PDA

Versiunea completa : Cabinete si medici de planning in Cluj

camysh
14.02.2009, 09:53:09
M-ar interesa ce cabinete sau medici de planning stiti in Cluj...
As vrea sa merg la planning, dar la altcineva decat pana acum..

AlexV2009
14.02.2009, 19:46:51

Daca nu ma insel este planning la Pro Vita, mai jos de regionala CFR. La ce ajuta planning-ul? (scuze, da chiar nu stiu)...Am cautat pe google si te ajuta sa planifici cand sa ai copii si ce contraceptive sa folosesti nu? Sau e ceva mia special ce fac si imi scapa mie? :">

diannaa
15.02.2009, 00:50:40
Daca nu ma insel este planning la Pro Vita, mai jos de regionala CFR. La ce ajuta planning-ul? (scuze, da chiar nu stiu)...Am cautat pe google si te ajuta sa planifici cand sa ai copii si ce contraceptive sa folosesti nu? Sau e ceva mia special ce fac si imi scapa mie? :">
cam asa e...acolo sunt dr ginecologi..am fost si eu inscrisa la cel de pe fabricii de chibrituri parca,din marasti....acum ca am crescut =)) ma duc la nenea dr Butnaru..

AlexV2009
15.02.2009, 22:34:07
Deci sunt apa de ploaie nu? Eu una nu chiar inteleg rostul cabinetelor astora...adica na...cum poate un strain sa-ti zica cand si cum sa faci copii? Asta e o decizie care se ia in cuplu, nu ma duc la doctor sa-mi planifice el treburile din ograda. ;;) Anticonceptionalele le prescrie tot ginecologul, si eventualele probleme tot el le rezolva. Ma gandeam ca o fi ceva mai special la cabinetele astea. ;-)

camysh
04.04.2009, 13:51:03
tocmai, anticonceptionalele ti le prescrie medicul de planning. porti o discutie cu el si iti recomanda ce e mai bun pentru tine.
medicul de planning este specializat pe contraceptie, ginecologii pe afectiuni ginecologice :)

AlexV2009
05.04.2009, 12:29:19
tocmai, anticonceptionalele ti le prescrie medicul de planning. porti o discutie cu el si iti recomanda ce e mai bun pentru tine.
medicul de planning este specializat pe contraceptie, ginecologii pe afectiuni ginecologice :)

Pai pentru anticonceptionale nu e suficienta o poveste...e indicat sa faci dozare hormonala sau cum ii zice, fiind hormoni nu m-as baza pe o poveste..ginecologii sunt intr-adevar specializati pe probleme ginecologice, dar si pe contraceptie. Poate nu sunt eu bine informata, te rog sa ma corectezi daca gresesc.:">

laura2112
05.04.2009, 15:26:15
Deci sunt apa de ploaie nu? Eu una nu chiar inteleg rostul cabinetelor astora...adica na...cum poate un strain sa-ti zica cand si cum sa faci copii? Asta e o decizie care se ia in cuplu, nu ma duc la doctor sa-mi planifice el treburile din ograda. ;;) Anticonceptionalele le prescrie tot ginecologul, si eventualele probleme tot el le rezolva. Ma gandeam ca o fi ceva mai special la cabinetele astea. ;-)

Nu ai inteles ca acolo sunt si medici ginecologi! Si tot acolo se fac analize, controale. Si ti se pot prescrie anticonceptionale, daca vrei. [-( [-X
PLANING NU INSEAMNA DOAR PLANIFICARE. Asa de greu e de inteles! [-X [-X

diannaa
06.04.2009, 11:28:54
si de ce sa nu se mearga la un dr gine care te pote urmari inclusiv cu nasterea? sau cei de la planning asista si la nasteri?

Ballet
06.04.2009, 12:15:35
si de ce sa nu se mearga la un dr gine care te pote urmari inclusiv cu nasterea? sau cei de la planning asista si la nasteri?
Da, iti cresc si copilul ...=))

diannaa
06.04.2009, 13:09:08
eu am fost la planning 'in tinerete" ca parca era asa o moda,era cel mai simplu si mai incognito de ajuns....asta in vederea luarii de anticonceptionale,ca in rest multe nu stiam pe vremea aia:-$ .....cred ca in capul meu alti dr gine nici nu mai erau:-B ....am fost in marasti pe fabricii de nu stiu ce:-\

bogvar
06.04.2009, 13:22:59

Eu merg de cativa ani la SECS,(a fost pe Fabricii de Zahar, dar s-a mutat, undeva in spate la posta de pe Doja) pentru prescriere de AC precum si controale de rutina.
Insa pentru o viitoare sarcina si tot ceeea ce tine de ea o sa ma indrept spre alt dr. ginecolog.

PS cabinetul era mai ok inainte, pe Fabricii de zahar

camysh
11.04.2009, 18:56:21
si eu merg pe fabricii de zahar. am prins si cand era SECS acolo, acum nu mai e...

Nu ai inteles ca acolo sunt si medici ginecologi! Si tot acolo se fac analize, controale. Si ti se pot prescrie anticonceptionale, daca vrei. [-( [-X
PLANING NU INSEAMNA DOAR PLANIFICARE. Asa de greu e de inteles! [-X [-X
exact :)

ioana27m
02.06.2010, 13:16:30
Si eu am fost la SECS in oras pt prescriere de anticonceptionale... dar spre marea mea dezamagire am stat de vorba cu o doamna psiholog care mi-a spus unele lucruri generale despre AC... si pe urma mi-a dat ceva pastile nemtesti care le aveau momentan acolo...
Am intrebat-o despre analize si mi-a spus ca te complici cu ele (daca nu ai probleme cu ficatul, boli cronice etc e in regula)...
Asa ca am mers la Pro-Vita unde am vorbit cu un medic ginecolog care mi-a dat sa-mi fac si o analiza (anticoagulantul lupic) si mi-a prescris si pastile...
So, eu va recomand sa mergeti la un medic, el stie cel mai bine lucrurile astea :)

Arina3891
02.06.2010, 14:54:31
Si eu am fost la SECS in oras pt prescriere de anticonceptionale... dar spre marea mea dezamagire am stat de vorba cu o doamna psiholog care mi-a spus unele lucruri generale despre AC... si pe urma mi-a dat ceva pastile nemtesti care le aveau momentan acolo...
Am intrebat-o despre analize si mi-a spus ca te complici cu ele (daca nu ai probleme cu ficatul, boli cronice etc e in regula)...
Asa ca am mers la Pro-Vita unde am vorbit cu un medic ginecolog care mi-a dat sa-mi fac si o analiza (anticoagulantul lupic) si mi-a prescris si pastile...
So, eu va recomand sa mergeti la un medic, el stie cel mai bine lucrurile astea :)
Probabil ca ti-a recomandat sa-ti faci anticoagulantul lupic doar pentru ca ai insistat tu sa-ti de analize sa faci (ma gandesc...). De fapt ar trebui sa ne facem o groaza de analize inainte de a incepe sa luam anticonceptionale care in total ar costa peste 1000 lei si care, in principiu au scopul de a vedea daca ai vreo boala genetica care iti influenteaza coagularea sangelui (printre care si anticoagulantul lupic)...
Acuma sincer, daca ti-ar recomanda un medic, psiholog sau orice ar fi el analize de peste 1000 lei, ce parere ai avea?
Majoritatea medicilor recomanda anticonceptionale in functie de antecedentele medicale ale pacientei si ale rudelor ei de gradul 1 si 2 si de constitutia ei fiziologica, iar apoi, daca apar ceva probleme se pot incepe investigatiile.