PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa, biserici in Mures

Raza_de_soare
25.01.2007, 15:50:14
Stiti cumva la ce biserici din Sighisoara se oficiaza cununii religioase in rit ortodox?

Raza_de_soare
25.01.2007, 15:58:06
Eu intreb, eu raspund:-p:

BISERICA DIN DEAL este neindoielnic cel mai valoros monument arhitectonic al cetatii. Constructia acestei biserici, pusa sub patronajul Sf. Nicolae, incepe in anul 1345 si continua cu intermitente pana in 1525. Biserica inglobeaza cele doua constructii mai vechi de pe platoul superior al dealului: o capela romanica si un donjon patrulater. Monumentul este valoros si prin existenta singurei cripte cunoscute in Transilvania aflata dedesubtul chorului si contine morminte din sec. XVI-XVIII. Biserica a fost partial pictata in exterior si integral in interior. In 1776 s-a decis sa se distruga pictura veche cu conditia de a se realiza copii exacte pe pergament, din pacate disparute. Biserica din Deal a cunoscut doua mari restaurari: una in 1934cand s-a decopertat o parte din vechile fresce si cea din 1991-1999, restaurare integrala realizata de Fundatia Messerschmitt din Munchen, dandu-i-se infatisarea de astazi. In interior s-au pastrat piese rare de sculptura si pictura religioasa: tabernacolul gotic, din piatra cu decor traforat, amvonul sculptat din anul 1480 si un vechi aghiazmatar de piatra-sec.XV. Din sec. XIV dateaza altarul poliptic al Sf. Martin iar stranele din lemn sculptate de J. Reychmut - sec. XVI. Interesante sunt sculpturile funerare realizate de Elias Nicolai aflate in interiorul bisericii, precum si frumoasele altare aduse de la bisericile din Saes si Cund.

BISERICA MANASTIRII dedicata Sfintei Fecioare a apartinut Manastirii dominicane (demolata la sfarsitul sec.XIX) si a fost construita incepand din sec. al XIII-lea, fiind pomenita intr-o indulgenta data de Papa Bonifaciu al VIII-lea in 1298. La sfarsitul sec. al XV-lea biserica a fost modificata, inaltandu-se plafonul boltit, constructia ei fiind de tipul "biserica-hala". Dupa marele incendiu din 1676, biserica a suferit mai multe reparatii, ultimele fiind din anii 1894 si 1929. Dintre obiectivele vechi si de valoare istorica si artistica merita atentia: o cristelnita de bronz turnata in anul 1440, un toc de usa din piatra sculptat in 1570 de pietrarul Toma in stilul renasterii, zidit in peretele de nord al bisericii si 35 de covoare orientale din sec. XVII. Acestea suplineau absenta impodobirii lacasurilor odata cu triumful lutheranismului-la Sighisoara dupa anul 1556. In simplitatea interiorului bisericii, o nota distincta o da altarul baroc din 1680, sculptat de Johann West si pictat de pictorul peregrin Jeremias Stranovius. Lor li se datoreaza si orga in stil baroc, folosita si astazi la numeroasele concerte ce au loc in Biserica Manastirii.

Prima BISERICA PAROHIALA a fost, dupa legenda, langa Scara Acoperita, unde se pot vedea si astazi ruinele ei (nu mai veche de sec.XIV).

BISERICA ROMANO-CATOLICA SF.IOSIF construita in 1894, dupa demolarea manastirii maicilor franciscane, se afla in partea de N-E a cetatii, langa zidul de incinta. Construita in stil eclectic de arhitectul sighisorean Letz, biserica a suferit reparatii interioare dupa incendiul din 22 martie 1983. Orga actuala este cumparata de la o biserica saseasca din imprejurimi si este construita de Karl Einschenk din 1908.
BISERICA LEPROSILOR aflata in Orasul de Jos pe str. Stefan cel Mare nr. 34 este un monument gotic de sec. XV. A fost transformata intre 1647-1684 intr-o biserica de mici dimensiuni care deservea azilul de leprosi, avand spre vest un amvon din care se predica celor bolnavi.

BISERICA ORTODOXA DIN CORNESTI situata la intrarea in oras dinspre Tg. Mures, cu hramul Intrarea Maicii Domnului in Biserica este primul lacas crestin romanesc din piatra din zona. Construita in 1788-1797 pe locul unei biserici din lemn in timpul preotului Stefan Balas din Sacele-Brasov, este un monument neoclasic adaptat exigentelor de cult ortodox. Se mai pastreaza de atunci: clopotul, un antimis (val liturgic) si un potir de aur. Pictura murala din interior este opera artistului Veniamin Precup 1983-1984. Iconostasul vechi pictat de Ioan Pop din Brasov a fost daruit Manastirii din Jacul Romanesc, cel actual dateaza din 1997 si este sculptat in lemn de catre artistul Hutanu din Bacau.

CATEDRALA ORTODOXA aflata pe malul nordic al Tarnavei Mari, cu hramul Sfanta Treime este construita intre anii 1934-1937, in timpul primarului Aurel Mosora de catre arhitectul Dumitru Petrescu Gopes. Pictura interioara se datoreaza pictorului A.Demian.

irina
25.01.2007, 22:36:24
Scuza-mi ignoranta, daca este cazul, dar... Biserica din Deal este de rit ortodox??? Sau poate nu vorbim de aceeasi... nu e cea la care se ajunge urcand scara acoperita?

Edit- Acum am citit inca o data si... nici mare parte din celelte biserici nu sunt si nici nu cred ca oficiaza slujbe de rit ortodox... orga, stil gotic... sunt biserici evanghelice in mare parte...:-?:)

Edit2-Oricum pt. mine informatiile sunt f. interesante, imi place Sighisoara extraordinar de mult... nu mai vorbesc de bisericile evanghelice... in Transilvania sunt f. multe si in jurul lor este multa istorie...

kittynel
24.09.2008, 20:33:29
si daca tot avem un subiect nou...promit ca aduc poze cu biserica unde o sa avem noi cununia:)>-

Stelista
04.03.2009, 22:49:14
Buna, fetelor! Io-s din Targu-Mures, is unguroaica, nunta mea va fi pe 16 mai 2009, dar in Catedrala Mare (Biserica Ortodoxa) din Tg-Mures, k logodnicul meu ii roman. Am si io o intrebare: la romani cununia religioasa se tine mult? :| Io asa am auzit....:| :|

Goldmoon
05.03.2009, 07:31:09
Buna, fetelor! Io-s din Targu-Mures, is unguroaica, nunta mea va fi pe 16 mai 2009, dar in Catedrala Mare (Biserica Ortodoxa) din Tg-Mures, k logodnicul meu ii roman. Am si io o intrebare: la romani cununia religioasa se tine mult? :| Io asa am auzit....:| :|

Pai depinde ce intelegi prin mult si mai depinde de preot. Cel mai bine mergeti si vorbiti cu preotul si il intrebati - ca sa stiti cum sa va organizati programul ;;)
Eu am fost la cununii ortodoxe care au tinut mai putin de 30 minute, ceea ce nu mi se pare mult. Dar am auzit si de preoti care se intind foarte tare.
La niste prieteni stiu ca i-a intrebat preotul "vreti varianta lunga sau varianta scurta?". Deci in principal doar de la preotul vostru puteti afla cat va dura cununia.

Stelista
05.03.2009, 11:31:30
Pai depinde ce intelegi prin mult si mai depinde de preot. Cel mai bine mergeti si vorbiti cu preotul si il intrebati - ca sa stiti cum sa va organizati programul ;;)
Eu am fost la cununii ortodoxe care au tinut mai putin de 30 minute, ceea ce nu mi se pare mult. Dar am auzit si de preoti care se intind foarte tare.
La niste prieteni stiu ca i-a intrebat preotul "vreti varianta lunga sau varianta scurta?". Deci in principal doar de la preotul vostru puteti afla cat va dura cununia.

Mersi mult pentru sfat. Si io asa am auzit k unii preoti se intind tare, de aia am intrebat. Apropo, de pantofi, is foarte faine, imi place mult, numai k io marimea 37 port :|.

cicika
05.03.2009, 12:08:13
cam 30-45 de min tine la catedrala mare>:D<

Stelista
05.03.2009, 12:40:23
cam 30-45 de min tine la catedrala mare>:D<

Mersi mult de tot! :* >:D< :* >:D< :*

cicika
06.03.2009, 10:14:16
Mersi mult de tot! :* >:D< :* >:D< :*
nu ai pt ce....
este foarte frumoasa slujba acolo:">

Stelista
06.03.2009, 12:29:43
nu ai pt ce....
este foarte frumoasa slujba acolo:">

Si io asa am auzit! De aia am ales Biserica Ortodoxa! In februarie am fost akolo (2009); cand am vazut ce frumos este inauntru, am hotarat k akolo facem cununia religioasa! :D

cicika
06.03.2009, 13:44:29
Si io asa am auzit! De aia am ales Biserica Ortodoxa! In februarie am fost akolo (2009); cand am vazut ce frumos este inauntru, am hotarat k akolo facem cununia religioasa! :D
ioi cred ca nu am inteles bine
tu de care catedrala vb????????????eu vorbeam de cea de la mures^:)^

Stelista
08.03.2009, 21:03:50
ioi cred ca nu am inteles bine
tu de care catedrala vb????????????eu vorbeam de cea de la mures^:)^

Si io ma refeream la Biserica Ortodoxa, dar nu biserica aia vizavi de fostul hotel grand. :)

cicika
09.03.2009, 08:21:23
Si io ma refeream la Biserica Ortodoxa, dar nu biserica aia vizavi de fostul hotel grand. :)
pai si aia tot ortodaxa este
doar ca tu ai scris la subiectul despre bisericile sin sighisoara....si eu am crezut ca tu vb de bis din sighisoara si eu de cea din mures.=))

Stelista
09.03.2009, 12:17:00
pai si aia tot ortodaxa este
doar ca tu ai scris la subiectul despre bisericile sin sighisoara....si eu am crezut ca tu vb de bis din sighisoara si eu de cea din mures.=))

Era un subiect scris deja (bisericile din sighisoara). Io ma refeream la Catedrala Mare din Mures. :D

cicika
09.03.2009, 21:35:14
Era un subiect scris deja (bisericile din sighisoara). Io ma refeream la Catedrala Mare din Mures. :D
si eu=)):D :-p

mucoasa
10.03.2009, 15:08:44
buna fetelor.
as vrea sa-mi dati cateva idei despre cununia religioasa ortodoxa.
va zic asta deoarece eu voi avea 2 cununii religioase, una la reformati si cealalta la ortodocsi.
astept sugestii referitoare la care s-o facem prima data,mentionez k logodnicul meu nu intelege mare lucru in lb maghiara:D , daca am putea sa scurtam cununiile....
va pup

cicika
10.03.2009, 15:48:46
buna fetelor.
va zic asta deoarece eu voi avea 2 cununii religioase, una la reformati si cealalta la ortodocsi.
astept sugestii referitoare la care s-o facem prima data,mentionez k logodnicul meu nu intelege mare lucru in lb maghiara:D , daca am putea sa scurtam cununiile....
va pup
eu nu te pot ajuta,imi pare rau>:D<

Stelista
10.03.2009, 16:08:31
buna fetelor.
va pup

Anul trecut am fost la nunta fostei mele diriga, cununia religioasa a fost la Biserica Catolica din Mures (la unguri); akolo trebuia sa zica dupa preot tot ce zicea el, adik si ea, si logodnicul ei.
Io in Catedrala Mare din Mures o sa am cununia religioasa. Nush dak si u esti unguroaica. Io-s unguroaica (logodnicul meu ii roman), nu prea stiu traditiile la romani, dar pana akusi tot ce am auzit a fost numai de bine.:* :* :*

mucoasa
11.03.2009, 08:54:41
Anul trecut am fost la nunta fostei mele diriga, cununia religioasa a fost la Biserica Catolica din Mures (la unguri); akolo trebuia sa zica dupa preot tot ce zicea el, adik si ea, si logodnicul ei.
Io in Catedrala Mare din Mures o sa am cununia religioasa. Nush dak si u esti unguroaica. Io-s unguroaica (logodnicul meu ii roman), nu prea stiu traditiile la romani, dar pana akusi tot ce am auzit a fost numai de bine.:* :* :*
da si eu sunt maghiara, logodnicul meu e roman, dar nu stie sa vb prea bine pe maghiara.....cred k va fi o problema daca trebuie sa repete ce zice preotul:">
si la preot trebuie mers din timp ca sa stabilim o ora anume?
cum stati cu pregatirile? eu am impresia k sunt foarte in urma...:-<
pupici

