PDA

Versiunea completa : Nunta vinerea?

cretolina
23.03.2009, 22:51:50
Salutare tuturor!
Sunt noua pe forum si as vrea sa va intreb ce ziceti de nunta vinerea? Avand in vedere ca trebuie sa-ti alegi sala cu cel putin un an inainte (un an jumate chiar), deoarece toate sunt ocupate, am aflat zilele acestea ca la unele restaurante se organizeza nunti si vinerea.
Stiu ca vinerea e zi de post...dar multi fac nunti si sambata in post cu derogare de la preot...si cum se da derogarea pt o zi de sambata nu s-ar putea obtine si pt vinerea?

Ce parere aveti? Astept parerile voastre :)

scumpiti_laura
23.03.2009, 22:59:59
Salutare tuturor!
Sunt noua pe forum si as vrea sa va intreb ce ziceti de nunta vinerea? Avand in vedere ca trebuie sa-ti alegi sala cu cel putin un an inainte (un an jumate chiar), deoarece toate sunt ocupate, am aflat zilele acestea ca la unele restaurante se organizeza nunti si vinerea.
Stiu ca vinerea e zi de post...dar multi fac nunti si sambata in post cu derogare de la preot...si cum se da derogarea pt o zi de sambata nu s-ar putea obtine si pt vinerea?

Ce parere aveti? Astept parerile voastre :)
Pupici la fata!!!! :*
Hmmmm.... cel mai probabil ca daca te straduiesti un pic (mai ales financiar>:/ ) o sa gasesti vreo inalta fatza bisericeasca dispusa sa ofere derogare si sa faca nunta vinerea. :-< Mi se pare greu, dar nu imposibil. Imi aduc aminte ca Diana Munteanu si cu Niculescu s-au cununat in postul Pastelui...deci orice e posibil..pe principiul "orice regula e facuta ca sa fie incalcata" ;;)
Oricum eu n-as face nunta vinerea chiar daca prin nu stiu ce minune as obtine derogare...e lumea la serviciu, alea, alea... complicated. zic eu.
Si daca te organizezi...eu zic ca intr-un an e timp suficient sa gasesti un restaurant pe placul tau care sa fie liber sambata. :)>-

cretolina
23.03.2009, 23:09:41
Ce promt ai raspuns. Ms mult. :*
Intr-adevar lumea e la serviciu vinerea, da de ex nici duminica nu au unde sa mearga la coafor si machiaj nu? Pt ca daca ar fi sa alegi intre vineri si duminica, parca totusi vinerea e mai k. Parerea mea..... luni dimineata trebuie sa mergi la munca si poate merge lumea mai repede de la nunta nu? Am de ales intre vineri si duminica, deoarece la salile care-mi plac ...ca sa poti face nunta trebuie sa ai minim 200 - 220 persoane, iar eu nu o sa am asa multi.... si nici nu-mi convine sa platesc 50 - 70 de meniuri de exemplu, doar asa ca sa pot tine nunta acolo....Oricum o sa ma mai interesez ......Ms mult inca o data

mon84ica
23.03.2009, 23:43:51
Eu personal stiam ca se fac nunti doar sambata si duminica, insa anul trecut la mare, Constanta, am observat ca la restaurantul Zorile, erau nunti in fiecare seara de luni pana duminica, in toate saloanele , 3 parca!!! Mare mi-a fost mirarea, naiva de mine:-p .Asa ca daca ai oameni care-ti vin la nunta, poti sa o faci cand vrei tu!

mamuska
24.03.2009, 00:05:20
Ce promt ai raspuns. Ms mult. :*
Intr-adevar lumea e la serviciu vinerea, da de ex nici duminica nu au unde sa mearga la coafor si machiaj nu? Pt ca daca ar fi sa alegi intre vineri si duminica, parca totusi vinerea e mai k. Parerea mea..... luni dimineata trebuie sa mergi la munca si poate merge lumea mai repede de la nunta nu? Am de ales intre vineri si duminica, deoarece la salile care-mi plac ...ca sa poti face nunta trebuie sa ai minim 200 - 220 persoane, iar eu nu o sa am asa multi.... si nici nu-mi convine sa platesc 50 - 70 de meniuri de exemplu, doar asa ca sa pot tine nunta acolo....Oricum o sa ma mai interesez ......Ms mult inca o data
Eu as alege duminica,in primul rand din punct de vedere religios. Eu nu cred in derogari/dezlegari si altele...Ceea ce este lasat scris in religia noastra,nu poate fi derogat de cineva, m-as gandi tot timpul la asta,daca ar merge rau ceva,sau s-ar intampla ceva... Eu as alege duminica,pentru ca invitatii isi pot lua liber a 2-a zi...insa voi sunteti cei care decideti:* :* :*

