PDA

Versiunea completa : Biserici si tarifele lor - Botosani

Pagini : [1] 2 3

cellika
19.11.2007, 17:04:53
aranjamentele mele http://community.webshots.com/album/561499584iVsNNg

alina unde este biserica aceasta unde ai avut tu nunta si de ce religie este?

alina_haluca
19.11.2007, 17:46:17
alina unde este biserica aceasta unde ai avut tu nunta si de ce religie este?
biserica rosetti de pe bulevard

cellika
20.11.2007, 19:09:37
si cea mai frumoasa biserica din botosani care este?ortodoxa vreau sa zic...

alina_haluca
20.11.2007, 23:04:56
cea d p unirii...dar e cam scump....anul acesta 7 mil...fata de 2 cat au dat nasii mei la rosetti

kitysa2004
21.11.2007, 07:26:01
cea d p unirii...dar e cam scump....anul acesta 7 mil...fata de 2 cat au dat nasii mei la rosetti

eu am avut cununia la biserica Sf. Parascheva de pe Unirii... problema aici este ca sunt doi preoti... dar "pretul" unui preot este de maxim 2 mil. Nasii nostri au dat 1.5 mil de preot + 300.000 la baietii de la cor + 500.000 la palimar = 3.8 mil. Auzisem si noi varianta de 7 mil... da nu e chiar asa.

cellika
21.11.2007, 08:48:24
eu am avut cununia la biserica Sf. Parascheva de pe Unirii... problema aici este ca sunt doi preoti... dar "pretul" unui preot este de maxim 2 mil. Nasii nostri au dat 1.5 mil de preot + 300.000 la baietii de la cor + 500.000 la palimar = 3.8 mil. Auzisem si noi varianta de 7 mil... da nu e chiar asa.

ce inseamna palimar ...???:-\...si corul canta fain???se merita?

alina_haluca
21.11.2007, 10:44:33
eu nu recomand biserica de pe unirii(din cauza pretului ridicat)...si la urma urmei fiecare se cununa unde vrea.

michelle1981
21.11.2007, 13:20:41
Noi ne-am cununat la Sf Dumitru, care era in renovare (a se vedea in poze), dar pana la anul poate se termina. E tot pe Unirii, cumva :)

kitysa2004
21.11.2007, 22:12:29
ce inseamna palimar ...???:-\...si corul canta fain???se merita?

In biserica, in afara de preoti... este o persoana care se ocupa de luminari, asezat covorul... chestii de astea... eu stiam ca se chiama palimar....
"Corul" e format din 3-4 baieti de la Seminar.., nu au un tarif ... le dai cat vrei...
Mie mi-a placut ideea de a avea doi preoti... si slujba mi s-a parut mai interesanta....(eu nu prea am rabdare sa stau la slujbe).

hannyy
28.11.2007, 16:23:06
Buna fetelor, si eu tot din botosani sunt\:D/ .
Cellika am vazut ca si voi faceti cununia religioasa la biserica de pe unirii, ati fost cumva sa vorbiti cu preotul? Astept raspuns ^:)^ Mercik!

sim2126
28.11.2007, 21:56:57
Noi ne-am cununat la Sf Dumitru, care era in renovare (a se vedea in poze), dar pana la anul poate se termina. E tot pe Unirii, cumva :) Si noi tot la Biserica Sf Dumitru vrem sa facem.

cellika
30.11.2007, 16:09:24
Buna fetelor, si eu tot din botosani sunt\:D/ .
Cellika am vazut ca si voi faceti cununia religioasa la biserica de pe unirii, ati fost cumva sa vorbiti cu preotul? Astept raspuns ^:)^ Mercik!

nu am fost inca dar mama soacra acolo vrea...deciii:-$

sim2126
31.12.2007, 14:15:51
Noi am fost si am vorbit cu preotul...a pus o singura conditie: sa cumparam lumanarile de la biserica, de acolo, pentru protectia picturii care este noua.

cellika
05.01.2008, 15:25:24
Noi am fost si am vorbit cu preotul...a pus o singura conditie: sa cumparam lumanarile de la biserica, de acolo, pentru protectia picturii care este noua.

sim si cat va costa si la ce biserica...pe Unirii cumva?

La multi Ani tuturor!!!<:-P

sim2126
05.01.2008, 19:46:02
sim si cat va costa si la ce biserica...pe Unirii cumva?

La multi Ani tuturor!!!<:-P
Noi am vorbit cu preotul de la Biserica Sf. Dumitru ( este aproape de gradinita aia de pe Unirii, intre blocuri...are o curte mare, cu multa verdeata, cu fantana, nou renovata ).
Nu am intrebat cat costa lumanarile pe care le vom primi in postul Pastelui si nici cati bani trebuie sa dam preotului...

sim2126
05.01.2008, 19:52:46
Fetelor, voi ce stiti? Nasii platesc preotul sau mirii?
Eu stiam ca nasii, dar poate nu sunt corect informata...

cellika
06.01.2008, 11:56:28
buna fetele...este careva pe aici?dana?:-B

da dar ce se plateste?doar preotul sau cum??ca eu am auzit ca e 10 mil pe Unirii ceea ce eeee....... :O :O .Eu daca vreau lumanarile cumparate de altundeva nu se poate?? ca habar nu am......eu vreau sa-mi iau lumanari fara model si albe albe de ex....

dannette
06.01.2008, 18:28:33
Chiar nu stiu cum se plateste...
Pe Unirii stiu ca e exagerat de scump dar probabil pentru ca sunt 2 preoti, poate mai este si cor...Eu ma astept sa fie pana in 5 milioane la Vovidenia.
Noua preotul nu ne-a zis nimic de lumanari. O sa mai intreb cand mai ajung in Botosani, probabil la sfarsitul lunii. E posibil sa te lase cu lumanarile tale dar sa le pui in capat ca sa arda lumanari de la ei (din alea subtiri din ceara galbena) ca sa nu se afume picturile..ma gandesc eu.

In sfarsit am dat comanda de invitatii. Am ales cel mai simplu si mai dragut model. Asa de usurata ma simt ca am mai taiat ceva de pe lista.. Daca as gasi si rochia nu as mai avea nici un stres :-SS

kitysa2004
06.01.2008, 20:49:23
da dar ce se plateste?doar preotul sau cum??ca eu am auzit ca e 10 mil pe Unirii ceea ce eeee....... :O :O .Eu daca vreau lumanarile cumparate de altundeva nu se poate?? ca habar nu am......eu vreau sa-mi iau lumanari fara model si albe albe de ex....[/QUOTE]

Dupa cum am mai scris.... nu va speriati fetelor de biserica de pe Unirii ca nu e atat de scumpa!!!! Noi am platit 400.000 ROL niste luminari care se aprind in biserica... nu cele de cununie (alea le luati gata impodobite de la florarie), a mai trebuit sa ducem ulei, zahar, faina..... iar nasii au platit 3.800.000 ROL (cate 1,5 mil de popa, 500.000 la barbatul care se ocupa de aprins lumanari, asezat covor, alea, alea, si 300.000 la baietii de la cor).
in nici un caz nu se ajunge la 10 mil!!!!!

sim2126
17.02.2008, 00:20:58
Buna! Sunt si eu miresica anul acesta si sunt din BT. Eu am nunta la Belvedere si as vrea sa am cununia religioasa la biserica Sf. Dumitru....stie cineva cum este biserica.....Sunt ingrijorata in legatura cu restaurantul ...am vazut ca unele dintre voi au fost multumite, dar.....am auzit ca nu prea sunt "seriosi":-< ...adica iti incarca mult pretul ..ajungi la sfarsit sa te sperii la cat te ajunge totul...:O ...nu as vrea sa raman cu datorii..cred ca nici voua..... poop male pt toate si spor la pregatiri! keep in touch!!
Noi am vorbit cu preotul de la Sf. Dumitru si ne-a pus conditia sa cumparam de la el, de la biserica, lumanarile pentru ca sunt din ceara curata si vrea sa protejeze pictura bisericii care este noua.

nannyna
21.02.2008, 14:20:47

Salut! Si eu fac cununia la biserica Sf. Dumitru. In afara de aceste conditii stii cam cat costa sa te cununi acolo....ati vorbit cu preotul? sau nasii vostrii....ce stiti? Eu am fost azi si nu l-am gasit pe preot si as vrea sa stiu cam cat costa....poop ! si spor la pregatiri!!!:*

sim2126
22.02.2008, 08:56:56
Salut! Si eu fac cununia la biserica Sf. Dumitru. In afara de aceste conditii stii cam cat costa sa te cununi acolo....ati vorbit cu preotul? sau nasii vostrii....ce stiti? Eu am fost azi si nu l-am gasit pe preot si as vrea sa stiu cam cat costa....poop ! si spor la pregatiri!!!:*
Am vorbit cu preotul doar despre data nuntii, despre spovedanie si atat...ne-a fost rusine sa intrebam cat costa...Probabil vor vorbi nasii mai mult pentru ca ei platesc.

aquarelle
08.10.2008, 18:41:33
ce s-a animat forumul de botosani...ma bucur ca suntem tot mai multe!
cine imi spune si mie unde e catedrala ortodoxa in bt? mercic! >:D<

onutza200
09.10.2008, 18:41:47
nu este catedrala ortodoxa in botosani:-B eu am ales alta catedrala din iasi sa hunedoara ...toate le fac separat<:-P

aquarelle
11.10.2008, 17:31:46
ma gandeam eu...oi fi eu plecata de ceva vreme din bt...dar sa se faca catedrala ortodoxa si sa nu fi auzit...era cam greu.

apropos....ce biserici recomandati....deocamdata am un sigur feedback de la cineva care a avut cununia la biserica de pe unirii....unde slujba a fost destul de plictisitoare si plina de pupaturi pe mana masilor..etc.

nu este catedrala ortodoxa in botosani:-B eu am ales alta catedrala din iasi sa hunedoara ...toate le fac separat<:-P

onutza200
11.10.2008, 17:57:16
pai este sf ilie biserica buna:*

aquarelle
20.01.2009, 10:58:59
bine ai venit! se pare ca o sa avem nunta in aceeasi zi! ti-ai facut deja rezervare la biserica Rosetti? ce stii despre ea si preotul de acolo?

buna fetelor sunt mireasa vara aceasta si sunt nerabdoare sa am cu cine vb despre pregatirile ce le avem de facut

alexlux
25.02.2009, 19:20:57
Am sa incep eu acest subiect...intrucat am ramas uimita :O cand am fost impreuna cu nasii la biserica de pe pietonalul Unirii si ne-a fost ceruta o "taxa" pentru cununie de 7 milioane!!!! ati mai patit si voi? alegeti biserica din parohia de care apartinenti , sau nu?

Creizilup
26.02.2009, 09:46:55
Mi se pare un tarif exagerat dar asta e caracteristic... O sa va povestesc ceva amuzant care s-a intamplat acum vreo doi trei ani: un vecin de-ai mei isi casatorea fata si a patit exact aceeasi chestie cu preotul. Asa ca s-a dus frumos la protopopie, a intrebat cat e taxa- ca am inteles ca exista asa ceva- , a platit acolo, s-a intors si i-a dat preotului chitanta si n-a mai avut ce sa-i spuna, i-a cununat fiica fara nicio alta discutie :)) Trebuie sa mentionez ca vecinul meu era mai..."direct" ca sa fiu subtila. Am asistat la slujba si a fost una foarte frumoasa;)) Le mai trebuie si cate un dus din asta rece preotilor uneori...

aquarelle
27.02.2009, 16:42:30
am facut si eu o trecere in revista a bsericilor din bt, dar pe asta de pe unirii am scos-o de pe lista, ca am inteles ca slujba e destul de plictisitoare si invechita. exista si alte biserici care nu pun taxa cu o suma anume, le dai cat doresti, bineinteles ca tot dupa pretl pietei! :-)

Am sa incep eu acest subiect...intrucat am ramas uimita :O cand am fost impreuna cu nasii la biserica de pe pietonalul Unirii si ne-a fost ceruta o "taxa" pentru cununie de 7 milioane!!!! ati mai patit si voi? alegeti biserica din parohia de care apartinenti , sau nu?

alezutza25
02.03.2009, 10:25:09
Viitorul meu sot face parte din parohia bisericii de pe Unirii, oare nu se pune ca a cotizat an de an de cand sta acolo in zona? Ca doar tot au dat bani socrii de-a lungul anilor.

aryanna
02.03.2009, 22:43:24
scuze de exprimare insa la cat de 'fomisti' am auzit ca sunt nu cred ca va conta prea mult

alezutza25
03.03.2009, 09:42:36
scuze de exprimare insa la cat de 'fomisti' am auzit ca sunt nu cred ca va conta prea mult

Inseamna ca sigur merg la Biserica Vovidenia de unde fac eu parte ca acolo au preturi foarte bune si e si frumoasa, deci asa ramane.

