PDA

Versiunea completa : Cununia civila in Vrancea

andine
08.07.2008, 12:04:39
Bun gasit, miresici din Vrancea!
Eu voi avea nunta la sfarsit de septembrie 2008!
Mi-ar placea sa schimbam informatii in legatura cu organizarea evenimentului.

Primul pas> Cununia civila: aveti idee, se poate oficia la Casa Casatoriilor cununia civila , sambata dupa amiaza?:-\ Inca n-am reusit sa ajung acolo.
Spor in toate!

mariutza
11.07.2008, 12:22:58
Bun gasit, miresici din Vrancea!
Eu voi avea nunta la sfarsit de septembrie 2008!
Mi-ar placea sa schimbam informatii in legatura cu organizarea evenimentului.

Primul pas> Cununia civila: aveti idee, se poate oficia la Casa Casatoriilor cununia civila , sambata dupa amiaza?:-\ Inca n-am reusit sa ajung acolo.
Spor in toate!

Buna ,

Se oficiaza cununii dupa-amaiza, de ex sambata pe 5 iulie prima cununie a fost la 16.30,,,si urmau altele. Am auzit ca te poti duce cu o luna inainte sa te programezi si in fct de cate cununii sunt , dimineatza sau dupa-amaiza... pun ori dim , ori dupa...Bafta, ca si eu am nevoie sa am cununia pe la 17.30.:)

kis kis

andine
14.07.2008, 08:15:25
Multumesc, fetelor!
Am reusit sa ajung vineri la Casa Castoriilor. Din pacate inca n-am reusit sa fac programarea. Inca nu sunt foarte multe ,,inscrieri'' pe lista pentru 27 septembrie, asa ca mai am de asteptat pana in septembrie sa pot fixa si ora evenimentului.Mai sunt insa atatea de facut pana atunci!
Spor in toate, tuturor!

Cafelutarea
05.10.2008, 16:19:50
si un necesar facut atunci de mine:D

Ce avem:

Depus ACTELE la Strea Civila cu 10 zile lucratoare ininte de data nunti

Analize sange si plamani - facute
Certificat prenuptial- maine
Programare la Starea Civa
Programare la Biserica (ptr ora 18.00)
Rezervare cazare pentru nuntasi din alta localitate

Civila:
- ACTELE LA VOI SI NASI LA FEL
- EU: rochie, pantofi, ciorapi, lenjerie intima: ciorapi cu si fara tur, chilotei si sutien, poseta(nu imi mai place)
- EL: pantofi, costum, camasa, curea, lenjerie intima, cravata, sosete
*trebuie batista, portofel si ceas?!

- Trebuie:piscoturi si alte fursecuri, sampanie si bomboane, pahare

Cununia Religioasa:

- VERIGHETELE la mire
-EU: rochie, voal, gentuta , lenjerie intima sutien , chiloti si/ sau portjartier, dresuri cu banda adeziva si ptr portjartier), jarteluta, bijuteri urechi si gat, deo roll on,
*( nu am parfumul)
- EL: costum, camasa, papion, butoni, curea, pantofi, sosete, lenjerie intima, maieu*(daca il poarta nu stim), parfum, deo spray.
*lipseste batista, portofel si ceas
* aranjamente: arcada cu stalpisori care v or fi la local ?!(vom vedea

*****In poseta sa aveti sau la mamici: pastile pentru balonare sau ptr stricat la stomac"", pastile de cap, gel pentru durere de picioare, plasturi ptr bataturi, dresuri de schimb, ac si ata in caz ca se despride trena, servetele demachiante si servetele uscate(daca va curge nasul ca de plans nu aveti voie ca este machiajul scump), un ruj, creion corector,

Trebuie: pahare( sau nu), covor biserica, vin si piscoturi, BANI si ACTELE

Rezervare local: inca nu stim meniul exact
Firma aranjamete ( huse mese - scaune, aranjamente florale ptr masa de prezidiu, arcada cu voal si organza si lumini si flori, meniuri, suport lumanari, aranjamete scari cu voal si organza, aranjamente masina nasi si mire,casuta de bani, stalpisori, aranjamente florale cu suporti din fier forjat pe toate mesele,etc)
Buchetele ptr dominisoara/rele de onoare
Comanda lumanari + aranjament flori, buchete Eu si Nasa, flori de pus in piept ptr nasi si parinti si frati(optional)
Foto, Video
Tort *trebuiesc artificii de tort
Programare coafor, machiaj si manichiura: Eu si mama
Programare pensat si epilat
Programare Frizer si Manichiura ptr El
Vin
Sampanie - pentru local : la primirea invitatilor si la Tort
Whischy, Gin,sucuri acidulate si fara acid , apa plata /minerala, apa tonica,sucuri naturale, etc....le vom lua
Formatie si DJ avem
Cursuri de Dans - luam cu incredere ( ptr efortul depus meritam niste artificii dar nu ne lasa cei de la local)

Floricele, bolduri - ptr. nuntasi
Cosulet de flori
Plicuri de Bani - Carduri de masa
Marturi - ne mai gandim
Fructe -
Prajituri -
Alune, covrigei ...etc -

Mama si Tata:
- trebuie sa dea comanda la cozonac de taiat in cap ( ca sa ma umple pe mine de frimituri)

danusza
23.06.2009, 22:58:37
si un necesar facut atunci de mine:D

Ce avem:

Depus ACTELE la Strea Civila cu 10 zile lucratoare ininte de data nunti

Analize sange si plamani - facute
Certificat prenuptial- maine
Programare la Starea Civa
Programare la Biserica (ptr ora 18.00)
Rezervare cazare pentru nuntasi din alta localitate

Civila:
- ACTELE LA VOI SI NASI LA FEL
- EU: rochie, pantofi, ciorapi, lenjerie intima: ciorapi cu si fara tur, chilotei si sutien, poseta(nu imi mai place)
- EL: pantofi, costum, camasa, curea, lenjerie intima, cravata, sosete
*trebuie batista, portofel si ceas?!

- Trebuie:piscoturi si alte fursecuri, sampanie si bomboane, pahare

Cununia Religioasa:

- VERIGHETELE la mire
-EU: rochie, voal, gentuta , lenjerie intima sutien , chiloti si/ sau portjartier, dresuri cu banda adeziva si ptr portjartier), jarteluta, bijuteri urechi si gat, deo roll on,
*( nu am parfumul)
- EL: costum, camasa, papion, butoni, curea, pantofi, sosete, lenjerie intima, maieu*(daca il poarta nu stim), parfum, deo spray.
*lipseste batista, portofel si ceas
* aranjamente: arcada cu stalpisori care v or fi la local ?!(vom vedea

*****In poseta sa aveti sau la mamici: pastile pentru balonare sau ptr stricat la stomac"", pastile de cap, gel pentru durere de picioare, plasturi ptr bataturi, dresuri de schimb, ac si ata in caz ca se despride trena, servetele demachiante si servetele uscate(daca va curge nasul ca de plans nu aveti voie ca este machiajul scump), un ruj, creion corector,

Trebuie: pahare( sau nu), covor biserica, vin si piscoturi, BANI si ACTELE

Rezervare local: inca nu stim meniul exact
Firma aranjamete ( huse mese - scaune, aranjamente florale ptr masa de prezidiu, arcada cu voal si organza si lumini si flori, meniuri, suport lumanari, aranjamete scari cu voal si organza, aranjamente masina nasi si mire,casuta de bani, stalpisori, aranjamente florale cu suporti din fier forjat pe toate mesele,etc)
Buchetele ptr dominisoara/rele de onoare
Comanda lumanari + aranjament flori, buchete Eu si Nasa, flori de pus in piept ptr nasi si parinti si frati(optional)
Foto, Video
Tort *trebuiesc artificii de tort
Programare coafor, machiaj si manichiura: Eu si mama
Programare pensat si epilat
Programare Frizer si Manichiura ptr El
Vin
Sampanie - pentru local : la primirea invitatilor si la Tort
Whischy, Gin,sucuri acidulate si fara acid , apa plata /minerala, apa tonica,sucuri naturale, etc....le vom lua
Formatie si DJ avem
Cursuri de Dans - luam cu incredere ( ptr efortul depus meritam niste artificii dar nu ne lasa cei de la local)

Floricele, bolduri - ptr. nuntasi
Cosulet de flori
Plicuri de Bani - Carduri de masa
Marturi - ne mai gandim
Fructe -
Prajituri -
Alune, covrigei ...etc -

Mama si Tata:
- trebuie sa dea comanda la cozonac de taiat in cap ( ca sa ma umple pe mine de frimituri)

Foarte util :)
Ceva sfaturi ai acum? Cum a fost? Ce ai fi schimbat? Unde ai avut petrecerea?

Cafelutarea
25.06.2009, 18:10:45
Buna,

Sfaturi: nu va suparati de nimic in ziua aia ca este mult prea scurta, nu merita ptr nimic sa va stricati ziua, nu mai aveti ce remedia, si in fond nimic nu este mai important decat sa va simtiti voi bine, nu este important daca ati uitat acasa boldurile, sau daca o floare cade din buchet:) sau daca soacra spune ceva care nu va convine, nu merita:)
A fost frumos, dar parca a trecut prea repede:)
As schimba un lucru care l-am uitat si anume sa imi dau drumul la trena la local, am uitat, si mi-a parut rau, ca am avut trena desfacuta doar la biserica:)
La Zimbru a fost petrecerea, si ca un sfat, daca auziti ca ceva nu este in regula la Zimbru, nu credeti tot ce auziti, eu auzisem destule, si sincer va spun : nu am avut nici o probema, iar mancarea a fost fff buna, si asta nu o spun eu care nu am mancat decat felul 1 si ala pe jumate cred, au fost foarte ok cu totii:)
Singura neintelegere a fost pretul meniului care era mai mare cu 10 ron decat stiam noi, dar aici nu bag mana in foc ca a inteles bine soacra mea care fusese acolo prima data - noi am aflat ca este mai mare cu 10 ron cand am fost sa stabilim exact meniul si nr de persoane, si faptul ca nu a fost inclusa cafeaua...si aici la fel nu stiu daca greseala a fost a lor sau a fost o greseala de intelegere din partea nostra, in rest totul a fost ok.

quote=danusza;2089061]Foarte util :)
Ceva sfaturi ai acum? Cum a fost? Ce ai fi schimbat? Unde ai avut petrecerea?[/quote]

Cafelutarea
25.06.2009, 18:13:22
si cel mai important: aveti grija cine va pozeaza si va filmeaza, pentru ca este singura amintire a voastra peste ani !!!
Eu nu am fost multumita de poze si de filmare, asa cum am mai spus pe forum, dar nu am mai avut ce face.

danusza
26.06.2009, 07:21:08
Multumesc pentru raspuns. Nu cred ca o sa existe un ghid mai bun despre cum sa faci o nunta decat miresici.ro :) eu una ma bucur ca v-am gasit din timp.

O zi frumoasa tuturor!

danusza
26.06.2009, 21:02:54
Apropo, am auzit ca s-a mutat starea civila. Cum e noul sediu, stie cineva? E mai dragut decat cel vechi sau lasa de dorit? Are cineva poze facute acolo?
Tot legat de subiectul asta, am auzit ca in curand, cu nu stiu ce ocazie, or sa se oficieze casatorii la teatru.\:D/ Poate o sa fie si la anul o exceptie asa draguta si pentru mine [-o<

alina512
27.06.2009, 08:19:17
Apropo, am auzit ca s-a mutat starea civila. Cum e noul sediu, stie cineva? E mai dragut decat cel vechi sau lasa de dorit? Are cineva poze facute acolo?
Tot legat de subiectul asta, am auzit ca in curand, cu nu stiu ce ocazie, or sa se oficieze casatorii la teatru.\:D/ Poate o sa fie si la anul o exceptie asa draguta si pentru mine [-o<

Ca si locatie exterioara e foarte urat, dar in interior mi se pare mai frumos decat vechea locatie: au pus mai multe oglinzi mari frumoase, e bine luminata. Partea buna e ca se intra pe o usa prin spate si se iese pe alta prin fata, iar intermediar e camera unde se servesc prajituri si sampanie. Noi am mers ulterior cu toti invitatii in parc pentru poze. :D

Alynutza1
31.08.2009, 21:08:50
Auzisem eu ceva ca se muta dar nu stiam sigur. Unde e noua locatie a casei casatoriilor? Nu mai e in parcul de la teatru?

alina512
01.09.2009, 06:37:32
Auzisem eu ceva ca se muta dar nu stiam sigur. Unde e noua locatie a casei casatoriilor? Nu mai e in parcul de la teatru?

Birourile Casei Casatoriilor se afla la centrul Elena Doamna (aici iti depui actele), iar oficierea se face in incinta Teatrului. >:D<

Alynutza1
01.09.2009, 10:33:52
Birourile Casei Casatoriilor se afla la centrul Elena Doamna (aici iti depui actele), iar oficierea se face in incinta Teatrului. >:D<

Multumesc mult de raspuns

ana_web2000
19.09.2009, 20:12:16
Si eu multumesc de informatii

cristina1984
05.10.2009, 19:15:17
Si eu multumesc de informatii

fetelor voua nu vi se pare ca este cam mare taza de 500 lei pentru oficierea casatoriilor in week-end la teatru,fata de 100 lei pana la ora 16?

leelutza
06.10.2009, 15:15:08
Da este exagerata!
Da ce la pasa domnilor consilieri la salariile care le au, ce ei stiu ce inseamna sa te descurci cu un salariu mediu? Cu cat mai mare taxa sa le intre lor bani in buzunar.Rusine! Eu am intrat pe site la ziarul de vn si am comentat subiectul. Cu cat mai multe comentarii critice... poate este in avantajul nostru. Va sfatuiesc sa intrati acolo si sa va exprimati nemultumirea. Mi s-ar parea normal sa fie dublu hai triplu da nu de 5 ori. E mare pacat ca ne strica bucuria si cu ocazia unui eveniment care ar trebui sa nu fie umbrit de asemenea bataie de joc.
Rusine domnilor care nu va ganditi decat la buzunarele voastre!

alina512
06.10.2009, 17:37:34
fetelor voua nu vi se pare ca este cam mare taza de 500 lei pentru oficierea casatoriilor in week-end la teatru,fata de 100 lei pana la ora 16?

