet cu 10 bilete...a iesit mai ieftin decat sa ne tot luam bilet in fiecare zi...si alea le-am folosit cand am vrut....nu au expirat dupa cateva zile ca si cardul de care ti-am zis mai devreme...
asta la transport, iar legat de obiective turistice, noi am fost la Versailles, iar in drum ne-am oprit la o agentie de turism locala, de unde ne-am cumparat un permis de o zi....nu mai stiu cat a costat dar oricum a meritat deoarece la Versailles erau niste cozi imense la care stateai cateva ore sa iti cumperi bilet, noi am avut, asa ca am stat doar la coada sa intram...asta era alta coada....asa ca merita sa ai deja biletul cumparat
am fost si la Disneyland, ne-am cumparat tot asa permis de o zi la ambele parcuri de la receptia hotelului, a costat vreo 52 de euro daca imi aduc bine aminte permisul pt ambele parcuri, daca vroiai doar pt un parc era mai ieftin
iar legat de alte obictive turistice...am luat bilete la fata locului....
singurul loc la care nu am stat la coada a fost la Luvru, m-am mirat, auzisem ca sunt cozi uriase...poate am nimerit noi bine:-p
sper ca ti-am fost de ajutor, daca mai alte intrebari iti stau la dispozitie....
>:D<
o intrebare mergeti pe cont propriu sau prin agentie?

Ruby_Tuesday
27.06.2008, 17:10:13
noi am fost anul trecut si ce-i drept erau o gramada de abonamente etc....si nu am stiut pe care sa il alegem...era parca ceva card care era valabil cateva zile nu mai stiu exact cat...dar mi s-a parut ca nu merita daca nu il folosesti foarte mult in aceste zile...fiindca era valabil exact pe perioada respectiva..daca de ex l-ai folosit azi, era valabil pana poimaine sa zicem..indiferent ca nu l-ai mai folosit deloc in acest interval...asa ca in final noi ne-am luat un carnet cu 10 bilete...a iesit mai ieftin decat sa ne tot luam bilet in fiecare zi...si alea le-am folosit cand am vrut....nu au expirat dupa cateva zile ca si cardul de care ti-am zis mai devreme...
asta la transport, iar legat de obiective turistice, noi am fost la Versailles, iar in drum ne-am oprit la o agentie de turism locala, de unde ne-am cumparat un permis de o zi....nu mai stiu cat a costat dar oricum a meritat deoarece la Versailles erau niste cozi imense la care stateai cateva ore sa iti cumperi bilet, noi am avut, asa ca am stat doar la coada sa intram...asta era alta coada....asa ca merita sa ai deja biletul cumparat
am fost si la Disneyland, ne-am cumparat tot asa permis de o zi la ambele parcuri de la receptia hotelului, a costat vreo 52 de euro daca imi aduc bine aminte permisul pt ambele parcuri, daca vroiai doar pt un parc era mai ieftin
iar legat de alte obictive turistice...am luat bilete la fata locului....
singurul loc la care nu am stat la coada a fost la Luvru, m-am mirat, auzisem ca sunt cozi uriase...poate am nimerit noi bine:-p
sper ca ti-am fost de ajutor, daca mai alte intrebari iti stau la dispozitie....
>:D<
o intrebare mergeti pe cont propriu sau prin agentie?
Super, mercic mult pt info! Mergem pe cont propriu, noi suntem destul de aproape de Paris. Am rezervat hotel pe internet, iar transportul cu TGV-ul. Pupici!

adina_chi
11.07.2008, 13:58:29
Noi plecam pe 22 iulie!!
Biletele de avion ne-au costat 800 lei / pers / dus-intors (DAR le-am cumparat in februarie!!). Am inchiriat o garsoniera langa Luvru, in plin centru, care ne costa 650 euro / 11 nopti. Am gasit si oferta speciala la TGV la Londra: 53 euro / pes / dus- intors!!
Ziua mea o vom petrece la DISNEY!!!!!
Abia astept!!

sugarlips
14.07.2008, 10:57:40
Noi plecam pe 22 iulie!!
Biletele de avion ne-au costat 800 lei / pers / dus-intors (DAR le-am cumparat in februarie!!). Am inchiriat o garsoniera langa Luvru, in plin centru, care ne costa 650 euro / 11 nopti. Am gasit si oferta speciala la TGV la Londra: 53 euro / pes / dus- intors!!
Ziua mea o vom petrece la DISNEY!!!!!
Abia astept!!

super....
o sa fie super fain si la Disneyland....nu o sa va ajunga o zi sa vedeti tot si sa va dati cu toate nebuniile de acolo:*

gabimirea
14.07.2008, 11:25:56
NOi am fost niste copii mari, am fost intr-o luni prima oara, dar nu am rezistat si am mai fost si miercuri... parerea mea ca nu merita tot Parisul cat merita Disneylandul.

am poze din luna de miere in semnatura<:-P

sugarlips
14.07.2008, 12:59:51
NOi am fost niste copii mari, am fost intr-o luni prima oara, dar nu am rezistat si am mai fost si miercuri... parerea mea ca nu merita tot Parisul cat merita Disneylandul.

am poze din luna de miere in semnatura<:-P

noi am fost anul trecut la Paris si la Disneyland...iubi meu a mai fost mai de mult, dar asa mult i-a placut ca a mai vrut o data...:D
si mie mi-a placut foarte mult..si am zis ca o sa mai mergem cu copilasul nostru cand o sa avem :D si o sa stam acolo la hotel...:-p desi e mai scump decat in Paris
nu ma pot uita acum la poze, ca sunt la lucru..si pe anumite site-uri nu avem voie.....:-w dar o sa ma uit acasa...>:D<
noroc ca pe miresici pot intra:D

gabimirea
14.07.2008, 13:12:25
ce tare si noi am zis la fel, ca trebuie sa mai mergem o data cu piticii cand vor aparea si se fac de cel putin 4-5 ani ca sa isi si aminteasca si sa se si bucure.
sau poate daca ne perimite viitorul sa mergem sa vedem Disneylandul original :D:D:D

Diana_Z
20.07.2008, 13:21:36
Cunosc foarte bine Corsica, mama mea e stabilita acolo de ceva ani buni si merg in fiecare vara. Insula e frumoasa, mai ales in sud. Acolo gasiti apa bleu deschis si peisaje minunate. Nu va asteptati sa gasiti lux extraordinar, corsicanii sunt traditionalisti si tin mult la cultura lor, veti gasi mai mult chestii traditionale. Preturile sunt intr-adevar maricele ...

ZaraGirl
19.09.2008, 16:18:36
AAAAAA, acum am vazut ca Parisul este inclus aici in topicul cu luna de miere in Franta.

Dar la castelele de pe valea Loirei a mai fost cineva recent?;;)

monicas
19.09.2008, 17:41:34

Noi am fost acum 2 saptamani si exita cardul Orange care este foarte bun daca ai de gand sa calatoresti non stop in Paris si suburbii. Noi am cumparat 2 carnete a cate 10 bilete - costa vreo 11 euro - si am calatorit amandoi prin tot Parisul timp de 5 zile. Am platit bilet suplimentar numai pt Versailles si aeroport.

E super Parisul - mie mi-a placut in mod special cartierul latin - atmosfera de acolo -, gradinile de la Versailles, panorama orasului vazuta din turnul Eiffel si mersul de-alungul Senei.

Va doresc niste zile de neuitat!

mnc_mirela
13.11.2008, 00:28:00
Si noi am fost anu trecut la Paris si sa stiti ca merita, mai ales daca e luna de miere si aveti timp sa mergeti sa vizitati.Noi o sa mergem si anu viitor dupa nunta.Daca ajungeti acolo, mergeti si pe la Moulin Rouge.Merita.;-)

mamuska
13.11.2008, 00:50:45
Si noi am fost anu trecut la Paris si sa stiti ca merita, mai ales daca e luna de miere si aveti timp sa mergeti sa vizitati.Noi o sa mergem si anu viitor dupa nunta.Daca ajungeti acolo, mergeti si pe la Moulin Rouge.Merita.;-)
Multi prieteni de-ai nostri au fost la Paris...in fiecare an spunem ca mergem si noi,dar nu am ajuns, pt ca de fiecare data se iveste altceva...in luna de miere am fost in Italia,apoi in Bulgaria,in Grecia,in Cipru, in alt an am mers aici in tara,la mare,la munte, am fost cu prietenii prin tara,pe transfagarasan... si tot asa...vara asta am zis ca anul viitor mergem la Paris,dar prietenii nostri merg in Croatia,asa ca iar ratam Parisul....dar mai avem pana la vara si poate ne decidem din timp....imi doresc enorm sa mergem acolo...dar nici celelalte ocazii nu le-as rata.....

miresicamica
13.11.2008, 14:57:24
Noi intentionam sa ajungem in Franta de sarbatori,sa inteleg ca nu ne va parea rau;;) ;;) ;;)

piersicuta
02.12.2008, 14:40:15
Ieri m-am intors de la Paris. A fost ca un vis. Un vis frumos.

Excursia a fost un cadou de nunta primit de la nasii nostri. Cred ca a fost cadoul care m-a bucurat cel mai mult si pe care o sa mi-l aduc aminte toata viata.

Inapoi la povestea despre Paris. Voi incepe cu partile rele: francezii. Cum spunea un prieten, "Parisul este un oras superb, pacat ca este locuit". Se imping, dau peste tine, nu se uita pe unde merg, nu zic nici macar pardon, stau in usa la metrou... Banuiesc ca e vba despre o alta educatie, nu pareau a fi rau intentionati.

Dar Parisul... superb. Si pe ploaie, vant, frig, mi s-a parut extraordinar. Are acel "je ne sais quoi"...Are un Notre-Dame (cea mai frumoasa cladire pe care am vazut-o vreodata), un turn Eiffel impresionant care e luminat extraordinar de frumos noaptea, are plimbarile romantice pe Sena, Louvrul cu Mona Lisa si Venus din Milo, stradutele inguste si pline de oameni, croissantele, baghetele, Champs-Elysees si cate si mai cate.

Nu pot sa va zic decat ca 3 zile au fost insuficiente si ca in ciuda hotararii mele de a vedea un oras o singura data, la Paris mai am niste restante.

Ca sa cobor cu picioarele pe pamant: hotelul s-a numit Pavillon Republique Les Halles, camere super ok, maricele, cu baie, faceau curat in fiecare zi. Zborul a fost Blue Air, Bucuresti-Paris Beauvais. Beauvais e cam la o ora de Paris, dar exista transport civilizat, asa ca nu va faceti probleme.
Mancare aveti de la 4-5 euro o bagheta umpluta cu sunca, branza, ton, salata, la un fel de mancare normal (cartofi+friptura) undeva pe la 15 euro. E scump in Paris, cred ca cel mai scump oras in care am fost pana acum.
Louvru intrare 9 euro, Notre Dame 7,5 euro, roata din gradinile Tuilerries 9 euro, plimbare pe Sena 11 euro.
Coada nu am prins decat la Notre-Dame vreo 20 de minute, la Louvru e ok, sunt f multe case de bilete, pe Sena ultima plecare este la 9 seara parca cu plecare din Pont Neuf si intoarcere tot acolo.

Cam atat despre Parisul meu. Aux Champs-Elysees..., aux Champs-Elysees...

dcris
02.12.2008, 16:49:57
si noi vrem sa mergem in luna de miere la Paris ,am auzit ca este magic !
ce agentie de turism serioasa imi puteti recomanda fetelor ?

multumesc !

piersicuta
03.12.2008, 09:01:57

multumesc !

Eu iti recomand sa cauti frumos pe net bilete de avion si cazare, sa le aduni, si sa faci apoi o comparatie cu preturile de la agentie. Apoi tu decizi.

Nu de agentii ducem noi lipsa, ci de preturi ok.

mayday
03.12.2008, 16:31:11
multumesc !

Cred ca e mai simplu (si mai ieftin ;-)) sa va ocupati voi... De fapt, e suficient sa va luati bilet de avion si sa va rezervati hotel! Daca faceti asta din timp, puteti gasi zboruri la 100-150 de euro de persoana si camere la 70-80 de euro pe noapte! Mai apoi, o harta a orasului si una a metroului si "c'est parti!">:D<

mayday
03.12.2008, 16:35:07

Ma bucur ca ti-a placut!>:D< In ciuda vremii urite! Eu as zice ca Parisul e cel mai frumos in mai/inceput de iunie si sfirsit de septembrie/inceput de octombrie!<:-P

Pe francezi o sa-i apar o tira! In general sint politicosi, dar e drept ca ii cam irita sa se "impiedice" de turisti pierduti la 9h dimineata in metrou, in timp ce ei se grabesc sa ajunga la birou, iar turistii blocheaza un pasaj cautindu-si repere pe harta si intrebindu-se incotro sa o ia!:">

arekichan
03.12.2008, 22:06:17
fetelor, daca vreti sa vizitati Bordeaux-ul si ce e prin jur, sunt gata sa va ajut cu sfaturi - loc in Bx si fac cursuri sa pot lucra in turism. :-B
ps:nu-mi fac reclama mie:D , fac reclama orasului/regiunii

piersicuta
05.12.2008, 16:16:55
Ma bucur ca ti-a placut!>:D< In ciuda vremii urite! Eu as zice ca Parisul e cel mai frumos in mai/inceput de iunie si sfirsit de septembrie/inceput de octombrie!<:-P

Pe francezi o sa-i apar o tira! In general sint politicosi, dar e drept ca ii cam irita sa se "impiedice" de turisti pierduti la 9h dimineata in metrou, in timp ce ei se grabesc sa ajunga la birou, iar turistii blocheaza un pasaj cautindu-si repere pe harta si intrebindu-se incotro sa o ia!:">

Si eu ma gandeam la asta cand eram pe Champs-Elysees. Daca puhoiul ala de oameni (si sa tinem cont ca e inceput de decembrie, deci nu e sezon) ar fi la noi pe Magheru, cred ca i-as impusca pe turisti. :D Cred ca e destul de greu de suportat partea asta turistica, daca esti parizian.

sugarlips
08.12.2008, 10:04:39

Excursia a fost un cadou de nunta primit de la nasii nostri. Cred ca a fost cadoul care m-a bucurat cel mai mult si pe care o sa mi-l aduc aminte toata viata.

Inapoi la povestea despre Paris. Voi incepe cu partile rele: francezii. Cum spunea un prieten, "Parisul este un oras superb, pacat ca este locuit". Se imping, dau peste tine, nu se uita pe unde merg, nu zic nici macar pardon, stau in usa la metrou... Banuiesc ca e vba despre o alta educatie, nu pareau a fi rau intentionati.

Dar Parisul... superb. Si pe ploaie, vant, frig, mi s-a parut extraordinar. Are acel "je ne sais quoi"...Are un Notre-Dame (cea mai frumoasa cladire pe care am vazut-o vreodata), un turn Eiffel impresionant care e luminat extraordinar de frumos noaptea, are plimbarile romantice pe Sena, Louvrul cu Mona Lisa si Venus din Milo, stradutele inguste si pline de oameni, croissantele, baghetele, Champs-Elysees si cate si mai cate.

Nu pot sa va zic decat ca 3 zile au fost insuficiente si ca in ciuda hotararii mele de a vedea un oras o singura data, la Paris mai am niste restante.

Ca sa cobor cu picioarele pe pamant: hotelul s-a numit Pavillon Republique Les Halles, camere super ok, maricele, cu baie, faceau curat in fiecare zi. Zborul a fost Blue Air, Bucuresti-Paris Beauvais. Beauvais e cam la o ora de Paris, dar exista transport civilizat, asa ca nu va faceti probleme.
Mancare aveti de la 4-5 euro o bagheta umpluta cu sunca, branza, ton, salata, la un fel de mancare normal (cartofi+friptura) undeva pe la 15 euro. E scump in Paris, cred ca cel mai scump oras in care am fost pana acum.
Louvru intrare 9 euro, Notre Dame 7,5 euro, roata din gradinile Tuilerries 9 euro, plimbare pe Sena 11 euro.
Coada nu am prins decat la Notre-Dame vreo 20 de minute, la Louvru e ok, sunt f multe case de bilete, pe Sena ultima plecare este la 9 seara parca cu plecare din Pont Neuf si intoarcere tot acolo.

Cam atat despre Parisul meu. Aux Champs-Elysees..., aux Champs-Elysees...

eu una nu am patit din astea cand am fost la Paris...
sau poate am fost furata de peisaje si nu am observat
ati fost si la Disneyland?<:-P

piersicuta
18.12.2008, 15:34:23
eu una nu am patit din astea cand am fost la Paris...
sau poate am fost furata de peisaje si nu am observat
ati fost si la Disneyland?<:-P

N-am fost pentru ca teoretic au fost 4 zile. Dar practic am ajuns pe la 8 seara in prima zi, si in ultima am plecat la 7 dimineata. Deci de fapt au fost 2.

Am restante la Paris. Clar trebuie sa revin :D

calina
18.12.2008, 15:41:28
Desi cred ca am mai scris, revin....la Paris e musai sa mergeti, mi se pare un oras tocmai bun pentru luna de miere sau o parte din ea.:x Noi am fost pana acum de 5 ori...si am planuit sa mergem in fiecare an...ne-a cucerit total sufletele, ne e tare drag, are ceva aparte al lui. Singurul oras european care il egaleaza, din perspectiva noastra, este Barcelona.

sugarlips
20.12.2008, 11:51:14
N-am fost pentru ca teoretic au fost 4 zile. Dar practic am ajuns pe la 8 seara in prima zi, si in ultima am plecat la 7 dimineata. Deci de fapt au fost 2.

