PDA

Versiunea completa : Cununia civila in Tulcea: analize, acte, etc

ANCA
14.07.2006, 20:06:32
Ma bucur ca am gasit insfarsit o mireasa din tulcea.Spune-mi te rog unde te-ai coafat,si cu cat timp inainte te-a programat la starea civila

vicky
14.07.2006, 20:20:30
ai vazut vreodata sala de cununii din tl ?

la cununia civila m-am programat cu 2 sapt inainte, nu era coada.. ora se fixeaza in fct de cate cununii sunt in ziua respectiva. adica daca sunt 3 cununii si fiecare cuplu vrea :unu dimineata, unu la pranz si unul seara, o sa ii puna pe toti incepand cu ora 14.00(sa zicem) .. la rand.. dureaza 10 min, te intampina cu mars nuptial tare, tare in boxe, apoi intri in sala.. e fff misto asa.. se simte ca e ceva festiv... iar despre sala de cununii numai cuvinte de lauda, aplice ff frumoase pe pereti(aprinse si ziua- dau fff bine in poze), aranjata cu gust, mocheta, jaluzele vreticale, sunt cateva trepte pe care o sa stati voi in fata ofiterului de cununie, adica mai la inaltime decar restul invitatilor... ffff misto.. da-mi PM cu adresa de mail sa iti trimit cateva poze sa vezi... asa.. si cu coafatul: la un salon de cosmetica de peste drum de blocul meu.. str. pacii... fara programare, m-am dus acolo. de fapt nu vroiam nimic la par, il vroiam liber, dar la rugamintile mamelor.. e o tanti care e specializata pe chestii de ocazie. m-am dus si i-am zis ca "vreau ceva, nu stiu ce.. nu ma intereseaza, da sa imi faca ceva" ca am cununie civila si nu scap de mama si de soacra daca nu ma coafez.. nu i-am dat nici o indicatie... am fost fff multumita de ceea ce a facut in capul meu... fff multumita.. daca iti trimit poze pe mail o sa pun si una cu coafura.. pup

vicky
15.07.2006, 15:46:26
Eu ti-am trimis adresa dar de ce nu le pui pe site sa le vada toata lumea cred ca ar fi dragut

gata, ti-am trimis mailul... pai nu le pun aici pt ca am mai pus deja la alt subiect cateva fotografii(cu mici rezerve din partea mea) si pt ca le consider oarecum ceva personal.. sper sa iti placa sala, mie mi-a placut f mult... mai ales ca am mai vazut pe forumuri poze de la cununii civile iar salile pareau fff saracacioase, de aceea am zis ca la tl este altfel..

pont: cand te duci la medicul de familie pt certificatele medicale sa ai la tine 2 timbre fiscale de cate 10.000 lei ... nu te anunta nimeni dinainte ca iti trebuie dar fara ele nu iti face adeverintele ...dar ai sa te lovesti de asta.. asa ca treci mai intai pe la posta.. ele se lipesc pe certif medicale..

pt alte intrebari stii unde ma gasesti.. :)

NND
13.11.2006, 10:32:43
Buna...m-am intors si eu la munci...cam nasol, dar n-am de ales. Am incercat sa pun pozele pe yahoo, dar nu am reusit sa le pun inca pe toate...lipsesc cele de la biserica...va dau linkurile cu ce am:

Nunta - acasa si la nasi: http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/album/576460762338692912#page1

Nunta - civila:
http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/album/576460762338688925#page1

Nunta restaurant: http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/album/576460762335304971#page1

Nunta restaurant 2: http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/album/576460762338681846#page1

Nunta restaurant 3: http://new.photos.yahoo.com/mancerandreea/album/576460762338803963#page1

Sunt o gramada de poze si toate sunt instantanee.
Daca vreti sfaturi pt nunta, intrebati si eu va voi raspunde din experienta mea de femeie maritata... :D

Liliana, am auzit ceva de un suc? Vinerea asta e bine? Vin la Tl sa-mi iau buletinul...poate ne vedem, daca nu ma acapareaza familia. Pup

Bine ai venit!!!!!!!!!!!!! Sper ca te-ai distrat in luna de miere..........
NU REUSESC SA VAD FOTOGRAFIILE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! IMI ZICE CA NU EXISTA ALBUMUL; DE ce?
Ce ai facut cu parul ca sunt tare curioasa..........
pe cine ai avut cameraman si fotograf?

FETELOR AM O MARE INTREBARE.
EU MI-AM FACUT CUNUNIA CIVILA IN STRAINATATE, STITI CUMVA CE ACTE TREBUIE PT BISERICA IN ROMANIA CA AM UN CERTIFICAT DE CASATORIE CARE NU E RECUNOSCUT IN ROMANIA, OARE CU INTRAREA ROMANIEI IN COMUNITATEA EUROPEANA O SA FIE RECUNOSCUT SAU IMI MAI TREBUIE VREO LEGALIZARE(TRADUCERE) FACUTA PE AICI LA CONSULATUL ROMANIEI?
STITI MACAR UNDE SA CER INFORMATII IN ROMANIA? LA PRIMARIE, PREFECTURA? SAU SA INTREB PREOTUL? eU CRED CA NU ARE ROST SA INTREB PREOTUL.
ASTEPT RASP DACA STIE CINEVA CEVA SAU MIRESICILE CARE SI-AU FACUT CASAT CIVILA PRIN LUME SI APOI S-AU CUNUNAT RELIGIOS IN RO.

crystyna19
31.05.2007, 10:46:25
Aaaa si inca ceva spuneti-mi si mie cu cat timp inainte imi fac programare la cununia civil [-o<

vicky
31.05.2007, 10:54:36
Aaaa si inca ceva spuneti-mi si mie cu cat timp inainte imi fac programare la cununia civil [-o<

te duci inainte acolo, te interesezi ce acte iti trebuie si cand trebuiesc depuse. te intreaba ei data nuntii si iti zic exact ziua in care trebuie sa le aduci dosarul.

vezi ca incearca sa comaseze toate casatoriile intr-un anume interval, adica daca sunt 2 casatorii programate in aceeasi zi, si unii vor dimineata la 9 si altii la 17.00 ii pune pe toti la aceeasi ora cu diferenta de 30 min parca... la noi asa a fost (noi ne-am casatorit in ianuarie, nu erau multi programati), ma gandesc ca vara nu mai este totusi cazul sa comaseze in acelasi interval toate casatoriile..

ANCA
31.05.2007, 15:27:36
Cu 10 zile inainte.mai devreme nu ai nici o sansa

crystyna19
03.06.2007, 14:01:08
mersi fetele,voi trece sa vad ce-mi spun.

ankutza_elena
10.05.2008, 19:51:01
F FRUMOASE PLACE CARD-URILE GEORGIIULIA!!!!!!!Fetelor am si eu o alta nelamurire, daca ma puteti ajuta va rog cu o informatie. A fost tatal meu la starea civila sa se intereseze pentru noi cand trebuie sa venim sa programam ora cununiei civile si sa depunem dosarul cu acte. Si i s-a spus ca ora se programeaza numai in momentul depunerii dosarului (adica cu 14 zile inainte), sau chiar la cateva zile dupa aceea.Asa se procedeaza la Tulcea?Va intreb asta ptr ca in Constanta, cuplurile isi pot programa ora cununiei civile si cu 10 luni inainte, nu conteaza, doar dosarul se depune cu exact 14 zile inaintea cununiei. La Tulcea nu se face la fel? Va rog mult sa ma lamuriti voi ca eu nu stiu ce sa mai cred; eu daca am nunta pe 4 octombrie , ar trebui sa depunem dosarul pe 20 septembrie(care pica sambata-zi nelucratoare?) si abia atunci stiu exact la ce ora am cununia civila? Nu merge si aici sa programezi ora mai dinainte? Sau va trebui sa stau la coada cu noaptea in cap ca sa ma pot programa atunci la ce ora vreau eu? Cum reusesc ei sa-i impace pe toti daca in ziua aceea vor fi 30 de nunti?Exista posibilitatea ca sa ramana cineva pe dinafara, sa nu mai fie loc in ziua cand doreste sa aiba cununia? offffffff...........cat de multe necunoscute mai sunt in ecuatia asta............PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!

bambytza
10.05.2008, 20:36:15
Buna,
din pacate se pare ca asa se practica aici...cu 14 zile inainte si abia atunci afli si ora ! Asa a fost si la mine ,daca la alte miresici a fost altfel....nu stiu!!!

Foarte frumoase place-cardurile!!!
Te descurci singurica , le-ai si asortat! Felicitari!

mariammocanueugenia
11.05.2008, 09:05:03
F FRUMOASE PLACE CARD-URILE GEORGIIULIA!!!!!!!Fetelor am si eu o alta nelamurire, daca ma puteti ajuta va rog cu o informatie. A fost tatal meu la starea civila sa se intereseze pentru noi cand trebuie sa venim sa programam ora cununiei civile si sa depunem dosarul cu acte. Si i s-a spus ca ora se programeaza numai in momentul depunerii dosarului (adica cu 14 zile inainte), sau chiar la cateva zile dupa aceea.Asa se procedeaza la Tulcea?Va intreb asta ptr ca in Constanta, cuplurile isi pot programa ora cununiei civile si cu 10 luni inainte, nu conteaza, doar dosarul se depune cu exact 14 zile inaintea cununiei. La Tulcea nu se face la fel? Va rog mult sa ma lamuriti voi ca eu nu stiu ce sa mai cred; eu daca am nunta pe 4 octombrie , ar trebui sa depunem dosarul pe 20 septembrie(care pica sambata-zi nelucratoare?) si abia atunci stiu exact la ce ora am cununia civila? Nu merge si aici sa programezi ora mai dinainte? Sau va trebui sa stau la coada cu noaptea in cap ca sa ma pot programa atunci la ce ora vreau eu? Cum reusesc ei sa-i impace pe toti daca in ziua aceea vor fi 30 de nunti?Exista posibilitatea ca sa ramana cineva pe dinafara, sa nu mai fie loc in ziua cand doreste sa aiba cununia? offffffff...........cat de multe necunoscute mai sunt in ecuatia asta............PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!

Intr-ade4var ,asa se practica in Tulcea.Noi am facut actele anul trecut in august,am depus actele,am zis cu aproximatie cam ce ora am vrea,dar ora exacta am aflat-o cu...2 zile inainte de cununie cand am mers sa facem dovada taxelor achitate. Noi nu prea ne-am stresat in leg cu ora,pt k faceam doar actele in ziua respectiva. Dar in final,ne-am dat seama k au tinut cont de ora dorita de noi,ora 12.
N-ar trebui sa te stresezi f mult,ca Tulcea nu e un oras asa mare...cu 30 de cununii p zi.
Mult spor la pregatiri:)

ankutza_elena
13.05.2008, 10:46:48
A, si mai vreau sa te intreb ceva GeorgiIulia, ptr ca tu mai ai foarte putin timp pana la nunta, cum procedezi la starea civila? Ai programat ora dinainte la ei si cu 14 zile inainte doar depui dosarul cu acte? Sau ora o vei sti abia dupa ce depui dosarul?Cum se procedeaza?Sunt f stresata in privinta asta ptr ca la mine depind foarte multe de ora cununiei civile si as vrea sa obtin una rezonabila, nu cand au ei chef sa ma puna...........
Astept raspunsurile tale, mersi frumos. Te pup

georgiiulia
13.05.2008, 17:32:48
am mai facut cate ceva intre timp....si poze...imediat

georgiiulia
13.05.2008, 17:38:13
pai te duci la ei si iti zic cand sa depui actele...spre exp eu le depun intre 19 si 22 luna aceasta....daca ajung pe data de 19 la ei cu actele am sanse sa am ora dorita de mine...daca ajung si mai de dimineata pe 19 sansele cresc...depinde de ordinea primirii dosarelor...se merge pe principiul "primul ajuns...ora dorita)...daca te incadrezi prost si le duci in ultima zi...cazul meu pe 22...atunci ..orele care mai raman....cam asa e la ei...depinde mult de cate nunti sunt in acea zi si de cati dintre ei sunt cu pile....cam asa se merge

vicky
13.05.2008, 22:54:04
pai te duci la ei si iti zic cand sa depui actele...spre exp eu le depun intre 19 si 22 luna aceasta....daca ajung pe data de 19 la ei cu actele am sanse sa am ora dorita de mine...daca ajung si mai de dimineata pe 19 sansele cresc...depinde de ordinea primirii dosarelor...se merge pe principiul "primul ajuns...ora dorita)...daca te incadrezi prost si le duci in ultima zi...cazul meu pe 22...atunci ..orele care mai raman....cam asa e la ei...depinde mult de cate nunti sunt in acea zi si de cati dintre ei sunt cu pile....cam asa se merge

am si eu o completare. daca pentru data de 31.05.2008 ei au primit in total 3 dosare si fiecare doreste alta ora la diferenta mare de ceilalti va comaseaza pe toti intr-un interval mai scurt. adica tu poti sa vrei ora 16.00 si ceilalti doi in jur de ora 13.00, ei va vor grupa pe toti incepand cu 13.00 :)
casatoria civila dureaza 10-15 min :)

andya
14.05.2008, 12:22:25
Noi am avut pile:D ...si a fost exact ora pe care am cerut-o. Oricum cred ca am fost primii care au ajuns cu dosarul. Dar noi am primit cadou taxa foto+video. Ca trebuie platita si asta ca sa faci poze si sa filmezi cununia civila.
Cu pile sau fara pile, cel mai bine e sa te duci prima acolo ca sa ai de unde alege (la ora ma refer). Succes.

alinanicoleta
07.09.2008, 19:40:30
Chiar trebuie sa ai dosar din carton cu sina atunci cand te duci sa depui actele la starea civila?
Un dosar din plastic nu merge?

georgiiulia
07.09.2008, 20:34:51
mie mi-a zis dosar plic parca...nu mai stiu exact....dar parca asa tin minte...ca apoi te pun sa completezi niste formulare....mai multe si ei le separa in 3 locuri...

alinanicoleta
07.09.2008, 20:55:50
mie mi-a zis dosar plic parca...nu mai stiu exact....dar parca asa tin minte...ca apoi te pun sa completezi niste formulare....mai multe si ei le separa in 3 locuri...

