PDA

Versiunea completa : Cununia civila in Judetul Timis

Pagini : [1] 2 3

MeliMelo
06.11.2006, 13:42:21
Salutare fetelor,
am mai multe nelamuriri...va rog frumos sa-mi raspundeti...
Mai intai: ce reprezinta analizele prenuptiale pentru primaria din TM? Am mai citit pe forum si se pare ca nu toate primariile vor acelasi lucru. Ce e obligatoriu sa faci? Si in cat timp sunt gata analizele???

Pentru depunerea actelor e nevoie de ambii parteneri sa fie prezenti?
Am intrat in criza, ca se pare ca nu am cand se le mai depun (pentru casatoria inainte de 9 decembrie), deoarece duminica plec din Timisoara iar numai luni-marti-miercuri pot fi depuse!!!

Imi vine deja sa plang...de atatea ori s-a amanat cununia civila :-s

azzaleya
06.11.2006, 13:50:42
Mergi la o policlinica si spune ca ai nevoie pt cununie, sau chiar la un cabinet de planning familal. Noi ni le-am "platit" :-p , ca sa fiu sincera, si in doua ore am avut gata certificatul, care impreuna cu restul actelor trebuie depuse la primarie. Da, ambii soti trebuie sa fie prezenti.

Kaela
06.11.2006, 20:45:23
cununiile civile pot fi facute in post....:)

Catalina_Maria
07.11.2006, 15:42:28
Da se pot face si in post dar cica ...nu e bine...e mai bine totusi sa nu fie in post...

Catalina_Maria
07.11.2006, 15:44:02
Meli Melo, nu pui niste poze cu restaurantul Burgund pe topicul cu restaurante? Sunt tare curioasa cum arata, ca toata ziua trec pe langa el si nu am oprit niciodata sa vad cum e .

Iar cu certificatul prenuptial asa e...dai un ban dar nu te plimbi de nebuna!

MeliMelo
07.11.2006, 16:03:17
pai referitor la post...nu am ce face...anu acesta trebuie neaparat sa am buletin pe noul nume.
Si ne-am gandit ca cel mai bine sa o facem neconventionala...in blugi si apoi la un pub cu noi :)
Numa sa reusesc sa rezolv...sper sa ma ajute si medicul de familie...da nu stiu cum sa dau mita la o doamna :(

Catalina_Maria
07.11.2006, 16:11:09
Pai e super fain asa ...neconventional...in blugi si pub:)

Spune-i doamnei doctor ca te grabesti si nu ai cum sa-ti faci toate analizele ...si intreaba cat te costa...si gata. Daca nu vrea schimba medicul de familie:)))

MeliMelo
07.11.2006, 19:19:07
Am rezolvaaaaaaaaaaaaaaat...nu-mi vine sa cred...defapt doar analizele..le am in mana...mai trebuie doar buletinul viitorului sot, care inca e la primarie :-SS
Problema mea era NU STIU SA DAU MITA!!!!!
toata ma fastacesc, rosesc, ma balbai, dau multe explicatii, ma grabesc:-p...prefer sa fie un anunt mic mic de tot intr-un colt, sa se spuna cat costa "taxa de urgenta" cum zicea Azzaleya :)
Deci fetelor...apelati cu incredere la medicii de familie...le spuneti concret problemele voastre si urgentele si sanse mari sa va ajute...Mie imi era frica de medicul de familie, ca e o doamna foarte finuta si nu vroiam sa o jignesc cu asa ceva. Dar se pare ca se practica des treaba cu analizele care oricum costa.
Si pasul numaru 2 e buletinul viitorului sot...e o nebunie...de 3 ori a fost dupa el, numai ca sa ceara alte acte:viza centrului medical=INCA=, adeverinta cum ca s-a schimbat numele strazilor si ultima cireasa:s-au gresit datele de pe buletin si trebuie refacut!!!Daca te gandesti, par telenovele, dar cand ti se intampla tie iti vine sa innebunesti!!!!!!!!
Sper sa ne ajute D-zeu sa fie totul bine ca dimineatza ar trebui sa scoatem buletinu si dupa-amiaz sa depunem actele!!
Tineti-ne pumnii:-SS

Kaela
07.11.2006, 19:57:11
Doamne ajuta sa fie totul bine! Suntem alaturi de voi.

andreea_bunny
08.11.2006, 00:07:50
Ma framanta si pe mine o chestiune: e obligatoriu sa aiba loc cununia civila la Mall? Nu exista nici o portita sa o faci in primarie, sau altundeva?

Kaela
08.11.2006, 08:11:23
daca ai pile...totul se poate rezolva.pile puternice. (va spun shi eu din auzite)

Catalina_Maria
08.11.2006, 13:49:06
Se poate, pilosii fac inca la Primarie si ar trebui sa ne interesam de varianta de a face asta in alta parte.

MeliMelo
08.11.2006, 15:18:40
vreau sa va anunt fetelor, ca toate eforturile mele au fost in zadar...
adica nu am avut parte de nici o bunavointa la primarie...NIMIC...
bine ca m-am stresat atata cu analizele, sa fie bune, actuale...etc...buletine de TM...alte probleme
Dar nu...ei vor 2 seturi de analize...odata bune saptamana asta...si altele in saptamana in care ar trebui sa ne casatorim.
E absurd, dar cand vad ca nu s-ar face nimic sa te incurajeze sa te casatoresti...Probabil astepta ceva de la mine, dar dupa nervii pe care mi i-a facut (la telefon) nici nu ma gandesc sa fac asa ceva.
Auzi tu...sa merg pana acolo (imi ia 1h30 min numa sa ajung)...sa mi se explice ca nu se poate...si i-am spus...merg numa daca putem rezolva cumva...dar din pacate, de ce sa ajutam tinerii casatoriti cumva!!!Nu!!!
Oricum, in momentul asta sunt asa de decisa sa ne casatorim, ca nu ma poate opri nimeni...
Cum zicea cineva, daca se obtine prin munca grea, dureaza mult...daca obtinem...inseamna ca o sa traim multi ani fericiti impreuna <:-P
Doamne ajuta.

p.s. scuzati-ma daca nu sunt coerenta...dar chestiunea asta dureaza de o saptaman intr-una si cerebelu meu mai da rateuri #:-S

Kaela
08.11.2006, 17:38:18
of Doamne, shi cica ne credem un popor de oameni deshteptzi. ne meritam soarta. birocratia asta ne omoara, peste tot numai hartii, hartii, hartii. shi fereasca Dumnezeu sa nu aduci ce trebuie ca te omoara aia cu zilele.
imi pare tare rau Meli Melo ca trebuie sa te zbatzi shi sa infruntzi astfel de situatii. daca nu ai viatza complicata, tzi-o complica altzi...shi daca ai...ce, ei sa stea deoparte?
sa speram ca totul se va rezolva.

ligia
08.11.2006, 19:56:28
Eu nu inteleg de ce ti-au cerut 2 seturi de analize, poate n-am inteles eu bine povestea ta. Stiu ca certificatele alea medicale sunt valabile doar 24 sau 48 de ore, nu mai stiu exact, iar noi cand ni le-am facut le-am facut cu data nuntii, chiar daca ni le-am facut cu cateva zile inainte. NU inteleg de ce trebuie sa fie asa de greu sa te casatoresti.
Nici mie nu-mi place sa dau spaga si nici nu stiu , a fost bunicul meu in spital si am fost distrusa cum trebuia sa alerg sa le bag la toti in buzunare. Si e nasol ca tantile de la primarie nici nu au halate cu buzunare. :D
Oricum, mult succes si cat mai putine batai de cap!

MeliMelo
09.11.2006, 07:57:46
noi vroiam sa fixam data pe 25Nov. Inscrierile pt data sunt 13,14,15.
Certificatele prenuptiale sunt valabile 2 saptamani.
Pe noi vroiau sa ne insrie pe data de 18...si sa amane pe data de 25. Din cauza asta trebuia sa ai analize valabile in momentu inscrierii ...adixa 6-7-8, si pentru amanare, sa le mai aduci odata in saptamana casatoriei...ca se presupuneau ca expira!!!!
Din cauza ca nu era buletin valabil pt data de 6-7-8 si din cauza ca eu plec din tara in 13-14-15 vroiam sa le depunem inainte...sa fim amandoi acolo!!!!
Poveste lunga, ce sa zic....noi ce ceream...sa ni se accepte actele inainte de 13...sa mergem amandoi sa semnam in alb pentru data si sa le ia in considerare abia in 13. Am vorbit cu medicu de familie sa ne puna certificatele pentru 13...si normal totul era legal...
Dar nu se poate...cum adica sa depun actele in 8...cu data de 13...
In fine...numa cand ma gandesc...vorbisem cu cineva la telefon intr-o zi si era totul OK...dau telefon a 2-a zi sa reconfirm si mi se spune ca nu se mai poate...ca eu nu inteleg...blablabla

OanaJ
09.11.2006, 09:02:16
Ma gandeam ca poti depune actele atunci, cand te intorci si sa ai casatoria la mai putin de 10 zile. Aici pe site scrie ca exista si situatii de urgenta:

"incuvintarea primarului sau a comandantului navei in vederea incheierii casatoriei inaintea expirarii termenului de 10 zile"

Probabil vei avea nevoie de dovada ca sa demonstrezi ca poti intra la urgenta, nu stiu exact ce inteleg ei prin "dovada".

Asta e link-ul: http://www.roportal.ro/articole/87-3.htm

Eventual poti sa mai cauti si pe google sa vezi ce zice de urgenta asta.

andreea_bunny
09.11.2006, 10:00:06
In tara asta esti descurajat din start oridecate ori trebuie sa iei contact cu autoritatile, dar chiar si la starea civila... nu stiu, astia parca ar vrea sa "stimuleze" concubinajul!

andreea_bunny
09.11.2006, 10:02:10
In primul rand, mie mi se pare cununia in "marea pravalie" cea mai tasteless alegerea pe care puteau s-o faca edilii nostri! Apoi iti mai pun si bete in roate cu depunerea actelor, iti cer hartii peste hartii... mai ca-ti vine sa renunti! Pe mine circulatia hartiilor ma innebuneste!

Catalina_Maria
09.11.2006, 10:22:51
Subscriu, Andreea! Chiar isi bat joc de momentul asta frumos din viata noastra!

Dory
09.11.2006, 10:25:27
Ceau. Nici pe mine nu ma incanta ideea de a face cununia in Mall. Stiu insa de cineva care s-a casatorit la Padurea Verde ( in muzeu) si dupa ora 18, cred, cand se termina cununiile la Mall, tipul de acolo a venit cu registrul la Muzeul Satului si i-a casatorit acolo. Dar nu stiu "onorariul".

Kaela
09.11.2006, 10:27:08
=)) marea pravalie???? pe asta n-am mai auzit-o, dar se potriveste de minune. eu am fost groaznic de dezamagita cand am auzit de faza cu mall-u. in primul rand ca pana urci scarile alea pana la sala minune poate te shi razgandesti shi nu mai spui da. oricum rochia tzi-o faci varza. nu vreau sa imi inchipui cum ajungi cu ea sus daca ploua....
singurul atu este imensa parcare, dar nah...sunt destule neajunsuri.

andreea_bunny
09.11.2006, 10:27:45
Asta ar fi chiar superb! Acolo e un cadru minunat, si nu se uita la tine toti fitzoshii orasului cum iti rupi tocurile pe scarile alea! Dar cui trebuie sa ma adresez, oare?

