PDA

Versiunea completa : nunta catolica

Pagini : [1] 2

amour
05.02.2006, 23:00:00
exista vreo mireasa catolica?

IOSANA
30.06.2006, 21:07:45
Buna tuturor, eu sunt foarte noua pe forum si as avea si eu o intrebare daca ar putea cineva sa ma ajute. Si anume....cum se desfasoara nunta catolica?

Si apropo viitorul meu sot este de cetatenie americana si voi avea nevoie de un traducator la cununia religioasa. Stie cineva speech-ul preotului , pentru a-l putea da unui traducator inainte de nunta?

Multumesc anticipat !!

911
01.07.2006, 00:26:10
Buna tuturor, eu sunt foarte noua pe forum si as avea si eu o intrebare daca ar putea cineva sa ma ajute. Si anume....cum se desfasoara nunta catolica?

Si apropo viitorul meu sot este de cetatenie americana si voi avea nevoie de un traducator la cununia religioasa. Stie cineva speech-ul preotului , pentru a-l putea da unui traducator inainte de nunta?

Multumesc anticipat !!

Oooooh...speech-ul.... nu stiu daca-l stie... sunt treburi de-ale lui... eu la nici-o nunta la care am fost nu am reusit sa ascult tot ce zicea preotul =))

Alinta
01.07.2006, 00:50:32
Dar poate sa-l intrebe inainte si sa traduca cineva pana la nunta, daca nu stiu pe cineva care sa cunoasca ambele limbi cat de cat!

911
01.07.2006, 00:56:38
Dar poate sa-l intrebe inainte si sa traduca cineva pana la nunta, daca nu stiu pe cineva care sa cunoasca ambele limbi cat de cat!

hmmm... e destul de plictisitor tot ce spune... dar asa cateva chestii merge ;)

mela
18.02.2007, 20:26:50
Va salut, miresici!
S-a casatorit vreuna din voi in ritul greco-catolic?
Daca da, imi spuneti si mie cum a decurs slujba si cat de mult difera ea de cea ortodoxa? Noi am vorbit cu preotul, dar nu ne-a dat un desfasurator;)) .

Anyone??

ryanaro
18.02.2007, 23:02:16
andradap a avut cununie greo catolica. ea iti va putea spune mai multe

911
19.02.2007, 07:41:58
Va salut, miresici!
S-a casatorit vreuna din voi in ritul greco-catolic?
Daca da, imi spuneti si mie cum a decurs slujba si cat de mult difera ea de cea ortodoxa? Noi am vorbit cu preotul, dar nu ne-a dat un desfasurator;)) .

Anyone??
Buna,

Eu m-am casatorit religios la greco-catolici, la biserica Sf. Ana (http://andradap.myphotoalbum.com/view_photo.php?set_albumName=album03&id=IMG_4765).

Slujba a durat cam 1 ora si 15 min. Tatal meu m-a dus la altar, iar sotul si lumea ma asteptau inauntru. A fost o mik incurcatura la inceput: Noi venind cu nuntasii dupa noi... prima oara am intrat in biserica ASA (http://andradap.myphotoalbum.com/view_photo.php?set_albumName=album03&id=IMG_4531). :D Cand ne-a vazut preotul... ne-a intrebat daca facem repetitie... :-\ In fine, ne-a explicat ca vor intra nuntasii, se vor aseza, nasii, parintii, "domnisorii de onoare", mirele si abia la sfarsit voi intra eu cu tata... In fine am revenit asupra intrarii, am facut-o cum trebuia, dupa care a inceput slujba.

DIferente (fata de cununia ortodoxa) observate de mine:

1.) Slujba tine mai mult (repet: mai mult de ora);
2.) La inceputul slujbei ne-a intrebat preotul, intai pe sot, apoi pe mine:
-Juri sa ii fi alaturi la bine si la rau?
-Juri sa-l/s-o respecti...?
-Juri sa... (Spre rusinea mea nu mai stiu ce... doar ca stiu exact ca au fost trei astfel de intrebari :D, puse fiecaruia dintre noi).
3.) Asezarea in biserica este:
-in mijloc mirii;
-mireasa sta langa bratul stg al mirelui;
-nasul sta alaturi de mire si nasa alturi de mireasa;
AICI PARCA E DIFERENTA: -domnisorul de onoare sta de partea nasului iar domnisoara de onoare sta de partea nasei...

Conform acestei aranjari, practic intr-o parte stau femeile (mireasa,nasa,domnisoara de onoare) si pe partea cealalta stau barbatii (mire, nas, domnisor de onoare).

Si...deocamdata cam atat ma gandesc ca ar fi diferit fata de slujba ortodoxa...
Daca mai ai intrebari, iti raspund cu draga inima!!! :*

mela
24.02.2007, 12:51:16
Buna,

Eu m-am casatorit religios la greco-catolici, la biserica Sf. Ana (http://andradap.myphotoalbum.com/view_photo.php?set_albumName=album03&id=IMG_4765).

Slujba a durat cam 1 ora si 15 min. Tatal meu m-a dus la altar, iar sotul si lumea ma asteptau inauntru. A fost o mik incurcatura la inceput: Noi venind cu nuntasii dupa noi... prima oara am intrat in biserica ASA (http://andradap.myphotoalbum.com/view_photo.php?set_albumName=album03&id=IMG_4531). :D Cand ne-a vazut preotul... ne-a intrebat daca facem repetitie... :-\ In fine, ne-a explicat ca vor intra nuntasii, se vor aseza, nasii, parintii, "domnisorii de onoare", mirele si abia la sfarsit voi intra eu cu tata... In fine am revenit asupra intrarii, am facut-o cum trebuia, dupa care a inceput slujba.

DIferente (fata de cununia ortodoxa) observate de mine:

1.) Slujba tine mai mult (repet: mai mult de ora);
2.) La inceputul slujbei ne-a intrebat preotul, intai pe sot, apoi pe mine:
-Juri sa ii fi alaturi la bine si la rau?
-Juri sa-l/s-o respecti...?
-Juri sa... (Spre rusinea mea nu mai stiu ce... doar ca stiu exact ca au fost trei astfel de intrebari :D, puse fiecaruia dintre noi).
3.) Asezarea in biserica este:
-in mijloc mirii;
-mireasa sta langa bratul stg al mirelui;
-nasul sta alaturi de mire si nasa alturi de mireasa;
AICI PARCA E DIFERENTA: -domnisorul de onoare sta de partea nasului iar domnisoara de onoare sta de partea nasei...

Conform acestei aranjari, practic intr-o parte stau femeile (mireasa,nasa,domnisoara de onoare) si pe partea cealalta stau barbatii (mire, nas, domnisor de onoare).

Si...deocamdata cam atat ma gandesc ca ar fi diferit fata de slujba ortodoxa...
Daca mai ai intrebari, iti raspund cu draga inima!!! :*

La noi va fi putin diferit, vom face casatoria religioasa afara <:-P
Foarte curios ca tine mai mult..eu am auzit ca tine mai putin, dar asta este, ne vom programa totul astfel incat sa fie in regula.
Multumesc mult pentru informatii>:D<

palmers
25.07.2007, 16:45:52

Multumesc anticipat !!
Buna! cred ca cel mai bine este sa vorbesti direct cu preotul de la biserica unde faceti nunta. o sa va zica el tot ce trebuie sa stiti! Mult succes! Chiar la ce biserica faci nunta? Si cand?

wifey
13.04.2008, 13:35:51
Buna, eu ma casatoresc in curand si sunt ortodoxa, sotul meu este catolic traditionalist, de aceea ne-am hotarat sa facem nunta mixta in rit catolic. Am vb cu preotul si accepta, acum as avea nevoie de idei, de pareri, de informatii despre o ceremonie religioasa catolica, care sunt pasii acesteia dc stie cineva. am tot citit pe internet si stiu ca mireasa intra la brat insotita de tatal ei, inaintea lor intra domnisoarele de onoare iar mirele este deja la altar langa cavaleri. cavalerii si domnisoarele stau in picioare pe toata durata ceremoniei in dreapta, respectiv stanga mirilor sau singurii care raman in picioare sunt mirii?

papusha
13.04.2008, 13:44:46
Buna, eu ma casatoresc in curand si sunt ortodoxa, sotul meu este catolic traditionalist, de aceea ne-am hotarat sa facem nunta mixta in rit catolic. Am vb cu preotul si accepta, acum as avea nevoie de idei, de pareri, de informatii despre o ceremonie religioasa catolica, care sunt pasii acesteia dc stie cineva. am tot citit pe internet si stiu ca mireasa intra la brat insotita de tatal ei, inaintea lor intra domnisoarele de onoare iar mirele este deja la altar langa cavaleri. cavalerii si domnisoarele stau in picioare pe toata durata ceremoniei in dreapta, respectiv stanga mirilor sau singurii care raman in picioare sunt mirii?

Buna :)
Si noi vom face cununia in stil romano-catolic :)
Rudele din partea miresei pe partea dreapta....a mirelui pe partea stanga.
Mirele da.....asteapta la altar :)
Domnisoarele de onoare pot intra si dupa mireasa :D
Iar aproape tot timpul slujbei mirii vor sta jos pe 2 scaune fara spatare :)

wifey
13.04.2008, 14:02:00
Buna :)
Si noi vom face cununia in stil romano-catolic :)
Rudele din partea miresei pe partea dreapta....a mirelui pe partea stanga.
Mirele da.....asteapta la altar :)
Domnisoarele de onoare pot intra si dupa mireasa :D
Iar aproape tot timpul slujbei mirii vor sta jos pe 2 scaune fara spatare :)

dar domnisoarele si cavalerii?

papusha
13.04.2008, 14:04:30
dar domnisoarele si cavalerii?

Domnisoarele pot intra si dupa mireasa......iar cavalerii asteapta cu mirele la altar....cand ajung domnisoarele se retrag pe bancuta iar mirii la altar cu ei ;)) :))

wifey
13.04.2008, 14:07:52
Domnisoarele pot intra si dupa mireasa......iar cavalerii asteapta cu mirele la altar....cand ajung domnisoarele se retrag pe bancuta iar mirii la altar cu ei ;)) :))

stiu ca verighetele sunt tinte de unul din cavaleri si el ii va da mirelui verighetele, am dreptate? deci singurii care raman in fata sunt mirii si toti ceilalti se aseaza , iar in momentul daruirii verighetelor, unul din cavaleri se ridica si ii aduce mirelui cutiuta cu bijuterii.

papusha
13.04.2008, 14:10:50
stiu ca verighetele sunt tinte de unul din cavaleri si el ii va da mirelui verighetele, am dreptate? deci singurii care raman in fata sunt mirii si toti ceilalti se aseaza , iar in momentul daruirii verighetelor, unul din cavaleri se ridica si ii aduce mirelui cutiuta cu bijuterii.

Asa stiam si eu cavalerii tin pernuta(cutiuta) cu verighetele......
Sa caut niste poze cu o nunta catolica.....sa-ti arat :) Daca la nunta nu sunt cavaleri nasii dau cutiuta.

wifey
13.04.2008, 14:17:33
Asa stiam si eu cavalerii tin pernuta(cutiuta) cu verighetele......
Sa caut niste poze cu o nunta catolica.....sa-ti arat :) Daca la nunta nu sunt cavaleri nasii dau cutiuta.

eu ma gandeam ca am 3 domnisoare de onoare si 3 cavaleri sau 2 cu 2, ma mai gandesc pana atunci, iar unul dintre cavaleri sa dea verighetele. eu asa imi amintesc ca se face. stii cumva cam cat tine cununia religioasa? sotul meu este american si nu stie romaneste..ma gandesc sa i propun preotului sa o faca cat mai scurta si trebuie sa ne traduca cineva declaratiile sau cum se numesc ele..am vazut ca asa se procedeaza, mirii trebuie sa si scrie fiecare cate o declaratie de iubire si sa le schimbe intre ei. cred ca singura parte pe care o va intelege sotul meu, asta va fi pt ca le spunem in engleza si cineva le va traduce sa le inteleaga si invitatii....saracutul :|

cristoiash
13.04.2008, 14:17:39
Domnisoarele si cavalerii nu sunt importanti pentru ceremonie si nici necesari. Daca vrei sa ii ai, va trebui sa stabilesti singura ce se intimpla cu ei. In US si Canada ei ramin in picioare cu mirii pentru o parte din ceremonie, la inceput si pe urma stau jos. Prima banca e rezervata pentru ei. Mirii stau jos in timpul ceremoniei 98%.

Ce ar trebui sa te preocupe sunt rugaciunile si textele pentru citit. In general sunt o serie de rugaciuni, recession parca ii spune, pe care trebuie sa le scrie mirii si sa le citeasca 5 persoane. Mie nu imi place chestia asta dar cica n-avem incotro. Pe urma trebuie alese niste texte, unul din Evanghelie si altul din altceva, cu relevanta la casatorie, iubire, de-astea.

Tot voi ar trebui sa hotariti ce cintari veti avea. Ma refer la cintecele alea de le cinta toata adunarea. Cred ca nu sunt obligatorii, noi incercam sa scapam de ele fiindca avem o soprana angajata sa cinte.

Am fugit. Daca mai ai intrebari intreaba-ma, ca noi facem catolic-ortodox si trecem prin toate punctele din amindoua.

cristoiash
13.04.2008, 14:19:16
eu ma gandeam ca am 3 domnisoare de onoare si 3 cavaleri sau 2 cu 2, ma mai gandesc pana atunci, iar unul dintre cavaleri sa dea verighetele. eu asa imi amintesc ca se face. stii cumva cam cat tine cununia religioasa? sotul meu este american si nu stie romaneste..ma gandesc sa i propun preotului sa o faca cat mai scurta si trebuie sa ne traduca cineva declaratiile sau cum se numesc ele..am vazut ca asa se procedeaza, mirii trebuie sa si scrie fiecare cate o declaratie de iubire si sa le schimbe intre ei. cred ca singura parte pe care o va intelege sotul meu, asta va fi pt ca le spunem in engleza si cineva le va traduce sa le inteleaga si invitatii....saracutul :|

Nu e necesara declaratia asta. Se citeste aia traditionala. The vows se poarta in US si Canada, insa nu in Europa. Eu am fost deja la citeva nunti catolice aici si n-am vazut nici macar o data sa zica vows aditionale.

papusha
13.04.2008, 14:20:55
Cateva poze.....n-au ieshit bine deloc....le-a facut tatal meu.
Mai am dar trebuie micsorate.

wifey
13.04.2008, 14:23:40
Nu e necesara declaratia asta. Se citeste aia traditionala. The vows se poarta in US si Canada, insa nu in Europa. Eu am fost deja la citeva nunti catolice aici si n-am vazut nici macar o data sa zica vows aditionale.

cred ca nici partea cu rugaciunile nu o vom face pt ca sotul meu oricum nu intelege si ar dura f mult dc le ar si traduce cineva. ma duc sapt asta si vb cu preotul sa vad ce zice. cand se aseaza cavalerii, dupa momentul verighetelor sau inainte si dupa unul dintre ei se ridica si ii da verighetele mirelui?

papusha
13.04.2008, 14:50:41
cred ca nici partea cu rugaciunile nu o vom face pt ca sotul meu oricum nu intelege si ar dura f mult dc le ar si traduce cineva. ma duc sapt asta si vb cu preotul sa vad ce zice. cand se aseaza cavalerii, dupa momentul verighetelor sau inainte si dupa unul dintre ei se ridica si ii da verighetele mirelui?

Pai.....calaverii se aseaza.....si cand mirii is declara viubire vesnica ;;) ;;) ;;) atunci se dau verighetele :x

wifey
13.04.2008, 15:01:06
Pai.....calaverii se aseaza.....si cand mirii is declara viubire vesnica ;;) ;;) ;;) atunci se dau verighetele :x

am inteles, merci mult. dc mai am intrebari, revin. mai e f putin pana la nunta si incep sa am emotii :love:

papusha
13.04.2008, 15:06:59
am inteles, merci mult. dc mai am intrebari, revin. mai e f putin pana la nunta si incep sa am emotii :love:

Te cred! ;;) ;;) ;;) Sa ne zici cum a ieshit :)
Si eu am nunta unui var in mai ;;) abia astept!

cristoiash
13.04.2008, 15:26:43
De fapt si cu verighetele iar depinde de preot. Spre exemplu la varul meu la nunta verighetele au fost la preot pe altar de la inceput, asa ca nu a fost nevoie de nici-un cavaler. Trebuie sa vorbesti cu preotul sa vezi ce si cum vrea. Fiecare cu fitele lui. Spre exemplu al nostru nu vrea si pace sa fie adusa mireasa la altar. Vrea sa ne ia el pe amindoi de la usa.

Deci ar trebui sa vorbesti cu preotul sa te lamureasca cum si ce se face. Cu rugaciunile noi le facem in doua limbi, in germana si engleza, deci cred ca ai putea sa faci si tu la fel.

Glowy
09.05.2008, 19:32:52
Fetelor, eu am fost la catedrala Sf iosif fiind ortodoxa, logodnicul meu este catolic, si mi s-a dat sa invat niste rugaciuni, aveti idee daca cgiar este obligatoriu sa le stiu pe dinafara?o:-)

ynaclau
28.05.2008, 20:48:42
Fetelor, eu am fost la catedrala Sf iosif fiind ortodoxa, logodnicul meu este catolic, si mi s-a dat sa invat niste rugaciuni, aveti idee daca cgiar este obligatoriu sa le stiu pe dinafara?o:-)
Si eu sunt in aceeasi situatie, nu am habar cum se face la catolici. Si eu tot acolo fac cununia religioasa. Tu cand ai nunta?

cristina2002
29.05.2008, 08:22:58
si noi suntem la fel... nu auzisem pana acum de rugaciuni, cu atat mai putin de invatat pe dinafara...:-"

ynaclau
29.05.2008, 20:43:01
Cine are nunta anul asta la Sf. Iosif inaintea mea? Ca vreau si eu sa particip la una sa vad ce se intampla...
Merci!

anamary
29.05.2008, 21:40:11
Si eu sunt in aceeasi situatie, nu am habar cum se face la catolici. Si eu tot acolo fac cununia religioasa. Tu cand ai nunta?
buna, eu sunt catolica si pot sa-ti spun ca se face inainte de nunta un curs prepatrimonial care tine in jur de 7 saptamani...care cuprinde rugaciuni, sfaturi etc...acum depinde in mare parte si de preot ce anume iti cere...trebuie sa vb deschis cu el si sa ii spui ce ai pe suflet...

ynaclau
29.05.2008, 21:51:04
buna, eu sunt catolica si pot sa-ti spun ca se face inainte de nunta un curs prepatrimonial care tine in jur de 7 saptamani...care cuprinde rugaciuni, sfaturi etc...acum depinde in mare parte si de preot ce anume iti cere...trebuie sa vb deschis cu el si sa ii spui ce ai pe suflet...
Pai eu fiind de religie ortodoxa sunt obligata sa invat acele rugaciuni? Pentru ca eu stiu ca eu ma spovedesc la ortodocsi nu la catolici, inainte de nunta

anamary
30.05.2008, 09:52:08
Pai eu fiind de religie ortodoxa sunt obligata sa invat acele rugaciuni? Pentru ca eu stiu ca eu ma spovedesc la ortodocsi nu la catolici, inainte de nunta
banuiesc ca va fii o nunta mixta...
in principiu trebuiesc stiute anumite rugaciuni...dar nu te poate obliga nimeni... cum ti-am mai spus depinde ff mult de preot, ceea ce vrea el de la voi, viitorii miri...spre ex. cumnata mea era ortodoxa, s-a dat la catolici si singura rugaciune care o stia era crezul...si ala mai mult citit:-"...
asa ca nu-i obligatoriu sa stii toate aceste rugaciuni...avand in vedere ca va fi si nunta mixta...

cristoiash
30.05.2008, 10:12:31
Cine are nunta anul asta la Sf. Iosif inaintea mea? Ca vreau si eu sa particip la una sa vad ce se intampla...
Merci!