Sincer nu stiu ce sa mai cred... eu cand am fost nu mi-a zis de nici un plic... si de nici un dosar. Pe site-ul primariei (normal nu primaria tulcea ca nu sunt in stare sa afiseze asa ceva) scria ca am nevoie de un plic timbrat autoadresat, dosar cu sina, buletin, etc...

vicky
08.09.2008, 10:15:09
http://www.primaria-tulcea.ro/stare_civ/acte%20-%20casatorie.doc

ACTE NECESARE LA INREGISTRAREA UNEI CASATORII

- CERTIFICATE DE SĂNĂTATE PRENUPTIALE
(eliberate de DISPENSARUL DE PLANIFICARE FAMILIALA din- str. Salciilor, nr.7 langa Directia Agricola Tulcea, in baza unor analize)

- CERTIFICATE DE NAȘTERE
(originale si xerocopii)

- BULETINE DE IDENTITATE
(obligatoriu unul dintre viitori soti sa aiba domiciliul stabil in municipiul Tulcea, sau viza de flotant ambii soti)

- ACTE CARE DESFAC CĂSĂTORIA ANTERIOARA
UNDE ESTE CAZUL (sentinta de divort legalizata, ramasa definitiva sau certificat de deces original si copie)

ACTELE SE DEPUN CU 10 PANA LA 14 ZILE INAINTE DE DATA OFICIERII CASATORIEI.

ZILE DE OFICIERE : VINERI SI SAMBATA

TAXE DE OFICIERE PENTRU ZIUA DE SAMBATA ESTE DE ______________LEI *

*Se achita la biroul de taxe si impozite locale, langa Starea Civila

vicky
08.09.2008, 10:20:40
intr-adevar pe site nu scrie dar cred ca nu e derajul prea mare sa opresti in drum la o librarie si sa cumperi 2 dosare (unul cu sina si unul plic) :)

bridget
08.09.2008, 10:27:06
http://www.primaria-tulcea.ro/stare_civ/acte%20-%20casatorie.doc

ACTE NECESARE LA INREGISTRAREA UNEI CASATORII

- CERTIFICATE DE SĂNĂTATE PRENUPTIALE
(eliberate de DISPENSARUL DE PLANIFICARE FAMILIALA din- str. Salciilor, nr.7 langa Directia Agricola Tulcea, in baza unor analize)

- CERTIFICATE DE NAȘTERE
(originale si xerocopii)

- BULETINE DE IDENTITATE
(obligatoriu unul dintre viitori soti sa aiba domiciliul stabil in municipiul Tulcea, sau viza de flotant ambii soti)

- ACTE CARE DESFAC CĂSĂTORIA ANTERIOARA
UNDE ESTE CAZUL (sentinta de divort legalizata, ramasa definitiva sau certificat de deces original si copie)

ACTELE SE DEPUN CU 10 PANA LA 14 ZILE INAINTE DE DATA OFICIERII CASATORIEI.

ZILE DE OFICIERE : VINERI SI SAMBATA

TAXE DE OFICIERE PENTRU ZIUA DE SAMBATA ESTE DE ______________LEI *

*Se achita la biroul de taxe si impozite locale, langa Starea Civila

Vicky, certificatul prenuptial trebuie sa fie neaparat de la acel dispensar? eu daca mi l-am facut deja la bucuresti cu analize cu tot are ceva?

vicky
08.09.2008, 10:35:12
Vicky, certificatul prenuptial trebuie sa fie neaparat de la acel dispensar? eu daca mi l-am facut deja la bucuresti cu analize cu tot are ceva?

acu' 2 ani cand ne-am casatorit noi am luat certificatele de la medicul de familie, deci nu era obligatoriu.
daca ai medicul in bucuresti cred ca le poti lua de la el.

nicoletaapeia
08.09.2008, 12:58:54
Sincer nu stiu ce sa mai cred... eu cand am fost nu mi-a zis de nici un plic... si de nici un dosar. Pe site-ul primariei (normal nu primaria tulcea ca nu sunt in stare sa afiseze asa ceva) scria ca am nevoie de un plic timbrat autoadresat, dosar cu sina, buletin, etc...

spune-mi te rog ce pasi ai urmat ca sa completezi dosarul pt starea civila- ai fost intai la medicul de familie ca sa iei certificatele prenuptiale? daca le iau de la alt medic ( si nu cel de familie ) are ceva?

georgiiulia
08.09.2008, 13:29:25
nu are nimic...trebuie doar stampila de medic...eu le-am luat de la alt medic si a fost ok....oricum eu si sotul aveam medici de fam diferiti...abia acum avem acelasi medic...

alinanicoleta
08.09.2008, 15:03:15
Daaa. deci azi am depus actele la starea civila.
Am avut decat un dosar normal din plastic, certificatele prenuptiale (pe care poti sa le iei de la orice medic de familie insa pe certificat sa figureze data in care depui actele si cu specificatia ca se poate casatorii), buletinele in original si copie, certificatul de nastere in original si copie, 2 timbre fiscale de 1 leu.
Acolo vei completa 2 cereri, una in care sti de acord ca vrei sa te casatoresti, 1 pentru a primi acei 200 de euro si un sondaj.
Iti va da ce taxe sa platesti iar a doua zi trebuie sa aduci chitanta (cel putin mie asa mi-a zis e exemplu eu maine trebuie sa duc chitanta) iar cu doua zile inainte de nunta trebuie sa te duci din nou ca sa duci buletinele voastre si buletinele martorilor in original.

georgiiulia
08.09.2008, 15:16:20
s-a mai schimbat un pic din mai si pana acum...in sfarsit au inteles si ei ca buletinele trebuie sa se aduca atunci mai aproape...la mine le-a luat cu 2 sapt inainte de casatorie....cand am depus dosarul mai exact...si sapt aceea chiar aveam nevoie de buletin........noroc ca traim in romania cand mai merge sa vorbesti cu unul si cu altul..ca altfel...:D

alinanicoleta
08.09.2008, 15:23:54
Nu situ cat de mult s-a schimbat dar din cate am observat sunt si diferente. De exemplu unor prieteni de-ai nostri le-au cerut si dosar neaparat de carton si plic timbrat autoadresat. Noua pana la urma nu ne-au cerut nici dosar si nici plic... iar taxa lor le-a zis sa aduca chitanta cu doua zile inainte... noua azi sau maine cel tarziu...
Probabil conteaza cine este la acel birou.
Oricum am vazut niste chestii de care s-au speriat putin... (lucrez la un ziar local) m-au intrebat unde lucrez, acolo pe afis scria ca de la 1 incepe, eu cand m-am interesat tot la 1 mi-a zis iar cand am fost era 12.30 si deja erau persoane inauntru.... iar cand a venit vorba de ora... deja de la 4 la 5 erau ocupate... ceea ce nu se puteau ocupa.... ca sa fim seriori (ma refer la data in care fac eu nunta) pentru ca prima zi de depunere era azi... pana la urma m-au programat la ora la care am vrut... dar asta numai dupa ce a aflat unde muncesc...

bridget
08.09.2008, 15:48:52
Nu situ cat de mult s-a schimbat dar din cate am observat sunt si diferente. De exemplu unor prieteni de-ai nostri le-au cerut si dosar neaparat de carton si plic timbrat autoadresat. Noua pana la urma nu ne-au cerut nici dosar si nici plic... iar taxa lor le-a zis sa aduca chitanta cu doua zile inainte... noua azi sau maine cel tarziu...
Probabil conteaza cine este la acel birou.
Oricum am vazut niste chestii de care s-au speriat putin... (lucrez la un ziar local) m-au intrebat unde lucrez, acolo pe afis scria ca de la 1 incepe, eu cand m-am interesat tot la 1 mi-a zis iar cand am fost era 12.30 si deja erau persoane inauntru.... iar cand a venit vorba de ora... deja de la 4 la 5 erau ocupate... ceea ce nu se puteau ocupa.... ca sa fim seriori (ma refer la data in care fac eu nunta) pentru ca prima zi de depunere era azi... pana la urma m-au programat la ora la care am vrut... dar asta numai dupa ce a aflat unde muncesc...

deci sa inteleg ca orele se cam dau "pe sub mana", ca sa zic asa :((
sper sa nu fie si cazul nostru, pentru ca nunta cam depinde de ora aceea.
actele cand se pot depune? am citit si eu ca intre 10 si 14 zile inainte, insa pot depune de exemplu pe 12 sept ptr nunta pe 28? certificatul meu prenuptial este cu data de 12, si chiar nu ma mai pot duce la cmu sa cer altul, ca si-asa pe asta mi l-au facut fara analize :D

alinanicoleta
08.09.2008, 15:54:46
deci sa inteleg ca orele se cam dau "pe sub mana", ca sa zic asa :((
sper sa nu fie si cazul nostru, pentru ca nunta cam depinde de ora aceea.
actele cand se pot depune? am citit si eu ca intre 10 si 14 zile inainte, insa pot depune de exemplu pe 12 sept ptr nunta pe 28? certificatul meu prenuptial este cu data de 12, si chiar nu ma mai pot duce la cmu sa cer altul, ca si-asa pe asta mi l-au facut fara analize :D

Aici putina dilema... deci eu am nunta pe 20 si a trebuit sa depun actele pe 8 la tine ar trebui sa depui actele pe 15 din cate stiu... poti sa mergi pe 12 si daca ti le primeste este ok daca nu faci alte certificate. Si eu nu am facut analizele...
10 zile lucratoare si 14 calendaristice din cate mi-a zis aia de acolo...

georgiiulia
08.09.2008, 16:10:00
eu le-am depus pe 21...si nunta era pe 31...deci cu 10 zile inainte...acum nu stiu ca sunt multe diferente...vorba ta...depinde cu cine vb, cine e de serviciu in ziua respectiva...desi nu e normal...

bridget
08.09.2008, 16:17:35
Aici putina dilema... deci eu am nunta pe 20 si a trebuit sa depun actele pe 8 la tine ar trebui sa depui actele pe 15 din cate stiu... poti sa mergi pe 12 si daca ti le primeste este ok daca nu faci alte certificate. Si eu nu am facut analizele...
10 zile lucratoare si 14 calendaristice din cate mi-a zis aia de acolo...

asa stiam si eu, intre 10 si 14 zile. :(
oricum, sper sa ma primeasca si pe 12. ideea este ca tatal meu a vb cu doamna de acolo, si-a zis ca ar putea sa le primeasca pe 12, insa nu stie f sigur, si ca asta ar fi un fel de favoare, adica nu e nimic stabilit. azi l-am trimis inapoi la starea civila, sa vada daca merge pe 12 sau nu. eu nu am probleme, si-as veni si pe 12 si pe 15, insa prietenul nu prea mai are zile de concediu deloc, si e cam greu cu deplasarile.

alinanicoleta
08.09.2008, 16:22:07
Cel mai bine este sa mergeti si sa vedeti ca asa am vorbit si eu prima data cu cea care oficializeaza casatoriile atunci cand Hogea nu este si ea mia zis ca pot sa-mi aleg ce ora vreau eu dar acum... se cam fastaceau ca era alta si cum ma intrebat unde lucrez cum au gasit loc...
Asa ca... nu stiu ce sa zic...

georgiiulia
08.09.2008, 20:43:33
vezi ce reusesti tu si daca nu merge ma suni cand inca esti acolo sa vad daca pot sa fac ceva...

