PDA

Versiunea completa : Mireasa e obligata sa danseze?

Pagini : 1 [2]

ruxi86
10.09.2010, 19:51:21
Si noi am dansat toata seara, desi eu una nu dansez de fel, dar in seara aceea chiar mi-a placut si m-am simtit foarte bine. Am facut mici pauze cand am mai baut un suc ceva, iar de mancat nu am mancat decat aperitivul si un pic din peste, restul nici nu le-am vazut la fata.
Este foarte important ca mirii sa fie aproape tot timpul pe ringul de dans. Ei dau practic tonul la dans si distractie, iar daca ei nu sunt pe ringul de dans sa antreneze lumea, nu prea se iese la dans.

diannaa
11.09.2010, 17:11:03
nu m am putut abtine sa nu rad la cat suna de stupid titlul acestului subiect=))

irene_gl
11.09.2010, 21:32:07
si eu cred ca e cam stupid,de obligata nu e obligata......dar atunci sa nu mai faca petrecere si gata,daca tot nu-i place sa danseze.ca doar nu o sa stea pe un piedestal sa o admire lumea=P~nici extrema cealalta nu mi se pare relevanta,ca daca nu danseaza mirii nu danseaza nimeni.dar macar sa incerce sa faca act de prezenta pe acolo

elixir
12.09.2010, 18:05:05
si eu cred ca e cam stupid,de obligata nu e obligata......dar atunci sa nu mai faca petrecere si gata,daca tot nu-i place sa danseze.ca doar nu o sa stea pe un piedestal sa o admire lumea=P~nici extrema cealalta nu mi se pare relevanta,ca daca nu danseaza mirii nu danseaza nimeni.dar macar sa incerce sa faca act de prezenta pe acolo

=))pai daca nu mai face petrecerea, de unde va mai scoate bani ca sa acopere cheltuielile si sa plece in luna de miere?=))
adevarul e ca o nunta unde mirii nu danseaza, macar atunci cand atmosfera scade si sa readuca invitatilor cheful de distractie,e o nunta ratata!
sotul meu nu stia absolut nici un dans romanesc, dar si-a dat silinta si a intretinut atmosfera dansand in stilul lui, si va asigur ca nu are pic de ureche muzicala sau talent la dans! la fel familia lui, sa fi vazut ce dansau spaniolii la horele si manelele romanesti! si asta ptr ca sotul meu le-a starnit invidia si toti spune-au ,,pai daca J poate, eu dece nu?" la fel familia mea, desi nu stiau sa danseze flamenco si/sau sevillana, doar ptr ca eu dansam,le-a starnit dorinta de a dansa si ei.si astfel ,printre rasete si ,,mistouri" pe seama celor care ,,se scalambaiau" s-a format o atmosfera extraordinara! nu au existat timpi morti! si punctul culminant a fost cand s-a dansat ,,meneito" unde toti, dar absolut toti invitatii s-au unit la dans! <:-P<:-P<:-P
in concluzie, miresicile care vor o petrecere a nuntii reusita, DANSATI PANA VA PLEZNESC PANTOFII IN PICIOARE!!! si veti avea o amintire nepretuita si nunta voastra va fi pomenita si raspomenita de catre invitati, si mai ales va fi data ca exemplu ,,ASA DA!"

mihaela102
13.09.2010, 15:28:54
fetelor eu am dansat la nunta mea de mi-au plesnit picioareleeeeeeeee:))....amandoi ne-am distrat maxim la puterea a doua <):)....cand ai muzica si voie buna te distrezi frateeeee <:-P<:-P<:-P

andrea85
13.09.2010, 15:46:15
fetelor eu am dansat la nunta mea de mi-au plesnit picioareleeeeeeeee:))....amandoi ne-am distrat maxim la puterea a doua <):)....cand ai muzica si voie buna te distrezi frateeeee <:-P<:-P<:-P

Asa e! ;-) Felicitari si casa de piatra! =D> Cand iti putem admira pozele de la nunta?! :D

mihaela102
13.09.2010, 16:02:43
Asa e! ;-) Felicitari si casa de piatra! =D> Cand iti putem admira pozele de la nunta?! :D
deocamdata am vreo doua de la colega mea de servici...le astept si eu pe alea de la profesionist, dar mai dureaza vreo saptamana #-o...pup si multumesc :*

ady_deea
13.09.2010, 16:09:42
Noi am dansat la nunta pana la epuizare, nu am stat 1 secunda si nu ne pare rau. S-a suparat o prietena de-a mea ca nu am stat mai mult de vorba cu ea, dar asta e...cu ea mai pot sta de vorba, de simtit nunta mea nu au cum sa mai simt. Am avut timp de o sapt o rana la picior de la sandale...dar nu mi-a parut rau de nimic.
Plus ca miri intretin si atmosfera....nu e prea placut pentru invitati ca ei sa danseze si miri sa stea jos toata seara.

andrea85
13.09.2010, 16:14:45
deocamdata am vreo doua de la colega mea de servici...le astept si eu pe alea de la profesionist, dar mai dureaza vreo saptamana #-o...pup si multumesc :*

Se si vede pe poze ca v-ati distrat...;-) =D>

miha2009
13.09.2010, 16:17:10
Noi am dansat la nunta pana la epuizare, nu am stat 1 secunda si nu ne pare rau. S-a suparat o prietena de-a mea ca nu am stat mai mult de vorba cu ea, dar asta e...cu ea mai pot sta de vorba, de simtit nunta mea nu au cum sa mai simt. Am avut timp de o sapt o rana la picior de la sandale...dar nu mi-a parut rau de nimic.
Plus ca miri intretin si atmosfera....nu e prea placut pentru invitati ca ei sa danseze si miri sa stea jos toata seara.

Subscriu in totalitate:)

andreeak2002ro
13.09.2010, 22:48:24
"Obligata" - ce urat suna si nu ar trebui sa fie la un loc cu "mireasa" sau "nunta". Nu sunt vreo dansatoare, dar nu mi-au stat picioarele toata noaptea - nici nu stiu daca am mancat. :) Iar sotul meu nu are nici o treaba cu dansul, dar s-a descurcat onorabil, nu a dansat mult in schimb a avut grija sa stea de vorba cu toti invitatii. Toata lumea s-a simtit bine.

eli25
21.10.2010, 23:35:39
Buna,eu am trecut de curand prin nunta si cred ca daca mireasa nu danseaza atunci nici ceilalti nu prea au mare chef! Nu se pune problema ca esti obligata sa dansezi ca si mireasa dar sa fim seriosi,daca vezi mirii ca stau doar la mese senzatie este de plictiseala! Eu la noi la nunta am dansat toata noaptea, pe orice fel de melodie, si dupa aia mi-au spus multi invitati ca am animat chiar toata nunta si ca a fost super! Mi-am facut timp din cand in cand sa mai trec si pe la invitatii care nu prea erau mari dansatori sa mai schimb si cu ei cateva cuvinte,dar in mare am dansat tot timpul!!!

strumfii
22.10.2010, 13:33:58
pentru mine,ca mireasa,aceasta "obligatie" mi-a dat mari batai de cap in saptamana dinaintea nuntii...stiam ca la nunti,majoritatea melodiilor sunt melodii populare,de-ale romanilor de petrecere,chef si voie buna....eram panicata ca eu habar n-am sa dansez acest stil de dans,pentru ca nu-mi place si pentru ca nu-nteleg muzica,coloana sonora,cum vreti sa-i spuneti si astfel nici picioarele nu stiu sa se miste
in fine...
am tot sperat ca voi avea timp cu mama sa-nvat ceva...n-am avut,pana vineri noapte pe la 10,am dansat dupa youtube pana pe la 11,ca apoi am picat la somn :))

vine ziua cea mare,implicit petrecerea !

vreau sa va spun,viitoare miresici,ca daca eu stateam jos,nu erau mai mult de 3 perechi pe ringul de dans,sau o hora mai mare de 5 persoane...cand eram pe ring,era full
sotul meu n-a dansat decat unde a fost neaparat nevoie de el :))
in rest,am avut alti barbati,rude,prieteni,care impreuna cu mine,au tinut antrenul...altfel,va spun sincer,ar fi fost o nunta distrusa
si pe mine m-au invatat altii sa procedez asa,si pana-n acea noapte,speram sa nu fiu nevoita sa stau chiar toata noaptea pe ring,dar am vazut ca doar eu pot face atmosfera,si-am facut-o...a fost greu la inceput,dupa care a inceput chiar sa-mi placa,ca nu mai vroiam sa plec dim acasa :))

va ajuta rochia foarte mult,pentru ca nu se vad picioarele,iar la dansurile populare in 2,eu am avut noroc cu doi verisori care stiau cat de impiedicata sunt,si-mi sopteau mereu pasii..hai 2 la stanga,acum unul la dreapta...si uite asa,mama-mama,ce bine am dat pe filmare si la fata locului...ziceai ca sunt mai buna ca cei de la Dansez pentru tine =))=))

bafta multa miresici,si dansati....dansati,ca apoi va veti simti excelent cand veti vedea filmarea si va veti aminti toata viata acea noapte

GabiMiki
22.10.2010, 14:26:36
pentru mine,ca mireasa,aceasta "obligatie" mi-a dat mari batai de cap in saptamana dinaintea nuntii...stiam ca la nunti,majoritatea melodiilor sunt melodii populare,de-ale romanilor de petrecere,chef si voie buna....eram panicata ca eu habar n-am sa dansez acest stil de dans,pentru ca nu-mi place si pentru ca nu-nteleg muzica,coloana sonora,cum vreti sa-i spuneti si astfel nici picioarele nu stiu sa se miste
in fine...
am tot sperat ca voi avea timp cu mama sa-nvat ceva...n-am avut,pana vineri noapte pe la 10,am dansat dupa youtube pana pe la 11,ca apoi am picat la somn :))

vreau sa va spun,viitoare miresici,ca daca eu stateam jos,nu erau mai mult de 3 perechi pe ringul de dans,sau o hora mai mare de 5 persoane...cand eram pe ring,era full
in rest,am avut alti barbati,rude,prieteni,care impreuna cu mine,au tinut antrenul...altfel,va spun sincer,ar fi fost o nunta distrusa
si pe mine m-au invatat altii sa procedez asa,si pana-n acea noapte,speram sa nu fiu nevoita sa stau chiar toata noaptea pe ring,dar am vazut ca doar eu pot face atmosfera,si-am facut-o...a fost greu la inceput,dupa care a inceput chiar sa-mi placa,ca nu mai vroiam sa plec dim acasa :))

va ajuta rochia foarte mult,pentru ca nu se vad picioarele,iar la dansurile populare in 2,eu am avut noroc cu doi verisori care stiau cat de impiedicata sunt,si-mi sopteau mereu pasii..hai 2 la stanga,acum unul la dreapta...si uite asa,mama-mama,ce bine am dat pe filmare si la fata locului...ziceai ca sunt mai buna ca cei de la Dansez pentru tine =))=))

bafta multa miresici,si dansati....dansati,ca apoi va veti simti excelent cand veti vedea filmarea si va veti aminti toata viata acea noapte

Subscriu in totalitate, daca mireasa nu danseaza, nunta e rateu din start ... rochia face minuni :) ... nu vede nimeni ce pasi faceti, daca alergati sau doar va miscati din bust, rochia face minunatii ... \:D/\:D/\:D/\:D/\:D/

miha2009
22.10.2010, 16:54:48
in fine...

Ce tare ai fost:)) :)) :))
Si ai dreptate, daca mireasa nu danseaza, tot degeaba:)

ina_radutu
22.10.2010, 22:05:47
in fine...