Catedrala e deschisa, du-te si tu si asista la o nunta oarecare ca nu te da nimeni afara.

ynaclau
30.05.2008, 14:27:45
Catedrala e deschisa, du-te si tu si asista la o nunta oarecare ca nu te da nimeni afara.
Stiu ca e deschisa, dar nu sunt nunti in fiecare sambata si la orice ora ca la ortodocsi, catolici sunt totusi o minoritate in bucuresti si din cauza asta intrebam fetele daca au nunti acolo inaintea mea

cristoiash
30.05.2008, 14:42:19
Stiu ca e deschisa, dar nu sunt nunti in fiecare sambata si la orice ora ca la ortodocsi, catolici sunt totusi o minoritate in bucuresti si din cauza asta intrebam fetele daca au nunti acolo inaintea mea

Du-te la ei la secretariat, ca au acolo lista cu programarile si precis iti spun, nu e nici-o problema sa asisti la o alta slujba. Spune-le de ce vrei sa asisti, ca ai nunta la ei si nu stii ce se va intimpla si cum arata o slujba catolica.

Insa voi n-ati avut o intilnire cu preotul? ca noi am stat de vorba de 2 ori, a trebuit sa ne scriem singuri rugaciunile si sa ne cautam singuri textele din evanghelie si nu numai si ce cintece vrem, si ce musica pentru orga ... etc. Si pe urma am stat cu preotul si ne-a explicat ce se va intimpla pas cu pas. Ar trebui sa aveti si voi discutia asta.

Yonika
05.09.2008, 13:40:21
Fetele, care ma poate ajuta si pe mine cu juramantul care se citeste de catre miri la biserica? Eu am fost ortodoxa si m-am dat la catolici si mi-ar place sa invat acel text.
Merci!

anamary
05.09.2008, 16:00:18
Fetele, care ma poate ajuta si pe mine cu juramantul care se citeste de catre miri la biserica? Eu am fost ortodoxa si m-am dat la catolici si mi-ar place sa invat acel text.
Merci!
buna YONIKA, acusi intrii si tu in randul sotiilor;;) ...
cat despre juraminte, poti sa ceri si preotului sa citesti inainte...dar ti-l spun eu:"eu...te iau pe tine...ca sot (sotie), fagaduiesc si jur sa-ti fiu credincioasa(credincios) in orice imprejurare, fericita sau nefericita, in caz de boala, cat si in timp de sanatate. sa te iubesc si sa te respect in toate zilele vietii mele"
si eu l-am citit inainte de vreo 2 ori...ca sa nu ma incurc de emotii...
CASA DE PIATRA iti urez, tot binele din lume...si sper sa te acomodezi cu Bacaul<:-P <:-P <:-P
distractie placuta si sa te bucuri la maxim in acea zi unika

Yonika
06.09.2008, 10:39:34
buna YONIKA, acusi intrii si tu in randul sotiilor;;) ...
cat despre juraminte, poti sa ceri si preotului sa citesti inainte...dar ti-l spun eu:"eu...te iau pe tine...ca sot (sotie), fagaduiesc si jur sa-ti fiu credincioasa(credincios) in orice imprejurare, fericita sau nefericita, in caz de boala, cat si in timp de sanatate. sa te iubesc si sa te respect in toate zilele vietii mele"
si eu l-am citit inainte de vreo 2 ori...ca sa nu ma incurc de emotii...
CASA DE PIATRA iti urez, tot binele din lume...si sper sa te acomodezi cu Bacaul<:-P <:-P <:-P
distractie placuta si sa te bucuri la maxim in acea zi unika
Multumesc tare mult! Da, mai avem si noi o saptamana si devenim o familie. Cu Bacaul m-am acomodat, atata ca aici nu prea am prieteni, doar fratii lui iuby. In rest toate bune!:*

Adriana_2485
11.10.2008, 11:39:03
Juramantul acesta se citeste sau trebuie sa il stii pe dinafara?

sunbeam
16.10.2008, 12:19:16

Buna,

Eu sunt ortodoxa si vreau sa fac cununia mixta - el e catolic- dar nu aici la noi, ci in Canada. Am inteles ca acolo trebuie sa faci un fel de curs inainte, cateva zile, in care ti se spune ce inseamna casatoria, etc. Se face chestia asta si la noi si pentru cei care nu sunt catolici? Noi nu o sa avem timp de acel curs in Canada, plus ca eu nefiind cetatean canadian nu cred ca il voi putea face acolo. Se da vreun fel de certificat ceva dupa?

Multam!

cristoiash
16.10.2008, 12:24:08
Buna,

Eu sunt ortodoxa si vreau sa fac cununia mixta - el e catolic- dar nu aici la noi, ci in Canada. Am inteles ca acolo trebuie sa faci un fel de curs inainte, cateva zile, in care ti se spune ce inseamna casatoria, etc. Se face chestia asta si la noi si pentru cei care nu sunt catolici? Noi nu o sa avem timp de acel curs in Canada, plus ca eu nefiind cetatean canadian nu cred ca il voi putea face acolo. Se da vreun fel de certificat ceva dupa?

Multam!

Da, se numesc Pre-Cana classes si trebuie facute, in Canada nu se poate altfel. E un curs de pregatire pentru cuplu si bineinteles ca va da o patalama la mina ca l-ati facut. N-are legatura cu cetatenia. Cursul dureaza citeva saptamini, se face simbata in general. Pur si simplu nu va puteti casatori catolic in Canada fara asta, deci trebuie sa va faceti timp sa il faceti.

C.

sunbeam
16.10.2008, 13:08:33
Multumesc mult cristoiash!

Din cate inteleg, acest curs trebuie facut acolo? nu se poate face si la noi aici in RO?

cristoiash
16.10.2008, 13:21:01

Din cate inteleg, acest curs trebuie facut acolo? nu se poate face si la noi aici in RO?

Nu stiu, nu sunt la curent cu evenimentele prin Romania. Du-te la o biserica catolica si vorbeste cu preotul. Daca exista, atunci poate sa le faci in Ro si sa iti dea o hirtie ca le-ati facut. Astea trebuie facute impreuna, nu cred ca merge separat.

Cel mai bine ar fi sa intrebe si la biserica catolica din Canada daca ar accepta ceva din Romania, o hirtie de la preot de consiliere ceva de genul asta. Ca in cazul asta poate ati reusi sa scapati de Pre-cana.

meliaro
16.10.2008, 13:38:21

Nici in Spania nu te poti casatori fara acel certificat....dar stiu un caz in fata a cerut i romania la biseric acatolica din constanta acest certificat , a trebuit sa asiste la niste pre-cursuri in constanta, iar in spania a facut cursurile impreuna cu viitorul sot, caci trebuie sa mearga impreuna.

Noi nu vom face casatorie mixta, ci doar civila, desi daca ar fi insistat A., cred ca as fi facut-o (ce mi-e intr-o parte sau in cealalta, sunt o persoana buna), pentru ca ceremonia la catolici, cel putin din punctul meu de vedere sunt mult mai frumoase si mai emotive, pot rudele sa tina un mic discurs, sa zica proaspetilor casatoriti cateva cuvinte....

evede
21.10.2008, 05:03:09
La noi situatia e complicata rau, eu sunt ortodoxa, el tot (mama lui e Martor al lui Iehova, deci nu prea stiu ce e el, ca nu prea o are cu religia) si vrem sa ne cununam la biserica romano-catolica. Idee nu am daca vom fi acceptati:-?, insa eu vreau ca viitoarea noastra familie sa apartina unei religii, poate mergem la biserica mai des... Si la toate astea, nu se termina telenovela, partea cea mai interesanta urmeaza: Eu sunt la a doua casatorie, deci automat este exlus sa fim acceptati, ca doar la Catolici nu este recunoscut divortul! Nici nu stiu cum sa procedez, ma duc in viitorul apropiat sa vorbesc cu preotul, sa vad ce ne spune. Ma gindeam sa nu-i spun de prima casatorie (care oricum a fost o prostie de adolescenta), ca a fost demult si a durat doua 1 luna si poate nu se pune:)). Chiar nu stiu ce sa fac, nu prea as vrea sa intru la cununie cu o minciuna pe suflet, dar nici sa nu ma primeasca la cununie din cauza unei prostii facute la 17 ani:-L

cristoiash
21.10.2008, 08:10:57
La noi situatia e complicata rau, eu sunt ortodoxa, el tot (mama lui e Martor al lui Iehova, deci nu prea stiu ce e el, ca nu prea o are cu religia) si vrem sa ne cununam la biserica romano-catolica. Idee nu am daca vom fi acceptati:-?, insa eu vreau ca viitoarea noastra familie sa apartina unei religii, poate mergem la biserica mai des... Si la toate astea, nu se termina telenovela, partea cea mai interesanta urmeaza: Eu sunt la a doua casatorie, deci automat este exlus sa fim acceptati, ca doar la Catolici nu este recunoscut divortul! Nici nu stiu cum sa procedez, ma duc in viitorul apropiat sa vorbesc cu preotul, sa vad ce ne spune. Ma gindeam sa nu-i spun de prima casatorie (care oricum a fost o prostie de adolescenta), ca a fost demult si a durat doua 1 luna si poate nu se pune:)). Chiar nu stiu ce sa fac, nu prea as vrea sa intru la cununie cu o minciuna pe suflet, dar nici sa nu ma primeasca la cununie din cauza unei prostii facute la 17 ani:-L

1. Duceti-va la o biserica ortodoxa. Daca nici-unul din voi nu e botezat catolic si nu mentine riturile catolice nu aveti de ce sa va casatoriti in rit catolic si mi se pare normal ca biserica catolica sa nu va primeasca. Sau aveti de gind sa va cresteti copiii intr-o religie de care nu apartineti? Ori, ati putea sa va botezati catolic, ceea ce mie mi se pare o prostie sa o faci doar pentru ca iti place cum arata ceremonia catolica de cununie.

2. Divortul se accepta si in biserica ortodoxa, nu stiu care e procedura, dar exista. Si in biserica catolica se accepta, ceva mai greu, insa avind in vedere ca nu sunteti catolici nu stiu cum si ce s-ar face in cazul vostru. Mergi la un preot si vorbeste cu el si spune-i ce si cum si sa te sfatuiasca. Mitropolitul e pasul al doilea daca nu te intelegi cu preotul.

3. Daca inseamna ceva cununia in biserica pentru tine mai mult decit un ceremonial si o rochie scumpa cu cristale, atunci ar fi bine sa nu minti si sa nu ascunzi. Nu stiu daca te intreaba preotul, la catolici trebuie sa semnezi ca n-ai mai fost casatorita, iar aici unde sunt eu trebuie sa aduci chiar dovada. Insa daca pleci de la ideea ca minti la biserica, atunci practic iti devalorizezi si anulezi singura cununia, deci mai bine n-ai face-o deloc la biserica.

Cam astea sunt sfaturile mele. Mergi si vorbeste cu un preot.

evede
22.10.2008, 03:48:53
Nu vreau sa mergem la o biserica ortodoxa deoarece sunt foarte departe de ea. Eu nu vreau pur si simplu sa ma cunun ca asa trebuie, eu vreau ca familia noastra sa fie acceptata si binecuvintata acolo sus! Am decis sa mergem la biserica catolica nu de dragul frumusetii ceremoniei (cu toate ca nici nu stiu cit de frumos este, nu am participat la nici o cununie catolica, deci nu stiu cum e). Am privit mai multe talk-show-uri la Pro TV chisinau unde se discutau diferite teme religioase si venea un preot catolic si unul ortodox, ce mai vorba, il asculti pe preotul catolic si simti o liniste sufleteasca pe care ti-o transmite. Sa-mi fie iertate cuvintele, dar la noi preotii ortodoxi nu prea o au cu educatia. Poate in Ro e altfel, dar la noi e destul de nasol, e totul pe bani.(:| Plus ca mai am un motiv foarte serios sa nu vreau sa ma cunun la biserica ortodoxa.
Parintii mei s-au casatorit in perioada sovietica cind la noi era interzisa cununia, si au trait asa multi ani, taticul meu a fost grav bolnav multi ani, in jur de 18 ani dependent de scaun cu rotile, si cind au mers la preot 5 ani in urma si l-au rugat sa-i cunune el a refuzat, chiar i-a alungat din biserica fata de toata lumea, numindu-i pacatosi si necurati! Dupa putin timp taticul a decedat si asa au ramas necununtati iar mama regreta foarte mult. Pai asa se face? Sa vreau eu pe urma sa merg sa ma cunun la ei? Sa merg eu duminica la biserica si sa-mi umplu sufletul cu lumina? No way!

Voi merge sa discut cu un preot catolic.

Adriana_2485
28.10.2008, 18:52:22

Nu prea se poate sa nu ii spui pentru ca injainte de a te casatori, preotul iti va cere un certifcat de libera stare (de la biserica de care apartii), care sa ateste ca nu ai mai fost cununata religios pana acum.

dianaruxi
07.04.2009, 10:15:02
buna fetelor ,
eu sunt ortodoxa si ma voi casatori in 2010 cu un catolic si avand in vedere ca nu vrea sa se converteasca la ortodoxism ne vom casatori intr-o biserica catolica si voiam sa stiu dc stiti cand si daca ei au posturi de repectat.
multumesc

4499ELENUTA
07.04.2009, 10:17:45
buna fetelor ,
eu sunt ortodoxa si ma voi casatori in 2010 cu un catolic si avand in vedere ca nu vrea sa se converteasca la ortodoxism ne vom casatori intr-o biserica catolica si voiam sa stiu dc stiti cand si daca ei au posturi de repectat.
multumesc

buna,si eu sunt casatorita cu un catolic si posturile lor sunt aceleasi ca si la noi, cel putin fam.sotului meu tine acelasi posturi ca si noi ortodocsii.

dianaruxi
07.04.2009, 10:35:09
familia lui nu e religioasa si nu tine posturi, dar ma intreb de preot daca va fi dispus sa ne cunune in post.

4499ELENUTA
07.04.2009, 10:43:29
familia lui nu e religioasa si nu tine posturi, dar ma intreb de preot daca va fi dispus sa ne cunune in post.

pai si ce daca ei nu tin post, tu daca vrei tii, sau nu?in legatura cu preotul chiar nu stiu cel mai bine ar fi sa mergi sa intrebi>:D<

dianaruxi
07.04.2009, 10:51:38
nici eu nu sunt prea religioasa, deci post nu tin niciodata, oricum mersi pentru ajutor. o sa ma duc la niste biserici catolice sa intreb.
PS ai fost o mireasa superba esti frumoasa foc.

4499ELENUTA
07.04.2009, 10:57:47
nici eu nu sunt prea religioasa, deci post nu tin niciodata, oricum mersi pentru ajutor. o sa ma duc la niste biserici catolice sa intreb.
PS ai fost o mireasa superba esti frumoasa foc.

ahh, merci mult, nici eu nu tin post dar sunt credincioasa:* :*

adeana
21.04.2009, 23:51:15
La mine este invers.. eu ortodoxa si el catolic. Eu nu ma convertesc, dar vom face ceremonia religioasa la catolici.. E mai complicat decat ne-am asteptat.. Trebuie sa ducem niste hartii prin care sa aratam ca am fost botezati.. aici intervine complicatul.. :) Adica, eu sunt din Timisoara, acolo am fost botezata.. el din Arad, botezat la biserici diferite si acum locuim la Bucuresti. Conform spuselor preotului, dupa 6 luni de stat intr-un loc nou.. "apartii" acelui loc si asta inseamna ca trebuie sa fim inscrisi la o biserica din Bucuresti. Chiar daca nu suntem prea religiosi, cel putin la partea cu mersul la biserica.. trebuie sa aparem inscrisi undeva, adica sa platim cotizatie :) La biserica din Arad am vorbit cu preotul, am raspuns la intrebari, am acceptat sa cresc si sa educ copii in spiritul religiei catolice.. si acum ramane sa mergem la biserica din Bucuresti, probabil pentru pregatire.. Vom vedea ce mai avem de facut..

Cand e vorba de casatorii mixte, va recomand sa mergeti sa vorbiti cu preotul si o sa va indrume el.. cred ca e cel mai ok..

cori_iasi
22.04.2009, 08:10:11
La mine este invers.. eu ortodoxa si el catolic. Eu nu ma convertesc, dar vom face ceremonia religioasa la catolici.. E mai complicat decat ne-am asteptat.. Trebuie sa ducem niste hartii prin care sa aratam ca am fost botezati.. aici intervine complicatul.. :) Adica, eu sunt din Timisoara, acolo am fost botezata.. el din Arad, botezat la biserici diferite si acum locuim la Bucuresti. Conform spuselor preotului, dupa 6 luni de stat intr-un loc nou.. "apartii" acelui loc si asta inseamna ca trebuie sa fim inscrisi la o biserica din Bucuresti. Chiar daca nu suntem prea religiosi, cel putin la partea cu mersul la biserica.. trebuie sa aparem inscrisi undeva, adica sa platim cotizatie :) La biserica din Arad am vorbit cu preotul, am raspuns la intrebari, am acceptat sa cresc si sa educ copii in spiritul religiei catolice.. si acum ramane sa mergem la biserica din Bucuresti, probabil pentru pregatire.. Vom vedea ce mai avem de facut..

Cand e vorba de casatorii mixte, va recomand sa mergeti sa vorbiti cu preotul si o sa va indrume el.. cred ca e cel mai ok..

si la noi este aceeasi situatie, eu ortodoxa si el catolic. acum trebuie sa ne facem timp sa mergem la pregatire. stiti cumva pe ce perioada se desfasoara pregatirea, cat dureaza si daca este absolut obligatorie?
eu nu sunt de acord sa ii zic ca botez copiii la catolici, daca nu vreau.

cristoiash
22.04.2009, 09:05:29
si la noi este aceeasi situatie, eu ortodoxa si el catolic. acum trebuie sa ne facem timp sa mergem la pregatire. stiti cumva pe ce perioada se desfasoara pregatirea, cat dureaza si daca este absolut obligatorie?

Daca nu esti de acord, nu semna pentru asta. Daca nu o faci insa, nu va va casatori nimeni in rit catolic. E o problema pe care sa o discuti cu viitorul sot si e o problema serioasa.

Pregatirea e obligatorie, dar s-ar putea sa fie doar o intilnire de o ora si ceva cu preotul in care sa discutati putin despre relatia voastra, casnicie etc. La noi asta a inlocuit Precana.

cori_iasi
22.04.2009, 09:24:39
:-s
Daca nu esti de acord, nu semna pentru asta. Daca nu o faci insa, nu va va casatori nimeni in rit catolic. E o problema pe care sa o discuti cu viitorul sot si e o problema serioasa.

