PDA

Versiunea completa : Darul de nunta

myk17
29.04.2009, 18:13:43
Fetelor cat se mai da la o nunta in Craiova? Toti cei care se duc la nunta se feresc sa spuna cat dau, pe cei care au avut nunta e cam aiurea sa-i intrebi... deci poate ma lamuriti voi. am 4 nunti si vreau sa ma situez in limitele bunul simt...

dyenutza24
29.04.2009, 18:34:31
Fetelor cat se mai da la o nunta in Craiova? Toti cei care se duc la nunta se feresc sa spuna cat dau, pe cei care au avut nunta e cam aiurea sa-i intrebi... deci poate ma lamuriti voi. am 4 nunti si vreau sa ma situez in limitele bunul simt...

Depinde unde are loc nunta.Depinde cat costa meniul.La o nunta obisnuita ,unde meniul nu depaseste 180 lei,merge sa dai 600-700 lei.in rest...te orientezi...;;)

myk17
29.04.2009, 19:34:23
Ce inseamna "depinde de restaurant"? Imi poti da un exemplu de restaurante unde se da mai putin si un exemplu de restaurante unde se da mai mult? Multumesc

alisuka
30.04.2009, 13:00:03
LA green house nu potzi da atat cat la restaurantul Craiova,nu ca nu potzi da dar difera pretzul si categoria restaurantului,si asa multe altele ,dar tu ca sa iti faci o idee un meniu ajunge cu bautura cu tot cam la 200 lei chiar un pik mai mult cu ce ii mai ajutzi pe tineri potzi da linistita minim 600 lei!:*

dyenutza24
30.04.2009, 22:48:41
Ce inseamna "depinde de restaurant"? Imi poti da un exemplu de restaurante unde se da mai putin si un exemplu de restaurante unde se da mai mult? Multumesc

de exemplu la helin pretul meniului am inteles ca ajunge la 190 lei + bautura....iar la casa armatei,cu mancarea adusa de miri ,nu cred ca depaseste 120.asa ca...te orientezi.;-)

ancaandreea
02.05.2009, 09:54:58
de exemplu la helin pretul meniului am inteles ca ajunge la 190 lei + bautura....iar la casa armatei,cu mancarea adusa de miri ,nu cred ca depaseste 120.asa ca...te orientezi.;-)dyenutza d unde stii ca la helin este atat ?eu am nunta la helin in sept s inca nu am habar cat costa meniul nu ne au dat un pret informativ.deasemenea la casa armatei de unde ai informatiile ?mi se pare o diferenta maricica.eu o sa merg in mai la o nunta la helin dar acela d la aeroport si chiar m ar interesa.astept raspuns :*:*:*

alisuka
02.05.2009, 10:25:01
La casa armatei se stie de cand e lumea ca meniul iese mai ieftin caci nu platesti decta aranjarea in farfurii si servirea caci mancarea ti-o aduci tu de acasa ,dar mi se pare ca au facut si cu mancarea lor!:*

dyenutza24
02.05.2009, 14:25:58
la helin stiu pt ca are verisoara mea nunta acolo in iulie si asa stiu de la ea.legat de casa armatei stiu de la cumnatul meu care a avut nunta acoo acum cativa ani si l-a costat foarte putin deoarece au adus ei totul.
:* :* :*

dyenutza24
02.05.2009, 14:28:24
[QUOTE=alisuka;1834152]La casa armatei se stie de cand e lumea ca meniul iese mai ieftin caci nu platesti decta aranjarea in farfurii si servirea caci mancarea ti-o aduci tu de acasa ,dar mi se pare ca au facut si cu mancarea lor!:*[/QUOTE

posibil...nu stiu.

ancaandreea
02.05.2009, 17:56:09
la helin stiu pt ca are verisoara mea nunta acolo in iulie si asa stiu de la ea.legat de casa armatei stiu de la cumnatul meu care a avut nunta acoo acum cativa ani si l-a costat foarte putin deoarece au adus ei totul.
:* :* :*meniul este 190 fara bautura tort si aranjarea salii?pt ca daca este asa ma gandesc serios sa schimb locatia pt ca este s cam micut si sincer mi se pare ff mult

babie
03.05.2009, 13:59:16
meniul este 190 fara bautura tort si aranjarea salii?pt ca daca este asa ma gandesc serios sa schimb locatia pt ca este s cam micut si sincer mi se pare ff mult
adik tu ai fixat data nuntii si restaurantul si nu ai intrebat de meniu? cred ca si asta e un lucru fff important...pai daca iti zic ca e 400 lei meniul ce faci?

