PDA

Versiunea completa : Ce tipuri de fructe alegeti pentru masa?

Pagini : [1] 2

Piersicuta24
19.03.2009, 13:45:59
Dragi miresici, cele care aveti nunta in mai ce fructe dati? Eu nu stiu ce sa aleg.Ma ajuta si pe mine cineva?

bubu20
12.04.2009, 21:41:19
Buna!Eu am nunta pe 16 mai....eu cred ca voi alege banane, struguri sau nectarine:*

kremk
16.04.2009, 00:30:24
noi cumparam capsuni struguri si banane pt nunta in mai>:D< >:D<

CorinaD
16.04.2009, 11:46:25
Eu am nunta in august, asa ca voi alege ceva mai racoros...struguri, mere, piersici...

crisana01
20.04.2009, 11:44:18
buna,
noi am avut mere, banane, struguri, portocale...
dintre toate s-au mancat foarte mult strugurii, fiind usor de mancat netrebuind sa stai sa cureti sau sa decojesti...
daca stiam atunci luam struguri mai multi, mi-au ramas merele (nu s-au prea mancat) si au mai ramas si portocale (lumea nu prea vroia sa stea sa curete la ele)...

cris226
20.04.2009, 12:20:24
la mere, banane si struguri m-am gandit si eu ... dar daca zici cristina ca au ramas , sa pun altceva in loc de mere ?? :-\ :-\

alipety
20.04.2009, 13:27:27
eu ma voi inspira de la o miresica si voi avea o masa cu sculpturi in fructe. deci nu voi mai cumpara nici un alt fruct in afara de ce aduce firma respectiva. nu voi avea fructe pe mese, doar cele din aranjament si daca invitatii nu vor fi prea curajosi sa strice aranjamentul ;)) , ospatarii ii vor servi.
ca si fructe , pentru luna august, vor fi: pepeni rosii si galbeni, ananas, struguri, pere, mere, citrice, banane, piersici

Princes
20.04.2009, 14:04:00
eu nu voi pune fructe deloc ca nu prea isi au rostul parerea mea,mai ales cele sculptate care a doua zi devin aruncate:-<mai bine o inghetata ceva ca avam nunta in iulie\:D/\:D/\:D/

aria_cluj
20.04.2009, 14:20:18
in iulie care sunt fructele cele mai indicate pt nunti?

amarna
20.04.2009, 17:00:02
in august voi lua nectarine, struguri si banane:) Cred ca sunt suficiente. Si zmeura vreau sa pun in paharul cu vin spumos de la intampinare.:">

ryanaro
20.04.2009, 17:03:55
nici eu nu cred ca portocalele sunt o idee buna pentru ca lumea nu vrea sa stea sa le decojeasca. chiar a scazut vanzarea la portocale in lume din cauza asta :)>-

natymotanel
20.04.2009, 19:05:16
la mere, banane si struguri m-am gandit si eu ... dar daca zici cristina ca au ramas , sa pun altceva in loc de mere ?? :-\ :-\
poti pune pere in loc de mere, mie imi plac mai mult=P~

natymotanel
20.04.2009, 19:06:05
nici eu nu cred ca portocalele sunt o idee buna pentru ca lumea nu vrea sa stea sa le decojeasca. chiar a scazut vanzarea la portocale in lume din cauza asta :)>-
Total de accord, nici eu nu voi pune portocale, inca n-am hotarat ce fructe vor fii, k mai am pana in septembrie, dar portocale nu;-)

cris226
20.04.2009, 19:11:25
gasesc eu pere in mai??? :-? :-? nu prea cred ...

natymotanel
20.04.2009, 19:15:18
sunt cum sa nu, doar ca sunt mai scumpe ca si merele:D

cris226
20.04.2009, 19:28:48
sunt cum sa nu, doar ca sunt mai scumpe ca si merele:D
pai vezi .. lasa mere atunci :D :D

newcomer
20.04.2009, 20:08:56
hm...intr adevar, portocalele sunt mai putin consumate, insa eu zic ca sunt aspectuoase si arata bine in fructiera, dau culoare aranjamentului...eu cred ca voi pune macar 1-2 in fructiera.

fevronia
20.04.2009, 20:19:17
eu am avut nunta in iunie si am cumparat mere nectarine si struguri. a fost ok si chiar s-au consumat toate.am avut de ales intre portocale, piersici si nectarine si am preferat nectarinele, mai ales ca si nasa a sp ca sunt preferatele ei.:)

crisana01
20.04.2009, 21:55:35

da, sau poti pune piersici/nectarine...sunt super gustoase
lumea oricum e satula de clasicele mere, dar noi in februarie nu aveam de unde sa le luam...
pup

cris226
20.04.2009, 23:07:30
da, sau poti pune piersici/nectarine...sunt super gustoase
lumea oricum e satula de clasicele mere, dar noi in februarie nu aveam de unde sa le luam...
pup
da cred ca nectarine e ok... dar oare in mai se gasesc??

Piersicuta24
21.04.2009, 08:34:17
Atunci o sa iau mai multi struguri si nectarine. Si banane. In schime mere mai putine daca nu se prea mananca

roxyroxana
21.04.2009, 15:58:18
Atunci o sa iau mai multi struguri si nectarine. Si banane. In schime mere mai putine daca nu se prea mananca
si noi la nunta am vazut ca se mananca mai mutl struguri, banane, si eventual piersici/nectarine
trec iarasi fructe de sezon gen capsuni, zmeura ... dar mai greu cu acestea in septembrie

Piersicuta24
22.04.2009, 14:28:42
Dar totusi la sfarsitul lui mai se gasesc nectarine?

adriana23
22.04.2009, 14:34:06
eu cred ca o sa pun struguri (am observat ca se mananca cel mai bine), banane si mai putine mere ...si poate mai gasesc ceva ..dar in principiu astea 3 ;;);;)

cris226
22.04.2009, 15:49:04
si eu sunt curioasa :D

Piersicuta24
23.04.2009, 10:16:31
Voi de unde va luati fructele pentru nunta?

bimbishor
23.04.2009, 12:07:30

Eu am vazut nectarine in supermarket-uri incepand din februarie. Cred ca in mai vei gasi fara nici o problema.
Noi am cumparat fructele cu o zi inainte de nunta si am colindat jumate din Bucuresti. Ni s-a recomandat sa luam mere, rosii si galbene, struguri si nectarine si banane. Din pacate in Metro unde am intrat prima data am gasit doar mere frumoase. Bananele le-am luat dintr-un Mega Image, iar nectarinele si strugurii dintr-o piata de fructe.
Ca idee, eu mi-am dorit mult capsuni pe paharele de sampanie si toata lumea mi-a spus ca nu voi gasi capsuni in septembrie. Am avut noroc sa bage capsuni la Metro cu 15 minute inainte sa intram sa cumparam fructele. Si a iesit asa...

cris226
23.04.2009, 12:21:10
Eu am vazut nectarine in supermarket-uri incepand din februarie. Cred ca in mai vei gasi fara nici o problema.
Noi am cumparat fructele cu o zi inainte de nunta si am colindat jumate din Bucuresti. Ni s-a recomandat sa luam mere, rosii si galbene, struguri si nectarine si banane. Din pacate in Metro unde am intrat prima data am gasit doar mere frumoase. Bananele le-am luat dintr-un Mega Image, iar nectarinele si strugurii dintr-o piata de fructe.
Ca idee, eu mi-am dorit mult capsuni pe paharele de sampanie si toata lumea mi-a spus ca nu voi gasi capsuni in septembrie. Am avut noroc sa bage capsuni la Metro cu 15 minute inainte sa intram sa cumparam fructele. Si a iesit asa...
wow ... cat de frumos se vede =D> =D>

just_alinutzaa
23.04.2009, 12:28:08
Fructe se mai gasesc in Doraly..cum te duci spre Urziceni dinspre Bucuresti pe partea stanga...sau tot pe undeva prin Voluntari mai este un en-gros de fructe...

ps:apar misto rau capsunile pe paharele de sampanie...si eu vreau sa-mi pun, sper doar sa nu ma refuze cei de la restaurant...

taia
25.04.2009, 19:40:24
si eu sunt curioasa :D
sigur
noi anul trecut am gasit la inceputul lunii(am avut nunta in 10).

gabitza_sta
26.04.2009, 17:04:56
A aratat bestial. :D
Ontopic: Exista o piata en-gros de fructe, iesirea din Bucuresti prin Militari. Dar in mai se vor gasi cam toate fructele la care visati, cred ca se vor hasi in orice hypermarket mai mare.
Eu la nunti de obicei mananc strugurii, piersici daca au si cam atat.
G.

diavoletto
26.04.2009, 19:22:37

sigur. la metro sau la selgros...daca iti convine pretul

cris226
26.04.2009, 19:27:17
sigur. la metro sau la selgros...daca iti convine pretul
:-? :-? o sa ma duc sa vad :)>- multumesc;-)

oana19
27.04.2009, 16:42:27
f frumoase paharele...asa imi voi face si e....merci de idee....^:)^

ancapsy
04.05.2009, 18:13:25
In august ce fructe de sezon sunt? Nu mai gasesc caspuni, asa-i? Cred ca voi pune zmeura in paharele de la intrare..daca voi gasi se de aia......daca nu......nu stiu....(:|

happy_me
04.05.2009, 23:31:24
In august ce fructe de sezon sunt? Nu mai gasesc caspuni, asa-i? Cred ca voi pune zmeura in paharele de la intrare..daca voi gasi se de aia......daca nu......nu stiu....(:|

zmeura e un pic mai pretentioasa decat capsunile, parerea mea. Si eu tot in august am, si voi avea struguri, ca e sezonul apropiat, mere, nectarine(piersicile au puf si nu-mi place, chiar daca sunt mai gustoase decat nectarinele) si banane, cred. Eu as vrea sa pun si prune din alea mari =P~ mie imi plac foarte mult(oare merge:-\)

ancapsy
05.05.2009, 09:35:39
zmeura e un pic mai pretentioasa decat capsunile, parerea mea. Si eu tot in august am, si voi avea struguri, ca e sezonul apropiat, mere, nectarine(piersicile au puf si nu-mi place, chiar daca sunt mai gustoase decat nectarinele) si banane, cred. Eu as vrea sa pun si prune din alea mari =P~ mie imi plac foarte mult(oare merge:-\)

Idee buna cu prunele..si mie imi plac la nebunie!!!

