PDA

Versiunea completa : Cununia civila in Targu-Mures

Stelista
04.03.2009, 22:53:43
Buna, fetelor! Am si io o intrebare: cununia civila se face in acelasi zi cu cea religioasa, sau separat?:| Io o sa am nunta pe 16 mai 2009, cununia civila de la 09:30 (cam devreme :-p ), iar cea religioasa de la 10:30 (in acelasi zi). Io asa am auzit, k in timpul saptamanii (luni-vineri) cununia civila ii mai scump, decat sambata sau duminica. :|

Anxious
05.03.2009, 11:43:13
Buna, fetelor! Am si io o intrebare: cununia civila se face in acelasi zi cu cea religioasa, sau separat?:| Io o sa am nunta pe 16 mai 2009, cununia civila de la 09:30 (cam devreme :-p ), iar cea religioasa de la 10:30 (in acelasi zi). Io asa am auzit, k in timpul saptamanii (luni-vineri) cununia civila ii mai scump, decat sambata sau duminica. :|

Buna...Dupa parerea mea asa iti faci nunta cum vrei tu, unii prefera sa faca separat altii sa faca in acelasi zi cea civila si cea religioasa. Eu una prefer sa fie in acelasi zi deoarece mi se pare mai usor , fara complicatii...:)
Despre taxe nu stiu ce sa-ti zic, eu am auzit altfel ... :) ... de luni pana sambata ii 51 de ron iar duminica ii mai scump un pic, deoarece doar ii duminica.
O zi faina tuturor.

Stelista
05.03.2009, 12:59:15
Buna...Dupa parerea mea asa iti faci nunta cum vrei tu, unii prefera sa faca separat altii sa faca in acelasi zi cea civila si cea religioasa. Eu una prefer sa fie in acelasi zi deoarece mi se pare mai usor , fara complicatii...:)
Despre taxe nu stiu ce sa-ti zic, eu am auzit altfel ... :) ... de luni pana sambata ii 51 de ron iar duminica ii mai scump un pic, deoarece doar ii duminica.
O zi faina tuturor.

Si io fac in acelasi zi, k-i mai frumos asa! <:-P

cicika
05.03.2009, 20:54:57
Si io fac in acelasi zi, k-i mai frumos asa! <:-P
si noi in aceasi zi am facut

Farfalla
10.03.2009, 10:12:34
O zi faina tuturor.

Si noi am fi vrut in aceasi zi dar nu sa putut!Atunci cand am aflat eram tare suparata, ca la Reghin vara se celebreaza cununiile in aer liber!E superb,totul se desfasoara sub un pod de trandafiri!
Dar acum ma bucur, ca asa sa intamplat pt ca sincer nu stiu daca faceam fata in aceasi zi la cununia civila,2 religioase plus restaurantul!Si asa o sa fie tare obositor!Si inca ma consolez cu gandul ca am avut o cununie civila de vis cu o petrecere minunata!:x AAAAAA si apropo, noi nu am platit nici o taxa!;-)

Leu_Andreea
13.03.2009, 10:13:26
noi am avut cununia civila anul trecut in noiembrie,iar cununia religioasa vom avea anul asta la vara.asa am vrut noi sa facem.apoi face fiecare cum vrea,nu?

Stelista
14.03.2009, 13:28:57
noi am avut cununia civila anul trecut in noiembrie,iar cununia religioasa vom avea anul asta la vara.asa am vrut noi sa facem.apoi face fiecare cum vrea,nu?

Ai dreptate!!! :* :* :* Io sper, k în mai o să fie timp frumos, k cu vremea asta.....nu prea se știe. :| :| :|

Marida
19.03.2009, 07:24:43
Buna fetelor , oare cam cat timp ar trebui sa fie intre cununia civila si cea religioasa , sa fie destul timp si pentru efectuarea sedintelor foto?
Din cate stiu la starea civila nu dureaza decat 15 minute dar cred a restul depinde de cat de multa lume ai pentru felicitari nu?

ramonelb
19.03.2009, 14:52:37
<<Marida
Buna fetelor , oare cam cat timp ar trebui sa fie intre cununia civila si cea religioasa , sa fie destul timp si pentru efectuarea sedintelor foto?
Din cate stiu la starea civila nu dureaza decat 15 minute dar cred a restul depinde de cat de multa lume ai pentru felicitari nu?>>

Salut. Cununia in sine dureaza vreo 10 min, iar afara-pt felicitari, prajituri....nu se mai da voie decit 10 min.Am inteles ca te anunta cineva din sala dinauntru cind sa plecati, pt a putea iesi ceilalti.Noi avem starea civila la ora 11.45, iar biserica la 12.30.Avem timp sa facem citeva poze in acest timp,iar masa o avem in weekend la ora 13.30 si putem face citeva poze si acolo daca mai e nevoie.Toate cele bune.

Stelista
19.03.2009, 19:03:20
<<Marida
Din cate stiu la starea civila nu dureaza decat 15 minute dar cred a restul depinde de cat de multa lume ai pentru felicitari nu?>>

Salut. Cununia in sine dureaza vreo 10 min, iar afara-pt felicitari, prajituri....nu se mai da voie decit 10 min.Am inteles ca te anunta cineva din sala dinauntru cind sa plecati, pt a putea iesi ceilalti.Noi avem starea civila la ora 11.45, iar biserica la 12.30.Avem timp sa facem citeva poze in acest timp,iar masa o avem in weekend la ora 13.30 si putem face citeva poze si acolo daca mai e nevoie.Toate cele bune.

Noi avem cununia civila de la 09:30, iar cea religioasa de la 10:30. Si noi tot la Week-End facem, la 15-11, dar mai repede (in mai). :D

dktimi
29.06.2009, 23:24:21
Buna,

Ma puteti ajuta in legatura cu ce acte trebuie pentru cununia civila? Si pentru certificatul medical prenuptial ce analize trebuie? Voi unde le-ati facut, cam in cat timp, si cat v-au costat analizele?

Mersi pentru ajutor :*

Anxious
01.07.2009, 09:19:31
Buna,

Ma puteti ajuta in legatura cu ce acte trebuie pentru cununia civila? Si pentru certificatul medical prenuptial ce analize trebuie? Voi unde le-ati facut, cam in cat timp, si cat v-au costat analizele?

Mersi pentru ajutor :*

Buna... acte necesare:
- certificat de nastere in original si o copie
- carte de identitate in original si copie
- certificat prenuptial eliberat de medicul de familie
- taxa de 51Ron
(certificatul prenuptial se elibereaza cu cel mult 10zile inaintea datei nuntii la starea civila de catre medicul de familie: daca ai nunta pe 1 august in jur de data de 17 iulie te duci la medicul tau de familie si el iti va spune ce analize sa-ti faci pentru nunta, dupa care iti alegi un laborator de analize medicale unde iti faci analizele dupa care te intorci cu ele la medicul de familie care iti elibereaza certificatul prenuptial - ai foarte mare grija ca certificatul sa fie in termen, deci nu mai mult de 10 zile inaintea nuntii)

Sper ca te-am ajutat.
Daca nu ai fost inca la primarie sa-ti planifici nunta te sfatuiesc sa te duci cat mai repede sa gasesti loc la ora dorita de tine.