Farfalla
11.03.2009, 10:42:15
da si eu sunt maghiara, logodnicul meu e roman, dar nu stie sa vb prea bine pe maghiara.....cred k va fi o problema daca trebuie sa repete ce zice preotul:">
si la preot trebuie mers din timp ca sa stabilim o ora anume?
cum stati cu pregatirile? eu am impresia k sunt foarte in urma...:-<
pupici

La noi este aceasi situatie!;-)
Luna trecuta am fost acasa si sa-ti povestesc ce am rezolvat!Mai intai am vorbit cu Protopopul care ne va cununa la ortodocsi!A fost tare dragut(eu sincer eram tare suparata de ceea ce am auzit la alte fete,ca tre sa te botezi si altele....),a zis ca nu-i nici o problema ca eu sunt reformata si ca vrem sa facem si la noi!Inca era un pic surprins ca facem si la ortodocsi,nu stiu de ce?Ne-a cerut doar ca o pereche de nasi sa fie ortodocsi si sa mergem in vinerea inaintea nuntii la 7 dim la spovedit si impartasit!A zis ca avem nevoie pt cununie de: verighete,certificatele de casatorie,nasi,miri:)) ,6 lumanari si 12 m de panglica alba,piscoturi de sampanie si un borcanas de miere!Taxa de 50 de lei pentru cununie nu ne-a lasat s-o platim noi,a zis ca ii dau nasii dupa slujba!In rest am stabilit ora 12 ca este zi de sarbatoiare:Sf. Maria,si dupa slujba intram noi!
La reformati am stabilit ora 11,am vorbit cu preotul,a zis ca face slujba bilingva sa inteleaga si cei prezenti si mirele.Juramintele urmeaza sa mi le trimita prin mail si in romana si in maghiara, si a zis sa ne decidem in ce limba le zice mirele,ca oricum trebuie sa repetam dupa el!In rest ne-a chemat in saptamana nuntii la o proba sa ne explice tot atunci!Ne-a trecut pe caiet si gata!
Sper sa rezolvati si voi cat mai repede!
Bafta!

mucoasa
11.03.2009, 12:50:43
La noi este aceasi situatie!;-)
Luna trecuta am fost acasa si sa-ti povestesc ce am rezolvat!Mai intai am vorbit cu Protopopul care ne va cununa la ortodocsi!A fost tare dragut(eu sincer eram tare suparata de ceea ce am auzit la alte fete,ca tre sa te botezi si altele....),a zis ca nu-i nici o problema ca eu sunt reformata si ca vrem sa facem si la noi!Inca era un pic surprins ca facem si la ortodocsi,nu stiu de ce?Ne-a cerut doar ca o pereche de nasi sa fie ortodocsi si sa mergem in vinerea inaintea nuntii la 7 dim la spovedit si impartasit!A zis ca avem nevoie pt cununie de: verighete,certificatele de casatorie,nasi,miri:)) ,6 lumanari si 12 m de panglica alba,piscoturi de sampanie si un borcanas de miere!Taxa de 50 de lei pentru cununie nu ne-a lasat s-o platim noi,a zis ca ii dau nasii dupa slujba!In rest am stabilit ora 12 ca este zi de sarbatoiare:Sf. Maria,si dupa slujba intram noi!
La reformati am stabilit ora 11,am vorbit cu preotul,a zis ca face slujba bilingva sa inteleaga si cei prezenti si mirele.Juramintele urmeaza sa mi le trimita prin mail si in romana si in maghiara, si a zis sa ne decidem in ce limba le zice mirele,ca oricum trebuie sa repetam dupa el!In rest ne-a chemat in saptamana nuntii la o proba sa ne explice tot atunci!Ne-a trecut pe caiet si gata!
Sper sa rezolvati si voi cat mai repede!
Bafta!

mersi pt info
ai putea sa dai detalii la ce biserici va cununati?

Farfalla
11.03.2009, 16:43:10
mersi pt info
ai putea sa dai detalii la ce biserici va cununati?

La ortodocsi la biserica langa posta,si la reformati la cea din iernuteni!(radnotfaja,daca sti)!Parintele Beldean sincer e tare de treaba!:*
Voi unde v-ati gandit?

mucoasa
12.03.2009, 07:19:56
La ortodocsi la biserica langa posta,si la reformati la cea din iernuteni!(radnotfaja,daca sti)!Parintele Beldean sincer e tare de treaba!:*
Voi unde v-ati gandit?

eu apartin de biserica reformata din maghiaregin(acolo langa caliman....stii unde?), iar la ordodocsi acolo la biserica mare langa cea de lemn..parintele Damian...cred:D

te pupik si mersi mult de info.>:D< >:D< >:D<

Farfalla
12.03.2009, 10:27:58
eu apartin de biserica reformata din maghiaregin(acolo langa caliman....stii unde?), iar la ordodocsi acolo la biserica mare langa cea de lemn..parintele Damian...cred:D

te pupik si mersi mult de info.>:D< >:D< >:D<

Pentru nimic!Sa ne ti la curent ce ai rezolvat!:*

Leu_Andreea
12.03.2009, 10:50:59
Buna.si la noi,eu-s ungroaica si sotul meu (k deja am avut cununia civila) e roman.noi ne-am hotarat sa facem nunta doar la reformati,iar acolo preotul a zis k nu e niciun bai daca nu stie sa zica pe ungureste,k poate sa zica si pe romaneste.cu o saptamana inainte mergem la proba,taxa e 50 lei si cam atat.#:-S

Stelista
12.03.2009, 11:36:06
Noi în Catedrala Mare (Mureș) o să avem cununia religioasă. Taxa de akolo a fost 150 RON (logodnicul meu a plătit deja). La biserica reformată numai "Igérem" și "Fogadom" tre să zică. ;;)

mucoasa
12.03.2009, 13:47:59
Buna.si la noi,eu-s ungroaica si sotul meu (k deja am avut cununia civila) e roman.noi ne-am hotarat sa facem nunta doar la reformati,iar acolo preotul a zis k nu e niciun bai daca nu stie sa zica pe ungureste,k poate sa zica si pe romaneste.cu o saptamana inainte mergem la proba,taxa e 50 lei si cam atat.#:-S

ms mult;;)

Leu_Andreea
12.03.2009, 14:18:13
ms mult;;)

n-ai tu frica k o sa va descurcati!cu emotiile va fi mai greu....eu la cununia civila abia am reusit sa zic un DA,din cauza emotiilor ;)) ce a mai zis acolo femeia,dupa nunta am aflat cand m-am uitat la video-ul facut :))

Farfalla
12.03.2009, 19:46:08
n-ai tu frica k o sa va descurcati!cu emotiile va fi mai greu....eu la cununia civila abia am reusit sa zic un DA,din cauza emotiilor ;)) ce a mai zis acolo femeia,dupa nunta am aflat cand m-am uitat la video-ul facut :))

la fel si noi!!!!Il vedeam pe D-ul Primar ca tot vorbeste dar doar dupa ce am vazut filmarea am inteles ce tot zicea!:D :)) :))

Farfalla
12.03.2009, 19:48:36
Noi în Catedrala Mare (Mureș) o să avem cununia religioasă. Taxa de akolo a fost 150 RON (logodnicul meu a plătit deja). La biserica reformată numai "Igérem" și "Fogadom" tre să zică. ;;)

Eu stiu ca trebuie sa depunem juramantul!Asa a zis si parintele,el zice inainte si noi dupa el!:">

mucoasa
13.03.2009, 07:13:17
Eu stiu ca trebuie sa depunem juramantul!Asa a zis si parintele,el zice inainte si noi dupa el!:">

asa stiu si eu k trebuie...poate depinde de fiecare biserica....:D

Farfalla
13.03.2009, 07:29:37
asa stiu si eu k trebuie...poate depinde de fiecare biserica....:D

Da,ai dreptate!Noi acum suntem in asteptari,pentru ca a zis preotul ca ne trimite juramintele pe ambele limbi pe mail!

Leu_Andreea
13.03.2009, 09:39:03
Da,ai dreptate!Noi acum suntem in asteptari,pentru ca a zis preotul ca ne trimite juramintele pe ambele limbi pe mail!

buna.daca-ti trimite juramintele preotul,ai putea sa-mi trimiti si mie te rog frumos?[-o< [-o< [-o<
sa mai exersam si noi....:-\ :-\

Farfalla
13.03.2009, 10:33:05
buna.daca-ti trimite juramintele preotul,ai putea sa-mi trimiti si mie te rog frumos?[-o< [-o< [-o<
sa mai exersam si noi....:-\ :-\

Cu cea mai mare placere!Sper sa nu uite, dar ii zic la tata sa-i aduca aminte!>:D<

Stelista
14.03.2009, 13:32:54
Ce ziceti, fetelor? Lumânarea asta o să fie bun la biserică? Cam modelul ăsta. Io n-am fost niciodată la nuntă la români și nu prea știu tradițiile. :| :| :|

Stelista
14.03.2009, 13:39:23
La Biserica Ortodoxă (Catedrala Mare din Mureș) nușh, dak tre să zik ceva după preot. La unguri știu, dar la români nop. :"> :"> :"> :( :( :(

Leu_Andreea
14.03.2009, 16:04:45
Cu cea mai mare placere!Sper sa nu uite, dar ii zic la tata sa-i aduca aminte!>:D<

mersi mult ^:)^

Stelista
15.03.2009, 20:16:07
La voi la biserică, soro, o să țină mai puțin, decât la noi în Catedrala Mare. Ați ales bine! :* :* :* Dar știi, k io vroiam mult să facem la Biserica Ortodoxă! :"> :"> :"> :* :* :*

mucoasa
16.03.2009, 07:46:44
mersi mult fetelor pentru toate sfaturile, din pacate inca nu am reusit sa vb cu cei doi preoti...:(
sper sa rezolv cat mai repede
spor la pregatiri:* :*

Stelista
16.03.2009, 10:00:26
mersi mult fetelor pentru toate sfaturile, din pacate inca nu am reusit sa vb cu cei doi preoti...:(

Spor la pregătiri și vouă!!! >:D< >:D< >:D<

Farfalla
16.03.2009, 10:16:15

Bafta si sa ne anunti ce ai rezolvat!:*

mucoasa
16.03.2009, 13:47:53
Bafta si sa ne anunti ce ai rezolvat!:*
mersi mersi si va tin la curent:* :* :*

Stelista
18.03.2009, 12:51:18
mersi mersi si va tin la curent:* :* :*

Bună! Ai reușit să vb cu preoții? Spor în continuare! >:D< >:D< >:D<

mucoasa
19.03.2009, 08:57:07
Bună! Ai reușit să vb cu preoții? Spor în continuare! >:D< >:D< >:D<

nu am reusit deoarece intalnirea era planificata pt sambata, dar a intervenit ceva urgent si maine(vineri) trebuie sa plecam la satu mare:-<
asa k se mai amana....:-s
si ma cam stresez k nu am rezolvat nimik cu cununia:-s
spor la pregatiri. >:D< >:D< >:D<

Farfalla
19.03.2009, 11:40:58
nu am reusit deoarece intalnirea era planificata pt sambata, dar a intervenit ceva urgent si maine(vineri) trebuie sa plecam la satu mare:-<
asa k se mai amana....:-s
si ma cam stresez k nu am rezolvat nimik cu cununia:-s
spor la pregatiri. >:D< >:D< >:D<

Faceti cununia odata cu cea religioasa sau separat?:*

mucoasa
19.03.2009, 12:06:40
Faceti cununia odata cu cea religioasa sau separat?:*

da, o sa facem tot in aceeasi zi, acuma stau si ma gandesc k o sa fie o nebuneala in ziua aia, dar no...sper sa iasa totul cum vrem noi.:>

Stelista
19.03.2009, 12:15:55
da, o sa facem tot in aceeasi zi, acuma stau si ma gandesc k o sa fie o nebuneala in ziua aia, dar no...sper sa iasa totul cum vrem noi.:>