REXX1
08.09.2008, 22:38:43
sa fim seriosi mai intai orele se stabilesc de pilosi si restul cum o vrea domnul ca doar traim in romania
asta e daca sunt multe biserici si o singura stare civila...
off pacat ca pentru 5 minute care stai la starea civila trebuie sa alergi atat
dar sa ne gandim si ca nu se pot face 2 cununii civile odata asa ca daca sunt vreo 30 in ziua respectiva ar cam fi de inteles de ce se face apel la pile ca sa ai o ora rezonabila care sa pice bine cu programarea de le biserica.dar in final nimeni nu ramane nici fara acte nici fara cununie religioasa asa ca fara stres inainte de nunta ca faceti riduri si nu e frumos

bridget
09.09.2008, 10:18:21
vezi ce reusesti tu si daca nu merge ma suni cand inca esti acolo sa vad daca pot sa fac ceva...

multumesc mult, georgiiulia!
speram sa fie ok toata treaba, si sa se rezolve. :)cu o saptamana inainte de nunta vin acasa, si-atunci cred ca vom avea timp sa ne intalnim, ca de cand incercam :))
oare daca ma intreaba unde lucrez si le spun, verifica ceva?

alinanicoleta
09.09.2008, 12:22:21
Ideea a fost alta... eu am vrut sa specific ca pana si la asa ceva nu poti sa scapi pana nu dai in stanga si in dreapta sau fara sa ai pilute dar vad ca am fost luata peste picior....

bridget
09.09.2008, 13:26:55
Ideea a fost alta... eu am vrut sa specific ca pana si la asa ceva nu poti sa scapi pana nu dai in stanga si in dreapta sau fara sa ai pilute dar vad ca am fost luata peste picior....

imi pare rau daca asta a fost impresia, dar nu te-am luat peste picior. doar ca ma gandesc serios la cum sa fac sa rezolv problema asta, pentru ca ptr mine e o reala problema. toata nunta depinde de ora cununiei civile, iar ora depinde de ziua in care ne programam, deci nu prea-mi permit sa glumesc pe seama asta. :D

alinanicoleta
09.09.2008, 13:49:31
imi pare rau daca asta a fost impresia, dar nu te-am luat peste picior. doar ca ma gandesc serios la cum sa fac sa rezolv problema asta, pentru ca ptr mine e o reala problema. toata nunta depinde de ora cununiei civile, iar ora depinde de ziua in care ne programam, deci nu prea-mi permit sa glumesc pe seama asta. :D

Aici ai dreptate, dar ceea ce am scris eu nu era pentru tine..... ironia a fost a altei persoane.

bridget
09.09.2008, 14:28:04
Buna fetelor,
Desi nu am mai scris de ceva timp va citesc comenturile zilnic. Le urez casa de piatra tuturor si numai bucurii :* . Am fost si ocupata ca duminica mi-am increstinat copilul. O sa incerc sa va atasez ceva poze sa vad daca merge.

ce bebe frumos aveti, steluta!! sa va traiasca si sa fie sanatos!

intrebare intrebatoare referitoare la acte: care este programul pentru depunerea actelor? in ce zile, la ce ore?

MadalynaM
11.02.2009, 17:44:13
Fetelor dar ce acte trebuiesc?si analize?

alinanicoleta
11.02.2009, 18:44:19
Fetelor dar ce acte trebuiesc?si analize?

la ce tereferi?

MadalynaM
11.02.2009, 18:52:38
la ce tereferi?

Pai nu-ti trebuiesc nici un act?nik?
si am inteles de la cineva ca trebuiesc si niste analize parca:-?

alinanicoleta
11.02.2009, 18:53:36
Pai nu-ti trebuiesc nici un act?nik?
si am inteles de la cineva ca trebuiesc si niste analize parca:-?

daca te referi la starea civila....
Pentru starea civila
- buletine in copie si original
- certificare de nastere in copie si in original
- certificatele prenuptiale (pe care le iei de la medical de familie iar data pee le treebuie sa fie data in care depui dosarul tot aici iti trebuie cate un timbru fiscal de cate 1 leu pentru fiecare certificat)
- pentru cei aflati la a doua casatorie in plus vor depune
- sentinta de divort in 2 exemplare, ambele ramase definitive si legalizate si timbre fiscale sau chitanta C.E.C. in valoare de 5 lei ( in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in localitatea unde se oficiaza casatoria);
- in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in alta localitate, se va depune un singur exemplar din sentinta ramasa definitiva si legalizata.

MadalynaM
11.02.2009, 18:55:01
daca te referi la starea civila....
Pentru starea civila
-buletine in copie si original
-certificare de nastere in copie si in original
-certificatele prenuptiale (pe care le iei de la medical de familie iar data pee le treebuie sa fie data in care depui dosarul tot aici iti trebuie cate un timbru fiscal de cate 1 leu pentru fiecare certificat)
-pentru cei aflati la a doua casatorie in plus vor depune
- sentinta de divort in 2 exemplare, ambele ramase definitive si legalizate si timbre fiscale sau chitanta C.E.C. in valoare de 5 lei ( in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in localitatea unde se oficiaza casatoria);
- in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in alta localitate, se va depune un singur exemplar din sentinta ramasa definitiva si legalizata.
aha asta erau?am crezut ca cine stie ce analize trbuie sa faci

alinanicoleta
11.02.2009, 18:57:45
aha asta erau?am crezut ca cine stie ce analize trbuie sa faci

certificatele prenuptiale le obtii in urma unor analize... pe care medicul de famiie te va puse sa faci sau nu... depinde de ei...
Oricum la starea civila o sa mai depui si plata taxelor pe foto, filmat si taxa pe casatorie (ti le scrie pe o hartie oricum aia acolo) si cu doua zile inainte de nunta trebuie sa duceti buletinele voastre si cele ale martorilor..
Acolo la starea civila o sa mai completati declaratia de casatorie, inca o chestie pentru cei 200 de euro etc

MadalynaM
11.02.2009, 19:01:05
certificatele prenuptiale le obtii in urma unor analize... pe care medicul de famiie te va puse sa faci sau nu... depinde de ei...
Oricum la starea civila o sa mai depui si plata taxelor pe foto, filmat si taxa pe casatorie (ti le scrie pe o hartie oricum aia acolo) si cu doua zile inainte de nunta trebuie sa duceti buletinele voastre si cele ale martorilor..
Acolo la starea civila o sa mai completati declaratia de casatorie, inca o chestie pentru cei 200 de euro etc

Ce este cu aia 200euro ca pe mine nu ma intereseaza ca oricum nui luam pentru ca laur a fost casatorit odata asa ca...

alinanicoleta
11.02.2009, 19:03:10
Ce este cu aia 200euro ca pe mine nu ma intereseaza ca oricum nui luam pentru ca laur a fost casatorit odata asa ca...

nu conteaza.. important ca tu nu ai fost casatorita.. asa ca beneficiezi tu... atunci putea unul dintre voi dar asa.. tu beneficiezi....

Onny_P
16.02.2009, 11:21:08
si noi avem programare la 16.00....pentru ca doar atunci am gasit liber...si pentru ca asa avem timp destul pentru poze....lacrimi de emotii si retusari inainte de restaurant.... :)):))

Eu am la ora 17:00. ;;) Dupa tine. La cununia civila cand ne programam? Putem sa ne alegem o ora convenabila pt noi?

monyk
16.02.2009, 11:24:42
Eu am la ora 17:00. ;;) Dupa tine. La cununia civila cand ne programam? Putem sa ne alegem o ora convenabila pt noi?

La cununia religioasa poti alege ce ora vrei, daca nu e ocupata de alta pereche, la cununia civila e mai greu de obtinut ora la care vrei.

monyk
16.02.2009, 11:27:30

Majoritatea aleg ora 15-16 ca sa fie aproape de ora bisericii si avand o singura casa de casatorii in Tulcea e cam greu de obtinut aceasta ora. Eu iti tin pumnii sa ai ora pe care ti-o doresti

alinanicoleta
16.02.2009, 12:56:50
ce tare:)):)) noi facem cununia cu o saptamana inainte in Bucuresti...:D adevarul este ca noi inca nu ne-am interesat de acte sau alte detalii pentru civila... dar e ok...:D mai avem... stim doar ca trebuie sa le depunem cu 2 saptamani inainte:D

Acte necesare la primarie pentru cununia civila.

Acte necesare:

Carte identitate (original + copie);
Certificat de nastere (original+copie);
Certficate prenuptiale (original), valabile 48 de ore de la data emiterii;
Hotarare de divort
Declaratie de casatorie (se completeaza personal de miri la primarie);
Unele primarii percep taxe de casatorie si pentru permisiunea de a fotografia si filma. Pentru casatorii cu cetateni straini mai sunt necesare:

Pasaportul (original+copie);
Dovada de la primaria de domiciliu din care sa rezulte faptul ca nu este casatorit
Dovada eliberarii sau autentificarii de catre misiunile diplomatice sau oficiile consulare acreditate in Rom&Atilde;&cent;nia, in cazul casatoriilor dintre cetateni rom&Atilde;&cent;ni si straini, din care sa rezulte ca se &Atilde;&reg;ndeplinesc conditiile de fond, cerute de legea nationala.
Declaratie facuta la notariat pe propria raspundere din care sa rezulte ca cetateanul strain nu este casatorit si &Atilde;&reg;ndeplineste conditiile de fond pentru legea sa nationala (daca statul respectiv nu are misiune diplomatica in Rom&Atilde;&cent;nia).
Toate actele care sunt redactate in limba al carui cetatean este solicitantul, trebuie obligatoriu traduse si legalizate in limba romana la un notar public din Romania sau Ambasada Romaniei din tara al carui cetatean este.
Casatoria se incheie in raza teritoriala unde isi are domiciliul unul dintre soti.
In mod exceptional, in urma unei cereri se poate aproba incheierea casatoriei si in afara sediului primariei.

Nu uitati de timbre fiscale de cate 1 leu... doua va trebuie la certificatele prenuptiale!!! la primarie numai stiu.... daca mai trebuie timbru fiscal...

vikisor
16.02.2009, 13:02:27
Acte necesare la primarie pentru cununia civila.

Acte necesare:

Carte identitate (original + copie);
Certificat de nastere (original+copie);
Certficate prenuptiale (original), valabile 48 de ore de la data emiterii;
Hotarare de divort
Declaratie de casatorie (se completeaza personal de miri la primarie);
Unele primarii percep taxe de casatorie si pentru permisiunea de a fotografia si filma.Pentru casatorii cu cetateni straini mai sunt necesare:

Pasaportul (original+copie);
Dovada de la primaria de domiciliu din care sa rezulte faptul ca nu este casatorit
Dovada eliberarii sau autentificarii de catre misiunile diplomatice sau oficiile consulare acreditate in Rom&Atilde;&cent;nia, in cazul casatoriilor dintre cetateni rom&Atilde;&cent;ni si straini, din care sa rezulte ca se &Atilde;&reg;ndeplinesc conditiile de fond, cerute de legea nationala.
Declaratie facuta la notariat pe propria raspundere din care sa rezulte ca cetateanul strain nu este casatorit si &Atilde;&reg;ndeplineste conditiile de fond pentru legea sa nationala (daca statul respectiv nu are misiune diplomatica in Rom&Atilde;&cent;nia).
Toate actele care sunt redactate in limba al carui cetatean este solicitantul, trebuie obligatoriu traduse si legalizate in limba romana la un notar public din Romania sau Ambasada Romaniei din tara al carui cetatean este.Casatoria se incheie in raza teritoriala unde isi are domiciliul unul dintre soti.
In mod exceptional, in urma unei cereri se poate aproba incheierea casatoriei si in afara sediului primariei.