Bafta.

lleicam821
01.07.2009, 09:27:14
pai eu iti spun ce ne-a trebuit noua, noi am facut la primaria Sancrai....
buletinele in original si copie
certificate de nastere original si copie
certificate medicale prenuptiale ale celor 2 soti,
sentinta de div. in cazul in care unul din soti a avut un divort anterior
si cred ca atat.
pentru acele certificate medicale trebuie sa mergi la un laborator care face teste VDRL asa se numesc, eu am fost la Galenus si a doua zi au fost gata, am platit 7 lei. apoi cu rezultatul acelor analize mergi la medicul de familie si el iti elibereaza certificatul medical prenuptial care (in cazul nostru) a trebuit sa fie datat cu data in care am depus actele si care trebuie sa fie cu 10 zile inainte de ziua cununiei civile. de ex eu am avut cununia pe data de 13 iunie, am depus actele pe data de 4 iunie si certificatele prenuptiale au fost datate tot cu data de 4 iunie. Multa bafta!!!

lleicam821
01.07.2009, 09:29:50
noi nu am platit taxa..... si noua ne-au spus exact in ce data sa mergem, sa depunem actele, au calculat ei 10 zile inainte de nunta.

Anxious
01.07.2009, 09:54:21
noi nu am platit taxa..... si noua ne-au spus exact in ce data sa mergem, sa depunem actele, au calculat ei 10 zile inainte de nunta.

Daca faci cununia civila in Tg.mures este o taxa de 51Ron ... cel putin asta mi-au zis doamnele care fac inregistrarea, si mai este o taxa daca vrei sa faci fotografii la casa casatoriilor din Tg.Mures.

cicika
01.07.2009, 10:01:02
Daca faci cununia civila in Tg.mures este o taxa de 51Ron ... cel putin asta mi-au zis doamnele care fac inregistrarea, si mai este o taxa daca vrei sa faci fotografii la casa casatoriilor din Tg.Mures.
dar sitaxa difera in functie de ora dorita.....daca vrei supa ora 14.00 este mai mare>:D<

lleicam821
01.07.2009, 11:56:00
da ... asa e...noua ne-a spus ca nu exista taxa dar daca ne face placere putem duce o amintire (gen bibelou) cu numele nostru pe ea, si ei o vor pastra peste ani si ani....noi am dus un crucifix.

tundealiz
15.07.2009, 14:53:32
Buna tuturor

Poate cineva sa-mi spuna cu cat timp inainte de nunta trebuie sa fac rezervare pentru casatoria civila?
Noi avem nunta anul viitor, in 17 aprilie. Se pare ca vom avea si cununia civila in aceeasi zi.
Parca am citit pe undeva ca incepand cu ianuarie se fac programarile pentru anul respectiv.

lleicam821
16.07.2009, 06:30:53
eu nu am facut la Tg Mures cununia civila dar din cate stiu de la fete incepand cu 2-3 ianuarie se fac programarile.

Anxious
16.07.2009, 09:51:55
Buna tuturor

Poate cineva sa-mi spuna cu cat timp inainte de nunta trebuie sa fac rezervare pentru casatoria civila?
Noi avem nunta anul viitor, in 17 aprilie. Se pare ca vom avea si cununia civila in aceeasi zi.
Parca am citit pe undeva ca incepand cu ianuarie se fac programarile pentru anul respectiv.

Buna,

adevarul e ca daca vrei sa ai data si ora dorita de tine atunci sa te duci cat mai repede ... si eu asa am patit ca multi, am tot amanat si cand am ajuns acolo nu am avut din ce sa aleg...si m-am dus in ianuarie si mai aveau numai doua spatii libere pe ziua dorita, ori dim devreme ori in plina amiaza.
Te sfatuiesc sa te duci chiar din decembrie.

c_baias
16.07.2009, 10:13:35
Chiar ieri discutam cu o viitoare miresica, aceeasi dilema, cu programarea cununiei civile. Ea s-a interesat direct, iar cei de la primarie i-au spus ca programarile pentru la anul se fac incepand cu ianuarie 2010.

Acuma cealalta problema de care zicea Reka81, ca deja in 2-3 ianuarie nu a mai gasit loc pe programare... stiti cum e, ca doar traim in Romania (mama ei de viata!).

Concluzia: daca aveti vreo cunostinta pe acolo puteti face programare si de acum pentru anul viitor; daca insa faceti parte dintre muritorii de rand, doar de la anul din ianuarie.

tundealiz
16.07.2009, 12:31:19
Aoleo, atunci ar fi bine sa ma interesez cine pe cine cunoaste pe acolo :)
Oricum eu vreau de dimineata (optim ar fi ora 10). Dar poate ei incep cununiile de la ora 8. 8-|

ona28
22.07.2009, 19:36:57
Buna eu cand am fost sa ma programez au spus ca taxa e de 71 lei

cicika
23.07.2009, 11:49:02
Buna eu cand am fost sa ma programez au spus ca taxa e de 71 lei
noi nu cred ca am platit asa mult:">

tundealiz
23.07.2009, 22:27:26
Pana la anul se va mai mari taxa, sigur...doar traim in Romania (si asta ne ocupa tot timpul ;)))

cicika
24.07.2009, 09:08:11
Pana la anul se va mai mari taxa, sigur...doar traim in Romania (si asta ne ocupa tot timpul ;)))
aici ai foarte mare dreptate:">

Anxious
27.07.2009, 18:56:01
Fetelor, ajutati-ma va rog.....

la starea civila cand depun actele, este nevoie de un timbru fiscal dar nu stiu de ce valoare, de 50 de bani, de 1 leu sau de 2 lei?am crezut ca-i indiferent dar cineva mi-a zis ca la sovata nu o luat timbrul de 1 leu ci numai de 50 de bani. aici in tg mures este specificat cumva valoarea timbrului?

Mersi mult mult.

cicika
27.07.2009, 20:38:04

la starea civila cand depun actele, este nevoie de un timbru fiscal dar nu stiu de ce valoare, de 50 de bani, de 1 leu sau de 2 lei?am crezut ca-i indiferent dar cineva mi-a zis ca la sovata nu o luat timbrul de 1 leu ci numai de 50 de bani. aici in tg mures este specificat cumva valoarea timbrului?

Mersi mult mult.
imi pare rau dar chiar nu stiu:(
poate stie zoe ca acum a avut cununia:*

Angyalka
27.07.2009, 22:14:51

Mersi mult mult.

Noi am avut civila pe 29 mai... nu ne-au cerut nici un timbru in afara de cele de pe certificatele prenuptiale, ambele de cate 1 leu, lipite si stampilate de doctorita. Altceva, separat nu ne-au cerut.

lleicam821
28.07.2009, 07:30:05
imi pare rau dar chiar nu stiu:(
poate stie zoe ca acum a avut cununia:*
eu am avut cununia in Sancrai si acolo ne-a trebuit de un leu ..parca....=P~ la cat de multe imi amintesc....

