PDA

Versiunea completa : Ce au spus parintii despre casatorie??

Kaela
08.11.2006, 17:45:34
sincer va spun ca m-au inspirat Catalina shi Andreea pentru acest subiect.
fetelor, ai vostri parintzi se bucura ca plecati de acasa, sau va maritati? (normal ca se bucura dar ce reactie eu avut cand le-atzi dat vestea?)
cand shi cum le-atzi dat vestea?
ce rol au ei in organizarea nuntzii voastre...
etc.(tot de tzine de ai nostri parinti)

Kaela
08.11.2006, 17:50:13
ai mei au stiut primii. m-am dus acasa cu inelul shi le-am aratat. pe ai lui i-am anuntzat tarziu, erau plecati la sat sa lucreze la casa shi abia cand am avut shi noi timp sa dam o fuga pana acolo le-am spus.
duminica vin socrii sa ma "ceara". este prima masa oficiala unde stam eu cu ai mei shi el cu ai lui. tatzii nostri nu s-au vazut niciodata...:) am mari emotzii dar sper sa fei totul bine.

miri16
08.11.2006, 19:02:15
Ciao! E primul meu mesaj in forum;)) si vreau sa-ti spun cum a fost la mine. Ai mei abia asteapta sa ma marit,nu neaparat k sa "scape" de mine,acum de cand ne-am logodit sunt mai linishtiti.Logodna a fost o surpriza de ziua mea,eram acasa cu mama si cativa prieteni(tata lipsea),sarbatoream ziua mea de nashtere(sambata),cand la un moment dat apare cu un cosh imens cu trandafiri,iar eu trebuia sa caut ceva printre trandafiri(oare ce?!)...atat eram de emotionata k nu stiam ce caut si nu vedeam nimik intre flori,ma gandeam k poate mi-a scris vreo felicitare :))...in fine am gasit cutiutza pana la urma,am deschis-o,i-am sarit de gat sa-l pup,el a luat inelul mi l-a pus pe deget si m-a intrebat:"Vrei sa fii nevasta mea?",eu iar i-am sarit de gat si am uitat sa-i raspundsi dupa cateva secunde mi-a spus k nu i-am raspuns,urmand si raspunsul meu afirmativ,cu lacrimi in ochi 8-}.A fost o surpriza pt toata lumea,iar luni s-au intalnit parintii mei cu ai lui pt prima data,(eu nu aveam emotii de data asta) si totul a decurs normal. Asa k vroiam sa-ti spun sa nu ai emotii k va fii bine! Sper k nu v-am plictisit cu povestea mea.:[email protected]

dj
08.11.2006, 19:05:29
Ai mei au fost foarte fericiti pentru ca eu mereu am spus ca nu ma marit, si cum la 30 de ani si jumatate s-a luat decizia, erau siguri ca nu vorbesc in vant. Adevarul e ca nu credeam ca voi intalnii barbatul care sa ma faca sa vad viata langa el mai frumoasa decat mi-o pot face eu singura. Si totusi...
Mama e fericita mai ales ca stam si aproape de ea (s-a intamplat) desi ne vedem cam rar...

miri16
08.11.2006, 19:12:44
Ai mei deja s-au laudat peste tot k li se marita fata,socru' meu s-a imbatat sapt trecuta de bucurie...ma intreb pana in august ce se va mai intamlpa...Oricum,sunt nishte scumpi toti! Iar in legatura cu alesul inimii,pana nu demult si eu credeam k nu exista asa ceva,pana cand l-am cunoscut pe al meu printz:x!

Kaela
09.11.2006, 09:01:36
socrul meu se lauda la toata lumea cu ce nora mandra are....am fost plecatzi la nunta sambata shi am trecut pe la ei mai intai sa o luam shi pe cumnatzica mea cu al ei, shi socrii mei aveau musafiri. shi socru-meu:"mai mai, vedetzi ce nora am???" m-am roshit toata, va datzi seama....
ai mei nici acum nu cred, numai ca se cam intampla..... :)

ALEX21A
09.11.2006, 09:29:19
sincer va spun ca m-au inspirat Catalina shi Andreea pentru acest subiect.
fetelor, ai vostri parintzi se bucura ca plecati de acasa, sau va maritati? (normal ca se bucura dar ce reactie eu avut cand le-atzi dat vestea?)
cand shi cum le-atzi dat vestea?
ce rol au ei in organizarea nuntzii voastre...
etc.(tot de tzine de ai nostri parinti)
ai mei se bucura ca ne casatorim...li se pare un lucru firesc dupa atatia ani de stat impreuna....ai mei au fost primii care au aflat.......ca sa fiu mai concreta>dupa ce ma cerut ne a dus direct la ai mei...asta se intampla lka 2 noaptea :D ..........iuby a simtit nevoia sa impartasim bucuria noastra cu ei...........intre parintii mei si iuby exista o relatie ff speciala...ai mei il adora si il iubesc enorm,iar sentimentul e reciproc.....s au bucurat enorm pt noi..
>>>in organizarea nuntii ai mei nu se implica..nu pt ca nu ar vrea...nu au timp absolut deloc.....sunt ffff ocupati.......ei ne sustin financiar ff mult;;) ..
>>>ai mei se bucura ca ne casatorim...nu a existat vreo "criza" ca vai le pleaca fata de acasa.....ca noi locuim impreuna de mult......i a fost greu la inceput cand am plecat,dar s a obisnuit acum..........oricum,ne vedem cel putin 5 zile pe sapt dc nu zilnic,pt ca stam destul de aproape.......si cu toate ca ne vedem des,vorbim si la telefon zilnic de cateva ori........

babycriss
09.11.2006, 09:47:30
Si noi tot pe ai mei i-am anuntat primii. Insa nu ne-au crezut :( . Aceeasi situatie a fost si cand i-am spus soacrei mele. Pana cand s-au convins ca noi chiar vb serios. De atunci tata nu mai face comentarii "ca de ce dormi la el", "ca de ce doarme la tine", "ca de ce stati asa mult impreuna", "ca de ce ii dai masina" etc etc.
Nu stiu dk ai mei isi doresc ca eu sa ma mut la el, dar EU ABIA ASTEPT! Si nu va fi dupa nunta, ci intro luna. Cred ca vor ramane cu un nod in gat cand vor vedea ca imi car catrafusele la al meu. Pentru ca ei cred ca este doar o amenintare!!!:O

ALEX21A
09.11.2006, 09:50:32
Si nu va fi dupa nunta, ci intro luna. Cred ca vor ramane cu un nod in gat cand vor vedea ca imi car catrafusele la al meu. Pentru ca ei cred ca este doar o amenintare!!!:O
te ai hotarat??..gata??....nu mai astepti pana dupa nunta??.........te cred..............cred ca va face niste scene taicatu de toata frumusetea:-s

babycriss
09.11.2006, 09:57:38
te ai hotarat??..gata??....nu mai astepti pana dupa nunta??.........te cred..............cred ca va face niste scene taicatu de toata frumusetea:-s

Abia astept! Cand ii mai spun ca plec...incepe cu frumosul..."ca nu te da nimeni afara din casa, stai aici ca nu mai e mult pana la nunta bla bla bla".
La mine in casa e o situatie mai de cacao...am mai scris eu la un subiect! Oricum..nu mai vreau sa ma enervez [-X

andreea_bunny
09.11.2006, 10:14:09
Ai mei au o atitudine de... ushurare, ca sa spun asa, si se uita la iubitul meu cu ochii incarcati de recunostinta!=))=))=)) Nu am crezut ca-s chiar intr-o situatie disperata, la cei 27 de ani ani mei. Ma rog, pana la nunta voi avea deja 28. Si ce-i? Dar nu stiu cum percep ei chestia asta, probabil voi afla doar cand voi avea eu o fata de maritat=))!

Kaela
09.11.2006, 10:17:22
mama mea shi acuma dupa ce stau de vreo trei ani buni cu al meu spune weekend de weekend:"Cand vii acasa?" probabil ca asa va face shi dupa nunta, pana va trece la ceva de genu:"Shi cand mai venitzi pe la noi?" saraca mama mea....probabil ca o sa planga la nunta. sper sa nu ca nu vreau sa plang shi eu. nu de alta dar nu ma pot abtzine.

Kaela
09.11.2006, 10:20:31
problema cu parintii e de sarbatori. daca se poate sa ma rup in doua, una sa stau cu puiu meu shi u socrii aici la timi, alta sa mearga la arad cu ai mei. deja cand ma gandesc ca vine Craciunul ma ingrozesc numai la gandul ca va trebui din nou sa dezamagesc pe cineva. dar cred ca de data asta adunam pe toata lumea la noi shi am rezolvat problema.

BDiana
09.11.2006, 10:21:30
mama mea shi acuma dupa ce stau de vreo trei ani buni cu al meu spune weekend de weekend:"Cand vii acasa?" probabil ca asa va face shi dupa nunta, pana va trece la ceva de genu:"Shi cand mai venitzi pe la noi?" saraca mama mea....probabil ca o sa planga la nunta. sper sa nu ca nu vreau sa plang shi eu. nu de alta dar nu ma pot abtzine.
Mie mi-a venit tare de tot sa plang la cununia civila (mai ales ca la un moment dat se pusese nenea ofiterul sa recite poezii!) si chiar nu voiam sa ma smiorcai... Stii ce am facut?! M-am concentrat foooarte tare pe lista de cumparaturi pentru petrecerea de dupa (am facut ceva foarte relaxat, un barbeque in aer liber) insistand mai ales pe picioarele de pui pt friptura si carnea tocata pt. mici. Sunt 2 lucruri asa anti-lacrimogene incat mi-a trecut cu totul! :))

ALEX21A
09.11.2006, 10:22:28
Mie mi-a venit tare de tot sa plang la cununia civila (mai ales ca la un moment dat se pusese nenea ofiterul sa recite poezii!) si chiar nu voiam sa ma smiorcai... Stii ce am facut?! M-am concentrat foooarte tare pe lista de cumparaturi pentru petrecerea de dupa (am facut ceva foarte relaxat, un barbeque in aer liber) insistand mai ales pe picioarele de pui pt friptura si carnea tocata pt. mici. Sunt 2 lucruri asa anti-lacrimogene incat mi-a trecut cu totul! :))
=)) =)) ......

andreea_bunny
09.11.2006, 10:22:53
trebuie sa le facem nepotzei, draga, si sa le dam de lucru full time! II va face sa se simta mai tineri si nu o sa se mai simta ca au pierdut ceva!

Catalina_Maria
09.11.2006, 10:48:34
La mine s-a simtit o "usurare" ...eu am implinit 28 de ani in septembrie:)) Dar cred ca a fost mai mult o reactie la cel cu care ma casatoresc, s-au linistit vazand ca ma voi casatori cu cineva care le e drag si care se vede de la o posta ca le iubeste fata ( si fata-l iubeste pe el;)) tare de tot). Se temeau putin ca trece vremea si nu le voi oferi nepotzeii mult visati:)

Tata e putin trist=(( , mama e bucuroasa si emotionata...si noi ...abia asteptam si nunta si bebe-ul ( care sper sa vina cat mai repede)!

Vestea ca ne vom casatorii ...pai eu am cam aflat ultima:) pt ca cererea in casatorie a fost un mare complot intre Iubi meu si toata familia:). Va povestesc pe scurt sa nu va plictisesc. Anul trecut , a doua zi de Craciun, am fost sunata de o prietena tare draga din Sibiu care ma anunta ca e in Timisoara, si vrea sa ne vedem la Mall , ea fiind doar in trecere. Zis si facut , ma reped la mall, ma asez la o masa si astept. Dupa cateva minute, din spatele meu apar cativa chelneri in fuga cu un tortuletz cu artficii si vin...spre mine. Ii vad, ma sperii, astept sa vad ce se intampla si incotro se duc. Si ei se duc...la mine la masa, imi asaza tortul in fata si chiar cand ma gandeam sa le spun ca e o greseala si e penibil momentul , langa scaunul meu aterizeaza El, in genunchi, emotionat si cu o cutiutza cu inel. Continuarea?? El ma intreba " Vrei sa fii sotia mea? Spune da, spune da, spune da", eu am varsat cafeaua si am inceput sa plang si ...am uitat sa raspund( am rezolvat problema intr-un final), sora mea filma toata scena de dupa un stalp, prietena mea era bine mersi la Sibiu si se distra copios, iar parintii mei ne asteptau acasa cu sampania pregatita , iar ai lui...asteptau sa le dam un telefon. A fost emotionant, neasteptat...si frumos. Un moment de care imi voi aduce aminte cu drag toata viata:)

andreea_bunny
09.11.2006, 11:01:50
Wooow, Catalina, deci tu esti in posesia unui scurt mertaj foarte reusit, gen reality-show, in care personajele au emotii reale si nu enevoie de nici un joc actoricesc! Super, frumos si emotionant!

andreea_bunny
09.11.2006, 11:16:27
Viitorul meu sot e o fire mai pragmatica, asa ca, intr-o duminica, la masa cu parintaii mei, la mine acasa, ne-a adresat intrebarea tuturor deodata, dupa urmatoarea introducere: "A fost o masa copioasa si ne-am distrat pe cinste, ca de fiecare data", maica-mea i-a urat sa-i fie de bine, el a zis "nu o scapati de mine prea usor, sa stiti, am devenit dependent de bucataria din casa asta", ai mei au ras (oare de politete???), apoi a urmat: "cred ca am devenit chiar dependent de familia dv., asa ca m-am gandit sa ma fac membru". Ai mei si cu mine deja am ramas cu ochisorii cam holbati, dar el, foarte calm, nu ne-a lasat in suferinta si nu a prelungit suspansul: "as vrea sa ma casatoresc cu fata dumneavoastra, daca mi-o dati si daca vrea si ea" si s-a intors imediat catre mine: "ce zici, puiule, ne punem pirostriile?", si-mi facu cu ochiul. Eu am intrat in jocul lui si am intins mana cu palma deschisa si i-am zis: "convinge-ma". Iar el mi-a zis: "convinge-te tu draga, mergem unde vrei tu si iti alegi ce inel vrei, nu am vrut sa comit vreo greseala". Ai mei nici azi nu ne cred ca nu a fost regizat momentul. Asa ca eu nu am plans de emotie, mai degraba ne-am amuzat copios.

Catalina_Maria
09.11.2006, 11:17:32
In primul rand nu pot sa ma abtin sa nu ma laud ca sunt Printesa<:-P

In al doilea rand teroretic TREBUIA sa fiu in posesia acestei filmari doar ca sora mea a filmat destul de mult inainte de a ajunge la mine cu inelul, s-a filmat povestind cu iubi, si au fost dragutzi amandoi ca erau emotionati:)

Dar cand el era in genunchi lanaga scaunul meu ea a incercat sa fuga cu camera spre noi ( ca la Tradati in dragoste:))) dar a uitat sa modifice zoom-ul asa ca fimarea nu e cine stie ce dar...filmuletzul e acolo in sufletul meu si il vizionez de cate ori simt nevoia...nu am uitat nici o secunda:)

andreea_bunny
09.11.2006, 11:18:39
Suntem de un an impreuna, eu zic ca nu e nici mult nici putin. Parintii mei il plac pe al meu, ai lui ma plac pe mine (cred), ce mai, numai armonie!

Catalina_Maria
09.11.2006, 11:22:20
Cred ca indiferent de modul in care are loc cererea, e FRUMOS. Ca e vesel, ca e incarcat de romantism , ca e emotionant, ca suntem singuri, in familie sau in public...e momentul nostru special, un fel de avanpremiera a nuntii.

Nu cred ca daca as fi putut sa aleg ash fi ales ceva mai frumos decat ce mi s-a intamplat. Totusi imi pare rau de un singur lucru...am fost atat de emotionata incat nu am facut ce mi-as fi dorit sa fac in asemenea momente, am fost mai degraba ...ca un peste scos din apa decat ca o printesa radioasa :))) Dar probabil ca asta e farmecul :)

Dory
09.11.2006, 12:05:31
Sa va pove si eu. Suntem de mai bine de 4 ani impreuna, deci vestea casatoriei nu a mai mirat pe nimeni. M-a cerut in casatorie de Ziua Indragostitilor ( original, nu? ). Eu stiam ca e la Satul Mare iar el m-a asteptat seara, cand ieseam de la lucru cu un buchet de flori. Am fost foarte surprinsa. Mi-a dat si un plic cu o felicitare pe care sa o deschid abia acasa. Am mers impreuna spre casa si cand am citit-o scria " Vrei sa fi sotia mea?" Pana sa ma desmeticesc aveam si inelul pe deget. Am zis da si am plecat sa sarbatorim la restaurant Francesca cu viitorii nasi. Si ei se logodisera tot atunci.

