PDA

Versiunea completa : Traditii locale din Tulcea

georgiiulia
23.06.2008, 08:24:31
Am Uitat Sa Va Scriu Referitor La Datina Aceea Cu Jucatul Gainii Sau Referitor La Cadouri.....pai Eu Nu Am Facut Nici Una Din Datini La Nunta...cadouri Le-am Dat Nasilor Cred Ca Cu Cateva Sapt Inainte...stiam Ce-si Doresc, Le-am Cumparat Si Le-am Dat Fara Sa Vada Nimeni. Gaina Nu S-a Jucat Pt Ca Mi Se Pare Obicei De La Tara Si Nicidecum La Un Local Cu Pretentii, Nu Cred Ca Da Deloc Bine, E Drept Dupa Nunta, A Cumparat Mama Ceva Si I-a Dat Nasei, Dar Tot Asa, Fara Sa Stie Nimeni.faza Cu Dansat Sarmale, Iarasi Nu Am Vrut-o...ba Mai Mult, La Mine Sarmalele Daca Ne Uitam Pe Dvd-uri Au Intrat Pe Apollo 440...nu Mai Stiu Exact Ce Melodie...asta Tin Sigur Minte Ca Mi-a Zis Dan Stanca Dupa Nunta Ceva Ca E Fost Cea Mai Tare Nunta La Care A Participat....s-a Dansat Si Greceasca, Populara, Si Dance, Si Rock In Adevartul Sens Al Cuvantului, House...in Afara De Manele, Orice....si Ne-am Distrat De Minune,...si Acum Imi Aduc Aminte Ca La Prima Melodie Rock, Am Crezut Ca Doar Eu Si Iubi O Sa Dansam...apoi Au Urmat Prietenii Si Cand Au Iesit Si Mosulicii A Fost O Distractie Pe Cinste...imi Ridicasem Rochia Cat Am Putut Si Am Inceput Sa Dau Din Cap(voalul Nu S-a Clintit Deloc) Si Ma Mai Intrebam De Ce Mi S-au Lasat Carliontii...pai La Cat Am Zbantuit...abia Astept Sa Va Pun Un Filmulet Sa-l Vedeti..mai Dureaza Un Pic, Dar Il Pun Pe Site Sa Va Amuzati Si Voi....
Asa Ca Nu Va Mai Ganditi La Traditii, Faceti Doar Ce Credeti Ca E Absolut Necesar...si Un Pic De Originalitate Nu Strica...ca Prea Toate Nuntile Sunt La Fel! Chiar Daca "tanti Zambilica" De La Tara O Sa Comenteze Dupa Nunta Ceva....voi Sa Va Simtiti Bine!!!!!

vicky
23.06.2008, 08:46:36
Am Uitat Sa Va Scriu Referitor La Datina Aceea Cu Jucatul Gainii Sau Referitor La Cadouri.....pai Eu Nu Am Facut Nici Una Din Datini La Nunta...cadouri Le-am Dat Nasilor Cred Ca Cu Cateva Sapt Inainte...stiam Ce-si Doresc, Le-am Cumparat Si Le-am Dat Fara Sa Vada Nimeni. Gaina Nu S-a Jucat Pt Ca Mi Se Pare Obicei De La Tara Si Nicidecum La Un Local Cu Pretentii, Nu Cred Ca Da Deloc Bine, E Drept Dupa Nunta, A Cumparat Mama Ceva Si I-a Dat Nasei, Dar Tot Asa, Fara Sa Stie Nimeni.faza Cu Dansat Sarmale, Iarasi Nu Am Vrut-o...ba Mai Mult, La Mine Sarmalele Daca Ne Uitam Pe Dvd-uri Au Intrat Pe Apollo 440...nu Mai Stiu Exact Ce Melodie...asta Tin Sigur Minte Ca Mi-a Zis Dan Stanca Dupa Nunta Ceva Ca E Fost Cea Mai Tare Nunta La Care A Participat....s-a Dansat Si Greceasca, Populara, Si Dance, Si Rock In Adevartul Sens Al Cuvantului, House...in Afara De Manele, Orice....si Ne-am Distrat De Minune,...si Acum Imi Aduc Aminte Ca La Prima Melodie Rock, Am Crezut Ca Doar Eu Si Iubi O Sa Dansam...apoi Au Urmat Prietenii Si Cand Au Iesit Si Mosulicii A Fost O Distractie Pe Cinste...imi Ridicasem Rochia Cat Am Putut Si Am Inceput Sa Dau Din Cap(voalul Nu S-a Clintit Deloc) Si Ma Mai Intrebam De Ce Mi S-au Lasat Carliontii...pai La Cat Am Zbantuit...abia Astept Sa Va Pun Un Filmulet Sa-l Vedeti..mai Dureaza Un Pic, Dar Il Pun Pe Site Sa Va Amuzati Si Voi....
Asa Ca Nu Va Mai Ganditi La Traditii, Faceti Doar Ce Credeti Ca E Absolut Necesar...si Un Pic De Originalitate Nu Strica...ca Prea Toate Nuntile Sunt La Fel! Chiar Daca "tanti Zambilica" De La Tara O Sa Comenteze Dupa Nunta Ceva....voi Sa Va Simtiti Bine!!!!!

cum a fost cu mancarea, servirea, ospatarii..?
folclorul zicea ca la city nu e chiar ok.

andya
23.06.2008, 09:45:39

Din cate spui tu eu am avut o nunta ca la tzara. :-s Cred ca sunt printre putinele care considera ca nunta fara obiceiuri e doar o petrecere privata fara farmec. Eu am vrut sa am la nunta toate obiceiurile posibile si imi pare rau ca de unele am aflat abia dupa nunta. Mie sincer mi se pare ca astea dau farmec nuntii. Plus melodiile gen Brasoveanca. Iar legat de manele, noi nu ascultam manele (nu vorbim aici despre chefuri, unde se asculta in cantitati industriale), al meu e chiar rocker, dar tin sa-ti spun ca abia la manele ti se ridica toata sala in picioare. Fiecare face cum ii place. Si legat de "tanti Zambilica", oricat de bine ar iesi totul exista aceasta tanti care va gasi ceva de comentat mereu.