Nu uitati de timbre fiscale de cate 1 leu... doua va trebuie la certificatele prenuptiale!!! la primarie numai stiu.... daca mai trebuie timbru fiscal...
^:)^ ^:)^ multumesc mult:*:*

alinanicoleta
16.02.2009, 13:04:04
^:)^ ^:)^ multumesc mult:*:*

Nu ai pt ce!! si am uitat sa mai spun ca inainte cu 2 yile inainte de nunta... trebuie sa duceti la oficiul starii civile si buletinele martorilor in original... oricum ti se va da detalii acolo...

anemarylove
19.02.2009, 21:29:03
fetelor dc nu am medic d familie in tara pt ca muncesc aici,pot face acele analize care imi trebuie pt primarie la spital si sa platesc sau imi trebuie neaparat medic d familie?

alinanicoleta
19.02.2009, 21:33:37
fetelor dc nu am medic d familie in tara pt ca muncesc aici,pot face acele analize care imi trebuie pt primarie la spital si sa platesc sau imi trebuie neaparat medic d familie?

poti sa le faci.. te duci la oricare medic de familie... ca oricum platesti

sizinuca
10.09.2009, 12:03:58
sora mea e medic de familie si a dat certificat prenuptial ...chiar daca nu erau pacientii ei.

alinanicoleta
10.09.2009, 13:29:01
sora mea e medic de familie si a dat certificat prenuptial ...chiar daca nu erau pacientii ei.

da... se poate la orice medic de familie... chiar daca nu esti inscris la el(a).

mariammocanueugenia
10.09.2009, 15:15:47

Noi l-am facut la VisaMed si a costat anul trecut 25 lei de fiecare...

GargaritaBuclucasa
12.09.2009, 23:38:55

Cred ca stiu si cui :D

sizinuca
17.09.2009, 20:16:18
pai daca despre tine este vorba :D

GargaritaBuclucasa
26.09.2009, 11:03:27
pai daca despre tine este vorba :D
;;) hihihihi!!!!! M-ai dat de gol

morenita
09.10.2009, 02:24:25
BUNA FETELOR
Noi am scos actele in Spania...#:-S
Am scapat de analizele medicale obligatorii-carora nu le vad rostul si birocratie

ELLEN_P
09.10.2009, 07:52:21
BUNA FETELOR
Noi am scos actele in Spania...#:-S
Am scapat de analizele medicale obligatorii-carora nu le vad rostul si birocratie
Pai de ce? Acolo nu se cer?

morenita
09.10.2009, 19:54:27
nu,acolo lumea e mai luminata..nu-ti cer analize la sange ca sa-ti oficializeze casatoria![-X

SimoBobo
19.10.2009, 09:39:47
nu,acolo lumea e mai luminata..nu-ti cer analize la sange ca sa-ti oficializeze casatoria![-X
E vorba de lege miresico nu daca esti luminat sau nu....dar legea te obliga sa ti le faci ca sa tu te trezesti ca te-ai casatorit cu un om care are sida,leucemie,botulism sau alte alea....nu e suficienta o viata ca sa-ti cunosti jumatatea dar ...1,2,3 ani cum e pe la noi si gata nunta direct.Si poate ca nu l-ai mai iubi atat de mult daca ai stii ca tre sa stai 10 luni pe an in spital sau sa-ti vinzi casa sa-si permita tratamentul...la noi in RO se face inchisoare pentru asa ceva...daca-i ascunzi partenerului o asemenea suferinta(da stiu si eu am fost foarte socata cand am invatat asta la scoala,la anu voi intra in baroul de avocati...dar asta e viata cruda)cunosc un caz in care la analizele acestea obligatorii ea a aflat ca are leucemie ....dar erau de multi ani impreuna si nici nu s-a pus problema de ceva,s-au casatorit....el o iubeste si lupta alaturi de ea ...acum este bine i-a recidivat boala dar nu are voie sa faca copii si au probleme in cuplu din cauza asta !!!!!!!Cam asta e esentialul...toate au un rost in viata asta

monyk
19.10.2009, 10:14:53
E vorba de lege miresico nu daca esti luminat sau nu....dar legea te obliga sa ti le faci ca sa tu te trezesti ca te-ai casatorit cu un om care are sida,leucemie,botulism sau alte alea....nu e suficienta o viata ca sa-ti cunosti jumatatea dar ...1,2,3 ani cum e pe la noi si gata nunta direct.Si poate ca nu l-ai mai iubi atat de mult daca ai stii ca tre sa stai 10 luni pe an in spital sau sa-ti vinzi casa sa-si permita tratamentul...la noi in RO se face inchisoare pentru asa ceva...daca-i ascunzi partenerului o asemenea suferinta(da stiu si eu am fost foarte socata cand am invatat asta la scoala,la anu voi intra in baroul de avocati...dar asta e viata cruda)cunosc un caz in care la analizele acestea obligatorii ea a aflat ca are leucemie ....dar erau de multi ani impreuna si nici nu s-a pus problema de ceva,s-au casatorit....el o iubeste si lupta alaturi de ea ...acum este bine i-a recidivat boala dar nu are voie sa faca copii si au probleme in cuplu din cauza asta !!!!!!!Cam asta e esentialul...toate au un rost in viata asta

uffff, ce nasol

alinanicoleta
19.10.2009, 13:50:13
Hai sa nu fim chiar atat de drastici... sunt mai multe motive pentru care s-au introdus aceste analize:
1. Pentru partener.... restul intelegeti.
2. O monitorizare a starii de sanatate de catre stat (gen cum a fost acea campanie de analize).
3. In caz de boala sa fie tratata din timp daca se poate.

morenita
19.10.2009, 13:54:12
Miresico,asta e parerea ta,dar peste tot in lumea asta ,n-ai sa mai dai de asemenea legi stupide ca-n Romania!!!!!! Ai zis ca ai prieteni raspanditi prin toata Europa,intreaba-i daca la ei le cere analize cand merg la primarie sa-si scoata actele!!!!!!!!!!!!!

ella_donna
19.10.2009, 14:33:16
Hai sa nu fim chiar atat de drastici... sunt mai multe motive pentru care s-au introdus aceste analize:
1. Pentru partener.... restul intelegeti.
2. O monitorizare a starii de sanatate de catre stat (gen cum a fost acea campanie de analize).
3. In caz de boala sa fie tratata din timp daca se poate.
Eu una chiar sunt de acord cu aceste analize. Din cate stiu eu ..se analizeaza si compatibilitatea biologica intre parteneri si posibilitatea ca acestia sa aiba copii cu malformatii. Poate am citit eu prea multe si nu am inteles bine. Oricum ...analizele nu sunt tocmai de aiurea.

alinanicoleta
19.10.2009, 14:41:31
Eu una chiar sunt de acord cu aceste analize. Din cate stiu eu ..se analizeaza si compatibilitatea biologica intre parteneri si posibilitatea ca acestia sa aiba copii cu malformatii. Poate am citit eu prea multe si nu am inteles bine. Oricum ...analizele nu sunt tocmai de aiurea.

Eeee... nici chiar asa... ai plamanii, hiv si vdrl atat... asa ca nu iti poti da seama de compatibilitatea dintre parteneri... pentru asa ceva sunt alte teste...

ella_donna
19.10.2009, 14:59:49
Eeee... nici chiar asa... ai plamanii, hiv si vdrl atat... asa ca nu iti poti da seama de compatibilitatea dintre parteneri... pentru asa ceva sunt alte teste...

:) Am zis eu ca am citit prea multe.

morenita
19.10.2009, 19:08:20
[quote=alinanicoleta;2506544]Eeee... nici chiar asa... ai plamanii, hiv si vdrl atat... asa ca nu iti poti da seama de compatibilitatea dintre parteneri... pentru asa ceva sunt alte teste...[/quo

Pai si daca suspectezi ca ai fi bolnav(a)de bolile astea,trebuie sa astepti pana scoti actele ca sa vezi rezultatul?!
Ma rog..eu continui sa cred aceeasi chestie..nu le vad rostul..dar asta nu e de competenta mea,e doar parere proprie atat

alinanicoleta
19.10.2009, 22:37:19
[quote=alinanicoleta;2506544]Eeee... nici chiar asa... ai plamanii, hiv si vdrl atat... asa ca nu iti poti da seama de compatibilitatea dintre parteneri... pentru asa ceva sunt alte teste...[/quo

Pai si daca suspectezi ca ai fi bolnav(a)de bolile astea,trebuie sa astepti pana scoti actele ca sa vezi rezultatul?!
Ma rog..eu continui sa cred aceeasi chestie..nu le vad rostul..dar asta nu e de competenta mea,e doar parere proprie atat

hiv.. nu are simptome... asa ca nu cred ca ai putea sa iti dai seama ca esti bolnav(a)... vdrl... la fel... doar la plamani

SimoBobo
20.10.2009, 08:49:18
Asta zic si eu...dar na...fiecare cum doreste...dar asta cu in afara bla bla bla am mai auzit-o !!!

criss_a
28.10.2009, 08:54:15
Voi cand ati dus buletinele martorilor la starea civila ? Atunci in ziua nuntii sau mai devreme ?

alina_miresica_disperata
28.10.2009, 09:20:24
Voi cand ati dus buletinele martorilor la starea civila ? Atunci in ziua nuntii sau mai devreme ?
buletinele se duc in joia nuntii!!!1 cel putin noi asa le-am dus, vb de buletinele martorilor, ale noastre au ramas acolo de cand am depus actele ni le-au dat dupa ce s-a oficiat cununia civila.......

alinanicoleta
28.10.2009, 09:42:35

La mine atat ale martorilor cat si ale noastre ni le-a cerut sa le aducem joi si sambata era nunta...

sizinuca
28.10.2009, 09:53:29
a facut cineva in tulcea cununia civila la biserica?

alinanicoleta
28.10.2009, 09:55:06
a facut cineva in tulcea cununia civila la biserica?

de cand ma stiu... doar o nunta am vazut asa... atat cununia civila cat si cea religioasa au fost facute la biserica... asta la biserica cu ceas era....

SimoBobo
28.10.2009, 10:20:03
de cand ma stiu... doar o nunta am vazut asa... atat cununia civila cat si cea religioasa au fost facute la biserica... asta la biserica cu ceas era....
se poate si asa ceva ? n-am stiu ! interesant=D>

alinanicoleta
28.10.2009, 11:01:21

da!!! dar acum depide de preot si de cine oficiaza!!! daca aveti pilute bune merge!!!!! va zic sigur!!!! pe mine atunci m-au intrebat unde vreau!!!!

SimoBobo
29.10.2009, 08:43:19
da!!! dar acum depide de preot si de cine oficiaza!!! daca aveti pilute bune merge!!!!! va zic sigur!!!! pe mine atunci m-au intrebat unde vreau!!!!
Chiar este super pentru cine doreste....nu e cazul meu...ca eu mai am putinel pana scot actele:-SS :-SS :-SS

Theea23
17.11.2009, 23:23:39
:) Am zis eu ca am citit prea multe.

Fetelor,la cum se fac analizele in ziua de azi, sunt doar asa,ca sa mai alergam si sa mai cheltuim un ban...Te duci vai de tine sa iti faci analize si iti zice doctorul ca esti "sanatos tun",iesi din cabinet, lesini pe strada de rau ce iti e; credeti ca isi vor da interesul pt niste amarate de analize pt starea civila?(mai sunt si exceptii,nu neg,dar in fine...) De asta nici nu ii condamn pe cei care isi fac analizele de forma..asta e.

