PDA

Versiunea completa : Restaurante din Judetul Timis

Pagini : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

Alexutza2007
25.04.2007, 12:14:06
Ralu ce fel de whiskey ai luat? Eu am luat Jack Daniels la 1L cu 15e, din vama inainte de 1 ian. Acum mai am nevoie de 10 sticle si sper ca are sa imi ia cumnata-mea din vama de la Suceava ca ea sta la Radauti... spun sper pt ca am rugat-o sa imi aduca lichior si martini din italia (de fapt ea ne-a spus ca e mai ieftin si sa luam de acolo) dar de adus nu ne-a adus ca nu a avut timp sa cumpere:-& ...ca a stat 2 luni in italia si a frecat menta...ma rog :-B
Pt vin probabil de la Recas luam si noi, dar avem o cunostinta care are la bunici acolo si poate rezolvam ceva(e de fapt un fost prieten al meu cu care sunt in razboi si doar daca vb o prietena comuna cu el poate se rezolva=P~ ). Mamei mele i s-a spus ca la Arad, la Minis (cred ca asa se numeste) e mai bun vinul ca la Recas.
Tuica au luat ai mei de la Sinnicolau de la cineva
Pt bere si suc nu mai trebuie sa imi bat capul ca la noi e inclus in meniu
Jack am luat si noi....printre bautorii de whisky am aflat ca cel de Italia e mai bun si de aceea ne-am cautat sursa de acolo....nu vrei sa stii ca spunand la prieteni ca am rezolvat cu whisky din Italia s-au inscris pe lista ...fiecare vrea pentru el 2-3 sticle sa le dam...sper sa se tina de promisiune omul care ni-l aduce si sa nu patesc ca si tine
Noi am avut de ales intre Beciul Domnesc si Recas...am facut un sondaj printre invitati si Recasul a primit cele mai multe voturi...io una nu ma pricep, la cat beau eu!;))
Palinca ne-o rezolva mami din Bihor tot de la cineva...chiar ma gandeam cata sa iau...am 120 de invitati, dar eu am facut calcule pentru 100 de invitati

Alexutza2007
25.04.2007, 12:16:50
cam incomod de carat sticle........poate ar fi mai simplu cu doze
La Mall voi cara platouri cu prajitura ( stiti ca va ziceam ca eu as fi mers pe cutii de bomboane, dar si nasa, si mama mea, si mama lui au zis ca nu se face si ca trebuie sa servim omul cu prajitura ) si sampanie.
Voi avea acasa o mica petrecere, pentru ca am invitati care vor veni din afara Timisoarei si trebuie sa am acasa una alta. M-am gandit la sticle la sfert, ca sa le pun pai si sa n-am o gramada de pahare de spalat ;))

dedelina
25.04.2007, 12:18:50
Jack am luat si noi....printre bautorii de whisky am aflat ca cel de Italia e mai bun si de aceea ne-am cautat sursa de acolo....nu vrei sa stii ca spunand la prieteni ca am rezolvat cu whisky din Italia s-au inscris pe lista ...fiecare vrea pentru el 2-3 sticle sa le dam...sper sa se tina de promisiune omul care ni-l aduce si sa nu patesc ca si tine
Noi am avut de ales intre Beciul Domnesc si Recas...am facut un sondaj printre invitati si Recasul a primit cele mai multe voturi...io una nu ma pricep, la cat beau eu!;))
Palinca ne-o rezolva mami din Bihor tot de la cineva...chiar ma gandeam cata sa iau...am 120 de invitati, dar eu am facut calcule pentru 100 de invitati
Sigur nu ai sa patesti ca mine, ca pe omul strain te poti baza insa pe neamuri (pe unele ca nu e general) mai putin. Oricum eu ma asteptam de la cumnatica mea la una ca asta

ss29
25.04.2007, 13:05:41
La Mall voi cara platouri cu prajitura ( stiti ca va ziceam ca eu as fi mers pe cutii de bomboane, dar si nasa, si mama mea, si mama lui au zis ca nu se face si ca trebuie sa servim omul cu prajitura ) si sampanie.
Voi avea acasa o mica petrecere, pentru ca am invitati care vor veni din afara Timisoarei si trebuie sa am acasa una alta. M-am gandit la sticle la sfert, ca sa le pun pai si sa n-am o gramada de pahare de spalat ;))

corect........

Alexutza2007
25.04.2007, 13:09:28
corect........
Cand am musafiri, incep sa gandesc mai practic. Dar nu am ajuns in faza cu farfurii de plastic sau carton =)) la servit acasa...alea totusi cred ca merg doar in vacanta la vreun picnic, cand nu ai chef sau posibilitati sa speli

ss29
25.04.2007, 13:19:25
Cand am musafiri, incep sa gandesc mai practic. Dar nu am ajuns in faza cu farfurii de plastic sau carton =)) la servit acasa...alea totusi cred ca merg doar in vacanta la vreun picnic, cand nu ai chef sau posibilitati sa speli

eu m-am gandit ca dupa cununie sa mergem la un restaurant........si voi cumpara tot ce trebuie pentru acasa........nu vreau sa munceasca mama si in ziua nuntii.........in cele 2 zile as vrea sa se ocupe doar de ea

lucica_80
25.04.2007, 13:39:32
Noi am hotarat ca dupa cununie vom da o masa la sat la al meu ,fiind in Iulie e cald ,frumos si merge in curte.Singura problema e ca bunica lui a inceput sa comenteze ca e multa munca ca asa si pe dincolo si m-am enervat si am spus ca imi voi face eu toata mancarea (supa,sarmale,friptura) pt .vreo 30 de pers .Asa ca va inchipuiti cat de obo voi fii in ziua cununiei dar asta e filmul..........nu am ce face#:-S

Kaela
25.04.2007, 13:49:20
Alexutza2000 nush cat... m-am tampit de tot shi nush cum te mai cheama. fetelor eu o cam iau razna. asa, alexutza, cam mult whisky mama! io am 12 sticle de 700 la 120 de oameni, 12 sau 14 ca nu mai stiu. shi nashii mei au avut la 250 de pers 20 shi le-a super ajuns. amu, aista-i parerea mea.

Alexutza2007
25.04.2007, 14:04:14
Alexutza2000 nush cat... m-am tampit de tot shi nush cum te mai cheama. fetelor eu o cam iau razna. asa, alexutza, cam mult whisky mama! io am 12 sticle de 700 la 120 de oameni, 12 sau 14 ca nu mai stiu. shi nashii mei au avut la 250 de pers 20 shi le-a super ajuns. amu, aista-i parerea mea.
Raluca ma numesc ;;) Mai bine mai mult decat sa ramanem fara! Si daca ramane: foarte bine! Oricum se vor ivi ocazii unde trebuie sa impingi cate ceva ca asa e la noi!

ss29
25.04.2007, 14:15:24
Noi am hotarat ca dupa cununie vom da o masa la sat la al meu ,fiind in Iulie e cald ,frumos si merge in curte.Singura problema e ca bunica lui a inceput sa comenteze ca e multa munca ca asa si pe dincolo si m-am enervat si am spus ca imi voi face eu toata mancarea (supa,sarmale,friptura) pt .vreo 30 de pers .Asa ca va inchipuiti cat de obo voi fii in ziua cununiei dar asta e filmul..........nu am ce face#:-S

tu chiar trebuie sa fi fresh.......crezi ca nu ar fi de ajuns un gratar,mititei etc?........tocmai de aceea am zis ca mergem la un restaurant.......nu vreau sa lucreze nimeni atunci........corect nu vom fi 30

lucica_80
25.04.2007, 14:53:05
A fost si gratarul o varianta dar dupa aia m-am gandit ca nah e fum ,pt 30 de pers nu ai cum sa faci toate gratarele o data......si nici nu mi-ar placea sa mancam pe rand si am zis ca e mai bine asa cu mancare ca la ruga:) ca si asa taie porcul innainte de cununie;-)

ss29
25.04.2007, 15:00:24
A fost si gratarul o varianta dar dupa aia m-am gandit ca nah e fum ,pt 30 de pers nu ai cum sa faci toate gratarele o data......si nici nu mi-ar placea sa mancam pe rand si am zis ca e mai bine asa cu mancare ca la ruga:) ca si asa taie porcul innainte de cununie;-)

ai putea angaja pe cineva sa faca gratarul.........ma gandeam la tine ........ar fi pacat sa fi obosita in asemenea zi

lucica_80
25.04.2007, 15:08:14
Mersi pentru gandurile bune dar si asa am avut destule discutii pe tema asta,eu pe o parte si 'sarbii':-< pe alta parte.A ramas stabilit.....ca asa vom face.Vad eu ce fac atunci......o sa beau mai multa cafea ca de obicei.......ca si asa am antrenament la nopti pierdute;;)

lilianaa
25.04.2007, 15:25:53
eu m-am gandit sa fie aperitiv(foarte diversificat, cu multe rulade), friptura de porc cu salata si cartofi natur, friptura de pasare cu legume asortate, peste, sarmale, ingletata, tort si prajituri. Supa am taiat-o de pe lista. Ca bauturi m-am gandit la: Martini(pentru inceput), vin, tuica, apa minerala si plata, sucuri si viitorul meu socru vrea si wisky. De asemenea, la intrare vreau o piramida cu cupe de sampanie.

ss29
25.04.2007, 15:29:20
Mersi pentru gandurile bune dar si asa am avut destule discutii pe tema asta,eu pe o parte si 'sarbii':-< pe alta parte.A ramas stabilit.....ca asa vom face.Vad eu ce fac atunci......o sa beau mai multa cafea ca de obicei.......ca si asa am antrenament la nopti pierdute;;)

ok.......cu siguranta va iesi totul bine.........si toata lumea va fi multumita

dedelina
25.04.2007, 17:01:03
La noi a fost invers, noi am zis ca mergem la restaurant cu familia si atunci au inceput comentariile... bunica-sa ca ea nu a fost la restaurant in viata ei si ca nu o sa se simta bine, socra-mea si socru-meu ca lasa ca facem acasa la ei (ei au doua camere nedecomandate si o gramada de mobila, n=-ai loc nici sa te invarti in casa) ca e mai ieftin asa. Eu i-am spus ca nici nu ma gandesc..eu nu am chef sa fac mancare in ziua cununiei si nici nu am chef sa o las pe ea si pe cumnata-mea sa faca ca apoi sa imi aud vorbe.
Ne-au facut capul patrat 1 luna inainte de cununie, ca e scump..ca nu merita ca bla bla... socru-meu a venit intr-o zi ca nu stiu ce cunostiinta a avut cununia si dupa au stat la mall sa bea un suc si bere si au cheltuit 20mil. :O Am zis si noi ori au fost 100 de pers , ori au luat tzeapa, ori au mintit ca sa impresioneze lumea.
In final am mers la "Casa cu flori" doar cu familia apropiata adica parinti, surori, bunici si o fina (nasii nu au putut veni ca au fost plecati din tara) ..1 pers - 4milioane. Si nu s-a abtinut nimeni de la nimic si nici n-am putut manca toata mancarea ca a fost prea multa.

ele
25.04.2007, 17:23:13
pe noi ne-a costat 10 000 000 masa de la cununia civila pt 20 de persoane (aperitiv rece ,ciorbita si cordon bleau cu cartofi prajiti + sucuri ,apa minerala, cafea, vin si bere )restul bauturilor le-am adus de acasa(whisky ,tequila ,martini si tuica) si ma bucur ca am procedat asa si nu am facut o masa acasa.

sasha
25.04.2007, 21:12:54
Noi cununia civila vrem sa o facem intr-o vineri iar sambata ii invitam pe cei mai apropiati la mami si tati la casa, langa Jimbolia.Are tati 3 gratare mari, ne adunam vreo 20-25 de oameni la gratare, frigarui, vanat, mici, bere si ceva cokteiluri braziliene (nu se prea potrivesc cu mititeii da nah, sa facem si voia mirelui).Pentru nunta, care n-o sa depaseasca 40 de persoane, am cumparat deja vreo 10 sticle de wiskey (Ballantines si Chivas parca) dar de la restaurant ne-au spus ca nu se vor bea mai mult de 4 sticle, am comandat ceva lichior Mozard, ceva Martini, tzuica, bere si o sticla-doua de vin (strict pentru cei ce sunt bautori) si probabil ceva bautura brazilana.Meniu, si la noi am optat pentru varianta fara supa respectiv ciorba pentru ca e vara si destul de cald, dar am aperitiv (vinete nu stiu de care, cu swaitzer, cu sunca cu hrean, cu rossi cu pasta de masline, sparanghel si nu mai stiu ce), salau sau alt fel de peste la cuptor cu nuci si struguri si orez, curcan cu branza nu stiu de care si legume, vita cu ciuperci si cartofi cu smantana.Si pentru ca sunt convinsa ca nu multi vor aprecia tortul mirsei...salata de fructe...Scuze, m-am cam intins

ss29
26.04.2007, 10:42:13
Noi cununia civila vrem sa o facem intr-o vineri iar sambata ii invitam pe cei mai apropiati la mami si tati la casa, langa Jimbolia.Are tati 3 gratare mari, ne adunam vreo 20-25 de oameni la gratare, frigarui, vanat, mici, bere si ceva cokteiluri braziliene (nu se prea potrivesc cu mititeii da nah, sa facem si voia mirelui).Pentru nunta, care n-o sa depaseasca 40 de persoane, am cumparat deja vreo 10 sticle de wiskey (Ballantines si Chivas parca) dar de la restaurant ne-au spus ca nu se vor bea mai mult de 4 sticle, am comandat ceva lichior Mozard, ceva Martini, tzuica, bere si o sticla-doua de vin (strict pentru cei ce sunt bautori) si probabil ceva bautura brazilana.Meniu, si la noi am optat pentru varianta fara supa respectiv ciorba pentru ca e vara si destul de cald, dar am aperitiv (vinete nu stiu de care, cu swaitzer, cu sunca cu hrean, cu rossi cu pasta de masline, sparanghel si nu mai stiu ce), salau sau alt fel de peste la cuptor cu nuci si struguri si orez, curcan cu branza nu stiu de care si legume, vita cu ciuperci si cartofi cu smantana.Si pentru ca sunt convinsa ca nu multi vor aprecia tortul mirsei...salata de fructe...Scuze, m-am cam intins

foarte interesant si gustos meniul ales de voi.......invitatii mei sunt mai conservatori asa ca am ales meniu traditional.........unde faci nunta?

anna_c
26.04.2007, 11:30:56
noi dupa cununie am zis ca-i ducem la pizza la noi in zona. nu vor fi decat parintii si fratii nostri, nasii, domnisoarele si domnisorii de onoare si prietena mea (care nu poate veni la nunta).

cc78
28.04.2007, 13:50:37
Este libera sala mare de la Via Aurelia ( minim 180 de persoane ) pe data de 25 august. Se pare ca arenuntat cineva la rezervare. Din cate spunea dl Vali( seful de sala) nu vrea nici avans, toate cheltuielile se platesc duminica dupa nunta.

La Clasic pe anul viitor mai sunt libere o sambata in mai si una in iunie, si probabil dupa septembrie incolo...Nebunieee!!!

