PDA

Versiunea completa : Artificii Cluj

aria_cluj
05.03.2009, 13:15:12
de unde se pot cumpara artificiile pentru exterior si vulcanii pt dansul mirilor!
trebuie neaparat sa apelam la o firma specializata?;;)

alexalia
05.03.2009, 20:51:13
de unde se pot cumpara artificiile pentru exterior si vulcanii pt dansul mirilor!

salut aria,

ma tem ca da. Cel putin pentru artificii de exterior ai nevoie inclusiv de aprobare de la primarie (si asta costa de te usca, cel putin in cj). Am inteles ca doar autorizatia e la 500lei/minutul (daca bine am retinut). plus artificiile si omul care se ocupa si asa mai departe.

pentru cele de interior discuta cu restaurantul. Stiu ca sunt care nu mai accepta pe motiv ca au avut probleme si li s-a distrus parchetul sau ce aveau ei pe jos. Dar daca te lasa poate au ei pe cineva cu care lucreaza.

Cat despre firme... da cautare pe goole. mai demult am gasit o firma care numai cu de astea se ocupa, firma fiind din cj. Dar cam orice agentie de nunti iti poate oferi aceste servicii.

Ancky
05.03.2009, 21:08:03

Firma cu care imi amenajez eu sala are si asa ceva in oferta. Au preturi bune in general, insa nu stiu la asa ceva pentru ca nu m-a interesat. Daca vrei, da un semn si iti dau unu numar de telefon.

Goldmoon
06.03.2009, 06:57:09

Da, cum ziceau si fetele ai nevoie de o firma - mai ales pentru exterior. Si agentia cu care ne amenajam noi are asa ceva, deci banui ca daca dai telefon la cateva agentii o sa te lamureasca exact. Nu stiu sa iti dau exact preturi ca pe noi nu ne-a interesat, stiu doar ca in general e pret/min. Noua ne ziceau cei de la agentie ca se ocupa ei de facut dosarul pt Primarie si de obtinut toate avizele (cred ca trebuie si de la pompieri, etc.).

rzoltan
09.03.2009, 20:46:27

Cum ziceau si altii, ai nevoie de o firma specializata pentru artificiile de exterior. Exista o firma in cluj care are pirotecnist si rezolva si toata birocratia pentru artificii (politie, pompieri, etc.). Eu ii cunosc, am si vazut caateva artificii facute de ei, excelent. magic party

bafta

aria_cluj
09.03.2009, 21:41:19
Cum ziceau si altii, ai nevoie de o firma specializata pentru artificiile de exterior. Exista o firma in cluj care are pirotecnist si rezolva si toata birocratia pentru artificii (politie, pompieri, etc.). Eu ii cunosc, am si vazut caateva artificii facute de ei, excelent. magic party

bafta

fetelor va multumesc din suflet pt informatii
pana la urma crred ca o sa raman la vulcani
am gasit o firma care cere 150 eur pt 4 vulcani pt dansul mirilor
cum vi se pare?$-)

daniela_psy
10.03.2009, 00:22:36
fetelor va multumesc din suflet pt informatii
pana la urma crred ca o sa raman la vulcani
am gasit o firma care cere 150 eur pt 4 vulcani pt dansul mirilor
cum vi se pare?$-)
nu stiu daca e mult sau putin dar finii nostri au luat vulcanii cu 80 lei/buc - 480 lei pe 6 vulcani

ALI
10.03.2009, 10:55:56
nu stiu daca e mult sau putin dar finii nostri au luat vulcanii cu 80 lei/buc - 480 lei pe 6 vulcani
de unde, dani, si cand? ne poti da un nr de telef
ms:* :*

aria_cluj
28.04.2009, 15:45:37
de unde, dani, si cand? ne poti da un nr de telef
ms:* :*

si eu as vrea sa stiu niste preturi actualizate la vulcani!

cine mai are vulcani pt nunta?la ce preturi i-ati gasit?:>

analuna
10.05.2009, 22:59:40

buna seara.as vrea sa stiu de unde au cumparat finii tai vulcani.multumesc mult:)

NiceAngel_Ela
18.05.2009, 15:32:26
si eu as vrea sa stiu niste preturi actualizate la vulcani!

