PDA

Versiunea completa : aperitivul cald-necesar sau nu?

newcomer
20.04.2009, 20:18:13
Buna, fetelor! In primul rand, Hristos a Inviat! in al 2-lea rand, as vrea sa va cer parerea: ce ziceti de aperitivul cald, e necesar sau nu? am auzit pareri si pro si contra. Mie una mi se pare ok sa fie si aperitiv cald la nunta, insa am fost la nunti care nu au avut si nu pot zice ca i-am simtit lipsa.
Altii spun ca daca aperitivul rece e suficient de bogat si variat, cel cald e doar risipa de mancare. Oare e de ajuns un meniu cu urmatoarele feluri: aperitiv rece, supa de pui, friptura de pui+porc cu garnitura, sarmalute si tort+prajituri?deci ar veni 4 feluri de mancare plus tortul si prajiturile....
Voi ce parere aveti? pupici!

ryanaro
21.04.2009, 15:37:15
Buna, fetelor! In primul rand, Hristos a Inviat! in al 2-lea rand, as vrea sa va cer parerea: ce ziceti de aperitivul cald, e necesar sau nu? am auzit pareri si pro si contra. Mie una mi se pare ok sa fie si aperitiv cald la nunta, insa am fost la nunti care nu au avut si nu pot zice ca i-am simtit lipsa.
Altii spun ca daca aperitivul rece e suficient de bogat si variat, cel cald e doar risipa de mancare. Oare e de ajuns un meniu cu urmatoarele feluri: aperitiv rece, supa de pui, friptura de pui+porc cu garnitura, sarmalute si tort+prajituri?deci ar veni 4 feluri de mancare plus tortul si prajiturile....

buna newcomer! adevarat a inviat. supa de pui nu se considera aperitiv cald?;;)

roxyroxana
21.04.2009, 15:51:59

eu zic ca e suficient ... dar voi avea si aperitiv cald ....
ideea e ca intotdeauna se vor gasi carcotasi care sa "ramana flamanzi" cu toata mancarea aia
noiasa am avut la banchete si asa am vazut la botezuri 3-4 feluri de la caz la caz
in definitiv conteaza doar ce vreti voi ... si daca restaurantul e de acord, multe restaurante nefiind de acord sa reduca meniul cu 1 fel

roxyroxana
21.04.2009, 15:53:01
supa de pui aperitiv cald?????;;) nu prea zic eu ...

newcomer
21.04.2009, 21:36:49
la noi in zona supa de pui nu e considerata aperitiv cald; cred ca asta difera in functie de zona. aperitiv cald ar fi pestele cu legume, tochitura cu mamaliguta, tocanita de pui cu ciuperci si orez etc...cam astea stiu eu ca sunt aperitivele calde...
supa de pui este felul 1 (asa i se spune in Arad):-p...

newcomer
21.04.2009, 21:41:26
eu zic ca e suficient ... dar voi avea si aperitiv cald ....
ideea e ca intotdeauna se vor gasi carcotasi care sa "ramana flamanzi" cu toata mancarea aia
noiasa am avut la banchete si asa am vazut la botezuri 3-4 feluri de la caz la caz
in definitiv conteaza doar ce vreti voi ... si daca restaurantul e de acord, multe restaurante nefiind de acord sa reduca meniul cu 1 fel
mda...poi de astia mi-e teama si mie...oricum, de obicei la nunta jumate din mancarea care se pune pe masa se arunca, insa...mai bine ii impac pe toti; decat sa spuna unii ca au plecat flamanzi...;))
la noi exista mai multe variante de meniu, cu 4 feluri de mancare sau cu 5, ultimul incluzand si acest aperitiv cald; bineinteles, difera si pretul...
si sincer, cred ca difera si in functie de regiunea de unde sunt invitatii, nu peste tot se da si supa si aperitiv cald...
mai astept pareri! :*

roxyroxana
21.04.2009, 21:52:21
mda...poi de astia mi-e teama si mie...oricum, de obicei la nunta jumate din mancarea care se pune pe masa se arunca, insa...mai bine ii impac pe toti; decat sa spuna unii ca au plecat flamanzi...;))
la noi exista mai multe variante de meniu, cu 4 feluri de mancare sau cu 5, ultimul incluzand si acest aperitiv cald; bineinteles, difera si pretul...
si sincer, cred ca difera si in functie de regiunea de unde sunt invitatii, nu peste tot se da si supa si aperitiv cald...
mai astept pareri! :*
eu de exemplu nu o sa am supa ... pentru ca fiind nunta de noapte nu-i prea vad rostul ... si nu imi prea place ideea de supa-ciorba la nunta ... dar repet ... depinde de fiecare cum vrea sa faca ... si o sa am aperitiv, peste, aperitiv cald, friptura si sarmale

vio
21.04.2009, 22:13:43
Uite, de ex, noi am avut aperitiv cald(sandwich elvetian, eu am tinut tare sa il am :D )si ciorbita, dar NU am avut sarmalute

ryanaro
21.04.2009, 23:14:30
Uite, de ex, noi am avut aperitiv cald(sandwich elvetian, eu am tinut tare sa il am :D )si ciorbita, dar NU am avut sarmalute

ce inseamna sandwich elvetian?:-?

newcomer
21.04.2009, 23:17:47
sandwich elvetian? hm.....prima data cand aud:madlaugh: spune mi si mie pls, ce e ala...:)

vio
22.04.2009, 00:18:18
ce inseamna sandwich elvetian?:-?
apoi pe la noi prin zona asta inseamna un fel de cascaval pane(cu pesmet) cu sunca la mijloc. Mie personal imi place mult:)

kikineatza
22.04.2009, 15:03:46
apoi pe la noi prin zona asta inseamna un fel de cascaval pane(cu pesmet) cu sunca la mijloc. Mie personal imi place mult:)

MAi fetelor... nu stiu despre voi.. dar eu nu o sa am ciorba la nunta .... Ar trebui ????!?!?!??!!! ca eu nu prea am auzit pe la mine prin zona ....

roxyroxana
22.04.2009, 15:07:24
MAi fetelor... nu stiu despre voi.. dar eu nu o sa am ciorba la nunta .... Ar trebui ????!?!?!??!!! ca eu nu prea am auzit pe la mine prin zona ....
mai mult in ardeal se obisnuieste sa se dea ciorba sau supa la nunta !

dona
22.04.2009, 15:30:07
mai mult in ardeal se obisnuieste sa se dea ciorba sau supa la nunta !