StOrM
28.04.2007, 15:11:08
Este libera sala mare de la Via Aurelia ( minim 180 de persoane ) pe data de 25 august. Se pare ca arenuntat cineva la rezervare. Din cate spunea dl Vali( seful de sala) nu vrea nici avans, toate cheltuielile se platesc duminica dupa nunta.

La Clasic pe anul viitor mai sunt libere o sambata in mai si una in iunie, si probabil dupa septembrie incolo...Nebunieee!!!

Sigur ai scris bine??? adik pe anul viitor:gen_13:..asta inseamna ca eu de pe acuma trebuie sa-mi caut sala pentru anul viitor???? wow....da se casatoreste lumea, nu gluma8-|

cc78
28.04.2007, 15:15:42
Dada, pe 2008. Prietenii nostrii voiau anul viitor prin iunie si fiind acolo joi seara la ziua unei cunostinte a intrebat-o pe doamna sefa de acolo cand sa vina sa rezerva si asta a fost raspunsul ei...in iunie doar pe 14 parca si in mai nu mai stiu in ce data exact este liber dar erau sigurele...E mai rau decat anul trecut!

dedelina
28.04.2007, 15:19:43
Pai Diana, tu nu stiai ca asa sta treaba? Acum inca mai poti cat de cat sa alegi, dar de peste cateva luni nu mai ai decat resturile.

cori_ramo
28.04.2007, 17:08:56
Salut! Eu, am nunta la Pensiunea Valery, (Str.Lidia, nr.140 A), capacitatea salii este de 180 de persoane dar, iti impune sa ai 130. Locuri eu am gasit pentru luna mai si octombrie, si am fost in luna noiembrie 2006 ca sa imi fac rezervarea, totusi era tarziu. Pana la urma am facut rezervare pentru data de 6 octombrie. Mi-a mai placut la Hotel Boavista (120 pers. capacit. salii) si la hotel Regina Blue (70-80pers) dar, pentru mine era prea mica sala. Deocamdata aud vorbe de bine despre Pensiunea Valery, sper sa nu ma insel. Bafta tuturor!

StOrM
28.04.2007, 19:24:13
pai stiam ca trebuie sa aleg din timp restaurantul..dar ma gandeam de prin toamna sa incep:-SS....deci trebuie sa ma grabesccccc#-o

dedelina
28.04.2007, 20:16:26
Nu te-ai gandit prea bine... si noi tot asa am facut, am lasat-o pe toamna si am gasit doar resturile. Acum sunt multumita, dar cand am cautat eram super stresata.

Kaela
28.04.2007, 20:56:12
Diana dragutza, trebuia de mult sa incep cautarile. se zvonea la un moment dat ca pe 2008 deja totul e luat. eu nici n-am stiut ca n-ai inceput cautarile pentru sala...

c_s
28.04.2007, 21:28:39
in octombrie anul trecut cereau minim 150 persoane,sa inteleg ca s-au trezit la realitate si au scazut stacheta?eu nu am fost incantata de cum se trata acolo.....din pacate,ca locul e superb!sper sa-ti fie bine!

StOrM
28.04.2007, 22:38:19
mdaaa...se pare ca eu sunt in pom, si pomul in aer8-|:-SS...nici lista de invitati nu o am completa..se pare ca trebuie sa grabesc lucrurile:-?
ideea e ca eu inca nu-mi revin...mie inca nu-mi vine sa cred ca..ma marittt:O

dedelina
28.04.2007, 23:08:04
Oare o sticla de sampanie la cate persoane ajunge? Aveti idee? Si sampanie serviti doar la venirea oaspetilor sau si la tort? Sau cum? Chestia asta nu l-am mai intrebat pe weeding planer ca imi zicea el ;-)

Kaela
28.04.2007, 23:52:46
eu voi avea doar la intampinarea oaspetzilor shampanie. shi pe mine ma intereseaza cat ajunge o sampanie, pentru cate persoane...

cori_ramo
29.04.2007, 08:22:17
La restaurantul unde am eu nunta deja stiu ce contine meniul (o sa imi caut timp si promit ca vi-l scriu), iar in legatura cu bauturile mi-a dat sefa de sala o lista cu cata bautura se consuma la un anumit nr. de inviati, (promit ca si aceasta lista am sa v-o dau). La bauturile alcolice trebuie luat in considerare ca aprox. jumatate din invitati sunt femei si poate mai exista si copii, banuiesc ca nu consuma wischi, tuica de casa, bere, eventual gusta ceva vin si lichior special pentru dame sau un angeli cherry. Problema este ca nu stiu de unde sa mi le cumpar inca, dar mai am ceva timp. Data viitoare cand va scriu am sa va dau exact lista cu meniul si cu bauturile, eu zic sa luati in considerare si sfatul celor de la restaurant, au o anumita experienta si deja stiu ce consumatie se face la o nunta in functie de nr. de persoane, ganditi-va numai la cate nunti pe an fac ei servirea, iar daca sunt profesionisti o fac si cum trebuie. Multa bafta tuturor!!!

diai
29.04.2007, 09:57:25
La restaurantul unde am eu nunta deja stiu ce contine meniul (o sa imi caut timp si promit ca vi-l scriu), iar in legatura cu bauturile mi-a dat sefa de sala o lista cu cata bautura se consuma la un anumit nr. de inviati, (promit ca si aceasta lista am sa v-o dau). La bauturile alcolice trebuie luat in considerare ca aprox. jumatate din invitati sunt femei si poate mai exista si copii, banuiesc ca nu consuma wischi, tuica de casa, bere, eventual gusta ceva vin si lichior special pentru dame sau un angeli cherry. Problema este ca nu stiu de unde sa mi le cumpar inca, dar mai am ceva timp. Data viitoare cand va scriu am sa va dau exact lista cu meniul si cu bauturile, eu zic sa luati in considerare si sfatul celor de la restaurant, au o anumita experienta si deja stiu ce consumatie se face la o nunta in functie de nr. de persoane, ganditi-va numai la cate nunti pe an fac ei servirea, iar daca sunt profesionisti o fac si cum trebuie. Multa bafta tuturor!!!

Noi la 100 persoane luam 6 bax.apa minerala,4 apa plata,9 bax. cola,5 fanta,5 bax.suc necarbonatat,plus sampanie 10 sticle si ceva aperitiv 5 sticle.Si bine-nteles tuica(nu stiu exact cat) si 30 litri vin.

Miru
29.04.2007, 11:31:36
trebuie calculat cati barbati, din nr asta cati beau whisky, cati vin, cati bere, cati palinca. e foarte greu, zic eu...

Kaela
29.04.2007, 11:37:58
super greu cu bautura asta. shi nu potzi sti daca itzi ajunge bautura pana nu ai toate confirmarile.

sasha
29.04.2007, 12:15:03
foarte interesant si gustos meniul ales de voi.......invitatii mei sunt mai conservatori asa ca am ales meniu traditional.........unde faci nunta?

Daca as fii avut o nunta mai mare, adica peste 80 de invitati, m-as fi orientat spre meniul traditional.Dar asa....La Romantique fac nunta

lucica_80
30.04.2007, 12:14:56
Fetelor care stiti sa imi spuneti cata cafea imi trebuie pentru 150 de persoane?Cei de la restaurant o fac la expresor.....si am uitat sa-i intreb cand am fost pe acolo.8-}

cori_ramo
30.04.2007, 20:09:02
Am fost la o nunta in Tg. Mures si mi-a placut foarte mult, le-am furat ceva de acolo. Cred ca si la noi se mai poarta dar, nu prea am vazut, ma refer la meniul nuntii. Mie mi l-a facut un prieten si va trimit poza...sper sa reusesc. O sa am pe verso si meniul cu bauturile dar, acesta nu e facut inca. Oricum nu am uitat ca trebuie sa va trimit o lista cu bauturi!!!

cori_ramo
30.04.2007, 21:58:50
Am uitat sa precizez ca nu am furat continutul meniului, ci ideea in sine de a exista un meniu, asa ca sa stie si invitatii ce putem oferii noi la nunta noastra, poate evitam neplacerile de a comanda unii peste (asa cum am auzit la alte nunti), sau eu stiu ce cocteil scump (stiu un caz real, doar ca aceasta persoana a avut bunul simt si a platit consumatia separat, i-a rugat pe ospatari sa nu lase in contul mirilor). Cine nu este multumit de servirea la nunta, poate sa plece sau sa imi dea un dar mic, nu am nevoie de nesimtiti la nunta, sa aibe fite si sa comande eu stiu ce, iar la sfarsit sa te trezesti ca ai de platit lucruri la care nu te asteptai. In privinta asta voi discuta si cu ospatarii inaite de nunta, cine doreste sa comande altceva decat ceea ce exista pe meniu nu poate, decat contra cost. Oricum nu am sa imi bat joc de invitati, se va lua si bautura buna, si suc bun, adica nu le dau eu stiu ce suc la tec sau sifon...Sper ca intelegeti ce vreau sa zic, adica sa nu credeti ca sunt absurda dar, mai exista si oameni din acestia chiar daca ne spunem -Nu draga, la nunta mea nu este posibil asa ceva, eu imi cunosc invitatii nu vin nesimtitii!!!
In fond si la urma urmei, e nunta noastra, ne-o facem pe puterile noastre, nu va place, asta e! Atat va putem oferii!!! (referitor la invitati)

Alexutza2007
01.05.2007, 23:42:14
Am fost la o nunta in Tg. Mures si mi-a placut foarte mult, le-am furat ceva de acolo. Cred ca si la noi se mai poarta dar, nu prea am vazut, ma refer la meniul nuntii. Mie mi l-a facut un prieten si va trimit poza...sper sa reusesc. O sa am pe verso si meniul cu bauturile dar, acesta nu e facut inca. Oricum nu am uitat ca trebuie sa va trimit o lista cu bauturi!!!

Frumoase! Dar, in locul tau eu scriam sus "Corina si.... va ureaza pofta buna!" in loc de distractie placuta, ca e meniu cu mancare

ss29
02.05.2007, 12:03:28
Am uitat sa precizez ca nu am furat continutul meniului, ci ideea in sine de a exista un meniu, asa ca sa stie si invitatii ce putem oferii noi la nunta noastra, poate evitam neplacerile de a comanda unii peste (asa cum am auzit la alte nunti), sau eu stiu ce cocteil scump (stiu un caz real, doar ca aceasta persoana a avut bunul simt si a platit consumatia separat, i-a rugat pe ospatari sa nu lase in contul mirilor). Cine nu este multumit de servirea la nunta, poate sa plece sau sa imi dea un dar mic, nu am nevoie de nesimtiti la nunta, sa aibe fite si sa comande eu stiu ce, iar la sfarsit sa te trezesti ca ai de platit lucruri la care nu te asteptai. In privinta asta voi discuta si cu ospatarii inaite de nunta, cine doreste sa comande altceva decat ceea ce exista pe meniu nu poate, decat contra cost. Oricum nu am sa imi bat joc de invitati, se va lua si bautura buna, si suc bun, adica nu le dau eu stiu ce suc la tec sau sifon...Sper ca intelegeti ce vreau sa zic, adica sa nu credeti ca sunt absurda dar, mai exista si oameni din acestia chiar daca ne spunem -Nu draga, la nunta mea nu este posibil asa ceva, eu imi cunosc invitatii nu vin nesimtitii!!!
In fond si la urma urmei, e nunta noastra, ne-o facem pe puterile noastre, nu va place, asta e! Atat va putem oferii!!! (referitor la invitati)

eu nu vreau meniu la nunta.........dar sper sa nu astfel de invitati.........eu stiu ca la nunta nu se comenteaza........mananci ce primesti daca iti place daca nu la revedere

Alexutza2007
02.05.2007, 12:41:34
eu nu vreau meniu la nunta.........dar sper sa nu astfel de invitati.........eu stiu ca la nunta nu se comenteaza........mananci ce primesti daca iti place daca nu la revedere
Mie mi-a placut ce ai zis la ultima intalnire referitor la comentarii....ca daca merg la cineva acasa invitata nu fac nazuri ca imi da Pepsi si eu de fapt vreau Cola! Se bea si se mananca ce ti se da....nu cred ca ar trebui sa fie loc de mofturi si fitze.....te gandesti ca oamenii aia au muncit din greu sa iti dea tie sa bei Pepsi.....ca doar nu l-au primit pe gratis

ss29
02.05.2007, 12:54:24
Mie mi-a placut ce ai zis la ultima intalnire referitor la comentarii....ca daca merg la cineva acasa invitata nu fac nazuri ca imi da Pepsi si eu de fapt vreau Cola! Se bea si se mananca ce ti se da....nu cred ca ar trebui sa fie loc de mofturi si fitze.....te gandesti ca oamenii aia au muncit din greu sa iti dea tie sa bei Pepsi.....ca doar nu l-au primit pe gratis

asa si este........eu stiu ca sunt mofturoasa la mancare.........dar nu am facut pe nimeni sa se simta prost in privinta asta.........nu mi-a placut am rabdat sau am mancat covrigi........ma voi supara tare de tot daca voi avea astfel de invitati

ss29
02.05.2007, 12:58:19
am o prietena vegetariana........si normal ca toata lumea uita sa-i pregatesca si ei ceva de mancare........manca paine goala toata noaptea.........dar niciodata nu am auzit-o sa se planga sau sa comenteze.........mi-as dori ca toti invitatii nostri sa fie acolo pentru noi doi.........nu sa comenteze si sa analizeze toate detaliile.........normal ca toate ne dorim meniul delicios dar daca nu va fi nu va fi vina noastra

rali
02.05.2007, 13:14:34
Corect ce ziceti voi, dar... Cum e si cazul prietenei,de care marea majoritate cunoaste ca e vegetariana cred ca ar trebui sa se tina cont si sa se pregateasca pt ea un meniu vegetarian( nu poate costa mai mult decat unul cu carne). Mama mea tine toate posturile de peste an si o data a fost invitata la o nunta , in post si-i s-a oferit un meniu de post delicios. Cat despre fitosi care ei mananca acasa fasole si la mine la nunta ,carnea de pui sau porc nu-i buna, ca le trebuia peste, sa-si puna pofta-n cui.

atodica
02.05.2007, 13:24:16
am o prietena vegetariana........si normal ca toata lumea uita sa-i pregatesca si ei ceva de mancare........manca paine goala toata noaptea.........dar niciodata nu am auzit-o sa se planga sau sa comenteze.........mi-as dori ca toti invitatii nostri sa fie acolo pentru noi doi.........nu sa comenteze si sa analizeze toate detaliile.........normal ca toate ne dorim meniul delicios dar daca nu va fi nu va fi vina noastra

off topic, si eu sunt vegetariana si patesc cam la fel ca si prietena ta... doar ca la mine mai uita si mama cateodata sa-mi faca papa pe gustul meu :D

ss29
02.05.2007, 13:32:44
Corect ce ziceti voi, dar... Cum e si cazul prietenei,de care marea majoritate cunoaste ca e vegetariana cred ca ar trebui sa se tina cont si sa se pregateasca pt ea un meniu vegetarian( nu poate costa mai mult decat unul cu carne). Mama mea tine toate posturile de peste an si o data a fost invitata la o nunta , in post si-i s-a oferit un meniu de post delicios. Cat despre fitosi care ei mananca acasa fasole si la mine la nunta ,carnea de pui sau porc nu-i buna, ca le trebuia peste, sa-si puna pofta-n cui.

