PDA

Versiunea completa : Ranile de col

mirabela24
20.02.2009, 12:38:39
As vrea sa vorbim si despre aceasta tema pt. ca am auzit multe femei care se confrunta cu aceasta problema. Inclusiv eu am o rana pe col, pe care am descoperit-o la primul control. Pur si simplu am fost la un control de rutina si m-am trezit cu o astfel de rana. Am facut si colposcopie, vreo 2 pana acum, si tratament fac in continuare pt. ca nu s-a inchis de tot. Nu as vrea sa ajung la cauterizare, dar dupa cum s-a inchis dupa 2 luni de tratament, sper sa nu fie cazul.

niela
23.02.2009, 20:14:52
buna draguta mea surioara de suferinta,deci nu sunt singura din pacate cu aceasta problema......si eu sunt fff speriata,cel putin am fost speriata acuma m-am mai obisnuit......nu prea am multe informatii despre cum se fac ranile astea sau despre cum se trateaza dar sfatul meu este sa incerci si pe cale naturala,adica cu spalaturi cu ginosept(ceai)sau ovule

niela
23.02.2009, 20:17:24
uite acuma am verificat tratamentul care l-am urmat eu si a dat rezultate(este natural)ptr ca cel dat de medic cu ovulele alea naspa nu m-a ajutat cu nimc
unul dintre medicamente se numeste monofemina2(cu ulei de catina,spirulina,extract de musetel si galbenele
si al2-lea este carpicon"s" cu propolis si rasina de conifere

te pup si astept sa-mi dai vesti poate reusim impreuna sa ne vindecam

niela
23.02.2009, 20:24:36
uite ca acuma citesc prospectul de la asta cu rasina de conifere si sa stii ca am si auzit si citit de el de multe ori....e bun si ptr cancer,siptr a ramane insarcinata ptr fetele cu probleme din astea
daca mai stii si alte medicamente sa-mi spui si mie te rog
astept sa-mi raspunzi

ayana2010
23.02.2009, 22:00:50
buna draguta mea surioara de suferinta,deci nu sunt singura din pacate cu aceasta problema......si eu sunt fff speriata,cel putin am fost speriata acuma m-am mai obisnuit......nu prea am multe informatii despre cum se fac ranile astea sau despre cum se trateaza dar sfatul meu este sa incerci si pe cale naturala,adica cu spalaturi cu ginosept(ceai)sau ovule
si eu "m-am trezit" cu o rana pe col la primul control ginecologic. am facut un tratament cu ovule si irigatii si se pare ca am scapat. mi-a propus s-o cauterizam , dar am preferat varianta tratament si a dat rezultate.

mirabela24
24.02.2009, 09:55:25
Mie doctora mi-a dat initial timp de 2 luni numai ovule Cervugid si Antioxidanti (vitamine) pt. imunitate cate 3 pastile pe zi. Dupa primele 2 luni de tratament am facut o colposcopie, unde am vazut cu ochii mei ca rana s-a inchis aproape 3 sferturi. Insa cand m-a auzit doctorita ca am facut spalaturi cu irigatorul, a facut ca tarzan :O , pt. ca ea nu recomanda acest lucru, deoarece se presupune ca ar trebui sa sterilizam bine irigatorul, fierbandu-l aproape 1 ora, chestie pe care nu o stiam. In fine in continuare mi-a dat tratament 4 luni, tot cu Cervugid, antioxidanti (dar numai 1 pastila pe zi) + Monofemina. In fine, la inceput cand mi-a descoperit aceasta rana am fost f. speriata, pt. ca stiu ca de la aceste rani netratate se ajunge la ce e mai rau, nici nu vreau sa vb. despre asta. Eu sper sa se inchida de tot aceste rani, sa scapam de stres si griji.

Habib
24.02.2009, 13:40:43
eu am o rana pe col, dar doctorita mi-a spus ca e in limite normale si nu are rost sa umblam la ea!
asa ca repet la 1 an papanicolau si e bine, pana acum!

niela
24.02.2009, 14:38:19
si eu am fost speriata tare la inceput dar intre timp m-am mai ferit de absorbante intime,la fel sterilizez irigatorul si cu monofemina la fel ca tine mai fac tratament
sa auzim de bine si vindecare usoara

CONT-INCHIS-030
24.02.2009, 15:07:06
buna fetelor.si eu am fost patita.la un control de rutina mi-a spusdoctorul meu ca am o rana pe col.nu mai stiam ce sa zic si ma speriasem.dupa un an mi s-a vindecat fara sa urmez un tratament special.ma tot batea la cap cu cauterizarea dar am refuzat din start,pt ca sunt o fire cam fricoasa.sfat:papanicolaul trebuie repetat anual,chiar daca spunem noi ca suntm sanatoase tun!!!pupici:>

criss23
24.02.2009, 15:11:37
aveti grija cu spalaturile si cu tampoanele interne.
cervigidul este destul de bun ca si tratament local, dar trebuie efectuate si analize suplimentare ca nu cumva sa fie o alta cauza care intretine rana: micoze, hpv, coci..etc.

Sanatate!

Habib
24.02.2009, 16:52:35
cervigidul este destul de bun ca si tratament local, dar trebuie efectuate si analize suplimentare ca nu cumva sa fie o alta cauza care intretine rana: micoze, hpv, coci..etc.

Sanatate!

eu nu folosesc tampoane interne, stiu ca dauneaza!!!!!!!

deliutza_miresica
24.02.2009, 18:17:02
simie mi a gasit o rana mica pe col la controlul din noiembrie nu aveam si acum in februarie cand am mers mi a descoerito am facut spalaturi vaginale cu irigatorul si bioclin e posibil safie de la irigator? cum sa il sterilizez daca ii din plastic daca il fierb se topeste eu asa zic ceea ce ii faceame ca il puneam sub jet de apa fierbinte uofff acum am facut un tratament si astept sa vad rezultatele sunt un pik kam speriata:-<

mirabela24
24.02.2009, 22:25:20

Sanatate!
Eu am facut si o gramada de analize, care au iesit bine, cat despre cauterizare nici nu vreau sa aud, iar la cum s-a inchis rana la mine nici nu cred ca e cazul, oricum prin mai-iunie, o sa merg din nou la control, sa vad daca se inchide de tot

alinah
25.02.2009, 08:33:56
simie mi a gasit o rana mica pe col la controlul din noiembrie nu aveam si acum in februarie cand am mers mi a descoerito am facut spalaturi vaginale cu irigatorul si bioclin e posibil safie de la irigator? cum sa il sterilizez daca ii din plastic daca il fierb se topeste eu asa zic ceea ce ii faceame ca il puneam sub jet de apa fierbinte uofff acum am facut un tratament si astept sa vad rezultatele sunt un pik kam speriata:-<
buna! il sterilizezi bagandu-l intr-o solutie de cloramina......gasesti la farmacie (sunt pastilute care se cumpara de la farmacie si se dizolva in apa)>:D<

RalukGeorgiana
25.02.2009, 09:03:19
Buna fetelor...si eu am avut o rana pe col...si ghiciti ce...nu mi am luat tratamentul....apoi am ajuns la urgenta la maternitate din cu totul alte motive si de acolo m a programat direct la cauterizare k nu se remediaza prin tratament...........vai kpul meu ce am patit...desi dadusem banutu mult, mai mult dekt alte pers....nu l a interesat mergea k pe banda rulanta...fara anestzie si mai si radea de paciente kre erau palide si planse din kuza durerii........si sa nu mai zic k m am inkpatanat sa nu mai iau masina din kuza traficului si m am dus cu iubitul meu cu ratb ul pt k faceam f putin...si pana aksa mai mai sa lesin in masina...dupa aceea nu aveti nici o durere...asa k va puteti duce dar numai cu anestezie..aaa.si app...este o perioada de 3 sapt+1luna jumate (depinde de la kaz la kaz)de abstinenta.Pup..si bafta!

bianca82
25.02.2009, 09:58:52
Hai ca m-am inscris si eu in club...la mine e destul de veche rana si chiar deranjanta... adica am o jena in interior si uneori sangerez la contact..in fine ....m-am obisnuit cu ea...si la fel fug de cauterizare (despre care parerile sunt destul de impartite, unele spunand ca este ceva de suprafata si tot medicamentos s-ar rezolva)
Acum as vrea sa incerc si ceva naturis...spalaturi cu ceai de coada soricelului si niste ovule. Care sunt mai bune, Carpicon sau Monofemina? Se pot administra in paralel cu Cervugid?

deliutza_miresica
25.02.2009, 12:50:39
buna! il sterilizezi bagandu-l intr-o solutie de cloramina......gasesti la farmacie (sunt pastilute care se cumpara de la farmacie si se dizolva in apa)>:D<
o sa imi procur acele pastilute multumesc:*

mirabela24
25.02.2009, 14:08:33
Hai ca m-am inscris si eu in club...la mine e destul de veche rana si chiar deranjanta... adica am o jena in interior si uneori sangerez la contact..in fine ....m-am obisnuit cu ea...si la fel fug de cauterizare (despre care parerile sunt destul de impartite, unele spunand ca este ceva de suprafata si tot medicamentos s-ar rezolva)
Acum as vrea sa incerc si ceva naturis...spalaturi cu ceai de coada soricelului si niste ovule. Care sunt mai bune, Carpicon sau Monofemina? Se pot administra in paralel cu Cervugid?
Eu zic sa mergi totusi la medic, pt. ca nu e bine daca sangerezi, cel putin asa m-a atentionat pe mine doctora mea, eu fac tratament cum am mai spus (la recomandarea medicului) cu Cervugid si Monofemina 20 de zile pe luna, timp de 4 luni, o sera Cervugid, o seara Monofemina.... bine mi-a zis ca daca am vreo nunta, vreun chef ceva, pot sa nu folosesc 1 seara, nu are nimic, daca intrerup. Rana mea cred ca e veche, dar eu habar n-am avut, pt. ca nu m-a jenat in niciun fel, 1 sg. data am sangerat dupa contact acum 1 an parca, dar atat, de atunci nu s-a mai intamplat sa sangerez. Si culmea am descoperit-o la primul control, cand am facut si o serie de analize, care atunci nu au iesit bine, am urmat tratament pt. alte chestii mai marunte, si nu m-am mai dus cand trebuia la control, iar dupa 4 luni, speriata de ce se scrie pe net de aceste rani, am facut o colposcopie si surpriza, rana se inchisese singura putin. Apoi am urmat 2 luni de tratament si s-a mai inchis din ea, dar a mai ramas cam 1 sfert si continui tratamentul pana prin iunie asa. Monofemina (ovule cu musetel si galbenele) mi l-a recomandat doctora cand m-a auzit ca ma spal cu irigatorul, chiar mi-a zis sa-l arunc si sa fac numai spalaturi la suprafata, atat.

deliutza_miresica
25.02.2009, 14:21:04
uoff nu mai inteleg nik deci sa inteleg ca atuncicand avem rani pe col nu trebuiesa mai folosim irigator:(( uoff greu e sa fii femeie barbatilor le a dat armata si pana la urma si pe aia le au luato noua ni le a lasat pe toate m am saturat si sunt abia la inceputul problemelor:((

mirabela24
25.02.2009, 21:25:14
uoff nu mai inteleg nik deci sa inteleg ca atuncicand avem rani pe col nu trebuiesa mai folosim irigator:(( uoff greu e sa fii femeie barbatilor le a dat armata si pana la urma si pe aia le au luato noua ni le a lasat pe toate m am saturat si sunt abia la inceputul problemelor:((
Nu stiu nici eu exact, cert e ca mie mi s-a "interzis" ca sa zic asa folosirea irigatorului pt. totdeauna, indiferent daca aveam rana sau nu. Doctora mea are in jur de 30 si ceva de ani si e f. de treaba, mi-a explicat cum stau lucrurile si de ce nu trebuie folosit irigatorul. Pe de alta parte am mai auzit de la prietenele mele ca lor doctorul le-a recomandat folosirea irigatorului, dar foarte bine sterilizat inainte, nu doar spalat cu apa de la robinet!

oliviutza
05.03.2009, 02:29:13
Ranile pe col aka cervicita nu sunt ceva de care sa va speriati, dar trebuie neaparat tratament si/sau cauterizare pentru ca altfel se poate agrava si duce chiar la cancer de col. Stiu pe cineva care a ignorat o rana de-asta cu sangerari si dupa vreo 5 ani a ramas fara o bucata din col, nu au mai avut medicii ce sa-i faca.
Eu am avut o cervicita destul de urata acum vreo 10 ani, cauzata de infectie cu candida, cauzata la randul ei de antibiotice (aparent aveam rana de pe la 13-14 ani cand nu se punea problema de sex). Am facut tratament cu Carpicon (foarte eficient, mai iau periodic cand imi revine anexita) si ceva antibiotic (Cloramfenicol, am inteles ca nu se mai prescrie), dupa care cauterizare, care a durut foarte putin (chiar nu trebuie sa fugiti de asa ceva, ganditi-va ca o sa nasteti la un moment dat, si nasterea normala sau cezariana sunt muuuult mai dureroase). De atunci nu mai am nici o problema.
A, si cervicita da infertilitate temporara. Nu e de joaca!

jadeeed
08.03.2009, 08:36:27
Uf...asa m-am saturat de problemele de genu...vorba prietenului meu...nici prostituatele cred ca nu au atatea probleme.

In fine...ce sa zic:

1. Ma chinui cu candida de ceva ani...prima data mi-a aparut de la un OB. De atunci nu am mai folosit niciodata (si asa era prima data), dar m-am pricopsit cu o candida de care nu mai scap. In ultimul an insa...parca imi apare din ce in ce mai des. In ultima jumatate de an am bagat de-a ovule in mine de mi-au sarit pe ochi. Nu prea vrea sa treaca....sta vreo 2-3 luni linistita iar apoi din nou isi face de cap.

2. Rana pe col...cel putin asa zice doctorita mea. Ea spune ca e mai mica decat un bob de mazare. Nu am sangerat niciodata. Nu am facut colposcopie...dar luna asta ma enervez rau de tot. Nu mai am incredere in nimeni si ma gandesc ca poate imi zice ca am rana aia ca sa ma mai intorc pe la ea dn cand in cand. Of Doamne

3. Acum...cistita sau anexita, cine mai stie. Am crezut ca e cistita, dar la urocultura nu mi-a iesit nimic. Deci sa inteleg ca nu e. Din pacate, la ultimul contact sexual s-a lasat cu dureri...asa ca maine ma duc la gineco sa vad daca nu e anexita.

Asa ca...chisturi...candida...rana pe col...anexita sau cistita (sincer nu mai inteleg nimic) si probabil un HPV. Marfa.

Nu mai stiu cum sa scap de ele...ar trebui sa ia si prietenul tratament...nu stiu la ce doctor sa ma mai duc :|

alinutza15
23.03.2009, 13:23:46
buna fetelor, am avut si eu o rana pe col dar am facut cauterizare dupa mai mult timp de tratament si frica. dar m-am speriat degeaba k nu m-a durut atat de mult doar ca este amuzant sa stai cu picioarele desfacute si sa vezi cum iese fum de acolo.....de jos. cert este k acum ma simt mai bine si nici nu mai am dureri si sangerari la contact. va pup si sa va faceti bine.

bimmer4now
23.03.2009, 13:29:15
Ranile pe col aka cervicita nu sunt ceva de care sa va speriati, dar trebuie neaparat tratament si/sau cauterizare pentru ca altfel se poate agrava si duce chiar la cancer de col. Stiu pe cineva care a ignorat o rana de-asta cu sangerari si dupa vreo 5 ani a ramas fara o bucata din col, nu au mai avut medicii ce sa-i faca.
Eu am avut o cervicita destul de urata acum vreo 10 ani, cauzata de infectie cu candida, cauzata la randul ei de antibiotice (aparent aveam rana de pe la 13-14 ani cand nu se punea problema de sex). Am facut tratament cu Carpicon (foarte eficient, mai iau periodic cand imi revine anexita) si ceva antibiotic (Cloramfenicol, am inteles ca nu se mai prescrie), dupa care cauterizare, care a durut foarte putin (chiar nu trebuie sa fugiti de asa ceva, ganditi-va ca o sa nasteti la un moment dat, si nasterea normala sau cezariana sunt muuuult mai dureroase). De atunci nu mai am nici o problema.

