PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de mai 2010

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

RamiP
03.02.2010, 16:16:21
http://www.nuntasibotez.com/cgi-bin/inv/searchid.pl?model=DB5

...acestea vor fi invitatiile noastre :)

DanielaB
03.02.2010, 16:32:19

Felicitari pt achizitie!=D>

ojitosazules85
03.02.2010, 16:35:41

Sunt frumoase, seamana cu ale noastre! :d

BiancaElida
03.02.2010, 16:50:44
buna.. nici nu stiam ca exista o superstitie legata si de luna ... dar iata'ma .. mireasa de mai :) bine v'am gasit!

RamiP
03.02.2010, 16:52:14
buna.. nici nu stiam ca exista o superstitie legata si de luna ... dar iata'ma .. mireasa de mai :) bine v'am gasit!

Bine ai venit printre noi >:D<

mortisha_20
03.02.2010, 18:00:06
Am fost si eu azi la biserica! dar nu era preotul si mi-au zis sa revin vineri! Taxa e de 2 mil si cam atat mi-a zis! Era ocupat in aprilie si iulie dar in mai nimic, doar sa mai aibe si preotul alta lista! Daca mai e ceva mai intreb si vineri!

ojitosazules85
03.02.2010, 18:29:53
Avem nunta in aceeasi zi:D. Tot atunci mai are si DanielaB.

norishor
03.02.2010, 20:57:17
Am fost si eu azi la biserica! dar nu era preotul si mi-au zis sa revin vineri! Taxa e de 2 mil si cam atat mi-a zis! Era ocupat in aprilie si iulie dar in mai nimic, doar sa mai aibe si preotul alta lista! Daca mai e ceva mai intreb si vineri!

Iti tin pumnii Mortisha pe vineri! Sa fie cu noroc si sa gasiti ora care va place voua.

O seara frumoasa fetelor!>:D<

ruxi86
03.02.2010, 21:30:39

f frumoase invitatiile voastre ... felicitari pt achizitie! >:D<

bine ai venit printre noi >:D< cum stai cu pregatirile?

ruxi86
03.02.2010, 21:33:21

bafta la biserica sa iti gasesti ora care ti-o doresti!
cat te costa biserica cu tot? ti-a spus sau afli abia vineri? eram curioasa sa fac asa o diferenta intre preturile de aici si cele de la tine ... ca de ex aici taxa de programare este 100-150 ron.

Biu
03.02.2010, 21:34:28
azi ma apuc si eu. fac niste brose din pana de paun . ieri am cumparat materia prima ;))

deci numai 20 am facut :-" . una doua mi-am gasit alte activitati prin casa. in ritmu asta imi ia 6 zile sa fac 120 #-o . dupa care proiectul luminary bags, si la ala o sa am de furca ;))

dianaruxi
03.02.2010, 21:50:09
deci numai 20 am facut :-" . una doua mi-am gasit alte activitati prin casa. in ritmu asta imi ia 6 zile sa fac 120 #-o . dupa care proiectul luminary bags, si la ala o sa am de furca ;))
ia pune niste poze sa vedem si noi. si ce sunt alea luminary bags?

Biu
03.02.2010, 22:03:41
ia pune niste poze sa vedem si noi. si ce sunt alea luminary bags?

asa m-am hotarat sa le fac, cu panglica de saten turcuaz. la inceputul nuntii vor fi asezate ca in poza 3, legate de sevetel cu o panglicuta albastru inchis. inca nu m-am hotarat la servetele ce culoare sa iau ( cred ca unul maro si unul crem cu model brocart, dar mai vad ). m-am gandit si sa atasez un biletel ca sa stie omu ca e voie sa il ia ;)) .
luminary bags sunt niste pungi din harite de orez la origini. sunt varianta nezburatoare a sky lanterns. restaurantul meu e in mijlocul padurii si nu pot lansa sky lanterns, desi mi-asi fi dorit enorm, asa ca m-am reorientat catre luminary bags. eu o sa fac din hartie obisnuita ( pungi turcuaz) si pun inauntru un led, ca sa nu ia foc sau ceva si le insir afara pe pajiste la rest.
acuma dilema o am cum sa fac modelul pe punga ? ca in prima poza, in loc de proumbeii 2, sa fac un paun mai mare, sau daca vezi in poza 2 jos, sa imprim un desen cu un paun cu coada deschisa mare si sa fac gaurele mici in locul ochiurilor de la pene ? (

angye16
03.02.2010, 22:14:03
sunt ff frumoase... si ideea cu luminary bags e super :D
cata rabdare tre sa ai sa le faci pe toate... eu nu cred ca m-as descurca ;)) :D

asa m-am hotarat sa le fac, cu panglica de saten turcuaz. la inceputul nuntii vor fi asezate ca in poza 3, legate de sevetel cu o panglicuta albastru inchis. inca nu m-am hotarat la servetele ce culoare sa iau ( cred ca unul maro si unul crem cu model brocart, dar mai vad ). m-am gandit si sa atasez un biletel ca sa stie omu ca e voie sa il ia ;)) .
luminary bags sunt niste pungi din harite de orez la origini. sunt varianta nezburatoare a sky lanterns. restaurantul meu e in mijlocul padurii si nu pot lansa sky lanterns, desi mi-asi fi dorit enorm, asa ca m-am reorientat catre luminary bags. eu o sa fac din hartie obisnuita ( pungi turcuaz) si pun inauntru un led, ca sa nu ia foc sau ceva si le insir afara pe pajiste la rest.
acuma dilema o am cum sa fac modelul pe punga ? ca in prima poza, in loc de proumbeii 2, sa fac un paun mai mare, sau daca vezi in poza 2 jos, sa imprim un desen cu un paun cu coada deschisa mare si sa fac gaurele mici in locul ochiurilor de la pene ? (

dianaruxi
03.02.2010, 22:18:28
fff frumoase ti-au iesit. super =D>
cat despre luminary bags alea eu zic ca varianta nrul 1 e mai ok.

Biu
03.02.2010, 22:31:25
fff frumoase ti-au iesit. super =D>
cat despre luminary bags alea eu zic ca varianta nrul 1 e mai ok.

merci ruxi si angye16 ;)). cred si eu ca la varianta 1 se inteelge mai bine ca il fac in forma de paun, la a 2-a din departare cred ca se vad numai punctulete si degeaba ma stofoc 8-} . nebuna cu pauniiii 8-}

angye16
03.02.2010, 22:41:12
Fetelooorr... de unde as putea sa-mi iau rochia pt civila :(((((( am venit acu o ora de la mall.. si n-am gasit NIMIC... zici ca au disparut rochiile de ocazie de pe fatza pamantului :((((( (inafara de ersa, si bien savvy... caci mi se par prea scumpe pt 15 min - cat va dura civila :P)

so ... ceva firme?? site-uri ??^:)^

Biu
03.02.2010, 22:44:46
Fetelooorr... de unde as putea sa-mi iau rochia pt civila :(((((( am venit acu o ora de la mall.. si n-am gasit NIMIC... zici ca au disparut rochiile de ocazie de pe fatza pamantului :((((( (inafara de ersa, si bien savvy... caci mi se par prea scumpe pt 15 min - cat va dura civila :P)

depinde cat de mare faci petrecerea de dupa. eu o sa chem strict pers apropiate, si mergem la un rest care are separeu dupa civila. fiind eveniment de zi, eu mi-am luat de la debenham's o rochita

angye16
03.02.2010, 22:50:10
si la noi va fi la fel.. doar persoanele apropiate..
nu vreau o rochita de seara.. ceva ff simplu,, eventual ff colorata :)))
uite la pe la debenham's n-am intrat.. dar nici nu cred ca era in mall, cel putin nu l-am vazut :-?

depinde cat de mare faci petrecerea de dupa. eu o sa chem strict pers apropiate, si mergem la un rest care are separeu dupa civila. fiind eveniment de zi, eu mi-am luat de la debenham's o rochita

Biu
03.02.2010, 22:55:11
si la noi va fi la fel.. doar persoanele apropiate..
nu vreau o rochita de seara.. ceva ff simplu,, eventual ff colorata :)))
uite la pe la debenham's n-am intrat.. dar nici nu cred ca era in mall, cel putin nu l-am vazut :-?

si a mea e turcuaz, si vreau sa imi fac un taior mov, si voaleta in ton. si am gasit pantofii astia care ma omoara pur si simplu. http://theavisconti.ro/Pagini/tocinalt/surse%20tocuri%20inalte/STV_0642.jpg
ati incercat pantofii de la thea visconti ? e comod calapodul ? ( desi e cam subiectiv ) de 2 zile salivez la ei, da cum sa fac ca nu-i pot incerca #-o ( eu sunt din cluj apropos )

angye16
03.02.2010, 23:12:17
sunt ff frumosi pantofii:x .. nasol ca nu au reprezentanta si in Cluj...
iar sa-i comanzi fara sa-i probezi e cam riscant.. eu am dat gres de 2 ori, cu incaltamintea comandata de pe net, ba mi-a treubit un 39, ba 41..acum nici eu nu mai stiu cat port:)))
deci nush daca se merita...
nu ai nici un drum la bucuresti?

http://theavisconti.ro/Pagini/tocinalt/surse%20tocuri%20inalte/STV_0642.jpg
ati incercat pantofii de la thea visconti ? e comod calapodul ? ( desi e cam subiectiv ) de 2 zile salivez la ei, da cum sa fac ca nu-i pot incerca #-o ( eu sunt din cluj apropos )[/quote]

anamarina95
03.02.2010, 23:18:39
Buna Maia,m-am uitat si eu pe aici si am vazut ca avem ceva in comun..asa ca incerc sa iti rapund eu legat de restaurantu Oldtimer.Am avut nunta week end-ul trecut la ei si pot spune ca sunt multumita de ei.Mi-a fost recomandat de o buna prietena care a facut si ea nunta la ei anul trecut.Pe scurt au un salon capacitate de 100 de persoane ,frumos aranjat si curat,la decoratiuni stau foarte bine,mancarea f buna,servirea la fel,meniu te duce la 185 lei de persoana.Tot ce m-am inteles cu weedingplanneru am avut fara alte dezamagiri.La intrare ne-au intampinat cu decoratiuni,multe luminite,boluri cu lumanari.Ei se ocupa de tot,decoratinui pentru sala ,pentru mese,iar astea sunt superbe cu flori,sticla si lumini,pe masa sunt cristale cu oglinda pe mijloc..ceva frumos si stralucitor ca doar e nunta ta ;-) Am fost multumita si de dj,cameraman si fotograf si mai ales servirea ..oricum eu una cred ca preturile sunt bune fata de calitatea si design-ul oferit..
Cum tu deja ai ales sa faci nunta tot la ei ,dupa mine nu ai de ce sa fii dezamagita de nimic,din ceea ce ofera...In rest sper ca esti la zi si cu restu aranjamentului pt nunta ,cum ar fi verighetele mie mi-a luat cel mai mult sa ma hotarasc la ele =)) ..sper ca te-a lamurit raspunsu meu,mai vb pe forum daca e ..o seara buna
Buna seara fetelor...si mai ales tu Maia ca ai intrebat de restaurantu Oldtimer...eu am avut botezul fetitei mele la ei si dupa cum ai zis si tu se ocupa si de botezuri nu numai de nunti.Ce iti pot spune este ca mi-a placut cel mai mult organizarea ,si mancare sau servirea.. pe langa meniu convenabil cu pachet de bauturi inclus...cei de acolo au avut si tot felul de figurine din baloane,personaje din desene animate,baloane inscriptionate cu numele fetitei mele..totu cu bun gust...:)deci sunt sigura ca in mai o sa fii multumita de tot..eu una mi-am tot amanat nunta ,am numai cununia relgioasa facuta anu trecut..si anu asta poate nunta..dk mai gasesc loc la ei :))..oricum sper sa ai o nunta ca in povesti..

nicoletaa
03.02.2010, 23:52:11

bine ai venittt!!!

florisimo1985
04.02.2010, 01:31:09
buna seara miresici de Mai:)

si eu sunt o miresica de mai si as vrea sa va intreb ceva....de unde va cumparati rochiile de mireasa?

aveti informatii ceva despre rochiile de pe www.peridress.com..din cate am vazut sunt foarte frumoase si ieftine..si livreaza si in romania:)

va multumesc si casa de piatra:)

frooxy
04.02.2010, 03:52:44
Adevarat, e dragutel dar totusi va fi in combinatie alte flori...sa ma gandesc cu ce flori de primavara ar merge ...

Poate iti plac buchetele din primele doua poze ... e interesanta combinatia cu floarea miresei, trandafiri si spice de grau

Eu as vrea sa mi-l fac ca in ultimele 2 poze dar inca sunt nehotarata daca sa aleg trandafirii invory/albi sau rosii .... voi ce parere aveti???

P.S. Bun venit noilor miresici.

frooxy
04.02.2010, 04:10:48
multumesc pt informatiile despre costum. S-ar putea si miresoiul meu sa isi ia tot negru, ca si el are tenul mai deschis la culoare. Sa-l poarte sanatos!:suuuper: E fain si modelul vostru de invitatie. Chiar ca e unic. Cu siguranta invitatii vor fi foarte impresionati.

Spor la cautat costumul de ginerica ....

Si eu sper sa fie toata lumea incantata de invitatii ca le-am facut din suflet :) ... multumesc tuturor miresicilor de laude

deliag
04.02.2010, 08:01:48
bafta la biserica sa iti gasesti ora care ti-o doresti!
cat te costa biserica cu tot? ti-a spus sau afli abia vineri? eram curioasa sa fac asa o diferenta intre preturile de aici si cele de la tine ... ca de ex aici taxa de programare este 100-150 ron.

ca sa poti face o comparatie: eu nu am platit nici o taxa de programare, dar aici se plateste cultul, adica o taxa anuala pe fiecare familie in parte. nu stiu daca asa se procedeaza si in bucuresti, probabil ca nu.

RamiP
04.02.2010, 09:14:35
Poate iti plac buchetele din primele doua poze ... e interesanta combinatia cu floarea miresei, trandafiri si spice de grau

Eu as vrea sa mi-l fac ca in ultimele 2 poze dar inca sunt nehotarata daca sa aleg trandafirii invory/albi sau rosii .... voi ce parere aveti???

Imi place foarte mult primul buchet, dar oare in afara de trandafiri ce alte flori as putea pune in combinatia asta?!:-?