Sylvester
09.11.2006, 12:50:20
Ai mei nu situ ce au zis ca nici nu-mi mai amintesc cum i-am anuntat. Oricum, cred ca se asteptau pentru ca eram deja de 7 ani impreuna. pe mine m-a cerut de nevasta foarte din scurt. Adica: vrei sa fii sotia mea ca eu azi ma duc sa-ti cumpar inel si vreau sa-mi spui de care vrei sa nu-mi dai cu el in cap dupa aceea. Si i-am zis sa-mi ia un inel maaaare (ce taranca sunt!!!! =)) ) ca daca imi vine cu o sarmuta il strang cu ea de gat. Si a venit seara cu un inel foarte mare pe care il port numai la ocazii ca asa taranca am fost ca m-am calicit si acum nu pot sa-l port zilnic si cu un buchet de flori si m-a intrebat inca o data daca vreau sa fiu sotia lui dar mai de la distanta ca sa fie sigur ca-mi place inelul si nu-i dau cu el in cap!=))
In fine, i-am zis da si acuma face misto de mine. Zice: de ce nu porti tzara inelul in fiecare zi??? =)) =))

Sylvester
09.11.2006, 12:54:25
A....si uitasem...parintii lui au fost foarte incantati ca ei abia asteptau sa faca nunta mare si sa se ocupe de tot. Pentru mine a fost mana cereasca pt ca mie nu-mi place sa organizez. Ne-au lasat si noua cateva lucruri de organizat dar jumatate din ce aveam noi 2 de facut am uitat: dansul de deschidere, aranjarea la mese, turta miresei, chiar si fotografii....ne-am adus aminte abia cu 2 sapt inainte de nunta si, evident, ce am gasit a fost cel mai scump ac n-am mai avut timp sa cautam!

Kaela
09.11.2006, 20:57:26
al meu m-a cerut simplu de tot, eram seara in pat, vorbind de daca ne luam la anu sau ba, ca daca ar vreasa imi ia inel ash prefera sa mergem impreuna sa alegem shi el pleaca la "baie" cica. shi se intoarce in camera cu inelul pe degetul mic shi-mi spune, "i-a vezi, tzi se potriveste asta?" am ramas ca la dentist. habar n-aveam ca a facut el asa ceva.dupa ce mi-am dat seama ca nu mi-e bun (am niste degete enorm de subtziri), am convenit sa nu spunem nimanui pana nu il facem, dar a doua zi stia toata lumea deja....

Kaela
10.11.2006, 16:03:14
duminica se vad ai mei shi ai lui la un pranz oficial. am mari emotzii, am sa va pove cum fu.....<:-P

krisstina2004
10.11.2006, 17:15:52
duminica se vad ai mei shi ai lui la un pranz oficial. am mari emotzii, am sa va pove cum fu.....<:-P

Parintii mei au aflat de la mine, pur si simplu le-am spus si nu au fost deloc surprinsi, pentru ca se asteptau la asta.

tina19
10.11.2006, 18:05:31
prima data cand m-a cerut eram la un bar cu niste prieteni si l-am refuzat. in aceasi seara m-a mai intrebat o data si l-am refuzat. eu il refuzasem ca el vroia atunci sa facem nubta si eu eram in doliu.
dar stati linistite s-a revansat el. am asteptat 4 ani ca sa ne casatorim. cand am deschis discutia dupa vreo 2 ani m-a refuzat el. ne-am mutat impreuna si am trecut la tactici diplomatice:D. mai intai am dus munca de lamurire sa ne logodim. cu asta a fost de acord. asa ca ne-am anuntat parintii ca facem logodna mare, la biserica, cu nasi si preot. toata lumea a fost fericita si si-a spus ca urmeaza nunta. inel de logodna nu mi-a luat ca m-a pus sa-mi aleg verigheta. mi-a spus in felul urmator:"alege ce model vrei ca eu n-o s-o port niciodata". si se cam tine de cuvant.
cu nunta am inceput sa insist eu pe la mijlocul lui 2005. si s-a hotarat prin martie. toata lumea a rasuflat usurata cand a auzit ca ne casatorim. Da' ce credeati ca nu ma ia? nu mai avea el scapare.
sotul meu este atat de romantic de nu s-a mai pomenit. drept e ca nici eu nu m-am comportat ca atare dar eram cruda.:-p
si acum strig dupa el sa-mi cumpere inelul de logodna. la un moment dat imi spune ca-mi da bani ca sa mi-l cumpar eu. binenteles l-am trimis la bijuterie cu banii ca sa-mi ia el inelul. acum imi spune ca la ce-mi trebuie mie inel de logodna ca am verigheta si mi-a dat masina. pai ce masina o pun pe deget?
tot obtin eu inelul ala!=))

alinamihaela
18.11.2006, 21:22:10
Abia astept! Cand ii mai spun ca plec...incepe cu frumosul..."ca nu te da nimeni afara din casa, stai aici ca nu mai e mult pana la nunta bla bla bla".
La mine in casa e o situatie mai de cacao...am mai scris eu la un subiect! Oricum..nu mai vreau sa ma enervez [-X

Ai mei au aflat primii...nu am planuit sa le zic pt ca era doar in faza de plan...Reactia alor mei: "ne lasa fara fata!" ...si pt ca sunt singura la parinti le este greu dar acum incep sa se impace cu ideea ca peste cateva luni o sa fiu a altcuiva "cu acte" si deja ma intreaba la telefon :"ce face baiatul tatei", cand mai vine pe la noi...etc..si asta ma bucura f mult. Chiar daca situatia ar fi fost alta (sa nu il accepte) le-as fi explicat ca nu as vrea sa aleg dar daca-i musai atunci nu o sa le convina alegerea mea...:-w

ayana2010
18.11.2006, 21:38:01
Ai mei nu situ ce au zis ca nici nu-mi mai amintesc cum i-am anuntat. Oricum, cred ca se asteptau pentru ca eram deja de 7 ani impreuna. pe mine m-a cerut de nevasta foarte din scurt. Adica: vrei sa fii sotia mea ca eu azi ma duc sa-ti cumpar inel si vreau sa-mi spui de care vrei sa nu-mi dai cu el in cap dupa aceea. Si i-am zis sa-mi ia un inel maaaare (ce taranca sunt!!!! =)) ) ca daca imi vine cu o sarmuta il strang cu ea de gat. Si a venit seara cu un inel foarte mare pe care il port numai la ocazii ca asa taranca am fost ca m-am calicit si acum nu pot sa-l port zilnic si cu un buchet de flori si m-a intrebat inca o data daca vreau sa fiu sotia lui dar mai de la distanta ca sa fie sigur ca-mi place inelul si nu-i dau cu el in cap!=))
In fine, i-am zis da si acuma face misto de mine. Zice: de ce nu porti tzara inelul in fiecare zi??? =)) =))

haha...hai k m-ai distrat..si yo i-am zis k vreau unu' mare sa agat totul cu el...prima data voiam unu' micut si finut( nu prea port bijuterii), dar apoi m-am razgandit si am zis k nu mai vreau cu piatra mik sa nu agat nik, vreau cu piatra mare k sa agat tot, k doar un inel de logodna o sa am toata viata!!!
la me va fi tristete mare knd o sa ma marit... k deh, am doar 20 d anisori.. d abia m-am trezit din copilarie.. cre k o sa planga mami si yo cu ea :-p ! beib ne-a pus sa ascultam in fiekre zi " ia-ti mireasa ziua buna" k sa n obisnum cu melodia si sa nu mai reactionam knd o s-o auzim...:D
de bucurat s-au bucurat knd au auzit...si rolul pe care il vor avea va fi cel de finantatori

mihu
23.01.2007, 19:01:30
Si pe noi ne-au tot chemat si dupa nunta la masa...e bine sa se obisnuiasca cu ideea ca sunteti o noua familie...Poate mi-as fi dorit uneori sa merg la ei dar n-am facut-o chiar din dorintza de a ne separa cat mai repede- sa nu credeti ca nu mergem pe la ei si ca nu tin la ei dar trebuie sa inteleaga ca suntem alta familie...
Pe mine dupa ce m-a cerut, tatal meu a vorbit aiureli8-} vreo 3 zile...era super shokat...Adica fiica lui de 20 de ani se casatoreste...Dar s-a obisnuit=P~

rosspariss
25.01.2007, 16:00:51
La mine nu a fost o surpriza cand i-am anuntat ca ne-am hotarat sa ne casatorim.Se asteptau pt ca noi avem mai mult de un an de cand stam impreuna.Am mai asteptat sa mai strangem niste bani, ca sa ne putem face singuri nunta. A fost bucurie in ambele familii, deja au inceput sa se gandeasca pe cine chiama, incearca sa ne ajute cu organizarea ca au mai multa experienta decat noi. Ai nostri se obisnuisera cu ideea ca stam impreuna, chiar ne-au ajutat cand am cumparat apartamentul, pt ca nu aveam toti banii.

fifiri
27.01.2007, 08:05:43
ai nostri s-au cam shokat nitel. nu ca nu se asteptau, dar nu le venea sa creada ca in sfarsit... noi eram de 10 ani impreuna si plecati amandoi din Ro, in mod organizat, chiar nu aveam nici un motiv sa ne luam cu acte. nu prea credem niciunul in faza cu hartia roz: ne iubeam noi tare si fara chitanta.

insa, la un mom dat am gasit motiv: sa ne mutam in "caminul de familisti", subventionat de universitate, ca era mai ieftina chiria. prin urmare, am zis: gata, acuma tre sa le zicem a lor nostri. zis si facut. i-am sunat de la telefonul public din fata blocului, ca nu aveam telefon pe moment si le-am cerut sa ne trimita certificatele de nastere. au trimis si am facut civila la consulat. tambalaul voiam sa il amanam cat mai mult, dar n-a fost chip decat un an. noi am platit doar avionul, ai nostri nunta. s-a ajuns cam la aceeasi suma, la paritate, din pacate (biletele astea din america sunt al naibii de scumpe!)

cred ca s-au bucurat si unii si altii, ca intram si noi in randul lumii. nu prea le-a convenit ca am facut civila separat, si fara ei.

ps. inel de logodna n-am primit, ca n-am vrut. mama soacra tot insista sa imi cumpere, dar in Ro, inelul de logodna e verigheta, si eu sunt mai traditionalista. adica, daca e sa respect traditia o respect pana la capat :[email protected]

miti
27.01.2007, 13:11:28
Mama lui ii zicea sotului ei ca nu ar fi bine sa ne zica sa ne casatotim si noi sa nu tot mergem de la unul la altul(intre domiciliile noastre e o distanta de150km) dar socru a zis sa ne lase n pace pana nu decidem noi.
Si ai mei(mama de fapt) imi zicea mie ca nu avem de gand sa ne asezam la casa noastra sa facem copii ...bla bla.Asa ca nu a fost o surpriza pt ei ca se cam asteptau....trebuia doar sa ne hotarm noi.

BlueMoni
30.01.2007, 11:54:06
Pe mine m-a cerut de sotie de ziua mea, la sfarsitul lunii iulie (am fost putin dezamagita pentru ca ma asteptam si vroiam sa faca ceva mai deosebit). Am tot discutat cum sa le zicem, cand, si am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa le spunem deodata si parintilor lui si alor mei. Ocazia a venit pe 15 august cand au venit si ai lui la noi pt ca mama e Maria. La un moment dat se povestea despre ceva urat, chiar nu-mi mai amintesc ce si le-am zis sa schimbam subiectul, sa vb despre ceva frumos. Raspunsul lor a fost perfect: "spuneti voi ceva frumos"... si atunci le-am spus ca am hotarat sa ne casatorim. Au ramas toti patru ca la dentist ;)). Ce m-a distrat a fost ca nu credeau ca ceilalti nu stiau dinainte, dar noi am promis ca nu le vom spune decat impreuna.

cerasela
30.01.2007, 12:30:29
Si pe mine m-a cerut de sotie de ziua mea la inceputul lui august . Noi fusesem 4 luni impreuna dupa care urmatoarele 6 luni am vorbit numai pe messenger pentru ca el era plecat in Afghanistan in misiune si cand s-a intors am plecat in concediu si atunci m-a cerut de sotie. La intoarcerea din concediu ai mei parinti ne asteptau la gara si mama cum am coborat din tren m-a intrebat " Cum va intelegeti, sper ca nu aveti probleme , ca va despartiti?" si eu i-am raspuns ca " nu din contra ne casatorim , m-a cerut de sotie" si i-am aratat inelusul. Au ramas perplex.

esperance
06.02.2007, 21:07:48
Noi incepusem sa-i pregatim, sa vorbim de fata cu ei de nunta...nu au zi snimic, cred ca nu ne credeau.De Craciun, am facut logodna.Toata lumea a inceput sa se obisnuiasca cu ideea.(cred ca mai putin mama -soacra;nu cred ca realizeaza ca-i iau baiatu';-) , dar asta e, se obisnuieste ea ;;))

mihaela_2006
06.02.2007, 21:20:32
La noi nu a fost o surpriza mare ca am zis sa facem nunta, ptr ca stam deja de 3 ani impreuna la mine.<:-P
Asa ca s-au bucurat cand am zis ca facem nunta, si intram "in randul lumii"

alice
08.02.2007, 10:13:19
Ai mei se asteptau.N-a fost o noutate.Ne-au ajutat cu tot ce au putut.Eu nu am luat bani din nici o parte pt nunta.Am facut-o noi doi cu banii adunati.Am incercat sa ne descurcam singur.A fost si o ambitie a noastra.Cam prosteasca as zice eu.Pt ca ne-a fost foarte greu.
Vineri seara in loc sa am grija sa ma odihnesc si sa ma aranjez,umblam prin metro ca nebunii dupa ce stiu eu ce nebunii.Ai mei au cinstit foarte mult la nunta, ca sa compenseze cumva faptul ca nu ne-au ajutat cu bani.Ai lui nu s-au sinchisit nici macar cu atat.Sotul meu a fost foarte dezamagit,dar i-a trecut si asta in momentul in care a doua zi dupa nunta tatal lui ne-a scos afara din apartament.:O

radanannemary
01.03.2007, 14:52:44
Noi ne-am anuntat parintii de ziua mea, pe 8 octombie. Planusem deja totul, platisem avansul la restaurant, vorbisem la biserica si cu foto + video. Le-am spus intai alor lui, care ne-au spus ca e si normal sa facem pasul asta dupa atat timp , demult asteptau vestea:D Ai mei au fost mai socati, ma refer la mama, restul familiei s-a bucurat f. tare, dar mamei nu-i venea sa creada si tot intreba daca nu glumim. [-X I-a luat ceva timp pana s-a convins dar nu pot spune ca a contribuit cu ceva la pregatiri cu toate ca au existat multe momente in care am fi avut nevoie de ajutor. Parintii lui ne-au oferit un loc de casa, si un teren pe care l-am vandut si am obtinut bani pentru constructie iar mama nu se simte deloc in privinta asta cu toate ca ar avea resurse pentru a ne ajuta cat de cat, macar cu pregatirile pentru nunta. Dar nu vreau sa critic pe nimeni, mai ales ca e mama. Ii multumim lui Dumnezeu pentru ce avem si ne rugam sa fim sanatosi si sa ne iubim mereu la fel de mult ca acum :x

andelutza
11.08.2007, 20:44:40
La mine a fost invers, ai mei nu au fost de acord cu iubitul meu, dar acum nu au nici o treaba. [-o<Asta inseamna sa comenteze inainte de a cunoaste persoana:-$

karina2007
11.08.2007, 21:06:50
La mine a fost invers, ai mei nu au fost de acord cu iubitul meu, dar acum nu au nici o treaba. [-o<Asta inseamna sa comenteze inainte de a cunoaste persoana:-$

Asa a fost si la mine..dar cum ai spus si ti acum nu mai e nici o problema#:-S ..decat cu soacra-mea cu care nu cred ca o sa ne intelegem vreodata,dar na,este problema ei daca nu ma place..nu o sa incerc eu sa-i fac ei pe plac acum :D ...voua va doresc sa va intelegeti cu socrii :* ,iar daca nu va intelegeti sa nu puneti la suflet,ca nu merita o:-)

lyanna
15.08.2007, 13:51:13
Io am avut.. si am... 2 mame :) mama si matusa-mea care mi-e si nasa de botez si care neavand copii m-a crescut la un loc cu mama...mai ales ca al meu tatic n-a prea stat in peisaj(despartire urata, dezinteres total, etc). Eh... cu parintii alui meu a fost simplu, s-au bucurat, mai ales mama lui care e asa o closhca dragutza de ne-ar tine in palme daca ar putea...de ne mai si sufoca un pic. La mine a fost show mare... mama nu l-a placut pe al meu dintotdeauna (dealtfel si pe alti baieti, dar avand in vedere istoria cu tata... din nefericire e de inteles :( ).. Si cand ne-am mutat impreuna mama era destul de optimista ca o sa vad eu ca a vut dreptate si ca nu ne vom intelege...si cam astepta vestea ca ne despartim si ca vin acasic sub aripa ei protectoare sa stau acolo pana la adanci batraneti, ca nimeni n-are grija de puiu ei ca ea. Si a primit alta veste ;)) I-a picat ceru in cap, a carait sus si tare ca ea nu vine la nunta sa vada cum ma nenorocesc dar acum vad ca i-a mai trecut...de aia fac haz de necaz...sper s-o tina toanele bune pana la nunta macar.... nici nu indraznesc s-o pisez daca vine sau nu, macar la biserica sa vina [-o<. In schimb cealalta mama = matusa-mea e cea mai pornita sa-mi iau cea mai frumoasa rochie sa fiu cea mai printesa si sa nu-mi refuz nimic.. cu atitudinea sanatoasa ca daca n-o merge vedem noi atunci, acu sa facem ce ne e cel mai bine acum , adica sa ne luam.

nicoleta_oana
18.08.2007, 20:05:49
la noi ambele familii au fost importiva relatiei noastre,ai mei erau fff inversunati si nu vroiau sa auda de sotul meu nici in ruptul capului,pt ca emai mare ca mine si ca a mai fost casatorit odata si are un copil din prima casnicie,dupa ce l au cunoscut insa lucrurile s au schimbat au vazut ce fel de om e si acum ai mei sunt foarte bucurosi si se lauda la toata lumea ce ginere bun au si ce om deosebit e si chiar sufar ca daca ma cert cu el ai mei sar in apararea lui:-w parca el ar fi copilul lor nu eu;))
socrii s au obisnuit cu ideea ca suntem impreuna si nu au ce comenta,sotul meu nu le a permis nici macar sa si dea cu parerea asa ca tac,la inceput nu prea m au placut dar acum si au mai schimbat atitudinea,dar cam tarziu pt ca m au ranit cam mult si nu pot sa i iert asa usor:-"

MaryT
30.08.2007, 23:40:51
aa...mama mea e tare incantata de sotul meu..uneori cred ca el e copilul ei si nu eu..:> :> :> :> :> .iar cat despre tata..care este prin ceruri...daca l-ar fi cunoscut cu siguranta ar fi fost mandru de mine si de ce sot am \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Habib
11.09.2007, 12:40:22
noi le-am spus inainte de Craciun.........o trimisesem pe soacramea sa se intereseze de restaurant si tot spunea ca nu are timp, ca ala e intr-un fel ca celalalt e altfel, in fine.........socrul meu a fost cel mai fericit cand auzit ca ne casatorim..............pana la nunta am simtit-o pe soacramea impotriva casatoriei..........totul am facut noi...........nu prea ne-a ajutat.............