nu era chestia de bani.........se intampla sa uite cei de la restaurant........il lasau la urma si se intampla ca ea sa nu mai primeasca.........mama mea m-a linistit........in cazul in acre se va intampla si la nunta noastra asa ceva va trage o fuga acasa sa-i pregateasca ea..........dar ideea era alta.........cam cum ar trebui sa fie invitatii........fara mutre si figuri

atodica
02.05.2007, 14:21:47
fiind atatia oameni, parerea mea este ca e greu sa-i multumesti pe toti... si cam peste tot se trezeste careva sa comenteze, daca nu cu un motiv macar asa sa se afle in treaba....
dar parerea mea e ca ar trebui ignorati oamenii astia... nu mergi la nunta ca sa te indopi, mergi ca sa te bucuri alaturi de cei care isi unesc vietile... asta e parerea mea

ss29
02.05.2007, 14:23:41
fiind atatia oameni, parerea mea este ca e greu sa-i multumesti pe toti... si cam peste tot se trezeste careva sa comenteze, daca nu cu un motiv macar asa sa se afle in treaba....
dar parerea mea e ca ar trebui ignorati oamenii astia... nu mergi la nunta ca sa te indopi, mergi ca sa te bucuri alaturi de cei care isi unesc vietile... asta e parerea mea
foarte adevarat.......

cori_ramo
02.05.2007, 15:10:54
Fetelor am o mica lista cu bauturi! Bere- 2/pers., vin 0,5 l/pers. (la un numar de 130 de pers. cam 35 l de vin alb demisec si 35 de l de vin rosu sec), tuica 15 sau 20 l (130 pers.), apa plata 0,5 l minerala/pers., iar plata la fel. La suc se calculeaza 1 l/pers. sau 2 l, in functie de sortiment. Martini alb (de exemplu) - 2 sticle, wischi intre 6 si 10 sticle (la 130 de pers.) si wischi crem de femei 3 sticle.
Nu stiu cat de tare va ajuta aceasta lista, oricum nu vom sti exact cati bautori de apa minerala sau plata sunt, sau care suc se consuma mai mult.
La bauturile alcolice asa cum v-am mai spus trebuie tinut cont de cate femei sunt si cati barbati sunt, oricum vara este clar ca se consuma foarte multa bere, iar barbatii nu se limiteaza numai la 2 beri (zic eu)!
Inca un sfat nu lasati wischi pe masa, se vor desface toate sticlele si veti observa la sfarsit ca bautura ramasa daca o turnati dintr-o sticla in alta se va obtine ceva sticle pline, lasati astea in seama ospatarilor sa desfaca ei sticlele si cand se galoste una o incepe pe urmatoarea si tot asa, iar la sfarsit vi se va arata sticlele goale si pline, daca este cazul. Sper ca intelegeti ce vreau sa zic!
:* Bafta!

rafila
02.05.2007, 15:44:14
Multumim, multumim! E foarte folositoare lista asta!^:)^ =D>

cc78
02.05.2007, 16:09:50
Fetelor am o mica lista cu bauturi! Bere- 2/pers., vin 0,5 l/pers. (la un numar de 130 de pers. cam 35 l de vin alb demisec si 35 de l de vin rosu sec), tuica 15 sau 20 l (130 pers.), apa plata 0,5 l minerala/pers., iar plata la fel. La suc se calculeaza 1 l/pers. sau 2 l, in functie de sortiment. Martini alb (de exemplu) - 2 sticle, wischi intre 6 si 10 sticle (la 130 de pers.) si wischi crem de femei 3 sticle.
Nu stiu cat de tare va ajuta aceasta lista, oricum nu vom sti exact cati bautori de apa minerala sau plata sunt, sau care suc se consuma mai mult.
La bauturile alcolice asa cum v-am mai spus trebuie tinut cont de cate femei sunt si cati barbati sunt, oricum vara este clar ca se consuma foarte multa bere, iar barbatii nu se limiteaza numai la 2 beri (zic eu)!
Inca un sfat nu lasati wischi pe masa, se vor desface toate sticlele si veti observa la sfarsit ca bautura ramasa daca o turnati dintr-o sticla in alta se va obtine ceva sticle pline, lasati astea in seama ospatarilor sa desfaca ei sticlele si cand se galoste una o incepe pe urmatoarea si tot asa, iar la sfarsit vi se va arata sticlele goale si pline, daca este cazul. Sper ca intelegeti ce vreau sa zic!

Foarte buna lista. E adevarat ca nu e bine sa punem sticlele pe masa, nu de alta dar pe langa ca se desfac toate am vazut ca la fiecare nunta se gaseste minim un destept care isi ia o sticla de "rezerva" si o pune sub scaun:( Cred eu ca e mai buna si mai eleganta varianta cu meniurile si omul sa isi comande ce doreste. Plus ca bautura ajunge mult mai dragutz la solicitant( ma gandesc la martini de ex, care vine la pahar special cu gura paharului "trasa " in zahar sau cu masline inauntru, wsk cu gheata si cu servetel pe pahar) Parca arata altfel...Acuma sper doar ca invitatii sa nu se jeneze sa comande...dar parca nici asta nu e de rau...macar nu vor fi atat de multi oameni beti morti in jurul meu. Eu cred ca doar acrafele cu vin am sa le las pe masa si eventual una mai micutza cu tuica...desi ...ma gandesc ca va mirosi in sala...

ankiss20
02.05.2007, 16:22:34
apropo lista
eu am pregatit 30 de sticle de wiski la 170 de pers.....si sunt convinsa nu imi ajung.....
60 l vin rosu "sange de taur"
50 l vin alb "savignion blanc"
10 sticle wiski cream pt pt femei....din care imi si ramane
20 l palinca......aici va fi cam greu...ca e tare buna si ma tem ca s-or infrupta si ospatarii din ea.....
cum fac sa nu ma fure???
/:)

ankiss20
02.05.2007, 16:24:58
e bine ce zici tu ...intr-un fel
uite ce se intampla....eu sunt bautoare de un singur fel de bautura.....am fost nasa la o nunta...si trebuia sa caut ospataru sa imi puna in pahar...ca uita de el.....
si i-am zis si eu si mirele sa lase sticla pe masa....si abia spre dimineata s-a conformat....e nasol si asa si asa ....

daria_eunice
02.05.2007, 17:54:37
30 sticle de wisky la 170 pers e arhi suficient, chiar mult prea mult, parerea mea...
Eu la 250 pers am 20 sticle de wisky la 1 litru, 5 litri martini rosu, 5 litri martini alb,2 beri/pers, 0,5l vin, tzuica inca n-am calculat, 0.5 l apa/pers, 1l suc/pers si ceva lichior pt femei dar inca nu m-am hotarat.

cc78 ma bucur sa vad ca ai si tu nunta la restaur. Clasic\:D/ . Ai discutat deja meniul final? sper sa tinem legatura:*

cori_ramo
02.05.2007, 18:54:59
apropo lista
eu am pregatit 30 de sticle de wiski la 170 de pers.....si sunt convinsa nu imi ajung.....
60 l vin rosu "sange de taur"
50 l vin alb "savignion blanc"
10 sticle wiski cream pt pt femei....din care imi si ramane
20 l palinca......aici va fi cam greu...ca e tare buna si ma tem ca s-or infrupta si ospatarii din ea.....
cum fac sa nu ma fure???
/:)
Vei ramane uimita cand vei vedea cate sticle iti vor ramane si eu zic ca e prea mult.
La sticlele de wischi nu cred ca au cum sa te fure, un restaurant care se respecta ar trebui sa iti arate toate sticlele fie ele pline, fie goale. Cel mai greu va fi sa-i urmaresti la vin sau tuica (la cele varsate)... de fapt poate goli din orice sticla bautura si ...:zz: nu stiu ce sa zic, poate ca ar trebui sa nu ne mai gandim la furat, in privinta asta ne cam stresam sau daca ne fura sa ne fure cu cap si sa nu ne dam seama, e dureros cand te fura pe fata. Nu?

ss29
03.05.2007, 09:09:28
poate da poate nu........de exemplu mie mi s-a spus la restaurant ca nu se bea vara chiar asa multe bere.........cel mai mult s-a baut vin alb.........si sunt unele femei care beau mai multa tarie decat un barbat.........asa ca nu prea poti sa generalizezi........in functie de invitati..........omul bea si daca se simte bine, daca este mancat........asa ca este destul de greu........cred ca mai bine este sa ai mai mult decat sa fi pus in situatia de a spune invitatiilor nu mai este sau sa cumperi de la restaurant 50 ml cu 20 ron

cori_ramo
03.05.2007, 09:59:40
poate da poate nu........de exemplu mie mi s-a spus la restaurant ca nu se bea vara chiar asa multe bere.........cel mai mult s-a baut vin alb.........si sunt unele femei care beau mai multa tarie decat un barbat.........asa ca nu prea poti sa generalizezi........in functie de invitati..........omul bea si daca se simte bine, daca este mancat........asa ca este destul de greu........cred ca mai bine este sa ai mai mult decat sa fi pus in situatia de a spune invitatiilor nu mai este sau sa cumperi de la restaurant 50 ml cu 20 ron
Nu inteleg cum pot sa bea unele femei tarie mai mult decat un barbat...:-s Este adevarat ca nu poti sa generalizezi dar, cu aproximatie poti banui cam ce se bea. Nu sti de exemplu nici tu cam cat bei la nunta! Dar, nici nu cred ca un om normal poate bea mai mul de 2 l sau 3 l de bautura, indiferent cum le combina. Exista oameni care nu vor consuma deloc bauturi alcoolice din diverse motive (sunt cu masina, iau medicamente sau pur si simplu nu consuma asa ceva) sau nu consuma decat un singur sortiment pentru a nu le combina si exista probabil si 5 sau 10 copii la o nunta, ei sigur nu consuma alcool. Eu, zic ca poti aproxima, mai ales dupa ce primesti confirmarea invitatiilor si sti sigur cine va veni!!! Si, e adevarat ca mai bine iti ramane bautura decat sa nu ai, poti avea 2 sticle in plus la fiecare sortiment de bautura alcoolica.

cori_ramo
03.05.2007, 10:08:04
Lasati fetelor ca va fi bine la toata lumea!!! Sa nu mai fim pesimiste! Sa incercam sa nu ne mai facem atatea griji, oricum vom fi destul de stresate, sa incercam sa ne mai linistim, ca oricum o vom lua razna cu o saptamana inainte de nunta:madlaugh:, conteaza si cine este alaturi de voi, felul in care te linisteste si ajutorul oferit (fie de familie, prieteni, etc...) Si, nu uitati ca sunteti doi!!!!!!!!!!!!!!!

ss29
03.05.2007, 10:17:58
Nu inteleg cum pot sa bea unele femei tarie mai mult decat un barbat...:-s Este adevarat ca nu poti sa generalizezi dar, cu aproximatie poti banui cam ce se bea. Nu sti de exemplu nici tu cam cat bei la nunta! Dar, nici nu cred ca un om normal poate bea mai mul de 2 l sau 3 l de bautura, indiferent cum le combina. Exista oameni care nu vor consuma deloc bauturi alcoolice din diverse motive (sunt cu masina, iau medicamente sau pur si simplu nu consuma asa ceva) sau nu consuma decat un singur sortiment pentru a nu le combina si exista probabil si 5 sau 10 copii la o nunta, ei sigur nu consuma alcool. Eu, zic ca poti aproxima, mai ales dupa ce primesti confirmarea invitatiilor si sti sigur cine va veni!!! Si, e adevarat ca mai bine iti ramane bautura decat sa nu ai, poti avea 2 sticle in plus la fiecare sortiment de bautura alcoolica.

ca nu crezi tu nu inseamna ca nu exista femei care beau mai mult decat barbatii.........eu stiu ca la nunta voi bea cel putin 2 litri de suc.........nu consum alcool si din partea mea sa nici nu fie......deci cum sa socotesc 2 litri suc de persoana?..........clar nu va bea nimeni 3 l alcool(sper)........dar cine este consumator ala stie ca nu trebuie sa le combine........adica cine incepe cu tarie va bea tarie.......cine cu vin va bea vin toata noaptea vin.........pentru mine asta este o problema.........nu-mi cumosc invitatii in asa masura incat sa le cunosc si preferintele legate de alcool..........asa ca eu cred ca trebuie mai mult din fiecare sortiment........dar cat?

cori_ramo
03.05.2007, 11:05:45
ca nu crezi tu nu inseamna ca nu exista femei care beau mai mult decat barbatii.........eu stiu ca la nunta voi bea cel putin 2 litri de suc.........nu consum alcool si din partea mea sa nici nu fie......deci cum sa socotesc 2 litri suc de persoana?..........clar nu va bea nimeni 3 l alcool(sper)........dar cine este consumator ala stie ca nu trebuie sa le combine........adica cine incepe cu tarie va bea tarie.......cine cu vin va bea vin toata noaptea vin.........pentru mine asta este o problema.........nu-mi cumosc invitatii in asa masura incat sa le cunosc si preferintele legate de alcool..........asa ca eu cred ca trebuie mai mult din fiecare sortiment........dar cat?
Cand am zis 2l sau 3l de pers, m-am referit per total., adica apa plata sau minerala, suc si alcool, toate impreuna sa faca 2l/pers. Sper ca m-am exprimat bine. Si, stai linistita ca nu stim nici una cat bea fiecare invitat sau ce prefetinte au, in privinta asta ne sfatuim cu ospatarii si sefii de sala. Le cerem parerea! Nici o nunta nu e la fel ca cealalta, difera invitatii, gusturile...oricum e greu. Sau mai intrebam ceva cunostinte de a noastre care au avut recent nunta. Oricum, multa bafta la toate!!!

Alexutza2007
03.05.2007, 11:32:19
Eu aici va contrazic un pic, avand in vedere ca voi avea o nunta destul de restransa cu oamenii apropiati ( maxim 120 persoane ). Eu stiu fiecare ce bea pentru ca i-am urmarit tocmai in ideea de a sti ce bautura voi avea la nunta. Normal ca vor exista persoane care poate isi vor schimba preferintele, dar tocmai de asta voi calcula in plus la fiecare bautura in parte. Am chefuit mai cu toti invitatii si le cunosc obiceiurile. De aceea, am comandat cele 40 de sticle de whisky si inca stau in dubii daca ajung! Voi avea RedBull pentru ca am invitati care il combina cu energizant si Cola pentru ca se bea si vin si whisky cu Cola. Apa minerala pentru vin....Garrone pentru femei....si probabil niste cockteil-uri ( nu stiu daca asa se scrie ) pentru femei ( asta vreau sa cer celor de la sala sa rezolve )....Berea la noi nu e o problema pentru ca e inclusa in meniu si nu conteaza cat se consuma ( asa mi-au zis cei de la sala ).

cori_ramo
03.05.2007, 12:11:58
Eu aici va contrazic un pic, avand in vedere ca voi avea o nunta destul de restransa cu oamenii apropiati ( maxim 120 persoane ). Eu stiu fiecare ce bea pentru ca i-am urmarit tocmai in ideea de a sti ce bautura voi avea la nunta. Normal ca vor exista persoane care poate isi vor schimba preferintele, dar tocmai de asta voi calcula in plus la fiecare bautura in parte. Am chefuit mai cu toti invitatii si le cunosc obiceiurile. De aceea, am comandat cele 40 de sticle de whisky si inca stau in dubii daca ajung! Voi avea RedBull pentru ca am invitati care il combina cu energizant si Cola pentru ca se bea si vin si whisky cu Cola. Apa minerala pentru vin....Garrone pentru femei....si probabil niste cockteil-uri ( nu stiu daca asa se scrie ) pentru femei ( asta vreau sa cer celor de la sala sa rezolve )....Berea la noi nu e o problema pentru ca e inclusa in meniu si nu conteaza cat se consuma ( asa mi-au zis cei de la sala ).
Mi se pare mult 40 de sticle de wiscki la 120 de persoane dar, daca zici ca iti cunosti invitatii!?! Spune-mi te rog, unde ai nunta la hotel Timisoara? Si, sunt curioasa ce bere ai inclusa in meniu? Oricum, sper sa ne mai auzim si dupa nunta, voi fi curioasa!