CorinaD
05.05.2009, 09:38:52
Si mie imi plac la nebunie!!;))

mady1
06.05.2009, 21:02:54

foarte buna ideea

aria_cluj
06.05.2009, 21:44:41
noi avem nunta in iulie,ma gandeam sa alegem ca si fructe pe platou urmatoarele:-mere,pere,struguri,portocale si banane
cum vi se pare?
am mai vazut aici pe site undeva ca paharele de la intrare,cele cu sampanie erau ornamentate cu jumatati de capsuni...arata super
sa-mi spuna si mie cineva daca mai are astfel de idei?mie una mi-ar placea...:)>-

catalinaismaileanu
15.05.2009, 01:09:24
hm...intr adevar, portocalele sunt mai putin consumate, insa eu zic ca sunt aspectuoase si arata bine in fructiera, dau culoare aranjamentului...eu cred ca voi pune macar 1-2 in fructiera.

#:-S si eu ma gandesc cu fructele cum sa fac si tot asa am zis ca macar cate 2-3 portocale de aspect...daca nu se mćnīnca si le pune omu la pachet;)) :* :* :*

catalinaismaileanu
15.05.2009, 01:19:30
eu cred ca o sa pun struguri (am observat ca se mananca cel mai bine), banane si mai putine mere ...si poate mai gasesc ceva ..dar in principiu astea 3 ;;);;)
L-) eu mai am 3 luni pīna la nunta si ma-m gandit la struguri,banane,nectarine/piersici si prune:-w ce zice-ti este o ideie buna???:gen_02:

aria_cluj
15.05.2009, 12:05:31
L-) eu mai am 3 luni pīna la nunta si ma-m gandit la struguri,banane,nectarine/piersici si prune:-w ce zice-ti este o ideie buna???:gen_02:

eu mai am vreo 2 luni pana la nunta si m-am gandit la mere,struguri si banane...
cine mai are nunta in iulie?:">

diana1985
18.05.2009, 17:10:19
eu in mai anul viitor am nunta si m-am gandit la struguri,mere si banane .poate ar trebui si niste capsuni si cirese ........ desi daca ma gandesc bine capsunile sunt cam scumpe pe vremea asta si acrisoare :-?

BiuBiu
18.05.2009, 22:21:01
Eu voi opta doar pentru doua tipuri de fructe: struguri si piersici. Mi se pare ca vin bine impreuna ;;)

BiuBiu
18.05.2009, 22:23:00
Cu prunele cred ca e cam riscant :-p. Ma gandesc la invitatii cu "stomac sensibil" care vor mai si amesteca bauturile

cris226
19.05.2009, 02:05:19
Eu voi opta doar pentru doua tipuri de fructe: struguri si piersici. Mi se pare ca vin bine impreuna ;;)
eu ma duc zilele astea sa iau fructele si voi lua banane si struguri ;-)

Babutzu
19.05.2009, 08:33:21
nu mai retin exact...da banane si struguri sigur am avut#:-S

Alisori
19.05.2009, 10:12:00
eu mai am vreo 2 luni pana la nunta si m-am gandit la mere,struguri si banane...
cine mai are nunta in iulie?:">

eu am avut-o in iunie
pe langa struguri, banane, cateva portocale...am avut nectarine si pere (am gasit niste pere micute...erau frumusele foc:) )
portocalele nu prea s-au mancat..ne gandeam noi, de aceea am luat putine

BiuBiu
19.05.2009, 22:32:58
Buna combinatia. Eu ma gandeam sa pun in cosurile de fructe si niste floricele albe (floarea miresei). Cred ca ar arata dragut ;;)

BiuBiu
19.05.2009, 22:36:00
eu am avut-o in iunie
pe langa struguri, banane, cateva portocale...am avut nectarine si pere (am gasit niste pere micute...erau frumusele foc:) )
portocalele nu prea s-au mancat..ne gandeam noi, de aceea am luat putine
Eu la petreceri nu prea mananc portocale pentru ca mi-e urat sa le curat. Poate de aceea nu au mancat nici invitatii tai :-p. Mie imi plac perele foarte mult, dar mi se pare ca se gasesc destul de greu alea gustoase. Cele de prin supermarket-uri nu prea imi plac:-<

deliutza_miresica
24.05.2009, 22:32:46
noi vom lua banane strugurii capsuni portocale piersici ,pere si mere ...astea toate vor fi ornate pe o masa unde va fi pusa fantana de ciocolata ...si se va ocupa un chelner pe toata durata functionarii acesteia...de taiat servit si tot asa >:D< >:D< ...spor la pregatiri fetele

cristinaaa22
30.06.2009, 20:08:19
Buna fetelor,
Eu am ales o varianta foarte practica.
frigarui de fructe si o sculptura de fructe.
Va pun cateva poze.
sunt f practice si se servesc foarte usor.

corinuta
01.07.2009, 11:06:27
Fetelor...eu am o mare nelamurire... Cum calculam cate kg de fructe luam? o banana/pers?:))

Van27
01.07.2009, 11:09:22
Eu voi lua piersici si struguri. Nu vreau citrice sau banane ca nu sunt de sezon.

ancabalea
01.07.2009, 11:09:56
mai am si eu 10 zile pana la nunta
si nu stiu ce fructe sa aleg
pt luna iulie ce mi-ati indica?
o sa am masa separata cu fructe si masa separata pt fantana de ciocolata si fructe...nici nu stiu ce sa iau,ce cantitati
cine ma poate ajuta si pe mine?

multumesc anticipat>:D<

Piersicuta24
01.07.2009, 11:13:32
mai am si eu 10 zile pana la nunta
si nu stiu ce fructe sa aleg
pt luna iulie ce mi-ati indica?
o sa am masa separata cu fructe si masa separata pt fantana de ciocolata si fructe...nici nu stiu ce sa iau,ce cantitati
cine ma poate ajuta si pe mine?

multumesc anticipat>:D<Pentru luna iulie, ai putea cumpara asa: banane, nectarine/piersici, kiwi, eventual struguri. Poti lua si nectarine si piersici, cum am avzut la o nunta sambata aceasta. Si ce bune au fost....Am vazut si cirese la nunta, dar o parte erau stricate[-(:-w

AndreeaEugen
01.07.2009, 11:15:42
Fetelor...eu am o mare nelamurire... Cum calculam cate kg de fructe luam? o banana/pers?:))

Buna,eu m-am gandit sa iau struguri,banane,portocale,si altele ce se mananca usor,kiwi cred ca ar fi destul de greu de curatat pentru invitati,asta e doar parerea mea.La o masa de 8-10 persoane oricum nu toti mananca din fructe si din cate am observat la nunti strugurii sunt cei mai savurati de catre invitati,fructele cam au ramas pe masa,eu cred ca un platou cam de 2 kg ar fi ideal pentru o masa.pupici

ancabalea
01.07.2009, 11:23:52
da,as lua pere,piersici sau nectarine,struguri,mere,
dar pt fantana de ciocolata am nevoie de ceva fructe rosii
se mai gasesc oare capsuni undeva?:D

Goldmoon
01.07.2009, 11:33:58
Noi am avut struguri, capsuni, cirese, zmeura si mure. Ideea a fost sa avem numai fructe mici care se mananca usor. Au fost un mare succes :)

ancabalea
01.07.2009, 11:36:09
Noi am avut struguri, capsuni, cirese, zmeura si mure. Ideea a fost sa avem numai fructe mici care se mananca usor. Au fost un mare succes :)

si in ce luna ai facut nunta?
eu am nunta peste 10 zile...oare unde gasesc zmeura si capsuni?>:D<

Goldmoon
01.07.2009, 11:44:40
si in ce luna ai facut nunta?
eu am nunta peste 10 zile...oare unde gasesc zmeura si capsuni?>:D<

In 30 mai am avut nunta.
Sigur gasesti... doar mai greu. Nu vor mai fi capsuni de la noi, dar cum am gasit noi zmeura in mai gasesti si tu. :)

LE: De zmeura e plin acum si la cei care stau pe marginea drumurilor si vand.

ancabalea
01.07.2009, 15:24:53
In 30 mai am avut nunta.
Sigur gasesti... doar mai greu. Nu vor mai fi capsuni de la noi, dar cum am gasit noi zmeura in mai gasesti si tu. :)

LE: De zmeura e plin acum si la cei care stau pe marginea drumurilor si vand.

si cat ccosta zmeura?
:)>-

Butterfly87
01.07.2009, 16:50:37
da,as lua pere,piersici sau nectarine,struguri,mere,
dar pt fantana de ciocolata am nevoie de ceva fructe rosii
se mai gasesc oare capsuni undeva?:D
pe la piata sigur se gasesc!
noi vom avea banane.piersici,nectarine si cred struguri

BiuBiu
01.07.2009, 18:15:38
si cat ccosta zmeura?
:)>-
WE-ul trecut in piata Moghioros era 10 ron/kg:)

simonee
02.07.2009, 10:03:51
Neata fetelor! Cam cate fructe se pun la o masa de 8/10 persoane?

me_little_princess
02.07.2009, 15:40:54
Neata fetelor! Cam cate fructe se pun la o masa de 8/10 persoane?
in principiu calculezi cate un fruct mare de persoana, gen para, mar, banana si suplimentezi cu struguri,etc..depinde ce fel de fructiere aveti.

mykyradulescu
03.07.2009, 01:54:47
buna fetelor
Dupa ce am citit pe aici m-am ingrozit...eu ce fructe as putea sa pun tinand cont ca am in noiembrie?:(( pana atunci cam trec toate...
ajutati-ma si pe mine va rog cu un sfat...
Va multumesc

ionut_tuo
08.07.2009, 11:12:44
pt luna iulie
pot sa aleg nectarine ,mere,banane si struguri?nu sunt prea putine?
si pt 200 pers cam cate kg de fructe sunt utile?:-SS

corinuta
08.07.2009, 14:43:22
pt luna iulie
pot sa aleg nectarine ,mere,banane si struguri?nu sunt prea putine?
si pt 200 pers cam cate kg de fructe sunt utile?:-SS

Da, si eu tot pe astea le pun..in ceea ce priveste cantitatea, trebuie sa te orientezi dupa nr de mese, cate cosuri pui pe fiecare masa (unul-doua) si trebuie sa ai cate 2-3 buc din fiecare fruct...sper ca nu te-am zapacit si ai inteles:D

Off-topic: ca o observatie, tot mai multi baieti se inscriu pe forum;-)

alexalia
09.07.2009, 10:12:36
Si eu am nunta tot in iulie si o sa am si fantana de cioco de la restaurant!