Gia79
11.09.2007, 12:55:47
La mine o fost un pic mai dificil.Eram iubiti de 2 ani jumate si la un momendat mi sa facut rau,am fost la doctor si mi-a spus ca sunt insarcinata in luna a 5.Va dati seama ca eu si sotul meu am ramas fara replica.Cand am ajuns prima data la socri mei si le-am spus ca sunt insarcinata si ca vrem sa ne casatorim au inceput sa planga de bucurie.Sotul meu era din Hunedoara si eu din Arad.Am ajuns acasa la ai mei,aveam ceva emoti si le-am spus ca sunt insarcinata mama o inceput sa planga si tata o mes la baie sa se spele pe fatza sa-si revina =)) .Va dati seama dupa ce se-a revenit ce bucurie erau in familile noaste.Cununia civila am facut-o inainte de a naste si cea religioasa o data cu botezu.De atunci am 3 ani de casnicie si ne iubim enorm de mult si avem o fetitza de 2 ani si 7 luni pe care o iubim exagerat de mult.

danniella
11.09.2007, 13:23:23
parintii mei au foarte incantati cand au auzit ca ne casatorim.
bineinteles ca soacra-mea a avut cate ceva de comentat.
degeaba.noi am facut tot cum am crezut ca e mai bine.<:-P

laraa
11.09.2007, 13:39:09
ai mai au spus Aleluia...cred ca au dat si la ziar......:)) credeau ca raman nemaritata la 26 de ani...cica era deja tarziu sa ma mai ia cineava :)) :))

miti
12.09.2007, 10:35:47
ai mai au spus Aleluia...cred ca au dat si la ziar......:)) credeau ca raman nemaritata la 26 de ani...cica era deja tarziu sa ma mai ia cineava :)) :))
:D :D :D :D

MaryT
12.09.2007, 11:00:05
=)) =)) =)) =)) =)) =)) tare

Sylvester
12.09.2007, 11:04:50
Mai nu radeti ca maica-mea avea obsesia asta de cand aveam 17 ani. Pana cand m-am maturizat eu si m-am prins ca scopul unei femei in viata nu e sa-si gaseasca un sot am cam fost terorizata. Mama are niste principii de te doare mintea. Ca o femeie TREBUIE sa se marite dar nu cu unul cu o situatie materiala mai proasta sau egala cu a femeii ci mult mai buna. Adica ... daca n-are bani .... eject! Daca nu m-a terorizat. La fiecare prieten pe care il aveam ii facea ea contabilitatea.
Acuma imi dau seama ca daca Monica Columbeanu ar fi fost fie-sa, mama ar fi fost o femeie foarte fericita!
Ce sa va mai povestesc ca a spus cand a aflat ca iubitul meu e ca si mine la bani :)).

MeMyself
12.09.2007, 14:52:44
Mai nu radeti ca maica-mea avea obsesia asta de cand aveam 17 ani. Pana cand m-am maturizat eu si m-am prins ca scopul unei femei in viata nu e sa-si gaseasca un sot am cam fost terorizata. Mama are niste principii de te doare mintea. Ca o femeie TREBUIE sa se marite dar nu cu unul cu o situatie materiala mai proasta sau egala cu a femeii ci mult mai buna. Adica ... daca n-are bani .... eject! Daca nu m-a terorizat. La fiecare prieten pe care il aveam ii facea ea contabilitatea.
Acuma imi dau seama ca daca Monica Columbeanu ar fi fost fie-sa, mama ar fi fost o femeie foarte fericita!
Ce sa va mai povestesc ca a spus cand a aflat ca iubitul meu e ca si mine la bani :)).

Nasol in cazul asta!

annybunny
17.09.2007, 16:41:48
Si parintii nostri au fost putin socati la inceput, pentru ca suntem chiar tineri, dar dupa aia sau bucurat foarte mult pentru noi, ambii parinti, acuma cica fac planuri pentru nepotei :)) dar mai dureaza pana cand vin nepoteii :D si acum tata si-a gasit baiatul care isi dorea merreu si care nu la avut pana acum, ca acum are cu cine sa mearga la peste etc. :)>- :D si cu mama sa intelege chiar foarte bine sotul asa si eu cu parintii lui ma inteleg foarte bine.:*

anlya_426
18.09.2007, 10:26:36
si la noi a fost un pic de soc..pentru ca ii asigurasem ce ne vom casatori peste doi ani....dar a fost totul ok..chiar nu am avut probleme....mama mea mi-a zis ca atunci cand ea s-a hotorat sa se casatoreasca, desi avea doar 20 de ani parintii ei nu s-au opus si ca nici ea nu are de gand sa o faca....ne-au felicitat si ne-am apucat de pregatiri.....si noi suntem destul de mititei, eu am 22 iar iubi 23 dar nu au fost probleme din punctul acesta de vedere........

mada1234
19.09.2007, 10:05:15
Noi suntem impreuna de 7 ani asa ca nu m am gandit nici o secunda ca vom lua pe cineva prin surprindere, dar...
Ai mei sunt incantati pt ca sunt eu fericita. il plac si pe viitorul sot ... totul minunat pe partea asta. La baby e o mareee problema pt ca este singur la parinti si ei nu sunt de acord. Am incercat sa vorbesc sa inteleg de ce, dar.... singurul MOTIV pe care l am aflat este:" De ce va grabiti sa faceti nunta? Nu mai puteati sa asteptati pana la 30 de ani" :)) come on ! oricat de mult imi displace situatia asta, nu am ce sa fac... Din pacate el are cel mai mult de suferit din asta.... Ce pot sa fac eu?

MaryT
19.09.2007, 10:53:36
Noi suntem impreuna de 7 ani asa ca nu m am gandit nici o secunda ca vom lua pe cineva prin surprindere, dar...
Ai mei sunt incantati pt ca sunt eu fericita. il plac si pe viitorul sot ... totul minunat pe partea asta. La baby e o mareee problema pt ca este singur la parinti si ei nu sunt de acord. Am incercat sa vorbesc sa inteleg de ce, dar.... singurul MOTIV pe care l am aflat este:" De ce va grabiti sa faceti nunta? Nu mai puteati sa asteptati pana la 30 de ani" :)) come on ! oricat de mult imi displace situatia asta, nu am ce sa fac... Din pacate el are cel mai mult de suferit din asta.... Ce pot sa fac eu?

sa iti vezi de iubirea ta si sa va organizati nunta si sa fti fericiti happy-ever-after !! >:D< >:D<

Habib
19.09.2007, 10:57:05
Si parintii nostri au fost putin socati la inceput, pentru ca suntem chiar tineri, dar dupa aia sau bucurat foarte mult pentru noi, ambii parinti, acuma cica fac planuri pentru nepotei :)) dar mai dureaza pana cand vin nepoteii :D si acum tata si-a gasit baiatul care isi dorea merreu si care nu la avut pana acum, ca acum are cu cine sa mearga la peste etc. :)>- :D si cu mama sa intelege chiar foarte bine sotul asa si eu cu parintii lui ma inteleg foarte bine.:*

si socrii mei fac planuri pentru bebe.........dar, momentan mai asteptam putin din lipsa unei locuinte proprii..........

mada1234
19.09.2007, 15:25:07
sa iti vezi de iubirea ta si sa va organizati nunta si sa fti fericiti happy-ever-after !! >:D< >:D<
Multumesc mult mteleleu :) cred ca e singurul lucru pe care pot sa il fac... E pacat ca exista lucruri care umbresc momentele astea frumoase

CONT-INCHIS-047
19.09.2007, 15:36:16
Noi nu i-am socat pe ai mei pentru ca ei ma tot grabeau cu toate ca nu am decat 24 jumatate.Mama lui a ramas putin mirata (desi cumparase inelul de logodna cu ea).De bebe nici nu imi vine sa aduc vorba...mama abia asteapta sa aiba un nepot, insa viitoarea soacra cred ca nu ar fi pregatita pentru asa ceva.Pana la urma urmei nici noi nu suntem asa pregatiti pentru ca mai intai avem nevoie de un loc unde sa stam si nu putem sa stam linistiti si sa muncim la bebe atata timp cat o sa avem ditamai datoria in banca.Cred ca o sa asteptam cam 1 an sa ne revenim si apoi o sa ne punem pe treaba :D

Lizz22
19.09.2007, 18:17:21
aaahh...la noi a durat ceva pana ne am anuntat parintii.
p mama am inceput sa o pregatesc cu cateva luni bune inainte...si ea credea ca glumesc.pana in ianuarie(2007) cand le am facut o vizita si i am anuntat ca...noi ne am propus sa ramanem impreuna forever.toate bune...pt ca n am pomenit nimic concret(data,planuri exacte).

a urmat runda2-iub mai fusese casatorit o data iar eu trebuia sa le explic alor mei c si cum inainte d a-i pune fatza n fatza cu viitorii socri.
dupa c m am chinuit cateva ore am indraznit sa deschid swubiectul...am expus problema,si,spre surprinderea mea au acceptat fara nici un fel d problema.

partea 3:cum le spunem alor lui?soacra-mea, o fire extrem d stresata d faptul ca iub avusese un esec nu era deloc pregatita pt c urma sa le spunem.dar,ca sa nu aiba timp sa compileze prea repede...le am spus o dintr o rasuflare de ramasesera amandoi ca kla dentist.

intr un final...toate s au lamurit,sopacra mea si a mai revenit din gandurile negre,mama e chiar incantata d iub,iar noi..tineri,frumosi...ne iubim.
:">

iulia
20.09.2007, 18:54:50
AI MEI: vroiau sa ma dea de ani de zile. Nu conta cu cine, cum, cand. Ci sa stie ca au scapat de o povara si de obsesia ca sunt prea batrana si nu ma mai ia nimeni.

M-au stresat cu maritisul de fiecare data cand am avut vreun prieten.

AI LUI: au zis: IN SFARSIT. Ca avea o varsta si nu se mai asteptau la acest miracol. :))

Si asa au respirat cu totii usurati. :)):)):)):)):)):))

corinutza79
20.09.2007, 19:22:25
AI MEI: vroiau sa ma dea de ani de zile. Nu conta cu cine, cum, cand. Ci sa stie ca au scapat de o povara si de obsesia ca sunt prea batrana si nu ma mai ia nimeni.

M-au stresat cu maritisul de fiecare data cand am avut vreun prieten.

AI LUI: au zis: IN SFARSIT. Ca avea o varsta si nu se mai asteptau la acest miracol. :))

Si asa au respirat cu totii usurati. :)):)):)):)):)):))

Super tare!:)):)):))
Si la noi a fost cu circ.
Mama cred ca era foarte interesata sa scape de `piatra din casa` , ca inca de la 21 de ani ma batea la cap sa ma marit cu prietenul meu de atunci , care ma ceruse, si a facut un super scandal ca nu am acceptat/:).
Drept care acum ma asteptam sa sara in sus de bucurie, ca doar le place mult de el si continua sa vorbeasca despre nepotzei , nunti (aluzii finutze):-w dar...cand le-am dat vestea cu adevarat, tata s-a cam inverzit , iar mama a inceput sa faca misto de noi: ``ha ha ha, ca pe vremuri venea baiatul cu sacul cu malai plocon ha ha ha (vai ce amuzant)8-|` - al meu si acum zice ca vrea sa le parasuteze un sac cu vreo 100 de kg de malai in fata usii intr-o dimineata ca le blocheze intrarea in casa :))

..e, una peste alta a fost ok, dar am fi preferat sa sara sa ne felicite si sa ne ia in brate, ceea ce au si facut mai tarziu :)

mihaela_ionita
02.10.2007, 13:55:16
Ai mei nu au fost nici macar un pic mirati. Mai surprinsa am fost eu decat ei cand am fost ceruta. Au zis ceva de genul "bine ca dupa 5 ani de relatie v-a venit si voua mintea la cap, ca mai aveati un pic si imbatraneati".

gabriela_rgh
15.10.2007, 22:34:04
Ai mei nu au mai reusit sa zica nimik.....
Au ramas muti....:))
in sensul bun,desi tatii greu se mai obisnuiesc cu plecatul fetelor! :)

alinutza81
24.10.2007, 20:43:37
Ai mei nu au fost foarte socati cand am spus ca ne vom casatori..pentru ca deja locuiam impreuna..vedeau ca ne iubim foarte tare..si deci era un lucru firesc care urma sa se intample. Socul mare a fost cand le-am spus ca sunt impreuna cu Cretzu (asta e porecla sotului:)). Eu eram intr-o relatie de 6 ani de zile..cu un tip...dar m-am indragostit de sotul meu..asa ca intr-o dimineata..pe la 8 si ceva...n-am mai rezistat si m-am dus peste ei in pat :D si le-am spus: "Nu mai sunt cu Virgil..si...m-am indragostit de Cretzu" Sa ii fi vazut ce ochi au facut:O :O :O dar s-au obisnuit repede..au avut incredere in mine ca fac alegerea cea mai buna..si mai ales m-au vazut ca intr-adevar eram superrr indragostita...ca si acum de altfel:x :x :x

zizitop
19.11.2007, 12:55:30
S-au bucurat ! Mamele au si inceput sa-si faca planuri legate de nepoti :O dar cine-i lasa doar pe mana lor.

Milagros
24.11.2007, 19:24:26
Desi vorbeam de mult timp de casatorie si nunta si rochite, ziua in care m-a cerut a fost o mare surpriza. M-a cerut de ziua mea, dupa ce fusesem plecati la mare si nu aveam nici bani sa trecem strada, deci nu ma asteptam DELOC sa ma ceara ca ma gandeam ca nu are bani de inel =))
Imediat ce m-a cerut am sunat-o pe mama (care era in Italia), apoi pe prietena mea cea mai buna. Apoi am mers la el acasa, cu inelul ASCUNS in geanta ca sa nu il vada ai lui/:) pentru ca oricum dupa ce i-am zis da, am mentionat ca eu nu vreau sa ma marit in urmatorii 5 ani, deci o sa fim logoditi si stop (treceam printr-o perioada anti-marriage)
Deci pe 28 iulie m-a cerut, a aflat toata familia mea, toti prietenii nostri, colegii, vecinii. juma de Italie... mai putin parintii si rudele lui - desi incepusem sa port inelul. Asaaaa. Si prin noiembrie am inceput sa cautam sala... asa, ne informam - cica. Din septembrie iubi ma inscrisese pe miresici. :)>- In decembrie am decis data, am inchiriat sala, am dat avans la fotograf si DJ, am luat verighete cadou de Craciun... Ai lui tot nu stiau dar soacra avea o banuiala ca prea ma gasea cautand rochii de mireasa pe net.:">
Si la cumpana dintre ani deschidem noi o sampanie, aducem cutiuta cu verighetele si al meu a tinut cel mai emotionant discurs pe care l-am auzit vreodata (nu e bun deloc la discursuri in viata de zi cu zi...) A luat-o pe mama lui pe dupa umeri si i-a zis: Mama, iaca ca ai o nora (cumnata mea) si incepand cu 29 aprilie 2007 ai sa mai ai una. o:-)
Maica-sa :O si: Banuiam eu...iar taica-su :O:O:O/:)[-X:-w:-L:-?:-B:-<:-s:|
Iar a doua zi dimineata: Vaaaaai, se insoara baiatul meu!!!! (e preferatul lui)

papusha
24.11.2007, 19:57:42
Miresicilor mie mi-e teama sa le zic la ai mei....deci toata lumea stie inafara de ai mei :(
Am o situatie familiara mai iesita din comun, daca pot zice asa, eu numai locuiesc cu ai mei de multi ani iar mama mea cand ma vede se poarta cu mine de parca as fii o copila.Inteleg ca sunt tanara dar nu inseamana ca la 21 de ani esti copil.Stiu ca si distanta si timpul care trece iar ea nu ma vede crescand este si asta o problema...dar...totusi....
Sper pana in vara sa reusesc sa le zic si sper sa ma inteleaga.Iar pana in 2009 mai are timp ca sa se acomodeze cu ideea :D
Tineti-mi pumnii!
Va urez o viata frumoasa alaturi de alesii vostri! :*

irina_og
24.11.2007, 20:32:47
Miresicilor mie mi-e teama sa le zic la ai mei....deci toata lumea stie inafara de ai mei :(
Am o situatie familiara mai iesita din comun, daca pot zice asa, eu numai locuiesc cu ai mei de multi ani iar mama mea cand ma vede se poarta cu mine de parca as fii o copila.Inteleg ca sunt tanara dar nu inseamana ca la 21 de ani esti copil.Stiu ca si distanta si timpul care trece iar ea nu ma vede crescand este si asta o problema...dar...totusi....
Sper pana in vara sa reusesc sa le zic si sper sa ma inteleaga.Iar pana in 2009 mai are timp ca sa se acomodeze cu ideea :D
Tineti-mi pumnii!