Anxious
28.07.2009, 07:56:05
Noi am avut civila pe 29 mai... nu ne-au cerut nici un timbru in afara de cele de pe certificatele prenuptiale, ambele de cate 1 leu, lipite si stampilate de doctorita. Altceva, separat nu ne-au cerut.

Cununia a fost oficializata aici in Tg.Mures?

lleicam821
28.07.2009, 08:14:54
Cununia a fost oficializata aici in Tg.Mures?
da da...din cate stiu eu aici au avut cununia.....dar cel mai bine intereseaza-te la cei de la starea civila....

Anxious
28.07.2009, 08:19:14
Intr-un final am sunat la Starea Civila si am intrebat si au zis ca nu trebuie nici un timbru fiscal pe certificatele eliberate de medicul de familie. Apoi sper sa stie ce vorbesc si sa nu avem o surpriza cand mergem cu dosarul.

Oricum Mersi mult de tot.

lleicam821
28.07.2009, 08:22:57
nu stiu ce sa zic....noua la toate ne-a trebuit....ca lipit direct pe certificatele medicale sau nu...dar tot a trebuit...

Anxious
28.07.2009, 08:57:03
nu stiu ce sa zic....noua la toate ne-a trebuit....ca lipit direct pe certificatele medicale sau nu...dar tot a trebuit...

Si atunci ce pot sa fac?
Daca apar cu timbrul pe certificat ma refuza si poate daca nu apar iara ma refuza. si daca nu depun dosarul pana in 30 iulie nu ma cununa.
Ce sa fac?

lleicam821
28.07.2009, 09:21:50
nu stiu ce sa zic...mai da telefon inca o data sau mergi acolo personal...poate dai de altcineva....si daca tot asa iti zice atunci e clar....

Angyalka
28.07.2009, 11:05:33
Cum sa te refuze daca ai timbrele pe certificat... la toate ne-au trebuit, medicul de familie nici nu a inceput sa scrie certificatul pana nu i-am dat si timbrele. E OBLIGATORIU si iti spun si de ce: timbrele fiscale au doua parti, sunt ca doua timbre lipite imrepuna, partea principala a ajuns pa certificat (in spate si stampilat pe deasupra) iar cealalta parte a ramas lipita pe cotorul acela de unde s-a rupt certificatul nostru.

Anxious
28.07.2009, 12:28:42
Cum sa te refuze daca ai timbrele pe certificat... la toate ne-au trebuit, medicul de familie nici nu a inceput sa scrie certificatul pana nu i-am dat si timbrele. E OBLIGATORIU si iti spun si de ce: timbrele fiscale au doua parti, sunt ca doua timbre lipite imrepuna, partea principala a ajuns pa certificat (in spate si stampilat pe deasupra) iar cealalta parte a ramas lipita pe cotorul acela de unde s-a rupt certificatul nostru.

Chiar nu mai stiu nimic...o sa vedem maine cand ducem dosarul ce o sa ne spuna si asa voi sti exact ce si cum si poate alte mirese nu o sa mai aiba nelamurirea asta.

tundealiz
28.07.2009, 12:59:16
Chiar nu mai stiu nimic...o sa vedem maine cand ducem dosarul ce o sa ne spuna si asa voi sti exact ce si cum si poate alte mirese nu o sa mai aiba nelamurirea asta.

Foarte bine gandit! Sa nu uiti cumva sa ne scrii detaliile: ce si cum si cat! 8-|
Mersi

Anxious
30.07.2009, 07:46:05
Neata fetelor,

din fericire am reusit sa depunem dosarul la primarie fara nici o problema ... in legatura cu certificatul prenuptial, sunt medici de familie care il elibereaza cu timbru numai si sunt care il elibereaza fara. Nu conteaza deloc la starea civila. Noi am dus doua de doua feluri si nu au zis nimic nimic...:)))

Mersi mult de incurajari.

tundealiz
30.07.2009, 09:25:56
Si taxa in cele din urma cat a fost?

Anxious
30.07.2009, 09:53:03
Si taxa in cele din urma cat a fost?

care taxa? certificatul cu timbru o avut timbru fiscal de 1 leu, apoi taxa de casatorie a fost de 51 de lei plus taxa de dosar 5 lei. atata am platit in total. Certificatele de la medic este de 30 de lei fiecare.

tundealiz
30.07.2009, 10:02:29
Pai, la taxa de casatorie m-am referit...dar vad ca mai sunt si altele....nu stiu de ce nu ma asteptam la asa ceva. mersi ptr info

cicika
30.07.2009, 11:22:03
care taxa? certificatul cu timbru o avut timbru fiscal de 1 leu, apoi taxa de casatorie a fost de 51 de lei plus taxa de dosar 5 lei. atata am platit in total. Certificatele de la medic este de 30 de lei fiecare.
legat de asta.....Cristi nu a platit nimic anul trecut iar eu am platit 15 lei la medicul meu de familie.....nu stiu in functie de ce se calculeaza8-| 8-| 8-| [-(

lleicam821
30.07.2009, 11:28:19
Nici noi nu am platit nimic..../:)

tundealiz
30.07.2009, 11:34:22
Interesant....trebuie sa ma interesez cum functioneaza sistemul...(ma refer la emiterea acestor certificate de catre mdeicii de familie).

Noemi23
30.07.2009, 11:59:10
Si noi am reusit sa depunem actele la starea civila, legat de preturi noi am platit 10 lei / pers. pentru analizele VDRL, 10 lei/pers. la medicul de familie, 30 lei la starea civila ( taxa de sambata), 10 lei pentru dosar.

cicika
30.07.2009, 12:02:49
offfffff cate taxe:( #:-S #:-S #:-S #:-S #:-S #:-S

Noemi23
30.07.2009, 12:46:14
offfffff cate taxe:( #:-S #:-S #:-S #:-S #:-S #:-S
da...peste tot numai taxe

tundealiz
30.07.2009, 13:03:36
Si noi am reusit sa depunem actele la starea civila, legat de preturi noi am platit 10 lei / pers. pentru analizele VDRL, 10 lei/pers. la medicul de familie, 30 lei la starea civila ( taxa de sambata), 10 lei pentru dosar.

Aici in TgMures?
Taxa de casatorie vad ca este mai mica..