Dory
09.11.2006, 12:17:58
Lasand gluma la o parte, chiar la intrare in Casa de Casatorii de la Mall exista o " poteca" din scanduri si intre scanduri o distanta de vreo jumate de centimetru. Oi fi eu mai cu nasul pe sus dar pana nu m-am infipt intre podele, nu am vazut distanta dintre ele. S-a intamplat acum o luna la cununia unor prieteni buni.

andreea_bunny
09.11.2006, 12:30:07
=))=))=)) Si scarile alea sunt asa de abrupte! La urcat ca la urcat, dar cand cobori si te uiti in jos... brrrrr!

Kaela
09.11.2006, 21:03:26
shi eu era sa-mi las tocurile printre placutzele alea de lemn...shi ...am rau de inaltzime, poate ma duc de-a dura pana jos...Doamne feri!

c_s
10.11.2006, 19:57:33
ce ma bucur ca eu am reusit sa scap de mare pravalie de prost gust<:-P
noi facem si la biserica si la primarie in Ghiroda(acolo nu-i Mall=)) )
iubitelul meu sta in Ghiroda asa ca am reusit sa avem si o bisericuta micuta si cocheta si un primar care sa vina cand vrem noi, probabil vom fi si singurii cu nunta in Ghiroda atunci-ca mai e si post....(care cica nu se pune-dupa cum spun unii preoti-hai ca iar am luat-o pe aratura=)),sorry)

deci,eu am scapat de mall,ce ma bucur!!!!!!\:D/ <:-P

MeliMelo
13.11.2006, 12:10:59
In sfarsit am depus acteleeeeeeeeeeee.....
De bine, de rau, dupa alte amanari cu buletinul, dupa ce mi-am amanat si eu delegatia...AM REUSIT!!!
Asa cum scria pe site-ul primariei, lunea incepand cu ora 08.00 se fac depuneri de acte la primarie. La fel scria si afara pe panoul primariei, dar surpriza...in fata vestitei camere 11, scrie pe usa ca actele se depun de la 08.30:O
Acum, nu mai zic nimic...doar suntem fericiti ca am reusit [-o<

Acte au trebuit: buletinele + certicicatele in original, copii Xerox la toate, timbre fiscale pentru copii(5000ROL bucata) si celebrele Certificate Medicale Prenuptiale de la medicul de familie(sau nu numai).

De mentionat ca numai Cerificatele Medicale Prenuptiale trebuie sa fie valabile 14 zile, nu si analizele (adica poti sa-ti faci din timp analizele, iar certificatul il da medicul de familie, pe baza analizelor: sange si plamani).

De ce am tinut sa le enumerez...din cauza ca am inceput subiectul intreband ce acte trebuiesc. Sper sa fie de folos cuiva.:D

MeliMelo
13.11.2006, 12:14:48
si DA, tot la Mall se tine.
Adevarul e ca eu nu am nimic de obiectat, din cauza ca mie personal nu mi-au placut nuntile la primarie: inghesuiala in "sala de asteptare"-vreo 3-4 mirese in diferite colturi, multi cersetori la intrare, poze pe scari aglomerate.
Nu zic ca este o miscare foarte buna sa oficiezi casatoria langa strand sau fastfood, dar totusi...nici dincolo nu era minunat.

Dory
13.11.2006, 12:41:05
Pai, draga mea, din pacate de aglomeratie nu scapam nici la Mall. Ba mai mult, in perioadele de varf ( vara, toamna) dupa cele vreo 10 minute cat tine casatoria, cei de acolo obisnuiesc sa " invite politicos" nuntasi afara, pe terasa.

MeliMelo
13.11.2006, 12:56:59
De acord...o sa fie aglomeratie, dar macar stai afara la aer (daca nu ploua:"> ) in caz ca nu vrei sa intri. La primarie ultima data am stat in fata primariei vro 15 min sa se adune lumea, inca vro 10 min pe scari sa nu stam afara, apoi 30 min in sala de asteptare, fiecare nunta cu coltul ei...si sa nu zic de aerisire...Adica era nebunie daca erai vreun intarzaiat...ca nu stiai in care din "salile de asteptare" se afla nunta la care vrei sa participi.
Na...fiecare cu gusturile lui, dar mie nu-mi pare rau ca s-a mutat...

OanaJ
13.11.2006, 13:07:14
Si mie imi place mai mult la Mall, mai ales ca se vede ca e totul nou. Si e si loc de parcare gramada...Daca o gandeau mai bine si faceau si vreo 4-5 sali pentru cocktail-urile de dupa, fiecare nunta cu sala ei, era perfect! Daca ploua sau e frig, atunci e cam problema....

Dory
13.11.2006, 16:09:15
Chiar regrete ca nu se mai fac la primarie, nu am nici eu; doar ca nici Mall-ul nu ma prea incanta. Eh... oi fi eu mai mofturoasa. Bine macar ca ne putem alege biserica si restaurantul, oricum cununia civila nu dureaza prea mult.

Kaela
14.11.2006, 12:41:23
dureaza cam 15-20 de minute, depinde cat de repede vbesc tantiile alea...

ramonavelcota
14.11.2006, 12:47:30
dureaza cam 15-20 de minute, depinde cat de repede vbesc tantiile alea...
Tras de par. Cununia la noi a tinut 2'.

Noi am tras niste sfori ca sa o punem la ce ora am vrut, sa astepte sa intre in sala toti invitatii, sa cicnim in liniste etc.

ramonavelcota
14.11.2006, 12:49:35
Si cu toate chestiile astea, da, cam atat dureaza.
Imi spunea cami (c_s) ca a fost la o cununie si nu a mai apucat sa intre in sala, ca deja toti ieseau=))

c_s
14.11.2006, 14:52:57
yeap=)) =)) =))

Kaela
15.11.2006, 13:31:27
nush ce sa zic, ca pe banda rulanta. acush o sa ne puna un CD cu tot ce trebe spus shi apoi primesti acolo registru sa semnezi shi gata.

OanaJ
15.11.2006, 13:37:12
nush ce sa zic, ca pe banda rulanta. acush o sa ne puna un CD cu tot ce trebe spus shi apoi primesti acolo registru sa semnezi shi gata.

super! ce fain ar fi sa poti completa on line formularele, le trimiti si primesti certificatul de casatorie. Fara atata deranj, pupaturi si rude....8-} :D

Kaela
15.11.2006, 20:06:34
cand ma gandesc ca ma pup cu lumea de enshpe mii de ori....nush, urasc pupaturile, nush, nu-mi plac. o data la domiciliu cine vine, alta data la casatoria civila, alta data la religioasa, alta data la sala, alta data la plecare....Jessus.... fondul meu de ten.....rujul.....:madlaugh:

ligia
15.11.2006, 20:54:04
Si eu ma gandeam cu groaza la faza cu pupaturile si pozele cu toata lumea, dar in momentele alea nu mi-am dat seama, a trecut totul asa pe langa mine parca. Si acum ma mai uit la dvd si nu stiu cine sunt unii dintre invitati si nici nu-mi amintesc sa-i fi vazut, desi ma vad pe mine vorbind si pupandu-ma cu ei.

Kaela
16.11.2006, 15:28:03
shi totusi cand ne programam la primarie, mall, ce-o fi?

Siva
16.11.2006, 21:28:52
Ma framanta si pe mine o chestiune: e obligatoriu sa aiba loc cununia civila la Mall? Nu exista nici o portita sa o faci in primarie, sau altundeva?

N-am mai intrat pe forum de 100 de ani dar simt nevoia sa ma exprim. Cred ca trebuie sa existe o formula de a oficia cununia civila in alta parte. Exista restaurante unde ti se ofera gradina special ptr cununia civila, plus am vazut poze... Deci se poate.
Am asistat acum o luna la o cununie si stateau la coada 3 mirese. E penibil sa stai imbracata in rochia de mireasa si sa astepti la coada ca la cumparaturi, ca sa te mariti.:-&

rali
17.11.2006, 07:01:39
A
N-am mai intrat pe forum de 100 de ani dar simt nevoia sa ma exprim. Cred ca trebuie sa existe o formula de a oficia cununia civila in alta parte. Exista restaurante unde ti se ofera gradina special ptr cununia civila, plus am vazut poze... Deci se poate.
Am asistat acum o luna la o cununie si stateau la coada 3 mirese. E penibil sa stai imbracata in rochia de mireasa si sa astepti la coada ca la cumparaturi, ca sa te mariti.:-& Siva, ai dreptate cu statul la coada ca la cumparaturi. Noi suntem atat de ingroziti de a sta la coada inbracati la 4 ace cu o droaie de invitati dupa noi intr-o caldura groaznica incat ne-am hotarat sa facem cununia civila mai devreme cu o luna-doua.Socrii mei au cam comentat dar pana la urma n-au ce face ca doar noi hotaram:x

MeliMelo
27.11.2006, 14:13:39
Fetelor,
am facut-o si pe asta...adica cununia civila ;-)
Am fost norocosi ca a fost o vreme superba, cu un soare placut si temperatura de 18 grade in noiembrie!!!
Pentru cine intereseaza, cununia tine cam vreo 3 min, pana citeste ofiterul starii civile o pagina A4. Ai alocat 10 min in total pentru felicitari.
de mentionat e ca trebuie sa te prezinti cu actele inainte de ora programata (adica daca la 12 esti programat, la 11.50 trebuie sa dai buletinele, ca altfel nu intri la 12)

Noi nici nu am fost atenti la ce zicea tanti :[email protected] Eu eram asa de preocupata sa-mi dreg vocea, ca sa nu rada lumea de mine cand raspund cu "Da" :) iar el se uita dupa mobila, ca el a fost designeru la mobila aia =))
Ne-am felicitat, am iesit la un pahar de sampanie cu toata lumea afara din incapere, apoi au urmat pozele...
Seara am iesit la o bere/vin fiert intr-un club din Unirii...
Na...in sfarsit sunt "doamna", nu mai "domnisoara" :))
Si totusi asteptam cu nerabdare cununia religioasa...cred ca atunci o sa ma simt cu adevarat miresica :)

Kaela
12.12.2006, 18:58:18
v-atzi programat la primarie/mall???? de cand putem sa ne programam?

andreea_bunny
13.12.2006, 07:35:06
Am vazut la TV ca se muta cununiile civile de la Mall, in spate la Posta Mare unde era radiologia. Dar casa e cam ruinata, probabil ca o sa dureze 5 ani pana cand o sa o renoveze.

MeliMelo
13.12.2006, 09:02:15
Programarile se pot face cel mai devreme cu 2 saptamani calendaristice, din cauza certificatelor medicale prenuptiale care numai atunci sunt valabile.
Daca vrei sa-ti fac programarea pe o anumita sambata: trebuie sa mergi la primarie, lunea, cu 2 saptamani inainte de sambata respectiv, intre 8.30-12.30. Intre programare si sambata zilei respective, trebuie sa treaca un week-end intreg :
Luni programare, trece week-endu vineri-sambata-duminica, si urmatoarea sambata e cunuia civila.
Depunerile de acte se fac luni-marti-miercuri.
Cununiile se oficiaza: joi-vineri-sambata.
Sper ca v-am ajutat si nu v-am incurcat:)

Kaela
13.12.2006, 14:27:10
da shi patesc shi eu cum a patzit o prietena de-a mea. cica actele se depun cu 12 zile inainte, da? la ora 8 se deschide ghiseul cu 12 zile inainte shi prietena mea e prima. ia ghicitzi fetelor????? nu mai erau ore libere pentru prietena mea. cum ne explicam asta????? ca programarile se fac pe shestache cu cine stie cate zile inainte.....

