PDA

Versiunea completa : cununia civila

rox_y
07.05.2009, 12:00:38
Buna
de cand trebuie sa ne prezentam la starea civila? Trebuie sa stam la coada de cu noaptea? Asa am auzit

Ce analize ne trebuie si de cand trebuie sa le facem?

bibianca
09.05.2009, 17:54:06
Buna
de cand trebuie sa ne prezentam la starea civila? Trebuie sa stam la coada de cu noaptea? Asa am auzit

Eu am facut cununia civila anul trecut....si am fost cu vreu luna inainte sa imi zica de ce avem nevoie....apoi ne-am intors cu vreo 10 zile inainte de cununie cu analizele.Analizele noi nu le-am facut.nu am avut timp si am mers la un doctor si am dat vreo 50 lei si ne-a pus stampilele si gata:-$:-$:-$

micki23
25.05.2009, 22:55:19
Eu am facut cununia civila anul trecut....si am fost cu vreu luna inainte sa imi zica de ce avem nevoie....apoi ne-am intors cu vreo 10 zile inainte de cununie cu analizele.Analizele noi nu le-am facut.nu am avut timp si am mers la un doctor si am dat vreo 50 lei si ne-a pus stampilele si gata:-$:-$:-$

hahha
cam toata lumea face asa, insa inainte sa face-ti bebe ar fi indicat sa va face-ti toate analizele ...;)

bibianca
26.05.2009, 08:07:40
hahha
cam toata lumea face asa, insa inainte sa face-ti bebe ar fi indicat sa va face-ti toate analizele ...;)
inainte o sa ne facem toate analizele ca sa nu avem surprize dupa;));))

carmina_ariana
26.05.2009, 15:52:17
Certificatul medical prenuptial se elibereaza de medicul de familie si este valabil 14 zile.

carmina_ariana
31.05.2009, 19:55:04
Stie cineva daca la starea civila in Alba Iulia exista pahare de sampanie din sticla sau trebuie cumparate de miri? :-SS

bibianca
31.05.2009, 21:26:41
Stie cineva daca la starea civila in Alba Iulia exista pahare de sampanie din sticla sau trebuie cumparate de miri? :-SS
eu ma gandesc ca la toate primariile au pahare de sampanie de sticla
la noi la sebes au avut si peste tot unde am fost au avut

pac_iulia
12.06.2009, 09:54:11
La ultimele nunti la Alba am auzit ca au fost pahare de plastic :(

carmina_ariana
18.06.2009, 10:27:44
Am cumparat deja pahare de plastic transparente, ca sa fiu sigura... :-\ Mi-as dori sa fie pahare de sticla, mi se pare aiurea sa bei la nunta ta din pahare de plastic :-& Dar asta este! (:|

anca86
18.06.2009, 20:28:54
nu stiu dak o sa ai timp pt sampanie .pt ca dak o sa fie multe nunti in acea i nu o sa va dea timp de sampanie.sa speram ca o sa ai timp si de sampanie dar nu cred

carmina_ariana
26.06.2009, 11:02:31
Cam asa este, am fixat ora de la cununia civila si va dura doar 15 minute. Intr-adevar, trebuie sa stai la coada de noaptea, mai ales daca iti doresti cununia civila dupa-masa...
:)>- Si in afara de certificat medical prenuptial, buletin si certificat de nastere (copii si originale), mai este nevoie de datele martorilor (nasilor): adresa, serie si numar de buletin... Asta ca sa stiti cand veti merge acolo!

andre_ea
29.07.2009, 16:40:05
As avea si eu o intrebare stiu ca trebuie facute analize inainte de nunta dar nu stiu ce fel de analize pt ce? Ca sa vezi daca ..........? Habar nam:((

rox_y
30.07.2009, 08:38:30
As avea si eu o intrebare stiu ca trebuie facute analize inainte de nunta dar nu stiu ce fel de analize pt ce? Ca sa vezi daca ..........? Habar nam:((

du-te la medicul de familie si iti va spune. Noua ne-a scris apt pt casatorie fara sa facem analize (eu am facut analize pt bebe mai devreme)....si am platit 40 de lei.

carmina_ariana
28.08.2009, 15:03:14
La cununia civila mi se pare ca totul a trecut rapid, de fapt la fel ca intreaga zi a nuntii... Imi faceam probleme inainte ca nu vom avea pahare de sticla, dar vornicul a facut rost, a vorbit pe acolo si a rezolvat problema. :)

lky
04.10.2009, 21:44:18

bubulika
15.10.2009, 21:31:02
ca la noi la nimeni:)))))))eu cel putin am fost anul acesta la 9 nuntii$-)si am fost si la primarie si se da sampania in pahare de ''unica folosinta''.a scris cineva ca poate nu este timp de sampani.pai daca cinea din alai se gandeste ca in cateva min se termina cununia tre sa mearga sa puna in pahare ca apoi cand se pupa mirii si se felicita se inchina cu ei.bun.v-am spus eu ce stiam acum spunetimi voi.cum sa fac sa scap de analizele alea???decat sa fac analie cred ca mai bina nu ma mai marit:))mie frica de morrrr de ace.ce as putea face?sa ii spun la doctorita ca sa mi le dea gata facute sau cum?si cam cat tre sa iii pun si la doctor in plic ''cadou'' pt favoare?

lucia_claudia
20.11.2009, 18:40:11
ca la noi la nimeni:)))))))eu cel putin am fost anul acesta la 9 nuntii$-)si am fost si la primarie si se da sampania in pahare de ''unica folosinta''.a scris cineva ca poate nu este timp de sampani.pai daca cinea din alai se gandeste ca in cateva min se termina cununia tre sa mearga sa puna in pahare ca apoi cand se pupa mirii si se felicita se inchina cu ei.bun.v-am spus eu ce stiam acum spunetimi voi.cum sa fac sa scap de analizele alea???decat sa fac analie cred ca mai bina nu ma mai marit:))mie frica de morrrr de ace.ce as putea face?sa ii spun la doctorita ca sa mi le dea gata facute sau cum?si cam cat tre sa iii pun si la doctor in plic ''cadou'' pt favoare?

