PDA

Versiunea completa : Obiceiuri la nunta in Ploiesti

VERA
02.11.2006, 16:52:51
Buna ,
am nunta la anu in luna sept si am o serie de nelamuriri in legatura cu obiceiurile de nunta.Eu sunt de fel din Giurgiu si acolo obiceiurile sunt cu totul altfel. Va rog sa imi spuneti si mie cum se procedeaza la batutul brazilor si cum este a doua zi de nunta pentru ca am auzit varianta cum ca a doua zi de nunta fiecare familie ( a mirelui si a miresei) vor face cate o masa separat, fiecare la el acasa, lucru care mie mi se pare o mare tampenie.Va pup dulce :x

mady25
02.11.2006, 17:54:49
Buna ,
am nunta la anu in luna sept si am o serie de nelamuriri in legatura cu obiceiurile de nunta.Eu sunt de fel din Giurgiu si acolo obiceiurile sunt cu totul altfel. Va rog sa imi spuneti si mie cum se procedeaza la batutul brazilor si cum este a doua zi de nunta pentru ca am auzit varianta cum ca a doua zi de nunta fiecare familie ( a mirelui si a miresei) vor face cate o masa separat, fiecare la el acasa, lucru care mie mi se pare o mare tampenie.Va pup dulce :x

Buna , la noi se pun brazi la poarta la mire,la mireasa si la nasi cate 2. Si a doua zi se face o petrecere la mireasa acasa din cate stiu eu. La mine asa a fost. Dar depinde de fiecare acum.

BDiana
02.11.2006, 18:21:01
N-am mai auzit pana acum de 2 mese a doua zi... Eu stiu ca se face numai una, la parintii miresei (si-n fond nu vad de ce-ar fi batuta-n cuie, se face acolo unde cade lumea de acord)

catamiha
02.11.2006, 19:12:55
Buna ,

Se bat brazi la mire, mireasa si la nasi, iar masa se face de obicei la mireasa acasa, desi uneori mai se face si nasii, depinde .....

BDiana
02.11.2006, 19:25:50
Se bat brazi la mire, mireasa si la nasi, iar masa se face de obicei la mireasa acasa, desi uneori mai se face si nasii, depinde .....
Eu stiam ca nasii fac duminica urmatoare. Scot finii la biserica si dupa aia dau masa cu rudele apropiate

fleur
18.11.2006, 12:15:28
Buna ,

eu sunt din Ploiesti si am facut nunta in Ploiesti..........iar obiceiurile nu sunt obligatorii..faci cum crezi tu ca-i mai bine.....
brazi se pun si la mire si la mireasa..si la nasii de cununie si la cei de botez....
iar a doua zi dupa nunta se face o masa...ciorba de potroace la unul dintre ei . la mireasa sau mire..e cam ciudat la fiecare separat..

fleur
18.11.2006, 12:16:39
daca va pot ajuta cu ceva...cu mare placere..atunci cand pot................va pupic pe toate si multa bafta

VERA
20.11.2006, 10:51:51
merci mult si cu siguranta daca o sa am vreo nelamurire o sa apelez la tine.........:*

CONT-INCHIS-024
07.04.2007, 21:26:37
Stie Cineva Ce Fel De Obiceiuri Sunt Pe La Ploiesti?

roxyana18s
11.04.2007, 16:05:11
Stie Cineva Ce Fel De Obiceiuri Sunt Pe La Ploiesti?
buna
vezi k mai este deschis un subiect cu aceeasi tema.gasesti acolo

CONT-INCHIS-024
06.05.2007, 09:36:40
fetelor care stiti daca trebuie sa cumpar eu la nasa esarfa?sau tot ea tb sa o ia?:-\

VERA
06.05.2007, 19:56:28
fetelor care stiti daca trebuie sa cumpar eu la nasa esarfa?sau tot ea tb sa o ia?:-\

Buna Carmen, din cate stiu eu si asa mi-a zis si mie nasa mea si eu ca mireasa tb sa ii cumpar ei esarfa pt ca dupa ce imi da ea mie voalul jos eu tb sa ma fac ca o aranjez pe ea si tb sa ii dau o esarfa. :)

roxyana18s
08.05.2007, 20:51:54
buna carmen,vera eu am fost la o nunta unde nasa si mireasa aveau plarii pe care le cumparase mireasa.si mi-au placut.si a miresei era alba si credeai k e set cu rochia se vedea foarte bine.o sa adopt si eu aceasta idee deoarece esarfa mi se pare invechita.binenteles o sa merg cu nasa cind o sa iau palariile sa isi aleaga ea ce-i place mai putin alba.

dsy
16.06.2007, 14:07:16
Buna dragelor!

M-am gandit sa deschid un nou topic legat de... jucatul gainii.
:O M-ar interesa daca la noi in ploiesti se joaca si in ce consta acest "ritual".:> Multumesc!

andreear
17.06.2007, 22:32:06
Sincer, eu nici nu stiam sa exista un asemenea ritual, chiar sunt curioasa sa imi povestiti in ce consta:-\. Multam

maxine
18.06.2007, 11:46:33
Buna dragelor!

M-am gandit sa deschid un nou topic legat de... jucatul gainii.
:O M-ar interesa daca la noi in ploiesti se joaca si in ce consta acest "ritual".:> Multumesc!

Sincer mi se pare o adevarata oroare, e unul din obiceiurile pe care nu le-as adopta niciodata, din fericire nu am auzit sa se faca asa ceva in prahova. Am vazut insa chestia asta la o nunta la tara undeva pe langa targu jiu, a fost grotesc si de un prost gust inimaginabil. Pentru cele care nu stiu in ce consta "jucatul gainii" este vorba de un dans traditional printre mese executat de o femeie care tine deasupra capului o gaina rumenita. Acea gaina e un dar simbolic pe care mirii il fac nasilor. Nasii fac si ei, la rindul lor, un dar public mirilor, de asta data in bani. Este semnalul de inceput al etapei in care se striga darul. Dupa cum vedeti acest obicei este legat de cel al strigatului darului, alta chestie de prost gust la care din fericire s-a renuntat.

maxine
18.06.2007, 12:02:18
Am uitat sa va precizez ca saraca gaina dupa ce ca e fripta :)) mai e impopotonata in fel si chip cu flori, bani si alte ornamente, chiar si beteala. Imaginati-va cum arata!!!

andreear
18.06.2007, 17:09:48
Ce bine ca nu am uzit de acest obicei si ce bine ca nu se mai practica....u as fi acceptat asa ceva niiodata lanunta mea!

maxine
19.06.2007, 12:53:34
Ce bine ca nu am uzit de acest obicei si ce bine ca nu se mai practica....u as fi acceptat asa ceva niiodata lanunta mea!

Clar!!!!!!

dsy
24.06.2007, 15:31:39
Am uitat sa va precizez ca saraca gaina dupa ce ca e fripta :)) mai e impopotonata in fel si chip cu flori, bani si alte ornamente, chiar si beteala. Imaginati-va cum arata!!!
Cred ca..........super sexy =)) =)) =)) =)) =))

dsy
24.06.2007, 15:34:25
nici eu!! Ce bine ca nu suntem obligate de "traditie" ca sa suportam asa ceva \:D/

dsy
24.06.2007, 16:07:01
Buna printeselor!
Stie vreo printesica in ce consta batutul brazilor? Ma depaseste aceasta datina si nu stiu ce sa fac ca viitoare miresica. Am auzit ca ar trebui sa am, in ziua in care vine sa ma ia ginerica de acasa, un brad impodobit pe care sa-l ia un cavaler sa-l danseze:-? .....este adevarat?..... si ca acest brad trebuie sa fie pus cat mai sus cu putinta bla, bla, bla......... eu unde sa-l pun pe bloc?=)) are ceva daca renunt la aceasta datina a "brazilor"?

VERA
25.06.2007, 09:25:32
Buna printeselor!
Stie vreo printesica in ce consta batutul brazilor? Ma depaseste aceasta datina si nu stiu ce sa fac ca viitoare miresica. Am auzit ca ar trebui sa am, in ziua in care vine sa ma ia ginerica de acasa, un brad impodobit pe care sa-l ia un cavaler sa-l danseze:-? .....este adevarat?..... si ca acest brad trebuie sa fie pus cat mai sus cu putinta bla, bla, bla......... eu unde sa-l pun pe bloc?=)) are ceva daca renunt la aceasta datina a "brazilor"?

Buna, o sa iti spun ce stiu eu in legatura cu batutul brazilor......Pai..brazii se bat vineri seara si acest obicei consta in : la ginerica acasa se strang mai multi baieti care portnesc la mireasa cu un brad si pun cateva cracutze la usa stau un pic la mireasa apoi se indreapta spre nasi unde are loc acelasi ritual ( eu la nasi o sa ma duc cu brazii sambata cand se duce sa ii ia ) dupa care ginerica impreuna cu baietii se intorc la el acasa si fac o mica petrecere. Cam atat stiu eu despre acest obicei daca sunt miresici care stiu altceva sa ne spuna si noua ^:)^

maxine
25.06.2007, 12:46:36
Si daca sarim peste batutul brazilor ce se intampla.....?

andreear
25.06.2007, 20:11:39

O sa iti spun eu ce se intimpla dupa nunta mea..ca nu am intentia sa "respect" nici acest obicei. Pupici;))

madalinahonciuc
26.06.2007, 00:02:44
noi pur si simplu am pus ramurele de brad, fara tam-tam, la parinti si la noi acasa; nasii nu au vrut si le-am respectat dorinta; eu mi-am dorit sa miroasa a brad la usa cand intra pe usa nuntasii, dar n-am vrut sa facem tambalau cu lautari, bla, bla; pur si simplu le-am prins deasupra usii :-p

dsy
26.06.2007, 01:48:09
noi pur si simplu am pus ramurele de brad, fara tam-tam, la parinti si la noi acasa; nasii nu au vrut si le-am respectat dorinta; eu mi-am dorit sa miroasa a brad la usa cand intra pe usa nuntasii, dar n-am vrut sa facem tambalau cu lautari, bla, bla; pur si simplu le-am prins deasupra usii :-p
Multumesc! Cred ca asa voi proceda si eu.<:-P

dsy
26.06.2007, 01:51:50
Buna, o sa iti spun ce stiu eu in legatura cu batutul brazilor......Pai..brazii se bat vineri seara si acest obicei consta in : la ginerica acasa se strang mai multi baieti care portnesc la mireasa cu un brad si pun cateva cracutze la usa stau un pic la mireasa apoi se indreapta spre nasi unde are loc acelasi ritual ( eu la nasi o sa ma duc cu brazii sambata cand se duce sa ii ia ) dupa care ginerica impreuna cu baietii se intorc la el acasa si fac o mica petrecere. Cam atat stiu eu despre acest obicei daca sunt miresici care stiu altceva sa ne spuna si noua ^:)^
Multumesc! :* Daca vor veni ca sa-mi lase cateva crengute de brad am sa-i primesc, dar nu mai mult:> , ii voi expedia repede ;)) ca vreau sa petrec mai mult cu fetele \:D/ <:-P

dsy
26.06.2007, 01:54:35
Nu cred ca se intampla nimic^:)^ Si eu vreau sa sar peste acest obicei.......sa speram ca imi iese;))

dsy
26.06.2007, 01:56:25
Frumos........asa in "liniste":) :-? cred ca voi proceda si eu la fel

maxine
26.06.2007, 11:13:35

Mda, cred ca asa as putea accepta

mihaela_ploiesti
27.06.2007, 10:50:59
eu stau la casa ......si o sa batem brazii asa cum este obiceiul

CONT-INCHIS-024
28.06.2007, 09:21:36
nu se intampla nimic
ca nici eu nu amm respectat

lupusor
28.06.2007, 15:46:59
alte obiceiuri.....eu sunt din Calarasi dar sotul meu este din Ploiesti....deci nunta va fi aici.
la calarasi, la sfarsitul nuntii mireasa imparte la fiecare familie cate un prosop.....la nasi si parca si la socrii mari (nu mai stiu exact) se dau prosoape mai mari (de baie) iar la nuntasi prosoape mai mici. in ploiesti am inteles ca nu este asa.

maxine
28.06.2007, 16:44:52
alte obiceiuri.....eu sunt din Calarasi dar sotul meu este din Ploiesti....deci nunta va fi aici.
la calarasi, la sfarsitul nuntii mireasa imparte la fiecare familie cate un prosop.....la nasi si parca si la socrii mari (nu mai stiu exact) se dau prosoape mai mari (de baie) iar la nuntasi prosoape mai mici. in ploiesti am inteles ca nu este asa.

