PDA

Versiunea completa : Frati, surori...cumnati, cumnate

Pagini : [1] 2 3 4 5

anca22
22.10.2006, 12:34:51
Fetelor s-a tot discutat despre cum te intelegi cu soacra cu socrul...cum se intelege ginerele cu soacra cu socrul....dar cu fratii sau surorile cum va intelegeti?

sotul meu are o singura sora mai mare cu 3 ani k el care la inceput nu ma inghitea deloc...si mi-a facut ceva faze super nasoale...am incercat in zadar sa ma apropii de ea si sa mi-o fac prietena...nu am avut nici o sansa...abia daca ma saluta cand intram in casa si atat...acum totul e ok...ori m-a acceptat pt ca nu avea altceva ce sa faca ori si-a dat seama ca nu sunt vrajitoarea cea rea care ii rapeste fratiorul de langa ea...

voi ati intampinat probleme de genul asta?
va pup

dana2006
23.10.2006, 16:59:47
Eu nu am avut probleme de genul asta pt ca amandoi suntem singuri la parinti...cu toate ca mi-ar fi placut sa am o cumnatica sau cumnat...

Silvia
23.10.2006, 18:39:32
Buna fetelor,

Eu sunt singura la parinti si tare mi-as fi dorit un frate sau o sora insa o data cu sotul meu am castigat si un frate (fratele sotului meu, mai mic cu doi ani ca el). Eu ma inteleg super cu al meu cumnat, chiar il consider un frate. De fiecare data cand ne intalnim sunt super razgaiata- imi face toate poftele!! Anul trecut am fost impreuna in concediu (eu, sotul si cumnatul) si am fost tratata ca o printesa!!! El compenseaza si relatia cu soacra si socrul. Cu ei nu ma inteleg eu prea bine...

Va pup,
Silvia

dj
23.10.2006, 19:31:13
Si eu sunt tot singura la parinti, dar sotul meu este cel mai mic si al 7-lea dintre frati! Si nu am nici cea mai mica problema cu fratii si surorile lui, si nici cu soacra. Ba dimpotriva, chiar imi plac. Socrul a murit acum cativa ani.

dandelion
23.10.2006, 20:32:30
Mai fete, probabil nu prea sunteti curioase, dar hai totusi sa ma "laud" si eu cu scumpa mea de cumnatica;))-sora lui iuby

krisstina2004
23.10.2006, 20:39:22
Mai fete, probabil nu prea sunteti curioase, dar hai totusi sa ma "laud" si eu cu scumpa mea de cumnatica;))-sora lui iuby

Foarte frumoasa cumnata ta intr-adevar.

Eu sunt singura la parinti si am o singura cumnata care e cu aproape 17 ani mai mica decat prietenul meu si deocamdata e un copil!!!

dandelion
23.10.2006, 20:47:09
Foarte frumoasa cumnata ta intr-adevar.

Eu sunt singura la parinti si am o singura cumnata care e cu aproape 17 ani mai mica decat prietenul meu si deocamdata e un copil!!!
Multumim, multumim^:)^^:)^
Sa-ti traiasca si sa creasca mare cumnatica:)

anca22
25.10.2006, 17:25:38

am ramas cu gura cascata...nu stiu cum e cumnatica ta la caracter dar la infatisare e o dulcica...sa-ti traiasca...din cate vad a participat la multe concursuri de frumusete..

inca odata ...wow:O

dandelion
26.10.2006, 21:24:27
am ramas cu gura cascata...nu stiu cum e cumnatica ta la caracter dar la infatisare e o dulcica...sa-ti traiasca...din cate vad a participat la multe concursuri de frumusete..

inca odata ...wow:O
:) Trebuie sa-i spun neaparat de aprecierile pe care le-a primit.Si la caracter e la fel de "dulcica" precum la infatisare:)
Intr-adevar a participat la cateva concursuri de frumusete, mai mult in Spania.Pozele sunt facute in august la Miss Diaspora de la Callatis.A luat locul II:D

oana26
26.10.2006, 22:12:46
:) Trebuie sa-i spun neaparat de aprecierile pe care le-a primit.Si la caracter e la fel de "dulcica" precum la infatisare:)
Intr-adevar a participat la cateva concursuri de frumusete, mai mult in Spania.Pozele sunt facute in august la Miss Diaspora de la Callatis.A luat locul II:D

Felicitari si multa bafta in continuare!!!!!!!!!!!!!!!!

roxana_prioteasa
26.10.2006, 22:38:01
Este super-super cumnatica ta, eu am cum nata, am si sora si este super cand ne adunam cu totii la mase festive:zile de nastere, chefuri, mese de Craciun, Paste, super sa fie casa plina,mie imi place..........:-p

roxana_prioteasa
26.10.2006, 22:39:35
O ai ca d-ra de onoare la nunta? Ar fi pacat sa nu!

kala_elena
27.10.2006, 07:56:44
Puiul meu e singur la parinti, asa ca nu vor fi nici un fel de probleme. In schimb, relatii cu sotul surorii sunt glaciare. In afara de discutii minime, din politete, nu exista nimic. Motivele ar putea constitui subiectul unui roman:-s.

dandelion
27.10.2006, 12:27:38
O ai ca d-ra de onoare la nunta? Ar fi pacat sa nu!
Cu siguranta!:), desi cred ca e cam satula, ca la toate nuntile din familie si din "cartier" ea e dra de onoare:))

roxana_prioteasa
29.10.2006, 10:07:31
Puiul meu e singur la parinti, asa ca nu vor fi nici un fel de probleme. In schimb, relatii cu sotul surorii sunt glaciare. In afara de discutii minime, din politete, nu exista nimic. Motivele ar putea constitui subiectul unui roman:-s.
Poate este mai bine, n-are cine sa te bata la cap, in toata "nebunia" asta, care imi place ,de altfel, surori, cumnati, frati, cumnate, sot, parinti, socrii, CAND INCEPE FIECARE SA-SI SPUNA "PAREREA" iti vine s-o iei la fuga, oricum tot ca mine o sa ramana, orice ar zice oricine, II IUBESC DA' MA TURBEAZA CATEODATA..........DEEEEEEEEE big family

dandelion
29.10.2006, 12:20:57
Poate este mai bine, n-are cine sa te bata la cap, in toata "nebunia" asta, care imi place ,de altfel, surori, cumnati, frati, cumnate, sot, parinti, socrii, CAND INCEPE FIECARE SA-SI SPUNA "PAREREA" iti vine s-o iei la fuga, oricum tot ca mine o sa ramana, orice ar zice oricine, II IUBESC DA' MA TURBEAZA CATEODATA..........DEEEEEEEEE big family
La mine nu are nimeni curajul sa comenteze ca stiu ca le tai elanul repede:))
Oricum, nu stiu decat prietenele mele cele mai bune ce idei am pt nunta, si nici nu am de gand sa le dau la fiecare in parte explicatii, ca pana la urma nici nu e treaba lor.Ei sa se bucure de nunta si sa se simta bine, restul e treaba noastra ce si cum facem:)

micky
12.12.2006, 12:09:57

bestiala cumnatica ta!:*
eu am o singura sora cu care iubi se intelege de minune. ba imi aduc aminte ca pe la inceputurile relatiei cand inca era in faza de impresionat, ajungeam acasa si ii gaseam in fata calculatorului jucand cine stie ce joc ( cu toate ca eram deja la facultate) sau facand cine stie ce alte lucruri;))
el are 2 surori. una mai mica care e si ea o dulcica si care e abia in clasa a 9 a si cu care ma inteleg de minune, iar cea mai mare are vreo 30 de ani si e deja maritata si plecata in strainatate. cu ea am avut ocazia sa ma intalnesc de cateva ori si m-am inteles chiar bine:) sper sa fie asa si in continuare.
uneori stau si ma gandesc ca relatiile bune care le am cu surorile lui compenseaza faptul ca eu cu soacra mea nu ne suportam:D:">

dandelion
12.12.2006, 16:37:37
bestiala cumnatica ta!:*
eu am o singura sora cu care iubi se intelege de minune. ba imi aduc aminte ca pe la inceputurile relatiei cand inca era in faza de impresionat, ajungeam acasa si ii gaseam in fata calculatorului jucand cine stie ce joc ( cu toate ca eram deja la facultate) sau facand cine stie ce alte lucruri;))
el are 2 surori. una mai mica care e si ea o dulcica si care e abia in clasa a 9 a si cu care ma inteleg de minune, iar cea mai mare are vreo 30 de ani si e deja maritata si plecata in strainatate. cu ea am avut ocazia sa ma intalnesc de cateva ori si m-am inteles chiar bine:) sper sa fie asa si in continuare.
uneori stau si ma gandesc ca relatiile bune care le am cu surorile lui compenseaza faptul ca eu cu soacra mea nu ne suportam:D:">
8-} E bestiala.
Mie imi e draga rau de tot. E ca si o sora mai mica pt mine. Din pacate,nu ne vedem decat o data pe an, cand vine in vacanta, dar vb pe mess in fiecare week-end si la telefon..acuma e din ce in ce mai ocupata dra mea cu modelingul asta al ei:-w. Plange ca vrea cu mine la cumparaturi pt nunta si ca sa nu indraznesc sa fac rochia fara ea;)).E o dulce.

micky
12.12.2006, 18:31:03
8-} E bestiala.
Mie imi e draga rau de tot. E ca si o sora mai mica pt mine. Din pacate,nu ne vedem decat o data pe an, cand vine in vacanta, dar vb pe mess in fiecare week-end si la telefon..acuma e din ce in ce mai ocupata dra mea cu modelingul asta al ei:-w. Plange ca vrea cu mine la cumparaturi pt nunta si ca sa nu indraznesc sa fac rochia fara ea;)).E o dulce.

pacat ca te intalnesti doar o data pe an:( dar e fain ca totusi tineti legatura!:)>- bravo voua!:) si o astepti sau nu?:D

urmychance
13.12.2006, 11:30:11
pun si eu poze cu cumnata-miu, dar cam cu frica...nu i-am cerut voie, dar ma arde....
din pacate nu am cele mai frumoase poze cu el......dar e super frumusel si foarte destept si sarmant.
7757

7758

7759

micky
13.12.2006, 11:40:39
pun si eu poze cu cumnata-miu, dar cam cu frica...nu i-am cerut voie, dar ma arde....
din pacate nu am cele mai frumoase poze cu el......dar e super frumusel si foarte destept si sarmant.
7757

7758

7759

uau! intradevar ai si tu cu ce te lauda:D! super dragutel:"> si cumnatelul tau;-)

alisor
13.12.2006, 11:45:28
7757

7758

7759

Frumusel intr-adevar...ne ispitesti cumva ?!:-p :-p :-p

urmychance
13.12.2006, 11:47:12
uau! intradevar ai si tu cu ce te lauda:D! super dragutel:"> si cumnatelul tau;-)

multumesc:">, daca publicul mai cere, mai pune de acasa nishte poze si mai misto...eu cred ca daca as avea si 50 ani (si sa nu fiu cumnata lui) si tot mi s-ar scurge ochii dupa el....asa nu am voie! in plus, are tot ce ii trebuie: e super destept (e in Franta si nu are decat 22 ani -inca!), are umor, vb fluent franceza-engleza-italiana-spaniola, si e foarte foarte sarmant. Nici cu frasu' nu mi-e rusine ...adica al meu sot:)

urmychance
13.12.2006, 11:48:36
Frumusel intr-adevar...ne ispitesti cumva ?!:-p :-p :-p

ok, hai ca m-ati convins...o sa mai fur de la iubi nishte poze misto. sper sa nu mi-o iau anul asta.....:)>-......ispite vor fi tot timpul, dar e mai buna cioara din mana caci e a noastra!

micky
13.12.2006, 11:50:59
multumesc:">, daca publicul mai cere, mai pune de acasa nishte poze si mai misto...eu cred ca daca as avea si 50 ani (si sa nu fiu cumnata lui) si tot mi s-ar scurge ochii dupa el....asa nu am voie! in plus, are tot ce ii trebuie: e super destept (e in Franta si nu are decat 22 ani -inca!), are umor, vb fluent franceza-engleza-italiana-spaniola, si e foarte foarte sarmant. Nici cu frasu' nu mi-e rusine ...adica al meu sot:)
mai mai as zice ca ii cauti soata!:)) adevarul e ca ce-i al lui e pus deoparte! si ai mare dreptate si 50 de ani sa ai si tot te uiti...ca ai la ce te uita:))

urmychance
13.12.2006, 11:52:52
mai mai as zice ca ii cauti soata!:)) adevarul e ca ce-i al lui e pus deoparte! si ai mare dreptate si 50 de ani sa ai si tot te uiti...ca ai la ce te uita:))

hehehe, nu ii caut soata, doar ma laud cu el. nu ii duc eu lui grija! de abia astept sa il scotocesc pe iubi prin laptop sa ii fur nishte poze cu frasu' . E mare macho...

micky
13.12.2006, 12:29:20
hehehe, nu ii caut soata, doar ma laud cu el. nu ii duc eu lui grija! de abia astept sa il scotocesc pe iubi prin laptop sa ii fur nishte poze cu frasu' . E mare macho...

ba din contra...;))eu daca l-as avea de cumnatel i-as face cunostiinta cu toate prietenele mele poate se prinde ceva;)) si te cred ca-i macho la cum arata=P~=P~=P~

Sylvester
13.12.2006, 12:31:50
Draga mea, cumnatelul tau este frumusel dar sotul meu este cu adevarat frumos ;-) ! Hai ca trebuie sa-i spun si lui sa citeasca ce am scris aici, neaparat!!!! =))

alisor
13.12.2006, 12:53:26
Draga mea, cumnatelul tau este frumusel dar sotul meu este cu adevarat frumos ;-) ! Hai ca trebuie sa-i spun si lui sa citeasca ce am scris aici, neaparat!!!! =))

Felicitarile mele stress ;-)! Intr-adevar tu ai fost cea mai inspirata, sunt sigura ca daca ii vei arata sotului ai sa primesti un " bonus de Craciun "!=))=))=))

urmychance
13.12.2006, 13:02:38

Pai normal ca e cu adevarat frumos!:) doar e iubitul tau si foarte bine e ca il vezi asa....asta inseamna ca il iubesti...o poza ceva?:)

Sylvester
13.12.2006, 13:02:46
Felicitarile mele stress ;-)! Intr-adevar tu ai fost cea mai inspirata, sunt sigura ca daca ii vei arata sotului ai sa primesti un " bonus de Craciun "!=))=))=))

Uite ca la bonusul de Craciun nu ma gandisem!!!:-"

Sylvester
13.12.2006, 13:04:25
Pai normal ca e cu adevarat frumos!:) doar e iubitul tau si foarte bine e ca il vezi asa....asta inseamna ca il iubesti...o poza ceva?:)

Hahaaaaaaaaaaaaaaa! Vrei sa pun poza sa mi-l deochiati =))=))=))!
Nu pun poze ca pe-aici intra tot felul de persoane pe care le-am vorbit de "bine" cu drag si spor ... =)). Si, in plus, sotul meu e timid! =))=))=)). Hai ca asta chiar ca e o gluma buna!

Delfinas
13.12.2006, 13:09:18
Hai ca a venit timpul sa ma laud si eu...al meu seamana cu Steven Segal...este foarte amuzant cand ne mai aminteste cineva...dar dumneavoastra semanati cu actorul ala...sau acum cateva zile m-a intrebat un prieten cu cine sunt in poza de pe mess..i-am raspuns..mi-a zis ca a crezut ca am fost la filmari si am facut poza cu steven...=))
Numai ca al meu e mai tanar..are 28 ani...

dandelion
13.12.2006, 14:07:57
pacat ca te intalnesti doar o data pe an:( dar e fain ca totusi tineti legatura!:)>- bravo voua!:) si o astepti sau nu?:D
:) E imposibil.Cel mai probabil ca ea o sa vina cu cel mult doua luni inainte de nunta, daca nu chiar doar cu o luna inainte.Nu pot sa astept pana atunci ca sa-mi fac rochia. Dureaza cateva luni bune.

dandelion
13.12.2006, 14:09:49
7757

7758

7759
Mie imi zice atasament invalid:((:((:((:((

ralukyon
13.12.2006, 14:13:15
Mie imi zice atasament invalid:((:((:((:((
si mie..zice contactati administratorul!
si- s curioasa!!!:-SS

urmychance
13.12.2006, 14:45:32
am sters eu pozele, asta-i motivul:)

bucalata
13.12.2006, 14:45:36
nici la mine nu se deschide...:-? ..

bucalata
13.12.2006, 14:46:48
s-a suparat cineva pe tine....?

micky
13.12.2006, 14:47:20
:) E imposibil.Cel mai probabil ca ea o sa vina cu cel mult doua luni inainte de nunta, daca nu chiar doar cu o luna inainte.Nu pot sa astept pana atunci ca sa-mi fac rochia. Dureaza cateva luni bune.

ma gandeam eu ca nu o astepti, ca vb ta nu poti lasa pe ultima suta de metri:) oricum ai zis ca vb cu ea in weekend-uri pe mess, deci sunt sigura ca vei profita din plin si o vei tine la curent cu toate detaliile;-)

>:D<:*

ralukyon
13.12.2006, 14:48:34
ahaaaaaaa..deci am pierdut momentul..uf..nu am fost pe faza!!
da oricum nu am pierdut nimik!!=P~
mai frumos ca sotul meu...nici nu exista!!:x

micky
13.12.2006, 14:51:08

erau super fetelor! probabil ca urmychance s-a gandit ca nu e bine sa posteze poze cu viitorul cumnatel fara sa ceara voie:D! poate daca o rugati frumos mai posteaza;-)
>:D<

micky
13.12.2006, 14:52:57
ahaaaaaaa..deci am pierdut momentul..uf..nu am fost pe faza!!
da oricum nu am pierdut nimik!!=P~
mai frumos ca sotul meu...nici nu exista!!:x

aici ai dreptate! tot sotiorii sau viitorii sotiori sunt cei mai deosebiti;-)

bucalata
13.12.2006, 15:04:48
iubitul meu are doua surori..casatorite ....cu unul dintre cumnati ma inteleg f bine....dar pe celalalt nu-l suport..:-$ :D ...iar eu am o sora mai mica ca mine cu 4 ani....este frumusica foc dar cam rautaciosa cateodata...si mai am o sora(casatorita)si un frate gemeni mai mici cu 2 ani........cand ajung acasa va pun poze cu ei...:)

bucalata
13.12.2006, 15:14:13
aaaa...si mai am un cumnat...uitasem..de des ce ne viziteaza am uitat ca exista....sora mea de cand s-a casatorit cu el..s-a indepartat fff mult de noi....voua vi s-a intamplat ceva asemanator?

Delfinas
13.12.2006, 15:17:21
Soricelul meu nu mai are frati..
Eu am un fratior...care are de vreo 6 luni o prietena..nu pot spune ca ne-am indepartat...dar nici nu ma mai viziteaza asa des...probabil prefera sa stea mai mult cu ea..Dar relatia noastra nu s-a schimbat..eu am inteles asta si il iubesc in continuare la fel de mult..poate mai mult acum ca tare mi-e dor de el uneori..

dandelion
13.12.2006, 15:51:40
Reao:(( eu nu am apucat sa le vad:((

urmychance
13.12.2006, 16:24:59
hai ca am vb cu el si mi-a dat ok -ul si mai mi-a dat si nishte poze:) ce nu face el pt fete....
pun deocamdata numai una pt curioase...:D
7746

urmychance
13.12.2006, 16:31:10
7747

alta....

urmychance
13.12.2006, 16:35:11
7749

facuta special pt miresici, acum!

Lexy
13.12.2006, 16:51:19
Eu sunt singura la parinti, nu am cu cine ma lauda din punctul asta de vedere; iubi al meu are un frate (insurat), pe care nu-l suport (de fapt, cine il suporta pe lumea asta?=))) - totusi, pastram niste aparente precum ca ne-am intelege bine; a, si sa nu uit: cu sotia lui, adica cumnatica mea, ma inteleg super; la fel de bine ma inteleg si cu restul neamului sau (unde intra foarte multi verisori si foarte multe verisoare, cu cativa fiind foarte-foarte apropiati).

LILICA
13.12.2006, 16:55:55
Eu am doua surori si doi frati, ma inteleg super cu ei, abordez orice subiect fara probleme.
Sunt cea mai mare si prima care ma casatoresc, de-aia abia asteapta cu totii fericitul eveniment. Acum au si ei pe cate cineva, numai cea mica oscileaza dar nu are decat 19 ani;;) , au venit la noi de cate ori am avut nevoie de ajutor.
Nefericirea mea e ca suntem la mare distanta, noroc cu mess-ul si web-ul, vorbim si ne vedem zilnic.
El e fratiorul meu mai de suflet sa zic asa...e baiat cuminte;)) .

Lexy
13.12.2006, 17:01:07
Eu am doua surori si doi frati, ma inteleg super cu ei, abordez orice subiect fara probleme.

Sa-ti traiasca cu totii! A big happy familiy! Cand eram mica imi doream un frate (obligatoriu mai mare, ca sa ma ocroteasca)! Acum... too late! :D

dandelion
13.12.2006, 17:10:37
7749

facuta special pt miresici, acum!:">Multumim, multumim!
8-| Poze cu baieti pt miresici:))
Dar..ce e frumos si lui Dumnezeu ii place;))

urmychance
13.12.2006, 17:12:22
:">Multumim, multumim!
8-| Poze cu baieti pt miresici:))
Dar..ce e frumos si lui Dumnezeu ii place;))
promit ca o sa pun si mai frumoase

dandelion
13.12.2006, 17:15:27
promit ca o sa pun si mai frumoase:> ;)) bine, bine;))

LILICA
13.12.2006, 17:24:58
Sa-ti traiasca cu totii! A big happy familiy! Cand eram mica imi doream un frate (obligatoriu mai mare, ca sa ma ocroteasca)! Acum... too late! :D

Multumesc!
Stii cat sufar cateodata cand la sfarsit de saptamana se aduna cu perechile pentru un gratar, un joc sau ce mai fac ei...ii vad pe camera, dar asta e! Si eu imi doream atunci un frate mai mare, acum e ca si cum il am si nu unu';;) ci doi, culmea cel mic e nascut pe 24 iunie iar eu pe 25, ani diferiti.
Cel mic...\:D/ .

urmychance
13.12.2006, 17:26:28
Multumesc!
Stii cat sufar cateodata cand la sfarsit de saptamana se aduna cu perechile pentru un gratar, un joc sau ce mai fac ei...ii vad pe camera, dar asta e! Si eu imi doream atunci un frate mai mare, acum e ca si cum il am si nu unu';;) ci doi, culmea cel mic e nascut pe 24 iunie iar eu pe 25, ani diferiti.
Cel mic...\:D/ .