Fix in aceasi situatie am fost si noi,doar ca noi am invatat joi seara inaintea nuntii cu socrii mei in jurul mesei intr-o minuscula sufragerie:-B.La nunta ringul a fost pliiiiin<:-P, dar sincera sa fiu chiar nu am dansat incontinuu,am avut multe rude/prieteni veniti de departe pe care nu ii vazusem de ani asa ca mi-am calcat pe inima si am mai stat si cu ei,am mai mers in camera de doua ori ptr toaleta :">(prea stramta rochia si a trebuit sa o dau in intregime jos) dar ringul a fost plin incontinuu,ne-au inlocuit cu brio parinti si mai ales nasa,au fost de doua ori situatii in care incercam sa intru la hora si erau toti asa de prinsi ca abia cand se uitau bine la mine isi dadeau seama ca sunt mireasa si ca inca nu sunt in fata la hora :)) ........nu vreau sa zic ca merge faza cu lipsa mirilor de pe ringul de dans(poate nu merge in orice situatie) dar la noi a functionat si chiar am dansat atat cat am avut chef(mai mult decat credeam la inceput),am si avut timp sa respir,mananc si sa ma bucur de prieteni;;)

cori77
28.10.2010, 14:24:38
Mireasa nu e obligata sa danseze, nimeni nu o obliga in vreu-un fel,insa de obicei ea e cea care da tonul petrecerii, eu nu-mi pot imagina cum sa nu dansez la nunta mea, cred ca o sa stau numai pe ring deja m-am gandit sa-mi iau pantofi de schimb ca nimic sa nu ma impiedice sa ma simt bine.

laura77
29.10.2010, 11:37:51
Mireasa nu e obligata sa danseze, nimeni nu o obliga in vreu-un fel,insa de obicei ea e cea care da tonul petrecerii, eu nu-mi pot imagina cum sa nu dansez la nunta mea, cred ca o sa stau numai pe ring deja m-am gandit sa-mi iau pantofi de schimb ca nimic sa nu ma impiedice sa ma simt bine.

Da, sa stii, Cori; si eu ma gandeam ce o sa fac, o sa dansez mai mult sau...eu nefiind o dansatoare de felul meu...Dar faptul e ca am stat foarte, foarte mult pe ringul de dans, caci mi-am dat seama ca asa trebuie; mai ales ca la noi a tinut de la 7 seara la 6 dimineata, asta in principal DJ-ului, care ne-a pus de toate pentru toti si chiar au fost toti invitatii (desi e greu de crezut, sau mi-or fi zis doar asa /:), sa nu ma supere) multumiti...Unii dintre ei chiar mi-au cerut intre date despre DJ, ca o sa aibe si ei asa evenimente fericite in curand...Deci, sa reveni, mireasa nu e obligata, dar ar fii bine sa fie acolo, in prima linie...

otiliatabaroiu
29.10.2010, 16:28:50
Nu cred ca e cuvantul potrivit "obligata". Cred ca trebuie sa respectam obiceiurile de a dansa normal cu mirele, cu nasul si normal si cu ceilalti invitati, pentru ca ea este in centru atentiei si nu cred ca vine nimeni la nunta sa vada o mireasa stand pe scaun. Ar intrista atmosfera.

cris_ice
19.12.2010, 12:25:57
Mie imi plac miresele de viata, energice

Roxynutza
09.01.2011, 20:48:18
Obligata este doar de ea...in rest de nimeni si nimic...dar tinand cont ca noi ca mirese nu vrem sa vedem oameni plictisiti si cu fete triste, ar fi bine sa intretinem atmosfera...eu abia astept nunta...voi dansa toata noaptea...o data voi fi in centrul atentiei si vreau sa profit din plin de acea petrecere :)

andrea85
09.01.2011, 20:57:56
Obligata este doar de ea...in rest de nimeni si nimic...dar tinand cont ca noi ca mirese nu vrem sa vedem oameni plictisiti si cu fete triste, ar fi bine sa intretinem atmosfera...eu abia astept nunta...voi dansa toata noaptea...o data voi fi in centrul atentiei si vreau sa profit din plin de acea petrecere :)

Foarte bine faci. Merita din plin sa te distrezi in ziua nuntii. ;-)

corynutzza
09.01.2011, 22:54:15
Si eu am jucat la nunta de nu mai suportam nimic in picioare,si de ce jucam de aceea as fi jucat si mai mult.
Dupa nunta am avut piciorul umflat vreo 2 zile,dar a meritat.
Nu mi-ar placea sa ma duc la nunta sa vad ca mirii nu intretin atmosfera pe ringul de dans.pup

mieunica
10.01.2011, 00:05:33
Apropos de atsa...eu am fost la o nunta la care mirii nu aveau chef sau nu se pricepeau sa danseze...in fine ideea e ca ei nu au dansat deloc, insa a existat un cuplu de invitati care au dansat continuu...si ce e trist...toata lumea era cu ochii pe ei pentru ca erau frumosi dansand...insa mie una mi s-a parut aiurea pentru ca la o nunta e normal ca mirii sa fie in centrul atentiei...eu cred ca da, mireasa este obligata sa danseze daca receptia de nunta e una clasica, cu masa ring etc

corynutzza
10.01.2011, 00:41:31
Apropos de atsa...eu am fost la o nunta la care mirii nu aveau chef sau nu se pricepeau sa danseze...in fine ideea e ca ei nu au dansat deloc, insa a existat un cuplu de invitati care au dansat continuu...si ce e trist...toata lumea era cu ochii pe ei pentru ca erau frumosi dansand...insa mie una mi s-a parut aiurea pentru ca la o nunta e normal ca mirii sa fie in centrul atentiei...eu cred ca da, mireasa este obligata sa danseze daca receptia de nunta e una clasica, cu masa ring etc

Eu am fost la o nunta la care ginerele juca,intretinea atmosfera si miresica ba era pe afara la o tigara,ba era pe la baie,ba manca,decat valsul lor au dansat si atat.Mi se pare imposibil ca din toate genurile de muzica sa nu poti dansa.Foarte urat sa vazut.

apricot
10.01.2011, 00:43:59
Eu am fost la o nunta la care ginerele juca,intretinea atmosfera si miresica ba era pe afara la o tigara,ba era pe la baie,ba manca,decat valsul lor au dansat si atat.Mi se pare imposibil ca din toate genurile de muzica sa nu poti dansa.Foarte urat sa vazut.
Mie imi place enorm de mult sa dansez numai ca barbatelului meu nu prea si chiar am avut discutii pe tema asta ca imi spunea sa nu il fortez prea mult la nunta pt ca nu o sa danseze prea mult :(

Flaviun
10.01.2011, 11:28:00
Ar fi frumos sa dansezi mult. Ramane si pe video. Tocmai asta e ideea, sa fii in centrul atentiei, si cum poti mai bine decat sa fii pe ringul de dans? Cum ar arata un film de nunta cu mireasa discutand cu mesenii mai mult decat dansand? Ca un reportaj de stiri (:|

girafa
08.06.2011, 16:42:18
sunt pentru dans
ador sa dansez
doar pantofii sa imi permita

adelllaide
08.06.2011, 19:02:56
Ar fi frumos sa dansezi mult. Ramane si pe video. Tocmai asta e ideea, sa fii in centrul atentiei, si cum poti mai bine decat sa fii pe ringul de dans? Cum ar arata un film de nunta cu mireasa discutand cu mesenii mai mult decat dansand? Ca un reportaj de stiri (:|

Mda, si eu am zis ca la nunta mea o sa rup podelele dansand, ma si vedeam numai si numai pe ring, dansand cu toti invitatii. Ei bine, in ziua nuntii mi-a fost fff rau din cauza oboselii (nu am reusit sa dorm decat 2h in noaptea aia) si a emotiilor, ajunsesem sa ma rog sa nu clachez fizic si sa ajung pana dimineata fara sa fie chemata salvarea :( Am fost tot timpul cu zambetul pe buze, am dansat si eu cat am putut, am avut mare noroc ca ringul a fost mereu plin si nu prea s-a observat lipsa mea, doar cateva persoane care ma cunosc f bine si-au dat seama care era starea mea si m-au inteles. Dupa experienta asta am invatat ca nu e bine sa judeci; fusesem cu un an inainte la nunta unei rude si am comentat mereu faptul ca mirele a dansat doar vreo 5 dansuri cu mireasa si, in rest, a tot stat pe afara, ba la o tigara, ba cu prietenii si chiar spunea ca-si doreste sa se termine odata nunta ca e satul de toata agitatia. La momentul respectiv nu l-am inteles si am spus mereu ca, desi nu si-a dorit nunta, putea, din respect fata de invitati, sa fie mai dragut si sa intretina atmosfera. Acum, dupa nunta mea, am inteles ca oamenii pot reactiona mai bine sau mai rau la stress si la oboseala si nu cred ca exista vreun cuplu care, la nunta lui, sa nu-si doreasca din tot sufletul ca lumea sa se simta bine si sa iasa totul perfect. Deci, daca mireasa nu prea a dansat sau mirele a fost nervos, ma gandesc ca motive exista, totusi, si ca nu de placere sau ca sa faca din adins invitatilor, aleg sa nu danseze sau sa nu fie chiar in centrul atentiei.

ioana_89
11.06.2011, 17:38:34
Normal ca trebuie sa danseze mireasa doar e nunta ei nu ? O nunta ai si ti-o planuiesti din greu si cand ajungi la restaurant doar nu o sa stai la masa mancand si uitandu-te la invitati. ei se plictisesc repede .
Eu vreau sa ma distrez la maxim chiar nu stiu sa dansez asa bine dar nu imi fac griji am noroc ca am invitati care le plac sa danseze :))
Trebuie sa imi iau o pereche de sandale foarte comode sa profit din plin de nunta noastra !
Fetelor mult curaj si distrati-va din plin !

aura832
11.06.2011, 18:53:54
trebuie sa danseze nu are incotro.
eu abia astept sa dansez pina dimineata

andrea85
12.06.2011, 10:13:24
trebuie sa danseze nu are incotro.
eu abia astept sa dansez pina dimineata

Pai are incotro, doar ca nu vad de ce nu ar dansa?! :D

adelllaide
14.06.2011, 17:35:19
Pai are incotro, doar ca nu vad de ce nu ar dansa?! :D

Cateva exemple pt care nu ar dansa: pentru ca ii este f rau, are emotii ca dupa "marele eveniment" vor iesi diverse discutii, vede ca la nunta se intampla tot felul de lucruri care nu sunt pe gustul ei, mai rau, care ii repugna cu totul, a fost silita de imprejurari sa accepte o nunta cu tot tambalaul de rigoare desi ea si el isi doreau doar o simpla petrecere undeva la munte, la marginea unui rau, la un gratar la iarba verde doar cu prietenii cei mai buni, cu persoane care nu ar fi putut veni la o nunta traditionala pt ca nu ar fi putut sa suporte cheltuielile (persoane la care mirii tin cu tot sufletul sa ia parte la un asemenea eveniment, persoane care poate ar trece prin foc la nevoie daca de asta ar tine sanatatea si fericirea prietenilor lor), pt ca sunt extrem de de mahniti ca le este impus (de catre unii parinti) sa acorde mai multa importanta persoanelor care au mai multa putere financiara si care sunt dispusi sa "dea" mai mult la nunta decat unii oameni pentru care o astfel de nunta a reprezentat un efort si care au facut tot posibilul sa ia parte la eveniment desi "darul" lor nu a fost la fel de mare...Cam asta a fost cazul meu :( a trebuit sa accept niste compromisuri cu mare durere in suflet. Evident ca nu mi-a cazut bine nunta, a doua zi am plans o ora inainte sa ma bag in pat, tocmai pt ca am vazut cat de mult inseamna aparentele pt unii oameni (slava domnului ca nu a fost vb de sotul meu, ca nu as fi acceptat asa ceva) si mi-a luat 2 saptamani sa-mi revin dupa "minunatul " eveniment. Deci, in astfel de conditii, cum sa te simti in stare sa dansezi si sa fii cu zambetul pe buze non-stop?! Nu zic, daca totul decurge asa cum iti doresti, evident ca ai chef de dans si esti bine-dispus, dar in anumite situatii ti se duce tot cheful de rapa si, efectiv, nu mai esti in stare de nimic :( Asa ca, nu mai judecati daca mireasa nu e tot timpul pe ring sau mirele are vreo grimasa si prefera sa stea pe tarasa la o tigara...poate au motive dar nu le e la indemana sa le povesteasca tuturor.

veve80
14.06.2011, 21:09:56
Eu zic ca nimeni nu trebuie sa fie obligat sa danseze,ci sa o faca din placere, indiferent ca este mire sau mireasa. Sunt oameni carora le place la nebunie dansul si sunt oameni carora nu le place sau nu vor sa danseze din "n" motive. Sunt persoane care obosesc mai repede si persoane mai rezistente. Unii danseaza pe orice fel de muzica, altii preferea numai anumite stiluri muzicale.
Dar in ce priveste ziua nuntii eu as spune altceva. Indiferent ca sunt sau nu buni dansatori, ca vor sau ca nu vor sa danseze la propria nunta, mirii ar trebui sa nu se streseze din orice in ziua nuntii, sa nu se enerveze foarte rau, sa faca abstractie de tot ce le-ar putea strica buna dispozite, sa traiasca la intensitate maxima orice moment pentru ca este o zi extrem de importanta din viata.