Nu, la noi nu exista acest obicei

copilu
07.07.2007, 00:08:01
Exista si la noi in Moldova "jucatul gainii" si sa mai adaug ceva dupa acest ritual toti invitatii trebuie sa guste o bucatica mica din gaina(o superstitie :-?).Brr.. ce obicei aiurea.
La noi din cate am vazut nu e nici un obicei cu batutul bradului, dar se pun ramurele din acesta impodobite la casa/blocul miresei si se scrie bine ati venit :-?.

andreear
07.07.2007, 10:14:04
Eu as vrea sa sar peste aceste obiceiuri...

danutzaxcata
23.10.2007, 11:48:19
Doamne fereste! Parca ar fi inmormantare. Si daca se practica nu-l respectam. Cu batutul brazilor inca nu stiu cum o sa fac, depide de mai multe. dar peste faza cu turta si nuneasca parac nu as vrea sa sar. Doar o data sunt mireasa, si pana la urma e un lucru dragutz.

iubi_felicia2000
01.11.2007, 06:39:49
este frumos batutul brazilor ,nuneasca si ruperea turtei,cred ca eu o sa respect aceste traditii,bineinteles fara jucatul gainii(am inteles ca acest obicei sa cam pierdut)
abia astept aceasta nunta,mai vreau si eu pareri,obiceiuri,pupiciiiiiiii

mikimiki
18.05.2008, 12:00:51
fetelor am si eu o intrebare: in Ploiesti se poarta datina asta cu impodobirea brazilor? 1 brad il duce mirele la nas si altul se duce la mireasa

luci_ana
19.05.2008, 13:09:10
Buna intrebare......ma eu am vazut ca se mai poarta asta cu brazii. Sora mea a avut anul trecut nunta ...si nu au venit sa bata bradul au spus ca il bat atunci cand vor veni sa o ia pe ea de acasa......numai ca atunci l-au uitat in masina.....nu stiu ce sa zic....sa asteptam parerea mai multor miresici

madutza23
19.05.2008, 13:46:02
Buna fetelor,
Brazii se bat cu o zi inainte: la ginerica, la nas si la mireasa. Din cate stiu asta este ordinea. La ginerica il bat cavalerii de onoare si apoi pleaca ginerica cu ei la nas si la miresica. Din cate stiu eu asa este. Corectati-ma ca nici eu nu sunt sigura, sigura.

mikimiki
19.05.2008, 15:54:43
Buna fetelor,
Brazii se bat cu o zi inainte: la ginerica, la nas si la mireasa. Din cate stiu asta este ordinea. La ginerica il bat cavalerii de onoare si apoi pleaca ginerica cu ei la nas si la miresica. Din cate stiu eu asa este. Corectati-ma ca nici eu nu sunt sigura, sigura.

noi am vrea sa respectam traditia asta cu brazii ... mi se pare un lucru frumos, ... chiar foarte amuzant desi este foarte vechi ... uneori e bine sa mai respecti si unele traditii chiar daca unora li se par demodate

andutza019
19.05.2008, 16:00:37
si noi vrem brad la nunta dar nu stiu de unde sa-l cumparam(suntem din bucuresti) ... fetelor, voi de unde luati bradul?

madutza23
19.05.2008, 16:41:11
E o intrebare buna. De unde luam? :-s

Danutza2007
19.05.2008, 17:18:34
E o intrebare buna. De unde luam? :-s

brazi nu stiu exact de unde se iau, dar noi ne gandeam sa luam crengutze de la floraresele de la hale. vorbesti cu ele si iti aduc ce vrei. nu cred ca are sens sa taiem tot copacelul pt nunta noastra.

si daca nu gasim, are mama brad artificial :))

madutza23
19.05.2008, 17:24:51
Pai da crengute. Nasii si cu ginerica stau la bloc decat ai mei stau la curte si probabil ca vor fi bradutzi in rest luam crengutze.
Mai era un obicei la nashii de botez si cei ai miresei si cei a lui ginerica trebuia sa te duci sa le bati si lor brazi dar deja plantezi o padure dupa aia ca faci ravagii intre bradutzi :-SS

CONT-INCHIS-047
19.05.2008, 19:39:33
Si pe mine ma intereseaza faza asta cu brazii.Sa imi spuneti si mie unde se gasesc.

Ca tot e vb de traditii...ai mei vor neaparat sa se respecte si cel cu "trasul" cu prosopul sau ceva asa...si cu turnatul apei la nas si la socru...ooooooffffffff daca nu ii fac pe plac....imi face circ ca nu ma pot intelege cu ea.Voi ce stiti?

NMM
20.05.2008, 07:11:10
asa vreau sa iau si eu tot crengute ptr mire si mireasa( nasii sunt din alt oras- asa ca nu o sa batem bradul si acolo)
dar de bradul miresei cel ce se joaca in momentul in care se pleaca de acasa , ce stiti? e unul si acelasi cu cel ce se bate la usa?

ralu192000
28.05.2008, 11:18:15
Buna, fetelor!
Si eu vreau sa pastrez obiceiul brazilor, dar la mine o sa fie tevatura, ca ai mei stau in jud Buzau, la cam 90 km de aici...:D Si , cel putin acolo, obiceiul e sa se bata brazii de vineri seara. Deci sotiorul meu va gasi inca 2 flacai sa bata mai intai brazi la noi (noi deja suntem casatoriti civil si stam cu parintii lui), dupa care la nasi si la ai mei. Deci la noi operatiunea asta va dura cam o zi intreaga, cred#:-S. Si de brazi cred ca ne face tata rost, ca e silvicultor si ar putea..Mai greu va fi cu transportul lor, ca nu cred ca ii putem duce cu masinuta noastra amarata pe toti...

danutzaxcata
28.05.2008, 14:24:03
Noi vrem sa respectam acest obicei. Stiu ca se bat in seara dinaintea nucntii intai la mire, apoi la nasi si in final la mireasa.
De luat sunt mai multe variante. Puteti sa incercati sa-i luati de pe Valea Prahovei, dar trebuie sa vorbiti cu vreun padurar, ceva. E si mai riscant aici cu transportul, ca daca sunt nemarcati si va opreste politia pe drum... Dar mai simplu ar fi la pepiniera ADPP Ploiesti sau la cea de la Targsorul Vechi.

ralu192000
06.06.2008, 20:44:48
Dar nuneasca ? Ce presupune? Eu nu stiu.../:)

luci_ana
07.06.2008, 13:22:13
Dar nuneasca ? Ce presupune? Eu nu stiu.../:)
Cred ca este dansul acela, hora, din fata casei miresei , unde se joaca bradul. Daca ma insel sa ma ajute cineva... ca nici eu nu stiu multe despre obiceiurile din popor.

Si eu ma gandeam sa batem vineri seara cate o ramura de brad la usa mea, si a mirelui, parca as se face, dar mai e pana la nunta....ne putem razgandi

madutza23
09.06.2008, 09:06:57
Nuneasca se joaca dupa ce este luata mireasa de acasa. In joc danseaza mirii, nasii, socri mari si mici si cavalerul si domnisoara. Ei sunt cei importanti pot participa si altii la dans. Acordeonistul intra in centru si incepe sa o cante si ia bani pe rand de la nas, de la socrii si de la ginerica ca sa o "cumpere" pe miresica. Cam asa stiu eu:-p

luci_ana
09.06.2008, 09:47:22
Nuneasca se joaca dupa ce este luata mireasa de acasa. In joc danseaza mirii, nasii, socri mari si mici si cavalerul si domnisoara. Ei sunt cei importanti pot participa si altii la dans. Acordeonistul intra in centru si incepe sa o cante si ia bani pe rand de la nas, de la socrii si de la ginerica ca sa o "cumpere" pe miresica. Cam asa stiu eu:-p
Despre asta vorbeam si eu. /mai stiu cate ceva..:)

catalina_mihaela
09.06.2008, 19:38:58
salut miresici!
m-am gandit sa deschid un topic nou referitor la traditiile ce trebuie sau nu indeplinite pe parcursul nuntii!
de la batutul brazilor de vineri seara,orezul de la casa casatoriilor,pana la dezgatitul miresei sau luarea voalului din par!
cred ca daca ne gandim fiecare stie cate o traditei pt ca orice ati zice,si traditiile inca au farmecul lor!
important este daca le mai pastram!
astept ideile voastre!
spor la pregatiri

madutza23
10.06.2008, 12:46:57
Despre bombonelele de la biserica ce stiti? Cum se impart, in ce moment, si ce semnificatie au?

andreear
10.06.2008, 18:48:27
Despre bombonelele de la biserica ce stiti? Cum se impart, in ce moment, si ce semnificatie au?

La noi s-au dat la sfarsitul slujbei ....semnificatia...sa imi fie rusine dar habar nu am!

gaby_sme
13.06.2008, 18:55:48
Salut,sunt nou pe aici,si as dori sa imi dati niste nr de tel ale formatiilor,Pacific,luceafarul, meduza din medgidia,trebuie sa ma grabesc cu formatia ca imi e ste frica ca raman fara lautari,mersi

mikimiki
16.06.2008, 08:38:46

eu stiam ca la biserica nasa imparte bomboane

luci_ana
16.06.2008, 08:55:00
eu stiam ca la biserica nasa imparte bomboane
cred ca dsoarele de onoare. Dar nu stiu sigur.

andreear
16.06.2008, 09:20:55

Nasa sigur nu, domnisoara de onoare si alte persoane apropiate...daca ai mai multi invitati la biserica si o singura persoana nu face fata!

CONT-INCHIS-047
18.06.2008, 17:01:12
Nasa sigur nu, domnisoara de onoare si alte persoane apropiate...daca ai mai multi invitati la biserica si o singura persoana nu face fata!

Asa cred si eu...nasa are ea alte trebusoare la biserica :))

Zgamy
25.06.2008, 15:13:59
Buna fetelor,la biserica in nici un caz nu imparte nasa! Aceasta parte intra in atributiunile domnisoarei de onoare.

Zgamy
25.06.2008, 15:14:58
Fetelor, o sa va lasati furate in ziua cea mare? Eu cred ca nu ..... ma mai gandesc!

luci_ana
25.06.2008, 20:20:35
Fetelor, o sa va lasati furate in ziua cea mare? Eu cred ca nu ..... ma mai gandesc!
bineinteles ca da. eu am trecut pe lista de bauturi si bautura pt a rascumpara mireasa, ca sa nu fiu nevoita sa o platesc la pretul restaurantului

lavy3008
27.06.2008, 08:59:38
Noi vrem sa respectam acest obicei. Stiu ca se bat in seara dinaintea nucntii intai la mire, apoi la nasi si in final la mireasa.
De luat sunt mai multe variante. Puteti sa incercati sa-i luati de pe Valea Prahovei, dar trebuie sa vorbiti cu vreun padurar, ceva. E si mai riscant aici cu transportul, ca daca sunt nemarcati si va opreste politia pe drum... Dar mai simplu ar fi la pepiniera ADPP Ploiesti sau la cea de la Targsorul Vechi.
Buna!Ai putea sa imi spui si mie unde anume este pepiniera ADPP ?Mersi!

mikimiki
27.06.2008, 09:22:41
Buna!Ai putea sa imi spui si mie unde anume este pepiniera ADPP ?Mersi!

si eu vreau sa stiu

iubi_felicia2000
03.07.2008, 12:48:02
Si pe mine ma intereseaza faza asta cu brazii.Sa imi spuneti si mie unde se gasesc.