O sa fie frumos sigur!!! :* :* :*

mucoasa
19.03.2009, 12:18:53
O sa fie frumos sigur!!! :* :* :*

sper din tot sufletul....:*:*

Farfalla
19.03.2009, 13:29:02

Cu siguranta!!!!O sa avem toate o nunta de vis!!!!!!;-) <:-P

Stelista
19.03.2009, 13:44:13
Cu siguranta!!!!O sa avem toate o nunta de vis!!!!!!;-) <:-P

Ai dreptate!!! Cu siguranta, toate o sa avem o nunta ca-n povesti!!! ;-) ;-) :* :* :*

mucoasa
20.03.2009, 07:41:48
abia astept nunta.....:D
pupici si spor la miresit>:D< >:D< >:D<

Stelista
20.03.2009, 09:48:11

Multumim frumos!!!! Spor si tie in continuare!!! Scuze, adik spor si voua!!! :* :* :*

mucoasa
25.03.2009, 13:34:59
duminica mergem sa vorbim cu preotul:D

Stelista
25.03.2009, 15:36:33

Sa ne scri dupa aia ce ati rezolvat! >:D< >:D< >:D<

Farfalla
25.03.2009, 17:01:15

Bafta si o sa vezi ca o sa fie bine!:*

ione_deyu
25.03.2009, 19:37:15
imi poti spune te rog cu cate luni inainte ai facut programarea la catedrala?noi am facut-o sapt trecuta si ne-au pus la ora 10 dimi :((ceea ce nu ma bucura deloc ...deoarece intrarea in restaurant este la ora 13.De la catedrala ni s-a spus ca nu ar mai fi alta ora libera ....

cicika
26.03.2009, 12:47:47
imi poti spune te rog cu cate luni inainte ai facut programarea la catedrala?noi am facut-o sapt trecuta si ne-au pus la ora 10 dimi :((ceea ce nu ma bucura deloc ...deoarece intrarea in restaurant este la ora 13.De la catedrala ni s-a spus ca nu ar mai fi alta ora libera ....
eu in 4 ian am programat la biserica pt luna sept.....>:D<
programarea la biserica si la primarie se face in primele zile din an!!!altfel risti sa ajungi in sit ta/:)

Farfalla
26.03.2009, 13:18:41
eu in 4 ian am programat la biserica pt luna sept.....>:D<
programarea la biserica si la primarie se face in primele zile din an!!!altfel risti sa ajungi in sit ta/:)

Sanda draga mea,lumanarile noastre au 80 cm.Pe mine ma ia deja frica!Cum le tii in mana atata timp?:-SS Nu sunt grele?
Va atasey modelul ales, doar ca in loc de cale vom avea crini imperiali crem si tot hortensii verzi,6 bucati si preotul ne-a mai cerut 12m de panglica alba sa lege lumanarile intre ele!

cicika
26.03.2009, 14:01:26
Sanda draga mea,lumanarile noastre au 80 cm.Pe mine ma ia deja frica!Cum le tii in mana atata timp?:-SS Nu sunt grele?
Va atasey modelul ales, doar ca in loc de cale vom avea crini imperiali crem si tot hortensii verzi,6 bucati si preotul ne-a mai cerut 12m de panglica alba sa lege lumanarile intre ele!
si ale mele au fost cred ca de 80......erau grele.....dar asta este...bucgetul nu o sa il ti atunci in mana..>:D<
este foarte frumos modelul>:D<

Farfalla
26.03.2009, 16:21:02
si ale mele au fost cred ca de 80......erau grele.....dar asta este...bucgetul nu o sa il ti atunci in mana..>:D<
este foarte frumos modelul>:D<

Sper sa fie asa si in realitate!Dragul meu sot a zis ca il pune pe frateso in spatele lui si cand nu mai putem facem schimb....sa tina si el !#-o >:D<

cicika
27.03.2009, 10:38:59
Sper sa fie asa si in realitate!Dragul meu sot a zis ca il pune pe frateso in spatele lui si cand nu mai putem facem schimb....sa tina si el !#-o >:D<
la biserica in sapatele mirilor nu sta nimeni!!!!!toate persoanele stau pe scaun!cel putin asa este la noi la catedrala:D

Farfalla
27.03.2009, 16:48:55
la biserica in sapatele mirilor nu sta nimeni!!!!!toate persoanele stau pe scaun!cel putin asa este la noi la catedrala:D

El ii cam glumet!:)) >:D<

cicika
27.03.2009, 19:21:37
El ii cam glumet!:)) >:D<
pai stiu!!!:">

Stelista
29.03.2009, 20:46:31

Și io așa știu: numai preotul, nașii mirelui și nașii miresei și mirii stau în picioare, restul pe scaun. ;-) ;-) ;-)

Stelista
29.03.2009, 20:48:50

Io dim de la ora 9:30 am cununia civilă, de la 10:30 cea religioasă și la 13 este intrarea la restaurant. :-< :-< :-< :( :( :(

Stelista
29.03.2009, 21:02:20

Și io abia aștept ziua cea mare, mai ales, k nu mai este mult. #:-S #:-S #:-S

mada
03.04.2009, 08:42:20
Nunta ta incepe la ora 13.00? Asa devreme?

Io dim de la ora 9:30 am cununia civilă, de la 10:30 cea religioasă și la 13 este intrarea la restaurant. :-< :-< :-< :( :( :(

lleicam821
03.04.2009, 10:01:11
devreme? pai e nunta de zi probabil.....

lleicam821
03.04.2009, 10:04:01
o stai ca acum am observat ca esti din Bucuresti....la noi nuntile se tine marea majoritate de pe la ora 13.00-14.00 si tin pana la 23.00-24.00 maxim....;-)

lleicam821
08.04.2009, 13:44:30
fetelor, ati avut vreuna din voi cor la biserica? eu am o idee dar nu stiu daca ar fi de acord preotul...si anume sa avem instalatie de sonorizare si sa cante ave maria cand intru in biserica....ati mai auzim de asa ceva...credeti ca e ok? se face sau e de prost gust???o:-)

Angyalka
08.04.2009, 15:08:02
Eu am mai auzit, chiar de mai multe ori... si la cununie ortodoxa, si la unele protestante (reformate, unitariene), desi este mai mult un obicei romano-catolic. Este un cantec frumos si emotionant iar cantata in biserica de un cor, cred ca ar iesi frumos. Cea mai buna prietena de a mea vroia s-o canta la cununia noastra (are a o voce superba, canta si in biserica), dar s-a intamplat sa ramana insarcinata si va fii in 8 luni la data nuntii. Astfel nu cred ca voi mai avea Ave Maria, in schimb voi avea un finut.<:-P Sper ca va fii cuminte si va sta acolo in burtica pana trebuie.;;)

drdana
15.04.2009, 22:35:01
am o intrebare referitor la Catedrala Mica Ortodoxa din Tg-Mures.
la nunta voi avea 2 perechi de nasi.una dintre perechi se cununa dupa nunta noatra la 2 saptamani.
oare ii accepta preotul ca si nasi?
stiti cam cum e situatia la aceasta catedrala?
merci

cicika
16.04.2009, 12:48:57
am o intrebare referitor la Catedrala Mica Ortodoxa din Tg-Mures.
la nunta voi avea 2 perechi de nasi.una dintre perechi se cununa dupa nunta noatra la 2 saptamani.
oare ii accepta preotul ca si nasi?
stiti cam cum e situatia la aceasta catedrala?
merci
depinde de parinte.
dar trebuie sa il intrebi....eu cred ca este in regula dar mai bine sa intrebi:">

mucoasa
24.04.2009, 09:01:17
fetelor am stabilit deja ora pt cununia civila...o sa fie de la ora 10...nu e prea devreme, asa-i? mai ales k ne cununam la 2 biserici...:D

Stelista
24.04.2009, 11:34:56
fetelor am stabilit deja ora pt cununia civila...o sa fie de la ora 10...nu e prea devreme, asa-i? mai ales k ne cununam la 2 biserici...:D

Io dim de la 9:30 am cununia civila, de la 10:30 cea religioasa! ;-)

Ramona_pisicuta
30.04.2009, 10:41:51
Eu sunt noua pe aicea o sa am nunta in 2010 si asi vrea sa ma informatiin legatura cu cununia religioasa cum se procedeaza si cu cat timp inainte se face rezervarea la biserica. :* Va pup

lleicam821
30.04.2009, 12:02:36
salut si bine ai venit!!!
o sa vezi cu siguranta ca discutiile dintre fete te ajuta cel mai bine sa iti faci o parere....ai multe de facut dar ai si mult timp la dispozitie...cat despre programarea la cununie e bine sa mergi cu cel putin juma de an inainte...

cicika
30.04.2009, 21:17:03
Eu sunt noua pe aicea o sa am nunta in 2010 si asi vrea sa ma informatiin legatura cu cununia religioasa cum se procedeaza si cu cat timp inainte se face rezervarea la biserica. :* Va pup
bine ai venit!!!<:-P <:-P

Ramona_pisicuta
21.05.2009, 19:49:18
Buna miresici voi unde va cununati religios, la ce biserica si cam ce tarife au ?

lleicam821
22.05.2009, 06:07:30
eu fac cununia in Sancrai, deci cred ca nu e relevant pentru tine....tarif? cred ca 100 lei pe care ii platesc nasii in ziua respectiva....

cicika
22.05.2009, 08:42:44
Buna miresici voi unde va cununati religios, la ce biserica si cam ce tarife au ?
eu am avut cununia la catedrala mare si apl platit inainte de nunta 150 de lei la rezervare si parca nasii au mai platit 200 de lei la nunta...
dar astea cred ca se cam schimba...>:D<

CCCC
22.05.2009, 13:50:55
eu fac cununia in Sancrai, deci cred ca nu e relevant pentru tine....tarif? cred ca 100 lei pe care ii platesc nasii in ziua respectiva....

>:D< >:D<
Si eu la Sancrai am facut cununia civila dar nu am platit nimic,doar la biserica (au platit nasii) o suma mult mai mica decat in oras.

Ma intereseaza si pe mine cat e in oras taxa, deoarece trebuie si eu sa platesc,de data asta,in postura de nasica.:">

cicika
22.05.2009, 15:46:29
>:D< >:D<
Si eu la Sancrai am facut cununia civila dar nu am platit nimic,doar la biserica (au platit nasii) o suma mult mai mica decat in oras.

Ma intereseaza si pe mine cat e in oras taxa, deoarece trebuie si eu sa platesc,de data asta,in postura de nasica.:">
cand o sa fi nasica?>:D<

CCCC
25.05.2009, 12:49:40
cand o sa fi nasica?>:D<

13 iunie 2009...............in curand.
:* :*

cicika
25.05.2009, 12:57:31
13 iunie 2009...............in curand.
:* :*
super>:D< >:D< >:D< >:D<
astept pozici!!!!!!!!!!

Ramona_pisicuta
11.06.2009, 16:46:31
Buna miresici am si eu o nelamurile cand mergi sa rezervi la biserica ora cat tre sa platesti? Eu asi vrea sa merg dar nu stiu cati banii tre sa duc. Astept parerile voastre>:D<

ona28
18.06.2009, 17:35:47
Buna miresici am si eu o nelamurile cand mergi sa rezervi la biserica ora cat tre sa platesti? Eu asi vrea sa merg dar nu stiu cati banii tre sa duc. Astept parerile voastre>:D<
Buna eu am fost cu 5 luni inainte dar iti recomand sa mergi mai repede pt ca eu sunt ultima de pe lista am nunta de noapte si asa am avut noroc in rest era ocupat la toate orele. Nu am platit nimic doar ma programat in agenda lui voi vedea ce platesc inainte cu o luna de nunta cand ma duc sa vb cu preotul detaliile cununiei.Am aflat ca la catedrala mare din centru cineva a platit 150-200 lei inca din ianuarie 2009 oricum dute din timp.Multa bafta si nu te agita pt ca nare rost se va rezolva totul pana la urma ai sa vezi. Eu mai am putin pana la nunta si am aproape totul si inca multe de facut.Pa
:*

MihaElla01
29.06.2009, 11:22:44
buna fetelor, :x
eu sunt noua pe aici si vroiam sa va intreb daca nu stiti ceva de manastirea Recea.se fac cununii acolo??

cicika
29.06.2009, 11:42:16
eu sunt noua pe aici si vroiam sa va intreb daca nu stiti ceva de manastirea Recea.se fac cununii acolo??
Bine ai venit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!>:D< >:D<
Sincer nu stiu ce sa iti spun!!

munequita
29.06.2009, 19:44:36

buna, eu din cate am auzit se fac dar nu stiu daca zic bine costa f mult o cununie acolo(imi amintesc ceva ca imi zicea o prietena mai de mult ca face nunta la darina si si vroia cununia civila in apropiere si a intrebat la recea si costa in jur de 5 mil cununia religioasa) sper ca nu vorbesc aiurea dar asa ceva imi amintesc.