Taxa de 100 de lei este pana la ora 14, fiindca in intervalul orar 14-16 au pauza si nu oficiaza pe nimeni. ;-) :*

Edit: Si da, toti consideram ca este cam mare taxa, dar nu votam noi.

leelutza
07.10.2009, 07:51:26
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=35084
Daca doriti exprimati-va parerea pe site-ul atasat in legatura cu taxa pentru oficierea casatoriei. Nu stiu daca se uita cineva pe site-ul asta, dar oricum va puteti exprima nemultumirea.

cristina1984
08.10.2009, 13:55:45
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=35084
Daca doriti exprimati-va parerea pe site-ul atasat in legatura cu taxa pentru oficierea casatoriei. Nu stiu daca se uita cineva pe site-ul asta, dar oricum va puteti exprima nemultumirea.
Multumesc pentru link :*

snails
27.10.2009, 11:31:55
Buna fetelor si pupici la toate:*
V-am descoperit acum o luna si de atunci va citesc cu fidelitate=; Deocamdata sunt la capitolul strans informatii, asa ca v-as ruga mult de tot, daca stie cineva, ce acte sunt necesare pt Starea Civila si ce analize de sange? Cu cat timp inainte se face programarea la Stare? Am inteles ca analizele sunt valabile 2 saptamani? Va multumesc mult de tot:*

PS. Si mie mi-a cam picat fata cand am auzit de taxa-minune, da' ce poti sa faci cu "consilierii" nostri? Sper doar sa n-o mareasca pana la anul...

alina512
28.10.2009, 08:07:48
Buna fetelor si pupici la toate:*
V-am descoperit acum o luna si de atunci va citesc cu fidelitate=; Deocamdata sunt la capitolul strans informatii, asa ca v-as ruga mult de tot, daca stie cineva, ce acte sunt necesare pt Starea Civila si ce analize de sange? Cu cat timp inainte se face programarea la Stare? Am inteles ca analizele sunt valabile 2 saptamani? Va multumesc mult de tot:*

PS. Si mie mi-a cam picat fata cand am auzit de taxa-minune, da' ce poti sa faci cu "consilierii" nostri? Sper doar sa n-o mareasca pana la anul...

Uite aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2132852#post2132852 s-a mai discutat de acest subiect si cred ca ai toate informatiile de care ai nevoie, doar ca la momentul respectiv era o alta taxa si o alta locatie pentru oficiere. >:D<

snails
28.10.2009, 10:29:00
multumesc mult de tot:*

alina_it
28.10.2009, 10:55:22
Uite aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2132852#post2132852 s-a mai discutat de acest subiect si cred ca ai toate informatiile de care ai nevoie, doar ca la momentul respectiv era o alta taxa si o alta locatie pentru oficiere. >:D<

Ce ne-am face fara tine Alina :* de data asta mi-am calculat si notat si eu data cand va trebui sa merg la analize si sa depun actele ;-) .
o singura intrebare: care sunt timpii pt rezultatele analizelor la Donari Sange? Cum ai facut tu? Ati fost, sa zicem, luni la analize si la depus actele cand?:*

alina512
29.10.2009, 06:43:05
o singura intrebare: care sunt timpii pt rezultatele analizelor la Donari Sange? Cum ai facut tu? Ati fost, sa zicem, luni la analize si la depus actele cand?:*

Eu am fost luni pentru recoltat analizele (nu e nevoie sa mergi nemancat) si marti la ora 13 mi-a dat rezultatele, am mers la medicul de familie si apoi la starea civila. Totusi e bine sa te interesezi cu cateva zile inainte, deoarece daca au putine recoltari, le proceseaza mai multe adunate din 3-4 zile. Doamnele de acolo sunt foarte dragute. :*

alina_it
29.10.2009, 10:47:11
Eu am fost luni pentru recoltat analizele (nu e nevoie sa mergi nemancat) si marti la ora 13 mi-a dat rezultatele, am mers la medicul de familie si apoi la starea civila. Totusi e bine sa te interesezi cu cateva zile inainte, deoarece daca au putine recoltari, le proceseaza mai multe adunate din 3-4 zile. Doamnele de acolo sunt foarte dragute. :*

mersi :* am sa ma informez !!!

nikole_miresica
27.11.2009, 12:59:59
<:-P buna fetelor.... as vrea sa stiu daca se poate sa se depuna actele doar unul dinre noi? nu stiu ce ma-s face fara voi, nu sunt din Focsani si vreau sa va multumesc ca ma-u ajutat mult comentarile voastre. va pup si va doresc succes incontinoare.:*

leelutza
12.02.2010, 10:00:18
Pentru Alina,
Draga mea imi poti spune daca mai stii ceva legat de costul cununiei civile sambata dupa-amiaza? a ramas acelasi de 500 ron:(?
Pentru ca eu am stat si analizat mai bine, din cauza pretului exagerat dupa-amiaza imi propusesem sa fac cununia pana-n 12, dar gandindu-ma mai bine si facand cateva calcule in privinta costului costumatiei pentru cununia civila constand in:
tinuta pentru mine aprox. 150 ron
incaltaminte 100
buchet 150
sa zic 1 camasa pt mire 150
machiaj + coafat 150
cam tot acolo ajung si mai tin cont de faptul ca daca fac cununia civila dupa-amiaza mai castig niste timp pentru mine pentru ca ma machiez si coafez odata si merg cu tot odata cununia civila, cea religioasa o am programata la 19 si dupa direct restaurant,
ma gandesc sa o fac dupa-amiaza in ciuda pretului foarte piperat.
Multumesc!
PS. As dori sa te intreb cand vine barza sa nu te mai deranjez o perioada:D
Iti doresc nastere usoara si un bebe de nota 10.:*

tusca2287
12.02.2010, 20:12:47
Ma indruma si pe mine cineva?pls...sunt in dilema.Daca vreau o anumita ora in ziua nuntii trebuie sa ma duc mai devreme sa imi fac acea programare sau nu.Faza cu actele am inteleso ca tre sa le duc atunci aproape ca nu sunt valabile foarte mult timp.Dar...ma gandesc...daca ma duc cu actele si atunci comunic ora...oare nu e prea tarziu?

leelutza
25.02.2010, 13:36:29
Eu am sunat la stare civila sa cer niste informatii referitor la faptul daca vor mai fi oficiate casatoriile in week-end, intelesesem ca nu le vor mai fi platite orele suplimentare si ca urmare va trebui sa le facem in cursul saptamanii, dar d-na de acolo mi-a spus ca inca nu au luat la cunostinta de modificari inca si sa mai sun pe la inceputul lunii iunie sa ma mai interesez. Poate pana atunci mai scad si taxa aia nesimtita.:D

alina512
25.02.2010, 18:30:58
Eu am sunat la stare civila sa cer niste informatii referitor la faptul daca vor mai fi oficiate casatoriile in week-end, intelesesem ca nu le vor mai fi platite orele suplimentare si ca urmare va trebui sa le facem in cursul saptamanii, dar d-na de acolo mi-a spus ca inca nu au luat la cunostinta de modificari inca si sa mai sun pe la inceputul lunii iunie sa ma mai interesez. Poate pana atunci mai scad si taxa aia nesimtita.:D

Ma scuzi ca raspund cu intarziere, dar nu am vazut postul de mai sus. Taxa este in continuare aceeasi si atata timp cat a fost stabilita in urma voturilor consilierilor locali, asa va ramane, pana nu se propune un alt proiect, care sa fie votat si aprobat.
Cat despre nuntile in weekend, fiindca m-a mai intrebat cineva, se fac in continuare, nu e vreo hotarare pentru a nu se face.
Bebelina mea urmeaza sa vina saptamana asta sau viitoare. :D Asa ca o asteptam cu mare drag. >:D< Daca aveti ceva nelamuriri la care va pot ajuta, cu mare drag, doar ca nu stiu cat de prompta voi fi. >:D<

marllenska
02.05.2010, 12:03:13
<:-P buna fetelor.... as vrea sa stiu daca se poate sa se depuna actele doar unul dinre noi? nu stiu ce ma-s face fara voi, nu sunt din Focsani si vreau sa va multumesc ca ma-u ajutat mult comentarile voastre. va pup si va doresc succes incontinoare.:*

Daca nu te afli in localitatea unde se oficiaza casatoria, in speta Focsani, atunci vei putea face declaratia de casatorie in localitatea in care te afli, la serviciul de stare civila. Serviciul de stare civila o va transmite din oficiu, in 48 de ore, serviciului de stare civila din Focsani. O data cu declaratia vei depune actul de identitate, certificatul de nastere, certificatul prenuptial, si, daca e cazul, dovada privind desfacerea sau incetarea unei casatorii anterioare.

angy80
07.05.2010, 12:32:05
cele care ati facut cununia civila la Teatru...ne lasa sa facem si poze inautru? sau tb achitata o taxa speciala?
Multumesc!

marllenska
07.05.2010, 14:06:07
Puteti face poze fara nicio taxa:).

angy80
07.05.2010, 14:15:28
Puteti face poze fara nicio taxa:).
multumesc!

ElenaMR
10.05.2010, 12:31:10
cele care ati facut cununia civila la Teatru...ne lasa sa facem si poze inautru? sau tb achitata o taxa speciala?
Multumesc!

Noi am revenit la teatru dupa ce s-au terminat toate cununiile si am intrat fara probleme sau taxe ;-)

angy80
10.05.2010, 12:59:24
Noi am revenit la teatru dupa ce s-au terminat toate cununiile si am intrat fara probleme sau taxe ;-)
>:D<multumesc

cristina1984
10.05.2010, 16:19:08
>:D<multumesc
Pai.....pentru cei 500 lei pt cei care fac dupa-amiaza cununia civila ar fi si culmea sa nu ne lasa sa facem poze:D$-)\:D/:-B

gaya24
11.05.2010, 05:51:48
Pai.....pentru cei 500 lei pt cei care fac dupa-amiaza cununia civila ar fi si culmea sa nu ne lasa sa facem poze:D$-)\:D/:-B

buna miresici..este exagerat 500lei pt 10 min da asta e..nu avem ce face trebuie sa ne conformamtrebuie cu o luna sa merg sa ma inscriu???;-)

danusza
11.05.2010, 08:44:00
buna miresici..este exagerat 500lei pt 10 min da asta e..nu avem ce face trebuie sa ne conformamtrebuie cu o luna sa merg sa ma inscriu???;-)

Cu doua saptamani :)

gaya24
11.05.2010, 22:13:44
Cu doua saptamani :)

ms de raspuns dana... tu ti-ai luat rochita d cununie...de mireasa??

danusza
11.05.2010, 23:11:39
ms de raspuns dana... tu ti-ai luat rochita d cununie...de mireasa??

Mi-am luat rochia de mireasa de la un targ din iasi (in februarie am dat avans si pe 1 martie mi-am luat-o acasa :) ) Nu voi avea alta rochie pentru civila, vreau sa plec direct in rochia de miresuca...oricum vreau sa pornim de dupamiaza, sa nu ne foim toata ziua, ca e destul de obositor :)
Imi mai trebuie voal, lenjerie, pantofi si dresuri (apropo de asta, dresurile trebuie sa fie albe? ca nu prea gasesc...) si pentru al meu...cam tot, pentru el saracutul nu am luat nimic.

gaya24
11.05.2010, 23:26:51
Mi-am luat rochia de mireasa de la un targ din iasi (in februarie am dat avans si pe 1 martie mi-am luat-o acasa :) ) Nu voi avea alta rochie pentru civila, vreau sa plec direct in rochia de miresuca...oricum vreau sa pornim de dupamiaza, sa nu ne foim toata ziua, ca e destul de obositor :)
Imi mai trebuie voal, lenjerie, pantofi si dresuri (apropo de asta, dresurile trebuie sa fie albe? ca nu prea gasesc...) si pentru al meu...cam tot, pentru el saracutul nu am luat nimic.

asa da martisor p 1 martie rochita d miresik...nici al meu nu si-a luat nik...el cik are timp e mai dificil..nu vrea cv scump da sa pice bine pe el...io s vad mai merg sapt viitoare s mai caut rochita si eu ma gandeam sa plec direct sa vedem kum suntem programati...tu unde te machezi? io cred k acasa nu merg la salon...am dus-o p o prietena acum 2 ani la cineva si a luat teapa sa mai facut ea acasa..sa vad..is treaza d la 6.30 am muncit 13 ore si nu am somn |-):-?

danusza
12.05.2010, 09:03:45
asa da martisor p 1 martie rochita d miresik...nici al meu nu si-a luat nik...el cik are timp e mai dificil..nu vrea cv scump da sa pice bine pe el...io s vad mai merg sapt viitoare s mai caut rochita si eu ma gandeam sa plec direct sa vedem kum suntem programati...tu unde te machezi? io cred k acasa nu merg la salon...am dus-o p o prietena acum 2 ani la cineva si a luat teapa sa mai facut ea acasa..sa vad..is treaza d la 6.30 am muncit 13 ore si nu am somn |-):-?

Sincer nu stiu nici unde ma machiez nici unde ma coafez...poate gasesc pe cineva priceput. Daca nu, ma voi machia singura. A inceput sezonul nuntilor, asa ca astept sa apara miresicile de vrancea sa-si arate machiajul :-p

alina512
13.05.2010, 18:40:26
Sincer nu stiu nici unde ma machiez nici unde ma coafez...poate gasesc pe cineva priceput. Daca nu, ma voi machia singura. A inceput sezonul nuntilor, asa ca astept sa apara miresicile de vrancea sa-si arate machiajul :-p

Eu m-am machiat pentru botez la o tipa si chiar mi-a placut cum mi-a stat. Poze (http://picasaweb.google.com/alina.paula.musat/BotezAndraMaria#5470792206381362594) ;-)

danusza
13.05.2010, 20:49:56
Eu m-am machiat pentru botez la o tipa si chiar mi-a placut cum mi-a stat. Poze (http://picasaweb.google.com/alina.paula.musat/BotezAndraMaria#5470792206381362594) ;-)

Superbe pozele!! Si mami si bebelina au fost doua printese :*
Pentru bebelina ta nu pot decat sa-mi doresc si sa-i doresc sa aibe noroc in viata, sa fie sanatoasa, sa aibe o copilarie agitata (in cel mai bun sens al cuvantului), sa fie fericita si sa-si iubeasca parintii si sa-i respecte (chiar si in momentele cand nu o lasa la discoteca, sau atunci cand nu o lasa sa stea mai mult de ora X in oras cu prietenii ;;) )...sa fie o buna crestina si sa iubeasca tot ce se poate iubi....sa vada viata in roz :love:

alina512
14.05.2010, 08:28:45
Superbe pozele!! Si mami si bebelina au fost doua printese :*
Pentru bebelina ta nu pot decat sa-mi doresc si sa-i doresc sa aibe noroc in viata, sa fie sanatoasa, sa aibe o copilarie agitata (in cel mai bun sens al cuvantului), sa fie fericita si sa-si iubeasca parintii si sa-i respecte (chiar si in momentele cand nu o lasa la discoteca, sau atunci cand nu o lasa sa stea mai mult de ora X in oras cu prietenii ;;) )...sa fie o buna crestina si sa iubeasca tot ce se poate iubi....sa vada viata in roz :love:

Multumim frumos! Superbe urari. Te pupam si spor la pregatiri! :* >:D<

snails
21.05.2010, 09:41:08
Fetelor, am auzit eu bine? E adevarat ca nu se mai dau cei 200 de euro pt noii casatoriti incepand din luna iunie:-s?

alina512
21.05.2010, 10:42:16
Fetelor, am auzit eu bine? E adevarat ca nu se mai dau cei 200 de euro pt noii casatoriti incepand din luna iunie:-s?

Asa am auzit si eu, din pacate, asa cum vor sa micsoreze alocatia, indemnizatia pentru crestere copil, pensiile, salariile s.a.

snails
21.05.2010, 15:50:39
Offff:( E drept ca nu erau multi bani, dar macar primeai ceva, cel putin de incurajare.