:) el stie ca ii faci reclama?:) pt cel mic sunati la 89 89:)

LILICA
13.12.2006, 17:28:46
:) el stie ca ii faci reclama?:) pt cel mic sunati la 89 89:)

Nu stie, lasa ca o sterg mai bine.

LILICA
13.12.2006, 17:41:54
Cei doi frati;)) ...in una din zilele frumoase cand eram si eu pe-acasa (in vizita)!

bucalata
13.12.2006, 17:45:30
hop si eu cu poza de familie...cei patru care au terorizat-o pe mama cat am fost mici .......si nici acum nu ne lasam cateodata:D...

bucalata
13.12.2006, 17:50:43
este poza prea mare..fetelor ce fac?...ca nu ma descurc?

LILICA
13.12.2006, 17:53:27
Ea este mezina...

mam
13.12.2006, 19:25:34

trebuie sa o miscorezi...daca ai irfan view sau acd see - poti sa ii faci rezise la max 600 latura cea mai mare, pupici, mam

valen
15.12.2006, 13:42:34
sotul meu mai are 2 surori una de 27 ani care sta in olanda si una de 19 care abia s-a mutat la bucuresti la facultate si un frate de 24.
nu am o relatie stralucita cu niciunul din el, ba chiar cu fratele lui m-am busit de nenumarate ori. ce ma enerveaza la ei care sunt in tara, respectiv in bucuresti este ca fiind mai mici decat sotul meu trebuie sa fie mereu ajutati.. dupa urma fratelui lui am platit atat noi cat si soacra mea facturi de tel uriase, chirii la camin intarziate....
stiu ca nici eu nu ii privesc prea ingaduitor si uneori imi pare rau ca imi necajesc sotul fiind prea dura cu ei

Sylvester
15.12.2006, 13:46:09
Valen, ai dreptate!!! Nici eu nu suport sa mai intretin nu stiu cate persoane pe langa mine! Mai ales ca nu ai nici o obligatie!

valen
15.12.2006, 14:10:40
Valen, ai dreptate!!! Nici eu nu suport sa mai intretin nu stiu cate persoane pe langa mine! Mai ales ca nu ai nici o obligatie!
nu dar uneori imi pare ca sunt asa dura cu ei. sunt totusi fratii lui si oricum ar fi pe el il doare chiar daca stie ca nu e ok ce fac...
cel mai rau e ca se simte si responsabil pt ei si pt ce li se intampla.. ca doar e fratele mai mare

alisor
15.12.2006, 14:11:05

secondez si eu cele spuse de tine...nu mi se pare corect !

bucalata
15.12.2006, 18:28:53
trebuie sa o miscorezi...daca ai irfan view sau acd see - poti sa ii faci rezise la max 600 latura cea mai mare, pupici, mam

sa vad daca reusesc...oricum iti multumesc...:*

bucalata
15.12.2006, 18:38:16
..nu pot...:((

bucalata
15.12.2006, 18:53:24
gata..sper sa se vada.....

roxana_prioteasa
17.12.2006, 10:35:21
hop si eu cu poze: v-o prezint pe cumnatica mea, este cea din dreapta, ceadin stg sunt eu

admin
19.12.2006, 16:15:05

Incearca acum, se pare ca am "descoperit" problema.

cris
19.12.2006, 18:05:28
:"> Un ingeras

dj
19.12.2006, 18:11:08
:"> Un ingeras
De pus in varf de brad sau sub brad? :"> Ca tot sunt la moda...o:-) ;))

ayana2010
19.12.2006, 19:28:26
yo am doar o cumnatik...super! n intelegem mult mai bine... si beib se intelege super bine cu fratele meu...e mai buna relatia d cumnatie dct cea d fratie;-)

bucalata
24.12.2006, 11:09:46
[quote=admin;70733]Incearca acum, se pare ca am "descoperit" problema.[/quote

multumesc admin....>:D<

bucalata
25.12.2006, 21:33:50
sora mea cea mica....:)

trully_love
26.12.2006, 15:09:36
Eu am un cumnatel care ma calca toata ziua pe nervi si cred ca o sa il trag de urechi pana la urma (are 17 ani). Dimineata ne suna sa bem cafeaua impreuna, cand vrem sa mergem si noi in oras, hop si el, seara cand ajungem si noi obositi acasa si vrem sa dormim, hop suna telefonul.. cumnatelul. Cateodata imi vine sa-l omor!!!
Nu stiu ce sa mai fac cu el. Degeaba ii explicam si eu si sotul ca vrem sa fim si noi singuri, ca suntem si noi proaspat casatoriti, ca el tot nu pricepe. Zice ca il dam la o parte, ca sotul meu nu era asa inainte sa se insoare cu mine. Si tare mi-e frica sa nu creada sotul meu ca vreau sa ma bag intre ei sa nu se mai inteleaga, dar pur si simplu nu stiu ce sa mai fac. Voi ce ma sfatuiti??

Tavita
04.01.2007, 12:18:29
Eu nu am frati, surori si nici iubi:( . Suntem singuri la parinti. Cel mai rau imi pare ca, copii nostri nu or sa aiba unchi, matuse si verisori. De aceea am zis o sa facem neaparat 2 copii, sa nu fie singuri...

dj
04.01.2007, 12:24:50
Eu nu am frati, surori si nici iubi:( . Suntem singuri la parinti. Cel mai rau imi pare ca, copii nostri nu or sa aiba unchi, matuse si verisori. De aceea am zis o sa facem neaparat 2 copii, sa nu fie singuri...
Nu esti singura care gandeste asa. Si eu vreau minim doi copii pentru ca eu am fost singura si vad ce inseamna sa ai frati si surori in familia sotului.

ryanaro
04.01.2007, 17:41:05
Ooof, cred ca am evitat destul sa scriu despre cumnatii mei... Toate ati scris cat de frumosi, cat de destepti sunt si acuma vin eu.

Pe cumnatul meu, fratele sotului, il cheama Robert si este politist. Are 38 de ani. La momentul actual e in concediu medical de vreo 2 luni pt ca are depresie anxioasa. I se pare ca e bolnav, ca are cancer si crede ca o sa moara. S a dus pe la medici, a facut ecografii, tomografii si toate felurile de grafii LOL si analize si e sanatos tun. Ultima isprava e ca ne-a chemat pe toti la toaleta sa vedem ce a facut el (eu nu m-am dus) si i intreba pe ai casei daca li se pare normal...

Pe cumnata mea, sotia fratelui, o cheama Tracy si e casnica (zice ca are artrita si de aia nu lucreaza). Are 37 de ani. De ziua mea mi a facut cadou o geanta gratuita de la avon. De craciun mi-a facut cadou 12 produse avon pe care le a primit gratuit in fiecare luna si le a strans... In fiecare an isi scot aceleasi felicitari unul pt altul, si nu si cumpara.

Sunt multe episoade de povestit, dar sunt foarte meschini. Nu vor copii deloc, animale etc.

hara
05.01.2007, 14:10:25
:D
Ooof, cred ca am evitat destul sa scriu despre cumnatii mei... Toate ati scris cat de frumosi, cat de destepti sunt si acuma vin eu.

Pe cumnatul meu, fratele sotului, il cheama Robert si este politist. Are 38 de ani. La momentul actual e in concediu medical de vreo 2 luni pt ca are depresie anxioasa. I se pare ca e bolnav, ca are cancer si crede ca o sa moara. S a dus pe la medici, a facut ecografii, tomografii si toate felurile de grafii LOL si analize si e sanatos tun. Ultima isprava e ca ne-a chemat pe toti la toaleta sa vedem ce a facut el (eu nu m-am dus) si i intreba pe ai casei daca li se pare normal...

Pe cumnata mea, sotia fratelui, o cheama Tracy si e casnica (zice ca are artrita si de aia nu lucreaza). Are 37 de ani. De ziua mea mi a facut cadou o geanta gratuita de la avon. De craciun mi-a facut cadou 12 produse avon pe care le a primit gratuit in fiecare luna si le a strans... In fiecare an isi scot aceleasi felicitari unul pt altul, si nu si cumpara.

Sunt multe episoade de povestit, dar sunt foarte meschini. Nu vor copii deloc, animale etc.

Dementzial!!!!
Imi place de cumnatii tai, sunt cei mai pitoresti de pana acum!!!:D

movulina
05.01.2007, 14:46:26
Voi fi off topik un pikutz

socru meu a primit cadou de ziua lui din partea mea si a sotului o camasa superba (asta se intampla in primavara lui 2005) care a costat vreo 700.000 ambalata intr-o cutie........weiiiii arata BESTIAL...........iar in toamna o face cadou tatalui meu........
Mi-e greata de chestiile astea........al meu zice k nu au bani si nush ce........da-n pana me`..........nici chiar asha.........si bineinteles ca le-am zis la ai mei...

iar vineri inaintea nuntii cunatzelu` meu isi ia si el cumnatu (barbatu` surorii lui) si nepotu` si vin pe capu` meu (la mine acasa unde eu cu mama munceam de zor sa facem curat, aranjat si ale alea) pe motiv ca mamika si surioara lui (de anii mei) fac curat in casa si ei nu au ce face acolo.......NORMAL, nu???!!!
f***

crisstynna
05.01.2007, 14:52:52
Cam aproximativ la fel am patit si eu,doar ca mama i-a facut cadou la prietenul meu un trening superb....si dupa o perioada,scumpa lui mama i-a luat bluza de trening la purtat,iar acum s-a facut stapana pe ea...Sa nu mor de ciuda??????>:P :-w

crisstynna
05.01.2007, 14:58:54
Si inca ceva sa ma descarc...De sarbatori am stat la prietenul meu( Noi nu stam inca impreuna..si sincer decat sa stau la el,mai bine stam separat pana la nunta...).Bineinteles ca m-am dus acolo cu toate:farduri,parfumuri,etc...Cum plecam noi undeva sau ieseam din camera sora-sa intra in camera la noi si iesea fardata,parfumata cu lucrurile mele...Nu m-a cazut bine deloc....#-o Dar niciodata nu mi-a cerut voie...la sfarsit a spus ca m-am suparat cumva ca s-a folosit de lucrurile mele???Va dati seama ce mutra aveam ca s-a prins...[-(

fly77
05.01.2007, 18:00:57
Noi suntem 4 copii la parinti, 3 fete si un baiat.Eu sunt mezina, dar sunt mama tuturor ranitilor, cum are nevoie unul din frati de ceva hai ca ne ajuta surioara naoastra, care e bolnav hai sa ne duci la spital, dar eu cind am nascut nu s-a obosit unu sa vina la maternitate. De cumnati prefer sa spun ca nu am pt ca nu vb cu ei de ceva ani, din simplul fapr ca sint iranieni si au niste idei de imi vine sa ii string de git.

ayana2010
05.01.2007, 21:35:43
Si inca ceva sa ma descarc...De sarbatori am stat la prietenul meu( Noi nu stam inca impreuna..si sincer decat sa stau la el,mai bine stam separat pana la nunta...).Bineinteles ca m-am dus acolo cu toate:farduri,parfumuri,etc...Cum plecam noi undeva sau ieseam din camera sora-sa intra in camera la noi si iesea fardata,parfumata cu lucrurile mele...Nu m-a cazut bine deloc....#-o Dar niciodata nu mi-a cerut voie...la sfarsit a spus ca m-am suparat cumva ca s-a folosit de lucrurile mele???Va dati seama ce mutra aveam ca s-a prins...[-(

halal cumnata!!
si yo pateam la fel cu verisoara mea, da' suntem atat d bune prietene inkt imi era drag s-o vad k foloseste fardurile, parfumurile mele!!! altcineva n-are voie sa fol nik....

LILICA
05.01.2007, 22:20:30
Noi suntem 4 copii la parinti, 3 fete si un baiat.Eu sunt mezina, dar sunt mama tuturor ranitilor, cum are nevoie unul din frati de ceva hai ca ne ajuta surioara naoastra, care e bolnav hai sa ne duci la spital, dar eu cind am nascut nu s-a obosit unu sa vina la maternitate. De cumnati prefer sa spun ca nu am pt ca nu vb cu ei de ceva ani, din simplul fapr ca sint iranieni si au niste idei de imi vine sa ii string de git.

Eu sunt prima din 5 copii, dar noi ne-am ajutat si ne ajutam.
Din contra am facut scoala in alt judet si am avut nevoie de sprijinul lor.
De cate ori veneam acasa(o data pe luna) imi pregateau ceva si cand plecam inapoi la scoala primeam bani si de la ei cat de putin, imi cumparau haine si incaltaminte. Le disperam pe surorile mele, daca imi placea ceva la ele le bateam la cap pana imi dadeau.
Imi trimiteau pachete pe autobuz cam la 2 saptamani, saraca mama am disperat-o. Le dadeam bep numai si imediat ma sunau si asta aproape zilnic.
Sa nu mai spun cat am suparat-o pe mama cu proiectul (l-am facut acasa)de parca avea vreo vina ca eram eu stresata si cat am pus-o pe drumuri.
Acum e randul meu sa-i ajut si o fac de cate ori este nevoie.
Dar ma bazez si pe ei oricand.

roxana_prioteasa
08.01.2007, 23:36:29
Super si eu vreau cel putin 2 copii...........si maxim 3=)) ! Mi se pare super sa ai casa plina! Eu am crescut cu verii in casa, eram 4 nebuni, a fost super am avut o copilarie plina de experimente, care, evident se faceau pe mine, pt k eram cea m mica! Am scapat cu viata^:)^ , dar una peste alta a fost super!

GabrielaS
10.01.2007, 14:07:10
Am si eu doua cumnate cu firi total opuse. Cea mica e studenta la Craiova si are aceasi fire ca si sotu si ma inteleg bine cu ea, putem comunica deschis, si stiu ca orice ar fi ne putem baza pe ajutorul ei.

Cea mare e studenta la Timisoara unde stam si noi si orice as face nu pot comunica cu ea. Nu stiu daca e asa naiva cum pare sau doar asa se arata ca sa profite sa rezolvam probleme in locul ei in ideea ca saraca nu stie.Ne cauta doar cand vrea ceva, uneori doar ca ea nu are chef sa se ocupe si sa facem noi, alteori cu pretentii de ne blocam.Sotu se scapa repede de ea cand il cauta ca vrea ceva, eu incercam sa ma apropiu de ea, dar am renuntat. Asta nu inseamna ca nu o ajutam la nevoie, dar cand i se nazare cateceva sotu o ignora, iar eu cu atat mai mult.
Sa va mai spun ca a venit odata la noi si a urlat pe iubi ca de ce nu a vrut sa o duca la gara( renovam apartamentul si avea treaba in casa) iar cand le-am spus sa nu se mai certe fara sa iau partea cuiva a urlat la mine, la noi in casa ca sunt nimeni pentru ea si sa tac in fata ei, am ramas muta de surprindere,( nu eram inca casatoriti, dar eram impreuna de 7 ani) apoi i-am zis senin ca daca nu se calmeaza o bag sub dusu rece si s-a dus sa planga in alta camera, iar acum are replici de genu ca eu sunt sotia fratelui ei si trebe sa fac ce vrea ea.=))
Ma bucur ca macar cea mica e ca sotu si ma pot intelege cu ea.

Sylvester
10.01.2007, 14:21:43
Gabriela lasa-ma sa ghicesc. Cea mare n-are prieten, iubit, logodnic etc.... Nu-i asa? Si sufera de o anumita lipsa.... Mira-m-as sa ma insel!
Din cate ai mai scris tu pe-aci pe site nu prea ai noroc cu familia sotului.... Eu macar ma bucur ca al meu n-are frati! Aia mai lipseau!

GabrielaS
10.01.2007, 15:26:25
:)) Asta cam asa este, sper ca in timp sa se plictiseasca de bazaiala.Soacra a reusit sa o monteze din start si pe sora lui mai mare impotriva mea asa ca de la inceput nu am avut nici o sansa. Socru-meu rar spune ceva si atunci nu stii niciodata ca va fi de bine sau de rau.
Cumnata mai mica judeca persoanele dupa capul ei nu dupa cum spune mama si atunci am avut macar posibilitatea sa ma apropiu de ea.

Pe undeva inteleg reactia asta. Parintii lui au sperat mereu ca el se va intoarce acolo dupa facultate(intr-un sat langa Severin), chair daca nu s-au gandit la faptul ca acolo sunt mult mai putine posibilitati ca in Timisoara, iar pe mine m-au vazut ca singura piedica, desi ca eram eu sau alta sau era singur tot nu se ducea acasa, dar e mai usor sa dea vina pe mine, decat sa accepte ca ii e mai bine aici ca acasa. Mi-a luat ceva pana am inteles asta, dar macar nu ma mai consum.

ryanaro
10.01.2007, 15:30:41
Pai si daca erai din Bucuresti ce mai faceau?! LOOOOOL =)) =)) =))

GabrielaS
10.01.2007, 15:31:43
Eu cred ca oricine era de oriunde tot nu era bine

Kalini
14.01.2007, 19:11:14
Gabriela lasa-ma sa ghicesc. Cea mare n-are prieten, iubit, logodnic etc.... Nu-i asa? Si sufera de o anumita lipsa.... Mira-m-as sa ma insel!
Din cate ai mai scris tu pe-aci pe site nu prea ai noroc cu familia sotului.... Eu macar ma bucur ca al meu n-are frati! Aia mai lipseau!

Subscriu..........=)) =)) =)) =))

micky
15.01.2007, 17:02:19
uuufffaaa!cate durere de cap..... cumnatii si cumnatele astea.....din fericire eu ma inteleg bine cu ele, dar ce am citit pe aici parca :O :O
in schimb la mine compenseaza soacra!!!L-)

radanannemary
01.03.2007, 15:07:26
Am venit sa ma laud si eu cu al meu cumnatel...8-} E super dragut :D si de multe ori cristi al meu e gelos pe dulcegarelile noastre. suntem foarte apropiati si ne vedem aproape zilnic, suntem de-a dreptul prieteni :love: Imi permit sa va arat si o pozica :D

veronica
06.03.2007, 14:08:47
buna draga mea

cred ca la cumnati si cumnatele va iau pe toti, te intrec is pe tine:d:D

sotul meu provine dintr-o familie foarte numeroasa, 14 fratii, mai exact 3 fete si 11 baietei mari, da uni tare cu capu in nori

aproape toti is insurati in afara de vreo 4 ;)) indata si aia
ce sa zic ma inteleg fff bine cu cei mai apropiati de varsta mea, adica sub 30 de ani, da cu restul bine, nu ma plang, chiar daca sau bagat putin la organizarea nuntii #-o aku iam iertat, e ok

va dati seama ce iese cand ne intalnim toti deodata #-o :O

veronica
06.03.2007, 14:11:07
am uitat sa zic, eu am o surioara mai mica, si un frate mai mare cu care iubi se intelege ff bine, nici unu din ei nus casatorit,i doar eu

Angisor
06.03.2007, 14:27:43
la noi e putin altfel...eu sunt singura la parinti si imi doresc sa ma apropii de cumnatul meu si prietena lui....si ne intelegem relativ bine..dar ce sa ma fac cu iubi al meu care din motive necunoscute abia se tolereaza cu fratisu...asa ca bietul meu cumnat vine cu prietena pe la noi mai mult cand sunt doar eu acasa...si chiar nu stiu cum sa fac sa fie si ei mai apropiati...

printzesa_26
06.03.2007, 15:38:26
Cred ca eu sunt o mare peoblema.....mai bine ma inteleg cu prietenii decat cu familia...:| . nu stiu de ce...:-s . mai am o sora mai mica cu care ma inteleg bine doar cand si cand:-" . Iar sotul meu mai are un frate si 2 susori. Cu cumnatelul meu ma inteleg relativ bine...dar ce ma fac cu partea feminina? Nu ma inteleg de nici o culoare cu ele. Mai ales cea mare este o fire foarte dificila si foarte critica. Iar cea mica isi da mai multa imoprtanta decat ar trebui. :-<

anduta
06.03.2007, 22:26:38
:)) Asta cam asa este, sper ca in timp sa se plictiseasca de bazaiala.Soacra a reusit sa o monteze din start si pe sora lui mai mare impotriva mea asa ca de la inceput nu am avut nici o sansa. Socru-meu rar spune ceva si atunci nu stii niciodata ca va fi de bine sau de rau.
Cumnata mai mica judeca persoanele dupa capul ei nu dupa cum spune mama si atunci am avut macar posibilitatea sa ma apropiu de ea.

Pe undeva inteleg reactia asta. Parintii lui au sperat mereu ca el se va intoarce acolo dupa facultate(intr-un sat langa Severin), chair daca nu s-au gandit la faptul ca acolo sunt mult mai putine posibilitati ca in Timisoara, iar pe mine m-au vazut ca singura piedica, desi ca eram eu sau alta sau era singur tot nu se ducea acasa, dar e mai usor sa dea vina pe mine, decat sa accepte ca ii e mai bine aici ca acasa. Mi-a luat ceva pana am inteles asta, dar macar nu ma mai consum.