Pregatirea e obligatorie, dar s-ar putea sa fie doar o intilnire de o ora si ceva cu preotul in care sa discutati putin despre relatia voastra, casnicie etc. La noi asta a inlocuit Precana.

multumesc de raspuns. auzisem ca te pune sa promiti ca ii vei boteza la catolici, dar nu ca trebuie sa semnezi...m-ai pus pe ganduri#-o
oricum, trebuie sa mergem cat de curand la biserica si vom vedea. sper totusi sa nu fie asa cum spui tu:-s

sugarlips
22.04.2009, 10:42:40

noi am fost la pregatire de vreo 4 ori, daca tin bine minte....dar mie una chiar mi-a placut, am fost doar noi doi cu preotul si cam o ora a durat ..
a fost interesant...nu s-a pomenit nimic de religie,ci doar de familie in general
oricum cred ca depinde mult si de preot...al nostru a fost chiar 'de gasca'...daca pot spune asa despre un preot :))
a facut tot felul de glume...
poate si din aceasta cauza ne-a placut...ca a stiut cum sa se apropie de noi si cum sa vorbeasca cu noi..
pe mine m-a pus sa semnez ca sunt de acord sa botez copilul la catolici :-s

cori_iasi
22.04.2009, 11:18:20

noi am fost la pregatire de vreo 4 ori, daca tin bine minte....dar mie una chiar mi-a placut, am fost doar noi doi cu preotul si cam o ora a durat ..
a fost interesant...nu s-a pomenit nimic de religie,ci doar de familie in general
oricum cred ca depinde mult si de preot...al nostru a fost chiar 'de gasca'...daca pot spune asa despre un preot :))
a facut tot felul de glume...
poate si din aceasta cauza ne-a placut...ca a stiut cum sa se apropie de noi si cum sa vorbeasca cu noi..
pe mine m-a pus sa semnez ca sunt de acord sa botez copilul la catolici :-s

da, m-am hotarat sa merg azi la biserica si sa il pun pe miresoi sa intrebe cum sta treaba (sa nu zica eu am eu gura prea mare ;)) ). oricum, nu mi se pare normal sa dau cu subsemnatul ca imi voi boteza copiii la catolici, asa, ca principiu.
multumesc miresici :* :*

adeladana
22.04.2009, 11:18:23
salut :)

stie cineva sa explice care e rolul nasilor la o nunta catolica?...cam ce trebuie sa faca, sa cumpere...sa plateasca....?...ma intereseaza la biserica...mai ales

o sa fim nasi la niste prieteni(ea catolica...el ortodox) care se casatoresc la o biserica catolica....

multumesc :)

sugarlips
22.04.2009, 12:02:47
salut :)

stie cineva sa explice care e rolul nasilor la o nunta catolica?...cam ce trebuie sa faca, sa cumpere...sa plateasca....?...ma intereseaza la biserica...mai ales

o sa fim nasi la niste prieteni(ea catolica...el ortodox) care se casatoresc la o biserica catolica....

multumesc :)

din cate stiu eu la catolici nu exista notiunea de nasi, se numesc martori si nu au absolut nimic de facut...semneaza la sfarsit si atat...
asa a fost in cazul meu, am avut o cununie mixta, lumanari nu am avut, biserica am platit-o noi, doar ca pe invitatie i-am trecut ca si nasi si au stat cu noi la masa

adeladana
22.04.2009, 12:12:06
din cate stiu eu la catolici nu exista notiunea de nasi, se numesc martori si nu au absolut nimic de facut...semneaza la sfarsit si atat...
asa a fost in cazul meu, am avut o cununie mixta, lumanari nu am avut, biserica am platit-o noi, doar ca pe invitatie i-am trecut ca si nasi si au stat cu noi la masa

m-am mai linistit putin...... deci in afara de plata bisericii pe care vreau sa o facem noi ....nu ne ramane nimic de pregatit pentru biserica......

eu o sa ii cumpar buchetul de mireasa....pt ca si mie mi l-a cumparat nasa mea.... si voalul :)....

sper sa iasa totul bine :)....

multumesc mult pt raspuns (voiam sa fiu pregatita in cazul in care trebuie respectat vreun ritual in biserica de catre nasi)

cristoiash
22.04.2009, 12:31:38
cori, si eu am semnat pentru botezul copiilor in rit catolic. si asta vom si face, indiferent ca eu sunt ortodoxa. din toti preotii cu care am vorbit si din toate alergaturile eu am ajuns la concluzia ca biserica catolica este mult mai deschisa la nou, la comunicare, la a accepta alte culturi si ritualuri. Preotul care ne-a cununat pe noi ne-a lasat un sentiment foarte placut si foarte multa caldura, e chiar un preot cu har. Si de aceea copilul va fi botezat tot de el.

Cit despre voi, daca nu vrei sa botezi copilul catolic, eu as spune sa nu minti totusi doar pentru cununie. Nu stiu, mie mi s-ar parea aiurea rau sa minti de dragul unei ceremonii care se vrea sfinta. Ar fi o contradictie in termeni. Daca nu poti in mod sincer sa promiti asta, cautati o alta formula pentru cununie care sa nu implice ritual catolic.

adela, nasii sunt martori si semneaza la final. le poti da tu o functie in cadrul ceremoniei daca vrei (adica mirele si mireasa), spre exemplu sa citeasca ceva texte, ori rugaciuni, dar nu e musai.

cori_iasi
22.04.2009, 12:43:07
[quote=cristoiash;1780115]cori, si eu am semnat pentru botezul copiilor in rit catolic. si asta vom si face, indiferent ca eu sunt ortodoxa. din toti preotii cu care am vorbit si din toate alergaturile eu am ajuns la concluzia ca biserica catolica este mult mai deschisa la nou, la comunicare, la a accepta alte culturi si ritualuri. Preotul care ne-a cununat pe noi ne-a lasat un sentiment foarte placut si foarte multa caldura, e chiar un preot cu har. Si de aceea copilul va fi botezat tot de el.

Cit despre voi, daca nu vrei sa botezi copilul catolic, eu as spune sa nu minti totusi doar pentru cununie. Nu stiu, mie mi s-ar parea aiurea rau sa minti de dragul unei ceremonii care se vrea sfinta. Ar fi o contradictie in termeni. Daca nu poti in mod sincer sa promiti asta, cautati o alta formula pentru cununie care sa nu implice ritual catolic.

si mie mi s-a parut a fi mult mai open minded, de asta ma mir atat ca se impun niste chestii de genul asta. Si mie mi se pare la fel de aiurea sa mint, nu as putea si chiar nu se face, cununia este zero, maibine nici nu o faci. o sa ma gandesc si la varianta de a boteza copii la catolici si daca chiar nu ma pot impaca cu ideea, probabil ca voi cauta o biserica ortodoxa.
voi vedea in seara asta si va tin la curent
>:D< >:D< >:D<

Alisori
22.04.2009, 12:56:08

eu ortodoxa, el catolic
treaba cu botezul nu mi-a placut de cand am auzit-o[-X
din punctul meu de vedere nu e normal sa obligi pe cineva..sa semneze ca isi va boteza copilasii catolici[-(
probabil (mai mult ca sigur)...relig.catolica spune, daca nu ma insel ca sotul traieste in pacat cu mine=)) , eu ortodoxa, el catolic si nunta la ortodocsi

cristoiash
22.04.2009, 13:00:14
eu ortodoxa, el catolic
din punctul meu de vedere nu e normal sa obligi pe cineva..sa semneze ca isi va boteza copilasii catolici[-(
probabil (mai mult ca sigur)...relig.catolica spune, daca nu ma insel ca sotul traieste in pacat cu mine=)) , eu ortodoxa, el catolic si nunta la ortodocsi

nu, biserica catolica nu spune ca traiti in pacat daca sunteti casatoriti in rit ortodox. religia by the way e aceeasi, crestina. nu exista "religia catolica" si "religia ortodoxa", exista "confesiunea catolica" si cea ortodoxa.

pe urma mai exista o slujba de binecuvintare pe care o puteti face daca vreti in rit catolic, care sa binecuvinteze cununia in rit ortodox. Asta se poate fara sa promiti nimic.

dianaruxi
22.04.2009, 13:19:59
Eu am mai citit pe un site ca trebuie sa vii cu un certificat de la botez care sa ateste ca ai fost botezat.
Nu am fost inca sa ma interesez la o biserica catolica pentru ca noi mai avem mai mult de un an pana la nunta. Am inteles de asemenea ca nu-ti cer bani pentru ceremonie ci doar daca vrei sa faci o donatie pentru biserica. Cam in ce pret se incadreaza aceste donatii nu stiu.
Si trebuie sa te duci cu cateva luni inainte de nunta la preot sa te sfatuiasca nu stiu de ce, iar nasul trebuie sa fie cel putin unul catolic, insa la ei cred ca nu e obligatoriu sa fie casatoriti nasii.
Oricum cand ma duc la biserica va voi anunta ce mi-a zis.

NicoAimee
22.04.2009, 13:51:19
eu ortodoxa, el catolic
Nu te obliga biserica sa botezi copiii catolic. Si eu sunt ortodoxa si vom face nunta la catolici pentru ca viitorul sot este catolic. Prin urmare m-am interesat. In cazul casatoriilor mixte, partea catolica trebuie sa declare ca este gata sa evite pericolele de a parasi credinta si sa promita ca va face tot ce-i sta în putinta ca toti copiii sa fie botezati si educati în Biserica Catolica; cealalta parte trebuie sa stie si sa fie facuta constienta despre promisiunile pe care trebuie sa le faca partea catolica. Asta nu inseamna ca esti obligat sa ii botezi catolic. Si ca sa citez un preot catolic "Partea catolica trebuie sa faca tot ce-i sta în putinta ca toti copiii sa fie botezati si educati în Biserica Catolica, dar asta nu înseamna ca trebuie sa se ajunga la certuri în familie si dezbinare. Aceasta ar fi cu adevarat pacat." Ideea e tocmai asta, ca daca accepti sa te casatoresti catolic trebuie sa discuti cu celalat si despre botezul copiilor si sa accepti ca el face o promisiune. La urma urmei, asa cum spune si biserica, mai important e sa nu existe certuri si disensiuni in familie.

taia
22.04.2009, 14:02:28
Eu am mai citit pe un site ca trebuie sa vii cu un certificat de la botez care sa ateste ca ai fost botezat.
Nu am fost inca sa ma interesez la o biserica catolica pentru ca noi mai avem mai mult de un an pana la nunta. Am inteles de asemenea ca nu-ti cer bani pentru ceremonie ci doar daca vrei sa faci o donatie pentru biserica. Cam in ce pret se incadreaza aceste donatii nu stiu.
Si trebuie sa te duci cu cateva luni inainte de nunta la preot sa te sfatuiasca nu stiu de ce, iar nasul trebuie sa fie cel putin unul catolic, insa la ei cred ca nu e obligatoriu sa fie casatoriti nasii.
noi ne-am cununat la catolici, eu find catolica.
intr-adevar a trebuit sa duc acel certificat de botez (numai eu), ne-a explicat preotul ca este necesar deoarece religia catolica vede cununia adevarata doar prima si daca as dori sa ma mai cunun o data n-as putea la ei (ei nu recunosc divortul). In ceea ce priveste botezatul copiilor noua nu ni s-a cerut nimic in acest sens.
La noi a fost o taxa care a trebuit achitata (50 ron cand am facut rezervareea si inca 200 dupa cununie-nefiind vorba de donatie, am primit chitanta)
Nu ni s-a cerut ca nasii sa fie catolici...

taia
22.04.2009, 14:03:58
AAAAAAAAAA! Am fost o singura data la o pregatire pt casatorie, a durat cam o ora si am discutat despre familie, importanta ei, etc...foarte fain
si, am mai fost o data, vinerea dinainte nuntii, la repetitie cand am exersat efectiv cine de unde intra,unde ne asezam, etc

NicoAimee
22.04.2009, 14:07:54
Asa cum spunea cineva mai sus, nasii sunt de fapt martori la casatorie. Prin urmare pot fi ortodocsi - ambii. Si noi vom avea nasi ortodocsi.
Da, trebuie un certificat de botez de la biserica unde ai fost botezat.
Noua ni s-a spus ca trebuie sa platim - probabil difera de la biserca la biserica.
Trebuie mers la biserica inainte de casatorie pentru niste discutii cu preotul - se poate merge la biserica la care va fi oficiata casatoria sau la alta. La aceste intalniri sunt instruiti cei doi asupra scopurilor si proprietatilor esentiale ale casatoriei (unitate, indisolubilitate, binele sotilor, generarea si educarea fiilor, etc.).

adeladana
22.04.2009, 14:22:28
multumesc mult pt informatii :)
acum pot sa astept linistita nunta finilor :)
pupici

NicoAimee
22.04.2009, 14:59:31
Nu ati vrut voi sau la catolici nu se iau lumanari?

cori_iasi
22.04.2009, 15:12:13

Si eu am auzit ca lumanarile nu sunt necesare, dar am fost la un moment dat la biserica (cand am vrut sa confirmam data pt invitatii) si am intrebat. s-a uitat preotul la mine cam stramb si mi-a zis ca: "Cum fara lumanari? Nuuuuu.Unde ai auzit asa ceva". la care eu m-am simtit ca o L-) si n-am mai zis nimic. deci eu voi avea lumanari....

NicoAimee
22.04.2009, 15:34:10
Si eu am auzit ca lumanarile nu sunt necesare, dar am fost la un moment dat la biserica (cand am vrut sa confirmam data pt invitatii) si am intrebat. s-a uitat preotul la mine cam stramb si mi-a zis ca: "Cum fara lumanari? Nuuuuu.Unde ai auzit asa ceva". la care eu m-am simtit ca o L-) si n-am mai zis nimic. deci eu voi avea lumanari....
Multumesc frumos. Ma bucur sa aud asta pentru ca eu vreau lumanari. Stii cumva si cine le tine in timpul slujbei? Intreb asta pentru ca am vazut ca la ortodocsi nu e o regula, in sensul ca le tin ori cavalerul si domnisoara de onoare, ori nasii.

cori_iasi
22.04.2009, 15:44:36
Multumesc frumos. Ma bucur sa aud asta pentru ca eu vreau lumanari. Stii cumva si cine le tine in timpul slujbei? Intreb asta pentru ca am vazut ca la ortodocsi nu e o regula, in sensul ca le tin ori cavalerul si domnisoara de onoare, ori nasii.

eu am fost la o cununie religioasa catolica si nu am vazut sa tina cineva lumanarile, probabil erau sprijinite pe undeva. eu i-am zis nasei mele sa stea linistita ca nu va tine in mana lumanarile (isi facea pbleme ca vor fi grele) si nici nu va sta in picioare. in picioare stateau doar mirii, care s-au asezat la un moment dat in genunchi si atat.
:*

cristoiash
22.04.2009, 17:15:56
Eu nu stiu ce ziceti voi de luminari, dar stiu de "luminare". E o luminare mai mica, mai scunda si rotofeie decit ce folosim noi la ortodocsi. A fost adusa in timpul intrarii de un copil de altar, nu stiu cum ii zice, si a fost aprinsa in cadrul ceremoniei de catre preot cu o rugaciune. A ramas aprinsa pe altar tot timpul ceremoniei si pe urma am luat-o noi acasa, o avem si acum. E un simbol al uniunii.

NicoAimee
22.04.2009, 17:56:44
Eu nu stiu ce ziceti voi de luminari, dar stiu de "luminare". E o luminare mai mica, mai scunda si rotofeie decit ce folosim noi la ortodocsi. A fost adusa in timpul intrarii de un copil de altar, nu stiu cum ii zice, si a fost aprinsa in cadrul ceremoniei de catre preot cu o rugaciune. A ramas aprinsa pe altar tot timpul ceremoniei si pe urma am luat-o noi acasa, o avem si acum. E un simbol al uniunii.
Poate a fost asa pentru ca tu ai facut cununia in alta tara din cate am inteles (scuze daca gresesc). Ma gandesc ca poate e vorba de alte obiceiuri, desi stiu ca in mod normal ar trebui sa fie acelasi ritual.
Si acea lumanare ati cumparat-o voi de la biserica respectiva sau cum ati procedat?

cristoiash
22.04.2009, 18:18:29
Poate a fost asa pentru ca tu ai facut cununia in alta tara din cate am inteles (scuze daca gresesc). Ma gandesc ca poate e vorba de alte obiceiuri, desi stiu ca in mod normal ar trebui sa fie acelasi ritual.
Si acea lumanare ati cumparat-o voi de la biserica respectiva sau cum ati procedat?e

Luminarea ni s-a spus sa o facem singuri. A comandat-o mama soacra la o prietena care face luminari. Dar sunt convinsa ca se gasesc de cumparat.

Mai, cel mai bine preotul va lamureste. Nici noi nu stiam ce si cum si ce ne trebuie, ne=a zis preotul, ne-a facut o lista cu ce trebuie. Practic al nostru ne-a pus la munca, sa cautam texte, sa venim cu idei, muzica tot noi sa zicem ce vrem, el ne-a spus doar unde se cade si cam ce, rugaciunile sa ni le scriem singuri, sa nu venim cu ele copiate de pe internet ... in fine, mie mi s-a parut foarte ok si astfel ceremonia a fost foarte personalizata.

Teoretic intregul ritual ar trebui sa fie la fel, n-am vazut niciodata 2 luminari ca la ortodocsi la o nunta catolica, si am fost la citeva. Exista si un desfasurator al ceremonialului, se gaseste si pe net.

NicoAimee
22.04.2009, 18:26:17
e

Luminarea ni s-a spus sa o facem singuri. A comandat-o mama soacra la o prietena care face luminari. Dar sunt convinsa ca se gasesc de cumparat.

Mai, cel mai bine preotul va lamureste. Nici noi nu stiam ce si cum si ce ne trebuie, ne=a zis preotul, ne-a facut o lista cu ce trebuie. Practic al nostru ne-a pus la munca, sa cautam texte, sa venim cu idei, muzica tot noi sa zicem ce vrem, el ne-a spus doar unde se cade si cam ce, rugaciunile sa ni le scriem singuri, sa nu venim cu ele copiate de pe internet ... in fine, mie mi s-a parut foarte ok si astfel ceremonia a fost foarte personalizata.