MeliMelo
13.12.2006, 15:27:00
da intr-adevar se pot face multe ma gandesc...defapt stii cum? ca asa ne-au propus initial:
sa depui actele cu 3 saptamani inainte, cu tot cu analize, ei te pun pe "on hold", si apoi te duci cu alt set de analize (dureaza numa 14 zile calendaristice) si te programezi pe data care o vreti voi.
Te costa 2 seturi de analize defapt!

paola
24.01.2007, 19:36:43
Saluti!

M-am inscris de ceva vreme dar inca nu mi-am exprimat opinia. Astazi m-am lovit de o problema si asta m-a facut sa scriu si eu pe forum. Poate ma lamureste si pe mine cineva. :-\

Am sunat la primarie si acolo mi s-a spus ca nu se oficiaza cununii civile in alta parte decat la Primarie sau la Mall.

Din cate am auzit eu, au fost cazuri in care ofiterul starii civile s-a deplasat in alt loc decat Primaria sau Mall. Problema mea mare este ca NU vreau sa fac cununia civila la Mall. :) Am putea sa mergem si la Primarie, dar e mai frumoasa ideea de a face nunta intr-un loc mai dragut.

Intrebarea mea este: stie cineva sa-mi spuna unde ar trebui sa intreb si sa nu primesc un raspuns negativ?

RianaTM
24.01.2007, 22:31:32
Am o fosta colega de scoala care are nunta anul asta si vor veni si preotul si functionarul de la Primarie sa-si faca slujba si respectiv ...datoria , pe terasa de la restaurant. Aranajeaza acolo o bolta de flori si masuta si scaunele imbracate si alte cele si gata nunta.
O sa o intreb pe ea dar cred ca se poate aranja atata timp cat ai o "cunostinta" care sa aiba o "cunostinta" care sa lucreze prin Primarie:)) Iar la preoti, nici aici nu sunt toti dispusi sa oficieze slujbe pe terasa unui local dar...mai sunt si preoti care accepta.
Asa ca multa bafta!

paola
25.01.2007, 08:41:37
ok. Multumesc mult de informatii. Astept noutati, in cazul in care afli ceva.

Am sa incerc sa vad cu ce "persoane" sa vorbesc la Primarie. :-? Si daca nu gasesc pe nimeni, ma gandesc ca in timpul saptamanii se oficeaza cununii civile la primarie, sau?

Sub nici o forma nu ma duc la Mall.[-(

Miru
25.01.2007, 22:10:31
eu fac parte din categoria fericita care isi tine atat civila, cat si religioasa in gradina...la restaurantul unde e cheful de dupa... nu stiu cum s-a rezolvat ca nu m-am ocupat eu de asta dar cred ca se poate, mai ales daca cunosti pe cineva p-acolo

Siva
26.01.2007, 08:24:58
ok. Multumesc mult de informatii. Astept noutati, in cazul in care afli ceva.

Am sa incerc sa vad cu ce "persoane" sa vorbesc la Primarie. :-? Si daca nu gasesc pe nimeni, ma gandesc ca in timpul saptamanii se oficeaza cununii civile la primarie, sau?

Sub nici o forma nu ma duc la Mall.[-(

Paola, sigur se poate caci multe restaurante iti ofera si un foisor ptr cununia civila. Plus de asta am vazut chiar poze cu ofiterul starii civile oficiind cununia la restaurant. Cred ca erau facute la Senator si la Hotel 2000. Deci e posibil. Si vreau sa merg pana in panzele albe, mi se pare penibil sa stai la Mall la coada sa te mariti si sa te scoata rapid afara ca vin urmatorii. Bafta la descoperirea pilei, ca doar traim in Romania. In loc sa existe o suprataxa ptr un asemenea serviciu...

Miru
26.01.2007, 20:56:35
poate ar trebui facuta o petitie la starea civila in acest sens...adica de introducere a unei taxe speciale pentru oficierea casatoriei in "conditii speciale"

paola
29.01.2007, 19:06:10
O idee super, petitia! :suuuper:...ar trebui sa existe posibilitatea de a putea alege.....un Shopping Center nu mi se pare o optiune!

lucica_80
30.01.2007, 08:18:33
Ceau fetelor,apropo de ce vb voi mai devreme ,am auzit ca se va muta casa casatoriilor de la mall in spate la posta mare ,unde a fost radiologia innainte dar cred ca noi tot la mall vom merge pt ca dupa cum se misca lucrurile pe acolo anul asta nu cred ca o sa fie gata cladirea.(:|

Kaela
30.01.2007, 08:27:27
mie imi convine la mall dint-run singur punct de vedere, ca e mare parcarea. dar shi cand erai la primarie tot ca pe banda rulanta erai shi era aporx imposibil sa nu te vezi cu alta mireasa... asa ca...

daria_eunice
04.02.2007, 10:32:30
in timpul saptamanii se oficeaza casatoriile si in centru la primarie???

Kaela
04.02.2007, 13:51:55
cica se oficiaza shi acuma shi la primarie shi la mall.

Kaela
06.02.2007, 18:25:59
Meli Melo ai avut cununia civila shi nu te lauzi??? eu nu am vazut pe vreundeva sa scrii, ata ete, poate sunt eu mai neglijenta. felicitari, anyway!

rali
06.02.2007, 18:34:51
fetelor,ne-am hotarit sa facem cununia civila pe 1 iunie. trebuie sa-mi fac programare inainte daca vreau o anumita ora.poate cand merg cu actele cu 2 sapt inainte nu mai liber pt ora respectiva(sau pt data). cum se procedeaza?

MeliMelo
07.02.2007, 08:35:37
@kaela...chiar am mentionat :)
defapt am pornit eu subiectul :))
m-am gandit totusi sa pun pozele, din cauza ca tot vorbim aici de nu stiu cand, da fetele nu le vedem...si avand in vedere ca numa forum visez, mi s-a parut mai corect asa :)

c_s
07.02.2007, 08:43:38
@kaela...chiar am mentionat :)
defapt am pornit eu subiectul :))
m-am gandit totusi sa pun pozele, din cauza ca tot vorbim aici de nu stiu cand, da fetele nu le vedem...si avand in vedere ca numa forum visez, mi s-a parut mai corect asa :)

noi majoritatea avem poza la avatar.....:-"

MeliMelo
07.02.2007, 09:04:05
c_s era vorba de mine

c_s
07.02.2007, 09:11:28
c_s era vorba de mine

ne bucuram sa te vedem si pe tine la fata (in post ziceai ''fetele''(fetzele) de aia m-am gandit la noi toate la un loc.....poate vineri vii la intalnire si-ti vedem fatza si live;))

MeliMelo
07.02.2007, 09:46:09
@rali
legal nu se poate, da daca ai ceva cunostinte...sigur se poate.
Noua ni s-a propus de la primarie, sa intram pe amanari, adica sa ne inscriem pe o data inainte de data dorita si sa prelungim...da ne costa 2 certificate medicale. Citeste te rog subiectul de la inceput, ca atunci ma plangeam io de toate astea :)

rali
07.02.2007, 09:59:20
Merci mult MeliMelo de raspuns.:*

MeliMelo
07.02.2007, 10:26:23
oricum daca cunosti pe cineva de acolo se poate;-)
noi cand am mers am fost primii sa ne inscriem pe data respectiva, si deja erau inscrisi altii inaintea noastra. Apoi nu stiu daca au avut amanari sau altceva :)

ligia
07.02.2007, 20:34:30
Felicitari! Va doresc multa fericire impreuna si sa aveti si o nunta la fel de frumoasa!

Kaela
11.02.2007, 13:34:13
incep sa disper. shi asa zisa pila de la primarie s-a oferit sa ma programeze cu 1 luna inainte, cu trei sapt maxim. asta pot face shi singura, avand in vedere ca de atunci incep oficial inscrierile. fetele care au trecut prin asta, cum atzi rezolvat-o? mai asta imi trebuia, sa ma trezesc ca nu mai am ore shi la primarie, daca ma duc cu cateva saptamani inainte.

anna_c
11.02.2007, 22:51:12
fetelor, noi ne gandim sa facem cununia civila inainte de nunta. nu vreau sa risc sa ma programeze la pranz la mall cand la biserica mergem la ora 17:00. e mai sigur asa, nu ma mai stresez si pentru chestia asta.

dedelina
25.02.2007, 22:34:14
Dragele mele "colege de suferinta", am facut-o si pe asta ... adica pe CUNUNIA CIVILA. M-am uitat la ce ati scris voi aici pe forum si mi-am cam facut probleme cu depnerea actelor, mai ales ca noi am vrut pe 24feb si ne-am gandit ca are sa fie o nebunie totala atunci. Nu a fost chiar as... noi am depus actele pe 12 feb si erau inscrise abia 2 cupluri inaintea noastra. Certificatul medical l-am facut in aceeasi zi in care le-am depus, dar el e valabil 24 de ore de la eliberare. Doamna de la primarie ne-a spus ca cel mai bine e sa avem data pe el aceeasi cu cea in care am depus actele.
Anyhow... a trecut, a fost foarte frumos, am avut vreme frumoasa si ne-am bucurat de aceasta zi., insa a fost putin obositor. Va sfatuiesc pe cele care vreti sa faceti cunuia civila in aceeasi zi cu nunta sa nu faceti asta pentru ca este o alergatura in lus si oricum sunt destule chestii care sa va streseze.

http://new.photos.yahoo.com/andreea_nitar/album/576460762391050787#page1

loreley
25.02.2007, 23:01:46
Dragele mele "colege de suferinta", am facut-o si pe asta ... adica pe CUNUNIA CIVILA. M-am uitat la ce ati scris voi aici pe forum si mi-am cam facut probleme cu depnerea actelor, mai ales ca noi am vrut pe 24feb si ne-am gandit ca are sa fie o nebunie totala atunci. Nu a fost chiar as... noi am depus actele pe 12 feb si erau inscrise abia 2 cupluri inaintea noastra. Certificatul medical l-am facut in aceeasi zi in care le-am depus, dar el e valabil 24 de ore de la eliberare. Doamna de la primarie ne-a spus ca cel mai bine e sa avem data pe el aceeasi cu cea in care am depus actele.
Anyhow... a trecut, a fost foarte frumos, am avut vreme frumoasa si ne-am bucurat de aceasta zi., insa a fost putin obositor. Va sfatuiesc pe cele care vreti sa faceti cunuia civila in aceeasi zi cu nunta sa nu faceti asta pentru ca este o alergatura in lus si oricum sunt destule chestii care sa va streseze.

