PDA

Versiunea completa : Mamici si burtici in Tulcea

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

mariammocanueugenia
26.01.2009, 16:52:33
Fetelor,poate ma ajutati voi!Stie cineva unde este cabinetul dr. Argetoianu,(ginecolog)!Pt ca cineva spunea pe Garii ,altcineva prin centru! Nici nu pot intreba pe toata lumea ca inca nu am spus despre sarcina decat catorva persoane(in week-end abia le spunem parintilor)...

Si ,ar mai fi ceva :daca e careva dintre voi care cumpara ziarul "Adevarul" cu cartea de joi si cumva ii lipseste primul volum din "Marile sperante" ,as vrea sa i-o ofer!Eu o aveam deja,dar vad ca mi-au trimis-o azi cu abonamentul:-?
Asa ca...

stelutadiaconudirmon
26.01.2009, 18:18:48
Fetelor,poate ma ajutati voi!Stie cineva unde este cabinetul dr. Argetoianu,(ginecolog)!Pt ca cineva spunea pe Garii ,altcineva prin centru! Nici nu pot intreba pe toata lumea ca inca nu am spus despre sarcina decat catorva persoane(in week-end abia le spunem parintilor)...

Si ,ar mai fi ceva :daca e careva dintre voi care cumpara ziarul "Adevarul" cu cartea de joi si cumva ii lipseste primul volum din "Marile sperante" ,as vrea sa i-o ofer!Eu o aveam deja,dar vad ca mi-au trimis-o azi cu abonamentul:-?
Asa ca...
Maria, pe garii din cate stiu eu nu au cabinet decat dr. Iacob Elena si dr. Dumitrache Deniz. Parca am auzit dar nu stiu sigur ca ar avea undeva pe langa Renel. Daca aflu te anunt. Sanatate multa si tie si lu` bebe>:D< .

Lidia26
26.01.2009, 18:26:18

Asa ca...

Maria dar de ce vrei sa mergi la Argetoianu?Ti l-a recomandat cineva?
Eu am facut vizita la el,mi-l recomandase cineva,dar nu vreau sa te sperii,insa el m-a speriat pe mine.Eram in luna a doua de gravidanta si a zis ca am riscul de 90%sa pierd copilul.A vrut sa ma interneze in spital,am plans 2zile acasa.Apoi m-am decis ca inainte sa ma internez sa merg la alt ginecolog ca sa aflu ca e totul in regula.....Ca sa aflu dupa aia ca nu e un ginecolog prea stralucit.In plus imi daduse o groaza de medicamente care nu isi aveau rostul.
Adresa cred ca e pe Str garii,prin spatele la niste blocuri, daca nu ma insel,pt ca in acel moment nici nu stiu cum am ajuns acasa,credema...printre lacrimi ,nici strada nu o vedeam.

Lidia26
26.01.2009, 18:31:19
Inca o chestie
Am fost si la Dr.dumitrache Deniz,care pe timpul sarcinii nu am de zis nmik.O doctorita foarte buna
Dar dupa aia,dupa nastere,dupa o perioada,dupa cum am fost multumita cum mi-a supraveghiat sarcina am mers sa-mi puna sterilet...
Fetelor nu stiu ce sa zic,am avut eu ghinion sau.....pt ca am venit in Italia si dupa luna nu puteam sa ma ridik din pat,cu febra 40.Am mers la spital,si doctorii italieni nu stiau ce sa-mi mai faca,nu intelegeau ce este.Pana la urma dupa groaze de controale,analize,s-au decis sa ma trimita si la ginecolog,de vina era steriletul care nu a fost pus bine,si se deplasase.
Am fost ca lunga nu?
Dar am vrut sa va zic din experienta mea la ginecologi in Tulcea.

stelutadiaconudirmon
26.01.2009, 19:02:26
Steluta tie cine ti-a supravegiat sarcina?
Draga mea,
Si eu am avut parte de tratamentul medicilor ginecologi din Tulcea...care vb cuiva vb ffff urat. Norocul meu e ca eu am nascut la Macin cu dr. Groza. Nota 10+ pentru spitalul din Macin si pentru personalul de acolo. Recomand tuturor acel spital, mai ales ca sectia de ginocologie a fost modernizata prin fonduri externe si am avut posibilitatea sa stau in spital cu sotul meu. Cei drept eu am stat in rezerva cu sotul meu si bebele dar in saloanele normale nu exista mai mult de max 3 paturi, au aparat de purificat aerul si loc special pentru bebei ca sa poata sta cu mamele in camera din prima ora dupa nastere. Ii multumesc lui D-zeu ca am ajuns acolo. Maria nu am vrut sa te sperii dar vad ca au zis alte fete de caracterul dlui dr. Va pup.

mariammocanueugenia
26.01.2009, 20:50:11
Ca o proaspata miresica insarcinata ,ma gandeam sa vorbim aici despre sarcina,recomandari medici ginecologi,propria experienta, bebelusi...etc...

stelutadiaconudirmon
26.01.2009, 20:53:59
Eu am trecut de faza cu insarcinatul .... bebe e mare are 6 luni:)>-. Deci si noi mamicile putem sa postam aici, nu?>:D<

mariammocanueugenia
26.01.2009, 20:57:41
Eu am trecut de faza cu insarcinatul .... bebe e mare are 6 luni:)>-. Deci si noi mamicile putem sa postam aici, nu?>:D<

Sigur ca da!!!Nu am avut prea multa imaginatie cand am ales titlul subiectului!
Stiu ca vazusem pozele cu baietelul; tau si era tare scump!Cum sa nu va primim?!:*

stelutadiaconudirmon
26.01.2009, 21:24:19
Sigur ca da!!!Nu am avut prea multa imaginatie cand am ales titlul subiectului!
Stiu ca vazusem pozele cu baietelul; tau si era tare scump!Cum sa nu va primim?!:*
Sarau`mana Maria. Eu tot am intrebat zilele trecute daca nu deschidem un astfel de subiect; acum am eu o mare problema si daca citeste Vicky si ma poate ajuta ......cam la ce interval ies incisivii centrali de sus. Of Doamne iar a inceput cu maraieli, plansete noapte, balute si pumn in gurita si vroiam sa stiu daca asta ar fi cauza.

Lidia26
26.01.2009, 21:25:59
;;) hopa si eu.
Al meu baietelul are 3ani si jumatate.Nu sunt chiar proaspata mamica dar totusi cred ca ma primiti si pe mine.
Un pic de experienta zic ca am...

stelutadiaconudirmon
26.01.2009, 21:37:37
;;) hopa si eu.
Al meu baietelul are 3ani si jumatate.Nu sunt chiar proaspata mamica dar totusi cred ca ma primiti si pe mine.
Un pic de experienta zic ca am...
Te primim cu bratele deschise >:D<

stelutadiaconudirmon
26.01.2009, 21:38:45
Lidia la ce interval de timp i-au iesit bebelului tau incisivii centrali de sus fata de cei de jos?

Lidia26
26.01.2009, 21:44:07
Lidia la ce interval de timp i-au iesit bebelului tau incisivii centrali de sus fata de cei de jos?

la bebelul mau nu a fost interval mare,cred ca cam o luna,poate chiar mai putin.
E un pic ciudat ca nu imi aduc aminte bine.Dar am sa va zic si de ce:el nu a plans deloc.Nu am avut probleme cu dintii.Nu a plans,nu a facut febra.A mancat normal.Eram foarte multumita si linistita de el.
dar ,daca ma gandesc bine,cand al doilea dinte de jos l-a ajuns pe primul deja se vedea unul de sus.

Lidia26
26.01.2009, 21:46:12
Ca mi-am adus aminte,cu ultimele maselute,a facut un pic de febra,dar il dadeam cu un gel,care ii amortea gingiile,asa reusea sa manance mai bine si sa nu simta durerea

stelutadiaconudirmon
26.01.2009, 21:52:21
la bebelul mau nu a fost interval mare,cred ca cam o luna,poate chiar mai putin.
E un pic ciudat ca nu imi aduc aminte bine.Dar am sa va zic si de ce:el nu a plans deloc.Nu am avut probleme cu dintii.Nu a plans,nu a facut febra.A mancat normal.Eram foarte multumita si linistita de el.
dar ,daca ma gandesc bine,cand al doilea dinte de jos l-a ajuns pe primul deja se vedea unul de sus.
Multumesc Lidia....nici Davidut nu a facut febra in schimb se trezea din somn urland de parca il taia, era martait si nu prea manca si mai tot timpul avea balute la gurita. Dintisorii de jos iau iesit la 5 luni si 5 zile ......banuiesc ca poate e vb de dintisorii de sus acum. Merci inca o data ^:)^

vicky
26.01.2009, 22:05:06
Bebelusii au 20 de dinti de lapte care le apar in primii trei ani de viata incepand de la varsta de 6 luni, cel mai frecvent in urmatoarea ordine:

intre luna a 6-a si luna a 8-a - cei doi incisivi centrali de jos
intre luna a 8-a si luna a 12-a - incisivii centrali si laterali de sus .
Astfel in jurul varstei de 1 an copilul are in medie 6 dintisori, cei 2 incisivi de jos si cei 4 de sus
intre varsta de 1 an si varsta de de 1 an si 6 luni - incisivii laterali de jos si cei 4 molari
intre varsta de 1 an si 6 luni si varsta de 2 ani - caninii
intre varsta de 2 ani si varsta de 2 ani si jumatate - al doilea rand de molariDintii permanenti incep sa apara de la varsta de 6 ani.mihai pana la un an nu a avut decat 2 dinti jos, iar apoi i-au iesit in doua saptamani 5 dinti :)

Lidia26
26.01.2009, 22:05:56
Multumesc Lidia....nici Davidut nu a facut febra in schimb se trezea din somn urland de parca il taia, era martait si nu prea manca si mai tot timpul avea balute la gurita. Dintisorii de jos iau iesit la 5 luni si 5 zile ......banuiesc ca poate e vb de dintisorii de sus acum. Merci inca o data ^:)^

la nepotelul meu iua iesit mai intai caninii de sus,inainte de aia centrali.Cand imi amintesc,parca era un vampir.
Acolo durere,urla intruna....cumnata mea era somnambla deja.Nu dormea nici ziua nici noaptea.

Lidia26
26.01.2009, 22:09:23
bine bine Vickiy,alea sunt date din carte.Ca daca ne luam dupa carte,e cam nasol,mai ales la proaspete mamici,cel putin asa eram eu.Ziceam ca la copilul meu nu e cava in regula.Tot citeam carti si reviste despre crestere.

La fel cu vorbitul si mersul.Al meu avea un an si 7luni si nu zicea nici un cuvant.L-am dus la cresa,intr-o saptamana a inceput sa vorbeasca de nu-i tacea gura deloc.Nu imi venea sa cred cate cuvinte stia.In plus si in romana si in italiana.

vicky
26.01.2009, 22:11:53
bine bine Vickiy,alea sunt date din carte.Ca daca ne luam dupa carte,e cam nasol,mai ales la proaspete mamici,cel putin asa eram eu.Ziceam ca la copilul meu nu e cava in regula.Tot citeam carti si reviste despre crestere.

La fel cu vorbitul si mersul.Al meu avea un an si 7luni si nu zicea nici un cuvant.L-am dus la cresa,intr-o saptamana a inceput sa vorbeasca de nu-i tacea gura deloc.Nu imi venea sa cred cate cuvinte stia.In plus si in romana si in italiana.

am dat si datele din carte dar am scris si din experienta cu mihai.

stelutadiaconudirmon
26.01.2009, 22:19:53
am dat si datele din carte dar am scris si din experienta cu mihai.
Saru`mana Vicky^:)^. Cred ca pentru noi iar incep noptile zile:-s.

alinanicoleta
26.01.2009, 22:40:21
Din cate am auzit este acum o doctorita la Visa med... Timofei... am auzit ca si asta este buna.. recunosc este tanara...
In legatura cu Argentoianu... este un nesimtit si jumatate... colega mea a fost la el.... si a renuntat... se comporta ca un badaran si are si un limbaj vulgar....

alinanicoleta
26.01.2009, 22:45:16
La Medgidia anul trecut pentru 5 zile... 450 lei...

bambytza
26.01.2009, 22:51:52
Ce bine ca ati deschis subiectul acesta...anul acesta ne punem si noi pe treaba si cu siguranta o sa am nevoie de experienta voastra.Cand voi ramane insarcinata vreau sa merg la Medgidia sau Macin - despre care am auzit numai lucruri bune,ca si-asa imi e o frica de nastere...de morrrr !!!:-<
Va trebui sa merg si aici la un medic?

alinanicoleta
26.01.2009, 22:55:25
Ce bine ca ati deschis subiectul acesta...anul acesta ne punem si noi pe treaba si cu siguranta o sa am nevoie de experienta voastra.Cand voi ramane insarcinata vreau sa merg la Medgidia sau Macin - despre care am auzit numai lucruri bune,ca si-asa imi e o frica de nastere...de morrrr !!!:-<
Va trebui sa merg si aici la un medic?