Noemi23
01.08.2009, 21:59:44
Aici in TgMures?
Taxa de casatorie vad ca este mai mica..
Noi ne casatorim in Sg-Mures, probabil de aceea esta taxa mai mica....suntem la tara;));))

cicika
01.08.2009, 22:49:52
Noi ne casatorim in Sg-Mures, probabil de aceea esta taxa mai mica....suntem la tara;));))
bine ca aveti taxa mai mica:D

roxi_
29.09.2009, 15:53:27
fetelor, daca mirele are buletin de Mures, eu doar flotant, e ok, nu? parca numai unul tb neaparat sa aiba buletin in orasul unde se oficiaza starea civila, nu?
nu mai vreau sa-mi schimb buletinul inainte de nunta....:-<

cicika
29.09.2009, 21:06:17
fetelor, daca mirele are buletin de Mures, eu doar flotant, e ok, nu? parca numai unul tb neaparat sa aiba buletin in orasul unde se oficiaza starea civila, nu?
eu asa stiu ca este ok asa

lleicam821
30.09.2009, 06:03:58
corect! doar unul dintre cei doi trebuie sa aiba buletinul in ms

Farfalla
30.09.2009, 13:55:33

Ajunge daca el are Ci de Mures...la fel a fost si la noi...eu am avut de Reghin iar el de Focsani si nu au foat probleme!:*

a_berky
07.10.2009, 21:15:16
Tinand cont ca eu am avut deja nunta as vrea sa va impartasesc cate ceva din experienta mea. Inscrierile la starea civila nu se pot face mai repede de prima zi lucratoare din an motiv pentru care miresicilor din 2010 le recomand sa se prezinte la primarie in 4 ianuarie la 8 dimineata pentru a prinde o ora convenabila la primarie. Ca si ora eu recomand intervalul 10.45-11.15 urmand ca imediat dupa sa se faca pozele cu invitatii dupa care biserica pe la 12.30. Dupa biserica invitatii se pot indrepta spre restaurant iar voi la pozele artistice. Daca intrati in restaurant pe la 14.30 eu zic ca e ok.
Dupa casatorie aveti o luna la dispozitie sa va schimbati buletinul (daca e cazul) si sa va prezentati la primarie pentru a cere cei 200 de euro de la stat. Eu am fost la un pas sa ii ratez pentru ca am plecat in luna de miere imediat dupa nunta dupa care mi-am primit buletinul exact in ultima zi in care puteam depune cererea. Banii se primesc dupa 6 saptamani cand trebuie sa mergeti din nou la primarie cu certificatul de casatorie.
Sper ca aceste sfaturi sa va fie utile :)

tundealiz
08.10.2009, 11:47:39
Buna,

o mica nelamurire am in legatura cu noua CI: in cat timp ti-l fac cei de la Politie si daca la primarie trebuie sa prezinti noua carte ptr obtinerea acelor euroi? Trebuie depuse din noua acte si dosare? Adica dupa cununia civila?:-"

a_berky
08.10.2009, 12:01:06
Buna,

o mica nelamurire am in legatura cu noua CI: in cat timp ti-l fac cei de la Politie si daca la primarie trebuie sa prezinti noua carte ptr obtinerea acelor euroi? Trebuie depuse din noua acte si dosare? Adica dupa cununia civila?:-"
Buletinul nou il primesti in aproximativ 5 zile. Pentru a cere cei 200 de euro de la primarie trebuie sa mergeti (cred ca amandoi) in 30 de zile de la nunta cu certificatul de casatorile si buletinele noi. Cand ridicati banii, dupa 6 saptamani, e de ajuns sa mearga numai unul cu certificatul de casatorie si cu buletinul.

tundealiz
08.10.2009, 12:04:40
Wow....sunt rapizi cei de la Evid.Populatiei...;))
Ok, mersi ptr informatii

roxi_
08.10.2009, 13:57:04
[quote=a_berky;2461342]Tinand cont ca eu am avut deja nunta as vrea sa va impartasesc cate ceva din experienta mea. Inscrierile la starea civila nu se pot face mai repede de prima zi lucratoare din an motiv pentru care miresicilor din 2010 le recomand sa se prezinte la primarie in 4 ianuarie la 8 dimineata pentru a prinde o ora convenabila la primarie.

se poate duce doar 1 singura persoana ...pt acest lucru?si ce anume mai ai nevoie la tine in acea zi?

a_berky
08.10.2009, 14:07:12
se poate duce doar 1 singura persoana ...pt acest lucru?si ce anume mai ai nevoie la tine in acea zi?

Daca inteleg bine tu te referi la ziua de 4 Ianuarie cand mergi sa iti faci programarea. In acea zi e suficient sa mearga doar unul din voi, cu buletinul, ca sa va rezervati ora. Cu aproximativ o saptamana inainte de nunta va trebui sa mergeti din nou, amandoi de data asta, sa semnati niste hartii, sa va faca copii dupa buletine, sa duceti analizele etc.

roxi_
09.10.2009, 09:42:41
Daca inteleg bine tu te referi la ziua de 4 Ianuarie cand mergi sa iti faci programarea. In acea zi e suficient sa mearga doar unul din voi, cu buletinul, ca sa va rezervati ora. Cu aproximativ o saptamana inainte de nunta va trebui sa mergeti din nou, amandoi de data asta, sa semnati niste hartii, sa va faca copii dupa buletine, sa duceti analizele etc.

am inteles;)...multu'

tundealiz
05.01.2010, 15:16:53
V-ati rezervat ora la Starea civila, fetelor?

Noi am fost azi si am rezolvat-o si pe asta8-| Taxa a ramas ceea de anul trecut, adica 51 lei (deocamdata).

giacarangi
05.01.2010, 16:19:21
V-ati rezervat ora la Starea civila, fetelor?

Noi am fost azi si am rezolvat-o si pe asta8-| Taxa a ramas ceea de anul trecut, adica 51 lei (deocamdata).
Da, da am fost ieri aproape la prima ora dupa sfaturile miresicilor>:D< >:D<

ildus
07.01.2010, 21:08:34
La ce ora e mai bine sa se faca rezervarea tinand cont ca la restaurant incepe la ora 14 petrecera?

Anxious
07.01.2010, 21:39:06
La ce ora e mai bine sa se faca rezervarea tinand cont ca la restaurant incepe la ora 14 petrecera?

In jurul orei 11 maxim 12 tinand cont si de sfatul fotografului, intreaba-l cam de cat timp are nevoie sa va faca pozele necesare ... de ex noi am avut civila la 11:45 religioasa la 13 si am ajuns la restaurant in jurul orei 14:30 si n-am avut timp lejer ptr fotografii ... am alergat dintr-o parte in alta >:D<

tundealiz
08.01.2010, 18:03:35
Depinde...cate ai de facut in ziua respectiva, ce program iti organizez.
Daca ai la doar 1 biserica sau 2, cate sedinte de fotografii vrei sa faci:doar voi doi, sau si cu familia, etc.
Noi in cele din urma am decis sa nu avem cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa si chef...sa avem mai mult timp la dispozitie ptr toate. Sa putem savura fiecare moment din plin :-p

roxana1405
08.01.2010, 18:44:54
Eu sincer asi prefera sa fac cununia civila intr-o alta zi. Mi se pare prea aglomerat programul si cred ca voi avea mai mult timp pentru poze.

roxana1405
08.01.2010, 18:46:34
Plata se face in momentul inregistrarii, sau se poate si ulterior?

tundealiz
08.01.2010, 18:51:41
Plata se face cand depui dosarul cu toate actele ce trebuie, adica cu 1 saptamana inainte de data civilei.
Nu atunci cand faci programarea..

Vinda
10.02.2010, 19:30:27
Eu sincer asi prefera sa fac cununia civila intr-o alta zi. Mi se pare prea aglomerat programul si cred ca voi avea mai mult timp pentru poze.