RamiP
04.02.2010, 09:25:02

si eu sunt o miresica de mai si as vrea sa va intreb ceva....de unde va cumparati rochiile de mireasa?

aveti informatii ceva despre rochiile de pe www.peridress.com..din (http://www.peridress.com..din) cate am vazut sunt foarte frumoase si ieftine..si livreaza si in romania:)

exista un loc in Bucuresti unde le-am putea vedea si proba?....mi se pare cam aiurea sa iau rochia asa neprobata....dar sunt f.f.frumoase si chiar ieftine

Biu
04.02.2010, 09:31:09

aveti informatii ceva despre rochiile de pe www.peridress.com..din cate am vazut sunt foarte frumoase si ieftine..si livreaza si in romania:)

nu primesti rochia din poza, ci o copie dupa ea ! deci atentie :) . evetual vad ca au live support, tinand cont si de fusul orar, cand ii prinzi online zi-le sa iti arate rochia care o primesti !!! cea care o fac ei ;-)

dianaruxi
04.02.2010, 09:33:08
exista un loc in Bucuresti unde le-am putea vedea si proba?....mi se pare cam aiurea sa iau rochia asa neprobata....dar sunt f.f.frumoase si chiar ieftine
m-am uitat si eu pe situl ala, si am vazut ca majoritatea marcilor nu le cunosc, dar am vazut ca au si demetrios, pe care avea preturi gen 160 dolari, ceea ce este neverosimil, deci sunt fakuri. Demetrios poti proba in bucuresti la mariaj lux, daca au modelul pe care il vrei la proba, dar iti garantez ca rochia pe care o vei proba la mariaj lux nu va fi la fel cu cea pe care o vei comanda pe situl asta.

ruxi86
04.02.2010, 09:40:33

foarte frumoase ti-au iesit >:D< felicitari!!!
am mai auzit la cineva de pe aici ideea asta cu luminary bags ... f interesanta ... cred ca mult mai bine ar iesi ca in prima poza si sa pui in loc de porumbeii aia un paun ... abia astept sa vad produsul final ;))
eu n-as avea atata rabdare ... ma apucasera toate pandaliile cand m-am apucat sa imi fac invitatia cu photoshop-ul si m-am lasat pagubasa ca nu imi iesea deloc.

ruxi86
04.02.2010, 09:43:47

ai incercat in obor? mi-a spus maicamea a fost zilele trecute si s-a uitat si erau rochite mai de ocazie asha ... numai ca imi spunea ca treb sa ai rabdare sa te uiti la toate ca sa iti gasesti ceva sa iti placa.
incearca, poate gasesti ceva dragutz.

marianamateescu
04.02.2010, 11:11:54
Mi-as dori sa am marturiile cumva cu fluturasi, aveti idee unde as putea gasi asa ceva dar nu foarte scumpe?

europa... acolo gasesti tot ce vrei... cam tot ce gasesti de regula si pe lipscani, iar pretul nici nu se compara! am fost anul trecut ca sa-mi fac o idee sa pot compara preturile cu cele de la firma de decoratiuni. gasesti casuta de bani sub diverse forme chiar si fluturas, marturii, manusi, gentute, cocarde, evantaie, umbrelute, etc... crezi ca astia le iau din alta parte, nu! tot din europa si ni le inchiriaza noua pe bani grei!

bafta la cumparaturi!

marianamateescu
04.02.2010, 11:15:55
si a mea e turcuaz, si vreau sa imi fac un taior mov, si voaleta in ton. si am gasit pantofii astia care ma omoara pur si simplu. http://theavisconti.ro/Pagini/tocinalt/surse%20tocuri%20inalte/STV_0642.jpg
ati incercat pantofii de la thea visconti ? e comod calapodul ? ( desi e cam subiectiv ) de 2 zile salivez la ei, da cum sa fac ca nu-i pot incerca #-o ( eu sunt din cluj apropos )

eu mi-am luat pantofi de mireasa de la thea visconti - inalti cu platforma - sunt dementiali! iti recomanda cu mare caldura pantofii de la ei, sunt foarte comozi, lucrati bine si nu mi se par prea scumpi.

bafat!

angye16
04.02.2010, 11:24:14
buna
eu n-as avea curajul sa comand rochia de pe net.. sunt ff pretentioasa.. tareee greu a fost pana am ales rochia potrivita :)))D

aveti informatii ceva despre rochiile de pe www.peridress.com..din (http://www.peridress.com..din) cate am vazut sunt foarte frumoase si ieftine..si livreaza si in romania:)

angye16
04.02.2010, 11:26:15

imi place primul buchet.. dar fara spic.. nunta e totusi in mai nu in sept-octombrie :D si ultimul 8-| :)

angye16
04.02.2010, 11:29:52
ai incercat in obor? mi-a spus maicamea a fost zilele trecute si s-a uitat si erau rochite mai de ocazie asha ... numai ca imi spunea ca treb sa ai rabdare sa te uiti la toate ca sa iti gasesti ceva sa iti placa.
incearca, poate gasesti ceva dragutz.
nu... n-am mai fost in mag. obor de cativa ani :D ar trebui sa trec si pe acolo, am luat la rand mai intai magazinele din zona in care stau.. (militari) , apoi ma gandeam sa trec si pe la unirea :-" :)

eu mi-am luat pantofi de mireasa de la thea visconti - inalti cu platforma - sunt dementiali! iti recomanda cu mare caldura pantofii de la ei, sunt foarte comozi, lucrati bine si nu mi se par prea scumpi.

bafat!

Si mie mi-au placut fff mult o pereche de pantofi de mireasa de la thea...
asta e modelul
http://theavisconti.ro/Pagini/mireasa/mireasa/STV_0476.jpg
dar e cam mare tocul.. nu cred ca as rezista 18 ore in ei :(
din cate am vazut pe site, se fac si la comanda.. so ar trebui sa le fac o vizita, poate ii fac la comanda cu un toc mediu :|

marianamateescu
04.02.2010, 11:30:12

eu mi-am facut rochita din voal rosu cu broderie manuala (era pe crem si am ales pe alb pt ca am sandale albe) - este in una dintre jpg-urile atasate... la nava bride, langa hilton. sunt la o proba distanta de a o avea. am gasit-o la targ dar nu aveau numarul meu, asa ca am fost si am dat comanda.

succes!

marianamateescu
04.02.2010, 11:37:37

eu voi avea buchetul eaproape ca in poza nr. 3! doar ca voi atasa si cateva fire de floarea miresei... frezie, trandafiri somon si floarea miresei!
buchetul rosu il voi avea la cununie... (rochita rosie cu un brau alb crosetat, sandaua alba, voaleta alba, buchet de trandafiri rosii cu floarea miresei). cam asa...
va pup!

ojitosazules85
04.02.2010, 11:58:59
eu mi-am facut rochita din voal rosu cu broderie manuala (era pe crem si am ales pe alb pt ca am sandale albe) - este in una dintre jpg-urile atasate... la nava bride, langa hilton. sunt la o proba distanta de a o avea. am gasit-o la targ dar nu aveau numarul meu, asa ca am fost si am dat comanda.

succes!
Imi place ultima rochie, aia neagra, cam cat costa?

marianamateescu
04.02.2010, 12:05:53

foarte tare! bravo!
ce ma bucur cand vad miresici cu initiativa si creativitate!
imi plac mult paunasii tai! nu am mai vazut... asa ca o sa faci cu siguranta furori! este altceva!
felicitari si spor la lucru!

marianamateescu
04.02.2010, 12:08:37
Imi place ultima rochie, aia neagra, cam cat costa?

..stiu doar ca cea rosie pe care mi-am facut-o eu, este 6 mil.
cred ca pe acolo se invart preturile.

:)

ojitosazules85
04.02.2010, 12:13:55
..stiu doar ca cea rosie pe care mi-am facut-o eu, este 6 mil.
cred ca pe acolo se invart preturile.

:)
Aha mersi, destul de scump, dar nush ce gasesc mai ieftin.

mortisha_20
04.02.2010, 12:17:37
Apropo cu taxele de la biserica! Aseara mi-a zis doar de 2 mil taxa de rezervare la care imi da chitanta! Mai multe aflu maine seara cand ma duc si va zic si voua!
sapt viitoare e targ si la Galati! Bine nu se compara cu Bucurestiul! Sper macar sa-mi gasesc pantofi! aseara am umblat prin magazine si nimic........

marianamateescu
04.02.2010, 12:25:06
Apropo cu taxele de la biserica! Aseara mi-a zis doar de 2 mil taxa de rezervare la care imi da chitanta! Mai multe aflu maine seara cand ma duc si va zic si voua!
sapt viitoare e targ si la Galati! Bine nu se compara cu Bucurestiul! Sper macar sa-mi gasesc pantofi! aseara am umblat prin magazine si nimic........

chiar te rog sa-mi spui care e treaba cu taxa... pt ca mie mi-a cerut in buc. 4 mil si nu a zis nimic de chitanta!

sunt niste hoti!
:(

ojitosazules85
04.02.2010, 12:25:08
Si noua ne-a luat preotul 200 de ron doar taxa, nush daca atunci la cununie o sa mai ceara in plus, sper sa nu!

ojitosazules85
04.02.2010, 12:25:56
Azi o sa am si eu invitatiile, mi-au adus aseara una de proba sa vad daca e totul oki, si au zis ca azi vor fi gata! :D Abia astept sa le impart!

angye16
04.02.2010, 12:29:45
mda... noua ne-a cerut 5 mil avansul.. iar la cununie va mai trebui sa platim inca 5.. #-o#-o

chiar te rog sa-mi spui care e treaba cu taxa... pt ca mie mi-a cerut in buc. 4 mil si nu a zis nimic de chitanta!

sunt niste hoti!

marianamateescu
04.02.2010, 12:30:22
Aha mersi, destul de scump, dar nush ce gasesc mai ieftin.

eu cred ca daca cauti, ai sa gasesti... eu cel putin am incercat pe lipscani si am gasit dar numere mult mai mari, rochii no-name la care aveau un singur numar... si evident mult mai ieftine cam la 3 mil, numai ca trebuia sa ma duc sa o modific, iar materialul nu era de calitate. din acest motiv am ales o casa de moda si cum era de asteptat, preturile sunt pe masura calitatii!

spor la cumparaturi!
sunt convinsa ca ai sa gasesti ceva care sa-ti vina, la un pret mai mic!

DanielaB
04.02.2010, 12:32:11
mda... noua ne-a cerut 5 mil avansul.. iar la cununie va mai trebui sa platim inca 5.. #-o#-o
Ciao!
Mi se pare exagerat de scump ! La noi nu se plateste nimic la rezervare ..si platesc nasii o suma modica...150-200 ron dupa cununia religioasa! Asta e hotie pe fata, macar sa primesti chitanta si sa-ti zica pt ce....

marianamateescu
04.02.2010, 12:32:24
Azi o sa am si eu invitatiile, mi-au adus aseara una de proba sa vad daca e totul oki, si au zis ca azi vor fi gata! :D Abia astept sa le impart!

felicitari!
sa aveti parte de cel putin 99% dintre cei pe care ii invitati!
^:)^

marianamateescu
04.02.2010, 12:36:32
Ciao!
Mi se pare exagerat de scump ! La noi nu se plateste nimic la rezervare ..si platesc nasii o suma modica...150-200 ron dupa cununia religioasa! Asta e hotie pe fata, macar sa primesti chitanta si sa-ti zica pt ce....

offf... foarte tare... la voi preotii sunt cu frica de Dumnezeu... la noi... mai hoti ca hotii de buzunare - dar nu mai zic nimic...

sa fie intr-un ceas bun!^:)^

dianaruxi
04.02.2010, 12:39:26
offf... foarte tare... la voi preotii sunt cu frica de Dumnezeu... la noi... mai hoti ca hotii de buzunare - dar nu mai zic nimic...

sa fie intr-un ceas bun!^:)^
eu fac la catolica si tot asa nu am platit nimic pt rezervare, si doar dupa voi da 250 ron, plus decorarea a 3 statui de ale bisericii, cu flori.

angye16
04.02.2010, 12:40:03
din 2010 e 13 mil taxa.. noi cand am fost la biserica, in septembrie, ne-am inteles cu preotul pt 10 mil... doar ca nu ne-a dat nici o chitanta nimic.. si mi-e ca s-ar putea sa avem o surpriza la cun relig...
anyway.. stiu ca e ff scump, dar mi-a placut ff mult biserica..

Ciao!

ojitosazules85
04.02.2010, 12:41:06
eu cred ca daca cauti, ai sa gasesti... eu cel putin am incercat pe lipscani si am gasit dar numere mult mai mari, rochii no-name la care aveau un singur numar... si evident mult mai ieftine cam la 3 mil, numai ca trebuia sa ma duc sa o modific, iar materialul nu era de calitate. din acest motiv am ales o casa de moda si cum era de asteptat, preturile sunt pe masura calitatii!

spor la cumparaturi!
sunt convinsa ca ai sa gasesti ceva care sa-ti vina, la un pret mai mic!
Si eu sper sa gasesc, o sa ma apuc de cautat cat de curand!

ojitosazules85
04.02.2010, 12:42:25
felicitari!
sa aveti parte de cel putin 99% dintre cei pe care ii invitati!
^:)^
Mersi mult, sper sa fie asa si sa nu am surprize neplacute,din partea lor, desi de la unii ma astept sa imi faca figura! E naspa ca eu n-am chef sa platesc in locul altora!

ojitosazules85
04.02.2010, 12:44:21
din 2010 e 13 mil taxa.. noi cand am fost la biserica, in septembrie, ne-am inteles cu preotul pt 10 mil... doar ca nu ne-a dat nici o chitanta nimic.. si mi-e ca s-ar putea sa avem o surpriza la cun relig...
anyway.. stiu ca e ff scump, dar mi-a placut ff mult biserica..
10 mil? Astia sunt nebuni? Dar ce cred ca banii pica din cer ca la ei?> Daca o sa ceara atat nush cu ce arunc dupa el prin biserica! Noua ne-a dat chitanta pe 200 de ron,sper sa nu mai ceara mult ca ma supar tare!

ojitosazules85
04.02.2010, 12:48:35
Fetelor dar de cununia civila ati auzit ceva? Se dau bani si acolo? Mai e chestia cu suta de euro pe care o primesc mirii ca se casatoresc?

dianaruxi
04.02.2010, 12:48:42
10 mil? Astia sunt nebuni? Dar ce cred ca banii pica din cer ca la ei?> Daca o sa ceara atat nush cu ce arunc dupa el prin biserica! Noua ne-a dat chitanta pe 200 de ron,sper sa nu mai ceara mult ca ma supar tare!
Da asa sunt bisericile din Bucuresti, profita cat mai mult de faptul ca sunt in capitala si mai sunt si alea care sunt mai cunoscute si toata lumea vrea acolo, si atunci isi maresc pretul.
Eu inteleg sa ceara niste bani, dar 10 mil e un salariu pe o luna intreaga. iti dai seama cate nunti au intr-o sambata si ce de bani fac?

dianaruxi
04.02.2010, 12:50:02
Fetelor dar de cununia civila ati auzit ceva? Se dau bani si acolo? Mai e chestia cu suta de euro pe care o primesc mirii ca se casatoresc?
sunt doua sute de euro, si cred ca da. parca am vazut discutia aici pe forum.
uite aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1649&page=73

ojitosazules85
04.02.2010, 12:50:33
Da asa sunt bisericile din Bucuresti, profita cat mai mult de faptul ca sunt in capitala si mai sunt si alea care sunt mai cunoscute si toata lumea vrea acolo, si atunci isi maresc pretul.
Eu inteleg sa ceara niste bani, dar 10 mil e un salariu pe o luna intreaga. iti dai seama cate nunti au intr-o sambata si ce de bani fac?
Pai asa isi cumpara ei mertane, si isi fac niste burti de nu mai incapi de ei prin biserica! E nebunie curata!

marianamateescu
04.02.2010, 13:43:25
am vazut ca se mai poarta pe langa acele bombonele si betisoare de scortisoara...altceva ce se mai pune?

betisoare parfumate, iconite, flori uscate parfumate, lumanarele sub diverse forme, poze cu mirii - asta am primit eu pe la nuntile la care am fost - sau diverse figurine: porumbei, lebede, flori - din cristal.

marianamateescu
04.02.2010, 14:20:29

fetelor verificati caci asa am facut si eu inainte sa va scriu, NU SE MAI OFICIALIZEAZA CASATORII in WEEKEND! :disgust: am sunat la sectorul 6 si mi-a spus ca numai pana pe 15 feb se fac cununii la sfarsit de saptamana, dupa aceasta data PA! scorpia de la telefon mi-a spus ca e valabil pt toate starile civile aferente fiecarui sector in parte... :( mi-a lasat un gust amar... mi-a intors planurile pe dos:gen_07: :(( acum va treb sa fac cununia in alta zi, alta decat cea cu nunta:(( e de tot rahatul!!!:-L

ruxi86
04.02.2010, 14:30:17

stii ca darul la cununia civila deobicei ti-l dau doar cei apropiati ... familia, rudele ... asa un fel de cadou de casa noua ... insa nu este o regula ... asta depinde si de familie, rude daca vor sa iti dea. eu nu am vazut la toate cununiile civile sa se dea daruri, doar la foarte putine. am inteles insa ca in afara bucurestiului se practica acest lucru, de ex in pitesti ... asa mi-a povestit o colega.

intr-adevar pt prima casatorie iti da statul 200 de euro, uite am gasit si eu un articol despre asta:
http://www.spuneda.ro/200-euro-la-prima-casatorie.html

ruxi86
04.02.2010, 14:32:55
fetelor verificati caci asa am facut si eu inainte sa va scriu, NU SE MAI OFICIALIZEAZA CASATORII in WEEKEND! :disgust: am sunat la sectorul 6 si mi-a spus ca numai pana pe 15 feb se fac cununii la sfarsit de saptamana, dupa aceasta data PA! scorpia de la telefon mi-a spus ca e valabil pt toate starile civile aferente fiecarui sector in parte... :( mi-a lasat un gust amar... mi-a intors planurile pe dos:gen_07: :(( acum va treb sa fac cununia in alta zi, alta decat cea cu nunta:(( e de tot rahatul!!!:-L

pai au innebunit? cum pana pe 15 feb? pai mai sunt 10 zile pana atunci :-s
sunt nebuni de tot astia ... pai pana acum se oficiau casatorii si in WE si acum nu ... uofff sper sa fie doar o gluma proasta sau doamna de la telefon sa se fi trezit cu fundu'n sus ;))
am sa dau si eu un telefon la sectorul 1 sa vad ce spun si va tin la curent cu problema asta.