Creizilup
03.03.2009, 10:25:01
Eu am nunta abia la anul dar ma pregatesc sufleteste de pe acum cand vad ce povestiti voi aici;)) .

aryanna
03.03.2009, 20:05:47
Inseamna ca sigur merg la Biserica Vovidenia de unde fac eu parte ca acolo au preturi foarte bune si e si frumoasa, deci asa ramane.

noi cred ca vom merge la biserica aia care e langa parculetul ce se afla fata in fata cu evidenta populatiei (nu stiu ce nume are) unde era magazinul hln inainte

mergem acolo ca mama prietenului meu cunoaste preotul si poate putem face sa dureze mai putin sluja ca al meu e cam ateu si nu rezista prea mult

mousel
04.03.2009, 09:36:19
La Vovidenia.....slujba nu e plictisitoare deloc , pot spune chiar amuzanta, asta daca va cununa preotul Apostoaie (cel tanar)- de celalat preot nu stiu mai nimic, banii....cat ii lasa inima pe nasi, in schimb trebuie sa cumparati cateva lumanari ( in functie de cat de pacatosi sunteti [-X- asta o sa va spuna preotul cand mergeti la spovedit), lumanari care se folosesc la cununie; alte pretentii nu mai are. Aaa... uitasem , o sticla de vin rosu dulce pt impartasit, in rest....vorba preotului, daca auzim ceva de la babe credincioase si cu experienta in cununii , asta doar daca doresc tinerii insuratei

aquarelle
04.03.2009, 23:01:51
se pare ca ne-am orientat la aceeasi biserica....e cea micuta, asa-i? mie mi-a placut mult prin simplitatea ei si m-a incantat ca era foarte curat si mirosea foarte frumos inauntru in comparatie cu altele. la noi parca a fost un semn: cand eram in plina investigatie printre biserici ne-a sunat viitorul nas si cu ocazia asta l-am intrebat unde s-a cununat el....si cand ne-a spus noi ne aflam chiar cu ochii catre bisericuta asta!

noi cred ca vom merge la biserica aia care e langa parculetul ce se afla fata in fata cu evidenta populatiei (nu stiu ce nume are) unde era magazinul hln inainte

mergem acolo ca mama prietenului meu cunoaste preotul si poate putem face sa dureze mai putin sluja ca al meu e cam ateu si nu rezista prea mult

ramymic20
05.03.2009, 13:58:27
se pare ca ne-am orientat la aceeasi biserica....e cea micuta, asa-i? mie mi-a placut mult prin simplitatea ei si m-a incantat ca era foarte curat si mirosea foarte frumos inauntru in comparatie cu altele. la noi parca a fost un semn: cand eram in plina investigatie printre biserici ne-a sunat viitorul nas si cu ocazia asta l-am intrebat unde s-a cununat el....si cand ne-a spus noi ne aflam chiar cu ochii catre bisericuta asta!

Va referiti la bisericutza aia de langa casa armatei?....ca eu tot acolo vreau...mi se apre foarte dragutza si mica...exact ce imi doream...cu cat timp inainte tre sa mergem sa rezervam la biserica?
Pupici si spor la pregatiri.

aquarelle
06.03.2009, 15:37:05
da...este vorba de aceeasi biserica! am auzit de preot ca e foarte ok!
pai eu de ex am facut deja rezervarea....nu e cazul sa va grabiti tare decat daca vreti o ora anume...daca mergeti cu 2-3 luni inainte eu cred ca e suficient!

Va referiti la bisericutza aia de langa casa armatei?....ca eu tot acolo vreau...mi se apre foarte dragutza si mica...exact ce imi doream...cu cat timp inainte tre sa mergem sa rezervam la biserica?
Pupici si spor la pregatiri.

afrodita13
14.03.2009, 15:18:51
la biserica de la casa armatei a facut si sora mea si e ok...nu are pret impus sau mai stiu eu ce pretentii....eu vreau la Sf ilie, tot in zona-pt k e singurul sfant din luna in care m-am nascut....casa de piatra si bafta la pregatiri!

Roxana_Bt
15.03.2009, 23:16:51
La Vovidenia.....slujba nu e plictisitoare deloc , pot spune chiar amuzanta, asta daca va cununa preotul Apostoaie (cel tanar)- de celalat preot nu stiu mai nimic, banii....cat ii lasa inima pe nasi, in schimb trebuie sa cumparati cateva lumanari ( in functie de cat de pacatosi sunteti [-X- asta o sa va spuna preotul cand mergeti la spovedit), lumanari care se folosesc la cununie; alte pretentii nu mai are. Aaa... uitasem , o sticla de vin rosu dulce pt impartasit, in rest....vorba preotului, daca auzim ceva de la babe credincioase si cu experienta in cununii , asta doar daca doresc tinerii insuratei

BUNA! AI PERFECTA DREPTATE! ESTE UN PREOT CU HAR, CU DESCHIDERE SPRE NOU!TOT RESPECTUL PENTRU DUMNEALUI!!

Roxana_Bt
15.03.2009, 23:20:56
BUNA! STII CEVA CONCRET DE PRETURI?(DE BISERICA VOVIDENIA MA REFER).APOI...POATE REUSIM SA IESIM LA UN SUC...DANY VINE LA BT SAMBATA, PE DATA DE 20 MARTIE SI STA PANA PE 4 APR.DECI...IESIM?AJUNGETI SI VOI DIN SV?:)

Roxana_Bt
15.03.2009, 23:38:40
Chiar nu stiu cum se plateste...
Pe Unirii stiu ca e exagerat de scump dar probabil pentru ca sunt 2 preoti, poate mai este si cor...Eu ma astept sa fie pana in 5 milioane la Vovidenia.
Noua preotul nu ne-a zis nimic de lumanari. O sa mai intreb cand mai ajung in Botosani, probabil la sfarsitul lunii. E posibil sa te lase cu lumanarile tale dar sa le pui in capat ca sa arda lumanari de la ei (din alea subtiri din ceara galbena) ca sa nu se afume picturile..ma gandesc eu.

In sfarsit am dat comanda de invitatii. Am ales cel mai simplu si mai dragut model. Asa de usurata ma simt ca am mai taiat ceva de pe lista.. Daca as gasi si rochia nu as mai avea nici un stres :-SS
buna! a trecut un an de la nunta! imi inchipui ca a fost f frumos!
as vrea sa te intreb ceva: cati preoti ati avut la cununia religioasa si cat v-a costat?

Roxana_Bt
15.03.2009, 23:41:36
buna! catedrala se constuieste acum in bt si e singura, mai exact SF APOSTOLI PETRU SI PAVEL! IN DRUM SPRE GARA! DEJA SE TIN SLUJBE IN ACEASTA BISERICA ,VIITOARE CATEDRALA CAND VA FI GATA CONSTRUCTIA! SE MERITA DE VENIT AICI LA O SLUJBA. E F FRUMOS

alezutza25
16.03.2009, 10:02:47
Referitor la biserici. La mine a ramas cea de pe Unirii pentru ca e in parohia sotului si asa au vrut socrii. Tariful nu-l stiu si cred ca am sa-l aflu dupa nunta.... asta e . Sper sa nu ii rupa pe nasi la bani.:-s

anyta
16.03.2009, 16:01:48
am fost si eu la biserica vovidenia si m-am programat pentru ora 17....preotul a fost foarte de treaba..am mai scapat de o grija

Creizilup
17.03.2009, 15:50:55
De biserica Sf. Gheorghe nu spune nimeni nimic? :D

oana19
03.05.2009, 12:18:59
fetelor pe unirii e 15 mil pretul....tre sa schimb bisericaa

Creizilup
03.05.2009, 12:32:46
:O :O :O Dau si garantie ca e pe viata casatoria? :))

alezutza25
04.05.2009, 11:55:37
:O Buna. Cine ti-a zis ca e 15 mil???? Nu e adevarat.

aquarelle
04.05.2009, 14:11:20
in noiembrie 2008 niste prieteni apropiati au cununat la aceasta biserica si "tariful" a fost de 700 ron

aryanna
04.05.2009, 21:38:14
ehheee si sa vezi cate tepe mai poti lua acolo :))

anyta
04.05.2009, 23:05:06
eu mi-am programat cununia religioasa la biserica Vovidenia SI preotii mi-au zis ca nu au tarif fix
asa ca e la latitudinea nasilor

alezutza25
05.05.2009, 11:06:20
ehheee si sa vezi cate tepe mai poti lua acolo :))

Ce tzepe? Eu am mers pe mana socrilor, ei fac parte din parohie si se inteleg foarte bine cu preotul in varsta. El nu a impus un tarif, a zis ca sa dea nasii cat vor ei ca el nu are tarif. Si plus a insistat sa facem nunta acolo chiar daca initial am vrut alta biserica tot din cauza vorbelor auzite. Acum ce vrea Domnul, sper sa nu iau tzeapa.

aryanna
05.05.2009, 20:53:27
pai un prieten bun ne-a povestit o faza de rasul curcilor...

cel care se ocupa de biserica (nu stiu cum li se zice) i-a zis lui (era nas) ca sa dea 60 de lei sa puna in biserica 2 lumanari mari sa arda frumos... el fraier si emotionat a dat

apoi dupa o perioada a aflat ca acelasi lucru l-a facut si mirele si de fapt nu au avut nimic din ce zisese ala

deci omul a facut 120 de lei profitand de faptul ca oamenii sunt zapaciti, emotionati si in lipsa de timp pentru a face scandal si uite asa mai trage nenea o teapa

aryanna
05.05.2009, 20:55:14
aaa plus ca trebuiau sa aduca ulei, zahar si alte tampenii de genul... sa cumpere vreo 100 (parca) de lumari din alea mici si sa le dea bisericii care ei le vand iar desgur...
apoi au vrut sa puna un soi de traversa din material alb si sa puna petale de trandafir pe jos....si bineinteles ca au dat taxa pentru asta... multe ce mai

oana19
07.05.2009, 10:41:21
mi a zis cineva care s a dus sa vb ptr fiica sa ca asta e tariful...dar merge mama maine sivb cu preotul si revin cu un raspuns sigur....:-s

alezutza25
11.05.2009, 12:21:00
mi a zis cineva care s a dus sa vb ptr fiica sa ca asta e tariful...dar merge mama maine sivb cu preotul si revin cu un raspuns sigur....:-s

Buna. Ai mai rezolvat ceva cu biserica?

achim_oana
16.05.2009, 10:38:45
Buna fetele ,

Am o mare rugaminte la voi : in iulie voi cununa in Botosani. As avea nevoie de de o informatie : cam cat se da pe la preoti pentru slujba de cununie? Am vazut un post referitor la Biserica de pe Unirii ....15 mil ?????:O ???? Mi se pare mai mult decat deplasat....Cum isi permit sa ceara atatia bani ? Pe ce baza ? Adica prin banii prmiti in urma slujbelor oricum fac evaziune fiscala ....si isi mai si permit sa CEARA O ANUMITA SUMA ????? E pt prima data cand aud asa ceva....

In concluzie : ma intereseaza cat se da in medie la preoti? In Iasi spre exemplu daca e un singur preot se da cam 1.5 mil iar daca sunt 2 : 2.5-3 mil ...in functie de cum iti permiti sa dai. Asta e informatia de care am nevoie - sa stiu cam care e media pentru ca nu vreau sa ajung la biserica si sa dau din colt in colt ca nu stiu cat sa dau.

Multumesc anticipat!

PS Daca are cineva timp sa imi spuna pe scurt care sunt indatoririle nasilor de pe la voi pentru ca am inteles ca lucrurile stau putin diferit fata de iasi.

dariutza
17.05.2009, 15:34:16
Oana, dar tu la care biserica vei cununa? am auzit si eu ca pe Unirii e mai scump, dar o suma exacta nu am auzit..de genul 15 mil.... eu zic ca e suficient 1 mil..1 mil jumate.....si chiar la biserica aia de pe unirii tine ff putin slujba. Mie mi se pare normal sa ii dai tu preotului bani cati vrei.....si nu stiu care are curaj sa-ti ceara suma XX. Eu, cred ca as fi in stare sa intreb daca imi da si chitanta.

O faza ciudata am patit eu cand am cununat in Iasi in 2006. S-au interesat finii si a zis ca la preot se da 800.000 (80 Lei)...si la dascal vreo 2-300.
La slujba am avut surpriza sa vedem ca este si un cor......nimeni insa nu ne-a intrebat daca vrem......in timpul slujbei faceam socoteala :-\...800 preotul, 200 dascal......si ziceam eu cate 100 mii la fiecare membru din cor (adik vreo 700 mii). La urma platim preotul...si imediat apare unul de la cor. " Corul 2 milioane jumate".....sa lesin....!!!!!!! Sotul s-a schimbat si el la fata...nici nu mai stia ce sa zica si le-a dat doar 1 mil 500, coristii ramanand f nemultumiti. Mi se pare f deplasat....adik preotul "cere" 800...si ceea ce face el este cel mai important.....si astia..de 3 ori mai mult. Am plecat cu niste nervi de la biserica....ca nu mai veam chef de nimik ....
Chiar sunt unii cu prea mult tupeu....aaaaa...si tot atunci s-a eliberat si un certificat de cununie religioasa ;))...500 mii....dar l-a platit socrul mare:-"

Asa ca oameni si oameni peste tot....am invatat ca trebuie sa fii pregatit pentru orice situatie...si nu cu bani ( adik daca esti nas arunci in stanga si-n dreapta)...cu tupeu...sa cerem si noi explicatie, nu doar sa inghitim in sec si sa scoatem banul.

crina_codruta
20.05.2009, 00:04:52
ma gandeam eu...oi fi eu plecata de ceva vreme din bt...dar sa se faca catedrala ortodoxa si sa nu fi auzit...era cam greu.

apropos....ce biserici recomandati....deocamdata am un sigur feedback de la cineva care a avut cununia la biserica de pe unirii....unde slujba a fost destul de plictisitoare si plina de pupaturi pe mana masilor..etc.
|-)Da asa e am participat la cununia unor prieteni si a tinut mai bine de doua ore

Roxana_Bt
20.05.2009, 09:14:42

Este catedrala in constructie in bt! e Biserica Petru si Pavel, din zona IRE.Se fac deja slujbe si e f frumos:)

alezutza25
27.05.2009, 13:31:40
Am uitat complet ce trebuie la biserica la spovedit si ce trebuie la cununie, stiu ca mi-a zis o lista intreaga preotul:-SS ....ma duc azi sa intreb.

oana19
02.06.2009, 08:52:00
eu ...in cele din urma...am gasit o alta biserica...biserica din curtea spitalului judetean.tarif..5 mil.acu sa treaca o data ca m am saturat...