cine mai are vulcani pt nunta?la ce preturi i-ati gasit?:>

Noi sincer nu ne-am interesat la firmele ce amenajaza sali pentru ca ei de obicei iau bani si comisiane pe chestii care daca te zbati un pic le gasesti. Noi i-am cumparat de la targul de nunti de la casa de cultura, de la o firma de la oradea si am dat 7 lei pe unul din cate imi amintesc si am intrebat daca ii putem aprinde noi, de soua ori am intrebat si ne-a zis ca sunt singurele artificii care se pot comercializa public pentru ca sunt de dimensiuni mici si ne-a zis ca sa nu ne luam mai mult de 4. Poate daca caut bine le mai gasesc adresa daca te intereseaza si ei ziceau ca vand si pe comanda si le trimit prin posta.
La fel ca si artificiile de tort care exista si la magazinele mari si nu trebuie sa dai multi bani pe la firmele de aranjat sali.
Daca ati vazut si va si intereseaza exista si tunuri de confetii si au un efect excelent si pot fi manuite de adulti si sunt pa preturi mici la supermarket.

fluturas11
18.05.2009, 15:45:53
Imi spuneti si mie va rog ce sunt "vulcanii"?:zz:

tati_sew
18.05.2009, 16:43:07
Imi spuneti si mie va rog ce sunt "vulcanii"?:zz:
sunt niste artificii cu corma conica ca si un vulcan si se pun pe podea

fluturas11
18.05.2009, 17:01:10
sunt niste artificii cu corma conica ca si un vulcan si se pun pe podea

Merci mult! Era si foarte greu sa-mi dau seama:-". Macar ma mai culturalizez si eu cu denumirile astea. Se cam vede ca organizam nunta la distanta si trimitem numa delegati :D.

tati_sew
18.05.2009, 20:01:14
Merci mult! Era si foarte greu sa-mi dau seama:-". Macar ma mai culturalizez si eu cu denumirile astea. Se cam vede ca organizam nunta la distanta si trimitem numa delegati :D.
mie imi plac foarte multartificiile,dar nu am ales din 2 motive:1 cei de la restaurant nu prea agreeaza ideea ca poate se strica zugraveala si 2 fac prea mult fum (iar intr-un spatiu inchis e nasol ca pute tare urat).am fi vrut artificii din alea mari de exterior dar au fost si inca mai sunt prea scumpe pt buzunarul nostru

aria_cluj
18.05.2009, 21:07:35
mie imi plac foarte multartificiile,dar nu am ales din 2 motive:1 cei de la restaurant nu prea agreeaza ideea ca poate se strica zugraveala si 2 fac prea mult fum (iar intr-un spatiu inchis e nasol ca pute tare urat).am fi vrut artificii din alea mari de exterior dar au fost si inca mai sunt prea scumpe pt buzunarul nostru

eu as vrea ,macar 3 vulcani...la dansul mirilor...
dar cum zici tu,nici restaurantul nu agreeaza,si sunt destul de scumpi..inca ma mai gandesc

fata_cutare
20.09.2009, 19:03:21
Pentru dansul mirilor ne-am gandit initial la niste artificii de podea insa cred ca se face foarte mult fum. Ce solutie ati gasit la aceasta problema?

daniela_psy
20.09.2009, 19:46:57
Pentru dansul mirilor ne-am gandit initial la niste artificii de podea insa cred ca se face foarte mult fum. Ce solutie ati gasit la aceasta problema?
masina de baloane de sapun(se cam aluneca pe podea), tunuri de confetti(se face cam multe mizerie), balonul jumbo cu balonase si petale de flori(este cam depasit...), masina de fum si cateva lasere, stroboscoape, sau spoturi care se comanda prin dimmer(mai costisitor dar efectul e deosebit, se poate ca unii invitati sa nu agreeze fumul).In concluzie, cam toate au dezavantaje.Incearca tu sa gasesti dezavantajul care te deranjeaza cel mai putin:)

camelia
21.09.2009, 10:40:48
fetelor daca vreau artifici de exterior trebuie sa am autorizatie de la primarie si sa paltesc 500/ minut, sunt socata, primaria asta.....,
mi se pare enorm si chiar nu mi vine sa cred.

Goldmoon
21.09.2009, 10:48:42
fetelor daca vreau artifici de exterior trebuie sa am autorizatie de la primarie si sa paltesc 500/ minut, sunt socata, primaria asta.....,

Pai de ce esti socata? Sunt materiale periculoase, explozibile, deci e normal sa le utilizeze cineva care are pregatire speciala si e normal sa ai autorizatie de la primarie.
Firmele specializate, care se ocupa de asa ceva obtin ele autorizatiile de la primarie (taxele sunt in general incluse in costul artificiilor) si au oameni pregatiti pentru a le folosi.