Ca tot e vb de traditii...ai mei vor neaparat sa se respecte si cel cu "trasul" cu prosopul sau ceva asa...si cu turnatul apei la nas si la socru...ooooooffffffff daca nu ii fac pe plac....imi face circ ca nu ma pot intelege cu ea.Voi ce stiti?
da stiu si eu de datina asta cu prosopul si spalatul,dar eu nu sunt de acord sa ma traga soacra-mea ptr ca ea nu se implicat deloc in nunta noastra,daca era vb de mama mai ziceam......eu nu le respect ,doar pe cea cu brazii atata

madutza23
03.07.2008, 13:00:00
Buna fetelor,
Am si eu o intrebare. Voi cand bateti brazii?

mikimiki
03.07.2008, 13:27:33
Buna fetelor,
Am si eu o intrebare. Voi cand bateti brazii?

eu stiu ca in ziua dinaintea nuntii

madutza23
03.07.2008, 13:39:00
Si eu la fel stiu dar ma gandeam sa-i batem in ziua nuntii. Inainte sa intre in casa sa bata si brazii. Scutim timp si eliminam oboseala care s-ar acumula.

madii113
14.07.2008, 22:56:13
Buna fetelor,
Aici nu scrisesem nimik.
Sa va spun cum fac eu (nu respect aproape nimic)
Vineri seara ne strangem toti (o sa avem ceva multe persoane din Constanta si Mehedinti), tre sa ne ocupam de cazare,batem niste crengi la usi iar acasa la ginerica (adica la noi ca deja avem casa) vom pune un brad fara scandal muzica si alte chestii dupa care vom iesi cu lumea tinara in oras grupati.
A doua zi la ginerica nu va exista lautar ca el nu vrea la mine decat la imbracat, fara hora in fata blocului sa ma vada vecinii - pe sustache.
Mergem la biserica tot fara lautar, fara bomboane dupa care la restaurant, fara flori in piept la invitati, fara strigat dar, fara jucatul gainii insa voi dansa perinita. Aia imi place.Si nici turta nu o rup cum se face pe nush unde.
Va pup

andreear
15.07.2008, 17:59:04
Buna fetelor,
Aici nu scrisesem nimik.
Sa va spun cum fac eu (nu respect aproape nimic)
Vineri seara ne strangem toti (o sa avem ceva multe persoane din Constanta si Mehedinti), tre sa ne ocupam de cazare,batem niste crengi la usi iar acasa la ginerica (adica la noi ca deja avem casa) vom pune un brad fara scandal muzica si alte chestii dupa care vom iesi cu lumea tinara in oras grupati.
A doua zi la ginerica nu va exista lautar ca el nu vrea la mine decat la imbracat, fara hora in fata blocului sa ma vada vecinii - pe sustache.
Mergem la biserica tot fara lautar, fara bomboane dupa care la restaurant, fara flori in piept la invitati, fara strigat dar, fara jucatul gainii insa voi dansa perinita. Aia imi place.Si nici turta nu o rup cum se face pe nush unde.
Va pup

Stai linistita, noi a fost "si mai rau" nici brad nu am vrut sa punem.....important e sa va placa voua!!!

madii113
15.07.2008, 18:34:50
Stai linistita, noi a fost "si mai rau" nici brad nu am vrut sa punem.....important e sa va placa voua!!!
multumesc de incurajari si stau linistita ca vad ca majoritatea fetelor sunt impotriva acestor obiceiuri "de tara" fara sa jignesc pe nimeni.
Cu obiceiurile respective s-au casatorit parintii mei acum 30 ani.

Cristian13
15.07.2008, 19:39:17
am fost la o nunta in Valenii de munte acum 2 saptamani; toate bune si frumoase...turta (ceva gen cozonac) foarte buna ..miam miam:-p sunt un pofticios;
referitor la dansatul gainii....deplorant...spre penibil;:-$

nu fac nici una nici alta;

brazii merg! au si miros ok de cetina.

mikimiki
15.07.2008, 21:10:44
am fost la o nunta in Valenii de munte acum 2 saptamani; toate bune si frumoase...turta (ceva gen cozonac) foarte buna ..miam miam:-p sunt un pofticios;
referitor la dansatul gainii....deplorant...spre penibil;:-$

nu fac nici una nici alta;

brazii merg! au si miros ok de cetina.

dansatul gainii =)) =)) =))

Cristian13
15.07.2008, 22:03:25
sau cum i se spune :-\

mgh83
15.07.2008, 23:16:18
Nici noi nu vom respecta aceste obiceiuri..sunt penibile...problema e sa lamurim si parintii

Brone
15.07.2008, 23:22:01
Nici noi nu vom respecta aceste obiceiuri..sunt penibile...problema e sa lamurim si parintii

Mama mea are o problema cu batutul brazilor la usha/poarta :D Eu nu vreau sa aud de acest obicei shi nici nu'l vad pe al meu sa vina 60 km cu bradul in portbagaj =)))

madutza23
16.07.2008, 09:16:25
Mie imi plac obiceiurile astea si chiar as vrea sa le pastrez in mare parte, mai putin gaina ca ala nu prea imi place dar cred ca o sa-l am si pe ala ca stiu ca nu tine neaparat de noi dak vrem sau nu. Are sotiorul meu o matusha si la o nunta tot din neam ea a venit cu gaina si miri nici nu stiau ca o sa fie acest moment si au inceput sa rada si au luat-o ca atare.
A platit nashu gaina si a mers nunta mai departe si toata lumea radea si apluda. Asa ca multe faze din astea nu o sa avem noi controlul asupra lor si cand o sa vina cu gaina in sala ce o sa faceti o sa zgorniti gaina? Ushi! Ushi! =)) =))
Dar brazii, turta, hora in drum cand ma ia de acasa cu chiuituri cu tot tacamul le vreau \:D/ \:D/ pentru ca nunta este un prilej de bucurie si veselie pai sa fie toate sa se distreze lumea si sa stie toata lumea ca ma marit;))

Brone
16.07.2008, 10:29:31
Mie imi plac obiceiurile astea si chiar as vrea sa le pastrez in mare parte, mai putin gaina ca ala nu prea imi place dar cred ca o sa-l am si pe ala ca stiu ca nu tine neaparat de noi dak vrem sau nu. Are sotiorul meu o matusha si la o nunta tot din neam ea a venit cu gaina si miri nici nu stiau ca o sa fie acest moment si au inceput sa rada si au luat-o ca atare.
A platit nashu gaina si a mers nunta mai departe si toata lumea radea si apluda. Asa ca multe faze din astea nu o sa avem noi controlul asupra lor si cand o sa vina cu gaina in sala ce o sa faceti o sa zgorniti gaina? Ushi! Ushi! =)) =))
Dar brazii, turta, hora in drum cand ma ia de acasa cu chiuituri cu tot tacamul le vreau \:D/ \:D/ pentru ca nunta este un prilej de bucurie si veselie pai sa fie toate sa se distreze lumea si sa stie toata lumea ca ma marit;))

Draga mea... noi facem nunta numai shi numai cum vrem noi... Nu ma intereseaza ce vrea matusha sau alta ruda..treba lor..nu decide nimeni pe banii noshtrii :)

Deea2
16.07.2008, 10:37:37
Asa cred si eu...nasa are ea alte trebusoare la biserica :))

Buna Anca

nu gasim si noi nici o miresica , care sa fi avut nunta in iunie la Prahova? sa ne zica si noua una alta?

madutza23
16.07.2008, 10:38:32
Si noi tot cum vrem noi o facem ,draga mea, nu la asta m-am referit.
O sa vezi la momentul respectiv la ce m-am refrit. Fiecare intelege cum vrea ce am scris eu mai sus dar aici nu este vorba de cine organizeaza sau cine plateste cum spui tu.

Brone
16.07.2008, 20:23:01
Si noi tot cum vrem noi o facem ,draga mea, nu la asta m-am referit.
O sa vezi la momentul respectiv la ce m-am refrit. Fiecare intelege cum vrea ce am scris eu mai sus dar aici nu este vorba de cine organizeaza sau cine plateste cum spui tu.

Nu am intentzionat sa par ironica sau altfel in mesajul meu anterior... Chiar trebuie sa se interpreteze in mii de variante ce se scrie pe aici??? Chiar nu se poate discuta cu calm???
Sa'tzi spun altfel.... daca la nunta noastra ..cineva face altceva decat vrem noi... ii dau afara. Nu vreau acordeon..nu vreau gaina... asta's eu... fiecare cu ale sale gusturi..care nu se discuta.

andreear
16.07.2008, 20:55:14
Nu am intentzionat sa par ironica sau altfel in mesajul meu anterior... Chiar trebuie sa se interpreteze in mii de variante ce se scrie pe aici??? Chiar nu se poate discuta cu calm???
Sa'tzi spun altfel.... daca la nunta noastra ..cineva face altceva decat vrem noi... ii dau afara. Nu vreau acordeon..nu vreau gaina... asta's eu... fiecare cu ale sale gusturi..care nu se discuta.

Sunt de acord cu tine!!! Asa am procedat si noi si a iesit super nunta!!!

madii113
16.07.2008, 21:42:14
Sunt de acord cu tine!!! Asa am procedat si noi si a iesit super nunta!!!
Sunt de acord cu voi, dar fiecare face ce vrea la nunta ei si cum vrea.
Eu fac nunta pe banii mei, eu organizez totul, parintii si matusile sunt doar invitati iar dc fac figuri sau beau peste masura cum se mai intampla ii trimit acasa ca nu am dc sa-mi stric nunta.

Cristian13
16.07.2008, 21:53:24
eu , deja vin de la o disputa cu mon mama. am realizat ca nu are nici o treaba cu realitatea...e dusa nene; ca nu i plac ei invitatiile,a nu stiu ce si nu stiu cum; i-am spus : nu ti place ,nici tie nici colegelor tale......NU VENITI! s- A pus pe bocit/si am plecat!

mikimiki
17.07.2008, 09:03:42
eu , deja vin de la o disputa cu mon mama. am realizat ca nu are nici o treaba cu realitatea...e dusa nene; ca nu i plac ei invitatiile,a nu stiu ce si nu stiu cum; i-am spus : nu ti place ,nici tie nici colegelor tale......NU VENITI! s- A pus pe bocit/si am plecat!

Voi asa aveti mereu dispute sau pur si simplu nu aveti aceleasi gusturi?

Cristian13
17.07.2008, 10:55:11
Nu sunt misogin, dar UNELE femei traiesc pe alta planeta.#-o ..mama este una dintre ele;

mikimiki
17.07.2008, 11:22:09
Nu sunt misogin, dar UNELE femei traiesc pe alta planeta.#-o ..mama este una dintre ele;

ar trebui sa se ia de mana cu soacra mea=)) =)) =))

madutza23
17.07.2008, 11:51:50
;)) ;)) :-$

Brone
17.07.2008, 13:18:49

Uofff... rau cu mamele carcotashe :( A mea mama nu se baga..mai vine asha cu sugestii ;)) ..insa o fac eu sa'i treaca repede :))

SHERIDAN
22.09.2008, 21:15:49
Buna , la noi se pun brazi la poarta la mire,la mireasa si la nasi cate 2. Si a doua zi se face o petrecere la mireasa acasa din cate stiu eu. La mine asa a fost. Dar depinde de fiecare acum.

si la mine tot asa

andrei1
20.10.2008, 15:35:33
cel mai bine ar trebui sa intrebi babele....ele trebuie sa aiba cunostinta de obiceiuri....multe rau nu sunt din cate am inteles

andrei1
20.10.2008, 15:36:42
apropo stie cineva cum e cui obiceiul..... APA

mamuska
31.10.2008, 00:05:41
apropo stie cineva cum e cui obiceiul..... APA
Adica???????????????Apa pe care o torni socrului si nashului,apa care o pune lumea in calea voastra???????