Biu
04.02.2010, 14:40:26
pai au innebunit? cum pana pe 15 feb? pai mai sunt 10 zile pana atunci :-s
sunt nebuni de tot astia ... pai pana acum se oficiau casatorii si in WE si acum nu ... uofff sper sa fie doar o gluma proasta sau doamna de la telefon sa se fi trezit cu fundu'n sus ;))
am sa dau si eu un telefon la sectorul 1 sa vad ce spun si va tin la curent cu problema asta.

tocmai, asta e termenul in care trebuie sa depui actele. pt cei care le-au depus deja nu mai pot contramanda. o fi avand legatura cu faptul ca le taie functionarilor publici din sporuri/salarii/concedieri ? eu zic ca e posibil :|

ruxi86
04.02.2010, 14:44:18
tocmai, asta e termenul in care trebuie sa depui actele. pt cei care le-au depus deja nu mai pot contramanda. o fi avand legatura cu faptul ca le taie functionarilor publici din sporuri/salarii/concedieri ? eu zic ca e posibil :|

mi se pare f aiurea ca treb sa suferim noi din cauza asta ... ne strica toate planurile asa hop tzoc ... dar cred ca ar fi anuntat si prin ziare si la tv ... mi se pare un pic aiurea tot ce se intampla.

andrelutza_2010
04.02.2010, 15:06:41
mi se pare f aiurea ca treb sa suferim noi din cauza asta ... ne strica toate planurile asa hop tzoc ... dar cred ca ar fi anuntat si prin ziare si la tv ... mi se pare un pic aiurea tot ce se intampla.

Pai de luni pana vineri parca nu era cu taxa, dar sambata si duminica se plateste taxa la civila nu ? Din acei bani nu se platesc orele suplimentare ale functionarilor care lucreaza atunci ? cum se justifica altfel aceasta taxa in week-end... ?

Edit: asa credeam eu ca sta treaba ...

ruxi86
04.02.2010, 15:16:31
Pai de luni pana vineri parca nu era cu taxa, dar sambata si duminica se plateste taxa la civila nu ? Din acei bani nu se platesc orele suplimentare ale functionarilor care lucreaza atunci ? cum se justifica altfel aceasta taxa in week-end... ?

Edit: asa credeam eu ca sta treaba ...

eu stiam ca acea taxa se plateste oricum fie ca faci cun. civila de luni pana vineri sau la sfarsit de sambata.
acea taxa se plateste cand depui dosarul la starea civila. si mi se pare ca este in valoare de 100 de lei ... sper sa nu ma insel in privinta asta.

andrelutza_2010
04.02.2010, 15:32:59
eu stiam ca acea taxa se plateste oricum fie ca faci cun. civila de luni pana vineri sau la sfarsit de sambata.
acea taxa se plateste cand depui dosarul la starea civila. si mi se pare ca este in valoare de 100 de lei ... sper sa nu ma insel in privinta asta.

Eu stiam ca e in jur de 75 lei sambata si 190 lei parca duminica. Vinerea fara taxa.
Cel putin asa am vazut anul trecut afisat la starea civila la Iasi ..
Probabil nu e la fel peste tot...

Biu
04.02.2010, 15:38:17
Eu stiam ca e in jur de 75 lei sambata si 190 lei parca duminica. Vinerea fara taxa.
Cel putin asa am vazut anul trecut afisat la starea civila la Iasi ..
Probabil nu e la fel peste tot...

taxele se stabilesc de consiliul local, deci pot fi diferente ;-)

mortisha_20
04.02.2010, 16:39:13

sunt niste hoti!
Asta este o taxa care se plateste la majoritatea bisericilor, cel putin aici in Galati! Bine si la noi difera de la biserica la alta! Pe acesti 200 de ron se taie chitanta (cred) va zic mai exact maine, si la noi mai este obiceiul k dupa slujba preotul sa cheme nasul in altar si sa-i ceara o "contributie" ptr biserica! Si la noi este o biserica la care din cate am inteles anul trecut a ajuns "taca la 7 mil"! Asha k...difera f mult de biserica, preoti...

mortisha_20
04.02.2010, 16:43:22
eu am facut cununia civila vinerea si nu am platit nimic, ptr k era in timpul programului lor! doar daca faceam in weekend plateam k cik vin ei de acasa! si trebuie platiti suplimentar...vrajeli....

gnm
04.02.2010, 16:47:41
aici,la cununia civila nu se plateste nimic(si e sambata) iar la biserica taxa anuala 50 euro + taxa de cununie 300 euro 8-}

dianaruxi
04.02.2010, 16:54:50
aici,la cununia civila nu se plateste nimic(si e sambata) iar la biserica taxa anuala 50 euro + taxa de cununie 300 euro 8-}
300 euro???????mamica mea obilgat fortat? la toate e aceeasi taxa?

mortisha_20
04.02.2010, 16:59:04
bine 300 de euro, dar raporatat la salariile de acolo tot iesi mai ieftin decat la noi...la noi se mai pune si "contributia"....

ojitosazules85
04.02.2010, 17:10:11
stii ca darul la cununia civila deobicei ti-l dau doar cei apropiati ... familia, rudele ... asa un fel de cadou de casa noua ... insa nu este o regula ... asta depinde si de familie, rude daca vor sa iti dea. eu nu am vazut la toate cununiile civile sa se dea daruri, doar la foarte putine. am inteles insa ca in afara bucurestiului se practica acest lucru, de ex in pitesti ... asa mi-a povestit o colega.

intr-adevar pt prima casatorie iti da statul 200 de euro, uite am gasit si eu un articol despre asta:
http://www.spuneda.ro/200-euro-la-prima-casatorie.html
Nu m-am exprimat eu bine, scuze, vroiam sa intreb daca pentru cununia civila se mai plateste o taxa ceva!

ruxi86
04.02.2010, 17:16:45
Nu m-am exprimat eu bine, scuze, vroiam sa intreb daca pentru cununia civila se mai plateste o taxa ceva!

da, se plateste taxa cand iti depui dosarul la primarie ... acum depinde de oras ... ca din cate spun fetele pana acum, aceasta taxa difera de la oras la oras.

Arcee
04.02.2010, 17:25:02
vorbesti serios??? off Doamne si eu care vroiam sa le fac in aceeasi zi. Eh, asta e o sa o fac pe 28 mai dupa-amiaza...sau pe 27 sa fie de ziua mea=)) ..+50euro in plus la foto ca e in alta zi (la cat am cheltuit nici ca o sa se mai simta)

Arcee
04.02.2010, 17:27:00
da, se plateste taxa cand iti depui dosarul la primarie ... acum depinde de oras ... ca din cate spun fetele pana acum, aceasta taxa difera de la oras la oras.
stiu ca la sectorul 1 taxa era modica de pana in 10 lei pt in timpul saptamanii (s-a maritat mama in decembrie si parca atat a dat) iar in weekend eu auzisem ceva de 250 ron, dar nu bag mana in foc:-w

mortisha_20
04.02.2010, 18:06:40
Fetelor eu deja magandesc f intens la o problema. Socrii mei sunt despartiti, dar nu legal ci doar verbal , daca pot zice asha. Soacra e plecata in Italia cu un iubit mai tanar cu 15 ani , socrul a ramas in tara si are si el o iubita! Si din cate am inteles vin amadoi la nunta! Soacra vine cu iubitu, dar iubita socrului nu vrea sa vina! Eu cum fac?? Normal e ca pe invitatii sa scriu numele mamei si a tatalui, mai ales k poarta acelasi nume de fam , fiindca nu sunt despartiti legal, nu? La mese am sa=i pun separat, si in rest depinde de bunul lor simt. E cel putin asha gandesc, daca gresesc sfatuiti-ma si voi

ana0808
04.02.2010, 19:03:31
Mi-as dori sa am marturiile cumva cu fluturasi, aveti idee unde as putea gasi asa ceva dar nu foarte scumpe?

uite marturiile mele cu fluturasi

ruxi86
04.02.2010, 19:57:06
stiu ca la sectorul 1 taxa era modica de pana in 10 lei pt in timpul saptamanii (s-a maritat mama in decembrie si parca atat a dat) iar in weekend eu auzisem ceva de 250 ron, dar nu bag mana in foc:-w

250 lei in weekend? nu sunt sanatosi #-o
mi se pare asa o mare bataie de joc ... peste tot iti cer sume din astea exagerate ... dau 250 ron aici pt certificatul de casatorie .... mai dau si la biserica 500 ron si tot asa :-w

ruxi86
04.02.2010, 20:01:23
Fetelor eu deja magandesc f intens la o problema. Socrii mei sunt despartiti, dar nu legal ci doar verbal , daca pot zice asha. Soacra e plecata in Italia cu un iubit mai tanar cu 15 ani , socrul a ramas in tara si are si el o iubita! Si din cate am inteles vin amadoi la nunta! Soacra vine cu iubitu, dar iubita socrului nu vrea sa vina! Eu cum fac?? Normal e ca pe invitatii sa scriu numele mamei si a tatalui, mai ales k poarta acelasi nume de fam , fiindca nu sunt despartiti legal, nu? La mese am sa=i pun separat, si in rest depinde de bunul lor simt. E cel putin asha gandesc, daca gresesc sfatuiti-ma si voi

si eu sunt cam in aceeasi situatie ca tine ... in sensul ca parintii mei sunt divortati ... dar mama si-a pastrat numele tatalui meu dupa divort, deci practic acum au acelasi nume de familie, dar nu mai sunt de fff multi ani impreuna. mama are pe altcineva, si tata, insa mama va veni cu noul iubit la nunta, pe cand tata nu. de trecut pe invitatie i-am trecut atat pe mama cat si pe tata insa unul sub altul ... si pt ca ai mei nu au ramas in relatii bune dupa divort, am sa ii pun la mese separate, fiecare cu familia lui.
si eu tot pe bunul lor simt contez foarte mult si sa gandeasca in primul rand la mine ca va fi o zi foarte speciala pt mine si nu vreau sa mi-o strice nimeni ... acum cum o vrea D-zeu.

ruxi86
04.02.2010, 20:03:00
uite marturiile mele cu fluturasi

foarte dragute marturiile tale!

le-ai facut singurica sau asa le-ai cumparat?

Arahne
04.02.2010, 20:19:31
Uite chiar o sa ma interesez cum e cu faza asta cu primaria, o prietena de a mea are nunta sambata si o sa intreb pe aia de la sectorul 1

Arahne
04.02.2010, 20:26:48
off topic participa careva la concursul cu revista? :D Biu am vazut ca tot puneai intrebari ;))

Biu
04.02.2010, 20:37:54
off topic participa careva la concursul cu revista? :D Biu am vazut ca tot puneai intrebari ;))

aham... dar m-am gandit ca nu-s destul de fotomodeala :-"

Arahne
04.02.2010, 20:42:25
aham... dar m-am gandit ca nu-s destul de fotomodeala :-"
punem la pariu ca te alege printre primele ? pai la ce ochi ai mamamama :-p
sincer din acelasi motiv nu pun nici eu, as pune asa la caterink :D

Biu
04.02.2010, 20:53:26
punem la pariu ca te alege printre primele ? pai la ce ochi ai mamamama :-p
sincer din acelasi motiv nu pun nici eu, as pune asa la caterink :D

nu ma enerva ca pun. si dupa aia ma enerveaz daca ma cheama la preselectie ca tre sa imi plaesc singura trasportul :| si-s somera :|
sa ve zic ce am facut azi. m-am dus cu o prietena sa probeze rochii la demetrios. si nebuna mi-a facut si mie programare =)) . na am probat ca ce era sa fac, macar sa nu mor si sa nu aflu ce naiba e asa deosebit la demetrios ?
concuzia : am cea mai frumoasa rochie ...la mine in dulap ;))
P.S. scuzati fata nemachiata si freza nefrezata :P

dianaruxi
04.02.2010, 20:56:22
nu ma enerva ca pun. si dupa aia ma enerveaz daca ma cheama la preselectie ca tre sa imi plaesc singura trasportul :| si-s somera :|
sa ve zic ce am facut azi. m-am dus cu o prietena sa probeze rochii la demetrios. si nebuna mi-a facut si mie programare =)) . na am probat ca ce era sa fac, macar sa nu mor si sa nu aflu ce naiba e asa deosebit la demetrios ?
wow, wow wow, ce sirena, arati super in rochia asta .:x:x

Arahne
04.02.2010, 20:58:50
...pai nu vii ;))
e belea rochia si-ti vine bine croiala tip sirena, eu la demetrios am probat numai gen princess dar is super rochiile (pariu ca tot in china facute :-p ) E ciudat ca in Buc nu te lasa sa faci poze la ei.Am ratat faza cand ti-a venit rochia :-< ...

Biu
04.02.2010, 20:59:00
wow, wow wow, ce sirena, arati super in rochia asta .:x:x

era frumoasa, tre sa recunosc, 72000 lei #-o tulai !

Biu
04.02.2010, 21:00:29
...pai nu vii ;))
e belea rochia si-ti vine bine croiala tip sirena, eu la demetrios am probat numai gen princess dar is super rochiile (pariu ca tot in china facute :-p ) E ciudat ca in Buc nu te lasa sa faci poze la ei.Am ratat faza cand ti-a venit rochia :-< ...
a venit anul trecut.... prin iunie :))

ojitosazules85
04.02.2010, 21:01:46
Iti sta bine, ti-ai cumparat-o?

dianaruxi
04.02.2010, 21:02:04
oooook. eu am pus ochii pe o rochie demetrios de la bazar. as vrea sa o iau sa la schimb pe la mijlocul noptii in ea e sirena, dar nu stiu dc o sa mai am bani.

Arcee
04.02.2010, 21:03:32
si ochi si airbaguri=)) ..ce mai super iti vine rochia...72000?? esti sigura ca nu sunt 7200?

Arahne
04.02.2010, 21:04:36
Aia de la landy? /:) Credeam ca-ti comanzi de la ersa. 72 mil wow si eu credeam ca rochiile pe crinolina is cele mai scumpe la ei

angye16
04.02.2010, 21:06:11
72000???? sau 7200?? ca mi-a stat inima in loc #-o nu stiam ca demetrios are asa preturi 8-|
iti sta ff bine rochita :D

Arcee
04.02.2010, 21:07:25
oooook. eu am pus ochii pe o rochie demetrios de la bazar. as vrea sa o iau sa la schimb pe la mijlocul noptii in ea e sirena, dar nu stiu dc o sa mai am bani.
parerea mea e ca te complici...rochita ta e lejera si comoda (cel putin asa pare)..sa te schimbi..poate nu merge cu voalul. eu zic sa te mai gandesti...
ps: desigur tu faci cum vrei>:D<

angye16
04.02.2010, 21:09:12

o tii de ceva timp in dulap :D:D eu abia astept sa vina a mea.. o astept de prea mult timp... apr 2 luni :))) :D

Arahne
04.02.2010, 21:09:46
72000???? sau 7200?? ca mi-a stat inima in loc #-o nu stiam ca demetrios are asa preturi 8-|
iti sta ff bine rochita :D
da asa au eu pe care am probat-o era 1200 eur in schimb in state era 800 dolari ;))

angye16
04.02.2010, 21:15:10
da asa au eu pe care am probat-o era 1200 eur in schimb in state era 800 dolari ;))

pai atunci nu sunt chiar asa scumpe... cand am vazut 72000 m-am gandit la 720 de milioane :D dar cred ca a gresit biu..

peste tot e mai ieftin decat la noi, nu doar in state :((( da na, la salariile noastre ne permitem sa avem totul mai scump ca la americani, nemtzi, etc...

dianaruxi
04.02.2010, 21:16:34
parerea mea e ca te complici...rochita ta e lejera si comoda (cel putin asa pare)..sa te schimbi..poate nu merge cu voalul. eu zic sa te mai gandesti...
ps: desigur tu faci cum vrei>:D<
da stiu, plus ca nu am bani, nu cred ca o s-o cumpar dar imi place cum arata.