Pentru analize de compatibilitate, pt a vedea ce sanse sunt ca viitorul copil al cuplului sa aiba autism, sindromul down sau sa mosteneasca unele predispozitii de la parinti exista o clinica buna in Ungaria, care face analiza ADN, pt 800 de euro. Si iti depisteaza si posibilitatea de a avea Parkinson,etc..nu vreau sa va sperii.:D 800 de euro nu e mult avand in vedere ca suma minima pe luna pt a recupera un copil autist e de 8 milionane.

lyana_D
16.12.2009, 21:10:15

interesanta idee :">

raluk24ral
06.02.2010, 20:35:48
La starea civila cum e?
Dureaza 15 minute? se bea ceva acolo sau nu? o prajitura ceva sau nu? :-\

lyana_D
07.02.2010, 14:03:21
La starea civila cum e?

noi o sa punem cateva prajiturele si sampanie . nu cred sa se stea mai mult pt k or sa tot fie dupa noi .
si oricum de acolo avem doar o ora timp pt poze pana la cununia religioasa , asa k n-o sa ne intindem :P

alinanicoleta
07.02.2010, 14:33:14
La starea civila cum e?

cam asa dureaza... depinde ce vreti voi sa cumparati, fursecuri, sampanie, bomboane...

raluk24ral
07.02.2010, 18:37:15
am auzit a in alte judete nu se bea nu se mananca la starea civila :(
vroiam ca timp sa stiu cum programez ...

alinanicoleta
08.02.2010, 08:42:12
am auzit a in alte judete nu se bea nu se mananca la starea civila :(
vroiam ca timp sa stiu cum programez ...

pai depinde ce inteleg ei prin mancat... dar in 15 min poti sa ciocnesti un pahar de sampanie si sa iei un fursec...

mirunaaa
08.02.2010, 08:46:07
pai depinde ce inteleg ei prin mancat... dar in 15 min poti sa ciocnesti un pahar de sampanie si sa iei un fursec...
si se canta si La Multi Ani...

alinanicoleta
08.02.2010, 08:55:45
si se canta si La Multi Ani...

canti ce vrei... am fost la unii si au cantat cu totul altceva nu traditionalul la multi ani

raluk24ral
08.02.2010, 13:48:58

;)) nu au voie cu nimic sampanie/ prajiturele

alinanicoleta
08.02.2010, 15:27:01
;)) nu au voie cu nimic sampanie/ prajiturele

depinde de primarii

monyk
05.05.2010, 20:26:40
gataaa, am reussit, o sda am civila la ora 15 si la 16 biserica

alinanicoleta
05.05.2010, 20:47:32
gataaa, am reussit, o sda am civila la ora 15 si la 16 biserica

ai vorbit la starea civila?

monyk
07.05.2010, 17:12:36
ai vorbit la starea civila?

am vorbit cu cineva care vorbeste mai departe 8-} ..... si s-a rezolvat

lyana_D
07.05.2010, 18:58:06

bv bv , dar nu scapi cam devrme cu toate astea? la 5 esti gata cu ele...si pana la local ce faci cu lumea? nush...zic si eu :-s

monyk
07.05.2010, 20:48:11
bv bv , dar nu scapi cam devrme cu toate astea? la 5 esti gata cu ele...si pana la local ce faci cu lumea? nush...zic si eu :-s

pai noi mergem sa facem poze si lumea are timp sa mearga sa se schimbe, sa faca un dus, etc etc
vreau sa fiu lejera si la sedinta foto, sa ajunga si nasii acasa sa se schimbe apoi.

alinanicoleta
07.05.2010, 21:26:13

aha... foarte bine!oricum daca stiu ca mai este si televizat se rezolva!!!!

monyk
08.05.2010, 19:38:54
aha... foarte bine!oricum daca stiu ca mai este si televizat se rezolva!!!!

inca nu le-am zis dar cred ca ar trebui ca si asa stramba din nas tanti cu registrul. Ce oameni rai !!!:-w

alinanicoleta
08.05.2010, 22:03:03
inca nu le-am zis dar cred ca ar trebui ca si asa stramba din nas tanti cu registrul. Ce oameni rai !!!:-w

aha cred... probabil e cea care face inregistrarile insa trebuia sa mergi la doamna Seitan si sa ii zici ca e televizat etc

monyk
09.05.2010, 12:28:58
aha cred... probabil e cea care face inregistrarile insa trebuia sa mergi la doamna Seitan si sa ii zici ca e televizat etc

eee, s-a rezolvat si asa, eventual cand ma duc sa depun dosarul le zic

hellen_floryn
09.05.2010, 12:33:32
eee, s-a rezolvat si asa, eventual cand ma duc sa depun dosarul le zic
felicitari si bravo k ai avut ''legaturi'' si s-a rezolvat, iar dak precizezi k e si televizat or sa fie struna cred ;-)
eu ink ma mai zbat si ma interesez sa fac rost de niste ''cunostinte''.
cred k toate depindem mai mult sau mai putin de ora cununiei civile k ziua s adecurga cat mai bine .... k altfel 8-}

alinanicoleta
09.05.2010, 13:11:11
felicitari si bravo k ai avut ''legaturi'' si s-a rezolvat, iar dak precizezi k e si televizat or sa fie struna cred ;-)
eu ink ma mai zbat si ma interesez sa fac rost de niste ''cunostinte''.
cred k toate depindem mai mult sau mai putin de ora cununiei civile k ziua s adecurga cat mai bine .... k altfel 8-}

orele de varf sunt de la 2-5 maxim (la care marea majoritate vor) cel putin orele 3.30 - 4.30 sunt cele mai solicitate!!!!!

hellen_floryn
09.05.2010, 14:04:57
orele de varf sunt de la 2-5 maxim (la care marea majoritate vor) cel putin orele 3.30 - 4.30 sunt cele mai solicitate!!!!!
eu am o nelamurire totusi...cat dureaza ceremonia?15-20 de min?chiar se respecta programul la casa de casatorii? nu se decaleaza de loc?

alinanicoleta
09.05.2010, 14:09:16
eu am o nelamurire totusi...cat dureaza ceremonia?15-20 de min?chiar se respecta programul la casa de casatorii? nu se decaleaza de loc?

se decaleaza numai in cazul in care numai vin unii miri... dar mai rar... dureaza 10 - 15 min maxim... iar de respectat programul se respecta... cel putin la mine asa a fost... am intrat doar cu 5 minute mai devreme! de fel ei programeaza cate 2 cupluri la aceeasi ora... ca sa aiba activitate... in caz de unii nu ajung la timp ii ia pe ceilalti

hellen_floryn
09.05.2010, 14:15:34
se decaleaza numai in cazul in care numai vin unii miri... dar mai rar... dureaza 10 - 15 min maxim... iar de respectat programul se respecta... cel putin la mine asa a fost... am intrat doar cu 5 minute mai devreme! de fel ei programeaza cate 2 cupluri la aceeasi ora... ca sa aiba activitate... in caz de unii nu ajung la timp ii ia pe ceilalti
ok, am inteles. ms mult
acum trebuie s amai fac niste calcule 8-}

alinanicoleta
09.05.2010, 18:56:19
ok, am inteles. ms mult
acum trebuie s amai fac niste calcule 8-}

eu am fost acolo cu 10 minute inainte si am stat doar 5 minute si am intrat! ei acolo striga... daca nu te auzi striga pe altii... apoi reia lista si tot asa

deca_nicoleta
29.05.2010, 14:40:07
Am primit azi o veste care m-a blocat.
Mi s-a spus ca daca am viza de flotant pe alta localitate nu ma pot casatori la Tulcea (sotul este din Bucuresti)?
Cred ca au mai fost mirese in aceasta situatie.Stiti ceva de asta?

lyana_D
29.05.2010, 15:46:24
Mi s-a spus ca daca am viza de flotant pe alta localitate nu ma pot casatori la Tulcea (sotul este din Bucuresti)?

am auzit si eu asta , dar se face intrun fel ... nush sigur cum .
sigur te vor ajuta alte miresici care sunt in tema :)

mariammocanueugenia
29.05.2010, 21:20:17

Eu din cate stiu, macar unul dintre soti trebuie sa aiba domiciliul in localitatea unde are loc cununia civila.

alinanicoleta
30.05.2010, 14:56:35
asa cum a zis maria unu dintre voi trebuie sa aiba domiciliul in localitatea unde faceti casatoria civila! daca pe buletinul tau scrie altceva... daca ai rude roaga sa te treaca si sa iti schimbi buletinul... desi apoi trebuie din nou sa il schimbi! daca ai buletin de flotant nu merge!

lyana_D
03.06.2010, 18:23:10
fetele , cu cat timp inainte trebuie sa ma apuc de actele necesare ? sa nu raman in urma :D

alinanicoleta
03.06.2010, 19:19:51
fetele , cu cat timp inainte trebuie sa ma apuc de actele necesare ? sa nu raman in urma :D

cu 2 saptamani inainte de nunta le depui iar restul cu 2 zile inainte le pregatesti... faza e ca la certificatele prenuptiale cu vreo 2-3 zile ca trebuie sa faci analize... la faza asta mai bine mergi sa vorbesti cu medicul de familie

lyana_D
03.06.2010, 19:48:47
cu 2 saptamani inainte de nunta le depui iar restul cu 2 zile inainte le pregatesti... faza e ca la certificatele prenuptiale cu vreo 2-3 zile ca trebuie sa faci analize... la faza asta mai bine mergi sa vorbesti cu medicul de familie

pai asa ma gandeam si eu .dar analizele chiar se fac ?
ms frumos ! :*

alinanicoleta
03.06.2010, 20:55:36

depinde de medicul de familie!

mariammocanueugenia
04.06.2010, 12:54:54

Pe noi ne-a ajutat Mihaela cu o analiza (nu mai stiu care), a obtinut hartia din spital, si parca de la medicul de fam am luat adeverinta de clinic sanatos, certificatele prenuptiale le-am facut la visa pe baza la ce am dus si au costat 25 de lei de persoana.

lyana_D
04.06.2010, 14:27:22
Pe noi ne-a ajutat Mihaela cu o analiza (nu mai stiu care), a obtinut hartia din spital, si parca de la medicul de fam am luat adeverinta de clinic sanatos, certificatele prenuptiale le-am facut la visa pe baza la ce am dus si au costat 25 de lei de persoana.

oky , ms frumos ! dar nu pot sa le fac de acum , k sa scap de o grija ? :P

alinanicoleta
04.06.2010, 14:31:31
oky , ms frumos ! dar nu pot sa le fac de acum , k sa scap de o grija ? :P

nu! le faci in august atunci! nu stiu ce valabilitate au analizele! certificatele au doar 10 zile valabilitate dar analizele nu stiu... mai bine intreaba medicul tau de familie!

lyana_D
04.06.2010, 16:41:32
nu! le faci in august atunci! nu stiu ce valabilitate au analizele! certificatele au doar 10 zile valabilitate dar analizele nu stiu... mai bine intreaba medicul tau de familie!

oky,oky :) ce ma faceam eu fara voi :-? ;))

elenadumi
09.06.2010, 08:50:42
Referitor la analize, vorbeste la medicul de familie sau mai simplu cu o asistenta ca de cele mai multe ori se rezolva cu o atentie fara sa mai pierzi timpul sa dai sange, etc. Celor de acolo le spui exact cand ai cununia civila si stiu ei ce data sa puna pe hartii. Daca gasesti un cabinet care nu stie cum se fac hartiile astea sau nu vor sa te ajute sa scapi repede, du-te la mai multe ca sigur gasesti pe cineva dezghetat la minte. :-p

lyana_D
09.06.2010, 09:53:38
Referitor la analize, vorbeste la medicul de familie sau mai simplu cu o asistenta ca de cele mai multe ori se rezolva cu o atentie fara sa mai pierzi timpul sa dai sange, etc. Celor de acolo le spui exact cand ai cununia civila si stiu ei ce data sa puna pe hartii. Daca gasesti un cabinet care nu stie cum se fac hartiile astea sau nu vor sa te ajute sa scapi repede, du-te la mai multe ca sigur gasesti pe cineva dezghetat la minte. :-p

ms mult , o sa incep sa vb cu cele de la cabinet . :*

lyana_D
29.06.2010, 14:36:26
fetelor !!! ati auzit cumva k nu se mai pot scoate actele sambata ??? sper sa fie doar o barfa :((

monyk
08.07.2010, 08:22:56
fetelor !!! ati auzit cumva k nu se mai pot scoate actele sambata ??? sper sa fie doar o barfa :((

la noi se fac casatorii sambata, nici nu se pune problema sa nu. m-am interesat la sigur

lyana_D
08.07.2010, 17:19:59
la noi se fac casatorii sambata, nici nu se pune problema sa nu. m-am interesat la sigur

si eu m-am interesat ... cik in curand se baga si la noi :( nici ele nu stiu exact de cand

alinanicoleta
09.07.2010, 17:07:25
si eu m-am interesat ... cik in curand se baga si la noi :( nici ele nu stiu exact de cand

m-ar mira... totusi la noi se plateste taxa pt cununia executata sambata! la cta stiu ca nu era... primeau doar spor

lyana_D
28.07.2010, 14:10:42
fetele , cu cat timp inainte trebuie sa merg la medicul de familie pt adeverinta / analize ? dak ma pune sa le fac in cat timp sunt gata ?

la starea civila cu 2 saptamani inainte ma duc cu toate actele si apoi in saptamana nunti cu buletinele martorilor ,da ? mai intreb k sa fiu sigura :)

mariammocanueugenia
28.07.2010, 20:37:18
fetele , cu cat timp inainte trebuie sa merg la medicul de familie pt adeverinta / analize ? dak ma pune sa le fac in cat timp sunt gata ?

la starea civila cu 2 saptamani inainte ma duc cu toate actele si apoi in saptamana nunti cu buletinele martorilor ,da ? mai intreb k sa fiu sigura :)

Nu mai stiu exact ce valabilitate trebuie sa aiba adeverinta de la dr sau certificatul prenuptial...dar daca dc trb sa faci analizele, dureaza putin, ca orice analize simple...mrf si vdrl parca...ai rezultatul in aceeasi zi si cu ele mergi sa iei certificatul prenuptial.

