PDA

Versiunea completa : Traditii de nunta

zeke
17.06.2008, 10:39:47
Faceti asa ceva? Cine organizeaza de obicei aceste chefuri? Unde mergem si ce facem?
Eu m-am gandit ca ar fi dragut ca sa facem in aceeasi zi, adica eu sa ma duc cu fetele, el cu baietii pe undeva. Mi-ar place sa facem ceva special, dar in Arad nu prea avem prea multe obtiuni.<:-P

andrea_arad
18.06.2008, 08:24:05
De obicei domnisorii de onoare se ocupa de asa ceva! LA al meu se ocupa domnisorul la mine nu merge pentru ca domnisoara mea nu imi cunoaste toate prietenele! Dar am sunat eu si ne intalnim! Locuri ar fi depinde de preferinte!

zeke
18.06.2008, 09:59:28
Eu am nici domnisori nici domnisoare de onoare. Mi se pare o chestie absolut inutila, de chinui oameni/prieteni. Pentru asta s-au inventat nasii=)) sa avem pe cine pune sa ne ajute si la organizare si la nunta^:)^

BAN
02.03.2009, 22:33:06
Buna cine imi poate spune citeva traditii de nunta din arad daca stie cineva .

adeana
02.03.2009, 23:25:59
Buna cine imi poate spune citeva traditii de nunta din arad daca stie cineva .

Traditiile pe care le vedem la tv nu prea exista in zona Banatului sau a Crisanei.. Adica, turta rupta in cap, cine-mai-stie-ce dansuri, udatul, dusul la rau etc.
Stiu de obiceiul cu 2 perechi de nasi, dar se aplica mai spre sud.. Sau nasii de cununie de obicei sunt nasii de botez ai mirelui (nu e regula).
La oras nu prea sunt traditii.. Acum tre sa fii cat mai creativa, sa faci ce iti face tie si lui placere.. sa va simtiti bine, asta e cel mai important.

ollyyou
03.03.2009, 14:26:51
nu exista multe traditii,sau aproape deloc din cate stiu
ginerele merge dupa nasii apoi totii dupa miresa si apoi la starea civila
mai era dar am ca disparut sa le oferii nasilor jumate din dar dupa nunta daca accepta
obligatoriu imediat dupa nunta sa le oferii nasilor un cadou in semn de multumire
se fura mireasa,daca este furata inainte de 12 noaptea plateste nasu daca e dupa plateste mirele
si in rest nu prea
sa porti ceva nou ,ceva vechi,ceva de imprumut si ceva albastru
daca pui flore alba din material in piept la nasii si fmilie trebuie sa le prinzi tu inainte de a pleca spre starea civila

raluruben
10.03.2009, 12:18:19
mai era dar am ca disparut sa le oferii nasilor jumate din dar dupa nunta daca accepta
obligatoriu imediat dupa nunta sa le oferii nasilor un cadou in semn de multumire
se fura mireasa,daca este furata inainte de 12 noaptea plateste nasu daca e dupa plateste mirele
si in rest nu prea
daca pui flore alba din material in piept la nasii si fmilie trebuie sa le prinzi tu inainte de a pleca spre starea civila
Eu stiam ca "sa porti ceva nou ,ceva vechi,ceva de imprumut si ceva albastru" e traditie americana, am imprumutat-o si noi?:O

ollyyou
10.03.2009, 22:34:32
da si inca de cativa anii,chiar si furtul mirelui se practica ,si aruncarea buchetului
si peste mireasa la iesirea din biserica invitatii pot arunca banutii,orez,grau sa le fie casa noilor mirii prospera pe bune
stiu ca in vara am fost invitata la cateva nuntii prin jud arad si cam la fel sa intamplat am fost la lipova,chiar in arad la parc si la ineu
casa de piatra iti doresc

ollyyou
10.03.2009, 22:37:46
era sa uit si la noi se practica daca doresti sa ai 2 perechi de nasii ,nu o sa te priveasca nimenii ciudat
si potii avea mai multe perechii de domnisorii si domnisoare
si chiar in oras pe la sala de la hotel,restaurante la alegerea mirilor se pune biletel cu numele le fiecare unde ii este locul pt a nu ramane nimeni pe dinafara daca vrei doar

me_kammy
10.03.2009, 22:50:28
Eu stiam ca "sa porti ceva nou ,ceva vechi,ceva de imprumut si ceva albastru" e traditie americana, am imprumutat-o si noi?:O
aceeasi chestie e si cu marturiile............PROSTII!!!!BANI CHELTUITI IN PLUS!!!!!!!!!!