Biu
04.02.2010, 21:17:42
si ochi si airbaguri=)) ..ce mai super iti vine rochia...72000?? esti sigura ca nu sunt 7200?

scuze fetelor, 7 200 lei, 72 de mil vechi ^:)^

Arcee
04.02.2010, 21:19:55
da stiu, plus ca nu am bani, nu cred ca o s-o cumpar dar imi place cum arata.
da si tu un link sa vada si ochiu' nostru:D
angy: cred ca a gresit Biu..si eu astept rochita de la sfarsitul lui noiembrie; am mari emotii pt cand o sa vina si cum o sa fie

Biu
04.02.2010, 21:20:37
Aia de la landy? /:) Credeam ca-ti comanzi de la ersa. 72 mil wow si eu credeam ca rochiile pe crinolina is cele mai scumpe la ei

landy mi-am comandat-o prin...martie 2009 :-" ( nici nu aveam data la rest, dar eram incapatanata ca gasim sa facem nunta in 2009 :-" )
cu rochia landy in dulap, m-am intalnit cu ersa la bazar pe miresici, si am luat-o, a fost chestie de impuls ;)) love at first sighttttttttttt \:D/

Arahne
04.02.2010, 21:26:43
landy mi-am comandat-o prin...martie 2009 :-" ( nici nu aveam data la rest, dar eram incapatanata ca gasim sa facem nunta in 2009 :-" )
cu rochia landy in dulap, m-am intalnit cu ersa la bazar pe miresici, si am luat-o, a fost chestie de impuls ;)) love at first sighttttttttttt \:D/
dada imi aduc aminte dar credeam ca ti-ai comandat-o de la ea de la magazin si acum astepti sa ti-o faca(nu mai intrasem o perioada pe forum). Mai poti sa pui poze cu ea pritty please?

ojitosazules85
04.02.2010, 21:36:40
Fetelor am gasit niste rochii de ocazie faine la Venus Bridal, o sa merg sa probez cat de curand! Mie imi plac mult vreo trei din astea! Ce ziceti daca as opta pentru culoarea rosie e pre tipator?

dianaruxi
04.02.2010, 21:42:51
da si tu un link sa vada si ochiu' nostru:D
angy: cred ca a gresit Biu..si eu astept rochita de la sfarsitul lui noiembrie; am mari emotii pt cand o sa vina si cum o sa fie
uite aici :-"
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=25359

Biu
04.02.2010, 22:03:01
dada imi aduc aminte dar credeam ca ti-ai comandat-o de la ea de la magazin si acum astepti sa ti-o faca(nu mai intrasem o perioada pe forum). Mai poti sa pui poze cu ea pritty please?

cum sa nu ? ;))

Biu
04.02.2010, 22:05:00

e foarte frumoasa rochia, dar nu stiu daca o sa mai ai chef de schimbat. stiu 2 cazuri cand si-au cumparat rochia degeaba : tipa de care am luat-o eu si a purat-o juma de ora, si inca una la care i-a fost lene sa o mai imbrace :-"

dianaruxi
04.02.2010, 22:12:34
e foarte frumoasa rochia, dar nu stiu daca o sa mai ai chef de schimbat. stiu 2 cazuri cand si-au cumparat rochia degeaba : tipa de care am luat-o eu si a purat-o juma de ora, si inca una la care i-a fost lene sa o mai imbrace :-"
adevarat si asta, nu cred ca o s-o iau, dar ma uit si eu, las o saliva pe acolo.

Arahne
04.02.2010, 22:40:04
adevarat si asta, nu cred ca o s-o iau, dar ma uit si eu, las o saliva pe acolo.
stiu cum e cu pata...

frooxy
05.02.2010, 02:44:58
Imi place foarte mult primul buchet, dar oare in afara de trandafiri ce alte flori as putea pune in combinatia asta?!:-?

nu stiu in ce alta combinatie ar mai merge .... mai bine sa intrebi pe la o florarie ceva, poate le vine vreo idee. Uite inca un buchet care s-ar putea sa-ti placa ... si nu are trandafiri :D http://picasaweb.google.ca/roxana.fainus/PozeInspiratie#5434552953444643090

Sub poza am scris si ce tip de flori sunt in buchet numa ca sunt denumirile in engleza ....

imi place primul buchet.. dar fara spic.. nunta e totusi in mai nu in sept-octombrie :D si ultimul 8-| :)

graul se recolteaza in iunie/iulie ... deci prin luna Mai merg spicele putin mai verzi :)) :))

marianamateescu
05.02.2010, 06:54:02
:(( fetelor care mai stie cate ceva despre cununie? adica eu v-am spus ca la sect 6 nu se mai tin ceremonii in weekend, dar la celelalte sectoare???
offf....^:)^

ruxi86
05.02.2010, 09:35:55
:(( fetelor care mai stie cate ceva despre cununie? adica eu v-am spus ca la sect 6 nu se mai tin ceremonii in weekend, dar la celelalte sectoare???
offf....^:)^

tot ma chinui sa sun la astia de la directia starea civila de la sectorul 1 si din 3 numere de telefon care le au pe site, se pare ca numai unul singur este pt casatorii =)) si acolo nu-mi raspunde nimeni ... mai incerc si cand am ceva noutati, va spun si voua.

emilinicole
05.02.2010, 10:04:54

nici nu se compara cu rochita ta............eu zic sa lasi ideea asta..adica nush,,mie nu mi-ar veni sa ma schimb de rochia mea chiar si in alta de mireasa..
dar la tine e superba rochia ta..multtttttt mai frumoasa ca asta:)

dianaruxi
05.02.2010, 10:06:04
nici nu se compara cu rochita ta............eu zic sa lasi ideea asta..adica nush,,mie nu mi-ar veni sa ma schimb de rochia mea chiar si in alta de mireasa..
dar la tine e superba rochia ta..multtttttt mai frumoasa ca asta:)
nu am zis ca vreau sa o schimb, zic ca imi plac si astea sirena, si subliniaza mai bine silueta, si ca mi-ar fi placut sa o am si pe asta, dar...

RamiP
05.02.2010, 10:10:47
nu stiu in ce alta combinatie ar mai merge .... mai bine sa intrebi pe la o florarie ceva, poate le vine vreo idee. Uite inca un buchet care s-ar putea sa-ti placa ... si nu are trandafiri :D http://picasaweb.google.ca/roxana.fainus/PozeInspiratie#5434552953444643090

Sub poza am scris si ce tip de flori sunt in buchet numa ca sunt denumirile in engleza ....

graul se recolteaza in iunie/iulie ... deci prin luna Mai merg spicele putin mai verzi :)) :))

Este absolut superb =D> ....oare cat o costa?!...trebuie neaparat sa aflu.
Pupici!

emilinicole
05.02.2010, 10:34:02
nu am zis ca vreau sa o schimb, zic ca imi plac si astea sirena, si subliniaza mai bine silueta, si ca mi-ar fi placut sa o am si pe asta, dar...

ma refeream sa te schimbi pe parcurusl noptii:)
eu sunt fac rochia ta de la MB..:))

dianaruxi
05.02.2010, 10:40:39
ma refeream sa te schimbi pe parcurusl noptii:)
eu sunt fac rochia ta de la MB..:))
Da oricum nu cred ca voi mai avea timp sa ma schimb, si multumesc, de compliment.

atreya
05.02.2010, 11:06:50
tot ma chinui sa sun la astia de la directia starea civila de la sectorul 1 si din 3 numere de telefon care le au pe site, se pare ca numai unul singur este pt casatorii =)) si acolo nu-mi raspunde nimeni ... mai incerc si cand am ceva noutati, va spun si voua.

Hello, se fac cununii la sectoarele 1, 2, 3 cu siguranta si in w/e
maine ma duc eu la 2 iar pentru a mea din sect 2 am vorbit saptamana asta la tel...

e ok!

ruxi86
05.02.2010, 11:37:47
Hello, se fac cununii la sectoarele 1, 2, 3 cu siguranta si in w/e
maine ma duc eu la 2 iar pentru a mea din sect 2 am vorbit saptamana asta la tel...

e ok!

asa ma gandeam si eu ca este imposibil sa schimbe regula asta asa dintr-odata peste noapte ... ca doar din totdeauna s-au facut cununii civile si in WE.
eu n-am reusit sa dau de ei la telefon, desi am sunat aproape toata ziua, suna mereu ocupat.
am gasit pe site-ul primariei sect. 1 la sectiunea directia starea civila ce acte ne trebuie pt inregistrarea casatoriei, si pt altele scrie si de taxa care treb sa o platim si este in valoare de 1 RON :))

ojitosazules85
05.02.2010, 11:37:49
Pai mai fetelor, ca sa te programezi pentru cununia civila nu trebuie sa mergi doar cu 10 zile inainte? De ce sunati de pe acum, se fac programari acum?

atreya
05.02.2010, 12:25:12
pai eu am sunat pentru ca avem civila pe 06.03...o luna :)

mortisha_20
05.02.2010, 12:36:08
si eu sunt cam in aceeasi situatie ca tine ... in sensul ca parintii mei sunt divortati ... dar mama si-a pastrat numele tatalui meu dupa divort, deci practic acum au acelasi nume de familie, dar nu mai sunt de fff multi ani impreuna. mama are pe altcineva, si tata, insa mama va veni cu noul iubit la nunta, pe cand tata nu. de trecut pe invitatie i-am trecut atat pe mama cat si pe tata insa unul sub altul ... si pt ca ai mei nu au ramas in relatii bune dupa divort, am sa ii pun la mese separate, fiecare cu familia lui.
si eu tot pe bunul lor simt contez foarte mult si sa gandeasca in primul rand la mine ca va fi o zi foarte speciala pt mine si nu vreau sa mi-o strice nimeni ... acum cum o vrea D-zeu.
Of credeam k sunt singura! Nici la mine nu se inteeg, dar e vb de socrii si oricum nu ma intereseaza prea tare, numai sa nu iasa scandal, ma gandesc numai la asta/

ruxi86
05.02.2010, 13:02:10
Of credeam k sunt singura! Nici la mine nu se inteeg, dar e vb de socrii si oricum nu ma intereseaza prea tare, numai sa nu iasa scandal, ma gandesc numai la asta/

nu prea ai ce sa le faci din pacate ... eu le-am spus din inainte ce ii asteapta ... unde vor sta fiecare ... si mi-au spus si unul si altul ca vor fi cuminti, doar se vor saluta frumos si atat, nu vor intra in discutii mai ample ca nu-si are rostul.
voi merge pe incredere, pt ca altceva nu ai ce sa faci, si incerc sa nu ma gandesc la partea cu iscarea unui scandal :-s

samirasamira
05.02.2010, 13:03:52
helloooo...fetelor, am nevoie de ajutorul vostru...unde gasesc si eu niste pantofiori bleu ciel eleganti sin catifea(piele intoarsa)decupati in fatza...si nu ff inalti 7-9 cm cel mult...daca aveti idee!?msss mut

mortisha_20
05.02.2010, 13:12:36
nu prea ai ce sa le faci din pacate ... eu le-am spus din inainte ce ii asteapta ... unde vor sta fiecare ... si mi-au spus si unul si altul ca vor fi cuminti, doar se vor saluta frumos si atat, nu vor intra in discutii mai ample ca nu-si are rostul.
voi merge pe incredere, pt ca altceva nu ai ce sa faci, si incerc sa nu ma gandesc la partea cu iscarea unui scandal :-s
Sincer eu nu cred k ei doi vor isca un scandal, ci la iubitul soacrei, k e mai tinerel, sa nu i sa para lui ceva ciudat, adik vb aia bagati in seama dk e vor fi socrul si soacra nu si iubitii sau nu stiu cum...dar nu=l pot trata pe iubit k pe tatal sotului! Ma mai gandeam si la flori de pus in piep, ii iau floare iubitului k a socrului? uuffa greu mai e

DanielaB
05.02.2010, 17:12:25
Sincer eu nu cred k ei doi vor isca un scandal, ci la iubitul soacrei, k e mai tinerel, sa nu i sa para lui ceva ciudat, adik vb aia bagati in seama dk e vor fi socrul si soacra nu si iubitii sau nu stiu cum...dar nu=l pot trata pe iubit k pe tatal sotului! Ma mai gandeam si la flori de pus in piep, ii iau floare iubitului k a socrului? uuffa greu mai e
Si la mine e aceeasi situatie...si am ales la invitatii sa punem doar numele de familie fara prenumele parintilor sa nu se supere....si despre ce vor face la nunta, nu cred ca e cazul de scandal ca sunt despartiti de 20 ani!=P~

dianaruxi
05.02.2010, 17:22:24
Si la mine e aceeasi situatie...si am ales la invitatii sa punem doar numele de familie fara prenumele parintilor sa nu se supere....si despre ce vor face la nunta, nu cred ca e cazul de scandal ca sunt despartiti de 20 ani!=P~
si noi avem parintii lui sunt divortati, si le-am trecut doar prenumele pe invitatii, ca nu mai au acelasi nume de fam.

mortisha_20
05.02.2010, 17:31:20
Oricum sper sa iasa bine la toate.. sa nu fie de rau! Noi sa radiem de fericire si restul nu mai conteaza, sau poate ...sa ne acoperim macar cheltuielile :)). Mai am asha putin 2 luni 3 sapt k zilele nu mai conteaza :)

emilinicole
05.02.2010, 17:46:49
Oricum sper sa iasa bine la toate.. sa nu fie de rau! Noi sa radiem de fericire si restul nu mai conteaza, sau poate ...sa ne acoperim macar cheltuielile :)). Mai am asha putin 2 luni 3 sapt k zilele nu mai conteaza :)

si eu cand vad cum se scurge timpul..:)))))))))))
doamne cum trece de repede:)

marianamateescu
06.02.2010, 08:07:58
asa ma gandeam si eu ca este imposibil sa schimbe regula asta asa dintr-odata peste noapte ... ca doar din totdeauna s-au facut cununii civile si in WE.
eu n-am reusit sa dau de ei la telefon, desi am sunat aproape toata ziua, suna mereu ocupat.
am gasit pe site-ul primariei sect. 1 la sectiunea directia starea civila ce acte ne trebuie pt inregistrarea casatoriei, si pt altele scrie si de taxa care treb sa o platim si este in valoare de 1 RON :))

fetelor... revin... cand am sunat la sectorul 6 mi-a spus ca e valabil pt toate sectoarele - NU SE MAI FAC CUNUNII IN WE... sunati si voi la 6 sa vedem ce va spune... nu cred ca m-a mintit, pt ca am mai incercat si ieri si mi s-a spus acelasi lucru! sa nu fie cei de la celelalte sectoare in tema!!??? zic asta pt ca nu cred ca sectorul 6 se diferentiaza de restul...

offf...[-o<

marianamateescu
06.02.2010, 08:09:02
helloooo...fetelor, am nevoie de ajutorul vostru...unde gasesc si eu niste pantofiori bleu ciel eleganti sin catifea(piele intoarsa)decupati in fatza...si nu ff inalti 7-9 cm cel mult...daca aveti idee!?msss mut

fa-ti la comanda la thea visconti:)

marianamateescu
06.02.2010, 08:10:34
pai eu am sunat pentru ca avem civila pe 06.03...o luna :)

deci... raspunsul a fost ca se fac in we? ca nu inteleg ce vrei sa spui cu "o luna"... la ce sector ai sunat?

/:)

ojitosazules85
06.02.2010, 15:25:38
Ieri am pierdut toata ziua cu invitatiile, pana le-am impaturit si le-am bagat in plicuri :D

onitza_f
06.02.2010, 15:25:42
Buna,
Si eu sunt (sper) o miresica de mai.
De ce zic sper?? Pai astazi am fost la mai multe biserici in vizita si am avut surpriza ca pe data pe cane noi ne-am decis : 22.05.2010 - o data destul de comuna in comunitatea miresicilor din acest topic - sa mi se spuna ca nu se fac nunti deoarece este ajun de praznic. Initial, nestiind ce inseamna ajun de praznic am crezut ca o fi vorba de ceva specific acelei biserici si nu am insistat ca ulterior sa aflu ca Rusaliile sunt Praznice Imparatesti si in ajunul lor nu se fac nunti.

Acum intrebarea.... cum au rezolvat restul miresicilor de 22 mai problema asta....

Sunt disperata!!!!!!! Va rog sa imi raspundeti urgent

Biu
06.02.2010, 16:21:51
Buna,
Si eu sunt (sper) o miresica de mai.
De ce zic sper?? Pai astazi am fost la mai multe biserici in vizita si am avut surpriza ca pe data pe cane noi ne-am decis : 22.05.2010 - o data destul de comuna in comunitatea miresicilor din acest topic - sa mi se spuna ca nu se fac nunti deoarece este ajun de praznic. Initial, nestiind ce inseamna ajun de praznic am crezut ca o fi vorba de ceva specific acelei biserici si nu am insistat ca ulterior sa aflu ca Rusaliile sunt Praznice Imparatesti si in ajunul lor nu se fac nunti.

Acum intrebarea.... cum au rezolvat restul miresicilor de 22 mai problema asta....