Am restante la Paris. Clar trebuie sa revin :D

neaparat.....noi am stat o saptamana cand am fost, si tot nu am apucat sa mergem peste tot...:-<
o zi am fost la Versailles, o zi la Disneyland <:-P si restul zilelor am vizitat ce ni s-a parut noua mai interesant in Paris
bineinteles ca am fost si la cumparaturi :">

anabella
02.01.2009, 12:33:45
ca tot sunt niste oferte de bilete de avion la o anumita companie de zbor low-cost, m-am hotarat sa-i fac o surpriza sotului meu si sa-l duc un week-end la paris, ca el nu l-a vazut niciodata si i-ar placea tare mult
dupa ce am calculat cat ne costa zborul, am gasit cazarea si transferul de la aeroportul paris-beauvais in oras am constatat ca pt amandoi pretul unui week-end acolo e doar 394 euro, cat chiria noastra pe o luna $-)
asadar intre 6-8 martie sotul meu va putea admira si el parisul!!!
abia astept, am de gand sa-i spun de ziua indragostitilor, asta sa fie cadoul meu pt el
ca o paranteza, pe site-ul unei agentii destul de cunoscute la noi in tara, un week-end la paris incepe de la 350 de euro de persoana, sa te apuce rasul, nu alta, cand noi vom merge amandoi acolo cu 394 euro =)) =)) =))

asadar fetelor, daca vreti sa mergeti acolo evitati agentiile de orice fel, mult mai ieftin iesiti pe cont propriu
chiar si fara rezervare la hotel in avans zic eu, pt ca data trecuta cand am fost, am mers la risc, am gasit hotel la fata locului si era in iunie cand e plin de turisti

pisoias
02.01.2009, 13:02:50
ca tot sunt niste oferte de bilete de avion la o anumita companie de zbor low-cost, m-am hotarat sa-i fac o surpriza sotului meu si sa-l duc un week-end la paris, ca el nu l-a vazut niciodata si i-ar placea tare mult
dupa ce am calculat cat ne costa zborul, am gasit cazarea si transferul de la aeroportul paris-beauvais in oras am constatat ca pt amandoi pretul unui week-end acolo e doar 394 euro, cat chiria noastra pe o luna $-)
asadar intre 6-8 martie sotul meu va putea admira si el parisul!!!
abia astept, am de gand sa-i spun de ziua indragostitilor, asta sa fie cadoul meu pt el
ca o paranteza, pe site-ul unei agentii destul de cunoscute la noi in tara, un week-end la paris incepe de la 350 de euro de persoana, sa te apuce rasul, nu alta, cand noi vom merge amandoi acolo cu 394 euro =)) =)) =))

asadar fetelor, daca vreti sa mergeti acolo evitati agentiile de orice fel, mult mai ieftin iesiti pe cont propriu
chiar si fara rezervare la hotel in avans zic eu, pt ca data trecuta cand am fost, am mers la risc, am gasit hotel la fata locului si era in iunie cand e plin de turisti

eu sunt acum in franta, intr-o statiune de munte,aproape de Italia Val Cenice.
E superb, de vis.Va recomand cu drag sa veniti aici cand aveti ocazia.
Orasele sunt foarte cochete, francezii amabili, restaurantele frumoase si mancarea excelenta, desi foarte scumpa.

anabella
02.01.2009, 13:07:46
eu sunt acum in franta, intr-o statiune de munte,aproape de Italia Val Cenice.
E superb, de vis.Va recomand cu drag sa veniti aici cand aveti ocazia.
Orasele sunt foarte cochete, francezii amabili, restaurantele frumoase si mancarea excelenta, desi foarte scumpa.

merci de sugestie
poate venim iarna viitoare, incercam si un ski :)>-

pisoias
02.01.2009, 13:11:27
merci de sugestie
poate venim iarna viitoare, incercam si un ski :)>-

au niste partii......superbe.
eu nu sunt fan sporturi de iarna si totusi sunt foarte incantata.

mayday
03.02.2009, 20:50:36
Ieri a nins in Paris, lucru suficient de rar incit sa merite niste poze!:x
http://www.lemonde.fr/a-la-une/portfolio/2009/02/02/paris-sous-la-neige-les-photos-des-internautes_1149771_3208.html

amalia_dogaru
11.02.2009, 01:57:18
cine imi recomanda un hotel bun in monte carlo??? sau oriunde pe coasta de azur.

deliutza_miresica
28.02.2009, 20:34:15
Ieri a nins in Paris, lucru suficient de rar incit sa merite niste poze!:x
http://www.lemonde.fr/a-la-une/portfolio/2009/02/02/paris-sous-la-neige-les-photos-des-internautes_1149771_3208.html
si eu am prins anul asta ninsoare in franta urmeaza sa ne stabilim acolo pt o perioada de timp poate in toamna ne intalnim:D popici:*

michelle20
19.03.2009, 09:09:17
salut fetelor!! eu si iubitu meu am vrut initial sa mergem in grecia in luna de miere...dar avem niste buni prieteni in anglia care ne-au tot zis sa venim la ei in londra cand putem...si acum avem cum..si ne-a venit geniala idee sa mergem apoi in paris..si in special la disneyland...am vrea sa stam cam 3-4 nopti...ca am inteles ca minim 2 zile iti trebuie in disneyland plus ca vrem o zi sa ne plimbam prin paris..si cei de la disney iti ofera excursii de o zi in paris..si mi se pare super asa....ca si asa mergem pe cont propriu... vream sa ne cazam in parc chiar...dar am o intrebare...daca a mai stat cineva in parc cazat...pe site la hoteluri scrie ca preturile sunt in euro pe persoana si apoi in paranteza scrie ca 2 adullt sharing.....adik pretul e pt 2 pers..o camera dubla nu?...ca nu prea is sigura....ca daca e de pers at e mai mult si as vrea sa stiu sa vad in ce suma ne invartim...

sugarlips
19.03.2009, 10:28:40
salut fetelor!! eu si iubitu meu am vrut initial sa mergem in grecia in luna de miere...dar avem niste buni prieteni in anglia care ne-au tot zis sa venim la ei in londra cand putem...si acum avem cum..si ne-a venit geniala idee sa mergem apoi in paris..si in special la disneyland...am vrea sa stam cam 3-4 nopti...ca am inteles ca minim 2 zile iti trebuie in disneyland plus ca vrem o zi sa ne plimbam prin paris..si cei de la disney iti ofera excursii de o zi in paris..si mi se pare super asa....ca si asa mergem pe cont propriu... vream sa ne cazam in parc chiar...dar am o intrebare...daca a mai stat cineva in parc cazat...pe site la hoteluri scrie ca preturile sunt in euro pe persoana si apoi in paranteza scrie ca 2 adullt sharing.....adik pretul e pt 2 pers..o camera dubla nu?...ca nu prea is sigura....ca daca e de pers at e mai mult si as vrea sa stiu sa vad in ce suma ne invartim...

din cate stiu eu, hotelurile din parc au preturi mult mai mari fata de cele din Paris, eu zic ca mai bine v-ati cauta un hotel dragut in Paris si puteti sa mergeti in fiecare zi la Disneyland cu RAR-ul...se ajunge foarte repede si usor..
ce mi-a placut mie a fost ca atunci cand am cobor din RAR am intrat direct in Disneyland...:x
ps: din proprie experienta iti spun ca intr-o singura zi, nu apuci sa vezi mai nimic din Paris...noi intr-o saptamana nu am apucat sa mergem chiar peste tot :( dar o sa revenim cu siguranta :">

michelle20
19.03.2009, 12:57:34
din cate stiu eu, hotelurile din parc au preturi mult mai mari fata de cele din Paris, eu zic ca mai bine v-ati cauta un hotel dragut in Paris si puteti sa mergeti in fiecare zi la Disneyland cu RAR-ul...se ajunge foarte repede si usor..
ce mi-a placut mie a fost ca atunci cand am cobor din RAR am intrat direct in Disneyland...:x
ps: din proprie experienta iti spun ca intr-o singura zi, nu apuci sa vezi mai nimic din Paris...noi intr-o saptamana nu am apucat sa mergem chiar peste tot :( dar o sa revenim cu siguranta :">
ms de info..dar tot mai am niste intrebari..daca nu te superi...voi cat ati platit si cum ati rezervat camerele la hotel?..poate mergem si noi tot acolo? si RAR ce e? mijloc de transport in comun sau metrou?ms mult:*

mayday
19.03.2009, 14:34:54
ms de info..dar tot mai am niste intrebari..daca nu te superi...voi cat ati platit si cum ati rezervat camerele la hotel?..poate mergem si noi tot acolo? si RAR ce e? mijloc de transport in comun sau metrou?ms mult:*

Georgiana, si eu cred ca iesiti mai ieftin daca va rezervati hotel in Paris.

Uita-te pe siturile de booking si cauta unul aproape de Nation sau Gare de Lyon (cod postal 75012). Aici aveti statie de RER A (Réseau Express Régional - tren de periferie care functioneaza ca metroul) si ajungeti direct la Disneyland.

O zi la Disneyland e suficienta (incercati in timpul saptaminii), dar doua zile pentru Paris vor fi mult prea scurte!:-$

cori_iasi
19.03.2009, 15:07:19
eu am facut rezervare prin booking . com si vom plati la check in. iti vor cere un numar de card, dar pentru siguranta, stai linistita ca nu iti iau ei bani din cont (decat daca camera este non refundable, atunci trebuie sa achiti la rezervare sau daca nu reusesti sa ajungi si nu anunti, atunci te vor taxa pt 1 noapte)

irina_cdoc
19.03.2009, 17:32:09
cine imi recomanda un hotel bun in monte carlo??? sau oriunde pe coasta de azur.

buna!
incearca pe site-ul booking. c o m
eu am mai facut ezervari acolo. gasesti hoteluri pt toate buzunarele

irina_cdoc
19.03.2009, 17:33:59
eu am facut rezervare prin booking . com si vom plati la check in. iti vor cere un numar de card, dar pentru siguranta, stai linistita ca nu iti iau ei bani din cont (decat daca camera este non refundable, atunci trebuie sa achiti la rezervare sau daca nu reusesti sa ajungi si nu anunti, atunci te vor taxa pt 1 noapte)

mai nou stiu ca iti blocheaza banii din cont.
adica,nu poti da un card gol...pentrun ca nu iti fac rezervarea.
sau tu stii altfel?

cori_iasi
19.03.2009, 17:47:48
mai nou stiu ca iti blocheaza banii din cont.
adica,nu poti da un card gol...pentrun ca nu iti fac rezervarea.
sau tu stii altfel?
sincer, asta nu stiu...eu aveam bani pe card...imi pare ra ca nu te pot ajuta:-<

amalia_dogaru
19.03.2009, 19:51:16
buna!
incearca pe site-ul booking. c o m
eu am mai facut ezervari acolo. gasesti hoteluri pt toate buzunarele
multumesc, o sa intru chiar acum si sper sa gasesc ceva.

anabella
20.03.2009, 08:19:19
eu mi-am facut rezervare direct de pe pagina blue air si a trebuit sa dau un avans de 10-12 euro, in fct de cat era camera pe 2 nopti, cat am stat noi (in cazul nostru 108 euro/2 persoane), iar diferenta s-a platit la cazare.
nu-ti facea rezervare fara acest avans si asa cred ca e pe orice site de rezervari online

sugarlips
20.03.2009, 10:41:02

exact cum ti-a spus Mayday ....doar ca am scris eu gresit initial, RER e de fapt:D
noi am fost pe cont propriu doar ca ne-am rezervat hotelul si ne-am cumparat biletele de avion printr-o agentie
iar in Paris am circulat cu metroul, ajungi foarte repede si usor dintr-un loc in altul ..dupa cateva zile stiam care unde merge fara harta

sw3tgirl
25.03.2009, 16:59:09
Buna tuturor...si noi vom merge tot in Paris in luna de miere...imi puteti recomanda un hotel bun (din toate punctele de vedere:D)? Ne-am hotarat si noi tot la rezervare on-line....va pup

irina_cdoc
25.03.2009, 18:42:24
Buna tuturor...si noi vom merge tot in Paris in luna de miere...imi puteti recomanda un hotel bun (din toate punctele de vedere:D)? Ne-am hotarat si noi tot la rezervare on-line....va pup

poti intra cu toata increderea pe acel site amintit mai sus.Acolo gasesti si calificative acordate hotelui si pareri ale celor care au fost cazati acolo.In plus,depinde ce hotel cauti..unul cu o pozitie centrala sau unul mai ieftin din cartierele marginase.
De exemplu,eu voi merge cu masina,de aceea voi opta pentru un hotel de la periferie (unde am parcarea asigurata),pentru ca in paris se circula infernal...asa ca voi folosi metroul.

asuciu27
14.04.2009, 14:08:27
Dragi miresici, asa cum am scris si in introducere, mi-am petrecut deja luna de miere in Corsica, cu un italian cu care m-am casatorit.
A fost o luna de zile luna de miere, a tinut o luna, asa cum a vrut italianul. A zis ca ar vrea sa se mute in Corsica pentru ca i-a placut foarte mult si a vorbit si cu toti prietenii lui care au venit la nunta sa facem ceremonia in Corsica. Si culmea ca prietenii lui au venit acolo. E destul de aproape de Italia. M-am simtit ca in al 9-lea cer. Ce sa va spun. E mult de povestit. Eu va urez sa aveti parte de zile minunate si de mult noroc. Daca vreti sa imi scrieti puteti s-o faceti oricand.

CorinaD
14.04.2009, 14:16:19
Dragi miresici, asa cum am scris si in introducere, mi-am petrecut deja luna de miere in Corsica, cu un italian cu care m-am casatorit.
A fost o luna de zile luna de miere, a tinut o luna, asa cum a vrut italianul. A zis ca ar vrea sa se mute in Corsica pentru ca i-a placut foarte mult si a vorbit si cu toti prietenii lui care au venit la nunta sa facem ceremonia in Corsica. Si culmea ca prietenii lui au venit acolo. E destul de aproape de Italia. M-am simtit ca in al 9-lea cer. Ce sa va spun. E mult de povestit. Eu va urez sa aveti parte de zile minunate si de mult noroc. Daca vreti sa imi scrieti puteti s-o faceti oricand.
Buna,

Din cate am vazut nu ai avut inca nunta, dar ti-ai petrecut deja luna de miere in Corsica?...Si eu as fi tentata sa merg acolo insa nu stiu cum va fi vremea in octombrie..ai idee si cam cat ar costa un sejur de o saptamana acolo? Merci :*

grasuna
22.04.2009, 10:38:32

Eu am stat la Median Porte de Versaille. Traversezi strada si ajungi la metrou, ai linie directa pana in Place de la Concorde, zona frumoasa, linistita si deloc periculoasa. Hotelul este renovat de curand, personalul amabil. De pe culoar se vedea Turnul Eiffel, probabil si din unele camere.

onypl
22.04.2009, 10:40:52
A fost cineva la Marsilia? Noi ne gandeam sa mergem acolo dar nu reusesc sa gasesc oferte. Aveti ceva sugestii?

Dulceata1
31.05.2009, 22:52:33
Buna fetelor! Si noi ne-am decis sa mergem in Franta in voiajul de nunta. Adica Paris si Valea Loarei, cel putin asta-i planul pentru moment. Puteti sa-mi recomandati un hotel decent la pret si conditii in Paris? Merci frumos

Babydeey
28.07.2009, 11:28:26

Buna. Noi am fost la Paris in luna de miere si am stat la hotel Innova. este foarte bine amplasat si ne-am simtit super

Dulceata1
28.07.2009, 19:25:09
Buna fetelor. Si eu ma voi duce o saptamana la Paris.
Nu vreau sa investesc foarte mult in cazare ci in placerile oras-ului (Disney-Land, vizitat obiective turistice, shopping, un restaurant bun)...
Ma gandeam sa rezerv la Ibis pentru ca sunt 52 de Ibis-uri in Paris? aveti alta idee la un pret ok?..adica pana in 50 de euro camera dubla pe noapte..?

mayday
28.07.2009, 21:47:09
Buna fetelor. Si eu ma voi duce o saptamana la Paris.
Nu vreau sa investesc foarte mult in cazare ci in placerile oras-ului (Disney-Land, vizitat obiective turistice, shopping, un restaurant bun)...
Ma gandeam sa rezerv la Ibis pentru ca sunt 52 de Ibis-uri in Paris? aveti alta idee la un pret ok?..adica pana in 50 de euro camera dubla pe noapte..?

Preturile la Ibis sint in general mai mari... 70-90 pe noapte, in functie de zona si de ziua saptaminii! 50 e destul de putin pentru un hotel in Paris. Un hotel ieftin incepe pe la 60 (daca ai noroc) si merge pina pe la 80.

O alta solutie ar fi sa inchiriati un apartament, daca stati cel putin o saptamina!>:D<

laura_22
28.07.2009, 22:56:25
noua ne-a placut foarte mult parisul. :x am stat in septembrie 5 zile si in iulie am mai dat o tura mai lunga de 8 zile... am inchiriat si o masina sa ne plimbam si sa vizitam castelele de pe valea loirei (care btw ni s-a parut superba!)...
cateva fotografii in link-ul de mai jos. cand imi fac timp, fac o selectie de fotografii si de pe valea loirei...
http://picasaweb.google.com/laurabarbu22/ParisIulie2009#

Dulceata1
29.07.2009, 10:28:02
Preturile la Ibis sint in general mai mari... 70-90 pe noapte, in functie de zona si de ziua saptaminii! 50 e destul de putin pentru un hotel in Paris. Un hotel ieftin incepe pe la 60 (daca ai noroc) si merge pina pe la 80.

O alta solutie ar fi sa inchiriati un apartament, daca stati cel putin o saptamina!>:D<
Scuze, mi-am dat seama acum ca am scris aiurea :) Intr-adevar preturile de la Ibis variaza intre 39(minim si f putine) pana la 120(maxim). Cam pe la 70-80 as vrea sa-mi gasesc.
Merci frumos pentru idea cu apartament ..o sa investighez si varianta asta. :x :x

Dulceata1
29.07.2009, 10:31:50
noua ne-a placut foarte mult parisul. :x am stat in septembrie 5 zile si in iulie am mai dat o tura mai lunga de 8 zile... am inchiriat si o masina sa ne plimbam si sa vizitam castelele de pe valea loirei (care btw ni s-a parut superba!)...
cateva fotografii in link-ul de mai jos. cand imi fac timp, fac o selectie de fotografii si de pe valea loirei...
http://picasaweb.google.com/laurabarbu22/ParisIulie2009#
Noua deja ne pare rau ca mergem doar 7 zile la Paris. Deja am rezervat biletele de avion si nu mai putem schimba!

Dar ne-am propus sa mergem la anul vreo 12 zile in Grecia si in Franta. Pentru Franta am un program special de vreo 4 zile cu Valea Loarei (si eu imi doresc foarte mult sa vad castelele!!), sa prindem o etapa de munte din Turul Frantei (ciclism: al meu e pasionat) si sa vizitam zona de sud si mai ales partea rural (au foarte multe festivaluri :).

cookyy
29.07.2009, 23:29:58
cum e de obicei vremea in septembrie in paris? la inceputul lunii indeosebi..ploua mult? sau intr-un weekend avem sansa sa ne putem plimba nitel?...

mayday
29.07.2009, 23:45:16
cum e de obicei vremea in septembrie in paris? la inceputul lunii indeosebi..ploua mult? sau intr-un weekend avem sansa sa ne putem plimba nitel?...