Cristina_Bezoianu
15.06.2011, 09:35:19
din proprie experienta va spun ca la nunta mea, cheful de dans a venit pe moment.....precizez faptul ca NU SUPORT muzica populara, NU SUPORT horele si toate celelalte dansuri de gen, dar cu toate astea la nunta mea am stat toata noaptea numai pe ringul de dans si nu pt ca mi-ar fi impus cineva, sau pt ca treb sa dau bine pe camera...pur si simplu, a venit de la sine....dupa ceremonia religioasa am fost alt om...m-am schimbat total...eram vesela, pluteam, nu-mi lipsea nimic...si dintr-o data mi-a placut si muzica populara si dansurile populare si am fost "miezul" ringului de dans

concluzia mea, e ca starea pe care o ai in acea noapte, tine foarte mult de tine ca om si atat....nu-ti poti impune sa ai o anumita stare, daca nu vine din interior...nu stiu...eu asa sunt si asa procedez

MICHELLE2009
15.06.2011, 19:45:22
Avand in vedere faptul ca eu am deschis subiectul acum 2 ani cred ca e momentul sa aflati cum a fost momentul dansului. Valsul superī, restul,parerea mea ok,parerea celorlati nu vreti sa o stiti.Problema e ca eu nu am nici un pic de ritm,in schimb in noapte aceea am vrut sa dansez si am dansat.Acum dupa 2 ani la o petercere sa mi sa spuna ca dansam horibil:(.Ptr mine a fost groaznic momentul ptr ca eu credeam ca toata lumea s-a distrat dar in schimb eu se distrau pe seama miresei care nu stie sa danseze:(.Asa ca la nunta voastra faceti ce vreti nu ce se asteapta de la voi.

alinad1984
17.06.2011, 15:40:57
Dupa ce am trecut de emotia primului dans (care nu a fost vals, ci rumba), totul a fost foarte simplu: am dansat aproape tot timpul si ne-am simtit minunat! Ne-am distrat si am simtit la maxim fiecare moment, e foare important sa traiti nunta!

magda550
17.06.2011, 18:03:54
Avand in vedere faptul ca eu am deschis subiectul acum 2 ani cred ca e momentul sa aflati cum a fost momentul dansului. Valsul superī, restul,parerea mea ok,parerea celorlati nu vreti sa o stiti.Problema e ca eu nu am nici un pic de ritm,in schimb in noapte aceea am vrut sa dansez si am dansat.Acum dupa 2 ani la o petercere sa mi sa spuna ca dansam horibil:(.Ptr mine a fost groaznic momentul ptr ca eu credeam ca toata lumea s-a distrat dar in schimb eu se distrau pe seama miresei care nu stie sa danseze:(.Asa ca la nunta voastra faceti ce vreti nu ce se asteapta de la voi.
Ma bag si eu in seama, dar cum poti sa pui la suflet asemenea porcarii? >:D< asta e rautate gratuita. Stii si tu ca nu ai ritm daca e cazul, nu trebuie sa ti-o spuna cineva, si mai ales referitor la momentul in care ai fost mireasa. Si eu sunt o dansatoare oribila, si la nunta am topait ca nebuna, m-am prostit mai rau ca toata lumea :D si faceam eu misto de dansul meu mai mult ca restul. Ce-i drept, am avut si avantajul ca rochia era tip princess si nu se vedea ce fac cu picioarele pe dedesubt :)) Nu trebuie sa te necajesti asa mult din cauza asta :*

andrea85
22.06.2011, 10:58:24
Cateva exemple pt care nu ar dansa: pentru ca ii este f rau, are emotii ca dupa "marele eveniment" vor iesi diverse discutii, vede ca la nunta se intampla tot felul de lucruri care nu sunt pe gustul ei, mai rau, care ii repugna cu totul, a fost silita de imprejurari sa accepte o nunta cu tot tambalaul de rigoare desi ea si el isi doreau doar o simpla petrecere undeva la munte, la marginea unui rau, la un gratar la iarba verde doar cu prietenii cei mai buni, cu persoane care nu ar fi putut veni la o nunta traditionala pt ca nu ar fi putut sa suporte cheltuielile (persoane la care mirii tin cu tot sufletul sa ia parte la un asemenea eveniment, persoane care poate ar trece prin foc la nevoie daca de asta ar tine sanatatea si fericirea prietenilor lor), pt ca sunt extrem de de mahniti ca le este impus (de catre unii parinti) sa acorde mai multa importanta persoanelor care au mai multa putere financiara si care sunt dispusi sa "dea" mai mult la nunta decat unii oameni pentru care o astfel de nunta a reprezentat un efort si care au facut tot posibilul sa ia parte la eveniment desi "darul" lor nu a fost la fel de mare...Cam asta a fost cazul meu :( a trebuit sa accept niste compromisuri cu mare durere in suflet. Evident ca nu mi-a cazut bine nunta, a doua zi am plans o ora inainte sa ma bag in pat, tocmai pt ca am vazut cat de mult inseamna aparentele pt unii oameni (slava domnului ca nu a fost vb de sotul meu, ca nu as fi acceptat asa ceva) si mi-a luat 2 saptamani sa-mi revin dupa "minunatul " eveniment. Deci, in astfel de conditii, cum sa te simti in stare sa dansezi si sa fii cu zambetul pe buze non-stop?! Nu zic, daca totul decurge asa cum iti doresti, evident ca ai chef de dans si esti bine-dispus, dar in anumite situatii ti se duce tot cheful de rapa si, efectiv, nu mai esti in stare de nimic :( Asa ca, nu mai judecati daca mireasa nu e tot timpul pe ring sau mirele are vreo grimasa si prefera sa stea pe tarasa la o tigara...poate au motive dar nu le e la indemana sa le povesteasca tuturor.

Iti inteleg punctul de vedere si motivele, imi pare rau ca ai ramas cu pareri de rau si amintiri neplacute, insa daca iti organizeti nunta asa cum iti doresti tu, fara compromisuri si nu pui la suflet parerea celorlalti, atunci poti sa te distrezi la maxim, cu pasi perfecti de dans sau doar topaind de fericire alaturi de cei dragi...asa cred eu. ;-)

Jacynthe
26.09.2011, 13:24:19
Am citit mesajele voastre si imi pare extrem de rau ca au existat astfel de situatii neplacute...
Eu cred ca si in acest caz ca in toate in viata in general , se poate gasi un echilibru, chiar daca dansul nu este cea mai mare pasiune a ta, sa incerci totusi sa fii langa prieteni. In acelasi timp, nu cred ca este musai sa stai 100% din timp pe ring si sa dansezi impotriva vointei tale pana nu mai poti...ar fi chiar trist.

Mie personal imi place sa dansez si probabil o voi face de placere, dar daca nu mi-ar placea sa dansez, as dansa 1-2 melodii, as mai merge sa stau de vorba cu alti prieteni, as mai sta jos putin apoi as mai incerca sa dansez iar macar pe melodiile care imi plac etc astfel incat sa nu spuna lumea ca nici nu am ajuns pe ring nici sa ma frustrez ca sunt nevoita sa fac ceva ce nu vreau.

In concluzie cred ca toate trebuie sa ne concentram pe toate momentele frumoase din aceasta zi si sa ne bucuram de ele :)

zumzi
26.09.2011, 17:15:18
mie nici nu imi place foarte mult sa dansez, nici nu ma prea pricep. mi se pare, sincer, penibil, sa ma maimutaresc daca sunt paralela.... plus ca nu inteleg de ce la nunta mea trebuie sa ma simt eu aiurea. pana la urma, e nunta mea.
la toate nuntile la care am fost exista un fel de "obligatie", "convenienta", domnule trebuie sa dansezi pentru ca altfel se supara mirii/ lumea/inseamna ca nu te distrezi/nu iti place. ceea ce, pt mine cel putin, e total fals. daca ma obligi sa fac ceva ce ma deranjeaza prefer sa plec acasa mai repede si sa scap, decat sa stau pana la final.
eu nu voi dansa in nici un chip din obligatie. "ca sa se simta lumea bine". lumea daca se simte bine o face pt ca e muzica buna, atmosfera placuta, mancarea ok, etc... nu pt ca e mireasa non-stop pe ring si ii obliga si pe ceilalti invitati, care poate nu sunt mari dansatori de felul lor, sa fie acolo non-stop. oamenii care au o placere pt dans danseaza si daca nu ii obliga cineva/ ceva....

Jacynthe
26.09.2011, 18:02:07
mie nici nu imi place foarte mult sa dansez, nici nu ma prea pricep. mi se pare, sincer, penibil, sa ma maimutaresc daca sunt paralela.... plus ca nu inteleg de ce la nunta mea trebuie sa ma simt eu aiurea. pana la urma, e nunta mea.
la toate nuntile la care am fost exista un fel de "obligatie", "convenienta", domnule trebuie sa dansezi pentru ca altfel se supara mirii/ lumea/inseamna ca nu te distrezi/nu iti place. ceea ce, pt mine cel putin, e total fals. daca ma obligi sa fac ceva ce ma deranjeaza prefer sa plec acasa mai repede si sa scap, decat sa stau pana la final.
eu nu voi dansa in nici un chip din obligatie. "ca sa se simta lumea bine". lumea daca se simte bine o face pt ca e muzica buna, atmosfera placuta, mancarea ok, etc... nu pt ca e mireasa non-stop pe ring si ii obliga si pe ceilalti invitati, care poate nu sunt mari dansatori de felul lor, sa fie acolo non-stop. oamenii care au o placere pt dans danseaza si daca nu ii obliga cineva/ ceva....

Buna, doar sa clarific , eu nu am zis ca trebuie sa faca cineva ceva din obligatie...chiar sunt complet impotriva lucrurilor facute " doar ca sa se simta altii bine"... ziceam doar ca asa as face EU , as mai merge si pe ring ca sa nu fiu complet absenta din peisaj :).

Daca tie chiar nu iti face placere sa dansezi, este indicat sa fii acolo unde te simti tu mai bine si nu pe ring, sunt total de acord !