georgiiulia
23.06.2008, 10:47:20
pai exact asta am si spus la final...ca daca iti place tie sa ti cont de toate traditiile asta e ok....dar sa nu faci doar pt ca cineva ti-a zis ca asa se face, daca tu nu simti ca trebuie facuta...iar gusturile nu se discuta fiecare isi percepe nunta asa cum vrea.....eu am vrut o petrecere la care sa participe toti cei dragi mie (bine, au fost multi pe care nici nu-i vazusem in toata viata sau poate doar o data...si asta cand eram f mica, cu siguranta nu-mi aduceam aminte de ei), unde sa ne simtim bine si sa ne aducem aminte cu drag peste ani.nu te supara ca am fol termenul "ca la tara" nu am spus-o intr-un mod jignitor ci doar ca la sat se practica in principiu...de acolo sunt toate aceste obiceiuri, acolo se tin toate traditiile.imi cer scuze inca odata daca termenul folosit de mine nu se incadra bine in context...
iar referitor la melodii..intr-adevar faza cu manelele e o chestie care nu o suport eu....nu de fite sau mais tiu eu ce..nu am nimic cu cei care asculta genul asta de muzica, daca merg undeva si se canta e ok..nu sunt pers care sa strambe din nas, doar ma retrag si atat.dar era nunta mea si mi-am permis sa am si eu un moft:))si chiar nu s-a simtit lipsa vreunei mel de acest gen...au fost grecesti si populare...si noua ne plac cele gen brasoveanca, musamaua si mai stiu eu ce....

andya
23.06.2008, 12:49:49
pai exact asta am si spus la final...ca daca iti place tie sa ti cont de toate traditiile asta e ok....dar sa nu faci doar pt ca cineva ti-a zis ca asa se face, daca tu nu simti ca trebuie facuta...iar gusturile nu se discuta fiecare isi percepe nunta asa cum vrea.....eu am vrut o petrecere la care sa participe toti cei dragi mie (bine, au fost multi pe care nici nu-i vazusem in toata viata sau poate doar o data...si asta cand eram f mica, cu siguranta nu-mi aduceam aminte de ei), unde sa ne simtim bine si sa ne aducem aminte cu drag peste ani.nu te supara ca am fol termenul "ca la tara" nu am spus-o intr-un mod jignitor ci doar ca la sat se practica in principiu...de acolo sunt toate aceste obiceiuri, acolo se tin toate traditiile.imi cer scuze inca odata daca termenul folosit de mine nu se incadra bine in context...
iar referitor la melodii..intr-adevar faza cu manelele e o chestie care nu o suport eu....nu de fite sau mais tiu eu ce..nu am nimic cu cei care asculta genul asta de muzica, daca merg undeva si se canta e ok..nu sunt pers care sa strambe din nas, doar ma retrag si atat.dar era nunta mea si mi-am permis sa am si eu un moft:))si chiar nu s-a simtit lipsa vreunei mel de acest gen...au fost grecesti si populare...si noua ne plac cele gen brasoveanca, musamaua si mai stiu eu ce....

Stai linistita ca de suparat nu ma supar eu asa usor si nu m-am simtit jignita...dar trebuia sa-mi zic si eu parerea. >:D<

alinanicoleta
04.03.2009, 19:29:05
Sper sa fie bine venit acest subiect.....
Eu din punct de vedere al traditiilor din zona noastra stiu doar ca se danseaza gaina de catre cavalerul de onoare.... si nasii trebuie sa plateasca..... ca se face acea iertaciune... prin care mirii isi cer iertare parintilor... colacul care se rupe sub forma de cruce.... icoana... care este data de catre mama miresei atunci la iertaciune... sau caldarea cu apa... mireasa si mirele sunt dusi la o fantana... din care scot apa.. si o pun intr-o galeata... in care au fost puse petale de flori... iar acea apa sa o toarne la radacina unui pom fructifer... iar prin Somova am vazut ca a doua zi socri parca sunt dusi cu roaba pana la nasi... ceva de genul... cel putin asa am vazut eu...
Voi mai stiti alte traditii? din batrani... cel mai mult pe la sate se fac astea....

mihaela06
05.03.2009, 07:54:28
Sper sa fie bine venit acest subiect.....
Eu din punct de vedere al traditiilor din zona noastra stiu doar ca se danseaza gaina de catre cavalerul de onoare.... si nasii trebuie sa plateasca..... ca se face acea iertaciune... prin care mirii isi cer iertare parintilor... colacul care se rupe sub forma de cruce.... icoana... care este data de catre mama miresei atunci la iertaciune... sau caldarea cu apa... mireasa si mirele sunt dusi la o fantana... din care scot apa.. si o pun intr-o galeata... in care au fost puse petale de flori... iar acea apa sa o toarne la radacina unui pom fructifer... iar prin Somova am vazut ca a doua zi socri parca sunt dusi cu roaba pana la nasi... ceva de genul... cel putin asa am vazut eu...
Voi mai stiti alte traditii? din batrani... cel mai mult pe la sate se fac astea....

IN prag de nunta chiar e binevenit un astfel de toping.
Pe la sate stiu ca se mai impodobea bradul, dar acum nu se mai practica.
Mai e si dansatul pantofilor miresei, dar inca nu m-am dumirit cine trebuie sa faca asta: mirele sau cavalerul? Eu am vazut ambele variante pe la nunti....Asa ca astept variante.

alinanicoleta
05.03.2009, 07:55:58
IN prag de nunta chiar e binevenit un astfel de toping.
Pe la sate stiu ca se mai impodobea bradul, dar acum nu se mai practica.
Mai e si dansatul pantofilor miresei, dar inca nu m-am dumirit cine trebuie sa faca asta: mirele sau cavalerul? Eu am vazut ambele variante pe la nunti....Asa ca astept variante.

da... bradul impodobit... iar pantoful cavalerul de onoare il danseaza...

monyk
05.03.2009, 08:27:07
Pantoful miresei il danseaza cavalerul de onoare (trebuie sa incarce cu bani :D )
Gaina nasei este dansata de cavalerul de onoare si a nasului de domnisoara.
Mama mirelui baga mirii in local cu un prosop (acesta este pus in jurul gaturilor celor doi miri si mama ii trece peste pragul localului)

ga_bitza86
05.03.2009, 22:07:00
De prosop stiam si eu ca tre sa ne traga soacra mare in restaurant ;)) mai e si faza cu iertaciunea... asta intra tot aici, nu?

axara_me
06.03.2009, 13:01:11
buna,

la noi a fost cam asa:
mi-a jucat cavalerul pantoful pe tava :)) saracul :))
m-a luat mirele de pe scaun in brate, scaun pe care erau vreo 3 perne:)) nu ma intrebati ca nu stiu de ce!
nu am avut parte de iertaciune pt ca nu am vrut, mi se parew absurd...nasii nostri au cerut iertaciune parintilor la nunta lor.
gaina nu am avut pt ca nici mie nici nasei nu ne-a placut asta...
de furat m-au furat
brad nu am avut...
hora am jucat in fata blocului de unde m-au luat pe mine si de unde au luat nasii, la sot acasa nu s-a mai jucat caci intrasera in criza de timp :))
am avut tobosar si acordeonist
mi-a rupt turta peste cap nasa in fata blocului
mi-a luat nasa geanta cu batic , oglinda , perie de par, parfum si cosmeticale.
nu am avut jartea
m-am legat la cap cu baticul
am pus voalul unei prietene
am aruncat buchetul
sotului i-au scos floarea din piept si i-au pus-o cavalerului iar sotului i-au pus o frumza...nu mai stiu ce naiba i-au pus in locul florii :))