Cam asa e cu ciorba, obicei zonal :). Si e in loc de aperitivul cald. Poti sa dai fie : aperitiv rece, aperitiv cald, fel principal, tort, fel final (sarmale, sau platou de branzeturi, sau ce-o mai fi, dupa obiceiul locului sau preferinte), fie in loc de aperitivul cald, ciorba.
Mai e si varinta sa dai SI ciorba SI aperitiv cald, care personal mi se pare o exagerare si o risipa.Oricum se vor gasi carcotasi, care daca dai ciorba ar fi vrut peste si invers, si daca o sa dai ambele o sa comenteze ca sunteti niste risipitori sau mai stiu eu ce!
Asa ca alege dintre ciorba si aperitiv cald varinta pe care o preferi sau care se obisnuieste la voi in zona, si nu-ti mai bate capul, ca nemultumiti tot o sa ai.

roxyroxana
22.04.2009, 15:33:41
Cam asa e cu ciorba, obicei zonal :). Si e in loc de aperitivul cald. Poti sa dai fie : aperitiv rece, aperitiv cald, fel principal, tort, fel final (sarmale, sau platou de branzeturi, sau ce-o mai fi, dupa obiceiul locului sau preferinte), fie in loc de aperitivul cald, ciorba.
Mai e si varinta sa dai SI ciorba SI aperitiv cald, care personal mi se pare o exagerare si o risipa.Oricum se vor gasi carcotasi, care daca dai ciorba ar fi vrut peste si invers, si daca o sa dai ambele o sa comenteze ca sunteti niste risipitori sau mai stiu eu ce!
Asa ca alege dintre ciorba si aperitiv cald varinta pe care o preferi sau care se obisnuieste la voi in zona, si nu-ti mai bate capul, ca nemultumiti tot o sa ai.
asta asa e ... orice am alege o sa fie pareri contrare ... asa ca noi sa fim fericite - restul daca ne iubesc destul ... o sa fie si ei:*

vio
22.04.2009, 23:00:58
asta asa e ... orice am alege o sa fie pareri contrare ... asa ca noi sa fim fericite - restul daca ne iubesc destul ... o sa fie si ei:*
CORECT! Asa ca faceti a.i. sa va simtiti voi bine si in rest... numai bine la toti!:) Noi am facut meniul a.i sa nu fie "exagerat " nici intr-un sens nici in altul. Ca, de ex, am dat si supa si aperitiv cald , ca asa ne-am dorit dar nici prin gand nu mi-a trecut sa dau sarmale de ex.( sa nu credeti ca am ceva cu sarmalele, din contra imi plac tare mult :) ).

monica21
22.04.2009, 23:03:24
helo...epoca de piatra...Supa Si CIORBA la nunta la restaurant niciodata nu am auzit prostie mai mae ca asta...se face un mizilic...adik alimente..cascaval,sunca presata..etc...piure sau cartofi nature cu friptrica de pui sau porc sau ce vrei, sarmalute si peste cam asta se da la o nunta la restaurant .....nusht` esti prima pers...care aud de supa la nunta....rade lumea de voi nu altceva..

monica21
22.04.2009, 23:05:04
am uitat ceva....tortul...ciorba este a doua zi la CIORBA de POTROAce...

vio
22.04.2009, 23:12:33
helo...epoca de piatra...Supa Si CIORBA la nunta la restaurant niciodata nu am auzit prostie mai mae ca asta...se face un mizilic...adik alimente..cascaval,sunca presata..etc...piure sau cartofi nature cu friptrica de pui sau porc sau ce vrei, sarmalute si peste cam asta se da la o nunta la restaurant .....nusht` esti prima pers...care aud de supa la nunta....rade lumea de voi nu altceva..
Nu cred ca e cazul sa vb asa!
DA, sunt obiceiuri diferite pt zone diferite! .......
Nici nu ma mai chinui sa raspund la asa mesaj.

dona
22.04.2009, 23:40:31
Nu cred ca e cazul sa vb asa!
DA, sunt obiceiuri diferite pt zone diferite! .......
Nici nu ma mai chinui sa raspund la asa mesaj.

Si bine faci :). La prima citire, mi-a sarit mustarul, dar am decis sa fiu "zen". Presupun ca sunt moderatori care pot sa explice persoanelor care sar calul sa se abtina de la astfel de comentarii exagerate.
Dar o sa folosesc mesajul pe post de exemplu: de la persoane cu astfel de atitudini te poti astepta si la nunta sa fie nemultumite orice-ai face.

newcomer
23.04.2009, 01:28:57
ce i cu comentariul asta??? poate epoca de piatra o fi pe la tine...nu de alta, dar altfel ai fi auzit si tu de traditii, care sunt specifice fiecarei zone!!!

si sa stii ca la noi in Ardeal nu prea se concepe nunta fara supa sau ciorba...e un obicei vechi de cand lumea si pamantul; daca tu habar n ai de ele, nu mai vorbi astfel!!! nici noi, miresicile ardelence, nu ne am legat de obiceiuri de prin alte parti. N am auzit de o chestie, nu ma bag si gata!!!

ONTOPIC: fetelor, aveti dreptate cu carcotasii care sunt nelipsiti de la nunti...am auzit o chestie super tare, cica la o nunta foarte frumoasa la care lumea nu avea ce reprosa, s-a gasit o doamna "binevoitoare" care sa spuna: Mda, totul a fost frumos, dar castravetii au fost putin cam amari!!!:)) am ramas afish cand am auzit-o si pe asta...

dona
23.04.2009, 02:07:44
:)) Foooarte tare faza cu castravetii! Bine ca n-a zis si ca strugurii erau un pic acri!
Cu cat mai mult o sa incerci sa stai si-n cap ca sa iasa fiecare detaliu exact cum vrei, cu atat mai mult o sa suferi pentru comentarii de-astea "binevoitoare".
Relax!

