PDA

Versiunea completa : Florarii in Bucuresti care fac aranjamentele din florile primite de la cununie

isabella_alice
05.03.2009, 13:57:01
Am deschis topic-ul acesta in ideea de a schimba informatii referitoare la existenta unor astfel de florarii, care iti preiau florile primite la cununia civila (daca faci in aceeasi zi cu cea religioasa) si iti realizeaza in cateva ore aranjamente pentru mesele de la restaurant. Mi se pare o idee buna, in sensul ca se va plati in plus doar mana de lucru, insa din pacate in Bucuresti nu am auzit ca a apelat vreo miresica la o astfel de florarie :-s .

O prietena, in urma cu doi ani, a apelat la aceste servicii, insa este din Constanta. Deasemenea o colega de serviciu care si-a facut nunta in Pitesti a gasit pe cineva dispus sa-i faca acelasi lucru.

Voi cunoasteti astfel de florarii in Bucuresti?

alina2408
05.03.2009, 14:10:34
Am deschis topic-ul acesta in ideea de a schimba informatii referitoare la existenta unor astfel de florarii, care iti preiau florile primite la cununia civila (daca faci in aceeasi zi cu cea religioasa) si iti realizeaza in cateva ore aranjamente pentru mesele de la restaurant. Mi se pare o idee buna, in sensul ca se va plati in plus doar mana de lucru, insa din pacate in Bucuresti nu am auzit ca a apelat vreo miresica la o astfel de florarie :-s .

O prietena, in urma cu doi ani, a apelat la aceste servicii, insa este din Constanta. Deasemenea o colega de serviciu care si-a facut nunta in Pitesti a gasit pe cineva dispus sa-i faca acelasi lucru.

Buna,eu am facut nunta anul trecut si din florile de la cununie am facut aranjametele pt resturant,dar tipa de la florarie este prietena cu nasa.Totusi poti sa treci si sa intrebi daca se poate floraria este in zona Dristor dar nu mai stiu cum se numeste:-s .Da-mi Pm daca vrei mai multe detalii

kristy
05.03.2009, 22:38:10

Buna, eu mi-am facut cununia civila in urma cu un an si am folosit florile.Cei de la restaurant au fost draguti si s-au oferit sa le puna ei in niste vaze dragute si alte suporturi pe care le aveau.A fost ceva de moment, nu planificasem sa facem aranjamente florale pe mese si in ansamblu a fost frumos.Trebuie sa mentionez insa ca au fost fel si fel de flori(de la trandafirii galbeni,rozi,cizanteme,frezii si pana la gerbere,garoafe sau miniroze) in diferite culori,dupa cum a adus fiecare invitat.
Asadar florareasa care iti va face aranjamentele cu florile de la cununie nu numai ca va trebui sa le faca in cateva ore dar va trebui sa aibe si foarta multa imaginatie ca sa inventeze ceva placut ochiului.
Oricum este o variante de luat in considerare la preturile pe care ti le ofera agentiile/florariile pentru niste simple aranjamente.Totul depinde de gusturile voastre.
Va doresc mult succes in continuare,si sa aveti nunta visurilor voastre.

Apropo si eu tot pe 19.09 am nunta.

aloe
06.03.2009, 15:27:28
[quote=kristy;1547557]Buna, eu mi-am facut cununia civila in urma cu un an si am folosit florile.Cei de la restaurant au fost draguti si s-au oferit sa le puna ei in niste vaze dragute si alte suporturi pe care le aveau.A fost ceva de moment, nu planificasem sa facem aranjamente florale pe mese si in ansamblu a fost frumos.Trebuie sa mentionez insa ca au fost fel si fel de flori(de la trandafirii galbeni,rozi,cizanteme,frezii si pana la gerbere,garoafe sau miniroze) in diferite culori,dupa cum a adus fiecare invitat.
Asadar florareasa care iti va face aranjamentele cu florile de la cununie nu numai ca va trebui sa le faca in cateva ore dar va trebui sa aibe si foarta multa imaginatie ca sa inventeze ceva placut ochiului.
Oricum este o variante de luat in considerare la preturile pe care ti le ofera agentiile/florariile pentru niste simple aranjamente.Totul depinde de gusturile voastre.