De exemplu eu am fost la o nunta si nu aveam chef sa dansez in seara aceea si nu mi-a placut deloc cand eram tot timpul chemata sa dansez, inclusiv de miri - as fi preferat sa ma lase in pace pt ca in acel moment stand de vorba cu alti invitati la masa eu ma simteam mai bine decat ma m-as fi simtit mergand pe ring si simuland o astmosfera de petrecere.

andrea85
26.09.2011, 19:22:54

Eu cred ca chiar daca nu-ti place sa dansezi, e bine sa fii pe ringul de dans, sa vorbesti si sa socializezi cu invitatii tai, sa se vada ca esti prezenta si te ocupi de invitatii tai, asta daca vrei...ceace mie chiar nu-mi place sa vad la o nunta cand mireasa si/sau mirele sta toata noaptea la masa. E un NO GO...pentru mine! ;-)

Cristina_Bezoianu
27.09.2011, 12:45:48
ma scuzati ca ma bag si eu ca musca, dar poate-mi explica si mie , vreo miresica, care nu prea are chef sa danseze sau sa socializeze prea mult cu invitatii, DE CE face nunta cu lume ?

am fost acum 3 ani la o nunta, cu un numar de 250 invitati...vreau sa va zic ca mesele de tineret au fost puse intr-un colt, obscur, chiar separat printr-o arcada de sala mare si toti am stat la mese ca idiotii pentru ca pana la ringul de dans trebuia sa mergem vreo 10 m ....pe mireasa n-am vazut-o decat la venire si la plecare
din punctul meu de vedere, asta este o nunta ratata ...iar daca mireasa nu a fost obligata sa danseze , a fost obligata , da, da...ati citit bine, OBLIGATA sa vorbeasca cu invitatii sai, sa-i intrebe daca le lipseste ceva, sau nu...sa faca o poza , doua pe la mese
o sa sariti pe mine, spunand " da, ce , eu nu vreau sa fiu obligata de nimeni cu nimic" ....OK , foarte bine, atunci , casatorestete in secret cu parintii si nasii dupa care poti zbura spre Thailanda....

atata timp cat iti organizezi nunta cu oameni, inseamna ca-ti face placere sa te distrezi alaturi de ei, sa dansezi cu domnii prezenti , sa fii tot timpul printre ei cu un zambet , o poza ...

zumzi
27.09.2011, 14:13:43
daca iti doreai sa dansezi 10 m nu era un asa mare impediment, scuza-ma!
nu am zis ca nu voi vorbi si socializa cu invitatii mei, am zis doar ca nu voi dansa non-stop "ca sa se simta invitatii obligati sa danseze si sa se distreze" si nici ca sa nu plece acasa mai devreme!
sincer ma deranjeaza FOARTE TARE nuntile la care mireasa e ca un avion survoland sala! toata lumea stie ca in realitatea face asta pentru ca "asa se face". eu nu am nici 100 de invitati, nici 200, ci mult mai putini. pe care i-am invitat pentru ca mi-am dorit sa ii am alaturi si ei si-au dorit sa imi fie alaturi. nu le cer nici un ban pt nunta (nu exista sac de bani sau lada sau asa ceva, am o lista de cadouri la care s-au asociat cei care au dorit- adica parintii si cateva rude si atat), le-am specificat ca nu va fi o nunta cu dar, nu astept nimic de la nici un invitat si le-am precizat asta extrem de clar inainte, ca sa nu existe discutii de genul "cum sa vin cu mana in fund" sau " decat sa ma simt prost ca nu dau nimic mai bine nu vin". cei care vor sa vina sa bea un pahar de sampanie, sa manance o felie de tort si sa radem si glumim sunt primiti cu bratele deschise, cei care vor sa ma vada dansand non-stop, survoland mesele si sa imi dea un plic cu o suma la final doar pt ca "am intretinut atmosfera" si se simt aiurea daca nu va fi asa pot sa nu vina, nu ma supar pe nimeni si nici nu tin mortis sa am pe cineva anume!
Aceasta este doar parerea mea, asa va fi la noi si nu inseamna ca judec in vreun fel pe cei care fac altfel. Dar nu mi se pare cinstit si corect sa se puna eticheta de "mireasa este obligata sa". Mireasa este obligata sa se simta bine. ATAT.

Unii au parinti care au si ei dorinte si pe care din respect pentru dansii trebuie sa le accepti. De aia fac nunta "cu lume". Printre altele. Nu este cazul meu asa ca nu pot sa ma pronunt, dar a scris cineva mai sus de ce a fost obligata sa "faca nunta cu lume". Desigur, din punctul meu de vedere, voi glumi cu invitatii, vom rade, vom face poze, vom avea moment artistic, vom si dansa (si noi mirii si dansii invitatii, care pot sa danseze si daca nu sunt eu mot pe ring), dar nbu voi fi ca miresicile de la alte nunti pe unde am fost, care nu apucau nici sa bea apa sau sa guste din mancare, pentru ca aveau "obligatii"!

poneyalma
27.09.2011, 14:31:28
Mai adevarul e ca nici eu nu am dansat non stop. Am stat si la masa si am papat din toate felurile de mancare, cu toate ca amicele mele imi tot ziceau " ... fata, eu la mine la nunta n-am gustat din friptura, nici din tort nici din ... ", iar pe mine chestia asta m-a surprins maxim. La mine n-a fost asa. Am si dansat, am si stat jos, am si zambit (nu din complezenta), NU am trecut pe la mesele invitatilor sa-i intreb cum se simt pentru ca nu am simtit nevoia sa o fac. Eu cand ma duc la nunti ma enerveaza la culme cand vin mirii la mine sa ma intrebe cum ma simt. Pur si simplu nu-mi place si pt ca mie nu-mi place nici eu nu am facut-o. Mi se pare total aiurea sa vad invitatii ca socializeaza, rad, se distreaza si sa apar eu sa-i intrerup cu intrebari de complezenta - "Cum va simtiti?" Ce raspuns poti primi??? "Super aiurea ma simt, e o nunta ratata, vreau sa plec acasa mai repede..." Logic ca nu ... toti iti vor zambi si-ti vor spune ca e o nunta superba etc etc etc, iar cum mie nu-mi plac intrebarile retorice, am preferat sa zic pas la plimbareala pe la mese.

zorzonica
27.09.2011, 14:49:33
nu am zis ca nu voi vorbi si socializa cu invitatii mei, am zis doar ca nu voi dansa non-stop "ca sa se simta invitatii obligati sa danseze si sa se distreze" si nici ca sa nu plece acasa mai devreme!
sincer ma deranjeaza FOARTE TARE nuntile la care mireasa e ca un avion survoland sala! toata lumea stie ca in realitatea face asta pentru ca "asa se face". eu nu am nici 100 de invitati, nici 200, ci mult mai putini. pe care i-am invitat pentru ca mi-am dorit sa ii am alaturi si ei si-au dorit sa imi fie alaturi. nu le cer nici un ban pt nunta (nu exista sac de bani sau lada sau asa ceva, am o lista de cadouri la care s-au asociat cei care au dorit- adica parintii si cateva rude si atat), le-am specificat ca nu va fi o nunta cu dar, nu astept nimic de la nici un invitat si le-am precizat asta extrem de clar inainte, ca sa nu existe discutii de genul "cum sa vin cu mana in fund" sau " decat sa ma simt prost ca nu dau nimic mai bine nu vin". cei care vor sa vina sa bea un pahar de sampanie, sa manance o felie de tort si sa radem si glumim sunt primiti cu bratele deschise, cei care vor sa ma vada dansand non-stop, survoland mesele si sa imi dea un plic cu o suma la final doar pt ca "am intretinut atmosfera" si se simt aiurea daca nu va fi asa pot sa nu vina, nu ma supar pe nimeni si nici nu tin mortis sa am pe cineva anume!
Aceasta este doar parerea mea, asa va fi la noi si nu inseamna ca judec in vreun fel pe cei care fac altfel. Dar nu mi se pare cinstit si corect sa se puna eticheta de "mireasa este obligata sa". Mireasa este obligata sa se simta bine. ATAT.

Unii au parinti care au si ei dorinte si pe care din respect pentru dansii trebuie sa le accepti. De aia fac nunta "cu lume". Printre altele. Nu este cazul meu asa ca nu pot sa ma pronunt, dar a scris cineva mai sus de ce a fost obligata sa "faca nunta cu lume". Desigur, din punctul meu de vedere, voi glumi cu invitatii, vom rade, vom face poze, vom avea moment artistic, vom si dansa (si noi mirii si dansii invitatii, care pot sa danseze si daca nu sunt eu mot pe ring), dar nbu voi fi ca miresicile de la alte nunti pe unde am fost, care nu apucau nici sa bea apa sau sa guste din mancare, pentru ca aveau "obligatii"!

Eu am dansat toata noaptea si am si trecut pe la mesele invitatilor dar pentru ca asa am vrut, nu pentru ca asa se face! Si i-am zambit fiecarui invitat din toata inima, pentru ca asa am simtit nu pentru ca asa se face ca sa obtii un dar bun la final. Nu toata lumea zambeste fals doar pentru ca asa se face. Nici eu nu am mancat, dar nu pentru ca nu am avut timp ci pentru ca nu mi-a fost foame, pentru ca de emotie si de fericire nu mai aveam nici saliva in gura sa mestec. Consider ca nu am avut nicio obligatie in acea seara, nici macar obligatia de a ma simti bine!

claudikaa
27.09.2011, 14:58:17

Eu zic ca nu esti obligata sa faci nimic din toate astea. Ai precizat ca faci nunta mica, deci implicit persoanele ce vin iti sunt dragi. In consecinta e o placere sa te duci sa vorbesti cu ei.
Eu fac parte dintre miresele ce au stat la masa si au mancat din toate cate putin.
Am avut in jur de 80 de invitati, si precizez ca am dansat si am trecut pe la mese. In schimb nu am luat nasii cu noi si de multe ori eram eu la o masa si mirele la alta.
Am trecut pe la mese pentru ca erau persoane ce nu le mai vazusem de foarte mult timp si mi-a facut placere sa vorbesc cu ele. Nu m-am gandit la nimic inainte, ci am facut cum am simtit in seara respectiva, exact ce ma reprezinta pe mine. (am facut si cateva poze, si unele sunt extrem de reusite)
Eu zic ca nunta trebuie sa fie o petrecere mai mare, noi trebuie sa ne simtim bine, apoi automat si invitatii vor fi incantati si fericiti sa ne fie alaturi.
M-am saturat de toate remarcile "o mireasa trebuie...". Tu esti mireasa si exista un singur trebuie: "sa te simti bine".

mihaela102
27.09.2011, 15:02:58

1. nu stiu daca ti-ai dat seama dar in acest topic e vorba de dans si nu de darul oferit de invitati :)
2. ceea ce numesti tu "maimutareala" alte persoane numesc distractie....eu am dansat toata noaptea la nunta mea pt ca m-am simtit bine, pt ca mi-a placut muzica si pt ca majoritatea invitatilor erau pe acelasi stil, adik dansatori si distractivi....cu alte cuvinte ne-am maimutarit cu totii :)

iar la o nunta la care exista o formatie ce canta de mama focului toate genurile de melodii ma astept sa se danseze, sa se distreze lumea si implicit sa vezi mirii implicandu-se in aceasta activitate;

am vazut la TV o data o nunta care avea o formatie de opera si toata seara s-a cantat la vioara, violoncel si tot toate instrumentele de genul asta; probabil acelasi stil de formatie s-ar potrivi si evenimentului tau, fara a ma intelege gresit; pe astfel de muzica poti sta linistit sa razi, sa glumesti, sa mananci o felie de tort si sa iasa eveminetul exact dupa caracterul si dorinta voastra....in acest caz nu mai esti "obligata" la nimic :)

zumzi
27.09.2011, 16:08:01
atata timp cat nu arati ca un copac dand din maini nu, nu te maimutaresti. dar eu asa arat, am precizat ca nu imi place sa dansez, nu stiu si nici nu e stilul meu, asa ca eu m-as descrie ca "maimutarindu-ma". am zis inca de la inceput asta, nu am zis ca restul oamenilor se maimutaresc.
asa cum am zis si ca daca te pricepi si iti place, dansezi si daca e mireasa acolo si daca nu.
nu, nu avem o formatie de opera. nici nu stiu ce e aia, poate ai vrut sa zici orchestra...nu, n-avem nici orchestra. :)
raspunsul cu darul era legat de intrebarea "de ce mai faci nunta cu oameni" si specula continuarea potentiala.... "pentru dar". imi cer scuze daca am jignit pe cineva, dar poate ar trebui sa tineti cont atunci cand postati remarci de genul "plictisitoare", "urata", "groaznica", etc... ca si voi jigniti gusturile si placerile altor persoane.:)>- asa cum unora dintre voi nuntile fara o mireasa dansatoare non-stop li se par de neconceput, altora astfel de nunti li se par imposibile :)

Katiush
27.09.2011, 16:22:51
Suntem foarte diferiti, asta e clar si implicit ne imaginam nunta noastra conform felului nostru de a fi.
Un singur lucru e insa comun si cert: ca daca cei invitati sa ne fie alaturi ne sunt persoane apropiate si dragi, care ne cunosc si care vin sa se bucure in acea zi cu noi, atunci nu se vor mira daca fie vom dansa non-stop si ne vom agita zbuciumat pe ringul dans, fie vom dansa 2-3 melodii care ne plac enorm si in rest vom socializa cu invitatii la povesti.
Ca de fiecare data, luam ca etalon felul nostru de a fi si de a face lucrurile si ne e greu sa ne imaginam ca se poate intampla si altfel si tot bine sa fie. Dar da, si in cazul asta sunt convinsa ca o nunta unde mireasa nu este super dansatoare poate fi la fel de vesela si de antrenanta pentru invitatii care asta isi doresc sa faca, sa danseze pana ajung desculti. Pentru ca daca sunt acolo inseamna ca o cunosc si ca ii respecta felul de a fi si alegerile ce deriva din acesta.

