PDA

Versiunea completa : Florarii in Suceava

happy_me
05.05.2009, 16:38:36
Am hotarat sa imi fac singura aranjamentele florale; nu sunt din suceava dar voi face nunta acolo. As dori sa stiu daca este vreo piata de flori prin suceava, sau daca nu o piata, macar o florarie unde au preturi accesibile. Astept un raspuns :)@};-

crisstinna
05.05.2009, 16:54:40
Am hotarat sa imi fac singura aranjamentele florale; nu sunt din suceava dar voi face nunta acolo. As dori sa stiu daca este vreo piata de flori prin suceava, sau daca nu o piata, macar o florarie unde au preturi accesibile. Astept un raspuns :)@};-

Flori mai ieftine in suceava cred ca gasesti in fata la bucovina sau chiar in piata mare la flori...mai este si o florarie undeva in obcini chiar in statia de autobuz(acolo sunt mai multe-dar cea de care iti zic e chiar in statie) si acolo folorile is mai ieftine + ca daca faci o comanda mai mare o sa ajungi la un pret mai bun...asa zic eu :)>-

lulia
05.05.2009, 18:10:39
Cred ca cel mai bine iesi daca mergi si iei florile direct de la sursa. Depozite de flori gasesti in Botosani, Bacau, Piatra Neamt. Cred ca si in Suceava este unul, dar nu stiu exact, si cei din Suceava nu importa florile direct din Olanda ci de la celelalte depozite, deci pretul probabil e putin mai mare.
Multa bafta ..si spor la miresit .<:-P

crisstinna
05.05.2009, 18:56:50
Cred ca cel mai bine iesi daca mergi si iei florile direct de la sursa. Depozite de flori gasesti in Botosani, Bacau, Piatra Neamt. Cred ca si in Suceava este unul, dar nu stiu exact, si cei din Suceava nu importa florile direct din Olanda ci de la celelalte depozite, deci pretul probabil e putin mai mare.
Multa bafta ..si spor la miresit .<:-P

stiu pe cineva care aduce flori direct din germania...defapt eu il stiu mai bine pe soferul care aduce florile...daca nu gresesc depozitul e undeva pe mirauti, numai ca nu stiu cat de mare trebuie sa fie comanda ca sa o accepte pt ca ei aprovizioneaza florariile din suceava

lulia
06.05.2009, 00:09:00
Acum mi-a zis si mie iubi de el, ca l-am intrebat ..:D El stie mai bine depozitele pentru ca a avut florarie in sv cu ceva timp in urma, eu am fost ocazional pe la depozitele de flori.

Solutii sunt..doar ca o sfatuiesc pe miresica care vrea sa isi faca singura aranjamentele florale sa aiba si cateva prietene sa o ajute, ca e posibil cu o seara inainte de nunta sau in ziua nuntii numai chef, timp si dispozitia necesara de facut aranjamete florale sa nu aiba.;))

happy_me
06.05.2009, 14:26:31
Acum mi-a zis si mie iubi de el, ca l-am intrebat ..:D El stie mai bine depozitele pentru ca a avut florarie in sv cu ceva timp in urma, eu am fost ocazional pe la depozitele de flori.

Solutii sunt..doar ca o sfatuiesc pe miresica care vrea sa isi faca singura aranjamentele florale sa aiba si cateva prietene sa o ajute, ca e posibil cu o seara inainte de nunta sau in ziua nuntii numai chef, timp si dispozitia necesara de facut aranjamete florale sa nu aiba.;))

Normal ca o sa am ajutoare, eu doar spun cum vreau sa fac si de restul se ocupa rudele :D si fac aranjamentele de vineri

happy_me
06.05.2009, 14:30:26
stiu pe cineva care aduce flori direct din germania...defapt eu il stiu mai bine pe soferul care aduce florile...daca nu gresesc depozitul e undeva pe mirauti, numai ca nu stiu cat de mare trebuie sa fie comanda ca sa o accepte pt ca ei aprovizioneaza florariile din suceava

Multumesc fetelor de ajutor, daca ma lasam in baza lui iubi :-w el nu prea stie ce si cum despre flori :D

AnnyyAnnyy
06.05.2009, 18:22:27
Multumesc fetelor de ajutor, daca ma lasam in baza lui iubi :-w el nu prea stie ce si cum despre flori :D
putini barbati stiu;))

lorena_sv
19.06.2009, 17:17:29
Fetele, cum va faceti buchetul?Cu ce flori, ce culori, la ce florarie, unde e mai convenabil?

irina_s86
20.06.2009, 10:43:15
Fetele, cum va faceti buchetul?Cu ce flori, ce culori, la ce florarie, unde e mai convenabil?
eu o sa-mi fac buchetul cu tranafiri rosii si cativa albi...asta avand in vedere k cerceii si colierul meu au pietricele rosii in combinatie cu pietricele albe, iar posetuta o sa fie alba cu marginile rosii...si bineinteles k o sa caut si o rochita care sa aiba niste trandafirasi rosii sau sa fie alba simpla fara alte culori.toate astea sunt valabile numai dk nu gasesc o rochita care sa-mi placa mult si sa aiba pe ea ceva aplicat de alta culoare decat rosu...iar in ceea ce priveste floraria inca nu stiu...mai am timp sa studiez piata