Situatia din Romania vad ca devine din ce in ce mai proasta, pe mine cel putin ma deprima complet:(( Nu vad nici o iesire, pt ca cei de la guvernare nu vor sa faca nici un sacrificiu ei insisi, sunt la fel cum au fost dintotdeauna: capete-seci, fara simtul raspunderii sau al dreptatii. Ma rog, nu am de gand acum sa comentez asupra situatiei din Romania, o stim cu totii:( Va pup pe toate, fetelor, si spor la pregatiri:*

Lory13
24.05.2010, 06:55:17
Fetelor din Focsani, dak sunteti dragute sa ma ajutati...Eu sun din Focsani, dar momentan sunt in Italia. am vrut sa facem nunta in Focsani la anul, dar cum n-am gasit restaurant, ne-am hotarat cel mai probabil s-o facem in Italia. Insa am vrea anul acesta, cand venim acasa in august sa bagam actele si sa facem o mica petrecere.
Asadar, as avea nevoie de ajutorul vostru sa-mi spuneti dak putem sa facem cununia civila si duminica, care mai este orarul la casa casatoriilor, care sunt taxele, cu cat timp inainte trebuie sa fac programare, o pot face si telefonic sau sa trimit pe cumnata mea. Si daca puteti sa-mi spuneti un restaurant dragut unde sa fac o petrecere cu vreo 50 de persoane, ca sa nu zic ca am scos actele si atat, si cam cat ar costa un meniu, care nu vreau sa fie ca la nunta, ci ca la o aniversare de exemplu.
Va multumesc din suflet si sper sa-mi raspunda cineva! Multa sanatate si fericire va doresc!

danusza
24.05.2010, 16:54:49
Fetelor din Focsani, dak sunteti dragute sa ma ajutati...Eu sun din Focsani, dar momentan sunt in Italia. am vrut sa facem nunta in Focsani la anul, dar cum n-am gasit restaurant, ne-am hotarat cel mai probabil s-o facem in Italia. Insa am vrea anul acesta, cand venim acasa in august sa bagam actele si sa facem o mica petrecere.
Asadar, as avea nevoie de ajutorul vostru sa-mi spuneti dak putem sa facem cununia civila si duminica, care mai este orarul la casa casatoriilor, care sunt taxele, cu cat timp inainte trebuie sa fac programare, o pot face si telefonic sau sa trimit pe cumnata mea. Si daca puteti sa-mi spuneti un restaurant dragut unde sa fac o petrecere cu vreo 50 de persoane, ca sa nu zic ca am scos actele si atat, si cam cat ar costa un meniu, care nu vreau sa fie ca la nunta, ci ca la o aniversare de exemplu.
Va multumesc din suflet si sper sa-mi raspunda cineva! Multa sanatate si fericire va doresc!

Buna, nu mai stiu toate detaliile legate de depunerea actelor pentru cununia civila, insa sigur trebuie sa fiti voi in persoana, sa va faceti un set de analize si sa depuneti actele cu 2 sapt inainte.
Cat despre restaurant cu o capacitate de cca 50 de pers gasesti destule...marea majoritate sunt pensiuni. Cele care imi vin in minte acum sunt pensiunea dana2 (golesti), pensiunea ghibi (gara), restaurantul la vasilica (gara, in zona bariera campeneanca). Sigur mai sunt si altele...si probabil vei gasi si meniu la un pret acceptabil. :)

leelutza
26.05.2010, 12:26:23
Gata de astazi s-a terminat cu cei 200 de euro pe care-i primeau tinerii casatoriti... Ghinionul nostru ca traim vremurile astea, ar trebui sa scada si taxa aia nesimtita de 500 ron pentru oficierea cununiei dupa-amiaza. Bine ca tot pe spatele poporului s-a ales sa se recupereze ce au furat altii, nu puteau sa taie clasei politice cazare la *****. Am ajuns in loc sa ma bucur ca traiesc momentul pregatirii evenimentului vietii mele, sa ma copleseasca mania si indignarea. #-o

gaya24
26.05.2010, 12:59:21
Gata de astazi s-a terminat cu cei 200 de euro pe care-i primeau tinerii casatoriti... Ghinionul nostru ca traim vremurile astea, ar trebui sa scada si taxa aia nesimtita de 500 ron pentru oficierea cununiei dupa-amiaza. Bine ca tot pe spatele poporului s-a ales sa se recupereze ce au furat altii, nu puteau sa taie clasei politice cazare la *****. Am ajuns in loc sa ma bucur ca traiesc momentul pregatirii evenimentului vietii mele, sa ma copleseasca mania si indignarea. #-o

niste nesimtiti isi fac burtile pline pe spatele nostru...asta este tarisoara noastra..nu stiu daca in alte orase exista taxa de cununie nu m-am informat si asa de mare...#-o

leelutza
27.05.2010, 15:16:49
Am intrat pe forum la subiectul Cununia civila, pentru aflarea taxei de cununie si am aflat ca la Galati e 600 si la Bacau 100? sau 500 daca se oficiaza la biserica, nu am inteles prea bine, am intrebat acolo pe forum sa vedem ce raspuns primesc, am zis macar sa ne consolam ca taxa asta nesimtita stiu ca difera de la un oras la altul, fiecare primarie isi mareste taxele in functie de cate buzunare are de umflat:D. Trist dar adevarat.

alina512
27.05.2010, 15:42:30
Am intrat pe forum la subiectul Cununia civila, pentru aflarea taxei de cununie si am aflat ca la Galati e 600 si la Bacau 100? sau 500 daca se oficiaza la biserica, nu am inteles prea bine, am intrebat acolo pe forum sa vedem ce raspuns primesc, am zis macar sa ne consolam ca taxa asta nesimtita stiu ca difera de la un oras la altul, fiecare primarie isi mareste taxele in functie de cate buzunare are de umflat:D. Trist dar adevarat.

Nu credeam ca poate fi si mai mare de atat. #-o

leelutza
27.05.2010, 16:35:02
mihaela102 (http://www.miresici.ro/member.php?u=51964)

http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/site_icons/profile.png Vezi profilul (http://www.miresici.ro/member.php?u=51964)
http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/site_icons/forum.png View Forum Posts (http://www.miresici.ro/search.php?do=finduser&userid=51964&contenttype=vBForum_Post&showposts=1)
http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/site_icons/message.png Mesaj privat(PM) (http://www.miresici.ro/private.php?do=newpm&u=51964)
http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/site_icons/article.png View Articles (http://www.miresici.ro/list.php/author/51964-mihaela102)

http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/statusicon/user-online.png Prințesă

Inregistrat28.09.2009Data nuntii28/08/2010BisericaPrecistaRestaurantEclipsa, BacauMesaje587
http://www.miresici.ro/images/icons/icon1.gif Re: Acte necesare Cununia Civila

http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/misc/quote_icon.png Postat de leelutza http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=3320225#post3320225)
Salutare tuturor miresicilor din Bacau!
vin si eu cu o intrebare, eu sunt din Focsani si din curiozitate va intreb cat este taxa de oficiere a cununiei civile sambata dupa ora 16? la noi este de 500 ron, iar la Galati de 600, din ce am citit mai sus este de 100 ron? sau n-am inteles eu bine? noua ni se pare destul de mare taxa in conditiile in care nu mai primim nici cei 200 euro, va doresc multa bafta si spor la pregatiri!Pupici de la Focsani!:*

100 de lei stiam si eu...nici vorba de 500 sau 600#-o...poate totusi au spus 50 de lei?!

leelutza
27.05.2010, 16:46:20
Atunci pot sa vin sa ma cunun la Bacau pt 100 de ron? inseamna ca bacaoancele sunt norocoase. Bravo d-lor care voteaza taxa, poate afla ca la noi e la moda 500? sau 600 la Galati? Multumesc mult pt raspunsul prompt, miresicile din Vrancea se vor ingrozi la auzirea sumei "simbolice".

ANCA10072010
01.06.2010, 23:37:46
Buna fetelor!vat despre taxa de la teatru...da inca este 500 de lei.fara nici o umbra de indoiala!ceea ce nu stiu eu si m-ar interesa este daca pe certificatul de casatorie pe care ni-l da preotul tre sa dam bani.caci acum am vazut ca si der la preot ti se da un certificat de casatorie.

marllenska
02.06.2010, 09:57:22
Buna fetelor!vat despre taxa de la teatru...da inca este 500 de lei.fara nici o umbra de indoiala!ceea ce nu stiu eu si m-ar interesa este daca pe certificatul de casatorie pe care ni-l da preotul tre sa dam bani.caci acum am vazut ca si der la preot ti se da un certificat de casatorie.
Nu trebuie sa platesti nimic. Nasii sunt cei care platesc preotul; dar platesc oficierea slujbei, nu certificatul.

anamaria842001
07.06.2010, 23:54:11
Buna, nu mai stiu toate detaliile legate de depunerea actelor pentru cununia civila, insa sigur trebuie sa fiti voi in persoana, sa va faceti un set de analize si sa depuneti actele cu 2 sapt inainte.
Cat despre restaurant cu o capacitate de cca 50 de pers gasesti destule...marea majoritate sunt pensiuni. Cele care imi vin in minte acum sunt pensiunea dana2 (golesti), pensiunea ghibi (gara), restaurantul la vasilica (gara, in zona bariera campeneanca). Sigur mai sunt si altele...si probabil vei gasi si meniu la un pret acceptabil. :)
Danuta, ce mai faci tu, sunt AnaMaria, din generala...remember?

:-p Si voi v ati gandit sa va uniti destinele pe criza asta?! Eu am nunta in septembrie si deja am cosmaruri in legatura cu nunta asta, cu atat mai mult cu cat este o nunta mare, de cel putin 150 pers.
Pupici si succes cu pregatirile pt ziua cea mare!:)

danusza
08.06.2010, 15:49:39
Danuta, ce mai faci tu, sunt AnaMaria, din generala...remember?

:-p Si voi v ati gandit sa va uniti destinele pe criza asta?! Eu am nunta in septembrie si deja am cosmaruri in legatura cu nunta asta, cu atat mai mult cu cat este o nunta mare, de cel putin 150 pers.
Pupici si succes cu pregatirile pt ziua cea mare!:)

Cred ca stiu cine esti :-p

Daaa, cand ne-am gandit inca nu se resimtea criza asa de tare...chiar o duceam foarte bine vara trecuta, am zis ca o sa fie floare la ureche. Acum insa o sa ne chinuim putin, dar tot o sa reusim. Noi speram sa strangem macar peste 100 pers (cu toate ca s-au anuntat si dintre rude ca nu vin la nunta).
Cosmaruri nu am, insa am unele griji. Stam destul de bine atat cu pregatirile cat si cu moralul deci speram sa ne descurcam cat mai bine :)

Pupici si tie si iti tin pumnii!! :)

leelutza
08.06.2010, 16:19:23
Ce credeti? m-am trezit eu de dimineata pusa pe treaba, aveam treaba la politie cu o radiere auto si ce-am zis daca tot is in zona sa ma duc si la stare civila. La politie n-am facut nimic, m-au intors aia de cum am intrat :D si la stare civila la 9.30 era inchis.:D d-nii au program de la 10.00 asa ca am hotarat sa plec si sa dau un tel. mai tarziu sa cer detalii prin tel. Am sunat mi-a raspuns un dn. amabil, mi-a spus cand sa depun actele si am rezolvat. Deci nu m-am trezit chiar degeaba de dimineata.:-p

angy80
10.06.2010, 14:32:55
pt cununia civila certificatul prenuptial trebuie eliberat obligatoriu de medicul de familie la care esti arondat? Sau se poate de la orice medic de famili? Multumesc>:D<

marllenska
10.06.2010, 14:45:44
pt cununia civila certificatul prenuptial trebuie eliberat obligatoriu de medicul de familie la care esti arondat? Sau se poate de la orice medic de famili? Multumesc>:D<
De la medicul tau de familie. Nici nu te primeste alt medic de familie.

angy80
10.06.2010, 14:51:07
De la medicul tau de familie. Nici nu te primeste alt medic de familie.
am inteles......tatal meu lucreaza in domeniu si ar putea sa ne faca rost gratis de certificat.....dar nu stiu dc nu se verifica dc este eliberat de medicul tau..de asta intrebam...multumesc!!!
am uitat sa va spun ca eu am deja facuta programarea pt cununia civila(care o fac in Focsani...deci sunt jumatate de a voastra)...va fi pe 10.07.2010 la ora 10.:*

ElenaMR
10.06.2010, 15:34:01
am inteles......tatal meu lucreaza in domeniu si ar putea sa ne faca rost gratis de certificat.....dar nu stiu dc nu se verifica dc este eliberat de medicul tau..de asta intrebam...multumesc!!!
am uitat sa va spun ca eu am deja facuta programarea pt cununia civila(care o fac in Focsani...deci sunt jumatate de a voastra)...va fi pe 10.07.2010 la ora 10.:*

Nu verifica nimeni nimic =P~ Noi nu am avut timp de analize... am intrat intr-o policlinica de pe aici din Bucuresti, am asteptat la un cabinet, am scos portofelul si a doua zi aveam certificatele amandoi :D

leelutza
10.06.2010, 15:47:48
"am inteles......tatal meu lucreaza in domeniu si ar putea sa ne faca rost gratis de certificat.....dar nu stiu dc nu se verifica dc este eliberat de medicul tau..de asta intrebam...multumesc!!!
am uitat sa va spun ca eu am deja facuta programarea pt cununia civila(care o fac in Focsani...deci sunt jumatate de a voastra)...va fi pe 10.07.2010 la ora 10.:*"

Cum ti-ai facut deja programarea la stare civila?, stiam ca programarea se face cu 1-2 sapt. inainte.

marllenska
10.06.2010, 15:53:23
Mirele e din Focsani?

rominash84
10.06.2010, 16:50:04
Certificatele prenuptiale le poate elibera orice medic de familie,nu trebuie sa fii inscris neaparat la el/ea.

angy80
11.06.2010, 07:20:34
multumesc pentru raspunsuri. Da, mirele e din Focsani...noi ne-am hotarat tarziu sa facem nunta(la sfarsitul lui oct 2009) si nu am mai gasit restaurante libere in Focsani...dar am gasit in Tecuci(eu fiind tecuceanca). Am stabilit sa facem macar cununia civila in Focsani.
In legatura cu programarea la cununia civila...ce sa zic, cunosc pe cineva care mi-a pus o vorba buna:-p..dar sa nu mai ziceti la nimeni:-$.

angy80
14.06.2010, 14:12:25
stiti care este programul pentru depunerea actelor? Multumesc!

leelutza
14.06.2010, 14:14:43
Suni la stare civila spui data nuntii si ti se spune cand se depune dosarul. tel 237442

angy80
14.06.2010, 14:37:22
Suni la stare civila spui data nuntii si ti se spune cand se depune dosarul. tel 237442
multumesc pt raspuns>:D<

leelutza
14.06.2010, 15:30:30
Cu mare placere! :*

Lory13
15.06.2010, 13:28:52
Fetelor, va rog frumos sa-mi spuneti caci eu sunt plecata si nu mai stiu prea bine traditiile de acasa....eu in august o sa am cununia civila si facem o petrecere la restaurant seara, iar nunta o facem la anul, si as vrea sa stiu daca se dau marturii si la cununia civila. Stiu ca nu se mai fac cununii, adica logodna, ca inainte, dar noua chiar ne place ideea de a face doua petreceri, cu atat mai mult cu cat nunta probabil n-o vom face in tara si deci suntem nerabdatori sa ne unim cat mai repede macar legal. Multumesc frumos si tot binele din lume tuturor!!!!