ALBA_CA_ZAPADA70
23.04.2009, 06:57:58
in ardeal se da supa sau ciorba..este aproape obligatoriu, o traditie...asa k remarca ta este foarte malitzioasa [-X [-X [-X [-X

vio
23.04.2009, 10:53:54
Si bine faci :). La prima citire, mi-a sarit mustarul, dar am decis sa fiu "zen". Presupun ca sunt moderatori care pot sa explice persoanelor care sar calul sa se abtina de la astfel de comentarii exagerate.
Dar o sa folosesc mesajul pe post de exemplu: de la persoane cu astfel de atitudini te poti astepta si la nunta sa fie nemultumite orice-ai face.
F bine gandit!=D>

newcomer
26.04.2009, 22:11:25
Mda...corect!!!

aria_cluj
26.04.2009, 23:00:40
eu nu o sa dau supa la nunta!
eventual ca si aperitiv cald o sa dam,gordon bleu.
ce parere aveti?
eu inca nu am discutat la restaurant dar as vrea sa am urmatorul meniu:
1.aperitiv rece
2.aperitiv cald
3.gratar
4.friptura
5.tort

si prajiturile pe mese!

mamuska
26.04.2009, 23:07:40
ce parere aveti?
1.aperitiv rece
2.aperitiv cald
3.gratar
4.friptura
5.tort

si prajiturile pe mese!
E ok, atata timp, cat tu asta iti doresti!!! Mi se pare un meniu foarte ok, cu toate ca o sa fie cam consistent si e posibil sa nu se manance toate felurile>:D< >:D< >:D<
Nici la noi in Muntenia, nu se da supa/ciorba la nunta, dar in Ardeal asa se face...am renuntat la supa si am avut ciorba a 'la grec, nu am vrut sa supar socrii si rudele de acolo....

newcomer
27.04.2009, 09:40:35
ce parere aveti?
1.aperitiv rece
2.aperitiv cald
3.gratar
4.friptura
5.tort

si prajiturile pe mese!
si eu cred ca e cam consistent meniul, s ar putea ca lumea sa se infrupte cu gratarel si friptura sa ramana pe mese...dar macar nu vor zice carcotasii ca n a fost suficienta mancare...;)).
parerea mea e sa discuti si cu cei de la restaurant, ca sigur stiu mai bine decat noi ce feluri de mancare trebuiesc puse unul dupa celalalt. ma gandesc ca poate gratar si friptura una dupa alta e cam mult; sau poate vrei sa fie peste la gratar? atunci e super ok...am fost la o nunta unde s a servit peste la gratar si a fost yummy, fff binevenit! si la aperitiv cald, la ce te ai gandit?
aaa...sarmale nu pui? la noi in zona sunt obligatorii, insa nu stiu cum e la cluj. oricum, dupa cum vad cam toata lumea pune 5 feluri de mancare.

ryanaro
27.04.2009, 09:54:31
ce parere aveti?
1.aperitiv rece
2.aperitiv cald
3.gratar
4.friptura
5.tort

si prajiturile pe mese!

care este diferenta intre gratar si friptura? sunt prezentate diferit?;;)

aria_cluj
27.04.2009, 10:24:44
care este diferenta intre gratar si friptura? sunt prezentate diferit?;;)

da ,sunt prezentate diferit in primul rand,
gratarul e gratar ,pregatit pe gratar cu carbune...si ca si garnitura poti sa alegi cartofii prajiti
iar friptura este gatita la cuptor in vin,sau nu!cu garnitura de orez sau cartofi naturi,piure etc

eu zic ca e mare diferenta intre una si alta...
dar ,pana la urma o sa astept sa vb cu cei de la restaurant sa vedem ce zic si ei
ca si aperitiv cald o sa dam gordon bleu:)

oana19
27.04.2009, 16:31:01
parerea mea...gratarul si friptura in acelasi meniu nu cred ca e bine...poate doar daca carnea e diferita...pui si porc....noi vom avea la nunta aperitiv rece,peste,sarmale si friptura.fructe ,alune si prajituri pe mese,tortul la sfarsit....cam asa ceva....nu am vb inca la restaurant...dar sper ca totul va fi ok...ca incepe stresul si la noi...pupici si mai vb....

FloriMatza
25.05.2009, 09:51:50
fetelor HELP!!! nu as vrea sa dau peste la aperitivul cald, ce ma sfatuiti(in afara de cascaval pane)???:-SSms anticipat

newcomer
31.05.2009, 19:31:33
fetelor HELP!!! nu as vrea sa dau peste la aperitivul cald, ce ma sfatuiti(in afara de cascaval pane)???:-SSms anticipat
am fost la o nunta unde la aperitivul cald s a servit pilaf cu tocanita de carne de porc si ciuperci. a fost excelent! sau la alta nunta am mancat tochitura cu mamaliguta. la fel, foarte bun! deci, optiuni exista...

gabitza_sta
01.06.2009, 12:11:28
am fost la o nunta unde la aperitivul cald s a servit pilaf cu tocanita de carne de porc si ciuperci. a fost excelent! sau la alta nunta am mancat tochitura cu mamaliguta. la fel, foarte bun! deci, optiuni exista...
Asta nu prea mai e aperitiv cald, e fel de mancare in toata regula.
Aperitivul cald are ceva gen ciupercute umplute la cuptor, chiftelute, cascaval pane, pui sanghai....
G.