Teoretic intregul ritual ar trebui sa fie la fel, n-am vazut niciodata 2 luminari ca la ortodocsi la o nunta catolica, si am fost la citeva. Exista si un desfasurator al ceremonialului, se gaseste si pe net.
Da, desfasuratorul l-am gasit si eu pe net, dar acolo nu spune nimic de lumanari sau lumanare. Intrebam pentru ca as fi vrut sa stiu acest aspect. Sigur ca o sa vorbim cu preotul, dar nu am timp sa trec pe acolo asa curand. Multumesc pentru raspuns.

taia
22.04.2009, 20:18:23
Da, desfasuratorul l-am gasit si eu pe net, dar acolo nu spune nimic de lumanari sau lumanare. Intrebam pentru ca as fi vrut sa stiu acest aspect. Sigur ca o sa vorbim cu preotul, dar nu am timp sa trec pe acolo asa curand. Multumesc pentru raspuns.
noi n-am avut, am intrebat si ni s-a spus ca nu trebuiesc lumanari!!!

dyane
22.04.2009, 21:35:57
eu sunt ortodoxa ,sotul catolic iar cununia religioasa am facut/o in biserica catolica.Am avut 2 lumanari care au fost tinute de nasi pe tot parcursul slujbei(pana la biserica au fost aduse de cavaler si domnisoara de onoare,iar de acolo preluate de nasi)

cristoiash
23.04.2009, 03:51:38
deci ... cite bordeie, atitea obiceie (stiu, rimeaza dar nu-i corect, nu sariti la mine pe "sa acceptam ...")

cel mai bine tot preotul le lamureste :|

cori_iasi
23.04.2009, 07:34:31
deci ... cite bordeie, atitea obiceie (stiu, rimeaza dar nu-i corect, nu sariti la mine pe "sa acceptam ...")

cel mai bine tot preotul le lamureste :|

exact. de exemplu, cand am fost prima data la biserica, mi-a zis preotul ca, in afara de certificat de botez, mai este nevoie si ca doua persoane sa dea in scris ca nu am mai fost casatorita/:)

sugarlips
23.04.2009, 11:16:34
m-am mai linistit putin...... deci in afara de plata bisericii pe care vreau sa o facem noi ....nu ne ramane nimic de pregatit pentru biserica......

eu o sa ii cumpar buchetul de mireasa....pt ca si mie mi l-a cumparat nasa mea.... si voalul :)....

sper sa iasa totul bine :)....

multumesc mult pt raspuns (voiam sa fiu pregatita in cazul in care trebuie respectat vreun ritual in biserica de catre nasi)

o sa fie totul bine....si sper ca si finii tai sa aiba o ceremonie la fel de frumoasa ca si a noastra..:">

sugarlips
23.04.2009, 11:20:32

daca nu esti catolic trebuie sa duci un certificat de botez, sotul nu a dus, a spus doar unde a fost botezat si atat (probabil l-au gasit in 'baza lor de date', el e catolic)
la noi a fost o suma fixa taxa de casatorie...dar in cazul in care nu ne puteam permite, puteam sa nu o platim
iar nasii nu e obligatoriu sa fie catolici...dar nu vor putea fii si nasii copiilor atunci, copilasii trebuie sa fie botezati de nasi catolici neaparat

sugarlips
23.04.2009, 11:25:55
Nu te obliga biserica sa botezi copiii catolic. Si eu sunt ortodoxa si vom face nunta la catolici pentru ca viitorul sot este catolic. Prin urmare m-am interesat. In cazul casatoriilor mixte, partea catolica trebuie sa declare ca este gata sa evite pericolele de a parasi credinta si sa promita ca va face tot ce-i sta în putinta ca toti copiii sa fie botezati si educati în Biserica Catolica; cealalta parte trebuie sa stie si sa fie facuta constienta despre promisiunile pe care trebuie sa le faca partea catolica. Asta nu inseamna ca esti obligat sa ii botezi catolic. Si ca sa citez un preot catolic "Partea catolica trebuie sa faca tot ce-i sta în putinta ca toti copiii sa fie botezati si educati în Biserica Catolica, dar asta nu înseamna ca trebuie sa se ajunga la certuri în familie si dezbinare. Aceasta ar fi cu adevarat pacat." Ideea e tocmai asta, ca daca accepti sa te casatoresti catolic trebuie sa discuti cu celalat si despre botezul copiilor si sa accepti ca el face o promisiune. La urma urmei, asa cum spune si biserica, mai important e sa nu existe certuri si disensiuni in familie.

dupa ce zici tu cam asta inseamna....copiii trebuie botezati in rit catolic

fetelor...daca nu vreti sa va botezati copilasii la catolici, atunci de ce nu faceti direct cununia religioasa in rit ortodox?

sugarlips
23.04.2009, 11:28:19
AAAAAAAAAA! Am fost o singura data la o pregatire pt casatorie, a durat cam o ora si am discutat despre familie, importanta ei, etc...foarte fain
si, am mai fost o data, vinerea dinainte nuntii, la repetitie cand am exersat efectiv cine de unde intra,unde ne asezam, etc

daaaaaaaaa si noi am fost tot asa vinerea la repetitie...
mie mi-a placut tare mult ;;) toti invitatii au fost foarte incantati de ceremonie chiar daca majoritatea nu au fost catolici...a fost foarte frumoasa :">

sugarlips
23.04.2009, 11:32:38

lumanariile nu au nici un rol la catolici...preotul aprinde lumanariile din biserica oricum...
ne-a zis ca daca vrem putem sa cumparam doar sa avem..dar nu este nevoie de ele la ceremonie...
poate depinde si de preot si de biserica...eventual sa il intrebati pe preot

sugarlips
23.04.2009, 11:37:29
exact. de exemplu, cand am fost prima data la biserica, mi-a zis preotul ca, in afara de certificat de botez, mai este nevoie si ca doua persoane sa dea in scris ca nu am mai fost casatorita/:)

mie mi-a spus sa aduc certificat de botez cu mentiunea (pe spatele lui) ca nu am mai fost casatorita...

cum zicea si cristoiash cel mai bine intrebati preotul in legatura cu toate...
probabil unele lucruri difera de la biserica la biserica, sau de la preot la preot..

dona
23.04.2009, 14:19:30
Si eu am nunta la catolici, ortodoxa fiind. Vad ca nu a mentionat nimeni pana acum daca vorbeste despre greco-catolici (cazul meu), sau romano-catolici, de unde si nelamurirea: cu/fara lumanari. Din cate stiu, la romano-catolici e fara lumanari si seamana mai mult cu ce vedem prin filmele americane. La greco-catolici insa, e cu lumanari si seamana mai mult cu slujba de la ortodocsi (fiindca greco-catolicii sunt fosti ortodocsi, uniti cu Roma doar de vreo o suta si ceva de ani, daca va intereseaza detaliile, just google it :) ).
Cu privire la nasi, noua preotul ne-a spus ca sunt doar niste martori din punctul de vedere al Bisericii greco-catolice, si nu conteaza nici daca-s musulmani (ai nostri sunt, ea ortodoxa si el reformat).
Si noi facem pregatire (5 intalniri ne-a spus ca vom avea), care prima oara a fost chiar misto, dar a doua oara a inceput sa ne explice ca nu se face sex inainte de casatorie si ca va trebui sa folosim metoda calendarului bla bla :[email protected] La care nu m-am abtinut sa-i explic parerea mea opusa si de sens contrar! Mi se pare lipsit de bun simt din partea oricarei Biserici sa vina sa-mi spuna cand si cum am voie sa fac sex cu sotul meu, in casa mea :-w !
De botezat copiii n-a zis nimic pana acum. Sper sa nu fie cazul! Si n-am inteles, daca semnezi si apoi faci cum vrei, ce-ti fac, te dau in judecata!?

cristoiash
23.04.2009, 14:35:34
De botezat copiii n-a zis nimic pana acum. Sper sa nu fie cazul! Si n-am inteles, daca semnezi si apoi faci cum vrei, ce-ti fac, te dau in judecata!?

Nu te dau in judecata, normal ca nu iti fac nimic. Doar ca daca te mariti la biserica se presupune ca ai ceva sfint in cap, nu doar un show cu cor. Si daca te intereseaza sfintenia actului, atunci e contraproductiv sa o faci pornind cu o minciuna la drum.

Adica ori e laie, ori balaie, nu te duci la confesiune si minti, ca atunci de ce mai duci? Eu una asa vad lucrurile. Faci o promisiune in biserica cu gindul ca o vei calca de la bun inceput?

NicoAimee
23.04.2009, 15:52:39
dupa ce zici tu cam asta inseamna....copiii trebuie botezati in rit catolic

fetelor...daca nu vreti sa va botezati copilasii la catolici, atunci de ce nu faceti direct cununia religioasa in rit ortodox?
Ideea nu e ca trebuie sau ca te obliga biserica. La urma urmei nici nu are cum, chiar daca semnezi o hartie. Nu e contract cu clauze prin care sa fii penalizat daca nu le respecti. Dar trebuie discutat si gandit bine inainte, pentru ca nu e normal sa intervina discutii pe urma.
Eu sunt o persoana cu multe indoieli, chiar si legate de religie si credinta. Cu toate acestea nu as accepta sa imi schimb religia. Am fost reticenta cand viitorul sot mi-a spus ca el vrea sa facem cununia la catolici si copiii sa fie botezati tot asa. Dar in timp mi-am dat seama ca pentru el e mai important decat pentru mine si am acceptat. La urma urmei, sunt tot crestini, ceea ce mie mi se pare important din alte considerente decat cele strict religioase - e vorba de valorile pe care le-a propovaduit Isus pentru viata asta, de pe pamant. Nu dezvolt aici ca nu e locul si nu vreau sa isc polemici petru ca nu am nimic cu nici o religie. Doar ca eu vad lucrurile dintr-un alt punct de vedere.
Si ca sa revin, cum spuneam, nu sunt o persoana religioasa, dar nu mi s-ar parea normal sa mint in biserica. Si nici sa isc mai tarziu discutii cu sotul. Noi am stat, am discutat, ne-am si "certat" putin pe tema asta, dar am ajuns la un consens.
Cred ca cel mai corect asa este, sa se discute in cuplu. Asa cum spune si biserica, cel mai important e sa nu existe disensiuni in familie - deci daca sotul catolic accepta botezarea copiiilor la ortodocsi, desi cununia a fost facuta la catolici, e foarte bine. Dar trebuie sa stie de la inceput.

dona
23.04.2009, 23:21:13
Nu te dau in judecata, normal ca nu iti fac nimic. Doar ca daca te mariti la biserica se presupune ca ai ceva sfint in cap, nu doar un show cu cor. Si daca te intereseaza sfintenia actului, atunci e contraproductiv sa o faci pornind cu o minciuna la drum.

Adica ori e laie, ori balaie, nu te duci la confesiune si minti, ca atunci de ce mai duci? Eu una asa vad lucrurile. Faci o promisiune in biserica cu gindul ca o vei calca de la bun inceput?

Ai dreptate. M-am prins ulterior ca ma luase valul :)), cand ma revolt exagerez. Dar mi se pare destul de josnic din partea Bisericii (oricare ar fi ea) sa conditioneze cununia de o semnatura care-i "garanteaza" copiii tai. Adica, eu daca vreau si cred, tot catolici o sa-i botez, iar daca nu, nu, si ei cred ca ar trebui sa fie mai intelepti si mai presus de astfel de practici.
Si nu, nu ma marit la biserica pentru ca am ceva sfant in cap, ci pentru ca este o conventie sociala profund inradacinata si nu vreau sa ranesc si sa jignesc membrii ambelor familii.
Respect credinta si opiniile fiecaruia, sper ca nu s-a simtit nimeni jignit de ceea ce am spus.

sugarlips
24.04.2009, 10:08:25
]Si eu am nunta la catolici, ortodoxa fiind. Vad ca nu a mentionat nimeni pana acum daca vorbeste despre greco-catolici (cazul meu), sau romano-catolici, de unde si nelamurirea: cu/fara lumanari. Din cate stiu, la romano-catolici e fara lumanari si seamana mai mult cu ce vedem prin filmele americane.[/B] La greco-catolici insa, e cu lumanari si seamana mai mult cu slujba de la ortodocsi (fiindca greco-catolicii sunt fosti ortodocsi, uniti cu Roma doar de vreo o suta si ceva de ani, daca va intereseaza detaliile, just google it :) ).
Cu privire la nasi, noua preotul ne-a spus ca sunt doar niste martori din punctul de vedere al Bisericii greco-catolice, si nu conteaza nici daca-s musulmani (ai nostri sunt, ea ortodoxa si el reformat).
Si noi facem pregatire (5 intalniri ne-a spus ca vom avea), care prima oara a fost chiar misto, dar a doua oara a inceput sa ne explice ca nu se face sex inainte de casatorie si ca va trebui sa folosim metoda calendarului bla bla :[email protected] La care nu m-am abtinut sa-i explic parerea mea opusa si de sens contrar! Mi se pare lipsit de bun simt din partea oricarei Biserici sa vina sa-mi spuna cand si cum am voie sa fac sex cu sotul meu, in casa mea :-w !

ai dreptate...nu cred ca am specificat....sotul e romano-catolic...
probabil din aceasta cauza nu au trebuit lumanari....

sugarlips
24.04.2009, 10:16:20
Ideea nu e ca trebuie sau ca te obliga biserica. La urma urmei nici nu are cum, chiar daca semnezi o hartie. Nu e contract cu clauze prin care sa fii penalizat daca nu le respecti. Dar trebuie discutat si gandit bine inainte, pentru ca nu e normal sa intervina discutii pe urma.
Eu sunt o persoana cu multe indoieli, chiar si legate de religie si credinta. Cu toate acestea nu as accepta sa imi schimb religia. Am fost reticenta cand viitorul sot mi-a spus ca el vrea sa facem cununia la catolici si copiii sa fie botezati tot asa. Dar in timp mi-am dat seama ca pentru el e mai important decat pentru mine si am acceptat. La urma urmei, sunt tot crestini, ceea ce mie mi se pare important din alte considerente decat cele strict religioase - e vorba de valorile pe care le-a propovaduit Isus pentru viata asta, de pe pamant. Nu dezvolt aici ca nu e locul si nu vreau sa isc polemici petru ca nu am nimic cu nici o religie. Doar ca eu vad lucrurile dintr-un alt punct de vedere.
Si ca sa revin, cum spuneam, nu sunt o persoana religioasa, dar nu mi s-ar parea normal sa mint in biserica. Si nici sa isc mai tarziu discutii cu sotul. Noi am stat, am discutat, ne-am si "certat" putin pe tema asta, dar am ajuns la un consens.
Cred ca cel mai corect asa este, sa se discute in cuplu. Asa cum spune si biserica, cel mai important e sa nu existe disensiuni in familie - deci daca sotul catolic accepta botezarea copiiilor la ortodocsi, desi cununia a fost facuta la catolici, e foarte bine. Dar trebuie sa stie de la inceput.

si eu zic la fel...voi doi trebuie sa hotarati unde va veti boteza copilasii...doar ca s-ar putea si pe tine sa te puna sa semnezi ca ii vei boteza la catolici...ma intreb oare daca refuzi sa semnezi ...si daca ii spui preotul ca inca nu esti hotarata si nu vrei sa semnezi nimic....oare va va mai cununa?:-?
stiu pe cineva care a tinut foarte mult sa faca cununia religioasa la catedrala catolica din oras...dar preotul de la catedrala nu a vrut sa ii cunune...nu stiu cum e in alte orase, dar aici de unde apartii te cununa...dar persoana respectiva (era ortodoxa, sotul catolic) i-a spus preotului ca ea vrea sa faca cununia acolo la catedrala..si daca el nu vrea sa ii cunune acolo...atunci se duc la ortotocsi ;)) cand a auzit una ca asta...preotul a acceptat :-"

cori_iasi
24.04.2009, 10:18:37
si eu zic la fel...voi doi trebuie sa hotarati unde va veti boteza copilasii...doar ca s-ar putea si pe tine sa te puna sa semnezi ca ii vei boteza la catolici...ma intreb oare daca refuzi sa semnezi ...si daca ii spui preotul ca inca nu esti hotarata si nu vrei sa semnezi nimic....oare va va mai cununa?:-?
stiu pe cineva care a tinut foarte mult sa faca cununia religioasa la catedrala catolica din oras...dar preotul de la catedrala nu a vrut sa ii cunune...nu stiu cum e in alte orase, dar aici de unde apartii te cununa...dar persoana respectiva (era ortodoxa, sotul catolic) i-a spus preotului ca ea vrea sa faca cununia acolo la catedrala..si daca el nu vrea sa ii cunune acolo...atunci se duc la ortotocsi ;)) cand a auzit una ca asta...preotul a acceptat :-"

asta este solutia la care voi apela si eu daca nu se poate altfel

Alisori
24.04.2009, 12:45:43

treaba asta cu obligatia e :O
cine ma obliga sa-mi botez copilul catolic?:-B
preotul poate raspundea dzeu:D ;))
care dzeu cel ortodox sau catolic=))

NicoAimee
24.04.2009, 13:23:02
Eu de chestia cu semnatul am auzit prima oara aici pe forum. Noi nu am mers inca la discutiile cu preotul pentru ca ne-a spus ca trebuie sa mergem mai aproape de data cununiei. Deci o sa vad atunci daca pune problema in felul asta. Prin urmare, nu m-am gandit daca voi accepta sa semnez sau nu. Depinde probabil cat de vehement ar fi preotul in privinta asta si depinde si ce scrie exact acolo. Ideea e ca noi am convenit deja ca ii vom boteza catolic. Deci nu ar fi foarte important daca semnez sau nu. Recunosc, insa, ca nu sunt de acord cu ideea in sine, de a se conditiona cununia de semarea unei hartii. Cred ca e mai degraba o practica a unor preoti decat un canon bisericesc.
Dar amandoi avem idei liberale asupra lumii in general. Si lasand la o parte botezul in sine, vom incerca sa educam copiii astfel incat sa le aratam si partile bune si partile rele ale acestei lumi si sa aiba liberul arbitru asupra vietii lor. Cum spuneam in postul anterior, mi se par mult mai importante valorile aratate de Isus acestei lumi, decat niste ritualuri religioase, sau niste credinte intr-o alta lume in care ti se judeca faptele de aici.

cristoiash
24.04.2009, 13:35:36
asta este solutia la care voi apela si eu daca nu se poate altfel

adica santaj. sunt convinsa ca iisus n-a propovaduit santajul, dar ma rog...

cori_iasi
24.04.2009, 15:19:22

nu, nu santaj...cred ca nu s-a inteles ca vroiam sa subliniez:">: daca nu accepta sa ne cunune, atunci voi cauta o biserica ortodoxa, nu ca ii spun eu ca daca nu accepta....etc.
ca, la o adica, santaj este ce face preotul: nu vrei asa, nu te cunun...:-s

dona
24.04.2009, 15:27:48

Tocmai. Si nu mi se pare cu nimic mai putin santaj sa-ti spuna preotul ca nu te casatoreste decat daca-i semnezi pentru botezul copiilor. Mi se pare chiar mai rau cand o fac ei, pentru ca in viziunea mea ar trebui sa fie un fel de "parinti" sufletesti, mai buni si mai intelepti.
Dar depinde si cu ce preot ai de-a face. Noua de exemplu ne-a spus ieri preotul (care in afara de povestea cu sexul si contraceptia, mi se pare foarte ok) ca cei din afara religiei catolice nu sunt considerati din start niste pacatosi pierduti (cum sunt considerati de ortodocsi, daca ati citit vreun indreptar de spovedanie stiti ce spun) si ca daca Dumnezeu vrea sa mantuiasca un musulman, e treaba Lui. Dar poate ca asa intelege el problema :).
LE. Tocmai, ca Iisus n-a propovaduit santajul, vroiam sa zic.

cristoiash
24.04.2009, 15:41:05
bai, in primul rind ca nu preotul cere. e pe formularul ala care trebuie completat si semnat. e cerinta bisericii si daca esti in disagreement cu biserica si cerintele ei pentru ce sa insisti sa te mariti acolo?

vorbesc de romano catolici, nu cunosc situatia la greco catolici. una peste alta nici mie nu mi-a placut ideea de principiu, dar am stat si analizat si gindit si cita vreme am putut sa semnez docomentu' fara mustrari de constiinta a fost ok. daca n-as fi putut, atunci am fi discutat alta optiune.

Andrusca81
24.04.2009, 17:53:02

Foarte de acord cu tot ce ai spus mai sus!