Alexutza2007
03.05.2007, 12:24:47
Mi se pare mult 40 de sticle de wiscki la 120 de persoane dar, daca zici ca iti cunosti invitatii!?! Spune-mi te rog, unde ai nunta la hotel Timisoara? Si, sunt curioasa ce bere ai inclusa in meniu? Oricum, sper sa ne mai auzim si dupa nunta, voi fi curioasa!
Nu trebuie sa pui atatea semne de exclamatie....chiar imi cunosc invitatii in particular pe fiecare!!!!!!!!!!!!!!!!!

cori_ramo
03.05.2007, 12:43:43
Nu trebuie sa pui atatea semne de exclamatie....chiar imi cunosc invitatii in particular pe fiecare!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am inteles sa traiti!

cori_ramo
03.05.2007, 13:02:20
As vrea sa mai adaug ceva, ne aflam aici pe forum ca sa aflam noutatile, sa facem schim de pareri, sa ne dam sfaturi pe care putem sa le luam in considerare sau nu, pe scurt sa facem schimb de pareri. Nu cred ca asta inseamna ca trebuie sa ne suparam una pe alta, in fond si la urma urmei fiecare face cum crede si fiecare scrie cum stie cu mai multi de !!!!!!!! sau deloc, asta nu are importanta. Si, imi cer scuze daca deranjez pe unii cu sfaturile mele, asta nu inseamna ca-i oblig sa faca cum zic eu. Din contra, si imi cer scuze ca ma repet fiecare face cum crede, in functie de buzunar, in functie de mai multi factori.
Atat am avut de spus!

dedelina
03.05.2007, 13:10:36

Pai la atata whiskey nici nu le mai trebuie altceva =)) o sa ai niste invitati beti... de fericire :D :* si eu am unii care beau o sticla de whiskey singuri, fara probleme ...dar din fericire nu sunt foarte multi..ca altfel trebuia sa car cu tirul bautura la sala.
ce ziceti 10 sticle de lichior, garone si alte dulcegaraie sunt de ajuns pt 250 pers?

atodica
03.05.2007, 13:22:35
As vrea sa mai adaug ceva, ne aflam aici pe forum ca sa aflam noutatile, sa facem schim de pareri, sa ne dam sfaturi pe care putem sa le luam in considerare sau nu, pe scurt sa facem schimb de pareri. Nu cred ca asta inseamna ca trebuie sa ne suparam una pe alta, in fond si la urma urmei fiecare face cum crede si fiecare scrie cum stie cu mai multi de !!!!!!!! sau deloc, asta nu are importanta. Si, imi cer scuze daca deranjez pe unii cu sfaturile mele, asta nu inseamna ca-i oblig sa faca cum zic eu. Din contra, si imi cer scuze ca ma repet fiecare face cum crede, in functie de buzunar, in functie de mai multi factori.
Atat am avut de spus!

Nu cred ca s-a suparat Raluca (Alexutza) pe tine... nu e ea asa suparacioasa :) .... e chiar o fata super de treaba si simpatica :)

Alexutza2007
03.05.2007, 13:55:06
Nu cred ca s-a suparat Raluca (Alexutza) pe tine... nu e ea asa suparacioasa :) .... e chiar o fata super de treaba si simpatica :)
Multzumesc Anda!
Chiar nu m-am suparat....credeam ca cu atatea semne de !?!?! a vrut sa insinueze altceva ( nu vorbim ci ne exprimam doar prin cuvinte si semne aici ) si m-am gandit ca nu ma crede ca nu-mi cunosc invitatii. Chiar nu m-am suparat....eu iau cate sticle de whisky vreau....uite de exemplu si Oana mi-a scris ca sunt prea multe.....dar oare de ce ea nu a pus atatea semne de intrebare si exclamatii? ....si am bifat parerea ei....si ss29 mi-a zis paginile trecute si dede si nu mai stiu cine.....dar nici una nu a scris de 7 ori ca iau atata whisky si ca e prea mult sau mai stiu eu ce si nici cu semne de !??!!! nu erau postate
Dar si eu ma repet: nu sunt suparata...chiar nu am firea aceea sa ma supar imediat din orice....doar am raspuns destul de calma si vesela....cele cu care m-am intalnit cred ca au ajuns sa vada un pik din firea mea >:D<

Alexutza2007
03.05.2007, 13:55:56
Si ca sa incheiem aici cu off topicul asta: Pace cori?

dedelina
03.05.2007, 14:02:08
=))=))=)) ce tare!!! cand eram mica faceam pace... da si cu barbatu-meu asta isteric tre sa fac pace ca ma bate daca nu..si el are impresia ca se joaca, dar cand imi da cate una ma invinetesc.. si ii zic pace, dar el cand dam noroc ma strange de manaaa :(( si zice pace ...dar e minciunaaaa ... e un buly!!!=P~

Alexutza2007
03.05.2007, 14:04:34
=))=))=)) ce tare!!! cand eram mica faceam pace... da si cu barbatu-meu asta isteric tre sa fac pace ca ma bate daca nu..si el are impresia ca se joaca, dar cand imi da cate una ma invinetesc.. si ii zic pace, dar el cand dam noroc ma strange de manaaa :(( si zice pace ...dar e minciunaaaa ... e un buly!!!=P~
=)) =)) =)) =)) =)) pai si eu tot asa ii zic....bine dupa ce ne certam bufnim la un moment dat in ras ca ne sunt comice fetele de imbufnati si apoi zic Pace tie!

cori_ramo
03.05.2007, 14:07:41
Si ca sa incheiem aici cu off topicul asta: Pace cori?
Bineateles ca facem pace, doar nu am intrat pe forum ca sa ne certam. #:-SSi, scuze acum am vazut ca ai nunta la Boca Junior, nu stiu de ce am inteles altceva. Sti ceva? Ma bucur pentru tine, se pare ca esti un caz fericit fiindca iti cunosti foarte bine invitatii, sa faci cum crezi tu ca e mai bine ca sa nu ai remuscari dupa aceea ca ai ascultat de alte persoane. Ceau!>:D<

dedelina
03.05.2007, 14:10:11
=)) =)) =)) =)) =)) pai si eu tot asa ii zic....bine dupa ce ne certam bufnim la un moment dat in ras ca ne sunt comice fetele de imbufnati si apoi zic Pace tie!
bine ca nu ii zici "peace (piss) on you" :D =))=))

Alexutza2007
03.05.2007, 14:11:15
Bineateles ca facem pace, doar nu am intrat pe forum ca sa ne certam. #:-SSi, scuze acum am vazut ca ai nunta la Boca Junior, nu stiu de ce am inteles altceva. Sti ceva? Ma bucur pentru tine, se pare ca esti un caz fericit fiindca iti cunosti foarte bine invitatii, sa faci cum crezi tu ca e mai bine ca sa nu ai remuscari dupa aceea ca ai ascultat de alte persoane. Ceau!>:D<
N-ai inteles gresit chiar scria la profil Timisoara si pana sa ma intrebi tu nici n-am bagat de seama ca nu am scris restaurantul.....abia acum l-am schimbat

Alexutza2007
03.05.2007, 14:12:06
bine ca nu ii zici "peace (piss) on you" :D =))=))
=)) =)) =)) =)) =)) =)) tu nu esti zdravana la capatana!

cori_ramo
03.05.2007, 14:14:50
Sa nu uitam subiectul la care suntem, mai schimbam niste pareri despre unul din lucrurile care ne macina cel mai tare.

dedelina
03.05.2007, 14:17:44
:O Vai, dar cum poti sa spui una ca asta ? :O Vai... Vai... sunt socata :O Nu mi-a mai zis nimeni asta!!!!! ... astazi :-$

dedelina
03.05.2007, 14:26:27
Asa, asa Cori... bine zici. Haideti "dadeti-va" cu parerea despre ce v-am intrebat eu. Ajug 10 sticle de dulcegarii la 250 pers , jumatate femei?

Alexutza2007
03.05.2007, 14:38:04
Habar n-am ce sa-ti spun. Noi luam 7 sticle de Garrone alb si 7 rosu....plus cockteil-uri pentru cine vrea si avem maxim 120 invitati

dedelina
03.05.2007, 14:43:44
Parerea mea e ca tu vrei sa iti imbeti invitatii 100% =))
Eu m-am gandit ca nu trebuie mult garone pt ca lumea nu prea bea asa ceva ,doar daca nu este altceva. si noi o sa avem vin, bere, whiskey, tuica (astia de prin ardeal beau tuica si am o gramada din ardeal) si am agndeam sa ami luam ceva gen bacardi breezer sau smirnoff ice pt ca nu stiu daca cei de la elba se pricep la cockteil-uri.

rali
03.05.2007, 14:55:07
Asa, asa Cori... bine zici. Haideti "dadeti-va" cu parerea despre ce v-am intrebat eu. Ajug 10 sticle de dulcegarii la 250 pers , jumatate femei?
eu am la 250 de persoane 20 de sticle de cinzano.nu stiu daca-i mult sau putin.

ss29
03.05.2007, 15:42:49
ralu esti o draguta.........

dedelina
03.05.2007, 15:49:15
Eu sunt confuza..nu mai stiu cate bautura de care sa iau. Mai bine dau la toata lumea apa plata cu lamaie si gata>:P

bory
04.05.2007, 09:03:49
Ceau fetele,

Eu sunt noua pe aici dar e super site-ul si ma bucur tare mult ca exista asa ceva.
Am si eu o intrebare ce restaurant recomandati pentru o nunta de 50-60 pers?

Mersi mult

atodica
04.05.2007, 09:27:34
Ceau fetele,

Eu sunt noua pe aici dar e super site-ul si ma bucur tare mult ca exista asa ceva.

Mersi mult

Ceau si bine ai venit printre noi....
eu ti-as recomanda daca ai timp si chef sa citesti la topicul Restaurante Timisoara si topicul poze restaurante timisoara, parca asa se cheama cele 2 topicuri... si acolo gasesti tot felul de informatii si chiar poze :)

rali
04.05.2007, 09:30:06
Ceau fetele,

Mersi mult
Bine ai venit! Imi permit sa-ti mai dau si eu un sfat. Apuca-te foarte serios de cautat o sala si cand ai gasit-o fa un contract si da avansul pt ca e cam nebunie cu restaurantele. Noi am rezervat sala cu 14 luni inainte de nunta.

ss29
04.05.2007, 09:54:40
Ceau fetele,

Mersi mult

bine ai venit......as putea sa-ti recomand restaurantul Burgund(calea lipovei)........are capacitate de 70 locuri........este foarte frumos

ss29
04.05.2007, 09:55:56
normal iti recomand si yacht club.....are capacitate de 100 locuri dar nu este problema daca sunt mai putini invitati

ss29
04.05.2007, 10:11:25
Eu sunt confuza..nu mai stiu cate bautura de care sa iau. Mai bine dau la toata lumea apa plata cu lamaie si gata>:P

corect........la inceput si la sfarsit macar un pahar de pepsi(eu sunt fan pepsi)

dedelina
04.05.2007, 10:17:18
corect........la inceput si la sfarsit macar un pahar de pepsi(eu sunt fan pepsi)
eu sunt super-fan cola =)) Asa ca ideea ta nu mi se pare foarte buna /:)

madalina24
04.05.2007, 10:58:01
eu nu sunt de acord cu supa cu taitei, dar cei da la sala mi-au zis ca nu se poate fara supa............:(( . Cat despre bauturi eu am luat 12 sticle de whisikey si 7 garone rosso si 9 de angeli alb si pt mine sherrydonne.
trebuie musai si palinca?
cat despre prajitura ........... nu categoric nu . pt ca f multi nu vor manca praji. mai bine pachetel iar la masa cine vrea din tortul miresei .

madalina24
04.05.2007, 11:00:56
sucuri : cola , fanta. Apa minerala ............... 2 l pt fiecare
am 130 invitati

dedelina
04.05.2007, 11:04:19
eu nu sunt de acord cu supa cu taitei, dar cei da la sala mi-au zis ca nu se poate fara supa............:(( . Cat despre bauturi eu am luat 12 sticle de whisikey si 7 garone rosso si 9 de angeli alb si pt mine sherrydonne.
cat despre prajitura ........... nu categoric nu . pt ca f multi nu vor manca praji. mai bine pachetel iar la masa cine vrea din tortul miresei .
pt cata lume e bautura?
dar de ce nu pot face supa, li s-a spart oala ce mare? :-? /:)

ss29
04.05.2007, 11:06:25
eu sunt super-fan cola =)) Asa ca ideea ta nu mi se pare foarte buna /:)
prietenele mele imi spun ca cei de la pepsi ar trebui sa ma faca actionara.......la cat pepsi am baut..........acum am lasat-o mai moale........dar in tinerete in curgea pepsi prin vene

ss29
04.05.2007, 11:09:23

cei de la fabrika sunt aceeasi cu cei de la club 21,nu?..........cat ti-au zis ca este meniul?.........cu prajitura imi este si mie foarte clar.........tortul miresei si un pachetel la plecare

dedelina
04.05.2007, 11:10:25
prietenele mele imi spun ca cei de la pepsi ar trebui sa ma faca actionara.......la cat pepsi am baut..........acum am lasat-o mai moale........dar in tinerete in curgea pepsi prin vene
Asa si la mine. Cand noi iesim in oras pe mine nici nu ma mai intreaba ce vreau =))...imi iau cola automat. Am un prieten care, cand era mai mic, vroia sa se faca sofer pe un tir de cola =)) Acum e la ASE ... si-a ratat cariera =))

ss29
04.05.2007, 11:14:20
Asa si la mine. Cand noi iesim in oras pe mine nici nu ma mai intreaba ce vreau =))...imi iau cola automat. Am un prieten care, cand era mai mic, vroia sa se faca sofer pe un tir de cola =)) Acum e la ASE ... si-a ratat cariera =))

si eu patesc la fel cand iesim in oras.........daca nu este pepsi beau si cola dar daca nu este nici cola nu vreau nimic

dedelina
04.05.2007, 11:17:53
pai nu asa se face..tradezi brand-ul; eu daca nu este cola nu beau pepsi..beau altceva ..orice altceva 8-}
ce oarba sunt..madalina scrisese cata lume are invitata... dar ochiul meu nu vede :-p

madalina24
04.05.2007, 12:30:45
cei de la fabrika sunt aceeasi cu cei de la club 21,nu?..........cat ti-au zis ca este meniul?.........cu prajitura imi este si mie foarte clar.........tortul miresei si un pachetel la plecare
ba cei de la fabrika sunt aceiasi cu cei de la club XXI e acelasi patron , administrator , cum i-o zice

madalina24
04.05.2007, 12:33:27
nu mi-au stabilit meniul exact intre 100 si 120 ron

cc78
04.05.2007, 12:51:44
Am vazut saptamana trecuta cantina RATT-ului, e in zona Modern. E renovat anul acesta, foarte dragutz pentru evenimente de 60-70 de persoane. Si are si terasa si strand:) pentru la vara . Preturile sunt rezonabile cred cel mai bine ar fi sa mergeti sa vedeti. Pe mine m-a surprins cat de frumushel l-au facut...

ss29
04.05.2007, 13:15:11
nu mi-au stabilit meniul exact intre 100 si 120 ron

eu am vorbit cu cei de la club 21 in ianuarie si ziceau de 85 ron meniul.......eram curioasa daca au schimbat ceva

bory
04.05.2007, 15:11:00
De Casa LaFayette ce stiti?