Ce ma bucur ca nu sunt singura>:D< . Cum ai fcaut fata? Ca eu am ajuns la 37 de kg. Mai grav e ca am ajuns sa me despart de el din cauza lor. Si avem si un copil de 7 luni. El le da dreptate alor lui.

mariuca
07.03.2007, 08:14:36
la noi e familie mare si ne intelegem relativ bine, ca in orice familie mai sunt si certuri, dar e ok... sa vezi cand ne adunam.... suntem trei frati, eu, o sora si un frate. si de la amandoi am cate un nepotel, doua frumuseti, unul de 8 ani, celalalt de 7-8 luni. tre sa va pun o poza cu prichindelul cel mic, ca nu mai pot dupa el..... nu ma pot hotara doar la una, asa ca va pun mai multe poze :)) e cu taticu prin ele, adica fratele meu :)

eu as vrea tot asa sa fac, mai multi copilasi, 2-3 cel putin. al meu iubitzel vrea 6 =P~

dj
07.03.2007, 08:24:08
la noi e familie mare si ne intelegem relativ bine, ca in orice familie mai sunt si certuri, dar e ok... sa vezi cand ne adunam.... suntem trei frati, eu, o sora si un frate. si de la amandoi am cate un nepotel, doua frumuseti, unul de 8 ani, celalalt de 7-8 luni. tre sa va pun o poza cu prichindelul cel mic, ca nu mai pot dupa el..... nu ma pot hotara doar la una, asa ca va pun mai multe poze :)) e cu taticu prin ele, adica fratele meu :)

eu as vrea tot asa sa fac, mai multi copilasi, 2-3 cel putin. al meu iubitzel vrea 6 =P~
E foarte dulce prichindelul! Sa-ti traiasca si sa va bucurati de el!>:D<

gabriela84
08.03.2007, 11:56:19

doamne ce dulce e. sa-ti traiasca nepotelul si sa faceti si voi bebei la fel de frumosi

mariuca
08.03.2007, 12:18:48
multumesc mult de urari :D
sa dea domnu sa avem toate copilasi dulci si frumosi. eu vreau o fetita ;))

dani3la26
17.03.2007, 20:25:23
eu am un frate mai mare cu 7 ani si 6 luni fara 4 zile de la care am 3 nepotzei :)
un baietzel, Teo, de 6 ani si 5 luni, o nepotzica, Maria, de 2 ani si 9 luni si o nepotzica, Daria, care se va naste peste cateva zile :)
Am atasat 2 poze facute vara trecuta la tara :)

iulia
17.03.2007, 23:44:30
Eu am o sora mai mica decat mine, si un frate mai mare. Iar Sotul meu - viitor -are tot asa: un frate si o sora. Si ma inteleg super-de-super cu toti. Ador noua mea familie - viitoare... :)

Fluturas
18.03.2007, 09:56:01
Eu am familie numeroasa: 2 surori si un frate,cumnati,cumnate, 4 nepoti: un baiat care are 20 ani,nepoata de 16 ani ,nepotel de 5 anisori si nepotel de 1 an si sase luni :)
Din partea viitorului sotz am un cumnatel si o cumnata si pe drum (peste 2 saptamani),o nepotzica .
atasez o poza cu nepotelul meu pe care l-am si botezat :)si cu nepotica

iulia
18.03.2007, 10:35:19
Eu am familie numeroasa: 2 surori si un frate,cumnati,cumnate, 4 nepoti: un baiat care are 20 ani,nepoata de 16 ani ,nepotel de 5 anisori si nepotel de 1 an si sase luni :)
Din partea viitorului sotz am un cumnatel si o cumnata si pe drum (peste 2 saptamani),o nepotzica .
atasez o poza cu nepotelul meu pe care l-am si botezat :)si cu nepotica

Ce scumpic e... Si noi avem de gand sa avem o familie mare... :D:-"

oana_monica
24.07.2007, 23:41:02
sa ma bag si eu in discutie privind una alta...deci la mine chiar e o problema cu cumnata inebunesc numai knd ii pronunt numele sau knd imi aduc aminte de ea...faze kre ma inebunesc de nervi:a cumparat kdou de cununie un aspirator(cred k am mai spus ceva de genul in alte discutii la soacre)asa..... ni l-a adus aksa inainte de cununie totul bine si frumos...dupa ce a plekt al meu inapoi in anglia(dupa cununie la 2sapt) deja incepuse sa se oftice k s-a insurat cu mine k sa zic asa....bunnnn...nu mai stiu exact cum am aflat k a luat aspiratorul k avea nevoie ea ...de park nu putea sa dea cu matura...avand in vedere k ksa era in constructii....la luat de la soacramea de aksa si nu a spus la nimeni nici makr lui kre era frasu deci e clar ...in fine a a flat si el pana la urma...a iesit un mare scandal.....si apoi a mai iesit inko data k asa a facut si masa....(cel mai m-a deranjat k nici makr nu a venit sa spuna...mai am si eu nevoie de el dati-mil k va cumpar altul...)
asta a fost una........a doua:am plekt amandoi in anglia in ianurie anul acesta iar la nici 2-3sapt dupa ce am ajuns ia venit ei pe creier k eu sunt cu frasu pt bani si k il mananc de bani k.....multe de genul acesta...eeeee el s-a suparat ff tare pe ea k ne-a bagat rak in familie si k s-a trezit dupa ce am plekt sa zik ce are de zis...akum knd venim in tara pe 5 ii vin eu de hac ii zic 2,3de dulce k sa se invete mine.....pe mine m-au socat afirmatiile ei avand in vedre faptul k pana sa fie vorba sa ne luam stateam cu ea la masa si plangeam amandoua de dorul lui si vb si ne sfatuiam de mama focului si akum s-a trezit k sunt cu el pt bani....ziceti si voi fetelor:( nu vreau sa va plictisesc dar credeti-ma k m-am km descarkt putin k aici nu am cu cine vorbii despre ceea ce gandesc si ce simt si toate furiile mele in legatura cu maiksa si sorsa.....
bine k este si toppicul cu soacre k akolo mai ma descarc si eu...va pup pe toate si sper sa va dati cu parerea si la mine:* :-p

GabrielaS
25.07.2007, 08:46:21
Si eu am uneori surprize neplacute din partea uneia din cumnate. Cand sta mai mult de 2 zile cu parintii vine pornita impotriva mea. In cateva zile ii trece apoi si ne intelegem iar bine. Eu o pun pe seama copilariei ei, desi are 25 de ani, parca ar avea 15. Eu am vb pe fata cu ea de la inceput cand am avut probleme mari de tot( mintea tot felul despre noi la soacra-mea care si as anu ma placea, sau vroia sa stea la noi si eu sa-i spal vasele ca acasa i se facea tot ce vroia si credea ca si eu daca stau cu fratele ei trebe sa o servesc pe ea si pe socrela). I-am zis ca noi prietene nu vom fi, dar totusi si daca ani de zile nu vb cu mine cand are nevoie tot o voi ajuta. Asa ca si dupa 8 ani de zile cand are nevoie apeleaza la mine nu la sotu, eu incerc sa o ajut o perioada ne intelegem bine si apoi cand iar ajunge pe acasa vine iar cu figuri. A fost mai greu pana am inteles eu de unde sufla vantul si am trecut peste cat sa nu ma consum. Noroc ca ma inteleg bine cu cumnata mai mica, pe care nu mai stim cum sa o scapam de soacra-mea ca e calare pe ea ca e singura care mai depinde financiar de socrii.

Eu zic sa nu te consumi, sa nu te miri ca daca tu ai plecat cu el in anglia si ea a ramas acasa s-a simtit dezavantajata. Cat plangeati impreuna de dorul lui erati in aceasi situatie si era alaturi de tine, cand ai ajuns sa fii cu el si ea nu, deja te vedea ca pe o amenintare. Actiunile ei sunt convinsa ca sunt influentate si de soacra ta. Eu cred ca ar fi bine sa aveti o discutie, fara scandal, dar sa-i spui sa mai gandeasca si singura nu doar prin mintea soacrei tale, si daca nu ii convine de tine sa stea la distanta ca altfel iti scoti si tu tepii :-p . Cel mai important este sa nu te enervezi tu si sa nu te consumi. Daca reusesti sa treci peste faza cu nervii si sa ajungi indiferenta iti vei usura viata in primul rand tie si apoi sotului tau care sigur sufera cand te vede nefericita din cauza lor, si mai castigi ca mor si ele de ciuda ca nu pot face raca intre voi.

Bafta si rezistenta ca toate trec

oana_monica
25.07.2007, 21:33:55
Si eu am uneori surprize neplacute din partea uneia din cumnate. Cand sta mai mult de 2 zile cu parintii vine pornita impotriva mea. In cateva zile ii trece apoi si ne intelegem iar bine. Eu o pun pe seama copilariei ei, desi are 25 de ani, parca ar avea 15. Eu am vb pe fata cu ea de la inceput cand am avut probleme mari de tot( mintea tot felul despre noi la soacra-mea care si as anu ma placea, sau vroia sa stea la noi si eu sa-i spal vasele ca acasa i se facea tot ce vroia si credea ca si eu daca stau cu fratele ei trebe sa o servesc pe ea si pe socrela). I-am zis ca noi prietene nu vom fi, dar totusi si daca ani de zile nu vb cu mine cand are nevoie tot o voi ajuta. Asa ca si dupa 8 ani de zile cand are nevoie apeleaza la mine nu la sotu, eu incerc sa o ajut o perioada ne intelegem bine si apoi cand iar ajunge pe acasa vine iar cu figuri. A fost mai greu pana am inteles eu de unde sufla vantul si am trecut peste cat sa nu ma consum. Noroc ca ma inteleg bine cu cumnata mai mica, pe care nu mai stim cum sa o scapam de soacra-mea ca e calare pe ea ca e singura care mai depinde financiar de socrii.

Eu zic sa nu te consumi, sa nu te miri ca daca tu ai plecat cu el in anglia si ea a ramas acasa s-a simtit dezavantajata. Cat plangeati impreuna de dorul lui erati in aceasi situatie si era alaturi de tine, cand ai ajuns sa fii cu el si ea nu, deja te vedea ca pe o amenintare. Actiunile ei sunt convinsa ca sunt influentate si de soacra ta. Eu cred ca ar fi bine sa aveti o discutie, fara scandal, dar sa-i spui sa mai gandeasca si singura nu doar prin mintea soacrei tale, si daca nu ii convine de tine sa stea la distanta ca altfel iti scoti si tu tepii :-p . Cel mai important este sa nu te enervezi tu si sa nu te consumi. Daca reusesti sa treci peste faza cu nervii si sa ajungi indiferenta iti vei usura viata in primul rand tie si apoi sotului tau care sigur sufera cand te vede nefericita din cauza lor, si mai castigi ca mor si ele de ciuda ca nu pot face raca intre voi.

Bafta si rezistenta ca toate trec
ms pt sfat...chiar mi-ai dat o idee buna sa discut cu ea...dar v-a trebuii dupa nunta k nu vreau sa iasa scandal...adevarul la faza k eu sunt k o amenintare pt ea asa este ai dreptate...latura asta nu o vazusem....nu stiu dak voi putea sa fiu indiferenta si sa nu ma consum k de fel e invers ma consum pt orice aproape kre ma raneste si ma deranjeaza.....kt despre el nu crede k sunt nefericita sau k sufar din kuza lor din contra eu am impresia k el le tine mereu partea pt k zicea k toata lumea minte dar dak l-as mintii eu ar fii o gaura in pamant k sa zic asa...nu e de partea mea el asa k mi-e cel mai greu.....pana akum ele au km castigat 50%din batalie pt k mai mereu au reusit sa bage rak intre noi iar ele sau bucurat enorm din kte am obs eu...inko data ms pt sfat:* :-<si treaba mai e k ele nu stiu cei ala bun simt ele stiu cei aia nesimtire si din asta traiesc ele....offf ce bataie le-as da la amandoua asa cum le dadea la colegii de clasa prin generala

GabrielaS
26.07.2007, 08:43:56
Bravo tie ca poti astepta pana dupa nunta, eu nu as putea, eu ce gandesc aia spun in clipa in care imi vine. Asta nu e mereu bine, dar eu ma descarc.
Nu stiu exact cum e, dar poate sotul tau daca iti spune ca altii pot minti cat vor si numai daca ai face-o tu l-ar deranja incearca sa-ti spuna ca i se cam rupe de ce face si spune mama si sora lui, ca doar tu contezi pentru el. La inceput nici sotul meu nu prea credea ca mama lui nu ma place ca doar se lua de mine cand el nu era, pana din 'intamplare mai voita de mine' el a auzit fara sa stie ea. Lor le e greu sa accepte ca mama( sora) lor le poate face rau intentionat, si cu atat mai greu sa o spuna pe fata.

Eu am schimbat placa cu soacra cand am vazut ca nu pricepe sa ma lase in pace. M-am purtat eu frumos, cand mi-a zis sau facut ceva ce nu-mi placea ma faceam ca nu aud si asta asa de rau o enerva ca incepea ea cu scandalul si eu naiva nu stiam ce rau i-am facut. Radea sotu de numa si zicea mereu ca sunt o smechera, dar a vazut de fapt realitatea si eu fiind alaturi de el fara reprosuri si certuri cu cat se baga soacra ma tare cu atat se departa el mai mult de ea.

Cu cumnata? O discutie din care sa speram ca pricepe, daca nu atunci ai sufletul impacat ca ai facut tot posibilul mai ales daca e si sotul tau de fata care va aprecia asta, si daca vezi ca n-ai cu cine ii dai ignor si gata cum zice sotul meu: "Iar te enerveaza, daca esti fraiera si stai sa o asculti, fa ca mine da-i ignor."

Pe de alta parte nu lasa nimic ce iti e tie drag sau mai ai nevoie la soacra, nu stati cu ea, si inafara de vizite rare pe care le poate face doar sotul sa nu va amestecati viata cu a ei. La mine tot ce ducea sotul acasa in vacante cat eram studenti, lucruri ce le cumparam impreuna si nu le puteam lasa in camin peste vara, dispareau. Ori nu le mai gasea sa le dea inapoi ori le distrugea, deci la soacra dai numai ce nu-ti mai trebuie, si asa nu-i mai dai ocazia sa te supere cand iti ia ceva.

Nu stiu care e situatia daca dupa ce veniti in tara veti sta cu ei, dar eu va sfatuiesc sa nu si asa veti putea tine distanta si veti fi si voi mai linistiti.
Bafta.

elena_lorelei
17.08.2007, 23:00:04
Acum am citit si eu subiectul asta. Poate pt. ca abia acum ma confrunt si eu cu o problema. Al meu drag are doar mama (tatal e decedat) si un frate cu 5 ani mai mare, adica34, necasatorit, care sta in acelasi apartament cu maica-sa. Eu cu iubi meu locuim impreuna singuri de 3 ani. Eu sunt singura la parinti si poate ca sunt si putin subiectiva in tratarea acestui subiect...:-?
In fine, deci: de 5 ani de cand sunt cu al meu, nu am avut prea multe tangente cu fratele, ne vedeam rar, la cate o bere si intrevederea era relativ scurta. Specific ca e un ciudat, nu are de gand sa se insoare vreodata, nu poate sa aiba o relatie mai mult de o luna, este un misogin prin definitie,un singuratic (toti prietenii lui sunt burlaci de 40 de ani), masa ii face tot, iar singurele preocupari sunt serviciul si calculatorul si pe langa toate cand e liber bea. Buuun...al meu este total pe dos, dar pt. ca ii este frate..na, se intalneau, mai mergeau la o bere, dar rarut. Acum catva timp, din pacate, fratesu' a asistat la un mic conflict intre mine si al meu(aprox 20 sec) in care eu am cam urlat si am trantit vreo trei replici scurte si Clare. Specific ca eram doar eu si iubi implicati, nimeni nu a avut nici o treaba cu fratele.Buuun...eu mi-am lamurit apoi probl, ne-am impacat (nici nu certasem de fapt) si ne-am vazut mai departe de viata. dupa o perioada ma suna maica-sa ca e suparat pe mine, ca nu am fost diplomata, si mai ales ca, Domnul Frate este fooooarte suparat, ca nici nu mai vine la nunta[-(:O Raman socata, imi revin, ii explic problema si bineinteles faptul ca oricum ea si fiul nu tre' sa aiba vreo treaba cu borsul meu si ca pe mine nu ma intereseaza ce face fiul cel mare, ca daca vine la nunta vine pt. frate-su nu pt mine. M-am umplut de nervi si bineinteles i-am spus lui iubi care mai sa dea cu ei de pamant. L-am calmat si a stabilit ca tre sa vb cu ei sa-i faca sa inteleaga ca familia lui sunt eu si e treaba noastra ce facem in a noastra relatie. Asa...a trecut timpul, am dat la pace cu maica-sa (cel putin la suprafata), dar am rarit-o si mai mult.
Si acum esenta problemei mele: au trecut vreo 3-4 luni de la acel incident, perioada in care al meu nu a vb cu fratele. Ieri a hot sa-l sune sa se vada sa afle exact care e probl lui si ce are de gand cu nunta. Dar, nu i-a raspuns la telefon sau i-a inchis. L-au apucat spumele pe al meu si a zis ca face ceva pe fitzele lui de plod de 5 ani.In schimb il vad cat sufera si cel mai grav, nu-i vine sa creada=((...chiar spera ca e doar o gluma. In aceasta perioada, eu chiar am crezut/simtit ca intr-adevar, iubitul frate nu va mai vb cu el si chiar nu va veni la nunta, pt. ca de cand l-am cunoscut, l-am perceput foarte orgolios.
Acum ma simt eu foarte furioasa>:), imi vine sa dau cu frate-sau de pamant, pt. ca in mod gratuit si total nejustificat si imatur imi face odorul sa sufere. As vrea sa dau eu de el si sa-i spuna vreo doua in stilul meu...habar nu am cum sa procedez, dar parca nici nu-mi vine sa stau cu mainile in san. Ma revolta atata imaturitate si orgoliu de doi lei si sunt genul care trebuie sa rupa tot raul din radacina si sa dea cartile pe fata.
Am avut o poveste lunga si imi cer scuze pt asta [-o< Sper sa-mi dati un sfat bun si realist. Am mare incredere in voi!
Va pup:*

ryanaro
17.08.2007, 23:17:56
nici cumnatii mei n or sa vina la nunta si nu ma deranjeaza cu nimica \:D/... cred ca al meu tot mai spera ca fratele lui o sa vina, dar eu sunt convinsa ca nu o sa vina. o:-)

elena_lorelei
17.08.2007, 23:30:11
Da, dar sa ramana asa, chipurile el marele invingator? Ca asta spuneam, tare ma mai mananca limba sa-i spun multe care ma dor si peste care am trecut. Dar, totusi ma gandeam acum, daca intr-adevar nu va veni la nunta, poate ca "mesajul" va fi in sfarsit suficient de clar pt. al meu drag si se va lamuri singur. Si de asemeni sa merg pe ideea ca "roata e roata, nu patrata" si imi va veni si mie randul? Ca recunosc, daca sunt calcata fara motiv sunt al naibii de razbunatoare si nu uit sub nici o forma >:)

danniella
03.09.2007, 12:35:38
dragele mele si eu am probleme cu cumnatul meu.
la inceputul relatiei mele cu sotul meu am avut o mare divergenta,in urma caruia sotul meu la sfatul fratelui lui si-a luat hainele si ne-am despartit.
dupa ce a realizat el ca nu e bn ce a facut,s-a intors acasa.
cand a auzit frati-su i-a zis sa aleaga intre mn si familia lui.
el m-a ales pe mn.si de atunci frati-su numai ma inghite nici cu un kg de lamai.:-Bcand e ziua cuiva din casa lor,ne cheama dar ne trateaza cu spatele>:/.
la nunta a venit el cu nevasta-sa si cu fisa si ne-au dat 10 mil.
eu am fost la botezul fiicei lor mai mici si le-am dat 7 mil ptr 2 persoane si au fost super nemultumiti.
nici nu ne mai prea baga in seama.
parca ne baga prea mult:-&

GabrielaS
10.09.2007, 14:02:10
Nu va mai bateti capul ca nu va intelegeti cu cumnatul/a, rudele nu le alegem, vin la pachet la nastere si apoi la casatorie. Unii nu se inteleg cu parintii altii cu fratii,... doare, dar cand accepti si te impaci cu ideea e mai usor si trece. Pe cei care ii aveti aproape ii puteti alege asa ca cine nu va e aproape de suflet nu trebuie sa faca parte din viata voastra doar pentru ca se cheama sora, frate, sau orice.

Cumnata mea mai mare cand avea ea chef ne intelegeam cand nu nu, eu m-am impacat cu ideea si am lasat-o in pace. Acum s-a mai maturizat si ea si ne intelegem bine, ma bucur de asta, dar nu inseamna ca daca iar se suceste cu ceva ma rupe de durere. Au fost timpi cand nu vorbea cu mine, acum eu umblu cu ea sa-si cumpere garsoniera si o sustin moral ca mai mult nu am cu ce, pe moment nici socrii nu ne mai bat la cap cu nimic, sunt curioasa ce va fi cand nu va mai avea nevoie de mine, daca va fi ok in continuare atunci castig o prietena, daca nu va mai fi nu am pierdut nimic. In definitv, si eu si voi fiecare aveti apropiati prieteni si o parte din familie, restul e pierderea lor si sa fie sanatosi.

Capu sus, cu cat va consumati voi mai putin cu atat vi se pare mai tragic totul si in timp o sa va doara tot mai putin rautatile altora. Bafta

MeMyself
10.09.2007, 14:32:23
Capu sus, cu cat va consumati voi mai putin cu atat vi se pare mai tragic totul si in timp o sa va doara tot mai putin rautatile altora. Bafta

Corect spus!:)>:D<>:D<>:D<

annybunny
17.09.2007, 16:48:08
Nu va mai bateti capul ca nu va intelegeti cu cumnatul/a, rudele nu le alegem, vin la pachet la nastere si apoi la casatorie. Unii nu se inteleg cu parintii altii cu fratii,... doare, dar cand accepti si te impaci cu ideea e mai usor si trece. Pe cei care ii aveti aproape ii puteti alege asa ca cine nu va e aproape de suflet nu trebuie sa faca parte din viata voastra doar pentru ca se cheama sora, frate, sau orice.

Cumnata mea mai mare cand avea ea chef ne intelegeam cand nu nu, eu m-am impacat cu ideea si am lasat-o in pace. Acum s-a mai maturizat si ea si ne intelegem bine, ma bucur de asta, dar nu inseamna ca daca iar se suceste cu ceva ma rupe de durere. Au fost timpi cand nu vorbea cu mine, acum eu umblu cu ea sa-si cumpere garsoniera si o sustin moral ca mai mult nu am cu ce, pe moment nici socrii nu ne mai bat la cap cu nimic, sunt curioasa ce va fi cand nu va mai avea nevoie de mine, daca va fi ok in continuare atunci castig o prietena, daca nu va mai fi nu am pierdut nimic. In definitv, si eu si voi fiecare aveti apropiati prieteni si o parte din familie, restul e pierderea lor si sa fie sanatosi.

<:-P <:-P ^:)^ ^:)^ =D>=D> Ai dreptate! <:-P :*

laraa
17.09.2007, 17:50:08
am si eu o surioara mai mica..are 23 de ani :-p ..si o iubesc mult mult de tot....mai mult decat pe mine ...nu stam in acelasi oras dar ne vedem saptamanal si nu e nimic pe lumea asta care sa nu fac pentru ea ...cand eram mici ne bateam ...mamaaa..ce ne mai tragem de par si tipam una la alta....dar mereu am fost apropiate ..este cea mai buna prietena a mea..si am noroc ca iubi nu mai are frati...adik are unul vitreg dar e in italia la mama-sa si soramea se intelege super cu iubi...ne intalnim saptamanal la snagov la ea si cand se vad zic " hai cumnato...biem ceva?" si se pun pe baut bere (ca mie nu-mi place) si de facut shotii si eu si cumnatelu radem de ei de ne prapadim

Habib
04.10.2007, 15:02:36
sora mea are 22 ani si nu prea ne intelegem....................ma inteleg foarte bine cu cumnata mea, care are 14 anisori :x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x

ryanaro
11.10.2007, 17:36:22
cumnatii iar au facut o de oaie... maine ii scot pe parinti la restaurant, si nu ne au invitat si pe noi... :-B maine dimineata am sa merg in oras, ca sa nu fiu acasa cand vin ei ca altfel ma iau la cearta. :-"

ps: soacra ca de obicei, are tact de elefant, si discuta numai despre asta.

cinezee
11.10.2007, 22:21:39
am si eu o surioara mai mica..are 34 de ani :-p ..si o iubesc mult mult de tot....mai mult decat pe mine ...

