PDA

Versiunea completa : Locatii frumoase pentru ședința foto în județul Neamț

AlexiaS
04.03.2009, 09:57:54
Buna miresicilor,

M-am tot gandit la subiectul asta si poate ar fi bine sa-l impartasesc si cu voi.
Care credeti ca ar fi locul pt photoshootul perfect?

Personal, cred ca parculetul de la Turn din piatra se afla in toate albumele celor care si-au facut nunta in zona :D. Nu ca ar fi un lucru rau, dar o fi asta singurul loc frumos din Piatra ???

alexuta
04.03.2009, 12:42:40
Buna miresicilor,

M-am tot gandit la subiectul asta si poate ar fi bine sa-l impartasesc si cu voi.

Personal, cred ca parculetul de la Turn din piatra se afla in toate albumele celor care si-au facut nunta in zona :D. Nu ca ar fi un lucru rau, dar o fi asta singurul loc frumos din Piatra ???

din pacate toata lumea face poze acolo. eu spun sa cauti un loc mai original, eventual pe malul lacului ... in gondola - un profesionist ar putea sa scoata poze minunate cu aceste cadruri

AlexiaS
04.03.2009, 13:56:25
Am vazut niste poze superbe intr-o gradina botanica. Pacat ca nu avem si noi una :-<.

ali81
26.05.2009, 21:46:06
eu cred ca ar iesi niste poze super misto la baraj , in strand sau sus la gospodine ...

coraeu
31.07.2009, 23:59:23
Poze f interesante vor iesi in Blocul Turn de langa Unic, l aultimul etaj, e totul ars si scrijelit, pentru cateva poze dintr-o serie mai mare arata superb! Indraznetz dar de efect. Reconstructia...stadionul nostru, intr-o cafenea din orash. Fotograful pe care il aveti ar trebui sa vina cu sugestii!

danrodan
05.08.2009, 14:11:01
Poze f interesante vor iesi in Blocul Turn de langa Unic, l aultimul etaj, e totul ars si scrijelit, pentru cateva poze dintr-o serie mai mare arata superb! Indraznetz dar de efect. Reconstructia...stadionul nostru, intr-o cafenea din orash. Fotograful pe care il aveti ar trebui sa vina cu sugestii!

Astfel de imagini distonante se gasesc pe unele site-uri, site-uri din care cred ca te-ai inspirat. Sincer...nu-mi creeaza nici o emotie artistica.
Insa daca fotograful vostru va poate realiza niste imagini pe timp de noapte, folosind mai multe surse de lumina...etc (detalii in prv.), sharf pe subiect, folosindu-se eventual de un fundal iluminat...poate fi altceva. Bineinteles conteaza si locatia, insa cel mai mult conteaza lumina si modul in care este exploatata aceasta lumina, viziunea mirilor si de ce nu a fotografului, emotiile pe care doriti sa le transmiteti, legatura creata intre voi si fotograf pentru ca imaginile realizate sa nu aiba acea falsitate pe care o vad in imaginile de prezentare ale multor "pozari" de pe la noi.:-SS
Viziunea asupra imaginilor, asupra fotografiei de nunta ar trebui sa fie discutata, stabilita cu mult inaintea sedintei foto. De aceea, cred eu, intalnirea prealabila a ambilor miri cu fotogarful, o mica sedinta foto de logodna care poate fi oferita gratuit pentru ca mirii sa se obisnuiasca cu sclipirea blitz-ului, discutiile pe marginea acestei viziuni comune pot contribui la o sedinta foto reusita mult mai mult decat o locatie anume. Si cel mai important...timpul rezervat pentru sedinta foto. O sedinta foto executata in graba, presati de timp, va ucide orice inspiratie de moment si nu va oferi nici macar timpul necesar pentru reglajele de finete ale aparaturii, reglaje ce sunt modificate de cele mai multe ori la fiecare apasare pe declansator. Sper ca sfaturile mele vor avea utilitate si astfel vom vedea imagini diferite fata de cele clasice care au devenit obsedante si chiar obositoare, iar nunta voastra va avea acea unicitate ce poate fi rememorata cu ajutorul imaginii...

coraeu
05.08.2009, 19:59:03
Am sesizat o chestie in randul tuturor fotografilor autohtoni..fiecare incearca sa dovedesca intr-un mod direct si evident ca e mai bun decat cei existenti pe piata, poate chiar ceeel mai bun si au un simt critic f dezvoltat ! :))) De ce oare?

danrodan
05.08.2009, 21:30:05
Am sesizat o chestie in randul tuturor fotografilor autohtoni..fiecare incearca sa dovedesca intr-un mod direct si evident ca e mai bun decat cei existenti pe piata, poate chiar ceeel mai bun si au un simt critic f dezvoltat ! :))) De ce oare?
Vezi tu...in naivitatea mea chiar am crezut ca pot veni cu niste sfaturi utile iar daca a inoportunat comentariul pe care l-am facut...nu-i vina mea.