FloriMatza
01.06.2009, 16:13:35
merci fetelor....!!!!

lovelusti
08.06.2009, 20:59:50
tochitura cu mamaliguta. imi plac....

mara_cluj
09.06.2009, 10:56:56
ca si apertiv cald ce se poate servi la nunta :
cordon bleu
peste pane
peste fiert
tochitura
sote ciuperci cu orez si carne
cremvursti

ce alte aperitive calde mai stiti?[-X

gabitza_sta
12.06.2009, 08:54:36
cordon bleu
peste pane
peste fiert
tochitura
cremvursti

Doar de curiozitate....care e treaba cu crenwurstii? Mi se pare ca merg acasa, intr-o chifla, in nici un caz la o nunta.
Se obisnuieste intr-o anumita zona a tarii sa se serveasca asa ceva la nunta? :)
Daca vreti ca varianta, mai bine merg "pigs in blankets" adica carnaciori de bere, in aluat de foietaj...sau ceva de genul asta.
G.

ella-ling
15.06.2009, 20:37:17
Poti sa servesti ca aperitiv cald:

o portie mini de Risotto de ex cu ciuperci si branza
miniclatite umplute cu spanac, sau branza, sau legume
Daca nu e vara si cald o supa (noi am fost la o nunta unde s-a servit o supa de lamaie cu cocos si chili si a fost tare buna)

Sunt multe idei, insa trebuie sa vedeti mai intai care sunt posibilitatile restaurantului (bucatarului).

simonee
17.06.2009, 10:30:16
cordon bleu
peste pane
peste fiert
tochitura
cremvursti

Clatite calde umplute cu carne si ciuperci si peste cascaval:D sunt f bune si se pot servi ca si aperitiv cald.Se pun cam 2 clatite

Ioana_Bogdan
17.06.2009, 14:07:58
Dragele mele,

Ati mai papat (sau macar auzit despre) paste la nunta? Paste (fainoase) nu peshte ;)), sa nu credeti ca e greseala de scriere.

Eu sunt inebunita dupa ele, si ma gandeam daca ar merge. Voi ce ziceti?

Ioana

clodi
18.06.2009, 10:18:27
Dragele mele,

Ati mai papat (sau macar auzit despre) paste la nunta? Paste (fainoase) nu peshte ;)), sa nu credeti ca e greseala de scriere.

Ioana

La nuntile la care am participat nu s-au servit paste si nici nu am auzit in alta parte, dar asta nu inseamna ca nu se poate sa iesi din tipare. Eu as cere parerea unui bucatar profesionist in aceasta situatie. este vorba de consistenta mancarii si daca se potriveste cu ceea ce urmeaza.
Intrebarea ta imi aminteste de pastele cu fructe de mare de la masa de ieri :D

AnnyyAnnyy
18.06.2009, 10:49:13
poti opta pt o portie de saltimboca de pui cu ciuperci sau cu o cupa de orez.
Eu una am ales Medalion Andaluz..un soi de gratarel f usor pe cruton de paine=P~
La fel de bine poti alege clasicul Gordon Bleu

Ioana_Bogdan
18.06.2009, 15:57:16
clodi: La nuntile la care am participat nu s-au servit paste si nici nu am auzit in alta parte, dar asta nu inseamna ca nu se poate sa iesi din tipare. Eu as cere parerea unui bucatar profesionist in aceasta situatie. este vorba de consistenta mancarii si daca se potriveste cu ceea ce urmeaza.
Intrebarea ta imi aminteste de pastele cu fructe de mare de la masa de ieri :D

Pai, sa-ti fie de bine :).

O sa vorbesc cu un bucatar, poate chiar la restaurant - care inca nu este stabilit.

happy_magda
18.06.2009, 20:29:15
Ce parere aveti de ficatei inveliti in kaiser cu sos de vin ca si aperitiv cald? Am mancat undeva si mi-au placut muuult. Nu as vrea peste, nici cascaval.

newcomer
18.06.2009, 23:27:56
ideea cu clatitele cu ciuperci si carne este grozava! desi eu m am cam hotarat sa nu pun aperitiv cald; asta pt ca la noi supa sau ciorba este obligatorie (desi in alte parti poate parea ciudat).

ei, si in cazul in care pun supa pe masa, ar fi deja 4 feluri,plus tortul 5, deci cam mult...m am gandit mai bine sa fie aperitivul rece mai bogat, si apoi sa urmeze supa. oricum, cel mai important e aperitivul rece, ca asta se consuma, invitatii vin flamanzi si trebuie sa se ospateze ca sa poata dansa...<:-P

iar daca sunt prea multe feluri de mancare, mi e teama ca n o sa se danseze asa mult pe cat mi as dori...

asa ca, ce parere aveti de meniu cu aperitiv rece, supa, friptura, tort si sarmale?

simonee
19.06.2009, 10:19:12
ideea cu clatitele cu ciuperci si carne este grozava! desi eu m am cam hotarat sa nu pun aperitiv cald; asta pt ca la noi supa sau ciorba este obligatorie (desi in alte parti poate parea ciudat).

ei, si in cazul in care pun supa pe masa, ar fi deja 4 feluri,plus tortul 5, deci cam mult...m am gandit mai bine sa fie aperitivul rece mai bogat, si apoi sa urmeze supa. oricum, cel mai important e aperitivul rece, ca asta se consuma, invitatii vin flamanzi si trebuie sa se ospateze ca sa poata dansa...<:-P

iar daca sunt prea multe feluri de mancare, mi e teama ca n o sa se danseze asa mult pe cat mi as dori...

asa ca, ce parere aveti de meniu cu aperitiv rece, supa, friptura, tort si sarmale?

Si eu tot asa o sa am un aperitiv rece cat mai bogat apoi supa ,sarmale si abia dup friptura.La final o sa fie tortul:) Iar daca nuntasii vcare vor ramane pana dimineata vor fii multi m-am gandit sa mai fie ceva de mancare si spre dimineata un gratar sau ceva de genu.

newcomer
20.06.2009, 15:29:27
la noi tocmai de asta se dau sarmale la dimineata, ca sa aiba nuntasii ce manca in caz ca li se face foame...