O prietena de-a noastra a avut posibilitatea sa faca aranjamentele cu florile de la cununie si ca sa nu fie aceasta posibila problema cu diversitatea florilor, ne-a rugat pe cei mai apropiati (si destul de multi) sa ii aducem aceleasi flori (cineva s-a dus si le-a cumparat dimineata pe toate). Initial nu mi s-a parut prea frumos gestul, dar cand m-am gandit mai bine mi-am dat seama ca toti am ajutat-o si in ziua nuntii conteaza foarte mult :)

cipcip
06.03.2009, 16:24:31
[quote=kristy;1547557]Buna, eu mi-am facut cununia civila in urma cu un an si am folosit florile.Cei de la restaurant au fost draguti si s-au oferit sa le puna ei in niste vaze dragute si alte suporturi pe care le aveau.A fost ceva de moment, nu planificasem sa facem aranjamente florale pe mese si in ansamblu a fost frumos.Trebuie sa mentionez insa ca au fost fel si fel de flori(de la trandafirii galbeni,rozi,cizanteme,frezii si pana la gerbere,garoafe sau miniroze) in diferite culori,dupa cum a adus fiecare invitat.

O prietena de-a noastra a avut posibilitatea sa faca aranjamentele cu florile de la cununie si ca sa nu fie aceasta posibila problema cu diversitatea florilor, ne-a rugat pe cei mai apropiati (si destul de multi) sa ii aducem aceleasi flori (cineva s-a dus si le-a cumparat dimineata pe toate). Initial nu mi s-a parut prea frumos gestul, dar cand m-am gandit mai bine mi-am dat seama ca toti am ajutat-o si in ziua nuntii conteaza foarte mult :)

nu te supara, dar mie mi se pare nu urat, ci groaznic gestul. E ca si cum le-ar spune invitatilor cati bani sa cheltuiasca. Daca vrem flori pe mese, le vrem noi, si nu invitatii. Eu mi-am aranjat la o firma de decoratiuni sa ma coste 45 lei pe aranjament (crini si trandafiri). Asta inseamna, la 10 mese, 450lei. 100 euro, e chiar atat de mult? La 100 persoane inseamna 4,5 lei de persoana, 1 euro in plus la meniu. Haideti, mai, ce naiba?

lucia24
06.03.2009, 20:04:45
[quote=aloe;1550778]

nu te supara, dar mie mi se pare nu urat, ci groaznic gestul. E ca si cum le-ar spune invitatilor cati bani sa cheltuiasca. Daca vrem flori pe mese, le vrem noi, si nu invitatii. Eu mi-am aranjat la o firma de decoratiuni sa ma coste 45 lei pe aranjament (crini si trandafiri). Asta inseamna, la 10 mese, 450lei. 100 euro, e chiar atat de mult? La 100 persoane inseamna 4,5 lei de persoana, 1 euro in plus la meniu. Haideti, mai, ce naiba?

cu aceeasi problema m-am comfruntat si eu ... ca ai mei parinti si viitori parinti au zis sa facem aranjamente din florile de la cununie sa mai economisim si noi niste bani ... insa mergand sa vb cu o florareasa am constatat ca ne costa destul de mult 30 ron/aranjament de masa (asta doar manopera) si 800 perzidiu ....
asa ca am mers la agentie si am vb ... e de mentionat ca eu vreau mai multe flori ca sunt o iubitoare a florilor si ma costa pt 7 trandafiri 3 orhidee ma costa 100 ron si asa vor fi in culoarile nuntii si nu va parea ca flori de camp.

kristy
08.03.2009, 21:05:17

Buna,
Azi am cunoscut o doamna florareasa care printre altele mi-a spus ca face aranjamentele din florile de la cununie.
Floraria se numeste [Ioana]
Initial eu ii cerusem alte sfaturi,si ea imi spune ca poate sa imi faca din florile de la cununie ca sa mai economisesc niste banuti.I-am spus ca eu mi-am facut cum un an cununia civila, insa am auzit viitoare miresici care ar dori acest lucru.Asadar am scris aici.Eventual poti sa o suni de doamna si sa discutati,mai ales despre preturi,si asa poti sa iei si tu decizia potrivita.
Sper ca ti-am putut fi oarecum de folos,Spor la pregatiri si sa ne tii si pe noi la curent.
Multi pupici,,,,

isabella_alice
08.03.2009, 23:02:12
Kristy, multumesc mult pentru informatii :* . Voi incerca sa vb zilele acestea la florarie, voi lua si oferte de la agentii, le voi cantari, dupa care voi lua decizia cea mai buna.:*

DiaDia3
03.04.2009, 16:14:43
Kristy, multumesc mult pentru informatii :* . Voi incerca sa vb zilele acestea la florarie, voi lua si oferte de la agentii, le voi cantari, dupa care voi lua decizia cea mai buna.:*

Eu zic sa incerci mai bine la agentii.
E destul de aiurea sa le spui invitatilor ce flori sa aduca... iei din toata eleganta evenimentului.
Am vazut si aranjamente mai ieftine...
Unul din crizanteme nu cred ca e mai scump de 70ron...