coraeu
05.08.2009, 22:01:50
Intrebarea era absolut generala! Maximul de sinceritate! Nimic personal sau adresat la o persoana a IIa.

irinatb
02.02.2010, 11:02:30
Cine imi poate da idei despre locurile unde pot face sedinta foto, in Roman sau imprejurimi? Eu ma gandeam la parc sau restaurantul Lebada din Balcescu.

marynanela
02.02.2010, 11:33:55
Cred ca topicul ar merge mutat la "neamt".
In principiu, daca ai un fotograf bun, ar trebui sa stie el cateva locuri.
Eu am optat pentru castel, insa sunt si alte locuri - parcul si lebada sunt mult prea uzitate, majoritatea fac acolo....asa ce e mai dificil sa fie ceva original.
Oricum depinde foarte mult de priceperea fotografului felul in care iese sedinta foto - indiferent de locatie....

Netty
01.03.2010, 15:59:40
Cine imi poate da idei despre locurile unde pot face sedinta foto, in Roman sau imprejurimi? Eu ma gandeam la parc sau restaurantul Lebada din Balcescu.

in ultimul timp mirii merg si fac foto in zone care de care mai bizare- pe calea ferata, prin cartiere urate cu pereti vai de mama lor, miri in carute etc.- cam asta am vazut la Targurile de nunti. Funny, caraghios, ciudat ...---- fiecare face unde doreste, cum doreste etc.:-p ce voi face eu? probabil va fi in functie de starea in care ma voi afla in momentul respectiv, in preajma nuntii....:)

irinatb
08.06.2010, 14:38:58
Eu m-am decis , pana la urma voi face sedinta foto in parc mai ales acum cand se fac ceva schimbari pe acolo.Va avea loc intre cununia civila si cea religioasa.Voi cum procedati?Sau ce locatie alegeti?

RalucaAndreea
09.06.2010, 00:11:15
Eu m-am decis , pana la urma voi face sedinta foto in parc mai ales acum cand se fac ceva schimbari pe acolo.Va avea loc intre cununia civila si cea religioasa.Voi cum procedati?Sau ce locatie alegeti?

la mine e mai complicat cu locatia sedintei foto, pentru ca e sfarsit de octombrie si se prea poate sa ploua rau in ziua aia :) vom vedea asadar atunci daca facem poze in natura sau la han sau mai stiu eu unde...

o sugestie: fa-ti mai bine sedinta foto dupa biserica... gandeste-te ca daca o pui intre cele doua oficieri, invitatii care participa la amandoua vor sta ca fraierii prin parc sau undeva sa te astepte pe tine sa te pozezi... (nu ma gandisem la asta pana cand nu am participat la o nunta unde s-a procedat asa si invitatii au cam strambat din nas si s-au cam plictisit... plus ca la biserica nimeni nu mai avea chef de nimic)

irinatb
09.06.2010, 14:38:59
Nu stiu ce sa zic. E bine si cum spui tu numai ca noi am fixat deja ora la biserica si anume 18,00( asa apare si pe invitatii ).Acum mi se pare cam traziu sa facem sedinta foto dupa.Ma gandesc ca cei care ne vor insoti in parc vor fi prietenii nostri tineri, iar ceilalti invitati vor fi invitati acasa la parinti.Mai tb sa gandim aspectul asta.

RalucaAndreea
09.06.2010, 19:22:50
Nu stiu ce sa zic. E bine si cum spui tu numai ca noi am fixat deja ora la biserica si anume 18,00( asa apare si pe invitatii ).Acum mi se pare cam traziu sa facem sedinta foto dupa.Ma gandesc ca cei care ne vor insoti in parc vor fi prietenii nostri tineri, iar ceilalti invitati vor fi invitati acasa la parinti.Mai tb sa gandim aspectul asta.

pai gandeste-te: pleci de la mireasa de acasa cu alaiul pana la cununia civila... apoi trimiti oamenii inapoi acasa la parinti, apoi ii chemi la biserica, dupa care ii trimiti iar acasa ca-i prea devreme sa mearga la restaurant de la 7 :)

irinatb
10.06.2010, 21:17:26
Tocmai pt ca stam langa biserica ne-am gandit la varianta asta.Unii invitati in special cei tineri vor merge cu noi la sedinta foto.Dupa cununia la biserica e si firesc sa plece acasa caci isi schimba tinutele pt restaurant, de aceea am si lasat suficent timp dupa cununia la biserica.Si fotograful ne-a sugerat sa procedam asa.Unii invitati mai ales cei tineri mai pleaca in timpul slujbei si noi am vrea sa fie cu noi in parc.Tu cum te-ai gandit sa programezi?