soon2BMrsSuciu
30.06.2009, 17:14:38
buna miresici, am o prietena care se marita in 18.07.2009 si ne-am gandit sa facem petrecerea burlacitelor......:D
adik sa ne intalnim....barfim....deschidem cadouri......numai noi fetele....adik vreo 6 nebune la un loc.....si ce loc mai potrivit decat un girls night out decat la patchouli...cel mai nou si tare fitzos club din arad?
eu zic ca asta e reteta: fete bautura muzica.......restu vine de la sine.....<:-P
baietii? cine se mai gandeste la ei......ca deh doara nu s-or duce sa sparga sute de euro intr-un club de streaptease....cand poti vedea tate pe gratis pe stran sau ghioroc :P

PS: cine stie cel mai tare cadou de burlaca pt viit mireasa?

"To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe."

deejay86
09.07.2009, 14:15:11
buna miresici, am o prietena care se marita in 18.07.2009 si ne-am gandit sa facem petrecerea burlacitelor......:D
adik sa ne intalnim....barfim....deschidem cadouri......numai noi fetele....adik vreo 6 nebune la un loc.....si ce loc mai potrivit decat un girls night out decat la patchouli...cel mai nou si tare fitzos club din arad?
eu zic ca asta e reteta: fete bautura muzica.......restu vine de la sine.....<:-P
baietii? cine se mai gandeste la ei......ca deh doara nu s-or duce sa sparga sute de euro intr-un club de streaptease....cand poti vedea tate pe gratis pe stran sau ghioroc :P

PS: cine stie cel mai tare cadou de burlaca pt viit mireasa?

"To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe."

cel mai tare cadou trebuie neaparat sa fie o petrecere de neuitat. cu prietenii/prietenele si nu cu stripperi/stripteuse

soon2BMrsSuciu
15.07.2009, 23:25:22
zis si facut SUPERRRRRRRR CHEFFFFFFFFFFF!!!!!!!!!!
am rezervat masa ne-am adunat 8 fete si distractie pana la 4 dimineata
cadou pentru miresica am luat o lenjerie fluflu rosie pentru noaptea nuntii si un mini set de ace, ata si forfecuta pentru viitoarea sotie....
prietena noastra a fost super incantata........
petrecerea nu va fi uitata prea repede...........

Sandra_Soleil
30.03.2010, 18:26:36
Fetelor...nu aveti nicio traditie pe care vreti sa o aplicati la nunta voastra??? mie de ex imi place ideea, nu stiu daca se practica in tot jud. Ar, ca mirii sa aiba fiecare un vornic, si cand vine la casa miresei cei 2 sa negocieze ce fata primeste mirele din acea casa, i se ofera mirelui 2 mirese, cea mica si cea batrana inainte sa o primeasca pe cea "buna";;) La cate nunti am fost si au pastrat traditia asta a fost foarte amuzant si parca se mai sparge gheata ca la inceput si mirele si mireasa par tare speriati.

astept pareri....pupici

IngerViolet
30.03.2010, 18:44:16
da, se practica prin Arad obiceiul ala cu 2 mirese, insa am fost eu la o nunta si s-a cam suparat mirele cand le-a vazut pe amandoua, mai ales ca nu stia dinainte...
mie nu-mi trebuie vornic de-ala, sa ma faca de ras in tot orasul.. merge, pe la tara, oricum, eu sunt si mai rusinoasa.
acuma parerea mea, daca tie o traditie de care ai auzit, din arad, romania, sau alta tara ti se pare interesanta, foloseste-o ;)

Sandra_Soleil
31.03.2010, 19:38:01
da, se practica prin Arad obiceiul ala cu 2 mirese, insa am fost eu la o nunta si s-a cam suparat mirele cand le-a vazut pe amandoua, mai ales ca nu stia dinainte...
mie nu-mi trebuie vornic de-ala, sa ma faca de ras in tot orasul.. merge, pe la tara, oricum, eu sunt si mai rusinoasa.
acuma parerea mea, daca tie o traditie de care ai auzit, din arad, romania, sau alta tara ti se pare interesanta, foloseste-o ;)

Pai de ce sa te faca de ras? eu nu vreau sa fie imbracat in port popular, sau sa tina in mana o sticluta de tuica sau sa strige te miri ce...voi folosi unul din prietenii mai glumeti ai viit sotz;)), sa fie un moment amuzant...asa stiu sigur ca iese bine si nu e cu suparare....abia astept!!!