Creizilup
02.06.2009, 09:42:06
:O :O :O Cat de scumpe sunt bisericile...asta chiar mi se pare nedrept...Alezutza , tu cat ai dat?:-?

alezutza25
02.06.2009, 10:43:36
:O :O :O Cat de scumpe sunt bisericile...asta chiar mi se pare nedrept...Alezutza , tu cat ai dat?:-?
Nasii au dat, 400 lei la preoti ca au fost 2 si 100 de lei la cor erau parca 10 baieti, si 20 lei la palimar, parca asa, sper sa nu ma fi inselat.

aquarelle
30.06.2009, 23:40:39
recomand din tot sufletul bisericuta armatei....cea de langa permise si inmatriculari auto.....preotul e un om deosebit iar slujba nu a fost nici pe departe plictisitoare...ci deosebita si interesanta...si asta nu o spunem doar noi mirii ci si restul invitatilor!

Imara
02.07.2009, 15:04:01
[quote=aquarelle;2117263]recomand din tot sufletul bisericuta armatei....cea de langa permise si inmatriculari auto.....quote]

Niste preturi orientative m-ar interesa ca sa-mi pregatesc sufleteste nasii.

aquarelle
04.07.2009, 00:28:53
nasii sunt destul de apropiati de preotul de acolo, de aceea nu mi-am permis sa ii intreb cat a costat slujba. ce stiu clar e ca nu vi se cere nici un pret....fiecare da cat poate si cat doreste.

Niste preturi orientative m-ar interesa ca sa-mi pregatesc sufleteste nasii.[/quote]

katy27
12.07.2009, 13:38:53
salut miresici, aveti idee cat tine slujba de cununie ca sa stiu cat timp sa imi aloc pt fotogtafii?

Creizilup
12.07.2009, 15:37:26
Din cate stiu eu variaza in functie de biserica intre 45min si 1h jumatate ;)) Presupun ca se poate vorbi dinainte cu preotul pentru o anumita durata, nu?

alexlux
13.07.2009, 12:15:32
salut miresici, aveti idee cat tine slujba de cununie ca sa stiu cat timp sa imi aloc pt fotogtafii?

da , are dreptate , cam 30-40 min slujba la biserica , nu cred sa treaca o ora. Iar pentru fotografii , cam tot asa , depinde si de cati invitati vei avea cu tine ... stii cum e , toata lumea vrea sa faca poze cu mireasa :)

aquarelle
13.07.2009, 12:32:23
pentru biserica sa iti rezervi cel putin 1 ora...iar pentru fotografii iti recomand cat de mult timp puteti! noi am rezervat 1h30, dar tot nu ne-a ajuns timpul sa facem tot ce am vrut!

kitysa2004
22.07.2009, 18:48:28
Niste preturi orientative m-ar interesa ca sa-mi pregatesc sufleteste nasii.[/QUOTE]

Noi am fost nasi sambata la Capela Armatei și ne-a costat 380 ron, din care: 200 preotul, 100 ron palimarul, 50 ron dascalul și 30 ron lumânările de aprins în timpul cununiei.
Slujba a fost foarte frumoasa.

Imara
22.07.2009, 20:53:12
Noi am fost nasi sambata la Capela Armatei și ne-a costat 380 ron, din care: 200 preotul, 100 ron palimarul, 50 ron dascalul și 30 ron lumânările de aprins în timpul cununiei.
Slujba a fost foarte frumoasa.[/QUOTE]

Multumesc mult! Am avut deja nunta. Nasii mei au scos 7 milioane din buzunar. Daca as fi stiut mai din timp, le spuneam....

Oricum iti multumesc si poate ca o sa le prinda bine altora.

gaballela
30.07.2009, 11:00:16
Buna miresici!
Noi am avut nunta la biserica Trei Ierarhi. Preotul de acolo mi s-a parut putin mai serios, dar nu rau intentionat. Eu nu-l stiam dar toata lumea zicea ce e mai dificil.
Vreau sa zic ca slujba a fost foarte frumoasa si deosebita. A durat cam o ora si un sfert, nu stiu exact, pentru ca noi nu am simtit cand a trecut timpul.
Si nasul a dat un cam doua milioane la preot, 50 de lei la dascal si 50 de lei pentru curatenia bisericii parca, in total 300 de lei.
Inainte de nunta a trebuit sa mai cumparam niste lumanari, nu mai stiu exact cate, si ceva de la ei (o icoana sau o carte de rugaciuni), pe care ne-a dato apoi preotul dupa cununie.

verra3
07.08.2009, 20:23:52
fetelor,stiti daca exista vreo biserica in bt la care nu e obligatoriu ca nasii sa fie casatoriti ortodox?daca imi puteti raspunde^:)^ ^:)^ ^:)^
merci mult:*

Creizilup
08.08.2009, 10:47:28
fetelor,stiti daca exista vreo biserica in bt la care nu e obligatoriu ca nasii sa fie casatoriti ortodox?daca imi puteti raspunde^:)^ ^:)^ ^:)^
merci mult:*
Nu cred ca raspund foarte exact la intrebarea ta, insa eu am pe cineva in familie care s-a casatorit acum vreo 3 ani, la biserica de pe Unirii, nasii erau greci-deci ortodocsi- dar nu erau casatoriti intre ei...
Din mesajul tau inteleg ca nasii tai sunt casatoriti dar nu ortodocsi...de aceea am zis ca nu cred ca te ajut prin raspunsul meu. Dar poti sa incerci ;-)

verra3
08.08.2009, 17:49:20
Nu cred ca raspund foarte exact la intrebarea ta, insa eu am pe cineva in familie care s-a casatorit acum vreo 3 ani, la biserica de pe Unirii, nasii erau greci-deci ortodocsi- dar nu erau casatoriti intre ei...
Din mesajul tau inteleg ca nasii tai sunt casatoriti dar nu ortodocsi...de aceea am zis ca nu cred ca te ajut prin raspunsul meu. Dar poti sa incerci ;-)
am vazut ca in ct nu sunt biserici la care sa primeasca nasi necasatoriti.eu sunt catolica,sotul ortodox.casatoria am facut-o in biserica catolica.de asta intreb daca as putea cununa ca unii preoti nu accepta nasi decat ortodocsi.vroiam sa stiu daca sunt astfel de biserici in bt.

andruza
08.08.2009, 17:56:07
am vazut ca in ct nu sunt biserici la care sa primeasca nasi necasatoriti.eu sunt catolica,sotul ortodox.casatoria am facut-o in biserica catolica.de asta intreb daca as putea cununa ca unii preoti nu accepta nasi decat ortodocsi.vroiam sa stiu daca sunt astfel de biserici in bt.
cu siguranta sunt ,mai ales cand le arati banu ,dar mi se pare ok pt ca,catolicii sunt aproape la fel precum ortodoxii;-)

Creizilup
09.08.2009, 12:00:33
cu siguranta sunt ,mai ales cand le arati banu ,dar mi se pare ok pt ca,catolicii sunt aproape la fel precum ortodoxii;-)
Da, si eu cred ca asta e o conditie ;-)

ioanacity
13.09.2009, 13:31:15
la catolici nu conteaza daca sunt casatoriti! la noi e f important sa fie casat,si nici o biserica din bt nu va oficia cununia religioasa! cat despre biserici eu fac la Duminica mare si voi avea 5 preoti insa nu va pot spune preturi pt ca nu ma interes aspectul asta! aici sora mea rezolva totul si varamea:-B deci trebuie sa discut cu ele despre bani ! normal si normal nici un preot nu trebuie sa ceara un pret fix!

Creizilup
26.09.2009, 11:06:03
Fetelor, ce stiti despre biserica Sfantul Gheorghe sau despre Sfintii Voievozi?

ioanacity
26.09.2009, 20:49:07
la sf gheorghe e super ok akolo de fakut nunti! am fost la 2 nunti acolo!:-B

Creizilup
26.09.2009, 22:51:13
la sf gheorghe e super ok akolo de fakut nunti! am fost la 2 nunti acolo!:-B
Ce veste buna mi-ai dat ;;) Acolo vrem noi sa facem. Il cunoastem si pe preot...cred ca prin februarie-martie ar trebui sa mergem sa vorbim cu dumnealui, nu?

ioanacity
27.09.2009, 07:41:17
asta e mai mult treaba nasilor! dar poti sa mergi si tu! e devreme in februarie daca ai nunta prin august!<:-P ....mergi cand simti tu! sa te ajute Dumnezeu

Creizilup
27.09.2009, 10:01:23
asta e mai mult treaba nasilor! dar poti sa mergi si tu! e devreme in februarie daca ai nunta prin august!<:-P ....mergi cand simti tu! sa te ajute Dumnezeu
Vom merge impreuna. Doamne ajuta!

ioanacity
27.09.2009, 10:37:46
deobicei biserica se ia cu 2 luni inainte! acuma daca e o biserica mai aglomerata intelegi la ce ma refer)! eu fac la Duminica Mare ca de prin zona sunt si imi place f mult biserica( plus florile de afara si copacii din curtea bisericii sunt f frumosi)<:-P ...unde simiti tu acolo trebuie sa mergi!

Creizilup
27.09.2009, 11:05:20
deobicei biserica se ia cu 2 luni inainte! acuma daca e o biserica mai aglomerata intelegi la ce ma refer)! eu fac la Duminica Mare ca de prin zona sunt si imi place f mult biserica( plus florile de afara si copacii din curtea bisericii sunt f frumosi)<:-P ...unde simiti tu acolo trebuie sa mergi!
Noi ne gandeam sa mergem mai din timp pentru ca in august la anul cu siguranta-am vazut de anul asta- bisericile vor fi aglomerate, pentru ca se fac nunti doar in 4 zile, respectiv 15, 21, 22 si 28 :)) Si vreau sa aleg eu biserica, nu sa ma multumesc cu ce gasesc liber...

ioanacity
27.09.2009, 11:07:55
da sa stii multi fac in august! la noi la rest in august vin akasa strainii si au rezervat si in 2012! asa ca e mai bine mai devreme!<:-P <:-P in cazul tau ai mare dreptate

Creizilup
08.10.2009, 12:09:39
Miresici, am o noua nelamurire pe care am capatat-o tot in urma rasfoirii forum-ului ;)) Tinem post inainte de nunta?:-?

aryanna
08.10.2009, 13:59:03
ha ha, de care post?
de mancare sau pentru toate ...

eu una oricum nu sunt religioansa, al meu se declara ateu, deci nici gand

Porumbita
08.10.2009, 15:06:24
Miresici, am o noua nelamurire pe care am capatat-o tot in urma rasfoirii forum-ului ;)) Tinem post inainte de nunta?:-?
noi am intrebat preotul(era preotul de la biserica unde merg eu) cum sa face si ne-a zis sa tinem 3 zile dupa care sa mergem sa ne impartasim
nu stiu dak e obligatoriu dar e bine pt ca ,se zice ca pornesti pe un nou drum si e bine sa fii cat mai curat sufleteste

Creizilup
08.10.2009, 16:10:52
Am inteles...deci teoretic da. >:D<

aryanna
08.10.2009, 16:21:33
eu una ma simt curata sufleteste, nu doresc raul nimanui, nu fac intentionat un rau, cred ca indeplinesc majoritatea poruncilor (adica nu fac ce zic ei sa nu fac) insa nu tin post pentru ca oricum mi-ar fi greu si poate as pacatui ca as pofti si sincer nu vreau sa mai lesin prin ziua aia

ma consider un bun crestin numai ca nu sunt religioasa (adica nu merg des la biserica si nici nu prea tin cont de posturi) prefer sa ma ''inteleg cu Dumnezeu pe caile mele''

ioanacity
08.10.2009, 18:41:28
eu una ma simt curata sufleteste, nu doresc raul nimanui, nu fac intentionat un rau, cred ca indeplinesc majoritatea poruncilor (adica nu fac ce zic ei sa nu fac) insa nu tin post pentru ca oricum mi-ar fi greu si poate as pacatui ca as pofti si sincer nu vreau sa mai lesin prin ziua aia

ma consider un bun crestin numai ca nu sunt religioasa (adica nu merg des la biserica si nici nu prea tin cont de posturi) prefer sa ma ''inteleg cu Dumnezeu pe caile mele''
si care sunt caile tale? ca nu poti spune ca nu ai pacate! de aia exista spovedanie!si dupa parerea me anu exista om fara pacate ! daca ai lua sa citesti Vamile ai sa vezi cate pacate iti gasesti!=)) si sa vezi ce multe sunt ca doar de aia exista spovedanie! atunci daca esti Ateu cum e viitorul tau sot dc va mai casatoriti la biserica?dc sa mai apelati si la asa ceva? :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected]

ioanacity
08.10.2009, 18:43:42
cat despre post da se tine 3 zile si apoi se merge la preot inainte te spovedesti!asa a fost dintoteauna! ca sa poti lua impartasanie la cununie (asta daca meriti):-"