Si vroiam sa va intreb, oare cum sa procedez cu fructele la nunta? De la rest mi s-a spus ca totusi sa pun si fructe pe masa, dar sa incerc sa fie diferite fata de cele de la fantana. Dar asa ma gandeam ca un max de 100gr de fructe de persoana pe masa. Ca altfel numai o sa ramana, nu?

ionut_tuo
09.07.2009, 10:29:46
Da, si eu tot pe astea le pun..in ceea ce priveste cantitatea, trebuie sa te orientezi dupa nr de mese, cate cosuri pui pe fiecare masa (unul-doua) si trebuie sa ai cate 2-3 buc din fiecare fruct...sper ca nu te-am zapacit si ai inteles:D

Off-topic: ca o observatie, tot mai multi baieti se inscriu pe forum;-)

corinuta
sunt o viitoare miresica cu mirele meu cu tot...amandoi suntem online!!!

merci de raspuns!o sa punem cate o fructiera pe fiecare masa si o sa avem 22 mese plus masa de prezidiu unde vot fi 2 fructiere :))

corinuta
09.07.2009, 13:41:25
corinuta
sunt o viitoare miresica cu mirele meu cu tot...amandoi suntem online!!!

merci de raspuns!o sa punem cate o fructiera pe fiecare masa si o sa avem 22 mese plus masa de prezidiu unde vot fi 2 fructiere :))

Bravo atunci! Bine ati venit si sa aveti o nunta de vis:)

OanaRd
09.07.2009, 14:17:47
buna fetelor
Dupa ce am citit pe aici m-am ingrozit...eu ce fructe as putea sa pun tinand cont ca am in noiembrie?:(( pana atunci cam trec toate...
ajutati-ma si pe mine va rog cu un sfat...
Va multumesc

Nu te speria. Noi am avut nunta in octombrie si am pus la masa banane, struguri, mere, pere, smochine. Sunt sigura ca mai gasesti si in noiembrie ceva fructe :)
Multa bafta!

ionut_tuo
09.07.2009, 15:13:00
eu m-am gandit sa pun cate o fructiera pt o masa de 10-12 persoane
fructiera in care sa fie cam 1kg de fructe asortate
:nectarine,banane,struguri,mere sau pere!mai vedem noi!
ce parere aveti?

ionut_tuo
09.07.2009, 15:17:42
in august voi lua nectarine, struguri si banane:) Cred ca sunt suficiente. Si zmeura vreau sa pun in paharul cu vin spumos de la intampinare.:">

eu ma gandeam sa fac o masa cu fantana de ciocolata sa pun si acolo fructe pt ea
struguri albi si ceva fructe rosii...in iulie ce gasesc?ce fructe rosii as putea pune?

diva_ALIANE
10.07.2009, 12:49:12
Eu Cred Ca Voi Alege Nectarine,mere,struguri Si Portocale.
Intradevar Strugurii Se Mananca Cel Mai Bn !

ionut_tuo
10.07.2009, 14:45:00
portocale?
de ce?(:|

OanaRd
10.07.2009, 14:58:23

Nu stiu daca portocalele sunt o alegere buna pt nunta. Coaja se desface mai greu si e mai incomod pt invitati sa le manance :-s. Dar... cum vrei tu pana la urma ;-)

bubita
10.07.2009, 15:40:03
mie nu mi se par prea potrivite portocalele decat ca decor, si dupa cum ati spus si voi lumea le evita pt ca se cutata greu. noi ne-am gandit sa punem pe masa banane, struguri si nectarine. acum mai ramane sa ne interesam si cate bucati din fiecare sa punem in fructiera avand in vedere ca masa este de 6-8 pers - fileu.;))

bobbo
10.07.2009, 22:21:29
Buna fetelor.
Avem nunta duminica asta si nu stim inca de unde sa cumparam fructele (mere, banane, nectarine si struguri)
ceva sfaturi ?.......
am auzit ca piata de fructe de langa Praktiker Militari ar fi nasoala...

cris226
11.07.2009, 00:32:44
Buna fetelor.
Avem nunta duminica asta si nu stim inca de unde sa cumparam fructele (mere, banane, nectarine si struguri)
ceva sfaturi ?.......
eu am luat de la piata , ca in supermarket-urinu prea mi-au placut cum aratau si in cateva nu am gasit deloc... dar eu am avut nunta in mai, acum cred ca se gasesc cam peste tot

Maria_P
12.07.2009, 23:43:48
Buna fetelor.
ceva sfaturi ?.......

Buna, poti sa incerci in Voluntari sunt mai multe piete de fructe cu vanzare en-gros. Spor la pregatiri.

AnnyyAnnyy
13.07.2009, 13:48:08
noi cred ca o sa avem nectarine, struguri,pepene rosu,kiwi,bebe ananas,mere,cateva portocale pt plusul de culoare, banane...:-?

simonaiacom
28.07.2009, 10:30:01
as adauga si cateva capsunele ...arata tare bine ! :P

noi cred ca o sa avem nectarine, struguri,pepene rosu,kiwi,bebe ananas,mere,cateva portocale pt plusul de culoare, banane...:-?

castela
01.08.2009, 13:19:16
Eu as pune numai fructe de dimensiuni mici. Am fost la multe nunti la care erau mere , pere, portocale ce nu se puteau imparti la toti cei de la masa respectiva.

BiuBiu
01.08.2009, 18:49:44
Cu pepenele rosu cum faci? Tai bucatele si le pui la un loc cu celelalte fructe?/:)

deedee1978
01.08.2009, 22:49:47
La noi nici nu am pus fructe pe masa. La toate nuntile unde ne-am dus inainte abia daca s-a mancat o banana sau un strugure.

ninapolicarp
02.08.2009, 17:54:17
La noi nici nu am pus fructe pe masa. La toate nuntile unde ne-am dus inainte abia daca s-a mancat o banana sau un strugure.

Noi am luat o masa de fructe.
Am comandat-o special. Sunt fructe sculptate si arata ca o masa a abundentei. Plus ca ne da si cascada de caramel!!!!!!!!!!!
O minunatie(*)(*)(*)(*)(*)

raluruben
03.08.2009, 14:50:01
Noi ne-am hotarat sa punem fructe in mijlocul fiecarei mese in loc de saraturi. Fructe ce pot fi mancate fara sa trebuiasca sa decojesti jumatate de ora sau sa te murdaresti pana la coate. E vara, si cald iar fructele pot fi foarte racoritoare.

MariaAlexa
04.08.2009, 11:42:05
Noi am avut fructiere cu banane, struguri, mere si portocale, insa cel mai repede s-au terminat strugurii si bananele, probabil si din cauza faptului ca se mananca mai usor...

alerimmi
04.08.2009, 12:52:33
buna,
noi am avut mere, banane, struguri, portocale...
dintre toate s-au mancat foarte mult strugurii, fiind usor de mancat netrebuind sa stai sa cureti sau sa decojesti...
daca stiam atunci luam struguri mai multi, mi-au ramas merele (nu s-au prea mancat) si au mai ramas si portocale (lumea nu prea vroia sa stea sa curete la ele)...

Subscriu la parerea cu strugurii. La toate nuntile la care am fost strugurii s au mancat cel mai bine, pentru puteam sa ciugulesc fara sa ma gandesc ca as putea sa ma murdaresc de la portocala sau piersica de exemplu.
Bananele sunt iar o idee buna, pentru ca arata bine si nu sunt zemoase.

k3ntutza
05.08.2009, 00:45:03
:-\ Stiu ca dau bine pe masa si ca trebuie neaparat sa fie prezente insa am observat ca fructele nu se prea consuma.

inafara de banane si struguri nu prea am vazut sa-si faca vreo cineva curaj sa taie vreun ananas sau sa desfaca portocale...

C-am ce cantitate de fructe ar trebui sa cumparam ca sa nu ramanem cu ele insa sa fie indeajuns cat sa ajute la decor sau pentru vreo persona care prefera fructe in loc de prajituri...???

oprea_alina
06.08.2009, 10:21:25
eu vreau fantana de cioco si o sa am o varietate de fruncte langa ea , iar pe mese..traditional..mere struguri, banane etc

k3ntutza
06.08.2009, 23:02:53
e faina indeea cu fantana de ciocolata insa nu cred ca poti imprumuta suficiente pentru fiecare masa iar daca pui numai un ape o masa undeva intr-un colt cine crezi ca se va duce cu banana si strugurele dupa el doar ca sa puna putina ciocolata pe ele????mi se pare aiurea....:-<

alinagr
07.08.2009, 07:43:03
noi ne-am decis sa luam cate 30 buc din fiecare fruct si vom avea struguri,kiwi,banane.Acu' nu stiu,ma gandeam si la portocale,dar dupa ce am citit aici,imi vine sa renunt si la kiwi,dar ma gandesc ca sunt racoritoare

Celitia
07.08.2009, 08:06:38
eu am avut mere, nectarine, banane si struguri....strugurii s-au mancat toti

lavu
07.08.2009, 12:07:00
si eu am ajuns la concluzia k mai bine pun struguri si banane...eventual si nectarine pt culoare desi nu se prea mananca..
intotdeauna cand am fost la nunta vroiam sa iau un kiwi sau portocala dar imi era rusine k poate ma stropeam sau incepea sa imi curga zeama pe maini cand decojeam asa k renuntam...(:|

just_alinutzaa
08.08.2009, 19:34:39
Am si eu o intrebare, mai ales pt fetele kre au fost la cumparat de fructe ..ati vazut cumva si capsuni?ms

k3ntutza
08.08.2009, 21:38:14
in comert acum gasesti c-am orice..faza e ca acele capsuni aproape ca nu au nici miros dapai gust...insa dau f bine pe masa....cum crezi tu....e vba si de pretz ..te c-am usuca la buzunare/:)

jessie393
09.08.2009, 05:26:20
Eu o sa am banane, struguri, mere si zmeura in paharele de sampanie.