Eu nu-s deloc linistita si gratioasa...ai mei ma stiu toti ca-s un taifun si ca n-am stare daca-s agitata si emotionata. La mine la nunta am dansat chiar daca stiam sau nu s-o fac, am facut show si m-am invartit fara rost printre mese, mi-am despletit parul si am dat din cap pana am ametit. Asa-s eu si nu s-a mirat nimeni. Cu siguranta asta nu se potriveste oricui si in orice alt context ar putea fi vazut ca exagerat si extravagant. La fel si cu cele care aleg sa faca exact opusul...
In concluzie, nu vad cine ar putea sa oblige mireasa sa danseze, ca doar cei din jurul ei ar trebui sa stie daca ea face asta ca-i face placere sau nu.

andrea85
27.09.2011, 16:50:18
E urat acest cuvant "obligata/obligatie".
Atatea obligatii avem zi de zi, macar nunta sa fie ceva "nesilit de nimeni si nimic". Nunta inseamna si poate insemna multe lucruri. Pentru mine inseamna sa-ti unesti viata cu cel iubit, sa-i ai alaturi pe cei dragi si sa sarbatoresti cu ei...asa cum e stilul tau. Exista multe moduri de a sarbatori...dansand, topaind, socializand, povestind...cred ca fiecare cuplu are stilul lui.

Eu am dansat intruna la nunta mea, pentru ca vroiam sa petrec alaturi de cei dragi, vroiam sa simt la maxim aceea bucurie si implinire...si eu doar strigand, dansand si topaind pot sa exprim aceste emotii. :D ;;)

Nicoleta_Ema
28.09.2011, 00:58:05
Eu o sa dansez cu siguranta non stop pentru ca mi-am ales muzica pe sufletul meu, prin urmare n-o sa vreau sa stau jos. Poate doar daca fac vreo pauza de cafea si tigara.
Altfel eu nu cred in formularea asta, mireasa nu e obligata sa faca nimic niciodata. Si nu cred ca se rateaza o nunta din motivul asta. Din punctul meu de vedere nu exista nunti ratate, exista doar invitati carcotasi si miri care invita la nunta oameni pe care nu-i cunosc. Fuziunea asta genereaza ulterior: ce urat, ce deplasat, dar vai. Stai acasa daca nu ti-e drag sa mergi la nunta alora, daca nu iti sunt apropiati. Iar mirii sa nu mai invite oamenii gresiti, adica obligatiile si cunostintele. Daca aterizezi din intamplare/obligatie la o nunta la care mireasa are rochie neagra, o sa comentezi, ca e neagra, ca e nebuna, vai. Dar tu n-o cunosti pe femeie, habar n-ai ca ea e, sa zicem, o pictorita boema si ca nu da 2 bani pe traditia rochiei albe si ca nu crede in asa ceva. Si comentezi. Cum sa comentezi ceva ce nu cunosti? E ca si cum as zice eu ca Parisul e naspa cand eu n-am fost in viata mea la Paris.
Dupa o nunta intre prieteni si familie nu vor exista niciodata comentarii si carcoteli. Pur si simplu.

myrella89
28.09.2011, 14:10:41
Buna, fetele! Sunt si eu o miresica pe ultima suta de metri...Azi am cautat si eu dj nunta si am ajuns pe siteul asta; chiar auzisem de el, dar nu mi-a dat prin cap sa intru =(( Referitor la toppic, eu ma gandesc serios sa dansez la nunta, dar inca nu am DJ...pentru ca vreau cu siguranta doar DJ, si nu e vorba neaparat de bani...dar cu formatia poti da chix mai repede, si un dj bun stie sa multumeasca pe toata lumea...am vazut aici in discutie mai multi dj, dar nu stiu de unde sa-i iau...am intrat acum un pic pe sound party, par ok, au multe fotografii (apropo, nici foto si video n-am luat inca), noi o sa avem pe 12 nov., ultima zi de nunti, caci ne-am hotarat si pe ultima suta de metri si vrem neaparat anul asta si n-am gasit local liber pana atunci...ma gandesc sa incep serios cautarea...stie cineva ceva de sound party, ati avut cu ei cineva? m-ar ajuta mult niste pareri, va pup!

monikutza_78
29.09.2011, 14:51:04
Eu cred ca chiar daca nu-ti place sa dansezi, e bine sa fii pe ringul de dans, sa vorbesti si sa socializezi cu invitatii tai, sa se vada ca esti prezenta si te ocupi de invitatii tai, asta daca vrei...ceace mie chiar nu-mi place sa vad la o nunta cand mireasa si/sau mirele sta toata noaptea la masa. E un NO GO...pentru mine! ;-)
Nici sotul meu nu se omoara dansand,dar a zis ca va face tot posibilul sa danseze atat cat se pricepe trebuie sa se simta prezenta noastra ca doar toata lumea vine pt.noi doi:ginere si mireasa;-)

myrella89
29.09.2011, 15:19:59
Nici sotul meu nu se omoara dansand,dar a zis ca va face tot posibilul sa danseze atat cat se pricepe trebuie sa se simta prezenta noastra ca doar toata lumea vine pt.noi doi:ginere si mireasa;-)

Da, mare adevar...nici al meu nu se omoara cu dansul, mai ales pe populara...noi mai mergem prin club, dar cu traditiile nu prea le avem 8-}

mgeorgy
20.11.2011, 15:36:19
Da, eu zic ca da, chiar daca nu stie sa danseze, nici noi nu stim prea multe, dar o sa incercam sa fim in centru acolo, pentru ca daca nu iesim noi la dans lumea o sa fie mai reticenta...chiar am fost anul trecut la o nunta in care mirii n-au iesit la inceput si lumea se cam codea, stiti cum e la inceput, fiecare asteapta sa iasa altcineva si daca nu o fac mirii...

alexandra26
22.11.2011, 17:17:04
Da, eu zic ca da, chiar daca nu stie sa danseze, nici noi nu stim prea multe, dar o sa incercam sa fim in centru acolo, pentru ca daca nu iesim noi la dans lumea o sa fie mai reticenta...chiar am fost anul trecut la o nunta in care mirii n-au iesit la inceput si lumea se cam codea, stiti cum e la inceput, fiecare asteapta sa iasa altcineva si daca nu o fac mirii...

total de acord...si e cea mai importanta zii pt ei,cum ar fi sa stea mireasa la masa si sa priveasca la invitati cum se distreaza:(

monikutza_78
22.11.2011, 19:52:09
Fetelor sa stiti ca sotul meu chiar nu stia sa danseze,dar cand dj.ne-a zis ca daca noi nu vom dansa atunci lumea nu se va simti bine atunci noi am dansat aproape fara oprire cum ne-am priceput si toata lumea dansa alaturi de noi,conteaza f.f.ff.mult ca voi sa dansati chiar daca nu va pricepeti:*

mgeorgy
01.12.2011, 19:10:35
Fetelor sa stiti ca sotul meu chiar nu stia sa danseze,dar cand dj.ne-a zis ca daca noi nu vom dansa atunci lumea nu se va simti bine atunci noi am dansat aproape fara oprire cum ne-am priceput si toata lumea dansa alaturi de noi,conteaza f.f.ff.mult ca voi sa dansati chiar daca nu va pricepeti:*

Da, si eu gandesc la fel, ca trebuie sa fim acolo, in prima linie, chiar daca nu ne prea pricepem o:-)

mgeorgy
01.12.2011, 19:11:24
total de acord...si e cea mai importanta zii pt ei,cum ar fi sa stea mireasa la masa si sa priveasca la invitati cum se distreaza:(

Da, ar fi ceva chiar foarte nasol :(

cristina_bz
16.12.2011, 03:53:39
Nu spune nimeni ca trebuie sa stai toata noaptea pe ringul de dans....dar trebuie sa dansezi...sa incurajezi invitatii!!Cel mai important lucru este<SA FACETI NUNTA VOASTRA>nu <SA FACA ALTII NUNTA LOR DIN A VOASTRA>Nimeni nu te poate obliga sa faci nimic...dar trebuie sa tii cont de invitati..de societate...dar daca vrei sa nu dansezi si sa nu dansezi poti face si o nunta restransa,cu cei ff apropiati tie,cred ca asta e o solutie:*

lorieda
17.12.2011, 16:09:56
Obligata? nimeni nu obliga la nimic...insa la nunta ta sa nu dansezi?
Mi se pare aiurea rau sa astepti nunta ta un an (ma rog, de cand incep pregatirile) si in noaptea nuntii sa nu dansezi sau sa nu te simti bine.

violetza
17.12.2011, 22:14:42
Mi se pare aiurea rau sa astepti nunta ta un an (ma rog, de cand incep pregatirile) si in noaptea nuntii sa nu dansezi sau sa nu te simti bine.

subscriu...
nu esti obligata dar...e de prost gust...la urma urmei nu conteaza atat de mult impresia oamenilor ca deh,nedansand probabil vei lasa o impresie aiurea...dar totusi...e NUNTA TA...cu asta nu te mai intalnesti...e ceva special...tre sa profiti de acele clipe...sa te simti bine...sa te distrezi...

sorinellla
13.03.2012, 12:09:51
subscriu...
nu esti obligata dar...e de prost gust...la urma urmei nu conteaza atat de mult impresia oamenilor ca deh,nedansand probabil vei lasa o impresie aiurea...dar totusi...e NUNTA TA...cu asta nu te mai intalnesti...e ceva special...tre sa profiti de acele clipe...sa te simti bine...sa te distrezi...

cum sa te simti obligata?la nunta ta?eu o sa dnasez cat pot,din primul moment pana la sfarsit.oricum imi place.in plus,fetele din gasca sunt de cursa lunga.cu al meu nu stiu ce o sa ma fac,ca-i cam antitalent,dar pentru momentele importante cred ca rezolvam problema cu orele de dans.

macris
13.03.2012, 12:23:09
cum sa te simti obligata?la nunta ta?eu o sa dnasez cat pot,din primul moment pana la sfarsit.oricum imi place.in plus,fetele din gasca sunt de cursa lunga.cu al meu nu stiu ce o sa ma fac,ca-i cam antitalent,dar pentru momentele importante cred ca rezolvam problema cu orele de dans.

al meu nu numai ca e antitalent dar nici nu vrea sa danseze.. ar trebui sa deschid un topic cu "mirele e obligat sa danseze?" :))
mi se pare de bun simt ca mirii sa intretina atmosfera, sa ia oamenii la dans si sa se bucure de ziua lor. am fost la o nunta unde, de fiecare data cand mireasa era invitata la dans, sau luata cu forta, dupa caz, se purta de parca era dusa la taiere.. e urat..

lisa2011
06.05.2012, 11:58:52
OBLIGATORIU mirii trebuie sa danseze toata noaptea. Ei si nasii, bineinteles, care sunt sufletul petrecerii. In fond dansul este celebrarea casatoriei celor doi, care ar trebui sa fie bucurosi ca au facut acest pas.
Daca nu dansati destul de des riscati ca si invitatii sa stea numai la mese.

maryanna
16.05.2012, 14:27:18

Da, ai mare dreptate, cum sa nu dansezi? Sincer, ma gandesc ca nu te obliga absolut nimeni, doar poate "bunul simt", adica chemi oamenii apropiati si tu ce faci, stai la masa si mananci sarmale :)) Ca stii sau nu (eu nu prea stiu, de pilda, populare), eu ma gandesc ca mireasa trebuie sa fie acolo, in prim plan, in primul rand, nu?

maryanna
16.05.2012, 14:31:38

Da, si mie imi place, mai putin cu populara, dar trebuie si d-asta! Iar Ionut stie numai d-asta noua, comerciala, house si altele (sper si cred ca o sa avem si d-asta mai nou, ca o sa fim multi tineri si de asta si alegem cu siguranta DJ, in detrimentul formatiei)!

maryanna
16.05.2012, 14:32:46
OBLIGATORIU mirii trebuie sa danseze toata noaptea. Ei si nasii, bineinteles, care sunt sufletul petrecerii. In fond dansul este celebrarea casatoriei celor doi, care ar trebui sa fie bucurosi ca au facut acest pas.
Daca nu dansati destul de des riscati ca si invitatii sa stea numai la mese.