AnnyyAnnyy
20.06.2009, 15:55:01
Ce parere aveti de ficatei inveliti in kaiser cu sos de vin ca si aperitiv cald? Am mancat undeva si mi-au placut muuult. Nu as vrea peste, nici cascaval.
suna f bine:)

newcomer
21.06.2009, 01:44:57
yummy! sigur vor avea impact bun la lume...

newcomer
21.06.2009, 01:47:45
Dragele mele,

Ioana
si mie imi plac pastele foarte mult. eu una cu siguranta as fi incantata sa merg la o nunta si sa mananc ,de ex, carbonara la aperitivul cald.
insa din pacate, stiu ca nu toata lumea le agreeaza, asa ca nu stiu ce sa zic. eu nu as pune la mine la nunta paste...cred ca ar fi un motiv in plus de discutie pt carcotasi...:(

mamuska
21.06.2009, 02:25:04
Cred ca ideea cu ficatei e una buna...ar fi ceva mai nou si invitatii vor fi incantati... Asa ca, eu una as alege asta,fara nicio teama;-) =P~

mamuska
21.06.2009, 02:33:24
Dragele mele,

Ioana

Nu am mai vazut la nicio nunta, dar nu mi se pare ceva iesit din comun si nici aiurea... Mi se pare chiar ok...
Problema e alta: daca invitatilor le place felul de sos ales de tine;-) Iar daca faci mai multe feluri de sos,nu ai avea cum sa faci fata la nr. de invitati decat daca sunt un maxim de 80, pentru ca ar fi un calvar pentru bucatar si mai ales pentru ospatar,sa stea si sa intrebe pe fiecare de care doreste...
O alta problema ar fi ca pastele trebuiesc facute atunci pe loc si servite respectiv mancate,imediat...daca s-au racit numai putin, s-a distrus totul.
Trebuie sa iei totul in calcul si cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu bucatarul si cu personalul angajat pentru servirea la mese.
Ideea in sine este buna si de apreciat,dar trebuie tratata cu mare atentie.

FloriMatza
22.06.2009, 23:05:59

parerea mea este ca e de ajuns!la mine in zona nu se pune supa ca altfel as fi procedat ca tine

FloriMatza
22.06.2009, 23:08:33
e o idee suuuuuuper

bucur22_cristina
05.07.2009, 21:21:35
salut am nunta la anul si vreau sa va intreb daca a mai avut cineva aperitv cald la nunta cum a fost

DejaVu
06.07.2009, 14:32:33
Eu o sa am meniul asa:
1. aperitiv rece(inca nu am decis ce)
2. peste pane (cel mai probabil pangasius sau somn)
3.Mix grill (cu porc si pui)
4. Sarmale
5. Tort.
Si dimineata la noi acasa, ciorba de potroace pentru cine mai poate sa stea in picioare:)
Nu am vazut niciodata supa la nunta, pe aici nu se practica. Si in plus pe caldurile astea mi se pare crunt sa le mai dai si o ciorbitza fierbinte.
O ricum sper sa ii multumesc pe toti.=P~

newcomer
06.07.2009, 22:45:30
Eu o sa am meniul asa:
1. aperitiv rece(inca nu am decis ce)
2. peste pane (cel mai probabil pangasius sau somn)
3.Mix grill (cu porc si pui)
4. Sarmale
5. Tort.
Si dimineata la noi acasa, ciorba de potroace pentru cine mai poate sa stea in picioare:)
Nu am vazut niciodata supa la nunta, pe aici nu se practica. Si in plus pe caldurile astea mi se pare crunt sa le mai dai si o ciorbitza fierbinte.
O ricum sper sa ii multumesc pe toti.=P~
hehe...stiu ca prin sud nu este obiceiul cu supa sau ciorba, insa la noi in ardeal daca nu pui supa la masa te vorbesc toti nuntasii; de rau, bineinteles...dar mie una imi pica tare bine sa mananc supa calda la nunta; ma rog, poate m am obisnuit eu...

fluturas11
23.07.2009, 23:28:22
hehe...stiu ca prin sud nu este obiceiul cu supa sau ciorba, insa la noi in ardeal daca nu pui supa la masa te vorbesc toti nuntasii; de rau, bineinteles...dar mie una imi pica tare bine sa mananc supa calda la nunta; ma rog, poate m am obisnuit eu...
La voi in Ardeal asa o fi...la noi in Ardeal n-am mai vazut supa la nunta nici nu mai stiu de cand :D.

Goldmoon
23.07.2009, 23:52:27
La voi in Ardeal asa o fi...la noi in Ardeal n-am mai vazut supa la nunta nici nu mai stiu de cand :D.

La noi in Ardeal am vazut ciorba... chiar si la a noastra :-"

(ca te vorbeste lumea daca nu pui e totusi exagerat :) )

Ballet
24.07.2009, 14:44:17
/:)
Ma mir ca nu ai mai vazut supa la nunta...Noi avem la activ cel putin 5,6 nunti pe an, si inca n-am participat la nici una fara supa sau ciorba..

amarna
24.07.2009, 14:46:29
e prima data cand aud de ciorba sau supa la nunta:-$ In Moldova nu se serveste la nunti.

gabygo80
24.07.2009, 14:53:50
La restaurantul unde facem noi ni s-a spus ca in loc de aperitiv cald se poate opta pentru peste sau sarmalute. Acum fiecare ce isi doreste si depinde foarte mult de fel de invitati aveti la nunta. Daca sunt mai mult persoane fara fite sa zic asa, care sunt obisnuite sa manance mancare normala, traditionala, se poate opta fara frica pentru sarmale. Mai traditional ca sarmalutele cu mamaliguta, smantana si ardei iute!

Van27
24.07.2009, 14:54:16
Eu am majoritatea rudelor in Ardeal si am fost la unele nunti la care s-a servit supa de gaina cu taitei si la altele la care nu s-a servit. Mie mi-au placut ambele variante de meniuri, iar mancarea mi s-a parut in general cu mult mai gustoasa decat la vreo nunta din Bucuresti. Dar e chestiune de gusturi.

fluturas11
24.07.2009, 14:57:30
Ma mir ca nu ai mai vazut supa la nunta...Noi avem la activ cel putin 5,6 nunti pe an, si inca n-am participat la nici una fara supa sau ciorba..
Ii drept ca n-am fost la foarte multe nunti, poate vreo 2-3 pe an, dar pe bune ca nu tin minte sa fi mancat supa la vreo nunta. Poate acum vreo 3 ani, dar nu mai tin minte exact.