Mersi

lilianaa
04.05.2007, 16:02:16
Am tot citit din mesajele trimise de voi pe acest forum si m-am gandit ca mi-ar fi intr-adevar de folos daca ar putea cineva sa-mi spuna, dintre cele care ati facut nunta la Casa Armatei in Sala de Sus, la ce ar trebui sa fiu atenta, ce nu a fost in regula din punctul de vedere al firmei de catering.

cori_ramo
04.05.2007, 17:43:24
Eu cumpar 10 sticle de wiski, 10 sticle lichior pt. femei, mai cumpar si vin inca nu stiu cat, bere, inca ceva pentru femei 2 sau 3 sticle, am si tuica (aici nu-mi fac griji fiindca are sotul meu)... nici eu nu stiu ce sa zic.. cea mai buna prietena de a mea la 80 de invitati a avut un consum de 3 sticle (ma refer doar la wiski), si i-a venit sa-si smulga parul din cap fiindca a lasat sticlele pe masa si s-au desfacut toate. Bineanteles dupa ce le-a turnat una in alta i-a parut rau ca lea lasat pe masa, vin nu stiu cat s-a baut sau bere, oricum nu foarte mult mai ales ca a avut nunta in ianuarie. Eu, zic sa iti cumperi si ceva sticle de rezerva, mai bine sa iti ramana decat sa nu ai. E greu cu bautura asta :((

c_s
04.05.2007, 22:35:28
Miru,apropos de menu,ce zici de al meu :
1. gustare rece :
rulada de pui cu fructe
rulou de sunca cu hrean
salam picant
muschi file cu mozzarella
pepene cu sunca
svaiter rulat
telemea
rosii cu vinete
castraveti cu liptauer
masline
ridichi
2. file de salau Menuer cu cartofi natur
3. Clatite cu ciuperci + clatite cu carne
4. Cotlet de porc umplut,ciocanele de pui,snitel de pui cu susan,cartofi taranesti,legume sote,salata asortata

asta-i mancarea,nu-i foarte original da-mi place,sunt curioasa cate voi apuca sa gust macar din minunatiile astea=P~

daria_eunice
05.05.2007, 00:02:44
meniul e delicios si eu zic ca e original, cu multe bunatatzi, specialitatzi si fara supa:A . praji o sa avetzi pe mese?

rali
05.05.2007, 08:34:08
1. gustare rece :
rulada de pui cu fructe
rulou de sunca cu hrean
salam picant
pepene cu sunca
svaiter rulat
telemea
rosii cu vinete
castraveti cu liptauer
masline
ridichi
4. Cotlet de porc umplut,ciocanele de pui,snitel de pui cu susan,cartofi taranesti,legume sote,salata asortata

asta-i mancarea,nu-i foarte original da-mi place,sunt curioasa cate voi apuca sa gust macar din minunatiile astea=P~
super meniul. la ce pret te ajunge?

ss29
05.05.2007, 10:13:15
1. gustare rece :
rulada de pui cu fructe
rulou de sunca cu hrean
salam picant
pepene cu sunca
svaiter rulat
telemea
rosii cu vinete
castraveti cu liptauer
masline
ridichi

foarte delicios.........citeam si salivam.........cat costa?

Miru
05.05.2007, 11:33:20
1. gustare rece :
rulada de pui cu fructe
rulou de sunca cu hrean
salam picant
pepene cu sunca
svaiter rulat
telemea
rosii cu vinete
castraveti cu liptauer
masline
ridichi

miammm, si nu e traditional nicidecum...super, eu fur chestia cu clatitele, n-am mai papat la nunta si mi se pare super...in plus vom avea si ciperci la cuptor / umplute cu branza si cascaval ras (asta reteta am luat-o de p-aici de undeva). inca sunt la pus cap la cap. sa vad ce bag la aperitiv, vinete clar, ceva frigarui cu mozarella si rosii m-am gandit ca arata super, salata de cruditati, carnaciori de bere, rulou de ceva mezel, mai vad. habar n-am cat ma va costa...mi-e frica :-SS fara peste ca nu place tuturor, cu sarmalute in foi de vita cu costita afumata si mamaliguta, ceva mixed grill porc, si ceva pui bineinteles, avem si vanat facut live in fata musafirilor (bograci sau asa ceva se cheama, nasu se ocupa), sper sa le ajunga...

c_s
05.05.2007, 12:04:14
noi am zis de la inceput ca nu vrem supa sau sarmale,vrem peste si asta mi s-a propus-mi s-a parut delicios si am acceptat,nu punem praji pe masa doar tortul,dam prajiturele la pachet (minipraji)
pretul meniului este de 105 lei,eu zic ca-i bun pretul!

c_s
05.05.2007, 12:05:56
Miru e super Bograciul,eu il stiu,socru-meu are un prieten care vine si ne face la tot felul de sarbatori in familie.....e suuper,cel mai mult mi-a placut cu ied=P~

rali
05.05.2007, 12:10:49
noi am zis de la inceput ca nu vrem supa sau sarmale,vrem peste si asta mi s-a propus-mi s-a parut delicios si am acceptat,nu punem praji pe masa doar tortul,dam prajiturele la pachet (minipraji)
Super bun pretul!!!!! Noi vom avea meniu traditiona,adica supa,sarmale(n-am putut scapa:-<) dar la praji si noi procedam la fel.

ss29
05.05.2007, 14:35:12

super bun pretul........

marsia25
07.05.2007, 14:18:38
Buna fetelor

Am auzit ca se va deschide luna aceasta un nou restaurant in Giroc si au liber pentru nunti in lunile iunie , iulie si august . Sala e foarte frumoasa si are capacitate de 250 persoane .Poate va ajuta aceasta veste.

Alexutza2007
07.05.2007, 14:29:56
Foarte fain meniul si la un pret bun cami!
Am avut 25 de invitati la cununie si s-au baut 9 sticle de whiskey, 3 sticle de vin si o lada de bere. Si nu am avut si trupa din Tg. Mures care si ea bea whiskey....
Aaaaaa, am uitat...si 24 de RedBull s-au baut

MeliMelo
07.05.2007, 14:42:14
Mersi Ralu. Io nu stiam cate Red-Bull sa iau pentru ai mei.
Si la noi se consuma mult whisky cu energizant si nu prea stiam cat energizant sa cumpar la cati litri de whisky, plus ca poate unii vor sa consume energizant fara whisky.
Inca odata 10q :*

Alexutza2007
07.05.2007, 14:51:57
Si la noi se consuma mult whisky cu energizant si nu prea stiam cat energizant sa cumpar la cati litri de whisky, plus ca poate unii vor sa consume energizant fara whisky.
Cu placere! M-am gandit sa scriu poate va ajuta la ceva ce si cat s-a baut. Vinul a fost alb cel care s-a abut, cel rosu nu s-a baut deloc.
Sa stii ca un invitat de al meu a baut energizant fara whiskey...exista si astfel de invitati....

Miru
07.05.2007, 17:51:24
Am avut 25 de invitati la cununie si s-au baut 9 sticle de whiskey, 3 sticle de vin si o lada de bere. Si nu am avut si trupa din Tg. Mures care si ea bea whiskey....
25 de invitati 9 sticle de whisky? enorm de mult. eu am 22 pt 300...

Fluturas
07.05.2007, 18:11:57

whisky cu energizant?! eu stiam ca nu e prea bine sa amesteci bautura alcoolica cu energizant...

Fluturas
07.05.2007, 18:14:34

9 sticle de whisky, 3 de vin si o lada de bere si 24 de energizante la 25 invitati ?
imi pare enorm...:-" :-" :-"

Alexutza2007
07.05.2007, 18:20:29
[quote=Miru;220442]25 de invitati 9 sticle de whisky? enorm de mult. eu am 22 pt 300...[/quote/]
Acum ma intelegeti de ce am luat 40 de sticle de whisky si stau in dubii daca imi ajung sau ar mai trebui sa cumpar ? Cum am mai spus si mai in spate, imi cunosc invitatii si ma asteptam la asta la cununie, de aceea ma astept si la nunta, mai ales ca la nunta mai vine in plus o trupa de invitati care au si ei pe lista de preferinte whisky-ul.

Fluturas
07.05.2007, 18:25:21
[quote=Miru;220442]25 de invitati 9 sticle de whisky? enorm de mult. eu am 22 pt 300...[/quote/]
Acum ma intelegeti de ce am luat 40 de sticle de whisky si stau in dubii daca imi ajung sau ar mai trebui sa cumpar ? Cum am mai spus si mai in spate, imi cunosc invitatii si ma asteptam la asta la cununie, de aceea ma astept si la nunta, mai ales ca la nunta mai vine in plus o trupa de invitati care au si ei pe lista de preferinte whisky-ul.

faliment scrie pe tine :))si invitati ametiti bine de tot ;))

Alexutza2007
07.05.2007, 18:28:34
9 sticle de whisky, 3 de vin si o lada de bere si 24 de energizante la 25 invitati ?
imi pare enorm...:-" :-" :-"
Acele sticle de vin au fost baute de doi oameni. Whisky au baut cam 6 oameni ( sincer nu stiu sigur ca nu am stat sa vad chiar cine a baut...dar la acestia le-am turnat chiar eu whisky in pahar ).....si da, au baut si whisky cu energizant....dar de exemplu am avut un invitat care a consumat 3 energizante ( fara alcool )....iar bere au baut 4 sau 5 invitati....iar vinul rosu e neatins! Au fost consumate cam 3 sticle de apa minerala si 1 de apa plata.

Alexutza2007
07.05.2007, 18:30:30
[quote=Alexutza2007;220474]

faliment scrie pe tine :))si invitati ametiti bine de tot ;))
Mie imi spui! Deja am dat 2000 ron pe 40 sticle de whisky din care s-au baut 9. Acum trebuie sa completez....doar unul singur a plecat pe 7 carari si nu mai stia de el. In rest erau ametiti, dar nu beti de-a dreptul. Nush ce sa zic....cred ca au antrenament :)

Fluturas
07.05.2007, 18:42:11
[quote=Fluturas;220483]
Mie imi spui! Deja am dat 2000 ron pe 40 sticle de whisky din care s-au baut 9. Acum trebuie sa completez....doar unul singur a plecat pe 7 carari si nu mai stia de el. In rest erau ametiti, dar nu beti de-a dreptul. Nush ce sa zic....cred ca au antrenament :)

mai mult ca sigur au antrenament ! :-"

Fluturas
07.05.2007, 18:43:36
Acele sticle de vin au fost baute de doi oameni. Whisky au baut cam 6 oameni ( sincer nu stiu sigur ca nu am stat sa vad chiar cine a baut...dar la acestia le-am turnat chiar eu whisky in pahar ).....si da, au baut si whisky cu energizant....dar de exemplu am avut un invitat care a consumat 3 energizante ( fara alcool )....iar bere au baut 4 sau 5 invitati....iar vinul rosu e neatins! Au fost consumate cam 3 sticle de apa minerala si 1 de apa plata.

pai nici nu-ti mai bate capul cu suc, vin, apa... daca ai atata whisky :))

MeliMelo
07.05.2007, 19:21:11
Ralu, o intrebare am: de cati ml era sticla? 700ml, 1l, mai mult?
Ca eu am de 1,7l sticle si as vrea aprox sa stiu cat energizant cumpar...

10q

Alexutza2007
07.05.2007, 21:15:09
Ralu, o intrebare am: de cati ml era sticla? 700ml, 1l, mai mult?
Ca eu am de 1,7l sticle si as vrea aprox sa stiu cat energizant cumpar...

10q
E de 700 ml sticla.

Kaela
07.05.2007, 22:31:07
unde mai exact, vrem mai multe detalii, nu pentru noi, cele care avem sala, ci mai ales pentru fetele care fac nunta anul viitor.

ss29
08.05.2007, 10:45:48
ralu la mall ai avut si sampanie?......cam cate sticle?

Alexutza2007
08.05.2007, 11:21:28
ralu la mall ai avut si sampanie?......cam cate sticle?
2 sticle de sampanie si doua cutii de suc natural ptr soferi :)

ss29
08.05.2007, 12:55:58
multumesc.........pahare de plastic,nu?

Alexutza2007
08.05.2007, 13:01:33
multumesc.........pahare de plastic,nu?
Normal....si servetele

Alexutza2007
08.05.2007, 22:10:43
Daca e in Giroc cred ca tot ala care are macelaria si restaurantul deja acolo va face si sala noua. Am inteles ca vor deschide si un hotel. Iti dai seama ce fain. Si asa am nevoie de camere ptr musafiri din afara, le voi gasi chiar langa casa noastra.
Inca nu m-am intalnit, dar cunosc pe cineva pus la punct cu stirile din Giroc:> si il intreb si de sala. Nu de alta, dar mireasa care a lansat zvonul vad ca nu mai intra

Kaela
10.05.2007, 17:28:55
fetelor, care atzi mai umblat pe la pencoop (sau pencop) shi stitzi de preturile la fructe.. m-ar interesa banane, mere, struguri, poate piersici shi portocale. nu de alta dar trebuie sa fac un buget aprox cat imi mai trebuie pentru restu shi nah... la fructe chiar nu stiu pretul.

Kaela
10.05.2007, 17:29:49
shi daca tot veni vba, cam cate kilograme se iau de fiecare, shi voi ce fructe cumparatzi?

anna_c
10.05.2007, 18:25:36
merele sunt intre 2,5 si 3,5 lei kg, strugurii cam 10 lei kg, bananele sunt cam 4,5 lei kg. preturile astea sunt la mine in piata. de ce nu mergi in piata de fructe din mehala? s-ar putea sa fie preturi mai mici decat in pencoop, nu cu mult, dar se simte diferenta la cantitate mare.