cam atata
:)
pupici

monyk
06.03.2009, 13:22:08
buna,

la noi a fost cam asa:
mi-a jucat cavalerul pantoful pe tava :)) saracul :))
m-a luat mirele de pe scaun in brate, scaun pe care erau vreo 3 perne:)) nu ma intrebati ca nu stiu de ce!
nu am avut parte de iertaciune pt ca nu am vrut, mi se parew absurd...nasii nostri au cerut iertaciune parintilor la nunta lor.
gaina nu am avut pt ca nici mie nici nasei nu ne-a placut asta...
de furat m-au furat
brad nu am avut...
hora am jucat in fata blocului de unde m-au luat pe mine si de unde au luat nasii, la sot acasa nu s-a mai jucat caci intrasera in criza de timp :))
am avut tobosar si acordeonist
mi-a rupt turta peste cap nasa in fata blocului
mi-a luat nasa geanta cu batic , oglinda , perie de par, parfum si cosmeticale.
nu am avut jartea
m-am legat la cap cu baticul
am pus voalul unei prietene
am aruncat buchetul
sotului i-au scos floarea din piept si i-au pus-o cavalerului iar sotului i-au pus o frumza...nu mai stiu ce naiba i-au pus in locul florii :))

cam atata
:)
pupici

acum in loc de batic se ia o esarfa, asa am vazut.
da de ce i-a luat mirelui buchetul si i l-a pus cavalerului? chestia asta chiar nu am vazut!! /:)
da, de obicei voalul se pune domnisoarei de onoare.

alinanicoleta
06.03.2009, 19:49:08
acum in loc de batic se ia o esarfa, asa am vazut.
da de ce i-a luat mirelui buchetul si i l-a pus cavalerului? chestia asta chiar nu am vazut!! /:)
da, de obicei voalul se pune domnisoarei de onoare.

La sate se mai pastreaza traditia cu baticul!! in unele sate am vazut ca in loc de voal mireasa are batic alb!!!

axara_me
09.03.2009, 08:20:24
La sate se mai pastreaza traditia cu baticul!! in unele sate am vazut ca in loc de voal mireasa are batic alb!!!

buna,

da, baticul a fot crem.
nu stiu de ce i-au luat floarea din piept...cica asa se face :))
iar voalul l-am pus domnisoarei de onoare.

pupam

Onny_P
30.03.2009, 10:35:56
buna,

da, baticul a fot crem.
nu stiu de ce i-au luat floarea din piept...cica asa se face :))
iar voalul l-am pus domnisoarei de onoare.

pupam

Si eu imi doresc ceva crem ca sa se asorteze cu rochia.
Voalul se pune dominisoarei de onoare (am avut prilejul asta de 3 ori, la una dintre nunti plecase domnisoara mai devreme si pt ca eu urmam sa fiu mireasa ......)
Eu am mai vazut ca dimineata nasa ii intoarce floarea mirelui invers (cu codita-n sus). Nu stiu ce inseamna.

sizinuca
31.03.2009, 11:55:47
Nu am auzit de multe dintre obiceiurile pe care le-ati spus. Cum e cu gaina jucata de cavaler..eu stiam ca gaina se danseaza de catre doamne...care se nimeresc.
Puneti flori la oameni la intrarea in local? am auzit ca nu se mai poarta.

monyk
31.03.2009, 12:29:55
Nu am auzit de multe dintre obiceiurile pe care le-ati spus. Cum e cu gaina jucata de cavaler..eu stiam ca gaina se danseaza de catre doamne...care se nimeresc.
Puneti flori la oameni la intrarea in local? am auzit ca nu se mai poarta.

depinde, gaina poate fi dansata si de ospatarite, nu trebuie musai s-o dansesze cavalerul si d-soara.
eu la ce nunti am mai fost in ultimul timp mi s-a pus buchet in piept si la fel voi face si eu, imi voi cumpara si buchetelele.
acum cica in loc de buchetele se pun acele marturii pe masa....

sizinuca
31.03.2009, 13:21:24
Obiceiul cu marturiile cred ca e preluata de la catolici. Ce folositi pe post de maturii...am vazut mai multe idei pe forum si de aceea intreb. Multi spun ca bomboanele se mananca si nu raman amintire.Ce parere aveti?

monyk
31.03.2009, 13:27:14
Obiceiul cu marturiile cred ca e preluata de la catolici. Ce folositi pe post de maturii...am vazut mai multe idei pe forum si de aceea intreb. Multi spun ca bomboanele se mananca si nu raman amintire.Ce parere aveti?

nu de mult a aparut la noi treaba asta si nu am o explicatie. majoritatea pun acel saculet cu cele 5 bombonele care reprezinta nu stiu ce fiecare, altii pun cate un mic suvenir sau.....la barbati cate un trabuc

Ionut_Elena
01.04.2009, 07:27:31
sa incepem cu inceputul!
acasa la mire
dimineata cavalerul il barbiereste! cu toporul barda cutitul sau orice alt ceva !:))
il gateste!
ii pune bani in piept
la mireasa o gateste domnisoara cu nasa!
la starea civila dupa ce au zis da se bea un pahar de sampanie se mananca un fursec se canta la multi ani si apoi la plecare toti invitatii satu cu florile in sus formand un tunel si arunca in miri cu seminte orez soia si altele pt bogatie si prosperitate!
la biserica se stie coronita verichete pupat iconite invartit in jurul mesei ... aleluia :))
cand ajung la salon
se incepe petrecerea mirii cu nasii si cavalerii plus socrii primesc invitatii cavalerii pun flori in piept invitatii felicita tinerii si apoi nasii apoi socrii mari socrii mici indicandule locurile catre care sa se aseze !
se incepe petrecerea cu un mic discurs tinut de catre cel de la muzica dj sau lautarul!
incepe primul dans al mirilor dupa acesta se pune muzica pt restul invitatilor !
la fiecare fel de mancare se pune cate o piesa (geampara) la aperitiv nu se pune dar la sarmale friptura si peste se pune numele pieselor este simplu ex:geampara de friptura!
se fura mireasa de catre baietii (fosti iubiti sau fosti colegi ai miresei) nu au ce cauta fetele normal la rapire!
cavalerul ramane alaturi de mire si actioneaza o data cu mirele pt cautarea si negocierea miresei cu hotii! este de partea mirelui atentie nu fura cavalerul mireasa este o greseala si nici domnisoara!
Cand se fura mireasa se imbraca un barbat sau o batrana intr-o rochie de mireasa si initial mirele negociaza pretul miresei se stabileste pretul si "mireasa falsa" vine cautand sal pupe:(aici sa vezi panarama cum fuge mirele prin salon :)) :)) :)) )
la gaina si colac se pun melodii specifice gainii sau colacului! si este dansat de catre cavalerul si domnisoara inbracati cat mai urat! ca niste babe tiganci de preferat costume (acestea trebuie sa la aiba muzicantul) de tiganci! cu batic fusta lunga!(si aici panarama ca vin invitatii sa ridice fusta cavalerului! iar femeile chiuie!
pe parcursul noptii la fiecare rand de mancare se tin toarsturi pentru miri dar si invers
se pun mel de toate genurile dar nu lipsesc :musamaua brasoveanca perinita svacul braul matura cadanesca si altele
catre sfarsit se pune mireasa pe un scaun si se incepe dezpletitul nasa face asta aici sunt mai multe dar batranele explica pe parcurs!
apio mirele pus pe scaun aici la fel babele zic ce tre sa faceti!
se arunca buchetul la nimereala ! catre domnisoare se pune voalul domnisoarei de onoare cavalerul arunca jarteaua catre cavaleri tot asa la nimereala pe spate si are cam aceeasi specificatie ca si la buchet !