Creizilup
08.10.2009, 18:54:03
cat despre post da se tine 3 zile si apoi se merge la preot inainte te spovedesti!asa a fost dintoteauna! ca sa poti lua impartasanie la cununie (asta daca meriti):-"
Si din cate am inteles eu, spovedania respectiva se face in vinerea dinaintea nuntii, seara. Am inteles bine?

aryanna
08.10.2009, 19:35:35
si care sunt caile tale? ca nu poti spune ca nu ai pacate! de aia exista spovedanie!si dupa parerea me anu exista om fara pacate ! daca ai lua sa citesti Vamile ai sa vezi cate pacate iti gasesti!=)) si sa vezi ce multe sunt ca doar de aia exista spovedanie! atunci daca esti Ateu cum e viitorul tau sot dc va mai casatoriti la biserica?dc sa mai apelati si la asa ceva? :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected]

poate nu stii sa citesti ca eu nu am zis ca nu am pacate ci ca ma consider curata sufleteste, daca eu asa ma consider ce?

caile mele sunt caile mele, adica eu una nu consider ca daca sunt rea si arunc cu venin in stanga si in dreapta si apoi tin post 3 zile gata sunt iertata si pot sau merit sa ma impartasesc fara probleme (prefer calea mea mai bine)

in plus facem nunta si la biserica chiar daca al meu se considera ateu (si cu greu il convingem sa mearga) pentru ca:
1. daca nu mergem si la biserica pentru cununia religioasa s-ar supara teribil parintii nostri si chiar nu vrem sa-i facem sa sufere
2. pentru ca eu nu sunt religioasa insa cred totusi in dumnezeu (in felul meu, dar cred)
3. pentru ca la noi inca lumea te blameaza pentru ca nu esti bisericos si sa facem nunta fara cununie religioasa ar isca o mare ''revolutie''

aryanna
08.10.2009, 19:58:58

cum sa dea popa impartasanie?, eu stiu ca ei nu dau impartasanie daca ai facut... inainte de nunta

aquarelle
08.10.2009, 20:35:19
si noua preotul ne-a "recomandat" macar 3 zile de post inainte de spovedanie (care s-a intamplat parca in joia din saptamana nuntii). eu am reusit sa postesc 3 zile iar sotul o zi...dar nu te intreaba nimeni dupa cat si cum ai postit....fiecare face cum simte si cum poate. inainte si dupa spovedanie ne-a mai citit ceva la toti (eram cam 3 cupluri), si ne-a mai chemat la o saptamana dupa nunta, intr-o duminica, cand iarasi a citit ceva si cu ocazia asta am lasat si lumanarile. in mare cam asta e procedura!

quote=Creizilup;2463046]Miresici, am o noua nelamurire pe care am capatat-o tot in urma rasfoirii forum-ului ;)) Tinem post inainte de nunta?:-?[/quote]

Creizilup
08.10.2009, 20:36:42
si noua preotul ne-a "recomandat" macar 3 zile de post inainte de spovedanie (care s-a intamplat parca in joia din saptamana nuntii). eu am reusit sa postesc 3 zile iar sotul o zi...dar nu te intreaba nimeni dupa cat si cum ai postit....fiecare face cum simte si cum poate. inainte si dupa spovedanie ne-a mai citit ceva la toti (eram cam 3 cupluri), si ne-a mai chemat la o saptamana dupa nunta, intr-o duminica, cand iarasi a citit ceva si cu ocazia asta am lasat si lumanarile.

quote=Creizilup;2463046]Miresici, am o noua nelamurire pe care am capatat-o tot in urma rasfoirii forum-ului ;)) Tinem post inainte de nunta?:-?[/quote]
Multumesc mult pentru lamuriri >:D<

Porumbita
10.10.2009, 12:44:05
Si din cate am inteles eu, spovedania respectiva se face in vinerea dinaintea nuntii, seara. Am inteles bine?
pe noi ne-a chemat vineri dimineata la spovedit si impartasit (probabil sa nu suferim de foame toata ziua;))) dar a tb sa tinem post si vineri iar sambata sa mancam sa nu lesinam in timpul slujbei:D

Porumbita
10.10.2009, 12:49:47
din cate stiu eu pt spovedit nu e neaparat nevoie de post doar k nu te impartaseste
si indiferent dak postesti sau nu poti sa te spovedesti si ii spui preotului k nu ai postit si ca nu poti tine post de obicei din motivele pe care le ai
nu sunt preotii niste capcauni si te condamna ci doar iti recomanda, cel putin asa e preotul la care merg eu vb cu tine si incearca sa iti spuna de ce e bine sau nu sa faci anumite lucruri care nu sunt tocmai acceptate de Biserica

aryanna
13.10.2009, 23:20:01
noi am fost vineri la biserica si ne-am spovedit si apoi ne-a dat aghiazma mare insa nu m-a intrebat daca am tinut post, probabil ''ne-a citit'' ;))

aquarelle
14.10.2009, 12:26:49
am observat ca ati facut cununia religioasa tot la armatei...cum a fost? v-a placut slujba?

noi am fost vineri la biserica si ne-am spovedit si apoi ne-a dat aghiazma mare insa nu m-a intrebat daca am tinut post, probabil ''ne-a citit'' ;))

aryanna
14.10.2009, 12:48:43
a fost frumos, mi-a placut mult biserica, foarte curata, aerisita si calduroasa asa, primitoare

slujba a fost faina numai ca preotul ii tot spunea sotului numele nasului, apoi mi-a pus coroana aia asa rau ca ma durea fruntea si la un moment dat mi-a picat si am crezut ca o sa fiu o mireasa cu ochiul vanat :)

aquarelle
14.10.2009, 18:17:53
si mie mi-a dat aceeasi impresie de curata si calduroasa si mi-a placut si ca mirosea frumos!
trebuie neaparat sa faca ceva cu coroana aia...si mie imi statea rau (era rotunda si nu urma forma capului) si cand m-am aplecat sa-mi iau trena inainte de invarteala aia in jurul mesei :) am patit-o si eu de mi-a picat....sa vezi de atunci vorbe ca nu e de bine, etc...pe care nu le bag in seama pt ca oricum cred ca e o prostie...superstitiile astea!

a fost frumos, mi-a placut mult biserica, foarte curata, aerisita si calduroasa asa, primitoare

slujba a fost faina numai ca preotul ii tot spunea sotului numele nasului, apoi mi-a pus coroana aia asa rau ca ma durea fruntea si la un moment dat mi-a picat si am crezut ca o sa fiu o mireasa cu ochiul vanat :)

aryanna
14.10.2009, 19:22:51
mda am vazut si eu una care a strambat din nas, nu stiu cum de mi s-au oprit ochii la ea... drept atunci

Creizilup
14.10.2009, 19:51:28
mda am vazut si eu una care a strambat din nas, nu stiu cum de mi s-au oprit ochii la ea... drept atunci
=)) Asa se intampla de obicei...

elenaaa
27.11.2009, 21:58:35
buna, amalia ma numesc, am si eu nunta pe 24 aprilie si m-ar interesa daca este absolut necesar ca nasii sa fie casatoriti.....ai mei nu sunt...nici civil, nici religios....#-o

miki_cochi
27.11.2009, 23:28:00
buna, amalia ma numesc, am si eu nunta pe 24 aprilie si m-ar interesa daca este absolut necesar ca nasii sa fie casatoriti.....ai mei nu sunt...nici civil, nici religios....#-o
Eu cunosc pe cineva care a fost cununat de 2 pers necasatorite,nici civil,nici religios ,cred ca depinde si de preot.Stiu ca ei sau cununat la bisericade langa fostul km0,cineva spunea ca numai acel preot a fost de acord sai cunune.:-\

elenaaa
28.11.2009, 00:02:18
am mari emotii din punctul asta de vedere ...nu erau nasii pe care i-am ales initial dar...nici mie nu mi se pare normal sa nu fie casatoriti dar...asta e situatia...nu am ce sa fac...doar sa mint...:O :-$ acum nu stiu cum ar trebui sa procedez ....doar n-am sa le cer sa se casatoreasca de dragul meu...oare ar fi mai intelept sa intreb totusi un preot?:-SS

Creizilup
28.11.2009, 10:54:35
Eu asa stiam, dar cel mai avizat este preotul sa-ti dea raspunsurile cele mai exacte :-B

RP85
29.11.2009, 22:02:18
si mie mi-a dat aceeasi impresie de curata si calduroasa si mi-a placut si ca mirosea frumos!
trebuie neaparat sa faca ceva cu coroana aia...si mie imi statea rau (era rotunda si nu urma forma capului) si cand m-am aplecat sa-mi iau trena inainte de invarteala aia in jurul mesei :) am patit-o si eu de mi-a picat....sa vezi de atunci vorbe ca nu e de bine, etc...pe care nu le bag in seama pt ca oricum cred ca e o prostie...superstitiile astea!
Si eu am avut nunta acolo si mi s-a parut cea mai frumoasa cununie religioasa din cate am vazut pana atunci....un preot super...daca pot sa zic asa....eu una nu am avut probleme cu coroana....totul a decurs super....si de atunci numai acolo merg...

RP85
29.11.2009, 22:03:36
eu una din cate stiu nasii tre neaparat sa fie casatoriti....tre sa va ganditzi si la voi...ca s-ar putea sa fie pacat....nu vreau sa fiu superstitioasa....dar ar fi bine sa vb cu mai multi preoti sa vedetzi ce va zic...

Imara
30.11.2009, 01:05:01
Si eu am avut nunta acolo si mi s-a parut cea mai frumoasa cununie religioasa din cate am vazut pana atunci....un preot super...daca pot sa zic asa....eu una nu am avut probleme cu coroana....totul a decurs super....si de atunci numai acolo merg...

Si eu tot acolo am avut cununia religioasa si mi-a placut pt ca mi s-a parut ca s-a terminat repede, iar preotul ne-a vorbit foarte frumos. Cat despre coroane.... cand le-am vazut m-am speriat, erau imense, dar nu am avut probleme.
A fost amuzant pt ca si eu si sotul meu suntem inalti si preotul tot trebuia sa se cocoate ca nu ajungea la fruntile noastre.=P~

aquarelle
30.11.2009, 10:45:45
da, asa este...desi a durat aproape o ora, pentru ca slujba a fost placuta nici nu am simtit cand a trecut timpul!
si la mine sotul are 1.90...s-a chinuit ceva preotul pana a ajuns la capatana lui! :D

Si eu tot acolo am avut cununia religioasa si mi-a placut pt ca mi s-a parut ca s-a terminat repede, iar preotul ne-a vorbit foarte frumos. Cat despre coroane.... cand le-am vazut m-am speriat, erau imense, dar nu am avut probleme.
A fost amuzant pt ca si eu si sotul meu suntem inalti si preotul tot trebuia sa se cocoate ca nu ajungea la fruntile noastre.=P~

solmizel
30.11.2009, 12:02:03
Nici la mine nu sunt nasii casatoriti dar le-am pus piciorul in prag. Le-am zis ca noi alti nasi n-avem si nu vrem asa ca sa faca bine sa-si puna pirostriile ca e de rau. Au zis ca la anul se executa;))

Imara
30.11.2009, 12:15:25
Nici la mine nu sunt nasii casatoriti dar le-am pus piciorul in prag. Le-am zis ca noi alti nasi n-avem si nu vrem asa ca sa faca bine sa-si puna pirostriile ca e de rau. Au zis ca la anul se executa;))

Cand nu o sa le convina ceva or sa aiba pe cine da vina.;))

elenaaa
30.11.2009, 23:00:45

din pacate eu nu prea mai am timp...si in plus nu sunt cunostinte de-ale mele ci de ale prietenului meu...:( nu prea am ce face in sensul asta...probabil ca o sa schimbam nasii :-< ...dar e greu in ziua de azi,cu criza asta nu prea se inghesuie nimeni la asa ceva...ei s-au oferit dar ce sa facem daca "nu indeplinesc conditiile"...:(

Creizilup
01.12.2009, 09:37:20
din pacate eu nu prea mai am timp...si in plus nu sunt cunostinte de-ale mele ci de ale prietenului meu...:( nu prea am ce face in sensul asta...probabil ca o sa schimbam nasii :-< ...dar e greu in ziua de azi,cu criza asta nu prea se inghesuie nimeni la asa ceva...ei s-au oferit dar ce sa facem daca "nu indeplinesc conditiile"...:(
Ei sunt un cuplu sau sunt doi prieteni care are fiecare pe altcineva?

elenaaa
01.12.2009, 11:55:20
Ei sunt un cuplu sau sunt doi prieteni care are fiecare pe altcineva?

sunt un cuplu si sunt de mult impreuna doar ca nu au oficializat toata treaba...oameni moderni...sper sa se rezolve cat mai curand ...adica sa gasim pe altcineva...sa vedem ce-o sa iasa:-SS

solmizel
01.12.2009, 13:23:23

Daca s-au oferit trebuiau sa rezolve situatia. Nu te bagi intr-o treaba de asta fara sa te gandesti biiiine de tot.Oricum, bafta>:D<

Creizilup
01.12.2009, 13:59:10
sunt un cuplu si sunt de mult impreuna doar ca nu au oficializat toata treaba...oameni moderni...sper sa se rezolve cat mai curand ...adica sa gasim pe altcineva...sa vedem ce-o sa iasa:-SS
Am intrebat pentru ca avem aici in Bucuresti niste prieteni care erau in situatia voastra. Au gasit un preot care i-a cununat, numai ca inainte de asta nasii au facut o logodna la biserica- nu casatorie religioasa, ci chiar logodna a numit-o preotul; un fel de legamant- si i-au cununat pe cei doi apoi, in anul urmator, s-au casatorit si ei. Cred ca am mai scris despre situatia asta aici pe forum....:)>-

elenaaa
01.12.2009, 17:24:34
Am intrebat pentru ca avem aici in Bucuresti niste prieteni care erau in situatia voastra. Au gasit un preot care i-a cununat, numai ca inainte de asta nasii au facut o logodna la biserica- nu casatorie religioasa, ci chiar logodna a numit-o preotul; un fel de legamant- si i-au cununat pe cei doi apoi, in anul urmator, s-au casatorit si ei. Cred ca am mai scris despre situatia asta aici pe forum....:)>-

da am inteles ca se poate si asa dar...intotdeauna exista un dar,nu?...ei nu sunt de aici, sunt din focsani...offfff...complicata situatia...:-<

elenaaa
01.12.2009, 17:28:49
Daca s-au oferit trebuiau sa rezolve situatia. Nu te bagi intr-o treaba de asta fara sa te gandesti biiiine de tot.Oricum, bafta>:D<

asa e dar totusi tind sa cred ca nu stiau ca nu se poate fara sa fie casatoriti...intr-adevar ei s-au oferit...noua ne-a fost oarecum rusine sa spunem nu...cei la care ne gandisem initial au acum un bebe si au multe cheltuieli si responsabilitati asa ca ...am spus da...la momentul respectiv ni s-a parut solutia ideala...dar iata ca nu e asa simplu cum am crezut...