MihaElla01
30.06.2009, 12:22:01
si ar mai fii o problema ca e post....5 iunie 2010....am fost la o cununie la catedrala mare si sincera sa fiu am ramas dezamagita:( 10 min a durat....preotu se grabea ca era in intarziere,ca sa nu mai zic ca am asteptat 1 ora si mai erau 3 cupluri in asteptare.

munequita
30.06.2009, 14:11:53
si ar mai fii o problema ca e post....5 iunie 2010....am fost la o cununie la catedrala mare si sincera sa fiu am ramas dezamagita:( 10 min a durat....preotu se grabea ca era in intarziere,ca sa nu mai zic ca am asteptat 1 ora si mai erau 3 cupluri in asteptare.

nu stiu daca la recea accepta cununie in post, si eu tot intr-o zi de post m-am cununat la catedrala mare, si am facut o cerere de derogare catre Episcopia de la Alba Iulia, am platit 50 ron, si la cununie nu ne-a mai cerut-o nimeni si nu a bagat-o nimeni in seama.ne-am agitat degeaba ca nu ne cununa, cand ma fost la spovedit erau cupluri care avea cununia in aceasi zi si nici nu au auzit de derogare si tot i-a cununat preotul.spor la pregatiri!

cicika
30.06.2009, 21:50:35
eu cred ca asa ceva la recea nu se poate;parerea mea>:D<

lleicam821
01.07.2009, 09:32:44
Si eu vroiam la Recea si am auzit la un moment dat ca nu s-ar mai face si am abandonat ideea. Bine....am auzit si ca daca vrei neaparat se poate daca faci o donatie consistenta, ceea ce eu nu am vrut (mai mult suna a spaga pentru mine) deci am facut la Nazna si a iesit foarte frumos, intim si relaxat nu ca pe banda cum e in centru....noua ne-a placut....acum daca tii neaparat sa faci la Recea eu cred ca se poate ....dar probabil ca sunt anumite "conditii"...:-?

MihaElla01
02.07.2009, 01:21:48
Si eu vroiam la Recea si am auzit la un moment dat ca nu s-ar mai face si am abandonat ideea. Bine....am auzit si ca daca vrei neaparat se poate daca faci o donatie consistenta, ceea ce eu nu am vrut (mai mult suna a spaga pentru mine) deci am facut la Nazna si a iesit foarte frumos, intim si relaxat nu ca pe banda cum e in centru....noua ne-a placut....acum daca tii neaparat sa faci la Recea eu cred ca se poate ....dar probabil ca sunt anumite "conditii"...:-?

exact asta imi doresc si eu....o sa merg saptamana viitoare la Recea....sa aflu "conditiile" :-\

Ramona_pisicuta
14.07.2009, 06:44:25
Buna dimineata miresici pt cele care se vor cununa la catedrala ortodoxa cea din centru doar din 15 noiembrie se fac rezervari pentru anul 2010. Eu am fost si asa mi-a zis atunci sa merg. In rest toate bune.:*

cicika
14.07.2009, 08:55:43
Buna dimineata miresici pt cele care se vor cununa la catedrala ortodoxa cea din centru doar din 15 noiembrie se fac rezervari pentru anul 2010. Eu am fost si asa mi-a zis atunci sa merg. In rest toate bune.:*
foarte bine ca ti-au spus.....sa mergi din timp sa iti alegi ora pe care o vrei:*

roxi_
23.07.2009, 11:25:52
Buna miresici,
a avut cineva nunta la catedrala mare ordotoxa din tudor?

lleicam821
23.07.2009, 13:28:38
eu nu cunosc pe nimeni sa fi avut acolo.....

CCC
25.07.2009, 17:40:09
Salut!
Nu stiu daca pana aucm ai dezlegat sau nu dilema.... dar eu am fost la o nunta la recea, a fost frumos. A vorbit si maica stareta la sfarsit si a fost foarte emotionant. Imi amintesc ca adurat destul de mult si au cantat maicutele. Nunta a fost in octombrie, era rece afara iar in biserica si mai si.... Mirii au facut poze in gradina manastirii. A fost singura nunta din acea zi si nimeni nu s-a grabit.... :D
Mai stiu ca nu au avut voie sa arunce cu orez... grau decat in afara manastirii.
Sper sa reusesti sa iti rezervi acolo si sa fie convenabil pentru tine, eu nu sunt ortodoxa si cuniile ortodoxe- nu toate e drept- fara sa jicnesc pe nimeni mi se par facute un pic pe fuga si putin inmpersonale- vazute din calitate de nuntas- dar la Recea a fost chiar deosebit.
Oricum e important pasul pe care il faceti si faptul ca va uniti in fata Domnului.
Numai bine si spor la pregatiri

cicika
26.07.2009, 09:13:48
Salut!
Nu stiu daca pana aucm ai dezlegat sau nu dilema.... dar eu am fost la o nunta la recea, a fost frumos. A vorbit si maica stareta la sfarsit si a fost foarte emotionant. Imi amintesc ca adurat destul de mult si au cantat maicutele. Nunta a fost in octombrie, era rece afara iar in biserica si mai si.... Mirii au facut poze in gradina manastirii. A fost singura nunta din acea zi si nimeni nu s-a grabit.... :D
Mai stiu ca nu au avut voie sa arunce cu orez... grau decat in afara manastirii.
Sper sa reusesti sa iti rezervi acolo si sa fie convenabil pentru tine, eu nu sunt ortodoxa si cuniile ortodoxe- nu toate e drept- fara sa jicnesc pe nimeni mi se par facute un pic pe fuga si putin inmpersonale- vazute din calitate de nuntas- dar la Recea a fost chiar deosebit.
Oricum e important pasul pe care il faceti si faptul ca va uniti in fata Domnului.
asta chiar este o beste buna<:-P

MihaElla01
26.07.2009, 11:30:56
Salut!

d-aia am si insistat sa fie la recea:) ms frumos;;)

CCC
26.07.2009, 15:55:12
d-aia am si insistat sa fie la recea:) ms frumos;;)
Cu multa placere! Eu zic ca daca asta iti doresti si daca e important pentru tine ar trebui sa faci un efort si sa faci acolo cununia. Eu una asa as face.... Chiar daca asta inseamna sa tai din alta parte daca iti da soiul ala de multumire sufleteasca....merita pentru ca sigur va fi inaltator din punct de vedere sufletesc.
pupici:*

CCC
10.08.2009, 19:52:30
cununie greco catolica nu a avut nimeni?

lleicam821
11.08.2009, 10:51:36
pai....eu circulam mult la greco...dar am facut la ortodocsi pana la urma...asa a fost sa fie, sincer nu-mi pare rau de alegerea facuta cu biserica a fost foarte intim si special.

lleicam821
11.08.2009, 10:54:00
tu vrei sa faci la greco-catolici?

CCC
12.08.2009, 20:02:41
tu vrei sa faci la greco-catolici?
da...
eu sunt greco, dar sincer la nici o cununie nu am fost... nu s-a intamplat... pana la uram trece postu si ma duc la una intr-o sambata chiar daca nu cunosc pe nimeni...8-}

lleicam821
13.08.2009, 06:04:21
da...
eu sunt greco, dar sincer la nici o cununie nu am fost... nu s-a intamplat... pana la uram trece postu si ma duc la una intr-o sambata chiar daca nu cunosc pe nimeni...8-}
sunt frumoase, nu sunt cu mult diferite de cele ortodoxe doar ca dureaza mai mult si trebuie sa faci si pregatire inainte, din cate stiu eu....:)>-

tundealiz
13.08.2009, 07:47:55
Pregatire si noi avem :-<
Dar sper ca nu va trebui sa mergem prea des sau de prea multe ori [-o<
Daca ma aude viitoarea soacra...vai de capul meu:-$

CCC
13.08.2009, 22:17:35
Pregatire si noi avem :-<
Dar sper ca nu va trebui sa mergem prea des sau de prea multe ori [-o<
Daca ma aude viitoarea soacra...vai de capul meu:-$

am niste prieteni care au avut nunta in mai la romano... dar in cluj, stiu ca au fost la cateheza dar numai de vreo 2 ori... acum nu stiu ce sa zic... daca nu vrei sa mergi iti doresc sa fie tot asa putine...dar nu cred ca strica.... depinde de preot cred...:-<

lleicam821
14.08.2009, 07:37:33
eu zic ca e frumos, si partea cu cateheza si cununiile greco si romano-catolice, multa bafta!>:D<

tundealiz
14.08.2009, 07:43:17
Buna fetelor,

Mersi ptr info. Nu este vorba ca nu as vrea sa ma duc nici in ruptul capului, doar ca nu vreau sa-mi pierd vremea. La anul am atatea pe cap, si cateva ore pierdute conteaza. 8-|
Faptul ca il cunoastem pe preot de mici copii sper ca nu va insemna ca ne va chema de mai multe ori, doar se fie el sigur ca stim noi ce alegere facem :">
Oricum....si astea vor trece....

lleicam821
14.08.2009, 07:51:33
no pai daca va cunoaste atat de bine, sigur nu va solicita el atat de mult....:)>- :)>- :)>-

elaics
27.08.2009, 14:43:19
Buna!
Oare voi gasi o solutie la problema mea?
Trebuie sa facem cununia religioasa la romano-catolici, suntem romani amandoi si nu stiu sa fie o biserica romaneasca romano-catolica in Tg Mures. Credeti ca la cele unguresti ne vor cununa si sa vorbeasca in limba romana?
Inafara de biserica romano-catolica din centru din P-ta Trandafirilor, mai sunt astfel de biserici in Tg Mures?
.....mai am un an fara o saptamana....
daca aveam elicopter ne cununam la iubitul meu acasa, biserica de acolo e superba....dar sunt peste 200 km....:)
O zi buna!

ildus
27.08.2009, 16:02:04
Dambu Pietros: 540434-Târgu-Mures, Str. Dobrogeanu Gherea 12, am gasit o alta adresa: Dobrogeanu Gherea 20 , nu stiu care e .

Tudor, langa Cantemir:
540526-Targu Mures,str. Bodoni Sandor 2, jud. Mures
Tel./fax: 0265- 257787
Rds Tel: 0365-881674
Rds Mobil: 0771 707363

Sangeorgiu de Ms: 547530-Sângeorgiu de Mureș, Str. Márton Áron 24., jud. Mureș
Tel. 0265-318.654

Libertatii: Str. Libertatii 108., jud. Mureș
Tel. 0265-265.681

Pe str Gh Doja: 540236-Târgu Mureș, Str. Gheorghe Doja 188.