voi revenii alta data pt continuare la ciorba de potroace!

mihaela06
02.07.2009, 15:23:48
Am si eu o intrebare lumararile de cununie cine le cumpara ? noi sau nasii?

LA tara le cumpara nasii, acum la oras nu mai stim cum e.

Poate dc doresti ca pe viitor sa mai afli raspunsuri ar trebui sa-ti controlezi limbajul.
Suntem aici cpentru a ne sfatui nu pentru a ne jigni.

Motivele principale pentru care se opteaza pentru strigare sa stii ca sunt:
1. ai cele mai multe sanse de a ridica masa (de rusine si de frica de a nu cobora masa sunt unii care mai pun ceva chiar dc nu isi propusesera acest lucru)
2. tinerii scapa de nelipsita intrebare: " Cat ati facut la nunta?"

Poate ca ar fi suficient sa spui ceea ce crezi fara a judeca ,a critica si a improsca cu noroi.

stelutadiaconudirmon
02.07.2009, 15:25:19
da toba si acordeon este inclus in pret la STIL si transportul sculelor , de fum am sunat la ei si iam intreabat , si mi-au zis ca nu e fum este un abur produs de o masinarie speciala si nu costa nimic in plus iar daca nu vrem noi asa ceva ei sunt deacord sa nu aduca efectul de fum pentru ca econimisesc niste bani pe care ei il cheltuiesc pe acel fum , in schimb vreau baloane de sapun si lumini , lasere si ce mai au petru ca fa marinarul dupa cate am inteles eu nu prea este lumina buna de nunta iar acele lumini mai schimba atmosfera , eu am mai fost la nunti unde au cantat ei si mi-au placut .
Nasii cumpara lumanarile....e " datoria " lor. Cat despre dar....fiecare face cum vrea.....e obtiunea lui ( nu trebuie sa jignesti sau sa te superi ). Eu am facut nunta la plic si finuta mea cu strigare. >:D<

alinanicoleta
02.07.2009, 17:20:25
da toba si acordeon este inclus in pret la STIL si transportul sculelor , de fum am sunat la ei si iam intreabat , si mi-au zis ca nu e fum este un abur produs de o masinarie speciala si nu costa nimic in plus iar daca nu vrem noi asa ceva ei sunt deacord sa nu aduca efectul de fum pentru ca econimisesc niste bani pe care ei il cheltuiesc pe acel fum , in schimb vreau baloane de sapun si lumini , lasere si ce mai au petru ca fa marinarul dupa cate am inteles eu nu prea este lumina buna de nunta iar acele lumini mai schimba atmosfera , eu am mai fost la nunti unde au cantat ei si mi-au placut .

lumanarile se spune ca nasii le cumpara

violetavioleta
02.07.2009, 17:37:54
asa ziceam si eu ca lumanarile trebuie sa mi le cumpere nasii , dar ei au zis ca noi ...ma rog.....

alinanicoleta
02.07.2009, 17:40:50
asa ziceam si eu ca lumanarile trebuie sa mi le cumpere nasii , dar ei au zis ca noi ...ma rog.....

noi oricum am cumparat totul!!! am preferat asa... stiu ca ei au platit la biserica... in rest sovon, lumanari, voal si ce se mai ia am preferat noi....

stelutadiaconudirmon
02.07.2009, 18:52:35
Eu cand am cununat am cumparat asa ( poate te ajuta ).....lumanarile, voalul, bijuteriile finutei, trusa de fardat si parfum, batic, sovon, camasa ptr la legatoare ( ptr finu` ), buchetul miresei si al mirelui si o sticla de bautura rosie ( ex. angelli ) la hora nasei. Parca atat!

monyk
02.07.2009, 21:12:16
Eu cand am cununat am cumparat asa ( poate te ajuta ).....lumanarile, voalul, bijuteriile finutei, trusa de fardat si parfum, batic, sovon, camasa ptr la legatoare ( ptr finu` ), buchetul miresei si al mirelui si o sticla de bautura rosie ( ex. angelli ) la hora nasei. Parca atat!

"camasa la legatoare pentru finu"???????da el ce treaba are cu legatoarea?
asta chiar nu am stiut-o dar e bine de notat:)>-

alinanicoleta
02.07.2009, 21:14:34

sincer e prima data cand aud cu aceasta camasa.... mai sti....

stelutadiaconudirmon
02.07.2009, 22:18:49
Nici eu nu am stiu...dar la mine nasa...dupa ce mi-a legat esarfa....lui i-a intors floarea in piept si la legat cu camasa. Si asa am facut si eu. Simbolistica....cica si el e barbat, gata " flacau ":-\

ga_bitza86
27.08.2009, 13:50:18
Am si eu o nelamurire: la ce foloseste sovonul????:[email protected] care este rolul lui? stiu ce este - mi-a zis soacra-mea ca e o bucata de material care tre sa mi-o cumpere nasa si ca ne trebuie la biserica, iar cand am intrebat-o pt ce, mi-a zis ca o sa vad eu atunci... :-w

ga_bitza86
27.08.2009, 13:52:22
si care e faza cu hora nasei? cand se face asta?
nici eu, nici nasa nu suntem din Tulcea si habar nu avem 8-}
iar soacra-mea ne tot zapaceste ca trebuie o gramada de "traditii"... am obosit de cand o tot ascult ca trebuie si una si alta si scaunu' si perna si mai stiu eu ce balarii, de parca noi o sa avem timp la cate drumuri trebuie sa facem sambata :(

alinanicoleta
28.08.2009, 06:40:11
Am si eu o nelamurire: la ce foloseste sovonul????:[email protected] care este rolul lui? stiu ce este - mi-a zis soacra-mea ca e o bucata de material care tre sa mi-o cumpere nasa si ca ne trebuie la biserica, iar cand am intrebat-o pt ce, mi-a zis ca o sa vad eu atunci... :-w

faza cu sovonul.. sincer nici eu nu stiu semnificatia lui... cauta pe net vei ce scrie...