Creizilup
01.12.2009, 17:50:02
da am inteles ca se poate si asa dar...intotdeauna exista un dar,nu?...ei nu sunt de aici, sunt din focsani...offfff...complicata situatia...:-<
Da, chiar ca e complicata ;)) Sper sa se rezolve cu bine pentru voi toti ;-) :)>-

elenaaa
02.12.2009, 12:58:20
Da, chiar ca e complicata ;)) Sper sa se rezolve cu bine pentru voi toti ;-) :)>-

da...am discutat cu ei si se pare ca sunt de acord sa participe la slujba aceea care am inteles ca e un fel de logodna...cel putin nasa a spus ca da ...sa vedem nasu ...ca din cate am inteles e asa ...mai ateu din fire...:-SS

Imara
02.12.2009, 13:58:21
da...am discutat cu ei si se pare ca sunt de acord sa participe la slujba aceea care am inteles ca e un fel de logodna...cel putin nasa a spus ca da ...sa vedem nasu ...ca din cate am inteles e asa ...mai ateu din fire...:-SS

E destul de delicata problema. Gandestete bine, poate mai aveti si alte variante de nasi. E posibil ca nasul sa se simta fortat sa faca logodna si ar putea aparea discutii intre cei doi.
Am vazut ca faceti cununia religioasa pe Unirii; stiu ca preotul de acolo e mai deschis la minte, dar stiu ca e destul de scump.

elenaaa
02.12.2009, 16:47:11
E destul de delicata problema. Gandestete bine, poate mai aveti si alte variante de nasi. E posibil ca nasul sa se simta fortat sa faca logodna si ar putea aparea discutii intre cei doi.
Am vazut ca faceti cununia religioasa pe Unirii; stiu ca preotul de acolo e mai deschis la minte, dar stiu ca e destul de scump.

eee ...acum ce sa zic...inca nu am vorbit la biserica, acolo as vrea eu...iar nasu...daca nu vrea, nu vrea...oricum eu astept vesti despre decizia lor ca sa stiu ce sa fac in continuare...

Creizilup
02.12.2009, 18:31:28
eee ...acum ce sa zic...inca nu am vorbit la biserica, acolo as vrea eu...iar nasu...daca nu vrea, nu vrea...oricum eu astept vesti despre decizia lor ca sa stiu ce sa fac in continuare...
Am vazut ca ti-ai setat biserica Cuvioasa Parascheva. Sa intelegem ca ati reusit sa vorbiti cu preotul de acolo sau doar...acolo vreti sa faceti cununia religioasa? Vesti? ;;)

elenaaa
02.12.2009, 20:49:26
Am vazut ca ti-ai setat biserica Cuvioasa Parascheva. Sa intelegem ca ati reusit sa vorbiti cu preotul de acolo sau doar...acolo vreti sa faceti cununia religioasa? Vesti? ;;)

nu, nu am vorbit cu preotul inca...urmeaza sa facem si pasul asta...dar intai asteptam sa vedem ce au decis nasii, adica daca vor fi de acord sa faca slujba aia atat de necesara si dupa...am inteles ca si la biserica se da un avans...o fi adevarat?

Creizilup
02.12.2009, 21:48:20
nu, nu am vorbit cu preotul inca...urmeaza sa facem si pasul asta...dar intai asteptam sa vedem ce au decis nasii, adica daca vor fi de acord sa faca slujba aia atat de necesara si dupa...am inteles ca si la biserica se da un avans...o fi adevarat?
N-am auzit, insa nu m-ar mira daca la unele biserici or cere asa ceva...

Imara
03.12.2009, 16:07:14

Nici eu nu am mai auzit de avans la biserica. Noua nu ne-a cerut nimic, dar e posibil sa fie preoti care cer.

solmizel
12.01.2010, 09:26:11
Cu cat timp inainte trebuie mers la biserica pentru programare?

Creizilup
12.01.2010, 19:02:41
Cred ca depinde si de cat e de solicitata biserica in perioada in care ai tu nunta. La mine sigur va fi aglomerat asa ca vrem sa mergem mai din timp ...

Imara
15.01.2010, 23:01:03

Noi am mers cam cu 2 luni inainte (parca) si ne-am programat si dupa aia ne-a sunat preotul cu 2 saptamani inainte ca sa ne zica sa tinem post si sa mergem la spovedit.

Creizilup
16.01.2010, 10:41:22
Noi am mers cam cu 2 luni inainte (parca) si ne-am programat si dupa aia ne-a sunat preotul cu 2 saptamani inainte ca sa ne zica sa tinem post si sa mergem la spovedit.
Ce preot modern ;;) Deci doua saptamani trebuie tinut post inainte de nunta?:-?

RP85
16.01.2010, 13:38:03
Nu..doar o saptamana...cel putin asa am tinut noi...dar te suna preotul mai devreme ca sa nu uiti:P

Creizilup
16.01.2010, 15:00:02
Nu..doar o saptamana...cel putin asa am tinut noi...dar te suna preotul mai devreme ca sa nu uiti:P
:)) Ei da, chiar suna?

RP85
16.01.2010, 15:25:42
:)) Ei da, chiar suna?
pe noi ne-a sunat sa ne pregatim sa postim si dupa ne-a mai sunat inca o data cand sa venim la spovedit. ne-a chemat marti parca...si atunci a chemat toti mirii care erau programati pt 5 sept. mi s-a parut foarte organizat asa.

Imara
16.01.2010, 16:26:41
[QUOTE=Creizilup;2854915]Ce preot modern ;;) Deci doua saptamani trebuie tinut post inainte de nunta?:-?[/QUOTE

Nu trebuie sa tii post 2 saptamani, numai 3 zile. Eu am reusit, dar sotul meu a tinut numai o zi; oricum nu ne-a intrebat nimeni cat post am tinut.

Imara
16.01.2010, 16:40:32
pe noi ne-a sunat sa ne pregatim sa postim si dupa ne-a mai sunat inca o data cand sa venim la spovedit. ne-a chemat marti parca...si atunci a chemat toti mirii care erau programati pt 5 sept. mi s-a parut foarte organizat asa.

Pai noi am avut cununia religioasa in acelasi loc..... de asta imi suna mie asa cunoscut ritualul asta ... Adevarul e ca a fost foarte bine organizat preotul de acolo si a fost foarte dragut si rabdator. Noi cand am ajuns la biserica pt cununie ne-am dat seama ca am uitat sa aducem lumanarile :gen_07: ,le uitaseram la restaurant, noroc ca era aproape si a fugit nasu' sa le aduca. Preotul nu s-a suparat, nu ne-a facut observatie, nu nimic. Foarte dragut! -poate si pt ca noi am fost singura pereche in ziua aceea asa ca nu am dat peste cap programul.

Creizilup
16.01.2010, 18:45:26
Dragut...insa cred ca e printre putinii care procedeaza astfel...Ati fost niste norocoase sa dati peste un astfel de preot ;-)

aquarelle
17.01.2010, 13:21:27
noi am scapat cu 3 zile de post :D si pe noi ne-a sunat preotul sa ne anunte cand sa venim la spovedit...mi se pare un lucru normal!

Ce preot modern ;;) Deci doua saptamani trebuie tinut post inainte de nunta?:-?

Creizilup
17.01.2010, 16:07:37
noi am scapat cu 3 zile de post :D si pe noi ne-a sunat preotul sa ne anunte cand sa venim la spovedit...mi se pare un lucru normal!
Ti se pare normal pentru ca asa a facut al vostru,- am vazut ca ati avut la aceeasi biserica- insa eu n-am mai auzit de niciun preot sa fie atat de modern ;;) Dupa cum am mai zis, ati fost norocoase ;-)

A_M_C
22.01.2010, 19:28:57

Se spunea ca biserica de langa gara, care este inca in constructii, ca va fi catedrala din botosani, dar asta era demult....

A_M_C
22.01.2010, 19:37:32
Eu vreau sa fac la Biserica Sf Gheorghe. E in renovare de multa vreme insa ne place foarte mult preotul. Suntem in parohia lui si ne stim de cand a venitla aceasta biserica...sunt ceva ani de atunci...asa ca ne simtim onorati sa ne si cunune.

Creizilup
23.01.2010, 12:29:19
Eu vreau sa fac la Biserica Sf Gheorghe. E in renovare de multa vreme insa ne place foarte mult preotul. Suntem in parohia lui si ne stim de cand a venitla aceasta biserica...sunt ceva ani de atunci...asa ca ne simtim onorati sa ne si cunune.
Si noi tot acolo vrem aproximativ din aceleasi motive :) Voi cand mergeti sa vorbiti cu preotul ?

A_M_C
24.01.2010, 11:38:59
Si noi tot acolo vrem aproximativ din aceleasi motive :) Voi cand mergeti sa vorbiti cu preotul ?

Noi i-am zis deja cand a fost in Ajunul Craciunului insa va trebui sa mai mergem sa noteze data exacta si ora. La mine e mai dificil ca vin mai rar in Botosani. Am sa o rog pe mama sa il intrebe cand ar fi mai bine sa mergem sa ne programam.

Creizilup
24.01.2010, 12:30:20
Noi i-am zis deja cand a fost in Ajunul Craciunului insa va trebui sa mai mergem sa noteze data exacta si ora. La mine e mai dificil ca vin mai rar in Botosani. Am sa o rog pe mama sa il intrebe cand ar fi mai bine sa mergem sa ne programam.
Si noi i-am zis de Ajun insa nu stim cand ar fi mai bine sa mergem astfel incat sa nu fie nici prea tarziu, nici prea devreme. Si nici noi nu locuim in Bt...cate coincidente ;))

Sheena
17.02.2010, 21:32:12
daca e sa cred intr-un parinte acela e cel de la biserica Sf. Mihail si Gavril. Are intr-adevar har, vreau sa zic ca la nunta mea toti invitatii au plans la cuvantarea pe care a tinut-o, inclusiv eu. Are o voce care te patrunde ca sa nu mai spun de ochii lui albastri.

Creizilup
21.02.2010, 21:45:07
Am stabilit si biserica, am pus ceremonia la ora 17, insa cred ca o vom muta la 18...:-?

A_M_C
21.02.2010, 22:37:06
Am stabilit si biserica, am pus ceremonia la ora 17, insa cred ca o vom muta la 18...:-?

