PDA

Versiunea completa : Traditii locale

catalina13
24.02.2009, 19:51:14
salut fetelor eu sunt noua pe aici,as vrea sa discutam mai mult pe tema asta cu traditiile#:-S am citit topicul traditii si obiceiuri dar care mai de care vine cu alta ideie pt ca sunt de peste tot fetele ,eu vreau sa vb de traditiile si obiceiurile din tgv sau din zona asta.

catalina13
24.02.2009, 20:13:32
ex:cum se procedeaza cu brazii;ce se face in biserica dupa cununie;la restaurant; cand se joaca gaina,ce cadouri se dau si cui se dau,;pt dar se pun plicurile pe masa sau vine invitatul cu el de acasa.Vrog fetelor raspundeti ca mai am putin si nu stiu cum am sa fac toate astea.[-o<

ema_cristiana82
26.02.2009, 22:46:43
ex:cum se procedeaza cu brazii;ce se face in biserica dupa cununie;la restaurant; cand se joaca gaina,ce cadouri se dau si cui se dau,;pt dar se pun plicurile pe masa sau vine invitatul cu el de acasa.Vrog fetelor raspundeti ca mai am putin si nu stiu cum am sa fac toate astea.[-o<
iti voi spune ce stiu eu si chiar cred ca am ceva experienta
cu bradul se bate brad la poarta casei sau usa dupa caz la nasi, la mireasa si apoi la ginere unde va continua si petrecerea baietilor. ginerele si cativa prieteni apropiati se ocupa de asta.
toate atea se petrec in vinerea dinaintea nuntii sau sambata depinde cand ai nunta.
in ziua nuntii ginerele se barbiereste tot de prieteni cu lautar cu chef ma rog, apoi ia nasii de la ei de acasa dupa care vin toti la tine sa te ia.
nasa trebuie sa te faca la par la figurat sa te aranjeze iti canta i-ati mireasa ziua buna, mai vb mai dansati depinde de loc.
apoi plecati, in fata casei se joaca hora miresei dar inainte nasa te aseaza pe un scaun tot in fata casei si iti rupe turta deasupra capului in patru bucati si le arunca in 4 directii in cruce, se zice ca cine prinde turta se marita ma refer la fetele nemaritate din jurul tau.
apoi plecati la biserica aici nu stiu vreun obicei anume, e slujba care se tine si oricum iti sune popa ce e de facut.
iar la restaurant trebuie sa intrii tu cu sotul primi prinsi cu o esarfa de gat ca cica sa fiti legati toata viata. ma rog acum fiecare vb in fel si chip.
cu gaina eu nu stiu cred ca prin moldova e obiceiul asta. la tara mai e cu fantana trebuie sa te duci la apa inainte sa vina sa te ia ginerele de acasa. si cam atat imi vine in minte acum. aa
inainte sa vina ginerele trebuie sa te duci la nasii de botez cu plocon

ema_cristiana82
26.02.2009, 22:48:32
Plicurile se pun pe masa mai ales ca acum sunt acele plicuri care de fapt sunt si carduri de multumire, sunt f elegante.

emma782006
27.02.2009, 00:10:22
Plicurile se pun pe masa mai ales ca acum sunt acele plicuri care de fapt sunt si carduri de multumire, sunt f elegante.
Fetelor eu fac nunta fara dar, doar pentru petrecere, pentru ne simti bine, asa ca n-o sa mai am nevoie si de plicuri pt dar.

catalina13
27.02.2009, 21:33:46
salut,
va multumesc pt raspunsuri si mai astept si altele.Inainte de a ne hotar sa facem nunta eu nu eram cu ideea de nunta as fi vrut sa ma duc undeva la o manastire sa ma cunun si o petrecere in familie dar prietenul meu vrea,a zis 'ca vrea si el sa fie in rand cu lumea' iar daca tot am intrat in hora trebuie sa o joc pana la cap,iar toate obiceiurile astea cred ca au un rol aparte.

catalina13
27.02.2009, 21:38:07
Fetelor eu fac nunta fara dar, doar pentru petrecere, pentru ne simti bine, asa ca n-o sa mai am nevoie si de plicuri pt dar.
salut ,nici eu nu fac nunta pt dar(am dat 3000€ la lautari)macar bani de meniu sa mi iasa

emma782006
27.02.2009, 23:38:11
salut ,nici eu nu fac nunta pt dar(am dat 3000€ la lautari)macar bani de meniu sa mi iasa
Buna Catalina,