Lory13
15.06.2010, 13:37:11
Draguta, esti din Tecuci? Si eu la fel, dar de 2 ani in focsani caci viitorul meu sot e de aici. si vom avea cununia civila in Focsani si cu petrecere la Oscar iar nunta la anul, dar in Italia. Ne cunoastem oare? vei locui sau locuiesti in Focsani? Toate cele bune si frumoase si casa de piatra iti doresc!

danusza
15.06.2010, 13:40:43
Fetelor, va rog frumos sa-mi spuneti caci eu sunt plecata si nu mai stiu prea bine traditiile de acasa....eu in august o sa am cununia civila si facem o petrecere la restaurant seara, iar nunta o facem la anul, si as vrea sa stiu daca se dau marturii si la cununia civila. Stiu ca nu se mai fac cununii, adica logodna, ca inainte, dar noua chiar ne place ideea de a face doua petreceri, cu atat mai mult cu cat nunta probabil n-o vom face in tara si deci suntem nerabdatori sa ne unim cat mai repede macar legal. Multumesc frumos si tot binele din lume tuturor!!!!

Fiind doar o petrecere de cununie civila nu cred ca mai e nevoie de marturii..la fel cum nu e nevoie de aranjamente florale. Va fi o petrecere ca la o aniversare. Singurile cadouri care se dau sunt de la apropiatii tai pentru tine :D

angy80
16.06.2010, 07:40:15
Draguta, esti din Tecuci? Si eu la fel, dar de 2 ani in focsani caci viitorul meu sot e de aici. si vom avea cununia civila in Focsani si cu petrecere la Oscar iar nunta la anul, dar in Italia. Ne cunoastem oare? vei locui sau locuiesti in Focsani? Toate cele bune si frumoase si casa de piatra iti doresc!
da..sunt tecucenca, dar stam in Bucuresti. Nu stiu dc ne cunoastem....eu am terminat la Liceul 1 si parintii mei stau in zona industriala.
Multumesc...si casa de piatra!>:D<

Lory13
16.06.2010, 14:33:52
da..sunt tecucenca, dar stam in Bucuresti. Nu stiu dc ne cunoastem....eu am terminat la Liceul 1 si parintii mei stau in zona industriala.
Multumesc...si casa de piatra!>:D<
Pai si eu am terminat la Liceul 1, si facultatea la Iasi, dar cred k sunt mai mare ca tine, am 28ani, si am stat in zona la scoala 11 si acum stau in spate la 3Chiloti::D. Ma gandeam k stati in Focsani. Casa de piatra si tie!!!

Lory13
16.06.2010, 14:38:23
Fiind doar o petrecere de cununie civila nu cred ca mai e nevoie de marturii..la fel cum nu e nevoie de aranjamente florale. Va fi o petrecere ca la o aniversare. Singurile cadouri care se dau sunt de la apropiatii tai pentru tine :D
Multumesc pentru raspuns, asa ne-am gandit si noi sa facem exact ca la o aniversare, mai ales ca tot la Oscar i-am facut iubitului meu anul trecut petrecere surpriza de ziua lui si a fost super frumos. Iar acum am vorbit cu Dan, patronul care este si prieten cu iubitul meu si ne-a facut un meniu super, vor fi in jur de 60 de persoane! Stii sau stiti sa-mi recomandati pe cineva care ofera servicii foto video de calitate?!! Multumesc...

marllenska
16.06.2010, 15:50:37
Multumesc pentru raspuns, asa ne-am gandit si noi sa facem exact ca la o aniversare, mai ales ca tot la Oscar i-am facut iubitului meu anul trecut petrecere surpriza de ziua lui si a fost super frumos. Iar acum am vorbit cu Dan, patronul care este si prieten cu iubitul meu si ne-a facut un meniu super, vor fi in jur de 60 de persoane! Stii sau stiti sa-mi recomandati pe cineva care ofera servicii foto video de calitate?!! Multumesc...
MirificStudio. Baietii sunt focsaneni dar au studioul in Bucuresti. Sunt extrem de buni. Acum depinde de ce-ntelegi tu prin calitate. Oricum, ii recomand din toata inima.

alina_it
16.06.2010, 20:53:58
Nu verifica nimeni nimic =P~ Noi nu am avut timp de analize... am intrat intr-o policlinica de pe aici din Bucuresti, am asteptat la un cabinet, am scos portofelul si a doua zi aveam certificatele amandoi :D

Salut, Elena!!!!
cred ca am sa-ti cer si eu numele si nr acestei clinici caci ma tot framant cu aceste analize si medici de familie. Noi nu avem medic de familie in tara si nici nu cred ca pot veni in tara cu prea mult timp inainte de nunta, va trb sa rezolv cumva cununia civila (analize si prezentarea dosarului).....avand in vedere ca vreau o anumita data si o anumita ora (ca toate miresicile.....:-p)
:*:*:*:*:*

ElenaMR
16.06.2010, 21:07:12
Salut, Elena!!!!
cred ca am sa-ti cer si eu numele si nr acestei clinici caci ma tot framant cu aceste analize si medici de familie. Noi nu avem medic de familie in tara si nici nu cred ca pot veni in tara cu prea mult timp inainte de nunta, va trb sa rezolv cumva cununia civila (analize si prezentarea dosarului).....avand in vedere ca vreau o anumita data si o anumita ora (ca toate miresicile.....:-p)
:*:*:*:*:*

Buna Alina,
Nu stiu daca te ajuta cu ceva... am mers la policlinica Titan din Bucuresti :-s Locuim in zona...
Parerea mea este ca poti incerca si in Focsani... sigur gasesti si prin Focsani...

alina_it
16.06.2010, 21:28:37
Buna Alina,
Nu stiu daca te ajuta cu ceva... am mers la policlinica Titan din Bucuresti :-s Locuim in zona...
Parerea mea este ca poti incerca si in Focsani... sigur gasesti si prin Focsani...

Mersi! Ai dreptate, mi-ar fi mult mai util sa gasesc pe cineva in Focsani......sper sa ma ajute celelalte miresici [-o< ma gandeam sa fac aici analizele (ma costa mult mai mult) si sa gasesc un medic in Focsani sa ne faca certificatele. Dar cei din jurul meu au venit cu ideea.....daca trebuiesc traduse, iar alti bani........:-SSchiar nu stiu cum sa fac.....

angy80
17.06.2010, 07:46:18
Pai si eu am terminat la Liceul 1, si facultatea la Iasi, dar cred k sunt mai mare ca tine, am 28ani, si am stat in zona la scoala 11 si acum stau in spate la 3Chiloti::D. Ma gandeam k stati in Focsani. Casa de piatra si tie!!!
cred ca sigur ne cunoastem - macar din vedere....pt ca si parintii mei stau tot pe acolo(in spate la scoala 11-al doilea rand de blocuri)..si nu, nu esti mai mare ca mine ci chiar mai mica cu 2 ani:-p. Pup!

angy80
17.06.2010, 07:48:57
stiu ca pt cununia civila se plateste o taxa....taxa se plateste cand depui actele? sau tb sa o ai deja platita la Primarie si doar sa o atasezi?

Lory13
17.06.2010, 10:37:17
cred ca sigur ne cunoastem - macar din vedere....pt ca si parintii mei stau tot pe acolo(in spate la scoala 11-al doilea rand de blocuri)..si nu, nu esti mai mare ca mine ci chiar mai mica cu 2 ani:-p. Pup!
Da, pai eu am stat la E2a. Cu siguranta ne stim atunci.... Unde faceti nunta, Tecuci sau Bucuresti? Sotul este din Focsani? Pup si eu!!!

angy80
17.06.2010, 11:24:55
Da, pai eu am stat la E2a. Cu siguranta ne stim atunci.... Unde faceti nunta, Tecuci sau Bucuresti? Sotul este din Focsani? Pup si eu!!!
Da..eu la E1B....nunta o facem in Tecuci la Andra in zona si cununia religioasa la biserica de langa blocul meu(langa piata). Da, sotul e focsanean!

angie_angel
18.06.2010, 09:38:10
fetelor nu stiu cum ati reusit voi sa faceti programare pt cununia civila ca eu am fost acum 30 min la starea civila si mi-au spus sa revin cu 10-12 zile inainte de nunta.si de parca nu m-ar fi enervat suficient mi-au spus ca nu stiu inca daca oficializeaza casatorii duminica (in august ca asta e luna problema)

marllenska
18.06.2010, 10:36:38
fetelor nu stiu cum ati reusit voi sa faceti programare pt cununia civila ca eu am fost acum 30 min la starea civila si mi-au spus sa revin cu 10-12 zile inainte de nunta.si de parca nu m-ar fi enervat suficient mi-au spus ca nu stiu inca daca oficializeaza casatorii duminica (in august ca asta e luna problema)
Pai tu te-ai dus cu mai mult de 2 luni sa-ti programezi cununia civila?:)) Programarea se face cu 10-14 zile inainte de oficierea cununiei. Intr-adevar, nu se oficializeaza duminica, decat...:)

angie_angel
18.06.2010, 10:59:36
n-am fost explicita si deaceea m-ai inteles gresit, eu nu m-am dus sa o programez ci sa intreb cu cat timp inainte trebuie sa o programez.in mod normal duminica oficializeaza casatorii doar ca nu prea vor si in august.
pe forum am citit ca unele miresici s-au programat cu o luna inainte

leelutza
18.06.2010, 13:42:13
Da cine are "pile" se poate programa dinainte.

alina512
22.06.2010, 18:01:38
Mersi! Ai dreptate, mi-ar fi mult mai util sa gasesc pe cineva in Focsani......sper sa ma ajute celelalte miresici [-o< ma gandeam sa fac aici analizele (ma costa mult mai mult) si sa gasesc un medic in Focsani sa ne faca certificatele. Dar cei din jurul meu au venit cu ideea.....daca trebuiesc traduse, iar alti bani........:-SSchiar nu stiu cum sa fac.....

Analizele le poti face la "donari sange", costa 15 lei de persoana (daca tin minte bine), iar certificatele ti le poate face orice medic. Medicul meu de familie i le-a facut si sotului, 25 de lei de persoana. Daca te duci la MedCenter gasesti multi medici de familie. In total 40 lei de persoana.

alina512
22.06.2010, 18:03:11
stiu ca pt cununia civila se plateste o taxa....taxa se plateste cand depui actele? sau tb sa o ai deja platita la Primarie si doar sa o atasezi?

Cand depui actele trebuie sa ai taxa platita (la Primarie) si atasezi chitanta la dosar.

laura_21
22.06.2010, 22:15:37
alina am si eu o curiozitate, daca ma poti ajuta:)
ma nou in unele zone al tarii nu se mai oficializeza casatorii in week-end
in focsani e valabil lucrul acesta?

alina_it
22.06.2010, 22:34:25
Analizele le poti face la "donari sange", costa 15 lei de persoana (daca tin minte bine), iar certificatele ti le poate face orice medic. Medicul meu de familie i le-a facut si sotului, 25 de lei de persoana. Daca te duci la MedCenter gasesti multi medici de familie. In total 40 lei de persoana.

ca de obicei: mersi mult....:*

angy80
23.06.2010, 06:57:28
Cand depui actele trebuie sa ai taxa platita (la Primarie) si atasezi chitanta la dosar.
multumesc....o sa o trimit pe soacra mea sa plateasca pentru ca luni pe 28 venim in Focsani sa depunem actele.:*

alina512
23.06.2010, 08:48:03
alina am si eu o curiozitate, daca ma poti ajuta:)
ma nou in unele zone al tarii nu se mai oficializeza casatorii in week-end
in focsani e valabil lucrul acesta?

In Focsani se oficiaza in continuare casatorii si in weekend, doar ca atunci e cu plata (500 lei) si in cursul saptamanii e gratis. ;;)

alina512
23.06.2010, 08:48:57
ca de obicei: mersi mult....:*

Cu placere fetelor si oricand! :*

laura_21
23.06.2010, 17:36:47
In Focsani se oficiaza in continuare casatorii si in weekend, doar ca atunci e cu plata (500 lei) si in cursul saptamanii e gratis. ;;)
am inteles..multumesc mult

ingerash_mic
23.06.2010, 18:55:31
Fetelor...cum e cu actele?Deci..cand trebuie sa ma duc sa-mi fac nu stiu ce analize la medic?Trebuie sa ma duc sa vorbesc cu primaria?Cu cat timp inainte de nunta?Nu vorbesc de primaria din oras ci din comune.Ce taxe trebuie platite?

Lory13
24.06.2010, 16:02:11
Fetelor, daca sunteti dragute sa ma ajutati cu cateva informatii...Cum eu sunt plecata si in august pe 19 vom face cununia civila si o petrecere la restaurant la Oscar, as vrea sa-mi spuneti cu cat timp inainte trebuie sa ne depunem actele, unde trebuie sa facem analizele si de unde luam certificatul prenuptial daca nu avem medic de familie niciunul. Eventual ati putea sa-mi dati numarul de telefon de la casa casatoriilor? Si inca ceva martorii pot fi din alt oras? Trebuie sa duc la primarie buletinele lor in original? Multumesc frumos! Numai bine tututor!

angy80
25.06.2010, 07:35:53
Fetelor, daca sunteti dragute sa ma ajutati cu cateva informatii...Cum eu sunt plecata si in august pe 19 vom face cununia civila si o petrecere la restaurant la Oscar, as vrea sa-mi spuneti cu cat timp inainte trebuie sa ne depunem actele, unde trebuie sa facem analizele si de unde luam certificatul prenuptial daca nu avem medic de familie niciunul. Eventual ati putea sa-mi dati numarul de telefon de la casa casatoriilor? Si inca ceva martorii pot fi din alt oras? Trebuie sa duc la primarie buletinele lor in original? Multumesc frumos! Numai bine tututor!
actele trebuiesc depuse cu cel mult 2 sapt inainte...daca citesti topicul vezi ca explica Alina pe undeva(http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2132852#post2132852) si este si numarul de telefon de la casa casatoriilor(http://www.miresici.ro/showthread.php?t=19419&page=8). Daca cunosti vreun doctor de familie prin Focsani poate aranjezi sa-ti elibereze certificatele prenuptiale(nici eu nu o sa duc certificatele prenuptiale eliberate de medicul meu de familie, ci de un alt medic de familie). Martorii pot fi de oriunde si buletinele in orignial trebuie sa le aiba la cununia civila - asa stiu eu. :-p

angy80
25.06.2010, 07:42:50
actele trebuiesc depuse cu cel mult 2 sapt inainte...daca citesti topicul vezi ca explica Alina pe undeva(http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2132852#post2132852) si este si numarul de telefon de la casa casatoriilor(http://www.miresici.ro/showthread.php?t=19419&page=8). Daca cunosti vreun doctor de familie prin Focsani poate aranjezi sa-ti elibereze certificatele prenuptiale(nici eu nu o sa duc certificatele prenuptiale eliberate de medicul meu de familie, ci de un alt medic de familie). Martorii pot fi de oriunde si buletinele in orignial trebuie sa le aiba la cununia civila - asa stiu eu. :-p
acum am vazut..ca mesajul Alinei este mai vechi..in sensul ca s-au schimbat taxele la primarie...sunt 100 lei sambata dimineata si 500 lei sambata dupa amiaza si duminca.

alina512
25.06.2010, 10:58:49
Fetelor...cum e cu actele?Deci..cand trebuie sa ma duc sa-mi fac nu stiu ce analize la medic?Trebuie sa ma duc sa vorbesc cu primaria?Cu cat timp inainte de nunta?Nu vorbesc de primaria din oras ci din comune.Ce taxe trebuie platite?