Vremea e destul de capricioasa, in general!
In vara 2007 a plouat tot timpul, in schimb anul trecut a fost destul de cald si insorit! Oricum, e mai frig decit in Bucuresti. Nu pot decit sa va sfatuiesc sa va luati umbrele si sa va urez sa aveti noroc de vreme buna!;-)

Partea buna cu venitul in septembrie e ca sint mai putini turisti si veti avea parte de cozi mai scurte!>:D<

white_july
03.08.2009, 12:13:14
Ce ati vizitat in Paris si ce v-a placut cel mai mult?

laura_22
03.08.2009, 12:57:12
Ce ati vizitat in Paris si ce v-a placut cel mai mult?
sacre coeur si zona place de tertre...

white_july
03.08.2009, 14:07:58
sacre coeur si zona place de tertre...
Mersi, Laura!>:D<
Cate zile ati stat acolo? Ati reusit sa vizitati tot ce v-ati propus?

ionut_tuo
04.08.2009, 11:09:05
la sf lunii septembrie vrem sa mergem si noi o saptamana in paris!
oare cine ne poate ajuta cu cateva informatii,obiective culturale si turistice in paris,sau ceva harti online:)

multumesc anticipat^:)^

white_july
04.08.2009, 16:11:41
oare cine ne poate ajuta cu cateva informatii,obiective culturale si turistice in paris,sau ceva harti online:)

Noi o sa plecat pe 14 august...asa ca o sa-ti pot spune eu dupa ce vin:D
Dar mie cine imi spune??:-SS Noi avem o lista orientativa dar mi-ar fi placut sa aflu parerile celor care au vizitat deja Parisul pentru a avea o idee despre ce este cu adevarat impresionant acolo.

mayday
04.08.2009, 19:19:03
Cu siguranta gasiti un Lonely Planet la o librarie buna... ;-) Astfel, veti avea un ghid complet cu tot ce e de vizitat, cum sa va deplasati cu transportul in comun, restaurantele care sint mai mult decit capcane pentru turisti, harti, etc!

La o prima vizita, trebuie bifate Turnul Eiffel (daca vreti o cina romantica, mergeti la Jules Verne, etajul 2!:-p), Montmartre, Notre Dame si Versailles! Daca va place arta, Luvru, Musée d'Orsay, Centre Pompidou, Musée Rodin, Institut du Monde Arabe. Daca vreti la cumparaturi, Champs Elysées si Galleries Laffayette. Daca vreti in tiribombe, Disneyland. Daca va plac plimbarile, cheiurile Senei, Jardin des Tuilleries, Rue Mouffetard, Jardin de Luxembourg, Bois de Vincennes, Bois de Boulogne (s-ar putea sa se fi terminat sezonul de trandafiri la Bagatelle), Marais. Daca vreti sa mincati exotic, mergeti in cartierul chinezesc (Boulevard d'Ivry, 13&#232;me) sau in cel indian (Passage Brady, 10&#232;me).

CorinaD
04.08.2009, 21:40:59
Si mie :( ...e cu siguranta unul din cele mai frumoase orase din lume...

Dulceata1
06.08.2009, 21:13:26
Cu siguranta gasiti un Lonely Planet la o librarie buna... ;-) Astfel, veti avea un ghid complet cu tot ce e de vizitat, cum sa va deplasati cu transportul in comun, restaurantele care sint mai mult decit capcane pentru turisti, harti, etc!

La o prima vizita, trebuie bifate Turnul Eiffel (daca vreti o cina romantica, mergeti la Jules Verne, etajul 2!:-p), Montmartre, Notre Dame si Versailles! Daca va place arta, Luvru, Musée d'Orsay, Centre Pompidou, Musée Rodin, Institut du Monde Arabe. Daca vreti la cumparaturi, Champs Elysées si Galleries Laffayette. Daca vreti in tiribombe, Disneyland. Daca va plac plimbarile, cheiurile Senei, Jardin des Tuilleries, Rue Mouffetard, Jardin de Luxembourg, Bois de Vincennes, Bois de Boulogne (s-ar putea sa se fi terminat sezonul de trandafiri la Bagatelle), Marais. Daca vreti sa mincati exotic, mergeti in cartierul chinezesc (Boulevard d'Ivry, 13&egrave;me) sau in cel indian (Passage Brady, 10&egrave;me).

Multumesc frumo! Mi-am bifat si eu in agenda :* :*
Sper sa nu prind vreme ploioasa! In orice caz, si pe ploaie tot vizitez tot ce mi-am propus!!! ;;) ;;) ;;)

Soricutza
11.08.2009, 00:21:17
Noi o sa plecat pe 14 august...asa ca o sa-ti pot spune eu dupa ce vin:D
Dar mie cine imi spune??:-SS Noi avem o lista orientativa dar mi-ar fi placut sa aflu parerile celor care au vizitat deja Parisul pentru a avea o idee despre ce este cu adevarat impresionant acolo.

Nu vreau sa supar pe mine dar oare luna de miere trebuie sa fie maraton, cu lista intr-o mana si pixul pentru bifat in cealalta?

Va recomand din toata inima doar 3 lucruri pe care va sfatuiesc sa nu le ratati intr-o luna de miere la Paris:
1.cina sau macar o sampanie servita intr-o croaziera nocturna pe Sena.Este maximul romantismului, credeti-ma!
2.spectacolul 'Feerie' de la Moulin Rouge.
Usually, v-as fi recomandat Lido, preferatul meu dar am vazut spectacolul din acest sezon 'Bonheur', chiar pe 12 iulie ac. si daca nu ati mai fost la genul acesta de spectacole, nu merita sa inecepeti cu Lido, mergeti la Moulin Rouge.Nu veti regreta!
3.un cocktail la Budha Bar?! Nimic nu se compara cu atmosfera originala BudhaBar! Un cocktail si 2 ore petrecute acolo vi le veti aminti toata viata.

Anul acesta am fost pentru a 4 data la Paris, de data aceasta la nunta unor prieteni.
Va spun ca de fiecare data, cand merg la Paris imi 'tarasc' sotul(candva...doar prietenul) obligatoriu la primele 2 'obiective', caci BudhaBar a fost si ramane propunerea lui. Se urneste greu dar nu am regretat niciodata...

Ca sa nu ma credeti rautacioasa, va spun ca este suficient sa vizitati Parisul cu autobuzele supraetajate, sa va luati bilete pentru 24h (24euro/om), coborati si urcati de cate ori vreti, oriunde vi se pare interesant...Pont surprinzator pentru noi...se poate negocia cu soferii dar asta presupune sa nu coborati din autobuz, adica sa faceti un tur complet de cca 3 ore.

Nu vreau sa va descurajez dar Parisul nu mai este ce a fost, nici macar acum un an...Trebuie sa va pregatiti cu bani, este destul de scump...(un sandwich=6-7 euro, o apa plata ~4euro, o bere~4-5euro, o cafea ...intre 4,6-6euro, o masa in doi pe Champs Elysee=minim 40 euro!!!
Orice ar fi, nu uitati sa luati o masa de fructe de mare la unul din restaurantele belgiene "Leon", merita si nu veti depasi 50 euro. Pe de alta parte, va asigur ca parizienii (daca ii veti intalni) au mai lasat din nas, sunt ceva mai amabili dar servicrea ca intotdeauna...lasa de dorit!

Dincolo de traditia cu Parisul romantic, va recomand Londra, care este mult mai vie si mult mai romantica decat Parisul dar asta este alta poveste.

Va doresc o luna de miere ca-n povesti si va astept cu impresii si poze.
Sa fiti fericiti!

mayday
11.08.2009, 00:58:27
Soricutza, Parisul pe care l-ai vazut tu e doar o fateta a lui! E o fotografie, un instantaneu! E imposibil pentru un turist (chiar venit de patru ori) sa inteleaga orasul asta! Eu locuiesc in el de zece ani si tot il descopar si redescopar cu fiecare cartier, pod, piata de zarzavaturi sau cafenea (chiar, inca n-am fost la un spectacol la Lido sau Moulin Rouge :D)! Si desi am cam batut planeta asta in lung si lat, nimic nu ni se pare mai romantic decit o plimbare la rasarit pe Pont des Arts sau un concert de violoncel, noaptea, in Cour Carrée la Luvru... :x

Cit priveste preturile, nu e chiar asa de scump cum s-ar putea crede! Daca nu bei cafeaua in Luvru, ci la cafeneaua din colt, va fi 2 euro si nu 6! ;-)

Parerea mea e ca Leon e mai mult o cantina decit un restaurant! E adevarat ca e ieftin si daca va plac scoicile si nu vreti sa cheltuiti prea mult, e ok... Dar nu e un "must" si nu are nimic de-a face cu bucataria frantuzeasca!:-p

Te invit sa ne povestesti despre Londra, daca iti place mai mult decit Parisul! E un oras pe care nu il cunosc (inca) si pe care tot planuim sa-l vizitam!>:D<

Soricutza
11.08.2009, 01:20:43
Soricutza, Parisul pe care l-ai vazut tu e doar o fateta a lui! E o fotografie, un instantaneu! E imposibil pentru un turist (chiar venit de patru ori) sa inteleaga orasul asta! Eu locuiesc in el de zece ani si tot il descopar si redescopar cu fiecare cartier, pod, piata de zarzavaturi sau cafenea (chiar, inca n-am fost la un spectacol la Lido sau Moulin Rouge :D)! Si desi am cam batut planeta asta in lung si lat, nimic nu ni se pare mai romantic decit o plimbare la rasarit pe Pont des Arts sau un concert de violoncel, noaptea, in Cour Carrée la Luvru... :x

Cit priveste preturile, nu e chiar asa de scump cum s-ar putea crede! Daca nu bei cafeaua in Luvru, ci la cafeneaua din colt, va fi 2 euro si nu 6! ;-)

Parerea mea e ca Leon e mai mult o cantina decit un restaurant! E adevarat ca e ieftin si daca va plac scoicile si nu vreti sa cheltuiti prea mult, e ok... Dar nu e un "must" si nu are nimic de-a face cu bucataria frantuzeasca!:-p

Te invit sa ne povestesti despre Londra, daca iti place mai mult decit Parisul! E un oras pe care nu il cunosc (inca) si pe care tot planuim sa-l vizitam!>:D<
Ma bucur sa aflu impresii pertinente de la cineva care locuieste in Paris.
Nu trebuie sa fi rautacios cu apropos'urile la Lido sau Moulin Rouge, imi exprimam doar parerea, nedorind sa fiu aroganta...Imi plac foarte mult spectacolele de revista si fac parte din spiritul orasului, nu?
In plus, acum in iulie, cafelele le-am baut pe bvd.St.Germain unde am si stat si crede-ma ca nu am gasit nimic sub 4 euro! Poate nu am nimerit coltul despre care spui tu. Ai dreptate cu Leon dar putini cunosc ce bune sunt fructele de mare belgiene.
Am retinut sugestiile tale vis-a-vis de 'o plimbare la rasarit pe Pont des Arts sau un concert de violoncel, noaptea, in Cour Carrée la Luvru'...
Tocmai asta am vrut sa subliniez, ca nu poti rata luna de miere, alergand sa vizitezi cat mai multe, cand acest lucru il poti face intr-o vacanta dedicata... si sa uiti 'sa prinzi' macar o farama din romantismul orasului...
Si nu in cele din urma, ai dreptate...iti trebuie ani buni sa simti vibratia unei metropole incarcate de istorie si traditii...

Sa revenim la subject... e doar 'o luna' de miere la Paris, in care cu siguranta cine va ajunge acolo va urca in Eiffel, va merge pe Champs Elysee, la Galeriile Lafayette sau Notre Dame, indiferent de recomandarile pe care le vom face noi...

Cand te hotarasti sa mergi la Londra iti voi da toate amanuntele necesare, culmea ironiei, inteleg perfect ce spui despre Paris.
Aceleasi lucruri, vis-a-vis de perceptia locului, ti le-as putea spune despre Londra.
Daca nu, am sa revin cu detalii sau de ce nu, un nou subiect, in septembrie, cand ma voi intoarce din vacanta!
keep in touch!

mayday
11.08.2009, 01:56:04
N-am fost rautacioasa, chiar n-am fost pina acum la nici un spectacol de revista!>:D< Nici nu-mi doresc foarte tare sa merg si am avut mereu alte prioritati, dar asta e alta poveste! ;-) Daca fac parte din spiritul orasului... hmm, probabil pentru turisti da! Parizienii pe care ii cunosc nu merg la spectacole de revista, dar nu pot sa generalizez!8-}

Asaaa, cafeaua... Nu pot decit sa cred ca te-au pacalit (riscurile meseriei de turist... apropo, in Paris apa de la robinet nu se plateste, cind cereti apa nu il ascultati pe chelner cind va intreaba daca vreti cu bule sau fara bule, cereti doar "une carafe d'eau"!):-? Sau acu' depinde ce cafea ceri! Cea "de baza" e expresso si asta e pina in 2 euro. Daca vrei cu frisca sau cappucino, pretul incepe sa creasca! Oricum, la cit de tare a inflorit Starbucks in Cartierul Latin in ultimii doi ani, e imposibil sa nu gasesti o cafea ieftina!>:D<

Sint de acord cu tine ca o luna de miere ar trebui sa fie tihnita si nu alergata prin muzee! Pe de alta parte, se prea poate ca luna de miere sa fie singura ocazie sa vezi Parisul. Si pot sa inteleg nevoia de a vedea cit mai multe.

Numai bine! Te anunt cind vin la Londra!>:D<

Soricutza
11.08.2009, 02:13:53
N-am fost rautacioasa, chiar n-am fost pina acum la nici un spectacol de revista!>:D< Nici nu-mi doresc foarte tare sa merg si am avut mereu alte prioritati, dar asta e alta poveste! ;-) Daca fac parte din spiritul orasului... hmm, probabil pentru turisti da! Parizienii pe care ii cunosc nu merg la spectacole de revista, dar nu pot sa generalizez!8-}

Asaaa, cafeaua... Nu pot decit sa cred ca te-au pacalit (riscurile meseriei de turist... apropo, in Paris apa de la robinet nu se plateste, cind cereti apa nu il ascultati pe chelner cind va intreaba daca vreti cu bule sau fara bule, cereti doar "une carafe d'eau"!):-? Sau acu' depinde ce cafea ceri! Cea "de baza" e expresso si asta e pina in 2 euro. Daca vrei cu frisca sau cappucino, pretul incepe sa creasca! Oricum, la cit de tare a inflorit Starbucks in Cartierul Latin in ultimii doi ani, e imposibil sa nu gasesti o cafea ieftina!>:D<

Sint de acord cu tine ca o luna de miere ar trebui sa fie tihnita si nu alergata prin muzee! Pe de alta parte, se prea poate ca luna de miere sa fie singura ocazie sa vezi Parisul. Si pot sa inteleg nevoia de a vedea cit mai multe.

Numai bine! Te anunt cind vin la Londra!>:D<
Chiar e adevarat ca se poate bea apa de la robinet? Asta e important de retinut...Stiu ca acum cativa ani erau probleme cu filtrarea apei in Paris si nici nu am indraznit sa ma gandesc la asta, desi prietenii nostri ne-au spus.
La Londra s-a anuntat oficial, pe toate canalele media, acum vreo 3 ani, ca populatia sa consume apa de la robinet.
Numai in Romania se cumpara....:((
Cu mare bucurie te astept la Londra...
PS: Nici eu nu am fost la opera...tot...prioritatile:))

Ritzi
11.08.2009, 05:38:13
Nu vreau sa supar pe mine dar oare luna de miere trebuie sa fie maraton, cu lista intr-o mana si pixul pentru bifat in cealalta?

Va recomand din toata inima doar 3 lucruri pe care va sfatuiesc sa nu le ratati intr-o luna de miere la Paris:
1.cina sau macar o sampanie servita intr-o croaziera nocturna pe Sena.Este maximul romantismului, credeti-ma!
2.spectacolul 'Feerie' de la Moulin Rouge.
Usually, v-as fi recomandat Lido, preferatul meu dar am vazut spectacolul din acest sezon 'Bonheur', chiar pe 12 iulie ac. si daca nu ati mai fost la genul acesta de spectacole, nu merita sa inecepeti cu Lido, mergeti la Moulin Rouge.Nu veti regreta!
3.un cocktail la Budha Bar?! Nimic nu se compara cu atmosfera originala BudhaBar! Un cocktail si 2 ore petrecute acolo vi le veti aminti toata viata.

Anul acesta am fost pentru a 4 data la Paris, de data aceasta la nunta unor prieteni.
Va spun ca de fiecare data, cand merg la Paris imi 'tarasc' sotul(candva...doar prietenul) obligatoriu la primele 2 'obiective', caci BudhaBar a fost si ramane propunerea lui. Se urneste greu dar nu am regretat niciodata...

Ca sa nu ma credeti rautacioasa, va spun ca este suficient sa vizitati Parisul cu autobuzele supraetajate, sa va luati bilete pentru 24h (24euro/om), coborati si urcati de cate ori vreti, oriunde vi se pare interesant...Pont surprinzator pentru noi...se poate negocia cu soferii dar asta presupune sa nu coborati din autobuz, adica sa faceti un tur complet de cca 3 ore.

Nu vreau sa va descurajez dar Parisul nu mai este ce a fost, nici macar acum un an...Trebuie sa va pregatiti cu bani, este destul de scump...(un sandwich=6-7 euro, o apa plata ~4euro, o bere~4-5euro, o cafea ...intre 4,6-6euro, o masa in doi pe Champs Elysee=minim 40 euro!!!
Orice ar fi, nu uitati sa luati o masa de fructe de mare la unul din restaurantele belgiene "Leon", merita si nu veti depasi 50 euro. Pe de alta parte, va asigur ca parizienii (daca ii veti intalni) au mai lasat din nas, sunt ceva mai amabili dar servicrea ca intotdeauna...lasa de dorit!

Dincolo de traditia cu Parisul romantic, va recomand Londra, care este mult mai vie si mult mai romantica decat Parisul dar asta este alta poveste.