VERA
01.11.2008, 20:53:09
fetelor am si eu o intrebare: in Ploiesti se poarta datina asta cu impodobirea brazilor? 1 brad il duce mirele la nas si altul se duce la mireasa

la mine la nunta in vinerea nuntii s-au batut brazii la mire si al mine iar in ziua nuntii sambata am batut brazii si la nasi pt ca asa am hotarat cu ei (deobicei se bat si la nasi tot vineri)..tot sambata am mai avut dupa noi un brad impodobit cu bomboane si cu un stergar national pe care l-am folosit cand s-a jucat nuneasca

madii113
03.11.2008, 20:35:19
Uitasem de obiceiuri.
Nunta a trecut, s-a terminat cu bine, ne-am distrat super.
Am fost 100 din care 80 pana in 30 ani, nu am batut nici brazii, gaina nu a adus-o nimeni, n-am jucat nuneasca, n-am turnat nici apa, nici flori in piept nu am pus.
S-a suparat in schimb tata ca nu a cantat lautarul pe scara [-(
Si e treaba lui. Proababil imi va scoate ochii toata VIATA ca am plecat ca hotii, mama a venit si ea nu aceleasi idei ca vroia si nush care baba dupa scara sa ma vada dar dc nu a auzit lautarul m-a ratat. HAHA mare pierdere pentru mine.
Deci fetelor obiceiurile sunt alea care va plac. Daca nu va plac nu le faceti siu va veti simti mai bine.
Iar la sfarsit am uitat de perinita.
=))=)) =))=))
Asta m-a ofticat ca perinita imi place, bine ca nu am uitat si de voal.
Gata v-am povestit muuullltttt acu va las.
Pupici.

cristina852002
08.12.2008, 14:14:38
Eu stiu ca mireasa spala pe sot si pe socru pe maini si ii sperge cu cate un prosop, iar acestia ii baga miresei bani in san (pipaiala-pipaiala =))).......mie mi se pare prea ciudat, sigur nu voi adopta acest obicei.

anita20052005
03.02.2009, 22:14:45
buna si eu tot la aceiai biserica si local fac daca mai intri pe sait pls zimi cum iese nunta acolo

danutzaxcata
18.02.2009, 09:56:50
A intrebat cineva acum mult timp despre pepiniera ADPP, pentru brazi. Mii de scuze, dar nu am vazut mesajele la vremea respectiva. Raspund acum, poate totusi informatia va fi utila pentru alte miresici. Pepiniera este pe la Spitalul Judetean, in zona aceea. Mai este una aproape de Ploiesti, la Targsorul Vechi, dar nu stiu sa va explic drumul. Insa intrebati oamenii din sat si cu siguranta va vor indruma.
Daca tot suntem la capitolul ADPP, va mai vand un pont. Treceti si pe la serele lor, unde au si magazin de desfacere (str. Mircea cel Batran). Eu luam de acolo cale cu 12-15.000 lei/ firul, in timp ce in magazine erau 100.000 lei/ firul. Mai aveau gerbera, frezii, trandafiri si probabil si altele, eu atat am vazut ca astea ma interesau cand am fost.
Merita sa incercati, poate cu putina "bunavointa" vi le dau chiar proaspete-proaspete-adica atunci vi le taie din sera. Oricum sunt sigur mai "fresh" decat cele aduse de prin Olanda sau mai stiu eu unde. :*

andreear
18.02.2009, 10:20:48
A intrebat cineva acum mult timp despre pepiniera ADPP, pentru brazi. Mii de scuze, dar nu am vazut mesajele la vremea respectiva. Raspund acum, poate totusi informatia va fi utila pentru alte miresici. Pepiniera este pe la Spitalul Judetean, in zona aceea. Mai este una aproape de Ploiesti, la Targsorul Vechi, dar nu stiu sa va explic drumul. Insa intrebati oamenii din sat si cu siguranta va vor indruma.
Daca tot suntem la capitolul ADPP, va mai vand un pont. Treceti si pe la serele lor, unde au si magazin de desfacere (str. Mircea cel Batran). Eu luam de acolo cale cu 12-15.000 lei/ firul, in timp ce in magazine erau 100.000 lei/ firul. Mai aveau gerbera, frezii, trandafiri si probabil si altele, eu atat am vazut ca astea ma interesau cand am fost.
Merita sa incercati, poate cu putina "bunavointa" vi le dau chiar proaspete-proaspete-adica atunci vi le taie din sera. Oricum sunt sigur mai "fresh" decat cele aduse de prin Olanda sau mai stiu eu unde. :*

Ai idee la ce nr sau in ce zona pe Mircea cel Batran? Ca este strada lunga....Multam.>:D< >:D< >:D<

mgh83
18.02.2009, 16:08:41
Ai idee la ce nr sau in ce zona pe Mircea cel Batran? Ca este strada lunga....Multam.>:D< >:D< >:D<

E undeva mai sus de biserica spre Dorobantul...la complex.

andreear
18.02.2009, 16:36:09
E undeva mai sus de biserica spre Dorobantul...la complex.

Aha!!! Multumesc mult, mult!!!:* :* :*

danutzaxcata
18.02.2009, 18:12:03
Si e imposibil sa ratezi, ca nu arata ca o casa. Si scrie la intrare serele ADPP. E pe stanga cum vii dinspre centru spre periferie. Daca ajungi pe acolo, sa ne spui si noua ce preturi mai sunt. Eu n-am mai fost de un an si ceva.:*

meancat28
21.04.2009, 11:17:45
Buna miresici!

nu stiu daca ceea ce vreau eu sa va intreb tine de obiceiurile de nunta, insa am o mare problema: fac nunta in acelasi an cu sora mea. eu nu o consider o problema, insa mama si restul lumii m-au innebunit; ca nu e bine, ca o sa avem ghinion, etc.
stiu ca este un topic separat pe forum, insa vroiam sa intreb miresicile din Ploiesti daca s-au confruntat cu asa ceva si ce ma sfatuiesc sa fac?
am zis ca o sa vorbesc si cu un preot ca sa se linisteasca mama, insa parca toate aceste discutii mi-au sadit o urma de indoiala si teama:( :-<
cred ca mi-am raspuns singurao:-)

bozi
21.04.2009, 14:00:40
Buna!Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!Stai linistita in legatura cu faptul ca atat tu ,cat si sora ta va casatoriti in acelasi an.Si la mine este un pic aceeiasi situatie...si noi si fratele viitorului meu sot facem nunta in acelasi an...noi in iunie,ei in septembrie.Viitoarea mea soacra a mers si a intrebat la biserica si preotul i-a spus ca nu exista nicio interdictie in sensul acesta, nu este pacat, nu poarta ghinion.Este mai mult o superstitie si un obicei pastrat din stabuni cand era destul de dificil dpdv financiar si al zestrei ca doi frati sa faca nunta in aceelasi an.
Sper ca te-ai linistit.Te pup!

strumf08
12.05.2009, 11:13:32
Buna miresici!

nu stiu daca ceea ce vreau eu sa va intreb tine de obiceiurile de nunta, insa am o mare problema: fac nunta in acelasi an cu sora mea. eu nu o consider o problema, insa mama si restul lumii m-au innebunit; ca nu e bine, ca o sa avem ghinion, etc.
stiu ca este un topic separat pe forum, insa vroiam sa intreb miresicile din Ploiesti daca s-au confruntat cu asa ceva si ce ma sfatuiesc sa fac?
am zis ca o sa vorbesc si cu un preot ca sa se linisteasca mama, insa parca toate aceste discutii mi-au sadit o urma de indoiala si teama:( :-<

salut.nu vreau sa te sperii si mai tare, dar si verisorii mei (frate si sora) au facut in acelasi an si unul dintre ei a divortat ulterior.eu una la cat de superstitioasa sunt, nu as face in acealasi an..dar fiecare are popriile conceptii...sa nu va suparati pe mine, dar v-am povestit un fapt real.nu stiu daca cele 2 au avut vreo legatura, dar...

meancat28
19.05.2009, 09:48:34
salut.nu vreau sa te sperii si mai tare, dar si verisorii mei (frate si sora) au facut in acelasi an si unul dintre ei a divortat ulterior.eu una la cat de superstitioasa sunt, nu as face in acealasi an..dar fiecare are popriile conceptii...sa nu va suparati pe mine, dar v-am povestit un fapt real.nu stiu daca cele 2 au avut vreo legatura, dar...

Multumesc! Totusi, vom face in acelasi an. Am vorbit cu un preot si a spus ca nu este nici o problema. #:-S
Cred ca superstitiile pleaca de la faptul ca un parinte e posibil sa nu poata sustine financiar ambele nunti si de aceea se spune ca nu e bine.
Acum, cu Dumnezeu inainte! Daca o relatie este sa nu functioneze, nu va functiona indiferent daca fratii/surorile fac in acelasi an nunta sau nu.

Oricum, m-am mai linistit ;;)

meancat28
19.05.2009, 09:55:52
Uitasem de obiceiuri.
Nunta a trecut, s-a terminat cu bine, ne-am distrat super.
Am fost 100 din care 80 pana in 30 ani, nu am batut nici brazii, gaina nu a adus-o nimeni, n-am jucat nuneasca, n-am turnat nici apa, nici flori in piept nu am pus.
S-a suparat in schimb tata ca nu a cantat lautarul pe scara [-(
Si e treaba lui. Proababil imi va scoate ochii toata VIATA ca am plecat ca hotii, mama a venit si ea nu aceleasi idei ca vroia si nush care baba dupa scara sa ma vada dar dc nu a auzit lautarul m-a ratat. HAHA mare pierdere pentru mine.
Deci fetelor obiceiurile sunt alea care va plac. Daca nu va plac nu le faceti siu va veti simti mai bine.
Iar la sfarsit am uitat de perinita.
=))=)) =))=))
Asta m-a ofticat ca perinita imi place, bine ca nu am uitat si de voal.
Gata v-am povestit muuullltttt acu va las.
Pupici.

Foarte frumos \:D/ . Asa vom face si noi: fara brazi, fara gaina, fara "ia-ti mireasa ziua buna" si mai stiu eu ce.. Sun fericita ca mama a spus sa fac nunta asa cum doresc =D> . Sper sa isi tina obiceiul pana la anul;)) .
Va pup

strumf08
19.05.2009, 11:10:36
Multumesc! Totusi, vom face in acelasi an. Am vorbit cu un preot si a spus ca nu este nici o problema. #:-S
Cred ca superstitiile pleaca de la faptul ca un parinte e posibil sa nu poata sustine financiar ambele nunti si de aceea se spune ca nu e bine.
Acum, cu Dumnezeu inainte! Daca o relatie este sa nu functioneze, nu va functiona indiferent daca fratii/surorile fac in acelasi an nunta sau nu.

Oricum, m-am mai linistit ;;)

ma bucur ca nu mai ai indoieli.Casa de piatra!!!:*

ipup
17.06.2009, 10:48:35
eu una nu as vrea sa bat brazii... si alte traditii...
credeti ca as putea sa sar peste ele fara sa se obeserve f mult;))

strumf08
17.06.2009, 12:43:15

pai cine ar trebui sa observe? brazii mi-ar placea sa pun, dar fara muzica sau alte chestii...

mitze
19.06.2009, 09:26:41
Buna miresici!

si eu am aceeasi problema, numai ca este vorba de fratele meu.
pornind de la superstitie, de care nici macar nu stiam pana nu mi-a zis cineva, au ajuns sa ma enerveze de fapt alte aspecte.
oricum, am vorbit si eu cu o persoana care a fost preot, si mi-a zis ca superstitia asta este izvorata din ratiuni financiare. pe de lata parte am zis ca-l las sa faca ce vrea el ca oricum si-a stabilit data nuntii pe 5 iunie 2010 adica...... in plin post:)).

olgutza26
19.06.2009, 11:28:24
nunta trebuie sa o faceti cum o doriti voi, nu cum doresc vecinii. eu de exemplu am vrut lautar si brazi si ia-ti mireasa... si asta am avut (e adevarat ca la un mom dat lautarul a inceput si o nuneasca taman in poarta, de mi-a picat fata, dar nu am mai avut ce sa fac, cu zambetul pe buze am dansat, dar aviz amatorilor, spuneti din start ce sa NU)

soareiuliant
19.06.2009, 13:11:48
eu consider ca romanul are obiceiuri stravechi si pline de semnificatii si istorie,ceea ce nu pot intelege NICIODATA,DAR ABSOLUT NICIODATA, de ce ne este rusine cu ele,fugim de ele,dar sa folosim fel si fel de cuvinte si expresii straine,de obiceiuri care nu ne apartin- gen jartea,aruncarea buchetului,marturii,valsul miresei,etc, este un lucru absolut normal,ba mai mult,obligatoriu ptr a fi "in pas cu moda".mai jenant este cand aud toate astea de la persoane care vin de la tara si incearca sa si renege originea,ca de,acum sunt doamne de oras.nu tb sa jucam brazii ca nu avem porti ca la tara,avem usi de apartament,dar putem rupe 2 crengute si da,nunta strabuna la romani incepea cu nuneasca,nu cu vals,nuneasca fiind cantecul miresei. de fapt nu pastram noi limba romaneasca,d apoi traditiile,insa cand vom lua aminte de la francezi,spanioli,nemti,maghiari,etc care si conserva limba si traduc mot a mot orice cuvant,precum si obiceiurile,poate,spun poate,vom fi mai responsabili si vom putea schimba ceva,pana atunci e mai frumos sa ti dea jos cu dintii de pe picioare jarteau mirele si sa danseze cu ea pe cap cel ce o prinde, decat sa ti cante un lautar in casa parinteasca celebrul "ia ti mireasa ziua buna...".PACAT!!!

andreear
19.06.2009, 15:03:19
eu consider ca romanul are obiceiuri stravechi si pline de semnificatii si istorie,ceea ce nu pot intelege NICIODATA,DAR ABSOLUT NICIODATA, de ce ne este rusine cu ele,fugim de ele,dar sa folosim fel si fel de cuvinte si expresii straine,de obiceiuri care nu ne apartin- gen jartea,aruncarea buchetului,marturii,valsul miresei,etc, este un lucru absolut normal,ba mai mult,obligatoriu ptr a fi "in pas cu moda".mai jenant este cand aud toate astea de la persoane care vin de la tara si incearca sa si renege originea,ca de,acum sunt doamne de oras.nu tb sa jucam brazii ca nu avem porti ca la tara,avem usi de apartament,dar putem rupe 2 crengute si da,nunta strabuna la romani incepea cu nuneasca,nu cu vals,nuneasca fiind cantecul miresei. de fapt nu pastram noi limba romaneasca,d apoi traditiile,insa cand vom lua aminte de la francezi,spanioli,nemti,maghiari,etc care si conserva limba si traduc mot a mot orice cuvant,precum si obiceiurile,poate,spun poate,vom fi mai responsabili si vom putea schimba ceva,pana atunci e mai frumos sa ti dea jos cu dintii de pe picioare jarteau mirele si sa danseze cu ea pe cap cel ce o prinde, decat sa ti cante un lautar in casa parinteasca celebrul "ia ti mireasa ziua buna...".PACAT!!!