AnnyyAnnyy
06.07.2009, 21:02:53
Fetele unde ati ales sa va faceti buchetele?:-s eu azi m-am plimbat pe la florarii si sincer am ramas dezamagita=(( nu mi-a placut nimic.Eu vroiam asa ceva(a se vedea imaginea atasata), insa dupa plimbarea pe care am facut-o azi pe la florarii slabe sanse sa obtin asa ceva la final, in Suceava:(. Eu aratam poza, "floraresele" imi bagau pe gat frezii mov inchis...eu explicam ca-s mai lila, mai finute...ele imi aratau alte flori mov, tot inchise la culoare...ne-am inteles de minune...precum un politist de la rutiere si un daltonist la semafor#-o :-s :|

lorena_sv
06.07.2009, 22:07:23
Fetele unde ati ales sa va faceti buchetele?:-s eu azi m-am plimbat pe la florarii si sincer am ramas dezamagita=(( nu mi-a placut nimic.Eu vroiam asa ceva(a se vedea imaginea atasata), insa dupa plimbarea pe care am facut-o azi pe la florarii slabe sanse sa obtin asa ceva la final, in Suceava:(. Eu aratam poza, "floraresele" imi bagau pe gat frezii mov inchis...eu explicam ca-s mai lila, mai finute...ele imi aratau alte flori mov, tot inchise la culoare...ne-am inteles de minune...precum un politist de la rutiere si un daltonist la semafor#-o :-s :|

Si eu tot ceva de genul asta vreau! eu imi fac buchetul la floraria din Areni, vis-a-vis de Primarie.

AnnyyAnnyy
06.07.2009, 22:13:25
Si eu tot ceva de genul asta vreau! eu imi fac buchetul la floraria din Areni, vis-a-vis de Primarie.
si cat te ajunge?ce flori?cate flori?:D...floraria aia am ratat-o:D

gogoshica16
08.07.2009, 22:32:46
salut, si eu imi fac nunta in sv, eu sunt din cj, numai sotul e din sv, si nu stiu cum o sa fac cu florile, voi unde stiti ca sunt mai ieftine, stiti ceva depozit en-gros, sau macar ceva florarii mai accesibele, va multumesc

elenaliliana
17.09.2009, 08:18:46
Am si eu nevoie de un sfat...locuiesc in Iasi, dar nunta o voi face la Falticeni, pt ca e orasul meu natal...imi puteti recomanda o florarie din Falticeni sau Suceava unde as putea sa imi fac buchetul de mireasa?:">

elenaliliana
05.12.2009, 11:20:52
Nici un raspuns?:(

roxana_amariei
05.12.2009, 13:37:47

Sunt doua care fac buchete frumoase. Cel putin eu sunt multumita de buchetele pe care le iau cu diferite ocazii: Floraria Ioana si Floraria Magnolia. Sunt in centru una langa alta.

lorena_sv
05.12.2009, 18:49:12

Eu l-am facut in Areni, vis-a-vis de primarie.Au foarte multe albume acolo.Eu am fost ff multumita.Am dat in jur de 160 cu tot cu floarea mirelui. Si am avut vreo 17 trandafiri...

lorena_sv
05.12.2009, 18:53:22
Eu l-am facut in Areni, vis-a-vis de primarie.Au foarte multe albume acolo.Eu am fost ff multumita.Am dat in jur de 160 cu tot cu floarea mirelui. Si am avut vreo 17 trandafiri...

a fost ceva de genul acesta.
nu ma gandeam ca o sa reziste asa mult!!!a doua zi era la fel ca in ziua nuntii!

iulika
06.01.2010, 22:23:05
Mai e o florarie la Nordic, fix langa Fornetii, langa statia de autobuz.Am facut acolo 2 buchete si mi-a placut cum a lucrat fata de acolo, numai ca mi s-a parut putin cam scumpa.Am vazut si diverse poze cu buchete de nunta, insa mi-a zis ca daca merg cu poza imi face ce vreau.Stiti ceva de floraria aceasta?

roxutza88
13.01.2010, 15:18:46
a fost ceva de genul acesta.
nu ma gandeam ca o sa reziste asa mult!!!a doua zi era la fel ca in ziua nuntii!

ce buchetel frumos ai avut!!!=P~ si eu vreau tot asa..rotund si cu trandafiri rosiiiii ca focu :D (nu visinii!!)fara nici un pic de verdeata.si sa fie legat cu o pamblicuta de satin alba.o sa merg si eu la floraria aia sa vad care e treaba.mi-e tare frica sa nu-mi iese buchetelul cum vreau eu.da stiu ca de obicei buchetele le fac cei de la firma de ornat...:-\ putem sa le facem separat? si inca ceva:nasele voastre au avut buchetel?sau domnisoarele de onoare??eu nu vreau sa le fac...mai ales ca am 4 domnisoare.pai daca le fac la toate..ma usuca la bani.si nasa..nu stiu de unde moda asta ca nasa sa aiba bughet :-& pai numai mireasa trebuie sa aiba.ea e cea mai importanta.:">

iasmine
12.02.2010, 18:41:48
Am si eu nevoie de un sfat...locuiesc in Iasi, dar nunta o voi face la Falticeni, pt ca e orasul meu natal...imi puteti recomanda o florarie din Falticeni sau Suceava unde as putea sa imi fac buchetul de mireasa?:">
buna. Sie eu fac nunta in Falticeni si buchetul il fac la o doamna care mi-a spus sa vin cu poza si mi-l face.