Zona Unirii: 540258-Târgu Mureș, Str. Vasile Goldiș 5/1., jud. Mureș

Centru (nu de care ai zis tu): 540057- Târgu Mureș, Str. Köteles Sámuel 4., jud. Mureș

Ungheni: 547605-Ungheni 346, jud. Mureș

Spor la cautat :)
Poate e mai complicat un pic cu slujba in lb romana, dar nu cred ca e imposibil

elaics
28.08.2009, 13:00:49
multumesc pentru adrese....dintre atatea biserici, poate gasesc un preot open-mind>:D<

ione_deyu
09.09.2009, 08:45:09
Buna !
Imi poate spune una dintre voi cate lumanari ar trebuii sa aduca nasii ?avand in vedere ca avem doar o singura pereche de nasi .Am sunat la catedrala si mi-au spus ca 4 trebuie sa avem .....noi suntem din Sibiu si facem nunta acolo iar aici nasii duc doar 2 lumanari ....

cicika
09.09.2009, 09:21:08
Buna !
Imi poate spune una dintre voi cate lumanari ar trebuii sa aduca nasii ?avand in vedere ca avem doar o singura pereche de nasi .Am sunat la catedrala si mi-au spus ca 4 trebuie sa avem .....noi suntem din Sibiu si facem nunta acolo iar aici nasii duc doar 2 lumanari ....
pai 4................2 pt ei si 2 pt voi:-p

Ramona_pisicuta
11.09.2009, 13:38:15
Buna Fetelor Nimeni Nu Sa Cununat La Catedrala Mica? Cum E Acolo?

lleicam821
11.09.2009, 13:58:50
Buna Fetelor Nimeni Nu Sa Cununat La Catedrala Mica? Cum E Acolo?
Carmen parca s-a cununat acolo, si stiu ca ni i-a lasat cu lumanarile lor...stiu de fapt ca pe nimeni nu lasa....

roxi_
29.09.2009, 15:43:30
fetelor, stiti cu aproximatie cat dureaza slujba ortodoxa?...bine...nu in cazul in care se grabeste preotul...mai mult de 30 de min?
(vrem sa ne programam sedinta fota intre civila si biserica si nu stiu cat timp sa-mi las...:-s )

cicika
29.09.2009, 21:05:45
fetelor, stiti cu aproximatie cat dureaza slujba ortodoxa?...bine...nu in cazul in care se grabeste preotul...mai mult de 30 de min?
(vrem sa ne programam sedinta fota intre civila si biserica si nu stiu cat timp sa-mi las...:-s )
depinde de biserica

lleicam821
30.09.2009, 06:05:39
uite eu de exemplu am facut la o biserica din Nazna...a tinut o ora...daca faci la catedrala mare sigur in 15 min max esti cununata. deci cum zicea si Sanda...depinde de biserica...

roxi_
30.09.2009, 08:27:21
aveti dreptate....mai bine il intreb pe preot...nu cred ca vom face la catedrala mare...
mersic:*

Farfalla
30.09.2009, 14:02:21

La noi a durat 30 min.:*

roxi_
01.10.2009, 08:52:54
La noi a durat 30 min.:*

mersic:* ...oricum o sa vb si cu preotul

Farfalla
01.10.2009, 10:04:59
mersic:* ...oricum o sa vb si cu preotul

E cel mai bine...dar totusi lasa o marja de eroare de +- 15 min!:*
La noi preotul reformat a zis ca max 20 min dureaza cununia si ne-a tinut cam 50 min(sa luat cu povestitul;)) ),iar cel ortodox a estimat 45 min si pana la urma ne-a tinut 30 min.;;)

a_berky
08.10.2009, 09:10:20
Durata slujbei depinde de preot si de numarul de nunti din acea zi. Asa cum ziceai tu cel mai bine ar fi sa il intrebi pe preot. Totusi sfatul meu ar fi ca intre civila si biserica sa iti programezi doar pozele cu invitatii urmand ca dupa biserica sa va faceti pozele artistice cu voi doi. In felul asta invitatii care vin si la civila si la biserica nu vor trebui sa stea atata timp degeaba iar dupa biserica pana faceti voi pozele invitatii vor avea timp sa mearga pe acasa sa se schimbe daca e cazul si sa ajunga la restaurant astfel incat pe cand ajungeti voi sa fie restaurantul plin.

mucoasa
20.11.2009, 09:55:17
aveti dreptate....mai bine il intreb pe preot...nu cred ca vom face la catedrala mare...
mersic:*
salut
la noi la cununia ortodoxa a durat 30 min, iar la reformati 25.
au fost foarte intelegatori preotii.:">

mucoasa
20.11.2009, 09:56:00
important e sa vb cu preotul, sa-i zici cam ce si cum ai vrea sa fie la nunta ta

iancancuta
05.01.2010, 17:30:09
salutare miresici!
anul acesta am sa fiu si eu miresica la tg.mures. imi va fii un pic cam greu pt. ca eu sunt la cluj. sper sa ma ajutati daca nu ma voi descurca .
oricum, explicati-mi si mie care e treaba cu taxa enorma de la catedrala? pt. ca oricum vor plati si nasii la cununie. mi se pare un pic exagerat.
/:)

lleicam821
06.01.2010, 07:36:33
salutare miresici!
anul acesta am sa fiu si eu miresica la tg.mures. imi va fii un pic cam greu pt. ca eu sunt la cluj. sper sa ma ajutati daca nu ma voi descurca .
oricum, explicati-mi si mie care e treaba cu taxa enorma de la catedrala? pt. ca oricum vor plati si nasii la cununie. mi se pare un pic exagerat.
pai daca acolo vrei sa aiba loc cununia, trebuie sa accepti si conditiile impuse de ei....sincer nu stiu cat e aceasta taxa.....

munequita
06.01.2010, 08:05:57
salutare miresici!

noi am platit in 2008 , 180 ron parca taxa la catedrala mare, din pacate asta e taxa lor si nu prea ai ce face daca vrei neaparat sa te cununi acolo.pe langa asta nasii nostrii au mai lasat 200 ron in ziua cand ne-au cununat...e un pic exagerat, asa e!

lleicam821
06.01.2010, 08:15:20
noi am platit in 2008 , 180 ron parca taxa la catedrala mare, din pacate asta e taxa lor si nu prea ai ce face daca vrei neaparat sa te cununi acolo.pe langa asta nasii nostrii au mai lasat 200 ron in ziua cand ne-au cununat...e un pic exagerat, asa e!
no asta da taxa....si acum 2 ani....sunt curioasa poate ne spune viitoarea miresica cat este anul acesta...

iancancuta
06.01.2010, 15:50:31
anul acesta am platit 200 lei. nu mult mai mult fata de 2008, doar e criza, nu?;-)
mi se pare mult deoarece fratele meu s-a casatorit la baia mare nu a platit nimic cand si-a facut programarea, au dat nasii la cununie cat au vrut.
in fine, trebuie toata lumea sa traiasca, nu?

munequita
07.01.2010, 11:50:56
anul acesta am platit 200 lei. nu mult mai mult fata de 2008, doar e criza, nu?;-)
mi se pare mult deoarece fratele meu s-a casatorit la baia mare nu a platit nimic cand si-a facut programarea, au dat nasii la cununie cat au vrut.
in fine, trebuie toata lumea sa traiasca, nu?

da, pai unii traiesc mai bine si unii mai rau(ca intodeauna) dar asta cu taxa e asa numai la catedrala mare, in alte parti e mult mai mica sau chiar deloc.dar ei te anunta ca asta e taxa, nu e neaparat sau accepti..eu una stiam, dar nu m-am cununat la biserica de care apartineam ca nu am vrut din mai multe motive si am preferat sa platesc.

cicika
07.01.2010, 12:28:49
noi am platit 150 parca la programare si 250 nasi in ziua cununiei...tot la catedrala mare,inainte de mirela cu o sapt#-o

munequita
07.01.2010, 13:31:49
noi am platit 150 parca la programare si 250 nasi in ziua cununiei...tot la catedrala mare,inainte de mirela cu o sapt#-o

stai ca acuma ma gandeam eu de ce am platit mai mult taxa, dar diferenta a fost pt ca m-am cununat in zi de post si mi-a trebuit derogare si a trebuit platit bineinteles...si cat au platit nasii cred ca depinde de preot cat cere, la mine a fost Negrutiu si el a cerut 200 la tine vad ca le-au cerut 250..

Anxious
07.01.2010, 13:38:03
FFF scump la voi cununia 8-| 8-| 8-| dar daca ne gandim ca este cea mai frumoasa si cea mai imp zi din viata noastra si cu ajutorul lu' DD este o zi din intreaga noatra viata atunci merita din plin:D

cicika
07.01.2010, 13:41:25
stai ca acuma ma gandeam eu de ce am platit mai mult taxa, dar diferenta a fost pt ca m-am cununat in zi de post si mi-a trebuit derogare si a trebuit platit bineinteles...si cat au platit nasii cred ca depinde de preot cat cere, la mine a fost Negrutiu si el a cerut 200 la tine vad ca le-au cerut 250..
bine ca a trecut>:D<

cicika
07.01.2010, 13:42:00
FFF scump la voi cununia 8-| 8-| 8-| dar daca ne gandim ca este cea mai frumoasa si cea mai imp zi din viata noastra si cu ajutorul lu' DD este o zi din intreaga noatra viata atunci merita din plin:D
asa ii la noli#-o #-o #-o

iancancuta
07.01.2010, 15:29:23
deci le cere preotul nasilor cat sa dea.250 de un nas sau amandoi?pt. ca eu voi avea 2 perechi de nasi.
eu stiu ca la catedrala este si o domnisoara care canta. ea trebuie platita separat?
stiti ceva?
legat de faptul ca e cea mai importanta zi din viata sunt de acord, numai ca nu as vrea sa imi fac credit in banca sa imi organizez nunta.....ca pana la urma toate se aduna, si aici un 5 lei in plus, dincolo 10 lei si te trezesti ca nu mai ai de unde.....desi, putem scadea din alta parte. oare cum ar fi sa vina mirele descult?=)) ?

lleicam821
07.01.2010, 17:01:37
deci le cere preotul nasilor cat sa dea.250 de un nas sau amandoi?pt. ca eu voi avea 2 perechi de nasi.
eu stiu ca la catedrala este si o domnisoara care canta. ea trebuie platita separat?
stiti ceva?
legat de faptul ca e cea mai importanta zi din viata sunt de acord, numai ca nu as vrea sa imi fac credit in banca sa imi organizez nunta.....ca pana la urma toate se aduna, si aici un 5 lei in plus, dincolo 10 lei si te trezesti ca nu mai ai de unde.....desi, putem scadea din alta parte. oare cum ar fi sa vina mirele descult?=)) ?
uite, eu sa fiu in locul tau nu as face acolo cununia...se vede ca nu iti convine treaba asta cu taxa asa de mare deci de ce sa faci undeva unde ai asemenea nemultumiri? mai bine mergi undeva unde nu ai nici o retinere si iesi de acolo mai mult decat linistita....parerea mea...:-?

cicika
07.01.2010, 17:14:04
stiti ceva?
la catedrala mare este si nu trebuie platita in plus^:)^
canta doar Doamne Miluieste...ar fi culmea sa platesti separat:))
stai linistita ca la Lazar daca ai 2 perechi de nasi cere mai mult:))

lleicam821
07.01.2010, 17:24:50
la catedrala mare este si nu trebuie platita in plus^:)^
canta doar Doamne Miluieste...ar fi culmea sa platesti separat:))
stai linistita ca la Lazar daca ai 2 perechi de nasi cere mai mult:))
woooowww, asta da afacere...:))

iancancuta
07.01.2010, 17:56:57
vreau acolo, dar ma minuzez si eu, ce sa fac.
dar nu e problema, am platit.
si nasii nostri tot acolo s-au cununat si a fost foarte frumos cand a cantat domnisoara respectiva.
plus ca sunt toate acolo, si casa casatoriilor si noi am vrea sa facem poze si in cetate.
aveti ceva idei interesante unde am mai putea face poze frumoase? eu nu prea cunosc locatii si as vrea sa stiu din timp.
oare la palatul culturii, la sala oglinzilor se poate?
voi ce stiti?

cicika
07.01.2010, 18:31:55
woooowww, asta da afacere...:))
aha>:D<[-(

cicika
07.01.2010, 18:33:42
si nasii nostri tot acolo s-au cununat si a fost foarte frumos cand a cantat domnisoara respectiva.
plus ca sunt toate acolo, si casa casatoriilor si noi am vrea sa facem poze si in cetate.
aveti ceva idei interesante unde am mai putea face poze frumoase? eu nu prea cunosc locatii si as vrea sa stiu din timp.
voi ce stiti?
eu stiu ca se poate....dar mai bine intreaba>:D<

lleicam821
07.01.2010, 19:12:23
eu stiu ca se poate....dar mai bine intreaba>:D<
se poate dar vb cu fotograful ca acolo sunt pb cu lumina.....nu e tocmai buna si trebuie instalata aparatura inainte, dureaza mai mult...

munequita
08.01.2010, 07:06:51
voi ce stiti?

sa nu-ti para rau, parerea mea e ca la catedrala mare chiar daca au taxa "enorma" e cel mai frumos, e si aproape de casa casatoriilor, e si cea mai frumoasa biserica si pozele ies super acolo.pt poze mai artistice ar trebuii sa vb cu fotograful tau..eu am vazut poze si la palatul culturii, mie mi-ar fi placut la 7 plopi, pe la weekend dar nu am mai avut timp si de acele locatii si am ramas la cetate.

roxana1405
08.01.2010, 18:51:04
Buna fetelor,
Imi doresc tare mult sa oficiez cununia religioasa in aer liber.
Poate sa imi ofere cineva mai multe detalii despre acest subiect, gen preot care este dispus sa oficieze slujba, daca se face asa ceva, etc.

lleicam821
09.01.2010, 08:18:15
Buna fetelor,
Poate sa imi ofere cineva mai multe detalii despre acest subiect, gen preot care este dispus sa oficieze slujba, daca se face asa ceva, etc.
Ronna a facut cununia religioasa in aer liber....poate stie ea .....

iancancuta
09.01.2010, 22:02:11
cred ca e foarte frumoasa cununia in aer liber.