pupici

tany
23.04.2010, 20:58:27
si eu sunt de acord cu traditia asta cu doua mirese si a treia ies eu , mi se pare haioasa.si este cam singura de pe la noi ar fi pacat sa nu o folosim mai ales ca , cam toata lumea st d ea.

balc_maria
22.07.2010, 17:37:59
noi am facut cu ruptul turtei (obicei de-al meu, ca-s munteanca) acasa, pe mine m-a scos nasul din casa. La biserica m-am invartit in jurul galetii de 3 ori, si am dat cu piciorul in ea, in timpul slujbei ne-a legat mainile (dreapta mea cu dreapta lui) cu o esarfa alba, si la restaurant am spart paharele. Aaa, si dimineata, mi-au dat voalul jos (iar obicei de-al meu). Cam atat am facut noi :huh: Eu nu am vrut jucatul steagului, uratorul, si mai erau unele obiceiuri. Am taiat si de la mine, si de la el obiceiuri, in mod egal zic eu :D

ada_bumbas
24.01.2011, 19:14:35
noi am facut cu ruptul turtei (obicei de-al meu, ca-s munteanca) acasa, pe mine m-a scos nasul din casa. La biserica m-am invartit in jurul galetii de 3 ori, si am dat cu piciorul in ea, in timpul slujbei ne-a legat mainile (dreapta mea cu dreapta lui) cu o esarfa alba, si la restaurant am spart paharele. Aaa, si dimineata, mi-au dat voalul jos (iar obicei de-al meu). Cam atat am facut noi :huh: Eu nu am vrut jucatul steagului, uratorul, si mai erau unele obiceiuri. Am taiat si de la mine, si de la el obiceiuri, in mod egal zic eu :D

frumoas obicei

si eu sunt de acord cu traditia asta cu doua mirese si a treia ies eu , mi se pare haioasa.si este cam singura de pe la noi ar fi pacat sa nu o folosim mai ales ca , cam toata lumea st d ea.

Ne dai niste detali? Te roog mooooos

Pai de ce sa te faca de ras? eu nu vreau sa fie imbracat in port popular, sau sa tina in mana o sticluta de tuica sau sa strige te miri ce...voi folosi unul din prietenii mai glumeti ai viit sotz;)), sa fie un moment amuzant...asa stiu sigur ca iese bine si nu e cu suparare....abia astept!!!

pupici

Vornicul e defapt starostele sau graitor in unele parti si ar trebui sa faca ce-i spui tu daca il platesti

aceeasi chestie e si cu marturiile............PROSTII!!!!BANI CHELTUITI IN PLUS!!!!!!!!!!

Cam asa e.. is de acord

cel mai tare cadou trebuie neaparat sa fie o petrecere de neuitat. cu prietenii/prietenele si nu cu stripperi/stripteuse

Foarte adevarat BRRRAVOOOOOOOO

zis si facut SUPERRRRRRRR CHEFFFFFFFFFFF!!!!!!!!!!
am rezervat masa ne-am adunat 8 fete si distractie pana la 4 dimineata
cadou pentru miresica am luat o lenjerie fluflu rosie pentru noaptea nuntii si un mini set de ace, ata si forfecuta pentru viitoarea sotie....
prietena noastra a fost super incantata........
petrecerea nu va fi uitata prea repede...........

Asta mai merge eeee OK... v-ati distrat

Eu am nici domnisori nici domnisoare de onoare. Mi se pare o chestie absolut inutila, de chinui oameni/prieteni. Pentru asta s-au inventat nasii=)) sa avem pe cine pune sa ne ajute si la organizare si la nunta^:)^

Fiecare cu parerea lui.. u ti-ai spus-o pe a ta si ai argumentat-o

si in rest nu prea

Frumos dar se pierd obiceiurile

Nu stiu daca e americana.. NU CRED

da si inca de cativa anii,chiar si furtul mirelui se practica ,si aruncarea buchetului
si peste mireasa la iesirea din biserica invitatii pot arunca banutii,orez,grau sa le fie casa noilor mirii prospera pe bune
stiu ca in vara am fost invitata la cateva nuntii prin jud arad si cam la fel sa intamplat am fost la lipova,chiar in arad la parc si la ineu
casa de piatra iti doresc

Astea se practica aproape in toata tara

MoniqVe
02.02.2011, 19:10:56
Nu stiu daca e americana.. NU CRED

daaa ...am citit undeva ca originea acestui obicei se regaseste in Anglia in perioada victoriana... insa am vazut aceasta traditie in special in filmele americane, ne-a placut si am imprumutat-o si noi...

iuliacosmin
21.02.2011, 12:33:31
Tot o traditie americana : petrecerea burlicilor/burlacitelor....