Tinem pumnii papushico! Tinem!

La mine... ai mei de-abia asteptau ca trecusera deja 6 ani si noi nimic (ianinte eu mai avusesem o relatie de 7 ani si credeau ca gata! )

La el... mama lui a inceput sa rada >:/ Ei... a ras pentru ca eram la masa, aveam o discutie despre cainele vecinilor si al meu:" Si...Mama! Intr-o alta ordine de idei.... noi ne-am hotarat sa ne casatorim!" Noi de fapt nu stiam cum sa-i spunem si... uitati-va si voi cum a gasit omul s-o anunte!:)) :)) :))

mariammary2000
24.11.2007, 21:40:54
Tineti-mi pumnii!
21 de ani? si nu esti copila.../:) pai daca nu esti copila atunci de ce ti e frica sa le spui? da le un semn de maturitate desi sin cate vad eu...mai ai de crescut>:D<

mariammary2000
24.11.2007, 21:41:36
Tinem pumnii papushico! Tinem!

La mine... ai mei de-abia asteptau ca trecusera deja 6 ani si noi nimic (ianinte eu mai avusesem o relatie de 7 ani si credeau ca gata! )

La el... mama lui a inceput sa rada >:/ Ei... a ras pentru ca eram la masa, aveam o discutie despre cainele vecinilor si al meu:" Si...Mama! Intr-o alta ordine de idei.... noi ne-am hotarat sa ne casatorim!" Noi de fapt nu stiam cum sa-i spunem si... uitati-va si voi cum a gasit omul s-o anunte!:)) :)) :))
FOARTE TARE ASTA !!!=)) =)) =))

mariammary2000
24.11.2007, 21:43:25
mama nu ma crede nici acum, dupa ce am dat avansul pt restaurant<:-P <:-P <:-P

papusha
24.11.2007, 22:53:01
21 de ani? si nu esti copila.../:) pai daca nu esti copila atunci de ce ti e frica sa le spui? da le un semn de maturitate desi sin cate vad eu...mai ai de crescut>:D<
Daca mi-e teama sa le zic nu inseamna ca sunt copila, iar daca ai cunoaste situatia mea familiara poate ai intelege... ;-)

cami_dxb
25.11.2007, 12:22:49
Cand l-am anuntat pe taica-su ne-a intrebat daca il informam sau ii cerem acordul. Or, eu n-am cerut nici macar permisiunea mamei, asa ca i-am spus sec: va informam.
Ai mei s-au bucurat foarte tare, desi nu il cunosteau, poate si pentru ca tocmai iesisem dintr-o relatie cu care nu fusesera deloc de acord.

irina_og
25.11.2007, 18:37:47
mama nu ma crede nici acum, dupa ce am dat avansul pt restaurant<:-P <:-P <:-P
=)) =)) =)) =)) =)) =))

AnaV
25.11.2007, 19:06:01
Si la noi se asteptau...dupa 4 ani..:)) . Sper sa fie bine...desi toata lumea vrea sa isi dea cu parerea cum sa fie...=)) .

Pupici

irina_og
25.11.2007, 19:09:44
Si la noi se asteptau...dupa 4 ani..:)) . Sper sa fie bine...desi toata lumea vrea sa isi dea cu parerea cum sa fie...=)) .

Pupici

Ei! Si tu acum! Dar.. din experienta proprie, cred ca toata lumea isi da cu parerea ( nu numai ca vor, dar o si fac) Nu?=))

picolla
02.12.2007, 16:04:50
[quote=irina_og;505435]
:)):)):)) super tare a fost!
eu pe ai mei i-am anuntat la telefono:-),doar i-am instiintat, l inceput nu le venea sa creada pentruca eu am zis ca n-o sa ma marit(dup o experienta mai putin placutaa)
iar pe socramea tot asa am anuntat-o ca pe un fapt normal.
initil ar fivrut sa mai stam vreo 1-2 ani far sa ne casatorim dar se pre ca in final a accptat:)>-.

Alisori
02.12.2007, 17:09:25
Suntem Fffffffffffffffffffffffffff Fericiti :*

taia
23.01.2008, 18:15:56
Se asteptau si totusi au plans de bucurie! Chiar si tata! S-o fi bucurand ca scapa?!?Glumeam: sunt foarte foarte fericiti!

otilik
23.01.2008, 18:42:19
atat mama cat si soacra mea au spus:"IN SFARSIT!!!"<:-P

nicky_s
23.01.2008, 19:29:37
ai mei s-au bucurat mult avand in vedere insistentele lor de a pune capat concubinajului nostru care dureaza de 2 ani si de a ne "oficializa" relatia (adica, mai voi cand intrati in randul lumii?)

ana5maria
25.01.2008, 12:53:12
sunteti niste fericite fetelor, atunci cand iubi a vorbit cu ai mei ei au fost cat de cat incantati, cu un gust amar ca le pleaca odrasla (singura de altfel) de casa, dar apoi liucrurile au luat o intorsatura neasteptata ............... tata s-a razgandit, pe motiv ca e o diferenta groaznic de mare in tre noi- de 7 ani- lucru care pe mine nu ma deranjeaza si ca nu are facultate si n u lucreaza in banca (>:/ nu il inteleg si nici nu mai fac eforturi sa sa il inteleg), ei bine a ajuns sa ma ameninte ca daca ma marit el nu vine la nunta si sincer nu am de gand sa renunt, ne iubim si ne dorim sa fim impreuna, indiferent ce se va intampla nu voi renunta, simt ca este tot ce mi-am dorit nu nu am de gand sa renunt

MachuPicchu
25.01.2008, 12:56:46
sunteti niste fericite fetelor, atunci cand iubi a vorbit cu ai mei ei au fost cat de cat incantati, cu un gust amar ca le pleaca odrasla (singura de altfel) de casa, dar apoi liucrurile au luat o intorsatura neasteptata ............... tata s-a razgandit, pe motiv ca e o diferenta groaznic de mare in tre noi- de 7 ani- lucru care pe mine nu ma deranjeaza si ca nu are facultate si n u lucreaza in banca (>:/ nu il inteleg si nici nu mai fac eforturi sa sa il inteleg), ei bine a ajuns sa ma ameninte ca daca ma marit el nu vine la nunta si sincer nu am de gand sa renunt, ne iubim si ne dorim sa fim impreuna, indiferent ce se va intampla nu voi renunta, simt ca este tot ce mi-am dorit nu nu am de gand sa renunt
intre mine si viitorul sot sunt tot 7 ani, nici el nu are facultate (n-a terminat-o, a abandonat-o) ... dar ai mei nu ai facut crize si nici nu au sarit intr-un picior de bucurie ... sunt de acord cu casatoria noastra ceea ce pentru mine este suficient ... si ai lui stiu, dar cum nu sunt in bucuresti nu prea stiu cat de incantati sunt (sau nu sunt)

ana5maria
25.01.2008, 13:01:31
intre mine si viitorul sot sunt tot 7 ani, nici el nu are facultate (n-a terminat-o, a abandonat-o) ... dar ai mei nu ai facut crize si nici nu au sarit intr-un picior de bucurie ... sunt de acord cu casatoria noastra ceea ce pentru mine este suficient ... si ai lui stiu, dar cum nu sunt in bucuresti nu prea stiu cat de incantati sunt (sau nu sunt)

ei bine, stiu ca nu suntem singurii care trecem prin aceste momente, dar nu toti parintii sunt la fel, parintii mei asa sunt si nu am cum sa ii schimb, oricum vom merge mai departe indiferent ce se va intampla. pana la urma apare soarele si pe strada noastra....sper

Alisori
25.01.2008, 13:50:31
cum am scris intr-un mesaj mai sus...sunt f fericiti...dar, intotdeauna exista un dar....soacra nu e de acord cu nunta la ortodoxi, sotul meu este catolic...si e posibil sa nu vina la nunta
cand am avut cununia civila a venit socrela...a si plans...toate au fost bune si frumoase pana la biserica :D
intre noi diferenta e de 10 ani
oricum ai mei sunt ffff fericiti...si il iubesc pe sotisorul meu la nebunie....nu credeam ca va fi atata dragoste pt ginere.(tatal meu e o pers mai dificil)..dar uite ca se intampla si miracole :)>-

ana5maria
25.01.2008, 14:41:53
cum am scris intr-un mesaj mai sus...sunt f fericiti...dar, intotdeauna exista un dar....soacra nu e de acord cu nunta la ortodoxi, sotul meu este catolic...si e posibil sa nu vina la nunta
cand am avut cununia civila a venit socrela...a si plans...toate au fost bune si frumoase pana la biserica :D
intre noi diferenta e de 10 ani
oricum ai mei sunt ffff fericiti...si il iubesc pe sotisorul meu la nebunie....nu credeam ca va fi atata dragoste pt ginere.(tatal meu e o pers mai dificil)..dar uite ca se intampla si miracole :)>-

multe multe felicitari, sper sa existe micacole ca asta si in cazul nostru, pupici

aris
28.01.2008, 17:29:46
ai mei nu s-au bucurat de veste si acum nu sunt nici de accord, dar nici nu se opun...cred :D ...in orice caz lucrurile merg mai departe si sper ca pana la urma sa isi schimbe atitudinea.

cj83cia
29.01.2008, 11:18:52
Tata a ramas socat, nu si-a revenit mult timp (cu toate ca suntem de 8 ani prieteni, si era oarecum de asteptat, dar tata numai o fata are, si e greu sa o vada ca pleaca), mama a zis ca "stii care e parerea mea, dar daca tu asta vrei, atunci te sustinem si iti dorim toata fericirea din lume", iar socri mei s-au scos de la inceput: au facut scandal ca de ce m-a cerut el si nu i-a anuntat si pe ei inainte si ca daca am facut asta singuri (!!!!!!) atunci tot asa sa ne si descurcam mai departe. E, motive de-a lor.

cj83cia
29.01.2008, 11:23:11
tata s-a razgandit, pe motiv ca e o diferenta groaznic de mare in tre noi- de 7 ani- lucru care pe mine nu ma deranjeaza si ca nu are facultate si n u lucreaza in banca (>:/ nu il inteleg si nici nu mai fac eforturi sa sa il inteleg), ei bine a ajuns sa ma ameninte ca daca ma marit el nu vine la nunta
Astea sunt motive, ca simte ca te pierde. Explica-i frumos ca asa e rostul vietii, si el a luat pe cineva de acasa - sotul meu asa a facut
Cat despre dif de varsta, (si intre parintii mei sunt 6 ani jumate) la moda e dif de 30 ani, nu de 7! Daca e sa iti dea in cap, iti va da indiferent de asta
Si ii va trece, sigur va veni la nunta. Incearca sa-l intelegi, ca, cu atat mai mult cu cat esti singura lui fata, ii e fff greu. Incearca sa te tina langa el, nu sa te faca sa te desparti de viitorul tau sot

nirona
17.02.2008, 10:02:27
si la noi e o diferenta mai mare de varsta dar nimeni nu a zis nimica de rau la hotararea noastra...defapt,toti se asteptau ca relatia noastra sa duca la maritis...;))

Rg
17.02.2008, 18:43:04
Ai mei : Pai de ce nu v-ati hotarat mai repede ca nu mai gsim restaurant :)) .. si au cautat saracii vreo 2 zile restaurant pana am gasit duminica :) Si fac planuri cu ce trebuie si ce vor sa faca.

Ai lui au zis ceva de invitatii cand sunt gata ceva de genul, nu eram de fata, eram plecata din buc.

danutzaxcata
18.02.2008, 10:11:19
Al meu m-a cerut prima data acu vreo trei ani, si de atuci a mai innoit cererea regulat, sa fie sigur ca nu uit sau ma razgandesc. :-"De fiecare data am spus da:">. Intre timp, au aflat si ai lui... si prietenii... si colegii de munca... Toata lumea, mai putin ai mei. Care cand au aflat, a fost jale:-< Dar asta este, am ajuns la un compromis si si-au mai revenit. Desi au toane. Sper ca pana anul viitor sa fie deplin alaturi de noi. Nu ma gandesc la ajutor financiar, desi stiu ca ma vor sprijini si din acest punct de vedere. Dar prefer sa nu-mi dea niciun ban, insa sa fie alaturi de mine. Pentru mine inseamna tare mult ca mama sa mearga cu mine sa-mi aleg rochia de mireasa, de exemplu. Asta ar face mai mult decat daca mi-ar plati nunta, mi-ar lua casa, masina si tot tacamaul.

alexandrina_21
10.03.2008, 11:25:43
Ai mei deja s-au laudat peste tot k li se marita fata,socru' meu s-a imbatat sapt trecuta de bucurie...ma intreb pana in august ce se va mai intamlpa...Oricum,sunt nishte scumpi toti! Iar in legatura cu alesul inimii,pana nu demult si eu credeam k nu exista asa ceva,pana cand l-am cunoscut pe al meu printz:x!

Ma bucur pentru tine ca socrul tau s-a imbatat de bucurie cand a aflat ca o sa-i fii nora.Al meu ,,viitor socru" un cuvant nu a scos toata ziua catre mine dupa ce i-am dat marea veste.

stefaniac
21.03.2008, 18:02:47
Fetelor, hai sa va spun si problema mea si sper sa ma ajutati pentru ca eu am ajuns la fundul sacului de solutii.
Sunt impreuna cu baiatul meu de 9 ani jumatate(din liceu, romantic nu e asa?). Probleme au fost la inceput in sensul ca mama lui tot incerca sa ne desparta si facea mici sau mari magarii. Dar treaba asta a fost acum o groaza de timp si acum totul e chiar foarte ok. Parintii lui sunt super de treaba, in sensul ca nu au existat mofturi pe care sa nu ni le faca(a se citi cele mai mari mofturi).
Ei bine, mamicutza mea la inceput l-a placut pe baiatul meu, dar dupa intamplarile neplacute, si-a schimbat radical parerea - aici intervine si orgoliul parintelui: puiul meu e cel mai bun!

Am trecut peste toate placerile si neplacerile astea si ne-am hotarat sa ne casatorim(sa intram in randul lumii ;))). Am mers sa vorbim si cu parintii pentru ca ni s-a parut normal sa afle intentiile noastre, ferme de altfel...

Parintii lui mai ca nu au sarit in sus de bucurie. Taica-su a inceput sa faca liste, sa calculeze ce si cum, ne-a spus sa stam linistiti ca ne ajuta cu ce avem nevoie. Maica-sa: bravo mamica, era timpul! Totul ok!
Merg si la ai mei:
mama: iti bati joc de mine? pai dupa ce au facut aia atunci, tu intentionezi sa te mariti cu el? faci ce vrei si cum vrei, eu cu ei nu ma intalnesc sa pun nunta la cale pentru ca nu am ce discuta cu ei... daca vrei sa stii, poti sa ma chemi la nunta, dar ca simplu invitat si atata tot!
Am incercat sa ii spun ca o inteleg, ca poate e normal sa reactioneze si asa, dar ca ea e cea mai importanta pt mine si ca trebuie sa se gandeasca si la fericirea mea...orice am spus(discursul parea rupt din carti, chiar) nu a reusit sa o induplece. Acum nu mai vorbeste cu mine, decat rar si atunci de orice altceva, refuza sa discute despre nunta.
Tata a reactionat ok, adica mi-a spus ca e decizia mea si ca daca eu consider ca asa e bine, asa sa fie. Cat despre reactia mamei a spus ca mai e timp pana in octombrie...
Ideea e ca toata lumea spune ca se va calma, dar o stiu pe mama si e tare posibil sa nu vina la nunta.