Eu am zis ca fac nunta FARA DAR si FARA CADOURI.Asta inseamna ca eu voi plati personal meniul si cheltuielile pentru toti invitatii mei.
Eu imi doresc doar sa vina, sa ne distam si sa iasa o petrecere faina.
Va doresc o seara buna!

catalina13
01.03.2009, 00:02:21
salut,stie careva cum sta treaba cu prosoapele pe care le dai nasilor?vreau sa le cumpar si nu stiu cate sau de care?

ema_cristiana82
01.03.2009, 15:06:14
va felicit, inseamna ca aveti o nunta mica, eu am nunta de 300 de persoane iar din punct de vedere al cheltuielilor am iesit undeva la 20000 euro pana acum in mare.

catalina13
03.03.2009, 19:56:54
salutare,chiar nici una dintre voi nu e interesata sa urmeze toate traditile unei nunti?:-s

catalina13
03.03.2009, 19:59:53
haide bine ,nu toate dar ma car o parte din ele eu zic ca e interesant nu poti decat sa mananci si sa dasezi intri in monotonie si red ca nimeni nu si doreste o nunta la care oaspeti sa stea cu ochi numai la ceas sa se termine cat mai repede nunta,haideti indrazniti atat cat stiti spuneti-va ideea:-p

Velvet
04.03.2009, 09:27:12
haide bine ,nu toate dar ma car o parte din ele eu zic ca e interesant nu poti decat sa mananci si sa dasezi intri in monotonie si red ca nimeni nu si doreste o nunta la care oaspeti sa stea cu ochi numai la ceas sa se termine cat mai repede nunta,haideti indrazniti atat cat stiti spuneti-va ideea:-p

Eu personal, nu vreau sa urmez nicio traditie nu vreau sa imi cante melodia aia cu mireasa, nu vreau se joace nuneasca in fata blocului, nu vreau sa imi dea nasa voalul jos...i-am sp sotului ca daca lui vrea sa ii cante nu are decat...insa eu nu vreau sa ma asez in mijlocul camerei pe un scaun si bunica, mama si matusile sa se apuce la bocit..nu merci..[-X [-X

catalina13
04.03.2009, 19:39:20
nu stiu ce sa zic velvet,e optiunea ta,eu as vrea sa le tin daca tot fac nunta cu invitati,daca o faceam in familie da poate nu aveam nevoie ,eu cred ca au si traditiile rostul lor,si amintirile cred ca vor fi altele;))

catalina13
29.03.2009, 22:31:50
Fetelor Care Ati Avut Nunta Chiar Nu Vreti Sa Ne Povestiti Cum A Stat Treaba Cu Traditiile La Voi,pe Cre Le-ati Urmat ,pe Care Nu?pe Bune Eu Chiar Vreau Sa Mi Pun Lucrurile Aste La Punct Nu Vreau Sa Ma Trezesc Ca Picata Din Cer,nu Le Fac Pt Ca Sun Superstitioasa Ci Doar Pt Ca Asa E Nunta La Romani Si Credeti-ma Pe Bune E Chiar Frumoasa.

monikmi
14.05.2009, 19:16:43
Fetelor Care Ati Avut Nunta Chiar Nu Vreti Sa Ne Povestiti Cum A Stat Treaba Cu Traditiile La Voi,pe Cre Le-ati Urmat ,pe Care Nu?pe Bune Eu Chiar Vreau Sa Mi Pun Lucrurile Aste La Punct Nu Vreau Sa Ma Trezesc Ca Picata Din Cer,nu Le Fac Pt Ca Sun Superstitioasa Ci Doar Pt Ca Asa E Nunta La Romani Si Credeti-ma Pe Bune E Chiar Frumoasa.

Daca le afli sa mi le spui si mie. In afara de brad si turta pe care nu le vreau, pe celelalte as vrea sa le respect. Cum se procedeaza cand vin ginerele si nasi sa te ia, cand le pui florile in piept, ce e cu prosoapele alea de care e prima oara cand aud...

popesica
15.05.2009, 10:45:37
dragut, dragut

catalina_tgv_2005
08.07.2009, 19:53:22
Din cate stiu eu, inainte sa vina mirele cu nasii, u k mireasa trebuie sa te pitesti. Mirele trebuie sa te caute, si fiindca bineinteles nu te va gasi trebuie sa-i dea soacrei mici o papusa imbracata in alb sau sa-i dea o suma de bani (se negociaza). Apoi urmeaza "ia-ti mireasa ziua buna", apoi se face nuneasca, turta, se face crucea cu un busuioc legat cu ata rosie si inmuiat in apa din galeata (busuiocul trebuie tinut in mana de catre mireasa si cavalerul de onoare). Eu cred k le voi face pe toate, fiindca mama deja mi-a cumparat busuioc, galeata, urmeaza sa comande turta :D

pionescu88
03.01.2010, 10:20:41
Cred ca aceste traditii dau un farmec aparte nuntii si un pic de emotii nu strica nimanui .

mili84
04.01.2010, 14:21:22
Cred ca aceste traditii dau un farmec aparte nuntii si un pic de emotii nu strica nimanui .