Bineintelessss.... nu este obligatoriu... poti sa alegi si un medic de acolo... dar... mi se pare cam incomod sa mergi tot timpul acolo.... tipa de care sti eu... a vrut sa nasca la Medgidia... si pe la 6 luni a mers acolo... insa era monitorizata si de un medic de aici din Tulcea... numai stiu cine..dar stiu sigur ca la ecografii mergea la Ionascu Paula.. acolo langa centrul estele...

bambytza
26.01.2009, 23:05:26
ahaaa....sper sa am noroc sa nu am o sarcina cu probleme ca sa nu trebuiasca sa am nevoie prea des de medic.oricum,cert este ca atunci cand voi ramane insarcinata am atatea necunoscute.....si atatea intrebari ca ma doare capul deja :))

alinanicoleta
26.01.2009, 23:07:39
ahaaa....sper sa am noroc sa nu am o sarcina cu probleme ca sa nu trebuiasca sa am nevoie prea des de medic.oricum,cert este ca atunci cand voi ramane insarcinata am atatea necunoscute.....si atatea intrebari ca ma doare capul deja :))

Oricum ai sa te saturi de medici... analize peste analize.... nu este luna in care sa nu trebuiasca sa mergi... insa cel mai important este ca totul sa fie bine

Lidia26
26.01.2009, 23:20:33
Oricum ai sa te saturi de medici... analize peste analize.... nu este luna in care sa nu trebuiasca sa mergi... insa cel mai important este ca totul sa fie bine
cu riscul ca ma repet.dar va zic ca aici nu e obligatoriu sa mergi pe fiecare luna la medic si sa faci nu stiu cate ecografii..Oricum nici nu iti recomanda prea multe ecografii.
Sunt cred ca 3 sau 4neplatite si apoi daca vrei mai multe le platesti.
In romania in skimb eu la fiecare vizita trebuia sa duc cafeaua si Kentul#-o

axara_me
27.01.2009, 07:47:55
Buna fetele,

Hop si eu, bine ca am inceput aici povestile despre BB, vb cuiva, sa nu amestecam lucrurile:)
De nascut nu voi naste in TL, dar va voi povesti despre experienta mea de aici, din B.

Va pupic

alinanicoleta
27.01.2009, 08:45:42
cu riscul ca ma repet.dar va zic ca aici nu e obligatoriu sa mergi pe fiecare luna la medic si sa faci nu stiu cate ecografii..Oricum nici nu iti recomanda prea multe ecografii.
Sunt cred ca 3 sau 4neplatite si apoi daca vrei mai multe le platesti.
In romania in skimb eu la fiecare vizita trebuia sa duc cafeaua si Kentul#-o

3 ecografii sunt neplatite... restul se platesc... Kentul si cafeaua... s-au cam demodat.... nu prea le mai atrag astfel de atentii....

stelutadiaconudirmon
27.01.2009, 12:16:45
Bineintelessss.... nu este obligatoriu... poti sa alegi si un medic de acolo... dar... mi se pare cam incomod sa mergi tot timpul acolo.... tipa de care sti eu... a vrut sa nasca la Medgidia... si pe la 6 luni a mers acolo... insa era monitorizata si de un medic de aici din Tulcea... numai stiu cine..dar stiu sigur ca la ecografii mergea la Ionascu Paula.. acolo langa centrul estele...
Subscriu si eu in legatura cu dr. Ionascu......este cea mai buna in imagistica la noi in judet. Mie mi-a zis ca baiatul meu are gropita in barbita si asa a fost. Toate cele bune>:D<.

alinanicoleta
27.01.2009, 12:20:08
Subscriu si eu in legatura cu dr. Ionascu......este cea mai buna in imagistica la noi in judet. Mie mi-a zis ca baiatul meu are gropita in barbita si asa a fost. Toate cele bune>:D<.

Da... stiu ca este foarte bine pregatita pe specializarea ei.. si din cate stiu numai asa ceva face... problema este ca sta foarte putin la cabinet... parca numai miercuri, joi si vineri... eu cu colega mea mergeam numai miercurea... de aceea numai stiu programul... dar stiu doar ca este destul de redus...

stelutadiaconudirmon
27.01.2009, 12:23:30
Da... stiu ca este foarte bine pregatita pe specializarea ei.. si din cate stiu numai asa ceva face... problema este ca sta foarte putin la cabinet... parca numai miercuri, joi si vineri... eu cu colega mea mergeam numai miercurea... de aceea numai stiu programul... dar stiu doar ca este destul de redus...
Alina, la ea la cabinet o gasesti parca luni, miercuri si joi de la 15-18 . Intri dar numai cu programare. Si marti si vineri la cabinetul dr. Iacob Elena de pe str. Garii.Parca asa tin minte.

alinanicoleta
27.01.2009, 12:34:53
Alina, la ea la cabinet o gasesti parca luni, miercuri si joi de la 15-18 . Intri dar numai cu programare. Si marti si vineri la cabinetul dr. Iacob Elena de pe str. Garii.Parca asa tin minte.

De miercuri si joi eram sigura numai vinerea nu eram sigura... cat timp am mers cu colega mea am fost numai miercurea... si tot asa cum spui tu iti trebuie programare... prima data a fost destul de aglomerat dar apoi cum mergea la ea cum isi facea programare pentru data viitoare..

alinanicoleta
27.01.2009, 16:14:58
Pareri despre doctorita Guli... parca asa o cheama... colega mea si-a schimbat medicul si nu stie pe cine sa aleaga.. pe Argentoianu sau pe Guli ?????? A fost la doctorita Timofei... dar doctorita in perioada in care naste ea... nu este aici in Tulcea...

stelutadiaconudirmon
27.01.2009, 17:49:38
Pareri despre doctorita Guli... parca asa o cheama... colega mea si-a schimbat medicul si nu stie pe cine sa aleaga.. pe Argentoianu sau pe Guli ?????? A fost la doctorita Timofei... dar doctorita in perioada in care naste ea... nu este aici in Tulcea...
Alina,
Nu stiu ce sa zic......s-a auzit si de bine si de rau de Guli. Parerile sunt impartite. Anca (Cutisor ) parca a nascut cu Guli daca imi aduc bn aminte, insa din pacate nu ne poate spune.

anemarylove
27.01.2009, 20:13:34

Asa ca...
pe straduta unde sunt pasapoartele mergi inainte prima faci stanga peste 10-20 m imediat dreapta e cabinenul.intr-o casa.acolo era ultima data dc nu a schimbat.

bambytza
27.01.2009, 22:28:08
Nu stiu ce sa zic cu ginecologii de prin Tulcea,dupa cate am auzit despre ei nu prea am incredere in ei....merge altcineva la alti medici,in alte orase,la care este totul cat de cat multumitor...servicii....pret...etc ?

alinanicoleta
27.01.2009, 22:39:43
Nu stiu ce sa zic cu ginecologii de prin Tulcea,dupa cate am auzit despre ei nu prea am incredere in ei....merge altcineva la alti medici,in alte orase,la care este totul cat de cat multumitor...servicii....pret...etc ?

daca este sa o luam asa... o vecina de a mea a fost la Constanta.. si cand a venit in Tulcea dupa un timp a facut hmoragie interna.. si tot medicii din Tulcea au salvat-o... eu zic ca este dupa noroc... si a salvat-o Iacob Ileana parca asa o cheama... avusese o sarcina extrauterina din pacate... si a mers la medicii din Constanta ca a zis ea ca este mai bine... dar... chiar in ziua de azi numai sti unde sa mergi... multe o lauda acum pe una Timofei... alti pe Guli.. alti pe Argentoianu.. despre Dumitrache... nu am auzit de bine.. este singura de care nu am auzit de bine.. ba la un copil ia fracturat manuta.. la altul piciorul...
sa zicem daca maine as fi insarcinata sincer nu as sti unde sa merg... din punct de vedere al conditiilor as prefera in alta parte.. mai nou au facut si o rezerva aici la Tulcea unde sunt doar 2 paturi si cica este si curat etc.. si este 200 de euro pentru 5 zile...

Lidia26
27.01.2009, 22:48:55
daca este sa o luam asa... o vecina de a mea a fost la Constanta.. si cand a venit in Tulcea dupa un timp a facut hmoragie interna.. si tot medicii din Tulcea au salvat-o... eu zic ca este dupa noroc... si a salvat-o Iacob Ileana parca asa o cheama... avusese o sarcina extrauterina din pacate... si a mers la medicii din Constanta ca a zis ea ca este mai bine... dar... chiar in ziua de azi numai sti unde sa mergi... multe o lauda acum pe una Timofei... alti pe Guli.. alti pe Argentoianu.. despre Dumitrache... nu am auzit de bine.. este singura de care nu am auzit de bine.. ba la un copil ia fracturat manuta.. la altul piciorul...
sa zicem daca maine as fi insarcinata sincer nu as sti unde sa merg... din punct de vedere al conditiilor as prefera in alta parte.. mai nou au facut si o rezerva aici la Tulcea unde sunt doar 2 paturi si cica este si curat etc.. si este 200 de euro pentru 5 zile...

Alina cred ca o sa faci ca mine,o sa tot incerci si o sa ramai la ala care o sa-ti convina.Ca eu pana in luna a 7 ,cred ca am fost la toti ginecologii din Tulcea,numai ca nu stiu cum ii chiama.ma tot trimitea soacra mea ca ea ii stia.Apoi am avut noroc si am plecat in Italia de am nascut:D

alinanicoleta
27.01.2009, 22:53:06
Alina cred ca o sa faci ca mine,o sa tot incerci si o sa ramai la ala care o sa-ti convina.Ca eu pana in luna a 7 ,cred ca am fost la toti ginecologii din Tulcea,numai ca nu stiu cum ii chiama.ma tot trimitea soacra mea ca ea ii stia.Apoi am avut noroc si am plecat in Italia de am nascut:D

Ce bine!! cand asta pot sa ma autoinvit la tine!!!
Asa sincer... daca maine as ramane insarcinata... ar fi dezastru... dupa cum ai spus tu.. doar sa merg asa.. daca nu imi convine unul... altul si tot asa..

Lidia26
27.01.2009, 23:00:07
Ce bine!! cand asta pot sa ma autoinvit la tine!!!
Asa sincer... daca maine as ramane insarcinata... ar fi dezastru... dupa cum ai spus tu.. doar sa merg asa.. daca nu imi convine unul... altul si tot asa..

ok,vii in ultima luna de sarcina si zicem ca te-a apucat nasterea aici si asa nu mai platesti nimik:))
ca de altfel costa cam mult

alinanicoleta
27.01.2009, 23:02:26
ok,vii in ultima luna de sarcina si zicem ca te-a apucat nasterea aici si asa nu mai platesti nimik:))
ca de altfel costa cam mult

OK!!! am sa tin minte!!! acum.. mai ramane sa ma apuc de facut copii...

Lidia26
27.01.2009, 23:06:11
;-)
OK!!! am sa tin minte!!! acum.. mai ramane sa ma apuc de facut copii...

de decizi tu intr-o zi sau poate se intampla un accident....si hop bebe;-)

alinanicoleta
27.01.2009, 23:08:27
;-)

de decizi tu intr-o zi sau poate se intampla un accident....si hop bebe;-)

Vedem... nu promit nimic... cine stie... poate pana la sfarsitul anului...

bambytza
27.01.2009, 23:12:35
si eu tot sfarsitul anului as spune... :P

alinanicoleta
27.01.2009, 23:21:04
si eu tot sfarsitul anului as spune... :P

Da... ar fi ceva ca la urmatoarea intrunire sa venim cu burtici:D burtici nu de la mancare... :))

simona_alexa
28.01.2009, 09:22:50
eu am nascut cu guli
e de nota 10
nu am decat cuvinte de lauda
in ultima luna nu-mi lua nici banii pe controale(mergeam la cabinetul ei particular)
ea a fsot cea care mi-a dat nr de telefon in caz ca ma apuca durerile sa o sun

tot cu ea a nascut sora mea(prin cezariana)cand a avut contractii si a sunat-o(era la o nunta)a trimis-o la spital,a luat leg cu med de garda de acolo care a consultat-o si i-a spus sa mearga acasa,dupa care a sunat-o guli(deci vb cu med.)si a asigurat-o ca totul e bine
si chiar a fost
a nascut cu 2 zile mai devreme decat era progr la cez.guli a operat-o
i-a facut rost si de rez(cu 2 paturi)si i-a dat 5 mil(precizez ca nu a cerut)
am auzit si eu pareri nu tocmai bune de ea dar experienta mea si a surori m-a convins ca pot avea incredere in ea ca doctor

alinanicoleta
28.01.2009, 09:26:36
eu am nascut cu guli
e de nota 10
in ultima luna nu-mi lua nici banii pe controale(mergeam la cabinetul ei particular)

tot cu ea a nascut sora mea(prin cezariana)cand a avut contractii si a sunat-o(era la o nunta)a trimis-o la spital,a luat leg cu med de garda de acolo care a consultat-o si i-a spus sa mearga acasa,dupa care a sunat-o guli(deci vb cu med.)si a asigurat-o ca totul e bine
si chiar a fost
am auzit si eu pareri nu tocmai bune de ea dar experienta mea si a surori m-a convins ca pot avea incredere in ea ca doctor

Mersi mult... sper colega mea sa fie mai linistita acum... cand am sa-i spun.. mersic:*

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 12:18:26
eu am nascut cu guli
e de nota 10

si chiar a fost
>:D< Imi era dor de tn.....intra mai des.

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 12:19:17
eu am nascut cu guli
e de nota 10

si chiar a fost
Vii la intalnire?

alinanicoleta
28.01.2009, 16:11:01
Colega mea mai are putin si naste<:-P <:-P <:-P abia astept... daca alege cezariana vineri naste daca nu... surpriza<:-P <:-P abia astept... pana la urma a reusit la Argentoianu sa o primeasca.....

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 18:03:59
Colega mea mai are putin si naste<:-P <:-P <:-P abia astept... daca alege cezariana vineri naste daca nu... surpriza<:-P <:-P abia astept... pana la urma a reusit la Argentoianu sa o primeasca.....
Bv.....sa fie cu noroc;;)

alinanicoleta
28.01.2009, 18:15:13
Bv.....sa fie cu noroc;;)

Offf abia astept sa nasca!!!!

mariammocanueugenia
28.01.2009, 20:10:07
Offf abia astept sa nasca!!!!

Sa ne tii la curent cum decurg lucrurile!!!!

Eu maine merg la control la Argentoianu si sper sa fie bine!Merg si la ghici:ca nu stiu exact ce program are!Probabil de pe la 3,nu?Voi stiti?

alinanicoleta
28.01.2009, 20:11:17
Sa ne tii la curent cum decurg lucrurile!!!!

Eu maine merg la control la Argentoianu si sper sa fie bine!Merg si la ghici:ca nu stiu exact ce program are!Probabil de pe la 3,nu?Voi stiti?