Xtyna
10.01.2010, 16:37:14
Si eu mi-as dori fff mult sa fac cununia religioasa in aer liber,cred ca este ceva fff deosebit,am auzit ca sunt firme care se ocupa de asa ceva dar nu sunt multi preoti care accepta asa ceva,stiti voi ceva?

cicika
10.01.2010, 18:09:46
Si eu mi-as dori fff mult sa fac cununia religioasa in aer liber,cred ca este ceva fff deosebit,am auzit ca sunt firme care se ocupa de asa ceva dar nu sunt multi preoti care accepta asa ceva,stiti voi ceva?
Ronna a facut in aer libesr.....eventual trimite un pm>:D<

solange
27.01.2010, 20:19:39
Buna fetelor,
Roxana, am vrut azi sa-ti raspunsd la mesaj privat dar nu a mers pagina toata ziua.
Din pacate nu pot sa te ajut fiindca eu nu am fost multumita de el, si nu as vrea sa patesti si tu ce am patit eu.

roxana1405
18.02.2010, 22:39:41
Roxana, am vrut azi sa-ti raspunsd la mesaj privat dar nu a mers pagina toata ziua.
Din pacate nu pot sa te ajut fiindca eu nu am fost multumita de el, si nu as vrea sa patesti si tu ce am patit eu.
Multumes oricum...intre timp am renuntat la idee...se pare ca e prea complicat si in plus exista un risc din cauza vremii...

elaics
11.03.2010, 21:50:15
Doamnelor..care deja s-au cununat religios la romano-catolici am o intrebare: trebuie facute de viitorii miri ceva cursuri/pregatiri inainte de cununie?

CCC
12.03.2010, 07:02:44
Doamnelor..care deja s-au cununat religios la romano-catolici am o intrebare: trebuie facute de viitorii miri ceva cursuri/pregatiri inainte de cununie?

DA!
Ar trebui sa mergi si sa vorbesti cu preotul!

CCC
12.03.2010, 07:04:18
noi am ajuns al o intelegere cu preotul si o sa facem pregatirea de care e nevoie la cluj- cu alt preot! <:-P
Aveam emotii pentru ca chiar nu puteam ajunge, dar ma bucur ca a fost flexibil!:">

tundealiz
12.03.2010, 07:17:12

E vorba de vreo 2 intalniri, din cate am inteles. Noi nu am fost inca sa vorbim cu preotul....

elaics
12.03.2010, 08:50:15
DA!
Ar trebui sa mergi si sa vorbesti cu preotul!

pai am fost si am primit deja 3 raspunsuri diferite!
Eu sunt ortodoxa, viitorul meu sot e catolic, dar locuieste in Italia. Vinde doar cu o saptamana inainte de nunta.
Protopopul..sau cum se numeste...a spus ca trebuie ca el sa aduca doar o adeverinta ca nu este casatorit, iar eu una ca sunt botezata.

La programarea cununiei, alt preot mi-a spus ca doar odata inainte de cununie tbrebuie sa ne intalnim

Alaltaieri am fost iar, era doar o doamna, care mi-a zis ca se fac astfel de cursuri , dar in limba maghiara...noi suntem romani...asa ca nu as intelege nimic daca ma duc singura.

prietenul meu a zis ca in Italia se tin astfel de cursuri cam 3 luni, o data pe saptamana si trebuie sa mearga ambii viitori soti la aceste cursuri

o sa ma mai duc o data sa ma vorbesc cu preotul..daca il gasesc....ca nici nu mi s-a spus exact cine ne va cununa...

elaics
12.03.2010, 08:51:02
E vorba de vreo 2 intalniri, din cate am inteles. Noi nu am fost inca sa vorbim cu preotul....
daca ar fi doar 2 intalniri si ar fi suficient inainte de nunta cu o saptamana...ar fi ok

Multumesc de raspunsuri

CCC
12.03.2010, 09:02:19
cel mai bine e sa vorbesti cu preotul. rostul acestor intalniri este sa va faca sa constientizati intreaga importanta a casatoriei.... insa acum fara sa fim seriosi trebuie gasite solutii pentru fiecare cuplu in parte.
Curaj, se rezolva si asta!

tundealiz
12.03.2010, 09:33:23
daca ar fi doar 2 intalniri si ar fi suficient inainte de nunta cu o saptamana...ar fi ok

Multumesc de raspunsuri

De care biserica apartineti? Sau unde ai fost sa te interesezi?

elaics
12.03.2010, 10:22:09
De care biserica apartineti? Sau unde ai fost sa te interesezi?
pai nu apartinem de nicio biserica, cum spuneam, eu sunt ortodoxa, el e romano-catolic din judetul Neamt, dar traieste in Italia. casatoria o facem aici si cum nu sunt biserici romano-catolice decat de limba magiara, am fost la biserica din centru (cea cu turnuri verzi). A spus ca ne cununa, ca oficiaza si in limba romana..dar faza cu orele de familie e mai complicata pt noi deoarece el va veni doar inainte de nunta....sper sa se rezolve cumva...

ildus
12.03.2010, 10:29:53

Hello, noua ni s-a spus asa:
- pentru aman2 adeverinta ca am fost botezati
- o intalnire inainte de nunta pentru clarificari
- cursul de logodnici optional

elaics
12.03.2010, 10:32:05
Hello, noua ni s-a spus asa:
- pentru aman2 adeverinta ca am fost botezati
- o intalnire inainte de nunta pentru clarificari
- cursul de logodnici optional

Multumesc de raspuns. Adeverintele se fac....intalnirea mi se pare absolut normala...si ma simt usurata ca va fi cursul optional...nu ca nu ar fi interesant, ci pt ca nu avem cadn...si apoi...mi se pare aiurea sa-l facem separat...eu aici si el acolo...

ildus
12.03.2010, 11:39:20
Multumesc de raspuns. Adeverintele se fac....intalnirea mi se pare absolut normala...si ma simt usurata ca va fi cursul optional...nu ca nu ar fi interesant, ci pt ca nu avem cadn...si apoi...mi se pare aiurea sa-l facem separat...eu aici si el acolo...

Nu ai pentru ce :)

O prietena a avut acum 3 ani nunta, pentru ei era obligatoriu cursul asta de logodnici.
O alta prietena maritata au fost de doua ori si ajungea.

Nu stiu de cine/ce depinde cursul asta
Eu cred ca o sa inteleaga ca viitorul tau sot vine numai inainte de nunta, nu cred ca o sa ai probleme

cicika
12.03.2010, 11:47:12
ela poate te ajuta:http://www.miresici.ro/showthread.php?t=19558

elaics
12.03.2010, 13:59:01
ela poate te ajuta:http://www.miresici.ro/showthread.php?t=19558
multumesc Sanda..mi-ai fost de ajutor....cum esti de obicei:*

cicika
12.03.2010, 14:00:26
multumesc Sanda..mi-ai fost de ajutor....cum esti de obicei:*
:* :* :* :* :* pt ca esti o scumpa

vanda102
12.03.2010, 16:47:24
:* :* :* :* :* pt ca esti o scumpa
sant cateva fete tare scumpe aici pe site ...imi sant dragi si mie .

taniatania
07.07.2010, 13:56:56
Buna,
Sunt nou pe aici si din cate am citit mi-am clarificat cateva nelamuriri ce la aveam dar as vrea sa va mai intreb cate ceva. La noi situatie sta cam asa: eu sunt din Tg Mures, el din Campia Turzii si locuim in Cluj. Nunta noastra va fi anul viitor (2011) la un restaurant din Campia, dar el va veni sa ma ia de acasa din Tg Mures .... va fi o zi lunga cu siguranta .... Noi am vrea sa facem cununia religioasa la Recea pentru ca ne este in drum si am vrea sa facem si pozele acolo daca se poate. Nu stiti cumva cu cat timp inainte trebuie sa mergem sa ne programam, ce pretentii financiare sunt. daca permit mirilor sa faca poze acolo.

cicika
07.07.2010, 15:33:18
Buna,
Sunt nou pe aici si din cate am citit mi-am clarificat cateva nelamuriri ce la aveam dar as vrea sa va mai intreb cate ceva. La noi situatie sta cam asa: eu sunt din Tg Mures, el din Campia Turzii si locuim in Cluj. Nunta noastra va fi anul viitor (2011) la un restaurant din Campia, dar el va veni sa ma ia de acasa din Tg Mures .... va fi o zi lunga cu siguranta .... Noi am vrea sa facem cununia religioasa la Recea pentru ca ne este in drum si am vrea sa facem si pozele acolo daca se poate. Nu stiti cumva cu cat timp inainte trebuie sa mergem sa ne programam, ce pretentii financiare sunt. daca permit mirilor sa faca poze acolo.
eu sincer stiu ca la Recea e mai complicata treaba....intreaba acolo;))
oricum eu stiu ca dupa civila se face cuninia religioasa...

luisa72
07.07.2010, 18:26:23
eu sincer stiu ca la Recea e mai complicata treaba....intreaba acolo;))
oricum eu stiu ca dupa civila se face cuninia religioasa...
cu siguranta asa e ..mai inatai starea civila apoi la biserica .......si are dreptate sanda din cate stiu eu nu prea se fac cununii la recea ....dar e mai bine sa intrebi ..poate sau mai schimbat treburile si pe acolo
o zi buna ..

elaics
07.07.2010, 19:45:19
Buna,

buna Tania
nu ai precizat daca ai si cununia civila in aceeasi zi...daca da...eu zic ca timpul va fi o problema pt voi...exceptie fiind situatia in care petrecerea va fi seara-noaptea
Cat priveste manastirea Recea, eu te-as sfatui sa merig cand ai drum , curand acolo, O cauti pe Maica stareta Cristina. Este o persoana deosebita. daca canoanele manastirii perimit, eu stiu ca nu este o persoana obtuza si ajuta pe oricine

munequita
08.07.2010, 08:47:50
Buna,

eu din cate stiu se fac cununii la recea, dar au o taxa de vreo 500 ron..cel mai sigur e sa mergi sa intrebi acolo.

taniatania
08.07.2010, 13:47:10
va multumesc pentru raspunsuri. starea civila o vom face inainte de starea religioasa...nu suntem siguri daca va fi in aceasi zi pentru k timpul nu cred k ne permite, petrecerea va fi de la ora 2 in campia, deci am fi pe fuga cam toata ziua :-p si fara starea civila in aceasi zi vom fi pe fuga....la noi si cu starea civila ii un pic mai complicat daca ar fi sa o facem in aceasi zi cu cea religioasa, pt k noi stam in cluj si amandoi avem buletin de cluj si din ce am inteles unul dintre miri cel putin ar trebui sa fie cu domiciliul in tg mures sau ii sufient oare si flotant? voi ce stiti?

adriana04
18.08.2010, 19:25:56
va multumesc pentru raspunsuri. starea civila o vom face inainte de starea religioasa...nu suntem siguri daca va fi in aceasi zi pentru k timpul nu cred k ne permite, petrecerea va fi de la ora 2 in campia, deci am fi pe fuga cam toata ziua :-p si fara starea civila in aceasi zi vom fi pe fuga....la noi si cu starea civila ii un pic mai complicat daca ar fi sa o facem in aceasi zi cu cea religioasa, pt k noi stam in cluj si amandoi avem buletin de cluj si din ce am inteles unul dintre miri cel putin ar trebui sa fie cu domiciliul in tg mures sau ii sufient oare si flotant? voi ce stiti?