Buna, noi facem la fel. Am rezervat ziua de vineri pt cununia civila, iar nunta va fi sambata. Vom avea timp vineri sa facem tot feluri de poze lejer, doar noi doi, a doua zi vom face pozele cu prietenii, rudele. :) Mie mi se pare foarte comod asa.

ildus
18.02.2010, 14:05:28
Am rezolvat cu starea civila.
Spre surprinderea nostra am platit 21 Ron (16+5) la Primarie

tundealiz
18.02.2010, 19:32:43
Da? Cum asa?
Faceti cumva intr-o zi oarecare a saptamanii sau in week-end? (parca am auzit pe undeva ca in week-end e mai mare taxa...poate aici pe miresici)
Daca ati platit deja taxa inseamna ca veti avea peste 1-2 saptamani civila...nu?

BluePink
19.02.2010, 07:42:22
Da? Cum asa?
Faceti cumva intr-o zi oarecare a saptamanii sau in week-end? (parca am auzit pe undeva ca in week-end e mai mare taxa...poate aici pe miresici)
Daca ati platit deja taxa inseamna ca veti avea peste 1-2 saptamani civila...nu?
cum nunta noastra va fi dumunica noi vom plati o taxa de 71 ron :(

elaics
19.02.2010, 14:11:42
cum nunta noastra va fi dumunica noi vom plati o taxa de 71 ron :(
cadn trebuie sa platesti Pinky?

BluePink
19.02.2010, 14:21:42
cadn trebuie sa platesti Pinky?
atunci cand facem dosarul .....inainte de nunta cu 10 zile.....

ildus
19.02.2010, 15:03:06
Marti o sa avem starea civila, probabil de aceea am platit mai putin

Vinda
23.02.2010, 13:49:06
Da, platesti mai putin daca ai in cursul saptamanii. Noi am ales sa facem civila vineri, si vom avea de platit 16 lei, cu 10 zile inainte de nunta.

tundealiz
24.02.2010, 09:15:23
Sunt totusi diferente mari intre taxe...
Dar asta e...o platim daca suntem nevoiti!
De abia astept ziua ceea mare :D
Analizele cand se fac? Tot cu 10 zile inainte (ni s-a spus, dar am uitat :">)

Vinda
25.02.2010, 13:23:14
Sunt totusi diferente mari intre taxe...
Dar asta e...o platim daca suntem nevoiti!
De abia astept ziua ceea mare :D
Analizele cand se fac? Tot cu 10 zile inainte (ni s-a spus, dar am uitat :">)

Mai bine intrebi si verifici sa fii sigura. Noua ni s-a spus clar, ca adeverinta de la medic de familie trebuie sa fie eliberata in intervalul de timp indicat de ei. Acel interval pentru ei inseamna doua zile. A fost clar doamna: daca e eliberata inainte sau dupa, nu e acceptata. :-s
Oricum astept si eu cu nerabdare. :D

ralluprintesa
03.03.2010, 10:14:07
da ... asa e...noua ne-a spus ca nu exista taxa dar daca ne face placere putem duce o amintire (gen bibelou) cu numele nostru pe ea, si ei o vor pastra peste ani si ani....noi am dus un crucifix.
acum inteleg de ce sunt doua vitrine pline cu tot felul de suveniruri in sala de casatorii! si eu acolo o sa fac casatoria civila!

camelia_laiu
16.03.2010, 12:39:08
buna fetelor!
noi vom avea cununia civila vineri ca sa evitam aglomerarea de evenimente din ziua nuntii (plus ca vreau alta rochie, alt buchet....ce sa fac, nu ma pot hotari doar la una)!? mai este cineva in aceasta situatie? nu stiu cum sa procedez cu programarea orei la starea civila; as fi vrut mai pe seara, dar ar trebui sa trec si pe la local(BUSSINESS) mai tarziu sa vad sala inainte de nunta si nu pot sa las invitatii ca eu am treaba; iar daca programez pe la pranz,lumea va fi inca la lucru...

cicika
16.03.2010, 13:38:16
buna fetelor!
noi vom avea cununia civila vineri ca sa evitam aglomerarea de evenimente din ziua nuntii (plus ca vreau alta rochie, alt buchet....ce sa fac, nu ma pot hotari doar la una)!? mai este cineva in aceasta situatie? nu stiu cum sa procedez cu programarea orei la starea civila; as fi vrut mai pe seara, dar ar trebui sa trec si pe la local(BUSSINESS) mai tarziu sa vad sala inainte de nunta si nu pot sa las invitatii ca eu am treaba; iar daca programez pe la pranz,lumea va fi inca la lucru...
din cete stiu eu nu sunt miresici in sit aceasta>:D<

ildus
16.03.2010, 14:29:11
buna fetelor!

Hello.

Noi am avut cununia civila intr-o zi de marti.
Rezolvarea e foarte simpla. Mai spre seara nu se poate.
Noi initial am vrut de la ora 15. Nu se putea, era prea tarziu. Asa ne-am programat la 13.

Important e sa-ti anunti invitatii din timp, sa le spui cum o sa fie programul.

Noi in pauza de masa ne-am casatorit
Am spus la toata lumea ca dupa ceremonie nu se va tine masa festiva, si ne intoarcem la lucru.

Si a fost bine :)

roxana1405
18.03.2010, 13:31:27
buna fetelor!
Camelia mai intai verifica pana la ce ore se pot oficia casatorii vineri. In functie de asta iti programezi cununia civila......La bussines poti sa mergi si pe la orele 22 sa vezi sala, oricum cam pe atunci va fi gata aranjata. Cununia civila o poti programa de la 17 sau 18, ceremonia dureaza mai putin de 15 minute + poze,felicitarile, sampania maxim 30 min. Asta inseamna undeva la 18, 19 sa fi la local daca dati o masa dupa cununia civila, 3-4 ore sunt mai mult decat suficente sa te chefuiesti, nu uita ca sambata te asteapta o zi lunga!

tundealiz
24.03.2010, 20:19:26
Fetelor, voi de unde ati achizitionat si ce fel de pahare ptr sampania de la civila?

camelia_laiu
25.03.2010, 09:34:07
Fetelor, voi de unde ati achizitionat si ce fel de pahare ptr sampania de la civila?

no, inca la asta nu m-am gandit. eu aveam convingerea ca sunt acolo;sau.... nu?

tundealiz
25.03.2010, 09:36:26
Nici eu nu stiu..:">
Poate ne ajuta fetele care au avut deja civila.