Colega mea se duce dupa 3...

alinanicoleta
28.01.2009, 20:15:37
Cand asta va dau toate detaliile.. oricum a pus-o sa aleaga intre cezariana si nastere normala... acum se gandeste inca...:-SS

mariammocanueugenia
28.01.2009, 20:19:35
Cand asta va dau toate detaliile.. oricum a pus-o sa aleaga intre cezariana si nastere normala... acum se gandeste inca...:-SS

In cazul meu e cam sigura treaba:cezariana...ca am probleme cu vederea,dioptrie destul de mare si se poate accentua pria nastere normala!

alinanicoleta
28.01.2009, 20:21:34
In cazul meu e cam sigura treaba:cezariana...ca am probleme cu vederea,dioptrie destul de mare si se poate accentua pria nastere normala!

da...ai dreptate!! si prietena mea tot la fel... a trebuit sa nasca prin cezariana din cauza ochilor...

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 21:10:06
da...ai dreptate!! si prietena mea tot la fel... a trebuit sa nasca prin cezariana din cauza ochilor...
Si eu tot prin cezariana am nascut..........pot spune ca a fost ok. Primele zile sunt mai naspa dar la cat sunt eu de plangacioasa a fost super ok, asta si datorita personalului. N-am pomenit asemenea oameni.....m-au tratat mai bine ca mama. Ma rog in fiecare seara pentru sanatatea lor[-o<

alinanicoleta
28.01.2009, 21:11:52
Si eu tot prin cezariana am nascut..........pot spune ca a fost ok. Primele zile sunt mai naspa dar la cat sunt eu de plangacioasa a fost super ok, asta si datorita personalului. N-am pomenit asemenea oameni.....m-au tratat mai bine ca mama. Ma rog in fiecare seara pentru sanatatea lor[-o<

Ma mir cum acum te lasa sa alegi... din cate am observat.. multe aleg cezariana.. ca sunt speriate de nasterea naturala.... ceea ce le si cred...

alinanicoleta
28.01.2009, 21:20:48

Ai avut parte de niste medici buni!!! ma bucur... acum nu prea mai gasesti decat daca le impingi tot timpul..

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 21:31:33
Ma mir cum acum te lasa sa alegi... din cate am observat.. multe aleg cezariana.. ca sunt speriate de nasterea naturala.... ceea ce le si cred...
Nu te lasa....nu exista cezariana la cerere decat in clinicile private din cate stiu eu....dar vb cu dr si se rezolva...oricum iti scrie acolo ca nu ai avut dilatatie, etc. si ca de aceea s-a intervenit chirurgical

alinanicoleta
28.01.2009, 21:33:19
Nu te lasa....nu exista cezariana la cerere decat in clinicile private din cate stiu eu....dar vb cu dr si se rezolva...oricum iti scrie acolo ca nu ai avut dilatatie, etc. si ca de aceea s-a intervenit chirurgical

Pai ei i-a zis ce vrei... adica cum vrei sa nasti... cu cezariana sau natural...

bambytza
28.01.2009, 21:34:24
si eu tot cezariana vreau.....ca mi-e o frica de nu mai pot...si la cate aud cu nasterile normale...ca le-au taiat,saracutzele...

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 21:37:53
si eu tot cezariana vreau.....ca mi-e o frica de nu mai pot...si la cate aud cu nasterile normale...ca le-au taiat,saracutzele...
Asa e bambytza.....dar e si mai sigur pentru copil.....asa mi-a explicat dr.....nu sufera deloc ( e luat ca din oala )

alinanicoleta
28.01.2009, 21:39:24

Mie imi spui.. prietena ce imi povestea... erau unele care la propriu se tarau pe jos de durere... si tipau.. urlau...

bambytza
28.01.2009, 21:41:27
...aha...deci inca un motiv in plu...dar apoi poti sa mai faci inca unul?

vicky
28.01.2009, 21:42:02

daca la epiziotomie te referi, sa stii ca poti cere sa nu ti-o faca , dar te asigur ca vrei sa te taie :). altfel te rupi franjuri si te coase f greu.

vicky
28.01.2009, 21:42:35
PRO NASTERE VAGINALA
- este modul in care natura a randuit lucrurile si in general ar trebui sa ie orice femeie pregatita pentru asta (graviditatea nu este o boala ci o stare fiziologica naturala respectiv un moment firesc in viata omului, la fel si nasterea);
- unele femei nasc foarte usor;
- recuperarea este rapida, sub aspectul deplasabilitatii mamei si abilitatii ei de a se ocupa imediat de copil;
- presupune potentiale rupturi/taieturi ale unui muschi (perineul, prin rupere naturala sau prin efectuarea epiziotomiei care previne rupturile), nu si a peretelui uterin etc;
- permite sarcini ulterioare multiple, cu risc mai mic decat in cazul nasterii prin cezariana;
- lactatia apare aproape imediat;
- unele femei se simt mai implinite daca participa activ la actul nasterii;
- trecerea copilului prin vagin ajuta la expulzarea lichidelor din plamanii lui si deci copilul este mai pregatit sa traga imediat aer in piept;

CONTRA NASTERE VAGINALA
- copilul risca sa aiba probleme neurologice, sa moara in timpul travaliului sau sa se nasca cu membre fracturate, sa fie extras cu forcepsul/vacuum, sa nu poata fi monitorizat corect din motive independente de competenta medicilor si asistentelor etc.
- in majoritatea cazurilor se face epiziotomie si, pe langa temerea multor mame a propos de refacerea vaginului si recapatarea tonusului muschiului vaginal mai este si aspectul usturator al mersului la toaleta si a statului in sezut destul de mult timp dupa nastere ;
- daca nu se face epiziotomie, muschiul oricum se rupe singur in general;
- chiar si cu anestezie, epiziotomia tot se face, deci doare oricum dupa aceea;
- reluarea activitatii sexuale dupa epiziotomie presupune o asteptare ceva mai indelungata;
- mama risca sa ajunga la cezariana de urgenta din cauza de travaliu prelungit, probleme nedepistate la consulturi etc;
- unele situatii pot fi traumatizante psihic si umilitoare pentru mama in timpul nasterii (verificari dilatatii, asistente cu replici neinspirate, imaginea a mai multor femei in suferinta, tipand de durere etc);
- riscul complicatiilor unei rupturi de perineu/epiziotomii largi prost rezolvate: tulburari de statica pelvina (prolapsuri), incontinenta urinara, fistule.

vicky
28.01.2009, 21:43:05
PRO CEZARIANA:
- copilul nu risca sa aiba probleme neurologice sau fracturi sau sa fie extras cu forceps/vacuum; de asemenea, nu exista riscul ca copilul sa moara in timpul nasterii sau sa apara probleme ce nu pot fi depistate la timp de catre personalul medical;
- femeia nu trece prin "durerile facerii", urmand sa experimenteze dureri postoperator, in general rezolvate la timp cu analgezice;
- nu se rupe perineul si nu se efectueaza epiziotomia, anatomia vaginului ramanand intacta;
- daca se opteaza pentru anestezie epidurala sau rahie, mama ramane constienta si isi poate vedea copilul imediat;
- nu exista probleme / usturimi in zona perianala dupa nastere, femeia poate sta in sezut imediat ce operatia de pe abdomen ii permite si poate urina fara usturimi;
- mentinerea igienei in zona este mult mai facila intrucat manevrele de spalare si dezinfectare sunt nedureroase;
- o femeie care se reface rapid poate pleca din spital in 2,3 zile, ca si lauzele care nasc vaginal;
- este eliminat riscul transmiterii unor infectii de la mama la copil in timpul nasterii (candidoze, streptococi etc.)
- copilul se naste fara efort din partea lui si este scos repede din uterul mamei;
- mamele cu probleme oculare sunt mai in siguranta asa, efortul unei nasteri vaginale poate agrava problemele de vedere;
- de la o varsta devine mai sigura pentru mama decat nasterea vaginala;
- nu presupune manevre si situatii jenante/traumatizante psihic pentru femeile mai sensibile (verificare de dilatatie, lipsa intimitatii intr-o sala de nasteri plina etc)

CONTRA CEZARIANA
- exista riscul minor ca medicul sa atinga copilul cu bisturiul si acesta sa fie zgariat;
- datorita pierderii unei cantitati mai mari de sange (cca 1 L) ca in cazul unei nasteri vaginale fara complicatii (cca 500 ml), exista riscul hemoragic intraoperator, impunandu-se ulterior transfuzarea;
- riscul formarii de aderente, ceea ce poate produce un disconfort in zona respectiva si face ca o interventie ulterioara pe abdomen sa fie mai dificila;
- uneori se poate decide anestezia generala care are ca inconveniente majore faptul ca mama nu-si poate vedea imediat copilul si trezirea din anestezie este neplacuta (ameteli, greturi, tuse etc.)
- anestezia, orice anestezie, presupune o serie de riscuri;
- se taie abdomenul, adica peritoneul, peretele uterin, muschii abdominali, pielea si exista riscul unor eventratii;
- exista riscul infectiilor la locul operatiei si inchiderii colului si deci infectiilor din cauza ca nu se elimina lohiile in timp util;
- exista risc de infectii urinare (scazut totusi) de la sonda de urina care se tine 24-36 de ore;
- exista un risc minor, in cazul in care copilul nu este aspirat corespunzator sau pur si simplu pentru ca nu s-au comprimat plamanii sa aiba ceva probleme respiratorii in primele ore dupa nastere;
- in majoritatea cazurilor costul cezarienei este mai mare decat al unei nasteri vaginale asistata medical;
- lactatia "porneste" putin mai greu (cca 1-2 zile);
- nu se recomanda mai mult de doua cezariene si o sarcina dupa o cezariana este mai riscanta

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 21:43:29
daca la epiziotomie te referi, sa stii ca poti cere sa nu ti-o faca , dar te asigur ca vrei sa te taie :). altfel te rupi franjuri si te coase f greu.
Vicky, tu cum ai nascut....natural?

vicky
28.01.2009, 21:45:54
pentru cine are rabdare si este interesata am pus mai sus cateva puncte de reper in alegerea tipului de nastere.
modul de nastere este de obicei ales de medic dar numai in interesul pacientei.

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 21:47:15
Of Doamne asa stiam si eu ca lactatia intarzie....dar eu fetelor am facut furia laptelui......aveam sanii de dimensiunile unor pepeni si-mi curgeau ca la robinet.....numai zic ca a tremuit sa ma mulg....groaznic#-o

vicky
28.01.2009, 21:54:04
Vicky, tu cum ai nascut....natural?

natural fara epidurala

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 21:55:57
natural fara epidurala
Bravo......te apreciez. Mie una ma speria numai gandul de natural dara sa nasc.

alinanicoleta
28.01.2009, 22:06:03
Si mie mi-ar fi frica sa nasc natural..

mihaela06
28.01.2009, 22:37:45
Si mie mi-ar fi frica sa nasc natural..

Nasterea este naturala. Si atata timp cat viitoarea mamica nu are probleme, care ar putea sa puna viata ei in pericol sau a viitorului fat, orice medic ar trebui sa incurajeze nasterea naturala.

Asta e cel putin parerea mea.

alinanicoleta
28.01.2009, 22:42:48
Nasterea este naturala. Si atata timp cat viitoarea mamica nu are probleme, care ar putea sa puna viata ei in pericol sau a viitorului fat, orice medic ar trebui sa incurajeze nasterea naturala.

Asta e cel putin parerea mea.

Si eu cred ca cel mai frumos este sa nasti natural.. numai ca as avea acea senzatie de teama...

mihaela06
28.01.2009, 22:57:44
Si eu cred ca cel mai frumos este sa nasti natural.. numai ca as avea acea senzatie de teama...

Eu cred ca teama este pana sa intri in travaliu, pe perioada nasterii sentimentele si trairile sunt amestecate, iar dupa ce nasti te inunda o fericire inexplicabila.

Acum sa ma corecteze mamicile care au nascut natural>:D< ca ele oricum stiu mult mai bine ca mine.

alinanicoleta
28.01.2009, 22:59:13
Eu cred ca teama este pana sa intri in travaliu, pe perioada nasterii sentimentele si trairile sunt amestecate, iar dupa ce nasti te inunda o fericire inexplicabila.

Acum sa ma corecteze mamicile care au nascut natural>:D< ca ele oricum stiu mult mai bine ca mine.

Daaa... iti dai seama..ca numai ele stiu...
Eu doar pot sa presupun... mai mult nu...

mihaela06
28.01.2009, 23:00:30
Daaa... iti dai seama..ca numai ele stiu...
Eu doar pot sa presupun... mai mult nu...

Asta cam asa e, dar lasa ca o sa ne vina si noua randul si sa vezi atunci ce se vor prabusi toate teoriile:))

alinanicoleta
28.01.2009, 23:01:46
Asta cam asa e, dar lasa ca o sa ne vina si noua randul si sa vezi atunci ce se vor prabusi toate teoriile:))

Cu siguranta!!!

bambytza
28.01.2009, 23:05:40
natural fara epidurala

multumim mult pentru informatii!!felicitari pt curajul pe care l-ai avut!!!!

Lidia26
28.01.2009, 23:07:18
fetelor privitor la taietura la nastere,aproape ca nici nu simti cand te tai,pt ca e durerea aia de travalui mult mai puternica si intensa.
Eu il rugam pe doctor sa imi faca cezariana,ca ma durea.Pai stiti ce mi-a zis:tanara si frumoasa si vrei taietura la cezar,ca apoi preferi cicatricea aia de la cezar,sau taietura aia de jos care nu se vede si oricum isi revine dupa 40zile,
Cat timp imi explica chestiile astea am si nascut,m-a si cusut si valea la salon.

bambytza
28.01.2009, 23:08:40
va cred si va dau dreptate ca adevaratul sentiment de aducere la viata este prin nastere naturala,dar sunt atat de fricoasa ca eu cat stau si astept sa intru la dentist plang acolo pe scaun d-apoi sa nasc natural......dar poate pana atunci imi schimb gandurile...ceea ce nu cred!!

bravo celor care nasc natural!!!!

alinanicoleta
28.01.2009, 23:09:31
fetelor privitor la taietura la nastere,aproape ca nici nu simti cand te tai,pt ca e durerea aia de travalui mult mai puternica si intensa.
Eu il rugam pe doctor sa imi faca cezariana,ca ma durea.Pai stiti ce mi-a zis:tanara si frumoasa si vrei taietura la cezar,ca apoi preferi cicatricea aia de la cezar,sau taietura aia de jos care nu se vede si oricum isi revine dupa 40zile,
Cat timp imi explica chestiile astea am si nascut,m-a si cusut si valea la salon.

uffff!!!! numai cand ma gandesc... o reveni in 40 de zile... dar numai gandul.. mai puteai sa stai in fund:-s

mihaela06
28.01.2009, 23:12:18
uffff!!!! numai cand ma gandesc... o reveni in 40 de zile... dar numai gandul.. mai puteai sa stai in fund:-s

Pai in primele 7-8 zile cam greu, pana se scot atele. Dar apoi devine din ce in ce mai usor.:D
Si la tulcea e si mai si ca au niste scaunele minuscule pt copii de gradinita, asta dc nu le-au schimbat in ultimii ani.