Please help! :-s

Adriana_2485
22.03.2008, 15:58:45
Ei bine, mamicutza mea la inceput l-a placut pe baiatul meu, dar dupa intamplarile neplacute, si-a schimbat radical parerea - aici intervine si orgoliul parintelui: puiul meu e cel mai bun!

Am trecut peste toate placerile si neplacerile astea si ne-am hotarat sa ne casatorim(sa intram in randul lumii ;))). Am mers sa vorbim si cu parintii pentru ca ni s-a parut normal sa afle intentiile noastre, ferme de altfel...

...Merg si la ai mei:
mama: iti bati joc de mine? pai dupa ce au facut aia atunci, tu intentionezi sa te mariti cu el? faci ce vrei si cum vrei, eu cu ei nu ma intalnesc sa pun nunta la cale pentru ca nu am ce discuta cu ei... daca vrei sa stii, poti sa ma chemi la nunta, dar ca simplu invitat si atata tot!...

Cred ca parintilor le este mai greu sa ii ierte pe cei care gresesc fata de copii lor, poate din orgoliu, poate dintr-o grija exagerata. Oricum, din moment ce esti o persoana matura, care va avea propria ei familie in curand, trebuie sa dai dovada de multa rabdare si tact in ceea ce o priveste pe mama ta...adica sa nu te cramponezi sa o convingi daca ea nu vrea sa inteleaga motivele tale nici in ruptul capului...pana la urma, mai devreme sau mai tarziu, va invata sa il accepte pe viitorul tau sot, daca va vedea ca sunteti cu adevarat fericiti impreuna.
Iti doresc spor la treaba cu pregatirile pentru nunta!

moonlightblue
26.03.2008, 10:50:49
Fetelor, hai sa va spun si problema mea si sper sa ma ajutati pentru ca eu am ajuns la fundul sacului de solutii.
Sunt impreuna cu baiatul meu de 9 ani jumatate(din liceu, romantic nu e asa?). Probleme au fost la inceput in sensul ca mama lui tot incerca sa ne desparta si facea mici sau mari magarii. Dar treaba asta a fost acum o groaza de timp si acum totul e chiar foarte ok. Parintii lui sunt super de treaba, in sensul ca nu au existat mofturi pe care sa nu ni le faca(a se citi cele mai mari mofturi).

Parintii lui mai ca nu au sarit in sus de bucurie. Taica-su a inceput sa faca liste, sa calculeze ce si cum, ne-a spus sa stam linistiti ca ne ajuta cu ce avem nevoie. Maica-sa: bravo mamica, era timpul! Totul ok!
Merg si la ai mei:
mama: iti bati joc de mine? pai dupa ce au facut aia atunci, tu intentionezi sa te mariti cu el? faci ce vrei si cum vrei, eu cu ei nu ma intalnesc sa pun nunta la cale pentru ca nu am ce discuta cu ei... daca vrei sa stii, poti sa ma chemi la nunta, dar ca simplu invitat si atata tot!
Am incercat sa ii spun ca o inteleg, ca poate e normal sa reactioneze si asa, dar ca ea e cea mai importanta pt mine si ca trebuie sa se gandeasca si la fericirea mea...orice am spus(discursul parea rupt din carti, chiar) nu a reusit sa o induplece. Acum nu mai vorbeste cu mine, decat rar si atunci de orice altceva, refuza sa discute despre nunta.
Tata a reactionat ok, adica mi-a spus ca e decizia mea si ca daca eu consider ca asa e bine, asa sa fie. Cat despre reactia mamei a spus ca mai e timp pana in octombrie...
Ideea e ca toata lumea spune ca se va calma, dar o stiu pe mama si e tare posibil sa nu vina la nunta.

Please help! :-s
o situatie de genul am si eu numai ca invers. ai mei ne-au facut zile fripte la inceput si soacra-mea s-a suparat. acum avem nunta si ai mei s-au implicat mai mult...dar eu nu-i las. cred ca singura solutie este sa-i considerati invitati. noi cam asa facem. adica organizam singuri si pe ei doar ii informam. cand mai vor sa se bage le zicem ca ne descurcam noi. socrii mei nu s-au bagat pana acum ceea ce pentru mine e foarte multumitor. dar ei nu se baga pentru ca-i "doare fix undeva" nu din cauza ca ar fi jigniti de ai mei....
ce e drept astia ai mei nici nu vorbesc desi stau toti 4 in acelasi oras.
de exemplu, ai mei si-au rezolvat problema cu invitatii lor care vin de departe si sosesc la ei ca asa vor oamenii ce sa faci....si vin cu tot alaiul la iasi. asta e.
socru-meu in schimb tot incearca sa mi-i paseze pe ai lor. ba ma ia cu transportul si zice: n-ati putea sa rezolvati? sau cu cazarea....ca n-ar putea invitatul sa vina direct in iasi si sa-i pregatim un loc unde sa stea?
i-am zis ca pana nu stie numarul sigur pe care il are din alte parti nu avem prea multe de discutat. nu pot sa ma apuc sa rezerv maxi-taxi sau camere de hotel ca sa fie el boier.
mai exact incearca sa o informezi pe mama ta ce faci in legatura cu nunta dar informatiile sa nu fie de genul: mama soacra m-a sfatuit asa...sau socrii spun nu stiu cum. pentru ca e de naspa...

Adriana_2485
06.05.2008, 19:38:14
Familia mea a fost foarte bucuroasa, ne-au felicitat si ne-au dorit sa fie intr-un ceas bun.

Familia lui a zis ceva de genul: "dar de ce sa va grabiti...ar trebui sa va ganditi mai bine...de ce nu asteptati pana terminati amandoi faculatea (adica in 2010)". Eu sunt hotarata sa nu mai vorbesc nimic cu ei in legatura cu nunta, iar cu doua luni inainte le vom da frumos invitatia, si cu asta cred ca s-a lamurit situatia ;))

iubitel
06.05.2008, 21:13:25
In cazul nostru nici una dintre familii nu a comentat nimic cu privire la nunta noastra,pt.ca noi vom face tot ceea ce tine de organizare si cheltuieli privind nunta noastra cu banii nostri,singuri fara implicarea nimanui,si in al doilea rand suntem impreuna de mai bine de 4 ani si ne iubim f.mult.

luiza74ace
22.05.2008, 00:56:19
fetelor am si eu o problema, nu stiu cum sa spun , imi este rusine de ce o sa spun, dar tr sa va cer sfatul...mai am o luna fix pana la nunta...am 21 de ani-pana aici toate bune si frumoase dar tatal meu cateodata bea, si mai mult are "pica" nu suporta o buna si f buna matusa a mea pe care eu o ador (si nu concep nunta fara ea, dar nici fara tatal meu) aseara parinti mei au fost la ziua finului lor, unde a baut. au venit parintii acasa (noi stam la ai mei) certati. tati fiind beat nu mai stia ce zice, a zis nu stiu ce de matusa, mami a rasp si a strans-o de gat, si i-a dat o palma de a invinetit-o...:(( (nu este prima oara cand face asa ceva cu noi doua)...mami a zis ca este ultima oara cand ii permite asa ceva si vrea sa divorteze...nu am nimic impotriva dar la nunta ii vreau pe amandoi si pe matusa..dar nici sa ii impac pe parinti nu pot, eu cred ca mai bine divorteaza, dar divortati risc sa nu imi vina unul la nunta....:((
nu stiu dc am postat bine mesajul aici, nu stiam unde sa il pun, rog moderatorii sa il mute

GabrielaS
22.05.2008, 11:21:55
E foarte greu sa spui ceva legat de situatia ta, probabild e asta nu a avut inca nimeni curajul sa-ti scrie. Stiu ca nu e o mandrie ce se intampla la voi, dar nu trebuie sa iti fie rusine, ca nu e rusinea ta, nici vina ta, si trebuie sa faci orice sa va fie mai bine, chiar daca asta inseamna sa ceri sfaturi si sa afle si altii situatia.
Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva. Eu cred ca oricine merita sa aiba langa el la nunta toti cei dragi si in ziua nunti si cei dragi ar putea face o pauza in a se ataca unu pe altu si sa se bucure numai pentru cel care are nunta. Da asta este ideal, dar greu de realizat.

Ai putea incerca sa vb cu tatal tau cand nu a baut si sa-l rogi sa nu bea la nunta ta ca ai nevoie de el sa conduca si sa va ajute, daca nu ai tupeu sa-i spui in fata ca nu vrei sa bea ca face urat apoi. Mai poti vorbi cu cativa prieteni apropiati care sa fie cu ochii fiecare pe unu din ai tai si matusa ta si cand careva sare la scandal sa aplaneze situatia fara sa mai ajunga la tine iar tu sa afli eventual doar a doua zi, dau deloc. Adevraul e ca ai toate sansele sai ai scene la nunta, dar daca cineva aplaneaza discret iar voi va ocupati in continuare de invitati fara sa faceti din asta o drama, chair daca in sufletul tau va fi, poate nu va fi chiar atat de grav.

Incearca ca le explici separat ca tu tii la toti si macar o zi sa sacrifice propriile nemultumiri pentru fericirea ta.

Iti tin pumnii sa ai o nunta frumoasa si apoi sa fie liniste la voi in familie

luiza74ace
22.05.2008, 13:52:56
ms pentru sfat, nunta tr sa fie ca in visele mele orice ar fi, tr sa inteleaga

Tasha08
24.06.2008, 17:13:16
fetelor am si eu o problema, nu stiu cum sa spun , imi este rusine de ce o sa spun, dar tr sa va cer sfatul...mai am o luna fix pana la nunta...am 21 de ani-pana aici toate bune si frumoase dar tatal meu cateodata bea, si mai mult are "pica" nu suporta o buna si f buna matusa a mea pe care eu o ador (si nu concep nunta fara ea, dar nici fara tatal meu) aseara parinti mei au fost la ziua finului lor, unde a baut. au venit parintii acasa (noi stam la ai mei) certati. tati fiind beat nu mai stia ce zice, a zis nu stiu ce de matusa, mami a rasp si a strans-o de gat, si i-a dat o palma de a invinetit-o...:(( (nu este prima oara cand face asa ceva cu noi doua)...mami a zis ca este ultima oara cand ii permite asa ceva si vrea sa divorteze...nu am nimic impotriva dar la nunta ii vreau pe amandoi si pe matusa..dar nici sa ii impac pe parinti nu pot, eu cred ca mai bine divorteaza, dar divortati risc sa nu imi vina unul la nunta....:((
nu stiu dc am postat bine mesajul aici, nu stiam unde sa il pun, rog moderatorii sa il mute

Imi pare rau ca ai astfel de probleme, sa stii ca noi suntem alaturi de tine >:D< Am vazut ca tocmai ai avut nunta....CASA DE PIATRA si multa, multa fericire va doresc. Vreau sa te intreb cum a fost. Au venit ambii parinti si matusa?

alexuta
24.06.2008, 17:21:37
Casa de piatra Luiza, sper ca ai avut o nunta asa cum ti-ai dorit !!!! >:D<>:D<>:D<

AnnyyAnnyy
08.08.2008, 20:15:28
La mine o fost un pic mai dificil.Eram iubiti de 2 ani jumate si la un momendat mi sa facut rau,am fost la doctor si mi-a spus ca sunt insarcinata in luna a 5.Va dati seama ca eu si sotul meu am ramas fara replica.Cand am ajuns prima data la socri mei si le-am spus ca sunt insarcinata si ca vrem sa ne casatorim au inceput sa planga de bucurie.Sotul meu era din Hunedoara si eu din Arad.Am ajuns acasa la ai mei,aveam ceva emoti si le-am spus ca sunt insarcinata mama o inceput sa planga si tata o mes la baie sa se spele pe fatza sa-si revina =)) .Va dati seama dupa ce se-a revenit ce bucurie erau in familile noaste.Cununia civila am facut-o inainte de a naste si cea religioasa o data cu botezu.De atunci am 3 ani de casnicie si ne iubim enorm de mult si avem o fetitza de 2 ani si 7 luni pe care o iubim exagerat de mult.
sa-ti traiasca fetita....e superba in poza de la avatar:x :x imi dai idei ??:-"e asa frumusica ca vreau si eu asa o papusa :-"

luiza74ace
08.08.2008, 23:16:07
multumesc pt incurajari , pana la urma a fost nunta viselor mele, va multumesc ca m-ati ajutat, va pup si va doresc sa fiti sanatoase fericite si sa aveti noroc cu carul :*

cryssalida
02.09.2008, 13:22:39
Parintii lui au aflat primii si motivul pentru care s-a intamplat asta a fost starea de sanatate a tatalui lui ,plus afirmatiile pe care le facea, de genul "eu am trait destul ,e randul vostru acum".
Desi eu consideram ca nu e momentul pentru o astfel de veste,in fata acestei situatii am cedat,pentru ca iubi meu considera ca l-ar mai motiva.Vestea le-a dat-o el singur,eu avand ceva probleme nu am putut sa-l insotesc acasa la parintii lui.
Ce mi se pare ciudat acum este faptul ca in loc sa se bucure sau sa ne felicite nici macar nu au deschis dicutia si chiar au evitat sa se ajunga la acest subiect atunci cand am fost impreuna sa-i vizitam.
Comportamentul lor fata de mine a a fost mai distant decat de obicei,nu ca pana acum am fi fost foarte apropiati,eu fiind o persoana care leaga destul de greu relatii cu oamenii din jur,dar parca a fost ceva diferit,se simtea o stare de tensiune.Si cel mai grav mi s-a parut ca si fata de el s-au purtat mai rece.
L-am cam socat pe iubitul meu si l-am pus pe ganduri dupa ce i-am zis toate astea.Cred ca nu s-ar fi asteptat niciodata la un asemenea comportament din partea parintilor lui,mai ales ca stiu cat de mult inseamna pt el(tot timpul imi spune ca a ajuns ce este datorita lor ,educatiei si libertatii de gandire pe care i-au acordat-o).
Si ce m-a pus pe mine pe ganduri este ca am aflat ca au avut un comportament asemanator si in relatia lui anterioara,exact atunci cand lucrurile devenisera mai serioase.
Nu stiu ce sa mai cred....

meee
12.09.2008, 15:03:54
Noi ne cunoastem din martie ac . Dupa primele 2 saptamani dupa ce l-am cunoscut imi stresam prietenii apropiati ca eu ma marit cu el la care ei imi ziceau : Esti nebuna ?!?!? Nici nu-l cunosti de mult timp , nici nu te-o cerut ! Eu nimic , toata ziua le cantam ca eu ma marit (bineinteles el nu era prin preajma :D ) . Prin mai incepe el sa-mi bata 2,3 apropouri ca se casatoreste cu mine ... eu credeam ca glumeste si apoi vad ca-i serioasa treaba , cam pe la inceputul lui mai am inceput sa vorbim amandoi serios : ce o sa facem, cum o sa facem . Am anuntat si prietenii la care ei credeau ca noi glumim , pana la urma s-or convins . Apoi am mers in vizita la soacra(cred ca a fost a 3-a sau a 4-a tura cand mergeam in vizita la soacra) si el ii zice direct lu maica-sa : Pregateste-te ca la anu ma insor ! Maica-sa : Sa fie intr-un ceas bun ! Bunica-sa o inceput si ne-o tinut o teorie zdravana ca sa ne gandim bine ce vrem sa facem si sa nu ne batem joc unul de altul . :)

Pe parintii mei i-am anuntat telefonic ( ei sunt stabiliti in alta tara de mai bine de 10 ani si ne intalnim doar odata pe an ). Maica-mea nu stia nici ca am prieten ce sa ma mai creada de maritis . Apoi in iulie au fost acasa in concediu . I-am mai pregatit telefonic inainte de a ajunge si dupa ce le-am repetat de fiecare data la telefon ca eu ma marit or inceput sa creada . Intre timp eu mi-am facut planuri cu al meu cum sa facem ca sa reusim sa ne facem noi nunta fara ajutorul parintilor ... asa ca ne-am decis sa plecam si in tari straine si am venit intr-o tara nordica si nicidecum unde sunt stabiliti a mei . Putin taica-meu e ofticat ca mi-am inghetat faculta dar o sa-i treaca ... de fapt cam i-o si trecut ca deja s-o laudat ca se marita fica-sa (ca m-or sunat cativa prieteni care sunt in aceeasi tara sa ma felicite si eu nici n-am apucat sa vorbesc cu ei ), unica de altfel (nu mai am frati sau surori). A mei chiar ne-o ajutat cu putini banuti ca sa ne incercam norocul prin alte tari .