RalucaAndreea
10.06.2010, 22:40:22
Tocmai pt ca stam langa biserica ne-am gandit la varianta asta.Unii invitati in special cei tineri vor merge cu noi la sedinta foto.Dupa cununia la biserica e si firesc sa plece acasa caci isi schimba tinutele pt restaurant, de aceea am si lasat suficent timp dupa cununia la biserica.Si fotograful ne-a sugerat sa procedam asa.Unii invitati mai ales cei tineri mai pleaca in timpul slujbei si noi am vrea sa fie cu noi in parc.Tu cum te-ai gandit sa programezi?

eu m-am gandit asa:
gatit mirele, apoi mireasa - cununie civila - cununie religioasa - sedinta foto (timp in care invitatii se pot duce la casele lor sa se schimbe) - apoi restaurant :)

alinush19_85
14.06.2010, 20:15:01
buna fetelor,
care dintre voi a urcat recent cu gondola ? Ar merita o sedinta foto pe varful dealului? Au terminat restaurantul sau ce era cladirea aia?

irina_maria_mitrofan
15.06.2010, 10:53:29
buna fetelor,
care dintre voi a urcat recent cu gondola ? Ar merita o sedinta foto pe varful dealului? Au terminat restaurantul sau ce era cladirea aia?

Mai, cred ca mai dureaza pana termina ei hotelul pe care vor sa il faca acolo sus...Depinde foarte tare ce fel de poze vrei tu...
Nici eu nu vreau poze sus, la turn. Sunt in cautare de idei, mi-am pus si domnisoarele de onoare la treab, asa ca astept sugestii de la ele...:x

RalucaAndreea
12.07.2010, 11:44:34
nicio miresica de la Roman nu are poze la gara sau pe malul Moldovei?
ah, sau pe la IMR sau alta fabrica in paragina :))

roxanda
16.10.2010, 19:33:13
Parea mea e ca nu locul in care faci fotografiile e asa important, ci profesionalismul cu care isi face treaba fotograful. Daca poza care ti-o face in momentul cand o vei vedea nu-ti va transmite nimic,nu va avea propia ei poveste,e nashpa.Poti sa faci poze si in gara CFR,pe o scara de interior,la un simplu picnic sau chiar si atunci cand ploua afara,daca e facuta cum trebuie o sa ai amintirile cele mai frumoase pe hartie.:)

maxine_pn
25.10.2010, 20:51:52
chiar m-ati pus pe ganduri cu locatia pt poze:-SS nu am nici macar o mica idee unde mi-ar placea sa fac pozele .......avand in vedere faptul ca eu o sa fac nunta la strand la rest. monte carlo ar trebui sa fac poze in strand????hmmmm..../:) ce parere aveti? (la ora 7 seara inca mai umbla lumea in costum de baie) :-p

Madalina_23
27.12.2010, 23:04:13
Buna miresicilor,

asa cred ca si eu ca ar fi cam singurul loc unde pot iesi niste poze superbe. acum depinde de preferintele fiecaruia:)

soffia
20.07.2011, 02:05:01
Buna,
Imi poate spune cineva daca la Miclauseni se poate face sedinta foto duminica sau eventual mai pe seara, cand nu este program de vizitare a interiorului? Intreb in eventualitatea in care au vreo poarta/portar si sa nu ma trezesc ca fac drumul degeaba ca e incuiat. In principiu ma intereseaza sa ajung sa fac poze in exterior.

lavinia85
03.10.2012, 15:41:35
Buna miresicilor,

Cred ca ar arata bine niste poze in poienita, la baraj sau mai la inaltime (Carlomanu)

oanalia23
20.03.2013, 00:38:49
Noi avem nunta la Lido,si pt ca este chiar aproape de telegondola ne-am gandit sa urcam sus pe munte!!cred ca pozele vor iesi.superb

lavinia-iulian
20.03.2013, 21:44:21
Noi avem nunta la Lido,si pt ca este chiar aproape de telegondola ne-am gandit sa urcam sus pe munte!!cred ca pozele vor iesi.superb

BUNA,Oana!ma bucur sa vad cate o miresica noua din piatra neamt!am vazut k ai nunta cu o zi inaintea mea.:D..si eu tot pe munte ma gandeam k de poze in parcul central sunt satula....am auzit k este o cafenea faina,,casablanca,,sau ceva de genul.

vlad18
16.01.2014, 16:03:16
Noi ne-am lasat pe mana fotografei.Locul ales de ea a fost com. Pangarati si Manastirea Pangarati.Un loc superb