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 23:20:47
Pai in primele 7-8 zile cam greu, pana se scot atele. Dar apoi devine din ce in ce mai usor.:D
Si la tulcea e si mai si ca au niste scaunele minuscule pt copii de gradinita, asta dc nu le-au schimbat in ultimii ani.
Cica au ramas acelasi scaunele.....mi-a zis prietena mea care a nascut la Tulcea

mihaela06
28.01.2009, 23:22:19
Cica au ramas acelasi scaunele.....mi-a zis prietena mea care a nascut la Tulcea

Urat din partea lor. Ar putea sa investeasca si ei macar in niste scaune mai confortabile, dc pt saloane de mama si copilul nu au.:-?

alinanicoleta
28.01.2009, 23:22:30

Si din curiozitate acele scaunele la ce sunt folosite?

stelutadiaconudirmon
28.01.2009, 23:24:35
sa stai jos cand alaptezi...........sarmanele tare se mai chinuie =((

mihaela06
28.01.2009, 23:25:03

Sa stai pe ele cand mergi sa alaptezi copilul.

alinanicoleta
28.01.2009, 23:25:47
sa stai jos cand alaptezi...........sarmanele tare se mai chinuie =((

oooo doamneeeee...

mihaela06
28.01.2009, 23:29:56
oooo doamneeeee...

cam asa ceva:-L

bambytza
28.01.2009, 23:34:10
aoleooo...deci raman la ideea mea de cezariana :(

mihaela06
28.01.2009, 23:39:09
aoleooo...deci raman la ideea mea de cezariana :(

Dar stii ca cezariana este echivalentul unei operatii abdominale, ceea ce inseamna ca cel putin in prima luna este interzis efortu.

Ceea ce inseamna ca nu ai voie sa-ti iei propriul copil in brate si de alaptat il alaptezi in pat culcata pe o parte.
Si atunci cand plange nu-l poti lua in brate.

Mie nu imi place deloc ideea:-SS

bambytza
28.01.2009, 23:42:02
offf....partea asta nu-mi place nici mie....lasa sa raman eu insarcinata mai intai si in 9 luni am timp sa ma gandesc,nu?

mihaela06
28.01.2009, 23:47:31
offf....partea asta nu-mi place nici mie....lasa sa raman eu insarcinata mai intai si in 9 luni am timp sa ma gandesc,nu?

Da, asta cred ca e cea mai inteleapta idee pe care ar trebui sa o avem toate cele care nu avem inca babei.:">

Lidia26
29.01.2009, 00:36:21
Dar stii ca cezariana este echivalentul unei operatii abdominale, ceea ce inseamna ca cel putin in prima luna este interzis efortu.

Ceea ce inseamna ca nu ai voie sa-ti iei propriul copil in brate si de alaptat il alaptezi in pat culcata pe o parte.

da si eu asa am zis.Acum ca am vazut cum,e dureros intradevar ,dar se uita.
In legatura cu atele alea...te deranjeaza un pic,dar eu aveam impresia ca am ceva in kiloti.Skimbam cate 10pereki pe zi.

De acele scaunele.....dezastru.Pai sa va zic eu.in Italia am stat singura in salon si aveam:un pat unde dormea,un fotoliu super comod,in care alaptam si mai adormea si sotul pe acolo uneori ,televizor,sifonier.
Precizez ca eu am stat 10zile ,ca l-am nascut prematur.
Mancarea,aveam meniu pe fiecare zi:deci erau cam 6feluri defelul unu,6 de 2,fructe,suc,cafea,sau ceai.Puteam sa aleg ce vroiam la masa....Mancam in salon ca aveam si masuta...
Ce ziceti de asa tratament fata de una care abia scotea 3cuvinte in italiana(adik eu)???

bimmer4now
29.01.2009, 01:13:44

Esti gresit informata! dupa cezariana poti sa ti tii imediat copilul in brate, poti sa l alaptezi..etc. cel mai dificil e pana te ridici sa mergi (adica primele 24h) apoi nu mai ai treaba. La 3 zile de la operatie, adica in ziua in care m am externat, conduceam si eram la piata, apoi la 2 sapt de la operatie eram p tocuri si dansam...deci n am avut nici p naiba! iar copilul mi l am tinut in brate de la inceput, iar in prima zi acasa (la 3 zile d la operatie) i am facut baita... Acum, nici n ai spune ca as fi fost operata vreodata! operatia abia se mai vede, nu m a deranjat de cand am iesit din spital si inafara de semnele pe care mi le a lasat sarcina, nu mai am absolut nimic!

nu mai speria fetele! eu am trecut prin asta si cu draga inima o recomand oricui! nu o pot compara cu nasterea naturala, pt ca nu stiu cum e, dar SINCER am suferit m. mult dupa operatia de apendicita..

bimmer4now
29.01.2009, 01:39:15
ca sa argumentez ce am scris mai sus, pun si cateva poze:

primele doua poze sunt in ziua 1 dupa operatie, urmatoarele 2 sunt din prima seara acasa cu bebe, urmatoarele doua tot la 3 zile de la operatie, cand am ajuns acasa de la maternitate, urmatoarea la 14 zile de la operatie, cea in care sunt in geaca portocalie e facuta la 16 zile de la operatie, penultima e de acum 2 saptamani - deci cam 5 saptamani dupa operatie, iar ultima e facuta acum cateva zile. Podul pe spate n am incercat sa l fac ;)) dar nimic nu a fost tragic la operatia mea de cezariana si nici dupa! cel mai dureros moment a fost cand, inainte de operatie, mi au introdus o branula in mana dreapta :)

eu cred ca toata puterea asta vine din dorinta de a fi alaturi de bebelus si tine si de ambitia fiecareia.

nu va speriati aiurea fetelor!

Later Edit: operatia mea la 3 saptamani: ultima poza.

mihaela06
29.01.2009, 08:56:26
Draga Andreea, departe de mine gandul de a speria pe cineva.Singura dorinta a fost aceea de a informa. Ma bucur din tot sufletul ca tu te-ai simtit bine dupa operatia de cezariana, dar tin sa te informez ca pana la 6 luni tu nu ai trecut de pericole. Abia dupa 6 luni de la operatie uterul e perfect cicatrizat.
Vad totusi ca pana la 16 zile, atunci cand tii copilul in brate( si esti in picioare) esti asezata: pe pat, in scaun...

Eu personal nu sunt contra cezarianei daca aceasta este strict necesara, dar daca este doar un moft de a evita durerea... . Nu inteleg de ce sa nu-ti ajuti propriul copil sa respire pentru prima data.

Oricum fiecare ia deciziile pe care le considera mai bune pentru ea si pentru copil.

alinanicoleta
29.01.2009, 09:00:57
ca sa argumentez ce am scris mai sus, pun si cateva poze:

primele doua poze sunt in ziua 1 dupa operatie, urmatoarele 2 sunt din prima seara acasa cu bebe, urmatoarele doua tot la 3 zile de la operatie, cand am ajuns acasa de la maternitate, urmatoarea la 14 zile de la operatie, cea in care sunt in geaca portocalie e facuta la 16 zile de la operatie, penultima e de acum 2 saptamani - deci cam 5 saptamani dupa operatie, iar ultima e facuta acum cateva zile. Podul pe spate n am incercat sa l fac ;)) dar nimic nu a fost tragic la operatia mea de cezariana si nici dupa! cel mai dureros moment a fost cand, inainte de operatie, mi au introdus o branula in mana dreapta :)

eu cred ca toata puterea asta vine din dorinta de a fi alaturi de bebelus si tine si de ambitia fiecareia.

nu va speriati aiurea fetelor!

Later Edit: operatia mea la 3 saptamani: ultima poza.

Ai un bebel frumosssssss!!!! da... pot sa zic ca ai avut noroc... prietena mea pana acum a nascut de 2 ori... ambele nasteri prin cezariana... dar s-a refacut destul de greu!! Unde ai nascut? Aici in Tulcea? la ce medic?
Cel putin la noi aici am auzit ca iti face anestezie generala.... nu locala la cezariana....
Acum astept din clipa in clipa sa nasca colega mea!:-SS:-SS

alinanicoleta
29.01.2009, 09:03:36
Esti gresit informata! dupa cezariana poti sa ti tii imediat copilul in brate, poti sa l alaptezi..etc. cel mai dificil e pana te ridici sa mergi (adica primele 24h) apoi nu mai ai treaba. La 3 zile de la operatie, adica in ziua in care m am externat, conduceam si eram la piata, apoi la 2 sapt de la operatie eram p tocuri si dansam...deci n am avut nici p naiba! iar copilul mi l am tinut in brate de la inceput, iar in prima zi acasa (la 3 zile d la operatie) i am facut baita... Acum, nici n ai spune ca as fi fost operata vreodata! operatia abia se mai vede, nu m a deranjat de cand am iesit din spital si inafara de semnele pe care mi le a lasat sarcina, nu mai am absolut nimic!

nu mai speria fetele! eu am trecut prin asta si cu draga inima o recomand oricui! nu o pot compara cu nasterea naturala, pt ca nu stiu cum e, dar SINCER am suferit m. mult dupa operatia de apendicita..

Cu alaptatul.. cred ca este in functie de organism acum... prietena mea a putut sa alapteze abia la 3 zile dupa cezariana... in prima zi nu a putut sa se ridice.. a doua zi ii era rau... abia a treia zi a izbutit... iar de alaptat la fel.. abia in a treia zi avea lapte... pana atunci nu i se pornise lactatia....

simona_alexa
29.01.2009, 10:30:26
discutiile astea sunt interminabile
poti sa ai norocul sa nasti natural fff repede fara epizotomie si a 2-a zi sa pleci acasa(nu la tulcea )sau poti sa ai o nastere f grea
cezariana e dureroasa dupa,sau chiar mai dureroasa ca nu prea se asteapta mamicile la asa dureri,am vazut-o pe sora-mea cum ii curgeau lacrimile de durere si m-am ingrozit
n-a avut probleme cu operatia,copilul l-a ingrijit numai ea(4300g)deci nu-i problema cu luatul in brate

pt confortul psihic vorbiti cu ginecologul,va va indruma spre nasterea potrivita pt fiecare in parte
pe mine m-a sfatuit sa nasc normal,pe sora cezariana,am mers pe mana ei

a nascut o prietena de-a mea de curand prin cezariana,nu s-a ridicat din pat 3 zile dupa pt ca NU A PUTUT(deci sunt cazuri si cazuri)

bimmer4now
29.01.2009, 10:43:44
Draga Andreea, departe de mine gandul de a speria pe cineva.Singura dorinta a fost aceea de a informa. Ma bucur din tot sufletul ca tu te-ai simtit bine dupa operatia de cezariana, dar tin sa te informez ca pana la 6 luni tu nu ai trecut de pericole. Abia dupa 6 luni de la operatie uterul e perfect cicatrizat.
Vad totusi ca pana la 16 zile, atunci cand tii copilul in brate( si esti in picioare) esti asezata: pe pat, in scaun...

Eu personal nu sunt contra cezarianei daca aceasta este strict necesara, dar daca este doar un moft de a evita durerea... . Nu inteleg de ce sa nu-ti ajuti propriul copil sa respire pentru prima data.

Oricum fiecare ia deciziile pe care le considera mai bune pentru ea si pentru copil.

Operatia in sine va lasa sechele pt tot restul vietii, nu neg asta. Locul taiat nu va mai fi niciodata ca nou, nici asta nu neg... dar nu era vorba despre faptul ca nu esti ca noua, ci m am minunat doar de faptul ca am trecut prin asta si nici gand sa nu ti poti tine copilul in brate, sa nu l poti alapta, sau ce ai mai spus tu.
Eu nu sunt contra cezarienei de nici un fel, cu toate ca mi as fi dorit din prima sa nasc natural.. nu s a putut..

De ce zici ca prin cezariana nu ti ajuti copilul sa respire pt prima data?:-\

daca urmaresti atent, ai sa vezi ca pozele in care sunt imbracata cu un sacou gri sunt facute in a 3 a zi de la operatie, dar faptul ca nu am poze stand in picioare mai devreme de asta nu inseamna nimic altceva decat ca nu mi a facut nimeni..:|

mihaela06
29.01.2009, 10:53:33
am intrebat-o si eu dar evita raspunsul

Probabil nu la Tulcea, ca din ce stiu eu aici dupa cezariana te tine cam 7-10 zile; iar pe la Buc erau 3-5 si dc nu ma insel si pe la Constanta erau tot cam vreo 3 zile.