Kaela
10.05.2007, 18:40:00
eu vbeam de pencop(piata de legume shi fructe de langa terra shi kappa) unde sunt cele mai ieftine. ca preturile astea le am shi eu in zona, chiar shi mai mici.
chiar, shi la piatza de gros in mehala ar trebui sa merg... vroiam niste preturi de la pencop daca stie cineva.

rali
10.05.2007, 20:49:47
In Mehala este Piata de Gros,cred ca la aia se referea Ana,unde preturile, din cate am inteles eu, anul trecut erau mai mici decat la Pencoop(sau cum s-o scrie).

rafila
10.05.2007, 20:56:08
Cum sunt fructele in pietzele astea? Pot sa aleg eu ce pun in plasa, sau nu ma lasa? Ma gandesc sa fie si aspectul OK.

anna_c
10.05.2007, 22:09:28
preturile pe care le-am trecut eu sunt din piata din zona mea si le-am trecut asa orientativ. ma gandesc ca in piata de gros sunt cu vreo 50 de bani sau 1 leu mai mici. nu cred sa fie mai mare diferenta.

madalina24
11.05.2007, 10:21:43
Cam cate kg de fructe trebuiesc cumparate ????????? pt 120 pers..

daria_eunice
11.05.2007, 10:25:36
Vreau sa va intreb dc stiti ce restaurante sunt in Tm cu capacit. de 300 pers? Am citit subiectul acesta dar mi se par cam putzine optziuni, poate au mai aparut si alte restaurante. Pana acum stiu doar de Hotel Strelitia, Rest. Aurora,Rest. Valahia. Cine ma ajuta?>:D<

rali
11.05.2007, 10:29:31
Mai e si Hotel Timisoara. Atata imi vine in minte acum.

madalina24
11.05.2007, 10:32:04
Vreau sa va intreb dc stiti ce restaurante sunt in Tm cu capacit. de 300 pers? Am citit subiectul acesta dar mi se par cam putzine optziuni, poate au mai aparut si alte restaurante. Pana acum stiu doar de Hotel Strelitia, Rest. Aurora,Rest. Valahia. Cine ma ajuta?>:D<
taverna turceasca (sau cam asa ceva) in piata operei langa Loyd

Kaela
11.05.2007, 10:33:29
restaurant Clasic

Kaela
11.05.2007, 10:34:03
casa tineretului, centrul de afaceri.

Kaela
11.05.2007, 10:34:44
taverna turceasca (sau cam asa ceva) in piata operei langa Loyd
e cam sarbeasca ea, dar nah... :)

Kaela
11.05.2007, 10:35:34
exact asta e shi intrebarea mea...

daria_eunice
11.05.2007, 10:44:49
multumesc fetelor, am sa transmit mai departe unor prieteni.
Rest. Clasic are capacit max de 250.
La casa tineretului? Asta chiar nu stiam.
Mercy mult

StOrM
11.05.2007, 10:48:09
Clasicul are 250?? eu stiam de 200 de persoane:-\

rali
11.05.2007, 10:48:27
Poti incerca si la cantina la ELBA. Am inteles ca e proaspat renovata si arata super. Stiu ca are capacitate mare.

daria_eunice
11.05.2007, 10:48:48
greu de calculat... Eu ma gandeam sa numar mesele si sa socotesc 2 boluri cu fructe pe masa (la o masa am 12-14 pers.). Fac un bol acasa de proba si cantaresc... sau cum? habar n-am...

Alexutza2007
11.05.2007, 10:51:08
Si eu am auzit de o sala undeva pe Buziasului, tot asa renovata de curand. Mai e Sala Marconi pe Calea Girocului aproape de capat

daria_eunice
11.05.2007, 10:51:48
Calsicul are sigur capacitatea de 250 pers. Noi acolo facem nunta si asa ne-au spus. Avem o lista de 250 pers...

daria_eunice
11.05.2007, 10:55:30
Si eu am auzit de o sala undeva pe Buziasului, tot asa renovata de curand. Mai e Sala Marconi pe Calea Girocului aproape de capat

Marconi e un retaurant? N-am mai auzit... e mai nou?Stii cumva dc e dragutz?

Alexutza2007
11.05.2007, 11:05:06
Marconi e un retaurant? N-am mai auzit... e mai nou?Stii cumva dc e dragutz?
Sincer nu am intrat sa-l vad, dar trec zilnic pe langa el si am vazut sambata ca se fac nunti. Trebuie mers si intrebat. Stii unde e depozitul Armit pe calea girocului actuala calea martirilor? E fatza fata aceasta sala Marconi. Stiu doar ca au renovat-o si vor sa construiasca si camere de dormit la etaj pentru cazarea invitatilor din afara. Uite cum ma bag eu in seama si nu stiu sa-ti spun nimic. Daca vrei, eu pot sa opresc azi, cand merg acasa si sa intreb, ca doar nu ma costa nimic.

StOrM
11.05.2007, 11:05:20
Calsicul are sigur capacitatea de 250 pers. Noi acolo facem nunta si asa ne-au spus. Avem o lista de 250 pers...

si meniul cat e??? daca ai mai scris, scuza-ma..sunt cam zapacita zilele astea:)>-

anna_c
11.05.2007, 11:31:39
eu ma gandeam sa luam cate un fruct de persoana, in functie de ce fructe luam... offffff, nu stiu nici eu cum se calculeaza. stiu ca mai am timp pentru fructe, dar as vrea sa stiu aproximativ cat costa distractia asta. eu m-am gandit sa luam struguri, mere si pere... cred...

anna_c
11.05.2007, 11:32:42
bine macar ca unele dintre noi vom avea experienta fetelor care au inaintea noastra nunta:D

dedelina
11.05.2007, 12:20:10
Fructele cam 150-200g / pers trebuiesc.

StOrM
11.05.2007, 12:21:30
zi-mi te rog unde e restaurantul??? ca eu habar n-am:">

dedelina
11.05.2007, 12:29:37
Are cineva idee cam cate o sticla de jack daniels 1L la metro sau selgros? si martini sau garrone?
am vb cu cineva care cuostea un tip ce aducea bautura mai ieftina din germania, dar mi-a zis ca acum nu mai renteaza ca e foarte mica diferenta de pret intre ce aduce el si ce e la metro. eu nu am drum pe acolo asa ca rog daca treceti prin zona ziceti-mi si mie.

Alexutza2007
11.05.2007, 12:34:30
zi-mi te rog unde e restaurantul??? ca eu habar n-am:">
Daca despre Clasic este vorba.....pe b-dul Dambovita, Terasa Nora e in dreapta, pe colt ( sa zicem ca asa esti pozitionata), si restaurantul Clasic e in stanga, undeva sus, urci niste scari ( acolo la parterul blocurilor sunt si o alimentara, pare mi-se si o farmacie ) cred ca te-am ametit! Poate iti raspunde alta miresica cu o adresa exacta

Alexutza2007
11.05.2007, 12:37:06
Are cineva idee cam cate o sticla de jack daniels 1L la metro sau selgros? si martini sau garrone?
am vb cu cineva care cuostea un tip ce aducea bautura mai ieftina din germania, dar mi-a zis ca acum nu mai renteaza ca e foarte mica diferenta de pret intre ce aduce el si ce e la metro. eu nu am drum pe acolo asa ca rog daca treceti prin zona ziceti-mi si mie.
Cate sticle iti trebuie matalutza? Ca eu mai trebuie sa vb cu omul care mi le-a adus pe celelalte sa completez ce s-a baut. Eu le-am luat cu 55 RON sticla de jack de 700ml. Dar e cu timbru de Italia si cunoscatorii mi-au zis ca e cel mai bun.

madalina24
11.05.2007, 12:51:43
:D :D :D :D
e cam sarbeasca ea, dar nah... :)
multumesc pt informatie :D :D

lucica_80
11.05.2007, 14:53:18
Daca despre Clasic este vorba.....pe b-dul Dambovita, Terasa Nora e in dreapta, pe colt ( sa zicem ca asa esti pozitionata), si restaurantul Clasic e in stanga, undeva sus, urci niste scari ( acolo la parterul blocurilor sunt si o alimentara, pare mi-se si o farmacie ) cred ca te-am ametit! Poate iti raspunde alta miresica cu o adresa exacta
Restaurantul Clasic e in bulevardul Dambovita ,acolo unde se intersecteaza tramvaiul 7 cu tramvaiul 9.Se vede sris mare 'restaurant Clasic' are si o terasa in fata (e facuta de cate-va zile),e imposibil sa nu al gasesti.

lucica_80
11.05.2007, 14:57:06
Si mie imi mai trebuie cate-va sticle si am fost ingrozita cand am fost in Real si sticla de 700 costa 800de mii8-| :-\

StOrM
11.05.2007, 16:10:20
aha....trebuie sa-l gasesc. Multumesc fetelor ptr informatie>:D<

daria_eunice
11.05.2007, 16:44:57
si meniul cat e??? daca ai mai scris, scuza-ma..sunt cam zapacita zilele astea:)>-

Scuze pt intarziere dar abea acum am ajuns din nou acasa... Meniul anul trecut in oct cand am facut rezervarea mi-au spus ca nu va depasi 1.300.000. Sper sa nu depaseasca, inca nu ne-am dus sa vb... in meniu erau incluse pe langa mancare si apa, suc, cafea...

aaveo
11.05.2007, 22:49:56
Helo!
Sunt noua pe site si va salut pe toti.
Ma casatoresc anul viitor; m-am gandit ca ar trebui sa incep cu cautatul restaurantului. Ne trebuie un restaurant cu o capacitate de ~ 200 pers.
Auzisem de Strelitia. Nu am fost inca, dar daca voi stiti ceva, va rog sa-mi scrieti (servire, pret etc).
Astept indicatii deocamdata si sugestii.

dedelina
11.05.2007, 23:23:05
Eu de Strelitia nu stiu nimic, dar te sfatuiesc sa te grabesti ca deja e cam tarziu.Citeste topicul asta ca sigur ai sa mai gasesti chestii ce te-ar putea ajuta.

cc78
11.05.2007, 23:24:59
Bine ai venit! Cred ca cel mai bine ar fi sa citesti cateva topicuri legate de restaurante si sigur o sa gasesti o gramada de lucruri interesante. Apoi daca ai nevoi de alte informatii spune si sigur sare vreo miresica sa te ajute. Cred ca si poze gasesti tot pe aici. bafta multa

StOrM
11.05.2007, 23:39:10
Helo!
Sunt noua pe site si va salut pe toti.
Ma casatoresc anul viitor; m-am gandit ca ar trebui sa incep cu cautatul restaurantului. Ne trebuie un restaurant cu o capacitate de ~ 200 pers.
Auzisem de Strelitia. Nu am fost inca, dar daca voi stiti ceva, va rog sa-mi scrieti (servire, pret etc).
Astept indicatii deocamdata si sugestii.

Mie imi place restaurantul Clasic;;)...ptr mine e cel mai superb si elegant restaurant..oricum, uita-te aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1871 ca sunt mai multe restaurante, si vezi ce-ti place..

aaa...si...bine ai venit!>:D<

nicoleta_oana
14.05.2007, 22:23:21
vreau sa va scriu si eu cateva cuvinte!dupa cum binhe stiti am avut nunta sambata ce a trecut si sa tinut la via aurelia sau marele volan cum era odata.....am fost foarte multumiti de servire,de mancare,ireprosabil....curatenie la baie totul foarte frumos.intradevar lumea lauda acest restaurant pe drept si sefuol de sala Vali intradevar un adevarat profesionist...toata stima!;-)

rali
15.05.2007, 07:52:47
Casa de piatra!!!!!>:D< Ma bucur ca sunteti multumiti. Sper ca toate sa fim dupa marele eveniment. Ma refer la lucrurile legate de restaurant.

diai
15.05.2007, 09:00:13
Noi am avut nunta pe 5 mai si am ales un restaurant din afara localitatii(in Giroc) si am fost foarte incantati atat noi cat si invitatii nostrii.Mancarea a fost excelenta si portiile foarte mari,astfel incat multi invitati ne-au spus ca nu au putut manca tot,servirea ireprosabila,localul elegant,cu terasa si spatiu verde amenajat in stil rustic.

ss29
15.05.2007, 09:48:47
Noi am avut nunta pe 5 mai si am ales un restaurant din afara localitatii(in Giroc) si am fost foarte incantati atat noi cat si invitatii nostrii.Mancarea a fost excelenta si portiile foarte mari,astfel incat multi invitati ne-au spus ca nu au putut manca tot,servirea ireprosabila,localul elegant,cu terasa si spatiu verde amenajat in stil rustic.

si noi am vrut initial sa tinem nunta infara orasului.........la remetea.......dar ne-am gandit ca va fi mai greu cu transportul invitatiilor.........asa ca am renuntat.........cu toate ca stiu ca ar fi fost foarte frumos

bory
15.05.2007, 11:01:43
Ceau,

Pentru cele interesate de restaurante ptr anul 2008 am fost la Casa La Fayette si nu cer un nr minim de invitati iar capacitatea maxima este de 150 pers si au zis ca deja au rezervari ptr la anul iar avansul trebuie sa fie 10% din suma totala (pret meniu(100-130 RON) x nr. invitati), amenajatul salii costa 2 Euro/scaun . Pensiunea Valery cer un nr minim de invitati de 140 pers iar la 160 pers iti asigura si terasa de afara, nuntile cu un nr mai mic de persoane de 140 le tin doar duminica.

Mult succes in continuare!

Alexutza2007
15.05.2007, 12:16:48
vreau sa va scriu si eu cateva cuvinte!dupa cum binhe stiti am avut nunta sambata ce a trecut si sa tinut la via aurelia sau marele volan cum era odata.....am fost foarte multumiti de servire,de mancare,ireprosabil....curatenie la baie totul foarte frumos.intradevar lumea lauda acest restaurant pe drept si sefuol de sala Vali intradevar un adevarat profesionist...toata stima!;-)
Casa de piatra si copii frumosi <:-P !

StOrM
15.05.2007, 13:11:40

Casa de piatra!!! ceva pozici nu ne pui?;;)

susi
15.05.2007, 13:38:21
Daca e cineva interesat, noi am dat avans la Casa La Fayette 1000 RON, si din pacate nu am putut sa mai tinem nici un chef , ca a decedat socrul meu. Cei de la La Fayette ne-au zis ca in termen de 1 an putem sa tinem alt eveniment acolo si nu pierdem avansul....dar de dat banii inapoi nu ne dau.
Iar noi intr-un an nu mai facem nici un chef...asa ca daca este cineva interesat...am ceda contractul nostru cuiva daca sunt interesati....
....si apropo....noua ni s-a impus un minim de 70 de meniuri....cineva zicea mai sus ca nu exista minim de meniuri...dar eu stiu altfel....
Daca este cineva interesat astept un mesaj pe privat....

bory
16.05.2007, 17:32:27
Pentru susi sincere condoleante, imi pare rau pentru pierderea suferita. Trebuie sa fiti tari, si mai ales tu sa fi un sprijin pentru sotul tau in aceste momente grele ale vietii.

Am sa intreb printre cunoscuti daca e cineva interesat de sala de la Casa La Fayette.

dedelina
17.05.2007, 00:09:05
Diana, tu te-ai mai gandit la restaurant? te-ai interesat de ceva ?