EU MI-AS DA SI SANGELE DACA AR TREBUI PTR A MEA 8-}

miti
13.10.2007, 12:01:08
cumnatii iar au facut o de oaie... maine ii scot pe parinti la restaurant, si nu ne au invitat si pe noi... :-B maine dimineata am sa merg in oras, ca sa nu fiu acasa cand vin ei ca altfel ma iau la cearta. :-"

ps: soacra ca de obicei, are tact de elefant, si discuta numai despre asta.
=)) =)) =)) =))
si a mea

miti
13.10.2007, 12:04:22
am o sora pe care o vad rar pt ca sta in Buc
si asa am crescut noi..despartite...deci pot sa zic ca mi-e mai mult ca si o prietena...cumva..dar acum cu tehnologia vb pe net la tel....e mai usor

si mai am un cumnat care imi era destul de drag...
pana cand: isi lasa cada nespalata si e plin de jeg ca e sofer...
isi lasa masa nestransa... strica tot ce sotul repara

si poate ca nu m ar deranja nici astea daca nu l ar apara non stop soacra mea si nu l ar certa pe sot pt el....>:P >:P >:P >:P

ryanaro
13.10.2007, 12:15:53
update la cumnati: s au laudat ca pe croazierele de anul asta au dat 8000 de lire, adica 11,500 euro. :-"

ps: daca mai aud o singura data ca zice cumnatul ca e bolnav si deprimat, il iau la bataie. :|

gabriela_rgh
13.10.2007, 16:20:21
update la cumnati: s au laudat ca pe croazierele de anul asta au dat 8000 de lire, adica 11,500 euro. :-"

ps: daca mai aud o singura data ca zice cumnatul ca e bolnav si deprimat, il iau la bataie. :|
ignora-i ! e singura solutie!
rudele nu ni le alegem......sunt si atat!
Daca atat ii duce capul ce rost are sa te doara si pe tine?

gabriela_rgh
13.10.2007, 16:21:37
Eu pastrez distanta regulamentara fata de familia lui! Si fata de socri si fata de cumnati! E singura solutie ca sa am liniste! Si e mai bine asa!

pisicuta26
25.10.2007, 19:12:09
eu nu am nici o problema cu socrii, in schimb cine ma scoate din sarite e cumnata. e atat de prostuta, si ingamfata de innebunesc.:gen_07:

GabrielaS
26.10.2007, 08:25:29
Asa am zis si eu la inceput ca e mica si naiva si trebe ajutata si as fi facut orice sa ma inteleg bine si sa o ajut cu tot ce pot pe cumnata mai mare. Si... ce folos, ieri mi s-a pus capacul definitiv. De cate ori avea nevoie de ceva era normala si o ajutam, apoi te miri de unde incepea sa jigneasca sa intepe marunt ca soacra de altfel de nici nu stiam daca ea isi dadea seama ce zice sau o facea din prostie. Apoi iar era normala cand avea nevoie de ceva si eu iar o ajutam, nu intelegeam eu de ce sotul meu se tinea la distanta de propria sora si imi spunea mie sa nu ma mai consum cu ea ca nu e constanta si doar profita. Acum m-am lamurit ca asa este ea profita de imaginea naiva pe care si-o creaza ca sa o ajute cei din jur iar apoi improasca cu venin. Probabil asta e si unu din motivele pentru care nu are nici o prietena. Imi pare rau de ea de multe ori, dar nu merita ca mereu raman dezamagita.

gabriela_rgh
27.10.2007, 09:59:55
Asa am zis si eu la inceput ca e mica si naiva si trebe ajutata si as fi facut orice sa ma inteleg bine si sa o ajut cu tot ce pot pe cumnata mai mare. Si... ce folos, ieri mi s-a pus capacul definitiv. De cate ori avea nevoie de ceva era normala si o ajutam, apoi te miri de unde incepea sa jigneasca sa intepe marunt ca soacra de altfel de nici nu stiam daca ea isi dadea seama ce zice sau o facea din prostie. Apoi iar era normala cand avea nevoie de ceva si eu iar o ajutam, nu intelegeam eu de ce sotul meu se tinea la distanta de propria sora si imi spunea mie sa nu ma mai consum cu ea ca nu e constanta si doar profita. Acum m-am lamurit ca asa este ea profita de imaginea naiva pe care si-o creaza ca sa o ajute cei din jur iar apoi improasca cu venin. Probabil asta e si unu din motivele pentru care nu are nici o prietena. Imi pare rau de ea de multe ori, dar nu merita ca mereu raman dezamagita.
Aici e vb de lipsa de caracter.....Daca ea nu te respecta pentru tot ce faci sa o ajuti atunci nu merita!Nici eu nu ma inteleg cu viitoarea ca cumnatica pentru ca minte si mereu vrea sa ma puna intr-o lumina proasta ..... dar in schimb ma inteleg foarte bine cu cumnatelul(sotul sorei)si viitoarea cumnatica(prietena fratelui) si asta imi spune ca nu sunt eu atat de dificila pe cat zic altii..:))
Daca la bunatate ea reactioneaza cu rautate atunci clar nu merita....si nu spera sa se schimbe caci nu va fi asa......(am tot sperat si eu ca vor ajunge lucrurile la normal dar nu e asa!).Toate discutiile cu ei sunt doar atunci cand au ei nevoie de ceva de la noi...in rest?nici macar nu suna la zilele de sarbatoare!dar asta e!:*

ryanaro
29.10.2007, 14:14:10
abia astept sa ne mutam sa trag o cearta sanatoasa cu cumnata... vine in vizita pe la socrii si le zice "de ce n ai spalat vasele?" sau "vezi ca e praf la geam" etc etc... si soacra acuma face smotru ca vine ea diseara... :-B

Andra_St
30.10.2007, 10:55:13
abia astept sa ne mutam sa trag o cearta sanatoasa cu cumnata... vine in vizita pe la socrii si le zice "de ce n ai spalat vasele?" sau "vezi ca e praf la geam" etc etc... si soacra acuma face smotru ca vine ea diseara... :-B

bai ma lasi!!!!!!!!!!!!
exista soacra pe care o face nora???
sau e mama ei, caci daca e maica-sa, mai inteleg!

ryanaro
30.10.2007, 11:01:15
bai ma lasi!!!!!!!!!!!!
exista soacra pe care o face nora???
sau e mama ei, caci daca e maica-sa, mai inteleg!

da, exista LOOOOOL :D e sotia baiatului ei. :)>-

Miraj
30.10.2007, 11:34:04
Vaii, pe mine ma dispera cumnata-mea, sora sotului meu..e foarte prefacuta, daca face ceva in casa se vaita o saptamana, cu toate ca nu stam impreuna si nu vad de ce as face eu smotru intr-o casa unde ma duc o data pe luna..eu sunt obsedata de curatenie, ea e dezordonata, calca de 3 ori in acelasi loc zica ca se misca cu incetinitorul..cand sotul meu inca mai avea lucruri acasa le punea ea stie pe unde, le ravasea, ma duceam eu sa-i fac curat in sifonier!!!si sa nu mai vorbim de baie, nu m-as spala la ea nici daca m-ai bate la cata diferenta este de baia mea #-o

gabriela_rgh
30.10.2007, 22:15:04
da, exista LOOOOOL :D e sotia baiatului ei. :)>-
=P~ Super tare!=P~ =P~

ximo
02.11.2007, 10:18:16
Nu am probleme cu soacra, cum am cu cumnata! Este o parsiva, stiti voi cum sunt pisicile alea care vin si se da pe langa picioarele tale - asa este ea! Numai sa profite de mine, sa o ajut, sa-i fac bine si dupa aceea tot ea comenteaza si nici nu-i tace gura!
Are noroc ca mie nu imi place cearta si de aceea o las in pace, dar o sa mi se umple si mie paharul si atunci.......................nu stiu ce va iesi! Chestia e ca stau cu socrii si ea e fiica ADORATA A LUI SOACRAMEA!

puiutscump
12.11.2007, 19:50:47
In cazul meu, fratele iubitului meu e de nota 20 :D Ei isi ascund unul altuia micile prostioare ("fraimio, ce imi dai sa nu ii spun lu' tati ca iubita ta a dormit aici azi noapte?";)) ) =))
Ma inteleg foarte bine cu el, cu toate ca sunt 7 ani intre noi. La fel si cu iubita lui. Ne distram, radem, dar stiu ca ne ajuta daca avem nevoie de ceva si vice-versa.
Sunt mandra de cumnateii mei :D

taniusca
28.11.2007, 15:02:47
Observ ca situatiile sunt impartite aici, fiecare cu povestea ei, dar asa cum spunea cineva (imi cer scuze, nu mai stiu exact cine), rudele nu ni le alegem, vin la pachet, asa k odata casatoriti, prin alianta ne mai alegem cu alte "rude".
Sa va spun si povestea mea.Eu am avut un frate (diferenta intre noi era de 6ani, era mai mare k mine),ne intelegeam suuuper bine, dar asta-i soarta cand dumnezeu alege sa te priveze de un asemenea sprijin; a murit intr-o situatie stupida la 16 ani,nu i s-a acordat ajutor medical la timp.
Sotul are o sora, mai mare.Nu pot spune ca ne intelegem suuuper bine, nici nu ne certam.Doar k pe mine ma scoate din sarite cu ideile ei si cu modul de a "alege" cum sa faca lucrurile.Mai exact, va dau un exemplu: cik nu are bani de dar pt nunta unui vecin, imediat dupa nunta noastra si-i da maica-sa, dar in aceasi saptaman isi ia parfum de 1 mil jumate si la fel altul pt barbatu-so, sa fie cu pereche. Iar noi ca prostii dam bani pt atata drum dus-intors in aceeasi noapte+bani de dar, iar apoi ma-sa imi scoate mie ochii k"pt fii-su a plecat in Spania", in conditiile in care lui fii-su ii da dar la nunta 15 mil si fiica-sii tot atat "pt cheltuieli".
Nu mai zic ca mereu se plange ca n-au bani si abia se descurca (desi sotul ei cumulat cu socru-meu au salariu mai bun ca noi), iar ea n-a lucrat in viata ei nici macar o zi. Si cheltuielile nu se compara, ea sta in casa parintilor, noi platim chiria in Buc de nu se poate...Dar pe mine ma invidiaza ca sunt si la facultate ultimul an la zi si mai si lucrez, k asa "fac bani"....
M-am mai descarcat si eu nitel, k asa m-am saturat de prefacatorie, falsitate!

GabrielaS
29.11.2007, 09:57:41
Imi pare rau pentru fratele tau.

Nu stiu ce te miri de situatia cu cumnata ta. Sunt persoane care fac o arta din a se plange ca nu au bani si prin asta storc de la cine pot. Exact asa face si cumnata mea mai mare.

Al meu cand s-a angajat desi era student, nu a mai vazut un ban de acasa, cumnata a primit portia mult pana dupa terminarea facultatii cu toate ca lucra de un an si avea salar bun, dar de ce sa nu ceara daca vede ca primeste. Cand am facut nebunia ce ei o chemau nunta la socrii, si evident ca noi am platit tot desi socrii si acum se lauda ca ei ne-au platit, banii stransi nu ne-au ajuns sa acoperim toate cheltuielile dar soacra-mea a mai avut tupeu sa-i spuna la al meu ca nu mai are bani sa-i dea la cumnata-mea, poate ii dam noi ca avem destui acum. Ea lucra de 8-9 luni, primea banii si de acasa, iar noua darul nu ne-a ajuns sa platim tot, dar parca realitatea e diferita la fiecare.

Alt exemplu, noi mai facem cumparaturi in Ungaria, cumnata-mea s-a rugat de noi sa o ducem si pe ea, am zis ok ca incape in masina. Se apropia ziua cumnatei mai mici. Asta mare care era cu noi la fiecare 10 minute gasea ceva sa-i cumpere la aia mica, dar culmea ea nu avea destui bani si oferea sa punem si noi o parte din bani, cu toate ca stia clar ca noi aveam deja cadoul cumparat. Un timp am ignorat-o apoi m-am enervat, apoi i-am zis cateva si s-a calmat, dar a inceput sa planga ca vrea ea ceva ce n-are bani, asta in conditiile in care castiga mai mult decat suficient. Rezultatul, data viitoare nu o mai ducem si gata.

Ce sa mai zic ca soacra-mea la cumnata ii trimite mancare mereu, noua ne spune doar ce sa le cumparam noi. Am facut noi ordine si aici, ca evident ca bani nu ne trimitea sa le cumparam ce au nevoie, si apoi trebuia sa-i ceara sotu de n ori inapoi, ca si daca nu-i ceream, mereu vroiau altceva si ajungeam sa aloc o parte din buget pentru ei. Acuma daca vor ceva sotu le spune ca poate cumpara dar noi nu avem bani cash si ii cere la cumnata. Cand aude soacra-mea ca trebe saracuta de cumnata sa puna bani mai bine nu vrea nimic, sau ii trimite banii. Asa s-au dezvatat de pretentii. Cel mai mare ajutor din partea lor este sa ne lase in pace. Inainte ziceam ca o vorba buna ar fi suficient ajutor, acum deja stiu ca am cerut prea mult, si ma bucur daca rau nu fac.

Incearca sa te distantezi de ea, si de socrii, sa te impaci cu ideea ca nu veti avea prea mult sprijin din partea lor, sa nu-ti pese ce si cat primeste ea, desi e dureros, stiu, si voi sa va aveti banii vostri pe care sa nu-i impartiti cu nimeni si ei ( ai lui si cumnata ) sa faca ce vor.

puiutscump
29.11.2007, 20:43:50
este posibil ca atitudinea asta a soacrei fata de voi sa fie continuarea atitudinii pe care a avut-o fata de copiii ei inainte ca ei sa aiba familiile lor.
adica sa o fi cocolit pe cumnata mare mai mult si sa ii fi facut toate poftele, iar pe sotul tau mai putin, probabil parandu-i-se ca este baiat, ca se poate descurca singur etc
fiind si tu cu el, isi inchipuie ca ve descurcati, nu aveti de ce sa va plangeti, dar sora lui tot mai are nevoie sa ii poarte de grija. eu asa ma gandesc
oricum, asa cum scria alta miresica despre rudele din partea sotului, mai rarut, ca-i mai dragut. e bine sa aveti cat mai putine obligatii fata de ei si pe cat posibil sa faceti lucrurile singuri (nu ca s-ar oferi de bunavoie sa va ajute, dar va pot ajuta si interesat..)
mult noroc in descurcarea problemelor cu soacra&cumnata
:*

ryanaro
30.11.2007, 08:43:34
mai e putin si vine craciunul si trebuie sa luam cadouri pt cumnati. imi frec mainile cu satisfactie pt ca anul asta avem buget, adica nu le mai cumparam asa, orice lucru ca lumea (spre exemplu cort!!!). eu am hotarat la 10 lire de persoana, si 20 de lire cadoul pt amandoi. nici macar de un parfum nu ajunge. >:) las' ca vad ei. >:)

zippy
30.11.2007, 08:54:38
mai e putin si vine craciunul si trebuie sa luam cadouri pt cumnati. imi frec mainile cu satisfactie pt ca anul asta avem buget, adica nu le mai cumparam asa, orice lucru ca lumea (spre exemplu cort!!!). eu am hotarat la 10 lire de persoana, si 20 de lire cadoul pt amandoi. nici macar de un parfum nu ajunge. >:) las' ca vad ei. >:)

=)) =)) =))
Cumnati sau cumnate din partea sotului nu am si ma bucur. Al meu e singur la parinti.
Am doua surori, una mai mare si una mai mica (eu sunt mijlocia). Cu cea mare nu vorbesc de cativa ani si deci nu am treaba nici cu cumnatul. Cea mica e sufletul meu. E o dulce si o finuta, toata lumea o place. Se intelege cu Andrei de minune. Ii si cheama cam la fel, ea e Andreea. Astept un cumnat din directia asta.
In concluzie la capitolul asta stau bine. Asa ca eventualele nemultumiri mi se trag de la socrii dar si astea in limite maxime admisibile....pana acum.

anesya
30.11.2007, 09:02:58
Sotul meu are o sora si eu am un frate....ne intelegem super..., ne ajutam, iesim in oras, ..nu am ce sa zic...bine ..mai sunt unele nepotriviri de caracter...dar nu-i nicio problema...trebuie sa stii sa-i accepti asa cum sunt...in concluzie eu nu am probleme nici cu socrii , nici cu cumnatele...Sunt o fericita..

CristinaMM
30.11.2007, 09:06:02
=)) =)) =))
Cumnati sau cumnate din partea sotului nu am si ma bucur. Al meu e singur la parinti.
Am doua surori, una mai mare si una mai mica (eu sunt mijlocia). Cu cea mare nu vorbesc de cativa ani si deci nu am treaba nici cu cumnatul. Cea mica e sufletul meu. E o dulce si o finuta, toata lumea o place. Se intelege cu Andrei de minune. Ii si cheama cam la fel, ea e Andreea. Astept un cumnat din directia asta.
In concluzie la capitolul asta stau bine. Asa ca eventualele nemultumiri mi se trag de la socrii dar si astea in limite maxime admisibile....pana acum.

Ei, Bianca...LA MULTI ANI! pentru sotul tau si pentru surioara ta cea dulce si finuta :*

zippy
30.11.2007, 09:11:16
Ei, Bianca...LA MULTI ANI! pentru sotul tau si pentru surioara ta cea dulce si finuta :*

Multumesc din suflet.>:D< >:D< Multa sanatate, fericire si intelegere si voua.

MeMyself
30.11.2007, 09:30:01
Pe genul descris mai sus de Gabriela e si cumnata mea. Ea nu are niciodata bani, desi are super masina si casa ei si afaceri. Am incercat sa ne intelegem bine, dar acum o cam ignor pentru ca m-a deranjat f mult o faza. Asa ca ....ignore all the way.

arekichan
30.11.2007, 20:18:21
cumnatul meu sta in alt oras, la 1h30 de unde stam noi, deci nu prea ne vedem. deci avem o relatie cam impersonala: ne intalnim la craciun, unele zile de nastere etc.
cand sotioru meu a venit in bucuresti, iar eu trebuia sa ma duc la servici #-o , fratele meu a primit sarcina sa-l "baby sitteze" =)): i-a aratat bucurestiu, l-a "culturalizat", adik au vizitat impreuna muzeu satul, au fost la biliard. s-au inteles ff bine.

Milagros
11.12.2007, 16:35:19
Dupa ce am citit pe aici si m-am crucit, hai sa ma dau si io mare ce cumnat am sa moara Rya de ciuda =)) =)) =))
Cumnatul meu nu m-a suportat NICIODATA (fratele mai mare al sotului meu). A spus ca pur si simplu din clipa in care m-a vazut nu i-a placut de fatza mea (i-am zis ca asta fatza o am, asta o port, ca uneori as vrea si io alta, dar daca nu sunt de cumparat...). Iii zicea mereu lui Bogdan ca is prea urata pentru el, ca de ce am parinti divortati (de plicti, io stiu?), ca is mai mare decat el cu un an (wow, pedofila de mine!!!) si ca de cand m-a cunoscut pe mine are numai prostii in cap (am pervertit omul). Apoi incepea, ca de ce nu vrea Bogdan sa ma lase si sa isi caute o fata asa frumoasa si desteapta ca cumnata mea (e kinetoterapeut si ia cam 7 mil pe luna dupa 6 ani vechime, eu, mai proasta is translator, stiu 4 limbi straine si iau 10 mil cu o vechime de 1 an). I-a spus sotului meu ca ma va lua de nevasta numai peste cadavrul lui (as fi vrut io >:)) si ca el la nunta noastra nu vine (ca era cumnatica suparata pe Bogdan al meu). Pana la urma au venit ca i-am zis soacrei ca persoanele care nu au confirmat stau la masa de rezerva, langa buda :>
Nici in ziua de azi nu ma suporta, nu suporta faptul ca sunt cu Bogdan si cand ne intalnim nici nu imi raspunde la salut.
Si ca sa vedeti ce frumusete de cumnata am (:-&) si sa muriti si voi de invidie va pun si o poza sa intelegeti de ce nu reusesc io sa ma ridic la nivelul ei.

zippy
11.12.2007, 16:38:09
Dupa ce am citit pe aici si m-am crucit, hai sa ma dau si io mare ce cumnat am sa moara Rya de ciuda =)) =)) =))
Cumnatul meu nu m-a suportat NICIODATA (fratele mai mare al sotului meu). A spus ca pur si simplu din clipa in care m-a vazut nu i-a placut de fatza mea (i-am zis ca asta fatza o am, asta o port, ca uneori as vrea si io alta, dar daca nu sunt de cumparat...). Iii zicea mereu lui Bogdan ca is prea urata pentru el, ca de ce am parinti divortati (de plicti, io stiu?), ca is mai mare decat el cu un an (wow, pedofila de mine!!!) si ca de cand m-a cunoscut pe mine are numai prostii in cap (am pervertit omul). Apoi incepea, ca de ce nu vrea Bogdan sa ma lase si sa isi caute o fata asa frumoasa si desteapta ca cumnata mea (e kinetoterapeut si ia cam 7 mil pe luna dupa 6 ani vechime, eu, mai proasta is translator, stiu 4 limbi straine si iau 10 mil cu o vechime de 1 an). I-a spus sotului meu ca ma va lua de nevasta numai peste cadavrul lui (as fi vrut io >:)) si ca el la nunta noastra nu vine (ca era cumnatica suparata pe Bogdan al meu). Pana la urma au venit ca i-am zis soacrei ca persoanele care nu au confirmat stau la masa de rezerva, langa buda :>
Nici in ziua de azi nu ma suporta, nu suporta faptul ca sunt cu Bogdan si cand ne intalnim nici nu imi raspunde la salut.
Si ca sa vedeti ce frumusete de cumnata am (:-&) si sa muriti si voi de invidie va pun si o poza sa intelegeti de ce nu reusesc io sa ma ridic la nivelul ei.

=)) =)) =)) =)) Nici macar nu are sens sa mai ripostezi. E lovit oricum de (con)soarta.

dacaunico
11.12.2007, 17:09:19
=)) =)) =)) =)) =)) Super tare.

calina
11.12.2007, 17:16:19

Pozele sunt absolut dementiale...si povestea..dar cand am ajuns la poze s-a rupt firul!Foarte tare!=))

cj83cia
13.12.2007, 09:43:44

Am citit mesajul tau citat de DACAUNICO, iar cand am ajuns la faza cu poza, am vazut cainele ei!!! Si m-a distrat fff tare faza, ca am crezut initial ca aia e "poza cu cumnata ta" =)) =)) =))

diana31
13.12.2007, 10:13:41
si eu care credeam ca numai eu am parte de niste cumnati, respectiv cumnate, cu care nu ma inteleg de nici o culoare.............^:)^ ^:)^ ^:)^

tizabela
13.12.2007, 10:44:38
Eu am doua cumnate (sotul meu e cel mai mic si sunt facuti la diferente mari in asa fel incat cumnata cea mare are varsta mamei 20 ani diferenta fata de fratele ei).Cu Manuela (adika cea mare) ne vedem destul de rar si este genul de mama protectiva fata de mine (are fica mai mare ca mine deci e normal sa se comporte asa),iar Cinzia:x este cea mai buna cumnata din lume suntem fff bune prietene mergem impreuna la petreceri,disco,shopping (mai ales la shopping suntem maniace in asa fel incat de pe 10 ian pe 12 mergem la Barcelona pt asta....si nu numai)!!!
Multumesc lui Dumnezeu pt intreaga familie pe care mi-a dat-o aici si sper ca pe viitor totul sa se mentina asa!!!