Sunt disperata!!!!!!! Va rog sa imi raspundeti urgent

pai la cate biserici ai incercat ? pe mine doar 1 din 5 m-au refuzat in ciuda faptului ca e ajun de Rusalii. Ca tine, nici eu nu am avut habar. M-am uitat ca omu in calendar, nu scria nimic, am zis ca e ok si 22 mai. Dar fii fara griji, mergi la alte biserici, sigur vei gasi un preot dispus sa va cunune. Trebuie doar sa faca o dispensa in numele vostru si voi sa faceti " o donatie" bisericii. Bafta ! >:D<

onitza_f
06.02.2010, 16:37:47
pai la cate biserici ai incercat ? pe mine doar 1 din 5 m-au refuzat in ciuda faptului ca e ajun de Rusalii. Ca tine, nici eu nu am avut habar. M-am uitat ca omu in calendar, nu scria nimic, am zis ca e ok si 22 mai. Dar fii fara griji, mergi la alte biserici, sigur vei gasi un preot dispus sa va cunune. Trebuie doar sa faca o dispensa in numele vostru si voi sa faceti " o donatie" bisericii. Bafta ! >:D<

Multumesc de raspunsul prompt. Am incercat la ceva biserici si acea "dispensa" trebuie sa o obtii tu de la Patriarhie si din cate am inteles Patriahul Daniel nu este de acord cu aceste dispense. Esti absolut sigura ca nu este o problema ???

Ca si procedura de obtinere a acordului Patriarhiei am inteles (din sursa sigura) ca trebuie sa facem o scrisoare prin care sa explicam de ce facem in aceea zi si nu in alta. Eu una nu sunt dispusa sa mint pe Sfantul Patriarh si sa spun ca sunt plecata din tara restul anului sau chestii de genul asta.

Tu la ce biserica faci??? Poate fac si eu tot akolo daca e asa simplu. Mi-au trecut mofturile :((... orice biserica ma primeste e bine.

Biu
06.02.2010, 16:49:00
Multumesc de raspunsul prompt. Am incercat la ceva biserici si acea "dispensa" trebuie sa o obtii tu de la Patriarhie si din cate am inteles Patriahul Daniel nu este de acord cu aceste dispense. Esti absolut sigura ca nu este o problema ???

Ca si procedura de obtinere a acordului Patriarhiei am inteles (din sursa sigura) ca trebuie sa facem o scrisoare prin care sa explicam de ce facem in aceea zi si nu in alta. Eu una nu sunt dispusa sa mint pe Sfantul Patriarh si sa spun ca sunt plecata din tara restul anului sau chestii de genul asta.

Tu la ce biserica faci??? Poate fac si eu tot akolo daca e asa simplu. Mi-au trecut mofturile :((... orice biserica ma primeste e bine.

eu sunt din Cluj. nu ma pricep cu ierarhiile bisericesti, dar ma indoiesc ca patriarhului Daniel trebuie sa ii cerem dispensa. Din cate stiu sunt regionali, aici la mine e altul, dar nu trebuie sa-i ceri alui mai mare :-p . Ci la seful preotului care te cununa. Si preotul face cererea in numele vostru, nu voi :)>- .
In orice caz, uite de exemplu Ruxi86 are nunta in 22 mai si ea are deja rezervare la Biserica, dar nu mai stiu la care, da-i pm sa o intrebi. Serios, nu e cazul sa te panichezi :) cred ca ai nimerit tu ceva preoti mai sticti

Arcee
06.02.2010, 16:54:39

Buna incearca la Biserica Sf vasile cel Mare de pe Calea Victoriei, vis-avis de muzeul George Enescu. eu acolo fac, preotul paroh e tanar si foarte intelegator..si scump (vreo 1000 ron) ..dar repet intelegator. Trebuie sa intrebi fara jena cum rezolvi problema fara dispensa de la Patriarhie. Sau la bisericutele de cartier..>:D<
PS: Biu e din Cluj...

Arcee
06.02.2010, 16:56:20
eu sunt din Cluj. nu ma pricep cu ierarhiile bisericesti, dar ma indoiesc ca patriarhului Daniel trebuie sa ii cerem dispensa. Din cate stiu sunt regionali, aici la mine e altul, dar nu trebuie sa-i ceri alui mai mare :-p . Ci la seful preotului care te cununa. Si preotul face cererea in numele vostru, nu voi :)>- .
In orice caz, uite de exemplu Ruxi86 are nunta in 22 mai si ea are deja rezervare la Biserica, dar nu mai stiu la care, da-i pm sa o intrebi. Serios, nu e cazul sa te panichezi :) cred ca ai nimerit tu ceva preoti mai sticti
Ruxi parca are la Sf Gheroghe (de pa Grivita)...parca?:-\

dianaruxi
06.02.2010, 18:13:59
hello fetele, ati vazut ca ne-au schimbat numele la topic?

vera_b
06.02.2010, 20:44:45
fetelor... revin... cand am sunat la sectorul 6 mi-a spus ca e valabil pt toate sectoarele - NU SE MAI FAC CUNUNII IN WE... sunati si voi la 6 sa vedem ce va spune... nu cred ca m-a mintit, pt ca am mai incercat si ieri si mi s-a spus acelasi lucru! sa nu fie cei de la celelalte sectoare in tema!!??? zic asta pt ca nu cred ca sectorul 6 se diferentiaza de restul...

offf...[-o<

Fetelor...astazi la starea civila a sectorului 6, de pe Drumul Sarii au fost oficializate mai multe cununii civile.Oare doamnele de acolo ne mint? Dar de ce sa faca asta?

Arcee
06.02.2010, 22:26:57
hello fetele, ati vazut ca ne-au schimbat numele la topic?
da am remarcat si eu de dimineata.. nu-mi place deloc:-w e prea lung si atunci cand esti pe pagina principala nu-ti dai seama de ce luna e vorba, da rne obisnuim noi:D
ati vazut colectia noua de verighete coriolan? mi-au placut cateva.. (noi inca nu ne-am decis)..pacat ca majoritatea sunt relativ late si eu am degetele scurte8-|

Penelopea
07.02.2010, 01:10:59
Frumoase verighetele nici noi nu le-am achizitionat inca eu vreau oricum una sa fie cu piatra sper sa nu cada numai :-p

Penelopea
07.02.2010, 01:14:26
Miresicilor de mai apropo de preot cu cat timp trebuie vb cu el 8-| mie jena dar nu sunt o fire foarte bisericoasa habar nu am cum il cheam pe preotul de la biserica merg doar de sarabatori daca stie cineva si ma poate ajuta ca mie groaza cum sa-l abordez si in ce consta donatia adica ca si suma :D

Va multumesc anticipat

marianamateescu
07.02.2010, 03:23:19
Fetelor...astazi la starea civila a sectorului 6, de pe Drumul Sarii au fost oficializate mai multe cununii civile.Oare doamnele de acolo ne mint? Dar de ce sa faca asta?

nu... nu mint... pana pe 14 feb anul acesta se mai pot face cununii in we... dupa... se termina treaba!!! am vazut pe antena 1 o stire cu "greva nuntilor" cum ca se sisteaza oficializarile ceremoniilor in we!
:((

din pacate trebuie sa ne schimbam planurile!:-SS

marianamateescu
07.02.2010, 03:40:54
da am remarcat si eu de dimineata.. nu-mi place deloc:-w e prea lung si atunci cand esti pe pagina principala nu-ti dai seama de ce luna e vorba, da rne obisnuim noi:D
ati vazut colectia noua de verighete coriolan? mi-au placut cateva.. (noi inca nu ne-am decis)..pacat ca majoritatea sunt relativ late si eu am degetele scurte8-|

incearca si la "la rosa", pe calea victoriei, langa hotel radisson... noi de acolo le-am luat. au tone de modele, ne-a fost asa de greu sa ne decidem... au si modele subtiri... noi am dat pe 10,85g - 1050 RON si ni le-a si gravat pe loc!

poti inta si pe site asa ca sa-ti faci o idee... numai ca la fata locului vei gasi peste o mie de modele!!!

bafta!

Biu
07.02.2010, 10:49:14
nu... nu mint... pana pe 14 feb anul acesta se mai pot face cununii in we... dupa... se termina treaba!!! am vazut pe antena 1 o stire cu "greva nuntilor" cum ca se sisteaza oficializarile ceremoniilor in we!
:((

din pacate trebuie sa ne schimbam planurile!:-SS

doar in bucuresti e faza asta ? ca in cluj nu am auzit... eu oricum vroiam in alta zi, ca noi avem nunta de zi si nu am timp de toate.
Eu zic sa-ti mai pastrezi speranta daca vroiai sa le faci in aceeasi zi, poate se sucesc pana in mai >:D<

dianaruxi
07.02.2010, 12:00:01
Miresicilor de mai apropo de preot cu cat timp trebuie vb cu el 8-| mie jena dar nu sunt o fire foarte bisericoasa habar nu am cum il cheam pe preotul de la biserica merg doar de sarabatori daca stie cineva si ma poate ajuta ca mie groaza cum sa-l abordez si in ce consta donatia adica ca si suma :D

Va multumesc anticipat
iti alegi si tu o biserica si te duci, ca e cam bataie pe orele bune.

andrelutza_2010
07.02.2010, 12:26:33
doar in bucuresti e faza asta ? ca in cluj nu am auzit... eu oricum vroiam in alta zi, ca noi avem nunta de zi si nu am timp de toate.
Eu zic sa-ti mai pastrezi speranta daca vroiai sa le faci in aceeasi zi, poate se sucesc pana in mai >:D<

Cred ca numai in Bucuresti..
Eu una am un fluturas de la targul de nunti din week-endul acesta, de la standul starii civile, si la noi sigur se fac in week-end :-p.

dianaruxi
07.02.2010, 12:41:39
Cred ca numai in Bucuresti..
Eu una am un fluturas de la targul de nunti din week-endul acesta, de la standul starii civile, si la noi sigur se fac in week-end :-p.
la targurile voastre exista standul starii civile?

andrelutza_2010
07.02.2010, 12:57:50
la targurile voastre exista standul starii civile?

da.. si anul trecut era .. :D

In general am ramas cam dezamagita dupa acest targ .. :)).
Ma gandeam ca o sa gasesc prea multe si n-o sa-mi ajunga banii, si cand colo n-am cumparat nimic.

dianaruxi
07.02.2010, 12:59:44
da.. si anul trecut era .. :D

In general am ramas cam dezamagita dupa acest targ .. :)).
Ma gandeam ca o sa gasesc prea multe si n-o sa-mi ajunga banii, si cand colo n-am cumparat nimic.
da si targul de la romexpo a fost la fel pt mine. nimic interesant. mi-am luat doar voal.

andrelutza_2010
07.02.2010, 13:19:54
da si targul de la romexpo a fost la fel pt mine. nimic interesant. mi-am luat doar voal.

Tot e ceva .. sa-l porti sanatoasa ! :D
Papuci de schimb ai ?
Eu tot caut niste balerini, care sa nu fie nici exagerat de scumpi, si daca se poate sa-i pot purta si dupa..
Ma gandeam ca ori sa fie albi - si ceva mai ieftini, ori colorati - mai scumpi dar de efect.
pe turcoaz =P~ de exemplu (sa fie si acel something blue).

dianaruxi
07.02.2010, 14:45:22
Tot e ceva .. sa-l porti sanatoasa ! :D
Papuci de schimb ai ?
Eu tot caut niste balerini, care sa nu fie nici exagerat de scumpi, si daca se poate sa-i pot purta si dupa..
Ma gandeam ca ori sa fie albi - si ceva mai ieftini, ori colorati - mai scumpi dar de efect.
pe turcoaz =P~ de exemplu (sa fie si acel something blue).
nu cred ca imi iau pantofi de schimb in schimb ieri mi-am mai luat o pereche de pantofi albastri si o geanta asortata. deci la nunta voi avea geanta albastra. pantofii sunt cei mai comozi dintre toate perechile albastre pe care le am.

ruxi86
07.02.2010, 17:37:34
Ruxi parca are la Sf Gheroghe (de pa Grivita)...parca?:-\

da, la Sf Gheorghe Grivita fac eu cun. religioasa.

ruxi86
07.02.2010, 18:01:09

nu trebuie sa iti faci probleme ca nu se oficiaza cun. religioase pe data de 22 mai, pt ca se fac .... eu de exemplu am intalnit o singura biserica care mi-a spus ca nu fac nunti in acea zi si asta fiind biserica sf constantin si elena din drumul taberei. mai poti incerca si la biserica sf vineri cea de la moghioros, pe la victoriei sunt vreo 3 biserici: biserica alba, sf vasile cel mare si mai e una dar am uitat cum se cheama.
si la elefterie se fac nunti pe 22 mai, noi am fost si am intrebat si acolo ca eram curioasa de scorul care ni-l vor spune si preotul n-a vrut sub nici o forma sa negocieze cu noi ... asa ca daca esti pregatita sa platesti 18 mil poti incerca si acolo.
depinde si la ce restaurant vei face tu petrecerea ... daca vrei ca biserica sa fie in drum sau cel putin in apropiere.

ruxi86
07.02.2010, 18:11:18
nu cred ca imi iau pantofi de schimb in schimb ieri mi-am mai luat o pereche de pantofi albastri si o geanta asortata. deci la nunta voi avea geanta albastra. pantofii sunt cei mai comozi dintre toate perechile albastre pe care le am.

foarte frumoasa si geanta si pantofii ... chiar imi place mult albastrul asta ;)) sa le porti sanatoasa! :*
mie mi se par un pic cam mare tocul pantofilor, dar poate fi si doar impresia mea din poza, insa daca spui tu ca sunt comozi ... e cel mai important.

fetelor, am si o intrebare ... poate va pricepeti careva ... am auzit ca pantofii se lasa daca le dau cu otet, dar asta daca sunt din piele ca altfel ataca materialul si se poate strica. imi e cam teama sa incerc sa dau cu otet pe ei si vreau sa fiu sigura. pantofii care ii am eu sunt din piele si ma cam strang ... i-am mai purtat asa prin casa, dar nu s-au lasat f mult si ma gandeam sa pun o carpa cu otet in interiorul lor sa se mai lase pielea. ce ziceti? ati mai auzit asa ceva? sau aveti voi alte trucuri?

andrelutza_2010
07.02.2010, 18:28:35
foarte frumoasa si geanta si pantofii ... chiar imi place mult albastrul asta ;)) sa le porti sanatoasa! :*
mie mi se par un pic cam mare tocul pantofilor, dar poate fi si doar impresia mea din poza, insa daca spui tu ca sunt comozi ... e cel mai important.

fetelor, am si o intrebare ... poate va pricepeti careva ... am auzit ca pantofii se lasa daca le dau cu otet, dar asta daca sunt din piele ca altfel ataca materialul si se poate strica. imi e cam teama sa incerc sa dau cu otet pe ei si vreau sa fiu sigura. pantofii care ii am eu sunt din piele si ma cam strang ... i-am mai purtat asa prin casa, dar nu s-au lasat f mult si ma gandeam sa pun o carpa cu otet in interiorul lor sa se mai lase pielea. ce ziceti? ati mai auzit asa ceva? sau aveti voi alte trucuri?

Apropo de asta, am vazut un video in care o tipa isi largea astfel pantofii: intr-o punga nu f. mare pui apa, o legi bine la gura, si apoi o pui in pantof, astfel incat sa cuprinda spatiul gol din fata (nu stiu cum sa explic, jumate de laba piciorului - cea cu degetele, din pantof) ). Apoi (daca ai spatiu) bagi pantofii la congelator cu punga in ei. Ii scoti dupa cateva ore bune, dupa ce ingheata apa din punga.
M-am gandit si eu sa incerc asta cu pantofii de mireasa, ca fiind din satin ivory, cred ca orice le-as face s-ar murdari. Te anunt daca am rezultate :))...