alinanicoleta
28.08.2009, 06:43:04
si care e faza cu hora nasei? cand se face asta?
nici eu, nici nasa nu suntem din Tulcea si habar nu avem 8-}
iar soacra-mea ne tot zapaceste ca trebuie o gramada de "traditii"... am obosit de cand o tot ascult ca trebuie si una si alta si scaunu' si perna si mai stiu eu ce balarii, de parca noi o sa avem timp la cate drumuri trebuie sa facem sambata :(

Pe vremuri si inca se mai practica... mireasa era pusa pe un scaun... pe scaun o perna... aceasta era asezata pe acel scaun si gatita de nasa... apoi mirele o lua impreuna cu acel scaun si o scotea afara din casa... in unele locuri se si danseaza...
Hora nasei... chiar nu stiu ce este asta...

catalin19sh
01.09.2009, 14:41:20
Pe vremuri si inca se mai practica... mireasa era pusa pe un scaun... pe scaun o perna... aceasta era asezata pe acel scaun si gatita de nasa... apoi mirele o lua impreuna cu acel scaun si o scotea afara din casa... in unele locuri se si danseaza...
Hora nasei... chiar nu stiu ce este asta...
saracul cavaler de onoare avantaje si dezavantaje:
1.vine acasa la mire si il bierbereste(risc de accidentare,se umbla cu arme albe)
2. pune bani la pantoful miresei
3. joaca gaina si se bucura enorm la fiecare leu pe care il scoate nasu, crezand ca isi scoate parleala, si culmea banii aia tot la mireasa in san intra la lagatoare
4. nu fura mireasa, ci trebuie sa cotizeze si sa urmareasca impreuna cu mirele traseul furaciosilor(benzina, masina uzata,risc de accident,alcoolemie ridicata..).
Mai doreste cineva sa fie cavaler de onoare???eu sunt pe 6 septembrie la Esplanada la viitorii nasi.:-SS

alinanicoleta
01.09.2009, 19:53:12
saracul cavaler de onoare avantaje si dezavantaje:
1.vine acasa la mire si il bierbereste(risc de accidentare,se umbla cu arme albe)
2. pune bani la pantoful miresei
3. joaca gaina si se bucura enorm la fiecare leu pe care il scoate nasu, crezand ca isi scoate parleala, si culmea banii aia tot la mireasa in san intra la lagatoare
4. nu fura mireasa, ci trebuie sa cotizeze si sa urmareasca impreuna cu mirele traseul furaciosilor(benzina, masina uzata,risc de accident,alcoolemie ridicata..).
Mai doreste cineva sa fie cavaler de onoare???eu sunt pe 6 septembrie la Esplanada la viitorii nasi.:-SS

ai uitat ceva!!!! trebuie sa dansezi pantoful miresei si sa fi sigur ca nu ti se fura!!!!!;))
mers la mire acasa... mers la nasi acasa... mers la mireasa acasa... seara... de pus cocarde la invitati etc...

monyk
02.09.2009, 18:04:34
Si noi suntem cavaleri de onoare saptamana viitoare la nunta unor prieteni!!! cred ca facem lucrul asta pentru ultima data , deci trebuie sa profitam de ocazie si sasavuram fiecare moment al serii....asta daca nu se mai gaseste o alta nunta pana la a noastra si sa ne vrea cavaleri 8-}

alinanicoleta
02.09.2009, 20:28:32
Treaba cu domnisoara de onoare si cavalerul... desi au o responsabilitate destul de mare.. macar au un statut important in cadrul nuntii!!! asa ca... pe primul loc miri, al doilea nasii si al treilea cavalerii si domnisoarele... apoi socrii... ganditi pozitiv!!!
Sa va zic asa o mica povestioara...
Prin anul 2004 am fost domnisoara de onoare... mirii au organizat o nunta fulger... etc... Noi am avut grija de invitatii acasa la mireasa... apoi am mers sa luam nasii... etc... Pana aici toate bune si frumoase!!! La local... ghiciti cine ciocnea si intampina invitatii si mai si le punea cocarde????? Domnisoara si cavalerul de onoare... nasii si mirii raspanditi prin local... asa ca noi am intampinat toti invitatii de parca noi eram cei sarbatoriti... asa ca... pot sa va zic desi a fost obositor... oamenii au apreciat gestul!!!! pe care adevarat altii trebuiau sa il faca.. si am primit toate laudele!!!! 8-}8-}
Insa nu va doresc o nunta ca aceea!!!
Recunosc Albert a dansat pantoful.. insa gaina nu... a zis ca sa-si danseze mirii gaina:)):)):))

ella_donna
03.09.2009, 00:19:24
Dragele mele viitoare miresici ... nunta o faceti asa cum vreti voi. Daca stati si va uitati in gura a 10 - 20 de persoane fiecare stiind de vreo alte 10 - 20 obiceiuri ... o tineti asa pana la masa mare unde veti incepe alta repriza de obiceiuri. Stiti vorba "Cate bordeie atatea obiceiuri".

SimoBobo
21.10.2009, 13:35:48
Dragele mele viitoare miresici ... nunta o faceti asa cum vreti voi. Daca stati si va uitati in gura a 10 - 20 de persoane fiecare stiind de vreo alte 10 - 20 obiceiuri ... o tineti asa pana la masa mare unde veti incepe alta repriza de obiceiuri. Stiti vorba "Cate bordeie atatea obiceiuri".
Sa stii ca asa e....\:D/

morenita
12.01.2010, 18:21:55
Fetelor eu ma gandesc oare ce obiceiuri vom "practica" si care nu,sunt in dilema...dat fiind faptul ca vom organiza o mini-nunta catolica...habar n-am,idei?:huh:

alinanicoleta
12.01.2010, 20:59:23
Fetelor eu ma gandesc oare ce obiceiuri vom "practica" si care nu,sunt in dilema...dat fiind faptul ca vom organiza o mini-nunta catolica...habar n-am,idei?:huh:

pai pune pe hartie obiceiurile si alege impreuna cu sotul tau ce vreti si ce nu;;)

lyana_D
13.01.2010, 13:39:06
pai pune pe hartie obiceiurile si alege impreuna cu sotul tau ce vreti si ce nu;;)

ma gandesc cu groaza la ziua nuntii mele :-s dak e sa ma iau dupa traditii o sa stau numai in stres ...acum ce urmeaza? dar am facut bine asta? offff sunt prea multe maruntisuri de tinut minte :-<
sper sa iasa bine ...[-o<

alinanicoleta
13.01.2010, 14:02:32
ma gandesc cu groaza la ziua nuntii mele :-s dak e sa ma iau dupa traditii o sa stau numai in stres ...acum ce urmeaza? dar am facut bine asta? offff sunt prea multe maruntisuri de tinut minte :-<
sper sa iasa bine ...[-o<

nu are de ce sa nu iasa bine!!!!;;)

lyana_D
13.01.2010, 17:36:57
nu are de ce sa nu iasa bine!!!!;;)

pai trebuie sa iasa . dak e muzik buna ,ma voi distra de minune ;)) nu las pe nimeni sa stea jos :P
apropo de dans ...stiti pe cineva care da lectii de dans? stiam ceva de olteanu ...voi mai stiti ceva?