Uite ca mi-a placut f mult ce ai scris si ai perfecta dreptate aici, Mihaelaaa...pardon soareiuliant!!!=D>=D>=D>

soareiuliant
19.06.2009, 16:38:57
Uite ca mi-a placut f mult ce ai scris si ai perfecta dreptate aici, Mihaelaaa...pardon soareiuliant!!!=D>=D>=D>

inainte de orice,sa stiti ca am mai avut unele greseli gramaticale (eram la servici si ma grabeam) si in al 2 lea rand,care mihaelaaa?nu o cunosc,eu sunt mult mai frumoasa si deosebita decat ea =P~;;);))8-}:D:D:D.

strumf08
21.06.2009, 11:17:31

sunt de acord cu tine, doar in parte.nici eu nu sunt de acord cu adusul din afara a obiceiurilor, a sarbatorilor (vezi Sf. Valentin, Halloween) si apropo stiu si eu cand a fost descoperita America :-$, dar nu sunt de acord nici cu "traditii" pastrate prin intermediul unei etnii, care devine, din pacate, din ce in ce mai numeroasa la noi in tara.mie mi se par groaznici lautarii, dar nu inseamna ca imi reneg traditiile si originea...de obiceiul cu gaina nici n-am auzit vreodata in viata mea (poate pentru ca nu am rude la tara?! :-\) si am fost la destule nunti de-a lungul vietii si nu am vazut faza asta....de aruncatul buchetului stiu de vreo 15 ani (se ducea verisoara mea pe la nunti si il tot prindea...).daca ar fi sa pastram traditiile de ce nu ne imbracam in port national la nunta, ci in rochie de mireasa?
cat despre nuneasca poate ca a fost inlocuita deoarece nu poate dansa orice...eu de exemplu nu pot dansa o sarba (asta e nuneasca, nu?) decat in hora, in doi nu pot, nu-mi iese.a incercat un coleg de liceul sa ma invete la un majorat toata seara si nu a reusit...oricum la nunta sper sa am noroc cu rochia si sa nu se vada prea rau....despre vals nici atat nu stiu (mi-a arata cineva o data, dar la fel nu mi-a iesit) asa ca in niciun caz nu voi incepe cu vals....daca ar fi dupa mine, nunta mea ar fi o hora fara intrerupere, pentru ca imi place la nebunie....dar din pacate domnul mire nu serveste acest gen (poate totusi la nunta il voi convinge :D)...

soareiuliant
22.06.2009, 13:22:33
sunt de acord cu tine, doar in parte.nici eu nu sunt de acord cu adusul din afara a obiceiurilor, a sarbatorilor (vezi Sf. Valentin, Halloween) si apropo stiu si eu cand a fost descoperita America :-$, dar nu sunt de acord nici cu "traditii" pastrate prin intermediul unei etnii, care devine, din pacate, din ce in ce mai numeroasa la noi in tara.mie mi se par groaznici lautarii, dar nu inseamna ca imi reneg traditiile si originea...de obiceiul cu gaina nici n-am auzit vreodata in viata mea (poate pentru ca nu am rude la tara?! :-\) si am fost la destule nunti de-a lungul vietii si nu am vazut faza asta....de aruncatul buchetului stiu de vreo 15 ani (se ducea verisoara mea pe la nunti si il tot prindea...).daca ar fi sa pastram traditiile de ce nu ne imbracam in port national la nunta, ci in rochie de mireasa?
cat despre nuneasca poate ca a fost inlocuita deoarece nu poate dansa orice...eu de exemplu nu pot dansa o sarba (asta e nuneasca, nu?) decat in hora, in doi nu pot, nu-mi iese.a incercat un coleg de liceul sa ma invete la un majorat toata seara si nu a reusit...oricum la nunta sper sa am noroc cu rochia si sa nu se vada prea rau....despre vals nici atat nu stiu (mi-a arata cineva o data, dar la fel nu mi-a iesit) asa ca in niciun caz nu voi incepe cu vals....daca ar fi dupa mine, nunta mea ar fi o hora fara intrerupere, pentru ca imi place la nebunie....dar din pacate domnul mire nu serveste acest gen (poate totusi la nunta il voi convinge :D)...

imi pare rau,dar nuneasca este o hora (auzi,sarba :)) ) si deci nu se danseaza in doi,inainte se lua voalul de pe cap miresei si se punea pe capul unei tinere necasatorite (fara sa se arunce niciun buchet,nu e o traditie de a noastra),lautarii sau rapsozii exista dintotdeauna (tiganii la origini au fost sclavi si printre altele erau si f buni cantareti prin targuri,bodegi,etc-tigan=sclav,de aceea insista ei pe cuvantul rrom),obiceiul cu gaina este stravechi insa sunt f multe obiceiuri difera de la zona la zona (de exemplu in ardeal dupa aperitiv se serveste ciorba si voalul nu se da absolut deloc jos din cap),eu de exemplu am bunici la tara in judetul prahova,rude la munte si au avut acest obicei cu "jucatul gainii",dar cum am mai spus,depinde de zona.de ce nu ne imbracam in port national?pai din acelasi motiv ptr care nu se mai joaca camasa sau numai este obligatorie virginitatea.am evoluat,aceste obiceiuri se aplica ptr ceea ce semnifica ele,nu le mai poti respecta intocmai ca in acele timpuri ptr ca am evoluat,e simplu (atunci chiar se pastrau cu sfintenie obiceiurile si erau mult mai elaboroase),dar nu i pacat sa le renegi?mare pacat.si din pacate o fac persoane care nu prea stiu despre propriul popor prea multe-scuza ma,dar cum poti afirma ca nuneasca este o sarba?macar ca citesti pe net,cauti si te documentezi,apoi scrii (fara suparare,dar indiferenta costa).ma rog,fiecare face ce doreste la nunta si cum doreste,bafta si o nunta perfecta!

strumf08
22.06.2009, 13:41:33
imi pare rau,dar nuneasca este o hora (auzi,sarba :)) ) si deci nu se danseaza in doi,inainte se lua voalul de pe cap miresei si se punea pe capul unei tinere necasatorite (fara sa se arunce niciun buchet,nu e o traditie de a noastra),lautarii sau rapsozii exista dintotdeauna (tiganii la origini au fost sclavi si printre altele erau si f buni cantareti prin targuri,bodegi,etc-tigan=sclav,de aceea insista ei pe cuvantul rrom),obiceiul cu gaina este stravechi insa sunt f multe obiceiuri difera de la zona la zona (de exemplu in ardeal dupa aperitiv se serveste ciorba si voalul nu se da absolut deloc jos din cap),eu de exemplu am bunici la tara in judetul prahova,rude la munte si au avut acest obicei cu "jucatul gainii",dar cum am mai spus,depinde de zona.de ce nu ne imbracam in port national?pai din acelasi motiv ptr care nu se mai joaca camasa sau numai este obligatorie virginitatea.am evoluat,aceste obiceiuri se aplica ptr ceea ce semnifica ele,nu le mai poti respecta intocmai ca in acele timpuri ptr ca am evoluat,e simplu (atunci chiar se pastrau cu sfintenie obiceiurile si erau mult mai elaboroase),dar nu i pacat sa le renegi?mare pacat.si din pacate o fac persoane care nu prea stiu despre propriul popor prea multe-scuza ma,dar cum poti afirma ca nuneasca este o sarba?macar ca citesti pe net,cauti si te documentezi,apoi scrii (fara suparare,dar indiferenta costa).ma rog,fiecare face ce doreste la nunta si cum doreste,bafta si o nunta perfecta!

chiar asteptam cu nerabdare raspunsul tau sa vad ce mai zici....deci mie nunneasca mi se pare ca seama cu o sarba....ce vrei....si daca nu ma pricep ce????daca eu asa cred = pot afirma, nu ma consider niciun expert in muzica, nu am zis ca asa ci doar asa imi suna mie....mie mi se pare ca au ritmuri asemanatoare si s-ar dansa la fel...oricum nu conteaza prea mult pentru ca fiecare face ce vrea si ce crede de cuvinta la nunta

strumf08
24.06.2009, 18:59:25
chiar asteptam cu nerabdare raspunsul tau sa vad ce mai zici....deci mie nunneasca mi se pare ca seama cu o sarba....ce vrei....si daca nu ma pricep ce????daca eu asa cred = pot afirma, nu ma consider niciun expert in muzica, nu am zis ca asa ci doar asa imi suna mie....mie mi se pare ca au ritmuri asemanatoare si s-ar dansa la fel...oricum nu conteaza prea mult pentru ca fiecare face ce vrea si ce crede de cuvinta la nunta

imi cer scuze pentru greseala gramatica "cuviinta" si pentru omisiunea unui predicat, respectiv "nu am zis ca asa e ci doar asa imi suna"^:)^^:)^^:)^^:)^

strumf08
24.06.2009, 19:00:00
care e ordinea la batutul brazilor?cumva:nasi, mireasa, mire?

monik_peltik
25.06.2009, 00:37:49
Buna, fetelor!

Din cate stiu eu ordinea este: nasi, mire, mireasa.:)>- Legat de obiceiuri, pot spune si eu ca am fost la nunti la care se juca gaina, dar numai la tara, la persoane care inca respecta, in mare, traditiile si obiceiurile de nunta ale locului si a fost ok, ba chiar m-am amuzat copios:D . Nu mi s-ar parea oricum deloc potrivit sa fac asta la restaurant. Cat despre atuncatul buchetului, pe mine ma lasa rece; stiu ca nu e obiceiul nostru si nu imi place sa copiez toate prostiutele sau chich-urile altor lumi.Voi pastra numai obiceiul de a da voalul jos spre dimineata-desi nici pe acela in totalitate, ptr ca nu o sa stau cu batic pe cap, ci o sa imi pun eventual o esarfa dc e musai.:">

soareiuliant
25.06.2009, 16:11:50
Buna, fetelor!