Poate cand intra ne lamureste.:|

bimmer4now
29.01.2009, 10:55:20
Ai un bebel frumosssssss!!!! da... pot sa zic ca ai avut noroc... prietena mea pana acum a nascut de 2 ori... ambele nasteri prin cezariana... dar s-a refacut destul de greu!! Unde ai nascut? Aici in Tulcea? la ce medic?
Cel putin la noi aici am auzit ca iti face anestezie generala.... nu locala la cezariana....
Acum astept din clipa in clipa sa nasca colega mea!:-SS:-SS

multumesc mult! e un bebe normal, ca toti ceilalti! toti sunt frumosi! ;-)
In bucuresti am nascut, cu anestezie rahi peridurala.
poate ca am avut noroc, poate ca si varsta mea a contat, poate si faptul ca am un psihic foarte puternic... nu stiu ce sa ti spun. clar este ca refacerea depinde de la om la om, dar nici pe departe gandul ca nu ti poti tine copilul in brate, ca nu poti alapta, ca nu poti merge, sau ca timp de o luna esti leguma.. eu sunt exemplul viu ca se poate!
d.p.d.v. al anesteziei, cu atat mai greu mi a fost sa merg, fata de cele cu anestezie totala, pt. ca o perioada buna dupa ce am iesit din operatie (cam 6 ore) am fost anesteziata in continuare prin cateter, nu am primit analgezice precum cele cu anestezie generala, deci anestezia mea a durat cam 8 ore propriu zis..
Nastere usoara colegei tale si un bebe sanatos si mancacios ii doresc!
:*

bimmer4now
29.01.2009, 10:59:16
Probabil nu la Tulcea, ca din ce stiu eu aici dupa cezariana te tine cam 7-10 zile; iar pe la Buc erau 3-5 si dc nu ma insel si pe la Constanta erau tot cam vreo 3 zile.

Poate cand intra ne lamureste.:|

am raspuns mai sus.:|
3 zile am stat in spital.
dar p bune, nu inteleg de ce va tine atat de mult in spital.. eu am innebunit in astea 3 zile.. simteam ca nu mai pot.. totusi, e de 3 ori mai mult! in tulcea se fac operatiile de 3 ori mai mari, sau se nasc bblushii de 3x mai grasuti?;))

mihaela06
29.01.2009, 11:00:04
Operatia in sine va lasa sechele pt tot restul vietii, nu neg asta. Locul taiat nu va mai fi niciodata ca nou, nici asta nu neg... dar nu era vorba despre faptul ca nu esti ca noua, ci m am minunat doar de faptul ca am trecut prin asta si nici gand sa nu ti poti tine copilul in brate, sa nu l poti alapta, sau ce ai mai spus tu.
Eu nu sunt contra cezarienei de nici un fel, cu toate ca mi as fi dorit din prima sa nasc natural.. nu s a putut..

daca urmaresti atent, ai sa vezi ca pozele in care sunt imbracata cu un sacou gri sunt facute in a 3 a zi de la operatie, dar faptul ca nu am poze stand in picioare mai devreme de asta nu inseamna nimic altceva decat ca nu mi a facut nimeni..:|

Am sa incerc sa ma corectez:
-daca se ia copilul in brate (stand in picioare)pana intr-o luna cel puti exista posibilitate de eventratie, deoarece uterul se repara cu mult mai greu decat pielea la care ti se scot fiele dupa vreo saptamana.
-prin cezariana nu-ti ajuti copilul sa respire pentru prima data pt ca in momentul travaliului din nasterea normala peretii vaginului se contracta si se dilata in mod sistematic pentru a expulza copilul si in acest fel se apasa si pe toracele copilului care va elimina lichidul amniotic ce i-a inundat plamanii cat a fost in crestere.

mihaela06
29.01.2009, 11:04:46
am raspuns mai sus.:|
3 zile am stat in spital.
dar p bune, nu inteleg de ce va tine atat de mult in spital.. eu am innebunit in astea 3 zile.. simteam ca nu mai pot.. totusi, e de 3 ori mai mult! in tulcea se fac operatiile de 3 ori mai mari, sau se nasc bblushii de 3x mai grasuti?;))

Le tin atata pentru a le lasa acasa cu firele de sutura scoase, ca sa nu se mai plimbe dupa aceea la scos fire.

Sau mai sunt situatii incare copii fac pneumonii de aspiratie din cauza lichidului care nu se elimina in totalitate , si atunci tratamentul cu antibiotile la o varsta asa mica e preferabil sa fie facut in spital si sa nu plimbe copilul pt tratamente.

bimmer4now
29.01.2009, 11:06:35
Am sa incerc sa ma corectez:
-daca se ia copilul in brate (stand in picioare)pana intr-o luna cel puti exista posibilitate de eventratie, deoarece uterul se repara cu mult mai greu decat pielea la care ti se scot fiele dupa vreo saptamana.
-prin cezariana nu-ti ajuti copilul sa respire pentru prima data pt ca in momentul travaliului din nasterea normala peretii vaginului se contracta si se dilata in mod sistematic pentru a expulza copilul si in acest fel se apasa si pe toracele copilului care va elimina lichidul amniotic ce i-a inundat plamanii cat a fost in crestere.

normal ca exista o gramada de riscuri, dar sunt cel putin la fel de multe si la nasterea naturala, in ceea ce priveste sanatatea copilului sunt mult mai multe riscuri in cazul nasterii naturale..
despre al doilea paragraf, chiar nu stiu ce sa zic.. copilul meu a respirat imediat, inainte sa il aspire si sa i curete caile respiratorii.. a plans imediat.
despre altii chiar nu stiu.. repet: vorbesc din experienta proprie.

bimmer4now
29.01.2009, 11:08:03
Le tin atata pentru a le lasa acasa cu firele de sutura scoase, ca sa nu se mai plimbe dupa aceea la scos fire.

Sau mai sunt situatii incare copii fac pneumonii de aspiratie din cauza lichidului care nu se elimina in totalitate , si atunci tratamentul cu antibiotile la o varsta asa mica e preferabil sa fie facut in spital si sa nu plimbe copilul pt tratamente.

am inteles.. dar asa de inconstienti sa fie medicii din buc., constanta, cluj, etc, incat sa nu se gandeasca si la aspectele astea? :-\

mihaela06
29.01.2009, 11:08:51
normal ca exista o gramada de riscuri, dar sunt cel putin la fel de multe si la nasterea naturala, in ceea ce priveste sanatatea copilului sunt mult mai multe riscuri in cazul nasterii naturale..
despre al doilea paragraf, chiar nu stiu ce sa zic.. copilul meu a respirat imediat, inainte sa il aspire si sa i curete caile respiratorii.. a plans imediat.
despre altii chiar nu stiu.. repet: vorbesc din experienta proprie.

Ma bucur ca esti una din mamele norocoase care nu au probleme cu copilasul.

Sa o tineti tot asa si sa nu va imbolnaviti deloc;-)

mihaela06
29.01.2009, 11:12:02
am inteles.. dar asa de inconstienti sa fie medicii din buc., constanta, cluj, etc, incat sa nu se gandeasca si la aspectele astea? :-\

Nu cred ca sunt inconstienti, doar ca numarul de femei insarcinate care se interneaza ii forteaza sa elibereze putin mai repede paturile.

Si mai e un aspect aici. Multe din gravidele de la tulcea fac parte din anumite clase sociale in care sunt certate cu apa si sapunul, sau sunt din balta si atunci se prefera sa le spitalizeze o perioada mai lunga de timp si sa le externeze vindecate si nu in curs de vindecare. Astfel se reduce riscul de infectii din cauza lipsei de igiena cand se ajunge acasa.:(

bimmer4now
29.01.2009, 11:14:06
Ma bucur ca esti una din mamele norocoase care nu au probleme cu copilasul.

Sa o tineti tot asa si sa nu va imbolnaviti deloc;-)

Multumesc frumos! sa dea Dumnezeu!
am vrut doar sa spun ca nu e nimic tragic intr o operatie de cezariana...poate ca intradevar sunt norocoasa si poate ca sunt la extrema cealalta fata de exemplele date de voi, in care mamicile s au refacut mai greu, dar mi e dificil sa cred ca nu exista si o cale de mijloc, o cale care sa nu le sperie pe fetele ce se pregatesc sa intre intr o astfel de operatie.

mihaela06
29.01.2009, 11:18:31
Multumesc frumos! sa dea Dumnezeu!
am vrut doar sa spun ca nu e nimic tragic intr o operatie de cezariana...poate ca intradevar sunt norocoasa si poate ca sunt la extrema cealalta fata de exemplele date de voi, in care mamicile s au refacut mai greu, dar mi e dificil sa cred ca nu exista si o cale de mijloc, o cale care sa nu le sperie pe fetele ce se pregatesc sa intre intr o astfel de operatie.

Pai nu e tragica, doar ca e bine sa te decizi in cunostinta de cauza.;-)

bimmer4now
29.01.2009, 11:31:14
Pai nu e tragica, doar ca e bine sa te decizi in cunostinta de cauza.;-)

asa e. oricum nu sustin persoanele care decid singure ca nasc prin cezariana. oamenii astia, numiti medici, si au tocit coatele pe bancile facultatii special pentru a fi mai capabili decat noi sa ia astfel de decizii.
:*

luiza
29.01.2009, 11:41:35
Chiar daca exista topicuri separate, ele se adreseaza tuturor.

Haideti sa invatam sa ne exprimam opiniile fara a judeca pe altii, sa invatam toleranta fata de alte pareri si sa ne ajutam reciproc!

bimmer4now
29.01.2009, 11:46:09
simona_alexa, retrag scuzele de mai devreme, pentru ca am raspuns la intrebarea ta.. daca sunt din tulcea, chiar la "miracole-povesti"...
http://www.miresici.ro/showpost.php?p=1343456&postcount=1484

nu sunt chiar fata rea, nu?

axara_me
29.01.2009, 12:29:14

Buna bambytza,

Oricum, cat te-ai gandi tu...socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ!
daca ve avea o sarcina normala fara probleme si vei putea naste pe cale naturala cand s-a rupt apa, copilul este intors, ai dilatatie...etc, dr nu iti va face cezariana doar pt ca asa doresti tu.
asupra cezarienii se decide in timpul sarcinii din timp doar daca mama/fatul au probleme; diportrii mari, probleme cardiace, respiratorii, o cezariana anterioara recenta.
sau se decide pe loc in timpul travaliului daca cordonul este infasurat...etc...

cel putin asta stiu eu. sa vina mamicile sa corecteze :)
pupicei!!!

ps: tb sa imi cumpar pantaloni! in blugi nu mai intru, decat cu nasturii desfacuti, si mai am o sg pereche de stofa, de care trag de nasture tot timpul. in w-end, shopping.
deocamdata mi-am luat 2 cremite speciale: pt sani si pt vergeturi-burta

bimmer4now
29.01.2009, 12:37:57
Buna bambytza,

Oricum, cat te-ai gandi tu...socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ!
daca ve avea o sarcina normala fara probleme si vei putea naste pe cale naturala cand s-a rupt apa, copilul este intors, ai dilatatie...etc, dr nu iti va face cezariana doar pt ca asa doresti tu.
asupra cezarienii se decide in timpul sarcinii din timp doar daca mama/fatul au probleme; diportrii mari, probleme cardiace, respiratorii, o cezariana anterioara recenta.
sau se decide pe loc in timpul travaliului daca cordonul este infasurat...etc...

cel putin asta stiu eu. sa vina mamicile sa corecteze :)
pupicei!!!

ps: tb sa imi cumpar pantaloni! in blugi nu mai intru, decat cu nasturii desfacuti, si mai am o sg pereche de stofa, de care trag de nasture tot timpul in w-end, shopping.
deocamdata mi-am luat 2 cremite: pt sani si pt vergeturi-burta

din pacate se poate sa aleaga uneori si pacientele..depinde de medic..

oooff... ce depresii am avut pe tema pantalonilor care nu mi mai veneau.. doamnee!!!.. am renuntat pana la urma la pantaloni..si am purtat mai mult rochii cand eram cu burtix-ul mare... rochitele imi vin si acum, caci sunt elastice! ;-)

axara_me
29.01.2009, 12:41:51
din pacate se poate sa aleaga uneori si pacientele..depinde de medic..

oooff... ce depresii am avut pe tema pantalonilor care nu mi mai veneau.. doamnee!!!.. am renuntat pana la urma la pantaloni..si am purtat mai mult rochii cand eram cu burtix-ul mare... rochitele imi vin si acum, caci sunt elastice! ;-)

heh:) abea astept sa vina luna mai de ex, sa fie mai cald si burtica mea sa stea bine in rochite:)
iarna cu gru imi vine sa port fuste...asa ca imi voi cauta vreo 2 perechi sa trecem de zilele friguroase

stelutadiaconudirmon
29.01.2009, 13:17:42

Draga Andreea,
Si eu am nascut prin cezariana......si cezariana mi-a fost facuta vertical.....deci cu semne ramai oricum ( exact ce ai spus tu ); dar cel mai mare sentiment este atunci cand iti tii pentru prima oara copilul in brate. Eu a doua zi m-am dat jos din pat si a treia zi am mers la tigara=P~ ( sa nu trageti cu pietre in mine ), insa finuta mea care era super "batoasa" a stat vreo 3 zile la pat.....asta si din cauza stratului fff mare de grasime a zis dr. Nastere usoara fetelor

stelutadiaconudirmon
29.01.2009, 13:19:57
heh:) abea astept sa vina luna mai de ex, sa fie mai cald si burtica mea sa stea bine in rochite:)
iarna cu gru imi vine sa port fuste...asa ca imi voi cauta vreo 2 perechi sa trecem de zilele friguroase
Iubita mea....nu vreau sa te intristez, dar cea mai grea perioada pentru mine a fost cea de vara ....fiind si ultimul trimestru:(( . Nu suportam nimik pe mine, nici nu puteam sa dorm din cauza caldurii desi am aer conditionat. Eu am nascut pe 29 iulie........m-i s-a parut groaznica perioada aia de vara.

axara_me
29.01.2009, 13:51:12
Iubita mea....nu vreau sa te intristez, dar cea mai grea perioada pentru mine a fost cea de vara ....fiind si ultimul trimestru:(( . Nu suportam nimik pe mine, nici nu puteam sa dorm din cauza caldurii desi am aer conditionat. Eu am nascut pe 29 iulie........m-i s-a parut groaznica perioada aia de vara.

heh, steluta draga suport caldura f bine in comparatie cu frigul, si sunt convinsa ca voi avea stari cand "voi lua foc" :))

DPN ul nostru e 25-26 iulie :-?

stelutadiaconudirmon
29.01.2009, 14:04:40
heh, steluta draga suport caldura f bine in comparatie cu frigul, si sunt convinsa ca voi avea stari cand "voi lua foc" :))

DPN ul nostru e 25-26 iulie :-?
Asta e bn daca supoti caldura.........ehe daca nasti la termen o sa nasti cu vreo 3 zile inaintea mea:*

mihaela06
29.01.2009, 14:25:40
Asta e bn daca supoti caldura.........ehe daca nasti la termen o sa nasti cu vreo 3 zile inaintea mea:*

Hi hi! si o sa avem 2 proaspete mamici care sa ne invete si pe noi cele care vom veni din urma<:-P

axara_me
29.01.2009, 14:26:51
Hi hi! si o sa avem 2 proaspete mamici care sa ne invete si pe noi cele care vom veni din urma<:-P

steluta a nascut anul trecut:) in aceeasi perioada in care voi naste eu anu acesta

mihaela06
29.01.2009, 14:31:40
steluta a nascut anul trecut:) in aceeasi perioada in care voi naste eu anu acesta

Atunci o sa fie si mai bine ca o sa avem de unde sa strangem cat mai m,ulte informatii practice.
Sarcina usoara si spor la cumparaturi.:|

mariammocanueugenia
29.01.2009, 17:46:51
Buna,fetelor!Revin dupa controlul d azi la dr Argetoianu si dupa atata stat prin ploaie ,umblat...sunt tare obosita!
Nici urma de limbaj vulgar la acest doctor,sau vreun comportament aiurea!Un alt defect i-am gasit!E prea expeditiv!Iti face controlul ,ecograful,intre tp ii dicteaza asistentei ce sa scrie pe fisa si gata!Foarte putin explica,nu sta la povesti prea mult!