Eu n am putut sa fac nimic cu o rana pe col, pt ca am aflat de ea cand eram insarcinata deja. Acum, la un an dupa, am joi programata operatia de ERAD, de care zici tu, in care imi vor scoate portiunea de col afectata de rana.. Deci clar nu e de joaca!

miti
04.05.2009, 20:37:48
am si eu o rana pe col(am facut diverse analize) medicul mi a dat antibiotic si ovule...si mi a spus ceva de genul: Cand terminati tratamentul o sa o cauterizam daca vreti.
eu credeam ca e musai nu numai daca vreau
care ar fi avantajele/dezavantajele cauterizarii sau ale necauterizarii?

ayana2010
04.05.2009, 22:05:41
am si eu o rana pe col(am facut diverse analize) medicul mi a dat antibiotic si ovule...si mi a spus ceva de genul: Cand terminati tratamentul o sa o cauterizam daca vreti.
probabil este o rana mica si poate fi vindecata prin tratament, de aia ti-a si prescris ovule si antibiotic. daca nu o vrei cauterizata, trebuie monitorizata. avantajul cauterizari ar fi ca scapi de ea, avantajul necauterizarii nu-l cunosc.

miti
04.05.2009, 22:26:57
probabil este o rana mica si poate fi vindecata prin tratament, de aia ti-a si prescris ovule si antibiotic. daca nu o vrei cauterizata, trebuie monitorizata. avantajul cauterizari ar fi ca scapi de ea, avantajul necauterizarii nu-l cunosc.
nu stiu cat de mica e..
doctorul a zis insa ca nu e urata...insa nu s a vindecat prin tratament ...(o am deja de 2 ani si ceva)

miti
06.05.2009, 19:35:12
:-\:-\:-\:-\:-\

GABBY80
13.05.2009, 21:01:16
fetele nu va jucati cu rana pe col.am avut si eu acum cativa ani, am cauterizat o si gata nu mi-am mai batut capul cu ea.exact cum a zis si alinuta15 nu doare , iese fum si miroase a piele arsa 1-2min max.de ce va chinuiti luni de zile cu tratament si ovule, stres etc.?e o metoda mai sigura si rapida cauterizarea daca vreti sa ma credeti pt ca nu am nici un interes sa zic asta.bafta multa si mai mult curaj sa luati decizia potrivita!

aditzzza
15.05.2009, 12:33:22
Si eu am fost la medic si tot in urma unui control de rutina mi-a zis k ar fi un gen de ''rana'' pe col dar ca nu e nimic grav, si ca m-as fi nascut cu asa ceva.Ea nu recomanda cauterizarea decat daca e absolut necesar mi-a zis.Nu am avut sangerari niciodata dp actul sexual,doar dureri in timpul.Acest lucru s-a remediat dp ce mi-a prescris un tratament cu antibiotic si ovule.Singurul inconvenient ar fi secretia mai abundenta,asta mi-a zis.Sincer nush ce sa fac...as merge sa cer parerea altui medic pt k mi-e frica.Mi-a zis k se poate trai cu asa ceva...In ce masura, nu stiu...Doctorita e destul de ok(medicover)..la stat nu am incredere, iar la cabinetele particulare nu stii peste cine poti da..De ani de zile sunt in cautarea ginecologului ''the one'' si inca nu l-am gasit...
Va pup!Si aveti grija de voi!

miti
18.05.2009, 22:01:27
din cate vad majoritatea sunteti pro cauterizare,
probabil o voi face si eu,3 medici mi au recomandat asta

cori_tm
28.05.2009, 20:07:41
buna tuturor....sunt noua pe aici dar as vrea dak se poate sa ma ajute cineva.....pt inceput sa ma prezint su corina si am 24 de ani. si acum problema acum doua zile am primit rezultatatele analizelor de testul papanicolaou si sunt speriata mi-sa gasit o infectir virala (acum eu scriu ce scrie pe foaie) HPV si este bifata rublica cu un + si pe langa asta casificarea papanicolau este CIII mai apare si frotiu inflamator......poate va ganditi dc nu intreb medicul...l-am intrebat mi-a prescris ovule "Cervugid" mi-a zis sa iau doua cure dupa sa ma duc iara la control si atunci imi va face un control cu "microscopic" dupa care se pare k va trebui sa ma cauterizez.......intrebarea este......cum este aceasta cauterizare.....doare? imi este foarte frica...din pacate nu am pe cine sa intreb pt k viatza a fost cam cruda cu mine si mi-a luat-o pe mama prea devreme printre o:-)....si pe altcineva nu am cine.
deci va rog daa aveti un sfat v-as fi recunoscatoare
ps: daca am gresit la ortografie imi cer scuze....dar sunt cam speriata
VA MULTUMESC MULT!!!!!:*

Ritzi
28.05.2009, 20:10:56
buna tuturor....sunt noua pe aici dar as vrea dak se poate sa ma ajute cineva.....pt inceput sa ma prezint su corina si am 24 de ani. si acum problema acum doua zile am primit rezultatatele analizelor de testul papanicolaou si sunt speriata mi-sa gasit o infectir virala (acum eu scriu ce scrie pe foaie) HPV si este bifata rublica cu un + si pe langa asta casificarea papanicolau este CIII mai apare si frotiu inflamator......poate va ganditi dc nu intreb medicul...l-am intrebat mi-a prescris ovule "Cervugid" mi-a zis sa iau doua cure dupa sa ma duc iara la control si atunci imi va face un control cu "microscopic" dupa care se pare k va trebui sa ma cauterizez.......intrebarea este......cum este aceasta cauterizare.....doare? imi este foarte frica...din pacate nu am pe cine sa intreb pt k viatza a fost cam cruda cu mine si mi-a luat-o pe mama prea devreme printre o:-)....si pe altcineva nu am cine.
deci va rog daa aveti un sfat v-as fi recunoscatoare
ps: daca am gresit la ortografie imi cer scuze....dar sunt cam speriata
VA MULTUMESC MULT!!!!!:*

eu nu am avut probleme de genul, dar stiu de la o prietena ca e suportabila cauterizarea, se pare ca nu se simte prea tare, e neplacuta pozitia in sine si departatorul ala, dar altfel e ok

nu fi speriata, important e sa iti rezolvi problema>:D<

cori_tm
28.05.2009, 20:42:27
ms mult ritzi.......sper sa mai imi treaca oricum am langa mine o:-) meu pazitor....

miti
28.05.2009, 21:05:54
citeste subiectul asta..
poate te ajuta
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=17369
si astea:
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=15175
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=17870
si nu dispera!
nu stiu medicina, deci n as putea sa ti dau sfaturi, nici macar din proprie experienta...
Cred ca exista solutii!

miti
28.05.2009, 21:09:57
azi am fost la doctor, si l-am intrebat daca sa cauterizez rana respectiva sau nu...
raspunsul a fost: daca nu vreti un copil in urmatorii 2-3 ani si vreti eu v-o cautertizez.
(zicea ca zona nu este urata si atat timp cap testul pap e ok,poate fi supravegheata si intr oeventuala sarcina)

cori_tm
28.05.2009, 21:47:36
ms mult miti :*

helenita
31.05.2009, 21:34:07
si eu am avut o rana pe la 23 de ani, iar dra mi-a recomandat sa o cauterizez
am facut totul pe viu, venisem din tura de noapte, am simtit un pic:D , iar apoi toata ziua m-a durut in zona de jos a burtii ca si cum imi venea cm-ul
apoi am mers vreo 2-3 sapt la ''pansament'', mi-l facea o asistenta, si apoi gata! totul a fost ok
de atunci n-am mai avut probleme:)

cori_tm
01.06.2009, 07:12:25
helenita....ti-a facut pe viu :-SS eu nu as putea sa fac asta.....cred k as lesina de frica.....curajoasa mai esti

elioma00
03.07.2009, 13:18:30
Fetelor am si eu o intrebare ca poate voi v-ati mai "lovit" de asa ceva- am o inflamatie a colului dar testul Papanicolau si HPV sunt ok. stiti cumva si tratamente alternative la acet gen de inflamatii?

Multumesc

miti
04.07.2009, 17:39:49
Fetelor am si eu o intrebare ca poate voi v-ati mai "lovit" de asa ceva- am o inflamatie a colului dar testul Papanicolau si HPV sunt ok. stiti cumva si tratamente alternative la acet gen de inflamatii?

Multumesc
eu am facut spalturi cu ceai de galbenele si 1 lingura de bicarbonat de sodiu dizolvat in ceai...nu mi a trecut rana dar zice doctorul ca arata muuult mai bine zona>:D<

elioma00
06.07.2009, 11:02:29
eu am facut spalturi cu ceai de galbenele si 1 lingura de bicarbonat de sodiu dizolvat in ceai...nu mi a trecut rana dar zice doctorul ca arata muuult mai bine zona>:D<

Multumesc frumos.

In week-end am fost la plafar si mi-a dat un ceai care contine sunatoare , gabelene, urzica alba moarta si conuri de hamei si ovule monofemina 2,

Sper sa fie totul ok . dupa ce termin cura de ovule si ceai ma voi duce sa reept colposcopia :-s

miti
06.07.2009, 19:37:04
Multumesc frumos.

In week-end am fost la plafar si mi-a dat un ceai care contine sunatoare , gabelene, urzica alba moarta si conuri de hamei si ovule monofemina 2,

Sper sa fie totul ok . dupa ce termin cura de ovule si ceai ma voi duce sa reept colposcopia :-s
sa ne spui daca a functionat.
Dar testul pap e bun? eu n am facut colcospopie....daca a fost ok testul pap
oare trebuia?

elioma00
07.07.2009, 11:27:03
sa ne spui daca a functionat.
Dar testul pap e bun? eu n am facut colcospopie....daca a fost ok testul pap
oare trebuia?

Testul PAP e bun , mie imi facuse colposopie prima oara cand mi-a iesit PAP-ul nasol

twina
10.10.2009, 15:55:57
As vrea sa vorbim si despre aceasta tema pt. ca am auzit multe femei care se confrunta cu aceasta problema. Inclusiv eu am o rana pe col, pe care am descoperit-o la primul control. Pur si simplu am fost la un control de rutina si m-am trezit cu o astfel de rana. Am facut si colposcopie, vreo 2 pana acum, si tratament fac in continuare pt. ca nu s-a inchis de tot. Nu as vrea sa ajung la cauterizare, dar dupa cum s-a inchis dupa 2 luni de tratament, sper sa nu fie cazul.
ma bucur pt. tine ca rana reactioneaza la tratament si nu ai nevoie de cauterizare, nu este mare lucru , dar este tare neplacuta cauterizarea.

miti
11.10.2009, 17:58:37
ma bucur pt. tine ca rana reactioneaza la tratament si nu ai nevoie de cauterizare, nu este mare lucru , dar este tare neplacuta cauterizarea.
esti sigura pe care am "auzit o" spunand asa ceva.
ce a fost asa de deranjant la ea?

manusa
11.10.2009, 21:43:08
Mie doctora mi-a dat initial timp de 2 luni numai ovule Cervugid si Antioxidanti (vitamine) pt. imunitate cate 3 pastile pe zi. Dupa primele 2 luni de tratament am facut o colposcopie, unde am vazut cu ochii mei ca rana s-a inchis aproape 3 sferturi. Insa cand m-a auzit doctorita ca am facut spalaturi cu irigatorul, a facut ca tarzan :O , pt. ca ea nu recomanda acest lucru, deoarece se presupune ca ar trebui sa sterilizam bine irigatorul, fierbandu-l aproape 1 ora, chestie pe care nu o stiam. In fine in continuare mi-a dat tratament 4 luni, tot cu Cervugid, antioxidanti (dar numai 1 pastila pe zi) + Monofemina. In fine, la inceput cand mi-a descoperit aceasta rana am fost f. speriata, pt. ca stiu ca de la aceste rani netratate se ajunge la ce e mai rau, nici nu vreau sa vb. despre asta. Eu sper sa se inchida de tot aceste rani, sa scapam de stres si griji.

asa stiu si eu...este foarte periculos sa faci spalaturi cu irigatorul - nu este steril si te poti rani singura.

manusa
11.10.2009, 21:49:12

off...La multi ani bebeului<:-P

vroiam sa te intreb cum il faci?

alina_hahuie
27.10.2009, 16:00:40
Scuze daca sunt putin off-topic dar e bine sa fim corect informate.

Aici e vb despre gripa porcina si vaccinul impotriva ei dar e valabil si pt cel impotriva cancerului de col uterin.
Va rog sa vedeti ce a zis ministrul sanatii din Finlanda despre acest subiect http://www.youtube.com/watch?v=nTgyakGAddM

ruxandra142002
21.11.2009, 13:19:57

dar daca nu facem spalaturi cu irigatorul, atunci cum? si eu am acceasi problema de ft mult timp si daca termin un tratament stau putin si incep altul pt ca ma intorc de unde am inceput ....

ionelacristina
07.03.2010, 09:56:21
Buna fetelor,

Sa va impartasesc eu din experienta mea in domeniul "ranilor"...
Anul trecul, la primul meu consult ginecologic (la 25 de ani...rusine mie), plina de sperante ca totul o sa fie OK,ma asez pe masa si nici nu apu bine sa-mi trag rasuflarea ca vine si reactia doctorei....aveti o rana IMENSA , trebuie cauterizata, nu cred ca merge tratata medicamentos, cel mai probabil o aveti din nastere.Insa acea cauterizare nu a vrut sa o faca fara niste analize prealabile cum ar PAPANICOLAU,clamydia, microplasma,test HPV+tipaj viral sperand astfel sa determine cauza.Norocul meu ca toate analizele mi-au iesit bine,inclusiv negativ HPV, dovada ca rana (mai bine zis craterul ) o avem din nastere.
Nu am stat prea mult pe ganduri si m-am programat pentru cauterizare.Am fost atentionata ca o sa doara si o sa dureze un pic mai mult decat in alte cazuri si ca este posibil sa nu reusesca sa o rezolve 100% intrr-o singura interventie.Asadar , la mine procedura a durat maxim jum.de ora, mi s-a dat inainte ceva pt durere, durerile au fost asemanatoare celor menstruale insa recuperarea a durat cam 10 saptamani timp in care am avut interdictie la efort fizic, contact sexual si o vizita saptamanala la cabinet pentru pansat(o curatare a locului cu apa oxigenata).
Dupa jumatate de an m-am dus la control, sunt f. bine si dupa cum mi s-a spus initial mai sunt cateva vase de cauterizat si o sa fiu nou nouta ( cu "teava de inox" cum imi spune viitorul sot).
Acum ma pregatesc pt. a 2 a interventie care, mai nou, medicul meu nu o face fara o analiza noua in domeniu, mesager oncogenaE6/E7, indiferent de rezultatele celorlalte analize . Daca analiza iese negativa medicul are ok la cauterizare, invers...lucrulile se complica...este nevoie de conizatie(taierea unei bucati din col care se face in spital, cu anestezie generala s.a), locul conideradu-se cu high risk pentru cancer col uterin....
Sper..de fapt sunt convinsa ca o sa-mi iasa bine analiza si ma pregatesc pt. cea de-a 2 a cauterizare.
Referitor la facut copii dupa 2-3 ani de la interventie..nici vorba..Doctora mi-a spus ca dupa max.6 luni de la interventie nu este nici o problema atat doar ca in acest interval tb. o protectie f mare pt poti ramane f usor insarcinata.
Dupa cum vedeti, m-am facut specialista in rani pe col:( dar nu sunt deloc speriata, stiu ca am o problema pe care trebuie sa o rezolv si ca nu o sa-mi treaca de la sine..asa ca incerc sa gasesc cea mai buna si sigura metoda de tratament.
Sfatul meu , fetelor, duceti-va la doctor ..exista in zile noastre rezolvare pt. aproape orice...

Pupici! :* :* :*

2010_adryb30
07.03.2010, 10:10:35
Buna fetelor,

Sa va impartasesc eu din experienta mea in domeniul "ranilor"...
Anul trecul, la primul meu consult ginecologic (la 25 de ani...rusine mie), plina de sperante ca totul o sa fie OK,ma asez pe masa si nici nu apu bine sa-mi trag rasuflarea ca vine si reactia doctorei....aveti o rana IMENSA , trebuie cauterizata, nu cred ca merge tratata medicamentos, cel mai probabil o aveti din nastere.Insa acea cauterizare nu a vrut sa o faca fara niste analize prealabile cum ar PAPANICOLAU,clamydia, microplasma,test HPV+tipaj viral sperand astfel sa determine cauza.Norocul meu ca toate analizele mi-au iesit bine,inclusiv negativ HPV, dovada ca rana (mai bine zis craterul ) o avem din nastere.
Nu am stat prea mult pe ganduri si m-am programat pentru cauterizare.Am fost atentionata ca o sa doara si o sa dureze un pic mai mult decat in alte cazuri si ca este posibil sa nu reusesca sa o rezolve 100% intrr-o singura interventie.Asadar , la mine procedura a durat maxim jum.de ora, mi s-a dat inainte ceva pt durere, durerile au fost asemanatoare celor menstruale insa recuperarea a durat cam 10 saptamani timp in care am avut interdictie la efort fizic, contact sexual si o vizita saptamanala la cabinet pentru pansat(o curatare a locului cu apa oxigenata).
Dupa jumatate de an m-am dus la control, sunt f. bine si dupa cum mi s-a spus initial mai sunt cateva vase de cauterizat si o sa fiu nou nouta ( cu "teava de inox" cum imi spune viitorul sot).
Acum ma pregatesc pt. a 2 a interventie care, mai nou, medicul meu nu o face fara o analiza noua in domeniu, mesager oncogenaE6/E7, indiferent de rezultatele celorlalte analize . Daca analiza iese negativa medicul are ok la cauterizare, invers...lucrulile se complica...este nevoie de conizatie(taierea unei bucati din col care se face in spital, cu anestezie generala s.a), locul conideradu-se cu high risk pentru cancer col uterin....
Sper..de fapt sunt convinsa ca o sa-mi iasa bine analiza si ma pregatesc pt. cea de-a 2 a cauterizare.
Referitor la facut copii dupa 2-3 ani de la interventie..nici vorba..Doctora mi-a spus ca dupa max.6 luni de la interventie nu este nici o problema atat doar ca in acest interval tb. o protectie f mare pt poti ramane f usor insarcinata.
Dupa cum vedeti, m-am facut specialista in rani pe col:( dar nu sunt deloc speriata, stiu ca am o problema pe care trebuie sa o rezolv si ca nu o sa-mi treaca de la sine..asa ca incerc sa gasesc cea mai buna si sigura metoda de tratament.
Sfatul meu , fetelor, duceti-va la doctor ..exista in zile noastre rezolvare pt. aproape orice...