alinanicoleta
13.01.2010, 18:48:46
pai trebuie sa iasa . dak e muzik buna ,ma voi distra de minune ;)) nu las pe nimeni sa stea jos :P
apropo de dans ...stiti pe cineva care da lectii de dans? stiam ceva de olteanu ...voi mai stiti ceva?

eu cunosc pe cineva care este la un curs de dans dar de salsa... de ce nu te duci la palatul copiilor sa vb cu profesoarele de acolo? numai stiu la ce agentie am fost eu sa ma interesez de nunta si mi-a zis ca dc vreau sa avem un profesor de dans...

lyana_D
13.01.2010, 18:52:22
eu cunosc pe cineva care este la un curs de dans dar de salsa... de ce nu te duci la palatul copiilor sa vb cu profesoarele de acolo? numai stiu la ce agentie am fost eu sa ma interesez de nunta si mi-a zis ca dc vreau sa avem un profesor de dans...

pai am sa merg chiar maine
ms mult

morenita
13.01.2010, 20:02:34

Usor de zis Nicol!!:-p Al meu nu e roman....de-ar fi fost,ar fi stat altfel lucrurile...#:-S

alinanicoleta
13.01.2010, 21:29:07
Usor de zis Nicol!!:-p Al meu nu e roman....de-ar fi fost,ar fi stat altfel lucrurile...#:-S

pai ii explici in ce consta obiceiurile noastre si alegeti... cel putin la mine la nunta totul a decurs asa... albert ioc obiceiuri... insa a aflat pe parcursul nuntii!!! si sincer s-a descurcat super!!! recunosc nici nu am avut multe obiceiuri.... luatu de acasa, gatitu, colacu, dansu in fata blocului, furatu si legatoarea atat...

morenita
13.01.2010, 23:34:18
pai ii explici in ce consta obiceiurile noastre si alegeti... cel putin la mine la nunta totul a decurs asa... albert ioc obiceiuri... insa a aflat pe parcursul nuntii!!! si sincer s-a descurcat super!!! recunosc nici nu am avut multe obiceiuri.... luatu de acasa, gatitu, colacu, dansu in fata blocului, furatu si legatoarea atat...

Da,am sa incerc sa-i explic, ;)) dar cred ca renunt la toate astea,ca nu-si au rostul(in cazul meu)...

alinanicoleta
14.01.2010, 19:01:16
Da,am sa incerc sa-i explic, ;)) dar cred ca renunt la toate astea,ca nu-si au rostul(in cazul meu)...

cum credeti... il intrebi ii spui cam care sunt obiceiurile de la noi si vedeti dc le faceti sau nu...

cosmina_g
15.01.2010, 08:24:47
fetelor,cred ca sunt putin timpita,dar mie cred ca imi va fi rusine sa merg pe strada cu tot alaiul dupa mine,cu chiuituri,sa stea lumea sa se uite ca la urs....si e obligator sa se danseze hora aia in fata blocului?a...trebuie sa iesi din casa cu voalul pe fata.sau numai daca esti intacta...:D

mariammocanueugenia
15.01.2010, 09:00:58
fetelor,cred ca sunt putin timpita,dar mie cred ca imi va fi rusine sa merg pe strada cu tot alaiul dupa mine,cu chiuituri,sa stea lumea sa se uite ca la urs....si e obligator sa se danseze hora aia in fata blocului?a...trebuie sa iesi din casa cu voalul pe fata.sau numai daca esti intacta...:D

Pe asta n-am mai auzit-o....stiam doar de biserica...eu am plecat deacasa cu alaiul pana la sosea,asa ca acolo nu m-a vazut asa multa lume...doar la plecare,nasii avand masina decapotabila, ne-au vazut mai multi, dar era placut...eram admirati...la noi cred ca nu s-a chiuit...

Eu ziceam ca daca plecam de la noi de la apartament din Tulcea,in veci nu voi juca hora aia in fata blocului...nici macar nu e loc...pana la urma am plecat de la sat,acolo s-a jucat o hora micuta,iar eu am ''dansat'' in mijloc.
Puneti-va de acord, ce traditie respectati,nu va obliga nimeni...desi,s-ar putea sa sara in sus cei mai in varsta.

cosmina_g
15.01.2010, 13:06:26
am vazut hora in fata blocului aici,la tulcea.eu fac cununia civila la macin,si de la primarie pina acasa nu e mult,deci vom merge pe jos....:-?.asa-mi trebuie daca am vrut sotior de la ,,tara":))

monyk
15.01.2010, 17:59:26
am fost in septembrie la o nunta la Niculitel si am ramas "masca"
.....s-a mers pe jos pana la starea civila/primarie, apoi tot pe jos la biserica. tot drumul asta nu doar ca s-a chiuit ci s-au facut strigaturi. in fata alaiului s-au strans 3-4 baieti din sat care chiuiau de rasuna tot satul si strigau ceva de genul: "cale buna nasule", " cale buna socrule" etc. etc.....destul de ciudat mi s-a parut dar sincer mi-a placut. toata lumea iesise la porti si se uitau la noi.

mariammocanueugenia
15.01.2010, 20:04:36
am fost in septembrie la o nunta la Niculitel si am ramas "masca"
.....s-a mers pe jos pana la starea civila/primarie, apoi tot pe jos la biserica. tot drumul asta nu doar ca s-a chiuit ci s-au facut strigaturi. in fata alaiului s-au strans 3-4 baieti din sat care chiuiau de rasuna tot satul si strigau ceva de genul: "cale buna nasule", " cale buna socrule" etc. etc.....destul de ciudat mi s-a parut dar sincer mi-a placut. toata lumea iesise la porti si se uitau la noi.

Eu cat am stat in Niculitel ,am fost doar la o nunta si acolo s-a mers tot asa,pe jos...chestia e ca la sat se pastreaza multe obiceiuri,strigaturi etc.

alinanicoleta
15.01.2010, 21:28:41
Eu cat am stat in Niculitel ,am fost doar la o nunta si acolo s-a mers tot asa,pe jos...chestia e ca la sat se pastreaza multe obiceiuri,strigaturi etc.

si la taicamiu la sat tot asa cu obiceiuri... tin minte cand am fost la o nunta acolo pe invitatie scria sa ne aducem si tacam dupa noi!!! (lingura, furculita, cutit)... L-)

monyk
16.01.2010, 09:45:16
si la taicamiu la sat tot asa cu obiceiuri... tin minte cand am fost la o nunta acolo pe invitatie scria sa ne aducem si tacam dupa noi!!! (lingura, furculita, cutit)... L-)

:)) :)) :)) :)) :)) si servetelele?