BluePink
25.03.2010, 09:41:17
Nici eu nu stiu..:">
Poate ne ajuta fetele care au avut deja civila.
eu nu cred ca au acolo :) trebuie sa iti duci tu .....se gasesc la auchan pahare de sampanie ieftine sau poti lua din acelea de plastic.eu asa vreau sa iau .....de plastic :)

cicika
25.03.2010, 10:44:53
primaria nu iti ofera nimic.....cine sa stea sa spele sute de pahare???:O tu trebuie sa iti duci....eu am avut din plastic si a iesit ok.....daca nu aveti multe persoane la starea civila se pot duce si de sticla insa eu am avut multi la starea civila
fetele care au nunta la europa....cei de la local asigura si paharele de sampanie la civila...dar sa intrebati:*

green_eyesMS
25.03.2010, 10:45:31
sunt pahare care au forma de pahare de sampanie dar de fapt sunt de plastic. sigur gasesti la hipermarketuri.
sigur nu au la starea civila, dar intr-un fel mi se si pare logic. nici nu ar avea ei de ce sa tina acolo.

eu nu cred ca au acolo :) trebuie sa iti duci tu .....se gasesc la auchan pahare de sampanie ieftine sau poti lua din acelea de plastic.eu asa vreau sa iau .....de plastic :)

green_eyesMS
25.03.2010, 10:47:42
si de la president daca ceri iti asigura chelner, pahare, sampanie ca si la europa de altfel dar trebuie discutat si platit in plus probabil. si ai dreptate cu spalatul paharelor...ca doar acolo sunt doar ofiterii de stare civila. fiecare isi aduna la plecare lucrurile si lasa curat pentru urmatorii.

primaria nu iti ofera nimic.....cine sa stea sa spele sute de pahare???:O tu trebuie sa iti duci....eu am avut din plastic si a iesit ok.....daca nu aveti multe persoane la starea civila se pot duce si de sticla insa eu am avut multi la starea civila
fetele care au nunta la europa....cei de la local asigura si paharele de sampanie la civila...dar sa intrebati:*

ildus
25.03.2010, 14:18:52
Fetelor in cat timp se face buletinul nou?

roxi_
25.03.2010, 14:44:28

5 zile lucratoare

elaics
25.03.2010, 14:44:36
ART. 13
(1) Actul de identitate se eliberează de către serviciul public comunitar de evidență a persoanelor de la locul de domiciliu sau reședință a persoanei fizice, pe baza cererii scrise a acesteia sau, în cazul persoanei fizice puse sub interdicție, a reprezentantului său legal.
(7) Termenul de soluționare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este de până la 30 de zile, acesta putând fi prelungit cu cel mult 15 zile de către șeful serviciului public comunitar de evidență a persoanelor.( ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ Nr. 97 din 14 iulie 2005
privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români)
dar eu cred ca "se poate" si mai repede

tundealiz
25.03.2010, 14:55:34
Mersi fetelor!
Atunci trebuie sa dau o raita pe la hiper-supermarketuri sa vad, ce gasesc.

tundealiz
25.03.2010, 14:56:46

5 zile CI, si 30 (parca) pasaportul. Cu taxa de urgenta, se poatesi mai repede.
Asa stiu eu.
Dar cum nu ma intereseaza prea mult acest aspect, nu m-am "documentat". :-"

a_berky
29.03.2010, 12:14:06
Eu am avut nunta la President si seful de sala mi-a trimis un chelner cu tot cu pahare. A fost mult mai elegant ca sampania sa fie servita de un chelner din pahare de sticla. El s-a ocupat de tot, a pus in pahare, a servit lumea, la sfarsit a strans si a plecat. Sampanie a luat din cea dusa la restaurant cu o zi inainte si ce o ramas o adus inapoi asa ca si de bataia asta de cap am scapat. Cred ca de costat a costat 50 de lei.

tundealiz
29.03.2010, 12:22:42
Cand se depunde dosarul trebuie sa mergem amandoi? E obligatoriu?

elaics
29.03.2010, 12:56:05
Cand se depunde dosarul trebuie sa mergem amandoi? E obligatoriu?
da, este obligatoriu amandoi

tundealiz
29.03.2010, 14:12:09
da, este obligatoriu amandoi

Mersi!

Intre timp m-am interesat si eu la Primarie si mi s-a spus ca trebuie sa mergem amandoi.:(

tundealiz
29.03.2010, 21:16:47
Aici la Mures nu trebuie depus copie dupa CI a martorilor?
Cand am fost eu martora la o prietena trebuia sa dau copie dupa CI al meu la dosar...

BluePink
30.03.2010, 07:16:41
Cand am fost eu martora la o prietena trebuia sa dau copie dupa CI al meu la dosar...
cand am fost eu martora.........nu a trebuit .......

a_berky
30.03.2010, 08:38:14
Nu, nu trebuie.

tundealiz
30.03.2010, 15:06:54
Mersi fetelor.

Am reusit si noi sa depunem dosarul! <:-P
Am mai scapat de o grija...;;)

elaics
30.03.2010, 22:06:22
Mersi fetelor.

Nu cu 10 zile trebuie depus inainte? poti ami repede?

homm
30.03.2010, 22:48:06

poate din cauza pastelui (cand pp ca nu se lucreaza) s-a putut mai repede

BluePink
31.03.2010, 07:55:32
Mersi fetelor.

=D> =D> bravo:) bine ca ati mai scapat de o grija importanta :)

tundealiz
31.03.2010, 19:34:08

Ba da. Cu 10 zile inainte. Dar noi nu vom avea in aceeasi zi cununia civila, ci mai repede.

elaics
31.03.2010, 21:19:35
Ba da. Cu 10 zile inainte. Dar noi nu vom avea in aceeasi zi cununia civila, ci mai repede.
ce fain! o sa aveti un stres mai putin in ziua nunti

tundealiz
01.04.2010, 07:26:48
Da, asta era idea.
Dar sa stii ca stresul tot exista, doar ca se exitende pe o perioada mai lunga :-p

tundealiz
05.04.2010, 15:54:43
Fetelor,

ce hartii se depun cand vrei sa-ti schimbi CI?

lleicam821
06.04.2010, 10:33:29
poate te ajuta asta....
http://www.evidentapersoanelor.ro/index.php?pag=carte_de_identitate

tundealiz
06.04.2010, 10:59:24
poate te ajuta asta....
http://www.evidentapersoanelor.ro/index.php?pag=carte_de_identitate

Mersi mult de tot.
Foarte util site..nici nu stiam ca exista! M-ai scutit de un drum la Evid.Pop.
O zi frumoasa va doresc!

tundealiz
26.04.2010, 16:27:11
Fetelor,

nu stiti ce documente se depun la Primarie odata cu cererea ptr cei 200 de euro?

elaics
26.04.2010, 20:05:06
Fetelor,

nu stiti ce documente se depun la Primarie odata cu cererea ptr cei 200 de euro?
intra pe site-ul primarie tg mures, acolo tb sa fie scris

tundealiz
27.04.2010, 09:27:25
intra pe site-ul primarie tg mures, acolo tb sa fie scris

Am tot cautat, dar nu am gasit.
In cele din urma am fost cu toate actele si bine am facut, ca trebuia sa predam si copii dupa buletine si certificat de casatorie.
Oricum, mersi de sfat.

elaics
27.04.2010, 09:50:07
http://www.tirgumures.ro/spclep/
e adevarat ca nu scrie exact nimic de banii aceia 200 euro..eu ma gandeam la pagina aceasta..
bine ca ati rezolvat

andreealoredana1987
22.06.2010, 21:16:19
daca ma poate ajuta cineva?!!!
cu cat timp inainte de nunta trebuie programata cununia religiosa si ce civila?!!!

lleicam821
23.06.2010, 07:00:44
imediat dupa Anul Nou, in data de 3 ianuarie cred ca incepe programul cu publicul la primarie, te duci acolo si te asezi frumusel la coada ....atunci e cel mai bine sa programezi civila ca gasesti la orice ora vrei. iar la biserica...depinde de biserica...cat e de aglomerata, cu cateva luni inainte oricum.

tundealiz
23.06.2010, 07:32:00
daca ma poate ajuta cineva?!!!
cu cat timp inainte de nunta trebuie programata cununia religiosa si ce civila?!!!