Andrusca81
24.04.2009, 18:03:59
bai, in primul rind ca nu preotul cere. e pe formularul ala care trebuie completat si semnat. e cerinta bisericii si daca esti in disagreement cu biserica si cerintele ei pentru ce sa insisti sa te mariti acolo?

vorbesc de romano catolici, nu cunosc situatia la greco catolici. una peste alta nici mie nu mi-a placut ideea de principiu, dar am stat si analizat si gindit si cita vreme am putut sa semnez docomentu' fara mustrari de constiinta a fost ok. daca n-as fi putut, atunci am fi discutat alta optiune.
Iarasi de acord...eu dat fiind ca sunt ortodoxa m-am conformat, pentru ca mi se pare normal...si nu cred ca as mai fi ajuns sa ma marit la Biserica daca eu de fapt nu dadeam 2 bani pe ce-mi cere preotul si ii mai si spuneam vreo 2 luandu-l de gat " Stii ce parinte, ia mai lasa-ma mata cu actele si semnaturile tale si fa-mi cununia cum imi suna mie bine si comod! ":)).Oricum, am mai spus si pe alt forum si ma gandesc asa... Nu vi s-a parut ridicol sa aduceti toate actele alea pentru cununia civila, ca uite eu de exemplu nu aveam chef sa platesc taxa aia si nici nu aveam chef sa fac copii xerox dupa acte si nici analize, na...eu voiam sa oficieze cununia civila cum aveam eu chef!Dar oare se ia cineva la hartza cu ofiterul starii civile pentru ca nu ii convine ceva???
Eu nu inteleg de ce nu se respecta ambele institutii cu regulile de rigoare.

taia
24.04.2009, 19:45:00
daaaaaaaaa si noi am fost tot asa vinerea la repetitie...
mie mi-a placut tare mult ;;) toti invitatii au fost foarte incantati de ceremonie chiar daca majoritatea nu au fost catolici...a fost foarte frumoasa :">
asa-i?
si invitatii nostri au fost foarte incantati!

taia
24.04.2009, 19:46:13
mie mi-a spus sa aduc certificat de botez cu mentiunea (pe spatele lui) ca nu am mai fost casatorita...

cum zicea si cristoiash cel mai bine intrebati preotul in legatura cu toate...
probabil unele lucruri difera de la biserica la biserica, sau de la preot la preot..
noua ni s-a explicat ca preotul (catolic) care completeaza acest certificat stie treaba asta

taia
24.04.2009, 19:48:27
ce chestie! ca doar ei de aia cer certificatul de botez, care are pe spate un loc special pe care se noteaza daca ai fost sau nu casatorit anterior!

taia
24.04.2009, 19:50:22
ai dreptate...nu cred ca am specificat....sotul e romano-catolic...
probabil din aceasta cauza nu au trebuit lumanari....
si eu sunt romano-catolica!

dianaruxi
26.04.2009, 16:23:08
Am fost la biserica fetelor si mi-a zis ca imi trebuie un certificat de botez pe care sa scrie si ca nu am mai fost casatorita si certificatul de casatorie de la primarie. ceea ce este super tare e ca fac casatorii si in post doar in postul pastelui nu.

diavoletto
26.04.2009, 17:55:39

eu zic ca nu ar fi bine sa va cununati in post. oricum din cate stiu eu in post nu se fac nici logodne nici nunti. apropo si eu fac la catolici, pe 23 august casatoria religioasa, de accea stiu

diavoletto
26.04.2009, 18:02:31
off topic:multumesc,eu am facut in timisoara si am avut 140 de pers

buna. ai avut o nunta superba si va doresc s fiti fericiti. am si eu o intrebare: am vazut masa pe care erau prajiturile. Ati mai avut prajituri pe fiecare masa sau doar pe acea masa? multumesc

diavoletto
26.04.2009, 18:11:50
eu am fost la o cununie religioasa catolica si nu am vazut sa tina cineva lumanarile, probabil erau sprijinite pe undeva. eu i-am zis nasei mele sa stea linistita ca nu va tine in mana lumanarile (isi facea pbleme ca vor fi grele) si nici nu va sta in picioare. in picioare stateau doar mirii, care s-au asezat la un moment dat in genunchi si atat.

eu zic ca depinde de preot si de regiune. in Ardeal de unde sunt eu la Biserica Catolica nasii fac aceleasi lucruri ca si la ortodocsi, deci: tin lumanarile, merg in jurul mesei si stau la toata slujba in fata alaturi de miri.

taia
26.04.2009, 20:36:07
eu zic ca depinde de preot si de regiune. in Ardeal de unde sunt eu la Biserica Catolica nasii fac aceleasi lucruri ca si la ortodocsi, deci: tin lumanarile, merg in jurul mesei si stau la toata slujba in fata alaturi de miri.
si eu sunt din Ardeal dar la noi nu sunt nici lumanari, nici nu se merge in jurul mesei...
sau esti ggreco-catolica? ca am fost la o astfel de nunta si acolo asa a fost

dianaruxi
27.04.2009, 08:22:04
eu zic ca nu ar fi bine sa va cununati in post. oricum din cate stiu eu in post nu se fac nici logodne nici nunti. apropo si eu fac la catolici, pe 23 august casatoria religioasa, de accea stiu
preotul de bla biserica catolica a zis ca ei nu cununa doar in postul mare adica postul pastelui deci in rest ma pot casatori asa ca nu vad nici o probl. plus ca o sa fie mai usor cu alesul restaurantului.

dianara
01.05.2009, 01:27:24
Buna. Ai spus ceva de un desfasurator al ceremonialului. Nu am reusit sa gasesc nimic pe net. Ai putea, te rog, sa-mi dai link-ul respectiv? Am emotii foarte mari pentru cununia religiosa pentru ca nu stiu in ce consta. Eu ortodoxa, viitorul meu sot catolic si vom face casatoria mixta la catolici. Nici nu pot merge sa vorbesc cu preotul cand vreau eu pentru ca nu sunt in Romania. Abia in iulie voi trage o fuga si voi cere permisiunea sa pot participa la o cununie. Dar pana atunci...:-SS

e

cori_iasi
01.05.2009, 19:01:45
Buna. Ai spus ceva de un desfasurator al ceremonialului. Nu am reusit sa gasesc nimic pe net. Ai putea, te rog, sa-mi dai link-ul respectiv? Am emotii foarte mari pentru cununia religiosa pentru ca nu stiu in ce consta. Eu ortodoxa, viitorul meu sot catolic si vom face casatoria mixta la catolici. Nici nu pot merge sa vorbesc cu preotul cand vreau eu pentru ca nu sunt in Romania. Abia in iulie voi trage o fuga si voi cere permisiunea sa pot participa la o cununie. Dar pana atunci...:-SS

buna. poti veni la mine, daca vrei sa vezi cununie mixta (eu ortadoxa, el catolic). te invit cu mare placere:*

cori_iasi
01.05.2009, 19:30:50
buna. poti veni la mine, daca vrei sa vezi cununie mixta (eu ortadoxa, el catolic). te invit cu mare placere:*

ortodoxa:">

dianara
01.05.2009, 20:59:10
[quote=cori_iasi;1832537]buna. poti veni la mine, daca vrei sa vezi cununie mixta (eu ortadoxa, el catolic). te invit cu mare placere:*[/quot

Cu mare placere. :* Iti multumesc pentru invitatie, doar ca voi fi in Romania in iulie pentru 11 zile si ghinionul face ca perioada sa fie 13-24 iulie. Problema e ca nu pot sa scimb nici concediul si nici biletul de avion:(( . Ia uite cum trece norocul pe langa mine... As fi reusit sa vad exact genul de cununie care ma intereseaza.

cori_iasi
01.05.2009, 21:20:54
Cu mare placere. :* Iti multumesc pentru invitatie, doar ca voi fi in Romania in iulie pentru 11 zile si ghinionul face ca perioada sa fie 13-24 iulie. Problema e ca nu pot sa scimb nici concediul si nici biletul de avion:(( . Ia uite cum trece norocul pe langa mine... As fi reusit sa vad exact genul de cununie care ma intereseaza.[/quote]

:(. lasa ca iti povestesc dupa, cu lux de amanunte:D, iti trimit poze...vedem noi cum facem. daca pot sa te ajut cu ceva, sa nu eziti sa imi spui sau sa ma intrebi:*:*

NicoAimee
08.05.2009, 16:19:03
Uite, gasesti aici niste detalii: http://www.ercis.ro/liturgie/casatorie.asp?casatorie=cuprins.

ella-ling
08.05.2009, 16:27:31

De ce nu e bine? Eu am avut cununia religioasa pe 15 decembrie, in postul Craciunului, si nu mi s-a intamplat nimic rau pana acum. Sau te gandesti ca majoriatea invitatilor sunt de rit ortodox, deci in post, si e pacat sa ii inviti la petrecere in timpul postului? Pentru ca altfel nu vad vreo problema.

dianara
08.05.2009, 16:47:25
Uite, gasesti aici niste detalii: http://www.ercis.ro/liturgie/casatorie.asp?casatorie=cuprins.

Multumesc tare mult.

NicoAimee
08.05.2009, 16:51:19
Multumesc tare mult.
Cu mare placere. Sper sa te ajute. Si eu sunt ortodoxa si ma voi casatori catolic si am fost bucuroasa cand am gasit informatiile.

Glowy
01.06.2009, 21:54:51
Buna, va spun si eu cate ceva din experienta acumulata de pana acum cu Biserica Catolica. Eu ortodoxa, el catolic....ne-am hotarat sa ne cununam la Catedrala Sf Iosif. Am vb cu un preot de acolo, care a fost foarte deschis si amabil. Pe mine nu m-a pus sa semnez nimic, mi-a spus ca atunci cand vom avea copii trebuie sa ne gandim bine in ce rit ii botezam, atat. Nici o semnatura. Ce facem noi: de 2 saptamani mergem sambata timp de o ora la niste lectii de pregatire pentru casnicie, care sunt dragute, nimic iritant sau plictisitor.
Ni s-a mai spus ca nasii au acelasi rol ca si la ortodocsi doar ca se numesc martori....ca ne trebuie 2 lumanari....si atat. Sper sa va foloseasca.:)

Ah...si certificatele de botez trebuie prezentate, am uitat:)

NicoAimee
02.06.2009, 12:34:15
Buna, va spun si eu cate ceva din experienta acumulata de pana acum cu Biserica Catolica. Eu ortodoxa, el catolic....ne-am hotarat sa ne cununam la Catedrala Sf Iosif. Am vb cu un preot de acolo, care a fost foarte deschis si amabil. Pe mine nu m-a pus sa semnez nimic, mi-a spus ca atunci cand vom avea copii trebuie sa ne gandim bine in ce rit ii botezam, atat. Nici o semnatura. Ce facem noi: de 2 saptamani mergem sambata timp de o ora la niste lectii de pregatire pentru casnicie, care sunt dragute, nimic iritant sau plictisitor.
Ni s-a mai spus ca nasii au acelasi rol ca si la ortodocsi doar ca se numesc martori....ca ne trebuie 2 lumanari....si atat. Sper sa va foloseasca.:)

Ah...si certificatele de botez trebuie prezentate, am uitat:)
Multumesc pentru informatii>:D< Si noi tot la Sf Iosif vom avea cununia religioasa si urmeaza sa mergem si noi pentru pregatire. Imi cam faceam ceva griji din punctul asta de vedere, trebuie sa recunosc. Dar daca spui ca nu e nimic iritant, m-am linistit.
Deci, a avut dreptate viitorul sot cand m-a asigurat ca sunt lumanari si la catolici. #:-SMa speriasera fetele pe aici si nu am avut timp sa mai trecem pe la preot sa intrebam.

dianaruxi
08.06.2009, 14:11:28
Buna fetelor,
Eu sunt ortodoxa si el e catolic francez, ne vom casatori civil in franta si la biserica in Romania. Parintele catolic cu care am vb noi a zis ca trebuie sa venim cu certificatul de casatorie de la primarie si cu certificate de botez de la bisericile la care am fost botezati pe care sa scrie de asemenea ca nu am mai fost casatoriti. Problema mea este urmatoarea, certificatele astea vor fi ale lui in franceza inclusiv certificatul de casatorie de la primarie. Trebuie oare tradus in roamana?Daca da se poate face la orice traducator autorizat sau trebuie cineva agreat de biserica romano-catolica din Romania?

verra3
10.06.2009, 22:46:20
Multumesc pentru informatii>:D< Si noi tot la Sf Iosif vom avea cununia religioasa si urmeaza sa mergem si noi pentru pregatire. Imi cam faceam ceva griji din punctul asta de vedere, trebuie sa recunosc. Dar daca spui ca nu e nimic iritant, m-am linistit.
Deci, a avut dreptate viitorul sot cand m-a asigurat ca sunt lumanari si la catolici. #:-SMa speriasera fetele pe aici si nu am avut timp sa mai trecem pe la preot sa intrebam.
nu cred ca exista nimic mai iritant decat un botez ortodox facut de un preot habotnic asa ca poti sta linistita:D

verra3
10.06.2009, 22:59:30
e nevoie de semnaturi pt.ca tu poti fi de expl.casatorita si divortata si preotul nu poate sti asta.iar Biserica Catolica nu accepta divortul,deci casatoria este doar UNA atata timp cat sotul si sotia sunt in viata.

mara_cluj
12.06.2009, 10:23:14
eu am fost botezata ortodoxa si el este greco-catolic,prin logodna la biserica am trecut si eu la greco catolici
sunt putin speriata ca nu stiu cum se procedeaza,am auzit si eu de lectiile de pregatire..dar nu stiu cat timp tb face acestea
cine ma poate ajuta?sa -mi spuna ce am nevoie la biserica,ce tb facut?ce tb platit?etc

multumesc anticipat>:D<

Forever_love_u
29.07.2009, 14:09:03
Buna fetelor!
Este vreo miresica ce poate sa ma ajute?
Eu sunt ortodoxa, iar sotul catolic, casatoria o vom face la catolici...
Vrem sa facem o casatorie mixta, este cineva care a mai facut, sau care poate sa imi spuna cateva detalii?
Am deschis si un topic, daca stiti cumva un preot ortodox care ar vrea sa vina sa oficieze casatoria impreuna cu un preot catolic...
Help, plsss....[-o<

dianaruxi
30.07.2009, 15:02:50
Buna fetelor!
Vrem sa facem o casatorie mixta, este cineva care a mai facut, sau care poate sa imi spuna cateva detalii?
Am deschis si un topic, daca stiti cumva un preot ortodox care ar vrea sa vina sa oficieze casatoria impreuna cu un preot catolic...
Help, plsss....[-o<
si noi tot in situatia asta suntem, m-am dus la biserica si am dat cu intrebarea, si au zis ca e ok, atata timp cat suntem botezati si nu am mai fost casatoriti niciodata.iti trebuie mi se pare un certificat de botez si ceva care sa ateste ca nu ai mai fost casatorita. Certificatul de botez se ia de la biserica ce te-a botezat.
Cat despre faza cu doi preoti am mai auzit-o, dar nu stiu detalii.

dronela
30.07.2009, 22:04:56
Buna fetelor!
Help, plsss....[-o<

Buna si la noi e aceeasi situatie , faza e ca mie nu mi gasesc cert de botez...si mi- a sp sa dea parintii o declaratie nu stiu cu ce, maine mergem la bise ne-a chemat preotul la pregatire cred, va spun cum a fost, va pup.

Forever_love_u
31.07.2009, 13:48:38
Buna si la noi e aceeasi situatie , faza e ca mie nu mi gasesc cert de botez...si mi- a sp sa dea parintii o declaratie nu stiu cu ce, maine mergem la bise ne-a chemat preotul la pregatire cred, va spun cum a fost, va pup.

Cum sa nu iti gaseasca certif de botez?
Mergi la bis la care te-ai botezat, daca nu il gasesc sa anunte arhiepiscopia.
Tu esti ortodoxa, sau el?

dronela
31.07.2009, 14:27:27
Cum sa nu iti gaseasca certif de botez?
Mergi la bis la care te-ai botezat, daca nu il gasesc sa anunte arhiepiscopia.
Tu esti ortodoxa, sau el?

eu sunt,tocmai am aflat ca azi mergem sa vb anumite aspecte , nu asta e pregatirea...

Forever_love_u
31.07.2009, 14:37:53
eu sunt,tocmai am aflat ca azi mergem sa vb anumite aspecte , nu asta e pregatirea...

La ce biserica mergeti?

Corina82
31.07.2009, 20:54:15

Si eu ortodoxa, el romano-catolic.
Lamuriti-ma va rog cu Certificatul asta de Botez...tocmai am vorbit cu mama care mi-a spus ca de la biserica ortodoxa la care m-au botezat nu au primit nici un certificat, cu toate ca preotul de la Sf. Iosif, Bucuresti mi-a zis ca are nevoie de al meu...:-SSsi eu care am crezut ca iubi al meu e zapacit ca de obicei, ca el a cules informatiile astea...

map
31.07.2009, 21:33:22
Lamuriti-ma va rog cu Certificatul asta de Botez...tocmai am vorbit cu mama care mi-a spus ca de la biserica ortodoxa la care m-au botezat nu au primit nici un certificat, cu toate ca preotul de la Sf. Iosif, Bucuresti mi-a zis ca are nevoie de al meu...:-SSsi eu care am crezut ca iubi al meu e zapacit ca de obicei, ca el a cules informatiile astea...

Functioneaza ca o adeverinta ca esti botezata. In religia catolica, atat casatoriile cat si botezurile sunt inscrise in registrele bisericii, nu stiu daca se intampla la fel si in biserica ortodoxa. De aia bisericile catolice emit la cerere tipul asta de certificate. Nu sunt acte oficiale, in sens laic, ci doar confirmari ale faptului ca esti botezat. Eventual, poate sotul tau intreaba la biserica anume ce informatii trebuie sa contina certificatul asta, eventual un formular/forma casa vezi ce ti se cere.

tasha
31.07.2009, 21:36:29
Functioneaza ca o adeverinta ca esti botezata. In religia catolica, atat casatoriile cat si botezurile sunt inscrise in registrele bisericii, nu stiu daca se intampla la fel si in biserica ortodoxa. De aia bisericile catolice emit la cerere tipul asta de certificate. Nu sunt acte oficiale, in sens laic, ci doar confirmari ale faptului ca esti botezat. Eventual, poate sotul tau intreaba la biserica anume ce informatii trebuie sa contina certificatul asta, eventual un formular/forma casa vezi ce ti se cere.

Exista si in religia ortodoxa, de exemplu noua acum ne-a dat de la David, dar multe biserici, mai ales pe vremea cind eram noi copii, nu dadeau asa ceva, de exemplu nici eu nici sotul meu nu avem.

MagdaS
31.07.2009, 23:43:40

Trebuie sa te duci la biserica la care ai fost botezata si sa intrebi acolo preotul sau doamna de la lumanari. Pe mine m-au intrebat numele, numele nasilor de botez si daca stiu data la care am fost botezata. Nu stiam exact, dar nu a fost bai au gasit-o oricum...Eu am platit si o taxa de 25 de lei si cam intr-o sapt am primit adeverinta...Cam asta ar fii.

taia
02.08.2009, 15:12:25
cei de la biserica unde ai fost botezata tebuie sa-ti dea o hartie cum ca acolo ai fost botezata. Aceasta hartie o duci la biserica unde urmeaza sa va cununati.
Ei cer aceasta hartie pt ca considera ca o singura data te poti cununa si preotul (de la biserica unde ai fost botezata) trece faptul ca ti-a dat adeverinta intr-un catastif si a doua oara nu o mai elibereaza. Asa ca daca tu vrei sa te casatoresti a doua oara (chiar in Australia) la catolici ei n-o vor face fara acest certificat/adeverinta care nu iti va fi eliberata inca o data!
am scris mult, sper ca ai inteles ideea

Corina82
02.08.2009, 19:14:22
Trebuie sa te duci la biserica la care ai fost botezata si sa intrebi acolo preotul sau doamna de la lumanari. Pe mine m-au intrebat numele, numele nasilor de botez si daca stiu data la care am fost botezata. Nu stiam exact, dar nu a fost bai au gasit-o oricum...Eu am platit si o taxa de 25 de lei si cam intr-o sapt am primit adeverinta...Cam asta ar fii.

Multumesc mult, fetelor.
Daca biserica la care am fost botezata n-ar fi la ~ 700km, poate as fi dat o fuga intr-un weekend, sa ma interesez. Acum iau in considerare ideea de a trece la romano-catolici. Macar asta sper sa nu fie atat de complicat :-p

Ideile si experientele pe care le-ati expus mai sus chiar mi-au fost de ajutor. Multumesc. Bafta multa tuturor!

map
04.08.2009, 03:11:38
Multumesc mult, fetelor.
Daca biserica la care am fost botezata n-ar fi la ~ 700km, poate as fi dat o fuga intr-un weekend, sa ma interesez. Acum iau in considerare ideea de a trece la romano-catolici. Macar asta sper sa nu fie atat de complicat :-p

Ideile si experientele pe care le-ati expus mai sus chiar mi-au fost de ajutor. Multumesc. Bafta multa tuturor!

Asta nu stiu cum e (cu botezatul in religia romano-catolica). Daca mai ai inca familie/prieteni in localitatea in care ai fost botezata nu cred sa fie o problema sa obtii un certificat prin ei - ma gandesc eu ca nu-s asa absurzi preotii...

MagdaS
04.08.2009, 06:15:13
Multumesc mult, fetelor.