@ Dianaruxi - superbi pantofii :x. si gentuta . Sa-i poti sanatoasa !

beanna
07.02.2010, 18:46:39
Bine v-am regasit, am fost plecata o vreme si n-am avut conexiune...
Biu felicitari!!! Foarte frumoasa rochia, superba, sa o porti fericita! Ce voal iti vei pune? Ce se intampla cu rochia Ersa?
Dianaruxi felicitari pentru pantofiori si gentuta
Vad ca tot cochetati cu diverse rochite, eu abia astept sa primesc rochia, nu mai am rabdare.Oricum mai e putin si sper sa iasa si in cazul meu ceva bine.
Dianaruxi, abia ti-ai achizitionat rochita si te gandesti la alta? Asa am patit dupa ce am dat comanda la rochia mea...am inceput sa ma uit dupa alte rochii si parca as fi luat altceva, tot timpul gaseam altceva.Acuma incerc sa nu ma mai uit la pozele cu rochia:-$

Biu
07.02.2010, 19:25:16
Bine v-am regasit, am fost plecata o vreme si n-am avut conexiune...
Biu felicitari!!! Foarte frumoasa rochia, superba, sa o porti fericita! Ce voal iti vei pune? Ce se intampla cu rochia Ersa?
Dianaruxi felicitari pentru pantofiori si gentuta
Vad ca tot cochetati cu diverse rochite, eu abia astept sa primesc rochia, nu mai am rabdare.Oricum mai e putin si sper sa iasa si in cazul meu ceva bine.
Dianaruxi, abia ti-ai achizitionat rochita si te gandesti la alta? Asa am patit dupa ce am dat comanda la rochia mea...am inceput sa ma uit dupa alte rochii si parca as fi luat altceva, tot timpul gaseam altceva.Acuma incerc sa nu ma mai uit la pozele cu rochia:-$

multumesc beanna pentru complimente. ( cine-mi lauda orchia parca-mi lauda copilul \:D/ ). voal vreau sa imi fac eu unul foarte lung. am de gand sa il port doar la ceremonia religioasa dupa care voi ramane cu un puf de pene in par. Nu stiu la ce te referi? Ce se intampla cu rochia ? Eu rochia Ersa o am acasa deja, in dulap #:-S

Biu
07.02.2010, 19:26:55
Apropo de asta, am vazut un video in care o tipa isi largea astfel pantofii: intr-o punga nu f. mare pui apa, o legi bine la gura, si apoi o pui in pantof, astfel incat sa cuprinda spatiul gol din fata (nu stiu cum sa explic, jumate de laba piciorului - cea cu degetele, din pantof) ). Apoi (daca ai spatiu) bagi pantofii la congelator cu punga in ei. Ii scoti dupa cateva ore bune, dupa ce ingheata apa din punga.
M-am gandit si eu sa incerc asta cu pantofii de mireasa, ca fiind din satin ivory, cred ca orice le-as face s-ar murdari. Te anunt daca am rezultate :))...

foarte ingenioasa metoda, chiar nu m-as fi gandit. normal ca apa se dilata si forteaza pantoful sa cedeze :>

beanna
07.02.2010, 19:44:23
Biu, vroiam sa te intreb ce faci cu rochia Ersa, o vei purta la nunta? Te schimbi pentru petrecere? Cat despre asta ce ti-ai luat-o acum, nu ma pot abtine sa-ti mai zic o data cat de frumoasa este!!!!!!! E pe gustul meu! Mie nu-mi plac princess, de aia cand vad cate o rochie sirena sunt exaltata.

beanna
07.02.2010, 19:48:28
Am uitat sa va spun ca ne-au venit verighetele, dar din pacate nu am poze.Sunt de la Sabion si au un V din aur alb (mai bine zis rodiat), iar a mea are in mijlocul V-ului un diamant micut.O sa fac poze candva sa va arat. Si inca ceva: mi-a cumparat mama voalul luuuung pentru rochie din afara tarii si a fost ceva mai ieftin decat la noi (520E / 300E ).Inca n-am apucat sa-l vad, il voi avea acasa prin martie cand se intoarce.=P~ =P~ =P~

Biu
07.02.2010, 20:07:43
Biu, vroiam sa te intreb ce faci cu rochia Ersa, o vei purta la nunta? Te schimbi pentru petrecere? Cat despre asta ce ti-ai luat-o acum, nu ma pot abtine sa-ti mai zic o data cat de frumoasa este!!!!!!! E pe gustul meu! Mie nu-mi plac princess, de aia cand vad cate o rochie sirena sunt exaltata.

O singura rochie port la nunta, cea de mai jos : Ersa ;;) Tu probabil tii minte de inca o rochie pe care am, cea de la Landybridal, dar aceea nu o mai port deloc, o voi vinde altei miresici o:-)

Asteptam pozele cu verighetele, si cu volaul \:D/ . Sa-mi spui si mie cat e de lat volaul, ca eu vreau sa mi-l fac singura, si nu ma pot hotari cat de lat sa-l fac :-\

ruxi86
07.02.2010, 20:35:59

buna idee, andrelutza ... am sa incerc sa vad ce rezultat are ... tot stau acasa zilele astea ca orasul e cam paralizat de la atata ninsoare, asa ca mai bine lucrez de acasa pana se linisteste ninsoarea si pun in practica ideea ta. ;))

iuliutza23
07.02.2010, 22:06:46
chiar sunt singura miresica de mai? fetelor unde sunteti?=((

nu esti singura ca mai suntem da suntem ocupate cu pregatiri ca stii si tu ca nu mai este numai un hop pana in mai si deja unele din noi #:-S

dianaruxi
07.02.2010, 22:36:26
buna idee, andrelutza ... am sa incerc sa vad ce rezultat are ... tot stau acasa zilele astea ca orasul e cam paralizat de la atata ninsoare, asa ca mai bine lucrez de acasa pana se linisteste ninsoarea si pun in practica ideea ta. ;))
ruxi cu otet se da inauntru, inmoi vata in otet sau o carpa si o bagi acolo si o lasi catva timp, eu am auzit ca merge si cu spirt.

DanielaB
07.02.2010, 22:39:25
ruxi cu otet se da inauntru, inmoi vata in otet sau o carpa si o bagi acolo si o lasi catva timp, eu am auzit ca merge si cu spirt.
Si eu tot de spirt stiam...dar n-am incercat!;))

iuliutza23
07.02.2010, 22:51:09

grija mare numai la otet daca aveti pantofi colorati sa nu va ramana pete. ca se mai intampla si neplaceri...

DanielaB
07.02.2010, 23:01:52
Ieri am fost la Targ de nunti la Mall si mi s-a pus pata pe o rochie...o rochie care nu as fi probat-o daca nu o vedeam pe alta tipa....si mi-a cam ramas inima la ea8-}...trebuie sa ma hotarasc in sfarsit sapt asta ce o sa fac...Voal e doar asa de prezentare...pt ca nu vreau voal spaniol...vreau voal scurt...Stiu ca majoritatea dintre voi prefera rochie sirena...dar eu sunt scunda..si nu as arata ok;))

beanna
08.02.2010, 09:09:31
Biu, nu stiu exact ce latime are, lungimea stiu ca e de 3,5 din care 0,5m este partea care vine in fata.Tocmai m-am uitat pe site-ul hde la biensavvy si am vazut ca sunt voaluri de 3/ 3,5 , 3/4, 2/2 ,deci banuiesc ca in latime fiind incretit vine cam tot atat cat in lungime sau un pic mai mic.Cand il voi avea acasa iti voi spune exact.

dianaruxi
08.02.2010, 10:35:13
Ieri am fost la Targ de nunti la Mall si mi s-a pus pata pe o rochie...o rochie care nu as fi probat-o daca nu o vedeam pe alta tipa....si mi-a cam ramas inima la ea8-}...trebuie sa ma hotarasc in sfarsit sapt asta ce o sa fac...Voal e doar asa de prezentare...pt ca nu vreau voal spaniol...vreau voal scurt...Stiu ca majoritatea dintre voi prefera rochie sirena...dar eu sunt scunda..si nu as arata ok;))
iti vine bine rochia, desi eu nu sunt fana rochii transparente pe bust.
Si sa stii ca mie nu prea imi plac rochiile sirena desi imi vin ff bine

atreya
08.02.2010, 11:05:35

la fel si Biserica sf Sofia din Floreasca nu face cununii pe 22 mai, dar la Icoanei se face...se gasesc biserici:)

emilinicole
08.02.2010, 11:10:18
fetelor, sa va spun ce am patit.
va zisesem mai demult ca am comandat invitatiile la koza.vreau sa spun ca am avut niste neplaceri cu ei..si a trebuit sa renunt la comanda.eu am comandat 130 invitatii, 100 cu un text simplu si 30 cu un text mai special, in care erau mai multe simbluri.i-am dat mail unei doamne Lena.mi-a trimis ca primul se poate face dar celelalte 30 bucati cu textul simboluri nu..adica"daca aveti impresia ca ala se poate face din word va inselati".ok.o intreb in ce program vrea sa il primeasca..zice de corel..desi nu sunt deloc experta..am facut eu in corel..ajutata de iubit..ii dau in corel..eu ii dau bine, ea imi trimite macheta proasta si tot asa.daca o sunam urla la mine..si imi vb numai pe dos..eu vb calm..si ea facea va rog nu tipati la mine:))))desi ea tipa..deci e nebuna..a sunat-o si iubitul meu..caruia ia inkis telefonul in nas..deci nu se poate asa ceva..in final era de modificat in macheta, care era in jpg, o paranteza..si a zis k ea nu mai modifica nimic..daca vrem sa le luam asa bine, daca nu ni le da neprintate.
dupa ce ca i-am dat totul mura in gura..madame Lena s-a simtit ofensata, ca noi vrem text prea complicat pt ea, si "nu e treaba ei sa faca nush cate modificari in macheta pt ca nu ne convine noua"..
in cele din uram ne-am luat avansul inapoi si am renuntat la toata comanda, dar felul in care ne-a tratat a fost jalnic, asa ca aveti grija cu astia:)

dianaruxi
08.02.2010, 11:14:56
va zisesem mai demult ca am comandat invitatiile la koza.vreau sa spun ca am avut niste neplaceri cu ei..si a trebuit sa renunt la comanda.eu am comandat 130 invitatii, 100 cu un text simplu si 30 cu un text mai special, in care erau mai multe simbluri.i-am dat mail unei doamne Lena.mi-a trimis ca primul se poate face dar celelalte 30 bucati cu textul simboluri nu..adica"daca aveti impresia ca ala se poate face din word va inselati".ok.o intreb in ce program vrea sa il primeasca..zice de corel..desi nu sunt deloc experta..am facut eu in corel..ajutata de iubit..ii dau in corel..eu ii dau bine, ea imi trimite macheta proasta si tot asa.daca o sunam urla la mine..si imi vb numai pe dos..eu vb calm..si ea facea va rog nu tipati la mine:))))desi ea tipa..deci e nebuna..a sunat-o si iubitul meu..caruia ia inkis telefonul in nas..deci nu se poate asa ceva..in final era de modificat in macheta, care era in jpg, o paranteza..si a zis k ea nu mai modifica nimic..daca vrem sa le luam asa bine, daca nu ni le da neprintate.
dupa ce ca i-am dat totul mura in gura..madame Lena s-a simtit ofensata, ca noi vrem text prea complicat pt ea, si "nu e treaba ei sa faca nush cate modificari in macheta pt ca nu ne convine noua"..
in cele din uram ne-am luat avansul inapoi si am renuntat la toata comanda, dar felul in care ne-a tratat a fost jalnic, asa ca aveti grija cu astia:)
vai emilinicole ce rau imi pare, nu-mi vine sa cred, doamna cu care am vb eu la koza parea super ok. bine ca nu am comandat la ei.
si acum ce faci?
ti-ai gasit sa faci in alta parte?

emilinicole
08.02.2010, 11:28:11
vai emilinicole ce rau imi pare, nu-mi vine sa cred, doamna cu care am vb eu la koza parea super ok. bine ca nu am comandat la ei.
si acum ce faci?
ti-ai gasit sa faci in alta parte?

mai la targ si asta parea super ok..cred ca ea vrea doar clienti daia care sa dea texte ft simple..ea sa faca o data macheta si chiar daca e gresita, clientul=un prost si tre sa accepte ce ii da ea..cum naiba sa accept cand era gresit..ea trebuia sa modifdice, nu?
oricum datorita ei..suntem acum experti in corel..jpg..png si altea alea si pana la urma ne ies niste invitatii super..si ortiginale si frumoase..o sa va atasez la final:)
da am gasit in alta parte, ne mai placusera unele si le facem pe alea..doar ca nu imi vine sa cred ca doamna aia(scriu asa ca sa nu mi se dea ban..ca mie imi vine sa scriu alte cuvinte la adresa ei) s-a purtat asa..ce o sa faca ...o sa urle la toti clienti care au un text mai altfel?

dianaruxi
08.02.2010, 11:43:01
it in alta parte, ne mai placusera unele si le facem pe alea..doar ca nu imi vine sa cred ca doamna aia(scriu asa ca sa nu mi se dea ban..ca mie imi vine sa scriu alte cuvinte la adresa ei) s-a purtat asa..ce o sa faca ...o sa urle la toti clienti care au un text mai altfel?
tipic romanesc, nu stiu sa satisfaca clientii. Eu cu cei de la caroussel nu am avut nici o problema, am modificat de 10 ori macheta aia si era si din vina mea, ca nu scrisesem bine, dar na fiind in franceza ce sa zic nu e limba mea materna.( Si nu a comentat dna aia nimic, a modificat si atat). Pe aia in romana am scris-o perfect.
Nu toti sunt asa, am avut si surprize placute, ca cei de la La Rosa si cei de la Graficard si etc. Dar mai rar gasesti oameni ok.

emilinicole
08.02.2010, 11:44:16
tipic romanesc, nu stiu sa satisfaca clientii. Eu cu cei de la caroussel nu am avut nici o problema, am modificat de 10 ori macheta aia si era si din vina mea, ca nu scrisesem bine, dar na fiind in franceza ce sa zic nu e limba mea materna.( Si nu a comentat dna aia nimic, a modificat si atat). Pe aia in romana am scris-o perfect.

aaaaaaa, pai asta de la koza..te lua la suturi imediat..asa a facut si cu mine..eu am gresit o data macheta..dar ea de vreo 5..eu o dadeam bine in corel..ea facea jpg prost..

norishor
08.02.2010, 11:52:28
DanielaB, iti vine super rochita, cel putin corsetul care se vede mai bine. Mie personal, fusta mi-ar fi placut sa porneasca mai de jos. Asa, talia pare sa fie foarte scurta si parca e mica rochia de tine. Sper sa iti gasesti ceva foarte frumos!
Emilinicole, imi pare rau pt ce s-a intamplat cu doamna aceea. Dar tot raul spre bine, cum ai zis si tu, ati invatat o multime de lucruri noi...

Noi am fost sambata in targ, dupa ce am fost la proba pt rochita si am gasit niste invitatii dragute, la un pret foarte bun. Bineinteles ca au fost altele care m-au impresionat mai tare dar erau foarte scumpe. Asa ca, le-am comandat pe cele cu 1, 25 lei, 200 de bucati. Sunt dragute, cu niste inimioare si 2 verighete. Si miresoiului i-au placut mult, asa ca suntem multumiti. <:-PAm dar avansul si sambata mergem sa dam textul. Sper sa nu intampinam greutati cu oamenii de acolo si in final sa le avem asa cum vrem noi. Acum ma tot gandesc cum facem cu place cardurile pt ca as fi vrut sa fie in acelasi timp si plicuri pt bani. Ne-am gandit sa le facem noi, insa nu stiu de unde as putea cumpara hartie mai groasa. Oare au la librarie? :-\

emilinicole
08.02.2010, 11:55:12
DanielaB, iti vine super rochita, cel putin corsetul care se vede mai bine. Mie personal, fusta mi-ar fi placut sa porneasca mai de jos. Asa, talia pare sa fie foarte scurta si parca e mica rochia de tine. Sper sa iti gasesti ceva foarte frumos!
Emilinicole, imi pare rau pt ce s-a intamplat cu doamna aceea. Dar tot raul spre bine, cum ai zis si tu, ati invatat o multime de lucruri noi...