Sarcina s-a confirmat(17-18 mm), singura problema este ca am un chist ovarian f mare.Mi-a dat tratament,sa speram ca da inapoi!Vreau sa pun ca am mai fost la cateva controale de rutina vreo 2 ani (la cei doi Dumitrache) ,dar nici un dr nu mi-a spus de chist...desi eu am observat o mica umflatura de vreo 2 ani!Nci macar nu ma palpau la cotrol!Argetoianu a facut asta si imediat a simtit!Deci nu e "dracul asa negru cum pare"(la cat de criticat era)!Mi-a dat tratament si control peste o luna iar!

Sper tare mult sa fie bine![-o<

alinanicoleta
29.01.2009, 17:49:49
Buna,fetelor!Revin dupa controlul d azi la dr Argetoianu si dupa atata stat prin ploaie ,umblat...sunt tare obosita!
Nici urma de limbaj vulgar la acest doctor,sau vreun comportament aiurea!Un alt defect i-am gasit!E prea expeditiv!Iti face controlul ,ecograful,intre tp ii dicteaza asistentei ce sa scrie pe fisa si gata!Foarte putin explica,nu sta la povesti prea mult!

Sarcina s-a confirmat(17-18 mm), singura problema este ca am un chist ovarian f mare.Mi-a dat tratament,sa speram ca da inapoi!Vreau sa pun ca am mai fost la cateva controale de rutina vreo 2 ani (la cei doi Dumitrache) ,dar nici un dr nu mi-a spus de chist...desi eu am observat o mica umflatura de vreo 2 ani!Nci macar nu ma palpau la cotrol!Argetoianu a facut asta si imediat a simtit!Deci nu e "dracul asa negru cum pare"(la cat de criticat era)!Mi-a dat tratament si control peste o luna iar!

Da... probabil... ca si colega mea maine naste... uff abia astept... si ia zis ca nu o costa nimic.. pentru ca este asigurata chiar daca face cezariana... si rezerva cica nu se plateste... insa adevarat cere bani numai ca stie cu ce se ocupa si era asa de mielusel...

stelutadiaconudirmon
29.01.2009, 18:53:29

Maria, incearca sa ajungi si la dr. Ionascu......e cea mai buna din toti la eco....n-o sa-ti para rau. Eu nu prea am incredere in ceilalti, chiar deloc. Mie dr. zaharcu mi-a zis ca nu o sa raman niciodata insarcinata ca am un chist de 11 cm care trebuie operat si ........ am ramas si nici urma de chist. Am ramas...ca noi ca iepurasii:)) :)) ......am zis ca n-o sa fie ca daca asa a zis dr. Si uitati am un bebe care azi a implinit 6 luni>:D<

alinanicoleta
29.01.2009, 19:23:43
Maria, incearca sa ajungi si la dr. Ionascu......e cea mai buna din toti la eco....n-o sa-ti para rau. Eu nu prea am incredere in ceilalti, chiar deloc. Mie dr. zaharcu mi-a zis ca nu o sa raman niciodata insarcinata ca am un chist de 11 cm care trebuie operat si ........ am ramas si nici urma de chist. Am ramas...ca noi ca iepurasii:)) :)) ......am zis ca n-o sa fie ca daca asa a zis dr. Si uitati am un bebe care azi a implinit 6 luni>:D<

Sa sti ca ai dreptate!! sora unei foste colege la fel a patit.. ia zis ca nu o sa aiba copii niciodata.. si pana acum a nascut 2

axara_me
29.01.2009, 20:36:38

multa sanatate maria!!! sa fiti bine amandoi, sa cresteti mari si frumosi!
Sper sa iti fie bine si cu dr pe care l-ai ales, dar, asa cum zicea si steluta, si eu stiu ca dr ionascu este tare priceputa.
va pupam pe amandoi!

bambytza
29.01.2009, 21:54:25
dar dr Ionascu ce face? cu ce se ocupa ? doar cu mamicile insarcinate? ca eu nu stiu de dr. Ionascu...

alinanicoleta
29.01.2009, 21:56:42
dar dr Ionascu ce face? cu ce se ocupa ? doar cu mamicile insarcinate? ca eu nu stiu de dr. Ionascu...

Este specializata pe ecografii.... este cea mai buna pe deslusit ecografii etc

bambytza
29.01.2009, 21:58:24
adica pot sa merg sa-mi fac un control de rutina chiar daca nu sunt insarcinata?

alinanicoleta
29.01.2009, 21:59:24
adica pot sa merg sa-mi fac un control de rutina chiar daca nu sunt insarcinata?

Nu!!! este numai pentru femeile insarcinate!!

alinanicoleta
29.01.2009, 22:00:21

Eu ecografie... am facut la medicul de familie.. ca are asa ceva... mi-am vazut toate organele...

axara_me
30.01.2009, 09:35:55

dr ionascu stiu ca nu este ginecolog, dar are competenta de ecograf, ceva de genul asta, nu stiu exact titulatura. interpreteaza f bine ecografiile.

Andreea si BB mic

alinanicoleta
30.01.2009, 09:43:45

Din curiozitate pentru ce vrei? daca poti sa spui bineinteles... eu de exemplu la ecografia pe care am facut-o mi-am vazut ovarele... uterul... rinichi etc... iar in caz de sunt chisturi etc... a zis ca s-ar fi vazut...

mariammocanueugenia
30.01.2009, 13:52:28
multa sanatate maria!!! sa fiti bine amandoi, sa cresteti mari si frumosi!
Sper sa iti fie bine si cu dr pe care l-ai ales, dar, asa cum zicea si steluta, si eu stiu ca dr ionascu este tare priceputa.
va pupam pe amandoi!

Poate voi incerca si acolo sa fac eco,dar un control de specialitate tot trebuie facut periodic de ginecolog.

Apropo,azi este prima zi in care de dimineata am simtit o f usoara stare de greata!Sper sa nu se intensifice!

axara_me
30.01.2009, 14:33:28
Poate voi incerca si acolo sa fac eco,dar un control de specialitate tot trebuie facut periodic de ginecolog.

Apropo,azi este prima zi in care de dimineata am simtit o f usoara stare de greata!Sper sa nu se intensifice!

iti tin pumnii Maria,

Nu vreau sa te sperii pt ca fiecare femeie reactioneaza altfel. Cam in perioada in care esti tu mi-au aparut si mie greturile, dimineata...non stop...incearca sa te hidratezi, sa mananci ce poti si fara sa te fortezi, e o perioada scurta, dar f grea.
mai bine mananci paine goala sau un fruct...ceva ce tolerezi, decat sa mananci "ca trebuie" si apoi sa vomiti.
Mie mi-a explicat dna dr ca ii provoc mult rau fatului vomitand. mi-a zis ca prefera sa ciugulesc covrigi decat sa vomit.

inca o data, iti tin pumnii, te pupam, eu si BB

vicky
30.01.2009, 14:33:44

la multe lunite!

mariammocanueugenia
30.01.2009, 14:39:31
iti tin pumnii Maria,

Nu vreau sa te sperii pt ca fiecare femeie reactioneaza altfel. Cam in perioada in care esti tu mi-au aparut si mie greturile, dimineata...non stop...incearca sa te hidratezi, sa mananci ce poti si fara sa te fortezi, e o perioada scurta, dar f grea.
mai bine mananci paine goala sau un fruct...ceva ce tolerezi, decat sa mananci "ca trebuie" si apoi sa vomiti.
Mie mi-a explicat dna dr ca ii provoc mult rau fatului vomitand. mi-a zis ca prefera sa ciugulesc covrigi decat sa vomit.

inca o data, iti tin pumnii, te pupam, eu si BB

Multumesc mult pt gandurile bune si pt incurajari! Nu cred ca o sa imi fie greu sa ciugulesc cate ceva,pt ca deobicei mananc nu pt ca trebuie ci pt ca mi-e foame sau pofta!Uneori chiar nu vreau mancare gatita!

Mersi inca o data si ...va pupam si "noi"!

Am uitat!Tu in ce luna esti?

axara_me
30.01.2009, 15:25:41
Multumesc mult pt gandurile bune si pt incurajari! Nu cred ca o sa imi fie greu sa ciugulesc cate ceva,pt ca deobicei mananc nu pt ca trebuie ci pt ca mi-e foame sau pofta!Uneori chiar nu vreau mancare gatita!

Mersi inca o data si ...va pupam si "noi"!

Am uitat!Tu in ce luna esti?

Buna,
Ar trebui sa te inveti sa vorbesti in saptamani. Sunt mai relevante decat lunile, te vei obisnui.
Noi suntem in saptamana a 15-a :) trimestrul II

PS; Ieri m-am plimbat putin prin magazine cu hainute de copii; vreau sa iti spun ca mi s-au inmuiat picioarele cand vedeam cat de mici si dragalase erau...abea il astept pe BB !:x

mariammocanueugenia
30.01.2009, 15:28:57
Buna,
Ar trebui sa te inveti sa vorbesti in saptamani. Sunt mai relevante decat lunile, te vei obisnui.
Noi suntem in saptamana a 15-a :) trimestrul II

PS; Ieri m-am plimbat putin prin magazine cu hainute de copii; vreau sa iti spun ca mi s-au inmuiat picioarele cand vedeam cat de mici si dragalase erau...abea il astept pe BB !:x

Stiu ca se vb in sapt ,mi-e mai usor sa zic acum ca am 6 sapt,dar acum cand ma gandesc la o sarcina inaintata mi-e greu sa calculez!
Si mie imi plac hainutele pt BB....cand aveam de cumparat pt cate un nepotel,tare imi placea sa le vad!

Lidia26
30.01.2009, 15:36:21
Stiu ca se vb in sapt ,mi-e mai usor sa zic acum ca am 6 sapt,dar acum cand ma gandesc la o sarcina inaintata mi-e greu sa calculez!
Si mie imi plac hainutele pt BB....cand aveam de cumparat pt cate un nepotel,tare imi placea sa le vad!

cu hainutele pt BB tare greu e sa te abtii.Cel putin asa eram eu.Mereu cumparam cate ceva cand era micut.Bine cu anii trece,dar cand sunt asa micuti tot vroiam sa-l skimb intruna......

alinanicoleta
30.01.2009, 16:39:06
Colega mea a nascutttt!!!!!!!!!!!!!!<:-P<:-P<:-Pun baietel de 3.500 pe nume vlad....<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

Lidia26
30.01.2009, 17:12:41
Colega mea a nascutttt!!!!!!!!!!!!!!<:-P<:-P<:-Pun baietel de 3.500 pe nume vlad....<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

felicitari colegei tale.ai fost deja sa o vezi?
Ce bucuroasa esti!!!!>:D<

alinanicoleta
30.01.2009, 17:15:01
felicitari colegei tale.ai fost deja sa o vezi?
Ce bucuroasa esti!!!!>:D<

Nu am fost.. as fi vrut dar dormea si nu am vrut sa o deranjez... maine sigurrrrrr merg!!! nu scapa de mine...=))=))

bambytza
30.01.2009, 19:46:42
felicitari! sa fie sanatosi....

alinanicoleta
30.01.2009, 19:50:40
felicitari! sa fie sanatosi....

multumesc!!!! sunt asa de fericitaaaaa!!!! :madlaugh::madlaugh::madlaugh:

vicky
30.01.2009, 20:33:37

sapt. 14-18=luna a-4-a
sapt. 19-22=luna a-5-a
sapt. 23-27=luna a-6-a
sapt. 28-31=luna a-7-a
sapt. 32-36=luna a-8-a
sapt. 37-40=luna a-9-a
sarcina usoara!

stelutadiaconudirmon
30.01.2009, 21:12:07
la multe lunite!
Saru`mana Vicky....si voua la fel. Cat aveti acum?

stelutadiaconudirmon
30.01.2009, 21:14:45
Daaaaa.........poti sa-ti faci eco la orice ( cel putin asa scria pe afisul de pe usa ). Eu cand avea Davidut vreo 3 luni si inca avea colici eu am zis ca are altceva si m-am dus cu el la eco. Mama nebuna si eu....binenteles ca bebe era sanatos dar plin de bule ca o sticla de cola:D

vicky
30.01.2009, 22:13:34
Saru`mana Vicky....si voua la fel. Cat aveti acum?

aproape 16 luni

stelutadiaconudirmon
30.01.2009, 22:44:27
aproape 16 luni
Vai de mine ce mari sunteti =D> =D> . Pune si tu poze cu mihaita sa-l mai vedem si noi. Eu am atasat cateva in album ca nu ma pricep sa le micsorez. Mihaita vorbeste?

bambytza
30.01.2009, 22:52:19
pai si unde are cabinet,steluta?

stelutadiaconudirmon
30.01.2009, 23:03:17
pai si unde are cabinet,steluta?
Este o alee intre estell center si magazinul cu haine ptr gravidutze pe isaccei. Stii unde vine?Este si un cabinet veterinar langa....dr. cucu daca nu ma insel ( ea ).

alinanicoleta
30.01.2009, 23:06:17
N-am stiut ca dr. Ionascu face si ecografii asa.. am crezut ca numai pt insarcinate...

stelutadiaconudirmon
30.01.2009, 23:09:31
N-am stiut ca dr. Ionascu face si ecografii asa.. am crezut ca numai pt insarcinate...
Face......am vazut ca scria....inclusiv abdominale, sani, testicule si genitale....asa scria pe afis; insa nu lucreaza cu casa de asigurari....sau cel putin nu lucra.

bambytza
30.01.2009, 23:37:18
stiu cam pe unde si cred ca o sa gasesc.o sa trec pe-acolo !

bambytza
30.01.2009, 23:37:52
multumesc mult,steluta!

mihaela06
31.01.2009, 00:56:14
Bambytza,
IN cabinetul de care ti se spune fac ecografii atat Dr Ionascu, cat si Dr. Cucu. Poti sa faci echo pt tot ce vrei tu si dc memoria nu ma insala o ecografie generala era anul trecut cam 35 Ron.
Trebuie doar sa mergi sa vezi in ce zi are Dr. Ionascu si sa-ti faci programare pt ca numai asa face. Cand ajungi acolo pt programare sa spui la ce medic vrei sa faci ca sa nu te trezesti ca ai programare in ziua in care face Dr. Cucu.