vai tu tania daca ma intrebai iti ziceam ca ajunge un flotant pe Tg. Mures. Ne descurcam noi, nu te mai stresa!! :*

amonica
26.08.2010, 17:00:58
Buna fetelor

am si eu o intrebare, a facut cineva pana acuma cununia religioasa la biserica sf parascheva din parcul eroilor de langa spital? m-ar interesa sa stiu cum e preotul, taxa si daca face cununii frumoase.

mersi pusici :)

luisa72
26.08.2010, 18:05:37
Buna fetelor

am si eu o intrebare, a facut cineva pana acuma cununia religioasa la biserica sf parascheva din parcul eroilor de langa spital? m-ar interesa sa stiu cum e preotul, taxa si daca face cununii frumoase.

mersi pusici :)
este vb de biserica din lemn?

amonica
27.08.2010, 09:42:58
este vb de biserica din lemn?

cred ca da...biserica e construita din lemn :)

elaics
27.08.2010, 14:52:35
il cunosc pe Parintele Lazar din 1997 si doar la slujbele lui ma duc in oras...e un om deosebit, dar nu stiu preturile..oricum, nu e un hapsan...

cicika
27.08.2010, 20:21:41
noi acolo mergem la biserica insa nu am vrut sa imi fac acolo cununia si nici botezul micutei
mie nu imi place de parintele de acolo.....deloc
a si.....daca ai perechi de nasi taxa e dubla.....

amonica
29.08.2010, 18:07:09
noi acolo mergem la biserica insa nu am vrut sa imi fac acolo cununia si nici botezul micutei
mie nu imi place de parintele de acolo.....deloc
a si.....daca ai perechi de nasi taxa e dubla.....

am fost de vreo doua ori la slujba acolo si ne-a placut de aceea ne gandeam sa facem acolo...mai ales ca e frumos amenajata si zona.
noi o sa avem doar o pereche de nasi si vroiam sa stiu cat e taxa acolo...la catedrala din centru stiu ca e vreo 400 lei si mi s-a parut mult...asa ca daca stie cineva va rog sa mi scrieti.

roxi_
11.02.2011, 18:02:27
am fost de vreo doua ori la slujba acolo si ne-a placut de aceea ne gandeam sa facem acolo...mai ales ca e frumos amenajata si zona.
noi o sa avem doar o pereche de nasi si vroiam sa stiu cat e taxa acolo...la catedrala din centru stiu ca e vreo 400 lei si mi s-a parut mult...asa ca daca stie cineva va rog sa mi scrieti.

eu stiu ca daca te casatoresti la parohia ta, nu platesti nicio taxa...eu una n-am platit

bialand18
16.03.2011, 10:08:07
Buna!
Oare voi gasi o solutie la problema mea?
Trebuie sa facem cununia religioasa la romano-catolici, suntem romani amandoi si nu stiu sa fie o biserica romaneasca romano-catolica in Tg Mures. Credeti ca la cele unguresti ne vor cununa si sa vorbeasca in limba romana?
Inafara de biserica romano-catolica din centru din P-ta Trandafirilor, mai sunt astfel de biserici in Tg Mures?
.....mai am un an fara o saptamana....
daca aveam elicopter ne cununam la iubitul meu acasa, biserica de acolo e superba....dar sunt peste 200 km....:)
O zi buna!

Buna,

Am si eu nunta in 2012 si am aceasi problema ca si tine, eu sunt ortodoxa si viitorul meu sot este catolic, dar nu stim nici unul ungureste, dar ne-am dori sa facem nunta la catolici. El tine de biserica din Tudor, de langa Dimitrie si a fost acolo dar a inceput sa strambe din nas ca nu stim ungureste. Voi pana la urma unde ati facut nunta si cum ai reusit sa te intelegi cu ei? Va facut nunta in romaneste?

elaics
16.03.2011, 13:06:57
Buna,

Am si eu nunta in 2012 si am aceasi problema ca si tine, eu sunt ortodoxa si viitorul meu sot este catolic, dar nu stim nici unul ungureste, dar ne-am dori sa facem nunta la catolici. El tine de biserica din Tudor, de langa Dimitrie si a fost acolo dar a inceput sa strambe din nas ca nu stim ungureste. Voi pana la urma unde ati facut nunta si cum ai reusit sa te intelegi cu ei? Va facut nunta in romaneste?
Buna!
eu am fost din timp la Biserica catolica din centru si am vorbit cu protopopul de acolo- un om deosebit, i-am explicat situatia noastra, sotul meu venea doar cu o saptamana inainte de nunta acasa.
Un alt preot batran care nu stia romaneste, cu ajutorul unui tanar ne-a completat actele ce erau de facut si nu a fost nicio problema sa faca totul in limba romana
slujba a fost minunata
Marti, inainte de nunta am facut "pregatire" prin care ne-a explicat cum va decurge totul. Sotul meu mi-a zis ca in moldova sau in italia tb sa mergi 6 luni la ore de lectii despre familie/catehism. aici nu a fost cazul. si noua ne-a spus ca daca locuim in Tudor vom apartine de Biserica de langa cantemir, dar am aratat ca noi la biserica din centru vrem sa ne cununam si a fost ok. Nici bani nu ne-au cerut cum se cere la ortodocsi...am dat cat am vurt, dar am intrebat un om ce are grija de biserica cam cat se practica si a zis un minim 50 lei...
ce sa-ti mai zic? la secretariatul catedraeli din centur e totimpul cineva de la 9-13 si poti vorbi cu orice preot de serviciu

bialand18
17.03.2011, 08:58:23
Buna!
eu am fost din timp la Biserica catolica din centru si am vorbit cu protopopul de acolo- un om deosebit, i-am explicat situatia noastra, sotul meu venea doar cu o saptamana inainte de nunta acasa.
Un alt preot batran care nu stia romaneste, cu ajutorul unui tanar ne-a completat actele ce erau de facut si nu a fost nicio problema sa faca totul in limba romana
slujba a fost minunata
Marti, inainte de nunta am facut "pregatire" prin care ne-a explicat cum va decurge totul. Sotul meu mi-a zis ca in moldova sau in italia tb sa mergi 6 luni la ore de lectii despre familie/catehism. aici nu a fost cazul. si noua ne-a spus ca daca locuim in Tudor vom apartine de Biserica de langa cantemir, dar am aratat ca noi la biserica din centru vrem sa ne cununam si a fost ok. Nici bani nu ne-au cerut cum se cere la ortodocsi...am dat cat am vurt, dar am intrebat un om ce are grija de biserica cam cat se practica si a zis un minim 50 lei...
ce sa-ti mai zic? la secretariatul catedraeli din centur e totimpul cineva de la 9-13 si poti vorbi cu orice preot de serviciu

Si noi tot la biserica din centru vrem sa facem cununia, dar cei din centru ne-au spus ca trebuie sa vorbim la biserica de care apartine pentru a ne face o rezervare. Eu as vrea sa am si cor la nunta, nu sti biserica are asa ceva? Cat a durat slujba si inainte cu cat timp ti-ai facut rezervarea? Multumesc de sfaturi! :)

elaics
17.03.2011, 10:30:00
Si noi tot la biserica din centru vrem sa facem cununia, dar cei din centru ne-au spus ca trebuie sa vorbim la biserica de care apartine pentru a ne face o rezervare. Eu as vrea sa am si cor la nunta, nu sti biserica are asa ceva? Cat a durat slujba si inainte cu cat timp ti-ai facut rezervarea? Multumesc de sfaturi! :)

la noi era ca nu apartineam de nicio biserica. Am fost prima data la o discutie in noiembrie 2009 si a zis sa vin in ianuarie 2010...ca sa ma treaca in agenda. am fost atunci si m-a programat pe ziua si ora dorita si mi-a zis sa vin la inceputul lunii august. Atunci am fost amandoi si am completat toate documentele si ne-a chemat marit inainte de nunta, asa cum ti-am zis. Vinerea am fost la sopvedit. Ne-a intrebat doar ce decor facem si ca nu avem voie sa se bata cuie sau ceva in bancile acelea. Noi nu am vrut cor asa ca nu ne-a interesat si nu stiu daca corul canta si in limba romana.
insista la Protopop ca e de treaba

si slujba a durt cam 35 de minute-40 maxim

lovelydodo
02.11.2011, 11:21:18
Buna miresici! am o intrebare, cu cat timp inainte trebuie vorbit la biserica? Noi inca nu am vorbit pentru ca suntem plecati din tara. Este ok ca parintii nostri sa mearga sa faca rezervarea? Va pup!

elaics
02.11.2011, 14:27:28
Buna miresici! am o intrebare, cu cat timp inainte trebuie vorbit la biserica? Noi inca nu am vorbit pentru ca suntem plecati din tara. Este ok ca parintii nostri sa mearga sa faca rezervarea? Va pup!
este ok.
Noi am facut rezervare cu vre-o 8 lni inainte. aucm depinde daca ai si cununia civila ca sa poti sa le fixezi convenabil amandoua

lovelydodo
02.11.2011, 18:35:51
Ma scuzati ca pun atatea intrebari, dar mi-as dori ca nunta noastra sa iasa bine, si sa nu lasam niciun detaliu pe dinafara
Cununia civila o facem in aceeasi zi, insa numai dupa 5 ianuarie 2012 ne putem duce la programari. Noi am discutat si ne-am gandit sa facem cununia religioasa la Catedrala Mare din centru. Ma gandesc ca ar fi ok ca parintii nostrii sa vorbeasca cu un preot, macar sa ne treaca pe un caiet, si apoi sa vorbim cu dansul despre ora exacta. Nu stiu nici cat timp putem lasa intre cele doua cununii, am mai vazut la nunti isi faceau pozele intre cele doua cununii, voi ce parere aveti despre asta?

elaics
02.11.2011, 20:00:55
de aia suntem aici sa intrebi
Toate am trecut prin asta!

Ai grija ca in vara sunt aglomerate zilele de sambata pt nunti.
Starea civila e scurta, 15-20 min...la biserica dureaza la ortodocsi cel putin 40 min. La catedrala in centru e scumpa cununia.

lovelydodo
02.11.2011, 22:22:55
de aia suntem aici sa intrebi
Toate am trecut prin asta!

Ai grija ca in vara sunt aglomerate zilele de sambata pt nunti.
Starea civila e scurta, 15-20 min...la biserica dureaza la ortodocsi cel putin 40 min. La catedrala in centru e scumpa cununia.

Multumesc, apreciez enorm ajutorul vostru :*

Niste prieteni au avut nunta in acest an, si i-am intrebat cat costa la Catedrala Mare. Mi-au zis ca a fost 250 RON pt slujba si 200 RON donatie... Sincer nu stiu care ar fi preturile, asa ca nu mi s-a parut mult.
Alta optiune ar fi biserica de lemn de langa spitalul nou.

elaics
03.11.2011, 11:27:15
Multumesc, apreciez enorm ajutorul vostru :*

Niste prieteni au avut nunta in acest an, si i-am intrebat cat costa la Catedrala Mare. Mi-au zis ca a fost 250 RON pt slujba si 200 RON donatie... Sincer nu stiu care ar fi preturile, asa ca nu mi s-a parut mult.
Alta optiune ar fi biserica de lemn de langa spitalul nou.
si mie mi se pare scump, de fapt in centur e ami scump
ti-as sugera biserica de lemn, parintele deacolo e un om deosebit
eu am facut la reformati si au zis sa dau cat vrem...am dat nasii 50 si sora mea a mai dat 150...ca no, ea are de unde...

lovelydodo
05.11.2011, 11:17:02
si mie mi se pare scump, de fapt in centur e ami scump
ti-as sugera biserica de lemn, parintele deacolo e un om deosebit
eu am facut la reformati si au zis sa dau cat vrem...am dat nasii 50 si sora mea a mai dat 150...ca no, ea are de unde...

Da, bisericuta de lemn e deosebita, am fost de cateva ori de Paste si se strange enorm de multa lume, iar noi putem face si niste poze acolo, pentru ca e frumos.

Bibiti
02.12.2011, 18:39:38
Da, bisericuta de lemn e deosebita, am fost de cateva ori de Paste si se strange enorm de multa lume, iar noi putem face si niste poze acolo, pentru ca e frumos.