Milagros
19.12.2007, 13:55:20
=)) =)) =)) Nici macar nu are sens sa mai ripostezi. E lovit oricum de (con)soarta.

=))

Pozele sunt absolut dementiale...si povestea..dar cand am ajuns la poze s-a rupt firul!Foarte tare!=))

Frumoasa frumoaselor :[email protected]

=)) Super tare.

Am citit mesajul tau citat de DACAUNICO, iar cand am ajuns la faza cu poza, am vazut cainele ei!!! Si m-a distrat fff tare faza, ca am crezut initial ca aia e "poza cu cumnata ta" =)) =)) =))

Misto, sa stii ca nu e rea comparatia, are si falcutze din alea de buldog...lasate. Nu glumesc. =)) Oricum, tipa e letala... asta, mortala =))=))=))

ryanaro
27.12.2007, 11:51:33
am trecut si de masa de craciun cu cumnatii!!! cumnatul se simte bine, a facut muschi ca merge la sala, si asta l a ajutat sa treaca peste deprimare, iar cumnatei i a placut cadoul de la noi asa de tare incat a vorbit cu noi =))... apoi n a comentat cand am jucat eu cu cumnatul bowling pe wii =)) =))

cinezee
27.12.2007, 12:10:19
am trecut si de masa de craciun cu cumnatii!!! cumnatul se simte bine, a facut muschi ca merge la sala, si asta l a ajutat sa treaca peste deprimare, iar cumnatei i a placut cadoul de la noi asa de tare incat a vorbit cu noi =))... apoi n a comentat cand am jucat eu cu cumnatul bowling pe wii =)) =))

no pai asta ii de binee :-p

gabriela_rgh
27.12.2007, 12:13:01
=D> =D> Ce puteri miraculoase are si "Mosu"!Imblanzeste soacre,cumnate....:))!;)) ;))

Milagros
29.12.2007, 12:16:52
=D> =D> Ce puteri miraculoase are si "Mosu"!Imblanzeste soacre,cumnate....:))!;)) ;))
Nu si la noi. Nici macar nu ne-am facut urari de Sarbatori unii altora.

Fluturas
29.12.2007, 12:54:23
noi suntem un pic dezamagiti de cumnatii mei ... [-( ( nu este prima oara)
le-am luat cadouri de mos f frumoase ... lor 2 lampite f frumoase ptr decor (merg cu lumanari), o lumanare mare cu 2008 si un fluturas (am stat 1 h sa le aleg, sa se asorteze cu ce au ei prin casa), nepotelei i-am luat o geaca ciclame cu fluturasi si o papusa butterfly fairy iar noi am primit de la ei o pereche de bikini si un maieu ;))

dar lasa ca exista si next time ... ;-)

editare: sa nu ma intelegeti gresit, stiu ca gestul conteaza dar totusi ! o pereche de bikini pe care nu-i pot purta ptr ca sunt un pic insarcinata ....:)) hmmm...

Green_Eyes
29.12.2007, 21:31:54
editare: sa nu ma intelegeti gresit, stiu ca gestul conteaza dar totusi ! o pereche de bikini pe care nu-i pot purta ptr ca sunt un pic insarcinata ....:)) hmmm...

:)):)):)) Sorry, Geo, ca mi-a venit sa rad.. dar mi se pare ridicola situatia:O :*

ryanaro
29.12.2007, 21:44:01

asta e o problema si la noi... noi cand luam in cadou, nu respectam un anumit buget. ne gandim ce i trebuie persoanei respective sau ce stim noi ca si ar dori, si daca e pana intr o anumita suma, i o cumparam... insa cumnatii au un buget de 25 de lire de persoana /:) si asta inseamna ca fie cumpara un singur obiect de suma aia, fie cumpara mai multe prostii care adunate ajung la 25 de lire /:)... in alta ordine de idei, nu e rusinos sa dai sfoara in tara pt ce iti doresti sa primesti. face treaba mai usoara, ca stiu oamenii ce sa iti cumpere de craciun, zile de nastere etc. ;))... insa mai grav e cand dai sfoara in tara (vroiam un parfum jo malone pomegranate noire, ca nu prea mai am) si nu ti se da >:P

annybunny
30.12.2007, 12:50:56
...iar noi am primit de la ei o pereche de bikini si un maieu ;)) ....o pereche de bikini pe care nu-i pot purta ptr ca sunt un pic insarcinata ....:)) hmmm...

:)) :)):)) ....sa stii ca imi place foarte mult cadoul care lai ales...dar din partea lor[-X....un maieu si bikini(iarna, de craciun dai cadou un bikini :O? mai ales k tu primesti un bb :)))macar putea sa cumpere ceva ptr casa, decoratiuni, lumanarii ceva....asta e....voi sa fiti sanatosi si sa va iubiti :) :*>:D<

Fluturas
30.12.2007, 13:05:18
:)):)):)) Sorry, Geo, ca mi-a venit sa rad.. dar mi se pare ridicola situatia:O :*

da, e ridicola, stai linistita! si noi am ras :))

Rya, daca ai mai si spus ce iti doresti .... :-"

Anne, merci frumos! Asa este, noi sa fim sanatosi ca nu stam in cadoul lor!

ryanaro
30.12.2007, 16:29:11
alt exemplu de zgarcenie cumplita:

azi au venit ei pe aici sa i aduca soacrei un borcanas de portocale in suc sau ceva de genul asta. mergeau la cimitir la mama cumnatei si cumparase 3 manunchiuri de trandafiri artificiali, din aia mov cu roz (complet artificiali) f de prost gust!!!#-o apoi soacra zice ca ei ii plac mai mult piersicile la borcan, nu portocalele, si cumnatul zice ca au vazut in magazin la reduceri si ca vroiau sa i ia si din alea... cumnata zice ca i a luat deja cadou de ziua mamei asa ca nu i mai ia si altceva !!!!! /:) /:) /:)

paradise
30.12.2007, 18:00:51
alt exemplu de zgarcenie cumplita:

azi au venit ei pe aici sa i aduca soacrei un borcanas de portocale in suc sau ceva de genul asta. mergeau la cimitir la mama cumnatei si cumparase 3 manunchiuri de trandafiri artificiali, din aia mov cu roz (complet artificiali) f de prost gust!!!#-o apoi soacra zice ca ei ii plac mai mult piersicile la borcan, nu portocalele, si cumnatul zice ca au vazut in magazin la reduceri si ca vroiau sa i ia si din alea... cumnata zice ca i a luat deja cadou de ziua mamei asa ca nu i mai ia si altceva !!!!! /:) /:) /:)

wow! asa pe fata? ;))

denisa1
07.01.2008, 11:00:18
Deci la mine situatia e ff "buna". am o sora si 2 frati , unul mai mare si unul cu vreo 6 ani mai mic> cu sora ma inteleg ff bine(suntem gemene) aasa ca va dati seama ca exista o legatura puternica intre noi, mi ales ca acum are o scumpete de fetita Denisa Elena care e si fina mea pe deasupra > Cumnatu, sotul ei este Ok , vb dar e cam zapacit insa are suflet mare. Fratele mai mare e un fel de burlac convins, are o relatie stabila de mult imp dar de insurat nu prea vrea iar prietena lui ar fi ea ok dar nu prea ai ce vorbi cu ea(pacat ca e destul de desteaptasi a calatorit mult in strainatate) Cu cel mai mic am o relatie deosebita. de cand a venit la facultate ne vedem cel putin o data pe saptamana si il ajut cum pot desi el emuncitor si cu f mult bun simt. Poate sunt subiectiva cami sunt frati dar mereu neam ajutat la greu si am fost uniti. Cumnatul din partea lui(fratele lui iubi) e insa un fel de lipitoare. E vesnicul student care nare bani, minte si care spune numai prostii. Sta cu noi si de Craciun am avut un scandal cu el monstru. Mai sta si cu "sfanta" prefecatorie cu noi in casa, si dupa ce ca nu platesc chirie, intretinere si tot ce trebuie mai are si tupeu sami faca mie reprosuri ca uit un vas nespalat sau ca ai mei nu au avut bani s ma tina in facultate. De subliniat faptul ca de 6 ani muncesc, miam platit mereu facultatea singura, am gatit si pt el si am facut multe sacrifii ca sa poata el so duca bine mersi. Ceea ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca al meu mereu spune ca e fratiorul lui si ca nare altul si trebuie sal ajute cae mai mic( cu 6 an)

MeMyself
10.01.2008, 13:41:12
Eu o ignor pe cumnatica....si ma simt mult mai bine, ca pana acum ma tot stresam.

Milagros
10.01.2008, 14:06:59
Eu o ignor pe cumnatica....si ma simt mult mai bine, ca pana acum ma tot stresam.
Si eu tot pe Ignore am trecut. ;))

MeMyself
10.01.2008, 16:28:15
Si eu tot pe Ignore am trecut. ;))

Pai si nu te simti bai bine asa?<:-P

finica
11.01.2008, 08:04:03
Eu stau chiar bine la capitolul ăsta. Bărbată-miu are un frate, necăsătorit încă, cu care mă înțeleg foarte bine, e mai mic ca vârstă decât noi cu vreo 4 ani, și încercăm pe cât posibil să îl ajutăm când are nevoie.
Eu am un frate, mai mare decât mine tot cu 4 ani, și mă înțeleg foarte bine și cu el și cu cumnata mea. Ce-i drept, datorită serviciilor noastre, nu ne întâlnim foarte des (deși stăm cu toții în Iași), dar avem o relație foarte bună ... Așa că ... pot spune că suntem un caz fericit http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000201C5.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10)

mariammary2000
11.01.2008, 08:54:40
Deci la mine situatia e ff "buna". am o sora si 2 frati , unul mai mare si unul cu vreo 6 ani mai mic> cu sora ma inteleg ff bine(suntem gemene) aasa ca va dati seama ca exista o legatura puternica intre noi, mi ales ca acum are o scumpete de fetita Denisa Elena care e si fina mea pe deasupra > Cumnatu, sotul ei este Ok , vb dar e cam zapacit insa are suflet mare. Fratele mai mare e un fel de burlac convins, are o relatie stabila de mult imp dar de insurat nu prea vrea iar prietena lui ar fi ea ok dar nu prea ai ce vorbi cu ea(pacat ca e destul de desteaptasi a calatorit mult in strainatate) Cu cel mai mic am o relatie deosebita. de cand a venit la facultate ne vedem cel putin o data pe saptamana si il ajut cum pot desi el emuncitor si cu f mult bun simt. Poate sunt subiectiva cami sunt frati dar mereu neam ajutat la greu si am fost uniti. Cumnatul din partea lui(fratele lui iubi) e insa un fel de lipitoare. E vesnicul student care nare bani, minte si care spune numai prostii. Sta cu noi si de Craciun am avut un scandal cu el monstru. Mai sta si cu "sfanta" prefecatorie cu noi in casa, si dupa ce ca nu platesc chirie, intretinere si tot ce trebuie mai are si tupeu sami faca mie reprosuri ca uit un vas nespalat sau ca ai mei nu au avut bani s ma tina in facultate. De subliniat faptul ca de 6 ani muncesc, miam platit mereu facultatea singura, am gatit si pt el si am facut multe sacrifii ca sa poata el so duca bine mersi. Ceea ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca al meu mereu spune ca e fratiorul lui si ca nare altul si trebuie sal ajute cae mai mic( cu 6 an)
n ai ce sa faci, e fratele lui, oricat de obraznic ar fi intotdeauna al tau ii va lua apararea. Sangele apa nu se face! fetelor nu va mai pacaliti singure, noi suntem niste persoane cu care barbatii nostrii stau de cativa ani. Fratii si surorile au crescut cu ei si inseamna mai mult decat noi.Toate avem o relatie stransa cu sotii sau viitorii nostrii soti insa nu va fi niciodata aceeasi legatura ca intre doi frati. Eu m am impacat cu ideea asta si nici nu mi s ar parea corect sa i reprosez ceva legat de fratele lui cu toate ca m a enervat cu cateva chestii minore. Insa tin la el pentru ca este totusi un baiat foarte bun

MachuPicchu
11.01.2008, 09:14:51
Eu am o sora mai mare cu 3 ani, ma inteleg f bine cu ea si el la fel ... El are 1 frate mai mare (casatorit ... amandoi ma plictisesc, nu prea ai ce vb cu ei dar nu am avut conflicte) ... 2 surori mai mari (amadoua casatorite, dar pe cumnati nu i-am cunoscut ... pe una am vazut-o singura data si a fost ok, pe cealalta am vazuto de mai multe ori si ma inteleg ok cu ea) si o sora mai mica (care face ce o taie capul, e obraznica, are o reputatie de "fata darnica" ... am incercat sa-i explic unele lucruri dar nu vrea sa te asculte) ... concluzia: nu m-am certat cu nici unul .. inca :))

rocsi6666
11.01.2008, 09:35:25
n ai ce sa faci, e fratele lui, oricat de obraznic ar fi intotdeauna al tau ii va lua apararea. Sangele apa nu se face! fetelor nu va mai pacaliti singure, noi suntem niste persoane cu care barbatii nostrii stau de cativa ani. Fratii si surorile au crescut cu ei si inseamna mai mult decat noi.Toate avem o relatie stransa cu sotii sau viitorii nostrii soti insa nu va fi niciodata aceeasi legatura ca intre doi frati. Eu m am impacat cu ideea asta si nici nu mi s ar parea corect sa i reprosez ceva legat de fratele lui cu toate ca m a enervat cu cateva chestii minore. Insa tin la el pentru ca este totusi un baiat foarte bun
de acord cu tine ca legatura intre frati, surori e una speciala, dar de aici la a-i permite sa fie obraznic cu mine.....si fiecare avem in inima lui un loc special, nu suntem la concurenta cu fratii, surorile, parintii...daca ii atrage atentia nu inseamna ca nu tine la el...pe de alta parte, daca fratele lui(un frate mai mic are) ar fi deplasat cu mine si el nu i-ar zice nimic, as face un scandal monstru....

ryanaro
11.01.2008, 09:39:01
n ai ce sa faci, e fratele lui, oricat de obraznic ar fi intotdeauna al tau ii va lua apararea. Sangele apa nu se face! fetelor nu va mai pacaliti singure, noi suntem niste persoane cu care barbatii nostrii stau de cativa ani. Fratii si surorile au crescut cu ei si inseamna mai mult decat noi.Toate avem o relatie stransa cu sotii sau viitorii nostrii soti insa nu va fi niciodata aceeasi legatura ca intre doi frati.

eu nu am cum sa inteleg asta, pt ca sunt singura la parinti :D

mariammary2000
11.01.2008, 13:24:56
de acord cu tine ca legatura intre frati, surori e una speciala, dar de aici la a-i permite sa fie obraznic cu mine.....si fiecare avem in inima lui un loc special, nu suntem la concurenta cu fratii, surorile, parintii...daca ii atrage atentia nu inseamna ca nu tine la el...pe de alta parte, daca fratele lui(un frate mai mic are) ar fi deplasat cu mine si el nu i-ar zice nimic, as face un scandal monstru....
ideea e ca multe din fetele care au postat la sb asta au pretentia ca ele sa fie cele mai importante in inima barbatului iubit. ori, daca exista un conflict intre ele si cumnatii/cumnatele lor atunci sotul e pus intr o situatie proasta. si tb sa intelegem ca oricat ne ar durea lucrul asta nu suntem cel mai important lucru pt el, de asta ar fi bine sa evitam conflictele astea

rocsi6666
11.01.2008, 16:29:35
ideea e ca multe din fetele care au postat la sb asta au pretentia ca ele sa fie cele mai importante in inima barbatului iubit. ori, daca exista un conflict intre ele si cumnatii/cumnatele lor atunci sotul e pus intr o situatie proasta. si tb sa intelegem ca oricat ne ar durea lucrul asta nu suntem cel mai important lucru pt el, de asta ar fi bine sa evitam conflictele astea

pai eu nu am pretentia asta...daaar sunt lucrul, de fapt persoana cea mai imprtanta ptr. el....pai daca nu eu, atunci cine?? si el e la fel ptr. mine..nici eu, nici el nu permitem nimanui din familiile noastre sa treaca de o anumita limita...singura pretentie a mea e sa ma lase sa rezolv eu problema, in stilul meu, eu sunt un pic mai soft, el e mai dur, in sensul ca ne "facem bagajul si nu mai dam pe acolo" o gramada de timp...

cj83cia
14.01.2008, 14:50:38
Eu nu mai am frati, el mai are inca 3. Sotul meu zice ca nu voi stii niciodata ce e dragostea de frate.
Cu ei, am relatii destul d bunicele. Cand ma calca pe nervi, le spun pe fata. Si ei mie la fel. E mai dur asa, dar decat cu povesti pe la spate...

CristinaMM
14.01.2008, 15:33:59

Cred ca depinde de la caz la caz. La noi eu sunt cea mai importanta pentru el. Si el pentru mine. Eu mai am o sora si-un frate, el doi frati. Evident ca sunt importanti si ei, si parintii. Dar pentru noi, categoric suntem fiecare cel mai important pentru celalalt. Si mi se pare firesc, cata vreme suntem o viitoare familie.

andymatei
17.01.2008, 11:19:12
Am si eu o cumnata.../:)
Am incercat sa ma apropiu, am incercat sa fim prietene...am incercat de toate...degeaba. Ca sa fac o paralela muzicala (nu neaparat reusita) ea e Nicolae Guta si eu sunt Leonard Cohen...si ne intelegem in concordanta :D

Dar stiti cine e devina pentru toata hoarda de pitici de pe creierul "blond" al cumnatei - socrii!!!
(imi cer scuze de la persoanele de fata care sunt blonde pt folosirea in sens peiorativ a "blondului" - persoanele de fata se exclud tot timpul :) )

cj83cia
17.01.2008, 15:07:05
ea e Nicolae Guta si eu sunt Leonard Cohen...si ne intelegem in concordanta :D

:) )
=)) =)) =))

CristinaMM
17.01.2008, 15:20:01
=)) =)) =))

Io o sa am o cumnata tare naspa. Mare, grasa si...galagioasa. Din aia care profita cand are nevoie (ne suna cand are nevoie de taxi, s-o plimbam noi prin oras de ex), dar de Craciun cand toata lumea a primit cadouri (fetita ei cea mai mica are 6 ani, deci chiar 'vine mosu'), deci organizat brad, chestii, impachetat cadouri, scris numele pe ele etc, eu si Cipri am primit o lumanare decorativa (uitasera de noi :)) ). A fost foarte penibil, sincer, in conditiile in care noi am luat cadou pentru toata lumea, si oricum nu mergem niciodata fara macar o ciocolata pentru aia mica. Mai nou e foarte intrigata de ce nu-i invitam la noi la masa, nu pricepe ca stam intr-o gasoniera si chiar n-avem loc. Face aluzii de genul: vien ziua lui Cipri, acuma sa vezi! Sa vezi ce? Doar nu crede ca o sa ma dau peste cap sa gatesc nu stiu ce s-o invit pe ea. Ideea e ca ei stau cu socrii in aceeasi casa, la etaj. Si cum mergem aproape saptamanal in vizita, are probabil impresia ca mergem la ei si am io obligatii.
Asa ca...probabil o s-o ignor, dar e groaznic de enervanta :D.

Habib
17.01.2008, 15:46:08
eu am o cumnata..........mult mai mica ca mine.............e in scoala generala, e un copil, ma impac bine cu ea, in trecut am avut mici divergente.............din cauza ei...............dar am trecut peste si acum ne intelegem bine, ce pot sa spun....................avem o relatie copil-adult........dar se face ea mare, nu?

cj83cia
17.01.2008, 16:02:22
Si cumnatica mea e in clasa a 9-a! Si avand trei frati mai mari si o mama care nu are timp de ea, pove noi "de-ale fetelor"

GabrielaS
18.01.2008, 09:18:46
Din cate observ eu cele care avem probleme cu socrii avem si cu cumnatele, cumnatii. Si eu am constatat ca piticii vin de la socrii. EU am cumnata mai mare la Timisoara cu noi in oras, si aia mai mica la Craiova. Cu asta de aici ma inteleg pe etape. Cand merge acasa vine montata cu idei, parca o aud pe soacra-mea. Cand are nevoie de ceva si se prinde ca tot numai pe noi ne are apoi se poarta frumos o perioada pana merge iar acasa. Ea mereu a ascultat de parinti si o face si acum la 25 de ani. Am invatat in timp sa nu ma apropiu prea tare de ea ca mereu raman dezamagita cand o aud pe soacra-mea din gura ei.

Cea mai mica, are firea exact ca sotul meu, are 23 ani, si face numai nebunii. Nu prea asculta ce spun parintii asa ca ma inteleg normal cu ea.

N-am inteles de unde veneau schimbarile ei de comportament fata de mine pana odata eram toti la ei si ne uitam la televizor. Ea era langa mine si soacra-mea se pune langa ea si crezand ca eu sunt atenta la film, incepe si ii zice sa nu mai vina pe la noi ca al meu s-a plans de ea ca sta prea mult la noi si ca probabil eu l-am pus sa zica si eu nu o suport la noi si da-i cu prostiile. L-am intrebat mai tarziu pe al meu daca a zis ceva de genu. De fapt soacra-mea l-a batut la cap ca sa aiba grija de sora-sa sa o tina pe la noi ca e urat la camin, si el sa scape de ea i-a zis ceva de genu:lasa mama ca sta destul ca toata ziua e la noi. Atunci am realizat ca nua re rost sa ma supar pe cumnata ca nu e numai vina ei, ca degeaba are 25 de ani, asculta de parinti ca la 10.

taia
24.01.2008, 10:49:29
Am incercat sa ma apropiu, am incercat sa fim prietene...am incercat de toate...degeaba. Ca sa fac o paralela muzicala (nu neaparat reusita) ea e Nicolae Guta si eu sunt Leonard Cohen...si ne intelegem in concordanta :D

Dar stiti cine e devina pentru toata hoarda de pitici de pe creierul "blond" al cumnatei - socrii!!!
(imi cer scuze de la persoanele de fata care sunt blonde pt folosirea in sens peiorativ a "blondului" - persoanele de fata se exclud tot timpul :) )
Vezi Andreea de ce-mi esti draga? Si mie imi place mult Cohen!

taia
24.01.2008, 10:52:46
Eu am un cumnat cu 2 ani mai mic decat iuby al meu...si ne intelegem bine. Ne-am obisnuit sa iesim impreuna cu ei (el si logodnica), am fost chiar in concediu impreuna. Deci chiar nu am de ce sa ma plang!

