PDA

Versiunea completa : Masa la mireasa

ankmag
19.03.2009, 20:10:34
Buna, dragele mele. Am mare nevoie de ajutorul vostru, in special de al celor care au facut nunta cu traditii. Va rog sa-mi spuneti daca dupa ce ati venit de la udat s-a pus o masa acasa la mireasa. Parintii mei invita in jur de 60 pers si mancarea pe care vor sa o cumpere mi se pare in cantitati mari si costisitoare.

alisuka
22.03.2009, 11:44:41
DA mama a facut chestia asta dar trebuie sa-tzi faci bine calculul la timp intre masa si ce mai ai de facut ,sa stii ca de mancat se mananca bine mai ales daca incepe nunta ca a mea cu noaptea in cap:* si daca e vara sa te pregatesti cu multa apa minelrala caci eu la vreo40 de persoane acasa am avut vreo 40 de sticle,plus suc,plus altele si apa nu mi-a ajuns,noroc ca mai aveam si calda (adica fara sa fie pusa la rece)lasa sa vezi ca o sa iaa bine chiar daca o sa fie nebunie:D

ankmag
24.03.2009, 14:01:34
Iti multumesc pt raspuns, Alisuka. Iti doresc numai fericire, multa sanatate si sper ca ma voi descurca. am gasi

alisuka
24.03.2009, 14:42:50
Nu ai pt ce nu prea te-a ajutat cu nimik,a da am avut aperitiv sarmale si friptura si prajiturele nu 15 feluri de mancare,sa fitzi iubitzi :*

Rodica_d
25.03.2009, 13:20:52
Eu nu voi face nunta respectand traditiile. La mine singurele ce se vor pastra va fi sa imi puna nasa voalul si sa imi rupa turta. Dar am si eu o intrebare. Atunci cand vin al meu iubitel cu nasii si cu restul de invitati trebuie sa punem o masa la mine acasa? Cam ce ar trebui sa cuprinda? Multumesc!

alisuka
25.03.2009, 14:39:08
Chiar daca nu faci masa cu tot tacamul ,stiu ca trebuie sa pregatesti ceva sa ia lumea cat de cat in gura ceva,sandwichuri,ceva prajiturele si de baut cate ceva!

RalukGeorgiana
25.03.2009, 14:46:36
mai fetelor eu cred k mai degraba merge un bufet rece(care sa aiba si prajituri)....acum depinde si cat timp disponibil ai...parintii mei asa au facut si knd au cununat...nu prea este timp sa i pui la masa,dak e sa o iei asa tre sa ii puna si ginerele la masa si nasa si mireasa ....si n or sa se mai poata misca la un moment dat

lauramaria5
25.03.2009, 15:09:38
Eu voi pune o masa dar numai cu bufet rece si prajituri.La mine acasa eu si neamurile vom sta cam 2 ore conform programului stabilit (timp in care mirele se barbiereste ,merge la nasi sa-i ia si apoi vine la mine) si nu pot sa nu pun nimic.Oamenii vor sta toata ziua dupa mine :D si trebuie sa-i hranesc ,nu?Problema e ca nu stiu cat suc sa iau si cata apa,aveti idee cam cat ar trebui pentru aproximativ 30 persoane?:-\

alisuka
25.03.2009, 16:47:08
Pt.30 de persoane potzi lua 15 sticle coca cola 10 fanta 5 fara acid si vreo 10 de apa minerala si 6 sticle apa plata cu astea ai mai mult decat suficient cai altzii beau vin ,sau tarii ,plus cafele,sper sa iti faci o idee:*

Rodica_d
26.03.2009, 09:45:18
Fetelor ideea cu bufetul rece si prajiturele este foarte bun. M-ati salvat!>:D<

ancaandreea
26.03.2009, 12:31:26
fetelor am si eu nevoie de cateva lamuriri...pt a-mi face si eu programul al nunta.Dupa ce se vine de la cununie ce se face pana se ajunge la restaurant....multumesc anticipat.cat despre masa si eu tot la un bufet m am candit...aperitiv,ceva de rontait saleuri,prajituri...si ma mai gandisam la niste ''gustari''cum sunt placintele alea de la el greco cu branza si cascaval,sau pernitele cu cascaval de la fornetii.ce ziceti merge?

Rodica_d
26.03.2009, 15:56:31
fetelor am si eu nevoie de cateva lamuriri...pt a-mi face si eu programul al nunta.Dupa ce se vine de la cununie ce se face pana se ajunge la restaurant....multumesc anticipat.cat despre masa si eu tot la un bufet m am candit...aperitiv,ceva de rontait saleuri,prajituri...si ma mai gandisam la niste ''gustari''cum sunt placintele alea de la el greco cu branza si cascaval,sau pernitele cu cascaval de la fornetii.ce ziceti merge?