Da, exact asa gandesc si eu; daca noi stam la masa, ce o sa zica invitatii, o sa cam stea si ei la masa nu? Bine, trebuie sa ne asiguram ca si muzica, atmosfera (care este cea mai importanta, dupa mine) sunt de asa natura sa ne distram si sa dansam!

Flamingo
16.05.2012, 14:39:07
Da, exact asa gandesc si eu; daca noi stam la masa, ce o sa zica invitatii, o sa cam stea si ei la masa nu? Bine, trebuie sa ne asiguram ca si muzica, atmosfera (care este cea mai importanta, dupa mine) sunt de asa natura sa ne distram si sa dansam!

Pe mine nu ma intereseaza ce vor zice invitatii sau ca "trebuie" sa intretin atmosfera dar nunta este cea mai asteptata petrecere a vietii.Cel putin pentru mine.Asa ca nu imi pot imagina macar cum ar fi sa nu dansez la nunta mea. :)

bre.alexandra
17.05.2012, 15:33:27
mie nu-mi place sa dansez. ani de zile am fost stresata si complexata cand mergeam la petreceri / nunti. am crezut ca am eu o probelma, am incercat sa o rezolv si dansam de ochii lumii, dar dupa nu ma simteam deloc confortabil. pana cand am inteles ca asta sunt, ca nu e nimic anormal si ca nu sunt fortata sa fac ceva care nu-mi face placere doar ca sa-i multumesc pe ceilalti. asa ca petrecerea mea de nunta a fost o masa relaxata, in aer liber, unde s-a mancat, s-a vorbit, iar cine a vrut sa danseze pe seara (a fost nunta de zi) a fost liber sa o faca. eu am dansat dansul mirilor si inca unul, cu un coleg. nu-mi pare rau de alegerea mea si daca ar fi sa aleg as face tot asa. :)

cori77
10.10.2012, 10:20:49
Nici mie nu-mi placea sa dansez pana acum un an si jumatate .Am trecut printr-o grea incercare cu sanatatea perioada pe care as vrea s-o sterg din mintea mea, insa partea buna este ca mi-am schimbat total optica .
Am invatat sa pretuiesc si sa ma bucur de fiecare clipa de parca ar fi ultima asa ca la nunta am dansat non stop.;;)

valentinavalentina1988
10.10.2012, 23:09:44
Ma scuzati dar chiar nu m-am putut abtine: CE INTREBARE TAMPITA!! Cum sa nu dansezi la nunta ta? Si chiar nu vad ce ai putea face altceva: mananci si faci dezbateri cu invitatii???

andrea85
11.10.2012, 09:03:09
Ma scuzati dar chiar nu m-am putut abtine: CE INTREBARE TAMPITA!! Cum sa nu dansezi la nunta ta? Si chiar nu vad ce ai putea face altceva: mananci si faci dezbateri cu invitatii???

Sa stii ca eu am fost la nunti, unde mireasa mai tot timpul a stat la masa, pe cand invitatii o asteptau pe ringul de dans...pe mine personal ma deranjeaza cand vad mirese care stau majoritatea timpului la masa. Parca nu le-ar pasa de nunta lor si de invitati. :>

bre.alexandra
11.10.2012, 09:32:29

eu cred ca mancatul e o chestie f importanta la nunta, avand in vedere ca platesti o gramada de bani pe meniu. nu glumesc, pe mine ma enerveaza la culme cand vad cata mancare se lasa in farfurie :))

apropos de dezbateri, am fost la o nunta la care mai nimeni de la masa noastra nu dansa si toata noaptea s-a baut vin si s-a vorbit. nici n-am stiut ce-i pe ring :))

Roxynutza
11.10.2012, 10:12:02
eu cred ca mancatul e o chestie f importanta la nunta, avand in vedere ca platesti o gramada de bani pe meniu. nu glumesc, pe mine ma enerveaza la culme cand vad cata mancare se lasa in farfurie :))

apropos de dezbateri, am fost la o nunta la care mai nimeni de la masa noastra nu dansa si toata noaptea s-a baut vin si s-a vorbit. nici n-am stiut ce-i pe ring :))

Una este cand o parte din invitati nu danseaza. Si alta e cand MIREASA NU DANSEAZA. Adica da, exista oameni carora nu le place sa danseze, dar cand esti mireasa, fie ca iti place, fie ca nu, trebuie sa intretii atmosfera si sa faci oamenii sa se simta bine!

andrea85
11.10.2012, 10:23:08
Eu as pleca de la o astfel de nunta :|

Eu am dansat mult mai mult decat mireasa! ;;);;)

andrea85
11.10.2012, 10:39:30
Una este cand o parte din invitati nu danseaza. Si alta e cand MIREASA NU DANSEAZA. Adica da, exista oameni carora nu le place sa danseze, dar cand esti mireasa, fie ca iti place, fie ca nu, trebuie sa intretii atmosfera si sa faci oamenii sa se simta bine!

Chiar daca nu esti un mare dansator, macar te duci pe ring si mai socializezi cu invitatii, lasi impresia ca esti intr-adevar prezent la nunta ta.

Lorpower
15.10.2012, 23:19:51
Eu una mi-as fi dorit sa dansez mai toata nunta insa la mine nu prea a fost posibil acest lucru. Se intampla ca de fiecare data cand eram pe ringul de dans aparea cineva care avea nevoie de mine, de noi...ba vroia sa vorbim ba trebuiau sa plece din diverse motive ba apareau alti invitati care desigur trebuiau intampinati si asezati la masa. Cand as fi avut si eu mai mult timp nu prea ma mai tineau picioarele...si ca asta a fost. Dansati fetelor cat de mult puteti, atat timp cat va simtiti bine si in stare...nu ratati!

BlueEyedGirl
16.10.2012, 13:51:55
Mie nu mi-a placut niciodata sa dansez; probabil fiindca nu stiam. Ma temeam la gandul ca va trebui sa dansez la nunta mea asa ca, inainte cu 5 luni, am inceput cursurile de dans. Am invatat vals, tango, salsa, blues si am realizat cat este de placut acest "sport". La nunta am dansat non-stop! Toti ne-au spus ca am avut atat de multa energie, iar starea noastra s-a transmis si invitatiilor. Acum abia asteptam sa mergem pe la nunti sa dansam! :)) Eu zic sa nu va panicati! Nimeni nu va sta sa va dea note! Trebuie doar sa fiti mereu fericiti si cu zambetul pe buze! Invitatii vor fi alaturi de voi cu dragoste, nu cu spirit critic! :*

andrea85
16.10.2012, 13:57:34
Mie nu mi-a placut niciodata sa dansez; probabil fiindca nu stiam. Ma temeam la gandul ca va trebui sa dansez la nunta mea asa ca, inainte cu 5 luni, am inceput cursurile de dans. Am invatat vals, tango, salsa, blues si am realizat cat este de placut acest "sport". La nunta am dansat non-stop! Toti ne-au spus ca am avut atat de multa energie, iar starea noastra s-a transmis si invitatiilor. Acum abia asteptam sa mergem pe la nunti sa dansam! :)) Eu zic sa nu va panicati! Nimeni nu va sta sa va dea note! Trebuie doar sa fiti mereu fericiti si cu zambetul pe buze! Invitatii vor fi alaturi de voi cu dragoste, nu cu spirit critic! :*

Asa e, nunta nu inseamna consursul "Dansez pentru tine", inseamna voie buna, energie si multa distractie...eu nu stiu daca pot sa numesc dans ceace am facut eu la nunta mea, mai mult am tot sarit in sus si jos si am tot topait pe ringul de dans. :D :-p

magdateo
16.10.2012, 17:28:05
Asa e, nunta nu inseamna consursul "Dansez pentru tine", inseamna voie buna, energie si multa distractie...eu nu stiu daca pot sa numesc dans ceace am facut eu la nunta mea, mai mult am tot sarit in sus si jos si am tot topait pe ringul de dans. :D :-p

Pai asta e tot ce conteaza :-p mireasa da tonul nuntii . Pana la urma nu e important sa fi profesor in ale dansului ci sa te bucuri de nunta ta dansand . Si eu mi-am dat cu stangul in dreptul pe ring , dar nici ca mi-a pasat ;))

Roxynutza
16.10.2012, 18:14:39
Pai asta e tot ce conteaza :-p mireasa da tonul nuntii . Pana la urma nu e important sa fi profesor in ale dansului ci sa te bucuri de nunta ta dansand . Si eu mi-am dat cu stangul in dreptul pe ring , dar nici ca mi-a pasat ;))

Eu nici nu vreau sa ma gandesc cum am dansat cand m-a luat un unchi la o populara :))
Si in centrul unei hore, cand toata lumea se uita la MINE. Imi tineam si de rochie, ma si chinuiam sa n-o ridic prea tare ca sa nu se vada cat sunt de impiedicata, dar nu a contat si mi-a facut placere :)
La nunti si petreceri ai tot timpul ocazia sa dansezi, dar ca mireasa, niciodata. Mie nu imi plac mirii care stau la masa.
Eu la nunta noastra am fost mai tot timpul in sala, fie dansam, fie mai vorbeam cu invitatii. Foarte putin m-am asezat jos sa imi odihnesc picioarele si bineinteles, cat se manca.

Risha
16.10.2012, 21:04:13
Si eu am dansat non-stop la nunta si vorba unora dintre voi, in unele momente nu se putea numi dans, ci mai degraba topait :)) Dar am incercat sa fiu prezenta pe ring cat s-a putut de mult. La muzica populara am profitat sa mai stau de vorba cu invitatii de la mese, pentru ca nu ma descurc deloc. Oricum n-am avut multa.

Alecsandra21
16.11.2012, 14:35:27
Eu nu stiu sa dansez foarte bine, dar nici nu sunt antitalent sa zic asa ... in schimb miresicul meu saracul nu a dansat niciodata pe muzica clasica sau populara. Am niste emotii teribile dar as vrea sa il conving sa mergem la niste cursuri de dans de sociatate sau modern - nici nu stiu care e diferenta. Coregrafie pentru nunta nu-mi doresc, foarte rar reusesc cuplurile sa il faca sa para natural. Ceva sugestiii de cursuri de dans prin Cluj?

Izabelutz
16.11.2012, 15:19:09
Eu nu stiu sa dansez foarte bine, dar nici nu sunt antitalent sa zic asa ... in schimb miresicul meu saracul nu a dansat niciodata pe muzica clasica sau populara. Am niste emotii teribile dar as vrea sa il conving sa mergem la niste cursuri de dans de sociatate sau modern - nici nu stiu care e diferenta. Coregrafie pentru nunta nu-mi doresc, foarte rar reusesc cuplurile sa il faca sa para natural. Ceva sugestiii de cursuri de dans prin Cluj?

Draga mea, si noi ne-am pus aceeasi problema. Ne-am temut sa nu ne facem de ras cu anti-talentul nostru. Ne inchipuiam ca invitatii vor sta pe margine si vor rade de nepriceperea noastra. S-a nimerit insa ca inainte de nunta noastra sa mergem la o nunta unde mirii erau la fel de nepriceputi ca noi (da, se poate!!! ;))), dar care au fost atat de naturali si de dezinvolti ca nimanui nu a remarcat daca danseaza corect sau nu. Asa ca ne-am hotarat sa nu luam absolut nici o lectie de dans si sa ne descurcam noi cum putem, naturali si fara complicatii. In final pot spune ca ne-am descurcat onorabil. Cu un blues superb ca dans al mirilor si apoi cu multa veselie si naturalete am reusit sa binedispunem invitatii si nimeni, dar absolut nimeni nu a remarcat ca sunt paraleli cu dansul.