La starea civila se dep[un actele cu 14 zile inainte si cu 2 zile inainte de nunta duci buletinele martorilor si tot atunci iti spun exact si orra la care v-au programat.

alinanicoleta
29.07.2010, 09:08:43
deci certificatele prenuptiale au valabilitate fix de 14 zile!!!!! de aceea se si face programarea asa! pe certificate trebuie sa aiba data cu ziua in care depui certificatul! de exemplu daca te duci pe 2 august pe certificat trebuie sa scrie tot 2! recunosc ca nu e bai daca te duci pe 3 ssa depui dar au valabilitate de 24 de ore pentru inscriere si 14 zile pentru a satisface cununia!

lyana_D
29.07.2010, 13:56:16
deci certificatele prenuptiale au valabilitate fix de 14 zile!!!!! de aceea se si face programarea asa! pe certificate trebuie sa aiba data cu ziua in care depui certificatul! de exemplu daca te duci pe 2 august pe certificat trebuie sa scrie tot 2! recunosc ca nu e bai daca te duci pe 3 ssa depui dar au valabilitate de 24 de ore pentru inscriere si 14 zile pentru a satisface cununia!

deci eu dak am nunta pe 28 ma duc pe 18 .. e bine ? :)

alinanicoleta
29.07.2010, 17:56:56
deci eu dak am nunta pe 28 ma duc pe 18 .. e bine ? :)

te duci pe 16! iar pe certificat sa fie trecuta data de 16!

lyana_D
30.07.2010, 11:16:14
te duci pe 16! iar pe certificat sa fie trecuta data de 16!

ok , ms mult :*

lyana_D
06.08.2010, 15:23:02
fetele , cat ne costa sa ne facem analizele pt acte ? k am intrebat la med de fam si ne-a zis sa mergem cu 2 mil la ea si ne rezolva :-S

raluk24ral
06.08.2010, 18:37:10
fetele , cat ne costa sa ne facem analizele pt acte ? k am intrebat la med de fam si ne-a zis sa mergem cu 2 mil la ea si ne rezolva :-S

cam mult :-?

lyana_D
06.08.2010, 20:53:04
cam mult :-?
gata , m-am interesat :) 80 in total :) deci mai bine imi facanalizele ;)) sau stiti voi vreun medic care cere mai putin? :D

alinanicoleta
06.08.2010, 23:18:17
pe mine m-au costat 150 lei! pe langa analizele platesti si eliberarea de adeverinta! va sugerez sa aveti si cate un timbru fiscal de 1 leu pentru fiecare adeverinta! deci 80 lei + eliberarea de adeverinta 50 lei....

lyana_D
07.08.2010, 15:35:48
pe mine m-au costat 150 lei! pe langa analizele platesti si eliberarea de adeverinta! va sugerez sa aveti si cate un timbru fiscal de 1 leu pentru fiecare adeverinta! deci 80 lei + eliberarea de adeverinta 50 lei....

am inteles , ms frumos !

monyk
16.08.2010, 10:18:11
Fetele, am fost sambata la starea civila si era afisata lista si scria doar atat: act identitate (original si copie), certificate de nastere (original si copie) si certificatele prenuptiale.. . . . . atat
Nu scria nimic de taxa sau de alte documente (timbre sau adeverinte). eu ce pot intelege?

alinanicoleta
16.08.2010, 11:48:32
Fetele, am fost sambata la starea civila si era afisata lista si scria doar atat: act identitate (original si copie), certificate de nastere (original si copie) si certificatele prenuptiale.. . . . . atat
Nu scria nimic de taxa sau de alte documente (timbre sau adeverinte). eu ce pot intelege?

pai taxele se platesc la fisc... de aceea nu specifica la avizier... insa cand incepi sa depui actele iti scrie pe o hartiuta totul!

lyana_D
17.08.2010, 08:14:37
ba da , dragutza , scria acolo tot ;)
si eu am fost ieri si am rezolvat cu ora :) acum trebuie doar sa mai merg joia viitoare cu buletinele martorilor , copie si original , si cu ale noastre in original . nu va zic , am ajuns acolo la 9 si deja erau 4 cupluri in fatza mea ;)) si era prima zi de inscriere pt 28 aug :) am rezolvat si cu certificatele prenuptiale fff usor :-$ mi-a mers ieri totul k la carte , mai putin cu confirmarile :-< vom vedea ...

alinanicoleta
17.08.2010, 08:57:42
ba da , dragutza , scria acolo tot ;)
si eu am fost ieri si am rezolvat cu ora :) acum trebuie doar sa mai merg joia viitoare cu buletinele martorilor , copie si original , si cu ale noastre in original . nu va zic , am ajuns acolo la 9 si deja erau 4 cupluri in fatza mea ;)) si era prima zi de inscriere pt 28 aug :) am rezolvat si cu certificatele prenuptiale fff usor :-$ mi-a mers ieri totul k la carte , mai putin cu confirmarile :-< vom vedea ...

la 9 dimineata? ca de fel iti scot ochii ca inscrierile incep la 1....
referitor la taxe... si eu cand a trebuit sa merg.... la avizier nu erau trecute taxele... ma refer la starea civila... cand am fost sa platesc la fisc acolo da! erau precizate taxele.... bine... femeia de acolo deja imi trecuse pe hartiuta sumele si ce reprezentau ele...

lyana_D
17.08.2010, 09:07:06
161 ron ne-au costat toata taxele acelea :)

raluk24ral
17.08.2010, 11:19:02
161 ron ne-au costat toata taxele acelea :)

atata costa cununia civila? :-\

lyana_D
17.08.2010, 11:34:18
atata costa cununia civila? :-\

cu absolut toate taxele ! si max 15 min te lasa sa stai :( mi-au zis k voi fi sunata dak se decaleaza cu jum de ora

raluk24ral
17.08.2010, 11:43:17
cu absolut toate taxele ! si max 15 min te lasa sa stai :( mi-au zis k voi fi sunata dak se decaleaza cu jum de ora

si restul de analize + certificate cat te-au costat?

lyana_D
17.08.2010, 11:57:33
si restul de analize + certificate cat te-au costat?
bine , final 211 . xeroxul nu m-a costat nimic :P

alinanicoleta
17.08.2010, 20:54:49

garantez ca nu te vor suna... cel mai probabil in caz de ceva te vor anunta atunci cand vei duce buletinele....

lyana_D
18.08.2010, 09:44:47
garantez ca nu te vor suna... cel mai probabil in caz de ceva te vor anunta atunci cand vei duce buletinele....

dar cu cine trebuie sa vorbesc de acolo k sa nu-mi perforeze buletinul ? tot cu tanti de unde am depus actele ?

alinanicoleta
18.08.2010, 09:50:42
dar cu cine trebuie sa vorbesc de acolo k sa nu-mi perforeze buletinul ? tot cu tanti de unde am depus actele ?

da! cand le depui le poti specifica insa chiar si daca ti-l taie il poti folosi... dar numai stiu cat timp...

lyana_D
18.08.2010, 10:31:52
da! cand le depui le poti specifica insa chiar si daca ti-l taie il poti folosi... dar numai stiu cat timp...

pai mi-au zis la agentie k dak mi-l taie nu pot sa ies din tara :(

raluk24ral
18.08.2010, 11:34:00
pai mi-au zis la agentie k dak mi-l taie nu pot sa ies din tara :(

vorbesti cu ei si le explici ca ai un examen important de dat si sa "omita" perforarea ca nu uiti sa-l schimbi ;)

raluk24ral
18.08.2010, 11:35:35
bine , final 211 . xeroxul nu m-a costat nimic :P

in concluzie, toata cheltuiala pentru cununia civila costa 211 lei? (taxe, analize, etc) /:)

lyana_D
18.08.2010, 11:46:52
in concluzie, toata cheltuiala pentru cununia civila costa 211 lei? (taxe, analize, etc) /:)
da , fata :)

lyana_D
18.08.2010, 11:47:26
vorbesti cu ei si le explici ca ai un examen important de dat si sa "omita" perforarea ca nu uiti sa-l schimbi ;)

pai asa o sa fac :)

raluk24ral
18.08.2010, 11:59:57
da , fata :)

ai spus doua sume si faceam totalul =P~ scump imi dadea :D nu mai vroiam sa ma marit

lyana_D
18.08.2010, 12:01:43
ai spus doua sume si faceam totalul =P~ scump imi dadea :D nu mai vroiam sa ma marit

he he :)) lasa fata , o sa fie bine !!

alinanicoleta
18.08.2010, 12:51:31
este valabil numai ca depinde de tara in care mergi... etc... si nu prea se complica agentiile cu asa ceva! prefera sa nu riste! de aceea... insa stiu ca dupa casatoria civila e valabil cel putin 7 zile chiar daca e perforat! le explici celor de la starea civila sa nu il taie ca ai nevoie de el !

lyana_D
18.08.2010, 13:55:25
este valabil numai ca depinde de tara in care mergi... etc... si nu prea se complica agentiile cu asa ceva! prefera sa nu riste! de aceea... insa stiu ca dupa casatoria civila e valabil cel putin 7 zile chiar daca e perforat! le explici celor de la starea civila sa nu il taie ca ai nevoie de el !

dak nu il fac la urgenta si gata :) n-o sa ma impiedice asta sa plec ;))

raluk24ral
23.08.2010, 13:32:38
dak nu il fac la urgenta si gata :) n-o sa ma impiedice asta sa plec ;))

dureaza 3 zile lucratoare :D

lyana_D
23.08.2010, 18:17:49
dureaza 3 zile lucratoare :D

stiu fata :) pai dak il fac luni , pana vineri cand plecam o sa fie gata ;;) dar poate tanti de acolo o sa fie o dragutza si ma scapa "necapsata" :))

raluk24ral
23.08.2010, 18:54:14
stiu fata :) pai dak il fac luni , pana vineri cand plecam o sa fie gata ;;) dar poate tanti de acolo o sa fie o dragutza si ma scapa "necapsata" :))

pai daca pleci vine... ai tot timpul sa-l schimbi :)>-

alinanicoleta
23.08.2010, 22:46:59
pai daca pleci vine... ai tot timpul sa-l schimbi :)>-

normal fara sa aiba pilute nu poate! dureaza cel putin 2 saptamani...

lyana_D
24.08.2010, 09:19:34
normal fara sa aiba pilute nu poate! dureaza cel putin 2 saptamani...

si-a pierdut al meu toate actele si intr-o sapt erau gata :) bine , sper sa nu fie cazul sa-mi fac buletinul dar ...

paulamihai
24.08.2010, 09:49:30
si-a pierdut al meu toate actele si intr-o sapt erau gata :) bine , sper sa nu fie cazul sa-mi fac buletinul dar ...

buletinul se face in doua zile,daca platesti taxa de urgenta de 150 ron

alinanicoleta
24.08.2010, 21:09:20

probabil nu a prins "sezonul"... cunosc persoane care si 3 saptamani au asteptat....

lyana_D
25.08.2010, 22:43:03
probabil nu a prins "sezonul"... cunosc persoane care si 3 saptamani au asteptat....
acum platesti cam 80 ron si in 3 zile este gata

alinanicoleta
25.08.2010, 22:45:41
acum platesti cam 80 ron si in 3 zile este gata

150 lei la urgenta! in 3 zile fara pile si tot 150 lei la urgenta cu pile in maxim 3 ore! iar daca e o pila mai buna platesti normal taxa de 7 lei sau cat mai este si il iei tot in 3 ore!

lyana_D
25.08.2010, 22:56:32

in original se duc buletinele noastre si ale martorilor ?? pai dak ei mai au nevoie de ele in zilele acelea :-?

lyana_D
25.08.2010, 22:58:18
150 lei la urgenta! in 3 zile fara pile si tot 150 lei la urgenta cu pile in maxim 3 ore! iar daca e o pila mai buna platesti normal taxa de 7 lei sau cat mai este si il iei tot in 3 ore!

deci , si-a facut iuby buletinul la urgenta foarte curand si l-a costat cam 80 ron sigur, sigur ! :)

alinanicoleta
26.08.2010, 09:31:48
in original se duc buletinele noastre si ale martorilor ?? pai dak ei mai au nevoie de ele in zilele acelea :-?

da in original! asta e... fac tot posibilul sa nu aiba nevoie!

alinanicoleta
26.08.2010, 09:33:43
deci , si-a facut iuby buletinul la urgenta foarte curand si l-a costat cam 80 ron sigur, sigur ! :)

POSIBIL!
of topic: unde stai mai exact... ca totusi imi pari cunoscuta! poti trimite pe privat daca nu vrei sa postezi aici

lyana_D
26.08.2010, 17:34:25
da in original! asta e... fac tot posibilul sa nu aiba nevoie!