Eu voi face asa. O data ajunsa acasa o sa ma schimb de rochita de cununie si voi imbraca rochita de mireasa (in timpul asta al meu iubi e sa ia nasii si sa vina la mine), voi ruga domnisoarele de onoare sa impodobeasca masinile (nu as avea vreo idee acum de ce si cum). O data ajunsi nasii, nasa ma va inveli si imi va rupe turta in cap si in functie de timp o sa facem o hora ( cu toate ca eu nu prea vreau) si dupa fuguta la biserica, eu in masina cu nasul si iubi meu cu nasa. Asta as vrea eu da acum sa vedem cum vom sta la capitolul timp.

alisuka
27.03.2009, 14:53:12
Saraturile de la forneti si el greco sunt bune si ele ,cat despre program eu am facut exact cum a zis rodica!:*

lauramaria5
27.03.2009, 16:55:43
Si eu la fel ca Rodica numai ca noi dupa ce ma inveleste nasa mergem sa facem poze in parc,apoi la muzeu si la 17.00 am biserica de unde mergem la restaurant sa chefuim :rocking: :gen_05:

ancaandreea
28.03.2009, 10:29:33
Saraturile de la forneti si el greco sunt bune si ele ,cat despre program eu am facut exact cum a zis rodica!:*
alisuka tia ajuns timpul sau ati fost mai grabiti,la ce ora a fost cununia?
:*

alisuka
28.03.2009, 13:00:48
Vai povestea mea e lunga dar timpul mi-ar fi ajuns daca nu s-ar fi caut sute de km caci fiecare a fost facuta in diferita zona,dar cum tu s-ar putea sa le ai pe toate in craiova sa fii sigura ca iti ajunge timpul,eu iti explic in mare orarul meu si mi-a ajuns totusi timpul,la 11 a fost civila la segarcea ne-am intors 15 km pana la valea stanciului unde m-am imbracat si toate traditziile,a mancat lumea si la 15,30 am plecat spre religioasa adica la 65 de km la Carcea,si totusi am ajuns la 17 fix la biserica la 19,30 am avut restaurantul ,am facut poze in parcul de alaturi cel de la buzesti si am ajuns la fix!:*

Alina_cv99
28.03.2009, 17:18:20
Eu deja stiu tot ce o sa fac. Fac mici aperitive pe scobitori din acelea din plastic(colorate), pe care pun diferite bucatele mici de mezeluri, branzeturi, rosii cherri,etc, si le infig pe toate intr-un ananas. Si o sa mai fac si mici snitele, ca sa poata oamenii sa le manance usor, mici bucatele de fructe pe tavi.
Prajituri, cozonac, si alune, fistic, etc. Cam atat. Sper sa ajunga, ca or sa vina cam multi acasa. Ca a chemat mama toate neamuurile, ca deh odata i se marita fetitaaa:x<:-P

ancaandreea
28.03.2009, 21:04:53
o idee foarte buna
:)>-:)>-:)>-

ancaandreea
28.03.2009, 21:06:42
Eu deja stiu tot ce o sa fac. Fac mici aperitive pe scobitori din acelea din plastic(colorate), pe care pun diferite bucatele mici de mezeluri, branzeturi, rosii cherri,etc, si le infig pe toate intr-un ananas. Si o sa mai fac si mici snitele, ca sa poata oamenii sa le manance usor, mici bucatele de fructe pe tavi.
Prajituri, cozonac, si alune, fistic, etc. Cam atat. Sper sa ajunga, ca or sa vina cam multi acasa. Ca a chemat mama toate neamuurile, ca deh odata i se marita fetitaaa:x<:-P
o idee foarte buna;));))

ancaandreea
28.03.2009, 21:08:05
la baiat acasa se mai pune masa???

alisuka
28.03.2009, 21:12:15
eu cred ca nu...

Alina_cv99
29.03.2009, 12:25:41
Eu stiu ca se pune si la baiat, ca, cat stau acolo , il rad, ii canta , nu stiu ce-i mai fac, oamenii tr. sa manance ceva, se pune ceva putin pe masa. Acum depinde de fiecare. Viitoarea mea scoacra a zis ca o sa faca si ea niste mici aperitive. Acum, mai e si o alta c hestie ca mie mama mi-a zis ca, se considera, ca asa e prin zona asta , ca, cununia civila - adica masa de cununie civila trebuie sa o faca mama miresei, si ca de aia trebuioe sa punem masa neaparat. Pentru ca eu initial nu am vrut atata trambalau, mai ales ca eu sunt maniaca sa le aranjez frumos pe platouri si mie imi va reveni aceasta sarcinao:-)<:-P

ancaandreea
29.03.2009, 22:05:59
fetelor voi faceti apa sau bradul?????????:-\

lauramaria5
30.03.2009, 01:01:50

Eu nu fac ...unde sa gasesc eu fantana :-\ si in plus nici nu as vrea sa iau galeata in brate si sa colind cartierul :D desi ....au si traditiile farmecul lor...tu te gandesti sa le faci?

alisuka
30.03.2009, 10:22:09
Eu le- am facut pe amndoua dar cum v-am mai zis fiecare obicei aresi partzi bune si partzi rele,eu le-am facut ca eram la tzara caci acolo am vrut sa ma imbrac mireasa unde mi-am petrecut copilaria!>:D<

Rodica_d
30.03.2009, 11:18:38
la baiat acasa se mai pune masa???
Eu stiu ca si la el se pune. Ca la bait acasa il barbiereste cumnatul de mana.

ancaandreea
01.04.2009, 12:25:25
Eu nu fac ...unde sa gasesc eu fantana :-\ si in plus nici nu as vrea sa iau galeata in brate si sa colind cartierul :D desi ....au si traditiile farmecul lor...tu te gandesti sa le faci?apa nu o fac bradul daca vrea el caci el sta la curte treaba lui...