Va doresc o luna de miere ca-n povesti si va astept cu impresii si poze.
Sa fiti fericiti!

intr-adevar nici eu nu am fost prea incantata de Paris, dar hai sa incercam sa nu dezinformam ;;) crede-ma pe cuvant ca se poate manca cu mai putin de 40 de eur in doi....sfatul meu pentru toate miresicile e sa NU manance pe Champs Elysees, la Eiffel si la niciun alt obiectiv turistic pentru ca acolo mancarea e scumpa si ff proastao:-) se poate manca cu 11-12-15 eur de persoana in Cartierul Latin, si e meniu complet cu 3 feluri de mancare, vin si desert inclus o:-)

cat despre romantism, fiecare il percepe altfel, mie una (fara suparare;-) ) nu mi se par romantice propunerile tale, e si normal, nu suntem identici...

sorry, dar trebuia sa precizez ;))

sugarlips
15.08.2009, 11:51:41
Vremea e destul de capricioasa, in general!
In vara 2007 a plouat tot timpul, in schimb anul trecut a fost destul de cald si insorit! Oricum, e mai frig decit in Bucuresti. Nu pot decit sa va sfatuiesc sa va luati umbrele si sa va urez sa aveti noroc de vreme buna!;-)

Partea buna cu venitul in septembrie e ca sint mai putini turisti si veti avea parte de cozi mai scurte!>:D<

da, stiu....atunci am fost si noi la Paris si eram tot cu umbrela in geanta:D

Jezebell
20.08.2009, 12:58:57
am fost si noi anul trecut in septembrie (de pe 10) in luna de miere la Paris, nu a plouat absolut deloc, mi-a placut ff mult disneyland-ul si sacre coeur. Nu m-a dat pe spate spectacolul de la Moulin rouge, acum daca as mai merge odata mi-as rezerva 2 zile pentru disneyland decat sa dau 200 euro pe acest spectacol (taxa pt 2 persoane)...(:|

onypl
20.08.2009, 15:00:30
Mai fetelor, nu stiu unde ati trait voi de nu va place Parisul! Fiecare cu gusturile lui, intr-adevar, dar fiecare banut cheltuit acolo merita! Parisul ofera distractie pentru toate gusturile, totul este variat, de la muzee, restaurante, spectacole, etc, si pana la cartierele orasului, care sunt atat de diferite!
Celor care vor merge la Paris le urez distractie placuta, sunt convinsa ca vor veni incantate de acolo!
PS: Nu pt toata lumea luna de miere inseamna stat cu burta la soare (cu toate ca si eu am ales sa fac acest lucru)

Nerea
25.08.2009, 19:22:42
Nu ratati gradinile de la Versailles

white_july
31.08.2009, 09:49:01
Tocmai ne-am intors din Paris si personal mi-a placut foarte mult!
Sunt atatea de vazut, de vizitat...e minunat! :)

MeMioara
07.09.2009, 18:41:08
Cam ce tarife sunt pt transport din Bucuresti la Paris? Cu avionul m-ar interesa. Multumesc mut:)

grasuna
08.09.2009, 13:09:29
Cam ce tarife sunt pt transport din Bucuresti la Paris? Cu avionul m-ar interesa. Multumesc mut:)

Depinde de perioada! Poti sa iti iei bilet si cu 150 de euro de persoana. Vezi ofertele de la Air France!

martick
14.09.2009, 12:18:47
noi am luat acum o luna bilete de avion de la blueair cu 130 dus-intors...

martick
14.09.2009, 12:46:35

si eu ma duc la sf lunii.
intra pe www.parisinfo.co (http://www.parisinfo.co) si gasesti multe informatii acolo..
:*

mihaela28
15.09.2009, 11:19:41
Eu si sotul meu ne-am petrecut saptamana de miere pe valea Loirei si in Paris. Parisul frumos, am vazut foarte mult din el si totusi n-am vazut tot...am fost si la Disneyland insa mult mai mult decat Parisul mi-a placut valea Loirei. E superb si foarte romantic. Va recomand valea Loirei pentru luna de miere.

KRISTINIK
21.09.2009, 16:01:04
Ne-am intors sambata din luna de miere petrecuta la Paris.<:-P
Cel mai frumos si romantic loc, perfect pentru luna de miere. Ne-a placut atat de mult incat ne-am hotarat sa ne reintoarcem intr-o buna zi. Am vazut aproape tot ce este important in Paris si cu siguranta ne-a scapat ceva.
Vremea nu a fost prea frumoasa, frig si chiar ploaie in prima zi, dar cu toate astea am avut parte de o luna de miere minunata. Am fost si la Disneyland unde ne-am reintors in copilarie, ne-am distrat copios. Din pacate astazi am inceput munca si a trebuit sa ne intoarcem, dar cu siguranta vom revedea Parisul.:x :x :x :x :x

miresica_ro
23.09.2009, 00:37:59
Nu ratati gradinile de la Versailles
De acord, sunt superbe!

Cateva sugestii in ultima din cele 10 zile de vacanta in Paris:
1. pentru buget redus: puteti inchiria garsoniera cu toate utilitatile si va puteti face mancare si sandvisuri pentru drum (noi asa am facut si ne-a costat mult mai putin).
2. cumparaturi mai bine faceti din Auchan sau Carrefour market sunt mult mai ieftine. Ca idee cumparaturi de 50 euro iti ajung pentru cateva zile. Am inclus vin, sucuri pentru drumurile zilnice, cafea etc
3. nu luati suveniruri din primul magazin si nu din primele zile. Noua ni s-a intamplat sa luam ceva cu 5 euro si apoi sa il gasim la 3 sau chiar la 1.
4. luati-va o crema de picioare cu voi si incaltaminte comoda pentru ca oricum se merge mult pe jos
5. daca sunteti fumatori veniti cu tigari din tara, aici sunt extrem de scumpe
6. nu ratati Musee d'Orsey si nici Petit Palace sunt superbe! Noi la Petit Palace am prins si intrare libera; nu stiu daca doar azi sau asa e de obicei tinand cont de faptul ca ne-au dat si bilete....
7. La Tour Eiffel in general este coada; daca vreti sa vedeti si ziua si noaptea luati in considerare minim o ora inainte sa se intunece
8. daca aveti posbilitatea sa verificati alegeti sa veniti cand sunt zilele patrimoniului si se pot vizita gratuit si locuri inchise de obicei; noi le-am prins si am vazut palatul Louxembourg, Elisee, Bursa, Bursa de Comert, Banca Frantei, Hotel de Ville (primaria). In general in weekend pana in ora 15 puteti vizita mai multe pentru ca parizienii abia dupa ora aceea ies din casa in general. Din pacate noi duminica ne-am trezit foarte tarziu si am stat doua ore la coada la Elisee dupa ce inainte peste tot intrasem direct
9. savurati Parisul! Este un oras superb in care noi sigur ne vom intoarce
10. Ca idee de buget redus (al nostru): avion 200 Euro, cazare in garsoniera mobilata 10 zile 600 Euro, metrou 34 Euro (3 x 10 calatorii), RER si muzee 150 Euro aproximativ, mancare 200 Euro aproximativ, Disneyland 58 Euro, drum aeroport-Paris 52 Euro si aprox 400 Euro suveniruri, cadouri, cumparaturi si diverse luate pe drum. Sper ca nu am uitat nimic important.
Mie mi s-a parut un oras foarte scump de aceea am pus si bugetul; daca aveti loc la bagaje e mai bine sa va aduceti cate ceva din tara.
11. noi am prins o vreme superba, a plouat doar intr-o seara si in rest in jur de 23-24 grade. Am mers in tricou in septembrie.
12. nu ratati clatitele fara umplutura dulce sunt delicioase

KRISTINIK
23.09.2009, 17:25:27
De acord, sunt superbe!

Cateva sugestii in ultima din cele 10 zile de vacanta in Paris:
1. pentru buget redus: puteti inchiria garsoniera cu toate utilitatile si va puteti face mancare si sandvisuri pentru drum (noi asa am facut si ne-a costat mult mai putin).
2. cumparaturi mai bine faceti din Auchan sau Carrefour market sunt mult mai ieftine. Ca idee cumparaturi de 50 euro iti ajung pentru cateva zile. Am inclus vin, sucuri pentru drumurile zilnice, cafea etc
3. nu luati suveniruri din primul magazin si nu din primele zile. Noua ni s-a intamplat sa luam ceva cu 5 euro si apoi sa il gasim la 3 sau chiar la 1.
4. luati-va o crema de picioare cu voi si incaltaminte comoda pentru ca oricum se merge mult pe jos
5. daca sunteti fumatori veniti cu tigari din tara, aici sunt extrem de scumpe
6. nu ratati Musee d'Orsey si nici Petit Palace sunt superbe! Noi la Petit Palace am prins si intrare libera; nu stiu daca doar azi sau asa e de obicei tinand cont de faptul ca ne-au dat si bilete....
7. La Tour Eiffel in general este coada; daca vreti sa vedeti si ziua si noaptea luati in considerare minim o ora inainte sa se intunece
8. daca aveti posbilitatea sa verificati alegeti sa veniti cand sunt zilele patrimoniului si se pot vizita gratuit si locuri inchise de obicei; noi le-am prins si am vazut palatul Louxembourg, Elisee, Bursa, Bursa de Comert, Banca Frantei, Hotel de Ville (primaria). In general in weekend pana in ora 15 puteti vizita mai multe pentru ca parizienii abia dupa ora aceea ies din casa in general. Din pacate noi duminica ne-am trezit foarte tarziu si am stat doua ore la coada la Elisee dupa ce inainte peste tot intrasem direct
9. savurati Parisul! Este un oras superb in care noi sigur ne vom intoarce
10. Ca idee de buget redus (al nostru): avion 200 Euro, cazare in garsoniera mobilata 10 zile 600 Euro, metrou 34 Euro (3 x 10 calatorii), RER si muzee 150 Euro aproximativ, mancare 200 Euro aproximativ, Disneyland 58 Euro, drum aeroport-Paris 52 Euro si aprox 400 Euro suveniruri, cadouri, cumparaturi si diverse luate pe drum. Sper ca nu am uitat nimic important.
Mie mi s-a parut un oras foarte scump de aceea am pus si bugetul; daca aveti loc la bagaje e mai bine sa va aduceti cate ceva din tara.
11. noi am prins o vreme superba, a plouat doar intr-o seara si in rest in jur de 23-24 grade. Am mers in tricou in septembrie.
12. nu ratati clatitele fara umplutura dulce sunt delicioase

Ai punctat foarte bine partea cu suvenirurile(am patit la fel, am luat dintr-un magazin cu 5 euro ca mai apoi sa gasim acelasi produs la 3 euro), dar si faptul ca este un oras extrem de scump (sincer mi s-a parut chiar mai scump decat Londra). Cred ca bugetul minim pentru 2 persoane pe o perioada de 7 zile ar trebui sa fie in jur de 2000 de euro. Sper sa nu gresesc, nu stiu cat costa o camera la un hotel decent.

miresica_ro
24.09.2009, 09:28:58
Ai punctat foarte bine partea cu suvenirurile(am patit la fel, am luat dintr-un magazin cu 5 euro ca mai apoi sa gasim acelasi produs la 3 euro), dar si faptul ca este un oras extrem de scump (sincer mi s-a parut chiar mai scump decat Londra). Cred ca bugetul minim pentru 2 persoane pe o perioada de 7 zile ar trebui sa fie in jur de 2000 de euro. Sper sa nu gresesc, nu stiu cat costa o camera la un hotel decent.
Ne-am uitat noi si sunt in jur de 100 Euro pe noapte deci ai estimat corect.
Noua ne-au ajuns 1600 pentru 10 zile cu tot cu transport si cazare dar cu mancat acasa nu la restaurant.

KRISTINIK
25.09.2009, 16:57:24
Ne-am uitat noi si sunt in jur de 100 Euro pe noapte deci ai estimat corect.
Noua ne-au ajuns 1600 pentru 10 zile cu tot cu transport si cazare dar cu mancat acasa nu la restaurant.

Da, ce sa spun? Noi am fost mai norocosi, daca pot spune asa, la cazare ne-a pus la dispozitie o prietena apartamentul (ea era in Romania), iar biletele de avion au fost cadou din partea unei alte persoane. De aceea pot spune ca nu am idee nici cat costa o camera la hotel, nici transportul. Insa am mancat in oras si costa enoooorm. Ca exemplu am dat pe o inghetata 7,50 euro sau pe o prajitura 5 euro, o bere cam 8 euro, o portie de paste 12 euro. Bineinteles depinde de zona in care mananci, dar mananci in general pe unde te plimbi (adica prin centru) si costa muuult.

martick
25.09.2009, 17:24:44
s noi am ajuns in luna de miere la paris,suntem de vreo 5 zile si mai avem un pic.am fost la dinseyland....sa nu ratati pentru nimic in lumema fost cea mai suberb zi si chiar daca am fost in timpul saptamanii ,am stat un pi la cozi ca sa intram in unele atractiuni..dar a fot suppppeeeeeerrrrr.
e foarte frig dimineata si seara( a trebuit sa-mi cumpar un hanorac ca sa nu inghet la disneyland) ,dar ihn rest e foarte soare si bine in aceasta perioada...

cine poate sa-mi recomande unde pot sa ies la ve-un restaurant ca sa mananc ieftin,bun si bine ??ca noi stam la o matusa,insa vrem sa iesim petru o seara romantica in oras..;;)

kmy_mm
27.09.2009, 18:36:10
buna fetelor! am fost si eu cu sotul meu in luna de miere in franta.am stat la o matusa in zona Bourgogne.a fost f frumos.am reusit sa vedem Lyonul,Parisul si am fost si la Chamonix de Mont Blanc.desi am avut cazare si mancare gratis, am cheltuit ceva banuti pt ca Franta e o tara scumpa.nu am mancat la restaurant deoarece ni s-a parut prea piparat. in Paris am prins zilele patrimoniului si am intrat aproape peste tot fara sa platim.
a fost o luna de miere de vis.am vazut locuri f frumoase si oameni deosebiti cum rar intalnesti la noi in tara.e tara perfecta pt o luna de miere!

KRISTINIK
29.09.2009, 10:10:03
s noi am ajuns in luna de miere la paris,suntem de vreo 5 zile si mai avem un pic.am fost la dinseyland....sa nu ratati pentru nimic in lumema fost cea mai suberb zi si chiar daca am fost in timpul saptamanii ,am stat un pi la cozi ca sa intram in unele atractiuni..dar a fot suppppeeeeeerrrrr.
e foarte frig dimineata si seara( a trebuit sa-mi cumpar un hanorac ca sa nu inghet la disneyland) ,dar ihn rest e foarte soare si bine in aceasta perioada...

cine poate sa-mi recomande unde pot sa ies la ve-un restaurant ca sa mananc ieftin,bun si bine ??ca noi stam la o matusa,insa vrem sa iesim petru o seara romantica in oras..;;)

Subscriu, Disneyland este superb si neaparat de vazut daca se ajunge in Paris. Este scump, intr-adevar dar merita.
Si noi plecasem din Romania de la 30 de grade si cand am ajuns in Paris 10 grade, ne-am cumparat haine mai groase, dar am avut noroc ca nu a plouat decat in prima seara cand am ajuns. In privinta restaurantelor, din ce stiu de la prietena mea care locuieste acolo, sunt destul de scumpe, ca de altfel cam tot ce inseamna Paris. Din ce am vazut eu in zona centrului, o portie de paste ajunge intre 12 si 15 euro. Daca tot ai internet la dispozitie, cauta pe net poate te ajuta mai mult. Din pacate nu mai tin minte cum se numea restaurantul unde am mancat noi, era mancarea buna. Daca imi amintesc, iti spun.

arekichan
29.09.2009, 10:15:22
restaurantele frantuzesti au meniu fixe, la preturi acceptabile - antreu, fel principal si desert incepand de la 7 euro. evident, in functie de cartier. daca esti intr-un cartier turistic e mai scump.

miresica_ro
29.09.2009, 10:44:42
restaurantele frantuzesti au meniu fixe, la preturi acceptabile - antreu, fel principal si desert incepand de la 7 euro. evident, in functie de cartier. daca esti intr-un cartier turistic e mai scump.
Poti, te rog, sa ne dai exemple de astfel de restaurante in Paris cu adresa daca se poate? Noi suntem in tara acum dar vrem sa mai mergem si sa stim unde putem manca la preturi acceptabile.

arekichan
29.09.2009, 11:13:47
Poti, te rog, sa ne dai exemple de astfel de restaurante in Paris cu adresa daca se poate? Noi suntem in tara acum dar vrem sa mai mergem si sa stim unde putem manca la preturi acceptabile.
in paris nu cunosc.... totusi as avea o idee: restaurantele chinezesti. mie imi place ff mult mancarea asta. de fapt e mancare viet. adaptata la gusturile francezilor.

ptr rest. in paris: poate te sfatuieste mayday. sau cauta pe net. orasul in care am stat eu avea un site cu toate restautantele impartite pe categorii: preturi, specific etc si unele comentarii de la consumatori. ar fi logic ca si parisul sa aiba un astfel de site

ionela_mihaela
07.10.2009, 14:34:49
a fost cineva?va place? e si asta o idee

miresicamica
07.10.2009, 14:39:46
a fost cineva?va place? e si asta o idee
Eu am fost in Monte Carlo si Monaco de cateva saptamani,mi se pare o destinatie superba pentru luna de miere.

ionela_mihaela
07.10.2009, 14:41:31
si noi am fost vara asta...de vreo 2 ori....am jucat si la cazinou, a-ti intrat? ti-a placut??

miresicamica
07.10.2009, 14:48:10
si noi am fost vara asta...de vreo 2 ori....am jucat si la cazinou, a-ti intrat? ti-a placut??
Eu nu am jucat la cazinou ca de felul meu sunt foarte ghinionista dar a jucat sotul si prietenii cu care am fost.

ionela_mihaela
07.10.2009, 14:53:13
Eu nu am jucat la cazinou ca de felul meu sunt foarte ghinionista dar a jucat sotul si prietenii cu care am fost.

Nici eu bineinteles ca miresoiul meu a jucat si el ...nu suntem noi cu jocurile...am incercat si noi pe acolo cate ceva...orisicum ca locatie pentru luna de miere cred ca e frumos....rrecomand si st tropez....cand am fost acolo am ramas sincer uimita....plaja superba, marea, nisipul asa fin:[email protected]

miresicamica
07.10.2009, 14:57:01
Nici eu bineinteles ca miresoiul meu a jucat si el ...nu suntem noi cu jocurile...am incercat si noi pe acolo cate ceva...orisicum ca locatie pentru luna de miere cred ca e frumos....rrecomand si st tropez....cand am fost acolo am ramas sincer uimita....plaja superba, marea, nisipul asa fin:[email protected]
Si pentru noi a fost o experienta unica si am ramas uimiti de tot ce am vazut acolo,ba chiar am luat cina sus in Monaco la castel la 1 an de casnicie.

ionela_mihaela
07.10.2009, 15:05:40
Si pentru noi a fost o experienta unica si am ramas uimiti de tot ce am vazut acolo,ba chiar am luat cina sus in Monaco la castel la 1 an de casnicie.

ce romantic:x in luna de miere unde a-ti fost?