Mai trebuie sa va povestesc una ... amu nu stiu daca e topicul perfect dar o sa ma iertati :-p . Parintii mei n-aveau de unde sa-l cunoasca dinainte pe al meu. Am mai mentionat si in alt topic , iubitul meu e un bucatar desarvarsit . Deci in ziua care trebuiau sa ajunga a mei se pune al meu sa pregateasca ceva de papa . O facut o friptura la cuptor cu garnitura de legume , tot ce trebuie ... ajung a mei , le fac cunostiinta cu viitorul lor ginere, stam vreo 5-10 min si ne punem la masa (a meu atunci termina salata ) . Mananca a mei toate bune si frumoase iar la final taica-meu mentioneaza ca i-am dat mancare de spital (al meu e obisnuit sa gateasca mai putin condimentat ) si putin greseala noastra este ca am uitat sa punem sarea&piperu pe masa . Oricum pana atunci m-am minunat ca e ceva la mijloc de nu are taica-meu de comentat. Apoi peste vreo 3 zile am facut intrunire de familie unde a meu s-a ocupat de gratarele si alte lucruri fripte la care taica-meu o mentionat ca se poate face bucatar a meu si sa-si deschida restaurant . :))

Azumi
12.09.2008, 15:10:03
Raspunsul(socrilor mei)? : "cum vreti, asa sa fie, daca voi credeti ca ati ajuns sa va cunoasteti incat sunteti siguri de ceea ce faceti, da-tii drumul noi va suntem alaturi !"...., ai mei, mama sper ca e fericita acolo sus si se bucura pt noi, el..nu tinem legatura..

pufuleata
14.09.2008, 17:20:46
noi eram impreuna de 4 ani cand s-a hotarat baietelul nostru sa apara la mami in burtica....;)) asa ca...am anuntat familiile ca vom face ceea ce aveam oricum in plan sa facem peste vreo 2 ani...sa ne casatorim.ai mei cand au auzit au sarit in sus de bucurie,ai lui...au fost mai reticenti,dar nu ma intereseaza parerea lor.mai ales a soacrei mele care nu pierde ocazia sa spuna in stanga si-n dreapta ca nu stiu sa am grija de baietelul meu pt ca plange,dar saracutul de el are 1 luna si are colici.dar,sa nu deviem de la subiect...cununia civila am facut-o pe 3 mai,fara sa spunem la nimeni,am fost doar eu cu sotul meu si 2 martori(alta chestie care i-a amuzat si incantat pe ai mei!:[email protected] :)) )si cununia civila o sa o facem peste o luna odata cu botezul.>:D< >:D<

sad_heart
14.09.2008, 17:30:34
:D Sa va dau un exemplu , cam ce fete au facut ai mei cand le-am vorbit despre casatorie :O :O I-am crezut si eu , doar i-am socat teribil:D
Pt ca in ziua in care l-am prezentat pe Ionut parintilor , era ziua in care noi abia ne cunoscusem si el a venit direct cu cererea de casatorie... Noi am crezut in dragoste la prima vedere si acum ne cred si parintii nostri pt ca vad cat de mult ne iubim.

pufuleata
14.09.2008, 19:12:13
:D Sa va dau un exemplu , cam ce fete au facut ai mei cand le-am vorbit despre casatorie :O :O I-am crezut si eu , doar i-am socat teribil:D
Pt ca in ziua in care l-am prezentat pe Ionut parintilor , era ziua in care noi abia ne cunoscusem si el a venit direct cu cererea de casatorie... Noi am crezut in dragoste la prima vedere si acum ne cred si parintii nostri pt ca vad cat de mult ne iubim.
=D> =D> f frumos!sa va iubiti 100 de ani!

sad_heart
15.09.2008, 16:49:29
=D> =D> f frumos!sa va iubiti 100 de ani!
Merci mult , pufuleata! Si voi la fel:x

evenstar
15.09.2008, 19:56:23
Pot sa fac si eu aceeasi fata?:O:O:O:O:O:O:O:O Adica v-ati cunoscut si te-a cerut?:O:O:O:O:O Shocking, sincer... Macar vorbeati pe mess or something inainte, sau asa, pur si simplu?:-\

Apropo, de cat timp va cunoasteti?

sad_heart
16.09.2008, 15:51:00
Pot sa fac si eu aceeasi fata?:O:O:O:O:O:O:O:O Adica v-ati cunoscut si te-a cerut?:O:O:O:O:O Shocking, sincer... Macar vorbeati pe mess or something inainte, sau asa, pur si simplu?:-\

Apropo, de cat timp va cunoasteti?
Vorbeam pe mess de vreo 2sapt pana sa ne vedem face to face...De-asta au ramasa socati ai mei...el este un roman stabilit in Belgia si a venit special in tara ca sa ma cunoasca pe mine.
Ne cunoastem de 8 luni si de 7 luni locuim impreuna.:D

evenstar
16.09.2008, 16:26:21
Vorbeam pe mess de vreo 2sapt pana sa ne vedem face to face...De-asta au ramasa socati ai mei...el este un roman stabilit in Belgia si a venit special in tara ca sa ma cunoasca pe mine.
Ne cunoastem de 8 luni si de 7 luni locuim impreuna.:D

A, pai zi, mai, asa... Am crezut ca te-a "agatat" pe strada, te-a cerut de nevasta si tu i-ai zis "da"... Ca atunci ar fi fost spooky :-p
Sa fiti fericiti!:*

sad_heart
17.09.2008, 12:13:38
A, pai zi, mai, asa... Am crezut ca te-a "agatat" pe strada, te-a cerut de nevasta si tu i-ai zis "da"... Ca atunci ar fi fost spooky :-p
Sa fiti fericiti!:*
Merci!
Si voi la fel!

uana
08.10.2008, 13:08:44
Buna, am tot citit pe aici diverse subiecte, care de care mai interesante, insa nu am gasit nici unul despre cum le'ati spus celor dragi, parintilor, ca aveti de gand sa va casatoriti, in cazul in care unuia dintre parinti nu ii place de el, sau de ea; in cazul in care cererea a venit prea repede, in cazul in care parintii nu il cunosc atat de bine, si ce ati facut pentru a'i "imbuna" :) . Sunt chiar curioasa, deoarece banuiesc ca sunt destule cazuri si avem de invatat. O zi buna la toata lumea !

uana
08.10.2008, 14:32:06
Asaaaa, eu cu iubitul ne stim de 1 an de zile, insa de 3 luni suntem impreuna. Acum 3 saptamani m'a cerut ( cu tot cu inel) in parcarea (foarteeeeee original ) unui magazin. Cand am vazut k scoate din torpedou cutiuta, i'am luat'o din mana si i'am zis "aici te'ai gasit si tu sa ma ceri ?" . Saracul a facut o figura, de iti era mai mare mila;;) , oricum am spus DA.
Mamei a fost usor sa ii spun, dar tatei... Este o persoana foarte dificila si nimeni nu se ridica la nivelul asteptarilor lui. De prisos sa spun k orice prieten am avut nu era bun,nu ? I'am batut eu asa un apropo cand eram in masina k mi'a dat inel si etc, si a zis "si ce vrei sa fac eu, care e problema mea?". Mi'a taiat orice elan (cred k am cu cine semana;)) ). A nu se intelege k nu ii pasa. Asaaaa, el cu iubi nu s'au vazut decat de 2 ori,o data cand a venit iubi sa ma ia de acasa pt plecarea la munte si a2a oara cand am fost cu ai mei la tzara, si nici atunci nu au schimbat prea multe replici. Nu ma gandesc decat la cum sa ii spunem, deoarece (mama mi'a spus) el crede k nu a fost decat o faza, si k acum mi'a trecut :)) . Vrem sa ii invitam in week'end la un restaurant si sa vorbim "serios", k deh.. Parca il vad pe tata k o sa imi spuna k "ce sa vorbim" sau k "el nu iese" sau mai stiu eu ce.

Asa k heeeeelp me, cum sa ii "perii", sa il imbunez sau mai stiu eu ce alte siretlicuri sa mai aplic ca sa iasa totul perfect si toata lumea sa fie multumita, eu k am acordul lor, iubi sa nu mai fie asa speriat si ei .. sa iasa cu banii =)).

Alisori
08.10.2008, 15:11:29
Asaaaa, eu cu iubitul ne stim de 1 an de zile, insa de 3 luni suntem impreuna. Acum 3 saptamani m'a cerut ( cu tot cu inel) in parcarea (foarteeeeee original ) unui magazin. Cand am vazut k scoate din torpedou cutiuta, i'am luat'o din mana si i'am zis "aici te'ai gasit si tu sa ma ceri ?" . Saracul a facut o figura, de iti era mai mare mila;;) , oricum am spus DA.
Mamei a fost usor sa ii spun, dar tatei... Este o persoana foarte dificila si nimeni nu se ridica la nivelul asteptarilor lui. De prisos sa spun k orice prieten am avut nu era bun,nu ? I'am batut eu asa un apropo cand eram in masina k mi'a dat inel si etc, si a zis "si ce vrei sa fac eu, care e problema mea?". Mi'a taiat orice elan (cred k am cu cine semana;)) ). A nu se intelege k nu ii pasa. Asaaaa, el cu iubi nu s'au vazut decat de 2 ori,o data cand a venit iubi sa ma ia de acasa pt plecarea la munte si a2a oara cand am fost cu ai mei la tzara, si nici atunci nu au schimbat prea multe replici. Nu ma gandesc decat la cum sa ii spunem, deoarece (mama mi'a spus) el crede k nu a fost decat o faza, si k acum mi'a trecut :)) . Vrem sa ii invitam in week'end la un restaurant si sa vorbim "serios", k deh.. Parca il vad pe tata k o sa imi spuna k "ce sa vorbim" sau k "el nu iese" sau mai stiu eu ce.

Asa k heeeeelp me, cum sa ii "perii", sa il imbunez sau mai stiu eu ce alte siretlicuri sa mai aplic ca sa iasa totul perfect si toata lumea sa fie multumita, eu k am acordul lor, iubi sa nu mai fie asa speriat si ei .. sa iasa cu banii =)).

si la mine tata e mai "ciudat"
la fel si eu ma gandeam cum sa-i zic...cum sa fac sa iasa bine
atat mi-am stors creierii...ca pana la urma n-am mai facut nimic
ne-am dus la ai mei in weekend...urma sa ne asezam la masa...aveam si o sticla de vin desfacuta (pusesem in pahare) si am zis...hai sa dam noroc pt nunta care va veni..S m-a cerut de sotie..uite am si inel...si pe data de avem civila (asta se intampla in 2006 iar in 2007am facut civila)
tata a ramas ca la dentist..sincer nu a scos un sunet...mama stia (ea s-a prefacut..a facut ca nu stie nimic ;;) )....si ii spune lui tata "auzi tata..suntem socrii"...dupa care am ciocnit si au inceput pupaturile..felicitarile..si un zambet de fericire a lui tata <:-P
cred ca daca ma mai pui acu sa fac asa nu-mi mai iese..atunci cred ca daca ma intrebai cu buletinu' in mana cine sunt si nu stiam =))
curaj...atat trebe..curaj
acu sa o citez pe mama "nu-ti ia nimeni capul"

aloe
08.10.2008, 15:17:10
si la mine tot tata este tartorul :)). Noi oricum locui impreuna de vreo 2 ani (mai greu a fost atunci). Cu nunta, eram toti la masa si i-am rugat sa faca o lista cu invitatii lor...ca noi ne ducem sa cautam restaurant pentru nunta. Au facut-o chiar atunci si tot in acea zi ne-au dus sa vedem un restaurant :)

uana
13.10.2008, 17:43:39
"curaj...atat trebe..curaj
acu sa o citez pe mama "nu-ti ia nimeni capul "

Vorba mamei : curaj gaina k te tai:).
Pana la urma am fost cu ai mei la un gratar la bunici, si am aflat k tata deja la spusese k am de gand sa ma marit si toate cele ;)) . Ne'am asezat noi la masa si a inceput bunicu' : acum daca v'ati hotarat, sa aveti rabdare si bla bla, si tot ii zicea " nepotu'n sus, nepotu'n jos" , cu toate k bunica ii spusese inainte sa venim sa isi tina gura, k nu mai stie nimeni =)) . A existat si un moment in care saracu' iubi a ramas cu tata si bunicu' la masa si va dati seama :[email protected] :)) . Totul a decurs foarte bine, tata a zis k e mai bine sa facem in 2010, sa ne luam si noi un apartament al nostru si sa mai punem niste bani deoparte, + k vrea sa il cunoasca mai bine "k doar este tata de fata" =)) . Si chiar de vroiam sa facem la anul este prea tarziu sa ma ocup de toate si nu vreau sa le facem in graba.

Pana la urma, tot raul spre bine :) .

hbiutza
14.10.2008, 09:42:39
si mie mi-a fost greu sa ii spun la tata, mai ales ca el nu se astepta la asta inca. Ma vedea inca fetita lui, cumva parca simtea ca ma va pierde. Si in cele din urma mi-am facut curaj si i-am spus serios dupa mai multe apropouri pe care el se facea ca nu le intelege.La care mi-a raspuns: "mai, tu chiar te mariti?" rapunsul meu afirmativ l-a cam dezamagit si n-a mai spus nimic. I se parea ca e prea repede, el vedea in mine o femeie de cariera, iar dupa faza cu nunta a zis ca s-au dus naibii toate. Eh am reusit eu sa-i dovedesc ca nu e chiar asa si ca se pot face multe chiar daca te casatoresti. Oricum cred ca nici in ziua de azi nu e impacat cu ideea si ar fi preferat sa mai astept. Uneori ii dau dreptate si poate era mai bine sa mai astept, pentru a vedea mai bine lucrurile, dar acum asta e.........
O-m trai s-om vedea............:-" :-" :-"

Adriana_2485
14.10.2008, 15:16:47
si mie mi-a fost greu sa ii spun la tata, mai ales ca el nu se astepta la asta inca. Ma vedea inca fetita lui, cumva parca simtea ca ma va pierde. Si in cele din urma mi-am facut curaj si i-am spus serios dupa mai multe apropouri pe care el se facea ca nu le intelege.La care mi-a raspuns: "mai, tu chiar te mariti?" rapunsul meu afirmativ l-a cam dezamagit si n-a mai spus nimic. I se parea ca e prea repede, el vedea in mine o femeie de cariera, iar dupa faza cu nunta a zis ca s-au dus naibii toate. Eh am reusit eu sa-i dovedesc ca nu e chiar asa si ca se pot face multe chiar daca te casatoresti. Oricum cred ca nici in ziua de azi nu e impacat cu ideea si ar fi preferat sa mai astept. Uneori ii dau dreptate si poate era mai bine sa mai astept, pentru a vedea mai bine lucrurile, dar acum asta e.........
O-m trai s-om vedea............:-" :-" :-"

Tu si sotul tau sa fiti fericiti si sa va iubiti, ca restul se rezolva. Daca tatal tau vede ca tu esti fericita si ai o familie frumoasa, iti dai seama ca se bucura pentru tine si se va impaca cu ideea ca te-ai casatorit mai devreme decat ar fi dorit el.

In alta ordine de idei, am ingrosat afirmatia "se pot face multe chiar daca te casatoresti" deoarece mi-am amintit ce i-a spus viitorul meu socru lui Yubi cand a aflat ca ne casatorim "vai, dar daca esti casatorit nu o sa mai ai chef de masterat si nici nu o sa te mai angajeze nici o firma"...asta asa...printre altele. Ce disperat trebuie sa fi fost sa il convinga pe Yubi sa nu ne casatorim, daca a putut spune asemenea bazaconii... Noi nu ne-am mai straduit sa-il convingem nimic, il ignoram atunci cand spune lucruri aiurea si ii ascultam parerile cand discuta serios.