V-a stabilit deja? Hmmm...Trebuie sa ne grabim si noi. Vom merge weekendul viitor la Botosani si vom trece si pe la Biserica. Sper sa nu fie problema cu ora la care vrem noi :-SS

Creizilup
21.02.2010, 23:26:08
V-a stabilit deja? Hmmm...Trebuie sa ne grabim si noi. Vom merge weekendul viitor la Botosani si vom trece si pe la Biserica. Sper sa nu fie problema cu ora la care vrem noi :-SS

Noi n-am avut probleme, probabil tocmai pentru ca este destul de devreme :D

A_M_C
22.02.2010, 22:29:02
Noi n-am avut probleme, probabil tocmai pentru ca este destul de devreme :D

Sper sa fie la fel de usor si la noi. Tineti-ne pumnii!
Bafta multa! >:D<

Creizilup
22.02.2010, 23:30:57
Sper sa fie la fel de usor si la noi. Tineti-ne pumnii!
Bafta multa! >:D<

Iti tin pumnii! Bafta!>:D<

A_M_C
28.02.2010, 20:45:46
Am stabilit si noi ora la Biserica, va fi la 18:30. Am mai rezolvat ceva...Ce bine te simti cand vezi ca mai ai din ce in ce mai putine de facut...;-)

Creizilup
28.02.2010, 21:16:26
Am stabilit si noi ora la Biserica, va fi la 18:30. Am mai rezolvat ceva...Ce bine te simti cand vezi ca mai ai din ce in ce mai putine de facut...;-)

Felicitari! Asa e, te simti putin mai eliberata de o grija cand mai tai un lucru de pe lista :D

laleauagalbena
09.03.2010, 18:31:26
super in judetul vostru...la noi nunta incepe mult mai devreme...o totala alergatura

Felicitari! Asa e, te simti putin mai eliberata de o grija cand mai tai un lucru de pe lista :D

Creizilup
09.03.2010, 19:38:01
super in judetul vostru...la noi nunta incepe mult mai devreme...o totala alergatura

Mie mi se pare ca e mai bine la voi :D Apuci si tu sa dormi, ziua petreci :)

laleauagalbena
09.03.2010, 19:52:58
pai dimineata alergi dupa buchete...cununia civila pe la 11...apoi obiceiuri...apoi cununia religioasa pe la 17...si tot asa...cand sa mai dormi

Mie mi se pare ca e mai bine la voi :D Apuci si tu sa dormi, ziua petreci :)

Creizilup
09.03.2010, 20:16:04
pai dimineata alergi dupa buchete...cununia civila pe la 11...apoi obiceiuri...apoi cununia religioasa pe la 17...si tot asa...cand sa mai dormi

Aaa eu ma gandeam ca si la voi e cam ca in Ardeal, de aceea va consideram norocosi ;)) Si la noi incepe mai devreme, daca alegi sa urmezi toate obiceiurile...:)

Creizilup
14.03.2010, 19:17:50
Pentru ca nici eu nu stiam lucrurile de mai jos, m-am gandit ca i-ar putea interesa si pe altii. Lectura frumoasa :

Savarsitorul Tainei este in Biserica ortodoxa preotul, pentru ca prin el vine in fata celor ce se casatoresc si in mijlocul lor in mod invizibil insusi Hristos, Care pecetluieste legatura naturala pe care ei o realizeaza prin consimtirea intre ei si care ii mentine pe acestia uniti in El; si pentru ca prin preot casatoria celor doi se insereaza ca celula vie a Bisericii, umpluta de harul lui Hristos din ea. A considera casatoria incheiata numai prin consimtirea sotilor, ca in catolicism, unde preotul e numai martor, inseamna a o vedea numai la nivelul ei de legatura naturala.

Primitorii sunt doi credinciosi ai Bisericii, de sex diferit, necasatoriti, din care nici unul nu a fost casatorit bisericeste mai mult de trei ori si care nu au intre ei o rudenie mai apropiata de gradul cinci. Casatoriile mixte intre ortodocsi si eterodocsi sunt permise cu conditia ca pruncii sa fie crescuti in credinta ortodoxa, iar Taina sa se savarseasca ortodox. Casatoria nu e admisa dupa hirotonie diaconilor si preotilor, iar la treapta arhieriei nu e admis cel ce a fost casatorit vreodata, afara de cazul cand sotia a murit, sau s-a retras in monahism.

In ce priveste randuiala savarsirii Tainei, ea are o introducere in logodna, adica in fagaduinta ce si-o dau viitorii soti de a se uni in casatorie, fagaduinta binecuvantata si ea de preot. Ea se producea si se mai produce si azi uneori cu oarecare timp inainte de cununie, ca cei doi tineri sa se pregateasca pentru ea, dar si pentru a se angaja reciproc inainte de a fi gata pentru cununie. Dar intrucat Biserica considera pe cei logoditi ca fiind obligati unul fata de altul ca si prin casatorie, astazi de cele mai multe ori logodna se savarseste imediat inainte de cununie.

Logodna se savarseste prin schimbarea inelelor intre viitorii soti, dupa ce preotul i-a insemnat cu ele in semnul crucii, spunand la barbat cuvintele: "Logodeste-se robul lui Dumnezeu (N), cu roaba lui Dumnezeu (N), in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh". Acelasi lucru il face si la femeie, indicand-o si pe ea pe nume, ca sa se arate egalitatea personala a lor si libertatea fiecaruia in savarsirea acestui act. Dar la fiecare se aminteste si numele celuilalt si cu fiecare inel e insemnat la frunte fiecare din ei, ca sa se arate ca prin inele ei sunt legati unul de altul pe toata viata in numele Sfintei Treimi, tinandu-se seama si de semnificatia puterii spirituale a crucii pentru intarirea unitatii lor.
Inca de la inceputul randuielii logodnei, barbatul si femeia, sau nunii in numele lor, tin cate o lumanare aprinsa, aratand ca vor umbla in lumina lui Hristos si a voii Lui, facand prin aceasta din casatoria lor o casatorie plina de un sens superior.
Daca logodna a inceput-o preotul cu "Binecuvantat este Dumnezeul nostru..", ca pe o ierurgie, cununia o incepe cu "Binecuvantata este Imparatia Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh", ca la orice Taina, prin care se da harul, caci de abia acum incep obligatiile convietuirii, care au nevoie de ajutorul harului. Si de abia acum cei doi se incadreaza ca o unitate a iubirii si roditoare de prunci in Imparatia lui Dumnezeu, sau in Biserica, menita sa creasca. In prima rugaciune preotul cere lui Hristos ca El insusi sa vie de fata ca la nunta de la Cana si sa dea celor ce se cununa "viata pasnica, lungime de zile, minte intreaga, dragostea unuia fata de altul, sa-i mentina in lungime de zile, dar de prunci, cununa cea nevestejita a slavei..., sa pazeasca patul lor neispitit", belsug din roadele pamantului, "ca sa dea si celor lipsiti". Deci toate lucrurile pozitive de care are nevoie iubirea celor doi, dar mai presus de toate dragostea intre ei si ferirea de ispita infidelitatii, al carui gand se poate furisa in unul sau altul. Dar nu se uita nici de obligatia darniciei fata de cei lipsiti. Casatoria nu e o monada preocupata cu zgarcenie numai de ea insasi.
In a doua rugaciune, dupa ce se aminteste ca Dumnezeu a creat pe om ca "imparat al zidirii" si, socotind ca nu este bine sa fie singur, i-a dat femeia ca sa fie un trup nedespartit cu ea, preotul cere lui Dumnezeu mai mult pazirea de tot felul de primejdii a celor ce se cununa. In legatura cu aceasta, cere lui Dumnezeu sa le dea bucuria pe care a avut-o Imparateasa Elena cand a aflat crucea si sa-si aduca aminte de cei doi, precum si-a adus aminte de cei 40 de mucenici, trirnitandu-le cununi din cer. Se face deci aluzie la greutatile care pot surveni in familie si la crucea pe care ele o reprezinta si pe care ei trebuie sa o poarte cu rabdare, ca sa ia cununa din cer. Se arata prin aceasta si acest inteles al cununilor cu care vor fi incununati cei doi, care reprezinta si necesitatea unui efort plin de fermitate in viata de familie. Si iarasi preotul cere de la Dumnezeu pentru ei "prunci buni", "o intocmire de gand a sufletelor si a trupurilor", sporire spre tot lucrul bun. Casatoria fericita implica armonia sufletelor si a trupurilor, care amandoua depind de "unitatea de gand" a celor doi. In rugaciunea a treia, preotul cere: "Si acum, Insuti Stapane, trimite mana Ta din sfantul Tau locas si uneste pe robul Tau (N), si pe roaba Ta (N), pentru ca de la Tine se uneste barbatul cu femeia. Uneste-i pe dansii intru unirea gandului (omonoia), incununeazai intr-un trup, daruieste-le lor roada pantecelui, castigare de prunci buni". Unirea lor trupeasca izvoraste dintr-o unitate de gand, dintr-un acord al inimilor, care concura spre aceasta unire. Ea e "simfonia" de care vorbea mai inainte P. Florensky. Fiecare din cei doi se pastreaza ca persoana, caci fiecare gandeste si voieste si simte, dar gandeste, voieste si simte in acord cu celalalt, pentru acela, in convergenta cu acela. Nici un gand contrar celuilalt nu-si face loc in legatura lor. Prin aceasta, unirea lor e ca o cununa de marire si de cinste. Dar numai pentru ca accepta eventualitatea zamislirii pruncilor, spiritualizandu-se si prin aceasta asumare de responsabilitate comuna.
In felul acesta unirea trupeasca dintre barbat si femeie devine, dintr-un act de concupiscenta pacatoasa, cum e in afara de casatorie, un act voit de Dumnezeu si binecuvantat de El.
Dupa a treia rugaciune, preotul asaza cununa pe capul barbatului, dupa ce a atins cu ea fruntea fiecaruia si a facut semnul crucii pe fata barbatului, rostind cuvintele: "Cununa-se robul lui Dumnezeu (N), cu roaba lui Dumnezeu (N), in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin". Apoi asaza in acelasi fel cununa pe capul miresei. Acesta e actul central al Tainei, act prin care ea se realizeaza de fapt.
Atingand cu fiecare cununa fruntea fiecaruia din cei doi si amintind pe amandoi la asezarea cununii fiecaruia, arata ca cununa fiecaruia este intr-un fel si a celuilalt; fiecare isi poarta cununa sa intrucat e unit cu celalalt, intrucat ea e unita cu a celuilalt. In iubirea intre ei sta cununa si marirea fiecaruia.
Cununa e semnul maririi si al cinstei, o spune preotul indata dupa incununare. "Doamne, Dumnezeul nostru, cu marire si cu cinste incununeaza-i pe dansii". Marirea e legata de cinste si invers. Marirea si cinstea lor e vazuta de Dumnezeu si de oameni. Ea consta in fidelitatea si in iubirea dintre cei doi, in jertfelnicia unuia pentru altul, in exercitiul raspunderii unuia fata de altul, in asumarea straduintelor necesare vietii de familie. In implinirea tuturor acestora consta realizarea unei perechi fericite, atata cat e cu putinta pe pamant. Creatia intreaga castiga de la armonia acestei perechi pe drumul ei spre armonizarea voita de Dumnezeu.
Cununa este in acelasi timp o coroana, semn al cinstei si al demnitatii. Coroana o poarta imparatul; imparat este si Hristos si arhiereul. Ea e semnul unei seriozitati, al unei maturitati si al unei raspunderi ce se incredinteaza cuiva pentru apararea, ocrotirea si calauzirea celorlalti. Prin incoronare se arata ca cei doi au iesit de sub grija parintilor, au primit raspunderea pentru propria lor viata, raspunderea unuia pentru altul, raspunderea comuna pentru familia lor si pentru copiii lor viitori, ca cetate a lor. Omul nu e intreg pana ce nu a ajuns apt sa primeasca aceasta raspundere pentru sine si pentru altii. Daca omul a fost adus la existenta de Dumnezeu ca "Imparat al creatiei", el isi realizeaza aceasta demnitate, care-i o demnitate de raspundere, in mod special si concret prin asumarea responsabilitatilor legate de viata de familie, in care sunt implicate si responsabilitati pentru viata sociala si pentru viata lumii in general.

"Sfantul Ioan Gura de Aur vede in cununa simbolul ascezei conjugale, pentru a atinge castitatea, integritatea finite". Cununile se dau de fapt mucenicilor pentru rabdarea lor in credinta. Sotii au de rabdat si ei asaltul multor ispite in viata conjugala; trebuie sa rabde multe greutati, ca sa ia cununa iubirii depline. Marirea ce o da cununa este impreunata si cu suportarea unei asceze, a unei infranari si rabdari si cu implinirea plina de eforturi a unor responsabilitati. De aceea se face cu cununa semnul crucii pe fata celor pe al caror cap e asezata.

Dupa citirea Apostolului si a Evangheliei, preotul cere intr-o rugaciune iarasi "pazirea cinstita a nuntii lor" si "pazirea nespurcata a patului", desigur de o libidinozitate oarba si iresponsabila si de un gand de infidelitate, care amandoua ii coboara pe amandoi de la respectul reciproc ca persoane si de la comuniunea ca persoane. Cu cat e dragostea mai deplina, mai adanca, cu atat e mai casta. De aceea preotul cere in continuare lui Dumnezeu ajutor ca "sa fie legatura lor fara de pacat". Numai asa iubirea lor este deplina. Patul nespurcat, ca legatura neprihanita sau casta, consta in spiritualizarea celor casatoriti, in spiritualizarea legaturii lor trupesti prin toata iubirea, respectul si raspunderea de a se rabda si ajuta reciproc si de a progresa in ele, castigand prin aceasta si respectul celorlalti oameni si al maririi de la Dumnezeu.
Li se da. apoi sa bea dintr-un pahar comun, aratandu-se ca se vor indulci din dulceata comuna a dragostei si a bucuriei.