Pupici! :* :* :*

Felicitari pentru curajul tau... bafta!!!=D> =D> =D>

ionelacristina
07.03.2010, 10:30:27
Multumesc frumos!
Sa stii ca de fapt curajul mai mult vine din frica pt. ca la ce mi-a zis doctorul ca pot pati de la o rana netratata...m-am introzit..

amyella
07.03.2010, 20:29:09
Multumesc frumos!
Sa stii ca de fapt curajul mai mult vine din frica pt. ca la ce mi-a zis doctorul ca pot pati de la o rana netratata...m-am introzit..

BUna Ionelacristina,
dupa parerea mea ai trecut prin toate acestea degeaba...O rana pe col care nu e patologica(adica nu se dovedeste a fi o boala) si care e din nastere se lasa in pace,nu se cauterizeaza.Daca papanicolaul ti-a iesit ok si Hpv negativ nu inteleg de ce te-a cauterizat...Metoda asta cu cauterizarea nu mai este de actualitate acum,nu se mai cauterizeaza asa usor sai repede orice rana.Un medic bun stie asta.
Iei anticonceptionale?Sau ai luat un timp indelungat?Si astea pot da o fragilitate a colului,o congestie...De cat timp ti-ai inceput viata sexuala?Daca nu de mult si asta ar putea fi o explicatie...
Nu stiu ce a vazut medicul tau acolo,dar o data ce spui ca toate analizele ti-au iesit ok mi se pare inutila cauterizarea.Ai platit toate aceste interventii,analize,controale?Asta da,poate fi o explicatie...

amyella
07.03.2010, 20:36:53
Am uitat sa te intreb o colposcopie ai facut?
Este o metoda de vizualizare a colului uterin cu un aparat la dimensiuni mult mai mari,astfel incat se poate observa mult mai bine zona,mai bine decat cu ochiul liber.Se badijoneaza colul uterin cu cateva substante si la fel ca la radiografie,daca zona se albeste inseamna ca e bolnava si ma rog,ar trebui cauterizata...
Cred ca asta ar fi trebuit sa-ti faca mai intai medicul si apoi sa decida daca trebuie cu adevarat cauterizata zona.

adi82
07.03.2010, 20:56:33
Mie mi-a descoperit la primul meu control medical(cand mi-am inceput viata sexuala acum vreo 5ani) mi-a dat tratament ovule si a zis ca pot sa stau cu ea dk nu e nici un disconfort. Totul a fost bine pana am observat ca dk contactul sexual dura prea mult ma ustura si ma durea si asa am ajuns la alta doctorita care mi-a recomandat sa fac cauterizare pt ca rana oricat de mica ar fi ea se poate deschide si se infecteaza. Eu acum i-au pastile orale zanocin si ovule macmiror si mi-a spus sa ma spal cu ceai de galbenele. O sa merg sa repetam testul papa nicolau si apoi desi mor de frica o sa-mi fac cauterizare.
Cauzele sunt multe dar difera de la pers la pers: frigu, igiena, viata sexuala.
Va doresc numai bine!!!

ionelacristina
08.03.2010, 09:24:15
Buna fetelor,

Sa va raspund pe rand...
1)Doctorul la care ma duc mi-a explicat faptul ca tocmai ca aceste analizele sunt OK inseamna ca nu sunt factori care sa lezeze locul adica nu are ce sa trateze...iar daca nu as vindeca locul ar insemnasa sa las teren propice pt. diversi virusi, microbi etc.
Intradevar am citit, m-am interesat ..in zile noastre putini medici cauterizeaza ranile fara probleme...Eu am preferat sa o cauterizez mai ales ca nu sunt alte implicatii decat disconfortul de moment(asta din cate stiu eu)...nu am vrut sa risc alte probleme viitoare.
2)Am facut colposcopie...chiar mi-a si aratat cu o oglinda locul bolnav ...
3)Viata sexuala mi-am inceput-o de la 18-19 ani..deci nu recent, nu am dureri, sangerari sau alte probleme la contact.
4)Nu iau anticonceptionale
5)Interventia si analizele au fost facute in sistem privat..acum refuz sa cred ca doar aspectul financiar a stat la baza indicatiei pentru cauterizare...

Pupici!

newcomer
08.03.2010, 11:43:08
Buna fetelor,

Sa va raspund pe rand...
1)Doctorul la care ma duc mi-a explicat faptul ca tocmai ca aceste analizele sunt OK inseamna ca nu sunt factori care sa lezeze locul adica nu are ce sa trateze...iar daca nu as vindeca locul ar insemnasa sa las teren propice pt. diversi virusi, microbi etc.
Intradevar am citit, m-am interesat ..in zile noastre putini medici cauterizeaza ranile fara probleme...Eu am preferat sa o cauterizez mai ales ca nu sunt alte implicatii decat disconfortul de moment(asta din cate stiu eu)...nu am vrut sa risc alte probleme viitoare.
2)Am facut colposcopie...chiar mi-a si aratat cu o oglinda locul bolnav ...
3)Viata sexuala mi-am inceput-o de la 18-19 ani..deci nu recent, nu am dureri, sangerari sau alte probleme la contact.
4)Nu iau anticonceptionale
5)Interventia si analizele au fost facute in sistem privat..acum refuz sa cred ca doar aspectul financiar a stat la baza indicatiei pentru cauterizare...

Pupici!
eu zic ca ai facut bine ca ai cauterizat o, mai ales daca era si de dimensiuni mari...dupa cum ti a zis si medicul, clar o astfel de rana era teren propice pt microbi, virusi, candida etc...

amyella
08.03.2010, 18:12:49
Iti doresc numai bine Ionelacristina,
in mod clar medicul stie mai bine ce are de facut...Insa sa sti ca tocmai sistemul privat ne stoarce uneori si mai mult de bani.Poate m-am grabit un pic cu parerile mele dar eu asa stiam de la dr mea ca in ziua de azi se evita pe cat se poate o cauterizare care poate fi intr-adevar un teren propice ptr infectii dar tocmai deaceea trebuie sa ai grija si mai mult.Se pare ca astfel de rani pe col,din nastere se corecteaza in timp ,adica tesutul se reface,se pare ca e o descarcare hormonala sau ceva de genul...
Sunt curioasa ce inseamna sau mai bine zis in ce consta acea analiza mesager oncogena E6/E7?

ionelacristina
09.03.2010, 07:33:51
Multumesc frumos!
Parerile sunt atat de impartite...sunt argumente pro si contra si de-o parte si de alta...incat mergi pe mana intuitiei.Eu sper totusi ca nu am luat o decizie gresita...
Nu stiu sa-ti explic f.bine in ce consta analiza asa ca am copiat ce ce spun cei de la Centrul Medical Matei Basarab, care, se pare momentan sunt singurii care fac analiza...
" Centrul Medical Matei Basarab introduce pentru prima data in Romania determinarea ARN mesager pentru oncogenele E6/E7 a 5 dintre cele mai frecvente tulpini de Papilloma virus (HPV): 16, 18, 31, 33, 45. E6/E7 sunt cei mai specifici markeri ai activitatii oncogenice si a progresiei spre cancerul de col uterin.
Cancerul de col uterin este cauzat in 99.7 % din cazuri de infectia persistenta cu HPV. Aproximativ 80 % din infectiile cu HPV regreseaza simptomatic sau asimptomatic. Pentru progresia spre cancerul de col uterin este necesara persistenta infectiei cu HPV si integrarea acestuia in genomul celulei gazda. Din momentul integrarii se exprima activitatea oncogenelor E6/E7, iar probabilitatea regresiei infectiei cu HPV este mult mai mica.
Avantajul metodei ARN fata de ADN in diagnosticarea infectiilor cu HPV este specificitatea mult mai mare. Probabilitatea ca o femeie cu test ARN pentru HPV pozitiv sa fie diagnosticata histologic cu neoplasm intraepitelial cervical (CIN 2+) este de 70 de ori mai mare decat la o femeie cu acelasi test negativ. Pentru testele ADN de HPV aceeasi probabilitate este doar de 6 ori mai mare.
In cazul femeilor sub 30 de ani, unde semnificatia clinica a tehnicilor ADN este scazuta datorita frecventelor infectii tranzitorii, este singura metoda cu reala utilitate clinica pe acest segment de populatie. "

Analiza se recolteaza la fel ca un PAPANICOLAU, rezultatul se primeste in 10 zile lucratoare...Eu inca astept rezultatul...

Pupici!

amyella
09.03.2010, 14:48:22
Multumesc frumos!
Parerile sunt atat de impartite...sunt argumente pro si contra si de-o parte si de alta...incat mergi pe mana intuitiei.Eu sper totusi ca nu am luat o decizie gresita...
Nu stiu sa-ti explic f.bine in ce consta analiza asa ca am copiat ce ce spun cei de la Centrul Medical Matei Basarab, care, se pare momentan sunt singurii care fac analiza...
" Centrul Medical Matei Basarab introduce pentru prima data in Romania determinarea ARN mesager pentru oncogenele E6/E7 a 5 dintre cele mai frecvente tulpini de Papilloma virus (HPV): 16, 18, 31, 33, 45. E6/E7 sunt cei mai specifici markeri ai activitatii oncogenice si a progresiei spre cancerul de col uterin.
Cancerul de col uterin este cauzat in 99.7 % din cazuri de infectia persistenta cu HPV. Aproximativ 80 % din infectiile cu HPV regreseaza simptomatic sau asimptomatic. Pentru progresia spre cancerul de col uterin este necesara persistenta infectiei cu HPV si integrarea acestuia in genomul celulei gazda. Din momentul integrarii se exprima activitatea oncogenelor E6/E7, iar probabilitatea regresiei infectiei cu HPV este mult mai mica.
Avantajul metodei ARN fata de ADN in diagnosticarea infectiilor cu HPV este specificitatea mult mai mare. Probabilitatea ca o femeie cu test ARN pentru HPV pozitiv sa fie diagnosticata histologic cu neoplasm intraepitelial cervical (CIN 2+) este de 70 de ori mai mare decat la o femeie cu acelasi test negativ. Pentru testele ADN de HPV aceeasi probabilitate este doar de 6 ori mai mare.
In cazul femeilor sub 30 de ani, unde semnificatia clinica a tehnicilor ADN este scazuta datorita frecventelor infectii tranzitorii, este singura metoda cu reala utilitate clinica pe acest segment de populatie. "

Analiza se recolteaza la fel ca un PAPANICOLAU, rezultatul se primeste in 10 zile lucratoare...Eu inca astept rezultatul...

Pupici!

Multumesc ptr raspuns,sunt convinsa ca totul va fi bine si o sa fie un rezultat negativ!Mai ales ca spui ca nu ti-a iesit nici o tulpina de HPV,papanicolaul negativ si a mai fost si cauterizata zona...nu cred ca va gasi ceva rau acolo;inteleg ca aceasta analiza se face mai ales daca ar fi fost depistat un HPV,zice clar acolo ca un cancer de col poate aparea in cazul unei persistente pe termen indelungat al unui HPV....Nu e cazul tau draga mea,mult succes!pupici.

ionelacristina
10.03.2010, 20:31:50
Buna fetelor,

Mi-au iesit o parte din analize...La ce increzatoare eram eu ca o sa fie rezultatele f bune..m-a lovit ca un fulger rezultatul de la Papinicolau...Clasificare 2 spre 3...Parca nu-mi vine sa cred, ceva nu inteleg...La nici un an de cand mi-am facut analizele complete si care mi-au iesit f.bune (nu HPV, clamydia, microplasma, nimic...)acum ma indret spre un C3?Din ce cauza?
Am sunat astazi si am vorbit cu doctora, mi-a spus sa stau linista pana imi iese rezultatul de la ARN mesager E6/E7, ca este posibil ca rezultatul sa iasa asa din cauza ranii pe care inca o am si care este inflamata iar plus de alta laboratorul care a lucrat analiza este CM Matei Basarab care, se pare face un Papanicolau mai detaliat si pe care ele( asitenta si doctora) asa il interpreteaza.Tot ea mi-a spus ca numai astazi au venit 6 teste cu rezultate C2 spre C3...
Sperand sa ma linistesc, am intrebat daca totusi anul trecut testul HPV a fost negativ, nu este un semnal pozitiv? Mi-a raspuns ca in acest interval pot aparea modificari...deci raspunsul este nu.
Pana imi iese rezultatul la ARN mi-a spus sa fac tratament cu CERVUCID 10 zile si in functie de rezultat, repet Papanicolau sau nu.
Momentan in capul meu sunt mai multe intrebari decat raspunsuri, incerc sa gandesc rational..sunt constienta ca nici rezultatul de acum nu este unul f. prost dar nici nu-mi iese din cap varianta ca ar iesi positiv testul, situatie in care sunt celule canceroase care incep sa se formeze si singura varianta ar fi taierea locului bolnav...Dar sa astept...

Pupici!

ionelacristina
19.03.2010, 16:06:53
Buna fetelor,

Mi-a iesit rezultatul la ARN...Este negativ adica sunt OK ,urmeaza sa-mi fac cauterizarea si sper cu asta sa scap definitiv de probleme.

Pupici!

helenita
21.03.2010, 22:38:58
Buna fetelor,

Mi-a iesit rezultatul la ARN...Este negativ adica sunt OK ,urmeaza sa-mi fac cauterizarea si sper cu asta sa scap definitiv de probleme.

Pupici!

bafta...nu doare chiar asa rau cauterizarea:D..conteaza sa stai in ziua aceea in pat linistita, ca o sa te doara un pic burtica, ca la cm...

micamicaela
23.03.2010, 11:35:24
buna fetelor. am si eu o intrebare. zicea cineva ca dupa cauterizare sa nu ramai insarcinata 6 luni. De ce oare?

amyella
24.03.2010, 15:52:44
buna fetelor. am si eu o intrebare. zicea cineva ca dupa cauterizare sa nu ramai insarcinata 6 luni. De ce oare?

este o interventie la nivelul colului uterin.se acorda acest timp ca se se vindece bine locul,sa se refaca complet tesuturile.daca este un col scurt,in timpul sarcinii se face serclaj(legarea colului),lucru ce cred ca ar fi complicat pe un col proaspat cauterizat.in plus dupa cauterizare se merge un timp regulat la control ptr aplicari de pansamente cu baneocin(cred ca depinde oricum de cat de mare e zona si complicatii)
...trebuie acordat un timp de refacere,dar nu stiu daca trebuie neaparat 6 luni.