Cu toate astea, vad ca unii parinti (nu neaparat de fete, am eu contraexemplu pe socru) incearca sa creeze o imagine sumbra despre casatorie copiilor lor. Nu cred ca ajuta pe cineva atitudinea asta a lor...

ubita
01.12.2008, 15:26:08
Stii cum e?Parintii lui iubi ,la inceputul relatie,nici nu concepeau sa ajunga el sa se insoare:)) !!!
Cand a trecut de 25 de ani...acceptau mai usor ideea,anul trecut incepusera sa-si faca probleme"dar eu ce-am de gand?le mai tin mult baiatul pe loc?"Anul asta a facut 29 de ani si jumatate din nunta au platit-o ei(ar fi dat oricat :)) )!!!Le era frica ca raman cu baiatul neinsurat!!!/:)
Nici ei nu vorbeau frumos de casatorie,la inceput,acum insa...alta poveste,numai povete de bine si foarte bine gandite:)) !!!Asa ca,eu cred ca atitudinea asta arata ca isi considera copilul prea tanar pentru o responsabilitate atat de mare!!

lavinia_ava
14.04.2009, 16:30:06
Eu am avut o mare dezamagire cu aceasta ocazie...a anuntarii parintilor...
M-a cerut el pe mine...totul frumos..si mare fericire.. am stabilit ca tre' sa anuntam familiile...
Ocazia perfecta..ai mei veneau in Timisoara pentru niste cumparaturi (ei stau in alta localitate) si apoi urma sa mergem cu totii in vizita la parintii lui.
Mergem sa-i astepam pe ai mei la gara si Bogdan se gandeste ca ar fi frumos sa ma ceara de la ai mei.. coboara ei din tren si Bogdan ii intreaba daca sunt de acord ca noi sa ne casatorim... si tata zice "Pe mine ma intrebi? Ce treaba am eu? Hai sa mergem sa luam ce avem de luat de la Metro" :O ... iar mama a zis doar ca se asteptau sa ne casatorim.. e ceva normal... doar eram impreuna de 2 ani.. :D (eu inainte de aceasta relatie am mai avut 2 relatii... una de 5 ani si una de 3 ani... atunci n-o mai fi fost normal ???8-} )
M-a durut foarte tare reactia lor.. as fi vrut sa vad macar un pic de bucurie si entuziasm.. e totusi un pas mare pentru mine... :-< :-<
Sa mai zic ca ne-am dus si i-am anuntat pe parintii lui care au inceput sa planga de bucurie si ne-au pupat de ne-au albit??

miresicamica
14.04.2009, 16:34:35
La noi pe scurt abia au asteptat si ne-au pupacit pana ne-am saturat.:D
A fost si un cadou pentru mama mea care tocmai fusese operata la san si ia fost extirpat un san,iar nunta a fost de ziua ei.

miresicamica
14.04.2009, 16:36:06
Eu am avut o mare dezamagire cu aceasta ocazie...a anuntarii parintilor...
M-a cerut el pe mine...totul frumos..si mare fericire.. am stabilit ca tre' sa anuntam familiile...
Ocazia perfecta..ai mei veneau in Timisoara pentru niste cumparaturi (ei stau in alta localitate) si apoi urma sa mergem cu totii in vizita la parintii lui.
Mergem sa-i astepam pe ai mei la gara si Bogdan se gandeste ca ar fi frumos sa ma ceara de la ai mei.. coboara ei din tren si Bogdan ii intreaba daca sunt de acord ca noi sa ne casatorim... si tata zice "Pe mine ma intrebi? Ce treaba am eu? Hai sa mergem sa luam ce avem de luat de la Metro" :O ... iar mama a zis doar ca se asteptau sa ne casatorim.. e ceva normal... doar eram impreuna de 2 ani.. :D (eu inainte de aceasta relatie am mai avut 2 relatii... una de 5 ani si una de 3 ani... atunci n-o mai fi fost normal ???8-} )
M-a durut foarte tare reactia lor.. as fi vrut sa vad macar un pic de bucurie si entuziasm.. e totusi un pas mare pentru mine... :-< :-<
Sa mai zic ca ne-am dus si i-am anuntat pe parintii lui care au inceput sa planga de bucurie si ne-au pupat de ne-au albit??
Imi pare rau,poate asa se bucura ei,adica nu se exteriorizeaza.:-<

Crisro
14.04.2009, 21:46:40
Stii cum e?Parintii lui iubi ,la inceputul relatie,nici nu concepeau sa ajunga el sa se insoare:)) !!!
Cand a trecut de 25 de ani...acceptau mai usor ideea,anul trecut incepusera sa-si faca probleme"dar eu ce-am de gand?le mai tin mult baiatul pe loc?"Anul asta a facut 29 de ani si jumatate din nunta au platit-o ei(ar fi dat oricat :))/:) )!!!Le era frica ca raman cu baiatul neinsurat!!!
Nici ei nu vorbeau frumos de casatorie,la inceput,acum insa...alta poveste,numai povete de bine si foarte bine gandite:)) !!!Asa ca,eu cred ca atitudinea asta arata ca isi considera copilul prea tanar pentru o responsabilitate atat de mare!!

Dragii de ei! Am vazut ca esti insarcinata, despre asta ce au zis?!

Crisro
14.04.2009, 21:55:09
La noi totul a decurs straniu, usor, dar in acelasi timp magic...am fost ceruta in casatorie inainte de Craciun...sincer...nu ma asteptam deloc...nu credeam ca o va face tocmai atunci...dar deh...s-a intamplat sa primesc o cutie tare frumoasa de cadou...plina cu un....puf...in puful acela...am gasit INELUL...Fiind singura la parinti...ginerica...nu a prea zis nimik, le-am aratat doar inelul parintilor...da...frumos...si fiecare si-a vazut de treaba mai departe...dupa vreo jumatate de ora...vine tata peste noi...stati asa mai copii...da voi ce vreti sa ziceti cu asta...si uite asa ne-am pus la povesti pana tarziu in noapte, facand planuri...Saracul tata era asa de buimacit de nu isi dadea seama ce e cu el...si asa iuba mea a scapat usurel de socru o:-).

irinav
17.04.2009, 12:38:55
sa va spun cum a fost si noi...
M-a cerut la 1 an de relatie. Noi locuiam impreuna de 2 luni in iasi, iar parintii mei la pascani, ai lui la roman. Dupa ce m-a cerut, m-a rugat sa nu spun inca la nimeni pana nu spunem parintilor, insa n-a vrut s ao facem la telefon, asa ca a trebuit sa astept weekedurile ca sa mergem acasa. Va dati seama cat de greu mi-a fost sa tac din gura.... Prima data am fost la ai mei...si am ajuns fix la ora mesei...am zis sa-i lasam totusi sa le tihneasca masa si abia dupa. Mi-a fost cam greu sa mananc si sa ma feresc sa nu-mi vada maica-mea inelul. Dupa masa, taica-miu s-a si ridicat de la masa, ca a trebuit sa strig dupa el sa nu plece. Si eu...n=-aveam curaj, am vazut ca nici sotu nu prea are...asa ca am scos mana de sub masa(unde o tineam ascunsa) si am intins-o. Taica-miu...mut...10 min nu a deschis gura...Maica-mea si-a revenit repede si a inceput sa ne intrebe cand ne-am hotarat, unde vrem s-o facem etc. Abia a doua zi si-a revenit si taica-miu si a inceput sa realizeze ca fata lui cea mare se marita.
Urmatorul weekend..la ai lui. Intamplator s-a nimerit sa fie si ziua bunicii lui. Acolo n-am mai nimerit la masa ...urma sa o luam peste cateva ore, asa ca am hotarat sa le spunem imediat. Am adus sampania, am desfacut-o si ai lui au crezut ca sarbatorim ziua bunicii :)). Acolo a fost mai usor...am intins mana...si soacra-mea: "In sfarsit, credeam ca nu va mai hotarat odata...incepeam sa-mi fac griji, voi va faceti planuri de casa dar de casatorie nu ziceati nimic". Si uite asa a fost cu parintii nostri. anul trecut la Pasti ai lui au insistat sa-i cunoasca pe ai mei...si au venit la ei cica "sa ma ceara " :))). Si de atunci se inteleg f bine...si la sarbatri intodeauna ba vin ai lui la ai mei, ba invers. Am fost si in concediu impreuna cu ei si cu nasii. Acum de pasti e randul alor mei sa mearga la socrii mei :))
Va doresc un Paste Fericit!

kristinuta
18.04.2009, 01:00:37
hello,fetelor!
sa va spun si la noi cum a fost....
iubi meu m-a cerut in casatorie dupa vreo 5 luni de relatie, iar eu i-am spus DA....bineinteles ca anii au trecut, nu am hotarat atunci nimic concret, pt ca nu era posibil....de atunci am tot vb de casatorie, stiam ca va fii, dar nu stiam cand, si cam prin februarie acum un an, am hotarat data....buun...si am zis sa anuntam si noi parintii...
cum noi suntem acum in italia, vb cu ai mei pe net, si intr-o seara vb cu mami si i-am zis:mami, vrea iubi sa-ti zica ceva (eu ma asteptam sa ma ceara frumusel de la ai mei...el: ) pauza...si intr-un final am hotarat sa ne casatorim=)) am inceput sa radem, mami s-a emotionat,l-a chemat pe tati, i-am spus ca vrem sa ne cas anul asta, iar el: bine, daca nu vreti acuma...=P~ sincer nu-mi imaginam, dar acum gandindu-ma au fost momentele care ne caracterizeaza,deosebite in felul lor!

alipety
18.04.2009, 11:15:04
hmm, am observat ca sunt multi parinti reticenti la "prea recenta" casatorie (in conceptia lor) a copiilor lor...
mama si acum imi zice sa ma marit dupa 30-35 ani, sa mai stau cu ea[-( desi, nu mai stau cu ea de foarte multi ani!!! si nu ne vedem decat o luna pe an:-s iar tata, surprinzator...e foarte gelos /:) ma sufoca cu curiozitatea lui, mai ales cand vorbesc cu iubi la telefon, se baga si ma intreaba diverse, imi distrage atentia, numai sa nu vorbesc cum trebuie la telefon :-w

acum sa va zic si povestea...
m-a cerut de sotie fara inel la vreo 3 luni de cand eram impreuna (locuiam impreuna de 2 luni jumate)... a mai trecut un an, am tot vorbit de casatorie, in ian 2007 am stabilit data nuntii 30 aug 2008, le-am zis alor lui, nu au zis nimic, doar:"foarte bine" si atat. a trecut inca 1 an jumate, fara nici un plan (nu aveam bani suficienti, nu s-a oferit nimeni sa ne ajute).

ai mei ma tot intrebau:"aveti vreun gand? sa ne anuntati din timp" dar lasand sa se inteleaga ca daca exista aceasta posibilitate, cu siguranta se va intampla peste muuuulti ani :)...eu tot ziceam:"nu inca, trebuie bani si timp ca sa organizam nunta, nu anu asta".nu aveam curaj sa le zic ce intentionam, tocmai pentru atitudinea ce am expus-o mai sus:"e prea devreme sa te mariti" nu de alta, dar fac anu asta 28 ani!!! sunt inca un copil/:)

incepusera sa apara presiuni din toate partile, matusi, veri, bunici, prieteni:"dar voi nimic, nimic?" ee...si ne-am hotarat noi dintr-o data:"hai sa mergem sa cautam restaurant, ca niciodata nu vor fi bani" si al doilea restaurant in care am intrat a si ramas al nostru.am dat avans si am stabilit 12 sept 2009. acum , hai sa ii anuntam pe ai nostri. ai lui au zis :"ok, bine ca ati gasit" urmand comentarii de genu:"vai mama, dar ce scump este! de ce nu ati zis, ca va gaseam eu unu mai ieftin!" dar pana atunci de ce nu s-au oferit sa ne ajute?![-( am stabilit si cu foto,filmare si formatie totul in 5 zile. ne-am miscat foarte repede;-)
acum, cum sa le zic alor mei?! am tot inceput eu sa bat apropouri la telefon (ei locuiesc fff departe de noi si doar in august vin in concediu acasa) ca toti prietenii fac nunta si ca ne-ar placea si noua sa cautam restaurant, ca trebuie de pe acum sa mergem sa ne interesam...si au auzit ai mei parinti de la matusa-mea ca ne uitam dupa restaurante, probabil ca in acel moment au constientizat ca noi chiar ne-am hotarat.ma suna si imi fac morala, ca de ce vreau in 2009, sa las pe 2010, ca ei vor vara, ca nu e buna data de 12 sept.
aaa...si da-i si plangi si crize si nervi...si "nu ma mai marit, ca nu-mi mai trebuie nunta, ca fac doar starea civila" :-L=))vreo 3 zile nu am fost om, plangeam non-stop. a mers puiu meu si a vorbit la restaurant sa mutam data mai devreme, restaurantul fiind in Mamaia, in sezon refuzau sa faca nunti. dar au fost draguti si au acceptat data de 29 aug, am vb si cu formatia; fotograful ne e amic,a acceptat si el.si am anuntat si pe parinti ca e nunta pe 29 august.de atunci si mama a inceput sa fie incantata ca ma marit, a inceput sa-mi cumpere toate prostiile, sa se uite la toalete, decoratiuni, pana si tata se interesa de toate.
cam asta ar fi tot...eee, ar mai fi partea a doua, ca parintii nu se cunosc intre ei (de fapt, doar mamele nu s-au vazut niciodata) si cea mai tare faza, cand tata l-a refuzat pe iubi, cand mi-a cerut mana :)) cica nu se cere mana fetei asa, in aeroport (saracul iubi de emotii nu a indraznit sa zica nimic in 2 saptamani, cat a durat concediul nostru in martie, la parintii mei, decat in momentul plecarii, in aeroport). asa ca am amanat cererea manii mele pentru august, inaintea nuntii =))

sper ca nu v-am plictisit, am scris cam mult :)
le doresc mult succes tuturor celor care au emotii in a le spune parintilor vestea cea mare!>:D<

antonioroby75
26.08.2009, 16:58:27
La inceput nu au fost de acord de nicio parte, apoi s-au luptat sa ne casatorim dupa 9 ani de stat impreuna!!!

annabel
12.08.2010, 15:48:04
S-a intamplat acum 2-3 saptamani, eram plecati toti(noi 2, parintii nostri si fratele meu) in concediu prin Europa. Iuby m-a cerut intr-o seara la Turnul Eiffel(ai lui stiau ca este posibil sa se intample ca inelul a stat tot concediul la ei si in seara aia il luase iuby cu el).
A doua zi, la micul-dejun, mi-am facut curaj si le-am zis tuturor ca m-a cerut cu o seara inainte.toti au fost f veseli, noi f emotionati(eu nici n-am putut manca in dimineata aia dar am zis ca ar fi cinstit sa le zic eu, ca el avusese treaba cu emotiile cu o seara in urma).
Ai mei n-au nici o problema de abia asteptau sa se intample chestia asta(suntem impreuna de 5 ani si 9 luni). Ai lui inainte faceau anumite glume idioate ca sa mai asteptam cativa ani dar acum sunt pusi in fata faptului implinit si la vara, daca suntem sanatosi, avem nunta.
Am decis nunta sa o facem singurei si parintii daca doresc, sa aiba timp sa stranga niste banuti si sa ne dea un dar de nunta.

babie
12.08.2010, 22:35:48
noi dupa un an jumate de relatie ne-am mutat impreuna, si dupa inca vreo 3jumate am hotarat sa facem nunta, pana la care a mai trecut un an jumate
deja toti se asteptau, eram intrebati din stanga si din dreapta (cam cum fac acum cu bebele)
alor mei le-am spus la telefon (ne-au intrebat "ce-ati facut aseara?" si le-am spus ca "am fost sa cautam lautari de nunta"....simplu si sec)
alor lui nu cred ca le-am spus cumva anume.....parca ne-au intrebat ce plan avem pe wkd (eram la ei) si le-am spus ca mergem sa cautam restaurant de nunta...tot simplu si sec!
pobabil la fel ii vom anunta si de bebe, cand va fi cazul (ma gandeam sa fac un tort, sa scriu pe el cate saptamani am si sa li-l pun in fata)
acum, citind ce-ati scris voi, imi dau seama ca poate saracii oameni au fost la 1 pas (si vor mai fi) de vreun infarct
oricum, se asteptau toti, erau convinsi ca vom face pasul asta mai devreme sau mai tarziu....nici la aflarea vestii n-au parut surprinsi! au fost de acord din prima, bucurosi, si chiar daca n-ar fi fost, nunta ar fi avut loc, pt ca suntem amandoi firi independente, care am plecat devreme din casele parintilor si-am invatat sa cam facem ce vrem noi, cand vrem, cum, si mai ales cu cine vrem.....n-as fi asteptat binecuvantarea mamei sau acordul tatalui!
parintii nostrii oricum se cunosteau, se vizitau cam de cand ne mutasem noi impreuna, cu toate ca-i desparteau 300km

aliona30
10.11.2010, 22:47:18
Dupa ce am citit toate paginile si am vazut o multime de cazuri, va impartasesc si eu situatia mea , care acum rad de ea , dar mi-a facut mari batai de cap si o groaza de bani.
Ne stiam de aproape doi ani, soacra nua acceptat o secunda relatia noastra , pe motiv ca sunt mai mare cu 5 ani decat el si ii nenorocesc copilul.
M-a cerut intr-un turn in Bologna la cei 94 de m inaltime, dupa aproape 3 ani de casatorie civila(un inel simplu ca sarcul nu stia ca treb de un anumit fel, dar imi place si asa).
M-a vazut soacra o data si urmatoarea la ea acasa cand eram deja nora ei dar ea nu stia(ne-am casatorit ca eu fiind din Rep Moldova nu mai puteam sta in Ro fara viza).
Dupa aproape 2 de casatorie , de Craciun a aflat ca suntem casatoriti deja civil. I-a cazut calciu un pic, atras o tigara si a acceptat asa formal situatia.
A urmat un raport linistit pana in momentul pregatirii oficiale a nuntii religioase. Vrea sa faca ea toata nunta cum vrea ea.
Noi facem cum vrem noi si doar informam.
Rezultatul jalnic rau.
Socrul nu prea e interesat, tata bucuros, mami Dumnezeu sa o ierte! ca imi lipseste mult si ea sigur era deacord cu toate.
Acum regret ca nu i-a ramas un os in gat la soacra cand manca peste in ziua in care am anunt-o ca suntem casatoriti, poate azi nu comenta prea mult.
Imi pare rau de iubi ca sufera atat. In rest sunt convinsa ca v-a iesi asa cum vrem si de data asta nu mai lasam pe nimeni sa ne umbreasca fericirea mai ales ca facem pe banii nostri. Bafta la pregatiri pt miresici!

irene_gl
10.11.2010, 23:08:58
ce sa mai zica.......diferenta de 18 ani intre noi,stateam deja de 2 ani si ceva impreuna,se asteptau ca va urma si asta,insa reactia nu a fost cea asteptata de mine.cand le-am spus ca m-a cerut in casatorie au incercat sa para bucurosi dar.......se simtea ceva ciudat in reactia lor.cu toate ca stiau ca suntem ffff fericiti impreuna,ca ne iubim,ca am tot ce imi doresc,cu el au o relatie foarte buna,chiar nu imi explic.s-au simtit dati deoparte fiindca nu m-a cerut de la ei intai,dar totusi eu ma casatoream nu ei........pai cum adica voi stabiliti asa fara noi?in fine,totul s-a desfasurat bine,a trecut si nunta,toti au fost bucurosi,insa tot sunt momente in care nu pot hotari ferm unele lucruri gandindu-ma la ce vor spune ai mei.ne dorim si un copil si iarasi,ma gandesc cum vor reactiona si la asta,cu toate ca se asteapta.

andrea85
11.11.2010, 07:15:11
Parintii mei au ramas foarte surprinsi cand au aflat vestea, chiar nu stiau ce sa zica. La inceput si eu m-am cam speriat putin gandindu-ma ca nu o sa se bucure pentru mine, dar dupa ce si-au revenit din soc :D, au si inceput deja sa vorbeasca despre pregatiri. :-p

AnkBica
11.11.2010, 08:17:15
ce sa mai zica.......diferenta de 18 ani intre noi,stateam deja de 2 ani si ceva impreuna,se asteptau ca va urma si asta,insa reactia nu a fost cea asteptata de mine.cand le-am spus ca m-a cerut in casatorie au incercat sa para bucurosi dar.......se simtea ceva ciudat in reactia lor.cu toate ca stiau ca suntem ffff fericiti impreuna,ca ne iubim,ca am tot ce imi doresc,cu el au o relatie foarte buna,chiar nu imi explic.s-au simtit dati deoparte fiindca nu m-a cerut de la ei intai,dar totusi eu ma casatoream nu ei........pai cum adica voi stabiliti asa fara noi?in fine,totul s-a desfasurat bine,a trecut si nunta,toti au fost bucurosi,insa tot sunt momente in care nu pot hotari ferm unele lucruri gandindu-ma la ce vor spune ai mei.ne dorim si un copil si iarasi,ma gandesc cum vor reactiona si la asta,cu toate ca se asteapta.