Preotul ii conduce apoi legati de mana in jurul tetrapodului de trei ori, ceea ce inseamna neintreruperea legaturii si iubirii lor. "Drumul vietii conjugale nu mai e un simplu itinerariu; el este plasat pe axa etemitatii; de acum mersul lor comun este asemenea axei nemiscate a unei roti care se invarteste", a miscarii stabile a sufletelor in Dumnezeu. Nimic nu va intrerupe iubirea si fidelitatea lor, nimic nu se va intercala in ea, nimic nu o va scoate din statornicia ei. In timpul acestui drum, se canta imnul de bucurie al lui Isaia pentru zamislirea Fiului lui Dumnezeu in pantecele Fecioarei. Acum s-a pus temeiul unor noi oameni, chipuri ale lui Hristos cel intrupat. Cei ce se vor naste din aceasta casatorie vor fi si ei membri ai Imparatiei eterne a lui Dumnezeu. Cerul insusi se bucura pentru aceasta sporire a Imparatiei lui Dumnezeu. In timpul inconjurarii se mai cere sfintilor mucenici ca prin rugaciunile lor sa se mantuiasca sufletele celor ce se cununa, printr-o rabdare care imita rabdarea lor. Bucuria nasterii de prunci, bucuria iubirii intre soti nu e lipsita de infranari, de suportari de dureri si de stradanii. Sunt aceleasi imne care se canta si la Botez si la Hirotonie pentru aceleasi motive: pentru nasterea de noi membri ai Imparatiei lui Dumnezeu, pentru cresterea lor viitoare, care nu e lipsita de eforturile infranarii, ale rabdarii si ale stradaniilor.
Luand cununile de pe capul celor incununati, preotul vorbeste iarasi de marirea lor, caci ei vor purta in chip nevazut toata viata cununile lor de vor trai in iubire adevarata, in curatia fidelitatii si in raspundere si respect reciproc. Cu aceste cununi ei vor merge chiar in Imparatia cerurilor: "Dumnezeule... primeste cununile lor in Imparatia Ta, pazindu-i nespurcati si fara prihana si neispititi".

In otpustul randuielii Nuntii sunt pomeniti imparatii Constantin si Elena si mucenicul Procopie. Cei cununati sunt ridicati la o cinste imparateasca si la conlucrare pentru credinta, asemenea imparatilor Constantin si Elena, si la rabdarea greutatilor asemenea mucenicilor. Bucuria de cele bune, inaltarea la dragostea curata si desavarsita e impreunata cu lupta pentru cele bune, cu greutatile infranarii si ale rabdarii. Greutatile se amesteca cu dulceata unirii trupesti si sufletesti, avand un rol in spiritualizarea ei.

Crestinismul este realist. Nu se avanta in promisiuni de fericire neumbrita de greutati, caci viata e imbinata din amandoua laturile. Dar fericirea are totusi castigul final. Cine asteapta numai fericire de la casatorie, numai placeri, nu o va putea suporta lung timp.

Rezumand, se poate spune ca harul dumnezeiesc e cerut pentru cei ce se casatoresc ca sa poata frana tendinta spre satisfacerea exclusiva a poftei trupesti, care coboara pe fiecare din cei doi la starea de obiect al egoismului patimas al celuilalt, ca sa poata frana orice altfel de egoism si infidetitate a unui sot in raporturile cu celalalt; e cerut pentru intarirea rabdarii fiecaruia fata de insuficientele celuilalt si a vointei de ajutorare a lui, ca sa faca adanca iubirea lor in Hristos, care nu e posibila fara infranarea egoismului fiecaruia; in sfarsit e cerut pentru nasterea de prunci, care echivaleaza si ea cu infranarea egoismului de toate felurile si cu inaintarea spre comuniunea deplina. Toate acestea dau o castitate legaturii casatoriei, o cinste si o noblete fiecaruia din soti, o deschidere reala a unuia spre altul, spre Dumnezeu, spre semeni; prin toate acestea ei isi castiga mantuirea. Toate acestea si le promit si ei unul altuia si pentru toate se roaga si ei si rudeniile lor impreuna cu preotul, in timpul slujbei. Sau intr-o alta formulare si mai rezumativa: harul acestei Taine se da pentru dragostea totala si deci neprihanita intre cei ce se casatoresc, pentru ajutorul si rabdarea reciproca, pentru suportarea si biruirea cu rabdare a tuturor greutatilor. Viata in doi e complexa, avand parte si de bucurii procurate de dragostea si de daruirea reciproca, care are in ea o anumita infinitate, dar si de greutati si de neputinte legate paradoxal cu indefinitul tainic al persoanelor umane.

(Din Dogmatica - vol III – Pr. Prof. Dr. Dumitru Staniloae )

A_M_C
14.03.2010, 20:22:02
Foarte frumos...chiar nu cautasem pana acu nimic legat de cununia religioasa...
Multumim mult!

yoana_ok
16.03.2010, 20:06:50
Nu se cununa nimeni la Uspenia? (aia din centrul vechi). Eu si viitorul sot vom merge acolo fiindca asa au vrut nasii...si as fi vrut sa stiu cum e preotul, etc.
Personal as fi ales altceva, ca n-am chef sa stea sa caste gura toti tiganii, dar daca acolo au vrut nasii... n-am mai comentat. Poate are cineva mai multe informatii despre biserica asta... Thanks!;-)

Creizilup
16.03.2010, 21:13:04
Nu se cununa nimeni la Uspenia? (aia din centrul vechi). Eu si viitorul sot vom merge acolo fiindca asa au vrut nasii...si as fi vrut sa stiu cum e preotul, etc.
Personal as fi ales altceva, ca n-am chef sa stea sa caste gura toti tiganii, dar daca acolo au vrut nasii... n-am mai comentat. Poate are cineva mai multe informatii despre biserica asta... Thanks!;-)

E prost pozitionata biserica, dar preotul mi-a ramas in inima pentru ca mi-a fost profesor de religie in generala ;;) Si in timpul liceului tot la dumnealui ma spovedeam si impartaseam si tot o imagine frumoasa ii pastrez...
In clasa a XII-a era sa intarzii la simularea examenului de BAC la Limba Romana pentru ca eram la impartasit :D:)) Din fericire nu incepuse cand am ajuns :D

krystyna1987
23.03.2010, 09:48:40
alina imi spui si mie te rog cam cat timp faci de la biserica rosetti pana le restaurantul perla??

A_M_C
23.03.2010, 22:18:07
alina imi spui si mie te rog cam cat timp faci de la biserica rosetti pana le restaurantul perla??

Biserica Rosetti nu e pe bulevard?

solmizel
25.03.2010, 06:48:45
5 minute maxim

Creizilup
25.03.2010, 14:34:53
Este foarte aproape, esti o norocoasa ;-)

solmizel
26.03.2010, 13:59:46

Eu as fi vrut la Uspenia dar n-am chef sa calc prin gropi in ziua aia. Peisajul e dezastru.Preotul e super de treaba. Cand eram mica maica-mea ii dadea bani si el mi-i dadea mie :D

Creizilup
26.03.2010, 14:39:26
Eu as fi vrut la Uspenia dar n-am chef sa calc prin gropi in ziua aia. Peisajul e dezastru.Preotul e super de treaba. Cand eram mica maica-mea ii dadea bani si el mi-i dadea mie :D
:)) Da, exact!!! Acum ca ai zis, mi-am amintit ca si mie imi facea la fel. Banii aceia care se pun cand mergi la spovedit mi-i dadea mereu inapoi si imi spunea sa-mi iau eu ceva bun =D> :suuuper:

krystyna1987
27.03.2010, 17:32:32
multumesc la toate.... pt ca eu fac nunta la perla si mi s-a spus ca biserica rosetti este cea mai apropiata. dar nu stiam cam cat de aproape.

miki_cochi
05.04.2010, 12:59:29
A fost si nasica mea la biserica dar preotul ia spus ca e prea repede ,sa revina in iulie ,august:D,oricum a spus ca tine cont de noi,spunea ca el:)>- face tot posibilul sa-i cunune pe totii:)>-

anuska_dea
06.04.2010, 13:18:19
multumesc la toate.... pt ca eu fac nunta la perla si mi s-a spus ca biserica rosetti este cea mai apropiata. dar nu stiam cam cat de aproape.
Eu cred ca mai aproape de Perla este Biserica Sf. Paraschiva de pe pietonalul Unirii. De la Biserica mergi vreo 30 de metri pana la Magazinul Aida dupa care mai ai cam 150 de metri pana la Restaurantul Perla.

anuska_dea
06.04.2010, 13:20:33
Eu cred ca de la Biserica Rosetti ai mai mult de mers decat de la cea de pe Unirii.

A_M_C
06.04.2010, 15:56:02
Eu cred ca de la Biserica Rosetti ai mai mult de mers decat de la cea de pe Unirii.

Eu cred ca e cam aceeasi distanta...

anuska_dea
06.04.2010, 22:58:47
Eu cred ca e cam aceeasi distanta...
Da cam asa e, numai ca depinde pe unde vrei sa mergi.

RP85
08.04.2010, 15:12:21
Fetelor....din cate stiu eu la biserica de pe pietonalul unirii preotul are un tarif fix de vreo 700 de lei....ar fi bine sa va sfatuiti si cu nasii....
Drept e ca e foarte frumoasa, dar tre sa va ganditi ca nasul plateste, nu voi.....
Pupici si spor la pregatiri...

anuska_dea
08.04.2010, 17:33:59
Fetelor....din cate stiu eu la biserica de pe pietonalul unirii preotul are un tarif fix de vreo 700 de lei....ar fi bine sa va sfatuiti si cu nasii....
Drept e ca e foarte frumoasa, dar tre sa va ganditi ca nasul plateste, nu voi.....
Doamne!! Mi se pare mult 700 lei!

aquarelle
08.04.2010, 21:08:20
stiu o pereche de nasi care anul trecut au dat acolo 800 lei!

Creizilup
08.04.2010, 23:31:20
:| M-ai lasat fara cuvinte...

anuska_dea
09.04.2010, 16:59:07
Mi se pare enorm pentru 1 ora sau doua ore cat tine slujba!

A_M_C
09.04.2010, 17:02:27
Mi se pare enorm pentru 1 ora sau doua ore cat tine slujba!

La cate cereri pentru cununii sunt acolo, cred ca tine si mai putin de 1 ora, insa acolo primeaza locatia, probabil au cor si din cate stiu eu sunt si doi preoti...

solmizel
10.04.2010, 08:28:20
la Capela Militara corul este optional si costa 200 de lei.

nicoleta_
10.04.2010, 13:45:16
Am fost anul trecut la Mănăstirea Popăuți si mi-a placut mult. Era tarziu, se tinea o slujba de seara, intuneric inauntru. Se lucra in biserica si erau schele roata de-a lungul peretilor. Doar cateva lumanari plapaiau slab si erau din cand in cand intrerupte de un treacat de mantie lunga intunecata. Era slujba, se auzea cantul monoton de rugaciune, grav, adanc, parca indepartat, cu cuvinte din alta limba. O cantare din adancul pamantului. O atmosfera ireala. Mi-a placut mult. Mi-ar placea asa o atmosfera la nunta, un pic serena. Stiti unde as putea gasi asa un loc? Am inteles ca in manastiri nu se organizeaza cununii. Asa e?

anuska_dea
10.04.2010, 14:24:02
Am fost anul trecut la Mănăstirea Popăuți si mi-a placut mult. Era tarziu, se tinea o slujba de seara, intuneric inauntru. Se lucra in biserica si erau schele roata de-a lungul peretilor. Doar cateva lumanari plapaiau slab si erau din cand in cand intrerupte de un treacat de mantie lunga intunecata. Era slujba, se auzea cantul monoton de rugaciune, grav, adanc, parca indepartat, cu cuvinte din alta limba. O cantare din adancul pamantului. O atmosfera ireala. Mi-a placut mult. Mi-ar placea asa o atmosfera la nunta, un pic serena. Stiti unde as putea gasi asa un loc? Am inteles ca in manastiri nu se organizeaza cununii. Asa e?
Am sa ma interesez si am sa-ti spun luni daca la Manastirea Popauti se organizeaza cununii. Agentii sunt la noi in Bt, dar nu stiu prea multe de ele.

anuska_dea
11.04.2010, 12:48:53
M-am interesat si nu se fac cununii la Popauti.

A_M_C
11.04.2010, 12:54:21
la Capela Militara corul este optional si costa 200 de lei.

Am fost anul trecut la o cununie la Capela Militara si a fost foarte frumoasa slujba, corul e special, schimba total slujba...

irina00
11.04.2010, 23:07:41
Am fost anul trecut la o cununie la Capela Militara si a fost foarte frumoasa slujba, corul e special, schimba total slujba...

Buna,
aveti idee daca corul de la capela militara presteaza si in cadrul unei alte biserici/ parorhii, la cerere? :)

RP85
16.04.2010, 08:14:05
Ase e...nu se fac mai fac nunti la manastiri....si noi am vrut sa facem la Manastirea Gorovei (poate a-ti auzit de ea) dar nu s-a putut....

anuska_dea
16.04.2010, 19:56:39
Ase e...nu se fac mai fac nunti la manastiri....si noi am vrut sa facem la Manastirea Gorovei (poate a-ti auzit de ea) dar nu s-a putut....
E Manastirea de la Guranda?