Habib
25.03.2010, 07:16:23
bafta...nu doare chiar asa rau cauterizarea:D..conteaza sa stai in ziua aceea in pat linistita, ca o sa te doara un pic burtica, ca la cm...

scumpo, tu ai facut cauterizare?
eu am o rana pe col, si cand am fost la medic m-a intrebat daca mi-a fost cauterizata ca asa pare..............oare s-a vindecat?
astept si eu rezultatul de la papanicolau, facut alaltaieri si examenul de secretii

toate facute la medlife!

sper sa iasa bine

eu am auzit ca aceasta cauterizare este foarte dureroasa:-B :-B :-B

alinagr
25.03.2010, 08:02:07
Eu am avut o rana pe col,dar mi s-a dat niste medicamente.Cauterizare nu am facut si nici nu stiam ca se face.Dar cum medicul nu a mai zis nimic,banuiesc ca s-a vindecat

amyella
25.03.2010, 17:42:58
Eu am avut o rana pe col,dar mi s-a dat niste medicamente.Cauterizare nu am facut si nici nu stiam ca se face.Dar cum medicul nu a mai zis nimic,banuiesc ca s-a vindecat

asa cum ziceam medicii din ziua de azi nu mai recomanda cauterizare,decat probabil atunci cand chiar e zona f afectata,asociata cu un pap pozitiv ,un HPV sau o colposcopie nasoala...
dar sa nu uiti sa-ti faci pap-ul regulat.

alinagr
25.03.2010, 18:17:43
asa cum ziceam medicii din ziua de azi nu mai recomanda cauterizare,decat probabil atunci cand chiar e zona f afectata,asociata cu un pap pozitiv ,un HPV sau o colposcopie nasoala...
dar sa nu uiti sa-ti faci pap-ul regulat.

nu l-am facut niciodata:">

Habib
26.03.2010, 07:08:19
nu l-am facut niciodata:">

vai de mine!
nu e bine!
o data pe an :)>-

amyella
26.03.2010, 12:17:58
[quote=alinagr;3134593]nu l-am facut niciodata:">[/quote

Fuguta la gineco.;;) Pap-ul e mai necesar decat orice alta interventie(de fapt cred ca nici nu se face altceva inaintea unui papa)

Habib
26.03.2010, 12:22:45

Fuguta la gineco.;;) Pap-ul e mai necesar decat orice alta interventie(de fapt cred ca nici nu se face altceva inaintea unui papa)

asa e
e cel mai relevant

alinagr
26.03.2010, 20:42:02

Nu am probleme,nu vreau sa fac aiurea teste.Probabil daca imi va fi recomandat de medic,am sa-l fac

poupee
26.03.2010, 21:22:33
[quote=amyella;3137569]

Nu am probleme,nu vreau sa fac aiurea teste.Probabil daca imi va fi recomandat de medic,am sa-l fac
papul se face anual,mai ales ca tu ai si copil,chiar daca nu ti-l recomanda medicul.....eu am avut probleme si le-am descoperit la timp datorita testului papanic facut cand trebuiaL-)

ionelacristina
27.03.2010, 20:36:08

Buna,

Mie mi-a spus medicul ca pot ramane insarcinata imediat ce locul s-a vindecat adica in max. 1 luna.Chiar mi-a spus ca dupa o cauterizare poti ramane f usor insarcinata...Nu stiu care explicatia...

helenita
28.03.2010, 13:51:44
scumpo, tu ai facut cauterizare?
eu am o rana pe col, si cand am fost la medic m-a intrebat daca mi-a fost cauterizata ca asa pare..............oare s-a vindecat?
astept si eu rezultatul de la papanicolau, facut alaltaieri si examenul de secretii

toate facute la medlife!

sper sa iasa bine

eu am auzit ca aceasta cauterizare este foarte dureroasa:-B :-B :-B

da, am facut cauterizare acum vreo 5-6 ani...si nu a durut chiar asa tare...na, acum fiecare cum suporta durerea
ti-am zis, doar in ziua aceea a trebuit sa stau intinsa in pat, ca ma durea burta ca la cm....apoi a fost ok, insa a trebuit la control sa-mi faca un fel de "pansamente" cam de 2 ori pe sapt, timp de 5-6 sapt, si bineinteles fara sex in sapt alea:">

Habib
29.03.2010, 07:43:59
da, am facut cauterizare acum vreo 5-6 ani...si nu a durut chiar asa tare...na, acum fiecare cum suporta durerea
ti-am zis, doar in ziua aceea a trebuit sa stau intinsa in pat, ca ma durea burta ca la cm....apoi a fost ok, insa a trebuit la control sa-mi faca un fel de "pansamente" cam de 2 ori pe sapt, timp de 5-6 sapt, si bineinteles fara sex in sapt alea:">

sper sa nu ajung la cauterizare
am citit ceva pe net, ca medicii nu prea mai sunt de acord cu aceasta metoda
au aparut niste medicamente mai puternice care pot trata rana :-B

c02111983
29.03.2010, 09:39:10
sper sa nu ajung la cauterizare
am citit ceva pe net, ca medicii nu prea mai sunt de acord cu aceasta metoda
au aparut niste medicamente mai puternice care pot trata rana :-B
Si eu am avut o rana mica ,dar sa vindecat dupa 4 luni de tratament cu o gramada de medicamente si ovule.

minicutta
07.04.2010, 10:21:49
fetelor si eu am o rana pe col desi testul Pap...a iesit "in limitele normale" (citat de la dr.gineco). Rana am facut o pt ca s eu capoasa si am folosit inele contraceptive , dar mi a recomandat tratament cu ovule si apoi din nou la control.Cauterizarea e ULTIMA solutie (si nu prea sunt de acord cu ea, mai ales ca tre sa facem o pauza de 3 luni de la ....sex). Sper sa dea roade tratamentul.

Habib
08.04.2010, 06:46:48
mi-a venit si mie Papanicolaul - e super ok:-" -

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana POLIMORFA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad înalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Înalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice în favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: Intens fond inflamator acut. Alterari celulare de natura inflamatorie.
Flora microbiana POLIMORFA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator.
N.L.: Se recomanda repetarea dupa tratament ANTIINFLAMATOR

manolache70
17.04.2010, 12:23:59
Buna fetelor,

Mi-a iesit rezultatul ASCUS la Papanicolau, alaiza recoltata inainte de cauterizarea unei rani.
Este posibil ca acest rezultat sa aiba legatura cu rana mea pe col?
Doctora mi-a spus sa stau linistita,este o inflamatie locala..insa nu sunt eu prea lamurita...
Stie cineva mai exact ce inseamna acest rezultat ASCUS?

Lilylike
14.06.2010, 20:07:02
amyella,

am si eu o problema de acest fel si as vrea sa merg la medicul tau ginecolog. crezi ca poti posta pe forum numele si datele lui de contact? daca nu, macar pe email?!

ti-as fi foarte recunoscatoare!

multumesc frumos,
Lilylike

larryssa83
17.06.2010, 18:44:26
Buna fetelor!
Sa va povestesc ce am patit eu..
In urma cu 2 ani mi s-a descoperit o mica rana pe col (nu am nasteri si nici avorturi la activ), rana pe care nimeni nu imi zicea sa o cauterizez dar imi dadeau ovule de ma saturasem. Anul trecut m-am dus la control (la alt medic) cu inima cat un purice pt ca ma asteptam sa imi zica de cauterizare. I-am spus ca am avut o rana si ca vreau sa stiu daca mi-a trecut. Mi-a spus ca ce am eu nu este rana si ca puteam sa folosesc ovule toata viata. Ce am eu se numeste ectopie. Pt a fi sigura m-a programat pt colposcopie si acolo inainte de am da cu acele substante imi explica:" daca acea portiune se face de culore X este rana, daca este de culoare Y nu este".
Asa s-a dovedit ca nu e rana ci doar un semn din nastere. Mi-a spus ca daca am probleme grave (infectii foarte urate) atunci mi-o cauterizeaza dar ca acum nu e cazul.
Eu va recomand ca inainte de orice cauterizare sa cereti si a doua parere.
D-na doctor la care merg eu nu prea este de acord cu cauterizarile si prefera sa trateze. Mie mi-a fost frica de cauterizare si m-am bucurat ca in sfarsit am gasit pe cineva care sa imi explice si chiar sa imi arate din carti ce se recomanda.
Va doresc multe sanatate!

Lilylike
20.06.2010, 16:36:35
Mda, asta caut si eu: un medic care sa vrea sa faca niste analize inainte de a recomanda cauterizarea. Mie medicul la care am fost mi-a zis ca rana nu se vindeca decat prin cauterizare, ori eu stiam ca mai exista si alte metode.
Asa ca acum sunt in cautarea unui ginecolog bun. Poate imi puteti recomanda si mie pe cineva.....

Lilylike

larryssa83
20.06.2010, 20:21:42
Mda, asta caut si eu: un medic care sa vrea sa faca niste analize inainte de a recomanda cauterizarea. Mie medicul la care am fost mi-a zis ca rana nu se vindeca decat prin cauterizare, ori eu stiam ca mai exista si alte metode.
Asa ca acum sunt in cautarea unui ginecolog bun. Poate imi puteti recomanda si mie pe cineva.....

Lilylike
Tu de unde esti?
Dar sigur ce ai tu e rana? Ai facut colposcopie? Eu stiu pe cineva care a avut rana totusi si i-a trecut cu ovule.

newcomer
21.06.2010, 13:06:14
si eu am rana pe col...de fapt, tot ectopie e dar e si proliferativa...nici medicul meu nu e de acord cu cauterizarea, zice ca dupa aceea ar putea aparea probleme la sarcina, se ramane mai greu gravida deoarece se modifica secretiile, pH-ul local etc...saptamana trecuta mi a facut colposcopie si tipizare pt HPV, acum astept rezultatul, cam am emotii...

larryssa83
21.06.2010, 15:18:34
si eu am rana pe col...de fapt, tot ectopie e dar e si proliferativa...nici medicul meu nu e de acord cu cauterizarea, zice ca dupa aceea ar putea aparea probleme la sarcina, se ramane mai greu gravida deoarece se modifica secretiile, pH-ul local etc...saptamana trecuta mi a facut colposcopie si tipizare pt HPV, acum astept rezultatul, cam am emotii...
La colposcopie ce ti-a spus?

newcomer
21.06.2010, 20:59:24
La colposcopie ce ti-a spus?
la colposcopie mi a zis ca e in regula, nu arata zona ca fiind cu probleme; mi a aratat si mie colul, si rana respectiva arata foarte bine delimitata si usor elevata...am inteles ca cele plane si prost delimitate de tesutul din jur sunt periculoase...oricum, azi l am sunat si mi a spus ca la tipizare a iesit intr adevar hpv, insa din fericire nu tulpinile cu risc inalt...miercuri merg sa mi dea rezultatul pe hartie si sa vedem ce e de facut in continuare...ce parere ai?

larryssa83
22.06.2010, 13:00:01
mi-a venit si mie Papanicolaul - e super ok:-" -

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana POLIMORFA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad înalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Înalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice în favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: Intens fond inflamator acut. Alterari celulare de natura inflamatorie.
Flora microbiana POLIMORFA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator.
N.L.: Se recomanda repetarea dupa tratament ANTIINFLAMATOR
Rezultatul tau seamana foarte mult cu rezultatul meu de acum 2 ani. E facut cumva la Polimed?

larryssa83
22.06.2010, 13:07:48
la colposcopie mi a zis ca e in regula, nu arata zona ca fiind cu probleme; mi a aratat si mie colul, si rana respectiva arata foarte bine delimitata si usor elevata...am inteles ca cele plane si prost delimitate de tesutul din jur sunt periculoase...oricum, azi l am sunat si mi a spus ca la tipizare a iesit intr adevar hpv, insa din fericire nu tulpinile cu risc inalt...miercuri merg sa mi dea rezultatul pe hartie si sa vedem ce e de facut in continuare...ce parere ai?
Sincera sa fiu pe mine stii ce ma nelamureste...ca de fapt la tine se pare ca ar fi o rana si nu ectopie. Ectopia inseamna prezenta unui organ normal intr-un loc nepotrivit. La mine asta este...o bucata din piele este iesita pe partea cealalta. Nu stiu sa iti spun in termenii lor.
Uite ce am gasit pe net pt ca si eu m-am stresat mult timp crezand ca ce am eu este rana:
Te sfatuiesc sa nu faci cauterizare si sa renunti la ideea ca o chestie fiziologica(cum este ectopia) ar fi boala si ar necesita tratamant. Nu ai rana pe col ai o portiune de tesut tipic endocolului plasata pe exocol...asa esti tu, din nastere. E ca si cum te-ai gindi sa faci tratament pentru faptul ca ai par blond sau ochi negri. Stai calma. Tine insa minte ca ai aceasta ectopie, tesutul acela e mai sensibil(ca si cum ai avea pe o bucatica din mina mucoasa de ex) nu are aceeasi rezustenta la diverse evenimente cum are tesutul exocolului asadar orice infectie intravaginala va afecta mai mult portiunea aceea pentru ca ea nu se stie proteja. Asadar fereste-te de infectii vaginale.
Nu cred ca am voie sa iti dau site-ul dar sa stii ca multi medici confunda ectopia cu rana.
Sper sa fii bine si te astept cu vesti :*

Lilylike
22.06.2010, 16:02:59
Eu sunt din Bucuresti. Nu mi-am facut nici o colonoscopie nimic. La un control de rutina a gasit medicul ceva acolo si a propus cauterizarea. Eu eu as vrea sa fac inainte niste analize, apoi sa incerc cu ovule. Adica vreau un medic care sa se preocupe mai mult de identificarea problemei, sa gaseasca cauza si abia apoi sa imi propuna cauterizarea.

Daca stiti voi un medic de genul asta, poate imi dati si mie datele lui de contact....;;)

Lilylike

larryssa83
22.06.2010, 16:21:14
Eu sunt din Bucuresti. Nu mi-am facut nici o colonoscopie nimic. La un control de rutina a gasit medicul ceva acolo si a propus cauterizarea. Eu eu as vrea sa fac inainte niste analize, apoi sa incerc cu ovule. Adica vreau un medic care sa se preocupe mai mult de identificarea problemei, sa gaseasca cauza si abia apoi sa imi propuna cauterizarea.

Daca stiti voi un medic de genul asta, poate imi dati si mie datele lui de contact....;;)

Lilylike
Eu sunt din Targoviste dar sigur sunt fete care te pot ajuta. Cere si o a doua parere pana sa faci cauterizare. :)

Lilylike
22.06.2010, 16:40:14
Da, asta vreau sa fac sa gasesc un al doilea medic. Dar sincer as vrea sa merg la cineva recomandat. Poate vreuna dintre fetele de pe forum imi da un nume...

Lilylike

newcomer
22.06.2010, 21:52:00
Sincera sa fiu pe mine stii ce ma nelamureste...ca de fapt la tine se pare ca ar fi o rana si nu ectopie. Ectopia inseamna prezenta unui organ normal intr-un loc nepotrivit. La mine asta este...o bucata din piele este iesita pe partea cealalta. Nu stiu sa iti spun in termenii lor.
Uite ce am gasit pe net pt ca si eu m-am stresat mult timp crezand ca ce am eu este rana:
Te sfatuiesc sa nu faci cauterizare si sa renunti la ideea ca o chestie fiziologica(cum este ectopia) ar fi boala si ar necesita tratamant. Nu ai rana pe col ai o portiune de tesut tipic endocolului plasata pe exocol...asa esti tu, din nastere. E ca si cum te-ai gindi sa faci tratament pentru faptul ca ai par blond sau ochi negri. Stai calma. Tine insa minte ca ai aceasta ectopie, tesutul acela e mai sensibil(ca si cum ai avea pe o bucatica din mina mucoasa de ex) nu are aceeasi rezustenta la diverse evenimente cum are tesutul exocolului asadar orice infectie intravaginala va afecta mai mult portiunea aceea pentru ca ea nu se stie proteja. Asadar fereste-te de infectii vaginale.
Nu cred ca am voie sa iti dau site-ul dar sa stii ca multi medici confunda ectopia cu rana.
Sper sa fii bine si te astept cu vesti :*
multumesc de rapsuns...sa stii ca nu e rana, ti am zis ca mi a aratat si mie zona la colposcopie si nu arata deloc a rana...e efectiv o zona usor elevata, ridicata si bine delimitata si mai rosiatica...e ca un polip mai degraba...miercuri merg din nou la el, dar probabil nu mi va propune cauterizare, mi a si zis din start ca el nu cauterizeaza imediat tot ce prinde...revin cu info miercuri...10x once again!

newcomer
22.06.2010, 21:53:57

Lilylike
eu zic sa nu te lasi pe mana lui, cauta un alt medic...eventual sa vezi daca ai vreun HPV pe acolo, sa faci o colposcopie si abia apoi vezi care e treaba cu cauterizarea...
cu nume de medic nu te pot ajuta caci nu sunt din buc, dar sa speram ca sare altcineva in ajutor...

larryssa83
22.06.2010, 22:21:05
multumesc de rapsuns...sa stii ca nu e rana, ti am zis ca mi a aratat si mie zona la colposcopie si nu arata deloc a rana...e efectiv o zona usor elevata, ridicata si bine delimitata si mai rosiatica...e ca un polip mai degraba...miercuri merg din nou la el, dar probabil nu mi va propune cauterizare, mi a si zis din start ca el nu cauterizeaza imediat tot ce prinde...revin cu info miercuri...10x once again!
Te astept cu vesti bune :) >:D<

larryssa83
23.06.2010, 08:27:15
Tu de ce ai facut tipizare pt HPV? Ti-a iesit ceva la testul Papanicolaou?

newcomer
23.06.2010, 10:52:05
Tu de ce ai facut tipizare pt HPV? Ti-a iesit ceva la testul Papanicolaou?
nu, PAP-ul a iesit bine, tip2 , dar nu stia ce e cu polipul respectiv, de ce a aparut si s a gandit la hpv...

larryssa83
23.06.2010, 11:14:27
nu, PAP-ul a iesit bine, tip2 , dar nu stia ce e cu polipul respectiv, de ce a aparut si s a gandit la hpv...
Astazi te duci la doctor sau miercurea viitoare? Chiar daca e HPV depinde ce tulpini sunt. Cat a fost testul? Eu ieri am luat rezultatul testului...nu zice nimic de inflamator iar doctorita a spus ca e perfect...deci cred ca e 1. Astept vesti desi sigur e totul bine :):*

Lilylike
23.06.2010, 15:27:14
eu zic sa nu te lasi pe mana lui, cauta un alt medic...eventual sa vezi daca ai vreun HPV pe acolo, sa faci o colposcopie si abia apoi vezi care e treaba cu cauterizarea...
cu nume de medic nu te pot ajuta caci nu sunt din buc, dar sa speram ca sare altcineva in ajutor...

multumesc de raspuns larryssa si newcomer,
am aflat multe lucruri noi de pe forum si sper sa gasesc si medicul potrivit tot cu ajutorul fetelor de aici

Lilylike

larryssa83
23.06.2010, 16:04:36
multumesc de raspuns larryssa si newcomer,
am aflat multe lucruri noi de pe forum si sper sa gasesc si medicul potrivit tot cu ajutorul fetelor de aici