BEBICA
04.11.2009, 10:43:28
fetelor,va rog niste sugestii pt cazare.apartamente mai ieftine,hoteluri mai ieftine.noi plecam in februarie!

Dulceata1
12.11.2009, 22:14:15
fetelor,va rog niste sugestii pt cazare.apartamente mai ieftine,hoteluri mai ieftine.noi plecam in februarie!
Iti recomand hotelurile ibis. Noi am stat la unul din centru, langa tour eiffel si ne-a costat 71e/noapte camera dubla cu pat dublu - rezervare cu 3 luni inainte. Sunt vreo 50 de ibis-uri in paris... (daca te duci acolo) si sunt convinsa ca sunt multe si prin alte orase din franta..Poti gasi si pe 39e/noapte..iti recomand sa cauti pe site-ul lor oficial.
Eu una am f foarte multumita ;)
Mai am o prietena care-i in momentul asta in Paris si ea si-a inchiriat un apartament cu 2 camere foarte aproape de Louvre, ca sa-si poata cumpara si pregati mancare acasa..si sa nu fie dependenta de sandwich-uri, restaurante, pub-uri...ea a gasit ceva fff fain cu 100e/noapte.

BEBICA
16.11.2009, 12:26:44
MULTUMESC!
si noi tot un apartament am vrea...
merita!:*

flory2006
19.11.2009, 20:04:28
Si eu iti recomand tot restaurantele chinezesti si cele japoneze, in general au variante de meniuri cu cateva feluri de mancare supa, felul 2 (pui, porc, peste) cu garnitura de orez sau salata si desert. Un meniu pentru o persoana este pana in 10 euro.
Mancarea cea mai ieftina ramane insa la MC, KFC (eu personal nu ma omor:-&).
Sandwichurile sunt oribile (nu am mancat niciodata ceva mai nasol) si scumpe.

Babydeey
20.11.2009, 09:08:58
Vrem sa plecam in Dec la Paris un week-end. Hotelul in care am stat in luna de miere este 100 E/noapte. Stiti cumva unu mai ieftin plzzzzzzzzzzzzzz????? :-s

flory2006
20.11.2009, 11:52:14
Vrem sa plecam in Dec la Paris un week-end. Hotelul in care am stat in luna de miere este 100 E/noapte. Stiti cumva unu mai ieftin plzzzzzzzzzzzzzz????? :-s
Incearca la All Seasons. Noi anul trecut am stat la All Seasons Bercy dar fiind in centru e mai scump (de la 119 euro) dar la All Seasons Republique si Lafafayette Opera preturile incep de la 75 euro.
Hotelul e de 3 stele insa arata bine, camerele micute insa dotate cu tot ce trebuie (Tv, aer conditionat, telefon, seif, uscator de par), baie destul de mare, modern si curat.

miresicamica
20.11.2009, 16:38:39
ce romantic:x in luna de miere unde a-ti fost?
Da,noi avem doua date de nunta si anume cea de la starea civila cand imi face sotul cadou si data cand a avut loc cununia religioasa si petrecerea si atunci fac eu cadou.
Franta,Monaco,Monte Carlo a fost cadoul sotului,iar cadou meu a fost o excursie la Venetia de 4 zile.

In luna de miere in Antalya.

airiana
04.12.2009, 21:17:31
Salut miresicilor! Si noi am ales Franta ca locatie a lunii de miere. Noi am vrea sa plecam prin 10 octombrie 2010. Ne-am gandit la Aquitaine, regiune din sudul Frantei, sau la Provence care e tot in sud. Daca ati fost pe acolo, spune-ti-mi va rog cum sunt conditiile, ce preturi se practica, daca stiti vreo agentie care sa organizeze sejururi all inclusive pe acolo. Va pup!

amarna
06.12.2009, 16:59:15
Dupa Craciun vrem sa mergem pentru o zi in Monaco. Imi puteti spune cam ce preturi sunt la parcare, restaurante si o pensiune ceva mai acceptabila ca pret (pentru cazul in care ne prelungim sederea) ? Si cand sunt zilele patrimoniului. Si ce merita vizitat in Monaco. Multumesc muuuult.

amalia_maria
16.12.2009, 20:53:07
salutare miresicilor!

am vrea sa mergem in ""zilele de miere"" la paris, insa bugetul nostru este cam limitat.
cele care au fost in paris in luna de miere, imi puteti spune si mie cam in ce buget v-ati invartit?
si daca ati mers prin agentie sau pe cont propriu.
mersi anticipat.
bye bye.

MieKe
22.12.2009, 14:56:31
salutare miresicilor!

am vrea sa mergem in ""zilele de miere"" la paris, insa bugetul nostru este cam limitat.
cele care au fost in paris in luna de miere, imi puteti spune si mie cam in ce buget v-ati invartit?
mersi anticipat.
bye bye.

Am fost in 2007 in Paris. Opt nopti si noua zile (cazare, mancare, avion, distractie, cadouri mici) 2500 eur. Am luat biletele de avion (650 eur) si hotelul (cca. 850 eur) de la agentie.

mayday
22.12.2009, 20:13:31
salutare miresicilor!

mersi anticipat.
bye bye.

Buna,

Daca vreti sa mergeti pe cont propriu, uite citeva preturi:
- daca luati bilete la Blueair din timp, preturile sint in jur de 100 de euro dus-intors de persoana (din timp insemnind cu cel putin trei luni inainte). La asta trebuie adaugat biletul de autobuz de la aeroport pina in Paris, 13 euro de persoana, o singura calatorie.
- un hotel doua stele curat si in centru, rezervat din timp, e in jur de 70 de euro pe noapte
- abonamentul la metrou/autobuz e 18 euro pe saptamina de persoana
- mincarea... depinde ce si cum vreti sa mincati... un sandvis e 3-4 euro, un meniu la un restaurant turistic ieftin in jur de 15, apoi preturile urca incet incet... o cina la Jules Verne fiind citeva sute de euro de persoana, fara vin!:">
- intrarile la muzee sint intre 5 si 15 euro, exista pass-uri pentru mai multe muzee, dar nu-mi amintesc exact cit ci cum.

Citeva sfaturi de parizian! :-$ In prima duminica e fiecarei luni muzeele sint gratuite, in februarie si la sfirsit de iunie sint perioadele de solduri, iulie si august sint lunile infernale, cu foarte multi turisti, perioadele frumoase si mai calme fiind mai si septembrie!

KRISTINIK
28.12.2009, 16:13:36
salutare miresicilor!

mersi anticipat.
bye bye.

Buna! Si noi am fost tot la Paris in luna de miere in septembrie 2009. Am cheltuit in jur de 2000 de euro in conditiile in care am avut cazarea asigurata, iar biletele de avion le-am primit cadou. Am stat cam 6 zile, plecati pe cont propriu. Cred ca v-ati descurca si cu bani mai putini. Noi am cheltuit, insa nu am facut rabat de la nicio placere, ne-am cumparat o groaza de chestii, am fost peste tot (muzee, diverse obiective turistice, Disneyland - aici s-au cheltuit bani mai multi decat in alte locuri), dar a meritat. Sper sa avem ocazia sa mergem din nou cat mai curand. Cu siguranta cel mai romantic oras! :x :x :x

lan
01.01.2010, 14:22:42
Si noi am fost in saptamana de miere la Paris,a fost SUPERB.Va recomand cu incredere sa mergeti acolo,daca nu ati ales deja alta destinatie.
Noi am fost la sf lui octombrie inceput de noi. si am prins vreme buna,am vizitat foarte mult,sa va dotati cu incaltaminte buna ca e necesar.
Am mers pe cont propriu,ne-am rezervat bilete de avion cu o sapt. inainte si am platit in jur de 800 ron dus intors 2 pers. cu wizz air.Am stat la un hotel de 3 stele cu mic dejun inclus si a fost foarte bine,6 nopti,in jur de 650E 2 pers.
Acolo am umblat cu metroul si din punctul acesta de vedere este perfect,circula extrem de bine,sa nu va inchiriati masina ca nu merita.Ne-am facut abonament pe o sapt,erau incluse si ceva intrari la muzee in el,am platit cam 25 E de persoana.
Cum zicea si alta miresuca,intrarile variaza intre 5-25 euro de persoana la diferite obiective turistice,si restaurantele la fel,depinde ce vrei sa mananci si unde,dar au afisate preturi si meniuri la intrare marea majoritate si te poti orienta.
Noi suntem vorbitori de engleza si ne-am descurcat bine.
La disney nu am fost deoarece il vizitasem pe cel din Florida cu cativa ani in urma,dar am vizitat in rest cam tot ce se putea.
Seara eram rupti de oboseala,umblam cam 10 ore pe zi.
Merita din plin,veti avea niste amintiri minunate.

calina
01.01.2010, 14:31:55
Si noi am fost in saptamana de miere la Paris,a fost SUPERB.Va recomand cu incredere sa mergeti acolo,daca nu ati ales deja alta destinatie.
Noi am fost la sf lui octombrie inceput de noi. si am prins vreme buna,am vizitat foarte mult,sa va dotati cu incaltaminte buna ca e necesar.
Am mers pe cont propriu,ne-am rezervat bilete de avion cu o sapt. inainte si am platit in jur de 800 ron dus intors 2 pers. cu wizz air.Am stat la un hotel de 3 stele cu mic dejun inclus si a fost foarte bine,6 nopti,in jur de 650E 2 pers.
Acolo am umblat cu metroul si din punctul acesta de vedere este perfect,circula extrem de bine,sa nu va inchiriati masina ca nu merita.Ne-am facut abonament pe o sapt,erau incluse si ceva intrari la muzee in el,am platit cam 25 E de persoana.
Cum zicea si alta miresuca,intrarile variaza intre 5-25 euro de persoana la diferite obiective turistice,si restaurantele la fel,depinde ce vrei sa mananci si unde,dar au afisate preturi si meniuri la intrare marea majoritate si te poti orienta.
Noi suntem vorbitori de engleza si ne-am descurcat bine.
La disney nu am fost deoarece il vizitasem pe cel din Florida cu cativa ani in urma,dar am vizitat in rest cam tot ce se putea.
Seara eram rupti de oboseala,umblam cam 10 ore pe zi.
Merita din plin,veti avea niste amintiri minunate.

La ce hotel ati stat?

lan
01.01.2010, 15:26:44
La Royal Fromentin hotel,e undeva langa Moulin Rouge,la 10-15 min plimbare de Sacre Coeur,la 2 min de statie de metrou.

Iuba
11.01.2010, 17:08:25
Salut si la multi ani pt 2010! Am rezervat bilete de avion spre Paris intre 27.03-03.04 cu 600 ron, la wizzair :D Da...stiu, bargain:) Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un hotel dragut si nu foarte scump, in jur de 70-80 de euro?

airkaterine
27.01.2010, 12:19:41
A facut careva dintre voi luna de miere in Paris...as dori cateva informatii despre un hotel bun...nici prea scump...nici prea ieftin care sa fie dragut si pozitionat bine...orice alte informatii imi vor fi de ajutor<:-P

laura_22
27.01.2010, 12:43:52
A facut careva dintre voi luna de miere in Paris...as dori cateva informatii despre un hotel bun...nici prea scump...nici prea ieftin care sa fie dragut si pozitionat bine...orice alte informatii imi vor fi de ajutor<:-P
da mai multe detalii despre ce inseamna nu prea scump... un hotel bun, bine pozitionat si nu prea scump nu vei gasi...

airkaterine
27.01.2010, 12:51:38
da mai multe detalii despre ce inseamna nu prea scump... un hotel bun, bine pozitionat si nu prea scump nu vei gasi...
Adica pana in 100 de euro...si pozitionat bine adica mai aproape de centru sau pe langa obiectivele turistice mai importante din Paris...Nu in arafa orasului...Eu cred ca voi gasi hotel bun si bine pozitionat...doar ca imi doream informatii de la cineva care a fost si stie sa imi recomande ceva decent pt ca nu am incredere in pozele pe care mi le tot arata astia de la agentii...adika in poza e ok si acolo ma trezesc intr-o cocina.#-o

laura_22
27.01.2010, 15:05:02
Adica pana in 100 de euro...si pozitionat bine adica mai aproape de centru sau pe langa obiectivele turistice mai importante din Paris...Nu in arafa orasului...Eu cred ca voi gasi hotel bun si bine pozitionat...doar ca imi doream informatii de la cineva care a fost si stie sa imi recomande ceva decent pt ca nu am incredere in pozele pe care mi le tot arata astia de la agentii...adika in poza e ok si acolo ma trezesc intr-o cocina.#-o
noi la paris am stat langa arcul de triumf, la 2 minute de mers pe jos. am dat peste 100 euro si crede-ma ca nu e un hotel bun... e curat si de bun simt, dar atat.... e adevarat ca am platit mai mult zona.... hotelul se numeste tryon si il gasesti pe venere.com... pozele de acolo sunt chiar reale...

white_july
27.01.2010, 15:14:38
Salut si la multi ani pt 2010! Am rezervat bilete de avion spre Paris intre 27.03-03.04 cu 600 ron, la wizzair :D Da...stiu, bargain:) Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un hotel dragut si nu foarte scump, in jur de 70-80 de euro?
Noi am facut rezervare online la Ibis Bastilia, am platit contravaloarea cazarii tot online. Am platit 65 euro/noapte. Ibisurile sunt curate, macar esti sigura ca nu vei avea surprize neplacute. Camerele sunt destul de micute in schimb...
Iar locatia hotelului din punctul meu de vedere a fost OK

irongirl
09.02.2010, 13:36:17
Buna fetelor! Am dori sa alegem Coasta de Azur pentru luna de miere,am gasit niste oferte avanatoase pentru cazare cu mic dejun la hotel de 3-4 stele (in jur de 1000E 2 persoane) .Vroiam sa va intreb cam care sunt preturile pe acolo...adica cam cat ar fi o masa pt 2 la un restaurant si daca sunt si alte obiective turistice ,in afara de plaja! Mersi

madid
11.02.2010, 08:58:58
si noi ne gandim tot la coasta de azur pentru luna de miere. o prietena care lucreaza la o agentie de turism ne-a recomandat inchirierea unui apartament mai degraba, decat hotel. apartamentele au si bucatarie si se poate gati ceva lejer pentru ca restaurantele sunt destul de scumpe si se mananca mai mult specialitati de peste, fructe de mare... ceea ce stomacul meu nu prea agreeaza :D.

problema mea e transportul. Am gasit bilete la blue air, in jur de 140 de euro de persoana si mi se pare cam scump...dar nici alte variante mai ieftine nu am gasit:((... Ma gandesc sa mai astept, poate apar niste oferte [-o<.

Buna fetelor! Am dori sa alegem Coasta de Azur pentru luna de miere,am gasit niste oferte avanatoase pentru cazare cu mic dejun la hotel de 3-4 stele (in jur de 1000E 2 persoane) .Vroiam sa va intreb cam care sunt preturile pe acolo...adica cam cat ar fi o masa pt 2 la un restaurant si daca sunt si alte obiective turistice ,in afara de plaja! Mersi

irongirl
11.02.2010, 14:34:32
si noi ne gandim tot la coasta de azur pentru luna de miere. o prietena care lucreaza la o agentie de turism ne-a recomandat inchirierea unui apartament mai degraba, decat hotel. apartamentele au si bucatarie si se poate gati ceva lejer pentru ca restaurantele sunt destul de scumpe si se mananca mai mult specialitati de peste, fructe de mare... ceea ce stomacul meu nu prea agreeaza :D.

problema mea e transportul. Am gasit bilete la blue air, in jur de 140 de euro de persoana si mi se pare cam scump...dar nici alte variante mai ieftine nu am gasit:((... Ma gandesc sa mai astept, poate apar niste oferte [-o<.

Eu am facut rost de niste oferte de la o prietena unde tr sa platesc doar taxele de aeroport (125E).E bine ca daca achitam pana in martie avem reducere de 10% din pretul sejurului.Nu stim ce sa facem ,inca nu ne-am hotarat.Ma gandesc ca e cam scump pe acolo :-?

madid
11.02.2010, 14:59:49
clar e scump acolo...
cand spui coasta de azur, spui nisa, monaco, saint tropez....

trimite si mie oferta in pm, te rog. merci!

Eu am facut rost de niste oferte de la o prietena unde tr sa platesc doar taxele de aeroport (125E).E bine ca daca achitam pana in martie avem reducere de 10% din pretul sejurului.Nu stim ce sa facem ,inca nu ne-am hotarat.Ma gandesc ca e cam scump pe acolo :-?

monix
12.02.2010, 11:56:36

Noi am stat in luna de miere la Hotel Opera Cadet. Nu mai stiu cat a costat, dar ca pozitie era foarte bine ... exact langa o gura de metrou, aproape de opera si de Galeriile LaFayette.

madid
17.02.2010, 07:38:35
pentru miresicile care vor sa isi petreaca luna de miere pe coasta de azur, blue air are promotie la bilete in perioada asta. eu am dat pe 2 bilete pentru iulie, 80 de euro, fata de 290 cat erau acum o saptamana!:D

clar e scump acolo...
cand spui coasta de azur, spui nisa, monaco, saint tropez....

trimite si mie oferta in pm, te rog. merci!

plusulache
20.02.2010, 19:51:19
Salut!
Eu mi-am facut luna de miere (10 zile:-p ) la Paris. A fost superb! Chiar merita! Daca va luati biletele de avion din timp si va rezervati o camera la hotel din timpplus banii de buzunar pentru ca peste tot unde va duceti sa vizitati e cu intrare, va duce cam la 2000 euro. Cam mult pentru vremurile astea, dar credeti-ma ca merita! Se merita mult de tot!
Eu sper sa ajung la Barcelona sau la Santorini, sa mi fac cadou de la un an de la nunta :-p .
Cred ca la fel de romantic ca si Parisul, ar sa iti faci luand e miere la Venetia. Cred ca ar foarte foarte frumos!

luiza74ace
14.03.2010, 11:25:47
pentru miresicile care vor sa isi petreaca luna de miere pe coasta de azur, blue air are promotie la bilete in perioada asta. eu am dat pe 2 bilete pentru iulie, 80 de euro, fata de 290 cat erau acum o saptamana!:D
si eu vreau sa ajung in nisa dar nu in luna de miere acum sunt in cautare de bilete ieftin, stii cumva unde gasesc pt luna august?

alex99_p
14.03.2010, 16:00:05

Buna fetelor!