RalucaIrina
15.02.2010, 10:07:32
ce buchetel frumos ai avut!!!=P~ si eu vreau tot asa..rotund si cu trandafiri rosiiiii ca focu :D (nu visinii!!)fara nici un pic de verdeata.si sa fie legat cu o pamblicuta de satin alba.o sa merg si eu la floraria aia sa vad care e treaba.mi-e tare frica sa nu-mi iese buchetelul cum vreau eu.da stiu ca de obicei buchetele le fac cei de la firma de ornat...:-\ putem sa le facem separat? si inca ceva:nasele voastre au avut buchetel?sau domnisoarele de onoare??eu nu vreau sa le fac...mai ales ca am 4 domnisoare.pai daca le fac la toate..ma usuca la bani.si nasa..nu stiu de unde moda asta ca nasa sa aiba bughet :-& pai numai mireasa trebuie sa aiba.ea e cea mai importanta.:">

Buna!
Eu una am luat buchetul meu, al naselor precum si lumanarile de la florarie, separat de firma de ornat - nu scrie nicaieri ca trebuie sa le iei tot de la ei.
Nasii nu erau din Suceava, mi-au zis doar culoarea trandafirilor si atat ... restul sa alegem noi, ca daca ne place noua ... le va placea si lor.
Cat despre buchetul naselor, cand am vb cu una a zis ca nu vrea buchet, cealalta dorea - si uite asa amandoua au avut buchet; nu putea aparea una cu buchet si una fara .
Domnisoare de onoare au fost doua si au zis ca nu vor buchet .
Cel mai bine e sa le intrebi pe fiecare in parte ... le poti face cate un buchetel foarte frumos, nu neaparat si scump sau din aceleasi flori ca al tau, sau al naselor.
Spor

cactus
15.02.2010, 13:49:20
Dragi miresici si sotioare cautam o firma ce poate reliza aranjamente florale din lavanda, o firma care poate fi creativa cu buget redus.Ati intalnit poate vre-o una in cautarile voastre?...noi suntem la inceput de cautari si pana acum nu am a fost foarte incantati de mostrele prezentate de cei contactati.Mutumiri si spor la pregateli.

Danillea
09.07.2010, 13:47:47
Eu as dori sa aflu daca gasesc in luna august lacramioare (imi plac foarte mult cum miros si as dori sa am un buchet numai din lacramioare). Daca si-a facut/avut si intentioneaza sa-si faca, va rog sa-mi spuneti si mie de unde..mc

>:D<

nelly_blinduta
13.07.2010, 19:00:34
Eu as dori sa aflu daca gasesc in luna august lacramioare (imi plac foarte mult cum miros si as dori sa am un buchet numai din lacramioare). Daca si-a facut/avut si intentioneaza sa-si faca, va rog sa-mi spuneti si mie de unde..mc

De gasit gasesti, ca florile sunt aduse din Olanda, problema este ca in extra-sezon ca sa zic asa, sunt mult mai scumpe; iar ca sa faci un buchet NUMAI din lacramioare iti trebuie o gramada de buchetele de floricele, pentru ca sunt subtiri si micute si iti intra multe. imi zisese o tipa de la o firma de decoratiuni cat era un buchetel de lacramioare in extrasezon, dar am uitat; oricum, fff scump.acuma daca esti dispusa sa dai oricat pt un moft...;))fa-ti de cap!:D

Danillea
16.07.2010, 09:40:45
De gasit gasesti, ca florile sunt aduse din Olanda, problema este ca in extra-sezon ca sa zic asa, sunt mult mai scumpe; iar ca sa faci un buchet NUMAI din lacramioare iti trebuie o gramada de buchetele de floricele, pentru ca sunt subtiri si micute si iti intra multe. imi zisese o tipa de la o firma de decoratiuni cat era un buchetel de lacramioare in extrasezon, dar am uitat; oricum, fff scump.acuma daca esti dispusa sa dai oricat pt un moft...;))fa-ti de cap!:D

Acum stau si ma gandesc oare cat de mult pot sa coste :( o sa ma interesez si eu si poate reusesc sa aflu un pret. mc orsicum

nelly_blinduta
17.07.2010, 16:17:11
Acum stau si ma gandesc oare cat de mult pot sa coste :( o sa ma interesez si eu si poate reusesc sa aflu un pret. mc orsicum

O sa o mai intreb o data pe tipa aia cu decoratiunile cu care am vb si am sa-ti zic, daca nu afli intre timp.