Analizele trebuie sa le faci cu cel mult 30 de zile inainte fiindca altfel nu sunt valabile. Ulterior, cu buletinul de analize si cate un timbru fiscal de 1 leu, mergi la un medic care elibereaza certificatele prenuptiale, repet nu trebuie sa fie medicul tau de familie (la MedCenter au cabinetul mai multi medici de familie care elibereaza, sau la Policlinica 2), dar grija mare fiindca certificatele trebuie eliberate cu cel mult 15 zile inainte, iar actele trebuie sa stea la Starea Civila min. 10 zile.

Exemplu: tu ai nunta pe 24.07.2010, la inceputul lunii mergeti (tu si el) la "Donari sange" si va faceti analizele (15 lei), ridici buletinele de analize. Pe data de 12.07.2010 (14 zile inainte de nunta) mergi la un medic cu rezultatul analizelor si 2 timbre fiscale de cat 1 leu si iti elibereaza certificatele prenuptiale. Tot in aceeasi zi poti merge la Primarie sa platesti taxa de casatorie (100 lei pt. sambata dimineata sau 500 leipt. sambata dupa ora 14:00 si duminica), fiind luni, programul la incasari la Primarie este pana la ora 17:00, asa ca ai timp. A doua zi (marti 13.07.2010) sau cel tarziu joi 15.07.2010 (cu cat mai devreme cu atat mai bine fiindca poti prinde ora dorita), intre orele 10:00 si 14:00 mergeti tu si viitorul sot la Starea Civila cu: un dosar, certificatele prenuptiale, taxa platita, 2 tibre fiscale de cate 1 leu, buletinele si certificatele de nastere in original si copii. Completati cererea si declaratiile si cu asta ati terminat.

leelutza
25.06.2010, 14:20:57
Multumesc si eu Alina, exemplul dat se potriveste si in cazul meu si eu tot pe 24 iulie am nunta, asa calculasem si eu pe 12 sa am data certif. pren. si pe 13 sa le depun, acum am o siguranta. Multumim ca inca mai apari pe site si ne ajuti in continuare esti ca si "mama" noastra.
Acum ca nu mai pimim nici cei 200 euro pt prima casatorie nu mi se pare corect ca taxa sa ramana tot de 500 ron, macar daca primeam aia 200 euro recuperam banii, dar acum? NU E CORECT!!!!:(

alina512
25.06.2010, 15:52:13
Multumesc si eu Alina, exemplul dat se potriveste si in cazul meu si eu tot pe 24 iulie am nunta, asa calculasem si eu pe 12 sa am data certif. pren. si pe 13 sa le depun, acum am o siguranta. Multumim ca inca mai apari pe site si ne ajuti in continuare esti ca si "mama" noastra.
Acum ca nu mai pimim nici cei 200 euro pt prima casatorie nu mi se pare corect ca taxa sa ramana tot de 500 ron, macar daca primeam aia 200 euro recuperam banii, dar acum? NU E CORECT!!!!:(

:"> Cu multa placere! >:D<

Lory13
25.06.2010, 20:11:03
Multumesc pentru raspuns, imi este de mare ajutor!!!

ingerash_mic
26.06.2010, 07:43:15
Analizele trebuie sa le faci cu cel mult 30 de zile inainte fiindca altfel nu sunt valabile. Ulterior, cu buletinul de analize si cate un timbru fiscal de 1 leu, mergi la un medic care elibereaza certificatele prenuptiale, repet nu trebuie sa fie medicul tau de familie (la MedCenter au cabinetul mai multi medici de familie care elibereaza, sau la Policlinica 2), dar grija mare fiindca certificatele trebuie eliberate cu cel mult 15 zile inainte, iar actele trebuie sa stea la Starea Civila min. 10 zile.

Exemplu: tu ai nunta pe 24.07.2010, la inceputul lunii mergeti (tu si el) la "Donari sange" si va faceti analizele (15 lei), ridici buletinele de analize. Pe data de 12.07.2010 (14 zile inainte de nunta) mergi la un medic cu rezultatul analizelor si 2 timbre fiscale de cat 1 leu si iti elibereaza certificatele prenuptiale. Tot in aceeasi zi poti merge la Primarie sa platesti taxa de casatorie (100 lei pt. sambata dimineata sau 500 leipt. sambata dupa ora 14:00 si duminica), fiind luni, programul la incasari la Primarie este pana la ora 17:00, asa ca ai timp. A doua zi (marti 13.07.2010) sau cel tarziu joi 15.07.2010 (cu cat mai devreme cu atat mai bine fiindca poti prinde ora dorita), intre orele 10:00 si 14:00 mergeti tu si viitorul sot la Starea Civila cu: un dosar, certificatele prenuptiale, taxa platita, 2 tibre fiscale de cate 1 leu, buletinele si certificatele de nastere in original si copii. Completati cererea si declaratiile si cu asta ati terminat.
Multumim Alina!Cum am vazut mesajul l-am si sunat pe al meu si i-am spus.Multumim.

leelutza
26.06.2010, 13:41:29
Gata mai am de platit taxa aia nesimtita la primarie si am dosarul complet pt stare civila. Pe 13 iulie depun actele, mai e si marti (trei ceasuri rele)#-osa astept pana pe 14.:))

angy80
28.06.2010, 20:56:07
Am fost si noi astazi sa depunem actele pentru 10 iulie. Curios..dar nu am avut emotii..cred ca am avut ceva declaratii de completat si a trebuit sa fiu atenta sa nu gresesc si nu am mai avut timp si de emotii:-p. Desi va scrisesem ca am reusit prin cineva sa rezerv ora pentru cununie mult mai devreme..astazi cand ne-am dus am cerut ora 10 si nu a zis nimic doamna de acolo cum ca ar fi ocupata.....noroc ca am fost primii si ne-am ales ora.
Aveti grija ca acum va trebuiesc 4 timbre fiscale de cate un leu....nu 2 cum era inainte!!!!:*

Lory13
30.06.2010, 20:19:30
Fetita, te rog frumos spune-mi si mie exact ce acte trebuiesc depuse pentru ca eu fiind plecata m-am interesat prin fetele de acasa si nu am inteles cum e cu certificatul prenuptial si analizele la sange. Trebuie sa depun la primarie si rezultatele la analize sau numai certificatul prenuptial? E obligatoriu sa depui actele cu minim 10 zile inainte de data cununiei? Cum noi avem cununia pe 19august ar trebui sa depunem actele cel tarziu pe 9august intr-o luni, dar noi ajungem in tara abia pe 8 august, ceea ce ar insemna intr-o zi sa facem tot si analize si tot ce ne mai trebuie si sa le si depunem...Crezi k reusim sa facem toate astea intr-o zi? Multumesc pentru raspuns si toate cele bune!!!!:*

cristina1984
30.06.2010, 21:21:16

trebuie sa platesti taxa cand depui dosarul la starea civila

cristina1984
30.06.2010, 21:29:08
Fetita, te rog frumos spune-mi si mie exact ce acte trebuiesc depuse pentru ca eu fiind plecata m-am interesat prin fetele de acasa si nu am inteles cum e cu certificatul prenuptial si analizele la sange. Trebuie sa depun la primarie si rezultatele la analize sau numai certificatul prenuptial? E obligatoriu sa depui actele cu minim 10 zile inainte de data cununiei? Cum noi avem cununia pe 19august ar trebui sa depunem actele cel tarziu pe 9august intr-o luni, dar noi ajungem in tara abia pe 8 august, ceea ce ar insemna intr-o zi sa facem tot si analize si tot ce ne mai trebuie si sa le si depunem...Crezi k reusim sa facem toate astea intr-o zi? Multumesc pentru raspuns si toate cele bune!!!!:*

deci nu trebuies depuse la primarie, ci la starea civila care are sediul in str. cuza voda (de la spitalul judetean mai inainte spre petrom), cu minim 10 zile inainte de nunta,trebuiesc depuse de catre miri , si avet nevoie de analize, certificate prenuptiale de la medicul de familie, buletine in original si copie(aveti grija sa nu fie expirate sau sa expire ), certificate de nastere in original si copie,2 timbre fiscale fiecare de cate 2 lei pe care le gasiti numai la oficiile postale, si taxa care se achita la primarie (dimineata pana la ora 14 se plateste 100 lei, intre ora 14 - 16 este pauza, iar incepand cu ora 16 taxa se va face 500 lei)
p.s: ar trebui sa la depuneti cam pe 10 august sau chiar 9 depinde in ce zi cade.....si daca va treziti dimineata cred ca le puteti face...e posibil la analize sa aveti ceva batai de cap...spor la pregatiri:*

cristina1984
30.06.2010, 21:31:23
Am fost si noi astazi sa depunem actele pentru 10 iulie. Curios..dar nu am avut emotii..cred ca am avut ceva declaratii de completat si a trebuit sa fiu atenta sa nu gresesc si nu am mai avut timp si de emotii:-p. Desi va scrisesem ca am reusit prin cineva sa rezerv ora pentru cununie mult mai devreme..astazi cand ne-am dus am cerut ora 10 si nu a zis nimic doamna de acolo cum ca ar fi ocupata.....noroc ca am fost primii si ne-am ales ora.
Aveti grija ca acum va trebuiesc 4 timbre fiscale de cate un leu....nu 2 cum era inainte!!!!:*

tot ce conteaza e ca valoarea sa fie de 2 lei pe fiecare dosar la timbrele fiscale

Lory13
01.07.2010, 10:26:06
deci nu trebuies depuse la primarie, ci la starea civila care are sediul in str. cuza voda (de la spitalul judetean mai inainte spre petrom), cu minim 10 zile inainte de nunta,trebuiesc depuse de catre miri , si avet nevoie de analize, certificate prenuptiale de la medicul de familie, buletine in original si copie(aveti grija sa nu fie expirate sau sa expire ), certificate de nastere in original si copie,2 timbre fiscale fiecare de cate 2 lei pe care le gasiti numai la oficiile postale, si taxa care se achita la primarie (dimineata pana la ora 14 se plateste 100 lei, intre ora 14 - 16 este pauza, iar incepand cu ora 16 taxa se va face 500 lei)
p.s: ar trebui sa la depuneti cam pe 10 august sau chiar 9 depinde in ce zi cade.....si daca va treziti dimineata cred ca le puteti face...e posibil la analize sa aveti ceva batai de cap...spor la pregatiri:*
Da, iti dai seama ca ne trezim de dimineata ca suntem ingroziti sa rezolvam ca suntem foarte presati de timp!!!Poate gasesc pe cineva ''dragut'' la analize sa-i dau ceva sa ne rezolve, eu credeam ca analizele sunt necesare pentru obtinerea certificatului prenuptial nu pentru a fi depuse si ele la dosar...Sper sa reusim intr-un final! Multumesc din suflet pentru raspuns!!!!

angy80
01.07.2010, 10:32:34
pt ca esti o tecuceanca de a mea:-p ....am sunat la starea civila si mi-au zis ca poti depune actele pe 9 sau 10 august. Nu trebuie sa platesti nicio taxa la Primarie pentru ca in cursul saptamanii casatoriile se oficializeaza in cladirea unde depui si actele si nu se plateste. Pe baza analizelor se elibereaza cerificatele prenuptiale. Daca vrei sa scapi de un stres cu analizele si cerificatele prenuptiale o rogi pe mama sau soacra ta sa se duca la un medic de familie si sa-l "roage"(prin metoda romaneasca) sa-i elibereze 2 cerificate prenuptiale cu data de 9 sau 10 august(doar datele astea 2 sa fie pe certificat, altfel nu le primeste) - unul pentru tine si unul pentru sot(vezi ca-i trebuie copie dupa buletinele voastre) si poate sa se duca si vineri pe 6 august. Pe langa certificate va mai trebuiesc copii si original buletine si certificate de nastere si timbre fiscale in valoare de 4 lei (2 pt tine si 2 pt el). Sper ca te-am lamurit!>:D<

Lory13
01.07.2010, 19:37:28
pt ca esti o tecuceanca de a mea:-p ....am sunat la starea civila si mi-au zis ca poti depune actele pe 9 sau 10 august. Nu trebuie sa platesti nicio taxa la Primarie pentru ca in cursul saptamanii casatoriile se oficializeaza in cladirea unde depui si actele si nu se plateste. Pe baza analizelor se elibereaza cerificatele prenuptiale. Daca vrei sa scapi de un stres cu analizele si cerificatele prenuptiale o rogi pe mama sau soacra ta sa se duca la un medic de familie si sa-l "roage"(prin metoda romaneasca) sa-i elibereze 2 cerificate prenuptiale cu data de 9 sau 10 august(doar datele astea 2 sa fie pe certificat, altfel nu le primeste) - unul pentru tine si unul pentru sot(vezi ca-i trebuie copie dupa buletinele voastre) si poate sa se duca si vineri pe 6 august. Pe langa certificate va mai trebuiesc copii si original buletine si certificate de nastere si timbre fiscale in valoare de 4 lei (2 pt tine si 2 pt el). Sper ca te-am lamurit!>:D<
Saru'mana!!! Multumesc frumos pentru gestul facut, insa te rog mai lamureste-ma o data, la dosarul care il duc la starea civila trebuie sa-i duc si rezultatele de la analize, sau alea le faci doar ca sa-ti dea dr certificatul prenuptial? Adik, daca, gasesc un dr care sa-mi dea certificatele pot chiar sa nu mai fac analizele sau sa le fac mai tarziu? Noi facem cununia civila in Focsani, apropo, banuiesc ca tu la Tecuci, nu? Pup si multumesc inca o data!

angy80
02.07.2010, 07:07:34
Saru'mana!!! Multumesc frumos pentru gestul facut, insa te rog mai lamureste-ma o data, la dosarul care il duc la starea civila trebuie sa-i duc si rezultatele de la analize, sau alea le faci doar ca sa-ti dea dr certificatul prenuptial? Adik, daca, gasesc un dr care sa-mi dea certificatele pot chiar sa nu mai fac analizele sau sa le fac mai tarziu? Noi facem cununia civila in Focsani, apropo, banuiesc ca tu la Tecuci, nu? Pup si multumesc inca o data!
Analizele iti trebuesc doar pt eliberarea certificatelor prenuptiale, nu trebuiesc puse la dosar...si da poti gasi un doctor care sa-ti dea certificatele prenuptiale fara sa faci tu analize. Si noi tot in Focsani facem cununia civila iar cununia religioasa si petrecerea la Tecuci..toate in aceeasi zi.:*