Lizz22
19.02.2008, 09:18:55
mda fetelor....m-atzi lovit unde ma doare...
am o cumnata pe care pana acum vreo 8 luni spuneam ca as scoate-o la vanzare...acum,insa,m-am hotarat:o dau gratis!!!!se ofera voluntari?

MeMyself
19.02.2008, 10:37:25
am o cumnata pe care pana acum vreo 8 luni spuneam ca as scoate-o la vanzare...acum,insa,m-am hotarat:o dau gratis!!!!se ofera voluntari?

Pai ce ti-a facut de nu mai vrei nimic pe ea???

annie_val23
25.02.2008, 04:25:56
Eu am 3 frati...al meu se impaca super cu ei...al meu are o sora mai mare decat el cu 3 ani...e o zgarcita...dar cand e vorba sa cumpere pt ea cheltuie cu nemiluita...:-L si zice de mine ca cheltui multi bani pe haine...[-X e o increzuta si se crede superioara...nu prea am contact cu ea si la mine are statusul de IGNORE....[-(

danutzaxcata
25.02.2008, 08:40:14
Eu pt a mea surioara as face orice. Chiar orice. Dar si ea tine enorm la mine si, desi e cu patru ani mai mica,m-a ajutat atat cat a putut de cate ori am rugat-o. E mult mai inteleapta ca mine, in ciuda varstei, si nu iau decizii fara sa ma sfatuiesc si cu ea. Ca sa nu mai spun ca, acum vreo doi-trei ani, desi eu aveam deja salariu si ea era doar la scoala, inainte sa iau banii mereu imi dadea banuti din alocatia ei sau din bautii ei de buzunar, ca stia ca raman fara... Ne iubim mult si viitorul meu sot intelege asta. Si ei doi se inteleg, ca sunt cam aceeasi fire si deh, isi stiu nebunelile unul altuia...
Cu cumnatii, in schimd... Viitorul sot are doi frati si o sora. Dar n-a scapat unul sa nu ma calce pe coada. Mai ales cei doi cumnati, care nu stiu decat sa ceara bani de la al meu, iar cand el saracul are o problema se da care cum poate mai lovit. Bine, au invatat de la soacra-mea, care si ea il iubeste pe fi-su doar cand ia salariul:-L . Ma rog.
Cu sora lui n-am cine stie ce probleme, dar nici n-o am la suflet. E crescuta la tara, nu e genul care sa aiba grija de ea, dar nu se fereste sa-mi dea mie sfaturi cum sa ma imbrac ca sa imi tin barbatul aproape... Mai sa fie... Il umfla rasul si pe al meu cand o aude...:-"

corinka
25.02.2008, 08:51:25
eu am o sora mai mare, iar el doi frati mai mici, care sunt gemeni. ei mi-au fost colegi de facultate si prin ei mi-am cunoscut iubitzicul, asa ca le sunt recunoscatoare. cei doi, desi gemeni, sunt ff diferiti, si fizic, si prin felul de a fi. unul din ei ma mai enerveaza din cand in cand, dar stiu ca amandoi sunt baieti de treaba si ne intelegem bine.
toti trei sunt f uniti, s-au ajutat intotdeauna la greu si am tot respectul pentru ei. puiutzul i-a ajutat mult pana s-au pus pe picioare, pana si-au gasit de lucru, la un moment dat traiau toti trei din salariul lui. acum le merge mai bine si celorlalti si de fiecare data cand aud ca puiutzul are vreo problema, cum au fost recent reparatiile la masina, intreaba daca-l pot ajuta. Si intre ei procedeaza la fel.

mirela85
25.02.2008, 09:17:12
ce subiect traznet... nu pot sa ma abtin sa nu-mi vars si eu "amarul" :D ... si eu am 2 viitori cumnati mai mici ca iubu meu... cu cel mijlociu ma inteleg super... e barbatul ideal ce si l-ar dorii orce femeie, stie sa stea sub papaucul nevestesii' , si cu ea ma inteleg bine ... in schimb cu cel mic(e mai mic ca mine cu cateva luni) DEZASTRU... nu ma poate inghitii deloc si as minti sa spun ca sentimentul nu e reciproc:D ... am fost foarte buna prietena cu actuala lui iubita, dar de cand sunt impreuna i-a interzis sa se mai vada cu mine =)) ca eu as avrea o influenta proasta asupra ei :O :O ...
Eu am un singur frate (mai mare) ... si de ceva timp si o cumnata :D ..,. cu ei ne intelegem foarte bine!!

Lizz22
25.02.2008, 16:41:16
Pai ce ti-a facut de nu mai vrei nimic pe ea???
mei...ea nu face nimic...dar nu pentru ca ar fi cumva inofensiva!pur si simplu are niste lipsuri mari de la mama ei de acasa ...din aia 7 ani despre care tot vorbeste toata lumea.Si-acum..nu ca eu as fi vreo usa de biserica,dar cand te freaca la melodie non-stop,e cam greu sa suporti!
am si eu o "slabiciune":nu suport oamenii nesimtiti,ingamfati si egoisti!!!

andymatei
26.02.2008, 14:09:04

Eu as da bani ca sa o ia cineva... 8-}8-}8-}

Eu personal cred ca am gasit cheia bunei intelegeri cu cumnatii si socrii /:)...nu m-au enervat de o luna...pentru ca nu am vorbit cu ei :)):)):))

annie_val23
26.02.2008, 18:43:47
mei...ea nu face nimic...dar nu pentru ca ar fi cumva inofensiva!pur si simplu are niste lipsuri mari de la mama ei de acasa ...din aia 7 ani despre care tot vorbeste toata lumea.Si-acum..nu ca eu as fi vreo usa de biserica,dar cand te freaca la melodie non-stop,e cam greu sa suporti!
am si eu o "slabiciune":nu suport oamenii nesimtiti,ingamfati si egoisti!!!

Da cine ii suporta Lizz? ....:(

iulya1505
03.03.2008, 13:27:47
haidetzi sa ma plang si eu putin daca nu spun nimanui simt ca explodez.
off din pacate eu am 3 cumnate si un cumnat totzi fiind fratii viitorului sot.ce pot sa spun ca cu cumnatu si sotia lui nu avem nici o problema insa celelate 3 parca siau pus in gand numai rau sa faca.innebunesc cand vad cat de proaste sunt si mai ales mias dori din tot sufletul sa renuntz la nunta chiar nu mai pot.cu cea mai mica dintre ele nu vb de un an de zile nici unu din noi 2.dar de vreo luna de zile cea mijlocie sa aliat cu asta mica si intruna ma jigneste ma face cum ii vine ei la gura ca de ce am facuto eu pe sorsa aia mica nesimtzita.cu toate ca ei la aia mijlocie nu iam adresat nici un cuvant urat ba chiar am tacut din gura si am lasato sa zica ca ea.dar acum a pus capac a intrecut orice limita numai pot imi vine sa le strang de cat pe toate 3.
al meu scump sotz a zis sa le las in paace ca daca sunt proaste dar pe mine ma doare ca nu suport sa fiu jignita de niste toante ca iele venite de la tzara inculte ca nici cartea nu lea placut mai mult de 10 clase nu au si sau maritat din interes cu barbatii de o seama cu tatal lor sau chiar mai mare si au avut un trecut uii de cea mai mare frumuseteze stiau altfel sa castige banii decat sa munceasca .numai pot as vrea renuntz la tot nu suport sa le vad in ziua nuntzii sa stiu ca trebuie sa le pun flori in piept.
a si cel mai tare ma enerveaza ca el nu zice nimik ca ce vreau sa vina singur la nunta ca de parca eu fac nunta numai cu ele.
nu mai pot imi vine sa plec si sa il las cu neamul ala al lui de prosti :-& si sa renuntz si la nunta si la tot.
cam asta este in mare sper ca nu v-am plictisit cu astea ale mele dar simtzeam sa ma descarc nu mai puteam .:-<:(

GabrielaS
04.03.2008, 09:05:41
Bine ca te-ai descarcat. Incearca sa faci o pauza de toate, sa nu te mai gandesti nici la ele nici la nunta sa nu-ti pese de nimeni altu decat de tine, sa te linistesti si sa cantaresti bine ce vrei. Si eu am simtit nu odata ca las balta tot si fug in lume, din cauza soacrei si a cumnatei mai mari.In final eu am inteles ca al meu nu zicea nimic pentru ca il doare si pe el destul toata situatia si ii vine greu sa vb despre asta, dar imi da dreptate si este alaturi de mine si niciodata nu a fost de partea lor.

Sa va spun ce a facut cumnata la nunta, vineri seara tarziu inainte de nunta m-a pus sa ii caut rochie, sa i-o modific ca ei nu-i place ce si-a adus, sa-i dau eu alta, ca ea nu vrea programul cum il facusem eu, ca ea vrea sa se schimbe intre biserica si restaurant nu conta ca toti invitatii stiau ca se merge direct la restaurant sa fim toti deodata acolo ca am for doar 34 cu totii. Eu m-am facut ca ploua si in final a luat-o cumnata mica si i-a zis cateva si a calmat-o. A doua zi ce credeti, mergem toti la restaurant si cand sa deschidem dansul sa fim toti impreuna (ca doar de asta am facut nunta mica sa fie numai familia, toti prezenti la fiecare moment), ea a disparut cu prietenul, la mine acasa, si a stat vreo 2-3 ore de s-au panicat si socrii ca ce au patit. Apoi toata nunta tot pleca cu prietenul pe afara pe la colturi ca doar era mai interesant cu el decat nunta. Nu a stat in sala nici 20% din nunta. M-am enervat si am vrut sa fac urat de tot, dar mi-a zis al meu si avea dreptate, daca alegerea ei a fost sa faca asa, inseamna ca nu merita nici sa ma gandesc la ea nu sa imi stric cheful la nunta. Am deschis dansul fara sa fie ea, ne-am simtit bine, si la nunta ei nici eu nu o sa misc nici un deget si nici nu o sa stau pe acolo prea mult. In septembrie ii vine randul vom vedea cum ii convine. Acum m-am descarcat si eu. Singurul lucru ce ma supara e ca imi mai pasa de asta si dupa atata timp de la nunta. Ignoranta e cea mai buna, doar e greu sa reusesti sa ignori.

Bafta si intelepciune sa decizi ce iti este mai bine tie.

deeelorene
04.03.2008, 09:41:31
haidetzi sa ma plang si eu putin daca nu spun nimanui simt ca explodez.
off din pacate eu am 3 cumnate si un cumnat totzi fiind fratii viitorului sot.ce pot sa spun ca cu cumnatu si sotia lui nu avem nici o problema insa celelate 3 parca siau pus in gand numai rau sa faca.innebunesc cand vad cat de proaste sunt si mai ales mias dori din tot sufletul sa renuntz la nunta chiar nu mai pot.cu cea mai mica dintre ele nu vb de un an de zile nici unu din noi 2.dar de vreo luna de zile cea mijlocie sa aliat cu asta mica si intruna ma jigneste ma face cum ii vine ei la gura ca de ce am facuto eu pe sorsa aia mica nesimtzita.cu toate ca ei la aia mijlocie nu iam adresat nici un cuvant urat ba chiar am tacut din gura si am lasato sa zica ca ea.dar acum a pus capac a intrecut orice limita numai pot imi vine sa le strang de cat pe toate 3.
al meu scump sotz a zis sa le las in paace ca daca sunt proaste dar pe mine ma doare ca nu suport sa fiu jignita de niste toante ca iele venite de la tzara inculte ca nici cartea nu lea placut mai mult de 10 clase nu au si sau maritat din interes cu barbatii de o seama cu tatal lor sau chiar mai mare si au avut un trecut uii de cea mai mare frumuseteze stiau altfel sa castige banii decat sa munceasca .numai pot as vrea renuntz la tot nu suport sa le vad in ziua nuntzii sa stiu ca trebuie sa le pun flori in piept.
a si cel mai tare ma enerveaza ca el nu zice nimik ca ce vreau sa vina singur la nunta ca de parca eu fac nunta numai cu ele.
nu mai pot imi vine sa plec si sa il las cu neamul ala al lui de prosti :-& si sa renuntz si la nunta si la tot.
cam asta este in mare sper ca nu v-am plictisit cu astea ale mele dar simtzeam sa ma descarc nu mai puteam .:-<:(
hai mai....nu le mai baga in seama....in locul tau le-as pune la punct in 2 timpi si tri miscari.....si dupa acea le-as ignora

deeelorene
04.03.2008, 09:42:09
Bine ca te-ai descarcat. Incearca sa faci o pauza de toate, sa nu te mai gandesti nici la ele nici la nunta sa nu-ti pese de nimeni altu decat de tine, sa te linistesti si sa cantaresti bine ce vrei. Si eu am simtit nu odata ca las balta tot si fug in lume, din cauza soacrei si a cumnatei mai mari.In final eu am inteles ca al meu nu zicea nimic pentru ca il doare si pe el destul toata situatia si ii vine greu sa vb despre asta, dar imi da dreptate si este alaturi de mine si niciodata nu a fost de partea lor.

Sa va spun ce a facut cumnata la nunta, vineri seara tarziu inainte de nunta m-a pus sa ii caut rochie, sa i-o modific ca ei nu-i place ce si-a adus, sa-i dau eu alta, ca ea nu vrea programul cum il facusem eu, ca ea vrea sa se schimbe intre biserica si restaurant nu conta ca toti invitatii stiau ca se merge direct la restaurant sa fim toti deodata acolo ca am for doar 34 cu totii. Eu m-am facut ca ploua si in final a luat-o cumnata mica si i-a zis cateva si a calmat-o. A doua zi ce credeti, mergem toti la restaurant si cand sa deschidem dansul sa fim toti impreuna (ca doar de asta am facut nunta mica sa fie numai familia, toti prezenti la fiecare moment), ea a disparut cu prietenul, la mine acasa, si a stat vreo 2-3 ore de s-au panicat si socrii ca ce au patit. Apoi toata nunta tot pleca cu prietenul pe afara pe la colturi ca doar era mai interesant cu el decat nunta. Nu a stat in sala nici 20% din nunta. M-am enervat si am vrut sa fac urat de tot, dar mi-a zis al meu si avea dreptate, daca alegerea ei a fost sa faca asa, inseamna ca nu merita nici sa ma gandesc la ea nu sa imi stric cheful la nunta. Am deschis dansul fara sa fie ea, ne-am simtit bine, si la nunta ei nici eu nu o sa misc nici un deget si nici nu o sa stau pe acolo prea mult. In septembrie ii vine randul vom vedea cum ii convine. Acum m-am descarcat si eu. Singurul lucru ce ma supara e ca imi mai pasa de asta si dupa atata timp de la nunta. Ignoranta e cea mai buna, doar e greu sa reusesti sa ignori.

faina cumnata.....asa sa tot ai....hmmmmmmmmmmmm:O

cj83cia
05.03.2008, 13:28:47
numai pot as vrea renuntz la tot nu suport sa le vad in ziua nuntzii sa stiu ca trebuie sa le pun flori in piept.
.:-<:(
Pai de ce le pui flori in piept? Noi le-am pus numai parintilor, nici la frati, nici la bunici.
Iar legat de chestia cu el, nu tb sa va certati voi din cauza lor. Au crescut de mici, si decat sa te trezesti ca "ti-a zice tie vreo doua" ca sa le ia lor apararea, da-le incolo. Ignora-le si gata. La nunta vei fi prea stresata, sa le mai bagi si pe ele in seama. Si dupa nunta, daca vrei le mai vizitezi, daca nu, nu. Nimeni nu te poate obliga.
Linistiti-va si concentrati-va pe nunta

Milagros
05.03.2008, 18:54:10

Ooo, cred ca cumnatele noastre ar trebui sa se cunoasca ca sigur ar deveni cele mai bune prietene /:) Eu la nunta cumnatei mele am fost domnisoara de onoare cu forta si am facut tot ce am putut sa fie bine, atmosfera, chestii, iar ea la mine la nunta a aparut ca Cenusareasa, varianta hada, la miezul noptii (nunta incepuse la 18,30), si a plecat pe la 2 maxim ca era obosita si ca a fost nunta de duminica (si ea tot duminica a avut :-w :-L). Si a mai venit si cu ditai rochia cu crinolina si cu capa de la nunta ei si cu poseta de mireasa si tot se baga pe langa mine sa compare lumea care e mai frumoasa (duuuh, eu eram LOL). Asa ca, eu am zis ca de unde nu e nici Dumnezeu nu cere. =P~

mamuska
05.03.2008, 19:29:47
fetelor citesc mesajele postate de voi si ma crucesc...nu pot sa cred ca exista atata rautate si prostie...asa cum am spus despre soacre,la topicul dedicat lor,spun si despre cumnate,frati,cumnati...noi suntem 4 frati: 2 fete si 2 baieti...deci am 1 cumnat si 2 cumnate(doar de aici)...sotul meu are si el 2 surori,deci inca 2 cumnate si 2 cumnati....avem ditamai familionul toti cumnatii si cumnatele au si ei cel putin 2 frati fiecare....va spun pe cuvantul meu de onoare ca nu am avut niciodata discutii urate,sau sa ne jignim unul pe celalalt,ma rog,ne mai atacam asa in gluma,sau cand unul e mai obosit,nervos,ii sar ceilalti in cap si tot asa,dar nu sa nu ne suportam sau sa ne jignim,sau sa ne intoarcem spatele la greu,sau sa stricam buna dispozitie la nunta vreunuia dintre noi???[-X [-X [-X niciodata!!este nunta ei/lui si noi trebuie sa fim cei care fac tot posibilul sa fie perfect nu sa-i terorizam......la nunta mea,pot sa spun ca si cumnatii si cumnatele,au facut tot ce au putut ei/ele pt a ne fi pe plac si pt a iesi totul bine...si noi la nunta lor ne-am implicat si am sarit cu tot ce ni s-a cerut si cu ce am putut...la fratii mei eu m-am ocupat cel mai nunt pt nunta si nu imi pare rau,pt ca am avut placerea sa fac asta...anul asta face nunta fratele meu cel mic si pot spune ca ma simt mandra ca tot mie mi-a cerut sprijinul in organizarea nuntii(ei fiind ocupati tot timpul) si o voi face cu toata inima,doar sunt sora cea mai mare si am datoria morala de ai sprijini atunci cand au nevoie...dar si ei imi sunt si mi-au fost alaturi si in momentele de bucurie si in cele triste.....sper ca si in viitor sa ma inteleg la fel cu fratii,cumnatii si cumnatele mele si sa fim uniti intotdeauna,pt ca asa am promis parintilor nostri....
sincer imi pare rau sa aud ca unii fac rau mai ales ca fac parte din familie...nu se gandesc ca mai devreme sau mai tarziu vor plati dublu??????...incerc sa ma pun in situatia voastra si cred ca as suferi enorm sa trec prin asa ceva...dar eu zic,ca trebuie sa tineti fruntea sus si sa le tineti piept acestor vipere,care nu stiu decat sa faca rau si sa traiasca prin vietile altora...tineti minte ca voi va casatoriti cu omul pe care il iubiti nu cu acesti oameni de nimic...sotii vostri nu sunt de vina si nu trebuie sa sufere din cauza astora...nu ii mai luati in seama pt ca nu merita...va pierdeti timpul cu ei/ele si asa le faceti jocul..asa se alimenteaza,cand vad ca voi va consumati...

mamuska
05.03.2008, 19:39:31
[quote=iulya1505;672720]haidetzi sa ma plang si eu putin daca nu spun nimanui simt ca explodez.
off din pacate eu am 3 cumnate ....
eu zic sa le lasi in pace si sa fii indiferenta...indiferenta doare cel mai tare...daca tu te consumi si pui la suflet,tu vei fi si cea care va suferi....tranteste-le 2 vorbe in fasole si da-le ignore total...