Draga mea as vrea sa iti spun parerea mea despre luna de miere la Paris: eu si sotul meu am fost in iulie 2009, dupa nunta noastra acolo. Imi doream ceva deosebit, unde sa putem vizita multe locuri frumoase si de unde sa ne intoarcem cu amintiri multe. Noi nu suntem adeptii statului la soare pe cine stie ce insula exotica, noua ne place sa vizitam si de aceea am zis ca Parisul v-a fi potrivit.

Imi pare tare rau ca m-am intors atat de dezamagita de acolo...amandoi am fost asa....am stat o saptamana insa in fiecare zi spuneam ca "maine" plecam, apoi ne gandeam ca am batut atata drum si sa nu vedem X obiectiv turistic...am batut atata drum si sa n-o vedem pe Monalisa....hai mai stam o zi si pe urma plecam si tot asa in fiecare zi....am ramas numai pentru obiectivele turistice deosebite insa nu a fost o saptamana prea frumoasa, relaxanta sau altfel intr-un sens pozitiv.
De ce? In primul rand datorita oamenilor extrem de neprimitori, extrem de rauvoitori, extrem de acri si ingamfati. Ei iti fac tie un favor ca exista sau ceva de genul asta....se poarta foarte urat si chiar se rastesc la tine daca nu le convine ceva. La hotel nu ne-au zis nici buna ziua, nici la revedere...se uitau toti cu un sictir....bineinteles nu am fost la un hotel de 4 sau 5 stele...am fost la un hotel de 3 stele, fara mic dejun, dar care avea parcare (am fost cu masina) iar parcarea este extrem de scumpa si am fi platit foarte mult....
Apoi ceea ce ne-a mai indispus a fost mancarea....am facut o foame de nu va spun!!!! Mancarea fooooarte scumpa si orice bautura la fel (o bere cea mai ieftina 9 euro, un pahar de vin 9 euro, s.a. )..si foarte proasta mancarea....negatita uneori ....am mancat si de la buticuri dar si la restaurante si foarte proasta mancarea.....ce era mai consistent de mancare erau niste sandwich-uri de la chioscurile de pe strada insa mi s-a acrit o saptamana numai de sandwich-uri....
Nu mai imi trebuie Paris prea curand...am plecat de acolo pana la urma dupa ce am vizitat mai tot ce era de vizitat si nu pot sa spun ca ne-am dus degeaba....a fost o experienta interesanta insa NU PENTRU LUNA DE MIERE....ne-am enervat de multe ori.

Noi am stat la Hotel L'Amandier cu 55 euro/noapte/camera. Nu e in centru dar nici la periferie, este in spatele zonei La Defense (daca ai idee). A fost ok hotelul....apa calda, curat...camera mica, dar ne-am bucurat ca am avut parcare asigurata. Statia de autobuz chiar in fata hotelului, si ne lasa dupa 3 statii chiar in statia de metrou si ajungeam oriunde in oras de acolo. Am facut singuri rezervarea de pe internet si a fost ok.
Acum daca m-as duce din nou sigur as sti la ce sa ma astept si nu m-as mai simti ca prima data....insa pentru o prima impresie am ramas foarte dezamagiti. Si sa stiti ca nu e mare diferenta fata de Bucuresti....mi s-a parut ca seamana foooooarte bine cele doua orase (bineinteles cu exceptia monumentelor si muzeelor)...

Si inca ceva.....doar de la intrarea in Franta si pana in Paris (deci numai dus) am platit pe autostrada spanacului lor 30 de euro.....in conditiile in care pentru intoarcere am fi platit din nou 30 de euro...extrem de scump....asa ca la intoarcere ne-am intors pe drumuri nationale am zis ca eu nu le mai dau banii la aia....In Ungaria am dat 60 lei pt 10 zile, in Austria 7.60 euro pt 7 zile, iar in Germania nu a trebuit sa platim nimic.....Deci traiasca Franta....

Sper ca nu v-am plictisit. Daca ajungeti va dorim distractie placuta!!

Ralu__
14.03.2010, 23:31:42
Buna fetelor!

Draga mea as vrea sa iti spun parerea mea despre luna de miere la Paris: eu si sotul meu am fost in iulie 2009, dupa nunta noastra acolo. Imi doream ceva deosebit, unde sa putem vizita multe locuri frumoase si de unde sa ne intoarcem cu amintiri multe. Noi nu suntem adeptii statului la soare pe cine stie ce insula exotica, noua ne place sa vizitam si de aceea am zis ca Parisul v-a fi potrivit.

Imi pare tare rau ca m-am intors atat de dezamagita de acolo...amandoi am fost asa....am stat o saptamana insa in fiecare zi spuneam ca "maine" plecam, apoi ne gandeam ca am batut atata drum si sa nu vedem X obiectiv turistic...am batut atata drum si sa n-o vedem pe Monalisa....hai mai stam o zi si pe urma plecam si tot asa in fiecare zi....am ramas numai pentru obiectivele turistice deosebite insa nu a fost o saptamana prea frumoasa, relaxanta sau altfel intr-un sens pozitiv.
De ce? In primul rand datorita oamenilor extrem de neprimitori, extrem de rauvoitori, extrem de acri si ingamfati. Ei iti fac tie un favor ca exista sau ceva de genul asta....se poarta foarte urat si chiar se rastesc la tine daca nu le convine ceva. La hotel nu ne-au zis nici buna ziua, nici la revedere...se uitau toti cu un sictir....bineinteles nu am fost la un hotel de 4 sau 5 stele...am fost la un hotel de 3 stele, fara mic dejun, dar care avea parcare (am fost cu masina) iar parcarea este extrem de scumpa si am fi platit foarte mult....
Apoi ceea ce ne-a mai indispus a fost mancarea....am facut o foame de nu va spun!!!! Mancarea fooooarte scumpa si orice bautura la fel (o bere cea mai ieftina 9 euro, un pahar de vin 9 euro, s.a. )..si foarte proasta mancarea....negatita uneori ....am mancat si de la buticuri dar si la restaurante si foarte proasta mancarea.....ce era mai consistent de mancare erau niste sandwich-uri de la chioscurile de pe strada insa mi s-a acrit o saptamana numai de sandwich-uri....
Nu mai imi trebuie Paris prea curand...am plecat de acolo pana la urma dupa ce am vizitat mai tot ce era de vizitat si nu pot sa spun ca ne-am dus degeaba....a fost o experienta interesanta insa NU PENTRU LUNA DE MIERE....ne-am enervat de multe ori.

Noi am stat la Hotel L'Amandier cu 55 euro/noapte/camera. Nu e in centru dar nici la periferie, este in spatele zonei La Defense (daca ai idee). A fost ok hotelul....apa calda, curat...camera mica, dar ne-am bucurat ca am avut parcare asigurata. Statia de autobuz chiar in fata hotelului, si ne lasa dupa 3 statii chiar in statia de metrou si ajungeam oriunde in oras de acolo. Am facut singuri rezervarea de pe internet si a fost ok.
Acum daca m-as duce din nou sigur as sti la ce sa ma astept si nu m-as mai simti ca prima data....insa pentru o prima impresie am ramas foarte dezamagiti. Si sa stiti ca nu e mare diferenta fata de Bucuresti....mi s-a parut ca seamana foooooarte bine cele doua orase (bineinteles cu exceptia monumentelor si muzeelor)...

Si inca ceva.....doar de la intrarea in Franta si pana in Paris (deci numai dus) am platit pe autostrada spanacului lor 30 de euro.....in conditiile in care pentru intoarcere am fi platit din nou 30 de euro...extrem de scump....asa ca la intoarcere ne-am intors pe drumuri nationale am zis ca eu nu le mai dau banii la aia....In Ungaria am dat 60 lei pt 10 zile, in Austria 7.60 euro pt 7 zile, iar in Germania nu a trebuit sa platim nimic.....Deci traiasca Franta....

M-a surprins postarea ta,dar e posibil ca tu sa fii avut aceasta proasta experienta nu zic nu.Insa pt mine,Parisul este opusul la tot ce ai descris tu.Am vizitat multe orase si Parisul este de departe nr 1 la mai multe aspecte.
Asa ca pt cele care vor sa viziteze Parisul:sa nu va descurajeze anumite pareri sau opinii,cred ca un oras poate fi diferit din prisma celui care il vede.
Eu m-as intoarce oricand in Paris cu cea mai mare placere si bucurie.Iubesc in general Franta si de cate ori am ocazia,mai vizitez cate un oras francez.
A.....si inca ceva....Bucurestiul....nu prea se poate compara cu nici un alt oras de asa nivel,nu mai zic...Parisul....nici nu se pune in discutie o asemenea comparatie.

Babydeey
15.03.2010, 08:21:11
M-a surprins postarea ta,dar e posibil ca tu sa fii avut aceasta proasta experienta nu zic nu.Insa pt mine,Parisul este opusul la tot ce ai descris tu.Am vizitat multe orase si Parisul este de departe nr 1 la mai multe aspecte.
Asa ca pt cele care vor sa viziteze Parisul:sa nu va descurajeze anumite pareri sau opinii,cred ca un oras poate fi diferit din prisma celui care il vede.
Eu m-as intoarce oricand in Paris cu cea mai mare placere si bucurie.Iubesc in general Franta si de cate ori am ocazia,mai vizitez cate un oras francez.
A.....si inca ceva....Bucurestiul....nu prea se poate compara cu nici un alt oras de asa nivel,nu mai zic...Parisul....nici nu se pune in discutie o asemenea comparatie.
SUBSCRIU!!!!!!!!!!

sugarlips
15.03.2010, 10:25:35
SUBSCRIU!!!!!!!!!!

si eu
Paris :x

Neraida
15.03.2010, 16:12:09
Buna fetelor!

Am fost de 2 ori si nu imi mai trebuie!!
Sunt total de acord cu tine!!!Oamenii sunt foarte neprimitori,si te trateaza in sictir,de mancare nu mai vorbesc daca nu era Mc,muream de foame.
Exemple:
1.Cumpar multe bluze de la un magazin,si in ziua aia nu imi prea luasem multi bani,si am dat una inapoi,si imi facuse casiera un mare scandal ca tre sa stea sa o scoata din chitanta./:)
2.Daca nu vb franceza fac pe prostii ca nu inteleg,Dar sa stai la coada sa cumperi un croissant,si cand iti vine randul sa te ingnore pt simplu fapt ca vb engleza e chiar prea de tot.A doua oara am aplicat alta tactica,le vb in romana si imi raspundeau in engleza,minune ca vb in engleza.
In tot Luvre ala ca sa gasesti o tualeta tre sa strabati museul de la un cap la altul(inclusv sectia cu Egiptul)
La un restaurant asa cum am comandat mancarea asa am lasat-o era oribila!!
Si cireasa de pe tort am ramas incuiati noi si alte 300 de persoane la metrou.Cum?Plecam de la Versailles,seara cu ultimul tren,la 10 fara ceva eram in statie.(vorbesc de drum care il faci in maxim 40 de minute pana in centru).Pe la 12 a plecat trenul cu intarziere si era atat de plin mai rau ca un autobuz.Se opreste la 2 statii,ne urca in alt tren si dupa alte 2 ore de asteptare isi continua drumul.La 2 30 am ajuns in centru.Coboram,si stupoare,toate iesirile erau incuiate.Eram inchisi mai mult de 300 de pers la metrou.Luam urmatorul tren(cel din care am coborat prima oara),urmatoarea statie la fel,persoanele erau pe peron si urlau ca iesirile sunt inchise.Am riscat si am coborat la urmatoarea.Am stat pe loc,lumea mergea spre iesiri si am vazut ca se intorceau.Pana la urma au dat telefoane si au venit sa ne deschida.Am mers pe jos,am luat Notilien,si am ajuns in Republique la ora 4 dimineata.Drum Versailles-Republique(maxim 40 minute),noua ne-a luat 6 ore!!!:-w:-w:-w:-w
Lista poate continua...

adelat
16.03.2010, 09:22:49
Un link util pentru fanii Parisului:

http://www.paris-26-gigapixels.com/index-en.html

sugarlips
16.03.2010, 10:29:35
Am fost de 2 ori si nu imi mai trebuie!!
Sunt total de acord cu tine!!!Oamenii sunt foarte neprimitori,si te trateaza in sictir,de mancare nu mai vorbesc daca nu era Mc,muream de foame.
Exemple:
1.Cumpar multe bluze de la un magazin,si in ziua aia nu imi prea luasem multi bani,si am dat una inapoi,si imi facuse casiera un mare scandal ca tre sa stea sa o scoata din chitanta./:)
2.Daca nu vb franceza fac pe prostii ca nu inteleg,Dar sa stai la coada sa cumperi un croissant,si cand iti vine randul sa te ingnore pt simplu fapt ca vb engleza e chiar prea de tot.A doua oara am aplicat alta tactica,le vb in romana si imi raspundeau in engleza,minune ca vb in engleza.
In tot Luvre ala ca sa gasesti o tualeta tre sa strabati museul de la un cap la altul(inclusv sectia cu Egiptul)
La un restaurant asa cum am comandat mancarea asa am lasat-o era oribila!!
Si cireasa de pe tort am ramas incuiati noi si alte 300 de persoane la metrou.Cum?Plecam de la Versailles,seara cu ultimul tren,la 10 fara ceva eram in statie.(vorbesc de drum care il faci in maxim 40 de minute pana in centru).Pe la 12 a plecat trenul cu intarziere si era atat de plin mai rau ca un autobuz.Se opreste la 2 statii,ne urca in alt tren si dupa alte 2 ore de asteptare isi continua drumul.La 2 30 am ajuns in centru.Coboram,si stupoare,toate iesirile erau incuiate.Eram inchisi mai mult de 300 de pers la metrou.Luam urmatorul tren(cel din care am coborat prima oara),urmatoarea statie la fel,persoanele erau pe peron si urlau ca iesirile sunt inchise.Am riscat si am coborat la urmatoarea.Am stat pe loc,lumea mergea spre iesiri si am vazut ca se intorceau.Pana la urma au dat telefoane si au venit sa ne deschida.Am mers pe jos,am luat Notilien,si am ajuns in Republique la ora 4 dimineata.Drum Versailles-Republique(maxim 40 minute),noua ne-a luat 6 ore!!!:-w:-w:-w:-w
Lista poate continua...

Sincer ii dau dreptate ....de ce nu ai socotit inainte cat te costa toate si daca ai suficienti bani la tine
Oricum asta nu e un motiv sa nu iti placa Parisul sau sa nu mai mergi acolo..
Legat de mancare imi vine greu sa cred ca in tot Parisul nu ati gasit un restaurant ok...
Probabil exista si multe restaurante proaste...si se poate sa le fi nimerit tot pe alea
Oricum la Paris am mancat cea mai buna inghetata.....=P~ =P~
Probabil asa e cum zici, dar de ce nu zici si de partile bune...de lucrurile minunate ce se gasesc acolo...
Sau nu v-a placut nimic acolo..nu ati vizitat nimic in afara de magazine?:-?

laura_22
16.03.2010, 11:01:30
am fost de 2 ori in paris si m-as intoarce oricand. e un oras deosebit cu multe locuri unice care trebuie vizitata si cu o atmosfera extraordinara.
mancarea si bautura sunt scumpe, dar astea sunt lucruri la care trebuie sa te astepti cand te duci la paris. am mancat mancare extraordinara, am baut o cafea nemaipomenita, iar la prajituri... nu am cuvinte!=P~
la a doua vizita am facut si o scurta excurise pe valea loirei, o alta zona superba cu multe obiective.
nicaieri nu am fost tratati asa cum povestiti voi. poate am avut noroc, poate le-a placut de noi...
cred ca pana la urma depinde de asteptarile fiecaruia... oricum, nu recomand paris pentru luna de miere... dar recomand parisul pentru un concediu reusit!

Neraida
16.03.2010, 11:27:29
Sincer ii dau dreptate ....de ce nu ai socotit inainte cat te costa toate si daca ai suficienti bani la tine
Oricum asta nu e un motiv sa nu iti placa Parisul sau sa nu mai mergi acolo..
Legat de mancare imi vine greu sa cred ca in tot Parisul nu ati gasit un restaurant ok...
Probabil exista si multe restaurante proaste...si se poate sa le fi nimerit tot pe alea
Oricum la Paris am mancat cea mai buna inghetata.....=P~ =P~
Probabil asa e cum zici, dar de ce nu zici si de partile bune...de lucrurile minunate ce se gasesc acolo...
Sau nu v-a placut nimic acolo..nu ati vizitat nimic in afara de magazine?:-?
Eu cred ca nu m-am facut inteleasa:-w:-w.Deci avea dreptate vanzatoarea,aia cu croissantul si cei cu metroul care am facut 6 ore(ruta de 40 minute)?Cu Magazinul ...Zic mergeam sa vizitam muzeele,si m-am oprit la un magazin de haine,am cumparat haine de vre-o 100 euro,si nu mai aveam alti 5 euro la mine,era o coada infernala in spate si sotul astepta afara din magazin(avea si el bani).Am zis din toate lucrurile luate sa las o bluza,ca sa nu mai incurc lumea sa ies afara dupa el si vanzatoarea sa astepte.Deci tu vezi logic ca a urlat la mine?:-w:-w
Legat de Paris si ca nu ma mai duc,l-am vazut o data,de doua ori,am vazut tot ce s-a putut(Luvre,versailles,Eiffel-de vreo 5 ori,Champs de Elysee,Notre damme de vreo 4 ori,Disneyland,muzeul de ceara,cu vaporul pe sena de 3 ori,etc etc)in fiecare vara alta treaba nu am?Nu e mai bine sa vad si altceva inafara de Paris?Poate alta tara, stiu eu...
Ce-a mai buna inghetata mancata a fost la Roma(Italia),dar in materie de patiserie recunosc ca la Paris.

miresica_ro
22.03.2010, 10:52:58
si eu
Paris :x
Si eu!