StOrM
17.05.2007, 00:22:01
yo? de gandit ma tot....gandesc:-?si iar ma gandesc:-?eu stiu un lucru...din poze, imi plac vreo 3 restaurante: Pacific, Clasic si...baza 2..acuma cum e cu vazutul live..nu stiu:Dtrebuie sa-l incerc si pe ala:-SS.

dedelina
17.05.2007, 00:57:27
Pai pune-te si pe live-uri ca trece timpul si apoi te trezesti ca e ocupat cand vrei tu.

atodica
17.05.2007, 10:07:04
yo? de gandit ma tot....gandesc:-?si iar ma gandesc:-?eu stiu un lucru...din poze, imi plac vreo 3 restaurante: Pacific, Clasic si...baza 2..acuma cum e cu vazutul live..nu stiu:Dtrebuie sa-l incerc si pe ala:-SS.

eu zic sa incepi cu live-urile, pt ca noi am tot zis ca este timp si pana la urma nu am avut din ce alege si am fost nevoiti sa luam ce era liber... si eu as fi preferat clasicul, dar na acolo cum e batalie nu aveau liber...

MeliMelo
17.05.2007, 10:22:35
la baza 2 e frumos, ca e aerisit...da cand am fost la o nunta acolo, mi se parea asa de ciudat ca noi eram in rochii de seara, si pe terenurile de acolo unii transpirau de numa jucand tenis...

RianaTM
17.05.2007, 10:27:04

Sigur nu e vorba de Maldini? O vecina face acolo si stiu ca e pe Girocului , e mare si urmeaza sa aibe si camere...

Alexutza2007
17.05.2007, 10:31:32
Sigur nu e vorba de Maldini? O vecina face acolo si stiu ca e pe Girocului , e mare si urmeaza sa aibe si camere...
Ai dreptate! Asa mi-a ramas mie in creier denumirea ei8-} ....dar ai mare dreptate....sala Maldini e! ( nu Marconi ) Fara intentie am dezinformat! Scuze!

StOrM
17.05.2007, 16:35:56
Da, asta nici mie nu-mi convine....cu terenurile, iar la pacific ma enerveaza draperiile:D..mi se par prea inchise, plus ca nu poti asorta chiar orice culoare..oricum, noi nu avem o data anume in acre sa tinem mortis sa ne casatorim, de aia nu ma agit asa cum ar trebui=P~.
Stie careva cate locuri sunt la Pacific?? era pe undeva scris.da...am uitat:-L

StOrM
17.05.2007, 16:54:15
Scuze pt intarziere dar abea acum am ajuns din nou acasa... Meniul anul trecut in oct cand am facut rezervarea mi-au spus ca nu va depasi 1.300.000. Sper sa nu depaseasca, inca nu ne-am dus sa vb... in meniu erau incluse pe langa mancare si apa, suc, cafea...

multumes pemtru informatie>:D<...pe mine ce ma streseaza in legatura cu Clasicul, e ca impun un nr de meniuri8-|..eu sunt chiar stresata pe tema asta:-?

daria_eunice
17.05.2007, 19:52:14
la pacific loc de dans nu prea e, asa mi s-a parut cand am fost eu sa vad, sper sa nu dezinformez dar cred ca 120 locuri

daria_eunice
17.05.2007, 19:57:34
Si noi am fost stresatzi, ne era frica ca nu se vor aduna atatea persoane, facusem noi nishte calcule dar se pare ca sunt total pe langa... acum avem vreo 270 invitati iar capacit max e de 250...
Ei ne-au spus ca minim 180 meniuri si ca dc vin 170 nu platim 10 in plus doar dc vor fi sub 170.

Miru
17.05.2007, 23:47:06
noi avem asa: 30 litri whisky (20 sticle Jackie la 20 Eur st de 1 litru, si 10 de Chivas, 28 eur 1 litru) sper sa ajunga, 5 sticle Gin , 5 Campari, 3 martini (7 eur sticla) si 3 whisky crem. la restul nu mai stiu pretul, suc avem de la coca cola cat cuprinde, cola, fanta, kinley si cappy porto, apa min platim ce se consuma restul dam inapoi la bax, si cam atat. mai vrem votka vreo 3 sticle si red bull mult pt whisky

diai
18.05.2007, 09:03:49

Noi la 100 persoane am luat 10 kg. portocale, 10 de mere si 10 de banane , dar nu s-au mancat toate.

anna_c
18.05.2007, 10:16:39
la pacific ti se impune un nr. de 120 de persoane (+/- 10%).

StOrM
18.05.2007, 11:57:21
la pacific loc de dans nu prea e, asa mi s-a parut cand am fost eu sa vad, sper sa nu dezinformez dar cred ca 120 locuri

pai poate depinde si de nr de locuri ocupate..daca e maxim, atunci locul de dans e mai..putin..ma gandesc eu:-?...

StOrM
18.05.2007, 12:02:40
Si la Clasic, cum e cu ringul de dans? este destul loc?

Kaela
18.05.2007, 12:52:45
Noi la 100 persoane am luat 10 kg. portocale, 10 de mere si 10 de banane , dar nu s-au mancat toate.
de unde shi cu cat?????

cc78
18.05.2007, 13:21:42
Este suficient loc de dans la 180-200 de persoane. La 250 deja mi se pare foarte aglomerat. Cel mai bine vezi la un foto-cameraman care are ceva filmari de la Clasic si iti poate spune si ce numar de persoane a fost acolo.Din cate stiu eu , nu vreau sa te dezinformez la Clasic este plin pt la anul, mai erau cateva sambete si cateva duminici dar foarte putine. Mergi cat de repede pana acolo sau suna la 0741 082 089- sefa de sala de la Clasic.Eu am rezervat sala anul trecut prin vara-toamna dar se pare ca anul asta s-a grabit lumea.Multa bafta , e o locatie super din toate punctele de vedere.

susi
18.05.2007, 14:44:41
Pentru susi sincere condoleante, imi pare rau pentru pierderea suferita. Trebuie sa fiti tari, si mai ales tu sa fi un sprijin pentru sotul tau in aceste momente grele ale vietii.

Am sa intreb printre cunoscuti daca e cineva interesat de sala de la Casa La Fayette.

Merci mult. ...e bine ca suntem de acum doi care sa trecem peste toate problemele care o sa apara....si sa ne sprijinim reciproc in momentele grele:)

diai
18.05.2007, 17:03:44
de unde shi cu cat?????

Nu stiu pretul exact ca nu le-am luat eu ,ci sotul meu,dar au costat in total 100 ron. Au fost cumparate de pe Lidia,de la arabu' la iesirea spre Giroc pe stanga. Fructele au fost proaspete si bananele nu s-au innegrit pana a 2-a zi(le-a cumparat vineri dimineata).

MeliMelo
24.05.2007, 13:08:50
Sal'tare,
voi unde papati la restaurant in TM?
Ce optiuni avem?
As vrea sa discutam unde se merge si unde nu...adica mancare sau servirea nu e buna. Sau unde se mananca anumite feluri, ele fiind cele mai bune in restaurantele respective.
de ex noi nu am fost niciodata la rest grecesc din Mall, si tot ma bate gandul...dar nu am auzit nici o recomandare..nimik
Please help...vreau sa invit la masa niste prieteni, si m-am tot saturat de pizza sau sus la "cantina" la Mall :)). Nu m-ar interesat ceva elegant ca nu ne pretam noi la asa ceva, dar totusi sa fie gustos....se pare ca suntem niste gurmanzi :">

Alexutza2007
24.05.2007, 13:17:12
Noi i-am dus pe nasii nostri la Camelot, in complex langa Santa Maria....mancare super buna ( am mancat si paine prajita cu untura si cu ceapa rosie din partea casei...yammy...spectacol )

ss29
24.05.2007, 13:43:21
Noi i-am dus pe nasii nostri la Camelot, in complex langa Santa Maria....mancare super buna ( am mancat si paine prajita cu untura si cu ceapa rosie din partea casei...yammy...spectacol )

cred ca merg la camelot mai mult pentru paine cu untura si ceapa.........mie imi place foarte mult si la restaurantul chinezesc(take ionescu)

ss29
24.05.2007, 13:45:15
.........sau la san marzano au niste platouri super.........preferatul meu "platou dobrogean"(numai peste)

cristina_24
24.05.2007, 13:46:52
Si mie imi place la Camelot..imi mai place si la rest. Casa cu Flori,si rest. chinezesc de pe Take Ionescu,si imi mai place si la Valahia ..mancarea este exceptional de buna si servirea ireprosabila..merita sa-l vizitati :*
Am uitat sa va spun de rest Sabres..e cu specific pescaresc ..dar au niste preparate ..de le lingi pe degete ..merita vazut si asta ..

ss29
24.05.2007, 14:10:39
Si mie imi place la Camelot..imi mai place si la rest. Casa cu Flori,si rest. chinezesc de pe Take Ionescu,si imi mai place si la Valahia ..mancarea este exceptional de buna si servirea ireprosabila..merita sa-l vizitati :*
Am uitat sa va spun de rest Sabres..e cu specific pescaresc ..dar au niste preparate ..de le lingi pe degete ..merita vazut si asta ..

unde este sabres?

MeliMelo
24.05.2007, 14:18:03
E ceva restaurant in satul Sag sau Giroc? am inteles ca multe lume merge acolo...si e ffff bun.
din experianta noastra:
-puiul Yu-Siang de la chinezescul de vis-a-vis de Dioda
-puiul dulce acrisor de la chinezescul de pe Simion Barnutiu...da servirea lasa de dorit (am stat 30 min numa sa ne aduca bauturile)!!!
plus ca a fost o faza nasoala: am comandat, mai tarziu ni s-a adus ce am comandat, dar nu era comanda noastra(coincidea cu a vecinilor) si apoi a venit la mine, mi-a luat farfuria de langa mine(dupa ce am mancat din ea!!!!!!) si a adus-o vecinului de masa....am intrat in pamant de rusine, nu alta!!!!!!
-la Camelot m-as duce numai pentru painea aia si atat :) restu e cam gras, chiar daca se numeste grill la ei...in schimb pastele cu nuca sunt foarte bune, servirea OK
- Casa cu flori: ciupercile umplute sunt beton...servirea ireprosabila
- Burgund: platouri mari, mancare buna, servirea ireprosabila (il laud acuma, ca noi acolo facem nunta:)) )
- Casa Tineretului : clatitele banatene sunt extraordinare, dar restu e doar fast food la pret de restaurant, servirea sucks (defapt numai o doamna in varsta de acolo)
- Casa Romaneasca: ciorba perisoare OK,clatite banatene super, servirea buna (tipele de acolo sunt cam plictisite, dar ne-au servit foarte bine)

Unde nu am fost si as vrea:
-restauntul sarbesc din Unirii
-rest grecesc din Mall
si altele care imi recomandati :)

MeliMelo
24.05.2007, 14:19:43
- la Valahia servirea a fost extraordinara, mancarea foarte buna, da nu mai stiu ce am papat :(
- la Cucina Moderna din complex: mancare ca acasa,piept de pui umplut ...da cam putina :) servire OK
- Mioritic nu-mi place :(

cristina_24
24.05.2007, 14:26:47
unde este sabres?

E aici pe strada Cluj, vis-avis de Profi ..daca vrei sa mergi il vei gasi cu siguranta ..ai am uitat ..la rest. chinezesc nu am fost pe cel de pe Take Ionescu si la cel de pe Simion Barnutiu;)) ;)) scuze ..da la cat de bun era puiu ala sychuan si orezu` ala cantonez nici nu mai stiu unde era rest.;))
da mancarea chinezeasca tot timpul este apetisanta si gustoasa ..Doini ce am mai ras la faza care ai patit-o tu la rest. chinezesc=)) =)) nici acuma nu ma pot abtine sa nu rad.=))

madalina24
24.05.2007, 14:41:30
E aici pe strada Cluj, vis-avis de Profi ..daca vrei sa mergi il vei gasi cu siguranta ..ai am uitat ..la rest. chinezesc nu am fost pe cel de pe Take Ionescu si la cel de pe Simion Barnutiu;)) ;)) scuze ..da la cat de bun era puiu ala sychuan si orezu` ala cantonez nici nu mai stiu unde era rest.;))
da mancarea chinezeasca tot timpul este apetisanta si gustoasa ..Doini ce am mai ras la faza care ai patit-o tu la rest. chinezesc=)) =)) nici acuma nu ma pot abtine sa nu rad.=))
tu stai in zona cluj???????

MeliMelo
24.05.2007, 14:45:58

intre chinezesti, ce e nasol rau la ala de langa Dioda...cum arata restaurantul....adica io merg rar acolo, tocmai ca nu-mi place. in schimb mancarea imi place mai mult decat de pe Simion Barnutiu...
iar cel de la Mall, am fost doar odata si am comandat ceva paste de orez...da nu sunt in masura sa zic ceva de el...

atodica
24.05.2007, 14:52:20

offf topic... madalina, ai revenit printre noi :) ?

madalina24
24.05.2007, 14:56:10
offf topic... madalina, ai revenit printre noi :) ?
tot timpul am fost printre voi, si nu voi pleca niciodata

diai
24.05.2007, 15:05:54
E ceva restaurant in satul Sag sau Giroc? am inteles ca multe lume merge acolo...si e ffff bun.
din experianta noastra:
-puiul Yu-Siang de la chinezescul de vis-a-vis de Dioda
-puiul dulce acrisor de la chinezescul de pe Simion Barnutiu...da servirea lasa de dorit (am stat 30 min numa sa ne aduca bauturile)!!!
plus ca a fost o faza nasoala: am comandat, mai tarziu ni s-a adus ce am comandat, dar nu era comanda noastra(coincidea cu a vecinilor) si apoi a venit la mine, mi-a luat farfuria de langa mine(dupa ce am mancat din ea!!!!!!) si a adus-o vecinului de masa....am intrat in pamant de rusine, nu alta!!!!!!
-la Camelot m-as duce numai pentru painea aia si atat :) restu e cam gras, chiar daca se numeste grill la ei...in schimb pastele cu nuca sunt foarte bune, servirea OK
- Casa cu flori: ciupercile umplute sunt beton...servirea ireprosabila
- Burgund: platouri mari, mancare buna, servirea ireprosabila (il laud acuma, ca noi acolo facem nunta:)) )
- Casa Tineretului : clatitele banatene sunt extraordinare, dar restu e doar fast food la pret de restaurant, servirea sucks (defapt numai o doamna in varsta de acolo)
- Casa Romaneasca: ciorba perisoare OK,clatite banatene super, servirea buna (tipele de acolo sunt cam plictisite, dar ne-au servit foarte bine)

Unde nu am fost si as vrea:
-restauntul sarbesc din Unirii
-rest grecesc din Mall
si altele care imi recomandati :)

Da,este un restaurant in comuna Giroc,acolo ne-am facut noi nunta.Mancarea e super,portiile generoase,iar servirea ireprosabila.Au si formatie care intretine atmosfera,iar daca vreti sa luati cina,in special pe week-end,trebuie sa aveti rezervare,altfel nici o sansa sa gasiti loc.
Niste prieteni de-ai nostri ce-au fost la nunta,au fost atat de incantati de local si atmosfera,incat duminica dupa nunta au fost acolo la pranz,iar pe maine se intrevede din nou o iesire cu prietenii la cina.