PS: Cu "n-am mai vazut supa la nunta" am vrut sa zic fix asta, ca eu personal n-am vazut, nu ca nu s-o mai pomenit sau ca am eu ceva impotriva servirii supelor la nunta.

Ancky
24.07.2009, 16:06:43

Cred ca depinde mult de preferintele mirilor. Eu de foarte multa vreme nu am prins vreo nunta cu supa, in Cluj cred ca nu am prins niciodata. La Targu Lapus anul asta s-a servit supa, la o nunta de noapte.

broscutza07
24.07.2009, 20:42:13
aici e vorba de traditia din zona respectiva!si...da...in Ardeal trebuie servita supa la nunta. Pentru cei nestiutori e ciudat dar e traditia lor. Si inca o noutate...sarmalele se servesc dimineatza, dupa tort!;-)! Si ca sa fie treaba treaba obligatorie este si berea! si trebuie sa tii seama de traditie si mai ales de ce fel de invitati ai!!...am fost la o nunta de fitze si ne-au pus un meniu cu pretentii...cu pastrav cu sos de sampanie...friptura de vita in sange... sos gorgonzola si nusht de mai care...de incepusera invitatii sa intrebe de sarmale!=))!Eu voi merge pe clasic...4 feluri...aperitiv rece, peste, sarmale, friptura...!!!

Biu
24.07.2009, 21:07:22
fetelor, am sa va spun parerea mea de nuntas. Aperitivul rece il mananc de obicei, pt ca mi-e foame. In 90 % din cazuri mananc aperitivul cald, si cu asta m-am saturat. Friptura deja nu ma mai intereseaza ca sunt satula.
In concluzie pt mine ( ca nuntas) este mai important aperitivul cald decat friptura. Mi-a ramas in minte aperitivul cald de la o nunta la care am fost recent, la rest Aroma in Cj : file de salau pane cu o baby carrots si broccoli :suuuper:. Din friptura , care arata bine dealtfel, am gustat doar cartofii gratinati.
Acuma bineinteles ca majoritatea o fi urmarind toate felurile de mancare. De ex dupa tort, la aceeasi nunta s-a servit platou de branzeturi cu fructe, care din cate am vazut nu a fost foarte apreciat, unii cautau cu provirea sarmalele sau gratarul....

jessie393
09.08.2009, 05:36:17
Super ideea cu file de salau pane cu o baby carrots si broccoli. Eu voiam peste cu legume, si cred ca o sa servesc file de salau sau pangasius pane cu baby carrots si brocoli.

Biu
11.08.2009, 21:41:16
Super ideea cu file de salau pane cu o baby carrots si broccoli. Eu voiam peste cu legume, si cred ca o sa servesc file de salau sau pangasius pane cu baby carrots si brocoli.

Daca vrei sa alegi meniul acesta pentru aperitivul cald, pot sa iti mai dau o sugestie : adauga si un sos pentru broccoli si baby carrots ;-). Mi se pare ca ar mai fi mers un sos pe baza de iaurt sau smantana cu verdeturi si eventual niste branza sarata =P~. Te poti sfatui cu cei de la restaurant.

newcomer
12.08.2009, 23:05:13
aici e vorba de traditia din zona respectiva!si...da...in Ardeal trebuie servita supa la nunta. Pentru cei nestiutori e ciudat dar e traditia lor. Si inca o noutate...sarmalele se servesc dimineatza, dupa tort!;-)! Si ca sa fie treaba treaba obligatorie este si berea! si trebuie sa tii seama de traditie si mai ales de ce fel de invitati ai!!...am fost la o nunta de fitze si ne-au pus un meniu cu pretentii...cu pastrav cu sos de sampanie...friptura de vita in sange... sos gorgonzola si nusht de mai care...de incepusera invitatii sa intrebe de sarmale!=))!Eu voi merge pe clasic...4 feluri...aperitiv rece, peste, sarmale, friptura...!!!
da, este exact cum ai spus tu! noi vom avea invitati din toata tara, si inca nu stiu cum sa fac cu sarmalele, daca sa le dau inainte de tort sau dupa; am fost nu demult la o nunta aici in Arad, si evident, a venit tortul si sarmalele nu (urmau dup aia); si iubi al meu tot insista sa plecam si eu ii spuneam sa mai stam sa gustam si sarmalele( eu sunt un fan al lor); bineinteles ca el era convins ca nu se vor mai servi... el e din Resita si nu stia de chestia ca sarmalele se dau dupa tort...

sudden
16.08.2009, 21:55:56

mi-e deja pofta=P~=P~=P~=P~
si eu am mancat la vreo 2 nunti acest aperitiv cu ficatei, si a fost chiar bun....si mai avea cate ceva pe langa, dar chiar nu mai tin minte....cred ca asa as alege si eu pt aperitivul cald...acum depinde si de ce ofera restaurantul....

adrienutzame
19.08.2009, 14:45:28
la nunta mea as opta si eu pentru un aperitiv cald. mi-e imi place puiul cu smantana si cred ca asta as alege. desi am fost la nunti unde s-au servit ficatei si carnati taranesti si erau de-a dreptul deliciosi. depinde de alegerea fiecaruia. cat priveste supa, nu am mai auzit de asa o practica la restaurantele din orase, dar sunt ferm convinsa ca inca se mai practica pe la satele din zona noastra. eu am o problema cu sarmalele in meniul de nunta, restul poate sa fie inclus. :D
Take care!

newcomer
25.08.2009, 22:31:15
la nunta mea as opta si eu pentru un aperitiv cald. mi-e imi place puiul cu smantana si cred ca asta as alege. desi am fost la nunti unde s-au servit ficatei si carnati taranesti si erau de-a dreptul deliciosi. depinde de alegerea fiecaruia. cat priveste supa, nu am mai auzit de asa o practica la restaurantele din orase, dar sunt ferm convinsa ca inca se mai practica pe la satele din zona noastra. eu am o problema cu sarmalele in meniul de nunta, restul poate sa fie inclus. :D
Take care!
supa sau ciorba se da peste tot in Ardeal si in Banat, indiferent ca e la tara sau la oras...
eu m am obisnuit atata de tare cu ele la nunti, incat mi se pare de a dreptul nasol sa lipseasca...:)