Danillea
19.07.2010, 10:05:46
O sa o mai intreb o data pe tipa aia cu decoratiunile cu care am vb si am sa-ti zic, daca nu afli intre timp.

Atunci astept cu interes raspunsul tau :)

agness
02.08.2010, 15:22:08
fetelor cele care ati avut nunta cum ati procedat cu buchetelul de mireasa? cand si unde ati facut comanda?..cu cate zile inainte tre sa mg la florarie?>:D<

andreeasmiley
03.08.2010, 16:14:02
fetelor cele care ati avut nunta cum ati procedat cu buchetelul de mireasa? cand si unde ati facut comanda?..cu cate zile inainte tre sa mg la florarie?>:D<

Eu mi-l fac la firma de decorat, impreuna cu cocardele principale si cu lumanarile nasilor.

agness
03.08.2010, 19:17:46
Eu mi-l fac la firma de decorat, impreuna cu cocardele principale si cu lumanarile nasilor.

aham..si eu as vrea sa le fac pe toate la aceeashi florarie..nu vreau cocarde artificiale..sunt din alea dragutzele,niste crizanteme mici si am inteles k sunt 0,40-0,50 lei bucata. ce florarie imi recomandati?

roxutza88
03.08.2010, 21:30:37
aham..si eu as vrea sa le fac pe toate la aceeashi florarie..nu vreau cocarde artificiale..sunt din alea dragutzele,niste crizanteme mici si am inteles k sunt 0,40-0,50 lei bucata. ce florarie imi recomandati?
am inteles ca floraria din fata primariei face buchete de mireasa frumoase.e doar un zvon,nu am testat-o.eu fac buchetelul tot la firma de ornat.ma ajunge 200 de lei.

andreeasmiley
03.08.2010, 21:31:07

De care mici si asa de ieftine? Vreau sa stiu caci nici eu nu vreau cocarde artificiale. Uite cam cum le vreau eu, insa nu cu 3 fire de crizantema cum e acolo, ci cu unul. Judecand asa, vine astfel: crizantema e 5 lei si are cam 5 flori+ verdeata+fire din alea lungi, ajunge cam 1.5 ron floricica... Am vb la floraria de vis a vis de primarie si asa mi-au zis, au facut una de model.

agness
04.08.2010, 12:33:26
De care mici si asa de ieftine? Vreau sa stiu caci nici eu nu vreau cocarde artificiale. Uite cam cum le vreau eu, insa nu cu 3 fire de crizantema cum e acolo, ci cu unul. Judecand asa, vine astfel: crizantema e 5 lei si are cam 5 flori+ verdeata+fire din alea lungi, ajunge cam 1.5 ron floricica... Am vb la floraria de vis a vis de primarie si asa mi-au zis, au facut una de model.

da sunt f frumoase astea pe care mi le-ai aratat tu dar nu vreau asa scumpe..iti dai seama la 200 de invitati..
uite de care ziceam eu..am fost la o nunta anul trecut si asa erau cocardele.

nelly_blinduta
01.09.2010, 20:19:13
da sunt f frumoase astea pe care mi le-ai aratat tu dar nu vreau asa scumpe..iti dai seama la 200 de invitati..
uite de care ziceam eu..am fost la o nunta anul trecut si asa erau cocardele.

Nu prea se intelege ce e acolo. Daca ai sa faci ceva pt nunta ta, da-ne si noua de stire. si poate ne spui si la ce florarie si cat te ajunge buc

agness
02.09.2010, 06:25:51
Nu prea se intelege ce e acolo. Daca ai sa faci ceva pt nunta ta, da-ne si noua de stire. si poate ne spui si la ce florarie si cat te ajunge buc

uite pana la urma am gasit o florarie mai accesibila:))..buchetul il vreau asemanator cu modelul din foto doar k mai putin trandafiri..vreo 15 buc plus celelalte floricele si ma ajunge maxim 130 lei ;)..iar floarea mirelui e gratis la ei dak iti faci buchetul acolo..
florile pt parinti, nasi..tot trandafiri e 10 lei bucata..
acum tre sa mai stabilim cate cocarde din alea mici vrem..nu prea vor ei sa faca dak o sa-i conving eu;))
mie mi s-au parut accesibile avand in vedere k in centru orice buchet ii aratam vanzatoarei era la 200 lei:))))