Lizz22
05.03.2008, 21:47:21
Eu as da bani ca sa o ia cineva... 8-}8-}8-}

Eu personal cred ca am gasit cheia bunei intelegeri cu cumnatii si socrii /:)...nu m-au enervat de o luna...pentru ca nu am vorbit cu ei :)):)):))

uuuff!macar de-ar fi asta cea mai buna solutie!noi nu vorbim de 7 luni...si sa stii ca tot ca draq e-pt. ca suntem nevoite sa locuim impreuna si face tot posibilul sa enerveze in speranta ca o data si o data trebuie sa izbucnesc.
slava Domnului,pana acum am reusit sa ma controlez destul de bine (cel putin aparent),dar am atatea p cap in ultima vreme incat tare mi-e teama ca ma lasa nervii.eu ma dau de ceasul mortii ca trb sa merg la scoala in fiecare zi,sa citesc in fiecare zi cate ceva pt. rezidentiat,sa rezolv ce mai e de rezolvat pt. nunta (pt. ca iubitu' nu poate sa faca nimic de la distanta) sa ma mai gandewsc si la sesiunea care vine (ca e ultima si n-am nevoie de restante),ma mai chinui si cu o lucrare de licenta...si marmota mea se da de ceasul mortii ca nu poate sa intarzie acasa ca pierde "nora pt. mama".
cu "parteneri" din astia avem toate sansele sa imbatranim inainte de vreme.
8-}8-}8-}

georgia_jojo
03.04.2008, 20:01:33
oooo...inseamna ca a mea cumnatica e "ingeras" pe langa ale voastre...eu aplic metoda "intreruperea telefonului"...noroc cu astia de la r.s ca au servicii proaste...:[email protected]:[email protected]:[email protected] mai pica ei tapi ispasitori...=))=))=))

ryanaro
04.04.2008, 18:58:59
rant despre cumnata. am vazut o azi cand ieseam de la dentist si ea intra. mai, femeia asta face 38 de ani luni si zici ca are 60! nu poate si ea sa mearga la un pensat, sa si ia o pereche de blugi mai acatarii, o bluza, sa si dea si ea cu strugurel?! 8-| e mai cocheta soacra mea la 67 de ani decat cumnata mea la 38! nu zic sa fie shopaholica, dar sa fie prezentabila, adica sa nu arate ca scoasa din..... mereu! ma gandesc ca are si ea surori, alea nu o vad si nu i zic "bai, hai la shopping". nici nu se pune problema ca n are bani, ca doar cand o intrebi, e in caraibe in croaziera /:)

papusha
04.04.2008, 19:15:56
Fetelor s-a tot discutat despre cum te intelegi cu soacra cu socrul...cum se intelege ginerele cu soacra cu socrul....dar cu fratii sau surorile cum va intelegeti?

sotul meu are o singura sora mai mare cu 3 ani k el care la inceput nu ma inghitea deloc...si mi-a facut ceva faze super nasoale...am incercat in zadar sa ma apropii de ea si sa mi-o fac prietena...nu am avut nici o sansa...abia daca ma saluta cand intram in casa si atat...acum totul e ok...ori m-a acceptat pt ca nu avea altceva ce sa faca ori si-a dat seama ca nu sunt vrajitoarea cea rea care ii rapeste fratiorul de langa ea...

voi ati intampinat probleme de genul asta?
va pup

Cumnata mea era cea mai buna prietena a mea.....am fost colege de liceu....am devenit ca doua surori dupa.....si cand m-am imprietenit cu fratele ei....s-a dus tot....gelozia e mare ;)) ;)) ;)) :-"

GabrielaS
07.04.2008, 12:43:21
Sa va povestesc o faza tare. Localitatea de unde e sotul meu e una mica rau, cu mutle barfe si povesti. Ieri a venit cumnata mica la noi si ne intreaba care din fratii X e bolnav de cancer, in faza terminala si cat mai are de trait. Noi ne socam nu stiam despre ce e vorba. Ca ei i-a spus cineva din oras, ca asa se vorbeste ca fratelel mare din fam X e bolnav in faza terminala cu metastaze la toate organele si ca noi ar trebui sa stim ca cel mic a fost coleg de liceu cu al meu. Ala care stia ca e bolnav nici nu stia care e cel mic si care cel mare dar stia ca e pe duca =)) . Adevarul era ca la cel mare i-au gasit niste noduli si face un tratament, dar nu se stie nici macar daca sunt maligni sau nu ca e prea devreme.Saracu om numai ca nu l-au si ingropat.
Stau si ma intreb cum pot unii oameni sa fie chiar asa si cum de cumnata mea nu are mai multa minte. A certat-o al meu sa nu mai puna botu la toate barfele si sa nu mai raspandeasca si ea, dar cred ca tot degeaba=))

crisdk
07.04.2008, 15:17:11
imi pare tare rau de fetele care au probleme cu soacrele, parintii, cumnatii, cumnatele, fratii, surorile.>:D<
eu am 2 frati si o sora. fratele mai mare e cu 10 ani mai mare decat mine, apoi sunt eu si apoi fratele si sora gemeni. cat am fost mici ne certam si de cand am inceput sa mergem pe la facultati si alte alea am ajuns la vorba mamei si ne ducem dorul. mai ales eu ca sunt plecata din tara. noi suntem uniti si ne ajutam reciproc, dar avem fiecare si viata proprie, care nu se invadeaza:)>- . cel mare e casatorit si are 2 fetite scumpele, pe care al meu le mananca de fiecare data cand ajungem pe acasa. si cumnata e de treaba. ne aratam pe webcam ce ne cumparam nou. e a a 3-a fata a lui mama.
al meu are 2 frati: cel mai mare e cu 16 ani mai mare decat el, iar cel mijlociu cu 10, el fiind mezinul.ambii sunt casatoriti si au si copii. ala mare are fata de o seama cu mine;)) . ei nu prea sunt uniti, din cauza ca sotia celui mare are o gura tare proasta si o ia pe dinainte, dar noi nu avem conflicte cu ea, ci cei mijlocii. cu mijlociul ne impacam bine si al meu se sfatuieste cu el cand are nevoie. eu ma impac bine cu toata lumea, ca inca nu am ajuns in gura cumnatelei celei mari. si spre binele ei, sper nici sa nu ajung, ca eu sunt genul care spune in fata, pe loc:> , persoanei care ma enerveaza, fara sa implic pe altii.
de soacra ce sa spun, ca ea, saraca, simte ca ne deranjeaza si cand merge la ala mijlociu sa ne vada pe webcam. parca e atat de simtita, ca da in paranoia cateodata:D . dar o iau baietii putin la misto si ii trece, si ajunge si ea sa se bucure de moment. pe socru abia daca a apucat al meu sa il cunoasca, ca a murit cand el avea 9 ani:( .
si ai mei sunt ok cu al meu. nu se prea cunosc ei cu al meu, ca se vad o data pe an, dar sunt multumiti ca eu sunt fericita.;))
abia astept sa adunam cele 2 familii la nunta noastra (tb doar sa il tin in struna pe tata sa nu faca prea multe glume proaste, ca sa nu ma faca de ras pe acolo;)) ). nu se cunosc inca din cauza ca locuiesc in orase diferite, dar cuscrii se vor cunoaste vara asta. nu de alta, dar sa se recunoasca atunci cand va fi nunta;)) .
sper ca nu v-am plictisit.
va doresc tuturor familii ca ale noastre. daca nu, macar putere sa ii infruntati cum stiti voi mai bine.>:D<

bridget
08.04.2008, 11:20:59
ufff! si eu puteam spune pana acum ceva timp ca am o relatie minunata cu frate-meu, insa acum nu mai e cazul. :-<
noi suntem doar 2 frati- frate-meu e cu 6 ani mai mare ca mine, si la anul face 30 ani. de cand a aflat ca ma marit, parca s-a ticnit- pana acum mereu ma sustinea in tot ce faceam, ii puteam cere o parere obiectiva, si stiam ca orice problema as avea, daca apelez la el ma va ajuta. in iarna in schimb, a luat-o razna rau de tot. dupa ce a facut misto de mine(in legatura cu nunta) intr-una la o reuniune de familie, si eu m-am suparat infiorator pe el. prin februarie am zis ca e ok, ca mi-a trecut supararea, dar nici el sa nu mai exagereze and stuff. insa de fiecare data cand aduc vb de nunta, nimic nu-i convine, nimic nu-i place, si mi-a zis in fata ca totul va fi ok daca ne vom "preface" ca nimic nu s-a intamplat, ca eu nu ma marit, si ca totul e ca inainte.
nu pot sa-i inteleg reactia asta- nu e genul care sa fie gelos... cu al meu nu are o relatie proasta... nici nu stiu ce sa fac. :-\
ma gandeam, daca tot vrea el sa se prefaca ca nu sunt maritata si alte alea, nici eu sa nu-l invit la nunta, insa cred ca ar fi ca naiba, ca noi ne intelegeam ff bine.

crisdk
08.04.2008, 11:24:42
ufff! si eu puteam spune pana acum ceva timp ca am o relatie minunata cu frate-meu, insa acum nu mai e cazul. :-<
noi suntem doar 2 frati- frate-meu e cu 6 ani mai mare ca mine, si la anul face 30 ani. de cand a aflat ca ma marit, parca s-a ticnit- pana acum mereu ma sustinea in tot ce faceam, ii puteam cere o parere obiectiva, si stiam ca orice problema as avea, daca apelez la el ma va ajuta. in iarna in schimb, a luat-o razna rau de tot. dupa ce a facut misto de mine(in legatura cu nunta) intr-una la o reuniune de familie, si eu m-am suparat infiorator pe el. prin februarie am zis ca e ok, ca mi-a trecut supararea, dar nici el sa nu mai exagereze and stuff. insa de fiecare data cand aduc vb de nunta, nimic nu-i convine, nimic nu-i place, si mi-a zis in fata ca totul va fi ok daca ne vom "preface" ca nimic nu s-a intamplat, ca eu nu ma marit, si ca totul e ca inainte.
nu pot sa-i inteleg reactia asta- nu e genul care sa fie gelos... cu al meu nu are o relatie proasta... nici nu stiu ce sa fac. :-\
ma gandeam, daca tot vrea el sa se prefaca ca nu sunt maritata si alte alea, nici eu sa nu-l invit la nunta, insa cred ca ar fi ca naiba, ca noi ne intelegeam ff bine.

pai tu l-ai luat la o discutie serioasa,ca intre frate si sora? poti gasi multe raspunsuri intre 4 ochi. multa bafta!:*

annybunny
08.04.2008, 18:06:32
Fratele tau e insurat? Daca nu este, poate se oftica ca tu te mariti inaintea lui, esti sora lui mica, si el tot nu si-a gasit "aleasa". Trebuie sa vorbesti cu el intre 4 ochii. Succes! :*

mionita23
16.04.2008, 15:55:56
Eu ce draq sa mai zic ca la mine sormea cu Andrei se inteleg ca frati iar eu cu fratisu in nici un fel ca e pe toane ca masa.Ce sa mai zic ca nu asi da si el deloc cu parerea referitor la nunta A zis ca nu al intereseaza nunta asta :(((

crisdk
17.04.2008, 09:19:41
Eu ce draq sa mai zic ca la mine sormea cu Andrei se inteleg ca frati iar eu cu fratisu in nici un fel ca e pe toane ca masa.Ce sa mai zic ca nu asi da si el deloc cu parerea referitor la nunta A zis ca nu al intereseaza nunta asta :(((

pai ce nevoie ai tu de parerea cumnatului despre nunta ta. organizeaz-o tu cum stii mai bine, si nu mai baga in seama pe toata lumea. al tau e singurul de a carui parere ar tb sa tii cont.
pupat:*

duplanty
18.04.2008, 11:38:08
Si eu am doua cumnate dragute, suntem foarte apropiate, si sincer chiar stim unde este limita intre noi...e bine sa mentii respectul unul fata de celalalt si sa nu astepti ca ei sa rezolve problemele tale...Cumnatii si Cumnatele sunt buni doar sa mergem la un gratar si la o iarba verde...asa va fi totul ok;-)

fevronia
30.04.2008, 19:37:23
sa va spun de ale mele:( .eu am o sora ,el are o sora......daca iubi al meu tine cont de parerea surorii mele si o lasa sa ne ajute cu planurile de nunta si nu comenteaza deloc ba din contra de multe ori ii cere parerea<:-P ....sora lui,adica a mea cumnata...incearca intr-un fel a o face pe-a sora cea mare si ma innebuneste cu planurile de nunta:-w ,adica incercarea de a impune asa cum crede ea ca e bine si nu cum noi putem face....incat la cateva din intalnirile noastre au iesit ceva scantei.....;)) deja ma exaspereaza si incer a evita discutiile de nunta cu ea,ca sa nu ma mai enervez.sfaturi,solutii??????am momente cand devin disperata...si al meu e calm ,nu are o treaba!:-" imi tot spune ca e vina mea ca o bag in seama, sa o las sa vb si sa facem ca noi!<:-P

georgia_jojo
04.05.2008, 09:36:54
pe mine m-a inzestrat d-zeu cu un cumnat batut in cap si o cumnata care sufera de cultul personalitatii...dupa ce i-am dat cumnatului reject s-a retras, dar soru-sa e ceva de groza...nici nu stiu cu ce sa incep...
cu prob legate de organizarea nuntii:de ce imi iau rochie noua si nu o iau pe a ei (s-a maritat in '95)...gratis; de ce fac fac tort la cofetarie si nu rog o baba sa-mi faca praj, o invit la nunta si nu-mi da dar :-&; d c fac invitatii la o firma si nu le scot eu acasa la imprimanta, de ce am angajat un fotograf, daca am camera foto pot ruga un prieten sa ne faca poze:-B...
asta ar fi prima parte...si acum cireasa de pe tort (sper sa pot sa-mi pastrez cursivitatea ideilor): ne dau la hotelul rest 2 camere pt noaptea nuntii (una pt noi si una pt nasi), ea are un baitel de 4 ani (bogdanel)...ei si ce credeti: bogdanel trb sa doarma la pranz, o.k am zis, dar bogdanel doarme de la 12.30.-15 si noi mergem la rest la ora 14 si daca avem muzica il trezim pe bogdanel...asa ca ne-a rugat sa oprim muzica:O, apoi "bogdanel cand se trezeste trb sa pape ciorbita", i-am zis ca nu avem corba in meniu, "pai si nu pot sa ii dea o ciorba lui bogdanel?", "nu, pt ca nu vor face ciorba", "daca nu mananca ciorba la pranz, bogdanel se constipa", "atunci vino ce ciorba in sufertas"
dupa ce se trezeste si papa si ciorbita bogdanel trb sa faca kk, si pana-si face bogdanel treaba, pana il spala, ii face masaj, il imbraca se face ora 4, iar la 8 ea trb sa plece k sa il culce pe bogdanel la 21.30 si nu ii convine sa stea numai 4 ore la nunta si sa dea atatia bani...in concluzie ce-ar fi daca ar dormi ei la hotel in locul nostru...ca noi oricum avem musafiri acasa...#-o#-o#-o...in final al meu sotior a potolit-o spunandu-i k nu stau o suta si ceva de oameni dupa un copil, fie el si bogdanel si sa vina numai daca ii face placere sa fie alaturi de noi...nu i-a cazut bine, dar macar a tacut...

georgia_jojo
04.05.2008, 09:45:41
alta mai fresh...de la Pasti: soacra-mea e bolnava si nu isi mai poate face de mancare. nici unul dintre copii nu e in blaj, unde e ea, dar noi suntem cel mai departe...
vineri seara (vinerea mare) pe la ora 20 suna sa ii facem soacra-mii de mancare ca ea nu are cand...stau toata noaptea si gatesc...sambata dimineata merge al meu la gara sa ii trimita mancarea pe tren, toate bune si frumoase pana dumninica cand ma suna cumnata-mea sa imi zica k i-a facut si ea mancare si a sunat-o si pe nevasta lu frate-sau, i-a facut si aia mancare, i-a si dus mancarea si acum voia sa mearga si ea, cret..a, sa-i duca, si maica-sa nu voia sa primeasca ca nu poate sa manace atat...si intrebarea de 100 de puncte "ACUM EU CE FAC CU ATATA MANCARE?", "bine, mai, n-ai zis tu ca tu nu ii mai faci, mancare?", "pai am vrut sa vad numai daca voi o ajutati pe mama..." m-a lasat fara cuvinte, m-am enervat si i-am zis sa dea mancarea la caini...:>

Milagros
04.05.2008, 15:12:23
sa va spun de ale mele:( .eu am o sora ,el are o sora......daca iubi al meu tine cont de parerea surorii mele si o lasa sa ne ajute cu planurile de nunta si nu comenteaza deloc ba din contra de multe ori ii cere parerea<:-P ....sora lui,adica a mea cumnata...incearca intr-un fel a o face pe-a sora cea mare si ma innebuneste cu planurile de nunta:-w ,adica incercarea de a impune asa cum crede ea ca e bine si nu cum noi putem face....incat la cateva din intalnirile noastre au iesit ceva scantei.....;)) deja ma exaspereaza si incer a evita discutiile de nunta cu ea,ca sa nu ma mai enervez.sfaturi,solutii??????am momente cand devin disperata...si al meu e calm ,nu are o treaba!:-" imi tot spune ca e vina mea ca o bag in seama, sa o las sa vb si sa facem ca noi!<:-P

Pai si nu zice bine al tau?<:-P

georgia_jojo
04.05.2008, 18:36:51
draga mea, are drepate al tau sotior...mie a mea cumnatica multe fire albe mi-a mai scos pana am luat pozitia mutului, acum nu mai vb neintrebata, daca vrea sa stie ceva ii raspund cu titlu informativ...si i-am adus si ei la cunostiinta treaba asta...acum, vb cantecului, e armonie-n casa noastra...:D:D:D

denisa1
09.05.2008, 15:12:36
Doamne! numi vine sa cred ca am scapat de sfanta de cumnatamea care sa dovedit a fi o mare vagaboanta(scuze dar sunt si cuvinte mai urate pt una ca ea). am crezut ca nu mai scap de ea in veci, si culmea intro sambata mam dus la ai mei sa vb despre nunta si cand neam intors a doua zi ea isi facuse bagajelul si plecse, fara o vorba, fara nimic. Bine a plecat cu gandul sa revina dar so creada ea:
1. dupa ce am tinuto 2 ani pe banii nostri, in casa noastra ar fi trebuit macar sa zica"la revedre"si"multumesc de gazduire"nu sa plaece ca din grajd
2. a lasat o dezordine si o mizerie nedemna de o domnisoara asa "educata '" ca ea
3. deja vorbeste aiurea despre noi si nunta noastra printre cunoscuti
4. la inselat cu unul pe cumnatul meu cu cel mai bun prieten al lui si no so primesc in veci in casa mea dupa cat rau ia facut bietului baiat care o diviniza
5. acuma cere bani de la cumnat sai plateasca tel si rate la calculator pe motiv ca sunt cheltuieli in comun asumate( de parca ar fi fost casatoriti, sau ami stiu eu ce), las ca suntem noi 2 juristi in acasa sisi aratam noi cheltuieli in comun asumate dupa cap
singurul lucru care e naspa e ca el sufera dupa ea, si ma doare sal asa de deprimat ca mie ca un frate(stam de 4 ani impreuna)

Habib
09.05.2008, 15:32:39
Doamne! numi vine sa cred ca am scapat de sfanta de cumnatamea care sa dovedit a fi o mare vagaboanta(scuze dar sunt si cuvinte mai urate pt una ca ea). am crezut ca nu mai scap de ea in veci, si culmea intro sambata mam dus la ai mei sa vb despre nunta si cand neam intors a doua zi ea isi facuse bagajelul si plecse, fara o vorba, fara nimic. Bine a plecat cu gandul sa revina dar so creada ea:
1. dupa ce am tinuto 2 ani pe banii nostri, in casa noastra ar fi trebuit macar sa zica"la revedre"si"multumesc de gazduire"nu sa plaece ca din grajd
2. a lasat o dezordine si o mizerie nedemna de o domnisoara asa "educata '" ca ea
3. deja vorbeste aiurea despre noi si nunta noastra printre cunoscuti
4. la inselat cu unul pe cumnatul meu cu cel mai bun prieten al lui si no so primesc in veci in casa mea dupa cat rau ia facut bietului baiat care o diviniza
5. acuma cere bani de la cumnat sai plateasca tel si rate la calculator pe motiv ca sunt cheltuieli in comun asumate( de parca ar fi fost casatoriti, sau ami stiu eu ce), las ca suntem noi 2 juristi in acasa sisi aratam noi cheltuieli in comun asumate dupa cap
singurul lucru care e naspa e ca el sufera dupa ea, si ma doare sal asa de deprimat ca mie ca un frate(stam de 4 ani impreuna)

ce nesimtita.......................si cumnata-mea o sa stea cu noi cand o sa vina la facultate dar o sa-i puna piele pe bat frate-su....................bine ca ii stie de frica....................eu as innebuni daca as avea un copil ca ea..........................dar maica-sa e ca o sclava pentru ea..............ii spune ''mama imi e foame'' si maica-sa deja zboara spre bucatarie sa-i aduca printesei tava cu mancare la pat......................=P~ =P~ =P~ =P~ in fine

GabrielaS
12.05.2008, 09:49:14
Da camin nu este la voi in oras? Nu mi se pare o chestie sanatoasa sa stai cu nimeni in casa, cu atat mai putin sa tii o sora/cumnata in casa cu care nu te intelegi. E una sa stai de comun acord sa imparti cheltuieli sa nu stai ingur si alte cele cu cineva fie familie fie doar cunostinte, dar alta e sa tii pe cineva cu care nu te intelegi doar ca ii este mai comod asa. Noi cand ne-am mutat din camin cumnata mea mai statea la camin si venea in fiecare vineri ma astepta la lucru venea cu mine la noi si pleca luni dimineata cand plecam noi la lucru. Un moment de respiro nu aveam si noi, ce intimitate ce altele. Dupa cateva saptamani i-a zis al meu sa ne mai lase ca s-a saturat de ea ca poate veni in vizita dar nu tot timpul nostru liber sa-l petrecem cu ea, evident ca atunci s-a suparat si al meu a fost monstrul familiei, dar apoi de cand are si ea iubit a vazut cum e si facea alergie numai cand intreba al meu ce mai fac, ca nu e treaba lui viata lor, acum s-au mai maturizat si ei (cumnata si iubitu) si au vazut ca la noi "ce mai faceti" nu e cerere de raport ca la socrii si e mai normala relatia.

matrix
12.05.2008, 10:40:55
Buna fetelor!
Am si eu o problema legata tot de cumnata.O sa va cam plictisesc dar am nevoie de parerile voastre. Poate sunt eu nebuna sau rea.Cumnata e mai mare decat sotul meu cu 4 ani, dar se comporta de parca ar avea 5 ani.Cateodata are niste rautati in ea de ma doare minte dar eu nu trebuie sa-i raspund pentru ca m-a rugat sotul sa fiu eu calma ca ea are probleme cu nervii ( subiectul cu problemele e unul dlicat de care al meu sot nu prea sa vb) De curand am descoperit ce problema are se numeste anorexia nervoasa.I-am spus sotului meu si exceptand faptul ca nu i-a convenit subiectul, a zis ca ai lor au incercat s-o duca la doctor dar nu vrea, desi i-am explicat ca poate sa moara dc nu se trateaza, dar ma rog e treaba lor.Pana sa descopar eu ce boala are sotul meu imi tot zicea ca daca o lasa in pace si nu o supara ii trece cu timpul.... dar se pare ca de 4 ani de cand suntem noi impreuna domniosara nu si-a revenit.Nu pot sa va povestesc ce faze naspa face, o data kiar l-a jignit pe sotul meu urat ( prost, dobitoc, etc)Problemele sunt doua:
1 De cateva ori s-a bagat in relatia noastra si i-am explicat sotului ca ma deranjeaza dar el nu a facut nimik ca se supara domnisoara.
2 ieri sotul meu i-a propus ei si viitorului sot sa mearga in Croatia cu noi.Eu nu vreau sa merg in aceasta formatie din mai multe motive:
1.Cei doi beau cam mult si totul se termina in discutii aprinse si aberante, plus ca mi-e sila de femeile care beau peste masura ( imi cer scuze dc jignesc pe cineva, desi pe acest site nu cred, dar asta e parerea mea) si ea face groaznic tipa se urac cu picioarele pe masa
2Acum 3 ani am fost la mare in Romania cu ea si cu sotul si ala a fost cel mai groaznic concediu al meu.M-am intors acasa mai nervoasa si mai obosita decat atunci cand am plecat.De ce?Pentru ca nu puteam sa facem si noi nimik romantic, cina, plimbare, etc, dra vroia sa mancam doar in gherhanale (locuri numai cu peste) si stia ca eu nu mananc peste, plus ca tot timpul in masina pe ea o tragea curentul si in august cand erau 35 de grade noi mergem fara aer conditionat si cu geamurile inkise din cauza ei, am fost nevoita sa-mi torn apa pe mine tot drumul de la constanta la bucuresti ca muream de cald si tot timpul era giga contra dc eu vroiam intr-un loc ea vroia in alt loc.Mi-a parut rau si de sotul meu ca era la mijloc dar era sora-sa.Mie mi se pare aberant sa te duci singura cu un cuplu in concediu.
3 O sa fim inghesuiti in masina ca viitorul sot al ei e cam mare si tot eu o sa stau kinuita, desi au si ei masina dar nu mai pot ei sa bea, ca asa au sofer pe al meu sot.
4 De fiecare data cand merg cu noi cu masina vor sa asculte numai muzica rock si parazitii, eu ascult r'n'b si pop.Si al meu sot face de fiecare data ca ei si eu trebuie sa ascult numai muzica naspeta.De obicei cand merg doar eu cu sotul ascultam si muzica si muzica mea, dar lor nu le convine ca e .. naspa muzica mea ce e aia Andreea Bocelli.
5 Vorbesc extraordinar de mult si de tare, ieri abia asteptam sa plece si sa nu mai aud nimik ca deja ma durea capu
6cumnata are prostul obicei sa manance cu mana si mai ales sa-si bage mana in farfuria altuia.Mie nu mi se parenici igienci si nici de bun gust faza asta
Si cred ca astea ar fi motivele principale.Cand i-am spus sotului ca eu nu merg s-a suparat ca asa fac mereu.Acum astept parerea voastra .Ce credeti, ce ati face daca ati fi in locul meu?
Va multumesc pentru rabdare

mirela85
12.05.2008, 10:54:02
..... .Ce credeti, ce ati face daca ati fi in locul meu?
la fel ca tine, daca crede sa nu se simte bine numai cu tine atunci sa merga doar cu ei ... o fi ea bolnava cu nervii dar pentu aia nu trebuie sa te imbolnaveasca si pe tine :( ...

arekichan
12.05.2008, 10:58:11
dar pe sot chiar nu il deranjeaza prezenta ei permanenta? sau faptul ca sora lui inca n-a descoperit furculitza?

raca
12.05.2008, 11:41:48
Buna fetelor!
Si cred ca astea ar fi motivele principale.Cand i-am spus sotului ca eu nu merg s-a suparat ca asa fac mereu.Acum astept parerea voastra .Ce credeti, ce ati face daca ati fi in locul meu?