k3ntutza
11.08.2009, 01:10:10
;-) am gasit niste poze cu fructe de-ti lasa gura apa..super fain asezate....

ellenyy23
11.08.2009, 12:36:01
Buna tuturor!
Eu voi avea nunta la inceputul lui iulie 2010 .... cred ca voi pune pe masa piersici, struguri si banane.
Ce parere aveti?
Pupici :* :* :*

k3ntutza
12.08.2009, 19:40:08
Buna tuturor!
Eu voi avea nunta la inceputul lui iulie 2010 .... cred ca voi pune pe masa piersici, struguri si banane.
Ce parere aveti?
Pupici :* :* :* l

eu cred ca e ok...dupa parerea mea strugurii si bananele sunt cele care se mananca cel mai mult..:D

cris226
12.08.2009, 19:46:49
l

eu cred ca e ok...dupa parerea mea strugurii si bananele sunt cele care se mananca cel mai mult..:D
da asa e .. eu numai struguri si banane am pus :D

Iulia_Nicoleta
12.08.2009, 20:28:48
da asa e .. eu numai struguri si banane am pus :D
Da, asa este strugurii se mananca cel mai bine, si am observat ca si caisele sunt la mare cautare...

cris226
12.08.2009, 20:36:26
Da, asa este strugurii se mananca cel mai bine, si am observat ca si caisele sunt la mare cautare...
in mai cand am avut eu nunta astea nu prea aveam multe de ales ... :)

martick
12.08.2009, 20:56:09
mmm,mie imi plac bananele..
eu ma gandeam sa pun si ananas,taiat frumos(gen vaporas) si feliat, ca sa fie usor de luat.
si daca i sa mai fie necatrine sau piersici.si pere,ca toamna e sezonul lor..
eu as manca numai frucet,sunt innebunita dupa ele..:D

k3ntutza
13.08.2009, 22:19:08
in mai cand am avut eu nunta astea nu prea aveam multe de ales ... :)

depinde fmult de perioada in care ai nunta..daca nu vrei sa cheltui o avere pe fructe..;))

cris226
13.08.2009, 22:20:15
depinde fmult de perioada in care ai nunta..daca nu vrei sa cheltui o avere pe fructe..;))
asa e .. si asa strugurii erau cam scumpi in luna mai

sudden
16.08.2009, 21:25:49
in iulie am fost la nunta verisoarei mele...a avut un ornament din fructe foarte frumos...pe fiecare masa era fie un ananas, fie un pepene galben..si fiecare ananas/pepene era ornat cu capsune si struguri, infipti cu scobitori speciale, din plastic si colorate...pe langa faptul ca boabele de struguri si capsunele s-au mancat imediat (facusem colectie de acele scobitori colorate:D), foarte multa cautare au avut si pepenii si ananasii...la masa noastra, pepenele galben s-a mancat imediat...si cand s-a terminat nunta, nici un fel de fructa nu mai era pe masa, nici macar ananasii...

noi o sa avem nunta la anul, in octombrie...si cred ca o sa mearga de minune strugurii, bananele si perele (desi unele sunt mai zemoase, si pot produce accidente pe imbracaminte:D). de asemenea, sunt pro nectarine si nu piersici, din acelasi motiv..nectarinele sunt mai tare si este prea mic riscul de a te murdari....nu recomand prunele, pentru ca s-ar face coada la toalete:">....

sudden
16.08.2009, 21:37:29
v-am atasat o poza cu pepenele galben ornat...desigur , ce mai ramasese din struguri si capsune:D....era tot ornat si arata chiar bine...sper sa va puteti face o idee de cum arata inainte de a fi mancat, si poate alte miresici pun si in practica...

Adelaida
19.08.2009, 15:47:54
Eu o sa am banane, struguri, mere si zmeura in paharele de sampanie.

Buna,

Poti sa-mi spui si mie te rog mult, de unde ai luat tu zmeura si cat ai te-a costat kg?
Stiu ca acum o luna se gasea din belsug, dar acum...

martick
19.08.2009, 21:52:52
eu ma gandeam sa fac un fel de corabie din ananas si sa fie feliat inauntru corabiei,infipt cu scobitori ca sa-ai poate lua fiecare..

bodea_ramona
27.08.2009, 00:12:48
Buna, eu am avut nunta in iunie si am pus pe masa banane, mere, struguri si piersici. Numai bine.

adina_cristoiu
29.08.2009, 15:08:36
Buna, eu pe langa cele de mai sus am pus si ananas, chiar daca e mai scump si nu am avut buget, dar la 9 mese, 9 ananasi chiar dau bine si nu va zic ce salata de fructe meseriasa am papat dupa pt ca nimeni nu s a incumetat sa taie ananasul la masa:).
Pupici!!!

sasameyuki
02.09.2009, 00:36:03
Buna,
Pe la toate nuntile pe la care am fost am observat ca se mananca strugurii si bananele asa ca aceste fructe vor fi si la masa nuntasilor mei.....dar parca ar mai trebui un sortiment.............si nu stiu ce sa iau

merele nu prea se mananca (prea mari,mi-a zis cineva)

portocalele sau mandarinele - trebuie decojite- si lenea nu ne permite sa facem aceasta manevra extrem de dificila si consumatoare de calorii;))

asa ca..........nu stiu ce sa mai iau .

Doar 2 sortimente mi se pare ca ar fi cam trist.
Ce parere aveti? Idei?

Nikkole
02.09.2009, 00:41:15
Buna,
Pe la toate nuntile pe la care am fost am observat ca se mananca strugurii si bananele asa ca aceste fructe vor fi si la masa nuntasilor mei.....dar parca ar mai trebui un sortiment.............si nu stiu ce sa iau

portocalele sau mandarinele - trebuie decojite- si lenea nu ne permite sa facem aceasta manevra extrem de dificila si consumatoare de calorii;))

Ce parere aveti? Idei?

Ce zici de nectarine? :)

cris226
02.09.2009, 10:35:58
Buna,

Ce parere aveti? Idei?
eu am avut numai struguri si banane si nu s-a plans nimeni ;;) ;;)

micheline
03.09.2009, 15:11:12
eu am avut numai struguri si banane si nu s-a plans nimeni ;;) ;;)
struguri si banane e super ok...

cris226
03.09.2009, 15:15:10
struguri si banane e super ok...
si asa si din astea am luat acasa ... daca puneam mai multe feluri aveam ce cara dimineata de la restaurant :-w :-w

sasameyuki
07.09.2009, 20:55:36
micheline, nikkole si cris226, va multumesc mult pentru sfaturi

am rezolvat-o cu fructele;))................. am schimbat restaurantul si aici au bufet din multiple fructe;)) ;)) sper sa fie ok pentru ca nu mai am timp sa fac alte invitatii.............. mai sunt doar 3 saptamani pana la nunta

sper ca nu am gresit ... imi place tare mult acest restaurant pe care l-am gasit acum

laura24102008
07.09.2009, 20:57:56
Cam ce cantitati?

vulturas
20.09.2009, 09:42:48
eu am avut mere chinezesti, struguri, banane, nectarine

Creizilup
20.09.2009, 10:55:11
si asa si din astea am luat acasa ... daca puneam mai multe feluri aveam ce cara dimineata de la restaurant :-w :-w
Noi din fructe la ultima nunta am mancat numai struguri ;)) Aratau cel mai bine :D

Creizilup
20.09.2009, 10:59:57
Buna, eu pe langa cele de mai sus am pus si ananas, chiar daca e mai scump si nu am avut buget, dar la 9 mese, 9 ananasi chiar dau bine si nu va zic ce salata de fructe meseriasa am papat dupa pt ca nimeni nu s a incumetat sa taie ananasul la masa:).
Pupici!!!
Am vazut si eu la o nunta ananas pus intreg...acolo a ramas:)) Lumea ori nu stia sa-l taie, ori avea mai mult chef de distractie, ori nu vroia sa-i puna la treaba pe bucatari ;))

Corryna724
20.09.2009, 11:05:23
si noua i s-a propus initial sa punem si ananas pe masa ( pe langa mere, nactarine, banane si struguri), dar nu am fost prea incantata de idee...asa ca am renuntat la ananas...ma gandeam eu ca e mai mult de decor...nu prea sta lumea la nunta sa taie un ananas :))

alipety
20.09.2009, 11:11:39
Am vazut si eu la o nunta ananas pus intreg...acolo a ramas:)) Lumea ori nu stia sa-l taie, ori avea mai mult chef de distractie, ori nu vroia sa-i puna la treaba pe bucatari ;))
si la noi au fost ananasi intregi, pe masa cu fantana de ciocolata. au fost pusi mai mult de decor, ca pentru mancat erau taiati bucati sau frigarui cu mai multe fructe. la plecare, invitatii luau si fructe pe langa marturii, ziar, aranjamente florale sau sticle cu bautura :D
asa ca ananasii au disparut la sfarsitul nuntii, mi-a ramas mie unul ca sa pap si eu fructe de la propria-mi nunta :))

Corryna724
20.09.2009, 11:19:28
si la noi au fost ananasi intregi, pe masa cu fantana de ciocolata. au fost pusi mai mult de decor, ca pentru mancat erau taiati bucati sau frigarui cu mai multe fructe. la plecare, invitatii luau si fructe pe langa marturii, ziar, aranjamente florale sau sticle cu bautura :D
asa ca ananasii au disparut la sfarsitul nuntii, mi-a ramas mie unul ca sa pap si eu fructe de la propria-mi nunta :))

wow...cate fructe...din abundenta...si ce bine arata :)

cris226
20.09.2009, 12:24:52
Noi din fructe la ultima nunta am mancat numai struguri ;)) Aratau cel mai bine :D
am fost la o nunta aseara si nu am mancat nici macar o fructa