Lilylike

Si eu sper sa fim toate bine si o astept pe newcomer cu vesti :)

newcomer
23.06.2010, 22:19:29
Si eu sper sa fim toate bine si o astept pe newcomer cu vesti :)
:*am revenit...mi a iesit HPV, intr adevar, insa doar tulpina 6 care nu e periculoasa, e din aceea cu risc scazut...medicul mi a zis sa revin in spetembrie sa mai fac o colposcopie sa vedem cum evolueaza si pana atunci nu facem nimic (ma refer la cauterizare)...mi a zis doar sa mi pun ovule cu propolis....si m a sfatuit sa fac copii;))...a zis ca dupa ce am un copil e mult mai simplu sa "lucram" la col, atunci poate sa il si cauterizeze sau sa excizeze polipul respectiv...pana atunci prefera sa l lase asa, mi a explicat inca o data ca o cauterizare poate modifica pH-ul local, secretiile si se ramane mai greu insarcinata etc...asa ca deocamdata astept, oricum m am linistit, si vad in septembrie evolutia...si poate la iarna poatene apucam si noi de bebe:">
fetelor, va urez si voua sanatate si va astept cu vesti bune!

larryssa83
23.06.2010, 22:22:37
:*am revenit...mi a iesit HPV, intr adevar, insa doar tulpina 6 care nu e periculoasa, e din aceea cu risc scazut...medicul mi a zis sa revin in spetembrie sa mai fac o colposcopie sa vedem cum evolueaza si pana atunci nu facem nimic (ma refer la cauterizare)...mi a zis doar sa mi pun ovule cu propolis....si m a sfatuit sa fac copii;))...a zis ca dupa ce am un copil e mult mai simplu sa "lucram" la col, atunci poate sa il si cauterizeze sau sa excizeze polipul respectiv...pana atunci prefera sa l lase asa, mi a explicat inca o data ca o cauterizare poate modifica pH-ul local, secretiile si se ramane mai greu insarcinata etc...asa ca deocamdata astept, oricum m am linistit, si vad in septembrie evolutia...si poate la iarna poatene apucam si noi de bebe:">
fetelor, va urez si voua sanatate si va astept cu vesti bune!
Ma bucur enorm ca ai vesti bune si sa dea Dumnezeu sa ai un bebe sanatos :) Oricum sa mai intri pe aici ...poate mai vor fi miresici care vor avea nevoie de sfatul sau incurajarea noastra :*

newcomer
23.06.2010, 22:25:53
Ma bucur enorm ca ai vesti bune si sa dea Dumnezeu sa ai un bebe sanatos :) Oricum sa mai intri pe aici ...poate mai vor fi miresici care vor avea nevoie de sfatul sau incurajarea noastra :*
multumesc de sustinere...sper ca si in septembrie sa fie totul in regula...
bineinteles ca voi mai intra la acest topic, deja am "experienta", m am documentat si despre hpv, asa ca daca pot ajuta vreo miresica, o fac cu placere...

larryssa83
23.06.2010, 22:29:01
multumesc de sustinere...sper ca si in septembrie sa fie totul in regula...
bineinteles ca voi mai intra la acest topic, deja am "experienta", m am documentat si despre hpv, asa ca daca pot ajuta vreo miresica, o fac cu placere...
Si eu tot in septembrie merg la urmatoarea transvaginala. Nu am facut pana acum testul hpv dar nici doctorul nu mi-a zis nimic. Papanicolaou a fost tip 1. Anul viitor cand fac testul Papanicolaou cred ca fac si hpv...asa pt mine :)

Faurica
18.07.2010, 08:05:28
Buna fetelor. Am fost diagnosticata si eu saptamana trecuta cu cervicita. Meicul mi-a spus ca trebuie interventie, si mi-a explicat ca in partea exterioara a colului nu se dezvolta destule celule de aparare. Ca aceasta zona ar trebui sa fie pluristratificata si ca de fapt la mine e monostratificata. Din aceasta cauza va trebui sa imi taie practic un strat foarte subtire din aceasta parte pentru ca, cicatrizandu-se, sa revina la consistenta normala.
Mi-e cam frica de operatie. Ati mai patit vreuna dintre voi asa ceva? E dureros?

larryssa83
19.07.2010, 18:50:00
Buna fetelor. Am fost diagnosticata si eu saptamana trecuta cu cervicita. Meicul mi-a spus ca trebuie interventie, si mi-a explicat ca in partea exterioara a colului nu se dezvolta destule celule de aparare. Ca aceasta zona ar trebui sa fie pluristratificata si ca de fapt la mine e monostratificata. Din aceasta cauza va trebui sa imi taie practic un strat foarte subtire din aceasta parte pentru ca, cicatrizandu-se, sa revina la consistenta normala.
Mi-e cam frica de operatie. Ati mai patit vreuna dintre voi asa ceva? E dureros?
Interventia propusa de medic este cauterizarea? Daca da, am auzit ca nu doare si ca ar fi doar un disconfort.

Faurica
19.07.2010, 19:26:34
Interventia propusa de medic este cauterizarea? Daca da, am auzit ca nu doare si ca ar fi doar un disconfort.

Pai din cate mi-a explicat el... nu. Ar trebui sa imi indeparteze o "pojghita" (daca as putea s-o numesc asa) din partea exterioara a colului, pentru a se cicatriza si a-si forma mediul propice.

larryssa83
19.07.2010, 19:43:55
Pai din cate mi-a explicat el... nu. Ar trebui sa imi indeparteze o "pojghita" (daca as putea s-o numesc asa) din partea exterioara a colului, pentru a se cicatriza si a-si forma mediul propice.
Uff..nu stiu ce sa zic...nu am mai auzit de asta dar iti doresc din tot sufletul sa fie bine, sa nu te doara si locul sa se cicatrizeze frumos ca sa nu mai ai probleme! Poate alte fete stiu mai multe :)

Faurica
19.07.2010, 20:08:58
Uff..nu stiu ce sa zic...nu am mai auzit de asta dar iti doresc din tot sufletul sa fie bine, sa nu te doara si locul sa se cicatrizeze frumos ca sa nu mai ai probleme! Poate alte fete stiu mai multe :)

Iti multumesc. Sper si eu sa fie bine...
Oricum, miercuri merg la mures, la un alt medic, sa aud si a doua parere... si apoi sa vedem.

larryssa83
19.07.2010, 20:11:40
Oricum, miercuri merg la mures, la un alt medic, sa aud si a doua parere... si apoi sa vedem.
Chiar am vrut sa iti spun sa ceri si a doua parere dar stiu ca e atat de greu pe vremurile astea cu banii, incat ma tem si doar sa sugerez ceva ce necesita bani. Nu vreau se inteleaga gresit. Ma bucur ca faci asta si te astept cu vesti bune..poate nu e nevoie de interventie :* >:D<

Faurica
19.07.2010, 20:14:11
Chiar am vrut sa iti spun sa ceri si a doua parere dar stiu ca e atat de greu pe vremurile astea cu banii, incat ma tem si doar sa sugerez ceva ce necesita bani. Nu vreau se inteleaga gresit. Ma bucur ca faci asta si te astept cu vesti bune..poate nu e nevoie de interventie :* >:D<

Mama ma tot incurajeaza, imi tot spune ca nu o sa ma opereze, chestii de genu asta, ca sa-mi dea curaj. Da` atat m-am tot gandit si am zis ca daca e nevoie sa ma taie... asta e. Macar sa fiu sanatoasa apoi.

larryssa83
19.07.2010, 20:27:28
Mama ma tot incurajeaza, imi tot spune ca nu o sa ma opereze, chestii de genu asta, ca sa-mi dea curaj. Da` atat m-am tot gandit si am zis ca daca e nevoie sa ma taie... asta e. Macar sa fiu sanatoasa apoi.
Am cautat putin pe net despre ce ai tu si am vazut ca exista 2 etape de tratament...in primul rand cel medicamentos. Ti-a prescris ceva medicamente?

Faurica
19.07.2010, 21:43:17
Am cautat putin pe net despre ce ai tu si am vazut ca exista 2 etape de tratament...in primul rand cel medicamentos. Ti-a prescris ceva medicamente?

Da, mi-a prescris cervugid, insa... boala fiind mai veche, e de cel putin 3 - 4 ani, s-ar putea sa nu aiba nici un efect. Si mi-a zis ca, oricum mai devreme sau mai tarziu tot o sa trebuiasca operata...

larryssa83
19.07.2010, 21:56:30
Da, mi-a prescris cervugid, insa... boala fiind mai veche, e de cel putin 3 - 4 ani, s-ar putea sa nu aiba nici un efect. Si mi-a zis ca, oricum mai devreme sau mai tarziu tot o sa trebuiasca operata...
Sa speram ca va fi totul bine. Important este, asa cum ai spus si tu, sa fii sanatoasa dupa, daca tot trebuie sa se intervina. In timp ce citeam despre diagnosticul tau am vazut ca si eu sunt predispusa avand o ectopie :(#-o

Faurica
19.07.2010, 22:35:37
Sa speram ca va fi totul bine. Important este, asa cum ai spus si tu, sa fii sanatoasa dupa, daca tot trebuie sa se intervina. In timp ce citeam despre diagnosticul tau am vazut ca si eu sunt predispusa avand o ectopie :(#-o

... nu o lasa sa treaca, ,mergi la medic, tine-te de capul ui sa-ti faca investigatii si ... trateaza-te ca e cel mai sigur.
Sanatate maxima!

larryssa83
20.07.2010, 09:34:46
... nu o lasa sa treaca, ,mergi la medic, tine-te de capul ui sa-ti faca investigatii si ... trateaza-te ca e cel mai sigur.
Sanatate maxima!
Multumesc mult si la fel iti doresc si tie! Merg la medic cel putin o data pe an si la fel imi fac si Testul Papanicolau. Pana acum nu au fost probleme dar stiu ca trebuie sa am grija. Te astepy cu vesti >:D<

manolache70
25.07.2010, 21:06:19

Buna,

Stai linistita..Nu este nimic grav..."Cervicita" este asa zisa rana pe col care poate avea diverse cauze ,cea mai des intalnita cauza fiind infectia cu HPV.
Si eu am avut o rana pe col foarte mare insa a mea a fost din nastere..cel putin asa a considerat medicul dupa ce toate investigatiile mi-au iesit bune( nu sunt infectata cu HPV, nu am chlamydia, microplasma, PAP este ok) adica a eliminat cauzele.
Problema s-a rezolvat prin cauterizare insa nu a fost suficienta o singura interventie din cauza dimensiunii.
Am facut prima cauterizare anul trecut iar anul acesta am suferit cea de-a doua cauterizare...cand de fapt mi-am rezolvat problema.
Acum sunt ok...Eu de fapt nici inainte nu aveam vreo problena..nici nu am stiu de rana pt ca nu ma durea nimic, nu avem sangerari..nimic..doar ca am descoperit-o la un consult de rutina Mi s-a explicat care sunt riscurile daca nu o cauterizez si am decis sa suport interventia.
Nu doare foarte tare...seamana cu durerile menstruale.Nu am avut voie contact sexual pana s-a vindecat locul si am fost atentionata ca pot ramane foarte usor insarcinata in perioada imediat urmatoare interventiei.
Multa sanatate si curaj iar daca ai nevoie de informatii, iti stau la dispozitie!

larryssa83
29.07.2010, 19:57:08
Ai fost la doctor? Ti-a spus acelasi lucru? Te astept cu vesti :)

Faurica
29.07.2010, 21:36:38
Ai fost la doctor? Ti-a spus acelasi lucru? Te astept cu vesti :)

Salutare, am fost la doctor. Mi-a zis ca celalalt medic m-a speriat degeaba. Nu e nici macar o rana pe col. Si, de boala pe care mi-a zis-o celalalt medic, nici nu poate fi vorba, ea fiind transmisa prin contact sexual, si celulele care apar, sunt cancerigene, aparand abia dupa cel putin 8 ani de la contact. Deci, nebunul ala m-a speriat de moarte, in concluzie sunt sanatoasa!

larryssa83
29.07.2010, 21:50:22
Salutare, am fost la doctor. Mi-a zis ca celalalt medic m-a speriat degeaba. Nu e nici macar o rana pe col. Si, de boala pe care mi-a zis-o celalalt medic, nici nu poate fi vorba, ea fiind transmisa prin contact sexual, si celulele care apar, sunt cancerigene, aparand abia dupa cel putin 8 ani de la contact. Deci, nebunul ala m-a speriat de moarte, in concluzie sunt sanatoasa!
Vai cat ma bucur!!! \:D/\:D/\:D/\:D/ Sincer, ma bucur enorm. Stiu cum este sa stai cu teama si aceasta sa fie nefondata :) Multa sanatate in continuare! :*

Dianet
17.10.2010, 14:04:58
A gasit cineva Cerviron de curand? Mi s-a prescris pentru o rana de col si nu-l gasesc nicaieri. Stie cineva unde e produs, poate il comand direct la sursa...

geany_m
19.10.2010, 19:36:02
A gasit cineva Cerviron de curand? Mi s-a prescris pentru o rana de col si nu-l gasesc nicaieri. Stie cineva unde e produs, poate il comand direct la sursa...
E produs românesc și, din câte îmi aduc aminte, parcă Europharm-ul îl producea.
Ce-i drept că în ultimele luni nu l-am prea văzut.
Dacă nu l-ai găsit încă și mai ai nevoie, pot întreba la câteva farmacii dacă mai au pe stoc.

Dianet
23.10.2010, 07:45:22
E produs românesc și, din câte îmi aduc aminte, parcă Europharm-ul îl producea.
Ce-i drept că în ultimele luni nu l-am prea văzut.
Dacă nu l-ai găsit încă și mai ai nevoie, pot întreba la câteva farmacii dacă mai au pe stoc.
Uff, nu l-am gasit inca. M-ai ajuta tare mult daca mi-ai spune unde il gasesc. Multumesc mult de tot!!!

geany_m
28.10.2010, 16:49:45
Uff, nu l-am gasit inca. M-ai ajuta tare mult daca mi-ai spune unde il gasesc. Multumesc mult de tot!!!
Daca il mai vrei, ti-l pot trimite (astept un pm deoarece intru mai rar pe aici si poate nu observ).....dar am aflat ca ai 2 liniute?:D Felicitari!<:-P Asta schimba datele problemei, nu?;)) (stiu ca e contraindicat in sarcina).

Dianet
28.10.2010, 18:17:41
Daca il mai vrei, ti-l pot trimite (astept un pm deoarece intru mai rar pe aici si poate nu observ).....dar am aflat ca ai 2 liniute?:D Felicitari!<:-P Asta schimba datele problemei, nu?;)) (stiu ca e contraindicat in sarcina).
Da, domn'le! Incredibil! Doua liniute! Luni ma duc la doctor, sa vedem ce zice si de rana si ce-mi mai propune si iti zic.

poupee
28.10.2010, 18:26:12
Da, domn'le! Incredibil! Doua liniute! Luni ma duc la doctor, sa vedem ce zice si de rana si ce-mi mai propune si iti zic.
Felicitari si sarcina usoara!!! sa de D sa fie totul bine!>:D<

Dianet
28.10.2010, 18:27:14
Felicitari si sarcina usoara!!! sa de D sa fie totul bine!>:D<
Multumesc tuturor de urari! Sper sa o duc pana la capat...

deea24gl
01.11.2010, 17:25:56
Multumesc tuturor de urari! Sper sa o duc pana la capat...
Diana felicitari pentru liniute!

Dianet
01.11.2010, 20:15:48
Diana felicitari pentru liniute!
Multumesc mult. Tocmai ce am venit de la nenea doctorul. A confirmat o sarcina in 4 saptamani si mi+a dat urmatoarele: Duphaston, Utrogestan, Aspenter (de ce???) si MagneB6. A, si nelipsitul acid folic.

geany_m
01.11.2010, 20:29:43
Multumesc mult. Tocmai ce am venit de la nenea doctorul. A confirmat o sarcina in 4 saptamani si mi+a dat urmatoarele: Duphaston, Utrogestan, Aspenter (de ce???) si MagneB6. A, si nelipsitul acid folic.
Eu stiu ca se da Utrogestan SAU Duphaston (e un progesteron pt. mentinerea sarcinii, mai ales in primele saptamani, cand riscul unui avort spontan este mai mare), practic e acelasi lucru.
Aspenter stiu ca inghit gravidutele care au probleme de trombofilie (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=25176&page=297).

Felicitari pt. confirmare si sarcina usoara in continuare!>:D<

Dianet
01.11.2010, 20:35:37
Eu stiu ca se da Utrogestan SAU Duphaston (e un progesteron pt. mentinerea sarcinii, mai ales in primele saptamani, cand riscul unui avort spontan este mai mare), practic e acelasi lucru.
Aspenter stiu ca inghit gravidutele care au probleme de trombofilie (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=25176&page=297).