Lory13
02.07.2010, 15:01:29
Analizele iti trebuesc doar pt eliberarea certificatelor prenuptiale, nu trebuiesc puse la dosar...si da poti gasi un doctor care sa-ti dea certificatele prenuptiale fara sa faci tu analize. Si noi tot in Focsani facem cununia civila iar cununia religioasa si petrecerea la Tecuci..toate in aceeasi zi.:*
Gata, am rezolvat, am gasit si dr care ne face certificatele, ii dam 150ron de fiecare si am vb si la starea civila si putem sa depunem actele pe 10. Ce fotograf aveti, din Focsani? Ca nu ma pot hotari pe cine sa aleg, am atatea variante...! Cat dai pt foto video si ce anume se include in pret si daca poti da-mi si mie nr de tel. foarte frumos ca v-ati impartit si faceti si in Focsani si in Tecuci. Eu nunta ori in Focsani o s-o fac ori in Italia la anul. Multumesc inca o data pt tot! Pupi

angy80
04.07.2010, 12:25:49
Gata, am rezolvat, am gasit si dr care ne face certificatele, ii dam 150ron de fiecare si am vb si la starea civila si putem sa depunem actele pe 10. Ce fotograf aveti, din Focsani? Ca nu ma pot hotari pe cine sa aleg, am atatea variante...! Cat dai pt foto video si ce anume se include in pret si daca poti da-mi si mie nr de tel. foarte frumos ca v-ati impartit si faceti si in Focsani si in Tecuci. Eu nunta ori in Focsani o s-o fac ori in Italia la anul. Multumesc inca o data pt tot! Pupi
Ma bucur ca ai rezolvat cu analizele si certificatele prenuptiale. Fotograful eu il aduc de la Bucuresti si este mai scump decat cei din Focsani. Pe partea video am luat pe cineva din Tecuci.>:D<

leelutza
12.07.2010, 13:01:59
Maine depun dosarul la stare civila, am niste emotii... deja numai dorm noaptea, tensiunea isi spune cuvantul si mai am doua saptamani. Urati-mi noroc chiar daca maine e 13 si marti si trei ceasuri rele, sper macar sa prind ora pe care mi-o doresc. Pup!

leelutza
13.07.2010, 13:24:52
Am fost astazi sa depun dosarul si era acolo o pereche care s-a casatorit in 5 minute. Parca imi parea rau ca nu am facut si eu la fel, dupa ce ca am platit taxa de 500 ron, d-na de acolo cand i-am zis ca vreau ora 18 a zis ca nu se poate la ora aia, ca sa mai sun joi sa vedem daca mai sunt cereri.

snails
13.07.2010, 14:42:41
Buna fetelor! O sa trebuiasca sa-mi fac si eu analizele luna viitoare, puteti sa-mi ziceti mai exact ce analize ati facut? Am inteles ca HIV si RBW, nu mai e necesara radiografia la plamani. Asa e? Multumesc mult de tot si spor la pregatiri:*

gaya24
13.07.2010, 15:11:20
Buna fetelor! O sa trebuiasca sa-mi fac si eu analizele luna viitoare, puteti sa-mi ziceti mai exact ce analize ati facut? Am inteles ca HIV si RBW, nu mai e necesara radiografia la plamani. Asa e? Multumesc mult de tot si spor la pregatiri:*

eu cum am p 18 p la inceputu lu septembrie cred si depusu actelor tot la inceputul lunii?? as vrea s fac cununia dimineata sau daca nu e loc vinerea sa vedem....offf cum trece timpu asta:-<;;)

alina512
13.07.2010, 18:47:15

Da, asa este.

snails
14.07.2010, 11:44:14
Da, asa este.
Multumesc mult de tot, Alina, esti extraordinara ca de obicei:*

Am sunat si eu la nr de telefon de la Civila (237.442, luat tot de pe site), si mi-au zis ca trebuie asa:
- Buletinul - original si copie
- Certificatul de nastere - original si copie
- 1 timbru fiscal de 2 ron
- Chitanta de la primarie ca am platit taxa (se plateste numai la primarie, nu si la ei) - 100 ron dimineata, 500 ron seara
- Certificatul prenuptial de la medic

Asta pt o persoana. Stiu ca s-a mai scris pe site, dar eu sunt de parere ca nu strica sa se mai scrie odata.

Ce mi s-a parut curios a fost ca mi s-a raspuns ca nu stiu ce analize trebuie pt certificatele alea prenunptiale, si ca o sa-mi zica medicul:-?

Mi-a zis si datele cand putem depune dosarele - intre 10-14 zile (avand in vedere ca eu am nunta pe 4 septembrie, ar trebui sa depun intre 23-26 august)

As vrea sa va multumesc din inima pt toate informatiile pe care le-ati scris aici, la ce babilonie e cu civila asta si cu analizele, nu as fi avut asa de clar in minte ce trebuie sa fac:* Pupici la toata lumea>:D<

Alynutza1
14.07.2010, 15:00:31
Si apoi unde depui dosarul? Unde e exact sediul?

snails
14.07.2010, 15:41:19
Si apoi unde depui dosarul? Unde e exact sediul?

In spate la Surdo-muti, pe Elena Doamna, acolo se depun dosarele. E o curte mai dosnica

leelutza
15.07.2010, 15:06:00
Eu sunt programata pe 24 iulie la ora 17.30 la cununia civila, la 19.00 la cununia religoasa si 20.30 la restaurant.

raluk_smb
25.07.2010, 19:37:06
Pt miresicile din august,am fost la casa casatoriilor sa intreb de data in care trebuie sa depunem dosarul pe cununia civila si mi-au sp ca incepand cu data de 1 august nu se vor mai oficia cununii duminica si eu o aveam pe 22 august si acum trebuie sa o facem sambata :((,deci mergeti si va informati despre data cununiei voastre ca acesti domni schimba cate ceva in fiecare zi:-s

serban_valentina
25.07.2010, 22:04:22
Pt miresicile din august,am fost la casa casatoriilor sa intreb de data in care trebuie sa depunem dosarul pe cununia civila si mi-au sp ca incepand cu data de 1 august nu se vor mai oficia cununii duminica si eu o aveam pe 22 august si acum trebuie sa o facem sambata :((,deci mergeti si va informati despre data cununiei voastre ca acesti domni schimba cate ceva in fiecare zi:-s
Tu vorbesti serios???? Eu am nunta duminica pe 15 august?

raluk_smb
26.07.2010, 09:03:42
eu am fost saptamana trecuta pt ca trebuie sa imi schimb domiciliul pe focsani si am trecut pe acolo si asa mi-a sp domnul acela,mergi acolo si mai intraba,si mie mi-a dat planurile peste cap:-<

serban_valentina
26.07.2010, 12:27:40
eu am fost saptamana trecuta pt ca trebuie sa imi schimb domiciliul pe focsani si am trecut pe acolo si asa mi-a sp domnul acela,mergi acolo si mai intraba,si mie mi-a dat planurile peste cap:-<
Intr-adevar asa este, am sunat astazi si mi-a zis ca nu mai fac nunti duminica, bine ca citisem inainte pe forum caci nu stiu cum as fi reactionat daca nu eram pregatita pt vestea asta... Va trebui sa o facem sambata, alte haine, alta cheltuiala...

CarmenBarbu
27.07.2010, 18:03:40

Poftim? Nu pot sa cred! Este incredibil. Saptamana viitoare trec sa ma interesez. Sper sa fie doar o greseala.

CarmenBarbu
27.07.2010, 18:08:51

Iti recomand ptr machiaj pe Romina. E cea mai buna si are si produse profesionale. Eu m-am interesat de machiaj la saloane si cand am intrebat de machiaj cu produse profi au zis ca au doar regular. Chiar nu am chef sa platesc un machiaj si ala sa se scurga in 2 ore.

CarmenBarbu
27.07.2010, 18:12:20

Eu am oroare sa mi se ia sange! Nu se poate ''ocoli'' faza cu analizele?

raluk_smb
27.07.2010, 20:56:16
Eu am oroare sa mi se ia sange! Nu se poate ''ocoli'' faza cu analizele?
Trateaza si tu medicul de la care scoti certificatul si poate rezolvi pe alta cale;-)

serban_valentina
29.07.2010, 14:55:21
Buna! Stie cineva care este programul cand se pot depune actele pentru cununie civila? E deschis toata ziua sau doar dimineata? Taxa la primarie poate fi platita cu cateva zile inainte de a depune actele sau doar in ziua respectiva?

alina512
29.07.2010, 17:44:45
Buna! Stie cineva care este programul cand se pot depune actele pentru cununie civila? E deschis toata ziua sau doar dimineata? Taxa la primarie poate fi platita cu cateva zile inainte de a depune actele sau doar in ziua respectiva?

Din cate stiu eu programul este intre orele 10:00 - 14:00. Taxa poate fi platita si inainte cu o saptamana, nu in aceeasi zi.

anamaria842001
29.07.2010, 23:43:05
Iti recomand ptr machiaj pe Romina. E cea mai buna si are si produse profesionale. Eu m-am interesat de machiaj la saloane si cand am intrebat de machiaj cu produse profi au zis ca au doar regular. Chiar nu am chef sa platesc un machiaj si ala sa se scurga in 2 ore.Eu am nunta in sept si chiar nu am idee unde ma pot machia.Am auzit ca Lamaita ar fi una dintre cele mai bune din oras.Da , te rog, imi poti da ceva detalii despre aceasta Romina.Mersi.

marllenska
30.07.2010, 12:47:52
Eu am nunta in sept si chiar nu am idee unde ma pot machia.Am auzit ca Lamaita ar fi una dintre cele mai bune din oras.Da , te rog, imi poti da ceva detalii despre aceasta Romina.Mersi.
Eu o ti-o recomand pe Raluca T. Are studio la ea acasa. Te poti duce la o proba, 2, toata luna august. O sa vezi ca nu o laud degeaba. sa-mi spui cand te hotarasti sa-ti dau nr.

CarmenBarbu
02.08.2010, 12:29:15

Buna Lory! Privind cununia civila nu poti face programrea telefonic! Nr. de telefon de la Starea Civila este 0237.237.442 daca vrei sa suni si iti trebuie urmatoarele la dosar:
- Buletinul - original si copie
- Certificatul de nastere - original si copie
- 1 timbru fiscal de 4 ron
- Chitanta de la primarie ca am platit taxa (se plateste numai la primarie, nu si la ei) - 100 ron dimineata10-14, dupa 14 e 500 ron.
- Certificatul prenuptial de la medic.
Si inca ceva. Nu se mai oficiaza cununia civila duminica. Asa ca ai grija.
Cat despre restaurante ptr. 50 de persoane recomand Deja Vu, mansarda de la Casa Veche, terasa de la Dana II si chiar nu imi amintesc altele...

CarmenBarbu
02.08.2010, 12:30:32
Eu o ti-o recomand pe Raluca T. Are studio la ea acasa. Te poti duce la o proba, 2, toata luna august. O sa vezi ca nu o laud degeaba. sa-mi spui cand te hotarasti sa-ti dau nr.
Da-mi si mie un pm cu nr de telefon te rog! Multumesc

CarmenBarbu
02.08.2010, 12:32:15
Eu am nunta in sept si chiar nu am idee unde ma pot machia.Am auzit ca Lamaita ar fi una dintre cele mai bune din oras.Da , te rog, imi poti da ceva detalii despre aceasta Romina.Mersi.
Iti trimit nr Rominei pm asaca verifica. Am rugat mai jos sa mi se dea si nr Ralucai sa vad cat cere si ea si mai vorbim.

CarmenBarbu
02.08.2010, 13:00:41

Daaaaa! Am sunat si eu azi! Mi se pare stupid dar ce sa faci! Am intrebat motivul si mi s-a invocat lipsa de personal. Multi angajati au concediile in august.

CarmenBarbu
02.08.2010, 13:04:16
Trateaza si tu medicul de la care scoti certificatul si poate rezolvi pe alta cale;-)
Pfuuuu ......... am programare maine. Sa vad daca rezolv. Trebuie sa depun dosarul pe 9, 10 sau 11. Asa mi s-a zis azi de la starea civila!

serban_valentina
03.08.2010, 06:33:39
Azi depunem actele! Am niste emotii... Imi trebuie un dosar in care sa le pun sau pot sa in folie? Mersi mult!

serban_valentina
03.08.2010, 14:12:42
Astazi am depus actele. Se oficiaza cununii si duminica, incepand de ieri :P

leelutza
10.08.2010, 09:48:47
la stare civila...

leelutza
15.08.2010, 15:09:46
cateva poze la stare civila........locatia de la teatru a fost superba, o prietena plecata din tara ma intreba unde suntem credea ca suntem in alt oras...

alina512
16.08.2010, 09:30:28
.....locatia de la teatru a fost superba, o prietena plecata din tara ma intreba unde suntem credea ca suntem in alt oras...

Asa este. Inseamna ca nu ati mai fost de mult la o piesa de teatru. :D Eu merg in fiecare an la zilele teatrului.

cristina1984
17.08.2010, 20:59:34
.....locatia de la teatru a fost superba, o prietena plecata din tara ma intreba unde suntem credea ca suntem in alt oras...
Felicitari si casa de piatra!

leelutza
17.08.2010, 21:08:50
Casa de piatra si voua, dar vrem poze! pup

gaya24
18.08.2010, 15:19:48
buna fetelor d azi mai am o luna si vine nunta....vreau s stiu trebuie s merg la primarie s completam niste formulare si s platim taxa...sau la evidenta populatiei la obor unde sa mutat...ca s stiu sigur:x

marllenska
18.08.2010, 16:06:45
buna fetelor d azi mai am o luna si vine nunta....vreau s stiu trebuie s merg la primarie s completam niste formulare si s platim taxa...sau la evidenta populatiei la obor unde sa mutat...ca s stiu sigur:x
Doamne, cat s-a mai discutat subiectul asta...Chiar nu v-ati notat?8-|

Alynutza1
20.08.2010, 14:29:05
Eu am rezolvat cu cununia civila. O am saptamana viitoare sa scap de un stres si nici nu platesc taxa aia nesimtita. Dezavantajul e ca nu o sa fie la teatru, ala e doar pt nuntile de sambata sau duminica, dar asta e, nu facem mare tam tam pe tema asta, e mai importanta cununia religioasa.
Cu analizele am rezolvat imediat, mergi la planing familial la policlinica 2 (e un doctor) si dai 3 milioane si iti da pe loc certificatul prenuptial, intelegi tu cum, dar ai grija ca certificatul ala are valabilitate 48 de ore si trebuie depus la starea civila in perioada asta. Sau poti sa astepti pana vin rezultatele analizelor reale, adica o saptamana, o saptamana si, dai doar un milion taxa pt certificatul prenuptial. Dupa ce pui dosarul la starea civila (unde se elibereaza pasapoarte langa surdo-muti, vis-a-vis de stadion) sa stea la ei minim 12 zile maxim 14 zile (se pune la socoteala si sambata si duminica), duci timbre fiscale in valoare de 4 lei, copie dupa buletine si certificatele de nastere, completezi o groaza de formulare :-<si asta e. Ora o stabilesc ei, oarecum.