BiuBiu
20.09.2009, 13:57:43
am fost la o nunta aseara si nu am mancat nici macar o fructa
Inseamna ca ai petrecut bine si mancarea a fost gustoasa. Eu am fost acum cateva saptamani la o nunta la care am mancat toate fructele de pe masa. Muzica a fost oribila iar mancarea la fel:D

cris226
20.09.2009, 14:00:38
Inseamna ca ai petrecut bine si mancarea a fost gustoasa. Eu am fost acum cateva saptamani la o nunta la care am mancat toate fructele de pe masa. Muzica a fost oribila iar mancarea la fel:D
:)) muzica a fost oribilaaaaa , dar mancarea buna

gabygo80
28.09.2009, 16:13:01
Eu am avut nunta in august si am decis sa luam struguri si nectarine. A fost un platou dreptunghiular pe masa unde s-a pus un strugure negru care era aproapre cat platoul cam la 1 kg unul si cred ca 5 nectarine. A fost suficient.
Nu am avut alune sau covrigei pentru ca nu am vrut noi. Am considerat ca invitatii trebuie sa manance mancarea nu sa isi strice foamea!
Fiecare alege ce doreste!

broscutza07
29.09.2009, 20:43:33
eu nu renunt la covrigei si alune! pana se aseaza lumea la masa, pana se face primul dans, unii mor de foame...si mai ia in seama si ca unora poate nu o sa le placa un fel de mancare sau altii nu mananca anumite feluri(sarmale, peste)!in privinta frustelor cred ca o sa am banane, struguri si nectarine, mere sau mandarine! merg pe 3 tipuri de fructe!

anaid27
01.10.2009, 12:36:16
Si eu voi merge tot pe banane,struguri si nectarine

anaid27
01.10.2009, 12:37:09
Iar in loc de covrigei voi pune saleuri

pepp
01.10.2009, 14:14:19
Eu merg pe smochine, curmale si litchi.

cris226
01.10.2009, 14:15:34
Eu merg pe smochine, curmale si litchi.
ce sunt alea litchi??

Nikkole
01.10.2009, 21:02:39
ce sunt alea litchi??

Sunt fructe exotice si se consuma proaspete sau uscate. Din cate am citit in stare uscata au gust de stafide. :)

cris226
01.10.2009, 22:18:32
Sunt fructe exotice si se consuma proaspete sau uscate. Din cate am citit in stare uscata au gust de stafide. :)
arata bine ... nu auzisem pana acum de asa ceva ;))

Nikkole
01.10.2009, 23:26:16
arata bine ... nu auzisem pana acum de asa ceva ;))

Da, arata bine in stare proaspata. Dar numai gandul ca au gust de stafide ma face sa...:-&:-& Nu le suport ! De fapt nu suport fructele uscate in general...dar stafidele ocupa locul 1 in clasament !

cris226
01.10.2009, 23:28:44
Da, arata bine in stare proaspata. Dar numai gandul ca au gust de stafide ma face sa...:-&:-& Nu le suport ! De fapt nu suport fructele uscate in general...dar stafidele ocupa locul 1 in clasament !
;)) ;)) mie imi plac mult fructele uscate .. o sa caut sa imi iau si eu din astea macar sa vad ce gust au

kayli
05.10.2009, 15:51:44
Si eu voi merge tot pe banane,struguri si nectarine

Noua ne-au spus de la restaurant sa nu aducem banane ca se innegresc repede. Intrebati la restaurant ca sa nu aveti surprize...

ALBA_CA_ZAPADA70
06.10.2009, 08:35:06
noi am avut numai struguri si mere, dar nu s.au prea mancat..nu a avut timp lumea k a dansat aproape mereu:))

poneyalma
13.10.2009, 16:31:33
Am avut pere, piersici, struguri, mere si banane. Nu s-au prea mancat merele. Perele, ectarinele si strugurii s-au cam papat (si nu de foame pt ca a fost mancare indeajuns de multa) dar pur si simplu s-au mancat. Eu nu sunt o mare fana pere dar astea de la nunta noastra au fot cu adevarat delicioase =P~

madalinuta
14.10.2009, 13:23:32
Eu am avut la nunta mere, struguri si nectarine. Si noua ni s-a zis sa renuntam la banane pentru ca se inergresc destul de repede.

Piersicuta24
23.10.2009, 11:06:55
Noi am avut banane, mere, struguri si kiwi in iulie. Desi a fost cald, bananele am fost sfatuiti sa le luam un pic mai verzi ca sa nu se innegreasca si a fost numai bine

donbarlone
13.11.2009, 13:19:56
Bananele, portocalele si strugurii cred ca merg cel mai bine, nu prea am vazut multi sa se repeada la mere, pere sau kiwi

alinas1982
15.11.2009, 14:01:41
Noi am avut la mese struguri albi, negri, roze si banane. Si s-au cam consumat. Cat despre banane, hai sa fim seriosi cum sa se inegreasca intr-o zi? Ca doar le iei cu o zi inainte, hai doua cel mult. Noi le-am luat de joi, si nu s-au inegrit.
Am avut si fantana de ciocolata si acolo au fost mai multe tipuri de fructe, de aceea am optat pe mese numai struguri si banane.

nicoletagheorghe1
18.11.2009, 11:01:24
gata mi-am facut deja o idee cu ce fructe o sa pun pe masa la sfarsitul lui octombrie

Iuliana07
18.11.2009, 11:07:59
gata mi-am facut deja o idee cu ce fructe o sa pun pe masa la sfarsitul lui octombrie

noi am pus ce e clasic pe masa mar strugure portocala , banana si am pus si un ananas care a aratat si bine si a dat si bine ... unii invitati i l-au dat chelnarului care l-a adus taiat , altii s-au batut sa il ia acasa :))

oricum ma bucur ca idee (ce-i drept a fost a sefului de sala ) a fost bine primita

nicoletagheorghe1
19.11.2009, 08:05:46
frumos aranjament. si eu vreau la fel dar fara mere.

larisa1985
19.11.2009, 14:24:42
mere, struguri, banane, portocale...

dddaaannnaaa123
19.11.2009, 21:56:49
Cred ca banane, struguri si portocale..

angee
19.11.2009, 22:04:53
Noi am ales deja ;) . Pe masa am avut fructe usor accesibile (fara cutit furculita sau alte complicatii) struguri , nectarine, banane si pere.iar la masa cu fantana de ciocolata au fost in plus kiwi si pepene galben si rosu gata taiate cuburi mari.

nicoletagheorghe1
20.11.2009, 08:44:00
eu daca mai gasesc nectarine am sa aleg struguri, portocale, banane si nectarine sau daca nu inlocuiesc un fruct cu pere

PetronelaVM
20.11.2009, 11:54:18
Sunt de acord cu K3NTUTZA,
Si la nuntile prietenelor mele, cel mai bine au trecut strugurii si bananele. Strugurii sunt super fresh iar bananele... sunt consistente :D

l

MissSwan
21.11.2009, 12:57:56
Daca fac nunta in mai, asa cum mi-am propus in principal pana acum, as vrea sa profit si sa ofer fructele mele preferate (care sunt tocmai in sezon atunci) si anume capsune si cirese. Voi avea si struguri pt ca sunt f buni, si cred ca e suficient, la cata mancare va fi. :))

alina_it
21.11.2009, 15:55:33
noi am ales tema nuntii: floarea soarelui....deci culorile alese pt decor vor fi galben (predominant) cu un pic de alb si maro. As vrea ca si fructele sa fie in ton cu sala: banane, mere/pere, struguri, kiwi.........voi ce altceva imi mai sugerati?!:*

MissSwan
21.11.2009, 16:07:20
noi am ales tema nuntii: floarea soarelui....deci culorile alese pt decor vor fi galben (predominant) cu un pic de alb si maro. As vrea ca si fructele sa fie in ton cu sala: banane, mere/pere, struguri, kiwi.........voi ce altceva imi mai sugerati?!:*

Pai in ton ar fi si grapefruit, lamai, dar cred ca mai mult pentru decor daca e, pt ca nu stiu cati se vor chinui sa manance. Desi poate ca ar prinde bine in caz ca i se face cuiva greata de la prea multa mancare/bautura.:))

darianna
21.11.2009, 18:50:18
eu daca mai gasesc nectarine am sa aleg struguri, portocale, banane si nectarine sau daca nu inlocuiesc un fruct cu pere
e bine sa alegi fructe care se mananca usor, care nu au nenoie de pregatire sau curatare inainte cum sunt portocalele... la noi s-au mancat cel mai bine strugurii, bananele, nectarinele si de umplutura am pus mere...
citricele si kiwi sunt mai pretentioase si nu se vor manca la fel de bine...

darianna
21.11.2009, 18:53:07
Daca fac nunta in mai, asa cum mi-am propus in principal pana acum, as vrea sa profit si sa ofer fructele mele preferate (care sunt tocmai in sezon atunci) si anume capsune si cirese. Voi avea si struguri pt ca sunt f buni, si cred ca e suficient, la cata mancare va fi. :))
ideea cu cirese si capsuni e foarte buna... dar ai grija ca sunt fructe foarte sensibile ca sa stea toata ziua (seara) pe masa... eu iti sugerez sa pui pe masa fructe clasice, iar din cirese si capsuni creaza un desert... asa zic eu ca e cel mai bine... BAFTA!

MissSwan
21.11.2009, 18:59:45
ideea cu cirese si capsuni e foarte buna... dar ai grija ca sunt fructe foarte sensibile ca sa stea toata ziua (seara) pe masa... eu iti sugerez sa pui pe masa fructe clasice, iar din cirese si capsuni creaza un desert... asa zic eu ca e cel mai bine... BAFTA!

Multumesc frumos de sfaturi, intr-adevar m-am gandit si la aspectul asta. Ciresele totusi nu mi se par asa sensibile, pot rezista o seara pe masa fara probleme, mai ales daca sunt proaspete si cumparate in ziua respectiva sau cu o zi inainte, asa cum planuiesc. Capsunele sunt intr-adevar mai sensibile, si m-am gandit sa le aduc pe masa dupa 12 noaptea, sa acompanieze tortul (pe care mi-l doresc cu umplutura de fructe de padure) si inghetata. :)

darianna
21.11.2009, 19:21:30
Multumesc frumos de sfaturi, intr-adevar m-am gandit si la aspectul asta. Ciresele totusi nu mi se par asa sensibile, pot rezista o seara pe masa fara probleme, mai ales daca sunt proaspete si cumparate in ziua respectiva sau cu o zi inainte, asa cum planuiesc. Capsunele sunt intr-adevar mai sensibile, si m-am gandit sa le aduc pe masa dupa 12 noaptea, sa acompanieze tortul (pe care mi-l doresc cu umplutura de fructe de padure) si inghetata. :)
si inca un sfat... nu uita ca suntem in romania si de multe ori planul de acasa nu se nimereste cu ce gasesti in targ... asta e valabil pentru multe lucruri... oricum... nunta fiind in bucuresti poate ai sanse mult mai mari sa gasesti ceea ce iti doresti...
de ex nasii mei au gasit banale verzi la toate depozitele de fructe din sibiu... si pana la urma le-au luat din kaufland...
si bananele sunt fructe comune in orice sezon...