http://new.photos.yahoo.com/andreea_nitar/album/576460762391050787#page1

nu stiu daca ce am auzit e adevarat, nu-mi vine sa cred, dar o colega care se marita in mai mi-a spus ca ea deja s-a programat pt. civila si ca se fac programari chiar si inainte de a-ti depune actele. Puteti verifica, poate ca nu s-a exprimat ea bine, sau nush ce sa zic, dar asta mi-a spus...
Noi am facut civila in aceasi zi, programarea am facut-o cu 10 zile inainte, am mers de dimineata si chiar am putut alege orice ora. Stiti ca programarile se fac din 5 in 5 minute? :D Mie nu mi-i s-a parut obositoare deloc acea zi, a fost lunga si m-am bucurat de toate momentele. Am dansat toata noaptea si chiar nu eram obosita. Abiaa a treia zi am simtit oboseala... :*

dedelina
25.02.2007, 23:10:41
Se poate sa fie adevarat, am mai auzit si eu ca se poarta. La noi programarile au fost din 10 in 10 min, dar presupun ca in sezonul de vara - toamna (pana in post) e trafic intens. Apropos, pentru fetele care nu erau de acor cu mall-ul...am vazut o faza nasoala... o tanti care participa la o alta cununie s-a impiedecat de un lemn de pe minunata alee si a aterizat fix in cap (la propriu) . Si eu si 2 din prietenele mele am avut mici incidente, dar nu asa grave. Oricum , la cat lauda lumea mall-ul si la cat se lauda ei insis ar trebui sa fie mai bine puse la punct aceste detalii acestea.

loreley
25.02.2007, 23:18:10
Se poate sa fie adevarat, am mai auzit si eu ca se poarta. La noi programarile au fost din 10 in 10 min, dar presupun ca in sezonul de vara - toamna (pana in post) e trafic intens. Apropos, pentru fetele care nu erau de acor cu mall-ul...am vazut o faza nasoala... o tanti care participa la o alta cununie s-a impiedecat de un lemn de pe minunata alee si a aterizat fix in cap (la propriu) . Si eu si 2 din prietenele mele am avut mici incidente, dar nu asa grave. Oricum , la cat lauda lumea mall-ul si la cat se lauda ei insis ar trebui sa fie mai bine puse la punct aceste detalii acestea.

Eu cunosc alte faze: la nunta lui sora-mea soacra-sa era sa nu ajunga sus la Mall; intai a zis ca nu merge cu scarile rulante ca i se face rau, asa ca a luat liftul si bineinteles ca i s-a facut rau si in lift ca se uitase in jos si era livida inaite de nunta. Chiar nu stiu de ce nu a venit pe scari ca majoritatea lumii, dar, ma rog, asta a fost. eu tot ziceam ca e sclifosita. Dar acum imi spune colega mea ca ea nu vrea in ruptul capului in Mall pt. ca i se face rau si pe trepti si cu scarile rulante si cu liftul. Si incearca disperata sa rezolve la primarie. Chiar nu stiam ca sunt asa sensibili unii. As fi crezut ca e un moft, dar colega mea chiar nu e sclifosita...

dedelina
25.02.2007, 23:32:05
Eu nu am avut treaba cu Mall-ul...e ok ideea dar ar trebui sa fie conditiile mai bune.Sa nu se intample incidente nedorite. Scarile alea sunt intr-adevar cam abrupte... bunica-mea are proteza la picior si de cativa ani merge cu carja si noi desteptii nu ne-am gandit sa o urcam cu liftul... am trimis-o pe scari :-& Stupid people ce suntem :-p Dar s-a dovedit o eroina bunica si a urcat pe scari, nu s-a impiedecat de lemenele alea si cand a coborat a mers frumos cu liftul. Ea are 76 de ani si a rezistat. Asa ca ar trebui lumea sa ia exemplu si sa nu se mai agite atata ca se streseaza aiurea pentru un lucru nu foarte important. Pana la urma casatoria conteaza si nu locul unde e facuta , sau daca se urca pe scari sau cu liftul sau cu scara rulanta. Nu?

MeliMelo
26.02.2007, 15:02:01
felicitari si casa de piatra :)

dedelina
26.02.2007, 15:05:33
Merci mult :)

RianaTM
26.02.2007, 15:30:53
Felicitari , casa de piatra si mai ales felicitari pentru sala aleasa :) Am avut ocazia sa vad poze de la Elba zilele trecute si am ramas"paf" Nu mi-a venit sa cred cat e de eleganta si de spatioasa locatia!!!! Am fost la o nunta acolo acum vreo 8-9 ani si era ...cantina...asa ca am fost usir reticenta cand am auzit acum de Elba dar ...am vazut poze!!!E super!

RianaTM
26.02.2007, 15:32:32
Cei care mi-au aratat pozele au nunta pe 8 septembrie acolo, adica cu o saptamana inaintea voastra:)

ele
27.02.2007, 07:08:09
felicitari si casa de piatra dedelina! am vazut fotografiile ,foarte frumoase si voi la fel!<:-Psuper buchetul din lalele rosii!

c_s
27.02.2007, 07:30:35
felicitari,sa va iubiti mult si sa faceti copii frumosi ca voi!
casa de piatra!:*

dedelina
27.02.2007, 12:52:48
Merci mult fetelor, sunteti niste dragute. La fel va doresc si voua ..fericire si tot ce va doriti.

anna_c
27.02.2007, 13:52:28
felicitari si casa de piatra!

dedelina
28.02.2007, 01:26:18
Felicitari , casa de piatra si mai ales felicitari pentru sala aleasa :) Am avut ocazia sa vad poze de la Elba zilele trecute si am ramas"paf" Nu mi-a venit sa cred cat e de eleganta si de spatioasa locatia!!!! Am fost la o nunta acolo acum vreo 8-9 ani si era ...cantina...asa ca am fost usir reticenta cand am auzit acum de Elba dar ...am vazut poze!!!E super!
Si noi suntem foarte incantati de sala. Ai mei fusesera la o nunta acolo cu 2luni inainte sa ne hotaram noi sa facem nunta si de la inceput ne-am gandit la Elba. A fost renovat anul trecut din cate am inteles noi si anul asta au sa schimbe si vesela.

sasha
01.03.2007, 22:14:44
Tocmai am aflat ca niste cunostinte care si-au facut nunta la Biserica Catolica din Mehala in toamna anului trecut, au avut cununia civila chiar inainte de a intra in biserica.Adica in fata bisericii, nu au fost nevoiti sa mearga la mall

c_s
02.03.2007, 14:06:28
a fost ieri al meu sa faca programarea la primarie (la Ghiroda unde facem noi) si am stabilit pt ora 17.30 cum am vrut noi
am primit si info despre ce acte ne trebuie : certificate nastere(original),acte identitate valabile(cel putin unul dintre soti cu domiciliul in localitatea unde se oficiaza),certificate prenuptiale medic(eliberate cu max 10 zile inainte), sentinta de divort(dupa caz), 2 timbre fiscale 10 lei + 2 timbre postale 10 lei si cam atat!actele trebuie depuse cu 10 zile inainte.
acum sper sa ajung duminica sa programam si cununia religioasa la 18.00 sa stiu si asta rezolvat!

ionilica
10.03.2007, 11:32:55
ceau,
sunt ionilica si de curand m-am inscris si eu pe acest forum despre care am auzit numai lucruri frumoase.
in august o sa am cununia civila si as vrea sa imi dati si mie idei noi despre acest eveniment :">
m-am decis ca sa port un costumas si nu m-am decius cum o sa fie:(
si as vrea sa imi dati idei despre cum o sa-mi fac parul .
deocamdata cam atat si vreau sa -mi scrieti si sa vb si cu mine pt ca eu abia m-am loghat si sunt cam timida :">
kiss'you !:*
bye

c_s
10.03.2007, 13:18:21
bine ai venit printre noi ionilica!
cat despre idei cu costumasul.....trebuie sa mergi prin magazine la incercat....eu cred ca in mall iti gasesti ceva pe gustul tau din atatea magazine!
si cu freza.....poti intra pe general la poze cu coafuri si machiaje si te poti inspira de acolo!daca ai cine sa-ti faca parul,poate iti da idei si coafeza....adevarul este ca la civila iti poti aranja parul cum vrei tu(adica nu trebuie neaparat sa-ti fie prins,ca nu te deranjeaza,nu e ca la petrecere cand iti poate fi cald.....)
in rest pune-te si citeste ce am scris noi pana acum(macar o parte,pana nu te plicti.....) ca vei gasi lucruri interesante!

StOrM
11.03.2007, 00:17:54
bine ai venit, si...succes la citit:gen_16:.ai de recuperat...
Si eu am cununia civila prin august, si cred ca nu trebuie sa te stresezi, nu necesita atata atentie ca si cunuia religioasa, si e si mai putin costisitoare. Tu cati invitati o sa ai??? o sa-i duci la un restaurant???

ionilica
11.03.2007, 12:18:52
Ceau fetelor!
Ma puteti ajuta si poe mine cu cateva sugestii pt coafuri pt cununia civila.
Eu am cununia in august mai am putin pana atunci si nu m-am decis inca ce coafura sa-mi fac. D e purtat o sa imi cumpar ft probabil un costumas si nu stiu cam ce coafura sa imi fac .
V-as fi ft recunoscatoare daca m-ati ajuta .
Va pupic pe toate si va rog sa cititi si mesajul meu.;;)
bye

sasha
11.03.2007, 16:09:42
Dupa cum iti vad fizionomia, poti sa incerci un coc spaniol, cu carare intr-o parte...Asta bineinteles daca nu vei avea si la cununia religioasa acelasi coc

gabitza_86
11.03.2007, 16:17:44
eu zic ca ar merge si parul intins la perie si putin coafat

ionilica
11.03.2007, 16:48:51
va multumesc ca mi-ati raspuns si as vrea sa imi trimiteti daca aveti si ceva poze sa imi trimiteti ,ar fi de mare ajutor.;;)

thanks!pupicei dulci

StOrM
11.03.2007, 20:29:00
pai poze gasesti o gramada pe forum...trebuie doar sa dai search;))

MeliMelo
12.03.2007, 09:58:59
de ce nu mergi la un salon, sa-ti faca ei niste propuneri...la cateva probe si ai incheiat subiectul?

Miru
12.03.2007, 11:10:41
vezi ca sunt multe poze pe forum la subiectul cu coafuri, freze...

Miru
12.03.2007, 11:14:34
bine ai venit. cred ca trebuie sa citesti cam ce s-a discutat...si e muult...dar recuperezi tu :D

ionilica
27.03.2007, 10:52:59
:* Ceau fetelor!
Ce mai faceti?
Eu nu am mai intrat demult pe forum...si nu mai stiu despre ce s-a mai discutat.
Pot sa zic ca am fost prin oras si m-am uitat de costumase si ce as putea sa port la cununia civila...desi mai este pana atunci, dar am zis ca sa-mi fac o idee.
Nu am vazut asa multe sper sa apara ;;) .
Dar daca voi aveti ceva poze sau vreti sa-mi dati cateva sfaturi, ati fi foarte dragute.
Astept sa vb si va multumesc mult.\:D/

Va pupik pe toate

Miru
27.03.2007, 22:44:06
:* Ceau fetelor!
Ce mai faceti?
Eu nu am mai intrat demult pe forum...si nu mai stiu despre ce s-a mai discutat.
Pot sa zic ca am fost prin oras si m-am uitat de costumase si ce as putea sa port la cununia civila...desi mai este pana atunci, dar am zis ca sa-mi fac o idee.
Nu am vazut asa multe sper sa apara ;;) .
Dar daca voi aveti ceva poze sau vreti sa-mi dati cateva sfaturi, ati fi foarte dragute.
Astept sa vb si va multumesc mult.\:D/

Va pupik pe toate

vezi ca s-a discutat p-aici pe aceeasi tema :-B

scarlet
28.03.2007, 07:59:55
Am si eu o intrebare
Duminica se poate face cununia civila ?

rali
28.03.2007, 08:00:57
Din cate stiu eu, nu. Poate cu ceva interventii sau cu extra taxa.

ss29
28.03.2007, 08:01:44
Am si eu o intrebare
Duminica se poate face cununia civila ?

eu stiu ca doar joi,vineri si sambata se fac cununii......

rali
28.03.2007, 08:03:24
Da asa stiu si eu. Luni,marti miercuri-depunere acte. Joi, vineri, sambata- oficiere casatorii.

scarlet
28.03.2007, 08:04:52
Are cineva petrecerea de nunta programata in timpul zilei ? Noi inca ne gindim cum e mai usor sa o facem noapte sau ziua

rali
28.03.2007, 08:10:35
Pana acum, mai toate fetele au spre dupa-amiaza petrecerea. in Romania nu se prea obisnuieste sa se tina peste zi petrecerea dar stiu ca in strainatate se practica adica la 11-12 noapte petrecerea e gata.

ss29
28.03.2007, 08:36:32
cred ca si pocaitii tin in timpul zilei.........