marllenska
20.08.2010, 15:20:05
Eu am rezolvat cu cununia civila. O am saptamana viitoare sa scap de un stres si nici nu platesc taxa aia nesimtita. Dezavantajul e ca nu o sa fie la teatru, ala e doar pt nuntile de sambata sau duminica, dar asta e, nu facem mare tam tam pe tema asta, e mai importanta cununia religioasa.
Cu analizele am rezolvat imediat, mergi la planing familial la policlinica 2 (e un doctor) si dai 3 milioane si iti da pe loc certificatul prenuptial, intelegi tu cum, dar ai grija ca certificatul ala are valabilitate 48 de ore si trebuie depus la starea civila in perioada asta. Sau poti sa astepti pana vin rezultatele analizelor reale, adica o saptamana, o saptamana si, dai doar un milion taxa pt certificatul prenuptial. Dupa ce pui dosarul la starea civila (unde se elibereaza pasapoarte langa surdo-muti, vis-a-vis de stadion) sa stea la ei minim 12 zile maxim 14 zile (se pune la socoteala si sambata si duminica), duci timbre fiscale in valoare de 4 lei, copie dupa buletine si certificatele de nastere, completezi o groaza de formulare :-<si asta e. Ora o stabilesc ei, oarecum.
3 milioane????:)) La dr. Moise nu?

lina_24
23.08.2010, 09:06:38
draguta si parerea mea e la fel.... 3 mil?! nu crezi ca e cam mult? doctorul de familie ce pazeste? cel mult 1, 5 mil si e rezolvat...

marllenska
23.08.2010, 11:27:37
draguta si parerea mea e la fel.... 3 mil?! nu crezi ca e cam mult? doctorul de familie ce pazeste? cel mult 1, 5 mil si e rezolvat...
Tre' sa traiasca si medicii de pe urma celor ca Alynutza... fara nicio rautate:)

Alynutza1
31.08.2010, 11:37:48
:))
Eh ne-am grabit ca a insistat al meu mai mult, ca v-am zis daca ramaneau sa ne faca analizele pe bune dadeam doar 1 mil. Asta e, a trecut, a fost frumos.. acum nunta :D

rodicastoica
31.08.2010, 13:10:05
:))
Eh ne-am grabit ca a insistat al meu mai mult, ca v-am zis daca ramaneau sa ne faca analizele pe bune dadeam doar 1 mil. Asta e, a trecut, a fost frumos.. acum nunta :D
Sa fie cu noroc ,adunare frumoasa , si calduros ``La multi ani ``

Lory13
01.09.2010, 23:23:52
Casa de piatra tuturor miresicilor si sa fiti iubite! Si eu am avut cununia civila pe 19aug si a fost foarte frumos, astept cu nerabdare nunta la anul... As vrea sa postez cateva poze aici dar nu stiu cum, daca sunteti dragute sa-mi spuneti cum trebuie sa fac!!! Multumesc!

alina512
02.09.2010, 09:42:15
Casa de piatra tuturor miresicilor si sa fiti iubite! Si eu am avut cununia civila pe 19aug si a fost foarte frumos, astept cu nerabdare nunta la anul... As vrea sa postez cateva poze aici dar nu stiu cum, daca sunteti dragute sa-mi spuneti cum trebuie sa fac!!! Multumesc!

Felicitari si casa se piatra!

In legatura cu pozele ai mai multe variante:
1. Le poti atasa, cand intri in fereastra pentru a scrie mesajul apesi pe agrafa si aoi apesi "add files", apoi "select file", le alegi din calculator, dupa care "Insert Attachment".
2. Le adugi in albumul tau personal de aici.
3. Atasezi un link catre albumul tau virtual de pe o alta pagina.

gaya24
03.09.2010, 07:12:01
neata miresici d vrancea..sunt libera azi si nu puteam s nu intru s vad ce mai discutati...luni mergem s depunem dosaru...s punem la punct ultimele detalii...:*;;)

leelutza
03.09.2010, 12:18:20
neata miresici d vrancea..sunt libera azi si nu puteam s nu intru s vad ce mai discutati...luni mergem s depunem dosaru...s punem la punct ultimele detalii...:*;;)
Multa bafta! Mai aveti putin pana la nunta, trebuie sa fiti pe ultima suta de metri. Voi avea si eu o nunta la Oscar pe 26 sept si deja sunt nostalgica gandindu-ma ca nunta mea a trecut...

ingerash_mic
24.09.2010, 07:23:41
Buna fetelor..De cand nu am mai scris....Hmm..cred ca sunt vreo doua luni jumate..Insa am o scuza...in saptamanile nuntii...numai de internet nu am mai avut timp,apoi am plecat in luna de miere,m-am mutat..nu am mai avut internet o bucata de vreme..mi-am uitat parola...insa am revenit<:-P
O sa incep cu prima parte:cununia civila:noi....am alergat ceva timp dupa analize...cand ne-am dus la medicul de familie,acesta era in concediu si venea mult dupa data nuntii noastre..ne-am dus la inlocuitorul lui,in alt oras,insa...dura prea mult,asa ca ne-am facut repede analizele ptr certificatul prenuptial la cel mai apropiat spital si gata...amn rasuflat usurati....restul,in paginile urmatoare...

naspetica22
27.11.2010, 22:40:59
Imi poti spune, te rog, daca ati avut acces in tot teatrul (inclusiv sala mare) sau doar in anumite sali? Ati avut o perioada anume de timp sau ati stat cat ati vrut?Mersi frumos!

angy80
29.11.2010, 08:46:49
Imi poti spune, te rog, daca ati avut acces in tot teatrul (inclusiv sala mare) sau doar in anumite sali? Ati avut o perioada anume de timp sau ati stat cat ati vrut?Mersi frumos!
buna, desi aceasta intrebare nu-mi este adresata iti pot raspunde si eu la ea pt ca si eu am facut cununia civila la Focsani. Noi am fost primii la ora 10 si ne-au dat voie in sala mare(dupa cununie) si nu ne-au cerut niciun ban si nici nu ne-au conditionat de un anumit timp. Iti atasez si cateva poze facute in sala(foarte frumoasa sala de teatru). te pup!

gaya24
30.11.2010, 13:46:12
buna, desi aceasta intrebare nu-mi este adresata iti pot raspunde si eu la ea pt ca si eu am facut cununia civila la Focsani. Noi am fost primii la ora 10 si ne-au dat voie in sala mare(dupa cununie) si nu ne-au cerut niciun ban si nici nu ne-au conditionat de un anumit timp. Iti atasez si cateva poze facute in sala(foarte frumoasa sala de teatru). te pup!

super poze:)>-

angy80
30.11.2010, 14:02:58
super poze:)>-
multumesc!

Den
10.12.2010, 13:38:13
Buna,

Eu am cununia civila in martie. Imi puteti spune, va rog, in cazul in care eu sunt din Focsani si mireselul e din Bucuresti, certificatul prenuptial se poate lua doar din Focsani? Sau trebuie sa se duca si el la medicul luid e familie din Bucuresti?

Multumesc!

alina512
10.12.2010, 14:47:08
Buna,

Eu am cununia civila in martie. Imi puteti spune, va rog, in cazul in care eu sunt din Focsani si mireselul e din Bucuresti, certificatul prenuptial se poate lua doar din Focsani? Sau trebuie sa se duca si el la medicul luid e familie din Bucuresti?

Multumesc!

Nu conteaza de unde luati certificatul nici unul din voi, important este sa-l aveti si sa se incadreze in termen, adica sa fie valabil.

alina_stefania
08.02.2011, 21:31:12
Angy08 pozele de la cununia ta sunt deosebit de frumoase , eu am cununia pe 3 septembrie anul acesta , sper ca locatia sa fie tot teatrul si sa avem acces in sala mare.

angy80
14.02.2011, 10:24:27
Angy08 pozele de la cununia ta sunt deosebit de frumoase , eu am cununia pe 3 septembrie anul acesta , sper ca locatia sa fie tot teatrul si sa avem acces in sala mare.
multumesc...eu stiu de anul trecut ca daca cununia se oficiaza in w-end se face la teatru, dc se face in cursul saptamanii se face in cladirea unde se depun si actele.....Tu faci pe 3 sept, care e sambata ....sigur va fi la teatru. Legat de poze, sfatuiesc toate miresicile sa acorde o atentie deosebita pozelor...este singurul lucru care va ramane dupa nunta. Mai este si filmarea dar la ea nu va uitati zi de zi....eu sincer m-am uitat o singura data asa fugitiv. Eu m-am "zgarcit' la alte lucruri pentru nunta pentru a avea un buget bun la foto. Pup!!

alina_stefania
16.02.2011, 19:01:52
multumesc...eu stiu de anul trecut ca daca cununia se oficiaza in w-end se face la teatru, dc se face in cursul saptamanii se face in cladirea unde se depun si actele.....Tu faci pe 3 sept, care e sambata ....sigur va fi la teatru. Legat de poze, sfatuiesc toate miresicile sa acorde o atentie deosebita pozelor...este singurul lucru care va ramane dupa nunta. Mai este si filmarea dar la ea nu va uitati zi de zi....eu sincer m-am uitat o singura data asa fugitiv. Eu m-am "zgarcit' la alte lucruri pentru nunta pentru a avea un buget bun la foto. Pup!!

Imi poti recomanda te rog un fotograf din Focsani ?

angy80
17.02.2011, 13:04:26
Imi poti recomanda te rog un fotograf din Focsani ?
ca sa nu fim offtopic ti-am raspuns pe privat :*

alina_stefania
20.02.2011, 18:20:42
ca sa nu fim offtopic ti-am raspuns pe privat :*

Iti multumesc pentru PM , ne gadisem si noi la varianta asta, si in cazul in care mai ai un contact te rog sa ma anunti, ti-as ramane recunoscatoare. Pup

rita_rita
24.02.2011, 20:20:00
Iti multumesc pentru PM , ne gadisem si noi la varianta asta, si in cazul in care mai ai un contact te rog sa ma anunti, ti-as ramane recunoscatoare. Pup

ajuuuuuuuuuutoooooooooooorrrrrrrrrrrr!!!!!

caut fotograf si video !!!

alina_stef
24.02.2011, 21:38:43
ajuuuuuuuuuutoooooooooooorrrrrrrrrrrr!!!!!

caut fotograf si video !!!

cauta la topicul de foto-video! acolo sunt discutiile.

alina_stef
15.05.2011, 08:47:24
zic totusi sa mai dau cateva informatii aici, poate se mai citesc.
pt fetele care vor sa faca cununia civila la teatru, pana in ora 13 taxa este de 100 lei...

marllenska
15.05.2011, 11:24:19
Toata lumea stie preturile...

alina_stef
16.05.2011, 20:45:35
Toata lumea stie preturile...

am zis sa fac conversatie...

dianaroxana
16.08.2011, 18:32:22
am zis sa fac conversatie...

chiar nu stiam....si dupa ora 13 ?

alina_stef
16.08.2011, 19:49:52
chiar nu stiam....si dupa ora 13 ?

5 milioane..:D

nico_leta
24.08.2011, 19:26:11

ajutor fetelor,pe langa banii astia foarte multi pe care trebuie sa ii dau pentru 2 minute mai trebuie sa achit taxa pentru fotograf si pentru video ?daca da in ce conditii pot sa scot actele intr-un sat din apropiere.de exemplu soacra mea sta la tara si acolo are domiciliu dar sotul are adresa din oras pe buletin,nu pot sa scot acolo fara sa isi schimbe adresa?

alina_stef
25.08.2011, 10:07:47
ajutor fetelor,pe langa banii astia foarte multi pe care trebuie sa ii dau pentru 2 minute mai trebuie sa achit taxa pentru fotograf si pentru video ?daca da in ce conditii pot sa scot actele intr-un sat din apropiere.de exemplu soacra mea sta la tara si acolo are domiciliu dar sotul are adresa din oras pe buletin,nu pot sa scot acolo fara sa isi schimbe adresa?

poti sa faci cununia la sediul starii civile, la "Elena Doamna", si nu te va costa nimic, e gratis.

alina_stef
25.08.2011, 10:08:54

nu se achita aceasta taxa, unde ai auzit de ea?

alina512
25.08.2011, 10:43:49

Din cate stiu eu si in timpul saptamanii e gratis.

nico_leta
25.08.2011, 18:27:55
Din cate stiu eu si in timpul saptamanii e gratis.

stiu fetelor ca este gratis dar parca vroiam sa o fac ii aceeasi zi ,sa nu am doar 2 pers langa mine.si daca o fac dimineata ca este mai ieftin imi trebuie alta tinuta nu ma pot imbraca in rochia de mireasa si cam tot acolo ies cu bani daca nu si mai scump.problema este ca am un buget mai restrans si nu vreau sa ma arunc astfel ca momentan nascosesc tot felul de idei sa vad care varianta e mai buna

marllenska
25.08.2011, 20:00:34
stiu fetelor ca este gratis dar parca vroiam sa o fac ii aceeasi zi ,sa nu am doar 2 pers langa mine.si daca o fac dimineata ca este mai ieftin imi trebuie alta tinuta nu ma pot imbraca in rochia de mireasa si cam tot acolo ies cu bani daca nu si mai scump.problema este ca am un buget mai restrans si nu vreau sa ma arunc astfel ca momentan nascosesc tot felul de idei sa vad care varianta e mai buna

Avand nunta la anu'...nu stiu de ce-ti faci atatea griji. Se pot schimba multe...

alina512
26.08.2011, 09:32:33
Avand nunta la anu'...nu stiu de ce-ti faci atatea griji. Se pot schimba multe...

Si asta e adevarat, in fiecare an se aproba taxele, se pot schimba.

nico_leta
26.08.2011, 17:23:07
Si asta e adevarat, in fiecare an se aproba taxele, se pot schimba.

ei nu au mai schimbat taxa asta de vreo 3 ani nu mai scade,nu scade nimic in tara asta,deci nici taxa aia,cand au aprobat-o am vazut eu pe postul local ca a spus primarul ca e prea mare i se pare exagerata si mai mult ca sigur o sa o schimbe dar este asa de vreo 3 ani asa ca slabe sanse :-D

alina512
27.08.2011, 08:18:58
ei nu au mai schimbat taxa asta de vreo 3 ani nu mai scade,nu scade nimic in tara asta,deci nici taxa aia,cand au aprobat-o am vazut eu pe postul local ca a spus primarul ca e prea mare i se pare exagerata si mai mult ca sigur o sa o schimbe dar este asa de vreo 3 ani asa ca slabe sanse :-D

Nu stiu de unde spui tu asta, dar eu am avut nunta in 2009 (deci acum 2 ani) si taxele erau 50 lei dimineata si 100 lei seara.

nico_leta
27.08.2011, 08:21:47
[QUOTE=alina512;4334781]Nu stiu de unde spui tu asta, dar eu am avut nunta in 2009 (deci acum 2 ani) si taxele erau 50 lei dimineata si 100 lei seara.[/QUO
poate ai dreptate nu am spus data aceasta cu precizie am vrut doar sa scot in evidenta faptul ca o mentin de ceva timp

alina512
27.08.2011, 16:17:06
poate ai dreptate nu am spus data aceasta cu precizie am vrut doar sa scot in evidenta faptul ca o mentin de ceva timp

La sfarsitul fiecarui an se aproba taxele pentru anul viitor, asa ca asteapta Hotararea Consiliului Local (se publica pe site-ul Primariei) si vei vedea cat va fi anul viitor.

dianaroxana
31.08.2011, 21:39:34

prea tare!EXAGERAT! in cazu asta o sa o fac dimineata....nu imi convine sa dau banii astia :D

alina_stef
31.08.2011, 22:09:32
prea tare!EXAGERAT! in cazu asta o sa o fac dimineata....nu imi convine sa dau banii astia :D
poi noi asa am facut, am gandit "decat sa dam banii la stat mai bine ne luam hainute":D:D:D

marllenska
01.09.2011, 09:25:04
poi noi asa am facut, am gandit "decat sa dam banii la stat mai bine ne luam hainute":D:D:D

Hainute pt "civila"... Tot acolo iesi, daca nu, mai scump...:)

alina_stef
01.09.2011, 09:52:23
Hainute pt "civila"... Tot acolo iesi, daca nu, mai scump...:)

din punctul nostru de vedere am iesit bine asa, acum fiecare face cum crede..:)

Flory_Cherciu
14.10.2011, 09:30:09
Nu stiu de unde spui tu asta, dar eu am avut nunta in 2009 (deci acum 2 ani) si taxele erau 50 lei dimineata si 100 lei seara.