Arina3891
25.08.2009, 22:51:44
supa sau ciorba se da peste tot in Ardeal si in Banat, indiferent ca e la tara sau la oras...
eu m am obisnuit atata de tare cu ele la nunti, incat mi se pare de a dreptul nasol sa lipseasca...:)
Nu chiar peste tot in Ardeal... in Cluj de exemplu nu am fost la nici o nunta cu ciorba, numai cu aperitiv cald (in general peste sau Gordon Bleu)

newcomer
25.08.2009, 23:05:52
Nu chiar peste tot in Ardeal... in Cluj de exemplu nu am fost la nici o nunta cu ciorba, numai cu aperitiv cald (in general peste sau Gordon Bleu)
nah, sau aproape peste tot...pe unde am fost eu, peste tot s a servit supa sau ciorba...

catakiki
01.09.2009, 11:13:27
Dati-mi va rog exemple de ce se poate servi la un platou cald....Merci

esperance
01.09.2009, 15:54:32
Dati-mi va rog exemple de ce se poate servi la un platou cald....Merci

Ce se poate realiza pe foc: carnaciori, ficatei, cascaval pane,crochete, chiftelute,etc.

cristinika25
15.09.2009, 10:50:54
fetelor am fost la o nunta unde au avut la aperitiv atat gustare rece gen cascaval,branza cu rosie,vinete icre etc...cat si aperitiv cald cu crochete de pui,creier pane si ficatei...mi s-a parut f bun si gustos si am vazut ca toata lumea a mancat

Creizilup
20.09.2009, 12:10:53
Da, asa este. Am fost la o nunta in Cluj acum 2 saptamani si s-a servit aperitiv cald, nu supa sau ciorba. Pe mine una nu m-ar deranja deloc, sunt adepta ciorbelor si a supelor, insa n-am mai mancat la nicio nunta si nu vreau sa fac experimente pe nunta mea ;))

MissSwan
21.11.2009, 12:41:21
Eu una nu sunt pentru aperitive calde (poate doar intr-o combinatie 50% cu reci). Avand in vedere ca vor urma 3 feluri de mancare toate calde, cred ca toata lumea ar prefera sa inceapa cu ceva mai usor. Oricum se aduna f multa mancare pt o sg seara, as vrea ca invitatii sa se bucure de toate. Daca servesti aperitive calde, deja cred ca dupa aperitiv + primul fel toata lumea e satula. Si (cel putin in cazul meniului pe care mi-l doresc), ultimul fel e cel mai deosebit, as vrea sa se bucure toata lumea de el, ca aperitive mananci oriunde.

Tarya
22.11.2009, 11:51:28
Si eu ma gandesc la fel, dar in acelas timp cel cald e mult mai deosebit...cu cat ma gandesc mai mult la aceasta problema(si eu trebuie sa aleg, restaurantul imi ofera ambele variante) cu atat mai mult simt ca mi se dilata creierul:gen_07:

andreea73
17.01.2010, 21:09:58
hello..

eu la nunta am eliminat..sa spunem...aperitivul cald...la modul urmator:
aperitiv rece: am pus diferite mezeluri, cascaval, 2 tipuri de rulade din cascaval, icre, rosii, ardei, pui shangai, chiftelute cu ciuperci si carne...
aperitiv clad: file de somon cu legume
fel 3 : sarmale
fel 4 : rulou de pui cu ciuperci si cascaval si cartofi taranesi si ceafa de porc impanata...
fel 5: tort

toata lumea a mancat din toate..nu pot sa zic ca sa aruncat mancarea deoarece toti au fost curiosi de felul in care le-am servit...la noi in orash se merge mult pe felul traditional...si am vazut asta in vilcea si am incercat si eu..si a mers de minune ...

leventica
02.02.2010, 09:51:34
Si eu ma gandesc la fel, dar in acelas timp cel cald e mult mai deosebit...cu cat ma gandesc mai mult la aceasta problema(si eu trebuie sa aleg, restaurantul imi ofera ambele variante) cu atat mai mult simt ca mi se dilata creierul:gen_07:

Pai ce ar fi daca ai intreba cativa invitati ce vor?

valusca25
02.03.2010, 09:57:26
Ca sa revenim la topic........eu cred ca aperitivul cald e necesar,adica una mie imi place si sigur voi avea la nunta!O zi buna miresici spor la treaba.....nu la certat;-)

SugarViolet
03.03.2010, 13:18:45
Eu la apeitiv cald voi avea consome de legume cu branza ceddar si crutoane( adica a supa mai pe romaneste )<:-P

valusca25
03.03.2010, 18:42:04
Eu la apeitiv cald voi avea consome de legume cu branza ceddar si crutoane( adica a supa mai pe romaneste )<:-P
Suna bine...sper sa fie apreciata de invitatii tai

Babutzu
03.03.2010, 18:57:35
Eu am fost acuma cativa ani in cluj la o nunta..nu am prins ciorba...
Pe mine nu m`ar deranja sa ma duc sa imi puna si o supa...daca e de burta :))))
Noi am facut in brasov..si am avut ca si broscuta21.. aperitiv,peste,friptura si sarmale..
Acuma banuiesc ca tine si de zona..cum sta treaba.:-"

crissb
04.03.2010, 14:19:27
Anu trecut am fost la Zorile la o nunta si au ales aperitivul cald; a fost f bun si toata lumea a fost multumita. Eu o sa am o combinatie intre meniul cald si cel rece.