:) Pai da...in primul rand..nici un medic nu ar trebui sa elibereze certificatul medical prenuptial in lipsa rezultatelor de la analize(cu sau fara plic). In al doilea rand mi se pare ok sa iti faci acele analize, pentru a sti din start cine cu ce intra in aceasta casatorie. Cat despre frica de ace....gandeste-te ca oricum inainte sa faceti un copil ar fi bine sa iti faci niste analize, deci de intepaturi oricum nu scapi. Analizele obligatorii sunt: radiografia pulmonara, consultul psihiatric si RBW-VDRL(PT SIFILIS- singura care necesita intepatura:P). De asemenea medicul de familie mai poate recomanda efectuarea testarilor serologice pentru depistarea infectie cu virusurile hepatitice sau cu virusul HIV, fara insa ca acestea sa fie obligatorii.

r_kmy
27.07.2010, 11:45:08
inca nu am fost sa intreb, am auzit niste zvonuri ca nu s-ar mai face casatorii sambata si duminica. voi stiti ceva?

alice5patru
21.11.2010, 22:30:25
----------

Irro
11.03.2011, 14:01:03
am o intrebare stie cineva cat costa cununia civila la traseul celor 3 fortificatii?
si ce include pretul, banuiesc ca include garda, dar altceva?

LiviaU
22.03.2011, 22:22:17
am o intrebare stie cineva cat costa cununia civila la traseul celor 3 fortificatii?
si ce include pretul, banuiesc ca include garda, dar altceva?

Se poate tine cununia civila in Traseul celor 3 fortificatii??? de unde putem afla sigur si cum se procedeaza??$-)$-)$-)

bebedinio
23.03.2011, 08:39:10
Se poate tine cununia civila in Traseul celor 3 fortificatii??? de unde putem afla sigur si cum se procedeaza??$-)$-)$-)

cel mai sigur mergi la fortificatii si intrebi care e procedura...si costul :D

LiviaU
25.03.2011, 11:02:37
cel mai sigur mergi la fortificatii si intrebi care e procedura...si costul :D

Sa speram ca se termina santierul din parcul custozza pana in iulie:)) ca ne putem plimba intre Traseu si Catedrala sa facem poze

alexandraroxana
11.07.2011, 22:49:03
Si eu doresc sa stiu, care sunt conditiile pentru a face cununia civila la Traseul celor 3 Fortificatii, si daca intr-adevar exista pahare de sampanie (de sticla cu picior, nu de plastic), la primarie, sau trebuie sa aducem noi.
Multumesc!:)

loreda
01.08.2011, 12:27:44
La primarie sunt ceva pahare dar nu suficiente si fara picior.
Noi pana la urma le-am folosit pe ale nostre de plastic....

zllumy
03.08.2011, 23:13:59
A aflat cineva ceva in legatura cu facutul cununiei civile la cele trei fortificatii?V-as fi foarte recunoscatoare sa ma lamuriti si pe mine.Ar fii ceva inedit.Dar bineinteles ca si costul conteaza...

Tweety86
09.08.2011, 14:45:43
A aflat cineva ceva in legatura cu facutul cununiei civile la cele trei fortificatii?V-as fi foarte recunoscatoare sa ma lamuriti si pe mine.Ar fii ceva inedit.Dar bineinteles ca si costul conteaza...

La fortificatii nu se face cununia civila, ci doar o simulare. Mirii merg dimineata sau intr-o alta zi la primarie, semneaza actele oficiale iar la fortificatii vine un ofiter de la evidenta populatiei si repeta toata povestea. Pretul este e 500 de euro pt fortificatii in care intra inchirierea saliipt simulare(sala cavalerilor) garda mica care preia alaiul in general de la grajduri si il aduce pana la sala cavalerilor (aprox 30 de min), acorda onorul si mai fac ceva la final,vreo 3 min cand iesiti din sala. daca vreti garda mare si sa se traga si cu tunul costul e de la 1000 de euro in sus . Sper ca v-am ajutat, spor la miresit

zllumy
11.08.2011, 10:05:06
La fortificatii nu se face cununia civila, ci doar o simulare. Mirii merg dimineata sau intr-o alta zi la primarie, semneaza actele oficiale iar la fortificatii vine un ofiter de la evidenta populatiei si repeta toata povestea. Pretul este e 500 de euro pt fortificatii in care intra inchirierea saliipt simulare(sala cavalerilor) garda mica care preia alaiul in general de la grajduri si il aduce pana la sala cavalerilor (aprox 30 de min), acorda onorul si mai fac ceva la final,vreo 3 min cand iesiti din sala. daca vreti garda mare si sa se traga si cu tunul costul e de la 1000 de euro in sus . Sper ca v-am ajutat, spor la miresit
Mersy, Tweety.E mult...

Tweety86
26.08.2011, 18:59:37
Mersy, Tweety.E mult...
Intr-adevar e mult dar e si impresionant si sigur e altceva decat o simpla cununie civia.

Tocmai am vazut ca avem nunta in aceeasi zi ;;)....spor la treburi in continuare si week-end placut.

alexandraroxana
27.08.2011, 01:04:21
...Multumim, pentru informatia extrem de pretioasa, ma gandeam ca este un extra-cost, dar nu atat de mult. Oricum nu ne doream sa facem acolo cununia civila pentru ca nu avem suficient timp la dospozitie, fiind o nunta de zi.