Daca vreti sa faceti civila in zile de sambata, cat mai repede.
Daca vreti intr-o zi lucratoare sau duminica, nu este atat de urgent.
Noi am gasit loc lejer ptr aprilie (desi am avut intr-o zi de sambata) in ianuarie, iar prietenii nostri au acum in iulie,intr-o zi de joi, si au rezervat acum o luna.

Vinda
19.07.2010, 08:57:46
Buna

Aveti idee pana la ce ora se pot depune actele? (Ma refer la certificatul prenuptial si actele pentru dosar.)

Din pacate nu sunt in Tg Mures, si nu pot sa ma duc sa verific orarul..

tundealiz
19.07.2010, 09:00:22
Program cu publicul:
Luni 8-12
Marti 8-12; 14-16
Miercuri 8-12
Joi 8-12; 14-16
Vineri 8-12

Sursa: http://www.tirgumures.ro/e107/news.php

Vinda
19.07.2010, 09:13:11
Vad ca orarul primariei conform site-ului lor e intre 8-12. Daca fac click pe serviciul evidenta populatiei nu intra nimic, nu merge siteul. Deci probabil se depun actele intre 8-12 doar, ce nashpa. :((

tundealiz
19.07.2010, 09:21:16
Vad ca orarul primariei conform site-ului lor e intre 8-12. Daca fac click pe serviciul evidenta populatiei nu intra nimic, nu merge siteul. Deci probabil se depun actele intre 8-12 doar, ce nashpa. :((

Sunt 2 zile cand au program pana la 16. Noi am fost de la ora 15.

Vinda
19.07.2010, 09:23:49
Program cu publicul:
Luni 8-12
Marti 8-12; 14-16
Miercuri 8-12
Joi 8-12; 14-16
Vineri 8-12

Sursa: http://www.tirgumures.ro/e107/news.php

Mersi, am gasit si eu aceasta sursa, dar diferitele servicii si directii pot avea alt orar... ma rog, nu conteaza, ca nu merge site-ul si o sa sun, sa-mi fie clar.

tundealiz
19.07.2010, 09:25:01
Ok, suna, sa nu fie ceva neintelegere, dar eu asa stiu ca la fiecare serviciu acesta este programul cu publicul.

Vinda
19.07.2010, 09:28:56
Sunt 2 zile cand au program pana la 16. Noi am fost de la ora 15.

Dah.. mie mi-e extrem de greu sa ma deplasez din Buc. si apoi sa aflu ca de fapt au alt orar, si trebuie sa mai astept o zi...ce viata sa lucrezi pana la ora 12... 8-|

O sa fac analizele aici in Buc, sa nu ma trezesc ca trebuie sa astept... oricum medicul meu de familie e bun doar de schimbat:D Ne cere 60 lei pentru certificatul prenuptial, acum am sunat-o. Mi se pare total deplasata...
Ce alta unitate ne poate elibera certificatele oare in Tg M?

Vinda
19.07.2010, 09:29:37
Ok, suna, sa nu fie ceva neintelegere, dar eu asa stiu ca la fiecare serviciu acesta este programul cu publicul.

Dah..asta e orarul... frumos..

tundealiz
19.07.2010, 09:54:51
Ce alta unitate ne poate elibera certificatele oare in Tg M?

Eu asa stiu ca doar medicul de familie poate elibera un astfel de certificat. Dar poate te ajuta cineva din domeniu (Flavia poate stie mai bine).
Si eu am platit la medicul de familie(nu mai stiu cat), dat sotul de exp nu a dat nici un ban.

BluePink
19.07.2010, 10:03:55
Eu asa stiu ca doar medicul de familie poate elibera un astfel de certificat. Dar poate te ajuta cineva din domeniu (Flavia poate stie mai bine).
Si eu am platit la medicul de familie(nu mai stiu cat), dat sotul de exp nu a dat nici un ban.

noi 30 ron am platit fiecare

Vinda
19.07.2010, 10:13:53
Multumesc!

Oricum nu e vorba neaparat de tarif, ci de faptul ca platesc contributie din salariu lunar, ca apoi medicul de familie sa fie doar de decor.. sau doar de mancat bani... ma rog, asa e la noi.

Intrebam de alte unitati pentru ca doamna de la primarie ne-a zis in ianuarie, ca poate fi eliberat de med. de fam. sau o alta unitate autorizata... orice ar insemna acest lucru... ca atunci nu am intrebat-o, iar acum e prea tarziu.
Nu o sa ma complic, ma duc si eu la iubitul meu medic de familie. :D

Mersi inc-odata fetelor!

Pupici, si bafta in toate!

lovelydodo
10.11.2011, 10:09:41
Buna fetelor! Vreau sa va intreb daca programarea la starea civila ne-o poate face parintii sau cineva din familie, pentru ca noi suntem plecati si venim inapoi cu 2 luni aproximativ inainte de nunta? Oare se poate sa mearga ei sa faca programarea?:-\

elaics
10.11.2011, 12:26:22
Buna fetelor! Vreau sa va intreb daca programarea la starea civila ne-o poate face parintii sau cineva din familie, pentru ca noi suntem plecati si venim inapoi cu 2 luni aproximativ inainte de nunta? Oare se poate sa mearga ei sa faca programarea?:-\
daca ai o relatie. pot sa te programeze si altii..dar eu cu "relatie" era sa raman fara ziua nunti...
sa se intereseze ai tai la starea civila in primarie

lovelydodo
10.11.2011, 17:52:35
daca ai o relatie. pot sa te programeze si altii..dar eu cu "relatie" era sa raman fara ziua nunti...
sa se intereseze ai tai la starea civila in primarie

Trebuie sa vorbesc eu ei, din cate mi-a zis miresoiul meu, cumnata mea are o prietena acolo la primarie. Sper sa nu patesc ca tine:O sau sa fim nevoiti sa mergem pana in tara numai pentru programarea aia.

deimona
29.11.2011, 22:59:46
Hmm.. a mai auzit cineva de scumpirile programate pt 2012? :-\ Azi am citit intr-un ziar local ca incepand cu anul viitor cununia sambata intre 8-13 va costa 100 ron / 13-16 200 ron. Duminica si sarbatori legale ne va costa 200 lei intre orele 10-13. taxa foto/video 15 ron. :-B:O

lovelydodo
09.12.2011, 11:01:26
Hmm.. a mai auzit cineva de scumpirile programate pt 2012? :-\ Azi am citit intr-un ziar local ca incepand cu anul viitor cununia sambata intre 8-13 va costa 100 ron / 13-16 200 ron. Duminica si sarbatori legale ne va costa 200 lei intre orele 10-13. taxa foto/video 15 ron. :-B:O