oannaTM
14.03.2010, 17:05:47
Eu am fost acuma cativa ani in cluj la o nunta..nu am prins ciorba...
Pe mine nu m`ar deranja sa ma duc sa imi puna si o supa...daca e de burta :))))
Noi am facut in brasov..si am avut ca si broscuta21.. aperitiv,peste,friptura si sarmale..
Acuma banuiesc ca tine si de zona..cum sta treaba.:-"
exact tine si de zona
la noi in banat trebuie pusa supa (sau dehhh daca sunt mai multi invitati din alte parti poate o ciorbita de pui)
si eu mi-as fi dorit aperitiv cald (clatite cu ciuperci:suuuper:) insa cei de la restauranr mi-au zis ca e prea mult in conditiile in care avem si sarmale (compozitia e relativ asemanatoare)
asa ca DA! tine mult de zona si obicei
noi am mers pe meniul clasic ca nu mi-as fi permis Doamne Fereste sa nu pun sarmale...ca dehhh asta e obiceiul.
si cum zicea si o miresica mai sus si eu as fi pus ciorba de burta :)), niste frucre de mare si clatite cu ciuperci....insa, desi este nunta noastra tre sa tinem cont de invitati si sa le placa ceea ce le pui in fata chiar daca asta inseamna sa mergi pe traditional ;)

brontaila
16.03.2010, 18:04:56
eu sunt de parere ca mai bine punem peste decat aperitivul cald, e mult mai usor tinand cont ca urmeaza sarmalele.

Dana_B
19.03.2010, 18:39:39
exact tine si de zona
la noi in banat trebuie pusa supa (sau dehhh daca sunt mai multi invitati din alte parti poate o ciorbita de pui)
si eu mi-as fi dorit aperitiv cald (clatite cu ciuperci:suuuper:) insa cei de la restauranr mi-au zis ca e prea mult in conditiile in care avem si sarmale (compozitia e relativ asemanatoare)
noi am mers pe meniul clasic ca nu mi-as fi permis Doamne Fereste sa nu pun sarmale...ca dehhh asta e obiceiul.
si cum zicea si o miresica mai sus si eu as fi pus ciorba de burta :)), niste frucre de mare si clatite cu ciuperci....insa, desi este nunta noastra tre sa tinem cont de invitati si sa le placa ceea ce le pui in fata chiar daca asta inseamna sa mergi pe traditional ;)

la noi nu se da aperitiv cald :D nici supa nici ciorba ;)) meniul eeste format din aperitiv (rece), peste pui si porc. ce fel e pregatita carnea, depinde doar de miri. asa ca nu am de ce sa-mi fac probleme in privinta asta;-)

Ellutza22
20.03.2010, 11:08:02
exact tine si de zona

Noi am pus clatite umplute (una cu ciuperci si alta cu carne) pentru ca asa a vrut miresicul meu, neaparat. Eu am tinut si o sa tin mortis ca sarmalele sa fie acrisoare si cu fffff putin orez. Si de comun acord nu vrem mai mult de cat traditionalul piure de cartofi banatenesc, intalnit la 80% din meniurile restaurantelor la care am mers.

Aperitivul cald il vad necesar la noi, eu nu sunt din banat iar invitatii mei n-au pomenit sa se serveasca supa la nunta la local... iar in zona mea e mai mult decat obligatoriu aperitiv cald... se serveste peste(fiind oras pe malul Dunarii). dar cum sa pun peste inainte de supa????? [-X iar daca pun dupa supa...nu mai merg sarmale(care nu pot sa nu le pun)... si e prea multa manacare... sa fim seriosi, cat poate sa manance un om intr-o noapte?(tot o burta are...)
Asa ca, de cum ne-am hotarat la sala, miresicul meu a zis ca la toate nuntile la care a mers acolo clatitele au facut senzatie si el vrea clatite indiferent ce se va mai pune pe masa... Eu am facut calculele si am catalogat clatitele drept gustare calda... si uite asa am rezolvat problema....

Lala4you
24.06.2010, 17:32:21
Noi o sa avem aperitiv cald dar nu ma pot hotara ce anume,peste sau pui, desi in aperitivul rece avem rulada de pui si aripioare picante,deasemenea si la friptura pulpe,asa ca in cazul asta ar fi prea mult pui dar de multe ori,din spusele altora, pestele ramane in farfurii.

cohmana
26.06.2010, 22:47:02
Noi o sa avem aperitiv cald dar nu ma pot hotara ce anume,peste sau pui, desi in aperitivul rece avem rulada de pui si aripioare picante,deasemenea si la friptura pulpe,asa ca in cazul asta ar fi prea mult pui dar de multe ori,din spusele altora, pestele ramane in farfurii.

salau pane merge,nu ramane

codrutanemes
28.10.2010, 14:38:48
La noi se pune ciorba.

cori77
28.10.2010, 16:18:50
Si noi ne tot gandeam ca dupa aperitivul rece sa urmeze cel cald, eu ma gandeam la ficatei in bacon, cateva ciupercute la gratar, cascaval pane si carnaciori picanti, toate astea cu o salata de muraturi asortate, apoi peste la felul 3, probabil salau ca e bun si n-are oase INSA NU PANE, ca seamana cu snitzelul, si friptura la felul 4, oare o fi prea mult?.:-?

felicitywhite
14.05.2012, 00:13:16
Nu nu cred ca e prea mult

segaldia
03.02.2013, 16:06:44
Eu zic ca e necesar. Pana la urma am trecut de "era" aperitivului cald constand in cremvusti cu mustar, sunt acum atatea variante, cum ar fi pestele in diverse cruste sau forme de gatire, rulouri etc. Si atunci, de ce nu? Nu ridica foarte mult costul meniului, se serveste intr-o cantitate mediu (deci o portie mica, nu fel principal) si poate fi chiar o specialitate fata de restul preparatelor din meniu.

dogaruramona1
05.03.2013, 13:23:58
eu cred ca da

AndreeaStefan80
18.11.2014, 13:38:46
Nu recomand

mama_lui_alex
04.03.2015, 17:08:35
Nu recomand

sunt de aceeasi parere - inca nu am avut propria experient:), dar, la toate petrecerile la care am fost, aperitivul cald...fie era aproape rece, fie era reincalzit si avea un iz ciudat