Parerea mea e sa stai linistita si nu iti mai faci atatea griji de ce vor spune ai tai. E viata ta! Cam in aceeasi situatie sunt si eu cu ai mei. Asa am fost cand le-am zis de nunta...tata s-a bucurat...in schimb mama nu, nici nu a incercat sa simuleze...inteleg ca nu vrea sa plec de acasa (oricum am plecat deja de aproape 2 ani stau cu el la Deva - eu sunt din Oradea - si ea inca trage sperante ca merg inapoi acasa) si cred ca pentru ea pasul asta al casatoriei inseamna ca intr-adevar nu mai intorc si cred ca ii e greu sa accepte asta. Culmea este ca tot ea din diverse motive a tot insistat...stii tu povestile: ca stam in pacat, ca nu e bine, ca sa ne casatorim...si acum cand le-am zis ca o facem...nu-i venea sa creada. A inceput cu tot felul de obiectii, ca e criza, etc...de parca nu ea m-a tot batut la cap 2 ani de zile sa facem nunta...anyway...in concluzie am decis sa nu las pe nimeni si nimic sa-mi umbreasca aceasta bucurie pe care o simt: MA MARIT CU OMUL PE CARE-L IUBESC! si asta conteaza cel mai mult. Avand in vedere ca nunta o facem noi pe propriile forte fara ajutor din partea nimanui, nu iti baga nimeni nasul...ma mai intreaba cum stau cu aia si cu cealalta...si cam atat. Eu am de gand sa ma bucur la maxim de tot ce inseamna pregatirea acestei nunti, nunta in sine si mai apoi viata de familie pe care o voi cladi alaturi de EL. Succes tuturor!

irene_gl
11.11.2010, 08:52:18
Parerea mea e sa stai linistita si nu iti mai faci atatea griji de ce vor spune ai tai. E viata ta! Cam in aceeasi situatie sunt si eu cu ai mei. Asa am fost cand le-am zis de nunta...tata s-a bucurat...in schimb mama nu, nici nu a incercat sa simuleze...inteleg ca nu vrea sa plec de acasa (oricum am plecat deja de aproape 2 ani stau cu el la Deva - eu sunt din Oradea - si ea inca trage sperante ca merg inapoi acasa) si cred ca pentru ea pasul asta al casatoriei inseamna ca intr-adevar nu mai intorc si cred ca ii e greu sa accepte asta. Culmea este ca tot ea din diverse motive a tot insistat...stii tu povestile: ca stam in pacat, ca nu e bine, ca sa ne casatorim...si acum cand le-am zis ca o facem...nu-i venea sa creada. A inceput cu tot felul de obiectii, ca e criza, etc...de parca nu ea m-a tot batut la cap 2 ani de zile sa facem nunta...anyway...in concluzie am decis sa nu las pe nimeni si nimic sa-mi umbreasca aceasta bucurie pe care o simt: MA MARIT CU OMUL PE CARE-L IUBESC! si asta conteaza cel mai mult. Avand in vedere ca nunta o facem noi pe propriile forte fara ajutor din partea nimanui, nu iti baga nimeni nasul...ma mai intreaba cum stau cu aia si cu cealalta...si cam atat. Eu am de gand sa ma bucur la maxim de tot ce inseamna pregatirea acestei nunti, nunta in sine si mai apoi viata de familie pe care o voi cladi alaturi de EL. Succes tuturor!

iti dai seama ca viata mea se desfasoara tot dupa cum imi planific eu,insa de multe ori cand esti extrem de fericit iti doresti ca si ceilalti sa-ti impartaseasca fericirea,nu sa zica doar cu jumatate de gura.ehh,asta e,unii parinti sunt mai posesivi si le e mai greu sa ne lase sa plecam,si probabil vad in sotul fiicei un rival la dragostea ei

melinda21
11.11.2010, 09:17:27

cam aceasi chestie si la noi, diferenta de 5 ani, aveam deja ceva vechime in relatie eram impreuna de aproape 7 ani cand m-a cerut si cand le-am zis parintilor mei nici eu nu am vazut reactia la care ma asteptam adica bucurosi pt noi, inschimb ne-au pus o groaza de intrebari ca de ce vrem sa ne casatorim acuma ca eu sunt ina tanara (eu am 24, el 29), dar intre timp au acceptat ca asta si in ziua nuntii au fost foarte mandrii de noi

AnkBica
11.11.2010, 15:51:41
iti dai seama ca viata mea se desfasoara tot dupa cum imi planific eu,insa de multe ori cand esti extrem de fericit iti doresti ca si ceilalti sa-ti impartaseasca fericirea,nu sa zica doar cu jumatate de gura.ehh,asta e,unii parinti sunt mai posesivi si le e mai greu sa ne lase sa plecam,si probabil vad in sotul fiicei un rival la dragostea ei

Da....stiu cum e....exact asa sunt si ai mei...desi el e un baiat extraordinar si stiu ca si ei tin la el...se vede ca sunt gelosi pentru ca practic ma ia pe mine de langa ei...Stiu ce simti...si eu simt la fel...dar daca nu se poate altfel..atunci facem cum se poate. Eu am invatat un lucru: viata asta e si scurta e si grea, macar in timpul care-l avem la dispozitie sa ne bucuram de ea:) restul....sunt detalii, prea putin importante.

irene_gl
11.11.2010, 15:53:03
cam aceasi chestie si la noi, diferenta de 5 ani, aveam deja ceva vechime in relatie eram impreuna de aproape 7 ani cand m-a cerut si cand le-am zis parintilor mei nici eu nu am vazut reactia la care ma asteptam adica bucurosi pt noi, inschimb ne-au pus o groaza de intrebari ca de ce vrem sa ne casatorim acuma ca eu sunt ina tanara (eu am 24, el 29), dar intre timp au acceptat ca asta si in ziua nuntii au fost foarte mandrii de noi

la voi diferenta de varsta e normala.la mine a fost mai greu pana au acceptat relatia,eu fiind foarte tanara.dar in mometul casatoriei deja aveam 4 ani jumate de relatie deci erau deja impacati cu situatia,de asta am ramas surprinsa.important e ca totul a fost bine in final,sa vedem acum la bebe ce-or zice:D

bubyluk
19.11.2010, 01:35:43
ce au spus ai mei despre casatorie? hm sa incep cu inceputul:D eram la ei in vizita in spania si al meu sotior era in romania. am mers pentru o scurta vacanta de 2 saptamani bineinteles ca nu am rezistat mai mult fara iubirea mea. vorbeam foarte mult pe mess si la telefon iar mesaje curgeau cu sutele in fiecare zi...noi ne-am cunoscut prin intermediul internetului si sotulica al meu s-a gandit sa pastreze traditia si sa ma ceara de sotie tot prin intermediul lui. face cererea eu accept si ii spun mamei ca ma marit. ea rade crede ca e gluma:) eu ii spun nu glumesc e chiar foarte serios anul viitor(2008) pe 26iulie facem nunta nu m-au crezut nici mama nici tata. insa eu insistam vorbeam foarte serios ei ma luau la glume:D adica plec la clubul de net linistita si cand ma intorc le dau vestea mare:) bineinteles ca ei credeau ca fac glume pe seama lor pentru ca pana in momentul acela noi nici nu am pomenit de nunta sau ca avem de gand ca in viitorul apropiat sa ne casatorim, eu vb foarte serios deja le spuneam ce local as prefera si ei se uitau la mine de parca vb alta limba nu le venea sa creada eram hotarati si pe cine vrem nasi...am plecat de la ei si saraci mei parinti erau confuzi nu stiau ce sa creada, vorbeam serios sau era o gluma de-a noastra. in acelasi an am mers de craciun la ei amandoi si atunci le-am aratat si verighetele si abia atunci si-au dat seama ca defapt noi vorbisem chiar serios. s-au gandit ei ca nu glumim insa parca nu le venea sa creada ca singura lor fica se casatoreste:) cand au vazut ca treaba e seriosa s-au bucurat foarte mult si au inceput sa planga tata era foarte emotionat si a avut grija sa il atentioneze pe sotulica sa aiba grija de mine:) pe socrii i-am anuntat tarziu.

panamea
02.01.2011, 15:37:34
parintii nostri abia au asteptat nunta:D

andrea85
02.01.2011, 16:01:31
parintii nostri abia au asteptat nunta:D

Serios? De ce? :D

panamea
03.01.2011, 12:12:28
pt ca sunt fericitzi ca ne-am gasit ,parintii lui pt ca in sfarsit a dat peste cine trebuie:)) si ma si iubesc foarte mult amandoi(ca pe fata lor) si mama mea pt ca st mezina si abia astepta sa joace la nunta:d

andrea85
03.01.2011, 14:07:56
pt ca sunt fericitzi ca ne-am gasit ,parintii lui pt ca in sfarsit a dat peste cine trebuie:)) si ma si iubesc foarte mult amandoi(ca pe fata lor) si mama mea pt ca st mezina si abia astepta sa joace la nunta:d

Am inteles! ;;) ;-)

moments
17.10.2011, 21:56:44
parintii mei, ca si parintii ei, au zis acelasi lucru. Sa fie intr-un ceas bun!

loredana7tm
02.11.2011, 22:59:51
Noi ne-am cunoscut pe internet...jucam acelasi joc...si intr-o seara, datorita jocului, am ajuns sa vorbim unul cu celalalt si am descoperit ca avem foarte multe lucruri in comun...asta se intampla la sfarsitul lui octombrie 2009...in 21 noiembrie 2009 ne-am vazut pt prima data face 2 face...si...desi vorbiseram pe mess de nenumarate ori...si la telefon...si ne -am vazut si pe mess (traiasca web-cam-ul :D ) cand ne-am vazut in realitate...a depasit orice inchipuire..un sfert de ora m-a tinut in brate pe peronul garii din orasul lui...si am stiut atunci ca suntem facut unul pt celalalt...:xin martie 2010 m-am mutat la el fara sa ma uit inapoi...in 12 mai m-a cerut de sotie...intr-un mod caracteristic lui (mereu ma surprinde cu cate ceva , chiar si acum la aproape doi ani de cand suntem impreuna) si vroiam sa ne casatorim in acelasi an...din pacate...partea financiara nu ne era favorabila deloc...parintii nu ne puteau ajuta ..asa ca am decis sa plecam din tara si asa am ajuns in Italia...Dupa o vara de lucrat pe branci...cu banii pe care i-am pus deoparte ne-am decis sa ne casatorim...pe banii nostri, fara ajutorul nimanui :)>-

Parintii nostri...au avut reactii diferite...nu in sensul rau...pt ca amandoua familii se asteptau sa ne casatorim candva...mami lui e foarte fericita pt ca ii era teama ca ramane neinsurat ;)) (el are 32 de ani acum) mami meu s-a bucurat...doar ca nu ii venea sa creada...credea ca glumim, desi inelul il port de aproape un an si jumatate...tatii sunt bucurosi, doar ca nu prea se implica ...ne lasa pe noi sa facem ce vrem si cum vrem...si mai ales cand vrem :) acum asteapta toti cu nerabdare nunta noastra :)

violetza
17.12.2011, 21:32:50
parintii mei s-au bucurat...mai ales mama...ii dadeau lacrimile...eu am venit de mana, frumusel, cu viitorul sot...si le-am spus toooot...eram si cu socrii la un loc...

alexandraroxana
18.12.2011, 13:25:01
S-au obisnuit mai greu cu ideea, dar s-au acomodat pas cu pas. Tata nu abordeaza deloc subiectul, ii vine mai greu sa creada ca ma marit, iar mama mai spune din cand in cand, mai in gluma mai in serios, "da' ia nu te mai marita". Dar in rest au reactionat bine.

giuliette17
19.12.2011, 15:58:47
La mine mai e doar mama, iar cand i-am spus s-a emotionat i-au dat lacrimile(mai ales ca ii pleaca si ultimul copil de acasa). Dupa ce i-au trecut emotiile (adica 10-15minute) a si inceput sa organizeze. Ne ajuta foarte mult(moral&material). A fost foarte bine, iar acum dupa vreo jumatate de an de la veste al meu parca e baiatul ei.

deea_cassie
19.04.2012, 12:06:15
Cred ca parintii nu sunt niciodata pregatiti sa devina socrii si sa stie ca copiii lor vor sa se rupa de familie pentru a-si crea una a lor, dar la noi, dupa 7 ani, cred ca se asteptau sa facem pasul.

alexalina
19.04.2012, 13:56:59
si la mine a fost tot dupa 7 ani aproape mama nu a fost prea afectata se astepta mi a zis o cu vreo ora inainte de a ma cere sotul meu de parca avea o presimtirea , povestea e mai lunga dar am sa va explic in cateva cuvinte sa intelegeti : eu si prietenu meu, pe acea vreme, eram impreuna la mine era ziua mea de nastere si el a disparut deodata si suna l suna l nu raspundea si mama zice sa vezi ca vine cu inelul si asa a si fost, tata a plans si mie mi au dat cateva lacrimi cand l am vazut plangand pe tata, el nu o mai are decat pe mama lui care nu a fost deloc incantata, cand ia zis dupa vreo luna
=))

o-tina
29.04.2012, 11:15:49
Buna fetelor :D

Pe mine cand m-a cerut era de fata si maica-mea si nu stiu cum a reusit in timpul ala asa scurt (su asa mi-i s-a parut mie) sa scoata telefonul sa ne faca poza :D Ne-a prins exact cand imi punea inelul pe deget. Am plans si eu si ea vre-un sfert de ora :D A 2a zi cand ne-am dus acasa (noi eram in alt oras) ne-am pus la masa si cu tata si i-am spus ca m-a cerut :D In timp ce bea s-a inecat (sau s-a facut), dar noi tot am vazut acolo niste lacrimi ;))
Si socrii au reactionat bine, atat doar ca ei nu-si arata chiar asa tare sentimentele (are barbatu-miu cu cine semana).
Deci in mare, totul a fost mai bine decat ma asteptam.

teo2906
21.10.2012, 15:07:23
noi am iesit in oras si el m-a dus intr-o bijuterie si m-a intrebat care inel imi place....m-am uitat asa si i-am spus care , iar in acel moment mi la cumparat...bineinteles eu nu stiam nimic:) dupa am mers si am sarbatorit si mi-am sunat parintii...ai mei f incantati pt ca stiu cat de mult ma iubeste,dar soacra mea ( doar ea pt ca , cu socrul nu tinem legatura) nu e f incantata:) dar asta e,eu ma casatoresc cu el, nu cu ma-sa:)

carmen1984
07.08.2013, 17:01:50
ai nostri asteptau vestea de 11 ani :)) si cand au primit-o n-au avut nicio reactie