Noi am fost sambata in targ, dupa ce am fost la proba pt rochita si am gasit niste invitatii dragute, la un pret foarte bun. Bineinteles ca au fost altele care m-au impresionat mai tare dar erau foarte scumpe. Asa ca, le-am comandat pe cele cu 1, 25 lei, 200 de bucati. Sunt dragute, cu niste inimioare si 2 verighete. Si miresoiului i-au placut mult, asa ca suntem multumiti. <:-PAm dar avansul si sambata mergem sa dam textul. Sper sa nu intampinam greutati cu oamenii de acolo si in final sa le avem asa cum vrem noi. Acum ma tot gandesc cum facem cu place cardurile pt ca as fi vrut sa fie in acelasi timp si plicuri pt bani. Ne-am gandit sa le facem noi, insa nu stiu de unde as putea cumpara hartie mai groasa. Oare au la librarie? :-\

daca gasesti carton la librarie sa imi zici si mie, k si eu sunt intersata:)

Arahne
08.02.2010, 12:13:12
multumesc beanna pentru complimente. ( cine-mi lauda orchia parca-mi lauda copilul \:D/ ). voal vreau sa imi fac eu unul foarte lung. am de gand sa il port doar la ceremonia religioasa dupa care voi ramane cu un puf de pene in par. Nu stiu la ce te referi? Ce se intampla cu rochia ? Eu rochia Ersa o am acasa deja, in dulap #:-S
Mai dar tu nu ai pus poze tu cu ea imbracata (cu ersadress) la asta ma refeream >:)

Arahne
08.02.2010, 12:18:11
belea de belea, le-ai gasit ambele la acelaasi magazin de s-au potrivit asa? ;))

dianaruxi
08.02.2010, 12:20:16
belea de belea, le-ai gasit ambele la acelaasi magazin de s-au potrivit asa? ;))
da sunt set, de la nine west, ffff comozi.

ruxi86
08.02.2010, 12:56:54
mai la targ si asta parea super ok..cred ca ea vrea doar clienti daia care sa dea texte ft simple..ea sa faca o data macheta si chiar daca e gresita, clientul=un prost si tre sa accepte ce ii da ea..cum naiba sa accept cand era gresit..ea trebuia sa modifdice, nu?
oricum datorita ei..suntem acum experti in corel..jpg..png si altea alea si pana la urma ne ies niste invitatii super..si ortiginale si frumoase..o sa va atasez la final:)
da am gasit in alta parte, ne mai placusera unele si le facem pe alea..doar ca nu imi vine sa cred ca doamna aia(scriu asa ca sa nu mi se dea ban..ca mie imi vine sa scriu alte cuvinte la adresa ei) s-a purtat asa..ce o sa faca ...o sa urle la toti clienti care au un text mai altfel?

foarte urat s-au purtat ... chiar nu ma asteptam sa se comporte asa ... si noi tot de la ei am vrut initial sa ne comandam invitatiile pt ca stiam ca sunt oameni de cuvant ca fratele iubitului meu tot la ei si-a facut invitatiile si n-a avut probleme cu ei. noi am fost si la ei la sediu si am vazut cataloagele cu invitatii si s-a purtat f frumos cu noi.
pacat ca se poarta asa ca in felul asta isi pierde toti clientii.
si eu am avut probleme cu textul, din vina noastra ca l-am tot gresit noi, ba trecuseram parintii gresit pe invitatie, ba facusem o greseala de ortografie, dupa aia ne-am dat seama ca nu trecusem absolut deloc data nuntii pe invitatie ... dar tipa de la graficard s-a purtat ireprosabil, nu a comentat absolut nimic ... a spus ca modifica macheta de cate ori este nevoie ca totul sa iasa bine.

dianaruxi
08.02.2010, 13:07:58
nevoie ca totul sa iasa bine.
eu nu am avut decat o mica modificare de facut si dupa aia a fost bine, am dat ok-ul.

vera_b
08.02.2010, 13:41:48
Buna fetelor,

Din pacate am sa va dau o veste proasta.Este oficial..Nu se vor mai face cununii civile de acum in colo in weekend.Este valabil pt. toata tara.Este un ordin dat de d-nul Boc, din cauza faptului ca nu mai sunt bani pt. plata orelor suplimentare a functionarilor.
Asa ca fiecare dintre noi va avea planurile date peste cap in aceasta privinta.Trebuie sa ne conformam..:(

Arahne: si eu tot pe 6.03 aveam.Din pacate acum nu mai putem sa ne onoram contractele pe care le aveam cu rest., foto/video.E ca naiba, este mai greu ca invitatii sa invoiasca in cursul saptamanii...sa speram ca o sa fie bine.

dianaruxi
08.02.2010, 13:43:19
Buna fetelor,

Arahne: si eu tot pe 6.03 aveam.Din pacate acum nu mai putem sa ne onoram contractele pe care le aveam cu rest., foto/video.E ca naiba, este mai greu ca invitatii sa invoiasca in cursul saptamanii...sa speram ca o sa fie bine.
cum nu mai poti sa onorezi contractul? facusei si pt civila contract cu restaurant, dj si foto video?

vera_b
08.02.2010, 13:48:11
cum nu mai poti sa onorezi contractul? facusei si pt civila contract cu restaurant, dj si foto video?

Din pacate da, nu era pt. foarte multe persoane, dar era...

beanna
08.02.2010, 13:50:11
Buna fetelor,

Din pacate am sa va dau o veste proasta.Este oficial..Nu se vor mai face cununii civile de acum in colo in weekend.Este valabil pt. toata tara.Este un ordin dat de d-nul Boc, din cauza faptului ca nu mai sunt bani pt. plata orelor suplimentare a functionarilor.
Asa ca fiecare dintre noi va avea planurile date peste cap in aceasta privinta.Trebuie sa ne conformam..:(

Pai si daca platim oficializarea, respectiv il platim pe primar sa vina? Adica nu inteleg...oricum in mod normal nu se lucra sambata si duminica, dar presupun ca se platea aceasta persoana sa se prezinte in zilele respective, nu?:-B :O Daca nu, ce ma fac? Tre sa facem in alta zi? Si eu mi-am calculat sa fac in aceeasi zi.Acuma apuca-te si cauta vestimentatie si pt civila si alte cele...:-\ :(

dianaruxi
08.02.2010, 13:52:15
Din pacate da, nu era pt. foarte multe persoane, dar era...
ce aiurea, si dadusei avansuri? le poti recupera?

ruxi86
08.02.2010, 13:56:57
eu nu am avut decat o mica modificare de facut si dupa aia a fost bine, am dat ok-ul.

noi am facut greseala de nu a citi foarte bine textul invitatiei care l-am gasit pe net si l-am dat mai departe. ea ni l-a trimis pe macheta si dupa aia am inceput sa il recitim si ne-am dat seama ca erau unele greseli de ortografie, si plus ca trecusem parintii mei primii in loc sa ii trec pe ai lui, pt ca il trecusem pe el primul si apoi pe mine, si nu era bine asa.
si dupa ce am rugat-o pe maicamea sa imi traduca aceeasi invitatie in franceza ca ne-am gandit noi ca ar fi mai bine asa, a observat ea ca n-am trecut deloc data nuntii pe invitatie :-"
dar annamaria s-a purtat f frumos, n-a obiectat absolut deloc, ne trimitea mereu f prompt macheta cu corectarile noastre si acum totul e gata ... asteptam sa soseasca pe 19 feb.

andrelutza_2010
08.02.2010, 13:57:00
Buna fetelor,

Eu stiu de unde afli tu vestile astea .. :-"

Tocmai am sunat la Oficiul starii civile din Iasi, si n-au auzit nimic de genul asta ..
Si nici pe net n-am gasit nimic, la TV n-am vazut .. (dar poate nu ma uit eu cand trebuie)

Poti sa ne dai o sursa? un link ceva?

In adancul inimii, sper sa nu fie adevarat :)).

ruxi86
08.02.2010, 13:57:44
Buna fetelor,

unde ai auzit, vera? ca eu am tot cautat pe net o stire in legatura cu asta, dar nu am gasit nimic ... sau abia acum s-a dat stirea oficiala?

vera_b
08.02.2010, 13:58:37
ce aiurea, si dadusei avansuri? le poti recupera?

Din fericire am sunat la restaurant si s-a putut reprograma, facem pe 5.Da am dat si avans.

vera_b
08.02.2010, 13:59:51
Eu stiu de unde afli tu vestile astea .. :-"

Tocmai am sunat la Oficiul starii civile din Iasi, si n-au auzit nimic de genul asta ..
Si nici pe net n-am gasit nimic, la TV n-am vazut .. (dar poate nu ma uit eu cand trebuie)

Poti sa ne dai o sursa? un link ceva?

In adancul inimii, sper sa nu fie adevarat :)).

Asa mi-au spus doamnele de la Sectorul 6 Bucuresti.Ca e valabil pt. toata tara.

vera_b
08.02.2010, 14:00:32
unde ai auzit, vera? ca eu am tot cautat pe net o stire in legatura cu asta, dar nu am gasit nimic ... sau abia acum s-a dat stirea oficiala?

Au zis ca urmeaza sa se afiseze si pe site-uri.

beanna
08.02.2010, 14:02:07
Eu sper sa se rezolve totusi...ca nu vreau sa fac civila in alta zi.E prea complicat si daca e sa ma imbrac in rochie de mireasa, macar sa fie de dimineata pana a 2-a zi, sa ma satur de ea;))

Biu
08.02.2010, 14:11:39
Mai dar tu nu ai pus poze tu cu ea imbracata (cu ersadress) la asta ma refeream >:)

in asta ersa nu. ca hakeru gaseste tot #-o , si chiar nu vreau sa stie cum arata rochia :> . azi mi-am luat sandalele <:-P . acele sandale:"> . va pun poze mai dupamasa

ruxi86
08.02.2010, 14:17:07
in asta ersa nu. ca hakeru gaseste tot #-o , si chiar nu vreau sa stie cum arata rochia :> . azi mi-am luat sandalele <:-P . acele sandale:"> . va pun poze mai dupamasa

alea crem la care tot visai tu? ;))
bv, felicitari! sa iti aduca numai noroc! :*
sa ne pui poze ca abia astept sa vad cat sunt de frumoase.

ruxi86
08.02.2010, 14:28:06
Au zis ca urmeaza sa se afiseze si pe site-uri.

tocmai ce am sunat la sectorul 1 si se oficiaza cununii civile de luni pana sambata, duminica nu se oficiaza cun. civile si nici nu se vor face vreodata la sectorul 1. mi-a spus si cand sa vin sa depun actele pt data de 22 mai si ce am acte trebuie sa fie la dosar. si sa fiu la prima ora adica la 9 cand deschid ei ca sa fiu sigura ca iau data si ora care o doresc.

emilinicole
08.02.2010, 14:28:34
Asa mi-au spus doamnele de la Sectorul 6 Bucuresti.Ca e valabil pt. toata tara.

mai si eu am sunat la starea civila din slatina si a zis ca nu e adevarat..ca oricum nu li se plateau orele suplimentare:)si ca daca aera avevarat nu mai faceau programari..eu am programare facuta pt 1 mai la ora 10, acolo se fac programari de la inceputul anului:)

emilinicole
08.02.2010, 14:32:47
noi am facut greseala de nu a citi foarte bine textul invitatiei care l-am gasit pe net si l-am dat mai departe. ea ni l-a trimis pe macheta si dupa aia am inceput sa il recitim si ne-am dat seama ca erau unele greseli de ortografie, si plus ca trecusem parintii mei primii in loc sa ii trec pe ai lui, pt ca il trecusem pe el primul si apoi pe mine, si nu era bine asa.
si dupa ce am rugat-o pe maicamea sa imi traduca aceeasi invitatie in franceza ca ne-am gandit noi ca ar fi mai bine asa, a observat ea ca n-am trecut deloc data nuntii pe invitatie :-"
dar annamaria s-a purtat f frumos, n-a obiectat absolut deloc, ne trimitea mereu f prompt macheta cu corectarile noastre si acum totul e gata ... asteptam sa soseasca pe 19 feb.

deci daca o suceai atat pe asta de la koza..iti facea scandal..

marianamateescu
08.02.2010, 14:34:50
mai si eu am sunat la starea civila din slatina si a zis ca nu e adevarat..ca oricum nu li se plateau orele suplimentare:)si ca daca aera avevarat nu mai faceau programari..eu am programare facuta pt 1 mai la ora 10, acolo se fac programari de la inceputul anului:)

si eu am vrut sa ma programez la sectorul 6 si mi s-a spus ca nu se mai oficializeaza ceremonii in WE decat pana pe 14 feb, apoi gata - doar in timpul saptamanii!... eu am nunta pe 15 mai... o sa fac cununia civila imediat dupa paste... pt ca vrem sa plecam in egipt imediat dupa nunta... asa ca va treb sa-mi schimb buletinul, pasaportul si asta dureaza aproape o luna - pana la urma, tot raul spre bine!

bafta!

vera_b
08.02.2010, 14:37:20
tocmai ce am sunat la sectorul 1 si se oficiaza cununii civile de luni pana sambata, duminica nu se oficiaza cun. civile si nici nu se vor face vreodata la sectorul 1. mi-a spus si cand sa vin sa depun actele pt data de 22 mai si ce am acte trebuie sa fie la dosar. si sa fiu la prima ora adica la 9 cand deschid ei ca sa fiu sigura ca iau data si ora care o doresc.

Atunci astea de la sectorul 6 sunt niste nesimtite si niste idioate.Nu vor sa faca sau nu stiu ce se intampla..oricum e ciudata situatia.Sunt intr-o mare dilema..nici nu stiu ce sa fac.Dar traim in Romania..ce ne mai mira..

alinaggg
08.02.2010, 14:51:17

cand trebuie sa te duci? cu cate zile inainte?

emilinicole
08.02.2010, 14:51:36
mai bine mergeti personal si vb cu ele

marianamateescu
08.02.2010, 14:53:23
Nu toti sunt asa, am avut si surprize placute, ca cei de la La Rosa si cei de la Graficard si etc. Dar mai rar gasesti oameni ok.

dap... eu imi fac singurica invitatiile - text pe calc (hartie transparenta) si dedesubt un carton lucios pe somon, in ton cu sala si prinse sus cu o fundita de organza tot somon... am cumparat toate materialele inclusiv plicurile, am printat toate invitatiile, am taiat cartonul si mai ramane sa ma duc in europa sa iau organza la rola... pana acum (pt 110 invitatii) am ajuns la "fabuloasa" suma de 54,8 RON, probabil cu organza o sa ajung la 70RON, nici macar un mil lei vechi! <:-P

apropos de La Rosa - iata verighetele pe care le-am achizitionat de la ei!
sper sa va placa:)... langa am pus si pantofiorii/sandalutele de la thea visconti.:">
poop!

ruxi86
08.02.2010, 15:35:21
cand trebuie sa te duci? cu cate zile inainte?

in cazul nostru pt 22 mai, a spus sa fim la primarie pe 13 mai, dimineata la ora 9.
si a spus sa avem la noi certificatele in original si copie, buletinele in original si copie, certificatele prenuptiale eliberate pe datile de 10, 11 sau 12 mai si chitanta care sa arata ca am platit taxa de 1 RON ... taxa care se poate plati la orice directie a impozitelor si taxelor (calea grivitei, pta amzei).
a fost foarte dragutza cu mine la telefon, m-am si mirat pt ca colega ei de sapt trecuta mi-a vb intr-un sictir de nu s-a putut "nu sunt eu doamna responsabila pt casatorii, sunati la alt numar de telefon xxxxx"

ruxi86
08.02.2010, 15:39:13
Atunci astea de la sectorul 6 sunt niste nesimtite si niste idioate.Nu vor sa faca sau nu stiu ce se intampla..oricum e ciudata situatia.Sunt intr-o mare dilema..nici nu stiu ce sa fac.Dar traim in Romania..ce ne mai mira..

nu stiu ce sa zic, vera ... ma depaseste situatia, poate fi adevarat sau nu ... dar mi se pare aiurea sa spuna doar cei de la sectorul 6 ca nu se mai fac cun. civile in WE dupa 15 feb, cand nu s-a anuntat nici la tv si nici in ziare nu am vazut vreo stire legata de asta.
este posibil sa fie valabil doar pt sectorul 6 si ele o generalizeaza, nu stiu ce sa spun.
o sa mai intreb, insa acum e mult prea devreme sa merg pana la primaria sect. 1 sa ma interesez de asta, daca intr-adevar nu se vor mai face cun. civile in WE o sa facem pe 21 mai si cu asta basta ... mai eliberam si ziua nuntii cu ocazia asta, mai putina agitatie ;))

ruxi86
08.02.2010, 15:41:18
dap... eu imi fac singurica invitatiile - text pe calc (hartie transparenta) si dedesubt un carton lucios pe somon, in ton cu sala si prinse sus cu o fundita de organza tot somon... am cumparat toate materialele inclusiv plicurile, am printat toate invitatiile, am taiat cartonul si mai ramane sa ma duc in europa sa iau organza la rola... pana acum (pt 110 invitatii) am ajuns la "fabuloasa" suma de 54,8 RON, probabil cu organza o sa ajung la 70RON, nici macar un mil lei vechi! <:-P

apropos de La Rosa - iata verighetele pe care le-am achizitionat de la ei!
sper sa va placa:)... langa am pus si pantofiorii/sandalutele de la thea visconti.:">
poop!

foarte frumosi si pantofii si verighetele! sa purtati cu mare placere verighetele si sa va aduca numai noroc si bucurii! :*

RamiP
08.02.2010, 17:40:28
Salutare tutror!

rugaminte mare, cine are idee cam care ar fi preturile rochitelor "andree"?.... ***
va rog, am vazut acolo un modelas frumusel cum imi doresc eu, dar nu am cum deocamdata sa ajung sa le vad live...va rog frumos! pupici!

norishor
08.02.2010, 17:46:17
daca gasesti carton la librarie sa imi zici si mie, k si eu sunt intersata:)

Am vorbit cu cineva de la o tipografie din oras si maine as putea obtine un pret pt o bucata place-card. Mi-a aratat si o mostra cu hartia aceea mai groasa. Mi-a placut mult. Te voi tine la curent!>:D<

Fetelor m-ati speriat cu vestea ca nu se mai oficiaza in week-end casatorii la civila. Sper sa nu fie adevarat. Noi vom face invitatiile sambata si va trebui sa trecem si ora de la cununia civila.
Noi am fost deja la primarie si am stabilit data de 29 mai si d-na de acolo nu a mentionat nimic de genul asta. Ne-a trecut pe caiet si gata. Nu stiu ce o sa facem daca se dovedesc a fi adevarate zvonurile.