Cu botezatul cred ca e mai complicat. Cum zicea si map poti sa trimiti pe cineva din familie. Eu nici macar nu am vb cu preotul ci cu doamna de lumanari+ contabila si nu m-a intrebat nimeni de ID deci ar tb sa fie ok :) Mult succes! :)

dronela
04.08.2009, 11:11:20
Buna fetele,imi pare rau ca va raspund cam tarziu, deci am fost la preot, sotul e catolic,la biserica SF Cruce, aia mare de la Muncii,a fost f amabil, a zis ca nu ne mai cara pe drumuri ca a , avem si bebe, deci ne trebuiau cert de botez al meu nu e de gasit si al sotului a fost trimis prin posta si nu a ajuns, ne a dar 2 formulare sa le completeze paRINTII,NE A CHEMAT pe 24 sa mai facem ceva cred ca sa ne impartasim,nu sunt sigura ca eram si cu bebelina si eram mai mult la ea atenta si joia din sapt cu nunta facem o repetitie cu donsoarele si donsorii, sper ca v am fost de folos, pupici

dianaruxi
04.08.2009, 11:36:56
Buna fetele,imi pare rau ca va raspund cam tarziu, deci am fost la preot, sotul e catolic,la biserica SF Cruce, aia mare de la Muncii,a fost f amabil, a zis ca nu ne mai cara pe drumuri ca a , avem si bebe, deci ne trebuiau cert de botez al meu nu e de gasit si al sotului a fost trimis prin posta si nu a ajuns, ne a dar 2 formulare sa le completeze paRINTII,NE A CHEMAT pe 24 sa mai facem ceva cred ca sa ne impartasim,nu sunt sigura ca eram si cu bebelina si eram mai mult la ea atenta si joia din sapt cu nunta facem o repetitie cu donsoarele si donsorii, sper ca v am fost de folos, pupici
Buna, si eu tot acolo am fost e super preotul, si cred ca acolo o sa facem nunta ca si biserica e ff frumoasa. Cred ca va cheama pt catehism sau nu stiu cum se numeste, un fel de consiliere pt viitorii soti.

ynaclau
04.08.2009, 16:15:06
Buna, ma bag si eu ca musca-n lapte :)) eu am facut cununia religioasa la sf iosif si la fel, eu ortodoxa - el catolic, ne-au cerut certificatele de botez pe care, evident, nu le aveam niciunul, asa ca am ajuns la a da declaratii pe propria raspundere ca am fost botezati (am scris in declaratie biserica si data la care am fost botezati). Pe noi ne-a cununat parintele eusebiu, ne-am inteles f bine cu el doar ca pe mine m-a terminat psihic cu pregatirile, ne chema in fiecare sambata la pregatire, nu prea am inteles ce era cu pregatirile alea dar ne-am dus... nu de fiecare data cand ne-a chemat ci cand aveam timp, oricum per total a fost super ceremonia.
un sfat: trebuie neaparat sa angajezi si corul, canta superb!!! au fost 500 de lei pe care nu am regretat niciodata ca i-am dat.
daca te mai intereseaza ceva da-mi pm ca nu prea intru pe aici.

taia
04.08.2009, 16:17:57
Asta nu stiu cum e (cu botezatul in religia romano-catolica). Daca mai ai inca familie/prieteni in localitatea in care ai fost botezata nu cred sa fie o problema sa obtii un certificat prin ei - ma gandesc eu ca nu-s asa absurzi preotii...
si la noi mama a fost cea care l-a sunat pe preot si el a trimis prin cineva hartiuta!
so....spor!

ynaclau
04.08.2009, 16:18:23
Multumesc mult, fetelor.

sa stii ca te poti cununa la catolici si fara sa treci la religia lor, la noi asa a fost, eu am ramas in continuare de religie ortodoxa

Forever_love_u
05.08.2009, 09:01:23
sa stii ca te poti cununa la catolici si fara sa treci la religia lor, la noi asa a fost, eu am ramas in continuare de religie ortodoxa

Buna!
O intrebare: la cununia ta religioasa a participat si un preot ortodox, sau v-a cununat doar cel catolic?

dianaruxi
05.08.2009, 09:10:35
Buna!
O intrebare: la cununia ta religioasa a participat si un preot ortodox, sau v-a cununat doar cel catolic?
poti sa ii ai pe amandoi numa sa vb cu ei sa vezi dc sunt de acord, ca sunt unii mai deschisi la minte si altii ff conservatori.

Forever_love_u
05.08.2009, 09:12:32
poti sa ii ai pe amandoi numa sa vb cu ei sa vezi dc sunt de acord, ca sunt unii mai deschisi la minte si altii ff conservatori.

Eu as vrea sa ii am pe amandoi, numai ca nu cunosc nici un preot ortodox...
Mi-as dori tare mult sa vina si un preot ortodox sa ne dea binecuvantarea, dar din pacate, nu cred ca vom avea =((

dianaruxi
05.08.2009, 09:13:44
Eu as vrea sa ii am pe amandoi, numai ca nu cunosc nici un preot ortodox...
Mi-as dori tare mult sa vina si un preot ortodox sa ne dea binecuvantarea, dar din pacate, nu cred ca vom avea =((
pai te duci si tu la o biserica ortodoxa si intrebi dc ar fi de acord sa vina unu dintre preotii bisericii, si pe urma te duci la catolica la care faceti nunta si intrebi dc e ok sa vina si preotul ortodox.

Forever_love_u
05.08.2009, 09:16:17
pai te duci si tu la o biserica ortodoxa si intrebi dc ar fi de acord sa vina unu dintre preotii bisericii, si pe urma te duci la catolica la care faceti nunta si intrebi dc e ok sa vina si preotul ortodox.

La catolica am fost, ca am inceput pregatirile 8-} si preotul catolic a zis ca nu e nici o problema sa vina un preot ortodox, dar nu stie daca ortodoxul va accepta....:-SS

dianaruxi
05.08.2009, 09:42:02
La catolica am fost, ca am inceput pregatirile 8-} si preotul catolic a zis ca nu e nici o problema sa vina un preot ortodox, dar nu stie daca ortodoxul va accepta....:-SS
incearca la mai multi pana gasesti unu.

ynaclau
05.08.2009, 10:54:01
Buna!
cununia a fost oficiata doar de cel catolic. singura chestie ca eu nu am fost impartasita pt ca nu m-am spovedit... si nu m-am spovedit pt ca eu nu cred ca preotul poate avea o legatura cu d-zeu... relatia mea cu d-zeu e strict personala nu prin intermediari

Forever_love_u
05.08.2009, 12:15:58
cununia a fost oficiata doar de cel catolic. singura chestie ca eu nu am fost impartasita pt ca nu m-am spovedit... si nu m-am spovedit pt ca eu nu cred ca preotul poate avea o legatura cu d-zeu... relatia mea cu d-zeu e strict personala nu prin intermediari

Oricum eu o sa merg sa ma impartasesc la ortodocsi....
In alta ordine de idei, mi se pare o chestie ciudata ca un preot catolic sa iti dea sfaturi despre casatorie si familie, cand ei nici macar nu se casatoresc....8-}
In fine...asta e doar parerea mea ;-) =P~

map
05.08.2009, 18:16:29
Oricum eu o sa merg sa ma impartasesc la ortodocsi....
In alta ordine de idei, mi se pare o chestie ciudata ca un preot catolic sa iti dea sfaturi despre casatorie si familie, cand ei nici macar nu se casatoresc....8-}
In fine...asta e doar parerea mea ;-) =P~

Nu vad de ce o persoana necasatorita (in acest caz un preot) nu ar putea sa te invete despre respect, toleranta, dragoste, sprijin reciproc, intelegere, credinta. Ca doar nu sunt worshop-uri legate de viata sexuala...

map
05.08.2009, 18:33:03
...eu am facut cununia religioasa la sf iosif ...

Noi am fost impreuna (cu sotul si parintii lui) la Biserica Sacre Coeur (Biserica Franceză, aia de la statuia aviatorilor) si de acolo am luat dispensa pentru casatoria in biserica ortodoxa. L-am rugat pe parintele paroh (care urma sa se vada cu arhiepiscopul si sa-i inainteze cererea de dispensa) sa participe la slujba ortodoxa (la Elefterie).

Initial a fost de acord, dar ulterior m-a sunat sa-mi spuna ca am obtinut dispensa dar ca nu se simte bine cu sanatatea, si deci nu poate participa, dar ne transmite binecuvantarea... Sincer, nu-mi pot imagina cum ar fi decurs slujba, facuta de preotii din ambele confesiuni, si banuiesc eu ca nu e o practica obisnuita. Probabil preotul catolic ar fi ajuns sa spuna cateva cuvinte.

Altfel, in biserica catolica, eu stiu ca slujbele de casatorie sunt simplificate si nu sunt insotite de o "mass" integrala (care implica si impartasanie) atunci cand mirii nu sunt amandoi de religie catolica (pentru ca nu poate fi impartasit/a mirele/mireasa ortodox/a, desi simbolistic in biserica ortodoxa te impartasesti cand bei vin si mananci piscoturile in timpul slujbei).

map
06.08.2009, 04:15:37
Buna, si eu tot acolo am fost e super preotul, si cred ca acolo o sa facem nunta ca si biserica e ff frumoasa. Cred ca va cheama pt catehism sau nu stiu cum se numeste, un fel de consiliere pt viitorii soti.

Un tip tanar, mai blondut si mai scund asa de statura? (mai scund decat mine, ca eu am 1.76:D)

M-am dus la Sf. Cruce in vinerea de dinaintea nuntii, pe la 3 dupamasa (pur si simplu m-am dus si-am batut la usa la casa parohiala) si m-am spovedit la el, a fost o experienta extrem de emotionanta. E un preot foarte bland si cald, iar biserica e simpla, cu un aer modern si simplist (comparata cu catedrala Sf. Iosif), dar foarte frumusica.

Forever_love_u
06.08.2009, 07:53:47
Nu vad de ce o persoana necasatorita (in acest caz un preot) nu ar putea sa te invete despre respect, toleranta, dragoste, sprijin reciproc, intelegere, credinta. Ca doar nu sunt worshop-uri legate de viata sexuala...

Ti-am spus, asta e doar parerea mea....iar faptul ca vorbesti cuiva despre o familie cand tu nu ai una, sau mai bine spus, dai sfaturi, mi se pare ciudat....
Cum ar fi sa iti dau eu tie sfaturi despre copii, cand eu nu am copii?
Nu vreau sa creez divergente, am spus, asta e doar parerea mea....
Si poate daca ai cunostinta de cauza, imi poti explica de ce preotilor catolici le este interzisa casatoria....:-\

Pupici

dianaruxi
06.08.2009, 08:44:00
Un tip tanar, mai blondut si mai scund asa de statura? (mai scund decat mine, ca eu am 1.76:D)

M-am dus la Sf. Cruce in vinerea de dinaintea nuntii, pe la 3 dupamasa (pur si simplu m-am dus si-am batut la usa la casa parohiala) si m-am spovedit la el, a fost o experienta extrem de emotionanta. E un preot foarte bland si cald, iar biserica e simpla, cu un aer modern si simplist (comparata cu catedrala Sf. Iosif), dar foarte frumusica.
nu eu am dat peste altul mai inaltut care nu era roman cred ca italian,dar vb destul de bine romana.

dianaruxi
06.08.2009, 08:44:56
Ti-am spus, asta e doar parerea mea....iar faptul ca vorbesti cuiva despre o familie cand tu nu ai una, sau mai bine spus, dai sfaturi, mi se pare ciudat....
Cum ar fi sa iti dau eu tie sfaturi despre copii, cand eu nu am copii?
Nu vreau sa creez divergente, am spus, asta e doar parerea mea....
Si poate daca ai cunostinta de cauza, imi poti explica de ce preotilor catolici le este interzisa casatoria....:-\

Pupici
nu cred ca te invata despre casatorie, te invata despre cum trebuie sa te porti cu oamenii in general.

Forever_love_u
06.08.2009, 10:02:25
nu cred ca te invata despre casatorie, te invata despre cum trebuie sa te porti cu oamenii in general.

Cand mergi la pregatiri, in ultima parte, te invata si despre familie...

dianaruxi
06.08.2009, 10:05:59
Cand mergi la pregatiri, in ultima parte, te invata si despre familie...
da dar oricum si el are familie nu poti sa zici ca nu, are mama are tata poate are si frati etc, deci valori de familie nu vad de ce nu te-ar putea invata.

Forever_love_u
06.08.2009, 10:51:40
da dar oricum si el are familie nu poti sa zici ca nu, are mama are tata poate are si frati etc, deci valori de familie nu vad de ce nu te-ar putea invata.

Pentru ca se presupune ca atunci cand dai un sfat, il dai din experienta

NicoAimee
06.08.2009, 11:27:30
Uite că așa, necăsatorit, preotul cu care facem noi pregatirea ne-a spus o chestie la care nu ne așteptam și care ne-a placut foarte mult: atunci când veți avea copii să nu uitați că, părinți fiind, rămâneți în continuare soț și soție și să nu vă concentrați doar pe copil, neglijându-vă unul pe celălalt.

dianaruxi
06.08.2009, 11:31:35
pai si el nu are experienta?
nu stie cum trebuie sa se poarte membrii unei familii?

Forever_love_u
06.08.2009, 11:53:01
pai si el nu are experienta?
nu stie cum trebuie sa se poarte membrii unei familii?

Mai, eu ma refeream strict la relatia dintre sot si sotie, nu la viata de familie si relatia cu ceilalti membri.
Fiecare are parerea lui, asta nu inseamna ca nu imi plac slujbele pe care le fac preotii catolici, sau nu tin cont de sfaturile lor...:)

dianaruxi
06.08.2009, 12:16:41
Mai, eu ma refeream strict la relatia dintre sot si sotie, nu la viata de familie si relatia cu ceilalti membri.
Fiecare are parerea lui, asta nu inseamna ca nu imi plac slujbele pe care le fac preotii catolici, sau nu tin cont de sfaturile lor...:)
da nu conteaza, oricum trebuie sa te duci ca altfel nu cred ca te casatoreste.

Forever_love_u
06.08.2009, 13:06:17
da nu conteaza, oricum trebuie sa te duci ca altfel nu cred ca te casatoreste.

Am fost de trei ori pana acum, mi se par interesante discutiile, e foarte deschis preotul.
Aveti idee cate sedinte vom face?

map
06.08.2009, 16:22:32

Din cate stiu eu, si in religia ortodoxa sunt preoti care aleg sa nu se casatoreasca si nu sunt considerati a fi mai lipsiti de har decat cei casatoriti, ba dimpotriva (sotul meu imi spune ca sunt mai speciali preotii necasatoriti, ca au mai mult har pentru ca nu trebuie sa-si imparta grija si atentia). Un articol despre istoricul celibatului:

http://www.crestinortodox.ro/drept-bisericesc/69943-starea-civila-a-preotilor-si-diaconilor-dupa-sfintele-canoane

Cum scria si dianaruxi, si preotii necasatoriti (de orice confesiune ar fi) au familie (parinti, frati, surori, nepoti, veri, etc) si prin educatia si experienta lor te pot invata cum sa te porti fata de aproapele tau, cum sa-ti satisfaci emotional partenerul. Ce te poate invata mai mult un preot casatorit? Ca educatie sexuala nu-ti face, sau nu te duci la preot sa te invete cum sa-ti satisfaci fizic partenerul.

Oh, btw, si psihologii dau sfaturi, si nu sunt toate din propria experienta:D:D:D Ar fi tragic!:D:D:D

Forever_love_u
07.08.2009, 07:40:07
Din cate stiu eu, si in religia ortodoxa sunt preoti care aleg sa nu se casatoreasca si nu sunt considerati a fi mai lipsiti de har decat cei casatoriti, ba dimpotriva (sotul meu imi spune ca sunt mai speciali preotii necasatoriti, ca au mai mult har pentru ca nu trebuie sa-si imparta grija si atentia). Un articol despre istoricul celibatului:

http://www.crestinortodox.ro/drept-bisericesc/69943-starea-civila-a-preotilor-si-diaconilor-dupa-sfintele-canoane

Cum scria si dianaruxi, si preotii necasatoriti (de orice confesiune ar fi) au familie (parinti, frati, surori, nepoti, veri, etc) si prin educatia si experienta lor te pot invata cum sa te porti fata de aproapele tau, cum sa-ti satisfaci emotional partenerul. Ce te poate invata mai mult un preot casatorit? Ca educatie sexuala nu-ti face, sau nu te duci la preot sa te invete cum sa-ti satisfaci fizic partenerul.

Oh, btw, si psihologii dau sfaturi, si nu sunt toate din propria experienta:D:D:D Ar fi tragic!:D:D:D

Mai fetelor! A FOST DOAR O PARERE, CE NAIBA!!!
Nu inteleg de ce sariti asa cand un om isi da cu parerea! Incerci sa ma convingi ca nu e asa, sau ce incerci sa imi explici, ca nu inteleg!
Eu mi-am spus parerea, daca te deranjeaza sau nu, asta este doar problema ta, nu incerca sa convingi pe altcineva ca este ca tine....fiecare cu convingerile lui....daca tu esti catolica si asa ai crescut, asa si eu sunt ortodoxa si asa am crescut!
Si btw, la ortodocsi, preotii nu se hirotonisesc daca nu sunt casatoriti. Daca dupa ce au devenit preoti aleg celibatul, asta e partea a doua, dar nu au voie sa devina preoti fara a fi cununati.
In loc sa faceti atata gura, ar trebui sa veniti cu informatii, daca tot spuneti ca sunteti catolice....as fi mult mai bucuroasa daca as vedea raspunsurile la intrebarile mele aici....
:[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected]

dianaruxi
07.08.2009, 08:55:12
Am fost de trei ori pana acum, mi se par interesante discutiile, e foarte deschis preotul.
Aveti idee cate sedinte vom face?
pai el nu ti-a zis cate tre sa faci?
ca presupun ca variaza in functie de preot.

cristoiash
07.08.2009, 09:03:21
Si btw, la ortodocsi, preotii nu se hirotonisesc daca nu sunt casatoriti. Daca dupa ce au devenit preoti aleg celibatul, asta e partea a doua, dar nu au voie sa devina preoti fara a fi cununati.

Stai mai un pic ca pe mine m-ai pierdut la faza asta. Cum adica sa aleaga celibatul dupa ce s-au casatorit? Adica divorteaza sau cum? :O

dianaruxi
07.08.2009, 09:03:39
In loc sa faceti atata gura, ar trebui sa veniti cu informatii, daca tot spuneti ca sunteti catolice....as fi mult mai bucuroasa daca as vedea raspunsurile la intrebarile mele aici....
:[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected] :[email protected]
Mai eu nu am spus ca sunt catolica, eu sunt ortodoxa viitorul sot e catolic.

Forever_love_u
07.08.2009, 14:02:07
Stai mai un pic ca pe mine m-ai pierdut la faza asta. Cum adica sa aleaga celibatul dupa ce s-au casatorit? Adica divorteaza sau cum? :O

In cazul in care divorteaza sau raman vaduvi....nu stiu, ma gandesc....#-o

map
07.08.2009, 16:11:50

Exista casatorii "albe", in care nu se practica activitati sexuale. Functioneaza ca si celibatul.

Nu am facut gura, nici n-am incercat sa te convertesc, nici sa fac vreo ierarhie a credintelor. Relaxeaza-te, si te rog sa folosesti mutritele cu moderatie daca vrei sa ai o discutie, nu un monolog.

Asa cum casatoria este o cerinta/traditie/regula pentru hirotonisire in biserica ortodoxa (regula de la care fac exceptie calugarii si calugaritele/surorile), la fel celibatul este o cerinta/traditie/regula in biserica romano-catolica (de la care nu fac exceptie nici calugarii, nici calugaritele/surorile, nici preotii), dar nu in cea greco-catolica (ma refer la preoti).