Chiar nu e o joaca :)>-

alexalia
21.09.2009, 11:29:00

stiu, asa e! Si eu m-am gandit la artificii dar am renuntat vazand costurile. Mai ales ca durata minima e de 3 minute la care se adauga comisionul firmei care depune dosarul pentru autorizatie la primarie + costul artificiilor, manipulare, etc! Acuma imi dau seama ca ne-am fi permis toate costurile astea plus o mie de alte lucruri care la vremea cand am inceput sa ne ocupam de nunta ni se pareau scumpe dar, in acelsi timp, din experienta mea zic ca cel mai bine e fara multe "distractii"!

Nunta e nunta sa vina omu sa manace, sa bea, sa danseze si toate chestiile de "divertisment" sa fie corelate cu ce am zis mai sus. Asa ca niste dansatori (de populara, de latino) sunt bine veniti, o orchestra (populara sau muzica de camera) la fel e bine venita, dar in rest cat mai putine lucruri care rup ritmul nuntii. Pentru ca e destul de dificil cand ai 90% din nuntasi pe ring sa ii scoti sa vada artificiile si apoi pe toti 90% sa ii aduni iarasi pe ring oricat de extra ar fi si DJ-ul si muzica.

Si atentie la un lucru. Eu am fost la o nunta la care s-a furat mirele mai spre seara si hoatele l-au tinut cam mult (peste o ora) artificiile fiind programate cand mirele era furat... si sa vedeti voi scandal ca mirele nu venea, tipul cu artificiile vroia sa-si stranga jucariile sa plece ca el era platit sa stea pana la ora x si deja trecuse ora respectiva, tortul se intarzia tot din cauza asta si nici mirele nici hoatele nu aveau telefoane la ei!!!

adoria
12.07.2010, 12:46:34
Am si eu nunta anul acesta la Napoca, si desi stiu ca sunt scumpe, mi-ar placea totusi, 5-7 minute de artificii.
intrebarea mea este daca stiti cumva daca se da autorizatie, avand in vedere ca localul este destul de central?:-\

dianadidi
12.07.2010, 14:02:36
La noi s-a oferit o cunostinta sa ne faca gratis, dar am zis ca nu ne complicam tocmai din acest punct de vedere. Plus ca nici nu ai unde scoate lumea sa le vada....

alexalia
12.07.2010, 16:00:48
La noi s-a oferit o cunostinta sa ne faca gratis, dar am zis ca nu ne complicam tocmai din acest punct de vedere. Plus ca nici nu ai unde scoate lumea sa le vada....

Perfect de acord... mai ales la Napoca unde sunt X nunti odata... e nasol sa-i scoti pe oameni afara...iti mai ies si de la nuntile vecine... mie ca mireasa nu mi-ar conveni ca mirii de langa sa aibe artificii si sa-mi plece toti invitatii din sala tocmai cand mie imi aduce tortul. Trebuie gandit putin si aspectul acesta.

Cred ca artificiile merg f bine acolo unde ai un restaurant cu terasa si sa scoti oamenii pe terasa nu in fata/parcarea hotelului. Plus ca e si benzinaria peste drum si Napoca e f aproape daca nu chiar pe culoarul de aterizare al avioanelor...

Inca un aspect... noi am vrut sa ne luam lampioane (skylanterns sau cum le-o mai fi zicand). Si dupa ce am discutat si cu seful de sala si cu starostele ne-am dat seama ca oamenii au dreptate cand spun ca orice chestie de genul care ii scoate pe oameni in strada e o ruptura in desfasurarea nuntii si vrand-nevrand o sa existe o perioada destul de moarta cand se intoarce lumea (unii mai raman afara, altii se pun direct la masa etc... iti ia ceva mai mult pana ii reantrenezi pe toti la dans). Acuma fiecare face cum vrea... eu va spun doar ce mi s-a spus si mie.

dianadidi
12.07.2010, 17:26:26
Pe mine m-ar interesa un tun de confetti. Am fost la o nunta in B si acolo am vazut prima data. In loc de clasicele artificii la dansul mirilor au avut tun din acesta :)
Nu aveti idee unde as putea gasi asa ceva? Este adevarat ca inca nu m-am uitat prin magazine, poate as fi vazut..... Am zis ca daca tot este atat de util acest site:D, poate poate ma ajuta cineva cu o info
Ms