Voi faceti cum vreti, puteti merge si la un curs de dans, insa parerea mea sincera este ca naturaletea si dezinvoltura sunt mai presus de orice schema de dans. Desigur, ideal ar fi sa fim si buni dansatori si dezinvolti, dar in lipsa de talent artistic noi am concluzionat: decat tepeni si stresati sa ne iasa figurile de dans, mai bine "afoni" intr-ale dansului dar relaxati si naturali.

Mult succes!

ruxyyyy
09.12.2012, 17:34:23
Dupa parerea mea mireasa e obligata sa danseze..pentru ca mirii fac 80% din atmosfera..daca mirii sunt veseli,danseaza si se simt bine,automat si invitatii lor se vor molipsi si ii vor urma..

Lyv25
10.12.2012, 10:58:41
Dupa parerea mea mireasa e obligata sa danseze..pentru ca mirii fac 80% din atmosfera..daca mirii sunt veseli,danseaza si se simt bine,automat si invitatii lor se vor molipsi si ii vor urma..

Termenul "obligata" mi se pare putin aiurea.....Nu cred ca mireasa este obligata sa danseze....eu personal nu am dansat pe melodii care nu stiam sa dansez, spre exemplu populara.....Eram pe ring numai la hore, muzica usoara si blues-uri....si majoritatea melodiilor le dansam cu mirele meu...... Si cu toate ca eu am fost absenta la populara ringul era oricum plin...
Asa ca eu cred ca mireasa nu este obligata sa danseze atunci cand nu simte sa o faca....

stanculetcame
12.12.2012, 20:38:03
Termenul "obligata" mi se pare putin aiurea.....Nu cred ca mireasa este obligata sa danseze....eu personal nu am dansat pe melodii care nu stiam sa dansez, spre exemplu populara.....Eram pe ring numai la hore, muzica usoara si blues-uri....si majoritatea melodiilor le dansam cu mirele meu...... Si cu toate ca eu am fost absenta la populara ringul era oricum plin...
Asa ca eu cred ca mireasa nu este obligata sa danseze atunci cand nu simte sa o faca....
de acord cu tine, nici eu nu le am cu unele genuri muzicale si decat sa ma simt prost in fata nuntasilor mai bine privesc:D

raluka_v
19.12.2012, 21:45:01
Cum nunta vorba aceea odata-n viata se face, sunt de parere ca nu trebuie sa lesin de oboseala dar nici sa eviti participarea la dans. Pentru confort niste rochite de schimb, pantofi etc. si cheful de dans nu are cum sa nu vina\:D/

raluka_v
19.12.2012, 21:47:01

Adevarat! si sincer cine stie sa danseze pe toate stilurile de dans? mai ales populara mare-i bate de cap dar intentia de a te distra lasa urme placute nu statul jos la propria nunta\:D/\:D/

ayr_ram
02.01.2013, 19:16:16

eu zic ca la nunta este foarte importanta muzica, si intradevar mirii trebuie sa danseze. cel mai "distractiv" este atunci cand te invita cineva la dans si nu sti cum sa dansezi:). eu sincer am avut probleme la sarba in doi...

anairam_unid
03.01.2013, 21:48:25
Eu stiu din experienta (si de la nunta mea si de la altele la care am fost) ca atunci cind mireasa e pe ringul de dans se string si invitatii la dans, dar cind dispare mireasa multi se duc inapoi la mese....

Din cate am observat si eu pe la nunti cam asa se intampla asa ca dragele mele viitoare miresici cred ca trebuie sa ''rupem'' rigul ca sa avem o nunta memorabila <:-P<:-P<:-P

Iulia_S
24.01.2013, 20:10:07
Dupa parerea mea mirii trebuie sa fie pe ring, fie ca stiu sau nu sa danseze.

Lyv25
30.01.2013, 14:21:43
Din cate am observat si eu pe la nunti cam asa se intampla asa ca dragele mele viitoare miresici cred ca trebuie sa ''rupem'' rigul ca sa avem o nunta memorabila <:-P<:-P<:-P

Experienta personala: eu nu am "rupt ringul"....si cu toate astea am avut o nunta memorabila de care toata lumea a fost incantata...
Eu nu cred ca exista ceva care "trebuie " neaparat sa faci pt a avea o nunta frumoasa la care sa te simti tu bine si invitatii tai...Trebuie sa faci exact ceea ce simti in acele momente.....Unele mirese simt ca vor sa stea pe ring toata noaptea si sa danseze, altele nu reusesc sa faca asta atunci pe moment, desi le place muzica buna si distractia...Totul e diferit atunci cand esti in acea situatie...si daca te simti obosita la un mment dat asta nu inseamna ca TREBUIE sa fii acolo pe ring desi nu iti poti misca degetele de la picioare....

Izabelutz
30.01.2013, 15:32:32
Experienta personala: eu nu am "rupt ringul"....si cu toate astea am avut o nunta memorabila de care toata lumea a fost incantata...
Eu nu cred ca exista ceva care "trebuie " neaparat sa faci pt a avea o nunta frumoasa la care sa te simti tu bine si invitatii tai...Trebuie sa faci exact ceea ce simti in acele momente.....Unele mirese simt ca vor sa stea pe ring toata noaptea si sa danseze, altele nu reusesc sa faca asta atunci pe moment, desi le place muzica buna si distractia...Totul e diferit atunci cand esti in acea situatie...si daca te simti obosita la un mment dat asta nu inseamna ca TREBUIE sa fii acolo pe ring desi nu iti poti misca degetele de la picioare....

Sunt de acord! Sincer, eu prefer sa vad o mireasa naturala si care se simte bine fara sa danseze foarte mult, decat o mireasa care se forteaza sa danseze, desi se vede clar ca asta nu-i face placere.

sandulache_ancuta
30.01.2013, 16:28:36
Da! Normal, este cea mai fricita zi din viata ei:)

anda1987
04.02.2013, 23:23:53
Eu ma gandesc ca nu sunt neaparat "obligata" sa dansez, dar e bine sa fiu "vazuta" pe ring, de fapt, vazuti, sa fie si sotul meu (ce greu imi vine sa incep sa vorbesc asa :) ), caci asa e normal, sa ne distram si noi, ca doar o sa fie ziua noastra, nu? Bine, noi dansam mereu la evenimente, nu suntem profesionisti si nici nu ne dam, dar ne pricepem cat de cat, mai mergem la petreceri, prin club (din ce in ce mai rar, din pacate, din lipsa de...timp)!

anda1987
04.02.2013, 23:24:29
Dupa parerea mea mirii trebuie sa fie pe ring, fie ca stiu sau nu sa danseze.

Da, asa este...

maryanna
05.02.2013, 23:48:06
Sunt de acord! Sincer, eu prefer sa vad o mireasa naturala si care se simte bine fara sa danseze foarte mult, decat o mireasa care se forteaza sa danseze, desi se vede clar ca asta nu-i face placere.

Da, chiar am vazut la o nunta o mireasa careia este posibil sa nu-i fi placut pozitia ei (respectiv de mireasa) si se vedea ca se chinuie sa danseze, si nu era problema ca nu stia sa danseze, problema era ca nu prea ii placea chestia asta! Ma rog, fiecare cum doreste, eu planuiesc sa dansez foarte mult la nunta mea, chiar daca nu sunt o dansatoare innascuta!

Revolverz
07.02.2013, 00:13:45
E putin cam trist, parerea mea, ca mireasa sa nu fie in centrul atentiei in noaptea nuntii.
Si daca nu prin dans, altfel cum ? :)

Lyv25
07.02.2013, 12:13:32
E putin cam trist, parerea mea, ca mireasa sa nu fie in centrul atentiei in noaptea nuntii.
Si daca nu prin dans, altfel cum ? :)

dar daca o miresica nu stie sa danseze (spre exemplu populara)..ce face? sta pe ring si se invarte de una singura sau calca toti partenerii pe picioare???....eu chiar nu inteleg afirmatiile astea "mirii TREBUIE sa stea pe ring indiferent daca stiu sau nu sa danseze, indiferent daca le place sau nu o anumita melodie etc.."
O mireasa trebuie sa fie in centrul atentiei, insa depinde in ce mod.... a fi pe ring si a te legana de pe un picior pe altul pt ca nu stii sa dansezi un anumit gen de muzica, inseamna a fi in centrul atentiei?...tu esti prezenta acolo pe ring, esti in centrul atentiei, dar intr-un mod cam negativ, spun eu.... nu stiu ce impact ar avea o mireasa de genul asupra invitatilor si nu stiu nici cat de bine s-ar simti respectiva facand ceva ce nu ii place.......
Nu sunt de acord cu "trebuie"..."este obligatoriu"..s.a.m.d .... Fiecare face ce simte....si bineinteles, dupa cum am mai spus, sunt mirese care stau toata noatea pe ring, insa o fac din placere, nu din obligatie...si sunt altele carora poate nu le place un anumit gen de muzica sau nu stiu sa danseze pe acel gen si prefera sa stea deoparte...,nu intr-un colt...o mireasa poate fi in centrul atentiei si interactionand cu invitatii.....

Revolverz
07.02.2013, 13:16:10
dar daca o miresica nu stie sa danseze (spre exemplu populara)..ce face? sta pe ring si se invarte de una singura sau calca toti partenerii pe picioare???....eu chiar nu inteleg afirmatiile astea "mirii TREBUIE sa stea pe ring indiferent daca stiu sau nu sa danseze, indiferent daca le place sau nu o anumita melodie etc.."
O mireasa trebuie sa fie in centrul atentiei, insa depinde in ce mod.... a fi pe ring si a te legana de pe un picior pe altul pt ca nu stii sa dansezi un anumit gen de muzica, inseamna a fi in centrul atentiei?...tu esti prezenta acolo pe ring, esti in centrul atentiei, dar intr-un mod cam negativ, spun eu.... nu stiu ce impact ar avea o mireasa de genul asupra invitatilor si nu stiu nici cat de bine s-ar simti respectiva facand ceva ce nu ii place.......
Nu sunt de acord cu "trebuie"..."este obligatoriu"..s.a.m.d .... Fiecare face ce simte....si bineinteles, dupa cum am mai spus, sunt mirese care stau toata noatea pe ring, insa o fac din placere, nu din obligatie...si sunt altele carora poate nu le place un anumit gen de muzica sau nu stiu sa danseze pe acel gen si prefera sa stea deoparte...,nu intr-un colt...o mireasa poate fi in centrul atentiei si interactionand cu invitatii.....

Ai dreptate, bineinteles, dar..

Sunt unele persoane care.. chiar daca nu stiu sa danseze pe anumite genuri muzicale, au o atitudine joviala si plina de viata si reusesc sa fie sufletul petrecerii prin asta. Parerea mea este ca nu trebuie sa faci o performanta dintr-un dans anume. Daca ai un umor anume, poti trece cu haz peste orice moment.

Dar da, depinde de la om la om.

cenusareasa2013
07.02.2013, 13:54:49
Ai dreptate, bineinteles, dar..

Sunt unele persoane care.. chiar daca nu stiu sa danseze pe anumite genuri muzicale, au o atitudine joviala si plina de viata si reusesc sa fie sufletul petrecerii prin asta. Parerea mea este ca nu trebuie sa faci o performanta dintr-un dans anume. Daca ai un umor anume, poti trece cu haz peste orice moment.

Dar da, depinde de la om la om.

Perfect de acord cu tine.

mimoo
08.02.2013, 10:06:53
Oare cum ar fi aratat raspunsurile la acest subiect daca era deschis intr-un forum destinat mirelui?

Sincer, ma indoiesc ca un barbat isi face atat de multe griji inutile cu privire la un subiect marunt. Din punctul meu de vedere , nu exista TREBUIE. Cu atat mai putin intr-un moment atat de frumos din viata noastra. Fiecare danseaza cat vrea, cum vrea sau cum stie, discutii dupa oricum apar. Deci de ce sa ne mai batem capul?

V-am pupat.

Roxana18Radu
09.02.2013, 09:24:10
Oare cum ar fi aratat raspunsurile la acest subiect daca era deschis intr-un forum destinat mirelui?