Elenusi
14.03.2010, 16:01:19
Ca veni vorba de traditii .... obiceiul iertarii de catre parinti se mai practica? mi se pare un moment stanjenitor atat pentru miri cat si pentru parinti.. ca sa nu mai zic de socri:D :D :D Eu as vrea sa evit acest moment , eventual sa o fac in particular inainte de nunta cu o zi in fata parintilor.. dar nu cu tot alaiul in camera:( ... voi ce spuneti?

lyana_D
14.03.2010, 16:13:44
Ca veni vorba de traditii .... obiceiul iertarii de catre parinti se mai practica? mi se pare un moment stanjenitor atat pentru miri cat si pentru parinti.. ca sa nu mai zic de socri:D :D :D Eu as vrea sa evit acest moment , eventual sa o fac in particular inainte de nunta cu o zi in fata parintilor.. dar nu cu tot alaiul in camera:( ... voi ce spuneti?

of,si eu ma tot gandesc la obiceiurile astea :-s

socrii mei vor sa le facem pe toate,k la carte :-SS

eu nu prea le vad rostul :(

Elenusi
14.03.2010, 16:49:30
of,si eu ma tot gandesc la obiceiurile astea :-s

socrii mei vor sa le facem pe toate,k la carte :-SS

eu nu prea le vad rostul :(
Cunosc sentimentul... eu caut o cale sa evit momentul.. dar ai cu cine sa te intelegi?[-o< :( ma refer la socrii mai ales:(

alinanicoleta
14.03.2010, 18:46:10

nici noi nu am vrut! ba chiar le-am si zis! insa atunci toti au sarit cu gura pe noi si sincer decat sa ma cert mai bine ne-am conformat:(

Elenusi
15.03.2010, 05:52:24
Dar cum ai reusit sa treci peste acest moment? nu te -ai suparat? eu cred ca am sa ma cert cu ei....

alinanicoleta
15.03.2010, 06:56:32
Dar cum ai reusit sa treci peste acest moment? nu te -ai suparat? eu cred ca am sa ma cert cu ei....

nu parintii erau de vina pentru ca stiau... ci ceilalti care nu stiau...

stelutadiaconudirmon
15.03.2010, 20:58:06
Iti dai seama ca find vorba de o cutuma, se practica, din generatii in generatii. Acum depinde de vointa voastra, ca doar nu o sa va puna cineva fortat sa stati in genunchi si sa le cereti iertare. Vorbiti cu ei din timp si stabiliti.;-)

lyana_D
17.03.2010, 21:27:24
Cunosc sentimentul... eu caut o cale sa evit momentul.. dar ai cu cine sa te intelegi?[-o< :( ma refer la socrii mai ales:(

da...mai ales :(

alinanicoleta
18.03.2010, 06:56:46
Noi ne-am inteles cu ambii! dar atunci la nunta era si matusa mea, nana mea etc... care cand au vazut ca nu facem iertaciunea.... deja se intrebau... parintii nostri au zis ca nu e nevoie... iar ele vai... cum nu faceti asta!!! ca nu e frumos etc!!! va dati seama ca nu mai puteai sa-i zic ceva... (le-am zis ceva de dulce in gand) si cam atat

quickly
17.04.2010, 00:13:40
Mi se pare totusi cam demodat obiceiul.:|

matisor
10.05.2011, 09:18:08
Sa mai improspatam putin subiectul, ca am dat si eu de el:

De multe traditii, am aflat abia acum, aici, din ce a-ti scris voi. La noi a fost o combinatie, deoarece eu sunt "adoptata" de Tulcea, sotul este Tulcean si nunta am avut-o aici. De iertaciune auzisem si am rezolvat foarte elegant problema, l-am pus pe mire sa bata 100 Km sa ma ia de la mama de acasa si am scapat ca in zona noastra nu este obieiul asta;-). Nu am avut sarmale la nunta pentru ca nu am vrut eu si au fost ceva comentarii, dar le-am ignorat. Colacii au fost inlocuiti cu niste torturi. Bataie de cap ne-a dat sovonul, pentru ca am aflat de el pe ultima suta de metrii si cum nu ne statea gandul la el, l-am uiata acasa, asa ca a trebuit sa alergam sa luam altul atunci, noroc ca am intrat la biserica mai tarziu. In ultimul timp, am vazut ca nu prea se mai practica, dar se schimba destule cu trecerea timpului, lumea este mai curajoasa, adopta idei noi, renunta mai usor la ce nu le place, etc, deh, evoluam. Cand am facut noi nunta, se punea inca accent mai mult pe traditii si era un act de curaj sa comentezi sau sa schimbi ceva, dar eu luasem frazele "la noi nu se face", sau "asa vor nasii" in brate si am scapat mai usor. Am mai observat aici ca mireasa rupe colacul, la noi, nasa il rupe si apoi da miresei sa arunce. Ma rog, cate bordeie, atata obiceiuri. Conteaza ca nunta sa iasa bine, sa fie distractie si lumea sa fie multumita.

alinanicoleta
10.05.2011, 14:00:33
Sa mai improspatam putin subiectul, ca am dat si eu de el:

De multe traditii, am aflat abia acum, aici, din ce a-ti scris voi. La noi a fost o combinatie, deoarece eu sunt "adoptata" de Tulcea, sotul este Tulcean si nunta am avut-o aici. De iertaciune auzisem si am rezolvat foarte elegant problema, l-am pus pe mire sa bata 100 Km sa ma ia de la mama de acasa si am scapat ca in zona noastra nu este obieiul asta;-). Nu am avut sarmale la nunta pentru ca nu am vrut eu si au fost ceva comentarii, dar le-am ignorat. Colacii au fost inlocuiti cu niste torturi. Bataie de cap ne-a dat sovonul, pentru ca am aflat de el pe ultima suta de metrii si cum nu ne statea gandul la el, l-am uiata acasa, asa ca a trebuit sa alergam sa luam altul atunci, noroc ca am intrat la biserica mai tarziu. In ultimul timp, am vazut ca nu prea se mai practica, dar se schimba destule cu trecerea timpului, lumea este mai curajoasa, adopta idei noi, renunta mai usor la ce nu le place, etc, deh, evoluam. Cand am facut noi nunta, se punea inca accent mai mult pe traditii si era un act de curaj sa comentezi sau sa schimbi ceva, dar eu luasem frazele "la noi nu se face", sau "asa vor nasii" in brate si am scapat mai usor. Am mai observat aici ca mireasa rupe colacul, la noi, nasa il rupe si apoi da miresei sa arunce. Ma rog, cate bordeie, atata obiceiuri. Conteaza ca nunta sa iasa bine, sa fie distractie si lumea sa fie multumita.

la noi colacul nasele l-au rupt si tot ele l-au aruncat!

matisor
10.05.2011, 14:28:26
la noi colacul nasele l-au rupt si tot ele l-au aruncat!