RP85
16.04.2010, 21:06:41
E Manastirea de la Guranda?
Nu....de la Varful Campului. E in mijlocul padurii...e un peisaj super...

anuska_dea
17.04.2010, 12:46:10

A da... le-am incurcat. Da asa e. E foarte frumos!

aquarelle
17.04.2010, 19:13:16
esti bine sanatoasa? s-a terminat cu bine pana la urma toata problema ta? fetele de la aspirante intrebau de tine...te asteapta sa treci pe acolo sa le dai vesti! >:D<

A_M_C
18.04.2010, 20:06:36
Fetelor, am aflat mai nou ca in unele zone ale tarii, dupa slujba religioasa nasii trebuie sa dea finilor o icoana, icoana pe care uneori o dau preotii atat la fini cat si la nasi...Stiti cum e la noi?

miki_cochi
18.04.2010, 20:18:44
Fetelor, am aflat mai nou ca in unele zone ale tarii, dupa slujba religioasa nasii trebuie sa dea finilor o icoana, icoana pe care uneori o dau preotii atat la fini cat si la nasi...Stiti cum e la noi?
Eu nu am auzit de acest lucru pana acum,cand a cununat mama mea nu a dat si nu a primit.Cred ca daca era asa nasica mea imi spunea:-\

Creizilup
18.04.2010, 21:15:49

Nu am auzit de un asemenea obicei pe la noi...insa intreaba-i si pe nasii tai sau pe preot, poate ei sunt mai informati :)>-

anuska_dea
19.04.2010, 00:12:12

Pe la noi nu am auzit nici eu de traditia asta.

solmizel
19.04.2010, 08:14:08
Sper sa nu mai apara si alte obiceiuri pana pe 3 iulie. De cand cu nunta observ ca toate persoanele pe care le cunosc isi amintesc cate un obicei expirat sau importat de nu stiu unde. M-am cam saturat sa fiu diplomata si sa impac pe toata lumea si incep sa ma enervez. Schimband putin tonul: sa aveti o saptamana frumoasa!>:D<

afrodita13
19.04.2010, 18:34:46
Sper sa nu mai apara si alte obiceiuri pana pe 3 iulie. De cand cu nunta observ ca toate persoanele pe care le cunosc isi amintesc cate un obicei expirat sau importat de nu stiu unde. M-am cam saturat sa fiu diplomata si sa impac pe toata lumea si incep sa ma enervez. Schimband putin tonul: sa aveti o saptamana frumoasa!>:D<

pai..te enervezi dak vrei..ink nu ai auzit vorba aia "cate bordee atatea obicee"? tu le afli,dar nu te obliga nimeni sa tii cont de ele...:-?>:D<

anuska_dea
22.04.2010, 20:12:09
Tineti ce traditii va plac sau pe cele in care credeti, nu tot ce se aude.:)

A_M_C
24.04.2010, 15:34:13
Nu am auzit de un asemenea obicei pe la noi...insa intreaba-i si pe nasii tai sau pe preot, poate ei sunt mai informati :)>-

Nasii nostri nu au mai cununat pana acu si nu-si mai amintesc cum a fost la ei, ei sunt din alta zona, deci e foarte posibil sa fie un pic altfel in ce privesc traditiile. Ei au zis ca va fi cum vrem noi, doar sa-i punem la curent cu tot ca nu cumva sa apara surprize...

anuska_dea
26.04.2010, 19:01:07
Cu cat timp inainte de nunta trebuie sa mergem sa vorbim cu preotul?

Creizilup
26.04.2010, 20:39:15
Cu cat timp inainte de nunta trebuie sa mergem sa vorbim cu preotul?

Depinde si de cat de aglomerata e luna in care aveti nunta si de cat de aglomerata e biserica de obicei...Noi am vorbit cam cu 6 luni inainte :D

anuska_dea
26.04.2010, 21:02:00
Depinde si de cat de aglomerata e luna in care aveti nunta si de cat de aglomerata e biserica de obicei...Noi am vorbit cam cu 6 luni inainte :D

Oho... eu ma gandeam ca vorbesc cu o luna maxim doua luni inainte de nunta.

Creizilup
26.04.2010, 21:10:07

Bine, cred ca luna mai nu o sa fie foarte aglomerata...insa in august anul asta cand facem noi se pot face nunti in doar 4 zile...:D

miki_cochi
26.04.2010, 21:17:52
Nasa mea a fost sa vorbeasca dar preotul a spus ca este prea repede,sa revina in iulie ,chiar si august:>,oricum tin cont de noi ca nasii il cunosc si ne-a trecut pe caietel:*

Creizilup
26.04.2010, 21:20:36
Nasa mea a fost sa vorbeasca dar preotul a spus ca este prea repede,sa revina in iulie ,chiar si august:>,oricum tin cont de noi ca nasii il cunosc si ne-a trecut pe caietel:*

Pai si pe noi tot asa, ne-a scris pe caiet, ca sa avem retinuta data si ora pe care ne-o doream...
La ce biserica faceti?

miki_cochi
26.04.2010, 21:28:12
Pai si pe noi tot asa, ne-a scris pe caiet, ca sa avem retinuta data si ora pe care ne-o doream...
La ce biserica faceti?
Pe bulevard:*

Creizilup
26.04.2010, 21:35:17
Pe bulevard:*

Rossetti? :-\

miki_cochi
26.04.2010, 21:46:48
Rossetti? :-\
Da ,daca ca nu ma insel:-B

Creizilup
26.04.2010, 21:50:26
Da ,daca ca nu ma insel:-B

Da, eu pe aceea o stiu, dar si in Botosani s-au tot inmultit bisericile...:|

miki_cochi
26.04.2010, 22:00:54
Da, eu pe aceea o stiu, dar si in Botosani s-au tot inmultit bisericile...:|
Tocmai asta este,fiind plecata de atata timp nu le stiu pe toate,dar cred ca am nimerito;;)

anuska_dea
26.04.2010, 22:03:06
Tocmai asta este,fiind plecata de atata timp nu le stiu pe toate,dar cred ca am nimerito;;)

Eu locuiesc in Botosani si cred ca numai asta e pe bulevard.:*

solmizel
27.04.2010, 07:49:40
Eu am fost in februarie la biserica si preotul deja avea programari. Daca nunta e in sezon duceti-va cat mai repede.

Creizilup
27.04.2010, 10:00:45
Eu am fost in februarie la biserica si preotul deja avea programari. Daca nunta e in sezon duceti-va cat mai repede.

Si noi tot in februarie si avea deja programari- nu pentru ziua in care am vrut noi, insa :D

anuska_dea
27.04.2010, 21:59:34
Si noi tot in februarie si avea deja programari- nu pentru ziua in care am vrut noi, insa :D

Eu ma voi duce sa vorbesc anul viitor, in ianuarie sau februarie. Aici nu mi se pare greu de gasit. Doar daca iti doresti neaparat la o anumita biserica. Dar eu cum nu am pretentii la acest capitol, nu imi fac griji, voi gasi eu undeva...

Creizilup
28.04.2010, 23:05:27
Eu ma voi duce sa vorbesc anul viitor, in ianuarie sau februarie. Aici nu mi se pare greu de gasit. Doar daca iti doresti neaparat la o anumita biserica. Dar eu cum nu am pretentii la acest capitol, nu imi fac griji, voi gasi eu undeva...

Da, noi am vrut biserica asta din ratiuni practice ( apropierea de casa ) :D , dar nu numai....

anca1102
03.05.2010, 22:28:24

offff...am citit atatea pagini in speranta ca cineva zice ceva de biserica asta :))))) daca stiam o luam de la ultima pagina :))))))
acum serios vb, a facut cineva cununia acolo?

A_M_C
04.05.2010, 21:05:54
Fetelor, stiti cumva cat ajung lumanarile din ceara curata? Am eu o dorinta si vreau sa stiu daca e usor de indeplinit... Multumesc mult!

miki_cochi
04.05.2010, 21:57:22
Fetelor, stiti cumva cat ajung lumanarile din ceara curata? Am eu o dorinta si vreau sa stiu daca e usor de indeplinit... Multumesc mult!
Daca afli sa ne spui si noua ,de alea vrea sa cumpere si nasica:*

Creizilup
04.05.2010, 22:22:05
Am vazut ca se practica alaturarea lumanarilor din ceara...alba( ? :D nu stiu cum sa ii spun ) cu niste lumanari din ceara naturala si in biserica se aprind cele din ceara naturala care nu dauneaza picturii bisericii. M-ar interesa si pe mine, desi cred ca sunt mai scumpe...

miki_cochi
04.05.2010, 22:33:57
Am vazut ca se practica alaturarea lumanarilor din ceara...alba( ? :D nu stiu cum sa ii spun ) cu niste lumanari din ceara naturala si in biserica se aprind cele din ceara naturala care nu dauneaza picturii bisericii. M-ar interesa si pe mine, desi cred ca sunt mai scumpe...
Se pune o lumanare normala ,alaturi de cea alba cred ca ai vrut sa spui,acesta e si motivul pentru care nasica a spus ca cumpara lumanari din ceara:*

Creizilup
04.05.2010, 22:41:16
Se pune o lumanare normala ,alaturi de cea alba cred ca ai vrut sa spui,acesta e si motivul pentru care nasica a spus ca cumpara lumanari din ceara:*

Nu, nu stiam cum sa-i spun lumanarii originale, cea care nu se cumpara de la biserica, adica celei albe :)) :"> Oricum, sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun...Se pare ca in seara asta nu am cuvintele la mine...Iertare, sunt obosita :D

A_M_C
05.05.2010, 20:29:12
Daca afli sa ne spui si noua ,de alea vrea sa cumpere si nasica:*

Am intrebat la o biserica si mi-au zic ca ajung 250Ron perechea. Mi se pare cam multisor...Daca voi mai aflati ceva va rog sa ne spuneti si noua!
>:D<

miki_cochi
05.05.2010, 20:38:08
Am intrebat la o biserica si mi-au zic ca ajung 250Ron perechea. Mi se pare cam multisor...Daca voi mai aflati ceva va rog sa ne spuneti si noua!
Si celelalte ce pret au?daca sti.:*

A_M_C
05.05.2010, 20:42:29
Si celelalte ce pret au?daca sti.:*

Nu stiu dar am sa ma interesez si va anunt.

Creizilup
05.05.2010, 23:06:37

Uuuu $-)$-)$-) Scump domnule, scump! Oare nu gasim mai ieftin? :D ;))

A_M_C
06.05.2010, 17:55:53
Uuuu $-)$-)$-) Scump domnule, scump! Oare nu gasim mai ieftin? :D ;))

Mai cautam...Si poate gasim ceva mai convenabil...Nu vreau sa-i pun pe nasi sa cheltuie cat nu merita.

solmizel
06.05.2010, 19:27:36
O lumanare de parafina costa 40-50 de lei.

A_M_C
06.05.2010, 19:39:09

E mai bine asa...

Creizilup
06.05.2010, 21:21:18

Scuzati-mi ignoranta, dar lumanarea din parafina e cea "clasica", pe care nu o cumperi de la biserica? :">

A_M_C
06.05.2010, 21:52:35
Scuzati-mi ignoranta, dar lumanarea din parafina e cea "clasica", pe care nu o cumperi de la biserica? :">

Da, lumanarile albe...

anca1102
06.05.2010, 23:12:34
fetelor daca am 2 perechi de nasi am nevoie de 4 lumanari? am o dilema aici.....la botez cu mai multi nasi am vazut ca e fiecare cu lumanarea lui dar nu stiu daca se aplica si la cununie :">

Creizilup
07.05.2010, 15:48:49
fetelor daca am 2 perechi de nasi am nevoie de 4 lumanari? am o dilema aici.....la botez cu mai multi nasi am vazut ca e fiecare cu lumanarea lui dar nu stiu daca se aplica si la cununie :">

Eu zic ca da, ar trebui sa aveti 4 lumanari. :)

A_M_C
07.05.2010, 16:47:05

Chiar weekendul trecut am vazut o nunta cu doua randuri de lumanari, deci da, se aplica si in cazul cununiei..

anuska_dea
07.05.2010, 17:53:52

In mod sigur da!

anuska_dea
10.05.2010, 20:12:43
restaurantul l-am rezervat de 2 saptamani...se vede si la profil ;-) eu ma refeream la biserica, daca trebuie sa ma grabesc :D

Eu ma voi duce sa vorbesc la biserica prin ianuarie, pentru ca nu am pretenti, o biserica anume.

madalinaeu
14.05.2010, 09:17:50
Buna Fetelor,

Stiti cumva care este tariful pentru biserica de pe Unirii ?

miki_cochi
14.05.2010, 12:38:51
Buna Fetelor,

Daca ai rabdare sa citesti cateva pagini in urma ai sa gasesti informati,oricum tariful este unul destul de maricel[-(

anuska_dea
14.05.2010, 20:47:10
Buna Fetelor,

De ce vrei pe unirii? Am inteles ca sunt 2 preoti unul mai batran si ginerele sau... Mie una nu imi plac preotii care imi zic un tarif, mai ales unul mare ca asta de pe unirii.

miki_cochi
14.05.2010, 20:50:24
de ce vrei pe unirii? Am inteles ca sunt 2 preoti unul mai batran si ginerele sau... Mie una nu imi plac preotii care imi zic un tarif, mai ales unul mare ca asta de pe unirii.
poate e aproape de restaurant?;-)

anuska_dea
14.05.2010, 20:53:57
poate e aproape de restaurant?;-)

pai mai aproape de restaurantul ei ar fi Capela Militara...

miki_cochi
14.05.2010, 20:57:56
pai mai aproape de restaurantul ei ar fi Capela Militara...
Unde e acesta,:-?cumva acolo unde se fac permise?Distanta ar fi cam aceeasi:-?

anuska_dea
14.05.2010, 20:59:35

E partea cealalta de strada de restaurant. Unde e Casa armatei, da langa permise.

Creizilup
14.05.2010, 21:00:03

Da, acolo este.

anuska_dea
14.05.2010, 21:00:17

Dar poate acolo tariful e mai mic...