MeliMelo
28.03.2007, 09:01:49
eu am fost la Sighisoara la o nunta de zi...a inceput la ora 13 si s-a terminat la ora 23. Dupa mirii au tinut chef cu noi, ca eram de pe alte mleeaguri :)
Da am inteles ca acolo prin zona: Brasov, Sibiu....se fac asa ceva, e modelu nemtesc, nu tine neaparat de religie.

RianaTM
28.03.2007, 09:16:20
In Ardeal sunt nunti de zi din cate stiu eu!

Alexutza2007
28.03.2007, 10:01:22
Si eu am fost la o nunta in Tg. Mures la o nunta care a inceput la 12:00 si s-a terminat pe la 24:00 noaptea, dar petrecerea a continuat la miri acasa pentru ca era in toiul verii, aveau bar cu terasa acolo si o piscina pe deasupra

sillvana
05.04.2007, 14:36:40
:O chiar numai la mall se poate oficializa cununia civila?
eu am auzit de la o prietena ca e tare nasol...ca sunt niste scari pe care de abia le urci...si mai ales sa treci prin parcarea plina de oameni...

Sabina9
06.04.2007, 08:33:36
Pai daca acolo e Casa Casatoriilor....
Eu am fost de multe ori acolo si nu e chiar asa ingrozitor. Mie chiar imi place locatia. <:-P

dedelina
07.04.2007, 00:19:26
Nu e asa de greu cu scarile, ce e mai nasol e cu aleea din fata ca e facuta din niste scanduri care din cauza ploii s-au umflat si nu mai stau la locul lor. Eu am fost foarte atenta cand am mers, dar tot m-am dezechilibrat de cateva ori. Am vazut insa o faza nasoala ; dupa ce am terminat noi au venit un alai pt alta cununie ..si o tanti mai neatenta s-a impiedecat si a aterizat fix in cap. :-SS

dedelina
07.04.2007, 00:22:49
A... daca ai problema cu scarile exista si lift. Noi am stiut asta,dar cu toate astea am pus-o pe bunica-mea care are 76 de ani si e operata la shold sa urce scarile..ca am uitat de lift =))=)). A urcat saraca, cu carja , mai incetuc ...dar a reusit.La coborare a mers cu liftul. Si apoi am fost la restaurant la Casa cu Flori si acolo e scara in spirala =))... iar bunica s-a inarmat cu rabdare si a urcat si coborat din nou =))=))

Kaela
15.04.2007, 15:06:29
Catalina a avut cununia civila sambata. Va transmite salutari shi pupuci la toate.

rali
15.04.2007, 18:34:25
Catalina a avut cununia civila sambata. Va transmite salutari shi pupuci la toate.
Casa de piatra ,Catalina!!!!!!!!!! Te asteptam la urmatoarea intalnire.:*

StOrM
15.04.2007, 18:54:48
Casa de piatra!!!!!!! vaaii da ce frumoasa a fost!!!! o scumpete... abia astept sa va vad si pe voi<:-P

RianaTM
15.04.2007, 19:01:47
Casa de piatra, Catalina!!! Frumoase poze!!

RianaTM
15.04.2007, 19:03:06
Se pare ca a fost prima pe anul asta, nu??? Asteptam urmatoarele miresici!!!

sasha
15.04.2007, 19:19:45
Frumosi amandoi!Costumashul minunat .Si pantofiorii.Casa de piatra si sa le dea Dumnezeu implinire

Kaela
15.04.2007, 19:34:58
catalina va pupa pe toate shi va multzumeste din suflet pentru urari.

Kaela
15.04.2007, 19:45:07
alte pozici cu Catalina shi al ei sotz cu acte in regula :)
felicitari again!

susi
15.04.2007, 19:53:34
Casa de piatra!!!.......cand ma gandesc ca peste 3 saptamani vom fi si noi....cu acte in regula:-SS....mai e asa putin.....si atatea de rezolvat:)

Miru
15.04.2007, 21:26:58
Catalina, casa de piatra. ai fost extra mega super ultra frumoasa si finutza...sa va dea Domnul sanatate, fericire si tot ce va doriti <:-P

dedelina
15.04.2007, 21:32:09
Felicitari Catalina. Au fetele dreptate, ai fost foarte foarte frumoasa. Sa fiti fericiti si sa vi se indeplineasca toate visele, sa fiti sanatosi si sa aveti casa de piatra. :* >:D<

ele
15.04.2007, 21:40:07
felicitari catalina!!!<:-Pfoarte, foarte frumosi sunteti , multa fericire si multi ani frumosi si impliniti unul alaturi de altul!!!

anna_c
15.04.2007, 22:31:13
felicitari, catalina!!! casa de piatra!!! sunteti foarte frumosi, iar costunasul tau mi-a placut enorm.

atodica
16.04.2007, 08:11:46
Felicitari Catalina! Casa de piatra! Mi-a placut foarte mult cum ai fost imbracata :*

susi
16.04.2007, 09:28:06
Mi-am gasit si eu rochia pt. cununia civila...era si timpul...ca mai sunt doar 3 sapt...:-SS

rali
16.04.2007, 09:39:52
Mi-am gasit si eu rochia pt. cununia civila...era si timpul...ca mai sunt doar 3 sapt...:-SS
e foarte frumoasa si iti sta super. Sa fii super fericita.<:-P

dedelina
16.04.2007, 09:44:18
E frumoasa rochitza ta, sa o porti sanatoasa... dar nu mai sunt 3 sapt..ci doau 2 si 4 zile ;)) ... acu am sa rad de voi fetelor ca eu mai am 5 luni.. peste 4 luni jumate radeti voi de mine =))

Alexutza2007
16.04.2007, 10:14:40
Felicitari Catalina! Sanatate, prosperitate si casa de piatra!
Susi, frumoasa rochitza ta!
Am si eu o intrebare: la cununia civila trebuie sa am buchet?
De fapt mai am una: unde trebuie mers prima data cand vrei sa organizezi cununia civila?

rali
16.04.2007, 10:34:31
De fapt mai am una: unde trebuie mers prima data cand vrei sa organizezi cununia civila?
la ce te referi cand spui sa organizezi? Daca faci cununia civila fara tam-tam sau cu o simpla masa in familie in primul rand trebe mers la primarie sa stii ce acte iti trebe si ziua in care se depun certificatele medicale, apoi fuguta la medicul de familie ca sa vb de certificate si analizele pe care trebuie sa le faceti. Daca vreti o masa la restaurant dupa cununie trebe sa faci si o rezervare dar numai dupa ce ai depus actele ca sa stii ora la care esti programata. Daca vrei sa faci cununia in timpul sapt nu trebuie programare cu mai mult timp inainte, e suficient in ziua in care depui actele daca vrei sambata cred ca mai bine mergi cat mai devreme pt programare pt ca-i mult mai aglomerat.:*

Alexutza2007
16.04.2007, 10:47:47
Deci la primarie trebuie sa mergem? Intrebam pe acolo sau scrie pe undeva la ce ghiseu trebuie sa ajungem? Asta nu stiam: la primarie sau la mall trebuie mers pentru a intreba de ce acte ne trebuie
Noi am asteptat sa apara mama in tara, ca sa dam drumul la cununie. Sincer, vroiam sambata, dar daca spui ca e inghesuiala, pot sa imi programez si vineri...ca doar nu e nunta. De organizat masa nu facem....le vom da de baut si mancare, pizza daca vor pentru ca toata seara o vom petrece la o pizzerie...ar trebui sa le dam de mancare? sau e bine asa

rali
16.04.2007, 10:56:52
Deci la primarie trebuie sa mergem? Intrebam pe acolo sau scrie pe undeva la ce ghiseu trebuie sa ajungem? Asta nu stiam: la primarie sau la mall trebuie mers pentru a intreba de ce acte ne trebuie
Noi am asteptat sa apara mama in tara, ca sa dam drumul la cununie. Sincer, vroiam sambata, dar daca spui ca e inghesuiala, pot sa imi programez si vineri...ca doar nu e nunta. De organizat masa nu facem....le vom da de baut si mancare, pizza daca vor pentru ca toata seara o vom petrece la o pizzerie...ar trebui sa le dam de mancare? sau e bine asa
La primarie sunt niste politisti comunitari pe-acolo si-i intrebi pe ei la ce birou sa mergi ca eu nu mai tin minte nr. Si noi facem tot vinerea si tot pt ca sa scapam de inghesuiala. Noi vom merge dupa aia la iarba verde cu mici si bere ca probabil va fi cald. Daca nu vom merge la un restaurant dragut de la noi din zona.

RianaTM
16.04.2007, 10:57:13
Mesaj de la Catalina:

"Multumesc miresici pentru urarile voastre. M-am emotionat foarte tare citind tot ce ati scris pe forum. Va doresc la toate sa va bucurati de fericirea pe care am simtit-o eu atunci cand am spus DA.
Cateva detalii despre cununia mea: alaturi de noi au fost persoane dragi , familiile si cativa prieteni, ora cununiei a fost 12:40, am fost perechea cu numarul 13 dar sper ca asta sa ne poarte noroc. Ceremonia a fost scurta dar domnul care a oficiat-o a zambit in permanenta si totul a decurs intr-o atmosfera relaxata. Am avut un buchetel din trandafiri crem , frezii si lacramioare ( cred ca imi voi aminti mirosul toata viata), costumasul si pantofii au fost crem. Dupa cununie am servit prajituri si sampanie la celebra fantana cu pesti apoi am dat fugutza la Camelot unde mancarea a fost super! Singurul neajuns a fost ca in local nu este muzica deloc si atmosfera nu a parut extrem de sarbatoreasca. Dar a fost ceva special, ALTFEL.
In concluzie ... totul a fost frumos, si amandoi avem senzatia ca acel DA nu a fost spus doar asa... ci chiar a schimbat ceva, in mai bine. Suntem fericiti, speram sa avem parte de o nunta la fel de frumoasa, de o casnicie implinita si va doresc tuturor sa fiti fericite si sa va vad zambetele de proaspete sotii pe forum! "

Miru
16.04.2007, 11:37:08
Mesaj de la Catalina:

"Multumesc miresici pentru urarile voastre. M-am emotionat foarte tare citind tot ce ati scris pe forum. Va doresc la toate sa va bucurati de fericirea pe care am simtit-o eu atunci cand am spus DA.
Cateva detalii despre cununia mea: alaturi de noi au fost persoane dragi , familiile si cativa prieteni, ora cununiei a fost 12:40, am fost perechea cu numarul 13 dar sper ca asta sa ne poarte noroc. Ceremonia a fost scurta dar domnul care a oficiat-o a zambit in permanenta si totul a decurs intr-o atmosfera relaxata. Am avut un buchetel din trandafiri crem , frezii si lacramioare ( cred ca imi voi aminti mirosul toata viata), costumasul si pantofii au fost crem. Dupa cununie am servit prajituri si sampanie la celebra fantana cu pesti apoi am dat fugutza la Camelot unde mancarea a fost super! Singurul neajuns a fost ca in local nu este muzica deloc si atmosfera nu a parut extrem de sarbatoreasca. Dar a fost ceva special, ALTFEL.
In concluzie ... totul a fost frumos, si amandoi avem senzatia ca acel DA nu a fost spus doar asa... ci chiar a schimbat ceva, in mai bine. Suntem fericiti, speram sa avem parte de o nunta la fel de frumoasa, de o casnicie implinita si va doresc tuturor sa fiti fericite si sa va vad zambetele de proaspete sotii pe forum! "

se simte ce fericita esti...mie mi-au dat lacrimile de emotie. :*

Kaela
16.04.2007, 12:44:30
pusi Catalina noatra shi sa va dea Dumnezeu sa fitzi fericitzi shi la nunta shi in viatza...toata, toata....

rafila
16.04.2007, 14:42:26
Vai, Catalina, cat ai fost de frumoasa! Parca ai fost direct decupata din reviste! Mi-a placut costumasul, buchetul!!! Freza a fost superba! Ce mai, ai fost extraordinara!

paola
16.04.2007, 20:52:30
felicitari Catalina!

sunt disperata si suparata :-w....la magazinul ala din galerie unde am gasit rochia pt. cununia civila nu mai o aduc....din martie imi tot promit ca aduca marfa si nu mai vine nimic....

cred ca galeria aia e nserioasa in general....

nu stiu ce o sa fac...

si mi-a ramas sufletul la aia...si nici nu am mai vazut nimic de atunci care sa-mi placa...

ss29
17.04.2007, 10:33:17

la primarie vei primi informatii si tot acolo se depun si actele.........eu vreau tot vineri sa fac cununia civila.......mi-au spus ca nu trebuie programare.........asta a fost prin februarie.........oare mai trebuie mai intreb?

Alexutza2007
17.04.2007, 10:53:50
Oficiul Starii Civile Timisoara: tel 0256-408.346
Dosar:
1. 2 timbre fiscale 5000 rol
2. Declaratia de casatorie care se completeaza in ziua depunerii actelor la OSC
3. C.I. ( originale + copie )
4. Certificate de nastere ( originale + copie )
5. Certificate medicale

Depunere dosare:
Luni: 8:00 - 12:30
Marti: 8:00 - 12:30 si 15:00 - 17:00
Miercuri: 8:00 - 12:30

atodica
17.04.2007, 11:04:37
Dosar:
5. Certificate medicale

Depunere dosare:

Multumim frumos pentru informatii, chiar imi sunt de mare folos :*

Alexutza2007
17.04.2007, 12:26:32
Le-am cules de pe net, nu mai stiu de unde...dar azi, maine vreau sa ajung pana la primarie si va zic concret ce si cum

dedelina
17.04.2007, 13:32:40
Trebuesc timbre fiscale si pt certificatul medical

Alexutza2007
17.04.2007, 14:51:50
M-am intors de la primarie

rali
17.04.2007, 14:52:58
si...si...?

Alexutza2007
17.04.2007, 14:56:41
Dosar:
5. Certificate medicale

Depunere dosare:

Timbre fiscale de 50 bani pentru fiecare copie
Certificat medical prenuptial cu mentiunea " SE POATE CASATORI " ( valabile 14 zile de la data eliberarii )
Este necesar ca cel putin unul din soti sa aiba domiciliul sau resedinta in Timisoara.
La oficierea casatoriei este obligatorie prezenta a doi martori, persoane majore, avand asupra lor actele de identitate
DEPUNEREA ACTELOR: Luni, Miercuri 8:30 - 16:30; Marti 8:30 - 18:30
OFICIEREA CASATORIILOR: Joi, Vineri, Sambata

Alexutza2007
17.04.2007, 14:57:23
si...si...?
Am scris un roman...:-"

Alexutza2007
17.04.2007, 15:01:00
Am intrebat si de certificatul meu de nastere care este model vechi, dar a zis ca e ok si tipul vechi. Sunt nascuta la Cluj-Napoca si dureaza mult pana imi scot model nou, daca depun cerere aici la primarie ( cam 3 saptamani ). Si noi vrem sa ne "nenorocim" cat mai repede :))

Kaela
17.04.2007, 15:54:59
shi cu cat timp inainte ne programam? cele 14 zile? la arad se fac rezervari de ore dinainte... shi se mai fac shi la mall shi la primarie?

Alexutza2007
17.04.2007, 15:58:20
Daca depui sapt asta sa zic maine, cununia poti sa o faci saptamana viitoare joi, vineri sau sambata. Dosarul se depune la primarie si oficierea se face la mall

Miru
17.04.2007, 16:27:07
vai cate informatii...bine ca ramane scris ca altfel sigur uitam ceva :-B

paola
17.04.2007, 20:09:50
ce ma bucur ca fost cineva si a intrebat si acum avem toate informatiile necesare....

e foarte bine de stiut ce si cum...

multumim, raluca...>:D<

Alexutza2007
18.04.2007, 10:48:37
Va pup si sa ne fie de folos ! >:D<

sasha
18.04.2007, 20:37:20
Imi permit cateva completari
1.certificatul de divort daca si pentru cine este cazul
Pentru persoanele care se casatoresc cu cetateni straini
1.Adeverinta de la Ambasada cum ca persoana indeplinest conditiile sa se casatoreasca in Ro
2.Certificat de nastere nu mai vechi de 6 luni, tradus si legalizat

...Si daca sunt situatii d forta majora, casatoria se poat fectua si mai repede de 10 zile de la depunra dosarului.Cel putin asa mi-a zis tanti de acolo

susi
19.04.2007, 11:07:17
Informatiile voastre sunt de mare ajutor...nu stiu cum as fi aflat toate astea fara voi^:)^
Azi am fost si eu la medicul de familie...am in sfarsit certificatul prenuptial pentru amandoi...cu data de luni:">...ca atunci o sa depunem actele...pt. data de 5 mai....
...sper sa fie totul ok...si sa ne programeze pe data repectiva[-o<

Kaela
19.04.2007, 11:49:30
stitzi careva ce analize ne trebuie?

Alexutza2007
19.04.2007, 11:51:20
HIV si HRL ( cred ca asa se scrie...) - astea sunt la sange...dar cei de la laborator daca le zici pentru ce vrei trebuie sa stie care se fac
Radiografie la plamani...banuiesc

RianaTM
19.04.2007, 13:13:52
Sange, plamani si psiho , de ultimul nu stiu foarte sigur, dar primele 2 sigur. Medicul de familie va spune exact ce si unde trebuie sa mergeti. El va si face certificatul.

RianaTM
19.04.2007, 13:17:17
Sau mai exista varianta "clasica": 100 RON / persoana + 2 timbre fiscale :))

dedelina
19.04.2007, 13:23:02
Trebuie VDRL si plamiani. VDRL-ul se face la orice lab medical de analize , se plateste (nu mereg cu trimitere ca nu intra in analizele asigurate de casa) si razele la plamani se pot face la policlinica 3 (pe mihai viteazu), la judetean si la militar (e mai ieftin,dar se cam sta la cozi) si la neurorad (Maresal C-tin Prezan(fosta lidia), nr. 102; langa spitalul de copii pe linia de tranvai si langa posta mare mai au sediu_. la neurorad costa 30ron.
la mediucl de familie e in jur de 20-30 rron/pers certificatul si 2 timbre fiscale (cele mai mici sunt bune)
ce va zic eu e sigur, ca am avut cununia civila acum aproape 2 luni si presupun ca nu au schimbat ceva intre timp :*

ss29
19.04.2007, 13:29:03
cat timp dureaza sa primesti rezultatele ?.........dupa ce le ai medicul iti da pe loc certificatul?

RianaTM
19.04.2007, 13:29:21
Ce-i sigur e sigur!! Eu am intrebat medicul de familie cat ma costa si atat mi-a spus , asta acum 2 zile. Si la cabinetul ginecologic la care merg, pe lista de preturi, era trecut( asta ieri) certificat prenuptial: 100 RON /pers. Deci acelasi pret in ambele parti. Ce sa zic, intrebati in mai multe locuri ca poate chiar sunt diferente mari!!

dedelina
19.04.2007, 13:33:40
Mie mi-a dat sangele intr-o zi (asta insa depinde de locul unde il faci..ca poate la unii dureaza mai mult) si plamanii la neurorad pe loc. medicul de famile pe loc face certificatele, dar cu maxim o zi inainte de a fi depuse la primarie. daca vreti va dau adresa medicului meu de familie ca la ea e 30ron certificatul/pers pt pers neinscrise la ei. mi se pare cam mult 100 ron.

Alexutza2007
19.04.2007, 14:32:19
Eu am facut sangele ( HIV si HDRL intr-adevar...nu stiam initialele astea ) la AnaTest pe 16 Decembrie 53 si mi le-a dat pe loc...au costat 80 RON pentru ambele persoane.
Plamanii i-am facut la SF Maria de pe str Romulus si m-au costat 70 RON pentru ambele persoane.
La medicul de familie inca nu stiu cat ma va costa....

Alexutza2007
19.04.2007, 14:34:16
Au fost tarifele astea in conditiile in care nu aveam nici o trimitere de la vreun medic de familie...

ss29
19.04.2007, 14:39:27
Au fost tarifele astea in conditiile in care nu aveam nici o trimitere de la vreun medic de familie...

cred ca nici nu conteaza daca ai sau nu trimitere.........cred ca oricum se platesc

Alexutza2007
19.04.2007, 15:05:52
La sange la cei de la Anatest mi-au zis ca pentru analizele astea nu se poate face cu trimitere, dar la plamani m-au intrebat daca am trimitere...

paola
19.04.2007, 18:44:38
eu am fost ieri sa-mi fac niste analize si imi face si HIV si HDRL....oare sunt valabile pana in iulie, sau trebuie atunci facute?

mie nu prea imi place sa dau sange, dar acum a fost necesar si am zis sa le fac acum....

dedelina
19.04.2007, 18:49:36
eu am fost ieri sa-mi fac niste analize si imi face si HIV si HDRL....oare sunt valabile pana in iulie, sau trebuie atunci facute?

mie nu prea imi place sa dau sange, dar acum a fost necesar si am zis sa le fac acum....
in mod normal analizele de sange sunt valabile o luna, dar sunt medici care daca se incadreaza in 6 luni le iau in considerare. acum depinde ce noroc ai tu. al meu a avut analizele facute pe 8 ian si certificatele medicale eliberate pe 12 feb.

paola
19.04.2007, 19:17:08
na, pai sa vedem....oricum mai sunt doar 3 luni, nu e chiar asa mult pana la nunta...