am fost azi cu buletinele martorilor si a oprit numai copiile :) in schimb mi-a zis k nu poate face nimic in privintza perforatului :( deci , trebuies a-mi fac la urgenta buletinul :-<

alinanicoleta
26.08.2010, 22:52:54
am fost azi cu buletinele martorilor si a oprit numai copiile :) in schimb mi-a zis k nu poate face nimic in privintza perforatului :( deci , trebuies a-mi fac la urgenta buletinul :-<

eee! se putea dar nu a vrut!

lyana_D
26.08.2010, 23:10:41
eee! se putea dar nu a vrut!

stiu ... si tocmai d`asta mi-e ciuda ! dar asta e !! nunta sa iasa bine ;))

alinanicoleta
27.08.2010, 09:05:18
stiu ... si tocmai d`asta mi-e ciuda ! dar asta e !! nunta sa iasa bine ;))

esti prima persoana pe care o aud ca au primit copiile actelor! insa faza cu neperforatul buletinului.... se putea dar chestia e ca nu ele se ocupa de asta... ele doar iau actele si atat! de tot se ocupa sefa lor... trebuia sa mergi la sefa lor! doamna Seitan

monyk
27.08.2010, 13:29:20
gata, am rezolvat-o si eu cu actele. sunt programata pe 4 septembrie la ora 15.30, la 16.30 am biserica

raluk24ral
27.08.2010, 18:22:25
gata, am rezolvat-o si eu cu actele. sunt programata pe 4 septembrie la ora 15.30, la 16.30 am biserica

pe ce data ai depus actele? :-\

Elenusi
27.08.2010, 22:09:21
vin si eu in randul vostru.. mai am 3 saptamani si un pic, abia astept sa termin... inscrierile pt 25 septembrie incep pe 11 ( cu 14 zile inainte) ... am calculat bine?
pana atunci tb sa facem certificatele prenuptiale cu data de 11.. nu-i asa?

mirelutza_tl
27.08.2010, 22:48:44
vin si eu in randul vostru.. mai am 3 saptamani si un pic, abia astept sa termin... inscrierile pt 25 septembrie incep pe 11 ( cu 14 zile inainte) ... am calculat bine?
Cred ca ai calculat bine,azi in drum spre munca,ma gandeam unde trebe sa merg ptr actele acestea...la primarie?? la casa de cununii??? spre rusinea mea nu stiu 8-|

Elenusi
28.08.2010, 08:41:43
certificatele de la medicul de familie sau de la orice laborator specializat.... si am inteles ca tb sa platim niste taxe si la starea civila.

alinanicoleta
29.08.2010, 20:45:30
certificatele prenuptiale de la medicul de familie etc
toate actele trebuie depuse la starea civila
taxele nu se platesc la starea civila! ci la administratia financiara sus pe babadag! de la starea civila primiti o hartiuta cu ce taxe platiti si valoarea lor iar cu hartia emisa de la finante veniti inapoi la starea civila ca sa o depuneti!

lyana_D
31.08.2010, 15:38:50
tu pe 13 trebuie sa mergi , k si Raluk

lyana_D
31.08.2010, 15:40:49
Cred ca ai calculat bine,azi in drum spre munca,ma gandeam unde trebe sa merg ptr actele acestea...la primarie?? la casa de cununii??? spre rusinea mea nu stiu 8-|
da, la etajul 1 ,ultima usa pe dreapta ;))

alinanicoleta
31.08.2010, 17:46:01
da, la etajul 1 ,ultima usa pe dreapta ;))

perfect! oricum e indrumata de tipa de la paza!

deca_nicoleta
13.10.2010, 09:27:23
Neata

Am o intrebare legata de cei 200 de euro care se dau pentru casatorie.
Trebuie sa-ti vina acasa vreo instiintare sau mergi pur si simplu sa-i ridici?
Oricum nu stiu daca mai am dreptul dar asa ca fapt divers.

alinanicoleta
13.10.2010, 09:49:10
Neata

daca atunci cand ai depus actele pentru starea civila te-a pus sa semnezi pt cei 200 de euro... trebuie sa mergi in termen de 30 zile... cel putin asa zic ei... pe concordiei la caseria primariei... si daca te regasesti acolo pe lista.. te duci la primarie jos la parter... unde trebuie sa faci o cerere de mana prin care soliciti cei 200 de euro... iar cele de acolo iti dau un bon si iti zic cand sa te duci sa iti ridici banii... bani pe care ii iei tot de pe concordiei!

deca_nicoleta
13.10.2010, 10:07:16
daca atunci cand ai depus actele pentru starea civila te-a pus sa semnezi pt cei 200 de euro... trebuie sa mergi in termen de 30 zile... cel putin asa zic ei... pe concordiei la caseria primariei... si daca te regasesti acolo pe lista.. te duci la primarie jos la parter... unde trebuie sa faci o cerere de mana prin care soliciti cei 200 de euro... iar cele de acolo iti dau un bon si iti zic cand sa te duci sa iti ridici banii... bani pe care ii iei tot de pe concordiei!

In momentul in care am depus actele am completat o cerere privind acesti bani.
Iar la modalitatea de plata erau mai multe optiuni :posta, card.... dar doamna de acolo a spus ca singura optiune este prin posta.
De aceea eu am asteptat sa vina prin posta.
O sa tebuiasca sa trec pe la ei sa vad daca se mai dau sau nu.
Multumesc de raspuns.

alinanicoleta
13.10.2010, 10:13:03
In momentul in care am depus actele am completat o cerere privind acesti bani.
Iar la modalitatea de plata erau mai multe optiuni :posta, card.... dar doamna de acolo a spus ca singura optiune este prin posta.
De aceea eu am asteptat sa vina prin posta.
O sa tebuiasca sa trec pe la ei sa vad daca se mai dau sau nu.
Multumesc de raspuns.

ok... oricum tot trebuie sa mergi ca si eu am ales prin posta... si pana la urma am preferat sa ii ridic direct prin caserie.... ca acolo la primarie cand faci cererea te pune din nou sa spui prin ce modalitate vrei sa ii primesti... dar pentru faptul ca m-au tot plimbat de la o usa la alta... si sa fiu si sigura ca ii primesc relativ repede... am ales casierie...

deca_nicoleta
13.10.2010, 10:25:12
ok... oricum tot trebuie sa mergi ca si eu am ales prin posta... si pana la urma am preferat sa ii ridic direct prin caserie.... ca acolo la primarie cand faci cererea te pune din nou sa spui prin ce modalitate vrei sa ii primesti... dar pentru faptul ca m-au tot plimbat de la o usa la alta... si sa fiu si sigura ca ii primesc relativ repede... am ales casierie...

Ca la noi in Romania.
Pana nu alergi sa-ti iasa ochii nu se rezolva nimic.

sizinuca
26.10.2010, 15:13:20
fetele in tulcea se mai fac cununii sambata sau nu? ca aici la cta nu se mai fac.

raluk24ral
26.10.2010, 15:44:24
fetele in tulcea se mai fac cununii sambata sau nu? ca aici la cta nu se mai fac.

da, se fac cununii sambata ;;)

hellen_floryn
26.10.2010, 18:49:52
da, ink se fac, dar.... noi cand am depus dosarul doamna de acolo ne-a ''soptit'' ceva cum k, asa ca in alte orase cum ar fi c-ta, ar vrea si ei sa nu mai faca sambata si k vor avea loc niste discutii si decizii in ceea ce priveste acest lucru.
acum nu ma intelege gresit, doamne fereste, sa dea domnu sa nu fie cazul si la noi k ar fi cam nasol :-B

sizinuca
26.10.2010, 22:22:09
da..ar fi cam nasol ca ne da peste cap planurile. si alta intrebare ati primit ceva de la primarie ? inainte in cta se dadea si frigider, masina de spalat...acu nimik.

hellen_floryn
26.10.2010, 22:51:05
da..ar fi cam nasol ca ne da peste cap planurile. si alta intrebare ati primit ceva de la primarie ? inainte in cta se dadea si frigider, masina de spalat...acu nimik.
;))hai k asta a fost tare ... nush, la noi se dadea inainte cei 200 de euro insa mai nou cu criza nu mai dau nimic . n-am auzit nimic de frigidere, masini de spalat sau altceva. cei care s-au casatorit in 2009 au primit 200 de euro, noi am prins ''criza'';;)

alinanicoleta
27.10.2010, 09:46:47

deci... la noi se fac pentru ca se plateste o taxa insa nu stiu daca si ele primesc vreun spor... din cate am inteles cam asa vor sa faca peste tot... sa se renunte la cununia civila sambata
referitor la frigider etc... la noi se dadea doar cei 200 euro insa in alte parti da.. primeau ori frigider etc insa cei 200 euro nu! si unele exceptii daca erai perechea 1000 primeai si frigider sau ce vroiau ei dar si cei 200 euro...

Theea23
28.10.2010, 12:21:42
Neata

Din ce stiam eu, banii aceia nu se mai dau... S-au taiat de pe 1 iunie.... Nici eu nu ma mai asteptam sa ii primesc desi am avut nunta pe 29 mai, dar i-am primit... Si mi-a zis doamna de la starea civila ca i-am primit pt ca am avut nunta inainte de 1 ... Acum, nush..mergi e acolo si intereseaza-te... Daca atunci cand ati depus actele pt civila v-a dat de completat o fisa si pt acei bani, ii veti primi, daca nu... cred ca nu .

Theea23
28.10.2010, 12:23:30

Pe mine m-au sunat sa ma anunte ca trebuie sa ii ridic in decurs de o zi :)

alinanicoleta
28.10.2010, 16:21:41
Pe mine m-au sunat sa ma anunte ca trebuie sa ii ridic in decurs de o zi :)

pe mine nu m-au sunat doar mi-au zis sa merg peste 2 zile sa ii ridic... asta dupa umblat pe la usi etc... nu va zic ca la primarie deja in dreptul meu era completat cu tot cu date! si cand am intrebat de ce e completat cu date care nici macar nu apartineau buletinului meu... s-a facut curcubeu la fata si a tacut!
la casierie pe lista deja eram bifata si se fastaceau daca sa ma trimita la primarie sau nu... apoi au spus ca au gresit!

lyana_D
28.10.2010, 18:11:07
Din ce stiam eu, banii aceia nu se mai dau... S-au taiat de pe 1 iunie.... Nici eu nu ma mai asteptam sa ii primesc desi am avut nunta pe 29 mai, dar i-am primit... Si mi-a zis doamna de la starea civila ca i-am primit pt ca am avut nunta inainte de 1 ... Acum, nush..mergi e acolo si intereseaza-te... Daca atunci cand ati depus actele pt civila v-a dat de completat o fisa si pt acei bani, ii veti primi, daca nu... cred ca nu .
nu se mai dau banutii aceia ;) mie nici de la munk nu mi-au mai dat ;)) in fine , noi sa fim sanatoase , nu? :D

alinanicoleta
29.10.2010, 11:46:30
nu se mai dau banutii aceia ;) mie nici de la munk nu mi-au mai dat ;)) in fine , noi sa fim sanatoase , nu? :D

pai asta conteaza cel mai mult! aveai stipulat in contract prima de casatorie?

Theea23
31.10.2010, 08:00:07
pe mine nu m-au sunat doar mi-au zis sa merg peste 2 zile sa ii ridic... asta dupa umblat pe la usi etc... nu va zic ca la primarie deja in dreptul meu era completat cu tot cu date! si cand am intrebat de ce e completat cu date care nici macar nu apartineau buletinului meu... s-a facut curcubeu la fata si a tacut!
la casierie pe lista deja eram bifata si se fastaceau daca sa ma trimita la primarie sau nu... apoi au spus ca au gresit!

Mda, nush ce sa zic... nu a fost si cazul meu... Probabil ca trebuia si eu sa umblu ca tine, dar m-au sunat... Ideea ca eram in Cta si nu as fi vrut sa mai dau banii pe microbuz...si am trimis-o pe mama dupa ei:D.. Si a mers direct pe Concordiei,parca.. cu albumele de nunta =)) Bine ca cererea era pe numele meu, pe deasupra si numele de fata... Nu a fost usor dar a reusit sa ii ridice...