Roxik
02.09.2010, 08:44:24
uite pana la urma am gasit o florarie mai accesibila:))..buchetul il vreau asemanator cu modelul din foto doar k mai putin trandafiri..vreo 15 buc plus celelalte floricele si ma ajunge maxim 130 lei ;)..iar floarea mirelui e gratis la ei dak iti faci buchetul acolo..
acum tre sa mai stabilim cate cocarde din alea mici vrem..nu prea vor ei sa faca dak o sa-i conving eu;))
mie mi s-au parut accesibile avand in vedere k in centru orice buchet ii aratam vanzatoarei era la 200 lei:))))
si unde e floraria, agness ? k eu tot in centru am intrebat si mi-a zis tot in jur de 200 lei :)

agness
02.09.2010, 15:17:57
ups..am uitat sa atasez foto cu buchetul:))
florariea e cea din statie din obcini..floraria georgiana..are si site dak vrei sa te uiti;)

nelly_blinduta
03.09.2010, 18:23:09

mda...cam asa sunt preturile...150-200-250 chiar. astept sa vad si eu cat o sa ma ajunga buchetelul...eu imi voi face singura bratarile pt domnisoarele de onoare si inca vreo 4 cocarde pt baieteii naselor si cavalerii mei:Dk i-am zis doamnei de la florarie si mi-a explicat ca mai mult ma ajunge suportul ala cu ac decat floarea in sine si ma costa 15 lei, asa ca pot sa-mi fac si singura si le prind cu un ac normal.mai ales ca vreau ceva mic, discret, doar ca sa nu fie artificiale.

alina2001
30.09.2010, 17:52:06
mda...cam asa sunt preturile...150-200-250 chiar. astept sa vad si eu cat o sa ma ajunga buchetelul...eu imi voi face singura bratarile pt domnisoarele de onoare si inca vreo 4 cocarde pt baieteii naselor si cavalerii mei:Dk i-am zis doamnei de la florarie si mi-a explicat ca mai mult ma ajunge suportul ala cu ac decat floarea in sine si ma costa 15 lei, asa ca pot sa-mi fac si singura si le prind cu un ac normal.mai ales ca vreau ceva mic, discret, doar ca sa nu fie artificiale.
bunaaa...vezi ca la nunta la verisoara mea cocardele aveau ac normal,bold,si floarea statea in toate partile mai putin in sus ai mare grija......eu am dat pe buchet 160 din 19 trandafiri si celelalte cocarde 10 si 7 lei cred ca e acceptabil!

andra_gt
03.12.2010, 22:20:56

Daca nu te superi, iti dau o idee, chiar daca, personal, eu nu sunt de acord cu ea...
Eu am in casa un aranjament cu lacramioare, luat de la Cernauti. Daca lumea care intra in casa la mine, se duc sa le miroase, pentru ca ele par naturale, chiar daca ele sunt 100% din plastic... Dar cred ca in combinatie cu altceva, merg.
Daca stau bine si ma gandesc, mi-ai dat tema de gandire, pentru ca si mie imi plac foarte mult lacramioarele, si eu am nunta in iulie 2011.

anushkamaia
09.01.2011, 10:48:09
buna miresici!eu sunt mai bobocica in ale nuntii si sper sa ma ajutati.ce stiti de floraria de la hala centrala?mi-a recomandat-o cineva,dar inca nu am fost.am inteles ca s-au mutat din piata mica,cica fac niste aranjamente foarte super,si la pret bun.stie cineva ceva?va multumesc!

adriben
25.05.2011, 11:30:47
Fetelor, vi se pare scump un buchet de mireasa din hortensii, frezii si orhidee la 250 ron? Eu voiam in loc de hortensii bujori albi, dar cica sunt scumpi tare in luna iulie (20 ron buc) si asta ar face sa fie si mai scump buchetul...ce credeti?

AnaKarenina86
06.08.2011, 22:11:24
Ce liniste e pe forumul asta.... Stie cineva un alt depozit de flori in Suceava in afara de cel din obcini de langa ANL-uri? Cunoasteti vreo presoana privata care se pricepe sa faca aranjamente florale frumoase?

raudia
08.08.2011, 10:16:48
Ce liniste e pe forumul asta.... Stie cineva un alt depozit de flori in Suceava in afara de cel din obcini de langa ANL-uri? Cunoasteti vreo presoana privata care se pricepe sa faca aranjamente florale frumoase?
Buna!

Eu nu stiu un alt depozit inafara de cel de langa ANL-uri, insa voiam sa atrag atentia asupra "seriozitatii" companiei (cred ca Bigali se numeste). Eu am incercat sa mai reduc din costuri si sa-mi fac anumite decoratiuni florale singura; dupa cum era si firesc, am fost la ei, am comandat trandafiri fucsia, crem si cateva sortimente de frunze, crengute si alte cele pentru decorare. Surpriza a fost una de proportii: nu mi-a venit ce-am comandat - cei crem au lipsit in totalitate si in loc de cei fucsia cu floarea mare mi-au venit unii roz cu butnul floral mic, iar restul de "verzaciuni" erau mai mult uscate decat proaspete. Pe langa astea, pretul trandafirilor a fost mai mare decat cel din saptamana precedenta, in ciuda faptului ca nivelul calitatii era net inferior.

Asadar mare atentie!
Daca as putea da timpul inapoi, n-as mai incerca sa fac astfel de economii, in primul rand pentru ca timpul fizic nu permite si stresul este foarte mare, si apoi pentru faptul ca nu gasesti oameni seriosi in comertul din ziua de azi.