Sincer, ma indoiesc ca un barbat isi face atat de multe griji inutile cu privire la un subiect marunt. Din punctul meu de vedere , nu exista TREBUIE. Cu atat mai putin intr-un moment atat de frumos din viata noastra. Fiecare danseaza cat vrea, cum vrea sau cum stie, discutii dupa oricum apar. Deci de ce sa ne mai batem capul?

V-am pupat.

Asa am spus si eu inaintea nuntii...NU E NIMIC OBLIGATORIU. Si nu a fost! Dar in momentul in care eu am plecat de pe ringul de dans, aproape nimeni nu a mai ramas. La El Meneaito erau vreo cateva gagici la dans. Cand am intrat eu, s-a umplut ringul de dans. Spre sfarsitul nuntii am observat ca regula aceasta nu s-a aplicat si atunci nu a mai contat unde e mireasa. Iar in ceea ce priveste ce nu stiu, nu dansez, iar nu se aplica! Am dansat populara, brasoveanca, tango, vals... de toate. Desi nu stiam!!! M-am adaptat. Puteam nici sa nu dansez, dar te invita diversi invitati si nu poti sa-i refuzi. Eu una nu am putut.
Dar m-am simtit super bine, am dansat aproape toata seara si am invatat multe dansuri la propria mea nunta!!!
Nu va faceti atatea griji pentru ca in ceea ce priveste dansul "planurile de acasa nu se potrivesc cu cele din targ". Si cu toate acestea va veti simti super!!! Traiti momentul :)

maryanna
15.02.2013, 21:40:22
Asa am spus si eu inaintea nuntii...NU E NIMIC OBLIGATORIU. Si nu a fost! Dar in momentul in care eu am plecat de pe ringul de dans, aproape nimeni nu a mai ramas. La El Meneaito erau vreo cateva gagici la dans. Cand am intrat eu, s-a umplut ringul de dans. Spre sfarsitul nuntii am observat ca regula aceasta nu s-a aplicat si atunci nu a mai contat unde e mireasa. Iar in ceea ce priveste ce nu stiu, nu dansez, iar nu se aplica! Am dansat populara, brasoveanca, tango, vals... de toate. Desi nu stiam!!! M-am adaptat. Puteam nici sa nu dansez, dar te invita diversi invitati si nu poti sa-i refuzi. Eu una nu am putut.
Dar m-am simtit super bine, am dansat aproape toata seara si am invatat multe dansuri la propria mea nunta!!!
Nu va faceti atatea griji pentru ca in ceea ce priveste dansul "planurile de acasa nu se potrivesc cu cele din targ". Si cu toate acestea va veti simti super!!! Traiti momentul :)

Da, sa stii ca ai dreptate, nici eu nu sunt mare dansatoare, mai merg cu barbata-miu prin club, dar nu stiu foarte bine sa dansez, mai ales latino, rock'n'roll si celelalte, in special hore si sarbe 8-} Dar atunci chiar vreau sa ma distrez, sa dansez toata noaptea!

princess90
21.02.2013, 11:55:45
si eu vreau sa dansez !! insa mai putin cu horele si sarbele .. mi se par overrated :) o sa dansez doar ca sa se simta bine si cei mai in varsta si sa fiu pe ringul de dans .. insa rock & roll latino si disco rules ! :)
mi-e mila de gleznele mele :))

blackyez
26.02.2013, 19:29:16
Fiecare face ce ii cade bine lapropria nunta dar din pacate lumea se ia dupa mireasa:)

sweetcriss
13.09.2013, 15:37:48
si eu vreau sa dansez !! insa mai putin cu horele si sarbele .. mi se par overrated :) o sa dansez doar ca sa se simta bine si cei mai in varsta si sa fiu pe ringul de dans .. insa rock & roll latino si disco rules ! :)
mi-e mila de gleznele mele :))

Pfff..mi se pare groaznic sa dansezi pe SARBE !!! sa nu mai zic alte hore si nebunii d'astea traditionale.Eu una le detest , merg 1-2 dar nici o noapte intreaga si mai ales cum sa ti pasul pe tocuri si o rochie destul de grea?!:((

sweetcriss
13.09.2013, 15:40:14

Eu una nu stiu sa dansez in hore si alte nebunii , dar totusi ma straduesc sa fac ceva , dar totusi cand simt ca deja sunt penibila , retrag , cu invitatii , poze ceva...dar refuz sa dansez ceva ce chiar nu mi-ar face placere, se vede in modul in care ma misc

indy2kro
05.03.2014, 22:00:48
din ce am mai vazut pe la altii...fara mireasa se cam stinge tot. chiar daca nu faci show, macar stai pe ring si incerci sa te misti. poate ai noroc de prieteni sau nasi dansatori care sa mai animeze petrecerea altfel...mireasa trebuie sa cam faca tot.

Punk_Azz
05.03.2014, 22:17:35
Haideti mai fetelor ca nu e chiar asa o tragedie sa dansati populara. Mai ales acum cand sunt atatea solutii. Eu maine am prima sedinta de dansuri populare, o sa reusesc sa merg 2 luni la cursuri pana la nunta. Nu e cine stie ce, dar tot o sa prind ceva. E vorba de distractie, doar nu mergem acum la dansez pt. tine sa ne dea cineva note. Nu mai priviti asa pesimist situatia. O nunta in care mirii nu danseaza isi pierde ritmul. Am participat la un astfel de eveniment si zau daca mirii n-au taiat cheful invitatilor de petrecere cu atitudinea lor.

ramona-elena
23.05.2014, 15:08:01
nu se pune problema de obligatie,dar consider ca e ceva normal ca mireasa sa se simta bine si sa danseze la propria nunta!!Daca ea sta jos,stau jos si invitatii!!

ramona-elena
23.05.2014, 15:09:08
Haideti mai fetelor ca nu e chiar asa o tragedie sa dansati populara. Mai ales acum cand sunt atatea solutii. Eu maine am prima sedinta de dansuri populare, o sa reusesc sa merg 2 luni la cursuri pana la nunta. Nu e cine stie ce, dar tot o sa prind ceva. E vorba de distractie, doar nu mergem acum la dansez pt. tine sa ne dea cineva note. Nu mai priviti asa pesimist situatia. O nunta in care mirii nu danseaza isi pierde ritmul. Am participat la un astfel de eveniment si zau daca mirii n-au taiat cheful invitatilor de petrecere cu atitudinea lor.

cum a fost la nunta ta???

ramona-elena
23.05.2014, 15:10:49
din ce am mai vazut pe la altii...fara mireasa se cam stinge tot. chiar daca nu faci show, macar stai pe ring si incerci sa te misti. poate ai noroc de prieteni sau nasi dansatori care sa mai animeze petrecerea altfel...mireasa trebuie sa cam faca tot.

Din ce am vazut si eu sunt de acord cu tine,mireasa trebuie sa danseze,avand in vedere ca majoritatea prefera rochitele lungi,nici nu se vad picioarele,important e sa faci atmosfera!

mada282
27.05.2014, 16:20:22
Eu am fost recent la o nunta unde mireasa nu prea a dansat dar nuntasii s-au distrat de minune ,nimeni nu a plecat pana dimineata la 6. Oricum depinde si de muzica si de atmosfera. Daca muzica e buna danseaza toata lumea eu una asa cred.

mihela
27.05.2014, 17:27:12
Eu cred ca este foarte important sa danseze deoarece miri dau in general atmosfera petrecerii.
Recunosc ca nici eu nu sunt o dansatoare inraita, insa daca nici la nunta mea nu dansez atunci cand sa o fac ;))

Ana_is
19.11.2014, 13:38:19
Nu, bineinteles ca nu e obligata sa danseze.
Sigur, daca o face, in general mai multe persoane isi vor lua inima in dinti si vor iesi pe ringul de dans. Nici nu trebuie sa faca cine stie ce acrobatii, doar sa fie acolo, sa zambeasca, sa straluceasca... si restul vine de la sine.

florimatei
27.11.2014, 14:16:05
Nunta la care mireasa nu danseaza e ca nunta fara lautari.

Oana04
28.12.2014, 15:05:59
Nu este obligatoriu, dar atmosfera este alta cand mireasa este pe ringul de dans, zambeste si intretine atmosfera. La nunta noastra la un moment dat eram terminata de picioare din cauza pantofilor...nu mai ma puteam ridica de pe scaun. dar am zis ca trebuie, e nunta mea doar... m-am schimbat in niste sandale, fara toc, fara nimic... si mi-am revenit. si nu trebuie sa fi un mare dansator...e rochia lunga..oricum nu se vad pasii...

monica1987
07.02.2015, 16:47:45
Ar fi pacat la nunta ta sa nu dansezi,este un eveniment unic,chiar daca nu iti place sa dansezi tr sa te conformezi

clauditza88
09.02.2015, 16:13:49
Eu ma gandesc la asta nu ca obligatie, dar e bine sa fim acolo, pe ring. Poate nu toata noaptea, dar cred ca este destul de important sa te vada lumea. Apoi, se vede pe filmare, pe poze, zic oamenii "da mireasa unde a fost?" Binenteles ca tine si de nivelul cunostintelor de dans (la mine, cel putin la populara, este foarte, foarte scazut) Noi in principiu vrem mai mult muzica moderna, mai putin cu muzica populara, trebuie sa punem si pentru rudele noastre, persoane mai in varsta!

clauditza88
09.02.2015, 16:14:39
Ar fi pacat la nunta ta sa nu dansezi,este un eveniment unic,chiar daca nu iti place sa dansezi tr sa te conformezi

Da, asa zic si eu, cand mergem la alte nunti dansam, cand suntem la a noastra, doar n-o sa stam la masa.

mihela
11.08.2015, 20:08:15
Da, dar cand mergem la alte nunti suntem odihnite si stam doar la petrecere. Cand am ajuns seara la restaurant deja eram obosita dupa toata ziua de alergatura. Asa ca oricat de mult vrei sa dansezi tot iti mai piere din chef de la oboseala acumulata peste zi.

Sabina2015
12.08.2015, 11:04:17
Mireasa nu prea are de ales, fie ca-i place, fie ca nu, si-apoi, daca nu dansezi, de ce sa faci nunta, sa stai ca bomboana pe coliva? :))
Si noi eram obositi, dupa sedinta foto si slujba de la biserica, dar dupa valsul mirilor, ne-au disparut emotiile si am dansat pana dimineata. Ce e drept, nu m-am bagat la sarbe, ca mi-era ca imi fac praf rochia, ca si-asa ma incurcam in ea, dar hore am tot jucat. Pana si mirele, care nu danseaza de fel, a jucat la hore, cat pt toata viata :)) Dimineata cand mi-a aratat saracul ce rani ii facusera pantofii la calcai, imi venea mie sa plang, dar la nunta nu a zis nici pas, nu s-a plans :)
Oricum, cand a inceput muzica populara, pana nu m-am ridicat eu si nasa sa jucam, nu a jucat nimeni, dup-aia s-a umplut repede ringul.

CarmenDumi
15.09.2015, 12:03:10
Eu nu am fost la multe nunti si nu stiu exact cum stau lucrurile,dar de curand am fost sfatuita sa dansez toata noaptea.Daca nu nici invitatii nu or sa danseze:-s .Problema porneste de la faptul ca mie nu imi place f. mult sa dansez.Vals da si normal ca o sa dansez dar nu o sa stau toata noaptea pe ringul de dans.Conteaza atat de mult la nunta ce face mireasa?

Conteaza fm

Adela_H
30.09.2015, 16:24:08
Mireasa nu este obligata sa danseze, insa este adevarat ca daca mireasa si mirele nu danseaza, atunci nici invitatii nu prea vor avea curaj.
Mireasa si mirele sunt cheia nuntii... cam ei dau tonul. Daca aveti o zona unde se fac poze, daca voi nu mergeti acolo, atunci nici invitatii nu vor fi prea interesati.

Nu te speria daca nu stii sa dansezi anumite tipuri de dans, totul e sa fii acolo, lumea se va mula in functie de tine. La fel si DJ-ul sau formatia...si ei vor fi cu ochii pe mire si mireasa pentru ca acestora trebuie sa le placa reprezentanta lor.

Fii increzatoare, asa ii sta bine unei miresici, ea este "spuma" nuntii. Cu dans sau fara dans, zambeste si simte-te bine pe toata durata serii :-)