Din cate stiu eu ordinea este: nasi, mire, mireasa.:)>- Legat de obiceiuri, pot spune si eu ca am fost la nunti la care se juca gaina, dar numai la tara, la persoane care inca respecta, in mare, traditiile si obiceiurile de nunta ale locului si a fost ok, ba chiar m-am amuzat copios:D . Nu mi s-ar parea oricum deloc potrivit sa fac asta la restaurant. Cat despre atuncatul buchetului, pe mine ma lasa rece; stiu ca nu e obiceiul nostru si nu imi place sa copiez toate prostiutele sau chich-urile altor lumi.Voi pastra numai obiceiul de a da voalul jos spre dimineata-desi nici pe acela in totalitate, ptr ca nu o sa stau cu batic pe cap, ci o sa imi pun eventual o esarfa dc e musai.:">

nici macar la tara nu se mai pune batic pe cap ci o esarfa finuta si obiceiul oricum se face aproape de spartul nuntii asa ca nu tb sa stai cu ea mult timp si poti sa o dai jos dupa 5 min.nu stiu,dar eu am fost la multe nunti in bucuresti,iar "jucatul gainii" (ca si obicei nu va inchipuiti cine stie ce) nu a lipsit de la majoritatea dintre ele.dar cum am mai spus,fiecare face ce si cum vrea.

strumf08
25.06.2009, 22:04:18
Buna, fetelor!

deci la mine ultima!!!de ce? ca doar eu sunt cea mai importanta...:(:D:D:D

strumf08
25.06.2009, 22:05:06
si lamuriti-ma si pe mine care e faza cu gaina...????ca doar aici am auzit de asta si nu stiu ce e excat...ce presupune...

monik_peltik
26.06.2009, 23:54:34
si lamuriti-ma si pe mine care e faza cu gaina...????ca doar aici am auzit de asta si nu stiu ce e excat...ce presupune...
pai cand mergeam eu la nunti la care se practica obiceiul asta eram mai mica, dar din cate imi amintesc, spre dimineata, o femeie mai in varsta decat mireasa, de fel o matusa, ceva, vine cu o gaina pe tava, gatita si danseaza cu ea, trecand pe la fiecare din hora care o inconjoara si i se dau bani.acum nu stiu dc obiceiul adevarat difera sau e acelasi, dara sta e tot ce imi amintesc din ce am vazut...sper ca te am lamuirt un pic, dar dc intrebi ce rol are gaina in toata povestea asta.....:-\ de a strange bani??? :D ptr cine, iar nu stiu, poate ptr mireasa$-) :*
iar referitor la ordinea batutului brazilor, esti ultima ptr ca in ziua nuntii nasii vin la fin, iar apoi merg impreuna la mireasa acasa sa o ia, asa ca si ordinea de a bate brazii este aceeasi; dc stie altcineva alta varianta, sa pofteasca in fata, va rog!:>

strumf08
27.06.2009, 13:05:08
pai cand mergeam eu la nunti la care se practica obiceiul asta eram mai mica, dar din cate imi amintesc, spre dimineata, o femeie mai in varsta decat mireasa, de fel o matusa, ceva, vine cu o gaina pe tava, gatita si danseaza cu ea, trecand pe la fiecare din hora care o inconjoara si i se dau bani.acum nu stiu dc obiceiul adevarat difera sau e acelasi, dara sta e tot ce imi amintesc din ce am vazut...sper ca te am lamuirt un pic, dar dc intrebi ce rol are gaina in toata povestea asta.....:-\ de a strange bani??? :D ptr cine, iar nu stiu, poate ptr mireasa$-) :*
iar referitor la ordinea batutului brazilor, esti ultima ptr ca in ziua nuntii nasii vin la fin, iar apoi merg impreuna la mireasa acasa sa o ia, asa ca si ordinea de a bate brazii este aceeasi; dc stie altcineva alta varianta, sa pofteasca in fata, va rog!:>

a! ok ...multumesc am inteles :)>-:)>-:)>- cat despre faza cu gaina mi se pare chiar aberant si grotesc dansul cu o gaina...de ce trebuie chinuita???si chiar urat in comparatie cu frumusetea unei nunti...poate sa fie un obicei de acum o suta de mii de anii, dar astea nu inseamna ca trebuie sa pastram toate aberatiile....:*:*:*

strumf08
29.06.2009, 15:56:31
si s-ar putea sa ne amendeze UE ca stresam gaina....=)) =)) =)) =)) =)) si cine ne plateste amenda....?

jade_geo
30.06.2009, 13:49:09
Noua nasii ne-a cerut sa le cumparam doar prosoapele si sa fie traditionale. Nu au pretentii la absolut nimic. Viitorul meu sot mi-a spus ca socrii mici cumpara prosoapele pt-ca asa este obiceiul. E adevarat asa ceva ?

strumf08
30.06.2009, 14:14:55
Noua nasii ne-a cerut sa le cumparam doar prosoapele si sa fie traditionale. Nu au pretentii la absolut nimic. Viitorul meu sot mi-a spus ca socrii mici cumpara prosoapele pt-ca asa este obiceiul. E adevarat asa ceva ?

ce prosoape? la nunta?eu stiu de prosoape la inmormantare...la nunta nu...:-\ :-\ :-\

jade_geo
30.06.2009, 15:05:39
da sunt prosoape pe care ii poarta nasii pe umeri ca sa se deosebeasca de ceilalti . sunt unii nasi care nu cer asa ceva si altii care vor cum is ai mei . asta e singura lor pretentie. prosoape de alea mari de 2-2,5 m lucrate traditional.

strumf08
30.06.2009, 15:18:03
da sunt prosoape pe care ii poarta nasii pe umeri ca sa se deosebeasca de ceilalti . sunt unii nasi care nu cer asa ceva si altii care vor cum is ai mei . asta e singura lor pretentie. prosoape de alea mari de 2-2,5 m lucrate traditional.

habar nu aveam de asta....iar o zica o miresica ca nu pastrez obiceiurile stravechi...=)) =)) =)) =)) =))

soareiuliant
01.07.2009, 13:06:09
a! ok ...multumesc am inteles :)>-:)>-:)>- cat despre faza cu gaina mi se pare chiar aberant si grotesc dansul cu o gaina...de ce trebuie chinuita???si chiar urat in comparatie cu frumusetea unei nunti...poate sa fie un obicei de acum o suta de mii de anii, dar astea nu inseamna ca trebuie sa pastram toate aberatiile....:*:*:*

DOAMNE,CHIAR MA UIMESTI PE ZI CE TRECE!cum poti crede ca aceea gaina este vie?=)) =)) =)) =)) =)) . obiceiul cu gaina- se prepara o gaina,se pune pe un platou frumos aranjat,vine o femeie desemnata (inainte la sate,chiar cea care o prepara) si se duce la masa nasilor si a mirilor.incepe sa negocieze cu nasul pe cat sa i "vanda" gaina (care este,retine,este preparata si ornata f frumos),iar asta se intampla atunci cand se serveste friptura,nu dimineata.dupa multe "negocieri" (glume spuse,rasete,voie buna,care nu tin ore ci minute),nasul "plateste" gaina (cu cat doreste,este ceva simbolic mai mult) si o ia la masa ptr a manca din ea.simbolistica - gaina este f frumos impodobita,bine facuta,gustoasa,mesenii mananca o friptura (o parte din gaina),pe cand nasului ii revine cinstea de a manca ce i mai bun si asta atunci cand se serveste friptura.tb sa dea bani pe ea (simbolistic) ptr a arata ca este un om cu stare si avut.

p.s.-chiar poti da search pe net,e asa simplu...sau mai bine lasa,ne mai amuzam si noi (eu si colegele de birou),auzi,gaina i vie si jucam cu ea:))

soareiuliant
01.07.2009, 13:09:07

prosoape de artizanat,asa se numesc,se teseau la razboi (si inca se mai tes);-)
in afara sunt scumpe,valoreaza mult,ca si cuvelturile tesute,costumele nationale,presurile tesute la razboi,etc

soareiuliant
01.07.2009, 13:18:33

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=4232

strumf08
01.07.2009, 13:48:09
DOAMNE,CHIAR MA UIMESTI PE ZI CE TRECE!cum poti crede ca aceea gaina este vie?=)) =)) =)) =)) =)) . obiceiul cu gaina- se prepara o gaina,se pune pe un platou frumos aranjat,vine o femeie desemnata (inainte la sate,chiar cea care o prepara) si se duce la masa nasilor si a mirilor.incepe sa negocieze cu nasul pe cat sa i "vanda" gaina (care este,retine,este preparata si ornata f frumos),iar asta se intampla atunci cand se serveste friptura,nu dimineata.dupa multe "negocieri" (glume spuse,rasete,voie buna,care nu tin ore ci minute),nasul "plateste" gaina (cu cat doreste,este ceva simbolic mai mult) si o ia la masa ptr a manca din ea.simbolistica - gaina este f frumos impodobita,bine facuta,gustoasa,mesenii mananca o friptura (o parte din gaina),pe cand nasului ii revine cinstea de a manca ce i mai bun si asta atunci cand se serveste friptura.tb sa dea bani pe ea (simbolistic) ptr a arata ca este un om cu stare si avut.

p.s.-chiar poti da search pe net,e asa simplu...sau mai bine lasa,ne mai amuzam si noi (eu si colegele de birou),auzi,gaina i vie si jucam cu ea:))

da..am zis clar ca nu stiu despre ce e vorba si nici n-am auzit de asa ceva...nici n-am vazut la nicio nunta faza asta...e bine daca va "simteti" bine si daca ignoranta mea va amuza...moarta, copta sau vie eu nu sunt de acord cu asa ceva...

dany_nro
22.07.2009, 13:57:34
apropo de gaina ...prietenul meu este din zona moldovei si vrea ca la nunta noastra care va fii in ploiesti sa existe un astfel de moment:-" , dar nu sunt de acord cu asta atat timp cat in zona noastra nu se mai practica acest obicei si nici sa imprumut un altul dupa dorintele lor...ma bucur ca nu sunt dintr-o zona cu asemenea obiceiuri....personal ...mi se par inutile. cred ca in ziua de azi am putea sa organizam alte momente placute pt invitati...

strumf08
22.07.2009, 14:42:01
apropo de gaina ...prietenul meu este din zona moldovei si vrea ca la nunta noastra care va fii in ploiesti sa existe un astfel de moment:-" , dar nu sunt de acord cu asta atat timp cat in zona noastra nu se mai practica acest obicei si nici sa imprumut un altul dupa dorintele lor...ma bucur ca nu sunt dintr-o zona cu asemenea obiceiuri....personal ...mi se par inutile. cred ca in ziua de azi am putea sa organizam alte momente placute pt invitati...

ai grija ce zici ca obiceiuri si nepastrarea lor.....sunt miresici care nu sunt de acord cu acest lucru si fac urat in 2 timpi si 3 miscari=)) =)) =)) =)) :* eu una sunt de acord cu tine

dany_nro
22.07.2009, 15:20:07
ai grija ce zici ca obiceiuri si nepastrarea lor.....sunt miresici care nu sunt de acord cu acest lucru si fac urat in 2 timpi si 3 miscari=)) =)) =)) =)) :* eu una sunt de acord cu tine
sincer ... nu ar trebuii sa dai atentie ;-) ...consider ca nimeni nu e obligat sa cunoasca toate traditiile tarii sau a zonei dupa caz si sa le aplice fiindca asa s-a pomenit din mosi-stramosi...in plus de asta,daca nu ma insel suntem pe un forum cu ajutorul caruia se presupune ca ne informam (fara sa ne "amuzam " in gasca, de faptul ca unele dintre noi sunt sau nu sunt la curent cu vechile sau noile obiceiuri)

IuliaAlexandra
24.08.2009, 21:24:54
buna ,

eu m-am nascut si trait la Braila si am radacini si in Alexandria dar nunta va fi la Ploiesti , am citit cateva pagini scrise de voi si am o nedumerire : care e faza cu brazii?
am auzit de jucat gaina ,de jucat darurile pt nasi (de obicei soacra mare danseaza darurile pentru nasi , apoi de daruieste) , in timp ce nuntasii danseaza nuneasca mireasa le atarna de gat barbatilor prosoape traditionale romanesti , am auzit de udat ( mireasa si fratele de cruce merg la a nu stiu cata fantana din est si iau apa , apoi stropesc la rascrucile de drum la intoarcerea spre casa )si cate si mai cate.
insa numai la Ploiesti am auzit de batut brazii , obiceiul vine de la impodobitul brazilor cu fructe si flori si alte ornamente si se poarta de mire pana la biserica? (asa se face la Alexandria).
din pacate eu nu voi putea urma aceste obiceiuri neavand casa in Ploiesti , ca doar n-o sa chem lautarul la hotel sa cante ziua buna , asa ca mama n-are decat sa sufere.

multumesc

olgutza26
03.09.2009, 10:02:43
nu stiu exact de unde provine obiceiul. e un fel de semn distinctiv ca la casa X are loc o nunta. in seara de dinaintea nuntii, vin baietii acasa la mire cu lautarul si pun brazii la poarta (la al meu au fost cateva crengute, ca nu a vrut brad-brad). apoi toti pleaca la nasi unde se mai pun alti brazi (in cazul nostru, nasii stand la bloc era mai dificil cu bradul si iar am pus crengute), se mananca si acolo un fursec, o maslina si se pleaca la mireasa. la ea alti brazi (la mine chiar au fost 2 brazi, cam pricajiti ce-i drept, dar mie mi-au placut). alta mancare, alta bautura si desigur si muzica si multa-multa voie buna. bineinteles ca nu dureaza foarte mult in noapte (la mine au plecat pe la 11) ca a doua zi e program lung si obositor.

faimosul28
06.09.2009, 15:09:58
cine vrea brazi pentru nunta,zona cerasu?ma puteti contacte pe mess la iovucatalin !