myk17
03.05.2009, 19:34:06
am fost la o nunta anul trecut la RM si pretul meniului e afisat la intrare si depinde de sala! La sala galbena la care am fost noi meniul era 80 RON, bineinteles ca mireasa ne-a spus ca e 250 RON, ea incluzand in acesti bani: rochia de mireasa si cea de cununie, costumele de ginere, pantofi etc

myk17
03.05.2009, 19:36:25
adik tu ai fixat data nuntii si restaurantul si nu ai intrebat de meniu? cred ca si asta e un lucru fff important...pai daca iti zic ca e 400 lei meniul ce faci?

Sincer ma indoiesc ca meniul e chiar asa de scump! s-ar putea in banii astia sa intre si aranjarea salii care este foarte scumpa la ei si de care se ocupa ei!

ancaandreea
03.05.2009, 21:50:11
adik tu ai fixat data nuntii si restaurantul si nu a intrebat de meniu? cred ca si asta e un lucru fff important...pai daca iti zic ca e 400 lei meniul ce faci?pai nu are cum sa ajunga atat, noi am intrebat atunci cat era si ne a zis ca o sa mai creasca dar nu cred ca atat de mult...:-$:-$:-$,oricum mutam sala la helin aeroport ca am marit numarul de invitati,i am zis iubitului sa mutam dar nu e de acord ca sa facem in alt loc.>:/

alisuka
04.05.2009, 15:31:04
Myk nu stiu daca RM inseamna Restaurantul militar si daca da sala galbena inseamna salonul cel mai mik adica cafe bar ,caci anul trecut eu am avut nunta acolo si meniul a fost ceva mai scump de 80 lei adica 130 si nu a avut nimik in plus ci meniu normal,numai ca cele de afara sunt meniuri standard cu minigramaje care le servesc cand mergi sa mananci acolo nu la o nunta !:*

alisuka
04.05.2009, 15:31:44
A si am uitat 130 lei fara bauturi ,aranjatul salii,doar mancarea si tortul!

myk17
04.05.2009, 17:57:13
RM e restaurantul militar, intr-adevar. daca e asa cum zici tu, ar trebui discutat cu cei din conducerea acestui restaurant pentru ca acele afise nu dau bine pentru cei care isi fac petrecerea de nunta acolo.
In ceea ce ii priveste pe prietenii care au avut nunta acolo, mireasa mi-a marturisit ca a inclus in pretul meniului toate cheltuielile

alisuka
04.05.2009, 22:01:57
In 250 lei cred si eu ca a inclus tot cred ca si drumul meu din spania ro caci eu am facut un calcul cu drum ,rochie costum ,luate de aici si ma ajungea undeva la 240 nicdecum atat!:-p

myk17
06.05.2009, 20:06:50
mie una nu mi se pare corect... daca eu am chef sa-mi iau rochie de 10000 RON, de ce sa fi tu , ca invitat, obligat sa-mi suporti mie cheltuiala... In fine
Oricum duduia respectiva si-a inclus si luna de miere in banii astia..

alisuka
07.05.2009, 16:49:54
Ai dreptate si sunt de acord cu tine,apropo unde a fost in luna de miere?=))

myk17
10.05.2009, 20:49:33
In Grecia...

Ama_4ever
06.10.2009, 01:20:56
Pacat de ziua asta minunata... pentru multe mirese ar trebui sa fie total altfel, fara grija DARULUI, a CHELTUIELILOR si mai ales a CASTIGULUI ...

alisuka
06.10.2009, 23:32:27
Sa fim sincere e cineva oare care nu se gandeste la acest lucru?Da poate cei multi miliardari nu cei care isi fac nunta din 2 salarii si fara nici un ajutor....>:D<

Ama_4ever
07.10.2009, 13:36:58
E normal sa te ingrijorezi de eventualele pierderi, pana la urma asa e datina la noi, intr-un fel e mai bine ca in Romania nu si-ar mai face nimeni nimeni nunta daca ar trebui sa plateasca totul din buzunar :) Asa te duci la nunti la cunostiinte, vin si ei la tine ... e un fel de nunta in rate :D

alisuka
07.10.2009, 15:27:40
Eu ii zic imprumut pe termen variat!;-)