Kaela
19.04.2007, 21:01:11
eu am facut analizele la plamani in martie, shi oricum sunt valabile 6 luni de zile, ca shi asha nu ma duc sa ma radiez mai repede decat e "sanatos". shi sper ca pe mine sa nu ma coste nika prenuptzialul, pt ca doctoritza mea de fam vine la nunta... shi e prietena de familie.

MeliMelo
19.04.2007, 21:10:53
sasha cum stai cu actele pentru cununia civila? stiam ca aveai probleme intr-un timp...le-ai rezolvat? e totul bine?

sasha
21.04.2007, 20:07:27
Doini,
Multumesc de intrebare.Cand o sa se puna de accord statul roman cu Ambasada Braziliei asupra actelor necesare pentru casatorie si viza o sa spun ca stau bine...In plus, am constatat ca medicul de familie iti da certificatul nuptial.Iar cum el e din alta tara si nu are medic de familie aici, iar medicul meu de familie e de la spitalul militar deci nu are voie sa emita acte unor cetateni straini...Nimeni nu stie ce solutie sa imi ofere.Dar cu ajutorul Domnului, o scoatm la capat cumva cumva

susi
21.04.2007, 20:08:42
eu nu a trebuit sa platesc nimic la medicul de familie...si mi-a dat si pt draga al meu certificatul....sa nu mai mearga si el la medicul lui...mi s-a parut tare frumos din partea lui...si nu mi-a creut nimik...
...normal cand am plecat i-am lasat 50 ron...ca mi s-a parut foarte de treaba...:)

susi
21.04.2007, 20:09:29
stie cineva pana la ce ora se fac cununiile civile la mall?.....

sasha
21.04.2007, 20:09:41
Ah, inca ceva.Eu intentionez sa am casatoria civila cu 2 luni inaint de casatoria religioasa.Vreau sa organizez o masa pentru cei apropiati, in curte la parintii mei.Puteti sa ma ajutati cu o firma de catering, un numar de telefon sau ceva...Va rog.Multumesc

Alexutza2007
21.04.2007, 21:26:30
Eu cu al meu nu avem medic de familie. Dar am facut certificatele nuptiale. Au costat amandoua 50 ron.

dedelina
21.04.2007, 22:22:15
sasha , orice medic de familie poate sa presteze servicii sau sa emita adeverinte, certificate medicale si pt cetateni straini. evident ca e contra cost si preturile sunt mult mai mari decat pentru centatenii romani neasigurati, dar daca asta e situatia nu aveti ce face. vezi si tu la alt medic decat al tau.

sasha
21.04.2007, 23:30:29
aaaa...am inteles.oricum, nu era problema de plata, intlesesem de-a dreptul ca trebuia sa dau spaga!!Dar ma voi intresa si pe la altii.multumesc mult de informatie:*

StOrM
23.04.2007, 14:17:40
Am si eu o intrebare cam...deplasata:huh:. la ce folosesc analizele astea?? adik daca viitorul meu sot are o boala grava si eu vreau sa ma marit cu el, cine ma poate impiedica? (nu e cazul, dar vreu sa stiu si eu ptr cultura mea generala:wacko:).

rafila
23.04.2007, 14:35:10
Am si eu o intrebare cam...deplasata:huh:. la ce folosesc analizele astea?? adik daca viitorul meu sot are o boala grava si eu vreau sa ma marit cu el, cine ma poate impiedica? (nu e cazul, dar vreu sa stiu si eu ptr cultura mea generala:wacko:).

Foarte bine pusa problema!!!!! Exact asta ma intrebam si eu! Doctorul mi-a explicat ceva legat de copil, pentru cand vrem sa-l avem. Idea e ca pana avem copilul se mai schimba multe si ca oameni responsabili ne facem analizele inainte sa-l avem, asa ca nici eu nu vad rostul analizelor inainte de nunta.

Alexutza2007
23.04.2007, 14:41:09
Aceeasi intrebare am avut-o si eu...daca al meu are sida ( Doamne fereste! ) de exemplu si eu vreau sa ma marit cu el , ce , nu se poate ?
Si am intrebat doctorul...ideea e ca se pot face casatorii si daca iti ies analizele pozitiv, dar asa este informat sau cel putin e sigur ca partenerul tau stie de asta...

Alexutza2007
23.04.2007, 16:13:22
Fetelor am de facut un anunt <:-P Ne ducem sa dam cu subsemnatul in 05 Mai la Mall la ora 14:00 ! Cine vrea sa manance praji si sa bea sampanie este binevenit >:D<

sasha
23.04.2007, 19:40:11
Felicitari si sa aveti Casa de Piatra

sasha
23.04.2007, 20:02:57
Puteti sa imi recomandati si mie un fotograf care sa vina doar la cununia civila:-\ Si sa pozeze, in principiu, cu film...Si daca aveti idee cam la ce pret sa ma astept...Multzumesc

StOrM
23.04.2007, 20:46:47
Fetelor am de facut un anunt <:-P Ne ducem sa dam cu subsemnatul in 05 Mai la Mall la ora 14:00 ! Cine vrea sa manance praji si sa bea sampanie este binevenit >:D<

Casa de Piatra!!!! si sa fiti fericiti pana la adanci batraneti<:-P=D>;;)

nicoleta_oana
23.04.2007, 21:48:32
fetelor si noua ne face doctorita de familie prenuptialele si costa 40 ron pt amandoi si chiar si mie mi se par o prostie analizele astea![-(

ss29
24.04.2007, 07:32:28
Foarte bine pusa problema!!!!! Exact asta ma intrebam si eu! Doctorul mi-a explicat ceva legat de copil, pentru cand vrem sa-l avem. Idea e ca pana avem copilul se mai schimba multe si ca oameni responsabili ne facem analizele inainte sa-l avem, asa ca nici eu nu vad rostul analizelor inainte de nunta.

analizele care se fac inainte de cununia civila sunt in scop informativ pentru parteneri........cele legate de copil sunt alte analize.........poate ne spune raluca care sunt(chiar ma intereseaza)

Alexutza2007
24.04.2007, 10:20:44
Casa de Piatra!!!! si sa fiti fericiti pana la adanci batraneti<:-P=D>;;)
Multumesc mult fetelor! La fel si voua! Sa va dea Dumnezeu multa fericire si sanatate ! Va pup :*

susi
24.04.2007, 14:07:41
casa de piatra....si noi am depus actele pt 5 mai...dar vroiam sa avem cununia cat mai tarziu posibil...asa ca maine la 12 trebuie sa ma duc iar la primarie sa imi spuna ora...
...dar din pacate nu ma mai pot bucura pt. acest lucru...ca ieri a facut viitorul meu socru atac cerebral...din cate se pare e foarte grav=((...asa ca se pare ca renuntam si la cheful de dupa:(:(...nici nu stim ce sa facem....doctorii ne-au zis ca nu are sanse sa isi revina ca are hemoragia puternica...momentan asteptam sa vedem ce se va intampla...dar e groaznic prin ceea ce trecem...si speram sa fie cea mai fericita zi din viata noastra....=((

anna_c
24.04.2007, 14:23:05
imi pare foarte rau, susi. acum vreo doua-trei luni bunica lu' a meu a fost in spital tot pentru atac cerebral, dar si-a revenit. poate, cine stie, isi va reveni si el. bunica lu' a meu a fost si ea destul de grav. suntem alaturi de tine :grouphug: .

rali
24.04.2007, 14:23:33
casa de piatra....si noi am depus actele pt 5 mai...dar vroiam sa avem cununia cat mai tarziu posibil...asa ca maine la 12 trebuie sa ma duc iar la primarie sa imi spuna ora...
...dar din pacate nu ma mai pot bucura pt. acest lucru...ca ieri a facut viitorul meu socru atac cerebral...din cate se pare e foarte grav=((...asa ca se pare ca renuntam si la cheful de dupa:(:(...nici nu stim ce sa facem....doctorii ne-au zis ca nu are sanse sa isi revina ca are hemoragia puternica...momentan asteptam sa vedem ce se va intampla...dar e groaznic prin ceea ce trecem...si speram sa fie cea mai fericita zi din viata noastra....=((
Imi pare super rau pt socrul tau si pt voi. Sper totusi sa se faca bine. Trebuie sa aveti incredere.>:D<

dedelina
24.04.2007, 14:50:49
Of of... eu in 5 mai trebuie sa merg la botez la Petrosani si nu o sa pot veni sa te vad. Oricum ..casa de piatra si sa fie intr-un ceas bun.

dedelina
24.04.2007, 14:52:49
Susi imi pare rau pt ceea ce se intampla cu socrul tau. Sper ca va fi bine ca nu se stie niciodata..medicii se mai insala. Voi aveti toata nunta in 5 mai sau doar civila?

cristina_24
24.04.2007, 15:01:41
Susi ..toate suntem alaturi de tine si cu ajutorul Celui de Sus totul va fi bine ..
Poate nu a putut suporta emotiile..tu pe 5 mai ai numai cununia civila? sau toata nunta ?>:D<

susi
24.04.2007, 15:06:51
noi vroiam sa facem 2 nunti...cunucia civila si o nunta de 70 de pers in 5 mai la timisoara...unde sa vina rudele lui din petrosani, colegi de lucru si niste prieteni...iar cununia religioasa si o nunta de 170 de pers in 26 mai la satu mare unde vor fi rudele mele si o parte din prietenii nostri....parintii si fratii urmau sa vina la amandoua nuntile....
....va multumesc pentru incurajari...sper sa fie totul bine....:-s

cristina_24
24.04.2007, 15:27:24
Si iti vei lua 2 rochii de mireasa? Vei fi mireasa de 2 ori ?Vreau si eu 2 nunti 8-}

susi
24.04.2007, 15:33:33
mi-am luat 2 rochii...iti pun pozele cu amandoua...prima rochie e pt cununia religioasa din 26 mai...a doua pt cea civila de sambata viitoare....

cristina_24
24.04.2007, 15:36:59
Primul model de rochie de mireasa la-m incercat si eu si mie mi-a placut dar iubi nu i-a placut si am renuntat la el =(( ...si cea de-a 2 e faina ..sa le porti cu multa placere si sa fii fericita alaturi de cel drag ...<:-P

susi
24.04.2007, 15:38:12
multumesc...

Miru
24.04.2007, 21:14:01

ce nasol...imi pare tare rau...nu stiu ce sa-ti zic. poate ar trebui sa mai amanati? chiar nu stiu si nu imi doresc sa fiu in pielea voastra. poate se face bine...tin pumnii

dedelina
24.04.2007, 21:22:15
mi-am luat 2 rochii...iti pun pozele cu amandoua...prima rochie e pt cununia religioasa din 26 mai...a doua pt cea civila de sambata viitoare....
Si eu am incercat rochie ca a ta... la fel ca la cristina, sotului meu nu i-a placut. :-B Sotul tau e din petrosani?

susi
25.04.2007, 09:30:14
da e din petrosani....iar starea socrului meu nu s-a schimbat deloc inca....
la 12 ma duc la primarie sa imi spuna ora la care avem cununia civila...ca de cununat tot ne cununam....si daca nu putem sa tinem cheful de dupa....