Biu
12.07.2010, 20:09:15
Pe mine m-ar interesa un tun de confetti. Am fost la o nunta in B si acolo am vazut prima data. In loc de clasicele artificii la dansul mirilor au avut tun din acesta :)
Nu aveti idee unde as putea gasi asa ceva? Este adevarat ca inca nu m-am uitat prin magazine, poate as fi vazut..... Am zis ca daca tot este atat de util acest site:D, poate poate ma ajuta cineva cu o info
Ms

daca te referi asa ceva http://picasaweb.google.ro/Biu220510/WeddingPicturesSELECTED#5484039081767991090
, se gaseste in orice hypermarket

dianadidi
13.07.2010, 08:20:53
daca te referi asa ceva http://picasaweb.google.ro/Biu220510/WeddingPicturesSELECTED#5484039081767991090
, se gaseste in orice hypermarket

Daaaa>:D< ma gandeam eu, dar nu stiu de cat sa fie...adica ma gandesc ca sunt dimensiuni mai mari astea folosite la dansul mirilor.
Noi am mai luat de Rev., dar erau micutze

ADINAALEXANDRA
13.07.2010, 08:58:01
Daaaa>:D< ma gandeam eu, dar nu stiu de cat sa fie...adica ma gandesc ca sunt dimensiuni mai mari astea folosite la dansul mirilor.

Noi am vorbit cu fetele de la decoratiuni pentru turnurile de confeti. Ai incercat sa vb cu ele sa vezi daca nu cumva au exact ce vrei ?

Biu
13.07.2010, 17:13:42

eu am avut un sigur tun de confetti, si asta marime medie. il luasem sa-l testam si sa ne hotaram apoi daca luam mai mari, cate bucati, si am uitat sa-l mai puscam ( de fapt am uitat cu totul de el :-" ), si mi-am amintit in ziua nuntii ( prin ceva minune cred :)) ), si l-am luat cu noi. noroc ca nu era unul kitchos cu stelute din acelea de staniol ;))
sa te uiti ca este un simbol pe fiecare tun de confetti, iti arata forma in care sunt si culoarea ( ex steluta alb, sau bulina rosie )

andi5
26.10.2010, 14:57:06
Fetelor...cam cat costa artificiile in Cluj? Am inteles ca e in functie de numarul de minute. Nu stiu nici o firma care sa se ocupe de asa ceva, asa ca daca stiti ep cineva da-ti-mi o sugestie va rog. Miresoiul meu vrea. Eu sunt doar curioasa sa stiu preturile. Oricum cred ca e destul de scump..:-$

CocolinoC
26.10.2010, 15:05:19
Fetelor...cam cat costa artificiile in Cluj? Am inteles ca e in functie de numarul de minute. Nu stiu nici o firma care sa se ocupe de asa ceva, asa ca daca stiti ep cineva da-ti-mi o sugestie va rog. Miresoiul meu vrea. Eu sunt doar curioasa sa stiu preturile. Oricum cred ca e destul de scump..:-$
Vad ca faci nunta la Aroma, eu stiu ca si ei au pe cineva cu care colaboreaza....

oana_adela
26.10.2010, 15:09:19

am cautat si eu ceva oferte la un moment dat si se pare ca e destul de complicat cu ele... am inteles ca e in jur de 100 euro minutul, dar nu as putea sa iti spun si cantitatea lor (conteaza mult si ce se vede, nu doar durata). ceea ce stiu sigur e ca trebuie ceva aprobari pentru ele, exista o ora limita pana la care pot fi lansate (ora 22:00 daca bine imi amintesc) si restaurantul trebuie sa aiba spatiu pentru astfel de "operatiuni"... daca afli mai multe, poate ma anunti si pe mine:D

andi5
26.10.2010, 15:45:13
Vad ca faci nunta la Aroma, eu stiu ca si ei au pe cineva cu care colaboreaza....