Rodica_d
01.04.2009, 17:15:19
Eu nu fac nici una nici alta. Singura traditie va fi ca imi va rupe nasa turta in cap dupa ce mi-a pus voalul!

Mary19
02.04.2009, 10:07:58
Vreau sa va intreb si eu cate ceva despre traditiile din Craiova, cand vine ginerele acasa la mireasa sa o ia, el imi da buchetul. Atunci de ce trebuie sa-l cumpere nasa? Nu stiu exact cum este cu traditiile aastea. Intr-adevar au si ele farmecul lor, dar daca nu sti exact ce trebuie sa faci...., si decat sa stea toti cu gura pe tine, fa aia, ba aia, mai bine lipsa.

alisuka
02.04.2009, 13:27:36
Se presupune ca lumanrile ,voalul si buchetul trebuie sa le cumpere nasa ,intradevar nu are logica dar asa este!:*

caramel
16.08.2009, 16:48:16
Buna!

Defapt traditia s-a deformat umpic, la mireasa ar trebui sa vina numai nasul si nasa, iar buchetul ti-l da nasu', pentru ca el te si conduce la altar, nu ginerele.
Ai observat ca in biserica intodeauna intra mireasa cu nasu', asta e explicatia. Mirele a intrat mai tarziu in ecuatia ata, nu se stie cand dar poate in trecut a fost vreunu curios sa-si vada mireasa inainte de nunta..... si asa a ajuns si mirele la mireasa acasa

claudia112
17.01.2010, 14:57:53
Stiti cumva daca a doua zi se face masa de catre parintii fetei? Mai bine zis , se plateste de catre parintii fetei?

andreea73
17.01.2010, 21:26:04
asa este traditia..acum depinde si de posibilitati.....se poate face ceva in familie..mediu restrans...dar si mare party cu prieteni etc (gen 50 de persoane)..

ancaandreea
19.01.2010, 19:56:47
eu stiu ca a doua zi masa o fac tinerii casatoriti,adica ei platesc nu parintii,masa de la cununie o fac parintii fetei si masa bradului cei ai baiatului.Noi asa am facut cu exceptia mesei bradului pe care am facut-o noi.

inghetata
05.02.2010, 19:31:22
Pt.30 de persoane potzi lua 15 sticle coca cola 10 fanta 5 fara acid si vreo 10 de apa minerala si 6 sticle apa plata cu astea ai mai mult decat suficient cai altzii beau vin ,sau tarii ,plus cafele,sper sa iti faci o idee:*

banuiesc ca nu te referi la gramaj de 2,5 l/bidon

alisuka
05.02.2010, 20:09:13
Nu de 2 l!>:D<

inghetata
06.02.2010, 19:25:30
Nu de 2 l!>:D<

Mi se pare exagerat de mult pt doar 30 de persoane. Te referi la masa miresei atunci cand se face invelitul, nu? Adica mai mult de 1 ora nu cred ca se sta, doar n-o sa stea invitatii numai cu paharul in gura

alisuka
07.02.2010, 16:25:18
Mult este daca invitatzii vin doar atunci si sta maxim o ora ,eu ma refeream la aceste cantitatzi atunci cand se face o masa in toata regula adica omul se aseaza la masa mananca etc ceva genul restaurant dar mai pe scurt adica ca o masa de cununie dar nu chiar cu 200 de invitatzi ci 30 inainte de a pleca spre biserica!:*

inghetata
07.02.2010, 22:35:37
Imi cer eu scuze, eu credeam ca va referiti la masa de la invelitul miresei, ci nu la petrecerea de a doua zi. Scuze din nou!

alisuka
08.02.2010, 15:50:35
Nu trebuie sa iti ceri scuze ,dar nu este vorba de petrecerea de a doua zi se presupune atunci cand faci cununia civila in aceeasi zi cei care vor si au timp fac o masa ca la restaurant dar mai pe scurt de aceea vorbeam de aceste cantitatzi!:*

elllly
02.09.2010, 23:07:39
Eu stiam ca a doua zi fac mirii ceva..adica ei platesc

elllly
02.09.2010, 23:08:42
Iar la mireasa se pune o gustare si o friptura nu chiar ca la restaurant

adr000
05.09.2012, 23:49:42
Eu voi merge pe varianta antreuri-bufet rece, prajituri si racoritoare. Spatiul nu este foarte mare acasa la parinti asa ca in jur de 30 de persoane vor manca fiecare pe unde apuca in timpul invelitului meu, plus ca nu vreau sa dureze o vesnicie.