De acord cu tine. Din experienta pot spune ca imi venea sa plang atunci cand m-am vazut in oglinda si-mi canta cantecul miresei:D , dar m-am abtinut:"> . E un moment emotionant pt toti, mai ales pt parinti.
Indiferent de alegere, important e sa te simti bine, cu sau fara traditiile romanesti

andruta7
12.03.2010, 20:22:47
Eu sigur cred ca o sa plang cand o sa mi se cante melodia asta...
Nici nu as vrea sa imi cante

petruta30
27.07.2010, 18:59:20
Eu personal, nu vreau sa urmez nicio traditie nu vreau sa imi cante melodia aia cu mireasa, nu vreau se joace nuneasca in fata blocului, nu vreau sa imi dea nasa voalul jos...i-am sp sotului ca daca lui vrea sa ii cante nu are decat...insa eu nu vreau sa ma asez in mijlocul camerei pe un scaun si bunica, mama si matusile sa se apuce la bocit..nu merci..[-X [-X

:))) esti foarte moderna. bravo tie! cred ca o sa-ti urmez obiceiul!

st3fy
10.08.2010, 16:03:37
mie mi-a cantat ia-ti mireasa ziua buna dar nu am plans. am instruit-o si pe mama sa nu planga ca apoi incep si eu si e nasol
nuneasca nu am dansat in fata blocului pt ca a plouat torential, turta nu mi-a rupt-o pt ca nu am stiut ce si cum.
la apa normal ca nu aveam unde sa ma duc, de fapt am avut apa peste tot atunci la cat a plouat
cred ca traditiile se tin mai mult la tara. eu de ex, habar nu am avut de nicio traditie. mama nici atat. si mai ales ca vine fiecare si iti spune ca asa e bine, asa nu e... nu stii pe cine sa mai asculti

gabipopa
18.01.2011, 12:40:04
:))) esti foarte moderna. bravo tie! cred ca o sa-ti urmez obiceiul!
cate bordeie atatea obicee :))

fluieraru_mihaela
07.02.2011, 10:42:47
Dragelor...sa va spun ce si cum a fost la mine la nunta cu traditiile....noi am incercat sa tinem cat de cat traditiile...am ami uitat de ele....si prima care imi viine in minte ca am uitat-o e cea ca mireasa trebuie sa scrie pe talpa pantofului numele domnisoarelor de onoare, iar dimineatza dupa nunta, numele fetei care s-a sters,se va marita prima....de asta chiar imi pare rau ca am uitat-o....dar am avut si traditii pe care le-am respetat...pentru ca noi, chiar ne-am dorit o nunta traditionala....sa revenim....ne-am vazut direct la cununia civila...pe care am avut-o de deimineatza....pentru ca eu ama vut un fix..si nu am vrut sa ma imbrac mireasa la cununia civila....bun.....dupa civila...fiecare s-a dus la el acasa.....mirele a plecat acasa...eu m-am dus la salon...mirele acasa si-a facut bradul...l-a barbierit baiatul cu bradul...s-a facut o hora la mire acasa, apoi au plecat sa ia nasii....de la nasi au venit la mine....eu am venitde la salon, m-au imbracat domnisoarele de onoare , mi-au cantat ia-ti mireasa ziua buna...eu radiam de fericire...iar mama plangea...am facut o hora...si apoi m-am ascuns...au venit mirele, nasii, invitatii si eu nicaieri...m-a cautat mirele si m-a gasit...ascunsa dupa o usa..:))....apoi am pus florile in piept nuntasilor...am iesit in fata blocului am facut nuneasca...nasa mi-a rupt turta si apoi am plecat la biserica....la biserica slujba a fost de vis...mi-au scapat cateva lacrimutze...(noroc ca nu m-a vazut nimeni...:)))....la local....valsul mirilor...restul cum il stiti.....voalul miresei....aruncarea buchetului.....dat noroc cu invitatii.....hora miresei.....si gata...s-a terminat nunta...:))...nu stiu cat v-a ajutat ceea ce v-am spus....dar astea sunt traditiile respectate de noi