Daca mai aflati ceva, va rog sa postati aici sa aflam toate.

Biu
08.02.2010, 18:43:13

sandalutele mele :x :x :x si plicul care l-am cumparat de multa vreme, dar macar se potrivesc ( nu stiu daca-l iau oricum, dar just in case )

dianaruxi
08.02.2010, 18:46:44
sandalutele mele :x :x :x si plicul care l-am cumparat de multa vreme, dar macar se potrivesc ( nu stiu daca-l iau oricum, dar just in case )
ffff frumoase, imi place plicul la nebunie.

beanna
08.02.2010, 18:49:06
Frumoase sandalutele si plicul la fel.
Sa inteleg ca nu ti-ai luat rochita Demetrios?

Biu
08.02.2010, 19:15:32
Frumoase sandalutele si plicul la fel.
Sa inteleg ca nu ti-ai luat rochita Demetrios?

nuuuu, nici nu aveam de gand, am probat-o doar de curioasa cum se aseaza rochiile demetrios, ca am vazut cat sunt de laudate, si am vrut sa vad cum vin :-$ . eu de fapt atunci am mers cu o prietena sa probeze ea, ea mi-a facut o gluma si a zis vanzatoarelor ca si eu sunt la proba, asa ca am probat si eu :">

Arcee
08.02.2010, 19:58:34
tare surprinsa am fost de mesajul tau...eu am comandat invitatiile de la koza si nu am avut pana acum nici o neplacere. I-am trimis textul in word si mi-a raspuns in aceeasi zi cu el in format jpg fara nici o greseala...sper sa fie ok pana la urma. poate ai avut tu ceva mai complicat si nu a inteles exact ce vroiai.. nu stiu..:(

dianaruxi
08.02.2010, 20:41:18
tare surprinsa am fost de mesajul tau...eu am comandat invitatiile de la koza si nu am avut pana acum nici o neplacere. I-am trimis textul in word si mi-a raspuns in aceeasi zi cu el in format jpg fara nici o greseala...sper sa fie ok pana la urma. poate ai avut tu ceva mai complicat si nu a inteles exact ce vroiai.. nu stiu..:(
poate nu ati tratat cu aceeasi doamna.

Arahne
08.02.2010, 20:45:00
Buna fetelor,

Foarte nasol bine eu am pe 8 (adik sambata) doar cununia civila imi convenea de minune ca e si ziua mea:-< Pot sa fac si vineri nu e bai (ca nu am nimic rezervat si nici fotograf/cameraman)numai ca o sa am si cursuri(psihiatrie mai precis) si nu prea vroiam sa lipsesc.... eu tot sper sa se remedieze situatia pana atunci - speranta moare ultima

Arahne
08.02.2010, 20:48:12
AAAaaa am inteles. Al meu e invers eu vreau sa i-o arat si el nu vrea ;)) plus ca zice ca e prea mult estrogen pe forumul asta, nu prea are rabdare sa stea sa caute. Sunt superbe sandalele, eu zic sa renunti la pata cu mov (asta daca se potrivesc cu rochia)

marianamateescu
08.02.2010, 21:18:55
foarte frumosi si pantofii si verighetele! sa purtati cu mare placere verighetele si sa va aduca numai noroc si bucurii! :*

asa sa dea Dumnezeu!
multumim frumos!
saru'mana!:">
pupacim si noi!

beanna
08.02.2010, 22:00:58
AAAaaa am inteles. Al meu e invers eu vreau sa i-o arat si el nu vrea ;)) plus ca zice ca e prea mult estrogen pe forumul asta, nu prea are rabdare sa stea sa caute. Sunt superbe sandalele, eu zic sa renunti la pata cu mov (asta daca se potrivesc cu rochia)
Nici al meu nu vrea s-o vada.M-a lasat balta la probe.:O

emilinicole
09.02.2010, 09:48:23

pai cum zici si tu..l-a facut ok din prima la tine..deci tu esti o clienta super care nu a pus-o sa modifice...eu i-am dat totul mura in gura..pt ca textul in word avea niste simboluri, l-am facut eu in corel..i-am dat corelul gata facut..dar ea knd imi dadea jpg(si crede-ma e ft simplu sa faci jpg din corel ..doar selectezi sub ce forma dai export)imi dadea cu ceva gresit...eu ce era sa fac..sa las asa..oricum i-am facut plangere direct in turcia..si o sa trimit si fax scris..

Ps.daca esti clinet care nu are multe pretentii e ok.ca si eu la cele 100 de buncati am dat acceptul imediat.uitasem doar data nuntii si a modificat ea..atat..
dar la cele 30..eu ii dadeam bine ea nimic..de fapt tanti nu prea vroia sa munceasca..pt ca. citez :"in contract scrie doar ca printeza nu ca modifica de nush cate ori"...evident nu e niciun contract..

ruxi86
09.02.2010, 10:23:32

sunt superbe si sandalatule si plicul ... imi plac la nebunie! sa le porti cu multa placere!

ruxi86
09.02.2010, 10:28:08
pai cum zici si tu..l-a facut ok din prima la tine..deci tu esti o clienta super care nu a pus-o sa modifice...eu i-am dat totul mura in gura..pt ca textul in word avea niste simboluri, l-am facut eu in corel..i-am dat corelul gata facut..dar ea knd imi dadea jpg(si crede-ma e ft simplu sa faci jpg din corel ..doar selectezi sub ce forma dai export)imi dadea cu ceva gresit...eu ce era sa fac..sa las asa..oricum i-am facut plangere direct in turcia..si o sa trimit si fax scris..

Ps.daca esti clinet care nu are multe pretentii e ok.ca si eu la cele 100 de buncati am dat acceptul imediat.uitasem doar data nuntii si a modificat ea..atat..
dar la cele 30..eu ii dadeam bine ea nimic..de fapt tanti nu prea vroia sa munceasca..pt ca. citez :"in contract scrie doar ca printeza nu ca modifica de nush cate ori"...evident nu e niciun contract..

nu cred ca vei rezolva ceva cu plangerea in turcia pt ca este vorba de aceeasi companie care este a ei si a sotului ei, numai ca au si aici un sediu, unde mai este ajutata de fiica lor, cea care a fost si la targul de nunti, pt ca sotul ei mai pleaca in turcia sa supravegheze si afacerea de acolo.
pacat ca s-a intamplat asha, chiar aveam o parere buna despre ei, dar in felul asta nu prea o sa castige clienti.

ai reusit pana la urma sa gasesti pe altcineva cu care sa iti poti face invitatiile? eu ti i-as recomanda pe cei de la graficard, s-au comportat impecabil, acum sa vedem cum arata invitatiile printate ca mai sunt 10 zile si trebuie sa soseasca.

emilinicole
09.02.2010, 10:34:31
nu cred ca vei rezolva ceva cu plangerea in turcia pt ca este vorba de aceeasi companie care este a ei si a sotului ei, numai ca au si aici un sediu, unde mai este ajutata de fiica lor, cea care a fost si la targul de nunti, pt ca sotul ei mai pleaca in turcia sa supravegheze si afacerea de acolo.
pacat ca s-a intamplat asha, chiar aveam o parere buna despre ei, dar in felul asta nu prea o sa castige clienti.

ai reusit pana la urma sa gasesti pe altcineva cu care sa iti poti face invitatiile? eu ti i-as recomanda pe cei de la graficard, s-au comportat impecabil, acum sa vedem cum arata invitatiile printate ca mai sunt 10 zile si trebuie sa soseasca.

sa o ia naiba cu compania ei..poate daia s-a comportat asa..or avea multi clineti si nu ii pasa de 1..
am gasit undeva, dar nu am dat comanda..eu le dau cu 1.5 luni inainte..deci pe 15 martie incep sa dau..
astia de la grafic card au site|?

ruxi86
09.02.2010, 10:42:37
sa o ia naiba cu compania ei..poate daia s-a comportat asa..or avea multi clineti si nu ii pasa de 1..
am gasit undeva, dar nu am dat comanda..eu le dau cu 1.5 luni inainte..deci pe 15 martie incep sa dau..
astia de la grafic card au site|?

sigur ca au site ... graficard.ro

insa nu stiu daca au toate invitatiile care le-au avut si la targ pe site. cel mai bine intra la ei pe site, uita-te ce au ca poate gasesti ceva sa iti placa.

mortisha_20
09.02.2010, 11:10:04
neatza fetelor! Nu am mai intrat de mult, k am avut examen duminik si mai am unul sambata! Am rezolvat cu biserica! Am pus-o la 18:30! Am platit taxa de cununie 200 ron si mi-a mai cerut ptr ziua nuntii un cozonac si o sticla de vin! Atat

ojitosazules85
09.02.2010, 11:46:35
Sal miresici! Ce mai faceti? Am inceput sa impart si eu invitatii, sa aiba timp oamenii sa isi stranga bani:d. M-au sunat aseara sa imi zica ca mi-au adus rochia de mireasa! Abia astept sa ma duc azi s-o vad si s-o probez. In rest n-am mai rezolvat nik!
Voi?

norishor
09.02.2010, 11:50:29
neatza fetelor! Nu am mai intrat de mult, k am avut examen duminik si mai am unul sambata! Am rezolvat cu biserica! Am pus-o la 18:30! Am platit taxa de cununie 200 ron si mi-a mai cerut ptr ziua nuntii un cozonac si o sticla de vin! Atat

Felicitari pt biserica Mortisha!
Eu am aflat de la cineva ca trebuie sa ducem la biserica, o sticla de vin, piscoturi si o esarfa cu care preotul ne va lega. Nici nu stiam ca va trebui sa ducem ceva. Cand am fost sa programam ora, preotul nu a spus nimic de asta... Va trebui sa intrebam cand mergem din nou, dupa Paste, pt slujba mea. Incep sa am emotii cand ma gandesc la momentele ce vor urma la biserica. Vom fi uniti in fata lui Dumnezeu.:A

Ojitosazules, sa nu uiti sa faci poze, ca suntem si noi curioase cum iti sta rochita mult visata.

andrelutza_2010
09.02.2010, 11:53:54

Frumoase foccc sandalele !

Sa le porti sanatoasa si sa te simti super in ele.

De plic nici nu mai zic... imi place foarte mult.

norishor
09.02.2010, 11:54:44
Biu, sunt minunate sandalutele si posetuta. Superbe....Sa le porti cu placere!

dianaruxi
09.02.2010, 11:59:15
Sal miresici! Ce mai faceti? Am inceput sa impart si eu invitatii, sa aiba timp oamenii sa isi stranga bani:d. M-au sunat aseara sa imi zica ca mi-au adus rochia de mireasa! Abia astept sa ma duc azi s-o vad si s-o probez. In rest n-am mai rezolvat nik!
Voi?
sa ne pui si noua poze pls.
Eu sunt in tratative cu tipa aia de care mi-a zis arahne care face voalete, din polonia pt o clama din aia de pus in par pt ca m-am hotarat la o coafura si anume asta :

ruxi86
09.02.2010, 12:01:32

felicitari pt biserica! sa fie intr-un ceas bun!

Voi?

sa ne pui poze cand ajungi acasa de la proba!

ruxi86
09.02.2010, 12:26:49
Eu sunt in tratative cu tipa aia de care mi-a zis arahne care face voalete, din polonia pt o clama din aia de pus in par pt ca m-am hotarat la o coafura si anume asta :

ai renuntat pana la urma la cocul spaniol? ca parca vroiai coc spaniol daca imi amintesc eu bine.
e f frumoasa coafura asta.
eu nu prea m-am hotarat la coafura, nici la proba n-am ajuns, ar trebui sa imi fac timp si sa merg pe la mijlocul lunii. cred ca nici eu nu am sa imi mai pun diadema si voi apela la un pieptene cu niste pietricele frumos ornamentat

Arahne
09.02.2010, 12:33:08
Deci nu mai vrei coc spaniol si unde iti pui clama lateral? Nu mai vrei voaleta pt civila?

dianaruxi
09.02.2010, 12:39:47
nu stiu ce are forumul azi mi-e foarte greu sa scriu cate ceva, nu vrea sa dea citate si nici nu vrea sa deschid unele poze, si cand sa dau sa trimit mesajul nu vrea tre sa dau refresh de o mie de ori ca sa mearga.
nu mai vreau coc pentru ca arat aiurea cu coc, mie imi trebuie niste par pe langa gat.
clama aia vreau sa o prind in lateral, ca sa nu fie gol asa, nu vreau diadema.

ruxi86
09.02.2010, 12:58:50
nu stiu ce are forumul azi mi-e foarte greu sa scriu cate ceva, nu vrea sa dea citate si nici nu vrea sa deschid unele poze, si cand sa dau sa trimit mesajul nu vrea tre sa dau refresh de o mie de ori ca sa mearga.
nu mai vreau coc pentru ca arat aiurea cu coc, mie imi trebuie niste par pe langa gat.
clama aia vreau sa o prind in lateral, ca sa nu fie gol asa, nu vreau diadema.

si mie imi merge la fel ... initial am crezut ca o fi ori de la calculatorul meu ori de la browser ... dar merge groaznic astazi forumul ... cred ca lucreaza la el si poate din cauza asta ... sau s-a busit.:|

marianamateescu
09.02.2010, 16:16:12

wow!
sunt superbe, sa-ti poare noroc!

emilinicole
09.02.2010, 16:32:56
@BIU
super sunt sandalele..SUPER..lasa-ma cu fucsia..ca astea sunt "belea" cum zice arhane:)
sa le porti fericita si sanatoasa!

ojitosazules85
09.02.2010, 18:53:34
E super rochia, nu am avut cu ce face poze! Trebuie sa imi aleg voalul, gentuta, manusile, si diadema!

Arcee
09.02.2010, 19:30:57

Mda nu stiu ce sa zic...mie mi-a zis ca scrisul va fi fara diacritice, dar nu m-a deranjat acest lucru..sa stii ca eu sunt destul de pretentioasa si am stat 2 ore pana m-am hotarat..in ultima ora ma uitam la 2 invitatii si nu stiam pe care s-o aleg..al meu baiat a iesit la vreo 3 tigari=))
dar nu puteai sa-i dai ei direct in jpg?..sa-i ceri ce dimensiuni are nevoie?.. in fine fapta e consumata deja......:-s

Biu
09.02.2010, 21:11:37
wow!
sunt superbe, sa-ti poare noroc!

fetelor va multumesc tuturor pt complimentele la sandalute >:D< sunt foarte incantata de ele( pana la urma am lasat-o pe mama sa mi le cumpre, daca tot visa noaptea sa ma incalt cu ele mireasa =)) )

marianamateescu, imi plac foarte mult si sandalele tale, sunt foarte tantata de perechea aceea care v-am arat-o si voua de la thea pt civila, dar mi-e cumva sa comand fara sa probez :-< . lasa ca ma inscriu la concursul cu revista si poate ma cheama la preselectie sa am scuza sa vin sa probez pantofii 8-}

si nu mai pot cu siteul merge ca naiba, dar am descoperit "solutia " merg cu cursorul in josul paginii si daca urc dupa aceea pot accesa linkurile, altfel nu >:P

alexandra2009
10.02.2010, 09:56:35
buna fetelor.... imi amintesc si eu de vremurile buna in care eram si noi in toi cu pregatirile de nunta.. asta se intampla acum un an.... vroiam doar sa va spun sa profitati din plin de aceasta perioada si sa va bucurati de ea.. ca o sa va fie dor...
pupici si spor la organizat nunta visurilor...
ps... eu am avut ieri 9 luni de la nunta... Doamne ce mai trece vremea....
a... si sa nu renuntati la nik ce va place voua.. in definitiv voi trebuie sa radiati de fericire...