FELICITARI pentru rabdare! Eu as inebuni in locul tau! #-o Te compatimesc! Mult succes!>:D<

calina
12.05.2008, 11:50:32
Buna fetelor!
Am si eu o problema legata tot de cumnata.O sa va cam plictisesc dar am nevoie de parerile voastre. Si cred ca astea ar fi motivele principale.Cand i-am spus sotului ca eu nu merg s-a suparat ca asa fac mereu.Acum astept parerea voastra .Ce credeti, ce ati face daca ati fi in locul meu?

Anorexia nervoasa este o tulburare de alimentatie. Nu inseamna ca persoana respectiva sta prost cu nervii sau are probleme cu nervii:huh: , ci ca are o tulburare alimentara pe sistem nervos...in mare, mananca foarte putin sau deloc.
Cat despre situatia voastra, cred ca e dreptul tau sa alegi cu cine vrei sa-ti petreci timpul. Sotul tau ar trebui sa inteleaga asta...surorile sau fratii nu sunt all inclusive cu sotul. Cand te casatoresti, te casatoresti cu el, nu cu toata familia, iar el ar trebui sa fie primul care sa te inteleaga si sa sustina punctul vostru comun de vedere.

Habib
12.05.2008, 11:56:03
Da camin nu este la voi in oras? Nu mi se pare o chestie sanatoasa sa stai cu nimeni in casa, cu atat mai putin sa tii o sora/cumnata in casa cu care nu te intelegi. E una sa stai de comun acord sa imparti cheltuieli sa nu stai ingur si alte cele cu cineva fie familie fie doar cunostinte, dar alta e sa tii pe cineva cu care nu te intelegi doar ca ii este mai comod asa. Noi cand ne-am mutat din camin cumnata mea mai statea la camin si venea in fiecare vineri ma astepta la lucru venea cu mine la noi si pleca luni dimineata cand plecam noi la lucru. Un moment de respiro nu aveam si noi, ce intimitate ce altele. Dupa cateva saptamani i-a zis al meu sa ne mai lase ca s-a saturat de ea ca poate veni in vizita dar nu tot timpul nostru liber sa-l petrecem cu ea, evident ca atunci s-a suparat si al meu a fost monstrul familiei, dar apoi de cand are si ea iubit a vazut cum e si facea alergie numai cand intreba al meu ce mai fac, ca nu e treaba lui viata lor, acum s-au mai maturizat si ei (cumnata si iubitu) si au vazut ca la noi "ce mai faceti" nu e cerere de raport ca la socrii si e mai normala relatia.

noi stam in bucuresti.............si binenteles ca sunt camine, ea vrea la camin, dar soacra-mea o sa ne-o bage pe gat, sunt convinsa

calina
12.05.2008, 11:57:45
noi stam in bucuresti.............si binenteles ca sunt camine, ea vrea la camin, dar soacra-mea o sa ne-o bage pe gat, sunt convinsa

Trebuie insistat pentru binele fetei sa stea la camin;;) Sunt si camine care arata super bine acum si sunt conditii...
Plus ca voi vreti si un bebe, ar fi aiurea sa stea cu voi in casa..si dupa ce apare bebele, chiar o sa fie complicat:-"

matrix
12.05.2008, 12:03:46
Multrumesc fetelor!
De multe ori simt ca o iau razna, dar se pare ca ma tin bine inka.
Si da Arekichan se pare ac nu e deranjat de sora-sa, faza cu furculita nu o suporta nici el dar nu-i spune ca se supara.
Daca v-as spune toate fazele ........
Cel mai mult ma deranjeaza ca sotul meu zice ca tot eu sunt rea.M-am gandit si sa am o discutie serioasa cu ea, dar am realizat ca nu am cu cine, asa ca trebuie sa ma gandesc la alta cale sa nu o mai vad

matrix
12.05.2008, 12:08:44
Anorexia nervoasa este o tulburare de alimentatie. Nu inseamna ca persoana respectiva sta prost cu nervii sau are probleme cu nervii:huh: , ci ca are o tulburare alimentara pe sistem nervos...in mare, mananca foarte putin sau deloc.
Cat despre situatia voastra, cred ca e dreptul tau sa alegi cu cine vrei sa-ti petreci timpul. Sotul tau ar trebui sa inteleaga asta...surorile sau fratii nu sunt all inclusive cu sotul. Cand te casatoresti, te casatoresti cu el, nu cu toata familia, iar el ar trebui sa fie primul care sa te inteleaga si sa sustina punctul vostru comun de vedere.

Eu stiu asta, dar parintii sotului refuza sa creada ca fata lor draga are o problema si li se pare mai simplu sa creada ca are ceva cu nervii, lucru pe care i l-au implementat si sotului.De asta cand i-am aratat pe net ce e cu anorexia n-a vrut nici el sa vb dar nici nu ma bag, dc ei cred ca e mai bine sa moara decat s-o duca la doctor e treaba lor.
Cat despre casatorie i-am explicat asta dar in mintea lui si a parintilor ar trebui sa fie pace si liniste si eu sa fiu prietena cea mai buna a lu sora-sa.Dar asta nu se va intampla never.

calina
12.05.2008, 12:13:16
Eu stiu asta, dar parintii sotului refuza sa creada ca fata lor draga are o problema si li se pare mai simplu sa creada ca are ceva cu nervii, lucru pe care i l-au implementat si sotului.De asta cand i-am aratat pe net ce e cu anorexia n-a vrut nici el sa vb dar nici nu ma bag, dc ei cred ca e mai bine sa moara decat s-o duca la doctor e treaba lor.
Cat despre casatorie i-am explicat asta dar in mintea lui si a parintilor ar trebui sa fie pace si liniste si eu sa fiu prietena cea mai buna a lu sora-sa.Dar asta nu se va intampla never.

Partea proasta este ca el este de acord cu ai lui, si lupti tu impotriva lor.
Daca il aveai pe el de aliat, era mai usor.

arekichan
12.05.2008, 12:16:05
cred ca pana la urma ar trebui dusi toti la psiholog :D
socrilor sa li se explice ca fetita lor e deja femeie in toata firea. poate asa isi vor da seama ca nu o ajuta deloc cu atitudinea lor.
iar ei sa i se explice ca ar fi cazul ca mai "creasca", sa nu se mai poarte ca un copil rasfatat (si prost educat). plus ca daca are cu adev anorexie, chiar are nevoie de un doctor

matrix
12.05.2008, 12:23:20
Partea proasta este ca el este de acord cu ai lui, si lupti tu impotriva lor.
Daca il aveai pe el de aliat, era mai usor.
Asta e cel mai greu.Dar poate cu el o scot la capat in cele din urma, dar cu ei nu am nici o sansa.Am uitat sa va spun ca dra are 32 de ani.Imi doresc sa am inelul magic sa skimb lucrurile in bine si fiecare sa-si vada de familia lui.

GabrielaS
12.05.2008, 13:31:39

De la ce vrea soacra pana la ce se intampla e cale lunga, ca daca era dupa soacra-mea statea cumnata cu noi si in camin nu doar dupa ce ne-am mutat in chirie, apoi cand ne-am mutat la casa noastra iar s-a pus problema ca ce are sotul e si al lor si al cumnatelor si poate sta si ea, so what? cui ii pasa ce vrea ea sau cumnatele.

Apoi cand s-au mutat cumnata cu iubitu din camin tot eu m-am zbatut sa isi ia garsoniera sa nu stea la noi ca nici chirie nu vroiau, acum ca termina cumnata mica si vor sa vina si ea la Timisoara, cand i-am intrebat unde va sta s-au socat, nici nu si-au inchipuit socrii ca nu va sta la noi, ca cealalta cumnata are doar o camera si noi avem doua. Si stiti ceva, voi lua ap cu 3 camere daca ma va ajuta D-zeu si cu toate ca ar avea loc nu va sta nici cumnata mica si nici socrii la noi cum viseaza ei ca se muta la oras. Noi muncim pentru ce avem si noi decidem cine sta cu noi, iar noi am decis ca nimeni nu sta cu noi si punct. Ca daca era dupa soacra eram ca satra in casa. Si inca ceva, acum ca a vazut si cumnata mare ce bine e singur la casa ta nici ea nu vrea sa stea cu cumnata mica sau pe ai ei. Eu inteleg sa stea pana isi gaseste ceva dar nu mai mult de 2 sapt. Si nici macar cumnata mica nu vrea sa stea prea mult cu noi ca vrea si ea viata ei, dar soacra crede ca e datoria noastra sa stea cu noi =))

Important este sa fiti voi doi deacord si restul va faceti ca ploua, daca e nevoie sa stea la voi spuneti da sigur x zile si apoi gata. Sigur ca nu o lasi sub pot, dar nici sa stai si sa inghiti la infinit.

GabrielaS
12.05.2008, 13:54:29
Gabi eu in locul tau nu m-as duce, nici in locul meu nu ma duc cu cumnatele in concediu, eventual un gratar dar prea mult strica, desi acum e mai normala treaba de cand are fiecare prieten si viata lor.

Sa raspund la intrebarea daca pe sot il deranjeaza sau nu. Al meu mi-a tinut mereu partea la orice cand ai lui aveau treaba impotriva mea, cu toate astea l-am intrebat si eu odata daca pe el nu-l deranjeaza uneori mi-a zis foarte calm ca nu. De ce? pentru ca el a crescut cu surorile in casa, de cand se stie pe el le stie si pe ele cu toate defectele si cum te obisnuiesti sa inchizi usa la casa automat si apoi la colt te intrebi oare ai inchis s-au nu, asa nici el nu mai observa defectele ei, si daca le observa nu-l intereseaza de ele. Mai facea al meu ca daca el nu avea chef de ea pleca in alta camera ca na era fratele ei si putea iar eu care o simteam ca musafira stateam sa o intretin. Mi-a zis sa plec si eu din camera cand nu am chef de ea. La el era asa de simplu. M-am gandit si eu mult la astfel de situatii ca eu sunt singura la parinti si nu am vrut sa fiu rea ca poate nu intelegeam relatia de frate sora.

O sa radeti de mine, dar asta a rezolvat la mine situatia. Dupa ce i-am tot explicat ca eu o simt ca pe musafir, si nu sunt in largul meu cand e si ea l-am intrebat odata: tu ce faci daca iti vine sa tragi un vant si ea este in camera? Si el sincer imi zice trag fara zgomot si daca se observa asta e. I-am zis ca eu nu pot sa fac asta ca din punctul meu de vedere nu se cuvine si prezenta ei ma incomodeaza. In final m-a inteles atunci si mi-a spus ca pe el nu o deranjeaza ca doar au crescut impreuna cu bune si rele, dar pentru ca a inteles ca pe mine ma incomodeaza va face sa nu fie si ea mereu dupa noi. De atunci noi am separat vietile noastre de ale cumnatelor, in timp au inteles si ele ca asa e cel mai bine si acum e mai linistita treaba intre noi.

Incearca sa vorbesti cu el, sa-i explici ca te incomodeaza, fara sa aduci vorba de defectele cumnatei ci ca pur si simplu tu nu poti fi asa de apropiata de ea ca el care a crescut cu ea. Poate daca nu va pierdeti discutia in cat de rea e cumnata si va concentrati pe voi si ce simtit voi o sa te inteleaga, dar altfel cum ai spus ca nu iti place de ea ca e cumva, el nu mai aude altceva decat ca tu esti rea si ii jignesti sora, chiar daca ai dreptate si tu vrei doar sa-i dai argumente nu sa jignesti.

Iar povestea cu toti sunteti ca fratii si surorile si va intelegeti e valabila si cand va certati ca si fratii se mai cearta, doar ca intre ei se iarta si trece iar cu unu din afara familiei trece mai greu sau nu mai trece deloc.

matrix
12.05.2008, 14:29:43
Mersi pt sfat Gabi.
O sa incerc sa vorbesc cu el exact cum ai zis.Partea proasta este ca nu stiu cum sa-i explic sa ma inteleaga de ce nu vreau sa merg in concediu cu sora-sa.Kiar asta seara o sa discut.Si maine va spun ce s-a intamplat.A inceput sa ma streze fff tare discutia despre familia lui si implicarea lor pentru ca in rest ne intelegem excelent si alte dicsutii nu avem.

GabrielaS
13.05.2008, 09:20:24
Sper ca ti-a mers bine discutia.
Daca alte probleme nu aveti e foarte bine, sunt sigura ca si el e satul de discutiile despre ai lui, pentru ca probabil ca si el vede ca nu e bine dar ii vine greu sa spuna in cuvinte, asa ca mai bine nici nu mai vorbiti despre ei. Stabiliti odata ca tu intelegi ca el tine la ei e normal, nu o sa-l impiedici sa se viziteze, doar ca si el sa inteleaga ca tu nu te simti aproape de ei si asta nu se va schimba si nu vrei sa petreci timp cu ei, nici concediu nici prea multe vizite comune, dar esti dispusa sa iesi cu prietenele sau sa vezi un film pana isi face el datoria de frate si baiat si viziteaza familia lui. Prostiile si rautatile lor tu nici n-ar trebui sa le stii, el ar trebui sa le raspunda sau sa le ignore cum ii convine lui, dar sa nu iti mai spuna sa nu stii tu de ele sa nu te consumi. Asta nu inseamna sa faci ca strutu si sa iti imaginezi ca totul e ok, doar sa nu te gandesti si sa nu vorbiti zilnic despre ai lui. La noi merge, si ce bine e de cand nu sunt ai lui un subiect permanent, pentru ca discutiile se rezumau la acelas lucru, ai lui gandesc altfel viata noastra, se baga, nu fac bine, dar el nu-i poate schimba, deci de ce sa ne mai chinuim.
Bafta :*

matrix
14.05.2008, 08:45:35
Buna!
Din pacate discutia de luni nu a mers asa cum ma asteptam s-a atacat din nou ca am ceva cu sora-sa.Atunci i-am spus exact ce ai scris tu.Dar tot n-a inteles si cand i-am spus ca eu nu merg a zis ca-l santajez ca dc eu nu merg e logic ca nu merge nici el.I-am explicat ca m-am gandit foarte bine si ca asta e decizia mea finala si ca nu vreau sa-mi stric nici concediul si nici sa arunc banii de pomana.Dupa care juma de ora nu l-am mai bagat in seama si apoi toata seara nu am mai discutat despre acest subiect.Ieri am readus subiectul in discutie si i-am explicat ca ar fi ami bine pentru noi daca am pleca mai inainte ( sora-sa nu ar putea teoretic sa plece in perioada asta ca se pregatesc de civila) si a zis ca in principiu e mai bine asa .
Acum o sa las discutia moarta pana atunci aproape cand o sa vedem cand putem sa ne luam concediu.Sper sa fi inteles ce si cum.Nici nu stiu daca sa mai discut despre asta sau sa vad ce se intampla.
Mi-ar placea si mie sa se rezolve lucrurile cum s-au rezolvat la tine.Am doua posibilitati acum : seva rezolva situatia in timp sau vom avea toata viata discutii pe tema asta.
Mersi :*

bushi
14.05.2008, 09:26:14
[quote=cosmogaby;834168]Buna!
Din pacate discutia de luni nu a mers asa cum ma asteptam s-a atacat din nou ca am ceva cu sora-sa....

Din pacate el ti-a pus deja stampiluta si orice ai spune de sora-sa o sa fie privit ca pe un lucru rau. Tot din pacate asta nu cred ca se va schimba.Poti sa fi in pic mai smechera de acum si sa nu mai spui nimic de rau de ai lui ca e clar ca nu o sa schimbe nimic si o sa ajungeti sa va raciti din cauza certurilor. Ar da roade si te-ar distra foarte tare daca ai incepe de acum sa te duci gramada pe ai lui sa nu mai aiba loc de tine pe nicaieri sa te porti prea degajat si prietenos cu ei sa mananci si tu din farfuria sora-sii sa-i sufoci. Dar sa ai grija sa nu-i jignesti cu nimic de fata cu sotul. Vor ajunge sa te ocoleasca ei si asa tu ( victima >:) ) nu ai nicio vina. E probata si mergeee>:) >:) >:) . Succes!

Habib
14.05.2008, 10:28:19
Buna!
Din pacate discutia de luni nu a mers asa cum ma asteptam s-a atacat din nou ca am ceva cu sora-sa.Atunci i-am spus exact ce ai scris tu.Dar tot n-a inteles si cand i-am spus ca eu nu merg a zis ca-l santajez ca dc eu nu merg e logic ca nu merge nici el.I-am explicat ca m-am gandit foarte bine si ca asta e decizia mea finala si ca nu vreau sa-mi stric nici concediul si nici sa arunc banii de pomana.Dupa care juma de ora nu l-am mai bagat in seama si apoi toata seara nu am mai discutat despre acest subiect.Ieri am readus subiectul in discutie si i-am explicat ca ar fi ami bine pentru noi daca am pleca mai inainte ( sora-sa nu ar putea teoretic sa plece in perioada asta ca se pregatesc de civila) si a zis ca in principiu e mai bine asa .
Acum o sa las discutia moarta pana atunci aproape cand o sa vedem cand putem sa ne luam concediu.Sper sa fi inteles ce si cum.Nici nu stiu daca sa mai discut despre asta sau sa vad ce se intampla.
Mi-ar placea si mie sa se rezolve lucrurile cum s-au rezolvat la tine.Am doua posibilitati acum : seva rezolva situatia in timp sau vom avea toata viata discutii pe tema asta.
Mersi :*

la mine soacra-mea credea ca am ceva cu fica-sa(cumnata-mea), ca ii bag lui fiu-su numai prostii in cap, sa o certe pe sora-sa, sa o bata si sotulica tot incerca sa o faca sa inteleaga ca nu e asa...........si acum crede la fel dar de fiecare data cand se isca vreo cearta intre al meu si sora-sa eu plec de langa ei, si atunci apare soacra-mea si vede ca al meu le spune pe moment...............in prezent s-au mai calmat spiritele, dar cine stie pentru cat timp......

GabrielaS
14.05.2008, 13:30:40
Eu i-am spus la al meu pe fata ca am ceva cu cumnatele, cu fiecare ca la fiecare am lucruri cu care nu sunt deacord, cum ma si cu orice alta persoana ca doar toti suntem diferiti si sunt convinsa ca si eu fac lucruri cu care altii nu sunt deacord, tocmai de asta viata mea e a mea cu sotul meu, viata lor (a cumnatelor sau a oricui) e a lor, ei nu am drept la replica in viata noastra si noi in a lor.

Eu una sunt prea directa si spun ce gandesc in clipa in care o gandesc si cui nu-i convine sa nu asculte ca nici eu nu ascult ce nu-mi convine sa aud. Le admir pe cele care au rabdare si nervi necesari sa faca tot felul de metode sa obtina ceva. Eu sunt prea bruta pentru asa ceva :"> desi de multe ori am de pierdut.

Ce ar fi bine sa inteleaga lumea este ca nu e o lege si o necesitate ca noi sa ne intelegem cu cumnatele, cumnatii, socrii sau prietenii sotului sau oricine altcineva. E un lucru bun, un castig bilateral daca doi se inteleg, dar nu pierd nimic daca nu o fac. Faptul ca nu imi place o cumnata sau un prieten sau soacra nu e neaparat ca sunt rea ci pur si simplu suntem diferiti.

calina
14.05.2008, 13:31:44
la mine soacra-mea credea ca am ceva cu fica-sa(cumnata-mea), ca ii bag lui fiu-su numai prostii in cap, sa o certe pe sora-sa, sa o bata si sotulica tot incerca sa o faca sa inteleaga ca nu e asa...........si acum crede la fel dar de fiecare data cand se isca vreo cearta intre al meu si sora-sa eu plec de langa ei, si atunci apare soacra-mea si vede ca al meu le spune pe moment...............in prezent s-au mai calmat spiritele, dar cine stie pentru cat timp......

Lavi, cum adica sa o bata?

matrix
14.05.2008, 15:18:06
Din punctul asta de vedere sunt de acord cu tine Gabriela.Pana acum am avut rabdare si din respect si iubire pentru sotul meu, nu m-am legat de ea niciodata, o singura data cateva sapt nu am vb delok una cu alta si din punctul meu de vedere a fost ideal.
Dar cred ca cel mai bine ar fi ca de acum inkolo cand ma streseaza sa ii raspund kiar daca se va supara sotul meu lui o sa-i treaca, mai bine ar fi daca s-ar supara sora-sa.
Cu faza sa-i sufoc imi pare rau dar nu cred ca e o idee buna pentru ca mi s-ar urca in cap si nu i-ar deranja delok, tinand cont ca il suna pe sotul meu de vreo 4-5 ori pe zi, inclusiv dimineata, pana acum ceva timp il suna taica-sau cu noaptea in cap acum vad ca suna pe la 10.Dar pt mine tot stres se numeste.Eu vb cu ai mei o data de doua ori pe sapt, daca nu avem ceva probleme de discutat.Dupa nunta incepuse sa ma sune mama lui si nu vb mai nimik imi spunea enervanta intrebare" si ce ati mai facut?" am inceput sa fiu terorizata de intrebarea asta :gen_07: dar cand a vazut ca nu prea vb si ii spun ca am treaba ceea ce e adevarat la servici muncesti nu stai degeaba s-a potolit si acum nu m-a mai sunat de cateva luni si ma bucur