Maria,

Dc vrei neaparat sa faci o ecografie vb si incercam sa te programam ca sa fii tu cu inima impacata.

CA informatie despre chistul ovarian. Eu am luat timp de un an tratament pt niste chisturi care erau functionale si pentru niste foliculi care fusesera confundati cu chisturi. Dc e sa va dea cineva tratament pt chist consultati si o a doua parere. Nu strica, nu face rau si va fereste de dopajul cu hormoni inutil.:|

mariammocanueugenia
31.01.2009, 09:27:47
Bambytza,
IN cabinetul de care ti se spune fac ecografii atat Dr Ionascu, cat si Dr. Cucu. Poti sa faci echo pt tot ce vrei tu si dc memoria nu ma insala o ecografie generala era anul trecut cam 35 Ron.
Trebuie doar sa mergi sa vezi in ce zi are Dr. Ionascu si sa-ti faci programare pt ca numai asa face. Cand ajungi acolo pt programare sa spui la ce medic vrei sa faci ca sa nu te trezesti ca ai programare in ziua in care face Dr. Cucu.

Maria,

Dc vrei neaparat sa faci o ecografie vb si incercam sa te programam ca sa fii tu cu inima impacata.

CA informatie despre chistul ovarian. Eu am luat timp de un an tratament pt niste chisturi care erau functionale si pentru niste foliculi care fusesera confundati cu chisturi. Dc e sa va dea cineva tratament pt chist consultati si o a doua parere. Nu strica, nu face rau si va fereste de dopajul cu hormoni inutil.:|

Mersi pt intentie...dar,unde sa ma programati pt eco?La voi?Ca nu prea am inteles!Mersi mult de tot oricum!M-am gandit si la asta cu a 2 a parere!

mihaela06
31.01.2009, 10:00:53
Mersi pt intentie...dar,unde sa ma programati pt eco?La voi?Ca nu prea am inteles!Mersi mult de tot oricum!M-am gandit si la asta cu a 2 a parere!

Una din colegele mele lucreaza cu Dr ionascu si pot vb pt programare.

axara_me
31.01.2009, 11:28:05
Bambytza,
IN cabinetul de care ti se spune fac ecografii atat Dr Ionascu, cat si Dr. Cucu.

buna, ambele dr sunt de incredere, nu conteaza la care nimeresti.
va pup

axara_me
31.01.2009, 11:50:02
cateva pozici in ordine crescatoare:
1 septembrie 2008
30 decembrie 2008
28 ianuarie 2009 la 14 saptamani

cu o completare: cand mananc se "umfla" tare mult :))

va pup

alinanicoleta
31.01.2009, 12:08:12
:-p:-p superb...

1 septembrie 2008
30 decembrie 2008

va pup

bambytza
31.01.2009, 14:49:13
Multumesc mult Miha,o sa trec pe-acolo sa vad....
Axara,mi-a placut tare mult cum ai aratat nasica - am reusit si eu sa te vad ieri.....si iti doresc multa sanatate tie si bebelusului :)

stelutadiaconudirmon
31.01.2009, 18:10:04
multumesc mult,steluta!
Cu placere>:D<

stelutadiaconudirmon
31.01.2009, 18:12:33
1 septembrie 2008
30 decembrie 2008

va pup
Burtica la mai mareeee:* >:D<

vicky
31.01.2009, 19:23:50
Vai de mine ce mari sunteti =D> =D> . Pune si tu poze cu mihaita sa-l mai vedem si noi. Eu am atasat cateva in album ca nu ma pricep sa le micsorez. Mihaita vorbeste?

nu prea vorbeste, cateva cuvinte. dar intelege aproape tot :)

.

stelutadiaconudirmon
31.01.2009, 19:29:20

.
Doamne Vicky, ce frumosssssss e......sa va traiasca ingerasul:* . De la cate luni merge ?

bambytza
31.01.2009, 23:15:59
este asa de scump ! are niste ochi superbiiiiii...si asa de multe jucarii ! sa fie sanatos si sa va bucurati de el !

vicky
31.01.2009, 23:27:41
Draga Andreea,
Si eu am nascut prin cezariana......si cezariana mi-a fost facuta vertical.....deci cu semne ramai oricum ( exact ce ai spus tu ); dar cel mai mare sentiment este atunci cand iti tii pentru prima oara copilul in brate. Eu a doua zi m-am dat jos din pat si a treia zi am mers la tigara=P~ ( sa nu trageti cu pietre in mine ), insa finuta mea care era super "batoasa" a stat vreo 3 zile la pat.....asta si din cauza stratului fff mare de grasime a zis dr. Nastere usoara fetelor

de ce se face taietura vertical, are explicatii medicale?

vicky
31.01.2009, 23:35:33
este asa de scump ! are niste ochi superbiiiiii...si asa de multe jucarii ! sa fie sanatos si sa va bucurati de el !

multumesc. de craciun mi-am promis ca nu ii mai cumpar pentru ca pe cele de la mosu' le-a ignorat complet si s-a jucat cu cutiile lor de carton :))
cele mai apreciate jucarii sunt sosetuta, telecomanda, paleta de tantari, aparatul telefonic, matura, papucii si cutiile de carton.. nu da el doi bani pe jucariile mele..
si cum era de asteptat nu m-am tinut de promisiune si tocmai ce i-am comandat pe net jucarii din lemn. sunt foarte incantata de ele si vreau sa vi le arat si voua.

ps1: andreea, esti binevenita la topicurile de tulcea, si eu locuiesc si am nascut in bucuresti
ps2: e ok sa scriem la sarcina/nastere si despre copii sau facem un topic nou despre bebe?

mihaela06
01.02.2009, 09:13:47
de ce se face taietura vertical, are explicatii medicale?

Din ceea ce stiu eu, cezariana fiind de fapt o interventie de urgenta, prin incizie verticala fatul poate fi scos mai usor si mai repede sia stfel se reduc riscurile de moarte fetala.
Cezarienele cu taietura orizontala se intalnesc mai des la cele programate.

stelutadiaconudirmon
01.02.2009, 09:47:17
Din ceea ce stiu eu, cezariana fiind de fapt o interventie de urgenta, prin incizie verticala fatul poate fi scos mai usor si mai repede sia stfel se reduc riscurile de moarte fetala.
Asa e Mihaela. Esti cadru medical?

stelutadiaconudirmon
01.02.2009, 09:48:13
Neata`....am uitat sa va zic:">

alinanicoleta
01.02.2009, 09:59:56
Neata`....am uitat sa va zic:">

Neata!!! Are dreptate... colega mea daca a facut cezariana la cerere... i-au facut taietura pe orizontal.... medicul i-a zis ca daca vrea sa nasca normal... si in timpul asta nu se poate ii face cezariana.. dar taietura va fi pe verticala...

stelutadiaconudirmon
01.02.2009, 10:53:16
Neata!!! Are dreptate... colega mea daca a facut cezariana la cerere... i-au facut taietura pe orizontal.... medicul i-a zis ca daca vrea sa nasca normal... si in timpul asta nu se poate ii face cezariana.. dar taietura va fi pe verticala...
Alina, la Macin nu se fac cezariene in principiu pentru ca nu au anestezist si vine dr. de la Braila....insa si atunci cand se fac numai asa pe verticala se opereaza. Mi-a zis dr. ca el numai asa opereaza ptr ca e mai bine ptr fat si ca poate sa vina si d-soara Basescu ca el tot asa opereaza.:*

vicky
01.02.2009, 11:44:11

merci mihaela

alinanicoleta
01.02.2009, 13:21:21
Alina, la Macin nu se fac cezariene in principiu pentru ca nu au anestezist si vine dr. de la Braila....insa si atunci cand se fac numai asa pe verticala se opereaza. Mi-a zis dr. ca el numai asa opereaza ptr ca e mai bine ptr fat si ca poate sa vina si d-soara Basescu ca el tot asa opereaza.:*

Da... acum depinde si de medic... :)

mihaela06
01.02.2009, 21:01:47
Asa e Mihaela. Esti cadru medical?

Sunt asistent medical, dar ceea ce stiu este din perioada scolii ca am avut o profesoara f exigenta la obstetrica/ginecologie si din ceea ce am reusit sa mai prind din perioada de practica pe sectie.

mihaela06
01.02.2009, 21:02:52
merci mihaela

Cu placere, si dc mai stiu mai incerc sa raspund la intrebari!:|

axara_me
02.02.2009, 08:35:30

.

vicky, ce mare e Mihaita!!! la 3 lei kg :)) haioasa tare poza aia!
tin minte cat de micut putea fi ...am o poza salvata de la cateva zile, de la tine cu manuta lkui...era asa de miiiic!!!!!
sa va bucurati de el!

axara_me
03.02.2009, 09:50:02
Multumesc mult Miha,o sa trec pe-acolo sa vad....
Axara,mi-a placut tare mult cum ai aratat nasica - am reusit si eu sa te vad ieri.....si iti doresc multa sanatate tie si bebelusului :)

Multumesc de aprecieri Bambytza, Dar despre care rochie vorbesti, aceea verde sau aceea roz/mov?

In continuare pozici de la eco: in prima, capsorul cu emisferele cerebrale, in a doua o manuta :x , si in a treia bb inghesuit :D

va pup

alinanicoleta
03.02.2009, 09:58:45
Multumesc de aprecieri Bambytza, Dar despre care rochie vorbesti, aceea verde sau aceea roz/mov?

In continuare pozici de la eco: in prima, capsorul cu emisferele cerebrale, in a doua o manuta :x , si in a treia bb inghesuit :D

va pup

=D>=D>=D> felicitari!!!!

mihaela06
03.02.2009, 10:39:09

va pup

Ce BB frumos. Cand va iesi va fi deja vedeta;;)

georgiiulia
03.02.2009, 12:40:21
wow....ce frumos...i se vede manuta f bine...

Lidia26
03.02.2009, 14:27:23

va pup

Falicitari si Sarcina usoara in continuare...!!!!
Ce mishto se vede, si manauta ce bine se vede...
La mine nici la o eco nu s-a vazut asa bine....sotul meu nu deslusea nimik din poze#-o
In skimb la noi se vad in poze prin burta,un picior,o maina....

simona_alexa
03.02.2009, 15:53:58
Falicitari si Sarcina usoara in continuare...!!!!
Ce mishto se vede, si manauta ce bine se vede...
La mine nici la o eco nu s-a vazut asa bine....sotul meu nu deslusea nimik din poze#-o
In skimb la noi se vad in poze prin burta,un picior,o maina....
tot am asteptat si eu,dar am nascut si n-am vazut:))

stelutadiaconudirmon
03.02.2009, 19:27:09

va pup
Felicitariiiiii=D> =D> ...... sa creasca cat mai repede si sa fie sanatos(oasa).Unde ai facut pana la urma eco? Ti-a zis ce o sa nasti? >:D< Sarcina usoara.

bambytza
03.02.2009, 19:56:27

va pup

despre cea mov...mi-a placut mult !

ce minunat trebuie sa fie sa poti vedea asa ceva si sa stii ca e in tine....

alinanicoleta
09.02.2009, 20:07:20
Gata... acum sunt in topic... deci singurele pofte sunt muraturileee

alinanicoleta
09.02.2009, 20:15:00
Maria tie ti-a dat ceva gen elevit... sau centrum materna... etc... cine ti le-a recomandat?

Lidia26
09.02.2009, 20:40:02
eu am luat centrum materna...
cand va citesc,parca mi-e dor si mie de un alt bebe....
e o perioada foarte frumoasa,sarcina,mai ales cand nu ai greturi si o duci bine.
eu eram asa de mandra de mine ca voi fi mamica......:">

alinanicoleta
09.02.2009, 20:41:39
eu am luat centrum materna...
cand va citesc,parca mi-e dor si mie de un alt bebe....
e o perioada foarte frumoasa,sarcina,mai ales cand nu ai greturi si o duci bine.
eu eram asa de mandra de mine ca voi fi mamica......:">

cine ti le-a dat? medicul de familie sau ginecologul... colegei mele le dadu-se ginecologul... dar acum...