Scuze, acum vad ce tampenie am scris, am vrut sa spun exact ce ai spus tu, dar a iesit alceva, adica, aici tot nasa arunca colacul nu mireasa;-).
Ar mai fi ceva, nu stiu daca se incadreaza aici, dar nu am gasit in alta parte, poate nu am cautat cum trebuie.
Referitor la mot, exista ceva traditii pe aici? Ca despre asta chiar nu stiu nimic. :-\

alinanicoleta
10.05.2011, 15:00:11
Scuze, acum vad ce tampenie am scris, am vrut sa spun exact ce ai spus tu, dar a iesit alceva, adica, aici tot nasa arunca colacul nu mireasa;-).
Ar mai fi ceva, nu stiu daca se incadreaza aici, dar nu am gasit in alta parte, poate nu am cautat cum trebuie.
Referitor la mot, exista ceva traditii pe aici? Ca despre asta chiar nu stiu nimic. :-\

aici in tulcea atat la fete cat si la baieti se taie motul! si asta se face la 1 an
nu se rupe turta...
la mot se pun pe o tava diverse lucruri si bebe alege
ii tai in forma de cruce par si il lipesti cu ceara de lumanare (lumanarea de la botez)

matisor
10.05.2011, 15:08:37
aici in tulcea atat la fete cat si la baieti se taie motul! si asta se face la 1 an
nu se rupe turta...
la mot se pun pe o tava diverse lucruri si bebe alege
ii tai in forma de cruce par si il lipesti cu ceara de lumanare (lumanarea de la botez)

Sincer, cu ruperea turtei nici nu stiu care este treaba, eu credeam ca este acelasi lucru cu luatu din mot, se pare ca nu. Cu lucrurile pe tava parca stiam ceva, lumanarea de la botez o am ca mi s-a spus sa o pastrez pentru mot dar nu stiam la ce se foloseste:">
Parul acela taiat se pastreaza? Se face ceva anume cu el? Se mai cheama preot? Nasilor banuiesc ca trebuie sa le luam iar o mica atentie, dar ceva de genul: prosop, sapun, etc ca la botez se mai da?
Uf, greu si cu motul asta...:-"

alinanicoleta
10.05.2011, 15:25:05
Sincer, cu ruperea turtei nici nu stiu care este treaba, eu credeam ca este acelasi lucru cu luatu din mot, se pare ca nu. Cu lucrurile pe tava parca stiam ceva, lumanarea de la botez o am ca mi s-a spus sa o pastrez pentru mot dar nu stiam la ce se foloseste:">
Parul acela taiat se pastreaza? Se face ceva anume cu el? Se mai cheama preot? Nasilor banuiesc ca trebuie sa le luam iar o mica atentie, dar ceva de genul: prosop, sapun, etc ca la botez se mai da?
Uf, greu si cu motul asta...:-"

nu se cheama preot! pentru ca motul nu este recunoscut de catre ei! (deci e babisme)
nasilor... daca vreti sa le luati ceva bine daca nu... nu
pe o moneda se pune parul si se picura ceara si se pastreaza

matisor
10.05.2011, 15:33:35
nu se cheama preot! pentru ca motul nu este recunoscut de catre ei! (deci e babisme)
nasilor... daca vreti sa le luati ceva bine daca nu... nu
pe o moneda se pune parul si se picura ceara si se pastreaza

Am inteles, multumesc de sfaturi, mai am timp, dar este bine sa fii pregatit. Se pare ca nu este chiar asa de speriat cum ma gandeam eu.:)>- Partea pe care o astept eu cu nerabdare este sa vad ce va alege de pe tava.;-)

alinanicoleta
10.05.2011, 16:05:38
Am inteles, multumesc de sfaturi, mai am timp, dar este bine sa fii pregatit. Se pare ca nu este chiar asa de speriat cum ma gandeam eu.:)>- Partea pe care o astept eu cu nerabdare este sa vad ce va alege de pe tava.;-)

asta da! e cu dute vino... fiicamea primul lucru a ales peria apoi bani si chei de masina ambele, insa la cum o stiam pe ea... primul lucru banii erau!

matisor
11.05.2011, 06:40:35
asta da! e cu dute vino... fiicamea primul lucru a ales peria apoi bani si chei de masina ambele, insa la cum o stiam pe ea... primul lucru banii erau!

Ei, cocheta fata (nu zic gospodina ca banuiesc ca nu ai pus peria de frecat covorul;)))! A mea cred ca se va repezi la telefon, dar mai stii?

alinanicoleta
11.05.2011, 09:27:01
Ei, cocheta fata (nu zic gospodina ca banuiesc ca nu ai pus peria de frecat covorul;)))! A mea cred ca se va repezi la telefon, dar mai stii?

depinde ce pune nasa pe tava!
la cate de genu prezervative etc am auzit la bebei pe tava... nu este exclus ca vreo nasa sa puna si asa ceva

matisor
11.05.2011, 09:39:33
depinde ce pune nasa pe tava!
la cate de genu prezervative etc am auzit la bebei pe tava... nu este exclus ca vreo nasa sa puna si asa ceva

Ei cu pusul pe tava rezolvam noi, discutam cu nasii de botez(care sunt doua perechi), facem o combinatie intre noi si ei. Citeam si eu topicul despre mot si ruperea turtei si m-am mai elucidat ce este cu ruperea turtei, se pare ca se practica la fetite in unele zone. Cum eu stiam doar de mot si aici se practica la fel, pe asta o sa mergem. Am vazut diferente si la cum se taie parul, pe ce se pune, etc. Cred ca varianta spusa de tine este ok, mai ales ca a mea nu este prea paroasa si nici sa-i creasca pletele pana atunci nu prevad pentru a fi legat cu fundita.

alinanicoleta
12.05.2011, 10:59:34
Ei cu pusul pe tava rezolvam noi, discutam cu nasii de botez(care sunt doua perechi), facem o combinatie intre noi si ei. Citeam si eu topicul despre mot si ruperea turtei si m-am mai elucidat ce este cu ruperea turtei, se pare ca se practica la fetite in unele zone. Cum eu stiam doar de mot si aici se practica la fel, pe asta o sa mergem. Am vazut diferente si la cum se taie parul, pe ce se pune, etc. Cred ca varianta spusa de tine este ok, mai ales ca a mea nu este prea paroasa si nici sa-i creasca pletele pana atunci nu prevad pentru a fi legat cu fundita.

da... multi fac o funda si prind tot parul in varf de cap si taie... parca mi-e mila sa ciuntesc astfel copilul...
o sa vedeti voi cum faceti!