Alexutza2007
25.04.2007, 11:23:13
Ce rau imi pare pentru voi, Susi! Sanatate multa! N-as vrea sa fiu in situatia voastra!
Frumoase tinute! Casa de piatra !

susi
25.04.2007, 12:22:12
Am fost la primarie si am aflat si ora...in 5.5. la ora 5 dupa masa....ne cununam....orice ar fi....:x

c_s
25.04.2007, 17:27:46
Casa de Piatra :*

paola
25.04.2007, 20:32:16
Casa de piatra!!!!...fii tare si ai credinta ca totul se va rezolva cu bine...

cristina_24
26.04.2007, 09:29:40
Susi ..casa de piatra si multa fericire >:D<
Dupa ploaie vine soare ..vei vedea ca toate vor avea un sf. fericit >:D<

ss29
26.04.2007, 09:49:51
si eu cred la fel susi........gandeste pozitiv........sunt si eu alaturi de tine.

paola
26.04.2007, 17:11:38
noi ne-am hotarat sa facem cununia civila in iunie deja. ce mi-e ca e cu 1 zi inainte sau 1 luna inainte de nunta? macar nu e asa mare stres inainte de nunta mare.

mergem la Mall [-(...intr-o joi sau vineri si apoi mergem cu parintii si nasii la masa undeva si gata....

abea astept....stie cineva intre timp pana la ce ora e programul de nunti la mall? eu sa vrea mai pe dupa-masa....

si cu cat timp inainte trebuia sa merg sa ma programez?...am uitat, cred ca ma senilizez...:">

susi
26.04.2007, 19:31:07
cununiile incep sambata pe la 12...daca sunt foarte multi de la 11...dar nu poti sa mergi sa spui ca vrei la 4 dupa masa pana nu sunt destul de multi...sa fie sigur ca dureaza pana la 4...mi se pare o tampenie ...de parca ar lucra asa de mult...daca sunt doar 3 perechi de la 12 la 12.30 ii cununa la banda rulanta si au incheiat programul....joi si vineri din cate am inteles e de la 10...si depinde cate perechi sunt...asa se fac programarile....
...sper sa fi inteles bine din ce zicea doamna de la primarie...

sasha
26.04.2007, 19:31:23
Cu certificatul meu am rezolvat.30 RON.Si cu al lui am rezolvat.100 RON, dar trebuie sa faca analizele de plamani.Aveti cumva idee unde as putea sa merg sa le faca, aproximativ cat costa si in cat timp sunt gata^:)^
Multumesc mult:-SS

dedelina
26.04.2007, 21:23:22
Cu certificatul meu am rezolvat.30 RON.Si cu al lui am rezolvat.100 RON, dar trebuie sa faca analizele de plamani.Aveti cumva idee unde as putea sa merg sa le faca, aproximativ cat costa si in cat timp sunt gata^:)^
mergi la policlinica 3. costa cam 20ron si nu stai asa mult. dar trebuie mers inainte de 12 ca dupa pleaca doctorul.
daca nu la neurorad, dar acolo depinde cum prinzi..s-ar putea sa mearga repede sau s-ar putea sa stai. la ei e 30ron.

Kaela
27.04.2007, 10:14:31
io am fost la municipal la Hiperdia mi-am facut shi daca te duci de dimi s-ar putea seara sa le shi primesti. costa cred 28 ron, eu nu am platit ca am fost trimisa de locul de munca.

Alexutza2007
27.04.2007, 10:50:46
Eu le-am facut la Sf.Ana de pe Str. Romulus si au costat 35 Ron una....dar le-am primit pe loc

cristina_24
27.04.2007, 12:17:14
Noua ni le face medicul de familie si cosa 20 ron una ...si ni le peste 2 zile ..:)

dedelina
27.04.2007, 15:33:50
Eu le-am facut la Sf.Ana de pe Str. Romulus si au costat 35 Ron una....dar le-am primit pe loc
Scump doamna, scump... dincolo era mai ieftin;-)

Alexutza2007
27.04.2007, 15:48:29
=)) daca acolo am nimerit in ziua aia...ce crezi ca am lista si pentru clinici?
numa' bine ca spunand fiecare cat a platit si unde, pot alege viitoarele miresici unde e mai ieftin!

anna_c
27.04.2007, 15:48:33
=)) =)) =))

dedelina
27.04.2007, 15:57:11
Adevaru e ca asta ar mai lipsi pe site-ul asta... o lista cu clinici..ca in rest avem di tati$-)

sasha
27.04.2007, 19:09:14
Multumesc pnentru recomandari.Probabil ca le voi face la Sf Ana pentru ca am nevoi de ele pe loc.Multumesc inca o data

Alexutza2007
30.04.2007, 12:55:38
Fetelor, am innebunit cautand o tinuta pentru cununia civila....sambata am fost in Mall, azi prin Kappa, Galeria 1....mai merg in Bega....mai stiti voi vreo locatie cu asa ceva?

dedelina
30.04.2007, 13:31:47
Fetelor, am innebunit cautand o tinuta pentru cununia civila....sambata am fost in Mall, azi prin Kappa, Galeria 1....mai merg in Bega....mai stiti voi vreo locatie cu asa ceva?
Incearca la Chic & Cher langa piata 700. Eu cand am avut cununia am vazut chestii dragute acolo.

Kaela
30.04.2007, 18:51:50
io itzi recomand chic din arad.

Alexutza2007
01.05.2007, 22:45:06
Sar'na ....dar eu mi-am facut sepucu si am cumparat ceva care nu ma incanta asa de mult....de la D'Alicia de pe Gh.Lazar....de chic nu am auzit...unde e langa 700? Ca in Arad nu ma descurc deloc ( stiu doar drumul spre Oradea ) ca sa il vizitez acolo.

sasha
02.05.2007, 09:18:21
Cum stai cu spatele la magazinul (sau casa de schimb) Dallas, pe partea stanga.E parga o cladire de birouri si dupa aceea e Chic.Cred ca au si fabrica acolo.Sper sa nu ma insel

ss29
02.05.2007, 10:24:15

langa bega este un magazin Image.......aveau acolo chesti dragute(costumase)

Kaela
02.05.2007, 16:56:23
in arad e alt magazin chic, nu la fel cu cel de aici. shi daca chiar ai fi vrut sa mergi, e la gara, treci trecerea de pietoni spre magazinele de la gara shi dai cu nasu-n chic.

Alexutza2007
03.05.2007, 10:55:38
in arad e alt magazin chic, nu la fel cu cel de aici. shi daca chiar ai fi vrut sa mergi, e la gara, treci trecerea de pietoni spre magazinele de la gara shi dai cu nasu-n chic.
La gara stiu sa ajung. Am parcurs traseul Oradea-Timisoara si cu trenul :)

Alexutza2007
03.05.2007, 10:57:15
Eu mai lansez odata anuntul: Cine poate si are chef sa vina la moi la cununie este binevenita :) E sambata 5 mai la ora 14:00 la Mall

atodica
03.05.2007, 11:00:35
Ti-am spus si ieri, dar acuma iti spun in scris ... eu vin <:-P , de abia astept sa te vad :)

Alexutza2007
03.05.2007, 11:26:08
Ti-am spus si ieri, dar acuma iti spun in scris ... eu vin <:-P , de abia astept sa te vad :)
Va astept cu drag, cu praji de la Ottima Pan si cu Sampanie!>:D<

susi
03.05.2007, 12:19:50
Eu mai lansez odata anuntul: Cine poate si are chef sa vina la moi la cununie este binevenita :) E sambata 5 mai la ora 14:00 la Mall

Cred ca am fost in acelasi timp sa depunem actele le primarie...ca stiu ca mai era un cuplu si ei au fost programati parca la 14....
Noi suntem programati la 17:00....dar am anulat cheful de dupa....inca nu e nici o schimbare cu socrul meu...tot in coma e de atunci:(

susi
03.05.2007, 12:24:27
Ati vazut prognoza meteo pt sambata:(...posibilitate mare de ploi...averse cu descarcari electrice....
.....sper sa se insele cei de la meteo....si sa avem vreme frumoasa de cununiile noastre....

dedelina
03.05.2007, 12:36:08
Si eu sper sa se insele si sa aveti o zi super frumoasa asa cum am avut noi. Noi merge la Petrosani la botez, dar acolo sunt sigura ca va ploua ca are vara-mea o bafta ch chestiile astea de numai. Si la ea la cununie a turnat cu galeata ;si a fost in 23 iulie :P

cc78
03.05.2007, 12:37:38
Si daca ploua stati linistite asta inseamna multi bani:)) Si oricum sunt destule spatii acoperite la Mall cat sa va pozati si sa va felicitati in tihna. Distractie frumoasa va doresc si asteptam poze.

Alexutza2007
03.05.2007, 13:06:30
Si daca ploua stati linistite asta inseamna multi bani:)) Si oricum sunt destule spatii acoperite la Mall cat sa va pozati si sa va felicitati in tihna. Distractie frumoasa va doresc si asteptam poze.
Subscriu! :) Si ce daca ploua? Problema e ca am sacou cu manecutza scurta....sa nu fie frig ca ma fac vanata imediat si va fi in poze al meu cu o stafie:-p

dedelina
03.05.2007, 13:12:52
Subscriu! :) Si ce daca ploua? Problema e ca am sacou cu manecutza scurta....sa nu fie frig ca ma fac vanata imediat si va fi in poze al meu cu o stafie:-p
lasa ralu ca de asta s-a inventat photoshop-ul. te face ce culoare vrei...daca vrei poti sa zici ca esti din congo :D :-p

anna_c
03.05.2007, 13:38:48
daca sunt in oras vin si eu sa te vad. nu promit nimic.>:D<

rali
03.05.2007, 13:59:47
la fel ca Ana si eu s-ar putea sa fiu plecata. daca reusesc sa raman in oras, sigur vin.

cristina_24
03.05.2007, 14:15:31
Poate ajung si eu sa te vad ..desi nu promit nimic ..daca suntem on orash vin sa te vad;):-$ dar sa nu mai spui la nimeni ;;)

ss29
03.05.2007, 14:30:21
Va astept cu drag, cu praji de la Ottima Pan si cu Sampanie!>:D<

ralu ,sambata sunt la serviciu........dar ma voi gandi la tine.......sa va bucurati si sa va iubiti mult......astept poze

cristina_24
03.05.2007, 14:35:52
Toate asteptam pozici cu voi de la cununia civila8-} ne vom gandi la tine ..adica la voi si la emotiile prin care o sa treceti ..sa fiti fericiti si iubiti >:D<

paola
03.05.2007, 18:43:31
raluca, nu cred ca o sa ajung....:(...nu sunt in oras....tare mi-ar fi placut sa vin sa te vad.....

dar ma voi gandi la voi si iti doresc sa aveti o zi cum vi-o doriti voi...plina de bucurii si fericire...

dedelina
03.05.2007, 18:48:49
Toata lumea e plecata de acasa ..in weekendul asta... a..din oras.8-}
Ralu..si eu am sa am gandesc la tine ..sa fiti fericiti si sa va iubit mult. Sa o saluti pe matusa lui Luci din partea noastra =))=)) :-w

Alexutza2007
03.05.2007, 19:23:06
Toata lumea e plecata de acasa ..in weekendul asta... a..din oras.8-}
Ralu..si eu am sa am gandesc la tine ..sa fiti fericiti si sa va iubit mult. Sa o saluti pe matusa lui Luci din partea noastra =))=)) :-w
Zi mai bine sa nu o salut, ca asa inseamna ca nu vine!
=)) =)) S-a intalnit cu sora lui al meu si a zis ca ea are interdictie la cununie si la nunta :)) iti dai seama ce o roade