MissSwan
21.11.2009, 19:26:02
si inca un sfat... nu uita ca suntem in romania si de multe ori planul de acasa nu se nimereste cu ce gasesti in targ... asta e valabil pentru multe lucruri... oricum... nunta fiind in bucuresti poate ai sanse mult mai mari sa gasesti ceea ce iti doresti...
de ex nasii mei au gasit banale verzi la toate depozitele de fructe din sibiu... si pana la urma le-au luat din kaufland...
si bananele sunt fructe comune in orice sezon...

Da m-am gandit si la faptul ca suntem in Romania;)) O sa incerc sa vad ce metoda sigura am de a gasi cirese si capsune in saptamana respectiva, ma voi interesa din timp pe la depozite etc.

nicoletagheorghe1
22.11.2009, 12:54:11
pai in luna mai daca nu gasesti la tarabe fructele pe care tile doresti sigur le vei gasi in supermarketuri.

Goldmoon
22.11.2009, 13:04:58

Noi am avut ca si fructe cirese, capsuni, zmeura, mure si struguri (tot in luna mai) si nu am avut nici un fel de probleme. Fructele au rezistat foarte bine, iar invitatii s-au putut servi usor. Noi am optat sa avem o masa speciala numai pentru aceste fructe si a fost un real succes.

MissSwan
22.11.2009, 13:09:29
Noi am avut ca si fructe cirese, capsuni, zmeura, mure si struguri (tot in luna mai) si nu am avut nici un fel de probleme. Fructele au rezistat foarte bine, iar invitatii s-au putut servi usor. Noi am optat sa avem o masa speciala numai pentru aceste fructe si a fost un real succes.

Ce frumos! E o idee f buna cu masa separata! Cate lucruri folositoare aflu pe acest site!;))

angi300
22.11.2009, 22:44:38
exact asa vreau si eu...chiar azi am vb cu sorela si ii ziceam de mure si de zmeura si o zis ca de ce ma complic. de aia. deci, imi spui te rogggg unde ai gasit mure si zmeura? ca restul gasesc in gradina :)
nu ai poze??

Goldmoon
24.11.2009, 07:59:42
exact asa vreau si eu...chiar azi am vb cu sorela si ii ziceam de mure si de zmeura si o zis ca de ce ma complic. de aia. deci, imi spui te rogggg unde ai gasit mure si zmeura? ca restul gasesc in gradina :)
nu ai poze??

Asta chiar nu stiu. La noi s-a ocupat agentia de tot, inclusiv de achizitionatul si aranjatul fructelor.
Eventual o sa le trimit un mail sa vad ce imi spun. Cand aflu ceva iti transmit.

nicoletagheorghe1
25.11.2009, 08:04:50
e bine sa alegi fructe care se mananca usor, care nu au nenoie de pregatire sau curatare inainte cum sunt portocalele... la noi s-au mancat cel mai bine strugurii, bananele, nectarinele si de umplutura am pus mere...
citricele si kiwi sunt mai pretentioase si nu se vor manca la fel de bine...

la cate nunti am fost si la cate se aflau pe masa portocale sa stii k spre dimineata fetele le mancau. acum stau in dubii. mere nu vrem niciunul dintre noi, iar daca scot si portocalele cu ce le pot inlocui? eu gandinduma sa pun pe masa struguri, nectarine, pere si banane

darianna
25.11.2009, 18:13:03
la cate nunti am fost si la cate se aflau pe masa portocale sa stii k spre dimineata fetele le mancau. acum stau in dubii. mere nu vrem niciunul dintre noi, iar daca scot si portocalele cu ce le pot inlocui? eu gandinduma sa pun pe masa struguri, nectarine, pere si banane

varianta ta e buna... noi ne-am gandit la mere pentru ca sunt si un pic acrisoare si mai taie greata, nu de alta da la noi se dau vreo 5 feluri de mancare ;))

bliss
25.11.2009, 18:42:35

In loc de portocale poti sa iei mandarine. Sunt unele care se curata foarte usor. Eu am observat la nuntile la care am fost ca strugurii si bananele au cel mai mare succes.

nicoletagheorghe1
26.11.2009, 07:53:35
In loc de portocale poti sa iei mandarine. Sunt unele care se curata foarte usor. Eu am observat la nuntile la care am fost ca strugurii si bananele au cel mai mare succes.
uite k la mandarine nu m-am gandit, dar nu sunt acre?

andybride
26.11.2009, 11:38:58

Mandarinele sunt mai dulci decat portocalele si, intr-adevar se curata mai usor. Si pe la nuntile la care am fost, strugurii s-au mancat primi ;-) .

bliss
26.11.2009, 11:42:40

Depinde cum le nimeresti, de obicei sunt mai dulci decat portocalele.

nicoletagheorghe1
27.11.2009, 07:56:18
aha deoarece am luat din supermarket o plasa acum recent si erau atat de acre incat am zis pas la aceste fructe si de aceea nu m-am gandit la ele

ramonete_yo
27.11.2009, 10:39:58
eu ma gandeam la banane , struguri si kiwi chiar daca sunt mai greu de curatat dau mai bine..asa mi se pare mie:)mai ales ca mie imi plac mult

Floriciki
27.11.2009, 14:55:50
Eu am aproape toate tipurile de fructe, sunt incluse in meniu asa ca nu am nici o treaba cu aspectul asta!

roxutza88
03.12.2009, 22:21:24
eu am gasit tot pe net o idee faina cu paharele de la intrare.sunt cirese din alea fara sambure cred...:>

kamitzu
11.12.2009, 13:59:17
Eu la toate nuntile la care am fost am papat strugure si nectarina daca au fost. Si asta pentru ca peste de obicei este pane si un pic gretos si chiar simti nevoie de fruct.

Bananele sunt usor de mancat dar noi le evitam mereu pentru ca mancam zilnic cate una si facem pauza la nutna :))

Nu stiu ce fructe vor fi la mine pentru ca sunt incluse in meniul de la restaurant. Sper sa fie struguri, ideal fara samburi.

maria_yzabela
12.12.2009, 00:42:30
Pe noi nici nu ne-au intrebat ce fructe vrem .Au fost banuiesc cele care se gaseau in comert la timpul acela.Dar am fost f multumiti au fost destule.Eu nici macar nu le-am gustat .Nu prea m-am oprit pe la masa:D

manu08
12.12.2009, 00:52:53
Eu m-am gandit sa aleg struguri,banane,mandarine si nectarine:D

redfoxxy
13.12.2009, 17:14:27
eu nu vreau mere si portocale
in rest nu m-am gandit inca

nicoletagheorghe1
13.12.2009, 17:17:17
offffffff greu mai e si cu alegerea fructelor astora

andreea_dt
20.12.2009, 15:19:51
Eu m-am gandit sa aleg struguri,banane,mandarine si nectarine:D
cu mandarinele e o problema, ca in iulie nefiind sezonul lor nu sunt prea grozave, nu sunt asa zemoase, sunt destul de uscate si de fade...

ancasinana
20.12.2009, 17:04:10
fetelor ce fructe pot sa pun in septembrie?toata lumea pune mere,portocale,banane.......vreau ceva mai deosebit...HELPPPPP:-SSSARBATORI FERICITE!!!

melinda21
20.12.2009, 17:15:44
eu ma gandeam la banane, mere, struguri, prune si ma mai gandesc ce altceva as mai vrea

MissSwan
20.12.2009, 17:21:15
fetelor ce fructe pot sa pun in septembrie?toata lumea pune mere,portocale,banane.......vreau ceva mai deosebit...HELPPPPP:-SSSARBATORI FERICITE!!!

Struguri, pere, prune, de ce nu si gutui... mi se par niste fructe mai deosebite si sunt in sezon.

nicoletagheorghe1
21.12.2009, 10:36:44
la prune si gutui nu ma gandisem. pacat k la sfarsitul lui octombrie nu le mai gasesti deloc

watashi
02.01.2010, 17:36:52
eu ma gandesc sa pun banane, struguri multi si mere :) din cate am observat cel mai mult se mananca strugurii, sau cel putin eu cand sunt la o nunta ma infrupt mai repede din struguri :-"

cris226
02.01.2010, 17:55:04
eu ma gandesc sa pun banane, struguri multi si mere :) din cate am observat cel mai mult se mananca strugurii, sau cel putin eu cand sunt la o nunta ma infrupt mai repede din struguri :-"
merele nu prea se mananca sa stii ... bananele si strugurii sunt ok

watashi
02.01.2010, 18:01:50
merele nu prea se mananca sa stii ... bananele si strugurii sunt ok

dap nici eu nu prea mananc mere :P o sa ma gandesc daca sa inlocuiesc merele cu ceva mai bun :D

cris226
02.01.2010, 18:03:05
dap nici eu nu prea mananc mere :P o sa ma gandesc daca sa inlocuiesc merele cu ceva mai bun :D
eu zic ca iti ajung astea .. eu tot struguri si banane am avut si am venit cu o gramada acasa ...

watashi
02.01.2010, 18:58:45
e o idee buna sa pun numai struguri si banane :D gracias <:-P

cris226
02.01.2010, 19:05:48
e o idee buna sa pun numai struguri si banane :D gracias <:-P
cu placere :* .. iti spun sigur ca iti ajung ....

nicoletagheorghe1
03.01.2010, 10:08:52
si eu imi faceam grija cu ce sa inlocuiesc merele. ma gandeam la clementine, dar vad k e de ajuns si doar 2 fructe

cris226
03.01.2010, 12:52:28
si eu imi faceam grija cu ce sa inlocuiesc merele. ma gandeam la clementine, dar vad k e de ajuns si doar 2 fructe
e de ajuns ... ramai cu ele pe urma

nicoletagheorghe1
04.01.2010, 09:32:56
aha. pai asa o sa fac. nu ma gandisem asa de departe cum k as putea sa raman cu o gramada de fructe:-SS

cristina_val1986
04.01.2010, 10:47:45
aha. pai asa o sa fac. nu ma gandisem asa de departe cum k as putea sa raman cu o gramada de fructe:-SS

fetelor nu m-am gandit inca la fructe dar sincer cred ca voi pune si eu struguri (albi si negri) si banane...dar am o problema...voi cat luati...sau cat credeti ca ar trebui sa iau pt 14 mese de cate 10 pers?