Felicitari pt. confirmare si sarcina usoara in continuare!>:D<
Da, e posibil sa mi le fi dat la gramada de teama unui avort, ca am mai avut o sarcina oprita in evolutie...
Evident, rana de col a ramas de carutsa - nu s-a mai preocupat nimeni de ea...
Multumesc de urari.

ionut_tuo
07.11.2010, 07:57:56
wow
felicitari!!!! sincere felicitari! sa fiti sanatosi si mai ales tu,sa ai parte de o sarcina frumoasa pana la termen!!!>:D<

Dianet
07.11.2010, 08:39:11
wow
felicitari!!!! sincere felicitari! sa fiti sanatosi si mai ales tu,sa ai parte de o sarcina frumoasa pana la termen!!!>:D<
Multumesc frumos! Nici macar nu-mi doresc o sarcina frumoasa, ci sa fie ala micu' sanatos si sa stea acolo sa creasca :) Deocamdata vad ca e bine.

CristinaMM
07.11.2010, 09:00:59
Multumesc mult. Tocmai ce am venit de la nenea doctorul. A confirmat o sarcina in 4 saptamani si mi+a dat urmatoarele: Duphaston, Utrogestan, Aspenter (de ce???) si MagneB6. A, si nelipsitul acid folic.Aspenter pentru o eventuala trombofilie. Nu-ti face rau, ia-l in fiecare zi! :*

madutza2308
12.11.2010, 12:35:34
Multumesc frumos! Nici macar nu-mi doresc o sarcina frumoasa, ci sa fie ala micu' sanatos si sa stea acolo sa creasca :) Deocamdata vad ca e bine.

Felicitari pentru sarcina si iti doresc din toata inima sa fie bine. Eu am nascut anul trecut, baielul are un an, dar am trecut prin niste emotii groaznice din luna a 5-a de sarcina cand rana pe col care o aveam a inceput sa sangereze si asa am dus-o pana la sfarsitul sarcinii cu controale in fiecare saptamana si cu multe, multe investigatii si internari. Nu vreau sa te sperii pentru ca nu de asta ai tu nevoie vreau doar sa te fac constienta de un posibil pericol pentru tine, ca bebe in principiu este in siguranta. Neaparat dupa ce nasti trebuie sa rezolvi rana imediat pentru ca iti spun asta tot din proprie experienta ca nu am facut-o iar acum dupa un an de zile am un diagnostic groaznic: cancer de col uterin stadiul IB. Nu credem ca noua ni-i se poate intampla asa ceva pana nu o patim dar din pacate este posibil orice. Am simtit nevoia sa vorbesc cu voi sa va povestesc asta pentru ca poate cineva imi va citi rindurile si va lua atitudine in cazul in care stie ca are o problema. Cu ranile pe col nu este de gluma si nu trebuie tratate doar cu ovule sau mai stiu eu ce spalaturi trebuie mers mai departe pentru cauterizarare sau conizatie. Eu merg la Fundeni de vreo doua luni pentru tot felul de controale si daca a-ti vedea ce e acolo de fete tinere cu cancere de col v-ar lua groaza. Va pup si mai vorbim!

larryssa83
12.11.2010, 12:42:39
Felicitari pentru sarcina si iti doresc din toata inima sa fie bine. Eu am nascut anul trecut, baielul are un an, dar am trecut prin niste emotii groaznice din luna a 5-a de sarcina cand rana pe col care o aveam a inceput sa sangereze si asa am dus-o pana la sfarsitul sarcinii cu controale in fiecare saptamana si cu multe, multe investigatii si internari. Nu vreau sa te sperii pentru ca nu de asta ai tu nevoie vreau doar sa te fac constienta de un posibil pericol pentru tine, ca bebe in principiu este in siguranta. Neaparat dupa ce nasti trebuie sa rezolvi rana imediat pentru ca iti spun asta tot din proprie experienta ca nu am facut-o iar acum dupa un an de zile am un diagnostic groaznic: cancer de col uterin stadiul IB. Nu credem ca noua ni-i se poate intampla asa ceva pana nu o patim dar din pacate este posibil orice. Am simtit nevoia sa vorbesc cu voi sa va povestesc asta pentru ca poate cineva imi va citi rindurile si va lua atitudine in cazul in care stie ca are o problema. Cu ranile pe col nu este de gluma si nu trebuie tratate doar cu ovule sau mai stiu eu ce spalaturi trebuie mers mai departe pentru cauterizarare sau conizatie. Eu merg la Fundeni de vreo doua luni pentru tot felul de controale si daca a-ti vedea ce e acolo de fete tinere cu cancere de col v-ar lua groaza. Va pup si mai vorbim!
Iti multumim pentru gandurile impartasite si iti doresc multa sanatate!

Dianet
12.11.2010, 21:05:33
Eu, din pacate, fac parte din cele care au facut o conizatie. Acum doi ani si un pic. Insa de atunci am un col care imi apare cu "fond inflamator-reparator" iar Papanicolaul mi-l fac din 6 in 6 luni. Deci... cam stiu ce poate aparea "dupa colt". Insa ceea ce spui tu este foarte important pentru prietenele noastre de pe forum, sa nu trateze cu indiferenta un lucru atat de serios cum e o rana pe col.
Iti tin pumnii si neaparat da-ne vesti bune!

patty
17.01.2011, 19:31:51
eu iti doresc multa putere sa lupti cu aceasta boala.........din pacate doctorul meu mi-a spus ca nu se mai practica cauterizarea in tarile dezvoltate(chiar asa s-a exprimat).......asa ca am ramas cu ea........am sa fac un control!mult succes

Dianet
18.01.2011, 17:41:27
eu iti doresc multa putere sa lupti cu aceasta boala.........din pacate doctorul meu mi-a spus ca nu se mai practica cauterizarea in tarile dezvoltate(chiar asa s-a exprimat).......asa ca am ramas cu ea........am sa fac un control!mult succes
Asa, dar ce se practica? Pentru ca trebuie sa existe o metoda sa rezolvi o problema atat de serioasa ca asta.

patty
18.01.2011, 18:49:55
Asa, dar ce se practica? Pentru ca trebuie sa existe o metoda sa rezolvi o problema atat de serioasa ca asta.
medicamentos.........asa mi-a zis mie.poate gresesc, in curand oi merge si la un alt medic pt o alta parere

Dianet
18.01.2011, 19:32:05
medicamentos.........asa mi-a zis mie.poate gresesc, in curand oi merge si la un alt medic pt o alta parere
neaparat!#:-S

minicutta
26.01.2011, 14:24:54
uuufffffff..............nah, ca si eu am o rana pe col, descoperita in saptamana 13 de sarcina ...........intrebarea mea cea mai mare e > o sa ne afecteze(pe mine sau pe bebe) cu ceva la nastere???????

marllenska
26.01.2011, 16:41:21
http://www.bzi.ro/la-28-de-ani-cu-vaginul-putred-204967

minicutta
27.01.2011, 07:54:49
http://www.bzi.ro/la-28-de-ani-cu-vaginul-putred-204967

si asta..cu ce m-ar lamuri??
Ca nu afacut decat sa ma sperie ignoranta unor persoane fata de propria lor persoana, lipsa de ingrijire...etc.

marllenska
27.01.2011, 09:24:13
si asta..cu ce m-ar lamuri??
Ca nu afacut decat sa ma sperie ignoranta unor persoane fata de propria lor persoana, lipsa de ingrijire...etc.

Dar n-am pus-o ca raspuns la problema ta... Era ca fapt divers; un exemplu de ignoranta...

Dianet
05.02.2011, 08:20:11
uuufffffff..............nah, ca si eu am o rana pe col, descoperita in saptamana 13 de sarcina ...........intrebarea mea cea mai mare e > o sa ne afecteze(pe mine sau pe bebe) cu ceva la nastere???????
E posibil ca medicul sa decida sa iti faca cezariana. Eu una as prefera cezariana in cazul acesta. Daca exista o rana pe col, la nasterea normala fatul trece lipit de acea rana. Si pe mine nu ma poate convinge nimeni ca un bebe lipsit de imunitate nu pateste nimic daca se prelinge tuflit de o rana, oricat ar fi ea de nesemnificativa.

elena39
18.11.2011, 23:01:51
Buna fetelor ma numesc Elena am 39 ani si ma confrunt cu aceias problema. Am fost la un consult la kre mi sa spus k am o rana pe col f urata.Bine inteles am facut testul papa si mi-a iesit bine. Mi-a dat tratament cervugid ovule si aulin o singura tura dupa kre m-a chemat la cauterizare. Iar dupa tratament doctorita mi-a zis k rana mea arata mai bine. M-am cam speriat putin si am zis k totusi sa incerc si un tratament naturist iar cauterizarea am lasato k ultima alternativa. Mi-am luat monofemina 2 si am incercat insa nu vad vreo schimbare. Ajutati-ma si pe mine si spunetim dak tratamentul cu ovule se face de mai multe ori si la ce inteval de timp.Si kre dintre ele sunt mai indicate ? gervugid sau monofemina 2 ? Va multumesc !

larryssa83
19.11.2011, 07:36:55
Buna fetelor ma numesc Elena am 39 ani si ma confrunt cu aceias problema. Am fost la un consult la kre mi sa spus k am o rana pe col f urata.Bine inteles am facut testul papa si mi-a iesit bine. Mi-a dat tratament cervugid ovule si aulin o singura tura dupa kre m-a chemat la cauterizare. Iar dupa tratament doctorita mi-a zis k rana mea arata mai bine. M-am cam speriat putin si am zis k totusi sa incerc si un tratament naturist iar cauterizarea am lasato k ultima alternativa. Mi-am luat monofemina 2 si am incercat insa nu vad vreo schimbare. Ajutati-ma si pe mine si spunetim dak tratamentul cu ovule se face de mai multe ori si la ce inteval de timp.Si kre dintre ele sunt mai indicate ? gervugid sau monofemina 2 ? Va multumesc !
Nu stiu cum poate sa iti iasa Papa bine si sa ai pe col o rana urata. Incearca si alt medic. Mie 2 ani la rand mi-au spus ca am rana pe col, mi-au dat ovule peste ovule si nu se intampla nimic. Pana la urma un alt medic mi-a spus ca nu e rana, e o ectopie cu care probabil m-am nascut iar colposcopia mi-a confirmat ca nu era rana. Multi recomanda imediat cauterizarea dar eu zic sa incerci si un alt medic si sa faci inainte o colposcopie.
Multa sanatate!

pyciulika
01.12.2011, 11:23:56
Care sunt simptomele unei rani pe col ?

Arina3891
01.12.2011, 11:32:16
Sangerari intermenstruale, durere/sangerare la contactul sexual...

purple_light
01.12.2011, 11:32:49
Nu stiu cum poate sa iti iasa Papa bine si sa ai pe col o rana urata. Incearca si alt medic. Mie 2 ani la rand mi-au spus ca am rana pe col, mi-au dat ovule peste ovule si nu se intampla nimic. Pana la urma un alt medic mi-a spus ca nu e rana, e o ectopie cu care probabil m-am nascut iar colposcopia mi-a confirmat ca nu era rana. Multi recomanda imediat cauterizarea dar eu zic sa incerci si un alt medic si sa faci inainte o colposcopie.
Multa sanatate!

si eu am patit exact la fel, noroc ca am fost fricoasa si nu m-am dus la cauterizare ca ma chinuiam degeaba. si mie imi zicea o doctorita ca am rana pe col dar la pap imi iesea foarte bun rezultatul. m-am luminat sa merg la alt medic cand am fost la cantacuzino pentru o analiza de secretie si pentru inca un pap (aceeasi doctorita imi tot zicea ca am micoza mixta dar nu vroia sa-mi fac nici o analiza de secretie) si doctorita care mi-a recoltat mi-a zis ca ei nu-i pare a fi o rana pe col ci eventual o mica iritatie. apoi am mers la un alt medic pentru inca o colposcopie si mi-a zis ca nu am nimic pe col iar la analizele facute la cantacuzino mi-au iesit rezultatele foarte bune, nici un fel de micoza si pap ok.
clar mai trebuie cel putin o parere, se pare ca unii medici sperie pacientele degeaba!

Dianet
01.12.2011, 13:06:10
Eu nu am avut niciun simptom. Si aveam aproape cancer...

pyciulika
01.12.2011, 17:43:15
Doamne... si cum l-ai descoperit ? La un simplu control ?

Albinutzzza
01.12.2011, 17:59:11

Si eu la fel! Slava Domnului ca totul e ok acum. Sper ca si tu esti ok.

Dianet
01.12.2011, 19:37:40
Albinutzza, multumesc pentru intrebare. Sunt ok.
Cu riscul sa ma repet, dar ca sa nu va intorc pe unde am mai postat, va povestesc pe scurt. Imi faceam Papanicolaul anual de vreo patru ani. Cand eram eu mai fericita si mai linistita, mai aveam un an pana la nunta, m-am dus tot asa cu fruntea sus la Papanicolau si cand mi-a dat doctorita rezultatul - surpriza. Desi cu un an inainte nu aveam absolut nimic, atunci aveam displazie cu celule scuamoase cu risc inalt bla bla bla una peste alta fix stadiul precanceros. Repet: nu am avut niciun simptom, nu am schimbat partenerii, nu a existat niciun semnal, dar absolut niciunul care sa indice ca ceva se intampla. Ba mai mult, mancam spirulina si echinaceea pe paine, deci ai zice ca aveam imunitatea beton. Nu stiu cum, intr-un an de zile, a evoluat atat de mult incat sa ajunga sa mi se amputeze colul aproape... De atunci nu imi mai fac Paps la un an ci la sase luni, orice ar spune doctorii. Cateva luni, pana mi-a iesit primul Paps ok, nu am mai fost om.
Imi sfatuiesc constant prietenele, amicele, cunostintele sa mearga sa isi faca Papsul. Toate dau din cap ca da, asa ar trebui, dar cred ca 1% din ele merg si si-l fac. Nu le inteleg, si eu am fost una care spunea "Mie nu mi se poate intampla asa ceva!" si uite prin ce am trecut...

Albinutzzza
02.12.2011, 07:53:31
Albinutzza, multumesc pentru intrebare. Sunt ok.
Cu riscul sa ma repet, dar ca sa nu va intorc pe unde am mai postat, va povestesc pe scurt. Imi faceam Papanicolaul anual de vreo patru ani. Cand eram eu mai fericita si mai linistita, mai aveam un an pana la nunta, m-am dus tot asa cu fruntea sus la Papanicolau si cand mi-a dat doctorita rezultatul - surpriza. Desi cu un an inainte nu aveam absolut nimic, atunci aveam displazie cu celule scuamoase cu risc inalt bla bla bla una peste alta fix stadiul precanceros. Repet: nu am avut niciun simptom, nu am schimbat partenerii, nu a existat niciun semnal, dar absolut niciunul care sa indice ca ceva se intampla. Ba mai mult, mancam spirulina si echinaceea pe paine, deci ai zice ca aveam imunitatea beton. Nu stiu cum, intr-un an de zile, a evoluat atat de mult incat sa ajunga sa mi se amputeze colul aproape... De atunci nu imi mai fac Paps la un an ci la sase luni, orice ar spune doctorii. Cateva luni, pana mi-a iesit primul Paps ok, nu am mai fost om.
Imi sfatuiesc constant prietenele, amicele, cunostintele sa mearga sa isi faca Papsul. Toate dau din cap ca da, asa ar trebui, dar cred ca 1% din ele merg si si-l fac. Nu le inteleg, si eu am fost una care spunea "Mie nu mi se poate intampla asa ceva!" si uite prin ce am trecut...

Ma bucur ca si tu esti ok.

La mine Pap-ul a iesit ok mereu; la colpo s-a vazut ditamai rana si mi-a recomandat Erad, apoi la analiza s-au vazut displaziile - de la usoara la severa.
Nici eu nu am avut absolut nici un simptom. E drept ca nu ma mai dusesem la gineco de ceva timp, dar nici prin gand nu mi-a trecut ca n-ar fi totul ok cu mine.
Dupa patania mea si eu am sfatuit toate pers de sex feminin cu care am intrat in contact sa se duca si sa faca macar un Pap anual.

pyciulika
02.12.2011, 11:36:22
Poate multe nu merg din cauza pretului ridicat... si cand au banii de control, se iveste altceva de platit cu ei. E si cazul meusi spre rusinea mea de ceva timp tot aman controlul...nu stiu cand voi reusi sa ajung:(

Arina3891
02.12.2011, 12:57:32
Poate multe nu merg din cauza pretului ridicat... si cand au banii de control, se iveste altceva de platit cu ei. E si cazul meusi spre rusinea mea de ceva timp tot aman controlul...nu stiu cand voi reusi sa ajung:(
Un Papanicolau pe an e gratuit cu trimitere de la medicul de familie

Dianet
02.12.2011, 20:34:18
Un Papanicolau pe an e gratuit cu trimitere de la medicul de familie
Da, asa intelesesem si eu, ca unul pe an e gratuit sau, cum ar zice americanii, inclus in asigurare.
In plus, uite eu - ma duc la o clinica privata (nu stiu daca am voie sa-i dau numele) si acolo mi-am facut card de reducere.Prin urmare, la analize platesc cu 10% mai putin. In conditiile astea, Paps ma costa cam 40 RON.
La cabinetul unde ma duceam (un altul decat clinica asta), unde mi s-a si descoperit ca am displazie severa, Paps-ul era 20 RON (nu stiu cat mai e acum).

claudita74
11.01.2012, 10:57:27
Buna fetelor, sunt noua pe forum si din pacate ma confrunt si eu cu aceasi problema displazie severa,cand mi sa spus diagnosticul 2 sapt nu am mancat, dormit si nu imi venea sa cred ca mi se poate intampla asa ceva dar stand de vorba cu medicul m-am linistit pt ca exista sanse de vindecare dar trebuie sa trec printr-o interventie chirurgicala(conizatie)probabil si voi ma refer la''Dianet"si "Albinutzza" ati trecut prin asa ceva dupa cate am citit pe forum,mi-ar face placere sa mai discut cu voi doua pe forum despre acasta experienta neplacuta.Peste o saptamana sunt programata pt operatiesi sper ca urmatorul PAP sa fie bun .La voi cum a fost?

claudita74
11.01.2012, 11:04:53
fara simptome cand apar simptomele e tarziu <cancer>

Albinutzzza
11.01.2012, 11:47:39
Buna fetelor, sunt noua pe forum si din pacate ma confrunt si eu cu aceasi problema displazie severa,cand mi sa spus diagnosticul 2 sapt nu am mancat, dormit si nu imi venea sa cred ca mi se poate intampla asa ceva dar stand de vorba cu medicul m-am linistit pt ca exista sanse de vindecare dar trebuie sa trec printr-o interventie chirurgicala(conizatie)probabil si voi ma refer la''Dianet"si "Albinutzza" ati trecut prin asa ceva dupa cate am citit pe forum,mi-ar face placere sa mai discut cu voi doua pe forum despre acasta experienta neplacuta.Peste o saptamana sunt programata pt operatiesi sper ca urmatorul PAP sa fie bun .La voi cum a fost?