Lelu
12.02.2010, 14:52:35
Buna,
Am nevoie de ajutorul vostru. Voi fi nasa in aceasta vara la prietena mea, nunta o vor face la tara la cort, cu traditii cu tot :) cred ca va fi foarte interesant :) ... din cate stiu eu e de din Calafat.
Acum, prietenii nostrii nu ne-au ales pentru bani, pentru ca ei stiu care e situatia noastra si cat castigam, dar totusi nu vrem sa-i dezamagim.
In acest caz va rog din suflet sa-mi spuneti cam cat se da la masa, ca nuntas si cat ar da niste nasi?
va multumesc :">

alisuka
12.02.2010, 16:58:06
Stiu ca si Calafat e un orasel mik chiar daca unii zic ca e la tara e din Calafat nunta sau in vreun sat?Eu ce sa zic fiecare da cat poate chiar daca este la cort da i cu 100 de euro mai putin ca la restaurant in calitate de nas ,e doar o varianta ce sa zic...:">

adelinad2003
12.02.2010, 17:29:14
Daca sunteti prietenii si nu aveti nici voi o situatie materiala deosebita iar ei stiu asta atunci cred ca 2000 ron este bine , mai sunt si alte cheltuieli

Lelu
13.02.2010, 20:06:40
Daca sunteti prietenii si nu aveti nici voi o situatie materiala deosebita iar ei stiu asta atunci cred ca 2000 ron este bine , mai sunt si alte cheltuieli
ma voi ocupa si de lumanari, buchetul miresei, floricele pt. invitati ... mai stiu eu ce maruntisuri ...
asa ma gandisem si eu cam 2500 ron, sper sa fie ok :) ..... vroiam si parerea voastra ^:)^ multumesc

alisuka, cred ca e un satuc pe langa Calafat

lauramaria5
13.02.2010, 21:55:55
ma voi ocupa si de lumanari, buchetul miresei, floricele pt. invitati ... mai stiu eu ce maruntisuri ...
asa ma gandisem si eu cam 2500 ron, sper sa fie ok :) ..... vroiam si parerea voastra ^:)^ multumesc

alisuka, cred ca e un satuc pe langa Calafat

2500 lei am dat si eu cand am fost nasi + celelalte cheltuieli,nunta a fost tot la tara intr-o comuna pe langa Calafat;))
Dar vezi ca in zona pe langa lumanari ,flori,voal biserica etc trebuie sa pui bani in piept la ginere,cumnat si frate de cruce (sa nu ma intrebi ce e cu denumirile astea :-B )

Lelu
14.02.2010, 14:22:33
Dar vezi ca in zona pe langa lumanari ,flori,voal biserica etc trebuie sa pui bani in piept la ginere,cumnat si frate de cruce (sa nu ma intrebi ce e cu denumirile astea :-B )
:)
pai ginerica e banatean si nu stiu daca va vrea sa urmeze traditia (oricum cat ar trebui sa-i pun? ), cumnat nu exista (doar cumnata) iar "fratele de cruce" nu stiu cine e :)) dar vedem noi cum facem :))
;-)

lauramaria5
14.02.2010, 15:21:21
:)
pai ginerica e banatean si nu stiu daca va vrea sa urmeze traditia (oricum cat ar trebui sa-i pun? ), cumnat nu exista (doar cumnata) iar "fratele de cruce" nu stiu cine e :)) dar vedem noi cum facem :))
;-)

Am pus 100 lei la ginerica si cate 50 lei la ceilalti 2 (cumnat si frate de cruce).
Nu conteaza ca ginerica e banatean pentru ca "asa se face":[email protected] sunt obiceiuri din zona respectiva si nu prea se comenteaza ...mai mult se executa.:-"
Noi chiar ne-am distrat acolo la tara cu toate traditiile ,sa vezi de cate ori se pupa mana la nasi si la socrii de catre miri ...;)) si de cate ori isi plimba soacra nora sa-i prezinte casa si dau ocol la o masa pe care e paine,sare si vin...
Nunta a tinut sambata,duminica si luni ...ca-n basme :3 zile si 3 nopti<:-P
Daca mai ai intrebari ...iti raspund cu mare drag .>:D<

Lelu
15.02.2010, 17:37:45
multumesc mult de tot lauramaria
probabil voi mai avea intrebari, .... cand se va apropia momentul :*