cris226
04.01.2010, 16:26:44
fetelor nu m-am gandit inca la fructe dar sincer cred ca voi pune si eu struguri (albi si negri) si banane...dar am o problema...voi cat luati...sau cat credeti ca ar trebui sa iau pt 14 mese de cate 10 pers?
eu am avut 15 mese si am luat doua cutii mari cu struguri si doua cu banane .. le-am luat din en-gros nu mai stiu cate kg avea una cred ca 10 parca

andreya_t
04.01.2010, 18:14:19
noi am avut mere,struguri,banabe,porto,pere. si a fost ok

nicoletagheorghe1
05.01.2010, 10:22:12
am inteles ca se pun cam cate 1kg de fructe per masa. noua ni s-a spus k ni se va spune atunci la restaurant cantitatea k sa nu cumparam in exces

amaliatoma33
05.01.2010, 21:59:57
Nu stiu ce fructe sa pun pe masa dar cred ca cel mai indicat ar fi sa pun fructele de sezon !

nicoletagheorghe1
06.01.2010, 09:01:50
cel mai bine asa. nu te mai complici cu supermarketuri si alte alea

mlx
06.02.2010, 12:55:03
Buna fetelor! Sunt noua venita in grupul viitoarelor miresici.
Stiti cumva fructele(banane, portocale, struguri, etc) cu cat timp inainte de nunta se achizitionea?

Si de unde?

gnm
07.02.2010, 01:05:37
cred ca cel mai bine e sa le cumpar cu max 2 zile inainte.si vor fi struguri , cirese , platanos(o specie de banane,dar mai mici si mai aromate),mandarine si fresones(un soi de capsuni mai mari)

acidutza
07.02.2010, 16:42:50
eu am incluse in meniu fructele dar sunt numai banane portocale si mere ce sa fac sa las atata sau sa mai cumpar eu ceva ?mi se par totusi cam putine

adyt08
07.02.2010, 17:10:15
eu am incluse in meniu fructele dar sunt numai banane portocale si mere ce sa fac sa las atata sau sa mai cumpar eu ceva ?mi se par totusi cam putine

Eu am nunta in vara pe 03.07.2010 si din ce am discutata atat cu persoane care servesc la nunti cat si cu wedding planner-ul meu cred ca cel mai indicat ar fi strugurii si posibil bananele.Nimeni nu sta 5 minute sa curete o portocala sa o manance sau nectarinele care sunt zemoase...Si sunt de parere ca de mere suntem toti satui...avem fructierele pline acasa....astea sunt puse pe masa doar ca sa fie fructiera plina....ca nu se atinge nimeni de ele...sincer voi daca vedeti alte fructe si mere ..alegeti merele?Nu cred!!!Concluzia ar fi ca sunt bani aruncati degeaga...multe sortimente de fructe sunt foarte perisabile cum ar fi piersicile, nectarinele, capsunile....E pacat sa ramana pe fructiera!!!Raman la parerea mea...strugurii sunt cei mai indicati!!!
Spor la pregatiri!!!

mi2009
07.02.2010, 17:34:04
si eu va sfatuiesc sa luati fructe de sezon, ca sa fie mai proaspete.
sa nu luati fructe zemoase, sau daca da dar putine. mai ales doamnelor le e frica sa nu se stopeasca si nu mananca asa ceva!
strugurii se manaca bine.

eu am avut la nunta struguri multi, cateva mere, pere, putine prune, banane, ceva nuci de decor in farfuria cu fructe! eu(adica ai mei!) am cumparat fructele vineri dupa masa inainte de nunta si le-am dus la rest direct!

nicoletagheorghe1
08.02.2010, 08:52:32
parerea mea e k sunt arhisuficiente. de exemplu am fost la un botez sambata asta si tot asa ceva aveau pe masa si nu s-a atins nimeni decat de struguri

lovedreams
24.02.2010, 17:20:35
Buna fetelor! Sunt noua venita in grupul viitoarelor miresici.
Stiti cumva fructele(banane, portocale, struguri, etc) cu cat timp inainte de nunta se achizitionea?

Si de unde?

fructele in general de achizitioneaza cu o zi inainte de marele eveniment. Mai ales bananele care sunt foarte perisabile.
Eu evit sa folosesc portocale- nimeni nu sta sa desfaca coaja si evitati si fructele foarte zemoase. Merele sunt cam de evitat, toata lumea e cam satula de ele. Cel mai indicat este sa fol cat mai multi struguri, banane, capsuni, pere, cirese, eventual cateva prune- in functie de sezon.
Iar ca si cantitate eu nu am pus un gramaj anume, ci la fiecare masa am pus nr de persoane de ex la masa de 12 au fost 12 fructe in combinatie.

kuzzi
24.02.2010, 17:41:05
Buna noi pentru nunta am ales fructe de sezon taiate si puse pe bat in gheata .

nicoletagheorghe1
25.02.2010, 08:32:57
o idee buna. sa vad dc este de acord si miresoiul meu cu asta

SugarViolet
07.03.2010, 10:49:06

Si noi tot asa le vom avea impreuna cu fantana de cioco, noi vom avea pere, zmeura, capsuni, mure, banane,struguri albi si negri, kivi, porocale,ananas proaspat, pepene rosu, pepene galben, pomello , visine , coacaze rosii,si gogosele umplute cu crema de vanilie si frisca.

2010_adryb30
07.03.2010, 11:06:34
fructele in general de achizitioneaza cu o zi inainte de marele eveniment. Mai ales bananele care sunt foarte perisabile.
Eu evit sa folosesc portocale- nimeni nu sta sa desfaca coaja si evitati si fructele foarte zemoase. Merele sunt cam de evitat, toata lumea e cam satula de ele. Cel mai indicat este sa fol cat mai multi struguri, banane, capsuni, pere, cirese, eventual cateva prune- in functie de sezon.
Iar ca si cantitate eu nu am pus un gramaj anume, ci la fiecare masa am pus nr de persoane de ex la masa de 12 au fost 12 fructe in combinatie.

eu am masa de 10 persoane si ovala si totusi parca nu imi incap atat de multe fructe. Adica sa punem cate un sortiment din fiecare????

valusca25
08.03.2010, 10:22:30
Pozici ceva ai sa ne arati si noua???Si eu vreau sa fc frigarui ca am fantana de ciocolata,dar ce fructe pun inca nu am hotarat!

laleauagalbena
09.03.2010, 20:34:25
poti pune 2 portocale, un strugure mare, 2 kiwi, 2 banane, si mere....noi cam asta am avut

eu am masa de 10 persoane si ovala si totusi parca nu imi incap atat de multe fructe. Adica sa punem cate un sortiment din fiecare????

valusca25
10.03.2010, 08:46:40
Si noi tot asa le vom avea impreuna cu fantana de cioco, noi vom avea pere, zmeura, capsuni, mure, banane,struguri albi si negri, kivi, porocale,ananas proaspat, pepene rosu, pepene galben, pomello , visine , coacaze rosii,si gogosele umplute cu crema de vanilie si frisca.
Interesanta ideea cu gogosele!Ati vrut voi neaparat sau v-a oferit restaurantul?

nicoletagheorghe1
11.03.2010, 08:54:10
cam asa se obisnuieste. macar cate o fructa din cate sortimente de fructe vei cumpara tu

Tanase_Valentina
11.03.2010, 19:04:19
Buna fetelor!
Voi ce faceti cascada de fructe sau puneti fructe pe masa?
Eu vroiam sa fac cascada vi se pare ok?

alinao
11.03.2010, 21:15:49
depinde foarte mut de ce fel de invitati ai

printesica
12.03.2010, 02:04:16
fetelor, deci un fruct pe persoana sau cum e? ca sa fiu si eu lamurita.. spuneti-ne si noua clar ca nu stim ce sa facem :-s

nicoletagheorghe1
12.03.2010, 08:31:58
fetelor, deci un fruct pe persoana sau cum e? ca sa fiu si eu lamurita.. spuneti-ne si noua clar ca nu stim ce sa facem :-s
deci daca tu cumperi 5 feluri de fructe (de ex: mere, banane, struguri, prune, nectarine) vei pune pe platou cate una din fiecare. daca vei cumpara fructe mai mici k si marime vei pune cat sa iei odata cu mana din fiecare sortiment cumparat. sper k ti-am fost de folos

tcv16
14.03.2010, 21:33:50
Ff tare ideile cu capsuni glazurate si gogoselele cu vanilie.

maflo
26.03.2010, 13:34:14
cred ca cel mai bine e sa le cumpar cu max 2 zile inainte.si vor fi struguri , cirese , platanos(o specie de banane,dar mai mici si mai aromate),mandarine si fresones(un soi de capsuni mai mari)

Platanos o bananas sau in romaneste banane inseamna acelasi lucru.
Cred ca ai vrut sa zici ca pui banane de canarias( in spaniola platanos de canarias) care sunt mai mici si mai dulci si mai aromate.Si fresones este superlativul de la fresas(capsuni) nimic mai mult.Fresones nu inseamna ca este o specie diferita de capsuni(fresas)
Sa nu ducem miresicile in eroare :D.

maflo
26.03.2010, 13:42:11
Eu am nunta in vara pe 03.07.2010 si din ce am discutata atat cu persoane care servesc la nunti cat si cu wedding planner-ul meu cred ca cel mai indicat ar fi strugurii si posibil bananele.Nimeni nu sta 5 minute sa curete o portocala sa o manance sau nectarinele care sunt zemoase...Si sunt de parere ca de mere suntem toti satui...avem fructierele pline acasa....astea sunt puse pe masa doar ca sa fie fructiera plina....ca nu se atinge nimeni de ele...sincer voi daca vedeti alte fructe si mere ..alegeti merele?Nu cred!!!Concluzia ar fi ca sunt bani aruncati degeaga...multe sortimente de fructe sunt foarte perisabile cum ar fi piersicile, nectarinele, capsunile....E pacat sa ramana pe fructiera!!!Raman la parerea mea...strugurii sunt cei mai indicati!!!
Spor la pregatiri!!!