AnaKarenina86
08.08.2011, 20:27:34
Doream sa gasesc o persoana care se pricepe, eventual care lucreaza in domeniu si care sa imi faca aranjamentele florale iar florile sa fie cumparate de la depozit. Cred ca ma complic prea mult totusi iar economia nu e atat de mare pana la urma. Am auzit ca la floraria Georgiana din statia din obcini s-ar face aranjamaente frumoase si nu atat de scumpe. Daca stiti vreo alt florarie din oras, va rog sa mi-o recomandati

AnaKarenina86
08.08.2011, 20:28:28
P.S. Multumesc pentru sfat Raudia

siminai
09.08.2011, 07:25:55
Doream sa gasesc o persoana care se pricepe, eventual care lucreaza in domeniu si care sa imi faca aranjamentele florale iar florile sa fie cumparate de la depozit. Cred ca ma complic prea mult totusi iar economia nu e atat de mare pana la urma. Am auzit ca la floraria Georgiana din statia din obcini s-ar face aranjamaente frumoase si nu atat de scumpe. Daca stiti vreo alt florarie din oras, va rog sa mi-o recomandati
Eu stau in zona florariei din statia din Obcini si vedeam in fiecare sambata niste aranjamente super, chiar ii spuneam sotului ca imi pare rau ca nu am mers la ei. Preturi nu cunosc

2puimici
12.08.2011, 18:40:59
Buna miresici! Stiti vreun cost estimativ a cat v-ar costa sau ati platit deja pentru toate decoratiunile florale? Mi-a placut mult ce am vazut pe site-ul Floral Couture dar mi-au spus ca m-ar ajunge aprox 1500E sa iese ceva frumos. Cum vi se pare pretul?
Si mie mi-ar placea lacramioare dar stiti daca se mai gasesc in iulie/august?

raudia
12.08.2011, 19:18:13
Buna miresici! Stiti vreun cost estimativ a cat v-ar costa sau ati platit deja pentru toate decoratiunile florale? Mi-a placut mult ce am vazut pe site-ul Floral Couture dar mi-au spus ca m-ar ajunge aprox 1500E sa iese ceva frumos. Cum vi se pare pretul?

1500 euro?! :O
Sincer, din punctul meu de vedere, fosta miresica pretentioasa dar cu buget limitat (a se citi mediu), mi se pare enorma suma.
Pe mine nu stiu sa spun cam cat m-au ajuns decoratiunile florale pentru ca nici nu am avut multe, si o parte mi le-am facut singura, dar 1500 de euro e o suma "de poveste" pentru mine. Acum, daca bugetul iti permite, si tii foarte mult la treaba asta, poti sa dai si 2000, dar sincer, eu nici daca aveam nu dadeam. Nu are rost! Dar bine, e doar parerea mea. Tu sa faci cum crezi si stii mai bine :)

2puimici
13.08.2011, 15:15:42
1500 euro?! :O
Sincer, din punctul meu de vedere, fosta miresica pretentioasa dar cu buget limitat (a se citi mediu), mi se pare enorma suma.
Pe mine nu stiu sa spun cam cat m-au ajuns decoratiunile florale pentru ca nici nu am avut multe, si o parte mi le-am facut singura, dar 1500 de euro e o suma "de poveste" pentru mine. Acum, daca bugetul iti permite, si tii foarte mult la treaba asta, poti sa dai si 2000, dar sincer, eu nici daca aveam nu dadeam. Nu are rost! Dar bine, e doar parerea mea. Tu sa faci cum crezi si stii mai bine :)

Multumesc Raudia si in primul de rand iti doresc casa de piatra :) Trebuie sa recunosc ca si mie mi s-a parut un cost mult prea ridicat si de asta astept opiniile voastre. Imi e destul de greu sa ma organizez din strainatate (desi ei nu stiu si nu ar avea cum sa fi crescut pretul in functie de asta) si trebuie sa recunosc ca nu sunt la curent cu preturile acasa.
Pe voi cat v-au ajuns aranjamentele si decoratiunile?

raudia
17.08.2011, 10:26:04

Multumesc pentru urare! :*

Pfff... nu mai stiu exact, dar am sa incerc sa fiu cat mai aproape de realitate...
Pe mine m-a ajuns vreo 2000 - 2100 lei, in urmatoarele conditii:

masa prezidiu - aranjament floral cu trandafiri roz si o gramada de alte cele - adica un aranjament maricel;
masa de la intrare, dar fara lumini, flori si alte cele (doar ceva asortat cu sala - gen fata de masa);
6 stalpisori cu aranjamente (astia stiu ca au costat 50 lei fiecare);
covor rosu - 50 lei parca;
masina baloane - 200 lei;
aranjat masa fructe - 250 lei;
arcada destul de simplu facuta la intrare - nu stiu cat a fost;
160 scaune cu husa si panglica de culoarea aranjamentelor - parca 3.6 lei/ scaun;
20-24 faclii la intrare

Nu am avut aranjamentele pe mese facute de firma de decoratiuni - mi le-am facut singura (pe care mai apoi le-am vandut firmei de decoratiuni pentru ca au iesit super faine si i-au placut tipei :D )

Nu stiu daca am omis ceva... In mare astea ar fi.

adriben
17.08.2011, 10:36:12

Si eu sunt de acord cu Raudia...mi se pare o suma enorma! Tine cont ca la urma urmei nu conteaza asa de mult daca pe masa ai trandafiri sau crizanteme (diferenta de pret e enorma) ...putina lume va aprecia aceste mici detalii care costa o groaza de bani...Intr-adevar depinde mult si de restaurantul care l-ai ales...in cazul meu nu prea a fost nevoie de mare aranjament fiind restaurantul foarte frumos...
Ideea e ... nu cheltui bani aiurea, cand se poate face si mai ieftin...parerea mea!