Buna Claudita!

Trebuie sa fii tare si optimista. Nici mie nu mi-a venit sa cred si cateva ore am fost cu mintea aiurea.
Eu nu am facut conizatie, ci ERAD. Nu stiu daca sunt acelasi lucru. Operatia a fost simpla, cu dureri minine dupa si dupa o zi de stat acasa am fost ca noua. Tie ti-a iesit Pap-ul nasol? Mie imi iesise super si displazia mea era in floare.
Orice intrebare ai, aici sunt! >:D<>:D<

andre87
11.01.2012, 13:40:24
Buna fetele!Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu,anul trecut in martie am facut Erad,aveam o rana sau rani pe col pt ca la biopsie au fost trimise 3 (bucatele daca le pot numi asa) insa operatia a fost groaznica a fost cu anestezie locala iar concentratia de anestezic probabil a fost slaba, simteam cum taia si cuagula,vedeam cum iesea fumul...pff nu doresc nimanui.Rezultatul biopsie:displazie severa si moderata,am ramas blocata 5 min nu stiam cu am aj in situatia asta si daca se mai poate face ceva...din 3 in 3 luni de la operatie am repetat Papul iar pe fiecare luna ovule Cervugid.La primul Pap mi-a iesit clasa 3 cu LSIL,al doilea clasa 2 iar al 3 -lea urmeaza...sper sa fie bine..iar in martie testul Hpv .
Diferenta dintre conizatie si Erad din ce mi-a sp doct.,la conizatie rade suprafata rani si pe urma o arde,la Erad scoate zona afectata.
Am tot citit despre Carpicon ...si am ramas cam nelamurita,intrebarea mea este: se poate administra si vaginal ?:-\

claudita74
11.01.2012, 13:53:30
Buna Claudita!

Trebuie sa fii tare si optimista. Nici mie nu mi-a venit sa cred si cateva ore am fost cu mintea aiurea.
Eu nu am facut conizatie, ci ERAD. Nu stiu daca sunt acelasi lucru. Operatia a fost simpla, cu dureri minine dupa si dupa o zi de stat acasa am fost ca noua. Tie ti-a iesit Pap-ul nasol? Mie imi iesise super si displazia mea era in floare.
Orice intrebare ai, aici sunt! >:D<>:D<
Mersi, ca mi-ai raspuns asa de repede, nu ma asteptam si ma bucur<face bine la moral>.Pap-ul meu este CIN3 la un pas de cancer iar rezultatul biopsiei dupa interpretarea dr nu este rau dar am incredere ca totul va fi ok dupa operatie.

claudita74
11.01.2012, 13:57:48
Buna fetele!Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu,anul trecut in martie am facut Erad,aveam o rana sau rani pe col pt ca la biopsie au fost trimise 3 (bucatele daca le pot numi asa) insa operatia a fost groaznica a fost cu anestezie locala iar concentratia de anestezic probabil a fost slaba, simteam cum taia si cuagula,vedeam cum iesea fumul...pff nu doresc nimanui.Rezultatul biopsie:displazie severa si moderata,am ramas blocata 5 min nu stiam cu am aj in situatia asta si daca se mai poate face ceva...din 3 in 3 luni de la operatie am repetat Papul iar pe fiecare luna ovule Cervugid.La primul Pap mi-a iesit clasa 3 cu LSIL,al doilea clasa 2 iar al 3 -lea urmeaza...sper sa fie bine..iar in martie testul Hpv .
Diferenta dintre conizatie si Erad din ce mi-a sp doct.,la conizatie rade suprafata rani si pe urma o arde,la Erad scoate zona afectata.
Am tot citit despre Carpicon ...si am ramas cam nelamurita,intrebarea mea este: se poate administra si vaginal ?:-\Da, eu tocmai le folosesc si la fel de nelamurita am fost si eu unde sa mi le pun,sunt f bune

andre87
11.01.2012, 18:39:59
Da, eu tocmai le folosesc si la fel de nelamurita am fost si eu unde sa mi le pun,sunt f bune

Multumesc pt raspuns, le incep din seara asta ..pfff
Claudita u ai facut testul pt Hpv sa vezi daca virusul este prezent ?Totul o sa fie bine,fi increzatoare ...doc nu ti-a prescris nimic pt cresterea imunitatii?
Pap-ul tine f multe de interpretarea pe care o face biologul,cum spune Albinutzzza la ea a iesit bine,la mine ieseam mereu clasa 3 iar in urma biopsie CIN III,daca biologul isi da interesul sa faca un lucru ok il face daca nu....cunosc cazuri in care la Pap era cu displazie severa iar persoana respectiva nu avea nimic(dupa alte 2 pap-uri repetate la clinici diferite).

claudita74
11.01.2012, 20:11:25
Multumesc pt raspuns, le incep din seara asta ..pfff
Claudita u ai facut testul pt Hpv sa vezi daca virusul este prezent ?Totul o sa fie bine,fi increzatoare ...doc nu ti-a prescris nimic pt cresterea imunitatii?
Pap-ul tine f multe de interpretarea pe care o face biologul,cum spune Albinutzzza la ea a iesit bine,la mine ieseam mereu clasa 3 iar in urma biopsie CIN III,daca biologul isi da interesul sa faca un lucru ok il face daca nu....cunosc cazuri in care la Pap era cu displazie severa iar persoana respectiva nu avea nimic(dupa alte 2 pap-uri repetate la clinici diferite).
Test pt hpv nu mi sa recomandat ,pt imunitate am luat vitamax,am fost tentata sa imi repet la alta clinica pap-ul dar mi-a fost teama ca va iesi mai rau ca primul, la colposcopie dr a zis ca e o "pata babana" deci rana e destul de mare iar rezultatul biopsiei e metaplazie scuamoasa cu aspecte de HSIL,de aceea mi-a recomandat conizatia<taie bucata afectata si o trimite din nou la analiza de laborator> la tine probabil n-a fost atat de grav pt ca ai facut doar cauterizare, dar voi vedea dupa operatie rezultatul ,adica urmatorul pap

andre87
11.01.2012, 21:18:42
Test pt hpv nu mi sa recomandat ,pt imunitate am luat vitamax,am fost tentata sa imi repet la alta clinica pap-ul dar mi-a fost teama ca va iesi mai rau ca primul, la colposcopie dr a zis ca e o "pata babana" deci rana e destul de mare iar rezultatul biopsiei e metaplazie scuamoasa cu aspecte de HSIL,de aceea mi-a recomandat conizatia<taie bucata afectata si o trimite din nou la analiza de laborator> la tine probabil n-a fost atat de grav pt ca ai facut doar cauterizare, dar voi vedea dupa operatie rezultatul ,adica urmatorul pap
La mine a scos zonele afectate cik asta ar fi Erad (asa spune doc.),dupa a inceput sa fie mai bine dar problema este ca am o secretie de care nu mai scap,si am zis hai sa vad si cu carpicon ca poate face ceva...
Rana de pe col trebuie sa fie de la ceva..in mare parte se datoreaza nenorocitului de Hpv el este cel care produce modificari ale celulelor la niv. colului la tipaj mi-au iesit tulpinile 16,53 (16,18) sunt cele cu risc crescut care produc modificari. Vitamax pt imunitate mi-i se pare slab,dar depinde de organismul fiecaruia,eu al luat isoprinosine timp de 3 luni este mai scump dar bun (spun eu ).

claudita74
12.01.2012, 08:59:52
La mine a scos zonele afectate cik asta ar fi Erad (asa spune doc.),dupa a inceput sa fie mai bine dar problema este ca am o secretie de care nu mai scap,si am zis hai sa vad si cu carpicon ca poate face ceva...
Rana de pe col trebuie sa fie de la ceva..in mare parte se datoreaza nenorocitului de Hpv el este cel care produce modificari ale celulelor la niv. colului la tipaj mi-au iesit tulpinile 16,53 (16,18) sunt cele cu risc crescut care produc modificari. Vitamax pt imunitate mi-i se pare slab,dar depinde de organismul fiecaruia,eu al luat isoprinosine timp de 3 luni este mai scump dar bun (spun eu ).
Si eu carpiconul il folosesc pt o secretie alba si groasa dar dupa 10 zile de administrare sa schimbat in transparenta cred ca a revenit la normal imi voi face o analiza la secretie sa vad ce iese, dar mai imi pun inca 5zile carpicon si spalaturi cu femiginB.Pt imunitate am luat eu asa nestiind ce sa iau dar am sa il intreb pe dr daca n-ar trebui sa-mi prescrie ceva mai tare , de bani nu se pune problema, ca pana acum am alergat dupa bani si mi-am neglijat sanatatea iar acuma alerg cu banii dupa sanatate dar sper ca totul se va rezolva pana la urma si de acum incolo sanatatea va fi pe primul loc si apoi restul.Ma bucur ca am cu cine sa stau de vorba despre aceste probleme si nu ma simt singura.

andre87
12.01.2012, 11:29:28
Dintr-o banala candida netratata se ajunge la complicatii..offf dificil pt noi.Eu mi-am distrus flora vaginala de la atate ovule...sper sa dea rezultate si la mn carpiconul...Iti urez muuuulllta bafta...ne ti la curent! :)

claudita74
12.01.2012, 11:54:28
Dintr-o banala candida netratata se ajunge la complicatii..offf dificil pt noi.Eu mi-am distrus flora vaginala de la atate ovule...sper sa dea rezultate si la mn carpiconul...Iti urez muuuulllta bafta...ne ti la curent! :)
Sigur ca da,iti doresc multa ,multa sanatate si o sa revin dupa operatie=;

Dianet
12.01.2012, 18:05:49
Sigur ca da,iti doresc multa ,multa sanatate si o sa revin dupa operatie=;
Draga de tine, stiu perfect prin ce treci! Diagnosticul tau l-am primit si eu. Ma dusesem la un control de rutina si cand am iesit de acolo ma uitam la oameni pe strada si imi venea sa ma agat de fiecare si sa ma rog sa nu ma lase sa mor. Am plecat cu autobuzul spre casa si nu vedeam nimic, nu intelegeam de ce, cum am ajuns in situatia asta. Nu am dormit, nu am mancat, ma duceam la serviciu si trecea totul pe langa mine, ma gandeam doar ca am sa mor si, culmea culmilor, socoteam ca daca mai am macar un an de trait... pot considera ca e mult. A fost un shok extraordinar, o palma trasa atat de tare de Doamne-Doamne de mi-a zdruncinat creierii si sufletul. Noroc ca am avut oameni minunati pe langa mine.
Acum sa iti spun cum a fost. Dr mi-a recomandat ca o prima procedura ERAD-ul. ERAD-ul ciupeste un pic din tesut si apoi cauterizeaza, asa am inteles eu. Este o procedura superficiala si anestezia, desi generala, a fost foarte usoara. Exista anestezii si anestezii - am aflat si eu cu stupoare. Desi ii zice anestezie generala la aia pe care am facut-o eu pentru ERAD, nu am fost intubata. Doar mi s+au bagat niste substante pe vena, am adormit (la propriu, cica am si sforait!!!!) si m-am trezit cand m-am dat jos de pe masa. Fara niciun fel de ameteala, durere, jena etc. AM iesit din spital chiar in ziua aia.
La trei luni am facut din nou Papanicolaul si tot rau stateam. Dr a zis - OK, aplicam procedura urmatoare: conizatia. Eu ma dadeam de ceasul mortii. Ma gandeam ca urmatoarea o sa fie histerectomia totala si intr-un an KAPUT. M-a programat la conizatie - care este taierea unei bucati mai consistente din col, in forma de con - de unde si numele. Tot anestezie generala, de data asta un pic mai puternica (insa din nou fara sa fiu intubata si fara sa am ameteli, varsaturi si alte probleme dupa aceea). Am avut o mica sangerare in ziua cu pricina, apoi s-a oprit si la o luna fix mi-a venit ciclul ok. Inca o data: nu m-a durut nimic, nu am simtit absolut nimic ca mi s-a taiat din col etc. etc. Singura confirmare ca mi s-a taiat zdravan din col este ca s-a ingustat colul (la mine fiind aproape amputat) si e un pic mai incomod cand imi recolteaza proba pentru Papanicolau. Dar eu as face orice sa previn, asa ca... stii cum ma duc la Papanicolau? Cu regularitate ca trenurile japoneze. Asa. La trei luni dupa conizatie (biopsia a confirmat HSIL, celule scuamoase, minunatii de-astea de ne strica noua viata) am facut un Paps si o colposcopie. Au iesit ok si de atunci Paps-ul repetat la 3 luni in primii doi ani si 6 luni in urmatorii nu a mai relevat nimic. Uite, am facut conizatia in sept. 2008. You do the math.
Am mai spus-o unor miresele aici si, in caz ca nu ai apucat sa citesti tot topicul, iti spun si tie: mergi cu fruntea sus la interventie, du-te la un doctor bun, investeste bani in sanatatea ta si ai sa vezi peste cativa ani ca te vei pupa singura ca ai avut inspiratia sa te duci la timp ca sa iti salvezi viata.
Si neaparat tine-ne la curent. Vestile bune ne bucura si sunt cu siguranta raze de speranta pentru alte ghinioniste ca noi.
Fruntea sus, pieptul bombat (ia sa te vad, ti l-ai bombat?), viata va merge inainte muuuult timp de-aci incolo.

claudita74
12.01.2012, 18:48:08
Draga de tine, stiu perfect prin ce treci! Diagnosticul tau l-am primit si eu. Ma dusesem la un control de rutina si cand am iesit de acolo ma uitam la oameni pe strada si imi venea sa ma agat de fiecare si sa ma rog sa nu ma lase sa mor. Am plecat cu autobuzul spre casa si nu vedeam nimic, nu intelegeam de ce, cum am ajuns in situatia asta. Nu am dormit, nu am mancat, ma duceam la serviciu si trecea totul pe langa mine, ma gandeam doar ca am sa mor si, culmea culmilor, socoteam ca daca mai am macar un an de trait... pot considera ca e mult. A fost un shok extraordinar, o palma trasa atat de tare de Doamne-Doamne de mi-a zdruncinat creierii si sufletul. Noroc ca am avut oameni minunati pe langa mine.
Acum sa iti spun cum a fost. Dr mi-a recomandat ca o prima procedura ERAD-ul. ERAD-ul ciupeste un pic din tesut si apoi cauterizeaza, asa am inteles eu. Este o procedura superficiala si anestezia, desi generala, a fost foarte usoara. Exista anestezii si anestezii - am aflat si eu cu stupoare. Desi ii zice anestezie generala la aia pe care am facut-o eu pentru ERAD, nu am fost intubata. Doar mi s+au bagat niste substante pe vena, am adormit (la propriu, cica am si sforait!!!!) si m-am trezit cand m-am dat jos de pe masa. Fara niciun fel de ameteala, durere, jena etc. AM iesit din spital chiar in ziua aia.
La trei luni am facut din nou Papanicolaul si tot rau stateam. Dr a zis - OK, aplicam procedura urmatoare: conizatia. Eu ma dadeam de ceasul mortii. Ma gandeam ca urmatoarea o sa fie histerectomia totala si intr-un an KAPUT. M-a programat la conizatie - care este taierea unei bucati mai consistente din col, in forma de con - de unde si numele. Tot anestezie generala, de data asta un pic mai puternica (insa din nou fara sa fiu intubata si fara sa am ameteli, varsaturi si alte probleme dupa aceea). Am avut o mica sangerare in ziua cu pricina, apoi s-a oprit si la o luna fix mi-a venit ciclul ok. Inca o data: nu m-a durut nimic, nu am simtit absolut nimic ca mi s-a taiat din col etc. etc. Singura confirmare ca mi s-a taiat zdravan din col este ca s-a ingustat colul (la mine fiind aproape amputat) si e un pic mai incomod cand imi recolteaza proba pentru Papanicolau. Dar eu as face orice sa previn, asa ca... stii cum ma duc la Papanicolau? Cu regularitate ca trenurile japoneze. Asa. La trei luni dupa conizatie (biopsia a confirmat HSIL, celule scuamoase, minunatii de-astea de ne strica noua viata) am facut un Paps si o colposcopie. Au iesit ok si de atunci Paps-ul repetat la 3 luni in primii doi ani si 6 luni in urmatorii nu a mai relevat nimic. Uite, am facut conizatia in sept. 2008. You do the math.
Am mai spus-o unor miresele aici si, in caz ca nu ai apucat sa citesti tot topicul, iti spun si tie: mergi cu fruntea sus la interventie, du-te la un doctor bun, investeste bani in sanatatea ta si ai sa vezi peste cativa ani ca te vei pupa singura ca ai avut inspiratia sa te duci la timp ca sa iti salvezi viata.
Si neaparat tine-ne la curent. Vestile bune ne bucura si sunt cu siguranta raze de speranta pentru alte ghinioniste ca noi.
Fruntea sus, pieptul bombat (ia sa te vad, ti l-ai bombat?), viata va merge inainte muuuult timp de-aci incolo.