Am o intrebare, petrecerea o platim noi sau am vazut in anumite parti ca viitoare mireasa e luata de acasa si nu stie pana nu ajunge unde va fi dusa de prietene si tot prietenele platesc tot ..... care e obiceiul pe la noi?

Babyball
21.02.2011, 15:44:57
Tot o traditie americana : petrecerea burlicilor/burlacitelor....

Am o intrebare, petrecerea o platim noi sau am vazut in anumite parti ca viitoare mireasa e luata de acasa si nu stie pana nu ajunge unde va fi dusa de prietene si tot prietenele platesc tot ..... care e obiceiul pe la noi?

La o singura petrecere de burlacite am fost, si de atunci nu mai vreau sa aud de ele... Sa vedeti patanie... Ne-am adunat 17 fete la mireasa acasa, si am dat bani fiecare sa ii platim pe cei 2 stripperi ce au aparut la petrecere drept surpriza... Faza e ca poate prea multa bautura, adrenalina sau nu stiu ce altceva spre sfarsitul petrecerii mireasa era pusa la perete (la propriu) cu picioarele incolacite in jurul unuia si se "lingeau" de numa si simulau ca fac ceva... nu spun ce, va inchipuiti voi... De fata cu lumea bineinteles... Chiar era un lucru ce nu doream sa il vad, si de atunci am ramas cu un gust amar legat de petrecere burlaci si striperi/stripteuze... DAR probabil a fost exceptie, stiu... si totusi...

CONT_INCHIS_46060
21.02.2011, 15:56:19
La o singura petrecere de burlacite am fost, si de atunci nu mai vreau sa aud de ele... Sa vedeti patanie... Ne-am adunat 17 fete la mireasa acasa, si am dat bani fiecare sa ii platim pe cei 2 stripperi ce au aparut la petrecere drept surpriza... Faza e ca poate prea multa bautura, adrenalina sau nu stiu ce altceva spre sfarsitul petrecerii mireasa era pusa la perete (la propriu) cu picioarele incolacite in jurul unuia si se "lingeau" de numa si simulau ca fac ceva... nu spun ce, va inchipuiti voi... De fata cu lumea bineinteles... Chiar era un lucru ce nu doream sa il vad, si de atunci am ramas cu un gust amar legat de petrecere burlaci si striperi/stripteuze... DAR probabil a fost exceptie, stiu... si totusi...

Si s-au mai casatorit cei 2? :O

Babyball
28.02.2011, 17:35:23
Scuze abia acum am vazut intrebarea ta.. Da, s-au casatorit si sunt si divortati, a durat 3-4 ani casnicia lor. Din pacate am avut un feeling de dinainte ca cei 2 nu se potriveau si din pacate la toate 3 prietene la care am avut feeling-ul asta, toate au divortat :(

capshuna007
25.03.2011, 18:42:34
trist,dar de obicei daca lucrurile "scartaie" de la inceput nu va fi un final fericit...eu pt mine sper sa fie ca in povesti...pana la adanci batraneti, ;));))

ollyyou
24.06.2013, 12:42:19
Eu stiu ca obiceiurile incep de la casa miresei unde cand vine dupa mireasa se scoate intai o mireasa mica apoi una batrana care se platesc apoi mireasa, se pune de catre mireasa la nasii si cei din familie acele flori albe artificiale in piept, in biserica cine calca primul pe picior dintre miri acela conduce casa, si nasii in biserica pun pe spatele mirilor un material care il prind cu ace si o batista cu care le leaga mainile

beamami
26.10.2013, 22:48:04
Faceti asa ceva? Cine organizeaza de obicei aceste chefuri? Unde mergem si ce facem?
Eu m-am gandit ca ar fi dragut ca sa facem in aceeasi zi, adica eu sa ma duc cu fetele, el cu baietii pe undeva. Mi-ar place sa facem ceva special, dar in Arad nu prea avem prea multe obtiuni.<:-P
Mergeti in aceasi zi,si la sfarsitul zilei va intalniti si va petreceti toti impreuna! :)