Gloriuta
07.09.2009, 12:45:54
nu stiu exact de unde provine obiceiul. e un fel de semn distinctiv ca la casa X are loc o nunta. in seara de dinaintea nuntii, vin baietii acasa la mire cu lautarul si pun brazii la poarta (la al meu au fost cateva crengute, ca nu a vrut brad-brad). apoi toti pleaca la nasi unde se mai pun alti brazi (in cazul nostru, nasii stand la bloc era mai dificil cu bradul si iar am pus crengute), se mananca si acolo un fursec, o maslina si se pleaca la mireasa. la ea alti brazi (la mine chiar au fost 2 brazi, cam pricajiti ce-i drept, dar mie mi-au placut). alta mancare, alta bautura si desigur si muzica si multa-multa voie buna. bineinteles ca nu dureaza foarte mult in noapte (la mine au plecat pe la 11) ca a doua zi e program lung si obositor.

dar cand anume se bat brazii astia? cu o zi mai inainte de nunta? si la petrecerile astea se cheama si vecinii, cunoscutii etc...? adica daca se bat brazii, te poti astepta sa fii vizitat?

olgutza26
08.09.2009, 13:02:02
intr-adevar, cu o zi inainte de nunta. la mine au venit mai multi acasa. nu e neaparat ca invitati. majoritatea vin neinvitati (vin ca aud chiuituri si isi dau seama ca e rost de petrecere <:-P )

Gloriuta
08.09.2009, 13:33:31
intr-adevar, cu o zi inainte de nunta. la mine au venit mai multi acasa. nu e neaparat ca invitati. majoritatea vin neinvitati (vin ca aud chiuituri si isi dau seama ca e rost de petrecere <:-P )

aha..deci trebuie sa fii oarecum pregatit cu un fursec, o aluna etc

olgutza26
08.09.2009, 18:39:08
eu am avut niste sandwich-uri si niste fursecuri, alune...

Gloriuta
09.09.2009, 12:28:42
da, asa ma gandeam si eu

bebesorinik
12.09.2009, 17:47:42
buna tuturor...eu am inteles ca brazii se pot bate si in ziua cu nunta..acum nu stiu..eu cred ca e mai ok cu o zi inainte...eu am citit ceva traditii din lume care mi-au placut...in finlanda..la restaurant dupa o perioada mireasa e legata la ochi de una din domnisoare..se pune o melodie vesela tare...si danseaza in jurul ei toate domnisoarele..iar ea isi ia diadema..coronita ..ce are..si il pune pe capul unei domnisoare...cea care e nimerita de miresica e urmatoarea cu nunta...am mai gasit ca in mexic la valsul mirilor inainte de a incepe, oamenii fac un cerc mare in jurul lor si din cerc se formeaza o inima si mirii danseaza in inima aceea...mi se par dragute...eu una nu vreau dansul gainii si al altor specii...doar nuneasca..brazii..horele si melodiile de nunta...ca na..la o hora se ridica cu mic si mare...pooop

andreeaeea
21.09.2009, 22:32:37
offffffffffff....obiceiurile astea......sunt bune, sunt frumoase, dar nu mai bine incercam sa ne organizam nunta in asa fel incat sa fim multumiti? adica putem omite din acele obiceiuri deranjante si penibile...de ex. hora din mijlocul strazii sau lautarul care se tine scai dupa miri...ce parere aveti?

Gloriuta
22.09.2009, 10:56:24
offffffffffff....obiceiurile astea......sunt bune, sunt frumoase, dar nu mai bine incercam sa ne organizam nunta in asa fel incat sa fim multumiti? adica putem omite din acele obiceiuri deranjante si penibile...de ex. hora din mijlocul strazii sau lautarul care se tine scai dupa miri...ce parere aveti?

sunt absolut de acord. la mine nu va fi nicio hora in mijlocul strazii.
am oroare de acordeonistul ala care se plimba dupa mireasa!!!

Gina_Laudatu
23.09.2009, 11:16:28
Nu mai fiti suparate.Astea sunt obiceiuri romanesti.Nunta voastra este o bucurie mare pentru neamuri dar mai ales pentru parinti.E pacat ca ne pierdem datinile si obiceiurile.Vreti sa va duce-ti la biserica,restaurant pe muteste? Mirii sunt petrecuti cu alai,lautari si voie buna.De ce nu comenteaza nimeni la obiceiurile imprumutate de la alti(marturi,jartea,aruncatul buchetului)?

Gloriuta
23.09.2009, 13:40:33
Nu suntem suparate..
Numai ca, personal, nu cred ca se incadreaza un acordeonist la o nunta eleganta, jucatul gainii la un salon clasic etc...
Atata vreme cat te pastrezi intr-un cadru rustic, traditional romanesc, sunt bine venite.
Altfel, eu cred ca sunt cel putin discrepante.

In ceea ce priveste obiceiurile "imprumutate ", ma gandesc serios sa renunt si la acestea. Acum cativa ani, marturiile nu existau...Eu nu sunt adepta lor, iar cele stranse de la nuntile altora nu imi sunt de niciun "folos". Ma gandesc doar ca unii vor comenta ca nu sunt.
La paharele mirilor oricum voi renunta, nu inteleg aceasta moda noua si nu vad nici utilitatea. Nu doresc sa fac nota discordanta fata de invitati.

Eu sunt o persoana sobra si imi doresc o nunta sobra, discreta, de bun gust. De asemena, nu imi place sa atrag atentia si nici sa scol tot cartierul cu hora in fata drumului.
Asa gandesc eu

claudiam
26.10.2009, 17:27:19
Unde gasesc si eu brazi. Stiu ca nunta e la anul dar eu vreau sa stiu de acum

jiulia
26.10.2009, 22:50:53
Nu suntem suparate..
Numai ca, personal, nu cred ca se incadreaza un acordeonist la o nunta eleganta, jucatul gainii la un salon clasic etc...
Atata vreme cat te pastrezi intr-un cadru rustic, traditional romanesc, sunt bine venite.

In ceea ce priveste obiceiurile "imprumutate ", ma gandesc serios sa renunt si la acestea. Acum cativa ani, marturiile nu existau...Eu nu sunt adepta lor, iar cele stranse de la nuntile altora nu imi sunt de niciun "folos". Ma gandesc doar ca unii vor comenta ca nu sunt.
La paharele mirilor oricum voi renunta, nu inteleg aceasta moda noua si nu vad nici utilitatea. Nu doresc sa fac nota discordanta fata de invitati.

Eu sunt o persoana sobra si imi doresc o nunta sobra, discreta, de bun gust. De asemena, nu imi place sa atrag atentia si nici sa scol tot cartierul cu hora in fata drumului.
Asa gandesc eu

Felicitari....aici ai dreptate ....nu zic sa renuntam la traditii ci doar sa le pastram pe cele care chiar merita..mie una mi se pare de prost gust sa chiui in fata blocului, sa joci cu brazii samd...nu mai zic de gaina aia...fiind imbracata ca o printesa(pentru ca majoritatea miresicilor au acest tip de rochie). O porcarie.... ma bucur ca mai sunt si alte fete care gandesc ca mine. Si eu voi renunta la majoritatea obiceiurilor(inclusiv cea cu jartiera-probabil scena se va petrece in luna de miere....;;) ) Si eu vreau o nunta eleganta, simpla si discreta.
Spor la pregatiri!

paunand
28.10.2009, 15:49:38
Eu am avut brazi in poarta si atat! Nu am jucat hora, nu mi s-a rupt turta. In schimb, pe ginerica nu au vrut sa il lase sa intre in curte, au urmat negocieri...La restaurant am dansat vals si la sfarsit am aruncat buchetul. Jarteaua nu a vazut-o decat sotul acasa.
Parerea mea e ca fiecare trebuie sa adopte obiceiurile care li se potrivesc. Imi plac nuntile traditionale, cu toate obiceiurile cap-coada, insa am considerat ca noua nu ni se potrivesc!

dianadianna
07.11.2009, 20:58:39
NOTA 10 CU FELICITARI.BRAVO.:suuuper: :suuuper:

identic
12.11.2009, 14:41:22
stie cineva vreo firma de imresariat din ploiesti sau costul lautariilor la o nunta? cam cat se ia pt organizarea unei salii de nunta?:-\

andreear
12.11.2009, 17:13:41
stie cineva vreo firma de imresariat din ploiesti sau costul lautariilor la o nunta? cam cat se ia pt organizarea unei salii de nunta?:-\

Raspunsurile la intrebarile tale le gasesti aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3436 si aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=4507! Succes!

dragosflorin7
06.01.2010, 18:25:02

De acord , niciodata nu mi-au placut asa zisele obiceiuri ! Asta cu hora din strada niciatat !!!!!

aaalllyyy
13.01.2010, 10:49:12
Eu am auzit prima oara de "dansatul gainii" la o nunta in Braila si foarte sincer am crezut ca o sa vina cineva cu o gaina vie. M-am nascut si am crescut in Ploiesti si bunicii mei sunt tot in Ploiesti. Nu am avut nici macar o data contact cu "viata la tara" sau cu traditiile care oricum in zona noastra nu sunt foarte puse in practica si i-am invidiat pe copii care se duceau in vacanta la tara:(
Am mai fost la nunti in Ploiesti unde niciodata nu am auzit de nimic cu nicio gaina.......
De ce as fi crezut ca este pe platou? Nu a zis nimeni: " O sa dansam platoul pe care se afla gaina gatita" =)) ..........
... asa ca o inteleg pe <<strumf08>>

da..am zis clar ca nu stiu despre ce e vorba si nici n-am auzit de asa ceva...nici n-am vazut la nicio nunta faza asta...e bine daca va "simteti" bine si daca ignoranta mea va amuza...moarta, copta sau vie eu nu sunt de acord cu asa ceva...

Ioana_krys84
22.01.2010, 14:29:59
Eu am vazut chestia asta numita "dansul gainii" atat cu gaina vie (pe la tara) cat si cu gaina gatita pusa pe o tava (tot pe la tara).:)))) Hai sa fim seriosi. Suntem in anul 2010.

vanessa24
10.02.2010, 22:56:12
mi se pare aiurea sincer,ar trebui sa fim putin mai deschisi la ceva nou

crysa00
26.04.2010, 20:36:47

Costul organizarii unei nunti depinde si in functie de numarul invitatilor si de modul cum vrei sa-ti aranjezi, eu am gasit o firma cu preturi bune si care mi-a dat si idei cum as putea economisii ceva banuti.

Gyulya4ev3r
27.04.2010, 11:32:35
Nu suntem suparate..

Asa gandesc eu

wow .... foarte sobra nunta ta ... si knd t gandesti k o faci o data in viata .... nu ar trebui s o tii minte .... kt d frumos a fost si dupa parerea mea tocmai momentele l kre vrei s renunti sunt printre cele mai frumoase .... iar marturiile sunt k amintire pt invitatii tai .... este problema lor dak l pastreza sau nu .
eu personal in ziua nuntii imi botez si fetita,deci este o zi cu totul speciala si tocmai d`aia trebuie s fie fastuoasa...in fine .... dupa parerea mea si nu cred k e numai a mea .... l o nunta imresioneaza mireasa in primul rand si apoi toate surprizele si momentele kre tin d traditie... k d`aia suntem romani si suntem apreciati d straini prin modul in care stim s n distram si s facem atmosfera.
iti urez casa d piatra si s ai o nunta asa cum iti doresti!!

brutaruciprian
28.04.2010, 18:32:44
. luatarii costa intre 1000 si 2000 de euro:)

tzuca1985
03.05.2010, 22:04:24
Buna, :)>-

Intrebarea mea este ce obiceiuri sunt cand te imbraci mireasa, am auzit ca bine sa ai ceva albastru, ceva vechi si parca ceva primit, ca sa scrie pe talpa pantofului nu stiu ce.