Esti libera sa gandesti ce vrei si sa-ti expui opiniile, eu nu ti le impun pe ale mele.

Peace out!

Forever_love_u
07.08.2009, 16:33:36
Nu am facut gura, nici n-am incercat sa te convertesc, nici sa fac vreo ierarhie a credintelor. Relaxeaza-te, si te rog sa folosesti mutritele cu moderatie daca vrei sa ai o discutie, nu un monolog.

Nu te-a invitat nimeni sa ai un dialog cu mine daca nu iti face placere! ;-)

taia
07.08.2009, 16:46:42
crezi?
nu cred ca e absolut necesar! poate a citit, a auzit, ti s-a povestit!
adica, prin asemanare un psiholog care n-a divortat nu poate ajuta o persoana divortata?

taia
07.08.2009, 16:48:02
si relatia sot-sotie presupune numai sex si nu respect reciproc, intelegere, etc?

map
07.08.2009, 17:14:13
Nu te-a invitat nimeni sa ai un dialog cu mine daca nu iti face placere! ;-)

Imi face placere sa am dialoguri constructive. Nu folosesc nici mutrite, nici caps, ca sa-mi creez impresia ca am ultimul cuvant (prefer sa fiu fericita decat sa am dreptate).

Probabil sursa de informatii, cea mai potrivita pentru neclaritatile sau intrebarile tale, e preotul care va tine intrunirile, daca tot zici ca e "deschis". Presupun insa ca lui nu-i poti face "mutrite".

Forever_love_u
10.08.2009, 08:17:55
Imi face placere sa am dialoguri constructive. Nu folosesc nici mutrite, nici caps, ca sa-mi creez impresia ca am ultimul cuvant (prefer sa fiu fericita decat sa am dreptate).

Probabil sursa de informatii, cea mai potrivita pentru neclaritatile sau intrebarile tale, e preotul care va tine intrunirile, daca tot zici ca e "deschis". Presupun insa ca lui nu-i poti face "mutrite".

In general, cand vii pe un forum si te dai atotstiutor, nu dai dovada de intelepciune si nici dialoguri constructive nu creezi.
Nu vrei sa creezi impresia ca ai ultimul cuvant, vrei sa pari atotstiutoare si inteleapta! Prin raspunsurile pe care mi le-ai dat pana acum, nu ai creat aceasta impresie....
Daca nu te poti abtine sa incerci sa convingi pe cineva de parerile tale, eu zic mai bine sa incerci sa iti faci un blog, eventual sa iti pui undeva un link, unde sa te voteze lumea, asa poate vei reusi sa convingi pe altii ca esti atotstiutoare si ca parerile tale trebuie urmate! ;-)

Forever_love_u
10.08.2009, 08:19:37
si relatia sot-sotie presupune numai sex si nu respect reciproc, intelegere, etc?

Inainte sa scrii asa ceva, te rog citeste discutia de la inceput!
Era vorba despre preotul catolic, iar eu incercam sa inteleg de ce acestia nu se casatoresc!
Dar cum MAP le stie pe toate, a degenerat discutia!

ynaclau
10.08.2009, 09:55:32
Noi am fost impreuna (cu sotul si parintii lui) la Biserica Sacre Coeur (Biserica Franceză, aia de la statuia aviatorilor) si de acolo am luat dispensa pentru casatoria in biserica ortodoxa. L-am rugat pe parintele paroh (care urma sa se vada cu arhiepiscopul si sa-i inainteze cererea de dispensa) sa participe la slujba ortodoxa (la Elefterie).

Initial a fost de acord, dar ulterior m-a sunat sa-mi spuna ca am obtinut dispensa dar ca nu se simte bine cu sanatatea, si deci nu poate participa, dar ne transmite binecuvantarea... Sincer, nu-mi pot imagina cum ar fi decurs slujba, facuta de preotii din ambele confesiuni, si banuiesc eu ca nu e o practica obisnuita. Probabil preotul catolic ar fi ajuns sa spuna cateva cuvinte.

Altfel, in biserica catolica, eu stiu ca slujbele de casatorie sunt simplificate si nu sunt insotite de o "mass" integrala (care implica si impartasanie) atunci cand mirii nu sunt amandoi de religie catolica (pentru ca nu poate fi impartasit/a mirele/mireasa ortodox/a, desi simbolistic in biserica ortodoxa te impartasesti cand bei vin si mananci piscoturile in timpul slujbei).
bai eu nu le am cu biserica dar in timpul cununiei noastre religioase, dupa ce l-a impartasit pe sotul meu, au venit in fata altarului o groaza de persoane pt a se impartasii (noi am inceput cununia la 18:30 cand am inteles ca trebuia sa fie o slujba); inainte de cununie preotul m-a intrebat daca m-am spovedit pt a ma impartasi... asa ca nu cred ca nu poate fii impartasit un ortodox in biserica catolica mai ales in timpul cununiei religioase

ynaclau
10.08.2009, 09:58:26
Uite că așa, necăsatorit, preotul cu care facem noi pregatirea ne-a spus o chestie la care nu ne așteptam și care ne-a placut foarte mult: atunci când veți avea copii să nu uitați că, părinți fiind, rămâneți în continuare soț și soție și să nu vă concentrați doar pe copil, neglijându-vă unul pe celălalt.
daaa chestia asta ne-au zis-o si noua... si multe alte chestii legate de viata in doi...

ynaclau
10.08.2009, 10:01:22
In cazul in care divorteaza sau raman vaduvi....nu stiu, ma gandesc....#-o
catolicii nu accepta divortul, deaia te cheama la pregatire de o mie de ori sa intelegi ca o data ce ai facut pasul asta esti pe veci casatorita cu persoana respectiva (in fata lui d-zeu) pt ca ei nu accepta divortul

NicoAimee
10.08.2009, 10:23:28
daaa chestia asta ne-au zis-o si noua... si multe alte chestii legate de viata in doi...
Da, păi și nouă ne-a spus multe lucruri despre viața în doi care mi se par de foarte mult bun simț, dar la acesta chiar nu ne-am așteptat. Cred ca daca toți cei care se căsătoresc ar sta de vorbă cu cineva despre lucrurile acestea nu ar mai fi atâtea divorțuri și atâția copii nefericiți și debusolați pentru că se despart părinții. E drept că noi doi discutasem si înainte și ne puseserăm de acord asupra lor, altfel probabil nu am fi ajuns în punctul de a ne căsători. Dar e bine să te conștientizeze cineva de importanța pasului pe care îl faci și a familiei.
E adevărat că ei spun toate astea și pentru că nu recunosc divorțul. Dar eu zic că e un lucru bun că încearcă să îți arate că e un pas important pe care trebuie să îl faci cu responsabilitate și, cel mai important, din dragoste.

Forever_love_u
10.08.2009, 12:01:09
catolicii nu accepta divortul, deaia te cheama la pregatire de o mie de ori sa intelegi ca o data ce ai facut pasul asta esti pe veci casatorita cu persoana respectiva (in fata lui d-zeu) pt ca ei nu accepta divortul

Stiu ca nu accepta divortul (si asta mi se pare un lucru extraordinar de bun), era vorba despre preotii ortodocsi.

Forever_love_u
10.08.2009, 12:11:20
Da, păi și nouă ne-a spus multe lucruri despre viața în doi care mi se par de foarte mult bun simț, dar la acesta chiar nu ne-am așteptat. Cred ca daca toți cei care se căsătoresc ar sta de vorbă cu cineva despre lucrurile acestea nu ar mai fi atâtea divorțuri și atâția copii nefericiți și debusolați pentru că se despart părinții. E drept că noi doi discutasem si înainte și ne puseserăm de acord asupra lor, altfel probabil nu am fi ajuns în punctul de a ne căsători. Dar e bine să te conștientizeze cineva de importanța pasului pe care îl faci și a familiei.
E adevărat că ei spun toate astea și pentru că nu recunosc divorțul. Dar eu zic că e un lucru bun că încearcă să îți arate că e un pas important pe care trebuie să îl faci cu responsabilitate și, cel mai important, din dragoste.

Total de acord! >:D<

verra3
10.08.2009, 23:42:12
botezul este unul singur.daca esti botezat crestin nu mai poti fi botezat din nou.pentru a trece de la o confesiune la alta trebuie sa intrebi un preot cum se face.stiu ca de la ortodox la catolic trebuie invatat catehismul si ce mai zice preotul,apoi te spovedesti,te impartasesti si probabil citeste ceva(in timpul cununiei cred).
invers nu stiu cum se face,dar stiu ca nu exista cununie mixta in biserica ortodoxa,deci trebuie neaparat sa devii ortodox in urma casatoriei.eu de asta am ales cununia mixta,e mai comod si ii impaca pe amandoi:)

map
11.08.2009, 01:42:14
botezul este unul singur.daca esti botezat crestin nu mai poti fi botezat din nou.pentru a trece de la o confesiune la alta trebuie sa intrebi un preot cum se face.stiu ca de la ortodox la catolic trebuie invatat catehismul si ce mai zice preotul,apoi te spovedesti,te impartasesti si probabil citeste ceva(in timpul cununiei cred).
invers nu stiu cum se face,dar stiu ca nu exista cununie mixta in biserica ortodoxa,deci trebuie neaparat sa devii ortodox in urma casatoriei.eu de asta am ales cununia mixta,e mai comod si ii impaca pe amandoi:)

Sunt botezata crestina, doar ca nu ortodoxa, ci catolica:D Din punctul de vedere al bisericii catolice, sunt si casatorita. Din cel al bisericii ortodoxe, sunt pasibila de afurisire daca nu ma convertesc=))

Am citit despre interzicerea casatoriilor mixte intre crestini ortodocsi si eterodocsi (care nu stiu daca sunt toti cei de alta confesiune decat ortodoxa - asa scrie la DEX, sau doar necrestinii) dar gandul la asta nu ma opreste sa dorm linistita noaptea:D

Alisori
11.08.2009, 09:02:43
Stiu ca nu accepta divortul (si asta mi se pare un lucru extraordinar de bun), era vorba despre preotii ortodocsi.

de ce crezi ca este un lucru extraordinar de bun?:-?
daca esti catolica si sotul devin violent cu tine ...rezisti pana divortezi, nu? (cate femei divorteaza dupa prima palma?)
dupa ce divortezi nu te mai poti casatori
asta e regula
si crezi ca-i un lucru bun?
eu nu cred acest lucru

Forever_love_u
11.08.2009, 11:11:46
daca esti catolica si sotul devin violent cu tine ...rezisti pana divortezi, nu? (cate femei divorteaza dupa prima palma?)
asta e regula
eu nu cred acest lucru

Nu sunt catolica....mi se pare un lucru extraordinar ca nu accepta divortul, pentru ca astfel cei doi soti stiu de la inceput ce au de facut si pe ce drum pornesc...
Violenta in familie este, din pacate din ce in ce mai intalnita in zilele noastre, dar eu cred, sau cel putin asa ar fi ideal, ca poate fi evitata. Comunicarea este totul....
Eu cred ca este un lucru bun ca la catolici nu te poti casatori decat o data....casatoria este un lucru pe care trebuie sa il facem o singura data in viata...

cristoiash
11.08.2009, 12:09:22
Sunt botezata crestina, doar ca nu ortodoxa, ci catolica:D Din punctul de vedere al bisericii catolice, sunt si casatorita. Din cel al bisericii ortodoxe, sunt pasibila de afurisire daca nu ma convertesc=))

Am citit despre interzicerea casatoriilor mixte intre crestini ortodocsi si eterodocsi (care nu stiu daca sunt toti cei de alta confesiune decat ortodoxa - asa scrie la DEX, sau doar necrestinii) dar gandul la asta nu ma opreste sa dorm linistita noaptea:D

map, nu esti necrestina, esti doar eretica dpdv al bisericii ortodoxe. :-" Dar stai linistita ca bisericile accepta botezul si casatoria intre ele, deci ce e facut la biserica catolica e acceptat de ortodoxa si invers. Stiu asta fiindca am purtat discutii cu diversi preoti aici si chiar cu mitropolitul de Germania.

daniela77
11.08.2009, 16:28:30

Buna, fetelor,

Eu sunt ortodoxa, iar sotul meu este catolic. In Spania ni s-a spus ca, pentru a ne casatori, trebuia sa trec eu la catolicism. Asta prin 2001-2002, caci prietena mea s-a casatorit acum 2 ani si a avut si preot catolic si preot ortodox la nunta (tot aici), deci probabil s-au mai schimbat lucrurile intre timp. Asa ca noi ne-am casatorit in Romania, in satul in care am crescut, la bunicii mei, si nu ni s-a pus nici o piedica. Fiecare cu religia lui si toata lumea impacata! :)

Pupici.

verra3
11.08.2009, 18:49:58
Buna, fetelor,

Eu sunt ortodoxa, iar sotul meu este catolic. In Spania ni s-a spus ca, pentru a ne casatori, trebuia sa trec eu la catolicism. Asta prin 2001-2002, caci prietena mea s-a casatorit acum 2 ani si a avut si preot catolic si preot ortodox la nunta (tot aici), deci probabil s-au mai schimbat lucrurile intre timp. Asa ca noi ne-am casatorit in Romania, in satul in care am crescut, la bunicii mei, si nu ni s-a pus nici o piedica. Fiecare cu religia lui si toata lumea impacata! :)

Pupici.
asta e bine.eu n-am putut sa fac asa,trebuia sa devin ortodoxa,problema e ca mie nu-mi plac schimbarile,plus ca mi se pare mai comod sa merg 30 de min la o slujba catolica oricand in timpul saptamanii decat duminica.apoi ieseau multe vorbe si intrigi din partea unor rude,asa ca am preferat o slujba fara invitati.

verra3
11.08.2009, 18:57:59

si mie mi-a zis cineva ca daca sunt catolica o sa ard in flacarile iadului(:| ...in plus chiar neamuri se uita crucis cum am putut sa nu ne cununam ortodox,ba chiar afirma ca asta e concubinaj>:P ...dar astea-s lucruri spuse de cei care nu prea au dat pe la scoala asa ca...
eu deja am alergie la fraze de genul asta asa ca nici nu-i mai ascult.il intrebasem pe preot daca cununia este la fel ca la ortodocsi si mi-a raspuns zambind:"poate chiar un pic mai mult"

NicoAimee
12.08.2009, 09:58:38
Nu sunt catolica....mi se pare un lucru extraordinar ca nu accepta divortul, pentru ca astfel cei doi soti stiu de la inceput ce au de facut si pe ce drum pornesc...
Violenta in familie este, din pacate din ce in ce mai intalnita in zilele noastre, dar eu cred, sau cel putin asa ar fi ideal, ca poate fi evitata. Comunicarea este totul....
Eu cred ca este un lucru bun ca la catolici nu te poti casatori decat o data....casatoria este un lucru pe care trebuie sa il facem o singura data in viata...

Subscriu. Rareori se intamplă ca soțul să devină violent așa din senin. În majoritatea cazurilor dau semne de violență și lipsă de comunicare și înainte, dar femeile aleg să le ignore.

asta e regula
eu nu cred acest lucru

Biserica catolică acceptă separația în astfel de cazuri. Dar nu divorțul, considerând că ceea ce a unit Dumnezeu omul nu poate să despartă. Poate nu e tocmai bine, dar eu zic că în felul acesta îi responsabilizează mai mult pe viitorii soți. Nu pot spune că accept în totalitate ideea și sunt prima care aș încuraja o femeie să plece și să nu stea nici măcar o zi în plus lângă un soț violent. Dar, în același timp, mi se pare că sunt prea multe persoane care se căsătoresc cu foarte multă ușurință și divorțează cu foarte multă ușurință. Ce rost mai are atunci căsătoria în fața bisericii și a lui Dumnezeu, dacă o faci de nu știu câte ori?!

Forever_love_u
12.08.2009, 11:29:38
Biserica catolică acceptă separația în astfel de cazuri. Dar nu divorțul, considerând că ceea ce a unit Dumnezeu omul nu poate să despartă. Poate nu e tocmai bine, dar eu zic că în felul acesta îi responsabilizează mai mult pe viitorii soți. Nu pot spune că accept în totalitate ideea și sunt prima care aș încuraja o femeie să plece și să nu stea nici măcar o zi în plus lângă un soț violent. Dar, în același timp, mi se pare că sunt prea multe persoane care se căsătoresc cu foarte multă ușurință și divorțează cu foarte multă ușurință. Ce rost mai are atunci căsătoria în fața bisericii și a lui Dumnezeu, dacă o faci de nu știu câte ori?!

Aici tine foarte mult si de mentalitatea fiecaruia...
Este important sa credem in cununie si in ceea ce uneste Dumnezeu. Daca o facem doar asa ca sa fim mirese sau sa avem nunta, putem divorta de zece ori....
Sunt intr-adevar si cazuri nefericite in care cei doi nu se inteleg si aleg sa se desparta si din pacate aud tot mai multe asemenea cazuri...
Nu incurajez violenta, nu as incuraja-o niciodata, dar poate ca ar trebui sa gandim toate la fel si sa incercam sa evitam asemenea comportamente...consider ca toti ar trebui sa ne gandim de zece ori inainte sa facem pasul cel mare!

sylvya04
19.08.2009, 13:02:11
buna fetelor ,
multumesc

Eu sunt catolica casatorita cu un ortodox.
La catolici sunt doar Postul Craciunului si al Pastelui, in rest nimic.
Doar ca pt a va casatori la catolici trebuie sa faceti opregatire cu preotul inainte.
Nu e obligatoriu sa te convertesti la catolicism, in schimb copiii trebuie botezati aici.
Pup

NicoAimee
19.08.2009, 13:57:47
Doar ca pt a va casatori la catolici trebuie sa faceti opregatire cu preotul inainte.
Nu e obligatoriu sa te convertesti la catolicism, in schimb copiii trebuie botezati aici.
Pup

Nu trebuie să fie copii botezați catolic. Nouă ne-a spus foarte clar preotul cu care facem pregătirea: partea catolică are obligația de a face tot ce-i stă în puteri ca ei să fie botezați catolic (și a continuat: probabil la fel și cea ortodoxă părții ortodoxe), dar până la urmă trebuie decis de comun acord de cei doi soți. Iar biserica preferă să nu fie disensiuni în familie, așa că le recomandă celor doi să stea de vorbă serios pe tema asta și să cadă de acord.

Adriana_2485
20.08.2009, 21:13:57
Pup

Eu sunt ortodoxa si sotul meu e catolic, nunta am facut-o la o catolici, mi s-a parut cel mai ok asa, pt ca ramanem fiecare cu confesiunea lui.
Pe noi ne-a pus sa semnam ca vom boteza copii in rit catolic.

Despre post pot sa spun ca e mult mai usor de tinut decat la ortodocsi, pentru ca presupune doar sa nu mananci carne (cel putin asa stiu de la sotul meu).

claudia_r
20.08.2009, 22:37:45
Pregatirile le-ati facut la Biserica Italiana? Se pot face si la o alta biserica din Bucuresti chiar daca vrem sa ne casatorim la cea italiana?

Rita

Adriana_2485
12.09.2009, 12:27:49
Pregatirile le-ati facut la Biserica Italiana? Se pot face si la o alta biserica din Bucuresti chiar daca vrem sa ne casatorim la cea italiana?

Rita

Scuze de raspunsul intarziat!

Pregatirea am facut-o la Sf. Iosif, dar se putea face si la biserica Italiana.
Apoi am avut o discutie cu preotul de la Biserica Italiana, despre cuplu, viata de familie etc, asta chiar inainte de nunta, cu vreo 4-5 zile.