Exact asa ma gandeam si eu sa pun(cum nunta e in septembrie si e sezon:)>-) dar...nu o sa se comenteze ca sunt fff putine fructe:-\

lenutza28
07.04.2010, 13:23:37
salutare miresici,eu as opta mai mult pe struguri k se manaca f mult si poate pe nectarine.vorba altor miresici k nu iti mananca nimeni un mar sau sa stea sa curete o portocala,astea merge k frumusete sa ai multe fructe dar pararea mea e k sunt niste bani cheltuiti aiurea.
spor la pragatiri.

valusca25
07.04.2010, 18:39:38
Acum depinde si de bugetul fiecaruia.De exemplu cum zicea o miresica ar merge si fructe de padure proaspete,dar mie imi place de exemplu si ananasul!Asa ca depinde de gusturi dar si de buget!:)>-

lenutza28
07.04.2010, 22:02:48
Acum depinde si de bugetul fiecaruia.De exemplu cum zicea o miresica ar merge si fructe de padure proaspete,dar mie imi place de exemplu si ananasul!Asa ca depinde de gusturi dar si de buget!:)>-

ananasul ar fi o idee,k si mie imi place=P~=P~,si pot sa zic k vara ar merge de minune dar intrebare e cum il punem asa intreg?k aceias problema k nu sta nimeni sa il curete....,si fructe de padure k ex?

andrea85
07.04.2010, 22:34:25
Eu o sa am fructe feliate langa fantana de ciocolata si cateva fructe intregi in cosuletul de fructe pe masa invitatilor.
La fantana de ciocolata ma gandeam la: mere, struguri, banane, kiwi, ananas, lebenita, nectarina.
Iar in cosuletul de fructe de pe mesele invitatilor: mere, pere, banane si nectarine si struguri. ;-)

MissSwan
07.04.2010, 23:01:45
ananasul ar fi o idee,k si mie imi place=P~=P~,si pot sa zic k vara ar merge de minune dar intrebare e cum il punem asa intreg?k aceias problema k nu sta nimeni sa il curete....,si fructe de padure k ex?

Fructe de padure = zmeura, mure, afine, fragi, coacaze. Si capsunele tot cam aici intra in principiu.

valusca25
08.04.2010, 08:21:11
Ananasul sa fie direct curatat si se serveste la lume sau cum am eu se pune pe masa cu fructe.Chiar am vazut zilele astea un mod interesant de a-l taia si apare in forma de lebada.Tare dragut!

nicoletagheorghe1
08.04.2010, 09:38:11
salutare miresici,eu as opta mai mult pe struguri k se manaca f mult si poate pe nectarine.vorba altor miresici k nu iti mananca nimeni un mar sau sa stea sa curete o portocala,astea merge k frumusete sa ai multe fructe dar pararea mea e k sunt niste bani cheltuiti aiurea.
spor la pragatiri.
si eu merg cam pe aceeasi parere

lenutza28
08.04.2010, 10:14:45
Fructe de padure = zmeura, mure, afine, fragi, coacaze. Si capsunele tot cam aici intra in principiu.
mda dar fructele astea nu prea le gasesti in mijlocul verii.....:(

stefy1831
08.04.2010, 12:27:11
cred ca strugurii se mananca cel mai bine si cel mai repede...rar vezi pe cineva ca mai desface o nectarina.. si fructele de padure ar fi o varianta foarte fericita dar sunt destul de scumpe mai ales pentru un numar mare de invitati...dar macar tortul ar putea fi cu fructe de padure...am vazut o varianta foarte reusita:D
miresici, imi pare rau ca scriu si putin off topic dar am mare nevoie de cateva sfaturi pentru un restaurant cu o capacitate de peste 160-170 de invitati, sa nu fie rustic, de preferat fara stalpi de sustinere in interior si cu un pret al meniului care sa nu sara de 80€/pers. daca m'ati putea ajuta v'as ramane recunoascatoare.
o saptamana frumoasa

andrea85
08.04.2010, 12:42:29
Ananasul sa fie direct curatat si se serveste la lume sau cum am eu se pune pe masa cu fructe.Chiar am vazut zilele astea un mod interesant de a-l taia si apare in forma de lebada.Tare dragut!

La noi fructele o sa fie feliata la fantana de ciocolata.
Iar pe masa invitatilor fructe intregi intr-un cosulet de fructe. ;-)

nicoletaoff
08.04.2010, 13:25:34
eu ma gandeam la struguri,banane,cirese si inca ceva..dar nu stiu ce..:-/

Reni0921
19.04.2010, 23:11:02
fetelor mi-a venit o idee, bineinteles inspiratia a fost acest site minunat >:D<.
ce ar fi daca in loc de aranjament floral pe mesele invitatilor am pune un aranjament mai special din fructe??? oricum se cumpara fructele si le punem pe masa. si mai pui si praji si ceva sarat. oricum se aglomereaza....
am gasit aceasta poza ce imi place mult 349183
ma gandesc sa-i adaug si ceva ciocolata. dar sa pun oare cioco micut ambalat individual sau desfacuta, bucatele mici??? si atunci o a am doar acest aranjament si alune/saratele. imi plaace mult idea. pareri???

The_Robot
20.04.2010, 00:16:06
Imi place mult ideea,imi place tot ceea ce este diferit, daar trebuie sa te gandesti ca, daca invitatii tai o sa se serveasca cu fructe din aranjamentul vostru(lucru inevitabil),acesta o sa se strice si nu o sa mai arate frumos ca la inceput, o sa se prabuseasca unele peste altele... Va mai ganditi >:D<

Reni0921
20.04.2010, 00:18:30
Imi place mult ideea,imi place tot ceea ce este diferit, daar trebuie sa te gandesti ca, daca invitatii tai o sa se serveasca cu fructe din aranjamentul vostru(lucru inevitabil),acesta o sa se strice si nu o sa mai arate frumos ca la inceput, o sa se prabuseasca unele peste altele... Va mai ganditi >:D<
dar si normal ca se vor servi. oricum, la inceput trebuie sa arate frumos si de efect. ca dupa ce incepe distractia, pe nimeni nu o sa mai intereseze ce este pus in mijlocul mesei :))
cel putin asa cred....
iar cu aranjatul lor, pai o sa le fac in asa fel cumva incat sa nu se prabuseasca tot, poate le pun in cos.
mai studiez idea, ca este ceva foooarte prosaspat :D

Lala4you
22.05.2010, 16:24:47
Eu am nunta in octombrie asa ca nelamurirea o am si eu asupra fructelor,cred ca vom miza totusi pe struguri,mere, pere, banane,poate cate o portocala...:D

CrazyAnna
22.05.2010, 23:00:56
avand in vedere ca nunta va fi la inceputul toamnei, cred ca am sa merg pe o combinatie de fructe de toamna cu fructe exotice: mere, pere, struguri cu mandarine si banane. :-\

nicoletagheorghe1
23.05.2010, 08:53:43
avand in vedere ca nunta va fi la inceputul toamnei, cred ca am sa merg pe o combinatie de fructe de toamna cu fructe exotice: mere, pere, struguri cu mandarine si banane. :-\
exact la asa ceva ma gandeam si eu, numai k portocala as inlocuio cu o nectarina daca as gasi

anuska_dea
23.05.2010, 09:47:46
fetelor mi-a venit o idee, bineinteles inspiratia a fost acest site minunat >:D<.
ce ar fi daca in loc de aranjament floral pe mesele invitatilor am pune un aranjament mai special din fructe??? oricum se cumpara fructele si le punem pe masa. si mai pui si praji si ceva sarat. oricum se aglomereaza....
am gasit aceasta poza ce imi place mult 349183
ma gandesc sa-i adaug si ceva ciocolata. dar sa pun oare cioco micut ambalat individual sau desfacuta, bucatele mici??? si atunci o a am doar acest aranjament si alune/saratele. imi plaace mult idea. pareri???

Pai la mine asa va arata fructele pe care le pun pe fiecare masa. Aranjamentul floral e separat. Mesele la mine sunt mari, din alea rotunde si vor sta 3 perechi la masa, deci nu incarc au loc suficient. Ciocolata nu am sa pun pe masa, nu ii vad rostul. Vezi si tu cum da bine la restaurantul vostru.:*

Reni0921
23.05.2010, 20:35:22
Pai la mine asa va arata fructele pe care le pun pe fiecare masa. Aranjamentul floral e separat. Mesele la mine sunt mari, din alea rotunde si vor sta 3 perechi la masa, deci nu incarc au loc suficient. Ciocolata nu am sa pun pe masa, nu ii vad rostul. Vezi si tu cum da bine la restaurantul vostru.:*

eu pun ciocolata pentru ca si culorile, totul o sa fie cu ciocolatiu. si punem bonboane de ciocolata. in acest fel prajituri nu mai punem. numai ceva sarat.
si eu as pune aranjament floral, dar dupa cum spuneam, din cauza bugetului renunt la flori...... si atunci mai bine pun multe fructe sa ajunga la toti.

mi2009
26.05.2010, 19:03:32
atat va sfatuiesc..nu alegeti fructe zemoase..ca ori nu se manaca, ori se pateaza lumea cu ele!

RACOVITA
26.05.2010, 21:43:02
eu am optat pt mere, banane, struguri, pere, mandarine

pixi
24.06.2010, 01:47:13
Eu o sa pun
- mai mult struguri pt ca tot timpul se termina prea repede si plangea lumea dupa ei,
- vreo 2 portocale (sa fie ceva care taie greatza)
- 2 banane (rar mananca cineva banane , sunt prea satzioase)
si poate mai bag 1 mar pe acolo.

Pere, nectarine, piersici nu cred sa fie o idee prea buna, chiar daca sunt delicioase, sunt prea zemoase si nimeni nu vrea sa se pateze sau sa manance zgomotos....
O prietena a avut boluri cu capsuni, zmeura, coacaze, struguri si a fost un succes.

vero_deea
27.06.2010, 11:16:21
fetelor, voi de unde cumparati fructele si in ce cantitati?