Lovelydodo,eu iti spun de ce am ales bisericuta de lemn si nu catedrala mare.
1.Preotul este, intr-adevar un om deosebit, cu har....partea proasta e ca daca il rogi sa faca varianta scurta a slujbei tot dureaza peste 40min;)))) (oare cat dureaza varianta lunga atunci?:O), dar face slujbe de-ti intra la suflet...programarile incep in Ianuarie (la fel si la catedrala).Ca si tine eu nu sunt in tara deci vor merge parintii sau nasii in ianuarie sa ne programeze
2.Referitor la cost, parintele a zis ca dam cat vrem,donatie la biserica.Atat.Nu ca la catedrala unde exista taxa (serviciile bisericesti nu era vba ca sunt gratuite?):-\
3.Eu am nunta in Mai si cum parcul e aproape....numa' bine! Mai ales ca nu facem cununia civila (am facut-o aici), nu mai apucam poze la cetate.
4.Bisericuta e micuta,cocheta, primitoare,nu impersonala ca si catedrala...

Bineinteles fiecare alege cum doreste,dar eu din prima clipa in care am pasit in bisericuta de lemn am stiut ca daca ma marit in Mures, acolo ma marit...
Numa'bine!

lovelydodo
09.12.2011, 11:10:41
Lovelydodo,eu iti spun de ce am ales bisericuta de lemn si nu catedrala mare.
1.Preotul este, intr-adevar un om deosebit, cu har....partea proasta e ca daca il rogi sa faca varianta scurta a slujbei tot dureaza peste 40min;)))) (oare cat dureaza varianta lunga atunci?:O), dar face slujbe de-ti intra la suflet...programarile incep in Ianuarie (la fel si la catedrala).Ca si tine eu nu sunt in tara deci vor merge parintii sau nasii in ianuarie sa ne programeze
2.Referitor la cost, parintele a zis ca dam cat vrem,donatie la biserica.Atat.Nu ca la catedrala unde exista taxa (serviciile bisericesti nu era vba ca sunt gratuite?):-\
3.Eu am nunta in Mai si cum parcul e aproape....numa' bine! Mai ales ca nu facem cununia civila (am facut-o aici), nu mai apucam poze la cetate.
4.Bisericuta e micuta,cocheta, primitoare,nu impersonala ca si catedrala...

Bineinteles fiecare alege cum doreste,dar eu din prima clipa in care am pasit in bisericuta de lemn am stiut ca daca ma marit in Mures, acolo ma marit...
Numa'bine!

Multumesc pentru raspuns, Bibiti. Eu as vrea la biserica de lemn, insa iubitul meu e capos. Parintii nostri stau in Unirii deci sa vina dupa mine nu va dura mai mult de 10 minute, apoi la Casa Casatoriilor si la Catredrala Mare, apoi la restaurant la Continental. El e de parere ca nu ne plimbam dintr-o parte in alta..ca sunt toate acolo. Oricum viitoarea mea soacra a sarit in sus cand a auzit ca nu facem la biserica din Unirii.

Bibiti
18.12.2011, 18:52:57
Multumesc pentru raspuns, Bibiti. Eu as vrea la biserica de lemn, insa iubitul meu e capos. Parintii nostri stau in Unirii deci sa vina dupa mine nu va dura mai mult de 10 minute, apoi la Casa Casatoriilor si la Catredrala Mare, apoi la restaurant la Continental. El e de parere ca nu ne plimbam dintr-o parte in alta..ca sunt toate acolo. Oricum viitoarea mea soacra a sarit in sus cand a auzit ca nu facem la biserica din Unirii.

Ce ti-e si cu soacrele astea...Oricat de de treaba ar fi nu se pot abtine sa nu "sugereze" la nesfarsit, pana obtin ce doresc...;))A mea socrela acum si-a dat seama ca ,de fapt eu si sotul meu am locuit sub acelasi acoperis, si din aceasta cauza nu pot purta voal la cununia religioasa...No! Hodoronc tronc.....Si eu care ma gandeam la un voal din acela luuung, cat e trena de lunga.....oooffffff....

elaics
19.12.2011, 12:16:40
Ce ti-e si cu soacrele astea...Oricat de de treaba ar fi nu se pot abtine sa nu "sugereze" la nesfarsit, pana obtin ce doresc...;))A mea socrela acum si-a dat seama ca ,de fapt eu si sotul meu am locuit sub acelasi acoperis, si din aceasta cauza nu pot purta voal la cununia religioasa...No! Hodoronc tronc.....Si eu care ma gandeam la un voal din acela luuung, cat e trena de lunga.....oooffffff....
soacra ta e din secolul trecut?

Bibiti
19.12.2011, 18:51:02
soacra ta e din secolul trecut?
;)) ....mda....:[email protected] multe nu spun...ca e foarte de treaba in rest....

lovelydodo
10.01.2012, 18:49:37
Buna, daca cineva dintre voi face cununia religioasa la Catedrala Mare, e adevarat ca popa de acolo nu accepta fara 250 RON avans?

Bibiti
11.01.2012, 10:24:37
Buna, daca cineva dintre voi face cununia religioasa la Catedrala Mare, e adevarat ca popa de acolo nu accepta fara 250 RON avans?

Da! Noi cand am fost sa ne interesam ne-a cerut 200lei.I-am zis ca nu ii avem acum,dar revenim cu suma mai tarziu.Si ne-a raspuns ca atunci cand venim cu banii ne pune pe lista...Pana atunci....=;

lovelydodo
11.01.2012, 16:09:39
Da! Noi cand am fost sa ne interesam ne-a cerut 200lei.I-am zis ca nu ii avem acum,dar revenim cu suma mai tarziu.Si ne-a raspuns ca atunci cand venim cu banii ne pune pe lista...Pana atunci....=;

Pfuaaaiiii cati bani ii trebe la popa! :)) Eu de la o prietena care s-a maritat in 2011 in iulie, am auzit ca i-a pus taxa pentru calcat iarba....ca cica se fac poze si se calca iarba. :O

Bibiti
18.01.2012, 00:21:30
=))=))=))=)) Aberatie...taxa de iarba...mi-e greu sa cred,dar mai stii? Oricum, este o aberatie sa ceara taxa, pentru ca nu exista asa ceva in biserica...bine,nu ar trebui sa existe...

lovelydodo
18.01.2012, 12:51:14
=))=))=))=)) Aberatie...taxa de iarba...mi-e greu sa cred,dar mai stii? Oricum, este o aberatie sa ceara taxa, pentru ca nu exista asa ceva in biserica...bine,nu ar trebui sa existe...

E pe bune, am vorbit cu prietena mea, si a zis ca au platit taxa aia de 100 de lei si ceva, ca fac poze acolo si calca iarba... :)) plus ca popa a fost si nesimtit, ca le-a zis ca fara minim 250 de lei donatie nici nu au ce cauta acolo. Asa ca au platit vreo 500 de lei in total.... mie mi s-a parut mult sa dam avans 250 de lei, dar...cred ca e dupa cum se trezeste popa. :)))

mocyke
24.01.2012, 17:07:17
fetelor!!!am auzit ca se inchide anul acesta biserica din cetatea medievala pt renovare....:-\ oare e asa?
voi ati auzit? am vrut sa facem nunta acolo si acum sunt disperata....

Bibiti
25.01.2012, 12:10:45
fetelor!!!am auzit ca se inchide anul acesta biserica din cetatea medievala pt renovare....:-\ oare e asa?

Imi pare rau,mocyke, dar chiar nu stiu...NIci macar nu am stiut ca este biserrica in cetate...:-pDar4 dasca aflu ceva, postez....

mocyke
26.01.2012, 14:24:56
Imi pare rau,mocyke, dar chiar nu stiu...NIci macar nu am stiut ca este biserrica in cetate...:-pDar4 dasca aflu ceva, postez....

bine, multumesc!ma mai interesez si eu.

lovelydodo
02.02.2012, 23:35:04

Nu am auzit nimic, dar nu ai putea sa iti faci un drum pana acolo sa intrebi direct la sursa?

mocyke
03.02.2012, 11:32:25
Nu am auzit nimic, dar nu ai putea sa iti faci un drum pana acolo sa intrebi direct la sursa?

Si eu m-am gandit la asta:P ....doar ca monentan nu sunt acasa. dar saptamana viitoare,cand ma intorc sigur ca am sa ma duc.

leya2009
13.02.2012, 20:06:27
Buna fetelor.ce stiti despre Biserica Sf.Ana de pe Pandurilor?cum sunt cununiile acolo?multumesc:)

elaics
13.02.2012, 21:18:56
Biserica este frumoasa...mai multe nu stiu

green_eyesMS
16.02.2012, 13:19:55
leya, cununiile sunt la fel peste tot. in ce sens intrebi? cum zicea si ela, biserica este foarte frumoasa iar daca voi ati ales-o ma gandesc ca sunteti apropiati intr-un fel de acea biserica.

Buna fetelor.ce stiti despre Biserica Sf.Ana de pe Pandurilor?cum sunt cununiile acolo?multumesc:)

leya2009
24.02.2012, 20:34:36
buna.intreb pentru ca nu sunt bisericoasa deloc...cred ca am fost de maxim 10 ori la biserica in 28 de ani...si ma intreb poate au obiceiuri diferite de la o biserica la alta...parintele are anumite cerinte...stiu eu?nu ma pricep...habar nu am cum se face cu cuminecatul ala....nu imi sariti in cap...sunt credincioasa, doar ca in felul meu:)

green_eyesMS
29.02.2012, 19:49:59
hello leya! obiceiurile nu prea difera.
cuminecat nu este la nunta...doar la botez! insa inainte de nunta trebuie sa va spovediti si cuminecati.
cam ce se intampla la slujba religioasa: in primul rand se face logodna, adica se sfintesc inelele, si apoi o sa vi le puna pe degete (preotul impreuna cu nasii). apoi urmeaza cununia, cand e partea cu cununile, pe care preotul impreuna cu nasi vi le pun pe cap. urmeaza "Isaia dantuieste" cand se inconjoara masa de 3 ori si trebuie sa sarutati icoanele. si la sfarsit va da binecuvantarile si urmeaza o scurta predica (sau mai lunga depinde de preot). ;;) cam atat

buna.intreb pentru ca nu sunt bisericoasa deloc...cred ca am fost de maxim 10 ori la biserica in 28 de ani...si ma intreb poate au obiceiuri diferite de la o biserica la alta...parintele are anumite cerinte...stiu eu?nu ma pricep...habar nu am cum se face cu cuminecatul ala....nu imi sariti in cap...sunt credincioasa, doar ca in felul meu:)

leya2009
21.04.2012, 19:34:55
hmmm.....unu la mana....nu am pupat icoane in viata mea, nu am fost niciodata de acord cu asa ceva. doi: mi se pare ciudat ca imi pune verigheta pe deget preotul cu nasii...nu are nici un sens chestia asta.normal ar fi sa imi puna verigheta viitorul meu sot. offff....o sa imi fie greu. cu spoveditul:)), ultima oara m-am spovedit in liceu, in clasa, la ora de religie....ma duc sa ma ascund undeva ca poate ma trazneste.

ancutzaf
28.04.2013, 13:20:28
Miresici de Mures, am si eu nevoie de un pic de ajutor!Cum eu nu sunt din Mures si nu am fost niciodata la o nunta in Targu-Mures, as vrea sa stiu daca aveti idee ca ar exista un cor care sa cante la nunta la Catedrala.Din cate am auzit pana acum exista un cor dar canta numai la slujbele de Duminica,dar nu si la nunti.Este adevarat?Mi se pare cam ciudat ca este un oras mare si mai peste tot in Romania exista coruri care canta la nunta.Multumesc frumos!

green_eyesMS
05.05.2013, 22:45:36
la catedrala mica este cor. la nunta nu l-am vazut intr-adevar insa nu strica sa intrebi pe cineva din biserica. probabil din cauza costurilor nu l-am vazut pentru ca ma gandesc ca e destul de costisitor. daca iti doresti cor iti sugerez sa te interesezi, poate vei avea o surpriza placuta.

Miresici de Mures, am si eu nevoie de un pic de ajutor!Cum eu nu sunt din Mures si nu am fost niciodata la o nunta in Targu-Mures, as vrea sa stiu daca aveti idee ca ar exista un cor care sa cante la nunta la Catedrala.Din cate am auzit pana acum exista un cor dar canta numai la slujbele de Duminica,dar nu si la nunti.Este adevarat?Mi se pare cam ciudat ca este un oras mare si mai peste tot in Romania exista coruri care canta la nunta.Multumesc frumos!