Cel mai bine este sa mergeti intr-o sambata sau duminica dupa slujba, sa vorbiti putin cu preotul. Mie mi-a lasat o impresie foarte buna, mai ales ca este open-minded (asta a fost si unul din motivele pentru care am ales Biserica Italiana)

oanadavide
13.09.2009, 14:05:19
Buna tuturor!! Ma alatur voua pentru ca si eu urmeaza sa ma casatoresc in biserica catolica desi eu sunt ortodoxa, iar viitorul meu sot este catolic. Am hotarat astfel deoarece Episcopul ortodox de Buzau a refuzat s ane acorde dispensa pentru casatoria mixta in rit ortodox!!!!!! Am ramas foarte dezamagita dar mentalitatea greu o schimbi!!

As fi curioasa daca este cineva din Buzau care a participat la o casatorie in acest gen ....

claudia_r
17.09.2009, 18:33:14
Scuze de raspunsul intarziat!

Pregatirea am facut-o la Sf. Iosif, dar se putea face si la biserica Italiana.
Apoi am avut o discutie cu preotul de la Biserica Italiana, despre cuplu, viata de familie etc, asta chiar inainte de nunta, cu vreo 4-5 zile.

Cel mai bine este sa mergeti intr-o sambata sau duminica dupa slujba, sa vorbiti putin cu preotul. Mie mi-a lasat o impresie foarte buna, mai ales ca este open-minded (asta a fost si unul din motivele pentru care am ales Biserica Italiana)

Multumesc frumos pentru raspuns!
Iti voi urma sfatul si vom incerca sa ajungem sa vorbim cu preotul...

bubumic
25.09.2009, 16:08:46
Eu sunt ortodoxa si sotul meu e catolic, nunta am facut-o la o catolici, mi s-a parut cel mai ok asa, pt ca ramanem fiecare cu confesiunea lui.
Pe noi ne-a pus sa semnam ca vom boteza copii in rit catolic.

Despre post pot sa spun ca e mult mai usor de tinut decat la ortodocsi, pentru ca presupune doar sa nu mananci carne (cel putin asa stiu de la sotul meu).

Asa m-am speriar cand am citit pe aici ca daca facem cununia in biserica catolica trebuie sa semnam un act prin care suntem de acord sa ne botezam copiii tot la catolici. Ceea- ce spui tu m-a usurat enorm. tb sa ajung si eu sa vorbesc neaparat cu preotul. eu sunt catolica, el este ortodox, dar a acceptat sa facem nunta in biserica catolica, cu doi preoti: catolic si ortodox. Asupra religiei copiilor nu am cazut inca de acord. Oricum intentionam sa avem abia peste vreo 3 ani, de asta nu as fi vrut sa ni se impuna de pe acum. Imi trebuie timp sa-l conving sa-i botezam la catolici :D Nu vreau sa se simta fortat :-s

bubumic
25.09.2009, 16:09:57
Nu trebuie să fie copii botezați catolic. Nouă ne-a spus foarte clar preotul cu care facem pregătirea: partea catolică are obligația de a face tot ce-i stă în puteri ca ei să fie botezați catolic (și a continuat: probabil la fel și cea ortodoxă părții ortodoxe), dar până la urmă trebuie decis de comun acord de cei doi soți. Iar biserica preferă să nu fie disensiuni în familie, așa că le recomandă celor doi să stea de vorbă serios pe tema asta și să cadă de acord.

Am citat gresit mai sus ;))

merlynn
05.10.2009, 15:43:22
fetelor poate ma ajutati si pe mine, eu sunt catolica si el ortodox facem cununie mixta la catolici intrebarea mea este daca este posibil sa asiste si un preot ortodox? ^:)^

dianaruxi
05.10.2009, 15:44:17
fetelor poate ma ajutati si pe mine, eu sunt catolica si el ortodox facem cununie mixta la catolici intrebarea mea este daca este posibil sa asiste si un preot ortodox? ^:)^
da bineinteles, il cauti il intrebi si vezi cu ei detaliile.

merlynn
06.10.2009, 13:27:09
ms, maine ma duc sa intreb preotul ;))

Gloriuta
06.10.2009, 14:43:38
se poate sigur.
un prieten al nostru a avut la nunta si preot catolic si preot ortodox, iar cununia a fost oficiata intr-o biserica catolica

ella-ling
06.10.2009, 19:35:11
Asa m-am speriar cand am citit pe aici ca daca facem cununia in biserica catolica trebuie sa semnam un act prin care suntem de acord sa ne botezam copiii tot la catolici. Ceea- ce spui tu m-a usurat enorm. tb sa ajung si eu sa vorbesc neaparat cu preotul. eu sunt catolica, el este ortodox, dar a acceptat sa facem nunta in biserica catolica, cu doi preoti: catolic si ortodox. Asupra religiei copiilor nu am cazut inca de acord. Oricum intentionam sa avem abia peste vreo 3 ani, de asta nu as fi vrut sa ni se impuna de pe acum. Imi trebuie timp sa-l conving sa-i botezam la catolici :D Nu vreau sa se simta fortat :-s

nu semnezi nimic in legatura cu botezul copiilor, insa cand am rotit juramintele eu imi aduc aminte ca am promis ca o sa primim copiii dati de Domnul si o sa ii botezam catolic.

wanna
06.10.2009, 20:07:57
nu semnezi nimic in legatura cu botezul copiilor, insa cand am rotit juramintele eu imi aduc aminte ca am promis ca o sa primim copiii dati de Domnul si o sa ii botezam catolic.
si noi am zis ca o sa primim copiii dati de Domnul, dar nu sa-i botezam in rit catolic...sincer nush ce am semnat..poate acolo scria asta...in orice caz, ne-a spups asta la pregatire, si noi: da, cum sa nu! dar acum e alegrerea fiecaruia...pana vin copiii....(e si alegerea lor)...
la catolici totul e mai strict (la acte) si parca mai "modern", dar in acelasi timp parca lipseste "caldura" din bis ortodoxa... :)

ella-ling
06.10.2009, 20:39:06
si noi am zis ca o sa primim copiii dati de Domnul, dar nu sa-i botezam in rit catolic...sincer nush ce am semnat..poate acolo scria asta...in orice caz, ne-a spups asta la pregatire, si noi: da, cum sa nu! dar acum e alegrerea fiecaruia...pana vin copiii....(e si alegerea lor)...
la catolici totul e mai strict (la acte) si parca mai "modern", dar in acelasi timp parca lipseste "caldura" din bis ortodoxa... :)

E posibil sa fi fost la pregatire treaba cu botezul, imi aduc aminte oricum ca ne-a fost precizat, insa eu cred ca fiecare face cum doreste.

La ce 'caldura' te referi?

wanna
06.10.2009, 20:56:48
E posibil sa fi fost la pregatire treaba cu botezul, imi aduc aminte oricum ca ne-a fost precizat, insa eu cred ca fiecare face cum doreste.

La ce 'caldura' te referi?
la felul cum ma simt eu in bis ortodoxa fata de cea catolica...si cu toate astea m-am cununat la catolici ptr ca mi se pare mai impozant si mai frumos...

ella-ling
06.10.2009, 21:25:56
la felul cum ma simt eu in bis ortodoxa fata de cea catolica...si cu toate astea m-am cununat la catolici ptr ca mi se pare mai impozant si mai frumos...

probabil ca te simti mai apropiata de biserica ortodoxa pentru ca este biserica cu care ai 'crescut', cunosti bine randuielile, probabil aveti un preot al familiei care e mai pe la toate evenimentele, etc...

Insa in rest nu mi se par cele doua biserici foarte diferite in ceea ce priveste apropierea de credinciosi.
Eu m-am cununat catolic ptr ca sotul e catolic si am avut nunta in tara lui. Insa mie nu mi-a lipsit 'caldura' in biserica, au fost toti cei 200 de invitati la nunta la biserica, preotul a slujit frumos, cateva doamne au plans, etc...

merlynn
22.10.2009, 23:16:34
am fost la preotul catolic si a spus k nu este impotriva acestui lucru, in schimb ne-a spus k nu stie daca accepta preotul ortodox sa vina in biserica la catolici(de anul asta) o sa merge sa intrebam

dianaruxi
23.10.2009, 08:22:06
am fost la preotul catolic si a spus k nu este impotriva acestui lucru, in schimb ne-a spus k nu stie daca accepta preotul ortodox sa vina in biserica la catolici(de anul asta) o sa merge sa intrebam
trebuie sa se gaseasca unu. cauta bine, ca eu am vazut treaba asta si e posibil.

DrPAM
23.10.2009, 08:51:45

am auzit si eu ca le-a interzis mitropolitul sa intre in biserici catolice...cica nu mai au voie..mare prostie:-s

dianaruxi
23.10.2009, 09:25:31
am auzit si eu ca le-a interzis mitropolitul sa intre in biserici catolice...cica nu mai au voie..mare prostie:-s
serios? aiurea, da ei nu tot crestini sunt?
atunci cred ca solutia este casatoria in alt loc decat biserica, si asa pot veni amandoi.

merlynn
30.10.2009, 11:32:02
am vb cu preot ortodox si cu greu ne-a spus "DA" adica o sa vina#:-S

dianaruxi
30.10.2009, 11:36:04
bv felicitari, trebuia sa se rezolve intr-un fel sau altul. Multa bafta.

cori_iasi
30.10.2009, 11:37:16

asa ne-a promis si noua un preot ortodox si nu a mai aparut. faza naspa a fost ca preotul catolic chiar l-a asteptat (pe langa noi si toti invitatii care au venit la biserica). Urat! trebuia sa spuna din prima ca are alta treaba:(

dianaruxi
30.10.2009, 11:54:51
asa ne-a promis si noua un preot ortodox si nu a mai aparut. faza naspa a fost ca preotul catolic chiar l-a asteptat (pe langa noi si toti invitatii care au venit la biserica). Urat! trebuia sa spuna din prima ca are alta treaba:(
ce urat nici macar nu a sunat sa zica, ca nu mai vine?

cori_iasi
30.10.2009, 12:39:10
ce urat nici macar nu a sunat sa zica, ca nu mai vine?

Nop. si iti dai seama ca din cauza asta ne-am decalat cu tot programul...
cand am fost sa ma spovedesc mi-a spus ca sa aduc lumanarile la biserica acolo, ca le topesc si le folosesc ei iar, dar iti dai seama ca nu m-am mai dus...

dianaruxi
30.10.2009, 12:50:17
Nop. si iti dai seama ca din cauza asta ne-am decalat cu tot programul...
cand am fost sa ma spovedesc mi-a spus ca sa aduc lumanarile la biserica acolo, ca le topesc si le folosesc ei iar, dar iti dai seama ca nu m-am mai dus...
cred si eu pai la asa neseriozitate.

claudia_r
30.10.2009, 13:43:52
cred si eu pai la asa neseriozitate.

Si noi vrem si preot ortodox la nunta. Inca nu am fost sa vb la Biserica Italiana, dar sper ca preotul catolic va accepta prezenta si a unuia ortodox. Am mai intrebat si noi intre timp preoti ortodocsi, dar ne-au refuzat. Sper s-o rezolvam pana la urma.

dianaruxi
30.10.2009, 13:45:33
Si noi vrem si preot ortodox la nunta. Inca nu am fost sa vb la Biserica Italiana, dar sper ca preotul catolic va accepta prezenta si a unuia ortodox. Am mai intrebat si noi intre timp preoti ortodocsi, dar ne-au refuzat. Sper s-o rezolvam pana la urma.
sunt cam incuiati la capitolul asta ortodicsii, dar s-o gasi unu sa faca asta pentru voi, cu suficienta motivatie:D

merlynn
30.10.2009, 15:58:13
noi il cunostem destul de bine, sa nu faca vreo gluma proasta k ma supar rau tare>:)

merlynn
02.11.2009, 12:43:18
preotul catolic nu are nimica impotriva el accepta, cu cel ortodox mai greu

smokey
06.11.2009, 14:40:47
Buna fetelor,

Am si eu o dilema: eu ortodoxa, sotul catolic, am decis sa ne casatorim la catolici. Si asa viitorul meu sot a vazut Romania pentru prima data.
Prioritatea noastra a fost sa stabilim data impreuna cu preotul, ceea ce am si facut.
Tocmai am aflat ca pe 10 aprilie la ortodoxi nu se fac nunti fiind Saptamana Luminata.
Cum Sf. Paste sunt in aceeasi zi....oare se aplica aceeasi regula si la catolici?:-SS
Preotul nu ne-a zis nimic ....cand noi am sugerat data de 10 aprilie....chiar a verificat cand pica Pastele.

Ce ziceti???

Sa aveti o zi buna in continuare si un weekend linistit!

dianaruxi
06.11.2009, 14:45:22
Buna fetelor,

Am si eu o dilema: eu ortodoxa, sotul catolic, am decis sa ne casatorim la catolici. Si asa viitorul meu sot a vazut Romania pentru prima data.
Prioritatea noastra a fost sa stabilim data impreuna cu preotul, ceea ce am si facut.
Tocmai am aflat ca pe 10 aprilie la ortodoxi nu se fac nunti fiind Saptamana Luminata.
Cum Sf. Paste sunt in aceeasi zi....oare se aplica aceeasi regula si la catolici?:-SS
Preotul nu ne-a zis nimic ....cand noi am sugerat data de 10 aprilie....chiar a verificat cand pica Pastele.

Ce ziceti???

Sa aveti o zi buna in continuare si un weekend linistit!
la catolici nu poti face nunti in postul pastelui si in postul craciunului, restul de posturi e ok.

smokey
06.11.2009, 15:13:57
Sper din tot sufletul sa fie asa.
Altfel m-as afla azi back to ZERO cu toate pregatirile, caci totul porneste de la data :)

dianaruxi
06.11.2009, 15:17:32
Sper din tot sufletul sa fie asa.
Altfel m-as afla azi back to ZERO cu toate pregatirile, caci totul porneste de la data :)
pai pe cat e pastele la catolici? eu am fost si am intrebat la o biserica romano-catolica si asa mi-a spus parintele de acolo. ca si eu fac in postul lui petru si pavel la ortodocsi dar la catolica e ok.

smokey
06.11.2009, 15:34:40
4 aprilie ca la ortodoxi.
Ideea e ca nu stiu daca au si ei restrictia de a face cununii in Saptamana Luminata ca la ortodoxi.
O sa vedem ce afla parintii mei :)

Mawy
06.11.2009, 16:24:08

Cred ca si asta depinde de la preot la preot. Uite ce am gasit pe site-ul episcopiei romano-catolice :
"Întrebările dinaintea consimțământului
94. Celebrantul îi întreabă pe miri dacă au venit de bunăvoie, dacă vor fi fideli unul altuia și dacă vor să primească și să-și educe copiii; fiecare răspunde separat.
N. și N., ați venit aici fără nici o constrângere,
ci în mod liber și din toată inima
ca să încheiați legământul Căsătoriei?

Sunteți pregătiți, mergând pe drumul Căsătoriei,
să vă iubiți și să vă respectați unul pe altul pentru toată viața?

Sunteți pregătiți să primiți cu dragoste copiii
pe care Dumnezeu va binevoi să vi-i dea
și să-i educați după legea lui Cristos și a Bisericii sale?"

Poate sunt preoti mai "zelosi" care mentioneaza strict ritul catolic, desi mie mi se pare aberant. Biserica lui Cristos este una...Biserica Crestina...

cori_iasi
06.11.2009, 19:44:52
Cred ca si asta depinde de la preot la preot. Uite ce am gasit pe site-ul episcopiei romano-catolice :
"Întrebările dinaintea consimțământului

Sunteți pregătiți să primiți cu dragoste copiii
pe care Dumnezeu va binevoi să vi-i dea
și să-i educați după legea lui Cristos și a Bisericii sale?"

Poate sunt preoti mai "zelosi" care mentioneaza strict ritul catolic, desi mie mi se pare aberant. Biserica lui Cristos este una...Biserica Crestina...

Pe noi ne-a pus sa semnam...

DrPAM
07.11.2009, 06:26:45
Pe noi ne-a pus sa semnam...

serios? eu nu imi amintesc sa fi semnat asa ceva...ati facut cununie mixta?

cori_iasi
07.11.2009, 10:24:54
serios? eu nu imi amintesc sa fi semnat asa ceva...ati facut cununie mixta?

Da, la Catedrala mare de pe Stefan. Si la test a trebuit sa completam intrebarea cu copiii tot cu Da etc....nici mie nu mi se pare normal, dar asta este...

cristoiash
07.11.2009, 10:35:29
Da, la Catedrala mare de pe Stefan. Si la test a trebuit sa completam intrebarea cu copiii tot cu Da etc....nici mie nu mi se pare normal, dar asta este...

Mai sincer si eu m-am ambalat cind a fost vorba de semnat. Dar acum privind situatia obiectiv, mie mi se pare normal. In fond de ce sa te mariti in biserica daca nu ai de gind ca rezultanta casnicie si rezultantii copii sa ii cresti tot in spiritul bisericii.

Nu mi se pare normal ce fac unii ... sa se casatoreasca in biserici catolice doar pentru ca li se pare mai frumos.

PS. Apropos de botezul copiilor, cind se ajunge la partea asta, exista din nou o intilnire cu preotul si semnat de acte cum ca esti de acord sa fie botezat catolic si trebuie sa mai si raspunzi la intrebarea "De ce?". Deci nu sunt imbecili nici catolicii, nu iti forteaza mina sa faci nimic.

DrPAM
07.11.2009, 11:00:40

si noi am facut tot la catedrala mare...acum nici nu imi amintesc exact intrebarile de la testul ala dar nu mi s-a impus sa scriu da pe nicaieri...am completat cum am vrut noi...acum depinde...daca e cununie mixta nu are cum sa te oblige sa iti botezi copii la ei...daca e cununie catolica ar fi si culmea sa il botezi la alta religie...:)

cori_iasi
07.11.2009, 11:14:56
Mai sincer si eu m-am ambalat cind a fost vorba de semnat. Dar acum privind situatia obiectiv, mie mi se pare normal. In fond de ce sa te mariti in biserica daca nu ai de gind ca rezultanta casnicie si rezultantii copii sa ii cresti tot in spiritul bisericii.

Nu mi se pare normal ce fac unii ... sa se casatoreasca in biserici catolice doar pentru ca li se pare mai frumos.

PS. Apropos de botezul copiilor, cind se ajunge la partea asta, exista din nou o intilnire cu preotul si semnat de acte cum ca esti de acord sa fie botezat catolic si trebuie sa mai si raspunzi la intrebarea "De ce?". Deci nu sunt imbecili nici catolicii, nu iti forteaza mina sa faci nimic.

de partea asta habar n-aveam, dar e bine de stiut pt viitorul apropiat ^:)^

cristoiash
07.11.2009, 11:47:19
de partea asta habar n-aveam, dar e bine de stiut pt viitorul apropiat ^:)^

eu am facut cununia si voi face si botezul in rit catolic datorita preotului peste care am dat, de o mare deschidere la minte si mai mult decit pe ritualuri el pune accentul pe spiritualitate, pe valori umane importante.

merlynn
12.11.2009, 12:04:53
gata a trecut si nunta si preotul ortodox asa cum ne-a promis a fost acolo:gen_08:

dianaruxi
12.11.2009, 12:10:31
gata a trecut si nunta si preotul ortodox asa cum ne-a promis a fost acolo:gen_08:
super, ati facut la o biserica catolica? ati avut nevoie de lumanari?

merlynn
12.11.2009, 12:18:30
super, ati facut la o biserica catolica? ati avut nevoie de lumanari?
da am facut in biserica catolica si ai nevoie de lumanari pentru ca nasi tin lumanarile aprinse toata slujba

dianaruxi
12.11.2009, 12:27:45
da am facut in biserica catolica si ai nevoie de lumanari pentru ca nasi tin lumanarile aprinse toata slujba
pai eu am inteles de la preot ca nu e nevoie de nasi, doar martori.