Chiar ne-a uimit cat erau de politicosi. Noi ne-am descurcat si in engleza, rar a trebuit sa folosesc franceza (eu stiu si franceza dar nu mai vorbisem de peste 10 ani).
Cel putin la Eiffel cand dadeam biletul spunea fiecarei persoane "Bon soire" si "Merci" si pe ton politicos de ne-am mirat cu rezista.
Mancarea la restaurant este foarte scumpa si noi nu ne-am permis motiv pentru care am profitat ca stateam la o garsoniera cu bucatarie si am mancat acasa iar pentru drum luam sandvisuri la noi. Si in hipermarketuri am remarcat ca preturile sunt mult mai mari.
Noi abia asteptam sa ne reintoarcem la Paris!

LePetitSoleil
22.03.2010, 11:48:04
Buna fetelor!

Scuze dar asta cu mancarea am intalnit-o de prea multe ori ca sa nu adaug ceva: Mancarea francezilor este intradevar un pic mai pretentioasa fata cu ce suntem noi obisnuiti . Un lucru pe care il ignora multa lume este ca la ei nu prea se mananca bine facut carnea se serveste in general in sange spre crud., pestele la fel doar il lasa 1 minut pe o parte si pe alta si gata .Mai au si varianta cu dulce sarat in aceeasi farfurie iar asta nu pica bine pentru toata lumea . Fructele de mare si ele tot crude ajung pe farfurie . Tot ce trebuie facut este sa intrebi chelnerul si sa ii explici ce vrei si cum vrei .Nu are cum sa nu inteleaga .Exista 100 de feluri de paste cu sosuri , pizza la toate colturile , salate dementiale! Si nu peste tot mancarea este scumpa : sunt formule de pranz pe care unele restaurante le ofera la preturi de 13, 15, 18 , 21 euro meniul care contine entrée ,plat, dessert .Daca baututile sunt scumpe poti foarte frumos sa ceri apa de la robinet care nu se plateste si sa iei la sfarsit o cafea ceva max 2 euro! Vrei sa bei un pahar ceva te poti duce in braserii unde nu sunt scumpe .Si in general preturile sunt afisate inainte sa intri in restaurant pe un meniu ca sa poti compara linistit si sa vezi cam ce iti ofera de banii aia asa ca faza cu am intrat si mi-am luat teapa ca am platit nu stiu cat nu prea merge .Nu se uita urat la tine daca nu le dai spaga sau daca le lasi 5 centi si nici nu umfla nota ceea ce la noi este cam prezent peste tot .
Asta cu ospitalitatea oamenilor si nu tine neaparat de Paris : nu mi s-a intamplat sa intru sau sa ies dintr-un magazin fara sa mi se spuna : Bonjour! Au revoir ! Merci chiar daca le-am flendurit rafturile si nu am luat nimic pentru ei simpla vizita conteaza asta de la cele mai mici buticuri pana la magazinele de firma!Am patit-o si eu la casa sa ma coste mai mult decat am in buzunar si sa nu mai fie prin zona nimeni de la care sa iau .Mi-am cerut scuze si in spirit de gluma le-am spus ca matematica nu este punctul meu forte :)))si am rugat-o daca poate sa anuleze de pe casa ceva .Bineinteles ca s-a putut si asta fara sa "urle".
Partea cu autostrada intradevar te cam ustura la buzunar dar se cunoaste pentru ce platesti si se vede ca sunt investiti unde trebuie ...tot timpul le repara le modernizeaza monteaza radare si asta sa le faca cat ma sigure .Spun pentru ca am luat autostrazile Frantei de'a lungu si de'a latul si nu o data :)

Am ramas fara inspiratie pentru moment :D .Daca aveti intrebari va astept cu drag :*::*:*.

LePetitSoleil
22.03.2010, 11:52:59
si eu vreau sa ajung in nisa dar nu in luna de miere acum sunt in cautare de bilete ieftin, stii cumva unde gasesc pt luna august?

Nu stiu daca am voie sa pomenesc companiile aeriene aici :D .Daca fac vreo greseala rog moderatorii sa ma ierte :*:*:*:*:*

Da poti gasi cu blueair sau tarom mai nou din cate am inteles .Au zboruri directe de 2:30 :D numai ca trebuie sa le iei din timp pentru ca explodeaza preturile mai ales pentru august in plin sezon:)

mayday
22.03.2010, 12:08:57
Nu ma mai lansez in apararea Parisului ca n-are sens, gusturile nu se discuta! ;-)

Dar nu pot sa va las sa spuneti ca ati murit de foame sau ca mincarea nu e buna sau ca cea mai buna mincare e la Mac!:-w Totusi, Parisul e unul dintre orasele cele mai gastronomice, in competite directa cu New York sau Tokyo. Pot sa inteleg ca ati nimerit in "capcanele de turisti" si ca ati platit destul de mult pentru nu mare lucru. Dar, fiecare restaurant afiseaza meniul (franceza/engleza) la intrare, puteti compara preturi si feluri de mincare inainte de a descoperi ca nu va plac brinzeturile putrezite sau carnea in singe. >:D<

Sfatul pe care vi-l dau e sa luati un ghid al Parisului, stilul Lonely Planet, inainte de veni si sa incercati restaurantele recomandate de ei (sint clasate pe categorii de preturi). Cu siguranta veti gasi ceva pe gustul vostru si veti descoperi senzatii gustative nebanuite!;-)

Nu in ultimul rind, cind mergeti in Paris (sau in orice alt oras), nu uitati ca acolo locuiesc oameni care au joburi, care sint stresati sa ajunga dimineata la birou, seara vor sa se intoarca la familiile lor... cind nu poti sa te urci in metrou pentru ca un grup de turisti pierduti blocheaza tot culoarul si ratezi un meeting important, nu-ti mai vine sa fii foarte amabil!:D Parisul e cel mai vizitat obiectiv turistic din lume, in iulie si august parizienii pleaca in vacanta si abandoneaza orasul turistilor, poate atunci e mai putin stres in aer... ;-)

luiza74ace
22.03.2010, 12:09:14
Nu stiu daca am voie sa pomenesc companiile aeriene aici :D .Daca fac vreo greseala rog moderatorii sa ma ierte :*:*:*:*:*

Da poti gasi cu blueair sau tarom mai nou din cate am inteles .Au zboruri directe de 2:30 :D numai ca trebuie sa le iei din timp pentru ca explodeaza preturile mai ales pentru august in plin sezon:)
multumesc mult, am gasit dar costa peste 150 euro...o sa mergem 3 persoane asa ca am renuntat la avion si luam masina mica.:*

LePetitSoleil
22.03.2010, 12:23:12
multumesc mult, am gasit dar costa peste 150 euro...o sa mergem 3 persoane asa ca am renuntat la avion si luam masina mica.:*

Daca vrei sa vezi poze ai destule la mine in semnatura ! Cu masina nu este o idee prea buna pentru ca nu sunt locuri de parcare iar cele private devin fullllllllllllllll:D Sa aveti o vacanta de vis :*!!! Daca ai intrebari poti sa ma "stresezi" ...Eu un Nice stau :D !!!!:D

luiza
22.03.2010, 15:03:01
Nu ma mai lansez in apararea Parisului ca n-are sens, gusturile nu se discuta! ;-)

Dar nu pot sa va las sa spuneti ca ati murit de foame sau ca mincarea nu e buna sau ca cea mai buna mincare e la Mac!:-w Totusi, Parisul e unul dintre orasele cele mai gastronomice, in competite directa cu New York sau Tokyo. Pot sa inteleg ca ati nimerit in "capcanele de turisti" si ca ati platit destul de mult pentru nu mare lucru. Dar, fiecare restaurant afiseaza meniul (franceza/engleza) la intrare, puteti compara preturi si feluri de mincare inainte de a descoperi ca nu va plac brinzeturile putrezite sau carnea in singe. >:D<

Sfatul pe care vi-l dau e sa luati un ghid al Parisului, stilul Lonely Planet, inainte de veni si sa incercati restaurantele recomandate de ei (sint clasate pe categorii de preturi). Cu siguranta veti gasi ceva pe gustul vostru si veti descoperi senzatii gustative nebanuite!;-)

Nu in ultimul rind, cind mergeti in Paris (sau in orice alt oras), nu uitati ca acolo locuiesc oameni care au joburi, care sint stresati sa ajunga dimineata la birou, seara vor sa se intoarca la familiile lor... cind nu poti sa te urci in metrou pentru ca un grup de turisti pierduti blocheaza tot culoarul si ratezi un meeting important, nu-ti mai vine sa fii foarte amabil!:D Parisul e cel mai vizitat obiectiv turistic din lume, in iulie si august parizienii pleaca in vacanta si abandoneaza orasul turistilor, poate atunci e mai putin stres in aer... ;-)

>:D<>:D<>:D< Il apar eu.

Sa va povestesc: prima data cand am vizitat Parisul si noi am dat o gramada de bani pe mancare dar numai din vina noastra. Pentru ca ni se facea foame si intram in prima bodega din centru. Cu timpul am descoperit si alte locuri, am invatat ce se mananca bun si mai ales ca e diferit de Romania. Nu va asteptati sa mancati ce gasiti acasa, ca sa va placa Franta trebuie sa va obisnuiti cu un alt stil de a manca. Acum, dupa 4 vizite in Franta, pot sa spun ca totul este doar obisnuinta si cautare.

ella-ling
22.03.2010, 16:20:43
Daca vrei sa vezi poze ai destule la mine in semnatura ! Cu masina nu este o idee prea buna pentru ca nu sunt locuri de parcare iar cele private devin fullllllllllllllll:D Sa aveti o vacanta de vis :*!!! Daca ai intrebari poti sa ma "stresezi" ...Eu un Nice stau :D !!!!:D

Daca stai in Nisa poate ma ajuti si pe mine cu o informatie. Noi o sa venim de Paste in Nisa si vroiam initial sa inchieriem o masina. Am vazut insa ca transportul public este f bun si ieftin. Cum se circula de sarbatori? Ne descurcam in duminica Pastelui sau luni? Vinerea mare e sarbatoare oficiala in Franta?

LePetitSoleil
22.03.2010, 18:35:34
Daca stai in Nisa poate ma ajuti si pe mine cu o informatie. Noi o sa venim de Paste in Nisa si vroiam initial sa inchieriem o masina. Am vazut insa ca transportul public este f bun si ieftin. Cum se circula de sarbatori? Ne descurcam in duminica Pastelui sau luni? Vinerea mare e sarbatoare oficiala in Franta?

Da este ieftin si se circula bine .De sarbatori este posibil sa circule cu intervale mai mari de timp fata de restul zilelor. Un bilet de tramvai/ bus costa 1 euro o calatorie , trenul variaza in functie de destinatie ( de retinut pentru cei sub 25 de ani este redus si poti justifica cu un act ) de exemplu pana la Cannes este undeva pe la 7 euro poate si mai putin . Ideal este sa urmariti programele pe unde vreti sa vizitati ca sa nu aveti surpriza sa nu mai existe mijloc de transport dupa o anumita ora .Sunt cam lenesi francezi :D nu au o retea mare de transport pe timp de noapte :D

:*:*:*

Ancut
12.05.2010, 17:29:06
Buna fetelor , nu mai merge nimeni la Paris ???=((
Era o adevarata delectare pntru mine sa citesc despre aventurile voastre acolo. Pentru mine Parisul este destinatia ideala in luna de miere, sunt atatea locuri frumoase de vazut. Dina pacate nu stiu daca voi putea ajunge anul acesta, vrem sa ne luam casuta si trebuie sa facem sacrificii dupa nunta:(( !
Sper totusi sa primim o excursie cadou din partea familiei ;-), ca prea i-am batut la cap cu asta, dar slabe sanse cu criza de acum!:))

amarna
12.05.2010, 18:32:31
Noi vom merge in luna de miere in Monaco. Au un site foarte bine pus la punct, ce ofera o multime de informatii in legatura cu tot ceea ce trebuie vizitat, toate obiectivele turistice, pret, orar. Dar astept si alte informatii de la cele care ati fost de curand legate de restaurante, mancare, orice.8-}

luiza
12.05.2010, 21:15:13
Buna fetelor , nu mai merge nimeni la Paris ???=((
Era o adevarata delectare pntru mine sa citesc despre aventurile voastre acolo. Pentru mine Parisul este destinatia ideala in luna de miere, sunt atatea locuri frumoase de vazut. Dina pacate nu stiu daca voi putea ajunge anul acesta, vrem sa ne luam casuta si trebuie sa facem sacrificii dupa nunta:(( !
Sper totusi sa primim o excursie cadou din partea familiei ;-), ca prea i-am batut la cap cu asta, dar slabe sanse cu criza de acum!:))

Eu am fost de patru ori si sper sa mai merg, iubesc Parisul cu tot ce are el. Sunt trei orase pe care le iubesc dar Parisul va ramane mereu in sufletul meu. Tu ai fost sau iti doresti sa mergi?

Ancut
13.05.2010, 16:30:40
Eu am fost de patru ori si sper sa mai merg, iubesc Parisul cu tot ce are el. Sunt trei orase pe care le iubesc dar Parisul va ramane mereu in sufletul meu. Tu ai fost sau iti doresti sa mergi?

Nu, inca nu am ajuns acolo, dupa ce m-am informat mai bine m-au cam speriat preturile, la cazare in special. Este visul meu sa vad Parisul, miresoiul vrea la soare in octombrie :)) dupa nunta.
Inca nu am renuntat total la idee, ma gandesc ca macar intr-un city-break tot am sa merg, chiar daca e prea putin timp pentru cate ar fi de vazut.

LePetitSoleil
13.05.2010, 16:54:50
Noi vom merge in luna de miere in Monaco. Au un site foarte bine pus la punct, ce ofera o multime de informatii in legatura cu tot ceea ce trebuie vizitat, toate obiectivele turistice, pret, orar. Dar astept si alte informatii de la cele care ati fost de curand legate de restaurante, mancare, orice.8-}

Iubita te ajut eu cu cateva informatii ca am fost de cel putin 30 ori in Monaco de mi-a iesit pe gat sa tot vizitez :D dar na ce poti sa faci cand ai mereu musafiri si trebuie sa ii plimbi . Eu locuiesc in Nice si pana la Monaco fac cam 30 minute cu autobuzul care costa 1 euro . In primul rand te sfatuiesc sa nu te cazezi in Monaco nu merita in primul rand ca pret si pentru ca intr-o zi de dimineata pana seara vizitezi tot ca nu este mare orasul .Plaja este micuta cu pietricele mici mici nu nisip si de cate ori am fost era plina de copilasi pentru ca marea este mai linistita in zona aia fiind ca un golf . Mancarea este ok ca pret sunt terase , fast food-uri , restaurante pentru toate buzunarele si de obicei au preturile afisate pe un panou la intrare si de retinut : ocoliti zona casinoului ca acolo sar preturile peste limita :D. Preturi acceptabile gasiti in portul mare si in vechiul oras sus langa castel . Intrarile la muzee nu sunt scumpe deloc si gasesti toate tarifele pe site . Shopping nu prea ai unde sa faci :D sunt magazine putine rau cu preturi si firme normale :D restul sunt bling bling $-)$-)$-)$-)$-) , dar poti la Nice acolo gasesti de toate , sa nu te uiti dupa malluri ca nu avem :))) decat 2 n'ai cum sa le ratezi : unul in centru orasului si unul langa aeroport intr-o zona comerciala .

Sunt in pana de inspiratie :D daca mai pot sa te ajut cu ceva intreaba si iti raspund :D

amarna
13.05.2010, 19:20:14
Multumesc Adela pentru raspuns;-) Ne-am facut rezervare la un hotel in Cap Martin, de 3 stele, cu 100 euro /noapte. Ne-am uitat pe booking la toate hotelurile din zona si era singurul convenabil cat de cat.
Cred ca vom da o fuga si pana in Nice. Abia astept :madlaugh:

dramatzica
13.05.2010, 19:56:59
Iubita te ajut eu cu cateva informatii ca am fost de cel putin 30 ori in Monaco de mi-a iesit pe gat sa tot vizitez :D dar na ce poti sa faci cand ai mereu musafiri si trebuie sa ii plimbi . Eu locuiesc in Nice si pana la Monaco fac cam 30 minute cu autobuzul care costa 1 euro . In primul rand te sfatuiesc sa nu te cazezi in Monaco nu merita in primul rand ca pret si pentru ca intr-o zi de dimineata pana seara vizitezi tot ca nu este mare orasul .Plaja este micuta cu pietricele mici mici nu nisip si de cate ori am fost era plina de copilasi pentru ca marea este mai linistita in zona aia fiind ca un golf . Mancarea este ok ca pret sunt terase , fast food-uri , restaurante pentru toate buzunarele si de obicei au preturile afisate pe un panou la intrare si de retinut : ocoliti zona casinoului ca acolo sar preturile peste limita :D. Preturi acceptabile gasiti in portul mare si in vechiul oras sus langa castel . Intrarile la muzee nu sunt scumpe deloc si gasesti toate tarifele pe site . Shopping nu prea ai unde sa faci :D sunt magazine putine rau cu preturi si firme normale :D restul sunt bling bling $-)$-)$-)$-)$-) , dar poti la Nice acolo gasesti de toate , sa nu te uiti dupa malluri ca nu avem :))) decat 2 n'ai cum sa le ratezi : unul in centru orasului si unul langa aeroport intr-o zona comerciala .

Sunt in pana de inspiratie :D daca mai pot sa te ajut cu ceva intreaba si iti raspund :D

ma tenteaza ideea de a ne petrece luna de miere pe Coasta de Azur si poate imi poti da ceva sfaturi in legatura cu locul unde sa ne cautam hotel. din cate am inteles Nisa e un oras ff frumos, dar plaja e cu pietris, iar nisip este la Canne... de aia ma gandeam sa caut un hotel undeva in zona Canne... mai sunt si alte plaje cu nisip? noi avem de gand sa mergem pentru vre-o 10 zile si sa vizitam cat mai mult (Nice, Monaco, St Tropez, Eze..), nu imi place sa stau cu orele la soare ca ma plisctisesc repde. de aceea vrem sa imbinam plaja cu vizitatul cat mai multor obiective. din cate am citit pe alte forumuri ai ce vizita... doar preturile sunt ceva mai piperate. apoi am auzit ca parcarea ar fi f scumpa si noi am vrea sa mergem cu masina ca sa avem cu ce ne invarti pe acolo. oare se merita sa mergem cu masina? stiu ca ajungi mai rpd cu avionul, dar apoi trebuie sa inchiriem o masina si nu stiu cum e mai ok...
te rog sa imi dai cateva ponturi, orice info ar fi binevenita.