Lidia26
09.02.2009, 20:56:19
cine ti le-a dat? medicul de familie sau ginecologul... colegei mele le dadu-se ginecologul... dar acum...

ginecologul mi le-a dat....
apoi cand am fost la doct de familie mi-a zis si ea sa le iau....i-am zis ca deja le luam.

alinanicoleta
09.02.2009, 20:58:14
ginecologul mi le-a dat....
apoi cand am fost la doct de familie mi-a zis si ea sa le iau....i-am zis ca deja le luam.

aha.. atunci cand ia zis medicul ginecolog eram de fata.. dar cand a fost la medicul de familie numai eram de fata... de aceea... pai ea ti-a zis asa.. fara sa o intrebi? nu ai facut inainte analize si apoi sa ti le dea...

vicky
09.02.2009, 21:58:56
aha.. atunci cand ia zis medicul ginecolog eram de fata.. dar cand a fost la medicul de familie numai eram de fata... de aceea... pai ea ti-a zis asa.. fara sa o intrebi? nu ai facut inainte analize si apoi sa ti le dea...

vezi ca poti cere reteta de la medicul de familie pentru vitamine. pe lista de gratuitati nu se afla si vitaminele tale, dar cu reteta mai platesti doar un pic diferenta. daca le vei lua luna de luna se va simti la bani.

alinanicoleta
10.02.2009, 09:44:14
vezi ca poti cere reteta de la medicul de familie pentru vitamine. pe lista de gratuitati nu se afla si vitaminele tale, dar cu reteta mai platesti doar un pic diferenta. daca le vei lua luna de luna se va simti la bani.

Da... am vazut ca ellevit asa costa 35 lei... iar cu reteta platesti doar 5 lei... este diferenta!!!

Lidia26
10.02.2009, 12:48:37
Da... am vazut ca ellevit asa costa 35 lei... iar cu reteta platesti doar 5 lei... este diferenta!!!

Alina ai fost la ginecolog?cum a mers-?sau mergi mai tarziu

alinanicoleta
10.02.2009, 12:56:16
Alina ai fost la ginecolog?cum a mers-?sau mergi mai tarziu

Dupa ora 4 merg...

mariammocanueugenia
10.02.2009, 16:52:38
Maria tie ti-a dat ceva gen elevit... sau centrum materna... etc... cine ti le-a recomandat?

Mie mi-a recomandat med de fam Elevit,Prenatal sau Materna...eu am ales Prenatal,iau 2 pe zi,sunt mai ieftine...sunt 18 lei,iar elevit sunt 40 lei.

mariammocanueugenia
10.02.2009, 16:58:29
Din pacate,la mine de azi dimineata au inceput varsaturile...am vomitat de dimineata,nici nu apucasem sa mananc...ci doar sa beau putin suc de grefe ca ala imi face bine dimineata cand am stari de greata,dar azi....a fost naspa...

alinanicoleta
10.02.2009, 18:06:50
Gata... s-a confirmat sarcina!!!!!!! <:-P<:-P<:-P<:-P

stelutadiaconudirmon
10.02.2009, 18:57:12
Felicitariiiiiiiii Alina......sarcina usoara iti doresc si un bebe sanatos>:D< :gen_05:

stelutadiaconudirmon
10.02.2009, 18:59:04
Din pacate,la mine de azi dimineata au inceput varsaturile...am vomitat de dimineata,nici nu apucasem sa mananc...ci doar sa beau putin suc de grefe ca ala imi face bine dimineata cand am stari de greata,dar azi....a fost naspa...
Of saraca de tine....nu vreau sa te descurajez dar daca au inceput deja o sa te tina pana la sf trim 1.......eu asa am patit. In primul trim am slabit 6 kg:-< :-< si de la apa varsam. Sper ca tie sa nu iti fie la fel de rau:*

alinanicoleta
10.02.2009, 19:01:39
Felicitariiiiiiiii Alina......sarcina usoara iti doresc si un bebe sanatos>:D< :gen_05:

Mersi mult!!!!!!!!>:D<>:D<>:D<>:D< gata acum ai cu cine sa iesi la plimbat caruciorul prin parc:))

alinanicoleta
10.02.2009, 19:02:55
Of saraca de tine....nu vreau sa te descurajez dar daca au inceput deja o sa te tina pana la sf trim 1.......eu asa am patit. In primul trim am slabit 6 kg:-< :-< si de la apa varsam. Sper ca tie sa nu iti fie la fel de rau:*

E nasol cu greturile astea... si eu am dimineata!!! numai ca daca vad ca imi este rau mananc lamaie si imi trece... sper sa mearga si mai incolo... mi-a dat acum acid folic si fier... pentru ameteli...

stelutadiaconudirmon
10.02.2009, 19:24:43
Mersi mult!!!!!!!!>:D<>:D<>:D<>:D< gata acum ai cu cine sa iesi la plimbat caruciorul prin parc:))
DAaaaaaaaaaaaaaa=D>

stelutadiaconudirmon
10.02.2009, 19:27:04
E nasol cu greturile astea... si eu am dimineata!!! numai ca daca vad ca imi este rau mananc lamaie si imi trece... sper sa mearga si mai incolo... mi-a dat acum acid folic si fier... pentru ameteli...
Sper rusinea mea va spun ca eu nu prea am luat nici un fel de pastile...luam o zi , zece nu#-o #-o ,Imi provocau voma:-& . O sa-ti dea si Maltofer care e fff bun ptr bebe...sa il iei. Analizele cand t-i le faci?

alinanicoleta
10.02.2009, 19:29:52
Sper rusinea mea va spun ca eu nu prea am luat nici un fel de pastile...luam o zi , zece nu#-o #-o ,Imi provocau voma:-& . O sa-ti dea si Maltofer care e fff bun ptr bebe...sa il iei. Analizele cand t-i le faci?

joi deja m-am programat la medicul de familie... asa ca vineri sigur fac si analizele

alinanicoleta
10.02.2009, 19:34:48

Eu prima data am sunat la el.. ca este specializat pe ecografie si mi-a zis sa fac si un control... asa ca pana la urma am mers la medic.. iar joi merg la el.. din pacate nu am gasit medicul la care am vrut sa merg... la visa med era inchis...la medicore nu era medicul.. asa pana la urma am ajuns la dumitrache denisa...

stelutadiaconudirmon
10.02.2009, 19:50:12
Eu prima data am sunat la el.. ca este specializat pe ecografie si mi-a zis sa fac si un control... asa ca pana la urma am mers la medic.. iar joi merg la el.. din pacate nu am gasit medicul la care am vrut sa merg... la visa med era inchis...la medicore nu era medicul.. asa pana la urma am ajuns la dumitrache denisa...
:-s :-s la cine ai sunat ca nu am inteles? La ce dr. mergi? Ai fost multumita de Dumitrache?

vikisor
10.02.2009, 19:52:07
Felicitari!!!!!!!! ma bucur nespus pentru tine :*:*:*:*

alinanicoleta
10.02.2009, 19:52:21
:-s :-s la cine ai sunat ca nu am inteles? La ce dr. mergi? Ai fost multumita de Dumitrache?

prima data am sunat la medicul meu de familie... da... ma tratat foarte bineee!!!! insa eu vreau la timofei... nu la dumitrache...

alinanicoleta
10.02.2009, 19:58:54
Felicitari!!!!!!!! ma bucur nespus pentru tine :*:*:*:*

multumesc!!!!!!!!! <:-P>:D<>:D<>:D<>:D<

monyk
11.02.2009, 08:58:47

Felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii !!!!!!!!!!!!!!!!!!

alinanicoleta
11.02.2009, 09:02:41
Felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii !!!!!!!!!!!!!!!!!!

mersi mult!!!:*:*:*

bambytza
11.02.2009, 22:17:23
Felicitari!!!!!!!!!!!!!!!<:-P

alinanicoleta
12.02.2009, 09:38:40
Fetele pe timpul sarcini... ati apelat la creme pentru corp? de care?

simona_alexa
12.02.2009, 09:40:27
Fetele pe timpul sarcini... ati apelat la creme pentru corp? de care?
eu de la avon am folosit
alea mov pt vergeturi si celulita parca
oricum aveam 2 si ma dadeam de 2 ori pe zi
dar nu toata sarcina
ultimele luni,de pe la 5 in colo
eu detest sa ma dau cu creme:((

alinanicoleta
12.02.2009, 09:42:00
eu de la avon am folosit
dar nu toata sarcina

si eu am inceput sa ma dau cu alea... dar am crezut ca ati folosit altceva... am auzit ca este buna si doina...

alinanicoleta
12.02.2009, 09:43:43
eu de la avon am folosit
dar nu toata sarcina

recunosc... nu cred ca am nevoie pentru moment... dar..... prefer sa incep din faza incipienta...:-p

vicky
12.02.2009, 09:52:04
mustela, gama 9 months care este special dedicata perioadei sarcinii.
crema pt fermitatea bustului, anticelulitica, hidratanta, pt coapse, pentrul confortul picioarelor
se gaseste la farmacii
.

alinanicoleta
12.02.2009, 09:57:41
mustela, gama 9 months care este special dedicata perioadei sarcinii.
crema pt fermitatea bustului, anticelulitica, hidratanta, pt coapse, pentrul confortul picioarelor
se gaseste la farmacii
.

Ok... mersi mult.... tu ai folosit astea? ai vazut vreun rezultat?

vicky
12.02.2009, 10:03:09
Ok... mersi mult.... tu ai folosit astea? ai vazut vreun rezultat?

de bune sunt bune, nu se pune problema. multe gravidute de aici le-au folosit, eu le-am luat si m-am dat o perioada dar pentru ca sunt cam delasatoare am abandonat :).
sunt cam scumpe in schimb..

alinanicoleta
12.02.2009, 10:05:30
de bune sunt bune, nu se pune problema. multe gravidute de aici le-au folosit, eu le-am luat si m-am dat o perioada dar pentru ca sunt cam delasatoare am abandonat :).
sunt cam scumpe in schimb..

aha... ok... eeee pentru asa ceva am o ambitie.....;-) iar banii nu cred ca mai conteaza atata timp cat ai un beneficiu...

simona_alexa
12.02.2009, 10:11:25
alina la ce doctor mergi cu sarcina?

alinanicoleta
12.02.2009, 10:12:52
alina la ce doctor mergi cu sarcina?

Eu am vrut la Timofei valentina.. dar cand am mers eu ea era de garda... asa ca am ajuns la Dumitrache Denisa... sper sa dau de Timofei pana la urma...

simona_alexa
12.02.2009, 10:16:13
Eu am vrut la Timofei valentina.. dar cand am mers eu ea era de garda... asa ca am ajuns la Dumitrache Denisa... sper sa dau de Timofei pana la urma...
de timofei nu am auzit
de dumitrache denisa am auzit lucruri bune,doar ca ea nu face cezariana decat pe verticala:(ceea ce e f nasol

alinanicoleta
12.02.2009, 10:22:24
de timofei nu am auzit
de dumitrache denisa am auzit lucruri bune,doar ca ea nu face cezariana decat pe verticala:(ceea ce e f nasol

Timofei este tanara.. daca nu ma insel este monitorizata de Argetoianu... sau era... in fine... colega mea a fost prima data la ea... si atunci cand a ales sa faca cezariana Timofei nu era in Tulcea... asa ca s-a transferat la Argetoianu...

alinanicoleta
12.02.2009, 10:23:50
de timofei nu am auzit

Tu la cine ai fost?

simona_alexa
12.02.2009, 10:46:48
Tu la cine ai fost?
la guli
si eu su sora mea

alinanicoleta
12.02.2009, 12:37:59
la guli
si eu su sora mea

ok... prietena mea a nascut cu ea ambii copii...

alinanicoleta
12.02.2009, 20:19:12
Am fost la medicul de familie... si mi-a dat o groaza de analize.... cine stie laboratoare care face prin casa de sanatate... ca din cate stiu astea sunt gratuite... sau cat costa macar...

vicky
12.02.2009, 20:49:59
Am fost la medicul de familie... si mi-a dat o groaza de analize.... cine stie laboratoare care face prin casa de sanatate... ca din cate stiu astea sunt gratuite... sau cat costa macar...

ce analize ti-a dat?

alinanicoleta
12.02.2009, 20:54:12
ce analize ti-a dat?

hemoglobina, ush, glicemie, creatinina parca... nu prea inteleg scrisul, colesterolul, transaminaze, Rh, calcemie, examen sumar urina... si mai sunt vreo doua pe care nu le inteleg parca uree sincer nu stiu

simona_alexa
12.02.2009, 21:11:53
visa med lucreaza cu casa de asigurari

alinanicoleta
12.02.2009, 21:13:13
visa med lucreaza cu casa de asigurari

da... dar ultima data cand a fost colegamea acolo a pus-o sa plateasca...
faza este ca nici nu stiu cat m-ar ajunge toate aceste analize

bambytza
12.02.2009, 23:06:29
asa multe?
daca am de gand anul acesta sa raman insarcinata,trebuie sa fac aceste analize inainte??

simona_alexa
13.02.2009, 08:49:26
asa multe?
daca am de gand anul acesta sa raman insarcinata,trebuie sa fac aceste analize inainte??
pai ar fi cateva
eu de exemplu am facut o citologie si in rest NIMIC #-o
am luat timp de 3 luni inainte de a ramane insarcinata vitamine si acid folic
cel mai bine e sa intrebi med de fam.

alinanicoleta
13.02.2009, 09:04:15
Gata... le-am facut... 124 lei m-au costat... gratuite nu am putut ca nu aveau plafon... cica

simona_alexa
13.02.2009, 09:08:37
Gata... le-am facut... 124 lei m-au costat... gratuite nu am putut ca nu aveau plafon... cica
normal deja e 13 ale lunii
cum sa mai aiba plafon
hai ca nu te-au costat mult

alinanicoleta
13.02.2009, 09:10:16
normal deja e 13 ale lunii
cum sa mai aiba plafon
hai ca nu te-au costat mult

De gasit am gasit gratuit dar nu toate analizele mi le facea... erau anumite analize pe care laboratorul nu le executa...