Theea23
31.10.2010, 08:04:13
Asta conteaza cel mai mult, sanatatea... Ar fi fost si banutii aceia un ajutor, dar...:(
Hellen... spor la vanzare!...Vezi poate reusesti sa vb cu vanzatoarea de la mag de unde ai luat-o si poate o revinde la pret mai mic cu explicatiile de rigoare... Asta in cazul in care nu reusesti tu... Up.up, up :D

hellen_floryn
31.10.2010, 19:39:37
Asta conteaza cel mai mult, sanatatea... Ar fi fost si banutii aceia un ajutor, dar...:(
Hellen... spor la vanzare!...Vezi poate reusesti sa vb cu vanzatoarea de la mag de unde ai luat-o si poate o revinde la pret mai mic cu explicatiile de rigoare... Asta in cazul in care nu reusesti tu... Up.up, up :D
da, ar fi ceva sa vb la magazin, nu mi-a trecut prin cap, o sa vad. eu sper sa o dau sa se bucure si alta miresica de ea cum m-am bucurat eu k si asa nu mai am ce face cu ea si nici nu am loc ( de aia o si tin la mama ;-) ). ms de urare :*

alinanicoleta
01.11.2010, 13:55:37
Mda, nush ce sa zic... nu a fost si cazul meu... Probabil ca trebuia si eu sa umblu ca tine, dar m-au sunat... Ideea ca eram in Cta si nu as fi vrut sa mai dau banii pe microbuz...si am trimis-o pe mama dupa ei:D.. Si a mers direct pe Concordiei,parca.. cu albumele de nunta =)) Bine ca cererea era pe numele meu, pe deasupra si numele de fata... Nu a fost usor dar a reusit sa ii ridice...

si la mine la fel... prima data am mers pe concordiei... de acolo m-au trimis la primarie sa completez o cerere si apoi ia pe concordiei pt ridicarea lor...
cererea am facut-o c numele de fata dar in baza noului buletin... corespundea cnpul cu cel vechi... prima data mi-a zis ca am venit prea tarziu... cand le-am zis ca azi era prima zi... au spus ca imi trebuie buletinul nou... cand le-am dat si buletinul.... etc

Dedelush
24.11.2010, 16:05:47
am o nelamurire....Cand pot face programare la cununia civila cel mai devreme? Am citit pe undeva desi nu mai sunt sigura ca ora se stabileste in momentul in care depui analizele... Dar la cat sunt eu de ametita, prefer sa intreb ca sa fiu mai sigura. Cununia religioasa o am la 17... Inca ma mai gandesc la o ora pentru cea civila #-o
Si mii de scuze daca s-a mai raspuns...am citit doar ultimele pagini si deja ma cam dor ochii...Cred ca ma ia o raceala:-s

alinanicoleta
25.11.2010, 19:36:19
am o nelamurire....Cand pot face programare la cununia civila cel mai devreme? Am citit pe undeva desi nu mai sunt sigura ca ora se stabileste in momentul in care depui analizele... Dar la cat sunt eu de ametita, prefer sa intreb ca sa fiu mai sigura. Cununia religioasa o am la 17... Inca ma mai gandesc la o ora pentru cea civila #-o
Si mii de scuze daca s-a mai raspuns...am citit doar ultimele pagini si deja ma cam dor ochii...Cred ca ma ia o raceala:-s

cununia civila o poti programa cu 2 sap inainte iar ora... daca esti DRAGUTA cu cea de acolo, ora o afli pe loc daca nu... iti zice ca atunci cu 2 zile inainte de eveniment

raluk24ral
25.11.2010, 19:41:32
cununia civila o poti programa cu 2 sap inainte iar ora... daca esti DRAGUTA cu cea de acolo, ora o afli pe loc daca nu... iti zice ca atunci cu 2 zile inainte de eveniment

de acord cu tine :)) daca esti DRAGUTA rezolvi multe

Dedelush
26.11.2010, 09:54:26
O sa imi dau toata silinta sa fiu draguta atunci :)) ms de informatii... m-am linistit si in privinta asta. :-<

d_lili
07.07.2011, 12:59:26
Buna fetelor, revin si eu cu o intrebare ca tot am citit pe forum si in final am ametit de tot. Intrebarea e cu cate zile inainte se depun actele la starea civila, aici am citit 2 saptamani, dar am sunat la Tulcea si mi-au spus ca 10 zile( dar nu au specificat si greseala mea ca nu am intebat daca sunt lucratoare sau calendaristice). La aceste 10 zile se ia in calcul si ziua depunerii? Ca daca am nunta pe 20 in mod normal ar trebui sa le depun de 10. Lamuriti-ma ca nu mai integ nic. Pup

lyana_D
07.07.2011, 15:45:30
Buna fetelor, revin si eu cu o intrebare ca tot am citit pe forum si in final am ametit de tot. Intrebarea e cu cate zile inainte se depun actele la starea civila, aici am citit 2 saptamani, dar am sunat la Tulcea si mi-au spus ca 10 zile( dar nu au specificat si greseala mea ca nu am intebat daca sunt lucratoare sau calendaristice). La aceste 10 zile se ia in calcul si ziua depunerii? Ca daca am nunta pe 20 in mod normal ar trebui sa le depun de 10. Lamuriti-ma ca nu mai integ nic. Pup
deci , pe 8.08 ar fi perfect dak ai merge !! 8...9...10... pe acolo ;) te-am pwpat si bafta !!!

fetelor , am fost de curand la o cununie civila si era un nene care facea acolo poze , din cate am inteles este angajatul primariei sau ceva de genul . aveti idee de asa ceva ? sa merg la ei si sa le cer si pozele pe care mi le-au facut anul trecut ? :)

alinanicoleta
07.07.2011, 15:53:56

este vorba de 10 zile lucratoare... respectiv 14 zile calendaristice
8 -9 august trebuie sa te duci sa depui dosarul (certificatele prenuptiale trebuie sa aiba trecuta ziua de 8 maxim 9 august)
pe data de 18 august te vor chema cu buletinele si cu dovada platii tuturor taxelor

alinanicoleta
07.07.2011, 15:54:53
fetelor , am fost de curand la o cununie civila si era un nene care facea acolo poze , din cate am inteles este angajatul primariei sau ceva de genul . aveti idee de asa ceva ? sa merg la ei si sa le cer si pozele pe care mi le-au facut anul trecut ? :)

acel nene face poze doar pentru persoanele care nu au fotograf si doar o poza face la ceilalti asa de amintire...

lyana_D
07.07.2011, 17:11:31
acel nene face poze doar pentru persoanele care nu au fotograf si doar o poza face la ceilalti asa de amintire...
nenea asta a facut multe poze , cu toate k si ei aveau fotograf :-? cred k o sa merg sa intreb

alinanicoleta
07.07.2011, 17:14:10
nenea asta a facut multe poze , cu toate k si ei aveau fotograf :-? cred k o sa merg sa intreb

mergi... eu stiu de la mine de la nunta cand l-am intrebat si a zis ca a facut cateva dar pentru el
de exemplu la prietena mea (nunta pe fuga) nu a avut nici foto nici filmare si dansul ia facut vreo 10 poze si i le-a trimis acasa - bineinteles le-a platit

Dedelush
10.07.2011, 22:57:36
Buna fetelor. Aveti prietene care au facut recent cununia civila sambata? O verisoara mi-a spus de o taxa uriasa ce se percepe in Ct pentru cununia civila, in cazul in care mirii insista sa fie sambata- zi nelucratoare pentru angajati. In Tulcea se plateste acest serviciu? Va pup si va multumesc anticipat

raluk24ral
11.07.2011, 07:51:54
Buna fetelor. Aveti prietene care au facut recent cununia civila sambata? O verisoara mi-a spus de o taxa uriasa ce se percepe in Ct pentru cununia civila, in cazul in care mirii insista sa fie sambata- zi nelucratoare pentru angajati. In Tulcea se plateste acest serviciu? Va pup si va multumesc anticipat

se plateste, dar nu ca la constanta :-p
de anul trecut stiu ca erau discutii ca difera taxele de la TL la CT

alinanicoleta
11.07.2011, 22:34:04

despre ce suma e vorba? si eu cand am facut nunta am platit pentru faptul ca a fost sambata oficierea starii civile
de luni-vineri e gratis iar sambata se plateste si duminica e si mai scump
eu din cate stiu in constanta nu se mai oficiau sambata la starea civila... probabil acum se percepe o taxa putin mai mare pentru acest serviciu si sa fie efectuat

Dedelush
11.07.2011, 23:13:36
despre ce suma e vorba? si eu cand am facut nunta am platit pentru faptul ca a fost sambata oficierea starii civile
de luni-vineri e gratis iar sambata se plateste si duminica e si mai scump
eu din cate stiu in constanta nu se mai oficiau sambata la starea civila... probabil acum se percepe o taxa putin mai mare pentru acest serviciu si sa fie efectuat
O verisoara mi-a spus de 1500 lei iar o prietena de 3000 lei. :( tind sa cred ca valoarea reala este 1500 lei dar este pentru prima data cand urechiusele mele aud de taxa aceasta la Tulcea. Cati banuti ma sfatuiti sa dau deoparte pentru acest serviciu? :x

dorina_b
11.07.2011, 23:46:46
O verisoara mi-a spus de 1500 lei iar o prietena de 3000 lei. :( tind sa cred ca valoarea reala este 1500 lei dar este pentru prima data cand urechiusele mele aud de taxa aceasta la Tulcea. Cati banuti ma sfatuiti sa dau deoparte pentru acest serviciu? :x
de ce nu incerci un telefon?intrebi si de depunerea actelor ,si de taxa...:)

dorina_b
11.07.2011, 23:47:25
de ce nu incerci un telefon?intrebi si de depunerea actelor ,si de taxa...:)
Starea Civila - Primaria Tulcea (http://www.primaria-tulcea.ro/) | Telefon: 0240/511440

Dedelush
11.07.2011, 23:51:22
Starea Civila - Primaria Tulcea (http://www.primaria-tulcea.ro/) | Telefon: 0240/511440
Multumesc frumos :* Aveam de gand sa sun maine, dar am spus ca aflu mai intai de pe miresici :):-p

alinanicoleta
12.07.2011, 13:38:01
deci m-am interesat si iti zic preturile
Taxa pentru oficierea căsătoriei în zilele nelucrătoare (sâmbăta, duminica și sărbătorile legale) - 96 lei
Taxa pentru acces cu aparat de fotografiat la oficierea casatoriilor - 25 lei
Taxa pentru acces cu camera de filmat, inregistrare video a fiecarei casatorii - 40 lei
total 161 lei
suma de 1500 lei sau 3000 lei probabil e 150 lei sau 300 lei...

aceste taxe le gasesti si pe site-ul primariei tulcea - taxe si impozite - la sectiunea taxe speciale

acum va dau si taxele din constanta:
Taxa pentru oficierea căsătoriei în zilele nelucrătoare (sâmbăta, duminica și sărbătorile legale) - 200 lei
Taxă pentru încheierea căsătoriei înainte de expirarea termenului de 10 zile stabilit prin lege - 150 lei
Taxa pentru oficierea căsătoriei în alt loc decât sediul Serviciului de Stare Civilă - 1500 lei
Nu am gasit taxa de filmat si fotografiat.

lyana_D
12.07.2011, 15:38:51
Taxa pentru oficierea căsătoriei în zilele nelucrătoare (sâmbăta, duminica și sărbătorile legale) - 96 lei
Taxa pentru acces cu camera de filmat, inregistrare video a fiecarei casatorii - 40 lei
total 161 lei
suma de 1500 lei sau 3000 lei probabil e 150 lei sau 300 lei...

aceste taxe le gasesti si pe site-ul primariei tulcea - taxe si impozite - la sectiunea taxe speciale

ai dreptate, Alina :) weekend-ul trecut am fost la o nunta si astea au fost taxele pe care le-au suportat ei. In rest , multa VESELIEEE !! :D

hellen_floryn
12.07.2011, 17:36:39

doamne, ingrozitor de mult ... oare ce vor face tinerii care vor sa se casatoreasca dak doamne fereste vor fi asemenea taxe???

alinanicoleta
12.07.2011, 21:04:37
doamne, ingrozitor de mult ... oare ce vor face tinerii care vor sa se casatoreasca dak doamne fereste vor fi asemenea taxe???

si la noi la tulcea poti ajunge la 1500 lei asta in cazul in care vrei sa faci cununia starii civile in alta parte decat la sediu

hellen_floryn
13.07.2011, 18:54:48
si la noi la tulcea poti ajunge la 1500 lei asta in cazul in care vrei sa faci cununia starii civile in alta parte decat la sediu
asa da stiu, sau imi inchipuiam, dar eu ma refeream in cazul in care taxele pt cununia civila normal la starea civila sa fie atat ... ar fi prea mult, chiar enorm.

Dedelush
13.07.2011, 22:19:41
total 161 lei
suma de 1500 lei sau 3000 lei probabil e 150 lei sau 300 lei...aceste taxe le gasesti si pe site-ul primariei tulcea - taxe si impozite - la sectiunea taxe speciale
Multumesc frumos pentru raspuns....Eu mi-am notat nr de telefon insa este agitatie mare la birou..cu asigurarile obligatorii si nu am timp sa fac mai nimic in timpul programului. M-am linistit acum:*
Va multumesc mult de tot pentru sprijinul oferit de-a lungul organizarii :*