Noi suntem pe principiul cat costa...atata costa. De cununia civila nu te poti lipsi ca sa faci nunta, si chiar nu mi-am batut capul cat costa, noi am zis ca ne luam, deci ne luam.
Dar acum m-ai pus pe ganduri. Cat a costat anul asta? Si la ce te refereai cand ai zis taxa foto/video? Ca sa te lase sa faci poza acolo inauntru?

elaics
09.12.2011, 13:18:46
copilutelor, am sunat la Starea Civila si intradevar, de anul viitor se majoreaza taxele de cununie, dar inca nu sunt aprobate ca sa poata fi publicate. Exista proiect de HCL pe care nu=l pot deschde pe site-ul Tg Muresului

lovelydodo
09.12.2011, 14:54:05
copilutelor, am sunat la Starea Civila si intradevar, de anul viitor se majoreaza taxele de cununie, dar inca nu sunt aprobate ca sa poata fi publicate. Exista proiect de HCL pe care nu=l pot deschde pe site-ul Tg Muresului

Multumim!!
Daca se majoreaza, asta e... acuma sa nu ne mai casatorim ca s-au scumpit taxele? [-X

elaics
09.12.2011, 15:13:12
Multumim!!
Daca se majoreaza, asta e... acuma sa nu ne mai casatorim ca s-au scumpit taxele? [-X
tot ce mi-a putut spune ca va fi la un maxim 200...si apoi...in zilelele alea atata imprastii cu 100-200 in dreapta si stanga..ca nici nu mai conteaza

cengher
05.01.2012, 09:33:03
Asa e, ai dreptate, in zilele astea repede se duc 100-200 de lei... acum cat o sa coste, ne resemnam si dam banu`.

eu am fost si m-am programat pt starea civila si mi-au zis ca taxa e 130, si daca chiar era si 200, oricum stim cat se cheltuie la o nunta si cu 100-200 in +/- tot acolo esti

lovelydodo
23.05.2012, 12:26:36
Stie cineva cu cat timp inainte trebuie depuse actele la primaria Tg Mures? 10 zile?

corina_cp
28.11.2012, 22:29:55
Cel mai bine este sa faci in aceeasi zi daca poti pentru a nu te agita in doua zile diferite. Si daca faci in zile diferite trebuie sa dai o masa separata celor care vin la cununia civila

ngo_sz
29.04.2013, 16:35:24
Bună tuturor,

Vin cu o întrebare la voi. Viitorul meu soț este din Sâncrai și am vrea să facem cununia civilă în Târgu Mureș. Știți dacă este posibil? Sau trebuie neapărat să facem la primărie în Sâncrai?

Mulțumesc!

munequita
30.04.2013, 11:14:06
Bună tuturor,

Vin cu o întrebare la voi. Viitorul meu soț este din Sâncrai și am vrea să facem cununia civilă în Târgu Mureș. Știți dacă este posibil? Sau trebuie neapărat să facem la primărie în Sâncrai?

Mulțumesc!

cununia civila o puteti face unde vreti voi, si eu stateam in zona apropiata cu Sancrai si am facut totul in Targu Mures.

ngo_sz
30.04.2013, 12:32:57
(http://www.miresici.ro/forum/member.php?u=11937)munequita, a trebuit să îți faci mutație în Mureș? Din ce știu, căsătoria se face în localitatea unde unul dintre soți are domiciliul.

munequita
30.04.2013, 12:37:58
(http://www.miresici.ro/forum/member.php?u=11937)munequita, a trebuit să îți faci mutație în Mureș? Din ce știu, căsătoria se face în localitatea unde unul dintre soți are domiciliul.

nu, n-am facut nimic. pur si simplu am depus cerere(daca imi amintesc bine..a fost in 2008) la primaria din Targu Mures, si la fel si la biserica.

green_eyesMS
05.05.2013, 22:41:46
buna! tu esti din tg mures?
intr-adevar unul dintre voi trebuie sa aiba domiciliul in tg. mures.

azandreia
07.03.2014, 11:12:53
Buna, fetelor!

Eu voi avea cununia civila la sf lunii iulie in Targu Mures. Imi puteti recomanda un salon de infrumusetare unde sa gasesc o cosmeticiana si o coafeza care sa lucreze frumos si care sa ascult indicatiile clientei?:)

M-am mutat recent aici si nu cunosc absolut nimic...

Multumesc mult!

maria74
08.03.2014, 12:19:13
[QUOTE=azandreia;5027444]Buna, fetelor!

Eu iti recomand salonul Marilyn din Tg Mures,str.Bolyai (imediat cum urci pe stanga dinspre Hotel Plaza).Este o coafeza Mirela si o cosmeticiana Itu.Sunt foarte de treaba amandoua si bune profesioniste.Nici nu au preturi mari.
Al doilea salon care il recomand este salonul Fifi de pe str,Calarasilor (cum intri dinspre centru de langa catedrala mare,imediat in dreapta,langa un plafar,are inscriptie,intri intr-o curte si in spate e amplasat salonul).Aici la acest salon sunt foarte bune doua coafeze Irma si Maria,iar la cosmetica de machiaje se ocupa o tipa Iris.
Sper sa fii multumita daca vei apela la unul din cele 2 saloane.

cameliacosmina
15.03.2014, 19:40:01
O recomand pe Alexandra, de la Alezone pentru coafura si pe Anamaria Feier (my work & my passion- o vei gasi pe facebook) pentru make-up.

EliB
26.03.2014, 08:13:57
Salut,

Vrem sa facem cununia civila in Tg. Mures, e posibil chiar mai repede de nunta. Dar am inteles ca trebuie sa avem viza de flotant pe orasul Tg Mures si ceva analize emise de un medic din Tg. Mures !? Cum se procedeaza in cazul asta ?

Multumesc !

maria74
01.04.2014, 19:51:05
Trebuie sa va interesati pentru amanunte privind domiciliul (flotantul)la primaria Tg Mures, Serviciu de stare civila.Cat despre analize este necasar doar examenul RBW care se face la orice laborator.Pe baza rezultatului,se elibereaza de catre medicul de familie certificatul prenuptial.Doctorita mea de familie a zis ca acel certificat prenuptial este valabil doar 3 zile.

azandreia
16.04.2014, 14:46:07
Multumesc din suflet pentru recomandari, dragelor!

O zi cat mai frumoasa!

EliB
22.04.2014, 10:21:35
multumesc pt informatii ! Am fost la Primarie, am primit toate actele necesare, doar ca difera putin fata de Primaria Reghin unele reguli. Multumesc !

maria90
02.01.2015, 12:28:12
Va rog lamuriti-ma si pe mine.
Am incercat sa sun pentru a afla informatii, insa nu raspunde nimeni, ma gandesc ca din cauza ca e zi libera.
Se poate rezolva doar telefonic, sau trebuie bifata prezenta in persoana?Unde trebuie mers(la primarie, la casa casatoriilor...)? Maine(sambata 3 ian) se poate? Trebuie duse ceva acte pentru rezervarea datei si a orei?