Noi am facut nunta tot in 2009, in septembrie, iar taxete, spre surprinderea noastra, ne-au secat la propriu. De abia inaugurasera Teatrul si ne-au cam obligat sa facem cununia acolo, desi pentru noi nu avea importanta. Iar acum am sa va uimesc de tot. Pentru a face ceremonia de dimineata ne costa 100 lei, dar pentru ca am fost siliti de circumstante ne-am "scarpinat" in buzunare de 500 lei pentru oficierea dupa ora 16.
Acum nu mai stiu ce s-a intamplat pentru ca la putin timp dupa nunta noastra, si catorva alti "nefericiti" impinsi de circumstante, am auzit ca primaria a revizuit taxa si se pare ca ar fi scazut.
Asa ca nu va faceti griji daca mai vin cu alte idei.

P.S.: Pretextele pentru justificarea taxelor nici nu vreti sa le auziti. Erau pur si simplu... tipic romanesti!

alina512
14.10.2011, 15:32:53
Noi am facut nunta tot in 2009, in septembrie, iar taxete, spre surprinderea noastra, ne-au secat la propriu. De abia inaugurasera Teatrul si ne-au cam obligat sa facem cununia acolo, desi pentru noi nu avea importanta. Iar acum am sa va uimesc de tot. Pentru a face ceremonia de dimineata ne costa 100 lei, dar pentru ca am fost siliti de circumstante ne-am "scarpinat" in buzunare de 500 lei pentru oficierea dupa ora 16.
Acum nu mai stiu ce s-a intamplat pentru ca la putin timp dupa nunta noastra, si catorva alti "nefericiti" impinsi de circumstante, am auzit ca primaria a revizuit taxa si se pare ca ar fi scazut.
Asa ca nu va faceti griji daca mai vin cu alte idei.

P.S.: Pretextele pentru justificarea taxelor nici nu vreti sa le auziti. Erau pur si simplu... tipic romanesti!

In postul meu explicam ca nu sunt taxele atat de mari de cand mentiona respectiva persoana.

Da, in 2009 au inceput sa faca cununii la Teatru. Eu as fi dat acei 500 lei daca as fi putu sa fac acolo, dar s-a schimbat cam la o luna si jumatate-doua dupa nunta mea, nici nu se compara "peisajul". Taxele sunt tot ata si acum: gratis in timpul saptamanii, 100 lei sambata dimineata si 500 lei sambata dupa ora 14 si duminica.

nico_leta
22.01.2012, 18:36:33
taxele pt anul acesta pt cununia civila le stie careva? Ca cei de la primaria focsani au un site foarte bun de nici nu il poti accesa.

marllenska
23.01.2012, 16:15:13
taxele pt anul acesta pt cununia civila le stie careva? Ca cei de la primaria focsani au un site foarte bun de nici nu il poti accesa.
Sunt aceleasi.

raluk_smb
15.02.2012, 21:36:33

Din cate stiu sunt aceleasi:in cursul saptamanii gratis,sambata si duminica dimineata 100 RON iar dupa amiaza 500RON,sper sa nu gresesc:)

claudiapetrea
03.03.2012, 19:12:27
fetelor, unde trebuie mers prima data si cu cat timp inainte?? pt programare si plata oficializarii? mersic

raluk_smb
08.03.2012, 21:16:22
fetelor, unde trebuie mers prima data si cu cat timp inainte?? pt programare si plata oficializarii? mersic
Pai trebuie sa mergi intai sa faci analizele ca sa scoti certificate prenuptiale,dar ai grija ca sunt valabile putin timp inainte sa depui actele la starea civila.Actele trebuiesc depuse cu 2 saptamani inainte daca imi aduc bine aminte la starea civila in aceeasi cladire unde se fac buletine mi se pare pe langa Elena Doamna,dar la parter unde se scot si certificatele de deces(asa era atunci:D).Cel mai bine ar fi sa dai o tura pe acolo si sa intrebi exact ca poate s-au mai schimbat intre timp.Oricum din cate imi aduc eu aminte au o lista acolo cu cat timp trebuiesc depuse actele in functie de data la care vrei,iar plata se face cand depui actele in functie de ziua in care vreiti sa va cununati si ora,vezi ca au program pana pe la 13-14.Bafta:*:*:*:*:* si sper ca ti-am fost de ajutor:)

claudiapetrea
22.04.2012, 16:50:25
Mersi frumos pentru informatii Raluk!

raluk_smb
08.05.2012, 13:03:13
Mersi frumos pentru informatii Raluk!
Cu placere,sper ca te-am informat corect>:D<

crys88
17.11.2012, 15:20:35
multumim pt informatii

alis_madalina
18.02.2013, 15:10:58
Explicati mi si mie va rog daca dupa cununie iti ia buletinul? ca eu ma gandeam in ziua urmatoare sau dupa doua zile sa plecam in luna de miere in afara tarii si imi trebuie buletinul. deci care e procedura? trebuie asteptat sa imi schimb buletinul sau pot sa plec cu el asa si il schimb dupa?

gaya24
19.02.2013, 17:35:50
ti-l ia ca ti-l perforeaza, eu am plecat in grecia cu pasaportul trebuie s mergi s intrebi cu ce act poti pleca daca nu ai pasaport

alis_madalina
20.02.2013, 08:01:08
Multumesc pentru informatii. Asta e. Din pacate o sa ma apuce 1 noiembrie pana imi da si buletinul. Era bun sa am pasaport dar eu nu am. Si cam cat dureaza pana iti da buletinul nou? o saptamana?

alina512
20.02.2013, 14:15:12
Multumesc pentru informatii. Asta e. Din pacate o sa ma apuce 1 noiembrie pana imi da si buletinul. Era bun sa am pasaport dar eu nu am. Si cam cat dureaza pana iti da buletinul nou? o saptamana?

Cam asa sau chiar mai bine de o saptaman, abia si l-a schimbat mama. Si nu au taxa pentru urgenta. :(

mihapet
21.02.2013, 08:50:35
Explicati mi si mie va rog daca dupa cununie iti ia buletinul? ca eu ma gandeam in ziua urmatoare sau dupa doua zile sa plecam in luna de miere in afara tarii si imi trebuie buletinul. deci care e procedura? trebuie asteptat sa imi schimb buletinul sau pot sa plec cu el asa si il schimb dupa?

nu stiu cum e in focsani, dar mie nu mi l-a luat. iti poti face un pasaport pe numele vechi, dar va trebui sa-l schimbi pe urma. daca il faci la urgenta, in Bucuresti, dureaza 2 ore. Altefl 10 zile lucratoare. Ca la granita si nici pe aeroport nu-ti cere si buletinul si pasaportul, ci numai unu dintre ele. Asa ca daca vrei sa pleci a doua zi eu asa vad solutia. Dar pierzi aproape 3 mil. Caci va trebui sa-l refaci daca vei mai pleca in urmatorii 10 ani intr-o tara din afara UE si unde iti va trebui pasaport

alis_madalina
22.02.2013, 09:57:45
Am inteles. Multumesc pentru informatii. Era o varianta si cu pasaportul dar din punct de vedere financiar nu se prea merita. O sa vedem. Dar am am o intrebare. Dar daca eu vreau ora 4 la teatru sambata ce trebuie sa fac? sa ma paruiesc cu miresicile? :-p :D glumesc. dar nu imi dau seama cum se face sa obtii ora adecvata. Ca depinde de noroc dupa cum vad? sau trebuie sa depui actele fix cu 10 zile inainte?

alina512
25.03.2013, 07:28:46
Am inteles. Multumesc pentru informatii. Era o varianta si cu pasaportul dar din punct de vedere financiar nu se prea merita. O sa vedem. Dar am am o intrebare. Dar daca eu vreau ora 4 la teatru sambata ce trebuie sa fac? sa ma paruiesc cu miresicile? :-p :D glumesc. dar nu imi dau seama cum se face sa obtii ora adecvata. Ca depinde de noroc dupa cum vad? sau trebuie sa depui actele fix cu 10 zile inainte?

Actele trebuie sa stea min. 10 zile la starea civila si cel mai devreme poti depune actele cu 2 sapt. Noi am procedat asa pentru ora ideala, exemplu: ai nunta intr-o sambata 13, cel mai devreme poti depune actele luni 01 si cel mai tarziu miercuri 03. Am avut taxa platita si analizele facute cu 3 sapt inainte de nunta. Luni 01 a lunii aveam: chitanta cu taxa, analizele, timbre fiscale si copii ale actelor de identitate, certificate de nastere. Am mers la medicul de familie la prima ora cu analizele sa-mi dea certificatele prenuptiale (erau valabile doar 2 sapt si nu le puteam lua inainte), apoi direct la starea civila cu toate actele gata, am completat acele fise si desigur ne-am putut alege ora dorita, ca eram printre primii, mai era doar un cuplu la fel de pregatit ca si noi.

Sper ca am explicat pe inteles :)

alis_madalina
25.03.2013, 07:33:58
Da multumesc mult!

nicolle26
13.05.2013, 19:31:47
Am citit aproape in totalitate postările voastre si nu-mi sunt clare cateva aspecte:
1. daca programam cununia civila in jur de ora 16, tinand cont de faptul ca între 14-16 e pauză, atunci ne va ramane destul de putin timp pentru celelalte activitati (poze de grup, poze in doi, cununie religioasă) astfel încat să poți ajunge la restaurant la o oră decentă (noi ne gandeam ca petrecerea sa inceapa undeva la ora 20.00).
2. daca programam cununia civila mai devreme de ora 14, atunci vom trebui sa tragem foarte mult de timp, iar dupa calculul nostru iar toate activitatile de dupa cununie s-ar termina undeva in jurul orei 18, cam foarte devreme zic eu pana la inceperea petrecerii la 20.00
3. voi cum v-ati gandit la planificarea timpului in ziua Z ????
4. cu cat timp inainte v-ati programat biserica ????
5. mai e valabila pauza asta de 2 ore in timpul zilei la starea civilă ??? Imi cam strica toate planurile.:-s

nicolle26
14.05.2013, 15:46:10
Ca urmare a mesajului privat al utilizatorului alis_madalina:
Buna. La restaurant urmeaza sa trecem cand va incepe din plin sezonul nuntilor, asta pentru ca vrem sa ne facem o idee despre calitatea si aspectul felurilor de mancare, aranjarea salii si a meselor, aranjamentele florare, nuantele propuse. De asemenea intr-una din zilele astea, urmeaza sa le dam un telefon pentru a ne comunica, din experienta lor, o ora de incepere a petrecerii, tocmai pentru a ne hotari odata cu termenele orare ale zilei. Legat de acest aspect, cel mai mult ne incurca acea pauza de la 2 la 4, deoarece pentru luna octombrie e cam tarzie ora 4 sau 4,30 pentru cununia civila. dar sper sa gasim o solutie. mai vb. o zi buna.
ps: din ce m-am intereasat pana acum, 500 lei reprezinta cea mai mare taxa de acest gen de prin moldova >:P

mihapet
14.05.2013, 18:31:56
Buna. La restaurant urmeaza sa trecem cand va incepe din plin sezonul nuntilor, asta pentru ca vrem sa ne facem o idee despre calitatea si aspectul felurilor de mancare, aranjarea salii si a meselor, aranjamentele florare, nuantele propuse. De asemenea intr-una din zilele astea, urmeaza sa le dam un telefon pentru a ne comunica, din experienta lor, o ora de incepere a petrecerii, tocmai pentru a ne hotari odata cu termenele orare ale zilei. Legat de acest aspect, cel mai mult ne incurca acea pauza de la 2 la 4, deoarece pentru luna octombrie e cam tarzie ora 4 sau 4,30 pentru cununia civila. dar sper sa gasim o solutie. mai vb. o zi buna.
ps: din ce m-am intereasat pana acum, 500 lei reprezinta cea mai mare taxa de acest gen de prin moldova >:P
eu in Bucuresti nu am platit nimic:)

alis_madalina
15.05.2013, 09:22:12

Buna, cred ca ora 8 va fi pentru petrecere, nu stiu ce sa zic. Eu tot la fel ma gandeam sa ma duc prin iunie la ei. Eu ma gandeam ca daca as prinde ora 4 la cununie ar fi bun dar nu se stie. Si la 6 la biserica. Dar din ce in ce ma gandesc la ideea sa fac vineri dimi cununia. Sa vedem. Si taxa ce sa zic.....norocosi cei care nu au platit. Mai tinem legatura. O zi buna

nicolle26
15.05.2013, 19:14:53
sa vedem ce va fi...poate pana la toamna se va schimba ceva desi, după părerea mea, sunt sanse minime. Respectiva hotarare de consiliul local nr 177/2009 nu a suferit nici o modificare pana acum, nici macar în perioada taierii salariilor, deci .... . Mai rămâne să sperăm că ne vom descurca și totul va ieși așa cum vrem noi. Mai ținel legătura.

alis_madalina
11.09.2013, 13:15:54

Eu am pus la 8.30 la resturant. La 6 e biserica. Si cununia civila ma gandeam ca e bine la 5 fara un sfert. Si sa facem pozele in parc langa teatru pe la ora 4. Pentru ca nu as putea sa tin toti oamenii care vin la cununie sa stea dupa mine in parc la poze. Si oamenii vor veni la mine acasa la "gatit" pe la 3. Eu zic ca e cea mai convenabila solutie. Tu cum te ai gandit pana la urma?

alis_madalina
11.09.2013, 13:20:49
Actele trebuie sa stea min. 10 zile la starea civila si cel mai devreme poti depune actele cu 2 sapt. Noi am procedat asa pentru ora ideala, exemplu: ai nunta intr-o sambata 13, cel mai devreme poti depune actele luni 01 si cel mai tarziu miercuri 03. Am avut taxa platita si analizele facute cu 3 sapt inainte de nunta. Luni 01 a lunii aveam: chitanta cu taxa, analizele, timbre fiscale si copii ale actelor de identitate, certificate de nastere. Am mers la medicul de familie la prima ora cu analizele sa-mi dea certificatele prenuptiale (erau valabile doar 2 sapt si nu le puteam lua inainte), apoi direct la starea civila cu toate actele gata, am completat acele fise si desigur ne-am putut alege ora dorita, ca eram printre primii, mai era doar un cuplu la fel de pregatit ca si noi.

Sper ca am explicat pe inteles :)

Mai am o curiozitate. Analizele cat au durat pana ti au dat rezultatul? si analizele tot 14 zile sunt valabile? sau astea poti sa le faci oricand?