ALBA_CA_ZAPADA70
03.04.2009, 16:47:56
Eu zic sa incerci mai bine la agentii.
E destul de aiurea sa le spui invitatilor ce flori sa aduca... iei din toata eleganta evenimentului.
Am vazut si aranjamente mai ieftine...
Unul din crizanteme nu cred ca e mai scump de 70ron...

dar 70 inmultit cu 10 mese minim plus masa prezidiu plus...cite si mai cite se aduna, si daca se pot folosi florile primite la cununie nu vad de ce nu am mai scuti niste bani..

DiaDia3
03.04.2009, 16:58:13
dar 70 inmultit cu 10 mese minim plus masa prezidiu plus...cite si mai cite se aduna, si daca se pot folosi florile primite la cununie nu vad de ce nu am mai scuti niste bani..

E greu sa calculezi doar la flori. si o agentie ok ar trebui sa faca discount.

Am citit de exemplu o oferta publicata de o agentie cu 11 euro de pers in care erau incluse:
-huse satin cu esarfe satin
-prezidiul asortat cu falduri din satin
-aranjamente pe vaze sau sfesnice
-aranjament pentru prezidiu
-marturii
-cocarde
-cocarde pentru ginere, nas, parinti

eu de exemplu un pachet mai bogat l-am luat cam la 8 euro de persoana... chiar aseara calculam.
+restul cheltuielilor, iti calculezi si vezi cam ce si unde tre sa tai.
Un meniu anul trecut era 100eur de persoana, la o nunta fara fite.

ALBA_CA_ZAPADA70
03.04.2009, 17:04:16
adevarat..sub 100 nu iesi, dar daca mai adaugi ink 11 euro pt flori?:-\ :-\ nu iese cam scump? avind in vedere k lumea rar da mai mult de 400 roni de persoana...
E greu sa calculezi doar la flori. si o agentie ok ar trebui sa faca discount.

Am citit de exemplu o oferta publicata de o agentie cu 11 euro de pers in care erau incluse:
-huse satin cu esarfe satin
-prezidiul asortat cu falduri din satin
-aranjamente pe vaze sau sfesnice
-aranjament pentru prezidiu
-marturii
-cocarde
-cocarde pentru ginere, nas, parinti

eu de exemplu un pachet mai bogat l-am luat cam la 8 euro de persoana... chiar aseara calculam.
+restul cheltuielilor, iti calculezi si vezi cam ce si unde tre sa tai.
Un meniu anul trecut era 100eur de persoana, la o nunta fara fite.

DiaDia3
03.04.2009, 17:18:09
adevarat..sub 100 nu iesi, dar daca mai adaugi ink 11 euro pt flori?:-\ :-\ nu iese cam scump? avind in vedere k lumea rar da mai mult de 400 roni de persoana...

Eu iti spuneam 11 euro de persoana pentru tot pachetul de decoratiuni, care includea si florile.
La alte agentii poate e mai ieftin/scump...

Eu l-am luat la 8€.

Altii poate gasesc oferte mai ieftine de atat, sau reduc un pachet de 8 euro la 5 euro, luand mai putine accesorii....

PS cand am scris meniu 100€ ma refeream cad da omu la masa. La restaurant am platit 1,4 mil de persoana

monmonik
02.07.2009, 15:57:55
[quote=aloe;1550778]

Spune-mi te rog cu ce firma de decoratiuni colaborezi???
Mi-e, cei de la restaurant, mi-au propus o firma care cere 4 E/pers ( huse +florile de pe masa- la mine masa e de 10 pers) . Sincer nici nu stiu daca e mult sau putin. Da-mi rasp pe PM ca sa nu facem reclama!!

piticot_em
26.01.2010, 10:02:01
si eu am aceeasi problema sfatuiti-ma va rog unde pot gasi aranjamente la preturi decente
O mare dilema

piticot_em
26.01.2010, 10:04:03
eu pot spune ca la mine husele nu sunt o problema de la retaurant au fost draguti si le avem gratuit da ce fac cu restu si plus ca am o dilema in privinta globurilor de flori mie tare mult imi plac

mireasa0406
15.09.2010, 17:01:29
Si eu m-am gandit sa folosesc florile de la cununia civila, insa doar pentru cocarde si corsaje. Pentru sala o sa cumpar flori de la Cosbuc.