mamuska
24.03.2009, 00:07:38
Eu personal stiam ca se fac nunti doar sambata si duminica, insa anul trecut la mare, Constanta, am observat ca la restaurantul Zorile, erau nunti in fiecare seara de luni pana duminica, in toate saloanele , 3 parca!!! Mare mi-a fost mirarea, naiva de mine:-p .Asa ca daca ai oameni care-ti vin la nunta, poti sa o faci cand vrei tu!
Nunti se pot face in orice zi,in afara de miercuri si vineri>:D< Dar asa cum ai spus, daca cei care sunt invitati vor sa vina,vin indiferent de zi...sa nu uitam ca sunt invitati care se scuza si sambata,asa ca tot exista exceptii>:D< >:D<

andymatei
27.03.2009, 20:11:09
Cretulina,

Parerea mea personala e ca nunta de duminica e teribil de greoaie pentru invitati (avand in vedere ca multi au job-uri de unde nu isi pot lua liber ziua de luni, numai asa fiindca au de mers la o nunta, vorbesc din experienta :-B).
Vinerea are dezavantajul de a aduce cu sine o gramada de bataie de cap cu Inaltele Fete Bisericesti (se rezolva daca dai cu niste bani) si desigur in mod ideal trebuie sa programezi casatoria civila si religioasa cat mai spre seara (din nou oamenii mai si lucreaza :D)

Multa bafta in luarea decizie!

redfoxxy
30.09.2009, 09:52:50
Nu stiu daca ati auzit cum se fac nuntile in Cluj.
Incep ziua la ora 2 jumate cel tarziu (ma refer la party) si se termina pe la 12. Din cate am inteles de la oameni care au fost e tot ok, poate chiar mai ok ca noaptea (dupa ei), fiindca nu e asa obositor.
Asa ca eu zic ca merge si duminica.

Iar legat de coafor si de tot felul de lucruri de genul asta, mie nu mi se par chiar asa de importante. Adica mireasa e cea mai speciala.
Oricum, cel mai important e sa ai muzica buna, fiindca e cam 75% din nunta.
Si invitatii care vor sa vina (din diverse motive) tot iti vin, ca e vinerea, ca e sambata sau duminica.

Important e ca mirii sa fie fericiti. Restul se orienteaza dupa ei.

l_nicoleta
02.10.2009, 17:04:11
Nu stiu daca ati auzit cum se fac nuntile in Cluj.
Incep ziua la ora 2 jumate cel tarziu (ma refer la party) si se termina pe la 12. Din cate am inteles de la oameni care au fost e tot ok, poate chiar mai ok ca noaptea (dupa ei), fiindca nu e asa obositor.
Asa ca eu zic ca merge si duminica.

Iar legat de coafor si de tot felul de lucruri de genul asta, mie nu mi se par chiar asa de importante. Adica mireasa e cea mai speciala.
Oricum, cel mai important e sa ai muzica buna, fiindca e cam 75% din nunta.
Si invitatii care vor sa vina (din diverse motive) tot iti vin, ca e vinerea, ca e sambata sau duminica.

Important e ca mirii sa fie fericiti. Restul se orienteaza dupa ei.

totusi si ceilalti sunt speciali. da, mireasa e cea care trebuie si este normal sa fie in centrul atentiei. (apropos fetelor, stiti ce vroiam sa va intreb de mult - ce parere aveti voi de tipele care merg la nunta in rochie alba ???? - nu vorbesc de miresici bineinteles)
sa revenim - nici nu mi-ar place ceilalti sa fie chiar neglijati.
si eu sunt de acord ca muzica e 75 % din nunta DAR tot n-as face vinerea. eventual faci vinerea cununia civila si celelalte sambata.
parerea mea ...

redfoxxy
06.10.2009, 08:32:38
Mie mi se par nesimtite tipele care merg in alb la nunta, chiar daca nu sunt mirese .
Daca e ceva combinatie mai merge, dar doar alb e nasol.

l_nicoleta
06.10.2009, 10:18:24
care credeti ca ar fi solutia ?
ce facem totusi cu ele???