Cine stie mai multe? Si apropo exista vreo regula cu privire la ce e bine sa isi cumpere mireasa prima data (rochita sau pantofi?):-\

strumf08
04.05.2010, 16:13:03
Buna, :)>-

Intrebarea mea este ce obiceiuri sunt cand te imbraci mireasa, am auzit ca bine sa ai ceva albastru, ceva vechi si parca ceva primit, ca sa scrie pe talpa pantofului nu stiu ce.

Cine stie mai multe? Si apropo exista vreo regula cu privire la ce e bine sa isi cumpere mireasa prima data (rochita sau pantofi?):-\

eu de felul meu sunt foarte superstitioasa, ca atare (desi nu cred ca tine de traditia noastra) am avut: ceva albastru si de imprumut, in acelasi timp, jartiera (de la nasa, care a ramas bine ascunsa sub rochie toata nunta, mai nasol a fost ca mai aluneca pe ciorap :-s), ceva nou:rochia, voal, ciorapi, pantofi, lenjeria intima si ceva vechi: un inel de aur al mamei (mi-l daduse de ceva vreme, deci nu se mai considera de imprumut). cat despre scris pe talpa pantofului si ordinea cumpararii celor necesare, habar n-am, pe acestea le-am ratat =))=))=))=))=)), in schimb nu am avut niciun trandafir la nunta (mie nici nu-mi plac), nimic culoare mov, n-am facut nunta in mai, am tinut post toata saptamana, desi de dormit tot cu sotul am dormit (nu am avut cum altfel)....
pt ca in ziua in care am facut nunta, nu era bine (conform unui horoscop) sa facem cununia civila, evident civila am facut-o cu vreo luna inainte...ce iti pot spune e ca am innebunit pe toata lumea cu superstitiile mele...:D

claudiam
17.06.2010, 19:46:16
De ce nu ebine sa avem mov la nunta?

identic
16.07.2010, 10:54:52
fetelor, care aveti nunta pe 21 august 2010?? ma gandeam cand vom fii furate sa ne intalnim undeva sa ciocnim un pahar de sampanie si sa facem o poza toate sa ne aducem aminte sau sa facem schimb intre noi, ce ziceti??:D

strumf08
19.07.2010, 13:51:12
De ce nu ebine sa avem mov la nunta?

am auzit si eu acesta superstitie (mi-ar fi placut sa am irisi la nunta), dar nu mai stiu explicatia....

maddy8
01.08.2010, 09:48:59

Subscriu!!!
Mare dreptate ai!
Eu, cel putin, voi incerca sa urmez toate traditiile care se mai pstreaza in zona mea (in sudul judetului)...
Am "arvunit" deja lautarul pentru acasa (da, vreau sa-mi cante "Ia-ti mireasa ziua buna" si sa umble dupa mine impreuna cu fetele si baietii care vin acasa dimineata si mergem sa "jucam apa"), apoi nasica va rupe turta deasupra capului meu si vom juca nuneasca (parinti, miri, nasi, frati, surori si cumnati), in fata casei parintesti...
Voi avea brazi in poarta, pentru ca asa imi place si asa vreau...Toate acest traditii dau farmec nuntii...
Abia apoi vom pleca la biserica si seara la restaurant (unde ma mai gandesc daca voi arunca si jarteaua). Desi nu prea cred in supersititii, voi tine cont de majoritatea care sunt legate de nunta...
Oricum, multe dintre traditii s-au pierdut, dar eu as vrea ca macar bruma asta de obiceiuri care s-au pastra, sa incercam sa le respectam... Asta e parerea mea, in definitiv, la nunta lui, fiecare face ce vrea.

identic
06.08.2010, 17:06:27
Deci sa inteleg ca nu mai sunt miresici pe acest forum care au nunta pe 21 agust 2010?? daca aveti vreo una va rosg sa imi dati un mesaj pe privat

bichonelmic
25.12.2010, 20:22:44
eu sunt din Ploiesti si am facut nunta in Ploiesti..........iar obiceiurile nu sunt obligatorii..faci cum crezi tu ca-i mai bine.....
brazi se pun si la mire si la mireasa..si la nasii de cununie si la cei de botez....
iar a doua zi dupa nunta se face o masa...ciorba de potroace la unul dintre ei . la mireasa sau mire..e cam ciudat la fiecare separat..
eu nu cred ca s-ar supara cineva daca nu respecti traditiile.fiecare face cum doreste .in zilele noastre nu prea se mai tine cont de obicei.

andreutza_1190
03.02.2011, 10:23:18
am auzit si eu acesta superstitie (mi-ar fi placut sa am irisi la nunta), dar nu mai stiu explicatia....
Cine zice ca nu e bine sa aveti mov la nunta? Vreo baba care sigur nu stie sa-ti spuna de ce nu e bine daca o intrebi?

strumf08
03.02.2011, 11:15:45
Cine zice ca nu e bine sa aveti mov la nunta? Vreo baba care sigur nu stie sa-ti spuna de ce nu e bine daca o intrebi?

Ce mai conteaza? Daca vrei tii cont daca nu, nu .Fiecare e liber sa decida ce face la nunta sa.

larryssa83
05.06.2011, 13:57:46
Salutare miresici!
Voi fi nasa anul viitor in Ploiesti si as vrea sa stiu care sunt indatoririle nasilor in aceasta zona?
Va multumesc anticipat pt raspuns.

strumf08
06.06.2011, 18:16:02
Salutare miresici!
Voi fi nasa anul viitor in Ploiesti si as vrea sa stiu care sunt indatoririle nasilor in aceasta zona?
Va multumesc anticipat pt raspuns.

Sincer, depinde de fiecare in parte. Teoretic, nasa cumpara voalul, lumanarile si turta. La mine n-a fost cazul pt ca eu m-am ocupat de tot, de aceea am si scris ca depinde de fiecare in parte. Cat despre turta, noi n-am tinut la acest obicei, de fapt nu cred sa-l fi vazut la vreo nunta, doar stiam de el...In timpul nuntii, daca mireasa se fura dupa ora 12, se zice ca plateste nasul, dar si acest lucru depinde de ce discutati cu mirii...

larryssa83
06.06.2011, 19:26:50
Sincer, depinde de fiecare in parte. Teoretic, nasa cumpara voalul, lumanarile si turta. La mine n-a fost cazul pt ca eu m-am ocupat de tot, de aceea am si scris ca depinde de fiecare in parte. Cat despre turta, noi n-am tinut la acest obicei, de fapt nu cred sa-l fi vazut la vreo nunta, doar stiam de el...In timpul nuntii, daca mireasa se fura dupa ora 12, se zice ca plateste nasul, dar si acest lucru depinde de ce discutati cu mirii...
Multumesc pt raspuns. Eu am mai fost nasa o data dar am vrut sa vad daca e ceva diferit in zona aceasta. Am inteles ca nasa cumpara si buchetul miresei.
Nici noi nu am tinut cont de traditii si ne-am platit totul singuri.

N_anca
07.06.2011, 09:17:31

Eu cand am fost nasa am cumparat lumanarile, buchetul miresei, ne-am ocupat de slijba de la biserica, am cumparat perie pt par, oglinda si ceva de pus pe cap dupa ce se da voalul jos.

Stiam si eu de traditia cu turta insa am auzit ca doar la fetele carora nu li s-a rupt turta cand erau mici.

Sa va traiasca si sa ne traiasca Larisa :)

olgutza26
07.06.2011, 11:12:07
Multumesc pt raspuns. Eu am mai fost nasa o data dar am vrut sa vad daca e ceva diferit in zona aceasta. Am inteles ca nasa cumpara si buchetul miresei.
Nici noi nu am tinut cont de traditii si ne-am platit totul singuri.

La noi mireasa a cumparat buchetul nasei, nu invers.

larryssa83
09.06.2011, 08:12:23
Eu cand am fost nasa am cumparat lumanarile, buchetul miresei, ne-am ocupat de slijba de la biserica, am cumparat perie pt par, oglinda si ceva de pus pe cap dupa ce se da voalul jos.

Stiam si eu de traditia cu turta insa am auzit ca doar la fetele carora nu li s-a rupt turta cand erau mici.

Sa ne traiasca Anca si sa fie fericiti!

toaderanna
17.06.2011, 15:09:12

Ciudata traditie ... dupa spusele tale... eu stiu ca mirele cumpara buchetul nasei si al miresei , nicidecum altfel. Cat despre voal, nu are cum sa il cumpere nasa, mireasa il cumpara dupa bunul ei plac.

olgutza26
17.06.2011, 16:29:32
Ciudata traditie ... dupa spusele tale... eu stiu ca mirele cumpara buchetul nasei si al miresei , nicidecum altfel. Cat despre voal, nu are cum sa il cumpere nasa, mireasa il cumpara dupa bunul ei plac.
asa stiam si eu cu buchetul, iar voalul, intr-adevar il alege mireasa, dar il plateste nasa.

Chirrox
29.06.2011, 22:13:23
asa stiam si eu cu buchetul, iar voalul, intr-adevar il alege mireasa, dar il plateste nasa.

Eu stiu ca voalul il ia mireasa dar il plateste nasa, buchetele si lumanarile de biserica le ia nasa ...doamne cate pareri, cate obiceiuri...imi prind urechile sigur ....

larryssa83
30.06.2011, 19:12:57
Asa este si la mine in judet si asa a fost si la nunta primilor fini dar voi respecta traditiile care sunt in zona.

tatiananegoita
01.06.2012, 14:03:09
Eu stiu ca mirii cumpara buchetarele. si nasii: lumanarile , platesc la biserica ,turta, voalul, baticul sau voaleta /palaria- ce vrea mireasa.

corryanna87
03.04.2013, 12:43:12
Buna! Va rog sa-mi spuneti si mie cine stie, cum e cu obiceiul cu prosopul pentru nasa? Am auzit acum de curand de acest obicei si nu stiu nimic de el. Sunt atatea obiceiuri incat nu mai stiu care se practica la noi si care nu. Si mai am o intrebare: dupa ce imi ia nasa voalul, cui il pun? Domnisoarei de onoare sau cui prinde buchetul miresei? Anul trecut la o nunta eu nu am fost nici una nici alta si mi s-a pus voalul. Va rog sa ma ajutati!

olgutza26
03.04.2013, 20:13:37
Buna! Va rog sa-mi spuneti si mie cine stie, cum e cu obiceiul cu prosopul pentru nasa? Am auzit acum de curand de acest obicei si nu stiu nimic de el. Sunt atatea obiceiuri incat nu mai stiu care se practica la noi si care nu. Si mai am o intrebare: dupa ce imi ia nasa voalul, cui il pun? Domnisoarei de onoare sau cui prinde buchetul miresei? Anul trecut la o nunta eu nu am fost nici una nici alta si mi s-a pus voalul. Va rog sa ma ajutati!

Eu nu am auzit de niciun prosop pt nicio nasa. In ceea ce priveste partea cu voalul, il poti pune cui vrei tu. De obicei se pune celei care prinde buchetul, dar am vazut cazuri in care mireasa l-a pus unei alte prietene de suflet. Ideea e sa faci ceea ce iti doresti, nu ceea ce spun traditiile, ca e nunta ta, cea la care ai visat de mica. Era vreun prosop prin visul tau? :)

corryanna87
12.04.2013, 17:52:27
Eu nu am auzit de niciun prosop pt nicio nasa. In ceea ce priveste partea cu voalul, il poti pune cui vrei tu. De obicei se pune celei care prinde buchetul, dar am vazut cazuri in care mireasa l-a pus unei alte prietene de suflet. Ideea e sa faci ceea ce iti doresti, nu ceea ce spun traditiile, ca e nunta ta, cea la care ai visat de mica. Era vreun prosop prin visul tau? :)

Multumesc de lamuriri. Cat depre prosop, despre asta mi-au spus parintii, dar nici eu nu stiam nimic despre acest lucru.:)

N_anca
13.11.2013, 10:14:25

Ca sa nu mai fie nelamuriri....pt cine a avut ochi sa citeasca a citit...NU am spus ca am luat voalul miresei o esarfa sau mai nou voaleta pe care i-o pui miresei DUPA CE DAI VOALUL JOS!(asta ca am vazut ca s-a ofuscat lumea ca a platit nasa voalul...nici vb de asa ceva....citeste mai bine) Stii cum se spune....cate bordeie....asa si aici...daca la nunta mea nasul mi-a luat mie buchetul iar mirele i-a luat nasei asa am facut si eu...