Bafta!

raudia
17.08.2011, 10:43:10
Si ca mi-am adus aminte... Pentru buchete si lumanari ti-as recomanda sa treci pe la floraria aia vizavi de Primarie. Nu stiu daca la mine s-a intamplat pur si simplu, dar doamna de acolo a facut o treaba grozava cu lumanarile si buchetul meu. Cocarde am avut doar 3, pentru ca restul l-am facut singura, iar buchetul nasei l-am facut in alta parte din intamplare (poveste lunga cu florile... am mai zis pe undeva... voiam sa le fac singura pe toate, dar in final am ajuns sa le fac la florarie).
Ca sa fiu mai concreta, pe mine (pe nasi) lumanarile m-au/ i-au costat doar 300 lei, si au iesit foarte frumoase. Ori a facut doamna aia din suflet si s-a limitat la buget (300 lei) dar nu si la flori... ori nu stiu. Oricum, eu am ramas placut impresionata.

Danillea
17.08.2011, 13:32:41
Eu tot la floraria vis-a-vis de primarie mi le fac si abia astept sa vad cum o sa iasa ;))

2puimici
17.08.2011, 18:24:14
Si eu sunt de acord cu Raudia...mi se pare o suma enorma! Tine cont ca la urma urmei nu conteaza asa de mult daca pe masa ai trandafiri sau crizanteme (diferenta de pret e enorma) ...putina lume va aprecia aceste mici detalii care costa o groaza de bani...Intr-adevar depinde mult si de restaurantul care l-ai ales...in cazul meu nu prea a fost nevoie de mare aranjament fiind restaurantul foarte frumos...
Ideea e ... nu cheltui bani aiurea, cand se poate face si mai ieftin...parerea mea!

Bafta!

Multumesc pentru detalii miresici! Aveam ceva indoieli, dar mi-ati deschis ochii :) Nici nu prea conteaza ce tip de flori vor fi atat timp cat sunt albe si proaspete iar aranjamentele sunt bine facute.. chiar nu sunt setata pe trandafiri sau sa fi cerut ceva exagerat ca sa primesc o astfel de estimare, plus ca va fi o nunta micuta de max 100 pers.
Ideea e ca acum o iau de la capat cu organizatorii de nunti, presupun ca asta nu e singurul cost exagerat pe care l-am primit de la Floral Couture.
Uh ce bine ca am intrebat :))

Danillea
30.09.2011, 09:10:36
Am ramas dezamagita de aranjamentele florale pe care le-am avut, una am comandat, alta am primit :( Bine ca mi-a iesit buchetul ok, altfel cred ca i-l dadeam de cap si lumanarile destul de dragute, dar cocardele aveau petale ofilite si mi-au lipsit 3, iar aranjamentele de la arcada au fost praf :| Toate le-am facut la floraria vis-a-vis de primarie, depinde de noroc si de ce le ceri >:/

Ce am vrut: buchetul galben, doar ca ranunculus sa fie fuchsia si bentita de la coada buchetului la fel, si ce am avut :D

ionelaoana
14.10.2011, 10:18:05
Am ramas dezamagita de aranjamentele florale pe care le-am avut, una am comandat, alta am primit :( Bine ca mi-a iesit buchetul ok, altfel cred ca i-l dadeam de cap si lumanarile destul de dragute, dar cocardele aveau petale ofilite si mi-au lipsit 3, iar aranjamentele de la arcada au fost praf :| Toate le-am facut la floraria vis-a-vis de primarie, depinde de noroc si de ce le ceri >:/

Ce am vrut: buchetul galben, doar ca ranunculus sa fie fuchsia si bentita de la coada buchetului la fel, si ce am avut :D

Vai saraca de tine ... si nu le-ai facut nici o reclamatie ?

AnaKarenina86
27.12.2011, 22:12:05
Ca sa evit problemele de genul asta voi apela la penele de strut. Voi avea flori doar la intrare si la buchetul miresei.

Lorpower
02.03.2012, 21:55:49
Buna fetelor! S-a facut liniste pe acest topic...de ce?sa inteleg ca toate miresicile de 2012 au ales deja firma de decoratiuni/floraria...pana la urma a facut cineva vreun contract cu Floral Couture? Eu sunt pe punctul de-a alege dintre firma lor si floraria Diana din Humor :( Are cineva niste pareri, sugestii..? va rog, am nevoie de sfaturi.

olamih
04.03.2012, 16:52:38
Ca sa evit problemele de genul asta voi apela la penele de strut. Voi avea flori doar la intrare si la buchetul miresei.

buna..sti poate la ce pret ajunge un aranjament cu pene de strut?