LePetitSoleil
15.05.2010, 14:57:40
ma tenteaza ideea de a ne petrece luna de miere pe Coasta de Azur si poate imi poti da ceva sfaturi in legatura cu locul unde sa ne cautam hotel. din cate am inteles Nisa e un oras ff frumos, dar plaja e cu pietris, iar nisip este la Canne... de aia ma gandeam sa caut un hotel undeva in zona Canne... mai sunt si alte plaje cu nisip? noi avem de gand sa mergem pentru vre-o 10 zile si sa vizitam cat mai mult (Nice, Monaco, St Tropez, Eze..), nu imi place sa stau cu orele la soare ca ma plisctisesc repde. de aceea vrem sa imbinam plaja cu vizitatul cat mai multor obiective. din cate am citit pe alte forumuri ai ce vizita... doar preturile sunt ceva mai piperate. apoi am auzit ca parcarea ar fi f scumpa si noi am vrea sa mergem cu masina ca sa avem cu ce ne invarti pe acolo. oare se merita sa mergem cu masina? stiu ca ajungi mai rpd cu avionul, dar apoi trebuie sa inchiriem o masina si nu stiu cum e mai ok...
te rog sa imi dai cateva ponturi, orice info ar fi binevenita.

Buna uite hotel poti sa cauti aici : http://www.cote.azur.fr/ sunt trecute majoritatea hotelurilor de pe coasta in functie de buget si zona unde vrei sa te cazezi . Este mult mai bine sa ai masina ca sa te poti opri unde vrei pentru poze dar ce te omoara aici sunt locurile de parcare majoritatea cu plata si foarte putine Este ok si cu mijloc de transport in comun cel mai bun fiind trenul dar iti cam bagi unghiile in gat sa tot stai sa alergi din gara in gara si sa verifici tot timpul daca ai tren la intoarcere . Preturile nu sunt chiar piperate ba pot spune ca pe alocuri sunt aceleasi de la noi de la mare din Romania . Cu mancarea nu este nici o problema sunt o gramadaaaaaaaaaa de braserii , restaurante , puburi , fast-food-uri unde puteti manca linistiti la preturi normale tot ce trebuie sa faceti este sa cascati bine ochii cand vreti sa intrati undeva si sa analizati preturile expuse de obicei la intrare in fiecare local : am mai spus si in alt post exista formule de pranz de la 8e la 15e cu : entree , plat , desert . In majoritatea localurilor o cafea de exemplu este maxim 2 euro (la francezi este expresso de ala mic de iti sta inima in loc daca nu esti mare bautor de cafea :D)si sucuri la 3 , 4 euro. Si ca sa nu mai fie confuzie cum spuneau unele miresici ca li s-a servit mancare cruda : trebuie sa specifici singur cum vrei sa iti fie servita : in sange , bine facut , crud ...nu specifici o sa ti se aduca mai mult in sange asta la carne , pestele de obicei il lasa in tigaie cat sa isi ia culoare si atat . Cel mai bine : Intrebati ce si cum ca nu va da nimeni in cap . O sa mai observati un lucru ca ospatarii nu se uita urat dupa tine in cazul ca nu lasi spaga si in general unde le calci pragul iti spun merci si la intrare si la plecare indiferent ca doar arunci un ochi fara sa cumperi neaparat !

Plaje cu nisip sunt inainte de Monaco la Cap d'ail si inaintre si dupa Cannes . O plaja care mie personal imi place mult este theoule sur mer dupa Cannes. Este un golf intre stanci acolo ai posibilitatea sa urci pe stanci si sa admiri peisajul dintr-o parc natural , o mini padurice si o sa vezi si mini plaje ascunse . Incerc sa gasesc niste poze si sa iti atasez . Daca o sa aveti masina o sa fie mai usor ca o le vedeti daca mergeti pe bordul marii .

Uite linkul unde am cateva peisaje in 3 albume : Nice , Monaco si un parc din Nice !http://picasaweb.google.com/adelabordianu

Daca mai ai intrebari iti raspund cu cea mai mare placere >:D<>:D<>:D<>:D<

Scuze nu pot atasa pozele ! O sa mai incerc !

LePetitSoleil
15.05.2010, 15:02:05
Multumesc Adela pentru raspuns;-) Ne-am facut rezervare la un hotel in Cap Martin, de 3 stele, cu 100 euro /noapte. Ne-am uitat pe booking la toate hotelurile din zona si era singurul convenabil cat de cat.
Cred ca vom da o fuga si pana in Nice. Abia astept :madlaugh:

Foarte bine ! Este frumos si la Cap Martin si este foarte aproape de Monaco , Menton . Pana la Nice faci o jumatate de ora ;)) asa ca nu rata ocazia sa vizitezi : Vieux Nice, Parc de chateau, Parc phoenix (pe promenade des anglais langa aeroport parcul )! :p

dramatzica
17.05.2010, 10:10:35
readuc pe prima pagina destinatia Corsica!
nu merge nimeni anul acesta in luna de miere in Corsica? :(
noi cochetam cu ideea si am vrea mai multe informatii de la cine mai merge sau cineva cine a fost...

amarna
17.05.2010, 18:17:05
Foarte bine ! Este frumos si la Cap Martin si este foarte aproape de Monaco , Menton . Pana la Nice faci o jumatate de ora ;)) asa ca nu rata ocazia sa vizitezi : Vieux Nice, Parc de chateau, Parc phoenix (pe promenade des anglais langa aeroport parcul )! :p

Le trec pe lista:* Multumesc muuult. Pozele sunt superbe!!!Te invidiez ca stai intr-un oras atat de frumos si calduros. Acum la mine sunt 10 gr afara, abia astept vacanta sa imi incalzesc oasele;;)

BilianaT
18.05.2010, 09:46:53
Le trec pe lista:* Multumesc muuult. Pozele sunt superbe!!!Te invidiez ca stai intr-un oras atat de frumos si calduros. Acum la mine sunt 10 gr afara, abia astept vacanta sa imi incalzesc oasele;;)

Noi o sa avem nunta in 16 octombrie si nu stim daca vremea ne va permite sa avem un concediu placut?
Aveti ceva idei pentru perioada asta din an?
Merci

anuska_dea
22.05.2010, 19:02:44
Multumim mult Adelina! Sa iti dea Dumnezeu sanatate si sa ai parte numai de bucurii. Ai fost foarte draguta si explicita. La anul vom merge si noi in Franta si tot ce am citit aici mi-a fost de mare ajutor si suficient. Multumesc inca odata!:*

kicki
01.06.2010, 21:25:11
Buna fetelor,
si eu am avut parte de o luna (mult spus o luna...o saptamana de fapt:)) cu adevarat de miere pe Cote d'Azur.
am fost impreuna cu nasii si a fost minunat, mai ales ca eu sunt indragostita de Franta:x
am fost cazati la Nisa f aproape de aeroport, dar ne-am plimbat pe toata coasta! Sunt f multe oferte de excursii mai ales la oficiul de turism de pe Promenade des Anglais...noi am ales o excursie de o zi cu microbuzul pana la Cannes cu multe opriri in multe "satucuri", daca le pot spune asa, cu adevarat mirifice :Eze, Saint Juan les Pins... totul culminand cu Monte Carlo unde totul e la superlativ! Nu ratati daca ajungeti pe acolo parfumeria Grimaldi[-o<daca as fi putut sa ma mut acolo, as fi facut-o, credeti-ma!
ce mai, recomand cu toata caldura celor care vor sa viziteze Cote d'Azur, sa o faca...nu vor regreta, din contra vor dori sa mai revina...

numai bine!

newcomer
03.06.2010, 22:49:56
Buna fetelor,
si eu am avut parte de o luna (mult spus o luna...o saptamana de fapt:)) cu adevarat de miere pe Cote d'Azur.
am fost impreuna cu nasii si a fost minunat, mai ales ca eu sunt indragostita de Franta:x
am fost cazati la Nisa f aproape de aeroport, dar ne-am plimbat pe toata coasta! Sunt f multe oferte de excursii mai ales la oficiul de turism de pe Promenade des Anglais...noi am ales o excursie de o zi cu microbuzul pana la Cannes cu multe opriri in multe "satucuri", daca le pot spune asa, cu adevarat mirifice :Eze, Saint Juan les Pins... totul culminand cu Monte Carlo unde totul e la superlativ! Nu ratati daca ajungeti pe acolo parfumeria Grimaldi[-o<daca as fi putut sa ma mut acolo, as fi facut-o, credeti-ma!
ce mai, recomand cu toata caldura celor care vor sa viziteze Cote d'Azur, sa o faca...nu vor regreta, din contra vor dori sa mai revina...

numai bine!
cat mi as dori si eu sa apuc sa vizitez Cote D'Azur!!! mai ales dupa ce citesc opiniile voastre...
eu in Franta nu am fost decat la Paris, dar raman no.1 forever, atat Franta ca tara, cat si Parisul ca oras!!! am trait niste senzatii in Paris pe care nu le am avut nicaieri altundeva...si acum imi amintesc cand am mers la Tour Eiffel si l-am vazut seara, imens, albastru...mi au tremurat genunchii! sau cand am vazut Domul Invalizilor si sarcofagul lui Napoleon...sau Sena si podurile ei...Sacre Coeur si panorama orasului...Champs Elysee...Louvre...Place de la Concorde unde erau decapitati regii Frantei...aveam impresia ca oriunde merg in Paris, calc pe istorie! as putea pleca o data pe luna si tot nu m as plictisi...

laura_22
04.06.2010, 09:39:08
cat mi as dori si eu sa apuc sa vizitez Cote D'Azur!!! mai ales dupa ce citesc opiniile voastre...
eu in Franta nu am fost decat la Paris, dar raman no.1 forever, atat Franta ca tara, cat si Parisul ca oras!!! am trait niste senzatii in Paris pe care nu le am avut nicaieri altundeva...si acum imi amintesc cand am mers la Tour Eiffel si l-am vazut seara, imens, albastru...mi au tremurat genunchii! sau cand am vazut Domul Invalizilor si sarcofagul lui Napoleon...sau Sena si podurile ei...Sacre Coeur si panorama orasului...Champs Elysee...Louvre...Place de la Concorde unde erau decapitati regii Frantei...aveam impresia ca oriunde merg in Paris, calc pe istorie! as putea pleca o data pe luna si tot nu m as plictisi...
inteleg perfect despre ce vorbesti.... orasul meu preferat era amsterdamul. dar in momentul in care am ajuns la paris a devenit prima si ultima mea dragiste... am fost de 2 ori pana acum si as merge si maine din nou.
a doua oara am stat in paris si am vizitat castelele de pe valea loirei. superb! mi-as dori sa mergem si in alte zone ale frantei, dar deocamdata avem alte locatii in plan...

newcomer
04.06.2010, 10:28:53
inteleg perfect despre ce vorbesti.... orasul meu preferat era amsterdamul. dar in momentul in care am ajuns la paris a devenit prima si ultima mea dragiste... am fost de 2 ori pana acum si as merge si maine din nou.
a doua oara am stat in paris si am vizitat castelele de pe valea loirei. superb! mi-as dori sa mergem si in alte zone ale frantei, dar deocamdata avem alte locatii in plan...
Amserdam e unul din cele 3 orase pe care vreau sa le vizitez cat mai curand; celelalte 2 sunt Roma si Nisa...pe Valea Loirei aveam si eu in plan sa ajung, dar din lipsa de finante:((:((:(( n am ajuns decat la Paris...ai cumva niste poze? doar asa, ca sa mi rod unghiile si mai mult...:D
in legatura cu Parisul, eu efectiv nu inteleg persoanele care spun ca nu ai ce vizita in el!!! da, da, am auzit astfel de pareri...:O la mine nu a existat nici macar un lucru despre care sa pot spune ca nu mi a placut...exact cum spui tu, prima si ultima dragoste...MAI VREAU LA PARIS!!!

georgianasrb
30.06.2010, 13:43:03
buna, fetelor, eu nu am avut luna de miere anul trecut (deh, copil mic si alte obligatiuni...) si in august vrem sa mergem la paris. ideea e ca, pe langa luvru, sacre coeur sau notre dame, vreau sa fac si cumparaturi. a fost cineva in august? sunt reduceri la magazine?
am intrat pe net si am vazut ca, oficial, reducerile de vara se termina pe 3 august. mai pot continua si dupa?
si, eventual, recomandati-mi si mie niste restaurante sau braserii unde se poate manca la un pret rezonabil?

multumesc

cori_iasi
30.06.2010, 14:45:47
nimeni? chiar nimeni n-a fost la paris in august? :(

buna
am fost noi anul trecut. stiu ca am prins ultimele reduceri pe 28 parca. Magazinul Zara de pe Champa Elysees era devastat. noi am ajuns pe 26. dupa aceea nimic. chiar eram curioasa si ma gandeam ca vor mai fi magazine care sa mentina reducerile. ce am gasit mai ieftin au fost produsele de la Yves Rocher. In rest, cam nimic...

georgianasrb
30.06.2010, 15:13:50
buna
am fost noi anul trecut. stiu ca am prins ultimele reduceri pe 28 parca. Magazinul Zara de pe Champa Elysees era devastat. noi am ajuns pe 26. dupa aceea nimic. chiar eram curioasa si ma gandeam ca vor mai fi magazine care sa mentina reducerile. ce am gasit mai ieftin au fost produsele de la Yves Rocher. In rest, cam nimic...
pe 26 august ati ajuns, nu? si inca mai erau reduceri, deci... Mai am si eu o sansa, ca noi ajungem pe 8 august. sper sa mai prind reduceri la halles si pe champs elysees...
cam pe unde mancati?
ce ati vizitat? erau cozi la muzee? mai da-mi si mie detalii despre calatorie & ponturi, pliz.
sarumana

cori_iasi
30.06.2010, 15:29:44
pe 26 august ati ajuns, nu? si inca mai erau reduceri, deci... Mai am si eu o sansa, ca noi ajungem pe 8 august. sper sa mai prind reduceri la halles si pe champs elysees...
cam pe unde mancati?
ce ati vizitat? erau cozi la muzee? mai da-mi si mie detalii despre calatorie & ponturi, pliz.
sarumana

nu, in iulie, pe 27 de fapt, ca pe 25 a fost nunta, a doua zi am plecat la bucuresti, iar luni dim, pe 27, am avut avionul. si de asta ziceam, ca pe 28 a fost ultima zi de reduceri :((((((.
De mancat, am papat ft bine pe langa St Michel, este o straduta cu restaurante, plus ca mai erau arabi in zona unde am stat noi.
coada la toate muzeele, bineinteles. am fost doar la luvru si la orleans si am urcat in turn, ca al meu se plictiseste repede, iar eu mai fusesem. noi mai mult ne-am plimbat, nu am mers la vizitat si nici la shopping pt ca preturile sunt destul de mari.

cori_iasi
30.06.2010, 15:33:25
un pont ar fi sa luati pliante de la hotel, sunt unele care ofera reducere de 1 sau 2 euro la plimarea cu bateau mouche sau la intrarile la muzeu. de ex, la muzeul erotismului am avut 2 euro/pers reducere la intrare. iar daca ai sub 26 de ani, ai reducere si la luvru si la orleans. eu tocmai implinisem 27 cu 3 zile inainte :(

cori_iasi
30.06.2010, 15:36:45
iar pentru transport sa va luati Carte Orange (sa te uiti pe un site de-al lor, ca nu mai tin minte exact cum se cheama) pt o saptamana, ca pe bilete dati mult mai mult. e vreo 25 de euro de pers, dar se merita, pentru ca va puteti deplasa cu orice mijloc de transport in comun. aveti nevoie si de poze pe acea Carte, pe care le puteti face la un aparat dintr-asta de la metrou, e vreo 5 euro 6 poze parca, sau 4.

figaro
30.06.2010, 16:07:40
iar pentru transport sa va luati Carte Orange (sa te uiti pe un site de-al lor, ca nu mai tin minte exact cum se cheama) pt o saptamana, ca pe bilete dati mult mai mult. e vreo 25 de euro de pers, dar se merita, pentru ca va puteti deplasa cu orice mijloc de transport in comun. aveti nevoie si de poze pe acea Carte, pe care le puteti face la un aparat dintr-asta de la metrou, e vreo 5 euro 6 poze parca, sau 4.

noi am fost in noiembrie anul trecut. scuuuuump rau, nu am putut cumpara mai nimic. am vizitat o mulime de obiectice, insa la luvru n-am putut intra, erau cozi foarte mari, am intrat numai in sala mare, nu stiu cum se cheama, la piramida. la turnul eiffel, deasemenea, cozi foarte mari, am stat vreo 4 ore ca sa urcam, la versailles a fost interesant (dar eu, care am vizitat si sankt-petersburgul, nu am fost foarte impresioanata, poate si datorita faptului ca era foarte frig, gradinile erau oarecum acoperite - la pomi si la statui ma refer, pt a fi protejate de frig, iar interiorul, cum am spus, l-am tot comparat cu palatele rusesti, ajungand la concluzia ca tot rusii sunt cei mai tari in materie de arta)
am fost la un outlet, in apropiere de disneyland, dar toate erau peste suta de euro... asa ca nici de-acolo n-am luat mare lucru...
notre dame e ceva supeb, are o acustica fenomenala, noi am intrat in timpul unei slujbe. la fel pot spune si despre sacre couer. despre muzeul erotismului nu pot spune decat ca m-a frapat, speriat - au niste picturi sau nu mai tin minte ce forma de arta, dar stiu ca m-a speriat ideea expusa, oarecum si...scarbit (oi fi eu mai pudica:D ).
de asemenea, mi-a placut foarte mult podul alexandru.
cat despre transport, iti recomand sa folosesti cu incredere metroul, noi asa am facut si a fost foarte ok.
mancarea este scumpa, noi n-am avut decat micul dejun la hotel si la fiecare masa mai lasam 100 eur la restaurant... si cam atat.
ce pot spune e ca nu m-a impresionat asa cum speram, mi s-a parut foarte murdar, mai ales metroul miroase ingrozitor.

georgianasrb
30.06.2010, 16:11:29
da, de transport m-am interesat. Carte Orange a fost inlocuita cu Navigo Decouverte, se poate lua pe o saptamana, incepand cu prima zi a saptamanii. ar mai fi o solutie cu Paris Vizite, am inteles, tot un abonament.
offf, pe mine ma interesau si cumparaturile... sunt trista :(, nu voi prinde nimic...
anul trecut am fost la nurnberg in ultimele 2 sapt din august si la h&m sau zara erau niste reduceri colosale. adica mi-am luat rochite cu 5 si 10 euro, tricouri cu 2 euro... Speram sa gasesc la fel si la paris...
multumesc mult pt informatii