Anne13
06.10.2009, 13:14:49
care credeti ca ar fi solutia ?
ce facem totusi cu ele???
nu prea ai ce sa le faci ca doar nu le poti zice sa mearga sa se schimbe,ar trebui sa se simta ele sau poate asa le place lor acuma nu ar trebui sa ne simtim prost ca doar noi suntem miresicile si suntem mult mai frumoase nu cred ca se poate face nimic in privinta asta ca nu sti cum vor veni imbracate pana in ziua nunti....

purpleballet
06.10.2009, 13:18:09
buna si bine ai venit printre noi!
O sa ai probleme ca multa lume merge la serviciu si in plus de asta o sa fie mai greu cu biserica!Vinerea e zi de post si nu e tocmai bine!chiar daca ai derogare..incearca totusi sa cauti at restaurant!si in ultima instanta incearca duminica e mult mai bine!religios vorbind.
pupicutzi

dorinutza
06.10.2009, 13:26:54
buna si bine ai venit printre noi!
O sa ai probleme ca multa lume merge la serviciu si in plus de asta o sa fie mai greu cu biserica!Vinerea e zi de post si nu e tocmai bine!chiar daca ai derogare..incearca totusi sa cauti at restaurant!si in ultima instanta incearca duminica e mult mai bine!religios vorbind.
pupicutzi
sunt de aceeasi parere...nu stiu ce preot face o cununie vinerea(post):-?

nicky_s
07.10.2009, 13:58:38
Mie mi se par nesimtite tipele care merg in alb la nunta, chiar daca nu sunt mirese .
te rog spune-i asta unei cunostinte care se incapataneaza sa mearga la fiecare nunta cu acelasi costumas alb.=)) =)) =)) =)) =))
la mine nu a fost cu ala ca am indraznit sa comentez inainte ;-)

iulya_elle
16.02.2010, 13:53:09
te rog spune-i asta unei cunostinte care se incapataneaza sa mearga la fiecare nunta cu acelasi costumas alb.=)) =)) =)) =)) =))
la mine nu a fost cu ala ca am indraznit sa comentez inainte ;-)

sa te imbraci toata in alb la nunta la cineva ii nesimtire....chiar am vazut la o nunta la care pe langa mireasa au fost inca 3 fete toate in alb....astfel de fete sunt fara cei sapte ani....

anca_eu
16.02.2010, 16:06:46
sa te imbraci toata in alb la nunta la cineva ii nesimtire....chiar am vazut la o nunta la care pe langa mireasa au fost inca 3 fete toate in alb....astfel de fete sunt fara cei sapte ani....
Asa este si ar trebuii sa se simta ele, nu sa le spuna cineva. De fapt ar trebuii sa se puna ele in locul mirilor sa vada daca le-ar conveni asa ceva.
O zi frumoasa tuturor.

l_nicoleta
17.02.2010, 17:23:26
cumm eu am initiat discutia despre alte fete in alb la o nunta except the bride, trebuie sa va spun neaparat o faza.
imaginati-va o nunta cu 2 mirese !!! da, o ruda de-a miresei si-a scos de la naftalina vechea rochie de mireasa, i-a scos cercurile si s-a infatisat asa la nunta. personal am cerut voie miresei sa scap "din greseala" o cafea pe rochia cu pricina. Whoops !!!

lili_kiss
17.02.2010, 21:21:07
cumm eu am initiat discutia despre alte fete in alb la o nunta except the bride, trebuie sa va spun neaparat o faza.
imaginati-va o nunta cu 2 mirese !!! da, o ruda de-a miresei si-a scos de la naftalina vechea rochie de mireasa, i-a scos cercurile si s-a infatisat asa la nunta. personal am cerut voie miresei sa scap "din greseala" o cafea pe rochia cu pricina. Whoops !!!
bravo nicoleta...si ce s-a intamplat pe urma?

anca_eu
18.02.2010, 09:50:18
Cata nesimtire din partea celei de-a doua "mirease".... bine i-ai facut. Speram sa nu avem astfel de incidente la noi.

l_nicoleta
18.02.2010, 11:04:47
bravo nicoleta...si ce s-a intamplat pe urma?
din pacate nimic, eu am crezut ca va merge sa se schimbe ...

helly_bellyssima
20.03.2010, 19:50:08

am fost anul trecut la nunta prietenei mele si la nunta a aparut o domnisoara intr-o rochie complet alba,dar trist a fost kand unchiul mirelui a pupat respectiva fata si i-a urat casa de piatra crezand k e mireasa,fata s-a inrosit si-a cerut scuze dar nu e ea mireasa....pt mine totusi intrebarea e daca unchiul stia k nu ea e mireasa sau a vrut sa o faca sa se simta prost.dupa nunta mi-a povestit prietena mea k la un moment dat pt k a avut mai multi cameramani a aparut p inregistrare mai mult fata in alb decat ea,probabil cameramanul le-a confundat...trist...
eu cred k as ruga p cineva sa ii spuna finut k nu e frumos,sau i-as spune chiar eu,adica e ziua cea mai imp din viata mea si consider k am dreptul sa fiu singura in alb....sper sa nu am surprize!!!

l_nicoleta
22.03.2010, 10:38:44
nu e de dorit la nimeni asa ceva.
cea despre care va spuneam a fost in prealabil rugata inclusiv de mireasa sa mearga sa se schimbe dar nu a vrut nicicum...