Da? Noi nu am vorbit cu ei din aprilie de cand am semnat pt sala...dar am sa intreb...:*

rodi_86
26.10.2010, 16:10:50

artificiile ce nu fac fum sunt in jur de 50-70 de lei, 20 sau 40 de secunde cele de interior
noi le-am cumparat cu 45 de lei de la o firma nu zic numele aici, insa nu ti le recomand deoarece noua ni sa spus ca nu fac fum doar un usor miros, din fericire am avut inspiratia sa nu aprindem decat 2 in loc de 4 cat aveam de gand initial.
deci ai mare grija de unde le cumperi
spor la cautari

zgrabuntza
26.10.2010, 16:19:13
si noi am vorbit de artificii de exterior pe muzica. in brasov nu se admit focurile de artificii dupa ora 10 seara; aprobarile in general le ia firma care se ocupa cu artificiile. melodia poate fi aleasa de noi sau de ei, daca noi nu avem inspiratie sau nu avem o melodie de suflet. iar pretul e in functie de inflexiunile melodiei, de cat de multe explozii vrei pe parcursul melodiei, depinde din cate puncte se trag artificiile (1, 3, 5). cam astea sunt detaliile pe care eu le-am retinut. iar un pret foarte aproximativ... ceva in jur de 1500-2000 euro pentru 5 minute. insa cum v-am spus, preturile difera mult, cred ca cel mai bine discutati cu mai multe firme si le cereti o oferta de pret pe o melodie, dupa care faceti comparatii. puteti sa cautati pe youtube, sunt o groaza de filmulete cu artificii de la diferite evenimente private, poate va ajuta sa va faceti o idee.
sper ca va sunt utile informatiile. spor la miresit!

reny_blueyes
12.01.2011, 18:07:40

Offf, de s-ar oferi cunostinta aia a ta sa ni le faca noua! Noi avem unde sa scoatem lumea sa le vada, si chiar ne dorim, dar nu stim inca daca ne putem permite...

pinkdiva
18.01.2011, 15:27:50
Bun... nu am mai vazut nic o postare recenta despre vulcanii pentru dansul mirilor... De unde pot sa fac rost si cat costa? voua ce vi se pare mai frumos? artificiile sau masinaria aceea ceare face muuulte balonase de sapun?

reny_blueyes
18.01.2011, 15:34:32
Bun... nu am mai vazut nic o postare recenta despre vulcanii pentru dansul mirilor... De unde pot sa fac rost si cat costa? voua ce vi se pare mai frumos? artificiile sau masinaria aceea ceare face muuulte balonase de sapun?

Mie imi plac artificiile. Poate pt ca sunt fixata cu jocul de lumini, umbre si culori, dar intotdeauna mi-au placut acele minuni, si as sta ore in sir sa ma uit la ele fara sa ma plictisesc :D

pinkdiva
19.01.2011, 15:24:15
si eu inclin spre artificii, parca sunt mai de efect! Imi plac si balonasele dar nu imi dau seama daca sunt kitchoase sau nu :)) cred ca o sa optez pentru vulcani pana la urma ...:D

DEEA0405
06.02.2011, 00:52:43
De unde pot sa cumpar artificii pt interior, care nu fac fum?

laurelay
09.02.2011, 15:01:30
Nu stiti cat costa artificiile si unde as putea gasi? Nu artificii la dans ci artificii afara. Pentru dans ne-am gandit la gheata carbonica... am vazut in niste poze si efectul e foarte frumos.

laurelay
14.02.2011, 10:40:49
Chiar nu stie nimeni unde as putea intreba de artificii? :(

blueoana
17.06.2011, 15:27:57
imi spuneti va rog unde gasesc vulcani pt dansul mirilor? este nevoie de o pers specializata sau le poate aprinde oricine?

Blue_Selene
21.07.2011, 08:39:04
Nu stiti cat costa artificiile si unde as putea gasi? Nu artificii la dans ci artificii afara. Pentru dans ne-am gandit la gheata carbonica... am vazut in niste poze si efectul e foarte frumos.

hmm... *:-) la asta nu m-am gandit pana acum... sunt recipiente cu gheata aplasate strategic sau cum? de unde o iei? cam cat costa?
scuze de avalansa de intrebari ...:">

pusicu
17.10.2012, 10:50:21
Chiar nu stie nimeni unde as putea intreba de artificii? :(

Salut,

In loc de artificii eu iti recomand lampioane colorate....sunt mai ieftine, mai frumoase + ca implici si invitatii. Iti scri si o dorinta pe lampion. Arata bine si in poze:>

dariusp
15.01.2014, 18:05:55

e mult mai frumoasa gheata carbonica,insa ai grija sa nu fie prea multa, am auzit ca in exces e toxica...