Multumesc pt incurajari,ma regasesc in totalitate in ce ai scris,( cand am aflat diagnosticul mi-am zis ca pt mine a inceput numaratoarea inversa,credinta mi-a fost pusa la incercare si dupa cum ai scris daca mai am de trait un an e mult).Cand o sa intru in operatie osa ma gandesc la ultimele randuri pe care mi le-ai scris=;

Dianet
12.01.2012, 19:37:43
Multumesc pt incurajari,ma regasesc in totalitate in ce ai scris,( cand am aflat diagnosticul mi-am zis ca pt mine a inceput numaratoarea inversa,credinta mi-a fost pusa la incercare si dupa cum ai scris daca mai am de trait un an e mult).Cand o sa intru in operatie osa ma gandesc la ultimele randuri pe care mi le-ai scris=;
Sa te gandesti ca ma uit la tine sa vad daca ti-ai bombat pieptul :) >:D<

Albinutzzza
12.01.2012, 20:18:47

Ma ragasesc 100% in tot ce ai scris. Dar eu nu am asa talent sa scriu.

Eu am avut mare noroc cu sotul meu pentru ca ma scotea frecvent din butoiul cu melancolie si pentru ca a ramas langa mine chiar daca la un moment se punea problema adoptiei. Poate altul ar fi plecat. Un doctor "minunat" a vrut sa-mi taie colul de tot, fara sa-mi spuna daca mai pot face copii. Ma pup singura ca am plecat din spital - desi ma dusesem ca un miel la taiere.

andre87
13.01.2012, 08:47:20
Pe perioada folosirii carpiconului nu trebuie avut contact sexual?Sau nu conteaza...imi aduc aminte,o doc. mi-a dat cerviron si ca pot avea contact si ma intrebam pai cum sa iau si sa fac ceva... cum mai actioneaza ovulele?
Multa sanatate fetele!

claudita74
13.01.2012, 13:08:00
Pe perioada folosirii carpiconului nu trebuie avut contact sexual?Sau nu conteaza...imi aduc aminte,o doc. mi-a dat cerviron si ca pot avea contact si ma intrebam pai cum sa iau si sa fac ceva... cum mai actioneaza ovulele?
Multa sanatate fetele!
Eu am avut contact (initial mi-a dat cerviron si nu l-am gasit nicaieri )l-am sunat ca nu le gasesc si mi-a spus sa le inlocuiesc cu carpicon eu cred ca imi spunea ca nu e bine sa ai contact.

clau_roz
13.01.2012, 15:49:38
Ma ragasesc 100% in tot ce ai scris. Dar eu nu am asa talent sa scriu.

Eu am avut mare noroc cu sotul meu pentru ca ma scotea frecvent din butoiul cu melancolie si pentru ca a ramas langa mine chiar daca la un moment se punea problema adoptiei. Poate altul ar fi plecat. Un doctor "minunat" a vrut sa-mi taie colul de tot, fara sa-mi spuna daca mai pot face copii. Ma pup singura ca am plecat din spital - desi ma dusesem ca un miel la taiere.

Buna fetelor!
E prima data cand scriu pe forum in acest an, va doresc multa sanatate!
Vroiam neaparat sa subliniez ideea de a consulta minim 2 doctori inainte de o interventie.
Si eu am trecut printr-un episod chiar traumatizant pt mine pot spune.Acum 2 ani, chiar inainte de nunta in urma unui banal papanicolau(facut obligatoriu de la servici pt toate angajatele, care cu un an inainte iesise perfect) am primit rezultatul care m-a trasnit la propriu.LSIL cu atipii HPV.M-am dus printr-o recomandare la seful sectiei de gineco de la Polizu, care nici nu s-a uitat la mine m-a trimis doar la colposcopie, unde mi-am vazut rana alba, a fost groaznic, mi-era ca mi se face rau de frica noroc ca eram cu mama(n-aveam nici 23 de ani, acum am 25)doctora de la colpo se cam mira de rana, doctorul gata sa ma si cauterizeze atunci pe loc, noroc ca urma nunta si a zis ca n-o sa ma simt confortabil(sangerari, dureri) si am amanat si mi-a dat niste ovule tantum rosa parca.Norocul meu a fost de fapt nu noroc sunt convinsa ca cineva de sus m-a vegheat, sa mai ma duc la un consult la profesorul Horhoianu(sef gineco la Municipal, dar consultatii da la o clinica privata destul de piperate la pret ce-i drept, apropo recomandare daca mai cauta acea miresica medic bun ce nu se grabeste cu operatiile in Bucuresti), Acest doctor m-a linistit a zis ca nici macar nu-i rana mare, ca nu se pune problema de cauterizare ca sunt tanara si nu e bine sa-ncep de acum sa umblu pe col decat daca e ff grav. intai mi-a dat sa fac analize pt toate bolile gineco, inclusiv genotiparea HPV.OFF a iesit prost 2 tipuri de HPV m-am speriat iar groaznic cand am ridicat rezultatul, in rest nici o bacterie, etc.
Cand am ajuns la consult domnul doctor a zis ca m-am speriat degeaba ca nu sunt din cele 4 tipuri care dau cancer si voi face tratament.tratament spalaturi cu ceai de musetel cu bicarbonat si ovule am uitat denumirea..macmiror ceva..ma duc la control o data la sase luni, mai bag cate un ovul nu asa des cum mi-a recomandat(o data la 4 zile, eu bag cam de 2 ori pe luna), pt ca a zis ca am o secretie mai abundenta(asa sunt eu) care favorizeaza diverse boli si preventiv sa mai iau ovule.Si cand ma duc imi zice ca sunt beton, ca nu mai exista nici o rana ma intreaba daca vreau sa-mi dea in scris ca toti ai mei ma intreaba disperati mereu c ai facut?ce a zis?esti bine de tot?gata?..lucru ce ma bucura mult..asa ca va rog nu va duceti la taiere mai consultati un al doilea medic, eu ma alegeam cu o interventie pe col la doar 23 de ani fara sa fie nevoie..chiar daca m-a costat ceva controalele, analizele, am facut si vaccinul hpv si au costat serios..nimic nu e mai important ca sanatatea, viata care o avem inainte..pup

andre87
13.01.2012, 22:06:31
Eu am facut la 23 dar daca sunt rani si cu ovule nu se mai poate... se ajunge sa se intervina chirurgical.... sa mai precizez si faptul:cu 1an si jumatate inainte de operatie pap-ul sugera ca este o cervicita iar doc vai este ok ,nu ai nici un fel de problema ,dupa o luna al 2lea doct parca ar fi ceva dar iti dau niste ovule si ne vedem peste 1an... dupa cateva saptamani am avut sangerari dupa contact am mers la un alt cabinet particular,imi face o colpo si sp ca este bine :)) spunand unei prietene ce se intampla, ce spune ea... hai sa mergem si la doct mea sa vedem ce spune ...doc tanara imi spune ca este posibil sa fie ceva dar recomanda sa merg la cineva de specialitate ca nu se baga:(( cand am auzit o m-am gandit la ce este rau.Am ajuns la un medic dermato si mi-a recomandat pe cineva care intr-un final si-a dat interesul si sa nu o mai lungesc atat...
Intr-un an si jumatate daca era unu competent si isi dadea silinta poate nu ajungeam la Erad....dar si cu doct...eu m-am convins de mult ,sunt si medici f buni dar au ramas putini.

andre87
13.01.2012, 22:09:15
Multumesc pt raspuns claudita:) Numai bine!

clau74
13.02.2012, 19:43:46
Buna fetelor,am revenit dupa o luna de pauza timp in care am facut in sfarsit<dupa o amanare> conizatia care a fost o interventie foarte usoara sub anestezie totala,am tras un somn bun de vreo ora si jumatate iar dupa ce m-am trezit am fost putin ametita si fara alte probleme,mai mare a fost stresul de dinaintea interventiei si teama de necunoscut.Acum astept rezultatul de la bucatica care a fost extirpata,cu emotii, cu speranta ,mai sigura si increzatoare in mine ca totul va fi bine.Multumesc lui diannet pt incurajari si multa sanatate tuturor

Dianet
14.02.2012, 20:13:42
Buna fetelor,am revenit dupa o luna de pauza timp in care am facut in sfarsit<dupa o amanare> conizatia care a fost o interventie foarte usoara sub anestezie totala,am tras un somn bun de vreo ora si jumatate iar dupa ce m-am trezit am fost putin ametita si fara alte probleme,mai mare a fost stresul de dinaintea interventiei si teama de necunoscut.Acum astept rezultatul de la bucatica care a fost extirpata,cu emotii, cu speranta ,mai sigura si increzatoare in mine ca totul va fi bine.Multumesc lui diannet pt incurajari si multa sanatate tuturor
Bravo! Rezultatul de la biopsie nu trebuie sa fie o surpriza. Cel mai probabil va confirma diagnosticul pus pana acum. Deci sa nu te zguduie. Este firesc.
Importante sunt testele Papanicolau ulterioare - alea iti vor spune daca s-a rezolvat. Si s-a rezolvat! Conizatia este, practic, "tratamentul".

mada.cara
17.02.2012, 12:32:17
Buna fetelor, ma alatur si eu voua la acest subiect... delicat.
Am 22 de ani si acum 1 an mi-a fost descoperita o rana pe col de dimensiuni mari; Papanicolau si testul HPV au iesit amandoua OK. Au urmat 3 luni de tratament cu Cervugid, Isoprinosine orale - cate 4 pe zi, si tratament cu Aldara, plus spalaturile zilnice inainte de cervugid.
Dupa tratament rana nu disparuse, chiar se inrautatise - celulele erau oarecum modificate insa nu stiu sa va explic exact ce si cum.... .in fine, am fost in Vara sa imi fac ERAD. Operatia a fost ok, numai k mi-a aparut la biopsie un papilom...desi HPVul era ok ca si test.
Au urmat alte 3 luni de tratament cu cervigid, isoprinosine si spalaturi cu ceai de musetel, ca apoi sa ma duc la control. Rana era inca acolo :(( aproape la fel de rau ca pana la operatie desi urmasem tratamentul cum trebuie.
Mi s-a zis sa mai fac inca o data tratamentul cu aldara - in cazul in care nu stiti ce crema e.... ei bine e nasoala. Trebuia sa ma duc o data la 2 zile la spital pentru aplicare, stateam sa astept cate o ora, trebuia sa fac spalaturi o data la 6 ore dupa crema, fara contact sexual cand puneam crema, ca sa nu mai zic ca am facut o Candidoza de toata frumusetea de care de abia am reusit sa scap. Am zis ca nu mai vreau tratamente dubioase daca nu isi fac efectul, asa ca am schimbat doctorul.
Ideea e urmatoarea: acum trebuie sa ma operez din nou fiindca doctorita mea nu imi spusese cum trebuie anumite lucruri post-erad - gen sa nu mai iau pilule, fara contact 3 luni (ea imi zisese 1 luna jumate), si in nici un caz nu sex fara prezervativ. Imi este foarte frica din mai multe motive: trebuie sa fac din nou erad-ul, din nou testarea HPV si din nou tratament cine stie cate luni.
Nici macar pana acum nu am inteles care e faza cu HPV-ul: de unde naiba a aparut, cand cum, ce? Si eu si logodnicul meu suntem impreuna de aproape 7 ani, ne stim din adolescenta, si am cam fost primii unul pentru celalalt. Acum aflam amandoi ca pana cand vom vrea un bebe, trebuie sa ne protejam ca sa nu pasam hpvul de la unul la altul, desi nici unul dintre noi nu a mai fost cu altcineva - stiu ca suna foarte ciudat dar imi cunosc barbatul si am incredere in el.
Mai cunoasteti si voi moduri in care boala asta nenorocita se mai poate lua si fara contact sexual? Nu stiu, prosoape, bai, etc? Si daca va aflati in cazul meu, dupa a doua operatie, cum va simtiti si cum sunteti cu rana pe col?

Va multumesc si astept raspunsurile voastre

Albinutzzza
17.02.2012, 13:35:26
Buna fetelor, ma alatur si eu voua la acest subiect... delicat.
Am 22 de ani si acum 1 an mi-a fost descoperita o rana pe col de dimensiuni mari; Papanicolau si testul HPV au iesit amandoua OK. Au urmat 3 luni de tratament cu Cervugid, Isoprinosine orale - cate 4 pe zi, si tratament cu Aldara, plus spalaturile zilnice inainte de cervugid.
Dupa tratament rana nu disparuse, chiar se inrautatise - celulele erau oarecum modificate insa nu stiu sa va explic exact ce si cum.... .in fine, am fost in Vara sa imi fac ERAD. Operatia a fost ok, numai k mi-a aparut la biopsie un papilom...desi HPVul era ok ca si test.
Au urmat alte 3 luni de tratament cu cervigid, isoprinosine si spalaturi cu ceai de musetel, ca apoi sa ma duc la control. Rana era inca acolo :(( aproape la fel de rau ca pana la operatie desi urmasem tratamentul cum trebuie.
Mi s-a zis sa mai fac inca o data tratamentul cu aldara - in cazul in care nu stiti ce crema e.... ei bine e nasoala. Trebuia sa ma duc o data la 2 zile la spital pentru aplicare, stateam sa astept cate o ora, trebuia sa fac spalaturi o data la 6 ore dupa crema, fara contact sexual cand puneam crema, ca sa nu mai zic ca am facut o Candidoza de toata frumusetea de care de abia am reusit sa scap. Am zis ca nu mai vreau tratamente dubioase daca nu isi fac efectul, asa ca am schimbat doctorul.
Ideea e urmatoarea: acum trebuie sa ma operez din nou fiindca doctorita mea nu imi spusese cum trebuie anumite lucruri post-erad - gen sa nu mai iau pilule, fara contact 3 luni (ea imi zisese 1 luna jumate), si in nici un caz nu sex fara prezervativ. Imi este foarte frica din mai multe motive: trebuie sa fac din nou erad-ul, din nou testarea HPV si din nou tratament cine stie cate luni.
Nici macar pana acum nu am inteles care e faza cu HPV-ul: de unde naiba a aparut, cand cum, ce? Si eu si logodnicul meu suntem impreuna de aproape 7 ani, ne stim din adolescenta, si am cam fost primii unul pentru celalalt. Acum aflam amandoi ca pana cand vom vrea un bebe, trebuie sa ne protejam ca sa nu pasam hpvul de la unul la altul, desi nici unul dintre noi nu a mai fost cu altcineva - stiu ca suna foarte ciudat dar imi cunosc barbatul si am incredere in el.
Mai cunoasteti si voi moduri in care boala asta nenorocita se mai poate lua si fara contact sexual? Nu stiu, prosoape, bai, etc? Si daca va aflati in cazul meu, dupa a doua operatie, cum va simtiti si cum sunteti cu rana pe col?

Va multumesc si astept raspunsurile voastre

Of draga de tine prin cate ai trecut..si inca mai ai de tras.
Unde ai facut operatia? Nu cred ca au taiat suficient, din moment ce rana e inca prezenta. Daca ai posibilitatea, du-te la Micomi..am mai spus ca sunt cei mai buni in problemele colului. Macar acolo ti se va spune exact ce ai si ce tratament sa faci.
Nu am inteles ceva: ai vreo tulpina de HPV?

mada.cara
18.02.2012, 15:01:09
Of draga de tine prin cate ai trecut..si inca mai ai de tras.
Unde ai facut operatia? Nu cred ca au taiat suficient, din moment ce rana e inca prezenta. Daca ai posibilitatea, du-te la Micomi..am mai spus ca sunt cei mai buni in problemele colului. Macar acolo ti se va spune exact ce ai si ce tratament sa faci.
Nu am inteles ceva: ai vreo tulpina de HPV?

La testare HPV a iesit negativ, insa la biopsia post erad s-a gasit un papilom. Saptamana asta repet testul HPV. Prima operatie a fost facuta la Sanador... nu dau nume in legatura cu doctorul dar sper sa fi gresit doar in cazul meu si nu si fata de alte persoane