MeliMelo
24.05.2007, 15:55:39
ok mersi...poti sa-mi dai mai multe detalii pe pm la localul din Giroc? referitor la locatie si eventual nr de tel?

io am pus acolo ce am papat si a fost bun mai ales ca eu nu pot garanta ca toate sunt la fel de bune. Am mai patit-o la fel cu pizza, cand recomandam o pizzerie buna, dar defapt mie imi placea anumita pizza de acolo, nu toate...si unii au fost dezamagiti cand au incercat altceva :)

StOrM
24.05.2007, 17:11:10
Unde e restaurantul greces in mall??? ca eu n-am vazut:-B . Mie imi place sa mananc in mall la vegetarieni...imi plac bruschetele, salatele si sandwichurile; sunt si shaorme..de fapt...tot imi place :D

atodica
24.05.2007, 17:49:32
Unde e restaurantul greces in mall??? ca eu n-am vazut:-B . Mie imi place sa mananc in mall la vegetarieni...imi plac bruschetele, salatele si sandwichurile; sunt si shaorme..de fapt...tot imi place :D

nu mai este restaurantul vegetarian in mall :( si mie imi placea sa papa de acolo, mai ales ca eu sunt vegetariana :)

diai
24.05.2007, 18:21:07
Ati incercat chinezescu' din mall? E super, in special inelele de calamar si puiul in stil traznit.
E drept ca-i cam piperat,si portiile sunt si ele cam mici, dar mancarea-i gustoasa.

Miru
24.05.2007, 18:50:27
noi mancam rar in oras dar atunci cand o facem avem 2 locuri: Rustica lanaga tribunal, paste si pizza si Stradivarius in unirii, meniul zilei 13 ron supa fel principal desert si apa, vin sau bere...foarte buna papa

StOrM
25.05.2007, 00:34:32
nu mai este restaurantul vegetarian in mall :( si mie imi placea sa papa de acolo, mai ales ca eu sunt vegetariana :)

:O:O:O:O:O:O:O:O:O nuuu? pai de cand???? nici nu am stiut!!! wow sunt..socata. Eu nu sunt vegetariana dar sincer preferam sa mananc acolo in loc sa merg sus....:( ce pacat ca nu mai e.

cristina_24
25.05.2007, 10:06:48

Stau pe aproape ..stau pe str Negoi nr,16 ..e aproape :D sa nu spui ca si tu esti vecina cu mine ?:-\ si nu ai spus nick :-<

dedelina
25.05.2007, 13:13:00
Noi avem adresa pe negoiu 32 , dar socrii mei stau acolo. noi stam langa fabrica de bere deci suntem aproape.

Despre topic, foarte buna idee Doini.
Noi ieri am fost la Casa cu Flori si cand m-am intors de la toaleta urcam scarile si imi aminteam de ziua cununiei noastre civile. Aclo am fost cu famila, la care zbang ...imi pica fisa..ieri a fost 24 ..adica 3 luni de la cununia civila. Mi s-a parut foarte bizara conicidenta..noi nu mancam des la casa cu flori si ieri a fost asa o chestie de moment.

Intr-adevar... Casa cu flori e super, servire ireprosabila, mancare foarte buna. Dar noi uitam si mergem tot la celentano :P La Celentano imi plac ciorbele, dar pizza e groaznica de ceva vreme. Nici mancarea nu mai e asa buna cum a fost, dar e inca ok.
Un loc ce il fregventam foarte des e Marele Zid de pe Simion Barnutiu (eu ii zic casa dragonului, dupa dragonii aia de la intrare :-p ) . Mancarea mie imi place foarte mult acolo, iar servirea in general e ok, desi au mai fost cazuri in care ne-am enervat. Acolo daca comazni desert poti sa fi sigur ca stai o ora sa ti-l aduca

dedelina
25.05.2007, 13:28:22
Pizza buna este la Genesa, dar restaurantul lasa de dorit si iar la Thalia (Ana mi-a recomandat-o :D ) .
Am fost si eu la Mall la chinezesc de vreo 2 ori , dar nu mi-a placut nici mancarea, nici servirea si nici preturile. Ma asteptam la cea mult mai bun tinand cont de pretentiile mall-ului.

Pt cine are drum in Ungaria la iesire din Szeged inspre autostrada (dupa ce treci de giratoriul ce urca pe autostrada) e o pescarie unde e mancare de pici pe spate. Au si preparate din peste si din porc si curcan. Eu am fost cu ai mei si tata si-a luat gulas si al meu ceva curcan pane. Eu cu mama ne-am luat un platou pt 2 pers care continea pulpa de curcan, snitel de curcan, ficat (facut ca o pasta) si pane , pulpa de porc si inca cateva chestii, cartofi prajiti, orez si legume innabusite ... nu am mancat nici jumatate in platou asa era de mult. Au mancat si tata si al meu din el si tot a ramas :-p

Alexutza2007
25.05.2007, 14:18:19
Ia explicati-mi unde e Casa cu Flori si mie....
Intr-adevar depinde de gusturi ce preferinte avem la rest. De ex, mai devreme era laudat localul din Giroc. E super ok din punct de vedere al preparatelor din carne ( sotto sunt proaspete ), dar ciorba de burta lasa de dorit, cartofii prajiti sunt din aceia congelati la punga si mai era ceva ce nu mi-a placut da' nu mai tin minte....
Pizza mananc la San Remo. Cunosc localul si proprietarii si stiu ce e in bucatarie. :) Adica ordine si disciplina, plus curatenie exemplara!

MeliMelo
25.05.2007, 15:19:17
cartofi prajiti "naturali" sunt la Casa Romaneasca :)
si eu am aceeasi poveste cu cartofii...nu-mi place la restaurant sa-i mananc din punga :)...dar nici nu prea imi comand, cu toate ca sunt preferatii mei :((

MeliMelo
25.05.2007, 15:21:27
Ia explicati-mi unde e Casa cu Flori si mie....

e pa Alba Iulia, la parter e o cofetarie/cafenea, sus la etaj e restaurantul, aproape de agentia Varbittour.

diai
25.05.2007, 15:24:55
Casa cu flori e chiar pe str. Alba Iulia,cum mergi spre Catedrala pe partea stanga, vis-a-vis de Lemon.O recunosti usor dupa muscatele de la ferestre.Au si o mica terasa in fata pt. cofetarie.
Cat despre pizza,cea mai buna,dupa parerea noastra,e la Da Toni.Preferata noastra e 4 formaggi.

MeliMelo
25.05.2007, 16:11:01
mie stiti ce nu-mi place in TM? Toate pizzeriile isi pierd din calitatea pizzei :( Adica incep cu ceva foarte bun, isi aduna clienti, pe urma dau cate o bomba de pizza...de nu-ti mai vine sa calci pe acolo defel!
De ex: Nuovo mama mia, Cora, Celentano, Napoleon...la inceput era ff buna si mai speciala, si pana la urma toate ajung de la sunca la salam cu sunca ...
Da Toni mi se pare cea mai buna si mai scumpa...numa ca nu la toti place...am trimis acolo prieteni si-mi ziceau ca nu le-a placut :(
Deci totul e subiectiv la pizza, macar ingredientele sa fie de calitate!
Din dpv daca comand pizza cu sunca si ciuperci, astept sa NU primesc ciuperci din conserva sau salam de sunca (am patit si cu sunca din conserva)...

Alexutza2007
25.05.2007, 16:29:05
mie stiti ce nu-mi place in TM? Toate pizzeriile isi pierd din calitatea pizzei :( Adica incep cu ceva foarte bun, isi aduna clienti, pe urma dau cate o bomba de pizza...de nu-ti mai vine sa calci pe acolo defel!
De ex: Nuovo mama mia, Cora, Celentano, Napoleon...la inceput era ff buna si mai speciala, si pana la urma toate ajung de la sunca la salam cu sunca ...
Da Toni mi se pare cea mai buna si mai scumpa...numa ca nu la toti place...am trimis acolo prieteni si-mi ziceau ca nu le-a placut :(
Deci totul e subiectiv la pizza, macar ingredientele sa fie de calitate!
Din dpv daca comand pizza cu sunca si ciuperci, astept sa NU primesc ciuperci din conserva sau salam de sunca (am patit si cu sunca din conserva)...
Sincer...n-am fost niciodata la Da Toni. Auzisem ca e cea mai buna din oras dar si cea mai scumpa. La San Remo tocmai de aceea mananc pentru ca sunt zilnic acolo si vad: sunca normala ( nici n-am auzit ca e si la conserva ;)) si pe asta au bagat-o la conserva? ), ciuperci proaspete in fiecare zi vin ( nu comanda multe, putine si in fiecare zi ), au o pizza cu ton si intr-adevar tonul e din conserva ( nici nu mi-as putea inchipui altfel ;)) ), ce mai nu vreau sa le fac reclama, ca nu-mi pica nimic la afacere, dar sunt super ok si ca si pret, eu zic ca sunt accesibile

diai
25.05.2007, 16:50:42
Unde este San Remo? As incerca si eu,daca zici ca-i asa buna.Pot recomanda ceva bun?

Alexutza2007
25.05.2007, 16:56:31
Unde este San Remo? As incerca si eu,daca zici ca-i asa buna.Pot recomanda ceva bun?

pe Victor Babes nr.10, vis a vis de ParkPlace, pe colt cu strada Paltinis
Eu de obicei mananc pizza Extra si pizza San Remo

Alexutza2007
25.05.2007, 16:57:07
au si pizza vegetariana ( ptr Anda ) :)

paola
25.05.2007, 17:13:28
Stau pe aproape ..stau pe str Negoi nr,16 ..e aproape :D sa nu spui ca si tu esti vecina cu mine ?:-\ si nu ai spus nick :-<

sa nu spui ca mai avem o miresica in zona noastra?.....:)

pe unde stai, madalina?.....

ancabasarab
26.05.2007, 23:19:15
Fetelor..fain subiect!
Deja imi lasa gura apa.
Mancarica foarte buna mai este si la Teneriffe, pe C. Totontalului. Este multa, f. gustoasa si preyentata f. atractiv..preturile f. bune. Va recomand ciorbita de perisoara a la grec cu paine prajita, clatite cu carne si clatite banatene.....yamy!
La Dama Verde..in zona Lipovei,daca preferati mancarica italiana, acolo chiar e papa italiano originale....si desertul innebunesti......preturile peste medii.dar merita.
La Da Toni..de care vorbeati si mie imi place pizza ...si au si o ciorbita de legume- o minune.
Pizza buna mai este si la Buona Pizza, in Lipovei si la Ardente, in Cetatii.
Ceva gelaterie buna, in afara celei din complex si celei din centru pe straduta cu zile si nopti, mai stiti?
Pofta buna sa aveti,
Va pup pe toate,
Anca

MeliMelo
26.05.2007, 23:24:24
celebra gelaterie Zanoni...pe vremuri cea mai buna si cu inghetate aspectuase...
Pe un colt pe str Ciprian Porumbescu.

dedelina
26.05.2007, 23:31:55
Fetelor..fain subiect!
Deja imi lasa gura apa.
Mancarica foarte buna mai este si la Teneriffe, pe C. Totontalului. Este multa, f. gustoasa si preyentata f. atractiv..preturile f. bune. Va recomand ciorbita de perisoara a la grec cu paine prajita, clatite cu carne si clatite banatene.....yamy!
La Dama Verde..in zona Lipovei,daca preferati mancarica italiana, acolo chiar e papa italiano originale....si desertul innebunesti......preturile peste medii.dar merita.
La Da Toni..de care vorbeati si mie imi place pizza ...si au si o ciorbita de legume- o minune.
Pizza buna mai este si la Buona Pizza, in Lipovei si la Ardente, in Cetatii.
Ceva gelaterie buna, in afara celei din complex si celei din centru pe straduta cu zile si nopti, mai stiti?
Pofta buna sa aveti,
Va pup pe toate,
Anca
caltitele cu carne de la Tenerife sunt cu sos rosu sau alb? Eu am mancat acum cativa ani niste super clatite cu carne de pui la Dracula si apoi mi-am comandat acasa de la Caprice din Lipovei tot cu carne, dar erau cu sos rosu si nu mi-au placut deloc.

ancabasarab
26.05.2007, 23:50:55
ceau dedelina,
clatitele cu carne cu sos rosu mai dulceag....na ca mi-am facut pofta la ora asta.

dedelina
27.05.2007, 00:13:11
Mie mi s-a facut pofta de dintr-alea cu sos alb ca sosul rosu nu prea e prieten cu mine de fel. Bunica mea face acasa clatite cu carne si le da la cuptor cu samantana. Super bune sunt

Sabina9
28.05.2007, 08:59:34
Misto topicul, acum l-am gasit si eu. \:D/ Din categoria pizza: Thalia din Lipovei. Mie imi place foarte mult (si lui) si suntem clienti constanti. Preturile sunt super ok cred eu (pizza de 6-70o gr. 12 ron) si produsul finit e foarteeee bun. In categoria restaurante: Caprice, tot in Lipovei (pacat ca e de ceva luni in renovare), cel chinezesc de pe V. Alecsandri (am fost si la cel de pe S. Barnutiu si nu mi-a placut nimic...), Terasa Boss dar si Guliver din complex (pentru aripioarele la gratar..=P~ ). Si Lloyd din Victoriei e ok, am mancat cele mai bune clatite cu branza dulce si stafide din toata viata mea...
Acum, ce nu-mi place: Valahia (am fost de trei ori, mancarea a avut gust foarte bun dar a doua zi mi-a fost rau....nu mai merg.), pizza Cora din Unirii (pizza are gust naspa si toate produsele de pe ea par vechi..si putine..), pizzeria Rustica (tot prin Unirii), Pret a manger din Complex (portii miciiiiiiii si preturi cam mari), fast food-urile din Mall (naspa cu mici exceptii)..
As vrea sa merg la San Marzano si San Remo pentru ca am auzit lucruri bune despre si daca au pizza e un Ętrebuie vizitatĘ pentru mine. :)>-

ss29
28.05.2007, 11:53:25
s-a inchis si restaurantul chinezesc din mall..........o data am fost acolo......mancarea bunicica........dar personalul penibil.........nu am avut bani si am platit cu cardul........stiu ca este "teapa" ospatariilor..........si la plecare a fugit un ospatar dupa noi ca nu ne-a taxat o portie de orez(eram deja in lift)........mie mi s-a parut penibil

ss29
28.05.2007, 11:54:42
mai este la piata verde un restaurant (zorile)unde se mananca foarte bine si ieftin

Sabina9
28.05.2007, 14:49:43
Si Boema aprope de Libertatii e ok. Au niste snitele suprapus de te lingi pe degete...=P~ Nu e nici foarte scump. :-)

c_s
28.05.2007, 20:11:37
eu cum sunt fan pizza nominalizez asa
Giovana - Bucovina
L'Osterietta - stadionul CFR
Toni
si bineinteles Flora =P~

Kaela
29.05.2007, 19:57:04
intrebare, imi ajung 20 de sticle de sampanie la 130 de oameni?