Raluk1317
06.03.2012, 11:58:44

Buna,
Si eu am nunta in sala respectiva dar in 2013 si ma gandeam tot la pene de strut. Stii cumva daca trebuie sa le iau de la o firma de decoratiuni sau mi le pot da cei de la Imperium? Am discutat cu ei sa-mi decoreze sala dar nu stiu exact ce anume au pentru decorat ca ma gandesc ca nu fac si aranjamente florale

BubuBlonda
09.03.2012, 21:01:28
eu inca sunt in dilema cu floraria pt buchet si/sau lumanari...nu am nici cea mai mica idee pe unde sa gasesc ceva la un pret rezonabil dar si de calitate. nu vreau ceva foarte pretentios (zic eu) doar un buchet curgator din crini roz cu cativa trandafiri (2-3) auzisem ceva de floraria de la intrare din obc...alte idei? :D mersi!!!

anaiss
18.04.2012, 23:57:07
Buna! Am si eu o intrebare. E mai scump sa ornezi sala cu flori sau cu pene de strut? Si...are cineva idee unde gsesc o firma de ornat care sa se incadreze cu cheltuielile in 15 mil? Bugetul meu e f limitat.:((

anca90
19.04.2012, 06:36:02
Cred ca e mai scump cu pene de strut.Vei reusi sa te incadrezi cu banii insa depinde si care e numarul invitatilor

anaiss
19.04.2012, 09:35:26
Asa ma gandeam si eu ca penele de strut sunt mai scumpe....u am in jur de 160 de invitati si de asta zic, pe unde am intrebat pana acum m-ar ajunge la vreo 20 de mil...offf...voi vedea ce voi face...nici timp nu mai am mult ca nunta e in iulie

Alina-Manuela
19.04.2012, 12:15:54
Fetelor, mai scumpe sunt florile decat penele. La cate firme de decoratiuni am fost, toate mi-au zis ca daca aleg penele de strut, pretul va fi mult mai mic.

anca90
19.04.2012, 12:58:19
Eu am reusit cu 400 euro sa imi gasesc ornat cu flori naturale. Cu pene de strut ma ajungea peste 2000 lei. Insa cred ca e discutabil aici:depinde de nr.meselor,de tipul florilor,de aspectul penelor...Trebuie intrebate mai multe agentii la fel cum ai facut si tu Alina.

anaiss
19.04.2012, 19:58:25
anca90 si cu ce firma ai ornat? ca 400 de euro m-ar conveni si mie:D eu a in jur de 20-21 de mese? tu ai avut mai putine? Cu penele, asa stiam si eu, ca e mai scump. Mi-ar place si cu pene, dar sa fie mai ieftin

AnaKarenina86
21.04.2012, 21:38:18
Buna,
Si eu am nunta in sala respectiva dar in 2013 si ma gandeam tot la pene de strut. Stii cumva daca trebuie sa le iau de la o firma de decoratiuni sau mi le pot da cei de la Imperium? Am discutat cu ei sa-mi decoreze sala dar nu stiu exact ce anume au pentru decorat ca ma gandesc ca nu fac si aranjamente florale

Le iau de la Imperium. In total 2 mil pt 27 de mese. Cu flori ieseam mult mult mai scump

andreeavelea
02.05.2012, 15:38:10
Buna! Am si eu o intrebare. E mai scump sa ornezi sala cu flori sau cu pene de strut? Si...are cineva idee unde gsesc o firma de ornat care sa se incadreze cu cheltuielile in 15 mil? Bugetul meu e f limitat.:((
Buna. Din cunostintele mele cred ca penele de strut ar fi mai ieftine insa au cam iesit din moda si florile sunt flori..parerea mea acum. Sunt sigura ca sunt agentii care iti pot decora nunta in functie de buget caci spre ex, cea cu care decorez eu mi-a dat variante multiple, la preturi pt toate buzunarele, din care am ales ce mi-a placut si convenit la pret normal. Spor la pregatiri caci nu mai avem mult:)

by_ella84
06.06.2012, 13:50:31
Eu am reusit cu 400 euro sa imi gasesc ornat cu flori naturale. Cu pene de strut ma ajungea peste 2000 lei. Insa cred ca e discutabil aici:depinde de nr.meselor,de tipul florilor,de aspectul penelor...Trebuie intrebate mai multe agentii la fel cum ai facut si tu Alina.

salut, unde ai gasit asa ieftin cu flori naturale?

AnaKarenina86
04.08.2012, 21:46:36
Recomand din suflet floraria Georgia de la intrarea din Obcini. M-au impresionat cu adevarat. Maine primesc pozele de la nunta si o sa postez o foto cu buchetul meu. Nu m-am zgarcit deloc, m-a ajuns cam 220 lei, dar a meritat fiecare banut. Mi-am facut acolo pe langa buchet, aranjamentul de pe masa mirilor, cel de la arcada de la intrare si cocardele. Dintre toate buchetul m-a dat gata.